Licensed to Harvard University - Site License         HY-TEK's MEET MANAGER 6.0
         2017 New England LMSC SCY Championships, Sanction #: 027-S002         
                 March 11 and 17-19, 2017 - Harvard University                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:27.91   4/28/2016 ALLISON ARNOLD                            
     NE-LMSC: N 18:41.15        1990 Kristen Johnston                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE        24:00.00   21:24.06  
              34.90     1:12.80 (37.90)     1:51.74 (38.94)     2:30.12 (38.38)
        3:08.89 (38.77)     3:48.07 (39.18)     4:26.92 (38.85)     5:06.30 (39.38)
        5:45.45 (39.15)     6:24.69 (39.24)     7:03.93 (39.24)     7:42.75 (38.82)
        8:21.78 (39.03)     9:00.44 (38.66)     9:39.29 (38.85)    10:18.42 (39.13)
       10:57.58 (39.16)    11:36.55 (38.97)    12:16.22 (39.67)    12:55.42 (39.20)
       13:35.15 (39.73)    14:14.65 (39.50)    14:54.29 (39.64)    15:33.25 (38.96)
       16:12.49 (39.24)    16:51.38 (38.89)    17:30.41 (39.03)    18:10.26 (39.85)
       18:49.58 (39.32)    19:28.29 (38.71)    20:07.09 (38.80)    20:46.08 (38.99)
       21:24.06 (37.98)
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 17:52.21        2002 Andrea Packard                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE    19:45.17   19:19.70  
              32.21     1:07.06 (34.85)     1:41.87 (34.81)     2:17.66 (35.79)
        2:53.58 (35.92)     3:29.50 (35.92)     4:05.54 (36.04)     4:41.29 (35.75)
        5:17.41 (36.12)     5:53.40 (35.99)     6:28.81 (35.41)     7:04.19 (35.38)
        7:38.54 (34.35)     8:12.57 (34.03)     8:48.34 (35.77)     9:24.00 (35.66)
        9:58.48 (34.48)    10:32.74 (34.26)    11:07.62 (34.88)    11:42.18 (34.56)
       12:17.35 (35.17)    12:52.73 (35.38)    13:28.25 (35.52)    14:04.12 (35.87)
       14:39.48 (35.36)    15:15.44 (35.96)    15:50.57 (35.13)    16:25.53 (34.96)
       17:01.33 (35.80)    17:36.46 (35.13)    18:11.15 (34.69)    18:46.56 (35.41)
       19:19.70 (33.14)
  2 Aubin, Alana              26 Charles River-NE    20:25.05   19:43.41  
              31.68     1:07.01 (35.33)     1:42.89 (35.88)     2:19.13 (36.24)
        2:55.60 (36.47)     3:31.99 (36.39)     4:09.01 (37.02)     4:45.62 (36.61)
        5:22.46 (36.84)     5:59.03 (36.57)     6:35.22 (36.19)     7:11.10 (35.88)
        7:47.36 (36.26)     8:23.79 (36.43)     9:00.19 (36.40)     9:36.50 (36.31)
       10:12.59 (36.09)    10:48.74 (36.15)    11:25.10 (36.36)    12:01.43 (36.33)
       12:37.04 (35.61)    13:12.93 (35.89)    13:48.68 (35.75)    14:24.64 (35.96)
       15:00.32 (35.68)    15:35.71 (35.39)    16:11.58 (35.87)    16:47.29 (35.71)
       17:22.88 (35.59)    17:58.20 (35.32)    18:33.52 (35.32)    19:08.93 (35.41)
       19:43.41 (34.48)
  3 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE   20:30.00   20:17.44  
              31.87     1:07.01 (35.14)     1:43.09 (36.08)     2:19.53 (36.44)
        2:55.93 (36.40)     3:32.25 (36.32)     4:08.61 (36.36)     4:45.56 (36.95)
        5:22.18 (36.62)     5:59.09 (36.91)     6:35.93 (36.84)     7:12.47 (36.54)
        7:49.58 (37.11)     8:26.83 (37.25)     9:03.70 (36.87)     9:40.92 (37.22)
       10:18.32 (37.40)    10:55.58 (37.26)    11:32.85 (37.27)    12:10.40 (37.55)
       12:48.22 (37.82)    13:25.57 (37.35)    14:02.97 (37.40)    14:40.51 (37.54)
       15:18.06 (37.55)    15:55.78 (37.72)    16:33.49 (37.71)    17:11.52 (38.03)
       17:48.95 (37.43)    18:26.48 (37.53)    19:04.10 (37.62)    19:41.39 (37.29)
       20:17.44 (36.05)
  4 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE   24:00.00   21:18.90  
              35.15     1:13.53 (38.38)     1:52.32 (38.79)     2:31.41 (39.09)
        3:10.32 (38.91)     3:48.97 (38.65)     4:27.93 (38.96)     5:07.23 (39.30)
        5:46.16 (38.93)     6:24.98 (38.82)     7:03.64 (38.66)     7:42.24 (38.60)
        8:20.93 (38.69)     8:59.64 (38.71)     9:38.04 (38.40)    10:16.38 (38.34)
       10:54.72 (38.34)    11:33.25 (38.53)    12:12.24 (38.99)    12:51.00 (38.76)
       13:30.00 (39.00)    14:09.28 (39.28)    14:48.74 (39.46)    15:28.39 (39.65)
       16:08.06 (39.67)    16:47.66 (39.60)    17:26.93 (39.27)    18:05.80 (38.87)
       18:45.16 (39.36)    19:24.85 (39.69)    20:03.57 (38.72)    20:42.02 (38.45)
       21:18.90 (36.88)
  5 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE   25:16.00   23:49.68  
              40.26     1:22.14 (41.88)     2:04.84 (42.70)     2:48.09 (43.25)
        3:31.32 (43.23)     4:14.67 (43.35)     4:58.09 (43.42)     5:41.46 (43.37)
        6:24.97 (43.51)     7:08.32 (43.35)     7:52.45 (44.13)     8:36.34 (43.89)
        9:20.39 (44.05)    10:04.08 (43.69)    10:47.75 (43.67)    11:31.36 (43.61)
       12:15.68 (44.32)    12:59.77 (44.09)    13:43.43 (43.66)    14:27.28 (43.85)
       15:10.76 (43.48)    15:55.08 (44.32)    16:38.94 (43.86)    17:22.99 (44.05)
       18:06.56 (43.57)    18:50.36 (43.80)    19:34.21 (43.85)    20:17.84 (43.63)
       21:01.24 (43.40)    21:44.56 (43.32)    22:26.92 (42.36)    23:09.24 (42.32)
       23:49.68 (40.44)
  6 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE        25:00.00   24:02.84  
              42.25     1:25.08 (42.83)     2:08.34 (43.26)     2:52.50 (44.16)
        3:36.85 (44.35)     4:21.50 (44.65)     5:06.51 (45.01)     5:51.51 (45.00)
        6:36.41 (44.90)     7:21.18 (44.77)     8:05.97 (44.79)     8:50.90 (44.93)
        9:35.73 (44.83)    10:20.45 (44.72)    11:04.91 (44.46)    11:48.96 (44.05)
       12:33.60 (44.64)    13:17.76 (44.16)    14:02.39 (44.63)    14:46.92 (44.53)
       15:31.40 (44.48)    16:16.05 (44.65)    17:00.64 (44.59)    17:44.52 (43.88)
       18:28.57 (44.05)    19:12.58 (44.01)    19:55.88 (43.30)    20:38.61 (42.73)
       21:21.56 (42.95)    22:03.34 (41.78)    22:44.17 (40.83)    23:25.02 (40.85)
       24:02.84 (37.82)
  7 Warren-Shriner, Paige     25 Liquid Assets-NE    30:00.00   28:25.39  
              45.06     1:33.29 (48.23)     2:23.54 (50.25)     3:14.27 (50.73)
        4:05.31 (51.04)     4:57.27 (51.96)     5:50.44 (53.17)     6:42.52 (52.08)
        7:34.68 (52.16)     8:26.33 (51.65)     9:18.88 (52.55)    10:11.58 (52.70)
       11:04.13 (52.55)    11:57.64 (53.51)    12:50.82 (53.18)    13:44.76 (53.94)
       14:37.03 (52.27)    15:29.30 (52.27)    16:20.99 (51.69)    17:13.67 (52.68)
       18:06.12 (52.45)    18:58.20 (52.08)    19:49.53 (51.33)    20:41.96 (52.43)
       21:34.41 (52.45)    22:26.84 (52.43)    23:18.82 (51.98)    24:11.47 (52.65)
       25:02.92 (51.45)    25:54.05 (51.13)    26:44.87 (50.82)    27:36.60 (51.73)
       28:25.39 (48.79)
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:08.47        2016 Melinda Williams                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curbeau, Kaitlin          31 Unattached NE-NE    19:30.00   19:07.92  
              31.82     1:05.70 (33.88)     1:39.91 (34.21)     2:14.56 (34.65)
        2:49.19 (34.63)     3:23.89 (34.70)     3:58.84 (34.95)     4:34.23 (35.39)
        5:09.57 (35.34)     5:44.65 (35.08)     6:19.61 (34.96)     6:54.80 (35.19)
        7:30.25 (35.45)     8:05.10 (34.85)     8:40.02 (34.92)     9:14.73 (34.71)
        9:49.32 (34.59)    10:23.96 (34.64)    10:58.63 (34.67)    11:33.32 (34.69)
       12:07.63 (34.31)    12:42.57 (34.94)    13:17.46 (34.89)    13:52.39 (34.93)
       14:27.29 (34.90)    15:02.15 (34.86)    15:37.18 (35.03)    16:12.12 (34.94)
       16:47.20 (35.08)    17:22.65 (35.45)    17:58.19 (35.54)    18:33.33 (35.14)
       19:07.92 (34.59)
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP      19:59.99   19:38.11  
              31.77     1:07.21 (35.44)     1:42.83 (35.62)     2:18.07 (35.24)
        2:54.26 (36.19)     3:29.81 (35.55)     4:04.91 (35.10)     4:41.05 (36.14)
        5:17.16 (36.11)     5:53.32 (36.16)     6:29.39 (36.07)     7:05.31 (35.92)
        7:41.18 (35.87)     8:16.87 (35.69)     8:52.68 (35.81)     9:28.72 (36.04)
       10:04.62 (35.90)    10:40.57 (35.95)    11:16.98 (36.41)    11:52.87 (35.89)
       12:28.87 (36.00)    13:04.80 (35.93)    13:40.84 (36.04)    14:16.64 (35.80)
       14:52.48 (35.84)    15:28.37 (35.89)    16:03.93 (35.56)    16:40.02 (36.09)
       17:16.12 (36.10)    17:52.13 (36.01)    18:27.74 (35.61)    19:03.74 (36.00)
       19:38.11 (34.37)
  3 Dunn, Alexis              32 Charles River-NE    22:00.00   21:06.66  
              34.33     1:11.27 (36.94)     1:49.34 (38.07)     2:27.78 (38.44)
        3:06.71 (38.93)     3:45.91 (39.20)     4:25.31 (39.40)     5:04.69 (39.38)
        5:44.00 (39.31)     6:22.73 (38.73)     7:01.12 (38.39)     7:38.98 (37.86)
        8:17.44 (38.46)     8:55.74 (38.30)     9:34.61 (38.87)    10:12.66 (38.05)
       10:51.35 (38.69)    11:29.98 (38.63)    12:08.65 (38.67)    12:46.85 (38.20)
       13:24.91 (38.06)    14:03.70 (38.79)    14:41.58 (37.88)    15:19.87 (38.29)
       15:58.49 (38.62)    16:37.69 (39.20)    17:16.16 (38.47)    17:54.75 (38.59)
       18:33.72 (38.97)    19:12.65 (38.93)    19:51.28 (38.63)    20:29.59 (38.31)
       21:06.66 (37.07)
  4 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE     21:33.57   21:28.28  
              34.49     1:12.22 (37.73)     1:50.51 (38.29)     2:28.78 (38.27)
        3:07.63 (38.85)     3:46.40 (38.77)     4:24.84 (38.44)     5:03.59 (38.75)
        5:42.29 (38.70)     6:21.64 (39.35)     7:00.57 (38.93)     7:40.34 (39.77)
        8:19.62 (39.28)     8:58.55 (38.93)     9:37.79 (39.24)    10:16.95 (39.16)
       10:56.09 (39.14)    11:35.49 (39.40)    12:15.09 (39.60)    12:54.54 (39.45)
       13:34.30 (39.76)    14:13.89 (39.59)    14:53.91 (40.02)    15:34.00 (40.09)
       16:13.74 (39.74)    16:53.30 (39.56)    17:32.79 (39.49)    18:12.13 (39.34)
       18:51.53 (39.40)    19:30.92 (39.39)    20:10.57 (39.65)    20:50.03 (39.46)
       21:28.28 (38.25)
  5 Radville, Kate            34 Charles River-NE    22:00.00   21:59.97  
              35.38     1:13.95 (38.57)     1:52.93 (38.98)     2:32.56 (39.63)
        3:12.54 (39.98)     3:52.49 (39.95)     4:32.59 (40.10)     5:12.88 (40.29)
        5:53.10 (40.22)     6:33.80 (40.70)     7:13.94 (40.14)     7:53.96 (40.02)
        8:34.24 (40.28)     9:14.80 (40.56)     9:54.87 (40.07)    10:34.81 (39.94)
       11:14.41 (39.60)    11:53.80 (39.39)    12:33.46 (39.66)    13:13.28 (39.82)
       13:53.43 (40.15)    14:33.95 (40.52)    15:14.91 (40.96)    15:55.70 (40.79)
       16:36.09 (40.39)    17:16.34 (40.25)    17:56.52 (40.18)    18:37.21 (40.69)
       19:18.22 (41.01)    19:59.28 (41.06)    20:39.60 (40.32)    21:20.45 (40.85)
       21:59.97 (39.52)
  6 Allen, Rachel             32 Charles River-NE    22:00.00   22:19.31  
              34.05     1:11.77 (37.72)     1:50.68 (38.91)     2:30.16 (39.48)
        3:10.23 (40.07)     3:50.88 (40.65)     4:32.41 (41.53)     5:13.64 (41.23)
        5:55.02 (41.38)     6:36.14 (41.12)     7:17.57 (41.43)     7:58.98 (41.41)
        8:40.18 (41.20)     9:21.46 (41.28)    10:02.45 (40.99)    10:43.54 (41.09)
       11:24.81 (41.27)    12:06.31 (41.50)    12:47.08 (40.77)    13:27.95 (40.87)
       14:09.05 (41.10)    14:50.05 (41.00)    15:31.54 (41.49)    16:13.13 (41.59)
       16:54.96 (41.83)    17:36.32 (41.36)    18:17.28 (40.96)    18:58.26 (40.98)
       19:39.59 (41.33)    20:20.51 (40.92)    21:00.49 (39.98)    21:41.10 (40.61)
       22:19.31 (38.21)
  7 Fletcher, Alyson          31 Charles River-NE    21:56.01   22:31.19  
              35.07     1:14.04 (38.97)     1:53.88 (39.84)     2:34.41 (40.53)
        3:15.53 (41.12)     3:57.57 (42.04)     4:39.47 (41.90)     5:21.08 (41.61)
        6:02.34 (41.26)     6:44.54 (42.20)     7:26.68 (42.14)     8:08.77 (42.09)
        8:50.55 (41.78)     9:32.63 (42.08)    10:14.26 (41.63)    10:56.13 (41.87)
       11:35.55 (39.42)    12:15.83 (40.28)    12:54.36 (38.53)    13:34.51 (40.15)
       14:13.88 (39.37)    14:54.61 (40.73)    15:35.37 (40.76)    16:16.71 (41.34)
       16:58.61 (41.90)    17:40.04 (41.43)    18:21.77 (41.73)    19:04.18 (42.41)
       19:46.59 (42.41)    20:28.95 (42.36)    21:10.47 (41.52)    21:51.42 (40.95)
       22:31.19 (39.77)
  8 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE 26:00.00   25:43.99  
              39.01     1:22.37 (43.36)     2:09.27 (46.90)     2:56.01 (46.74)
        3:42.83 (46.82)     4:29.50 (46.67)     5:15.93 (46.43)     6:03.15 (47.22)
        6:50.36 (47.21)     7:37.71 (47.35)     8:25.49 (47.78)     9:13.04 (47.55)
       10:00.61 (47.57)    10:47.89 (47.28)    11:35.21 (47.32)    12:22.36 (47.15)
       13:10.25 (47.89)    13:57.07 (46.82)    14:43.86 (46.79)    15:30.84 (46.98)
       16:18.64 (47.80)    17:06.21 (47.57)    17:53.98 (47.77)    18:41.33 (47.35)
       19:28.73 (47.40)    20:16.16 (47.43)    21:03.45 (47.29)    21:51.05 (47.60)
       22:38.38 (47.33)    23:25.82 (47.44)    24:13.32 (47.50)    24:59.74 (46.42)
       25:43.99 (44.25)
  9 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE        28:00.00   25:55.20  
              41.04     1:26.95 (45.91)     2:14.65 (47.70)     3:02.97 (48.32)
        3:50.93 (47.96)     4:38.69 (47.76)     5:26.33 (47.64)     6:14.17 (47.84)
        7:02.16 (47.99)     7:49.73 (47.57)     8:36.76 (47.03)     9:23.99 (47.23)
       10:11.35 (47.36)    10:58.23 (46.88)    11:45.64 (47.41)    12:34.61 (48.97)
       13:22.86 (48.25)    14:10.60 (47.74)    14:58.27 (47.67)    15:46.01 (47.74)
       16:33.51 (47.50)    17:20.65 (47.14)    18:08.21 (47.56)    18:55.09 (46.88)
       19:42.38 (47.29)    20:29.33 (46.95)    21:16.30 (46.97)    22:03.48 (47.18)
       22:50.49 (47.01)    23:37.25 (46.76)    24:24.40 (47.15)    25:10.38 (45.98)
       25:55.20 (44.82)
 10 Powers, Kate              33 Connecticut-CT      26:25.10   26:24.06  
              41.26     1:25.76 (44.50)     2:11.07 (45.31)     2:57.13 (46.06)
        3:43.40 (46.27)     4:30.40 (47.00)     5:17.33 (46.93)     6:05.14 (47.81)
        6:52.55 (47.41)     7:40.33 (47.78)     8:28.72 (48.39)     9:16.57 (47.85)
       10:06.00 (49.43)    10:54.61 (48.61)    11:43.98 (49.37)    12:33.57 (49.59)
       13:22.84 (49.27)    14:10.77 (47.93)    15:00.18 (49.41)    15:47.98 (47.80)
       16:37.75 (49.77)    17:27.64 (49.89)    18:15.42 (47.78)    19:06.18 (50.76)
       19:57.33 (51.15)    20:46.50 (49.17)    21:36.61 (50.11)    22:26.91 (50.30)
       23:16.56 (49.65)    24:04.47 (47.91)    24:51.99 (47.52)    25:38.90 (46.91)
       26:24.06 (45.16)
 11 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE        27:42.39   27:19.00  
              42.76     1:29.20 (46.44)     2:17.22 (48.02)     3:05.44 (48.22)
        3:53.26 (47.82)     4:41.67 (48.41)     5:31.14 (49.47)     6:20.78 (49.64)
        7:11.32 (50.54)     8:00.89 (49.57)     8:50.97 (50.08)     9:40.98 (50.01)
       10:30.88 (49.90)    11:20.82 (49.94)    12:10.90 (50.08)    13:01.61 (50.71)
       13:52.56 (50.95)    14:43.30 (50.74)    15:34.99 (51.69)    16:25.62 (50.63)
       17:16.76 (51.14)    18:07.35 (50.59)    18:57.86 (50.51)    19:48.71 (50.85)
       20:39.70 (50.99)    21:30.22 (50.52)    22:21.48 (51.26)    23:12.67 (51.19)
       24:03.78 (51.11)    24:54.37 (50.59)    25:43.47 (49.10)    26:32.23 (48.76)
       27:19.00 (46.77)
 12 Littee, Danielle          34 Charles River-NE    25:00.00   28:28.38  
              43.64     1:29.56 (45.92)     2:16.48 (46.92)     3:04.84 (48.36)
        3:55.45 (50.61)     4:46.46 (51.01)     5:38.55 (52.09)     6:30.41 (51.86)
        7:24.09 (53.68)     8:18.84 (54.75)     9:12.64 (53.80)    10:04.89 (52.25)
       10:57.40 (52.51)    11:49.25 (51.85)    12:40.92 (51.67)    13:34.22 (53.30)
       14:26.46 (52.24)    15:17.35 (50.89)    16:09.91 (52.56)    17:02.13 (52.22)
       17:55.68 (53.55)    18:48.97 (53.29)    19:42.91 (53.94)    20:36.48 (53.57)
       21:29.75 (53.27)    22:23.14 (53.39)    23:16.88 (53.74)    24:09.69 (52.81)
       25:02.19 (52.50)    25:54.90 (52.71)    26:47.02 (52.12)    27:39.03 (52.01)
       28:28.38 (49.35)
 13 Fehr, Elizabeth           33 South County Y-NE   31:12.00   29:30.70  
              44.56                                                            
            4:11.68 ( )                             5:58.80 ( )                    
            7:46.57 ( )     8:40.77 (54.20)     9:35.83 (55.06)    10:31.70 (55.87)
       11:26.73 (55.03)    12:20.67 (53.94)    13:15.85 (55.18)    14:10.79 (54.94)
       15:05.34 (54.55)    15:59.79 (54.45)    16:53.81 (54.02)    17:47.46 (53.65)
                               19:36.68 ( )    20:31.29 (54.61)    21:26.08 (54.79)
       22:19.95 (53.87)    23:14.15 (54.20)    24:09.94 (55.79)    25:04.38 (54.44)
       25:58.59 (54.21)    26:51.95 (53.36)    27:45.85 (53.90)    28:39.62 (53.77)
       29:30.70 (51.08)
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:46.85  11/15/2014 HEIDI GEORGE                              
     NE-LMSC: N 18:28.73        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          37 Charles River-NE    18:50.00   18:58.81  
              31.79     1:05.87 (34.08)     1:40.47 (34.60)     2:15.11 (34.64)
        2:50.12 (35.01)     3:24.98 (34.86)     3:59.76 (34.78)     4:34.71 (34.95)
        5:09.84 (35.13)     5:45.29 (35.45)     6:20.78 (35.49)     6:55.90 (35.12)
        7:30.89 (34.99)     8:06.00 (35.11)     8:41.15 (35.15)     9:16.31 (35.16)
        9:51.00 (34.69)    10:25.61 (34.61)    11:00.21 (34.60)    11:34.57 (34.36)
       12:09.01 (34.44)    12:43.32 (34.31)    13:17.85 (34.53)    13:52.37 (34.52)
       14:26.73 (34.36)    15:01.09 (34.36)    15:35.31 (34.22)    16:09.40 (34.09)
       16:43.31 (33.91)    17:17.07 (33.76)    17:50.69 (33.62)    18:24.63 (33.94)
       18:58.81 (34.18)
  2 Williams, Melinda         35 Granite State-NE    19:15.00   19:00.39  
              30.97     1:04.61 (33.64)     1:38.72 (34.11)     2:13.48 (34.76)
        2:47.99 (34.51)     3:22.59 (34.60)     3:58.11 (35.52)     4:33.52 (35.41)
        5:08.43 (34.91)     5:43.58 (35.15)     6:19.02 (35.44)     6:54.67 (35.65)
        7:29.72 (35.05)     8:05.08 (35.36)     8:40.58 (35.50)     9:15.29 (34.71)
        9:50.47 (35.18)    10:25.57 (35.10)    11:00.13 (34.56)    11:34.26 (34.13)
       12:09.04 (34.78)    12:43.17 (34.13)    13:17.80 (34.63)    13:52.64 (34.84)
       14:27.10 (34.46)    15:01.82 (34.72)    15:36.30 (34.48)    16:10.40 (34.10)
       16:44.56 (34.16)    17:19.44 (34.88)    17:54.22 (34.78)    18:27.93 (33.71)
       19:00.39 (32.46)
  3 Beveridge, Jillian        37 Swim RI-NE          23:15.00   22:13.76  
              35.51     1:14.20 (38.69)     1:54.00 (39.80)     2:34.73 (40.73)
        3:15.36 (40.63)     3:56.40 (41.04)     4:37.29 (40.89)     5:17.85 (40.56)
        5:58.77 (40.92)     6:39.55 (40.78)     7:20.20 (40.65)     8:00.40 (40.20)
        8:41.01 (40.61)     9:21.32 (40.31)    10:01.40 (40.08)    10:41.67 (40.27)
       11:22.24 (40.57)    12:02.63 (40.39)    12:43.01 (40.38)    13:23.39 (40.38)
       14:03.67 (40.28)    14:44.05 (40.38)    15:24.64 (40.59)    16:05.62 (40.98)
       16:46.54 (40.92)    17:27.45 (40.91)    18:08.10 (40.65)    18:49.23 (41.13)
       19:30.35 (41.12)    20:11.56 (41.21)    20:52.72 (41.16)    21:34.08 (41.36)
       22:13.76 (39.68)
  4 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE    22:54.48   22:28.54  
              34.69     1:13.03 (38.34)     1:53.67 (40.64)     2:34.63 (40.96)
        3:15.26 (40.63)     3:56.63 (41.37)     4:38.36 (41.73)     5:19.91 (41.55)
        6:01.35 (41.44)     6:43.48 (42.13)     7:25.29 (41.81)     8:07.26 (41.97)
        8:48.90 (41.64)     9:30.37 (41.47)    10:12.01 (41.64)    10:53.34 (41.33)
       11:33.75 (40.41)    12:14.96 (41.21)    12:56.11 (41.15)    13:37.32 (41.21)
       14:18.34 (41.02)    14:59.66 (41.32)    15:40.99 (41.33)    16:22.12 (41.13)
       17:03.16 (41.04)    17:44.27 (41.11)    18:25.59 (41.32)    19:06.50 (40.91)
       19:47.55 (41.05)    20:28.54 (40.99)    21:09.72 (41.18)    21:50.31 (40.59)
       22:28.54 (38.23)
  5 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE    25:00.00   22:41.16  
              39.63     1:20.02 (40.39)     2:01.40 (41.38)     2:43.11 (41.71)
        3:25.16 (42.05)     4:06.94 (41.78)     4:48.36 (41.42)     5:30.04 (41.68)
        6:11.44 (41.40)     6:52.50 (41.06)     7:33.52 (41.02)     8:14.37 (40.85)
        8:55.15 (40.78)     9:35.90 (40.75)    10:17.27 (41.37)    10:57.89 (40.62)
       11:38.48 (40.59)    12:19.30 (40.82)    13:00.23 (40.93)    13:41.17 (40.94)
       14:22.27 (41.10)    15:03.40 (41.13)    15:44.74 (41.34)    16:25.97 (41.23)
       17:07.06 (41.09)    17:49.09 (42.03)    18:30.86 (41.77)    19:12.84 (41.98)
       19:54.92 (42.08)    20:36.52 (41.60)    21:19.29 (42.77)    22:01.14 (41.85)
       22:41.16 (40.02)
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:12.04   11/5/2016 HEIDI GEORGE                              
     NE-LMSC: N 19:31.28        2010 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           41 Granite State-NE    19:55.39   19:31.68  
              31.28     1:05.02 (33.74)     1:40.09 (35.07)     2:14.94 (34.85)
        2:50.18 (35.24)     3:25.56 (35.38)     4:00.99 (35.43)     4:36.57 (35.58)
        5:11.90 (35.33)     5:47.71 (35.81)     6:23.46 (35.75)     6:59.39 (35.93)
        7:34.98 (35.59)     8:11.05 (36.07)     8:47.00 (35.95)     9:22.81 (35.81)
        9:58.65 (35.84)    10:34.65 (36.00)    11:10.73 (36.08)    11:46.24 (35.51)
       12:22.46 (36.22)    12:58.29 (35.83)    13:34.22 (35.93)    14:09.93 (35.71)
       14:46.08 (36.15)    15:22.03 (35.95)    15:58.25 (36.22)    16:34.29 (36.04)
       17:10.71 (36.42)    17:46.31 (35.60)    18:21.91 (35.60)    18:57.39 (35.48)
       19:31.68 (34.29)
  2 Whitesides, Amy           44 Charles River-NE    21:25.00   20:34.95  
              34.27     1:11.90 (37.63)     1:50.84 (38.94)     2:29.75 (38.91)
        3:08.18 (38.43)     3:45.52 (37.34)     4:23.06 (37.54)     5:01.39 (38.33)
        5:38.95 (37.56)     6:16.68 (37.73)     6:54.63 (37.95)     7:32.54 (37.91)
        8:10.36 (37.82)     8:48.43 (38.07)     9:26.92 (38.49)    10:05.04 (38.12)
       10:42.78 (37.74)    11:20.96 (38.18)    11:58.13 (37.17)    12:35.36 (37.23)
       13:12.99 (37.63)    13:49.73 (36.74)    14:26.50 (36.77)    15:03.57 (37.07)
       15:41.28 (37.71)    16:17.97 (36.69)    16:54.30 (36.33)    17:31.33 (37.03)
       18:08.67 (37.34)    18:45.88 (37.21)    19:22.36 (36.48)    19:59.35 (36.99)
       20:34.95 (35.60)
  3 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE    20:20.00   20:49.33  
              32.70     1:08.35 (35.65)     1:44.97 (36.62)     2:22.14 (37.17)
        2:59.36 (37.22)     3:36.71 (37.35)     4:14.29 (37.58)     4:51.94 (37.65)
        5:29.98 (38.04)     6:08.07 (38.09)     6:44.97 (36.90)     7:23.39 (38.42)
        8:01.32 (37.93)     8:39.14 (37.82)     9:17.16 (38.02)     9:55.71 (38.55)
       10:33.45 (37.74)    11:11.80 (38.35)    11:49.99 (38.19)    12:27.97 (37.98)
       13:06.58 (38.61)    13:44.82 (38.24)    14:23.68 (38.86)    15:02.48 (38.80)
       15:41.52 (39.04)    16:20.01 (38.49)    16:58.79 (38.78)    17:37.61 (38.82)
       18:16.54 (38.93)    18:55.62 (39.08)    19:34.66 (39.04)    20:12.98 (38.32)
       20:49.33 (36.35)
  4 Biskovich, Karin          43 SweetWater Swim-NE  21:30.00   20:55.84  
              34.30     1:10.93 (36.63)     1:48.56 (37.63)     2:26.52 (37.96)
        3:04.72 (38.20)     3:42.84 (38.12)     4:21.41 (38.57)     4:59.65 (38.24)
        5:37.96 (38.31)     6:16.26 (38.30)     6:54.62 (38.36)     7:32.77 (38.15)
        8:11.27 (38.50)     8:49.42 (38.15)     9:27.89 (38.47)    10:05.99 (38.10)
       10:44.30 (38.31)    11:22.79 (38.49)    12:01.34 (38.55)    12:39.78 (38.44)
       13:18.25 (38.47)    13:56.48 (38.23)    14:34.89 (38.41)    15:13.39 (38.50)
       15:51.94 (38.55)    16:30.58 (38.64)    17:08.51 (37.93)    17:46.53 (38.02)
       18:24.24 (37.71)    19:02.35 (38.11)    19:39.94 (37.59)    20:18.29 (38.35)
       20:55.84 (37.55)
  5 Baudis, Christina         40 Granite State-NE    21:39.39   21:29.41  
              35.02     1:13.02 (38.00)     1:51.76 (38.74)     2:30.80 (39.04)
        3:09.60 (38.80)     3:48.57 (38.97)     4:27.63 (39.06)     5:06.50 (38.87)
        5:45.55 (39.05)     6:24.83 (39.28)     7:03.90 (39.07)     7:42.81 (38.91)
        8:22.00 (39.19)     9:01.43 (39.43)     9:40.69 (39.26)    10:19.80 (39.11)
       10:59.08 (39.28)    11:38.44 (39.36)    12:17.67 (39.23)    12:57.43 (39.76)
       13:36.80 (39.37)    14:16.35 (39.55)    14:55.91 (39.56)    15:35.36 (39.45)
       16:14.93 (39.57)    16:54.20 (39.27)    17:33.88 (39.68)    18:13.57 (39.69)
       18:53.04 (39.47)    19:32.31 (39.27)    20:11.65 (39.34)    20:50.84 (39.19)
       21:29.41 (38.57)
  6 Palm, Aileene             44 South County Y-NE   24:00.00   24:16.94  
              40.43     1:23.71 (43.28)     2:07.53 (43.82)     2:51.97 (44.44)
        3:36.25 (44.28)     4:21.55 (45.30)     5:07.20 (45.65)     5:52.07 (44.87)
        6:36.97 (44.90)     7:21.82 (44.85)     8:06.58 (44.76)     8:51.42 (44.84)
        9:35.74 (44.32)    10:20.68 (44.94)    11:05.36 (44.68)    11:49.78 (44.42)
       12:34.29 (44.51)    13:18.80 (44.51)    14:03.27 (44.47)    14:47.41 (44.14)
       15:31.77 (44.36)    16:16.65 (44.88)    17:01.15 (44.50)    17:45.94 (44.79)
       18:30.41 (44.47)    19:14.71 (44.30)    19:58.70 (43.99)    20:42.00 (43.30)
       21:25.18 (43.18)    22:09.03 (43.85)    22:53.88 (44.85)    23:36.06 (42.18)
       24:16.94 (40.88)
  7 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT      34:00.00   32:23.18  
              51.87     1:47.61 (55.74)                             3:48.69 ( )
      4:51.51 (1:02.82)   5:53.59 (1:02.08)     6:52.87 (59.28)     7:52.38 (59.51)
      8:53.13 (1:00.75)     9:51.65 (58.52)    10:50.82 (59.17)    11:49.86 (59.04)
       12:47.85 (57.99)    13:47.48 (59.63)    14:45.94 (58.46)    15:43.66 (57.72)
       16:42.42 (58.76)    17:42.13 (59.71)  18:42.61 (1:00.48)    19:41.02 (58.41)
                               21:40.16 ( )    22:39.43 (59.27)    23:38.65 (59.22)
       24:37.65 (59.00)    25:36.84 (59.19)  26:36.86 (1:00.02)  27:36.89 (1:00.03)
       28:35.80 (58.91)    29:35.61 (59.81)    30:33.68 (58.07)    31:30.89 (57.21)
       32:23.18 (52.29)
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:39.79    4/8/2016 ALISON ZAMANIAN                           
     NE-LMSC: N 18:58.76        2007 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE          21:40.50   20:16.62  
              33.29     1:09.62 (36.33)     1:46.98 (37.36)     2:24.38 (37.40)
        3:01.92 (37.54)     3:39.36 (37.44)     4:16.83 (37.47)     4:54.19 (37.36)
        5:31.72 (37.53)     6:08.87 (37.15)     6:46.16 (37.29)     7:23.65 (37.49)
        8:01.20 (37.55)     8:38.38 (37.18)     9:15.60 (37.22)     9:52.54 (36.94)
       10:29.62 (37.08)    11:06.43 (36.81)    11:43.67 (37.24)    12:20.37 (36.70)
       12:57.22 (36.85)    13:34.14 (36.92)    14:10.74 (36.60)    14:47.67 (36.93)
       15:24.73 (37.06)    16:01.53 (36.80)    16:38.46 (36.93)    17:15.14 (36.68)
       17:51.48 (36.34)    18:28.07 (36.59)    19:04.53 (36.46)    19:40.85 (36.32)
       20:16.62 (35.77)
  2 Tiedemann, Kate           48 Westchester-MR      22:00.00   21:14.61  
              35.99     1:13.14 (37.15)     1:50.92 (37.78)     2:29.21 (38.29)
        3:07.40 (38.19)     3:45.77 (38.37)     4:24.15 (38.38)     5:02.78 (38.63)
        5:41.16 (38.38)     6:19.46 (38.30)     6:57.89 (38.43)     7:36.36 (38.47)
        8:14.61 (38.25)     8:53.16 (38.55)     9:31.60 (38.44)    10:09.98 (38.38)
       10:48.38 (38.40)    11:27.24 (38.86)    12:06.10 (38.86)    12:44.98 (38.88)
       13:23.68 (38.70)    14:02.87 (39.19)    14:41.95 (39.08)    15:21.03 (39.08)
       16:00.12 (39.09)    16:39.28 (39.16)    17:18.42 (39.14)    17:57.74 (39.32)
       18:37.01 (39.27)    19:16.55 (39.54)    19:56.31 (39.76)    20:36.05 (39.74)
       21:14.61 (38.56)
  3 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE   21:57.32   21:48.06  
              33.58     1:10.63 (37.05)     1:48.78 (38.15)     2:27.59 (38.81)
        3:07.03 (39.44)     3:46.65 (39.62)     4:26.82 (40.17)     5:06.79 (39.97)
        5:46.73 (39.94)     6:26.69 (39.96)     7:07.05 (40.36)     7:46.93 (39.88)
        8:26.77 (39.84)     9:06.69 (39.92)     9:46.63 (39.94)    10:26.45 (39.82)
       11:06.29 (39.84)    11:45.81 (39.52)    12:25.97 (40.16)    13:05.77 (39.80)
       13:45.58 (39.81)    14:25.06 (39.48)    15:04.83 (39.77)    15:44.54 (39.71)
       16:24.82 (40.28)    17:05.41 (40.59)    17:45.80 (40.39)    18:25.96 (40.16)
       19:06.48 (40.52)    19:47.24 (40.76)    20:28.10 (40.86)    21:08.76 (40.66)
       21:48.06 (39.30)
  4 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE   25:29.00   24:43.27  
              40.38     1:25.11 (44.73)     2:10.45 (45.34)     2:56.24 (45.79)
        3:41.41 (45.17)     4:26.75 (45.34)     5:11.96 (45.21)     5:57.33 (45.37)
        6:42.74 (45.41)     7:27.87 (45.13)     8:12.44 (44.57)     8:57.63 (45.19)
        9:42.65 (45.02)    10:27.32 (44.67)    11:11.85 (44.53)    11:57.34 (45.49)
       12:42.62 (45.28)    13:28.63 (46.01)    14:13.79 (45.16)    14:59.29 (45.50)
       15:44.04 (44.75)    16:29.20 (45.16)    17:14.22 (45.02)    17:59.15 (44.93)
       18:44.02 (44.87)    19:29.12 (45.10)    20:14.55 (45.43)    20:59.63 (45.08)
       21:45.45 (45.82)    22:30.21 (44.76)    23:15.37 (45.16)    24:00.09 (44.72)
       24:43.27 (43.18)
  5 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE    25:00.00   25:13.22  
              40.71     1:24.27 (43.56)     2:08.63 (44.36)     2:53.50 (44.87)
        3:38.37 (44.87)     4:23.42 (45.05)     5:08.83 (45.41)     5:54.65 (45.82)
        6:40.62 (45.97)     7:26.55 (45.93)     8:12.09 (45.54)     8:58.29 (46.20)
        9:43.87 (45.58)    10:30.05 (46.18)    11:15.97 (45.92)    12:01.98 (46.01)
       12:48.08 (46.10)    13:34.44 (46.36)    14:20.60 (46.16)    15:06.84 (46.24)
       15:53.28 (46.44)    16:39.82 (46.54)    17:26.61 (46.79)    18:13.47 (46.86)
       19:00.19 (46.72)    19:46.95 (46.76)    20:33.58 (46.63)    21:20.50 (46.92)
       22:07.62 (47.12)    22:54.72 (47.10)    23:41.31 (46.59)    24:27.69 (46.38)
       25:13.22 (45.53)
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:16.49   4/23/2015 C PETERSEN                                
     NE-LMSC: N 19:13.73        2008 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearl, Carol              51 Charles River-NE    21:10.00   20:28.12  
              33.49     1:10.02 (36.53)     1:47.51 (37.49)     2:25.23 (37.72)
        3:03.28 (38.05)     3:41.07 (37.79)     4:18.91 (37.84)     4:56.53 (37.62)
        5:34.57 (38.04)     6:12.42 (37.85)     6:49.83 (37.41)     7:27.85 (38.02)
        8:05.58 (37.73)     8:43.56 (37.98)     9:21.05 (37.49)     9:59.05 (38.00)
       10:36.18 (37.13)    11:12.17 (35.99)    11:48.46 (36.29)    12:24.91 (36.45)
       13:02.15 (37.24)    13:39.20 (37.05)    14:16.19 (36.99)    14:53.43 (37.24)
       15:31.02 (37.59)    16:08.45 (37.43)    16:46.02 (37.57)    17:23.78 (37.76)
       18:01.04 (37.26)    18:38.70 (37.66)    19:16.22 (37.52)    19:52.42 (36.20)
       20:28.12 (35.70)
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE        20:45.50   21:05.18  
              35.84     1:12.71 (36.87)     1:50.44 (37.73)     2:28.75 (38.31)
        3:07.03 (38.28)     3:45.31 (38.28)     4:23.58 (38.27)     5:02.04 (38.46)
        5:40.13 (38.09)     6:18.37 (38.24)     6:56.61 (38.24)     7:34.72 (38.11)
        8:12.82 (38.10)     8:51.08 (38.26)     9:29.17 (38.09)    10:07.16 (37.99)
       10:45.57 (38.41)    11:23.77 (38.20)    12:02.01 (38.24)    12:40.21 (38.20)
       13:18.70 (38.49)    13:57.38 (38.68)    14:35.92 (38.54)    15:14.50 (38.58)
       15:53.01 (38.51)    16:31.97 (38.96)    17:11.15 (39.18)    17:50.04 (38.89)
       18:29.23 (39.19)    19:08.21 (38.98)    19:47.59 (39.38)    20:26.85 (39.26)
       21:05.18 (38.33)
  3 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE   22:04.00   22:01.74  
              35.97     1:15.75 (39.78)     1:55.61 (39.86)     2:36.17 (40.56)
        3:17.49 (41.32)     3:58.71 (41.22)     4:40.19 (41.48)     5:20.35 (40.16)
        6:00.57 (40.22)     6:40.73 (40.16)     7:20.79 (40.06)     8:00.79 (40.00)
        8:41.50 (40.71)     9:21.96 (40.46)    10:01.74 (39.78)    10:41.68 (39.94)
       11:22.04 (40.36)    12:02.57 (40.53)    12:43.18 (40.61)    13:23.83 (40.65)
       14:04.21 (40.38)    14:44.76 (40.55)    15:25.57 (40.81)    16:05.48 (39.91)
       16:45.82 (40.34)    17:25.83 (40.01)    18:06.19 (40.36)    18:46.11 (39.92)
       19:26.15 (40.04)    20:05.74 (39.59)    20:45.77 (40.03)    21:24.43 (38.66)
       22:01.74 (37.31)
  4 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE    23:24.54   23:20.39  
              39.32     1:21.06 (41.74)     2:03.92 (42.86)     2:46.88 (42.96)
        3:29.88 (43.00)     4:12.83 (42.95)     4:55.71 (42.88)     5:38.07 (42.36)
        6:21.09 (43.02)     7:03.84 (42.75)     7:46.85 (43.01)     8:29.87 (43.02)
        9:12.66 (42.79)     9:55.07 (42.41)    10:37.76 (42.69)    11:19.88 (42.12)
       12:02.00 (42.12)    12:44.36 (42.36)    13:26.91 (42.55)    14:09.48 (42.57)
       14:51.76 (42.28)    15:34.11 (42.35)    16:16.78 (42.67)    16:59.67 (42.89)
       17:42.69 (43.02)    18:25.07 (42.38)    19:07.83 (42.76)    19:50.39 (42.56)
       20:33.03 (42.64)    21:15.72 (42.69)    21:58.00 (42.28)    22:39.92 (41.92)
       23:20.39 (40.47)
  5 Crans, Mara               50 Maine Masters-NE    24:58.01   24:09.00  
              38.32     1:19.72 (41.40)     2:02.50 (42.78)     2:45.43 (42.93)
        3:29.40 (43.97)     4:12.65 (43.25)     4:56.63 (43.98)     5:40.22 (43.59)
        6:25.07 (44.85)     7:09.38 (44.31)     7:55.00 (45.62)     8:39.30 (44.30)
        9:24.76 (45.46)    10:09.52 (44.76)    10:54.58 (45.06)    11:39.17 (44.59)
       12:23.77 (44.60)    13:07.48 (43.71)    13:52.25 (44.77)    14:36.52 (44.27)
       15:22.11 (45.59)    16:05.78 (43.67)    16:50.39 (44.61)    17:34.10 (43.71)
       18:18.64 (44.54)    19:03.06 (44.42)    19:47.12 (44.06)    20:30.89 (43.77)
       21:15.83 (44.94)    22:00.39 (44.56)    22:43.81 (43.42)    23:27.18 (43.37)
       24:09.00 (41.82)
  6 Steruska, Jana            51 Great Bay-NE        25:30.00   24:37.51  
              42.03     1:27.71 (45.68)     2:13.96 (46.25)     2:59.68 (45.72)
        3:44.88 (45.20)     4:31.08 (46.20)     5:15.93 (44.85)     6:00.99 (45.06)
        6:46.03 (45.04)     7:31.38 (45.35)     8:16.46 (45.08)     9:01.20 (44.74)
        9:46.00 (44.80)    10:31.61 (45.61)    11:16.71 (45.10)    12:01.80 (45.09)
       12:47.03 (45.23)    13:31.51 (44.48)    14:16.22 (44.71)    15:01.43 (45.21)
       15:46.09 (44.66)    16:30.94 (44.85)    17:15.21 (44.27)    18:00.10 (44.89)
       18:45.43 (45.33)    19:29.25 (43.82)    20:13.22 (43.97)    20:58.00 (44.78)
       21:42.52 (44.52)    22:26.65 (44.13)    23:10.71 (44.06)    23:55.13 (44.42)
       24:37.51 (42.38)
  7 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE   25:00.00   27:03.79  
              43.52     1:31.01 (47.49)     2:19.29 (48.28)     3:07.66 (48.37)
        3:56.69 (49.03)     4:46.09 (49.40)     5:36.35 (50.26)     6:26.19 (49.84)
        7:15.85 (49.66)     8:04.78 (48.93)     8:54.49 (49.71)     9:44.08 (49.59)
       10:33.78 (49.70)    11:23.21 (49.43)    12:13.14 (49.93)    13:02.80 (49.66)
       13:53.66 (50.86)    14:43.44 (49.78)    15:33.76 (50.32)    16:23.32 (49.56)
       17:13.52 (50.20)    18:03.12 (49.60)    18:53.47 (50.35)    19:43.80 (50.33)
       20:33.97 (50.17)    21:23.90 (49.93)    22:13.75 (49.85)    23:03.33 (49.58)
       23:52.02 (48.69)    24:40.29 (48.27)    25:29.83 (49.54)    26:19.41 (49.58)
       27:03.79 (44.38)
  8 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE        30:00.00   27:35.05  
              40.74     1:25.84 (45.10)     2:12.93 (47.09)     3:00.66 (47.73)
        3:49.43 (48.77)     4:38.87 (49.44)     5:28.63 (49.76)     6:18.61 (49.98)
        7:08.83 (50.22)     7:59.09 (50.26)     8:48.78 (49.69)     9:39.97 (51.19)
       10:30.90 (50.93)    11:22.02 (51.12)    12:13.85 (51.83)    13:04.89 (51.04)
       13:55.88 (50.99)    14:47.11 (51.23)    15:37.83 (50.72)    16:29.50 (51.67)
       17:21.37 (51.87)    18:12.91 (51.54)    19:04.00 (51.09)    19:55.36 (51.36)
       20:47.32 (51.96)    21:38.52 (51.20)    22:29.16 (50.64)    23:20.68 (51.52)
       24:12.20 (51.52)    25:03.68 (51.48)    25:55.18 (51.50)    26:46.48 (51.30)
       27:35.05 (48.57)
  9 DiSilvestro, Julie        51 South County Y-NE   29:00.00   28:19.30  
              48.36     1:38.85 (50.49)     2:30.64 (51.79)     3:21.48 (50.84)
        4:13.11 (51.63)     5:05.14 (52.03)     5:57.49 (52.35)     6:47.87 (50.38)
        7:40.27 (52.40)     8:32.16 (51.89)     9:23.67 (51.51)    10:16.20 (52.53)
       11:07.39 (51.19)    11:58.68 (51.29)    12:50.52 (51.84)    13:43.36 (52.84)
       14:34.76 (51.40)    15:26.49 (51.73)    16:18.20 (51.71)    17:10.26 (52.06)
       18:02.71 (52.45)    18:55.39 (52.68)    19:47.75 (52.36)    20:40.20 (52.45)
       21:32.81 (52.61)    22:25.23 (52.42)    23:17.94 (52.71)    24:10.61 (52.67)
       25:02.27 (51.66)    25:53.18 (50.91)    26:43.76 (50.58)    27:32.90 (49.14)
       28:19.30 (46.40)
 10 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE        27:00.00   28:19.67  
              45.86     1:35.53 (49.67)     2:27.08 (51.55)     3:19.12 (52.04)
        4:10.78 (51.66)     5:02.40 (51.62)     5:54.12 (51.72)     6:45.64 (51.52)
        7:37.94 (52.30)     8:29.20 (51.26)     9:21.08 (51.88)    10:13.05 (51.97)
       11:04.90 (51.85)    11:57.22 (52.32)    12:47.94 (50.72)    13:39.73 (51.79)
       14:31.80 (52.07)    15:23.09 (51.29)    16:15.90 (52.81)    17:07.70 (51.80)
       18:00.75 (53.05)    18:52.80 (52.05)    19:45.04 (52.24)    20:36.69 (51.65)
       21:28.84 (52.15)    22:22.55 (53.71)    23:13.04 (50.49)    24:05.00 (51.96)
       24:57.24 (52.24)    25:49.40 (52.16)    26:40.83 (51.43)    27:31.73 (50.90)
       28:19.67 (47.94)
 11 Beconi, Maria             53 Minuteman-NE        35:00.00   29:23.49  
              47.80     1:39.05 (51.25)     2:31.64 (52.59)     3:24.99 (53.35)
        4:17.90 (52.91)     5:11.57 (53.67)     6:04.56 (52.99)     6:58.72 (54.16)
        7:52.56 (53.84)     8:46.48 (53.92)     9:39.49 (53.01)    10:33.83 (54.34)
       11:28.32 (54.49)    12:21.06 (52.74)    13:16.47 (55.41)    14:11.67 (55.20)
       15:04.93 (53.26)    15:58.81 (53.88)    16:53.61 (54.80)    17:47.83 (54.22)
       18:41.98 (54.15)    19:35.37 (53.39)    20:29.28 (53.91)    21:22.50 (53.22)
       22:16.06 (53.56)    23:09.09 (53.03)    24:04.13 (55.04)    24:57.59 (53.46)
       25:51.92 (54.33)    26:46.01 (54.09)    27:39.21 (53.20)    28:32.30 (53.09)
       29:23.49 (51.19)
 12 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE   29:00.00   30:23.01  
              47.05     1:38.01 (50.96)     2:31.19 (53.18)     3:26.77 (55.58)
        4:21.23 (54.46)     5:16.55 (55.32)     6:11.57 (55.02)     7:06.88 (55.31)
        8:02.04 (55.16)     8:57.39 (55.35)     9:52.38 (54.99)    10:48.25 (55.87)
       11:43.62 (55.37)    12:38.53 (54.91)    13:34.56 (56.03)    14:30.08 (55.52)
       15:25.92 (55.84)    16:21.10 (55.18)    17:15.89 (54.79)    18:12.34 (56.45)
       19:08.04 (55.70)    20:04.30 (56.26)    20:59.62 (55.32)    21:55.30 (55.68)
       22:51.20 (55.90)    23:48.07 (56.87)    24:44.75 (56.68)    25:40.57 (55.82)
       26:37.35 (56.78)    27:33.29 (55.94)    28:30.34 (57.05)    29:26.31 (55.97)
       30:23.01 (56.70)
 -- Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE   23:30.00         NS  
 
Event 1  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 19:19.89        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nievergelt, Juli          56 King Fins-NE        20:05.51   20:07.37  
              33.17     1:08.33 (35.16)     1:44.60 (36.27)     2:21.29 (36.69)
        2:57.89 (36.60)     3:34.70 (36.81)     4:11.91 (37.21)     4:48.66 (36.75)
        5:24.92 (36.26)     6:02.00 (37.08)     6:38.99 (36.99)     7:15.99 (37.00)
        7:52.78 (36.79)     8:29.57 (36.79)     9:06.44 (36.87)     9:43.56 (37.12)
       10:20.43 (36.87)    10:57.14 (36.71)    11:34.05 (36.91)    12:10.82 (36.77)
       12:47.73 (36.91)    13:24.58 (36.85)    14:01.58 (37.00)    14:38.40 (36.82)
       15:15.37 (36.97)    15:51.89 (36.52)    16:28.77 (36.88)    17:06.09 (37.32)
       17:42.76 (36.67)    18:19.21 (36.45)    18:55.87 (36.66)    19:32.29 (36.42)
       20:07.37 (35.08)
  2 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE 21:42.70   21:30.69  
              35.76     1:13.74 (37.98)     1:52.31 (38.57)     2:30.31 (38.00)
        3:09.22 (38.91)     3:48.12 (38.90)     4:27.05 (38.93)     5:06.27 (39.22)
        5:45.51 (39.24)     6:24.55 (39.04)     7:03.38 (38.83)     7:42.08 (38.70)
        8:20.85 (38.77)     8:59.48 (38.63)     9:38.64 (39.16)    10:17.63 (38.99)
       10:56.45 (38.82)    11:36.41 (39.96)    12:15.46 (39.05)    12:54.28 (38.82)
       13:33.79 (39.51)    14:13.47 (39.68)    14:53.72 (40.25)    15:33.05 (39.33)
       16:12.99 (39.94)    16:53.11 (40.12)    17:33.26 (40.15)    18:13.37 (40.11)
       18:53.93 (40.56)    19:33.39 (39.46)    20:12.99 (39.60)    20:53.11 (40.12)
       21:30.69 (37.58)
  3 Hecox, Rebecca            55 SweetWater Swim-NE  22:20.00   22:19.31  
              35.49     1:12.63 (37.14)     1:51.58 (38.95)     2:30.77 (39.19)
        3:11.33 (40.56)     3:51.64 (40.31)     4:32.91 (41.27)     5:13.95 (41.04)
        5:55.66 (41.71)     6:37.78 (42.12)     7:18.98 (41.20)     8:00.51 (41.53)
        8:41.82 (41.31)     9:22.86 (41.04)    10:04.23 (41.37)    10:46.11 (41.88)
       11:26.51 (40.40)    12:07.44 (40.93)    12:49.03 (41.59)    13:30.92 (41.89)
       14:11.85 (40.93)    14:53.14 (41.29)    15:33.86 (40.72)    16:15.01 (41.15)
       16:55.51 (40.50)    17:36.73 (41.22)    18:17.30 (40.57)    18:58.29 (40.99)
       19:38.87 (40.58)    20:18.93 (40.06)    20:59.53 (40.60)    21:39.52 (39.99)
       22:19.31 (39.79)
  4 Saint Aubin, Patricia     59 NEM Unattached-NE   24:00.00   23:55.46  
              41.32     1:25.10 (43.78)     2:08.55 (43.45)     2:51.88 (43.33)
        3:35.07 (43.19)     4:18.58 (43.51)     5:02.08 (43.50)     5:45.08 (43.00)
        6:28.61 (43.53)     7:12.05 (43.44)     7:55.71 (43.66)     8:39.07 (43.36)
        9:22.52 (43.45)    10:05.81 (43.29)    10:48.91 (43.10)    11:31.93 (43.02)
       12:14.99 (43.06)    13:01.63 (46.64)    13:44.04 (42.41)    14:30.44 (46.40)
       15:13.94 (43.50)    15:57.27 (43.33)    16:40.51 (43.24)    17:24.29 (43.78)
       18:08.19 (43.90)    18:51.61 (43.42)    19:35.55 (43.94)    20:19.15 (43.60)
       21:03.26 (44.11)    21:46.79 (43.53)    22:29.96 (43.17)    23:13.16 (43.20)
       23:55.46 (42.30)
  5 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE        25:00.00   24:02.44  
              37.13     1:19.52 (42.39)     2:03.89 (44.37)     2:48.67 (44.78)
        3:33.02 (44.35)     4:18.12 (45.10)     5:02.76 (44.64)     5:47.23 (44.47)
        6:31.47 (44.24)     7:15.85 (44.38)     8:00.02 (44.17)     8:44.36 (44.34)
        9:28.37 (44.01)    10:12.53 (44.16)    10:56.84 (44.31)    11:40.97 (44.13)
       12:25.13 (44.16)    13:08.63 (43.50)    13:52.89 (44.26)    14:37.23 (44.34)
       15:21.56 (44.33)    16:06.06 (44.50)    16:50.75 (44.69)    17:35.47 (44.72)
       18:19.43 (43.96)    19:03.98 (44.55)    19:47.97 (43.99)    20:31.50 (43.53)
       21:15.12 (43.62)    21:58.07 (42.95)    22:40.53 (42.46)    23:22.64 (42.11)
       24:02.44 (39.80)
  6 Kripke, Liz               55 ABC Masters-NE      25:15.60   24:57.30  
              39.64     1:22.56 (42.92)     2:07.42 (44.86)     2:53.45 (46.03)
        3:38.89 (45.44)     4:24.90 (46.01)     5:10.76 (45.86)     5:56.60 (45.84)
        6:42.24 (45.64)     7:28.17 (45.93)     8:13.78 (45.61)     8:59.90 (46.12)
        9:45.63 (45.73)    10:31.09 (45.46)    11:16.37 (45.28)    12:01.87 (45.50)
       12:47.41 (45.54)    13:33.83 (46.42)    14:19.47 (45.64)    15:05.59 (46.12)
       15:51.62 (46.03)    16:37.49 (45.87)    17:23.62 (46.13)    18:09.79 (46.17)
       18:55.45 (45.66)    19:41.49 (46.04)    20:27.50 (46.01)    21:13.25 (45.75)
       21:58.65 (45.40)    22:44.63 (45.98)    23:29.95 (45.32)    24:14.03 (44.08)
       24:57.30 (43.27)
  7 Caine, Claire             57 JCC Newton-NE       32:00.00   27:25.95  
              46.57     1:35.52 (48.95)     2:24.83 (49.31)     3:14.44 (49.61)
        4:04.51 (50.07)     4:53.93 (49.42)     5:43.53 (49.60)     6:33.11 (49.58)
        7:22.88 (49.77)     8:12.57 (49.69)     9:02.19 (49.62)     9:51.98 (49.79)
       10:42.33 (50.35)    11:32.41 (50.08)    12:22.48 (50.07)    13:12.45 (49.97)
       14:02.64 (50.19)    14:52.71 (50.07)    15:43.47 (50.76)    16:34.37 (50.90)
       17:24.98 (50.61)    18:15.14 (50.16)    19:05.34 (50.20)    19:55.86 (50.52)
       20:46.80 (50.94)    21:36.90 (50.10)    22:27.20 (50.30)    23:18.11 (50.91)
       24:07.99 (49.88)    24:58.44 (50.45)    25:48.55 (50.11)    26:38.08 (49.53)
       27:25.95 (47.87)
  8 Rodewig, Beth             55 South County Y-NE   28:53.00   28:17.83  
              44.54     1:34.05 (49.51)     2:24.59 (50.54)     3:16.42 (51.83)
        4:08.57 (52.15)     5:00.79 (52.22)     5:52.29 (51.50)     6:42.78 (50.49)
        7:34.47 (51.69)     8:26.24 (51.77)     9:17.58 (51.34)    10:09.75 (52.17)
       11:02.33 (52.58)    11:52.99 (50.66)    12:45.25 (52.26)    13:38.91 (53.66)
       14:30.75 (51.84)    15:22.50 (51.75)    16:15.33 (52.83)    17:08.02 (52.69)
       18:00.60 (52.58)    18:52.45 (51.85)    19:45.07 (52.62)    20:36.34 (51.27)
       21:29.64 (53.30)    22:22.08 (52.44)    23:13.28 (51.20)    24:04.93 (51.65)
       24:58.10 (53.17)    25:48.82 (50.72)    26:40.00 (51.18)    27:29.92 (49.92)
       28:17.83 (47.91)
  9 Florio-Jefferys, Joanna   58 Pittsfield YMCA-NE  28:50.00   29:19.03  
              44.60     1:35.24 (50.64)     2:28.81 (53.57)     3:23.42 (54.61)
        4:17.24 (53.82)     5:10.89 (53.65)     6:03.92 (53.03)     6:57.12 (53.20)
        7:51.14 (54.02)     8:44.22 (53.08)     9:37.87 (53.65)    10:30.87 (53.00)
       11:25.07 (54.20)    12:20.22 (55.15)    13:14.84 (54.62)    14:09.19 (54.35)
       15:02.51 (53.32)    15:56.44 (53.93)    16:51.03 (54.59)    17:43.61 (52.58)
       18:37.93 (54.32)    19:31.03 (53.10)    20:25.39 (54.36)    21:19.25 (53.86)
       22:12.90 (53.65)    23:07.04 (54.14)    24:00.78 (53.74)    24:55.35 (54.57)
       25:49.47 (54.12)    26:43.22 (53.75)    27:36.05 (52.83)    28:28.11 (52.06)
       29:19.03 (50.92)
 10 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE        28:30.00   29:39.13  
              49.43     1:41.10 (51.67)     2:34.07 (52.97)     3:27.35 (53.28)
        4:21.07 (53.72)     5:14.82 (53.75)     6:08.32 (53.50)     7:01.65 (53.33)
        7:55.87 (54.22)     8:49.77 (53.90)     9:43.66 (53.89)    10:37.63 (53.97)
       11:31.72 (54.09)    12:25.85 (54.13)    13:20.40 (54.55)    14:14.28 (53.88)
       15:09.37 (55.09)    16:03.13 (53.76)    16:57.57 (54.44)    17:51.77 (54.20)
       18:46.45 (54.68)    19:40.78 (54.33)    20:35.53 (54.75)    21:30.37 (54.84)
       22:24.66 (54.29)    23:19.68 (55.02)    24:14.37 (54.69)    25:09.74 (55.37)
       26:04.79 (55.05)    26:59.41 (54.62)    27:54.21 (54.80)    28:47.93 (53.72)
       29:39.13 (51.20)
 11 Laramie, Catherine        59 Greenwood-NE        40:00.00   41:41.57  
            1:08.80   2:26.42 (1:17.62)   3:40.58 (1:14.16)   4:55.83 (1:15.25)
      6:11.37 (1:15.54)   7:25.56 (1:14.19)   8:39.34 (1:13.78)   9:54.25 (1:14.91)
     11:09.99 (1:15.74)  12:24.35 (1:14.36)  13:38.85 (1:14.50)  14:56.23 (1:17.38)
     16:12.97 (1:16.74)  17:27.47 (1:14.50)  18:46.15 (1:18.68)  20:02.29 (1:16.14)
     21:18.60 (1:16.31)  22:34.47 (1:15.87)  23:52.38 (1:17.91)  25:09.51 (1:17.13)
     26:27.64 (1:18.13)  27:42.90 (1:15.26)  28:59.82 (1:16.92)  30:16.33 (1:16.51)
     31:33.49 (1:17.16)  32:50.48 (1:16.99)  34:08.63 (1:18.15)  35:24.59 (1:15.96)
     36:39.27 (1:14.68)  37:54.44 (1:15.17)  39:11.18 (1:16.74)  40:26.84 (1:15.66)
     41:41.57 (1:14.73)
 
Event 1  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:43.99   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 22:02.32        2013 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR  22:59.00   22:31.26  
              37.09     1:17.39 (40.30)     1:59.17 (41.78)     2:41.36 (42.19)
        3:23.24 (41.88)     4:05.26 (42.02)     4:47.14 (41.88)     5:28.57 (41.43)
        6:10.50 (41.93)     6:52.11 (41.61)     7:33.56 (41.45)     8:14.72 (41.16)
        8:56.12 (41.40)     9:37.15 (41.03)    10:18.18 (41.03)    10:59.29 (41.11)
       11:40.36 (41.07)    12:21.23 (40.87)    13:02.05 (40.82)    13:43.16 (41.11)
       14:24.15 (40.99)    15:05.56 (41.41)    15:46.51 (40.95)    16:27.66 (41.15)
       17:08.37 (40.71)    17:49.60 (41.23)    18:30.03 (40.43)    19:10.84 (40.81)
       19:51.57 (40.73)    20:32.00 (40.43)    21:12.84 (40.84)    21:53.13 (40.29)
       22:31.26 (38.13)
  2 Fox, Liz                  62 Marthas Vineyard-NE 28:30.00   28:16.98  
              45.25     1:36.22 (50.97)     2:27.95 (51.73)     3:18.55 (50.60)
        4:09.79 (51.24)     5:01.20 (51.41)     5:52.53 (51.33)     6:43.49 (50.96)
        7:35.20 (51.71)     8:26.89 (51.69)     9:19.04 (52.15)    10:10.19 (51.15)
       11:01.14 (50.95)    11:52.93 (51.79)    12:45.17 (52.24)    13:37.55 (52.38)
       14:29.76 (52.21)    15:22.47 (52.71)    16:13.86 (51.39)    17:05.12 (51.26)
       17:57.28 (52.16)    18:49.79 (52.51)    19:41.82 (52.03)    20:33.85 (52.03)
       21:26.14 (52.29)    22:19.12 (52.98)    23:11.79 (52.67)    24:03.31 (51.52)
       24:55.86 (52.55)    25:48.32 (52.46)    26:38.86 (50.54)    27:30.15 (51.29)
       28:16.98 (46.83)
  3 Twomey, Maura             60 Charles River-NE    26:29.24   28:31.36  
              48.99     1:40.22 (51.23)     2:32.68 (52.46)     3:24.77 (52.09)
        4:16.87 (52.10)     5:09.33 (52.46)     6:01.86 (52.53)     6:54.14 (52.28)
        7:45.90 (51.76)     8:37.80 (51.90)     9:30.04 (52.24)    10:22.15 (52.11)
       11:14.13 (51.98)    12:05.42 (51.29)    12:57.45 (52.03)    13:49.43 (51.98)
       14:41.48 (52.05)    15:33.54 (52.06)    16:25.24 (51.70)    17:17.70 (52.46)
       18:09.69 (51.99)    19:01.52 (51.83)    19:53.63 (52.11)    20:45.41 (51.78)
       21:37.22 (51.81)    22:29.82 (52.60)    23:21.96 (52.14)    24:13.75 (51.79)
       25:06.24 (52.49)    25:58.17 (51.93)    26:49.66 (51.49)    27:41.09 (51.43)
       28:31.36 (50.27)
  4 Penniman, Mary Crain      64 ABC Masters-NE      30:55.00   29:46.78  
              48.64     1:40.09 (51.45)     2:34.52 (54.43)     3:28.42 (53.90)
        4:23.10 (54.68)     5:17.16 (54.06)     6:11.23 (54.07)     7:06.56 (55.33)
        8:00.50 (53.94)     8:53.89 (53.39)     9:48.02 (54.13)    10:42.17 (54.15)
       11:36.29 (54.12)    12:30.68 (54.39)    13:25.02 (54.34)    14:20.42 (55.40)
       15:15.14 (54.72)    16:10.65 (55.51)    17:06.50 (55.85)    18:01.97 (55.47)
       18:56.65 (54.68)    19:51.23 (54.58)    20:46.18 (54.95)    21:42.50 (56.32)
       22:36.84 (54.34)    23:31.26 (54.42)    24:27.18 (55.92)    25:21.05 (53.87)
       26:15.14 (54.09)    27:08.96 (53.82)    28:02.49 (53.53)    28:55.11 (52.62)
       29:46.78 (51.67)
  5 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE   34:00.00   32:14.06  
              49.88     1:43.91 (54.03)     2:39.94 (56.03)     3:35.80 (55.86)
        4:30.78 (54.98)     5:29.62 (58.84)     6:26.01 (56.39)     7:25.34 (59.33)
        8:23.07 (57.73)     9:20.67 (57.60)    10:20.42 (59.75)    11:20.21 (59.79)
     12:20.62 (1:00.41)  13:20.82 (1:00.20)  14:21.28 (1:00.46)    15:20.74 (59.46)
       16:20.57 (59.83)    17:20.36 (59.79)  18:20.86 (1:00.50)    19:20.48 (59.62)
       20:19.49 (59.01)  21:19.93 (1:00.44)  22:21.21 (1:01.28)  23:22.22 (1:01.01)
       24:20.73 (58.51)  25:21.10 (1:00.37)    26:20.37 (59.27)    27:20.24 (59.87)
       28:19.97 (59.73)    29:19.26 (59.29)  30:20.89 (1:01.63)    31:19.34 (58.45)
       32:14.06 (54.72)
 
Event 1  Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:43.29  11/12/2016 S LOFTUS-CHARLEY                          
     NE-LMSC: N 22:47.69        2016 Christie Hayes                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy         65 Binghamton Univ-NI  23:01.05   23:12.17  
              38.51     1:19.02 (40.51)     2:01.07 (42.05)     2:43.66 (42.59)
        3:25.96 (42.30)     4:08.44 (42.48)     4:51.13 (42.69)     5:34.25 (43.12)
        6:16.93 (42.68)     6:59.76 (42.83)     7:42.43 (42.67)     8:24.71 (42.28)
        9:07.37 (42.66)     9:49.63 (42.26)    10:31.73 (42.10)    11:14.09 (42.36)
       11:56.56 (42.47)    12:38.54 (41.98)    13:20.38 (41.84)    14:02.42 (42.04)
       14:44.34 (41.92)    15:26.46 (42.12)    16:09.28 (42.82)    16:53.27 (43.99)
       17:36.07 (42.80)    18:18.05 (41.98)    19:00.95 (42.90)    19:42.90 (41.95)
       20:24.72 (41.82)    21:07.21 (42.49)    21:50.26 (43.05)    22:32.38 (42.12)
       23:12.17 (39.79)
  2 Case, Louise              69 Greenwood-NE        40:00.00   39:01.19  
            1:03.43   2:11.05 (1:07.62)   3:20.10 (1:09.05)   4:28.92 (1:08.82)
      5:37.05 (1:08.13)   6:45.53 (1:08.48)   7:54.37 (1:08.84)   9:03.73 (1:09.36)
     10:13.63 (1:09.90)  11:23.92 (1:10.29)  12:34.51 (1:10.59)  13:44.44 (1:09.93)
     14:54.05 (1:09.61)  16:06.66 (1:12.61)  17:17.67 (1:11.01)  18:29.11 (1:11.44)
     19:42.29 (1:13.18)  20:54.06 (1:11.77)  22:06.40 (1:12.34)  23:19.46 (1:13.06)
     24:31.06 (1:11.60)  25:42.97 (1:11.91)  26:54.65 (1:11.68)  28:06.82 (1:12.17)
     29:20.38 (1:13.56)  30:32.47 (1:12.09)  31:44.22 (1:11.75)  32:57.03 (1:12.81)
     34:09.31 (1:12.28)  35:23.09 (1:13.78)  36:34.04 (1:10.95)  37:48.74 (1:14.70)
     39:01.19 (1:12.45)
  3 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE    51:02.66   52:27.82  
            1:21.47   2:49.88 (1:28.41)   4:19.76 (1:29.88)   5:51.09 (1:31.33)
      7:23.67 (1:32.58)   8:53.56 (1:29.89)  10:27.72 (1:34.16)  12:00.16 (1:32.44)
     13:31.50 (1:31.34)  15:04.66 (1:33.16)  16:37.18 (1:32.52)  18:11.16 (1:33.98)
     19:44.63 (1:33.47)  21:18.58 (1:33.95)  22:54.73 (1:36.15)  24:26.75 (1:32.02)
     26:04.12 (1:37.37)  27:41.60 (1:37.48)  29:17.59 (1:35.99)  30:57.78 (1:40.19)
     32:35.81 (1:38.03)  34:12.55 (1:36.74)  35:48.97 (1:36.42)  37:26.51 (1:37.54)
     39:04.14 (1:37.63)  40:43.77 (1:39.63)  42:23.48 (1:39.71)  44:06.11 (1:42.63)
     45:45.90 (1:39.79)  47:26.15 (1:40.25)                            50:48.57 ( )
     52:27.82 (1:39.25)
 
Event 2  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
     NE-LMSC: N 17:04.66        2002 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerard, William           24 Connecticut-CT      19:00.00   19:08.36  
              29.26     1:02.29 (33.03)     1:36.16 (33.87)     2:10.31 (34.15)
        2:44.77 (34.46)     3:19.42 (34.65)     3:54.35 (34.93)     4:29.15 (34.80)
        5:03.74 (34.59)     5:38.81 (35.07)     6:14.03 (35.22)     6:49.15 (35.12)
        7:24.70 (35.55)     8:00.09 (35.39)     8:35.43 (35.34)     9:10.59 (35.16)
        9:46.07 (35.48)    10:21.50 (35.43)    10:56.56 (35.06)    11:32.17 (35.61)
       12:07.59 (35.42)    12:42.98 (35.39)    13:18.45 (35.47)    13:54.19 (35.74)
       14:29.86 (35.67)    15:05.35 (35.49)    15:40.82 (35.47)    16:16.35 (35.53)
       16:51.99 (35.64)    17:27.86 (35.87)    18:02.98 (35.12)    18:37.18 (34.20)
       19:08.36 (31.18)
  2 Lee, Joon-Ho              24 Minuteman-NE        19:22.08   19:10.86  
              29.13     1:01.71 (32.58)     1:35.41 (33.70)     2:09.88 (34.47)
        2:44.53 (34.65)     3:19.31 (34.78)     3:54.63 (35.32)     4:30.05 (35.42)
        5:05.31 (35.26)     5:40.50 (35.19)     6:15.75 (35.25)     6:50.82 (35.07)
        7:26.07 (35.25)     8:01.05 (34.98)     8:36.33 (35.28)     9:11.82 (35.49)
        9:47.22 (35.40)    10:22.81 (35.59)    10:58.21 (35.40)    11:33.65 (35.44)
       12:09.11 (35.46)    12:44.38 (35.27)    13:19.96 (35.58)    13:55.39 (35.43)
       14:30.91 (35.52)    15:06.36 (35.45)    15:41.76 (35.40)    16:16.94 (35.18)
       16:52.40 (35.46)    17:27.72 (35.32)    18:02.49 (34.77)    18:37.08 (34.59)
       19:10.86 (33.78)
  3 Larkins, William          22 Maine Masters-NE    20:51.78   20:57.04  
              35.20     1:12.01 (36.81)     1:49.88 (37.87)     2:28.22 (38.34)
        3:05.91 (37.69)     3:43.41 (37.50)     4:21.42 (38.01)     4:59.73 (38.31)
        5:37.82 (38.09)     6:15.69 (37.87)     6:54.04 (38.35)     7:32.33 (38.29)
        8:11.04 (38.71)     8:49.83 (38.79)     9:28.77 (38.94)    10:07.55 (38.78)
       10:45.80 (38.25)    11:24.67 (38.87)    12:03.01 (38.34)    12:41.53 (38.52)
       13:19.99 (38.46)    13:58.24 (38.25)    14:36.21 (37.97)    15:14.82 (38.61)
       15:53.17 (38.35)    16:31.69 (38.52)    17:09.46 (37.77)    17:47.53 (38.07)
       18:25.82 (38.29)    19:04.22 (38.40)    19:42.26 (38.04)    20:20.63 (38.37)
       20:57.04 (36.41)
  4 Rifai, Sami               24 Charles River-NE    21:00.00   21:01.00  
              33.88     1:11.25 (37.37)     1:48.94 (37.69)     2:26.90 (37.96)
        3:05.22 (38.32)     3:43.89 (38.67)     4:22.18 (38.29)     5:00.96 (38.78)
        5:39.58 (38.62)     6:18.23 (38.65)     6:56.69 (38.46)     7:35.42 (38.73)
        8:13.73 (38.31)     8:52.41 (38.68)     9:30.97 (38.56)    10:09.64 (38.67)
       10:48.38 (38.74)    11:27.05 (38.67)    12:05.92 (38.87)    12:44.77 (38.85)
       13:23.19 (38.42)    14:02.13 (38.94)    14:40.48 (38.35)    15:18.49 (38.01)
       15:57.09 (38.60)    16:35.87 (38.78)    17:14.34 (38.47)    17:52.68 (38.34)
       18:31.21 (38.53)    19:09.51 (38.30)    19:48.21 (38.70)    20:25.65 (37.44)
       21:01.00 (35.35)
 
Event 2  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:05.42        2015 Eric Nilsson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chance, Joseph            25 Charles River-NE    17:00.00   16:36.70  
              26.95       56.72 (29.77)     1:27.18 (30.46)     1:57.31 (30.13)
        2:27.78 (30.47)     2:58.52 (30.74)     3:29.05 (30.53)     3:59.43 (30.38)
        4:29.80 (30.37)     5:00.19 (30.39)     5:30.35 (30.16)     6:00.67 (30.32)
        6:31.33 (30.66)     7:01.22 (29.89)     7:31.66 (30.44)     8:02.05 (30.39)
        8:32.47 (30.42)     9:02.80 (30.33)     9:33.22 (30.42)    10:03.57 (30.35)
       10:33.50 (29.93)    11:03.85 (30.35)    11:33.90 (30.05)    12:04.22 (30.32)
       12:34.60 (30.38)    13:05.11 (30.51)    13:35.58 (30.47)    14:06.35 (30.77)
       14:36.92 (30.57)    15:07.49 (30.57)    15:37.62 (30.13)    16:07.65 (30.03)
       16:36.70 (29.05)
  2 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL 18:53.10   18:28.66  
              29.46     1:02.34 (32.88)     1:35.68 (33.34)     2:08.95 (33.27)
        2:42.32 (33.37)     3:15.83 (33.51)     3:49.20 (33.37)     4:22.96 (33.76)
        4:56.31 (33.35)     5:29.85 (33.54)     6:03.22 (33.37)     6:36.66 (33.44)
        7:10.21 (33.55)     7:43.38 (33.17)     8:16.83 (33.45)     8:50.50 (33.67)
        9:24.18 (33.68)     9:57.91 (33.73)    10:31.43 (33.52)    11:04.79 (33.36)
       11:38.68 (33.89)    12:12.47 (33.79)    12:46.47 (34.00)    13:20.78 (34.31)
       13:55.20 (34.42)    14:29.63 (34.43)    15:04.00 (34.37)    15:38.33 (34.33)
       16:12.67 (34.34)    16:47.07 (34.40)    17:21.33 (34.26)    17:55.59 (34.26)
       18:28.66 (33.07)
  3 Schuster, Kevin           29 Great Bay-NE        19:06.76   19:13.32  
              29.48     1:02.31 (32.83)     1:36.03 (33.72)     2:10.19 (34.16)
        2:44.75 (34.56)     3:19.28 (34.53)     3:54.34 (35.06)     4:29.29 (34.95)
        5:04.46 (35.17)     5:39.74 (35.28)     6:15.21 (35.47)     6:50.71 (35.50)
        7:26.12 (35.41)     8:01.57 (35.45)     8:37.48 (35.91)     9:12.83 (35.35)
        9:48.20 (35.37)    10:23.42 (35.22)    10:58.91 (35.49)    11:34.49 (35.58)
       12:10.18 (35.69)    12:46.12 (35.94)    13:21.99 (35.87)    13:58.12 (36.13)
       14:34.02 (35.90)    15:09.46 (35.44)    15:45.01 (35.55)    16:20.06 (35.05)
       16:55.32 (35.26)    17:30.66 (35.34)    18:05.32 (34.66)    18:39.90 (34.58)
       19:13.32 (33.42)
  4 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE   20:30.99   20:20.08  
              33.33     1:09.97 (36.64)     1:47.87 (37.90)     2:25.67 (37.80)
        3:03.16 (37.49)     3:40.34 (37.18)     4:18.15 (37.81)     4:56.03 (37.88)
        5:33.20 (37.17)     6:10.57 (37.37)     6:47.56 (36.99)     7:24.83 (37.27)
        8:02.15 (37.32)     8:39.28 (37.13)     9:16.27 (36.99)     9:53.24 (36.97)
       10:30.19 (36.95)    11:06.64 (36.45)    11:43.12 (36.48)    12:19.87 (36.75)
       12:56.64 (36.77)    13:33.02 (36.38)    14:09.53 (36.51)    14:46.07 (36.54)
       15:22.66 (36.59)    15:59.83 (37.17)    16:37.28 (37.45)    17:14.86 (37.58)
       17:51.75 (36.89)    18:29.32 (37.57)    19:07.18 (37.86)    19:44.81 (37.63)
       20:20.08 (35.27)
  5 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE    25:00.00   23:54.49  
              34.80     1:13.72 (38.92)     1:54.80 (41.08)     2:37.88 (43.08)
        3:21.54 (43.66)     4:05.56 (44.02)     4:48.96 (43.40)     5:33.04 (44.08)
        6:17.61 (44.57)     7:02.37 (44.76)     7:46.61 (44.24)     8:29.92 (43.31)
        9:14.38 (44.46)     9:58.66 (44.28)    10:42.63 (43.97)    11:26.15 (43.52)
       12:09.34 (43.19)    12:53.17 (43.83)    13:37.49 (44.32)    14:20.89 (43.40)
       15:04.94 (44.05)    15:48.79 (43.85)    16:33.08 (44.29)    17:17.23 (44.15)
       18:01.70 (44.47)    18:46.55 (44.85)    19:31.24 (44.69)    20:16.00 (44.76)
       21:00.48 (44.48)    21:44.80 (44.32)    22:29.57 (44.77)    23:13.52 (43.95)
       23:54.49 (40.97)
  6 Nordin, John              27 Charles River-NE    27:40.00   24:01.53  
              35.02     1:15.80 (40.78)     1:57.51 (41.71)     2:41.44 (43.93)
        3:25.17 (43.73)     4:09.25 (44.08)     4:53.78 (44.53)     5:39.82 (46.04)
        6:25.72 (45.90)     7:10.71 (44.99)     7:56.55 (45.84)     8:42.16 (45.61)
        9:28.17 (46.01)    10:13.64 (45.47)    10:58.18 (44.54)    11:44.57 (46.39)
       12:30.29 (45.72)    13:16.27 (45.98)    14:02.01 (45.74)    14:46.16 (44.15)
       15:31.34 (45.18)    16:15.57 (44.23)    17:00.25 (44.68)    17:44.20 (43.95)
       18:28.45 (44.25)    19:10.56 (42.11)    19:53.37 (42.81)    20:36.81 (43.44)
       21:18.81 (42.00)    22:01.84 (43.03)    22:43.03 (41.19)    23:24.25 (41.22)
       24:01.53 (37.28)
  7 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE   25:37.91   25:23.11  
              38.17     1:19.83 (41.66)     2:03.16 (43.33)                    
            3:32.11 ( )     4:16.98 (44.87)     5:02.33 (45.35)     5:48.61 (46.28)
        6:35.93 (47.32)     7:21.69 (45.76)     8:07.51 (45.82)                    
            9:41.35 ( )    10:27.67 (46.32)    11:14.47 (46.80)    12:01.25 (46.78)
       12:48.50 (47.25)    13:36.34 (47.84)    14:23.48 (47.14)    15:10.92 (47.44)
       15:57.72 (46.80)    16:44.47 (46.75)    17:33.48 (49.01)    18:20.54 (47.06)
       19:09.76 (49.22)    19:57.52 (47.76)    20:45.16 (47.64)    21:33.29 (48.13)
       22:21.65 (48.36)    23:09.21 (47.56)    23:55.34 (46.13)    24:41.17 (45.83)
       25:23.11 (41.94)
 
