Licensed to Harvard University - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/21/2011 10:46 PM
       2011 New England LMSC SCY Championships, Sanction #: 042-002-SSCY       
                 March 12 and 18-20, 2011 - Harvard University                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
          NE: N 24.33        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE                 25.29   17  
          r:+0.82                                                              
  2 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     25.76   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                       26.65   14  
          r:+0.77                                                              
  4 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR               26.88   13  
          r:+1.70                                                              
  5 Los, Cristina             23 Cambridge-NE                     26.95   12  
          r:+0.75                                                              
  6 Price, Margaret           18 Maine Masters-NE                 27.70   11  
          r:+0.86                                                              
  7 French, Jennie            24 Cambridge-NE                     28.10   10  
          r:+0.81                                                              
  8 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                    28.76    8.5
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE                 28.76    8.5
          r:+0.89                                                              
 10 Nichols, Christine        24 MinutemanAndover-NE              28.95    7  
 11 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE                 29.17    6  
 12 Shirek, Elizabeth         23 Cambridge-NE                     30.98    5  
 13 Rubin, Kristen            23 University Club-NE               33.15    4  
          r:+0.96                                                              
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
          NE: N 52.63        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     54.61   17  
     r:+0.79  25.94       54.61 (28.67)                                        
  2 Seely, Rachel             24 BU Masters-NE                    56.69   15  
     r:+0.77  26.83       56.69 (29.86)                                        
  3 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                       58.67   14  
              27.83       58.67 (30.84)                                        
  4 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                     59.41   13  
     r:+0.80  27.98       59.41 (31.43)                                        
  5 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR               59.60   12  
     r:+0.73  27.99       59.60 (31.61)                                        
  6 Dugan, Paloma             21 Unattached NE-NE               1:02.41   11  
     r:+0.78  30.41     1:02.41 (32.00)                                        
  7 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               1:03.58   10  
              29.62     1:03.58 (33.96)                                        
  8 Ferree, Hannah            23 South County Y-NE              1:04.47    9  
     r:+0.82  30.36     1:04.47 (34.11)                                        
  9 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                  1:05.78    8  
              31.40     1:05.78 (34.38)                                        
 10 Rubin, Kristen            23 University Club-NE             1:12.10    7  
              34.15     1:12.10 (37.95)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
          NE: N 1:56.18        2010 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE               1:55.78N  17  
              27.08       56.33 (29.25)     1:25.77 (29.44)     1:55.78 (30.01)
  2 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            2:03.97   15  
     r:+0.86  28.46       59.37 (30.91)     1:31.63 (32.26)     2:03.97 (32.34)
  3 Los, Cristina             23 Cambridge-NE                   2:10.02   14  
     r:+0.80  29.72     1:03.45 (33.73)     1:37.70 (34.25)     2:10.02 (32.32)
  4 Cronin, Meredith          22 Technique/Train-NE             2:10.90   13  
              30.07     1:03.08 (33.01)     1:37.03 (33.95)     2:10.90 (33.87)
  5 Nichols, Christine        24 MinutemanAndover-NE            2:18.99   12  
              31.90     1:06.97 (35.07)     1:43.36 (36.39)     2:18.99 (35.63)
  6 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE               2:20.97   11  
              32.78     1:08.35 (35.57)     1:45.39 (37.04)     2:20.97 (35.58)
  7 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                  2:24.53   10  
              33.17     1:10.40 (37.23)     1:48.65 (38.25)     2:24.53 (35.88)
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               2:24.93    9  
              32.10     1:08.79 (36.69)     1:47.08 (38.29)     2:24.93 (37.85)
 -- Kim, Grace                23 Bearcat Masters-MR                  NS  
 -- Mozaffari, Atusa          21 Bearcat Masters-MR                  NS  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
          NE: N 5:12.97        2003 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            5:22.23   17  
              28.27       59.92 (31.65)     1:32.51 (32.59)     2:05.37 (32.86)
        2:38.25 (32.88)     3:11.32 (33.07)     3:43.60 (32.28)     4:16.28 (32.68)
        4:49.39 (33.11)     5:22.23 (32.84)                                        
  2 Cronin, Meredith          22 Technique/Train-NE             5:50.95   15  
              31.44     1:06.29 (34.85)     1:42.10 (35.81)     2:18.47 (36.37)
        2:53.96 (35.49)     3:29.18 (35.22)     4:04.34 (35.16)     4:39.79 (35.45)
        5:15.50 (35.71)     5:50.95 (35.45)                                        
  3 Nihan, Lianne             22 BU Masters-NE                  5:52.07   14  
              31.12     1:06.34 (35.22)     1:41.03 (34.69)     2:16.68 (35.65)
        2:52.46 (35.78)     3:29.14 (36.68)     4:05.66 (36.52)     4:41.68 (36.02)
        5:17.18 (35.50)     5:52.07 (34.89)                                        
  4 Los, Cristina             23 Cambridge-NE                   5:57.92   13  
              30.30     1:05.16 (34.86)     1:41.15 (35.99)     2:17.61 (36.46)
        2:54.28 (36.67)     3:31.08 (36.80)     4:08.36 (37.28)     4:44.88 (36.52)
        5:21.98 (37.10)     5:57.92 (35.94)                                        
  5 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  6:06.24   12  
              32.99     1:09.01 (36.02)     1:45.94 (36.93)     2:23.37 (37.43)
        3:00.82 (37.45)     3:38.11 (37.29)     4:15.38 (37.27)     4:52.72 (37.34)
        5:29.78 (37.06)     6:06.24 (36.46)                                        
  6 Nichols, Christine        24 MinutemanAndover-NE            6:16.24   11  
              33.30     1:09.44 (36.14)     1:46.51 (37.07)     2:24.51 (38.00)
        3:02.57 (38.06)     3:41.44 (38.87)     4:20.00 (38.56)     4:58.73 (38.73)
        5:37.76 (39.03)     6:16.24 (38.48)                                        
  7 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              6:22.65   10  
              34.32     1:12.16 (37.84)     1:51.09 (38.93)     2:29.83 (38.74)
        3:08.95 (39.12)     3:47.76 (38.81)     4:26.86 (39.10)     5:06.16 (39.30)
        5:45.06 (38.90)     6:22.65 (37.59)                                        
  8 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE               6:23.32    9  
              34.41     1:12.23 (37.82)     1:50.82 (38.59)     2:29.81 (38.99)
        3:09.14 (39.33)     3:48.31 (39.17)     4:27.94 (39.63)     5:07.79 (39.85)
        5:46.87 (39.08)     6:23.32 (36.45)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:18.49   2/13/2010 JUSTINE MUELLER                           
          NE: N 10:53.36        2010 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE           11:03.12   17  
              29.53     1:02.26 (32.73)     1:35.53 (33.27)     2:09.05 (33.52)
        2:42.54 (33.49)     3:15.88 (33.34)     3:49.41 (33.53)     4:23.07 (33.66)
        4:56.51 (33.44)     5:29.93 (33.42)     6:03.09 (33.16)     6:36.40 (33.31)
        7:09.70 (33.30)     7:42.99 (33.29)     8:16.86 (33.87)     8:50.44 (33.58)
        9:23.89 (33.45)     9:57.52 (33.63)    10:30.66 (33.14)    11:03.12 (32.46)
  2 Cronin, Meredith          22 Technique/Train-NE            12:08.37   15  
              32.59     1:08.75 (36.16)     1:45.83 (37.08)     2:23.15 (37.32)
        3:00.20 (37.05)     3:37.39 (37.19)     4:14.50 (37.11)     4:51.58 (37.08)
        5:28.87 (37.29)     6:05.81 (36.94)     6:42.92 (37.11)     7:19.89 (36.97)
        7:56.24 (36.35)     8:32.53 (36.29)     9:08.69 (36.16)     9:44.52 (35.83)
       10:20.91 (36.39)    10:57.34 (36.43)    11:33.45 (36.11)    12:08.37 (34.92)
  3 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE              13:59.92   14  
              33.63     1:11.28 (37.65)     1:50.89 (39.61)     2:31.48 (40.59)
        3:13.35 (41.87)     3:55.21 (41.86)     4:37.83 (42.62)     5:20.60 (42.77)
        6:03.19 (42.59)     6:45.77 (42.58)     7:28.00 (42.23)     8:10.89 (42.89)
        8:54.19 (43.30)     9:37.07 (42.88)    10:20.64 (43.57)    11:04.42 (43.78)
       11:48.50 (44.08)    12:32.81 (44.31)    13:16.87 (44.06)    13:59.92 (43.05)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
          NE: N 18:41.15        1990 Kristen Johnston                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                 21:06.93   17  
              33.09     1:09.24 (36.15)     1:46.52 (37.28)     2:24.19 (37.67)
        3:02.12 (37.93)     3:40.21 (38.09)     4:18.02 (37.81)     4:56.43 (38.41)
        5:34.65 (38.22)     6:12.86 (38.21)     6:51.18 (38.32)     7:30.04 (38.86)
        8:08.51 (38.47)     8:47.16 (38.65)     9:25.58 (38.42)    10:03.89 (38.31)
       10:42.83 (38.94)    11:21.85 (39.02)    12:00.65 (38.80)    12:39.46 (38.81)
       13:17.90 (38.44)    13:57.29 (39.39)    14:36.56 (39.27)    15:15.75 (39.19)
       15:54.99 (39.24)    16:33.91 (38.92)    17:12.95 (39.04)    17:53.23 (40.28)
       18:32.38 (39.15)    19:11.22 (38.84)    19:50.45 (39.23)    20:29.65 (39.20)
       21:06.93 (37.28)
  2 Nichols, Christine        24 MinutemanAndover-NE           21:42.66   15  
              34.94     1:14.22 (39.28)     1:54.24 (40.02)     2:34.27 (40.03)
        3:14.16 (39.89)     3:54.09 (39.93)     4:34.31 (40.22)     5:14.70 (40.39)
        5:54.47 (39.77)     6:34.39 (39.92)     7:13.93 (39.54)     7:53.86 (39.93)
        8:33.62 (39.76)     9:13.33 (39.71)     9:53.26 (39.93)    10:33.06 (39.80)
       11:12.92 (39.86)    11:52.90 (39.98)    12:32.86 (39.96)    13:12.59 (39.73)
       13:51.24 (38.65)    14:30.11 (38.87)    15:09.40 (39.29)    15:48.71 (39.31)
       16:28.11 (39.40)    17:07.48 (39.37)    17:47.29 (39.81)    18:26.75 (39.46)
       19:06.09 (39.34)    19:45.83 (39.74)    20:24.98 (39.15)    21:04.20 (39.22)
       21:42.66 (38.46)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.18   5/22/2010 ODONNELL-MCCARTHY                            
          NE: N 28.25        2001 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     27.69N  17  
  2 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                       29.31   15  
  3 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR               30.63   14  
  4 Cronin, Meredith          22 Technique/Train-NE               31.50   13  
  5 French, Jennie            24 Cambridge-NE                     32.59   12  
  6 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                    32.67   11  
  7 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                    33.18   10  
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE                 33.35    9  
  9 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE                 38.02    8  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
          NE: N 59.80        2006 Molly Brethauer                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     59.43N  17  
              29.18       59.43 (30.25)                                        
  2 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                     1:03.01   15  
              30.54     1:03.01 (32.47)                                        
  3 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR             1:06.24   14  
              31.96     1:06.24 (34.28)                                        
  4 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  1:08.16   13  
              33.13     1:08.16 (35.03)                                        
  5 Ferree, Hannah            23 South County Y-NE              1:10.66   12  
              34.14     1:10.66 (36.52)                                        
  6 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              1:13.71   11  
              35.45     1:13.71 (38.26)                                        
  7 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                  1:13.77   10  
              36.30     1:13.77 (37.47)                                        
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               1:14.22    9  
              34.50     1:14.22 (39.72)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
          NE: N 2:08.57        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                   2:12.58   17  
              30.07     1:02.87 (32.80)     1:37.93 (35.06)     2:12.58 (34.65)
  2 Dugan, Paloma             21 Unattached NE-NE               2:15.80   15  
              33.73     1:08.24 (34.51)     1:42.21 (33.97)     2:15.80 (33.59)
  3 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            2:22.38   14  
              33.76     1:11.16 (37.40)     1:47.02 (35.86)     2:22.38 (35.36)
  4 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR             2:23.41   13  
              33.06     1:09.22 (36.16)     1:46.67 (37.45)     2:23.41 (36.74)
  5 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  2:27.30   12  
              34.58     1:12.05 (37.47)     1:49.77 (37.72)     2:27.30 (37.53)
  6 Cronin, Meredith          22 Technique/Train-NE             2:29.13   11  
              35.58     1:13.17 (37.59)     1:51.08 (37.91)     2:29.13 (38.05)
  7 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              2:42.39   10  
              39.98     1:21.49 (41.51)     2:02.93 (41.44)     2:42.39 (39.46)
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               2:48.05    9  
     r:+1.16  37.73     1:19.87 (42.14)     2:03.90 (44.03)     2:48.05 (44.15)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
          NE: N 31.42        1996 Laurie Meade                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     32.62   17  
          r:+0.78                                                              
  2 Los, Cristina             23 Cambridge-NE                     33.52   15  
          r:+0.83                                                              
  3 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                     35.21   14  
          r:+0.81                                                              
  4 Nihan, Lianne             22 BU Masters-NE                    35.29   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Machnik, Ali              23 South County Y-NE                35.53   12  
          r:+0.86                                                              
  6 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR               37.27   11  
          r:+0.74                                                              
  7 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE                 39.16   10  
          r:+0.84                                                              
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
          NE: N 1:08.12        1996 Laurie Meade                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE               1:09.57   17  
     r:+0.80  31.86     1:09.57 (37.71)                                        
  2 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            1:14.11   15  
     r:+0.85  35.22     1:14.11 (38.89)                                        
  3 Los, Cristina             23 Cambridge-NE                   1:14.61   14  
     r:+0.83  35.42     1:14.61 (39.19)                                        
  4 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                     1:14.73   13  
              34.82     1:14.73 (39.91)                                        
  5 Nihan, Lianne             22 BU Masters-NE                  1:15.90   12  
     r:+0.87  35.70     1:15.90 (40.20)                                        
  6 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                   1:16.19   11  
     r:+0.81  36.03     1:16.19 (40.16)                                        
  7 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              1:17.49   10  
     r:+0.86  36.31     1:17.49 (41.18)                                        
  8 French, Jennie            24 Cambridge-NE                   1:22.12    9  
     r:+0.88  39.19     1:22.12 (42.93)                                        
 -- Shirek, Elizabeth         23 Cambridge-NE                        DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
     r:+0.79  40.07          DQ (44.28)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
          NE: N 2:28.15        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                   2:42.96   17  
     r:+0.86  36.56     1:18.11 (41.55)     2:00.15 (42.04)     2:42.96 (42.81)
  2 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              2:50.32   15  
     r:+0.88  39.73     1:24.50 (44.77)     2:07.92 (43.42)     2:50.32 (42.40)
  3 Ferree, Hannah            23 South County Y-NE              2:57.28   14  
     r:+0.96  40.93     1:26.34 (45.41)     2:11.64 (45.30)     2:57.28 (45.64)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
          NE: N 26.31        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     26.41   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                       28.39   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Seely, Rachel             24 BU Masters-NE                    28.85   14  
          r:+0.74                                                              
  4 Machnik, Ali              23 South County Y-NE                30.02   13  
          r:+0.80                                                              
  5 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR               30.75   12  
          r:+0.71                                                              
  6 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE                 31.18   11  
          r:+0.77                                                              
  7 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                    31.99   10  
          r:+0.79                                                              
  8 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                    33.36    9  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
          NE: N 58.21        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                     58.95   17  
     r:+0.80  27.38       58.95 (31.57)                                        
  2 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE               1:01.70   15  
     r:+0.81  28.48     1:01.70 (33.22)                                        
  3 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              1:07.53   14  
     r:+0.87  32.16     1:07.53 (35.37)                                        
  4 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               1:10.36   13  
     r:+0.88  32.41     1:10.36 (37.95)                                        
  5 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR             1:10.66   12  
     r:+0.72  31.66     1:10.66 (39.00)                                        
  6 Nichols, Christine        24 MinutemanAndover-NE            1:14.48   11  
              35.04     1:14.48 (39.44)                                        
  7 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                  1:16.92   10  
              33.53     1:16.92 (43.39)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:02.28    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
          NE: N 2:06.96        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Dugan, Paloma             21 Unattached NE-NE                    DQ  
      Arms underwater recovery
     r:+0.87  30.71     1:04.23 (33.52)     1:37.59 (33.36)          DQ (33.44)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                 
          NE: N 1:00.15        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE               1:01.21   17  
              29.05     1:01.21 (32.16)                                        
  2 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                   1:01.24   15  
     r:+0.77  27.19     1:01.24 (34.05)                                        
  3 Lamoreaux, Kristina       24 Swim RI-NE                     1:04.36   14  
     r:+0.76  29.24     1:04.36 (35.12)                                        
  4 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            1:06.56   13  
     r:+0.92  30.87     1:06.56 (35.69)                                        
  5 Wacyk, Roxy               22 Bearcat Masters-MR             1:06.96   12  
     r:+0.72  30.29     1:06.96 (36.67)                                        
  6 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                   1:07.35   11  
     r:+0.79  31.51     1:07.35 (35.84)                                        
  7 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              1:10.33   10  
     r:+0.84  32.35     1:10.33 (37.98)                                        
  8 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               1:12.91    9  
     r:+0.81  32.90     1:12.91 (40.01)                                        
  9 French, Jennie            24 Cambridge-NE                   1:12.95    8  
     r:+0.90  32.64     1:12.95 (40.31)                                        
 10 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  1:13.23    7  
     r:+0.80  32.35     1:13.23 (40.88)                                        
 11 Sathapornchaisit, Onnich  21 BC Masters-NE                  1:14.88    6  
              33.25     1:14.88 (41.63)                                        
 12 Renner, Libby             24 Adirondack AC-NE               1:15.74    5  
              37.28     1:15.74 (38.46)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
          NE: N 2:11.29        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          22 Great Bay-NE                   2:15.78   17  
     r:+0.81  28.51     1:02.55 (34.04)     1:44.03 (41.48)     2:15.78 (31.75)
  2 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                   2:26.12   15  
              31.34     1:08.42 (37.08)     1:51.14 (42.72)     2:26.12 (34.98)
  3 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  2:31.66   14  
              33.62     1:10.17 (36.55)     1:56.87 (46.70)     2:31.66 (34.79)
  4 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              2:34.87   13  
     r:+0.87  31.63     1:12.55 (40.92)     1:56.65 (44.10)     2:34.87 (38.22)
  5 Ferree, Hannah            23 South County Y-NE              2:36.19   12  
     r:+0.81  36.69     1:15.38 (38.69)     2:00.16 (44.78)     2:36.19 (36.03)
  6 Reuter, Angela            22 Adirondack AC-NE               2:41.65   11  
     r:+0.82  32.79     1:14.78 (41.99)     2:01.42 (46.64)     2:41.65 (40.23)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:22.25   5/20/2010 MARISSA CLAPP                              
          NE: N 4:43.12        2009 Caitlin Geary                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Salena             19 Unattached NE-NE               4:41.79N  17  
              28.86     1:02.49 (33.63)     1:38.10 (35.61)     2:13.76 (35.66)
        2:54.58 (40.82)     3:36.81 (42.23)     4:09.80 (32.99)     4:41.79 (31.99)
  2 Looney, Jessica           22 MinutemanAndover-NE            4:44.92   15  
              30.87     1:06.36 (35.49)     1:42.28 (35.92)     2:18.00 (35.72)
        2:59.16 (41.16)     3:40.62 (41.46)     4:13.09 (32.47)     4:44.92 (31.83)
  3 Dugan, Paloma             21 Unattached NE-NE               4:46.45   14  
              31.56     1:06.09 (34.53)     1:42.78 (36.69)     2:17.03 (34.25)
        2:58.91 (41.88)     3:40.50 (41.59)     4:14.23 (33.73)     4:46.45 (32.22)
  4 Scheren, Brittany         22 Great Bay-NE                   5:06.00   13  
              32.51     1:11.10 (38.59)     1:50.71 (39.61)     2:30.16 (39.45)
        3:13.98 (43.82)     3:57.44 (43.46)     4:32.00 (34.56)     5:06.00 (34.00)
  5 Weas, Sarah               23 BU Masters-NE                  5:27.56   12  
              35.43     1:17.91 (42.48)     1:56.68 (38.77)     2:35.71 (39.03)
        3:24.34 (48.63)     4:13.58 (49.24)     4:50.92 (37.34)     5:27.56 (36.64)
  6 Machnik, Ali              23 South County Y-NE              5:33.87   11  
              35.71     1:17.08 (41.37)     2:01.27 (44.19)     2:44.75 (43.48)
        3:30.49 (45.74)     4:16.46 (45.97)     4:56.96 (40.50)     5:33.87 (36.91)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
          NE: N 24.39        2007 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          29 Maine Masters-NE                 24.50   17  
          r:+0.74                                                              
  2 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                     25.58   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                     25.89   14  
  4 Benedict, Kelly           29 MIT Masters-NE                   25.90   13  
          r:+0.75                                                              
  5 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE              25.98   12  
          r:+0.83                                                              
  6 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR               26.27   11  
  7 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                     26.38   10  
  8 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE                 26.51    9  
          r:+0.81                                                              
  9 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                    26.53    8  
          r:+0.83                                                              
 10 Rasmuson, Kirsten         28 Cambridge-NE                     26.73    7  
 11 Kane, Katelyn             25 Bearcat Masters-MR               26.91    6  
          r:+0.87                                                              
 12 Andrews, Therese          27 Cambridge-NE                     27.14    5  
          r:+0.90                                                              
 13 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                     27.23    4  
 14 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA              27.62    3  
 15 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                     27.75    2  
 16 Mitakakis, Chrissy        28 Bearcat Masters-MR               28.08    1  
          r:+0.72                                                              
 17 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE                28.25  
          r:+0.86                                                              
 18 Langan, Mary              26 Bearcat Masters-MR               29.13  
 19 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE              29.54  
          r:+0.85                                                              
 20 Riley, Kristen            26 Maine Masters-NE                 29.72  
          r:+0.87                                                              
 21 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                    29.83  
 22 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR               31.03  
          r:+0.69                                                              
 23 Gerber, Jen               25 Cambridge-NE                     32.83  
 24 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                     33.44  
          r:+0.85                                                              
 25 Price, Katey              26 Maine Masters-NE                 33.77  
          r:+0.83                                                              
 26 Fortin, Kimberly          27 Connecticut-CT                   33.86  
          r:+0.94                                                              
 27 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE              35.25  
          r:+1.08                                                              
 28 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE              35.89  
          r:+1.09                                                              
 29 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE              41.15  
          r:+1.21                                                              
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
          NE: N 52.86        1991 Betsy Lind                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          29 Maine Masters-NE                 55.20   17  
     r:+0.70  26.17       55.20 (29.03)                                        
  2 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE              55.86   15  
     r:+0.80  27.00       55.86 (28.86)                                        
  3 Aronsson, Laura           25 Bearcat Masters-MR               56.86   14  
     r:+0.84  27.29       56.86 (29.57)                                        
  4 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR               56.90   13  
     r:+0.83  27.58       56.90 (29.32)                                        
  5 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                     58.54   12  
     r:+0.78  28.34       58.54 (30.20)                                        
  6 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                     58.88   11  
              28.41       58.88 (30.47)                                        
  7 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                     59.52    9.5
     r:+0.77  27.12       59.52 (32.40)                                        
  7 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA              59.52    9.5
              28.93       59.52 (30.59)                                        
  9 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                     59.78    8  
              28.97       59.78 (30.81)                                        
 10 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                     59.84    7  
     r:+0.74  29.14       59.84 (30.70)                                        
 11 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  1:00.85    6  
              29.36     1:00.85 (31.49)                                        
 12 Liu, Teal                 25 FISH Masters-MR                1:01.20    5  
     r:+0.69  29.18     1:01.20 (32.02)                                        
 13 Mitakakis, Chrissy        28 Bearcat Masters-MR             1:01.89    4  
     r:+0.77  28.72     1:01.89 (33.17)                                        
 14 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            1:02.89    3  
     r:+0.85  29.60     1:02.89 (33.29)                                        
 15 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               1:04.26    2  
     r:+0.91  31.08     1:04.26 (33.18)                                        
 16 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            1:04.65    1  
     r:+0.79  30.66     1:04.65 (33.99)                                        
 17 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             1:07.44  
     r:+0.77  32.01     1:07.44 (35.43)                                        
 18 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR             1:09.30  
     r:+0.73  32.29     1:09.30 (37.01)                                        
 19 DeGabriele, Stacy         27 MinutemanAndover-NE            1:11.62  
     r:+1.02  35.10     1:11.62 (36.52)                                        
 20 Ferrante, Krista          29 West Side SC-NE                1:15.60  
     r:+0.29  36.66     1:15.60 (38.94)                                        
 21 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            1:27.08  
     r:+1.19  41.38     1:27.08 (45.70)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
          NE: N 1:54.13        1991 Betsy Lind                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                  1:55.59   17  
     r:+0.74  27.49       57.38 (29.89)     1:26.99 (29.61)     1:55.59 (28.60)
  2 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA            1:58.81   15  
              28.01       58.08 (30.07)     1:28.74 (30.66)     1:58.81 (30.07)
  3 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                  2:01.68   14  
     r:+0.81  28.18       58.64 (30.46)     1:29.80 (31.16)     2:01.68 (31.88)
  4 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                   2:01.74   13  
     r:+0.79  29.04     1:00.39 (31.35)     1:31.17 (30.78)     2:01.74 (30.57)
  5 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                   2:04.10   12  
     r:+0.72  29.25     1:00.62 (31.37)     1:32.86 (32.24)     2:04.10 (31.24)
  6 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE               2:06.42   11  
     r:+0.85  29.41     1:01.43 (32.02)     1:33.54 (32.11)     2:06.42 (32.88)
  7 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                   2:06.68   10  
     r:+0.79  29.78     1:01.83 (32.05)     1:34.23 (32.40)     2:06.68 (32.45)
  8 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE              2:06.81    9  
     r:+0.87  29.61     1:01.99 (32.38)     1:34.64 (32.65)     2:06.81 (32.17)
  9 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR             2:06.99    8  
     r:+0.82  29.10     1:01.42 (32.32)     1:34.64 (33.22)     2:06.99 (32.35)
 10 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            2:07.38    7  
              29.77     1:02.61 (32.84)     1:35.47 (32.86)     2:07.38 (31.91)
 11 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  2:09.33    6  
     r:+0.75  30.35     1:03.14 (32.79)     1:36.44 (33.30)     2:09.33 (32.89)
 12 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                   2:09.74    5  
     r:+0.82  28.51     1:00.68 (32.17)     1:34.55 (33.87)     2:09.74 (35.19)
 13 Beeger, Elise             26 Cambridge-NE                   2:10.99    4  
     r:+1.02  30.62     1:03.79 (33.17)     1:37.29 (33.50)     2:10.99 (33.70)
 14 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE            2:17.70    3  
     r:+0.87  30.59     1:04.78 (34.19)     1:41.35 (36.57)     2:17.70 (36.35)
 15 Martinez Borobio, Esther  29 Unattached NE-NE               2:18.16    2  
     r:+0.88  33.03     1:08.17 (35.14)     1:43.58 (35.41)     2:18.16 (34.58)
 16 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            2:18.73    1  
     r:+0.92  32.19     1:07.71 (35.52)     1:43.48 (35.77)     2:18.73 (35.25)
 17 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  2:18.83  
     r:+1.01  31.71     1:06.14 (34.43)     1:42.67 (36.53)     2:18.83 (36.16)
 18 Kasprzyk, Theresa         26 Cambridge-NE                   2:22.54  
     r:+0.81  31.97     1:07.52 (35.55)     1:45.29 (37.77)     2:22.54 (37.25)
 19 Hutchins, Karen           27 BU Masters-NE                  2:23.19  
     r:+0.97  32.20     1:07.92 (35.72)     1:45.41 (37.49)     2:23.19 (37.78)
 20 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                   2:24.13  
     r:+0.98  32.45     1:08.18 (35.73)     1:46.09 (37.91)     2:24.13 (38.04)
 21 Langan, Mary              26 Bearcat Masters-MR             2:24.68  
              33.03     1:09.66 (36.63)     1:48.16 (38.50)     2:24.68 (36.52)
 22 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            2:25.52  
     r:+0.86  32.90     1:09.77 (36.87)     1:48.32 (38.55)     2:25.52 (37.20)
 23 Lin, Helen                26 South Shore Y-NE               2:29.57  
              35.61     1:12.89 (37.28)     1:52.00 (39.11)     2:29.57 (37.57)
 24 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             2:29.58  
     r:+0.80  34.39     1:11.65 (37.26)     1:50.12 (38.47)     2:29.58 (39.46)
 25 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR             2:37.18  
     r:+0.70  34.18     1:12.07 (37.89)     1:53.80 (41.73)     2:37.18 (43.38)
 26 Gerber, Jen               25 Cambridge-NE                   2:50.14  
              36.17     1:18.76 (42.59)     2:04.38 (45.62)     2:50.14 (45.76)
 27 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            2:50.97  
     r:+1.15  38.67     1:21.72 (43.05)     2:07.14 (45.42)     2:50.97 (43.83)
 28 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE            2:55.42  
     r:+0.92  37.76     1:21.04 (43.28)     2:07.41 (46.37)     2:55.42 (48.01)
 29 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            3:09.90  
     r:+1.28  42.32     1:32.41 (50.09)     2:23.27 (50.86)     3:09.90 (46.63)
 -- Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                        NS  
 -- Brumm, Jenny              28 Cambridge-NE                        NS  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
          NE: N 5:17.51        2005 Elizabeth Welch                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                  5:14.36N  17  
              28.39       59.62 (31.23)     1:31.48 (31.86)     2:03.57 (32.09)
        2:35.91 (32.34)     3:08.06 (32.15)     3:40.18 (32.12)     4:12.46 (32.28)
        4:43.64 (31.18)     5:14.36 (30.72)                                        
  2 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE            5:19.44   15  
              28.29       59.53 (31.24)     1:31.38 (31.85)     2:03.65 (32.27)
        2:36.21 (32.56)     3:08.74 (32.53)     3:41.38 (32.64)     4:14.37 (32.99)
        4:47.11 (32.74)     5:19.44 (32.33)                                        
  3 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                  5:21.07   14  
              29.32     1:00.71 (31.39)     1:32.68 (31.97)     2:05.18 (32.50)
        2:37.83 (32.65)     3:10.55 (32.72)     3:43.26 (32.71)     4:16.04 (32.78)
        4:48.59 (32.55)     5:21.07 (32.48)                                        
  4 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                   5:31.42   13  
              29.45     1:01.24 (31.79)     1:33.73 (32.49)     2:07.19 (33.46)
        2:41.01 (33.82)     3:15.02 (34.01)     3:49.33 (34.31)     4:23.82 (34.49)
        4:57.70 (33.88)     5:31.42 (33.72)                                        
  5 Kane, Katelyn             25 Bearcat Masters-MR             5:38.03   12  
              30.55     1:04.07 (33.52)     1:38.30 (34.23)     2:12.89 (34.59)
        2:47.37 (34.48)     3:21.76 (34.39)     3:56.22 (34.46)     4:30.80 (34.58)
        5:05.06 (34.26)     5:38.03 (32.97)                                        
  6 Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                  5:43.56   11  
              31.48     1:05.06 (33.58)     1:39.40 (34.34)     2:13.85 (34.45)
        2:48.69 (34.84)     3:23.53 (34.84)     3:58.64 (35.11)     4:33.70 (35.06)
        5:08.70 (35.00)     5:43.56 (34.86)                                        
  7 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE              5:43.70   10  
              31.26     1:05.46 (34.20)     1:40.72 (35.26)     2:16.16 (35.44)
        2:51.30 (35.14)     3:26.95 (35.65)     4:02.59 (35.64)     4:36.91 (34.32)
        5:11.15 (34.24)     5:43.70 (32.55)                                        
  8 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  5:47.06    9  
              30.72     1:04.51 (33.79)     1:39.55 (35.04)     2:15.23 (35.68)
        2:50.79 (35.56)     3:26.64 (35.85)     4:02.36 (35.72)     4:38.18 (35.82)
        5:13.18 (35.00)     5:47.06 (33.88)                                        
  9 Liu, Teal                 25 FISH Masters-MR                5:51.62    8  
              31.01     1:05.93 (34.92)     1:41.01 (35.08)     2:16.57 (35.56)
        2:51.87 (35.30)     3:27.71 (35.84)     4:03.78 (36.07)     4:39.92 (36.14)
        5:16.12 (36.20)     5:51.62 (35.50)                                        
 10 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                   5:52.68    7  
              30.65     1:04.09 (33.44)     1:38.70 (34.61)     2:14.09 (35.39)
        2:50.36 (36.27)     3:26.65 (36.29)     4:02.86 (36.21)     4:39.72 (36.86)
        5:16.67 (36.95)     5:52.68 (36.01)                                        
 11 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  6:00.26    6  
              31.35     1:06.39 (35.04)     1:42.79 (36.40)     2:19.93 (37.14)
        2:56.92 (36.99)     3:34.34 (37.42)     4:11.27 (36.93)     4:48.53 (37.26)
        5:25.08 (36.55)     6:00.26 (35.18)                                        
 12 Rood, Jenny               26 MIT Masters-NE                 6:13.99    5  
              33.27     1:09.49 (36.22)     1:46.14 (36.65)     2:23.20 (37.06)
        3:00.42 (37.22)     3:38.46 (38.04)     4:16.50 (38.04)     4:55.01 (38.51)
        5:34.66 (39.65)     6:13.99 (39.33)                                        
 13 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE            6:14.21    4  
              31.59     1:06.76 (35.17)     1:43.84 (37.08)     2:22.12 (38.28)
        3:00.48 (38.36)     3:39.53 (39.05)     4:18.04 (38.51)     4:56.88 (38.84)
        5:36.28 (39.40)     6:14.21 (37.93)                                        
 14 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                   6:14.29    3  
              33.06     1:08.70 (35.64)     1:45.46 (36.76)     2:22.83 (37.37)
        3:01.42 (38.59)     3:40.03 (38.61)     4:18.84 (38.81)     4:58.12 (39.28)
        5:37.30 (39.18)     6:14.29 (36.99)                                        
 15 Sahms, Andrea             29 Swim RI-NE                     6:17.90    2  
              33.26     1:09.80 (36.54)     1:47.99 (38.19)     2:26.22 (38.23)
        3:04.81 (38.59)     3:43.52 (38.71)     4:22.59 (39.07)     5:01.32 (38.73)
        5:40.43 (39.11)     6:17.90 (37.47)                                        
 16 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               6:17.95    1  
              35.06     1:12.76 (37.70)     1:50.49 (37.73)     2:29.33 (38.84)
        3:07.68 (38.35)     3:46.03 (38.35)     4:24.47 (38.44)     5:03.32 (38.85)
        5:40.98 (37.66)     6:17.95 (36.97)                                        
 17 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            6:22.94  
              33.33     1:10.10 (36.77)     1:48.24 (38.14)     2:27.12 (38.88)
        3:06.17 (39.05)     3:45.55 (39.38)     4:25.56 (40.01)     5:05.41 (39.85)
        5:44.76 (39.35)     6:22.94 (38.18)                                        
 18 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   6:24.37  
              34.54     1:12.20 (37.66)     1:50.36 (38.16)     2:29.00 (38.64)
        3:08.09 (39.09)     3:47.46 (39.37)     4:27.17 (39.71)     5:06.48 (39.31)
        5:46.29 (39.81)     6:24.37 (38.08)                                        
 19 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             6:37.44  
              33.89     1:11.18 (37.29)     1:49.81 (38.63)     2:29.52 (39.71)
        3:09.98 (40.46)     3:50.72 (40.74)     4:31.89 (41.17)     5:13.59 (41.70)
        5:55.74 (42.15)     6:37.44 (41.70)                                        
 20 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            6:50.26  
              34.28     1:13.24 (38.96)     1:53.77 (40.53)     2:34.73 (40.96)
        3:17.53 (42.80)     4:00.87 (43.34)     4:44.31 (43.44)     5:27.50 (43.19)
        6:10.61 (43.11)     6:50.26 (39.65)                                        
 21 Price, Katey              26 Maine Masters-NE               7:10.76  
              37.55     1:19.52 (41.97)     2:02.48 (42.96)     2:45.89 (43.41)
        3:29.67 (43.78)     4:14.13 (44.46)     4:58.76 (44.63)                    
            6:28.01 ( )     7:10.76 (42.75)                                        
 22 Ferrante, Krista          29 West Side SC-NE                7:15.79  
              36.97     1:19.38 (42.41)     2:04.02 (44.64)     2:49.20 (45.18)
        3:34.09 (44.89)     4:19.13 (45.04)     5:02.67 (43.54)     5:47.56 (44.89)
        6:32.43 (44.87)     7:15.79 (43.36)                                        
 23 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE            7:51.89  
              38.69     1:23.74 (45.05)     2:10.93 (47.19)     2:58.37 (47.44)
        3:47.19 (48.82)     4:37.41 (50.22)     5:25.55 (48.14)     6:14.50 (48.95)
        7:03.66 (49.16)     7:51.89 (48.23)                                        
 24 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            8:23.14  
              43.94     1:32.60 (48.66)     2:24.32 (51.72)     3:17.03 (52.71)
        4:08.27 (51.24)     4:59.33 (51.06)     5:51.54 (52.21)     6:43.83 (52.29)
        7:36.21 (52.38)     8:23.14 (46.93)                                        
 -- Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                        NS  
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
          NE: N 10:59.49        2003 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE              11:53.18   17  
              31.77     1:06.68 (34.91)     1:42.34 (35.66)     2:17.86 (35.52)
        2:53.29 (35.43)     3:28.70 (35.41)     4:04.40 (35.70)     4:40.14 (35.74)
        5:15.72 (35.58)     5:52.12 (36.40)     6:28.08 (35.96)     7:04.31 (36.23)
        7:40.50 (36.19)     8:17.24 (36.74)     8:53.84 (36.60)     9:30.00 (36.16)
       10:06.56 (36.56)    10:42.85 (36.29)    11:18.58 (35.73)    11:53.18 (34.60)
  2 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                 12:10.47   15  
              32.31     1:07.28 (34.97)     1:43.28 (36.00)     2:19.81 (36.53)
        2:56.69 (36.88)     3:33.83 (37.14)     4:11.23 (37.40)     4:48.38 (37.15)
        5:25.51 (37.13)     6:02.47 (36.96)     6:39.48 (37.01)     7:16.84 (37.36)
        7:53.64 (36.80)     8:30.49 (36.85)     9:07.76 (37.27)     9:44.66 (36.90)
       10:21.42 (36.76)    10:58.16 (36.74)    11:34.81 (36.65)    12:10.47 (35.66)
  3 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                  12:16.86   14  
              32.13     1:08.60 (36.47)     1:45.51 (36.91)     2:22.50 (36.99)
        2:59.81 (37.31)     3:37.16 (37.35)     4:14.30 (37.14)     4:51.34 (37.04)
        5:28.16 (36.82)     6:04.66 (36.50)     6:42.13 (37.47)     7:19.80 (37.67)
        7:57.25 (37.45)     8:34.70 (37.45)     9:12.53 (37.83)     9:49.94 (37.41)
       10:27.01 (37.07)    11:03.61 (36.60)    11:40.57 (36.96)    12:16.86 (36.29)
  4 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                  12:41.38   13  
              35.14     1:11.16 (36.02)     1:48.29 (37.13)     2:25.84 (37.55)
        3:04.38 (38.54)     3:43.01 (38.63)     4:21.54 (38.53)     4:59.29 (37.75)
        5:37.39 (38.10)     6:16.19 (38.80)     6:54.87 (38.68)     7:33.08 (38.21)
        8:10.86 (37.78)     8:49.57 (38.71)     9:27.22 (37.65)    10:05.89 (38.67)
       10:44.83 (38.94)    11:23.43 (38.60)    12:02.17 (38.74)    12:41.38 (39.21)
  5 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                  12:59.32   12  
              34.14     1:11.16 (37.02)     1:49.21 (38.05)     2:28.22 (39.01)
        3:06.90 (38.68)     3:45.95 (39.05)     4:25.28 (39.33)     5:04.79 (39.51)
        5:44.13 (39.34)     6:24.00 (39.87)     7:03.54 (39.54)     7:42.88 (39.34)
        8:22.62 (39.74)     9:02.55 (39.93)     9:42.29 (39.74)    10:21.96 (39.67)
       11:01.65 (39.69)    11:41.44 (39.79)    12:20.58 (39.14)    12:59.32 (38.74)
  6 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE           13:16.43   11  
              33.53     1:10.98 (37.45)     1:49.79 (38.81)     2:29.60 (39.81)
        3:09.92 (40.32)     3:50.00 (40.08)     4:30.33 (40.33)     5:10.55 (40.22)
        5:51.11 (40.56)     6:31.79 (40.68)     7:12.38 (40.59)     7:52.97 (40.59)
        8:33.79 (40.82)     9:14.39 (40.60)     9:55.23 (40.84)    10:35.88 (40.65)
       11:16.49 (40.61)    11:57.11 (40.62)    12:37.51 (40.40)    13:16.43 (38.92)
  7 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                  16:18.26   10  
              43.10     1:28.13 (45.03)     2:15.22 (47.09)     3:03.00 (47.78)
        3:51.07 (48.07)     4:39.57 (48.50)     5:28.64 (49.07)     6:17.50 (48.86)
        7:06.18 (48.68)     7:55.55 (49.37)     8:45.07 (49.52)     9:34.28 (49.21)
       10:24.27 (49.99)    11:14.76 (50.49)    12:04.87 (50.11)    12:56.10 (51.23)
       13:47.21 (51.11)    14:39.11 (51.90)    15:29.27 (50.16)    16:18.26 (48.99)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
          NE: N 17:52.21        2002 Andrea Packard                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                 18:04.40   17  
              29.50     1:01.53 (32.03)     1:34.18 (32.65)     2:07.05 (32.87)
        2:39.88 (32.83)     3:12.75 (32.87)     3:45.54 (32.79)     4:18.54 (33.00)
        4:51.55 (33.01)     5:24.70 (33.15)     5:57.67 (32.97)     6:30.61 (32.94)
        7:03.54 (32.93)     7:36.95 (33.41)     8:09.70 (32.75)     8:42.75 (33.05)
        9:15.77 (33.02)     9:48.64 (32.87)    10:21.51 (32.87)    10:54.58 (33.07)
       11:27.52 (32.94)    12:00.42 (32.90)    12:33.50 (33.08)    13:06.84 (33.34)
       13:40.08 (33.24)    14:13.21 (33.13)    14:46.69 (33.48)    15:20.01 (33.32)
       15:53.20 (33.19)    16:26.48 (33.28)    16:59.81 (33.33)    17:32.59 (32.78)
       18:04.40 (31.81)
  2 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                 18:41.50   15  
              30.51     1:03.23 (32.72)     1:36.41 (33.18)     2:09.66 (33.25)
        2:43.07 (33.41)     3:16.73 (33.66)     3:50.51 (33.78)     4:24.19 (33.68)
        4:57.95 (33.76)     5:31.73 (33.78)     6:05.44 (33.71)     6:39.59 (34.15)
        7:13.52 (33.93)     7:47.73 (34.21)     8:21.98 (34.25)     8:56.46 (34.48)
        9:30.49 (34.03)    10:04.94 (34.45)    10:39.49 (34.55)    11:13.96 (34.47)
       11:48.07 (34.11)    12:22.50 (34.43)    12:56.80 (34.30)    13:31.11 (34.31)
       14:05.50 (34.39)    14:40.03 (34.53)    15:14.47 (34.44)    15:48.78 (34.31)
       16:23.22 (34.44)    16:57.77 (34.55)    17:32.94 (35.17)    18:07.66 (34.72)
       18:41.50 (33.84)
  3 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                 19:56.13   14  
              31.44     1:05.88 (34.44)     1:41.79 (35.91)     2:18.20 (36.41)
        2:54.80 (36.60)     3:31.69 (36.89)     4:08.72 (37.03)     4:45.38 (36.66)
        5:22.10 (36.72)     5:58.55 (36.45)     6:35.24 (36.69)     7:11.89 (36.65)
        7:48.43 (36.54)     8:25.12 (36.69)     9:02.00 (36.88)     9:38.46 (36.46)
       10:14.92 (36.46)    10:51.69 (36.77)    11:28.00 (36.31)    12:04.33 (36.33)
       12:40.80 (36.47)    13:17.39 (36.59)    13:53.88 (36.49)    14:30.17 (36.29)
       15:06.79 (36.62)    15:43.36 (36.57)    16:19.55 (36.19)    16:55.68 (36.13)
       17:32.52 (36.84)    18:08.58 (36.06)    18:44.79 (36.21)    19:20.99 (36.20)
       19:56.13 (35.14)
  4 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE             20:10.07   13  
              32.20     1:08.00 (35.80)     1:44.25 (36.25)     2:20.35 (36.10)
        2:56.54 (36.19)     3:33.18 (36.64)     4:10.19 (37.01)     4:46.55 (36.36)
        5:23.39 (36.84)     6:00.21 (36.82)     6:37.78 (37.57)     7:14.43 (36.65)
        7:51.21 (36.78)     8:28.11 (36.90)     9:05.28 (37.17)     9:42.25 (36.97)
       10:19.58 (37.33)    10:56.52 (36.94)    11:34.21 (37.69)    12:11.45 (37.24)
       12:48.29 (36.84)    13:25.18 (36.89)    14:02.50 (37.32)    14:40.38 (37.88)
       15:17.20 (36.82)    15:54.66 (37.46)    16:31.68 (37.02)    17:08.80 (37.12)
       17:45.64 (36.84)    18:23.00 (37.36)    18:59.85 (36.85)    19:36.31 (36.46)
       20:10.07 (33.76)
  5 Penaherrera-Kang, Jessic  25 Bearcat Masters-MR            21:17.93   12  
              36.93     1:14.92 (37.99)     1:53.69 (38.77)     2:32.33 (38.64)
        3:11.42 (39.09)     3:50.32 (38.90)     4:29.32 (39.00)     5:08.09 (38.77)
        5:47.33 (39.24)     6:25.95 (38.62)     7:04.87 (38.92)     7:44.16 (39.29)
        8:22.62 (38.46)     9:01.87 (39.25)     9:40.80 (38.93)    10:19.90 (39.10)
       10:59.14 (39.24)    11:37.74 (38.60)    12:16.81 (39.07)    12:56.19 (39.38)
       13:34.70 (38.51)    14:13.62 (38.92)    14:52.52 (38.90)    15:31.25 (38.73)
       16:10.04 (38.79)    16:49.44 (39.40)    17:29.07 (39.63)    18:07.97 (38.90)
       18:46.68 (38.71)    19:25.62 (38.94)    20:03.73 (38.11)    20:41.20 (37.47)
       21:17.93 (36.73)
  6 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                  22:45.79   11  
              38.76     1:20.20 (41.44)     2:02.80 (42.60)     2:45.79 (42.99)
        3:28.68 (42.89)     4:11.56 (42.88)     4:54.40 (42.84)     5:37.39 (42.99)
        6:20.57 (43.18)     7:03.81 (43.24)     7:46.10 (42.29)     8:28.58 (42.48)
        9:10.53 (41.95)     9:52.56 (42.03)    10:34.57 (42.01)    11:16.33 (41.76)
       11:58.08 (41.75)    12:39.83 (41.75)    13:21.78 (41.95)    14:03.51 (41.73)
       14:43.56 (40.05)    15:23.77 (40.21)    16:04.40 (40.63)    16:45.16 (40.76)
       17:26.02 (40.86)    18:06.64 (40.62)    18:47.27 (40.63)    19:27.90 (40.63)
       20:08.49 (40.59)    20:49.11 (40.62)    21:28.39 (39.28)    22:07.89 (39.50)
       22:45.79 (37.90)
  7 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE           23:59.44   10  
              36.05     1:17.28 (41.23)     1:59.92 (42.64)     2:43.06 (43.14)
        3:26.42 (43.36)     4:09.66 (43.24)     4:53.38 (43.72)     5:37.10 (43.72)
        6:20.67 (43.57)     7:04.21 (43.54)     7:48.02 (43.81)     8:31.51 (43.49)
        9:16.25 (44.74)    10:01.47 (45.22)    10:46.40 (44.93)    11:31.12 (44.72)
       12:15.76 (44.64)    13:00.38 (44.62)    13:45.14 (44.76)    14:29.70 (44.56)
       15:14.04 (44.34)    15:58.44 (44.40)    16:43.06 (44.62)    17:27.56 (44.50)
       18:13.00 (45.44)    18:58.39 (45.39)    19:43.10 (44.71)    20:28.18 (45.08)
       21:11.71 (43.53)    21:54.65 (42.94)    22:37.27 (42.62)    23:19.75 (42.48)
       23:59.44 (39.69)
  8 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE           27:44.13    9  
              43.00     1:29.81 (46.81)     2:18.47 (48.66)     3:09.98 (51.51)
        4:00.12 (50.14)     4:50.78 (50.66)     5:41.80 (51.02)     6:32.52 (50.72)
        7:23.05 (50.53)     8:13.68 (50.63)     9:05.12 (51.44)     9:56.54 (51.42)
       10:48.78 (52.24)    11:39.70 (50.92)    12:31.79 (52.09)    13:23.51 (51.72)
       14:15.61 (52.10)    15:07.33 (51.72)    15:56.88 (49.55)    16:47.38 (50.50)
       17:39.66 (52.28)    18:32.79 (53.13)    19:23.51 (50.72)    20:15.24 (51.73)
       21:09.72 (54.48)    22:01.65 (51.93)    22:52.19 (50.54)    23:45.16 (52.97)
       24:36.85 (51.69)    25:26.83 (49.98)    26:14.00 (47.17)    27:01.27 (47.27)
       27:44.13 (42.86)
  9 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE           27:47.26    8  
              45.78     1:30.81 (45.03)     2:19.80 (48.99)     3:09.25 (49.45)
        3:58.82 (49.57)     4:49.78 (50.96)     5:40.28 (50.50)     6:31.29 (51.01)
        7:22.01 (50.72)     8:12.53 (50.52)     9:03.52 (50.99)     9:53.88 (50.36)
       10:45.05 (51.17)    11:35.70 (50.65)    12:25.84 (50.14)    13:15.11 (49.27)
       14:06.99 (51.88)    14:59.31 (52.32)    15:50.77 (51.46)    16:41.94 (51.17)
       17:33.51 (51.57)    18:25.75 (52.24)    19:18.11 (52.36)    20:09.84 (51.73)
       21:01.08 (51.24)    21:53.27 (52.19)    22:46.16 (52.89)    23:38.10 (51.94)
       24:29.35 (51.25)    25:19.96 (50.61)    26:10.27 (50.31)    27:00.98 (50.71)
       27:47.26 (46.28)
 10 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE           30:59.23    7  
              48.14     1:41.08 (52.94)     2:35.06 (53.98)     3:30.32 (55.26)
        4:24.81 (54.49)     5:21.42 (56.61)     6:18.29 (56.87)     7:13.32 (55.03)
        8:09.44 (56.12)     9:05.55 (56.11)    10:00.91 (55.36)    10:56.92 (56.01)
       11:53.84 (56.92)    12:50.28 (56.44)    13:47.44 (57.16)    14:44.07 (56.63)
       15:40.87 (56.80)    16:36.69 (55.82)    17:34.01 (57.32)    18:32.20 (58.19)
       19:29.17 (56.97)    20:26.67 (57.50)    21:25.00 (58.33)    22:23.78 (58.78)
       23:22.69 (58.91)    24:21.77 (59.08)    25:19.93 (58.16)  26:20.36 (1:00.43)
       27:17.71 (57.35)    28:14.31 (56.60)    29:09.27 (54.96)    30:06.06 (56.79)
       30:59.23 (53.17)
 11 Weiker, Rachael           26 BU Masters-NE                 34:21.29    6  
              51.25     1:47.39 (56.14)     2:46.68 (59.29)     3:46.03 (59.35)
        4:45.45 (59.42)   5:46.19 (1:00.74)   6:47.00 (1:00.81)   7:49.35 (1:02.35)
      8:50.31 (1:00.96)   9:51.65 (1:01.34)    10:51.55 (59.90)  11:52.60 (1:01.05)
       12:52.48 (59.88)  13:53.68 (1:01.20)  14:55.47 (1:01.79)  15:56.54 (1:01.07)
     16:57.48 (1:00.94)  17:58.57 (1:01.09)  19:00.26 (1:01.69)  20:03.02 (1:02.76)
     21:06.45 (1:03.43)  22:12.25 (1:05.80)  24:16.82 (2:04.57)    25:16.48 (59.66)
     26:18.18 (1:01.70)  27:19.14 (1:00.96)    28:18.78 (59.64)    29:18.58 (59.80)
     30:18.71 (1:00.13)  31:19.04 (1:00.33)    32:18.94 (59.90)  33:20.60 (1:01.66)
     34:21.29 (1:00.69)
 -- Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                       NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
          NE: N 27.74        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                     28.14   17  
  2 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA              28.92   15  
  3 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE              30.79   14  
  4 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                     30.90   13  
  5 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                     31.03   12  
  6 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                     31.08   11  
  7 Benedict, Kelly           29 MIT Masters-NE                   31.27   10  
  8 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE                 31.29    9  
  9 Riley, Kristen            26 Maine Masters-NE                 32.35    8  
 10 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE              32.66    7  
 11 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR               33.18    6  
 12 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE              34.00    5  
 13 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE              34.02    4  
 14 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                    34.26    3  
 15 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE                34.52    2  
 16 DeGabriele, Stacy         27 MinutemanAndover-NE              36.71    1  
 17 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR               37.16  
 18 Gerber, Jen               25 Cambridge-NE                     38.81  
 19 Fortin, Kimberly          27 Connecticut-CT                   43.64  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
          NE: N 59.58        2003 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                   1:00.51   17  
              29.78     1:00.51 (30.73)                                        
  2 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA            1:01.39   15  
              30.23     1:01.39 (31.16)                                        
  3 Aronsson, Laura           25 Bearcat Masters-MR             1:02.78   14  
              30.55     1:02.78 (32.23)                                        
  4 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE            1:05.74   13  
              32.81     1:05.74 (32.93)                                        
  5 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   1:06.38   12  
              32.39     1:06.38 (33.99)                                        
  6 Benedict, Kelly           29 MIT Masters-NE                 1:07.06   11  
              32.67     1:07.06 (34.39)                                        
  7 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                   1:08.56   10  
              33.55     1:08.56 (35.01)                                        
  8 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            1:11.55    9  
              35.47     1:11.55 (36.08)                                        
  9 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            1:12.41    8  
              35.49     1:12.41 (36.92)                                        
 10 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                   1:13.71    7  
              35.52     1:13.71 (38.19)                                        
 11 Kissell, Alexei           26 Cambridge-NE                   1:14.02    6  
              35.91     1:14.02 (38.11)                                        
 12 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               1:15.10    5  
              36.73     1:15.10 (38.37)                                        
 13 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             1:19.48    4  
              38.11     1:19.48 (41.37)                                        
 14 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                   1:20.62    3  
              39.52     1:20.62 (41.10)                                        
 15 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            1:20.92    2  
              39.50     1:20.92 (41.42)                                        
 16 DeGabriele, Stacy         27 MinutemanAndover-NE            1:21.58    1  
              40.26     1:21.58 (41.32)                                        
 17 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR             1:23.45  
              40.24     1:23.45 (43.21)                                        
 -- Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                        NS  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.57   5/22/2005 PAMELA HANSON                              
          NE: N 2:07.56        2003 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA            2:08.59   17  
              30.44     1:02.71 (32.27)     1:36.03 (33.32)     2:08.59 (32.56)
  2 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                   2:13.39   15  
              31.60     1:05.37 (33.77)     1:39.75 (34.38)     2:13.39 (33.64)
  3 Beeger, Elise             26 Cambridge-NE                   2:22.55   14  
              34.70     1:10.67 (35.97)     1:46.63 (35.96)     2:22.55 (35.92)
  4 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE               2:22.58   13  
              33.65     1:09.59 (35.94)     1:46.13 (36.54)     2:22.58 (36.45)
  5 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   2:27.39   12  
              35.93     1:13.85 (37.92)     1:50.76 (36.91)     2:27.39 (36.63)
  6 Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                  2:29.25   11  
              36.14     1:13.48 (37.34)     1:51.57 (38.09)     2:29.25 (37.68)
  7 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                   2:32.21   10  
              35.44     1:14.18 (38.74)     1:53.97 (39.79)     2:32.21 (38.24)
  8 Kissell, Alexei           26 Cambridge-NE                   2:32.66    9  
              36.83     1:15.83 (39.00)     1:54.31 (38.48)     2:32.66 (38.35)
  9 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE              2:33.46    8  
              37.61     1:16.28 (38.67)     1:55.45 (39.17)     2:33.46 (38.01)
 10 Kirchhoff, Lindsey        26 BC Masters-NE                  2:35.24    7  
              37.11     1:16.01 (38.90)     1:56.15 (40.14)     2:35.24 (39.09)
 11 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE            2:35.45    6  
              35.02     1:14.07 (39.05)     1:55.57 (41.50)     2:35.45 (39.88)
 12 Hutchins, Karen           27 BU Masters-NE                  2:44.59    5  
              38.66     1:21.09 (42.43)     2:03.36 (42.27)     2:44.59 (41.23)
 13 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            2:53.45    4  
              41.64     1:25.81 (44.17)     2:10.45 (44.64)     2:53.45 (43.00)
 14 Gerber, Jen               25 Cambridge-NE                   3:11.68    3  
              42.97     1:30.70 (47.73)     2:20.77 (50.07)     3:11.68 (50.91)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
          NE: N 29.81        2002 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten         28 Cambridge-NE                     32.15   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                     32.98   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA              33.75   14  
          r:+0.82                                                              
  4 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                     34.24   13  
  5 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                     34.49   12  
          r:+0.74                                                              
  6 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                     34.60   11  
  7 Martinez Borobio, Esther  29 Unattached NE-NE                 34.61   10  
          r:+0.94                                                              
  8 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR               35.35    9  
          r:+0.81                                                              
  9 Klionsky, Sarah           29 MIT Masters-NE                   36.12    8  
          r:+0.75                                                              
 10 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                     36.13    7  
          r:+1.01                                                              
 11 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                    36.50    6  
          r:+0.76                                                              
 12 Kasprzyk, Theresa         26 Cambridge-NE                     36.51    5  
          r:+0.80                                                              
 13 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                     36.75    4  
          r:+0.80                                                              
 14 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE                37.59    3  
 15 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE              37.93    2  
          r:+0.85                                                              
 16 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                     38.27    1  
          r:+0.73                                                              
 17 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE              42.23  
 18 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                     44.09  
          r:+0.90                                                              
 19 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR               46.77  
          r:+0.69                                                              
 20 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE              47.79  
          r:+0.91                                                              
 21 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE              52.25  
          r:+1.24                                                              
 22 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE              57.61  
          r:+1.21                                                              
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
          NE: N 1:04.17        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmuson, Kirsten         28 Cambridge-NE                   1:10.13   17  
     r:+0.87  33.24     1:10.13 (36.89)                                        
  2 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                   1:11.90   15  
     r:+0.74  33.99     1:11.90 (37.91)                                        
  3 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            1:12.96   14  
              34.54     1:12.96 (38.42)                                        
  4 Alf, Mahriah              27 MIT Masters-NE                 1:13.09   13  
              34.33     1:13.09 (38.76)                                        
  5 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                   1:14.15   12  
     r:+0.77  35.06     1:14.15 (39.09)                                        
  6 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                   1:15.34   11  
              35.03     1:15.34 (40.31)                                        
  7 Martinez Borobio, Esther  29 Unattached NE-NE               1:15.47   10  
     r:+0.88  36.22     1:15.47 (39.25)                                        
  8 West, Elizabeth           29 DC Aquatics-PV                 1:15.75    9  
     r:+0.91  36.03     1:15.75 (39.72)                                        
  9 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                   1:15.81    8  
     r:+0.83  35.91     1:15.81 (39.90)                                        
 10 Liu, Teal                 25 FISH Masters-MR                1:16.59    7  
     r:+0.69  36.12     1:16.59 (40.47)                                        
 11 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                  1:16.67    6  
     r:+0.85  36.10     1:16.67 (40.57)                                        
 12 Klionsky, Sarah           29 MIT Masters-NE                 1:17.86    5  
     r:+0.80  37.19     1:17.86 (40.67)                                        
 13 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                   1:17.90    4  
     r:+0.96  36.68     1:17.90 (41.22)                                        
 14 Kasprzyk, Theresa         26 Cambridge-NE                   1:18.55    3  
     r:+0.82  36.83     1:18.55 (41.72)                                        
 15 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                   1:21.31    2  
     r:+0.73  39.01     1:21.31 (42.30)                                        
 16 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            1:21.96    1  
              38.34     1:21.96 (43.62)                                        
 17 Riley, Kristen            26 Maine Masters-NE               1:22.62  
     r:+0.87  38.67     1:22.62 (43.95)                                        
 18 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   1:22.85  
     r:+0.79  39.57     1:22.85 (43.28)                                        
 19 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             1:30.08  
     r:+0.81  42.68     1:30.08 (47.40)                                        
 20 Price, Katey              26 Maine Masters-NE               1:32.02  
     r:+0.84  43.55     1:32.02 (48.47)                                        
 21 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               1:32.25  
     r:+0.93  44.55     1:32.25 (47.70)                                        
 22 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                   1:35.40  
     r:+0.94  45.81     1:35.40 (49.59)                                        
 23 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            1:55.42  
     r:+1.36  56.49     1:55.42 (58.93)                                        
 24 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            1:58.26  
     r:+1.37  58.14   1:58.26 (1:00.12)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
          NE: N 2:17.94        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                  2:32.49   17  
              35.00     1:13.41 (38.41)     1:52.46 (39.05)     2:32.49 (40.03)
  2 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                   2:35.73   15  
     r:+0.78  35.16     1:14.79 (39.63)     1:55.07 (40.28)     2:35.73 (40.66)
  3 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            2:40.04   14  
              36.27     1:17.33 (41.06)     1:58.66 (41.33)     2:40.04 (41.38)
  4 Liu, Teal                 25 FISH Masters-MR                2:46.23   13  
     r:+0.67  37.51     1:19.45 (41.94)     2:02.73 (43.28)     2:46.23 (43.50)
  5 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  2:47.30   12  
     r:+0.77  37.61     1:20.15 (42.54)     2:03.51 (43.36)     2:47.30 (43.79)
  6 Kasprzyk, Theresa         26 Cambridge-NE                   2:49.33   11  
     r:+0.78  37.84     1:20.14 (42.30)     2:04.53 (44.39)     2:49.33 (44.80)
  7 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   2:57.42   10  
     r:+0.81  40.62     1:25.85 (45.23)     2:11.58 (45.73)     2:57.42 (45.84)
  8 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                   2:58.16    9  
     r:+0.75  40.51     1:25.43 (44.92)     2:11.49 (46.06)     2:58.16 (46.67)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
          NE: N 26.37        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                    26.86   17  
  2 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                     27.27   15  
  3 Alcaide, Katrine          29 Maine Masters-NE                 27.52   14  
  4 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE              28.33   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                     28.81   12  
  6 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR               28.94   11  
          r:+0.81                                                              
  7 Benedict, Kelly           29 MIT Masters-NE                   29.14   10  
  8 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                     29.21    9  
  9 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                     29.52    8  
          r:+0.72                                                              
 10 Mitakakis, Chrissy        28 Bearcat Masters-MR               29.66    7  
          r:+0.73                                                              
 11 West, Elizabeth           29 DC Aquatics-PV                   29.69    6  
          r:+0.86                                                              
 12 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                    30.52    5  
          r:+0.79                                                              
 13 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                     30.55    4  
          r:+0.76                                                              
 14 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                     31.52    3  
          r:+0.82                                                              
 15 Kissell, Alexei           26 Cambridge-NE                     31.80    2  
          r:+0.92                                                              
 16 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE              32.72    1  
          r:+0.79                                                              
 17 Sahms, Andrea             29 Swim RI-NE                       34.13  
          r:+0.90                                                              
 18 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                     34.16  
          r:+0.78                                                              
 19 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR               36.16  
          r:+0.73                                                              
 20 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                     37.24  
          r:+0.91                                                              
 21 DeGabriele, Stacy         27 MinutemanAndover-NE              37.34  
          r:+0.98                                                              
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
          NE: N 57.88        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                    59.78   17  
              28.51       59.78 (31.27)                                        
  2 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                   1:03.06   15  
     r:+0.76  29.06     1:03.06 (34.00)                                        
  3 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                   1:03.81   14  
     r:+0.78  29.69     1:03.81 (34.12)                                        
  4 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR             1:05.75   13  
     r:+0.78  29.69     1:05.75 (36.06)                                        
  5 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            1:06.16   12  
              31.55     1:06.16 (34.61)                                        
  6 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE               1:06.39   11  
              31.29     1:06.39 (35.10)                                        
  7 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                   1:06.55   10  
     r:+0.76  31.63     1:06.55 (34.92)                                        
  8 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  1:06.58    9  
     r:+1.02  31.28     1:06.58 (35.30)                                        
  9 Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                  1:06.66    8  
     r:+0.90  32.03     1:06.66 (34.63)                                        
 10 Mitakakis, Chrissy        28 Bearcat Masters-MR             1:07.69    7  
     r:+0.73  31.05     1:07.69 (36.64)                                        
 11 Kirchhoff, Lindsey        26 BC Masters-NE                  1:08.83    6  
     r:+0.79  31.66     1:08.83 (37.17)                                        
 12 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   1:09.56    5  
              32.57     1:09.56 (36.99)                                        
 13 Klionsky, Sarah           29 MIT Masters-NE                 1:10.30    4  
     r:+0.86  32.94     1:10.30 (37.36)                                        
 14 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  1:10.83    3  
              32.02     1:10.83 (38.81)                                        
 15 Kissell, Alexei           26 Cambridge-NE                   1:10.87    2  
     r:+0.81  32.37     1:10.87 (38.50)                                        
 16 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE            1:13.53    1  
     r:+0.88  34.49     1:13.53 (39.04)                                        
 17 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            1:16.73  
     r:+0.81  35.97     1:16.73 (40.76)                                        
 18 Langan, Mary              26 Bearcat Masters-MR             1:19.49  
     r:+0.97  36.44     1:19.49 (43.05)                                        
 19 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            1:22.69  
              18.54   1:22.69 (1:04.15)                                        
 20 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                   1:28.92  
     r:+0.92  40.75     1:28.92 (48.17)                                        
 21 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            1:30.21  
     r:+1.19  41.19     1:30.21 (49.02)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
          NE: N 2:10.26        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        25 BU Masters-NE                  2:10.29   17  
              29.44     1:02.32 (32.88)     1:36.32 (34.00)     2:10.29 (33.97)
  2 Kane, Katelyn             25 Bearcat Masters-MR             2:20.18   15  
     r:+0.92  31.06     1:06.23 (35.17)     1:43.70 (37.47)     2:20.18 (36.48)
  3 Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                  2:22.08   14  
     r:+0.98  32.85     1:08.31 (35.46)     1:45.02 (36.71)     2:22.08 (37.06)
  4 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                   2:28.07   13  
     r:+0.79  31.22     1:07.25 (36.03)     1:46.32 (39.07)     2:28.07 (41.75)
  5 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  2:29.58   12  
     r:+0.81  33.49     1:10.94 (37.45)     1:50.33 (39.39)     2:29.58 (39.25)
  6 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  2:34.88   11  
              33.87     1:12.75 (38.88)     1:53.61 (40.86)     2:34.88 (41.27)
  7 Mitakakis, Chrissy        28 Bearcat Masters-MR             2:38.53   10  
     r:+0.80  32.18     1:08.92 (36.74)     1:49.91 (40.99)     2:38.53 (48.62)
  8 Rood, Jenny               26 MIT Masters-NE                 2:40.31    9  
     r:+0.92  34.12     1:13.88 (39.76)     1:55.90 (42.02)     2:40.31 (44.41)
  9 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               2:40.81    8  
     r:+0.94  36.23     1:16.84 (40.61)     1:58.60 (41.76)     2:40.81 (42.21)
 10 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            2:53.88    7  
     r:+0.84  36.75     1:22.77 (46.02)     2:08.89 (46.12)     2:53.88 (44.99)
 11 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   3:05.86    6  
     r:+0.84  41.24     1:27.93 (46.69)     2:16.75 (48.82)     3:05.86 (49.11)
 12 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            3:25.11    5  
              46.04     1:37.19 (51.15)     2:31.15 (53.96)     3:25.11 (53.96)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
          NE: N 1:00.13        2009 Jessica Knight                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA            1:01.61   17  
              28.64     1:01.61 (32.97)                                        
  2 Alcaide, Katrine          29 Maine Masters-NE               1:03.58   15  
     r:+0.64  29.34     1:03.58 (34.24)                                        
  3 Pitter, Samantha          26 Cambridge-NE                   1:03.68   14  
     r:+0.72  29.65     1:03.68 (34.03)                                        
  4 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                  1:04.14   13  
     r:+0.84  29.95     1:04.14 (34.19)                                        
  5 Cutter, Kyle              25 Cambridge-NE                   1:04.39   12  
     r:+0.82  28.85     1:04.39 (35.54)                                        
  6 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR             1:04.82   11  
     r:+0.79  30.00     1:04.82 (34.82)                                        
  7 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE            1:05.40   10  
     r:+0.86  30.20     1:05.40 (35.20)                                        
  8 Allen, Jill               25 Unattached NE-NE               1:05.66    9  
              30.46     1:05.66 (35.20)                                        
  9 Rasmuson, Kirsten         28 Cambridge-NE                   1:05.68    8  
     r:+0.82  31.39     1:05.68 (34.29)                                        
 10 Benedict, Kelly           29 MIT Masters-NE                 1:06.06    7  
              30.53     1:06.06 (35.53)                                        
 11 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            1:06.09    6  
              31.73     1:06.09 (34.36)                                        
 12 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                   1:06.10    5  
     r:+0.78  31.41     1:06.10 (34.69)                                        
 13 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   1:06.72    4  
              30.28     1:06.72 (36.44)                                        
 14 Rasmussen, Jennifer       25 Cambridge-NE                   1:06.99    3  
              31.17     1:06.99 (35.82)                                        
 15 Alf, Mahriah              27 MIT Masters-NE                 1:07.09    2  
     r:+0.80  30.98     1:07.09 (36.11)                                        
 16 Andrews, Therese          27 Cambridge-NE                   1:07.15    1  
     r:+0.90  31.70     1:07.15 (35.45)                                        
 17 Mehringer, Stacey         27 Cambridge-NE                   1:07.67  
     r:+0.76  29.98     1:07.67 (37.69)                                        
 18 Au, Lauren                26 Cambridge-NE                   1:07.74  
     r:+0.93  32.32     1:07.74 (35.42)                                        
 19 West, Elizabeth           29 DC Aquatics-PV                 1:08.47  
     r:+0.84  32.34     1:08.47 (36.13)                                        
 20 Kane, Katelyn             25 Bearcat Masters-MR             1:08.73  
              32.51     1:08.73 (36.22)                                        
 21 Casey, Meaghan            29 Cambridge-NE                   1:09.09  
     r:+0.84  33.85     1:09.09 (35.24)                                        
 22 Riley, Kristen            26 Maine Masters-NE               1:11.57  
     r:+0.88  33.31     1:11.57 (38.26)                                        
 23 Sewell, Bryn              29 Y of North Shore-NE            1:12.01  
     r:+0.93  32.39     1:12.01 (39.62)                                        
 24 Kissell, Alexei           26 Cambridge-NE                   1:13.11  
     r:+0.78  32.80     1:13.11 (40.31)                                        
 25 Klionsky, Sarah           29 MIT Masters-NE                 1:13.14  
              35.63     1:13.14 (37.51)                                        
 26 Burns, Caileen            25 MinutemanAndover-NE            1:13.30  
     r:+0.82  33.54     1:13.30 (39.76)                                        
 27 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE              1:13.51  
              35.34     1:13.51 (38.17)                                        
 28 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                   1:14.11  
     r:+0.99  36.37     1:14.11 (37.74)                                        
 29 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            1:14.37  
     r:+0.87  34.81     1:14.37 (39.56)                                        
 30 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  1:14.74  
              34.20     1:14.74 (40.54)                                        
 31 Rood, Jenny               26 MIT Masters-NE                 1:15.13  
     r:+0.85  33.98     1:15.13 (41.15)                                        
 32 Sahms, Andrea             29 Swim RI-NE                     1:15.24  
     r:+0.88  35.46     1:15.24 (39.78)                                        
 33 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                   1:15.55  
     r:+0.77  35.74     1:15.55 (39.81)                                        
 34 Langan, Mary              26 Bearcat Masters-MR             1:16.82  
              35.89     1:16.82 (40.93)                                        
 35 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   1:17.42  
     r:+0.80  37.11     1:17.42 (40.31)                                        
 36 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             1:18.47  
     r:+0.84  36.14     1:18.47 (42.33)                                        
 37 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR             1:20.02  
     r:+0.76  35.11     1:20.02 (44.91)                                        
 38 DeGabriele, Stacy         27 MinutemanAndover-NE            1:20.12  
     r:+1.01  37.41     1:20.12 (42.71)                                        
 39 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                   1:27.14  
     r:+0.91  39.97     1:27.14 (47.17)                                        
 40 Menezes, Maya             27 Y of North Shore-NE            1:30.30  
     r:+0.98  43.49     1:30.30 (46.81)                                        
 41 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            1:32.87  
     r:+1.21  42.24     1:32.87 (50.63)                                        
 42 Fortin, Kimberly          27 Connecticut-CT                 1:36.20  
     r:+0.94  41.72     1:36.20 (54.48)                                        
 43 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            1:47.30  
     r:+1.23  54.32     1:47.30 (52.98)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
          NE: N 2:09.73        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hibbard, Kate             26 Virginia Masters-VA            2:12.79   17  
              29.75     1:02.26 (32.51)     1:42.16 (39.90)     2:12.79 (30.63)
  2 Aronsson, Laura           25 Bearcat Masters-MR             2:17.40   15  
              29.74     1:03.84 (34.10)     1:45.26 (41.42)     2:17.40 (32.14)
  3 Kearns, Sarah             25 Y of North Shore-NE            2:17.48   14  
     r:+0.84  29.80     1:05.52 (35.72)     1:46.01 (40.49)     2:17.48 (31.47)
  4 Walker, Kim               26 Cambridge-NE                   2:22.16   13  
     r:+0.81  31.73     1:09.42 (37.69)     1:49.57 (40.15)     2:22.16 (32.59)
  5 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   2:23.23   12  
              32.06     1:08.18 (36.12)     1:49.58 (41.40)     2:23.23 (33.65)
  6 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            2:23.38   11  
              31.20     1:09.04 (37.84)     1:50.28 (41.24)     2:23.38 (33.10)
  7 Lennon, Jessie            26 Bearcat Masters-MR             2:26.87   10  
              29.71     1:07.88 (38.17)     1:52.29 (44.41)     2:26.87 (34.58)
  8 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  2:28.54    9  
              31.78     1:10.64 (38.86)     1:54.93 (44.29)     2:28.54 (33.61)
  9 Liu, Teal                 25 FISH Masters-MR                2:29.57    8  
     r:+0.68  33.23     1:13.64 (40.41)     1:55.39 (41.75)     2:29.57 (34.18)
 10 Hermansen, Kiva           25 Maine Masters-NE               2:40.31    7  
     r:+0.92  33.54     1:14.81 (41.27)     2:03.86 (49.05)     2:40.31 (36.45)
 11 Sarvia, Tricia            28 MinutemanAndover-NE            2:41.90    6  
     r:+0.84  35.37     1:15.02 (39.65)     2:04.55 (49.53)     2:41.90 (37.35)
 12 Ostberg, Kristen          27 Great Bay-NE                   2:43.35    5  
     r:+0.74  35.51     1:19.70 (44.19)     2:04.00 (44.30)     2:43.35 (39.35)
 13 Sahms, Andrea             29 Swim RI-NE                     2:44.29    4  
     r:+0.88  34.64     1:17.83 (43.19)     2:05.71 (47.88)     2:44.29 (38.58)
 14 Hyjek, Christine          28 Bearcat Masters-MR             2:44.49    3  
              36.39     1:17.61 (41.22)     2:05.28 (47.67)     2:44.49 (39.21)
 15 Blazek, Emily             26 Great Bay-NE                   2:45.14    2  
     r:+0.78  36.02     1:20.12 (44.10)     2:06.49 (46.37)     2:45.14 (38.65)
 16 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            2:51.74    1  
              37.58     1:20.86 (43.28)     2:11.44 (50.58)     2:51.74 (40.30)
 17 Mui, Denise               27 Bearcat Masters-MR             3:00.32  
              35.99     1:19.17 (43.18)     2:16.89 (57.72)     3:00.32 (43.43)
 18 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                   3:07.53  
     r:+0.95  39.66     1:28.99 (49.33)     2:23.28 (54.29)     3:07.53 (44.25)
 19 Jenkins, Julie            28 MinutemanAndover-NE            3:50.20  
     r:+1.29  52.48   1:57.26 (1:04.78)   3:00.25 (1:02.99)     3:50.20 (49.95)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
          NE: N 4:38.27        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Healey, Caitlin           28 BU Masters-NE                  4:47.01   17  
              29.67     1:03.45 (33.78)     1:41.75 (38.30)     2:18.84 (37.09)
        3:01.42 (42.58)     3:43.78 (42.36)     4:15.70 (31.92)     4:47.01 (31.31)
  2 Wensley, Allison          28 BU Masters-NE                  5:07.50   15  
              33.01     1:10.23 (37.22)     1:50.46 (40.23)     2:29.79 (39.33)
        3:14.72 (44.93)     4:00.58 (45.86)     4:34.79 (34.21)     5:07.50 (32.71)
  3 Russo, Claire             27 Virginia Masters-VA            5:07.67   14  
              32.16     1:08.59 (36.43)     1:51.23 (42.64)     2:32.50 (41.27)
        3:15.51 (43.01)     3:59.07 (43.56)     4:34.34 (35.27)     5:07.67 (33.33)
  4 McGrail, Crystie          26 Great Bay-NE                   5:08.42   13  
              32.92     1:11.45 (38.53)     1:50.39 (38.94)     2:29.62 (39.23)
        3:13.68 (44.06)     3:57.99 (44.31)     4:33.79 (35.80)     5:08.42 (34.63)
  5 Williams, Melinda         29 BC Masters-NE                  5:13.71   12  
              32.90     1:11.10 (38.20)     1:52.89 (41.79)     2:34.32 (41.43)
        3:19.64 (45.32)     4:04.73 (45.09)     4:39.85 (35.12)     5:13.71 (33.86)
  6 Klionsky, Sarah           29 MIT Masters-NE                 5:28.75   11  
              33.91     1:12.62 (38.71)     1:58.87 (46.25)     2:43.08 (44.21)
        3:27.31 (44.23)     4:11.99 (44.68)     4:52.49 (40.50)     5:28.75 (36.26)
  7 Leith-Doucett, Diane      28 South County Y-NE              5:29.41   10  
              37.44     1:21.58 (44.14)     2:03.45 (41.87)     2:44.48 (41.03)
        3:32.44 (47.96)     4:20.30 (47.86)     4:55.72 (35.42)     5:29.41 (33.69)
  8 Radville, Kate            28 BU Masters-NE                  5:30.09    9  
              34.09     1:13.88 (39.79)     1:57.59 (43.71)     2:40.15 (42.56)
        3:29.09 (48.94)     4:18.32 (49.23)     4:54.98 (36.66)     5:30.09 (35.11)
  9 Friedman, Erica           26 Cambridge-NE                   5:39.69    8  
              36.80     1:20.78 (43.98)     2:04.85 (44.07)     2:48.84 (43.99)
        3:32.43 (43.59)     4:17.79 (45.36)     4:59.85 (42.06)     5:39.69 (39.84)
 10 Livchak, Olga             28 MinutemanAndover-NE            5:56.10    7  
              39.28     1:25.74 (46.46)     2:10.51 (44.77)     2:54.30 (43.79)
        3:45.41 (51.11)     4:35.08 (49.67)     5:16.53 (41.45)     5:56.10 (39.57)
 11 Connors, Kasia            27 Great Bay-NE                   6:53.55    6  
              42.79     1:32.63 (49.84)                             3:23.36 ( )
        4:22.11 (58.75)     5:19.90 (57.79)     6:06.92 (47.02)     6:53.55 (46.63)
 12 Scott, Elizabeth          29 MinutemanAndover-NE            7:17.70    5  
              44.94     1:35.54 (50.60)     2:30.95 (55.41)     3:27.97 (57.02)
      4:36.38 (1:08.41)   5:43.41 (1:07.03)     6:30.15 (46.74)     7:17.70 (47.55)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
          NE: N 24.47        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laughna, Kaye-Lani        31 Muddlebury-NE                    25.74   17  
          r:+0.76                                                              
  2 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                  25.95   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                     26.47   14  
          r:+0.84                                                              
  4 McCarthy, Christina       31 Cambridge-NE                     26.63   13  
          r:+0.81                                                              
  5 McAlvey, Christina        32 Bearcat Masters-MR               27.18   12  
          r:+0.80                                                              
  6 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE                 27.25   11  
          r:+0.76                                                              
  7 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                     27.79   10  
          r:+0.87                                                              
  8 Zalewski, Anna            30 Cambridge-NE                     29.88    9  
  9 Ostertag, Kathryn         33 Greenwood-NE                     30.36    8  
          r:+0.95                                                              
 10 Forrest, Kara             31 Waterhorses-NE                   30.94    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Rajfer, Joan              31 BU Masters-NE                    31.05    6  
          r:+0.98                                                              
 12 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                  32.65    5  
          r:+0.84                                                              
 13 Johnson, Katie            34 Great Bay-NE                     32.72    4  
          r:+0.83                                                              
 14 Mullen, Kathleen          33 Cambridge-NE                     32.84    3  
          r:+0.96                                                              
 15 Lien, Maeve               34 MinutemanAndover-NE              33.22    2  
          r:+0.98                                                              
 16 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                  35.27    1  
          r:+1.11                                                              
 17 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE              35.88  
          r:+1.04                                                              
 18 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE              38.89  
          r:+1.09                                                              
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.07   12/6/2008 ERIKA ERNDL                                  
          NE: N 52.83        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                  56.59   17  
     r:+0.81  26.96       56.59 (29.63)                                        
  2 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   1:00.51   15  
     r:+0.93  29.45     1:00.51 (31.06)                                        
  3 McAlvey, Christina        32 Bearcat Masters-MR             1:02.11   14  
     r:+0.82  29.21     1:02.11 (32.90)                                        
  4 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                   1:04.05   13  
     r:+0.83  30.64     1:04.05 (33.41)                                        
  5 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               1:04.58   12  
     r:+0.92  31.13     1:04.58 (33.45)                                        
  6 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                   1:05.64   11  
     r:+1.02  32.70     1:05.64 (32.94)                                        
  7 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE               1:07.09   10  
     r:+0.92  32.81     1:07.09 (34.28)                                        
  8 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             1:08.69    9  
              32.43     1:08.69 (36.26)                                        
  9 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE               1:08.70    8  
              32.47     1:08.70 (36.23)                                        
 10 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                1:08.99    7  
     r:+0.94  33.27     1:08.99 (35.72)                                        
 11 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            1:14.32    6  
     r:+1.02  35.45     1:14.32 (38.87)                                        
 12 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                1:15.26    5  
     r:+1.03  36.27     1:15.26 (38.99)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
          NE: N 1:55.90        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laughna, Kaye-Lani        31 Muddlebury-NE                  2:06.01   17  
     r:+0.72  29.33     1:00.43 (31.10)     1:32.59 (32.16)     2:06.01 (33.42)
  2 Hunnewell, Becky          31 Cambridge-NE                   2:06.58   15  
              30.10     1:02.51 (32.41)     1:34.89 (32.38)     2:06.58 (31.69)
  3 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   2:07.53   14  
     r:+1.00  29.92     1:02.38 (32.46)     1:35.51 (33.13)     2:07.53 (32.02)
  4 Harvey, Jenny             33 BC Masters-NE                  2:14.22   13  
     r:+0.87  30.65     1:04.95 (34.30)     1:39.52 (34.57)     2:14.22 (34.70)
  5 Crimmins, Jane            33 MIT Masters-NE                 2:18.43   12  
     r:+0.84  31.45     1:05.50 (34.05)     1:41.69 (36.19)     2:18.43 (36.74)
  6 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                   2:18.74   11  
     r:+0.87  31.44     1:06.05 (34.61)     1:42.39 (36.34)     2:18.74 (36.35)
  7 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                   2:18.85   10  
     r:+0.93  32.75     1:08.26 (35.51)     1:44.64 (36.38)     2:18.85 (34.21)
  8 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               2:20.13    9  
     r:+0.89  32.12     1:07.74 (35.62)     1:43.83 (36.09)     2:20.13 (36.30)
  9 McAlvey, Christina        32 Bearcat Masters-MR             2:25.77    8  
     r:+0.81  34.90     1:12.64 (37.74)     1:49.82 (37.18)     2:25.77 (35.95)
 10 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             2:31.93    7  
              36.06     1:14.67 (38.61)     1:53.81 (39.14)     2:31.93 (38.12)
 11 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                2:35.14    6  
     r:+0.94  33.43     1:12.10 (38.67)     1:54.22 (42.12)     2:35.14 (40.92)
 12 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                2:39.51    5  
     r:+1.14  36.63     1:17.01 (40.38)     1:58.37 (41.36)     2:39.51 (41.14)
 13 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            2:43.22    4  
     r:+1.08  37.64     1:18.90 (41.26)     2:00.97 (42.07)     2:43.22 (42.25)
 14 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                 2:54.57    3  
     r:+0.94  39.03     1:22.33 (43.30)     2:08.72 (46.39)     2:54.57 (45.85)
 -- Slade, Courtney           31 Cambridge-NE                        NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 5:17.32        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                   5:27.00   17  
              29.36     1:01.72 (32.36)     1:34.76 (33.04)     2:07.55 (32.79)
        2:40.95 (33.40)     3:14.30 (33.35)     3:47.36 (33.06)     4:20.61 (33.25)
        4:54.23 (33.62)     5:27.00 (32.77)                                        
  2 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   5:41.34   15  
              30.02     1:02.81 (32.79)     1:36.60 (33.79)     2:11.13 (34.53)
        2:46.39 (35.26)     3:21.90 (35.51)     3:57.23 (35.33)     4:32.29 (35.06)
        5:07.31 (35.02)     5:41.34 (34.03)                                        
  3 Laughna, Kaye-Lani        31 Muddlebury-NE                  5:42.07   14  
              30.36     1:02.84 (32.48)     1:35.92 (33.08)     2:10.14 (34.22)
        2:45.49 (35.35)     3:20.92 (35.43)     3:56.23 (35.31)     4:31.93 (35.70)
        5:07.97 (36.04)     5:42.07 (34.10)                                        
  4 McCarthy, Christina       31 Cambridge-NE                   5:47.04   13  
              31.49     1:05.91 (34.42)     1:40.95 (35.04)     2:16.54 (35.59)
        2:52.03 (35.49)     3:27.32 (35.29)     4:02.61 (35.29)     4:38.33 (35.72)
        5:13.56 (35.23)     5:47.04 (33.48)                                        
  5 Byron, Carrie             32 Swim RI-NE                     5:52.80   12  
              31.50     1:06.13 (34.63)     1:41.33 (35.20)     2:16.99 (35.66)
        2:52.67 (35.68)     3:28.80 (36.13)     4:04.71 (35.91)     4:40.80 (36.09)
        5:16.82 (36.02)     5:52.80 (35.98)                                        
  6 Slade, Courtney           31 Cambridge-NE                   6:06.89   11  
              33.44     1:09.30 (35.86)     1:46.20 (36.90)     2:22.89 (36.69)
        3:00.45 (37.56)     3:38.07 (37.62)     4:15.41 (37.34)     4:52.92 (37.51)
        5:30.51 (37.59)     6:06.89 (36.38)                                        
  7 Lorenz, Kate              34 Illinois Masters-IL            6:10.84   10  
              32.04     1:06.68 (34.64)     1:42.58 (35.90)     2:19.26 (36.68)
        2:56.60 (37.34)     3:34.97 (38.37)     4:13.76 (38.79)     4:52.83 (39.07)
        5:32.48 (39.65)     6:10.84 (38.36)                                        
  8 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE               6:13.48    9  
              34.18     1:11.03 (36.85)     1:49.06 (38.03)     2:27.20 (38.14)
        3:05.35 (38.15)     3:43.37 (38.02)     4:21.13 (37.76)     4:59.17 (38.04)
        5:36.84 (37.67)     6:13.48 (36.64)                                        
  9 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               6:13.51    8  
              33.61     1:10.02 (36.41)     1:47.08 (37.06)     2:24.81 (37.73)
        3:02.70 (37.89)     3:40.56 (37.86)     4:18.82 (38.26)     4:57.15 (38.33)
        5:35.55 (38.40)     6:13.51 (37.96)                                        
 10 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                   6:16.05    7  
              32.93     1:09.52 (36.59)     1:47.04 (37.52)     2:25.45 (38.41)
        3:04.02 (38.57)     3:42.72 (38.70)     4:21.60 (38.88)     5:01.40 (39.80)
        5:39.68 (38.28)     6:16.05 (36.37)                                        
 11 Rajfer, Joan              31 BU Masters-NE                  6:19.13    6  
              34.96     1:12.58 (37.62)     1:50.90 (38.32)     2:29.36 (38.46)
        3:07.94 (38.58)     3:46.09 (38.15)     4:24.35 (38.26)     5:03.11 (38.76)
        5:41.40 (38.29)     6:19.13 (37.73)                                        
 12 Zalewski, Anna            30 Cambridge-NE                   6:19.38    5  
              33.38     1:10.36 (36.98)     1:48.10 (37.74)     2:26.43 (38.33)
        3:05.13 (38.70)     3:44.17 (39.04)     4:22.68 (38.51)     5:01.80 (39.12)
        5:41.33 (39.53)     6:19.38 (38.05)                                        
 13 Ostertag, Kathryn         33 Greenwood-NE                   6:31.31    4  
              34.50     1:13.31 (38.81)     1:53.03 (39.72)     2:33.52 (40.49)
        3:14.05 (40.53)     3:53.91 (39.86)     4:33.80 (39.89)     5:13.62 (39.82)
        5:53.04 (39.42)     6:31.31 (38.27)                                        
 14 Crimmins, Jane            33 MIT Masters-NE                 6:31.67    3  
              33.78     1:09.85 (36.07)     1:46.38 (36.53)     2:24.58 (38.20)
        3:03.08 (38.50)     3:54.09 (51.01)     4:32.79 (38.70)     5:12.44 (39.65)
        5:52.26 (39.82)     6:31.67 (39.41)                                        
 15 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             6:39.68    2  
              35.52     1:15.68 (40.16)     1:55.85 (40.17)     2:36.84 (40.99)
        3:18.01 (41.17)     3:59.39 (41.38)     4:39.52 (40.13)     5:20.05 (40.53)
        6:01.05 (41.00)     6:39.68 (38.63)                                        
 16 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE               6:44.52    0.5
              35.15     1:13.95 (38.80)     1:54.14 (40.19)     2:35.05 (40.91)
        3:15.78 (40.73)     3:57.27 (41.49)     4:38.82 (41.55)     5:21.14 (42.32)
        6:03.51 (42.37)     6:44.52 (41.01)                                        
 16 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                6:44.52    0.5
              34.73     1:13.64 (38.91)     1:54.68 (41.04)     2:36.13 (41.45)
        3:18.39 (42.26)     4:00.22 (41.83)     4:41.96 (41.74)     5:23.04 (41.08)
        6:05.10 (42.06)     6:44.52 (39.42)                                        
 18 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             6:49.96  
              36.59     1:17.08 (40.49)     1:58.18 (41.10)     2:39.71 (41.53)
        3:21.32 (41.61)     4:03.17 (41.85)     4:44.79 (41.62)     5:26.94 (42.15)
        6:08.84 (41.90)     6:49.96 (41.12)                                        
 19 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                7:11.62  
              25.09     1:20.78 (55.69)     2:04.93 (44.15)     2:49.22 (44.29)
        3:33.62 (44.40)     4:17.66 (44.04)     5:02.21 (44.55)     5:46.49 (44.28)
        6:29.76 (43.27)     7:11.62 (41.86)                                        
 20 San Bento, Heather        31 Swim RI-NE                     7:14.17  
              38.84     1:21.87 (43.03)     2:05.99 (44.12)     2:50.40 (44.41)
        3:35.20 (44.80)     4:19.93 (44.73)     5:03.92 (43.99)     5:48.06 (44.14)
        6:32.14 (44.08)     7:14.17 (42.03)                                        
 21 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            7:25.42  
              38.87     1:20.91 (42.04)     2:04.29 (43.38)     2:49.52 (45.23)
        3:35.14 (45.62)     4:20.76 (45.62)     5:06.67 (45.91)     5:53.11 (46.44)
        6:40.71 (47.60)     7:25.42 (44.71)                                        
 22 Mullen, Kathleen          33 Cambridge-NE                   7:28.04  
              43.66     1:30.74 (47.08)     2:17.48 (46.74)     3:03.64 (46.16)
        3:49.34 (45.70)     4:33.98 (44.64)     5:19.00 (45.02)     6:02.86 (43.86)
        6:47.71 (44.85)     7:28.04 (40.33)                                        
 23 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                 7:51.77  
              39.94     1:25.11 (45.17)     2:12.86 (47.75)     3:00.76 (47.90)
        3:49.03 (48.27)     4:38.42 (49.39)     5:26.55 (48.13)     6:15.06 (48.51)
        7:04.07 (49.01)     7:51.77 (47.70)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:16.36   3/13/1999 LISA HAZEN                                
          NE: N 11:20.09        2006 Andrea Packard                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slade, Courtney           31 Cambridge-NE                  12:36.34   17  
              34.66     1:12.67 (38.01)     1:51.24 (38.57)     2:29.23 (37.99)
        3:07.88 (38.65)     3:45.86 (37.98)     4:23.31 (37.45)     5:01.34 (38.03)
        5:39.20 (37.86)     6:17.04 (37.84)     6:54.78 (37.74)     7:33.01 (38.23)
        8:11.21 (38.20)     8:49.44 (38.23)     9:27.76 (38.32)    10:05.78 (38.02)
       10:43.81 (38.03)    11:21.59 (37.78)    11:59.44 (37.85)    12:36.34 (36.90)
  2 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                  12:59.93   15  
              35.44     1:14.13 (38.69)     1:53.25 (39.12)     2:33.08 (39.83)