Event 2  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:24.94        2013 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE   16:29.98   16:41.92  
              28.41       58.44 (30.03)     1:28.30 (29.86)     1:58.34 (30.04)
        2:28.39 (30.05)     2:58.59 (30.20)     3:28.93 (30.34)     3:59.11 (30.18)
        4:29.47 (30.36)     4:59.81 (30.34)     5:29.94 (30.13)     6:00.26 (30.32)
        6:30.85 (30.59)     7:01.19 (30.34)     7:31.33 (30.14)     8:01.90 (30.57)
        8:32.25 (30.35)     9:02.67 (30.42)     9:33.20 (30.53)    10:03.45 (30.25)
       10:33.40 (29.95)    11:03.80 (30.40)    11:34.22 (30.42)    12:04.65 (30.43)
       12:35.00 (30.35)    13:06.07 (31.07)    13:37.16 (31.09)    14:07.93 (30.77)
       14:38.12 (30.19)    15:08.16 (30.04)    15:39.08 (30.92)    16:10.99 (31.91)
       16:41.92 (30.93)
  2 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE    19:30.00   18:52.00  
              28.57     1:00.02 (31.45)     1:32.57 (32.55)     2:06.12 (33.55)
        2:39.97 (33.85)     3:14.07 (34.10)     3:48.03 (33.96)     4:22.37 (34.34)
        4:57.14 (34.77)     5:31.43 (34.29)     6:06.21 (34.78)     6:40.10 (33.89)
        7:14.00 (33.90)     7:48.83 (34.83)     8:23.03 (34.20)     8:57.74 (34.71)
        9:32.81 (35.07)    10:07.77 (34.96)    10:43.44 (35.67)    11:18.68 (35.24)
       11:53.97 (35.29)    12:28.56 (34.59)    13:03.62 (35.06)    13:38.53 (34.91)
       14:13.33 (34.80)    14:48.23 (34.90)    15:23.77 (35.54)    15:58.71 (34.94)
       16:33.98 (35.27)    17:08.95 (34.97)    17:44.03 (35.08)    18:18.90 (34.87)
       18:52.00 (33.10)
  3 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI  18:47.00   18:59.25  
              29.82     1:03.56 (33.74)     1:37.84 (34.28)     2:12.45 (34.61)
        2:46.63 (34.18)     3:20.57 (33.94)     3:54.71 (34.14)     4:29.00 (34.29)
        5:03.21 (34.21)     5:37.86 (34.65)     6:12.46 (34.60)     6:46.88 (34.42)
        7:21.88 (35.00)     7:56.61 (34.73)     8:31.53 (34.92)     9:06.24 (34.71)
        9:40.52 (34.28)    10:15.34 (34.82)    10:49.99 (34.65)    11:24.61 (34.62)
       11:59.08 (34.47)    12:33.36 (34.28)    13:08.15 (34.79)    13:43.15 (35.00)
       14:18.37 (35.22)    14:53.18 (34.81)    15:28.22 (35.04)    16:03.04 (34.82)
       16:37.50 (34.46)    17:11.52 (34.02)    17:45.43 (33.91)    18:18.13 (32.70)
       18:59.25 (41.12)
  4 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT      20:19.56   20:01.96  
              32.30     1:06.86 (34.56)     1:42.34 (35.48)     2:18.27 (35.93)
        2:54.61 (36.34)     3:31.07 (36.46)     4:07.76 (36.69)     4:44.19 (36.43)
        5:20.70 (36.51)     5:57.31 (36.61)     6:33.84 (36.53)     7:10.24 (36.40)
        7:47.15 (36.91)     8:23.80 (36.65)     9:00.33 (36.53)     9:37.12 (36.79)
       10:13.96 (36.84)    10:50.62 (36.66)    11:27.40 (36.78)    12:04.57 (37.17)
       12:41.38 (36.81)    13:18.44 (37.06)    13:55.24 (36.80)    14:32.15 (36.91)
       15:09.06 (36.91)    15:46.14 (37.08)    16:22.97 (36.83)    17:00.33 (37.36)
       17:37.42 (37.09)    18:13.91 (36.49)    18:50.77 (36.86)    19:27.09 (36.32)
       20:01.96 (34.87)
  5 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE        22:00.00   22:31.82  
              33.80     1:10.18 (36.38)     1:48.21 (38.03)     2:26.85 (38.64)
        3:05.64 (38.79)     3:44.90 (39.26)     4:24.38 (39.48)     5:04.09 (39.71)
        5:43.86 (39.77)     6:24.33 (40.47)     7:04.98 (40.65)     7:45.85 (40.87)
        8:26.40 (40.55)     9:07.78 (41.38)     9:49.06 (41.28)    10:30.61 (41.55)
       11:11.98 (41.37)    11:53.46 (41.48)    12:35.52 (42.06)    13:16.70 (41.18)
       13:58.88 (42.18)    14:41.20 (42.32)    15:24.01 (42.81)    16:06.91 (42.90)
       16:50.13 (43.22)    17:33.41 (43.28)    18:16.60 (43.19)    19:00.21 (43.61)
       19:42.60 (42.39)    20:25.01 (42.41)    21:07.71 (42.70)    21:49.74 (42.03)
       22:31.82 (42.08)
  6 Mulcahy, Seann            34 Swim RI-NE          24:00.00   23:18.53  
              37.26     1:17.92 (40.66)     1:59.54 (41.62)     2:41.79 (42.25)
        3:24.31 (42.52)     4:06.22 (41.91)     4:48.16 (41.94)     5:29.99 (41.83)
        6:12.12 (42.13)     6:53.98 (41.86)     7:36.70 (42.72)     8:19.59 (42.89)
        9:02.38 (42.79)     9:45.54 (43.16)    10:29.95 (44.41)    11:13.23 (43.28)
       11:55.47 (42.24)    12:38.24 (42.77)    13:20.40 (42.16)    14:03.50 (43.10)
       14:45.98 (42.48)    15:28.76 (42.78)    16:10.83 (42.07)    16:53.92 (43.09)
       17:36.64 (42.72)    18:19.40 (42.76)    19:03.23 (43.83)    19:45.98 (42.75)
       20:29.11 (43.13)    21:12.22 (43.11)    21:55.31 (43.09)    22:37.49 (42.18)
       23:18.53 (41.04)
  7 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE     33:00.00   30:51.98  
              46.48     1:38.69 (52.21)     2:31.48 (52.79)     3:25.90 (54.42)
        4:21.49 (55.59)     5:17.02 (55.53)     6:14.67 (57.65)   7:14.90 (1:00.23)
        8:11.87 (56.97)     9:10.07 (58.20)    10:05.78 (55.71)    11:02.73 (56.95)
       12:00.18 (57.45)    12:59.03 (58.85)    13:56.29 (57.26)    14:54.69 (58.40)
       15:51.97 (57.28)    16:51.90 (59.93)    17:47.63 (55.73)    18:45.25 (57.62)
       19:44.39 (59.14)    20:40.32 (55.93)    21:39.32 (59.00)    22:37.03 (57.71)
       23:34.46 (57.43)    24:30.71 (56.25)    25:26.66 (55.95)    26:23.60 (56.94)
       27:20.42 (56.82)    28:16.41 (55.99)    29:09.85 (53.44)    30:02.12 (52.27)
       30:51.98 (49.86)
 
Event 2  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:05.78        2009 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE    16:59.00   18:03.44  
              29.32     1:01.43 (32.11)     1:34.10 (32.67)     2:06.80 (32.70)
        2:39.31 (32.51)     3:12.38 (33.07)     3:45.33 (32.95)     4:18.55 (33.22)
        4:52.06 (33.51)     5:25.61 (33.55)     5:58.84 (33.23)     6:32.41 (33.57)
        7:06.43 (34.02)     7:39.97 (33.54)     8:13.54 (33.57)     8:47.61 (34.07)
        9:20.77 (33.16)     9:51.46 (30.69)    10:22.79 (31.33)    10:54.53 (31.74)
       11:26.55 (32.02)    11:58.71 (32.16)    12:31.25 (32.54)    13:04.10 (32.85)
       13:37.36 (33.26)    14:10.76 (33.40)    14:43.99 (33.23)    15:16.84 (32.85)
       15:50.51 (33.67)    16:23.53 (33.02)    16:57.72 (34.19)    17:31.07 (33.35)
       18:03.44 (32.37)
  2 MacLean, Douglas          36 Unattached NE-NE    21:30.00   20:39.40  
              32.54     1:07.41 (34.87)     1:43.35 (35.94)     2:20.30 (36.95)
        2:57.85 (37.55)     3:35.32 (37.47)     4:12.51 (37.19)     4:50.20 (37.69)
        5:27.97 (37.77)     6:05.90 (37.93)     6:43.45 (37.55)     7:21.40 (37.95)
        7:59.66 (38.26)     8:38.05 (38.39)     9:16.39 (38.34)     9:54.20 (37.81)
       10:31.86 (37.66)    11:09.77 (37.91)    11:47.85 (38.08)    12:26.01 (38.16)
       13:04.18 (38.17)    13:41.87 (37.69)    14:20.84 (38.97)    14:58.69 (37.85)
       15:36.99 (38.30)    16:14.57 (37.58)    16:52.58 (38.01)    17:30.15 (37.57)
       18:07.92 (37.77)    18:46.18 (38.26)    19:24.57 (38.39)    20:02.38 (37.81)
       20:39.40 (37.02)
  3 Poche, Justin             38 Worcester Area-NE   26:07.00   23:23.91  
              34.83     1:13.31 (38.48)     1:54.62 (41.31)     2:37.93 (43.31)
        3:20.33 (42.40)     4:02.26 (41.93)     4:45.85 (43.59)     5:28.18 (42.33)
        6:11.32 (43.14)     6:54.46 (43.14)     7:37.41 (42.95)     8:19.97 (42.56)
        9:03.29 (43.32)     9:46.30 (43.01)    10:29.05 (42.75)    11:12.87 (43.82)
       11:56.39 (43.52)    12:40.88 (44.49)    13:23.28 (42.40)    14:06.88 (43.60)
       14:48.91 (42.03)    15:32.04 (43.13)    16:16.64 (44.60)    16:59.33 (42.69)
       17:43.31 (43.98)    18:26.25 (42.94)    19:08.89 (42.64)    19:53.85 (44.96)
       20:37.39 (43.54)    21:20.08 (42.69)    21:59.76 (39.68)    22:44.52 (44.76)
       23:23.91 (39.39)
  4 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE   26:00.00   23:57.22  
              34.75     1:17.11 (42.36)     1:59.75 (42.64)     2:42.11 (42.36)
        3:25.29 (43.18)     4:09.00 (43.71)     4:52.99 (43.99)     5:36.47 (43.48)
        6:20.71 (44.24)     7:04.53 (43.82)     7:48.08 (43.55)     8:32.08 (44.00)
        9:16.36 (44.28)    10:00.87 (44.51)    10:45.68 (44.81)    11:30.54 (44.86)
       12:15.56 (45.02)    13:00.25 (44.69)    13:44.68 (44.43)    14:29.50 (44.82)
       15:13.83 (44.33)    15:58.50 (44.67)    16:42.96 (44.46)    17:26.05 (43.09)
       18:09.61 (43.56)    18:54.86 (45.25)    19:39.53 (44.67)    20:24.29 (44.76)
       21:09.22 (44.93)    21:53.18 (43.96)    22:38.93 (45.75)    23:22.09 (43.16)
       23:57.22 (35.13)
 -- Lopez, Diego              35 Bearcat Masters-MR  18:30.00        DNF  
      Did not finish
              29.62     1:03.21 (33.59)     1:38.22 (35.01)     2:13.01 (34.79)
        2:47.43 (34.42)     3:23.00 (35.57)     3:58.89 (35.89)     4:35.17 (36.28)
        5:11.43 (36.26)     5:47.54 (36.11)     6:23.74 (36.20)     6:59.85 (36.11)
        7:35.88 (36.03)     8:11.96 (36.08)     8:47.90 (35.94)     9:24.00 (36.10)
       10:00.10 (36.10)    10:36.20 (36.10)    11:12.37 (36.17)    11:48.34 (35.97)
       12:24.25 (35.91)    13:00.21 (35.96)    13:36.27 (36.06)    14:12.30 (36.03)
       14:48.08 (35.78)    15:24.04 (35.96)    15:59.84 (35.80)    16:35.26 (35.42)
       17:10.77 (35.51)    17:46.02 (35.25)    18:20.97 (34.95)    18:55.34 (34.37)
 
Event 2  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.24        2012 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dockray, Christopher      42 Swim RI-NE          19:45.00   19:27.07  
              30.44     1:04.10 (33.66)     1:38.61 (34.51)     2:13.97 (35.36)
        2:49.07 (35.10)     3:24.02 (34.95)     3:58.93 (34.91)     4:33.82 (34.89)
        5:09.18 (35.36)     5:44.38 (35.20)     6:19.49 (35.11)     6:54.37 (34.88)
        7:28.84 (34.47)     8:03.91 (35.07)     8:39.47 (35.56)     9:14.98 (35.51)
        9:50.52 (35.54)    10:26.59 (36.07)    11:02.36 (35.77)    11:38.33 (35.97)
       12:14.14 (35.81)    12:50.21 (36.07)    13:25.87 (35.66)    14:01.70 (35.83)
       14:37.60 (35.90)    15:13.72 (36.12)    15:50.41 (36.69)    16:27.01 (36.60)
       17:02.90 (35.89)    17:39.18 (36.28)    18:15.72 (36.54)    18:52.03 (36.31)
       19:27.07 (35.04)
  2 Nemirovsky, Sergei        44 Minuteman-NE        20:30.00   19:27.63  
              30.97     1:05.16 (34.19)     1:40.18 (35.02)     2:14.86 (34.68)
        2:49.98 (35.12)     3:25.42 (35.44)     4:00.78 (35.36)     4:36.04 (35.26)
        5:11.22 (35.18)     5:46.73 (35.51)     6:22.16 (35.43)     6:58.01 (35.85)
        7:33.46 (35.45)     8:08.91 (35.45)     8:44.72 (35.81)     9:20.13 (35.41)
        9:55.63 (35.50)    10:30.92 (35.29)    11:06.64 (35.72)    11:42.54 (35.90)
       12:18.44 (35.90)    12:54.10 (35.66)    13:29.79 (35.69)    14:05.70 (35.91)
       14:41.49 (35.79)    15:17.45 (35.96)    15:53.25 (35.80)    16:29.28 (36.03)
       17:05.32 (36.04)    17:41.15 (35.83)    18:17.04 (35.89)    18:53.38 (36.34)
       19:27.63 (34.25)
  3 Larsen, Kirk              40 Great Bay-NE        20:00.00   19:42.75  
              30.49     1:03.12 (32.63)     1:36.68 (33.56)     2:11.20 (34.52)
        2:46.26 (35.06)     3:21.47 (35.21)     3:57.41 (35.94)     4:33.77 (36.36)
        5:09.44 (35.67)     5:45.70 (36.26)     6:22.20 (36.50)                    
            7:35.67 ( )     8:12.20 (36.53)     8:48.82 (36.62)     9:25.65 (36.83)
       10:02.31 (36.66)    10:38.72 (36.41)    11:15.64 (36.92)    11:52.18 (36.54)
       12:28.21 (36.03)    13:04.47 (36.26)    13:41.00 (36.53)    14:17.92 (36.92)
       14:54.69 (36.77)    15:31.17 (36.48)    16:07.38 (36.21)    16:44.69 (37.31)
       17:20.49 (35.80)    17:57.35 (36.86)    18:33.92 (36.57)    19:09.53 (35.61)
       19:42.75 (33.22)
  4 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE    24:00.00   21:50.97  
              38.81     1:17.47 (38.66)     1:57.33 (39.86)     2:37.80 (40.47)
        3:18.51 (40.71)     4:00.13 (41.62)     4:41.12 (40.99)     5:22.28 (41.16)
        6:03.66 (41.38)     6:45.34 (41.68)     7:26.49 (41.15)     8:06.37 (39.88)
        8:47.41 (41.04)     9:28.66 (41.25)    10:09.59 (40.93)    10:50.44 (40.85)
       11:30.92 (40.48)    12:11.04 (40.12)    12:49.54 (38.50)    13:28.49 (38.95)
       14:07.79 (39.30)    14:46.34 (38.55)    15:25.04 (38.70)    16:03.85 (38.81)
       16:42.64 (38.79)    17:21.74 (39.10)    18:01.15 (39.41)    18:40.59 (39.44)
       19:19.93 (39.34)    19:58.51 (38.58)    20:35.95 (37.44)    21:13.44 (37.49)
       21:50.97 (37.53)
  5 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE        22:48.37   22:40.17  
              34.71     1:12.10 (37.39)     1:52.19 (40.09)     2:33.55 (41.36)
        3:14.87 (41.32)     3:56.56 (41.69)     4:38.55 (41.99)     5:20.40 (41.85)
        6:02.41 (42.01)     6:44.46 (42.05)     7:26.24 (41.78)     8:08.49 (42.25)
        8:50.86 (42.37)     9:32.43 (41.57)    10:14.21 (41.78)    10:55.88 (41.67)
       11:38.15 (42.27)    12:19.75 (41.60)    13:01.81 (42.06)    13:43.98 (42.17)
       14:26.02 (42.04)    15:07.75 (41.73)    15:49.63 (41.88)    16:31.32 (41.69)
       17:13.48 (42.16)    17:55.35 (41.87)    18:37.07 (41.72)    19:19.02 (41.95)
       20:00.20 (41.18)    20:41.95 (41.75)    21:22.72 (40.77)    22:03.18 (40.46)
       22:40.17 (36.99)
  6 Banovic, Brendan          42 Newburyport-NE      22:36.54   23:20.96  
              33.08     1:10.70 (37.62)     1:49.33 (38.63)     2:29.15 (39.82)
        3:09.51 (40.36)     3:50.29 (40.78)     4:30.68 (40.39)     5:11.61 (40.93)
        5:53.02 (41.41)     6:34.07 (41.05)     7:15.34 (41.27)     7:57.15 (41.81)
        8:39.55 (42.40)     9:22.11 (42.56)    10:05.32 (43.21)    10:48.37 (43.05)
       11:31.63 (43.26)    12:15.24 (43.61)    12:59.20 (43.96)    13:43.56 (44.36)
       14:28.60 (45.04)    15:13.18 (44.58)    15:58.04 (44.86)    16:43.49 (45.45)
       17:28.20 (44.71)    18:12.95 (44.75)    18:58.11 (45.16)    19:42.81 (44.70)
       20:27.24 (44.43)    21:11.09 (43.85)    21:54.43 (43.34)    22:38.34 (43.91)
       23:20.96 (42.62)
  7 Graham, David             42 Greenwood-NE        26:00.00   25:30.79  
              42.75     1:26.99 (44.24)     2:11.61 (44.62)     2:56.58 (44.97)
        3:41.67 (45.09)     4:27.00 (45.33)     5:12.51 (45.51)     5:56.71 (44.20)
        6:40.73 (44.02)     7:25.25 (44.52)     8:10.53 (45.28)     8:55.99 (45.46)
        9:42.67 (46.68)    10:29.04 (46.37)    11:15.61 (46.57)    12:01.14 (45.53)
       12:47.52 (46.38)    13:33.86 (46.34)    14:20.34 (46.48)    15:07.78 (47.44)
       15:55.84 (48.06)    16:43.83 (47.99)    17:31.58 (47.75)    18:20.46 (48.88)
       19:08.76 (48.30)    19:56.66 (47.90)    20:44.66 (48.00)    21:32.66 (48.00)
       22:20.98 (48.32)    23:08.98 (48.00)    23:56.65 (47.67)    24:44.03 (47.38)
       25:30.79 (46.76)
  8 Bennett, James            42 Tech Masters-NE     26:30.00   26:44.32  
              39.58     1:24.41 (44.83)     2:11.46 (47.05)     3:00.05 (48.59)
        3:49.79 (49.74)     4:38.95 (49.16)     5:27.99 (49.04)                    
                                7:57.58 ( )     8:47.58 (50.00)                    
                                                                       13:00.60 ( )
                                                   16:20.85 ( )                    
                                                   18:49.36 ( )    19:37.46 (48.10)
     26:44.32 (7:06.86)                                                            
 
Event 2  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 17:22.41        2009 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kay, Matthew           45 Charles River-NE    18:39.01   18:49.67  
              30.56     1:03.88 (33.32)     1:37.47 (33.59)     2:11.85 (34.38)
        2:46.09 (34.24)     3:20.49 (34.40)     3:54.89 (34.40)     4:28.93 (34.04)
        5:03.26 (34.33)     5:37.95 (34.69)     6:12.37 (34.42)     6:46.93 (34.56)
        7:21.72 (34.79)     7:56.46 (34.74)     8:31.21 (34.75)     9:05.78 (34.57)
        9:40.64 (34.86)    10:14.97 (34.33)    10:48.86 (33.89)    11:22.65 (33.79)
       11:56.54 (33.89)    12:30.62 (34.08)    13:04.65 (34.03)    13:38.81 (34.16)
       14:13.10 (34.29)    14:47.22 (34.12)    15:21.85 (34.63)    15:56.61 (34.76)
       16:31.81 (35.20)    17:06.84 (35.03)    17:41.88 (35.04)    18:16.65 (34.77)
       18:49.67 (33.02)
  2 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE    18:57.63   18:54.91  
              30.33     1:03.05 (32.72)     1:36.60 (33.55)     2:10.54 (33.94)
        2:44.56 (34.02)     3:18.78 (34.22)     3:52.93 (34.15)     4:27.57 (34.64)
        5:02.03 (34.46)     5:36.92 (34.89)     6:11.69 (34.77)     6:46.20 (34.51)
        7:20.77 (34.57)     7:55.68 (34.91)     8:30.37 (34.69)     9:05.11 (34.74)
        9:39.46 (34.35)    10:13.77 (34.31)    10:48.53 (34.76)    11:23.05 (34.52)
       11:57.56 (34.51)    12:32.31 (34.75)    13:07.47 (35.16)    13:42.29 (34.82)
       14:17.47 (35.18)    14:52.56 (35.09)    15:27.33 (34.77)    16:02.23 (34.90)
       16:37.04 (34.81)    17:11.73 (34.69)    17:46.49 (34.76)    18:21.15 (34.66)
       18:54.91 (33.76)
  3 Van Greuning, Len         49 Charles River-NE    20:00.00   19:25.43  
              30.85     1:04.55 (33.70)     1:38.98 (34.43)     2:13.47 (34.49)
        2:47.69 (34.22)     3:22.42 (34.73)     3:57.43 (35.01)     4:32.83 (35.40)
        5:08.16 (35.33)     5:43.35 (35.19)     6:18.79 (35.44)     6:54.40 (35.61)
        7:30.14 (35.74)     8:05.94 (35.80)     8:42.30 (36.36)     9:18.26 (35.96)
        9:54.61 (36.35)    10:30.62 (36.01)    11:06.94 (36.32)    11:42.76 (35.82)
       12:18.95 (36.19)    12:55.91 (36.96)    13:32.27 (36.36)    14:08.17 (35.90)
       14:44.18 (36.01)    15:20.40 (36.22)    15:56.51 (36.11)    16:32.31 (35.80)
       17:08.19 (35.88)    17:43.14 (34.95)    18:18.26 (35.12)    18:53.14 (34.88)
       19:25.43 (32.29)
  4 Day, Matt                 47 Liquid Assets-NE    20:00.00   21:54.12  
              34.85     1:11.62 (36.77)     1:49.24 (37.62)     2:28.04 (38.80)
        3:07.54 (39.50)     3:47.48 (39.94)     4:27.85 (40.37)     5:08.33 (40.48)
        5:48.62 (40.29)     6:29.25 (40.63)     7:09.61 (40.36)     7:50.11 (40.50)
        8:30.72 (40.61)     9:11.22 (40.50)     9:51.49 (40.27)    10:32.30 (40.81)
       11:12.80 (40.50)    11:52.94 (40.14)    12:33.64 (40.70)    13:14.03 (40.39)
       13:54.08 (40.05)    14:34.28 (40.20)    15:13.99 (39.71)    15:54.16 (40.17)
       16:34.46 (40.30)    17:14.66 (40.20)    17:54.81 (40.15)    18:34.65 (39.84)
       19:15.14 (40.49)    19:55.33 (40.19)    20:35.11 (39.78)    21:14.70 (39.59)
       21:54.12 (39.42)
  5 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE   23:00.00   23:23.32  
              38.93     1:20.81 (41.88)     2:03.97 (43.16)     2:47.91 (43.94)
        3:31.66 (43.75)     4:15.01 (43.35)     4:57.72 (42.71)     5:40.38 (42.66)
        6:23.65 (43.27)     7:07.27 (43.62)     7:50.57 (43.30)     8:33.10 (42.53)
        9:16.31 (43.21)     9:59.41 (43.10)    10:42.30 (42.89)    11:25.49 (43.19)
       12:07.43 (41.94)    12:50.33 (42.90)    13:33.10 (42.77)    14:15.83 (42.73)
       14:58.75 (42.92)    15:41.97 (43.22)    16:24.52 (42.55)    17:07.37 (42.85)
       17:49.03 (41.66)    18:32.06 (43.03)    19:14.47 (42.41)    19:57.54 (43.07)
       20:39.41 (41.87)    21:22.12 (42.71)    22:03.87 (41.75)    22:45.17 (41.30)
       23:23.32 (38.15)
  6 Prescott, Al              48 Minuteman-NE        24:31.69   23:35.57  
              37.73     1:19.54 (41.81)     2:02.12 (42.58)     2:44.92 (42.80)
        3:29.28 (44.36)     4:12.78 (43.50)     4:56.53 (43.75)     5:40.27 (43.74)
        6:24.12 (43.85)     7:07.06 (42.94)     7:50.36 (43.30)     8:33.42 (43.06)
        9:16.96 (43.54)    10:01.05 (44.09)    10:44.32 (43.27)    11:27.59 (43.27)
       12:11.07 (43.48)    12:54.81 (43.74)    13:37.82 (43.01)    14:21.03 (43.21)
       15:03.43 (42.40)    15:45.56 (42.13)    16:28.27 (42.71)    17:11.65 (43.38)
       17:55.28 (43.63)    18:38.24 (42.96)    19:21.16 (42.92)    20:03.84 (42.68)
       20:46.98 (43.14)    21:30.09 (43.11)    22:12.86 (42.77)    22:55.10 (42.24)
       23:35.57 (40.47)
  7 Baker, Jeremy             49 North Suburban Y-NE 23:29.98   23:52.61  
              36.92     1:16.13 (39.21)     1:56.96 (40.83)     2:38.97 (42.01)
        3:21.52 (42.55)     4:04.69 (43.17)     4:47.67 (42.98)     5:31.91 (44.24)
        6:15.66 (43.75)     6:59.26 (43.60)     7:42.84 (43.58)     8:26.50 (43.66)
        9:10.61 (44.11)     9:54.33 (43.72)    10:37.80 (43.47)    11:21.45 (43.65)
       12:05.03 (43.58)    12:49.03 (44.00)    13:33.84 (44.81)    14:18.59 (44.75)
       15:03.31 (44.72)    15:47.43 (44.12)    16:31.85 (44.42)    17:15.46 (43.61)
       17:59.23 (43.77)    18:43.40 (44.17)    19:27.07 (43.67)    20:10.94 (43.87)
       20:54.33 (43.39)    21:37.73 (43.40)    22:20.60 (42.87)    23:12.85 (52.25)
       23:52.61 (39.76)
  8 Perz, Paul                48 North Suburban Y-NE 26:30.00   24:28.30  
              37.42     1:20.86 (43.44)     2:05.26 (44.40)     2:50.47 (45.21)
        3:35.59 (45.12)     4:20.67 (45.08)     5:05.12 (44.45)     5:49.85 (44.73)
        6:34.87 (45.02)     7:19.72 (44.85)     8:04.25 (44.53)     8:48.56 (44.31)
        9:33.19 (44.63)    10:17.79 (44.60)    11:02.32 (44.53)    11:47.26 (44.94)
       12:32.10 (44.84)    13:17.01 (44.91)    14:01.66 (44.65)    14:46.24 (44.58)
       15:31.02 (44.78)    16:15.90 (44.88)    17:00.62 (44.72)    17:45.43 (44.81)
       18:30.49 (45.06)    19:15.22 (44.73)    19:59.68 (44.46)    20:44.52 (44.84)
       21:29.50 (44.98)    22:14.26 (44.76)    22:59.00 (44.74)    23:43.35 (44.35)
       24:28.30 (44.95)
 
Event 2  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:28.77   4/23/2015 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 18:05.47        2014 Patrick Autissier                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        54 Charles River-NE    18:20.86   19:07.38  
              31.89     1:06.04 (34.15)     1:40.65 (34.61)     2:15.54 (34.89)
        2:50.22 (34.68)     3:24.87 (34.65)     3:59.98 (35.11)     4:35.00 (35.02)
        5:09.82 (34.82)     5:44.75 (34.93)     6:19.50 (34.75)     6:54.54 (35.04)
        7:29.36 (34.82)     8:04.06 (34.70)     8:38.97 (34.91)     9:13.89 (34.92)
        9:48.77 (34.88)    10:23.52 (34.75)    10:58.12 (34.60)    11:33.08 (34.96)
       12:08.05 (34.97)    12:42.81 (34.76)    13:17.88 (35.07)    13:52.80 (34.92)
       14:27.80 (35.00)    15:02.93 (35.13)    15:38.09 (35.16)    16:13.15 (35.06)
       16:48.31 (35.16)    17:23.70 (35.39)    17:58.65 (34.95)    18:33.79 (35.14)
       19:07.38 (33.59)
  2 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE    19:01.46   19:16.18  
              30.08     1:03.21 (33.13)     1:36.97 (33.76)     2:11.28 (34.31)
        2:46.04 (34.76)     3:20.80 (34.76)     3:55.48 (34.68)     4:30.26 (34.78)
        5:04.96 (34.70)     5:39.83 (34.87)     6:14.67 (34.84)     6:49.57 (34.90)
        7:24.83 (35.26)     8:00.27 (35.44)     8:35.38 (35.11)     9:10.57 (35.19)
        9:46.36 (35.79)    10:21.71 (35.35)    10:57.16 (35.45)    11:32.66 (35.50)
       12:08.33 (35.67)    12:43.60 (35.27)    13:19.14 (35.54)    13:54.86 (35.72)
       14:30.78 (35.92)    15:06.78 (36.00)    15:42.75 (35.97)    16:18.78 (36.03)
       16:54.54 (35.76)    17:30.69 (36.15)    18:06.67 (35.98)    18:42.79 (36.12)
       19:16.18 (33.39)
  3 McMorrow, Rob             50 ABC Masters-NE      20:00.00   19:22.23  
              31.82     1:06.44 (34.62)     1:41.69 (35.25)     2:17.22 (35.53)
        2:52.62 (35.40)     3:28.24 (35.62)     4:03.72 (35.48)     4:39.39 (35.67)
        5:14.86 (35.47)     5:50.05 (35.19)     6:25.19 (35.14)     7:00.64 (35.45)
        7:35.98 (35.34)     8:11.37 (35.39)     8:46.80 (35.43)     9:22.25 (35.45)
        9:57.41 (35.16)    10:32.67 (35.26)    11:07.65 (34.98)    11:42.82 (35.17)
       12:18.12 (35.30)    12:53.47 (35.35)    13:28.78 (35.31)    14:04.17 (35.39)
       14:39.40 (35.23)    15:14.66 (35.26)    15:49.65 (34.99)    16:25.19 (35.54)
       17:00.70 (35.51)    17:35.88 (35.18)    18:11.57 (35.69)    18:47.40 (35.83)
       19:22.23 (34.83)
  4 Bosley, Douglas           54 Charles River-NE    18:54.26   20:12.62  
              33.01     1:09.46 (36.45)     1:46.79 (37.33)     2:25.00 (38.21)
        3:02.51 (37.51)     3:39.74 (37.23)     4:17.27 (37.53)     4:54.89 (37.62)
        5:32.90 (38.01)     6:10.73 (37.83)     6:48.09 (37.36)     7:25.63 (37.54)
        8:02.96 (37.33)     8:40.29 (37.33)     9:17.53 (37.24)     9:54.29 (36.76)
       10:30.99 (36.70)    11:07.59 (36.60)    11:43.50 (35.91)    12:19.66 (36.16)
       12:55.54 (35.88)    13:32.48 (36.94)    14:08.95 (36.47)    14:45.24 (36.29)
       15:21.87 (36.63)    15:58.29 (36.42)    16:35.26 (36.97)    17:13.47 (38.21)
       17:50.77 (37.30)    18:27.43 (36.66)    19:03.56 (36.13)    19:38.80 (35.24)
       20:12.62 (33.82)
  5 Kimble, Kip               53 Minuteman-NE        21:27.00   20:49.27  
              34.17     1:10.97 (36.80)     1:49.13 (38.16)     2:27.80 (38.67)
        3:06.52 (38.72)     3:44.81 (38.29)     4:23.10 (38.29)     5:01.31 (38.21)
        5:39.78 (38.47)     6:18.08 (38.30)     6:56.52 (38.44)     7:35.14 (38.62)
        8:13.22 (38.08)     8:51.25 (38.03)     9:29.16 (37.91)    10:07.06 (37.90)
       10:45.44 (38.38)    11:24.58 (39.14)    12:02.88 (38.30)    12:40.94 (38.06)
       13:19.09 (38.15)    13:57.17 (38.08)    14:35.07 (37.90)    15:13.04 (37.97)
       15:51.17 (38.13)    16:28.83 (37.66)    17:07.32 (38.49)    17:45.00 (37.68)
       18:22.80 (37.80)    19:00.23 (37.43)    19:37.11 (36.88)    20:14.13 (37.02)
       20:49.27 (35.14)
  6 Tyler, Bob                54 Granite State-NE    21:00.00   21:32.35  
              36.48     1:14.35 (37.87)     1:53.34 (38.99)     2:32.07 (38.73)
        3:11.19 (39.12)     3:49.99 (38.80)     4:29.20 (39.21)     5:08.34 (39.14)
        5:47.64 (39.30)     6:27.74 (40.10)     7:07.05 (39.31)     7:46.78 (39.73)
        8:27.43 (40.65)     9:07.95 (40.52)     9:48.28 (40.33)    10:28.61 (40.33)
       11:08.44 (39.83)    11:46.90 (38.46)    12:26.19 (39.29)    13:04.81 (38.62)
       13:43.67 (38.86)    14:22.64 (38.97)    15:01.61 (38.97)    15:40.36 (38.75)
       16:19.86 (39.50)    16:59.22 (39.36)    17:38.41 (39.19)    18:18.13 (39.72)
       18:57.78 (39.65)    19:36.96 (39.18)    20:16.44 (39.48)    20:55.79 (39.35)
       21:32.35 (36.56)
  7 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE        22:59.01   22:01.25  
              35.69     1:14.66 (38.97)     1:54.99 (40.33)     2:36.02 (41.03)
        3:17.51 (41.49)     3:58.48 (40.97)     4:40.25 (41.77)     5:21.52 (41.27)
        6:02.64 (41.12)     6:43.01 (40.37)     7:23.31 (40.30)     8:03.96 (40.65)
        8:44.56 (40.60)     9:24.94 (40.38)    10:05.11 (40.17)    10:45.09 (39.98)
       11:25.58 (40.49)    12:05.80 (40.22)    12:45.64 (39.84)    13:25.83 (40.19)
       14:06.40 (40.57)    14:46.64 (40.24)    15:26.43 (39.79)    16:06.18 (39.75)
       16:46.86 (40.68)    17:26.44 (39.58)    18:06.50 (40.06)    18:47.43 (40.93)
       19:27.46 (40.03)    20:06.24 (38.78)    20:45.33 (39.09)    21:23.97 (38.64)
       22:01.25 (37.28)
  8 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE        22:16.50   22:06.73  
              32.24     1:09.15 (36.91)     1:47.34 (38.19)     2:26.61 (39.27)
        3:06.34 (39.73)     3:45.87 (39.53)     4:26.15 (40.28)     5:06.66 (40.51)
        5:47.08 (40.42)     6:27.57 (40.49)     7:08.24 (40.67)     7:48.90 (40.66)
        8:29.21 (40.31)     9:09.20 (39.99)     9:49.98 (40.78)    10:30.83 (40.85)
       11:11.72 (40.89)    11:52.05 (40.33)    12:32.68 (40.63)    13:13.82 (41.14)
       13:55.45 (41.63)    14:36.08 (40.63)    15:16.79 (40.71)    15:57.90 (41.11)
       16:39.65 (41.75)                            18:02.07 ( )    18:43.36 (41.29)
       19:24.92 (41.56)    20:06.13 (41.21)    20:47.43 (41.30)    21:27.98 (40.55)
       22:06.73 (38.75)
  9 Goudreau, Paul            50 Charles River-NE    21:42.00   22:08.16  
              37.15     1:14.90 (37.75)     1:53.81 (38.91)     2:33.48 (39.67)
        3:13.24 (39.76)     3:53.17 (39.93)     4:32.54 (39.37)     5:12.82 (40.28)
        5:52.79 (39.97)     6:33.06 (40.27)     7:13.40 (40.34)     7:53.82 (40.42)
        8:33.69 (39.87)     9:13.90 (40.21)     9:53.61 (39.71)    10:34.01 (40.40)
       11:14.56 (40.55)    11:55.12 (40.56)    12:35.52 (40.40)    13:15.93 (40.41)
       13:56.42 (40.49)    14:36.70 (40.28)    15:17.39 (40.69)    15:57.82 (40.43)
       16:38.84 (41.02)    17:19.88 (41.04)    18:01.03 (41.15)    18:42.45 (41.42)
       19:23.74 (41.29)    20:05.01 (41.27)    20:46.06 (41.05)    21:27.44 (41.38)
       22:08.16 (40.72)
 10 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE    22:47.13   22:22.62  
              36.33     1:16.33 (40.00)     1:56.46 (40.13)     2:36.70 (40.24)
        3:17.19 (40.49)     3:57.88 (40.69)     4:38.17 (40.29)     5:19.22 (41.05)
        6:00.56 (41.34)     6:41.15 (40.59)     7:22.38 (41.23)     8:03.37 (40.99)
        8:43.97 (40.60)     9:25.03 (41.06)    10:06.20 (41.17)    10:47.43 (41.23)
       11:28.41 (40.98)    12:09.42 (41.01)    12:50.53 (41.11)    13:31.74 (41.21)
       14:13.12 (41.38)    14:54.89 (41.77)    15:36.23 (41.34)    16:17.38 (41.15)
       16:59.20 (41.82)    17:40.39 (41.19)    18:22.23 (41.84)    19:03.82 (41.59)
       19:45.57 (41.75)    20:25.79 (40.22)    21:06.44 (40.65)    21:46.03 (39.59)
       22:22.62 (36.59)
 11 Winkler, David            54 South County Y-NE   23:30.00   23:16.35  
              37.25     1:18.92 (41.67)     2:01.05 (42.13)     2:44.25 (43.20)
        3:27.81 (43.56)     4:11.09 (43.28)     4:54.47 (43.38)     5:38.14 (43.67)
        6:22.08 (43.94)     7:05.89 (43.81)     7:49.53 (43.64)     8:32.72 (43.19)
        9:15.81 (43.09)     9:58.33 (42.52)    10:41.14 (42.81)    11:23.61 (42.47)
       12:06.15 (42.54)    12:49.02 (42.87)    13:31.93 (42.91)    14:14.41 (42.48)
       14:56.96 (42.55)    15:39.87 (42.91)    16:22.16 (42.29)    17:04.68 (42.52)
       17:46.95 (42.27)    18:29.16 (42.21)    19:11.39 (42.23)    19:53.37 (41.98)
       20:35.44 (42.07)    21:17.03 (41.59)    21:58.49 (41.46)    22:39.10 (40.61)
       23:16.35 (37.25)
 12 Sweenor, Brian            50 South County Y-NE   23:06.00   23:44.55  
              37.05     1:17.60 (40.55)     2:00.08 (42.48)     2:42.80 (42.72)
        3:26.80 (44.00)     4:10.59 (43.79)     4:54.39 (43.80)     5:38.33 (43.94)
        6:22.49 (44.16)     7:06.04 (43.55)     7:50.25 (44.21)     8:34.29 (44.04)
        9:18.68 (44.39)    10:02.66 (43.98)    10:46.49 (43.83)    11:30.32 (43.83)
       12:14.02 (43.70)    12:58.47 (44.45)    13:41.69 (43.22)    14:24.73 (43.04)
       15:08.46 (43.73)    15:51.42 (42.96)    16:35.06 (43.64)    17:19.39 (44.33)
       18:03.05 (43.66)    18:46.98 (43.93)    19:30.68 (43.70)    20:13.40 (42.72)
       20:56.56 (43.16)    21:40.17 (43.61)    22:23.18 (43.01)    23:05.34 (42.16)
       23:44.55 (39.21)
 13 Tiedemann, Arthur         51 Westchester-MR      25:00.00   23:46.06  
              39.46     1:21.19 (41.73)     2:03.66 (42.47)     2:46.59 (42.93)
        3:30.05 (43.46)     4:13.89 (43.84)     4:57.45 (43.56)     5:41.27 (43.82)
        6:25.47 (44.20)     7:09.42 (43.95)     7:53.10 (43.68)     8:36.51 (43.41)
        9:19.97 (43.46)    10:03.34 (43.37)    10:47.03 (43.69)    11:30.24 (43.21)
       12:14.11 (43.87)    12:57.34 (43.23)    13:40.61 (43.27)    14:24.04 (43.43)
       15:07.63 (43.59)    15:51.25 (43.62)    16:35.02 (43.77)    17:19.51 (44.49)
       18:02.77 (43.26)    18:46.45 (43.68)    19:29.75 (43.30)    20:13.53 (43.78)
       20:57.50 (43.97)    21:41.03 (43.53)    22:24.35 (43.32)    23:06.52 (42.17)
       23:46.06 (39.54)
 14 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE        28:36.25   27:36.67  
              44.90     1:33.31 (48.41)     2:24.07 (50.76)     3:15.71 (51.64)
        4:07.75 (52.04)     4:58.46 (50.71)     5:49.51 (51.05)     6:40.72 (51.21)
        7:31.65 (50.93)     8:22.18 (50.53)     9:13.33 (51.15)    10:03.93 (50.60)
       10:54.59 (50.66)    11:45.07 (50.48)    12:35.37 (50.30)    13:25.33 (49.96)
       14:15.71 (50.38)    15:06.27 (50.56)    15:56.85 (50.58)    16:47.05 (50.20)
       17:36.59 (49.54)    18:26.05 (49.46)    19:16.19 (50.14)    20:06.12 (49.93)
       20:57.20 (51.08)    21:48.47 (51.27)    22:39.47 (51.00)    23:30.43 (50.96)
       24:21.31 (50.88)    25:11.66 (50.35)    26:01.99 (50.33)    26:51.53 (49.54)
       27:36.67 (45.14)
 15 Temple, Mark              53 Greenwood-NE        29:08.00   27:49.74  
              46.35     1:35.26 (48.91)     2:25.00 (49.74)     3:15.09 (50.09)
        4:05.92 (50.83)     4:57.82 (51.90)     5:49.72 (51.90)     6:40.19 (50.47)
        7:31.32 (51.13)     8:21.74 (50.42)     9:12.25 (50.51)    10:02.82 (50.57)
       10:53.03 (50.21)    11:43.36 (50.33)    12:34.00 (50.64)    13:24.87 (50.87)
       14:16.28 (51.41)    15:07.29 (51.01)    15:57.87 (50.58)    16:48.19 (50.32)
       17:38.01 (49.82)    18:29.06 (51.05)    19:19.95 (50.89)    20:11.41 (51.46)
       21:02.18 (50.77)    21:53.26 (51.08)    22:43.98 (50.72)    23:35.52 (51.54)
       24:26.03 (50.51)    25:17.18 (51.15)    26:08.71 (51.53)    26:59.46 (50.75)
       27:49.74 (50.28)
 16 Mackin, Robert            53 Thoreau Club-NE     27:07.33   27:54.55  
              47.80     1:38.59 (50.79)     2:30.38 (51.79)     3:20.84 (50.46)
        4:13.29 (52.45)     5:05.65 (52.36)     5:57.86 (52.21)     6:48.74 (50.88)
        7:40.09 (51.35)     8:30.90 (50.81)     9:22.45 (51.55)    10:12.82 (50.37)
       11:04.24 (51.42)    11:56.07 (51.83)    12:47.68 (51.61)    13:39.16 (51.48)
       14:31.25 (52.09)    15:23.80 (52.55)    16:14.22 (50.42)    17:05.11 (50.89)
       17:55.88 (50.77)    18:46.36 (50.48)    19:37.21 (50.85)    20:28.02 (50.81)
       21:18.74 (50.72)    22:09.39 (50.65)    22:59.74 (50.35)    23:50.53 (50.79)
       24:41.93 (51.40)    25:32.14 (50.21)    26:20.88 (48.74)    27:09.07 (48.19)
       27:54.55 (45.48)
 -- Pinto, Alvaro             52 Andover YMCA-NE     26:38.55         NS  
 
Event 2  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:11.12   5/20/2007 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 18:50.41        2009 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClellan, John           55 ABC Masters-NE      20:15.00   20:10.21  
              32.28     1:07.51 (35.23)     1:43.69 (36.18)     2:20.03 (36.34)
        2:56.86 (36.83)     3:33.43 (36.57)     4:10.35 (36.92)     4:47.25 (36.90)
        5:24.06 (36.81)     6:00.82 (36.76)     6:37.57 (36.75)     7:14.32 (36.75)
        7:51.35 (37.03)     8:28.31 (36.96)     9:05.68 (37.37)     9:42.97 (37.29)
       10:19.61 (36.64)    10:56.50 (36.89)    11:33.02 (36.52)    12:09.93 (36.91)
       12:46.66 (36.73)    13:23.85 (37.19)    14:00.92 (37.07)    14:37.96 (37.04)
       15:15.13 (37.17)    15:52.28 (37.15)    16:29.78 (37.50)    17:07.21 (37.43)
       17:44.62 (37.41)    18:22.14 (37.52)    18:59.33 (37.19)    19:35.94 (36.61)
       20:10.21 (34.27)
  2 Alexander, Mark           58 Charles River-NE    20:25.78   20:39.56  
              34.04     1:11.10 (37.06)     1:48.76 (37.66)     2:26.24 (37.48)
        3:03.76 (37.52)     3:41.88 (38.12)     4:20.19 (38.31)     4:58.46 (38.27)
        5:36.46 (38.00)     6:14.49 (38.03)     6:52.27 (37.78)     7:30.19 (37.92)
        8:07.54 (37.35)     8:45.32 (37.78)     9:22.89 (37.57)    10:00.44 (37.55)
       10:37.70 (37.26)    11:15.15 (37.45)    11:52.28 (37.13)    12:29.91 (37.63)
       13:07.53 (37.62)    13:45.12 (37.59)    14:23.36 (38.24)    15:01.63 (38.27)
       15:39.64 (38.01)    16:17.35 (37.71)    16:54.73 (37.38)    17:32.74 (38.01)
       18:10.66 (37.92)    18:48.96 (38.30)    19:26.74 (37.78)    20:04.01 (37.27)
       20:39.56 (35.55)
  3 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE   23:00.00   22:49.47  
              36.15     1:16.22 (40.07)     1:57.89 (41.67)     2:39.82 (41.93)
        3:22.55 (42.73)     4:04.91 (42.36)     4:47.89 (42.98)     5:30.38 (42.49)
        6:12.60 (42.22)     6:54.60 (42.00)     7:37.12 (42.52)     8:19.53 (42.41)
        9:01.68 (42.15)     9:43.49 (41.81)    10:25.79 (42.30)    11:07.80 (42.01)
       11:49.65 (41.85)    12:31.95 (42.30)    13:13.35 (41.40)    13:54.48 (41.13)
       14:35.52 (41.04)    15:15.68 (40.16)    15:56.61 (40.93)    16:37.44 (40.83)
       17:18.25 (40.81)    17:59.20 (40.95)    18:40.91 (41.71)    19:22.30 (41.39)
       20:03.73 (41.43)    20:45.88 (42.15)    21:28.26 (42.38)    22:10.11 (41.85)
       22:49.47 (39.36)
  4 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE 22:55.00   23:03.69  
              34.80     1:14.53 (39.73)     1:56.11 (41.58)     2:37.92 (41.81)
        3:18.87 (40.95)     4:00.55 (41.68)     4:42.08 (41.53)     5:23.37 (41.29)
        6:04.83 (41.46)     6:46.35 (41.52)     7:27.81 (41.46)     8:09.06 (41.25)
        8:50.27 (41.21)     9:31.82 (41.55)    10:13.85 (42.03)    10:56.60 (42.75)
       11:39.24 (42.64)    12:21.79 (42.55)    13:04.02 (42.23)    13:46.84 (42.82)
       14:29.68 (42.84)    15:11.95 (42.27)    15:54.94 (42.99)    16:38.32 (43.38)
       17:21.04 (42.72)    18:04.77 (43.73)    18:47.67 (42.90)    19:30.95 (43.28)
       20:13.91 (42.96)    20:57.05 (43.14)    21:40.48 (43.43)    22:23.20 (42.72)
       23:03.69 (40.49)
  5 Alexandre, George         59 Swim RI-NE          26:00.00   23:25.84  
              36.77     1:18.07 (41.30)     2:00.52 (42.45)     2:43.07 (42.55)
        3:26.17 (43.10)     4:09.65 (43.48)     4:52.75 (43.10)     5:36.19 (43.44)
        6:19.86 (43.67)     7:03.66 (43.80)     7:46.95 (43.29)     8:30.49 (43.54)
        9:13.95 (43.46)     9:57.21 (43.26)    10:39.86 (42.65)    11:22.68 (42.82)
       12:06.02 (43.34)    12:49.17 (43.15)    13:31.95 (42.78)    14:15.40 (43.45)
       14:58.79 (43.39)    15:42.09 (43.30)    16:25.65 (43.56)    17:08.31 (42.66)
       17:51.45 (43.14)    18:34.27 (42.82)    19:17.16 (42.89)    20:00.17 (43.01)
       20:42.02 (41.85)    21:25.85 (43.83)    22:07.63 (41.78)    22:48.42 (40.79)
       23:25.84 (37.42)
  6 Sandt, Mark               57 Y of North Shore-NE 23:00.00   23:55.29  
              37.49     1:18.03 (40.54)     2:00.18 (42.15)     2:43.28 (43.10)
        3:26.67 (43.39)     4:10.71 (44.04)     4:53.62 (42.91)     5:37.40 (43.78)
        6:21.67 (44.27)     7:05.23 (43.56)                             8:33.02 ( )
        9:17.01 (43.99)    10:00.83 (43.82)    10:44.08 (43.25)    11:27.76 (43.68)
       12:11.74 (43.98)    12:55.66 (43.92)    13:39.98 (44.32)    14:24.30 (44.32)
       15:08.16 (43.86)    15:52.29 (44.13)    16:36.78 (44.49)    17:20.55 (43.77)
       18:05.18 (44.63)    18:49.15 (43.97)    19:33.69 (44.54)    20:18.69 (45.00)
       21:03.52 (44.83)    21:48.06 (44.54)    22:31.53 (43.47)    23:14.55 (43.02)
       23:55.29 (40.74)
  7 Totten, Mark              55 Minuteman-NE        25:00.00   24:06.03  
              38.11     1:18.92 (40.81)     2:01.63 (42.71)     2:46.38 (44.75)
        3:31.87 (45.49)     4:16.87 (45.00)     5:03.01 (46.14)     5:47.85 (44.84)
        6:32.78 (44.93)     7:16.50 (43.72)     7:59.18 (42.68)     8:42.29 (43.11)
        9:26.89 (44.60)    10:12.17 (45.28)    10:56.43 (44.26)    11:40.65 (44.22)
       12:23.90 (43.25)    13:08.57 (44.67)    13:52.26 (43.69)    14:35.95 (43.69)
       15:20.11 (44.16)    16:04.65 (44.54)    16:48.56 (43.91)    17:32.21 (43.65)
       18:16.49 (44.28)    19:00.97 (44.48)    19:46.08 (45.11)    20:30.24 (44.16)
       21:13.38 (43.14)    21:56.50 (43.12)    22:40.15 (43.65)    23:24.56 (44.41)
       24:06.03 (41.47)
  8 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE   23:12.97   24:19.06  
              38.71     1:21.35 (42.64)     2:04.87 (43.52)     2:48.92 (44.05)
        3:33.11 (44.19)     4:16.92 (43.81)     5:01.38 (44.46)     5:45.22 (43.84)
        6:30.90 (45.68)     7:15.21 (44.31)     7:59.42 (44.21)     8:44.10 (44.68)
        9:28.62 (44.52)    10:13.62 (45.00)    10:58.91 (45.29)    11:43.77 (44.86)
       12:28.28 (44.51)    13:13.50 (45.22)    13:58.68 (45.18)    14:43.72 (45.04)
       15:28.40 (44.68)    16:13.83 (45.43)    16:58.42 (44.59)    17:43.73 (45.31)
       18:29.15 (45.42)    19:13.16 (44.01)    19:56.42 (43.26)    20:39.90 (43.48)
       21:25.85 (45.95)    22:10.22 (44.37)    22:54.96 (44.74)    23:38.14 (43.18)
       24:19.06 (40.92)
  9 Savuto, Paul              59 Unattached NE-NE    26:37.00   24:19.93  
              40.62     1:24.73 (44.11)     2:09.76 (45.03)     2:55.18 (45.42)
        3:40.32 (45.14)     4:25.38 (45.06)     5:10.23 (44.85)     5:55.38 (45.15)
        6:39.71 (44.33)     7:24.41 (44.70)     8:09.34 (44.93)     8:53.56 (44.22)
        9:38.41 (44.85)    10:22.93 (44.52)    11:07.55 (44.62)    11:52.39 (44.84)
       12:37.05 (44.66)    13:21.90 (44.85)    14:06.32 (44.42)    14:51.14 (44.82)
       15:35.97 (44.83)    16:20.24 (44.27)    17:04.53 (44.29)    17:49.07 (44.54)
       18:33.45 (44.38)    19:18.16 (44.71)    20:02.46 (44.30)    20:46.97 (44.51)
       21:31.45 (44.48)    22:15.56 (44.11)    22:59.36 (43.80)    23:42.00 (42.64)
       24:19.93 (37.93)
 10 Larkins, Nelson           55 Maine Masters-NE    26:30.00   25:56.63  
              35.77     1:16.51 (40.74)     2:00.21 (43.70)     2:45.62 (45.41)
        3:31.79 (46.17)     4:19.10 (47.31)     5:08.15 (49.05)     5:56.76 (48.61)
        6:45.80 (49.04)     7:34.41 (48.61)     8:23.30 (48.89)     9:12.15 (48.85)
       10:01.26 (49.11)    10:49.78 (48.52)    11:38.37 (48.59)    12:27.28 (48.91)
       13:15.60 (48.32)    14:04.69 (49.09)    14:52.82 (48.13)    15:40.67 (47.85)
       16:28.93 (48.26)    17:17.04 (48.11)    18:04.65 (47.61)    18:52.58 (47.93)
       19:40.91 (48.33)    20:29.49 (48.58)    21:17.34 (47.85)    22:04.65 (47.31)
       22:51.79 (47.14)    23:38.66 (46.87)    24:25.87 (47.21)    25:12.93 (47.06)
       25:56.63 (43.70)
 
Event 2  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
     NE-LMSC: N 19:40.72        2013 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Steve             62 Great Bay-NE        20:42.00   20:57.33  
              33.96     1:11.01 (37.05)     1:49.29 (38.28)     2:27.65 (38.36)
        3:05.88 (38.23)     3:44.02 (38.14)     4:22.18 (38.16)     5:00.43 (38.25)
        5:38.66 (38.23)     6:17.08 (38.42)     6:55.58 (38.50)     7:33.86 (38.28)
        8:12.40 (38.54)     8:50.98 (38.58)     9:29.39 (38.41)    10:07.68 (38.29)
       10:45.92 (38.24)    11:24.32 (38.40)    12:02.33 (38.01)    12:40.55 (38.22)
       13:18.63 (38.08)    13:57.08 (38.45)    14:35.37 (38.29)    15:13.59 (38.22)
       15:51.81 (38.22)    16:30.42 (38.61)    17:08.41 (37.99)    17:47.21 (38.80)
       18:25.73 (38.52)    19:03.86 (38.13)    19:42.54 (38.68)    20:21.03 (38.49)
       20:57.33 (36.30)
  2 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE      22:17.77   21:31.56  
              34.68     1:13.62 (38.94)     1:52.86 (39.24)     2:32.52 (39.66)
        3:12.18 (39.66)     3:51.55 (39.37)     4:31.37 (39.82)     5:11.07 (39.70)
        5:50.54 (39.47)     6:29.50 (38.96)     7:09.07 (39.57)     7:48.18 (39.11)
        8:27.52 (39.34)     9:06.92 (39.40)     9:46.32 (39.40)    10:25.51 (39.19)
       11:04.84 (39.33)    11:44.18 (39.34)    12:23.38 (39.20)    13:03.01 (39.63)
       13:42.76 (39.75)    14:22.50 (39.74)    15:02.00 (39.50)    15:41.85 (39.85)
       16:21.25 (39.40)    17:00.84 (39.59)    17:40.19 (39.35)    18:19.74 (39.55)
       18:59.16 (39.42)    19:38.15 (38.99)    20:17.61 (39.46)    20:56.71 (39.10)
       21:31.56 (34.85)
  3 Welch, Dave               60 Andover YMCA-NE     22:45.00   22:04.63  
              37.73     1:18.60 (40.87)     1:59.56 (40.96)     2:40.55 (40.99)
        3:21.77 (41.22)     4:02.69 (40.92)     4:43.53 (40.84)     5:24.04 (40.51)
        6:05.51 (41.47)     6:45.61 (40.10)     7:25.56 (39.95)     8:06.05 (40.49)
        8:46.15 (40.10)     9:26.59 (40.44)    10:07.07 (40.48)    10:46.96 (39.89)
       11:26.94 (39.98)    12:06.36 (39.42)    12:46.24 (39.88)    13:25.71 (39.47)
       14:05.48 (39.77)    14:45.31 (39.83)    15:24.90 (39.59)    16:04.74 (39.84)
       16:45.02 (40.28)    17:24.81 (39.79)    18:04.81 (40.00)    18:44.70 (39.89)
       19:24.96 (40.26)    20:05.12 (40.16)    20:44.74 (39.62)    21:24.78 (40.04)
       22:04.63 (39.85)
  4 Carchedi, David           62 South County Y-NE   22:39.77   22:57.56  
              38.99     1:20.28 (41.29)     2:02.42 (42.14)     2:44.63 (42.21)
        3:26.70 (42.07)     4:08.42 (41.72)     4:50.23 (41.81)     5:31.60 (41.37)
        6:13.18 (41.58)     6:54.75 (41.57)     7:36.05 (41.30)     8:17.10 (41.05)
        8:58.40 (41.30)     9:39.83 (41.43)    10:21.68 (41.85)    11:02.92 (41.24)
       11:45.12 (42.20)    12:26.73 (41.61)    13:08.44 (41.71)    13:50.92 (42.48)
       14:32.81 (41.89)    15:14.69 (41.88)    15:57.25 (42.56)    16:39.72 (42.47)
       17:22.33 (42.61)    18:04.23 (41.90)    18:46.92 (42.69)    19:29.24 (42.32)
       20:11.61 (42.37)    20:53.84 (42.23)    21:35.92 (42.08)    22:17.42 (41.50)
       22:57.56 (40.14)
  5 Keil, Mark                63 Minuteman-NE        23:05.81   23:52.56  
              38.68     1:20.78 (42.10)     2:04.60 (43.82)     2:48.91 (44.31)
        3:32.28 (43.37)     4:16.30 (44.02)     5:01.10 (44.80)     5:45.08 (43.98)
        6:29.27 (44.19)     7:12.73 (43.46)     7:56.32 (43.59)     8:40.10 (43.78)
        9:24.19 (44.09)    10:08.21 (44.02)    10:52.75 (44.54)    11:36.94 (44.19)
       12:20.39 (43.45)    13:02.81 (42.42)    13:46.80 (43.99)    14:30.32 (43.52)
       15:13.39 (43.07)    15:57.53 (44.14)    16:40.50 (42.97)    17:23.92 (43.42)
       18:07.42 (43.50)    18:50.55 (43.13)    19:34.59 (44.04)    20:17.53 (42.94)
       21:01.55 (44.02)    21:45.48 (43.93)    22:28.65 (43.17)    23:12.39 (43.74)
       23:52.56 (40.17)
  6 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE          24:30.00   25:19.92  
              39.19     1:22.77 (43.58)     2:06.47 (43.70)     2:51.73 (45.26)
        3:37.30 (45.57)     4:23.03 (45.73)     5:09.27 (46.24)     5:55.46 (46.19)
        6:41.76 (46.30)     7:28.34 (46.58)     8:15.12 (46.78)     9:02.04 (46.92)
        9:48.89 (46.85)    10:35.67 (46.78)    11:22.01 (46.34)    12:08.81 (46.80)
       12:55.79 (46.98)    13:42.57 (46.78)    14:29.56 (46.99)    15:16.99 (47.43)
       16:03.97 (46.98)    16:51.33 (47.36)    17:37.60 (46.27)    18:24.16 (46.56)
       19:10.31 (46.15)    19:57.06 (46.75)    20:43.26 (46.20)    21:29.80 (46.54)
       22:16.28 (46.48)    23:02.34 (46.06)    23:48.64 (46.30)    24:34.72 (46.08)
       25:19.92 (45.20)
  7 Renwick, John             63 Greenwood-NE        25:30.00   26:07.01  
              44.92     1:31.62 (46.70)     2:18.86 (47.24)     3:06.09 (47.23)
        3:52.55 (46.46)     4:40.23 (47.68)     5:26.87 (46.64)     6:14.47 (47.60)
        7:01.88 (47.41)     7:49.50 (47.62)     8:36.09 (46.59)     9:23.11 (47.02)
       10:09.85 (46.74)    10:56.23 (46.38)    11:43.04 (46.81)    12:31.37 (48.33)
       13:19.40 (48.03)    14:07.48 (48.08)    14:55.98 (48.50)    15:44.42 (48.44)
       16:32.62 (48.20)    17:22.11 (49.49)    18:10.83 (48.72)    18:59.57 (48.74)
       19:47.78 (48.21)    20:35.81 (48.03)    21:23.83 (48.02)    22:11.72 (47.89)
       22:59.81 (48.09)    23:47.68 (47.87)    24:35.20 (47.52)    25:22.15 (46.95)
       26:07.01 (44.86)
  8 Gallagher, Eugene         62 UMass-NE            31:24.00   31:01.39  
              49.96     1:43.93 (53.97)     2:40.76 (56.83)     3:37.21 (56.45)
        4:34.36 (57.15)     5:31.59 (57.23)     6:29.36 (57.77)     7:26.35 (56.99)
        8:23.57 (57.22)     9:20.98 (57.41)    10:17.90 (56.92)    11:15.91 (58.01)
       12:12.39 (56.48)    13:09.94 (57.55)    14:08.16 (58.22)    15:05.90 (57.74)
       16:03.44 (57.54)    17:00.72 (57.28)    17:56.62 (55.90)    18:53.70 (57.08)
       19:49.86 (56.16)    20:46.61 (56.75)    21:42.48 (55.87)    22:37.57 (55.09)
       23:34.77 (57.20)    24:31.04 (56.27)    25:26.09 (55.05)    26:22.21 (56.12)
       27:19.44 (57.23)    28:14.56 (55.12)    29:10.24 (55.68)    30:06.02 (55.78)
       31:01.39 (55.37)
 
Event 2  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:07.81   4/23/2015 JIM CLEMMONS                              
     NE-LMSC: N 21:30.73        2016 Bill Ryan                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 Garden State-NJ     26:00.00   25:22.04  
              42.56     1:27.95 (45.39)     2:14.01 (46.06)     3:01.44 (47.43)
        3:48.66 (47.22)     4:35.54 (46.88)     5:22.71 (47.17)     6:09.93 (47.22)
        6:57.05 (47.12)     7:43.99 (46.94)     8:31.26 (47.27)     9:17.80 (46.54)
       10:04.57 (46.77)    10:51.37 (46.80)    11:37.69 (46.32)    12:24.76 (47.07)
       13:11.76 (47.00)    13:59.03 (47.27)    14:45.95 (46.92)    15:32.77 (46.82)
       16:20.31 (47.54)    17:07.00 (46.69)    17:54.16 (47.16)    18:40.74 (46.58)
       19:26.61 (45.87)    20:12.69 (46.08)    20:58.85 (46.16)    21:44.99 (46.14)
       22:30.02 (45.03)    23:15.08 (45.06)    23:59.61 (44.53)    24:42.44 (42.83)
       25:22.04 (39.60)
  2 Tharp, Louis              66 Unattached MR-MR    24:55.00   25:56.43  
              44.87     1:33.18 (48.31)     2:21.30 (48.12)     3:09.46 (48.16)
        3:58.36 (48.90)     4:45.70 (47.34)     5:33.34 (47.64)     6:21.95 (48.61)
        7:10.31 (48.36)     7:57.69 (47.38)     8:44.58 (46.89)     9:31.01 (46.43)
       10:17.85 (46.84)    11:05.11 (47.26)    11:52.80 (47.69)    12:40.94 (48.14)
       13:28.03 (47.09)    14:16.44 (48.41)    15:03.69 (47.25)    15:50.34 (46.65)
       16:37.64 (47.30)    17:24.93 (47.29)    18:12.49 (47.56)    18:59.25 (46.76)
       19:45.94 (46.69)    20:33.04 (47.10)    21:21.69 (48.65)    22:09.78 (48.09)
       22:56.75 (46.97)    23:42.80 (46.05)    24:28.58 (45.78)    25:14.10 (45.52)
       25:56.43 (42.33)
  3 Laughlin, Terry           65 Adirondack-AD       29:00.00   26:47.92  
              48.46     1:37.69 (49.23)     2:27.28 (49.59)     3:17.11 (49.83)
        4:06.78 (49.67)     4:56.43 (49.65)     5:45.55 (49.12)     6:34.42 (48.87)
        7:23.51 (49.09)     8:12.33 (48.82)     9:01.33 (49.00)     9:50.57 (49.24)
       10:39.53 (48.96)    11:28.33 (48.80)    12:17.19 (48.86)    13:05.85 (48.66)
       13:55.04 (49.19)    14:44.38 (49.34)    15:33.33 (48.95)    16:22.37 (49.04)
       17:11.31 (48.94)    18:00.25 (48.94)    18:49.44 (49.19)    19:38.18 (48.74)
       20:26.61 (48.43)    21:14.98 (48.37)    22:03.37 (48.39)    22:51.69 (48.32)
       23:39.70 (48.01)    24:28.05 (48.35)    25:15.69 (47.64)    26:02.55 (46.86)
       26:47.92 (45.37)
 
Event 2  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 23:01.75        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich           70 Asphalt Green-MR    22:45.00   23:34.28  
              39.31     1:21.89 (42.58)     2:04.88 (42.99)     2:48.16 (43.28)
        3:31.58 (43.42)     4:15.21 (43.63)     4:58.50 (43.29)     5:41.53 (43.03)
        6:24.72 (43.19)     7:08.29 (43.57)     7:51.60 (43.31)     8:35.06 (43.46)
        9:18.46 (43.40)    10:01.78 (43.32)    10:44.73 (42.95)    11:27.93 (43.20)
       12:11.09 (43.16)    12:53.60 (42.51)    13:36.11 (42.51)    14:18.70 (42.59)
       15:01.45 (42.75)    15:44.23 (42.78)    16:27.08 (42.85)    17:10.01 (42.93)
       17:52.87 (42.86)    18:35.91 (43.04)    19:18.79 (42.88)    20:01.85 (43.06)
       20:44.68 (42.83)    21:27.69 (43.01)    22:10.19 (42.50)    22:53.00 (42.81)
       23:34.28 (41.28)
  2 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE      30:35.00   29:11.17  
              44.68     1:33.80 (49.12)     2:25.84 (52.04)     3:19.93 (54.09)
        4:13.82 (53.89)     5:07.39 (53.57)     6:00.81 (53.42)     6:54.91 (54.10)
        7:48.29 (53.38)     8:41.91 (53.62)     9:35.99 (54.08)    10:30.22 (54.23)
       11:23.62 (53.40)    12:18.37 (54.75)    13:11.57 (53.20)    14:05.57 (54.00)
       14:59.21 (53.64)    15:52.35 (53.14)    16:45.67 (53.32)    17:39.41 (53.74)
       18:32.66 (53.25)    19:26.60 (53.94)    20:20.00 (53.40)    21:13.73 (53.73)
       22:07.70 (53.97)    23:00.99 (53.29)    23:55.11 (54.12)    24:49.46 (54.35)
       25:42.15 (52.69)    26:36.03 (53.88)    27:29.04 (53.01)    28:21.30 (52.26)
       29:11.17 (49.87)
  3 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE   31:55.00   32:00.42  
              50.96     1:46.79 (55.83)     2:43.54 (56.75)     3:41.48 (57.94)
        4:39.10 (57.62)     5:38.00 (58.90)     6:36.83 (58.83)     7:35.76 (58.93)
        8:33.08 (57.32)     9:30.80 (57.72)    10:30.17 (59.37)    11:27.21 (57.04)
       12:25.43 (58.22)    13:24.04 (58.61)    14:23.62 (59.58)    15:20.39 (56.77)
       16:18.68 (58.29)    17:18.36 (59.68)    18:17.47 (59.11)    19:16.64 (59.17)
       20:15.45 (58.81)    21:15.11 (59.66)    22:14.95 (59.84)  23:15.71 (1:00.76)
       24:13.27 (57.56)    25:12.59 (59.32)    26:11.97 (59.38)    27:10.37 (58.40)
       28:08.47 (58.10)  29:09.17 (1:00.70)    30:07.64 (58.47)    31:06.29 (58.65)
       32:00.42 (54.13)
 
Event 2  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 26:34.51        2004 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           78 Unattached NE-NE    35:20.00   34:01.29  
              49.63     1:46.40 (56.77)   2:47.28 (1:00.88)   3:50.49 (1:03.21)
      4:52.86 (1:02.37)   5:56.55 (1:03.69)   6:59.51 (1:02.96)   8:02.02 (1:02.51)
      9:04.74 (1:02.72)  10:07.38 (1:02.64)  11:10.01 (1:02.63)  12:12.97 (1:02.96)
     13:15.72 (1:02.75)  14:18.06 (1:02.34)  15:20.21 (1:02.15)  16:22.56 (1:02.35)
     17:26.21 (1:03.65)  18:29.75 (1:03.54)  19:32.74 (1:02.99)  20:35.28 (1:02.54)
     21:38.12 (1:02.84)  22:40.43 (1:02.31)  23:43.72 (1:03.29)  24:46.58 (1:02.86)
     25:49.57 (1:02.99)  26:51.71 (1:02.14)  27:54.32 (1:02.61)  28:56.53 (1:02.21)
     29:58.80 (1:02.27)  31:00.26 (1:01.46)  32:02.79 (1:02.53)  33:03.11 (1:00.32)
       34:01.29 (58.18)
 
Event 2  Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21:54.87    5/1/2014 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 28:50.24        2007 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE    34:10.03   32:56.00  
              53.46   2:09.29 (1:15.83)   3:10.98 (1:01.69)     4:10.27 (59.29)
      5:13.07 (1:02.80)   6:14.79 (1:01.72)   7:15.08 (1:00.29)   8:16.90 (1:01.82)
      9:18.84 (1:01.94)  10:20.29 (1:01.45)  11:21.02 (1:00.73)  12:21.48 (1:00.46)
     13:22.85 (1:01.37)  14:23.50 (1:00.65)  15:25.01 (1:01.51)    16:23.91 (58.90)
     17:24.66 (1:00.75)  18:26.67 (1:02.01)    19:25.12 (58.45)    20:22.21 (57.09)
     21:25.16 (1:02.95)    22:23.53 (58.37)  23:23.76 (1:00.23)    24:23.26 (59.50)
       25:22.92 (59.66)    26:21.67 (58.75)    27:20.04 (58.37)    28:18.85 (58.81)
       29:16.54 (57.69)    30:14.61 (58.07)  31:14.69 (1:00.08)    32:08.58 (53.89)
       32:56.00 (47.42)
 
Event 3  Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.42   3/31/2012 LUANE ROWE                                
     NE-LMSC: N 10:53.36        2010 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johns, Taylor             22 Charles River-NE    10:40.89   10:51.10N 
              29.58     1:01.44 (31.86)     1:33.96 (32.52)     2:06.84 (32.88)
        2:39.65 (32.81)     3:12.06 (32.41)     3:44.95 (32.89)     4:17.97 (33.02)
        4:51.06 (33.09)     5:24.37 (33.31)     5:56.70 (32.33)     6:29.24 (32.54)
        7:02.14 (32.90)     7:34.89 (32.75)     8:07.72 (32.83)     8:41.31 (33.59)
        9:14.22 (32.91)     9:47.27 (33.05)    10:20.00 (32.73)    10:51.10 (31.10)
  2 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE   11:40.00   11:40.98  
              30.74     1:03.93 (33.19)     1:38.43 (34.50)     2:13.36 (34.93)
        2:48.47 (35.11)     3:24.01 (35.54)     3:59.95 (35.94)     4:35.74 (35.79)
        5:11.72 (35.98)     5:47.66 (35.94)     6:23.53 (35.87)     6:59.24 (35.71)
        7:34.93 (35.69)     8:10.52 (35.59)     8:46.18 (35.66)     9:21.95 (35.77)
        9:57.44 (35.49)    10:33.07 (35.63)    11:07.92 (34.85)    11:40.98 (33.06)
  3 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE    12:21.00   12:14.54  
              32.60     1:07.44 (34.84)     1:43.49 (36.05)     2:19.89 (36.40)
        2:56.51 (36.62)     3:33.27 (36.76)     4:09.67 (36.40)     4:46.64 (36.97)
        5:23.59 (36.95)     6:00.79 (37.20)     6:37.93 (37.14)     7:15.80 (37.87)
        7:53.18 (37.38)     8:30.88 (37.70)     9:08.78 (37.90)     9:46.16 (37.38)
       10:23.81 (37.65)    11:02.13 (38.32)    11:39.71 (37.58)    12:14.54 (34.83)
  4 Lajeunesse, Brianna       23 Andover YMCA-NE     19:00.00   16:12.66  
              44.00     1:29.79 (45.79)     2:17.58 (47.79)     3:06.52 (48.94)
        3:55.71 (49.19)     4:45.56 (49.85)     5:36.18 (50.62)     6:25.91 (49.73)
        7:16.27 (50.36)     8:06.68 (50.41)     8:56.95 (50.27)     9:46.65 (49.70)
       10:35.84 (49.19)    11:25.24 (49.40)    12:13.99 (48.75)    13:02.20 (48.21)
       13:50.54 (48.34)    14:40.21 (49.67)    15:28.97 (48.76)    16:12.66 (43.69)
 
Event 3  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:10.67    2/3/2017 HANNAH SAIZ                               
     NE-LMSC: N 10:52.71        2012 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larish, Christine         28 Charles River-NE    11:30.00   10:56.60  
              32.08     1:06.05 (33.97)     1:39.54 (33.49)     2:13.44 (33.90)
        2:47.03 (33.59)     3:20.50 (33.47)     3:53.98 (33.48)     4:27.47 (33.49)
        5:00.75 (33.28)     5:33.99 (33.24)     6:05.49 (31.50)     6:37.39 (31.90)
        7:09.43 (32.04)     7:41.93 (32.50)     8:14.31 (32.38)     8:46.65 (32.34)
        9:19.28 (32.63)     9:51.49 (32.21)    10:24.32 (32.83)    10:56.60 (32.28)
  2 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE    20:00.00   15:39.03  
              42.12     1:28.17 (46.05)     2:15.50 (47.33)     3:03.03 (47.53)
        3:50.77 (47.74)     4:38.86 (48.09)     5:26.86 (48.00)     6:14.96 (48.10)
        7:03.20 (48.24)     7:50.86 (47.66)     8:39.07 (48.21)     9:27.19 (48.12)
       10:14.56 (47.37)    11:01.48 (46.92)    11:49.10 (47.62)    12:36.56 (47.46)
       13:23.67 (47.11)    14:10.86 (47.19)    14:57.41 (46.55)    15:39.03 (41.62)
  3 Salcedo, Mary             28 Charles River-NE    17:50.00   16:24.74  
              44.07     1:32.20 (48.13)     2:21.50 (49.30)     3:10.83 (49.33)
        4:01.78 (50.95)     4:52.37 (50.59)     5:43.23 (50.86)     6:33.29 (50.06)
        7:23.15 (49.86)     8:13.20 (50.05)     9:03.22 (50.02)     9:53.20 (49.98)
       10:42.81 (49.61)    11:33.19 (50.38)    12:22.44 (49.25)    13:11.47 (49.03)
       14:01.55 (50.08)    14:52.04 (50.49)    15:41.24 (49.20)    16:24.74 (43.50)
  4 Peterson, Rachel          25 Swim RI-NE          18:50.00   18:18.60  
              47.07     1:37.01 (49.94)     2:29.72 (52.71)     3:22.79 (53.07)
                                5:12.11 ( )                             7:03.95 ( )
        7:59.89 (55.94)     8:56.64 (56.75)     9:53.01 (56.37)    10:48.54 (55.53)
       11:43.68 (55.14)    12:41.58 (57.90)    13:38.62 (57.04)    14:35.84 (57.22)
       15:32.84 (57.00)    16:30.55 (57.71)    17:25.67 (55.12)    18:18.60 (52.93)
 
Event 3  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:51.93   4/15/2012 DAWN HECKMAN                              
     NE-LMSC: N 10:59.76        2015 Melinda Williams                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE    12:27.00   12:15.80  
              31.68     1:07.29 (35.61)     1:43.97 (36.68)     2:20.80 (36.83)
        2:57.60 (36.80)     3:34.48 (36.88)     4:11.54 (37.06)     4:49.12 (37.58)
        5:26.44 (37.32)     6:03.83 (37.39)     6:41.82 (37.99)     7:19.35 (37.53)
        7:57.23 (37.88)     8:35.18 (37.95)     9:12.97 (37.79)     9:50.96 (37.99)
       10:28.05 (37.09)    11:05.59 (37.54)    11:42.01 (36.42)    12:15.80 (33.79)
  2 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE        12:38.98   13:13.29  
              38.49     1:18.10 (39.61)     1:58.28 (40.18)     2:39.04 (40.76)
        3:20.23 (41.19)     4:01.38 (41.15)     4:42.50 (41.12)     5:23.58 (41.08)
        6:04.81 (41.23)     6:45.59 (40.78)     7:22.35 (36.76)     7:59.92 (37.57)
        8:38.51 (38.59)     9:17.50 (38.99)     9:56.67 (39.17)    10:35.98 (39.31)
       11:15.27 (39.29)    11:54.43 (39.16)    12:34.18 (39.75)    13:13.29 (39.11)
  3 Stotts, Maria             34 NEM Unattached-NE   16:03.27   16:36.57  
              39.14     1:24.10 (44.96)     2:13.09 (48.99)     3:03.08 (49.99)
        3:53.02 (49.94)     4:42.99 (49.97)     5:34.17 (51.18)     6:26.25 (52.08)
        7:18.54 (52.29)     8:10.26 (51.72)     9:02.90 (52.64)     9:53.77 (50.87)
       10:45.90 (52.13)    11:36.96 (51.06)    12:28.75 (51.79)    13:20.24 (51.49)
       14:10.38 (50.14)    15:00.34 (49.96)    15:49.89 (49.55)    16:36.57 (46.68)
  4 Mellen, Christine         30 Swim RI-NE          18:00.00   16:36.65  
              44.40     1:30.42 (46.02)     2:19.32 (48.90)     3:09.54 (50.22)
        4:00.00 (50.46)     4:50.78 (50.78)     5:41.94 (51.16)     6:32.96 (51.02)
        7:24.22 (51.26)     8:15.12 (50.90)     9:06.23 (51.11)     9:56.99 (50.76)
       10:47.55 (50.56)    11:38.96 (51.41)    12:30.78 (51.82)    13:21.03 (50.25)
       14:11.07 (50.04)    15:00.80 (49.73)    15:50.57 (49.77)    16:36.65 (46.08)
 
Event 3  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:11.23  11/15/2014 HEIDI GEORGE                              
     NE-LMSC: N 10:57.31        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE    11:45.29   11:43.24  
              31.82     1:06.56 (34.74)     1:42.13 (35.57)     2:18.04 (35.91)
        2:53.83 (35.79)     3:29.69 (35.86)     4:06.11 (36.42)     4:41.83 (35.72)
        5:17.88 (36.05)     5:53.77 (35.89)     6:29.18 (35.41)     7:04.72 (35.54)
        7:40.03 (35.31)     8:15.08 (35.05)     8:50.08 (35.00)     9:25.04 (34.96)
       10:00.35 (35.31)    10:35.28 (34.93)    11:09.74 (34.46)    11:43.24 (33.50)
  2 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE    12:00.00   12:07.53  
              31.27     1:06.33 (35.06)     1:42.27 (35.94)     2:18.98 (36.71)
        2:56.33 (37.35)     3:34.33 (38.00)     4:11.57 (37.24)     4:48.46 (36.89)
        5:25.32 (36.86)     6:01.89 (36.57)     6:38.77 (36.88)     7:15.81 (37.04)
        7:53.09 (37.28)     8:30.55 (37.46)     9:07.58 (37.03)     9:44.09 (36.51)
       10:20.40 (36.31)    10:56.87 (36.47)    11:33.34 (36.47)    12:07.53 (34.19)
  3 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE        12:20.00   12:12.53  
              31.76     1:06.65 (34.89)     1:42.20 (35.55)     2:18.27 (36.07)
        2:54.52 (36.25)     3:31.04 (36.52)     4:07.83 (36.79)     4:44.70 (36.87)
        5:21.69 (36.99)     5:58.75 (37.06)     6:35.93 (37.18)     7:13.39 (37.46)
        7:51.19 (37.80)     8:28.91 (37.72)     9:06.51 (37.60)     9:44.32 (37.81)
       10:21.82 (37.50)    10:59.19 (37.37)    11:36.70 (37.51)    12:12.53 (35.83)
  4 Doleski, Shannon          35 Minuteman-NE        13:00.00   12:59.33  
              34.99     1:11.77 (36.78)     1:50.40 (38.63)     2:29.41 (39.01)
        3:08.23 (38.82)     3:46.85 (38.62)     4:26.48 (39.63)     5:05.74 (39.26)
        5:45.28 (39.54)     6:25.05 (39.77)     7:04.14 (39.09)     7:43.60 (39.46)
        8:23.67 (40.07)     9:03.51 (39.84)     9:42.73 (39.22)    10:22.21 (39.48)
       11:01.95 (39.74)    11:41.59 (39.64)    12:20.77 (39.18)    12:59.33 (38.56)
  5 Oliver, Helen             39 Charles River-NE    15:00.00   14:32.13  
              44.04     1:29.03 (44.99)     2:14.77 (45.74)     3:00.87 (46.10)
        3:46.34 (45.47)     4:32.04 (45.70)     5:17.82 (45.78)     6:03.32 (45.50)
        6:48.80 (45.48)     7:34.32 (45.52)     8:15.52 (41.20)     8:57.34 (41.82)
        9:39.45 (42.11)    10:21.71 (42.26)    11:03.73 (42.02)    11:45.84 (42.11)
       12:28.04 (42.20)    13:09.96 (41.92)    13:51.55 (41.59)    14:32.13 (40.58)
  6 Bader, Rebecca            39 North Suburban Y-NE 17:48.33   18:09.93  
              47.61     1:40.62 (53.01)     2:35.88 (55.26)     3:30.79 (54.91)
        4:26.03 (55.24)     5:20.41 (54.38)     6:15.24 (54.83)     7:09.69 (54.45)
        8:04.73 (55.04)     8:59.16 (54.43)     9:54.18 (55.02)    10:49.43 (55.25)
       11:45.28 (55.85)    12:41.22 (55.94)    13:36.07 (54.85)    14:30.68 (54.61)
       15:26.40 (55.72)    16:21.51 (55.11)    17:16.51 (55.00)    18:09.93 (53.42)
  7 Larsen, Alicia            35 Great Bay-NE        22:00.00   22:03.54  
              58.91   1:59.63 (1:00.72)   3:03.20 (1:03.57)   4:09.74 (1:06.54)
      5:16.62 (1:06.88)   6:22.92 (1:06.30)   7:31.89 (1:08.97)   8:39.61 (1:07.72)
      9:46.03 (1:06.42)  10:52.87 (1:06.84)  12:00.71 (1:07.84)  13:09.02 (1:08.31)
     14:16.92 (1:07.90)  15:23.11 (1:06.19)  16:31.43 (1:08.32)  17:38.67 (1:07.24)
     18:45.28 (1:06.61)  19:51.91 (1:06.63)  20:59.75 (1:07.84)  22:03.54 (1:03.79)
 
Event 3  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:31.92        2016 Kysa Crusco                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE    11:30.00   11:38.16  
              31.03     1:04.47 (33.44)     1:38.46 (33.99)     2:12.86 (34.40)
        2:47.63 (34.77)     3:22.06 (34.43)     3:56.85 (34.79)     4:31.72 (34.87)
        5:06.94 (35.22)     5:42.57 (35.63)     6:18.30 (35.73)     6:54.19 (35.89)
        7:30.04 (35.85)     8:05.89 (35.85)     8:41.84 (35.95)     9:17.53 (35.69)
        9:53.33 (35.80)    10:28.91 (35.58)    11:04.16 (35.25)    11:38.16 (34.00)
  2 Stokes, Jessica           40 Charles River-NE    11:35.00   11:41.88  
              31.63     1:06.79 (35.16)     1:42.24 (35.45)     2:18.15 (35.91)
        2:53.99 (35.84)     3:29.90 (35.91)     4:06.03 (36.13)     4:42.40 (36.37)
        5:18.81 (36.41)     5:54.65 (35.84)     6:29.23 (34.58)     7:04.06 (34.83)
        7:38.49 (34.43)     8:13.30 (34.81)     8:47.73 (34.43)     9:22.45 (34.72)
        9:57.28 (34.83)    10:32.82 (35.54)    11:08.02 (35.20)    11:41.88 (33.86)
  3 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE 13:25.00   13:28.09  
              37.45     1:15.99 (38.54)     1:55.47 (39.48)     2:35.52 (40.05)
        3:15.37 (39.85)     3:55.33 (39.96)     4:35.39 (40.06)     5:15.72 (40.33)
        5:56.08 (40.36)     6:36.64 (40.56)     7:16.99 (40.35)     7:57.25 (40.26)
        8:38.01 (40.76)     9:19.23 (41.22)    10:00.90 (41.67)    10:42.31 (41.41)
       11:24.56 (42.25)    12:06.82 (42.26)    12:47.92 (41.10)    13:28.09 (40.17)
  4 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE   14:30.00   14:16.65  
              36.48     1:15.87 (39.39)     1:57.86 (41.99)     2:40.41 (42.55)
        3:23.08 (42.67)     4:06.22 (43.14)     4:50.20 (43.98)     5:34.53 (44.33)
        6:18.74 (44.21)     7:02.90 (44.16)     7:47.01 (44.11)     8:30.85 (43.84)
        9:15.20 (44.35)     9:59.39 (44.19)    10:43.34 (43.95)    11:26.80 (43.46)
       12:10.04 (43.24)    12:53.35 (43.31)    13:35.72 (42.37)    14:16.65 (40.93)
  5 Sega, Ally                44 Connecticut-CT      16:54.23   15:38.09  
              45.31     1:30.99 (45.68)     2:18.14 (47.15)     3:04.94 (46.80)
        3:52.69 (47.75)     4:39.69 (47.00)     5:27.09 (47.40)     6:13.76 (46.67)
        7:01.17 (47.41)     7:48.21 (47.04)     8:35.30 (47.09)     9:22.86 (47.56)
       10:11.50 (48.64)    10:57.77 (46.27)    11:44.91 (47.14)    12:32.43 (47.52)
       13:19.98 (47.55)    14:06.64 (46.66)    14:53.96 (47.32)    15:38.09 (44.13)
  6 Wagner, Gretchen          41 Charles River-NE    15:32.82   16:05.00  
              47.71     1:36.64 (48.93)     2:26.47 (49.83)     3:16.73 (50.26)
        4:07.00 (50.27)     4:56.73 (49.73)     5:46.76 (50.03)     6:36.59 (49.83)
        7:26.49 (49.90)     8:17.34 (50.85)     9:05.38 (48.04)     9:53.73 (48.35)
       10:40.89 (47.16)    11:28.12 (47.23)    12:15.77 (47.65)    13:02.28 (46.51)
       13:49.21 (46.93)    14:36.03 (46.82)    15:21.55 (45.52)    16:05.00 (43.45)
  7 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE 19:00.00   18:08.40  
              47.80     1:38.39 (50.59)     2:31.56 (53.17)     3:25.82 (54.26)
        4:20.33 (54.51)     5:15.35 (55.02)     6:11.22 (55.87)     7:08.30 (57.08)
        8:04.55 (56.25)     9:00.37 (55.82)     9:55.47 (55.10)    10:50.95 (55.48)
       11:45.39 (54.44)    12:40.71 (55.32)    13:35.93 (55.22)    14:30.62 (54.69)
       15:25.69 (55.07)    16:20.84 (55.15)    17:15.98 (55.14)    18:08.40 (52.42)
  8 Garcia Calvo, Angela      43 Charles River-NE    21:19.78   20:37.15  
              53.97   1:54.82 (1:00.85)   2:56.53 (1:01.71)                    
            5:04.73 ( )   6:08.66 (1:03.93)   7:10.79 (1:02.13)                    
            9:17.00 ( )  10:19.44 (1:02.44)  11:21.51 (1:02.07)  12:23.74 (1:02.23)
     13:27.01 (1:03.27)  14:29.84 (1:02.83)  15:32.99 (1:03.15)    16:32.66 (59.67)
     17:35.05 (1:02.39)  18:36.80 (1:01.75)  19:38.02 (1:01.22)    20:37.15 (59.13)
 
Event 3  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:29.76        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garland, Sue              47 Charles River-NE    13:33.99   13:08.20  
              33.59     1:10.52 (36.93)     1:48.65 (38.13)     2:27.69 (39.04)
        3:07.54 (39.85)     3:47.55 (40.01)     4:28.05 (40.50)     5:08.87 (40.82)
        5:49.50 (40.63)     6:30.18 (40.68)     7:10.17 (39.99)     7:50.27 (40.10)
        8:30.40 (40.13)     9:10.28 (39.88)     9:50.61 (40.33)    10:30.80 (40.19)
       11:10.21 (39.41)    11:50.31 (40.10)    12:30.05 (39.74)    13:08.20 (38.15)
  2 White, Kristin            45 Unattached NI-NI    12:48.65   13:12.52  
              31.91     1:07.43 (35.52)     1:44.98 (37.55)     2:22.57 (37.59)
        3:00.23 (37.66)     3:38.52 (38.29)     4:17.38 (38.86)     4:57.34 (39.96)
        5:38.09 (40.75)     6:19.11 (41.02)     7:01.58 (42.47)     7:44.38 (42.80)
        8:27.59 (43.21)     9:09.97 (42.38)     9:51.20 (41.23)    10:32.44 (41.24)
       11:13.89 (41.45)    11:54.74 (40.85)    12:34.36 (39.62)    13:12.52 (38.16)
  3 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE    14:16.66   13:51.25  
              37.50     1:17.98 (40.48)     1:59.39 (41.41)     2:41.27 (41.88)
        3:23.96 (42.69)     4:06.31 (42.35)     4:48.74 (42.43)     5:31.21 (42.47)
        6:13.49 (42.28)     6:55.67 (42.18)     7:37.55 (41.88)     8:19.41 (41.86)
        9:01.15 (41.74)     9:43.07 (41.92)    10:24.86 (41.79)    11:06.54 (41.68)
       11:47.77 (41.23)    12:29.27 (41.50)    13:10.87 (41.60)    13:51.25 (40.38)
  4 Barna, Heather            45 Liquid Assets-NE    15:10.00   15:30.76  
              42.86     1:29.67 (46.81)     2:17.61 (47.94)     3:05.64 (48.03)
        3:53.70 (48.06)     4:41.48 (47.78)     5:29.32 (47.84)     6:17.09 (47.77)
        7:04.56 (47.47)     7:51.95 (47.39)     8:37.50 (45.55)     9:22.61 (45.11)
       10:08.39 (45.78)    10:54.09 (45.70)    11:40.22 (46.13)    12:26.57 (46.35)
       13:12.92 (46.35)    13:59.55 (46.63)    14:45.96 (46.41)    15:30.76 (44.80)
  5 Magovern, Kathy           48 Minuteman-NE        16:50.00   15:50.08  
              39.11     1:22.99 (43.88)     2:08.89 (45.90)     2:55.72 (46.83)
        3:42.77 (47.05)     4:30.09 (47.32)     5:17.69 (47.60)     6:05.70 (48.01)
        6:54.50 (48.80)     7:42.01 (47.51)     8:31.73 (49.72)     9:19.99 (48.26)
       10:09.25 (49.26)    10:57.93 (48.68)    11:46.45 (48.52)    12:34.63 (48.18)
       13:23.49 (48.86)    14:12.20 (48.71)    15:03.04 (50.84)    15:50.08 (47.04)
  6 Roccabruna, Amy           46 Pittsfield YMCA-NE  16:06.40   15:52.06  
              39.19     1:23.37 (44.18)     2:08.70 (45.33)     2:55.20 (46.50)
        3:42.63 (47.43)     4:30.93 (48.30)     5:19.41 (48.48)     6:07.61 (48.20)
        6:56.17 (48.56)     7:44.04 (47.87)     8:32.43 (48.39)     9:20.56 (48.13)
       10:10.11 (49.55)    10:59.57 (49.46)    11:49.50 (49.93)    12:39.06 (49.56)
       13:28.14 (49.08)    14:17.15 (49.01)    15:05.72 (48.57)    15:52.06 (46.34)
 
Event 3  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:58.56   4/23/2015 JILL HERNANDEZ                            
     NE-LMSC: N 11:34.29        2003 Jacki Hirsty                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Mary              50 Swim RI-NE          12:41.34   12:36.08  
              32.97     1:08.54 (35.57)     1:45.63 (37.09)     2:23.36 (37.73)
        3:01.80 (38.44)     3:39.98 (38.18)     4:18.63 (38.65)     4:57.13 (38.50)
        5:35.79 (38.66)     6:14.09 (38.30)     6:52.75 (38.66)     7:31.14 (38.39)
        8:09.41 (38.27)     8:47.64 (38.23)     9:26.08 (38.44)    10:04.12 (38.04)
       10:42.34 (38.22)    11:20.78 (38.44)    11:58.95 (38.17)    12:36.08 (37.13)
  2 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE     13:59.00   13:12.03  
              35.22     1:13.48 (38.26)     1:53.28 (39.80)     2:33.09 (39.81)
        3:13.23 (40.14)     3:53.86 (40.63)     4:34.48 (40.62)     5:14.95 (40.47)
        5:55.16 (40.21)     6:35.34 (40.18)     7:15.51 (40.17)     7:55.81 (40.30)
        8:36.00 (40.19)     9:16.30 (40.30)     9:56.31 (40.01)    10:36.39 (40.08)
       11:16.49 (40.10)    11:55.90 (39.41)    12:34.99 (39.09)    13:12.03 (37.04)
  3 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE    13:33.65   13:19.77  
              33.25     1:10.52 (37.27)     1:49.32 (38.80)     2:29.21 (39.89)
        3:09.29 (40.08)     3:49.71 (40.42)     4:30.43 (40.72)     5:11.36 (40.93)
        5:52.44 (41.08)     6:33.35 (40.91)     7:13.62 (40.27)     7:54.30 (40.68)
        8:34.88 (40.58)     9:15.80 (40.92)                            10:37.81 ( )
                                                   12:41.14 ( )    13:19.77 (38.63)
  4 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE    14:07.00   13:33.25  
              36.24     1:16.29 (40.05)     1:56.76 (40.47)     2:37.06 (40.30)
        3:17.61 (40.55)     3:58.43 (40.82)     4:39.22 (40.79)     5:20.12 (40.90)
        6:01.21 (41.09)     6:42.52 (41.31)     7:23.65 (41.13)     8:04.65 (41.00)
        8:45.78 (41.13)     9:26.88 (41.10)    10:08.04 (41.16)    10:49.48 (41.44)
       11:30.93 (41.45)    12:12.22 (41.29)    12:53.34 (41.12)    13:33.25 (39.91)
  5 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE   14:10.53   13:59.17  
              36.42     1:16.29 (39.87)     1:57.44 (41.15)     2:39.21 (41.77)
        3:21.61 (42.40)     4:04.58 (42.97)     4:47.70 (43.12)     5:31.07 (43.37)
        6:14.68 (43.61)     6:57.45 (42.77)                             8:21.96 ( )
     13:59.17 (5:37.21)                                                            
  6 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE   14:50.01   15:02.98  
              37.43     1:19.69 (42.26)     2:04.80 (45.11)     2:50.20 (45.40)
        3:36.05 (45.85)     4:21.87 (45.82)     5:08.74 (46.87)     5:55.14 (46.40)
        6:41.50 (46.36)     7:27.26 (45.76)     8:13.56 (46.30)     8:59.73 (46.17)
        9:46.03 (46.30)    10:31.52 (45.49)    11:17.32 (45.80)    12:03.09 (45.77)
       12:48.53 (45.44)    13:34.10 (45.57)    14:18.90 (44.80)    15:02.98 (44.08)
  7 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE      15:41.08   15:09.82  
              40.06     1:23.42 (43.36)     2:08.60 (45.18)     2:53.64 (45.04)
        3:38.92 (45.28)     4:24.46 (45.54)     5:10.80 (46.34)     5:57.58 (46.78)
        6:44.37 (46.79)     7:30.89 (46.52)     8:16.74 (45.85)     9:03.77 (47.03)
        9:50.05 (46.28)    10:36.33 (46.28)    11:22.20 (45.87)    12:08.47 (46.27)
       12:54.18 (45.71)    13:40.00 (45.82)    14:25.48 (45.48)    15:09.82 (44.34)
  8 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE    16:00.00   15:30.92  
              44.64     1:31.86 (47.22)     2:19.05 (47.19)     3:05.86 (46.81)
        3:53.16 (47.30)     4:40.22 (47.06)     5:26.40 (46.18)     6:12.69 (46.29)
        6:59.41 (46.72)     7:46.46 (47.05)     8:32.55 (46.09)     9:19.15 (46.60)
       10:05.76 (46.61)    10:52.34 (46.58)    11:39.09 (46.75)    12:25.65 (46.56)
       13:11.68 (46.03)    13:57.97 (46.29)    14:44.64 (46.67)    15:30.92 (46.28)
  9 Barker, Joanne            52 Charles River-NE    16:13.00   16:55.69  
              45.12     1:36.69 (51.57)     2:29.19 (52.50)     3:22.26 (53.07)
        4:14.42 (52.16)     5:06.96 (52.54)     5:58.08 (51.12)     6:50.26 (52.18)
        7:41.09 (50.83)     8:32.19 (51.10)     9:22.56 (50.37)    10:12.96 (50.40)
       11:04.09 (51.13)    11:54.00 (49.91)    12:44.49 (50.49)    13:34.51 (50.02)
       14:26.35 (51.84)    15:16.95 (50.60)    16:07.92 (50.97)    16:55.69 (47.77)
 
Event 3  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:19.85    2/5/2017 K PARKER PALACE                           
     NE-LMSC: N 11:44.14        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE        13:40.02   13:34.92  
              35.05     1:14.64 (39.59)     1:55.10 (40.46)     2:36.01 (40.91)
        3:16.89 (40.88)     3:58.22 (41.33)     4:39.54 (41.32)     5:20.85 (41.31)
        6:02.18 (41.33)     6:43.39 (41.21)     7:24.99 (41.60)     8:06.38 (41.39)
        8:48.09 (41.71)     9:29.76 (41.67)    10:11.26 (41.50)    10:52.44 (41.18)
       11:33.85 (41.41)    12:14.96 (41.11)    12:56.03 (41.07)    13:34.92 (38.89)
  2 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE 13:27.00   13:36.01  
              37.75     1:18.93 (41.18)     1:59.77 (40.84)     2:41.04 (41.27)
        3:22.22 (41.18)     4:03.55 (41.33)     4:44.72 (41.17)     5:25.76 (41.04)
        6:06.90 (41.14)     6:48.00 (41.10)     7:29.05 (41.05)     8:09.94 (40.89)
        8:51.04 (41.10)     9:32.05 (41.01)    10:13.27 (41.22)    10:54.12 (40.85)
       11:35.02 (40.90)    12:15.64 (40.62)    12:56.28 (40.64)    13:36.01 (39.73)
  3 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE 17:00.00   14:46.72  
              38.35     1:20.61 (42.26)     2:05.08 (44.47)     2:49.60 (44.52)
        3:34.76 (45.16)     4:20.82 (46.06)     5:07.71 (46.89)     5:54.29 (46.58)
        6:40.28 (45.99)     7:25.85 (45.57)     8:09.90 (44.05)     8:54.59 (44.69)
        9:38.66 (44.07)    10:23.93 (45.27)    11:08.85 (44.92)    11:53.44 (44.59)
       12:37.34 (43.90)    13:22.13 (44.79)    14:06.07 (43.94)    14:46.72 (40.65)
  4 Duncan, Lyn               55 Charles River-NE    15:30.00   14:56.75  
              43.20     1:30.49 (47.29)     2:18.29 (47.80)     3:05.97 (47.68)
        3:53.14 (47.17)     4:41.29 (48.15)     5:28.40 (47.11)     6:16.00 (47.60)
        7:01.83 (45.83)     7:47.31 (45.48)     8:30.13 (42.82)     9:13.57 (43.44)
        9:56.91 (43.34)    10:40.57 (43.66)    11:23.68 (43.11)    12:07.60 (43.92)
       12:50.58 (42.98)    13:32.66 (42.08)    14:15.72 (43.06)    14:56.75 (41.03)
  5 Goguen, Sharleen          59 Greenwood-NE        14:53.25   15:37.61  
              43.45     1:27.80 (44.35)     2:14.11 (46.31)     3:01.02 (46.91)
        3:49.87 (48.85)     4:36.07 (46.20)     5:23.34 (47.27)     6:10.36 (47.02)
        6:57.75 (47.39)     7:45.19 (47.44)     8:32.94 (47.75)     9:20.73 (47.79)
       10:08.31 (47.58)    10:55.64 (47.33)    11:42.79 (47.15)    12:29.96 (47.17)
       13:17.35 (47.39)    14:04.29 (46.94)    14:51.83 (47.54)    15:37.61 (45.78)
  6 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE   16:40.00   16:27.96  
              41.88     1:29.11 (47.23)     2:18.57 (49.46)     3:08.39 (49.82)
        3:58.99 (50.60)     4:49.65 (50.66)     5:39.31 (49.66)     6:30.13 (50.82)
        7:19.74 (49.61)     8:09.86 (50.12)     9:00.17 (50.31)     9:50.31 (50.14)
       10:40.00 (49.69)    11:29.65 (49.65)    12:19.47 (49.82)    13:09.26 (49.79)
       13:59.47 (50.21)    14:49.65 (50.18)    15:39.05 (49.40)    16:27.96 (48.91)
 
Event 3  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.77   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 12:40.91        2016 Beth Estel                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE    12:30.00   12:28.85N 
              32.27     1:07.11 (34.84)     1:43.37 (36.26)     2:19.93 (36.56)
        2:56.67 (36.74)     3:33.79 (37.12)     4:10.85 (37.06)     4:48.06 (37.21)
        5:25.68 (37.62)     6:03.49 (37.81)     6:41.70 (38.21)     7:19.96 (38.26)
        7:58.26 (38.30)     8:36.72 (38.46)     9:15.44 (38.72)     9:54.50 (39.06)
       10:33.27 (38.77)    11:12.31 (39.04)    11:51.19 (38.88)    12:28.85 (37.66)
  2 White, Emily              63 Tech Masters-NE     15:31.95   15:39.33  
              43.12     1:29.50 (46.38)     2:17.07 (47.57)     3:05.38 (48.31)
        3:53.47 (48.09)     4:41.57 (48.10)     5:29.41 (47.84)     6:17.36 (47.95)
        7:04.89 (47.53)     7:52.57 (47.68)     8:37.58 (45.01)     9:23.20 (45.62)
       10:09.31 (46.11)    10:55.77 (46.46)    11:42.65 (46.88)    12:29.85 (47.20)
       13:17.35 (47.50)    14:05.50 (48.15)    14:53.22 (47.72)    15:39.33 (46.11)
  3 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE    18:00.00   17:14.43  
              46.46     1:35.57 (49.11)     2:27.53 (51.96)     3:19.94 (52.41)
        4:12.56 (52.62)     5:05.25 (52.69)     5:58.74 (53.49)     6:51.65 (52.91)
        7:44.79 (53.14)     8:37.87 (53.08)     9:31.15 (53.28)    10:23.82 (52.67)
       11:15.80 (51.98)    12:07.86 (52.06)    12:59.84 (51.98)    13:52.09 (52.25)
       14:44.04 (51.95)    15:36.76 (52.72)    16:28.15 (51.39)    17:14.43 (46.28)
  4 Glovsky, Eileen           61 Charles River-NE    20:00.00   20:50.74  
              53.36     1:52.32 (58.96)   2:54.73 (1:02.41)   3:57.75 (1:03.02)
      5:00.58 (1:02.83)   6:03.34 (1:02.76)   7:06.97 (1:03.63)   8:11.33 (1:04.36)
      9:14.70 (1:03.37)  10:19.02 (1:04.32)  11:23.06 (1:04.04)  12:26.96 (1:03.90)
     13:32.79 (1:05.83)  14:36.43 (1:03.64)  15:39.82 (1:03.39)  16:43.15 (1:03.33)
     17:46.36 (1:03.21)  18:49.89 (1:03.53)  19:52.07 (1:02.18)    20:50.74 (58.67)
  5 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE        22:00.00   22:00.58  
              56.52     1:55.59 (59.07)   2:58.44 (1:02.85)   4:01.82 (1:03.38)
      5:04.33 (1:02.51)   6:08.93 (1:04.60)   7:10.52 (1:01.59)   8:13.74 (1:03.22)
      9:17.61 (1:03.87)  10:21.76 (1:04.15)  11:25.36 (1:03.60)  12:26.95 (1:01.59)
     13:42.48 (1:15.53)  14:54.91 (1:12.43)  16:09.93 (1:15.02)  17:22.42 (1:12.49)
     18:33.57 (1:11.15)  19:45.71 (1:12.14)  20:55.16 (1:09.45)  22:00.58 (1:05.42)
 
Event 3  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:30.97    4/9/2016 CHARLOTTE DAVIS                           
     NE-LMSC: N 13:36.32        2015 Christie Hayes                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE   14:16.32   13:46.47  
              37.05     1:17.70 (40.65)     1:58.25 (40.55)     2:39.10 (40.85)
        3:20.08 (40.98)     4:01.37 (41.29)     4:42.95 (41.58)     5:24.50 (41.55)
        6:06.42 (41.92)     6:48.38 (41.96)     7:29.61 (41.23)     8:10.98 (41.37)
        8:53.14 (42.16)     9:34.97 (41.83)    10:16.65 (41.68)    10:59.39 (42.74)
       11:41.70 (42.31)    12:24.26 (42.56)    13:06.23 (41.97)    13:46.47 (40.24)
  2 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE    14:50.00   16:17.67  
              40.23     1:27.40 (47.17)     2:17.68 (50.28)     3:08.25 (50.57)
        3:58.45 (50.20)     4:48.63 (50.18)     5:39.21 (50.58)     6:29.68 (50.47)
        7:19.98 (50.30)     8:09.82 (49.84)     8:58.92 (49.10)     9:47.91 (48.99)
       10:37.44 (49.53)    11:27.44 (50.00)    12:17.30 (49.86)    13:06.43 (49.13)
       13:55.23 (48.80)    14:44.47 (49.24)    15:33.04 (48.57)    16:17.67 (44.63)
  3 Gardner, Cynthia          65 Pittsfield YMCA-NE  18:00.00   17:43.72  
              46.94     1:37.09 (50.15)     2:31.59 (54.50)     3:24.44 (52.85)
        4:17.52 (53.08)                                                            
                                                                       14:13.23 ( )
       15:06.97 (53.74)    16:00.21 (53.24)    16:53.55 (53.34)    17:43.72 (50.17)
  4 Bouvrie, Alice            68 Charles River-NE    18:00.00   18:01.22  
              48.13     1:41.64 (53.51)     2:37.81 (56.17)     3:32.69 (54.88)
        4:29.11 (56.42)     5:24.72 (55.61)     6:19.77 (55.05)     7:16.60 (56.83)
        8:11.59 (54.99)     9:06.39 (54.80)    10:00.25 (53.86)    10:54.81 (54.56)
       11:49.14 (54.33)    12:43.68 (54.54)    13:37.57 (53.89)    14:30.62 (53.05)
       15:25.08 (54.46)    16:18.44 (53.36)    17:10.68 (52.24)    18:01.22 (50.54)
 
Event 4  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:01.26   2/13/2010 JP ARNOLD                                 
     NE-LMSC: N 10:34.85        2016 Spencer Coffin                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waterhouse, Richard       21 BU Masters-NE       10:30.00   10:26.33N 
              27.81       57.96 (30.15)     1:28.64 (30.68)     1:59.82 (31.18)
        2:31.30 (31.48)     3:02.80 (31.50)     3:34.63 (31.83)     4:06.79 (32.16)
        4:38.81 (32.02)     5:10.54 (31.73)     5:42.31 (31.77)     6:13.85 (31.54)
        6:45.62 (31.77)     7:17.75 (32.13)     7:49.57 (31.82)     8:21.61 (32.04)
        8:53.01 (31.40)     9:24.50 (31.49)     9:55.43 (30.93)    10:26.33 (30.90)
  2 Sherman, Samuel           22 Asphalt Green-MR    10:30.00   10:30.22  
              29.12       58.71 (29.59)     1:28.73 (30.02)     1:59.22 (30.49)
        2:30.24 (31.02)     3:01.42 (31.18)     3:32.54 (31.12)     4:03.80 (31.26)
        4:35.43 (31.63)     5:07.52 (32.09)     5:39.59 (32.07)     6:11.98 (32.39)
        6:44.41 (32.43)     7:16.85 (32.44)     7:49.50 (32.65)     8:21.99 (32.49)
        8:54.67 (32.68)     9:27.51 (32.84)    10:00.00 (32.49)    10:30.22 (30.22)
  3 Eramo, Alessandro         22 Y of North Shore-NE 11:40.00   10:52.57  
              28.09       58.08 (29.99)     1:29.19 (31.11)     2:00.96 (31.77)
        2:33.00 (32.04)     3:05.36 (32.36)     3:38.08 (32.72)     4:11.08 (33.00)
        4:44.35 (33.27)     5:17.90 (33.55)     5:51.38 (33.48)     6:24.95 (33.57)
        6:58.53 (33.58)     7:31.99 (33.46)     8:05.27 (33.28)     8:38.56 (33.29)
        9:11.81 (33.25)     9:45.53 (33.72)    10:19.37 (33.84)    10:52.57 (33.20)
  4 Chen, George              23 Charles River-NE    11:05.08   11:04.37  
              29.36     1:01.92 (32.56)     1:34.72 (32.80)     2:07.78 (33.06)
        2:41.25 (33.47)     3:14.76 (33.51)     3:48.30 (33.54)     4:22.28 (33.98)
        4:56.13 (33.85)     5:29.90 (33.77)     6:03.79 (33.89)     6:37.39 (33.60)
        7:11.42 (34.03)     7:45.15 (33.73)     8:18.75 (33.60)     8:52.57 (33.82)
        9:26.35 (33.78)     9:59.69 (33.34)    10:32.76 (33.07)    11:04.37 (31.61)
  5 Chen, Roy                 22 Charles River-NE    11:11.11   11:17.41  
              29.17     1:01.62 (32.45)     1:34.96 (33.34)     2:08.88 (33.92)
        2:42.73 (33.85)     3:17.02 (34.29)     3:51.45 (34.43)     4:26.37 (34.92)
        5:00.96 (34.59)     5:35.70 (34.74)     6:10.30 (34.60)     6:44.92 (34.62)
        7:19.39 (34.47)     7:53.57 (34.18)     8:28.02 (34.45)     9:02.49 (34.47)
        9:36.97 (34.48)    10:10.83 (33.86)    10:44.51 (33.68)    11:17.41 (32.90)
  6 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE    10:59.99   11:22.82  
              29.98     1:02.45 (32.47)     1:35.99 (33.54)     2:09.89 (33.90)
        2:43.87 (33.98)     3:18.30 (34.43)     3:53.09 (34.79)     4:28.02 (34.93)
        5:02.70 (34.68)     5:37.37 (34.67)     6:11.98 (34.61)     6:46.64 (34.66)
        7:21.26 (34.62)     7:55.79 (34.53)     8:30.64 (34.85)     9:05.29 (34.65)
        9:40.11 (34.82)    10:14.79 (34.68)    10:49.71 (34.92)    11:22.82 (33.11)
  7 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE    10:59.99   11:36.41  
              33.10     1:05.80 (32.70)     1:38.66 (32.86)     2:11.58 (32.92)
        2:44.45 (32.87)     3:17.33 (32.88)     3:50.72 (33.39)     4:24.68 (33.96)
        4:59.34 (34.66)     5:33.84 (34.50)     6:08.98 (35.14)     6:44.88 (35.90)
        7:20.78 (35.90)     7:57.75 (36.97)     8:34.51 (36.76)     9:11.35 (36.84)
        9:48.65 (37.30)    10:25.36 (36.71)    11:02.21 (36.85)    11:36.41 (34.20)
 
Event 4  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:19.61   3/15/2014 TOBIAS WORK                                
     NE-LMSC: N 9:19.61        2014 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             29 Tech Masters-NE      9:45.00    9:54.87  
              26.17       54.82 (28.65)     1:24.09 (29.27)     1:53.73 (29.64)
        2:23.62 (29.89)     2:53.23 (29.61)     3:23.13 (29.90)     3:53.43 (30.30)
        4:23.72 (30.29)     4:54.34 (30.62)     5:24.72 (30.38)     5:55.40 (30.68)
        6:26.09 (30.69)     6:56.85 (30.76)     7:27.27 (30.42)     7:57.80 (30.53)
        8:28.55 (30.75)     8:58.52 (29.97)     9:27.45 (28.93)     9:54.87 (27.42)
  2 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE   15:00.00   13:17.20  
              34.73     1:13.46 (38.73)     1:52.81 (39.35)     2:33.15 (40.34)
        3:13.00 (39.85)     3:52.96 (39.96)                             5:14.80 ( )
        5:56.16 (41.36)     6:37.18 (41.02)     7:17.83 (40.65)     7:59.06 (41.23)
        8:40.13 (41.07)     9:21.26 (41.13)    10:02.25 (40.99)    10:42.90 (40.65)
       11:22.30 (39.40)    12:02.79 (40.49)    12:41.23 (38.44)    13:17.20 (35.97)
  3 Green, Alford             27 Worcester Area-NE   12:00.00   13:25.22  
              29.99     1:05.19 (35.20)     1:42.81 (37.62)     2:21.79 (38.98)
        3:01.64 (39.85)     3:41.47 (39.83)     4:22.58 (41.11)     5:04.33 (41.75)
        5:46.22 (41.89)                             7:11.36 ( )                    
                                                   10:02.95 ( )    10:42.17 (39.22)
       11:22.90 (40.73)    12:08.24 (45.34)    12:49.27 (41.03)    13:25.22 (35.95)
  4 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE   16:45.00   14:56.23  
              41.47     1:24.40 (42.93)     2:08.80 (44.40)     2:53.77 (44.97)
        3:39.05 (45.28)     4:25.18 (46.13)     5:11.23 (46.05)     5:56.77 (45.54)
        6:43.31 (46.54)     7:28.26 (44.95)     8:13.58 (45.32)     8:57.98 (44.40)
        9:43.62 (45.64)    10:29.07 (45.45)    11:14.92 (45.85)    12:00.38 (45.46)
       12:44.59 (44.21)    13:29.91 (45.32)    14:14.35 (44.44)    14:56.23 (41.88)
 
Event 4  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
     NE-LMSC: N 9:44.76        2016 Julius Gloeckner                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shih, David               30 Unattached NE-NE    12:10.00   12:01.83  
              27.79     1:00.11 (32.32)     1:35.01 (34.90)     2:10.89 (35.88)
        2:46.85 (35.96)     3:23.98 (37.13)     4:01.25 (37.27)     4:38.58 (37.33)
        5:16.27 (37.69)     5:53.49 (37.22)     6:31.04 (37.55)     7:08.68 (37.64)
        7:45.57 (36.89)     8:23.04 (37.47)     9:00.11 (37.07)     9:36.70 (36.59)
       10:13.26 (36.56)    10:50.78 (37.52)    11:27.43 (36.65)    12:01.83 (34.40)
  2 Eaton, William            30 Charles River-NE    11:40.00   12:16.99  
              32.12     1:08.86 (36.74)     1:46.07 (37.21)     2:23.35 (37.28)
        3:00.31 (36.96)     3:37.95 (37.64)     4:16.07 (38.12)     4:53.37 (37.30)
        5:30.77 (37.40)     6:08.61 (37.84)     6:47.14 (38.53)     7:23.84 (36.70)
        8:00.54 (36.70)     8:36.71 (36.17)     9:13.31 (36.60)     9:50.33 (37.02)
       10:27.05 (36.72)    11:04.25 (37.20)    11:41.20 (36.95)    12:16.99 (35.79)
  3 Wallace, Connor           30 Swim RI-NE          11:35.00   12:17.34  
              31.33     1:05.71 (34.38)     1:40.96 (35.25)     2:16.70 (35.74)
        2:52.91 (36.21)     3:29.95 (37.04)     4:07.25 (37.30)     4:44.91 (37.66)
        5:22.55 (37.64)     6:00.36 (37.81)     6:38.20 (37.84)     7:16.15 (37.95)
        7:54.21 (38.06)     8:32.32 (38.11)     9:10.65 (38.33)     9:49.12 (38.47)
       10:27.69 (38.57)    11:05.63 (37.94)    11:42.74 (37.11)    12:17.34 (34.60)
  4 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE    12:59.00   13:26.44  
              33.75     1:10.62 (36.87)     1:48.36 (37.74)     2:27.16 (38.80)
        3:07.11 (39.95)     3:47.44 (40.33)     4:27.54 (40.10)     5:07.64 (40.10)
        5:50.42 (42.78)     6:31.22 (40.80)     7:12.81 (41.59)     7:52.88 (40.07)
        8:34.55 (41.67)     9:15.99 (41.44)     9:56.67 (40.68)    10:38.63 (41.96)
       11:20.47 (41.84)    12:03.33 (42.86)    12:44.26 (40.93)    13:26.44 (42.18)
  5 Huang, Brendan            30 Charles River-NE    17:00.00   15:00.10  
              39.70     1:21.23 (41.53)     2:05.80 (44.57)     2:50.99 (45.19)
        3:36.63 (45.64)     4:22.71 (46.08)     5:08.60 (45.89)     5:54.90 (46.30)
        6:41.29 (46.39)     7:28.99 (47.70)     8:13.92 (44.93)     8:58.95 (45.03)
        9:43.84 (44.89)    10:29.95 (46.11)    11:15.52 (45.57)    12:01.04 (45.52)
       12:46.74 (45.70)    13:32.50 (45.76)    14:17.91 (45.41)    15:00.10 (42.19)
 
Event 4  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
     NE-LMSC: N 9:34.14        2006 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Brendan           38 Granite State-NE    11:21.31   11:48.50  
              29.39     1:01.80 (32.41)     1:35.70 (33.90)     2:10.28 (34.58)
        2:46.03 (35.75)     3:21.04 (35.01)     3:57.24 (36.20)     4:34.71 (37.47)
        5:11.80 (37.09)     5:48.10 (36.30)     6:24.82 (36.72)     7:01.57 (36.75)
        7:37.10 (35.53)     8:14.48 (37.38)     8:51.50 (37.02)     9:28.17 (36.67)
       10:03.77 (35.60)    10:38.46 (34.69)    11:13.40 (34.94)    11:48.50 (35.10)
  2 Sampat, Anuj              39 Charles River-NE    15:16.59   14:34.52  
              38.39     1:20.16 (41.77)                             2:48.48 ( )
        3:32.17 (43.69)     4:16.44 (44.27)     5:00.53 (44.09)                    
            6:28.51 ( )     7:13.16 (44.65)     7:58.23 (45.07)     8:43.08 (44.85)
        9:27.43 (44.35)    10:11.79 (44.36)    10:56.26 (44.47)    11:40.32 (44.06)
       12:24.80 (44.48)    13:08.56 (43.76)    13:52.26 (43.70)    14:34.52 (42.26)
 
Event 4  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:38.46        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE    10:59.99   10:59.29  
              27.94       59.04 (31.10)     1:31.67 (32.63)     2:04.71 (33.04)
        2:37.60 (32.89)     3:10.82 (33.22)     3:44.33 (33.51)     4:17.87 (33.54)
        4:51.27 (33.40)     5:24.63 (33.36)     5:58.49 (33.86)     6:32.44 (33.95)
        7:06.62 (34.18)     7:40.23 (33.61)     8:14.27 (34.04)     8:48.18 (33.91)
        9:21.97 (33.79)     9:55.32 (33.35)    10:27.92 (32.60)    10:59.29 (31.37)
  2 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE        10:59.99   11:30.98  
              30.05     1:03.16 (33.11)     1:36.46 (33.30)     2:09.90 (33.44)
        2:44.19 (34.29)     3:19.17 (34.98)     3:53.89 (34.72)     4:29.00 (35.11)
        5:03.99 (34.99)     5:39.38 (35.39)     6:14.26 (34.88)     6:49.55 (35.29)
        7:25.06 (35.51)     8:00.13 (35.07)     8:35.96 (35.83)     9:11.37 (35.41)
        9:46.80 (35.43)    10:21.49 (34.69)    10:56.87 (35.38)    11:30.98 (34.11)
  3 McKenna, Matthew          44 Charles River-NE    11:30.00   11:32.26  
              31.91     1:07.34 (35.43)     1:43.32 (35.98)     2:19.40 (36.08)
        2:55.55 (36.15)     3:30.97 (35.42)     4:06.16 (35.19)     4:41.62 (35.46)
        5:16.37 (34.75)     5:51.03 (34.66)     6:26.07 (35.04)     7:01.30 (35.23)
        7:34.60 (33.30)     8:08.12 (33.52)     8:41.44 (33.32)     9:15.37 (33.93)
        9:49.52 (34.15)    10:23.90 (34.38)    10:58.29 (34.39)    11:32.26 (33.97)
  4 Lamoureux, Michael        41 Life Time Swim-NE   13:45.00   13:16.32  
              34.53     1:13.25 (38.72)     1:53.50 (40.25)     2:34.05 (40.55)
        3:14.51 (40.46)     3:55.17 (40.66)     4:35.54 (40.37)     5:16.84 (41.30)
        5:57.68 (40.84)     6:38.77 (41.09)     7:18.93 (40.16)     7:59.65 (40.72)
        8:40.43 (40.78)     9:20.38 (39.95)    10:00.02 (39.64)    10:39.58 (39.56)
       11:19.21 (39.63)    11:59.09 (39.88)    12:38.53 (39.44)    13:16.32 (37.79)
  5 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE        13:39.85   13:38.09  
                            1:16.88 ( )     1:57.02 (40.14)     2:37.93 (40.91)
        3:19.39 (41.46)     4:01.76 (42.37)     4:43.97 (42.21)     5:25.77 (41.80)
        6:08.69 (42.92)     6:51.90 (43.21)     7:33.08 (41.18)     8:14.32 (41.24)
        8:55.26 (40.94)     9:36.30 (41.04)    10:17.82 (41.52)    10:58.45 (40.63)
       11:39.44 (40.99)    12:19.67 (40.23)    12:59.42 (39.75)    13:38.09 (38.67)
  6 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE   15:00.00   14:06.53  
              40.46     1:22.38 (41.92)     2:05.95 (43.57)     2:48.81 (42.86)
        3:31.26 (42.45)     4:14.89 (43.63)     4:57.79 (42.90)     5:40.31 (42.52)
        6:22.84 (42.53)     7:06.56 (43.72)     7:48.62 (42.06)     8:30.96 (42.34)
        9:14.03 (43.07)     9:56.12 (42.09)    10:37.50 (41.38)    11:19.65 (42.15)
       12:01.69 (42.04)    12:44.46 (42.77)    13:25.90 (41.44)    14:06.53 (40.63)
  7 Simon, Erik               43 Charles River-NE    20:00.00   17:16.25  
              46.89     1:36.88 (49.99)     2:27.77 (50.89)     3:20.08 (52.31)
        4:13.24 (53.16)     5:06.42 (53.18)     6:00.12 (53.70)     6:54.34 (54.22)
        7:47.90 (53.56)     8:40.64 (52.74)     9:31.55 (50.91)    10:23.07 (51.52)
       11:15.43 (52.36)    12:07.60 (52.17)    12:59.46 (51.86)    13:51.42 (51.96)
       14:43.99 (52.57)    15:35.17 (51.18)    16:26.86 (51.69)    17:16.25 (49.39)
 
Event 4  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:08.69        2008 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE    11:53.54   11:52.35  
              31.20     1:05.48 (34.28)     1:40.55 (35.07)     2:16.11 (35.56)
        2:51.67 (35.56)     3:27.30 (35.63)     4:03.47 (36.17)     4:39.64 (36.17)
        5:15.65 (36.01)     5:51.72 (36.07)     6:27.73 (36.01)     7:04.43 (36.70)
        7:41.09 (36.66)     8:17.61 (36.52)     8:53.68 (36.07)     9:30.31 (36.63)
       10:06.94 (36.63)    10:43.50 (36.56)    11:19.04 (35.54)    11:52.35 (33.31)
  2 Porter, Jim               47 Swim RI-NE          14:00.00   14:19.11  
              35.24     1:14.23 (38.99)     1:55.15 (40.92)     2:37.41 (42.26)
        3:20.71 (43.30)     4:04.17 (43.46)     4:47.80 (43.63)     5:32.25 (44.45)
        6:16.81 (44.56)     7:00.63 (43.82)     7:44.75 (44.12)     8:28.87 (44.12)
        9:13.39 (44.52)     9:57.32 (43.93)    10:41.81 (44.49)    11:26.01 (44.20)
       12:10.88 (44.87)    12:55.01 (44.13)    13:38.29 (43.28)    14:19.11 (40.82)
  3 Mills, Edward             48 Charles River-NE    15:50.00   15:16.22  
              41.19     1:24.87 (43.68)     2:11.73 (46.86)     2:58.57 (46.84)
        3:45.22 (46.65)     4:32.28 (47.06)     5:18.58 (46.30)     6:04.71 (46.13)
        6:50.80 (46.09)     7:35.82 (45.02)     8:23.13 (47.31)     9:10.15 (47.02)
        9:56.28 (46.13)    10:42.74 (46.46)    11:28.75 (46.01)    12:14.83 (46.08)
       13:00.44 (45.61)    13:46.14 (45.70)    14:32.52 (46.38)    15:16.22 (43.70)
  4 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE      17:00.00   16:28.14  
              38.73     1:23.86 (45.13)     2:11.19 (47.33)     2:58.93 (47.74)
        3:46.52 (47.59)     4:34.24 (47.72)     5:22.91 (48.67)     6:12.33 (49.42)
        7:01.59 (49.26)     7:53.27 (51.68)     8:44.61 (51.34)     9:36.09 (51.48)
       10:28.74 (52.65)    11:19.74 (51.00)    12:11.85 (52.11)    13:04.22 (52.37)
       13:55.79 (51.57)    14:48.21 (52.42)    15:41.36 (53.15)    16:28.14 (46.78)
  5 Skawinski, Derek          46 Greenwood-NE        17:59.95   18:56.69  
              41.87     1:25.78 (43.91)     2:13.04 (47.26)     3:03.52 (50.48)
        3:58.18 (54.66)   5:10.17 (1:11.99)     5:59.50 (49.33)   7:07.69 (1:08.19)
        8:05.26 (57.57)   9:11.23 (1:05.97)    10:01.87 (50.64)  11:09.51 (1:07.64)
       12:00.16 (50.65)  13:11.44 (1:11.28)  14:16.93 (1:05.49)    15:13.87 (56.94)
       16:06.22 (52.35)  17:12.64 (1:06.42)    18:07.79 (55.15)    18:56.69 (48.90)
 
Event 4  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:50.90        2015 Patrick Autissier                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE        11:30.00   11:20.12  
              30.65     1:03.84 (33.19)     1:37.39 (33.55)     2:10.62 (33.23)
        2:44.33 (33.71)     3:18.06 (33.73)     3:52.02 (33.96)     4:26.08 (34.06)
        5:00.50 (34.42)     5:34.99 (34.49)     6:09.42 (34.43)     6:44.01 (34.59)
        7:18.66 (34.65)     7:53.41 (34.75)     8:28.27 (34.86)     9:02.96 (34.69)
        9:37.68 (34.72)    10:12.54 (34.86)    10:47.25 (34.71)    11:20.12 (32.87)
  2 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE        13:20.00   12:47.86  
              33.01     1:09.83 (36.82)     1:47.60 (37.77)     2:25.93 (38.33)
        3:04.08 (38.15)     3:43.48 (39.40)     4:22.59 (39.11)     5:01.85 (39.26)
        5:40.70 (38.85)     6:19.86 (39.16)     6:59.38 (39.52)     7:38.90 (39.52)
        8:18.18 (39.28)     8:57.05 (38.87)     9:36.60 (39.55)    10:15.82 (39.22)
       10:55.31 (39.49)    11:34.50 (39.19)    12:13.59 (39.09)    12:47.86 (34.27)
  3 Schultz, Richard          50 Great Bay-NE        13:30.00   13:05.11  
              34.59     1:13.03 (38.44)     1:52.64 (39.61)     2:32.40 (39.76)
        3:11.98 (39.58)     3:51.82 (39.84)     4:31.88 (40.06)     5:11.66 (39.78)
        5:51.45 (39.79)     6:30.84 (39.39)     7:09.75 (38.91)     7:48.92 (39.17)
        8:28.77 (39.85)     9:08.32 (39.55)     9:48.13 (39.81)    10:28.05 (39.92)
       11:08.11 (40.06)    11:47.48 (39.37)    12:27.37 (39.89)    13:05.11 (37.74)
  4 Barrus, Steve             52 Liquid Assets-NE    14:15.00   13:32.53  
              34.72     1:15.30 (40.58)     1:56.74 (41.44)     2:38.54 (41.80)
        3:20.34 (41.80)     4:02.15 (41.81)     4:43.94 (41.79)     5:25.65 (41.71)
        6:07.45 (41.80)     6:49.45 (42.00)     7:30.65 (41.20)     8:11.95 (41.30)
        8:53.32 (41.37)     9:33.95 (40.63)    10:14.84 (40.89)    10:55.33 (40.49)
       11:35.29 (39.96)    12:15.73 (40.44)    12:55.00 (39.27)    13:32.53 (37.53)
  5 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE   14:15.00   13:38.53  
              33.98     1:11.35 (37.37)     1:50.97 (39.62)     2:31.13 (40.16)
        3:11.70 (40.57)     3:52.94 (41.24)     4:34.44 (41.50)     5:16.60 (42.16)
        5:58.59 (41.99)     6:41.13 (42.54)     7:23.81 (42.68)     8:06.16 (42.35)
        8:48.37 (42.21)     9:30.41 (42.04)    10:12.09 (41.68)    10:54.53 (42.44)
       11:36.56 (42.03)    12:18.27 (41.71)    13:00.13 (41.86)    13:38.53 (38.40)
  6 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR      13:25.00   13:56.67  
              36.54     1:15.36 (38.82)     1:55.36 (40.00)     2:36.41 (41.05)
        3:17.70 (41.29)     3:59.95 (42.25)     4:42.27 (42.32)     5:24.98 (42.71)
        6:07.71 (42.73)     6:50.26 (42.55)     7:32.56 (42.30)     8:15.62 (43.06)
        8:58.99 (43.37)     9:41.80 (42.81)    10:24.90 (43.10)    11:08.58 (43.68)
       11:51.44 (42.86)    12:33.85 (42.41)    13:16.07 (42.22)    13:56.67 (40.60)
 
Event 4  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:07.36   5/14/2006 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 10:55.30        2004 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scannell, Dennis          56 Charles River-NE    13:00.23   12:13.56  
              35.52     1:12.44 (36.92)     1:49.76 (37.32)     2:26.90 (37.14)
        3:04.00 (37.10)     3:40.99 (36.99)     4:17.88 (36.89)     4:55.06 (37.18)
        5:31.95 (36.89)     6:09.18 (37.23)     6:46.12 (36.94)     7:22.86 (36.74)
        7:59.53 (36.67)     8:36.14 (36.61)     9:12.81 (36.67)     9:49.46 (36.65)
       10:25.70 (36.24)    11:02.26 (36.56)    11:38.37 (36.11)    12:13.56 (35.19)
  2 Smith, Mike               55 Charles River-NE    13:20.00   12:35.95  
              38.19     1:16.13 (37.94)     1:53.97 (37.84)     2:32.02 (38.05)
        3:10.27 (38.25)     3:48.54 (38.27)     4:26.92 (38.38)     5:05.32 (38.40)
        5:44.25 (38.93)     6:22.54 (38.29)     7:00.61 (38.07)     7:38.86 (38.25)
        8:16.77 (37.91)     8:54.89 (38.12)     9:32.50 (37.61)    10:09.36 (36.86)
       10:46.87 (37.51)    11:24.41 (37.54)    12:01.50 (37.09)    12:35.95 (34.45)
  3 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE    13:21.42   13:10.49  
              35.20     1:13.39 (38.19)     1:53.46 (40.07)     2:33.64 (40.18)
        3:13.97 (40.33)     3:54.00 (40.03)     4:34.19 (40.19)     5:13.88 (39.69)
        5:53.64 (39.76)     6:33.51 (39.87)     7:13.78 (40.27)     7:53.88 (40.10)
        8:33.73 (39.85)     9:13.96 (40.23)     9:53.98 (40.02)    10:33.52 (39.54)
       11:13.38 (39.86)    11:53.02 (39.64)    12:32.56 (39.54)    13:10.49 (37.93)
  4 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE    13:05.82   13:29.64  
              32.43     1:10.73 (38.30)     1:49.50 (38.77)     2:28.76 (39.26)
        3:09.24 (40.48)     3:49.79 (40.55)     4:30.88 (41.09)     5:12.60 (41.72)
        5:54.32 (41.72)     6:35.64 (41.32)     7:17.12 (41.48)     7:59.17 (42.05)
        8:41.15 (41.98)     9:23.32 (42.17)    10:04.49 (41.17)    10:45.91 (41.42)
       11:28.40 (42.49)    12:10.66 (42.26)    12:52.03 (41.37)    13:29.64 (37.61)
  5 Burke, Chris              56 Nutmeg Masters-NE   14:00.00   13:49.94  
              37.51     1:17.74 (40.23)     1:59.00 (41.26)     2:40.73 (41.73)
        3:22.29 (41.56)     4:04.92 (42.63)     4:46.74 (41.82)     5:28.93 (42.19)
        6:11.69 (42.76)     6:53.29 (41.60)     7:34.85 (41.56)     8:17.02 (42.17)
        8:59.34 (42.32)     9:41.36 (42.02)    10:23.18 (41.82)    11:05.72 (42.54)
       11:47.74 (42.02)    12:29.31 (41.57)    13:10.34 (41.03)    13:49.94 (39.60)
  6 Ballou, Robert            56 South County Y-NE   14:06.88   14:01.04  
              37.09     1:18.57 (41.48)     2:00.92 (42.35)     2:44.27 (43.35)
        3:27.68 (43.41)     4:10.70 (43.02)     4:53.40 (42.70)     5:36.02 (42.62)
        6:18.65 (42.63)     7:00.99 (42.34)     7:43.69 (42.70)     8:25.84 (42.15)
        9:07.92 (42.08)     9:50.72 (42.80)    10:33.80 (43.08)    11:16.36 (42.56)
       11:58.70 (42.34)    12:41.06 (42.36)    13:22.54 (41.48)    14:01.04 (38.50)
  7 Carroll, Kevin            59 Unattached NE-NE    15:30.00   15:51.42  
              40.11     1:25.57 (45.46)     2:12.93 (47.36)     3:00.72 (47.79)
        3:47.95 (47.23)     4:34.97 (47.02)     5:23.60 (48.63)     6:12.63 (49.03)
        7:02.10 (49.47)     7:51.96 (49.86)     8:41.09 (49.13)     9:29.80 (48.71)
       10:19.36 (49.56)    11:09.04 (49.68)    11:58.09 (49.05)    12:47.72 (49.63)
       13:34.37 (46.65)    14:21.11 (46.74)    15:07.09 (45.98)    15:51.42 (44.33)
 
Event 4  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:42.16   4/23/2015 MICHAEL MANN                              
     NE-LMSC: N 11:00.97        2009 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE   11:45.22   11:50.65  
              31.02     1:05.43 (34.41)     1:41.03 (35.60)     2:16.85 (35.82)
        2:53.34 (36.49)     3:30.04 (36.70)     4:06.83 (36.79)     4:43.24 (36.41)
        5:19.50 (36.26)     5:55.93 (36.43)     6:32.38 (36.45)     7:08.39 (36.01)
        7:44.51 (36.12)     8:20.83 (36.32)     8:56.90 (36.07)     9:32.56 (35.66)
       10:08.09 (35.53)    10:43.66 (35.57)    11:18.28 (34.62)    11:50.65 (32.37)
  2 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE   12:27.77   12:36.08  
              33.30     1:10.25 (36.95)     1:48.36 (38.11)     2:26.86 (38.50)
        3:05.35 (38.49)     3:44.88 (39.53)     4:23.72 (38.84)     5:02.75 (39.03)
        5:41.62 (38.87)     6:20.30 (38.68)                             7:37.10 ( )
        8:15.32 (38.22)     8:53.29 (37.97)     9:31.19 (37.90)    10:09.54 (38.35)
       10:47.64 (38.10)    11:25.55 (37.91)    12:01.88 (36.33)    12:36.08 (34.20)
  3 Blair, Tripp              62 Adirondack AC-NE    13:58.51   14:12.73  
              36.96     1:16.52 (39.56)     1:58.20 (41.68)     2:40.35 (42.15)
        3:22.68 (42.33)     4:05.28 (42.60)     4:48.32 (43.04)     5:32.04 (43.72)
        6:15.28 (43.24)     6:58.19 (42.91)     7:41.59 (43.40)     8:25.80 (44.21)
        9:09.19 (43.39)     9:54.05 (44.86)    10:38.52 (44.47)    11:22.99 (44.47)
       12:06.49 (43.50)    12:50.12 (43.63)    13:33.04 (42.92)    14:12.73 (39.69)
  4 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE   14:30.00   14:18.08  
              38.09     1:18.68 (40.59)     2:00.59 (41.91)     2:42.33 (41.74)
        3:25.13 (42.80)     4:08.18 (43.05)     4:50.89 (42.71)     5:33.18 (42.29)
        6:15.53 (42.35)     6:57.92 (42.39)     7:41.54 (43.62)     8:25.52 (43.98)
        9:09.41 (43.89)     9:52.81 (43.40)    10:37.38 (44.57)    11:22.56 (45.18)
       12:06.09 (43.53)    12:51.28 (45.19)    13:35.68 (44.40)    14:18.08 (42.40)
  5 Winn, Eric                62 South County Y-NE   15:45.00   15:21.72  
              41.89     1:26.58 (44.69)     2:13.44 (46.86)     3:00.48 (47.04)
        3:46.61 (46.13)     4:33.26 (46.65)     5:19.84 (46.58)     6:05.72 (45.88)
        6:52.31 (46.59)     7:39.54 (47.23)     8:26.40 (46.86)     9:12.95 (46.55)
        9:59.66 (46.71)    10:46.24 (46.58)    11:32.37 (46.13)    12:18.28 (45.91)
       13:04.35 (46.07)    13:51.06 (46.71)    14:36.98 (45.92)    15:21.72 (44.74)
  6 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE   15:04.35   16:31.09  
              48.60     1:37.59 (48.99)     2:27.26 (49.67)     3:17.29 (50.03)
        4:07.66 (50.37)     4:57.74 (50.08)     5:47.83 (50.09)     6:38.77 (50.94)
        7:29.89 (51.12)     8:19.51 (49.62)     9:09.86 (50.35)     9:59.40 (49.54)
       10:49.78 (50.38)    11:39.19 (49.41)    12:28.58 (49.39)    13:17.81 (49.23)
       14:06.96 (49.15)    14:55.74 (48.78)    15:44.55 (48.81)    16:31.09 (46.54)
 
Event 4  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:23.13   4/16/2016 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 12:47.76        2016 Bill Ryan                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE  13:30.00   13:20.59  
              33.96     1:13.73 (39.77)     1:54.71 (40.98)     2:36.06 (41.35)
        3:16.54 (40.48)     3:56.59 (40.05)     4:36.55 (39.96)     5:17.10 (40.55)
        5:57.54 (40.44)     6:37.90 (40.36)     7:18.50 (40.60)     7:59.22 (40.72)
        8:40.01 (40.79)     9:20.20 (40.19)    10:00.85 (40.65)    10:41.61 (40.76)
       11:22.78 (41.17)    12:03.18 (40.40)    12:42.87 (39.69)    13:20.59 (37.72)
 
Event 4  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:09.40    5/7/2015 DAVID QUIGGIN                             
     NE-LMSC: N 13:18.62        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 Charles River-NE    15:40.00   15:25.04  
              39.99     1:26.82 (46.83)     2:13.24 (46.42)     3:02.78 (49.54)
        3:52.90 (50.12)     4:40.76 (47.86)     5:27.39 (46.63)     6:17.87 (50.48)
        7:04.94 (47.07)     7:56.76 (51.82)     8:42.15 (45.39)     9:26.97 (44.82)
       10:12.32 (45.35)    10:56.76 (44.44)    11:42.28 (45.52)    12:27.24 (44.96)
       13:12.28 (45.04)    13:58.20 (45.92)    14:43.92 (45.72)    15:25.04 (41.12)
  2 Baxter, David             72 ABC Masters-NE      19:00.00   18:31.44  
              54.07     1:50.16 (56.09)     2:46.79 (56.63)     3:42.93 (56.14)
        4:38.36 (55.43)     5:33.85 (55.49)     6:30.52 (56.67)     7:27.32 (56.80)
        8:22.03 (54.71)     9:16.95 (54.92)    10:13.04 (56.09)    11:09.38 (56.34)
       12:06.12 (56.74)    13:02.14 (56.02)    13:58.36 (56.22)    14:54.07 (55.71)
       15:49.13 (55.06)    16:44.56 (55.43)    17:39.92 (55.36)    18:31.44 (51.52)
  3 Read, Philip              74 Great Bay-NE        20:00.00   18:36.11  
              46.90     1:37.94 (51.04)     2:29.64 (51.70)     3:23.77 (54.13)
        4:20.11 (56.34)     5:17.75 (57.64)     6:15.00 (57.25)     7:12.87 (57.87)
        8:11.21 (58.34)     9:10.11 (58.90)    10:07.80 (57.69)    11:04.42 (56.62)
       12:02.38 (57.96)    13:00.29 (57.91)    13:57.85 (57.56)    14:54.73 (56.88)
       15:51.97 (57.24)    16:48.42 (56.45)    17:43.20 (54.78)    18:36.11 (52.91)
  4 Washburn, Keith           72 Weymouth Club-NE    18:20.00   18:58.19  
              49.16     1:44.14 (54.98)     2:41.00 (56.86)     3:38.20 (57.20)
        4:36.15 (57.95)     5:33.68 (57.53)     6:32.12 (58.44)     7:29.93 (57.81)
        8:28.22 (58.29)     9:26.62 (58.40)    10:24.35 (57.73)    11:22.12 (57.77)
       12:20.64 (58.52)    13:18.19 (57.55)    14:16.50 (58.31)    15:13.98 (57.48)
       16:10.78 (56.80)    17:08.47 (57.69)    18:05.80 (57.33)    18:58.19 (52.39)
 
Event 4  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 16:08.33        1998 James Edwards                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE      20:00.00   19:16.45  
              50.19     1:46.00 (55.81)     2:44.40 (58.40)     3:41.50 (57.10)
                                5:39.29 ( )   6:39.96 (1:00.67)     7:38.37 (58.41)
        8:36.48 (58.11)     9:36.22 (59.74)    10:35.24 (59.02)    11:33.41 (58.17)
       12:32.76 (59.35)    13:32.47 (59.71)  14:32.52 (1:00.05)    15:31.05 (58.53)
       16:30.23 (59.18)    17:27.07 (56.84)    18:23.61 (56.54)    19:16.45 (52.84)
  2 Coupe, George             76 Granite State-NE    19:15.00   19:36.58  
              48.59     1:46.30 (57.71)     2:43.52 (57.22)     3:41.47 (57.95)
        4:38.08 (56.61)     5:38.01 (59.93)     6:35.71 (57.70)     7:32.48 (56.77)
      8:32.85 (1:00.37)   9:34.87 (1:02.02)  10:35.24 (1:00.37)  11:37.15 (1:01.91)
     12:38.96 (1:01.81)  13:43.08 (1:04.12)  14:46.30 (1:03.22)  15:48.16 (1:01.86)
       16:47.85 (59.69)    17:46.48 (58.63)    18:45.67 (59.19)    19:36.58 (50.91)
 
Event 4  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 13:10.14    5/1/2014 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 17:34.62        2003 James Edwards                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Bruce          81 Simon's Rock-NE     31:30.00   24:49.73  
            1:00.23                                                            
           13:23.07 ( )  14:39.66 (1:16.59) 24:49.73 (10:10.07)                    
 
Event 6  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:51.41        2016 Joseph Chance                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Justin            23 King Fins-NE         5:08.72    5:12.69  
     r:+0.76  26.65       57.09 (30.44)     1:28.03 (30.94)     1:59.91 (31.88)
        2:32.18 (32.27)     3:04.57 (32.39)     3:37.23 (32.66)     4:10.32 (33.09)
        4:43.22 (32.90)     5:12.69 (29.47)                                        
  2 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE     5:20.00    5:23.74  
     r:+0.73  28.37       59.40 (31.03)     1:30.84 (31.44)     2:03.96 (33.12)
        2:37.15 (33.19)     3:10.35 (33.20)     3:43.38 (33.03)     4:17.09 (33.71)
        4:51.36 (34.27)     5:23.74 (32.38)                                        
  3 Lee, Joon-Ho              24 Minuteman-NE         5:26.69    5:28.41  
              27.97       59.07 (31.10)     1:31.42 (32.35)     2:04.71 (33.29)
        2:38.58 (33.87)     3:12.83 (34.25)     3:47.07 (34.24)     4:21.65 (34.58)
        4:55.47 (33.82)     5:28.41 (32.94)                                        
  4 Gerard, William           24 Connecticut-CT       5:30.65    5:28.76  
              28.97     1:01.77 (32.80)     1:35.13 (33.36)     2:08.70 (33.57)
        2:42.41 (33.71)     3:16.30 (33.89)     3:49.96 (33.66)     4:23.93 (33.97)
        4:57.65 (33.72)     5:28.76 (31.11)                                        
  5 Tovar, Sammi              20 Greenwood-NE         5:30.00    5:38.88  
              29.78     1:03.72 (33.94)     1:37.70 (33.98)     2:12.42 (34.72)
        2:46.95 (34.53)     3:21.77 (34.82)     3:56.16 (34.39)     4:30.86 (34.70)
        5:05.45 (34.59)     5:38.88 (33.43)                                        
  6 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE           6:20.00    5:54.74  
              30.60     1:05.68 (35.08)     1:42.26 (36.58)     2:19.54 (37.28)
        2:56.82 (37.28)     3:34.06 (37.24)     4:11.07 (37.01)     4:47.26 (36.19)
        5:22.14 (34.88)     5:54.74 (32.60)                                        
  7 Kreis, Charles            24 Bearcat Masters-MR   6:30.00    6:19.09  
     r:+0.78  32.70     1:08.90 (36.20)     1:46.23 (37.33)     2:23.58 (37.35)
        3:01.70 (38.12)     3:40.76 (39.06)     4:21.26 (40.50)     5:00.88 (39.62)
        5:40.19 (39.31)     6:19.09 (38.90)                                        
 -- Chen, George              23 Charles River-NE     5:22.57         NS  
 
Event 6  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:27.24        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chance, Joseph            25 Charles River-NE     4:51.41    4:43.83  
     r:+0.77  25.58       54.19 (28.61)     1:23.25 (29.06)     1:52.24 (28.99)
        2:21.72 (29.48)     2:50.99 (29.27)     3:20.16 (29.17)     3:48.76 (28.60)
        4:17.02 (28.26)     4:43.83 (26.81)                                        
  2 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  5:20.50    5:19.40  
     r:+0.87  28.28       59.83 (31.55)     1:31.72 (31.89)     2:03.90 (32.18)
        2:36.26 (32.36)     3:08.56 (32.30)     3:41.26 (32.70)     4:13.71 (32.45)
        4:46.87 (33.16)     5:19.40 (32.53)                                        
  3 Card, Mathew              29 Swim RI-NE           5:22.87    5:21.25  
     r:+0.82  27.29       59.31 (32.02)     1:32.16 (32.85)     2:05.34 (33.18)
        2:38.50 (33.16)     3:11.68 (33.18)     3:44.54 (32.86)     4:17.76 (33.22)
        4:50.06 (32.30)     5:21.25 (31.19)                                        
  4 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           5:22.42    5:23.77  
     r:+1.00  29.36     1:01.23 (31.87)     1:33.60 (32.37)     2:06.76 (33.16)
        2:39.90 (33.14)     3:12.94 (33.04)     3:45.88 (32.94)     4:18.98 (33.10)
        4:51.92 (32.94)     5:23.77 (31.85)                                        
  5 Vogel, Andrew             27 Connecticut-CT       5:30.00    5:31.35  
              30.47     1:04.10 (33.63)     1:38.02 (33.92)     2:11.95 (33.93)
        2:45.97 (34.02)     3:19.69 (33.72)     3:53.11 (33.42)     4:26.03 (32.92)
        4:59.39 (33.36)     5:31.35 (31.96)                                        
  6 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI   5:53.37    5:50.94  
     r:+0.76  32.00     1:06.71 (34.71)     1:42.51 (35.80)     2:18.65 (36.14)
        2:54.77 (36.12)     3:30.55 (35.78)     4:06.06 (35.51)     4:41.61 (35.55)
        5:16.76 (35.15)     5:50.94 (34.18)                                        
  7 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE    5:44.04    5:51.15  
     r:+0.83  30.47     1:03.61 (33.14)     1:37.70 (34.09)     2:12.47 (34.77)
        2:47.61 (35.14)     3:23.35 (35.74)     3:59.50 (36.15)     4:36.75 (37.25)
        5:14.73 (37.98)     5:51.15 (36.42)                                        
  8 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE           5:45.00    5:58.73  
     r:+0.89  31.51     1:07.21 (35.70)     1:43.61 (36.40)     2:20.71 (37.10)
        2:57.46 (36.75)     3:34.05 (36.59)     4:10.73 (36.68)     4:47.15 (36.42)
        5:23.75 (36.60)     5:58.73 (34.98)                                        
  9 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    6:00.00    6:59.04  
     r:+1.12  36.88     1:17.98 (41.10)     2:00.63 (42.65)     2:43.76 (43.13)
        3:26.47 (42.71)     4:09.39 (42.92)     4:52.16 (42.77)     5:35.15 (42.99)
        6:18.15 (43.00)     6:59.04 (40.89)                                        
 
Event 6  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
     NE-LMSC: N 4:41.95        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE    4:47.11    4:51.60  
     r:+0.59  26.79       55.75 (28.96)     1:25.20 (29.45)     1:54.84 (29.64)
        2:24.50 (29.66)     2:53.76 (29.26)     3:23.08 (29.32)     3:52.52 (29.44)
        4:22.15 (29.63)     4:51.60 (29.45)                                        
  2 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA          5:00.11    5:17.43  
     r:+0.81  27.42       57.01 (29.59)     1:27.40 (30.39)     1:58.62 (31.22)
        2:30.52 (31.90)     3:02.98 (32.46)     3:36.05 (33.07)     4:09.68 (33.63)
        4:43.98 (34.30)     5:17.43 (33.45)                                        
  3 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   5:30.00    5:29.04  
              30.26     1:03.82 (33.56)     1:37.66 (33.84)     2:11.37 (33.71)
        2:44.46 (33.09)     3:17.73 (33.27)     3:50.48 (32.75)     4:24.06 (33.58)
        4:57.28 (33.22)     5:29.04 (31.76)                                        
  4 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE         5:31.07    5:30.85  
     r:+0.76  29.62     1:01.69 (32.07)     1:34.64 (32.95)     2:07.99 (33.35)
        2:41.91 (33.92)     3:15.98 (34.07)     3:50.20 (34.22)     4:24.47 (34.27)
        4:58.63 (34.16)     5:30.85 (32.22)                                        
  5 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       5:45.97    5:42.29  
     r:+1.14  31.25     1:04.58 (33.33)     1:38.51 (33.93)     2:13.45 (34.94)
        2:48.07 (34.62)     3:22.53 (34.46)     3:57.36 (34.83)     4:32.48 (35.12)
        5:08.08 (35.60)     5:42.29 (34.21)                                        
  6 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         5:50.00    6:03.22  
     r:+0.81  31.70     1:06.77 (35.07)     1:42.43 (35.66)     2:18.81 (36.38)
        2:55.36 (36.55)     3:31.71 (36.35)     4:08.74 (37.03)     4:46.75 (38.01)
        5:24.68 (37.93)     6:03.22 (38.54)                                        
  7 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     5:59.00    6:19.40  
     r:+0.86  31.84     1:06.69 (34.85)     1:43.11 (36.42)     2:20.53 (37.42)
                                3:37.70 ( )                             4:58.90 ( )
      6:19.40 (1:20.50)                                                            
  8 McNutt, Michael           31 Y of North Shore-NE  8:30.00    7:35.30  
     r:+1.58  36.19     1:16.97 (40.78)     2:01.01 (44.04)     2:47.76 (46.75)
        3:36.58 (48.82)     4:25.84 (49.26)     5:14.85 (49.01)     6:03.33 (48.48)
        6:50.57 (47.24)     7:35.30 (44.73)                                        
 
Event 6  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:36.88        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     4:46.83    5:01.83  
     r:+0.82  26.49       55.89 (29.40)     1:25.88 (29.99)     1:55.62 (29.74)
        2:25.57 (29.95)     2:55.84 (30.27)     3:26.25 (30.41)     3:57.77 (31.52)
        4:29.61 (31.84)     5:01.83 (32.22)                                        
  2 Stevens, John             37 Maine Masters-NE     5:10.39    5:12.36  
     r:+0.87  28.26       58.83 (30.57)     1:29.81 (30.98)     2:01.19 (31.38)
        2:32.89 (31.70)     3:04.92 (32.03)     3:37.06 (32.14)     4:10.06 (33.00)
        4:42.25 (32.19)     5:12.36 (30.11)                                        
  3 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE     5:18.51    5:14.97  
     r:+0.83  26.68       57.03 (30.35)     1:28.63 (31.60)     2:00.98 (32.35)
        2:33.68 (32.70)     3:06.65 (32.97)     3:38.50 (31.85)     4:10.86 (32.36)
        4:43.31 (32.45)     5:14.97 (31.66)                                        
  4 Davis, Andrew             39 Wellesley-NE         5:40.00    5:37.33  
     r:+0.84  30.50     1:03.82 (33.32)     1:37.54 (33.72)     2:11.84 (34.30)
        2:46.19 (34.35)     3:20.62 (34.43)     3:54.78 (34.16)     4:29.16 (34.38)
        5:03.61 (34.45)     5:37.33 (33.72)                                        
  5 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     5:26.20    5:41.05  
     r:+0.89  30.27     1:02.92 (32.65)     1:37.03 (34.11)     2:11.48 (34.45)
        2:45.97 (34.49)     3:20.46 (34.49)     3:56.41 (35.95)     4:31.46 (35.05)
        5:06.10 (34.64)     5:41.05 (34.95)                                        
  6 MacLean, Douglas          36 Unattached NE-NE     6:05.00    6:01.98  
              31.31     1:05.35 (34.04)     1:40.42 (35.07)     2:17.37 (36.95)
        2:54.95 (37.58)     3:32.93 (37.98)     4:10.45 (37.52)     4:48.17 (37.72)
        5:25.45 (37.28)     6:01.98 (36.53)                                        
 
Event 6  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.36   4/25/2015 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 4:40.12        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE         5:19.99    5:28.30  
     r:+0.93  28.88     1:00.65 (31.77)     1:32.97 (32.32)     2:05.99 (33.02)
        2:39.32 (33.33)     3:13.02 (33.70)     3:46.67 (33.65)     4:20.97 (34.30)
        4:55.01 (34.04)     5:28.30 (33.29)                                        
  2 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE         5:43.60    5:30.18  
     r:+0.90  26.74       57.00 (30.26)     1:28.43 (31.43)     2:01.35 (32.92)
        2:35.00 (33.65)     3:09.10 (34.10)     3:43.62 (34.52)     4:19.44 (35.82)
        4:55.26 (35.82)     5:30.18 (34.92)                                        
  3 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE         5:35.70    5:31.86  
     r:+0.63  28.44       59.55 (31.11)     1:31.44 (31.89)     2:04.31 (32.87)
        2:38.22 (33.91)     3:12.17 (33.95)     3:46.34 (34.17)     4:21.31 (34.97)
        4:57.06 (35.75)     5:31.86 (34.80)                                        
  4 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    5:47.16    6:03.25  
     r:+0.94  33.31     1:08.10 (34.79)     1:43.57 (35.47)     2:19.62 (36.05)
        2:55.70 (36.08)     3:32.22 (36.52)     4:09.05 (36.83)     4:46.36 (37.31)
        5:25.14 (38.78)     6:03.25 (38.11)                                        
  5 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     6:33.11    6:18.96  
     r:+0.77  33.49     1:11.12 (37.63)     1:49.57 (38.45)     2:28.25 (38.68)
        3:07.82 (39.57)     3:46.07 (38.25)     4:23.72 (37.65)     5:02.45 (38.73)
        5:41.27 (38.82)     6:18.96 (37.69)                                        
  6 Graham, David             42 Greenwood-NE         6:38.00    6:35.52  
              36.10     1:14.00 (37.90)     1:52.90 (38.90)     2:32.52 (39.62)
        3:12.14 (39.62)     3:52.83 (40.69)     4:33.63 (40.80)     5:14.25 (40.62)
        5:55.07 (40.82)     6:35.52 (40.45)                                        
  7 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         6:30.35    6:35.82  
     r:+1.03  32.66     1:09.45 (36.79)     1:48.04 (38.59)     2:29.07 (41.03)
        3:09.87 (40.80)     3:51.39 (41.52)     4:33.00 (41.61)     5:14.44 (41.44)
        5:55.92 (41.48)     6:35.82 (39.90)                                        
  8 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE  6:51.32    6:47.84  
     r:+0.69  33.85     1:13.13 (39.28)     1:55.24 (42.11)     2:37.49 (42.25)
        3:19.13 (41.64)     4:01.63 (42.50)     4:44.43 (42.80)     5:26.77 (42.34)
        6:08.75 (41.98)     6:47.84 (39.09)                                        
  9 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE    7:00.00    6:48.26  
     r:+1.03  35.43     1:14.19 (38.76)     1:54.98 (40.79)     2:39.10 (44.12)
        3:21.37 (42.27)     4:02.95 (41.58)     4:44.97 (42.02)     5:27.02 (42.05)
        6:07.60 (40.58)     6:48.26 (40.66)                                        
 
Event 6  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:51.73        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           5:18.76    5:21.75  
     r:+0.86  27.50       57.90 (30.40)     1:29.36 (31.46)     2:01.70 (32.34)
        2:34.44 (32.74)     3:07.84 (33.40)     3:41.46 (33.62)     4:15.64 (34.18)
        4:49.58 (33.94)     5:21.75 (32.17)                                        
  2 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     5:26.27    5:24.69  
              29.04     1:00.65 (31.61)     1:32.87 (32.22)     2:06.01 (33.14)
        2:39.06 (33.05)     3:12.52 (33.46)     3:45.91 (33.39)     4:19.18 (33.27)
        4:52.27 (33.09)     5:24.69 (32.42)                                        
  3 Staats, Trent             46 Charles River-NE     5:10.00    5:25.30  
     r:+0.73  27.88       58.84 (30.96)     1:31.28 (32.44)     2:04.60 (33.32)
        2:38.26 (33.66)     3:11.82 (33.56)     3:45.57 (33.75)     4:19.16 (33.59)
        4:52.77 (33.61)     5:25.30 (32.53)                                        
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           5:27.54    5:25.34  
              29.70     1:01.92 (32.22)     1:34.38 (32.46)     2:07.76 (33.38)
        2:41.12 (33.36)     3:14.76 (33.64)     3:48.51 (33.75)     4:21.66 (33.15)
        4:54.51 (32.85)     5:25.34 (30.83)                                        
  5 Hurd, Michael             49 Maine Masters-NE     5:35.51    5:38.83  
     r:+0.67  29.97     1:03.25 (33.28)     1:37.29 (34.04)     2:11.77 (34.48)
        2:46.39 (34.62)     3:21.00 (34.61)     3:55.64 (34.64)     4:30.59 (34.95)
        5:05.25 (34.66)     5:38.83 (33.58)                                        
  6 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     5:40.27    5:39.45  
     r:+0.96  30.85     1:04.53 (33.68)     1:38.90 (34.37)     2:13.28 (34.38)
        2:47.92 (34.64)     3:22.27 (34.35)     3:56.74 (34.47)     4:31.44 (34.70)
        5:06.23 (34.79)     5:39.45 (33.22)                                        
  7 Dainiak, Chris            46 SweetWater Swim-NE   6:00.00    5:45.97  
     r:+1.11  33.04     1:07.46 (34.42)     1:42.72 (35.26)     2:17.93 (35.21)
        2:52.98 (35.05)     3:27.08 (34.10)     4:01.38 (34.30)     4:36.64 (35.26)
        5:12.05 (35.41)     5:45.97 (33.92)                                        
  8 Baker, Henry              49 Charles River-NE     5:45.00    5:47.72  
     r:+0.83  30.93     1:06.12 (35.19)     1:41.74 (35.62)     2:17.61 (35.87)
        2:53.28 (35.67)     3:29.14 (35.86)     4:04.63 (35.49)     4:40.10 (35.47)
        5:15.25 (35.15)     5:47.72 (32.47)                                        
  9 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           6:04.03    6:03.60  
     r:+1.04  32.49     1:08.61 (36.12)     1:45.79 (37.18)     2:23.58 (37.79)
        3:01.25 (37.67)     3:38.65 (37.40)     4:15.15 (36.50)     4:52.24 (37.09)
        5:28.69 (36.45)     6:03.60 (34.91)                                        
 10 Perz, Paul                48 North Suburban Y-NE  7:30.00    7:04.02  
     r:+0.86  35.83     1:18.14 (42.31)     2:00.90 (42.76)     2:44.37 (43.47)
        3:27.38 (43.01)     4:10.43 (43.05)     4:53.85 (43.42)     5:37.56 (43.71)
        6:21.28 (43.72)     7:04.02 (42.74)                                        
 11 Mills, Edward             48 Charles River-NE     7:38.94    7:10.33  
     r:+1.14  37.71     1:20.08 (42.37)     2:03.94 (43.86)     2:48.87 (44.93)
        3:32.69 (43.82)     4:16.29 (43.60)     5:00.45 (44.16)     5:45.16 (44.71)
        6:28.55 (43.39)     7:10.33 (41.78)                                        
 12 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       8:00.00    7:41.19  
     r:+1.01  38.68     1:23.09 (44.41)     2:10.28 (47.19)     2:57.45 (47.17)
        3:46.37 (48.92)     4:33.04 (46.67)     5:21.13 (48.09)     6:08.46 (47.33)
        6:56.33 (47.87)     7:41.19 (44.86)                                        
 