        3:12.27 (39.19)     3:51.17 (38.90)     4:30.59 (39.42)     5:09.50 (38.91)
        5:49.44 (39.94)     6:28.91 (39.47)     7:08.27 (39.36)     7:47.83 (39.56)
        8:27.48 (39.65)     9:06.79 (39.31)     9:46.03 (39.24)    10:25.73 (39.70)
       11:05.22 (39.49)    11:43.84 (38.62)    12:22.61 (38.77)    12:59.93 (37.32)
  3 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR               13:56.57   14  
              37.15     1:18.34 (41.19)     1:59.36 (41.02)     2:40.99 (41.63)
        3:23.38 (42.39)     4:05.12 (41.74)     4:47.60 (42.48)     5:29.95 (42.35)
        6:12.48 (42.53)     6:54.83 (42.35)     7:37.89 (43.06)     8:21.60 (43.71)
        9:03.87 (42.27)     9:46.35 (42.48)    10:29.69 (43.34)    11:12.03 (42.34)
       11:54.03 (42.00)    12:37.07 (43.04)    13:18.16 (41.09)    13:56.57 (38.41)
  4 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR            14:29.00   13  
              37.63     1:19.24 (41.61)     2:02.62 (43.38)     2:46.47 (43.85)
        3:30.25 (43.78)     4:13.82 (43.57)     4:57.73 (43.91)     5:41.74 (44.01)
        6:25.58 (43.84)     7:09.50 (43.92)     7:53.40 (43.90)     8:37.47 (44.07)
        9:22.18 (44.71)    10:06.32 (44.14)    10:51.01 (44.69)    11:34.94 (43.93)
       12:19.16 (44.22)    13:03.03 (43.87)    13:46.46 (43.43)    14:29.00 (42.54)
  5 Porter, Abigail           32 Cambridge-NE                  15:18.63   12  
              37.21     1:18.63 (41.42)     2:02.61 (43.98)     2:47.52 (44.91)
        3:33.84 (46.32)     4:20.06 (46.22)     5:07.46 (47.40)     5:55.28 (47.82)
        6:43.52 (48.24)     7:30.57 (47.05)     8:17.82 (47.25)     9:04.65 (46.83)
        9:51.63 (46.98)    10:38.76 (47.13)    11:25.83 (47.07)    12:13.59 (47.76)
       13:00.96 (47.37)    13:48.71 (47.75)    14:34.44 (45.73)    15:18.63 (44.19)
  6 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                16:28.85   11  
              41.95     1:28.92 (46.97)     2:17.66 (48.74)     3:07.57 (49.91)
        3:56.89 (49.32)     4:47.35 (50.46)     5:36.51 (49.16)     6:26.04 (49.53)
        7:15.69 (49.65)     8:05.43 (49.74)     8:54.67 (49.24)     9:44.90 (50.23)
       10:35.45 (50.55)    11:26.89 (51.44)    12:18.04 (51.15)    13:07.70 (49.66)
       13:57.58 (49.88)    14:47.61 (50.03)    15:38.17 (50.56)    16:28.85 (50.68)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
          NE: N 18:30.02        2010 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                  18:32.59   17  
              30.12     1:03.18 (33.06)     1:36.73 (33.55)     2:10.30 (33.57)
        2:44.22 (33.92)     3:18.30 (34.08)     3:52.26 (33.96)     4:26.13 (33.87)
        5:00.41 (34.28)     5:34.42 (34.01)     6:07.90 (33.48)     6:41.70 (33.80)
        7:15.69 (33.99)     7:49.26 (33.57)     8:23.05 (33.79)     8:56.76 (33.71)
        9:30.16 (33.40)    10:04.06 (33.90)    10:37.77 (33.71)    11:11.64 (33.87)
       11:45.10 (33.46)    12:18.92 (33.82)    12:52.78 (33.86)    13:26.59 (33.81)
       14:00.34 (33.75)    14:34.43 (34.09)    15:08.72 (34.29)    15:43.29 (34.57)
       16:17.19 (33.90)    16:51.32 (34.13)    17:25.94 (34.62)    17:59.90 (33.96)
       18:32.59 (32.69)
  2 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                  19:33.29   15  
              31.45     1:05.52 (34.07)     1:40.23 (34.71)     2:15.34 (35.11)
        2:50.59 (35.25)     3:25.99 (35.40)     4:01.74 (35.75)     4:37.46 (35.72)
        5:13.13 (35.67)     5:48.97 (35.84)     6:24.86 (35.89)     7:00.69 (35.83)
        7:36.48 (35.79)     8:12.15 (35.67)     8:47.86 (35.71)     9:23.55 (35.69)
        9:59.12 (35.57)    10:35.12 (36.00)    11:10.97 (35.85)    11:46.96 (35.99)
       12:23.12 (36.16)    12:59.13 (36.01)    13:35.36 (36.23)    14:11.86 (36.50)
       14:47.88 (36.02)    15:23.87 (35.99)    15:59.99 (36.12)    16:35.97 (35.98)
       17:11.80 (35.83)    17:47.58 (35.78)    18:23.55 (35.97)    18:59.62 (36.07)
       19:33.29 (33.67)
  3 Byron, Carrie             32 Swim RI-NE                    20:17.41   14  
              32.98     1:08.66 (35.68)     1:44.85 (36.19)     2:20.71 (35.86)
        2:57.35 (36.64)     3:33.73 (36.38)     4:10.43 (36.70)     4:47.36 (36.93)
        5:24.66 (37.30)     6:02.02 (37.36)     6:38.80 (36.78)     7:15.41 (36.61)
        7:52.67 (37.26)     8:30.50 (37.83)     9:07.97 (37.47)     9:45.28 (37.31)
       10:22.39 (37.11)    10:59.76 (37.37)    11:36.86 (37.10)    12:13.35 (36.49)
       12:49.81 (36.46)    13:27.27 (37.46)    14:04.97 (37.70)    14:42.87 (37.90)
       15:20.41 (37.54)    15:58.13 (37.72)    16:35.23 (37.10)    17:12.59 (37.36)
       17:50.20 (37.61)    18:27.44 (37.24)    19:04.41 (36.97)    19:41.76 (37.35)
       20:17.41 (35.65)
  4 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE              22:01.12   13  
              35.39     1:13.68 (38.29)     1:52.79 (39.11)     2:32.24 (39.45)
        3:12.01 (39.77)     3:52.02 (40.01)     4:32.26 (40.24)     5:12.70 (40.44)
        5:53.55 (40.85)     6:34.01 (40.46)     7:14.72 (40.71)     7:55.03 (40.31)
        8:35.42 (40.39)     9:15.85 (40.43)     9:56.33 (40.48)    10:36.69 (40.36)
       11:17.49 (40.80)    11:58.35 (40.86)    12:38.74 (40.39)    13:19.25 (40.51)
       13:59.71 (40.46)    14:40.41 (40.70)    15:20.83 (40.42)    16:01.36 (40.53)
       16:41.77 (40.41)    17:22.20 (40.43)    18:02.73 (40.53)    18:43.05 (40.32)
       19:23.29 (40.24)    20:03.63 (40.34)    20:43.47 (39.84)    21:23.13 (39.66)
       22:01.12 (37.99)
  5 Rajfer, Joan              31 BU Masters-NE                 22:04.79   12  
              35.76     1:14.35 (38.59)     1:53.28 (38.93)     2:33.16 (39.88)
        3:13.02 (39.86)     3:53.03 (40.01)     4:33.02 (39.99)     5:13.27 (40.25)
        5:53.19 (39.92)     6:33.34 (40.15)     7:13.25 (39.91)     7:52.89 (39.64)
        8:33.15 (40.26)     9:13.23 (40.08)     9:53.53 (40.30)    10:33.48 (39.95)
       11:13.95 (40.47)    11:54.11 (40.16)    12:34.11 (40.00)    13:14.71 (40.60)
       13:55.16 (40.45)    14:35.87 (40.71)    15:16.65 (40.78)    15:57.50 (40.85)
       16:38.44 (40.94)    17:19.75 (41.31)    18:01.00 (41.25)    18:43.26 (42.26)
       19:24.05 (40.79)    20:04.90 (40.85)    20:45.22 (40.32)    21:25.32 (40.10)
       22:04.79 (39.47)
  6 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE           25:51.72   11  
              40.23     1:24.29 (44.06)     2:09.07 (44.78)     2:55.10 (46.03)
        3:40.75 (45.65)     4:26.68 (45.93)     5:12.72 (46.04)     5:59.35 (46.63)
        6:45.89 (46.54)     7:32.26 (46.37)     8:18.67 (46.41)     9:05.14 (46.47)
        9:51.84 (46.70)  11:25.30 (1:33.46)    12:12.70 (47.40)    12:59.80 (47.10)
       13:48.12 (48.32)    14:36.06 (47.94)    15:23.53 (47.47)    16:11.14 (47.61)
       16:59.38 (48.24)    17:47.68 (48.30)    18:36.29 (48.61)    19:24.63 (48.34)
       20:13.47 (48.84)    21:02.31 (48.84)    21:52.10 (49.79)    22:41.16 (49.06)
                               23:29.24 ( )    24:17.29 (48.05)    25:05.73 (48.44)
       25:51.72 (45.99)
  7 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE           27:06.41   10  
              40.95     1:27.33 (46.38)     2:16.05 (48.72)     3:06.17 (50.12)
        3:56.22 (50.05)     4:45.44 (49.22)     5:35.46 (50.02)     6:24.75 (49.29)
        7:13.86 (49.11)     8:03.11 (49.25)     8:52.41 (49.30)     9:41.23 (48.82)
       10:30.41 (49.18)    11:19.79 (49.38)    12:09.70 (49.91)    12:59.96 (50.26)
       13:49.63 (49.67)    14:38.28 (48.65)    15:27.30 (49.02)    16:16.92 (49.62)
       17:05.68 (48.76)    17:55.61 (49.93)    18:45.44 (49.83)    19:34.89 (49.45)
       20:24.15 (49.26)    21:14.94 (50.79)    22:04.44 (49.50)    22:54.97 (50.53)
       23:46.16 (51.19)    24:36.68 (50.52)    25:27.61 (50.93)    26:17.32 (49.71)
       27:06.41 (49.09)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.32   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
          NE: N 28.38        2000 Robin Hewitt                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                  30.08   17  
  2 Stanley, Ellen            34 West Side SC-NE                  31.11   15  
  3 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE                 31.38   14  
  4 McAlvey, Christina        32 Bearcat Masters-MR               31.96   13  
  5 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR               32.96   12  
  6 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                     32.98   11  
  7 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                     33.46   10  
  8 Byron, Carrie             32 Swim RI-NE                       34.32    9  
  9 Eaddy, Jenny              33 Cambridge-NE                     34.62    8  
 10 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE                 36.04    7  
 11 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR               36.12    6  
 12 Forrest, Kara             31 Waterhorses-NE                   36.25    5  
 13 Mullen, Kathleen          33 Cambridge-NE                     38.88    4  
 14 Zalewski, Anna            30 Cambridge-NE                     39.37    3  
 15 San Bento, Heather        31 Swim RI-NE                       39.76    2  
 16 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                  42.77    1  
 17 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE              43.08  
 18 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE              46.83  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.50   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
          NE: N 59.03        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                1:04.77   17  
              31.46     1:04.77 (33.31)                                        
  2 Stanley, Ellen            34 West Side SC-NE                1:07.10   15  
              32.55     1:07.10 (34.55)                                        
  3 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   1:10.88   14  
              35.10     1:10.88 (35.78)                                        
  4 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE               1:11.12   13  
              33.37     1:11.12 (37.75)                                        
  5 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             1:12.53   12  
              35.23     1:12.53 (37.30)                                        
  6 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                   1:12.79   11  
              36.01     1:12.79 (36.78)                                        
  7 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             1:17.77   10  
              37.49     1:17.77 (40.28)                                        
  8 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                1:28.36    9  
              42.63     1:28.36 (45.73)                                        
  9 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                1:30.73    8  
              45.08     1:30.73 (45.65)                                        
 10 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            1:33.36    7  
              45.78     1:33.36 (47.58)                                        
 11 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            1:43.38    6  
              50.71     1:43.38 (52.67)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:06.58        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          31 Cambridge-NE                   2:17.37   17  
              33.18     1:07.95 (34.77)     1:43.07 (35.12)     2:17.37 (34.30)
  2 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                2:17.93   15  
              32.19     1:07.12 (34.93)     1:42.54 (35.42)     2:17.93 (35.39)
  3 Stanley, Ellen            34 West Side SC-NE                2:24.95   14  
              33.16     1:09.20 (36.04)     1:46.88 (37.68)     2:24.95 (38.07)
  4 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   2:30.83   13  
              35.82     1:13.93 (38.11)     1:53.02 (39.09)     2:30.83 (37.81)
  5 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                   2:34.11   12  
              37.76     1:16.30 (38.54)     1:55.79 (39.49)     2:34.11 (38.32)
  6 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE               2:42.14   11  
              37.07     1:17.58 (40.51)     1:59.58 (42.00)     2:42.14 (42.56)
  7 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             2:43.19   10  
              38.10     1:19.94 (41.84)     2:02.26 (42.32)     2:43.19 (40.93)
  8 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             2:50.29    9  
              39.06     1:22.59 (43.53)     2:06.85 (44.26)     2:50.29 (43.44)
  9 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                3:07.00    8  
              45.68     1:32.38 (46.70)     2:20.19 (47.81)     3:07.00 (46.81)
 10 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            3:19.22    7  
              48.27     1:39.21 (50.94)     2:30.10 (50.89)     3:19.22 (49.12)
 11 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            3:33.80    6  
              50.74     1:45.07 (54.33)     2:41.04 (55.97)     3:33.80 (52.76)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
          NE: N 31.17        1993 Dori Hutchinson                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Jenny             33 BC Masters-NE                    34.53   17  
          r:+0.90                                                              
  2 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                     35.27   15  
          r:+0.84                                                              
  3 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                     36.74   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE                 36.88   13  
          r:+0.79                                                              
  5 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE                 38.00   12  
          r:+0.91                                                              
  6 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR               40.92   11  
  7 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR               44.11   10  
  8 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE              44.54    9  
          r:+0.97                                                              
  9 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE              45.98    8  
          r:+1.07                                                              
 10 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                   48.73    7  
          r:+1.00                                                              
 11 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE              52.54    6  
          r:+1.04                                                              
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
          NE: N 1:09.32        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laughna, Kaye-Lani        31 Muddlebury-NE                  1:15.41   17  
              34.88     1:15.41 (40.53)                                        
  2 Byron, Carrie             32 Swim RI-NE                     1:22.46   15  
     r:+0.88  39.17     1:22.46 (43.29)                                        
  3 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               1:22.84   14  
     r:+0.92  39.55     1:22.84 (43.29)                                        
  4 Rajfer, Joan              31 BU Masters-NE                  1:25.14   13  
     r:+1.02  41.09     1:25.14 (44.05)                                        
  5 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             1:29.30   12  
     r:+0.90  42.95     1:29.30 (46.35)                                        
  6 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             1:32.43   11  
              44.29     1:32.43 (48.14)                                        
  7 Johnson, Katie            34 Great Bay-NE                   1:33.09   10  
     r:+0.91  45.46     1:33.09 (47.63)                                        
  8 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                1:37.71    9  
     r:+0.88  47.07     1:37.71 (50.64)                                        
  9 Lien, Maeve               34 MinutemanAndover-NE            1:37.90    8  
              46.23     1:37.90 (51.67)                                        
 10 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE            1:40.20    7  
     r:+0.89  46.41     1:40.20 (53.79)                                        
 11 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            1:42.37    6  
     r:+1.16  49.35     1:42.37 (53.02)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
          NE: N 2:27.93        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             3:09.97   17  
              42.81     1:31.63 (48.82)     2:21.48 (49.85)     3:09.97 (48.49)
  2 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                3:23.35   15  
              46.19     1:37.92 (51.73)     2:30.69 (52.77)     3:23.35 (52.66)
  3 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE            3:32.13   14  
              47.14     1:41.32 (54.18)     2:37.25 (55.93)     3:32.13 (54.88)
  4 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            3:41.93   13  
              49.76     1:45.71 (55.95)     2:43.83 (58.12)     3:41.93 (58.10)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
          NE: N 26.46        1991 Tracy Rossa                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                  28.88   17  
          r:+0.82                                                              
  2 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE                 29.94   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                     31.01   14  
          r:+0.93                                                              
  4 McAlvey, Christina        32 Bearcat Masters-MR               31.32   13  
          r:+0.83                                                              
  5 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR               31.81   12  
  6 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE                 32.23   11  
          r:+1.04                                                              
  7 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                     32.82   10  
          r:+0.99                                                              
  8 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE                 33.41    9  
          r:+0.91                                                              
  9 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                     33.50    8  
          r:+0.81                                                              
 10 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE                 33.53    7  
          r:+0.93                                                              
 11 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR               34.06    6  
 12 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                  42.06    5  
          r:+1.16                                                              
 13 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE              43.11    4  
          r:+1.10                                                              
 14 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE              45.35    3  
          r:+0.94                                                              
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
          NE: N 56.74        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                1:05.11   17  
     r:+0.80  30.42     1:05.11 (34.69)                                        
  2 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             1:15.66   15  
              35.44     1:15.66 (40.22)                                        
  3 Getman, Rebekah           30 Cambridge-NE                   1:20.72   14  
     r:+0.84  37.20     1:20.72 (43.52)                                        
  4 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                 1:39.04   13  
     r:+1.04  44.89     1:39.04 (54.15)                                        
  5 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            1:45.22   12  
     r:+1.04  48.67     1:45.22 (56.55)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:11.02        2005 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Carrie             32 Swim RI-NE                     2:40.82   17  
     r:+0.95  35.41     1:15.42 (40.01)     1:57.97 (42.55)     2:40.82 (42.85)
  2 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             2:53.12   15  
              39.19     1:23.85 (44.66)     2:09.66 (45.81)     2:53.12 (43.46)
  3 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                 3:39.55   14  
              44.82     1:37.72 (52.90)   2:38.39 (1:00.67)   3:39.55 (1:01.16)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
          NE: N 1:01.41        1991 Tracy Rossa                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           30 Garden State-NJ                1:04.04   17  
     r:+0.78  29.64     1:04.04 (34.40)                                        
  2 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                   1:04.31   15  
     r:+0.84  29.33     1:04.31 (34.98)                                        
  3 McCarthy, Christina       31 Cambridge-NE                   1:06.35   14  
              30.07     1:06.35 (36.28)                                        
  4 Stanley, Ellen            34 West Side SC-NE                1:06.88   13  
     r:+0.88  30.61     1:06.88 (36.27)                                        
  5 Laughna, Kaye-Lani        31 Muddlebury-NE                  1:07.38   12  
              31.83     1:07.38 (35.55)                                        
  6 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   1:08.86   11  
     r:+0.87  31.90     1:08.86 (36.96)                                        
  7 Pelletier, Hillary        34 Granite State-NE               1:10.37   10  
     r:+0.78  31.68     1:10.37 (38.69)                                        
  8 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               1:12.89    9  
     r:+0.89  33.81     1:12.89 (39.08)                                        
  9 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE               1:15.74    8  
     r:+0.87  35.34     1:15.74 (40.40)                                        
 10 Owen, Katharine           31 Cambridge-NE                   1:16.12    7  
     r:+0.95  34.28     1:16.12 (41.84)                                        
 11 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE               1:17.18    6  
     r:+0.81  34.53     1:17.18 (42.65)                                        
 12 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             1:18.59    5  
              34.81     1:18.59 (43.78)                                        
 13 Rajfer, Joan              31 BU Masters-NE                  1:18.61    4  
     r:+0.99  38.54     1:18.61 (40.07)                                        
 14 Forrest, Kara             31 Waterhorses-NE                 1:19.88    3  
     r:+0.96  37.04     1:19.88 (42.84)                                        
 15 Eaddy, Jenny              33 Cambridge-NE                   1:21.72    2  
     r:+0.92  35.99     1:21.72 (45.73)                                        
 16 San Bento, Heather        31 Swim RI-NE                     1:22.30    1  
              38.98     1:22.30 (43.32)                                        
 17 Johnson, Katie            34 Great Bay-NE                   1:27.39  
     r:+0.95  41.29     1:27.39 (46.10)                                        
 18 Mullen, Kathleen          33 Cambridge-NE                   1:29.44  
     r:+1.01  40.95     1:29.44 (48.49)                                        
 19 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                1:31.21  
     r:+1.26  43.46     1:31.21 (47.75)                                        
 20 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE            1:33.32  
     r:+0.90  45.44     1:33.32 (47.88)                                        
 21 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            1:34.24  
     r:+1.06  45.24     1:34.24 (49.00)                                        
 22 Boucher, Ilene            30 ABC Masters-NE                 1:35.51  
     r:+0.90  46.16     1:35.51 (49.35)                                        
 23 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            1:36.77  
     r:+1.12  45.71     1:36.77 (51.06)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
          NE: N 2:08.88        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   2:29.87   17  
     r:+0.95  32.31     1:11.89 (39.58)     1:56.64 (44.75)     2:29.87 (33.23)
  2 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               2:37.73   15  
     r:+0.90  33.29     1:13.98 (40.69)     2:00.25 (46.27)     2:37.73 (37.48)
  3 Baudis, Christina         34 Unattached NE-NE               2:43.01   14  
     r:+0.99  35.42     1:18.69 (43.27)     2:06.05 (47.36)     2:43.01 (36.96)
  4 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             2:45.75   13  
              35.96     1:16.69 (40.73)     2:06.52 (49.83)     2:45.75 (39.23)
  5 Klodzinski, Amy           32 Maine Masters-NE               2:47.15   12  
     r:+1.24  35.63     1:17.97 (42.34)     2:07.61 (49.64)     2:47.15 (39.54)
  6 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             2:51.34   11  
              35.37     1:16.69 (41.32)     2:09.60 (52.91)     2:51.34 (41.74)
  7 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                3:10.49   10  
              43.21     1:32.98 (49.77)     2:28.58 (55.60)     3:10.49 (41.91)
  8 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE            3:19.14    9  
     r:+0.94  47.82     1:40.12 (52.30)     2:34.37 (54.25)     3:19.14 (44.77)
  9 Scott, Abbey              32 MinutemanAndover-NE            3:22.01    8  
     r:+0.89  47.04     1:35.81 (48.77)   2:40.39 (1:04.58)     3:22.01 (41.62)
 10 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            3:33.11    7  
     r:+1.17  48.25     1:43.12 (54.87)     2:42.31 (59.19)     3:33.11 (50.80)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:25.68   5/21/1995 KARLYN PIPES                               
          NE: N 4:37.25        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica           34 Cambridge-NE                   4:54.63   17  
              30.67     1:05.96 (35.29)     1:43.95 (37.99)     2:22.80 (38.85)
        3:04.30 (41.50)     3:47.01 (42.71)     4:21.20 (34.19)     4:54.63 (33.43)
  2 Hunnewell, Becky          31 Cambridge-NE                   5:02.11   15  
              34.06     1:12.50 (38.44)     1:48.48 (35.98)     2:23.68 (35.20)
        3:08.92 (45.24)     3:53.49 (44.57)     4:28.71 (35.22)     5:02.11 (33.40)
  3 Sandos, Robin             30 Greenwood-NE                   5:13.63   14  
              33.00     1:11.10 (38.10)     1:52.36 (41.26)     2:32.99 (40.63)
        3:18.83 (45.84)     4:04.79 (45.96)     4:40.48 (35.69)     5:13.63 (33.15)
  4 Harvey, Jenny             33 BC Masters-NE                  5:23.43   13  
              34.52     1:15.56 (41.04)     1:58.56 (43.00)     2:40.43 (41.87)
        3:24.40 (43.97)     4:08.28 (43.88)     4:46.90 (38.62)     5:23.43 (36.53)
  5 Danahy, Amy               33 Adirondack AC-NE               5:39.02   12  
              34.25     1:14.99 (40.74)     1:59.76 (44.77)     2:44.36 (44.60)
        3:33.33 (48.97)     4:22.28 (48.95)     5:01.10 (38.82)     5:39.02 (37.92)
  6 Krams, Liz                32 Bearcat Masters-MR             5:57.75   11  
              38.28     1:22.80 (44.52)     2:09.76 (46.96)     2:54.95 (45.19)
        3:46.70 (51.75)     4:38.20 (51.50)     5:18.32 (40.12)     5:57.75 (39.43)
  7 Mui, Elaine               30 Bearcat Masters-MR             6:04.90   10  
              38.22     1:23.82 (45.60)     2:08.67 (44.85)     2:54.65 (45.98)
        3:48.06 (53.41)     4:41.04 (52.98)     5:24.19 (43.15)     6:04.90 (40.71)
  8 Forrest, Kara             31 Waterhorses-NE                 6:07.56    9  
              40.52     1:26.84 (46.32)     2:09.91 (43.07)     2:54.23 (44.32)
        3:51.01 (56.78)     4:47.38 (56.37)     5:27.67 (40.29)     6:07.56 (39.89)
  9 Dozier, Emily             33 FISH Masters-MR                6:28.80    8  
              44.03     1:33.99 (49.96)     2:24.29 (50.30)     3:15.19 (50.90)
        4:09.60 (54.41)     5:04.39 (54.79)     5:47.51 (43.12)     6:28.80 (41.29)
 10 Bennett, Carolyn          33 FISH Masters-MR                6:30.03    7  
              45.98     1:39.12 (53.14)     2:29.42 (50.30)     3:18.80 (49.38)
        4:12.23 (53.43)     5:07.47 (55.24)     5:50.19 (42.72)     6:30.03 (39.84)
 11 Blake, Shannon            30 MinutemanAndover-NE            7:08.84    6  
              53.53   1:56.71 (1:03.18)     2:49.03 (52.32)     3:42.74 (53.71)
        4:38.89 (56.15)     5:34.74 (55.85)     6:24.62 (49.88)     7:08.84 (44.22)
 12 Smith, Michele            34 MinutemanAndover-NE            7:38.06    5  
              50.16   1:55.17 (1:05.01)     2:53.10 (57.93)   3:53.30 (1:00.20)
        4:52.01 (58.71)     5:51.78 (59.77)     6:45.36 (53.58)     7:38.06 (52.70)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
          NE: N 24.80        2010 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                  25.17   17  
          r:+0.72                                                              
  2 Sweetser, Stacy           35 Granite State-NE                 25.40   15  
  3 Montanaro, Heather        35 Mako Masters-CT                  26.90   14  
          r:+0.77                                                              
  4 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                    27.24   13  
  5 Barry, Neville            35 Swim RI-NE                       28.02   12  
  6 Hindle, Lori              35 South Shore Y-NE                 28.32   10.5
          r:+0.89                                                              
  6 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                      28.32   10.5
  8 Clark, Heather            37 South Shore Y-NE                 28.92    9  
          r:+0.83                                                              
  9 Kjellberg, Ulrike         35 MinutemanAndover-NE              29.30    8  
 10 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE                29.45    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Gallo, Jennifer           38 Maine Masters-NE                 29.50    6  
 12 Carter, Stefanie          38 Swim RI-NE                       29.65    5  
          r:+0.93                                                              
 13 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE                 30.11    4  
          r:+1.05                                                              
 14 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                   31.07    3  
          r:+0.84                                                              
 15 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                     31.18    2  
          r:+1.02                                                              
 16 Ewen, Chrystena           37 Granite State-NE                 32.27    1  
          r:+0.93                                                              
 17 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE              33.89  
          r:+0.88                                                              
 18 Sega, Allyson             38 Connecticut-CT                   34.55  
          r:+1.11                                                              
 19 Balcarcel, Ana            36 BU Masters-NE                    34.88  
          r:+1.12                                                              
 20 Acevedo, Kristine         39 Liquid Assets-NE                 37.15  
          r:+0.92                                                              
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
          NE: N 53.64        2010 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                  53.89   17  
     r:+0.77  26.01       53.89 (27.88)                                        
  2 Baker, Sarah              36 Great Bay-NE                     57.52   15  
     r:+0.84  27.47       57.52 (30.05)                                        
  3 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                    59.45   14  
              28.70       59.45 (30.75)                                        
  4 Hindle, Lori              35 South Shore Y-NE               1:00.81   13  
     r:+0.87  29.24     1:00.81 (31.57)                                        
  5 Schwenkmeyer, Kelly       39 Y of North Shore-NE            1:01.64   12  
     r:+0.94  29.64     1:01.64 (32.00)                                        
  6 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  1:02.39   11  
     r:+0.81  30.57     1:02.39 (31.82)                                        
  7 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                    1:03.99   10  
     r:+0.78  30.12     1:03.99 (33.87)                                        
  8 Schoenberg, Jennifer      38 West Side SC-NE                1:04.29    9  
     r:+0.80  30.60     1:04.29 (33.69)                                        
  9 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               1:06.17    8  
     r:+1.14  30.90     1:06.17 (35.27)                                        
 10 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                 1:07.24    7  
     r:+0.87  32.01     1:07.24 (35.23)                                        
 11 Kjellberg, Ulrike         35 MinutemanAndover-NE            1:07.88    6  
     r:+0.87  31.38     1:07.88 (36.50)                                        
 12 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                   1:08.65    5  
     r:+0.97  33.10     1:08.65 (35.55)                                        
 13 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              1:11.67    4  
     r:+0.96  35.12     1:11.67 (36.55)                                        
 14 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            1:18.28    3  
     r:+0.91  37.24     1:18.28 (41.04)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 1:58.33        2010 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                  2:08.41   17  
              29.15     1:01.42 (32.27)     1:34.66 (33.24)     2:08.41 (33.75)
  2 Montanaro, Heather        35 Mako Masters-CT                2:08.77   15  
     r:+0.75  29.97     1:02.39 (32.42)     1:35.14 (32.75)     2:08.77 (33.63)
  3 Sweetser, Stacy           35 Granite State-NE               2:11.66   14  
              32.16     1:03.97 (31.81)     1:37.28 (33.31)     2:11.66 (34.38)
  4 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  2:12.29   13  
              31.36     1:04.81 (33.45)     1:38.76 (33.95)     2:12.29 (33.53)
  5 Benson, Nicole            36 Great Bay-NE                   2:12.97   12  
     r:+0.94  30.87     1:04.95 (34.08)     1:39.72 (34.77)     2:12.97 (33.25)
  6 Spangler, Carolyn         38 Westchester-MR                 2:27.47   11  
     r:+0.88  33.51     1:10.45 (36.94)     1:48.96 (38.51)     2:27.47 (38.51)
  7 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                2:28.08   10  
     r:+0.76  24.78     1:08.82 (44.04)     1:49.21 (40.39)     2:28.08 (38.87)
  8 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                   2:28.32    9  
     r:+0.94  35.03     1:12.52 (37.49)     1:50.56 (38.04)     2:28.32 (37.76)
  9 Carney, Carrie            36 Maine Masters-NE               2:34.34    8  
     r:+0.91  36.12     1:14.91 (38.79)     1:54.47 (39.56)     2:34.34 (39.87)
 10 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              2:38.29    7  
     r:+0.96  35.98     1:16.66 (40.68)     1:57.61 (40.95)     2:38.29 (40.68)
 11 Balcarcel, Ana            36 BU Masters-NE                  2:39.05    6  
     r:+1.20  36.36     1:15.92 (39.56)     1:58.63 (42.71)     2:39.05 (40.42)
 12 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            2:50.61    5  
     r:+0.96  38.67     1:21.64 (42.97)     2:06.62 (44.98)     2:50.61 (43.99)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 5:18.29        2008 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                  5:37.89   17  
              30.32     1:03.23 (32.91)     1:37.23 (34.00)     2:11.50 (34.27)
        2:45.92 (34.42)     3:20.37 (34.45)     3:55.06 (34.69)     4:29.84 (34.78)
        5:04.70 (34.86)     5:37.89 (33.19)                                        
  2 Montanaro, Heather        35 Mako Masters-CT                5:46.78   15  
              31.57     1:05.56 (33.99)     1:40.93 (35.37)     2:16.55 (35.62)
        2:52.21 (35.66)     3:27.80 (35.59)     4:03.06 (35.26)     4:38.24 (35.18)
        5:12.96 (34.72)     5:46.78 (33.82)                                        
  3 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  5:59.05   14  
              32.09     1:06.64 (34.55)     1:42.03 (35.39)     2:18.32 (36.29)
        2:54.99 (36.67)     3:32.14 (37.15)     4:09.38 (37.24)     4:46.53 (37.15)
        5:23.67 (37.14)     5:59.05 (35.38)                                        
  4 Clark, Heather            37 South Shore Y-NE               6:21.45   13  
              33.59     1:11.17 (37.58)     1:50.05 (38.88)     2:29.69 (39.64)
        3:09.72 (40.03)     3:48.99 (39.27)     4:27.81 (38.82)     5:06.79 (38.98)
        5:45.08 (38.29)     6:21.45 (36.37)                                        
  5 Ewen, Chrystena           37 Granite State-NE               6:23.89   12  
              33.86     1:10.91 (37.05)     1:49.53 (38.62)     2:28.87 (39.34)
        3:08.39 (39.52)     3:47.77 (39.38)     4:27.22 (39.45)     5:06.87 (39.65)
        5:46.49 (39.62)     6:23.89 (37.40)                                        
  6 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              6:25.07   11  
              33.60     1:10.48 (36.88)     1:49.18 (38.70)     2:28.55 (39.37)
        3:08.14 (39.59)     3:47.73 (39.59)     4:27.58 (39.85)     5:07.65 (40.07)
        5:47.60 (39.95)     6:25.07 (37.47)                                        
  7 Spangler, Carolyn         38 Westchester-MR                 6:31.32   10  
              35.46     1:14.69 (39.23)     1:54.45 (39.76)     2:34.61 (40.16)
        3:14.64 (40.03)     3:54.13 (39.49)     4:34.27 (40.14)     5:14.30 (40.03)
        5:53.38 (39.08)     6:31.32 (37.94)                                        
  8 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               6:37.06    9  
              35.15     1:13.68 (38.53)     1:53.10 (39.42)     2:33.15 (40.05)
        3:13.38 (40.23)     3:54.00 (40.62)     4:34.65 (40.65)     5:15.76 (41.11)
        5:56.86 (41.10)     6:37.06 (40.20)                                        
  9 Morlando, Maureen         36 Greenwood-NE                   6:39.99    8  
              34.30     1:11.95 (37.65)     1:50.79 (38.84)     2:30.49 (39.70)
        3:11.42 (40.93)     3:52.59 (41.17)     4:34.10 (41.51)     5:16.12 (42.02)
        5:58.08 (41.96)     6:39.99 (41.91)                                        
 10 Gallo, Jennifer           38 Maine Masters-NE               6:55.48    7  
              35.93     1:15.38 (39.45)     1:56.82 (41.44)     2:39.36 (42.54)
        3:22.15 (42.79)     4:05.06 (42.91)     4:48.56 (43.50)     5:31.75 (43.19)
        6:14.62 (42.87)     6:55.48 (40.86)                                        
 11 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              7:00.71    6  
              37.34     1:19.01 (41.67)     2:01.54 (42.53)     2:44.28 (42.74)
        3:27.18 (42.90)     4:10.13 (42.95)     4:52.75 (42.62)     5:36.03 (43.28)
        6:19.44 (43.41)     7:00.71 (41.27)                                        
 12 Carter, Stefanie          38 Swim RI-NE                     7:05.42    5  
              37.21     1:18.78 (41.57)     2:02.21 (43.43)     2:45.44 (43.23)
        3:28.10 (42.66)     4:11.80 (43.70)     4:55.79 (43.99)     5:40.07 (44.28)
        6:23.79 (43.72)     7:05.42 (41.63)                                        
 13 Carney, Carrie            36 Maine Masters-NE               7:05.79    4  
              38.81     1:20.44 (41.63)     2:02.86 (42.42)     2:45.85 (42.99)
        3:28.96 (43.11)     4:11.55 (42.59)     4:54.44 (42.89)     5:37.77 (43.33)
        6:22.15 (44.38)     7:05.79 (43.64)                                        
 14 Balcarcel, Ana            36 BU Masters-NE                  7:15.20    3  
              39.85     1:22.96 (43.11)     2:07.48 (44.52)     2:52.49 (45.01)
        3:37.05 (44.56)     4:21.66 (44.61)     5:06.23 (44.57)     5:50.03 (43.80)
        6:33.43 (43.40)     7:15.20 (41.77)                                        
 15 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            7:33.25    2  
              39.06     1:22.80 (43.74)     2:08.18 (45.38)     2:54.35 (46.17)
        3:41.14 (46.79)     4:28.04 (46.90)     5:15.06 (47.02)     6:01.82 (46.76)
        6:48.45 (46.63)     7:33.25 (44.80)                                        
 16 Sega, Allyson             38 Connecticut-CT                 8:16.63    1  
              43.63     1:31.70 (48.07)     2:21.67 (49.97)     3:10.88 (49.21)
        4:01.57 (50.69)     4:52.78 (51.21)     5:43.79 (51.01)     6:35.06 (51.27)
        7:27.86 (52.80)     8:16.63 (48.77)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 10:57.31        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                  13:41.15   17  
              34.75     1:13.36 (38.61)     1:52.85 (39.49)     2:33.18 (40.33)
        3:14.04 (40.86)     3:56.15 (42.11)     4:38.35 (42.20)     5:20.67 (42.32)
        6:03.33 (42.66)     6:45.69 (42.36)     7:28.52 (42.83)     8:10.86 (42.34)
        8:53.47 (42.61)     9:35.93 (42.46)    10:18.54 (42.61)    11:00.30 (41.76)
       11:41.29 (40.99)    12:21.66 (40.37)    13:02.44 (40.78)    13:41.15 (38.71)
  2 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE             14:22.36   15  
              37.93     1:20.22 (42.29)     2:03.17 (42.95)     2:46.76 (43.59)
        3:30.83 (44.07)     4:15.09 (44.26)     4:58.96 (43.87)     5:43.45 (44.49)
        6:28.09 (44.64)     7:12.30 (44.21)     7:56.63 (44.33)     8:40.30 (43.67)
        9:24.25 (43.95)    10:07.94 (43.69)    10:51.10 (43.16)    11:34.42 (43.32)
       12:17.37 (42.95)    13:00.27 (42.90)    13:42.68 (42.41)    14:22.36 (39.68)
  3 Wagner, Gretchen          35 Boston YMCA-NE                15:21.77   14  
              42.65     1:28.18 (45.53)     2:15.34 (47.16)     3:01.97 (46.63)
        3:50.23 (48.26)     4:37.92 (47.69)     5:25.07 (47.15)     6:12.29 (47.22)
        6:59.05 (46.76)     7:45.99 (46.94)     8:33.02 (47.03)     9:19.15 (46.13)
       10:05.32 (46.17)    10:51.22 (45.90)    11:37.26 (46.04)    12:22.96 (45.70)
       13:08.55 (45.59)    13:53.95 (45.40)    14:38.96 (45.01)    15:21.77 (42.81)
  4 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE           15:28.78   13  
              41.44     1:25.66 (44.22)     2:12.08 (46.42)     2:58.92 (46.84)
        3:45.89 (46.97)     4:32.96 (47.07)     5:20.60 (47.64)     6:07.62 (47.02)
        6:55.11 (47.49)     7:42.96 (47.85)     8:29.88 (46.92)     9:16.93 (47.05)
       10:04.00 (47.07)    10:50.63 (46.63)    11:37.07 (46.44)    12:23.59 (46.52)
       13:10.16 (46.57)    13:56.95 (46.79)    14:43.91 (46.96)    15:28.78 (44.87)
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 18:28.73        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                 19:18.01   17  
              31.07     1:04.45 (33.38)     1:38.66 (34.21)     2:13.59 (34.93)
        2:48.51 (34.92)     3:23.49 (34.98)     3:58.71 (35.22)     4:33.79 (35.08)
        5:09.02 (35.23)     5:44.35 (35.33)     6:19.68 (35.33)     6:54.69 (35.01)
        7:30.14 (35.45)     8:05.47 (35.33)     8:40.70 (35.23)     9:15.87 (35.17)
        9:51.33 (35.46)    10:26.41 (35.08)    11:01.84 (35.43)    11:37.46 (35.62)
       12:13.13 (35.67)    12:49.06 (35.93)    13:24.65 (35.59)    14:00.13 (35.48)
       14:35.64 (35.51)    15:11.55 (35.91)    15:46.85 (35.30)    16:22.55 (35.70)
       16:58.19 (35.64)    17:33.80 (35.61)    18:08.94 (35.14)    18:44.12 (35.18)
       19:18.01 (33.89)
  2 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE             21:32.55   15  
              34.36     1:11.96 (37.60)     1:50.67 (38.71)     2:29.78 (39.11)
        3:09.07 (39.29)     3:48.17 (39.10)     4:27.42 (39.25)     5:06.71 (39.29)
        5:45.84 (39.13)     6:25.12 (39.28)     7:04.52 (39.40)     7:44.10 (39.58)
        8:23.13 (39.03)     9:02.42 (39.29)     9:41.82 (39.40)    10:21.12 (39.30)
       11:00.45 (39.33)    11:39.85 (39.40)    12:19.56 (39.71)    12:59.26 (39.70)
       13:38.70 (39.44)    14:18.37 (39.67)    14:57.55 (39.18)    15:37.10 (39.55)
       16:16.57 (39.47)    16:55.79 (39.22)    17:35.38 (39.59)    18:15.21 (39.83)
       18:55.23 (40.02)    19:34.97 (39.74)    20:14.49 (39.52)    20:54.20 (39.71)
       21:32.55 (38.35)
  3 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE              22:03.15   14  
              34.85     1:12.47 (37.62)     1:51.70 (39.23)     2:30.90 (39.20)
        3:10.21 (39.31)     3:49.52 (39.31)     4:29.15 (39.63)     5:08.78 (39.63)
        5:48.76 (39.98)     6:29.09 (40.33)     7:09.44 (40.35)     7:50.12 (40.68)
        8:30.62 (40.50)     9:11.13 (40.51)     9:51.41 (40.28)    10:31.72 (40.31)
       11:12.22 (40.50)    11:52.80 (40.58)    12:33.51 (40.71)    13:13.91 (40.40)
       13:54.45 (40.54)    14:35.11 (40.66)    15:15.85 (40.74)    15:57.09 (41.24)
       16:37.79 (40.70)    17:18.61 (40.82)    17:59.70 (41.09)    18:40.68 (40.98)
       19:21.53 (40.85)    20:02.45 (40.92)    20:43.50 (41.05)    21:23.22 (39.72)
       22:03.15 (39.93)
  4 Schoenberg, Jennifer      38 West Side SC-NE               22:19.57   13  
              34.62     1:13.48 (38.86)     1:53.30 (39.82)     2:33.69 (40.39)
        3:13.86 (40.17)     3:54.62 (40.76)     4:35.47 (40.85)     5:16.20 (40.73)
        5:56.95 (40.75)     6:38.09 (41.14)     7:19.21 (41.12)     8:00.21 (41.00)
        8:41.00 (40.79)     9:22.13 (41.13)    10:02.98 (40.85)    10:43.91 (40.93)
       11:24.51 (40.60)    12:04.98 (40.47)    12:46.12 (41.14)    13:27.38 (41.26)
       14:08.31 (40.93)    14:49.91 (41.60)    15:31.40 (41.49)    16:12.23 (40.83)
       16:53.06 (40.83)    17:34.34 (41.28)    18:15.90 (41.56)    18:56.51 (40.61)
       19:37.44 (40.93)    20:18.07 (40.63)    20:59.00 (40.93)    21:40.18 (41.18)
       22:19.57 (39.39)
  5 Wesson, Monica            36 Great Bay-NE                  26:32.78   12  
              40.03     1:23.11 (43.08)     2:09.69 (46.58)     2:57.79 (48.10)
        3:45.87 (48.08)     4:33.01 (47.14)     5:21.26 (48.25)     6:09.19 (47.93)
        6:57.67 (48.48)     7:45.72 (48.05)     8:35.30 (49.58)     9:23.27 (47.97)
       10:12.41 (49.14)    11:01.99 (49.58)    11:50.78 (48.79)    12:39.24 (48.46)
       13:28.51 (49.27)    14:17.90 (49.39)    15:08.21 (50.31)    15:57.48 (49.27)
       16:47.14 (49.66)    17:36.82 (49.68)    18:26.93 (50.11)    19:16.49 (49.56)
       20:05.61 (49.12)    20:54.86 (49.25)    21:44.04 (49.18)    22:32.37 (48.33)
       23:20.35 (47.98)    24:09.75 (49.40)    24:58.71 (48.96)    25:47.23 (48.52)
       26:32.78 (45.55)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
          NE: N 30.03        2010 Nicole Benson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Cheryl              38 Maine Masters-NE                 33.38   17  
  2 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                    34.06   15  
  3 Sonan, Andrea             36 Cambridge-NE                     34.61   14  
  4 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                      35.29   13  
  5 Clark, Heather            37 South Shore Y-NE                 35.99   12  
  6 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                   36.04   11  
  7 Spangler, Carolyn         38 Westchester-MR                   37.32   10  
  8 Carter, Stefanie          38 Swim RI-NE                       37.79    9  
  9 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE                38.93    8  
 10 Acevedo, Kristine         39 Liquid Assets-NE                 45.98    7  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   56.14   5/23/2010 SHERI HART                                 
          NE: N 1:02.04        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  1:11.17   17  
              35.11     1:11.17 (36.06)                                        
  2 Sonan, Andrea             36 Cambridge-NE                   1:15.44   15  
              36.23     1:15.44 (39.21)                                        
  3 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                 1:18.35   14  
              37.79     1:18.35 (40.56)                                        
  4 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                    1:19.44   13  
              38.31     1:19.44 (41.13)                                        
  5 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                   1:19.52   12  
              39.08     1:19.52 (40.44)                                        
  6 Perry, Dana               38 West Side SC-NE                1:20.26   11  
              39.17     1:20.26 (41.09)                                        
  7 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               1:21.98   10  
              39.53     1:21.98 (42.45)                                        
  8 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              1:22.83    9  
              41.48     1:22.83 (41.35)                                        
  9 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            1:33.46    8  
              45.91     1:33.46 (47.55)                                        
 -- Baker, Sarah              36 Great Bay-NE                        NS  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:16.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Benson, Nicole            36 Great Bay-NE                   2:25.82   17  
              34.39     1:10.87 (36.48)     1:48.26 (37.39)     2:25.82 (37.56)
  2 Spangler, Carolyn         38 Westchester-MR                 2:41.49   15  
              38.19     1:18.44 (40.25)     1:59.80 (41.36)     2:41.49 (41.69)
  3 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              2:45.18   14  
              38.47     1:20.44 (41.97)     2:02.99 (42.55)     2:45.18 (42.19)
  4 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                   2:48.34   13  
              39.90     1:22.31 (42.41)     2:06.00 (43.69)     2:48.34 (42.34)
  5 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                 2:48.51   12  
              39.55     1:21.34 (41.79)     2:05.54 (44.20)     2:48.51 (42.97)
  6 Perry, Dana               38 West Side SC-NE                2:49.56   11  
              40.15     1:22.31 (42.16)     2:05.95 (43.64)     2:49.56 (43.61)
  7 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              2:53.73   10  
              43.53     1:26.85 (43.32)     2:10.91 (44.06)     2:53.73 (42.82)
  8 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               2:55.69    9  
              41.04     1:26.59 (45.55)     2:11.75 (45.16)     2:55.69 (43.94)
  9 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            3:17.14    8  
              50.06   2:29.36 (1:39.30)     3:17.14 (47.78)                    
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
          NE: N  6.53        2010 Deb Belanger                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           35 Granite State-NE                 32.27   17  
  2 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                    35.76   15  
  3 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                    36.31   14  
          r:+1.10                                                              
  4 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE                40.38   13  
          r:+0.88                                                              
  5 Balcarcel, Ana            36 BU Masters-NE                    43.52   12  
          r:+1.02                                                              
  6 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE              50.98   11  
          r:+1.02                                                              
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 1:09.90        2009 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           35 Granite State-NE               1:12.22   17  
              34.24     1:12.22 (37.98)                                        
  2 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                  1:17.61   15  
     r:+0.85  36.58     1:17.61 (41.03)                                        
  3 Kjellberg, Ulrike         35 MinutemanAndover-NE            1:17.71   14  
     r:+0.81  37.79     1:17.71 (39.92)                                        
  4 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  1:18.29   13  
     r:+0.83  37.02     1:18.29 (41.27)                                        
  5 Daly, Cheryl              38 Maine Masters-NE               1:24.24   12  
     r:+0.89  40.16     1:24.24 (44.08)                                        
  6 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                    1:26.75   11  
     r:+0.85  40.86     1:26.75 (45.89)                                        
  7 Natkin, Lisa              39 Cambridge-NE                   1:27.35   10  
     r:+0.88  41.25     1:27.35 (46.10)                                        
  8 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               1:32.27    9  
     r:+1.11  44.37     1:32.27 (47.90)                                        
  9 Sega, Allyson             38 Connecticut-CT                 1:45.94    8  
     r:+1.09  50.87     1:45.94 (55.07)                                        
 -- Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE                 DQ  
      Arms two strokes underwater
     r:+1.05  56.79          DQ (59.05)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
          NE: N 2:34.15        2009 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natkin, Heidi             36 Atlanta WJ-GA                  2:47.95   17  
              38.37     1:21.02 (42.65)     2:04.68 (43.66)     2:47.95 (43.27)
  2 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                  2:49.76   15  
              38.42     1:21.10 (42.68)     2:05.09 (43.99)     2:49.76 (44.67)
  3 Kjellberg, Ulrike         35 MinutemanAndover-NE            2:55.55   14  
     r:+0.87  40.21     1:24.71 (44.50)     2:09.97 (45.26)     2:55.55 (45.58)
  4 Bierden, Sheryl           37 BU Masters-NE                  2:57.99   13  
              40.99     1:26.33 (45.34)     2:12.84 (46.51)     2:57.99 (45.15)
  5 Barna, Heather            39 Cambridge-NE                   3:00.38   12  
              41.50     1:26.66 (45.16)     2:13.28 (46.62)     3:00.38 (47.10)
  6 Natkin, Lisa              39 Cambridge-NE                   3:04.61   11  
              41.40     1:28.39 (46.99)     2:17.44 (49.05)     3:04.61 (47.17)
  7 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              3:06.31   10  
              41.88     1:28.41 (46.53)     2:17.24 (48.83)     3:06.31 (49.07)
  8 Sega, Allyson             38 Connecticut-CT                 3:53.88    9  
              52.89     1:51.36 (58.47)   2:52.96 (1:01.60)   3:53.88 (1:00.92)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
          NE: N 26.85        2010 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                  26.95   17  
  2 Baker, Sarah              36 Great Bay-NE                     32.15   15  
          r:+0.85                                                              
  3 Schwenkmeyer, Kelly       39 Y of North Shore-NE              32.37   14  
          r:+0.90                                                              
  4 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE                32.54   13  
  5 Hindle, Lori              35 South Shore Y-NE                 32.83   12  
          r:+0.90                                                              
  6 Kjellberg, Ulrike         35 MinutemanAndover-NE              33.00   11  
          r:+0.86                                                              
  7 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                      33.45   10  
          r:+0.79                                                              
  8 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE                 33.54    9  
          r:+1.08                                                              
  9 Lowe, Elizabeth           35 Cambridge-NE                     35.46    8  
          r:+0.98                                                              
 10 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE                36.35    7  
 11 Sega, Allyson             38 Connecticut-CT                   40.42    6  
          r:+1.05                                                              
 12 Acevedo, Kristine         39 Liquid Assets-NE                 44.48    5  
          r:+0.91                                                              
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
          NE: N 58.56        2010 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                  58.95   17  
     r:+0.81  27.78       58.95 (31.17)                                        
  2 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                  1:11.72   15  
     r:+0.85  33.62     1:11.72 (38.10)                                        
  3 Benson, Nicole            36 Great Bay-NE                   1:12.07   14  
     r:+0.93  33.39     1:12.07 (38.68)                                        
  4 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              1:13.43   13  
     r:+0.90  33.52     1:13.43 (39.91)                                        
  5 Morlando, Maureen         36 Greenwood-NE                   1:19.91   12  
              36.59     1:19.91 (43.32)                                        
  6 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              1:21.20   11  
              38.26     1:21.20 (42.94)                                        
  7 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               1:24.69   10  
     r:+1.15  37.02     1:24.69 (47.67)                                        
  8 Perry, Dana               38 West Side SC-NE                1:29.93    9  
     r:+1.14  41.79     1:29.93 (48.14)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 2:15.29        2008 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              38 West Side SC-NE                2:12.68N  17  
     r:+0.90  30.01     1:03.00 (32.99)     1:37.20 (34.20)     2:12.68 (35.48)
  2 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              2:50.73   15  
     r:+0.97  36.62     1:19.09 (42.47)     2:04.25 (45.16)     2:50.73 (46.48)
  3 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              3:03.38   14  
     r:+1.07  41.26     1:28.17 (46.91)     2:15.17 (47.00)     3:03.38 (48.21)
  4 Morlando, Maureen         36 Greenwood-NE                   3:05.19   13  
              38.18     1:23.47 (45.29)     2:13.31 (49.84)     3:05.19 (51.88)
  5 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               3:17.84   12  
              41.19     1:32.35 (51.16)     2:25.72 (53.37)     3:17.84 (52.12)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
          NE: N 1:03.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           35 Granite State-NE               1:04.92   17  
              31.77     1:04.92 (33.15)                                        
  2 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                  1:11.40   15  
     r:+0.87  34.12     1:11.40 (37.28)                                        
  3 Barry, Neville            35 Swim RI-NE                     1:11.75   14  
     r:+0.84  32.95     1:11.75 (38.80)                                        
  4 Daly, Cheryl              38 Maine Masters-NE               1:14.31   13  
     r:+0.95  34.23     1:14.31 (40.08)                                        
  5 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              1:14.66   12  
     r:+0.94  34.45     1:14.66 (40.21)                                        
  6 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                    1:15.02   11  
     r:+0.93  34.43     1:15.02 (40.59)                                        
  7 Gallo, Jennifer           38 Maine Masters-NE               1:16.75   10  
              36.90     1:16.75 (39.85)                                        
  8 Spangler, Carolyn         38 Westchester-MR                 1:16.84    9  
     r:+0.85  35.55     1:16.84 (41.29)                                        
  9 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                 1:19.00    8  
     r:+0.93  39.02     1:19.00 (39.98)                                        
 10 Carter, Stefanie          38 Swim RI-NE                     1:19.50    7  
     r:+0.99  37.94     1:19.50 (41.56)                                        
 11 Ewen, Chrystena           37 Granite State-NE               1:20.26    6  
     r:+0.98  37.39     1:20.26 (42.87)                                        
 12 Natkin, Lisa              39 Cambridge-NE                   1:21.29    5  
     r:+0.90  38.82     1:21.29 (42.47)                                        
 13 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              1:24.02    4  
              39.19     1:24.02 (44.83)                                        
 14 Carney, Carrie            36 Maine Masters-NE               1:28.40    3  
     r:+0.93  43.83     1:28.40 (44.57)                                        
 15 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            1:30.12    2  
     r:+0.96  43.25     1:30.12 (46.87)                                        
 16 Acevedo, Kristine         39 Liquid Assets-NE               1:40.77    1  
              43.42     1:40.77 (57.35)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:18.72        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              36 Great Bay-NE                   2:32.67   17  
     r:+0.84  32.60     1:11.30 (38.70)     1:58.28 (46.98)     2:32.67 (34.39)
  2 Fletcher, Alicia          37 Adirondack-AD                  2:34.14   15  
              33.48     1:13.59 (40.11)     1:58.48 (44.89)     2:34.14 (35.66)
  3 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              2:44.69   14  
              33.58     1:15.60 (42.02)     2:05.29 (49.69)     2:44.69 (39.40)
  4 Fontes, Adrienne          38 Cape Cod-NE                    2:48.37   13  
     r:+0.81  36.48     1:19.62 (43.14)     2:09.76 (50.14)     2:48.37 (38.61)
  5 Natkin, Lisa              39 Cambridge-NE                   2:53.68   12  
     r:+0.92  39.42     1:25.96 (46.54)     2:12.70 (46.74)     2:53.68 (40.98)
  6 McDowell, Kendra          39 ABC Masters-NE                 2:55.54   11  
     r:+0.88  38.64     1:22.10 (43.46)     2:13.45 (51.35)     2:55.54 (42.09)
  7 Atkinson, Karen           35 Liquid Assets-NE               2:55.55   10  
     r:+1.13  36.78     1:22.75 (45.97)     2:14.12 (51.37)     2:55.55 (41.43)
  8 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              2:59.03    9  
              38.31     1:22.65 (44.34)     2:18.90 (56.25)     2:59.03 (40.13)
  9 Banker, Margaret          37 Y of North Shore-NE            3:17.42    8  
     r:+0.90  47.83     1:37.03 (49.20)     2:34.24 (57.21)     3:17.42 (43.18)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 4:56.55        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Kristin           39 South County Y-NE              5:42.16   17  
              35.51     1:17.92 (42.41)     2:02.09 (44.17)     2:46.36 (44.27)
        3:34.62 (48.26)     4:23.87 (49.25)     5:03.02 (39.15)     5:42.16 (39.14)
  2 Morlando, Maureen         36 Greenwood-NE                   6:04.11   15  
              39.56     1:25.51 (45.95)     2:11.31 (45.80)     2:56.75 (45.44)
        3:50.23 (53.48)     4:44.52 (54.29)     5:24.95 (40.43)     6:04.11 (39.16)
  3 Vonhousen, Elise          37 South County Y-NE              6:11.59   14  
              39.51     1:25.40 (45.89)     2:10.62 (45.22)     2:56.83 (46.21)
        3:51.57 (54.74)     4:45.87 (54.30)     5:28.97 (43.10)     6:11.59 (42.62)
 -- Barna, Heather            39 Cambridge-NE                        NS  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
          NE: N 25.22        1997 Gayle Wettach                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE                 25.82   17  
          r:+0.91                                                              
  2 Hunter, Roma              43 BU Masters-NE                    27.64   15  
  3 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE               27.87   14  
          r:+0.80                                                              
  4 Hester, Ursula            40 Cambridge-NE                     27.97   13  
  5 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE              28.01   12  
          r:+0.75                                                              
  6 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE              28.04   11  
          r:+0.90                                                              
  7 Neuendorf, Donna          42 Swim RI-NE                       28.16   10  
  8 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE               28.59    9  
          r:+0.80                                                              
  9 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE              28.80    8  
          r:+0.83                                                              
 10 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE              29.10    7  
 11 Hendricks, Geneve         42 Westchester-MR                   29.51    6  
          r:+0.90                                                              
 12 Moskowitz, Gayle          41 Stowe Masters-NE                 29.62    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE               29.71    4  
          r:+0.89                                                              
 14 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                      29.96    3  
          r:+0.78                                                              
 15 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE               30.16    2  
          r:+0.79                                                              
 16 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE                 30.55    1  
          r:+0.82                                                              
 17 Padera, Rebecca           42 Unattached NE-NE                 30.90  
          r:+0.97                                                              
 18 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                     31.24  
          r:+0.83                                                              
 19 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE              33.38  
          r:+0.90                                                              
 20 Speer, Cate               43 Waterhorses-NE                   33.78  
          r:+0.93                                                              
 21 Roskoz, Bry               41 University Club-NE               34.10  
          r:+0.94                                                              
 22 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                     37.15  
          r:+1.05                                                              
 23 Roy, Mary                 42 ABC Masters-NE                   39.53  
          r:+1.18                                                              
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
          NE: N 54.85        2010 Tracy McCurdy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE                 57.41   17  
     r:+0.89  27.05       57.41 (30.36)                                        
  2 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             1:01.26   15  
     r:+0.81  28.88     1:01.26 (32.38)                                        
  3 Neuendorf, Donna          42 Swim RI-NE                     1:02.31   14  
              29.54     1:02.31 (32.77)                                        
  4 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE            1:02.36   13  
     r:+0.84  30.22     1:02.36 (32.14)                                        
  5 Millerd, Michelle         40 NEM Unattached-NE              1:03.25   12  
     r:+0.88  29.70     1:03.25 (33.55)                                        
  6 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            1:03.33   11  
     r:+0.96  30.30     1:03.33 (33.03)                                        
  7 LaChapelle, Tracy         41 Tri-Y-NE                       1:04.52   10  
              30.76     1:04.52 (33.76)                                        
  8 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             1:04.71    9  
     r:+0.95  30.54     1:04.71 (34.17)                                        
  9 Convey, Bridget           40 Maine Masters-NE               1:05.40    8  
     r:+0.92  31.56     1:05.40 (33.84)                                        
 10 Berry, Julie              41 Hockomock-NE                   1:05.49    7  
     r:+1.00  31.74     1:05.49 (33.75)                                        
 11 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                    1:06.43    6  
     r:+0.78  32.16     1:06.43 (34.27)                                        
 12 Holt-Wilson, Mary         40 Maine Masters-NE               1:07.73    5  
     r:+0.94  32.32     1:07.73 (35.41)                                        
 13 Padera, Rebecca           42 Unattached NE-NE               1:08.40    4  
     r:+0.99  33.33     1:08.40 (35.07)                                        
 14 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   1:09.00    3  
     r:+0.90  33.10     1:09.00 (35.90)                                        
 15 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE             1:11.91    2  
     r:+0.84  33.50     1:11.91 (38.41)                                        
 16 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            1:13.62    1  
     r:+0.89  34.41     1:13.62 (39.21)                                        
 17 Camesano, Lisa            41 BU Masters-NE                  1:17.46  
              36.75     1:17.46 (40.71)                                        
 18 Roy, Mary                 42 ABC Masters-NE                 1:27.26  
     r:+1.17  41.12     1:27.26 (46.14)                                        
 19 Daniels, Carolyn          44 Connecticut-CT                 1:28.31  
     r:+0.93  41.71     1:28.31 (46.60)                                        
 -- Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE                 DQ  
      False start
     r:+0.82  29.35          DQ (31.24)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:03.75        1999 Barbara Crowder                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            2:13.08   17  
     r:+0.98  31.69     1:05.73 (34.04)     1:39.52 (33.79)     2:13.08 (33.56)
  2 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             2:14.67   15  
     r:+0.91  30.49     1:04.44 (33.95)     1:40.10 (35.66)     2:14.67 (34.57)
  3 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             2:21.37   14  
     r:+0.88  31.91     1:07.37 (35.46)     1:43.92 (36.55)     2:21.37 (37.45)
  4 Hester, Ursula            40 Cambridge-NE                   2:23.29   13  
              32.89     1:09.70 (36.81)     1:47.70 (38.00)     2:23.29 (35.59)
  5 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                    2:24.15   12  
     r:+0.70  33.89     1:10.47 (36.58)     1:47.96 (37.49)     2:24.15 (36.19)
  6 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   2:34.25   11  
     r:+0.82  33.49     1:12.19 (38.70)     1:52.57 (40.38)     2:34.25 (41.68)
  7 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            2:38.93   10  
     r:+0.90  34.93     1:15.19 (40.26)     1:57.52 (42.33)     2:38.93 (41.41)
  8 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                   2:52.01    9  
     r:+1.05  39.78     1:23.58 (43.80)     2:08.93 (45.35)     2:52.01 (43.08)
  9 Goldfinger, Marcia        41 Wayland-NE                     3:17.09    8  
     r:+1.13  46.21   3:17.09 (2:30.88)                                        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 5:38.36        1999 Barbara Crowder                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE            5:49.90   17  
              32.16     1:06.56 (34.40)     1:41.51 (34.95)     2:17.24 (35.73)
        2:52.97 (35.73)     3:28.63 (35.66)     4:04.24 (35.61)     4:40.18 (35.94)
        5:15.37 (35.19)     5:49.90 (34.53)                                        
  2 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            5:50.63   15  
              32.25     1:07.53 (35.28)     1:43.42 (35.89)     2:18.94 (35.52)
        2:54.97 (36.03)     3:30.42 (35.45)     4:05.74 (35.32)     4:41.24 (35.50)
        5:16.51 (35.27)     5:50.63 (34.12)                                        
  3 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE            5:58.46   14  
              32.60     1:07.37 (34.77)     1:43.22 (35.85)     2:19.83 (36.61)
        2:56.25 (36.42)     3:32.79 (36.54)     4:09.42 (36.63)     4:46.19 (36.77)
        5:22.95 (36.76)     5:58.46 (35.51)                                        
  4 Bednar, Sarah             41 Mako Masters-CT                6:01.24   13  
              32.14     1:06.84 (34.70)     1:42.78 (35.94)     2:19.37 (36.59)
        2:56.29 (36.92)     3:33.06 (36.77)     4:10.20 (37.14)     4:47.49 (37.29)
        5:24.70 (37.21)     6:01.24 (36.54)                                        
  5 Knight, Susan             41 Maine Masters-NE               6:09.41   12  
              32.11     1:06.64 (34.53)     1:42.31 (35.67)     2:18.84 (36.53)
        2:56.33 (37.49)     3:34.29 (37.96)     4:12.55 (38.26)     4:51.45 (38.90)
        5:30.60 (39.15)     6:09.41 (38.81)                                        
  6 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             6:12.42   11  
              33.72     1:11.14 (37.42)     1:49.38 (38.24)     2:28.04 (38.66)
        3:06.85 (38.81)     3:46.02 (39.17)     4:23.66 (37.64)     5:01.24 (37.58)
        5:37.83 (36.59)     6:12.42 (34.59)                                        
  7 Moskowitz, Gayle          41 Stowe Masters-NE               6:17.76   10  
              32.91     1:09.29 (36.38)     1:47.00 (37.71)     2:25.25 (38.25)
        3:04.12 (38.87)     3:43.09 (38.97)     4:22.15 (39.06)     5:01.16 (39.01)
        5:40.23 (39.07)     6:17.76 (37.53)                                        
  8 Puska, Charlene           42 Connecticut-CT                 6:28.17    9  
              34.13     1:11.13 (37.00)     1:49.35 (38.22)     2:27.86 (38.51)
        3:06.55 (38.69)     3:46.21 (39.66)     4:26.35 (40.14)     5:07.44 (41.09)
        5:48.68 (41.24)     6:28.17 (39.49)                                        
  9 Convey, Bridget           40 Maine Masters-NE               6:28.92    8  
              34.87     1:13.01 (38.14)     1:52.17 (39.16)     2:31.71 (39.54)
        3:11.19 (39.48)     3:51.15 (39.96)     4:30.98 (39.83)     5:10.48 (39.50)
        5:50.56 (40.08)     6:28.92 (38.36)                                        
 10 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             6:29.71    7  
              34.82     1:12.44 (37.62)     1:51.23 (38.79)     2:30.35 (39.12)
        3:10.32 (39.97)     3:50.31 (39.99)     4:30.39 (40.08)     5:10.75 (40.36)
        5:50.50 (39.75)     6:29.71 (39.21)                                        
 11 Hester, Ursula            40 Cambridge-NE                   6:32.37    6  
              34.04     1:12.19 (38.15)     1:51.49 (39.30)     2:31.87 (40.38)
        3:12.56 (40.69)     3:52.73 (40.17)     4:33.02 (40.29)     5:13.52 (40.50)
        5:53.89 (40.37)     6:32.37 (38.48)                                        
 12 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   7:05.26    5  
              34.37     1:13.92 (39.55)     1:55.69 (41.77)     2:38.87 (43.18)
        3:22.35 (43.48)     4:06.88 (44.53)     4:52.24 (45.36)     5:37.60 (45.36)
        6:22.88 (45.28)     7:05.26 (42.38)                                        
 13 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            7:12.65    4  
              35.63     1:16.92 (41.29)     2:00.29 (43.37)     2:44.35 (44.06)
        3:28.78 (44.43)     4:13.59 (44.81)     4:58.99 (45.40)     5:44.58 (45.59)
        6:29.53 (44.95)     7:12.65 (43.12)                                        
 14 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                   7:27.70    3  
              40.25     1:24.82 (44.57)     2:10.19 (45.37)     2:55.98 (45.79)
        3:42.04 (46.06)     4:27.91 (45.87)     5:13.73 (45.82)     5:58.74 (45.01)
        6:44.09 (45.35)     7:27.70 (43.61)                                        
 15 Daniels, Carolyn          44 Connecticut-CT                 9:46.37    2  
              49.18     1:47.50 (58.32)   2:48.63 (1:01.13)   3:52.12 (1:03.49)
      4:54.67 (1:02.55)     5:54.39 (59.72)     6:53.71 (59.32)     7:50.58 (56.87)
        8:48.61 (58.03)     9:46.37 (57.76)                                        
 -- Goldfinger, Marcia        41 Wayland-NE                          DQ  
      Did not finish
              44.18     1:33.02 (48.84)   2:45.71 (1:12.69)     3:33.22 (47.51)
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 11:33.34        1999 Barbara Crowder                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE           12:06.20   17  
              32.82     1:09.01 (36.19)     1:45.78 (36.77)     2:22.86 (37.08)
        2:59.70 (36.84)     3:36.70 (37.00)     4:13.69 (36.99)     4:50.30 (36.61)
        5:27.09 (36.79)     6:03.86 (36.77)     6:40.18 (36.32)     7:16.30 (36.12)
        7:52.79 (36.49)     8:28.93 (36.14)     9:05.59 (36.66)     9:41.77 (36.18)
       10:17.90 (36.13)    10:54.47 (36.57)    11:30.91 (36.44)    12:06.20 (35.29)
  2 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE            12:55.66   15  
              33.60     1:10.67 (37.07)     1:49.17 (38.50)     2:28.12 (38.95)
        3:07.06 (38.94)     3:45.72 (38.66)     4:24.75 (39.03)     5:04.24 (39.49)
        5:44.16 (39.92)     6:23.56 (39.40)     7:03.29 (39.73)     7:43.09 (39.80)
        8:22.99 (39.90)     9:01.63 (38.64)     9:41.08 (39.45)    10:20.83 (39.75)
       11:00.35 (39.52)    11:39.35 (39.00)    12:18.33 (38.98)    12:55.66 (37.33)
  3 Puska, Charlene           42 Connecticut-CT                13:02.62   14  
              35.60     1:13.68 (38.08)     1:52.73 (39.05)     2:31.92 (39.19)
        3:11.26 (39.34)     3:50.67 (39.41)     4:30.03 (39.36)     5:09.72 (39.69)
        5:49.50 (39.78)     6:29.33 (39.83)     7:09.13 (39.80)     7:48.91 (39.78)
        8:28.72 (39.81)     9:08.52 (39.80)     9:48.23 (39.71)    10:27.78 (39.55)
       11:06.77 (38.99)    11:46.26 (39.49)    12:24.97 (38.71)    13:02.62 (37.65)
  4 Convey, Bridget           40 Maine Masters-NE              13:28.21   13  
              35.39     1:14.29 (38.90)     1:53.56 (39.27)     2:32.97 (39.41)
        3:12.77 (39.80)     3:52.67 (39.90)     4:33.04 (40.37)     5:13.34 (40.30)
        5:54.08 (40.74)     6:35.24 (41.16)     7:16.30 (41.06)     7:57.87 (41.57)
        8:39.69 (41.82)     9:21.09 (41.40)    10:03.07 (41.98)    10:44.36 (41.29)
       11:25.95 (41.59)    12:07.89 (41.94)    12:48.81 (40.92)    13:28.21 (39.40)
  5 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE            13:50.59   12  
              35.06     1:13.84 (38.78)     1:53.61 (39.77)     2:34.33 (40.72)
        3:15.79 (41.46)     3:58.09 (42.30)     4:40.91 (42.82)     5:23.35 (42.44)
        6:05.98 (42.63)     6:48.70 (42.72)     7:31.21 (42.51)     8:13.83 (42.62)
        8:56.07 (42.24)     9:38.46 (42.39)    10:20.77 (42.31)    11:03.08 (42.31)
       11:45.48 (42.40)    12:28.39 (42.91)    13:09.76 (41.37)    13:50.59 (40.83)
  6 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE            14:12.43   11  
              34.83     1:15.15 (40.32)     1:57.98 (42.83)     2:42.19 (44.21)
        3:26.63 (44.44)     4:10.79 (44.16)     4:55.38 (44.59)     5:39.90 (44.52)
        6:24.22 (44.32)     7:08.37 (44.15)     7:52.20 (43.83)     8:36.82 (44.62)
        9:20.60 (43.78)    10:04.91 (44.31)    10:48.52 (43.61)    11:30.46 (41.94)
       12:12.67 (42.21)    12:53.96 (41.29)    13:34.23 (40.27)    14:12.43 (38.20)
  7 Telford, Amanda           41 Great Bay-NE                  14:19.45   10  
              36.70     1:17.22 (40.52)     1:59.87 (42.65)     2:43.15 (43.28)
        3:26.91 (43.76)     4:10.87 (43.96)     4:54.85 (43.98)     5:39.15 (44.30)
        6:22.91 (43.76)     7:06.99 (44.08)     7:51.35 (44.36)     8:35.59 (44.24)
        9:19.75 (44.16)    10:03.94 (44.19)    10:48.36 (44.42)    11:32.01 (43.65)
       12:14.18 (42.17)    12:57.19 (43.01)    13:39.46 (42.27)    14:19.45 (39.99)
  8 Morawski, Stephanie       41 Cambridge-NE                  14:25.88    9  
              39.55     1:19.64 (40.09)     2:00.61 (40.97)     2:43.07 (42.46)
        3:25.78 (42.71)     4:08.92 (43.14)     4:52.30 (43.38)     5:35.97 (43.67)
        6:19.62 (43.65)     7:03.57 (43.95)     7:48.14 (44.57)     8:33.91 (45.77)
        9:18.86 (44.95)    10:03.08 (44.22)    10:47.74 (44.66)    11:32.44 (44.70)
       12:16.39 (43.95)    13:00.59 (44.20)    13:44.28 (43.69)    14:25.88 (41.60)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 19:31.28        2010 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE           20:41.05   17  
              34.17     1:11.17 (37.00)     1:49.35 (38.18)     2:27.47 (38.12)
        3:06.41 (38.94)     3:45.30 (38.89)     4:23.79 (38.49)     5:02.00 (38.21)
        5:40.10 (38.10)     6:18.31 (38.21)     6:56.77 (38.46)     7:35.09 (38.32)
        8:13.49 (38.40)     8:51.36 (37.87)     9:29.53 (38.17)    10:07.38 (37.85)
       10:44.62 (37.24)    11:22.24 (37.62)    11:59.70 (37.46)    12:37.36 (37.66)
       13:14.81 (37.45)    13:52.24 (37.43)    14:30.08 (37.84)    15:07.75 (37.67)
       15:45.28 (37.53)    16:22.71 (37.43)    17:00.33 (37.62)    17:37.91 (37.58)
       18:15.31 (37.40)    18:52.52 (37.21)    19:29.51 (36.99)    20:05.97 (36.46)
       20:41.05 (35.08)
  2 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE           20:46.62   15  
              32.21     1:06.68 (34.47)     1:42.61 (35.93)     2:19.02 (36.41)
        2:55.90 (36.88)     3:33.20 (37.30)     4:10.89 (37.69)     4:48.65 (37.76)
        5:26.37 (37.72)     6:04.47 (38.10)     6:42.50 (38.03)     7:20.70 (38.20)
        7:58.55 (37.85)     8:37.93 (39.38)     9:16.07 (38.14)     9:54.83 (38.76)
       10:34.54 (39.71)    11:14.16 (39.62)    11:53.42 (39.26)    12:32.02 (38.60)
       13:10.14 (38.12)    13:48.15 (38.01)    14:26.92 (38.77)    15:05.12 (38.20)
       15:43.28 (38.16)    16:21.39 (38.11)    16:59.86 (38.47)    17:37.47 (37.61)
       18:15.37 (37.90)    18:53.81 (38.44)    19:31.65 (37.84)    20:09.44 (37.79)
       20:46.62 (37.18)
  3 Wesson, Kim               43 Great Bay-NE                  21:02.23   14  
              37.02     1:14.91 (37.89)     1:53.13 (38.22)     2:31.68 (38.55)
        3:10.64 (38.96)     3:49.20 (38.56)     4:27.97 (38.77)     5:06.79 (38.82)
        5:45.34 (38.55)     6:24.42 (39.08)     7:03.47 (39.05)     7:42.53 (39.06)
        8:21.08 (38.55)     8:59.76 (38.68)     9:37.97 (38.21)    10:16.25 (38.28)
       10:54.96 (38.71)    11:33.49 (38.53)    12:11.89 (38.40)    12:50.20 (38.31)
       13:28.43 (38.23)    14:06.47 (38.04)    14:44.26 (37.79)    15:22.33 (38.07)
       16:00.35 (38.02)    16:38.21 (37.86)    17:16.34 (38.13)    17:54.48 (38.14)
       18:32.82 (38.34)    19:11.04 (38.22)    19:48.48 (37.44)    20:25.75 (37.27)
       21:02.23 (36.48)
  4 Pasterczyk, Christine     44 Cambridge-NE                  23:48.36   13  
              37.05     1:18.22 (41.17)     2:00.75 (42.53)     2:43.71 (42.96)
        3:26.28 (42.57)     4:09.36 (43.08)   5:35.66 (1:26.30)     6:19.64 (43.98)
        7:03.07 (43.43)     7:46.67 (43.60)     8:30.38 (43.71)     9:13.99 (43.61)
        9:57.73 (43.74)    10:41.62 (43.89)    11:25.64 (44.02)    12:09.40 (43.76)
       12:52.87 (43.47)    13:36.59 (43.72)    14:20.60 (44.01)    15:04.41 (43.81)
       15:48.72 (44.31)    16:32.90 (44.18)    17:16.64 (43.74)    18:00.37 (43.73)
       18:44.65 (44.28)    19:28.65 (44.00)    20:12.27 (43.62)    20:56.40 (44.13)
       21:40.42 (44.02)    22:24.62 (44.20)                            23:08.21 ( )
       23:48.36 (40.15)
  5 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE           24:59.22   12  
              38.41     1:21.83 (43.42)     2:06.48 (44.65)     2:51.83 (45.35)
        3:37.45 (45.62)     4:22.74 (45.29)     5:08.40 (45.66)     5:54.24 (45.84)
        6:40.09 (45.85)     7:25.94 (45.85)     8:11.69 (45.75)     8:57.06 (45.37)
        9:43.24 (46.18)    10:29.57 (46.33)    11:15.60 (46.03)    12:01.45 (45.85)
       12:46.95 (45.50)    13:33.07 (46.12)    14:18.84 (45.77)    15:04.86 (46.02)
       15:51.07 (46.21)    16:37.02 (45.95)    17:23.09 (46.07)    18:09.20 (46.11)
       18:55.24 (46.04)    19:40.68 (45.44)    20:27.01 (46.33)    21:13.36 (46.35)
       21:58.95 (45.59)    22:44.87 (45.92)    23:31.05 (46.18)    24:16.44 (45.39)
       24:59.22 (42.78)
  6 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                  25:44.25   11  
              41.86     1:27.61 (45.75)     2:14.46 (46.85)     3:01.09 (46.63)
        3:47.90 (46.81)     4:34.52 (46.62)     5:21.53 (47.01)     6:08.46 (46.93)
        6:55.50 (47.04)     7:42.30 (46.80)     8:29.03 (46.73)     9:16.17 (47.14)
       10:03.44 (47.27)    10:50.57 (47.13)    11:37.85 (47.28)    12:24.89 (47.04)
       13:12.05 (47.16)    13:59.02 (46.97)    14:46.27 (47.25)    15:34.32 (48.05)
       16:21.76 (47.44)    17:09.26 (47.50)    17:56.65 (47.39)    18:44.00 (47.35)
       19:31.86 (47.86)    20:18.92 (47.06)    21:06.42 (47.50)    21:52.98 (46.56)
       22:39.08 (46.10)    23:25.67 (46.59)    24:12.22 (46.55)    24:59.11 (46.89)
       25:44.25 (45.14)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
          NE: N 28.91        2010 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE                 31.03   17  
  2 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE              32.88   15  
  3 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE               33.63   14  
  4 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE              33.87   13  
  5 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE              35.33   12  
  6 Neuendorf, Donna          42 Swim RI-NE                       35.59   11  
  7 Holt-Wilson, Mary         40 Maine Masters-NE                 35.85   10  
  8 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE                 35.93    9  
  9 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                      39.15    8  
 10 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE                 39.43    7  
 11 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE              44.87    6  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 1:02.02        2010 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE               1:07.33   17  
              32.40     1:07.33 (34.93)                                        
  2 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE            1:08.35   15  
              33.30     1:08.35 (35.05)                                        
  3 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE            1:12.86   14  
              36.01     1:12.86 (36.85)                                        
  4 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            1:13.27   13  
              35.39     1:13.27 (37.88)                                        
  5 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             1:15.91   12  
              37.21     1:15.91 (38.70)                                        
  6 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             1:16.52   11  
              37.81     1:16.52 (38.71)                                        
  7 Holt-Wilson, Mary         40 Maine Masters-NE               1:17.61   10  
              38.05     1:17.61 (39.56)                                        
  8 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             1:18.82    9  
              38.79     1:18.82 (40.03)                                        
  9 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE               1:20.21    8  
              38.21     1:20.21 (42.00)                                        
 10 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               1:21.95    7  
              39.97     1:21.95 (41.98)                                        
 11 Fryer, Joann              41 Great Bay-NE                   1:24.72    6  
              41.76     1:24.72 (42.96)                                        
 12 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            1:35.71    5  
              47.26     1:35.71 (48.45)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
          NE: N 2:18.70        2010 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE            2:24.04   17  
              35.01     1:11.03 (36.02)     1:47.33 (36.30)     2:24.04 (36.71)
  2 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            2:38.09   15  
              38.25     1:18.90 (40.65)     1:59.01 (40.11)     2:38.09 (39.08)
  3 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             2:47.47   14  
              40.01     1:23.28 (43.27)     2:05.81 (42.53)     2:47.47 (41.66)
  4 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             2:50.13   13  
              40.87     1:24.43 (43.56)     2:08.80 (44.37)     2:50.13 (41.33)
  5 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               2:59.55   12  
              41.54     1:28.03 (46.49)     2:14.87 (46.84)     2:59.55 (44.68)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
          NE: N 32.98        2010 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE              33.43   17  
          r:+0.74                                                              
  2 Hendricks, Geneve         42 Westchester-MR                   35.71   15  
          r:+0.90                                                              
  3 Hunter, Roma              43 BU Masters-NE                    38.19   14  
          r:+0.91                                                              
  4 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE              39.90   13  
          r:+1.03                                                              
  5 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                      39.92   12  
          r:+0.78                                                              
  6 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                     40.29   11  
          r:+0.88                                                              
  7 Roskoz, Bry               41 University Club-NE               40.55   10  
          r:+0.95                                                              
  8 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE               40.58    9  
          r:+0.85                                                              
  9 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE               40.78    8  
          r:+0.84                                                              
 10 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE                 40.94    7  
 11 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE               41.01    6  
          r:+0.86                                                              
 12 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE               42.71    5  
          r:+0.78                                                              
 13 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE              46.57    4  
          r:+0.88                                                              
 14 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                     49.32    3  
          r:+1.00                                                              
 15 Roy, Mary                 42 ABC Masters-NE                   56.56    2  
          r:+1.22                                                              
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 1:11.02        2010 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE            1:11.61   17  
     r:+0.66  33.86     1:11.61 (37.75)                                        
  2 Hendricks, Geneve         42 Westchester-MR                 1:18.91   15  
     r:+0.88  37.11     1:18.91 (41.80)                                        
  3 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   1:23.61   14  
     r:+0.89  39.70     1:23.61 (43.91)                                        
  4 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             1:25.60   13  
     r:+0.81  40.55     1:25.60 (45.05)                                        
  5 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             1:26.17   12  
     r:+0.83  41.83     1:26.17 (44.34)                                        
  6 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                    1:27.33   11  
     r:+0.77  41.71     1:27.33 (45.62)                                        
  7 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               1:28.19   10  
              42.26     1:28.19 (45.93)                                        
  8 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE               1:29.43    9  
     r:+0.81  42.07     1:29.43 (47.36)                                        
  9 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE             1:29.79    8  
     r:+0.81  41.94     1:29.79 (47.85)                                        
 10 Roskoz, Bry               41 University Club-NE             1:30.52    7  
     r:+1.03  43.07     1:30.52 (47.45)                                        
 11 Speer, Cate               43 Waterhorses-NE                 1:33.26    6  
     r:+0.99  43.24     1:33.26 (50.02)                                        
 12 Daniels, Carolyn          44 Connecticut-CT                 1:42.34    5  
     r:+1.03  47.22     1:42.34 (55.12)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 2:37.21        2010 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE            2:37.10N  17  
     r:+0.69  34.97     1:14.63 (39.66)     1:55.22 (40.59)     2:37.10 (41.88)
  2 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   3:01.23   15  
              40.41     1:25.81 (45.40)     2:13.60 (47.79)     3:01.23 (47.63)
  3 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               3:09.64   14  
              41.84     1:30.09 (48.25)     2:20.10 (50.01)     3:09.64 (49.54)
  4 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             3:10.25   13  
              43.38     1:31.29 (47.91)     2:21.77 (50.48)     3:10.25 (48.48)
  5 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE             3:16.93   12  
     r:+0.91  44.20     1:34.19 (49.99)     2:26.37 (52.18)     3:16.93 (50.56)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
          NE: N 27.47        1998 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE                 28.26   17  
          r:+0.87                                                              
  2 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE              31.09   15  
          r:+0.68                                                              
  3 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE               31.13   14  
  4 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE              31.66   13  
          r:+0.93                                                              
  5 Neuendorf, Donna          42 Swim RI-NE                       31.99   12  
  6 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE              32.20   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Hendricks, Geneve         42 Westchester-MR                   32.57   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE               32.97    9  
          r:+0.89                                                              
  9 Berry, Julie              41 Hockomock-NE                     33.31    8  
          r:+0.94                                                              
 10 Holt-Wilson, Mary         40 Maine Masters-NE                 33.98    7  
 11 Millerd, Michelle         40 NEM Unattached-NE                34.05    6  
          r:+0.97                                                              
 12 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE               34.24    5  
          r:+0.82                                                              
 13 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE               34.49    4  
          r:+0.81                                                              
 14 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                      35.20    3  
          r:+0.78                                                              
 15 Convey, Bridget           40 Maine Masters-NE                 36.38    2  
          r:+0.93                                                              
 16 Padera, Rebecca           42 Unattached NE-NE                 36.88    1  
          r:+1.07                                                              
 17 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE              36.90  
          r:+0.88                                                              
 18 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE                 37.58  
 19 Fryer, Joann              41 Great Bay-NE                     40.58  
          r:+1.00                                                              
 20 Camesano, Lisa            41 BU Masters-NE                    42.96  
          r:+1.20                                                              
 21 Roy, Mary                 42 ABC Masters-NE                   49.80  
          r:+1.18                                                              
 22 Daniels, Carolyn          44 Connecticut-CT                   54.09  
          r:+0.95                                                              
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 1:04.15        2003 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             1:10.61   17  
              31.98     1:10.61 (38.63)                                        
  2 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE             1:15.97   15  
     r:+0.73  35.45     1:15.97 (40.52)                                        
  3 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             1:20.37   14  
     r:+0.78  36.45     1:20.37 (43.92)                                        
  4 Hester, Ursula            40 Cambridge-NE                   1:24.10   13  
              40.15     1:24.10 (43.95)                                        
  5 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               1:26.34   12  
              38.84     1:26.34 (47.50)                                        
  6 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            1:32.90   11  
     r:+0.94  39.88     1:32.90 (53.02)                                        
  7 Goldfinger, Marcia        41 Wayland-NE                     1:52.05   10  
     r:+1.26  53.12     1:52.05 (58.93)                                        
 -- Knight, Susan             41 Maine Masters-NE                    NS  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 2:22.49        2004 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moskowitz, Gayle          41 Stowe Masters-NE               2:46.22   17  
     r:+0.89  34.51     1:15.55 (41.04)     2:00.25 (44.70)     2:46.22 (45.97)
  2 Puska, Charlene           42 Connecticut-CT                 2:55.26   15  
              39.59     1:22.69 (43.10)     2:08.92 (46.23)     2:55.26 (46.34)
  3 Convey, Bridget           40 Maine Masters-NE               3:14.19   14  
              45.55     1:35.81 (50.26)     2:26.68 (50.87)     3:14.19 (47.51)
  4 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE               3:14.38   13  
              41.12     1:29.75 (48.63)     2:21.45 (51.70)     3:14.38 (52.93)
  5 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               3:15.40   12  
              40.02     1:27.65 (47.63)     2:20.85 (53.20)     3:15.40 (54.55)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 1:04.59        2009 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE            1:06.78   17  
     r:+0.76  31.26     1:06.78 (35.52)                                        
  2 Perez-Smith, Alina        40 Maine Masters-NE               1:07.41   15  
     r:+0.87  29.73     1:07.41 (37.68)                                        
  3 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE            1:09.23   14  
     r:+0.92  31.82     1:09.23 (37.41)                                        
  4 Hunter, Roma              43 BU Masters-NE                  1:10.25   13  
     r:+0.97  32.53     1:10.25 (37.72)                                        
  5 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE            1:11.68   12  
     r:+0.85  33.94     1:11.68 (37.74)                                        
  6 Fox, Michele              41 Y of North Shore-NE            1:12.60   11  
     r:+1.13  34.47     1:12.60 (38.13)                                        
  7 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             1:12.66   10  
     r:+0.78  33.96     1:12.66 (38.70)                                        
  8 Moskowitz, Gayle          41 Stowe Masters-NE               1:13.27    9  
     r:+0.81  34.19     1:13.27 (39.08)                                        
  9 Hendricks, Geneve         42 Westchester-MR                 1:13.40    8  
     r:+0.89  35.22     1:13.40 (38.18)                                        
 10 Knight, Susan             41 Maine Masters-NE               1:13.83    7  
              32.42     1:13.83 (41.41)                                        
 11 Neuendorf, Donna          42 Swim RI-NE                     1:13.96    6  
              34.08     1:13.96 (39.88)                                        
 12 Bednar, Sarah             41 Mako Masters-CT                1:14.35    5  
     r:+0.81  34.99     1:14.35 (39.36)                                        
 13 Sullivan, Pam             42 Technique/Train-NE             1:15.50    4  
          r:+0.81                                                              
 14 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             1:17.05    3  
     r:+0.93  35.97     1:17.05 (41.08)                                        
 15 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   1:17.94    2  
     r:+0.90  36.02     1:17.94 (41.92)                                        
 16 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                    1:18.11    1  
     r:+0.79  37.75     1:18.11 (40.36)                                        
 17 Nelson, Wendy             40 Technique/Train-NE             1:19.98  
     r:+0.79  38.00     1:19.98 (41.98)                                        
 18 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               1:21.20  
              37.46     1:21.20 (43.74)                                        
 19 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            1:26.53  
     r:+0.92  40.61     1:26.53 (45.92)                                        
 20 Speer, Cate               43 Waterhorses-NE                 1:26.72  
              42.42     1:26.72 (44.30)                                        
 21 Rapp, Jessica             41 Cambridge-NE                   1:37.50  
     r:+1.01  47.88     1:37.50 (49.62)                                        
 22 Goldfinger, Marcia        41 Wayland-NE                     1:47.36  
     r:+1.15  51.53     1:47.36 (55.83)                                        
 23 Roy, Mary                 42 ABC Masters-NE                 1:47.57  
     r:+1.27  50.01     1:47.57 (57.56)                                        
 -- Daniels, Carolyn          44 Connecticut-CT                      NS  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 2:22.33        2001 Jan Boland                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty Alger, Shannon    40 Y of North Shore-NE            2:29.31   17  
     r:+0.90  32.70     1:09.68 (36.98)     1:55.10 (45.42)     2:29.31 (34.21)
  2 Goodale, Rainy            41 Marthas Vineyard-NE            2:30.23   15  
     r:+0.75  33.58     1:13.11 (39.53)     1:54.32 (41.21)     2:30.23 (35.91)
  3 Murray, Kristin           40 Y of North Shore-NE            2:33.37   14  
     r:+0.85  33.61     1:13.56 (39.95)     1:59.68 (46.12)     2:33.37 (33.69)
  4 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             2:37.89   13  
     r:+0.79  32.55     1:15.55 (43.00)     2:03.07 (47.52)     2:37.89 (34.82)
  5 Berry, Julie              41 Hockomock-NE                   2:41.07   12  
     r:+0.98  34.20     1:16.78 (42.58)     2:03.52 (46.74)     2:41.07 (37.55)
  6 Curran, Karen             40 Technique/Train-NE             2:45.24   11  
     r:+0.93  34.70     1:17.93 (43.23)     2:07.80 (49.87)     2:45.24 (37.44)
  7 Millerd, Michelle         40 NEM Unattached-NE              2:49.32   10  
     r:+0.96  35.35     1:20.96 (45.61)     2:09.86 (48.90)     2:49.32 (39.46)
  8 Pugh, Anneliese           41 Maine Masters-NE               2:51.85    9  
              36.77     1:21.43 (44.66)     2:11.36 (49.93)     2:51.85 (40.49)
  9 Holt-Wilson, Mary         40 Maine Masters-NE               2:52.39    8  
     r:+0.94  35.39     1:16.98 (41.59)     2:10.90 (53.92)     2:52.39 (41.49)
 10 Bakeberg, Kimberly        43 Cambridge-NE                   2:53.50    7  
              37.11     1:22.90 (45.79)     2:12.54 (49.64)     2:53.50 (40.96)
 11 Perry, Susan              40 Cape Cod-NE                    2:54.80    6  
              37.63     1:28.26 (50.63)     2:18.96 (50.70)     2:54.80 (35.84)
 12 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               2:56.06    5  
              39.01     1:23.93 (44.92)     2:14.02 (50.09)     2:56.06 (42.04)
 13 Fryer, Joann              41 Great Bay-NE                   3:07.60    4  
              41.62     1:29.04 (47.42)     2:24.64 (55.60)     3:07.60 (42.96)
 14 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            3:11.27    3  
              39.98     1:33.87 (53.89)     2:29.45 (55.58)     3:11.27 (41.82)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
          NE: N 5:06.24        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cashin, Susan             43 Technique/Train-NE             5:45.61   17  
              33.80     1:14.53 (40.73)     2:02.34 (47.81)     2:48.14 (45.80)
        3:39.21 (51.07)     4:29.39 (50.18)     5:09.15 (39.76)     5:45.61 (36.46)
  2 Scott, Maureen            41 Maine Masters-NE               6:13.16   15  
              39.82     1:27.93 (48.11)     2:16.27 (48.34)     3:03.54 (47.27)
        3:54.56 (51.02)     4:45.82 (51.26)     5:31.06 (45.24)     6:13.16 (42.10)
  3 Veenstra, Denise          41 MinutemanAndover-NE            6:50.97   14  
              43.52     1:36.71 (53.19)     2:31.57 (54.86)     3:26.87 (55.30)
        4:25.29 (58.42)     5:23.85 (58.56)     6:07.92 (44.07)     6:50.97 (43.05)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
          NE: N 25.22        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR                 24.71   17  
  2 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE                 26.05   15  
          r:+0.91                                                              
  3 Roy, Michele              46 MinutemanAndover-NE              28.36   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                     28.87   13  
          r:+0.86                                                              
  5 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                   29.67   12  
          r:+0.87                                                              
  6 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE                30.27   11  
          r:+0.99                                                              
  7 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                     30.47   10  
          r:+0.90                                                              
  8 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE              30.90    9  
          r:+0.91                                                              
  9 Alwan, Maryann            48 MinutemanAndover-NE              31.77    8  
          r:+0.92                                                              
 10 Monbouquette, Nancy       49 Swim RI-NE                       31.92    7  
          r:+0.65                                                              
 11 Dixon, Alison             48 Granite State-NE                 31.93    6  
          r:+0.89                                                              
 12 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                   32.12    5  
          r:+0.88                                                              