Event 6  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
     NE-LMSC: N 5:11.69        2013 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     5:27.22    5:24.95  
              29.13     1:01.21 (32.08)     1:34.08 (32.87)     2:07.02 (32.94)
        2:40.06 (33.04)     3:13.42 (33.36)     3:46.53 (33.11)     4:20.07 (33.54)
        4:53.28 (33.21)     5:24.95 (31.67)                                        
  2 McMorrow, Rob             50 ABC Masters-NE       5:43.43    5:35.58  
     r:+0.99  29.95     1:02.28 (32.33)     1:35.52 (33.24)     2:09.47 (33.95)
        2:42.95 (33.48)     3:16.71 (33.76)     3:50.99 (34.28)     4:25.49 (34.50)
        5:00.46 (34.97)     5:35.58 (35.12)                                        
  3 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     5:45.13    5:40.41  
     r:+1.09  30.80     1:04.20 (33.40)     1:38.24 (34.04)     2:12.55 (34.31)
        2:46.98 (34.43)     3:21.33 (34.35)     3:56.21 (34.88)     4:31.16 (34.95)
        5:06.07 (34.91)     5:40.41 (34.34)                                        
  4 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         6:29.59    6:21.61  
     r:+0.91  30.98     1:07.58 (36.60)     1:46.40 (38.82)     2:25.90 (39.50)
        3:05.77 (39.87)     3:45.23 (39.46)     4:24.83 (39.60)     5:04.86 (40.03)
        5:44.63 (39.77)     6:21.61 (36.98)                                        
  5 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         6:50.00    6:25.72  
     r:+0.74  33.54     1:11.55 (38.01)     1:50.60 (39.05)     2:30.26 (39.66)
        3:09.92 (39.66)     3:50.66 (40.74)     4:31.20 (40.54)     5:11.38 (40.18)
        5:49.96 (38.58)     6:25.72 (35.76)                                        
  6 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE     6:34.90    6:29.15  
     r:+0.77  33.52     1:11.20 (37.68)     1:49.51 (38.31)     2:28.97 (39.46)
        3:08.91 (39.94)     3:50.09 (41.18)     4:31.59 (41.50)     5:12.67 (41.08)
        5:52.59 (39.92)     6:29.15 (36.56)                                        
  7 O'Neill, Roy              54 Bearcat Masters-MR   6:00.00    6:29.38  
     r:+0.88  33.55     1:10.40 (36.85)     1:48.86 (38.46)     2:28.56 (39.70)
        3:09.20 (40.64)     3:49.79 (40.59)     4:29.16 (39.37)     5:10.28 (41.12)
        5:50.31 (40.03)     6:29.38 (39.07)                                        
  8 Polhill, Brad             53 Westchester-MR       6:48.60    6:40.24  
     r:+0.91  34.53     1:12.69 (38.16)     1:53.74 (41.05)     2:34.94 (41.20)
        3:16.66 (41.72)     3:57.76 (41.10)     4:40.32 (42.56)     5:21.45 (41.13)
        6:02.13 (40.68)     6:40.24 (38.11)                                        
  9 Sweenor, Brian            50 South County Y-NE    7:10.00    6:40.36  
     r:+1.18  34.53     1:14.09 (39.56)     1:55.75 (41.66)     2:37.28 (41.53)
        3:19.11 (41.83)     4:00.00 (40.89)     4:41.28 (41.28)     5:21.26 (39.98)
        6:02.21 (40.95)     6:40.36 (38.15)                                        
 10 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       6:45.00    6:49.86  
     r:+0.66  35.69     1:14.07 (38.38)     1:53.98 (39.91)     2:35.19 (41.21)
        3:17.54 (42.35)     3:59.26 (41.72)     4:41.36 (42.10)     5:24.35 (42.99)
        6:07.70 (43.35)     6:49.86 (42.16)                                        
 11 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        7:00.00    6:59.89  
     r:+0.99  39.08     1:22.16 (43.08)     2:05.42 (43.26)     2:48.70 (43.28)
        3:31.99 (43.29)     4:14.91 (42.92)     4:57.16 (42.25)     5:39.38 (42.22)
        6:21.31 (41.93)     6:59.89 (38.58)                                        
 12 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         7:43.25    7:32.39  
     r:+0.95  40.31     1:24.64 (44.33)     2:10.75 (46.11)     2:57.71 (46.96)
        3:45.05 (47.34)     4:32.84 (47.79)     5:19.80 (46.96)     6:06.68 (46.88)
        6:51.80 (45.12)     7:32.39 (40.59)                                        
 13 Angell, Warren            53 South County Y-NE   11:30.00   12:14.02  
     r:+1.53  57.80   2:05.65 (1:07.85)   3:20.56 (1:14.91)   4:36.61 (1:16.05)
      5:53.90 (1:17.29)   7:10.52 (1:16.62)   8:27.03 (1:16.51)   9:43.88 (1:16.85)
     10:59.54 (1:15.66)  12:14.02 (1:14.48)                                        
 
Event 6  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 5:33.07        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClellan, John           55 ABC Masters-NE       5:42.00    5:45.00  
     r:+0.93  31.40     1:05.24 (33.84)     1:39.47 (34.23)     2:14.26 (34.79)
        2:49.23 (34.97)     3:24.49 (35.26)     3:59.79 (35.30)     4:35.58 (35.79)
        5:10.88 (35.30)     5:45.00 (34.12)                                        
  2 Alexander, Mark           58 Charles River-NE     5:47.60    5:51.62  
     r:+0.98  32.45     1:07.85 (35.40)     1:44.28 (36.43)     2:20.69 (36.41)
        2:56.75 (36.06)     3:32.15 (35.40)     4:07.17 (35.02)     4:42.56 (35.39)
        5:17.66 (35.10)     5:51.62 (33.96)                                        
  3 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE        6:10.50    5:57.46  
              32.02     1:07.12 (35.10)     1:43.15 (36.03)     2:19.83 (36.68)
        2:56.54 (36.71)     3:32.87 (36.33)     4:09.83 (36.96)     4:45.99 (36.16)
        5:22.14 (36.15)     5:57.46 (35.32)                                        
  4 Scannell, Dennis          56 Charles River-NE     5:56.48    5:59.28  
     r:+0.94  33.10     1:08.58 (35.48)     1:43.98 (35.40)     2:19.78 (35.80)
        2:56.01 (36.23)     3:32.32 (36.31)     4:08.30 (35.98)     4:44.57 (36.27)
        5:21.13 (36.56)     5:59.28 (38.15)                                        
  5 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE     6:06.52    6:10.78  
              30.72     1:06.06 (35.34)     1:41.99 (35.93)     2:18.83 (36.84)
        2:56.33 (37.50)     3:34.66 (38.33)     4:14.01 (39.35)     4:53.39 (39.38)
        5:32.90 (39.51)     6:10.78 (37.88)                                        
  6 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  6:12.41    6:26.51  
              31.38     1:07.29 (35.91)     1:45.11 (37.82)     2:24.65 (39.54)
        3:04.27 (39.62)     3:44.30 (40.03)     4:25.49 (41.19)     5:07.18 (41.69)
        5:47.40 (40.22)     6:26.51 (39.11)                                        
  7 West, John                55 Binghamton Univ-NI   6:40.62    6:33.94  
     r:+0.98  34.22     1:12.21 (37.99)     1:51.70 (39.49)     2:31.58 (39.88)
        3:11.61 (40.03)     3:52.34 (40.73)     4:33.15 (40.81)     5:13.66 (40.51)
        5:54.22 (40.56)     6:33.94 (39.72)                                        
  8 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     6:35.46    6:35.56  
     r:+1.11  36.33     1:15.98 (39.65)     1:55.83 (39.85)     2:36.52 (40.69)
        3:17.32 (40.80)     3:58.22 (40.90)     4:38.77 (40.55)     5:18.70 (39.93)
        5:57.76 (39.06)     6:35.56 (37.80)                                        
  9 Burke, Chris              56 Nutmeg Masters-NE    7:00.30    6:36.01  
     r:+1.17  36.03     1:15.19 (39.16)     1:54.62 (39.43)     2:34.79 (40.17)
        3:15.10 (40.31)     3:55.70 (40.60)     4:36.36 (40.66)     5:16.73 (40.37)
        5:57.15 (40.42)     6:36.01 (38.86)                                        
 10 Sandt, Mark               57 Y of North Shore-NE  6:40.00    6:39.61  
     r:+0.95  34.73     1:12.67 (37.94)     1:52.35 (39.68)     2:32.12 (39.77)
        3:13.12 (41.00)     3:54.01 (40.89)     4:35.80 (41.79)     5:17.75 (41.95)
        5:59.32 (41.57)     6:39.61 (40.29)                                        
 11 Mcdonald, Dave            57 Suburban Sharks-NE   7:00.00    6:47.70  
     r:+1.05  37.79     1:20.80 (43.01)     2:06.61 (45.81)     2:53.54 (46.93)
      4:29.54 (1:36.00)     5:17.04 (47.50)   6:47.70 (1:30.66)                    
 12 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE      6:34.19    6:49.71  
     r:+1.07  35.10     1:15.15 (40.05)     1:57.03 (41.88)     2:39.89 (42.86)
        3:22.10 (42.21)     4:04.19 (42.09)     4:46.76 (42.57)     5:28.89 (42.13)
        6:09.80 (40.91)     6:49.71 (39.91)                                        
 13 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE    6:50.97    6:56.10  
     r:+0.92  35.70     1:15.10 (39.40)     1:55.49 (40.39)     2:37.63 (42.14)
        3:20.25 (42.62)     4:02.88 (42.63)     4:46.55 (43.67)     5:30.72 (44.17)
        6:14.99 (44.27)     6:56.10 (41.11)                                        
 
Event 6  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
     NE-LMSC: N 5:25.57        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    5:35.95    5:38.39  
     r:+0.98  30.84     1:04.35 (33.51)     1:38.58 (34.23)     2:13.19 (34.61)
        2:48.02 (34.83)     3:22.55 (34.53)     3:57.20 (34.65)     4:32.01 (34.81)
        5:06.59 (34.58)     5:38.39 (31.80)                                        
  2 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR     6:10.50    5:54.80  
              32.04     1:06.77 (34.73)     1:41.21 (34.44)     2:16.55 (35.34)
        2:52.22 (35.67)     3:28.44 (36.22)     4:04.91 (36.47)     4:41.70 (36.79)
        5:18.69 (36.99)     5:54.80 (36.11)                                        
  3 Miller, Steve             62 Great Bay-NE         6:06.00    6:13.25  
              33.11     1:08.90 (35.79)     1:46.42 (37.52)     2:24.14 (37.72)
        3:02.09 (37.95)     3:40.14 (38.05)     4:18.38 (38.24)     4:57.13 (38.75)
        5:35.69 (38.56)     6:13.25 (37.56)                                        
  4 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE       6:25.27    6:15.10  
     r:+0.98  33.68     1:10.06 (36.38)     1:47.59 (37.53)     2:26.40 (38.81)
        3:05.79 (39.39)     3:44.60 (38.81)     4:23.49 (38.89)     5:02.18 (38.69)
        5:40.54 (38.36)     6:15.10 (34.56)                                        
  5 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE     6:12.00    6:23.47  
              33.83     1:11.16 (37.33)     1:49.28 (38.12)     2:27.98 (38.70)
        3:07.15 (39.17)     3:46.46 (39.31)     4:25.89 (39.43)     5:05.78 (39.89)
        5:45.14 (39.36)     6:23.47 (38.33)                                        
  6 Bright, David             64 NEM Unattached-NE    6:35.00    6:26.52  
     r:+1.21  34.39     1:12.16 (37.77)     1:51.32 (39.16)     2:30.94 (39.62)
        3:10.88 (39.94)     3:50.59 (39.71)     4:29.97 (39.38)     5:09.63 (39.66)
        5:48.35 (38.72)     6:26.52 (38.17)                                        
  7 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE   7:00.00    6:33.29  
     r:+0.89  35.65     1:13.82 (38.17)     1:53.45 (39.63)     2:33.45 (40.00)
        3:13.91 (40.46)     3:53.79 (39.88)     4:33.85 (40.06)     5:13.82 (39.97)
        5:54.40 (40.58)     6:33.29 (38.89)                                        
  8 Hoffman, Kevin            60 Connecticut-CT       6:32.00    6:36.42  
     r:+1.06  36.58     1:15.51 (38.93)     1:56.04 (40.53)     2:36.81 (40.77)
        3:16.94 (40.13)     3:57.32 (40.38)     4:37.71 (40.39)     5:17.75 (40.04)
        5:57.20 (39.45)     6:36.42 (39.22)                                        
  9 Carchedi, David           62 South County Y-NE    6:35.10    6:47.00  
     r:+1.04  38.21     1:18.86 (40.65)     1:59.78 (40.92)     2:40.78 (41.00)
        3:21.57 (40.79)     4:03.05 (41.48)     4:44.46 (41.41)     5:25.63 (41.17)
        6:06.59 (40.96)     6:47.00 (40.41)                                        
 10 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    6:59.95    6:48.89  
     r:+1.04  36.71     1:16.45 (39.74)     1:57.13 (40.68)     2:38.45 (41.32)
        3:20.35 (41.90)     4:02.74 (42.39)     4:44.39 (41.65)     5:26.76 (42.37)
        6:09.56 (42.80)     6:48.89 (39.33)                                        
 11 Weir, Kenneth             63 Binghamton Univ-NI   6:44.00    6:53.23  
     r:+1.12  37.59     1:18.21 (40.62)     2:00.04 (41.83)     2:42.28 (42.24)
        3:24.47 (42.19)     4:06.75 (42.28)     4:48.56 (41.81)     5:30.74 (42.18)
        6:13.39 (42.65)     6:53.23 (39.84)                                        
 12 Renwick, John             63 Greenwood-NE         7:05.00    7:10.93  
     r:+1.13  39.64     1:22.60 (42.96)     2:06.98 (44.38)     2:51.52 (44.54)
        3:35.63 (44.11)     4:20.03 (44.40)     5:04.17 (44.14)     5:47.66 (43.49)
        6:31.03 (43.37)     7:10.93 (39.90)                                        
 13 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE           7:15.00    7:13.11  
     r:+1.19  38.09     1:19.17 (41.08)     2:02.24 (43.07)     2:46.12 (43.88)
        3:30.51 (44.39)     4:14.17 (43.66)     4:58.98 (44.81)     5:44.23 (45.25)
        6:30.16 (45.93)     7:13.11 (42.95)                                        
 14 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           8:00.00    7:23.53  
     r:+1.03  39.61     1:23.77 (44.16)     2:08.56 (44.79)     2:54.68 (46.12)
        3:41.11 (46.43)     4:27.12 (46.01)     5:12.57 (45.45)     5:57.86 (45.29)
        6:42.48 (44.62)     7:23.53 (41.05)                                        
 15 Winn, Eric                62 South County Y-NE    7:30.00    7:26.27  
     r:+1.16  40.56     1:24.14 (43.58)     2:09.03 (44.89)     2:54.83 (45.80)
        3:40.72 (45.89)     4:26.37 (45.65)     5:11.83 (45.46)     5:56.66 (44.83)
        6:42.03 (45.37)     7:26.27 (44.24)                                        
 16 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE    7:28.05    7:56.31  
     r:+1.12  44.75     1:31.20 (46.45)     2:18.67 (47.47)     3:06.16 (47.49)
                                4:42.42 ( )     5:31.54 (49.12)     6:20.51 (48.97)
        7:09.11 (48.60)     7:56.31 (47.20)                                        
 
Event 6  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:29.10   4/29/2016 JIM MC CONICA                              
     NE-LMSC: N 5:56.71        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olander, John             67 Simon's Rock-NE      6:55.00    6:53.25  
     r:+0.97  35.89     1:15.70 (39.81)     1:57.21 (41.51)     2:38.72 (41.51)
        3:21.18 (42.46)     4:03.42 (42.24)     4:45.84 (42.42)     5:29.07 (43.23)
        6:11.85 (42.78)     6:53.25 (41.40)                                        
  2 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE       7:03.00    7:16.57  
     r:+1.02  37.09     1:18.97 (41.88)     2:02.91 (43.94)     2:47.73 (44.82)
        3:32.94 (45.21)     4:17.83 (44.89)     5:02.84 (45.01)     5:47.90 (45.06)
        6:32.90 (45.00)     7:16.57 (43.67)                                        
  3 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     8:00.00    7:53.57  
     r:+1.21  41.41     1:26.90 (45.49)     2:14.12 (47.22)     3:02.62 (48.50)
        3:51.24 (48.62)     4:39.78 (48.54)     5:29.10 (49.32)     6:18.49 (49.39)
        7:08.08 (49.59)     7:53.57 (45.49)                                        
 
Event 6  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:48.21    5/9/2015 DAVID QUIGGIN                              
     NE-LMSC: N 6:31.85        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       8:30.00    8:30.13  
     r:+1.11  42.08     1:30.23 (48.15)     2:22.14 (51.91)     3:14.71 (52.57)
        4:08.13 (53.42)     5:00.05 (51.92)     5:53.37 (53.32)     6:46.92 (53.55)
        7:39.91 (52.99)     8:30.13 (50.22)                                        
  2 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    9:00.00    9:20.97  
     r:+1.19  49.80     1:48.33 (58.53)     2:44.34 (56.01)     3:42.37 (58.03)
        4:38.63 (56.26)     5:37.98 (59.35)     6:35.24 (57.26)     7:30.70 (55.46)
        8:28.16 (57.46)     9:20.97 (52.81)                                        
  3 Roccabello, John          73 Swim RI-NE          12:36.58   12:44.26  
   r:+1.51  1:08.52                                                 4:55.34 ( )
      6:15.80 (1:20.46)   7:35.11 (1:19.31)   8:50.09 (1:14.98)  10:09.73 (1:19.64)
     11:28.21 (1:18.48)  12:44.26 (1:16.05)                                        
 
Event 6  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 7:18.23        2016 Dick Hutchings                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       7:30.00    7:30.72  
     r:+1.09  43.80     1:30.64 (46.84)     2:17.88 (47.24)     3:05.33 (47.45)
        3:51.61 (46.28)     4:38.04 (46.43)     5:23.38 (45.34)     6:08.13 (44.75)
        6:52.35 (44.22)     7:30.72 (38.37)                                        
  2 Tapia-Perez, Santiago     77 ABC Masters-NE       8:27.56    8:22.35  
     r:+1.06  47.88     1:37.15 (49.27)     2:28.54 (51.39)     3:20.04 (51.50)
        4:11.12 (51.08)     5:01.80 (50.68)     5:53.20 (51.40)     6:43.50 (50.30)
        7:34.35 (50.85)     8:22.35 (48.00)                                        
  3 Coupe, George             76 Granite State-NE     9:45.00    9:07.38  
     r:+0.94  45.94     1:40.30 (54.36)     2:37.59 (57.29)     3:34.85 (57.26)
        4:30.65 (55.80)     5:26.60 (55.95)     6:22.74 (56.14)     7:18.48 (55.74)
        8:15.27 (56.79)     9:07.38 (52.11)                                        
  4 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       9:30.00    9:29.87  
     r:+1.30  50.80     1:47.09 (56.29)     2:46.67 (59.58)     3:45.39 (58.72)
        4:43.91 (58.52)     5:40.91 (57.00)     6:39.18 (58.27)     7:37.03 (57.85)
        8:34.21 (57.18)     9:29.87 (55.66)                                        
 
Event 6  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:27.81    5/1/2014 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 8:30.00        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     9:11.81    9:17.49  
     r:+1.26  55.56     1:54.89 (59.33)     2:53.56 (58.67)     3:52.51 (58.95)
        4:51.62 (59.11)     5:48.29 (56.67)     6:44.74 (56.45)     7:39.27 (54.53)
        8:33.16 (53.89)     9:17.49 (44.33)                                        
  2 Alkoff, Howard            84 Connecticut-CT       9:30.00   10:34.13  
     r:+1.64  53.27     1:52.81 (59.54)   2:57.39 (1:04.58)   4:02.01 (1:04.62)
      5:06.03 (1:04.02)   6:13.11 (1:07.08)   7:19.04 (1:05.93)   8:25.65 (1:06.61)
      9:30.66 (1:05.01)  10:34.13 (1:03.47)                                        
 
Event 6  Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  7:54.01    5/7/2010 FRANK PIEMME                              
     NE-LMSC: N 10:55.12        1992 Abraham Olanoff                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y           8:59.00    8:55.98  
     r:+1.44  47.64     1:40.91 (53.27)     2:34.61 (53.70)     3:28.89 (54.28)
        4:23.19 (54.30)     5:17.06 (53.87)     6:11.65 (54.59)     7:06.44 (54.79)
        8:00.34 (53.90)     8:55.98 (55.64)                                        
 
Event 7  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
     NE-LMSC: N 27.69        2011 Kristine Trutor                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lo, Kelly                 22 Unattached NE-NE       28.88      29.72  
  2 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR     30.03      29.75  
  3 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE       35.69      31.78  
  4 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE      33.00      33.11  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 27.74        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peak, Candice             28 Unattached NE-NE       26.50      28.77  
  2 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR     29.50      29.30  
  3 Chang, Grace              26 Bearcat Masters-MR     36.00      30.80  
  4 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE           31.44      31.64  
  5 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE      34.00      33.18  
  6 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR     37.54      37.92  
 
Event 7  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 28.38        2000 Robin Hewitt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE           30.82      30.11  
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP         32.61      31.36  
  3 Wood, Lily                31 Charles River-NE       35.00      34.43  
  4 Kulinka, Kristin          31 Connecticut-CT         35.18      34.72  
  5 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT         46.86      42.60  
  6 King, Sarah               33 Adirondack-AD        1:10.00    1:04.51  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.02    5/3/2014 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 28.58        2016 Angela Dowgiert                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE       29.41      28.93  
          r:+1.50                                                              
  2 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE       28.58      28.96  
  3 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE             30.87      31.20  
  4 Verreault, Amy            36 Swim RI-NE             31.08      31.29  
  5 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE       30.60      31.33  
  6 Williams, Melinda         35 Granite State-NE       33.39      32.05  
  7 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE           36.00      34.39  
  8 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE             35.50      35.74  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 27.92        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI     29.77      30.68  
  2 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE             31.79      30.75  
  3 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE       33.59      33.05  
  4 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI     39.45      35.61  
  5 Baudis, Christina         40 Granite State-NE       38.00      37.18  
  6 Palm, Aileene             44 South County Y-NE      40.00      38.63  
  7 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE    48.00      45.27  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 29.91        1997 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE    32.00      33.31  
  2 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE             34.00      33.36  
  3 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE             35.57      34.61  
  4 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE             34.28      34.71  
  5 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE      34.74      35.20  
  6 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE      36.32      36.54  
  7 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE             39.00      38.52  
  8 Garland, Sue              47 Charles River-NE       38.54      39.21  
  9 Wolf, Sara                48 Auburn Masters-SE      42.97      42.36  
 10 Acevedo, Kristine         45 Liquid Assets-NE       45.00      44.37  
 11 Foster, Denise            47 Worcester Area-NE      47.00      45.19  
 12 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE       47.00      47.18  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 30.52        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE        35.86      34.47  
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE           37.50      34.70  
  3 Gulley, Wendy             51 Charles River-NE       35.00      36.32  
  4 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE      35.03      36.62  
  5 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE       39.21      38.64  
  6 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE         39.30      39.38  
  7 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE      40.01      39.95  
  8 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE    40.35      40.04  
  9 Barker, Joanne            52 Charles River-NE       41.72      43.80  
 10 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE           49.73      46.67  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 28.14  10/30/2016 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 32.71        2016 Patty Gaynor                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             56 Cape Cod-NE            33.80      33.69  
  2 Stokes, Karin             56 Granite State-NE       35.44      35.88  
  3 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE       36.41      36.92  
  4 Spence, Denise            57 UMass-NE               37.00      37.03  
  5 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE           38.41      37.98  
  6 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE           41.07      39.93  
  7 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE    42.00      40.70  
  8 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE           42.20      41.67  
  9 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE      44.00      44.77  
          r:+1.05                                                              
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.58   4/26/2015 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 32.47        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR     37.50      37.84  
  2 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE       43.00      42.13  
  3 Phelan, Mary              60 South County Y-NE      50.00      44.14  
  4 Twomey, Maura             60 Charles River-NE       44.04      44.72  
  5 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE      54.00      55.77  
  6 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         1:00.00      56.84  
 
Event 7  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 30.87   1/14/2017 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 33.55        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV                34.00      32.46  
  2 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE      41.76      41.14  
  3 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE      40.09      42.13  
  4 Case, Louise              69 Greenwood-NE         1:15.00    1:08.17  
  5 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     1:51.26    1:55.67  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
     NE-LMSC: N 41.59        2016 Kathy Slifer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE    41.00      40.89N 
  2 Foreman, Judy             73 Charles River-NE       45.00      44.85  
 
Event 8  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.33   5/10/2013 ANDREW ELLIOTT                               
     NE-LMSC: N 23.67        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartz, Reid              23 UV Rays-NE             25.00      24.25  
  2 Paquette, Sean            23 Maine Masters-NE       26.70      24.99  
  3 Schultz, Nicholas         23 Maine Masters-NE       26.69      25.84  
  4 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       28.55      27.88  
  5 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE       28.29      28.49  
  6 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE          28.58      28.73  
  7 Lee, Joon-Ho              24 Minuteman-NE           28.51      29.16  
  8 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE      32.00      29.76  
  9 Gerard, William           24 Connecticut-CT         30.39      30.44  
 10 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE          31.85      30.54  
 
Event 8  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 22.01        2016 David Russell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raigla, Kaspar            28 Bearcat Masters-MR     24.00      23.30  
  2 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR     24.00      23.64  
  3 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE       25.69      25.56  
  4 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE      26.00      26.18  
  5 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      28.56      29.21  
  6 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI     31.31      32.77  
  7 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE      35.00      34.48  
  8 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE      38.99      39.62  
 
Event 8  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 21.51   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
     NE-LMSC: N 24.87        2014 Brian McKenna                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE       22.01      22.38N 
  2 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA            26.13      26.12  
  3 Labour, Rafael            30 Bearcat Masters-MR     27.50      26.97  
  4 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      26.96      27.16  
  5 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR     28.00      27.29  
  6 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR     29.71      28.43  
  7 Coughlan, Owen            31 Bearcat Masters-MR     29.96      29.82  
  8 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE           29.19      29.83  
  9 Wu, Jim                   34 Bearcat Masters-MR     32.00      29.91  
 10 Clark, Ted                31 Maine Masters-NE       31.00      30.38  
 11 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI     31.56      32.50  
 12 McNutt, Michael           31 Y of North Shore-NE    35.00      44.05  
 
Event 8  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 23.06        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE             31.00      28.58  
  2 Taylor, Rob               38 Bearcat Masters-MR     33.00      31.07  
  3 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE             31.78      31.98  
 -- Gillis, John              36 Maine Masters-NE       33.50         NS  
 
Event 8  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.77        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE       25.96      26.05  
  2 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE           27.21      27.92  
  3 Bishop, Christopher       44 Binghamton Univ-NI     28.97      28.46  
  4 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           28.99      29.22  
  5 Toma, Camil               40 Charles River-NE       31.02      29.51  
  6 Batzofin, Craig           42 Bearcat Masters-MR     35.00      29.79  
  7 Hinck, Todd               44 North Suburban Y-NE    31.00      30.95  
  8 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE       30.70      31.10  
  9 Graham, David             42 Greenwood-NE           34.06      32.72  
 10 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE             33.90      35.56  
 11 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE    39.04      38.07  
 12 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE      42.00      43.47  
 
Event 8  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 23.58   4/26/2015 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 23.58        2015 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kay, Matthew           45 Charles River-NE       25.76      25.91  
  2 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL       26.74      27.67  
  3 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE             28.56      28.85  
  4 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE       31.20      29.11  
  5 Baker, Henry              49 Charles River-NE       30.50      31.43  
  6 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE             31.29      31.84  
  7 Perz, Paul                48 North Suburban Y-NE    34.50      32.94  
  8 Holmes, Jeff              47 North Suburban Y-NE    36.00      33.01  
  9 Prescott, Al              48 Minuteman-NE           40.69      40.96  
 -- Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR     50.00         NS  
 
Event 8  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.57    5/4/2014 FRITZ BEDFORD                                
     NE-LMSC: N 24.57        2014 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               50 Garden State-NJ        28.50      27.97  
  2 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE           29.00      28.82  
  3 Moll, Sebastian           52 Red Tide-MR            29.50      29.09  
  4 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE       28.82      30.50  
  5 Tyler, Bob                54 Granite State-NE       30.01      30.74  
  6 Winkler, David            54 South County Y-NE      33.00      32.80  
  7 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE        34.00      33.42  
  7 DeLew, Christopher        54 Granite State-NE       32.00      33.42  
  9 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE       36.65      36.28  
 10 Dearmin, Carl             54 Y of North Shore-NE    38.10      37.04  
 11 Polhill, Brad             53 Westchester-MR         36.92      37.99  
 12 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR         40.00      39.23  
 -- Carll, Stephen            51 Swim RI-NE             35.00         NS  
 
Event 8  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.66   4/10/2016 STEVE WOOD                                   
     NE-LMSC: N 26.94        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT         29.61      28.99  
  2 Alexander, Mark           58 Charles River-NE       29.07      29.90  
  3 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV        29.51      31.27  
  4 Purdy, Neil               57 Simon's Rock-NE        32.27      32.54  
  5 Mansilla, Frankin         57 Liquid Assets-NE       34.00      33.43  
  6 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE      32.00      35.76  
  7 Beckett, Bill             58 ABC Masters-NE         34.50      35.81  
  8 Burke, Chris              56 Nutmeg Masters-NE      35.00      37.66  
  9 West, John                55 Binghamton Univ-NI     35.42      38.00  
 10 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE        36.79      38.88  
 11 Canning, Peter            58 Connecticut-CT         44.00      40.08  
 12 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE        57.00    1:00.27  
 
Event 8  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
     NE-LMSC: N 29.68        2011 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE      29.38      29.64N 
  2 Mockler, Frank            61 Liquid Assets-NE       32.00      31.57  
  3 Judelson, David           61 North Suburban Y-NE    32.40      32.92  
  4 Bright, David             64 NEM Unattached-NE      33.50      33.88  
  5 Fisher, J Kevin           62 NEM Unattached-NE      31.20      33.96  
  6 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE      33.08      34.25  
  7 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE     37.92      35.49  
  8 Kerkhove, Johan           64 Great Bay-NE           35.97      36.04  
  9 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE       36.00      37.32  
 10 Keil, Mark                63 Minuteman-NE           38.26      37.56  
 11 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE             45.00      42.00  
 12 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE      41.80      43.17  
 13 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE             48.00      43.72  
 
Event 8  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 30.98        2015 Varney Hintlian                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Epstein, Daniel           66 Charles River-NE       31.52      31.61  
          r:+1.57                                                              
  2 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE       33.51      31.62  
  3 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE     32.38      32.64  
  4 Holt, Steve               65 Greenwood-NE           33.09      33.18  
  5 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE           36.00      34.33  
  6 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI     36.73      35.76  
  7 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE         38.50      38.57  
  8 Olander, John             67 Simon's Rock-NE        42.21      39.91  
  9 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE       39.50      40.04  
 10 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE           40.00      40.82  
 
Event 8  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.72   4/26/2015 RICHARD BURNS                                
     NE-LMSC: N 33.75        2013 John Snooks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 Charles River-NE       35.50      34.40  
  2 Song, Mingjie             70 ABC Masters-NE         40.01      38.31  
  3 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE       37.00      39.89  
  4 Cooke, Andrew             73 Unattached NE-NE       43.00      40.86  
  5 Baxter, David             72 ABC Masters-NE         46.50      46.15  
  6 Read, Philip              74 Great Bay-NE           54.00      47.12  
  7 Landsman, Stephan         70 Bearcat Masters-MR     48.00      47.95  
  8 Roccabello, John          73 Swim RI-NE           1:16.93    1:11.23  
 
Event 8  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
     NE-LMSC: N 37.82        2008 William Christian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE             50.00      44.67  
  2 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE       45.52      45.96  
  3 Lai, Shi Lun              75 ABC Masters-NE         46.60      47.01  
  4 Coupe, George             76 Granite State-NE       48.00      50.22  
  5 Hagmann, John             78 Maine Masters-NE       50.00      53.32  
 
Event 8  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 34.49   4/29/2016 YOSHI OYAKAWA                                
     NE-LMSC: N 42.69        2000 John White                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE       47.57      44.52  
  2 Martin, Charles           81 Charles River-NE     1:11.00    1:09.70  
 
Event 9  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:54.20   12/4/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 2:11.29        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE    2:35.00    2:27.96  
     r:+0.72  32.29     1:11.05 (38.76)     1:54.98 (43.93)     2:27.96 (32.98)
  2 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     2:33.47    2:34.16  
     r:+0.85  33.84     1:10.92 (37.08)     1:57.55 (46.63)     2:34.16 (36.61)
  3 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         2:42.20    2:40.94  
     r:+0.73  33.61     1:15.14 (41.53)     2:04.92 (49.78)     2:40.94 (36.02)
  4 Cotrona, Sierra           22 Binghamton Univ-NI   2:50.00    2:43.01  
     r:+0.87  35.38     1:17.64 (42.26)     2:03.19 (45.55)     2:43.01 (39.82)
 
Event 9  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 2:09.73        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     2:22.52    2:18.44  
     r:+0.73  28.47     1:03.92 (35.45)     1:45.95 (42.03)     2:18.44 (32.49)
  2 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   2:25.62    2:20.47  
     r:+0.82  31.17     1:08.15 (36.98)     1:48.47 (40.32)     2:20.47 (32.00)
  3 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     2:19.84    2:21.09  
     r:+0.74  29.15     1:07.39 (38.24)     1:46.64 (39.25)     2:21.09 (34.45)
  4 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR   2:29.63    2:21.15  
              30.71     1:08.76 (38.05)     1:47.86 (39.10)     2:21.15 (33.29)
  5 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:26.87  
     r:+0.56  30.84     1:07.39 (36.55)     1:51.27 (43.88)     2:26.87 (35.60)
  6 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    2:33.00    2:29.75  
     r:+0.86  32.06     1:13.74 (41.68)     1:54.72 (40.98)     2:29.75 (35.03)
  7 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE         2:36.97    2:36.71  
     r:+0.78  35.63     1:14.20 (38.57)     1:59.83 (45.63)     2:36.71 (36.88)
  8 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE    2:45.00    2:39.17  
     r:+0.74  34.79     1:13.42 (38.63)     2:02.18 (48.76)     2:39.17 (36.99)
 
Event 9  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:08.88        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       2:21.34    2:21.80  
     r:+0.74  30.29     1:08.12 (37.83)     1:48.89 (40.77)     2:21.80 (32.91)
  2 Bohling, Kristy           32 Charles River-NE     2:26.49    2:26.49  
     r:+0.83  31.04     1:09.16 (38.12)     1:51.77 (42.61)     2:26.49 (34.72)
  3 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         2:25.83    2:28.97  
     r:+0.76  32.31     1:08.26 (35.95)     1:53.54 (45.28)     2:28.97 (35.43)
  4 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR     2:20.32    2:29.85  
     r:+0.67  30.66     1:09.47 (38.81)     1:53.02 (43.55)     2:29.85 (36.83)
  5 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   2:32.19    2:30.02  
              33.08     1:10.75 (37.67)     1:54.44 (43.69)     2:30.02 (35.58)
  6 Kulinka, Kristin          31 Connecticut-CT       2:38.00    2:41.82  
     r:+0.80  33.98     1:14.04 (40.06)     2:04.36 (50.32)     2:41.82 (37.46)
  7 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   2:40.00    2:42.47  
     r:+0.87  34.01     1:13.71 (39.70)     2:04.13 (50.42)     2:42.47 (38.34)
  8 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT       2:50.21    2:44.10  
     r:+0.78  36.00     1:18.71 (42.71)     2:04.43 (45.72)     2:44.10 (39.67)
  9 Bonin, Angelina           31 Swim RI-NE           2:39.59    2:48.60  
     r:+0.82  35.51     1:20.25 (44.74)     2:06.61 (46.36)     2:48.60 (41.99)
 10 Jones, Stephanie          31 Charles River-NE     3:00.00    2:55.65  
     r:+0.79  36.69     1:21.67 (44.98)     2:10.84 (49.17)     2:55.65 (44.81)
 11 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT       3:22.00    3:10.88  
     r:+0.99  41.11     1:31.60 (50.49)     2:26.79 (55.19)     3:10.88 (44.09)
 12 King, Sarah               33 Adirondack-AD        5:10.00    4:58.55  
   r:+1.57  1:11.37   2:29.97 (1:18.60)   3:54.45 (1:24.48)   4:58.55 (1:04.10)
 
Event 9  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:17.55        2012 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE     2:30.00    2:24.89  
              31.13     1:08.01 (36.88)     1:51.63 (43.62)     2:24.89 (33.26)
  2 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     2:23.35    2:25.35  
     r:+0.88  31.91     1:08.89 (36.98)     1:51.43 (42.54)     2:25.35 (33.92)
  3 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     2:29.50    2:25.83  
     r:+0.80  31.00     1:07.66 (36.66)     1:52.50 (44.84)     2:25.83 (33.33)
  4 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE           2:28.00    2:31.81  
     r:+0.85  30.44     1:07.88 (37.44)     1:54.89 (47.01)     2:31.81 (36.92)
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         2:40.00    2:36.68  
     r:+0.95  33.52     1:14.79 (41.27)     2:01.51 (46.72)     2:36.68 (35.17)
  6 Neild, Rachel             36 Great Bay-NE         2:41.00    2:42.87  
     r:+0.92  33.85     1:18.18 (44.33)     2:04.47 (46.29)     2:42.87 (38.40)
  7 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     2:45.00    2:44.11  
     r:+0.96  34.85     1:18.30 (43.45)     2:04.73 (46.43)     2:44.11 (39.38)
  8 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           2:53.00    2:52.47  
     r:+0.96  39.48     1:21.98 (42.50)     2:13.50 (51.52)     2:52.47 (38.97)
  9 DeMarco, Robyn            35 Connecticut-CT       3:16.71    3:33.80  
     r:+0.94  48.54     1:47.81 (59.27)     2:43.35 (55.54)     3:33.80 (50.45)
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:20.46        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jauernig, Anja            44 Bearcat Masters-MR   2:22.50    2:22.80  
     r:+0.97  30.46     1:07.64 (37.18)     1:50.01 (42.37)     2:22.80 (32.79)
  2 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     2:45.00    2:33.71  
     r:+0.89  34.28     1:11.32 (37.04)     1:59.44 (48.12)     2:33.71 (34.27)
  3 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     2:43.56    2:41.05  
     r:+0.89  34.35     1:16.41 (42.06)     2:04.75 (48.34)     2:41.05 (36.30)
  4 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI   2:45.00    2:43.31  
     r:+0.88  34.10     1:14.79 (40.69)     2:04.63 (49.84)     2:43.31 (38.68)
  5 Matarese, Christine       41 Connecticut-CT       2:58.68    2:53.01  
     r:+1.00  40.19     1:26.41 (46.22)     2:13.20 (46.79)     2:53.01 (39.81)
  6 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE  2:54.00    2:56.61  
     r:+1.03  41.38     1:27.80 (46.42)     2:17.78 (49.98)     2:56.61 (38.83)
  7 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    3:03.68    2:56.87  
     r:+0.94  41.67     1:29.72 (48.05)     2:18.31 (48.59)     2:56.87 (38.56)
  8 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       3:21.35    3:13.58  
     r:+0.98  44.79     1:35.69 (50.90)     2:30.64 (54.95)     3:13.58 (42.94)
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:26.92        2016 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE           2:35.50    2:30.92  
     r:+0.82  32.16     1:11.19 (39.03)     1:54.85 (43.66)     2:30.92 (36.07)
  2 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  2:30.50    2:33.92  
     r:+0.82  33.04     1:13.94 (40.90)     1:56.51 (42.57)     2:33.92 (37.41)
  3 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           2:39.43    2:39.45  
     r:+0.96  33.82     1:14.80 (40.98)     2:04.27 (49.47)     2:39.45 (35.18)
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    2:41.32    2:39.86  
     r:+0.98  34.15     1:16.00 (41.85)     2:03.81 (47.81)     2:39.86 (36.05)
  5 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    2:48.92    2:40.10  
     r:+0.88  33.38     1:14.63 (41.25)     2:01.77 (47.14)     2:40.10 (38.33)
  6 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           2:39.46    2:42.03  
     r:+0.57  34.45     1:16.47 (42.02)     2:03.87 (47.40)     2:42.03 (38.16)
  7 Garland, Sue              47 Charles River-NE     2:53.86    2:51.29  
     r:+0.87  40.07     1:22.83 (42.76)     2:13.25 (50.42)     2:51.29 (38.04)
  8 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     3:10.00    3:01.98  
     r:+0.96  38.49     1:30.29 (51.80)     2:20.51 (50.22)     3:01.98 (41.47)
  9 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE     3:30.00    3:28.44  
     r:+1.01  50.70     1:44.05 (53.35)   2:45.09 (1:01.04)     3:28.44 (43.35)
 10 Uchida, Mitsuko           46 Charles River-NE     4:00.00    3:30.91  
     r:+0.95  48.48     1:45.71 (57.23)     2:39.71 (54.00)     3:30.91 (51.20)
 -- Prokofjeva, Ksenia        46 Suburban Sharks-NE   3:50.00         DQ  
      Not on back off wall - back
     r:+0.83  46.20     1:42.74 (56.54)     2:38.86 (56.12)          DQ (56.88)
 
Event 9  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:13.16   5/10/2015 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 2:30.94        2012 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         2:44.50    2:38.85  
     r:+0.72  33.43     1:13.49 (40.06)     2:00.42 (46.93)     2:38.85 (38.43)
  2 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE     2:43.43    2:43.64  
     r:+0.94  33.68     1:18.40 (44.72)     2:07.95 (49.55)     2:43.64 (35.69)
  3 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    2:51.36    2:52.97  
     r:+0.92  39.39     1:20.09 (40.70)     2:13.09 (53.00)     2:52.97 (39.88)
  4 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE    2:59.01    2:57.59  
     r:+0.89  39.55     1:24.80 (45.25)     2:15.61 (50.81)     2:57.59 (41.98)
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE           3:00.98    2:58.20  
     r:+0.71  38.48     1:28.22 (49.74)     2:18.37 (50.15)     2:58.20 (39.83)
  6 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE       3:13.66    3:09.17  
     r:+1.03  45.41     1:33.12 (47.71)     2:28.27 (55.15)     3:09.17 (40.90)
  7 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE     3:50.02    3:16.20  
     r:+1.00  44.71     1:38.83 (54.12)     2:30.93 (52.10)     3:16.20 (45.27)
  8 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE     3:30.00    3:20.68  
     r:+0.96  50.01     1:45.23 (55.22)     2:39.49 (54.26)     3:20.68 (41.19)
  9 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     3:16.00    3:29.80  
     r:+0.88  46.64     1:36.54 (49.90)   2:43.55 (1:07.01)     3:29.80 (46.25)
 10 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    3:30.00    3:40.57  
     r:+1.26  52.04     1:46.55 (54.51)   2:49.62 (1:03.07)     3:40.57 (50.95)
 11 Daniels, Carolyn          50 Connecticut-CT       3:43.80    3:53.38  
     r:+1.03  56.32   2:00.57 (1:04.25)   3:01.80 (1:01.23)     3:53.38 (51.58)
 
Event 9  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:33.84        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              58 Granite State-NE     2:39.50    2:40.50  
     r:+0.63  33.49     1:14.97 (41.48)     2:01.42 (46.45)     2:40.50 (39.08)
  2 Holland, Gail             58 Worcester Area-NE    2:46.55    2:53.91  
     r:+0.91  38.61     1:20.78 (42.17)     2:13.53 (52.75)     2:53.91 (40.38)
  3 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         3:03.58    2:57.59  
     r:+1.05  38.94     1:23.55 (44.61)     2:17.67 (54.12)     2:57.59 (39.92)
  4 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  3:08.19    3:04.24  
     r:+1.11  42.17     1:30.76 (48.59)     2:25.47 (54.71)     3:04.24 (38.77)
  5 Randall, Romaine          59 ABC Masters-NE       3:30.00    3:20.28  
     r:+0.96  45.41     1:37.55 (52.14)     2:35.92 (58.37)     3:20.28 (44.36)
  6 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE         3:25.00    3:26.57  
     r:+1.12  47.45     1:38.70 (51.25)   2:39.97 (1:01.27)     3:26.57 (46.60)
  7 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE    3:30.00    3:30.52  
     r:+1.09  54.23     1:47.76 (53.53)     2:42.33 (54.57)     3:30.52 (48.19)
 
Event 9  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:37.38        2016 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     2:37.00    2:35.10N 
     r:+0.72  34.20     1:14.80 (40.60)     1:58.62 (43.82)     2:35.10 (36.48)
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   2:58.00    2:53.85  
              40.14     1:23.83 (43.69)     2:13.79 (49.96)     2:53.85 (40.06)
  3 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    3:28.00    3:19.64  
     r:+0.79  47.54     1:38.02 (50.48)     2:34.49 (56.47)     3:19.64 (45.15)
  4 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     3:27.02    3:37.98  
     r:+1.29  50.28     1:47.09 (56.81)   2:50.77 (1:03.68)     3:37.98 (47.21)
 
Event 9  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:35.18   4/30/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 2:52.65        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV              2:42.00    2:39.58  
     r:+0.91  34.11     1:13.70 (39.59)     2:02.77 (49.07)     2:39.58 (36.81)
  2 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    3:01.28    2:58.92  
     r:+0.90  41.02     1:29.32 (48.30)     2:20.00 (50.68)     2:58.92 (38.92)
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     3:20.00    3:30.52  
     r:+0.91  45.76     1:42.34 (56.58)   2:45.77 (1:03.43)     3:30.52 (44.75)
  4 Mann, Margot              67 Red Tide-MR          3:44.00    3:39.74  
     r:+1.01  47.75     1:46.20 (58.45)   3:39.74 (1:53.54)         3:39.74 ( )
  5 Goulder, Alison           65 Charles River-NE     4:35.00    3:52.08  
     r:+0.84  55.31     1:52.84 (57.53)   2:57.81 (1:04.97)     3:52.08 (54.27)
  6 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     8:40.00    8:49.28  
            2:16.05   4:31.67 (2:15.62)   7:14.45 (2:42.78)   8:49.28 (1:34.83)
 -- Case, Louise              69 Greenwood-NE         5:30.00         DQ  
      Delay initiating turn - back
            1:20.01   2:36.37 (1:16.36)   4:09.63 (1:33.26)        DQ (1:05.97)
 
Event 9  Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:58.42  10/30/2016 MARGOT PETTIJOHN                           
     NE-LMSC: N 2:59.60        2016 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  2:58.97    3:05.56  
     r:+1.12  43.26     1:31.19 (47.93)     2:22.40 (51.21)     3:05.56 (43.16)
 
Event 10  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:49.30   4/26/2015 COLIN BABCOCK                              
     NE-LMSC: N 1:55.31        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Justin            23 King Fins-NE         1:59.87    2:05.33  
     r:+0.71  26.58       59.13 (32.55)     1:37.18 (38.05)     2:05.33 (28.15)
  2 Chen, George              23 Charles River-NE     2:12.69    2:13.02  
     r:+0.73  24.57     1:01.46 (36.89)     1:41.86 (40.40)     2:13.02 (31.16)
  3 Lee, Joon-Ho              24 Minuteman-NE         2:14.29    2:16.15  
     r:+0.58  29.56     1:03.39 (33.83)     1:43.96 (40.57)     2:16.15 (32.19)
  4 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE        2:40.00    2:22.90  
     r:+0.77  31.13     1:06.66 (35.53)     1:50.34 (43.68)     2:22.90 (32.56)
  5 Platteel, Rolland         22 Unattached NE-NE     2:32.55    2:28.77  
     r:+0.80  33.08     1:12.58 (39.50)     1:54.01 (41.43)     2:28.77 (34.76)
  6 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE        2:40.00    2:32.71  
     r:+1.30  30.98     1:08.45 (37.47)     1:54.15 (45.70)     2:32.71 (38.56)
 
Event 10  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:41.79  12/21/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:53.96        2014 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boretti, James            25 NEM Unattached-NE    1:55.72    1:55.37  
     r:+0.70  26.20       56.72 (30.52)     1:28.78 (32.06)     1:55.37 (26.59)
  2 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE     2:05.00    2:04.86  
     r:+0.72  27.86       59.08 (31.22)     1:34.75 (35.67)     2:04.86 (30.11)
  3 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    2:10.69    2:05.07  
     r:+0.56  27.33       59.59 (32.26)     1:34.72 (35.13)     2:05.07 (30.35)
  4 Card, Mathew              29 Swim RI-NE           2:09.45    2:11.00  
     r:+0.84  26.43       59.53 (33.10)     1:40.02 (40.49)     2:11.00 (30.98)
  5 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  2:14.70    2:12.39  
     r:+0.85  27.27     1:01.86 (34.59)     1:40.79 (38.93)     2:12.39 (31.60)
  6 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           2:15.13    2:16.13  
     r:+0.97  29.59     1:04.05 (34.46)     1:44.21 (40.16)     2:16.13 (31.92)
  7 Vogel, Andrew             27 Connecticut-CT       2:15.00    2:20.11  
     r:+0.78  28.92     1:05.25 (36.33)     1:48.81 (43.56)     2:20.11 (31.30)
  8 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE    2:40.00    2:32.14  
              32.75     1:14.29 (41.54)     1:57.72 (43.43)     2:32.14 (34.42)
 
Event 10  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:42.03  12/20/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:50.50        2016 Julius Gloeckner                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shih, David               30 Unattached NE-NE     2:22.00    2:17.94  
     r:+0.90  27.75     1:01.51 (33.76)     1:44.36 (42.85)     2:17.94 (33.58)
  2 Jager, Michal             33 BU Masters-NE        2:12.72    2:18.57  
     r:+0.71  27.67     1:04.37 (36.70)     1:44.86 (40.49)     2:18.57 (33.71)
  3 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   2:27.16    2:24.87  
     r:+0.87  33.19     1:10.25 (37.06)     1:53.75 (43.50)     2:24.87 (31.12)
  4 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         2:40.00    2:31.37  
              33.58     1:12.66 (39.08)     1:59.37 (46.71)     2:31.37 (32.00)
  5 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       2:31.69    2:34.75  
     r:+1.00  33.63     1:16.92 (43.29)     2:01.15 (44.23)     2:34.75 (33.60)
  6 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     2:43.07    2:37.05  
              32.05     1:13.96 (41.91)     2:00.44 (46.48)     2:37.05 (36.61)
 
Event 10  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 1:53.98        2002 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     1:59.71    2:03.94  
     r:+0.85  26.30       58.13 (31.83)     1:33.99 (35.86)     2:03.94 (29.95)
  2 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE     2:08.20    2:09.19  
     r:+0.94  26.67       59.54 (32.87)     1:39.02 (39.48)     2:09.19 (30.17)
  3 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR   2:11.00    2:11.19  
     r:+0.63  27.69     1:01.02 (33.33)     1:39.34 (38.32)     2:11.19 (31.85)
  4 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE           2:21.00    2:17.03  
     r:+0.88  27.95     1:02.34 (34.39)     1:43.64 (41.30)     2:17.03 (33.39)
  5 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     2:25.00    2:19.24  
     r:+0.89  29.47     1:05.82 (36.35)     1:46.38 (40.56)     2:19.24 (32.86)
  6 Giraldo, David            35 Charles River-NE     4:00.00    2:40.44  
     r:+0.88  34.09     1:12.16 (38.07)     1:59.14 (46.98)     2:40.44 (41.30)
  7 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE           2:25.00    2:49.45  
     r:+0.83  30.00     1:09.36 (39.36)   2:49.45 (1:40.09)                    
  8 Hertzler, Kevin           36 Minuteman-NE         3:30.00    2:52.07  
     r:+0.98  38.64     1:26.01 (47.37)     2:13.87 (47.86)     2:52.07 (38.20)
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:51.85        2009 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE     2:07.59    2:11.03  
     r:+0.92  27.37     1:02.87 (35.50)     1:40.36 (37.49)     2:11.03 (30.67)
  2 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE         2:14.99    2:14.65  
     r:+0.91  28.08     1:02.58 (34.50)     1:44.33 (41.75)     2:14.65 (30.32)
  3 Hinck, Todd               44 North Suburban Y-NE  2:22.00    2:22.36  
     r:+0.88  30.18     1:06.08 (35.90)     1:48.40 (42.32)     2:22.36 (33.96)
  4 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    2:28.05    2:24.36  
     r:+0.85  31.31     1:08.63 (37.32)     1:50.64 (42.01)     2:24.36 (33.72)
  5 Graham, David             42 Greenwood-NE         2:41.13    2:38.53  
              31.82     1:16.23 (44.41)     2:02.33 (46.10)     2:38.53 (36.20)
  6 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE           3:00.00    2:45.81  
     r:+1.39  37.90     1:20.75 (42.85)     2:07.41 (46.66)     2:45.81 (38.40)
  7 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         2:51.13    2:50.10  
     r:+1.21  38.32     1:22.48 (44.16)     2:13.02 (50.54)     2:50.10 (37.08)
  8 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     2:53.00    2:51.65  
     r:+0.75  39.91     1:27.22 (47.31)     2:11.74 (44.52)     2:51.65 (39.91)
  9 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     2:50.00    3:06.36  
     r:+0.93  39.54     1:32.51 (52.97)     2:24.01 (51.50)     3:06.36 (42.35)
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.44   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                            
     NE-LMSC: N 2:02.19        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           46 Pittsfield YMCA-NE   2:04.50    2:05.28  
     r:+0.68  27.06       59.02 (31.96)     1:34.69 (35.67)     2:05.28 (30.59)
  2 Mc Kay, Matthew           45 Charles River-NE     2:02.50    2:06.47  
     r:+0.69  26.79       57.53 (30.74)     1:35.54 (38.01)     2:06.47 (30.93)
  3 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           2:06.25    2:09.91  
     r:+0.79  28.69     1:04.05 (35.36)     1:39.82 (35.77)     2:09.91 (30.09)
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           2:12.19    2:13.11  
     r:+0.78  27.70     1:02.17 (34.47)     1:40.77 (38.60)     2:13.11 (32.34)
  5 O'Leary, Shawn            46 Maine Masters-NE     2:16.22    2:14.56  
     r:+0.63  26.41     1:00.89 (34.48)     1:41.78 (40.89)     2:14.56 (32.78)
  6 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           2:18.99    2:14.91  
     r:+0.87  29.16     1:03.83 (34.67)     1:44.13 (40.30)     2:14.91 (30.78)
  7 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL     2:15.10    2:15.14  
     r:+0.67  27.78     1:02.06 (34.28)     1:43.41 (41.35)     2:15.14 (31.73)
  8 Dainiak, Chris            46 SweetWater Swim-NE   2:23.84    2:17.47  
     r:+1.01  31.81     1:07.90 (36.09)     1:46.75 (38.85)     2:17.47 (30.72)
  9 Hurd, Michael             49 Maine Masters-NE     2:19.66    2:21.07  
     r:+0.79  30.98     1:08.86 (37.88)     1:48.37 (39.51)     2:21.07 (32.70)
 10 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     2:24.00    2:23.71  
     r:+0.85  29.93     1:08.50 (38.57)     1:50.90 (42.40)     2:23.71 (32.81)
 11 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     2:27.65    2:25.47  
     r:+0.90  30.36     1:08.01 (37.65)     1:52.38 (44.37)     2:25.47 (33.09)
 12 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           2:29.97    2:28.27  
     r:+0.87  30.83     1:08.48 (37.65)     1:54.32 (45.84)     2:28.27 (33.95)
 13 Stroie, Adrian            49 Tribeach-CT          2:45.00    2:31.58  
              31.67     1:12.37 (40.70)     1:56.16 (43.79)     2:31.58 (35.42)
 14 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         2:51.69    2:54.96  
     r:+1.70  38.81     1:28.63 (49.82)     2:15.83 (47.20)     2:54.96 (39.13)
 15 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       3:30.00    3:10.92  
     r:+0.89  37.32     1:31.84 (54.52)     2:25.65 (53.81)     3:10.92 (45.27)
 16 Dunbar, Craig             47 BU Masters-NE        3:30.00    3:12.25  
     r:+1.01  41.72     1:31.94 (50.22)     2:27.49 (55.55)     3:12.25 (44.76)
 17 Learned, David            46 North Suburban Y-NE  3:40.00    3:23.72  
     r:+0.74  43.48     1:35.67 (52.19)   2:37.99 (1:02.32)     3:23.72 (45.73)
 -- Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR   3:00.00         DQ  
      Other - Misc
            1:04.47   2:16.32 (1:11.85)   3:50.16 (1:33.84)                    
 
Event 10  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:59.99    5/4/2014 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:04.97        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               50 Garden State-NJ      2:12.00    2:12.45  
     r:+0.82  29.00     1:02.54 (33.54)     1:41.33 (38.79)     2:12.45 (31.12)
  2 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         2:17.00    2:12.46  
     r:+0.84  28.96     1:02.61 (33.65)     1:40.63 (38.02)     2:12.46 (31.83)
  3 Switzer jr jr, Alan       52 Maine Masters-NE     2:17.10    2:19.21  
     r:+0.98  29.87     1:05.82 (35.95)     1:46.00 (40.18)     2:19.21 (33.21)
  4 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     2:15.47    2:22.35  
     r:+0.86  29.35     1:05.92 (36.57)     1:49.65 (43.73)     2:22.35 (32.70)
  5 McMorrow, Rob             50 ABC Masters-NE       2:17.00    2:22.72  
     r:+0.92  29.02     1:06.61 (37.59)     1:49.34 (42.73)     2:22.72 (33.38)
  6 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT       2:24.16    2:27.24  
     r:+0.82  31.55     1:10.63 (39.08)     1:51.37 (40.74)     2:27.24 (35.87)
  7 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         2:40.00    2:34.68  
              33.45     1:14.87 (41.42)     2:01.03 (46.16)     2:34.68 (33.65)
  8 Winkler, David            54 South County Y-NE    2:46.00    2:43.31  
     r:+0.91  34.89     1:16.47 (41.58)     2:06.44 (49.97)     2:43.31 (36.87)
  9 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         2:44.87    2:43.94  
              33.31     1:14.41 (41.10)     2:07.41 (53.00)     2:43.94 (36.53)
 10 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       2:46.00    2:45.37  
     r:+0.79  34.79     1:19.80 (45.01)     2:06.05 (46.25)     2:45.37 (39.32)
 11 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        3:01.41    2:54.18  
     r:+0.94  39.01     1:22.98 (43.97)     2:15.67 (52.69)     2:54.18 (38.51)
 12 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         2:53.25    2:56.22  
     r:+0.68  36.37     1:26.56 (50.19)     2:14.74 (48.18)     2:56.22 (41.48)
 
Event 10  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:06.67        2008 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jeff              58 Granite State-NE     2:19.00    2:16.25  
     r:+0.64  29.23     1:06.11 (36.88)     1:44.55 (38.44)     2:16.25 (31.70)
  2 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE     2:26.50    2:25.42  
     r:+0.77  30.27     1:09.13 (38.86)     1:51.45 (42.32)     2:25.42 (33.97)
  3 Davis, William            58 Minuteman-NE         2:19.69    2:29.85  
     r:+0.91  31.80     1:10.36 (38.56)     1:54.77 (44.41)     2:29.85 (35.08)
  4 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV      2:22.22    2:30.36  
     r:+0.72  31.77     1:11.24 (39.47)     1:54.78 (43.54)     2:30.36 (35.58)
  5 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE        2:40.00    2:32.41  
     r:+1.03  32.41     1:12.34 (39.93)     1:56.40 (44.06)     2:32.41 (36.01)
  6 Purdy, Neil               57 Simon's Rock-NE      2:36.19    2:35.15  
     r:+1.05  33.60     1:12.48 (38.88)     1:59.64 (47.16)     2:35.15 (35.51)
  7 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  2:30.59    2:36.81  
     r:+0.89  32.59     1:15.70 (43.11)     1:59.89 (44.19)     2:36.81 (36.92)
  8 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    2:49.49    2:45.55  
     r:+0.94  33.93     1:18.90 (44.97)     2:08.02 (49.12)     2:45.55 (37.53)
  9 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE     3:20.00    3:00.48  
     r:+1.04  36.20     1:28.99 (52.79)     2:19.76 (50.77)     3:00.48 (40.72)
 10 Carroll, Kevin            59 Unattached NE-NE     3:05.00    3:02.37  
     r:+0.67  36.32     1:24.15 (47.83)     2:18.12 (53.97)     3:02.37 (44.25)
 11 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     2:55.26    3:02.73  
     r:+1.03  40.39     1:27.51 (47.12)     2:23.24 (55.73)     3:02.73 (39.49)
 12 Mcdonald, Dave            57 Suburban Sharks-NE   3:00.00    3:16.13  
     r:+0.96  39.18     1:30.56 (51.38)   2:35.87 (1:05.31)     3:16.13 (40.26)
 13 Canning, Peter            58 Connecticut-CT       3:30.00    3:16.62  
     r:+0.90  45.66     1:40.17 (54.51)     2:34.92 (54.75)     3:16.62 (41.70)
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:03.26    5/4/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:12.67        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    2:20.97    2:21.91  
     r:+0.98  29.49     1:05.24 (35.75)     1:50.42 (45.18)     2:21.91 (31.49)
  2 Bright, David             64 NEM Unattached-NE    2:35.00    2:35.33  
     r:+1.04  33.62     1:12.85 (39.23)     2:00.98 (48.13)     2:35.33 (34.35)
  3 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE    2:39.61    2:40.05  
     r:+0.97  32.93     1:14.32 (41.39)     2:06.35 (52.03)     2:40.05 (33.70)
  4 Miller, Steve             62 Great Bay-NE         2:43.00    2:43.94  
              36.27     1:19.29 (43.02)     2:07.74 (48.45)     2:43.94 (36.20)
  5 Mockler, Frank            61 Liquid Assets-NE     2:45.00    2:48.09  
     r:+1.19  34.27     1:13.87 (39.60)     2:08.71 (54.84)     2:48.09 (39.38)
  6 Fisher, J Kevin           62 NEM Unattached-NE    2:45.10    2:49.68  
     r:+0.91  34.09     1:16.78 (42.69)     2:08.13 (51.35)     2:49.68 (41.55)
  7 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    2:58.10    2:50.04  
     r:+0.96  34.89     1:20.31 (45.42)     2:11.01 (50.70)     2:50.04 (39.03)
  8 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         2:51.54    2:58.36  
     r:+1.12  38.19     1:23.61 (45.42)     2:15.91 (52.30)     2:58.36 (42.45)
  9 Carchedi, David           62 South County Y-NE    2:58.20    2:59.85  
     r:+0.97  39.54     1:28.33 (48.79)     2:20.03 (51.70)     2:59.85 (39.82)
 10 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           3:15.00    3:03.08  
     r:+1.05  35.85     1:26.99 (51.14)     2:22.01 (55.02)     3:03.08 (41.07)
 11 Renwick, John             63 Greenwood-NE         3:16.22    3:09.23  
     r:+1.23  45.11     1:37.79 (52.68)     2:31.64 (53.85)     3:09.23 (37.59)
 12 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         3:12.44    3:11.01  
     r:+0.84  40.61     1:34.96 (54.35)     2:26.99 (52.03)     3:11.01 (44.02)
 13 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE           3:10.00    3:11.45  
     r:+1.04  40.09     1:30.91 (50.82)     2:27.27 (56.36)     3:11.45 (44.18)
 14 Winn, Eric                62 South County Y-NE    3:35.00    3:32.79  
     r:+1.17  50.00     1:48.86 (58.86)     2:48.40 (59.54)     3:32.79 (44.39)
 15 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    3:34.20    3:55.62  
     r:+1.00  50.95   1:57.00 (1:06.05)   3:11.34 (1:14.34)     3:55.62 (44.28)
 
Event 10  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:16.17   4/30/2016 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 2:24.01        2016 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   2:32.56    2:35.64  
     r:+1.00  34.48     1:16.01 (41.53)     2:01.07 (45.06)     2:35.64 (34.57)
  2 Holt, Steve               65 Greenwood-NE         2:39.31    2:44.05  
     r:+1.11  33.51     1:17.03 (43.52)     2:04.58 (47.55)     2:44.05 (39.47)
  3 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     2:57.00    3:03.79  
     r:+0.98  44.20     1:32.07 (47.87)     2:24.64 (52.57)     3:03.79 (39.15)
  4 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     3:30.00    3:27.01  
     r:+1.08  41.96     1:38.98 (57.02)   2:40.79 (1:01.81)     3:27.01 (46.22)
 
Event 10  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:26.42   4/30/2016 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:48.45        2014 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Robert            70 Swim RI-NE           3:02.54    3:16.28  
     r:+1.25  44.31     1:36.24 (51.93)     2:32.42 (56.18)     3:16.28 (43.86)
  2 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       4:00.00    3:53.82  
     r:+1.09  57.47   2:02.45 (1:04.98)   3:05.01 (1:02.56)     3:53.82 (48.81)
  3 Read, Philip              74 Great Bay-NE         4:05.00    4:01.67  
     r:+1.11  54.77   1:54.79 (1:00.02)   3:07.99 (1:13.20)     4:01.67 (53.68)
  4 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    3:59.00    4:08.58  
     r:+1.18  58.28   2:00.55 (1:02.27)   3:15.18 (1:14.63)     4:08.58 (53.40)
 -- Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE     3:19.00         NS  
 
Event 10  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:35.67   4/30/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 3:27.00        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       3:30.00    3:10.50  
     r:+1.13  40.18     1:36.10 (55.92)     2:29.88 (53.78)     3:10.50 (40.62)
  2 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           4:00.00    3:49.10  
     r:+0.90  50.93     1:46.76 (55.83)   3:00.62 (1:13.86)     3:49.10 (48.48)
  3 Lai, Shi Lun              75 ABC Masters-NE       4:08.22    4:04.61  
     r:+1.30  57.86     1:56.07 (58.21)   3:07.12 (1:11.05)     4:04.61 (57.49)
 
Event 10  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:53.98   2/21/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 4:09.87        2014 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     3:44.65    3:38.21N 
     r:+1.19  51.36                             2:55.24 ( )     3:38.21 (42.97)
 
Event 10  Men 85-89 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:18.10   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 5:19.93        1992 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y           4:29.00    4:15.39  
   r:+1.48  1:04.29   2:07.45 (1:03.16)   3:22.31 (1:14.86)     4:15.39 (53.08)
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.18   12/6/2014 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 52.63        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lo, Kelly                 22 Unattached NE-NE       57.42      58.13  
     r:+0.60  27.74       58.13 (30.39)                                        
  2 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE    1:00.00    1:00.58  
     r:+0.76  29.16     1:00.58 (31.42)                                        
  3 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     1:04.34    1:03.35  
     r:+0.85  30.78     1:03.35 (32.57)                                        
  4 Day, Alexandra            24 Minuteman-NE         1:05.30    1:05.57  
     r:+1.00  32.77     1:05.57 (32.80)                                        
  5 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         1:03.65    1:06.04  
     r:+0.84  31.42     1:06.04 (34.62)                                        
  6 Loo, Ashley               18 Bearcat Masters-MR   1:24.44    1:11.83  
     r:+0.92  33.49     1:11.83 (38.34)                                        
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
     NE-LMSC: N 51.07        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE       56.19      56.02  
     r:+0.76  26.97       56.02 (29.05)                                        
  2 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR     59.67      57.80  
     r:+0.88  28.11       57.80 (29.69)                                        
  3 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   1:02.00      59.07  
     r:+0.82  28.56       59.07 (30.51)                                        
  4 Chang, Grace              26 Bearcat Masters-MR   1:04.00      59.30  
     r:+0.77  28.00       59.30 (31.30)                                        
  5 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE       57.83      59.38  
     r:+0.74  28.69       59.38 (30.69)                                        
  6 Karszes, Courtney         26 Binghamton Univ-NI   1:01.00    1:00.05  
     r:+0.84  28.91     1:00.05 (31.14)                                        
  7 Finati, Sara              25 Swim RI-NE             59.69    1:01.89  
     r:+0.82  28.96     1:01.89 (32.93)                                        
  8 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE    1:06.00    1:02.72  
     r:+0.70  29.94     1:02.72 (32.78)                                        
  9 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    1:03.19    1:03.22  
     r:+0.87  30.00     1:03.22 (33.22)                                        
 10 Stevens, Carrie           27 Bearcat Masters-MR   1:06.00    1:05.68  
     r:+1.05  32.15     1:05.68 (33.53)                                        
 11 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR   1:10.30    1:09.12  
     r:+0.77  33.01     1:09.12 (36.11)                                        
 12 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE     1:11.45    1:10.22  
     r:+0.88  34.38     1:10.22 (35.84)                                        
 13 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT       1:38.02    1:29.12  
     r:+0.98  39.97     1:29.12 (49.15)                                        
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 51.18        2015 Jessie Alcaide                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehringer, Stacey         33 Charles River-NE       59.27      59.00  
     r:+0.78  27.21       59.00 (31.79)                                        
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP         58.84      59.37  
     r:+0.61  28.51       59.37 (30.86)                                        
  3 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         1:00.06    1:00.64  
     r:+0.78  28.83     1:00.64 (31.81)                                        
  4 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   1:01.50    1:01.53  
     r:+0.85  29.86     1:01.53 (31.67)                                        
  5 Kulinka, Kristin          31 Connecticut-CT       1:03.00    1:04.18  
     r:+0.84  30.74     1:04.18 (33.44)                                        
  6 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   1:06.50    1:05.46  
     r:+0.78  31.82     1:05.46 (33.64)                                        
  7 Wood, Lily                31 Charles River-NE     1:10.00    1:06.60  
     r:+0.91  32.06     1:06.60 (34.54)                                        
  8 Jones, Stephanie          31 Charles River-NE     1:15.00    1:08.04  
     r:+0.91  31.84     1:08.04 (36.20)                                        
  9 Bonin, Angelina           31 Swim RI-NE           1:03.57    1:08.11  
     r:+0.84  32.22     1:08.11 (35.89)                                        
 10 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE  1:20.00    1:16.23  
     r:+0.91  36.69     1:16.23 (39.54)                                        
 11 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT       1:24.00    1:16.53  
     r:+0.91  37.96     1:16.53 (38.57)                                        
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 53.30        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE       56.34      54.89  
     r:+0.79  26.46       54.89 (28.43)                                        
  2 Verreault, Amy            36 Swim RI-NE             59.06    1:01.23  
     r:+0.88  28.60     1:01.23 (32.63)                                        
  3 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE             59.00    1:01.44  
     r:+0.88  28.98     1:01.44 (32.46)                                        
  4 Palmer, Danielle          35 Granite State-NE     1:07.00    1:06.02  
     r:+0.79  30.82     1:06.02 (35.20)                                        
  5 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           1:06.60    1:06.45  
     r:+0.87  31.60     1:06.45 (34.85)                                        
  6 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   1:04.86    1:06.98  
     r:+0.91  32.19     1:06.98 (34.79)                                        
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 53.34        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE             57.33      57.18  
              27.42       57.18 (29.76)                                        
  2 Jauernig, Anja            44 Bearcat Masters-MR     57.00      57.43  
     r:+0.92  28.01       57.43 (29.42)                                        
  3 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI     56.62      57.86  
     r:+0.73  27.65       57.86 (30.21)                                        
  4 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE       58.40      59.47  
     r:+0.81  28.49       59.47 (30.98)                                        
  5 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE       59.50    1:01.03  
     r:+0.87  29.73     1:01.03 (31.30)                                        
  6 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE  1:04.50    1:03.00  
     r:+0.86  29.42     1:03.00 (33.58)                                        
  7 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI   1:03.79    1:03.81  
     r:+0.91  30.39     1:03.81 (33.42)                                        
  8 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE  1:03.50    1:04.48  
     r:+1.01  30.84     1:04.48 (33.64)                                        
  9 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    1:09.18    1:08.26  
     r:+0.90  33.01     1:08.26 (35.25)                                        
 10 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    1:10.00    1:16.21  
     r:+1.18  37.02     1:16.21 (39.19)                                        
 11 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       1:21.65    1:17.56  
     r:+1.15  38.01     1:17.56 (39.55)                                        
 12 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE  1:45.00    1:26.15  
     r:+1.00  41.22     1:26.15 (44.93)                                        
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 55.87        1999 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE  1:00.40      59.33  
     r:+0.82  27.66       59.33 (31.67)                                        
  2 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE             59.79    1:00.53  
     r:+0.91  29.12     1:00.53 (31.41)                                        
  3 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  1:02.00    1:02.16  
     r:+0.67  29.51     1:02.16 (32.65)                                        
  4 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           1:02.62    1:03.04  
     r:+0.75  30.02     1:03.04 (33.02)                                        
  5 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    1:07.49    1:03.69  
     r:+0.84  30.58     1:03.69 (33.11)                                        
  6 Garland, Sue              47 Charles River-NE     1:06.39    1:05.74  
     r:+0.89  31.60     1:05.74 (34.14)                                        
  7 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     1:08.76    1:09.50  
     r:+0.94  33.37     1:09.50 (36.13)                                        
  8 Wolf, Sara                48 Auburn Masters-SE    1:12.77    1:12.03  
     r:+0.86  35.21     1:12.03 (36.82)                                        
  9 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE           1:20.00    1:15.64  
     r:+0.94  35.30     1:15.64 (40.34)                                        
 10 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE     1:21.00    1:20.87  
     r:+1.06  39.13     1:20.87 (41.74)                                        
 11 Foster, Denise            47 Worcester Area-NE    1:57.00    1:25.58  
     r:+0.91  39.78     1:25.58 (45.80)                                        
 12 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE     1:43.67    1:45.35  
     r:+1.04  47.22     1:45.35 (58.13)                                        
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 53.60   4/29/2016 FALL WILLEBOORDSE                            
     NE-LMSC: N 56.54        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearl, Carol              51 Charles River-NE     1:02.00    1:01.22  
     r:+0.82  29.61     1:01.22 (31.61)                                        
  2 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      1:06.55    1:05.09  
     r:+0.95  31.03     1:05.09 (34.06)                                        
  3 Gulley, Wendy             51 Charles River-NE     1:05.00    1:05.22  
     r:+0.88  31.59     1:05.22 (33.63)                                        
  4 Walton, Mary              50 Swim RI-NE           1:04.47    1:05.44  
              31.15     1:05.44 (34.29)                                        
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE           1:10.64    1:08.99  
     r:+0.86  33.54     1:08.99 (35.45)                                        
  6 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    1:08.64    1:10.33  
     r:+0.70  34.12     1:10.33 (36.21)                                        
  7 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE       1:10.91    1:10.95  
     r:+0.93  34.92     1:10.95 (36.03)                                        
  8 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE     1:11.19    1:11.20  
     r:+0.90  34.75     1:11.20 (36.45)                                        
  9 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE  1:11.00    1:12.19  
     r:+0.88  34.18     1:12.19 (38.01)                                        
 10 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE    1:13.01    1:13.23  
     r:+0.93  33.81     1:13.23 (39.42)                                        
 11 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE     1:22.23    1:17.49  
     r:+0.80  37.15     1:17.49 (40.34)                                        
 12 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE         1:25.00    1:21.51  
     r:+1.24  38.31     1:21.51 (43.20)                                        
 13 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         1:25.33    1:22.02  
     r:+0.94  37.85     1:22.02 (44.17)                                        
 14 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    1:33.00    1:30.80  
     r:+1.15  41.95     1:30.80 (48.85)                                        
 -- Barker, Joanne            52 Charles River-NE     1:18.00         NS  
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 57.61        2008 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            59 North Suburban Y-NE  1:00.00      59.98  
     r:+0.94  28.30       59.98 (31.68)                                        
  2 Mareb, Karen              58 Granite State-NE     1:00.90    1:02.60  
     r:+0.66  29.56     1:02.60 (33.04)                                        
  3 Grilli, Tracy             59 Granite State-NE     1:02.71    1:02.94  
     r:+0.81  29.97     1:02.94 (32.97)                                        
  4 Stokes, Karin             56 Granite State-NE     1:06.10    1:05.08  
     r:+0.83  31.37     1:05.08 (33.71)                                        
  5 Spence, Denise            57 UMass-NE             1:09.00    1:07.42  
     r:+0.86  32.03     1:07.42 (35.39)                                        
  6 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  1:08.27    1:08.00  
     r:+1.03  32.76     1:08.00 (35.24)                                        
  7 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         1:09.52    1:08.96  
     r:+0.78  33.21     1:08.96 (35.75)                                        
  8 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE     1:10.98    1:10.28  
     r:+0.92  33.17     1:10.28 (37.11)                                        
  9 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE  1:14.00    1:12.49  
     r:+1.02  34.93     1:12.49 (37.56)                                        
 10 Randall, Romaine          59 ABC Masters-NE       1:17.00    1:15.37  
     r:+1.10  37.03     1:15.37 (38.34)                                        
 11 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE         1:16.99    1:16.47  
     r:+0.89  36.64     1:16.47 (39.83)                                        
 12 Delacruz, Rosie           56 Charles River-NE     1:40.00    1:32.78  
     r:+1.24  44.47     1:32.78 (48.31)                                        
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:00.54        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    1:30.00    1:20.38  
     r:+0.77  38.79     1:20.38 (41.59)                                        
  2 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     1:45.00    1:25.64  
     r:+1.23  42.36     1:25.64 (43.28)                                        
  3 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     1:22.62    1:31.92  
     r:+1.41  44.96     1:31.92 (46.96)                                        
  4 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    1:40.00    1:36.14  
     r:+1.07  46.39     1:36.14 (49.75)                                        
  5 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         1:55.00    1:51.64  
              20.94   1:51.64 (1:30.70)                                        
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   59.78   1/21/2017 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:05.22        2015 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    1:09.31    1:09.13  
     r:+0.93  33.41     1:09.13 (35.72)                                        
  2 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     1:18.00    1:21.04  
     r:+1.11  37.15     1:21.04 (43.89)                                        
  3 Mann, Margot              67 Red Tide-MR          1:28.00    1:21.36  
     r:+0.96  38.75     1:21.36 (42.61)                                        
  4 Kraus, Rozann             66 Simon's Rock-NE      1:37.00    1:34.73  
     r:+1.27  43.43     1:34.73 (51.30)                                        
  5 Case, Louise              69 Greenwood-NE         2:15.00    2:08.61  
            1:02.98   2:08.61 (1:05.63)                                        
  6 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     2:52.95    3:00.59  
            1:26.88   3:00.59 (1:33.71)                                        
 -- Feldmann, Joel            65 Keen Masters-NE      1:12.00         NS  
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:15.16        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  1:30.00    1:16.55  
     r:+1.07  37.43     1:16.55 (39.12)                                        
  2 Pearson, Sharon           72 Marthas Vineyard-NE  2:27.00    2:03.72  
              57.16   2:03.72 (1:06.56)                                        
 
Event 11  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:22.79        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             75 Charles River-NE     1:40.34    1:41.95  
     r:+1.32  47.13     1:41.95 (54.82)                                        
 
Event 12  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 46.30        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartz, Reid              23 UV Rays-NE             50.00      48.43  
     r:+0.61  23.20       48.43 (25.23)                                        
  2 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       51.53      50.23  
     r:+0.75  24.45       50.23 (25.78)                                        
  3 Watanabe, Takayuki        20 Unattached NE-NE       53.80      50.39  
     r:+0.65  24.29       50.39 (26.10)                                        
  4 Morris, Justin            23 King Fins-NE           48.02      50.43  
     r:+0.72  24.11       50.43 (26.32)                                        
  5 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR         51.49      51.34  
     r:+0.66  24.49       51.34 (26.85)                                        
  6 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE       51.00      51.79  
     r:+0.65  24.96       51.79 (26.83)                                        
  7 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR     55.00      52.74  
     r:+0.69  24.89       52.74 (27.85)                                        
  8 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE      54.00      54.53  
     r:+0.65  25.08       54.53 (29.45)                                        
  9 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE       55.89      54.96  
     r:+0.76  26.11       54.96 (28.85)                                        
 10 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE          56.16      55.80  
     r:+0.58  26.74       55.80 (29.06)                                        
 11 Lee, Joon-Ho              24 Minuteman-NE           55.22      56.04  
     r:+0.57  27.02       56.04 (29.02)                                        
 12 Gerard, William           24 Connecticut-CT         57.46      56.99  
     r:+0.75  27.40       56.99 (29.59)                                        
 13 Platteel, Rolland         22 Unattached NE-NE     1:01.14      58.81  
     r:+0.79  28.40       58.81 (30.41)                                        
 14 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE           1:00.00      58.86  
     r:+0.78  27.86       58.86 (31.00)                                        
 15 Escareno, Jesus           23 Bearcat Masters-MR   1:01.15      59.18  
     r:+0.67  27.34       59.18 (31.84)                                        
 16 Kreis, Charles            24 Bearcat Masters-MR   1:07.00    1:02.29  
     r:+0.76  29.95     1:02.29 (32.34)                                        
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 41.13    5/3/2014 NATHAN ADRIAN                                
     NE-LMSC: N 45.99        2014 Eric Nilsson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR     48.00      46.44  
     r:+0.55  22.06       46.44 (24.38)                                        
  2 Chance, Joseph            25 Charles River-NE       49.00      46.74  
     r:+0.66  22.53       46.74 (24.21)                                        
  3 Card, Mathew              29 Swim RI-NE             49.90      49.94  
     r:+0.79  23.50       49.94 (26.44)                                        
  4 Kamata, Muneki            27 Bearcat Masters-MR     51.65      50.07  
     r:+0.69  24.07       50.07 (26.00)                                        
  5 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      50.74      52.63  
     r:+0.86  24.77       52.63 (27.86)                                        
  6 Vogel, Andrew             27 Connecticut-CT         52.00      53.53  
     r:+0.78  25.34       53.53 (28.19)                                        
  7 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE             53.00      53.59  
     r:+0.74  26.08       53.59 (27.51)                                        
  8 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE             54.31      55.66  
     r:+0.92  26.49       55.66 (29.17)                                        
  9 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE      57.28      58.05  
     r:+0.76  27.69       58.05 (30.36)                                        
 10 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI     56.42      58.74  
     r:+0.69  27.99       58.74 (30.75)                                        
 11 Ledoux, Antoine           28 BU Masters-NE        1:08.00    1:00.14  
              28.96     1:00.14 (31.18)                                        
 12 Fisher, Paul              28 Charles River-NE     1:05.00    1:02.17  
     r:+0.77  29.99     1:02.17 (32.18)                                        
 13 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE    1:04.00    1:02.38  
          r:+0.88                                                              
 14 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    1:30.00    1:05.99  
     r:+1.19  31.14     1:05.99 (34.85)                                        
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.75  12/21/2014 DARIAN TOWNSEND                              
     NE-LMSC: N 46.13        2016 Julius Gloeckner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR     48.84      48.51  
     r:+0.57  23.34       48.51 (25.17)                                        
  2 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      50.53      50.19  
     r:+0.57  24.15       50.19 (26.04)                                        
  3 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA            49.90      50.34  
     r:+0.84  24.18       50.34 (26.16)                                        
  4 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR     52.00      51.72  
     r:+0.53  24.69       51.72 (27.03)                                        
  5 Bachuretz, Alexei         31 Connecticut-CT         52.49      52.11  
     r:+0.60  24.34       52.11 (27.77)                                        
  6 Eaton, William            30 Charles River-NE       53.94      54.28  
     r:+0.74  24.96       54.28 (29.32)                                        
  7 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR     54.17      54.62  
     r:+0.87  25.88       54.62 (28.74)                                        
  8 Coughlan, Owen            31 Bearcat Masters-MR     53.96      54.71  
     r:+0.90  25.95       54.71 (28.76)                                        
  9 Wu, Jim                   34 Bearcat Masters-MR   1:00.00      56.78  
     r:+0.77  27.76       56.78 (29.02)                                        
 10 Matzkevich, Gregory       33 Connecticut-CT       1:00.00      58.25  
     r:+0.62  27.85       58.25 (30.40)                                        
 11 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE           55.00      59.82  
     r:+0.78  28.01       59.82 (31.81)                                        
 12 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       1:00.53    1:00.55  
     r:+0.83  29.40     1:00.55 (31.15)                                        
 13 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE       59.23    1:03.23  
     r:+0.91  29.65     1:03.23 (33.58)                                        
 14 McNutt, Michael           31 Y of North Shore-NE  1:10.00    1:15.80  
     r:+1.26  36.40     1:15.80 (39.40)                                        
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
     NE-LMSC: N 45.54        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yellin, Jeffrey           35 Red Tide-MR            48.90      48.29  
     r:+0.55  23.19       48.29 (25.10)                                        
  2 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE       49.44      48.93  
     r:+0.82  23.01       48.93 (25.92)                                        
  3 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE       50.50      50.84  
     r:+0.82  24.28       50.84 (26.56)                                        
  4 Emmons, Michael           35 Charles River-NE       48.83      51.23  
     r:+0.66  24.04       51.23 (27.19)                                        
  5 Stevens, John             37 Maine Masters-NE       52.70      51.77  
     r:+0.83  25.09       51.77 (26.68)                                        
  6 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR     53.00      53.04  
     r:+0.77  25.44       53.04 (27.60)                                        
  7 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE             59.00      53.88  
     r:+0.66  25.98       53.88 (27.90)                                        
  8 Volper, Thomas            36 NEM Unattached-NE      53.73      54.49  
     r:+0.70  25.77       54.49 (28.72)                                        
  9 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE             56.50      56.72  
     r:+0.88  27.24       56.72 (29.48)                                        
 10 Stoller, Korey            35 Unattached NJ-NJ       59.01      58.99  
     r:+0.86  28.13       58.99 (30.86)                                        
 11 Taylor, Rob               38 Bearcat Masters-MR     58.00      59.60  
     r:+0.95  29.03       59.60 (30.57)                                        
 -- Gillis, John              36 Maine Masters-NE       59.50         NS  
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 45.35        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE       50.83      50.86  
     r:+0.91  24.50       50.86 (26.36)                                        
  2 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE           51.70      51.03  
     r:+0.61  24.42       51.03 (26.61)                                        
  3 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE       51.35      51.65  
     r:+0.75  25.07       51.65 (26.58)                                        
  4 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           50.99      51.71  
     r:+0.91  25.02       51.71 (26.69)                                        
  5 Bishop, Christopher       44 Binghamton Univ-NI     54.64      52.78  
     r:+0.82  25.14       52.78 (27.64)                                        
  6 Batzofin, Craig           42 Bearcat Masters-MR   1:00.00      53.84  
              25.21       53.84 (28.63)                                        
  7 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE     1:00.00    1:00.70  
     r:+0.87  29.23     1:00.70 (31.47)                                        
  8 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE           59.78    1:02.00  
     r:+0.88  29.17     1:02.00 (32.83)                                        
  9 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE           1:03.00    1:02.56  
     r:+0.75  29.40     1:02.56 (33.16)                                        
 10 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE    1:05.00    1:03.86  
     r:+0.99  30.27     1:03.86 (33.59)                                        
 11 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE  1:06.36    1:04.66  
              30.43     1:04.66 (34.23)                                        
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.21   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                              
     NE-LMSC: N 47.33        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL       51.00      51.75  
     r:+0.70  25.00       51.75 (26.75)                                        
  2 Hersh, Craig              45 Simmons-NE             51.00      52.04  
     r:+0.64  25.13       52.04 (26.91)                                        
  3 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE       55.00      52.44  
     r:+0.84  24.97       52.44 (27.47)                                        
  4 O'Leary, Shawn            46 Maine Masters-NE       54.22      52.84  
     r:+0.78  25.04       52.84 (27.80)                                        
  5 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE             53.28      53.37  
     r:+0.67  25.82       53.37 (27.55)                                        
  5 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE             53.17      53.37  
     r:+0.83  26.43       53.37 (26.94)                                        
  7 Gilson, Matthew           49 Swim RI-NE             52.80      53.39  
     r:+0.86  25.64       53.39 (27.75)                                        
  8 Staats, Trent             46 Charles River-NE       54.00      53.71  
     r:+0.60  25.30       53.71 (28.41)                                        
  9 Tapiero, Dan              48 NY Athletic Club-MR    53.57      54.67  
     r:+0.63  25.42       54.67 (29.25)                                        
 10 Garraway, Gaylord         47 ABC Masters-NE         52.20      54.88  
     r:+0.87  25.99       54.88 (28.89)                                        
 11 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE       56.00      56.42  
     r:+0.62  27.40       56.42 (29.02)                                        
 12 Baker, Henry              49 Charles River-NE       55.50      56.67  
     r:+0.80  26.94       56.67 (29.73)                                        
 13 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE       56.14      56.95  
     r:+0.91  27.63       56.95 (29.32)                                        
 14 Holmes, Jeff              47 North Suburban Y-NE  1:03.80      58.59  
     r:+0.78  28.21       58.59 (30.38)                                        
 15 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       1:10.09    1:11.20  
     r:+0.90  33.02     1:11.20 (38.18)                                        
 16 Dunbar, Craig             47 BU Masters-NE        1:20.00    1:11.94  
     r:+0.99  34.35     1:11.94 (37.59)                                        
 17 Mills, Edward             48 Charles River-NE     1:20.00    1:15.61  
     r:+1.40  36.84     1:15.61 (38.77)                                        
 18 Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR   2:00.00    1:44.73  
     r:+1.65  46.26     1:44.73 (58.47)                                        
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 49.56        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler, Bob                54 Granite State-NE       52.55      51.98  
     r:+0.79  24.60       51.98 (27.38)                                        
  2 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE           54.23      53.42  
     r:+0.81  25.47       53.42 (27.95)                                        
  3 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE       53.54      54.84  
     r:+0.64  26.35       54.84 (28.49)                                        
  4 Moll, Sebastian           52 Red Tide-MR            55.00      55.04  
     r:+0.70  26.22       55.04 (28.82)                                        
  5 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         1:00.00    1:00.19  
     r:+0.81  28.78     1:00.19 (31.41)                                        
  6 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE      1:04.00    1:00.47  
     r:+0.91  28.09     1:00.47 (32.38)                                        
  7 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         1:00.43    1:00.80  
     r:+0.86  28.92     1:00.80 (31.88)                                        
  8 Barrus, Steve             52 Liquid Assets-NE     1:02.00    1:00.83  
     r:+0.86  29.20     1:00.83 (31.63)                                        
  9 O'Neill, Roy              54 Bearcat Masters-MR   1:00.26    1:00.98  
     r:+0.89  29.79     1:00.98 (31.19)                                        
 10 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE           59.68    1:01.08  
     r:+0.74  29.38     1:01.08 (31.70)                                        
 11 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE     1:02.00    1:01.62  
     r:+0.91  29.84     1:01.62 (31.78)                                        
 12 Schultz, Richard          50 Great Bay-NE           59.04    1:01.65  
     r:+0.87  28.10     1:01.65 (33.55)                                        
 13 Winkler, David            54 South County Y-NE    1:03.00    1:02.05  
     r:+0.73  29.54     1:02.05 (32.51)                                        
 14 Fernandez-Duque, Eduardo  52 Connecticut-CT       1:00.50    1:02.09  
     r:+0.93  29.82     1:02.09 (32.27)                                        
 15 DeLew, Christopher        54 Granite State-NE     1:00.00    1:02.10  
     r:+0.84  28.79     1:02.10 (33.31)                                        
 16 Polhill, Brad             53 Westchester-MR       1:05.56    1:04.82  
              30.62     1:04.82 (34.20)                                        
 17 Dearmin, Carl             54 Y of North Shore-NE  1:04.71    1:06.45  
     r:+1.00  30.57     1:06.45 (35.88)                                        
 18 Sweenor, Brian            50 South County Y-NE    1:13.00    1:06.79  
     r:+0.98  32.47     1:06.79 (34.32)                                        
 19 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         1:09.25    1:07.69  
     r:+0.87  31.87     1:07.69 (35.82)                                        
 20 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        1:11.39    1:10.62  
     r:+0.81  35.50     1:10.62 (35.12)                                        
 21 Angell, Warren            53 South County Y-NE    2:00.00    2:00.14  
     r:+1.33  54.58   2:00.14 (1:05.56)                                        
 -- Bliss, Frederick          54 Charles River-NE       54.00         DQ  
      False start
     r:+0.44  27.44          DQ (31.71)                                        
 -- Patrick, Eric             50 North Suburban Y-NE    58.20         NS  
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 51.14        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV        52.01      55.31  
     r:+0.66  26.12       55.31 (29.19)                                        
  2 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT         55.72      55.83  
     r:+0.88  26.45       55.83 (29.38)                                        
  3 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE       57.20      57.81  
     r:+0.79  27.66       57.81 (30.15)                                        
  4 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE       56.44      58.42  
     r:+0.91  27.79       58.42 (30.63)                                        
  5 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE    59.89      58.71  
     r:+0.90  27.96       58.71 (30.75)                                        
  6 McClellan, John           55 ABC Masters-NE         57.00      58.83  
     r:+0.96  28.30       58.83 (30.53)                                        
  7 Alexander, Mark           58 Charles River-NE       59.01      59.13  
     r:+0.91  28.38       59.13 (30.75)                                        
  8 Davis, William            58 Minuteman-NE           58.86      59.37  
     r:+0.91  28.07       59.37 (31.30)                                        
  9 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE    1:00.00    1:00.45  
     r:+0.83  28.51     1:00.45 (31.94)                                        
 10 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE        58.44    1:01.05  
     r:+0.91  28.88     1:01.05 (32.17)                                        
 11 Hinebaugh, Carl           56 Nutmeg Masters-NE      58.04    1:01.53  
     r:+0.85  29.98     1:01.53 (31.55)                                        
 12 Eckles, Tim               59 Andover YMCA-NE      1:05.00    1:02.38  
     r:+0.74  29.39     1:02.38 (32.99)                                        
 13 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     1:05.62    1:04.24  
              31.38     1:04.24 (32.86)                                        
 14 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE    1:03.91    1:04.25  
     r:+0.91  30.76     1:04.25 (33.49)                                        
 15 Burke, Chris              56 Nutmeg Masters-NE    1:10.00    1:06.41  
     r:+1.02  32.08     1:06.41 (34.33)                                        
 16 West, John                55 Binghamton Univ-NI   1:08.36    1:08.67  
     r:+0.94  31.87     1:08.67 (36.80)                                        
 17 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE     1:12.77    1:10.90  
     r:+0.96  33.93     1:10.90 (36.97)                                        
 -- Lewis, Robert             58 Unattached MR-MR     1:02.83         NS  
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 54.07        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, Thomas           60 NY Athletic Club-MR    54.00      54.98  
     r:+0.87  25.76       54.98 (29.22)                                        
  2 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR       56.50      56.69  
     r:+0.61  27.16       56.69 (29.53)                                        
  3 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE      57.23      58.97  
     r:+0.86  28.17       58.97 (30.80)                                        
  4 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE     1:00.00    1:00.80  
     r:+0.89  29.14     1:00.80 (31.66)                                        
  5 Syphers, Dale             60 Maine Masters-NE     1:00.24    1:01.20  
     r:+0.97  29.22     1:01.20 (31.98)                                        
  6 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE   1:04.14    1:03.24  
     r:+0.85  30.47     1:03.24 (32.77)                                        
  7 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE       1:05.10    1:04.39  
              31.10     1:04.39 (33.29)                                        
  8 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    1:07.75    1:06.03  
     r:+0.99  31.30     1:06.03 (34.73)                                        
  9 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           1:10.00    1:07.68  
     r:+0.93  32.09     1:07.68 (35.59)                                        
 10 Weir, Kenneth             63 Binghamton Univ-NI   1:09.00    1:09.68  
     r:+0.96  34.09     1:09.68 (35.59)                                        
 11 Kerkhove, Johan           64 Great Bay-NE         1:10.50    1:10.07  
     r:+0.96  32.77     1:10.07 (37.30)                                        
 12 Renwick, John             63 Greenwood-NE         1:15.51    1:10.26  
     r:+0.97  33.86     1:10.26 (36.40)                                        
 13 Carchedi, David           62 South County Y-NE    1:08.73    1:11.09  
     r:+1.03  34.75     1:11.09 (36.34)                                        
 14 Heyison, Michael          60 Tech Masters-NE      1:12.00    1:12.35  
     r:+1.17  35.47     1:12.35 (36.88)                                        
 15 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE           1:12.00    1:12.69  
     r:+1.32  33.99     1:12.69 (38.70)                                        
 16 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    1:09.87    1:18.23  
     r:+1.06  37.01     1:18.23 (41.22)                                        
 17 Delosh, Steve             62 NEM Unattached-NE    1:21.18    1:23.36  
     r:+0.89  37.27     1:23.36 (46.09)                                        
 18 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE    1:18.03    1:25.19  
     r:+0.95  40.40     1:25.19 (44.79)                                        
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 57.03        2016 David Oates                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                65 Keen Masters-NE        59.00      58.33  
     r:+0.85  27.82       58.33 (30.51)                                        
  2 Oates, David              66 Worcester Area-NE      58.00      58.63  
     r:+0.92  28.38       58.63 (30.25)                                        
  3 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE     59.95    1:00.76  
     r:+0.92  28.80     1:00.76 (31.96)                                        
  4 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE         1:03.80    1:04.05  
     r:+0.81  30.72     1:04.05 (33.33)                                        
  5 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI   1:08.12    1:05.15  
     r:+0.59  30.24     1:05.15 (34.91)                                        
  6 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     1:10.00    1:05.78  
     r:+0.99  31.55     1:05.78 (34.23)                                        
  7 Holt, Steve               65 Greenwood-NE         1:05.00    1:06.39  
     r:+1.21  32.01     1:06.39 (34.38)                                        
  8 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     1:05.00    1:06.47  
     r:+0.92  31.15     1:06.47 (35.32)                                        
  9 Olander, John             67 Simon's Rock-NE      1:08.20    1:06.54  
     r:+0.94  31.38     1:06.54 (35.16)                                        
 10 Schiller, Rob             65 Charles River-NE     1:10.00    1:07.62  
     r:+0.94  32.20     1:07.62 (35.42)                                        
 11 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE       1:07.70    1:09.66  
              32.78     1:09.66 (36.88)                                        
 12 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE         1:12.00    1:12.06  
     r:+1.02  33.74     1:12.06 (38.32)                                        
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   54.58   4/26/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:02.64        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 Charles River-NE     1:10.00    1:05.34  
     r:+1.06  31.37     1:05.34 (33.97)                                        
  2 Lewis, John               70 Great Bay-NE         1:14.00    1:15.02  
     r:+0.96  36.19     1:15.02 (38.83)                                        
  3 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE     1:12.00    1:20.13  
     r:+1.21  37.15     1:20.13 (42.98)                                        
  4 Baxter, David             72 ABC Masters-NE       1:20.00    1:23.72  
     r:+1.16  38.50     1:23.72 (45.22)                                        
  4 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       1:22.00    1:23.72  
     r:+1.03  40.44     1:23.72 (43.28)                                        
  6 Read, Philip              74 Great Bay-NE         1:30.00    1:26.27  
     r:+1.05  41.50     1:26.27 (44.77)                                        
  7 Landsman, Stephan         70 Bearcat Masters-MR   1:28.00    1:26.98  
     r:+0.88  42.15     1:26.98 (44.83)                                        
  8 Smith, Starbuck           73 Simon's Rock-NE      1:30.00    1:36.58  
     r:+0.82  43.92     1:36.58 (52.66)                                        
  9 Stoler, Dennis            72 Unattached NE-NE     1:43.71    1:44.20  
              48.84     1:44.20 (55.36)                                        
 10 Roccabello, John          73 Swim RI-NE           2:13.40    2:08.18  
   r:+1.48  1:00.66   2:08.18 (1:07.52)                                        
 
Event 12  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 1:11.71        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       1:15.00    1:10.79  
     r:+1.11  34.80     1:10.79 (35.99)                                        
  2 Coupe, George             76 Granite State-NE     1:19.00    1:20.57  
     r:+0.90  36.22     1:20.57 (44.35)                                        
  3 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE     1:22.60    1:26.11  
     r:+1.23  41.77     1:26.11 (44.34)                                        
  4 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       1:30.00    1:31.99  
     r:+1.18  44.27     1:31.99 (47.72)                                        
  5 Widmer, Michael           78 Unattached NE-NE     1:32.15    1:33.44  
              42.66     1:33.44 (50.78)                                        
 
Event 12  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:04.60    5/3/2014 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 1:23.50        2000 Richard Loizeaux                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alkoff, Howard            84 Connecticut-CT       1:40.00    1:39.97  
     r:+1.36  45.06     1:39.97 (54.91)                                        
  2 Martin, Charles           81 Charles River-NE     2:38.00    2:28.70  
   r:+1.45  1:08.17   2:28.70 (1:20.53)                                        
 
Event 13  Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:54.62   4/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 2:06.96        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   2:20.91    2:19.48  
     r:+0.82  30.31     1:04.78 (34.47)     1:41.09 (36.31)     2:19.48 (38.39)
 
Event 13  Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 2:10.26        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     2:19.17    2:18.84  
     r:+0.59  29.94     1:04.93 (34.99)     1:41.16 (36.23)     2:18.84 (37.68)
 
Event 13  Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:10.82        2014 Ildiko Szekely                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        31 BU Masters-NE        2:14.00    2:11.41  
     r:+0.65  29.81     1:02.90 (33.09)     1:37.21 (34.31)     2:11.41 (34.20)
  2 Harrington, Brittany      33 Maine Masters-NE     2:25.14    2:33.87  
     r:+0.74  33.29     1:11.36 (38.07)     1:51.65 (40.29)     2:33.87 (42.22)
  3 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      2:40.94    2:40.27  
     r:+0.87  34.91     1:16.36 (41.45)     1:58.08 (41.72)     2:40.27 (42.19)
  4 King, Sarah               33 Adirondack-AD        6:00.00    6:16.51  
   r:+1.60  1:12.63   2:45.85 (1:33.22)   4:30.84 (1:44.99)   6:16.51 (1:45.67)
 
Event 13  Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:07.09        2016 Ildiko Szekely                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           37 BU Masters-NE        2:07.09    2:08.07  
     r:+0.70  29.34     1:02.65 (33.31)     1:35.28 (32.63)     2:08.07 (32.79)
  2 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     2:25.50    2:25.21  
     r:+0.73  32.07     1:08.34 (36.27)     1:45.74 (37.40)     2:25.21 (39.47)
  3 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     2:45.00    2:44.25  
     r:+0.94  37.36     1:18.83 (41.47)     2:02.21 (43.38)     2:44.25 (42.04)
  4 Neild, Rachel             36 Great Bay-NE         2:46.00    2:47.88  
     r:+0.94  36.86     1:20.68 (43.82)     2:05.41 (44.73)     2:47.88 (42.47)
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         2:55.00    2:49.97  
     r:+0.97  35.03     1:17.66 (42.63)     2:02.04 (44.38)     2:49.97 (47.93)
  6 Stone, Emily              39 University Club-NE   3:20.00    3:18.96  
     r:+0.61  44.44     1:35.35 (50.91)     2:27.71 (52.36)     3:18.96 (51.25)
  7 DeMarco, Robyn            35 Connecticut-CT       3:30.36    3:50.07  
     r:+1.02  49.35     1:48.31 (58.96)   2:49.81 (1:01.50)   3:50.07 (1:00.26)
 
Event 13  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:14.93        2013 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE     2:39.33    2:40.57  
     r:+0.87  35.17     1:15.18 (40.01)     1:57.85 (42.67)     2:40.57 (42.72)
  2 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     2:55.88    2:43.78  
     r:+0.92  38.94     1:19.21 (40.27)     2:01.79 (42.58)     2:43.78 (41.99)
  3 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     3:05.10    2:48.78  
     r:+0.95  39.85     1:24.34 (44.49)     2:08.80 (44.46)     2:48.78 (39.98)
  4 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    3:05.00    3:08.92  
     r:+0.95  43.67     1:31.66 (47.99)     2:20.66 (49.00)     3:08.92 (48.26)
  5 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       3:19.35    3:11.99  
     r:+1.05  45.15     1:33.87 (48.72)     2:23.52 (49.65)     3:11.99 (48.47)
  6 Atkinson, Karen           41 Liquid Assets-NE     3:15.99    3:13.61  
     r:+1.22  41.29     1:30.77 (49.48)     2:22.64 (51.87)     3:13.61 (50.97)
  7 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    3:35.00    3:33.51  
     r:+1.95  47.85     1:41.12 (53.27)     2:37.94 (56.82)     3:33.51 (55.57)
 
Event 13  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:25.01        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    2:53.32    2:50.55  
     r:+1.04  36.67     1:19.10 (42.43)     2:04.52 (45.42)     2:50.55 (46.03)
 
Event 13  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:30.56        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         2:44.55    2:46.58  
     r:+0.84  37.34     1:20.15 (42.81)     2:03.89 (43.74)     2:46.58 (42.69)
  2 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE     3:06.36    2:50.16  
     r:+0.72  34.53     1:17.67 (43.14)     2:03.62 (45.95)     2:50.16 (46.54)
  3 Pearl, Carol              51 Charles River-NE     3:05.00    2:57.30  
     r:+0.92  36.06     1:18.68 (42.62)     2:07.25 (48.57)     2:57.30 (50.05)
  4 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    3:00.58    3:06.85  
     r:+0.92  43.33     1:30.76 (47.43)     2:18.94 (48.18)     3:06.85 (47.91)
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE           3:02.03    3:17.31  
     r:+0.96  40.19     1:28.26 (48.07)     2:21.37 (53.11)     3:17.31 (55.94)
  6 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     4:00.00    3:49.71  
     r:+0.92  51.04     1:49.17 (58.13)   2:49.95 (1:00.78)     3:49.71 (59.76)
  7 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    3:59.00    4:30.22  
   r:+1.21  1:06.83   2:10.10 (1:03.27)   3:19.69 (1:09.59)   4:30.22 (1:10.53)
 
Event 13  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:43.57        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE     3:09.81    3:03.65  
     r:+0.99  41.00     1:27.51 (46.51)     2:17.64 (50.13)     3:03.65 (46.01)
  2 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         3:21.11    3:18.58  
     r:+0.88  41.38     1:30.81 (49.43)     2:24.57 (53.76)     3:18.58 (54.01)
  3 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  3:40.39    3:35.84  
     r:+1.06  47.67     1:43.96 (56.29)     2:41.45 (57.49)     3:35.84 (54.39)
 
Event 13  Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:24.30   5/10/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 3:08.34        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    4:16.00    4:12.46  
     r:+0.98  56.10   1:59.87 (1:03.77)   3:07.58 (1:07.71)   4:12.46 (1:04.88)
 
Event 13  Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:46.89   1/29/2017 S LOFTUS-CHARLEY                           
     NE-LMSC: N 3:28.65        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy         65 Binghamton Univ-NI   3:30.05    3:30.59  
     r:+1.13  44.06     1:36.27 (52.21)     2:35.39 (59.12)     3:30.59 (55.20)
 
Event 14  Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:54.11        2009 Sean Hannan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tovar, Sammi              20 Greenwood-NE         2:15.00    2:18.77  
     r:+0.70  30.23     1:07.11 (36.88)     1:43.64 (36.53)     2:18.77 (35.13)
  2 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE           2:20.00    2:33.50  
     r:+0.73  32.28     1:12.60 (40.32)     1:55.03 (42.43)     2:33.50 (38.47)
 
Event 14  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 1:49.34        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  2:10.50    2:10.98  
     r:+0.85  27.08     1:00.88 (33.80)     1:34.99 (34.11)     2:10.98 (35.99)
  2 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI   2:27.03    2:32.40  
     r:+0.86  34.33     1:13.50 (39.17)     1:53.49 (39.99)     2:32.40 (38.91)
  3 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE    3:15.03    3:23.11  
     r:+0.89  42.66     1:34.72 (52.06)     2:29.49 (54.77)     3:23.11 (53.62)
 
Event 14  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:45.01   4/12/2015 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:53.58        2012 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE     1:49.00    1:50.52N 
     r:+0.63  23.73       51.51 (27.78)     1:20.43 (28.92)     1:50.52 (30.09)
  2 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE    1:54.17    1:57.17  
     r:+0.60  27.05       56.54 (29.49)     1:26.40 (29.86)     1:57.17 (30.77)
  3 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR   2:00.54    1:58.35  
     r:+0.60  26.46       56.59 (30.13)     1:27.87 (31.28)     1:58.35 (30.48)
  4 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE         2:18.50    2:14.01  
     r:+0.67  30.14     1:04.18 (34.04)     1:38.79 (34.61)     2:14.01 (35.22)
  5 Shih, David               30 Unattached NE-NE     2:30.00    2:25.03  
     r:+0.89  29.35     1:03.09 (33.74)     1:41.02 (37.93)     2:25.03 (44.01)
  6 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   2:36.85    2:36.13  
     r:+0.92  34.58     1:16.31 (41.73)     1:58.52 (42.21)     2:36.13 (37.61)
 
Event 14  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
     NE-LMSC: N 1:53.88        1985 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     1:57.92    2:11.48  
     r:+0.76  27.75     1:01.16 (33.41)     1:35.68 (34.52)     2:11.48 (35.80)
  2 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     2:40.00    2:29.21  
     r:+0.89  33.43     1:11.30 (37.87)     1:50.96 (39.66)     2:29.21 (38.25)
  3 Giraldo, David            35 Charles River-NE     3:45.00    2:53.04  
     r:+0.98  37.53     1:21.42 (43.89)     2:07.80 (46.38)     2:53.04 (45.24)
 
Event 14  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 2:00.75        2016 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE     2:02.75    2:02.55  
     r:+0.95  27.14       57.95 (30.81)     1:29.57 (31.62)     2:02.55 (32.98)
  2 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE         2:37.58    2:24.26  
              29.46     1:03.97 (34.51)     1:42.34 (38.37)     2:24.26 (41.92)
  3 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     2:55.00    2:45.03  
              40.26     1:23.63 (43.37)     2:06.49 (42.86)     2:45.03 (38.54)
  4 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         3:00.94    3:07.00  
     r:+1.06  40.74     1:29.62 (48.88)     2:19.39 (49.77)     3:07.00 (47.61)
  5 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     3:30.00    3:37.71  
     r:+0.96  44.85     1:39.27 (54.42)     2:39.19 (59.92)     3:37.71 (58.52)
 
Event 14  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 1:58.90        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Champlin, Pete            48 Colorado Masters-CO  2:14.50    2:20.79  
     r:+0.85  29.69     1:03.79 (34.10)     1:39.77 (35.98)     2:20.79 (41.02)
  2 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     2:39.19    2:40.70  
              33.72     1:13.09 (39.37)     1:55.72 (42.63)     2:40.70 (44.98)
  3 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         3:01.69    3:06.05  
     r:+0.79  40.35     1:27.42 (47.07)     2:16.24 (48.82)     3:06.05 (49.81)
 
Event 14  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:58.49   4/29/2016 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:02.56        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         3:00.00    2:49.77  
     r:+1.07  38.00     1:21.79 (43.79)     2:07.77 (45.98)     2:49.77 (42.00)
  2 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         3:05.00    2:55.95  
     r:+0.91  38.17     1:24.51 (46.34)     2:11.59 (47.08)     2:55.95 (44.36)
  3 Winkler, David            54 South County Y-NE    2:52.00    2:56.23  
              37.79     1:21.56 (43.77)     2:07.09 (45.53)     2:56.23 (49.14)
  4 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       3:02.00    3:11.24  
     r:+0.86  40.67     1:29.64 (48.97)     2:21.18 (51.54)     3:11.24 (50.06)
 
Event 14  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
     NE-LMSC: N 2:04.97        2010 John Craig                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    2:59.88    2:57.44  
              39.23     1:24.81 (45.58)     2:11.73 (46.92)     2:57.44 (45.71)
  2 Carroll, Kevin            59 Unattached NE-NE     3:15.00    3:08.52  
     r:+0.73  40.36     1:29.89 (49.53)     2:20.22 (50.33)     3:08.52 (48.30)
 
Event 14  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 2:13.12        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    2:27.00    2:29.12  
     r:+1.00  31.83     1:08.34 (36.51)     1:48.06 (39.72)     2:29.12 (41.06)
  2 Chambers, John            61 Chelsea Piers-MR     2:31.00    2:36.84  
     r:+0.94  34.63     1:14.28 (39.65)     1:54.48 (40.20)     2:36.84 (42.36)
  3 Judelson, David           61 North Suburban Y-NE  2:45.00    2:51.05  
              36.58     1:19.35 (42.77)     2:05.67 (46.32)     2:51.05 (45.38)
  4 Hoffman, Kevin            60 Connecticut-CT       2:48.00    2:54.99  
              36.04     1:19.65 (43.61)     2:07.13 (47.48)     2:54.99 (47.86)
  5 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    3:19.44    3:17.66  
     r:+1.07  42.72     1:33.35 (50.63)     2:26.69 (53.34)     3:17.66 (50.97)
  6 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         3:07.58    3:26.25  
     r:+1.10  15.95   1:35.81 (1:19.86)     2:16.48 (40.67)   3:26.25 (1:09.77)
  7 Carchedi, David           62 South County Y-NE    3:17.86    3:34.76  
     r:+1.07  16.36       47.07 (30.71)     1:40.09 (53.02)   3:34.76 (1:54.67)
  8 Winn, Eric                62 South County Y-NE    3:55.00    4:03.56  
          r:+1.23                                                              
  9 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    3:59.51    4:14.17  
     r:+1.17  57.53   2:04.42 (1:06.89)   3:11.68 (1:07.26)   4:14.17 (1:02.49)
 10 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         4:10.75    4:21.97  
          r:+0.84                                                              
 -- Allen, Tim                63 Worcester Area-NE    2:45.00         NS  
 
Event 14  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:13.55   4/29/2016 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 2:31.01        2016 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE     2:31.55    2:33.54  
     r:+0.96  34.21     1:13.11 (38.90)     1:52.69 (39.58)     2:33.54 (40.85)
 
Event 14  Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:34.31   1/26/2014 ROBERT POILETMAN                           
     NE-LMSC: N 3:18.36        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             70 ABC Masters-NE       3:42.99    3:35.93  
     r:+1.10  48.77     1:43.49 (54.72)   3:35.93 (1:52.44)                    
  2 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    4:28.00    4:37.79  
     r:+1.25  58.53   2:09.09 (1:10.56)   3:22.89 (1:13.80)   4:37.79 (1:14.90)
 
Event 14  Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:58.65    4/2/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 3:42.53        2009 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           4:30.00    4:19.76  
              53.12   1:57.28 (1:04.16)   3:07.18 (1:09.90)   4:19.76 (1:12.58)
 
Event 14  Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:25.55   4/23/2006 THOMAS MAINE                               
     NE-LMSC: N 4:31.75        2014 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     4:30.58    4:18.25N 
     r:+1.22  56.85   2:03.55 (1:06.70)   3:11.81 (1:08.26)   4:18.25 (1:06.44)
 
Event 15  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   58.71   12/5/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 1:08.11        2015 Molly Smith                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE     1:06.69    1:11.68  
     r:+0.71  33.48     1:11.68 (38.20)                                        
  2 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:15.60  
     r:+0.75  35.46     1:15.60 (40.14)                                        
  3 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE    1:24.00    1:19.13  
              37.27     1:19.13 (41.86)                                        
  4 Cotrona, Sierra           22 Binghamton Univ-NI   1:30.00    1:23.36  
     r:+0.86  38.41     1:23.36 (44.95)                                        
  5 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     1:23.63    1:24.72  
              40.19     1:24.72 (44.53)                                        
  6 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         1:29.25    1:29.12  
     r:+0.78  42.62     1:29.12 (46.50)                                        
 
Event 15  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 1:04.17        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR   1:11.40    1:09.11  
     r:+0.86  32.76     1:09.11 (36.35)                                        
  2 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     1:13.17    1:12.59  
     r:+0.70  34.23     1:12.59 (38.36)                                        
  3 Finati, Sara              25 Swim RI-NE           1:11.00    1:12.95  
     r:+0.75  34.06     1:12.95 (38.89)                                        
  4 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    1:17.30    1:16.59  
     r:+0.94  35.85     1:16.59 (40.74)                                        
  5 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     1:19.70    1:16.99  
     r:+0.78  36.18     1:16.99 (40.81)                                        
  6 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR   1:21.50    1:18.05  
     r:+0.70  36.31     1:18.05 (41.74)                                        
  7 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE         1:19.72    1:19.77  
     r:+0.78  38.04     1:19.77 (41.73)                                        
  8 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE     1:35.85    1:31.28  
     r:+0.91  43.20     1:31.28 (48.08)                                        
  9 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT       2:01.00    1:49.62  
     r:+1.07  51.47     1:49.62 (58.15)                                        
 
Event 15  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
     NE-LMSC: N 1:07.10        2014 Katrine Alcaide                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       1:13.18    1:14.24  
     r:+0.59  35.25     1:14.24 (38.99)                                        
  2 Honrath, Danielle         32 Red Tide-MR          1:12.00    1:14.68  
     r:+0.77  35.50     1:14.68 (39.18)                                        
  3 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR     1:12.05    1:16.58  
     r:+0.66  36.20     1:16.58 (40.38)                                        
  4 Bohling, Kristy           32 Charles River-NE     1:19.00    1:16.71  
     r:+0.64  36.93     1:16.71 (39.78)                                        
  5 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT       1:20.91    1:17.45  
     r:+0.57  37.00     1:17.45 (40.45)                                        
  6 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   1:19.91    1:18.36  
     r:+0.88  37.59     1:18.36 (40.77)                                        
  7 Bonin, Angelina           31 Swim RI-NE           1:17.00    1:19.78  
     r:+0.98  37.88     1:19.78 (41.90)                                        
  8 Wood, Lily                31 Charles River-NE     1:20.00    1:21.86  
     r:+0.61  38.58     1:21.86 (43.28)                                        
  9 Jones, Stephanie          31 Charles River-NE     1:30.00    1:24.91  
     r:+0.87  40.38     1:24.91 (44.53)                                        
 10 Cook, Emily               30 Maine Masters-NE     1:34.74    1:30.47  
     r:+0.84  41.91     1:30.47 (48.56)                                        
 11 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE  1:40.00    1:36.15  
     r:+0.87  46.06     1:36.15 (50.09)                                        
 12 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT       1:46.43    1:40.38  
     r:+1.01  47.27     1:40.38 (53.11)                                        
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.88   4/25/2015 KATIE GLENN                                
     NE-LMSC: N 1:07.41        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     1:11.18    1:13.59  
     r:+0.90  35.02     1:13.59 (38.57)                                        
  2 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE     1:20.73    1:14.05  
     r:+0.80  34.08     1:14.05 (39.97)                                        
  3 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     1:17.48    1:18.49  
     r:+0.86  37.49     1:18.49 (41.00)                                        
  4 Palmer, Danielle          35 Granite State-NE     1:20.00    1:22.35  
     r:+0.71  39.34     1:22.35 (43.01)                                        
  5 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     1:25.00    1:22.86  
              40.00     1:22.86 (42.86)                                        
  6 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         1:30.00    1:24.56  
     r:+0.97  40.57     1:24.56 (43.99)                                        
  7 Stone, Emily              39 University Club-NE   1:40.00    1:46.79  
     r:+0.80  48.84     1:46.79 (57.95)                                        
 -- Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   1:25.00         NS  
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:10.12        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jauernig, Anja            44 Bearcat Masters-MR   1:14.00    1:12.89  
     r:+0.85  34.62     1:12.89 (38.27)                                        
  2 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE  1:17.90    1:17.83  
     r:+0.87  36.35     1:17.83 (41.48)                                        
  3 Matarese, Christine       41 Connecticut-CT       1:21.44    1:22.30  
     r:+0.97  39.75     1:22.30 (42.55)                                        
  4 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     1:25.72    1:28.22  
     r:+0.87  41.39     1:28.22 (46.83)                                        
  5 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE  1:28.00    1:28.28  
     r:+0.95  41.38     1:28.28 (46.90)                                        
  6 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    1:29.30    1:29.78  
     r:+1.04  43.75     1:29.78 (46.03)                                        
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:10.62        2015 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  1:13.00    1:13.82  
     r:+0.85  34.81     1:13.82 (39.01)                                        
  2 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE           1:17.20    1:17.33  
     r:+0.85  36.69     1:17.33 (40.64)                                        
  3 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    1:19.67    1:19.62  
     r:+0.85  37.94     1:19.62 (41.68)                                        
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    1:27.32    1:26.63  
              40.78     1:26.63 (45.85)                                        
  5 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE           1:28.00    1:28.02  
     r:+0.96  17.56   1:28.02 (1:10.46)                                        
  6 Garland, Sue              47 Charles River-NE     1:30.08    1:30.18  
     r:+0.92  42.25     1:30.18 (47.93)                                        
  7 Prokofjeva, Ksenia        46 Suburban Sharks-NE   1:37.00    1:31.78  
     r:+1.12  42.78     1:31.78 (49.00)                                        
  8 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     1:32.77    1:36.34  
     r:+0.94  45.23     1:36.34 (51.11)                                        
  9 Uchida, Mitsuko           46 Charles River-NE     1:50.00    1:37.90  
     r:+0.99  47.91     1:37.90 (49.99)                                        
 10 Foster, Denise            47 Worcester Area-NE    1:45.00    1:45.06  
     r:+0.91  48.40     1:45.06 (56.66)                                        
 
Event 15  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 1:14.23        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Mary              50 Swim RI-NE           1:22.30    1:21.92  
     r:+0.91  38.62     1:21.92 (43.30)                                        
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         1:26.50    1:23.71  
     r:+0.86  39.78     1:23.71 (43.93)                                        
  3 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE    1:29.50    1:28.95  
     r:+0.92  41.21     1:28.95 (47.74)                                        
  4 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE    1:30.01    1:29.75  
     r:+0.91  41.81     1:29.75 (47.94)                                        
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE           1:26.10    1:30.31  
              43.56     1:30.31 (46.75)                                        
  6 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE  1:30.00    1:31.11  
     r:+0.88  42.15     1:31.11 (48.96)                                        
  7 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE     1:38.00    1:35.94  
     r:+1.01  47.93     1:35.94 (48.01)                                        
  8 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE     1:49.00    1:36.84  
     r:+0.82  45.97     1:36.84 (50.87)                                        
  9 Daniels, Carolyn          50 Connecticut-CT       1:39.86    1:43.41  
     r:+0.97  49.98     1:43.41 (53.43)                                        
 10 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         1:56.51    1:46.80  
     r:+0.72  50.29     1:46.80 (56.51)                                        
 11 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE         2:00.00    1:50.50  
     r:+1.27  52.66     1:50.50 (57.84)                                        
 12 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    1:49.00    1:57.31  
     r:+1.19  55.20   1:57.31 (1:02.11)                                        
 
Event 15  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:13.76   4/25/2015 CHRIS WENZEL                               
     NE-LMSC: N 1:15.12        2015 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-MR     1:16.90    1:17.05  
     r:+0.63  35.49     1:17.05 (41.56)                                        
  2 Mareb, Karen              58 Granite State-NE     1:15.50    1:18.36  
     r:+0.84  36.87     1:18.36 (41.49)                                        
  3 Spence, Denise            57 UMass-NE             1:23.00    1:24.13  
     r:+0.73  39.05     1:24.13 (45.08)                                        
  4 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE  1:28.00    1:34.84  
     r:+0.99  44.71     1:34.84 (50.13)                                        
  5 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE    1:33.00    1:35.89  
     r:+1.12  45.20     1:35.89 (50.69)                                        
  6 Randall, Romaine          59 ABC Masters-NE       1:45.00    1:39.60  
     r:+0.92  47.71     1:39.60 (51.89)                                        
  7 Delacruz, Rosie           56 Charles River-NE     2:20.00    2:05.12  
     r:+1.13  59.93   2:05.12 (1:05.19)                                        
 
Event 15  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:16.80   4/25/2015 LO KNAPP                                   
     NE-LMSC: N 1:18.13        2016 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     1:18.00    1:17.31N 
     r:+0.92  35.61     1:17.31 (41.70)                                        
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   1:32.50    1:31.32  
     r:+0.74  43.77     1:31.32 (47.55)                                        
  3 Merena, Elizabeth         64 Bearcat Masters-MR   1:33.55    1:33.19  
     r:+0.85  44.20     1:33.19 (48.99)                                        
  4 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    1:49.00    1:40.68  
     r:+1.03  48.81     1:40.68 (51.87)                                        
  5 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     2:00.00    1:51.13  
     r:+1.16  52.83     1:51.13 (58.30)                                        
  6 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     1:54.66    1:52.33  
     r:+1.20  53.95     1:52.33 (58.38)                                        
  7 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         2:10.00    2:04.66  
            1:01.53   2:04.66 (1:03.13)                                        
 
Event 15  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:26.67        2015 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    1:30.62    1:29.30  
     r:+0.95  42.21     1:29.30 (47.09)                                        
  2 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE    1:35.95    1:44.69  
     r:+1.00  49.82     1:44.69 (54.87)                                        
  3 Mann, Margot              67 Red Tide-MR          1:46.00    1:46.60  
     r:+1.04  49.63     1:46.60 (56.97)                                        
  4 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     1:52.00    1:49.17  
     r:+1.11  51.73     1:49.17 (57.44)                                        
  5 Goulder, Alison           65 Charles River-NE     2:30.00    2:04.69  
     r:+0.99  58.09   2:04.69 (1:06.60)                                        
  6 Case, Louise              69 Greenwood-NE         3:00.00    2:51.22  
            1:23.87   2:51.22 (1:27.35)                                        
  7 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     4:11.52    4:46.00  
            2:22.51   4:46.00 (2:23.49)                                        
 
Event 15  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:35.72        2016 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  1:35.00    1:32.17N 
     r:+1.08  44.41     1:32.17 (47.76)                                        
  2 Mancuso, Stanice          70 BU Masters-NE        2:30.00    2:05.32  
            1:00.98   2:05.32 (1:04.34)                                        
 
Event 15  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:29.24   4/11/2014 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 2:01.88        2000 Esther Pelletier                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         1:55.69    1:59.71N 
     r:+1.27  57.93   1:59.71 (1:01.78)                                        
  2 Densmore, Ann             75 Charles River-NE     2:13.37    2:14.11  
   r:+1.27  1:03.21   2:14.11 (1:10.90)                                        
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.07   4/25/2015 COLIN BABCOCK                                
     NE-LMSC: N 57.57        2014 Curtis Hon                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hla, Jonathan             24 Bearcat Masters-MR   1:02.39    1:01.76  
     r:+0.69  28.56     1:01.76 (33.20)                                        
  2 Watanabe, Takayuki        20 Unattached NE-NE     1:10.00    1:03.07  
     r:+0.82  29.82     1:03.07 (33.25)                                        
  3 Morris, Justin            23 King Fins-NE         1:06.88    1:06.01  
     r:+0.73  31.32     1:06.01 (34.69)                                        
  4 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE        1:09.23    1:06.67  
     r:+0.59  31.31     1:06.67 (35.36)                                        
  5 Chen, Roy                 22 Charles River-NE     1:09.02    1:07.24  
     r:+0.60  31.86     1:07.24 (35.38)                                        
  6 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR       1:10.01    1:08.27  
     r:+0.69  32.25     1:08.27 (36.02)                                        
  7 Chen, George              23 Charles River-NE     1:13.22    1:11.51  
     r:+0.69  33.81     1:11.51 (37.70)                                        
  8 Escareno, Jesus           23 Bearcat Masters-MR   1:17.75    1:12.88  
     r:+0.64  34.59     1:12.88 (38.29)                                        
  9 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE        1:18.06    1:14.34  
     r:+0.68  34.14     1:14.34 (40.20)                                        
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 51.57   4/25/2015 MARCUS TITUS                                 
     NE-LMSC: N 57.50        2010 Nate Stevens                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boretti, James            25 NEM Unattached-NE      59.74      58.62  
     r:+0.60  28.10       58.62 (30.52)                                        
  2 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    1:00.00    1:00.67  
     r:+0.53  27.73     1:00.67 (32.94)                                        
  3 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE     1:05.69    1:03.79  
     r:+0.70  29.90     1:03.79 (33.89)                                        
  4 Kamata, Muneki            27 Bearcat Masters-MR   1:05.21    1:04.07  
     r:+0.56  30.15     1:04.07 (33.92)                                        
  5 Green, Alford             27 Worcester Area-NE    1:08.42    1:09.16  
     r:+0.82  31.71     1:09.16 (37.45)                                        
  6 Card, Mathew              29 Swim RI-NE           1:08.50    1:09.33  
     r:+0.85  31.64     1:09.33 (37.69)                                        
  7 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE           1:03.00    1:10.00  
     r:+0.73  32.42     1:10.00 (37.58)                                        
  8 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           1:08.16    1:10.91  
     r:+0.91  33.18     1:10.91 (37.73)                                        
  9 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  1:10.23    1:14.93  
     r:+0.89  35.01     1:14.93 (39.92)                                        
 10 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE    1:22.00    1:19.39  
     r:+1.06  37.46     1:19.39 (41.93)                                        
 -- Wild, Mark                25 Worcester Area-NE    1:19.23         NS  
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 58.57        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Nate             34 Maine Masters-NE       59.50      58.76  
     r:+0.56  27.70       58.76 (31.06)                                        
  2 Russell, David            30 Charles River-NE     1:05.00    1:01.78  
     r:+0.63  28.91     1:01.78 (32.87)                                        
  3 DeSantis, Christopher     33 Unattached NJ-NJ     1:08.09    1:06.14  
     r:+0.77  30.11     1:06.14 (36.03)                                        
  4 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:08.68  
     r:+0.58  32.12     1:08.68 (36.56)                                        
  5 Eaton, William            30 Charles River-NE     1:09.43    1:09.31  
     r:+0.77  32.61     1:09.31 (36.70)                                        
  6 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     1:18.19    1:19.29  
     r:+0.96  37.66     1:19.29 (41.63)                                        
  7 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       1:21.54    1:21.01  
     r:+1.17  38.96     1:21.01 (42.05)                                        
  8 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         1:40.00    1:22.09  
     r:+0.83  39.03     1:22.09 (43.06)                                        
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.98   3/28/2015 JAMES SHEEHAN                                
     NE-LMSC: N 59.10        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR   1:08.50    1:08.14  
     r:+0.75  31.64     1:08.14 (36.50)                                        
  2 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE           1:15.00    1:09.08  
     r:+0.78  32.64     1:09.08 (36.44)                                        
  3 Volper, Thomas            36 NEM Unattached-NE    1:07.00    1:09.75  
     r:+0.78  32.60     1:09.75 (37.15)                                        
  4 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     1:08.80    1:10.58  
     r:+0.72  32.82     1:10.58 (37.76)                                        
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.37   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
     NE-LMSC: N 58.90        2014 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE     1:03.47    1:06.53  
     r:+0.89  17.55     1:06.53 (48.98)                                        
  2 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE         1:08.36    1:07.04  
     r:+0.92  30.83     1:07.04 (36.21)                                        
  3 Hinck, Todd               44 North Suburban Y-NE  1:09.00    1:09.69  
     r:+0.84  33.05     1:09.69 (36.64)                                        
  4 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    1:09.66    1:10.58  
     r:+0.87  33.52     1:10.58 (37.06)                                        
  5 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE     1:12.38    1:12.18  
     r:+0.72  34.09     1:12.18 (38.09)                                        
  6 Graham, David             42 Greenwood-NE         1:16.71    1:14.79  
     r:+0.51  35.01     1:14.79 (39.78)                                        
  7 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE     1:21.00    1:17.33  
     r:+0.78  36.61     1:17.33 (40.72)                                        
  8 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE           1:17.90    1:18.40  
     r:+0.95  36.53     1:18.40 (41.87)                                        
  9 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     1:23.00    1:22.18  
     r:+0.87  39.76     1:22.18 (42.42)                                        
 10 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE         1:31.18    1:25.42  
     r:+0.97  40.54     1:25.42 (44.88)                                        
 11 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     1:25.00    1:26.36  
     r:+0.88  40.27     1:26.36 (46.09)                                        
 12 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         1:27.53    1:29.91  
     r:+1.19  43.23     1:29.91 (46.68)                                        
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   56.83   2/20/2015 TODD TORRES                                
     NE-LMSC: N 1:01.30        2016 Craig Hersh                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           46 Pittsfield YMCA-NE     59.99    1:00.61N 
     r:+0.80  28.32     1:00.61 (32.29)                                        
  2 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           1:01.20    1:03.15  
     r:+0.83  29.76     1:03.15 (33.39)                                        
  3 Staats, Trent             46 Charles River-NE     1:05.00    1:04.17  
     r:+0.58  30.42     1:04.17 (33.75)                                        
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           1:06.20    1:07.90  
     r:+0.61  31.62     1:07.90 (36.28)                                        
  5 Gilson, Matthew           49 Swim RI-NE           1:10.56    1:09.96  
     r:+0.90  32.84     1:09.96 (37.12)                                        
  6 Dainiak, Chris            46 SweetWater Swim-NE   1:14.00    1:10.00  
     r:+0.88  34.17     1:10.00 (35.83)                                        
  7 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE     1:20.00    1:11.25  
     r:+0.88  34.40     1:11.25 (36.85)                                        
  8 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     1:13.00    1:12.67  
     r:+0.82  34.03     1:12.67 (38.64)                                        
  9 Hurd, Michael             49 Maine Masters-NE     1:11.00    1:13.43  
     r:+0.82  34.27     1:13.43 (39.16)                                        
 10 Holmes, Jeff              47 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:18.77  
     r:+0.81  37.86     1:18.77 (40.91)                                        
 11 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         1:24.69    1:25.75  
     r:+0.71  41.12     1:25.75 (44.63)                                        
 12 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       1:30.00    1:28.90  
     r:+0.83  41.49     1:28.90 (47.41)                                        
 -- Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR   2:00.00         DQ  
      Alternating Kick
     r:+1.99  52.29        DQ (1:08.18)                                        
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   58.41   3/29/2014 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 1:06.97        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         1:12.00    1:07.56  
     r:+0.85  32.21     1:07.56 (35.35)                                        
  2 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     1:09.95    1:11.72  
     r:+0.77  34.08     1:11.72 (37.64)                                        
  3 Patrick, Eric             50 North Suburban Y-NE  1:14.50    1:13.04  
     r:+0.74  34.37     1:13.04 (38.67)                                        
  4 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT       1:13.19    1:13.67  
     r:+0.80  36.38     1:13.67 (37.29)                                        
  5 Hetzel, William           52 Red Tide-MR          1:20.00    1:14.04  
     r:+0.95  34.72     1:14.04 (39.32)                                        
  6 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         1:16.50    1:16.01  
     r:+0.77  35.95     1:16.01 (40.06)                                        
  7 Schultz, Richard          50 Great Bay-NE         1:36.05    1:16.22  
     r:+0.78  35.28     1:16.22 (40.94)                                        
  8 Grady, Seth               52 Flaherty Masters-NE  1:14.52    1:16.53  
     r:+0.75  35.57     1:16.53 (40.96)                                        
  9 Fernandez-Duque, Eduardo  52 Connecticut-CT       1:15.20    1:18.22  
     r:+0.92  36.24     1:18.22 (41.98)                                        
 10 Barrus, Steve             52 Liquid Assets-NE     1:19.00    1:19.00  
     r:+0.92  37.40     1:19.00 (41.60)                                        
 11 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE      1:26.00    1:19.07  
     r:+0.97  37.49     1:19.07 (41.58)                                        
 12 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         1:22.25    1:22.99  
     r:+0.90  39.92     1:22.99 (43.07)                                        
 13 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         1:25.76    1:27.36  
     r:+0.93  41.62     1:27.36 (45.74)                                        
 14 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        1:36.13    1:36.01  
     r:+0.90  46.28     1:36.01 (49.73)                                        
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:00.34    4/9/2016 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 1:06.56        2015 Jeff Naylor                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jeff              58 Granite State-NE     1:09.00    1:08.70  
     r:+0.81  32.56     1:08.70 (36.14)                                        
  2 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE    1:11.00    1:11.34  
     r:+0.66  33.02     1:11.34 (38.32)                                        
  3 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV      1:09.09    1:12.66  
     r:+0.66  33.73     1:12.66 (38.93)                                        
  4 Goldbloom, Robert         57 MOVY Masters-MV      1:14.00    1:13.88  
     r:+0.74  34.87     1:13.88 (39.01)                                        
  5 Olson, Bob                57 Newburyport-NE       1:12.95    1:14.46  
     r:+0.66  34.25     1:14.46 (40.21)                                        
  6 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE     1:15.48    1:14.87  
     r:+0.62  35.48     1:14.87 (39.39)                                        
  7 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  1:17.30    1:15.30  
     r:+0.88  35.13     1:15.30 (40.17)                                        
  8 Davis, William            58 Minuteman-NE         1:14.92    1:18.37  
     r:+0.92  36.68     1:18.37 (41.69)                                        
  9 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE        1:29.50    1:19.58  
     r:+1.01  36.81     1:19.58 (42.77)                                        
 10 Mansilla, Frankin         57 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:19.91  
     r:+0.84  37.93     1:19.91 (41.98)                                        
 11 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE     1:16.01    1:20.29  
     r:+0.92  38.07     1:20.29 (42.22)                                        
 12 Hinebaugh, Carl           56 Nutmeg Masters-NE    1:17.89    1:23.37  
     r:+0.67  39.85     1:23.37 (43.52)                                        
 13 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    1:26.39    1:25.84  
     r:+0.86  41.01     1:25.84 (44.83)                                        
 14 Canning, Peter            58 Connecticut-CT       1:33.00    1:28.68  
     r:+0.70  41.13     1:28.68 (47.55)                                        
 15 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     1:45.60    1:34.98  
     r:+1.03  44.53     1:34.98 (50.45)                                        
 16 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE      1:49.00    1:43.76  
     r:+0.99  49.79     1:43.76 (53.97)                                        
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.61    5/2/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:10.94        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulmer, Joe               61 Maine Masters-NE     1:18.00    1:17.79  
     r:+0.75  35.58     1:17.79 (42.21)                                        
  2 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE   1:23.71    1:23.51  
     r:+1.00  39.31     1:23.51 (44.20)                                        
  3 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         1:25.30    1:26.37  
     r:+0.87  40.23     1:26.37 (46.14)                                        
  4 Heyison, Michael          60 Tech Masters-NE      1:24.00    1:26.70  
     r:+1.08  42.13     1:26.70 (44.57)                                        
  5 Miller, Steve             62 Great Bay-NE         1:25.00    1:27.56  
     r:+0.71  42.47     1:27.56 (45.09)                                        
  6 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE       1:26.54    1:29.28  
     r:+1.00  42.47     1:29.28 (46.81)                                        
  7 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         1:25.33    1:33.18  
     r:+1.11  42.72     1:33.18 (50.46)                                        
  8 Winn, Eric                62 South County Y-NE    1:46.00    1:50.02  
     r:+1.20  53.27     1:50.02 (56.75)                                        
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:11.92        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   1:15.25    1:16.73  
     r:+0.89  35.12     1:16.73 (41.61)                                        
  2 Holt, Steve               65 Greenwood-NE         1:19.91    1:23.12  
     r:+1.17  38.28     1:23.12 (44.84)                                        
  3 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI   1:30.00    1:27.38  
     r:+0.77  40.48     1:27.38 (46.90)                                        
  4 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE         1:30.00    1:30.16  
     r:+0.97  42.34     1:30.16 (47.82)                                        
  5 Olander, John             67 Simon's Rock-NE      1:28.48    1:30.51  
     r:+0.87  41.21     1:30.51 (49.30)                                        
  6 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     1:32.00    1:32.50  
     r:+0.97  44.05     1:32.50 (48.45)                                        
  7 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     1:30.93    1:36.31  
     r:+0.99  44.55     1:36.31 (51.76)                                        
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:09.47    5/1/2016 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:20.46        2013 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, John               70 Great Bay-NE         1:29.00    1:30.63  
     r:+0.92  43.31     1:30.63 (47.32)                                        
  2 Cooke, Andrew             73 Unattached NE-NE     1:45.00    1:32.42  
     r:+1.14  43.71     1:32.42 (48.71)                                        
  3 Nelson, Robert            70 Swim RI-NE           1:30.20    1:34.55  
     r:+1.17  44.97     1:34.55 (49.58)                                        
  4 Baxter, David             72 ABC Masters-NE       1:47.00    1:48.60  
     r:+1.25  50.94     1:48.60 (57.66)                                        
  5 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       1:54.00    1:54.08  
     r:+1.07  54.77     1:54.08 (59.31)                                        
  6 Read, Philip              74 Great Bay-NE         2:00.00    2:02.53  
     r:+1.15  56.77   2:02.53 (1:05.76)                                        
  7 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    2:09.00    2:16.33  
   r:+1.24  1:03.27   2:16.33 (1:13.06)                                        
 
Event 16  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:16.74   9/18/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 1:31.75        2003 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       1:30.00    1:27.99  
     r:+1.06  41.61     1:27.99 (46.38)                                        
  2 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       1:55.00    2:01.21  
     r:+1.19  57.89   2:01.21 (1:03.32)                                        
  3 Coupe, George             76 Granite State-NE     2:06.00    2:05.07  
     r:+1.01  56.62   2:05.07 (1:08.45)                                        
  4 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE     1:57.51    2:09.22  
     r:+1.26  58.61   2:09.22 (1:10.61)                                        
 
Event 16  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:24.10   2/14/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:51.15        2016 Hans Wendel                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Charles           81 Charles River-NE     2:41.00    2:43.57  
   r:+1.27  1:16.70   2:43.57 (1:26.87)                                        
 
Event 16  Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:34.67   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 2:04.36        1996 William Molloy                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y           1:59.00    2:13.53  
   r:+1.45  1:02.95   2:13.53 (1:10.58)                                        
 
Event 17  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.66   4/30/2016 CLUB TRIBE ALUM                            
                         G MIZERAK, S SHANER, C HURTUBISE, K GRIER         
     NE-LMSC: N 1:41.98        2005 NEM                                        
                         J Hirsty, S Mooney, L Geisler, E Reisenweber      
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:50.00    1:47.16  
     1) Zaklicki, Honorata W26          2) r:+0.38 McCartney, Theresa W24 
     3) r:+0.24 Sciacca, Krysten W28    4) r:+0.41 Hall, Lindsay W27      
     r:+0.73  27.45       54.20 (26.75)     1:21.12 (26.92)     1:47.16 (26.04)
  2 Binghamton Univ Masters-NI  'A'                   1:52.00    1:50.95  
     1) Karszes, Courtney W26           2) r:+0.43 Bishop, Laura W44      
     3) r:+0.42 Cotrona, Sierra W22     4) r:+0.24 Smith, Rebecca W40     
     r:+0.88  28.33       56.23 (27.90)     1:25.52 (29.29)     1:50.95 (25.43)
  3 Charles River Masters-NE  'A'                     1:53.00    1:53.05  
     1) Aubin, Alana W26                2) r:+0.17 Sullivan, Elizabeth W27
     3) r:+0.29 Uchida, Haruka W21      4) r:+0.57 Levenstein, Katherine W
     r:+0.70  27.04       53.67 (26.63)     1:22.31 (28.64)     1:53.05 (30.74)
  4 Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:00.00    1:57.75  
     1) Dombrowski, Sarah W28           2) r:+0.43 Emblidge, Cecilia W52  
     3) r:+0.40 Hayes, Christie W68     4) r:+0.29 Charron, Jessica W21   
     r:+0.88  29.19       58.91 (29.72)     1:30.01 (31.10)     1:57.75 (27.74)
  5 Greenwood Masters-NE  'A'                         1:59.00    1:57.94  
     1) Sandos, Robin W36               2) r:+0.55 Courbron, Yanghee W28  
     3) r:+0.33 Delorey, Laura W54      4) r:+0.50 Swalec, Caitlin W23    
     r:+0.97  29.21       58.65 (29.44)     1:28.24 (29.59)     1:57.94 (29.70)
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:05.00    2:02.88  
     1) Loo, Ashley W18                 2) r:+0.61 Stevens, Carrie W27    
     3) r:+0.47 Berstler, Elizabeth W32 4) r:+0.39 Beumer, Yvonne W36     
     r:+0.90  33.23     1:04.38 (31.15)     1:34.60 (30.22)     2:02.88 (28.28)
 
Event 17  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.01   4/25/2015 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, K KASTES, M GILL, K RAATZ      
     NE-LMSC: N 1:42.24        2013 NEM                                        
                         T McCurdy, L Au, S Mehringer, J Stokes            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'B'                     1:58.00    2:04.35  
     1) Bohling, Kristy W32             2) r:+0.06 Fletcher, Alyson W31   
     3) r:+0.78 Salcedo, Mary W28       4) r:+0.03 Jones, Stephanie W31   
     r:+0.87  29.33       58.16 (28.83)     1:34.75 (36.59)     2:04.35 (29.60)
  2 Connecticut Masters-CT  'A'                       1:59.51    2:07.39  
     1) Bey, Madeline W30               2) r:+0.10 Guglielmo, Nicole W33  
     3) r:+0.35 Zelek, Michelle W33     4) r:+0.41 Kulinka, Kristin W31   
     r:+0.99  36.29     1:09.14 (32.85)     1:38.79 (29.65)     2:07.39 (28.60)
  3 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 2:11.00    2:08.89  
     1) Craven, Leslie W57              2) r:+0.33 Lytle, Elizabeth W50   
     3) r:+0.58 Passafiume, Jennifer W3 4) r:+0.26 Goodale, Rainy W47     
     r:+1.03  32.25     1:05.55 (33.30)     1:40.14 (34.59)     2:08.89 (28.75)
 
Event 17  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.42    2/1/2015 NCMS                                       
                         K LINDAUER, A UHL, J STRINGER, E BRAUN            
     NE-LMSC: N 1:42.61        2012 NEM                                        
                         K Lloyd, T Wyatt, L Hindle, T McCurdy             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         1:51.75    1:50.31  
     1) Verreault, Amy W36              2) r:+0.29 Winslow, Stephanie W36 
     3) r:+0.43 Nappi, Keri W39         4) r:+0.33 Lancaster, Jill W43    
     r:+0.85  27.40       56.47 (29.07)     1:24.62 (28.15)     1:50.31 (25.69)
  2 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:50.00    1:50.45  
     1) Williams, Melinda W35           2) r:+0.48 Crusco, Kysa W40       
     3) r:+0.20 Baudis, Christina W40   4) r:+0.36 Dowgiert, Angela W37   
     r:+0.84  27.64       55.25 (27.61)     1:25.13 (29.88)     1:50.45 (25.32)
  3 Charles River Masters-NE  'C'                     1:56.00    1:54.73  
     1) Downing, Jennifer W38           2) r:+0.45 Hettenbach, Maria W36  
     3) r:+0.60 Pearl, Carol W51        4) r:NRT Garland, Sue W47         
     r:+0.89  27.92       59.63 (31.71)     1:24.78 (25.15)     1:54.73 (29.95)
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       1:19.51    2:27.56  
     1) Daniels, Carolyn W50            2) r:+0.38 DeMarco, Robyn W35     
     3) r:+0.46 Sega, Ally W44          4) r:+0.44 Matarese, Christine W41
     r:+0.95  37.08     1:18.02 (40.94)     1:54.18 (36.16)     2:27.56 (33.38)
 
Event 17  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.44   4/30/2011 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
     NE-LMSC: N 1:43.32        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:53.51    1:56.56  
     1) Simmons, Lynne W47              2) r:+0.36 Walton, Mary W50       
     3) r:+0.09 Cotsonas, Stephanie W46 4) r:+0.19 Neuendorf, Donna W48   
     r:+0.83  31.03     1:01.10 (30.07)     1:29.08 (27.98)     1:56.56 (27.48)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   2:30.00    2:19.87  
     1) O'Donnell, Ellen W63            2) r:+0.77 Rardin, Susan W67      
     3) r:+0.14 Thomas, Kay W50         4) r:+0.38 Uecker, Anne W56       
     r:+1.12  37.75     1:12.92 (35.17)     1:46.24 (33.32)     2:19.87 (33.63)
  3 Charles River Masters-NE  'D'                     2:15.00    2:22.76  
     1) Autissier, Anne-Cecile W52      2) r:+0.77 Rapp, Jessica W47      
     3) r:+0.52 Barker, Joanne W52      4) r:NRT Uchida, Mitsuko W46      
          r:+0.90           1:10.47 ( )     1:47.53 (37.06)     2:22.76 (35.23)
 
Event 17  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:51.52   4/28/2013 UCLA BRUIN MAST                            
                         J COOK, C CIRAULO, K EINSIDLER, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 1:53.32        2016 NEM                                        
                         T Grilli, K Stokes, B Estel, K Mareb              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:54.60    1:54.75  
     1) Grilli, Tracy W59               2) r:+0.25 Stokes, Karin W56      
     3) r:+0.71 Estel, Beth W60         4) r:+0.36 Mareb, Karen W58       
     r:+0.80  29.53       58.53 (29.00)     1:27.02 (28.49)     1:54.75 (27.73)
  2 Charles River Masters-NE  'E'                     3:00.00    3:39.89  
     1) Twomey, Maura W60               2) r:+0.62 Goulder, Alison W65    
     3) r:+0.32 Delacruz, Rosie W56     4) r:NRT Shenouda, Baheya W68     
     r:+1.09  42.41     1:28.68 (46.27)     2:10.32 (41.64)   3:39.89 (1:29.57)
 
Event 18  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
     NE-LMSC: N 1:24.93        2014 NEM                                        
                         E Benjamin, J Chance, J Perez-Rogers, C Hon       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'A'                    1:31.99    1:33.51  
     1) McNally, Adam M25               2) r:+0.32 Richardson, Paul M19   
     3) r:+0.16 Moran, Daniel M34       4) r:+0.14 Green, Alford M27      
     r:+0.66  23.99       47.88 (23.89)     1:10.94 (23.06)     1:33.51 (22.57)
  2 Charles River Masters-NE  'A'                     1:33.00    1:35.80  
     1) Chen, Roy M22                   2) r:+0.12 Chen, George M23       
     3) r:+0.20 Hobson, Ryan M23        4) r:+0.68 McWhirter, Andrew M24  
     r:+0.59  23.81       48.37 (24.56)     1:13.21 (24.84)     1:35.80 (22.59)
  3 Bearcat Masters-MR  'C'                           1:50.00    1:39.88  
     1) Cedanio, Noel M37               2) r:+0.46 Escareno, Jesus M23    
     3) r:+0.52 Batzofin, Craig M42     4) Zhai, Eric M36                 
     r:+0.81  25.75       49.84 (24.09)     1:15.87 (26.03)     1:39.88 (24.01)
  4 Greenwood Masters-NE  'B'                         1:43.00    1:40.29  
     1) Tovar, Sammi M20                2) r:+0.27 Hui, Christopher M32   
     3) r:+0.30 Graham, David M42       4) r:+0.36 Phillips, Tom M42      
     r:+0.52  25.23       51.84 (26.61)     1:17.21 (25.37)     1:40.29 (23.08)
  5 Connecticut Masters-CT  'A'                       1:49.51    1:42.30  
     1) Matzkevich, Gregory M33         2) r:+0.54 Bachuretz, Alexei M31  
     3) r:+0.75 Duguay, Robert M31      4) r:+0.46 Gerard, William M24    
     r:+0.77  25.90       51.23 (25.33)     1:17.19 (25.96)     1:42.30 (25.11)
  6 Minuteman Masters Swim Club-NE  'A'               1:41.99    1:43.17  
     1) Lee, Joon-Ho M24                2) r:+0.62 Parsons, Edward M42    
     3) r:+0.52 Davis, William M58      4) r:+0.37 Doucet, Douglas M41    
     r:+0.55  25.75       53.95 (28.20)     1:20.33 (26.38)     1:43.17 (22.84)
 
Event 18  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:20.22   4/30/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         J LEOPOLD, S GREENWOOD, K FERGUSON, A SAETA       
     NE-LMSC: N 1:25.61        2003 NEM                                        
                         B Fehlau, J Young, B Lo-Pinto, J Eaddy            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:26.00    1:26.45  
     1) Raigla, Kaspar M28              2) r:+0.30 Kamata, Muneki M27     
     3) r:+0.13 Hansen, Scott M34       4) r:+0.32 Pretto, Jack M25       
     r:+1.71  21.50       44.08 (22.58)     1:05.47 (21.39)     1:26.45 (20.98)
  2 Charles River Masters-NE  'B'                     1:32.50    1:31.26  
     1) Russell, David M30              2) r:+0.23 Emmons, Michael M35    
     3) r:+0.11 Eaton, William M30      4) r:+0.55 Toma, Camil M40        
     r:+0.73  21.31       44.55 (23.24)     1:08.29 (23.74)     1:31.26 (22.97)
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:45.00    1:35.04  
     1) Osada, Akihiko M30              2) r:+0.34 Bauzon, Jaszver M32    
     3) r:+0.16 Coughlan, Owen M31      4) r:+0.25 Labour, Rafael M30     
     r:+1.24  23.70       47.89 (24.19)     1:11.66 (23.77)     1:35.04 (23.38)
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'Z'                   1:38.00    1:35.11  
     1) Stevens, Nate M34               2) r:+0.17 Stevens, John M37      
     3) r:+0.31 Clark, Ted M31          4) r:+0.30 McGrath, Tim M26       
     r:+0.76  22.77       45.97 (23.20)     1:12.54 (26.57)     1:35.11 (22.57)
  5 Swim Rhode Island-NE  'A'                         1:45.12    1:40.67  
     1) Osuga, Jason M37                2) r:+0.49 Sluter, Steven M42     
     3) r:+0.22 Johnson, Stephen M37    4) r:+0.32 Jaroszewicz, Matthew M2
     r:+0.59  24.11       51.13 (27.02)     1:15.83 (24.70)     1:40.67 (24.84)
 
Event 18  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 1:27.92        2001 NEM                                        
                         B Tyler, D Bosley, S Cromarty, K Stapleton        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'C'                     1:42.00    1:41.54  
     1) Baker, Henry M49                2) r:+0.50 Staats, Trent M46      
     3) r:+0.10 Alexander, Mark M58     4) r:+0.05 Giraldo, David M35     
     r:+0.64  25.60       51.56 (25.96)     1:17.61 (26.05)     1:41.54 (23.93)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'W'                   1:40.00    1:42.15  
     1) DeHart, Pieter M38              2) r:+0.35 Gillis, John M36       
     3) r:+0.16 Morse, Benjamin M45     4) r:NRT Lecrone, Timothy M44     
     r:+0.81  23.20       52.60 (29.40)     1:16.63 (24.03)     1:42.15 (25.52)
  3 Great Bay Masters-NE  'Z'                              NT    1:46.34  
     1) Cloitre, Christophe M42         2) r:+0.23 Gendreau, Edmund M54   
     3) r:+0.46 Schmuhl, Frederick M52  4) r:+0.59 Schultz, Richard M50   
     r:+1.00  27.63       51.97 (24.34)     1:19.29 (27.32)     1:46.34 (27.05)
  4 Nutmeg Masters-NE  'A'                            1:54.00    1:50.01  
     1) Siepser, Craig M44              2) r:+0.29 Johnson, William M44   
     3) r:+0.37 Tedeschi, John M56      4) r:+0.42 Hinebaugh, Carl M56    
     r:+0.95  29.42       55.82 (26.40)     1:22.27 (26.45)     1:50.01 (27.74)
 
Event 18  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
     NE-LMSC: N 1:30.10        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'E'                         1:40.20    1:39.89  
     1) Garcia, Albert M46              2) r:+0.41 Sayles, Douglas M49    
     3) r:+0.36 Gilson, Matthew M49     4) Duru, Kaan M47                 
     r:+0.76  24.55       51.47 (26.92)     1:17.18 (25.71)     1:39.89 (22.71)
  2 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:44.50    1:40.36  
     1) Carroll, Stephen M47            2) r:+0.22 DeLew, Christopher M54 
     3) r:+0.25 McDermot, Patrick M52   4) r:+0.33 Tyler, Bob M54         
     r:+0.80  23.66       50.29 (26.63)     1:17.63 (27.34)     1:40.36 (22.73)
  3 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                      NT    1:47.84  
     1) McLaughlin, Brian M61           2) r:+0.23 McClellan, John M55    
     3) r:+0.20 Beckett, Bill M58       4) r:+0.37 McMorrow, Rob M50      
     r:+0.91  29.07       55.58 (26.51)     1:22.23 (26.65)     1:47.84 (25.61)
  4 Connecticut Masters-CT  'C'                       1:55.69    1:48.02  
     1) Canning, Peter M58              2) r:+0.41 Fernandez-Duque, Eduard
     3) r:+0.37 Wyckoff, Benjamin M52   4) r:+0.43 Gunzl, Arthur M55      
     r:+0.83  29.11       57.74 (28.63)     1:23.72 (25.98)     1:48.02 (24.30)
  5 South County YMCA-NE  'A'                              NT    1:59.01  
     1) Ballou, Robert M56              2) r:+0.71 McCaffrey, Paul M62    
     3) r:+0.28 Carchedi, David M62     4) r:+0.44 Winkler, David M54     
     r:+0.79  29.11       59.48 (30.37)     1:32.02 (32.54)     1:59.01 (26.99)
  6 Minuteman Masters Swim Club-NE  'B'               2:00.99    2:03.21  
     1) Prescott, Al M48                2) r:+0.77 Keil, Mark M63         
     3) r:+0.25 Hicks, Robert M66       4) r:+0.30 Devlin, Mark M53       
     r:+0.82  30.08     1:02.71 (32.63)     1:34.35 (31.64)     2:03.21 (28.86)
  7 Charles River Masters-NE  'D'                     1:52.50    2:04.33  
     1) Wallace, Thomas M57             2) r:+0.63 Mills, Edward M48      
     3) Bliss, Frederick M54            4) r:+0.58 Henderson, Harold M66  
     r:+0.94  26.86       57.35 (30.49)     1:31.88 (34.53)     2:04.33 (32.45)
 -- Simon's Rock Pace Makers-NE  'A'                  2:00.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Olander, John M67               2) r:+0.25 Purdy, Neil M57        
     3) r:+0.36 Smith, Starbuck M73     4) r:-0.30 Johnson, Eric M53      
     r:+0.88  29.75       56.78 (27.03)     1:36.36 (39.58)          DQ (27.14)
 
Event 18  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:32.18   4/11/2009 OREGON MASTERS                             
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
     NE-LMSC: N 1:42.61        2014 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, D Syphers, A Thomas        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'B'                    2:02.99    1:50.02  
     1) Oates, David M66                2) r:+0.38 Arsenault, Paul M55    
     3) r:+0.30 Allen, Tim M63          4) r:+0.14 McCombs, Michael M60   
     r:+0.98  28.67       57.55 (28.88)     1:24.26 (26.71)     1:50.02 (25.76)
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                         2:15.00    2:13.84  
     1) Miller, Steve M62               2) r:+0.42 Read, Philip M74       
     3) r:+0.45 Lewis, John M70         4) r:NRT Kerkhove, Johan M64      
     r:+0.87  30.38     1:08.51 (38.13)   2:13.84 (1:05.33)                    
 
Event 18  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
     NE-LMSC: N 1:53.89        2017 NEM                                        
                         J Jones, R Schiller, D Epstein, F Schlicher       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'J'                   2:45.00    2:22.74  
     1) Jones, William M80              2) r:+0.57 Pride, H Douglas M75   
     3) r:+0.39 Rupert, Bill M73        4) r:+0.19 Redmon, Scott M66      
     r:+1.18  37.64     1:16.19 (38.55)     1:52.47 (36.28)     2:22.74 (30.27)
 
Event 19  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:24.76    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         N ADRIAN, K RAATZ, K KASTES, A ERVIN              
     NE-LMSC: N 1:31.62        2010 MESC                                       
                         M Ross, J Knight Beers, A Perez-Smith, M Jordan   
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'M'                   1:37.00    1:36.20  
     1) Beers, Jessica W36              2) r:+0.21 Smrcina, Erica W24     
     3) r:+0.39 Schultz, Nicholas M23   4) r:+0.11 Paquette, Sean M23     
     r:+0.79  25.16       48.39 (23.23)     1:14.63 (26.24)     1:36.20 (21.57)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:45.00    1:41.14  
     1) Hillsberg, Matthew M24          2) r:+0.25 Kim, Mingi W33         
     3) r:+0.39 Chang, Grace W26        4) r:+0.44 Hla, Jonathan M24      
     r:+0.82  23.91       51.44 (27.53)     1:17.69 (26.25)     1:41.14 (23.45)
  3 Binghamton Univ Masters-NI  'C'                   1:59.00    1:59.94  
     1) West, John M55                  2) r:+0.15 Karszes, Courtney W26  
     3) Weir, Kenneth M63               4) r:+0.71 Cotrona, Sierra W22    
     r:+0.90  31.00     1:00.17 (29.17)     1:30.00 (29.83)     1:59.94 (29.94)
 
Event 19  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:28.83   4/29/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         C BURCKLE, K KASTES, O'DONNELL-MCCARTH, A SAETA   
     NE-LMSC: N 1:35.16        2011 MESC                                       
                         W Schoellkopf, K Alcaide, A Perez-Smith, M Jordan 
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'B'                         1:44.50    1:44.92  
     1) Clancy, Timothy M25             2) r:+0.37 Bonin, Angelina W31    
     3) r:+0.44 Finati, Sara W25        4) r:+0.27 Card, Mathew M29       
     r:+0.63  24.10       54.20 (30.10)     1:21.97 (27.77)     1:44.92 (22.95)
  2 Binghamton Univ Masters-NI  'A'                   1:46.00    1:45.42  
     1) Bishop, Laura W44               2) r:+0.09 Fedorchak, Mark M29    
     3) r:+0.25 Smith, Rebecca W40      4) r:+0.45 Bishop, Christopher M44
     r:+0.90  29.29       55.77 (26.48)     1:21.74 (25.97)     1:45.42 (23.68)
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:55.00    1:47.01  
     1) Burnell, Kyle M31               2) r:+0.65 McGrail, Crystie W32   
     3) r:+0.62 Neild, Rachel W36       4) r:+0.39 Whitford, Matthew M41  
     r:+0.98  25.38       53.51 (28.13)     1:23.80 (30.29)     1:47.01 (23.21)
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                           2:08.80    1:55.28  
     1) Craffey, Joan W63               2) r:+0.24 Johnson, Elyssa W26    
     3) r:+0.25 O'Neill, Roy M54        4) r:+0.26 Taylor, Rob M38        
     r:+0.99  32.30     1:02.52 (30.22)     1:29.36 (26.84)     1:55.28 (25.92)
  5 South County YMCA-NE  'D'                         2:06.99    2:01.32  
     1) Palm, Aileene W44               2) r:+0.77 Tarasevich, Joe M25    
     3) r:+0.41 Sweenor, Brian M50      4) r:+0.69 Wilkes, Kristin W45    
     r:+0.92  33.91     1:02.92 (29.01)     1:31.92 (29.00)     2:01.32 (29.40)
 -- Worcester Area Masters-NE  'C'                    2:04.99         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Caron, Danielle W25             2) r:+0.38 Holland, Gail W58      
     3) r:+0.42 Wild, Mark M25          4) r:-0.05 Mitchell, Craig M26    
     r:+0.67  29.01     1:00.62 (31.61)     1:31.72 (31.10)          DQ (25.52)
 
Event 19  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
     NE-LMSC: N 1:36.83        1995 NEM                                        
                         B Seltzer, J Feldmann, G Wettach, D Cote          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               1:57.00    1:46.76  
     1) Samson, Vivian W40              2) r:+0.25 Hinck, Todd M44        
     3) r:+0.28 Patrick, Eric M50       4) r:+0.27 Wettach, Gayle W59     
     r:+0.89  28.54       54.17 (25.63)     1:19.54 (25.37)     1:46.76 (27.22)
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            1:47.00    1:49.69  
     1) Blood, Jonathan M51             2) r:+0.64 Hindle, Lori W41       
     3) r:+0.47 Padera, Rebecca W48     4) r:+0.38 Strehle, Andrew M47    
     r:+0.83  25.16       53.33 (28.17)     1:24.34 (31.01)     1:49.69 (25.35)
  3 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               2:02.00    2:00.73  
     1) Learned, David M46              2) r:+0.14 Holmes, Jeff M47       
     3) r:+0.37 Eggimann, Beth W55      4) r:+0.49 O'Connor, Brooke W43   
     r:+0.89  29.86       56.17 (26.31)     1:30.96 (34.79)     2:00.73 (29.77)
  4 YMCA of the North Shore-NE  'A'                        NT    2:06.98  
     1) Banker, Margaret W43            2) r:+0.33 Sullivan, John M42     
     3) r:+0.52 Zraket, Lisa W52        4) r:+0.47 Dearmin, Carl M54      
     r:+0.86  37.58     1:06.11 (28.53)     1:38.71 (32.60)     2:06.98 (28.27)
 