 13 Price, Linda              47 Maine Masters-NE                 32.37    4  
 14 Weatherby, Carol          47 Great Bay-NE                     32.61    3  
 15 Dauray, Dawn              46 Swim RI-NE                       32.74    2  
          r:+1.07                                                              
 16 Zonis, Beth               49 MinutemanAndover-NE              33.47    1  
          r:+1.16                                                              
 17 Sheppard-Reece, Linda     46 South Shore Y-NE                 34.12  
 18 Robitaille, Diane         46 Swim RI-NE                       34.63  
 19 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE              34.68  
          r:+0.89                                                              
 20 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE               35.46  
          r:+0.89                                                              
 21 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE              37.63  
          r:+1.06                                                              
 22 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE              39.97  
          r:+0.92                                                              
 23 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE              41.68  
          r:+1.09                                                              
 -- Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                       DQ  
      False start
          r:+0.55                                                              
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
          NE: N 55.87        1999 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR                 53.83   17  
              25.67       53.83 (28.16)                                        
  2 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE                 57.38   15  
              26.94       57.38 (30.44)                                        
  3 Tetreault, Kathleen       49 Adirondack AC-NE                 59.64   14  
     r:+0.88  28.65       59.64 (30.99)                                        
  4 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                   1:02.00   13  
     r:+0.85  29.76     1:02.00 (32.24)                                        
  5 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   1:03.62   12  
     r:+1.00  30.56     1:03.62 (33.06)                                        
  6 Donovan, Kim              47 ABC Masters-NE                 1:04.72   11  
     r:+0.83  30.59     1:04.72 (34.13)                                        
  7 Schwartz, Janet           45 Wayland-NE                     1:04.73   10  
     r:+1.03  31.45     1:04.73 (33.28)                                        
  8 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   1:06.09    9  
     r:+0.90  31.49     1:06.09 (34.60)                                        
  9 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 1:06.21    8  
     r:+0.90  32.12     1:06.21 (34.09)                                        
 10 Waters, Amy               49 Great Bay-NE                   1:06.61    7  
     r:+0.85  32.34     1:06.61 (34.27)                                        
 11 Alwan, Maryann            48 MinutemanAndover-NE            1:09.63    6  
     r:+0.92  33.49     1:09.63 (36.14)                                        
 12 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              1:09.65    5  
     r:+0.99  32.95     1:09.65 (36.70)                                        
 13 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               1:09.90    4  
     r:+0.93  32.71     1:09.90 (37.19)                                        
 14 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 1:10.93    3  
     r:+0.92  34.93     1:10.93 (36.00)                                        
 15 Irish, Kristin            46 Tribeach-CT                    1:11.16    2  
              34.10     1:11.16 (37.06)                                        
 16 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                 1:11.39    1  
     r:+0.83  34.93     1:11.39 (36.46)                                        
 17 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE            1:12.13  
              33.76     1:12.13 (38.37)                                        
 18 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE            1:15.43  
     r:+0.91  35.37     1:15.43 (40.06)                                        
 19 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                  1:17.54  
     r:+0.80  38.35     1:17.54 (39.19)                                        
 20 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   1:19.76  
              37.97     1:19.76 (41.79)                                        
 21 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE            1:23.00  
     r:+1.10  40.49     1:23.00 (42.51)                                        
 22 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE            1:27.30  
     r:+0.96  42.02     1:27.30 (45.28)                                        
 23 Balles, Kathy             47 ABC Masters-NE                 1:31.46  
     r:+1.08  43.91     1:31.46 (47.55)                                        
 24 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE            1:33.69  
     r:+1.20  45.00     1:33.69 (48.69)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:03.01        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen       49 Adirondack AC-NE               2:10.93   17  
     r:+0.87  29.76     1:02.54 (32.78)     1:36.53 (33.99)     2:10.93 (34.40)
  2 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE               2:15.45   15  
              29.54     1:03.50 (33.96)     1:39.82 (36.32)     2:15.45 (35.63)
  3 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                   2:15.78   14  
     r:+0.91  32.15     1:06.51 (34.36)     1:41.33 (34.82)     2:15.78 (34.45)
  4 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   2:19.39   13  
              31.85     1:06.96 (35.11)     1:43.88 (36.92)     2:19.39 (35.51)
  5 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   2:25.43   12  
     r:+0.99  32.57     1:08.82 (36.25)     1:47.16 (38.34)     2:25.43 (38.27)
  6 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 2:28.51   11  
     r:+0.89  34.58     1:12.73 (38.15)     1:51.38 (38.65)     2:28.51 (37.13)
  7 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 2:34.36   10  
     r:+0.92  35.93     1:14.43 (38.50)     1:54.08 (39.65)     2:34.36 (40.28)
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              2:35.40    9  
     r:+1.02  36.52     1:16.62 (40.10)     1:57.72 (41.10)     2:35.40 (37.68)
  9 Damianos, Laurie          46 West Side SC-NE                2:36.09    8  
              34.51     1:13.97 (39.46)     1:55.39 (41.42)     2:36.09 (40.70)
 10 Kardok, Katherine         46 Kingsbury Club-NE              2:37.54    7  
     r:+0.96  35.44     1:14.04 (38.60)     1:55.26 (41.22)     2:37.54 (42.28)
 11 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               2:43.66    6  
     r:+0.93  35.97     1:18.19 (42.22)     2:01.69 (43.50)     2:43.66 (41.97)
 12 Harvey, Lori              45 Kingsbury Club-NE              2:50.53    5  
     r:+1.15  38.15     1:20.76 (42.61)     2:05.07 (44.31)     2:50.53 (45.46)
 13 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                  2:55.93    4  
          r:+1.01                               2:11.95 ( )     2:55.93 (43.98)
 14 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             2:59.03    3  
     r:+0.99  40.11     1:25.33 (45.22)     2:12.26 (46.93)     2:59.03 (46.77)
 15 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   2:59.35    2  
     r:+1.02  42.08     1:27.56 (45.48)     2:14.07 (46.51)     2:59.35 (45.28)
 16 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE            3:22.44    1  
     r:+1.08  46.55     1:36.86 (50.31)     2:30.18 (53.32)     3:22.44 (52.26)
 17 Zhu, Xiao-Wei             46 Cambridge-NE                   3:25.85  
              49.66     1:40.03 (50.37)     2:32.71 (52.68)     3:25.85 (53.14)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 5:30.55        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            49 Maine Masters-NE               5:59.16   17  
              32.96     1:08.60 (35.64)     1:44.57 (35.97)     2:20.88 (36.31)
        2:57.47 (36.59)     3:34.06 (36.59)     4:10.61 (36.55)     4:47.50 (36.89)
        5:23.53 (36.03)     5:59.16 (35.63)                                        
  2 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE               6:05.79   15  
              30.93     1:06.10 (35.17)     1:43.01 (36.91)     2:20.96 (37.95)
        2:57.83 (36.87)     3:35.69 (37.86)     4:13.87 (38.18)     4:52.29 (38.42)
        5:30.87 (38.58)     6:05.79 (34.92)                                        
  3 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   6:24.77   14  
              32.71     1:09.45 (36.74)     1:48.50 (39.05)     2:28.45 (39.95)
        3:08.31 (39.86)     3:47.98 (39.67)     4:27.53 (39.55)     5:07.02 (39.49)
        5:46.54 (39.52)     6:24.77 (38.23)                                        
  4 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   6:25.40   13  
              34.18     1:11.33 (37.15)     1:49.73 (38.40)     2:29.10 (39.37)
        3:08.48 (39.38)     3:47.89 (39.41)     4:27.68 (39.79)     5:07.63 (39.95)
        5:47.50 (39.87)     6:25.40 (37.90)                                        
  5 Tunstall, Nancy           48 Granite State-NE               6:27.19   12  
              35.09     1:13.45 (38.36)     1:52.32 (38.87)     2:31.71 (39.39)
        3:11.03 (39.32)     3:50.45 (39.42)     4:29.97 (39.52)     5:09.97 (40.00)
        5:49.52 (39.55)     6:27.19 (37.67)                                        
  6 Monbouquette, Nancy       49 Swim RI-NE                     6:50.89   11  
              35.80     1:15.53 (39.73)     1:57.08 (41.55)     2:38.70 (41.62)
        3:20.73 (42.03)     4:02.71 (41.98)     4:45.76 (43.05)     5:28.54 (42.78)
        6:11.57 (43.03)     6:50.89 (39.32)                                        
  7 Damianos, Laurie          46 West Side SC-NE                7:08.28   10  
              35.78     1:16.17 (40.39)     1:58.15 (41.98)     2:41.45 (43.30)
        3:25.50 (44.05)     4:10.23 (44.73)     4:55.04 (44.81)     5:40.46 (45.42)
        6:25.70 (45.24)     7:08.28 (42.58)                                        
  8 Robitaille, Diane         46 Swim RI-NE                     7:30.70    9  
              41.28     1:25.10 (43.82)     2:10.11 (45.01)     2:56.12 (46.01)
        3:42.55 (46.43)     4:28.83 (46.28)     5:15.39 (46.56)     6:01.90 (46.51)
        6:48.89 (46.99)     7:30.70 (41.81)                                        
  9 Zonis, Beth               49 MinutemanAndover-NE            7:33.48    8  
              37.80     1:21.03 (43.23)     2:07.19 (46.16)     2:52.69 (45.50)
        3:40.15 (47.46)     4:27.03 (46.88)     5:14.00 (46.97)     6:01.16 (47.16)
        6:47.95 (46.79)     7:33.48 (45.53)                                        
 10 Dauray, Dawn              46 Swim RI-NE                     7:39.16    7  
              40.79     1:24.00 (43.21)     2:08.95 (44.95)     2:54.81 (45.86)
        3:41.37 (46.56)     4:29.15 (47.78)     5:18.30 (49.15)     6:05.92 (47.62)
        6:53.84 (47.92)     7:39.16 (45.32)                                        
 11 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             7:54.19    6  
              42.83     1:29.78 (46.95)     2:18.19 (48.41)     3:06.27 (48.08)
        3:54.63 (48.36)     4:43.30 (48.67)     5:31.80 (48.50)     6:20.34 (48.54)
        7:07.95 (47.61)     7:54.19 (46.24)                                        
 12 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   8:11.47    5  
              42.91     1:31.73 (48.82)   3:14.78 (1:43.05)     4:05.36 (50.58)
                                                    5:47.21 ( )     6:37.48 (50.27)
      8:11.47 (1:33.99)                                                            
 13 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE            9:11.47    4  
              47.79     1:41.71 (53.92)     2:38.12 (56.41)     3:35.87 (57.75)
        4:33.43 (57.56)     5:29.84 (56.41)     6:26.66 (56.82)     7:23.62 (56.96)
        8:18.47 (54.85)     9:11.47 (53.00)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 11:29.76        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                  12:27.50   17  
              35.75     1:11.85 (36.10)     1:48.82 (36.97)     2:26.49 (37.67)
        3:04.65 (38.16)     3:43.25 (38.60)     4:21.58 (38.33)     4:59.48 (37.90)
        5:37.42 (37.94)     6:15.63 (38.21)     6:54.00 (38.37)     7:31.91 (37.91)
        8:09.97 (38.06)     8:47.51 (37.54)     9:25.26 (37.75)    10:01.97 (36.71)
       10:38.36 (36.39)    11:15.46 (37.10)    11:51.72 (36.26)    12:27.50 (35.78)
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE              12:46.59   15  
              36.66     1:14.53 (37.87)     1:52.09 (37.56)     2:29.25 (37.16)
        3:07.39 (38.14)     3:45.60 (38.21)     4:23.67 (38.07)     5:02.39 (38.72)
        5:40.86 (38.47)     6:19.51 (38.65)     6:57.90 (38.39)     7:36.68 (38.78)
        8:15.61 (38.93)     8:54.37 (38.76)     9:33.07 (38.70)    10:12.24 (39.17)
       10:51.16 (38.92)    11:30.28 (39.12)    12:09.10 (38.82)    12:46.59 (37.49)
  3 Tunstall, Nancy           48 Granite State-NE              13:22.43   14  
              36.18     1:15.43 (39.25)     1:55.10 (39.67)     2:35.21 (40.11)
        3:15.50 (40.29)     3:56.02 (40.52)     4:36.48 (40.46)     5:17.16 (40.68)
        5:57.61 (40.45)     6:37.76 (40.15)     7:17.97 (40.21)     7:58.36 (40.39)
        8:38.82 (40.46)     9:19.57 (40.75)    10:00.37 (40.80)    10:41.27 (40.90)
       11:21.92 (40.65)    12:02.94 (41.02)    12:43.89 (40.95)    13:22.43 (38.54)
  4 Kardok, Katherine         46 Kingsbury Club-NE             14:18.08   13  
              37.48     1:19.12 (41.64)     2:01.83 (42.71)     2:45.39 (43.56)
        3:29.29 (43.90)     4:13.11 (43.82)     4:57.27 (44.16)     5:41.03 (43.76)
        6:24.33 (43.30)     7:08.29 (43.96)     7:52.34 (44.05)     8:35.74 (43.40)
        9:19.02 (43.28)    10:02.02 (43.00)    10:45.23 (43.21)    11:28.97 (43.74)
       12:12.32 (43.35)    12:55.43 (43.11)    13:38.01 (42.58)    14:18.08 (40.07)
  5 Harvey, Lori              45 Kingsbury Club-NE             15:21.34   12  
              41.18     1:25.64 (44.46)     2:10.71 (45.07)     2:56.21 (45.50)
        3:42.13 (45.92)     4:28.53 (46.40)     5:14.07 (45.54)     6:01.69 (47.62)
        6:47.61 (45.92)     7:34.31 (46.70)     8:21.26 (46.95)     9:08.92 (47.66)
        9:54.25 (45.33)    10:40.95 (46.70)    11:28.20 (47.25)    12:14.51 (46.31)
       13:00.50 (45.99)    13:47.46 (46.96)    14:34.20 (46.74)    15:21.34 (47.14)
  6 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                15:41.08   11  
              42.20     1:25.11 (42.91)     2:09.86 (44.75)     2:55.63 (45.77)
        3:42.17 (46.54)     4:28.93 (46.76)     5:17.37 (48.44)     6:06.03 (48.66)
        6:54.22 (48.19)     7:43.15 (48.93)     8:32.03 (48.88)     9:20.81 (48.78)
       10:09.14 (48.33)    10:57.78 (48.64)    11:46.80 (49.02)    12:35.14 (48.34)
       13:22.85 (47.71)    14:11.41 (48.56)    14:58.74 (47.33)    15:41.08 (42.34)
  7 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                 16:13.76   10  
              45.23     1:33.18 (47.95)   3:11.94 (1:38.76)     4:01.71 (49.77)
        4:51.27 (49.56)     5:40.94 (49.67)                             6:30.67 ( )
        7:19.89 (49.22)     8:09.30 (49.41)     8:58.54 (49.24)     9:48.39 (49.85)
       10:37.76 (49.37)    11:27.15 (49.39)    12:15.96 (48.81)    13:04.77 (48.81)
       13:53.47 (48.70)    14:41.49 (48.02)    15:29.07 (47.58)    16:13.76 (44.69)
  8 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE            16:54.03    9  
              43.32     1:30.16 (46.84)     2:18.41 (48.25)     3:07.91 (49.50)
        3:57.61 (49.70)     4:47.46 (49.85)     5:37.79 (50.33)     6:28.61 (50.82)
        7:19.43 (50.82)     8:10.03 (50.60)     9:09.89 (59.86)    10:02.87 (52.98)
       10:54.85 (51.98)    11:47.16 (52.31)    12:38.41 (51.25)    13:31.11 (52.70)
       14:22.35 (51.24)    15:13.56 (51.21)    16:04.98 (51.42)    16:54.03 (49.05)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
          NE: N 18:58.76        2007 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beane, Linda              45 University Club-NE            20:07.47   17  
              31.88     1:05.94 (34.06)     1:41.09 (35.15)     2:17.05 (35.96)
        2:53.22 (36.17)     3:29.61 (36.39)     4:05.88 (36.27)     4:42.38 (36.50)
        5:19.00 (36.62)     5:55.51 (36.51)     6:31.95 (36.44)     7:08.44 (36.49)
        7:44.86 (36.42)     8:21.63 (36.77)     8:57.95 (36.32)     9:34.59 (36.64)
       10:11.29 (36.70)    10:47.99 (36.70)    11:24.95 (36.96)    12:01.68 (36.73)
       12:38.67 (36.99)    13:15.79 (37.12)    13:53.15 (37.36)    14:30.53 (37.38)
       15:07.92 (37.39)    15:45.29 (37.37)    16:22.46 (37.17)    16:59.87 (37.41)
       17:37.29 (37.42)    18:14.93 (37.64)    18:52.73 (37.80)    19:30.48 (37.75)
       20:07.47 (36.99)
  2 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                  21:25.72   15  
              32.71     1:08.94 (36.23)     1:46.94 (38.00)     2:25.35 (38.41)
        3:03.92 (38.57)     3:42.09 (38.17)     4:21.22 (39.13)     5:00.20 (38.98)
        5:38.97 (38.77)     6:18.36 (39.39)     6:57.61 (39.25)     7:37.53 (39.92)
        8:17.06 (39.53)     8:56.90 (39.84)     9:36.55 (39.65)    10:16.08 (39.53)
       10:55.48 (39.40)    11:34.63 (39.15)    12:13.65 (39.02)    12:53.02 (39.37)
       13:31.99 (38.97)    14:11.33 (39.34)    14:51.29 (39.96)    15:31.44 (40.15)
       16:11.23 (39.79)    16:50.92 (39.69)    17:30.59 (39.67)    18:09.93 (39.34)
       18:49.28 (39.35)    19:29.34 (40.06)    20:09.19 (39.85)    20:48.31 (39.12)
       21:25.72 (37.41)
  3 Debitetto, Elaine         47 MIT Masters-NE                21:45.07   14  
              36.79     1:15.08 (38.29)     1:54.68 (39.60)     2:33.96 (39.28)
        3:13.87 (39.91)     3:53.63 (39.76)     4:33.36 (39.73)     5:13.50 (40.14)
        5:53.51 (40.01)     6:33.46 (39.95)     7:13.79 (40.33)     7:53.61 (39.82)
        8:33.66 (40.05)     9:13.68 (40.02)     9:53.75 (40.07)    10:33.62 (39.87)
       11:13.23 (39.61)    11:53.03 (39.80)    12:32.68 (39.65)    13:12.42 (39.74)
       13:52.23 (39.81)    14:32.24 (40.01)    15:12.10 (39.86)    15:51.80 (39.70)
       16:31.35 (39.55)    17:11.24 (39.89)    17:50.99 (39.75)    18:30.63 (39.64)
       19:10.89 (40.26)    19:50.63 (39.74)    20:29.93 (39.30)    21:08.90 (38.97)
       21:45.07 (36.17)
  4 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                23:38.89   13  
              38.73     1:20.58 (41.85)     2:03.64 (43.06)     2:46.39 (42.75)
        3:29.70 (43.31)     4:13.08 (43.38)     4:56.75 (43.67)     5:40.48 (43.73)
        6:24.58 (44.10)     7:08.56 (43.98)     7:52.12 (43.56)     8:35.78 (43.66)
        9:19.77 (43.99)    10:03.76 (43.99)    10:47.45 (43.69)    11:30.77 (43.32)
       12:13.46 (42.69)    12:56.28 (42.82)    13:39.87 (43.59)    14:23.49 (43.62)
       15:06.12 (42.63)    15:48.84 (42.72)    16:31.73 (42.89)    17:14.46 (42.73)
       17:56.94 (42.48)    18:40.18 (43.24)    19:23.39 (43.21)    20:06.45 (43.06)
       20:49.23 (42.78)    21:31.89 (42.66)    22:14.19 (42.30)    22:56.46 (42.27)
       23:38.89 (42.43)
  5 Acton, Gwen               47 ABC Masters-NE                25:02.56   12  
              43.97     1:27.02 (43.05)     2:11.11 (44.09)     2:57.73 (46.62)
        3:43.12 (45.39)     4:28.63 (45.51)     5:14.56 (45.93)     6:00.63 (46.07)
        6:47.14 (46.51)     7:33.50 (46.36)     8:19.02 (45.52)     9:05.57 (46.55)
        9:51.85 (46.28)    10:37.51 (45.66)    11:23.77 (46.26)    12:09.58 (45.81)
       12:56.03 (46.45)    13:42.11 (46.08)    14:28.10 (45.99)    15:14.60 (46.50)
       15:59.25 (44.65)    16:44.65 (45.40)    17:31.07 (46.42)    18:17.57 (46.50)
       19:03.89 (46.32)    19:49.26 (45.37)    20:35.66 (46.40)    21:22.30 (46.64)
       22:07.86 (45.56)    22:52.22 (44.36)    23:35.84 (43.62)    24:19.76 (43.92)
       25:02.56 (42.80)
  6 Edgar, Kimberly           46 Muddlebury-NE                 25:49.68   11  
              42.67     1:28.26 (45.59)     2:15.28 (47.02)     3:02.35 (47.07)
        3:48.91 (46.56)     4:35.90 (46.99)     5:23.27 (47.37)     6:10.15 (46.88)
        6:57.81 (47.66)     7:45.11 (47.30)     8:32.55 (47.44)     9:19.64 (47.09)
       10:07.00 (47.36)    10:54.44 (47.44)    11:41.63 (47.19)    12:28.28 (46.65)
       13:15.39 (47.11)    14:02.27 (46.88)    14:49.13 (46.86)    15:36.51 (47.38)
       16:23.61 (47.10)    17:10.61 (47.00)    17:57.68 (47.07)    18:44.82 (47.14)
       19:31.53 (46.71)    20:18.90 (47.37)    21:06.20 (47.30)    21:53.64 (47.44)
       22:41.08 (47.44)    23:29.04 (47.96)    24:16.33 (47.29)    25:03.92 (47.59)
       25:49.68 (45.76)
  7 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                  27:58.36   10  
              47.13   2:29.72 (1:42.59)                                        
            4:13.86 ( )     5:07.05 (53.19)     5:58.70 (51.65)                    
                                                                       10:18.84 ( )
                               12:00.58 ( )    12:50.06 (49.48)    13:40.68 (50.62)
       14:31.93 (51.25)    15:23.21 (51.28)    16:13.70 (50.49)    17:05.37 (51.67)
       17:57.05 (51.68)    18:47.37 (50.32)    19:38.15 (50.78)    20:28.56 (50.41)
       21:20.58 (52.02)    22:11.98 (51.40)    23:03.12 (51.14)    23:52.74 (49.62)
       24:42.37 (49.63)    25:33.36 (50.99)    26:23.22 (49.86)    27:12.52 (49.30)
       27:58.36 (45.84)
  8 Zhu, Xiao-Wei             46 Cambridge-NE                  31:32.10    9  
              51.64     1:44.89 (53.25)     2:41.61 (56.72)     3:36.95 (55.34)
        4:32.86 (55.91)     5:32.06 (59.20)     6:29.19 (57.13)     7:24.44 (55.25)
        8:22.61 (58.17)     9:20.00 (57.39)    10:17.70 (57.70)    11:16.74 (59.04)
       12:13.78 (57.04)    13:12.19 (58.41)    14:09.90 (57.71)  15:11.09 (1:01.19)
       16:09.65 (58.56)    17:06.45 (56.80)    18:06.01 (59.56)    19:03.75 (57.74)
       19:59.15 (55.40)    20:57.68 (58.53)    21:56.07 (58.39)    22:54.17 (58.10)
       23:52.30 (58.13)    24:51.29 (58.99)    25:48.55 (57.26)    26:45.87 (57.32)
       27:42.27 (56.40)    28:42.00 (59.73)    29:39.87 (57.87)    30:35.07 (55.20)
       31:32.10 (57.03)
  9 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE           32:38.15    8  
              51.13     1:47.00 (55.87)     2:44.84 (57.84)     3:43.71 (58.87)
        4:42.13 (58.42)     5:41.21 (59.08)     6:39.74 (58.53)     7:38.15 (58.41)
        8:37.49 (59.34)     9:36.61 (59.12)    10:35.25 (58.64)    11:35.11 (59.86)
     12:35.72 (1:00.61)  13:36.64 (1:00.92)  14:37.51 (1:00.87)  15:37.90 (1:00.39)
       16:36.86 (58.96)  17:37.81 (1:00.95)  18:37.82 (1:00.01)    19:37.71 (59.89)
     20:38.46 (1:00.75)  21:39.54 (1:01.08)  22:41.25 (1:01.71)  23:41.33 (1:00.08)
     24:43.04 (1:01.71)  25:44.53 (1:01.49)  26:46.29 (1:01.76)    27:45.10 (58.81)
       28:42.91 (57.81)    29:41.66 (58.75)    30:40.63 (58.97)    31:40.15 (59.52)
       32:38.15 (58.00)
 -- Mills, Jayne              48 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
          NE: N 29.91        1997 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR                 28.01   17  
  2 Bankes, Missie            45 MinutemanAndover-NE              32.68   15  
  3 Gentry, Mary              49 UV Rays-NE                       32.78   14  
  4 Torrey, Pamela            49 Maine Masters-NE                 33.58   13  
  5 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                     33.63   12  
  6 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE                 33.72   11  
  7 Irish, Kristin            46 Tribeach-CT                      36.17   10  
  8 Tunstall, Nancy           48 Granite State-NE                 37.49    9  
  9 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE              41.91    8  
 10 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE              41.96    7  
 11 Sheppard-Reece, Linda     46 South Shore Y-NE                 42.11    6  
 12 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                     42.79    5  
 13 Dixon, Alison             48 Granite State-NE                 44.05    4  
 14 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE              44.45    3  
 15 Weatherby, Carol          47 Great Bay-NE                     45.41    2  
 16 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE              50.34    1  
 17 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE              52.08  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
          NE: N 1:07.28        2000 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR                 59.75   17  
              29.60       59.75 (30.15)                                        
  2 Torrey, Pamela            49 Maine Masters-NE               1:09.76   15  
              34.51     1:09.76 (35.25)                                        
  3 Bankes, Missie            45 MinutemanAndover-NE            1:10.21   14  
              34.32     1:10.21 (35.89)                                        
  4 Gentry, Mary              49 UV Rays-NE                     1:11.40   13  
              34.96     1:11.40 (36.44)                                        
  5 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               1:13.77   12  
              35.51     1:13.77 (38.26)                                        
  6 Guymont, Lisa             46 NEM Unattached-NE              1:15.90   11  
              37.31     1:15.90 (38.59)                                        
  7 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 1:17.94   10  
              38.66     1:17.94 (39.28)                                        
  8 Irish, Kristin            46 Tribeach-CT                    1:19.82    9  
              38.70     1:19.82 (41.12)                                        
  9 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   1:25.72    8  
              42.21     1:25.72 (43.51)                                        
 10 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                 1:29.67    7  
              45.11     1:29.67 (44.56)                                        
 11 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   1:32.52    6  
              45.27     1:32.52 (47.25)                                        
 12 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE            1:33.66    5  
              45.22     1:33.66 (48.44)                                        
 13 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE            1:35.33    4  
              47.44     1:35.33 (47.89)                                        
 14 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               1:37.97    3  
              46.85     1:37.97 (51.12)                                        
 15 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE            1:48.75    2  
              54.36     1:48.75 (54.39)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:23.68        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bankes, Missie            45 MinutemanAndover-NE            2:31.59   17  
              35.23     1:13.26 (38.03)     1:53.07 (39.81)     2:31.59 (38.52)
  2 Guymont, Lisa             46 NEM Unattached-NE              2:41.61   15  
              38.37     1:19.64 (41.27)     2:01.66 (42.02)     2:41.61 (39.95)
  3 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   3:13.47   14  
              46.65     1:35.97 (49.32)     2:25.58 (49.61)     3:13.47 (47.89)
  4 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               3:33.61   13  
              49.75     1:44.46 (54.71)     2:40.15 (55.69)     3:33.61 (53.46)
 -- Torrey, Pamela            49 Maine Masters-NE                    NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
          NE: N 33.45        2004 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              46 MinutemanAndover-NE              36.42   17  
          r:+0.91                                                              
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE                 37.23   15  
          r:+0.83                                                              
  3 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                   38.54   14  
          r:+0.87                                                              
  4 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE                40.24   13  
          r:+0.96                                                              
  5 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                     40.46   12  
          r:+0.94                                                              
  6 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE              40.52   11  
  7 Dixon, Alison             48 Granite State-NE                 40.72   10  
          r:+0.95                                                              
  8 Kardok, Katherine         46 Kingsbury Club-NE                44.50    9  
          r:+1.05                                                              
  9 Sheppard-Reece, Linda     46 South Shore Y-NE                 45.69    8  
          r:+0.96                                                              
 10 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE              47.89    7  
          r:+1.02                                                              
 -- Harvey, Lori              45 Kingsbury Club-NE                   NS  
 -- Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
          NE: N 1:12.43        2005 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR               1:09.05   17  
              32.51     1:09.05 (36.54)                                        
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               1:21.16   15  
     r:+0.86  38.57     1:21.16 (42.59)                                        
  3 Roy, Michele              46 MinutemanAndover-NE            1:21.81   14  
     r:+0.92  37.96     1:21.81 (43.85)                                        
  4 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   1:26.54   13  
              40.83     1:26.54 (45.71)                                        
  5 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               1:30.23   12  
     r:+0.94  43.15     1:30.23 (47.08)                                        
  6 Notman, Kate              47 MinutemanAndover-NE            1:32.20   11  
              44.79     1:32.20 (47.41)                                        
  7 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE            1:32.30   10  
     r:+0.87  43.36     1:32.30 (48.94)                                        
  8 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                  1:34.18    9  
     r:+1.44  45.45     1:34.18 (48.73)                                        
  9 Zonis, Beth               49 MinutemanAndover-NE            1:34.53    8  
     r:+0.91  44.42     1:34.53 (50.11)                                        
 10 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE            1:35.09    7  
     r:+0.91  45.04     1:35.09 (50.05)                                        
 11 Robitaille, Diane         46 Swim RI-NE                     1:35.70    6  
              47.88     1:35.70 (47.82)                                        
 12 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   1:37.41    5  
     r:+0.99  45.37     1:37.41 (52.04)                                        
 13 Dauray, Dawn              46 Swim RI-NE                     1:38.25    4  
     r:+1.13  47.03     1:38.25 (51.22)                                        
 14 Zhu, Xiao-Wei             46 Cambridge-NE                   1:42.73    3  
              50.34     1:42.73 (52.39)                                        
 -- KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE                   DQ  
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
     r:+0.97  42.73          DQ (45.65)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
          NE: N 2:38.54        2004 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Janet           45 Wayland-NE                     2:55.63   17  
     r:+0.95  40.47     1:25.14 (44.67)     2:10.51 (45.37)     2:55.63 (45.12)
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               3:00.18   15  
              41.22     1:26.63 (45.41)     2:13.30 (46.67)     3:00.18 (46.88)
  3 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              3:09.65   14  
              42.43     1:30.68 (48.25)     2:21.63 (50.95)     3:09.65 (48.02)
  4 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 3:15.85   13  
              46.57     1:37.04 (50.47)     2:26.93 (49.89)     3:15.85 (48.92)
  5 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   3:21.68   12  
     r:+0.95  44.33     1:35.21 (50.88)     2:27.06 (51.85)     3:21.68 (54.62)
  6 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE            3:22.87   11  
              45.45     1:35.81 (50.36)     2:29.57 (53.76)     3:22.87 (53.30)
  7 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                  3:24.07   10  
              47.41     1:39.39 (51.98)     2:33.34 (53.95)     3:24.07 (50.73)
  8 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE            3:25.08    9  
     r:+0.99  46.49     1:38.85 (52.36)     2:32.67 (53.82)     3:25.08 (52.41)
  9 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE            3:50.50    8  
              51.83   1:52.06 (1:00.23)   2:52.10 (1:00.04)     3:50.50 (58.40)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
          NE: N 27.29        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE                 28.40   17  
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE                 31.27   15  
  3 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                     31.29   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Donovan, Kim              47 ABC Masters-NE                   31.85   13  
          r:+0.83                                                              
  5 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                   32.11   12  
          r:+0.87                                                              
  6 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                     32.96   11  
  7 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE                35.04   10  
          r:+0.94                                                              
  8 Waters, Amy               49 Great Bay-NE                     37.23    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Alwan, Maryann            48 MinutemanAndover-NE              37.69    8  
          r:+0.90                                                              
 10 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                   40.01    7  
          r:+1.02                                                              
 11 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE              46.06    6  
          r:+0.96                                                              
 12 Zhu, Xiao-Wei             46 Cambridge-NE                     47.06    5  
 13 Balles, Kathy             47 ABC Masters-NE                   47.40    4  
          r:+1.07                                                              
 14 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE              49.69    3  
          r:+1.11                                                              
 -- Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                        DQ  
      One hand touch
          r:+0.88                                                              
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 1:04.17        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR               1:00.20   17  
              27.56     1:00.20 (32.64)                                        
  2 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                   1:08.23   15  
     r:+0.86  32.25     1:08.23 (35.98)                                        
  3 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE               1:09.72   14  
     r:+0.86  30.91     1:09.72 (38.81)                                        
  4 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               1:09.98   13  
     r:+0.84  32.74     1:09.98 (37.24)                                        
  5 Roy, Michele              46 MinutemanAndover-NE            1:10.01   12  
     r:+0.90  32.07     1:10.01 (37.94)                                        
  6 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 1:13.75   11  
     r:+0.91  34.89     1:13.75 (38.86)                                        
  7 Guymont, Lisa             46 NEM Unattached-NE              1:17.52   10  
              35.08     1:17.52 (42.44)                                        
  8 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   1:22.30    9  
     r:+0.96  38.29     1:22.30 (44.01)                                        
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              1:23.30    8  
     r:+1.11  19.28   1:23.30 (1:04.02)                                        
 10 Damianos, Laurie          46 West Side SC-NE                1:25.60    7  
              39.66     1:25.60 (45.94)                                        
 11 Kardok, Katherine         46 Kingsbury Club-NE              1:26.66    6  
     r:+1.06  40.33     1:26.66 (46.33)                                        
 12 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 1:29.37    5  
     r:+0.89  43.01     1:29.37 (46.36)                                        
 13 Harvey, Lori              45 Kingsbury Club-NE              1:34.11    4  
     r:+1.11  42.75     1:34.11 (51.36)                                        
 14 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   1:39.97    3  
          r:+0.86                                                              
 15 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             1:43.67    2  
     r:+0.95  46.92     1:43.67 (56.75)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:25.01        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               2:45.76   17  
     r:+0.87  36.15     1:16.60 (40.45)     2:00.05 (43.45)     2:45.76 (45.71)
  2 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              3:12.36   15  
     r:+1.17  41.77     1:29.50 (47.73)     2:21.18 (51.68)     3:12.36 (51.18)
  3 Damianos, Laurie          46 West Side SC-NE                3:12.54   14  
              43.19     1:31.80 (48.61)     2:23.11 (51.31)     3:12.54 (49.43)
  4 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   3:13.28   13  
              39.28     1:26.18 (46.90)     2:18.16 (51.98)     3:13.28 (55.12)
  5 Petri, Ellen              46 ABC Masters-NE                 3:30.54   12  
     r:+1.12  47.96     1:41.99 (54.03)     2:37.70 (55.71)     3:30.54 (52.84)
  6 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             3:50.99   11  
     r:+1.04  50.04     1:48.57 (58.53)   2:49.84 (1:01.27)   3:50.99 (1:01.15)
  7 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   4:10.35   10  
     r:+0.95  48.88   1:50.09 (1:01.21)   2:58.86 (1:08.77)   4:10.35 (1:11.49)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 1:05.93        2004 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               1:10.72   17  
     r:+0.83  32.80     1:10.72 (37.92)                                        
  2 Roy, Michele              46 MinutemanAndover-NE            1:11.62   15  
     r:+0.90  34.30     1:11.62 (37.32)                                        
  3 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                   1:11.69   14  
     r:+0.88  32.53     1:11.69 (39.16)                                        
  4 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 1:15.17   13  
     r:+0.88  34.72     1:15.17 (40.45)                                        
  5 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   1:16.17   12  
     r:+0.99  35.40     1:16.17 (40.77)                                        
  6 Gentry, Mary              49 UV Rays-NE                     1:18.45   11  
     r:+0.97  34.83     1:18.45 (43.62)                                        
  7 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              1:20.73   10  
     r:+1.04  38.99     1:20.73 (41.74)                                        
  8 Alwan, Maryann            48 MinutemanAndover-NE            1:22.20    9  
     r:+0.94  39.49     1:22.20 (42.71)                                        
  9 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               1:22.85    8  
     r:+0.93  39.84     1:22.85 (43.01)                                        
 10 Barlow, Jennifer          45 ABC Masters-NE                 1:25.32    7  
     r:+1.11  40.39     1:25.32 (44.93)                                        
 11 Zonis, Beth               49 MinutemanAndover-NE            1:26.60    6  
     r:+1.01  40.87     1:26.60 (45.73)                                        
 12 Zraket, Lisa              46 Y of North Shore-NE            1:26.94    5  
     r:+0.89  40.96     1:26.94 (45.98)                                        
 13 Price, Linda              47 Maine Masters-NE               1:27.02    4  
     r:+0.97  40.15     1:27.02 (46.87)                                        
 14 Autissier, Anne-Cecile    46 BC Masters-NE                  1:28.11    3  
     r:+1.10  44.79     1:28.11 (43.32)                                        
 15 Weatherby, Carol          47 Great Bay-NE                   1:30.60    2  
     r:+1.11  43.27     1:30.60 (47.33)                                        
 16 Robitaille, Diane         46 Swim RI-NE                     1:31.30    1  
              45.69     1:31.30 (45.61)                                        
 17 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             1:36.81  
     r:+1.05  46.86     1:36.81 (49.95)                                        
 18 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE            1:37.01  
     r:+0.97  48.61     1:37.01 (48.40)                                        
 19 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   1:37.98  
     r:+0.93  44.41     1:37.98 (53.57)                                        
 20 Netishen, Maribeth        45 MinutemanAndover-NE            1:40.91  
     r:+1.09  48.92     1:40.91 (51.99)                                        
 21 Richardson, Sue Ann       47 MinutemanAndover-NE            1:45.06  
     r:+1.18  49.16     1:45.06 (55.90)                                        
 -- Zhu, Xiao-Wei             46 Cambridge-NE                        DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
              49.84          DQ (51.57)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 2:26.96        2008 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        45 Asphalt Green-MR               2:14.56   17  
              28.22     1:01.89 (33.67)     1:42.19 (40.30)     2:14.56 (32.37)
  2 Tetreault, Kathleen       49 Adirondack AC-NE               2:29.08   15  
     r:+0.87  32.47     1:11.11 (38.64)     1:55.38 (44.27)     2:29.08 (33.70)
  3 Torrey, Pamela            49 Maine Masters-NE               2:32.12   14  
     r:+0.90  32.59     1:10.69 (38.10)     1:57.05 (46.36)     2:32.12 (35.07)
  4 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               2:35.20   13  
     r:+0.88  32.53     1:12.79 (40.26)     2:00.28 (47.49)     2:35.20 (34.92)
  5 Estabrook, Mary           49 Maine Masters-NE               2:36.39   12  
     r:+0.86  30.51     1:11.42 (40.91)     1:59.23 (47.81)     2:36.39 (37.16)
  6 Delorey, Laura            48 Greenwood-NE                   2:36.50   11  
     r:+0.90  33.09     1:13.58 (40.49)     2:01.57 (47.99)     2:36.50 (34.93)
  7 Schwartz, Janet           45 Wayland-NE                     2:40.20   10  
              36.55     1:17.61 (41.06)     2:04.11 (46.50)     2:40.20 (36.09)
  8 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   2:44.74    9  
     r:+0.89  34.54     1:18.09 (43.55)     2:07.80 (49.71)     2:44.74 (36.94)
  9 Petersen, Catherine       49 ABC Masters-NE                 2:46.53    8  
     r:+0.97  35.89     1:18.36 (42.47)     2:07.45 (49.09)     2:46.53 (39.08)
 10 Guymont, Lisa             46 NEM Unattached-NE              2:46.59    7  
              35.47     1:16.15 (40.68)     2:06.77 (50.62)     2:46.59 (39.82)
 11 Gentry, Mary              49 UV Rays-NE                     2:48.88    6  
     r:+0.97  38.82     1:18.51 (39.69)     2:09.53 (51.02)     2:48.88 (39.35)
 12 Donovan, Kim              47 ABC Masters-NE                 2:50.48    5  
     r:+0.90  36.29     1:22.53 (46.24)     2:10.33 (47.80)     2:50.48 (40.15)
 13 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   2:55.52    4  
              37.96     1:25.11 (47.15)     2:17.29 (52.18)     2:55.52 (38.23)
 14 KielyKilpatrick, Carolyn  46 South County Y-NE              2:59.65    3  
              39.12     1:29.36 (50.24)     2:18.96 (49.60)     2:59.65 (40.69)
 15 Dixon, Alison             48 Granite State-NE               3:04.02    2  
              39.34     1:30.08 (50.74)     2:21.22 (51.14)     3:04.02 (42.80)
 16 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 3:06.90    1  
              42.38     1:39.38 (57.00)     2:29.04 (49.66)     3:06.90 (37.86)
 17 Barker, Joanne            46 Cambridge-NE                   3:26.92  
     r:+0.98  48.32     1:36.47 (48.15)   2:42.27 (1:05.80)     3:26.92 (44.65)
 18 Hatfield, Bo              49 Y of North Shore-NE            3:30.48  
              47.19   1:47.73 (1:00.54)     2:39.81 (52.08)     3:30.48 (50.67)
 19 Balles, Kathy             47 ABC Masters-NE                 4:03.31  
     r:+1.18  53.72   1:57.49 (1:03.77)   3:08.77 (1:11.28)     4:03.31 (54.54)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
          NE: N 5:05.24        2009 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tetreault, Kathleen       49 Adirondack AC-NE               5:18.59   17  
              33.27     1:12.41 (39.14)     1:54.71 (42.30)     2:36.44 (41.73)
        3:22.24 (45.80)     4:08.59 (46.35)     4:43.41 (34.82)     5:18.59 (35.18)
  2 Kupan, Cheryl             46 Maine Masters-NE               5:33.14   15  
              36.18     1:16.41 (40.23)     2:00.25 (43.84)     2:43.21 (42.96)
        3:32.66 (49.45)     4:21.75 (49.09)     4:57.95 (36.20)     5:33.14 (35.19)
  3 Emblidge, Cecilia         46 East Lyme-NE                   5:53.02   14  
              36.82     1:21.67 (44.85)     2:09.10 (47.43)     2:53.91 (44.81)
        3:44.94 (51.03)     4:37.44 (52.50)     5:16.28 (38.84)     5:53.02 (36.74)
  4 Guymont, Lisa             46 NEM Unattached-NE              5:56.33   13  
              37.54     1:21.79 (44.25)     2:05.82 (44.03)     2:49.38 (43.56)
        3:42.38 (53.00)     4:34.18 (51.80)     5:16.46 (42.28)     5:56.33 (39.87)
  5 Damianos, Laurie          46 West Side SC-NE                6:22.27   12  
              42.60     1:31.04 (48.44)     2:19.11 (48.07)     3:06.69 (47.58)
        4:01.95 (55.26)     4:57.55 (55.60)     5:41.35 (43.80)     6:22.27 (40.92)
  6 Cheney, Jane              49 Greenwood-NE                   6:27.74   11  
              39.58     1:28.66 (49.08)     2:21.26 (52.60)     3:14.80 (53.54)
        4:10.59 (55.79)     5:07.63 (57.04)     5:48.95 (41.32)     6:27.74 (38.79)
  7 Duncan, Lyn               49 Cambridge-NE                   6:29.01   10  
              44.78     1:35.59 (50.81)     2:27.18 (51.59)     3:19.56 (52.38)
        4:10.57 (51.01)     5:04.48 (53.91)     5:47.38 (42.90)     6:29.01 (41.63)
  8 Hobson, Paula             47 ABC Masters-NE                 6:43.73    9  
              44.19     1:34.37 (50.18)   2:36.44 (1:02.07)     3:36.22 (59.78)
        4:29.22 (53.00)     5:20.58 (51.36)     6:03.05 (42.47)     6:43.73 (40.68)
  9 Harvey, Lori              45 Kingsbury Club-NE              7:04.37    8  
              42.45     1:33.30 (50.85)     2:30.95 (57.65)     3:27.60 (56.65)
      4:29.15 (1:01.55)   5:31.28 (1:02.13)     6:18.35 (47.07)     7:04.37 (46.02)
 10 Holland Sparages, Margar  47 University Club-NE             7:38.58    7  
              50.70     1:49.72 (59.02)   2:52.46 (1:02.74)     3:51.24 (58.78)
      4:55.71 (1:04.47)   5:59.09 (1:03.38)     6:51.42 (52.33)     7:38.58 (47.16)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
          NE: N 25.68        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE              27.55   17  
          r:+0.84                                                              
  2 Mareb, Karen              52 MinutemanAndover-NE              27.75   15  
          r:+0.74                                                              
  3 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE                 27.98   14  
          r:+0.66                                                              
  4 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                      28.49   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Stokes, Karin             50 Granite State-NE                 28.66   12  
  6 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE              28.93   11  
          r:+0.95                                                              
  7 Estel, Beth               54 Granite State-NE                 29.17   10  
          r:+0.97                                                              
  8 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE                 29.45    9  
          r:+0.98                                                              
  9 Cady-Fernandes, Louise    50 MinutemanAndover-NE              29.51    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Uecker, Anne              50 Maine Masters-NE                 29.80    7  
 11 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                   30.17    6  
          r:+0.84                                                              
 12 Spence, Denise            51 UMASS-NE                         30.21    5  
          r:+0.82                                                              
 13 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                  31.97    4  
 14 Cole, Karen               52 Granite State-NE                 33.63    3  
          r:+1.08                                                              
 15 Croft, Sandra             54 Swim RI-NE                       34.39    2  
          r:+0.95                                                              
 16 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE                37.96    1  
          r:+1.18                                                              
 17 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                     39.03  
          r:+1.28                                                              
 18 Ehrlich, Shoshanna        54 Liquid Assets-NE                 40.30  
          r:+1.11                                                              
 19 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE                 45.28  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
          NE: N 56.54        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            1:00.26   17  
     r:+0.92  28.66     1:00.26 (31.60)                                        
  2 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE               1:00.36   15  
              29.06     1:00.36 (31.30)                                        
  3 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               1:02.69   14  
     r:+0.91  29.71     1:02.69 (32.98)                                        
  4 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               1:02.98   13  
     r:+0.89  29.66     1:02.98 (33.32)                                        
  5 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 1:05.33   12  
     r:+0.83  31.74     1:05.33 (33.59)                                        
  6 Craven, Leslie            51 Marthas Vineyard-NE            1:05.61   11  
     r:+0.95  31.80     1:05.61 (33.81)                                        
  7 Estel, Beth               54 Granite State-NE               1:06.08   10  
     r:+1.15  31.78     1:06.08 (34.30)                                        
  8 Spence, Denise            51 UMASS-NE                       1:08.95    9  
     r:+0.83  32.29     1:08.95 (36.66)                                        
  9 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                1:09.57    8  
              33.02     1:09.57 (36.55)                                        
 10 Litman, Jill              54 MinutemanAndover-NE            1:13.03    7  
     r:+0.93  35.32     1:13.03 (37.71)                                        
 11 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   1:13.12    6  
     r:+1.13  35.65     1:13.12 (37.47)                                        
 12 Key, Christine            51 ABC Masters-NE                 1:13.59    5  
     r:+0.98  36.15     1:13.59 (37.44)                                        
 13 Croft, Sandra             54 Swim RI-NE                     1:17.32    4  
     r:+0.99  38.02     1:17.32 (39.30)                                        
 14 McGrail, Sharon           52 Great Bay-NE                   1:17.65    3  
     r:+1.00  36.42     1:17.65 (41.23)                                        
 15 Herrick, Beth             51 Cape Cod-NE                    1:18.18    2  
     r:+0.96  37.63     1:18.18 (40.55)                                        
 16 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              1:22.14    1  
     r:+1.27  39.46     1:22.14 (42.68)                                        
 17 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   1:22.87  
     r:+1.18  39.52     1:22.87 (43.35)                                        
 18 Tuholske, Lilly           53 Montana Masters-MT             1:25.58  
     r:+1.10  40.40     1:25.58 (45.18)                                        
 19 Woodcock, Sandy           54 Great Bay-NE                   1:29.31  
     r:+1.01  43.75     1:29.31 (45.56)                                        
 20 Ehrlich, Shoshanna        54 Liquid Assets-NE               1:31.61  
     r:+1.22  43.37     1:31.61 (48.24)                                        
 21 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE               1:38.28  
              46.96     1:38.28 (51.32)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
          NE: N 2:06.28        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE               2:13.90   17  
     r:+0.69  32.28     1:06.48 (34.20)     1:40.68 (34.20)     2:13.90 (33.22)
  2 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            2:15.72   15  
     r:+1.03  31.17     1:04.23 (33.06)     1:39.31 (35.08)     2:15.72 (36.41)
  3 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               2:19.13   14  
              32.26     1:07.24 (34.98)     1:43.30 (36.06)     2:19.13 (35.83)
  4 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               2:20.55   13  
     r:+0.91  32.47     1:08.20 (35.73)     1:44.84 (36.64)     2:20.55 (35.71)
  5 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 2:20.73   12  
              32.39     1:07.77 (35.38)     1:44.54 (36.77)     2:20.73 (36.19)
  6 Estel, Beth               54 Granite State-NE               2:25.79   11  
     r:+1.01  32.22     1:08.58 (36.36)     1:47.64 (39.06)     2:25.79 (38.15)
  7 Craven, Leslie            51 Marthas Vineyard-NE            2:25.91   10  
     r:+0.98  32.87     1:09.64 (36.77)     1:47.68 (38.04)     2:25.91 (38.23)
  8 Sirois, Nanci             52 MinutemanAndover-NE            2:33.86    9  
     r:+0.96  35.74     1:15.30 (39.56)     1:54.90 (39.60)     2:33.86 (38.96)
  9 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   2:35.83    8  
     r:+1.21  36.43     1:16.65 (40.22)     1:57.14 (40.49)     2:35.83 (38.69)
 10 Key, Christine            51 ABC Masters-NE                 2:42.65    7  
              38.08     1:18.95 (40.87)     2:01.56 (42.61)     2:42.65 (41.09)
 11 Litman, Jill              54 MinutemanAndover-NE            2:48.39    6  
     r:+1.00  37.07     1:19.40 (42.33)     2:03.92 (44.52)     2:48.39 (44.47)
 12 Croft, Sandra             54 Swim RI-NE                     2:49.38    5  
     r:+1.08  38.81     1:22.30 (43.49)     2:06.98 (44.68)     2:49.38 (42.40)
 13 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              2:55.88    4  
     r:+1.27  41.28     1:24.02 (42.74)     2:09.02 (45.00)     2:55.88 (46.86)
 14 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   2:57.55    3  
     r:+1.17  41.96     1:27.33 (45.37)     2:13.25 (45.92)     2:57.55 (44.30)
 15 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE               3:35.75    2  
              50.68     1:45.51 (54.83)     2:41.49 (55.98)     3:35.75 (54.26)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
          NE: N 5:36.23        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            6:02.70   17  
              33.40     1:09.44 (36.04)     1:45.94 (36.50)     2:22.83 (36.89)
        3:00.04 (37.21)     3:37.23 (37.19)     4:14.61 (37.38)     4:52.12 (37.51)
        5:28.55 (36.43)     6:02.70 (34.15)                                        
  2 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE               6:03.42   15  
              33.38     1:09.81 (36.43)     1:46.55 (36.74)     2:23.88 (37.33)
        3:00.37 (36.49)     3:37.13 (36.76)     4:13.76 (36.63)     4:50.67 (36.91)
        5:27.56 (36.89)     6:03.42 (35.86)                                        
  3 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               6:13.72   14  
              32.36     1:08.92 (36.56)     1:46.79 (37.87)     2:25.19 (38.40)
        3:04.09 (38.90)     3:42.81 (38.72)     4:21.37 (38.56)     4:59.36 (37.99)
        5:37.02 (37.66)     6:13.72 (36.70)                                        
  4 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 6:14.03   13  
              32.89     1:08.97 (36.08)     1:45.96 (36.99)     2:23.54 (37.58)
        3:01.72 (38.18)     3:39.99 (38.27)     4:18.94 (38.95)     4:57.65 (38.71)
        5:36.89 (39.24)     6:14.03 (37.14)                                        
  5 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               6:34.70   12  
              34.56     1:13.54 (38.98)     1:53.38 (39.84)     2:33.53 (40.15)
        3:14.08 (40.55)     3:54.34 (40.26)     4:34.80 (40.46)     5:15.69 (40.89)
        5:55.97 (40.28)     6:34.70 (38.73)                                        
  6 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   6:52.23   11  
              36.32     1:16.97 (40.65)     1:57.99 (41.02)     2:40.34 (42.35)
        3:22.59 (42.25)     4:05.21 (42.62)     4:47.79 (42.58)     5:29.89 (42.10)
        6:13.05 (43.16)     6:52.23 (39.18)                                        
  7 Saint Aubin, Patricia     53 Adirondack AC-NE               6:55.69   10  
              37.53     1:19.52 (41.99)     2:02.08 (42.56)     2:44.81 (42.73)
        3:27.21 (42.40)     4:09.56 (42.35)     4:52.08 (42.52)     5:33.87 (41.79)
        6:15.87 (42.00)     6:55.69 (39.82)                                        
  8 Croft, Sandra             54 Swim RI-NE                     7:37.48    9  
              40.05     1:25.89 (45.84)     2:12.89 (47.00)     3:00.27 (47.38)
        3:47.93 (47.66)     4:35.12 (47.19)     5:22.32 (47.20)     6:09.00 (46.68)
        6:55.16 (46.16)     7:37.48 (42.32)                                        
  9 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              7:38.53    8  
              40.29     1:25.18 (44.89)     2:12.84 (47.66)     2:59.65 (46.81)
        3:46.24 (46.59)     4:33.92 (47.68)     5:20.97 (47.05)     6:08.27 (47.30)
        6:54.97 (46.70)     7:38.53 (43.56)                                        
 10 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              7:45.28    7  
              40.18     1:24.90 (44.72)     2:11.14 (46.24)     2:57.98 (46.84)
        3:46.60 (48.62)     4:34.70 (48.10)     5:22.38 (47.68)     6:10.61 (48.23)
        6:58.86 (48.25)     7:45.28 (46.42)                                        
 11 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   7:56.21    6  
              41.75     1:27.51 (45.76)     2:15.24 (47.73)     3:03.25 (48.01)
        3:51.35 (48.10)     4:40.05 (48.70)     5:29.22 (49.17)     6:18.64 (49.42)
        7:08.57 (49.93)     7:56.21 (47.64)                                        
 12 Tuholske, Lilly           53 Montana Masters-MT             7:59.42    5  
              42.97     1:30.23 (47.26)     2:20.21 (49.98)     3:08.80 (48.59)
        3:57.96 (49.16)     4:46.48 (48.52)     5:35.15 (48.67)     6:24.55 (49.40)
        7:13.41 (48.86)     7:59.42 (46.01)                                        
 13 Tierney, Mary Lou         50 Y of North Shore-NE            8:06.16    4  
              41.84     1:28.72 (46.88)     2:17.24 (48.52)     3:07.39 (50.15)
        3:57.79 (50.40)     4:48.46 (50.67)     5:39.48 (51.02)     6:30.05 (50.57)
        7:20.37 (50.32)     8:06.16 (45.79)                                        
 14 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE               9:30.45    3  
              51.03     1:46.82 (55.79)     2:44.67 (57.85)     3:42.69 (58.02)
        4:41.08 (58.39)     5:39.73 (58.65)     6:38.03 (58.30)     7:36.09 (58.06)
        8:34.24 (58.15)     9:30.45 (56.21)                                        
 -- Craven, Leslie            51 Marthas Vineyard-NE                 DQ  
      False start
              32.37     1:10.19 (37.82)     1:49.18 (38.99)     2:28.58 (39.40)
        3:08.26 (39.68)     3:47.99 (39.73)     4:27.98 (39.99)     5:08.07 (40.09)
        5:47.16 (39.09)          DQ (36.37)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:13.96   5/20/2010 DENISE BROWN                              
          NE: N 11:34.29        2003 Jacki Hirsty                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE              12:43.50   17  
              32.23     1:08.42 (36.19)     1:46.48 (38.06)     2:25.27 (38.79)
        3:04.24 (38.97)     3:43.21 (38.97)     4:22.17 (38.96)     5:00.81 (38.64)
        5:39.67 (38.86)     6:18.43 (38.76)     6:57.39 (38.96)     7:36.32 (38.93)
        8:14.94 (38.62)     8:53.54 (38.60)     9:32.17 (38.63)    10:11.35 (39.18)
       10:50.51 (39.16)    11:28.91 (38.40)    12:07.11 (38.20)    12:43.50 (36.39)
  2 Malloy, Julia             50 Great Bay-NE                  13:43.12   15  
              37.66     1:18.42 (40.76)     2:00.80 (42.38)     2:42.79 (41.99)
        3:24.84 (42.05)     4:06.60 (41.76)     4:48.52 (41.92)     5:30.65 (42.13)
        6:12.75 (42.10)     6:54.71 (41.96)     7:36.32 (41.61)     8:17.88 (41.56)
        8:59.39 (41.51)     9:40.89 (41.50)    10:21.82 (40.93)    11:02.63 (40.81)
       11:43.93 (41.30)    12:25.21 (41.28)    13:05.71 (40.50)    13:43.12 (37.41)
  3 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE           13:56.06   14  
              40.45     1:21.34 (40.89)     2:02.64 (41.30)     2:44.77 (42.13)
        3:27.37 (42.60)     4:09.57 (42.20)     4:51.57 (42.00)     5:33.71 (42.14)
        6:15.82 (42.11)     6:57.51 (41.69)     7:39.10 (41.59)     8:21.15 (42.05)
        9:03.27 (42.12)     9:45.44 (42.17)    10:27.78 (42.34)    11:10.24 (42.46)
       11:52.03 (41.79)    12:33.56 (41.53)    13:15.26 (41.70)    13:56.06 (40.80)
  4 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE           14:29.98   13  
              42.31     1:24.58 (42.27)     2:11.30 (46.72)     2:54.56 (43.26)
        3:38.13 (43.57)     4:22.23 (44.10)     5:06.41 (44.18)     5:50.83 (44.42)
        6:34.89 (44.06)     7:18.89 (44.00)     8:02.14 (43.25)     8:45.69 (43.55)
        9:29.13 (43.44)    10:13.20 (44.07)    10:55.99 (42.79)    11:39.19 (43.20)
       12:22.58 (43.39)    13:06.70 (44.12)    13:49.46 (42.76)    14:29.98 (40.52)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
          NE: N 19:13.73        2008 Katherine Branch                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             50 Granite State-NE              22:32.57   17  
              35.57     1:15.38 (39.81)     1:56.36 (40.98)     2:37.73 (41.37)
        3:18.96 (41.23)     4:00.08 (41.12)     4:41.26 (41.18)     5:21.76 (40.50)
        6:02.47 (40.71)     6:42.91 (40.44)     7:23.71 (40.80)     8:05.13 (41.42)
        8:46.69 (41.56)     9:28.57 (41.88)    10:10.40 (41.83)    10:52.13 (41.73)
       11:33.75 (41.62)    12:15.24 (41.49)    12:56.70 (41.46)    13:38.16 (41.46)
       14:19.17 (41.01)    15:00.82 (41.65)    15:42.52 (41.70)    16:24.20 (41.68)
       17:05.78 (41.58)    17:47.19 (41.41)    18:28.50 (41.31)    19:10.14 (41.64)
       19:51.03 (40.89)    20:31.85 (40.82)    21:12.89 (41.04)    21:53.74 (40.85)
       22:32.57 (38.83)
  2 Saint Aubin, Patricia     53 Adirondack AC-NE              23:21.96   15  
              38.44     1:20.89 (42.45)     2:03.67 (42.78)     2:46.74 (43.07)
        3:29.74 (43.00)     4:12.47 (42.73)     4:55.16 (42.69)     5:37.98 (42.82)
        6:21.03 (43.05)     7:03.98 (42.95)     7:46.91 (42.93)     8:29.39 (42.48)
        9:11.69 (42.30)     9:54.66 (42.97)    10:36.84 (42.18)    11:18.97 (42.13)
       12:01.26 (42.29)    12:43.87 (42.61)    13:26.08 (42.21)    14:08.63 (42.55)
       14:51.11 (42.48)    15:33.82 (42.71)    16:16.09 (42.27)    16:59.03 (42.94)
       17:41.90 (42.87)    18:24.04 (42.14)    19:07.04 (43.00)    19:49.79 (42.75)
       20:32.41 (42.62)    21:15.29 (42.88)    21:58.29 (43.00)    22:40.66 (42.37)
       23:21.96 (41.30)
  3 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                  23:27.62   14  
              39.41     1:21.09 (41.68)     2:03.14 (42.05)     2:45.75 (42.61)
      4:10.62 (1:24.87)     4:53.06 (42.44)     5:35.63 (42.57)                    
            6:18.32 ( )     7:01.50 (43.18)     7:44.17 (42.67)     8:26.53 (42.36)
        9:09.34 (42.81)     9:51.71 (42.37)    10:34.00 (42.29)    11:16.42 (42.42)
       11:59.77 (43.35)    12:42.26 (42.49)    13:25.29 (43.03)    14:08.39 (43.10)
       14:51.26 (42.87)    15:34.11 (42.85)  16:59.97 (1:25.86)                    
           17:43.31 ( )    18:26.27 (42.96)    19:09.61 (43.34)    19:52.82 (43.21)
       20:36.61 (43.79)    21:19.76 (43.15)    22:03.49 (43.73)    22:46.55 (43.06)
       23:27.62 (41.07)
  4 White, Patricia           51 Cape Cod-NE                   25:34.56   13  
              42.45     1:29.06 (46.61)     2:14.91 (45.85)     3:00.42 (45.51)
        3:48.26 (47.84)     4:34.41 (46.15)     5:20.99 (46.58)     6:07.25 (46.26)
        6:52.46 (45.21)                             8:27.33 ( )     9:13.58 (46.25)
       10:00.07 (46.49)    10:46.64 (46.57)    11:31.64 (45.00)    12:19.63 (47.99)
       13:05.96 (46.33)    13:51.35 (45.39)    14:38.29 (46.94)    15:26.35 (48.06)
       16:11.37 (45.02)    16:58.46 (47.09)    17:45.18 (46.72)    18:33.33 (48.15)
       19:18.35 (45.02)    20:05.52 (47.17)    20:52.25 (46.73)    21:39.44 (47.19)
       22:27.90 (48.46)    23:15.11 (47.21)    24:01.02 (45.91)  25:34.56 (1:33.54)
  5 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE             25:37.25   12  
              41.30     1:26.67 (45.37)     2:12.11 (45.44)     2:58.37 (46.26)
        3:45.57 (47.20)     4:32.50 (46.93)     5:20.19 (47.69)     6:06.77 (46.58)
        6:53.97 (47.20)     7:41.55 (47.58)     8:29.15 (47.60)     9:15.96 (46.81)
       10:02.66 (46.70)    10:51.40 (48.74)    11:37.32 (45.92)    12:24.16 (46.84)
       13:11.50 (47.34)    13:57.83 (46.33)    14:45.24 (47.41)    15:32.30 (47.06)
       16:18.73 (46.43)    17:05.91 (47.18)    17:53.16 (47.25)    18:40.41 (47.25)
       19:26.90 (46.49)    20:14.95 (48.05)    21:01.48 (46.53)    21:48.46 (46.98)
       22:34.95 (46.49)    23:21.10 (46.15)    24:07.32 (46.22)    24:53.02 (45.70)
       25:37.25 (44.23)
  6 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE             26:40.47   11  
              42.30     1:29.20 (46.90)     2:17.36 (48.16)     3:06.16 (48.80)
        3:54.89 (48.73)     4:43.09 (48.20)     5:31.97 (48.88)     6:20.47 (48.50)
        7:08.66 (48.19)     7:56.97 (48.31)     8:45.82 (48.85)     9:34.35 (48.53)
       10:23.09 (48.74)    11:11.06 (47.97)    11:59.42 (48.36)    12:47.68 (48.26)
       13:35.67 (47.99)    14:24.38 (48.71)    15:13.07 (48.69)    16:01.74 (48.67)
       16:50.44 (48.70)    17:39.75 (49.31)    18:29.26 (49.51)    19:18.62 (49.36)
       20:07.85 (49.23)    20:57.37 (49.52)    21:46.74 (49.37)    22:35.70 (48.96)
       23:25.14 (49.44)    24:14.27 (49.13)    25:03.90 (49.63)    25:52.82 (48.92)
       26:40.47 (47.65)
  7 Tierney, Mary Lou         50 Y of North Shore-NE           27:17.68   10  
              44.03     1:32.11 (48.08)     2:21.15 (49.04)     3:10.07 (48.92)
        3:59.73 (49.66)     4:49.65 (49.92)     5:39.17 (49.52)     6:29.24 (50.07)
        7:19.66 (50.42)     8:10.23 (50.57)     9:00.22 (49.99)     9:50.63 (50.41)
       10:40.56 (49.93)    11:30.46 (49.90)    12:21.03 (50.57)    13:11.99 (50.96)
       14:03.03 (51.04)    14:53.81 (50.78)    15:42.81 (49.00)    16:32.63 (49.82)
       17:22.46 (49.83)    18:12.94 (50.48)    19:01.96 (49.02)    19:52.69 (50.73)
       20:43.45 (50.76)    21:33.71 (50.26)    22:24.08 (50.37)    23:14.08 (50.00)
       24:04.15 (50.07)    24:54.88 (50.73)    25:43.99 (49.11)    26:32.65 (48.66)
       27:17.68 (45.03)
  8 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                  27:58.78    9  
              44.38     1:32.99 (48.61)     2:22.14 (49.15)     3:12.05 (49.91)
        4:02.36 (50.31)     4:52.87 (50.51)     5:43.31 (50.44)     6:34.07 (50.76)
        7:25.40 (51.33)     8:16.96 (51.56)     9:08.04 (51.08)     9:59.89 (51.85)
       10:51.13 (51.24)    11:42.50 (51.37)    12:33.98 (51.48)    13:25.54 (51.56)
       14:16.35 (50.81)    15:06.49 (50.14)    15:57.69 (51.20)    16:49.16 (51.47)
       17:40.64 (51.48)    18:32.95 (52.31)    19:24.92 (51.97)    20:17.83 (52.91)
       21:09.80 (51.97)    22:01.75 (51.95)    22:53.49 (51.74)    23:45.27 (51.78)
       24:37.47 (52.20)    25:28.36 (50.89)    26:20.19 (51.83)    27:10.48 (50.29)
       27:58.78 (48.30)
 -- Boland, Jan               52 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
          NE: N 30.52        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                      32.77   17  
  2 Boland, Jan               52 Y of North Shore-NE              33.43   15  
  3 Uecker, Anne              50 Maine Masters-NE                 34.55   14  
  4 Mareb, Karen              52 MinutemanAndover-NE              34.66   13  
  5 Stokes, Karin             50 Granite State-NE                 34.78   12  
  6 Estel, Beth               54 Granite State-NE                 34.89   11  
  7 Spence, Denise            51 UMASS-NE                         35.67   10  
  8 Holland-Dufault, Gail     52 Greendale YMCA-NE                37.78    9  
  9 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE              37.93    8  
 10 McGrail, Sharon           52 Great Bay-NE                     38.25    7  
 11 Saint Aubin, Patricia     53 Adirondack AC-NE                 39.68    6  
 12 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE              39.88    5  
 13 Macbride, Elizabeth       51 Concord-NE                       40.28    4  
 14 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                  40.60    3  
 15 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE                 40.76    2  
 16 Ruggiero, Terri           50 NEM Unattached-NE                41.51    1  
 17 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE                43.09  
 18 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                     43.12  
 19 Herrick, Beth             51 Cape Cod-NE                      43.20  
 20 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE                 59.54  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
          NE: N 1:07.89        2004 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                    1:12.25   17  
              35.94     1:12.25 (36.31)                                        
  2 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               1:16.70   15  
              36.94     1:16.70 (39.76)                                        
  3 Estel, Beth               54 Granite State-NE               1:18.30   14  
              38.79     1:18.30 (39.51)                                        
  4 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               1:21.75   13  
              40.28     1:21.75 (41.47)                                        
  5 McGrail, Sharon           52 Great Bay-NE                   1:23.31   12  
  6 Herrick, Beth             51 Cape Cod-NE                    1:31.86   11  
              45.56     1:31.86 (46.30)                                        
  7 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   1:35.62   10  
              46.47     1:35.62 (49.15)                                        
  8 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              1:37.02    9  
              48.42     1:37.02 (48.60)                                        
  9 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   1:38.09    8  
              48.52     1:38.09 (49.57)                                        
 10 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              1:40.84    7  
              47.71     1:40.84 (53.13)                                        
 11 Jordan, Skidda            54 Maine Masters-NE               2:13.40    6  
            1:03.01   2:13.40 (1:10.39)                                        
 -- Misiorski, Marcia         53 MinutemanAndover-NE                 DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
              45.19          DQ (51.44)                                        
 -- Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE                 DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
              42.24          DQ (43.90)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.65   4/17/2010 BONNIE BILICH                              
          NE: N 2:25.47        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boland, Jan               52 Y of North Shore-NE            2:37.33   17  
              37.15     1:17.01 (39.86)     1:57.97 (40.96)     2:37.33 (39.36)
  2 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 2:41.50   15  
              39.00     1:19.66 (40.66)     2:01.71 (42.05)     2:41.50 (39.79)
  3 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                    2:43.27   14  
              39.14     1:21.24 (42.10)     2:04.22 (42.98)     2:43.27 (39.05)
  4 Spence, Denise            51 UMASS-NE                       2:49.84   13  
              39.18     1:21.33 (42.15)     2:06.37 (45.04)     2:49.84 (43.47)
  5 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               2:58.86   12  
              40.52     1:25.30 (44.78)     2:12.30 (47.00)     2:58.86 (46.56)
  6 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE            3:05.87   11  
              42.80     1:29.40 (46.60)     2:18.50 (49.10)     3:05.87 (47.37)
  7 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   3:24.60   10  
              48.18     1:38.97 (50.79)     2:33.44 (54.47)     3:24.60 (51.16)
  8 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   3:26.15    9  
              49.58     1:43.15 (53.57)     2:36.81 (53.66)     3:26.15 (49.34)
  9 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              3:38.64    8  
              50.35     1:46.81 (56.46)     2:43.96 (57.15)     3:38.64 (54.68)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
          NE: N 33.90        2009 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                      35.33   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Spence, Denise            51 UMASS-NE                         35.74   15  
          r:+0.80                                                              
  3 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE              35.78   14  
          r:+0.95                                                              
  4 Estel, Beth               54 Granite State-NE                 36.91   13  
          r:+0.97                                                              
  5 Stokes, Karin             50 Granite State-NE                 39.39   12  
          r:+1.02                                                              
  6 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                   41.36   11  
  7 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE                 41.49   10  
          r:+0.88                                                              
  8 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE                42.25    9  
          r:+1.19                                                              
  9 Uecker, Anne              50 Maine Masters-NE                 43.15    8  
          r:+0.95                                                              
 10 McGrail, Sharon           52 Great Bay-NE                     43.90    6.5
 10 Sirois, Nanci             52 MinutemanAndover-NE              43.90    6.5
          r:+1.01                                                              
 12 Ehrlich, Shoshanna        54 Liquid Assets-NE                 47.34    5  
          r:+1.10                                                              
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
          NE: N 1:14.23        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              52 MinutemanAndover-NE            1:16.39   17  
     r:+0.80  36.01     1:16.39 (40.38)                                        
  2 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            1:17.87   15  
     r:+0.89  36.35     1:17.87 (41.52)                                        
  3 Spence, Denise            51 UMASS-NE                       1:19.83   14  
     r:+0.86  37.21     1:19.83 (42.62)                                        
  4 Estel, Beth               54 Granite State-NE               1:20.17   13  
     r:+0.94  37.31     1:20.17 (42.86)                                        
  5 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                    1:21.51   12  
     r:+0.89  37.00     1:21.51 (44.51)                                        
  6 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE            1:24.64   11  
     r:+0.99  40.56     1:24.64 (44.08)                                        
  7 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 1:30.52   10  
     r:+0.97  43.45     1:30.52 (47.07)                                        
  8 Holland-Dufault, Gail     52 Greendale YMCA-NE              1:31.32    9  
     r:+1.15  44.01     1:31.32 (47.31)                                        
  9 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            1:31.96    8  
     r:+0.91  44.50     1:31.96 (47.46)                                        
 10 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              1:33.34    7  
     r:+1.09  43.55     1:33.34 (49.79)                                        
 11 McGrail, Sharon           52 Great Bay-NE                   1:34.66    6  
     r:+1.02  44.09     1:34.66 (50.57)                                        
 12 Cole, Karen               52 Granite State-NE               1:34.76    5  
     r:+1.12  45.51     1:34.76 (49.25)                                        
 13 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   1:35.73    4  
     r:+1.14  45.37     1:35.73 (50.36)                                        
 14 Ruggiero, Terri           50 NEM Unattached-NE              1:36.03    3  
     r:+1.12  45.49     1:36.03 (50.54)                                        
 15 Fries, Beth               53 Maine Masters-NE               1:36.13    2  
     r:+0.90  44.99     1:36.13 (51.14)                                        
 16 Tierney, Mary Lou         50 Y of North Shore-NE            1:37.52    1  
     r:+1.05  47.15     1:37.52 (50.37)                                        
 17 Saint Aubin, Patricia     53 Adirondack AC-NE               1:38.71  
     r:+1.08  46.90     1:38.71 (51.81)                                        
 18 Ehrlich, Shoshanna        54 Liquid Assets-NE               1:44.98  
     r:+1.07  49.37     1:44.98 (55.61)                                        
 19 Misiorski, Marcia         53 MinutemanAndover-NE            1:46.36  
     r:+1.14  51.31     1:46.36 (55.05)                                        
 20 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              2:03.23  
     r:+1.20  57.08   2:03.23 (1:06.15)                                        
 -- Herrick, Beth             51 Cape Cod-NE                         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:37.95   4/17/2010 COKIE LEPINSKI                             
          NE: N 2:42.26        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            2:47.35   17  
     r:+0.92  38.10     1:20.00 (41.90)     2:02.96 (42.96)     2:47.35 (44.39)
  2 Spence, Denise            51 UMASS-NE                       2:56.21   15  
              38.32     1:22.42 (44.10)     2:08.95 (46.53)     2:56.21 (47.26)
  3 Estel, Beth               54 Granite State-NE               2:56.85   14  
     r:+1.06  39.40     1:24.33 (44.93)     2:11.52 (47.19)     2:56.85 (45.33)
  4 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE            3:03.16   13  
              41.10     1:27.43 (46.33)     2:15.20 (47.77)     3:03.16 (47.96)
  5 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            3:09.71   12  
     r:+0.96  43.94     1:32.07 (48.13)     2:20.67 (48.60)     3:09.71 (49.04)
  6 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 3:11.17   11  
              43.47     1:31.75 (48.28)     2:21.11 (49.36)     3:11.17 (50.06)
  7 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              3:20.93   10  
     r:+1.12  44.22     1:34.98 (50.76)     2:28.56 (53.58)     3:20.93 (52.37)
  8 Worthington, Holly        50 BSC Wellesley-NE               3:24.16    9  
              46.79     1:38.58 (51.79)     2:31.63 (53.05)     3:24.16 (52.53)
  9 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   3:26.28    8  
              45.99     1:37.86 (51.87)     2:32.41 (54.55)     3:26.28 (53.87)
 10 Ehrlich, Shoshanna        54 Liquid Assets-NE               3:45.51    7  
              51.35     1:49.57 (58.22)     2:48.50 (58.93)     3:45.51 (57.01)
 11 Woodcock, Sandy           54 Great Bay-NE                   3:59.36    6  
              54.89   1:56.01 (1:01.12)   2:59.25 (1:03.24)   3:59.36 (1:00.11)
 12 Hevenor, Stephanie        52 South County Y-NE              4:29.57    5  
              59.80   2:07.94 (1:08.14)   3:19.34 (1:11.40)   4:29.57 (1:10.23)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
          NE: N 28.35        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE              31.36   17  
          r:+0.97                                                              
  2 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE                 31.39   15  
          r:+0.71                                                              
  3 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                      31.47   14  
          r:+0.82                                                              
  4 Stokes, Karin             50 Granite State-NE                 31.81   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                   32.60   12  
  6 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE              35.37   11  
          r:+0.92                                                              
  7 Litman, Jill              54 MinutemanAndover-NE              36.20   10  
          r:+0.98                                                              
  8 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE              36.55    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                  36.94    8  
          r:+0.88                                                              
 10 Key, Christine            51 ABC Masters-NE                   39.44    7  
 11 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE                46.61    6  
          r:+1.16                                                              
 12 Woodcock, Sandy           54 Great Bay-NE                     47.32    5  
          r:+0.97                                                              
 13 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                     47.57    4  
          r:+1.45                                                              
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
          NE: N 1:07.68        2010 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            1:21.19   17  
     r:+1.03  38.36     1:21.19 (42.83)                                        
  2 Litman, Jill              54 MinutemanAndover-NE            1:25.23   15  
     r:+0.95  39.49     1:25.23 (45.74)                                        
  3 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   1:31.90   14  
     r:+1.12  41.70     1:31.90 (50.20)                                        
  4 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              1:56.61   13  
     r:+1.15  52.77   1:56.61 (1:03.84)                                        
 -- Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                      NS  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
          NE: N 2:30.56        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              50 Maine Masters-NE               2:47.46   17  
     r:+0.95  37.98     1:20.38 (42.40)     2:03.19 (42.81)     2:47.46 (44.27)
  2 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            2:55.91   15  
     r:+1.12  38.69     1:23.51 (44.82)     2:09.79 (46.28)     2:55.91 (46.12)
  3 Holland-Dufault, Gail     52 Greendale YMCA-NE              2:58.89   14  
     r:+1.12  40.23     1:26.08 (45.85)     2:12.46 (46.38)     2:58.89 (46.43)
  4 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   3:19.50   13  
     r:+1.12  43.75     1:35.69 (51.94)     2:28.73 (53.04)     3:19.50 (50.77)
  5 Misiorski, Marcia         53 MinutemanAndover-NE            3:55.92   12  
              50.02     1:47.57 (57.55)   2:50.39 (1:02.82)   3:55.92 (1:05.53)
  6 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              4:05.38   11  
     r:+1.14  52.63   1:56.38 (1:03.75)   3:01.15 (1:04.77)   4:05.38 (1:04.23)
  7 Tierney, Mary Lou         50 Y of North Shore-NE            4:07.26   10  
     r:+1.10  52.07   1:54.89 (1:02.82)   3:01.72 (1:06.83)   4:07.26 (1:05.54)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
          NE: N 1:06.40        2002 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              51 Y of North Shore-NE            1:09.50   17  
              32.34     1:09.50 (37.16)                                        
  2 Mareb, Karen              52 MinutemanAndover-NE            1:10.95   15  
     r:+0.85  33.47     1:10.95 (37.48)                                        
  3 Gaynor, Patty             50 Cape Cod-NE                    1:11.25   14  
     r:+0.90  32.56     1:11.25 (38.69)                                        
  4 Hallett, Connie           51 Maine Masters-NE               1:12.08   13  
     r:+0.68  33.71     1:12.08 (38.37)                                        
  5 Estel, Beth               54 Granite State-NE               1:13.80   12  
     r:+1.00  35.80     1:13.80 (38.00)                                        
  6 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               1:14.74   11  
              33.53     1:14.74 (41.21)                                        
  7 Spence, Denise            51 UMASS-NE                       1:15.60   10  
     r:+0.89  35.90     1:15.60 (39.70)                                        
  8 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE            1:15.94    9  
     r:+0.96  35.06     1:15.94 (40.88)                                        
  9 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 1:16.80    8  
              35.71     1:16.80 (41.09)                                        
 10 Holland-Dufault, Gail     52 Greendale YMCA-NE              1:19.46    7  
          r:+1.05                                                              
 11 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE            1:22.51    6  
              37.62     1:22.51 (44.89)                                        
 12 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                1:23.14    5  
              38.36     1:23.14 (44.78)                                        
 13 Craven, Leslie            51 Marthas Vineyard-NE            1:24.45    4  
     r:+1.10  39.93     1:24.45 (44.52)                                        
 14 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   1:24.68    3  
     r:+1.21  40.83     1:24.68 (43.85)                                        
 15 Cole, Karen               52 Granite State-NE               1:28.36    2  
     r:+1.09  42.02     1:28.36 (46.34)                                        
 16 Ruggiero, Terri           50 NEM Unattached-NE              1:32.70    1  
     r:+1.05  42.87     1:32.70 (49.83)                                        
 17 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   1:38.80  
     r:+1.41  46.68     1:38.80 (52.12)                                        
 -- Macbride, Elizabeth       51 Concord-NE                          NS  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:19.56   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
          NE: N 2:31.90        2007 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               54 Granite State-NE               2:41.87   17  
     r:+1.07  36.16     1:19.82 (43.66)     2:05.75 (45.93)     2:41.87 (36.12)
  2 Thornton, Cindy           53 Westchester-MR                 2:44.85   15  
              34.05     1:15.64 (41.59)     2:06.35 (50.71)     2:44.85 (38.50)
  3 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            2:47.13   14  
     r:+1.00  37.38     1:21.20 (43.82)     2:08.74 (47.54)     2:47.13 (38.39)
  4 Luker, Jennifer           54 Y of North Shore-NE            2:49.26   13  
     r:+0.98  35.26     1:19.60 (44.34)     2:07.97 (48.37)     2:49.26 (41.29)
  5 Stokes, Karin             50 Granite State-NE               2:53.05   12  
     r:+0.94  37.10     1:21.59 (44.49)     2:12.44 (50.85)     2:53.05 (40.61)
  6 Marshall, Jenny           53 North Suburban Y-NE            2:59.41   11  
              38.95     1:26.07 (47.12)     2:17.64 (51.57)     2:59.41 (41.77)
  7 Ryan, Theresa             52 FISH Masters-MR                3:02.33   10  
     r:+0.79  37.94     1:25.82 (47.88)     2:19.48 (53.66)     3:02.33 (42.85)
  8 Craven, Leslie            51 Marthas Vineyard-NE            3:02.96    9  
              40.66     1:29.49 (48.83)     2:24.70 (55.21)     3:02.96 (38.26)
  9 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   3:08.93    8  
     r:+1.07  42.75     1:34.38 (51.63)     2:30.09 (55.71)     3:08.93 (38.84)
 10 Key, Christine            51 ABC Masters-NE                 3:09.35    7  
     r:+0.89  42.79     1:35.43 (52.64)     2:27.62 (52.19)     3:09.35 (41.73)
 11 Herrick, Beth             51 Cape Cod-NE                    3:17.59    6  
     r:+1.10  42.02     1:32.03 (50.01)     2:30.05 (58.02)     3:17.59 (47.54)
 12 Misiorski, Marcia         53 MinutemanAndover-NE            3:20.69    5  
     r:+1.05  46.85     1:37.60 (50.75)     2:33.91 (56.31)     3:20.69 (46.78)
 13 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              3:23.89    4  
     r:+1.12  51.53     1:44.93 (53.40)     2:36.97 (52.04)     3:23.89 (46.92)
 14 Twomey, Maura             54 Cambridge-NE                   3:35.73    3  
     r:+1.09  47.74     1:42.44 (54.70)   2:48.49 (1:06.05)     3:35.73 (47.24)
 15 Woodcock, Sandy           54 Great Bay-NE                   4:00.24    2  
              56.21   2:09.06 (1:12.85)   3:12.89 (1:03.83)     4:00.24 (47.35)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:56.39   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
          NE: N 5:19.12        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Marlene          51 MinutemanAndover-NE            5:54.88   17  
              37.36     1:22.04 (44.68)     2:07.82 (45.78)     2:51.86 (44.04)
        3:43.06 (51.20)     4:32.57 (49.51)     5:13.85 (41.28)     5:54.88 (41.03)
  2 Sirois, Nanci             52 MinutemanAndover-NE            6:12.16   15  
              40.45     1:27.24 (46.79)     2:16.91 (49.67)     3:05.55 (48.64)
        3:57.40 (51.85)     4:50.17 (52.77)     5:31.52 (41.35)     6:12.16 (40.64)
  3 Key, Christine            51 ABC Masters-NE                 6:37.23   14  
              44.37     1:35.95 (51.58)     2:30.17 (54.22)     3:21.52 (51.35)
        4:14.32 (52.80)     5:08.05 (53.73)     5:54.59 (46.54)     6:37.23 (42.64)
  4 Goguen, Sharleen          53 Greenwood-NE                   6:37.99   13  
              42.41     1:33.81 (51.40)     2:28.75 (54.94)     3:21.30 (52.55)
        4:17.50 (56.20)     5:14.51 (57.01)     5:56.90 (42.39)     6:37.99 (41.09)
  5 McElroy, Cheryl           53 South County Y-NE              7:11.13   12  
              51.27   1:54.16 (1:02.89)     2:50.82 (56.66)     3:45.42 (54.60)
        4:39.86 (54.44)     5:35.21 (55.35)     6:24.72 (49.51)     7:11.13 (46.41)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
          NE: N 25.95        2010 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 Swim RI-NE                       26.59   17  
          r:+0.76                                                              
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE                29.82   15  
          r:+0.88                                                              
  3 Feldmann, Betsy           57 University Club-NE               30.26   14  
          r:+0.95                                                              
  4 Tsonos, Nancy             59 Swim RI-NE                       32.30   13  
          r:+1.00                                                              
  5 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR                 33.33   12  
  6 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE                 33.43   11  
          r:+0.98                                                              
  7 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE              34.93   10  
          r:+1.31                                                              
  8 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE               36.34    9  
          r:+1.14                                                              
  9 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE                 37.14    8  
          r:+1.08                                                              
 10 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                   37.58    7  
          r:+1.08                                                              
 11 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE                     38.85    6  
          r:+1.00                                                              
 12 Coolidge, Mary            55 University Club-NE               38.98    5  
          r:+1.05                                                              
 13 Girvin, Jennifer          57 University Club-NE               39.49    4  
          r:+1.33                                                              
 14 Fontaine, Michele         56 NEM Unattached-NE                39.87    3  
          r:+1.02                                                              
 15 Saunders, Barbara         56 University Club-NE               41.55    2  
          r:+1.10                                                              
 16 Weiss, Phyllis            59 MinutemanAndover-NE              46.87    1  
          r:+1.65                                                              
 17 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                  47.78  
          r:+1.12                                                              
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
          NE: N 57.61        2008 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 Swim RI-NE                       58.55   17  
     r:+0.77  28.36       58.55 (30.19)                                        
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE              1:04.77   15  
     r:+0.91  31.96     1:04.77 (32.81)                                        
  3 Feldmann, Betsy           57 University Club-NE             1:06.18   14  
     r:+1.05  31.30     1:06.18 (34.88)                                        
  4 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE             1:23.38   13  
              38.70     1:23.38 (44.68)                                        
  5 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE               1:23.99   12  
              36.70     1:23.99 (47.29)                                        
  6 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                 1:24.22   11  
     r:+1.05  38.42     1:24.22 (45.80)                                        
  7 Hendrickson, Nancy        58 ABC Masters-NE                 1:26.25   10  
     r:+1.27  42.66     1:26.25 (43.59)                                        
  8 Carris, Donna             57 South County Y-NE              1:31.62    9  
     r:+1.09  43.08     1:31.62 (48.54)                                        
  9 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                1:49.47    8  
     r:+1.12  51.24     1:49.47 (58.23)                                        
 -- Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE                   NS  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
          NE: N 2:09.11        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 Swim RI-NE                     2:10.85   17  
     r:+0.81  31.28     1:04.63 (33.35)     1:37.97 (33.34)     2:10.85 (32.88)
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE              2:27.23   15  
     r:+0.90  33.60     1:10.72 (37.12)     1:49.45 (38.73)     2:27.23 (37.78)
  3 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR               2:36.59   14  
     r:+0.93  36.92     1:17.14 (40.22)     1:57.37 (40.23)     2:36.59 (39.22)
  4 Lewis, Kathy              56 Swim RI-NE                     2:42.50   13  
     r:+0.98  36.71     1:17.48 (40.77)     1:59.87 (42.39)     2:42.50 (42.63)
  5 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE            2:47.57   12  
     r:+1.05  38.68     1:23.01 (44.33)     2:07.53 (44.52)     2:47.57 (40.04)
  6 Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE              3:04.12   11  
     r:+1.08  39.41     1:25.75 (46.34)     2:16.00 (50.25)     3:04.12 (48.12)
  7 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                 3:06.17   10  
     r:+1.10  41.97     1:30.05 (48.08)     2:18.72 (48.67)     3:06.17 (47.45)
  8 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE             3:07.85    9  
     r:+1.14  40.19     1:28.54 (48.35)     2:19.25 (50.71)     3:07.85 (48.60)
  9 Chassler, Deborah         59 BU Masters-NE                  3:18.80    8  
 10 Carris, Donna             57 South County Y-NE              3:20.17    7  
          r:+1.17                                                              
 -- Feldmann, Betsy           57 University Club-NE                  NS  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
          NE: N 5:49.43        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             58 Swim RI-NE                     5:51.80   17  
              32.79     1:07.67 (34.88)     1:43.47 (35.80)     2:20.00 (36.53)
        2:56.17 (36.17)     3:31.84 (35.67)     4:07.27 (35.43)     4:42.88 (35.61)
        5:18.09 (35.21)     5:51.80 (33.71)                                        
  2 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR               6:50.83   15  
              37.42     1:18.86 (41.44)     2:01.02 (42.16)     2:43.39 (42.37)
        3:25.71 (42.32)     4:08.03 (42.32)     4:49.64 (41.61)     5:30.92 (41.28)
        6:11.98 (41.06)     6:50.83 (38.85)                                        
  3 Tsonos, Nancy             59 Swim RI-NE                     7:15.24   14  
              38.94     1:22.44 (43.50)     2:07.07 (44.63)     2:52.75 (45.68)
        3:37.18 (44.43)     4:22.25 (45.07)     5:06.41 (44.16)     5:51.14 (44.73)
        6:35.91 (44.77)     7:15.24 (39.33)                                        
  4 Lewis, Kathy              56 Swim RI-NE                     7:17.75   13  
              37.21     1:19.12 (41.91)     2:02.74 (43.62)     2:47.82 (45.08)
        3:33.17 (45.35)     4:18.41 (45.24)     5:03.77 (45.36)     5:49.15 (45.38)
        6:34.29 (45.14)     7:17.75 (43.46)                                        
  5 Wasson, Page              58 West Side SC-NE                7:21.93   12  
              38.00     1:20.83 (42.83)     2:07.94 (47.11)     2:55.43 (47.49)
        3:39.56 (44.13)     4:24.10 (44.54)     5:07.53 (43.43)     5:52.60 (45.07)
        6:37.29 (44.69)     7:21.93 (44.64)                                        
  6 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE            7:41.46   11  
              42.18     1:27.91 (45.73)     2:15.49 (47.58)     3:03.76 (48.27)
        3:51.34 (47.58)     4:38.87 (47.53)     5:26.36 (47.49)     6:14.47 (48.11)
        7:00.57 (46.10)     7:41.46 (40.89)                                        
  7 Murphy, Barbara           59 Maine Masters-NE               7:58.45   10  
              42.37     1:29.18 (46.81)     2:17.53 (48.35)     3:06.32 (48.79)
        3:55.05 (48.73)     4:43.76 (48.71)     5:33.89 (50.13)     6:23.99 (50.10)
        7:12.97 (48.98)     7:58.45 (45.48)                                        
  8 Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE              8:01.74    9  
              41.12     1:26.99 (45.87)     2:16.47 (49.48)     3:06.25 (49.78)
        3:56.23 (49.98)     4:46.40 (50.17)     5:36.35 (49.95)     6:26.07 (49.72)
        7:15.58 (49.51)     8:01.74 (46.16)                                        
  9 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE               8:02.95    8  
              41.88     1:28.54 (46.66)     2:16.80 (48.26)     3:06.10 (49.30)
        3:56.26 (50.16)     4:46.88 (50.62)     5:36.82 (49.94)     6:27.72 (50.90)
        7:17.13 (49.41)     8:02.95 (45.82)                                        
 10 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE             8:17.87    7  
              40.41     1:29.27 (48.86)     2:21.08 (51.81)     3:13.47 (52.39)
        4:05.67 (52.20)     4:56.91 (51.24)     5:48.29 (51.38)     6:39.63 (51.34)
        7:30.03 (50.40)     8:17.87 (47.84)                                        
 11 Carris, Donna             57 South County Y-NE              8:51.33    6  
              45.35     1:37.88 (52.53)     2:32.30 (54.42)     3:27.36 (55.06)
        4:21.23 (53.87)     5:16.09 (54.86)     6:11.22 (55.13)     7:05.26 (54.04)
        7:59.30 (54.04)     8:51.33 (52.03)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
          NE: N 13:18.74        2004 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE             13:43.53   17  
              34.95     1:13.26 (38.31)     1:53.52 (40.26)     2:34.93 (41.41)
        3:16.62 (41.69)     3:59.16 (42.54)     4:41.58 (42.42)     5:24.12 (42.54)
        6:06.25 (42.13)     6:48.86 (42.61)     7:31.80 (42.94)     8:14.58 (42.78)
        8:57.21 (42.63)     9:40.15 (42.94)    10:22.12 (41.97)    11:03.06 (40.94)
       11:44.74 (41.68)    12:25.74 (41.00)    13:06.67 (40.93)    13:43.53 (36.86)
  2 Lewis, Kathy              56 Swim RI-NE                    14:45.87   15  
              40.63     1:23.53 (42.90)     2:07.80 (44.27)     2:52.31 (44.51)
        3:36.92 (44.61)                             5:07.11 ( )     5:51.86 (44.75)
        6:36.94 (45.08)     7:22.09 (45.15)     8:07.01 (44.92)     8:51.79 (44.78)
        9:36.36 (44.57)    10:20.94 (44.58)    11:06.09 (45.15)    11:50.67 (44.58)
       12:34.81 (44.14)    13:19.10 (44.29)    14:03.09 (43.99)    14:45.87 (42.78)
  3 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE           15:56.77   14  
              43.77     1:30.78 (47.01)     2:18.42 (47.64)     3:05.91 (47.49)
        3:54.04 (48.13)     4:41.80 (47.76)     5:29.19 (47.39)     6:16.58 (47.39)
        7:04.79 (48.21)     7:53.25 (48.46)     8:41.92 (48.67)     9:30.42 (48.50)
       10:19.07 (48.65)    11:09.46 (50.39)    11:57.28 (47.82)    12:46.43 (49.15)
       13:35.84 (49.41)    14:25.11 (49.27)    15:12.09 (46.98)    15:56.77 (44.68)
  4 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE              16:30.85   13  
              42.85     1:30.41 (47.56)     2:19.76 (49.35)     3:09.33 (49.57)
        4:00.13 (50.80)     4:49.86 (49.73)     5:41.06 (51.20)     6:31.39 (50.33)
        7:21.09 (49.70)     8:10.72 (49.63)     9:01.01 (50.29)     9:51.47 (50.46)
       10:41.82 (50.35)    11:32.20 (50.38)    12:22.98 (50.78)    13:12.99 (50.01)
       14:03.61 (50.62)    14:53.90 (50.29)    15:43.79 (49.89)    16:30.85 (47.06)
  5 Johns, Margaret           56 Granite State-NE              16:47.81   12  
              46.44     1:36.63 (50.19)     2:28.11 (51.48)     3:19.42 (51.31)
        4:10.98 (51.56)     5:01.40 (50.42)     5:52.67 (51.27)     6:43.97 (51.30)
        7:35.99 (52.02)     8:27.27 (51.28)     9:17.75 (50.48)    10:07.76 (50.01)
       10:58.68 (50.92)    11:49.16 (50.48)    12:38.13 (48.97)    13:27.59 (49.46)
       14:17.81 (50.22)    15:08.56 (50.75)    15:58.89 (50.33)    16:47.81 (48.92)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
          NE: N 22:35.73        2005 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasson, Page              58 West Side SC-NE               24:55.04   17  
              40.06     1:24.62 (44.56)     2:09.91 (45.29)     2:55.17 (45.26)
        3:40.43 (45.26)     4:26.12 (45.69)     5:11.12 (45.00)     5:56.73 (45.61)
        6:42.57 (45.84)     7:28.30 (45.73)     8:14.06 (45.76)     8:59.03 (44.97)
        9:44.65 (45.62)    10:30.21 (45.56)    11:15.37 (45.16)    12:00.98 (45.61)
       12:46.44 (45.46)    13:32.74 (46.30)    14:18.29 (45.55)    15:04.42 (46.13)
       15:50.67 (46.25)    16:36.53 (45.86)    17:22.47 (45.94)    18:08.98 (46.51)
       18:54.57 (45.59)    19:39.85 (45.28)    20:25.59 (45.74)    21:11.05 (45.46)
       21:55.97 (44.92)    22:41.39 (45.42)    23:26.57 (45.18)    24:11.62 (45.05)
       24:55.04 (43.42)
  2 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE            27:21.43   15  
              41.05     1:29.12 (48.07)     2:18.92 (49.80)     3:10.01 (51.09)
        4:00.17 (50.16)     4:50.31 (50.14)     5:41.08 (50.77)     6:31.67 (50.59)
        7:22.61 (50.94)     8:12.99 (50.38)     9:02.77 (49.78)     9:52.85 (50.08)
       10:42.78 (49.93)    11:32.97 (50.19)    12:22.95 (49.98)    13:13.20 (50.25)
       14:03.57 (50.37)    14:54.34 (50.77)    15:44.55 (50.21)    16:34.12 (49.57)
       17:24.33 (50.21)    18:14.43 (50.10)    19:04.93 (50.50)    19:55.66 (50.73)
       20:45.79 (50.13)    21:35.59 (49.80)    22:26.16 (50.57)    23:16.86 (50.70)
       24:07.33 (50.47)    24:56.76 (49.43)    25:45.79 (49.03)    26:35.88 (50.09)
       27:21.43 (45.55)
  3 Hendrickson, Nancy        58 ABC Masters-NE                27:50.67   14  
              49.10     1:37.79 (48.69)     2:27.21 (49.42)     3:18.52 (51.31)
        4:08.84 (50.32)     4:58.70 (49.86)     5:49.44 (50.74)     6:39.69 (50.25)
        7:30.77 (51.08)     8:22.08 (51.31)     9:12.78 (50.70)    10:03.30 (50.52)
                               11:44.88 ( )    12:35.59 (50.71)    13:26.88 (51.29)
                               15:10.16 ( )    16:00.75 (50.59)    16:51.40 (50.65)
       17:42.29 (50.89)    18:32.97 (50.68)    19:23.86 (50.89)    20:14.73 (50.87)
       21:05.57 (50.84)    21:56.36 (50.79)    22:47.60 (51.24)    23:38.97 (51.37)
       24:30.50 (51.53)    25:21.32 (50.82)    26:11.82 (50.50)    27:02.06 (50.24)
       27:50.67 (48.61)
  4 Chassler, Deborah         59 BU Masters-NE                 29:03.21   13  
              49.86     1:41.17 (51.31)     2:33.99 (52.82)     3:27.77 (53.78)
        4:21.25 (53.48)     5:15.42 (54.17)     6:08.94 (53.52)     7:01.95 (53.01)
        7:55.45 (53.50)     8:48.43 (52.98)     9:41.43 (53.00)    10:34.82 (53.39)
       11:28.07 (53.25)    12:21.49 (53.42)    13:14.26 (52.77)    14:07.93 (53.67)
       15:00.65 (52.72)    15:53.90 (53.25)    16:46.70 (52.80)    17:39.10 (52.40)
       18:31.83 (52.73)    19:24.82 (52.99)    20:18.08 (53.26)    21:10.98 (52.90)
       22:04.22 (53.24)    22:57.01 (52.79)    23:50.42 (53.41)    24:43.47 (53.05)
       25:36.35 (52.88)    26:28.70 (52.35)    27:20.36 (51.66)    28:12.61 (52.25)
       29:03.21 (50.60)
  5 Carris, Donna             57 South County Y-NE             30:18.92   12  
              46.08     1:38.63 (52.55)     2:33.41 (54.78)     3:27.53 (54.12)
        4:22.96 (55.43)     5:17.81 (54.85)     6:13.59 (55.78)     7:09.23 (55.64)
        8:05.40 (56.17)     9:01.19 (55.79)     9:56.03 (54.84)    10:51.63 (55.60)
       11:47.30 (55.67)    12:43.12 (55.82)    13:39.10 (55.98)    14:34.66 (55.56)
       15:30.53 (55.87)    16:26.26 (55.73)    17:22.38 (56.12)    18:17.30 (54.92)
       19:12.44 (55.14)    20:07.95 (55.51)    21:04.04 (56.09)    22:00.07 (56.03)
       22:56.18 (56.11)    23:52.25 (56.07)    24:47.83 (55.58)    25:43.17 (55.34)
       26:39.74 (56.57)    27:35.90 (56.16)    28:30.99 (55.09)    29:25.91 (54.92)
       30:18.92 (53.01)
  6 Allison, Roberta          58 BU Masters-NE                 30:21.65   11  
              49.76     1:42.51 (52.75)     2:36.12 (53.61)     3:29.59 (53.47)
        4:24.37 (54.78)     5:18.78 (54.41)     6:13.70 (54.92)     7:09.09 (55.39)
        8:05.03 (55.94)     9:00.84 (55.81)     9:58.16 (57.32)    10:54.13 (55.97)
       11:48.89 (54.76)    12:44.13 (55.24)    13:39.69 (55.56)    14:34.56 (54.87)
       15:29.34 (54.78)    16:25.55 (56.21)    17:20.25 (54.70)    18:16.58 (56.33)
       19:12.64 (56.06)    20:08.64 (56.00)    21:03.19 (54.55)    22:00.32 (57.13)
       22:56.55 (56.23)                            24:47.51 ( )    25:44.98 (57.47)
       26:40.48 (55.50)    27:36.55 (56.07)    28:31.72 (55.17)    29:28.11 (56.39)
       30:21.65 (53.54)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
          NE: N 33.43        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE                36.01   17  
  2 Feldmann, Betsy           57 University Club-NE               36.44   15  
  3 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR                 38.29   14  
  4 Murphy, Barbara           59 Maine Masters-NE                 39.63   13  
  5 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE                40.02   12  
  6 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE                     40.96   11  
  7 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE                 42.86   10  
  8 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE               44.50    9  
  9 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE                 46.53    8  
 10 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                   46.59    7  
 11 Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE                55.48    6  
 12 Fontaine, Michele         56 NEM Unattached-NE                56.13    5  
 13 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                  56.86    4  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
          NE: N 1:14.74        2008 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 University Club-NE             1:18.33   17  
              38.35     1:18.33 (39.98)                                        
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE              1:21.36   15  
              40.63     1:21.36 (40.73)                                        
  3 Murphy, Barbara           59 Maine Masters-NE               1:26.45   14  
  4 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE              1:28.23   13  
              42.00     1:28.23 (46.23)                                        
  5 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE             1:35.48   12  
              46.84     1:35.48 (48.64)                                        
  6 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE               1:36.83   11  
  7 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE               1:38.92   10  
              49.31     1:38.92 (49.61)                                        
  8 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                 1:42.75    9  
              49.38     1:42.75 (53.37)                                        
 -- Carris, Donna             57 South County Y-NE                   DQ  
      No touch at turn
            1:00.22        DQ (1:05.88)                                        
 -- Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                     NS  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
          NE: N 2:40.99        2007 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR               2:48.54   17  
     r:+1.40  40.94     1:23.53 (42.59)     2:06.52 (42.99)     2:48.54 (42.02)
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE              3:05.73   15  
              44.98     1:33.02 (48.04)     2:21.30 (48.28)     3:05.73 (44.43)
  3 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 3:14.53   14  
              46.17     1:34.97 (48.80)     2:25.10 (50.13)     3:14.53 (49.43)
  4 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE              3:15.69   13  
              45.31     1:35.32 (50.01)     2:26.57 (51.25)     3:15.69 (49.12)
  5 Mulderig, Sheilagh        58 University Club-NE             3:26.57   12  
              47.81     1:43.03 (55.22)     2:36.85 (53.82)     3:26.57 (49.72)
  6 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                 3:43.88   11  
              50.09     1:47.02 (56.93)   3:43.88 (1:56.86)                    
  7 Sherwood, Kelly           57 Maine Masters-NE               4:02.91   10  
              54.08   1:56.44 (1:02.36)   3:00.51 (1:04.07)   4:02.91 (1:02.40)
 -- Murphy, Barbara           59 Maine Masters-NE                    NS  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 34.45   5/21/2010 LO D KNAPP                                   
          NE: N 35.37        2010 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE                41.10   17  
          r:+0.91                                                              
  2 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                   41.52   15  
          r:+1.05                                                              
  3 Lewis, Kathy              56 Swim RI-NE                       43.70   14  
          r:+0.97                                                              
  4 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE                44.26   13  
          r:+0.98                                                              
  5 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE                 46.53   12  
          r:+0.98                                                              
  6 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE              48.89   11  
          r:+1.28                                                              
  7 Johns, Margaret           56 Granite State-NE                 49.50   10  
          r:+1.02                                                              
  8 Coolidge, Mary            55 University Club-NE               49.78    9  
          r:+0.91                                                              
  9 Foster, Beth              59 Greenwood-NE                     52.69    8  
          r:+1.08                                                              
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:14.67   5/22/2010 LO D KNAPP                                 
          NE: N 1:17.15        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 1:31.05   17  
     r:+1.04  43.58     1:31.05 (47.47)                                        
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE              1:33.12   15  
     r:+0.93  43.13     1:33.12 (49.99)                                        
  3 Tsonos, Nancy             59 Swim RI-NE                     1:35.87   14  
              45.97     1:35.87 (49.90)                                        
  4 Lewis, Kathy              56 Swim RI-NE                     1:36.10   13  
     r:+1.21  46.08     1:36.10 (50.02)                                        
  5 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE              1:39.37   12  
     r:+0.91  47.41     1:39.37 (51.96)                                        
  6 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE                   1:41.53   11  
     r:+0.99  47.24     1:41.53 (54.29)                                        
  7 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE               1:41.89   10  
              46.86     1:41.89 (55.03)                                        
  8 Fox, Liz                  56 Marthas Vineyard-NE            1:48.73    9  
     r:+1.13  51.91     1:48.73 (56.82)                                        
  9 Foster, Beth              59 Greenwood-NE                   1:53.49    8  
     r:+0.99  53.11   1:53.49 (1:00.38)                                        
 10 Weiss, Phyllis            59 MinutemanAndover-NE            2:01.78    7  
     r:+1.43  57.37   2:01.78 (1:04.41)                                        
 11 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                2:22.77    6  
   r:+1.14  1:07.64   2:22.77 (1:15.13)                                        
 -- Carris, Donna             57 South County Y-NE                   DQ  
      Scissors kick
   r:+1.17  1:09.84        DQ (1:15.46)                                        
 -- Johns, Margaret           56 Granite State-NE                    NS  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
          NE: N 2:54.10        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 3:16.92   17  
              44.05     1:33.86 (49.81)     2:24.92 (51.06)     3:16.92 (52.00)
  2 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE              3:34.36   15  
     r:+0.98  48.97     1:43.84 (54.87)     2:39.46 (55.62)     3:34.36 (54.90)
  3 Johns, Margaret           56 Granite State-NE               3:42.93   14  
              49.44     1:45.32 (55.88)     2:44.07 (58.75)     3:42.93 (58.86)
  4 Carris, Donna             57 South County Y-NE              4:58.25   13  
            1:05.62   2:21.06 (1:15.44)   3:41.03 (1:19.97)   4:58.25 (1:17.22)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
          NE: N 29.83        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                   37.16   17  
          r:+1.00                                                              
  2 Garr, Jeanne              56 South County Y-NE                40.03   15  
  3 Loveless, Mary            55 BU Masters-NE                    42.78   14  
          r:+1.26                                                              
  4 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE                 46.19   13  
          r:+1.04                                                              
  5 Hendrickson, Nancy        58 ABC Masters-NE                   48.57   12  
          r:+1.33                                                              
  6 Johns, Margaret           56 Granite State-NE                 51.19   11  
          r:+1.00                                                              
  7 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                  59.53   10  
          r:+1.11                                                              
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
          NE: N 1:19.98        2008 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 1:27.74   17  
     r:+0.94  39.07     1:27.74 (48.67)                                        
  2 Sherwood, Kelly           57 Maine Masters-NE               1:50.92   15  
     r:+1.18  51.26     1:50.92 (59.66)                                        
  3 Johns, Margaret           56 Granite State-NE               1:55.90   14  
     r:+1.12  53.32   1:55.90 (1:02.58)                                        
  4 Carris, Donna             57 South County Y-NE              1:58.93   13  
          r:+1.18                                                              
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
          NE: N 3:10.38        2010 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 3:18.68   17  
     r:+1.01  42.92     1:33.85 (50.93)     2:26.75 (52.90)     3:18.68 (51.93)
  2 Carris, Donna             57 South County Y-NE              4:14.92   15  
     r:+1.21  54.10   1:58.70 (1:04.60)   3:06.86 (1:08.16)   4:14.92 (1:08.06)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
          NE: N 1:09.89        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldmann, Betsy           57 University Club-NE             1:19.31   17  
     r:+0.96  36.48     1:19.31 (42.83)                                        
  2 Craffey, Joan             57 Asphalt Green-MR               1:21.81   15  
     r:+0.95  38.82     1:21.81 (42.99)                                        
  3 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 1:23.10   14  
              39.05     1:23.10 (44.05)                                        
  4 Tsonos, Nancy             59 Swim RI-NE                     1:30.85   13  
     r:+1.03  45.39     1:30.85 (45.46)                                        
  5 Campbell, Patricia        57 Great Bay-NE                   1:31.62   12  
     r:+1.06  42.70     1:31.62 (48.92)                                        
  6 Craffey, Eileen           59 NEM Unattached-NE              1:31.65   11  
     r:+1.04  41.03     1:31.65 (50.62)                                        
  7 O'Brien-Mackinnon, Nancy  58 Maine Masters-NE               1:35.94   10  
              44.14     1:35.94 (51.80)                                        
  8 Glines, Susie             59 ABC Masters-NE                 1:38.87    9  
     r:+1.09  46.99     1:38.87 (51.88)                                        
  9 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE               1:40.99    8  
              46.93     1:40.99 (54.06)                                        
 10 Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE              1:47.73    7  
     r:+1.12  50.95     1:47.73 (56.78)                                        
 11 Carris, Donna             57 South County Y-NE              2:04.94    6  
     r:+1.14  55.47   2:04.94 (1:09.47)                                        
 12 Spira, Elizabeth          57 FISH Masters-MR                2:11.50    5  
   r:+1.24  1:00.83   2:11.50 (1:10.67)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
          NE: N 2:48.20        2005 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 3:06.11   17  
     r:+1.03  42.93     1:32.56 (49.63)     2:25.07 (52.51)     3:06.11 (41.04)
  2 Noyes, Gitika             58 Maine Masters-NE               3:39.71   15  
              48.95     1:45.52 (56.57)   2:51.30 (1:05.78)     3:39.71 (48.41)
  3 Johns, Margaret           56 Granite State-NE               3:40.08   14  
              53.30   1:54.85 (1:01.55)     2:51.97 (57.12)     3:40.08 (48.11)
  4 Carris, Donna             57 South County Y-NE              4:07.76   13  
     r:+1.14  55.92   2:00.68 (1:04.76)   3:16.57 (1:15.89)     4:07.76 (51.19)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
          NE: N 5:51.66        2004 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstens, Linda           58 MIT Masters-NE                 6:31.88   17  
              42.90     1:31.32 (48.42)     2:22.13 (50.81)     3:13.58 (51.45)
        4:07.73 (54.15)     5:01.86 (54.13)     5:49.32 (47.46)     6:31.88 (42.56)
  2 Jirak, Edie               55 Cambridge-NE                   7:02.15   15  
              43.31     1:36.26 (52.95)     2:33.17 (56.91)     3:31.03 (57.86)
        4:28.97 (57.94)     5:27.54 (58.57)     6:15.62 (48.08)     7:02.15 (46.53)
  3 Johns, Margaret           56 Granite State-NE               7:44.99   14  
              55.23   2:03.20 (1:07.97)   3:05.99 (1:02.79)   4:06.86 (1:00.87)
        5:04.67 (57.81)     6:02.85 (58.18)     6:54.52 (51.67)     7:44.99 (50.47)
  4 Witten, Sandra            55 Kingsbury Club-NE              7:46.45   13  
              47.63     1:43.90 (56.27)   2:49.04 (1:05.14)   3:52.31 (1:03.27)
      5:01.46 (1:09.15)   6:10.12 (1:08.66)     6:58.62 (48.50)     7:46.45 (47.83)
  5 Chassler, Deborah         59 BU Masters-NE                  7:58.36   12  
            1:02.02   2:09.23 (1:07.21)     3:08.90 (59.67)     4:07.42 (58.52)
      5:13.52 (1:06.10)   6:17.50 (1:03.98)     7:08.09 (50.59)     7:58.36 (50.27)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
          NE: N 29.50        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patricia          60 Unattached NE-NE                 28.73N  17  
          r:+0.95                                                              
  2 Stiles, Julie             60 University Club-NE               36.38   15  
  3 Barbary, Susan            61 Great Bay-NE                     38.31   14  
          r:+1.10                                                              
  4 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                     38.72   13  
          r:+0.82                                                              
  5 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE              38.79   12  
          r:+1.08                                                              
  6 Beams, Nancy              63 Cambridge-NE                     42.33   11  
          r:+1.11                                                              
  7 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE                43.13   10  
          r:+1.10                                                              
  8 Crossman, Nancy           60 Cape Cod-NE                      44.24    9  
          r:+1.01                                                              
  9 Anderson, Patty           61 Granite State-NE                 44.51    8  
          r:+1.13                                                              
 10 Forbes, Jean              61 South County Y-NE                51.21    7  
          r:+1.16                                                              
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
          NE: N 1:04.29        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            1:22.44   17  
              39.50     1:22.44 (42.94)                                        
  2 Stiles, Julie             60 University Club-NE             1:23.44   15  
              38.47     1:23.44 (44.97)                                        
  3 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            1:26.60   14  
     r:+1.02  42.01     1:26.60 (44.59)                                        
  4 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                   1:30.75   13  
              43.05     1:30.75 (47.70)                                        
  5 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              1:38.10   12  
     r:+1.19  47.95     1:38.10 (50.15)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:15.60   5/10/2009 F.WILLIAMSON                               
          NE: N 2:28.11        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            2:56.09   17  
     r:+1.10  40.85     1:24.36 (43.51)     2:10.54 (46.18)     2:56.09 (45.55)
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            3:10.96   15  
     r:+1.09  43.65     1:32.75 (49.10)     2:23.54 (50.79)     3:10.96 (47.42)
  3 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              3:30.54   14  
     r:+1.12  47.97     1:41.21 (53.24)     2:35.57 (54.36)     3:30.54 (54.97)
  4 Forbes, Jean              61 South County Y-NE              4:01.02   13  
     r:+1.05  52.01   1:53.83 (1:01.82)   2:59.55 (1:05.72)   4:01.02 (1:01.47)
 -- Stiles, Julie             60 University Club-NE                  NS  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:59.36   5/23/2010 CELESTE MILLER                             
          NE: N 6:34.59        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            7:37.76   17  
              41.80     1:27.17 (45.37)     2:13.44 (46.27)     2:59.41 (45.97)
        3:45.76 (46.35)     4:32.10 (46.34)     5:18.82 (46.72)     6:05.49 (46.67)
        6:52.27 (46.78)     7:37.76 (45.49)                                        
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            8:24.50   15  
              44.76     1:34.04 (49.28)     2:25.83 (51.79)     3:18.74 (52.91)
        4:11.19 (52.45)     5:02.41 (51.22)     5:54.35 (51.94)     6:46.20 (51.85)
        7:37.80 (51.60)     8:24.50 (46.70)                                        
  3 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               9:18.19   14  
              49.03     1:44.27 (55.24)     2:41.46 (57.19)     3:38.23 (56.77)
        4:35.58 (57.35)     5:34.16 (58.58)     6:30.97 (56.81)     7:27.15 (56.18)
        8:23.12 (55.97)     9:18.19 (55.07)                                        
  4 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              9:18.92   13  
              48.58     1:42.40 (53.82)     2:37.75 (55.35)     3:34.22 (56.47)
        4:31.59 (57.37)     5:28.47 (56.88)     6:26.05 (57.58)     7:23.69 (57.64)
        8:21.90 (58.21)     9:18.92 (57.02)                                        
  5 Forbes, Jean              61 South County Y-NE             10:34.26   12  
              52.30   1:53.41 (1:01.11)   2:57.56 (1:04.15)   4:02.79 (1:05.23)
      5:07.84 (1:05.05)   6:13.52 (1:05.68)   7:19.94 (1:06.42)   8:25.57 (1:05.63)
      9:31.42 (1:05.85)  10:34.26 (1:02.84)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
          NE: N 13:26.31        2006 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE           17:34.08   17  
              49.49     1:40.40 (50.91)     2:32.38 (51.98)     3:25.42 (53.04)
        4:17.90 (52.48)     5:10.83 (52.93)     6:04.64 (53.81)     6:57.54 (52.90)
        7:50.40 (52.86)     8:43.82 (53.42)     9:36.58 (52.76)    10:30.09 (53.51)
       11:24.24 (54.15)    12:18.02 (53.78)    13:11.79 (53.77)    14:04.76 (52.97)
       14:58.11 (53.35)    15:51.55 (53.44)    16:44.25 (52.70)    17:34.08 (49.83)
  2 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE              18:32.50   15  
              49.14     1:44.95 (55.81)     2:41.15 (56.20)     3:36.11 (54.96)
        4:31.69 (55.58)     5:27.07 (55.38)     6:22.93 (55.86)     7:18.20 (55.27)
        8:13.95 (55.75)     9:08.94 (54.99)    10:04.78 (55.84)    11:00.49 (55.71)
       11:57.35 (56.86)    12:54.74 (57.39)    13:50.91 (56.17)    14:48.84 (57.93)
       15:45.01 (56.17)    16:41.58 (56.57)    17:37.70 (56.12)    18:32.50 (54.80)
  3 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE             18:37.55   14  
              51.60     1:44.57 (52.97)     2:39.27 (54.70)     3:34.31 (55.04)
        4:30.63 (56.32)     5:26.48 (55.85)     6:23.13 (56.65)     7:20.32 (57.19)
        8:16.37 (56.05)     9:13.21 (56.84)    10:10.71 (57.50)    11:07.04 (56.33)
       12:02.81 (55.77)    12:58.39 (55.58)    13:55.79 (57.40)    14:52.21 (56.42)
       15:49.40 (57.19)    16:45.83 (56.43)    17:42.94 (57.11)    18:37.55 (54.61)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:24.14   4/16/2010 CELESTE MILLER                            
          NE: N 23:06.98        2009 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE           26:37.05   17  
              42.45     1:29.23 (46.78)     2:17.42 (48.19)     3:05.53 (48.11)
        3:53.83 (48.30)     4:42.18 (48.35)     5:30.15 (47.97)     6:18.09 (47.94)
        7:06.11 (48.02)     7:54.33 (48.22)     8:41.75 (47.42)     9:30.64 (48.89)
       10:19.10 (48.46)    11:07.58 (48.48)    11:56.99 (49.41)    12:45.85 (48.86)
       13:33.95 (48.10)    14:22.85 (48.90)    15:12.07 (49.22)    16:00.53 (48.46)
       16:50.06 (49.53)    17:39.07 (49.01)    18:28.36 (49.29)    19:17.39 (49.03)
       20:05.84 (48.45)    20:55.43 (49.59)    21:44.18 (48.75)    22:32.94 (48.76)
       23:22.34 (49.40)    24:11.24 (48.90)    24:59.68 (48.44)    25:48.56 (48.88)
       26:37.05 (48.49)
  2 Forbes, Jean              61 South County Y-NE             36:29.47   15  
              58.28   2:00.84 (1:02.56)   3:04.57 (1:03.73)   4:08.37 (1:03.80)
      5:11.56 (1:03.19)   6:16.57 (1:05.01)   7:22.91 (1:06.34)   8:29.25 (1:06.34)
      9:36.05 (1:06.80)  10:42.76 (1:06.71)  11:47.67 (1:04.91)  12:54.26 (1:06.59)
     13:59.83 (1:05.57)  15:04.55 (1:04.72)  16:10.21 (1:05.66)  17:16.04 (1:05.83)
     18:24.30 (1:08.26)  19:31.63 (1:07.33)  20:38.50 (1:06.87)  21:46.39 (1:07.89)
     22:53.75 (1:07.36)  24:02.38 (1:08.63)  25:10.24 (1:07.86)  26:17.79 (1:07.55)
     27:26.51 (1:08.72)  28:35.46 (1:08.95)  29:43.52 (1:08.06)  30:53.17 (1:09.65)
     32:00.78 (1:07.61)  33:08.54 (1:07.76)  34:17.06 (1:08.52)  35:24.36 (1:07.30)
     36:29.47 (1:05.11)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.94   5/22/2010 DIANN UUSTAL                                 
          NE: N 32.94        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patricia          60 Unattached NE-NE                 32.79U  17  
  2 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                     44.26   15  
  3 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE              45.36   14  
  4 Stiles, Julie             60 University Club-NE               46.24   13  
  5 Barbary, Susan            61 Great Bay-NE                     49.29   12  
  6 Crossman, Nancy           60 Cape Cod-NE                      57.75   11  
  7 Beams, Nancy              63 Cambridge-NE                     58.77   10  
  8 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE                59.55    9  
  9 Anderson, Patty           61 Granite State-NE               1:01.29    8  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:11.74   5/23/2010 DIANN UUSTAL                               
          NE: N 1:11.74        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patricia          60 Unattached NE-NE               1:13.04   17  
              35.54     1:13.04 (37.50)                                        
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            1:43.10   15  
              52.29     1:43.10 (50.81)                                        
  3 Stiles, Julie             60 University Club-NE             1:44.87   14  
              50.76     1:44.87 (54.11)                                        
  4 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               1:46.62   13  
              51.52     1:46.62 (55.10)                                        
  5 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              2:00.55   12  
            1:00.19   2:00.55 (1:00.36)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:42.86   4/20/1997 BETSY JORDAN                               
          NE: N 2:43.01        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            3:45.14   17  
              55.37     1:54.83 (59.46)     2:53.90 (59.07)     3:45.14 (51.24)
  2 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               3:51.51   15  
              54.40     1:52.78 (58.38)     2:52.37 (59.59)     3:51.51 (59.14)
  3 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              4:27.96   14  
            1:03.36   2:11.95 (1:08.59)   3:20.46 (1:08.51)   4:27.96 (1:07.50)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
          NE: N 37.01        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE              47.58   17  
          r:+1.11                                                              
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE              52.20   15  
          r:+1.11                                                              
  3 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE                 53.06   14  
  4 Forbes, Jean              61 South County Y-NE              1:00.06   13  
          r:+1.05                                                              
  5 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              1:11.73   12  
          r:+1.15                                                              
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
          NE: N 1:28.02        1987 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            1:44.14   17  
     r:+1.05  51.02     1:44.14 (53.12)                                        
  2 Barbary, Susan            61 Great Bay-NE                   1:45.71   15  
              49.10     1:45.71 (56.61)                                        
  3 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               1:50.30   14  
     r:+1.18  52.42     1:50.30 (57.88)                                        
  4 Crossman, Nancy           60 Cape Cod-NE                    2:02.52   13  
     r:+1.05  58.35   2:02.52 (1:04.17)                                        
  5 Anderson, Patty           61 Granite State-NE               2:03.93   12  
     r:+1.02  58.00   2:03.93 (1:05.93)                                        
  6 Beams, Nancy              63 Cambridge-NE                   2:14.87   11  
   r:+1.14  1:03.55   2:14.87 (1:11.32)                                        
  7 Forbes, Jean              61 South County Y-NE              2:15.20   10  
   r:+1.06  1:06.03   2:15.20 (1:09.17)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
          NE: N 3:02.35        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            3:39.68   17  
              50.25     1:46.00 (55.75)     2:42.97 (56.97)     3:39.68 (56.71)
  2 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               3:54.40   15  
              51.43     1:49.99 (58.56)   2:51.98 (1:01.99)   3:54.40 (1:02.42)
  3 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            4:05.06   14  
              56.40   1:59.80 (1:03.40)   3:03.67 (1:03.87)   4:05.06 (1:01.39)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
          NE: N 30.13        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patricia          60 Unattached NE-NE                 31.22   17  
          r:+0.93                                                              
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE              43.86   15  
          r:+1.10                                                              
  3 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                     45.52   14  
          r:+1.00                                                              
  4 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE                 47.55   13  
  5 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE              51.05   12  
          r:+1.06                                                              
  6 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE                56.28   11  
          r:+1.13                                                              
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
          NE: N 1:29.70        1989 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            1:44.99   17  
          r:+1.17                                                              
  2 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               1:45.52   15  
              50.05     1:45.52 (55.47)                                        
  3 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            2:07.50   14  
     r:+1.13  57.51   2:07.50 (1:09.99)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:37.22   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
          NE: N 3:18.33        2001 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               3:55.49   17  
              52.03     1:51.58 (59.55)   2:54.07 (1:02.49)   3:55.49 (1:01.42)
  2 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            4:35.76   15  
     r:+1.07  59.14   2:08.42 (1:09.28)   3:24.44 (1:16.02)   4:35.76 (1:11.32)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
          NE: N 1:11.61        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Patricia          60 Unattached NE-NE               1:13.61   17  
     r:+0.91  32.92     1:13.61 (40.69)                                        
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE            1:38.29   15  
     r:+1.04  45.42     1:38.29 (52.87)                                        
  3 Barbary, Susan            61 Great Bay-NE                   1:39.96   14  
              46.77     1:39.96 (53.19)                                        
  4 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                   1:41.42   13  
              45.53     1:41.42 (55.89)                                        
  5 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               1:44.32   12  
              49.61     1:44.32 (54.71)                                        
  6 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              1:57.94   11  
     r:+1.06  57.03   1:57.94 (1:00.91)                                        
  7 Anderson, Patty           61 Granite State-NE               1:59.86   10  
     r:+1.18  56.98   1:59.86 (1:02.88)                                        
  8 Crossman, Nancy           60 Cape Cod-NE                    2:02.81    9  
   r:+0.96  1:02.98     2:02.81 (59.83)                                        
  9 Forbes, Jean              61 South County Y-NE              2:16.05    8  
   r:+1.28  1:07.54   2:16.05 (1:08.51)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:31.84   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
          NE: N 2:46.47        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            3:32.14   17  
     r:+1.06  52.20     1:51.02 (58.82)     2:46.53 (55.51)     3:32.14 (45.61)
  2 Bouvrie, Alice            62 Cambridge-NE                   3:44.65   15  
              52.89     1:49.49 (56.60)   2:55.04 (1:05.55)     3:44.65 (49.61)
  3 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               3:47.09   14  
              49.39     1:45.18 (55.79)   2:51.13 (1:05.95)     3:47.09 (55.96)
  4 Sexsmith, Amy             64 South County Y-NE              4:13.59   13  
              56.67   2:06.04 (1:09.37)   3:22.67 (1:16.63)     4:13.59 (50.92)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:27.07   5/21/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
          NE: N 5:54.58        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Carol           62 MinutemanAndover-NE            7:37.18   17  
              55.10   2:00.70 (1:05.60)   3:02.99 (1:02.29)   4:05.94 (1:02.95)
        5:04.22 (58.28)     6:03.90 (59.68)     6:52.03 (48.13)     7:37.18 (45.15)
  2 Panayotoff, Kristi        62 Maine Masters-NE               8:00.10   15  
              51.56     1:51.09 (59.53)     2:50.36 (59.27)   3:51.32 (1:00.96)
      4:59.86 (1:08.54)   6:07.19 (1:07.33)     7:03.71 (56.52)     8:00.10 (56.39)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
          NE: N 31.01        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             65 Y of North Shore-NE              36.08   17  
  2 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR                 37.43   15  
  3 Foreman, Judy             67 Cambridge-NE                     39.68   14  
          r:+0.97                                                              
  4 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                    49.35   13  
          r:+1.24                                                              
  5 Layman, Karol             66 Great Bay-NE                     50.11   12  
          r:+1.12                                                              
  6 Jenkins, Priscilla        67 Maine Masters-NE               1:22.95   11  
          r:+1.39                                                              
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
          NE: N 1:09.04        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               1:23.19   17  
              40.16     1:23.19 (43.03)                                        
  2 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               1:28.05   15  
              41.75     1:28.05 (46.30)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:24.66   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
          NE: N 2:35.44        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               3:02.68   17  
     r:+1.05  41.72     1:27.48 (45.76)     2:15.10 (47.62)     3:02.68 (47.58)
  2 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               3:03.29   15  
     r:+0.91  41.33     1:28.21 (46.88)     2:16.15 (47.94)     3:03.29 (47.14)
  3 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                  4:04.62   14  
     r:+1.13  54.72   1:59.11 (1:04.39)   3:04.57 (1:05.46)   4:04.62 (1:00.05)
  4 Layman, Karol             66 Great Bay-NE                   4:21.67   13  
              57.48   2:05.93 (1:08.45)   3:16.64 (1:10.71)   4:21.67 (1:05.03)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
          NE: N 6:49.80        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             65 Y of North Shore-NE            7:27.36   17  
              40.08     1:23.58 (43.50)     2:08.29 (44.71)     2:53.63 (45.34)
        3:39.41 (45.78)     4:25.55 (46.14)     5:11.69 (46.14)     5:58.05 (46.36)
        6:43.69 (45.64)     7:27.36 (43.67)                                        
  2 Caron, Aagje              69 Great Bay-NE                   8:02.92   15  
              44.59     1:32.24 (47.65)     2:21.04 (48.80)     3:09.98 (48.94)
        3:58.41 (48.43)     4:48.22 (49.81)     5:37.57 (49.35)     6:27.12 (49.55)
        7:15.88 (48.76)     8:02.92 (47.04)                                        
  3 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               8:16.61   14  
              44.34     1:34.10 (49.76)     2:24.45 (50.35)     3:14.12 (49.67)
        4:04.62 (50.50)     4:55.17 (50.55)     5:46.50 (51.33)     6:37.70 (51.20)
        7:28.39 (50.69)     8:16.61 (48.22)                                        
  4 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                9:38.51   13  
              51.14     1:50.64 (59.50)   2:50.80 (1:00.16)     3:50.40 (59.60)
      4:50.43 (1:00.03)     5:50.35 (59.92)     6:49.46 (59.11)     7:48.13 (58.67)
        8:45.87 (57.74)     9:38.51 (52.64)                                        
  5 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                 10:31.72   12  
              54.08   1:55.88 (1:01.80)   3:01.04 (1:05.16)   4:06.83 (1:05.79)
      5:12.40 (1:05.57)   6:17.86 (1:05.46)   7:24.00 (1:06.14)   8:27.99 (1:03.99)
      9:33.00 (1:05.01)    10:31.72 (58.72)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
          NE: N 14:04.18        1993 Clara Walker                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             65 Y of North Shore-NE           15:10.23   17  
              40.99     1:25.50 (44.51)     2:10.82 (45.32)     2:56.48 (45.66)
        3:42.15 (45.67)     4:27.80 (45.65)     5:14.90 (47.10)     6:00.61 (45.71)
        6:46.16 (45.55)     7:32.37 (46.21)     8:18.25 (45.88)     9:04.11 (45.86)
        9:50.23 (46.12)    10:37.10 (46.87)    11:22.60 (45.50)    12:08.21 (45.61)
       12:54.17 (45.96)    13:40.16 (45.99)    14:25.58 (45.42)    15:10.23 (44.65)
  2 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE              17:44.27   15  
              48.39     1:40.75 (52.36)     2:34.04 (53.29)     3:27.95 (53.91)
        4:22.57 (54.62)     5:16.31 (53.74)     6:10.73 (54.42)     7:03.98 (53.25)
        7:57.83 (53.85)     8:51.66 (53.83)     9:46.34 (54.68)    10:40.02 (53.68)
       11:33.81 (53.79)    12:27.47 (53.66)    13:21.22 (53.75)    14:15.20 (53.98)
       15:08.60 (53.40)    16:01.44 (52.84)    16:53.94 (52.50)    17:44.27 (50.33)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
          NE: N 36.03        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             65 Y of North Shore-NE              41.11   17  
  2 Foreman, Judy             67 Cambridge-NE                     43.41   15  
  3 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE                 46.61   14  
  4 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR                 50.11   13  
  5 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                  51.89   12  
  6 Layman, Karol             66 Great Bay-NE                     58.25   11  
  7 Jenkins, Priscilla        67 Maine Masters-NE               1:15.83   10  
  8 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                  1:20.21    9  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
          NE: N 1:21.36        1994 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             67 Cambridge-NE                   1:37.35   17  
              47.23     1:37.35 (50.12)                                        
  2 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               1:40.78   15  
              48.63     1:40.78 (52.15)                                        
  3 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               1:50.10   14  
              54.00     1:50.10 (56.10)                                        
  4 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                1:59.07   13  
              59.10     1:59.07 (59.97)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:50.17   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
          NE: N 2:58.87        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               3:41.53   17  
              52.22     1:48.33 (56.11)     2:46.71 (58.38)     3:41.53 (54.82)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
          NE: N 40.79        1993 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                    51.46   17  
          r:+1.04                                                              
  2 Layman, Karol             66 Great Bay-NE                   1:08.39   15  
          r:+1.20                                                              
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
          NE: N 1:29.00        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             65 Y of North Shore-NE            1:37.18   17  
     r:+1.16  48.72     1:37.18 (48.46)                                        
  2 Caron, Aagje              69 Great Bay-NE                   1:44.66   15  
              52.31     1:44.66 (52.35)                                        
  3 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               1:49.33   14  
              51.85     1:49.33 (57.48)                                        
  4 Lasche, Rosemary          65 BC Masters-NE                  1:59.45   13  
     r:+1.29  56.19   1:59.45 (1:03.26)                                        
 -- Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                     DQ  
   r:+1.07  1:11.10        DQ (1:13.68)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
          NE: N 37.68        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE                 47.37   17  
          r:+0.89                                                              
  2 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR                 50.22   15  
  3 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                  57.91   14  
          r:+1.14                                                              
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
          NE: N 1:33.56        2004 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               1:50.66   17  
     r:+0.90  51.11     1:50.66 (59.55)                                        
  2 Caron, Aagje              69 Great Bay-NE                   1:55.13   15  
              54.39   1:55.13 (1:00.74)                                        
  3 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               2:03.84   14  
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:09.16   5/10/2009 DANIELA BARNEA                             
          NE: N 3:28.65        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               4:01.75   17  
     r:+0.93  53.49   1:56.21 (1:02.72)   3:01.05 (1:04.84)   4:01.75 (1:00.70)
  2 Caron, Aagje              69 Great Bay-NE                   4:12.82   15  
              55.19   1:59.18 (1:03.99)   3:04.97 (1:05.79)   4:12.82 (1:07.85)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:18.86   5/10/2009 JACKIE MARR                                
          NE: N 1:19.84        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               1:43.30   17  
     r:+0.86  46.92     1:43.30 (56.38)                                        
  2 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               1:45.52   15  
              52.00     1:45.52 (53.52)                                        
  3 Foreman, Judy             67 Cambridge-NE                   1:47.73   14  
     r:+1.03  47.55   1:47.73 (1:00.18)                                        
  4 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                1:59.40   13  
     r:+1.17  57.32   1:59.40 (1:02.08)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:52.51   5/22/2010 SUZANNE DILLS                              
          NE: N 2:54.51        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Barbara            66 Granite State-NE               3:42.81   17  
              49.84     1:45.71 (55.87)   2:56.19 (1:10.48)     3:42.81 (46.62)
  2 Hill, Marcia              66 Asphalt Green-MR               3:46.82   15  
              53.89     1:53.63 (59.74)   2:57.51 (1:03.88)     3:46.82 (49.31)
  3 Williams, Janice          67 FISH Masters-MR                4:15.10   14  
          r:+1.15           2:09.28 ( )   3:20.39 (1:11.11)     4:15.10 (54.71)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:01.14   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
          NE: N 6:24.09        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              69 Great Bay-NE                   7:33.62   17  
              56.27   1:59.99 (1:03.72)   3:00.10 (1:00.11)     3:58.32 (58.22)
        4:56.04 (57.72)     5:54.04 (58.00)     6:45.09 (51.05)     7:33.62 (48.53)
 -- Hardy, Barbara            66 Granite State-NE                    DQ  
      Did not finish - Misc
              52.56     1:51.23 (58.67)     2:49.30 (58.07)   3:59.42 (1:10.12)
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
          NE: N 1:15.16        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 UV Rays-NE                     1:37.58   17  
     r:+1.30  48.64     1:37.58 (48.94)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
          NE: N 1:29.60        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 UV Rays-NE                     1:58.05   17  
              58.35     1:58.05 (59.70)                                        
  2 Stavis, Ruth              73 UV Rays-NE                     1:59.89   15  
            1:00.48     1:59.89 (59.41)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
          NE: N 44.57        2009 Susan Livingston                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stavis, Ruth              73 UV Rays-NE                       51.84   17  
          r:+1.02                                                              
  2 Matorin, Barbara          72 UV Rays-NE                     1:01.56   15  
          r:+1.02                                                              
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
          NE: N 3:27.99        2005 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matorin, Barbara          72 UV Rays-NE                     4:24.97   17  
   r:+1.13  1:05.60   2:09.79 (1:04.19)   3:25.30 (1:15.51)     4:24.97 (59.67)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
          NE: N 37.21        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE                 51.50   17  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
          NE: N 1:22.79        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE               2:02.04   17  
              54.98   2:02.04 (1:07.06)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
          NE: N 2:53.05        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MinutemanAndover-NE            3:29.33   17  
              50.02   3:29.33 (2:39.31)                                        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:47.72    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
          NE: N 15:47.72        2009 Ronnie Kamphausen                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MinutemanAndover-NE           19:38.23   17  
              54.68     1:53.63 (58.95)     2:53.52 (59.89)   3:53.61 (1:00.09)
      4:54.58 (1:00.97)     5:54.47 (59.89)   6:55.34 (1:00.87)     7:55.19 (59.85)
      8:57.02 (1:01.83)     9:55.88 (58.86)    10:55.84 (59.96)    11:55.40 (59.56)
     12:55.58 (1:00.18)    13:53.45 (57.87)    14:52.69 (59.24)    15:50.93 (58.24)
       16:48.69 (57.76)    17:45.22 (56.53)    18:42.16 (56.94)    19:38.23 (56.07)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
          NE: N 46.35        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE                    NS  
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:16.35   4/30/2000 DORIS STEADMAN                             
          NE: N 3:46.02        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Laverne            76 MinutemanAndover-NE            4:01.58   17  
              57.74   2:00.92 (1:03.18)   3:02.90 (1:01.98)     4:01.58 (58.68)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
          NE: N 47.31        2010 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE               1:07.26   17  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
          NE: N 1:54.39        2010 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE               2:41.03   17  
 
Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:41.89   4/30/2000 LOIS KIVI NOCHMAN                          
          NE: N 4:57.95        1991 Mary Wentworth                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           77 Maine Masters-NE               6:13.15   17  
            1:19.76   2:55.39 (1:35.63)   4:35.23 (1:39.84)   6:13.15 (1:37.92)
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
          NE: N 3:40.29        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE            5:15.54   17  
            1:14.08   2:36.33 (1:22.25)   3:57.11 (1:20.78)   5:15.54 (1:18.43)
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
          NE: N 9:37.51        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE           13:40.55   17  
            1:18.45   2:40.05 (1:21.60)   4:05.19 (1:25.14)   5:26.63 (1:21.44)
      6:49.75 (1:23.12)   8:12.47 (1:22.72)   9:35.60 (1:23.13)  11:00.16 (1:24.56)
     12:21.70 (1:21.54)  13:40.55 (1:18.85)                                        
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:20.18   3/30/2008 JEAN TROY                                 
          NE: N 20:08.62        2001 B Burrill                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
          NE: N 52.11        2006 Esther Pelletier                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE            1:06.41   17  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
          NE: N 4:12.20        1997 Mardie Brown                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE            4:59.27   17  
            1:09.82   2:25.43 (1:15.61)   3:42.19 (1:16.76)   4:59.27 (1:17.08)
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:44.34   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
          NE: N 2:09.49        2005 Barbara Boley                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            82 Y of North Shore-NE            3:00.92   17  
            1:33.73   3:00.92 (1:27.19)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.36   4/19/2009 MARGERY MEYER                                
          NE: N 48.19        2006 B Burrill                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelletier, Esther         85 MinutemanAndover-NE              50.21   17  
          r:+1.18                                                              
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:14.15   4/13/2008 MARGERY MEYER                             
          NE: N 10:58.65        2006 B Burrill                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelletier, Esther         85 MinutemanAndover-NE           11:49.39   17  
              59.85   2:07.51 (1:07.66)   3:22.10 (1:14.59)   4:36.17 (1:14.07)
      5:50.62 (1:14.45)   7:06.39 (1:15.77)   8:21.58 (1:15.19)   9:32.74 (1:11.16)
     10:43.75 (1:11.01)  11:49.39 (1:05.64)                                        
 
Women 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:02.30   5/10/2009 MARGERY MEYER                             
          NE: N 23:23.76        2002 Mardie Brown                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelletier, Esther         85 MinutemanAndover-NE           25:46.69   17  
            1:05.24   2:21.81 (1:16.57)   3:38.59 (1:16.78)   4:59.49 (1:20.90)
      6:19.53 (1:20.04)   7:40.82 (1:21.29)   9:01.68 (1:20.86)  10:21.62 (1:19.94)
     11:40.81 (1:19.19)  13:01.34 (1:20.53)  14:18.64 (1:17.30)  15:37.88 (1:19.24)
     16:55.47 (1:17.59)  18:11.82 (1:16.35)  19:27.74 (1:15.92)  20:47.19 (1:19.45)
     22:04.86 (1:17.67)  23:21.83 (1:16.97)  24:36.09 (1:14.26)  25:46.69 (1:10.60)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
          NE: N 21.55        2010 Scott Mc Inerney                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     20.79N  17  
          r:+0.77                                                              
  2 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               21.56   15  
          r:+0.71                                                              
  3 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                     22.25   14  
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   22.32   13  
          r:+0.65                                                              
  5 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE              22.68   12  
          r:+0.77                                                              
  6 Tardie, Jacques           23 Maine Masters-NE                 23.71   11  
  7 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   23.78   10  
  8 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               24.00    9  
  9 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               24.06    8  
          r:+0.69                                                              
 10 Wegimont, Matthew         20 South County Y-NE                24.34    7  
          r:+0.69                                                              
 11 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE                 24.43    6  
 12 Seeley, Patrick           24 Cambridge-NE                     24.44    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Jordan, Ridge             18 Maine Masters-NE                 25.16    4  
 14 Charaukhin, Viachaslau    24 Cambridge-NE                     25.87    3  
          r:+0.78                                                              
 15 Davis, Andrew             23 Liquid Assets-NE                 26.14    2  
          r:+0.82                                                              
 16 Serra, Dario              22 Waterhorses-NE                   26.17    1  
 17 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE                 26.69  
          r:+0.75                                                              
 18 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR               26.78  
          r:+0.83                                                              
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
          NE: N 47.41        2010 Scott Mc Inerney                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     46.30N  17  
     r:+0.79  21.96       46.30 (24.34)                                        
  2 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               48.06   15  
     r:+0.67  22.44       48.06 (25.62)                                        
  3 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                     48.46   14  
              22.99       48.46 (25.47)                                        
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   49.01   13  
     r:+0.71  23.13       49.01 (25.88)                                        
  5 Brosnan, Aaron            22 Y of North Shore-NE              52.13   12  
     r:+0.83  24.75       52.13 (27.38)                                        
  6 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               52.38   11  
     r:+0.67  24.82       52.38 (27.56)                                        
  7 Tardie, Jacques           23 Maine Masters-NE                 52.48   10  
              24.79       52.48 (27.69)                                        
  8 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   53.34    9  
              25.74       53.34 (27.60)                                        
  9 Kwan, Matthew             22 Maine Masters-NE                 53.49    8  
              26.04       53.49 (27.45)                                        
 10 Liu, Tom                  23 FISH Masters-MR                  53.92    7  
     r:+0.77  24.83       53.92 (29.09)                                        
 11 Wegimont, Matthew         20 South County Y-NE                54.11    6  
     r:+0.65  25.24       54.11 (28.87)                                        
 12 Jordan, Ridge             18 Maine Masters-NE                 54.69    5  
     r:+0.80  25.81       54.69 (28.88)                                        
 13 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               54.75    4  
              26.61       54.75 (28.14)                                        
 14 Charaukhin, Viachaslau    24 Cambridge-NE                     56.81    3  
     r:+0.84  27.11       56.81 (29.70)                                        
 15 Davis, Andrew             23 Liquid Assets-NE                 57.65    2  
     r:+0.84  27.21       57.65 (30.44)                                        
 16 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             1:00.17    1  
     r:+0.91  27.87     1:00.17 (32.30)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
          NE: N 1:47.77        1996 Chris Barrett                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE            1:48.90   17  
     r:+0.74  25.23       52.89 (27.66)     1:20.46 (27.57)     1:48.90 (28.44)
  2 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                 1:50.96   15  
     r:+0.67  25.12       53.04 (27.92)     1:21.68 (28.64)     1:50.96 (29.28)
  3 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR             1:55.28   14  
     r:+0.89  26.05       54.54 (28.49)     1:24.70 (30.16)     1:55.28 (30.58)
  4 Kwan, Matthew             22 Maine Masters-NE               1:56.15   13  
              26.45       55.80 (29.35)     1:26.17 (30.37)     1:56.15 (29.98)
  5 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               1:56.98   12  
          r:+0.78                                                              
  6 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR             1:58.12   11  
     r:+0.68  26.20       56.45 (30.25)     1:28.32 (31.87)     1:58.12 (29.80)
  7 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             2:19.60   10  
              32.09     1:07.40 (35.31)     1:42.20 (34.80)     2:19.60 (37.40)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
          NE: N 4:55.71        2002 Daniel Moran                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               5:27.49   17  
              29.19     1:01.52 (32.33)     1:34.99 (33.47)     2:08.47 (33.48)
        2:41.42 (32.95)     3:14.76 (33.34)     3:48.34 (33.58)     4:21.93 (33.59)
        4:55.25 (33.32)     5:27.49 (32.24)                                        
  2 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               5:43.32   15  
              30.53     1:03.51 (32.98)     1:37.24 (33.73)     2:11.52 (34.28)
        2:46.36 (34.84)     3:21.58 (35.22)     3:57.00 (35.42)     4:32.45 (35.45)
        5:08.09 (35.64)     5:43.32 (35.23)                                        
  3 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             6:52.93   14  
              31.74     1:08.25 (36.51)     1:46.56 (38.31)     2:25.61 (39.05)
      3:52.09 (1:26.48)                                                            
            6:07.62 ( )     6:52.93 (45.31)                                        
  4 Chertok, Zachary          22 Y of North Shore-NE            7:27.15   13  
              38.87     1:21.86 (42.99)     2:06.56 (44.70)     2:52.01 (45.45)
        3:37.50 (45.49)     4:23.95 (46.45)     5:09.41 (45.46)     5:55.69 (46.28)
        6:42.26 (46.57)     7:27.15 (44.89)                                        
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
          NE: N 17:04.66        2002 Daniel Moran                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          22 Y of North Shore-NE           25:51.48   17  
              39.23     1:22.72 (43.49)     2:07.64 (44.92)     2:53.34 (45.70)
        3:39.44 (46.10)     4:26.27 (46.83)     5:13.25 (46.98)     6:01.09 (47.84)
        6:48.44 (47.35)     7:35.75 (47.31)     8:23.28 (47.53)     9:10.98 (47.70)
        9:58.59 (47.61)    10:46.54 (47.95)    11:34.13 (47.59)    12:21.33 (47.20)
       13:08.85 (47.52)    13:56.97 (48.12)    14:44.76 (47.79)    15:32.49 (47.73)
       16:20.54 (48.05)    17:08.49 (47.95)    17:56.81 (48.32)    18:44.05 (47.24)
       19:32.26 (48.21)    20:19.96 (47.70)    21:07.13 (47.17)    21:55.46 (48.33)
       22:43.48 (48.02)    23:31.24 (47.76)    24:18.64 (47.40)    25:05.61 (46.97)
       25:51.48 (45.87)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
          NE: N 23.67        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               24.86   17  
  2 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE                 25.21   15  
  3 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     25.63   14  
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   25.71   13  
  5 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               26.85   12  
  6 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               28.07   11  
  7 Clark, Benjamin           22 Granite State-NE                 29.44   10  
  8 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE                 29.52    9  
  9 Wegimont, Matthew         20 South County Y-NE                30.18    8  
 10 Jordan, Ridge             18 Maine Masters-NE                 30.23    7  
 11 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR               30.41    6  
 12 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE                 30.70    5  
 13 Davis, Andrew             23 Liquid Assets-NE                 31.32    4  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
          NE: N 53.38        2010 Matt Jordan                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               53.27   17  
              26.00       53.27 (27.27)                                        
  2 O'Brien, Mathew           22 MinutemanAndover-NE              54.44   15  
              25.93       54.44 (28.51)                                        
  3 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE                 54.60   14  
              26.49       54.60 (28.11)                                        
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   55.35   13  
              27.09       55.35 (28.26)                                        
  5 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               57.60   12  
              28.64       57.60 (28.96)                                        
  6 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               59.10   11  
              29.45       59.10 (29.65)                                        
  7 Kwan, Matthew             22 Maine Masters-NE               1:00.28   10  
              29.75     1:00.28 (30.53)                                        
  8 Wegimont, Matthew         20 South County Y-NE              1:05.73    9  
              31.19     1:05.73 (34.54)                                        
  9 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             1:08.56    8  
              33.38     1:08.56 (35.18)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.28   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
          NE: N 1:56.43        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR             1:56.03   17  
              26.55       55.09 (28.54)     1:24.92 (29.83)     1:56.03 (31.11)
  2 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE               1:58.64   15  
              28.67       59.20 (30.53)     1:29.27 (30.07)     1:58.64 (29.37)
  3 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR             2:08.13   14  
              30.88     1:03.54 (32.66)     1:35.41 (31.87)     2:08.13 (32.72)
  4 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR             2:16.88   13  
     r:+0.82  31.49     1:05.27 (33.78)     1:38.99 (33.72)     2:16.88 (37.89)
  5 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               2:20.60   12  
              33.69     1:08.59 (34.90)     1:44.05 (35.46)     2:20.60 (36.55)
  6 Davis, Andrew             23 Liquid Assets-NE               2:27.30   11  
              35.31     1:12.19 (36.88)     1:49.92 (37.73)     2:27.30 (37.38)
  7 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             2:41.26   10  
              36.58     1:16.39 (39.81)     1:57.44 (41.05)     2:41.26 (43.82)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.98   5/10/2009 RICKY EDDY                                   
          NE: N 26.70        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   27.80   17  
          r:+0.66                                                              
  2 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     28.04   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               28.21   14  
          r:+0.65                                                              
  4 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   29.79   13  
          r:+0.66                                                              
  5 Brosnan, Aaron            22 Y of North Shore-NE              29.84   12  
          r:+0.77                                                              
  6 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE                 29.95   11  
          r:+0.75                                                              
  7 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               32.02   10  
  8 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               32.37    9  
  9 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR               33.71    8  
          r:+0.81                                                              
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
          NE: N 58.82        2006 Matthew Christian                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   59.47   17  
     r:+0.65  27.98       59.47 (31.49)                                        
  2 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                   1:01.88   15  
              28.73     1:01.88 (33.15)                                        
  3 Liu, Tom                  23 FISH Masters-MR                1:03.56   14  
     r:+0.68  29.78     1:03.56 (33.78)                                        
  4 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               1:04.57   13  
     r:+0.78  30.04     1:04.57 (34.53)                                        
  5 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR             1:11.17   12  
     r:+0.68  33.67     1:11.17 (37.50)                                        
  6 Clark, Benjamin           22 Granite State-NE               1:12.88   11  
     r:+0.83  34.38     1:12.88 (38.50)                                        
  7 Chertok, Zachary          22 Y of North Shore-NE            1:33.62   10  
              44.92     1:33.62 (48.70)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
          NE: N 2:07.92        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liu, Tom                  23 FISH Masters-MR                2:23.41   17  
     r:+0.70  30.80     1:06.76 (35.96)     1:45.06 (38.30)     2:23.41 (38.35)
  2 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               2:24.78   15  
     r:+0.82  31.15     1:07.43 (36.28)     1:45.56 (38.13)     2:24.78 (39.22)
  3 Chertok, Zachary          22 Y of North Shore-NE            3:25.44   14  
     r:+1.26  46.88     1:38.66 (51.78)     2:32.32 (53.66)     3:25.44 (53.12)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
          NE: N 22.94        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Mathew           22 MinutemanAndover-NE              22.77N  17  
  2 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     23.18   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               23.88   14  
          r:+0.71                                                              
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   24.10   13  
  5 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                     24.17   12  
  6 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE                 24.61   11  
          r:+0.74                                                              
  7 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               25.28   10  
  8 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   25.96    9  
  9 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE                 26.35    8  
 10 Tardie, Jacques           23 Maine Masters-NE                 26.38    7  
 11 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               26.90    6  
 12 Liu, Tom                  23 FISH Masters-MR                  27.92    5  
          r:+0.72                                                              
 13 Jordan, Ridge             18 Maine Masters-NE                 28.16    4  
 14 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE                 28.42    3  
 15 Charaukhin, Viachaslau    24 Cambridge-NE                     29.67    2  
          r:+0.83                                                              
 16 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR               29.69    1  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
          NE: N 49.04        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     51.32   17  
     r:+0.77  23.73       51.32 (27.59)                                        
  2 O'Brien, Mathew           22 MinutemanAndover-NE              51.37   15  
              23.58       51.37 (27.79)                                        
  3 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               52.63   14  
     r:+0.66  24.15       52.63 (28.48)                                        
  4 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   52.69   13  
     r:+0.67  24.83       52.69 (27.86)                                        
  5 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                     53.14   12  
              24.64       53.14 (28.50)                                        
  6 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE              53.34   11  
     r:+0.75  25.01       53.34 (28.33)                                        
  7 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE                 53.83   10  
     r:+0.63  25.27       53.83 (28.56)                                        
  8 Brosnan, Aaron            22 Y of North Shore-NE              54.68    9  
     r:+0.89  25.17       54.68 (29.51)                                        
  9 Kwan, Matthew             22 Maine Masters-NE                 57.53    8  
     r:+0.87  27.00       57.53 (30.53)                                        
 10 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   58.00    7  
              27.19       58.00 (30.81)                                        
 11 Tardie, Jacques           23 Maine Masters-NE                 58.73    6  
     r:+0.80  27.88       58.73 (30.85)                                        
 12 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               59.01    5  
     r:+0.72  27.37       59.01 (31.64)                                        
 13 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR               59.12    4  
     r:+0.90  27.19       59.12 (31.93)                                        
 14 Seeley, Patrick           24 Cambridge-NE                     59.13    3  
     r:+0.87  27.03       59.13 (32.10)                                        
 15 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               1:00.38    2  
     r:+0.81  27.67     1:00.38 (32.71)                                        
 16 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               1:02.66    1  
     r:+0.75  29.46     1:02.66 (33.20)                                        
 17 Jordan, Ridge             18 Maine Masters-NE               1:02.87  
     r:+0.84  28.49     1:02.87 (34.38)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
          NE: N 1:54.11        2009 Sean Hannan                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE            1:59.82   17  
     r:+0.76  26.68       57.14 (30.46)     1:27.62 (30.48)     1:59.82 (32.20)
  2 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE               2:00.83   15  
     r:+0.64  26.94       57.72 (30.78)     1:28.73 (31.01)     2:00.83 (32.10)
  3 Kwan, Matthew             22 Maine Masters-NE               2:13.40   14  
     r:+0.87  27.98     1:00.18 (32.20)     1:35.40 (35.22)     2:13.40 (38.00)
  4 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR             2:15.09   13  
              29.71     1:03.13 (33.42)     1:37.32 (34.19)     2:15.09 (37.77)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
          NE: N 53.18        2001 Gregory Wriede                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheren, Steve            24 Great Bay-NE                     53.58   17  
     r:+0.81  24.48       53.58 (29.10)                                        
  2 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                   53.92   15  
     r:+0.67  25.35       53.92 (28.57)                                        
  3 Labour, Rafael            24 Bearcat Masters-MR               54.23   14  
     r:+0.73  24.20       54.23 (30.03)                                        
  4 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE              55.43   13  
     r:+0.78  25.54       55.43 (29.89)                                        
  5 Mc Inerney, Scott         24 Cambridge-NE                     55.55   12  
              25.48       55.55 (30.07)                                        
  6 O'Loughlin, Eric          24 Liquid Assets-NE                 57.47   11  
     r:+0.66  25.17       57.47 (32.30)                                        
  7 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR               59.16   10  
     r:+0.73  27.04       59.16 (32.12)                                        
  8 Friel, Daniel             23 MIT Masters-NE                   59.60    9  
              27.73       59.60 (31.87)                                        
  9 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               1:00.48    8  
     r:+0.75  29.00     1:00.48 (31.48)                                        
 10 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR             1:00.92    7  
              28.29     1:00.92 (32.63)                                        
 11 Wegimont, Matthew         20 South County Y-NE              1:01.38    6  
     r:+0.72  28.38     1:01.38 (33.00)                                        
 12 Tardie, Jacques           23 Maine Masters-NE               1:01.78    5  
              27.67     1:01.78 (34.11)                                        
 13 Seeley, Patrick           24 Cambridge-NE                   1:02.38    4  
     r:+0.80  27.95     1:02.38 (34.43)                                        
 14 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               1:04.14    3  
     r:+0.74  29.43     1:04.14 (34.71)                                        
 15 Charaukhin, Viachaslau    24 Cambridge-NE                   1:04.77    2  
              29.78     1:04.77 (34.99)                                        
 16 Clark, Benjamin           22 Granite State-NE               1:05.75    1  
     r:+0.81  29.73     1:05.75 (36.02)                                        
 17 Reyes, Camilo             24 Bearcat Masters-MR             1:08.12  
              30.97     1:08.12 (37.15)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
          NE: N 1:55.31        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             20 Westchester-MR                 1:58.45   17  
     r:+0.67  25.17       55.69 (30.52)     1:29.54 (33.85)     1:58.45 (28.91)
  2 Ambaye, Haftom            24 Bearcat Masters-MR             2:09.72   15  
     r:+0.85  27.97       59.03 (31.06)     1:37.99 (38.96)     2:09.72 (31.73)
  3 Shiwnath, Mikey           22 Bearcat Masters-MR             2:11.56   14  
     r:+0.74  26.31       58.15 (31.84)     1:39.96 (41.81)     2:11.56 (31.60)
  4 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               2:12.22   13  
     r:+0.83  28.19     1:04.12 (35.93)     1:40.83 (36.71)     2:12.22 (31.39)
  5 Brosnan, Aaron            22 Y of North Shore-NE            2:12.31   12  
     r:+0.97  28.06     1:03.08 (35.02)     1:42.21 (39.13)     2:12.31 (30.10)
  6 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               2:19.54   11  
     r:+0.78  29.13     1:04.03 (34.90)     1:45.49 (41.46)     2:19.54 (34.05)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
          NE: N 4:09.80        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannan, Sean              24 Y of North Shore-NE            4:25.16   17  
              27.10       57.24 (30.14)     1:31.96 (34.72)     2:06.78 (34.82)
        2:45.61 (38.83)     3:24.65 (39.04)     3:54.98 (30.33)     4:25.16 (30.18)
  2 Gaulin, Adam              22 Maine Masters-NE               4:52.21   15  
              29.58     1:05.00 (35.42)     1:45.31 (40.31)     2:24.40 (39.09)
        3:06.01 (41.61)     3:46.97 (40.96)     4:20.90 (33.93)     4:52.21 (31.31)
  3 Camp, Sean                24 Liquid Assets-NE               5:03.50   14  
              30.71     1:06.38 (35.67)     1:45.02 (38.64)     2:23.65 (38.63)
        3:07.20 (43.55)     3:51.82 (44.62)     4:28.09 (36.27)     5:03.50 (35.41)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
          NE: N 21.17        1989 Tom Pereles                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR               21.94   17  
  2 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                    22.46   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 22.50   14  
          r:+0.71                                                              
  4 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                   22.73   13  
          r:+0.82                                                              
  5 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              22.89   12  
  6 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                   22.91   11  
          r:+1.06                                                              
  7 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                     23.40   10  
          r:+0.71                                                              
  8 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE                 23.43    9  
          r:+0.87                                                              
  9 Brittan, Daniel           29 Great Bay-NE                     23.52    8  
          r:+0.77                                                              
 10 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR               23.61    7  
          r:+0.81                                                              
 11 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               23.66    6  
          r:+0.85                                                              
 12 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                     23.79    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 23.87    4  
          r:+0.76                                                              
 14 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                     24.22    3  
          r:+0.78                                                              
 15 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                   24.28    2  
          r:+0.71                                                              
 16 Fedak, Scott              27 BU Masters-NE                    24.38    1  
          r:+0.78                                                              
 17 Parry, Eric               26 MinutemanAndover-NE              24.48  
          r:+0.73                                                              
 18 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE                 24.50  
          r:+0.78                                                              
 19 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                     25.22  
          r:+0.83                                                              
 20 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE               25.30  
          r:+0.82                                                              
 21 Rochette, Mike            27 Jumbo Aquatics-NE                25.93  
          r:+0.89                                                              
 22 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE                 25.98  
 23 Wu, Jim                   28 Bearcat Masters-MR               25.99  
 24 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR               26.25  
 25 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR               26.48  
          r:+0.76                                                              
 26 Daponte, Frank            29 MinutemanAndover-NE              27.23  
          r:+0.81                                                              
 27 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE                 28.08  
          r:+0.98                                                              
 -- Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR                  NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
          NE: N 46.62        1974 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR               48.45   17  
              22.96       48.45 (25.49)                                        
  2 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                    48.88   15  
     r:+0.71  23.40       48.88 (25.48)                                        
  3 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              49.00   14  
              23.67       49.00 (25.33)                                        
  4 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 49.37   13  
     r:+0.64  23.26       49.37 (26.11)                                        
  5 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                   49.99   12  
     r:+0.82  24.04       49.99 (25.95)                                        
  6 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                   50.06   11  
     r:+0.77  24.12       50.06 (25.94)                                        
  7 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                   50.11   10  
     r:+0.84  23.52       50.11 (26.59)                                        
  8 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR               50.48    9  
     r:+0.86  24.25       50.48 (26.23)                                        
  9 Guarnier, Bryan           27 Liquid Assets-NE                 50.53    8  
     r:+0.81  24.47       50.53 (26.06)                                        
 10 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE                 50.59    7  
     r:+0.90  24.75       50.59 (25.84)                                        
 11 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               51.62    6  
     r:+0.84  24.54       51.62 (27.08)                                        
 12 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 52.52    5  
     r:+0.90  24.77       52.52 (27.75)                                        
 13 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                     52.57    4  
     r:+0.76  25.22       52.57 (27.35)                                        
 14 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                     52.72    3  
     r:+0.87  24.92       52.72 (27.80)                                        
 15 Villar-Benavides, Juan J  25 Bearcat Masters-MR               53.76    2  
     r:+0.76  26.35       53.76 (27.41)                                        
 16 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE                 54.04    1  
     r:+0.75  25.80       54.04 (28.24)                                        
 17 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE              55.01  
              26.72       55.01 (28.29)                                        
 18 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                   55.22  
     r:+0.74  26.11       55.22 (29.11)                                        
 19 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR               58.90  
     r:+0.79  29.31       58.90 (29.59)                                        
 20 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR               58.91  
              27.96       58.91 (30.95)                                        
 21 Argenti, John Paul        27 MinutemanAndover-NE            1:04.71  
     r:+1.09  30.33     1:04.71 (34.38)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
          NE: N 1:41.25        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR             1:45.10   17  
              24.33       50.71 (26.38)     1:17.60 (26.89)     1:45.10 (27.50)
  2 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            1:45.63   15  
              24.09       50.10 (26.01)     1:17.57 (27.47)     1:45.63 (28.06)
  3 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 1:47.79   14  
     r:+0.73  25.51       52.73 (27.22)     1:20.14 (27.41)     1:47.79 (27.65)
  4 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                 1:48.48   13  
     r:+0.88  25.18       52.69 (27.51)     1:20.66 (27.97)     1:48.48 (27.82)
  5 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             1:50.76   12  
     r:+0.83  24.92       52.94 (28.02)     1:22.18 (29.24)     1:50.76 (28.58)
  6 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE               1:51.53   11  
          r:+0.88                                                              
  7 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                   1:53.06   10  
     r:+0.78  26.24       55.16 (28.92)     1:23.92 (28.76)     1:53.06 (29.14)
  8 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE             1:53.40    9  
     r:+0.86  26.54       55.43 (28.89)     1:24.07 (28.64)     1:53.40 (29.33)
  9 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                 1:55.46    8  
     r:+0.82  26.67       56.21 (29.54)     1:25.81 (29.60)     1:55.46 (29.65)
 10 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               2:00.17    7  
     r:+0.80  27.53       57.77 (30.24)     1:28.94 (31.17)     2:00.17 (31.23)
 11 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               2:03.05    6  
              27.72       58.80 (31.08)     1:30.77 (31.97)     2:03.05 (32.28)
 12 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                 2:11.13    5  
     r:+0.76  28.95     1:01.64 (32.69)     1:36.00 (34.36)     2:11.13 (35.13)
 13 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE               2:17.01    4  
     r:+0.98  31.37     1:05.94 (34.57)   2:17.01 (1:11.07)                    
 14 Daponte, Frank            29 MinutemanAndover-NE            2:23.25    3  
     r:+0.90  31.23                             1:43.77 ( )     2:23.25 (39.48)
 15 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR             2:28.41    2  
     r:+0.88  33.97     1:11.87 (37.90)     1:50.45 (38.58)     2:28.41 (37.96)
 16 Argenti, John Paul        27 MinutemanAndover-NE            2:28.98    1  
     r:+1.01  30.84     1:06.93 (36.09)     1:46.62 (39.69)     2:28.98 (42.36)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
          NE: N 4:42.42        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 4:49.28   17  
              27.10       56.03 (28.93)     1:25.24 (29.21)     1:54.22 (28.98)
        2:23.08 (28.86)     2:51.84 (28.76)     3:20.87 (29.03)     3:50.17 (29.30)
        4:20.08 (29.91)     4:49.28 (29.20)                                        
  2 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR             4:55.21   15  
              25.18       53.04 (27.86)     1:21.76 (28.72)     1:51.04 (29.28)
        2:20.29 (29.25)     2:50.29 (30.00)     3:21.33 (31.04)     3:52.65 (31.32)
        4:24.08 (31.43)     4:55.21 (31.13)                                        
  3 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            4:56.71   14  
              26.17       55.00 (28.83)     1:24.33 (29.33)     1:54.46 (30.13)
        2:25.06 (30.60)     2:55.11 (30.05)     3:25.87 (30.76)     3:56.46 (30.59)
        4:27.25 (30.79)     4:56.71 (29.46)                                        
  4 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                 4:57.14   13  
              26.33       55.42 (29.09)     1:25.50 (30.08)     1:55.80 (30.30)
        2:26.20 (30.40)     2:56.71 (30.51)     3:27.39 (30.68)     3:57.63 (30.24)
        4:27.69 (30.06)     4:57.14 (29.45)                                        
  5 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                   5:08.23   12  
              28.05       59.03 (30.98)     1:29.31 (30.28)     2:00.73 (31.42)
        2:31.62 (30.89)     3:02.90 (31.28)     3:33.66 (30.76)     4:05.06 (31.40)
        4:36.74 (31.68)     5:08.23 (31.49)                                        
  6 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE               5:09.29   11  
              26.74       56.44 (29.70)     1:27.41 (30.97)     1:58.79 (31.38)
        2:30.66 (31.87)     3:02.74 (32.08)     3:35.17 (32.43)     4:07.50 (32.33)
        4:39.27 (31.77)     5:09.29 (30.02)                                        
  7 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             5:11.52   10  
              26.63       56.21 (29.58)     1:26.94 (30.73)     1:57.94 (31.00)
        2:29.38 (31.44)     3:00.87 (31.49)     3:32.56 (31.69)     4:05.18 (32.62)
        4:38.50 (33.32)     5:11.52 (33.02)                                        
  8 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               5:36.88    9  
              29.58     1:03.14 (33.56)     1:38.15 (35.01)     2:12.75 (34.60)
        2:46.94 (34.19)     3:21.53 (34.59)     3:55.92 (34.39)     4:29.79 (33.87)
        5:03.96 (34.17)     5:36.88 (32.92)                                        
  9 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               5:51.30    8  
              18.39     1:02.47 (44.08)     1:37.39 (34.92)     2:13.04 (35.65)
        2:48.77 (35.73)     3:24.87 (36.10)     4:01.02 (36.15)     4:37.82 (36.80)
        5:15.00 (37.18)     5:51.30 (36.30)                                        
 10 Brittan, Daniel           29 Great Bay-NE                   5:57.97    7  
              29.53     1:01.66 (32.13)     1:34.80 (33.14)     2:09.65 (34.85)
        2:46.22 (36.57)     3:23.59 (37.37)     4:01.74 (38.15)     4:40.72 (38.98)
        5:19.84 (39.12)     5:57.97 (38.13)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
          NE: N 9:55.54        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 9:59.40   17  
              27.43       56.57 (29.14)     1:25.61 (29.04)     1:54.67 (29.06)
        2:24.22 (29.55)     2:53.79 (29.57)     3:23.65 (29.86)     3:53.70 (30.05)
        4:23.81 (30.11)     4:54.43 (30.62)     5:24.62 (30.19)     5:54.68 (30.06)
        6:24.94 (30.26)     6:55.46 (30.52)     7:26.34 (30.88)     7:57.30 (30.96)
        8:28.53 (31.23)     8:59.37 (30.84)     9:29.84 (30.47)     9:59.40 (29.56)
  2 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                10:31.89   15  
              27.54       57.13 (29.59)     1:27.31 (30.18)     1:58.28 (30.97)
        2:29.86 (31.58)     3:01.81 (31.95)     3:33.95 (32.14)     4:06.01 (32.06)
        4:38.74 (32.73)     5:10.93 (32.19)     5:43.34 (32.41)     6:15.30 (31.96)
        6:47.76 (32.46)     7:20.42 (32.66)     7:53.02 (32.60)     8:25.09 (32.07)
        8:57.47 (32.38)     9:29.36 (31.89)    10:00.98 (31.62)    10:31.89 (30.91)
  3 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE              12:29.41   14  
              30.75     1:05.17 (34.42)     1:40.63 (35.46)     2:17.73 (37.10)
        2:54.89 (37.16)     3:32.32 (37.43)     4:09.50 (37.18)     4:47.50 (38.00)
        5:25.24 (37.74)     6:03.00 (37.76)     6:40.40 (37.40)     7:18.50 (38.10)
        7:57.32 (38.82)     8:36.60 (39.28)     9:16.07 (39.47)     9:55.80 (39.73)
       10:35.40 (39.60)    11:14.41 (39.01)    11:52.41 (38.00)    12:29.41 (37.00)
  4 Bosetti, Damon            27 Cambridge-NE                  13:32.48   13  
              37.00     1:15.88 (38.88)     1:55.67 (39.79)     2:35.79 (40.12)
        3:16.70 (40.91)     3:57.96 (41.26)     4:39.44 (41.48)     5:20.79 (41.35)
        6:03.22 (42.43)     6:45.46 (42.24)     7:27.35 (41.89)     8:09.29 (41.94)
        8:51.79 (42.50)     9:33.99 (42.20)    10:15.82 (41.83)    10:56.36 (40.54)
       11:36.17 (39.81)    12:16.62 (40.45)    12:57.05 (40.43)    13:32.48 (35.43)
  5 Johnson, Tim              28 Cambridge-NE                  13:51.71   12  
              36.01     1:15.40 (39.39)     1:55.15 (39.75)     2:35.79 (40.64)
        3:17.88 (42.09)     4:00.73 (42.85)     4:42.87 (42.14)     5:25.98 (43.11)
        6:07.90 (41.92)     6:51.05 (43.15)     7:33.52 (42.47)     8:16.18 (42.66)
        8:59.50 (43.32)     9:42.45 (42.95)    10:25.58 (43.13)    11:07.82 (42.24)
       11:50.29 (42.47)    12:31.79 (41.50)    13:12.47 (40.68)    13:51.71 (39.24)
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
          NE: N 16:15.91        2004 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           29 Bluefish-NE                   17:38.30   17  
              27.09       57.60 (30.51)     1:28.46 (30.86)     1:59.74 (31.28)
        2:31.02 (31.28)     3:02.62 (31.60)     3:34.51 (31.89)     4:06.82 (32.31)
        4:38.81 (31.99)     5:11.01 (32.20)     5:42.94 (31.93)     6:15.51 (32.57)
        6:47.57 (32.06)     7:19.75 (32.18)     7:52.66 (32.91)     8:25.30 (32.64)
        8:58.02 (32.72)     9:29.96 (31.94)    10:02.77 (32.81)    10:35.49 (32.72)
       11:07.77 (32.28)    11:40.61 (32.84)    12:13.14 (32.53)    12:45.89 (32.75)
       13:18.39 (32.50)    13:51.32 (32.93)    14:24.14 (32.82)    14:56.76 (32.62)
       15:29.54 (32.78)    16:01.74 (32.20)    16:34.92 (33.18)    17:07.26 (32.34)
       17:38.30 (31.04)
  2 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE           20:20.12   15  
              32.96     1:09.64 (36.68)     1:47.13 (37.49)     2:25.28 (38.15)
        3:03.35 (38.07)     3:40.92 (37.57)     4:18.99 (38.07)     4:56.35 (37.36)
        5:33.92 (37.57)     6:11.70 (37.78)     6:49.14 (37.44)     7:27.25 (38.11)
        8:04.34 (37.09)     8:41.48 (37.14)     9:18.23 (36.75)     9:55.42 (37.19)
       10:32.55 (37.13)    11:09.78 (37.23)    11:47.56 (37.78)    12:24.86 (37.30)
       13:02.42 (37.56)    13:39.93 (37.51)    14:16.94 (37.01)    14:53.81 (36.87)
       15:30.24 (36.43)    16:06.79 (36.55)    16:43.58 (36.79)    17:20.14 (36.56)
       17:56.79 (36.65)    18:33.26 (36.47)    19:09.49 (36.23)    19:45.29 (35.80)
       20:20.12 (34.83)
  3 Fedak, Scott              27 BU Masters-NE                 20:56.64   14  
              30.90     1:06.59 (35.69)     1:43.18 (36.59)     2:20.66 (37.48)
        2:58.56 (37.90)     3:36.79 (38.23)     4:15.94 (39.15)     4:54.62 (38.68)
        5:33.32 (38.70)     6:11.26 (37.94)     6:49.30 (38.04)     7:27.93 (38.63)
        8:07.41 (39.48)     8:46.68 (39.27)     9:24.67 (37.99)    10:03.64 (38.97)
       10:42.85 (39.21)    11:21.88 (39.03)    12:01.07 (39.19)    12:39.73 (38.66)
       13:18.85 (39.12)    13:57.53 (38.68)    14:36.24 (38.71)    15:14.67 (38.43)
       15:52.97 (38.30)    16:32.23 (39.26)    17:10.33 (38.10)    17:48.61 (38.28)
       18:27.09 (38.48)    19:05.37 (38.28)    19:43.02 (37.65)    20:19.98 (36.96)
       20:56.64 (36.66)
  4 Campbell, Matthew         27 South County Y-NE             22:00.76   13  
              34.43     1:10.40 (35.97)     1:47.99 (37.59)     2:26.51 (38.52)
        3:05.25 (38.74)     3:45.31 (40.06)     4:25.47 (40.16)     5:06.23 (40.76)
        5:46.31 (40.08)     6:26.93 (40.62)     7:07.79 (40.86)     7:48.30 (40.51)
        8:28.94 (40.64)     9:09.58 (40.64)     9:50.23 (40.65)    10:30.95 (40.72)
       11:12.27 (41.32)    11:53.20 (40.93)    12:34.69 (41.49)    13:15.49 (40.80)
       13:56.27 (40.78)    14:36.85 (40.58)    15:18.14 (41.29)    15:59.00 (40.86)
       16:40.05 (41.05)    17:21.27 (41.22)    18:02.65 (41.38)    18:43.10 (40.45)
       19:23.66 (40.56)    20:04.48 (40.82)    20:44.71 (40.23)    21:25.48 (40.77)
       22:00.76 (35.28)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
          NE: N 24.28        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 25.19   17  
  2 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                   26.54   15  
  3 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE                 26.78   14  
  4 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                     26.80   13  
  5 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR               26.91   12  
  6 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                     27.18   11  
  7 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                     27.48   10  
  8 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 27.83    9  
  9 Villar-Benavides, Juan J  25 Bearcat Masters-MR               28.22    8  
 10 Brittan, Daniel           29 Great Bay-NE                     28.32    7  
 11 Parry, Eric               26 MinutemanAndover-NE              28.77    6  
 12 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                     28.86    5  
 13 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE               29.38    4  
 14 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                   30.24    3  
 15 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE              30.50    2  
 16 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR               34.13    1  
 17 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR               34.32  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
          NE: N 52.17        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                     57.18   17  
              27.97       57.18 (29.21)                                        
  2 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              58.21   15  
              28.28       58.21 (29.93)                                        
  3 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                    58.40   14  
              28.44       58.40 (29.96)                                        
  4 Wheatley, Jason           25 Liquid Assets-NE                 59.08   13  
              29.08       59.08 (30.00)                                        
  5 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               59.55   12  
              29.14       59.55 (30.41)                                        
  6 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE               1:01.12   11  
              29.86     1:01.12 (31.26)                                        
  7 Villar-Benavides, Juan J  25 Bearcat Masters-MR             1:02.97   10  
              30.57     1:02.97 (32.40)                                        
  8 Brittan, Daniel           29 Great Bay-NE                   1:03.17    9  
              30.64     1:03.17 (32.53)                                        
  9 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                   1:03.48    8  
              30.62     1:03.48 (32.86)                                        
 10 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            1:03.75    7  
              31.72     1:03.75 (32.03)                                        
 11 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                 1:06.72    6  
              32.24     1:06.72 (34.48)                                        
 12 Handren, Ryan             26 Cambridge-NE                   1:13.27    5  
              36.20     1:13.27 (37.07)                                        
 13 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR             1:18.20    4  
              38.20     1:18.20 (40.00)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
          NE: N 1:52.75        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bazylewicz, David         26 Cambridge-NE                   2:03.65   17  
              29.09     1:00.95 (31.86)     1:32.31 (31.36)     2:03.65 (31.34)
  2 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE             2:10.68   15  
              31.21     1:04.43 (33.22)     1:37.42 (32.99)     2:10.68 (33.26)
  3 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            2:10.71   14  
              30.35     1:03.60 (33.25)     1:37.58 (33.98)     2:10.71 (33.13)
  4 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                   2:19.40   13  
              33.06     1:09.00 (35.94)     1:44.60 (35.60)     2:19.40 (34.80)
  5 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            2:24.04   12  
     r:+0.25  34.15     1:10.36 (36.21)     1:47.49 (37.13)     2:24.04 (36.55)
  6 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               2:32.02   11  
              35.44     1:15.31 (39.87)     1:53.58 (38.27)     2:32.02 (38.44)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
          NE: N 27.00        2006 Eric Dunham                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                     27.91   17  
          r:+0.66                                                              
  2 Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                     28.00   15  
          r:+0.80                                                              
  3 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 28.86   14  
          r:+0.69                                                              
  4 Martinez Quintanilla, Jo  29 Unattached NE-NE                 29.00   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE               30.72   12  
          r:+0.79                                                              
  6 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              30.88   11  
  7 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE              31.49   10  
  8 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                     32.83    9  
          r:+0.81                                                              
  9 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 33.13    8  
          r:+0.81                                                              
 10 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                   33.17    7  
          r:+0.92                                                              
 11 Handren, Ryan             26 Cambridge-NE                     34.51    6  
          r:+0.79                                                              
 12 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR               34.69    5  
          r:+0.79                                                              
 13 Argenti, John Paul        27 MinutemanAndover-NE              35.72    4  
          r:+1.01                                                              
 14 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR               36.78    3  
 15 Daponte, Frank            29 MinutemanAndover-NE              37.01    2  
          r:+0.85                                                              
 16 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE                 37.39    1  
          r:+0.97                                                              
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
          NE: N 57.50        2010 Nate Stevens                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                   1:00.63   17  
     r:+0.79  28.47     1:00.63 (32.16)                                        
  2 Martinez Quintanilla, Jo  29 Unattached NE-NE               1:02.21   15  
     r:+0.91  29.04     1:02.21 (33.17)                                        
  3 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                   1:03.75   14  
     r:+0.68  28.75     1:03.75 (35.00)                                        
  4 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 1:04.69   13  
     r:+0.74  30.63     1:04.69 (34.06)                                        
  5 Fedak, Scott              27 BU Masters-NE                  1:05.44   12  
     r:+0.92  30.75     1:05.44 (34.69)                                        
  6 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                  1:06.05   11  
     r:+0.74  30.72     1:06.05 (35.33)                                        
  7 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             1:07.16   10  
     r:+0.81  31.84     1:07.16 (35.32)                                        
  8 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            1:07.30    9  
     r:+0.87  31.63     1:07.30 (35.67)                                        
  9 Rochette, Mike            27 Jumbo Aquatics-NE              1:07.81    8  
     r:+0.73  32.15     1:07.81 (35.66)                                        
 10 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            1:07.92    7  
     r:+0.87  32.19     1:07.92 (35.73)                                        
 11 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE             1:08.41    6  
     r:+0.79  32.52     1:08.41 (35.89)                                        
 12 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                 1:10.90    5  
     r:+0.91  32.66     1:10.90 (38.24)                                        
 13 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                   1:11.10    4  
     r:+0.87  33.52     1:11.10 (37.58)                                        
 14 Parry, Eric               26 MinutemanAndover-NE            1:13.15    3  
     r:+0.76  34.02     1:13.15 (39.13)                                        
 15 Handren, Ryan             26 Cambridge-NE                   1:14.35    2  
     r:+0.87  34.40     1:14.35 (39.95)                                        
 16 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               1:15.61    1  
              35.29     1:15.61 (40.32)                                        
 17 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR             1:16.00  
     r:+0.82  36.51     1:16.00 (39.49)                                        
 18 Argenti, John Paul        27 MinutemanAndover-NE            1:19.92  
     r:+1.04  37.43     1:19.92 (42.49)                                        
 19 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE               1:20.07  
     r:+1.04  38.72     1:20.07 (41.35)                                        
 20 Gerace, John              27 Bearcat Masters-MR             1:21.82  
              38.38     1:21.82 (43.44)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
          NE: N 2:08.39        1999 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 2:21.19   17  
     r:+0.80  32.06     1:07.38 (35.32)     1:43.91 (36.53)     2:21.19 (37.28)
  2 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            2:28.98   15  
     r:+0.89  33.82     1:11.79 (37.97)     1:50.93 (39.14)     2:28.98 (38.05)
  3 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               2:33.52   14  
              34.02     1:13.18 (39.16)     1:53.78 (40.60)     2:33.52 (39.74)
  4 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               2:45.60   13  
     r:+0.85  35.55     1:16.82 (41.27)     2:00.30 (43.48)     2:45.60 (45.30)
  5 Handren, Ryan             26 Cambridge-NE                   2:48.29   12  
     r:+0.79  34.60     1:14.73 (40.13)     1:59.54 (44.81)     2:48.29 (48.75)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
          NE: N 22.50        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                   24.55   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 24.77   15  
  3 Guarnier, Bryan           27 Liquid Assets-NE                 25.06   14  
          r:+0.81                                                              
  4 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR               25.20   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               25.27   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 25.43   11  
          r:+0.77                                                              
  7 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                    25.50   10  
          r:+0.71                                                              
  8 Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                     25.57    9  
          r:+0.82                                                              
  9 Brittan, Daniel           29 Great Bay-NE                     26.14    8  
          r:+0.78                                                              
 10 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                     27.00    7  
          r:+0.79                                                              
 11 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR               27.21    6  
 12 Villar-Benavides, Juan J  25 Bearcat Masters-MR               27.23    5  
 13 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE                 28.23    4  
 14 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                   28.67    3  
          r:+0.78                                                              
 15 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR               29.19    2  
          r:+0.93                                                              
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
          NE: N 49.38        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                   53.57   17  
     r:+0.73  25.20       53.57 (28.37)                                        
  2 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              53.64   15  