Event 19  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
     NE-LMSC: N 1:38.32        1998 NEM                                        
                         L Shulman, J Feldman, D Rogacki, J Hirsty         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'F'                         2:08.50    2:04.33  
     1) Elturkmani, Majed M62           2) r:+0.48 KielyKilpatrick, Caroly
     3) r:+0.53 Hitz, Kylee W48         4) r:+0.26 Dow, Paul M63          
     r:+0.91  28.58     1:00.13 (31.55)     1:32.81 (32.68)     2:04.33 (31.52)
  2 Greenwood Masters-NE  'C'                         2:12.00    2:09.53  
     1) Griczika, Joe M53               2) r:+0.61 Flynn, Sandra W51      
     3) r:+0.26 Moeckel, Melissa W50    4) r:NRT Dymek, Timothy M54       
     r:+0.70  26.70     1:05.97 (39.27)     1:40.19 (34.22)     2:09.53 (29.34)
  3 South County YMCA-NE  'C'                         2:57.33    3:10.55  
     1) Gorman, Kathleen W61            2) r:+0.75 Lovitz, Lee M71        
     3) r:NRT Angell, Warren M53        4) r:NRT Raymond, Kimberly W50    
     r:+0.97  45.23     1:34.20 (48.97)   3:10.55 (1:36.35)                    
 
Event 19  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.97   4/13/2014 SARASOTA Y SHAR                            
                         J GROSELLE, T HEDRICK, N KRYKA, D DOYLE           
     NE-LMSC: N 1:46.55        2011 NEM                                        
                         Dick Green, Beth Estel, Tracy Grilli, Mike Delaney
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'D'                         2:11.00    2:15.04  
     1) Bartl, Roland M60               2) r:+0.76 Renwick, Jacque W56    
     3) r:+0.43 Renwick, John M63       4) r:+0.72 Cheney, Jane W55       
     r:+0.81  31.51     1:10.15 (38.64)     1:43.14 (32.99)     2:15.04 (31.90)
  2 South County YMCA-NE  'A'                         2:44.97    2:34.95  
     1) Bartlett, Fred M61              2) r:+0.59 McElroy, Cheryl W59    
     3) r:+0.61 Phelan, Mary W60        4) r:+0.70 Winn, Eric M62         
     r:+0.96  38.85     1:19.54 (40.69)     1:56.43 (36.89)     2:34.95 (38.52)
 
Event 21  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
     NE-LMSC: N 5:12.97        2003 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perito, Katrina           24 NYC Hydras-MR        5:35.87    5:41.47  
     r:+0.94  30.86     1:04.14 (33.28)     1:38.29 (34.15)     2:12.77 (34.48)
        2:47.10 (34.33)     3:21.80 (34.70)     3:56.45 (34.65)     4:31.40 (34.95)
        5:06.85 (35.45)     5:41.47 (34.62)                                        
  2 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE    5:50.00    5:46.24  
     r:+0.78  30.66     1:04.23 (33.57)     1:38.63 (34.40)     2:13.46 (34.83)
        2:48.62 (35.16)     3:23.87 (35.25)     3:59.95 (36.08)     4:35.90 (35.95)
        5:11.57 (35.67)     5:46.24 (34.67)                                        
  3 Antonellis, Stephanie     22 Waterhorses-NE       5:48.50    5:52.80  
     r:+0.89  31.73     1:06.69 (34.96)     1:42.84 (36.15)     2:18.67 (35.83)
        2:54.70 (36.03)     3:30.73 (36.03)     4:07.04 (36.31)     4:42.71 (35.67)
        5:18.51 (35.80)     5:52.80 (34.29)                                        
  4 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     5:55.63    6:03.57  
     r:+0.82  32.05     1:06.33 (34.28)     1:41.25 (34.92)     2:16.96 (35.71)
        2:52.30 (35.34)     3:28.39 (36.09)     4:05.69 (37.30)     4:44.43 (38.74)
        5:24.15 (39.72)     6:03.57 (39.42)                                        
  5 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         6:12.51    6:13.21  
              33.37     1:10.36 (36.99)     1:48.24 (37.88)     2:25.73 (37.49)
        3:02.83 (37.10)     3:40.73 (37.90)     4:18.65 (37.92)     4:57.49 (38.84)
        5:35.38 (37.89)     6:13.21 (37.83)                                        
  6 Policastro, Christina     23 Granite State-NE     6:20.00    6:16.66  
     r:+0.96  33.22     1:09.54 (36.32)     1:46.38 (36.84)     2:24.06 (37.68)
        3:02.30 (38.24)     3:41.28 (38.98)     4:20.57 (39.29)     4:59.98 (39.41)
        5:38.86 (38.88)     6:16.66 (37.80)                                        
  7 Lajeunesse, Brianna       23 Andover YMCA-NE      8:00.00    7:46.17  
     r:+1.02  39.94     1:24.70 (44.76)     2:12.91 (48.21)     3:00.91 (48.00)
        3:49.10 (48.19)     4:37.93 (48.83)     5:26.23 (48.30)     6:14.10 (47.87)
        7:02.59 (48.49)     7:46.17 (43.58)                                        
 
Event 21  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
     NE-LMSC: N 5:14.36        2011 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Happ, Megan               25 Red Tide-MR          5:30.00    5:27.68  
     r:+0.82  30.46     1:03.05 (32.59)     1:36.05 (33.00)     2:09.18 (33.13)
        2:42.50 (33.32)     3:15.84 (33.34)     3:49.20 (33.36)     4:22.81 (33.61)
        4:55.88 (33.07)     5:27.68 (31.80)                                        
  2 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     5:44.49    5:32.50  
              29.99     1:02.81 (32.82)     1:36.39 (33.58)     2:10.35 (33.96)
        2:44.38 (34.03)     3:18.61 (34.23)     3:52.37 (33.76)     4:25.87 (33.50)
        4:59.36 (33.49)     5:32.50 (33.14)                                        
  3 Lee, Alexandra            29 Charles River-NE     5:35.99    5:34.10  
     r:+0.77  30.86     1:04.08 (33.22)     1:37.69 (33.61)     2:11.31 (33.62)
        2:45.12 (33.81)     3:18.90 (33.78)     3:52.84 (33.94)     4:26.56 (33.72)
        5:00.61 (34.05)     5:34.10 (33.49)                                        
  4 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     5:40.17    5:34.35  
              29.69     1:02.17 (32.48)     1:35.39 (33.22)     2:09.06 (33.67)
        2:43.11 (34.05)     3:17.77 (34.66)     3:52.48 (34.71)     4:27.27 (34.79)
        5:01.65 (34.38)     5:34.35 (32.70)                                        
  5 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   5:55.24    5:42.00  
     r:+0.71  31.21     1:05.56 (34.35)     1:40.52 (34.96)     2:15.50 (34.98)
        2:50.26 (34.76)     3:25.11 (34.85)     3:59.90 (34.79)     4:33.94 (34.04)
        5:08.21 (34.27)     5:42.00 (33.79)                                        
  6 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    5:56.00    5:53.36  
     r:+0.89  31.50     1:06.11 (34.61)     1:41.44 (35.33)     2:17.01 (35.57)
        2:52.78 (35.77)     3:28.91 (36.13)     4:05.28 (36.37)     4:41.69 (36.41)
        5:18.18 (36.49)     5:53.36 (35.18)                                        
  7 Stewart, Corri            28 Charles River-NE     6:04.39    5:56.59  
     r:+0.62  31.86     1:07.15 (35.29)     1:43.88 (36.73)     2:20.04 (36.16)
        2:56.70 (36.66)     3:33.01 (36.31)     4:09.52 (36.51)     4:45.57 (36.05)
        5:21.79 (36.22)     5:56.59 (34.80)                                        
  8 Davis, Jessica            25 Connecticut-CT       5:11.00    5:59.60  
     r:+0.89  31.53     1:04.91 (33.38)     1:39.56 (34.65)     2:15.10 (35.54)
        2:51.57 (36.47)     3:29.63 (38.06)     4:07.28 (37.65)     4:45.57 (38.29)
        5:23.55 (37.98)     5:59.60 (36.05)                                        
  9 Martins, Ashley           29 Waterhorses-NE       6:15.00    6:01.27  
              33.44     1:09.09 (35.65)     1:45.34 (36.25)     2:21.63 (36.29)
        2:58.64 (37.01)     3:35.51 (36.87)     4:12.45 (36.94)     4:49.54 (37.09)
        5:26.16 (36.62)     6:01.27 (35.11)                                        
 10 Weas, Sarah               29 BU Masters-NE        6:10.00    6:10.63  
              32.55     1:08.54 (35.99)     1:45.33 (36.79)     2:23.19 (37.86)
        3:01.08 (37.89)     3:38.82 (37.74)     4:16.93 (38.11)     4:55.36 (38.43)
        5:34.03 (38.67)     6:10.63 (36.60)                                        
 11 Stevens, Carrie           27 Bearcat Masters-MR   8:00.00    6:32.29  
     r:+0.99  33.92     1:11.79 (37.87)     1:51.65 (39.86)     2:32.48 (40.83)
        3:13.35 (40.87)     3:54.48 (41.13)     4:35.20 (40.72)     5:15.45 (40.25)
        5:55.95 (40.50)     6:32.29 (36.34)                                        
 12 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    6:55.00    6:44.32  
     r:+0.92  35.78     1:16.52 (40.74)     1:58.58 (42.06)     2:40.64 (42.06)
        3:22.42 (41.78)     4:03.97 (41.55)     4:45.14 (41.17)     5:26.12 (40.98)
        6:07.43 (41.31)     6:44.32 (36.89)                                        
 13 Verry, Josselyn           26 Charles River-NE     6:45.00    7:11.27  
     r:+0.92  37.12     1:19.01 (41.89)     2:02.87 (43.86)     2:47.36 (44.49)
        3:32.19 (44.83)     4:16.99 (44.80)     5:01.56 (44.57)     5:45.58 (44.02)
        6:29.60 (44.02)     7:11.27 (41.67)                                        
 14 Guardino, Morgan          28 Connecticut-CT       6:56.59    7:21.28  
     r:+1.02  36.61     1:17.75 (41.14)     2:00.39 (42.64)     2:44.36 (43.97)
        3:29.85 (45.49)     4:16.09 (46.24)     5:03.22 (47.13)     5:50.47 (47.25)
        6:36.92 (46.45)     7:21.28 (44.36)                                        
 15 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE     9:45.00    7:32.50  
     r:+1.94  37.40     1:20.58 (43.18)     2:06.25 (45.67)     2:52.57 (46.32)
        3:39.00 (46.43)     4:26.28 (47.28)     5:13.77 (47.49)     6:01.63 (47.86)
        6:48.47 (46.84)     7:32.50 (44.03)                                        
 16 Warren-Shriner, Paige     25 Liquid Assets-NE     8:22.62    8:01.56  
     r:+0.92  42.78     1:29.05 (46.27)     2:17.71 (48.66)     3:06.77 (49.06)
        3:55.80 (49.03)     4:44.98 (49.18)     5:34.63 (49.65)     6:24.61 (49.98)
        7:13.55 (48.94)     8:01.56 (48.01)                                        
 17 Peterson, Rachel          25 Swim RI-NE           8:33.58    8:51.35  
              48.06     1:38.71 (50.65)     2:31.20 (52.49)     3:24.55 (53.35)
        4:18.47 (53.92)     5:12.57 (54.10)     6:07.03 (54.46)     7:02.14 (55.11)
        7:58.17 (56.03)     8:51.35 (53.18)                                        
 18 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT      10:08.00    9:35.27  
     r:+1.21  45.39     1:36.41 (51.02)     2:32.40 (55.99)     3:31.29 (58.89)
      4:31.98 (1:00.69)   5:33.15 (1:01.17)   6:34.16 (1:01.01)   7:37.39 (1:03.23)
        8:36.81 (59.42)     9:35.27 (58.46)                                        
 19 White, Jessica            26 Worcester Area-NE   11:30.00   11:07.35  
     r:+0.86  54.81   1:58.62 (1:03.81)   3:04.86 (1:06.24)   4:14.54 (1:09.68)
      5:24.14 (1:09.60)   6:35.33 (1:11.19)   7:44.68 (1:09.35)   8:56.67 (1:11.99)
     10:08.76 (1:12.09)    11:07.35 (58.59)                                        
 
Event 21  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
     NE-LMSC: N 5:17.32        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curbeau, Kaitlin          31 Unattached NE-NE     5:40.00    5:35.10  
              30.38     1:03.01 (32.63)     1:36.47 (33.46)     2:10.19 (33.72)
        2:44.16 (33.97)     3:18.32 (34.16)     3:52.72 (34.40)     4:26.89 (34.17)
        5:01.35 (34.46)     5:35.10 (33.75)                                        
  2 Honrath, Danielle         32 Red Tide-MR          5:30.00    5:36.33  
     r:+0.80  30.90     1:03.91 (33.01)     1:37.47 (33.56)     2:11.33 (33.86)
        2:45.29 (33.96)     3:19.42 (34.13)     3:53.71 (34.29)     4:28.09 (34.38)
        5:02.54 (34.45)     5:36.33 (33.79)                                        
  3 Bernstein, Heather        31 Connecticut-CT       5:58.70    5:50.82  
     r:+0.74  32.99     1:08.13 (35.14)     1:43.75 (35.62)     2:18.98 (35.23)
        2:54.29 (35.31)     3:29.72 (35.43)     4:05.10 (35.38)     4:40.70 (35.60)
        5:16.11 (35.41)     5:50.82 (34.71)                                        
  4 Harrington, Brittany      33 Maine Masters-NE     5:56.77    5:51.00  
     r:+0.73  31.96     1:06.10 (34.14)     1:41.20 (35.10)     2:16.78 (35.58)
        2:52.36 (35.58)     3:28.01 (35.65)     4:04.01 (36.00)     4:39.91 (35.90)
        5:15.86 (35.95)     5:51.00 (35.14)                                        
  5 Gray, Lindsay             31 Great Bay-NE         5:38.00    5:53.26  
              30.66     1:04.50 (33.84)     1:39.16 (34.66)     2:14.53 (35.37)
        2:50.38 (35.85)     3:27.01 (36.63)     4:03.85 (36.84)     4:40.69 (36.84)
        5:17.23 (36.54)     5:53.26 (36.03)                                        
  6 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   6:15.00    5:59.18  
     r:+0.81  32.09     1:06.88 (34.79)     1:42.77 (35.89)     2:19.19 (36.42)
        2:55.80 (36.61)     3:32.70 (36.90)     4:10.01 (37.31)     4:47.58 (37.57)
        5:23.83 (36.25)     5:59.18 (35.35)                                        
  7 Chaizy, Gabrielle         33 Bearcat Masters-MR   6:00.00    6:04.96  
     r:+0.85  31.97     1:07.71 (35.74)     1:44.79 (37.08)     2:21.89 (37.10)
        2:59.29 (37.40)     3:37.03 (37.74)     4:14.57 (37.54)     4:51.93 (37.36)
        5:28.93 (37.00)     6:04.96 (36.03)                                        
  8 Wolf, Jenny               34 Minuteman-NE         7:00.00    6:13.44  
     r:+0.80  34.38     1:11.32 (36.94)     1:48.85 (37.53)     2:26.61 (37.76)
        3:04.82 (38.21)     3:42.53 (37.71)     4:20.63 (38.10)     4:59.04 (38.41)
        5:37.12 (38.08)     6:13.44 (36.32)                                        
  9 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      6:15.53    6:13.71  
     r:+0.93  33.69     1:11.09 (37.40)     1:49.23 (38.14)     2:27.17 (37.94)
        3:05.00 (37.83)     3:42.82 (37.82)     4:20.65 (37.83)     4:58.41 (37.76)
        5:36.52 (38.11)     6:13.71 (37.19)                                        
 10 Burgos, Jennifer          31 Tech Masters-NE      6:15.00    6:15.82  
              33.51     1:10.11 (36.60)     1:48.12 (38.01)     2:26.30 (38.18)
        3:04.42 (38.12)     3:42.97 (38.55)     4:21.31 (38.34)     5:00.16 (38.85)
        5:38.45 (38.29)     6:15.82 (37.37)                                        
 11 Boxer, Lisa               30 Simmons-NE           6:50.00    6:57.85  
     r:+1.32  37.81     1:18.00 (40.19)     1:59.94 (41.94)     2:42.43 (42.49)
        3:25.36 (42.93)     4:08.17 (42.81)     4:51.09 (42.92)     5:34.23 (43.14)
        6:17.23 (43.00)     6:57.85 (40.62)                                        
 12 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE     6:33.00    6:58.81  
     r:+1.01  36.50     1:16.77 (40.27)     1:58.97 (42.20)     2:41.44 (42.47)
        3:24.30 (42.86)     4:07.67 (43.37)     4:50.65 (42.98)     5:33.97 (43.32)
        6:16.96 (42.99)     6:58.81 (41.85)                                        
 13 Teixeira, Marianne        33 Swim RI-NE           7:05.00    7:10.43  
     r:+0.92  35.36     1:15.15 (39.79)     1:56.96 (41.81)     2:39.78 (42.82)
        3:23.74 (43.96)     4:08.46 (44.72)     4:54.28 (45.82)     5:40.07 (45.79)
        6:25.74 (45.67)     7:10.43 (44.69)                                        
 14 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT       7:35.00    7:26.71  
     r:+1.00  38.55     1:22.00 (43.45)     2:06.50 (44.50)     2:51.24 (44.74)
        3:36.64 (45.40)     4:22.54 (45.90)     5:08.83 (46.29)     5:55.38 (46.55)
        6:41.85 (46.47)     7:26.71 (44.86)                                        
 15 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE         7:30.00    7:30.26  
     r:+0.97  39.28     1:23.83 (44.55)     2:09.23 (45.40)     2:54.33 (45.10)
        3:39.93 (45.60)     4:26.23 (46.30)     5:12.65 (46.42)     5:58.65 (46.00)
        6:44.81 (46.16)     7:30.26 (45.45)                                        
 16 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE  7:43.00    7:31.55  
     r:+1.01  38.61     1:22.37 (43.76)     2:07.38 (45.01)     2:53.65 (46.27)
        3:39.58 (45.93)     4:26.12 (46.54)     5:12.72 (46.60)     5:59.61 (46.89)
        6:46.25 (46.64)     7:31.55 (45.30)                                        
 17 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE         7:30.00    7:32.59  
     r:+0.88  40.27     1:23.65 (43.38)     2:08.46 (44.81)     2:53.91 (45.45)
        3:40.13 (46.22)     4:26.45 (46.32)     5:13.20 (46.75)     6:00.53 (47.33)
        6:47.57 (47.04)     7:32.59 (45.02)                                        
 18 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT       7:46.00    7:39.02  
     r:+0.86  43.27     1:30.27 (47.00)     2:17.07 (46.80)     3:03.57 (46.50)
        3:49.71 (46.14)     4:36.46 (46.75)     5:23.09 (46.63)     6:10.06 (46.97)
        6:56.78 (46.72)     7:39.02 (42.24)                                        
 19 Guardino, Kaitlyn         30 Connecticut-CT       6:56.59    7:49.88  
     r:+1.01  38.03     1:20.30 (42.27)     2:06.48 (46.18)     2:54.49 (48.01)
        3:43.18 (48.69)     4:33.13 (49.95)     5:23.26 (50.13)     6:13.24 (49.98)
        7:02.84 (49.60)     7:49.88 (47.04)                                        
 20 Littee, Danielle          34 Charles River-NE     7:30.00    7:59.82  
     r:+0.80  16.90       38.55 (21.65)   2:06.03 (1:27.48)     2:53.94 (47.91)
        3:43.93 (49.99)     4:34.35 (50.42)     5:26.07 (51.72)     6:17.80 (51.73)
        7:09.54 (51.74)     7:59.82 (50.28)                                        
 21 King, Sarah               33 Adirondack-AD       11:00.00   10:59.45  
     r:+1.54  52.67   1:55.15 (1:02.48)   3:02.16 (1:07.01)   4:10.51 (1:08.35)
      5:18.74 (1:08.23)   6:27.82 (1:09.08)   7:36.98 (1:09.16)   8:45.69 (1:08.71)
      9:54.22 (1:08.53)  10:59.45 (1:05.23)                                        
 
Event 21  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:18.29        2008 Dori Miller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          37 Charles River-NE     5:28.00    5:30.17  
     r:+0.85  30.92     1:04.15 (33.23)     1:37.73 (33.58)     2:11.30 (33.57)
        2:44.73 (33.43)     3:17.82 (33.09)     3:50.84 (33.02)     4:24.12 (33.28)
        4:56.98 (32.86)     5:30.17 (33.19)                                        
  2 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     5:35.00    5:40.65  
     r:+0.84  30.16     1:03.33 (33.17)     1:37.25 (33.92)     2:12.04 (34.79)
        2:46.53 (34.49)     3:21.76 (35.23)     3:56.70 (34.94)     4:31.65 (34.95)
        5:06.55 (34.90)     5:40.65 (34.10)                                        
  3 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     5:41.17    5:43.53  
              30.89     1:04.90 (34.01)     1:39.90 (35.00)     2:15.27 (35.37)
        2:50.63 (35.36)     3:25.83 (35.20)     4:00.77 (34.94)     4:36.19 (35.42)
        5:10.53 (34.34)     5:43.53 (33.00)                                        
  4 Carroll, Erica            37 BU Masters-NE        5:40.00    5:45.74  
              31.55     1:05.17 (33.62)     1:39.01 (33.84)     2:13.20 (34.19)
        2:47.73 (34.53)     3:22.73 (35.00)     3:58.37 (35.64)     4:34.64 (36.27)
        5:10.62 (35.98)     5:45.74 (35.12)                                        
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         6:10.00    5:51.94  
     r:+0.94  31.28     1:05.85 (34.57)     1:40.78 (34.93)     2:16.19 (35.41)
        2:52.15 (35.96)     3:28.36 (36.21)     4:04.40 (36.04)     4:40.61 (36.21)
        5:16.97 (36.36)     5:51.94 (34.97)                                        
  6 De Hart, Jenny            39 Maine Masters-NE     5:53.04    5:52.69  
     r:+0.68  30.72     1:04.73 (34.01)     1:39.49 (34.76)     2:14.61 (35.12)
        2:50.02 (35.41)     3:25.69 (35.67)     4:01.64 (35.95)     4:38.58 (36.94)
        5:15.65 (37.07)     5:52.69 (37.04)                                        
  7 Doleski, Shannon          35 Minuteman-NE         6:00.00    6:16.13  
     r:+1.03  33.39     1:09.06 (35.67)     1:46.13 (37.07)     2:23.94 (37.81)
        3:01.81 (37.87)     3:40.14 (38.33)     4:18.98 (38.84)     4:57.89 (38.91)
        5:37.16 (39.27)     6:16.13 (38.97)                                        
  8 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE     6:16.77    6:18.65  
     r:+0.83  33.88     1:11.57 (37.69)     1:50.34 (38.77)     2:29.74 (39.40)
        3:08.80 (39.06)     3:47.92 (39.12)     4:26.18 (38.26)     5:04.66 (38.48)
        5:42.68 (38.02)     6:18.65 (35.97)                                        
  9 Sullivan, Hilary          36 Simmons-NE           6:45.00    6:28.02  
     r:+1.03  34.58     1:12.80 (38.22)     1:52.45 (39.65)     2:32.34 (39.89)
        3:12.37 (40.03)     3:51.76 (39.39)     4:31.22 (39.46)     5:11.01 (39.79)
        5:50.34 (39.33)     6:28.02 (37.68)                                        
 10 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     6:23.00    6:28.08  
     r:+0.97  35.16     1:12.21 (37.05)     1:50.47 (38.26)     2:29.97 (39.50)
        3:09.54 (39.57)     3:49.44 (39.90)     4:29.42 (39.98)     5:09.04 (39.62)
        5:48.98 (39.94)     6:28.08 (39.10)                                        
 11 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   6:45.40    6:39.32  
     r:+0.89  34.47     1:12.60 (38.13)     1:53.22 (40.62)     2:34.41 (41.19)
        3:15.85 (41.44)     3:56.93 (41.08)     4:38.02 (41.09)     5:19.15 (41.13)
        6:00.09 (40.94)     6:39.32 (39.23)                                        
 12 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           6:57.00    6:52.10  
     r:+0.92  36.53     1:17.56 (41.03)     1:59.90 (42.34)     2:42.43 (42.53)
        3:24.76 (42.33)     4:06.84 (42.08)     4:49.14 (42.30)     5:31.35 (42.21)
        6:12.89 (41.54)     6:52.10 (39.21)                                        
 13 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR          8:10.64    8:43.28  
     r:+0.99  44.15     1:34.68 (50.53)     2:26.79 (52.11)     3:20.88 (54.09)
        4:16.35 (55.47)     5:11.75 (55.40)     6:05.26 (53.51)     6:59.78 (54.52)
        7:53.02 (53.24)     8:43.28 (50.26)                                        
 
Event 21  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:19.57        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parent, Amy               41 Unattached NE-NE     5:29.41    5:28.10  
     r:+0.92  29.65     1:01.14 (31.49)     1:33.52 (32.38)     2:06.53 (33.01)
        2:39.76 (33.23)     3:13.26 (33.50)     3:47.21 (33.95)     4:21.12 (33.91)
        4:55.11 (33.99)     5:28.10 (32.99)                                        
  2 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     5:37.51    5:44.15  
              30.92     1:04.19 (33.27)     1:38.20 (34.01)     2:12.98 (34.78)
        2:48.34 (35.36)     3:24.30 (35.96)     4:00.56 (36.26)     4:36.66 (36.10)
        5:11.75 (35.09)     5:44.15 (32.40)                                        
  3 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE           5:48.25    5:46.52  
              31.01     1:05.04 (34.03)     1:40.02 (34.98)     2:15.63 (35.61)
        2:50.86 (35.23)     3:26.17 (35.31)     4:01.41 (35.24)     4:36.73 (35.32)
        5:12.08 (35.35)     5:46.52 (34.44)                                        
  4 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE     5:50.00    5:56.89  
     r:+0.92  31.05     1:05.27 (34.22)     1:40.83 (35.56)     2:17.37 (36.54)
        2:53.68 (36.31)     3:30.05 (36.37)     4:06.91 (36.86)     4:43.69 (36.78)
        5:20.91 (37.22)     5:56.89 (35.98)                                        
  5 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     6:23.45    5:58.64  
     r:+0.88  32.57     1:07.80 (35.23)     1:43.54 (35.74)     2:19.75 (36.21)
        2:56.35 (36.60)     3:33.18 (36.83)     4:10.05 (36.87)     4:46.92 (36.87)
        5:23.24 (36.32)     5:58.64 (35.40)                                        
  6 Morin, Jen                42 Swim RI-NE           6:27.20    6:11.78  
     r:+0.86  31.41     1:06.55 (35.14)     1:43.24 (36.69)     2:21.06 (37.82)
        2:58.98 (37.92)     3:37.42 (38.44)     4:15.98 (38.56)     4:54.94 (38.96)
        5:33.74 (38.80)     6:11.78 (38.04)                                        
  7 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE  6:14.00    6:17.70  
              33.89     1:10.60 (36.71)     1:48.46 (37.86)     2:26.67 (38.21)
        3:05.13 (38.46)     3:43.65 (38.52)     4:22.63 (38.98)     5:01.35 (38.72)
        5:40.03 (38.68)     6:17.70 (37.67)                                        
  8 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    6:55.17    6:49.03  
     r:+0.92  34.94     1:13.14 (38.20)     1:53.51 (40.37)     2:35.36 (41.85)
        3:18.15 (42.79)     4:01.32 (43.17)     4:43.09 (41.77)     5:25.83 (42.74)
        6:07.83 (42.00)     6:49.03 (41.20)                                        
  9 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    6:50.00    6:53.13  
     r:+0.93  39.27     1:20.02 (40.75)     2:01.83 (41.81)     2:44.04 (42.21)
        3:26.06 (42.02)     4:07.82 (41.76)     4:50.04 (42.22)     5:31.49 (41.45)
        6:12.93 (41.44)     6:53.13 (40.20)                                        
 10 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       7:50.53    7:34.93  
     r:+1.26  43.06     1:28.82 (45.76)     2:15.52 (46.70)     3:02.18 (46.66)
        3:49.26 (47.08)     4:34.24 (44.98)     5:19.94 (45.70)     6:06.42 (46.48)
        6:51.98 (45.56)     7:34.93 (42.95)                                        
 11 Sherrill, Delsey          40 Minuteman-NE         8:29.80    7:46.74  
     r:+0.97  36.72     1:21.24 (44.52)     2:09.95 (48.71)     2:59.58 (49.63)
        3:48.17 (48.59)     4:37.32 (49.15)     5:26.00 (48.68)     6:15.35 (49.35)
        7:03.20 (47.85)     7:46.74 (43.54)                                        
 12 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE  9:00.00    8:33.89  
     r:+0.94  44.51     1:33.85 (49.34)     2:24.22 (50.37)                    
            4:08.71 ( )     5:02.29 (53.58)     5:56.05 (53.76)     6:50.30 (54.25)
        7:43.85 (53.55)     8:33.89 (50.04)                                        
 13 Fung, Deborah             42 Red Tide-MR         10:25.00    8:58.58  
              44.73     1:34.32 (49.59)     2:27.04 (52.72)     3:21.83 (54.79)
        4:15.78 (53.95)     5:10.00 (54.22)     6:07.08 (57.08)     7:03.72 (56.64)
        8:01.59 (57.87)     8:58.58 (56.99)                                        
 14 Sweet, Jill               44 Simon's Rock-NE      9:15.84    8:58.80  
     r:+1.13  47.08     1:39.28 (52.20)     2:34.69 (55.41)     3:30.45 (55.76)
        4:26.28 (55.83)     5:21.97 (55.69)     6:17.95 (55.98)     7:12.73 (54.78)
        8:07.50 (54.77)     8:58.80 (51.30)                                        
 15 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT       9:30.00    9:40.70  
              46.71     1:40.96 (54.25)     2:38.94 (57.98)   3:38.98 (1:00.04)
      4:39.82 (1:00.84)   5:40.83 (1:01.01)   6:42.22 (1:01.39)   7:42.44 (1:00.22)
      8:43.81 (1:01.37)     9:40.70 (56.89)                                        
 
Event 21  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:30.55        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE  6:15.20    6:08.07  
     r:+0.90  32.29     1:08.21 (35.92)     1:45.30 (37.09)     2:22.98 (37.68)
        3:00.79 (37.81)     3:39.20 (38.41)     4:15.84 (36.64)     4:52.84 (37.00)
        5:30.43 (37.59)     6:08.07 (37.64)                                        
  2 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    7:02.89    6:08.57  
     r:+0.90  33.28     1:09.96 (36.68)     1:47.47 (37.51)     2:24.91 (37.44)
        3:02.41 (37.50)     3:40.04 (37.63)     4:17.55 (37.51)     4:55.34 (37.79)
        5:32.55 (37.21)     6:08.57 (36.02)                                        
  3 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           6:12.38    6:09.85  
              32.78     1:08.97 (36.19)     1:46.04 (37.07)     2:23.71 (37.67)
        3:01.73 (38.02)     3:39.98 (38.25)     4:18.62 (38.64)     4:57.06 (38.44)
        5:34.68 (37.62)     6:09.85 (35.17)                                        
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    6:32.32    6:17.85  
     r:+0.98  32.91     1:08.67 (35.76)     1:45.98 (37.31)     2:23.97 (37.99)
        3:02.23 (38.26)     3:41.04 (38.81)     4:20.28 (39.24)     4:59.90 (39.62)
        5:39.29 (39.39)     6:17.85 (38.56)                                        
  5 Garland, Sue              47 Charles River-NE     6:33.98    6:18.84  
     r:+0.85  32.74     1:08.74 (36.00)     1:45.47 (36.73)     2:24.23 (38.76)
        3:03.22 (38.99)     3:42.37 (39.15)     4:21.79 (39.42)     5:01.11 (39.32)
        5:40.50 (39.39)     6:18.84 (38.34)                                        
  6 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           6:28.00    6:23.45  
     r:+0.77  32.97     1:10.13 (37.16)     1:49.27 (39.14)     2:28.97 (39.70)
        3:08.20 (39.23)     3:47.98 (39.78)     4:27.25 (39.27)     5:07.18 (39.93)
        5:46.51 (39.33)     6:23.45 (36.94)                                        
  7 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     6:57.38    6:46.59  
     r:+0.97  36.94     1:16.66 (39.72)     1:57.46 (40.80)     2:39.03 (41.57)
        3:20.19 (41.16)     4:01.46 (41.27)     4:43.02 (41.56)     5:25.64 (42.62)
        6:07.11 (41.47)     6:46.59 (39.48)                                        
  8 Wolf, Sara                48 Auburn Masters-SE    7:03.71    7:03.15  
     r:+0.82  36.62     1:16.90 (40.28)     1:59.00 (42.10)     2:41.20 (42.20)
        3:24.00 (42.80)     4:07.37 (43.37)     4:50.85 (43.48)     5:35.28 (44.43)
        6:19.17 (43.89)     7:03.15 (43.98)                                        
  9 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE     7:10.00    7:06.37  
     r:+0.99  39.30     1:22.41 (43.11)     2:05.87 (43.46)     2:49.38 (43.51)
        3:32.97 (43.59)     4:16.70 (43.73)     4:59.74 (43.04)     5:42.97 (43.23)
        6:25.95 (42.98)     7:06.37 (40.42)                                        
 10 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE    7:33.00    7:17.97  
     r:+0.93  39.28     1:23.46 (44.18)     2:07.62 (44.16)     2:52.09 (44.47)
        3:36.18 (44.09)     4:20.29 (44.11)     5:04.60 (44.31)     5:49.32 (44.72)
        6:33.86 (44.54)     7:17.97 (44.11)                                        
 
Event 21  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:14.56   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 5:36.23        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearl, Carol              51 Charles River-NE     6:03.00    5:58.61  
     r:+0.86  31.47     1:06.56 (35.09)     1:42.73 (36.17)     2:19.84 (37.11)
        2:56.53 (36.69)     3:33.18 (36.65)     4:09.72 (36.54)     4:46.05 (36.33)
        5:22.28 (36.23)     5:58.61 (36.33)                                        
  2 Walton, Mary              50 Swim RI-NE           6:04.06    6:07.53  
     r:+0.85  33.23     1:09.40 (36.17)     1:46.45 (37.05)     2:24.08 (37.63)
        3:01.40 (37.32)     3:39.15 (37.75)     4:16.62 (37.47)     4:54.14 (37.52)
        5:31.02 (36.88)     6:07.53 (36.51)                                        
  3 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         6:20.50    6:09.59  
     r:+0.87  33.42     1:09.52 (36.10)     1:46.03 (36.51)     2:23.15 (37.12)
        3:00.69 (37.54)     3:38.31 (37.62)     4:16.19 (37.88)     4:54.17 (37.98)
        5:31.94 (37.77)     6:09.59 (37.65)                                        
  4 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE    6:10.50    6:15.80  
              33.58     1:10.45 (36.87)     1:48.50 (38.05)     2:26.75 (38.25)
        3:05.29 (38.54)     3:44.07 (38.78)     4:22.21 (38.14)     5:01.56 (39.35)
        5:39.71 (38.15)     6:15.80 (36.09)                                        
  5 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      6:20.89    6:22.23  
     r:+1.02  33.27     1:10.99 (37.72)     1:50.27 (39.28)     2:29.56 (39.29)
        3:09.23 (39.67)     3:48.42 (39.19)     4:28.03 (39.61)     5:07.09 (39.06)
        5:45.96 (38.87)     6:22.23 (36.27)                                        
  6 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE     7:07.00    6:32.88  
     r:+0.98  35.94     1:14.70 (38.76)     1:53.92 (39.22)     2:33.03 (39.11)
        3:12.81 (39.78)     3:52.51 (39.70)     4:32.72 (40.21)     5:13.12 (40.40)
        5:53.63 (40.51)     6:32.88 (39.25)                                        
  7 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    6:40.50    6:44.67  
     r:+0.90  36.13     1:16.15 (40.02)     1:57.27 (41.12)     2:39.77 (42.50)
        3:21.24 (41.47)                                                 5:23.97 ( )
        6:05.31 (41.34)     6:44.67 (39.36)                                        
  8 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE     6:59.24    6:53.38  
     r:+0.93  38.08     1:19.38 (41.30)     2:01.44 (42.06)     2:43.81 (42.37)
        3:25.99 (42.18)     4:07.86 (41.87)     4:49.98 (42.12)     5:31.63 (41.65)
        6:13.57 (41.94)     6:53.38 (39.81)                                        
  9 Donovan, Kim              53 ABC Masters-NE       7:20.00    7:04.37  
     r:+0.91  39.13     1:21.35 (42.22)     2:05.05 (43.70)     2:49.04 (43.99)
        3:33.26 (44.22)     4:16.97 (43.71)     5:00.20 (43.23)     5:43.79 (43.59)
        6:26.34 (42.55)     7:04.37 (38.03)                                        
 10 Scher, Elisa              50 Y of North Shore-NE  8:00.00    7:23.75  
     r:+1.11  38.20     1:20.18 (41.98)     2:04.49 (44.31)     2:50.19 (45.70)
        3:35.88 (45.69)     4:21.59 (45.71)     5:07.54 (45.95)     5:52.87 (45.33)
        6:38.32 (45.45)     7:23.75 (45.43)                                        
 11 Goldsmith, Louise         54 Simon's Rock-NE      7:16.00    7:33.61  
     r:+1.00  40.89     1:26.41 (45.52)     2:12.25 (45.84)     2:59.36 (47.11)
        3:46.20 (46.84)     4:32.59 (46.39)     5:18.77 (46.18)     6:04.00 (45.23)
        6:49.68 (45.68)     7:33.61 (43.93)                                        
 12 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    7:40.00    7:55.05  
     r:+1.28  45.61     1:31.71 (46.10)     2:19.65 (47.94)     3:07.94 (48.29)
        3:56.62 (48.68)     4:45.34 (48.72)     5:33.15 (47.81)     6:20.44 (47.29)
        7:07.77 (47.33)     7:55.05 (47.28)                                        
 13 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE         8:26.04    7:59.65  
     r:+1.22  40.61     1:27.53 (46.92)     2:16.08 (48.55)     3:05.13 (49.05)
        3:54.33 (49.20)     4:43.75 (49.42)     5:32.89 (49.14)     6:21.93 (49.04)
        7:11.94 (50.01)     7:59.65 (47.71)                                        
 14 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         8:35.16    8:12.65  
     r:+0.99  39.67     1:23.90 (44.23)     2:11.13 (47.23)     3:00.84 (49.71)
        3:51.22 (50.38)     4:42.08 (50.86)     5:33.91 (51.83)     6:26.51 (52.60)
        7:19.64 (53.13)     8:12.65 (53.01)                                        
 15 Beconi, Maria             53 Minuteman-NE         9:00.00    8:35.97  
              48.04     1:39.61 (51.57)     2:32.10 (52.49)     3:24.19 (52.09)
        4:17.44 (53.25)     5:10.31 (52.87)     6:02.16 (51.85)     6:54.27 (52.11)
        7:46.61 (52.34)     8:35.97 (49.36)                                        
 16 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    8:20.00    8:40.56  
     r:+1.18  44.07     1:33.32 (49.25)     2:24.76 (51.44)     3:17.92 (53.16)
        4:12.01 (54.09)     5:05.73 (53.72)     5:58.95 (53.22)     6:53.52 (54.57)
        7:47.60 (54.08)     8:40.56 (52.96)                                        
 
Event 21  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:44.55        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy             59 Granite State-NE     6:00.54    6:08.85  
     r:+0.83  32.98     1:09.15 (36.17)     1:45.97 (36.82)     2:22.93 (36.96)
        3:00.33 (37.40)     3:37.90 (37.57)     4:15.84 (37.94)     4:54.13 (38.29)
        5:32.18 (38.05)     6:08.85 (36.67)                                        
  2 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE  6:12.00    6:16.34  
              33.36     1:09.66 (36.30)     1:47.21 (37.55)     2:25.14 (37.93)
        3:03.52 (38.38)     3:41.96 (38.44)     4:20.74 (38.78)     4:59.49 (38.75)
        5:38.64 (39.15)     6:16.34 (37.70)                                        
  3 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  6:20.19    6:19.21  
     r:+1.00  34.29     1:11.37 (37.08)     1:49.89 (38.52)     2:28.98 (39.09)
        3:07.31 (38.33)     3:45.88 (38.57)     4:24.92 (39.04)     5:03.99 (39.07)
        5:42.29 (38.30)     6:19.21 (36.92)                                        
  4 Stokes, Karin             56 Granite State-NE     6:30.00    6:31.87  
     r:+0.72  35.97     1:15.18 (39.21)     1:55.35 (40.17)     2:35.83 (40.48)
        3:15.98 (40.15)     3:55.97 (39.99)     4:35.48 (39.51)     5:14.77 (39.29)
        5:53.89 (39.12)     6:31.87 (37.98)                                        
  5 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE  6:39.00    6:35.47  
     r:+1.01  35.37     1:14.37 (39.00)     1:54.72 (40.35)     2:35.16 (40.44)
        3:15.24 (40.08)     3:55.32 (40.08)     4:35.73 (40.41)     5:16.09 (40.36)
        5:56.05 (39.96)     6:35.47 (39.42)                                        
  6 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         6:37.36    6:42.22  
     r:+0.86  33.97     1:12.93 (38.96)     1:53.45 (40.52)     2:34.34 (40.89)
        3:15.65 (41.31)     3:57.63 (41.98)     4:39.52 (41.89)     5:21.21 (41.69)
        6:02.02 (40.81)     6:42.22 (40.20)                                        
  7 Fries, Beth               59 Maine Masters-NE     6:45.00    6:47.57  
     r:+0.87  35.78     1:14.99 (39.21)     1:56.01 (41.02)     2:37.59 (41.58)
        3:18.56 (40.97)     4:00.65 (42.09)     4:42.55 (41.90)     5:24.34 (41.79)
        6:06.17 (41.83)     6:47.57 (41.40)                                        
  8 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE         7:00.00    6:51.55  
     r:+0.98  36.45     1:17.21 (40.76)     1:59.28 (42.07)     2:41.43 (42.15)
        3:24.28 (42.85)     4:06.85 (42.57)     4:48.89 (42.04)     5:31.24 (42.35)
        6:12.95 (41.71)     6:51.55 (38.60)                                        
  9 Kripke, Liz               55 ABC Masters-NE       7:32.00    7:26.65  
     r:+1.05  39.40     1:23.46 (44.06)     2:08.34 (44.88)     2:53.95 (45.61)
        3:39.60 (45.65)     4:25.24 (45.64)     5:11.21 (45.97)     5:56.84 (45.63)
        6:42.75 (45.91)     7:26.65 (43.90)                                        
 10 Fleming, Jill             55 Simon's Rock-NE      7:48.02    7:51.20  
     r:+1.40  39.50     1:24.84 (45.34)     2:12.52 (47.68)     3:00.76 (48.24)
        3:49.40 (48.64)     4:37.80 (48.40)     5:26.26 (48.46)     6:15.71 (49.45)
        7:05.18 (49.47)     7:51.20 (46.02)                                        
 11 Richard, Ann              58 Great Bay-NE         7:30.00    7:53.03  
     r:+1.08  43.36     1:29.75 (46.39)     2:17.94 (48.19)     3:06.56 (48.62)
        3:55.02 (48.46)     4:43.35 (48.33)     5:31.72 (48.37)     6:19.41 (47.69)
        7:06.72 (47.31)     7:53.03 (46.31)                                        
 12 Rodewig, Beth             55 South County Y-NE    8:33.00    8:11.80  
     r:+1.25  40.79     1:27.57 (46.78)     2:17.07 (49.50)     3:07.52 (50.45)
                                4:49.26 ( )     5:40.27 (51.01)     6:32.69 (52.42)
        7:25.56 (52.87)     8:11.80 (46.24)                                        
 13 Stanhope, Jane            55 Simmons-NE           9:50.00   10:12.09  
     r:+1.11  48.02     1:46.78 (58.76)   2:49.15 (1:02.37)   3:51.40 (1:02.25)
      4:55.88 (1:04.48)   5:59.92 (1:04.04)   7:04.33 (1:04.41)   8:08.66 (1:04.33)
      9:11.93 (1:03.27)  10:12.09 (1:00.16)                                        
 14 Laramie, Catherine        59 Greenwood-NE        12:30.00   11:54.58  
            1:06.12   2:16.51 (1:10.39)   3:27.66 (1:11.15)   4:39.34 (1:11.68)
      5:50.93 (1:11.59)   7:03.33 (1:12.40)   8:17.38 (1:14.05)   9:30.70 (1:13.32)
     10:43.12 (1:12.42)  11:54.58 (1:11.46)                                        
 
Event 21  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:39.00   1/26/2014 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 6:02.55        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     6:10.00    6:03.66  
              32.12     1:06.98 (34.86)     1:43.53 (36.55)     2:20.53 (37.00)
        2:58.00 (37.47)     3:35.79 (37.79)     4:13.51 (37.72)     4:50.85 (37.34)
        5:27.88 (37.03)     6:03.66 (35.78)                                        
  2 White, Emily              63 Tech Masters-NE      7:42.63    7:29.89  
     r:+1.01  40.38     1:24.83 (44.45)     2:10.42 (45.59)     2:56.76 (46.34)
        3:43.57 (46.81)     4:28.59 (45.02)     5:13.87 (45.28)     6:00.10 (46.23)
        6:45.55 (45.45)     7:29.89 (44.34)                                        
  3 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    7:59.00    7:35.15  
     r:+1.22  40.45     1:25.59 (45.14)     2:11.55 (45.96)     2:57.93 (46.38)
        3:44.24 (46.31)     4:30.70 (46.46)     5:17.38 (46.68)     6:03.76 (46.38)
        6:50.56 (46.80)     7:35.15 (44.59)                                        
  4 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE     8:30.06    8:16.53  
     r:+1.09  41.96     1:28.77 (46.81)     2:18.11 (49.34)     3:08.51 (50.40)
        3:59.62 (51.11)     4:51.67 (52.05)     5:43.78 (52.11)     6:35.61 (51.83)
        7:27.44 (51.83)     8:16.53 (49.09)                                        
  5 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     8:15.00    8:23.90  
     r:+1.28  47.50     1:37.00 (49.50)     2:27.96 (50.96)     3:19.18 (51.22)
        4:09.86 (50.68)     5:00.71 (50.85)     5:52.24 (51.53)     6:43.69 (51.45)
        7:34.58 (50.89)     8:23.90 (49.32)                                        
  6 Campbell, Patricia        63 Great Bay-NE         9:10.00    8:36.72  
     r:+0.98  44.91     1:34.55 (49.64)     2:28.56 (54.01)     3:21.41 (52.85)
        4:14.63 (53.22)     5:07.68 (53.05)     6:01.19 (53.51)     6:54.56 (53.37)
        7:46.92 (52.36)     8:36.72 (49.80)                                        
  7 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    9:30.00    9:15.24  
     r:+0.90  49.42     1:44.52 (55.10)     2:38.79 (54.27)     3:37.61 (58.82)
        4:33.76 (56.15)     5:28.94 (55.18)     6:27.57 (58.63)     7:24.80 (57.23)
        8:22.10 (57.30)     9:15.24 (53.14)                                        
  8 Ehrlich, Shoshanna        60 Liquid Assets-NE    12:00.00    9:23.65  
     r:+1.14  47.89     1:43.58 (55.69)     2:41.81 (58.23)     3:41.19 (59.38)
        4:39.21 (58.02)     5:38.27 (59.06)     6:36.72 (58.45)     7:35.77 (59.05)
        8:31.54 (55.77)     9:23.65 (52.11)                                        
  9 Glovsky, Eileen           61 Charles River-NE     9:50.00    9:59.18  
              50.89     1:49.60 (58.71)   2:50.51 (1:00.91)   3:52.47 (1:01.96)
      4:54.71 (1:02.24)   5:56.43 (1:01.72)   6:58.26 (1:01.83)   7:59.50 (1:01.24)
      9:01.33 (1:01.83)     9:59.18 (57.85)                                        
 10 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE        10:45.00   10:18.65  
              55.98   1:57.96 (1:01.98)   2:59.37 (1:01.41)   4:02.92 (1:03.55)
      5:05.08 (1:02.16)   6:09.39 (1:04.31)   7:12.35 (1:02.96)   8:14.39 (1:02.04)
     10:18.65 (2:04.26)                                                            
 
Event 21  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:03.86   4/10/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 6:32.46        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    6:45.95    6:41.05  
     r:+0.93  36.15     1:15.14 (38.99)     1:55.47 (40.33)     2:36.74 (41.27)
        3:17.75 (41.01)     3:58.89 (41.14)     4:39.82 (40.93)     5:21.02 (41.20)
        6:01.64 (40.62)     6:41.05 (39.41)                                        
  2 Case, Louise              69 Greenwood-NE        12:00.00   11:16.15  
            1:02.26   2:10.38 (1:08.12)   3:19.04 (1:08.66)   4:27.28 (1:08.24)
      5:35.51 (1:08.23)   6:42.84 (1:07.33)   7:51.11 (1:08.27)   8:59.59 (1:08.48)
     10:08.60 (1:09.01)  11:16.15 (1:07.55)                                        
  3 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE    14:47.63   15:19.54  
            1:23.20   2:54.68 (1:31.48)   4:27.32 (1:32.64)   6:01.45 (1:34.13)
      7:34.06 (1:32.61)                            10:40.10 ( )  12:16.15 (1:36.05)
     13:49.20 (1:33.05)  15:19.54 (1:30.34)                                        
 
Event 21  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
     NE-LMSC: N 6:58.03        2016 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearson, Sharon           72 Marthas Vineyard-NE 13:14.00   11:50.95  
            1:04.98   2:16.46 (1:11.48)   3:28.47 (1:12.01)   4:41.83 (1:13.36)
      5:56.46 (1:14.63)   7:06.90 (1:10.44)   8:19.06 (1:12.16)                    
           10:45.13 ( )  11:50.95 (1:05.82)                                        
 
Event 21  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 7:32.58   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
     NE-LMSC: N 7:32.58        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         8:30.56    8:37.09  
     r:+1.27  47.95     1:38.17 (50.22)     2:29.67 (51.50)     3:22.79 (53.12)
        4:15.57 (52.78)     5:08.63 (53.06)     6:01.40 (52.77)     6:53.46 (52.06)
        7:46.17 (52.71)     8:37.09 (50.92)                                        
 
Event 23  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 58.21        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristiansen, Amalie       21 Charles River-NE     1:04.00      57.56N 
     r:+0.65  26.35       57.56 (31.21)                                        
  2 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE       57.69      57.94N 
     r:+0.75  26.99       57.94 (30.95)                                        
  3 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   1:04.00    1:02.44  
     r:+0.79  28.93     1:02.44 (33.51)                                        
  4 McGahie, Kaitlin          22 Worcester Area-NE    1:11.86    1:04.36  
     r:+0.79  30.18     1:04.36 (34.18)                                        
  5 Perito, Katrina           24 NYC Hydras-MR        1:10.61    1:10.50  
     r:+0.86  33.15     1:10.50 (37.35)                                        
  6 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     1:15.44    1:14.21  
              34.34     1:14.21 (39.87)                                        
  7 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         1:14.56    1:15.10  
              34.15     1:15.10 (40.95)                                        
  8 Su, Cindy                 22 Charles River-NE     1:20.00    1:17.89  
     r:+0.70  36.14     1:17.89 (41.75)                                        
  9 Ondeck, Olivia            23 Charles River-NE     1:25.00    1:19.12  
     r:+0.84  35.01     1:19.12 (44.11)                                        
 -- Loo, Ashley               18 Bearcat Masters-MR   1:46.29         DQ  
      Non-simultaneous touch
     r:+0.72  38.14          DQ (59.29)                                        
 
Event 23  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.20   4/24/2015 AMANDA SIMS                                  
     NE-LMSC: N 54.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     1:00.79    1:01.75  
     r:+0.75  28.72     1:01.75 (33.03)                                        
  2 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE         1:09.30    1:07.20  
     r:+0.76  32.22     1:07.20 (34.98)                                        
  3 Rolfs, Katie              27 Great Bay-NE         1:16.00    1:16.28  
              34.84     1:16.28 (41.44)                                        
  4 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    1:25.00    1:22.95  
     r:+0.97  37.45     1:22.95 (45.50)                                        
  5 Warren-Shriner, Paige     25 Liquid Assets-NE     2:00.00    1:51.85  
     r:+0.98  50.03   1:51.85 (1:01.82)                                        
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 56.72        2015 Jessie Alcaide                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        31 BU Masters-NE        1:00.00      57.88  
     r:+0.64  27.54       57.88 (30.34)                                        
  2 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE           1:07.00    1:03.62  
     r:+0.89  29.03     1:03.62 (34.59)                                        
  3 Mehringer, Stacey         33 Charles River-NE     1:04.72    1:04.14  
     r:+0.81  29.89     1:04.14 (34.25)                                        
  4 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       1:04.72    1:06.62  
     r:+0.72  31.23     1:06.62 (35.39)                                        
  5 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR     1:05.50    1:06.87  
     r:+0.77  31.37     1:06.87 (35.50)                                        
  6 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR          1:08.11    1:07.75  
     r:+0.84  31.96     1:07.75 (35.79)                                        
  7 Bernstein, Heather        31 Connecticut-CT       1:07.75    1:07.94  
     r:+0.84  32.66     1:07.94 (35.28)                                        
  8 Gray, Lindsay             31 Great Bay-NE         1:12.40    1:09.19  
     r:+0.92  31.95     1:09.19 (37.24)                                        
  9 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   1:11.00    1:09.61  
     r:+0.83  32.84     1:09.61 (36.77)                                        
 10 Schneider, Jillian        30 Swim RI-NE           1:09.76    1:10.56  
     r:+1.08  31.82     1:10.56 (38.74)                                        
 11 Wolf, Jenny               34 Minuteman-NE         1:20.00    1:11.96  
     r:+0.98  34.11     1:11.96 (37.85)                                        
 12 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      1:14.01    1:12.90  
     r:+0.79  33.65     1:12.90 (39.25)                                        
 13 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   1:17.00    1:14.51  
              33.56     1:14.51 (40.95)                                        
 14 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE     1:12.00    1:14.89  
     r:+0.78  33.85     1:14.89 (41.04)                                        
 15 Heath, Lauren             32 Great Bay-NE         1:31.05    1:29.17  
     r:+1.05  40.17     1:29.17 (49.00)                                        
 16 King, Sarah               33 Adirondack-AD        2:45.00    2:51.00  
   r:+1.55  1:13.01   2:51.00 (1:37.99)                                        
 
Event 23  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 58.15        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           37 BU Masters-NE          58.34      58.43  
     r:+0.69  27.88       58.43 (30.55)                                        
  2 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE     1:02.86    1:01.59  
     r:+0.83  29.16     1:01.59 (32.43)                                        
  3 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     1:07.00    1:04.88  
     r:+0.78  30.93     1:04.88 (33.95)                                        
  4 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE           1:05.00    1:05.96  
     r:+0.88  31.09     1:05.96 (34.87)                                        
  5 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     1:13.00    1:13.12  
     r:+0.96  33.93     1:13.12 (39.19)                                        
  6 Neild, Rachel             36 Great Bay-NE         1:13.00    1:14.38  
     r:+0.88  35.08     1:14.38 (39.30)                                        
  7 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         1:20.00    1:14.67  
     r:+0.92  34.90     1:14.67 (39.77)                                        
  8 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE     1:11.83    1:15.88  
     r:+0.83  33.52     1:15.88 (42.36)                                        
  9 Doleski, Shannon          35 Minuteman-NE         1:15.00    1:17.68  
              35.33     1:17.68 (42.35)                                        
 10 DeMarco, Robyn            35 Connecticut-CT       1:33.22    1:39.45  
     r:+0.94  46.18     1:39.45 (53.27)                                        
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 59.27        2013 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE     1:12.00    1:11.83  
     r:+0.91  33.98     1:11.83 (37.85)                                        
  2 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     1:17.89    1:13.47  
     r:+0.89  34.72     1:13.47 (38.75)                                        
  3 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE         1:24.51    1:25.96  
     r:+1.02  38.93     1:25.96 (47.03)                                        
  4 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       1:31.33    1:27.51  
     r:+1.17  43.07     1:27.51 (44.44)                                        
  5 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    1:25.00    1:27.78  
     r:+0.92  41.05     1:27.78 (46.73)                                        
  6 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    1:35.00    1:34.13  
     r:+0.97  42.61     1:34.13 (51.52)                                        
  7 Krangle, Jennifer         43 Charles River-NE     1:38.00    1:38.69  
     r:+1.01  46.33     1:38.69 (52.36)                                        
  8 Fung, Deborah             42 Red Tide-MR          2:15.00    1:53.52  
              54.82     1:53.52 (58.70)                                        
  9 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT       2:15.00    2:00.40  
     r:+1.07  56.45   2:00.40 (1:03.95)                                        
 
Event 23  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:04.17        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  1:08.00    1:10.43  
     r:+0.78  32.03     1:10.43 (38.40)                                        
  2 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    1:30.95    1:11.29  
     r:+0.85  32.47     1:11.29 (38.82)                                        
  3 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           1:11.09    1:13.11  
     r:+0.90  33.30     1:13.11 (39.81)                                        
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    1:13.32    1:13.61  
     r:+1.00  35.06     1:13.61 (38.55)                                        
  5 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           1:15.00    1:14.48  
              35.51     1:14.48 (38.97)                                        
  6 Sandberg, Betsy           48 Great Bay-NE         1:26.63    1:24.91  
     r:+0.88  39.99     1:24.91 (44.92)                                        
  7 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     1:26.61    1:30.80  
     r:+1.02  40.93     1:30.80 (49.87)                                        
 
Event 23  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:00.17   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 1:06.27        2012 Mary Estabrook                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE     1:13.84    1:12.52  
     r:+0.86  33.65     1:12.52 (38.87)                                        
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         1:14.50    1:13.54  
              34.34     1:13.54 (39.20)                                        
  3 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE    1:19.50    1:19.33  
     r:+0.93  35.87     1:19.33 (43.46)                                        
  4 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    1:23.52    1:24.65  
     r:+0.92  38.71     1:24.65 (45.94)                                        
  5 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    1:40.00    1:36.98  
     r:+1.44  45.27     1:36.98 (51.71)                                        
  6 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     1:35.00    1:38.75  
     r:+0.75  45.28     1:38.75 (53.47)                                        
  7 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    1:53.00    1:58.34  
     r:+1.21  53.14   1:58.34 (1:05.20)                                        
 
Event 23  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:12.32        2013 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE     1:17.36    1:18.07  
              34.72     1:18.07 (43.35)                                        
  2 St.Pierre-Sleboda, Chery  57 Simon's Rock-NE      1:55.40    1:35.67  
     r:+1.07  43.69     1:35.67 (51.98)                                        
  3 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  1:41.32    1:38.93  
              45.08     1:38.93 (53.85)                                        
  4 Pazera, Kathy             58 Swim RI-NE           1:36.45    1:40.33  
     r:+0.84  42.15     1:40.33 (58.18)                                        
  5 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE    1:45.00    1:58.32  
     r:+1.06  52.23   1:58.32 (1:06.09)                                        
 
Event 23  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:20.58        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    2:00.00    2:01.44  
     r:+1.00  58.98   2:01.44 (1:02.46)                                        
 
Event 23  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:10.12   4/30/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 1:32.53        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV              1:14.00    1:12.13  
     r:+0.96  33.47     1:12.13 (38.66)                                        
  2 Tourtual, Dorothy         65 Binghamton Univ-NI   1:31.06    1:30.48  
     r:+0.95  40.80     1:30.48 (49.68)                                        
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     1:40.00    1:43.12  
              47.16     1:43.12 (55.96)                                        
 
Event 23  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:35.55   4/24/2015 MARY ANN CASE                              
     NE-LMSC: N 1:54.39        2010 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         2:15.66    2:03.43  
     r:+1.26  59.22   2:03.43 (1:04.21)                                        
 
Event 24  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 49.04        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garrett, Silas            20 Unattached SE-SE       50.53      51.71  
              23.74       51.71 (27.97)                                        
  2 Swartz, Reid              23 UV Rays-NE             56.00      53.16  
     r:+0.54  24.21       53.16 (28.95)                                        
  3 Morris, Justin            23 King Fins-NE           54.54      55.42  
     r:+0.60  25.81       55.42 (29.61)                                        
  4 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       58.50      55.72  
     r:+0.62  26.22       55.72 (29.50)                                        
  5 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR         56.02      57.38  
     r:+0.63  26.27       57.38 (31.11)                                        
  6 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR   1:00.00      57.41  
     r:+0.82  26.79       57.41 (30.62)                                        
  7 Meza, Miguel              24 Bearcat Masters-MR     57.00    1:00.72  
     r:+0.75  27.53     1:00.72 (33.19)                                        
  8 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE       59.99    1:02.27  
     r:+0.69  28.57     1:02.27 (33.70)                                        
  9 Tente, Kevin              24 Unattached NE-NE     1:02.00    1:03.25  
     r:+0.73  27.68     1:03.25 (35.57)                                        
 10 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE           1:04.00    1:03.28  
     r:+0.84  28.69     1:03.28 (34.59)                                        
 11 Wyatt, David              20 Simon's Rock-NE      1:15.00    1:10.05  
     r:+0.82  31.99     1:10.05 (38.06)                                        
 12 Escareno, Jesus           23 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:11.53  
     r:+0.64  31.99     1:11.53 (39.54)                                        
 13 Rifai, Sami               24 Charles River-NE     1:17.00    1:14.74  
     r:+0.81  34.52     1:14.74 (40.22)                                        
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
     NE-LMSC: N 48.58        2016 David Russell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raigla, Kaspar            28 Bearcat Masters-MR     51.50      50.70  
              23.85       50.70 (26.85)                                        
  2 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR     52.50      50.82  
              23.54       50.82 (27.28)                                        
  3 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE       54.69      54.91  
     r:+0.66  25.56       54.91 (29.35)                                        
  4 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    1:00.00      55.99  
     r:+0.68  26.18       55.99 (29.81)                                        
  5 Card, Mathew              29 Swim RI-NE             57.50      56.30  
              25.78       56.30 (30.52)                                        
  6 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE             55.00      56.60  
     r:+0.73  26.65       56.60 (29.95)                                        
  7 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      55.67      57.71  
     r:+0.59  25.78       57.71 (31.93)                                        
  8 Schuster, Kevin           29 Great Bay-NE           57.46      57.89  
     r:+0.56  26.69       57.89 (31.20)                                        
  9 Keigwin, Brad             25 Unattached NE-NE       57.00      58.91  
     r:+0.60  27.07       58.91 (31.84)                                        
 10 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  1:00.76      58.97  
     r:+0.70  27.25       58.97 (31.72)                                        
 11 Jelaska, Duje             25 Swim RI-NE           1:02.62    1:03.43  
     r:+0.79  29.28     1:03.43 (34.15)                                        
 12 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI   1:03.49    1:03.76  
     r:+0.69  29.71     1:03.76 (34.05)                                        
 13 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE    1:07.94    1:07.18  
     r:+0.62  30.07     1:07.18 (37.11)                                        
 14 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE    1:24.50    1:27.30  
     r:+1.17  35.91     1:27.30 (51.39)                                        
 15 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    1:50.00    1:29.79  
     r:+1.17  41.40     1:29.79 (48.39)                                        
 
Event 24  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.28  12/20/2013 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 51.73        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE       48.58      49.13N 
              22.44       49.13 (26.69)                                        
  2 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR     52.70      51.49  
              24.17       51.49 (27.32)                                        
  3 Lawler, James             34 NY Athletic Club-MR    55.00      52.75  
     r:+0.79  24.28       52.75 (28.47)                                        
  4 Fowler, Joshua            32 DDP Swim-VA            56.00      52.88  
     r:+0.80  24.44       52.88 (28.44)                                        
  5 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      52.30      53.05  
              24.77       53.05 (28.28)                                        
  6 Drasher, Ryan             34 Great Bay-NE           58.00      58.92  
     r:+0.60  27.35       58.92 (31.57)                                        
  7 Eaton, William            30 Charles River-NE       59.50      59.02  
     r:+0.82  26.93       59.02 (32.09)                                        
  8 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE         1:02.50      59.46  
     r:+0.65  28.32       59.46 (31.14)                                        
  9 Shih, David               30 Unattached NE-NE     1:03.00      59.59  
     r:+0.95  27.92       59.59 (31.67)                                        
 10 McInerney, Scott          30 Charles River-NE       54.99    1:00.01  
     r:+0.65  26.00     1:00.01 (34.01)                                        
 11 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR   1:00.28    1:00.05  
     r:+0.82  27.38     1:00.05 (32.67)                                        
 11 Pena, Hector              30 Westchester-MR         59.00    1:00.05  
     r:+0.78  26.84     1:00.05 (33.21)                                        
 13 McNutt, Michael           31 Y of North Shore-NE  1:15.00    1:31.27  
     r:+1.33  40.93     1:31.27 (50.34)                                        
 -- Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         1:12.00         DQ  
      Alternating Kick
     r:+0.75  32.72          DQ (35.05)                                        
 
Event 24  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.12   4/24/2015 GLENN COUNTS                                 
     NE-LMSC: N 50.06        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yellin, Jeffrey           35 Red Tide-MR            53.90      52.84  
     r:+0.54  24.59       52.84 (28.25)                                        
  2 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE       54.83      52.94  
     r:+0.84  24.93       52.94 (28.01)                                        
  3 Emmons, Michael           35 Charles River-NE       51.84      54.90  
              24.95       54.90 (29.95)                                        
  4 Sabala, Michael           36 Chelsea Piers-MR       57.94      59.13  
              26.59       59.13 (32.54)                                        
  5 Cedanio, Noel             37 Bearcat Masters-MR     55.00    1:00.34  
     r:+0.78  27.91     1:00.34 (32.43)                                        
  6 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     1:01.13    1:02.20  
     r:+0.88  29.62     1:02.20 (32.58)                                        
  7 Machinist, Scott          36 Granite State-NE     1:00.64    1:02.89  
     r:+0.80  28.49     1:02.89 (34.40)                                        
  8 Giraldo, David            35 Charles River-NE     2:00.00    1:08.78  
     r:+0.97  32.09     1:08.78 (36.69)                                        
  9 Steipp, Chadwick          38 North Suburban Y-NE  1:10.00    1:13.51  
     r:+1.13  33.86     1:13.51 (39.65)                                        
 10 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    2:15.00    1:37.13  
     r:+1.04  39.92     1:37.13 (57.21)                                        
 
Event 24  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 49.27        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE       53.88      53.81  
              25.31       53.81 (28.50)                                        
  2 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE       56.36      56.42  
     r:+0.73  26.32       56.42 (30.10)                                        
  3 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE         1:00.10      57.66  
     r:+0.73  26.49       57.66 (31.17)                                        
  4 Harker, Travis            43 Great Bay-NE           57.70      57.88  
     r:+0.60  26.90       57.88 (30.98)                                        
  5 Toma, Camil               40 Charles River-NE       57.85      58.04  
     r:+0.91  27.17       58.04 (30.87)                                        
  6 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           59.99      58.23  
     r:+0.88  27.43       58.23 (30.80)                                        
  7 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    1:08.05    1:06.93  
     r:+0.95  31.99     1:06.93 (34.94)                                        
  8 Lebro, Ryan               42 Team New York-MR     1:09.43    1:11.17  
     r:+1.11  32.65     1:11.17 (38.52)                                        
  9 Graham, David             42 Greenwood-NE         1:12.01    1:12.78  
     r:+0.56  33.68     1:12.78 (39.10)                                        
 10 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     1:23.73    1:13.44  
     r:+0.79  36.14     1:13.44 (37.30)                                        
 
Event 24  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 52.06        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL       56.19      56.96  
     r:+0.78  26.86       56.96 (30.10)                                        
  2 O'Leary, Shawn            46 Maine Masters-NE       58.20      58.20  
              27.10       58.20 (31.10)                                        
  3 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE             59.50      58.73  
     r:+0.68  27.67       58.73 (31.06)                                        
  4 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           1:00.00      59.64  
     r:+0.80  27.88       59.64 (31.76)                                        
  5 Champlin, Pete            48 Colorado Masters-CO  1:00.00      59.93  
     r:+0.85  27.71       59.93 (32.22)                                        
  6 Baker, Henry              49 Charles River-NE       58.30      59.96  
     r:+0.78  27.63       59.96 (32.33)                                        
  7 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           1:00.22    1:00.01  
     r:+0.82  28.37     1:00.01 (31.64)                                        
  8 Theroux, Trent            49 Swim RI-NE           1:01.66    1:01.36  
     r:+0.69  28.16     1:01.36 (33.20)                                        
  9 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     1:01.23    1:03.22  
     r:+0.66  28.99     1:03.22 (34.23)                                        
 10 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           1:06.98    1:05.72  
     r:+0.83  29.98     1:05.72 (35.74)                                        
 11 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     1:07.93    1:06.79  
     r:+0.91  31.17     1:06.79 (35.62)                                        
 12 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE    1:20.00    1:14.49  
     r:+0.85  36.63     1:14.49 (37.86)                                        
 13 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         1:24.69    1:23.84  
     r:+0.71  37.89     1:23.84 (45.95)                                        
 
Event 24  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 52.92        2015 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            53 Maine Masters-NE       57.70      56.63  
              25.63       56.63 (31.00)                                        
  2 Krafian, Ara              53 Unattached NE-NE     1:02.89    1:02.18  
     r:+0.89  29.13     1:02.18 (33.05)                                        
  3 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     1:01.38    1:02.30  
     r:+0.66  28.46     1:02.30 (33.84)                                        
  4 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT       1:01.15    1:03.22  
     r:+0.71  30.10     1:03.22 (33.12)                                        
  5 McMorrow, Rob             50 ABC Masters-NE       1:03.00    1:04.00  
     r:+0.94  28.86     1:04.00 (35.14)                                        
  6 Games, Brett              51 Great Bay-NE         1:06.51    1:06.67  
     r:+0.83  30.50     1:06.67 (36.17)                                        
  7 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         1:12.00    1:09.82  
     r:+0.91  32.11     1:09.82 (37.71)                                        
  8 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         1:12.00    1:09.94  
     r:+0.88  33.66     1:09.94 (36.28)                                        
  9 Winkler, David            54 South County Y-NE    1:15.00    1:10.82  
     r:+0.73  32.67     1:10.82 (38.15)                                        
 10 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         1:12.54    1:11.74  
     r:+0.93  32.46     1:11.74 (39.28)                                        
 11 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE      1:22.00    1:13.88  
     r:+1.32  34.82     1:13.88 (39.06)                                        
 12 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       1:21.00    1:15.78  
     r:+0.85  37.71     1:15.78 (38.07)                                        
 13 Hopeman, Albert           52 North Suburban Y-NE  1:20.00    1:19.92  
     r:+0.95  33.92     1:19.92 (46.00)                                        
 14 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        1:30.00    1:29.22  
     r:+0.96  41.77     1:29.22 (47.45)                                        
 
Event 24  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.90   5/12/2013 PAUL CARTER                                  
     NE-LMSC: N 54.09        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cote, David               56 South County Y-NE    1:08.00    1:02.09  
     r:+0.96  29.91     1:02.09 (32.18)                                        
  2 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  1:11.40    1:07.32  
     r:+0.93  30.61     1:07.32 (36.71)                                        
  3 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE        1:12.50    1:10.57  
     r:+1.00  32.71     1:10.57 (37.86)                                        
  4 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    1:15.29    1:12.75  
     r:+0.74  32.77     1:12.75 (39.98)                                        
  5 Totten, Mark              55 Minuteman-NE         1:08.00    1:13.03  
     r:+0.89  33.48     1:13.03 (39.55)                                        
  6 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE     1:35.00    1:25.06  
          r:+1.13                                                              
  7 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     1:38.43    1:35.38  
     r:+1.16  46.37     1:35.38 (49.01)                                        
 
Event 24  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 58.17        2012 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    1:01.00    1:02.59  
     r:+0.67  29.42     1:02.59 (33.17)                                        
  2 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR     1:04.50    1:04.66  
     r:+0.68  29.60     1:04.66 (35.06)                                        
  3 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE    1:06.78    1:05.72  
     r:+0.74  30.57     1:05.72 (35.15)                                        
  4 Judelson, David           61 North Suburban Y-NE  1:09.00    1:08.54  
     r:+0.98  32.48     1:08.54 (36.06)                                        
  5 Chambers, John            61 Chelsea Piers-MR     1:08.00    1:09.24  
     r:+0.73  32.59     1:09.24 (36.65)                                        
  6 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    1:20.17    1:19.48  
     r:+0.99  35.49     1:19.48 (43.99)                                        
  7 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         1:21.31    1:29.10  
     r:+1.01  37.45     1:29.10 (51.65)                                        
  8 Carchedi, David           62 South County Y-NE    1:24.54    1:29.56  
     r:+0.99  43.05     1:29.56 (46.51)                                        
  9 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           1:26.00    1:30.82  
     r:+1.03  41.21     1:30.82 (49.61)                                        
 10 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         1:42.27    1:39.50  
     r:+0.78  43.93     1:39.50 (55.57)                                        
 11 Winn, Eric                62 South County Y-NE    1:48.00    1:46.86  
     r:+1.08  48.64     1:46.86 (58.22)                                        
 12 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    1:43.59    1:51.82  
     r:+1.07  55.12     1:51.82 (56.70)                                        
 
Event 24  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:01.85        2015 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                65 Keen Masters-NE      1:02.00    1:01.65N 
     r:+0.93  28.44     1:01.65 (33.21)                                        
  2 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE     1:04.53    1:03.97  
     r:+0.88  30.16     1:03.97 (33.81)                                        
  3 Oates, David              66 Worcester Area-NE    1:08.00    1:10.09  
     r:+0.91  32.64     1:10.09 (37.45)                                        
  4 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE       1:23.00    1:21.43  
     r:+1.06  38.04     1:21.43 (43.39)                                        
  5 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     1:40.00    1:35.05  
     r:+0.99  44.82     1:35.05 (50.23)                                        
 
Event 24  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:00.77   4/24/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:14.73        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          74 Swim RI-NE           1:24.40    1:34.92  
     r:+1.00  44.33     1:34.92 (50.59)                                        
  2 Song, Mingjie             70 ABC Masters-NE       1:41.37    1:35.53  
     r:+0.94  44.52     1:35.53 (51.01)                                        
  3 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    2:05.00    2:04.57  
     r:+1.12  54.45   2:04.57 (1:10.12)                                        
  4 Gamer, Robert             72 Unattached NJ-NJ     2:15.00    2:11.38  
     r:+1.21  56.91   2:11.38 (1:14.47)                                        
 
Event 24  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:33.93        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           1:45.00    1:44.09  
              46.55     1:44.09 (57.54)                                        
  2 Tapia-Perez, Santiago     77 ABC Masters-NE       1:57.17    1:51.03  
     r:+1.06  52.68     1:51.03 (58.35)                                        
 
Event 24  Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:24.60   2/20/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:59.93        2015 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     1:49.15    1:49.16N 
     r:+1.22  52.99     1:49.16 (56.17)                                        
 
Event 25  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.76   12/5/2014 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 31.42        1996 Laurie Meade                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE       34.22      32.29  
          r:+0.72                                                              
  2 McGahie, Kaitlin          22 Worcester Area-NE      33.76      33.18  
  3 Cotrona, Sierra           22 Binghamton Univ-NI     34.00      36.50  
  4 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE      39.00      36.91  
          r:+0.80                                                              
  5 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE       45.00      39.26  
          r:+0.84                                                              
  6 Lajeunesse, Brianna       23 Andover YMCA-NE        42.00      41.83  
          r:+0.94                                                              
 
Event 25  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.10   4/30/2016 KATIE MEILI                                  
     NE-LMSC: N 29.81        2002 Andrea Packard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR     32.61      31.94  
          r:+0.86                                                              
  2 Nihan, Lianne             28 North Suburban Y-NE    34.67      33.45  
  3 Finati, Sara              25 Swim RI-NE             32.58      33.57  
          r:+0.68                                                              
  4 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE       34.00      33.91  
  5 Trutor, Kristine          28 Great Bay-NE           32.49      33.99  
          r:+0.76                                                              
  6 Lee, Alexandra            29 Charles River-NE       36.99      34.68  
          r:+1.11                                                              
  7 Dick, Jordan              27 Charles River-NE       35.00      34.88  
          r:+0.58                                                              
  8 Roman-Green, Brittany     28 Unattached NE-NE       36.00      34.93  
          r:+0.80                                                              
  9 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE      36.17      35.70  
          r:+0.88                                                              
 10 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE           37.00      36.67  
          r:+0.60                                                              
 11 Daley, Amanda             29 Charles River-NE       40.36      39.62  
          r:+0.74                                                              
 12 Weas, Sarah               29 BU Masters-NE          42.00      41.27  
          r:+0.60                                                              
 13 Fairbanks, Christine      25 Worcester Area-NE      42.24      42.23  
          r:+0.86                                                              
 14 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE       43.46      42.92  
          r:+0.94                                                              
 15 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR     42.79      43.28  
          r:+0.76                                                              
 16 Verry, Josselyn           26 Charles River-NE       50.00      45.93  
          r:+1.02                                                              
 17 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT         58.64      50.17  
          r:+1.00                                                              
 
Event 25  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
     NE-LMSC: N 29.24        2015 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE             31.00      32.99  
          r:+0.85                                                              
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP         34.45      33.85  
  3 Honrath, Danielle         32 Red Tide-MR            33.00      33.99  
          r:+0.79                                                              
  4 Bonin, Angelina           31 Swim RI-NE             36.35      35.09  
          r:+0.82                                                              
  5 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT         36.96      35.16  
          r:+0.72                                                              
  6 Fletcher, Alyson          31 Charles River-NE       36.33      36.66  
          r:+0.80                                                              
  7 Wood, Lily                31 Charles River-NE       38.00      38.10  
          r:+0.68                                                              
  8 Schneider, Jillian        30 Swim RI-NE             34.00      38.31  
  9 Heath, Lauren             32 Great Bay-NE           43.00      43.31  
          r:+1.07                                                              
 10 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR            43.42      44.00  
          r:+0.90                                                              
 11 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE    45.00      44.71  
          r:+0.90                                                              
 12 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE       39.00      45.03  
          r:+1.04                                                              
 13 Littee, Danielle          34 Charles River-NE       40.00      46.52  
          r:+0.70                                                              
 14 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE           46.00      47.60  
          r:+0.83                                                              
 15 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE         1:05.00      49.16  
          r:+0.93                                                              
 16 Dennison, Laura           32 Charles River-NE     1:09.00    1:04.45  
 
Event 25  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.51    5/2/2014 KATIE GLENN                                  
     NE-LMSC: N 31.00        2012 Stacy Sweetser                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          35 Maine Masters-NE       29.52      31.26  
          r:+0.67                                                              
  2 De Hart, Jenny            39 Maine Masters-NE       35.01      32.95  
          r:+0.64                                                              
  3 Wang, Ying                37 Simmons-NE             37.50      33.85  
          r:+0.69                                                              
  4 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE       32.65      34.54  
          r:+0.89                                                              
  5 Neild, Rachel             36 Great Bay-NE           38.00      38.01  
          r:+0.95                                                              
  6 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE             46.00      42.08  
          r:+0.97                                                              
  7 Larsen, Alicia            35 Great Bay-NE           51.27      51.65  
          r:+1.18                                                              
 
Event 25  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 32.43        2011 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE    35.70      35.69  
          r:+0.86                                                              
  2 Matarese, Christine       41 Connecticut-CT         37.48      37.08  
          r:+1.14                                                              
  3 Daly, Cheryl              44 Maine Masters-NE       41.00      38.14  
          r:+0.83                                                              
  4 Baudis, Christina         40 Granite State-NE       41.90      39.19  
          r:+0.86                                                              
  5 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI     45.00      39.23  
          r:+0.86                                                              
  6 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE       40.36      39.43  
          r:+0.91                                                              
  7 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE    38.70      39.61  
          r:+0.87                                                              
  8 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE      40.81      40.43  
          r:+0.86                                                              
  9 Santoro, Alexis           42 Swim RI-NE             39.33      42.45  
          r:+0.81                                                              
 10 Morse, Deb                44 Maine Masters-NE       48.00      44.92  
          r:+1.14                                                              
 
Event 25  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     NE-LMSC: N 32.33        2016 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE    33.50      33.96  
          r:+0.79                                                              
  2 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE             34.50      34.55  
          r:+0.67                                                              
  3 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE      44.96      36.42  
          r:+0.84                                                              
  4 LaChapelle, Tracy         47 NEM Unattached-NE      40.00      39.33  
          r:+1.04                                                              
  5 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE      39.54      39.78  
          r:+0.99                                                              
  6 Sandberg, Betsy           48 Great Bay-NE           42.38      40.89  
          r:+0.84                                                              
  7 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE             42.00      41.04  
          r:+0.92                                                              
  8 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE      42.47      41.50  
          r:+0.94                                                              
  9 Roskoz, Bry               47 University Club-NE     42.00      41.74  
          r:+1.10                                                              
 10 Uchida, Mitsuko           46 Charles River-NE       50.00      44.41  
          r:+0.92                                                              
 11 Horiuchi, Linda           46 Red Tide-MR            54.08      50.02  
          r:+1.03                                                              
 12 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE       54.84      56.23  
          r:+1.75                                                              
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
     NE-LMSC: N 33.90        2009 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donovan, Kim              53 ABC Masters-NE         38.00      35.90  
          r:+0.82                                                              
  2 Walton, Mary              50 Swim RI-NE             37.00      38.21  
          r:+0.89                                                              
  3 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE      43.01      40.49  
          r:+0.89                                                              
  4 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE      41.50      40.75  
          r:+0.80                                                              
  5 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE    39.87      40.78  
          r:+0.83                                                              
  6 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE             40.09      41.10  
          r:+0.81                                                              
  7 Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE      41.00      41.39  
          r:+0.93                                                              
  8 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE       43.00      41.72  
          r:+0.79                                                              
  9 Rourke, Lisa              54 Charles River-NE       43.00      42.00  
          r:+0.96                                                              
 10 Lytle, Elizabeth          50 Marthas Vineyard-NE    41.00      42.86  
          r:+1.06                                                              
 11 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE       48.01      43.46  
          r:+0.85                                                              
 12 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE         48.00      43.58  
          r:+0.93                                                              
 13 Daniels, Carolyn          50 Connecticut-CT         45.50      46.75  
          r:+0.95                                                              
 14 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE           47.36      47.90  
          r:+0.86                                                              
 15 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE           54.06      53.97  
          r:+1.28                                                              
 