              25.36       53.64 (28.28)                                        
  3 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                   53.74   14  
     r:+0.81  25.04       53.74 (28.70)                                        
  4 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR               54.60   13  
     r:+0.79  25.73       54.60 (28.87)                                        
  5 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR               55.79   12  
     r:+0.81  25.95       55.79 (29.84)                                        
  6 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               56.43   11  
     r:+0.86  26.30       56.43 (30.13)                                        
  7 Martinez Quintanilla, Jo  29 Unattached NE-NE                 56.55   10  
     r:+0.94  26.60       56.55 (29.95)                                        
  8 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE                 56.58    9  
     r:+0.81  25.67       56.58 (30.91)                                        
  9 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                     56.74    8  
     r:+0.64  25.63       56.74 (31.11)                                        
 10 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                     59.04    7  
              26.38       59.04 (32.66)                                        
 11 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE               59.53    6  
     r:+0.77  27.17       59.53 (32.36)                                        
 12 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            1:01.43    5  
              29.45     1:01.43 (31.98)                                        
 13 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR             1:01.47    4  
     r:+0.85  27.59     1:01.47 (33.88)                                        
 14 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               1:02.37    2.5
     r:+0.84  28.46     1:02.37 (33.91)                                        
 14 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                 1:02.37    2.5
     r:+0.92  28.44     1:02.37 (33.93)                                        
 16 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR             1:04.97    1  
     r:+0.79  30.83     1:04.97 (34.14)                                        
 17 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                 1:07.18  
     r:+0.75  30.19     1:07.18 (36.99)                                        
 18 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               1:07.34  
     r:+0.81  30.85     1:07.34 (36.49)                                        
 19 Daponte, Frank            29 MinutemanAndover-NE            1:11.58  
     r:+0.89  32.13     1:11.58 (39.45)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
          NE: N 1:49.58        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 1:56.97   17  
     r:+0.76  26.66       56.49 (29.83)     1:26.39 (29.90)     1:56.97 (30.58)
  2 Emmons, Michael           29 Bluefish-NE                    2:01.31   15  
     r:+0.81  26.21       56.68 (30.47)     1:28.88 (32.20)     2:01.31 (32.43)
  3 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            2:01.51   14  
              27.39       58.46 (31.07)     1:29.63 (31.17)     2:01.51 (31.88)
  4 Guarnier, Bryan           27 Liquid Assets-NE               2:04.88   13  
     r:+0.81  27.17       57.18 (30.01)     1:28.99 (31.81)     2:04.88 (35.89)
  5 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             2:09.35   12  
     r:+0.85  27.89     1:00.72 (32.83)     1:34.97 (34.25)     2:09.35 (34.38)
  6 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR             2:18.30   11  
     r:+0.88  30.86     1:05.56 (34.70)     1:41.55 (35.99)     2:18.30 (36.75)
  7 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               2:28.46   10  
              30.24     1:08.58 (38.34)     1:48.76 (40.18)     2:28.46 (39.70)
  8 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            2:32.85    9  
              34.15     1:12.72 (38.57)     1:52.70 (39.98)     2:32.85 (40.15)
  9 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               2:44.78    8  
          r:+0.82                                                              
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
          NE: N 52.96        2002 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Matthew           25 Maine Masters-NE                 55.79   17  
     r:+0.67  25.17       55.79 (30.62)                                        
  2 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR               57.05   15  
     r:+0.83  26.22       57.05 (30.83)                                        
  3 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR               57.07   14  
              26.38       57.07 (30.69)                                        
  4 Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                     57.22   13  
     r:+0.80  27.04       57.22 (30.18)                                        
  5 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA              57.47   12  
              25.90       57.47 (31.57)                                        
  6 Hughes, Jimmy             26 BC Masters-NE                    57.97   11  
     r:+0.70  26.66       57.97 (31.31)                                        
  7 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                   58.50   10  
     r:+0.85  26.88       58.50 (31.62)                                        
  8 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE               58.65    9  
     r:+0.85  26.09       58.65 (32.56)                                        
  9 Mooney, Ross              26 Cambridge-NE                     59.79    8  
     r:+0.66  26.72       59.79 (33.07)                                        
 10 Neumayer, Sebastian       28 MIT Masters-NE                 1:00.16    7  
     r:+0.91  27.41     1:00.16 (32.75)                                        
 11 Johnson, Darren           29 Great Bay-NE                   1:00.61    6  
     r:+0.82  27.02     1:00.61 (33.59)                                        
 12 Schoellkopf, William      29 Maine Masters-NE               1:00.87    5  
     r:+1.09  27.22     1:00.87 (33.65)                                        
 13 Fedak, Scott              27 BU Masters-NE                  1:01.12    4  
     r:+0.80  28.76     1:01.12 (32.36)                                        
 14 Brinkmeyer, Justin        29 Cambridge-NE                   1:01.74    3  
     r:+0.79  28.17     1:01.74 (33.57)                                        
 15 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            1:02.04    2  
              29.55     1:02.04 (32.49)                                        
 16 Parry, Eric               26 MinutemanAndover-NE            1:02.41    1  
     r:+0.77  28.24     1:02.41 (34.17)                                        
 17 Wu, Jim                   28 Bearcat Masters-MR             1:02.55  
              28.34     1:02.55 (34.21)                                        
 18 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               1:03.06  
              28.55     1:03.06 (34.51)                                        
 19 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR             1:03.19  
     r:+0.84  29.18     1:03.19 (34.01)                                        
 20 Cronin, Nathan            26 Technique/Train-NE             1:03.99  
     r:+0.80  29.59     1:03.99 (34.40)                                        
 20 Rochette, Mike            27 Jumbo Aquatics-NE              1:03.99  
     r:+0.70  30.01     1:03.99 (33.98)                                        
 22 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               1:05.28  
     r:+0.79  30.22     1:05.28 (35.06)                                        
 23 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR             1:08.42  
     r:+0.83  31.72     1:08.42 (36.70)                                        
 24 Daponte, Frank            29 MinutemanAndover-NE            1:12.64  
     r:+0.89  33.43     1:12.64 (39.21)                                        
 25 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE               1:12.85  
     r:+0.99  35.49     1:12.85 (37.36)                                        
 -- Villar-Benavides, Juan J  25 Bearcat Masters-MR                  NS  
 -- Guarnier, Bryan           27 Liquid Assets-NE                    NS  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
          NE: N 1:56.51        2010 Michael Emmons                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             2:03.87   17  
     r:+0.84  26.15       58.75 (32.60)     1:35.67 (36.92)     2:03.87 (28.20)
  2 Guarnier, Bryan           27 Liquid Assets-NE               2:04.88   15  
     r:+0.85  26.55       57.70 (31.15)     1:35.58 (37.88)     2:04.88 (29.30)
  3 Williams, Daniel          29 Bearcat Masters-MR             2:06.96   14  
              26.35       59.42 (33.07)     1:38.37 (38.95)     2:06.96 (28.59)
  4 Gaines, Billy             29 Virginia Masters-VA            2:08.08   13  
     r:+0.89  26.38       59.41 (33.03)     1:38.90 (39.49)     2:08.08 (29.18)
  5 Cronin, CJ                28 Technique/Train-NE             2:08.26   12  
     r:+0.86  26.74       59.41 (32.67)     1:38.70 (39.29)     2:08.26 (29.56)
  6 Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                   2:08.45   11  
     r:+0.82  27.15     1:01.50 (34.35)     1:37.04 (35.54)     2:08.45 (31.41)
  7 Kelleher, John            27 MIT Masters-NE                 2:10.32   10  
              26.12       59.69 (33.57)     1:40.13 (40.44)     2:10.32 (30.19)
  8 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            2:14.29    9  
              29.67     1:05.30 (35.63)     1:43.09 (37.79)     2:14.29 (31.20)
  9 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               2:16.48    8  
     r:+1.00  28.92     1:05.15 (36.23)     1:44.89 (39.74)     2:16.48 (31.59)
 10 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR             2:20.44    7  
     r:+0.82  27.24     1:04.31 (37.07)     1:46.44 (42.13)     2:20.44 (34.00)
 11 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               2:26.12    6  
     r:+0.83  32.19     1:08.62 (36.43)     1:52.47 (43.85)     2:26.12 (33.65)
 12 Cole, Adam                29 MIT Masters-NE                 2:28.82    5  
     r:+0.85  29.78     1:07.60 (37.82)     1:53.19 (45.59)     2:28.82 (35.63)
 13 Dreisbach, Tristan        27 Bearcat Masters-MR             2:33.14    4  
     r:+0.82  19.96     1:13.11 (53.15)     1:57.59 (44.48)     2:33.14 (35.55)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
          NE: N 4:09.17        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             28 Waterhorses-NE                 4:14.47   17  
              27.26       57.81 (30.55)     1:31.05 (33.24)     2:03.49 (32.44)
        2:39.47 (35.98)     3:16.22 (36.75)     3:45.34 (29.12)     4:14.47 (29.13)
  2 Seitz, Andreas            27 Bearcat Masters-MR             4:30.79   15  
              27.13       59.77 (32.64)     1:35.14 (35.37)     2:09.68 (34.54)
        2:48.93 (39.25)     3:28.65 (39.72)     4:00.31 (31.66)     4:30.79 (30.48)
  3 Mulrooney, Matt           29 MinutemanAndover-NE            4:51.51   14  
              31.49     1:08.69 (37.20)     1:46.17 (37.48)     2:23.01 (36.84)
        3:02.69 (39.68)     3:43.26 (40.57)     4:18.19 (34.93)     4:51.51 (33.32)
  4 Biethan, Jonathan         26 Liquid Assets-NE               4:52.94   13  
              29.45     1:05.90 (36.45)     1:45.11 (39.21)     2:22.18 (37.07)
        3:03.42 (41.24)     3:44.83 (41.41)     4:19.85 (35.02)     4:52.94 (33.09)
  5 Gustafson, Daniel         25 Bearcat Masters-MR             4:59.64   12  
              30.47     1:04.75 (34.28)     1:44.43 (39.68)     2:24.00 (39.57)
        3:07.06 (43.06)     3:51.03 (43.97)     4:26.09 (35.06)     4:59.64 (33.55)
  6 Gray, Zachary             28 Maine Masters-NE               5:15.45   11  
              33.28     1:13.08 (39.80)     1:52.74 (39.66)     2:32.09 (39.35)
        3:19.56 (47.47)     4:06.47 (46.91)     4:41.81 (35.34)     5:15.45 (33.64)
  7 Moynihan, Brian           29 Liquid Assets-NE               5:41.21   10  
              35.82     1:20.24 (44.42)   2:51.40 (1:31.16)     3:36.23 (44.83)
        4:23.58 (47.35)     5:03.48 (39.90)     5:41.21 (37.73)                    
 -- Lenihan, Michael          26 Cambridge-NE                        NS  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
          NE: N 21.02        1994 Patrick Keating                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     21.77   17  
  2 Greves, Richard           33 Waterhorses-NE                   22.34   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  23.50   14  
          r:+0.79                                                              
  4 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR               23.90   13  
          r:+0.80                                                              
  5 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR               24.10   12  
          r:+0.93                                                              
  6 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                     24.13   11  
          r:+0.82                                                              
  7 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE              24.26   10  
          r:+0.84                                                              
  8 Gately, Thomas J, II      30 Y of North Shore-NE              24.33    9  
          r:+0.76                                                              
  9 Kelly, Brennan            31 Bearcat Masters-MR               24.56    8  
          r:+0.74                                                              
 10 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE                 25.15    7  
          r:+0.83                                                              
 11 Marzano, Eric             32 Granite State-NE                 25.83    6  
          r:+0.90                                                              
 12 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                     25.86    5  
          r:+1.00                                                              
 13 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR               26.38    4  
          r:+0.85                                                              
 14 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE              26.60    3  
          r:+0.83                                                              
 15 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                  28.09    2  
          r:+0.87                                                              
 16 McNeal, Patrick           33 MIT Masters-NE                   28.16    1  
          r:+0.79                                                              
 17 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                     28.61  
          r:+1.04                                                              
 18 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE                 28.95  
          r:+1.08                                                              
 19 Wagenknecht, Ted          33 University Club-NE               28.98  
 20 Bagchi, Angshuman         30 Bearcat Masters-MR               41.70  
          r:+0.89                                                              
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
          NE: N 46.79        2005 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greves, Richard           33 Waterhorses-NE                   48.76   17  
     r:+0.76  23.30       48.76 (25.46)                                        
  2 Cardoso, Rick             32 Pacific NW-PN                    51.28   15  
              24.18       51.28 (27.10)                                        
  3 Leake, Michael            33 Bennington-NE                    52.60   14  
     r:+0.79  25.29       52.60 (27.31)                                        
  4 Catalano, Kenneth         30 Liquid Assets-NE                 53.70   13  
     r:+0.88  26.13       53.70 (27.57)                                        
  5 Gately, Thomas J, II      30 Y of North Shore-NE              53.98   12  
     r:+0.78  26.07       53.98 (27.91)                                        
  6 O'Donnell, Casey          34 Swim RI-NE                       54.33   11  
     r:+0.82  26.28       54.33 (28.05)                                        
  7 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE                 54.35   10  
     r:+0.84  26.02       54.35 (28.33)                                        
  8 Bures, Martin             30 MinutemanAndover-NE              55.29    9  
     r:+0.90  26.28       55.29 (29.01)                                        
  9 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                     58.93    8  
          r:+0.96                                                              
 10 Marzano, Eric             32 Granite State-NE                 59.22    7  
     r:+0.87  27.12       59.22 (32.10)                                        
 11 Brotske, Gregory          30 Liquid Assets-NE               1:00.75    6  
     r:+0.85  28.71     1:00.75 (32.04)                                        
 12 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                1:00.78    5  
     r:+0.85  29.93     1:00.78 (30.85)                                        
 13 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE            1:01.01    4  
     r:+0.79  27.91     1:01.01 (33.10)                                        
 14 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                   1:02.37    3  
     r:+0.95  29.77     1:02.37 (32.60)                                        
 15 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE               1:03.88    2  
     r:+0.94  30.44     1:03.88 (33.44)                                        
 16 Bagchi, Angshuman         30 Bearcat Masters-MR             1:34.39    1  
     r:+0.83  44.40     1:34.39 (49.99)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
          NE: N 1:41.10        2008 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brannan, Robert           34 BU Masters-NE                  1:45.67   17  
     r:+0.83  24.88       51.12 (26.24)     1:18.13 (27.01)     1:45.67 (27.54)
  2 Greves, Richard           33 Waterhorses-NE                 1:48.36   15  
     r:+0.75  24.99       52.01 (27.02)     1:19.44 (27.43)     1:48.36 (28.92)
  3 Searles, Dave             34 Liquid Assets-NE               1:53.86   14  
              26.65       55.88 (29.23)     1:25.57 (29.69)     1:53.86 (28.29)
  4 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR             1:54.46   13  
     r:+0.76  26.28       54.74 (28.46)     1:24.13 (29.39)     1:54.46 (30.33)
  5 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               1:56.95   12  
     r:+0.87  27.32       56.98 (29.66)     1:27.01 (30.03)     1:56.95 (29.94)
  6 Leake, Michael            33 Bennington-NE                  1:57.19   11  
     r:+0.78  26.45       56.04 (29.59)     1:26.53 (30.49)     1:57.19 (30.66)
  7 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             1:57.78   10  
     r:+0.85  27.38       56.97 (29.59)     1:26.93 (29.96)     1:57.78 (30.85)
  8 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE            2:00.18    9  
     r:+0.83  26.85       57.48 (30.63)     1:29.94 (32.46)     2:00.18 (30.24)
  9 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             2:02.99    8  
              27.79       58.57 (30.78)     1:30.52 (31.95)     2:02.99 (32.47)
 10 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                2:14.63    7  
     r:+0.83  31.27     1:05.31 (34.04)     1:40.31 (35.00)     2:14.63 (34.32)
 11 Thomas, Nathaniel         32 MinutemanAndover-NE            2:50.95    6  
     r:+1.22  36.22     1:19.06 (42.84)     2:04.43 (45.37)     2:50.95 (46.52)
 12 Bagchi, Angshuman         30 Bearcat Masters-MR             3:37.05    5  
     r:+0.91  46.81     1:40.85 (54.04)     2:40.77 (59.92)     3:37.05 (56.28)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
          NE: N 4:41.95        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                5:10.58   17  
              26.94       57.26 (30.32)     1:28.51 (31.25)     2:00.29 (31.78)
        2:32.33 (32.04)     3:04.64 (32.31)     3:37.14 (32.50)     4:09.08 (31.94)
        4:40.42 (31.34)     5:10.58 (30.16)                                        
  2 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               5:20.64   15  
              28.56       59.79 (31.23)     1:31.21 (31.42)     2:03.46 (32.25)
        2:36.00 (32.54)     3:08.89 (32.89)     3:42.04 (33.15)     4:15.36 (33.32)
        4:48.48 (33.12)     5:20.64 (32.16)                                        
  3 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             5:27.03   14  
              27.90       58.00 (30.10)     1:29.91 (31.91)     2:03.05 (33.14)
        2:36.64 (33.59)     3:10.51 (33.87)     3:44.65 (34.14)     4:18.96 (34.31)
        4:53.80 (34.84)     5:27.03 (33.23)                                        
  4 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             5:31.80   13  
              28.70     1:00.45 (31.75)     1:33.44 (32.99)     2:06.42 (32.98)
        2:39.75 (33.33)     3:13.57 (33.82)     3:47.73 (34.16)     4:22.25 (34.52)
        4:57.43 (35.18)     5:31.80 (34.37)                                        
  5 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   5:33.49   12  
              30.21     1:02.83 (32.62)     1:35.53 (32.70)     2:08.54 (33.01)
        2:41.73 (33.19)     3:15.36 (33.63)     3:49.30 (33.94)     4:23.73 (34.43)
        4:58.60 (34.87)     5:33.49 (34.89)                                        
  6 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                   5:37.92   11  
              29.02     1:01.98 (32.96)     1:36.58 (34.60)     2:11.06 (34.48)
        2:45.68 (34.62)     3:20.40 (34.72)     3:54.96 (34.56)     4:29.82 (34.86)
        5:04.57 (34.75)     5:37.92 (33.35)                                        
  7 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE            5:41.35   10  
              28.68     1:01.35 (32.67)     1:34.71 (33.36)     2:09.04 (34.33)
        2:44.13 (35.09)     3:19.27 (35.14)     3:54.79 (35.52)     4:31.05 (36.26)
        5:06.83 (35.78)     5:41.35 (34.52)                                        
  8 Bures, Martin             30 MinutemanAndover-NE            6:10.61    9  
              29.58     1:02.65 (33.07)     1:37.64 (34.99)     2:12.66 (35.02)
        2:50.10 (37.44)     3:28.65 (38.55)     4:09.26 (40.61)     4:50.22 (40.96)
        5:31.39 (41.17)     6:10.61 (39.22)                                        
  9 Brotske, Gregory          30 Liquid Assets-NE               6:11.88    8  
              31.76     1:07.36 (35.60)     1:44.14 (36.78)     2:22.09 (37.95)
        3:00.39 (38.30)     3:38.59 (38.20)     4:16.94 (38.35)     4:55.72 (38.78)
        5:34.32 (38.60)     6:11.88 (37.56)                                        
 10 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                6:13.31    7  
              34.82     1:11.83 (37.01)     1:49.39 (37.56)     2:26.95 (37.56)
        3:04.76 (37.81)     3:43.06 (38.30)     4:21.17 (38.11)     4:59.42 (38.25)
        5:37.62 (38.20)     6:13.31 (35.69)                                        
 11 Sennett, Michael          34 Liquid Assets-NE               6:23.22    6  
              33.27     1:10.79 (37.52)     1:49.41 (38.62)     2:28.07 (38.66)
        3:06.75 (38.68)     3:45.87 (39.12)     4:25.18 (39.31)     5:04.96 (39.78)
        5:44.37 (39.41)     6:23.22 (38.85)                                        
 12 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                   6:24.16    5  
              32.33     1:07.98 (35.65)     1:45.61 (37.63)     2:24.62 (39.01)
        3:03.53 (38.91)     3:43.92 (40.39)     4:23.58 (39.66)     5:04.75 (41.17)
      6:24.16 (1:19.41)                                                            
 13 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               6:30.33    4  
              31.14     1:05.76 (34.62)     1:42.92 (37.16)     2:21.46 (38.54)
        3:00.92 (39.46)     3:41.68 (40.76)     4:23.64 (41.96)     5:06.85 (43.21)
        5:49.77 (42.92)     6:30.33 (40.56)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
          NE: N 9:59.70        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                  11:50.66   17  
              31.06     1:04.50 (33.44)     1:38.50 (34.00)     2:12.79 (34.29)
        2:47.09 (34.30)     3:21.96 (34.87)     3:56.95 (34.99)     4:32.41 (35.46)
        5:07.99 (35.58)     5:43.71 (35.72)     6:19.51 (35.80)     6:55.54 (36.03)
        7:31.86 (36.32)     8:08.57 (36.71)     8:45.22 (36.65)     9:21.98 (36.76)
        9:59.39 (37.41)    10:36.49 (37.10)    11:13.74 (37.25)    11:50.66 (36.92)
  2 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                  11:59.63   15  
              30.79     1:05.22 (34.43)     1:40.46 (35.24)     2:15.91 (35.45)
        2:51.94 (36.03)     3:28.08 (36.14)     4:04.45 (36.37)     4:40.45 (36.00)
        5:16.64 (36.19)     5:52.98 (36.34)     6:29.42 (36.44)     7:06.26 (36.84)
        7:42.72 (36.46)     8:19.73 (37.01)     8:57.05 (37.32)     9:33.95 (36.90)
       10:10.57 (36.62)    10:47.48 (36.91)    11:24.08 (36.60)    11:59.63 (35.55)
  3 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                  13:35.27   14  
              35.02     1:15.15 (40.13)     1:56.62 (41.47)     2:37.97 (41.35)
        3:19.89 (41.92)     4:00.58 (40.69)     4:42.21 (41.63)     5:23.01 (40.80)
        6:03.96 (40.95)     6:45.49 (41.53)     7:27.04 (41.55)     8:09.85 (42.81)
        8:50.83 (40.98)     9:32.73 (41.90)    10:14.29 (41.56)                    
           11:36.75 ( )    12:17.24 (40.49)    12:57.76 (40.52)    13:35.27 (37.51)
  4 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE              14:34.46   13  
              36.99     1:15.13 (38.14)     1:55.11 (39.98)     2:36.10 (40.99)
        3:18.43 (42.33)     4:02.10 (43.67)     4:45.63 (43.53)     5:30.46 (44.83)
        6:16.68 (46.22)     7:03.10 (46.42)     7:49.95 (46.85)     8:36.31 (46.36)
        9:22.24 (45.93)    10:07.82 (45.58)    10:53.61 (45.79)    11:40.25 (46.64)
       12:25.73 (45.48)    13:09.87 (44.14)    13:53.16 (43.29)    14:34.46 (41.30)
  5 Gronvall, Benjamin        31 MinutemanAndover-NE           19:31.82   12  
              42.69     1:37.67 (54.98)     2:35.96 (58.29)   3:39.15 (1:03.19)
        4:37.73 (58.58)     5:35.80 (58.07)   6:35.85 (1:00.05)     7:34.52 (58.67)
      8:36.14 (1:01.62)   9:36.44 (1:00.30)  10:36.61 (1:00.17)  11:36.89 (1:00.28)
     12:37.93 (1:01.04)    13:37.26 (59.33)    14:36.39 (59.13)    15:35.89 (59.50)
     16:36.57 (1:00.68)    17:36.53 (59.96)  18:36.97 (1:00.44)    19:31.82 (54.85)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
          NE: N 16:36.78        2006 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                  18:19.45   17  
              29.25     1:01.10 (31.85)     1:33.85 (32.75)     2:07.33 (33.48)
        2:41.07 (33.74)     3:14.98 (33.91)     3:48.98 (34.00)     4:22.55 (33.57)
        4:56.31 (33.76)     5:29.70 (33.39)     6:03.16 (33.46)     6:37.14 (33.98)
        7:11.03 (33.89)     7:44.48 (33.45)     8:17.74 (33.26)     8:51.50 (33.76)
        9:24.85 (33.35)     9:58.16 (33.31)    10:31.67 (33.51)    11:05.18 (33.51)
       11:38.81 (33.63)    12:12.67 (33.86)    12:46.66 (33.99)    13:20.69 (34.03)
       13:54.34 (33.65)    14:28.56 (34.22)    15:02.22 (33.66)    15:35.71 (33.49)
       16:09.15 (33.44)    16:43.43 (34.28)    17:16.52 (33.09)    17:49.29 (32.77)
       18:19.45 (30.16)
  2 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR            18:58.20   15  
              29.32     1:02.25 (32.93)     1:35.42 (33.17)     2:09.07 (33.65)
        2:43.18 (34.11)     3:17.02 (33.84)     3:51.24 (34.22)     4:25.26 (34.02)
        4:59.20 (33.94)     5:33.26 (34.06)     6:07.40 (34.14)     6:41.89 (34.49)
        7:16.17 (34.28)     7:50.37 (34.20)     8:24.84 (34.47)     8:59.40 (34.56)
        9:33.88 (34.48)    10:08.33 (34.45)    10:43.28 (34.95)    11:17.60 (34.32)
       11:52.48 (34.88)    12:27.83 (35.35)    13:02.78 (34.95)    13:37.92 (35.14)
       14:13.64 (35.72)    14:49.01 (35.37)    15:25.18 (36.17)    16:00.39 (35.21)
       16:36.47 (36.08)    17:12.88 (36.41)    17:48.70 (35.82)    18:24.13 (35.43)
       18:58.20 (34.07)
  3 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE              19:06.92   14  
              30.86     1:04.26 (33.40)     1:38.31 (34.05)     2:12.96 (34.65)
        2:47.34 (34.38)     3:23.37 (36.03)     3:58.74 (35.37)     4:34.26 (35.52)
        5:09.13 (34.87)     5:44.94 (35.81)     6:18.69 (33.75)     6:53.21 (34.52)
        7:27.61 (34.40)     8:02.36 (34.75)     8:36.91 (34.55)     9:11.93 (35.02)
        9:47.22 (35.29)    10:22.06 (34.84)    10:57.06 (35.00)    11:32.19 (35.13)
       12:06.51 (34.32)    12:41.11 (34.60)    13:15.76 (34.65)    13:50.95 (35.19)
       14:26.11 (35.16)    15:01.65 (35.54)    15:37.43 (35.78)    16:13.06 (35.63)
       16:48.26 (35.20)    17:23.42 (35.16)    17:58.18 (34.76)    18:33.34 (35.16)
       19:06.92 (33.58)
  4 Bures, Martin             30 MinutemanAndover-NE           21:24.92   13  
              31.81     1:07.85 (36.04)     1:45.73 (37.88)     2:24.02 (38.29)
        3:02.48 (38.46)     3:41.09 (38.61)     4:20.34 (39.25)     4:58.90 (38.56)
        5:37.86 (38.96)     6:17.28 (39.42)     6:56.56 (39.28)     7:35.70 (39.14)
        8:15.25 (39.55)     8:54.59 (39.34)     9:33.94 (39.35)    10:12.71 (38.77)
       10:52.03 (39.32)    11:32.25 (40.22)    12:11.47 (39.22)    12:50.78 (39.31)
       13:30.53 (39.75)    14:09.90 (39.37)    14:49.90 (40.00)    15:29.38 (39.48)
       16:09.59 (40.21)    16:49.47 (39.88)    17:29.52 (40.05)    18:09.80 (40.28)
       18:50.27 (40.47)    19:29.77 (39.50)    20:09.81 (40.04)    20:48.18 (38.37)
       21:24.92 (36.74)
  5 Rose, Bruce               32 MinutemanAndover-NE           24:40.30   12  
              40.60     1:22.61 (42.01)     2:06.03 (43.42)     2:50.28 (44.25)
        3:34.85 (44.57)     4:20.29 (45.44)     5:05.39 (45.10)     5:51.02 (45.63)
        6:36.24 (45.22)     7:23.13 (46.89)     8:08.10 (44.97)     8:53.52 (45.42)
        9:39.32 (45.80)    10:25.14 (45.82)    11:11.07 (45.93)    11:57.81 (46.74)
       12:43.30 (45.49)    13:29.54 (46.24)    14:15.56 (46.02)    15:01.20 (45.64)
       15:46.58 (45.38)    16:32.52 (45.94)    17:17.57 (45.05)    18:04.04 (46.47)
       18:50.42 (46.38)    19:34.95 (44.53)    20:18.65 (43.70)    21:03.31 (44.66)
       21:48.33 (45.02)    22:32.95 (44.62)    23:17.04 (44.09)    24:00.26 (43.22)
       24:40.30 (40.04)
 -- Gainer, Tommy             34 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
          NE: N 25.46        2002 James Smith                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     25.34N  17  
  2 Searles, Dave             34 Liquid Assets-NE                 27.72   15  
  3 Leake, Michael            33 Bennington-NE                    27.76   14  
  4 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                     28.34   13  
  5 Kelly, Brennan            31 Bearcat Masters-MR               28.55   12  
  6 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR               29.63   11  
  7 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                     30.30   10  
  8 Gately, Thomas J, II      30 Y of North Shore-NE              30.48    9  
  9 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE                 32.25    8  
 10 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR               34.21    7  
 11 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                  35.70    6  
 12 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE              36.51    5  
 13 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR               37.11    4  
 14 Bagchi, Angshuman         30 Bearcat Masters-MR               52.90    3  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
          NE: N 52.21        2008 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     54.59   17  
              26.32       54.59 (28.27)                                        
  2 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  59.09   15  
              28.68       59.09 (30.41)                                        
  3 Leake, Michael            33 Bennington-NE                    59.62   14  
              29.58       59.62 (30.04)                                        
  4 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             1:04.48   13  
              31.09     1:04.48 (33.39)                                        
  5 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                   1:05.85   12  
              32.33     1:05.85 (33.52)                                        
  6 Sennett, Michael          34 Liquid Assets-NE               1:12.37   11  
              34.57     1:12.37 (37.80)                                        
  7 Webber, James             33 Great Bay-NE                   1:13.73   10  
              36.22     1:13.73 (37.51)                                        
  8 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             1:15.43    9  
              37.45     1:15.43 (37.98)                                        
  9 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               1:15.90    8  
              37.14     1:15.90 (38.76)                                        
 10 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             1:16.25    7  
              37.05     1:16.25 (39.20)                                        
 11 Bagchi, Angshuman         30 Bearcat Masters-MR             1:54.34    6  
              57.19     1:54.34 (57.15)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:48.04   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
          NE: N 1:55.22        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leake, Michael            33 Bennington-NE                  2:11.88   17  
              31.71     1:05.75 (34.04)     1:39.25 (33.50)     2:11.88 (32.63)
  2 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE            2:16.23   15  
              31.94     1:06.48 (34.54)     1:41.95 (35.47)     2:16.23 (34.28)
  3 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             2:19.85   14  
              32.62     1:07.56 (34.94)     1:43.54 (35.98)     2:19.85 (36.31)
  4 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             2:32.16   13  
              36.14     1:14.14 (38.00)     1:53.15 (39.01)     2:32.16 (39.01)
  5 Sennett, Michael          34 Liquid Assets-NE               2:37.66   12  
  6 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                2:41.00   11  
              39.45     1:19.95 (40.50)     2:01.17 (41.22)     2:41.00 (39.83)
  7 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             2:41.87   10  
              39.15     1:19.82 (40.67)     2:00.99 (41.17)     2:41.87 (40.88)
  8 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               2:49.97    9  
              39.97     1:21.70 (41.73)     2:05.21 (43.51)     2:49.97 (44.76)
  9 Mitchell, John            33 MinutemanAndover-NE            2:50.64    8  
            1:23.01     2:07.46 (44.45)     2:50.64 (43.18)                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
          NE: N 26.95        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     28.31   17  
          r:+0.65                                                              
  2 Catalano, Kenneth         30 Liquid Assets-NE                 29.98   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  30.13   14  
          r:+0.84                                                              
  4 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR               30.57   13  
          r:+0.75                                                              
  5 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE                 31.09   12  
          r:+0.87                                                              
  6 Searles, Dave             34 Liquid Assets-NE                 31.19   11  
          r:+0.85                                                              
  7 Kelly, Brennan            31 Bearcat Masters-MR               31.42   10  
          r:+0.76                                                              
  8 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE                 31.61    9  
          r:+0.84                                                              
  9 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                     32.06    8  
          r:+0.83                                                              
 10 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                     32.10    7  
          r:+0.91                                                              
 11 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE              32.97    6  
          r:+0.86                                                              
 12 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR               33.56    5  
          r:+0.83                                                              
 13 McNeal, Patrick           33 MIT Masters-NE                   34.03    4  
          r:+0.75                                                              
 14 Mitchell, John            33 MinutemanAndover-NE              36.65    3  
          r:+0.90                                                              
 15 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE                 37.29    2  
          r:+0.86                                                              
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
          NE: N 58.57        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         32 Swim RI-NE                     1:01.92   17  
     r:+0.73  29.07     1:01.92 (32.85)                                        
  2 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR             1:02.54   15  
     r:+0.71  29.00     1:02.54 (33.54)                                        
  3 Fonseca, Antonio          32 Swim RI-NE                     1:03.40   14  
     r:+0.85  29.42     1:03.40 (33.98)                                        
  4 Catalano, Kenneth         30 Liquid Assets-NE               1:05.86   13  
     r:+0.79  30.65     1:05.86 (35.21)                                        
  5 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR             1:05.93   12  
     r:+0.76  30.88     1:05.93 (35.05)                                        
  6 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               1:06.23   11  
     r:+0.85  31.79     1:06.23 (34.44)                                        
  7 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               1:07.69   10  
     r:+0.83  31.57     1:07.69 (36.12)                                        
  8 Searles, Dave             34 Liquid Assets-NE               1:08.28    9  
     r:+0.88  31.45     1:08.28 (36.83)                                        
  9 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   1:08.98    8  
              32.69     1:08.98 (36.29)                                        
 10 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                   1:10.63    7  
     r:+0.85  32.91     1:10.63 (37.72)                                        
 11 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             1:12.16    6  
              33.99     1:12.16 (38.17)                                        
 12 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             1:12.39    5  
     r:+0.84  33.88     1:12.39 (38.51)                                        
 13 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE            1:12.99    4  
     r:+0.84  33.94     1:12.99 (39.05)                                        
 14 McNeal, Patrick           33 MIT Masters-NE                 1:13.62    3  
     r:+0.87  35.46     1:13.62 (38.16)                                        
 15 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                1:14.73    2  
              36.11     1:14.73 (38.62)                                        
 16 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE               1:22.29    1  
     r:+0.83  38.51     1:22.29 (43.78)                                        
 17 Wagenknecht, Ted          33 University Club-NE             1:28.43  
     r:+1.14  41.47     1:28.43 (46.96)                                        
 18 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                   1:30.57  
     r:+1.04  42.69     1:30.57 (47.88)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.64   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
          NE: N 2:07.47        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR             2:20.13   17  
     r:+0.78  30.56     1:05.41 (34.85)     1:41.79 (36.38)     2:20.13 (38.34)
  2 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               2:21.20   15  
     r:+0.88  32.46     1:07.78 (35.32)     1:43.85 (36.07)     2:21.20 (37.35)
  3 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   2:31.20   14  
     r:+0.97  34.36     1:12.02 (37.66)     1:50.76 (38.74)     2:31.20 (40.44)
  4 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               2:34.92   13  
     r:+0.86  32.47     1:09.90 (37.43)     1:50.99 (41.09)     2:34.92 (43.93)
  5 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             2:40.26   12  
              34.95     1:14.91 (39.96)     1:57.32 (42.41)     2:40.26 (42.94)
  6 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                2:40.59   11  
     r:+0.86  37.51     1:18.31 (40.80)     1:59.75 (41.44)     2:40.59 (40.84)
  7 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             2:40.64   10  
     r:+0.85  36.65     1:18.14 (41.49)     1:58.89 (40.75)     2:40.64 (41.75)
  8 McNeal, Patrick           33 MIT Masters-NE                 2:46.88    9  
     r:+0.91  37.82     1:19.84 (42.02)     2:03.08 (43.24)     2:46.88 (43.80)
  9 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE            2:50.15    8  
              38.48     1:21.22 (42.74)     2:05.11 (43.89)     2:50.15 (45.04)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
          NE: N 23.13        2004 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     24.02   17  
  2 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  24.63   15  
  3 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR               24.69   14  
          r:+0.72                                                              
  4 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                     26.80   13  
  5 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR               27.23   12  
          r:+0.93                                                              
  6 Catalano, Kenneth         30 Liquid Assets-NE                 27.28   11  
          r:+0.85                                                              
  7 O'Donnell, Casey          34 Swim RI-NE                       27.60   10  
          r:+0.81                                                              
  8 Gately, Thomas J, II      30 Y of North Shore-NE              27.86    9  
          r:+0.76                                                              
  9 Marzano, Eric             32 Granite State-NE                 28.77    8  
          r:+0.93                                                              
 10 Steinberg, Gregory        31 MinutemanAndover-NE              29.40    7  
 11 Sennett, Michael          34 Liquid Assets-NE                 29.45    6  
          r:+0.97                                                              
 12 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR               29.76    5  
          r:+0.85                                                              
 13 Brotske, Gregory          30 Liquid Assets-NE                 30.03    4  
          r:+0.93                                                              
 14 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                     30.83    3  
          r:+1.05                                                              
 15 Webber, James             33 Great Bay-NE                     32.99    2  
          r:+1.00                                                              
 16 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE                 34.69    1  
 17 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                     35.70  
          r:+1.08                                                              
 -- Miskovic, Radenko         30 Bearcat Masters-MR                  NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
          NE: N 51.73        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     54.26   17  
              25.03       54.26 (29.23)                                        
  2 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  54.40   15  
     r:+0.81  25.59       54.40 (28.81)                                        
  3 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR               58.47   14  
     r:+0.83  27.25       58.47 (31.22)                                        
  4 Kelly, Brennan            31 Bearcat Masters-MR               58.76   13  
              27.12       58.76 (31.64)                                        
  5 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                     59.92   12  
     r:+0.83  27.20       59.92 (32.72)                                        
  6 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             1:00.44   11  
     r:+0.91  28.17     1:00.44 (32.27)                                        
  7 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE            1:00.81   10  
     r:+0.85  28.44     1:00.81 (32.37)                                        
  8 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               1:01.40    9  
     r:+0.86  29.05     1:01.40 (32.35)                                        
  9 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             1:06.66    8  
     r:+0.91  30.76     1:06.66 (35.90)                                        
 10 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             1:10.18    7  
              30.30     1:10.18 (39.88)                                        
 11 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                1:11.67    6  
     r:+0.83  33.72     1:11.67 (37.95)                                        
 -- Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
          NE: N 1:54.59        1981 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR             2:03.08   17  
     r:+0.77  27.50       57.83 (30.33)     1:28.94 (31.11)     2:03.08 (34.14)
  2 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                2:03.37   15  
     r:+0.85  27.84       58.95 (31.11)   2:03.37 (1:04.42)                    
  3 Ferris, Michael           33 Bearcat Masters-MR             2:11.31   14  
     r:+0.94  29.38     1:01.98 (32.60)     1:36.07 (34.09)     2:11.31 (35.24)
  4 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               2:15.57   13  
     r:+0.94  29.63     1:03.06 (33.43)     1:37.33 (34.27)     2:15.57 (38.24)
  5 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             2:43.47   12  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
          NE: N 54.28        2010 Jeffrey Kosiorek                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              34 Great Bay-NE                     55.05   17  
              25.71       55.05 (29.34)                                        
  2 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR               56.16   15  
     r:+0.77  26.75       56.16 (29.41)                                        
  3 Greves, Richard           33 Waterhorses-NE                   56.50   14  
     r:+0.84  25.99       56.50 (30.51)                                        
  4 Mauriello, Matthew        34 FISH Masters-MR                  57.70   13  
     r:+0.84  26.67       57.70 (31.03)                                        
  5 Brannan, Robert           34 BU Masters-NE                    57.86   12  
     r:+0.85  26.90       57.86 (30.96)                                        
  6 Kosiorek, Jeffrey         32 Swim RI-NE                       58.09   11  
     r:+0.69  26.43       58.09 (31.66)                                        
  7 Cardoso, Rick             32 Pacific NW-PN                    58.78   10  
              26.17       58.78 (32.61)                                        
  8 Zhai, Eric                30 Bearcat Masters-MR               59.09    9  
     r:+0.74  27.15       59.09 (31.94)                                        
  9 Ash, Jeffrey              34 MinutemanAndover-NE            1:00.76    8  
     r:+0.90  27.98     1:00.76 (32.78)                                        
 10 Kelly, Brennan            31 Bearcat Masters-MR             1:00.83    7  
     r:+0.73  27.07     1:00.83 (33.76)                                        
 11 Fonseca, Antonio          32 Swim RI-NE                     1:01.17    6  
     r:+0.96  29.15     1:01.17 (32.02)                                        
 12 Catalano, Kenneth         30 Liquid Assets-NE               1:01.28    5  
     r:+0.79  29.45     1:01.28 (31.83)                                        
 13 Leake, Michael            33 Bennington-NE                  1:03.18    4  
     r:+0.78  27.84     1:03.18 (35.34)                                        
 14 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   1:04.49    3  
     r:+0.91  30.52     1:04.49 (33.97)                                        
 15 Gately, Thomas J, II      30 Y of North Shore-NE            1:04.85    2  
     r:+0.77  30.63     1:04.85 (34.22)                                        
 16 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               1:04.94    1  
     r:+0.88  30.81     1:04.94 (34.13)                                        
 17 Brotske, Gregory          30 Liquid Assets-NE               1:08.63  
     r:+0.85  31.93     1:08.63 (36.70)                                        
 18 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             1:08.67  
     r:+0.86  32.58     1:08.67 (36.09)                                        
 19 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             1:09.03  
              33.61     1:09.03 (35.42)                                        
 20 Westgeest, Bart           31 Great Bay-NE                   1:09.12  
     r:+0.98  30.97     1:09.12 (38.15)                                        
 21 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                1:09.73  
              34.76     1:09.73 (34.97)                                        
 22 McNeal, Patrick           33 MIT Masters-NE                 1:10.82  
     r:+0.82  34.37     1:10.82 (36.45)                                        
 23 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE               1:15.21  
     r:+0.85  36.98     1:15.21 (38.23)                                        
 24 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                   1:18.73  
     r:+1.06  37.90     1:18.73 (40.83)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
          NE: N 1:56.52        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR             2:04.21   17  
     r:+0.74  26.64     1:00.50 (33.86)     1:35.53 (35.03)     2:04.21 (28.68)
  2 Greves, Richard           33 Waterhorses-NE                 2:04.32   15  
     r:+0.79  26.83       59.20 (32.37)     1:35.72 (36.52)     2:04.32 (28.60)
  3 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               2:11.27   14  
     r:+0.83  29.63     1:03.84 (34.21)     1:40.12 (36.28)     2:11.27 (31.15)
  4 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                   2:17.07   13  
     r:+0.89  28.73     1:03.83 (35.10)     1:44.86 (41.03)     2:17.07 (32.21)
  5 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   2:21.57   12  
     r:+1.05  30.09     1:07.84 (37.75)     1:47.97 (40.13)     2:21.57 (33.60)
  6 Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE               2:28.57   11  
     r:+0.87  31.15     1:11.94 (40.79)     1:52.97 (41.03)     2:28.57 (35.60)
  7 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             2:29.84   10  
              32.12     1:14.00 (41.88)     1:55.53 (41.53)     2:29.84 (34.31)
  8 Bures, Martin             30 MinutemanAndover-NE            2:30.20    9  
     r:+0.94  32.23     1:11.04 (38.81)     1:57.09 (46.05)     2:30.20 (33.11)
  9 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                2:30.93    8  
     r:+0.82  33.82     1:14.50 (40.68)     1:56.13 (41.63)     2:30.93 (34.80)
 10 Brotske, Gregory          30 Liquid Assets-NE               2:32.56    7  
     r:+0.89  32.25     1:13.64 (41.39)     1:57.51 (43.87)     2:32.56 (35.05)
 11 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             2:36.20    6  
     r:+0.89  31.71     1:14.62 (42.91)     1:59.33 (44.71)     2:36.20 (36.87)
 12 Webber, James             33 Great Bay-NE                   2:43.63    5  
              34.87     1:15.98 (41.11)     2:03.35 (47.37)     2:43.63 (40.28)
 13 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE               2:48.83    4  
              36.06     1:24.37 (48.31)     2:11.53 (47.16)     2:48.83 (37.30)
 14 Parsons, Steve            31 Great Bay-NE                   2:53.31    3  
     r:+1.02  37.32     1:23.49 (46.17)     2:17.35 (53.86)     2:53.31 (35.96)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
          NE: N 4:12.26        2005 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wignall, Simon            34 Maine Masters-NE               4:40.36   17  
              30.18     1:05.38 (35.20)     1:41.86 (36.48)     2:18.02 (36.16)
        2:56.73 (38.71)     3:35.02 (38.29)     4:08.80 (33.78)     4:40.36 (31.56)
  2 Titus, Dave               34 Cambridge-NE                   4:56.61   15  
              30.22     1:06.43 (36.21)     1:44.62 (38.19)     2:23.04 (38.42)
        3:05.61 (42.57)     3:48.10 (42.49)     4:23.60 (35.50)     4:56.61 (33.01)
  3 Kosiorek, Kevin           33 Cambridge-NE                   4:58.92   14  
              30.59     1:06.11 (35.52)     1:46.02 (39.91)     2:24.93 (38.91)
        3:07.51 (42.58)     3:49.48 (41.97)     4:24.40 (34.92)     4:58.92 (34.52)
  4 Dean, Nathaniel           34 Bearcat Masters-MR             5:13.73   13  
              31.40     1:12.55 (41.15)     1:55.61 (43.06)     2:36.35 (40.74)
        3:19.54 (43.19)     4:03.74 (44.20)     4:39.78 (36.04)     5:13.73 (33.95)
  5 Dozier, Curtis            33 FISH Masters-MR                5:19.91   12  
                                                1:56.28 ( )     2:39.21 (42.93)
        3:23.13 (43.92)     4:07.54 (44.41)     4:44.62 (37.08)     5:19.91 (35.29)
  6 Abreu, Joel               30 Bearcat Masters-MR             5:20.69   11  
  7 Sennett, Michael          34 Liquid Assets-NE               5:41.24   10  
              34.36     1:15.22 (40.86)   2:45.14 (1:29.92)     3:32.40 (47.26)
        4:21.28 (48.88)                             5:02.48 ( )     5:41.24 (38.76)
  8 Trainor, Brendan          34 Maine Masters-NE               6:25.77    9  
              40.24     1:33.85 (53.61)     2:30.88 (57.03)     3:21.98 (51.10)
        4:13.80 (51.82)     5:04.61 (50.81)     5:46.52 (41.91)     6:25.77 (39.25)
 -- Ambrose, Shawn            31 Bearcat Masters-MR                  DQ  
      Did not finish - Misc
              29.38     1:02.96 (33.58)     1:42.57 (39.61)                    
 -- Nguyen, Son               31 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
          NE: N 21.05        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 22.26   17  
  2 LaPierre, Noel            38 BU Masters-NE                    22.57   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     23.53   14  
  4 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE                 23.54   13  
  5 Leslie, Kurt              38 Granite State-NE                 23.71   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE                23.74   11  
          r:+0.77                                                              
  7 Dornaus, David            36 University Club-NE               23.86   10  
  8 Churins, Jonathan         35 FISH Masters-MR                  23.90    9  
          r:+0.80                                                              
  9 Gama, Henry               36 Swim RI-NE                       24.40    8  
 10 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE                25.22    7  
          r:+0.78                                                              
 11 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE              25.44    6  
          r:+0.87                                                              
 12 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE                 25.59    5  
          r:+0.85                                                              
 13 Horst, Adam               37 Boston YMCA-NE                   25.78    4  
          r:+0.93                                                              
 14 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE                 25.81    3  
 15 Graham, David             36 Greenwood-NE                     25.84    2  
          r:+0.79                                                              
 16 McAuliffe, Matt           36 Y of North Shore-NE              26.09    1  
 17 Schroeck, Chris           35 Boston YMCA-NE                   26.84  
          r:+0.84                                                              
 18 Barow, Sean               35 Y of North Shore-NE              26.98  
          r:+0.98                                                              
 19 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR               27.15  
 20 Lebro, Ryan               36 Y of North Shore-NE              27.75  
          r:+0.99                                                              
 21 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE                 30.57  
          r:+1.11                                                              
 22 Brown, Justin             39 BC Masters-NE                    30.58  
 23 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                    31.68  
          r:+0.82                                                              
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
          NE: N 45.54        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 48.42   17  
              23.20       48.42 (25.22)                                        
  2 LaPierre, Noel            38 BU Masters-NE                    49.58   15  
     r:+0.77  24.10       49.58 (25.48)                                        
  3 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE                51.45   14  
     r:+0.77  25.03       51.45 (26.42)                                        
  4 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE                 51.64   13  
              25.48       51.64 (26.16)                                        
  5 Dornaus, David            36 University Club-NE               52.64   12  
              24.99       52.64 (27.65)                                        
  6 Crum, Jeff                39 Y of North Shore-NE              53.63   11  
     r:+0.96  25.90       53.63 (27.73)                                        
  7 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE                 55.12   10  
     r:+0.92  26.54       55.12 (28.58)                                        
  8 Gama, Henry               36 Swim RI-NE                       55.71    9  
              25.88       55.71 (29.83)                                        
  9 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE                55.81    8  
     r:+0.82  26.66       55.81 (29.15)                                        
 10 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE                 56.64    7  
     r:+0.80  26.09       56.64 (30.55)                                        
 11 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE              57.17    6  
              27.40       57.17 (29.77)                                        
 12 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE                 57.34    5  
              27.43       57.34 (29.91)                                        
 13 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR             1:01.56    4  
     r:+0.94  29.71     1:01.56 (31.85)                                        
 14 Reese, Jeff               36 Y of North Shore-NE            1:03.68    3  
     r:+0.85  29.30     1:03.68 (34.38)                                        
 15 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                  1:09.67    2  
     r:+0.79  31.46     1:09.67 (38.21)                                        
 16 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               1:12.64    1  
     r:+1.27  31.92     1:12.64 (40.72)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
          NE: N 1:39.90        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE               1:48.93   17  
                                                1:21.50 ( )     1:48.93 (27.43)
  2 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE              1:51.96   15  
     r:+0.79  25.80       53.54 (27.74)     1:22.59 (29.05)     1:51.96 (29.37)
  3 Churins, Jonathan         35 FISH Masters-MR                1:53.30   14  
              25.99       54.65 (28.66)     1:24.22 (29.57)     1:53.30 (29.08)
  4 McKenna, Matthew          38 BU Masters-NE                  1:56.18   13  
     r:+0.89  26.24       54.93 (28.69)     1:24.94 (30.01)     1:56.18 (31.24)
  5 Dornaus, David            36 University Club-NE             1:58.86   12  
              26.50       56.06 (29.56)     1:27.04 (30.98)     1:58.86 (31.82)
  6 Denneen, Matt             39 Great Bay-NE                   1:59.45   11  
     r:+0.86  27.51       57.15 (29.64)     1:27.88 (30.73)     1:59.45 (31.57)
  7 Drienik, Milos            39 Mako Masters-CT                1:59.72   10  
     r:+0.88  27.63       58.15 (30.52)     1:29.28 (31.13)     1:59.72 (30.44)
  8 Dansereau, Marko R,       35 Maine Masters-NE               2:01.48    9  
          r:+0.78                               1:30.87 ( )     2:01.48 (30.61)
  9 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE               2:02.74    8  
     r:+0.87  28.64       59.55 (30.91)     1:31.12 (31.57)     2:02.74 (31.62)
 10 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               2:05.73    7  
              28.28       59.61 (31.33)     1:32.73 (33.12)     2:05.73 (33.00)
 11 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE            2:07.04    6  
     r:+0.89  28.86       59.91 (31.05)     1:33.00 (33.09)     2:07.04 (34.04)
 12 Lebro, Ryan               36 Y of North Shore-NE            2:10.90    5  
     r:+0.99  29.84     1:02.41 (32.57)     1:37.26 (34.85)     2:10.90 (33.64)
 13 Graham, David             36 Greenwood-NE                   2:17.48    4  
              31.13     1:05.93 (34.80)     1:42.43 (36.50)     2:17.48 (35.05)
 14 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                  2:39.96    3  
     r:+0.85  32.69     1:11.44 (38.75)     1:55.83 (44.39)     2:39.96 (44.13)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
          NE: N 4:36.88        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon            39 Cambridge-NE                   4:59.27   17  
              26.87       55.94 (29.07)     1:25.38 (29.44)     1:55.13 (29.75)
        2:24.65 (29.52)     2:54.87 (30.22)     3:25.23 (30.36)     3:56.15 (30.92)
        4:27.88 (31.73)     4:59.27 (31.39)                                        
  2 Dornaus, David            36 University Club-NE             5:15.35   15  
              26.20       55.59 (29.39)     1:26.92 (31.33)     1:58.70 (31.78)
        2:31.21 (32.51)     3:03.77 (32.56)     3:36.39 (32.62)     4:09.40 (33.01)
        4:42.60 (33.20)     5:15.35 (32.75)                                        
  3 Broglio, Mike             39 MinutemanAndover-NE            5:22.83   14  
              30.47     1:02.66 (32.19)     1:34.85 (32.19)     2:07.06 (32.21)
        2:39.23 (32.17)     3:11.91 (32.68)     3:44.58 (32.67)     4:17.60 (33.02)
        4:50.85 (33.25)     5:22.83 (31.98)                                        
  4 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE               5:23.20   13  
              28.47       59.82 (31.35)     1:32.05 (32.23)     2:04.46 (32.41)
        2:37.25 (32.79)     3:10.09 (32.84)     3:43.24 (33.15)     4:16.38 (33.14)
        4:49.94 (33.56)     5:23.20 (33.26)                                        
  5 Crum, Jeff                39 Y of North Shore-NE            5:37.16   12  
              29.80     1:02.47 (32.67)     1:35.81 (33.34)     2:09.55 (33.74)
        2:43.30 (33.75)     3:17.43 (34.13)     3:51.81 (34.38)     4:26.75 (34.94)
        5:02.19 (35.44)     5:37.16 (34.97)                                        
  6 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE               5:37.43   11  
              29.68     1:01.19 (31.51)     1:33.84 (32.65)     2:07.78 (33.94)
        2:41.85 (34.07)     3:16.67 (34.82)     3:51.78 (35.11)     4:27.56 (35.78)
        5:03.31 (35.75)     5:37.43 (34.12)                                        
  7 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               5:47.05   10  
              33.31     1:05.53 (32.22)     1:39.72 (34.19)     2:14.80 (35.08)
        2:50.49 (35.69)     3:25.87 (35.38)     4:01.52 (35.65)     4:36.67 (35.15)
        5:12.60 (35.93)     5:47.05 (34.45)                                        
  8 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE            5:58.57    9  
              29.11     1:02.68 (33.57)     1:37.59 (34.91)     2:13.65 (36.06)
        2:50.18 (36.53)     3:27.03 (36.85)     4:04.27 (37.24)     4:42.16 (37.89)
        5:20.44 (38.28)     5:58.57 (38.13)                                        
  9 Graham, David             36 Greenwood-NE                   6:04.64    8  
              31.62     1:06.87 (35.25)     1:42.79 (35.92)     2:19.64 (36.85)
        2:56.77 (37.13)     3:34.27 (37.50)     4:11.28 (37.01)     4:49.41 (38.13)
        5:27.39 (37.98)     6:04.64 (37.25)                                        
 10 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   6:33.12    7  
              34.94     1:13.13 (38.19)     1:52.15 (39.02)     2:32.30 (40.15)
        3:12.20 (39.90)     3:52.44 (40.24)     4:32.97 (40.53)     5:13.31 (40.34)
        5:54.05 (40.74)     6:33.12 (39.07)                                        
 11 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            7:09.22    6  
              35.21     1:15.59 (40.38)     1:58.68 (43.09)     2:44.45 (45.77)
        3:29.51 (45.06)     4:15.01 (45.50)     4:59.21 (44.20)     5:44.81 (45.60)
        6:29.03 (44.22)     7:09.22 (40.19)                                        
 12 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               7:52.44    5  
              33.27     1:13.23 (39.96)     1:59.98 (46.75)     2:49.53 (49.55)
        3:40.00 (50.47)     4:29.39 (49.39)     5:20.44 (51.05)     6:12.65 (52.21)
        7:02.95 (50.30)     7:52.44 (49.49)                                        
 -- Denneen, Matt             39 Great Bay-NE                        NS  
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
          NE: N 9:34.14        2006 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE              11:18.22   17  
              29.91     1:02.66 (32.75)     1:35.74 (33.08)     2:09.25 (33.51)
        2:42.76 (33.51)     3:16.74 (33.98)     3:51.34 (34.60)     4:25.75 (34.41)
        5:00.07 (34.32)     5:34.33 (34.26)     6:09.22 (34.89)     6:43.58 (34.36)
        7:17.68 (34.10)     7:52.12 (34.44)     8:26.50 (34.38)     9:01.03 (34.53)
        9:35.63 (34.60)    10:10.37 (34.74)    10:44.84 (34.47)    11:18.22 (33.38)
  2 Lebro, Ryan               36 Y of North Shore-NE           12:30.68   15  
              32.66     1:09.24 (36.58)     1:46.79 (37.55)     2:24.49 (37.70)
        3:02.11 (37.62)     3:39.62 (37.51)     4:17.53 (37.91)     4:55.72 (38.19)
        5:33.71 (37.99)     6:12.22 (38.51)     6:50.43 (38.21)     7:28.51 (38.08)
        8:07.09 (38.58)     8:45.11 (38.02)     9:23.26 (38.15)    10:01.47 (38.21)
       10:39.16 (37.69)    11:17.46 (38.30)    11:55.05 (37.59)    12:30.68 (35.63)
  3 Graham, David             36 Greenwood-NE                  13:09.29   14  
              34.86     1:11.43 (36.57)     1:48.83 (37.40)     2:27.05 (38.22)
        3:06.07 (39.02)     3:45.04 (38.97)     4:24.44 (39.40)     5:04.14 (39.70)
        5:43.77 (39.63)     6:23.70 (39.93)     7:03.94 (40.24)     7:44.76 (40.82)
        8:24.90 (40.14)     9:05.60 (40.70)     9:46.51 (40.91)    10:26.61 (40.10)
       11:07.38 (40.77)    11:48.57 (41.19)    12:28.67 (40.10)    13:09.29 (40.62)
  4 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                  13:42.99   13  
              37.27     1:16.43 (39.16)     1:57.27 (40.84)     2:38.34 (41.07)
        3:19.80 (41.46)     4:00.74 (40.94)     4:41.69 (40.95)     5:23.84 (42.15)
        6:04.85 (41.01)     6:46.79 (41.94)     7:27.88 (41.09)     8:09.59 (41.71)
        8:51.26 (41.67)     9:32.47 (41.21)    10:14.01 (41.54)    10:55.29 (41.28)
       11:37.31 (42.02)    12:20.22 (42.91)    13:02.09 (41.87)    13:42.99 (40.90)
  5 Johnston, Brett           38 MinutemanAndover-NE           15:23.66   12  
              36.87     1:18.04 (41.17)     2:02.14 (44.10)     2:48.11 (45.97)
        3:34.87 (46.76)     4:23.07 (48.20)     5:11.47 (48.40)     5:58.75 (47.28)
        6:46.77 (48.02)     7:34.21 (47.44)     8:22.12 (47.91)     9:08.90 (46.78)
        9:56.67 (47.77)    10:43.70 (47.03)    11:30.95 (47.25)    12:18.05 (47.10)
       13:05.32 (47.27)    13:52.82 (47.50)    14:39.05 (46.23)    15:23.66 (44.61)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
          NE: N 16:05.78        2009 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                  18:19.85   17  
              27.97       59.22 (31.25)     1:31.78 (32.56)     2:04.49 (32.71)
        2:37.77 (33.28)     3:11.30 (33.53)     3:45.20 (33.90)     4:19.12 (33.92)
        4:52.88 (33.76)     5:26.75 (33.87)     6:00.46 (33.71)     6:34.32 (33.86)
        7:07.91 (33.59)     7:41.64 (33.73)     8:15.48 (33.84)     8:49.28 (33.80)
        9:23.14 (33.86)     9:57.14 (34.00)    10:31.11 (33.97)    11:04.91 (33.80)
       11:38.75 (33.84)    12:12.77 (34.02)    12:46.50 (33.73)    13:20.17 (33.67)
       13:54.22 (34.05)    14:27.70 (33.48)    15:01.53 (33.83)    15:35.33 (33.80)
       16:08.97 (33.64)    16:42.55 (33.58)    17:16.06 (33.51)    17:48.53 (32.47)
       18:19.85 (31.32)
  2 Dornaus, David            36 University Club-NE            18:42.87   15  
              27.61       58.77 (31.16)     1:30.87 (32.10)     2:03.75 (32.88)
        2:36.90 (33.15)     3:10.16 (33.26)     3:43.67 (33.51)     4:17.68 (34.01)
        4:51.67 (33.99)     5:25.49 (33.82)     5:59.47 (33.98)     6:33.73 (34.26)
        7:07.85 (34.12)     7:41.85 (34.00)     8:16.20 (34.35)     8:50.78 (34.58)
        9:25.41 (34.63)    10:00.54 (35.13)    10:35.05 (34.51)    11:09.68 (34.63)
       11:44.58 (34.90)    12:19.28 (34.70)    12:53.83 (34.55)    13:28.44 (34.61)
       14:03.45 (35.01)    14:37.94 (34.49)    15:13.05 (35.11)    15:48.26 (35.21)
       16:23.55 (35.29)    16:58.81 (35.26)    17:33.42 (34.61)    18:08.61 (35.19)
       18:42.87 (34.26)
  3 Broglio, Mike             39 MinutemanAndover-NE           19:08.09   14  
              30.59     1:03.93 (33.34)     1:37.52 (33.59)     2:11.28 (33.76)
        2:45.32 (34.04)     3:19.75 (34.43)     3:54.04 (34.29)     4:28.58 (34.54)
        5:03.28 (34.70)     5:38.20 (34.92)     6:13.16 (34.96)     6:48.36 (35.20)
        7:23.10 (34.74)     7:58.04 (34.94)     8:33.05 (35.01)     9:08.17 (35.12)
        9:43.17 (35.00)    10:18.48 (35.31)    10:53.59 (35.11)    11:28.94 (35.35)
       12:04.40 (35.46)    12:39.85 (35.45)    13:15.59 (35.74)    13:51.27 (35.68)
       14:27.05 (35.78)    15:02.81 (35.76)    15:38.37 (35.56)    16:13.61 (35.24)
       16:49.30 (35.69)    17:24.93 (35.63)    18:00.30 (35.37)    18:35.33 (35.03)
       19:08.09 (32.76)
  4 Mone, Greg                35 Unattached NE-NE              20:16.55   13  
              31.14     1:05.99 (34.85)     1:41.60 (35.61)     2:18.57 (36.97)
        2:55.03 (36.46)     3:31.83 (36.80)     4:08.79 (36.96)     4:45.84 (37.05)
        5:23.07 (37.23)     6:00.61 (37.54)     6:37.08 (36.47)     7:14.22 (37.14)
        7:51.54 (37.32)     8:29.19 (37.65)     9:06.32 (37.13)     9:43.60 (37.28)
       10:20.70 (37.10)    10:58.18 (37.48)    11:35.87 (37.69)    12:13.14 (37.27)
       12:50.46 (37.32)    13:28.38 (37.92)    14:05.42 (37.04)    14:42.66 (37.24)
       15:19.72 (37.06)    15:56.78 (37.06)    16:33.79 (37.01)    17:10.95 (37.16)
       17:48.23 (37.28)    18:25.19 (36.96)    19:02.85 (37.66)    19:40.54 (37.69)
       20:16.55 (36.01)
  5 Kroma, Aaron              37 South Shore Y-NE              20:30.99   12  
              32.16     1:07.61 (35.45)     1:43.76 (36.15)     2:20.19 (36.43)
        2:57.36 (37.17)     3:34.49 (37.13)     4:11.43 (36.94)     4:48.70 (37.27)
        5:25.77 (37.07)     6:02.67 (36.90)     6:39.76 (37.09)     7:17.15 (37.39)
        7:54.46 (37.31)     8:32.18 (37.72)     9:09.57 (37.39)     9:47.35 (37.78)
       10:25.99 (38.64)    11:03.81 (37.82)    11:41.72 (37.91)    12:20.38 (38.66)
       12:58.03 (37.65)    13:36.43 (38.40)    14:14.47 (38.04)    14:52.88 (38.41)
       15:30.48 (37.60)    16:08.74 (38.26)    16:46.43 (37.69)    17:24.58 (38.15)
       18:01.74 (37.16)    18:39.88 (38.14)    19:17.39 (37.51)    19:54.67 (37.28)
       20:30.99 (36.32)
  6 Barow, Sean               35 Y of North Shore-NE           20:33.54   11  
              33.49     1:09.36 (35.87)     1:46.29 (36.93)     2:24.09 (37.80)
        3:01.97 (37.88)     3:39.80 (37.83)     4:17.91 (38.11)     4:55.66 (37.75)
        5:34.00 (38.34)     6:12.19 (38.19)     6:49.02 (36.83)     7:26.51 (37.49)
        8:04.32 (37.81)     8:41.68 (37.36)     9:18.61 (36.93)     9:56.12 (37.51)
       10:33.31 (37.19)    11:10.68 (37.37)    11:48.08 (37.40)    12:25.68 (37.60)
       13:03.15 (37.47)    13:40.52 (37.37)    14:17.93 (37.41)    14:55.37 (37.44)
       15:32.64 (37.27)    16:09.29 (36.65)    16:47.04 (37.75)    17:25.42 (38.38)
       18:04.29 (38.87)    18:43.10 (38.81)    19:20.72 (37.62)    19:58.60 (37.88)
       20:33.54 (34.94)
  7 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE           20:53.74   10  
              31.88     1:06.93 (35.05)     1:44.08 (37.15)     2:21.82 (37.74)
        2:59.93 (38.11)     3:37.80 (37.87)     4:15.96 (38.16)     4:54.32 (38.36)
        5:32.91 (38.59)     6:10.80 (37.89)     6:49.12 (38.32)     7:27.49 (38.37)
        8:05.32 (37.83)     8:43.04 (37.72)     9:20.77 (37.73)     9:58.94 (38.17)
       10:37.17 (38.23)    11:15.87 (38.70)    11:54.48 (38.61)    12:33.06 (38.58)
       13:11.77 (38.71)    13:50.32 (38.55)    14:29.01 (38.69)    15:07.48 (38.47)
       15:46.33 (38.85)    16:25.53 (39.20)    17:04.38 (38.85)    17:43.06 (38.68)
       18:22.14 (39.08)    19:00.73 (38.59)    19:39.46 (38.73)    20:17.75 (38.29)
       20:53.74 (35.99)
  8 LaBelle, Gregory          36 Y of North Shore-NE           21:23.28    9  
              33.49     1:09.87 (36.38)     1:47.15 (37.28)     2:24.74 (37.59)
        3:03.05 (38.31)     3:41.10 (38.05)     4:19.58 (38.48)     4:58.55 (38.97)
        5:37.55 (39.00)     6:16.58 (39.03)     6:55.66 (39.08)     7:34.52 (38.86)
        8:13.80 (39.28)     8:52.83 (39.03)     9:31.78 (38.95)    10:10.31 (38.53)
       10:49.24 (38.93)    11:28.43 (39.19)    12:07.76 (39.33)    12:46.98 (39.22)
       13:27.09 (40.11)    14:07.10 (40.01)    14:46.75 (39.65)    15:27.61 (40.86)
       16:08.62 (41.01)    16:49.26 (40.64)    17:29.48 (40.22)    18:09.61 (40.13)
       18:49.89 (40.28)    19:29.62 (39.73)    20:09.48 (39.86)    20:48.06 (38.58)
       21:23.28 (35.22)
  9 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE           22:10.21    8  
              32.66     1:08.74 (36.08)     1:46.02 (37.28)     2:24.17 (38.15)
        3:02.71 (38.54)     3:42.26 (39.55)     4:22.05 (39.79)     5:02.35 (40.30)
        5:42.62 (40.27)     6:23.50 (40.88)     7:04.33 (40.83)     7:45.40 (41.07)
        8:26.38 (40.98)     9:07.91 (41.53)     9:49.41 (41.50)    10:30.74 (41.33)
       11:11.94 (41.20)    11:53.16 (41.22)    12:34.60 (41.44)    13:16.01 (41.41)
       13:57.39 (41.38)    14:39.38 (41.99)    15:20.79 (41.41)    16:01.98 (41.19)
       16:43.84 (41.86)    17:25.15 (41.31)    18:06.39 (41.24)    18:47.53 (41.14)
       19:28.42 (40.89)    20:09.67 (41.25)    20:50.84 (41.17)    21:31.39 (40.55)
       22:10.21 (38.82)
 10 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE           26:07.98    7  
              40.29                             2:08.96 ( )     2:56.81 (47.85)
        3:45.77 (48.96)     4:34.07 (48.30)     5:22.36 (48.29)     6:10.43 (48.07)
        6:58.43 (48.00)     7:46.93 (48.50)     8:35.46 (48.53)     9:23.69 (48.23)
     11:01.87 (1:38.18)    11:50.70 (48.83)    12:39.37 (48.67)                    
                               14:16.19 ( )    15:04.32 (48.13)    15:52.33 (48.01)
     17:30.41 (1:38.08)    18:18.08 (47.67)                                        
           19:57.44 ( )    20:45.30 (47.86)                            22:21.48 ( )
       23:09.04 (47.56)  26:07.98 (2:58.94)                                        
 11 Shulman, David            39 University Club-NE            28:04.23    6  
              45.85     1:32.67 (46.82)     2:23.08 (50.41)     3:14.65 (51.57)
        4:06.23 (51.58)     4:58.28 (52.05)     5:50.88 (52.60)     6:43.53 (52.65)
        7:35.96 (52.43)     8:28.25 (52.29)     9:20.71 (52.46)    10:12.88 (52.17)
       11:04.72 (51.84)    11:56.04 (51.32)    12:47.11 (51.07)    13:38.24 (51.13)
       14:30.43 (52.19)    15:21.26 (50.83)    16:13.71 (52.45)    17:05.01 (51.30)
       17:56.76 (51.75)    18:48.60 (51.84)    19:40.81 (52.21)    20:32.83 (52.02)
       21:23.57 (50.74)    22:15.69 (52.12)    23:07.00 (51.31)    23:58.19 (51.19)
       24:48.71 (50.52)    25:39.28 (50.57)    26:29.05 (49.77)    27:19.06 (50.01)
       28:04.23 (45.17)
 12 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                 28:30.50    5  
              37.63     1:20.71 (43.08)     2:07.19 (46.48)     2:55.98 (48.79)
        3:45.71 (49.73)     4:36.47 (50.76)     5:28.02 (51.55)     6:19.81 (51.79)
        7:13.20 (53.39)     8:07.42 (54.22)     9:00.91 (53.49)     9:54.96 (54.05)
       10:48.24 (53.28)    11:42.00 (53.76)    12:35.91 (53.91)    13:30.54 (54.63)
       14:24.21 (53.67)    15:18.37 (54.16)    16:11.55 (53.18)    17:04.79 (53.24)
       17:58.01 (53.22)    18:51.54 (53.53)    19:44.90 (53.36)    20:38.13 (53.23)
       21:30.76 (52.63)    22:25.10 (54.34)    23:17.91 (52.81)    24:10.86 (52.95)
       25:03.74 (52.88)    25:56.41 (52.67)    26:48.75 (52.34)    27:40.56 (51.81)
       28:30.50 (49.94)
 13 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE              28:45.24    4  
              36.61     1:21.22 (44.61)     2:10.16 (48.94)     3:00.20 (50.04)
        3:51.71 (51.51)     4:43.77 (52.06)     5:36.09 (52.32)     6:29.45 (53.36)
        7:22.86 (53.41)     8:16.84 (53.98)     9:10.37 (53.53)    10:04.14 (53.77)
       10:58.16 (54.02)    11:52.37 (54.21)    12:45.91 (53.54)    13:40.01 (54.10)
       14:35.57 (55.56)    15:29.58 (54.01)    16:24.27 (54.69)    17:18.52 (54.25)
       18:12.83 (54.31)    19:06.12 (53.29)    20:00.69 (54.57)    20:57.05 (56.36)
       21:53.11 (56.06)    22:48.07 (54.96)    23:43.59 (55.52)    24:36.64 (53.05)
       25:29.65 (53.01)    26:20.92 (51.27)    27:12.64 (51.72)    28:02.19 (49.55)
       28:45.24 (43.05)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
          NE: N 23.06        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     26.17   17  
  2 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 26.18   15  
  3 Churins, Jonathan         35 FISH Masters-MR                  28.00   14  
  4 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE                30.06   13  
  5 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE                 30.34   12  
  6 LaBelle, Gregory          36 Y of North Shore-NE              30.91   11  
  7 Horst, Adam               37 Boston YMCA-NE                   31.61   10  
  8 Graham, David             36 Greenwood-NE                     31.68    9  
  9 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE              33.20    8  
 10 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR               35.07    7  
 11 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE              38.00    6  
 12 Brown, Justin             39 BC Masters-NE                    39.26    5  
          r:+1.59                                                              
 13 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                    41.80    4  
 14 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                     43.15    3  
 15 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE                 45.38    2  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
          NE: N 49.62        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     56.31   17  
              27.70       56.31 (28.61)                                        
  2 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 57.98   15  
              28.51       57.98 (29.47)                                        
  3 McKenna, Matthew          38 BU Masters-NE                    58.14   14  
              28.23       58.14 (29.91)                                        
  4 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE              1:06.72   13  
              32.28     1:06.72 (34.44)                                        
  5 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE               1:06.87   12  
              32.11     1:06.87 (34.76)                                        
  6 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE               1:07.65   11  
              32.88     1:07.65 (34.77)                                        
  7 Graham, David             36 Greenwood-NE                   1:11.01   10  
              34.44     1:11.01 (36.57)                                        
  8 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE            1:12.95    9  
              35.30     1:12.95 (37.65)                                        
  9 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            1:25.88    8  
              42.52     1:25.88 (43.36)                                        
 10 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               1:56.58    7  
              52.13   1:56.58 (1:04.45)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
          NE: N 1:52.89        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Matthew          38 BU Masters-NE                  2:06.38   17  
              28.97     1:00.43 (31.46)     1:32.99 (32.56)     2:06.38 (33.39)
  2 Dansereau, Marko R,       35 Maine Masters-NE               2:12.84   15  
              32.09     1:06.00 (33.91)     1:40.12 (34.12)     2:12.84 (32.72)
  3 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE               2:24.88   14  
              34.57     1:11.40 (36.83)     1:48.92 (37.52)     2:24.88 (35.96)
  4 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE               2:30.66   13  
              34.27     1:12.18 (37.91)     1:51.81 (39.63)     2:30.66 (38.85)
  5 Graham, David             36 Greenwood-NE                   2:38.36   12  
              38.96     1:19.22 (40.26)     2:00.28 (41.06)     2:38.36 (38.08)
  6 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE            2:39.83   11  
              36.30     1:15.21 (38.91)     1:57.00 (41.79)     2:39.83 (42.83)
  7 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            3:09.50   10  
              42.94     1:30.47 (47.53)     2:21.26 (50.79)     3:09.50 (48.24)
  8 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   3:10.33    9  
              44.99     1:32.68 (47.69)     2:21.46 (48.78)     3:10.33 (48.87)
 -- Drienik, Milos            39 Mako Masters-CT                     NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
          NE: N 27.62        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE                28.46   17  
          r:+0.80                                                              
  2 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 30.45   15  
  3 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE                 32.23   14  
  4 Graham, David             36 Greenwood-NE                     33.04   13  
  5 Reese, Jeff               36 Y of North Shore-NE              35.58   12  
          r:+0.81                                                              
  6 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                     36.23   11  
          r:+0.89                                                              
  7 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                    38.60   10  
          r:+0.71                                                              
  8 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE              39.33    9  
          r:+1.02                                                              
  9 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE              40.98    8  
          r:+1.05                                                              
 10 Brown, Justin             39 BC Masters-NE                    41.58    7  
          r:+0.90                                                              
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
          NE: N 59.10        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE              1:01.47   17  
     r:+0.77  28.90     1:01.47 (32.57)                                        
  2 LaBelle, Gregory          36 Y of North Shore-NE            1:09.99   15  
     r:+0.83  32.78     1:09.99 (37.21)                                        
  3 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE               1:10.96   14  
              33.43     1:10.96 (37.53)                                        
  4 Graham, David             36 Greenwood-NE                   1:14.00   13  
              34.43     1:14.00 (39.57)                                        
  5 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE              1:14.25   12  
     r:+0.83  34.72     1:14.25 (39.53)                                        
  6 Schroeck, Chris           35 Boston YMCA-NE                 1:15.01   11  
              36.61     1:15.01 (38.40)                                        
  7 Horst, Adam               37 Boston YMCA-NE                 1:15.43   10  
     r:+0.96  35.12     1:15.43 (40.31)                                        
  8 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               1:16.95    9  
              35.93     1:16.95 (41.02)                                        
  9 McAuliffe, Matt           36 Y of North Shore-NE            1:17.80    8  
              37.71     1:17.80 (40.09)                                        
 10 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   1:18.53    7  
     r:+0.94  37.41     1:18.53 (41.12)                                        
 11 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR             1:20.21    6  
     r:+0.92  38.26     1:20.21 (41.95)                                        
 12 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                  1:21.15    5  
     r:+0.82  37.40     1:21.15 (43.75)                                        
 13 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               1:27.38    4  
     r:+1.06  39.38     1:27.38 (48.00)                                        
 14 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            1:32.46    3  
     r:+1.14  44.18     1:32.46 (48.28)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
          NE: N 2:08.95        2005 Mike Lane                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE              2:15.05   17  
     r:+0.76  30.29     1:04.32 (34.03)     1:38.56 (34.24)     2:15.05 (36.49)
  2 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   2:47.18   15  
     r:+0.94  39.07     1:22.45 (43.38)     2:05.67 (43.22)     2:47.18 (41.51)
  3 Graham, David             36 Greenwood-NE                   2:49.43   14  
              36.71     1:19.73 (43.02)     2:03.66 (43.93)     2:49.43 (45.77)
  4 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            3:21.29   13  
     r:+1.20  45.66     1:36.96 (51.30)     2:29.09 (52.13)     3:21.29 (52.20)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
          NE: N 22.63        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     24.31   17  
  2 LaPierre, Noel            38 BU Masters-NE                    24.93   15  
          r:+0.78                                                              
  3 Ohman, Niclas             36 Granite State-NE                 24.94   14  
  4 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE                 24.97   13  
  5 Dornaus, David            36 University Club-NE               26.52   12  
          r:+0.79                                                              
  6 Crum, Jeff                39 Y of North Shore-NE              26.90   11  
          r:+0.94                                                              
  7 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE                 27.25   10  
          r:+0.84                                                              
  8 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE              28.17    8.5
  8 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE                28.17    8.5
          r:+0.89                                                              
 10 Gama, Henry               36 Swim RI-NE                       28.51    7  
 11 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE              29.55    6  
 12 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE                 30.01    5  
 13 Reese, Jeff               36 Y of North Shore-NE              30.49    4  
          r:+0.77                                                              
 14 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR               30.51    3  
          r:+0.88                                                              
 15 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                     35.96    2  
          r:+1.01                                                              
 16 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                    40.26    1  
          r:+0.87                                                              
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
          NE: N 50.06        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     54.19   17  
              26.09       54.19 (28.10)                                        
  2 LaPierre, Noel            38 BU Masters-NE                    55.09   15  
     r:+0.76  25.73       55.09 (29.36)                                        
  3 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE                 58.29   14  
              27.86       58.29 (30.43)                                        
  4 Denneen, Matt             39 Great Bay-NE                     59.74   13  
     r:+0.82  27.98       59.74 (31.76)                                        
  5 Dornaus, David            36 University Club-NE             1:00.09   12  
              27.87     1:00.09 (32.22)                                        
  6 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE               1:00.44   11  
     r:+0.91  27.86     1:00.44 (32.58)                                        
  7 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE               1:06.78   10  
     r:+0.94  30.67     1:06.78 (36.11)                                        
  8 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE            1:07.85    9  
     r:+1.05  31.09     1:07.85 (36.76)                                        
  9 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               1:09.14    8  
              31.78     1:09.14 (37.36)                                        
 10 Lebro, Ryan               36 Y of North Shore-NE            1:09.78    7  
     r:+1.13  32.29     1:09.78 (37.49)                                        
 11 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   1:16.04    6  
     r:+0.95  37.29     1:16.04 (38.75)                                        
 12 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            1:20.76    5  
     r:+1.15  37.96     1:20.76 (42.80)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
          NE: N 1:53.88        1985 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE               2:18.73   17  
          r:+0.94                                                              
  2 Barow, Sean               35 Y of North Shore-NE            2:32.75   15  
     r:+1.04  33.93     1:12.26 (38.33)     1:51.70 (39.44)     2:32.75 (41.05)
  3 LaBelle, Gregory          36 Y of North Shore-NE            2:42.91   14  
     r:+0.84  35.39     1:16.70 (41.31)     1:58.33 (41.63)     2:42.91 (44.58)
  4 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   2:43.40   13  
     r:+0.96  42.16     1:24.38 (42.22)     2:05.10 (40.72)     2:43.40 (38.30)
  5 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            3:13.65   12  
     r:+1.15  40.63     1:30.13 (49.50)     2:22.59 (52.46)     3:13.65 (51.06)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
          NE: N 51.92        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              35 Cambridge-NE                     58.27   17  
              25.95       58.27 (32.32)                                        
  2 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE                58.48   15  
     r:+0.78  28.50       58.48 (29.98)                                        
  3 Churins, Jonathan         35 FISH Masters-MR                1:00.24   14  
     r:+0.85  27.92     1:00.24 (32.32)                                        
  4 Wilkinson, Jon            39 Cambridge-NE                   1:00.38   13  
              28.02     1:00.38 (32.36)                                        
  5 McKenna, Matthew          38 BU Masters-NE                  1:00.92   12  
     r:+0.93  26.79     1:00.92 (34.13)                                        
  6 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE               1:01.28   11  
              28.33     1:01.28 (32.95)                                        
  7 Dornaus, David            36 University Club-NE             1:02.25   10  
              29.16     1:02.25 (33.09)                                        
  8 Leslie, Kurt              38 Granite State-NE               1:02.32    9  
     r:+0.84  27.94     1:02.32 (34.38)                                        
  9 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE               1:03.77    8  
     r:+0.92  29.18     1:03.77 (34.59)                                        
 10 Gunther, Jeffrey          39 Marblehead JCC-NE              1:04.74    7  
     r:+0.89  29.79     1:04.74 (34.95)                                        
 11 LaBelle, Gregory          36 Y of North Shore-NE            1:05.18    6  
     r:+0.84  30.14     1:05.18 (35.04)                                        
 12 Nemirovsky, Sergei        38 MinutemanAndover-NE            1:05.21    5  
     r:+0.93  30.49     1:05.21 (34.72)                                        
 13 Gama, Henry               36 Swim RI-NE                     1:05.54    4  
              30.57     1:05.54 (34.97)                                        
 14 Shea, Josh                37 Liquid Assets-NE               1:06.02    3  
     r:+0.79  30.16     1:06.02 (35.86)                                        
 15 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               1:06.11    2  
     r:+0.95  31.03     1:06.11 (35.08)                                        
 16 Horst, Adam               37 Boston YMCA-NE                 1:06.15    1  
     r:+0.93  30.74     1:06.15 (35.41)                                        
 17 Graham, David             36 Greenwood-NE                   1:06.77  
              30.96     1:06.77 (35.81)                                        
 18 Barow, Sean               35 Y of North Shore-NE            1:06.88  
              32.51     1:06.88 (34.37)                                        
 19 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE               1:08.26  
              30.91     1:08.26 (37.35)                                        
 20 Schroeck, Chris           35 Boston YMCA-NE                 1:08.28  
     r:+0.90  32.94     1:08.28 (35.34)                                        
 21 Lebro, Ryan               36 Y of North Shore-NE            1:09.46  
     r:+1.09  32.34     1:09.46 (37.12)                                        
 22 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR             1:11.50  
     r:+0.83  33.32     1:11.50 (38.18)                                        
 23 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   1:15.68  
     r:+0.95  36.55     1:15.68 (39.13)                                        
 24 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            1:19.95  
     r:+1.04  36.34     1:19.95 (43.61)                                        
 25 Nunez, Guillermo          37 BU Masters-NE                  1:21.70  
     r:+0.75  38.84     1:21.70 (42.86)                                        
 26 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               1:24.51  
     r:+1.14  41.15     1:24.51 (43.36)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
          NE: N 1:53.98        2002 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkinson, Jon            39 Cambridge-NE                   2:04.70   17  
     r:+0.79  27.35       59.53 (32.18)     1:35.80 (36.27)     2:04.70 (28.90)
  2 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE              2:07.60   15  
     r:+0.84  27.85     1:02.73 (34.88)     1:38.11 (35.38)     2:07.60 (29.49)
  3 Lecrone, Timothy          38 Maine Masters-NE               2:21.70   14  
              29.37     1:09.54 (40.17)     1:51.09 (41.55)     2:21.70 (30.61)
  4 Dudley, Robert            38 Maine Masters-NE               2:26.95   13  
     r:+0.98  30.69     1:11.39 (40.70)     1:54.02 (42.63)     2:26.95 (32.93)
  5 Graham, David             36 Greenwood-NE                   2:29.56   12  
              30.79     1:10.13 (39.34)     1:54.73 (44.60)     2:29.56 (34.83)
  6 Stover, Scott             38 Adirondack AC-NE               2:33.48   11  
              31.65     1:10.52 (38.87)     1:58.86 (48.34)     2:33.48 (34.62)
  7 Brown, Michael            36 MinutemanAndover-NE            2:38.37   10  
     r:+1.04  31.93     1:12.05 (40.12)     2:01.49 (49.44)     2:38.37 (36.88)
  8 Dixon-Moses, Peter        35 Bearcat Masters-MR             2:38.82    9  
     r:+0.91  32.51     1:15.81 (43.30)     2:00.80 (44.99)     2:38.82 (38.02)
  9 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   2:41.63    8  
     r:+0.98  35.61     1:21.19 (45.58)     2:04.75 (43.56)     2:41.63 (36.88)
 10 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            3:01.52    7  
     r:+1.11  38.06     1:25.87 (47.81)     2:20.37 (54.50)     3:01.52 (41.15)
 11 Pollard, Benjamin         38 Maine Masters-NE               3:15.45    6  
     r:+1.07  39.52     1:39.04 (59.52)     2:30.06 (51.02)     3:15.45 (45.39)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
          NE: N 4:09.17        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              39 NEM Unattached-NE              4:40.07   17  
              28.67     1:01.88 (33.21)     1:39.36 (37.48)     2:16.89 (37.53)
        2:54.62 (37.73)     3:34.09 (39.47)     4:07.47 (33.38)     4:40.07 (32.60)
  2 Dansereau, Marko R,       35 Maine Masters-NE               4:52.30   15  
              28.53     1:03.29 (34.76)     1:41.13 (37.84)     2:17.58 (36.45)
        3:00.62 (43.04)     3:43.65 (43.03)     4:18.48 (34.83)     4:52.30 (33.82)
  3 Morse, Benjamin           39 Maine Masters-NE               5:07.21   14  
              30.34     1:05.87 (35.53)     1:46.61 (40.74)     2:27.86 (41.25)
        3:13.07 (45.21)     3:58.15 (45.08)     4:32.91 (34.76)     5:07.21 (34.30)
  4 Graham, David             36 Greenwood-NE                   5:34.63   13  
              32.89     1:14.38 (41.49)     1:57.66 (43.28)     2:40.97 (43.31)
        3:28.38 (47.41)     4:16.32 (47.94)     4:56.25 (39.93)     5:34.63 (38.38)
  5 Kwa, Ken                  37 Cambridge-NE                   5:36.82   12  
              39.59     1:19.04 (39.45)     2:06.29 (47.25)     2:55.67 (49.38)
        3:39.37 (43.70)     4:23.84 (44.47)     5:00.30 (36.46)     5:36.82 (36.52)
  6 Parsons, Edward           36 MinutemanAndover-NE            6:28.23   11  
              40.60     1:29.73 (49.13)     2:21.21 (51.48)     3:12.85 (51.64)
        4:07.92 (55.07)     5:02.96 (55.04)     5:47.14 (44.18)     6:28.23 (41.09)
 -- Wilkinson, Jon            39 Cambridge-NE                        NS  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 20.84        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, James              41 Tampa Metro-FL                   22.83   17  
          r:+0.84                                                              
  2 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   23.31   15  
          r:+0.74                                                              
  3 Neirinckx, Peter          43 MIT Masters-NE                   23.77   14  
          r:+0.98                                                              
  4 Rogers, John              40 Hockomock-NE                     23.89   13  
          r:+0.76                                                              
  5 Gilson, Matthew           43 Swim RI-NE                       23.98   12  
          r:+0.84                                                              
  6 Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                       24.04   11  
  7 Sever, Michael            40 Swim RI-NE                       24.25   10  
  8 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                     24.35    9  
  9 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                      24.41    8  
          r:+0.75                                                              
 10 Romanello, Sal            44 Huntington-MR                    24.42    7  
          r:+0.82                                                              
 11 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE                 25.25    6  
 12 Bell, Richard             41 Mako Masters-CT                  27.10    5  
 13 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE              27.63    4  
          r:+0.86                                                              
 14 Baker, Jeremy             43 North Suburban Y-NE              27.94    3  
          r:+0.97                                                              
 15 Burns, Mark               40 University Club-NE               28.42    2  
          r:+1.07                                                              
 16 Dragoni, Stephen          40 Cambridge-NE                     29.95    1  
          r:+1.01                                                              
 17 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE                30.37  
          r:+0.81                                                              
 18 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                   30.78  
          r:+0.99                                                              
 19 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE              30.82  
          r:+0.94                                                              
 20 Johnson, Kenneth          41 Greenwood-NE                     30.99  
          r:+1.16                                                              
 21 Zhigalin, Zhenia          43 Waterhorses-NE                   31.26  
          r:+0.89                                                              
 22 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE              33.72  
          r:+0.90                                                              
 -- O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 45.35        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           40 Cambridge-NE                     49.02   17  
              23.84       49.02 (25.18)                                        
  2 Smith, James              41 Tampa Metro-FL                   50.05   15  
     r:+0.82  23.70       50.05 (26.35)                                        
  3 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   50.65   14  
     r:+0.76  24.59       50.65 (26.06)                                        
  4 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE              51.59   13  
     r:+0.73  25.04       51.59 (26.55)                                        
  5 Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                       51.84   12  
     r:+0.83  25.01       51.84 (26.83)                                        
  6 Gilson, Matthew           43 Swim RI-NE                       52.06   11  
     r:+0.93  24.55       52.06 (27.51)                                        
  7 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                       52.58   10  
              24.93       52.58 (27.65)                                        
  8 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE                 53.34    9  
     r:+0.77  24.96       53.34 (28.38)                                        
  9 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                      53.80    8  
     r:+0.73  25.19       53.80 (28.61)                                        
 10 Baker, Henry              43 Cambridge-NE                     54.01    7  
              25.84       54.01 (28.17)                                        
 11 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                       54.21    6  
     r:+0.77  26.45       54.21 (27.76)                                        
 12 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                     54.91    5  
     r:+0.83  26.14       54.91 (28.77)                                        
 13 Sever, Michael            40 Swim RI-NE                       55.60    4  
              26.17       55.60 (29.43)                                        
 14 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE                 56.20    3  
     r:+0.98  27.35       56.20 (28.85)                                        
 15 Ladas, Andreas            40 South County Y-NE                59.91    2  
     r:+0.76  28.39       59.91 (31.52)                                        
 16 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            1:01.55    1  
     r:+0.91  28.58     1:01.55 (32.97)                                        
 17 Shumadine, John           43 Maine Masters-NE               1:01.83  
     r:+1.01  29.60     1:01.83 (32.23)                                        
 18 Fernald, Robert           44 Great Bay-NE                   1:02.03  
              29.94     1:02.03 (32.09)                                        
 19 Burns, Mark               40 University Club-NE             1:02.26  
     r:+1.10  29.49     1:02.26 (32.77)                                        
 20 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              1:08.80  
     r:+0.99  33.38     1:08.80 (35.42)                                        
 21 Dragoni, Stephen          40 Cambridge-NE                   1:10.99  
     r:+0.91  33.18     1:10.99 (37.81)                                        
 22 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            1:19.27  
              35.64     1:19.27 (43.63)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
          NE: N 1:38.94        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           40 Cambridge-NE                   1:45.24   17  
              25.11       52.18 (27.07)     1:18.94 (26.76)     1:45.24 (26.30)
  2 Baker, Henry              43 Cambridge-NE                   1:58.79   15  
              27.35       57.28 (29.93)     1:28.38 (31.10)     1:58.79 (30.41)
  3 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE            2:00.01   14  
     r:+0.81  26.90       56.80 (29.90)     1:28.49 (31.69)     2:00.01 (31.52)
  4 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                    2:00.58   13  
          r:+0.74                                                              
  5 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE               2:00.79   12  
     r:+0.87  27.49       57.43 (29.94)     1:29.23 (31.80)     2:00.79 (31.56)
  6 Romanello, Sal            44 Huntington-MR                  2:06.15   11  
              26.45       56.22 (29.77)     1:26.72 (30.50)     2:06.15 (39.43)
  7 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                   2:09.40   10  
              29.69     1:03.19 (33.50)     1:36.96 (33.77)     2:09.40 (32.44)
  8 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE               2:11.12    9  
              30.35     1:03.94 (33.59)     1:38.83 (34.89)     2:11.12 (32.29)
  9 Goudreau, Paul            44 Cambridge-NE                   2:11.79    8  
     r:+0.91  30.26     1:03.26 (33.00)     1:37.37 (34.11)     2:11.79 (34.42)
 10 Bell, Richard             41 Mako Masters-CT                2:14.52    7  
              30.56     1:05.89 (35.33)     1:41.21 (35.32)     2:14.52 (33.31)
 11 Spangler, Drew            40 Westchester-MR                 2:15.96    6  
          r:+0.97                               1:41.56 ( )     2:15.96 (34.40)
 12 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            2:22.36    5  
     r:+0.94  31.99     1:06.83 (34.84)     1:44.29 (37.46)     2:22.36 (38.07)
 13 Kaplan, Benjamin          42 JCC Newton-NE                  2:25.42    4  
     r:+1.10  32.39     1:08.47 (36.08)     1:46.78 (38.31)     2:25.42 (38.64)
 14 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE            2:40.16    3  
              35.07     1:14.11 (39.04)     1:56.99 (42.88)     2:40.16 (43.17)
 15 Dragoni, Stephen          40 Cambridge-NE                   2:40.60    2  
     r:+1.04  33.78     1:13.71 (39.93)     1:55.23 (41.52)     2:40.60 (45.37)
 16 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            2:52.86    1  
     r:+0.98  36.67     1:18.62 (41.95)     2:04.38 (45.76)     2:52.86 (48.48)
 -- Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                          NS  
 -- Sever, Michael            40 Swim RI-NE                          NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
          NE: N 4:53.72        2005 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           40 Cambridge-NE                   4:40.12N  17  
              25.89       53.84 (27.95)     1:21.86 (28.02)     1:50.37 (28.51)
        2:18.92 (28.55)     2:47.43 (28.51)     3:15.77 (28.34)     3:44.30 (28.53)
        4:12.57 (28.27)     4:40.12 (27.55)                                        
  2 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE               5:21.70   15  
              28.64       59.20 (30.56)     1:32.08 (32.88)     2:05.39 (33.31)
        2:38.09 (32.70)     3:10.84 (32.75)     3:44.00 (33.16)     4:17.77 (33.77)
        4:50.54 (32.77)     5:21.70 (31.16)                                        
  3 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               5:22.52   14  
              28.05       58.99 (30.94)     1:31.21 (32.22)     2:04.18 (32.97)
        2:37.80 (33.62)     3:11.06 (33.26)     3:44.69 (33.63)     4:18.19 (33.50)
        4:50.84 (32.65)     5:22.52 (31.68)                                        
  4 Neirinckx, Peter          43 MIT Masters-NE                 5:33.44   13  
              29.25     1:01.11 (31.86)     1:34.47 (33.36)     2:08.18 (33.71)
        2:42.21 (34.03)     3:16.23 (34.02)     3:50.35 (34.12)     4:24.75 (34.40)
        4:59.66 (34.91)     5:33.44 (33.78)                                        
  5 Burnett, Bill             41 Cambridge-NE                   5:33.85   12  
              30.63     1:03.45 (32.82)     1:36.22 (32.77)     2:09.63 (33.41)
        2:42.76 (33.13)     3:16.25 (33.49)     3:50.22 (33.97)     4:25.13 (34.91)
        4:59.57 (34.44)     5:33.85 (34.28)                                        
  6 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            5:47.19   11  
              29.49     1:02.07 (32.58)     1:36.67 (34.60)     2:12.56 (35.89)
        2:48.35 (35.79)     3:24.52 (36.17)     4:00.51 (35.99)     4:36.59 (36.08)
        5:11.75 (35.16)     5:47.19 (35.44)                                        
  7 Goudreau, Paul            44 Cambridge-NE                   5:49.98   10  
              31.54     1:06.05 (34.51)     1:41.07 (35.02)     2:16.44 (35.37)
        2:51.78 (35.34)     3:27.37 (35.59)     4:03.13 (35.76)     4:39.28 (36.15)
        5:15.38 (36.10)     5:49.98 (34.60)                                        
  8 Sayles, Douglas           43 Swim RI-NE                     5:53.40    9  
              30.52     1:04.82 (34.30)     1:40.62 (35.80)     2:16.76 (36.14)
        2:53.68 (36.92)     3:30.44 (36.76)     4:06.88 (36.44)     4:43.43 (36.55)
        5:19.49 (36.06)     5:53.40 (33.91)                                        
  9 Shumadine, John           43 Maine Masters-NE               5:56.45    8  
              30.21     1:03.79 (33.58)     1:38.52 (34.73)     2:14.11 (35.59)
        2:49.98 (35.87)     3:27.12 (37.14)     4:04.23 (37.11)     4:41.65 (37.42)
        5:19.37 (37.72)     5:56.45 (37.08)                                        
 10 Burns, Mark               40 University Club-NE             6:18.28    7  
              32.14     1:08.35 (36.21)     1:46.65 (38.30)     2:26.29 (39.64)
        3:05.04 (38.75)     3:44.21 (39.17)     4:23.60 (39.39)     5:02.44 (38.84)
        5:40.45 (38.01)     6:18.28 (37.83)                                        
 11 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            6:23.16    6  
              33.69     1:10.59 (36.90)     1:48.83 (38.24)     2:27.53 (38.70)
        3:07.39 (39.86)     3:46.40 (39.01)     4:26.01 (39.61)     5:05.20 (39.19)
        5:44.72 (39.52)     6:23.16 (38.44)                                        
 12 Fernald, Robert           44 Great Bay-NE                   6:26.73    5  
              32.44     1:07.27 (34.83)     1:43.78 (36.51)     2:21.66 (37.88)
        3:00.50 (38.84)     3:41.01 (40.51)     4:21.60 (40.59)     5:02.56 (40.96)
        5:44.81 (42.25)     6:26.73 (41.92)                                        
 13 Ladas, Andreas            40 South County Y-NE              6:29.19    4  
              17.16     1:08.35 (51.19)     1:46.66 (38.31)     2:27.19 (40.53)
        3:07.69 (40.50)     3:48.36 (40.67)     4:29.38 (41.02)     5:09.88 (40.50)
        5:50.11 (40.23)     6:29.19 (39.08)                                        
 14 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                 6:51.27    3  
              36.50     1:17.92 (41.42)     1:59.72 (41.80)     2:41.22 (41.50)
        3:22.68 (41.46)     4:05.13 (42.45)     4:47.58 (42.45)     5:29.85 (42.27)
        6:11.59 (41.74)     6:51.27 (39.68)                                        
 15 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            7:02.63    2  
              33.96     1:11.21 (37.25)     1:51.69 (40.48)     2:35.35 (43.66)
        3:17.69 (42.34)     4:02.55 (44.86)     4:46.83 (44.28)     5:32.78 (45.95)
        6:18.09 (45.31)     7:02.63 (44.54)                                        
 16 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            8:28.61    1  
              35.96     1:19.22 (43.26)     2:08.79 (49.57)     3:01.29 (52.50)
        3:55.61 (54.32)     4:50.31 (54.70)     5:46.87 (56.56)     6:41.91 (55.04)
        7:37.70 (55.79)     8:28.61 (50.91)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                              
          NE: N 10:15.07        2005 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           40 Cambridge-NE                   9:38.46N  17  
              26.89       55.80 (28.91)     1:24.82 (29.02)     1:53.33 (28.51)
        2:22.36 (29.03)     2:51.43 (29.07)     3:20.46 (29.03)     3:49.43 (28.97)
        4:18.61 (29.18)     4:47.85 (29.24)     5:17.10 (29.25)     5:46.24 (29.14)
        6:15.69 (29.45)     6:45.16 (29.47)     7:14.31 (29.15)     7:43.71 (29.40)
        8:13.12 (29.41)     8:42.53 (29.41)     9:11.37 (28.84)     9:38.46 (27.09)
  2 Gilson, Matthew           43 Swim RI-NE                    11:05.90   15  
              29.36     1:01.79 (32.43)     1:35.27 (33.48)     2:09.23 (33.96)
        2:43.51 (34.28)     3:16.98 (33.47)     3:51.00 (34.02)     4:25.09 (34.09)
        4:58.90 (33.81)     5:32.34 (33.44)     6:05.70 (33.36)     6:39.21 (33.51)
        7:12.70 (33.49)     7:46.57 (33.87)     8:20.23 (33.66)     8:53.83 (33.60)
        9:27.35 (33.52)    10:00.73 (33.38)    10:33.75 (33.02)    11:05.90 (32.15)
  3 Goudreau, Paul            44 Cambridge-NE                  12:08.43   14  
              32.85     1:08.78 (35.93)     1:45.81 (37.03)     2:22.31 (36.50)
        2:58.68 (36.37)     3:35.08 (36.40)     4:11.47 (36.39)     4:48.05 (36.58)
        5:25.19 (37.14)     6:01.44 (36.25)     6:37.96 (36.52)     7:14.42 (36.46)
        7:51.38 (36.96)     8:28.36 (36.98)     9:04.97 (36.61)     9:42.01 (37.04)
       10:18.90 (36.89)    10:55.63 (36.73)    11:32.48 (36.85)    12:08.43 (35.95)
  4 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE           12:13.59   13  
              30.81     1:06.03 (35.22)     1:42.28 (36.25)     2:18.96 (36.68)
        2:55.89 (36.93)     3:32.75 (36.86)     4:09.90 (37.15)     4:46.87 (36.97)
        5:24.15 (37.28)     6:01.62 (37.47)     6:38.55 (36.93)     7:15.94 (37.39)
        7:53.59 (37.65)     8:31.61 (38.02)     9:09.51 (37.90)     9:47.28 (37.77)
       10:23.59 (36.31)    11:00.80 (37.21)    11:37.67 (36.87)    12:13.59 (35.92)
  5 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE           14:10.86   12  
              34.43     1:13.18 (38.75)     1:54.39 (41.21)     2:37.04 (42.65)
        3:21.12 (44.08)     4:04.05 (42.93)     4:47.49 (43.44)     5:31.39 (43.90)
        6:15.93 (44.54)     7:00.51 (44.58)     7:43.18 (42.67)     8:26.10 (42.92)
        9:09.23 (43.13)     9:53.49 (44.26)    10:37.31 (43.82)    11:20.06 (42.75)
       12:05.13 (45.07)    12:49.32 (44.19)    13:31.87 (42.55)    14:10.86 (38.99)
  6 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE           15:05.32   11  
              37.56     1:19.23 (41.67)     2:02.94 (43.71)     2:47.13 (44.19)
        3:31.56 (44.43)     4:17.59 (46.03)     5:04.83 (47.24)     5:52.25 (47.42)
        6:38.46 (46.21)     7:25.26 (46.80)     8:10.72 (45.46)     8:57.30 (46.58)
        9:44.21 (46.91)    10:30.76 (46.55)    11:16.72 (45.96)    12:02.40 (45.68)
       12:49.57 (47.17)    13:36.02 (46.45)    14:21.52 (45.50)    15:05.32 (43.80)
  7 Johnson, Kenneth          41 Greenwood-NE                  17:59.03   10  
              39.18     1:24.85 (45.67)     2:15.32 (50.47)     3:06.70 (51.38)
        3:59.01 (52.31)     4:53.27 (54.26)     5:47.63 (54.36)     6:42.48 (54.85)
        7:38.66 (56.18)     8:35.45 (56.79)     9:32.36 (56.91)    10:27.64 (55.28)
       11:24.69 (57.05)    12:19.90 (55.21)    13:16.69 (56.79)    14:13.53 (56.84)
       15:10.15 (56.62)    16:07.47 (57.32)    17:03.75 (56.28)    17:59.03 (55.28)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
          NE: N 17:39.32        2007 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE              18:27.70   17  
              30.25     1:03.14 (32.89)     1:36.88 (33.74)     2:11.08 (34.20)
        2:45.50 (34.42)     3:19.84 (34.34)     3:54.11 (34.27)     4:27.80 (33.69)
        5:01.45 (33.65)     5:35.07 (33.62)     6:08.61 (33.54)     6:42.84 (34.23)
        7:16.82 (33.98)     7:50.55 (33.73)     8:24.72 (34.17)     8:58.64 (33.92)
        9:32.68 (34.04)    10:06.65 (33.97)    10:40.15 (33.50)    11:13.66 (33.51)
       11:47.79 (34.13)    12:21.50 (33.71)    12:54.87 (33.37)    13:28.20 (33.33)
       14:02.46 (34.26)    14:36.34 (33.88)    15:10.54 (34.20)    15:44.60 (34.06)
       16:18.30 (33.70)    16:51.43 (33.13)    17:24.62 (33.19)    17:57.04 (32.42)
       18:27.70 (30.66)
  2 Burns, Mark               40 University Club-NE            22:19.23   15  
              35.97     1:15.90 (39.93)     1:56.61 (40.71)     2:37.77 (41.16)
        3:19.03 (41.26)     4:00.52 (41.49)     4:42.23 (41.71)     5:24.28 (42.05)
        6:06.34 (42.06)     6:47.69 (41.35)     7:28.79 (41.10)     8:10.04 (41.25)
        8:51.85 (41.81)     9:33.48 (41.63)    10:14.44 (40.96)    10:55.52 (41.08)
       11:36.22 (40.70)    12:16.19 (39.97)    12:56.42 (40.23)    13:37.69 (41.27)
       14:18.04 (40.35)    14:58.85 (40.81)    15:39.91 (41.06)    16:20.48 (40.57)
       17:01.28 (40.80)    17:42.29 (41.01)    18:22.98 (40.69)    19:03.73 (40.75)
       19:43.92 (40.19)    20:24.13 (40.21)    21:02.76 (38.63)    21:41.58 (38.82)
       22:19.23 (37.65)
  3 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE           22:30.12   14  
              35.62     1:15.10 (39.48)     1:55.63 (40.53)     2:36.05 (40.42)
        3:16.68 (40.63)     3:57.79 (41.11)     4:39.08 (41.29)     5:19.82 (40.74)
        6:00.91 (41.09)     6:42.03 (41.12)     7:23.07 (41.04)     8:04.03 (40.96)
        8:44.02 (39.99)     9:24.95 (40.93)    10:05.54 (40.59)    10:46.72 (41.18)
       11:28.00 (41.28)    12:09.24 (41.24)    12:50.76 (41.52)    13:32.13 (41.37)
       14:13.87 (41.74)    14:55.75 (41.88)    15:38.02 (42.27)    16:20.66 (42.64)
       17:02.52 (41.86)    17:44.24 (41.72)    18:26.27 (42.03)    19:08.00 (41.73)
       19:49.87 (41.87)    20:31.76 (41.89)    21:12.68 (40.92)    21:52.19 (39.51)
       22:30.12 (37.93)
  4 Ladas, Andreas            40 South County Y-NE             22:55.13   13  
              39.14     1:19.15 (40.01)     2:00.29 (41.14)     2:41.57 (41.28)
        3:23.41 (41.84)     4:05.69 (42.28)     4:48.18 (42.49)     5:30.38 (42.20)
        6:12.34 (41.96)     6:54.94 (42.60)     7:37.26 (42.32)     8:19.45 (42.19)
        9:01.81 (42.36)     9:43.86 (42.05)    10:26.41 (42.55)    11:09.02 (42.61)
       11:51.79 (42.77)    12:33.80 (42.01)    13:15.55 (41.75)    13:57.84 (42.29)
       14:40.20 (42.36)    15:22.46 (42.26)    16:04.51 (42.05)    16:46.68 (42.17)
       17:29.00 (42.32)    18:11.05 (42.05)    18:52.72 (41.67)    19:34.24 (41.52)
       20:15.94 (41.70)    20:56.79 (40.85)    21:37.96 (41.17)    22:18.03 (40.07)
       22:55.13 (37.10)
  5 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                23:57.04   12  
              40.01     1:22.75 (42.74)     2:06.24 (43.49)     2:49.77 (43.53)
        3:33.48 (43.71)     4:17.55 (44.07)     5:01.70 (44.15)     5:45.36 (43.66)
        6:29.37 (44.01)     7:13.31 (43.94)     7:57.19 (43.88)     8:40.78 (43.59)
        9:24.66 (43.88)    10:08.68 (44.02)    10:52.57 (43.89)    11:36.52 (43.95)
       12:20.30 (43.78)    13:03.86 (43.56)    13:47.41 (43.55)    14:31.13 (43.72)
       15:14.42 (43.29)    15:57.29 (42.87)    16:40.36 (43.07)    17:24.36 (44.00)
       18:07.54 (43.18)    18:50.83 (43.29)    19:34.42 (43.59)    20:18.40 (43.98)
       21:02.56 (44.16)    21:47.19 (44.63)    22:31.33 (44.14)    23:14.84 (43.51)
       23:57.04 (42.20)
  6 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE             25:36.01   11  
              39.37     1:20.11 (40.74)     2:02.37 (42.26)     2:46.18 (43.81)
        3:31.12 (44.94)     4:16.40 (45.28)     5:02.04 (45.64)     5:47.50 (45.46)
        6:32.25 (44.75)     7:16.99 (44.74)     8:01.90 (44.91)     8:47.05 (45.15)
        9:32.33 (45.28)    10:19.32 (46.99)    11:06.46 (47.14)    11:55.10 (48.64)
       12:42.92 (47.82)    13:31.02 (48.10)    14:18.94 (47.92)    15:06.97 (48.03)
       15:55.93 (48.96)    16:44.21 (48.28)    17:32.59 (48.38)    18:21.33 (48.74)
       19:09.55 (48.22)    19:57.95 (48.40)    20:46.58 (48.63)    21:34.67 (48.09)
       22:23.68 (49.01)    23:12.08 (48.40)    24:00.89 (48.81)    24:48.76 (47.87)
       25:36.01 (47.25)
  7 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE           30:04.21   10  
              38.47     1:22.99 (44.52)     2:10.66 (47.67)     3:00.91 (50.25)
        3:52.86 (51.95)     4:45.43 (52.57)     5:38.91 (53.48)     6:31.97 (53.06)
        7:27.94 (55.97)     8:24.09 (56.15)     9:20.81 (56.72)    10:17.60 (56.79)
       11:12.47 (54.87)    12:08.24 (55.77)    13:05.43 (57.19)    14:00.37 (54.94)
       14:57.62 (57.25)    15:52.96 (55.34)    16:50.44 (57.48)    17:47.75 (57.31)
       18:44.36 (56.61)    19:40.81 (56.45)    20:36.74 (55.93)    21:34.51 (57.77)
       22:31.53 (57.02)    23:28.61 (57.08)    24:26.20 (57.59)    25:25.45 (59.25)
       26:23.81 (58.36)    27:21.00 (57.19)    28:18.17 (57.17)    29:12.55 (54.38)
       30:04.21 (51.66)
 -- Sayles, Douglas           43 Swim RI-NE                          DQ  
      Did not finish
              31.66     1:07.59 (35.93)     1:43.75 (36.16)     2:20.65 (36.90)
        2:58.25 (37.60)     3:35.74 (37.49)     4:12.83 (37.09)     4:50.39 (37.56)
        5:27.67 (37.28)     6:04.79 (37.12)     6:41.87 (37.08)     7:19.37 (37.50)
        7:56.88 (37.51)     8:34.14 (37.26)     9:11.58 (37.44)     9:49.08 (37.50)
       10:26.76 (37.68)    11:04.41 (37.65)    11:41.91 (37.50)    12:19.67 (37.76)
       12:57.48 (37.81)    13:35.17 (37.69)    14:12.43 (37.26)    14:50.20 (37.77)
       15:27.87 (37.67)    16:05.46 (37.59)    16:43.15 (37.69)    17:20.60 (37.45)
       17:58.07 (37.47)    18:35.58 (37.51)    19:11.99 (36.41)    19:45.56 (33.57)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 22.77        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   25.24   17  
  2 Smith, James              41 Tampa Metro-FL                   26.21   15  
  3 Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                     27.41   14  
  4 Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                       27.97   13  
  5 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE              28.01   12  
  6 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE                 28.60   11  
  7 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                     29.22   10  
  8 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                      29.55    9  
  9 Baker, Jeremy             43 North Suburban Y-NE              33.09    8  
 10 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE                 33.61    7  
 11 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE                38.37    6  
 12 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE              39.49    5  
 13 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE              40.43    4  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 48.49        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   55.48   17  
  2 Smith, James              41 Tampa Metro-FL                   59.35   15  
              29.07       59.35 (30.28)                                        
  3 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                       59.80   14  
              29.59       59.80 (30.21)                                        
  4 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE            1:00.49   13  
              29.82     1:00.49 (30.67)                                        
  5 Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                     1:00.68   12  
              29.80     1:00.68 (30.88)                                        
  6 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               1:02.54   11  
              30.25     1:02.54 (32.29)                                        
  7 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                   1:04.67   10  
              31.46     1:04.67 (33.21)                                        
  8 Baker, Henry              43 Cambridge-NE                   1:04.99    9  
              31.62     1:04.99 (33.37)                                        
  9 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE               1:13.60    8  
              36.87     1:13.60 (36.73)                                        
 10 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               1:16.30    7  
              37.95     1:16.30 (38.35)                                        
 11 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              1:25.44    6  
              42.38     1:25.44 (43.06)                                        
 -- Fernald, Robert           44 Great Bay-NE                        NS  
 -- Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                        NS  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
          NE: N 1:50.09        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                   2:07.61   17  
              29.65     1:02.15 (32.50)     1:35.34 (33.19)     2:07.61 (32.27)
  2 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                     2:11.07   15  
              31.25     1:04.53 (33.28)     1:38.16 (33.63)     2:11.07 (32.91)
  3 Mugford, Stephen          43 Cambridge-NE                   2:12.66   14  
              31.04     1:04.18 (33.14)     1:38.51 (34.33)     2:12.66 (34.15)
  4 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               2:47.10   13  
              39.20     1:21.52 (42.32)     2:05.25 (43.73)     2:47.10 (41.85)
  5 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            2:58.52   12  
              43.93     1:29.35 (45.42)     2:16.76 (47.41)     2:58.52 (41.76)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
          NE: N 27.64        2008 Lee Lindenau                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE                 29.49   17  
          r:+0.84                                                              
  2 Mugford, Stephen          43 Cambridge-NE                     29.53   15  
  3 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                      30.67   14  
          r:+0.72                                                              
  4 Bell, Richard             41 Mako Masters-CT                  32.00   13  
  5 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                     32.44   12  
          r:+0.86                                                              
  6 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE                 32.63   11  
  7 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE                 34.55   10  
          r:+0.80                                                              
  8 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE              34.84    9  
  9 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE                 35.13    8  
          r:+0.95                                                              
 10 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE              36.51    7  
 11 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE              37.96    6  
          r:+1.00                                                              
 12 Dragoni, Stephen          40 Cambridge-NE                     39.53    5  
          r:+1.05                                                              
 13 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE              42.80    4  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
          NE: N 59.64        2008 Lee Lindenau                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE               1:06.02   17  
     r:+0.80  30.05     1:06.02 (35.97)                                        
  2 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                     1:06.50   15  
     r:+0.82  31.16     1:06.50 (35.34)                                        
  3 Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                   1:06.90   14  
     r:+0.77  31.69     1:06.90 (35.21)                                        
  4 Rogers, John              40 Hockomock-NE                   1:07.52   13  
     r:+0.79  31.30     1:07.52 (36.22)                                        
  5 Stroie, Adrian            43 Tribeach-CT                    1:10.75   12  
              33.58     1:10.75 (37.17)                                        
  6 Bell, Richard             41 Mako Masters-CT                1:11.34   11  
              33.60     1:11.34 (37.74)                                        
  7 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE               1:11.38   10  
              33.27     1:11.38 (38.11)                                        
  8 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                   1:11.94    9  
     r:+0.90  33.77     1:11.94 (38.17)                                        
  9 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                   1:13.89    8  
              34.93     1:13.89 (38.96)                                        
 10 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               1:15.94    7  
     r:+0.84  35.91     1:15.94 (40.03)                                        
 11 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            1:16.78    6  
     r:+1.00  35.67     1:16.78 (41.11)                                        
 12 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            1:18.67    5  
              37.79     1:18.67 (40.88)                                        
 13 Zhigalin, Zhenia          43 Waterhorses-NE                 1:20.52    4  
     r:+0.92  38.76     1:20.52 (41.76)                                        
 14 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              1:21.54    3  
     r:+1.00  38.75     1:21.54 (42.79)                                        
 15 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            1:23.58    2  
     r:+1.02  40.46     1:23.58 (43.12)                                        
 16 Dragoni, Stephen          40 Cambridge-NE                   1:23.76    1  
     r:+1.13  39.80     1:23.76 (43.96)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
          NE: N 2:15.31        2005 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                     2:24.85   17  
     r:+0.83  32.60     1:09.00 (36.40)     1:47.05 (38.05)     2:24.85 (37.80)
  2 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE               2:28.87   15  
     r:+0.84  33.03     1:10.06 (37.03)     1:49.13 (39.07)     2:28.87 (39.74)
  3 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            2:37.63   14  
     r:+0.86  35.53     1:16.56 (41.03)     1:56.85 (40.29)     2:37.63 (40.78)
  4 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               2:45.61   13  
     r:+0.80  36.67     1:18.22 (41.55)     2:01.75 (43.53)     2:45.61 (43.86)
  5 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            2:50.08   12  
              39.11     1:22.54 (43.43)     2:05.82 (43.28)     2:50.08 (44.26)
  6 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            2:54.26   11  
     r:+1.02  39.47     1:24.50 (45.03)     2:10.22 (45.72)     2:54.26 (44.04)
  7 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              2:58.60   10  
     r:+0.93  41.24     1:25.61 (44.37)     2:12.22 (46.61)     2:58.60 (46.38)
  8 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            3:13.50    9  
              42.00     1:29.85 (47.85)     2:21.72 (51.87)     3:13.50 (51.78)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 22.61        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   24.68   17  
          r:+0.75                                                              
  2 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE                 25.55   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE              26.09   14  
  4 Baker, Henry              43 Cambridge-NE                     26.37   13  
  5 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                       26.61   12  
  6 Duru, Kaan                41 Swim RI-NE                       26.71   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                      27.01   10  
          r:+0.79                                                              
  8 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                     27.04    9  
  9 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                       27.39    8  
          r:+0.79                                                              
 10 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                     27.40    7  
          r:+0.86                                                              
 11 Sever, Michael            40 Swim RI-NE                       28.65    6  
          r:+1.03                                                              
 12 Ladas, Andreas            40 South County Y-NE                30.01    5  
 13 Reyes, David              43 BU Masters-NE                    30.89    4  
          r:+0.88                                                              
 14 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE              31.51    3  
          r:+0.98                                                              
 15 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE                 32.25    2  
          r:+0.83                                                              
 16 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                   35.17    1  
          r:+0.88                                                              
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 49.27        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Neirinckx, Peter          43 MIT Masters-NE                   56.98   17  
     r:+0.88  26.87       56.98 (30.11)                                        
  2 Baker, Henry              43 Cambridge-NE                     57.77   15  
              27.24       57.77 (30.53)                                        
  3 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE                 59.55   14  
              27.54       59.55 (32.01)                                        
  4 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE            1:00.18   13  
              28.39     1:00.18 (31.79)                                        
  5 Stroie, Adrian            43 Tribeach-CT                    1:00.85   12  
              28.45     1:00.85 (32.40)                                        
  6 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                     1:00.93   10.5
     r:+0.77  28.38     1:00.93 (32.55)                                        
  6 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                    1:00.93   10.5
     r:+0.73  28.39     1:00.93 (32.54)                                        
  8 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            1:01.86    9  
     r:+0.87  28.62     1:01.86 (33.24)                                        
  9 Griesbauer, David         40 University Club-NE             1:04.52    8  
     r:+0.92  30.08     1:04.52 (34.44)                                        
 10 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                   1:04.76    7  
     r:+0.84  29.36     1:04.76 (35.40)                                        
 11 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE               1:07.94    6  
              31.62     1:07.94 (36.32)                                        
 12 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               1:16.88    5  
     r:+0.78  35.38     1:16.88 (41.50)                                        
 13 Kaplan, Benjamin          42 JCC Newton-NE                  1:18.70    4  
     r:+1.12  36.84     1:18.70 (41.86)                                        
 14 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                 1:19.92    3  
     r:+0.86  38.61     1:19.92 (41.31)                                        
 15 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE            1:23.66    2  
     r:+0.98  37.99     1:23.66 (45.67)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
          NE: N 2:01.12        2009 Glenn Dixon                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               2:17.38   17  
          r:+0.93                                                              
  2 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            2:19.46   15  
     r:+0.92  30.65     1:05.19 (34.54)     1:41.21 (36.02)     2:19.46 (38.25)
  3 Stroie, Adrian            43 Tribeach-CT                    2:23.44   14  
              29.18     1:03.38 (34.20)     1:40.96 (37.58)     2:23.44 (42.48)
  4 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                     2:25.63   13  
     r:+1.00  30.13     1:03.66 (33.53)     1:39.62 (35.96)     2:25.63 (46.01)
  5 Shumadine, John           43 Maine Masters-NE               2:47.01   12  
     r:+1.08  36.87   2:47.01 (2:10.14)                                        
  6 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            2:50.94   11  
     r:+0.91  37.93     1:21.30 (43.37)     2:05.53 (44.23)     2:50.94 (45.41)
  7 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               2:52.03   10  
     r:+0.81  36.57     1:19.61 (43.04)     2:05.96 (46.35)     2:52.03 (46.07)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
          NE: N 51.85        2010 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             41 ABC Masters-NE                   57.17   17  
     r:+0.76  25.97       57.17 (31.20)                                        
  2 Smith, James              41 Tampa Metro-FL                   57.49   15  
     r:+0.82  25.53       57.49 (31.96)                                        
  3 Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                     58.13   14  
     r:+0.75  26.73       58.13 (31.40)                                        
  4 Neirinckx, Peter          43 MIT Masters-NE                   58.61   13  
     r:+0.88  26.78       58.61 (31.83)                                        
  5 Gilson, Matthew           43 Swim RI-NE                       59.45   12  
     r:+0.89  27.93       59.45 (31.52)                                        
  6 Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                    1:00.35   11  
     r:+0.73  28.16     1:00.35 (32.19)                                        
  7 O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE               1:00.40   10  
     r:+0.87  27.50     1:00.40 (32.90)                                        
  8 Garcia, Albert            40 Swim RI-NE                     1:00.74    9  
     r:+0.81  28.09     1:00.74 (32.65)                                        
  9 Yunker, Michael           41 MinutemanAndover-NE            1:01.52    8  
              28.08     1:01.52 (33.44)                                        
 10 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               1:02.30    7  
              28.29     1:02.30 (34.01)                                        
 11 Romanello, Sal            44 Huntington-MR                  1:02.75    6  
     r:+0.77  28.93     1:02.75 (33.82)                                        
 12 Theroux, Trent            43 Swim RI-NE                     1:04.16    5  
     r:+0.76  27.58     1:04.16 (36.58)                                        
 13 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                   1:04.27    4  
     r:+0.80  29.13     1:04.27 (35.14)                                        
 14 Zola, Brett               43 Great Bay-NE                   1:06.85    3  
              31.81     1:06.85 (35.04)                                        
 15 Martini, Paolo            43 Liquid Assets-NE               1:07.83    2  
              32.07     1:07.83 (35.76)                                        
 16 Danehy, Matt              40 MinutemanAndover-NE            1:10.79    1  
     r:+0.93  33.89     1:10.79 (36.90)                                        
 17 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               1:10.91  
     r:+0.80  33.23     1:10.91 (37.68)                                        
 18 Reyes, David              43 BU Masters-NE                  1:12.02  
     r:+0.80  33.83     1:12.02 (38.19)                                        
 19 Shumadine, John           43 Maine Masters-NE               1:14.14  
     r:+1.01  35.73     1:14.14 (38.41)                                        
 20 Burns, Mark               40 University Club-NE             1:15.11  
     r:+1.18  35.61     1:15.11 (39.50)                                        
 21 Gladstone, Jonathan       42 MIT Masters-NE                 1:18.08  
     r:+0.99  36.36     1:18.08 (41.72)                                        
 22 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              1:18.50  
     r:+0.83  39.10     1:18.50 (39.40)                                        
 23 Veenstra, Chris           40 MinutemanAndover-NE            1:22.45  
     r:+1.01  38.18     1:22.45 (44.27)                                        
 24 Scanlon, Tom              44 MinutemanAndover-NE            1:33.16  
     r:+1.01  47.97     1:33.16 (45.19)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
          NE: N 1:51.85        2009 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Edward            43 Cambridge-NE                   2:07.84   17  
     r:+0.77  27.42     1:00.26 (32.84)     1:37.47 (37.21)     2:07.84 (30.37)
  2 Neirinckx, Peter          43 MIT Masters-NE                 2:09.26   15  
     r:+0.87  27.19     1:00.06 (32.87)     1:38.17 (38.11)     2:09.26 (31.09)
  3 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               2:14.51   14  
              28.10     1:02.78 (34.68)     1:43.75 (40.97)     2:14.51 (30.76)
  4 Gerber, Robert            43 East Lyme-NE                   2:19.58   13  
     r:+0.79  29.08     1:05.95 (36.87)     1:47.17 (41.22)     2:19.58 (32.41)
  5 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE               2:23.17   12  
     r:+0.91  30.38     1:07.92 (37.54)     1:50.15 (42.23)     2:23.17 (33.02)
  6 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            2:26.05   11  
     r:+0.93  28.83     1:08.73 (39.90)     1:51.12 (42.39)     2:26.05 (34.93)
  7 Shumadine, John           43 Maine Masters-NE               2:37.48   10  
     r:+1.03  34.33     1:16.06 (41.73)     2:02.36 (46.30)     2:37.48 (35.12)
  8 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               2:39.42    9  
     r:+0.82  35.42     1:15.79 (40.37)     2:00.03 (44.24)     2:39.42 (39.39)
  9 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            2:42.88    8  
              35.64     1:22.57 (46.93)     2:07.47 (44.90)     2:42.88 (35.41)
 10 Ladas, Andreas            40 South County Y-NE              2:43.49    7  
     r:+0.89  33.63     1:17.40 (43.77)     2:05.02 (47.62)     2:43.49 (38.47)
 11 Rishworth, Adrian         41 South County Y-NE              2:52.91    6  
     r:+0.89  42.72     1:26.70 (43.98)     2:13.99 (47.29)     2:52.91 (38.92)
 -- Fratantoni, Dave          43 Cape Cod-NE                         NS  
 -- O'Leary, Shawn            40 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
          NE: N 4:21.87        2007 Andrew Pulsifer                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           40 Cambridge-NE                   4:11.88N  17  
              27.12       57.24 (30.12)     1:28.95 (31.71)     1:59.70 (30.75)
        2:37.26 (37.56)     3:15.85 (38.59)     3:44.68 (28.83)     4:11.88 (27.20)
  2 Manhart, Sam              42 Maine Masters-NE               4:54.04   15  
              29.55     1:03.11 (33.56)     1:41.39 (38.28)     2:19.09 (37.70)
        3:02.85 (43.76)     3:47.40 (44.55)     4:21.60 (34.20)     4:54.04 (32.44)
  3 Rubacky, Mark             41 Granite State-NE               5:02.01   14  
              31.45     1:09.45 (38.00)     1:48.91 (39.46)     2:28.14 (39.23)
        3:12.26 (44.12)     3:56.16 (43.90)     4:30.02 (33.86)     5:02.01 (31.99)
  4 Stroie, Adrian            43 Tribeach-CT                    5:08.77   13  
              29.39     1:04.33 (34.94)     1:45.93 (41.60)     2:27.61 (41.68)
        3:12.16 (44.55)     3:56.98 (44.82)     4:34.06 (37.08)     5:08.77 (34.71)
  5 Foley, TJ, III            41 MinutemanAndover-NE            5:10.21   12  
              29.84     1:04.82 (34.98)     1:47.40 (42.58)     2:29.99 (42.59)
        3:13.47 (43.48)     3:58.76 (45.29)     4:34.26 (35.50)     5:10.21 (35.95)
  6 Scott, Adam               42 Maine Masters-NE               5:42.17   11  
              36.26     1:19.68 (43.42)     2:03.65 (43.97)     2:47.15 (43.50)
        3:33.80 (46.65)     4:20.19 (46.39)     5:02.22 (42.03)     5:42.17 (39.95)
  7 Prescott, Al              42 MinutemanAndover-NE            5:44.38   10  
              37.64     1:20.88 (43.24)     2:09.56 (48.68)     2:58.52 (48.96)
        3:44.18 (45.66)     4:30.99 (46.81)     5:08.73 (37.74)     5:44.38 (35.65)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
          NE: N 21.58        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UV Rays-NE                       21.72   17  
          r:+0.75                                                              
  2 Pride, Douglas            47 Maine Masters-NE                 22.43   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Smith, Mike               49 Cambridge-NE                     23.05   14  
          r:+0.87                                                              
  4 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE              23.19   13  
          r:+0.83                                                              
  5 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE                 24.22   12  
  6 Gendreau, Edmund          48 Great Bay-NE                     24.25   11  
          r:+0.81                                                              
  7 Blood, Jonathan K,        45 Unattached NE-NE                 24.38   10  
          r:+0.74                                                              
  8 White, Darwin             46 Great Bay-NE                     24.66    9  
          r:+0.85                                                              
  9 Autissier, Patrick        48 BC Masters-NE                    24.85    8  
          r:+0.94                                                              
 10 Coelho, David             48 Unattached NE-NE                 25.00    7  
 11 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE                 25.14    6  
 12 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                   25.28    5  
          r:+0.88                                                              
 13 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE                 25.72    4  
 14 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                     25.74    3  
 15 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                   25.81    1.5
          r:+0.83                                                              
 15 Pettibone, Chip           49 Swim RI-NE                       25.81    1.5
          r:+0.88                                                              
 17 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE              25.95  
          r:+0.98                                                              
 18 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                  26.18  
          r:+0.91                                                              
 19 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE                 27.35  
          r:+0.96                                                              
 20 Griffin, Michael          48 Wayland-NE                       27.43  
          r:+0.92                                                              
 21 Alpern, Matthew           47 Adirondack-AD                    27.45  
 22 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE                 28.00  
 23 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                    28.05  
          r:+0.87                                                              
 24 Stroie, Viorel            46 Tribeach-CT                      28.26  
          r:+0.90                                                              
 25 Mazzarelli, Kemper        47 MinutemanAndover-NE              28.29  
          r:+1.02                                                              
 26 Duffy, John M, Jr         49 Granite State-NE                 28.68  
          r:+0.85                                                              
 27 Pelletier, Denis          46 South County Y-NE                29.08  
 28 Sicard, David             47 Swim RI-NE                       29.13  
          r:+0.85                                                              
 29 Eddy, Timothy             48 FISH Masters-MR                  29.14  
          r:+0.88                                                              
 30 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR               29.61  
 31 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                     29.97  
          r:+0.92                                                              
 32 Arsenault, Paul           49 Greendale YMCA-NE                30.48  
          r:+1.09                                                              
 33 Pierce, Andrew            49 Boston YMCA-NE                   31.02  
          r:+1.05                                                              
 34 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE                 35.32  
          r:+1.31                                                              
 35 Towey, Sean               46 MinutemanAndover-NE              37.34  
          r:+1.18                                                              
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
          NE: N 47.33        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE              52.02   17  
     r:+0.87  25.18       52.02 (26.84)                                        
  2 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                      52.78   15  
     r:+0.89  25.33       52.78 (27.45)                                        
  3 Autissier, Patrick        48 BC Masters-NE                    53.63   14  
     r:+0.91  26.09       53.63 (27.54)                                        
  4 Blood, Jonathan K,        45 Unattached NE-NE                 54.29   13  
     r:+0.84  26.32       54.29 (27.97)                                        
  5 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE               54.31   12  
     r:+1.06  26.26       54.31 (28.05)                                        
  6 White, Darwin             46 Great Bay-NE                     54.71   11  
     r:+0.88  26.06       54.71 (28.65)                                        
  7 Coelho, David             48 Unattached NE-NE                 54.85   10  
              25.90       54.85 (28.95)                                        
  8 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                   55.62    9  
     r:+0.80  26.08       55.62 (29.54)                                        
  9 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE                 55.71    8  
              26.82       55.71 (28.89)                                        
 10 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                  56.59    7  
     r:+0.88  26.84       56.59 (29.75)                                        
 11 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE                 57.57    6  
              27.52       57.57 (30.05)                                        
 12 Noyes, Brian              47 Kingsbury Club-NE                58.68    5  
     r:+0.85  27.88       58.68 (30.80)                                        
 13 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE                 59.13    4  
     r:+1.01  28.69       59.13 (30.44)                                        
 14 Alpern, Matthew           47 Adirondack-AD                    59.49    3  
              28.64       59.49 (30.85)                                        
 15 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                   1:00.53    2  
              27.76     1:00.53 (32.77)                                        
 16 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            1:00.63    1  
              29.64     1:00.63 (30.99)                                        
 17 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               1:01.30  
     r:+0.86  28.72     1:01.30 (32.58)                                        
 18 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                  1:02.65  
     r:+0.83  29.71     1:02.65 (32.94)                                        
 19 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                 1:03.69  
     r:+0.90  31.44     1:03.69 (32.25)                                        
 20 Sicard, David             47 Swim RI-NE                     1:05.11  
     r:+0.84  31.36     1:05.11 (33.75)                                        
 21 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             1:05.16  
     r:+0.82  31.06     1:05.16 (34.10)                                        
 22 Mazzarelli, Kemper        47 MinutemanAndover-NE            1:05.37  
 23 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   1:09.15  
     r:+0.93  32.67     1:09.15 (36.48)                                        
 24 Pierce, Andrew            49 Boston YMCA-NE                 1:11.16  
     r:+1.16  34.57     1:11.16 (36.59)                                        
 25 Valleley, John            48 MinutemanAndover-NE            1:18.34  
          r:+1.08                                                              
 26 Towey, Sean               46 MinutemanAndover-NE            1:23.11  
          r:+1.03                                                              
 -- Levy, Dan                 45 Westchester-MR                      NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
          NE: N 1:48.48        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        48 BC Masters-NE                  1:56.16   17  
              27.04       56.43 (29.39)     1:26.39 (29.96)     1:56.16 (29.77)
  2 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               1:58.64   15  
  3 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE            1:59.38   14  
     r:+0.93  28.12       58.41 (30.29)     1:29.36 (30.95)     1:59.38 (30.02)
  4 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             1:59.53   13  
              26.93       56.57 (29.64)     1:27.89 (31.32)     1:59.53 (31.64)
  5 White, Darwin             46 Great Bay-NE                   2:01.71   12  
     r:+0.83  27.49       58.27 (30.78)     1:29.63 (31.36)     2:01.71 (32.08)
  6 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE               2:05.33   11  
     r:+0.97  29.26     1:01.37 (32.11)     1:33.54 (32.17)     2:05.33 (31.79)
  7 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                2:06.69   10  
              28.50       59.94 (31.44)     1:32.96 (33.02)     2:06.69 (33.73)
  8 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                 2:07.63    9  
     r:+0.90  30.03     1:03.23 (33.20)     1:36.38 (33.15)     2:07.63 (31.25)
  9 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE               2:11.04    8  
              31.02     1:05.34 (34.32)     1:39.46 (34.12)     2:11.04 (31.58)
 10 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               2:11.55    7  
     r:+0.94  30.70     1:04.18 (33.48)     1:38.12 (33.94)     2:11.55 (33.43)
 11 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            2:14.14    6  
              30.87     1:04.61 (33.74)     1:39.99 (35.38)     2:14.14 (34.15)
 12 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE            2:15.56    5  
     r:+1.03  30.61     1:06.02 (35.41)     1:42.33 (36.31)     2:15.56 (33.23)
 13 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               2:16.51    4  
     r:+0.85  31.86     1:07.51 (35.65)     1:43.31 (35.80)     2:16.51 (33.20)
 14 Griffin, Michael          48 Wayland-NE                     2:16.69    3  
     r:+0.93  32.22     1:06.12 (33.90)     1:41.54 (35.42)     2:16.69 (35.15)
 15 Stroie, Viorel            46 Tribeach-CT                    2:25.99    2  
              30.85     1:06.83 (35.98)     1:45.58 (38.75)     2:25.99 (40.41)
 16 Eddy, Timothy             48 FISH Masters-MR                2:26.60    1  
     r:+0.83  33.14     1:09.96 (36.82)     1:48.76 (38.80)     2:26.60 (37.84)
 17 Duffy, John M, Jr         49 Granite State-NE               2:28.71  
     r:+0.85  33.30     1:10.24 (36.94)     1:49.77 (39.53)     2:28.71 (38.94)
 18 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             2:29.00  
          r:+0.83                                                              
 19 Nelson, Pete              45 Greenwood-NE                   2:31.16  
     r:+1.03  36.38     1:14.81 (38.43)     1:52.35 (37.54)     2:31.16 (38.81)
 20 Arsenault, Paul           49 Greendale YMCA-NE              2:34.88  
     r:+1.08  34.88     1:12.98 (38.10)     1:54.13 (41.15)     2:34.88 (40.75)
 21 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               2:39.06  
     r:+1.00  35.64     1:16.51 (40.87)     1:57.86 (41.35)     2:39.06 (41.20)
 22 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               3:09.95  
     r:+1.01  42.59                             2:20.41 ( )     3:09.95 (49.54)
 -- Polhill, Brad             47 Westchester-MR                      NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
          NE: N 4:51.73        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        48 BC Masters-NE                  5:10.81   17  
              28.75       59.34 (30.59)     1:30.32 (30.98)     2:01.36 (31.04)
        2:32.61 (31.25)     3:04.42 (31.81)     3:36.40 (31.98)     4:08.29 (31.89)
        4:40.15 (31.86)     5:10.81 (30.66)                                        
  2 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  5:26.15   15  
              29.61     1:02.39 (32.78)     1:35.63 (33.24)     2:09.06 (33.43)
        2:42.42 (33.36)     3:15.30 (32.88)     3:48.20 (32.90)     4:21.49 (33.29)
        4:54.17 (32.68)     5:26.15 (31.98)                                        
  3 White, Darwin             46 Great Bay-NE                   5:38.47   14  
              30.95     1:05.23 (34.28)     1:40.20 (34.97)     2:15.22 (35.02)
        2:49.71 (34.49)     3:23.96 (34.25)     3:58.16 (34.20)     4:31.80 (33.64)
      5:38.47 (1:06.67)                                                            
  4 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               5:38.59   13  
              29.04     1:00.86 (31.82)     1:32.99 (32.13)     2:06.23 (33.24)
        2:40.44 (34.21)     3:14.50 (34.06)     3:48.85 (34.35)     4:24.36 (35.51)
        5:01.41 (37.05)     5:38.59 (37.18)                                        
  5 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               5:45.31   12  
              32.07     1:06.71 (34.64)     1:42.10 (35.39)     2:17.06 (34.96)
        2:52.16 (35.10)     3:27.75 (35.59)     4:03.03 (35.28)     4:38.30 (35.27)
        5:12.45 (34.15)     5:45.31 (32.86)                                        
  6 Noyes, Brian              47 Kingsbury Club-NE              5:45.87   11  
              30.78     1:04.68 (33.90)     1:38.91 (34.23)     2:14.10 (35.19)
        2:49.17 (35.07)     3:24.24 (35.07)     3:59.86 (35.62)     4:35.56 (35.70)
        5:10.92 (35.36)     5:45.87 (34.95)                                        
  7 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                 5:49.71   10  
              30.03     1:03.06 (33.03)     1:37.50 (34.44)     2:13.07 (35.57)
        2:48.05 (34.98)     3:23.65 (35.60)     3:59.37 (35.72)     4:35.96 (36.59)
        5:13.07 (37.11)     5:49.71 (36.64)                                        
  8 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                5:52.54    9  
              30.17     1:04.36 (34.19)     1:39.63 (35.27)     2:15.51 (35.88)
        2:52.09 (36.58)     3:28.14 (36.05)     4:04.14 (36.00)     4:40.30 (36.16)
        5:16.70 (36.40)     5:52.54 (35.84)                                        
  9 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE            6:02.35    8  
              30.35     1:03.81 (33.46)     1:39.47 (35.66)     2:16.19 (36.72)
        2:53.32 (37.13)     3:30.48 (37.16)     4:08.15 (37.67)     4:46.16 (38.01)
        5:24.55 (38.39)     6:02.35 (37.80)                                        
 10 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               6:02.54    7  
              32.12     1:07.62 (35.50)     1:45.13 (37.51)     2:22.25 (37.12)
        2:59.78 (37.53)     3:37.46 (37.68)     4:14.64 (37.18)     4:51.73 (37.09)
        5:28.33 (36.60)     6:02.54 (34.21)                                        
 11 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE               6:03.15    6  
              31.93     1:08.38 (36.45)     1:45.50 (37.12)     2:22.83 (37.33)
        2:59.68 (36.85)     3:36.95 (37.27)     4:14.67 (37.72)     4:52.28 (37.61)
        5:28.99 (36.71)     6:03.15 (34.16)                                        
 12 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             6:41.40    5  
 13 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               7:12.24    4  
              37.32     1:19.23 (41.91)     2:03.24 (44.01)     2:47.65 (44.41)
        3:32.13 (44.48)     4:16.61 (44.48)     5:01.07 (44.46)     5:45.81 (44.74)
        6:29.69 (43.88)     7:12.24 (42.55)                                        
 -- Levy, Dan                 45 Westchester-MR                      NS  
 -- Polhill, Brad             47 Westchester-MR                      NS  
 -- Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
          NE: N 10:08.69        2008 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        48 BC Masters-NE                 10:47.54   17  
              29.63     1:00.95 (31.32)     1:32.59 (31.64)     2:04.41 (31.82)
        2:36.58 (32.17)     3:08.88 (32.30)     3:41.13 (32.25)     4:13.52 (32.39)
        4:46.03 (32.51)     5:18.44 (32.41)     5:51.00 (32.56)     6:23.72 (32.72)
        6:56.73 (33.01)     7:29.75 (33.02)     8:02.91 (33.16)     8:36.25 (33.34)
        9:09.68 (33.43)     9:42.78 (33.10)    10:15.88 (33.10)    10:47.54 (31.66)
  2 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE              11:57.92   15  
              32.83     1:09.18 (36.35)     1:46.29 (37.11)     2:23.29 (37.00)
        3:00.19 (36.90)     3:36.94 (36.75)     4:13.64 (36.70)     4:50.42 (36.78)
        5:26.84 (36.42)     6:03.18 (36.34)     6:39.00 (35.82)     7:15.02 (36.02)
        7:51.18 (36.16)     8:27.57 (36.39)     9:03.69 (36.12)     9:39.27 (35.58)
       10:14.42 (35.15)    10:49.62 (35.20)    11:24.85 (35.23)    11:57.92 (33.07)
  3 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE           12:33.00   14  
              33.34     1:09.38 (36.04)     1:46.17 (36.79)     2:23.06 (36.89)
        3:00.06 (37.00)     3:37.05 (36.99)     4:14.19 (37.14)     4:51.60 (37.41)
        5:29.34 (37.74)     6:07.36 (38.02)     6:45.21 (37.85)     7:22.85 (37.64)
        8:01.11 (38.26)     8:39.61 (38.50)     9:18.19 (38.58)     9:57.26 (39.07)
       10:35.97 (38.71)    11:15.01 (39.04)    11:54.66 (39.65)    12:33.00 (38.34)
  4 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE              12:40.47   13  
              33.94     1:11.99 (38.05)     1:50.22 (38.23)     2:28.52 (38.30)
        3:06.96 (38.44)     3:45.22 (38.26)     4:23.55 (38.33)     5:01.80 (38.25)
        5:40.35 (38.55)     6:18.95 (38.60)     6:57.39 (38.44)     7:35.81 (38.42)
        8:14.34 (38.53)     8:53.11 (38.77)     9:31.82 (38.71)    10:10.83 (39.01)
       10:49.89 (39.06)    11:28.05 (38.16)    12:05.39 (37.34)    12:40.47 (35.08)
  5 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE           13:17.00   12  
              32.85     1:10.10 (37.25)     1:49.04 (38.94)     2:28.45 (39.41)
        3:08.07 (39.62)     3:47.80 (39.73)     4:27.73 (39.93)     5:08.45 (40.72)
        5:48.87 (40.42)     6:29.10 (40.23)     7:09.51 (40.41)     7:50.38 (40.87)
        8:31.43 (41.05)     9:12.73 (41.30)     9:53.83 (41.10)    10:35.10 (41.27)
       11:16.35 (41.25)    11:57.65 (41.30)    12:38.58 (40.93)    13:17.00 (38.42)
  6 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE           13:24.12   11  
              32.73     1:10.35 (37.62)     1:49.30 (38.95)     2:29.70 (40.40)
        3:10.06 (40.36)     3:50.34 (40.28)     4:31.46 (41.12)     5:12.59 (41.13)
        5:52.65 (40.06)     6:32.98 (40.33)     7:13.15 (40.17)     7:53.44 (40.29)
        8:34.20 (40.76)     9:15.55 (41.35)     9:56.77 (41.22)    10:38.32 (41.55)
       11:20.26 (41.94)    12:01.56 (41.30)    12:43.46 (41.90)    13:24.12 (40.66)
  7 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                    18:26.29   10  
              40.16     1:27.76 (47.60)     2:19.68 (51.92)     3:12.39 (52.71)
        4:06.47 (54.08)     5:01.31 (54.84)     5:55.50 (54.19)     6:53.80 (58.30)
        7:53.19 (59.39)     8:51.20 (58.01)     9:48.02 (56.82)    10:46.99 (58.97)
       11:44.53 (57.54)  12:44.54 (1:00.01)    13:42.80 (58.26)    14:40.95 (58.15)
       15:37.59 (56.64)    16:34.37 (56.78)    17:34.35 (59.98)    18:26.29 (51.94)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
          NE: N 17:22.41        2009 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noyes, Brian              47 Kingsbury Club-NE             20:06.99   17  
              31.64     1:07.79 (36.15)     1:43.28 (35.49)     2:19.57 (36.29)
        2:56.11 (36.54)     3:33.80 (37.69)     4:09.98 (36.18)     4:45.72 (35.74)
        5:21.54 (35.82)     5:57.60 (36.06)     6:35.50 (37.90)     7:11.23 (35.73)
        7:47.51 (36.28)     8:23.74 (36.23)     8:59.96 (36.22)     9:36.66 (36.70)
       10:13.43 (36.77)    10:51.91 (38.48)    11:28.28 (36.37)    12:04.72 (36.44)
       12:41.01 (36.29)    13:17.96 (36.95)    13:55.35 (37.39)    14:32.25 (36.90)
       15:11.93 (39.68)    15:48.63 (36.70)    16:25.53 (36.90)    17:02.75 (37.22)
       17:39.85 (37.10)    18:16.78 (36.93)    18:53.82 (37.04)    19:30.78 (36.96)
       20:06.99 (36.21)
  2 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE              20:51.14   15  
              32.96     1:09.43 (36.47)     1:47.14 (37.71)     2:25.19 (38.05)
        3:03.04 (37.85)     3:41.31 (38.27)     4:19.26 (37.95)     4:57.42 (38.16)
        5:36.22 (38.80)     6:13.94 (37.72)     6:52.21 (38.27)     7:30.26 (38.05)
        8:08.48 (38.22)     8:46.31 (37.83)     9:24.65 (38.34)    10:02.76 (38.11)
       10:41.23 (38.47)    11:19.26 (38.03)    11:57.53 (38.27)    12:35.11 (37.58)
       13:13.43 (38.32)    13:52.28 (38.85)    14:30.26 (37.98)    15:08.38 (38.12)
       15:46.94 (38.56)    16:25.65 (38.71)    17:04.38 (38.73)    17:43.01 (38.63)
       18:21.80 (38.79)    18:59.60 (37.80)    19:37.89 (38.29)    20:16.01 (38.12)
       20:51.14 (35.13)
  3 Pelletier, Denis          46 South County Y-NE             25:39.83   14  
              39.65     1:23.78 (44.13)     2:08.80 (45.02)     2:53.86 (45.06)
        3:38.80 (44.94)     4:24.77 (45.97)     5:11.37 (46.60)     5:57.20 (45.83)
        6:43.96 (46.76)     7:30.81 (46.85)     8:17.79 (46.98)     9:04.66 (46.87)
        9:52.14 (47.48)    10:39.02 (46.88)    11:26.65 (47.63)    12:13.89 (47.24)
       13:01.61 (47.72)    13:49.38 (47.77)    14:36.83 (47.45)    15:24.50 (47.67)
       16:11.90 (47.40)    16:59.10 (47.20)    17:46.97 (47.87)    18:34.66 (47.69)
       19:22.14 (47.48)    20:10.23 (48.09)    20:58.18 (47.95)    21:46.08 (47.90)
       22:33.99 (47.91)    23:22.17 (48.18)    24:10.03 (47.86)    24:56.82 (46.79)
       25:39.83 (43.01)
 -- Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE                    DQ  
      Did not finish
              37.26     1:18.91 (41.65)     2:02.26 (43.35)     2:46.76 (44.50)
        3:31.65 (44.89)     4:16.63 (44.98)     5:02.75 (46.12)     5:47.08 (44.33)
        6:33.39 (46.31)     7:19.25 (45.86)     8:06.36 (47.11)     9:00.56 (54.20)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
          NE: N 24.89        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UV Rays-NE                       24.41N  17  
  2 Coelho, David             48 Unattached NE-NE                 29.14   15  
  3 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                   29.22   14  
  4 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE                 29.23   13  
  5 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE                 29.78   12  
  6 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE              30.00   11  
          r:+1.42                                                              
  7 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                  30.43   10  
  8 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE               31.02    9  
  9 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                   31.29    8  
 10 White, Darwin             46 Great Bay-NE                     31.66    7  
 11 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE                 32.39    6  
 12 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE              33.96    5  
 13 Teodorescu, Razvan        47 North Suburban Y-NE              34.24    4  
 14 Stroie, Viorel            46 Tribeach-CT                      34.28    3  
 15 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                       34.67    2  
 16 Griffin, Michael          48 Wayland-NE                       35.92    1  
 17 Arsenault, Paul           49 Greendale YMCA-NE                37.09  
 18 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR               37.87  
 19 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE                 38.85  
 20 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                     39.81  
 21 Towey, Sean               46 MinutemanAndover-NE              44.61  
 22 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE                 44.98  
 -- Pride, Douglas            47 Maine Masters-NE                    DQ  
      Head did not break the surface by 15 meters
 -- Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                        NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 51.74    3/6/2010 CHRIS STEVENSON                              
          NE: N 53.34        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UV Rays-NE                       53.76   17  
              25.96       53.76 (27.80)                                        
  2 Pride, Douglas            47 Maine Masters-NE                 56.15   15  
  3 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE               1:01.53   14  
              30.38     1:01.53 (31.15)                                        
  4 Blood, Jonathan K,        45 Unattached NE-NE               1:03.15   13  
     r:+0.04  31.03     1:03.15 (32.12)                                        
  5 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               1:04.08   12  
              31.44     1:04.08 (32.64)                                        
  6 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                 1:04.35   11  
              30.85     1:04.35 (33.50)                                        
  7 Coelho, David             48 Unattached NE-NE               1:05.94   10  
              31.61     1:05.94 (34.33)                                        
  8 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                1:06.96    9  
              32.52     1:06.96 (34.44)                                        
  9 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               1:09.23    8  
              34.47     1:09.23 (34.76)                                        
 10 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               1:18.25    7  
              38.25     1:18.25 (40.00)                                        
 11 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             1:20.93    6  
 12 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   1:24.10    5  
              41.68     1:24.10 (42.42)                                        
 13 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                     1:24.78    4  
              40.14     1:24.78 (44.64)                                        
 14 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               1:26.27    3  
              42.18     1:26.27 (44.09)                                        
 15 Pierce, Andrew            49 Boston YMCA-NE                 1:31.36    2  
              44.97     1:31.36 (46.39)                                        
 16 Towey, Sean               46 MinutemanAndover-NE            1:40.87    1  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:55.05    3/7/2010 CHRIS STEVENSON                            
          NE: N 2:02.84        2010 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 Maine Masters-NE               2:10.94   17  
              31.48     1:04.40 (32.92)     1:37.73 (33.33)     2:10.94 (33.21)
  2 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE               2:16.67   15  
              32.12     1:06.09 (33.97)     1:41.54 (35.45)     2:16.67 (35.13)
  3 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             2:22.68   14  
              34.24     1:10.38 (36.14)     1:46.84 (36.46)     2:22.68 (35.84)
  4 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                2:26.34   13  
              33.43     1:09.64 (36.21)     1:47.85 (38.21)     2:26.34 (38.49)
  5 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               2:33.68   12  
              37.91     1:17.69 (39.78)     1:56.94 (39.25)     2:33.68 (36.74)
  6 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE            2:47.58   11  
              39.85     1:22.73 (42.88)     2:06.62 (43.89)     2:47.58 (40.96)
  7 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             2:51.75   10  
              41.10                             2:08.31 ( )     2:51.75 (43.44)
  8 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               3:04.79    9  
              43.10     1:29.27 (46.17)     2:17.73 (48.46)     3:04.79 (47.06)
  9 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   3:07.81    8  
              43.79     1:30.80 (47.01)     2:20.03 (49.23)     3:07.81 (47.78)
 10 Arsenault, Paul           49 Greendale YMCA-NE              3:17.36    7  
              45.94                             2:28.79 ( )     3:17.36 (48.57)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
          NE: N 28.69        2010 Drew Campbell                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                      28.88   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE                 29.80   15  
          r:+0.85                                                              
  3 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                     31.21   14  
  4 Harris, Mark              48 Alexandria-PV                    31.27   13  
  5 Sczupak, Peter            45 Great Bay-NE                     31.43   12  
          r:+0.74                                                              
  6 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE              31.51   11  
  7 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                   32.02   10  
  8 Fister, Julius            46 Cambridge-NE                     32.55    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE              32.80    8  
          r:+0.84                                                              
 10 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE                 34.84    7  
 11 White, Darwin             46 Great Bay-NE                     35.18    6  
          r:+0.84                                                              
 12 Griffin, Michael          48 Wayland-NE                       35.21    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE                 35.59    3.5
          r:+0.88                                                              
 13 Duffy, John M, Jr         49 Granite State-NE                 35.59    3.5
          r:+0.88                                                              
 15 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                     35.66    2  
          r:+0.83                                                              
 16 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                    35.85    1  
          r:+0.81                                                              
 17 Nelson, Pete              45 Greenwood-NE                     37.04  
          r:+1.05                                                              
 18 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE              37.90  
 19 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE              38.73  
          r:+0.89                                                              
 20 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR               38.99  
          r:+0.84                                                              
 21 Adamik, Daniel            47 Connecticut-CT                   39.82  
          r:+1.17                                                              
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
          NE: N 1:03.14        2010 Drew Campbell                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                    1:02.89N  17  
     r:+0.83  29.42     1:02.89 (33.47)                                        
  2 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               1:07.34   15  
              32.09     1:07.34 (35.25)                                        
  3 Gendreau, Edmund          48 Great Bay-NE                   1:08.75   14  
              32.36     1:08.75 (36.39)                                        
  4 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                 1:09.20   13  
     r:+0.85  32.33     1:09.20 (36.87)                                        
  5 Harris, Mark              48 Alexandria-PV                  1:10.39   12  
     r:+0.74  32.19     1:10.39 (38.20)                                        
  6 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             1:10.56   11  
     r:+0.92  33.47     1:10.56 (37.09)                                        
  7 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE            1:11.02   10  
     r:+0.82  33.73     1:11.02 (37.29)                                        
  8 Pettibone, Chip           49 Swim RI-NE                     1:11.03    9  
     r:+0.85  33.24     1:11.03 (37.79)                                        
  9 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                   1:11.62    8  
     r:+0.85  34.26     1:11.62 (37.36)                                        
 10 Fister, Julius            46 Cambridge-NE                   1:13.99    7  
     r:+0.89  34.51     1:13.99 (39.48)                                        
 11 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  1:14.35    6  
     r:+0.80  35.34     1:14.35 (39.01)                                        
 12 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                 1:14.45    5  
              35.19     1:14.45 (39.26)                                        
 13 Kostousov, Andre          48 MinutemanAndover-NE            1:15.83    4  
     r:+0.96  35.72     1:15.83 (40.11)                                        
 14 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE               1:17.23    3  
              36.91     1:17.23 (40.32)                                        
 15 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               1:18.51    2  
     r:+0.92  37.10     1:18.51 (41.41)                                        
 16 Duffy, John M, Jr         49 Granite State-NE               1:18.88    1  
     r:+0.87  37.24     1:18.88 (41.64)                                        
 17 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 1:19.04  
     r:+1.11  38.06     1:19.04 (40.98)                                        
 18 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   1:19.53  
     r:+0.85  38.02     1:19.53 (41.51)                                        
 19 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                  1:19.93  
     r:+0.88  37.52     1:19.93 (42.41)                                        
 20 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            1:21.85  
              39.32     1:21.85 (42.53)                                        
 21 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             1:22.21  
     r:+0.86  39.35     1:22.21 (42.86)                                        
 22 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE            1:23.93  
     r:+0.91  39.25     1:23.93 (44.68)                                        
 23 Teodorescu, Razvan        47 North Suburban Y-NE            1:23.98  
     r:+0.97  39.60     1:23.98 (44.38)                                        
 24 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                     1:25.66  
              39.72     1:25.66 (45.94)                                        
 25 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               1:28.86  
              42.01     1:28.86 (46.85)                                        
 26 Adamik, Daniel            47 Connecticut-CT                 1:29.46  
     r:+1.13  41.42     1:29.46 (48.04)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
          NE: N 2:16.92        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                    2:19.52   17  
     r:+0.90  31.26     1:06.70 (35.44)     1:43.14 (36.44)     2:19.52 (36.38)
  2 Schmidt, Michael          48 Maine Masters-NE               2:25.03   15  
              32.25     1:08.60 (36.35)     1:46.70 (38.10)     2:25.03 (38.33)
  3 Sczupak, Peter            45 Great Bay-NE                   2:30.86   14  
     r:+0.75  18.14     1:11.68 (53.54)     1:50.57 (38.89)     2:30.86 (40.29)
  4 Harris, Mark              48 Alexandria-PV                  2:37.00   13  
     r:+0.77  33.21     1:12.22 (39.01)     1:53.54 (41.32)     2:37.00 (43.46)
  5 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE            2:38.37   12  
     r:+0.93  34.93     1:14.68 (39.75)     1:56.10 (41.42)     2:38.37 (42.27)
  6 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  2:39.65   11  
     r:+0.90  36.63     1:17.31 (40.68)     1:58.65 (41.34)     2:39.65 (41.00)
  7 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                   2:45.64   10  
              36.36     1:18.12 (41.76)     2:02.14 (44.02)     2:45.64 (43.50)
  8 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                 2:47.11    9  
     r:+0.89  38.11     1:20.42 (42.31)     2:04.57 (44.15)     2:47.11 (42.54)
  9 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 2:53.34    8  
     r:+1.04  38.31     1:21.69 (43.38)     2:06.82 (45.13)     2:53.34 (46.52)
 10 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               2:56.83    7  
     r:+0.94  38.49     1:21.75 (43.26)     2:08.91 (47.16)     2:56.83 (47.92)
 11 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   2:58.44    6  
     r:+0.88  40.17     1:25.66 (45.49)     2:11.94 (46.28)     2:58.44 (46.50)
 12 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               3:14.85    5  
     r:+1.01  44.19     1:33.58 (49.39)     2:24.58 (51.00)     3:14.85 (50.27)
 13 Adamik, Daniel            47 Connecticut-CT                 3:20.62    4  
     r:+0.92  43.20     1:32.87 (49.67)     2:26.86 (53.99)     3:20.62 (53.76)
 14 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                     3:23.00    3  
     r:+0.88  43.08     1:32.13 (49.05)     2:24.99 (52.86)     3:23.00 (58.01)
 -- Levy, Dan                 45 Westchester-MR                      NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
          NE: N 23.57        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UV Rays-NE                       23.46N  17  
  2 Pride, Douglas            47 Maine Masters-NE                 24.45   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                      26.46   14  
          r:+0.86                                                              
  4 Tyler, Bob                48 Flaherty Masters-NE              26.61   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Coelho, David             48 Unattached NE-NE                 27.27   12  
  6 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE                 27.41   11  
  7 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                   27.59   10  
          r:+0.86                                                              
  8 White, Darwin             46 Great Bay-NE                     27.71    9  
          r:+0.86                                                              
  9 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE               27.86    8  
          r:+1.07                                                              
 10 Karb, Tom                 49 Maine Masters-NE                 28.11    7  
 11 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                     28.18    6  
 12 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE              28.26    5  
 13 Murphy, Andy              48 NEM Unattached-NE                28.41    4  
          r:+0.90                                                              
 14 Sicard, David             47 Swim RI-NE                       30.06    3  
          r:+0.91                                                              
 15 Noyes, Brian              47 Kingsbury Club-NE                30.48    2  
 16 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE              30.95    1  
 17 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                   31.52  
 18 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE                 32.22  
          r:+1.00                                                              
 19 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR               34.34  
          r:+0.84                                                              
 20 Mazzarelli, Kemper        47 MinutemanAndover-NE              34.36  
          r:+1.07                                                              
 21 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE                 36.11  
          r:+0.88                                                              
 22 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                    38.94  
          r:+0.98                                                              
 23 Adamik, Daniel            47 Connecticut-CT                   39.99  
          r:+1.28                                                              
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
          NE: N 52.06        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            47 Maine Masters-NE                 54.49   17  
     r:+0.77  25.19       54.49 (29.30)                                        
  2 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                    59.85   15  
              28.21       59.85 (31.64)                                        
  3 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             1:00.25   14  
              28.03     1:00.25 (32.22)                                        
  4 White, Darwin             46 Great Bay-NE                   1:00.73   13  
     r:+0.86  28.87     1:00.73 (31.86)                                        
  5 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                 1:01.71   12  
     r:+0.80  28.45     1:01.71 (33.26)                                        
  6 Sczupak, Peter            45 Great Bay-NE                   1:02.99   11  
              29.01     1:02.99 (33.98)                                        
  7 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE            1:04.37   10  
     r:+0.89  29.15     1:04.37 (35.22)                                        
  8 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE            1:07.97    9  
     r:+0.95  31.28     1:07.97 (36.69)                                        
  9 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE            1:09.95    8  
     r:+1.01  30.78     1:09.95 (39.17)                                        
 10 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            1:10.93    7  
              32.92     1:10.93 (38.01)                                        
 11 Sicard, David             47 Swim RI-NE                     1:12.06    6  
     r:+0.93  33.85     1:12.06 (38.21)                                        
 12 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 1:13.34    5  
     r:+1.03  34.26     1:13.34 (39.08)                                        
 13 Howland, James            45 Y of North Shore-NE            1:19.11    4  
     r:+1.03  34.94     1:19.11 (44.17)                                        
 14 Nelson, Pete              45 Greenwood-NE                   1:20.33    3  
     r:+1.13  37.87     1:20.33 (42.46)                                        
 15 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               1:24.25    2  
     r:+1.07  40.85     1:24.25 (43.40)                                        
 16 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               1:31.91    1  
     r:+0.92  38.85     1:31.91 (53.06)                                        
 17 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               1:41.77  
     r:+1.06  46.77     1:41.77 (55.00)                                        
 -- Polhill, Brad             47 Westchester-MR                      NS  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
          NE: N 1:58.90        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 Maine Masters-NE               2:08.11   17  
     r:+0.83  27.99     1:00.36 (32.37)     1:33.44 (33.08)     2:08.11 (34.67)
  2 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  2:15.74   15  
     r:+0.87  30.15     1:04.05 (33.90)     1:39.89 (35.84)     2:15.74 (35.85)
  3 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                 2:26.05   14  
     r:+0.94  31.63     1:08.72 (37.09)     1:47.59 (38.87)     2:26.05 (38.46)
  4 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 2:55.32   13  
     r:+1.17  39.63     1:23.16 (43.53)     2:08.57 (45.41)     2:55.32 (46.75)
  5 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            2:56.46   12  
              35.85     1:17.95 (42.10)     2:03.53 (45.58)     2:56.46 (52.93)
  6 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               3:09.51   11  
     r:+1.18  44.14     1:31.76 (47.62)     2:20.95 (49.19)     3:09.51 (48.56)
  7 Pelletier, Denis          46 South County Y-NE              3:22.83   10  
     r:+1.11  42.91     1:34.24 (51.33)     2:29.78 (55.54)     3:22.83 (53.05)
  8 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               3:42.79    9  
     r:+1.12  48.07     1:46.42 (58.35)     2:45.12 (58.70)     3:42.79 (57.67)
  9 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                 3:56.93    8  
     r:+0.99  49.30                             2:56.87 ( )   3:56.93 (1:00.06)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
          NE: N 55.87        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            47 UV Rays-NE                       55.96   17  
     r:+0.75  25.31       55.96 (30.65)                                        
  2 Campbell, Drew            45 Cape Cod-NE                      59.05   15  
     r:+0.89  29.50       59.05 (29.55)                                        
  3 Smith, Mike               49 Cambridge-NE                     59.70   14  
     r:+1.90  27.69       59.70 (32.01)                                        
  4 Gendreau, Edmund          48 Great Bay-NE                   1:01.04   13  
     r:+0.84  28.46     1:01.04 (32.58)                                        
  5 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               1:01.67   12  
              28.55     1:01.67 (33.12)                                        
  6 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             1:02.49   11  
     r:+0.92  29.15     1:02.49 (33.34)                                        
  7 Blood, Jonathan K,        45 Unattached NE-NE               1:03.26   10  
     r:+0.99  28.25     1:03.26 (35.01)                                        
  8 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                 1:03.83    9  
     r:+0.88  30.70     1:03.83 (33.13)                                        
  9 Troiano, Jason            47 Westchester-MR                 1:04.41    8  
     r:+0.78  28.96     1:04.41 (35.45)                                        
 10 White, Darwin             46 Great Bay-NE                   1:04.46    7  
     r:+0.81  29.81     1:04.46 (34.65)                                        
 11 Coelho, David             48 Unattached NE-NE               1:05.19    6  
              29.55     1:05.19 (35.64)                                        
 12 Phelan, Michael           49 Y of North Shore-NE            1:06.35    5  
     r:+0.83  32.01     1:06.35 (34.34)                                        
 13 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                1:07.08    4  
     r:+0.87  30.27     1:07.08 (36.81)                                        
 14 Griczika, Joe             47 Greenwood-NE                   1:07.79    3  
              32.05     1:07.79 (35.74)                                        
 15 Pettibone, Chip           49 Swim RI-NE                     1:07.92    2  
              32.42     1:07.92 (35.50)                                        
 16 Foster, Walter            49 MinutemanAndover-NE            1:08.32    1  
     r:+1.10  32.09     1:08.32 (36.23)                                        
 17 Kostousov, Andre          48 MinutemanAndover-NE            1:08.38  
              32.66     1:08.38 (35.72)                                        
 18 Barrus, Steve             46 Liquid Assets-NE               1:09.20  
              33.55     1:09.20 (35.65)                                        
 19 Alpern, Matthew           47 Adirondack-AD                  1:10.37  
              33.29     1:10.37 (37.08)                                        
 20 Riley, David              49 MinutemanAndover-NE            1:10.84  
     r:+0.95  33.20     1:10.84 (37.64)                                        
 21 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               1:11.38  
     r:+0.94  33.45     1:11.38 (37.93)                                        
 22 Griffin, Michael          48 Wayland-NE                     1:11.71  
     r:+0.93  33.40     1:11.71 (38.31)                                        
 23 Devlin, Mark              47 MinutemanAndover-NE            1:12.58  
              34.39     1:12.58 (38.19)                                        
 24 Teodorescu, Razvan        47 North Suburban Y-NE            1:13.37  
              34.16     1:13.37 (39.21)                                        
 25 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               1:13.48  
              34.50     1:13.48 (38.98)                                        
 26 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 1:13.78  
     r:+1.02  35.70     1:13.78 (38.08)                                        
 27 Allen, James              48 Bearcat Masters-MR             1:15.95  
     r:+0.85  36.19     1:15.95 (39.76)                                        
 28 Duffy, John M, Jr         49 Granite State-NE               1:16.41  
     r:+0.90  36.35     1:16.41 (40.06)                                        
 29 Dymek, Timothy            48 Greenwood-NE                   1:17.25  
     r:+0.94  36.56     1:17.25 (40.69)                                        
 30 Larzelere, Chip           46 BU Masters-NE                  1:18.40  
     r:+0.86  38.67     1:18.40 (39.73)                                        
 31 Pelletier, Denis          46 South County Y-NE              1:22.28  
     r:+1.04  38.96     1:22.28 (43.32)                                        
 32 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               1:24.49  
     r:+1.04  40.31     1:24.49 (44.18)                                        
 33 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               1:26.96  
     r:+0.93  41.81     1:26.96 (45.15)                                        
 34 Towey, Sean               46 MinutemanAndover-NE            1:41.31  
     r:+1.24  49.54     1:41.31 (51.77)                                        
 -- Pierce, Andrew            49 Boston YMCA-NE                      DQ  
      Alternating Kick - fly
     r:+1.15  39.81          DQ (46.38)                                        
 -- Mazzarelli, Kemper        47 MinutemanAndover-NE                 DQ  
      Did not finish on back - back
     r:+1.03  36.36          DQ (41.28)                                        
 -- Schmidt, Michael          48 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
          NE: N 2:02.19        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          48 Maine Masters-NE               2:07.38   17  
              26.71     1:01.57 (34.86)     1:39.25 (37.68)     2:07.38 (28.13)
  2 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             2:14.66   15  
     r:+0.85  27.46     1:03.72 (36.26)     1:43.01 (39.29)     2:14.66 (31.65)
  3 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  2:16.69   14  
     r:+0.84  28.61     1:05.33 (36.72)     1:46.79 (41.46)     2:16.69 (29.90)
  4 Ottman, Dan               46 Maine Masters-NE               2:16.92   13  
              29.73     1:05.37 (35.64)     1:45.20 (39.83)     2:16.92 (31.72)
  5 Woolley, Scott            45 FISH Masters-MR                2:27.90   12  
     r:+0.91  30.56     1:07.96 (37.40)     1:52.67 (44.71)     2:27.90 (35.23)
  6 Murphy, Andy              48 NEM Unattached-NE              2:32.41   11  
     r:+0.93  30.62     1:10.22 (39.60)     1:57.17 (46.95)     2:32.41 (35.24)
  7 Kostousov, Andre          48 MinutemanAndover-NE            2:38.04   10  
     r:+0.97  35.41     1:16.58 (41.17)     2:00.37 (43.79)     2:38.04 (37.67)
  8 Alpern, Matthew           47 Adirondack-AD                  2:39.99    9  
              35.45     1:15.52 (40.07)     2:02.76 (47.24)     2:39.99 (37.23)
  9 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 2:42.71    8  
     r:+1.20  35.33     1:20.02 (44.69)     2:04.18 (44.16)     2:42.71 (38.53)
 10 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               2:44.65    7  
     r:+1.00  36.18     1:18.86 (42.68)     2:09.38 (50.52)     2:44.65 (35.27)
 11 Teodorescu, Razvan        47 North Suburban Y-NE            2:46.01    6  
              36.72     1:19.37 (42.65)     2:08.60 (49.23)     2:46.01 (37.41)
 12 Smith, Stephen            48 ABC Masters-NE                 2:54.05    5  
     r:+0.94  36.76     1:26.70 (49.94)     2:13.67 (46.97)     2:54.05 (40.38)
 13 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               3:04.79    4  
     r:+1.03  45.98     1:31.39 (45.41)     2:23.08 (51.69)     3:04.79 (41.71)
 14 Bevilacqua, Victor        45 Swim RI-NE                     3:06.74    3  
     r:+0.94  35.42     1:24.25 (48.83)     2:18.57 (54.32)     3:06.74 (48.17)
 15 Lin, Arthur               49 Maine Masters-NE               3:18.49    2  
     r:+0.98  38.95     1:34.06 (55.11)     2:25.80 (51.74)     3:18.49 (52.69)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
          NE: N 4:18.84        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            47 Adirondack-AD                  4:48.98   17  
              29.57     1:03.07 (33.50)     1:41.98 (38.91)     2:19.79 (37.81)
        3:03.09 (43.30)     3:45.94 (42.85)     4:18.03 (32.09)     4:48.98 (30.95)
  2 Czerwinski, Robert        47 Westboro Tennis-NE             4:52.70   15  
              28.99     1:01.68 (32.69)     1:40.84 (39.16)     2:19.32 (38.48)
        3:01.27 (41.95)     3:44.00 (42.73)     4:19.68 (35.68)     4:52.70 (33.02)
  3 Levy, Dan                 45 Westchester-MR                 5:29.86   14  
              33.24     1:12.54 (39.30)     1:55.98 (43.44)     2:40.71 (44.73)
        3:30.20 (49.49)     4:17.98 (47.78)     4:54.63 (36.65)     5:29.86 (35.23)
  4 Roth, Douglas             49 Maine Masters-NE               5:39.45   13  
              40.77     1:27.46 (46.69)     2:10.03 (42.57)     2:50.04 (40.01)
        3:40.21 (50.17)     4:29.47 (49.26)     5:05.83 (36.36)     5:39.45 (33.62)
  5 Burkhardt, Martin         47 Westchester-MR                 5:41.45   12  
              37.89     1:21.46 (43.57)     2:07.50 (46.04)     2:51.15 (43.65)
        3:36.17 (45.02)     4:23.11 (46.94)     5:03.37 (40.26)     5:41.45 (38.08)
  6 McGuill, Tom              47 Adirondack AC-NE               5:55.38   11  
              36.74     1:23.33 (46.59)     2:09.12 (45.79)     2:54.08 (44.96)
        3:46.65 (52.57)     4:40.26 (53.61)     5:19.26 (39.00)     5:55.38 (36.12)
  7 Mansour, Marc             46 Liquid Assets-NE               6:38.36   10  
              47.59     1:45.70 (58.11)     2:34.06 (48.36)     3:23.70 (49.64)
        4:16.00 (52.30)     5:09.72 (53.72)     5:54.79 (45.07)     6:38.36 (43.57)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
          NE: N 22.72        2000 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE                 23.20   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                  23.34   15  
          r:+0.77                                                              
  3 Crosset, Todd             51 Cambridge-NE                     24.23   14  
          r:+0.85                                                              
  4 Marshall, Robert          52 Y of North Shore-NE              24.35   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE                 24.70   12  
  6 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE                 26.26   11  
  7 Philpy, Paul              50 Liquid Assets-NE                 26.41   10  
          r:+0.94                                                              
  8 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE                 26.48    9  
  9 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                     26.85    8  
 10 Gordon, Peter             50 University Club-NE               27.25    7  
          r:+0.99                                                              
 11 Brady, John               52 Maine Masters-NE                 27.28    6  
          r:+1.10                                                              
 12 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE                 27.65    5  
 13 Fahs, Leonard             50 Cambridge-NE                     28.06    4  
          r:+1.13                                                              
 14 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                   28.70    3  
          r:+0.76                                                              
 15 Sandt, Mark               51 Y of North Shore-NE              28.72    2  
 16 Hart, David               52 ABC Masters-NE                   29.04    1  
          r:+0.83                                                              
 17 Estabrook, Todd           51 University Club-NE               29.43  
          r:+0.91                                                              
 18 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE              29.48  
 19 Sone, Manuel              53 Maine Masters-NE                 30.64  
          r:+1.06                                                              
 20 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE              30.96  
 21 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR               31.06  
          r:+1.19                                                              
 22 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE              32.85  
 23 Porter, Jerry             51 Cambridge-NE                     35.29  
          r:+1.12                                                              
 24 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                     40.54  
          r:+1.03                                                              
 -- Cote, David               50 South County Y-NE                   NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
          NE: N 49.56        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                  51.39   17  
     r:+0.77  24.75       51.39 (26.64)                                        
  2 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE                 51.76   15  
     r:+0.86  24.23       51.76 (27.53)                                        
  3 Marshall, Robert          52 Y of North Shore-NE              54.03   14  
              25.29       54.03 (28.74)                                        
  4 Gleason, Thomas           54 Swim RI-NE                       54.17   13  
     r:+0.84  25.58       54.17 (28.59)                                        
  5 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE                 56.08   12  
              26.61       56.08 (29.47)                                        
  6 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE                 57.49   11  
     r:+0.89  27.59       57.49 (29.90)                                        
  7 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE                 57.55   10  
     r:+0.89  28.07       57.55 (29.48)                                        
  8 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                     57.56    9  
     r:+1.04  28.28       57.56 (29.28)                                        
  9 Davala, Dave              52 Granite State-NE                 58.56    8  
     r:+1.06  28.05       58.56 (30.51)                                        
 10 Gordon, Peter             50 University Club-NE             1:00.33    7  
 11 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               1:02.15    6  
     r:+0.89  28.45     1:02.15 (33.70)                                        
 12 Sandt, Mark               51 Y of North Shore-NE            1:02.78    5  
     r:+0.96  30.32     1:02.78 (32.46)                                        
 13 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE               1:02.82    4  
     r:+0.97  30.57     1:02.82 (32.25)                                        
 14 Brady, John               52 Maine Masters-NE               1:03.49    3  
     r:+1.06  30.87     1:03.49 (32.62)                                        
 15 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 1:05.94    2  
     r:+0.91  31.20     1:05.94 (34.74)                                        
 16 Hyams, Ron                52 Westchester-MR                 1:07.30    1  
     r:+1.20  32.33     1:07.30 (34.97)                                        
 17 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE            1:09.37  
              32.87     1:09.37 (36.50)                                        
 18 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                   1:31.82  
     r:+1.09  43.11     1:31.82 (48.71)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
          NE: N 1:48.53        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE               1:57.63   17  
     r:+0.83  25.61       55.97 (30.36)     1:27.17 (31.20)     1:57.63 (30.46)
  2 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                2:00.40   15  
     r:+0.75  27.38       57.67 (30.29)     1:29.03 (31.36)     2:00.40 (31.37)
  3 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 2:04.04   14  
     r:+0.90  27.68       58.45 (30.77)     1:31.28 (32.83)     2:04.04 (32.76)
  4 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               2:04.30   13  
     r:+0.86  29.71     1:01.53 (31.82)     1:33.12 (31.59)     2:04.30 (31.18)
  5 Alexander, Mark           52 Cambridge-NE                   2:05.10   12  
     r:+1.05  29.97     1:02.51 (32.54)     1:34.53 (32.02)     2:05.10 (30.57)
  6 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                   2:05.89   11  
              28.90       59.52 (30.62)     1:32.09 (32.57)     2:05.89 (33.80)
  7 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE               2:07.33   10  
              28.52     1:00.34 (31.82)     1:33.49 (33.15)     2:07.33 (33.84)
  8 O'Brien, David            54 Liquid Assets-NE               2:12.57    9  
     r:+0.89  29.83     1:01.85 (32.02)     1:36.08 (34.23)     2:12.57 (36.49)
  9 Hoffman, Kevin            54 Tribeach-CT                    2:13.13    8  
     r:+0.87  31.81     1:05.82 (34.01)     1:39.50 (33.68)     2:13.13 (33.63)
 10 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               2:16.43    7  
     r:+0.93  32.11     1:07.99 (35.88)     1:43.23 (35.24)     2:16.43 (33.20)
 11 Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE             2:16.99    6  
     r:+1.11  32.36     1:07.38 (35.02)     1:42.34 (34.96)     2:16.99 (34.65)
 12 Gordon, Peter             50 University Club-NE             2:17.23    5  
   r:+1.12  1:04.34   2:17.23 (1:12.89)                                        
 13 Seligman, James           51 Liquid Assets-NE               2:20.05    4  
     r:+0.90  33.73     1:09.73 (36.00)     1:45.87 (36.14)     2:20.05 (34.18)
 14 Sone, Manuel              53 Maine Masters-NE               2:32.72    3  
     r:+1.01  35.80     1:14.38 (38.58)     1:54.62 (40.24)     2:32.72 (38.10)
 15 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 2:34.29    2  
     r:+0.81  33.36     1:13.56 (40.20)     1:55.44 (41.88)     2:34.29 (38.85)
 16 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR             2:39.82    1  
     r:+1.06  35.51     1:15.44 (39.93)     1:59.59 (44.15)     2:39.82 (40.23)
 -- Hyams, Ron                52 Westchester-MR                      NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
          NE: N 5:13.75        2009 Guy Davis                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                   5:30.77   17  
              30.06     1:02.26 (32.20)     1:35.56 (33.30)     2:08.93 (33.37)
        2:42.66 (33.73)     3:16.36 (33.70)     3:49.98 (33.62)     4:23.89 (33.91)
        4:57.73 (33.84)     5:30.77 (33.04)                                        
  2 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               5:40.18   15  
              31.19     1:05.19 (34.00)     1:39.77 (34.58)     2:14.30 (34.53)
        2:48.54 (34.24)     3:23.29 (34.75)     3:58.03 (34.74)     4:32.82 (34.79)
        5:06.93 (34.11)     5:40.18 (33.25)                                        
  3 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 5:45.25   14  
              30.74     1:03.95 (33.21)     1:37.85 (33.90)     2:12.49 (34.64)
        2:47.34 (34.85)     3:22.88 (35.54)     3:58.56 (35.68)     4:34.31 (35.75)
        5:10.34 (36.03)     5:45.25 (34.91)                                        
  4 Gleason, Thomas           54 Swim RI-NE                     5:49.32   13  
              31.26     1:05.91 (34.65)     1:41.23 (35.32)     2:16.77 (35.54)
        2:52.09 (35.32)     3:27.48 (35.39)     4:03.36 (35.88)     4:39.14 (35.78)
        5:14.63 (35.49)     5:49.32 (34.69)                                        
  5 Welch, Dave               54 MinutemanAndover-NE            5:54.77   12  
              32.77     1:07.92 (35.15)     1:43.67 (35.75)     2:19.42 (35.75)
        2:55.38 (35.96)     3:31.47 (36.09)     4:07.27 (35.80)     4:43.04 (35.77)
        5:18.96 (35.92)     5:54.77 (35.81)                                        
  6 Costello, Patrick         52 Cambridge-NE                   5:58.91   11  
              31.84     1:06.73 (34.89)     1:42.58 (35.85)     2:18.87 (36.29)
        2:54.85 (35.98)     3:32.10 (37.25)     4:09.68 (37.58)     4:46.41 (36.73)
        5:23.32 (36.91)     5:58.91 (35.59)                                        
  7 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               6:13.08   10  
              32.76     1:08.41 (35.65)     1:45.41 (37.00)     2:23.54 (38.13)
        3:01.53 (37.99)     3:39.85 (38.32)     4:18.48 (38.63)     4:57.17 (38.69)
        5:35.93 (38.76)     6:13.08 (37.15)                                        
  8 Brady, John               52 Maine Masters-NE               6:51.35    9  
              34.68     1:14.76 (40.08)     1:55.34 (40.58)     2:37.36 (42.02)
        3:19.64 (42.28)     4:02.35 (42.71)     4:45.52 (43.17)     5:28.98 (43.46)
        6:11.07 (42.09)     6:51.35 (40.28)                                        
  9 Hyams, Ron                52 Westchester-MR                 7:21.60    8  
              36.53     1:17.66 (41.13)     2:01.35 (43.69)     2:45.61 (44.26)
                                                    5:05.07 ( )     5:52.40 (47.33)
        6:38.88 (46.48)     7:21.60 (42.72)                                        
 10 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            7:25.05    7  
              37.52     1:19.83 (42.31)     2:04.06 (44.23)     2:50.32 (46.26)
      7:25.05 (4:34.73)                                                            
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
          NE: N 10:52.48        2010 Guy Davis                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE              11:53.24   17  
              31.73     1:06.27 (34.54)     1:42.11 (35.84)     2:18.38 (36.27)
        2:55.26 (36.88)     3:31.96 (36.70)     4:08.75 (36.79)     4:45.43 (36.68)
        5:21.59 (36.16)     5:57.62 (36.03)     6:33.94 (36.32)     7:09.54 (35.60)
        7:45.23 (35.69)     8:20.62 (35.39)     8:55.75 (35.13)     9:31.65 (35.90)
       10:07.41 (35.76)    10:43.50 (36.09)    11:19.03 (35.53)    11:53.24 (34.21)
  2 Geary, Bill               53 MIT Masters-NE                12:04.33   15  
              33.33     1:08.80 (35.47)   2:21.93 (1:13.13)     2:58.46 (36.53)
                                3:34.75 ( )     4:11.32 (36.57)     4:48.04 (36.72)
                                6:01.07 ( )     6:37.60 (36.53)     7:14.10 (36.50)
        7:50.82 (36.72)     8:27.34 (36.52)     9:03.89 (36.55)                    
           10:16.62 ( )    10:53.09 (36.47)    11:28.72 (35.63)    12:04.33 (35.61)
  3 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE           14:50.56   14  
              35.71     1:15.97 (40.26)     1:58.89 (42.92)     2:43.41 (44.52)
        3:27.92 (44.51)     4:13.43 (45.51)     4:59.78 (46.35)     5:45.73 (45.95)
        6:32.59 (46.86)     7:19.23 (46.64)     8:05.46 (46.23)     8:51.02 (45.56)
        9:37.47 (46.45)    10:24.72 (47.25)    11:11.18 (46.46)    11:57.54 (46.36)
       12:40.47 (42.93)    13:25.16 (44.69)    14:10.00 (44.84)    14:50.56 (40.56)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
          NE: N 19:00.28        2006 David Bright                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                  18:53.15N  17  
              32.28     1:06.45 (34.17)     1:40.97 (34.52)     2:15.49 (34.52)