Event 25  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
     NE-LMSC: N 34.63        2016 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-MR       35.25      34.96  
          r:+0.72                                                              
  2 Wettach, Gayle            59 North Suburban Y-NE    36.80      36.25  
          r:+0.90                                                              
  3 Mareb, Karen              58 Granite State-NE       35.40      36.95  
          r:+0.80                                                              
  4 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE    38.30      37.16  
          r:+0.95                                                              
  5 Gaynor, Patty             56 Cape Cod-NE            36.70      37.50  
          r:+0.88                                                              
  6 Cady-Fernandes, Louise    56 Minuteman-NE           38.05      38.39  
          r:+0.91                                                              
  6 Spence, Denise            57 UMass-NE               38.00      38.39  
          r:+0.79                                                              
  8 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE      43.00      43.40  
          r:+1.12                                                              
  9 Pazera, Kathy             58 Swim RI-NE             44.42      44.36  
          r:+1.09                                                              
 10 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE    43.50      44.37  
          r:+1.07                                                              
 11 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE           44.74      44.46  
          r:+0.78                                                              
 12 Rodewig, Beth             55 South County Y-NE      44.35      46.63  
          r:+1.34                                                              
 13 Nihan, Marian             59 North Suburban Y-NE    47.50      47.75  
          r:+0.98                                                              
 14 Olesin, Nancy             58 Worcester Area-NE      51.94      52.22  
          r:+1.35                                                              
 15 Delacruz, Rosie           56 Charles River-NE     1:40.00      54.22  
          r:+1.17                                                              
 16 Laramie, Catherine        59 Greenwood-NE         1:30.00    1:10.92  
 
Event 25  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
     NE-LMSC: N 36.31        2012 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE       36.00      35.26N 
          r:+0.82                                                              
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR     43.70      42.18  
          r:+0.92                                                              
  3 Merena, Elizabeth         64 Bearcat Masters-MR     41.75      42.30  
          r:+0.92                                                              
  4 Phelan, Mary              60 South County Y-NE      49.00      46.93  
          r:+0.96                                                              
  5 Ehrlich, Shoshanna        60 Liquid Assets-NE       49.77      50.22  
          r:+1.13                                                              
  6 Campbell, Patricia        63 Great Bay-NE           51.00      50.44  
          r:+1.09                                                              
  7 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     1:00.00      51.11  
          r:+1.14                                                              
  8 Twomey, Maura             60 Charles River-NE       53.99      53.09  
          r:+1.26                                                              
  9 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE     1:00.00      53.75  
          r:+1.08                                                              
 10 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         1:00.00      57.13  
 11 Glovsky, Eileen           61 Charles River-NE     1:05.00    1:09.45  
 
Event 25  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 39.58        2015 Christie Hayes                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE      41.49      40.87  
          r:+0.93                                                              
  2 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE      44.71      46.54  
          r:+0.96                                                              
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE       49.00      48.59  
          r:+0.97                                                              
  4 Case, Louise              69 Greenwood-NE         1:30.00    1:20.89  
  5 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     2:06.81    2:12.50  
 
Event 25  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 50.29        1997 Esther Pelletier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Stanice          70 BU Masters-NE        1:05.00      53.95  
 
Event 25  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 41.53   4/13/2014 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 54.21        2010 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             75 Charles River-NE       58.00      57.73  
          r:+1.27                                                              
 
Event 26  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.53    2/1/2015 ROSTYSLAV FEDYNA                             
     NE-LMSC: N 26.70        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowley, Christopher       24 Simmons-NE             28.98      27.53  
          r:+0.71                                                              
  2 Hla, Jonathan             24 Bearcat Masters-MR     28.50      28.95  
          r:+0.70                                                              
  3 Garrett, Silas            20 Unattached SE-SE       35.00      29.57  
          r:+0.69                                                              
  4 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE          30.47      29.77  
          r:+0.61                                                              
  5 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       32.99      30.91  
          r:+0.72                                                              
  6 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE      30.00      31.88  
          r:+0.76                                                              
  7 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE          33.03      32.66  
          r:+0.54                                                              
 
Event 26  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 25.85        2016 Domingo Rose                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE      30.00      26.80  
          r:+0.63                                                              
  2 Jeffrey, Regan            25 Unattached NE-NE       34.00      28.43  
  3 Kamata, Muneki            27 Bearcat Masters-MR     31.45      28.98  
          r:+0.67                                                              
  4 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      30.42      30.59  
          r:+0.71                                                              
  5 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE             32.15      32.23  
          r:+0.91                                                              
  6 Poirot, Cedric            29 BU Masters-NE          35.50      33.29  
          r:+0.83                                                              
  7 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE      34.56      33.31  
          r:+0.66                                                              
  8 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE      38.00      35.27  
          r:+0.95                                                              
  9 Jelaska, Duje             25 Swim RI-NE             33.00      35.81  
          r:+0.66                                                              
 10 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE       36.00      36.27  
          r:+0.65                                                              
 11 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE      35.97      38.47  
          r:+0.85                                                              
 12 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE      41.50      39.74  
          r:+1.10                                                              
 
Event 26  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.35   4/24/2015 MATT GREVERS                                 
     NE-LMSC: N 26.95        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Nate             34 Maine Masters-NE       27.80      26.92N 
          r:+0.57                                                              
  2 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      29.16      29.42  
          r:+0.62                                                              
  3 DeSantis, Christopher     33 Unattached NJ-NJ       29.09      29.47  
          r:+0.58                                                              
  4 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE       30.50      29.88  
          r:+0.83                                                              
  5 Labour, Rafael            30 Bearcat Masters-MR     31.50      31.57  
          r:+0.69                                                              
  6 Bachuretz, Alexei         31 Connecticut-CT         31.53      32.40  
          r:+0.58                                                              
  7 Wu, Jim                   34 Bearcat Masters-MR     35.00      32.76  
          r:+0.78                                                              
  8 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE       34.54      35.19  
          r:+0.71                                                              
  9 Mulcahy, Seann            34 Swim RI-NE             35.47      36.59  
          r:+0.60                                                              
 10 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE           45.00      37.00  
          r:+0.75                                                              
 11 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE        40.00      41.52  
          r:+0.77                                                              
 
Event 26  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.62        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabala, Michael           36 Chelsea Piers-MR       29.49      31.47  
          r:+0.66                                                              
  2 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR     31.75      31.71  
          r:+0.80                                                              
  3 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE             37.00      31.74  
          r:+0.87                                                              
  4 Wright, Brendan           38 Granite State-NE       31.52      32.40  
          r:+0.81                                                              
  5 Taylor, Rob               38 Bearcat Masters-MR     34.50      33.86  
          r:+0.86                                                              
  6 Gillis, John              36 Maine Masters-NE       35.00      34.83  
          r:+0.73                                                              
  7 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE      36.47      35.54  
          r:+1.03                                                              
  8 Cole, Adam                35 Tech Masters-NE        36.99      36.87  
          r:+0.76                                                              
  9 Sampat, Anuj              39 Charles River-NE       37.60      37.17  
          r:+0.85                                                              
 
Event 26  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.02   3/12/2016 JARROD MARRS                                 
     NE-LMSC: N 27.07        2013 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 Great Bay-NE           30.11      29.39  
          r:+0.63                                                              
  2 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE           29.76      29.48  
          r:+0.91                                                              
  3 Mone, Greg                41 Marthas Vineyard-NE    29.80      29.54  
          r:+0.57                                                              
  4 Toma, Camil               40 Charles River-NE       29.85      29.97  
          r:+0.87                                                              
  5 Wignall, Simon            40 Maine Masters-NE       33.00      32.85  
          r:+0.71                                                              
  6 Graham, David             42 Greenwood-NE           32.32      32.96  
          r:+0.57                                                              
  7 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE             35.60      34.01  
          r:+0.88                                                              
  8 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE       40.00      35.67  
          r:+1.08                                                              
  9 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE       38.00      38.04  
          r:+0.77                                                              
 10 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE       37.00      38.41  
          r:+0.87                                                              
 11 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE           38.93      39.46  
          r:+0.67                                                              
 12 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE    44.15      40.92  
          r:+0.84                                                              
 
Event 26  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.17   3/28/2015 TODD TORRES                                  
     NE-LMSC: N 28.49        2016 Craig Hersh                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           46 Pittsfield YMCA-NE     27.55      27.48N 
          r:+0.62                                                              
  2 Hersh, Craig              45 Simmons-NE             28.03      28.66  
          r:+0.82                                                              
  3 Staats, Trent             46 Charles River-NE       28.10      29.37  
          r:+0.71                                                              
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE             30.04      30.25  
          r:+0.83                                                              
  5 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE       36.90      30.54  
          r:+0.83                                                              
  6 Dainiak, Chris            46 SweetWater Swim-NE     33.00      30.79  
          r:+0.81                                                              
  7 Gilson, Matthew           49 Swim RI-NE             32.04      31.81  
          r:+0.91                                                              
  8 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE       34.89      34.97  
          r:+0.90                                                              
  9 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE      37.00      38.22  
          r:+0.88                                                              
 10 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE         39.18      38.37  
          r:+0.82                                                              
 11 Prescott, Al              48 Minuteman-NE           40.69      39.68  
          r:+0.76                                                              
 12 Learned, David            46 North Suburban Y-NE    46.00      45.07  
          r:+1.03                                                              
 13 Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR     50.00      54.48  
          r:+1.21                                                              
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.45   3/30/2014 DAVID GUTHRIE                                
     NE-LMSC: N 30.39        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE           33.00      30.88  
          r:+0.74                                                              
  2 Tyler, Bob                54 Granite State-NE       31.95      31.72  
          r:+0.65                                                              
  3 Wyatt, Dewey              53 Simon's Rock-NE        32.00      32.30  
          r:+0.95                                                              
  4 Games, Brett              51 Great Bay-NE           33.89      32.72  
  5 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT         32.17      32.79  
          r:+0.62                                                              
  6 Hetzel, William           52 Red Tide-MR            34.06      33.29  
          r:+0.84                                                              
  7 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE           33.50      33.47  
          r:+0.85                                                              
  8 Grady, Seth               52 Flaherty Masters-NE    33.93      34.65  
  9 Schultz, Richard          50 Great Bay-NE           34.88      34.97  
          r:+0.76                                                              
 10 Barrus, Steve             52 Liquid Assets-NE       36.20      35.03  
          r:+0.93                                                              
 11 Alpern, Matthew           53 Adirondack-AD          34.50      35.22  
          r:+0.92                                                              
 12 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE        42.00      35.60  
          r:+0.74                                                              
 13 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR         38.00      36.46  
          r:+0.81                                                              
 14 Fernandez-Duque, Eduardo  52 Connecticut-CT         34.50      36.58  
          r:+0.89                                                              
 15 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE           37.25      36.86  
          r:+0.97                                                              
 16 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE      41.00      39.29  
          r:+0.97                                                              
 17 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE           43.00      40.29  
          r:+0.92                                                              
 18 Lee, Eric                 53 Red Tide-MR            45.00      44.54  
          r:+0.98                                                              
 19 Fernandes, Thomas         53 Minuteman-NE           48.00      45.11  
          r:+0.89                                                              
 
Event 26  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.60   3/12/2016 DAVID GUTHRIE                                
     NE-LMSC: N 29.92        2003 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV        31.31      32.06  
          r:+0.67                                                              
  2 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE      32.00      32.31  
          r:+0.64                                                              
  3 Cote, David               56 South County Y-NE      34.60      32.75  
          r:+0.84                                                              
  4 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE       33.79      33.23  
  5 Shea, William             55 Liquid Assets-NE       35.50      33.69  
          r:+0.88                                                              
  6 Olson, Bob                57 Newburyport-NE         33.56      33.73  
  7 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE    35.14      34.28  
          r:+0.81                                                              
  8 Davis, William            58 Minuteman-NE           34.02      34.41  
  9 Lamontagne, Robert        58 Connecticut-CT         34.67      34.99  
          r:+0.99                                                              
 10 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE      35.75      35.00  
          r:+0.69                                                              
 11 Hinebaugh, Carl           56 Nutmeg Masters-NE      33.76      35.61  
 12 Beckett, Bill             58 ABC Masters-NE         36.00      35.63  
          r:+1.13                                                              
 13 Torgerson, Rob            55 Fountaingrove-PC       35.36      35.83  
          r:+0.91                                                              
 14 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE          42.00      35.98  
          r:+0.98                                                              
 15 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE       35.43      36.50  
          r:+0.93                                                              
 16 Morgan, David             55 North Suburban Y-NE    36.20      37.01  
          r:+0.96                                                              
 17 Alexandre, George         59 Swim RI-NE             35.78      37.81  
          r:+0.97                                                              
 18 Brady, John               58 Great Bay-NE           41.00      38.80  
          r:+1.10                                                              
 19 Gallagher, Glenn          58 Great Bay-NE           41.50      40.87  
          r:+0.82                                                              
 20 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE      42.13      42.47  
          r:+1.00                                                              
 21 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE        45.00      44.28  
          r:+0.95                                                              
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.76   4/24/2015 RICK COLELLA                                 
     NE-LMSC: N 31.56        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 61 Adirondack-AD          32.05      31.80  
          r:+0.78                                                              
  2 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE     37.00      34.69  
          r:+0.73                                                              
  3 Fulmer, Joe               61 Maine Masters-NE       33.85      35.32  
  4 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE     37.25      37.80  
          r:+0.95                                                              
  5 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE           37.63      38.02  
          r:+0.79                                                              
  6 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE      47.77      39.08  
          r:+0.86                                                              
  7 Keil, Mark                63 Minuteman-NE           39.84      40.58  
          r:+1.11                                                              
  8 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE         39.89      41.52  
          r:+0.99                                                              
  9 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE             50.00      42.38  
          r:+0.99                                                              
 10 Carchedi, David           62 South County Y-NE    1:10.00      43.56  
          r:+1.01                                                              
 11 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE      44.27      45.00  
          r:+0.99                                                              
 -- Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE             50.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
          r:+0.95                                                              
 
Event 26  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
     NE-LMSC: N 31.76        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE     34.35      34.51  
          r:+0.80                                                              
  2 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI     36.02      36.29  
          r:+0.86                                                              
  3 Holt, Steve               65 Greenwood-NE           36.40      36.76  
          r:+1.09                                                              
  4 Henderson, Harold         66 Charles River-NE       40.00      38.33  
          r:+0.76                                                              
  5 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE           37.50      38.67  
          r:+1.00                                                              
  6 Olander, John             67 Simon's Rock-NE        38.82      39.75  
          r:+0.85                                                              
  7 Cerjanec, Derek           65 Maine Masters-NE       41.51      41.69  
          r:+0.88                                                              
  8 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE       41.00      41.95  
          r:+0.93                                                              
 
Event 26  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 31.70   4/30/2016 ROBERT STRAND                                
     NE-LMSC: N 34.18        2013 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           74 Maine Masters-NE       38.00      35.37  
          r:+0.91                                                              
  2 Keigwin, Lloyd            70 Cape Cod-NE            37.00      35.74  
  3 Lewis, John               70 Great Bay-NE           38.00      36.80  
          r:+0.84                                                              
  4 Manfredi, Thomas          74 Swim RI-NE             39.26      39.72  
          r:+0.93                                                              
  5 Cooke, Andrew             73 Unattached NE-NE       43.00      40.51  
          r:+1.03                                                              
  6 Baxter, David             72 ABC Masters-NE         43.50      46.21  
          r:+1.15                                                              
  7 Pope, James               74 Lowell YMCA-NE         42.39      46.41  
          r:+1.24                                                              
  8 Smith, Starbuck           73 Simon's Rock-NE        53.00      49.94  
          r:+1.04                                                              
  9 Gamer, Robert             72 Unattached NJ-NJ       52.00      50.63  
          r:+1.29                                                              
 10 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE         51.50      51.39  
          r:+1.08                                                              
 11 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    1:02.00    1:03.35  
          r:+1.36                                                              
 12 Roccabello, John          73 Swim RI-NE           1:16.93    1:47.05  
          r:+1.25                                                              
 -- Read, Philip              74 Great Bay-NE           52.00         NS  
 
Event 26  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 34.95   4/30/2016 MIKE FRESHLEY                                
     NE-LMSC: N 41.44        2003 F. H. Ted Haartz                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT         40.00      39.19  
          r:+1.03                                                              
  2 Lai, Shi Lun              75 ABC Masters-NE         49.67      48.53  
          r:+1.34                                                              
  3 Coupe, George             76 Granite State-NE       53.00      50.50  
          r:+0.99                                                              
  4 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE         52.00      50.72  
          r:+1.26                                                              
  5 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE       48.20      51.71  
          r:+1.23                                                              
  6 Hagmann, John             78 Maine Masters-NE       55.00    1:02.56  
          r:+1.21                                                              
 
Event 26  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   3/12/2016 DAVID COSTILL                                
     NE-LMSC: N 42.51        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Charles           81 Charles River-NE     1:09.00    1:07.07  
          r:+1.80                                                              
  2 Arnold, Richard           84 Great Bay-NE         1:06.00    1:38.35  
 
Event 26  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 54.37        1996 William Molloy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y             53.00      51.73  
          r:+1.31                                                              
 
Event 31  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   53.02  12/21/2014 KATIE MEILI                                
     NE-LMSC: N 1:00.15        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGahie, Kaitlin          22 Worcester Area-NE    1:04.80    1:04.14  
     r:+0.76  30.47     1:04.14 (33.67)                                        
  2 Antonellis, Stephanie     22 Waterhorses-NE       1:09.00    1:06.38  
     r:+0.81  31.01     1:06.38 (35.37)                                        
  2 Lo, Kelly                 22 Unattached NE-NE     1:10.41    1:06.38  
     r:+0.82  29.29     1:06.38 (37.09)                                        
  4 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE    1:11.00    1:09.51  
     r:+0.79  33.19     1:09.51 (36.32)                                        
  5 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     1:12.30    1:10.91  
     r:+0.83  32.78     1:10.91 (38.13)                                        
  6 Cotrona, Sierra           22 Binghamton Univ-NI   1:30.00    1:13.50  
     r:+0.87  34.59     1:13.50 (38.91)                                        
  7 Perito, Katrina           24 NYC Hydras-MR        1:12.79    1:13.51  
     r:+0.98  34.90     1:13.51 (38.61)                                        
  8 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         1:15.16    1:16.22  
     r:+0.91  34.98     1:16.22 (41.24)                                        
  9 Wiencek, Rebecca          20 Simmons-NE           1:20.00    1:17.54  
     r:+0.95  35.31     1:17.54 (42.23)                                        
 10 Su, Cindy                 22 Charles River-NE     1:30.00    1:22.54  
     r:+0.57  37.27     1:22.54 (45.27)                                        
 
Event 31  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 58.29        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR   1:06.58    1:03.95  
              30.66     1:03.95 (33.29)                                        
  2 Trutor, Kristine          28 Great Bay-NE         1:03.98    1:04.11  
     r:+0.77  28.55     1:04.11 (35.56)                                        
  3 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     1:05.17    1:04.71  
     r:+0.74  31.40     1:04.71 (33.31)                                        
  4 Peak, Candice             28 Unattached NE-NE     1:00.00    1:04.77  
     r:+0.67  29.45     1:04.77 (35.32)                                        
  5 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     1:05.63    1:05.87  
              30.43     1:05.87 (35.44)                                        
  6 Dick, Jordan              27 Charles River-NE     1:07.29    1:06.69  
              31.86     1:06.69 (34.83)                                        
  7 Nihan, Lianne             28 North Suburban Y-NE  1:05.23    1:06.84  
              31.31     1:06.84 (35.53)                                        
  8 Happ, Megan               25 Red Tide-MR          1:07.00    1:07.19  
              32.20     1:07.19 (34.99)                                        
  9 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   1:10.66    1:07.64  
     r:+0.71  32.56     1:07.64 (35.08)                                        
 10 Roman-Green, Brittany     28 Unattached NE-NE     1:12.00    1:07.89  
     r:+0.76  31.01     1:07.89 (36.88)                                        
 11 Chang, Grace              26 Bearcat Masters-MR   1:14.00    1:08.55  
     r:+0.77  31.62     1:08.55 (36.93)                                        
 12 Stewart, Corri            28 Charles River-NE     1:09.06    1:09.13  
     r:+0.73  30.96     1:09.13 (38.17)                                        
 13 Finati, Sara              25 Swim RI-NE           1:06.00    1:09.30  
              33.06     1:09.30 (36.24)                                        
 14 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    1:12.16    1:11.00  
     r:+0.85  34.45     1:11.00 (36.55)                                        
 15 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE    1:15.00    1:12.79  
     r:+0.73  32.78     1:12.79 (40.01)                                        
 16 Daley, Amanda             29 Charles River-NE     1:24.36    1:15.53  
     r:+0.73  35.03     1:15.53 (40.50)                                        
 17 Rolfs, Katie              27 Great Bay-NE         1:17.20    1:15.89  
     r:+0.93  35.63     1:15.89 (40.26)                                        
 18 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    1:20.00    1:18.21  
     r:+0.94  35.15     1:18.21 (43.06)                                        
 19 Guardino, Morgan          28 Connecticut-CT       1:21.00    1:19.26  
     r:+0.93  36.97     1:19.26 (42.29)                                        
 20 Verry, Josselyn           26 Charles River-NE     1:21.18    1:22.46  
     r:+0.94  36.72     1:22.46 (45.74)                                        
 21 Stevens, Carrie           27 Bearcat Masters-MR   1:30.00    1:24.40  
     r:+0.93  40.30     1:24.40 (44.10)                                        
 22 Fairbanks, Christine      25 Worcester Area-NE    1:22.00    1:27.26  
     r:+0.83  39.99     1:27.26 (47.27)                                        
 23 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE     1:30.00    1:28.24  
     r:+0.78  43.41     1:28.24 (44.83)                                        
 24 Peterson, Rachel          25 Swim RI-NE           1:44.00    1:40.52  
              47.09     1:40.52 (53.43)                                        
 25 Warren-Shriner, Paige     25 Liquid Assets-NE     1:41.03    1:45.09  
     r:+0.93  48.25     1:45.09 (56.84)                                        
 -- Day, Lindsay              26 University Club-NE   1:40.13         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
     r:+0.80  40.70          DQ (47.60)                                        
 -- Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR   1:32.00         DQ  
      Other - back
     r:+0.61  38.60          DQ (42.19)                                        
 
Event 31  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 59.19        2016 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        31 BU Masters-NE        1:01.50      59.52  
     r:+0.61  26.91       59.52 (32.61)                                        
  2 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE           1:03.38    1:05.42  
     r:+0.82  29.87     1:05.42 (35.55)                                        
  3 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       1:09.78    1:06.86  
     r:+0.53  31.39     1:06.86 (35.47)                                        
  4 Mehringer, Stacey         33 Charles River-NE     1:07.77    1:06.92  
     r:+0.80  29.49     1:06.92 (37.43)                                        
  5 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         1:07.39    1:07.48  
     r:+0.78  30.14     1:07.48 (37.34)                                        
  6 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR     1:09.30    1:10.16  
     r:+0.78  33.14     1:10.16 (37.02)                                        
  7 Schneider, Jillian        30 Swim RI-NE           1:10.92    1:10.68  
     r:+0.93  31.31     1:10.68 (39.37)                                        
  8 Fletcher, Alyson          31 Charles River-NE     1:13.01    1:12.11  
     r:+0.79  34.79     1:12.11 (37.32)                                        
  9 Bonin, Angelina           31 Swim RI-NE           1:12.47    1:12.46  
     r:+0.80  34.58     1:12.46 (37.88)                                        
 10 Kulinka, Kristin          31 Connecticut-CT       1:15.00    1:13.17  
     r:+0.79  33.48     1:13.17 (39.69)                                        
 11 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   1:17.00    1:13.58  
     r:+0.84  33.12     1:13.58 (40.46)                                        
 12 Burgos, Jennifer          31 Tech Masters-NE      1:25.00    1:13.59  
     r:+0.95  34.50     1:13.59 (39.09)                                        
 13 Wood, Lily                31 Charles River-NE     1:15.00    1:13.78  
     r:+0.65  34.22     1:13.78 (39.56)                                        
 14 Bernstein, Heather        31 Connecticut-CT       1:13.20    1:13.95  
     r:+0.87  34.17     1:13.95 (39.78)                                        
 15 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT       1:18.31    1:14.89  
     r:+0.76  36.04     1:14.89 (38.85)                                        
 16 Curbeau, Kaitlin          31 Unattached NE-NE     1:10.00    1:15.63  
     r:+0.76  34.99     1:15.63 (40.64)                                        
 17 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      1:16.45    1:15.85  
     r:+0.92  35.32     1:15.85 (40.53)                                        
 18 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR          1:19.69    1:21.27  
     r:+0.83  38.30     1:21.27 (42.97)                                        
 19 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE     1:25.00    1:21.99  
     r:+1.00  37.87     1:21.99 (44.12)                                        
 20 Heath, Lauren             32 Great Bay-NE         1:25.04    1:22.58  
     r:+1.07  37.50     1:22.58 (45.08)                                        
 21 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE         1:31.00    1:26.99  
     r:+1.04  39.83     1:26.99 (47.16)                                        
 22 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT       1:31.00    1:28.92  
     r:+0.89  41.73     1:28.92 (47.19)                                        
 23 Littee, Danielle          34 Charles River-NE     1:40.00    1:31.13  
     r:+0.65  42.26     1:31.13 (48.87)                                        
 24 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE         1:30.00    1:31.62  
     r:+0.96  43.12     1:31.62 (48.50)                                        
 25 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT       1:35.96    1:31.94  
     r:+0.98  43.08     1:31.94 (48.86)                                        
 26 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE  1:40.00    1:32.36  
     r:+0.94  44.92     1:32.36 (47.44)                                        
 27 King, Sarah               33 Adirondack-AD        2:20.00    2:18.38  
   r:+1.51  1:11.28   2:18.38 (1:07.10)                                        
 
Event 31  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:01.94        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE     1:02.78    1:01.82N 
     r:+0.82  28.49     1:01.82 (33.33)                                        
  2 Alcaide, Katrine          35 Maine Masters-NE     1:00.17    1:03.12  
     r:+0.58  29.23     1:03.12 (33.89)                                        
  3 De Hart, Jenny            39 Maine Masters-NE     1:09.07    1:05.63  
     r:+0.75  30.30     1:05.63 (35.33)                                        
  4 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     1:09.50    1:07.60  
     r:+0.69  30.92     1:07.60 (36.68)                                        
  5 Hunnewell, Becky          37 Charles River-NE     1:09.00    1:07.99  
     r:+0.85  30.92     1:07.99 (37.07)                                        
  6 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     1:05.64    1:08.11  
              31.14     1:08.11 (36.97)                                        
  7 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE           1:08.00    1:09.46  
     r:+0.87  30.77     1:09.46 (38.69)                                        
  8 Wang, Ying                37 Simmons-NE           1:18.50    1:09.81  
     r:+0.50  32.21     1:09.81 (37.60)                                        
  9 Verreault, Amy            36 Swim RI-NE           1:08.95    1:10.11  
     r:+0.92  31.06     1:10.11 (39.05)                                        
 10 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         1:17.00    1:12.79  
     r:+0.99  34.18     1:12.79 (38.61)                                        
 11 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     1:13.00    1:14.79  
     r:+0.98  36.16     1:14.79 (38.63)                                        
 12 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   1:15.67    1:15.13  
     r:+0.98  35.56     1:15.13 (39.57)                                        
 13 Neild, Rachel             36 Great Bay-NE         1:15.00    1:15.46  
     r:+0.90  36.21     1:15.46 (39.25)                                        
 14 Sullivan, Hilary          36 Simmons-NE           1:18.01    1:15.84  
     r:+0.98  34.25     1:15.84 (41.59)                                        
 15 Doleski, Shannon          35 Minuteman-NE         1:15.00    1:16.71  
     r:+1.01  35.54     1:16.71 (41.17)                                        
 16 Bradley, Katherine        37 University Club-NE   1:39.07    1:28.07  
     r:+1.19  42.28     1:28.07 (45.79)                                        
 17 DeMarco, Robyn            35 Connecticut-CT       1:28.00    1:32.37  
     r:+0.97  44.56     1:32.37 (47.81)                                        
 18 Stone, Emily              39 University Club-NE   1:32.57    1:34.77  
     r:+0.74  42.99     1:34.77 (51.78)                                        
 19 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR          1:38.98    1:41.18  
     r:+1.05  46.70     1:41.18 (54.48)                                        
 
Event 31  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
     NE-LMSC: N 1:03.91        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE           1:09.02    1:06.80  
     r:+0.86  30.41     1:06.80 (36.39)                                        
  2 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     1:10.66    1:11.40  
     r:+0.87  32.39     1:11.40 (39.01)                                        
  3 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE  1:13.00    1:11.52  
     r:+0.89  33.20     1:11.52 (38.32)                                        
  4 Morin, Jen                42 Swim RI-NE           1:12.61    1:11.96  
     r:+0.80  32.97     1:11.96 (38.99)                                        
  5 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI   1:15.83    1:13.05  
     r:+0.95  33.16     1:13.05 (39.89)                                        
  6 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     1:15.90    1:14.31  
     r:+0.88  34.83     1:14.31 (39.48)                                        
  6 Daly, Cheryl              44 Maine Masters-NE     1:17.00    1:14.31  
     r:+0.86  34.51     1:14.31 (39.80)                                        
  8 Matarese, Christine       41 Connecticut-CT       1:18.72    1:17.23  
     r:+1.00  37.67     1:17.23 (39.56)                                        
  9 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE  1:18.50    1:20.49  
     r:+0.94  38.87     1:20.49 (41.62)                                        
 10 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    1:22.67    1:22.07  
     r:+0.87  40.81     1:22.07 (41.26)                                        
 11 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE         1:20.49    1:22.62  
     r:+0.99  38.13     1:22.62 (44.49)                                        
 12 Santoro, Alexis           42 Swim RI-NE           1:18.92    1:23.94  
     r:+0.83  39.94     1:23.94 (44.00)                                        
 13 Morse, Deb                44 Maine Masters-NE     1:30.00    1:29.31  
     r:+1.19  42.20     1:29.31 (47.11)                                        
 14 Sherrill, Delsey          40 Minuteman-NE         1:42.57    1:32.35  
     r:+1.99  42.29     1:32.35 (50.06)                                        
 15 Krangle, Jennifer         43 Charles River-NE     1:43.00    1:42.58  
     r:+0.92  48.66     1:42.58 (53.92)                                        
 16 Fung, Deborah             42 Red Tide-MR          2:15.00    1:50.38  
              52.64     1:50.38 (57.74)                                        
 
Event 31  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
     NE-LMSC: N 1:05.44        2016 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  1:07.00    1:08.46  
     r:+0.80  31.67     1:08.46 (36.79)                                        
  2 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE           1:10.30    1:08.48  
     r:+0.80  32.40     1:08.48 (36.08)                                        
  3 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE  1:15.10    1:10.05  
     r:+0.82  32.34     1:10.05 (37.71)                                        
  4 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    1:11.41    1:11.83  
     r:+0.84  33.37     1:11.83 (38.46)                                        
  5 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           1:12.03    1:12.15  
     r:+0.74  33.95     1:12.15 (38.20)                                        
  6 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    1:15.32    1:15.44  
     r:+1.04  34.97     1:15.44 (40.47)                                        
  7 Garland, Sue              47 Charles River-NE     1:19.78    1:18.75  
     r:+0.89  37.38     1:18.75 (41.37)                                        
  8 Sandberg, Betsy           48 Great Bay-NE         1:24.98    1:19.84  
     r:+0.64  37.75     1:19.84 (42.09)                                        
  9 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE           1:25.00    1:23.59  
     r:+0.86  38.55     1:23.59 (45.04)                                        
 10 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     1:22.56    1:24.17  
     r:+0.94  39.91     1:24.17 (44.26)                                        
 11 LaChapelle, Tracy         47 NEM Unattached-NE    1:25.00    1:25.67  
     r:+1.16  16.72   1:25.67 (1:08.95)                                        
 12 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE    1:29.57    1:28.88  
     r:+0.92  43.62     1:28.88 (45.26)                                        
 13 Wolf, Sara                48 Auburn Masters-SE    1:30.34    1:30.21  
     r:+0.91  41.70     1:30.21 (48.51)                                        
 14 Magovern, Kathy           48 Minuteman-NE         1:35.76    1:33.72  
     r:+0.94  43.35     1:33.72 (50.37)                                        
 15 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE     1:40.00    1:35.11  
     r:+0.91  46.17     1:35.11 (48.94)                                        
 16 Uchida, Mitsuko           46 Charles River-NE     1:50.00    1:36.05  
     r:+0.99  49.02     1:36.05 (47.03)                                        
 17 Acevedo, Kristine         45 Liquid Assets-NE     1:41.00    1:37.24  
     r:+0.84  42.03     1:37.24 (55.21)                                        
 18 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE     2:10.00    1:55.09  
     r:+0.97  57.06     1:55.09 (58.03)                                        
 19 Halstead, Melissa         47 Suburban Sharks-NE   2:00.00    1:56.99  
   r:+1.02  1:00.62     1:56.99 (56.37)                                        
 
Event 31  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:01.28   4/29/2016 FALL WILLEBOORDSE                          
     NE-LMSC: N 1:06.40        2002 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         1:14.50    1:12.18  
     r:+0.78  33.58     1:12.18 (38.60)                                        
  2 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      1:16.58    1:14.28  
     r:+1.02  34.86     1:14.28 (39.42)                                        
  3 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE     1:15.69    1:14.43  
     r:+0.91  35.21     1:14.43 (39.22)                                        
  4 Donovan, Kim              53 ABC Masters-NE       1:24.80    1:17.42  
     r:+0.82  37.83     1:17.42 (39.59)                                        
  5 Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE    1:17.00    1:19.14  
     r:+1.08  36.66     1:19.14 (42.48)                                        
  6 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    1:19.44    1:21.64  
     r:+0.81  37.16     1:21.64 (44.48)                                        
  7 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE    1:22.01    1:22.05  
     r:+0.87  38.56     1:22.05 (43.49)                                        
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE           1:21.95    1:23.05  
     r:+0.90  39.59     1:23.05 (43.46)                                        
  9 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE     1:25.84    1:24.26  
     r:+0.96  38.61     1:24.26 (45.65)                                        
 10 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE       1:26.89    1:24.76  
     r:+0.97  41.35     1:24.76 (43.41)                                        
 11 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE  1:24.00    1:25.14  
     r:+0.62  40.97     1:25.14 (44.17)                                        
 12 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE     1:37.95    1:29.56  
     r:+0.77  45.33     1:29.56 (44.23)                                        
 13 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE     1:32.00    1:29.65  
     r:+0.93  44.57     1:29.65 (45.08)                                        
 14 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     1:32.00    1:34.31  
     r:+0.77  43.00     1:34.31 (51.31)                                        
 15 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    1:35.00    1:35.80  
     r:+1.26  45.61     1:35.80 (50.19)                                        
 16 Daniels, Carolyn          50 Connecticut-CT       1:41.33    1:43.27  
     r:+1.02  51.25     1:43.27 (52.02)                                        
 17 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    1:39.00    1:45.14  
     r:+1.21  50.35     1:45.14 (54.79)                                        
 
Event 31  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:09.38        2015 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            59 North Suburban Y-NE  1:12.00    1:10.38  
     r:+0.89  32.90     1:10.38 (37.48)                                        
  2 Mareb, Karen              58 Granite State-NE     1:10.50    1:12.53  
     r:+0.88  33.49     1:12.53 (39.04)                                        
  3 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-MR     1:12.67    1:12.55  
     r:+0.68  35.17     1:12.55 (37.38)                                        
  4 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE  1:14.50    1:12.78  
     r:+0.98  34.51     1:12.78 (38.27)                                        
  5 Spence, Denise            57 UMass-NE             1:18.00    1:17.89  
     r:+0.90  36.78     1:17.89 (41.11)                                        
  6 Holland, Gail             58 Worcester Area-NE    1:17.34    1:19.78  
     r:+0.70  36.18     1:19.78 (43.60)                                        
  7 Stokes, Karin             56 Granite State-NE     1:18.04    1:20.49  
     r:+0.85  35.67     1:20.49 (44.82)                                        
  8 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         1:22.40    1:23.59  
     r:+0.68  38.92     1:23.59 (44.67)                                        
  9 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE         1:29.00    1:25.55  
     r:+0.97  41.24     1:25.55 (44.31)                                        
 10 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  1:28.74    1:26.90  
     r:+1.12  40.71     1:26.90 (46.19)                                        
 11 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE  1:27.50    1:27.53  
     r:+1.02  40.20     1:27.53 (47.33)                                        
 12 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE         1:33.60    1:28.17  
     r:+0.88  41.29     1:28.17 (46.88)                                        
 13 Eggimann, Beth            55 North Suburban Y-NE  1:35.00    1:30.46  
     r:+1.15  44.18     1:30.46 (46.28)                                        
 14 Pazera, Kathy             58 Swim RI-NE           1:31.02    1:32.19  
     r:+0.96  44.93     1:32.19 (47.26)                                        
 15 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE         1:35.50    1:33.34  
     r:+1.12  42.59     1:33.34 (50.75)                                        
 16 Kripke, Liz               55 ABC Masters-NE       1:34.00    1:35.91  
     r:+1.14  47.80     1:35.91 (48.11)                                        
 17 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE    1:34.00    1:37.58  
     r:+1.09  47.40     1:37.58 (50.18)                                        
 18 Nihan, Marian             59 North Suburban Y-NE  1:48.70    1:38.27  
     r:+1.03  44.88     1:38.27 (53.39)                                        
 19 Richard, Ann              58 Great Bay-NE         1:50.00    1:39.99  
     r:+1.12  48.74     1:39.99 (51.25)                                        
 20 Delacruz, Rosie           56 Charles River-NE     1:59.00    1:47.51  
     r:+1.24  51.42     1:47.51 (56.09)                                        
 21 Rapa, Mary                55 Suburban Sharks-NE   2:15.00    1:57.20  
     r:+1.29  55.79   1:57.20 (1:01.41)                                        
 
Event 31  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:07.08   5/17/2015 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.54        2016 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     1:13.00    1:11.80  
     r:+0.79  34.49     1:11.80 (37.31)                                        
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   1:23.00    1:20.82  
     r:+0.89  37.33     1:20.82 (43.49)                                        
  3 Cassells, Sally           60 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:31.35  
     r:+1.05  44.95     1:31.35 (46.40)                                        
  4 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    1:44.00    1:32.38  
     r:+0.99  45.50     1:32.38 (46.88)                                        
  5 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     1:40.00    1:39.01  
     r:+1.25  47.45     1:39.01 (51.56)                                        
  6 Campbell, Patricia        63 Great Bay-NE         1:45.00    1:41.41  
     r:+1.22  47.59     1:41.41 (53.82)                                        
  7 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     1:45.00    1:44.05  
     r:+0.83  48.46     1:44.05 (55.59)                                        
  8 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE     1:55.00    1:45.68  
     r:+1.12  49.92     1:45.68 (55.76)                                        
 
Event 31  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:10.09   4/29/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 1:12.91        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel            65 Keen Masters-NE      1:18.50    1:18.70  
     r:+0.89  34.94     1:18.70 (43.76)                                        
  2 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    1:22.09    1:21.95  
     r:+0.93  39.66     1:21.95 (42.29)                                        
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     1:33.00    1:35.90  
     r:+1.02  45.06     1:35.90 (50.84)                                        
  4 Goulder, Alison           65 Charles River-NE     2:30.00    1:52.08  
     r:+0.95  52.43     1:52.08 (59.65)                                        
  5 Case, Louise              69 Greenwood-NE         2:35.00    2:27.54  
            1:12.92   2:27.54 (1:14.62)                                        
  6 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     3:51.31    4:19.43  
            2:12.36   4:19.43 (2:07.07)                                        
 
Event 32  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 49.52   4/25/2015 COLIN BABCOCK                                
     NE-LMSC: N 53.18        2001 Gregory Wriede                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Paul-Marc     24 NY Athletic Club-MR    53.00      52.14  
     r:+0.64  23.50       52.14 (28.64)                                        
  2 Garrett, Silas            20 Unattached SE-SE     1:01.00      55.65  
     r:+0.76  25.36       55.65 (30.29)                                        
  3 Schultz, Nicholas         23 Maine Masters-NE       56.69      55.94  
     r:+0.69  25.15       55.94 (30.79)                                        
  4 Cowley, Christopher       24 Simmons-NE             57.80      55.97  
     r:+0.64  26.06       55.97 (29.91)                                        
  5 Morris, Justin            23 King Fins-NE           57.77      56.76  
     r:+0.71  26.52       56.76 (30.24)                                        
  6 Chen, Roy                 22 Charles River-NE     1:00.85      58.03  
     r:+0.67  27.02       58.03 (31.01)                                        
  7 Paquette, Sean            23 Maine Masters-NE       57.02      58.70  
     r:+0.83  25.74       58.70 (32.96)                                        
  8 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:00.30  
     r:+0.66  27.71     1:00.30 (32.59)                                        
  9 Chen, George              23 Charles River-NE     1:02.83    1:01.10  
     r:+0.66  28.44     1:01.10 (32.66)                                        
 10 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE        1:02.32    1:02.00  
     r:+0.70  28.38     1:02.00 (33.62)                                        
 11 Meza, Miguel              24 Bearcat Masters-MR   1:08.00    1:02.86  
     r:+0.70  29.04     1:02.86 (33.82)                                        
 12 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE    1:03.00    1:04.30  
     r:+0.77  28.04     1:04.30 (36.26)                                        
 13 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE        1:12.52    1:05.95  
     r:+0.51  29.71     1:05.95 (36.24)                                        
 14 Tente, Kevin              24 Unattached NE-NE     1:10.00    1:07.03  
     r:+0.71  31.03     1:07.03 (36.00)                                        
 15 Wyatt, David              20 Simon's Rock-NE      1:20.00    1:10.17  
     r:+0.81  33.57     1:10.17 (36.60)                                        
 -- Hla, Jonathan             24 Bearcat Masters-MR   1:03.00         NS  
 
Event 32  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 47.77    5/3/2014 DARIAN TOWNSEND                              
     NE-LMSC: N 51.41        2016 David Russell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raigla, Kaspar            28 Bearcat Masters-MR     54.00      51.65  
     r:+0.57  23.28       51.65 (28.37)                                        
  2 Pereiro Carril, Oscar     25 Unattached CT-CT       50.99      52.08  
     r:+0.56  22.87       52.08 (29.21)                                        
  3 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE       56.69      55.91  
     r:+0.53  25.64       55.91 (30.27)                                        
  4 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE      55.69      56.47  
     r:+0.61  26.78       56.47 (29.69)                                        
  5 Kamata, Muneki            27 Bearcat Masters-MR   1:00.76      57.23  
     r:+0.55  26.63       57.23 (30.60)                                        
  6 Card, Mathew              29 Swim RI-NE             58.55      58.50  
     r:+0.79  25.95       58.50 (32.55)                                        
  7 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE           1:00.00    1:00.84  
     r:+0.74  27.85     1:00.84 (32.99)                                        
  8 Schuster, Kevin           29 Great Bay-NE         1:02.00    1:02.33  
     r:+0.56  27.79     1:02.33 (34.54)                                        
  9 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  1:02.70    1:02.85  
     r:+0.84  28.52     1:02.85 (34.33)                                        
 10 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           1:02.52    1:02.94  
     r:+0.92  29.25     1:02.94 (33.69)                                        
 11 Jelaska, Duje             25 Swim RI-NE           1:02.90    1:05.49  
     r:+0.77  30.04     1:05.49 (35.45)                                        
 12 Jeffrey, Regan            25 Unattached NE-NE     1:20.00    1:05.83  
     r:+0.72  32.42     1:05.83 (33.41)                                        
 13 Poirot, Cedric            29 BU Masters-NE        1:10.00    1:06.09  
     r:+0.86  31.22     1:06.09 (34.87)                                        
 14 Beahn, Brian              29 Nutmeg Masters-NE    1:05.34    1:06.44  
     r:+0.58  30.49     1:06.44 (35.95)                                        
 15 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE    1:12.83    1:08.12  
     r:+0.78  31.28     1:08.12 (36.84)                                        
 16 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI   1:08.01    1:09.43  
     r:+0.75  31.60     1:09.43 (37.83)                                        
 17 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE    1:10.00    1:09.74  
     r:+0.99  32.96     1:09.74 (36.78)                                        
 18 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE    1:15.00    1:11.16  
     r:+0.73  33.77     1:11.16 (37.39)                                        
 19 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE     1:16.00    1:17.61  
     r:+0.88  35.87     1:17.61 (41.74)                                        
 20 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE    1:21.50    1:20.15  
     r:+1.13  38.44     1:20.15 (41.71)                                        
 21 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    1:45.00    1:20.47  
     r:+1.14  37.24     1:20.47 (43.23)                                        
 
Event 32  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 47.78   4/25/2015 MATT GREVERS                                 
     NE-LMSC: N 51.50        2016 Julius Gloeckner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE       51.41      52.33  
     r:+0.61  22.28       52.33 (30.05)                                        
  2 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR     56.44      54.92  
     r:+0.72  25.72       54.92 (29.20)                                        
  3 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      56.63      56.26  
     r:+0.56  25.87       56.26 (30.39)                                        
  4 Stevens, Nate             34 Maine Masters-NE       55.00      56.45  
     r:+0.60  26.79       56.45 (29.66)                                        
  5 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA            59.21      57.65  
     r:+0.69  25.51       57.65 (32.14)                                        
  6 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR   1:00.00      57.66  
     r:+0.49  26.17       57.66 (31.49)                                        
  7 Drasher, Ryan             34 Great Bay-NE         1:02.00      59.35  
     r:+0.60  26.96       59.35 (32.39)                                        
  8 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE     1:03.00      59.68  
     r:+0.82  27.67       59.68 (32.01)                                        
  9 Cronin, CJ                34 Technique/Train-NE   1:01.01    1:00.42  
     r:+0.84  27.37     1:00.42 (33.05)                                        
 10 Bachuretz, Alexei         31 Connecticut-CT       1:01.29    1:01.01  
     r:+0.72  27.58     1:01.01 (33.43)                                        
 11 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR   1:02.58    1:02.29  
     r:+0.87  28.99     1:02.29 (33.30)                                        
 12 Coughlan, Owen            31 Bearcat Masters-MR   1:02.73    1:02.48  
     r:+0.89  28.36     1:02.48 (34.12)                                        
 13 Wu, Jim                   34 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:02.71  
              29.26     1:02.71 (33.45)                                        
 14 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE         1:06.78    1:04.19  
     r:+0.60  29.14     1:04.19 (35.05)                                        
 15 Mueller, Joshua           34 Tech Masters-NE      1:05.66    1:06.28  
     r:+0.96  31.98     1:06.28 (34.30)                                        
 16 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         1:12.00    1:09.54  
     r:+0.71  32.72     1:09.54 (36.82)                                        
 17 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     1:11.75    1:10.33  
     r:+0.79  33.02     1:10.33 (37.31)                                        
 18 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       1:13.00    1:14.47  
     r:+0.84  36.75     1:14.47 (37.72)                                        
 19 Mulcahy, Seann            34 Swim RI-NE           1:14.36    1:15.84  
     r:+0.58  37.66     1:15.84 (38.18)                                        
 20 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE      1:50.00    1:29.77  
     r:+0.84  46.11     1:29.77 (43.66)                                        
 
Event 32  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 51.92        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE       59.99      55.66  
     r:+0.82  25.89       55.66 (29.77)                                        
  2 Emmons, Michael           35 Charles River-NE       55.85      56.58  
     r:+0.63  25.51       56.58 (31.07)                                        
  3 Werner, David             38 Binghamton Univ-NI     57.29      58.96  
     r:+0.80  27.67       58.96 (31.29)                                        
  4 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE       59.59      59.31  
     r:+0.80  27.49       59.31 (31.82)                                        
  5 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR     59.90    1:00.53  
     r:+0.65  28.74     1:00.53 (31.79)                                        
  6 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE           1:15.00    1:01.01  
     r:+0.76  28.44     1:01.01 (32.57)                                        
  7 Sabala, Michael           36 Chelsea Piers-MR       55.89    1:01.04  
     r:+0.55  27.03     1:01.04 (34.01)                                        
  8 Cedanio, Noel             37 Bearcat Masters-MR   1:00.98    1:01.24  
     r:+0.93  29.55     1:01.24 (31.69)                                        
  9 Volper, Thomas            36 NEM Unattached-NE    1:03.48    1:01.59  
     r:+0.58  28.02     1:01.59 (33.57)                                        
 10 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     1:02.37    1:03.22  
     r:+0.70  29.43     1:03.22 (33.79)                                        
 11 Machinist, Scott          36 Granite State-NE     1:04.55    1:06.34  
              30.68     1:06.34 (35.66)                                        
 12 Gillis, John              36 Maine Masters-NE     1:10.00    1:08.37  
     r:+1.00  31.07     1:08.37 (37.30)                                        
 13 Stoller, Korey            35 Unattached NJ-NJ     1:11.03    1:09.32  
     r:+0.70  32.73     1:09.32 (36.59)                                        
 14 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE           1:12.00    1:09.46  
     r:+0.84  31.57     1:09.46 (37.89)                                        
 15 Giraldo, David            35 Charles River-NE     2:00.00    1:10.15  
     r:+0.75  30.91     1:10.15 (39.24)                                        
 16 Steipp, Chadwick          38 North Suburban Y-NE  1:15.00    1:10.34  
     r:+0.61  32.94     1:10.34 (37.40)                                        
 17 Cole, Adam                35 Tech Masters-NE      1:09.99    1:18.31  
     r:+0.77  33.27     1:18.31 (45.04)                                        
 18 Sampat, Anuj              39 Charles River-NE     1:17.94    1:18.71  
     r:+0.81  40.45     1:18.71 (38.26)                                        
 19 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    2:00.00    1:19.67  
     r:+0.99  40.39     1:19.67 (39.28)                                        
 
Event 32  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 51.07   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
     NE-LMSC: N 51.85        2010 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE       58.10      57.90  
     r:+0.89  27.13       57.90 (30.77)                                        
  2 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           59.99      59.58  
     r:+0.87  27.31       59.58 (32.27)                                        
  3 Harker, Travis            43 Great Bay-NE           58.62      59.72  
     r:+0.81  26.98       59.72 (32.74)                                        
  4 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE         1:00.24      59.91  
     r:+0.89  26.96       59.91 (32.95)                                        
  5 Larsen, Kirk              40 Great Bay-NE         1:02.03    1:00.27  
     r:+0.61  26.86     1:00.27 (33.41)                                        
  6 Batzofin, Craig           42 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:02.98  
              28.48     1:02.98 (34.50)                                        
  7 Mone, Greg                41 Marthas Vineyard-NE  1:05.00    1:03.40  
              30.36     1:03.40 (33.04)                                        
  8 Wignall, Simon            40 Maine Masters-NE     1:10.00    1:06.19  
     r:+0.83  30.59     1:06.19 (35.60)                                        
  9 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    1:04.52    1:06.52  
     r:+0.82  30.95     1:06.52 (35.57)                                        
 10 Graham, David             42 Greenwood-NE         1:12.19    1:09.47  
     r:+0.53  32.32     1:09.47 (37.15)                                        
 11 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE     1:11.00    1:09.78  
     r:+0.86  32.32     1:09.78 (37.46)                                        
 12 Lebro, Ryan               42 Team New York-MR     1:08.70    1:10.78  
     r:+1.02  32.95     1:10.78 (37.83)                                        
 13 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE         1:11.70    1:11.80  
     r:+0.90  34.88     1:11.80 (36.92)                                        
 14 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE           1:13.17    1:13.24  
     r:+0.90  35.30     1:13.24 (37.94)                                        
 15 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     1:25.00    1:19.42  
     r:+0.91  38.68     1:19.42 (40.74)                                        
 16 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE  1:20.15    1:19.93  
     r:+0.85  38.04     1:19.93 (41.89)                                        
 17 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     1:17.00    1:21.36  
     r:+0.85  40.56     1:21.36 (40.80)                                        
 
Event 32  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 53.99        2015 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           46 Pittsfield YMCA-NE     55.55      56.25  
     r:+0.64  26.42       56.25 (29.83)                                        
  2 Mc Kay, Matthew           45 Charles River-NE       56.57      57.53  
     r:+0.64  25.64       57.53 (31.89)                                        
  3 Hersh, Craig              45 Simmons-NE             58.55      59.21  
     r:+0.81  29.02       59.21 (30.19)                                        
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           1:00.10      59.69  
     r:+0.64  28.02       59.69 (31.67)                                        
  5 Staats, Trent             46 Charles River-NE     1:02.00      59.79  
     r:+0.58  28.08       59.79 (31.71)                                        
  6 O'Leary, Shawn            46 Maine Masters-NE     1:00.34    1:00.94  
     r:+0.59  27.37     1:00.94 (33.57)                                        
  7 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           1:01.44    1:01.07  
     r:+0.85  28.67     1:01.07 (32.40)                                        
  8 Dainiak, Chris            46 SweetWater Swim-NE   1:01.47    1:01.80  
     r:+0.97  29.71     1:01.80 (32.09)                                        
  9 Gilson, Matthew           49 Swim RI-NE           1:00.77    1:02.02  
     r:+0.89  28.57     1:02.02 (33.45)                                        
 10 Champlin, Pete            48 Colorado Masters-CO  1:03.50    1:03.76  
     r:+0.89  29.82     1:03.76 (33.94)                                        
 11 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE     1:12.00    1:04.21  
     r:+0.84  28.46     1:04.21 (35.75)                                        
 12 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     1:06.00    1:06.16  
     r:+0.80  30.92     1:06.16 (35.24)                                        
 13 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     1:06.08    1:06.38  
     r:+0.87  31.07     1:06.38 (35.31)                                        
 14 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           1:08.06    1:06.99  
     r:+0.82  30.45     1:06.99 (36.54)                                        
 15 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE    1:15.00    1:13.70  
     r:+0.84  34.88     1:13.70 (38.82)                                        
 16 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       1:30.00    1:21.60  
     r:+0.83  38.98     1:21.60 (42.62)                                        
 17 Learned, David            46 North Suburban Y-NE  1:38.00    1:27.06  
     r:+0.89  40.35     1:27.06 (46.71)                                        
 18 Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR   2:00.00    2:04.90  
     r:+1.35  54.68   2:04.90 (1:10.22)                                        
 
Event 32  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 56.91        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               50 Garden State-NJ      1:00.00      59.73  
     r:+0.67  26.82       59.73 (32.91)                                        
  2 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         1:01.02    1:00.10  
     r:+0.78  27.89     1:00.10 (32.21)                                        
  3 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     1:04.55    1:02.22  
              28.92     1:02.22 (33.30)                                        
  4 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     1:01.88    1:03.82  
     r:+0.81  29.14     1:03.82 (34.68)                                        
  5 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT       1:04.37    1:05.42  
     r:+0.83  31.38     1:05.42 (34.04)                                        
  6 Caudrillier, Francois     54 Palm Beach-FG        1:04.63    1:05.64  
              30.71     1:05.64 (34.93)                                        
  7 Patrick, Eric             50 North Suburban Y-NE  1:07.00    1:06.10  
     r:+0.75  30.73     1:06.10 (35.37)                                        
  8 Wyatt, Dewey              53 Simon's Rock-NE      1:08.00    1:06.45  
     r:+0.94  31.40     1:06.45 (35.05)                                        
  9 Games, Brett              51 Great Bay-NE         1:08.22    1:07.37  
     r:+0.78  32.20     1:07.37 (35.17)                                        
 10 Ray, Christopher          53 Maine Masters-NE     1:09.50    1:07.39  
     r:+0.62  31.43     1:07.39 (35.96)                                        
 11 Kimble, Kip               53 Minuteman-NE         1:10.00    1:07.40  
     r:+0.97  30.90     1:07.40 (36.50)                                        
 12 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         1:10.00    1:08.49  
     r:+0.73  32.66     1:08.49 (35.83)                                        
 13 Rudman, Frederic          53 Simon's Rock-NE      1:17.50    1:08.66  
     r:+0.97  31.66     1:08.66 (37.00)                                        
 14 Winkler, David            54 South County Y-NE    1:12.00    1:10.34  
     r:+0.88  31.36     1:10.34 (38.98)                                        
 15 DeLew, Christopher        54 Granite State-NE     1:09.00    1:11.15  
     r:+0.77  32.06     1:11.15 (39.09)                                        
 16 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE         1:11.29    1:11.49  
     r:+0.96  32.24     1:11.49 (39.25)                                        
 17 Hetzel, William           52 Red Tide-MR          1:30.00    1:12.79  
     r:+0.93  35.77     1:12.79 (37.02)                                        
 18 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE    1:15.92    1:14.14  
     r:+0.96  35.44     1:14.14 (38.70)                                        
 19 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         1:15.00    1:14.17  
     r:+0.96  35.11     1:14.17 (39.06)                                        
 20 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       1:16.00    1:14.23  
     r:+0.71  35.12     1:14.23 (39.11)                                        
 21 Dearmin, Carl             54 Y of North Shore-NE  1:18.20    1:14.53  
     r:+0.92  33.87     1:14.53 (40.66)                                        
 22 Hopeman, Albert           52 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:17.69  
     r:+0.95  34.85     1:17.69 (42.84)                                        
 22 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE     1:17.00    1:17.69  
     r:+0.85  35.24     1:17.69 (42.45)                                        
 24 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         1:18.25    1:18.23  
     r:+0.89  37.96     1:18.23 (40.27)                                        
 25 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        1:22.16    1:21.84  
     r:+0.90  37.72     1:21.84 (44.12)                                        
 26 Lee, Eric                 53 Red Tide-MR          1:40.00    1:28.68  
     r:+1.15  43.11     1:28.68 (45.57)                                        
 27 Fernandes, Thomas         53 Minuteman-NE         2:30.00    1:46.29  
     r:+1.09  56.52     1:46.29 (49.77)                                        
 
Event 32  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 55.85    4/9/2016 STEVE WOOD                                   
     NE-LMSC: N 57.85        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldbloom, Robert         57 MOVY Masters-MV      1:05.00    1:01.61  
              29.00     1:01.61 (32.61)                                        
  2 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV      1:01.21    1:03.77  
     r:+0.65  29.55     1:03.77 (34.22)                                        
  3 Cote, David               56 South County Y-NE    1:09.00    1:04.65  
     r:+0.72  30.56     1:04.65 (34.09)                                        
  4 Doyle, Peter              56 NEM Unattached-NE    1:10.00    1:06.45  
     r:+0.89  30.86     1:06.45 (35.59)                                        
  5 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE     1:06.70    1:06.63  
     r:+0.80  31.62     1:06.63 (35.01)                                        
  6 Shea, William             55 Liquid Assets-NE     1:08.50    1:07.36  
     r:+0.83  32.14     1:07.36 (35.22)                                        
  7 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE    1:08.75    1:07.62  
     r:+0.68  31.33     1:07.62 (36.29)                                        
  8 Davis, William            58 Minuteman-NE         1:07.10    1:08.23  
     r:+0.78  31.41     1:08.23 (36.82)                                        
  9 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  1:10.95    1:08.60  
     r:+0.87  32.05     1:08.60 (36.55)                                        
 10 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE    1:07.00    1:08.89  
     r:+0.82  33.86     1:08.89 (35.03)                                        
 11 Hutchinson, Kirk          56 BU Masters-NE        1:15.00    1:09.57  
     r:+1.03  31.89     1:09.57 (37.68)                                        
 12 Olson, Bob                57 Newburyport-NE       1:12.00    1:12.31  
     r:+0.80  34.73     1:12.31 (37.58)                                        
 13 Shapiro, Charles          58 Connecticut-CT       1:20.00    1:13.46  
     r:+1.00  34.17     1:13.46 (39.29)                                        
 14 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE      1:15.36    1:15.79  
     r:+0.98  35.99     1:15.79 (39.80)                                        
 15 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    1:16.59    1:16.19  
     r:+0.88  34.96     1:16.19 (41.23)                                        
 16 Totten, Mark              55 Minuteman-NE         1:15.00    1:16.95  
     r:+1.03  34.10     1:16.95 (42.85)                                        
 17 Alexandre, George         59 Swim RI-NE           1:18.00    1:18.06  
     r:+0.97  38.31     1:18.06 (39.75)                                        
 18 West, John                55 Binghamton Univ-NI   1:14.15    1:18.42  
     r:+0.88  36.61     1:18.42 (41.81)                                        
 19 Gallagher, Glenn          58 Great Bay-NE         1:18.00    1:18.59  
     r:+0.94  38.07     1:18.59 (40.52)                                        
 20 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     1:23.20    1:19.14  
     r:+1.06  37.68     1:19.14 (41.46)                                        
 21 Brady, John               58 Great Bay-NE         1:21.00    1:19.22  
     r:+1.04  37.83     1:19.22 (41.39)                                        
 22 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE     1:19.50    1:19.49  
     r:+1.06  36.98     1:19.49 (42.51)                                        
 23 Morgan, David             55 North Suburban Y-NE  1:17.05    1:20.15  
     r:+0.96  37.97     1:20.15 (42.18)                                        
 24 Orzel, Joseph             57 Great Bay-NE         1:23.00    1:21.21  
     r:+1.04  38.78     1:21.21 (42.43)                                        
 25 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE      1:56.10    1:49.69  
     r:+0.98  55.13     1:49.69 (54.56)                                        
 
Event 32  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:01.54        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    1:04.88    1:05.04  
  2 Wall, Dan                 61 Adirondack-AD        1:06.48    1:05.35  
     r:+0.98  30.45     1:05.35 (34.90)                                        
  3 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR     1:08.50    1:07.09  
     r:+0.82  31.43     1:07.09 (35.66)                                        
  4 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE   1:15.00    1:10.41  
     r:+0.73  33.81     1:10.41 (36.60)                                        
  5 Syphers, Dale             60 Maine Masters-NE     1:13.45    1:12.55  
     r:+1.02  33.21     1:12.55 (39.34)                                        
  6 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE    1:11.00    1:12.67  
     r:+0.73  32.74     1:12.67 (39.93)                                        
  7 Fisher, J Kevin           62 NEM Unattached-NE    1:15.20    1:13.15  
     r:+0.90  33.18     1:13.15 (39.97)                                        
  8 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    1:15.65    1:14.80  
     r:+0.92  35.39     1:14.80 (39.41)                                        
  9 Murphy, Michael           62 Y of North Shore-NE  1:11.40    1:15.57  
     r:+0.94  34.62     1:15.57 (40.95)                                        
 10 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE     1:15.00    1:16.27  
     r:+0.99  35.78     1:16.27 (40.49)                                        
 11 Weir, Kenneth             63 Binghamton Univ-NI   1:18.00    1:17.45  
     r:+1.01  36.38     1:17.45 (41.07)                                        
 12 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         1:14.85    1:17.58  
     r:+1.00  35.92     1:17.58 (41.66)                                        
 13 Kerkhove, Johan           64 Great Bay-NE         1:20.50    1:19.47  
     r:+1.03  37.26     1:19.47 (42.21)                                        
 14 RyanMann, Duncan          64 Pittsfield YMCA-NE   1:19.00    1:20.23  
     r:+1.03  36.98     1:20.23 (43.25)                                        
 15 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           1:25.00    1:21.49  
     r:+0.98  40.06     1:21.49 (41.43)                                        
 16 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         1:22.28    1:21.86  
     r:+0.65  38.58     1:21.86 (43.28)                                        
 17 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE           1:24.00    1:24.66  
     r:+1.11  39.88     1:24.66 (44.78)                                        
 18 Renwick, John             63 Greenwood-NE         1:31.75    1:25.57  
     r:+1.00  42.38     1:25.57 (43.19)                                        
 19 Carchedi, David           62 South County Y-NE    1:21.37    1:26.76  
     r:+0.98  42.07     1:26.76 (44.69)                                        
 20 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE    1:30.00    1:28.52  
     r:+1.04  41.40     1:28.52 (47.12)                                        
 21 Kiss, Sebastian           63 ABC Masters-NE       1:34.99    1:32.23  
     r:+1.06  43.46     1:32.23 (48.77)                                        
 22 Gale, John                61 Maine Masters-NE     1:30.00    1:33.21  
     r:+1.18  43.78     1:33.21 (49.43)                                        
 23 Winn, Eric                62 South County Y-NE    1:40.00    1:41.05  
     r:+1.17  51.76     1:41.05 (49.29)                                        
 -- Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    1:35.69         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
     r:+0.99  47.72          DQ (53.60)                                        
 
Event 32  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:06.36        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                65 Keen Masters-NE      1:06.00    1:06.01N 
          r:+0.69                                                              
  2 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   1:08.00    1:09.06  
     r:+0.94  32.40     1:09.06 (36.66)                                        
  3 Oates, David              66 Worcester Area-NE    1:10.00    1:11.32  
          r:+0.96                                                              
  4 Holt, Steve               65 Greenwood-NE         1:10.70    1:11.71  
     r:+1.04  33.67     1:11.71 (38.04)                                        
  5 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE         1:14.23    1:13.55  
     r:+0.83  34.42     1:13.55 (39.13)                                        
  6 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI   1:15.00    1:14.83  
     r:+0.60  35.49     1:14.83 (39.34)                                        
  7 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     1:21.00    1:20.69  
     r:+1.04  40.00     1:20.69 (40.69)                                        
  8 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE         1:24.00    1:24.28  
     r:+1.01  40.72     1:24.28 (43.56)                                        
  9 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     1:25.00    1:28.94  
     r:+1.09  41.82     1:28.94 (47.12)                                        
 
Event 32  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.05    5/3/2014 JAMES ELDER                                
     NE-LMSC: N 1:14.55        2013 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          74 Swim RI-NE           1:14.55    1:17.75  
     r:+0.93  36.53     1:17.75 (41.22)                                        
  2 Kronfeld, Louis           74 Maine Masters-NE     1:25.00    1:20.29  
     r:+1.05  40.45     1:20.29 (39.84)                                        
  3 Lewis, John               70 Great Bay-NE         1:30.00    1:27.39  
     r:+0.76  44.79     1:27.39 (42.60)                                        
  4 Cooke, Andrew             73 Unattached NE-NE     1:50.00    1:30.56  
     r:+1.12  43.56     1:30.56 (47.00)                                        
  5 Baxter, David             72 ABC Masters-NE       1:38.00    1:35.43  
     r:+1.23  45.44     1:35.43 (49.99)                                        
  6 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE     1:27.00    1:38.65  
     r:+1.15  43.30     1:38.65 (55.35)                                        
  7 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       1:43.00    1:42.90  
     r:+1.24  52.25     1:42.90 (50.65)                                        
  8 Read, Philip              74 Great Bay-NE         1:52.00    1:43.82  
     r:+1.36  48.46     1:43.82 (55.36)                                        
  9 Murphy, James             70 Newburyport-NE       2:30.00    1:50.68  
     r:+1.26  53.70     1:50.68 (56.98)                                        
 10 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    1:48.00    1:55.20  
     r:+1.20  53.55   1:55.20 (1:01.65)                                        
 -- Pope, James               74 Lowell YMCA-NE       1:27.84         NS  
 
Event 32  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:08.68   9/18/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 1:22.58        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       1:30.00    1:22.79  
     r:+1.09  40.96     1:22.79 (41.83)                                        
  2 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           1:50.00    1:40.65  
     r:+0.82  46.79     1:40.65 (53.86)                                        
  3 Tapia-Perez, Santiago     77 ABC Masters-NE       1:51.49    1:50.12  
     r:+1.13  52.29     1:50.12 (57.83)                                        
  4 Coupe, George             76 Granite State-NE     1:43.00    1:50.47  
     r:+0.98  54.60     1:50.47 (55.87)                                        
  5 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       1:50.00    1:52.67  
     r:+1.27  54.98     1:52.67 (57.69)                                        
  6 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE     1:50.50    1:58.70  
          r:+1.27                                                              
 
Event 32  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:14.86   4/16/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:49.19        2010 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     1:32.63    1:39.04N 
     r:+1.22  51.66     1:39.04 (47.38)                                        
  2 Arnold, Richard           84 Great Bay-NE         2:12.00    2:48.44  
            1:19.71   2:48.44 (1:28.73)                                        
 
Event 32  Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 1:51.63        2015 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y           1:59.00    1:52.53  
     r:+1.43  54.80     1:52.53 (57.73)                                        
 
Event 33  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
     NE-LMSC: N 2:08.57        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   2:17.00    2:16.58  
              31.89     1:05.54 (33.65)     1:40.77 (35.23)     2:16.58 (35.81)
  2 Harris, Annie             19 Charles River-NE     2:30.00    2:36.85  
              35.40     1:14.53 (39.13)     1:55.52 (40.99)     2:36.85 (41.33)
  3 Policastro, Christina     23 Granite State-NE     2:45.00    2:37.74  
              38.17                             1:58.44 ( )     2:37.74 (39.30)
 
Event 33  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:56.87   2/28/2015 F PELLEGRINI                               
     NE-LMSC: N 2:07.56        2003 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          28 Great Bay-NE         2:17.98    2:17.25  
              31.26     1:05.29 (34.03)     1:41.25 (35.96)     2:17.25 (36.00)
  2 Lee, Alexandra            29 Charles River-NE     2:16.99    2:21.20  
              34.37     1:10.12 (35.75)     1:46.29 (36.17)     2:21.20 (34.91)
  3 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR   2:16.00    2:21.21  
              31.76     1:06.16 (34.40)     1:42.78 (36.62)     2:21.21 (38.43)
  4 Stewart, Corri            28 Charles River-NE     2:22.68    2:22.61  
              33.93     1:10.60 (36.67)     1:47.75 (37.15)     2:22.61 (34.86)
  5 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   2:32.29    2:31.69  
              36.39     1:15.47 (39.08)     1:54.91 (39.44)     2:31.69 (36.78)
  6 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE    2:40.00    2:32.21  
              35.39     1:14.03 (38.64)     1:53.24 (39.21)     2:32.21 (38.97)
  7 Courbron, Yanghee         28 Greenwood-NE         2:32.18    2:33.76  
              36.79     1:16.31 (39.52)     1:56.53 (40.22)     2:33.76 (37.23)
  8 Weas, Sarah               29 BU Masters-NE        2:30.00    2:34.44  
              36.60     1:15.76 (39.16)     1:56.05 (40.29)     2:34.44 (38.39)
  9 Daley, Amanda             29 Charles River-NE     2:52.36    2:44.81  
              39.10     1:20.82 (41.72)     2:03.12 (42.30)     2:44.81 (41.69)
 10 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    2:53.00    2:48.90  
              39.98     1:23.11 (43.13)     2:07.43 (44.32)     2:48.90 (41.47)
 11 Guardino, Morgan          28 Connecticut-CT       2:50.00    2:59.71  
              41.76     1:26.22 (44.46)     2:12.40 (46.18)     2:59.71 (47.31)
 12 White, Jessica            26 Worcester Area-NE    4:49.00    4:13.70  
              58.03   2:03.09 (1:05.06)   3:10.58 (1:07.49)   4:13.70 (1:03.12)
 
Event 33  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:06.58        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE           2:20.00    2:20.50  
              32.64     1:07.72 (35.08)     1:44.30 (36.58)     2:20.50 (36.20)
  2 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE     2:25.00    2:23.80  
              33.82     1:10.05 (36.23)     1:47.45 (37.40)     2:23.80 (36.35)
  3 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         2:23.77    2:26.40  
              34.32     1:11.12 (36.80)     1:48.24 (37.12)     2:26.40 (38.16)
  4 Kim, Mingi                33 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:27.25  
              35.69     1:13.40 (37.71)     1:51.03 (37.63)     2:27.25 (36.22)
  5 Schneider, Jillian        30 Swim RI-NE           2:31.01    2:31.10  
              34.22     1:12.19 (37.97)     1:52.28 (40.09)     2:31.10 (38.82)
  6 Wolf, Jenny               34 Minuteman-NE         3:00.00    2:38.66  
              38.35     1:18.37 (40.02)     1:58.64 (40.27)     2:38.66 (40.02)
  7 Chaizy, Gabrielle         33 Bearcat Masters-MR   2:40.00    2:38.67  
              36.74     1:17.02 (40.28)     1:59.06 (42.04)     2:38.67 (39.61)
  8 Burgos, Jennifer          31 Tech Masters-NE      2:40.00    2:39.04  
              38.16     1:17.99 (39.83)     1:58.79 (40.80)     2:39.04 (40.25)
  9 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      2:42.53    2:46.78  
              38.52     1:21.26 (42.74)     2:03.82 (42.56)     2:46.78 (42.96)
 10 Antolik, Carrie           30 Tech Masters-NE      2:58.96    3:07.19  
              44.69     1:31.46 (46.77)     2:19.16 (47.70)     3:07.19 (48.03)
 11 Dennison, Laura           32 Charles River-NE     5:00.00    4:52.79  
            1:04.86   2:19.44 (1:14.58)   3:34.87 (1:15.43)   4:52.79 (1:17.92)
 12 King, Sarah               33 Adirondack-AD        6:00.00    5:23.68  
            1:13.03   2:36.27 (1:23.24)   3:58.36 (1:22.09)   5:23.68 (1:25.32)
 
Event 33  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:12.29        2016 Erica Carroll                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          37 Charles River-NE     2:18.00    2:15.99  
              33.71     1:08.08 (34.37)     1:42.47 (34.39)     2:15.99 (33.52)
  2 Carroll, Erica            37 BU Masters-NE        2:16.00    2:21.88  
              34.48     1:10.11 (35.63)     1:46.61 (36.50)     2:21.88 (35.27)
  3 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     2:22.00    2:22.45  
              35.23     1:11.87 (36.64)     1:47.96 (36.09)     2:22.45 (34.49)
  4 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE     2:42.15    2:38.92  
              37.80     1:18.11 (40.31)     1:59.26 (41.15)     2:38.92 (39.66)
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         2:45.00    2:40.31  
              37.24     1:17.84 (40.60)     1:59.57 (41.73)     2:40.31 (40.74)
  6 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     3:00.00    2:50.32  
              41.58     1:24.11 (42.53)     2:07.20 (43.09)     2:50.32 (43.12)
  7 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           2:55.00    2:51.74  
              41.60     1:26.10 (44.50)     2:10.47 (44.37)     2:51.74 (41.27)
  8 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR          3:23.00    3:42.32  
              50.96     1:48.76 (57.80)     2:46.39 (57.63)     3:42.32 (55.93)
 
Event 33  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
     NE-LMSC: N 2:09.46        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parent, Amy               41 Unattached NE-NE     2:25.44    2:24.47  
              34.53     1:10.69 (36.16)     1:47.62 (36.93)     2:24.47 (36.85)
  2 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE           2:29.23    2:27.75  
              34.36     1:11.60 (37.24)     1:49.94 (38.34)     2:27.75 (37.81)
  3 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI   2:25.33    2:28.53  
              34.04     1:11.08 (37.04)     1:49.85 (38.77)     2:28.53 (38.68)
  4 Daly, Cheryl              44 Maine Masters-NE     2:45.00    2:38.86  
              38.93     1:20.00 (41.07)     2:00.69 (40.69)     2:38.86 (38.17)
  5 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    2:57.00    3:01.30  
              43.58     1:29.59 (46.01)     2:16.95 (47.36)     3:01.30 (44.35)
  6 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE         2:53.45    3:01.56  
              42.00     1:26.98 (44.98)     2:13.58 (46.60)     3:01.56 (47.98)
  7 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       3:27.69    3:26.00  
              50.99     1:43.18 (52.19)     2:36.80 (53.62)     3:26.00 (49.20)
  8 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE  4:00.00    3:29.62  
              50.63     1:43.19 (52.56)     2:37.06 (53.87)     3:29.62 (52.56)
 
Event 33  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:23.68        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           2:33.89    2:35.61  
              36.83     1:15.86 (39.03)     1:55.92 (40.06)     2:35.61 (39.69)
  2 Garland, Sue              47 Charles River-NE     2:58.51    2:54.48  
              41.17     1:24.89 (43.72)     2:10.09 (45.20)     2:54.48 (44.39)
  3 Sandberg, Betsy           48 Great Bay-NE         3:07.92    2:59.50  
              42.78     1:27.54 (44.76)     2:13.84 (46.30)     2:59.50 (45.66)
  4 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE    3:17.78    3:17.00  
              46.37     1:36.19 (49.82)     2:27.03 (50.84)     3:17.00 (49.97)
  5 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE     3:40.00    3:26.74  
              49.57     1:41.85 (52.28)     2:35.41 (53.56)     3:26.74 (51.33)
 
Event 33  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.51  11/22/2014 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 2:25.47        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    2:41.37    2:42.85  
                            1:20.57 ( )     2:02.08 (41.51)     2:42.85 (40.77)
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         2:50.55    2:44.74  
              39.32     1:20.86 (41.54)     2:03.31 (42.45)     2:44.74 (41.43)
  3 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      2:55.45    2:47.04  
              40.05     1:22.63 (42.58)     2:05.91 (43.28)     2:47.04 (41.13)
  4 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE     3:17.00    2:51.03  
              42.18     1:25.95 (43.77)     2:09.77 (43.82)     2:51.03 (41.26)
  5 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     3:12.00    3:20.69  
              47.24     1:38.13 (50.89)   3:20.69 (1:42.56)                    
  6 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    3:20.00    3:31.66  
              51.08     1:46.17 (55.09)     2:40.54 (54.37)     3:31.66 (51.12)
  7 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    3:35.00    3:38.29  
                            1:45.53 ( )   3:38.29 (1:52.76)                    
 -- Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE    3:04.01         DQ  
      Delay initiating arm pull
              42.30     1:27.97 (45.67)     2:16.07 (48.10)          DQ (47.82)
 
Event 33  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:19.94    5/2/2014 BONNIE BILICH                              
     NE-LMSC: N 2:31.51        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE     2:49.64    2:46.37  
              39.57     1:21.33 (41.76)     2:03.83 (42.50)     2:46.37 (42.54)
  2 Holland, Gail             58 Worcester Area-NE    2:45.25    2:46.59  
              40.60     1:22.10 (41.50)     2:04.67 (42.57)     2:46.59 (41.92)
  3 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         3:01.68    3:05.81  
              44.10     1:31.21 (47.11)     2:18.76 (47.55)     3:05.81 (47.05)
  4 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE  3:20.50    3:14.60  
              46.89     1:36.81 (49.92)     2:27.01 (50.20)     3:14.60 (47.59)
  5 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE         3:24.32    3:19.11  
              46.62     1:37.42 (50.80)     2:30.11 (52.69)     3:19.11 (49.00)
  6 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE         3:20.50    3:21.47  
              50.30     1:41.96 (51.66)     2:33.91 (51.95)     3:21.47 (47.56)
  7 Richard, Ann              58 Great Bay-NE         3:35.00    3:27.13  
              51.06     1:43.46 (52.40)     2:36.44 (52.98)     3:27.13 (50.69)
  8 McElroy, Cheryl           59 South County Y-NE    3:30.00    3:41.23  
              53.09     1:50.80 (57.71)     2:48.48 (57.68)     3:41.23 (52.75)
  9 Rapa, Mary                55 Suburban Sharks-NE   4:00.00    4:07.73  
              59.92                             3:07.34 ( )   4:07.73 (1:00.39)
 10 Laramie, Catherine        59 Greenwood-NE         4:45.00    4:41.51  
            1:05.58   2:18.30 (1:12.72)   3:31.31 (1:13.01)   4:41.51 (1:10.20)
 -- Rodewig, Beth             55 South County Y-NE    3:25.00         DQ  
      Delay initiating turn
              49.42     1:42.15 (52.73)        DQ (1:45.06)                    
 
Event 33  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.44   5/11/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:38.26        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   2:50.00    2:46.36  
              40.75     1:23.01 (42.26)     2:05.58 (42.57)     2:46.36 (40.78)
  2 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     3:20.00    3:19.83  
              47.69     1:37.95 (50.26)     2:31.28 (53.33)     3:19.83 (48.55)
  3 Phelan, Mary              60 South County Y-NE    3:32.00    3:23.33  
              48.66     1:40.83 (52.17)     2:33.74 (52.91)     3:23.33 (49.59)
  4 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     3:45.00    3:32.31  
              52.19     1:46.13 (53.94)     2:40.50 (54.37)     3:32.31 (51.81)
  5 Campbell, Patricia        63 Great Bay-NE         3:45.00    3:34.64  
                            1:47.02 ( )     2:42.10 (55.08)     3:34.64 (52.54)
  6 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    4:10.00    4:10.18  
              59.53   2:02.89 (1:03.36)   3:07.45 (1:04.56)   4:10.18 (1:02.73)
  7 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         4:25.00    4:20.65  
            1:00.35   2:06.23 (1:05.88)   3:14.89 (1:08.66)   4:20.65 (1:05.76)
  8 Glovsky, Eileen           61 Charles River-NE     4:00.00    4:20.91  
              57.44   2:05.07 (1:07.63)   3:13.90 (1:08.83)   4:20.91 (1:07.01)
 
Event 33  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:28.21   1/21/2017 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:42.67        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV              2:38.00    2:35.78  
              36.70     1:16.27 (39.57)     1:56.24 (39.97)     2:35.78 (39.54)
  2 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE    3:13.96    3:24.89  
              46.75     1:39.90 (53.15)     2:33.24 (53.34)     3:24.89 (51.65)
  3 Case, Louise              69 Greenwood-NE         5:20.00    4:59.13  
            1:11.92   2:27.74 (1:15.82)   3:43.93 (1:16.19)   4:59.13 (1:15.20)
 
Event 34  Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:44.18   5/11/2013 ANDREW ELLIOTT                             
     NE-LMSC: N 1:56.43        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartz, Reid              23 UV Rays-NE           2:00.00    1:55.44N 
              27.07       55.86 (28.79)     1:25.68 (29.82)     1:55.44 (29.76)
  2 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE     2:08.99    2:06.09  
              30.21     1:01.93 (31.72)     1:34.56 (32.63)     2:06.09 (31.53)
  3 Chen, George              23 Charles River-NE     2:16.76    2:13.52  
              32.00     1:05.70 (33.70)     1:40.01 (34.31)     2:13.52 (33.51)
  4 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE        2:20.59    2:24.30  
              33.68     1:10.17 (36.49)     1:47.74 (37.57)     2:24.30 (36.56)
 