        2:50.15 (34.66)     3:24.82 (34.67)     3:59.61 (34.79)     4:34.37 (34.76)
        5:08.93 (34.56)     5:43.92 (34.99)     6:18.44 (34.52)     6:53.39 (34.95)
        7:28.23 (34.84)     8:03.09 (34.86)     8:37.82 (34.73)     9:12.30 (34.48)
        9:46.77 (34.47)    10:21.28 (34.51)    10:55.73 (34.45)    11:30.69 (34.96)
       12:05.33 (34.64)    12:39.98 (34.65)    13:14.63 (34.65)    13:48.91 (34.28)
       14:23.10 (34.19)    14:57.30 (34.20)    15:31.54 (34.24)    16:05.92 (34.38)
       16:39.85 (33.93)    17:13.67 (33.82)    17:47.36 (33.69)    18:20.91 (33.55)
       18:53.15 (32.24)
  2 Costello, Patrick         52 Cambridge-NE                  21:06.80   15  
              32.54   1:44.97 (1:12.43)                             2:23.02 ( )
        3:00.83 (37.81)                             4:17.02 ( )                    
            5:33.30 ( )     6:12.57 (39.27)                             7:30.11 ( )
        8:10.20 (40.09)                                                            
           10:46.03 ( )                            12:04.69 ( )                    
           13:22.53 ( )    14:01.20 (38.67)                                        
           15:59.21 ( )    16:38.05 (38.84)                                        
                               19:13.23 ( )  20:30.71 (1:17.48)    21:06.80 (36.09)
  3 Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE            22:42.56   14  
              35.48     1:14.52 (39.04)     1:54.45 (39.93)     2:33.36 (38.91)
        3:13.05 (39.69)     3:53.00 (39.95)     4:33.12 (40.12)     5:14.64 (41.52)
        5:56.31 (41.67)     6:38.39 (42.08)     7:20.33 (41.94)     8:02.34 (42.01)
        8:44.61 (42.27)     9:26.81 (42.20)    10:09.06 (42.25)    10:51.62 (42.56)
       11:34.09 (42.47)    12:16.91 (42.82)    12:58.83 (41.92)    13:41.13 (42.30)
       14:23.03 (41.90)    15:05.44 (42.41)    15:47.84 (42.40)    16:30.27 (42.43)
       17:12.74 (42.47)    17:55.17 (42.43)    18:37.21 (42.04)    19:18.74 (41.53)
       20:00.08 (41.34)    20:42.05 (41.97)    21:23.56 (41.51)    22:04.34 (40.78)
       22:42.56 (38.22)
  4 Beliveau, Chris           51 Westchester-MR                23:03.18   13  
              34.82     1:14.60 (39.78)     1:56.17 (41.57)     2:38.08 (41.91)
        3:18.85 (40.77)     3:59.51 (40.66)     4:42.08 (42.57)     5:24.09 (42.01)
        6:05.89 (41.80)     6:47.52 (41.63)     7:29.01 (41.49)     8:10.16 (41.15)
        8:52.06 (41.90)     9:33.69 (41.63)    10:15.96 (42.27)    10:57.41 (41.45)
       11:40.40 (42.99)    12:23.03 (42.63)    13:06.04 (43.01)    13:48.89 (42.85)
       14:32.03 (43.14)    15:14.63 (42.60)    15:57.66 (43.03)    16:40.92 (43.26)
       17:23.80 (42.88)    18:07.10 (43.30)    18:50.58 (43.48)    19:34.68 (44.10)
       20:17.65 (42.97)    21:00.18 (42.53)    21:43.02 (42.84)    22:24.52 (41.50)
       23:03.18 (38.66)
  5 Zrioka, Joe               50 Maine Masters-NE              23:04.52   12  
              35.24     1:13.64 (38.40)     1:53.38 (39.74)     2:33.86 (40.48)
        3:14.14 (40.28)     3:55.08 (40.94)     4:36.39 (41.31)     5:17.47 (41.08)
        5:59.05 (41.58)     6:41.36 (42.31)     7:23.69 (42.33)     8:05.76 (42.07)
        8:48.65 (42.89)     9:31.49 (42.84)    10:14.37 (42.88)    10:57.16 (42.79)
       11:40.28 (43.12)    12:22.66 (42.38)    13:06.13 (43.47)    13:49.23 (43.10)
       14:32.76 (43.53)    15:15.28 (42.52)    15:58.17 (42.89)    16:41.03 (42.86)
       17:24.12 (43.09)    18:07.40 (43.28)    18:49.91 (42.51)    19:32.30 (42.39)
       20:14.62 (42.32)    20:57.53 (42.91)    21:40.96 (43.43)    22:23.46 (42.50)
       23:04.52 (41.06)
  6 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE           26:29.57   11  
              39.26                                                            
           16:43.78 ( )  26:29.57 (9:45.79)                                        
  7 Rubin, Gary               54 University Club-NE            30:43.45   10  
              47.73     1:40.91 (53.18)     2:36.55 (55.64)     3:32.75 (56.20)
        4:28.52 (55.77)     5:25.92 (57.40)     6:24.01 (58.09)     7:20.86 (56.85)
        8:19.76 (58.90)     9:19.21 (59.45)                            11:16.29 ( )
       12:13.01 (56.72)                            14:05.93 ( )    15:02.11 (56.18)
       15:59.16 (57.05)    16:55.29 (56.13)    17:50.17 (54.88)    18:46.22 (56.05)
       19:40.93 (54.71)    20:36.62 (55.69)    21:32.18 (55.56)    22:29.03 (56.85)
       23:24.30 (55.27)    24:20.03 (55.73)    25:15.54 (55.51)    26:10.78 (55.24)
       27:04.85 (54.07)    27:59.55 (54.70)    28:55.82 (56.27)    29:52.29 (56.47)
       30:43.45 (51.16)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.52   5/22/2010 RICHARD KAMMERER                             
          NE: N 27.26        2002 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                  29.76   17  
  2 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE                 30.94   15  
  3 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE                 31.02   14  
  4 Davala, Dave              52 Granite State-NE                 31.44   13  
  5 Hart, David               52 ABC Masters-NE                   32.58   12  
  6 Estabrook, Todd           51 University Club-NE               32.71   11  
  7 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE                 33.03   10  
  8 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE                 34.51    9  
  9 Brady, John               52 Maine Masters-NE                 37.90    8  
 10 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR               42.22    7  
 11 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                     50.44    6  
 -- Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE                  NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
          NE: N 57.94        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               50 South County Y-NE              1:01.96   17  
              30.71     1:01.96 (31.25)                                        
  2 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                1:06.29   15  
              31.66     1:06.29 (34.63)                                        
  3 Colbert, Edward           52 Y of North Shore-NE            1:06.32   14  
              33.14     1:06.32 (33.18)                                        
  4 Davala, Dave              52 Granite State-NE               1:08.82   13  
              33.70     1:08.82 (35.12)                                        
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 1:09.10   12  
              33.53     1:09.10 (35.57)                                        
  6 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE               1:10.48   11  
              33.80     1:10.48 (36.68)                                        
  7 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE               1:10.84   10  
              34.36     1:10.84 (36.48)                                        
  8 Brady, John               52 Maine Masters-NE               1:20.52    9  
              40.19     1:20.52 (40.33)                                        
  9 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE            1:29.48    8  
              44.61     1:29.48 (44.87)                                        
 10 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            1:36.22    7  
              48.20     1:36.22 (48.02)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:01.39   4/11/2010 LINCOLN DJANG                              
          NE: N 2:10.48        2004 Jack Courtney                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark           52 Cambridge-NE                   2:14.64   17  
              32.04     1:06.20 (34.16)     1:40.49 (34.29)     2:14.64 (34.15)
  2 Davala, Dave              52 Granite State-NE               2:27.72   15  
              35.51   2:27.72 (1:52.21)                                        
  3 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 2:30.75   14  
              34.71     1:12.57 (37.86)     1:52.11 (39.54)     2:30.75 (38.64)
  4 Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE             2:41.08   13  
              39.92     1:19.90 (39.98)     2:01.03 (41.13)     2:41.08 (40.05)
  5 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               2:48.80   12  
              39.42     1:23.25 (43.83)     2:07.52 (44.27)     2:48.80 (41.28)
  6 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR             3:21.24   11  
              49.15     1:40.72 (51.57)     2:32.24 (51.52)     3:21.24 (49.00)
  7 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            3:23.86   10  
              49.23                             2:34.62 ( )     3:23.86 (49.24)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
          NE: N 30.39        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                  31.30   17  
          r:+0.76                                                              
  2 Colbert, Edward           52 Y of North Shore-NE              31.62   15  
          r:+0.78                                                              
  3 Philpy, Paul              50 Liquid Assets-NE                 33.51   14  
          r:+0.98                                                              
  4 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE                 33.62   13  
  5 Meltz, Joel               54 MIT Masters-NE                   33.98   12  
          r:+0.86                                                              
  6 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                   35.02   11  
          r:+0.93                                                              
  7 Estabrook, Todd           51 University Club-NE               35.46   10  
          r:+0.92                                                              
  8 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE                 35.54    9  
          r:+1.00                                                              
  9 Park, Aaron               52 Maine Masters-NE                 35.94    8  
          r:+1.05                                                              
 10 O'Brien, David            54 Liquid Assets-NE                 36.34    7  
          r:+1.04                                                              
 11 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE                 36.81    6  
          r:+0.91                                                              
 12 Hart, John                50 MinutemanAndover-NE              37.77    5  
          r:+1.14                                                              
 13 Bartl, Roland             54 Greenwood-NE                     38.33    4  
          r:+0.98                                                              
 14 Sone, Manuel              53 Maine Masters-NE                 38.60    3  
          r:+1.04                                                              
 15 Seligman, James           51 Liquid Assets-NE                 39.65    2  
          r:+0.88                                                              
 16 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE              42.06    1  
          r:+1.06                                                              
 17 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE                 42.24  
          r:+0.78                                                              
 18 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                   1:01.85  
          r:+1.07                                                              
 -- Sandt, Mark               51 Y of North Shore-NE                 DQ  
      One hand touch
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
          NE: N 1:06.97        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                1:07.35   17  
     r:+0.74  31.74     1:07.35 (35.61)                                        
  2 Cote, David               50 South County Y-NE              1:09.42   15  
              34.11     1:09.42 (35.31)                                        
  3 Geary, Bill               53 MIT Masters-NE                 1:12.82   14  
     r:+0.87  34.18     1:12.82 (38.64)                                        
  4 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE               1:13.99   13  
              35.54     1:13.99 (38.45)                                        
  5 Philpy, Paul              50 Liquid Assets-NE               1:14.34   12  
     r:+0.90  34.81     1:14.34 (39.53)                                        
  6 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE               1:14.93   11  
              35.74     1:14.93 (39.19)                                        
  7 Meltz, Joel               54 MIT Masters-NE                 1:16.25   10  
     r:+1.00  36.28     1:16.25 (39.97)                                        
  8 Gordon, Peter             50 University Club-NE             1:17.48    9  
              37.12     1:17.48 (40.36)                                        
  9 Sone, Manuel              53 Maine Masters-NE               1:23.35    8  
     r:+1.03  39.72     1:23.35 (43.63)                                        
 10 Brady, John               52 Maine Masters-NE               1:23.84    7  
     r:+0.99  38.64     1:23.84 (45.20)                                        
 11 Hart, John                50 MinutemanAndover-NE            1:24.65    6  
     r:+1.32  39.66     1:24.65 (44.99)                                        
 12 Bartl, Roland             54 Greenwood-NE                   1:27.29    5  
     r:+0.86  39.91     1:27.29 (47.38)                                        
 13 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE            1:27.82    4  
              42.53     1:27.82 (45.29)                                        
 -- Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE                 DQ  
      Downward butterfly kick
     r:+1.09  42.58          DQ (47.35)                                        
 -- Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE                  NS  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
          NE: N 2:30.18        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               50 South County Y-NE              2:30.11N  17  
              35.94     1:14.17 (38.23)     1:51.50 (37.33)     2:30.11 (38.61)
  2 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE               2:42.09   15  
              36.90     1:18.38 (41.48)     2:00.49 (42.11)     2:42.09 (41.60)
  3 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE               2:56.73   14  
     r:+0.96  39.62     1:25.07 (45.45)     2:11.72 (46.65)     2:56.73 (45.01)
  4 Hyams, Ron                52 Westchester-MR                 2:57.49   13  
     r:+1.36  39.30     1:23.25 (43.95)     2:10.05 (46.80)     2:57.49 (47.44)
  5 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               3:08.48   12  
     r:+0.95  42.18     1:30.88 (48.70)     2:19.51 (48.63)     3:08.48 (48.97)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
          NE: N 24.04        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colbert, Edward           52 Y of North Shore-NE              26.45   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Cote, David               50 South County Y-NE                26.54   15  
          r:+0.96                                                              
  3 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE                 26.81   14  
          r:+0.80                                                              
  4 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                  27.35   13  
  5 Marshall, Robert          52 Y of North Shore-NE              27.46   12  
  6 Coffey, Tom               50 Connecticut-CT                   27.53   11  
  7 Gleason, Thomas           54 Swim RI-NE                       27.89   10  
          r:+0.81                                                              
  8 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE                 28.29    9  
  9 Mansilla, Frankin         51 Liquid Assets-NE                 28.48    8  
 10 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                   28.60    7  
 11 Davala, Dave              52 Granite State-NE                 28.96    6  
 12 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE                 30.13    5  
          r:+1.00                                                              
 13 Gordon, Peter             50 University Club-NE               30.42    4  
 14 Costello, Patrick         52 Cambridge-NE                     31.37    3  
          r:+0.97                                                              
 15 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE              35.58    2  
          r:+0.96                                                              
 16 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE              40.16    1  
          r:+1.03                                                              
 17 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                     46.62  
          r:+0.99                                                              
 -- Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                        NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
          NE: N 53.37        2009 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE                 59.14   17  
     r:+0.89  27.60       59.14 (31.54)                                        
  2 Coffey, Tom               50 Connecticut-CT                 1:01.06   15  
     r:+0.74  27.95     1:01.06 (33.11)                                        
  3 Colbert, Edward           52 Y of North Shore-NE            1:02.18   14  
              29.50     1:02.18 (32.68)                                        
  4 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               1:03.78   13  
     r:+0.90  30.33     1:03.78 (33.45)                                        
  5 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                   1:05.51   12  
              31.64     1:05.51 (33.87)                                        
  6 Davala, Dave              52 Granite State-NE               1:05.80   11  
     r:+1.00  30.02     1:05.80 (35.78)                                        
  7 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 1:06.17   10  
              30.91     1:06.17 (35.26)                                        
  8 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                1:06.35    9  
     r:+0.77  30.70     1:06.35 (35.65)                                        
  9 Hoffman, Kevin            54 Tribeach-CT                    1:06.62    8  
     r:+0.92  31.41     1:06.62 (35.21)                                        
 10 Seligman, James           51 Liquid Assets-NE               1:10.19    7  
     r:+0.97  33.04     1:10.19 (37.15)                                        
 11 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE               1:10.97    6  
     r:+0.88  32.00     1:10.97 (38.97)                                        
 12 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE            1:16.08    5  
              34.45     1:16.08 (41.63)                                        
 13 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               1:20.41    4  
     r:+1.01  36.17     1:20.41 (44.24)                                        
 14 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            1:32.64    3  
     r:+1.00  42.42     1:32.64 (50.22)                                        
 15 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR             1:39.31    2  
     r:+1.16  44.38     1:39.31 (54.93)                                        
 16 Bartl, Roland             54 Greenwood-NE                   1:50.05    1  
     r:+1.08  46.72   1:50.05 (1:03.33)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:00.02   3/29/2009 WILLIAM SPECHT                             
          NE: N 2:02.56        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               50 South County Y-NE              2:20.46   17  
     r:+1.05  30.08     1:03.13 (33.05)     1:37.99 (34.86)     2:20.46 (42.47)
  2 Wuest, Frank              50 Cambridge-NE                   2:22.34   15  
     r:+1.10  32.85     1:08.64 (35.79)     1:45.09 (36.45)     2:22.34 (37.25)
  3 Coffey, Tom               50 Connecticut-CT                 2:24.12   14  
     r:+0.85  32.24     1:08.31 (36.07)     1:45.30 (36.99)     2:24.12 (38.82)
  4 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               2:24.81   13  
     r:+0.95  32.03     1:08.57 (36.54)     1:46.29 (37.72)     2:24.81 (38.52)
  5 Hoffman, Kevin            54 Tribeach-CT                    2:31.70   12  
     r:+0.91  32.16     1:07.36 (35.20)     1:46.89 (39.53)     2:31.70 (44.81)
  6 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE            2:54.41   11  
     r:+0.77  38.59     1:23.08 (44.49)     2:09.56 (46.48)     2:54.41 (44.85)
  7 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               3:02.62   10  
     r:+1.02  37.70     1:25.10 (47.40)     2:15.73 (50.63)     3:02.62 (46.89)
  8 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            3:20.07    9  
     r:+1.00  41.96     1:33.25 (51.29)     2:27.27 (54.02)     3:20.07 (52.80)
  9 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 3:24.72    8  
     r:+0.90  44.76     1:36.13 (51.37)     2:29.93 (53.80)     3:24.72 (54.79)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
          NE: N 56.91        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                1:01.01   17  
     r:+0.96  28.55     1:01.01 (32.46)                                        
  2 Cote, David               50 South County Y-NE              1:01.15   15  
              28.64     1:01.15 (32.51)                                        
  3 Regan, Michael            50 Maine Masters-NE               1:02.37   14  
     r:+0.84  28.47     1:02.37 (33.90)                                        
  4 Coffey, Tom               50 Connecticut-CT                 1:02.84   13  
     r:+0.76  29.63     1:02.84 (33.21)                                        
  5 Crosset, Todd             51 Cambridge-NE                   1:02.93   12  
     r:+0.85  28.90     1:02.93 (34.03)                                        
  6 Marshall, Robert          52 Y of North Shore-NE            1:04.78   11  
              31.75     1:04.78 (33.03)                                        
  7 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               1:04.95   10  
     r:+0.95  30.88     1:04.95 (34.07)                                        
  8 Brown, Phil               50 South Shore Y-NE               1:05.49    9  
     r:+0.78  30.58     1:05.49 (34.91)                                        
  9 Geary, Bill               53 MIT Masters-NE                 1:06.52    8  
              31.89     1:06.52 (34.63)                                        
 10 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE               1:07.86    7  
     r:+0.87  30.56     1:07.86 (37.30)                                        
 11 Mackey, Jeff              50 Liquid Assets-NE               1:08.65    6  
     r:+1.02  31.94     1:08.65 (36.71)                                        
 12 Estabrook, Todd           51 University Club-NE             1:11.44    5  
     r:+1.00  32.05     1:11.44 (39.39)                                        
 13 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE            1:15.64    4  
              35.20     1:15.64 (40.44)                                        
 14 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               1:16.25    3  
     r:+1.03  35.32     1:16.25 (40.93)                                        
 15 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 1:17.19    2  
     r:+0.86  37.75     1:17.19 (39.44)                                        
 16 Hart, John                50 MinutemanAndover-NE            1:21.66    1  
     r:+1.24  29.99     1:21.66 (51.67)                                        
 17 Bartl, Roland             54 Greenwood-NE                   1:22.63  
     r:+1.12  38.77     1:22.63 (43.86)                                        
 18 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE            1:22.90  
              38.05     1:22.90 (44.85)                                        
 19 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            1:26.58  
     r:+1.02  42.79     1:26.58 (43.79)                                        
 20 Batson, Quinn             50 Bearcat Masters-MR             1:28.43  
              43.38     1:28.43 (45.05)                                        
 21 Lerret, Anker             52 Cambridge-NE                   1:46.11  
     r:+1.04  49.47     1:46.11 (56.64)                                        
 -- Costello, Patrick         52 Cambridge-NE                        DQ  
      Did not finish on back - back
     r:+0.91  34.76          DQ (36.02)                                        
 -- Davala, Dave              52 Granite State-NE                    DQ  
      False start - Misc
     r:+0.72  30.18          DQ (37.17)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
          NE: N 2:04.97        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               50 South County Y-NE              2:13.46   17  
              29.98     1:04.30 (34.32)     1:42.15 (37.85)     2:13.46 (31.31)
  2 Sherman, Bill             52 MOVY Masters-MV                2:16.78   15  
     r:+0.77  29.04     1:04.98 (35.94)     1:44.28 (39.30)     2:16.78 (32.50)
  3 Coffey, Tom               50 Connecticut-CT                 2:24.93   14  
     r:+0.83  30.38     1:10.13 (39.75)     1:51.75 (41.62)     2:24.93 (33.18)
  4 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               2:25.21   13  
     r:+0.97  30.61     1:08.97 (38.36)     1:52.75 (43.78)     2:25.21 (32.46)
  5 Hutchinson, Kirk          50 ABC Masters-NE                 2:25.57   12  
     r:+0.96  31.29     1:09.50 (38.21)     1:51.93 (42.43)     2:25.57 (33.64)
  6 Davala, Dave              52 Granite State-NE               2:27.81   11  
     r:+0.92  30.57     1:08.94 (38.37)     1:53.98 (45.04)     2:27.81 (33.83)
  7 Syphers, Dale             54 Maine Masters-NE               2:29.73   10  
     r:+0.88  33.37     1:10.09 (36.72)     1:55.99 (45.90)     2:29.73 (33.74)
  8 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               2:46.80    9  
     r:+0.96  35.47     1:19.44 (43.97)     2:10.88 (51.44)     2:46.80 (35.92)
  9 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 2:52.56    8  
     r:+0.89  40.07     1:25.69 (45.62)     2:12.47 (46.78)     2:52.56 (40.09)
 10 Lipkowitz, Robert         51 Y of North Shore-NE            2:57.91    7  
     r:+0.97  36.75     1:23.80 (47.05)     2:15.66 (51.86)     2:57.91 (42.25)
 11 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            3:06.53    6  
              42.31     1:33.09 (50.78)     2:25.53 (52.44)     3:06.53 (41.00)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
          NE: N 4:32.96        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ray               51 Adirondack AC-NE               5:08.55   17  
              31.80     1:08.95 (37.15)     1:50.30 (41.35)     2:31.40 (41.10)
        3:16.22 (44.82)     4:01.04 (44.82)     4:35.84 (34.80)     5:08.55 (32.71)
  2 Colbert, Edward           52 Y of North Shore-NE            5:13.55   15  
              31.77     1:07.58 (35.81)     1:48.51 (40.93)     2:30.02 (41.51)
        3:13.58 (43.56)     3:59.58 (46.00)     4:38.07 (38.49)     5:13.55 (35.48)
  3 Barth, Ed                 52 Adirondack AC-NE               5:45.08   14  
              35.69     1:19.52 (43.83)     2:03.09 (43.57)     2:46.00 (42.91)
        3:37.07 (51.07)     4:28.16 (51.09)     5:08.50 (40.34)     5:45.08 (36.58)
  4 Cronin, Carlton           54 Technique/Train-NE             6:00.99   13  
              38.95     1:24.91 (45.96)     2:15.37 (50.46)     3:05.15 (49.78)
        3:55.75 (50.60)     4:44.53 (48.78)     5:24.17 (39.64)     6:00.99 (36.82)
  5 Carroll, Kevin            53 MinutemanAndover-NE            6:04.03   12  
              36.53     1:20.72 (44.19)     2:09.13 (48.41)     2:58.39 (49.26)
        3:50.49 (52.10)     4:42.00 (51.51)     5:23.86 (41.86)     6:04.03 (40.17)
  6 Lenchner, Jonathan        51 Westchester-MR                 6:14.70   11  
              41.92     1:31.00 (49.08)     2:22.64 (51.64)     3:12.51 (49.87)
        4:00.27 (47.76)     4:49.65 (49.38)     5:33.12 (43.47)     6:14.70 (41.58)
  7 Frackleton, Jack          52 MinutemanAndover-NE            7:01.78   10  
              43.10     1:35.00 (51.90)     2:28.55 (53.55)     3:20.95 (52.40)
        4:13.89 (52.94)     5:06.40 (52.51)   6:33.74 (1:27.34)     7:01.78 (28.04)
  8 Bartl, Roland             54 Greenwood-NE                   7:35.32    9  
              47.65   1:50.75 (1:03.10)   2:52.24 (1:01.49)     3:49.29 (57.05)
      4:52.86 (1:03.57)   5:56.81 (1:03.95)     6:49.45 (52.64)     7:35.32 (45.87)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 23.18        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike             55 Muddlebury-NE                    25.06   17  
          r:+0.81                                                              
  2 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                      26.11   15  
          r:+0.81                                                              
  3 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                      26.65   14  
  4 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE                 26.76   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE              27.06   12  
          r:+0.91                                                              
  6 Bright, David             58 NEM Unattached-NE                27.14   11  
          r:+0.97                                                              
  7 Plencner, Bob             58 Unattached NE-NE                 27.75   10  
  8 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE              27.80    9  
  9 Tuholske, Jack            57 UV Rays-NE                       27.94    8  
 10 Nielsen, Joseph           56 Unattached NE-NE                 27.98    7  
          r:+1.02                                                              
 11 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE                28.07    6  
 12 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE                 28.09    5  
 13 Hickey, Ed                57 Westchester-MR                   28.17    4  
 14 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE               28.27    3  
 15 Palme, Carl               55 Liquid Assets-NE                 28.42    2  
          r:+1.00                                                              
 16 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                   28.65    1  
          r:+0.98                                                              
 17 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                     28.99  
          r:+1.01                                                              
 18 Prue, Paul                58 MinutemanAndover-NE              29.31  
 19 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE                29.46  
          r:+0.91                                                              
 20 Jaye, David               57 University Club-NE               30.02  
          r:+0.98                                                              
 21 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE                 30.70  
 22 Barry, Michael            55 Connecticut-CT                   31.19  
 23 Cerjanec, Derek           59 Maine Masters-NE                 34.70  
          r:+0.88                                                              
 24 Hansis, Gary              57 Cape Cod-NE                      39.27  
          r:+1.13                                                              
 25 Havel, Timothy            58 University Club-NE               41.46  
          r:+1.29                                                              
 -- Layton, Jake              56 University Club-NE                  NS  
 -- Skolnick, Stewart         56 Connecticut-CT                      NS  
 -- Szafran, Alexander        58 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 51.14        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boland, Jim               55 Y of North Shore-NE              56.71   17  
     r:+0.81  27.24       56.71 (29.47)                                        
  2 Bright, David             58 NEM Unattached-NE                58.24   15  
     r:+0.98  28.09       58.24 (30.15)                                        
  3 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                   59.58   14  
     r:+0.94  29.32       59.58 (30.26)                                        
  4 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE            1:00.14   13  
              29.14     1:00.14 (31.00)                                        
  5 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               1:00.85   12  
     r:+0.93  29.29     1:00.85 (31.56)                                        
  6 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                    1:00.94   11  
     r:+0.82  30.12     1:00.94 (30.82)                                        
  7 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               1:01.67   10  
     r:+0.88  29.64     1:01.67 (32.03)                                        
  8 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE               1:02.81    9  
              30.06     1:02.81 (32.75)                                        
  9 Plencner, Bob             58 Unattached NE-NE               1:03.16    8  
              30.52     1:03.16 (32.64)                                        
 10 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE               1:03.36    7  
              28.99     1:03.36 (34.37)                                        
 11 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   1:04.18    6  
     r:+1.01  31.33     1:04.18 (32.85)                                        
 12 Hickey, Ed                57 Westchester-MR                 1:04.57    5  
     r:+1.11  30.08     1:04.57 (34.49)                                        
 13 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 1:04.79    4  
              30.61     1:04.79 (34.18)                                        
 14 Gambrel, Patrick          56 Waterhorses-NE                 1:05.01    3  
     r:+0.90  30.12     1:05.01 (34.89)                                        
 15 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               1:05.23    2  
              31.22     1:05.23 (34.01)                                        
 16 Jaye, David               57 University Club-NE             1:06.77    1  
     r:+1.00  31.87     1:06.77 (34.90)                                        
 17 Palme, Carl               55 Liquid Assets-NE               1:07.23  
     r:+1.20  33.13     1:07.23 (34.10)                                        
 18 Layton, Jake              56 University Club-NE             1:14.67  
     r:+0.80  33.48     1:14.67 (41.19)                                        
 19 Szafran, Alexander        58 Maine Masters-NE               1:15.91  
     r:+1.04  36.33     1:15.91 (39.58)                                        
 20 Hansis, Gary              57 Cape Cod-NE                    1:24.95  
          r:+1.04                                                              
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
          NE: N 1:53.03        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike             55 Muddlebury-NE                  2:05.00   17  
     r:+0.90  29.43     1:01.07 (31.64)     1:32.95 (31.88)     2:05.00 (32.05)
  2 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                 2:13.37   15  
              30.71     1:04.19 (33.48)     1:39.37 (35.18)     2:13.37 (34.00)
  3 Bright, David             58 NEM Unattached-NE              2:15.32   14  
     r:+1.13  31.76     1:06.18 (34.42)     1:40.80 (34.62)     2:15.32 (34.52)
  4 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                    2:16.21   13  
     r:+0.83  31.99     1:06.92 (34.93)     1:41.97 (35.05)     2:16.21 (34.24)
  5 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              2:16.49   12  
     r:+0.93  31.97     1:07.12 (35.15)     1:42.40 (35.28)     2:16.49 (34.09)
  6 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 2:16.61   11  
     r:+0.98  30.28     1:04.71 (34.43)     1:40.68 (35.97)     2:16.61 (35.93)
  7 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               2:18.37   10  
     r:+0.90  32.73     1:08.40 (35.67)     1:43.70 (35.30)     2:18.37 (34.67)
  8 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            2:18.44    9  
     r:+1.05  32.81     1:06.81 (34.00)     1:43.45 (36.64)     2:18.44 (34.99)
  9 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   2:19.18    8  
     r:+1.00  32.08     1:06.50 (34.42)     1:43.09 (36.59)     2:19.18 (36.09)
 10 Wheeler, Gary             55 Y of North Shore-NE            2:22.67    7  
              33.31     1:09.50 (36.19)     1:46.64 (37.14)     2:22.67 (36.03)
 11 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               2:27.48    6  
     r:+0.90  33.63     1:11.33 (37.70)     1:50.24 (38.91)     2:27.48 (37.24)
 12 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                 2:29.15    5  
     r:+1.04  34.39     1:12.23 (37.84)     1:51.56 (39.33)     2:29.15 (37.59)
 13 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE             2:30.42    4  
              33.44     1:11.24 (37.80)     1:49.92 (38.68)     2:30.42 (40.50)
 14 Dow, Paul                 57 Swim RI-NE                     2:30.99    3  
     r:+1.07  34.67     1:12.48 (37.81)     1:51.71 (39.23)     2:30.99 (39.28)
 15 Garr, Michael             57 South County Y-NE              2:34.17    2  
     r:+1.03  33.63     1:12.65 (39.02)     1:53.60 (40.95)     2:34.17 (40.57)
 16 Winn, Eric                56 South County Y-NE              2:40.86    1  
     r:+1.02  37.84     1:19.52 (41.68)     2:00.58 (41.06)     2:40.86 (40.28)
 17 Layton, Jake              56 University Club-NE             2:42.63  
     r:+0.95  33.25                             1:56.25 ( )     2:42.63 (46.38)
 18 Skolnick, Stewart         56 Connecticut-CT                 2:48.13  
     r:+1.22  38.58     1:21.03 (42.45)     2:06.43 (45.40)     2:48.13 (41.70)
 19 Barry, Michael            55 Connecticut-CT                 2:48.31  
     r:+0.94  36.00     1:18.25 (42.25)     2:03.93 (45.68)     2:48.31 (44.38)
 20 Cerjanec, Derek           59 Maine Masters-NE               2:53.63  
              39.27                             2:07.21 ( )     2:53.63 (46.42)
 21 Hansis, Gary              57 Cape Cod-NE                    3:06.54  
     r:+1.03  41.00     1:28.68 (47.68)     2:17.25 (48.57)     3:06.54 (49.29)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
          NE: N 5:33.07        2008 David Bright                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuholske, Jack            57 UV Rays-NE                     5:56.54   17  
              31.56     1:06.16 (34.60)     1:41.53 (35.37)     2:17.37 (35.84)
        2:53.49 (36.12)     3:29.51 (36.02)     4:06.41 (36.90)     4:44.03 (37.62)
        5:21.63 (37.60)     5:56.54 (34.91)                                        
  2 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              5:59.24   15  
              32.83     1:08.30 (35.47)     1:44.37 (36.07)     2:20.75 (36.38)
        2:57.28 (36.53)     3:33.95 (36.67)     4:10.65 (36.70)     4:47.17 (36.52)
        5:24.01 (36.84)     5:59.24 (35.23)                                        
  3 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                 6:01.69   14  
              32.63     1:07.33 (34.70)     1:43.58 (36.25)     2:20.29 (36.71)
        2:57.00 (36.71)     3:34.22 (37.22)     4:11.91 (37.69)     4:49.62 (37.71)
        5:26.72 (37.10)     6:01.69 (34.97)                                        
  4 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 6:10.33   13  
              31.87     1:08.20 (36.33)     1:45.53 (37.33)     2:24.10 (38.57)
        3:02.46 (38.36)     3:40.34 (37.88)     4:19.01 (38.67)     4:57.50 (38.49)
        5:35.60 (38.10)     6:10.33 (34.73)                                        
  5 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   6:13.77   12  
              35.08     1:12.31 (37.23)     1:49.68 (37.37)     2:27.53 (37.85)
        3:05.13 (37.60)     3:43.02 (37.89)     4:21.13 (38.11)     4:59.29 (38.16)
        5:37.71 (38.42)     6:13.77 (36.06)                                        
  6 Boland, Jim               55 Y of North Shore-NE            6:16.43   11  
              33.11     1:09.67 (36.56)     1:47.69 (38.02)     2:26.69 (39.00)
        3:04.83 (38.14)     3:43.09 (38.26)     4:21.29 (38.20)     5:00.81 (39.52)
        5:39.67 (38.86)     6:16.43 (36.76)                                        
  7 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE               6:23.68   10  
              35.21     1:13.18 (37.97)     1:52.15 (38.97)     2:31.34 (39.19)
        3:10.42 (39.08)     3:49.66 (39.24)     4:28.86 (39.20)     5:08.21 (39.35)
        5:47.20 (38.99)     6:23.68 (36.48)                                        
  8 Gambrel, Patrick          56 Waterhorses-NE                 6:27.30    9  
              33.65     1:10.90 (37.25)     1:49.19 (38.29)     2:28.77 (39.58)
        3:09.02 (40.25)     3:48.72 (39.70)     4:28.69 (39.97)     5:08.56 (39.87)
        5:48.76 (40.20)     6:27.30 (38.54)                                        
  9 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               6:45.28    8  
              35.30     1:15.25 (39.95)     1:56.06 (40.81)     2:37.99 (41.93)
        3:20.43 (42.44)     4:02.78 (42.35)     4:45.30 (42.52)     5:27.61 (42.31)
        6:07.59 (39.98)     6:45.28 (37.69)                                        
 10 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              6:51.55    7  
              36.74     1:16.36 (39.62)     1:56.86 (40.50)     2:38.08 (41.22)
        3:19.51 (41.43)     4:01.89 (42.38)     4:44.12 (42.23)     5:27.61 (43.49)
        6:10.68 (43.07)     6:51.55 (40.87)                                        
 11 Garr, Michael             57 South County Y-NE              7:01.63    6  
              37.76     1:17.97 (40.21)     2:00.41 (42.44)     2:43.37 (42.96)
        3:26.98 (43.61)     4:10.23 (43.25)     4:53.90 (43.67)     5:37.38 (43.48)
        6:20.68 (43.30)     7:01.63 (40.95)                                        
 12 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                 7:02.87    5  
              36.35     1:17.32 (40.97)     1:59.00 (41.68)     2:42.25 (43.25)
        3:26.50 (44.25)     4:10.56 (44.06)     4:54.35 (43.79)     5:38.11 (43.76)
        6:21.34 (43.23)     7:02.87 (41.53)                                        
 13 Jaye, David               57 University Club-NE             7:06.34    4  
              37.87     1:18.54 (40.67)     2:01.04 (42.50)     2:45.20 (44.16)
        3:28.54 (43.34)     4:12.30 (43.76)     4:58.38 (46.08)     5:44.39 (46.01)
        6:28.51 (44.12)     7:06.34 (37.83)                                        
 14 Winn, Eric                56 South County Y-NE              7:15.15    3  
              40.06     1:22.26 (42.20)     2:05.89 (43.63)     2:50.24 (44.35)
        3:34.28 (44.04)     4:18.59 (44.31)     5:03.45 (44.86)     5:47.31 (43.86)
        6:31.53 (44.22)     7:15.15 (43.62)                                        
 15 Hansis, Gary              57 Cape Cod-NE                    8:19.57    2  
              40.97     1:28.23 (47.26)     2:18.66 (50.43)     3:10.31 (51.65)
        4:02.67 (52.36)     4:55.60 (52.93)     5:47.86 (52.26)     6:39.47 (51.61)
        7:30.41 (50.94)     8:19.57 (49.16)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
          NE: N 10:55.30        2004 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE             12:40.22   17  
              35.02     1:12.30 (37.28)     1:50.06 (37.76)     2:28.05 (37.99)
        3:05.74 (37.69)     3:42.99 (37.25)     4:20.71 (37.72)     4:58.57 (37.86)
        5:36.25 (37.68)     6:14.42 (38.17)     6:52.93 (38.51)     7:31.37 (38.44)
        8:10.05 (38.68)     8:48.78 (38.73)     9:27.57 (38.79)    10:06.49 (38.92)
       10:45.19 (38.70)    11:24.17 (38.98)    12:03.33 (39.16)    12:40.22 (36.89)
  2 Bright, David             58 NEM Unattached-NE             13:02.63   15  
              35.45     1:14.18 (38.73)     1:53.07 (38.89)     2:32.37 (39.30)
        3:12.48 (40.11)     3:52.30 (39.82)     4:32.48 (40.18)     5:13.00 (40.52)
        5:53.27 (40.27)     6:33.58 (40.31)     7:13.24 (39.66)     7:52.45 (39.21)
        8:31.83 (39.38)     9:11.97 (40.14)     9:50.85 (38.88)    10:30.11 (39.26)
       11:09.60 (39.49)    11:48.82 (39.22)    12:26.27 (37.45)    13:02.63 (36.36)
  3 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE              13:04.67   14  
              34.55     1:12.94 (38.39)     1:52.61 (39.67)     2:32.45 (39.84)
        3:12.53 (40.08)     3:52.71 (40.18)     4:32.81 (40.10)     5:13.08 (40.27)
        5:53.40 (40.32)     6:33.36 (39.96)     7:13.05 (39.69)     7:52.89 (39.84)
        8:32.80 (39.91)     9:12.61 (39.81)     9:52.31 (39.70)    10:31.28 (38.97)
       11:10.04 (38.76)    11:48.89 (38.85)    12:27.34 (38.45)    13:04.67 (37.33)
  4 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE              13:19.55   13  
              34.43     1:12.71 (38.28)     1:52.80 (40.09)     2:33.66 (40.86)
        3:14.79 (41.13)     3:55.90 (41.11)     4:37.02 (41.12)     5:18.05 (41.03)
        5:59.19 (41.14)     6:40.08 (40.89)     7:20.98 (40.90)     8:01.37 (40.39)
        8:41.44 (40.07)     9:21.41 (39.97)    10:01.52 (40.11)    10:42.39 (40.87)
       11:22.63 (40.24)    12:02.49 (39.86)    12:41.40 (38.91)    13:19.55 (38.15)
  5 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE             14:24.78   12  
              38.23     1:19.33 (41.10)     2:01.63 (42.30)     2:44.26 (42.63)
        3:27.66 (43.40)     4:10.89 (43.23)     4:54.72 (43.83)     5:38.71 (43.99)
        6:22.46 (43.75)     7:06.22 (43.76)     7:51.04 (44.82)     8:34.89 (43.85)
        9:18.39 (43.50)    10:02.85 (44.46)    10:46.58 (43.73)    11:31.13 (44.55)
       12:15.17 (44.04)    12:59.89 (44.72)    13:43.52 (43.63)    14:24.78 (41.26)
  6 Jaye, David               57 University Club-NE            14:47.40   11  
              39.78     1:22.52 (42.74)     2:06.42 (43.90)     2:51.19 (44.77)
        3:35.82 (44.63)     4:20.22 (44.40)     5:03.84 (43.62)     5:47.68 (43.84)
        6:33.10 (45.42)     7:18.53 (45.43)     8:03.87 (45.34)     8:49.29 (45.42)
        9:35.02 (45.73)    10:21.27 (46.25)    11:07.49 (46.22)    11:51.90 (44.41)
       12:35.99 (44.09)    13:21.02 (45.03)    14:05.10 (44.08)    14:47.40 (42.30)
  7 Hansis, Gary              57 Cape Cod-NE                   17:16.18   10  
              44.50     1:34.07 (49.57)     2:25.79 (51.72)     3:17.76 (51.97)
        4:10.18 (52.42)     5:02.13 (51.95)     5:54.40 (52.27)     6:46.67 (52.27)
        7:38.90 (52.23)     8:31.63 (52.73)     9:24.30 (52.67)    10:16.79 (52.49)
       11:09.91 (53.12)    12:03.35 (53.44)    12:55.45 (52.10)    13:48.28 (52.83)
       14:41.29 (53.01)    15:34.73 (53.44)    16:26.66 (51.93)    17:16.18 (49.52)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
          NE: N 18:50.41        2009 John Nunnelly                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                21:19.42   17  
              33.29     1:10.16 (36.87)     1:47.91 (37.75)     2:26.53 (38.62)
        3:05.21 (38.68)     3:43.62 (38.41)     4:21.92 (38.30)     5:00.26 (38.34)
        5:39.14 (38.88)     6:17.72 (38.58)     6:56.56 (38.84)     7:36.19 (39.63)
        8:15.02 (38.83)     8:54.20 (39.18)     9:33.27 (39.07)    10:12.24 (38.97)
       10:51.58 (39.34)    11:31.14 (39.56)    12:10.71 (39.57)    12:50.20 (39.49)
       13:29.53 (39.33)    14:08.90 (39.37)    14:48.10 (39.20)    15:27.87 (39.77)
       16:07.87 (40.00)    16:46.94 (39.07)    17:26.05 (39.11)    18:05.66 (39.61)
       18:45.43 (39.77)    19:25.00 (39.57)    20:04.61 (39.61)    20:43.81 (39.20)
       21:19.42 (35.61)
  2 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE           22:24.44   15  
              36.07     1:14.15 (38.08)     1:52.96 (38.81)     2:32.84 (39.88)
        3:13.60 (40.76)     3:54.73 (41.13)     4:35.67 (40.94)     5:16.21 (40.54)
        5:57.56 (41.35)     6:38.49 (40.93)     7:19.23 (40.74)     7:59.64 (40.41)
        8:40.78 (41.14)     9:21.83 (41.05)    10:02.74 (40.91)    10:43.37 (40.63)
       11:24.36 (40.99)    12:05.73 (41.37)    12:46.71 (40.98)    13:28.05 (41.34)
       14:09.49 (41.44)    14:51.39 (41.90)    15:32.95 (41.56)    16:13.85 (40.90)
       16:54.69 (40.84)    17:36.84 (42.15)    18:19.36 (42.52)    19:01.09 (41.73)
       19:42.11 (41.02)    20:22.65 (40.54)    21:03.39 (40.74)    21:44.70 (41.31)
       22:24.44 (39.74)
  3 Dow, Paul                 57 Swim RI-NE                    24:13.40   14  
              39.38     1:22.41 (43.03)     2:06.19 (43.78)     2:50.29 (44.10)
        3:34.49 (44.20)     4:18.52 (44.03)     5:02.39 (43.87)     5:46.76 (44.37)
        6:31.27 (44.51)     7:15.52 (44.25)     7:59.95 (44.43)     8:44.32 (44.37)
        9:29.04 (44.72)    10:13.29 (44.25)    10:58.58 (45.29)    11:42.95 (44.37)
       12:28.10 (45.15)    13:12.58 (44.48)    13:57.79 (45.21)    14:42.79 (45.00)
       15:27.16 (44.37)    16:12.01 (44.85)    16:56.59 (44.58)    17:41.42 (44.83)
       18:25.88 (44.46)    19:10.76 (44.88)    19:55.00 (44.24)    20:39.83 (44.83)
       21:23.89 (44.06)    22:07.21 (43.32)    22:50.71 (43.50)    23:34.23 (43.52)
       24:13.40 (39.17)
  4 Winn, Eric                56 South County Y-NE             24:16.48   13  
              42.98     1:26.37 (43.39)     2:08.99 (42.62)     2:52.49 (43.50)
        3:36.39 (43.90)     4:21.22 (44.83)     5:04.57 (43.35)     5:48.25 (43.68)
        6:31.97 (43.72)     7:15.36 (43.39)     7:58.92 (43.56)     8:43.18 (44.26)
        9:27.08 (43.90)    10:11.69 (44.61)    10:56.22 (44.53)    11:40.42 (44.20)
       12:24.59 (44.17)    13:09.32 (44.73)    13:54.93 (45.61)    14:39.07 (44.14)
       15:24.33 (45.26)    16:08.85 (44.52)    16:53.59 (44.74)    17:38.07 (44.48)
       18:22.14 (44.07)    19:06.95 (44.81)    19:52.15 (45.20)    20:36.68 (44.53)
       21:21.79 (45.11)    22:06.87 (45.08)    22:51.54 (44.67)    23:34.27 (42.73)
       24:16.48 (42.21)
  5 Garr, Michael             57 South County Y-NE             24:27.38   12  
              38.22     1:20.04 (41.82)     2:03.52 (43.48)     2:47.60 (44.08)
        3:32.14 (44.54)     4:16.35 (44.21)     5:00.38 (44.03)     5:45.37 (44.99)
        6:30.23 (44.86)     7:15.27 (45.04)     8:00.37 (45.10)     8:44.54 (44.17)
        9:28.60 (44.06)    10:12.14 (43.54)    10:55.96 (43.82)    11:40.91 (44.95)
       12:26.23 (45.32)    13:11.28 (45.05)    13:56.31 (45.03)    14:41.52 (45.21)
       15:26.28 (44.76)    16:11.34 (45.06)    16:56.12 (44.78)    17:41.81 (45.69)
       18:27.54 (45.73)    19:13.36 (45.82)    19:59.37 (46.01)    20:44.63 (45.26)
       21:30.38 (45.75)    22:16.19 (45.81)    23:00.54 (44.35)    23:44.43 (43.89)
       24:27.38 (42.95)
  6 Gale, John                55 Maine Masters-NE              25:45.62   11  
              40.34                             2:10.61 ( )                    
            3:40.50 ( )     4:25.18 (44.68)     5:10.83 (45.65)     5:57.35 (46.52)
      7:30.71 (1:33.36)     8:16.65 (45.94)                             9:03.43 ( )
        9:53.14 (49.71)    10:39.87 (46.73)    11:26.76 (46.89)    12:14.05 (47.29)
     13:48.82 (1:34.77)  15:23.87 (1:35.05)                                        
                                                                       18:35.15 ( )
       19:22.14 (46.99)    20:10.06 (47.92)                                        
           22:36.43 ( )    23:24.52 (48.09)    24:12.88 (48.36)  25:45.62 (1:32.74)
  7 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE            26:45.26   10  
              41.65     1:24.15 (42.50)     2:07.64 (43.49)     2:52.50 (44.86)
        3:37.49 (44.99)     4:23.70 (46.21)     5:10.82 (47.12)     5:58.47 (47.65)
        6:46.27 (47.80)     7:35.10 (48.83)     8:23.84 (48.74)     9:13.38 (49.54)
       10:03.52 (50.14)  11:45.73 (1:42.21)    12:36.03 (50.30)    13:26.25 (50.22)
       14:16.10 (49.85)    15:06.19 (50.09)    15:56.51 (50.32)                    
           16:46.28 ( )    17:36.02 (49.74)    18:26.06 (50.04)    19:15.98 (49.92)
       20:06.30 (50.32)    20:56.45 (50.15)    21:45.65 (49.20)    22:36.21 (50.56)
       23:26.75 (50.54)    24:17.14 (50.39)    25:07.21 (50.07)    25:57.98 (50.77)
       26:45.26 (47.28)
 -- Boland, Jim               55 Y of North Shore-NE                 NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.42   5/22/2010 PHILLIP DJANG                                
          NE: N 26.94        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE              31.09   17  
  2 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE                 31.62   15  
  3 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                   32.15   14  
  4 Mockler, Frank            55 Liquid Assets-NE                 32.32   13  
  5 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE                 32.67   12  
  6 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                      32.93   11  
  7 Delaney, Mike             55 Muddlebury-NE                    33.22   10  
  8 Tuholske, Jack            57 UV Rays-NE                       33.67    9  
  9 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE                34.42    8  
 10 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE              34.61    7  
 11 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE               35.00    6  
 12 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE                 36.37    5  
 13 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE                 36.43    4  
 14 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE                36.70    3  
 15 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                   36.77    2  
 16 Skolnick, Stewart         56 Connecticut-CT                   40.57    1  
 17 Avery, Walter             58 Connecticut-CT                 1:01.62  
          r:+0.84                                                              
 -- Layton, Jake              56 University Club-NE                  NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
          NE: N 58.47        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE            1:08.46   17  
              33.80     1:08.46 (34.66)                                        
  2 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                 1:10.50   15  
              35.42     1:10.50 (35.08)                                        
  3 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                    1:12.60   14  
              36.04     1:12.60 (36.56)                                        
  4 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE               1:12.71   13  
              34.07     1:12.71 (38.64)                                        
  5 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              1:13.09   12  
              36.61     1:13.09 (36.48)                                        
  6 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            1:14.13   11  
              36.41     1:14.13 (37.72)                                        
  7 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               1:14.45   10  
              37.48     1:14.45 (36.97)                                        
  8 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               1:17.63    9  
              38.24     1:17.63 (39.39)                                        
  9 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               1:18.14    8  
              38.31     1:18.14 (39.83)                                        
 10 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              1:21.33    7  
              39.95     1:21.33 (41.38)                                        
 11 Layton, Jake              56 University Club-NE             1:25.72    6  
              40.04     1:25.72 (45.68)                                        
 12 Winn, Eric                56 South County Y-NE              1:45.96    5  
              52.94     1:45.96 (53.02)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:05.90   5/21/2010 PHILIPP DJANG                              
          NE: N 2:15.72        2008 David Bright                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE            2:23.93   17  
              34.54     1:11.01 (36.47)     1:47.70 (36.69)     2:23.93 (36.23)
  2 Judelson, David           55 North Suburban Y-NE            2:31.38   15  
              36.08     1:14.71 (38.63)     1:53.56 (38.85)     2:31.38 (37.82)
  3 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                    2:33.80   14  
              36.32     1:14.61 (38.29)     1:54.95 (40.34)     2:33.80 (38.85)
  4 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              2:36.95   13  
              38.35     1:18.02 (39.67)     1:58.49 (40.47)     2:36.95 (38.46)
  5 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               2:38.17   12  
              39.28     1:19.60 (40.32)     1:59.34 (39.74)     2:38.17 (38.83)
  6 Green, Dick               58 Cape Cod-NE                    2:39.95   11  
              38.90     1:20.07 (41.17)     2:01.17 (41.10)     2:39.95 (38.78)
  7 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            2:41.22   10  
              38.01     1:18.56 (40.55)     2:00.29 (41.73)     2:41.22 (40.93)
  8 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               2:50.62    9  
              39.71     1:22.81 (43.10)     2:07.52 (44.71)     2:50.62 (43.10)
  9 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               2:51.14    8  
              40.48     1:24.33 (43.85)     2:08.32 (43.99)     2:51.14 (42.82)
 10 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            2:52.28    7  
              40.93     1:24.95 (44.02)     2:09.34 (44.39)     2:52.28 (42.94)
 11 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE             3:00.99    6  
              42.80     1:27.07 (44.27)     2:13.90 (46.83)     3:00.99 (47.09)
 12 Winn, Eric                56 South County Y-NE              3:51.65    5  
                                                2:57.67 ( )     3:51.65 (53.98)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
          NE: N 29.92        2003 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schonholz, Steven         55 Tri-Y-NE                         31.70   17  
  2 Nielsen, Joseph           56 Unattached NE-NE                 33.51   15  
  3 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                      34.12   14  
          r:+0.85                                                              
  4 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                   35.25   13  
          r:+0.98                                                              
  5 Palme, Carl               55 Liquid Assets-NE                 35.59   12  
          r:+1.15                                                              
  6 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE               35.64   11  
  7 Garr, Michael             57 South County Y-NE                37.88   10  
          r:+0.95                                                              
  8 Bright, David             58 NEM Unattached-NE                37.99    9  
          r:+1.01                                                              
  9 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE              38.15    8  
          r:+0.99                                                              
 10 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                     38.32    7  
          r:+0.94                                                              
 11 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE                39.41    6  
 12 Cerjanec, Derek           59 Maine Masters-NE                 39.99    5  
          r:+0.90                                                              
 13 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                   40.83    4  
          r:+0.97                                                              
 14 Layton, Jake              56 University Club-NE               41.88    3  
          r:+0.88                                                              
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
          NE: N 1:07.78        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schonholz, Steven         55 Tri-Y-NE                       1:09.86   17  
              32.73     1:09.86 (37.13)                                        
  2 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                    1:15.71   15  
              35.80     1:15.71 (39.91)                                        
  3 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                 1:17.71   14  
     r:+1.00  36.41     1:17.71 (41.30)                                        
  4 Nielsen, Joseph           56 Unattached NE-NE               1:18.60   13  
     r:+1.03  36.41     1:18.60 (42.19)                                        
  5 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE             1:19.41   12  
              36.89     1:19.41 (42.52)                                        
  6 Palme, Carl               55 Liquid Assets-NE               1:19.54   11  
     r:+1.12  37.58     1:19.54 (41.96)                                        
  7 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               1:19.94   10  
     r:+1.05  38.68     1:19.94 (41.26)                                        
  8 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              1:23.01    9  
              39.47     1:23.01 (43.54)                                        
  9 Delaney, Mike             55 Muddlebury-NE                  1:23.69    8  
     r:+1.01  39.60     1:23.69 (44.09)                                        
 10 Bright, David             58 NEM Unattached-NE              1:23.85    7  
     r:+1.15  39.64     1:23.85 (44.21)                                        
 11 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            1:23.94    6  
     r:+1.03  38.99     1:23.94 (44.95)                                        
 12 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   1:25.45    5  
     r:+1.10  41.07     1:25.45 (44.38)                                        
 13 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            1:26.21    4  
     r:+1.02  41.83     1:26.21 (44.38)                                        
 14 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 1:28.09    3  
     r:+1.04  42.17     1:28.09 (45.92)                                        
 15 Winn, Eric                56 South County Y-NE              1:41.80    2  
     r:+1.25  49.26     1:41.80 (52.54)                                        
 16 Avery, Walter             58 Connecticut-CT                 1:55.68    1  
     r:+1.17  50.09   1:55.68 (1:05.59)                                        
 -- Garr, Michael             57 South County Y-NE                   DQ  
      False start
     r:+0.85  39.16          DQ (44.45)                                        
 -- Layton, Jake              56 University Club-NE                  NS  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
          NE: N 2:30.87        2004 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              2:55.23   17  
     r:+1.27  40.58     1:24.73 (44.15)     2:10.16 (45.43)     2:55.23 (45.07)
  2 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                 3:01.74   15  
     r:+1.06  41.53     1:29.21 (47.68)     2:16.53 (47.32)     3:01.74 (45.21)
  3 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 3:02.26   14  
     r:+1.00  43.00     1:29.38 (46.38)     2:16.76 (47.38)     3:02.26 (45.50)
  4 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            3:03.64   13  
     r:+1.01  39.61     1:25.47 (45.86)     2:13.94 (48.47)     3:03.64 (49.70)
  5 Garr, Michael             57 South County Y-NE              3:10.34   12  
     r:+0.93  42.71     1:31.42 (48.71)     2:21.07 (49.65)     3:10.34 (49.27)
  6 Winn, Eric                56 South County Y-NE              3:40.89   11  
     r:+1.22  52.15     1:49.43 (57.28)     2:46.44 (57.01)     3:40.89 (54.45)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
          NE: N 24.16        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                   29.68   17  
  2 Bright, David             58 NEM Unattached-NE                30.06   15  
          r:+1.01                                                              
  3 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE                 30.07   14  
  4 Boland, Jim               55 Y of North Shore-NE              30.16   13  
          r:+0.88                                                              
  5 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE              30.71   12  
  6 Plencner, Bob             58 Unattached NE-NE                 31.14   11  
  7 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE                31.20   10  
  8 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE              33.09    9  
  9 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE                 33.22    8  
 10 Hickey, Ed                57 Westchester-MR                   33.39    7  
 11 Prue, Paul                58 MinutemanAndover-NE              33.70    6  
          r:+1.05                                                              
 12 Jaye, David               57 University Club-NE               36.95    5  
          r:+1.18                                                              
 13 Garr, Michael             57 South County Y-NE                40.48    4  
          r:+1.03                                                              
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
          NE: N 54.09        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                    1:05.77   17  
              29.71     1:05.77 (36.06)                                        
  2 Judelson, David           55 North Suburban Y-NE            1:06.79   15  
              31.07     1:06.79 (35.72)                                        
  3 Bright, David             58 NEM Unattached-NE              1:07.84   14  
     r:+1.00  32.18     1:07.84 (35.66)                                        
  4 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               1:10.71   13  
     r:+0.96  32.57     1:10.71 (38.14)                                        
  5 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE               1:10.96   12  
              31.37     1:10.96 (39.59)                                        
  6 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            1:14.86   11  
     r:+1.02  34.93     1:14.86 (39.93)                                        
  7 Gambrel, Patrick          56 Waterhorses-NE                 1:15.49   10  
     r:+1.01  33.30     1:15.49 (42.19)                                        
  8 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              1:17.79    9  
              34.20     1:17.79 (43.59)                                        
  9 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            1:24.80    8  
     r:+1.04  37.75     1:24.80 (47.05)                                        
 10 Skolnick, Stewart         56 Connecticut-CT                 1:41.26    7  
     r:+1.29  48.20     1:41.26 (53.06)                                        
 11 Winn, Eric                56 South County Y-NE              1:44.09    6  
     r:+1.10  48.47     1:44.09 (55.62)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
          NE: N 2:05.59        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             58 NEM Unattached-NE              2:39.40   17  
     r:+1.05  36.15     1:17.34 (41.19)     1:58.80 (41.46)     2:39.40 (40.60)
  2 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               2:39.84   15  
     r:+1.09  35.90     1:16.72 (40.82)     1:58.87 (42.15)     2:39.84 (40.97)
  3 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            3:05.85   14  
     r:+1.10  37.90     1:25.29 (47.39)     2:14.62 (49.33)     3:05.85 (51.23)
  4 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              3:16.68   13  
              44.04     1:35.03 (50.99)     2:28.67 (53.64)     3:16.68 (48.01)
  5 Winn, Eric                56 South County Y-NE              3:39.44   12  
     r:+1.15  48.89     1:44.22 (55.33)     2:41.64 (57.42)     3:39.44 (57.80)
  6 Garr, Michael             57 South County Y-NE              3:41.14   11  
     r:+1.03  50.61     1:48.00 (57.39)     2:45.25 (57.25)     3:41.14 (55.89)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
          NE: N 57.85        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                    1:06.11   17  
     r:+0.83  30.59     1:06.11 (35.52)                                        
  2 Murphy, Michael           56 Y of North Shore-NE            1:09.30   15  
              30.75     1:09.30 (38.55)                                        
  3 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               1:10.31   14  
     r:+0.96  34.08     1:10.31 (36.23)                                        
  4 Tuholske, Jack            57 UV Rays-NE                     1:11.28   13  
              32.96     1:11.28 (38.32)                                        
  5 LePage, Mike              55 Maine Masters-NE               1:12.03   12  
     r:+0.93  31.85     1:12.03 (40.18)                                        
  6 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              1:12.61   11  
     r:+0.88  33.55     1:12.61 (39.06)                                        
  7 Cronin, Charles           56 Technique/Train-NE             1:12.92   10  
     r:+0.89  33.90     1:12.92 (39.02)                                        
  8 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            1:13.02    9  
     r:+1.03  34.98     1:13.02 (38.04)                                        
  9 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            1:13.18    8  
     r:+1.06  34.66     1:13.18 (38.52)                                        
 10 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               1:13.26    7  
     r:+0.98  34.51     1:13.26 (38.75)                                        
 11 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   1:14.80    6  
     r:+1.05  36.66     1:14.80 (38.14)                                        
 12 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              1:15.59    5  
              35.06     1:15.59 (40.53)                                        
 13 Edelman, Paul             55 ABC Masters-NE                 1:16.44    4  
     r:+1.04  39.83     1:16.44 (36.61)                                        
 14 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               1:16.68    3  
              36.00     1:16.68 (40.68)                                        
 15 Blair, Tripp              56 Adirondack AC-NE               1:17.49    2  
     r:+0.92  35.35     1:17.49 (42.14)                                        
 16 McLaughlin, Brian         55 ABC Masters-NE                 1:19.70    1  
     r:+1.02  39.21     1:19.70 (40.49)                                        
 17 Jaye, David               57 University Club-NE             1:21.02  
     r:+1.08  39.79     1:21.02 (41.23)                                        
 18 Skolnick, Stewart         56 Connecticut-CT                 1:29.66  
     r:+1.09  40.89     1:29.66 (48.77)                                        
 19 Winn, Eric                56 South County Y-NE              1:34.48  
     r:+1.23  47.21     1:34.48 (47.27)                                        
 20 Havel, Timothy            58 University Club-NE             1:52.56  
     r:+1.28  54.80     1:52.56 (57.76)                                        
 -- Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                      DQ  
      Alternating Kick - fly
              31.25          DQ (36.42)                                        
 -- Avery, Walter             58 Connecticut-CT                      NS  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
          NE: N 2:06.67        2008 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuholske, Jack            57 UV Rays-NE                     2:32.84   17  
              32.74     1:12.46 (39.72)     1:58.64 (46.18)     2:32.84 (34.20)
  2 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              2:34.30   15  
     r:+0.91  34.73     1:14.29 (39.56)     1:59.66 (45.37)     2:34.30 (34.64)
  3 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               2:40.34   14  
     r:+0.92  35.94     1:15.92 (39.98)     2:02.72 (46.80)     2:40.34 (37.62)
  4 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            2:43.27   13  
     r:+1.05  35.38     1:20.01 (44.63)     2:06.31 (46.30)     2:43.27 (36.96)
  5 Miller, Steve             56 Great Bay-NE                   2:45.39   12  
     r:+1.02  37.14     1:20.56 (43.42)     2:08.96 (48.40)     2:45.39 (36.43)
  6 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              2:51.16   11  
              35.08     1:20.97 (45.89)     2:12.31 (51.34)     2:51.16 (38.85)
  7 Gambrel, Patrick          56 Waterhorses-NE                 2:51.98   10  
              34.93     1:19.38 (44.45)     2:13.95 (54.57)     2:51.98 (38.03)
  8 Darling, Drew             58 Maine Masters-NE               2:57.96    9  
              43.21     1:28.39 (45.18)     2:19.17 (50.78)     2:57.96 (38.79)
  9 Garr, Michael             57 South County Y-NE              3:03.56    8  
     r:+1.01  44.27     1:33.99 (49.72)     2:24.15 (50.16)     3:03.56 (39.41)
 10 Winn, Eric                56 South County Y-NE              3:28.28    7  
              49.60     1:48.45 (58.85)     2:45.78 (57.33)     3:28.28 (42.50)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
          NE: N 4:43.14        2004 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rheinhardt, Rick          56 Cape Cod-NE                    5:31.33   17  
              30.75     1:08.44 (37.69)     1:51.63 (43.19)     2:35.90 (44.27)
        3:24.19 (48.29)     4:13.94 (49.75)     4:52.77 (38.83)     5:31.33 (38.56)
  2 Bartlett, Fred            55 South County Y-NE              5:32.53   15  
              36.99     1:21.56 (44.57)     2:03.54 (41.98)     2:44.31 (40.77)
        3:32.05 (47.74)     4:19.88 (47.83)     4:56.85 (36.97)     5:32.53 (35.68)
  3 Judelson, David           55 North Suburban Y-NE            5:33.76   14  
              33.88     1:12.54 (38.66)     1:54.64 (42.10)     2:36.46 (41.82)
        3:27.59 (51.13)     4:18.53 (50.94)     4:56.81 (38.28)     5:33.76 (36.95)
  4 Hoffmann, Paul            55 Westchester-MR                 5:37.36   13  
              35.19     1:16.54 (41.35)     2:02.59 (46.05)     2:46.46 (43.87)
        3:36.04 (49.58)     4:24.75 (48.71)     5:03.67 (38.92)     5:37.36 (33.69)
  5 Johnston, Alan            58 Maine Masters-NE               5:38.45   12  
              36.48     1:18.44 (41.96)     2:01.97 (43.53)     2:44.07 (42.10)
        3:32.39 (48.32)     4:21.47 (49.08)     5:00.73 (39.26)     5:38.45 (37.72)
  6 Johnston, Robert          59 Maine Masters-NE               5:47.60   11  
              35.64     1:17.50 (41.86)     2:04.41 (46.91)     2:49.96 (45.55)
        3:38.06 (48.10)     4:26.57 (48.51)     5:08.50 (41.93)     5:47.60 (39.10)
  7 Myers, Fred               59 MinutemanAndover-NE            5:50.12   10  
              35.32     1:15.51 (40.19)     2:03.05 (47.54)     2:49.13 (46.08)
        3:39.29 (50.16)     4:31.55 (52.26)     5:10.94 (39.39)     5:50.12 (39.18)
  8 Keil, Mark                57 MinutemanAndover-NE            5:57.81    9  
              38.03     1:25.74 (47.71)     2:11.16 (45.42)     2:56.47 (45.31)
        3:47.81 (51.34)     4:39.09 (51.28)     5:19.07 (39.98)     5:57.81 (38.74)
  9 Gambrel, Patrick          56 Waterhorses-NE                 6:13.04    8  
              36.42     1:18.61 (42.19)     2:08.51 (49.90)     2:57.72 (49.21)
        3:53.61 (55.89)     4:51.76 (58.15)     5:33.76 (42.00)     6:13.04 (39.28)
 10 McCaffrey, Paul           56 South County Y-NE              6:22.21    7  
              41.78     1:30.66 (48.88)     2:19.12 (48.46)     3:07.83 (48.71)
        4:02.95 (55.12)     4:57.28 (54.33)     5:40.18 (42.90)     6:22.21 (42.03)
 11 Garr, Michael             57 South County Y-NE              6:38.79    6  
              46.14     1:37.98 (51.84)     2:30.04 (52.06)     3:22.09 (52.05)
        4:16.56 (54.47)     5:10.99 (54.43)     5:56.33 (45.34)     6:38.79 (42.46)
 12 Jaye, David               57 University Club-NE             6:57.72    5  
              40.83     1:34.04 (53.21)     2:34.03 (59.99)     3:33.61 (59.58)
        4:31.92 (58.31)     5:31.91 (59.99)     6:17.81 (45.90)     6:57.72 (39.91)
 13 Winn, Eric                56 South County Y-NE              7:06.16    4  
              50.21     1:45.81 (55.60)   2:46.75 (1:00.94)     3:46.45 (59.70)
        4:43.85 (57.40)     5:41.38 (57.53)     6:23.84 (42.46)     7:06.16 (42.32)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 24.38        2010 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shulman, Lawrence         61 BSC Wellesley-NE                 25.12   17  
  2 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE                 25.13   15  
          r:+0.82                                                              
  3 Horvitz, Paul             60 Unattached NE-NE                 25.71   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Schlicher, Fred           62 Cambridge-NE                     25.82   13  
          r:+0.92                                                              
  5 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE                 25.94   12  
          r:+0.89                                                              
  6 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE              26.83   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Geoghegan, William        60 Connecticut-CT                   27.19   10  
          r:+0.84                                                              
  8 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                      27.38    9  
          r:+1.02                                                              
  9 Wright, Phil              63 South County Y-NE                27.49    8  
          r:+1.23                                                              
 10 Newkirk, Thomas           62 Great Bay-NE                     27.78    7  
 11 Forbes, Michael           60 South County Y-NE                28.19    6  
          r:+1.06                                                              
 12 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE                 28.33    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Marchacos, John           61 Connecticut-CT                   28.40    4  
          r:+0.95                                                              
 14 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                      28.50    3  
 15 Hicks, Robert             60 MinutemanAndover-NE              28.51    2  
          r:+0.97                                                              
 16 Burke, Jay                60 BU Masters-NE                    28.92    1  
          r:+0.98                                                              
 17 Phillips, David           62 Greenwood-NE                     29.10  
          r:+1.12                                                              
 18 Damassa, David            60 North Suburban Y-NE              29.33  
          r:+0.96                                                              
 19 White, Ken                60 Y of North Shore-NE              29.79  
 20 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                       30.04  
 21 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                   30.07  
 22 Martin, Richie            62 Y of North Shore-NE              30.61  
          r:+1.00                                                              
 23 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE                 30.74  
          r:+0.94                                                              
 24 Hall, Jack                63 MinutemanAndover-NE              32.42  
          r:+0.97                                                              
 25 Grose, Richard            61 Westchester-MR                   32.72  
          r:+1.10                                                              
 26 Berry, Ethan              64 Y of North Shore-NE              33.85  
          r:+0.86                                                              
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 54.07        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE                 56.43   17  
     r:+0.84  26.81       56.43 (29.62)                                        
  2 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE            1:00.35   15  
     r:+0.89  28.72     1:00.35 (31.63)                                        
  3 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                    1:02.61   14  
              28.89     1:02.61 (33.72)                                        
  4 Wright, Phil              63 South County Y-NE              1:02.93   13  
     r:+1.19  30.31     1:02.93 (32.62)                                        
  5 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               1:03.89   12  
     r:+0.90  29.60     1:03.89 (34.29)                                        
  6 Marchacos, John           61 Connecticut-CT                 1:04.62   11  
     r:+1.02  30.30     1:04.62 (34.32)                                        
  7 Newkirk, Thomas           62 Great Bay-NE                   1:04.94   10  
     r:+1.07  31.42     1:04.94 (33.52)                                        
  8 Forbes, Michael           60 South County Y-NE              1:05.13    9  
     r:+1.10  30.91     1:05.13 (34.22)                                        
  9 Phillips, David           62 Greenwood-NE                   1:05.37    8  
              30.75     1:05.37 (34.62)                                        
 10 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     1:05.75    7  
     r:+0.90  31.60     1:05.75 (34.15)                                        
 11 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 1:08.23    6  
     r:+1.13  31.25     1:08.23 (36.98)                                        
 12 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               1:10.05    5  
     r:+0.98  33.74     1:10.05 (36.31)                                        
 13 Hall, Jack                63 MinutemanAndover-NE            1:11.38    4  
     r:+1.00  32.99     1:11.38 (38.39)                                        
 14 White, Ken                60 Y of North Shore-NE            1:12.53    3  
              33.34     1:12.53 (39.19)                                        
 15 Grose, Richard            61 Westchester-MR                 1:14.58    2  
     r:+0.97  35.29     1:14.58 (39.29)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
          NE: N 1:54.14        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     2:20.21   17  
     r:+0.86  32.00     1:08.09 (36.09)     1:45.26 (37.17)     2:20.21 (34.95)
  2 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               2:20.24   15  
     r:+1.00  32.78     1:08.67 (35.89)     1:44.37 (35.70)     2:20.24 (35.87)
  3 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE            2:22.30   14  
     r:+0.94  31.94     1:08.64 (36.70)     1:46.41 (37.77)     2:22.30 (35.89)
  4 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 2:28.44   13  
     r:+1.06  34.39     1:11.82 (37.43)     1:50.69 (38.87)     2:28.44 (37.75)
  5 Newkirk, Thomas           62 Great Bay-NE                   2:29.59   12  
     r:+1.00  35.95     1:12.63 (36.68)     1:50.78 (38.15)     2:29.59 (38.81)
  6 Phillips, David           62 Greenwood-NE                   2:32.24   11  
     r:+0.97  34.12     1:12.40 (38.28)     1:52.76 (40.36)     2:32.24 (39.48)
  7 Wright, Phil              63 South County Y-NE              2:32.42   10  
          r:+0.99                                                              
  8 Martin, Richie            62 Y of North Shore-NE            2:33.78    9  
     r:+1.04  34.54     1:13.70 (39.16)     1:54.62 (40.92)     2:33.78 (39.16)
  9 Forbes, Michael           60 South County Y-NE              2:35.32    8  
     r:+1.21  34.25     1:14.38 (40.13)     1:56.03 (41.65)     2:35.32 (39.29)
 10 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 2:36.40    7  
     r:+0.99  34.90     1:13.74 (38.84)     1:55.59 (41.85)     2:36.40 (40.81)
 11 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                 2:37.74    6  
     r:+0.93  36.73     1:16.26 (39.53)     1:57.62 (41.36)     2:37.74 (40.12)
 12 White, Ken                60 Y of North Shore-NE            2:42.62    5  
     r:+0.91  36.38     1:16.66 (40.28)     2:00.55 (43.89)     2:42.62 (42.07)
 13 Grose, Richard            61 Westchester-MR                 2:43.15    4  
     r:+1.01  36.28     1:16.70 (40.42)     2:00.16 (43.46)     2:43.15 (42.99)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:13.68   5/22/2010 JIM CLEMMONS                               
          NE: N 5:25.57        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     6:29.13   17  
              35.46     1:14.34 (38.88)     1:54.13 (39.79)     2:33.91 (39.78)
        3:14.18 (40.27)     3:54.87 (40.69)     4:35.06 (40.19)     5:14.28 (39.22)
        5:52.70 (38.42)     6:29.13 (36.43)                                        
  2 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 6:56.15   15  
              36.05     1:15.73 (39.68)     1:57.63 (41.90)     2:39.90 (42.27)
        3:22.51 (42.61)     4:05.09 (42.58)     4:48.07 (42.98)     5:31.03 (42.96)
        6:14.23 (43.20)     6:56.15 (41.92)                                        
  3 Phillips, David           62 Greenwood-NE                   7:00.86   14  
              39.30     1:21.32 (42.02)     2:05.86 (44.54)     2:49.41 (43.55)
        3:32.90 (43.49)     4:15.28 (42.38)     4:57.52 (42.24)     5:39.46 (41.94)
        6:21.52 (42.06)     7:00.86 (39.34)                                        
  4 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 7:02.11   13  
              38.36     1:20.22 (41.86)     2:03.20 (42.98)     2:46.25 (43.05)
        3:28.67 (42.42)     4:10.79 (42.12)     4:53.02 (42.23)     5:35.90 (42.88)
        6:19.42 (43.52)     7:02.11 (42.69)                                        
  5 Forbes, Michael           60 South County Y-NE              7:12.99   12  
              37.44     1:19.18 (41.74)     2:02.75 (43.57)     2:47.72 (44.97)
        3:32.40 (44.68)     4:16.78 (44.38)     5:01.68 (44.90)     5:46.38 (44.70)
        6:30.96 (44.58)     7:12.99 (42.03)                                        
  6 Berry, Ethan              64 Y of North Shore-NE            7:18.24   11  
              39.94     1:24.60 (44.66)     2:09.59 (44.99)     2:54.60 (45.01)
        3:39.43 (44.83)     4:24.26 (44.83)     5:08.36 (44.10)     5:52.33 (43.97)
        6:35.99 (43.66)     7:18.24 (42.25)                                        
  7 White, Ken                60 Y of North Shore-NE            7:34.64   10  
              38.34     1:21.93 (43.59)     2:08.35 (46.42)     2:55.15 (46.80)
        3:41.96 (46.81)     4:29.40 (47.44)     5:16.58 (47.18)     6:03.17 (46.59)
        6:50.85 (47.68)     7:34.64 (43.79)                                        
  8 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               8:07.86    9  
              45.37     1:34.51 (49.14)     2:24.20 (49.69)     3:13.94 (49.74)
        4:03.17 (49.23)     4:52.42 (49.25)     5:42.07 (49.65)     6:31.57 (49.50)
        7:20.07 (48.50)     8:07.86 (47.79)                                        
  9 Dargin, Ian               64 South Shore Y-NE               9:06.67    8  
              44.14     1:36.84 (52.70)     2:32.68 (55.84)     3:30.19 (57.51)
        4:27.38 (57.19)     5:25.51 (58.13)     6:20.98 (55.47)     7:17.16 (56.18)
        8:14.06 (56.90)     9:06.67 (52.61)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:48.43   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
          NE: N 11:00.97        2009 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                   13:56.33   17  
              33.41     1:12.24 (38.83)     1:53.66 (41.42)     2:35.26 (41.60)
        3:17.87 (42.61)     4:00.62 (42.75)     4:44.70 (44.08)     5:28.00 (43.30)
        6:11.45 (43.45)     6:54.29 (42.84)     7:37.38 (43.09)     8:20.58 (43.20)
        9:03.40 (42.82)     9:46.08 (42.68)    10:28.76 (42.68)    11:11.67 (42.91)
       11:55.17 (43.50)    12:36.66 (41.49)    13:18.18 (41.52)    13:56.33 (38.15)
  2 Jones, Jay                64 Cambridge-NE                  14:38.63   15  
              37.13     1:19.70 (42.57)     2:04.44 (44.74)     2:48.62 (44.18)
        3:32.69 (44.07)     4:17.40 (44.71)     5:02.01 (44.61)     5:47.53 (45.52)
        6:33.25 (45.72)     7:18.09 (44.84)     8:02.05 (43.96)     8:49.02 (46.97)
        9:34.45 (45.43)    10:18.76 (44.31)    11:03.81 (45.05)    11:48.70 (44.89)
       12:31.74 (43.04)    13:17.21 (45.47)    14:00.10 (42.89)    14:38.63 (38.53)
  3 Phillips, David           62 Greenwood-NE                  14:53.66   14  
              41.11     1:25.91 (44.80)     2:11.06 (45.15)     2:56.45 (45.39)
        3:41.94 (45.49)     4:27.34 (45.40)     5:12.06 (44.72)     5:56.85 (44.79)
                                7:26.63 ( )     8:11.42 (44.79)     8:56.06 (44.64)
        9:42.06 (46.00)    10:27.38 (45.32)    11:12.49 (45.11)    11:57.30 (44.81)
       12:42.21 (44.91)    13:26.54 (44.33)    14:11.15 (44.61)    14:53.66 (42.51)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
          NE: N 20:37.55        2009 Tim Morse                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE              21:38.78   17  
              36.16     1:13.69 (37.53)     1:52.74 (39.05)     2:32.49 (39.75)
        3:12.50 (40.01)     3:51.99 (39.49)     4:31.90 (39.91)     5:11.44 (39.54)
        5:51.27 (39.83)     6:30.96 (39.69)     7:10.82 (39.86)     7:51.40 (40.58)
        8:31.08 (39.68)     9:10.83 (39.75)     9:50.40 (39.57)    10:30.54 (40.14)
       11:10.08 (39.54)    11:50.00 (39.92)    12:30.16 (40.16)    13:10.13 (39.97)
       13:49.94 (39.81)    14:29.83 (39.89)    15:09.33 (39.50)    15:49.18 (39.85)
       16:29.03 (39.85)    17:09.20 (40.17)    17:49.32 (40.12)    18:29.06 (39.74)
       19:08.73 (39.67)    19:48.06 (39.33)    20:26.79 (38.73)    21:05.06 (38.27)
       21:38.78 (33.72)
  2 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                    22:36.60   15  
              35.44     1:16.36 (40.92)     1:57.75 (41.39)     2:39.21 (41.46)
        3:20.88 (41.67)     4:02.75 (41.87)     4:44.24 (41.49)     5:25.60 (41.36)
        6:07.47 (41.87)     6:49.51 (42.04)     7:31.74 (42.23)     8:13.68 (41.94)
        8:55.53 (41.85)     9:38.16 (42.63)    10:20.46 (42.30)    11:02.16 (41.70)
       11:44.05 (41.89)    12:25.76 (41.71)    13:07.61 (41.85)    13:49.67 (42.06)
       14:31.54 (41.87)    15:13.79 (42.25)    15:55.08 (41.29)    16:36.19 (41.11)
       17:17.87 (41.68)    17:58.60 (40.73)    18:38.94 (40.34)    19:19.57 (40.63)
       19:59.52 (39.95)    20:39.84 (40.32)    21:19.79 (39.95)    21:59.62 (39.83)
       22:36.60 (36.98)
  3 Mair, Robert              60 Great Bay-NE                  22:55.07   14  
              37.06     1:18.29 (41.23)     2:00.11 (41.82)     2:42.37 (42.26)
                                4:04.90 ( )     4:46.94 (42.04)     5:28.17 (41.23)
        6:09.63 (41.46)     6:51.62 (41.99)     7:33.06 (41.44)     8:14.66 (41.60)
        8:56.64 (41.98)     9:39.27 (42.63)    10:21.68 (42.41)    11:04.01 (42.33)
       11:46.14 (42.13)    12:27.96 (41.82)    13:11.06 (43.10)    13:52.53 (41.47)
       14:33.63 (41.10)                            15:58.37 ( )    16:41.49 (43.12)
       17:23.92 (42.43)    18:05.72 (41.80)    18:47.42 (41.70)    19:29.78 (42.36)
       20:11.68 (41.90)    20:53.19 (41.51)    21:34.19 (41.00)    22:15.79 (41.60)
       22:55.07 (39.28)
  4 Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE              23:06.97   13  
              35.98     1:16.99 (41.01)     1:58.94 (41.95)     2:41.18 (42.24)
        3:23.79 (42.61)     4:06.41 (42.62)     4:48.99 (42.58)     5:31.78 (42.79)
        6:13.85 (42.07)     6:56.22 (42.37)     7:38.69 (42.47)     8:21.47 (42.78)
        9:04.27 (42.80)     9:46.27 (42.00)    10:29.31 (43.04)    11:11.79 (42.48)
       11:54.16 (42.37)    12:37.23 (43.07)    13:19.91 (42.68)    14:02.75 (42.84)
       14:45.29 (42.54)    15:27.25 (41.96)    16:09.30 (42.05)    16:51.35 (42.05)
       17:33.56 (42.21)    18:15.71 (42.15)    18:57.97 (42.26)    19:40.01 (42.04)
       20:21.85 (41.84)    21:03.97 (42.12)    21:45.80 (41.83)    22:27.14 (41.34)
       23:06.97 (39.83)
  5 Forbes, Michael           60 South County Y-NE             25:15.97   12  
              41.47     1:25.23 (43.76)     2:10.05 (44.82)     2:55.76 (45.71)
        3:42.23 (46.47)     4:28.40 (46.17)     5:14.72 (46.32)     6:01.15 (46.43)
        6:47.17 (46.02)     7:33.15 (45.98)     8:19.46 (46.31)     9:06.21 (46.75)
        9:52.07 (45.86)    10:38.67 (46.60)    11:24.74 (46.07)    12:11.59 (46.85)
       12:57.44 (45.85)    13:44.09 (46.65)    14:30.54 (46.45)    15:17.16 (46.62)
       16:03.43 (46.27)    16:49.55 (46.12)    17:36.17 (46.62)    18:22.44 (46.27)
       19:08.94 (46.50)    19:55.96 (47.02)    20:42.93 (46.97)    21:29.65 (46.72)
       22:15.89 (46.24)    23:03.21 (47.32)    23:50.06 (46.85)    24:35.07 (45.01)
       25:15.97 (40.90)
  6 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE              28:34.07   11  
              49.86     1:42.09 (52.23)     2:35.39 (53.30)     3:28.27 (52.88)
        4:20.37 (52.10)     5:13.85 (53.48)     6:06.77 (52.92)     7:00.03 (53.26)
        7:52.64 (52.61)     8:45.84 (53.20)     9:38.74 (52.90)    10:31.01 (52.27)
       11:22.74 (51.73)    12:14.97 (52.23)    13:07.54 (52.57)    13:59.11 (51.57)
       14:50.66 (51.55)    15:43.16 (52.50)    16:35.42 (52.26)    17:27.75 (52.33)
       18:21.08 (53.33)    19:12.73 (51.65)    20:04.18 (51.45)    20:56.81 (52.63)
       21:48.98 (52.17)    22:40.38 (51.40)    23:32.65 (52.27)    24:24.21 (51.56)
       25:15.85 (51.64)    26:07.34 (51.49)    26:57.54 (50.20)    27:47.05 (49.51)
       28:34.07 (47.02)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
          NE: N 30.48        2008 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           62 Cambridge-NE                     29.68N  17  
  2 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE                 30.25N  15  
  3 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE                 31.81   14  
  4 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE              32.58   13  
  5 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                   35.86   12  
  6 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                      35.94   11  
  7 Wright, Phil              63 South County Y-NE                36.30   10  
  8 Phillips, David           62 Greenwood-NE                     36.43    9  
  9 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                   36.56    8  
 10 Hicks, Robert             60 MinutemanAndover-NE              37.20    7  
 11 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                   37.44    6  
 12 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE                 38.19    5  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
          NE: N 1:04.52        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               1:07.20   17  
              32.66     1:07.20 (34.54)                                        
  2 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE               1:08.93   15  
              33.81     1:08.93 (35.12)                                        
  3 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE            1:11.17   14  
              35.38     1:11.17 (35.79)                                        
  4 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                    1:18.07   13  
              37.83     1:18.07 (40.24)                                        
  5 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 1:19.03   12  
              38.23     1:19.03 (40.80)                                        
  6 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                 1:19.55   11  
              38.94     1:19.55 (40.61)                                        
  7 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 1:20.46   10  
  8 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               1:20.71    9  
              39.68     1:20.71 (41.03)                                        
  9 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                    1:23.49    8  
              39.57     1:23.49 (43.92)                                        
 10 Phillips, David           62 Greenwood-NE                   1:29.44    7  
              44.84     1:29.44 (44.60)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
          NE: N 2:21.26        2010 Varney Hintlian                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE               2:24.37   17  
              35.49     1:12.51 (37.02)     1:48.86 (36.35)     2:24.37 (35.51)
  2 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               2:31.93   15  
              36.09     1:14.65 (38.56)     1:54.19 (39.54)     2:31.93 (37.74)
  3 Ryan, Bill                60 MinutemanAndover-NE            2:43.82   14  
              39.74     1:21.60 (41.86)     2:03.90 (42.30)     2:43.82 (39.92)
  4 Geoghegan, William        60 Connecticut-CT                 2:48.45   13  
              40.78     1:23.12 (42.34)     2:06.02 (42.90)     2:48.45 (42.43)
  5 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 2:54.85   12  
              40.46     1:24.70 (44.24)     2:10.38 (45.68)     2:54.85 (44.47)
  6 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                 2:57.73   11  
              40.99     1:24.99 (44.00)     2:11.20 (46.21)     2:57.73 (46.53)
  7 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               3:00.30   10  
              42.81     1:28.32 (45.51)     2:17.40 (49.08)     3:00.30 (42.90)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
          NE: N 31.56        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE                 33.10   17  
          r:+0.86                                                              
  2 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE                 34.67   15  
          r:+0.92                                                              
  3 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                   36.80   14  
          r:+0.96                                                              
  4 Hicks, Robert             60 MinutemanAndover-NE              37.16   13  
          r:+0.91                                                              
  5 Mair, Robert              60 Great Bay-NE                     37.21   12  
          r:+1.06                                                              
  6 Forbes, Michael           60 South County Y-NE                37.43   11  
          r:+1.17                                                              
  7 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                      37.54   10  
  8 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                      37.97    9  
  9 Wright, Phil              63 South County Y-NE                38.28    8  
          r:+1.04                                                              
 10 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE                 38.66    7  
          r:+0.94                                                              
 11 Grose, Richard            61 Westchester-MR                   38.96    6  
          r:+0.98                                                              
 12 White, Ken                60 Y of North Shore-NE              39.06    5  
 13 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE                 41.64    4  
          r:+0.91                                                              
 14 Phillips, David           62 Greenwood-NE                     42.67    3  
          r:+0.96                                                              
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
          NE: N 1:10.94        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               1:12.61   17  
     r:+0.87  33.38     1:12.61 (39.23)                                        
  2 Damassa, David            60 North Suburban Y-NE            1:15.92   15  
     r:+0.97  35.17     1:15.92 (40.75)                                        
  3 Burke, Jay                60 BU Masters-NE                  1:20.04   14  
              38.04     1:20.04 (42.00)                                        
  4 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                    1:21.93   13  
              38.69     1:21.93 (43.24)                                        
  5 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 1:22.46   12  
     r:+0.98  38.64     1:22.46 (43.82)                                        
  6 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               1:22.76   11  
              39.77     1:22.76 (42.99)                                        
  7 Hicks, Robert             60 MinutemanAndover-NE            1:23.54   10  
     r:+0.87  39.56     1:23.54 (43.98)                                        
  8 Forbes, Michael           60 South County Y-NE              1:23.72    9  
     r:+1.17  40.64     1:23.72 (43.08)                                        
  9 Grose, Richard            61 Westchester-MR                 1:26.18    8  
     r:+0.93  40.78     1:26.18 (45.40)                                        
 10 White, Ken                60 Y of North Shore-NE            1:26.87    7  
              41.61     1:26.87 (45.26)                                        
 11 Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE               1:27.52    6  
              39.99     1:27.52 (47.53)                                        
 12 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     1:28.65    5  
     r:+0.88  42.34     1:28.65 (46.31)                                        
 13 Berry, Ethan              64 Y of North Shore-NE            1:29.27    4  
     r:+0.94  42.33     1:29.27 (46.94)                                        
 -- Lewis, John               64 Great Bay-NE                        NS  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
          NE: N 2:37.87        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               2:39.67   17  
     r:+0.90  35.63     1:16.15 (40.52)     1:58.20 (42.05)     2:39.67 (41.47)
  2 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 3:02.50   15  
     r:+1.03  39.75     1:26.07 (46.32)     2:14.72 (48.65)     3:02.50 (47.78)
  3 Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE               3:05.68   14  
              41.15     1:28.59 (47.44)     2:17.94 (49.35)     3:05.68 (47.74)
  4 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     3:07.44   13  
     r:+0.88  43.54     1:33.04 (49.50)     2:21.41 (48.37)     3:07.44 (46.03)
  5 Grose, Richard            61 Westchester-MR                 3:10.17   12  
     r:+1.03  41.14     1:27.95 (46.81)     2:18.53 (50.58)     3:10.17 (51.64)
  6 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                 3:11.21   11  
     r:+1.01  42.60     1:30.39 (47.79)     2:20.67 (50.28)     3:11.21 (50.54)
  7 Forbes, Michael           60 South County Y-NE              3:12.40   10  
     r:+1.17  43.39     1:33.16 (49.77)     2:25.39 (52.23)     3:12.40 (47.01)
  8 Berry, Ethan              64 Y of North Shore-NE            3:13.09    9  
     r:+0.94  43.46     1:32.39 (48.93)     2:22.49 (50.10)     3:13.09 (50.60)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 26.54        2009 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE                 28.06   17  
  2 Horvitz, Paul             60 Unattached NE-NE                 29.03   15  
          r:+0.92                                                              
  3 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE                 29.28   14  
  4 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                      30.57   13  
  5 Marchacos, John           61 Connecticut-CT                   30.58   12  
  6 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                      31.73   11  
  7 Wright, Phil              63 South County Y-NE                32.43   10  
          r:+1.18                                                              
  8 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE                 32.97    9  
  9 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                   33.16    8  
          r:+1.08                                                              
 10 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                       33.48    7  
          r:+0.94                                                              
 11 Hall, Jack                63 MinutemanAndover-NE              35.09    6  
 12 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE                 35.21    5  
          r:+0.94                                                              
 13 Phillips, David           62 Greenwood-NE                     36.32    4  
          r:+1.09                                                              
 14 Forbes, Michael           60 South County Y-NE                45.71    3  
          r:+1.25                                                              
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 59.63        2009 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               1:07.41   17  
     r:+0.85  30.40     1:07.41 (37.01)                                        
  2 Horvitz, Paul             60 Unattached NE-NE               1:10.13   15  
     r:+0.91  30.28     1:10.13 (39.85)                                        
  3 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                    1:11.24   14  
              32.68     1:11.24 (38.56)                                        
  4 Mair, Robert              60 Great Bay-NE                   1:25.54   13  
     r:+1.06  38.75     1:25.54 (46.79)                                        
  5 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               1:25.86   12  
              41.90     1:25.86 (43.96)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:11.69   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                           
          NE: N 2:13.12        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoghegan, William        60 Connecticut-CT                 2:53.81   17  
     r:+0.89  37.62     1:23.25 (45.63)     2:08.31 (45.06)     2:53.81 (45.50)
  2 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                    2:59.11   15  
              36.71     1:21.94 (45.23)     2:11.26 (49.32)     2:59.11 (47.85)
  3 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               3:40.96   14  
     r:+1.09  54.04     1:52.22 (58.18)     2:48.91 (56.69)     3:40.96 (52.05)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
          NE: N 1:01.54        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           62 Cambridge-NE                   1:04.32   17  
     r:+0.86  28.87     1:04.32 (35.45)                                        
  2 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               1:05.97   15  
     r:+0.87  30.29     1:05.97 (35.68)                                        
  3 Dooley, Jim               60 Cape Cod-NE                    1:13.35   14  
              34.50     1:13.35 (38.85)                                        
  4 Burke, Jay                60 BU Masters-NE                  1:13.65   13  
     r:+1.47  36.49     1:13.65 (37.16)                                        
  5 Newkirk, Thomas           62 Great Bay-NE                   1:14.64   12  
     r:+1.03  34.53     1:14.64 (40.11)                                        
  6 Damassa, David            60 North Suburban Y-NE            1:15.22   11  
     r:+0.95  37.75     1:15.22 (37.47)                                        
  7 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               1:15.33   10  
     r:+0.93  36.34     1:15.33 (38.99)                                        
  8 Shulman, Lawrence         61 BSC Wellesley-NE               1:15.34    9  
              35.20     1:15.34 (40.14)                                        
  9 Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE               1:16.59    8  
              35.11     1:16.59 (41.48)                                        
 10 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 1:17.26    7  
     r:+1.05  37.42     1:17.26 (39.84)                                        
 11 Marchacos, John           61 Connecticut-CT                 1:17.62    6  
     r:+0.91  35.24     1:17.62 (42.38)                                        
 12 Dalby, Fred               61 Waterhorses-NE                 1:18.15    5  
     r:+1.04  35.24     1:18.15 (42.91)                                        
 13 Hicks, Robert             60 MinutemanAndover-NE            1:18.21    4  
     r:+0.90  37.22     1:18.21 (40.99)                                        
 14 Song, Mingjie             64 ABC Masters-NE                 1:18.62    3  
     r:+0.97  35.81     1:18.62 (42.81)                                        
 15 Phillips, David           62 Greenwood-NE                   1:18.71    2  
     r:+1.08  37.06     1:18.71 (41.65)                                        
 16 McQuiggan, Frank          62 Swim RI-NE                     1:19.75    1  
     r:+0.90  39.65     1:19.75 (40.10)                                        
 17 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               1:22.45  
              38.85     1:22.45 (43.60)                                        
 18 Hall, Jack                63 MinutemanAndover-NE            1:23.33  
              36.92     1:23.33 (46.41)                                        
 19 Martin, Richie            62 Y of North Shore-NE            1:30.42  
     r:+1.06  41.97     1:30.42 (48.45)                                        
 -- Forbes, Michael           60 South County Y-NE                   NS  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:12.14   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
          NE: N 2:12.67        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE               2:26.12   17  
     r:+0.91  30.61     1:08.39 (37.78)     1:51.97 (43.58)     2:26.12 (34.15)
  2 Geoghegan, William        60 Connecticut-CT                 2:39.38   15  
     r:+0.93  34.12     1:16.10 (41.98)     2:03.23 (47.13)     2:39.38 (36.15)
  3 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 2:49.03   14  
     r:+1.03  37.00     1:20.29 (43.29)     2:08.43 (48.14)     2:49.03 (40.60)
  4 Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE               2:49.49   13  
              36.25     1:19.80 (43.55)     2:09.93 (50.13)     2:49.49 (39.56)
  5 Redmon, Scott             60 Maine Masters-NE               2:49.50   12  
              35.96     1:22.40 (46.44)     2:12.39 (49.99)     2:49.50 (37.11)
  6 Newkirk, Thomas           62 Great Bay-NE                   2:54.61   11  
     r:+1.18  38.96     1:24.02 (45.06)     2:16.25 (52.23)     2:54.61 (38.36)
  7 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               3:12.67   10  
     r:+1.10  41.92     1:33.87 (51.95)     2:31.64 (57.77)     3:12.67 (41.03)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:45.65   5/21/2010 JIM CLEMMONS                               
          NE: N 4:46.68        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          61 Maine Masters-NE               5:18.70   17  
              34.09     1:13.72 (39.63)     1:54.75 (41.03)     2:34.76 (40.01)
        3:20.65 (45.89)     4:06.41 (45.76)     4:43.50 (37.09)     5:18.70 (35.20)
  2 Rogacki, Daniel           63 Granite State-NE               5:28.00   15  
              34.85     1:15.04 (40.19)     1:58.40 (43.36)     2:42.19 (43.79)
        3:28.82 (46.63)     4:15.02 (46.20)     4:53.81 (38.79)     5:28.00 (34.19)
  3 Geoghegan, William        60 Connecticut-CT                 5:49.47   14  
              36.45     1:21.54 (45.09)     2:07.08 (45.54)     2:52.56 (45.48)
        3:41.97 (49.41)     4:31.74 (49.77)     5:11.89 (40.15)     5:49.47 (37.58)
  4 Duguet, Noel              62 Westchester-MR                 6:06.42   13  
              38.66     1:25.31 (46.65)   3:00.03 (1:34.72)     3:49.88 (49.85)
        4:39.26 (49.38)     5:23.74 (44.48)     6:06.42 (42.68)         6:06.42 ( )
  5 Rufleth, Peter            60 Cape Cod-NE                    6:18.91   12  
              36.81     1:20.47 (43.66)     2:10.66 (50.19)     2:59.87 (49.21)
        3:56.25 (56.38)     4:52.34 (56.09)     5:37.50 (45.16)     6:18.91 (41.41)
  6 Heffernan, Sean           60 Liquid Assets-NE               7:10.56   11  
              46.23     1:38.20 (51.97)     2:35.11 (56.91)     3:31.74 (56.63)
      4:35.44 (1:03.70)   5:36.88 (1:01.44)     6:27.22 (50.34)     7:10.56 (43.34)
 -- Nelson, Robert            64 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 26.84        2010 David Vail                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                       28.51   17  
          r:+0.94                                                              
  2 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE                 29.17   15  
          r:+0.97                                                              
  3 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE                30.11   14  
  4 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                   30.62   13  
          r:+0.97                                                              
  5 Healy, Martin             67 Westchester-MR                   30.70   12  
          r:+0.94                                                              
  6 Prior, David              66 Swim RI-NE                       32.38   11  
          r:+1.22                                                              
  7 Read, Phil                68 Great Bay-NE                     34.36   10  
          r:+1.01                                                              
  8 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                       34.38    9  
          r:+0.96                                                              
  9 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE                 35.98    8  
          r:+1.24                                                              
 10 Cutler, Les               68 Marthas Vineyard-NE              37.59    7  
          r:+1.12                                                              
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 59.49        2010 David Vail                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                     1:04.89   17  
     r:+0.91  31.99     1:04.89 (32.90)                                        
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              1:06.16   15  
              32.33     1:06.16 (33.83)                                        
  3 Knox, Gary                65 Maine Masters-NE               1:07.16   14  
              31.52     1:07.16 (35.64)                                        
  4 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE               1:07.32   13  
     r:+0.97  32.15     1:07.32 (35.17)                                        
  5 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  1:11.43   12  
     r:+1.10  34.89     1:11.43 (36.54)                                        
  6 Healy, Martin             67 Westchester-MR                 1:11.77   11  
     r:+1.19  32.84     1:11.77 (38.93)                                        
  7 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 1:13.82   10  
     r:+1.01  35.45     1:13.82 (38.37)                                        
  8 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     1:14.58    9  
     r:+0.93  35.91     1:14.58 (38.67)                                        
  9 Prior, David              66 Swim RI-NE                     1:14.90    8  
     r:+1.17  37.56     1:14.90 (37.34)                                        
 10 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   1:19.03    7  
     r:+1.04  36.37     1:19.03 (42.66)                                        
 11 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE               1:25.98    6  
     r:+1.23  39.54     1:25.98 (46.44)                                        
 12 Cutler, Les               68 Marthas Vineyard-NE            1:27.67    5  
     r:+1.05  41.91     1:27.67 (45.76)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
          NE: N 2:12.51        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               67 Maine Masters-NE               2:24.67   17  
     r:+1.16  34.22     1:11.03 (36.81)     1:48.45 (37.42)     2:24.67 (36.22)
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              2:30.98   15  
     r:+1.19  34.79     1:12.78 (37.99)     1:52.90 (40.12)     2:30.98 (38.08)
  3 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE               2:33.61   14  
     r:+1.01  35.35     1:14.54 (39.19)     1:56.06 (41.52)     2:33.61 (37.55)
  4 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  2:36.17   13  
     r:+1.15  35.72     1:13.73 (38.01)     1:54.00 (40.27)     2:36.17 (42.17)
  5 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     2:41.61   12  
     r:+0.94  36.71     1:17.84 (41.13)     2:00.97 (43.13)     2:41.61 (40.64)
  6 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 2:49.35   11  
     r:+1.07  37.89     1:20.61 (42.72)     2:04.48 (43.87)     2:49.35 (44.87)
  7 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   3:07.34   10  
     r:+1.01  38.00     1:23.33 (45.33)     2:14.01 (50.68)     3:07.34 (53.33)
  8 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              3:22.89    9  
     r:+1.23  45.82     1:38.28 (52.46)     2:32.57 (54.29)     3:22.89 (50.32)
  9 Cutler, Les               68 Marthas Vineyard-NE            3:27.69    8  
     r:+1.06  44.76     1:35.27 (50.51)     2:31.32 (56.05)     3:27.69 (56.37)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
          NE: N 5:56.71        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prior, David              66 Swim RI-NE                     7:06.79   17  
              39.54     1:21.79 (42.25)     2:05.12 (43.33)     2:48.68 (43.56)
        3:31.96 (43.28)     4:16.02 (44.06)     4:59.75 (43.73)     5:43.82 (44.07)
        6:27.01 (43.19)     7:06.79 (39.78)                                        
  2 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  7:11.31   15  
              37.62     1:18.16 (40.54)     2:00.14 (41.98)     2:43.58 (43.44)
        3:27.95 (44.37)     4:13.21 (45.26)     4:58.48 (45.27)     5:43.57 (45.09)
        6:28.59 (45.02)     7:11.31 (42.72)                                        
  3 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE               7:26.44   14  
              36.91   2:03.17 (1:26.26)     2:48.23 (45.06)                    
            3:34.85 ( )     4:22.05 (47.20)     5:09.42 (47.37)     5:57.12 (47.70)
        6:44.82 (47.70)     7:26.44 (41.62)                                        
  4 Healy, Martin             67 Westchester-MR                 7:31.33   13  
              38.68     1:21.27 (42.59)     2:05.79 (44.52)     2:51.39 (45.60)
        3:38.70 (47.31)     4:25.56 (46.86)     5:13.93 (48.37)     6:01.92 (47.99)
        6:50.17 (48.25)     7:31.33 (41.16)                                        
  5 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     7:31.91   12  
              36.82     1:18.65 (41.83)     2:03.88 (45.23)     2:50.82 (46.94)
        3:39.13 (48.31)     4:27.46 (48.33)     5:14.24 (46.78)     6:01.70 (47.46)
        6:48.92 (47.22)     7:31.91 (42.99)                                        
  6 Atwater, Biff             69 Adirondack AC-NE               8:26.76   11  
              43.28     1:31.25 (47.97)     2:21.31 (50.06)     3:13.70 (52.39)
        4:05.18 (51.48)     4:57.56 (52.38)     5:50.65 (53.09)     6:44.22 (53.57)
        7:36.64 (52.42)     8:26.76 (50.12)                                        
  7 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              9:03.80   10  
              45.58     1:38.37 (52.79)     2:33.16 (54.79)     3:29.83 (56.67)
        4:26.20 (56.37)     5:22.74 (56.54)     6:18.09 (55.35)     7:13.70 (55.61)
        8:10.29 (56.59)     9:03.80 (53.51)                                        
 -- Vail, David               67 Maine Masters-NE                    NS  
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
          NE: N 13:02.54        1992 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                    14:51.02   17  
              37.33     1:19.20 (41.87)     2:03.85 (44.65)     2:49.58 (45.73)
        3:34.64 (45.06)     4:19.81 (45.17)     5:04.69 (44.88)     5:50.53 (45.84)
        6:37.44 (46.91)     7:22.38 (44.94)     8:07.84 (45.46)     8:54.25 (46.41)
        9:39.50 (45.25)    10:24.21 (44.71)    11:09.06 (44.85)    11:54.20 (45.14)
       12:39.51 (45.31)    13:24.84 (45.33)    14:09.39 (44.55)    14:51.02 (41.63)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
          NE: N 21:57.93        2009 David Vail                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prior, David              66 Swim RI-NE                    24:20.61   17  
              40.10     1:22.99 (42.89)     2:06.75 (43.76)     2:50.64 (43.89)
        3:34.08 (43.44)     4:17.32 (43.24)     5:00.31 (42.99)     5:43.57 (43.26)
        6:27.22 (43.65)     7:11.14 (43.92)     7:55.04 (43.90)     8:38.38 (43.34)
        9:21.93 (43.55)    10:06.04 (44.11)    10:49.63 (43.59)    11:33.50 (43.87)
       12:17.66 (44.16)    13:01.77 (44.11)    13:45.54 (43.77)    14:29.51 (43.97)
       15:13.57 (44.06)    15:58.34 (44.77)    16:42.52 (44.18)    17:27.98 (45.46)
       18:12.28 (44.30)    18:57.04 (44.76)    19:42.15 (45.11)    20:27.88 (45.73)
       21:14.78 (46.90)    22:01.70 (46.92)    22:48.96 (47.26)    23:36.52 (47.56)
       24:20.61 (44.09)
  2 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                 24:31.77   15  
            1:22.29     2:05.35 (43.06)     2:49.35 (44.00)     3:33.70 (44.35)
        4:18.20 (44.50)     5:02.36 (44.16)     5:47.03 (44.67)     6:32.20 (45.17)
        7:17.03 (44.83)     8:01.13 (44.10)     8:45.74 (44.61)     9:30.90 (45.16)
       10:15.95 (45.05)    11:01.19 (45.24)                            11:46.60 ( )
       12:31.04 (44.44)    13:16.22 (45.18)    14:01.81 (45.59)    14:47.11 (45.30)
       15:32.45 (45.34)    16:17.76 (45.31)    17:02.72 (44.96)    17:50.31 (47.59)
       18:35.96 (45.65)    19:21.75 (45.79)    20:06.58 (44.83)    20:52.17 (45.59)
       21:37.08 (44.91)    22:22.18 (45.10)    23:06.98 (44.80)    23:51.14 (44.16)
       24:31.77 (40.63)
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                26:11.17   14  
              44.78     1:33.07 (48.29)     2:21.28 (48.21)     3:09.91 (48.63)
        3:57.74 (47.83)     4:46.65 (48.91)     5:33.86 (47.21)     6:21.48 (47.62)
        7:09.87 (48.39)     7:57.58 (47.71)     8:45.67 (48.09)     9:34.06 (48.39)
       10:22.28 (48.22)    11:10.42 (48.14)    11:58.43 (48.01)    12:46.38 (47.95)
       13:33.99 (47.61)    14:20.94 (46.95)    15:08.96 (48.02)    15:56.31 (47.35)
       16:44.00 (47.69)    17:31.48 (47.48)    18:18.86 (47.38)    19:06.48 (47.62)
       19:55.02 (48.54)    20:43.11 (48.09)    21:31.09 (47.98)    22:19.12 (48.03)
       23:07.05 (47.93)    23:53.92 (46.87)    24:39.99 (46.07)    25:26.34 (46.35)
       26:11.17 (44.83)
  4 Read, Phil                68 Great Bay-NE                  29:47.73   13  
              45.01     1:34.66 (49.65)     2:28.91 (54.25)     3:22.53 (53.62)
        4:17.37 (54.84)     5:11.69 (54.32)     6:06.40 (54.71)     7:01.81 (55.41)
        7:56.57 (54.76)     8:50.55 (53.98)     9:45.43 (54.88)    10:39.85 (54.42)
       11:34.66 (54.81)    12:29.68 (55.02)    13:25.04 (55.36)    14:18.83 (53.79)
       15:13.30 (54.47)    16:08.71 (55.41)  17:56.75 (1:48.04)    18:51.59 (54.84)
       19:45.82 (54.23)                            20:40.35 ( )    21:34.99 (54.64)
       22:30.19 (55.20)    23:24.34 (54.15)    24:18.55 (54.21)    25:13.73 (55.18)
       26:08.31 (54.58)    27:03.60 (55.29)    27:59.24 (55.64)    28:54.81 (55.57)
       29:47.73 (52.92)
  5 Cutler, Les               68 Marthas Vineyard-NE           30:26.13   12  
              50.40     1:42.50 (52.10)     2:38.67 (56.17)     3:33.56 (54.89)
        4:29.29 (55.73)     5:25.51 (56.22)     6:21.13 (55.62)     7:16.84 (55.71)
        8:12.18 (55.34)  10:05.54 (1:53.36)                            11:00.79 ( )
       11:55.74 (54.95)    12:51.61 (55.87)    13:48.97 (57.36)    14:45.61 (56.64)
       15:41.40 (55.79)                            18:29.24 ( )                    
           19:25.19 ( )    20:19.75 (54.56)    21:14.96 (55.21)    22:11.58 (56.62)
       23:06.34 (54.76)    24:01.62 (55.28)    24:57.45 (55.83)    25:52.46 (55.01)
       26:48.21 (55.75)    27:43.50 (55.29)    28:38.95 (55.45)    29:33.65 (54.70)
       30:26.13 (52.48)
  6 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE             30:32.38   11  
              43.77     1:36.81 (53.04)     2:32.76 (55.95)     3:28.34 (55.58)
        4:23.31 (54.97)     5:19.52 (56.21)     6:14.40 (54.88)     7:10.42 (56.02)
        8:07.06 (56.64)     9:03.48 (56.42)     9:59.47 (55.99)    10:54.41 (54.94)
       11:49.97 (55.56)    12:44.94 (54.97)    13:40.15 (55.21)    14:35.39 (55.24)
       15:31.09 (55.70)    16:26.13 (55.04)    17:21.54 (55.41)    18:18.93 (57.39)
       19:14.92 (55.99)    20:10.79 (55.87)    21:08.67 (57.88)    22:05.07 (56.40)
       23:02.81 (57.74)    23:59.83 (57.02)    24:57.44 (57.61)    25:53.18 (55.74)
       26:50.14 (56.96)    27:46.57 (56.43)    28:42.61 (56.04)    29:38.79 (56.18)
       30:32.38 (53.59)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 32.74        2008 Bill Rupert                                  
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE                36.44   17  
  2 Healy, Martin             67 Westchester-MR                   40.91   15  
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                   42.40   14  
  4 Read, Phil                68 Great Bay-NE                     45.95   13  
  5 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE                 46.63   12  
  6 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                    48.94   11  
  7 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE                51.35   10  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
          NE: N 1:08.27        2008 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              1:20.24   17  
              38.42     1:20.24 (41.82)                                        
  2 Prior, David              66 Swim RI-NE                     1:32.22   15  
              45.83     1:32.22 (46.39)                                        
  3 Healy, Martin             67 Westchester-MR                 1:34.64   14  
              45.83     1:34.64 (48.81)                                        
  4 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 1:37.09   13  
              46.44     1:37.09 (50.65)                                        
  5 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   1:47.66   12  
              51.33     1:47.66 (56.33)                                        
  6 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE               1:55.94   11  
              56.04     1:55.94 (59.90)                                        
 -- Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                          NS  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:18.14   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
          NE: N 2:33.43        2008 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               67 Maine Masters-NE               2:45.36   17  
              39.74     1:21.06 (41.32)     2:03.73 (42.67)     2:45.36 (41.63)
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              2:53.08   15  
              40.99     1:25.36 (44.37)     2:10.83 (45.47)     2:53.08 (42.25)
  3 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     3:14.06   14  
              45.23     1:35.23 (50.00)     2:26.30 (51.07)     3:14.06 (47.76)
  4 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 3:31.35   13  
              48.19     1:41.53 (53.34)     2:37.55 (56.02)     3:31.35 (53.80)
  5 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   3:58.88   12  
              57.64   1:58.06 (1:00.42)   2:59.51 (1:01.45)     3:58.88 (59.37)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
          NE: N 31.76        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE                 40.34   17  
          r:+1.02                                                              
  2 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                   42.96   15  
          r:+1.02                                                              
  3 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                    43.75   14  
  4 Read, Phil                68 Great Bay-NE                     49.69   13  
          r:+1.09                                                              
  5 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE                 50.40   12  
          r:+1.22                                                              
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
          NE: N 1:11.92        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE               1:29.80   17  
     r:+0.95  41.51     1:29.80 (48.29)                                        
  2 Prior, David              66 Swim RI-NE                     1:32.21   15  
     r:+1.25  43.62     1:32.21 (48.59)                                        
  3 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  1:33.36   14  
     r:+1.11  44.70     1:33.36 (48.66)                                        
  4 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     1:41.33   13  
     r:+0.97  47.57     1:41.33 (53.76)                                        
  5 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   1:49.06   12  
     r:+1.02  51.59     1:49.06 (57.47)                                        
  6 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE               2:00.20   11  
     r:+1.25  53.89   2:00.20 (1:06.31)                                        
  7 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              2:09.22   10  
   r:+1.34  1:00.96   2:09.22 (1:08.26)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:35.32   5/23/2010 KENNETH FROST                              
          NE: N 2:52.88        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Fred              67 Maine Masters-NE               3:13.85   17  
     r:+1.12  43.61     1:32.86 (49.25)     2:25.25 (52.39)     3:13.85 (48.60)
  2 Prior, David              66 Swim RI-NE                     3:24.17   15  
     r:+1.17  46.95     1:39.55 (52.60)     2:34.03 (54.48)     3:24.17 (50.14)
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 3:31.27   14  
     r:+1.09  48.43     1:42.81 (54.38)     2:37.94 (55.13)     3:31.27 (53.33)
  4 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     3:41.55   13  
              49.65     1:47.34 (57.69)     2:45.67 (58.33)     3:41.55 (55.88)
  5 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              4:33.28   12  
   r:+1.23  1:02.86   2:12.79 (1:09.93)   3:24.71 (1:11.92)   4:33.28 (1:08.57)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
          NE: N 29.51        2010 David Vail                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                       32.37   17  
          r:+0.91                                                              
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE                33.47   15  
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                   37.83   14  
          r:+1.18                                                              
  4 Knox, Gary                65 Maine Masters-NE                 40.12   13  
          r:+1.09                                                              
  5 Healy, Martin             67 Westchester-MR                   41.76   12  
          r:+1.11                                                              
  6 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE                48.24   11  
          r:+1.14                                                              
  7 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE                 51.63   10  
          r:+1.38                                                              
 -- Read, Phil                68 Great Bay-NE                        NS  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
          NE: N 1:09.98        1994 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              1:18.25   17  
              35.56     1:18.25 (42.69)                                        
  2 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     1:37.30   15  
     r:+0.96  43.12     1:37.30 (54.18)                                        
  3 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              2:03.33   14  
     r:+1.17  55.27   2:03.33 (1:08.06)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
          NE: N 2:43.72        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              3:17.23   17  
     r:+1.15  43.48     1:35.23 (51.75)     2:27.60 (52.37)     3:17.23 (49.63)
  2 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     3:39.16   15  
     r:+1.05  47.51     1:43.75 (56.24)     2:42.39 (58.64)     3:39.16 (56.77)
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 3:42.98   14  
     r:+1.47  48.51     1:44.75 (56.24)   2:45.68 (1:00.93)     3:42.98 (57.30)
  4 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              4:35.83   13  
     r:+1.34  57.53   2:07.44 (1:09.91)   3:23.35 (1:15.91)   4:35.83 (1:12.48)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
          NE: N 1:09.00        2009 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                     1:13.25   17  
     r:+0.89  34.30     1:13.25 (38.95)                                        
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              1:17.64   15  
     r:+1.14  35.37     1:17.64 (42.27)                                        
  3 Prior, David              66 Swim RI-NE                     1:21.84   14  
     r:+1.19  40.08     1:21.84 (41.76)                                        
  4 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 1:28.36   13  
     r:+1.02  40.55     1:28.36 (47.81)                                        
  5 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  1:28.70   12  
     r:+1.26  44.77     1:28.70 (43.93)                                        
  6 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     1:30.01   11  
     r:+0.94  41.85     1:30.01 (48.16)                                        
  7 Healy, Martin             67 Westchester-MR                 1:32.22   10  
     r:+1.00  42.90     1:32.22 (49.32)                                        
  8 Read, Phil                68 Great Bay-NE                   1:44.17    9  
     r:+1.10  48.58     1:44.17 (55.59)                                        
  9 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              1:51.57    8  
     r:+1.41  55.44     1:51.57 (56.13)                                        
 10 Pride, H Douglas          69 Maine Masters-NE               1:51.59    7  
          r:+1.30                                                              
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
          NE: N 2:40.65        2009 David Vail                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          68 Swim RI-NE                     2:44.80   17  
              34.27     1:19.48 (45.21)     2:08.68 (49.20)     2:44.80 (36.12)
  2 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              2:50.75   15  
              35.78     1:20.29 (44.51)     2:12.44 (52.15)     2:50.75 (38.31)
  3 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     3:16.29   14  
     r:+1.02  43.29     1:34.47 (51.18)     2:34.07 (59.60)     3:16.29 (42.22)
  4 Fiedler, Tom              65 BU Masters-NE                  3:19.39   13  
              42.83     1:42.19 (59.36)     2:37.25 (55.06)     3:19.39 (42.14)
  5 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              3:56.45   12  
     r:+1.27  53.75   1:57.69 (1:03.94)   3:04.90 (1:07.21)     3:56.45 (51.55)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
          NE: N 5:58.30        1989 Irving Katz                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM Unattached-NE              6:06.70   17  
              39.06     1:28.43 (49.37)     2:15.49 (47.06)     3:00.81 (45.32)
        3:54.10 (53.29)     4:45.92 (51.82)     5:27.23 (41.31)     6:06.70 (39.47)
  2 Ewan, Bill                68 Swim RI-NE                     6:52.14   15  
              45.44     1:40.19 (54.75)     2:34.65 (54.46)     3:26.45 (51.80)
      4:27.33 (1:00.88)   5:28.19 (1:00.86)     6:11.73 (43.54)     6:52.14 (40.41)
  3 Baxter, David             66 ABC Masters-NE                 6:55.12   14  
              46.72     1:42.06 (55.34)     2:38.00 (55.94)     3:31.63 (53.63)
        4:29.63 (58.00)     5:25.34 (55.71)     6:10.70 (45.36)     6:55.12 (44.42)
  4 Lovitz, Lee               65 South County Y-NE              8:25.61   13  
            1:00.08   2:07.34 (1:07.26)   3:14.92 (1:07.58)   4:19.68 (1:04.76)
      5:30.19 (1:10.51)   6:42.72 (1:12.53)     7:32.67 (49.95)     8:25.61 (52.94)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
          NE: N 27.97        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE              30.39   17  
          r:+0.93                                                              
  2 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                       32.58   15  
          r:+1.20                                                              
  3 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE              42.08   14  
          r:+1.18                                                              
  4 Davis, John               70 Maine Masters-NE                 42.78   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                   43.16   12  
          r:+1.33                                                              
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
          NE: N 1:02.64        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            1:10.01   17  
     r:+1.10  32.08     1:10.01 (37.93)                                        
  2 Dunham, Larry             72 Granite State-NE               1:11.72   15  
     r:+1.10  34.31     1:11.72 (37.41)                                        
  3 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 1:38.62   14  
     r:+1.21  47.03     1:38.62 (51.59)                                        
  4 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            1:48.82   13  
     r:+1.32  48.92     1:48.82 (59.90)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
          NE: N 2:26.81        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 Granite State-NE               2:42.55   17  
     r:+1.10  38.05     1:20.29 (42.24)     2:03.38 (43.09)     2:42.55 (39.17)
  2 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            2:44.92   15  
              38.58     1:22.35 (43.77)     2:05.17 (42.82)     2:44.92 (39.75)
  3 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 3:39.80   14  
     r:+1.14  48.08     1:45.36 (57.28)     2:42.87 (57.51)     3:39.80 (56.93)
  4 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            4:03.41   13  
     r:+1.19  51.68   1:54.25 (1:02.57)   3:00.98 (1:06.73)   4:03.41 (1:02.43)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
          NE: N 6:31.85        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 Granite State-NE               7:37.43   17  
              39.47     1:21.96 (42.49)     2:07.01 (45.05)     2:54.45 (47.44)
        3:42.51 (48.06)     4:30.25 (47.74)     5:17.54 (47.29)     6:05.47 (47.93)
        6:52.71 (47.24)     7:37.43 (44.72)                                        
  2 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE           10:40.78   15  
              54.43   2:03.89 (1:09.46)   3:12.39 (1:08.50)   4:18.29 (1:05.90)
      5:22.98 (1:04.69)   6:29.48 (1:06.50)   7:34.30 (1:04.82)   8:39.20 (1:04.90)
      9:43.37 (1:04.17)    10:40.78 (57.41)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
          NE: N 13:18.62        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             72 Granite State-NE              15:36.85   17  
              40.46     1:25.11 (44.65)     2:11.14 (46.03)     2:59.96 (48.82)
        3:47.01 (47.05)     4:34.87 (47.86)     5:23.00 (48.13)     6:11.10 (48.10)
        6:58.99 (47.89)     7:46.95 (47.96)     8:34.88 (47.93)     9:22.87 (47.99)
       10:11.02 (48.15)    10:58.46 (47.44)    11:46.52 (48.06)    12:34.23 (47.71)
       13:21.32 (47.09)    14:07.82 (46.50)    14:53.52 (45.70)    15:36.85 (43.33)
  2 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE           17:08.94   15  
              42.03     1:28.80 (46.77)     2:19.52 (50.72)     3:10.21 (50.69)
        4:01.33 (51.12)     4:54.12 (52.79)     5:45.95 (51.83)     6:39.00 (53.05)
        7:30.88 (51.88)     8:23.48 (52.60)     9:16.67 (53.19)    10:09.08 (52.41)
       11:02.44 (53.36)    11:57.13 (54.69)    12:51.56 (54.43)    13:44.54 (52.98)
       14:36.93 (52.39)    15:29.37 (52.44)    16:21.86 (52.49)    17:08.94 (47.08)
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
          NE: N 23:01.75        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           72 NEM Unattached-NE             32:01.23   17  
              48.10     1:42.23 (54.13)     2:39.39 (57.16)     3:37.50 (58.11)
        4:36.17 (58.67)     5:36.14 (59.97)     6:34.96 (58.82)     7:34.92 (59.96)
        8:33.72 (58.80)     9:32.73 (59.01)    10:31.93 (59.20)    11:31.25 (59.32)
       12:30.24 (58.99)    13:28.66 (58.42)    14:26.82 (58.16)    15:26.03 (59.21)
       16:25.39 (59.36)    17:23.79 (58.40)    18:22.56 (58.77)    19:21.60 (59.04)
       20:20.98 (59.38)    21:20.32 (59.34)    22:19.52 (59.20)    23:18.38 (58.86)
       24:17.08 (58.70)    25:15.92 (58.84)    26:14.87 (58.95)    27:14.02 (59.15)
       28:12.69 (58.67)    29:11.16 (58.47)    30:08.79 (57.63)    31:06.42 (57.63)
       32:01.23 (54.81)
  2 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE           36:59.34   15  
              57.73   2:03.96 (1:06.23)   3:14.03 (1:10.07)   4:21.71 (1:07.68)
      5:31.28 (1:09.57)   6:40.94 (1:09.66)   7:49.80 (1:08.86)   8:58.01 (1:08.21)
     10:07.12 (1:09.11)  11:17.31 (1:10.19)  12:23.55 (1:06.24)  13:31.82 (1:08.27)
     14:38.52 (1:06.70)  15:46.07 (1:07.55)  16:56.44 (1:10.37)  18:03.30 (1:06.86)
     19:09.08 (1:05.78)  20:16.31 (1:07.23)  21:24.91 (1:08.60)  22:33.26 (1:08.35)
     23:39.05 (1:05.79)  24:48.12 (1:09.07)  25:56.88 (1:08.76)  27:03.53 (1:06.65)
     28:10.19 (1:06.66)  29:18.92 (1:08.73)  30:27.10 (1:08.18)  31:33.44 (1:06.34)
     32:40.46 (1:07.02)  33:46.27 (1:05.81)  34:53.17 (1:06.90)  35:59.09 (1:05.92)
     36:59.34 (1:00.25)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
          NE: N 36.95        2007 D Barr Clayson                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                       40.65   17  
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE                 41.03   15  
  3 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE              45.09   14  
  4 Davis, John               70 Maine Masters-NE                 55.43   13  
  5 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                   55.84   12  
  6 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            1:05.11   11  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
          NE: N 1:18.83        2006 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               1:30.84   17  
              45.64     1:30.84 (45.20)                                        
  2 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     1:35.51   15  
              45.67     1:35.51 (49.84)                                        
  3 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            1:42.54   14  
              47.81     1:42.54 (54.73)                                        
  4 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 2:02.99   13  
            1:01.83   2:02.99 (1:01.16)                                        
  5 Davis, John               70 Maine Masters-NE               2:12.80   12  
            1:00.87   2:12.80 (1:11.93)                                        
  6 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            2:17.95   11  
            1:06.19   2:17.95 (1:11.76)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
          NE: N 3:02.54        2007 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     3:26.70   17  
              47.43     1:40.10 (52.67)     2:34.83 (54.73)     3:26.70 (51.87)
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE               3:28.48   15  
              50.05     1:45.38 (55.33)     2:39.10 (53.72)     3:28.48 (49.38)
  3 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            4:04.80   14  
              53.45   1:54.64 (1:01.19)   2:59.82 (1:05.18)   4:04.80 (1:04.98)
  4 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 4:34.47   13  
            1:04.48   2:17.27 (1:12.79)   3:28.71 (1:11.44)   4:34.47 (1:05.76)
  5 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            4:48.55   12  
            1:08.99   2:22.21 (1:13.22)   3:37.12 (1:14.91)   4:48.55 (1:11.43)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
          NE: N 37.16        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE              43.76   17  
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE                 43.91   15  
  3 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 1:07.81   14  
          r:+1.29                                                              
  4 Mitchell, Jack            71 MinutemanAndover-NE            1:34.42   13  
          r:+1.41                                                              
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
          NE: N 1:23.82        1998 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               1:37.49   17  
              46.26     1:37.49 (51.23)                                        
  2 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            1:41.13   15  
     r:+0.99  45.65     1:41.13 (55.48)                                        
  3 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 2:24.67   14  
   r:+1.28  1:10.28   2:24.67 (1:14.39)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:49.47    5/3/2009 KARL WIEDAMANN                             
          NE: N 3:01.83        1998 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               3:34.13   17  
              50.60     1:47.89 (57.29)     2:43.15 (55.26)     3:34.13 (50.98)
  2 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            3:49.25   15  
              46.57     1:43.70 (57.13)   2:45.71 (1:02.01)   3:49.25 (1:03.54)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
          NE: N 32.78        1997 Win Wilson                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE              36.46   17  
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE                 37.89   15  
  3 Dunham, Larry             72 Granite State-NE                 37.96   14  
          r:+1.11                                                              
  4 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                       38.24   13  
          r:+1.14                                                              
  5 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 1:00.37   12  
          r:+1.22                                                              
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
          NE: N 1:14.73        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               1:30.14   17  
              43.18     1:30.14 (46.96)                                        
  2 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     1:31.82   15  
     r:+1.29  40.73     1:31.82 (51.09)                                        
  3 Dunham, Larry             72 Granite State-NE               1:33.07   14  
     r:+1.23  45.24     1:33.07 (47.83)                                        
  4 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            1:47.32   13  
     r:+1.06  49.06     1:47.32 (58.26)                                        
  5 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 2:39.26   12  
   r:+1.34  1:09.23   2:39.26 (1:30.03)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:52.99   5/17/2002 RONALD JOHNSON                             
          NE: N 3:18.36        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     3:32.12   17  
     r:+1.24  45.52     1:39.95 (54.43)     2:37.49 (57.54)     3:32.12 (54.63)
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE               3:45.03   15  
              52.85   1:55.05 (1:02.20)     2:50.98 (55.93)     3:45.03 (54.05)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
          NE: N 1:15.99        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               1:24.19   17  
              40.65     1:24.19 (43.54)                                        
  2 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     1:26.74   15  
     r:+1.36  39.90     1:26.74 (46.84)                                        
  3 Coupe, George             70 MinutemanAndover-NE            1:28.11   14  
     r:+1.02  40.07     1:28.11 (48.04)                                        
  4 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 2:07.37   13  
   r:+1.26  1:00.20   2:07.37 (1:07.17)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
          NE: N 2:55.12        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            74 Maine Masters-NE               3:15.18   17  
              46.30     1:39.17 (52.87)     2:33.73 (54.56)     3:15.18 (41.45)
  2 Widnall, William          73 ABC Masters-NE                 4:44.26   15  
   r:+1.28  2:18.09                             3:46.35 ( )     4:44.26 (57.91)
 -- Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                          DQ  
      Arms underwater recovery - fly
     r:+1.43  45.93     1:38.88 (52.95)   2:41.08 (1:02.20)          DQ (42.70)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
          NE: N 6:20.33        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          70 Swim RI-NE                     7:10.35   17  
              46.18     1:43.55 (57.37)     2:37.31 (53.76)     3:33.34 (56.03)
      4:38.12 (1:04.78)   5:43.96 (1:05.84)     6:27.97 (44.01)     7:10.35 (42.38)
  2 Jones, William            74 Maine Masters-NE               7:26.94   15  
              49.01     1:45.40 (56.39)   2:52.23 (1:06.83)   3:55.49 (1:03.26)
      4:58.07 (1:02.58)   5:58.69 (1:00.62)     6:46.09 (47.40)     7:26.94 (40.85)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
          NE: N 31.13        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE                 39.95   17  
          r:+1.07                                                              
  2 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                     41.44   15  
          r:+1.20                                                              
  3 Reeve, William            79 Maine Masters-NE                 42.95   14  
          r:+1.13                                                              
  4 Hazzard, Hap              79 Maine Masters-NE                 43.34   13  
  5 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                  50.06   12  
  6 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 1:17.84   11  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
          NE: N 1:11.71        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE               1:30.40   17  
     r:+1.10  43.32     1:30.40 (47.08)                                        
  2 Reeve, William            79 Maine Masters-NE               1:36.01   15  
     r:+1.24  43.84     1:36.01 (52.17)                                        
  3 Hazzard, Hap              79 Maine Masters-NE               1:38.38   14  
              45.82     1:38.38 (52.56)                                        
  4 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                1:59.60   13  
              53.15   1:59.60 (1:06.45)                                        
  5 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 3:07.17   12  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
          NE: N 2:43.17        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE               3:12.39   17  
     r:+1.09  44.47     1:34.70 (50.23)     2:25.68 (50.98)     3:12.39 (46.71)
  2 Reeve, William            79 Maine Masters-NE               3:25.82   15  
     r:+1.14  45.41     1:37.43 (52.02)     2:31.49 (54.06)     3:25.82 (54.33)
  3 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   3:31.21   14  
     r:+1.25  45.66     1:38.93 (53.27)     2:37.40 (58.47)     3:31.21 (53.81)
  4 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                4:24.60   13  
              53.96   2:01.86 (1:07.90)   3:14.01 (1:12.15)   4:24.60 (1:10.59)
  5 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 6:52.72   12  
            1:33.59   3:19.64 (1:46.05)   5:09.52 (1:49.88)   6:52.72 (1:43.20)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
          NE: N 7:42.61        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE               8:29.41   17  
              46.01     1:38.73 (52.72)     2:31.48 (52.75)     3:23.48 (52.00)
        4:15.16 (51.68)     5:06.91 (51.75)     5:58.38 (51.47)     6:48.89 (50.51)
        7:40.99 (52.10)     8:29.41 (48.42)                                        
  2 Reeve, William            79 Maine Masters-NE               9:29.85   15  
              45.58     1:37.97 (52.39)     2:35.08 (57.11)     3:31.94 (56.86)
        4:30.29 (58.35)   5:30.90 (1:00.61)     6:30.12 (59.22)   7:30.45 (1:00.33)
      8:30.67 (1:00.22)     9:29.85 (59.18)                                        
  3 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR               11:10.33   14  
              58.88   2:04.11 (1:05.23)   3:12.12 (1:08.01)   4:20.40 (1:08.28)
      5:28.91 (1:08.51)   6:37.36 (1:08.45)   7:46.22 (1:08.86)   8:55.38 (1:09.16)
     10:04.33 (1:08.95)  11:10.33 (1:06.00)                                        
  4 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                19:19.33   13  
            1:34.15                                                 7:26.84 ( )
      9:23.36 (1:56.52)  11:23.97 (2:00.61)  13:26.17 (2:02.20)  15:26.48 (2:00.31)
     19:19.33 (3:52.85)                                                            
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
          NE: N 16:08.33        1998 James Edwards                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE              17:46.16   17  
              46.25     1:38.94 (52.69)     2:32.67 (53.73)     3:26.46 (53.79)
        4:20.07 (53.61)     5:13.89 (53.82)     6:07.32 (53.43)     7:02.15 (54.83)
        7:55.48 (53.33)     8:48.80 (53.32)     9:43.07 (54.27)    10:37.20 (54.13)
       11:31.67 (54.47)    12:25.94 (54.27)    13:19.82 (53.88)    14:13.43 (53.61)
       15:07.60 (54.17)    16:01.31 (53.71)    16:54.47 (53.16)    17:46.16 (51.69)
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
          NE: N 26:34.51        2004 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT              1:12:28.19   17  
                            5:33.09 ( )                                        
           18:19.20 ( )                                                24:40.31 ( )
           35:25.16 ( )                                                            
           44:12.05 ( )                            51:03.35 ( ):12:28.19 (21:24.84)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
          NE: N 40.27        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            79 Maine Masters-NE                 47.03   17  
  2 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE                 50.59   15  
  3 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                  58.66   14  
  4 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   1:07.10   13  
  5 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 1:45.00   12  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
          NE: N 1:31.21        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            79 Maine Masters-NE               1:45.56   17  
              50.28     1:45.56 (55.28)                                        
  2 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE               1:56.16   15  
              58.36     1:56.16 (57.80)                                        
  3 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                2:20.39   14  
            1:05.20   2:20.39 (1:15.19)                                        
  4 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 3:36.14   13  
            1:47.04   3:36.14 (1:49.10)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
          NE: N 3:18.79        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              76 Maine Masters-NE               4:00.63   17  
              59.61   2:01.29 (1:01.68)   3:02.52 (1:01.23)     4:00.63 (58.11)
  2 Konitz, Clifford          75 FISH Masters-MR                5:08.86   15  
            1:08.09   2:30.62 (1:22.53)   5:08.86 (2:38.24)                    
  3 Goldsmith, James          76 Connecticut-CT                 7:22.44   14  
            1:43.49   3:38.21 (1:54.72)   5:29.85 (1:51.64)   7:22.44 (1:52.59)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
          NE: N 41.44        2003 F. H. Ted Haartz                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              75 Maine Masters-NE                 47.43   17  
          r:+1.24                                                              
  2 Reeve, William            79 Maine Masters-NE                 57.87   15  
          r:+1.20                                                              
  3 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   1:02.87   14  
          r:+1.18                                                              
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
          NE: N 1:31.75        2003 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              75 Maine Masters-NE               2:10.39   17  
   r:+1.18  1:45.09     2:10.39 (25.30)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:07.20    4/1/2007 RON JOHNSON                                
          NE: N 3:13.72        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              75 Maine Masters-NE               3:53.53   17  
   r:+1.31  1:51.05   2:52.36 (1:01.31)   3:53.53 (1:01.17)                    
 -- Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                        DQ  
      Alternating Kick
   r:+1.68  1:07.17   2:28.58 (1:21.41)   3:52.95 (1:24.37)        DQ (1:22.49)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 31.33   2/19/2010 BURWELL JONES                                
          NE: N 39.20        2004 Win Wilson                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                     59.63   17  
          r:+1.21                                                              
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:13.44   2/19/2010 BURWELL JONES                              
          NE: N 1:49.87        1996 Robert Wright                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 Marblehead JCC-NE              1:42.99N  17  
     r:+1.00  48.79     1:42.99 (54.20)                                        
  2 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   2:36.88   15  
   r:+1.33  1:11.08   2:36.88 (1:25.80)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:09.94   2/13/2010 BURWELL JONES                              
          NE: N 1:22.58        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   2:09.40   17  
   r:+1.39  1:04.07   2:09.40 (1:05.33)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:39.35   4/16/2010 BURWELL JONES                              
          NE: N 3:36.85        2009 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           78 Great Bay-NE                   4:41.66   17  
   r:+1.31  1:06.74   2:25.35 (1:18.61)   3:49.28 (1:23.93)     4:41.66 (52.38)
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
          NE: N 7:52.96        2010 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             77 Marblehead JCC-NE              7:52.37N  17  
              52.11     1:48.09 (55.98)     2:42.46 (54.37)     3:38.52 (56.06)
      4:43.30 (1:04.78)   5:48.48 (1:05.18)   6:50.29 (1:01.81)   7:52.37 (1:02.08)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
          NE: N 32.58        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           81 UV Rays-NE                       37.36   17  
          r:+1.06                                                              
  2 Phildius, Peter           80 MIT Masters-NE                   48.34   15  
          r:+0.94                                                              
  3 Massik, Joseph            82 University Club-NE             1:38.63   14  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
          NE: N 1:23.50        2000 Richard Loizeaux                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           81 UV Rays-NE                     1:26.99   17  
     r:+1.00  39.52     1:26.99 (47.47)                                        
  2 Massik, Joseph            82 University Club-NE             3:19.25   15  
            1:29.82   3:19.25 (1:49.43)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:38.33   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
          NE: N 3:04.10        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           81 UV Rays-NE                     3:31.65   17  
     r:+1.00  47.84     1:43.13 (55.29)     2:39.73 (56.60)     3:31.65 (51.92)
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26:01.94   4/10/2005 FRANK PIEMME                              
          NE: N 28:50.24        2007 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Patrick            80 Adirondack-AD                 36:03.86   17  
              57.25   2:03.26 (1:06.01)   3:10.15 (1:06.89)   4:14.65 (1:04.50)
      5:22.25 (1:07.60)   6:27.32 (1:05.07)   7:33.26 (1:05.94)   8:40.04 (1:06.78)
      9:46.86 (1:06.82)  10:53.10 (1:06.24)  11:58.80 (1:05.70)  13:05.43 (1:06.63)
     14:11.59 (1:06.16)  15:18.56 (1:06.97)  16:26.12 (1:07.56)  17:33.52 (1:07.40)
     18:39.63 (1:06.11)  19:47.95 (1:08.32)  20:52.48 (1:04.53)  22:01.19 (1:08.71)
     23:07.87 (1:06.68)  24:14.31 (1:06.44)  25:20.32 (1:06.01)  26:26.17 (1:05.85)
     27:31.32 (1:05.15)  28:38.04 (1:06.72)  29:44.44 (1:06.40)  30:49.41 (1:04.97)
     31:55.89 (1:06.48)  33:01.13 (1:05.24)  34:03.35 (1:02.22)  35:06.37 (1:03.02)
       36:03.86 (57.49)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
          NE: N 42.69        2000 John White                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Massik, Joseph            82 University Club-NE             1:16.04   17  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
          NE: N 42.51        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           80 MIT Masters-NE                   50.65   17  
          r:+0.94                                                              
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
          NE: N 1:58.23        1987 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           80 MIT Masters-NE                 2:01.02   17  
     r:+0.96  56.16   2:01.02 (1:04.86)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 35.10    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
          NE: N 45.75        2007 Win Wilson                                   
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           81 UV Rays-NE                       51.11   17  
          r:+1.09                                                              
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:22.75    3/6/2005 FRANK PIEMME                               
          NE: N 1:49.19        2010 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meardon, Arnold           81 UV Rays-NE                     1:51.46   17  
     r:+1.06  54.50     1:51.46 (56.96)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
          NE: N 1:41.98        2005 NEM                                        
                         J Hirsty, S Mooney, L Geisler, E Reisenweber      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'                         1:45.60   34  
     1) Mehringer, Stacey W27           2) r:+0.45 Pitter, Samantha W26   
     3) r:+0.48 Walker, Kim W26         4) r:+0.34 Cutter, Kyle W25       
     r:+0.75  26.67       53.28 (26.61)     1:20.18 (26.90)     1:45.60 (25.42)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                                     1:51.95   30  
     1) Wacyk, Roxy W22                 2) r:+0.41 Mui, Elaine W30        
     3) r:+0.14 McAlvey, Christina W32  4) r:+0.36 Mitakakis, Chrissy W28 
     r:+0.74  27.44       58.18 (30.74)     1:24.43 (26.25)     1:51.95 (27.52)
  3 South County YMCA-NE  'A'                                   2:01.08   28  
     1) Ferree, Hannah W23              2) r:+0.79 KielyKilpatrick, Caroly
     3) r:+0.35 Vonhousen, Elise W37    4) r:+0.71 Wilkes, Kristin W39    
     r:+0.82  29.14     1:00.75 (31.61)     1:31.81 (31.06)     2:01.08 (29.27)
  4 University Club of Boston-NE  'A'                           2:16.73   26  
     1) Rubin, Kristen W23              2) r:+0.45 Mulderig, Sheilagh W58 
     3) r:+0.58 Stiles, Julie W60       4) r:+0.65 Feldmann, Betsy W57    
     r:+1.05  33.93     1:10.66 (36.73)     1:46.65 (35.99)     2:16.73 (30.08)
  5 South County YMCA-NE  'C'                                   2:26.66   24  
     1) Machnik, Ali W23                2) r:+0.77 Carris, Donna W57      
     3) r:+0.35 Hevenor, Stephanie W52  4) r:+0.34 McElroy, Cheryl W53    
     r:+0.83  30.27     1:12.15 (41.88)     1:48.96 (36.81)     2:26.66 (37.70)
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE NYC                               
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
          NE: N 3:39.51        2001 NEM                                        
                         K Andersson, S Morawski, R Kusznir, E Wang        
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                           4:09.75   34  
     1) Hutchins, Karen W27             2) r:+0.24 Weas, Sarah W23        
     3) r:+0.32 Wensley, Allison W28    4) r:NRT Nihan, Lianne W22        
     r:+0.89  30.12                             1:33.20 ( )         2:07.14 ( )
        2:37.10 (29.96)   3:09.29 (1:02.15)     3:37.71 (28.42)   4:09.75 (1:00.46)
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                                   4:28.34   30  
     1) Ostberg, Kristen W27            2) r:+0.64 McGrail, Sharon W52    
     3) r:+0.55 McGrail, Crystie W26    4) r:+0.56 Scheren, Brittany W22  
     r:+0.75  32.34   1:08.34 (1:08.34)     1:44.27 (35.93)   2:24.69 (1:16.35)
        2:54.44 (29.75)   3:27.96 (1:03.27)     3:56.82 (28.86)   4:28.34 (1:00.38)
  3 South County YMCA-NE  'A'                                   4:30.06   28  
     1) Machnik, Ali W23                2) r:+0.62 Vonhousen, Elise W37   
     3) r:+0.18 McElroy, Cheryl W53     4) r:NRT Hevenor, Stephanie W52   
     r:+0.87  32.81   1:07.38 (1:07.38)     1:43.69 (36.31)   2:24.41 (1:17.03)
        2:41.78 (17.37)                             3:57.95 ( )         4:30.06 ( )
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:48.84   5/23/2010 CLEMSON                                    
                         C SEED, S CEFALU, S PORRI, L SINDALL              
          NE: N 1:53.25        2010 NEM                                        
                         C Fee, J Harvey, L Byron, C Byron                 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                           2:05.15   34  
     1) Weas, Sarah W23                 2) r:+0.29 Nihan, Lianne W22      
     3) r:+0.07 Wensley, Allison W28    4) r:+0.44 Hutchins, Karen W27    
              32.30     1:06.65 (34.35)     1:36.97 (30.32)     2:05.15 (28.18)
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                                   2:11.41   30  
     1) Scheren, Brittany W22           2) r:+0.21 Ostberg, Kristen W27   
     3) r:+0.35 McGrail, Crystie W26    4) r:+0.61 Connors, Kasia W27     
              32.46     1:09.40 (36.94)     1:39.08 (29.68)     2:11.41 (32.33)
  3 South County YMCA-NE  'D'                                   2:15.99   28  
     1) Vonhousen, Elise W37            2) r:+0.31 Machnik, Ali W23       
     3) r:+0.55 Wilkes, Kristin W39     4) r:NRT Leith-Doucett, Diane W28 
              40.37     1:15.54 (35.17)     1:48.22 (32.68)     2:15.99 (27.77)
 -- Boston College Masters-NE  'A'                                   DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Sathapornchaisit, Onnicha W21   2) r:-0.33 Harvey, Jenny W33      
     3) r:+0.19 Kirchhoff, Lindsey W26  4) r:+0.49 Williams, Melinda W29  
              33.17     1:06.07 (32.90)     1:35.54 (29.47)          DQ (27.93)
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
          NE: N 4:08.60        2002 NEM                                        
                         C Deveney, S Morawski, J Stokes, E Wang           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                                     4:27.67   34  
     1) Wacyk, Roxy W22                 2) r:+0.24 Lennon, Jessie W26     
     3) r:+0.25 Mitakakis, Chrissy W28  4) r:+0.15 Kane, Katelyn W25      
              31.68   1:06.46 (1:06.46)     1:41.72 (35.26)   2:23.10 (1:16.64)
        2:53.11 (30.01)   3:29.74 (1:06.64)     3:57.53 (27.79)     4:27.67 (57.93)
  2 Boston University Masters-NE  'A'                           4:41.14   30  
     1) Weas, Sarah W23                 2) r:+0.31 Nihan, Lianne W22      
     3) r:+0.22 Bierden, Sheryl W37     4) r:+0.63 Radville, Kate W28     
              33.70   1:09.75 (1:09.75)     1:45.17 (35.42)   2:25.74 (1:15.99)
        2:57.94 (32.20)   3:35.50 (1:09.76)     4:06.79 (31.29)   4:41.14 (1:05.64)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'                      4:45.72   28  
     1) Looney, Jessica W22             2) r:+0.77 Roy, Michele W46       
     3) r:+0.61 Sarvia, Tricia W28      4) r:+0.23 Nichols, Christine W24 
              32.29   1:06.76 (1:06.76)     1:44.83 (38.07)   2:27.70 (1:20.94)
        3:01.86 (34.16)   3:42.41 (1:14.71)     4:12.09 (29.68)   4:45.72 (1:03.31)
  4 South County YMCA-NE  'C'                                   4:58.01   26  
     1) Vonhousen, Elise W37            2) r:+0.44 Wilkes, Kristin W39    
     3) r:+0.72 Machnik, Ali W23        4) r:NRT Leith-Doucett, Diane W28 
              41.82   1:24.27 (1:24.27)     2:05.28 (41.01)   2:50.92 (1:26.65)
        3:22.41 (31.49)   3:58.51 (1:07.59)     4:27.32 (28.81)     4:58.01 (59.50)
  5 Technique and Training-NE  'A'                              5:03.63   24  
     1) Sullivan, Pam W42               2) r:+0.32 Nelson, Wendy W40      
     3) r:+0.30 Cronin, Meredith W22    4) r:NRT Curran, Karen W40        
              37.10   1:16.12 (1:16.12)     1:34.68 (18.56)     1:57.85 (41.73)
      3:19.22 (1:21.37)   3:58.97 (2:01.12)     4:29.11 (30.14)   5:03.63 (1:04.66)
  6 University Club of Boston-NE  'A'                           5:47.11   22  
     1) Feldmann, Betsy W57             2) r:+0.68 Roskoz, Bry W41        
     3) r:+0.57 Holland Sparages, Marga 4) r:+0.44 Rubin, Kristen W23     
              38.70   1:19.49 (1:19.49)     2:01.04 (41.55)   2:49.06 (1:29.57)
        3:36.74 (47.68)   4:32.64 (1:43.58)     5:06.56 (33.92)   5:47.11 (1:14.47)
 -- Great Bay Masters-NE  'A'                                        DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) McGrail, Crystie W26            2) r:+0.16 Blazek, Emily W26      
     3) r:-0.07 Trutor, Kristine W22    4) r:+0.23 Scheren, Brittany W22  
              31.87   1:05.94 (1:05.94)     1:44.54 (38.60)   2:28.84 (1:22.90)
        2:56.25 (27.41)   3:29.75 (1:00.91)     3:57.23 (27.48)          DQ (58.07)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                                  DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Price, Linda W47                2) r:-0.13 Price, Katey W26       
     3) r:+0.57 Convey, Bridget W40     4) r:+0.28 Price, Margaret W18    
              34.03   1:10.72 (1:10.72)     1:53.54 (42.82)   2:43.27 (1:32.55)
        3:20.12 (36.85)   4:03.66 (1:20.39)     4:37.65 (33.99)        DQ (1:12.51)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
          NE: N 1:42.56        2001 NEM                                        
                         L Allen, S Morawski, R Kusznir, S Kuong           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         1:53.24   34  
     1) Rasmussen, Jennifer W25         2) r:+0.20 Beeger, Elise W26      
     3) r:+0.10 Kissell, Alexei W26     4) r:+0.12 Casey, Meaghan W29     
              27.37       55.61 (28.24)     1:25.75 (30.14)     1:53.24 (27.49)
  2 Great Bay Masters-NE  'E'                                   1:53.92   30  
     1) Blazek, Emily W26               2) r:+0.57 Ostberg, Kristen W27   
     3) r:+0.48 McGrail, Crystie W26    4) r:+0.51 Baker, Sarah W36       
     r:+0.76  30.01     1:00.54 (30.53)     1:27.77 (27.23)     1:53.92 (26.15)
  3 Granite State Penguins-NE  'B'                              1:55.16   28  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) r:+0.40 Dixon, Alison W48      
     3) r:+0.08 Estel, Beth W54         4) r:+0.28 Stokes, Karin W50      
     r:+0.79  27.81       58.20 (30.39)     1:27.16 (28.96)     1:55.16 (28.00)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'                      2:04.85   26  
     1) Livchak, Olga W28               2) r:+0.32 Kjellberg, Ulrike W35  
     3) r:+0.54 Veenstra, Denise W41    4) r:+0.25 Notman, Kate W47       
              32.36     1:01.48 (29.12)     1:34.32 (32.84)     2:04.85 (30.53)
  5 Great Bay Masters-NE  'G'                                   2:16.31   24  
     1) Fryer, Joann W41                2) r:+0.50 Woodcock, Sandy W54    
     3) r:NRT Connors, Kasia W27        4) r:NRT McGrail, Sharon W52      
              33.09     1:09.56 (36.47)     1:43.37 (33.81)     2:16.31 (32.94)
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             2:19.51   22  
     1) Hermansen, Kiva W25             2) r:+0.24 Klodzinski, Amy W32    
     3) r:+0.46 Scott, Maureen W41      4) r:NRT Jordan, Skidda W54       
              30.75     1:01.49 (30.74)     1:34.55 (33.06)     2:19.51 (44.96)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'                      2:21.43   20  
     1) Blake, Shannon W30              2) r:+0.66 DeGabriele, Stacy W27  
     3) r:+0.50 Jenkins, Julie W28      4) r:NRT Scott, Abbey W32         
     r:+0.93  32.37     1:04.95 (32.58)     1:46.29 (41.34)     2:21.43 (35.14)
  8 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'                      2:27.72   18  
     1) Litman, Jill W54                2) r:+0.53 Misiorski, Marcia W53  
     3) r:NRT Richardson, Sue Ann W47   4) r:NRT Smith, Michele W34       
              31.77     1:06.93 (35.16)     1:48.87 (41.94)     2:27.72 (38.85)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
          NE: N 3:46.42        2004 NEM                                        
                         J Mooney, S Carey, L Geisler, E Reisenweber       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         3:54.00   34  
     1) Au, Lauren W26                  2) r:+0.41 Walker, Kim W26        
     3) r:+0.59 Mehringer, Stacey W27   4) r:+0.18 Cutter, Kyle W25       
              27.92       58.33 (58.33)     1:26.09 (27.76)     1:56.01 (57.68)
        2:25.06 (29.05)   2:56.35 (1:00.34)     3:23.14 (26.79)     3:54.00 (57.65)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'                         4:05.31   30  
     1) Kasprzyk, Theresa W26           2) r:+0.04 Friedman, Erica W26    
     3) r:+0.04 Stokes, Jessica W34     4) r:+0.52 Hunnewell, Becky W31   
              30.34   1:04.31 (1:04.31)     1:34.70 (30.39)   2:09.70 (1:05.39)
        2:36.66 (26.96)     3:06.80 (57.10)     3:34.97 (28.17)     4:05.31 (58.51)
  3 Granite State Penguins-NE  'A'                              4:06.42   28  
     1) Stokes, Karin W50               2) r:+0.25 Estel, Beth W54        
     3) r:+0.55 Pelletier, Hillary W34  4) r:+0.27 Sweetser, Stacy W35    
     r:+0.97  30.25   1:02.84 (1:02.84)     1:33.51 (30.67)   2:07.98 (1:05.14)
        2:37.11 (29.13)   3:09.91 (1:01.93)     3:36.85 (26.94)     4:06.42 (56.51)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         4:14.79   26  
     1) Owen, Katharine W31             2) r:+0.49 Kissell, Alexei W26    
     3) r:+0.32 Getman, Rebekah W30     4) r:+0.13 Rasmuson, Kirsten W28  
     r:+0.98  32.04   1:04.55 (1:04.55)     1:37.18 (32.63)   2:11.95 (1:07.40)
        2:42.15 (30.20)   3:16.06 (1:04.11)     3:43.50 (27.44)     4:14.79 (58.73)
  5 Bearcat Masters-MR  'A'                                     4:23.92   24  
     1) Langan, Mary W26                2) r:+0.61 Mui, Denise W27        
     3) r:+0.01 Hyjek, Christine W28    4) r:+0.67 McAlvey, Christina W32 
              31.27   1:04.94 (1:04.94)     1:37.32 (32.38)   2:13.90 (1:08.96)
        2:44.98 (31.08)   3:21.44 (1:07.54)     3:51.54 (30.10)   4:23.92 (1:02.48)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'                      5:25.08   22  
     1) Livchak, Olga W28               2) r:NRT Smith, Michele W34       
     3) r:NRT Scott, Abbey W32          4) r:NRT Scott, Elizabeth W29     
              33.80   1:11.60 (1:11.60)     1:53.99 (42.39)                    
            3:19.80 ( )         4:00.71 ( )     4:41.74 (41.03)   5:25.08 (1:24.37)
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'                              DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Beeger, Elise W26               2) r:-0.02 Rasmussen, Jennifer W25
     3) r:+0.43 Gerber, Jen W25         4) r:+0.32 Casey, Meaghan W29     
     r:+1.10  30.20   1:03.92 (1:03.92)     1:38.90 (34.98)   2:21.13 (1:17.21)
        2:49.59 (28.46)   3:21.80 (1:00.67)     3:50.06 (28.26)          DQ (58.97)
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:59.38   4/14/1996 WALNUT CREEK                               
                         P LEACH, W INGRAHAM, M GHIGGERI, S SHAND          
          NE: N 8:37.16        2001 NEM                                        
                         R Kusznir, L Marshall, S Morawski, M Hackmer      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                                   9:44.45  
     1) Byron, Carrie W32               2) r:+0.34 Barry, Neville W35     
     3) r:+0.53 San Bento, Heather W31  4) r:+0.63 Carter, Stefanie W38   
     r:+0.88  30.30   1:03.49 (1:03.49)   1:37.98 (1:37.98)   2:12.65 (2:12.65)
        2:43.06 (30.41)   3:17.20 (1:04.55)   3:52.23 (1:39.58)   4:27.27 (2:14.62)
        5:04.76 (37.49)   5:46.40 (1:19.13)   6:27.56 (2:00.29)   7:08.68 (2:41.41)
        7:42.66 (33.98)   8:21.75 (1:13.07)   9:03.25 (1:54.57)   9:44.45 (2:35.77)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:45.01    5/4/2008 SMU                                        
                         L, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI                  
          NE: N 1:54.58        2010 NEM                                        
                         C McCarthy, K Rasmuson, S Mehringer, J Stokes     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         1:53.00N  34  
     1) Cutter, Kyle W25                2) r:+0.39 Rasmuson, Kirsten W28  
     3) r:+0.57 Mehringer, Stacey W27   4) r:+0.43 Pitter, Samantha W26   
              28.49     1:00.02 (31.53)     1:28.30 (28.28)     1:53.00 (24.70)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         1:59.63   30  
     1) Rasmussen, Jennifer W25         2) r:+0.34 Walker, Kim W26        
     3) r:+0.24 Casey, Meaghan W29      4) r:+0.34 Au, Lauren W26         
              31.29     1:04.40 (33.11)     1:33.97 (29.57)     1:59.63 (25.66)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'                         2:03.41   28  
     1) Beeger, Elise W26               2) r:+0.36 Kasprzyk, Theresa W26  
     3) r:+0.41 Stokes, Jessica W34     4) r:+0.42 Hunnewell, Becky W31   
              33.09     1:08.92 (35.83)     1:36.85 (27.93)     2:03.41 (26.56)
  4 Granite State Penguins-NE  'A'                              2:03.75   26  
     1) Pelletier, Hillary W34          2) r:+0.21 Sweetser, Stacy W35    
     3) r:+0.19 Stokes, Karin W50       4) r:+0.39 Estel, Beth W54        
              32.05     1:04.12 (32.07)     1:34.82 (30.70)     2:03.75 (28.93)
  5 Bearcat Masters-MR  'A'                                     2:14.22   24  
     1) Mui, Elaine W30                 2) r:+0.31 Krams, Liz W32         
     3) r:+0.05 Mitakakis, Chrissy W28  4) r:+0.36 McAlvey, Christina W32 
              36.72     1:16.90 (40.18)     1:47.23 (30.33)     2:14.22 (26.99)
  6 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                           2:48.90   22  
     1) Glines, Susie W59               2) r:+0.60 McDowell, Kendra W39   
     3) r:+0.71 Roy, Mary W42           4) r:+0.61 Boucher, Ilene W30     
              44.90     1:25.53 (40.63)     2:13.68 (48.15)     2:48.90 (35.22)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'                      2:49.93   20  
     1) Livchak, Olga W28               2) r:+0.21 Smith, Michele W34     
     3) r:+0.60 Scott, Abbey W32        4) r:NRT Scott, Elizabeth W29     
              38.52     1:24.92 (46.40)     2:12.91 (47.99)     2:49.93 (37.02)
 -- MIT Masters-NE  'Z'                                              NS  
     1) Benedict, Kelly W29             2) r:NRT Alf, Mahriah W27         
     3) r:NRT Klionsky, Sarah W29       4) r:NRT Carstens, Linda W58      
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
          NE: N 4:11.82        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Boehm, S Wriede, M Braisted           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         4:16.21   34  
     1) Cutter, Kyle W25                2) r:+0.35 Rasmuson, Kirsten W28  
     3) r:+0.43 Mehringer, Stacey W27   4) r:+0.40 Andrews, Therese W27   
              29.73   1:01.51 (1:01.51)     1:34.10 (32.59)   2:12.19 (1:10.68)
        2:41.84 (29.65)   3:17.51 (1:05.32)     3:44.87 (27.36)     4:16.21 (58.70)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         4:22.47   30  
     1) Rasmussen, Jennifer W25         2) r:+0.34 Walker, Kim W26        
     3) r:+0.43 Casey, Meaghan W29      4) r:+0.49 Au, Lauren W26         
              32.81   1:08.33 (1:08.33)     1:41.51 (33.18)   2:19.61 (1:11.28)
        2:49.82 (30.21)   3:24.52 (1:04.91)     3:51.98 (27.46)     4:22.47 (57.95)
  3 MIT Masters-NE  'Z'                                         4:41.21   28  
     1) Benedict, Kelly W29             2) r:+0.43 Alf, Mahriah W27       
     3) r:+0.17 Klionsky, Sarah W29     4) r:+0.51 Carstens, Linda W58    
              32.80   1:07.46 (1:07.46)     1:41.01 (33.55)   2:19.50 (1:12.04)
        2:52.01 (32.51)   3:28.93 (1:09.43)     4:02.69 (33.76)   4:41.21 (1:12.28)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'                         4:52.88   26  
     1) Pitter, Samantha W26            2) r:+0.01 Friedman, Erica W26    
     3) r:+0.38 Kissell, Alexei W26     4) r:+0.08 Gerber, Jen W25        
              33.29   1:08.65 (1:08.65)     1:44.67 (36.02)   2:26.94 (1:18.29)
        2:59.29 (32.35)   3:37.71 (1:10.77)     4:11.66 (33.95)   4:52.88 (1:15.17)
  5 Swim Rhode Island-NE  'C'                                   5:00.84   24  
     1) Neuendorf, Donna W42            2) r:+0.30 San Bento, Heather W31 
     3) r:+0.41 Barry, Neville W35      4) r:+0.31 Hirsty, Jacki W58      
              36.57   1:15.79 (1:15.79)     1:59.67 (43.88)   2:48.31 (1:32.52)
        3:21.60 (33.29)   3:59.34 (1:11.03)     4:28.76 (29.42)   5:00.84 (1:01.50)
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             5:02.86   22  
     1) Riley, Kristen W26              2) r:+0.45 Hermansen, Kiva W25    
     3) r:+0.46 Knight, Susan W41       4) r:+0.53 Carney, Carrie W36     
              34.36   1:11.30 (1:11.30)     1:54.77 (43.47)   2:42.76 (1:31.46)
        3:13.46 (30.70)   3:52.97 (1:10.21)     4:26.40 (33.43)   5:02.86 (1:09.89)
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'                         5:04.70   20  
     1) Owen, Katharine W31             2) r:+0.47 McCarthy, Christina W31
     3) r:+0.53 Lowe, Elizabeth W35     4) r:NRT Mullen, Kathleen W33     
              36.09   1:12.64 (1:12.64)     1:49.53 (36.89)   2:30.68 (1:18.04)
        3:07.50 (36.82)   3:51.37 (1:20.69)     4:27.85 (36.48)   5:04.70 (1:13.33)
  8 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'                      5:30.22   18  
     1) Livchak, Olga W28               2) r:+0.38 Kjellberg, Ulrike W35  
     3) r:+0.71 Alwan, Maryann W48      4) r:NRT Scott, Abbey W32         
              38.40   1:19.89 (1:19.89)     1:57.59 (37.70)   2:38.16 (1:18.27)
        3:20.92 (42.76)   4:12.49 (1:34.33)     4:49.96 (37.47)   5:30.22 (1:17.73)
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'                      5:50.16   16  
     1) Notman, Kate W47                2) r:+0.78 Blake, Shannon W30     
     3) r:+0.14 Schwarz, Marlene W51    4) r:NRT Lien, Maeve W34          
              47.67   1:36.50 (1:36.50)     2:23.73 (47.23)   3:15.23 (1:38.73)
        3:52.69 (37.46)   4:34.03 (1:18.80)     5:09.93 (35.90)   5:50.16 (1:16.13)
 10 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             6:21.42   14  
     1) Banker, Margaret W37            2) r:+0.66 Zraket, Lisa W46       
     3) r:+0.57 Hatfield, Bo W49        4) r:NRT Menezes, Maya W27        
              45.02   1:32.47 (1:32.47)     2:16.68 (44.21)   3:07.29 (1:34.82)
        3:54.76 (47.47)   5:03.35 (1:56.06)     5:40.09 (36.74)   6:21.42 (1:18.07)
 11 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'E'                      6:24.12   12  
     1) DeGabriele, Stacy W27           2) r:NRT Jenkins, Julie W28       
     3) r:NRT Smith, Michele W34        4) r:NRT Scott, Elizabeth W29     
              37.99   1:17.70 (1:17.70)     2:12.96 (55.26)   3:16.58 (1:58.88)
        4:00.00 (43.42)   5:01.18 (1:44.60)     5:41.47 (40.29)   6:24.12 (1:22.94)
 -- Great Bay Masters-NE  'B'                                        NS  
     1) Ostberg, Kristen W27            2) Johnson, Katie W34             
     3) Connors, Kasia W27              4) Layman, Karol W66              
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
          NE: N 1:42.61        1995 NEM                                        
                         J Luker, J Feldman, C Hallett, G Wettach          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             1:51.73   34  
     1) Schwenkmeyer, Kelly W39         2) r:+0.13 Murray, Kristin W40    
     3) r:+0.63 Fox, Michele W41        4) r:+0.37 Doherty Alger, Shannon 
     r:+0.92  27.69       55.64 (27.95)     1:24.02 (28.38)     1:51.73 (27.71)
  2 Technique and Training-NE  'A'                              1:56.53   30  
     1) Curran, Karen W40               2) r:+0.20 Nelson, Wendy W40      
     3) r:+0.29 Sullivan, Pam W42       4) r:+0.42 Cashin, Susan W43      
     r:+1.86  30.21     1:00.65 (30.44)     1:28.94 (28.29)     1:56.53 (27.59)
  3 Cape Cod Masters-NE  'A'                                    2:03.10   28  
     1) Gaynor, Patty W50               2) r:+0.17 Herrick, Beth W51      
     3) r:+0.35 Perry, Susan W40        4) r:+0.63 Fontes, Adrienne W38   
     r:+0.93  28.81     1:04.34 (35.53)     1:34.35 (30.01)     2:03.10 (28.75)
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             2:05.21   26  
     1) Convey, Bridget W40             2) r:+0.32 Holt-Wilson, Mary W40  
     3) r:+0.49 Pugh, Anneliese W41     4) r:+0.49 Carney, Carrie W36     
     r:+0.94  30.02     1:00.35 (30.33)     1:31.72 (31.37)     2:05.21 (33.49)
  5 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'B'                           2:09.60   24  
     1) Donovan, Kim W47                2) r:+0.36 Roy, Mary W42          
     3) r:+0.50 Barlow, Jennifer W45    4) r:NRT McDowell, Kendra W39     
     r:+1.00  29.10     1:07.20 (38.10)     1:39.01 (31.81)     2:09.60 (30.59)
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILL MSTRS                             
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
          NE: N 3:57.21        1995 NEM                                        
                         C Hallett, K Nisley-Black, C Hallett, J Feldmann  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             4:07.80   34  
     1) Doherty Alger, Shannon W40      2) r:+0.47 Murray, Kristin W40    
     3) r:+0.58 Fox, Michele W41        4) r:+0.43 Dropo, Carla W51       
              29.41   1:00.67 (1:00.67)     1:18.45 (17.78)   2:02.10 (1:01.43)
        2:32.63 (30.53)   3:07.20 (1:05.10)     3:35.56 (28.36)   4:07.80 (1:00.60)
  2 Technique and Training-NE  'A'                              4:16.19   30  
     1) Curran, Karen W40               2) r:+0.57 Cashin, Susan W43      
     3) r:+0.23 Sullivan, Pam W42       4) r:+0.22 Nelson, Wendy W40      
     r:+0.92  30.89   1:04.65 (1:04.65)     1:33.62 (28.97)   2:05.13 (1:00.48)
        2:34.15 (29.02)   3:08.16 (1:03.03)     3:39.85 (31.69)   4:16.19 (1:08.03)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'                         4:42.13   28  
     1) Morawski, Stephanie W41         2) r:+0.52 Rapp, Jessica W41      
     3) r:+0.80 Lowe, Elizabeth W35     4) r:+0.52 Bakeberg, Kimberly W43 
              30.12   1:03.09 (1:03.09)     1:41.26 (38.17)   2:23.28 (1:20.19)
        2:56.94 (33.66)   3:33.54 (1:10.26)     4:05.51 (31.97)   4:42.13 (1:08.59)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:48.55   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
          NE: N 1:57.24        1995 NEM                                        
                         J Feldman, K Goodwin, J Luker, G Wettach          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             2:06.93   34  
     1) Doherty Alger, Shannon W40      2) r:+0.43 Dropo, Carla W51       
     3) r:+0.13 Murray, Kristin W40     4) r:-0.01 Fox, Michele W41       
              32.30     1:08.28 (35.98)     1:39.19 (30.91)     2:06.93 (27.74)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'                         2:25.62   30  
     1) Lowe, Elizabeth W35             2) r:+0.03 Bakeberg, Kimberly W43 
     3) r:+0.50 Hester, Ursula W40      4) r:+0.39 Rapp, Jessica W41      
              37.40     1:16.15 (38.75)     1:49.10 (32.95)     2:25.62 (36.52)
  3 University Club of Boston-NE  'A'                           2:45.10   28  
     1) Mulderig, Sheilagh W58          2) r:+0.23 Roskoz, Bry W41        
     3) r:+0.48 Holland Sparages, Marga 4) r:+0.65 Coolidge, Mary W55     
              42.33     1:21.59 (39.26)     2:06.57 (44.98)     2:45.10 (38.53)
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NIELSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
          NE: N 4:25.18        1995 NEM                                        
                         K Goodwin, C Dropo, B Crowder, J Luker            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             4:45.83   34  
     1) Doherty Alger, Shannon W40      2) r:+0.27 Dropo, Carla W51       
     3) r:+0.55 Murray, Kristin W40     4) r:+0.62 Fox, Michele W41       
              34.32   1:10.52 (1:10.52)     1:47.93 (37.41)   2:30.76 (1:20.24)
        3:03.99 (33.23)   3:41.82 (1:11.06)     4:12.55 (30.73)   4:45.83 (1:04.01)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                             5:15.64   30  
     1) Gallo, Jennifer W38             2) r:+0.50 Scott, Maureen W41     
     3) r:+0.44 Pugh, Anneliese W41     4) r:+0.25 Fries, Beth W53        
              40.50   1:23.38 (1:23.38)     2:02.60 (39.22)   2:46.09 (1:22.71)
        3:06.03 (19.94)   4:11.43 (1:25.34)     4:41.81 (30.38)   5:15.64 (1:04.21)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         6:00.06   28  
     1) Bakeberg, Kimberly W43          2) r:+0.71 Rapp, Jessica W41      
     3) r:+0.57 Barker, Joanne W46      4) r:NRT Morawski, Stephanie W41  
              41.01   1:26.71 (1:26.71)     2:19.14 (52.43)   3:15.97 (1:49.26)
        4:03.07 (47.10)   5:11.98 (1:56.01)     6:00.06 (48.08)                    
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'D'                      6:04.00   26  
     1) Misiorski, Marcia W53           2) r:+0.63 Zonis, Beth W49        
     3) r:+0.59 Veenstra, Denise W41    4) r:NRT Mitchell, Carol W62      
              45.98   1:34.52 (1:34.52)     2:18.89 (44.37)   3:09.19 (1:34.67)
        3:26.42 (17.23)   4:39.91 (1:30.72)     5:20.13 (40.22)   6:04.00 (1:24.09)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:42.11   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         E NOWAK, F MCEACHRAN, C SOUTHER, S WALSH          
          NE: N 1:43.32        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             1:55.09   34  
     1) Hallett, Connie W51             2) r:+0.36 Fries, Beth W53        
     3) r:+0.44 Uecker, Anne W50        4) r:+0.38 Kupan, Cheryl W46      
     r:+0.70  28.26       56.87 (28.61)     1:26.82 (29.95)     1:55.09 (28.27)
  2 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                           2:12.22   30  
     1) Petersen, Catherine W49         2) r:+0.22 Hobson, Paula W47      
     3) r:+0.47 Balles, Kathy W47       4) r:+0.49 Key, Christine W51     
     r:+0.87  28.83     1:00.45 (31.62)     1:41.14 (40.69)     2:12.22 (31.08)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         2:34.51   28  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) r:+0.43 Barker, Joanne W46     
     3) Twomey, Maura W54               4) r:+0.46 Bouvrie, Alice W62     
              41.39     1:17.24 (35.85)     1:54.15 (36.91)     2:34.51 (40.36)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:55.16    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
          NE: N 3:55.16        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'                      5:06.19   34  
     1) Notman, Kate W47                2) r:+0.53 Roy, Michele W46       
     3) r:+0.45 Schwarz, Marlene W51    4) r:NRT Richardson, Sue Ann W47  
              31.22   1:15.09 (1:15.09)     1:45.38 (30.29)   2:19.48 (1:04.39)
        2:54.75 (35.27)   3:34.83 (1:15.35)     4:19.43 (44.60)   5:06.19 (1:31.36)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'                         5:33.14   30  
     1) Zhu, Xiao-Wei W46               2) Duncan, Lyn W49                
     3) r:+0.61 Barker, Joanne W46      4) r:+0.56 Twomey, Maura W54      
              46.00   1:35.93 (1:35.93)     2:09.94 (34.01)   2:47.42 (1:11.49)
        3:28.93 (41.51)   4:10.69 (1:23.27)     4:49.26 (38.57)   5:33.14 (1:22.45)
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 8:39.13   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         M CURRAN, L VIDAL, L SULLIVAN, C O'BRIEN          
          NE: N 8:45.12        2008 NEM                                        
                         K Tetreault, T Grilli, C Dropo, J Hirsty          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                                  11:03.62  
     1) Robitaille, Diane W46           2) r:+0.69 Dauray, Dawn W46       
     3) r:+0.13 Croft, Sandra W54       4) r:+0.62 Tsonos, Nancy W59      
              39.42   1:21.75 (1:21.75)   2:05.82 (2:05.82)   2:48.04 (2:48.04)
        3:25.68 (37.64)   4:06.43 (1:18.39)   4:49.27 (2:01.23)   5:31.85 (2:43.81)
        6:09.89 (38.04)   6:54.67 (1:22.82)   7:40.43 (2:08.58)   8:21.99 (2:50.14)
        8:57.85 (35.86)   9:38.73 (1:16.74)  10:22.79 (2:00.80)  11:03.62 (2:41.63)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:53.31   5/23/2010 NORTH CAROLINA                             
                         S WALSH, E NOWAK, C SOUTHER, F MCEACHRAN          
          NE: N 1:57.99        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             2:09.35   34  
     1) Uecker, Anne W50                2) r:+0.55 Kupan, Cheryl W46      
     3) r:+0.19 Estabrook, Mary W49     4) r:+0.32 Fries, Beth W53        
     r:+1.36  35.29     1:11.87 (36.58)     1:40.47 (28.60)     2:09.35 (28.88)
  2 South County YMCA-NE  'C'                                   2:32.23   30  
     1) Garr, Jeanne W56                2) r:+0.40 McElroy, Cheryl W53    
     3) r:+0.32 KielyKilpatrick, Caroly 4) r:+0.76 Hevenor, Stephanie W52 
              37.41     1:19.40 (41.99)     1:54.38 (34.98)     2:32.23 (37.85)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'                      2:35.53   28  
     1) Notman, Kate W47                2) r:+0.54 Roy, Michele W46       
     3) r:+0.78 Schwarz, Marlene W51    4) r:NRT Richardson, Sue Ann W47  
              41.64     1:18.26 (36.62)     1:55.08 (36.82)     2:35.53 (40.45)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'                         2:52.46   26  
     1) Barker, Joanne W46              2) r:+0.70 Duncan, Lyn W49        
     3) r:+0.39 Twomey, Maura W54       4) r:NRT Zhu, Xiao-Wei W46        
              42.55     1:25.20 (42.65)     2:09.68 (44.48)     2:52.46 (42.78)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:12.53   4/11/2010 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
          NE: N 4:40.95        2010 MESC                                       
                         P Torrey, M Estabrook, A Uecker, B Fries          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             4:45.29   34  
     1) Uecker, Anne W50                2) r:+0.50 Kupan, Cheryl W46      
     3) r:+0.02 Estabrook, Mary W49     4) r:+0.39 Hallett, Connie W51    
              36.53   1:15.17 (1:15.17)     1:52.55 (37.38)   2:34.37 (1:19.20)
        3:05.91 (31.54)   3:43.43 (1:09.06)     4:13.40 (29.97)   4:45.29 (1:01.86)
  2 Great Bay Masters-NE  'G'                                   6:26.38   30  
     1) Barbary, Susan W61              2) r:+0.26 Caron, Aagje W69       
     3) r:+0.60 Campbell, Patricia W57  4) Weatherby, Carol W47           
              50.78   1:45.14 (1:45.14)     2:36.19 (51.05)   3:30.33 (1:45.19)
        4:16.73 (46.40)   5:14.90 (1:44.57)     5:35.03 (20.13)   6:26.38 (1:11.48)
  3 South County YMCA-NE  'D'                                   6:39.45   28  
     1) Hevenor, Stephanie W52          2) McElroy, Cheryl W53            
     3) r:+0.45 KielyKilpatrick, Caroly 4) r:+0.67 Forbes, Jean W61       
              50.17   1:44.27 (1:44.27)     2:29.93 (45.66)   3:22.30 (1:38.03)
        4:00.18 (37.88)   4:46.87 (1:24.57)     5:39.63 (52.76)   6:39.45 (1:52.58)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'F'                         7:00.15   26  
     1) Bouvrie, Alice W62              2) r:+0.65 Beams, Nancy W63       
     3) r:+0.70 Duncan, Lyn W49         4) r:NRT Twomey, Maura W54        
              52.51   1:46.65 (1:46.65)   2:49.25 (1:02.60)   4:05.28 (2:18.63)
        4:46.40 (41.12)   5:33.64 (1:28.36)     6:14.15 (40.51)   7:00.15 (1:26.51)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:54.53   5/10/2009 PLANO WETCATS                              
                         L MORRISON, B ROBINSON, L SILVER, K MACCURDY      
          NE: N 2:07.83        1995 NEM                                        
                         C Walker, H Forkey, C O'Brien, D Reed             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             2:28.97   34  
     1) Murphy, Barbara W59             2) r:+0.62 Noyes, Gitika W58      
     3) r:+0.68 Panayotoff, Kristi W62  4) r:+0.64 O'Brien-Mackinnon, Nanc
              35.10     1:12.49 (37.39)     1:55.27 (42.78)     2:28.97 (33.70)
 
Women 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 10:02.88   3/30/2008 SLAM                                      
                          L SMITH, T MCDOWELL, C KOHN, A MUELLER            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                            14:05.86  
     1) Edelbaum, Donna W77             2) Panayotoff, Kristi W62         
     3) r:+0.38 Noyes, Gitika W58       4) r:NRT O'Brien-Mackinnon, Nancy 
              55.55   2:00.12 (2:00.12)   3:05.68 (3:05.68)   4:09.79 (4:09.79)
        4:56.24 (46.45)   5:50.65 (1:40.86)   6:45.60 (2:35.81)   7:40.04 (3:30.25)
        8:23.67 (43.63)   9:13.12 (1:33.08)  10:03.25 (2:23.21)  10:54.04 (3:14.00)
       11:35.18 (41.14)  14:05.86 (3:11.82)                                        
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 2:12.46   5/23/2010 GEORGIA                                    
                         P, S MATTSON, P SHARPE, F WILLIAMSON              
          NE: N 2:42.13        1995 NEM                                        
                         M Coakley, C O'Brien, H Forkey, D Reed            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             3:50.40   34  
     1) Sherwood, Kelly W57             2) O'Brien-Mackinnon, Nancy W58   
     3) r:NRT Panayotoff, Kristi W62    4) r:NRT Jenkins, Priscilla W67   
              53.66     1:40.75 (47.09)     2:30.09 (49.34)   3:50.40 (1:20.31)
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 5:00.43   4/10/2010 PCAT                                       
                         L SILVER, B BOBINSON, K MACCURDY, L MORRISON      
          NE: N 5:45.33        2010 MESC                                       
                         M Lariviere, S Sullivan, A Gibson, K Beard-Tisdale
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             8:52.27   34  
     1) Edelbaum, Donna W77             2) r:+0.74 O'Brien-Mackinnon, Nanc
     3) r:NRT Panayotoff, Kristi W62    4) r:NRT Jenkins, Priscilla W67   
            1:02.00   2:09.91 (2:09.91)     2:59.08 (49.17)   3:54.39 (1:44.48)
        4:43.83 (49.44)   5:41.73 (1:47.34)   7:03.46 (1:21.73)   8:52.27 (3:10.54)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
          NE: N 1:27.65        2001 NEM                                        
                         Brian Fehlau, Greg Wriede, Jeff Brown, Henry Baker
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                                     1:28.64   34  
     1) Labour, Rafael M24              2) r:+0.40 Seitz, Andreas M27     
     3) r:+0.14 Ambrose, Shawn M31      4) r:+0.19 Williams, Daniel M29   
     r:+0.69  21.58       44.52 (22.94)     1:06.63 (22.11)     1:28.64 (22.01)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         1:33.45   30  
     1) Charaukhin, Viachaslau M24      2) r:+0.10 Lenihan, Michael M26   
     3) r:+0.19 Seeley, Patrick M24     4) r:+0.26 Mc Inerney, Scott M24  
     r:+0.77  25.60       48.54 (22.94)     1:11.97 (23.43)     1:33.45 (21.48)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'                      1:34.13   28  
     1) Guarnier, Bryan M27             2) r:+0.35 Wheatley, Jason M25    
     3) r:+0.59 Catalano, Kenneth M30   4) r:+0.26 O'Loughlin, Eric M24   
     r:+0.77  24.26       47.30 (23.04)     1:11.16 (23.86)     1:34.13 (22.97)
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             1:34.45   26  
     1) Kwan, Matthew M22               2) r:+0.09 Jordan, Ridge M18      
     3) r:+0.23 Gaulin, Adam M22        4) r:NRT Tardie, Jacques M23      
     r:+0.83  24.05       48.18 (24.13)     1:11.56 (23.38)     1:34.45 (22.89)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'D'                      1:36.71   24  
     1) O'Brien, Mathew M22             2) r:+0.63 Mulrooney, Matt M29    
     3) r:+0.44 Yunker, Michael M41     4) r:+0.53 Crocker, Michael M26   
     r:+0.68  22.43       47.61 (25.18)     1:12.05 (24.44)     1:36.71 (24.66)
  6 South County YMCA-NE  'A'                                   1:46.98   22  
     1) Wegimont, Matthew M20           2) Rishworth, Adrian M41          
     3) r:+0.68 Ladas, Andreas M40      4) r:+0.41 Cote, David M50        
              24.76       55.49 (30.73)     1:22.69 (27.20)     1:46.98 (24.29)
  7 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             2:05.13   20  
     1) Sandt, Mark M51                 2) r:+0.29 Chertok, Zachary M22   
     3) r:+0.56 Lipkowitz, Robert M51   4) r:+0.23 White, Ken M60         
     r:+1.21  29.06     1:02.43 (33.37)     1:35.43 (33.00)     2:05.13 (29.70)
 -- Liquid Assets New England Swim-NE  'B'                           DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Sennett, Michael M34            2) r:+0.17 Biethan, Jonathan M26  
     3) r:+0.29 Brotske, Gregory M30    4) r:-0.07 Camp, Sean M24         
     r:+0.87  27.24       53.84 (26.60)     1:20.69 (26.85)          DQ (25.75)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:05.05   4/16/2010 WMAC                                       
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
          NE: N 3:11.47        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, G Wriede, J Brown, B Fehlau           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                                     3:16.14   34  
     1) Williams, Daniel M29            2) r:+0.35 Zhai, Eric M30         
     3) r:+0.31 Seitz, Andreas M27      4) r:+0.31 Labour, Rafael M24     
              23.35       48.78 (48.78)     1:13.26 (24.48)     1:39.72 (50.94)
        2:03.05 (23.33)     2:29.15 (49.43)     2:51.07 (21.92)     3:16.14 (46.99)
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'                      3:26.62   30  
     1) Catalano, Kenneth M30           2) r:+0.27 O'Loughlin, Eric M24   
     3) r:+0.39 Searles, Dave M34       4) r:+0.14 Wheatley, Jason M25    
     r:+0.78  25.71       53.56 (53.56)     1:17.88 (24.32)     1:44.02 (50.46)
        2:08.59 (24.57)     2:36.00 (51.98)     3:00.48 (24.48)     3:26.62 (50.62)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             3:29.56   28  
     1) Kwan, Matthew M22               2) r:+0.36 Gray, Zachary M28      
     3) r:+0.49 Gaulin, Adam M22        4) r:+0.64 Schoellkopf, William M2
     r:+0.89  25.42       53.14 (53.14)     1:18.20 (25.06)     1:46.11 (52.97)
        2:10.81 (24.70)     2:38.04 (51.93)     3:02.56 (24.52)     3:29.56 (51.52)
  4 MIT Masters-NE  'Z'                                         3:35.37   26  
     1) McNeal, Patrick M33             2) r:+0.18 Friel, Daniel M23      
     3) r:+0.34 Kelleher, John M27      4) r:+0.45 Neumayer, Sebastian M28
     r:+0.77  29.51   1:03.26 (1:03.26)     1:28.05 (24.79)     1:55.30 (52.04)
        2:18.91 (23.61)     2:46.36 (51.06)     3:09.48 (23.12)     3:35.37 (49.01)
  5 Bearcat Masters-MR  'C'                                     3:53.01   24  
     1) Abreu, Joel M30                 2) r:+0.30 Ambaye, Haftom M24     
     3) r:+0.63 Reyes, Camilo M24       4) r:+0.46 Dreisbach, Tristan M27 
     r:+0.87  29.79   1:02.51 (1:02.51)     1:27.15 (24.64)     1:54.81 (52.30)
        2:23.07 (28.26)     2:54.45 (59.64)     3:22.33 (27.88)     3:53.01 (58.56)
  6 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'                      3:57.35   22  
     1) Sennett, Michael M34            2) r:+0.52 Moynihan, Brian M29    
     3) r:+0.46 Davis, Andrew M23       4) r:+0.41 Camp, Sean M24         
     r:+0.92  28.52       59.43 (59.43)     1:28.06 (28.63)     1:59.12 (59.69)
        2:27.20 (28.08)     2:58.38 (59.26)     3:26.63 (28.25)     3:57.35 (58.97)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:05.96    4/4/2004 DAM                                        
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
          NE: N 7:08.39        2001 NEM                                        
                         J Brown, K Stapleton, G Wriede, B Fehlau          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             8:04.51  
     1) Manhart, Sam M42                2) r:+0.34 Karb, Tom M49          
     3) r:+0.25 Gray, Zachary M28       4) r:+0.35 Gaulin, Adam M22       
              27.30       57.73 (57.73)   1:29.27 (1:29.27)   2:00.51 (2:00.51)
        2:28.92 (28.41)     3:00.02 (59.51)   3:31.92 (1:31.41)   4:03.99 (2:03.48)
        4:31.92 (27.93)     5:03.59 (59.60)   5:36.15 (1:32.16)   6:07.58 (2:03.59)
        6:33.97 (26.39)     7:03.76 (56.18)   7:34.31 (1:26.73)   8:04.51 (1:56.93)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.47   5/23/2010 GEORGIA                                    
                         N COPELAND, S JOYCE, P VERHOEF, P BUREN           
          NE: N 1:39.67        2006 NEM                                        
                         M Christian, J Walkenhorst, R Mooney, S Joe       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                                     1:40.68   34  
     1) Labour, Rafael M24              2) r:+0.43 Zhai, Eric M30         
     3) r:+0.24 Seitz, Andreas M27      4) r:+0.37 Williams, Daniel M29   
              24.59       54.19 (29.60)     1:18.79 (24.60)     1:40.68 (21.89)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             1:43.86   30  
     1) Jordan, Matthew M25             2) r:+0.37 Gaulin, Adam M22       
     3) r:+0.11 Tardie, Jacques M23     4) r:NRT Jordan, Ridge M18        
              25.07       54.19 (29.12)     1:19.70 (25.51)     1:43.86 (24.16)
  3 MIT Masters-NE  'Z'                                         1:43.93   28  
     1) Neumayer, Sebastian M28         2) r:+0.04 Friel, Daniel M23      
     3) r:+0.34 Kelleher, John M27      4) r:+0.09 Cole, Adam M29         
              27.30       56.20 (28.90)     1:20.11 (23.91)     1:43.93 (23.82)
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'                      1:45.63   26  
     1) O'Loughlin, Eric M24            2) r:+0.35 Catalano, Kenneth M30  
     3) r:+0.69 Camp, Sean M24          4) r:+0.18 Wheatley, Jason M25    
              25.60       54.88 (29.28)     1:23.02 (28.14)     1:45.63 (22.61)
  5 Westchester Masters-MR  'A'                                 1:51.68   24  
     1) Hoffmann, Paul M55              2) r:+0.43 Polhill, Drew M20      
     3) r:+0.38 Troiano, Jason M47      4) r:+0.41 Levy, Dan M45          
              31.74       59.46 (27.72)     1:27.05 (27.59)     1:51.68 (24.63)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN                                   
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
          NE: N 3:33.73        2001 NEM                                        
                         G Wriede, B Fehlau, J Brown, K Stapleton          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                                     3:38.53   34  
     1) Labour, Rafael M24              2) r:+0.21 Ambrose, Shawn M31     
     3) r:+0.40 Seitz, Andreas M27      4) r:+0.27 Williams, Daniel M29   
              25.86       53.15 (53.15)     1:21.62 (28.47)   1:54.84 (1:01.69)
        2:20.66 (25.82)     2:50.80 (55.96)     3:13.53 (22.73)     3:38.53 (47.73)
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                                   3:51.62   30  
     1) Brittan, Daniel M29             2) r:+0.37 Larsen, Kirk M34       
     3) r:+0.28 Johnson, Darren M29     4) r:+0.27 Scheren, Steve M24     
              29.13   1:00.63 (1:00.63)     1:30.79 (30.16)   2:06.28 (1:05.65)
        2:32.80 (26.52)     3:06.16 (59.88)     3:27.61 (21.45)     3:51.62 (45.46)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             3:52.02   28  
     1) Jordan, Matthew M25             2) r:+0.52 Gaulin, Adam M22       
     3) r:+0.35 Tardie, Jacques M23     4) r:+0.00 Jordan, Ridge M18      
              27.28       55.40 (55.40)     1:25.97 (30.57)   2:01.13 (1:05.73)
        2:27.49 (26.36)     2:59.00 (57.87)     3:23.75 (24.75)     3:52.02 (53.02)
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'                      3:52.70   26  
     1) O'Loughlin, Eric M24            2) r:+0.50 Catalano, Kenneth M30  
     3) r:+0.55 Camp, Sean M24          4) r:+0.30 Wheatley, Jason M25    
              26.50       54.37 (54.37)     1:24.70 (30.33)   2:00.33 (1:05.96)
        2:29.05 (28.72)   3:02.63 (1:02.30)     3:26.78 (24.15)     3:52.70 (50.07)
  5 YMCA of the North Shore-NE  'A'                             4:03.06   24  
     1) Murphy, Michael M56             2) r:+0.26 Phelan, Michael M49    
     3) r:+0.27 Hannan, Sean M24        4) r:+0.33 Gately, Thomas J, II M3
              32.89   1:06.75 (1:06.75)     1:39.59 (32.84)   2:17.37 (1:10.62)
        2:41.72 (24.35)     3:09.55 (52.18)     3:34.39 (24.84)     4:03.06 (53.51)
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                                     4:11.04   22  
     1) Ambaye, Haftom M24              2) r:+0.39 Abreu, Joel M30        
     3) r:+0.31 Shiwnath, Mikey M22     4) r:+0.34 Reyes, Camilo M24      
              28.23       57.87 (57.87)     1:31.83 (33.96)   2:12.61 (1:14.74)
        2:39.65 (27.04)     3:11.37 (58.76)     3:39.59 (28.22)     4:11.04 (59.67)
  7 Westchester Masters-MR  'A'                                 4:29.40   20  
     1) Spangler, Drew M40              2) r:+0.24 Burkhardt, Martin M47  
     3) r:+0.16 Polhill, Drew M20       4) r:+0.28 Lenchner, Jonathan M51 
              34.79   1:10.64 (1:10.64)     1:47.34 (36.70)   2:29.34 (1:18.70)
        2:53.91 (24.57)     3:22.72 (53.38)     3:53.45 (30.73)   4:29.40 (1:06.68)
  8 South County YMCA-NE  'B'                                   4:52.27   18  
     1) Bartlett, Fred M55              2) Rishworth, Adrian M41          
     3) r:+0.67 Wegimont, Matthew M20   4) r:+0.80 Pelletier, Denis M46   
              38.68   1:17.76 (1:17.76)     1:56.95 (39.19)   2:40.58 (1:22.82)
        3:09.84 (29.26)   3:44.44 (1:03.86)     4:17.20 (32.76)   4:52.27 (1:07.83)
  9 YMCA of the North Shore-NE  'B'                             4:58.91   16  
     1) Chertok, Zachary M22            2) r:+0.11 Sandt, Mark M51        
     3) r:+0.78 LaBelle, Gregory M36    4) r:NRT Lebro, Ryan M36          
              44.87   1:29.70 (1:29.70)     2:07.51 (37.81)   2:50.27 (1:20.57)
        3:22.53 (32.26)   3:59.03 (1:08.76)     4:27.76 (28.73)     4:58.91 (59.88)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MACLENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN   
          NE: N 1:25.61        2003 NEM                                        
                         B Fehlau, J Young, B Lo-Pinto, J Eaddy            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MIT Masters-NE  'Z'                                         1:32.77   34  
     1) Cole, Adam M29                  2) r:+0.24 Neirinckx, Peter M43   
     3) r:+0.51 Neumayer, Sebastian M28 4) r:+0.33 Kelleher, John M27     
     r:+0.72  24.57       47.72 (23.15)     1:09.97 (22.25)     1:32.77 (22.80)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         1:37.71   30  
     1) Brinkmeyer, Justin M29          2) r:NRT Kosiorek, Kevin M33      
     3) r:NRT Titus, Dave M34           4) r:NRT Eaddy, Jason M35         
              24.01       50.34 (26.33)     1:14.33 (23.99)     1:37.71 (23.38)
  3 Granite State Penguins-NE  'A'                              1:38.69   28  
     1) Rubacky, Mark M41               2) r:+0.42 Rogacki, Daniel M63    
     3) r:+0.47 Marzano, Eric M32       4) r:+0.33 Ohman, Niclas M36      
     r:+0.91  26.14       51.52 (25.38)     1:16.79 (25.27)     1:38.69 (21.90)
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                                     1:40.09   26  
     1) Gustafson, Daniel M25           2) r:+0.28 Dean, Nathaniel M34    
     3) r:+0.32 Gerace, John M27        4) r:+0.22 Ferris, Michael M33    
     r:+0.80  24.53       50.37 (25.84)     1:16.16 (25.79)     1:40.09 (23.93)
  5 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                             1:42.50   24  
     1) Nguyen, Son M31                 2) r:NRT Trainor, Brendan M34     
     3) r:NRT Wignall, Simon M34        4) r:NRT Gray, Zachary M28        
     r:+0.86  26.10       54.52 (28.42)     1:18.99 (24.47)     1:42.50 (23.51)
  6 Great Bay Masters-NE  'C'                                   1:47.11   22  
     1) Webber, James M33               2) r:+0.15 Brittan, Daniel M29    
     3) r:+0.51 Westgeest, Bart M31     4) r:+0.65 Parsons, Steve M31     
     r:+1.00  28.04       51.64 (23.60)     1:18.61 (26.97)     1:47.11 (28.50)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'F'                      1:53.35   20  
     1) Steinberg, Gregory M31          2) r:+0.72 Ryan, Bill M60         
     3) r:NRT Nemirovsky, Sergei M38    4) r:NRT Parsons, Edward M36      
              27.40       53.64 (26.24)     1:22.25 (28.61)     1:53.35 (31.10)
  8 Bearcat Masters-MR  'C'                                     2:06.41   18  
     1) Dixon-Moses, Peter M35          2) r:+0.36 Abreu, Joel M30        
     3) r:NRT Allen, James M48          4) r:NRT Bagchi, Angshuman M30    
              27.14       53.07 (25.93)     1:22.61 (29.54)     2:06.41 (43.80)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:07.43   4/11/2010 TXLA                                       
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, M MENEZES        
          NE: N 3:12.34        2007 NEM                                        
                         B Wisniewski, E Dunham, C Toma, R Cardoso         
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'                         3:32.95   34  
     1) Brinkmeyer, Justin M29          2) r:+0.38 Mooney, Ross M26       
     3) r:+0.26 Bazylewicz, David M26   4) r:+0.25 Lenihan, Michael M26   
     r:+0.96  25.80       53.58 (53.58)     1:18.34 (24.76)     1:46.93 (53.35)
        2:12.22 (25.29)     2:40.05 (53.12)     3:05.15 (25.10)     3:32.95 (52.90)
  2 Bearcat Masters-MR  'B'                                     3:43.86   30  
     1) Wu, Jim M28                     2) r:+0.25 Ferris, Michael M33    
     3) r:+0.32 Gerace, John M27        4) r:+0.58 Dean, Nathaniel M34    
     r:+0.77  26.35       54.78 (54.78)     1:19.87 (25.09)     1:47.58 (52.80)
        2:15.76 (28.18)     2:47.48 (59.90)     3:14.29 (26.81)     3:43.86 (56.38)
  3 Technique and Training-NE  'A'                              3:52.73   28  
     1) Cronin, Nathan M26              2) r:+0.57 Cronin, CJ M28         
     3) r:+0.43 Cronin, Charles M56     4) r:+0.55 Cronin, Carlton M54    
     r:+0.84  26.32       55.64 (55.64)     1:20.48 (24.84)     1:47.61 (51.97)
        2:17.01 (29.40)   2:50.97 (1:03.36)     3:20.49 (29.52)   3:52.73 (1:01.76)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'                         3:53.66   26