Event 34  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:45.77   3/20/2016 DAVID RUSSELL                              
     NE-LMSC: N 1:45.77        2016 David Russell                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boretti, James            25 NEM Unattached-NE    1:55.00    1:57.19  
              28.10       57.42 (29.32)     1:27.10 (29.68)     1:57.19 (30.09)
  2 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  2:14.89    2:13.33  
              30.98     1:04.75 (33.77)     1:39.15 (34.40)     2:13.33 (34.18)
  3 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           2:15.91    2:17.59  
              32.80     1:07.27 (34.47)     1:42.57 (35.30)     2:17.59 (35.02)
  4 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE    2:40.00    2:37.52  
              37.95     1:17.91 (39.96)     1:58.80 (40.89)     2:37.52 (38.72)
  5 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE    3:00.37    3:00.74  
              44.52     1:31.15 (46.63)     2:16.84 (45.69)     3:00.74 (43.90)
  6 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    3:45.00    3:25.79  
              50.25     1:44.92 (54.67)     2:39.18 (54.26)     3:25.79 (46.61)
 
Event 34  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:43.73  12/21/2014 ADAM MANIA                                 
     NE-LMSC: N 1:55.22        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE     1:45.00    1:49.33N 
              24.97       52.62 (27.65)     1:21.01 (28.39)     1:49.33 (28.32)
  2 Fowler, Joshua            32 DDP Swim-VA          2:00.00    1:58.44  
              27.38       57.60 (30.22)     1:28.17 (30.57)     1:58.44 (30.27)
  3 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA          2:01.00    2:00.78  
              27.78       57.53 (29.75)     1:29.63 (32.10)     2:00.78 (31.15)
  4 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE    2:04.04    2:04.20  
              30.46     1:02.31 (31.85)     1:33.02 (30.71)     2:04.20 (31.18)
  5 Drasher, Ryan             34 Great Bay-NE         2:08.00    2:05.77  
              29.37     1:01.16 (31.79)     1:33.14 (31.98)     2:05.77 (32.63)
  6 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE     2:20.00    2:10.32  
              30.06     1:02.40 (32.34)     1:36.21 (33.81)     2:10.32 (34.11)
  7 Shih, David               30 Unattached NE-NE     2:18.00    2:15.02  
              31.26     1:05.77 (34.51)     1:41.12 (35.35)     2:15.02 (33.90)
  8 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE         2:19.95    2:18.59  
              33.02     1:08.25 (35.23)     1:44.21 (35.96)     2:18.59 (34.38)
  9 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR   2:28.36    2:21.84  
              33.91     1:09.32 (35.41)     1:45.35 (36.03)     2:21.84 (36.49)
 10 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         2:45.00    2:32.25  
              36.47     1:14.97 (38.50)     1:54.26 (39.29)     2:32.25 (37.99)
 11 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       2:56.35    2:46.38  
              42.04     1:23.70 (41.66)     2:05.48 (41.78)     2:46.38 (40.90)
 12 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     3:00.00    2:48.37  
              41.09     1:23.74 (42.65)     2:06.86 (43.12)     2:48.37 (41.51)
 
Event 34  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:52.89        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     2:03.01    2:06.02  
              28.96     1:00.78 (31.82)     1:33.21 (32.43)     2:06.02 (32.81)
  2 Auxier, James             38 Connecticut-CT       2:01.00    2:06.44  
              29.91     1:01.73 (31.82)     1:34.05 (32.32)     2:06.44 (32.39)
  3 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE     2:10.21    2:10.97  
     r:+0.61  30.96     1:04.00 (33.04)     1:37.35 (33.35)     2:10.97 (33.62)
  4 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR   2:15.00    2:14.38  
              31.89     1:06.03 (34.14)     1:40.53 (34.50)     2:14.38 (33.85)
  5 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE           2:15.00    2:16.55  
              30.91     1:04.28 (33.37)     1:39.83 (35.55)     2:16.55 (36.72)
  6 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     2:20.22    2:23.37  
              33.55     1:10.54 (36.99)     1:47.71 (37.17)     2:23.37 (35.66)
  7 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE           2:12.00    2:39.88  
              35.84     1:15.24 (39.40)     1:58.21 (42.97)     2:39.88 (41.67)
  8 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    4:30.00    3:22.36  
              46.63     1:38.14 (51.51)     2:30.26 (52.12)     3:22.36 (52.10)
 
Event 34  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:50.09        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE     2:02.06    2:03.18  
     r:+0.52  28.62       59.47 (30.85)     1:31.41 (31.94)     2:03.18 (31.77)
  2 Harker, Travis            43 Great Bay-NE         2:08.21    2:07.76  
              30.14     1:02.35 (32.21)     1:35.31 (32.96)     2:07.76 (32.45)
  3 Bishop, Christopher       44 Binghamton Univ-NI   2:17.90    2:10.93  
              30.22     1:02.75 (32.53)     1:36.71 (33.96)     2:10.93 (34.22)
  4 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE         2:25.00    2:19.61  
              31.88     1:07.90 (36.02)     1:44.30 (36.40)     2:19.61 (35.31)
  5 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE         2:19.99    2:20.98  
              33.07     1:08.79 (35.72)     1:45.32 (36.53)     2:20.98 (35.66)
  6 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    2:40.05    2:36.77  
              36.02     1:15.26 (39.24)     1:56.37 (41.11)     2:36.77 (40.40)
  7 Sluter, Steven            42 Swim RI-NE           2:59.00    2:51.92  
              41.69     1:25.53 (43.84)     2:10.05 (44.52)     2:51.92 (41.87)
  8 Graham, David             42 Greenwood-NE         2:48.00    2:53.47  
              42.13     1:26.06 (43.93)     2:09.37 (43.31)     2:53.47 (44.10)
  9 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE    3:15.00    3:03.31  
              45.01     1:31.04 (46.03)     2:18.04 (47.00)     3:03.31 (45.27)
 10 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     3:21.00    3:16.56  
              47.53     1:38.19 (50.66)     2:29.41 (51.22)     3:16.56 (47.15)
 11 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     3:25.00    3:20.32  
              49.21     1:40.08 (50.87)     2:30.10 (50.02)     3:20.32 (50.22)
 
Event 34  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.97   5/13/2011 GRANGER\SAEGER                             
     NE-LMSC: N 1:57.49        2015 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kay, Matthew           45 Charles River-NE     1:59.23    1:59.33  
              27.49       57.21 (29.72)     1:27.99 (30.78)     1:59.33 (31.34)
  2 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL     2:08.95    2:08.95  
              30.41     1:03.14 (32.73)     1:36.01 (32.87)     2:08.95 (32.94)
  3 Theroux, Trent            49 Swim RI-NE           2:06.21    2:09.51  
              31.81     1:04.54 (32.73)     1:37.37 (32.83)     2:09.51 (32.14)
  4 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           2:17.33    2:17.52  
              33.03     1:08.11 (35.08)     1:43.52 (35.41)     2:17.52 (34.00)
  5 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           2:25.63    2:21.90  
              34.09     1:11.04 (36.95)     1:47.55 (36.51)     2:21.90 (34.35)
  6 Perz, Paul                48 North Suburban Y-NE  2:27.50    2:35.04  
              35.68     1:14.17 (38.49)     1:54.46 (40.29)     2:35.04 (40.58)
  7 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         3:15.69    3:14.97  
              47.03     1:37.49 (50.46)     2:27.43 (49.94)     3:14.97 (47.54)
 
Event 34  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.04   4/25/2015 JIM TUCHLER                                
     NE-LMSC: N 2:10.48        2004 Jack Courtney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         2:21.00    2:13.72  
              31.82     1:05.60 (33.78)     1:39.82 (34.22)     2:13.72 (33.90)
  2 Faria, Jose               50 Garden State-NJ      2:14.50    2:15.38  
              31.41     1:05.81 (34.40)     1:41.17 (35.36)     2:15.38 (34.21)
  3 Moll, Sebastian           52 Red Tide-MR          2:13.50    2:15.95  
              31.70     1:05.72 (34.02)     1:40.78 (35.06)     2:15.95 (35.17)
  4 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     2:18.47    2:19.94  
              33.20     1:08.63 (35.43)     1:45.10 (36.47)     2:19.94 (34.84)
  5 Switzer jr jr, Alan       52 Maine Masters-NE     2:17.10    2:22.73  
              33.32     1:08.87 (35.55)     1:45.74 (36.87)     2:22.73 (36.99)
  6 Caudrillier, Francois     54 Palm Beach-FG        2:22.65    2:25.83  
              35.12     1:12.12 (37.00)     1:49.52 (37.40)     2:25.83 (36.31)
  7 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     2:29.99    2:27.21  
              37.21     1:14.70 (37.49)     1:52.30 (37.60)     2:27.21 (34.91)
  8 Kimble, Kip               53 Minuteman-NE         2:31.00    2:32.64  
              36.35     1:14.45 (38.10)     1:53.69 (39.24)     2:32.64 (38.95)
  9 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         2:57.00    2:45.75  
              39.24     1:21.02 (41.78)     2:05.14 (44.12)     2:45.75 (40.61)
 10 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE     2:52.47    2:48.17  
              41.90     1:24.73 (42.83)     2:08.00 (43.27)     2:48.17 (40.17)
 11 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       2:52.00    2:49.58  
              40.60     1:22.93 (42.33)     2:06.82 (43.89)     2:49.58 (42.76)
 12 Winkler, David            54 South County Y-NE    2:55.00    2:50.61  
              38.70     1:22.66 (43.96)     2:07.75 (45.09)     2:50.61 (42.86)
 13 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        3:04.70    2:52.56  
              43.31     1:26.90 (43.59)     2:09.88 (42.98)     2:52.56 (42.68)
 14 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE    3:04.00    2:54.52  
              43.40     1:27.02 (43.62)     2:11.91 (44.89)     2:54.52 (42.61)
 15 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         3:17.25    3:16.90  
              49.41     1:39.28 (49.87)     2:29.50 (50.22)     3:16.90 (47.40)
 16 Fernandes, Thomas         53 Minuteman-NE         5:00.00    4:19.58  
            1:01.73   2:08.56 (1:06.83)   3:15.19 (1:06.63)   4:19.58 (1:04.39)
 
Event 34  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
     NE-LMSC: N 2:15.72        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT       2:21.25    2:16.88  
              32.28     1:07.11 (34.83)     1:42.07 (34.96)     2:16.88 (34.81)
  2 Alexander, Mark           58 Charles River-NE     2:17.53    2:21.17  
              33.97     1:10.35 (36.38)     1:46.72 (36.37)     2:21.17 (34.45)
  3 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE    2:27.75    2:26.93  
              34.52     1:11.22 (36.70)     1:49.47 (38.25)     2:26.93 (37.46)
  4 Torgerson, Rob            55 Fountaingrove-PC     2:29.94    2:32.40  
              34.81     1:12.28 (37.47)     1:51.80 (39.52)     2:32.40 (40.60)
  5 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  2:50.00    2:40.84  
              37.72     1:18.09 (40.37)     1:59.96 (41.87)     2:40.84 (40.88)
  6 West, John                55 Binghamton Univ-NI   2:41.63    2:44.00  
              39.18     1:20.50 (41.32)     2:02.66 (42.16)     2:44.00 (41.34)
  7 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     2:45.50    2:49.93  
              41.91     1:24.66 (42.75)     2:08.37 (43.71)     2:49.93 (41.56)
  8 Totten, Mark              55 Minuteman-NE         3:09.69    3:06.63  
              41.89     1:29.36 (47.47)     2:19.84 (50.48)     3:06.63 (46.79)
  9 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE    3:03.14    3:19.94  
              46.64     1:38.62 (51.98)     2:31.20 (52.58)     3:19.94 (48.74)
 -- Brady, John               58 Great Bay-NE         2:40.00        DNF  
      Did not finish
              42.33     1:26.26 (43.93)     2:13.71 (47.45)                    
 
Event 34  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.91    5/1/2016 TOM BARTON                                 
     NE-LMSC: N 2:19.98        2013 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    2:20.94    2:19.47N 
              33.43     1:08.78 (35.35)     1:44.72 (35.94)     2:19.47 (34.75)
  2 Judelson, David           61 North Suburban Y-NE  2:32.00    2:29.77  
              36.33     1:13.63 (37.30)     1:52.25 (38.62)     2:29.77 (37.52)
  3 Mockler, Frank            61 Liquid Assets-NE     2:31.27    2:33.92  
              34.71     1:12.31 (37.60)     1:52.84 (40.53)     2:33.92 (41.08)
  4 Murphy, Michael           62 Y of North Shore-NE  2:30.90    2:40.31  
              39.71     1:20.66 (40.95)     2:00.18 (39.52)     2:40.31 (40.13)
  5 Weir, Kenneth             63 Binghamton Univ-NI   2:44.00    2:41.74  
              38.28     1:18.40 (40.12)     2:00.27 (41.87)     2:41.74 (41.47)
  6 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         2:47.64    2:47.78  
              38.82     1:20.55 (41.73)     2:04.41 (43.86)     2:47.78 (43.37)
  7 RyanMann, Duncan          64 Pittsfield YMCA-NE   2:48.00    2:50.68  
              40.49     1:23.48 (42.99)     2:07.91 (44.43)     2:50.68 (42.77)
  8 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE   2:50.00    2:50.97  
              44.49     1:28.50 (44.01)     2:11.29 (42.79)     2:50.97 (39.68)
  9 Carchedi, David           62 South County Y-NE    2:55.13    3:00.50  
              43.81     1:28.85 (45.04)     2:15.45 (46.60)     3:00.50 (45.05)
 10 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    3:04.50    3:08.06  
              44.80     1:32.05 (47.25)     2:21.66 (49.61)     3:08.06 (46.40)
 11 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         3:14.21    3:20.64  
              46.12     1:36.67 (50.55)     2:30.20 (53.53)     3:20.64 (50.44)
 12 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE    3:04.86    3:21.79  
              49.96     1:41.21 (51.25)     2:32.77 (51.56)     3:21.79 (49.02)
 13 Renwick, John             63 Greenwood-NE         3:18.10    3:24.02  
              49.23     1:42.86 (53.63)     2:35.79 (52.93)     3:24.02 (48.23)
 14 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE    3:40.00    3:48.60  
              52.07     1:49.87 (57.80)   2:50.39 (1:00.52)     3:48.60 (58.21)
 15 Winn, Eric                62 South County Y-NE    3:55.00    4:09.92  
            1:00.45                             3:08.21 ( )   4:09.92 (1:01.71)
 
Event 34  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.72   5/11/2013 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 2:29.47        2015 Varney Hintlian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE     2:38.16    2:30.80  
              35.63     1:13.81 (38.18)     1:52.65 (38.84)     2:30.80 (38.15)
  2 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE         2:38.00    2:36.50  
              38.90     1:18.80 (39.90)     1:59.16 (40.36)     2:36.50 (37.34)
  3 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   2:35.12    2:40.71  
              38.17     1:19.56 (41.39)     2:01.91 (42.35)     2:40.71 (38.80)
  4 Holt, Steve               65 Greenwood-NE         2:41.27    2:50.16  
              38.70     1:21.42 (42.72)     2:06.67 (45.25)     2:50.16 (43.49)
  5 Geoghegan, William        66 Connecticut-CT       2:59.00    3:00.48  
              43.71     1:29.37 (45.66)     2:15.52 (46.15)     3:00.48 (44.96)
  6 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     3:05.00    3:04.39  
              44.53     1:31.18 (46.65)     2:18.62 (47.44)     3:04.39 (45.77)
  7 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE       3:07.00    3:06.78  
              44.38     1:32.02 (47.64)     2:20.55 (48.53)     3:06.78 (46.23)
  8 Olander, John             67 Simon's Rock-NE      3:16.00    3:12.56  
              43.09     1:33.59 (50.50)     2:23.64 (50.05)     3:12.56 (48.92)
 
Event 34  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:23.68    5/2/2014 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 2:44.28        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             70 ABC Masters-NE       3:06.55    3:04.03  
              41.89     1:26.46 (44.57)     2:14.93 (48.47)     3:04.03 (49.10)
  2 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE     3:01.00    3:19.74  
              44.94     1:35.02 (50.08)     2:27.02 (52.00)     3:19.74 (52.72)
  3 Read, Philip              74 Great Bay-NE         3:58.00    3:50.04  
              58.64     1:57.46 (58.82)     2:56.60 (59.14)     3:50.04 (53.44)
  4 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    4:05.00    4:09.78  
              59.86   2:03.32 (1:03.46)   3:07.89 (1:04.57)   4:09.78 (1:01.89)
  5 Murphy, James             70 Newburyport-NE       4:00.00    4:36.83  
            1:03.19   2:15.12 (1:11.93)   3:30.57 (1:15.45)   4:36.83 (1:06.26)
 -- Pope, James               74 Lowell YMCA-NE       3:12.78         NS  
 
Event 34  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:18.79        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       4:30.00    3:39.59  
              52.78     1:47.63 (54.85)     2:44.93 (57.30)     3:39.59 (54.66)
  2 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           4:00.00    3:43.57  
              52.17     1:48.57 (56.40)     2:45.87 (57.30)     3:43.57 (57.70)
  3 Coupe, George             76 Granite State-NE     4:26.00    4:43.27  
            1:04.72   2:21.05 (1:16.33)   3:34.44 (1:13.39)   4:43.27 (1:08.83)
 
Event 34  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:48.59   3/23/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:36.71        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     3:41.31    3:47.81  
              54.07   1:54.71 (1:00.64)   2:54.93 (1:00.22)     3:47.81 (52.88)
 
Event 35  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.21   1/31/2015 VANDERPOOL-WALLAC                            
     NE-LMSC: N 24.31        2007 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristiansen, Amalie       21 Charles River-NE       26.33      24.74  
          r:+0.64                                                              
  2 McGahie, Kaitlin          22 Worcester Area-NE      25.93      25.37  
          r:+0.73                                                              
  3 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE       25.69      25.64  
          r:+0.59                                                              
  4 Lo, Kelly                 22 Unattached NE-NE       25.56      26.02  
          r:+0.79                                                              
  5 Charron, Jessica          21 Nutmeg Masters-NE      27.50      27.64  
          r:+0.59                                                              
  6 Policastro, Christina     23 Granite State-NE       31.50      28.06  
          r:+0.66                                                              
  7 Ovalles, Melody           22 Westchester-MR         27.22      28.56  
          r:+0.70                                                              
  8 Wiencek, Rebecca          20 Simmons-NE             35.00      29.05  
          r:+0.97                                                              
  9 Day, Alexandra            24 Minuteman-NE           33.00      29.45  
          r:+0.97                                                              
 10 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE           29.60      29.94  
          r:+0.74                                                              
 11 Loo, Ashley               18 Bearcat Masters-MR     38.32      32.28  
          r:+0.83                                                              
 12 Lajeunesse, Brianna       23 Andover YMCA-NE        35.47      32.62  
          r:+0.73                                                              
 13 Su, Cindy                 22 Charles River-NE       33.00      33.56  
          r:+0.73                                                              
 -- McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR     28.71         NS  
 
Event 35  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.62   1/25/2014 MADISON KENNEDY                              
     NE-LMSC: N 23.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trutor, Kristine          28 Great Bay-NE           26.20      26.36  
          r:+0.75                                                              
  2 Aubin, Alana              26 Charles River-NE       26.41      26.64  
          r:+0.71                                                              
  3 Lee, Alexandra            29 Charles River-NE       25.99      26.73  
          r:+0.79                                                              
  4 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE       27.17      26.77  
          r:+0.73                                                              
  5 Nihan, Lianne             28 North Suburban Y-NE    26.55      26.78  
          r:+0.81                                                              
  6 Chang, Grace              26 Bearcat Masters-MR     32.00      26.80  
          r:+0.90                                                              
  7 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR     27.21      26.84  
          r:+0.91                                                              
  8 Roman-Green, Brittany     28 Unattached NE-NE       26.50      27.16  
          r:+0.76                                                              
  9 Dick, Jordan              27 Charles River-NE       27.00      27.46  
          r:+0.60                                                              
 10 Finati, Sara              25 Swim RI-NE             26.89      27.78  
          r:+0.72                                                              
 11 Karszes, Courtney         26 Binghamton Univ-NI     28.50      27.97  
          r:+0.84                                                              
 12 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE      30.00      28.92  
          r:+0.68                                                              
 13 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE      28.59      29.22  
          r:+0.95                                                              
 14 Rolfs, Katie              27 Great Bay-NE           33.00      29.59  
          r:+0.86                                                              
 15 Stevens, Carrie           27 Bearcat Masters-MR     32.00      30.90  
          r:+1.01                                                              
 16 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR     30.96      30.97  
          r:+0.81                                                              
 17 Verry, Josselyn           26 Charles River-NE       34.00      31.04  
          r:+0.92                                                              
 18 Day, Lindsay              26 University Club-NE     34.82      31.65  
          r:+0.76                                                              
 19 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE       31.19      32.34  
          r:+0.78                                                              
 20 Fairbanks, Christine      25 Worcester Area-NE      33.00      34.79  
          r:+0.80                                                              
 21 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT         41.00      37.68  
          r:+0.95                                                              
 22 White, Jessica            26 Worcester Area-NE      50.00      44.47  
          r:+0.82                                                              
 
Event 35  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 23.57        2015 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP         27.77      27.27  
          r:+0.64                                                              
  2 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE           27.44      27.73  
          r:+0.55                                                              
  3 Curbeau, Kaitlin          31 Unattached NE-NE       27.70      27.96  
          r:+0.81                                                              
  4 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR       26.45      28.01  
          r:+0.66                                                              
  5 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE       27.47      28.25  
          r:+0.87                                                              
  6 Chaizy, Gabrielle         33 Bearcat Masters-MR     29.71      29.03  
          r:+0.60                                                              
  7 Kulinka, Kristin          31 Connecticut-CT         28.54      29.17  
          r:+1.35                                                              
  8 Burgos, Jennifer          31 Tech Masters-NE        30.00      29.38  
          r:+1.03                                                              
  9 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT         32.00      29.85  
          r:+0.77                                                              
 10 Wood, Lily                31 Charles River-NE       32.00      30.27  
          r:+0.86                                                              
 11 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR            30.49      30.96  
          r:+0.71                                                              
 12 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT         34.00      31.68  
          r:+0.83                                                              
 13 Heath, Lauren             32 Great Bay-NE           32.15      32.70  
          r:+1.03                                                              
 14 Antolik, Carrie           30 Tech Masters-NE        32.59      33.33  
          r:+0.95                                                              
 15 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE           34.00      33.35  
          r:+0.83                                                              
 16 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE           35.00      33.65  
          r:+0.92                                                              
 17 Guardino, Kaitlyn         30 Connecticut-CT         35.00      33.69  
          r:+0.95                                                              
 18 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE    35.00      35.90  
          r:+0.95                                                              
 19 Dennison, Laura           32 Charles River-NE     1:01.80    1:00.20  
 
Event 35  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.66        2017 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          35 Maine Masters-NE       23.74      24.00N 
          r:+0.66                                                              
  2 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE       25.32      25.18  
          r:+0.83                                                              
  3 Wang, Ying                37 Simmons-NE             28.50      26.25  
          r:+0.61                                                              
  4 Verreault, Amy            36 Swim RI-NE             26.54      27.61  
          r:+0.83                                                              
  5 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE             27.00      27.77  
          r:+0.88                                                              
  6 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR     27.02      28.46  
          r:+0.89                                                              
  7 Doleski, Shannon          35 Minuteman-NE           29.00      29.46  
          r:+0.98                                                              
  8 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE             29.90      29.68  
          r:+0.78                                                              
  9 Sullivan, Hilary          36 Simmons-NE             31.50      30.50  
          r:+0.98                                                              
 10 Stone, Emily              39 University Club-NE     35.06      35.52  
          r:+0.59                                                              
 11 Bradley, Katherine        37 University Club-NE     39.00      35.88  
          r:+1.16                                                              
 12 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR            39.78      37.65  
          r:+0.98                                                              
 13 Larsen, Alicia            35 Great Bay-NE           44.40      42.15  
          r:+1.02                                                              
 
Event 35  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.63        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI     25.20      25.77  
          r:+0.62                                                              
  2 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE             27.35      26.35  
          r:+0.81                                                              
  3 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE       27.14      27.51  
          r:+0.92                                                              
  4 Morin, Jen                42 Swim RI-NE             27.45      27.65  
          r:+0.79                                                              
  5 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE       27.60      27.78  
          r:+0.87                                                              
  6 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI     28.17      28.28  
          r:+0.85                                                              
  7 O'Connor, Brooke          43 North Suburban Y-NE    29.40      29.43  
          r:+0.83                                                              
  8 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE           32.50      32.77  
          r:+0.93                                                              
  9 Palm, Aileene             44 South County Y-NE      33.00      34.16  
          r:+0.91                                                              
 10 Santoro, Alexis           42 Swim RI-NE             37.00      34.24  
          r:+0.86                                                              
 11 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE    40.00      36.55  
          r:+1.02                                                              
 12 Sweet, Jill               44 Simon's Rock-NE        41.09      36.92  
          r:+1.09                                                              
 13 Krangle, Jennifer         43 Charles River-NE       40.00      41.25  
          r:+0.89                                                              
 14 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT         39.00      42.38  
          r:+1.05                                                              
 15 Garcia Calvo, Angela      43 Charles River-NE       58.00      47.50  
          r:+1.23                                                              
 
Event 35  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
     NE-LMSC: N 25.22        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE    26.96      26.75  
          r:+0.79                                                              
  2 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE             27.50      27.51  
          r:+0.85                                                              
  3 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE             27.66      27.76  
          r:+0.75                                                              
  4 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE             27.89      28.08  
          r:+0.76                                                              
  5 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE    28.30      28.30  
          r:+0.70                                                              
  6 Garland, Sue              47 Charles River-NE       30.42      30.25  
          r:+0.99                                                              
  7 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE       30.14      31.59  
          r:+0.80                                                              
  8 Hitz, Kylee               48 Swim RI-NE             33.00      32.34  
          r:+0.84                                                              
  9 Wolf, Sara                48 Auburn Masters-SE      33.61      33.66  
          r:+0.82                                                              
 10 Magovern, Kathy           48 Minuteman-NE           35.60      36.04  
          r:+0.90                                                              
 11 Rapp, Jessica             47 Charles River-NE       36.00      36.46  
          r:+0.96                                                              
 12 Roskoz, Bry               47 University Club-NE     36.00      36.90  
          r:+1.09                                                              
 13 Acevedo, Kristine         45 Liquid Assets-NE       37.00      37.34  
          r:+0.82                                                              
 14 Horiuchi, Linda           46 Red Tide-MR            42.00      37.60  
          r:+0.91                                                              
 15 Halstead, Melissa         47 Suburban Sharks-NE   1:15.00      43.03  
          r:+1.00                                                              
 16 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE       45.37      44.55  
          r:+0.95                                                              
 
Event 35  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.53   3/18/2016 FALL WILLEBOORDSE                            
     NE-LMSC: N 25.68        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE       28.75      28.39  
          r:+0.81                                                              
  2 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE        28.71      28.69  
          r:+1.03                                                              
  3 Donovan, Kim              53 ABC Masters-NE         31.50      29.05  
          r:+0.85                                                              
  4 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE      29.80      29.77  
          r:+0.93                                                              
  5 Walton, Mary              50 Swim RI-NE             29.36      29.92  
          r:+0.77                                                              
  6 Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE      31.00      30.86  
          r:+0.98                                                              
  7 Sakr, Deborah             53 Granite State-NE       31.01      31.32  
          r:+0.93                                                              
  8 Charron, Margee           51 Nutmeg Masters-NE      32.01      31.64  
          r:+0.95                                                              
  9 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE         31.64      32.05  
          r:+0.91                                                              
 10 Rourke, Lisa              54 Charles River-NE       31.01      32.17  
          r:+0.99                                                              
 11 Zraket, Lisa              52 Y of North Shore-NE    32.10      32.26  
          r:+0.67                                                              
 12 KielyKilpatrick, Carolyn  52 Swim RI-NE             32.02      32.49  
          r:+0.86                                                              
 13 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE       33.07      32.66  
          r:+0.93                                                              
 14 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE       33.00      32.91  
          r:+0.87                                                              
 15 Lytle, Elizabeth          50 Marthas Vineyard-NE    33.50      33.11  
          r:+1.88                                                              
 16 Pentheny, Gail            54 Great Bay-NE           31.50      33.36  
          r:+0.90                                                              
 17 Thomas, Kay               50 Maine Masters-NE       36.90      34.34  
          r:+0.84                                                              
 18 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE           37.81      36.05  
          r:+0.83                                                              
 19 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE           39.24      36.75  
          r:+1.17                                                              
 
Event 35  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 25.95        2010 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cady-Fernandes, Louise    56 Minuteman-NE           26.55      26.82  
          r:+0.90                                                              
  2 Wettach, Gayle            59 North Suburban Y-NE    27.60      27.54  
          r:+0.88                                                              
  3 Mareb, Karen              58 Granite State-NE       27.50      27.95  
          r:+0.67                                                              
  4 Koster, Carolyn           55 Post Swimming-MR       28.70      28.57  
          r:+0.77                                                              
  5 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE    28.70      28.92  
          r:+0.99                                                              
  6 Stokes, Karin             56 Granite State-NE       29.04      29.37  
          r:+0.81                                                              
  7 Grilli, Tracy             59 Granite State-NE       28.54      29.38  
          r:+0.83                                                              
  8 Fries, Beth               59 Maine Masters-NE       30.50      31.03  
          r:+0.96                                                              
  9 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE    32.43      31.90  
          r:+1.03                                                              
 10 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE           30.82      32.02  
          r:+0.81                                                              
 11 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE           33.50      32.26  
          r:+0.96                                                              
 12 St.Pierre-Sleboda, Chery  57 Simon's Rock-NE        32.81      32.32  
          r:+1.00                                                              
 13 Uecker, Anne              56 Maine Masters-NE       31.83      32.40  
          r:+0.74                                                              
 14 Pazera, Kathy             58 Swim RI-NE             34.28      36.12  
          r:+0.93                                                              
 15 Rodewig, Beth             55 South County Y-NE      46.00      36.75  
          r:+1.38                                                              
 16 Delacruz, Rosie           56 Charles River-NE       46.00      39.57  
          r:+1.18                                                              
 17 Nihan, Marian             59 North Suburban Y-NE    39.60      40.00  
          r:+0.96                                                              
 18 Olesin, Nancy             58 Worcester Area-NE      39.71      40.63  
          r:+1.20                                                              
 19 Laramie, Catherine        59 Greenwood-NE         1:30.00    1:04.69  
 
Event 35  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.48    3/9/2014 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 27.26        2014 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dumont, Leslie            60 Andover YMCA-NE        32.25      31.21  
          r:+0.85                                                              
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR     33.00      32.72  
          r:+0.94                                                              
  3 Cassells, Sally           60 North Suburban Y-NE    40.00      37.34  
          r:+1.13                                                              
  4 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE       40.00      38.08  
          r:+1.03                                                              
  5 Ehrlich, Shoshanna        60 Liquid Assets-NE       39.76      40.77  
          r:+1.11                                                              
  6 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE           55.00      46.67  
  7 Glovsky, Eileen           61 Charles River-NE       50.00      48.79  
 
Event 35  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 27.37   1/14/2017 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 29.23        2016 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldmann, Joel            65 Keen Masters-NE        29.70      29.42  
          r:+0.84                                                              
  2 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV                31.00      30.02  
          r:+0.84                                                              
  3 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE      31.93      31.09  
          r:+0.92                                                              
  4 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE       33.50      34.14  
          r:+0.92                                                              
  5 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE      37.36      39.19  
          r:+0.77                                                              
  6 Kraus, Rozann             66 Simon's Rock-NE        41.00      42.30  
          r:+1.15                                                              
  7 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     1:19.31    1:24.90  
 
Event 35  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 33.26        1997 Clara Walker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Stanice          70 BU Masters-NE        1:00.00      46.02  
  2 Pearson, Sharon           72 Marthas Vineyard-NE  1:10.00      52.80  
  3 Trevvett, Melissa         73 Simmons-NE           1:05.68    1:03.26  
          r:+1.32                                                              
 
Event 35  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 37.21        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             75 Charles River-NE       48.00      43.79  
          r:+1.27                                                              
 
Event 36  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
     NE-LMSC: N 20.79        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Paul-Marc     24 NY Athletic Club-MR    21.00      21.19  
          r:+0.70                                                              
  2 Swartz, Reid              23 UV Rays-NE             23.50      21.97  
          r:+0.58                                                              
  3 Garrett, Silas            20 Unattached SE-SE       21.73      22.07  
          r:+0.64                                                              
  4 Morris, Justin            23 King Fins-NE           22.22      22.59  
          r:+0.59                                                              
  5 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE       23.40      22.80  
          r:+0.55                                                              
  6 Watanabe, Takayuki        20 Unattached NE-NE       25.00      22.88  
          r:+0.61                                                              
  7 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       23.95      22.92  
          r:+0.70                                                              
  8 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR     24.50      23.75  
          r:+0.66                                                              
  9 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR         23.27      23.82  
          r:+0.80                                                              
 10 Meza, Miguel              24 Bearcat Masters-MR     23.40      24.21  
          r:+0.81                                                              
 11 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE      24.00      24.52  
          r:+0.64                                                              
 12 Hsieh, Alan               23 BU Masters-NE          25.58      25.39  
          r:+0.88                                                              
 13 Wyatt, David              20 Simon's Rock-NE        40.00      25.87  
          r:+0.77                                                              
 14 Escareno, Jesus           23 Bearcat Masters-MR     27.93      25.95  
 15 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE          26.45      26.06  
          r:+0.59                                                              
 16 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE             29.00      27.09  
          r:+0.65                                                              
 17 Kreis, Charles            24 Bearcat Masters-MR     30.00      27.36  
          r:+0.84                                                              
 -- Schultz, Nicholas         23 Maine Masters-NE       23.20         NS  
 
Event 36  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18.67  12/20/2014 BOUSQUET\ADRIAN                              
     NE-LMSC: N 21.17        1989 Tom Pereles                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pereiro Carril, Oscar     25 Unattached CT-CT       20.60      20.14  
          r:+0.64                                                              
  2 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR     21.40      21.58  
          r:+0.77                                                              
  3 Chance, Joseph            25 Charles River-NE       22.18      21.82  
          r:+0.72                                                              
  4 Card, Mathew              29 Swim RI-NE             22.50      22.85  
          r:+0.78                                                              
  5 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      22.63      23.43  
          r:+0.62                                                              
  6 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE             24.49      23.63  
          r:+0.75                                                              
  7 Keigwin, Brad             25 Unattached NE-NE       23.00      23.74  
          r:+0.66                                                              
  8 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE      26.69      23.75  
          r:+0.52                                                              
  9 Schuster, Kevin           29 Great Bay-NE           23.30      24.05  
          r:+0.59                                                              
 10 Serra, Dario              28 Waterhorses-NE         25.50      24.55  
          r:+0.82                                                              
 11 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL    26.50      25.41  
          r:+0.84                                                              
 12 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE             25.08      25.50  
          r:+0.89                                                              
 13 Jelaska, Duje             25 Swim RI-NE             27.00      25.69  
          r:+0.76                                                              
 14 Beahn, Brian              29 Nutmeg Masters-NE      25.32      25.88  
          r:+0.77                                                              
 15 Ledoux, Antoine           28 BU Masters-NE          29.70      26.11  
          r:+0.80                                                              
 16 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE      28.00      26.19  
 17 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE      26.18      26.21  
          r:+0.75                                                              
 18 Poirot, Cedric            29 BU Masters-NE          26.50      26.53  
          r:+0.91                                                              
 19 Fedorchak, Mark           29 Binghamton Univ-NI     26.48      26.76  
          r:+0.79                                                              
 20 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE       30.00      28.05  
          r:+0.81                                                              
 21 Fisher, Paul              28 Charles River-NE       30.00      28.23  
          r:+0.85                                                              
 22 Hyland, David             28 Nutmeg Masters-NE      30.00      28.61  
          r:+0.89                                                              
 23 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE      35.00      29.56  
          r:+1.18                                                              
 24 Rosenberger, James        26 Nutmeg Masters-NE      33.00      30.94  
          r:+0.83                                                              
 25 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE      31.50      31.23  
 
Event 36  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.33    5/3/2014 ERVIN\ERVIN                                  
     NE-LMSC: N 21.02        1994 Patrick Keating                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR     22.58      21.97  
          r:+0.55                                                              
  2 Lawler, James             34 NY Athletic Club-MR    21.00      22.02  
          r:+0.76                                                              
  3 Labour, Rafael            30 Bearcat Masters-MR     24.00      23.29  
          r:+0.68                                                              
  4 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR     24.00      23.44  
          r:+0.61                                                              
  5 James, William            30 Westchester-MR         23.71      24.00  
          r:+0.83                                                              
  6 McInerney, Scott          30 Charles River-NE       21.99      24.20  
          r:+0.58                                                              
  7 Pena, Hector              30 Westchester-MR         25.00      24.44  
          r:+0.81                                                              
  8 Eaton, William            30 Charles River-NE       23.74      24.51  
          r:+0.62                                                              
  9 Cronin, CJ                34 Technique/Train-NE     24.00      24.59  
          r:+0.77                                                              
 10 Coughlan, Owen            31 Bearcat Masters-MR     24.72      24.88  
          r:+0.82                                                              
 11 Burnell, Kyle             31 Great Bay-NE           25.45      25.33  
          r:+0.76                                                              
 12 Mueller, Joshua           34 Tech Masters-NE        25.22      25.77  
          r:+1.63                                                              
 13 Matzkevich, Gregory       33 Connecticut-CT         27.00      26.01  
          r:+0.76                                                              
 14 Gillie, Bowen             31 South County Y-NE      30.00      26.63  
          r:+0.69                                                              
 15 Clark, Ted                31 Maine Masters-NE       27.01      27.09  
          r:+0.97                                                              
 16 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE       26.87      27.13  
          r:+0.78                                                              
 17 Mulcahy, Seann            34 Swim RI-NE             30.39      28.88  
          r:+0.59                                                              
 18 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE        35.00      32.87  
          r:+0.89                                                              
 
Event 36  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 21.05        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yellin, Jeffrey           35 Red Tide-MR            22.90      22.02  
          r:+0.67                                                              
  2 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE       22.97      22.23  
          r:+0.86                                                              
  3 DeHart, Pieter            38 Maine Masters-NE       23.55      23.35  
          r:+0.79                                                              
  4 Werner, David             38 Binghamton Univ-NI     22.62      23.59  
          r:+0.65                                                              
  5 Emmons, Michael           35 Charles River-NE       22.19      23.62  
          r:+0.86                                                              
  6 Osuga, Jason              37 Swim RI-NE             26.00      24.08  
          r:+0.73                                                              
  7 Volper, Thomas            36 NEM Unattached-NE      24.97      24.67  
          r:+0.74                                                              
  8 Auxier, James             38 Connecticut-CT         23.50      25.00  
          r:+0.65                                                              
  9 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR     24.50      25.01  
          r:+0.57                                                              
 10 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE             25.14      25.45  
          r:+0.77                                                              
 11 Stoller, Korey            35 Unattached NJ-NJ       26.13      25.96  
          r:+0.73                                                              
 12 Gillis, John              36 Maine Masters-NE       25.50      26.10  
          r:+0.89                                                              
 13 Cole, Adam                35 Tech Masters-NE        26.49      28.06  
          r:+0.80                                                              
 
Event 36  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.67  12/20/2014 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 20.84        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              40 Great Bay-NE           23.00      22.77  
          r:+0.68                                                              
  2 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE           23.30      22.89  
          r:+0.55                                                              
  3 Toma, Camil               40 Charles River-NE       22.98      23.18  
          r:+0.90                                                              
  4 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE       23.30      23.21  
          r:+0.74                                                              
  5 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           22.99      23.38  
          r:+0.90                                                              
  6 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE       22.99      23.48  
          r:+0.97                                                              
  7 Bishop, Christopher       44 Binghamton Univ-NI     24.89      24.03  
          r:+0.66                                                              
  8 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE           23.25      24.09  
          r:+0.91                                                              
  9 Batzofin, Craig           42 Bearcat Masters-MR     25.00      24.35  
          r:+0.68                                                              
 10 Harker, Travis            43 Great Bay-NE           24.01      24.56  
          r:+0.78                                                              
 11 Mone, Greg                41 Marthas Vineyard-NE    25.10      24.88  
          r:+0.77                                                              
 12 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE           26.41      26.61  
          r:+0.85                                                              
 13 Bennett, James            42 Tech Masters-NE        31.00      27.24  
          r:+0.71                                                              
 14 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE       27.00      27.60  
          r:+0.90                                                              
 15 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE    28.78      28.95  
          r:+0.86                                                              
 16 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE      30.00      29.59  
          r:+0.92                                                              
 
Event 36  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 21.58        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL       23.63      23.50  
          r:+1.50                                                              
  2 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE       23.90      23.54  
          r:+0.76                                                              
  3 O'Leary, Shawn            46 Maine Masters-NE       23.37      23.65  
          r:+0.58                                                              
  4 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE             24.12      23.98  
          r:+0.84                                                              
  5 Hersh, Craig              45 Simmons-NE             23.88      24.05  
          r:+0.62                                                              
  6 Kawai, Paul               45 Charles River-NE       24.00      24.13  
          r:+0.54                                                              
  7 Staats, Trent             46 Charles River-NE       26.00      24.21  
          r:+0.57                                                              
  8 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE             23.67      24.36  
          r:+0.78                                                              
  9 Gilson, Matthew           49 Swim RI-NE             24.30      24.70  
          r:+0.90                                                              
 10 Theroux, Trent            49 Swim RI-NE             24.52      25.01  
          r:+0.86                                                              
 11 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE       24.54      25.36  
          r:+0.87                                                              
 12 Perz, Paul                48 North Suburban Y-NE    26.80      27.18  
          r:+0.85                                                              
 13 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE      28.50      28.08  
          r:+0.92                                                              
 14 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE         30.42      29.63  
          r:+0.80                                                              
 15 Prescott, Al              48 Minuteman-NE           30.69      29.85  
          r:+0.75                                                              
 16 DeCubellis, Jamieson      46 Marthas Vineyard-NE    32.00      30.32  
          r:+1.09                                                              
 17 Learned, David            46 North Suburban Y-NE    31.00      30.74  
          r:+0.68                                                              
 -- Lacey, John               49 Tech Masters-NE        29.50         NS  
 -- Graubard, David           46 Bearcat Masters-MR     50.00         NS  
 
Event 36  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 22.26        2015 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            53 Maine Masters-NE       23.30      23.21  
          r:+0.55                                                              
  2 Tyler, Bob                54 Granite State-NE       23.35      23.34  
          r:+0.77                                                              
  3 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE           24.82      24.33  
          r:+0.75                                                              
  4 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE       24.30      24.86  
          r:+0.79                                                              
  5 Caudrillier, Francois     54 Palm Beach-FG          25.40      25.18  
          r:+0.80                                                              
  6 Patrick, Eric             50 North Suburban Y-NE    26.10      25.55  
          r:+0.75                                                              
  7 Ray, Christopher          53 Maine Masters-NE       26.70      25.65  
          r:+0.62                                                              
  8 Bliss, Frederick          54 Charles River-NE       26.00      25.77  
          r:+1.02                                                              
  9 Schmuhl, Frederick        52 Great Bay-NE           26.29      26.47  
          r:+0.89                                                              
 10 Winkler, David            54 South County Y-NE      26.50      26.73  
          r:+0.69                                                              
 11 Rudman, Frederic          53 Simon's Rock-NE        27.50      26.85  
          r:+1.06                                                              
 12 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE        28.00      26.91  
 13 DeLew, Christopher        54 Granite State-NE       28.00      27.17  
 14 O'Neill, Roy              54 Bearcat Masters-MR     27.96      27.38  
 15 Alpern, Matthew           53 Adirondack-AD          27.31      27.56  
          r:+0.95                                                              
 16 Barrus, Steve             52 Liquid Assets-NE       28.00      27.58  
 17 Games, Brett              51 Great Bay-NE           27.32      27.59  
          r:+0.93                                                              
 18 McDermot, Patrick         52 Granite State-NE       27.73      27.84  
          r:+0.78                                                              
 19 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE           28.62      27.98  
          r:+0.84                                                              
 20 Fernandez-Duque, Eduardo  52 Connecticut-CT         27.50      28.13  
          r:+0.86                                                              
 20 Wyatt, Dewey              53 Simon's Rock-NE        29.00      28.13  
          r:+0.97                                                              
 22 Hopeman, Albert           52 North Suburban Y-NE    30.00      28.23  
          r:+0.96                                                              
 23 Dearmin, Carl             54 Y of North Shore-NE    28.59      28.28  
          r:+0.87                                                              
 24 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE      28.00      28.97  
 25 Sweenor, Brian            50 South County Y-NE      33.00      29.33  
          r:+0.94                                                              
 26 Colbert, Joseph           53 NEM Unattached-NE      30.89      29.81  
          r:+0.89                                                              
 27 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE           31.25      30.08  
 28 Halmshaw, Rod             50 Y of Greenwich-CT      29.81      30.28  
          r:+1.00                                                              
 29 Lee, Eric                 53 Red Tide-MR            32.00      31.09  
          r:+1.05                                                              
 30 Bell, Blake               54 Adirondack-AD          31.42      31.81  
          r:+0.94                                                              
 31 Fernandes, Thomas         53 Minuteman-NE           35.00      35.70  
          r:+0.92                                                              
 -- Schultz, Richard          50 Great Bay-NE           26.54         DQ  
      False start
 -- Grady, Seth               52 Flaherty Masters-NE    28.05         NS  
 
Event 36  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 23.18        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Peter              56 NEM Unattached-NE      24.20      24.06  
          r:+0.90                                                              
  2 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV        23.65      24.17  
          r:+0.87                                                              
  3 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT         25.37      25.18  
          r:+0.75                                                              
  4 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE       26.20      25.77  
          r:+0.93                                                              
  5 Cote, David               56 South County Y-NE      27.30      25.80  
          r:+1.03                                                              
  6 Davis, William            58 Minuteman-NE           27.66      26.26  
          r:+0.92                                                              
  7 Torgerson, Rob            55 Fountaingrove-PC       26.20      26.28  
          r:+0.72                                                              
  8 Shea, William             55 Liquid Assets-NE       26.50      26.42  
          r:+0.94                                                              
  9 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE      26.29      26.57  
          r:+0.85                                                              
 10 Totten, Mark              55 Minuteman-NE           25.81      26.61  
          r:+0.77                                                              
 10 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE       25.98      26.61  
          r:+1.75                                                              
 12 McClellan, John           55 ABC Masters-NE         26.50      26.81  
          r:+0.83                                                              
 13 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE        26.51      26.95  
          r:+0.98                                                              
 14 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE      28.75      26.99  
          r:+0.57                                                              
 15 Alexander, Mark           58 Charles River-NE       26.78      27.12  
          r:+0.75                                                              
 16 Beckett, Bill             58 ABC Masters-NE         29.50      27.43  
          r:+0.83                                                              
 17 Shapiro, Charles          58 Connecticut-CT         30.00      27.47  
          r:+1.11                                                              
 18 Eckles, Tim               59 Andover YMCA-NE        28.55      27.51  
          r:+0.73                                                              
 19 Olson, Bob                57 Newburyport-NE         27.20      27.74  
          r:+0.65                                                              
 20 Hinebaugh, Carl           56 Nutmeg Masters-NE      26.41      28.15  
          r:+0.84                                                              
 21 Brady, John               58 Great Bay-NE           27.50      28.18  
          r:+0.98                                                              
 22 Orzel, Joseph             57 Great Bay-NE           30.37      28.90  
          r:+1.01                                                              
 23 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE       28.72      29.49  
          r:+1.01                                                              
 24 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE      28.79      29.66  
          r:+0.93                                                              
 25 Gallagher, Glenn          58 Great Bay-NE           27.00      29.68  
          r:+0.85                                                              
 26 Alexandre, George         59 Swim RI-NE             29.00      29.76  
          r:+0.99                                                              
 27 Morgan, David             55 North Suburban Y-NE    29.52      30.42  
          r:+0.95                                                              
 28 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE       30.64      30.47  
          r:+0.88                                                              
 29 West, John                55 Binghamton Univ-NI     30.57      30.48  
          r:+0.90                                                              
 30 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE        39.35      38.37  
          r:+0.87                                                              
 
Event 36  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 24.38        2010 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR       25.75      25.97  
          r:+0.82                                                              
  2 Wall, Dan                 61 Adirondack-AD          25.86      26.13  
          r:+0.86                                                              
  3 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE      25.62      26.15  
          r:+0.87                                                              
  4 Fulmer, Joe               61 Maine Masters-NE       26.13      27.00  
          r:+0.76                                                              
  5 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE      26.65      27.03  
          r:+0.71                                                              
  6 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE       27.00      27.05  
          r:+0.90                                                              
  7 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE     27.56      27.42  
          r:+0.83                                                              
  8 Syphers, Dale             60 Maine Masters-NE       27.72      27.62  
          r:+0.97                                                              
  9 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE             30.00      28.44  
          r:+0.95                                                              
 10 Plencner, Bob             64 Granite State-NE       27.20      28.67  
          r:+0.85                                                              
 11 RyanMann, Duncan          64 Pittsfield YMCA-NE     30.00      29.79  
          r:+0.99                                                              
 12 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE         29.37      29.84  
          r:+0.95                                                              
 13 Murphy, Michael           62 Y of North Shore-NE    28.90      29.98  
          r:+0.94                                                              
 14 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE      28.81      30.06  
          r:+0.97                                                              
 15 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE             32.00      31.90  
 16 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE      33.00      33.83  
          r:+0.99                                                              
 17 Gale, John                61 Maine Masters-NE       39.00      36.30  
          r:+1.08                                                              
 -- Kiss, Sebastian           63 ABC Masters-NE         34.75         NS  
 -- Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE      28.28         NS  
 -- Heyison, Michael          60 Tech Masters-NE        35.00         NS  
 
Event 36  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.02        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                65 Keen Masters-NE        27.50      26.75  
          r:+0.82                                                              
  2 Oates, David              66 Worcester Area-NE      27.50      27.33  
          r:+0.93                                                              
  3 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE     28.03      27.90  
  4 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI     28.72      28.13  
          r:+0.74                                                              
  5 Holt, Steve               65 Greenwood-NE           32.00      28.80  
          r:+1.09                                                              
  6 Henderson, Harold         66 Charles River-NE       31.00      28.84  
  7 Olander, John             67 Simon's Rock-NE        29.12      29.52  
          r:+0.90                                                              
  8 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE       29.50      29.83  
          r:+0.94                                                              
  9 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE         30.90      30.58  
          r:+0.96                                                              
 10 Hicks, Robert             66 Minuteman-NE           30.20      30.67  
          r:+1.00                                                              
 -- Ryan, Bill                66 Pinehills-NE           29.00         NS  
 
Event 36  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 27.97        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 Charles River-NE       28.50      27.89N 
          r:+0.81                                                              
  2 Keigwin, Lloyd            70 Cape Cod-NE            31.00      29.71  
          r:+0.92                                                              
  3 Manfredi, Thomas          74 Swim RI-NE             28.53      30.68  
          r:+0.96                                                              
  4 Lewis, John               70 Great Bay-NE           32.00      32.74  
          r:+0.78                                                              
  5 Baxter, David             72 ABC Masters-NE         33.50      33.75  
          r:+1.20                                                              
  6 Read, Philip              74 Great Bay-NE           36.00      35.29  
          r:+0.91                                                              
  7 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE       33.40      37.04  
          r:+1.16                                                              
  8 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE         37.00      37.18  
          r:+1.04                                                              
  9 Murphy, James             70 Newburyport-NE         35.00      37.80  
          r:+1.12                                                              
 10 Landsman, Stephan         70 Bearcat Masters-MR     39.00      38.31  
          r:+0.91                                                              
 11 Smith, Starbuck           73 Simon's Rock-NE        41.00      40.64  
          r:+0.88                                                              
 12 Stoler, Dennis            72 Unattached NE-NE       45.76      46.78  
 13 Roccabello, John          73 Swim RI-NE             56.78      55.27  
          r:+1.42                                                              
 -- Pope, James               74 Lowell YMCA-NE         30.52         NS  
 
Event 36  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 31.13        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT         35.00      31.93  
          r:+0.90                                                              
  2 Coupe, George             76 Granite State-NE       33.10      33.72  
          r:+1.02                                                              
  3 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE             40.00      35.52  
  4 Pride, H Douglas          75 Maine Masters-NE       35.33      37.24  
          r:+1.21                                                              
  5 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE         38.00      38.03  
          r:+1.03                                                              
  6 Hagmann, John             78 Maine Masters-NE       43.00      42.71  
          r:+1.14                                                              
 
Event 36  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 32.58        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE       36.11      35.93  
          r:+1.12                                                              
  2 Alkoff, Howard            84 Connecticut-CT         42.00      42.30  
          r:+1.54                                                              
  3 Arnold, Richard           84 Great Bay-NE           55.00    1:02.50  
  4 Martin, Charles           81 Charles River-NE     1:06.00    1:04.35  
          r:+1.43                                                              
 
Event 36  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 37.36        2015 Arnold Meardon                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y             39.00      40.78  
          r:+1.30                                                              
 
Event 37  Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:00.08   4/17/2016 ILLINOIS MASTER                            
                         J GREEN, A LLOYD, G CHANG, A MILLER               
     NE-LMSC: N 4:08.60        2002 NEM                                        
                         C Deveney, S Morawski, J Stokes, E Wang           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:18.00    4:13.53  
     1) Zaklicki, Honorata W26          2) r:+0.54 Hall, Lindsay W27      
     3) r:+0.48 McCartney, Theresa W24  4) r:+0.07 Chang, Grace W26       
              30.76   1:03.69 (1:03.69)     1:35.93 (32.24)   2:12.41 (1:08.72)
        2:40.85 (28.44)   3:14.77 (1:02.36)     3:41.97 (27.20)     4:13.53 (58.76)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'Q'                   4:23.00    4:31.21  
     1) Stanilova, Tsveta W31           2) r:+0.43 De Hart, Jenny W39     
     3) r:+0.35 Harrington, Brittany W3 4) r:+0.11 Smrcina, Erica W24     
              33.13   1:09.47 (1:09.47)     1:43.72 (34.25)   2:23.20 (1:13.73)
        2:55.68 (32.48)   3:34.58 (1:11.38)     4:00.86 (26.28)     4:31.21 (56.63)
  3 Charles River Masters-NE  'A'                     4:45.00    4:58.87  
     1) Harris, Annie W19               2) r:+0.32 Su, Cindy W22          
     3) r:+0.25 Kristiansen, Amalie W21 4) r:+0.51 Levenstein, Katherine W
              35.63   1:14.43 (1:14.43)     1:58.22 (43.79)   2:48.12 (1:33.69)
        3:15.28 (27.16)     3:46.48 (58.36)     4:21.28 (34.80)   4:58.87 (1:12.39)
 
Event 37  Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.73   3/30/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
     NE-LMSC: N 4:10.26        2016 MESC                                       
                         T Stanilova, K Alcaide, J Alcaide, J Beers        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'B'                     4:40.00    4:22.67  
     1) Lee, Alexandra W29              2) r:+0.29 Sullivan, Elizabeth W27
     3) r:+0.52 Aubin, Alana W26        4) r:+0.40 Dick, Jordan W27       
              33.28   1:08.40 (1:08.40)     1:41.88 (33.48)   2:20.27 (1:11.87)
        2:49.17 (28.90)   3:22.40 (1:02.13)     3:50.68 (28.28)   4:22.67 (1:00.27)
  2 Swim Rhode Island-NE  'B'                         4:39.65    4:31.91  
     1) Schneider, Jillian W30          2) r:+0.54 Finati, Sara W25       
     3) r:+0.60 Briskie, Erin W32       4) r:+0.65 Bonin, Angelina W31    
              33.01   1:09.30 (1:09.30)     1:43.23 (33.93)   2:22.35 (1:13.05)
        2:52.49 (30.14)   3:28.13 (1:05.78)     3:58.00 (29.87)   4:31.91 (1:03.78)
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         5:00.00    4:49.71  
     1) Rolfs, Katie W27                2) r:+0.38 Trutor, Kristine W28   
     3) r:+0.78 Neild, Rachel W36       4) r:+0.51 McGrail, Crystie W32   
              38.72   1:19.95 (1:19.95)     1:55.31 (35.36)   2:35.92 (1:15.97)
        3:10.11 (34.19)   3:49.91 (1:13.99)     4:17.86 (27.95)     4:49.71 (59.80)
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:30.00    4:53.28  
     1) Berstler, Elizabeth W32         2) r:+0.39 Beumer, Yvonne W36     
     3) r:+0.01 Kim, Mingi W33          4) r:+0.13 Chaizy, Gabrielle W33  
              35.17   1:13.42 (1:13.42)     1:52.63 (39.21)   2:37.78 (1:24.36)
        3:09.69 (31.91)   3:48.33 (1:10.55)     4:18.44 (30.11)   4:53.28 (1:04.95)
  5 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:45.51    5:35.12  
     1) Guardino, Morgan W28            2) r:+0.67 Matarese, Christine W41
     3) r:+0.44 Bey, Madeline W30       4) r:+0.50 Guglielmo, Nicole W33  
              41.15   1:24.92 (1:24.92)     2:03.86 (38.94)   2:46.77 (1:21.85)
        3:29.07 (42.30)   4:20.78 (1:34.01)     4:56.87 (36.09)   5:35.12 (1:14.34)
  6 University Club of Boston-NE  'A'                 6:20.00    5:48.23  
     1) Bradley, Katherine W37          2) r:+0.76 Roskoz, Bry W47        
     3) r:+0.43 Stone, Emily W39        4) r:+0.50 Day, Lindsay W26       
              45.62   1:35.36 (1:35.36)     2:18.45 (43.09)   3:06.96 (1:31.60)
        3:46.79 (39.83)   4:35.35 (1:28.39)   5:48.23 (1:12.88)                    
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            6:54.00    6:38.03  
     1) Acevedo, Kristine W45           2) r:+0.74 Ehrlich, Shoshanna W60 
     3) Warren-Shriner, Paige W25       4) r:+0.63 Barna, Heather W45     
              46.26   1:38.93 (1:38.93)     2:31.71 (52.78)   3:37.12 (1:58.19)
        4:22.08 (44.96)   5:22.21 (1:45.09)     5:58.31 (36.10)   6:38.03 (1:15.82)
  8 Connecticut Masters-CT  'B'                       7:00.51    6:46.27  
     1) Guardino, Kaitlyn W30           2) r:+0.25 Daniels, Carolyn W50   
     3) r:+0.78 Campbell, Laura W42     4) r:+0.61 Martin, Kimberly W27   
              42.39   1:29.47 (1:29.47)     2:21.12 (51.65)   3:17.33 (1:47.86)
        4:12.81 (55.48)   5:15.56 (1:58.23)     5:57.43 (41.87)   6:46.27 (1:30.71)
  9 Charles River Masters-NE  'A'                     8:00.00    7:16.80  
     1) Dennison, Laura W32             2) r:+0.75 Delacruz, Rosie W56    
     3) r:+0.65 Wood, Lily W31          4) r:NRT Twomey, Maura W60        
            1:05.70   2:20.62 (2:20.62)     3:17.00 (56.38)   4:20.70 (2:00.08)
        4:57.07 (36.37)   5:39.78 (1:19.08)   7:16.80 (1:37.02)                    
 
Event 37  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:04.48    2/1/2015 NCMS                                       
                         J STRINGER, K LINDAUER, A UHL, E BRAUN            
     NE-LMSC: N 4:25.18        1995 NEM                                        
                         K Goodwin, C Dropo, B Crowder, J Luker            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:38.80    4:35.49  
     1) Dowgiert, Angela W37            2) r:+0.40 Williams, Melinda W35  
     3) r:+0.36 Baudis, Christina W40   4) r:+0.09 Crusco, Kysa W40       
              31.53   1:05.01 (1:05.01)     1:41.16 (36.15)   2:22.71 (1:17.70)
        2:56.90 (34.19)   3:36.63 (1:13.92)     4:04.60 (27.97)     4:35.49 (58.86)
  2 Charles River Masters-NE  'D'                     4:41.00    4:38.64  
     1) Hunnewell, Becky W37            2) r:+0.48 Downing, Jennifer W38  
     3) r:+0.29 Hettenbach, Maria W36   4) r:+0.20 DeRoche, Erika W36     
              33.01   1:06.45 (1:06.45)     1:41.49 (35.04)   2:21.68 (1:15.23)
        2:55.08 (33.40)   3:34.22 (1:12.54)     4:04.93 (30.71)   4:38.64 (1:04.42)
  3 Swim Rhode Island-NE  'D'                         4:25.73    4:42.52  
     1) Lancaster, Jill W43             2) r:+0.52 Verreault, Amy W36     
     3) r:+0.37 Nappi, Keri W39         4) r:+0.48 Morin, Jen W42         
              32.45   1:07.09 (1:07.09)     1:46.53 (39.44)   2:30.26 (1:23.17)
        3:01.46 (31.20)   3:40.24 (1:09.98)     4:09.35 (29.11)   4:42.52 (1:02.28)
  4 Swim Rhode Island-NE  'E'                         5:31.16    5:25.77  
     1) Winslow, Stephanie W36          2) r:+0.44 Santoro, Alexis W42    
     3) r:+0.11 KielyKilpatrick, Caroly 4) r:+0.67 Hitz, Kylee W48        
              36.92   1:15.38 (1:15.38)     1:57.98 (42.60)   2:46.12 (1:30.74)
        3:25.59 (39.47)   4:11.28 (1:25.16)     4:46.13 (34.85)   5:25.77 (1:14.49)
  5 Minuteman Masters Swim Club-NE  'A'               6:20.99    6:01.90  
     1) Sherrill, Delsey W40            2) r:+0.36 Cady-Fernandes, Louise 
     3) r:+0.64 Halliday, Renee W56     4) r:+0.40 Magovern, Kathy W48    
              42.66   1:32.96 (1:32.96)     2:12.50 (39.54)   2:56.20 (1:23.24)
        3:41.28 (45.08)   4:42.88 (1:46.68)     5:19.27 (36.39)   6:01.90 (1:19.02)
 
Event 37  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
     NE-LMSC: N 4:40.95        2010 MESC                                       
                         P Torrey, M Estabrook, A Uecker, B Fries          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'G'                         4:46.55    4:47.98  
     1) Cotsonas, Stephanie W46         2) r:+0.44 Walton, Mary W50       
     3) r:+0.58 Simmons, Lynne W47      4) r:+0.39 Neuendorf, Donna W48   
              35.53   1:14.02 (1:14.02)     1:53.56 (39.54)   2:39.13 (1:25.11)
        3:11.05 (31.92)   3:47.62 (1:08.49)     4:16.15 (28.53)   4:47.98 (1:00.36)
  2 Charles River Masters-NE  'E'                     5:00.00    5:50.77  
     1) Rourke, Lisa W54                2) r:+0.53 Garland, Sue W47       
     3) r:+0.71 Barker, Joanne W52      4) r:+0.24 Rapp, Jessica W47      
              40.26   1:22.39 (1:22.39)     2:04.03 (41.64)   2:51.98 (1:29.59)
        3:36.78 (44.80)   4:30.41 (1:38.43)     5:08.86 (38.45)   5:50.77 (1:20.36)
  3 Worcester Area Masters-NE  'A'                    5:50.99    5:54.69  
     1) Holland, Gail W58               2) r:+0.07 Olesin, Nancy W58      
     3) r:NRT Dickson, CJ W53           4) r:NRT Pasquale, Mary W50       
              38.70   1:18.48 (1:18.48)     2:13.43 (54.95)   3:21.61 (2:03.13)
        3:59.37 (37.76)   4:45.68 (1:24.07)     5:18.33 (32.65)   5:54.69 (1:09.01)
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'X'                   6:30.00    5:55.85  
     1) O'Donnell, Ellen W63            2) r:+0.06 Thomas, Kay W50        
     3) r:+0.59 Uecker, Anne W56        4) r:+0.49 Rardin, Susan W67      
              46.24   1:32.49 (1:32.49)     2:18.36 (45.87)   3:09.32 (1:36.83)
        3:48.74 (39.42)   4:34.68 (1:25.36)     5:11.96 (37.28)   5:55.85 (1:21.17)
  5 Great Bay Masters-NE  'B'                         6:05.00    6:09.65  
     1) Gallagher, Sally W55            2) r:+0.71 Richard, Ann W58       
     3) r:+0.08 Sandberg, Betsy W48     4) r:+0.45 Pentheny, Gail W54     
              47.28   1:35.23 (1:35.23)     2:29.29 (54.06)   3:28.96 (1:53.73)
        4:09.53 (40.57)   4:55.47 (1:26.51)     5:30.60 (35.13)   6:09.65 (1:14.18)
 
Event 37  Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:38.48   4/26/2013 UCLA BRUIN MAST                            
                         K EINSIDLER, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 4:49.08        2016 NEM                                        
                         B Estel, K Mareb, T Grilli, K Stokes              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:57.90    4:58.88  
     1) Estel, Beth W60                 2) r:+0.11 Mareb, Karen W58       
     3) Grilli, Tracy W59               4) r:+0.49 Stokes, Karin W56      
              37.26   1:15.87 (1:15.87)     1:52.88 (37.01)   2:35.82 (1:19.95)
        3:10.08 (34.26)   3:53.13 (1:17.31)     4:25.30 (32.17)   4:58.88 (1:05.75)
  2 Greenwood Masters-NE  'E'                         7:46.00    8:17.49  
     1) Case, Louise W69                2) r:+0.63 Laramie, Catherine W59 
     3) r:NRT Cheney, Jane W55          4) r:NRT Blanchard, Patty W60     
            1:08.90   2:25.02 (2:25.02)   3:42.34 (1:17.32)   5:04.12 (2:39.10)
        5:44.99 (40.87)   6:13.70 (1:09.58)   8:17.49 (2:03.79)                    
 -- North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               7:55.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Marshall, Jenny W59             2) r:+0.18 Nihan, Marian W59      
     3) r:+0.46 Cassells, Sally W60     4) r:NRT Eggimann, Beth W55       
              43.17   1:29.22 (1:29.22)     2:21.17 (51.95)   3:19.85 (1:50.63)
        4:05.54 (45.69)   4:59.60 (1:39.75)     5:34.50 (34.90)        DQ (1:15.50)
 
Event 38  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:24.55    4/2/2016 ARIZONA MASTERS                            
                         D ADALSTEINSSON, D KNITTLE, B CREAGER, Z DALBY    
     NE-LMSC: N 3:30.29        2014 NEM                                        
                         J Perez-Rogers, M Eder, J Chance, C Hon           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:35.00    3:30.75  
     1) Raigla, Kaspar M28              2) r:+0.32 Hla, Jonathan M24      
     3) r:+0.24 Hansen, Scott M34       4) r:+0.28 Pretto, Jack M25       
              24.62       51.89 (51.89)     1:20.27 (28.38)   1:53.32 (1:01.43)
        2:17.03 (23.71)     2:44.58 (51.26)     3:06.29 (21.71)     3:30.75 (46.17)
  2 Charles River Masters-NE  'A'                     4:00.00    3:52.85  
     1) Hobson, Ryan M23                2) r:+0.23 Chen, Roy M22          
     3) r:+0.03 McWhirter, Andrew M24   4) r:+0.35 Chen, George M23       
              28.61       58.55 (58.55)     1:31.69 (33.14)   2:09.40 (1:10.85)
        2:34.19 (24.79)     3:03.51 (54.11)     3:27.52 (24.01)     3:52.85 (49.34)
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:10.00    3:56.58  
     1) Labour, Rafael M30              2) r:+0.23 Kamata, Muneki M27     
     3) r:+0.32 Meza, Miguel M24        4) r:+0.19 Hillsberg, Matthew M24 
              28.01       58.74 (58.74)     1:28.41 (29.67)   2:02.93 (1:04.19)
        2:30.47 (27.54)   3:03.69 (1:00.76)     3:28.31 (24.62)     3:56.58 (52.89)
  4 Bearcat Masters-MR  'D'                           4:40.00    4:21.42  
     1) Batzofin, Craig M42             2) r:+0.57 Escareno, Jesus M23    
     3) r:+0.08 Bauzon, Jaszver M32     4) r:+0.31 Kreis, Charles M24     
              31.98   1:05.32 (1:05.32)     1:39.48 (34.16)   2:18.60 (1:13.28)
        2:47.98 (29.38)   3:21.05 (1:02.45)     3:48.44 (27.39)   4:21.42 (1:00.37)
  5 Worcester Area Masters-NE  'C'                    4:38.99    4:35.20  
     1) Arsenault, Paul M55             2) r:+0.16 Morette, Kyle M27      
     3) r:+0.39 Green, Alford M27       4) r:+0.51 Richardson, Paul M19   
              42.00   1:28.62 (1:28.62)     2:02.91 (34.29)   2:43.57 (1:14.95)
        3:09.16 (25.59)     3:40.42 (56.85)     4:05.61 (25.19)     4:35.20 (54.78)
  6 Swim Rhode Island-NE  'A'                         4:40.92    4:48.11  
     1) Sluter, Steven M42              2) r:+0.53 Mulcahy, Seann M34     
     3) r:+0.17 Silva, Elliot M23       4) r:+0.10 Alexandre, George M59  
              38.74   1:18.00 (1:18.00)     1:56.40 (38.40)   2:39.20 (1:21.20)
        3:07.91 (28.71)   3:43.08 (1:03.88)     4:14.41 (31.33)   4:48.11 (1:05.03)
 -- Boston University Masters-NE  'A'                 4:26.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Hsieh, Alan M23                 2) r:-0.27 Hsieh, Adam M24        
     3) r:+0.36 Poirot, Cedric M29      4) r:+0.49 Ledoux, Antoine M28    
              30.88   1:04.33 (1:04.33)     1:36.85 (32.52)   2:17.12 (1:12.79)
        2:48.55 (31.43)   3:27.08 (1:09.96)     3:55.18 (28.10)          DQ (58.44)
 
Event 38  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:25.49   4/21/2012 ILLINOIS MASTER                            
                         C CUNNICK, T CARLSON, J CHILES, V ALLEGRA         
     NE-LMSC: N 3:33.89        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Fehlau, J Eaddy, P Cadwell          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'B'                     3:57.00    3:40.59  
     1) Russell, David M30              2) r:+0.42 Chance, Joseph M25     
     3) r:+0.23 McInerney, Scott M30    4) r:+0.11 Eaton, William M30     
              23.44       48.86 (48.86)     1:17.02 (28.16)   1:48.96 (1:00.10)
        2:14.65 (25.69)     2:47.00 (58.04)     3:11.74 (24.74)     3:40.59 (53.59)
  2 Great Bay Masters-NE  'D'                         3:55.00    3:56.37  
     1) Drasher, Ryan M34               2) r:+0.44 Whitford, Matthew M41  
     3) r:+0.35 Schuster, Kevin M29     4) r:+0.05 Larsen, Kirk M40       
              27.79       57.97 (57.97)     1:28.58 (30.61)   2:05.14 (1:07.17)
        2:31.95 (26.81)   3:05.39 (1:00.25)     3:29.34 (23.95)     3:56.37 (50.98)
  3 Bearcat Masters-MR  'C'                           4:20.00    3:58.31  
     1) Osada, Akihiko M30              2) r:+0.18 Zhai, Eric M36         
     3) r:+0.75 Cedanio, Noel M37       4) r:+0.22 Coughlan, Owen M31     
              28.13       57.78 (57.78)     1:28.81 (31.03)   2:05.21 (1:07.43)
        2:33.30 (28.09)     3:05.04 (59.83)     3:30.00 (24.96)     3:58.31 (53.27)
  4 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:05.27    4:05.84  
     1) Jelaska, Duje M25               2) r:+0.28 Clancy, Timothy M25    
     3) r:+0.20 Card, Mathew M29        4) r:+0.47 Jaroszewicz, Matthew M2
              32.03   1:05.15 (1:05.15)                       2:12.45 (1:07.30)
        2:38.75 (26.30)     3:10.06 (57.61)     3:36.40 (26.34)     4:05.84 (55.78)
  5 South County YMCA-NE  'A'                         5:09.99    5:13.53  
     1) Tarasevich, Joe M25             2) r:+0.66 Sweetman, Richard M38  
     3) r:+0.41 Winkler, David M54      4) r:+0.10 Sweenor, Brian M50     
              43.28   1:27.37 (1:27.37)     2:04.32 (36.95)   2:50.96 (1:23.59)
        3:24.64 (33.68)   4:07.56 (1:16.60)     4:38.27 (30.71)   5:13.53 (1:05.97)
  6 Nutmeg Masters-NE  'A'                            5:45.50    5:23.03  
     1) Siepser, Craig M44              2) r:NRT Emblidge, Stephen M27    
     3) r:NRT Hyland, David M28         4) r:NRT Rosenberger, James M26   
              41.97   1:26.93 (1:26.93)     2:09.55 (42.62)   3:04.83 (1:37.90)
        3:31.81 (26.98)   4:12.63 (1:07.80)     4:44.71 (32.08)   5:23.03 (1:10.40)
 
Event 38  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
     NE-LMSC: N 3:35.54        2009 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, S Manhart, T Lecrone          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:14.35    4:13.47  
     1) Machinist, Scott M36            2) r:+0.69 Wright, Brendan M38    
     3) r:+0.28 Carroll, Stephen M47    4) r:+0.68 Tyler, Bob M54         
              33.40   1:10.15 (1:10.15)     1:43.00 (32.85)   2:20.39 (1:10.24)
        2:48.92 (28.53)   3:22.12 (1:01.73)     3:46.95 (24.83)     4:13.47 (51.35)
  2 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:15.72    4:16.37  
     1) Sayles, Douglas M49             2) r:+0.23 Osuga, Jason M37       
     3) r:+0.43 Johnson, Stephen M37    4) r:+0.02 Dockray, Christopher M4
              31.80   1:06.49 (1:06.49)     1:37.68 (31.19)   2:14.22 (1:07.73)
        2:45.01 (30.79)   3:26.09 (1:11.87)     3:49.95 (23.86)     4:16.37 (50.28)
  3 Great Bay Masters-NE  'E'                         4:15.00    4:21.25  
     1) Gendreau, Edmund M54            2) r:+0.57 Schultz, Richard M50   
     3) r:+0.42 Harker, Travis M43      4) r:+0.52 Schmuhl, Frederick M52 
              30.67   1:03.52 (1:03.52)     1:38.48 (34.96)   2:20.93 (1:17.41)
        2:48.67 (27.74)     3:20.62 (59.69)     3:49.27 (28.65)   4:21.25 (1:00.63)
  4 Maine Masters Swim Club-NE  'S'                   4:33.00    4:26.84  
     1) DeHart, Pieter M38              2) r:+0.24 Trainor, Brendan M40   
     3) r:+0.64 Lecrone, Timothy M44    4) r:+0.29 Gillis, John M36       
              30.37   1:02.19 (1:02.19)     1:40.60 (38.41)   2:28.23 (1:26.04)
        2:58.96 (30.73)   3:30.08 (1:01.85)     3:56.75 (26.67)     4:26.84 (56.76)
 -- Charles River Masters-NE  'D'                     4:04.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Mc Kay, Matthew M45             2) r:-0.04 Staats, Trent M46      
     3) r:+0.39 Eaddy, Jason M41        4) r:+0.69 Kawai, Paul M45        
              26.44       55.52 (55.52)     1:25.43 (29.91)   2:00.81 (1:05.29)
        2:26.27 (25.46)     2:55.67 (54.86)     3:20.64 (24.97)          DQ (53.27)
 
Event 38  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
     NE-LMSC: N 3:47.23        2009 MESC                                       
                         D Pride, M McKinney, M Schmidt, H Carter          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'H'                         4:06.97    4:02.50  
     1) Theroux, Trent M49              2) r:+0.36 Garcia, Albert M46     
     3) r:+0.40 Duru, Kaan M47          4) r:+0.44 Gilson, Matthew M49    
              29.88   1:00.15 (1:00.15)     1:31.32 (31.17)   2:07.29 (1:07.14)
        2:35.57 (28.28)   3:08.26 (1:00.97)     3:34.14 (25.88)     4:02.50 (54.24)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'Z'                   4:14.00    4:14.51  
     1) Pride, Douglas M53              2) r:+0.26 O'Leary, Shawn M46     
     3) r:+0.56 Switzer jr jr, Alan M52 4) r:+0.50 Ray, Christopher M53   
              29.07       59.94 (59.94)     1:33.23 (33.29)   2:11.31 (1:11.37)
        2:41.10 (29.79)   3:16.75 (1:05.44)     3:44.17 (27.42)     4:14.51 (57.76)
  3 Minuteman Masters Swim Club-NE  'B'               4:35.99    4:35.76  
     1) Kimble, Kip M53                 2) r:+0.25 Davis, William M58     
     3) r:+0.42 Devlin, Mark M53        4) r:+0.65 Totten, Mark M55       
              32.80   1:07.32 (1:07.32)     1:42.89 (35.57)   2:23.52 (1:16.20)
        2:55.57 (32.05)   3:34.54 (1:11.02)     4:04.72 (30.18)   4:35.76 (1:01.22)
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:35.51    4:37.62  
     1) Gunzl, Arthur M55               2) r:+0.49 Lamontagne, Robert M58 
     3) r:+0.46 Wyckoff, Benjamin M52   4) r:+0.62 Fernandez-Duque, Eduard
              30.42   1:02.72 (1:02.72)     1:44.78 (42.06)   2:33.16 (1:30.44)
        3:03.28 (30.12)   3:35.91 (1:02.75)     4:05.12 (29.21)   4:37.62 (1:01.71)
  5 North Suburban YMCA Masters-NE  'C'               5:00.00    5:10.88  
     1) Patrick, Eric M50               2) r:+0.39 Morgan, David M55      
     3) r:+0.23 Hopeman, Albert M52     4) r:+0.50 Learned, David M46     
              33.02   1:09.71 (1:09.71)     1:49.17 (39.46)   2:36.02 (1:26.31)
        3:12.45 (36.43)   3:58.20 (1:22.18)   5:10.88 (1:12.68)                    
  6 Great Bay Masters-NE  'F'                         6:00.00    5:15.89  
     1) Kerkhove, Johan M64             2) r:NRT Lewis, John M70          
     3) r:NRT Games, Brett M51          4) r:NRT Gallagher, Glenn M58     
              40.02   1:21.38 (1:21.38)     2:05.30 (43.92)   2:55.21 (1:33.83)
        3:27.46 (32.25)   4:04.19 (1:08.98)     4:38.50 (34.31)   5:15.89 (1:11.70)
 
Event 38  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:57.13   3/28/2015 CMS                                        
                         C PETERSEN, G SCOTT, M MANN, K ANDERSON           
     NE-LMSC: N 4:22.35        2014 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, A Thomas, D Syphers        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'B'                    4:29.99    4:30.52  
     1) McCombs, Michael M60            2) r:+0.30 McGahie, Ted M57       
     3) r:+0.28 Allen, Tim M63          4) r:+0.44 Oates, David M66       
              31.97   1:04.37 (1:04.37)     1:39.62 (35.25)   2:20.05 (1:15.68)
        2:52.93 (32.88)   3:31.23 (1:11.18)     3:59.68 (28.45)     4:30.52 (59.29)
  2 Charles River Masters-NE  'E'                     6:00.00    6:25.43  
     1) Alexander, Mark M58             2) r:NRT Henderson, Harold M66    
     3) r:NRT Wallace, Thomas M57       4) r:NRT Martin, Charles M81      
              31.58   1:04.79 (1:04.79)     1:52.06 (47.27)   2:46.78 (1:41.99)
        3:20.14 (33.36)   3:59.60 (1:12.82)   5:09.02 (1:09.42)   6:25.43 (2:25.83)
 
Event 38  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:21.08   4/17/2016 VENTURA COUNTY                             
                         J MC CONICA, B ROLLINS, H KERNS, G GRUBER         
     NE-LMSC: N 5:20.00        2010 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, W Jones, D Vail               
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'F'                     5:20.00    4:51.10N 
     1) Epstein, Daniel M66             2) r:+0.70 Schiller, Rob M65      
     3) r:+0.20 Schlicher, Fred M68     4) r:+0.70 Jones, Jay M70         
              33.46   1:10.29 (1:10.29)     1:52.42 (42.13)   2:42.26 (1:31.97)
        3:11.93 (29.67)   3:46.93 (1:04.67)     4:17.48 (30.55)   4:51.10 (1:04.17)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'P'                   7:00.00    7:07.90  
     1) Rupert, Bill M73                2) r:NRT Hagmann, John M78        
     3) r:NRT Jones, William M80        4) r:NRT Redmon, Scott M66        
              43.58   1:30.06 (1:30.06)   2:39.90 (1:09.84)   4:02.72 (2:32.66)
        4:58.22 (55.50)   6:00.39 (1:57.67)     6:32.22 (31.83)   7:07.90 (1:07.51)
 
Event 39  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
     NE-LMSC: N 3:48.55        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, S Cromarty, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons Masters-NE  'A'                           4:17.00    4:15.49  
     1) Sullivan, Hilary W36            2) r:+0.10 Hersh, Craig M45       
     3) r:+0.61 Cowley, Christopher M24 4) r:+0.28 Wiencek, Rebecca W20   
              36.52   1:15.14 (1:15.14)     1:43.68 (28.54)   2:17.32 (1:02.18)
        2:42.64 (25.32)     3:12.95 (55.63)     3:41.69 (28.74)   4:15.49 (1:02.54)
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:32.50    4:30.48  
     1) Charron, Jessica W21            2) Dombrowski, Sarah W28          
     3) r:+0.37 Johnson, William M44    4) r:+0.41 Beahn, Brian M29       
              33.93   1:11.40 (1:11.40)     1:45.62 (34.22)   2:26.41 (1:15.01)
        2:57.62 (31.21)   3:32.88 (1:06.47)     3:59.45 (26.57)     4:30.48 (57.60)
  3 Greenwood Masters-NE  'A'                         4:56.00    4:36.88  
     1) Courbron, Yanghee W28           2) r:+0.37 Graham, David M42      
     3) r:+0.44 Hui, Christopher M32    4) r:+0.12 Swalec, Caitlin W23    
              33.35   1:09.21 (1:09.21)     1:44.59 (35.38)   2:25.35 (1:16.14)
        2:56.33 (30.98)   3:33.06 (1:07.71)     4:03.02 (29.96)   4:36.88 (1:03.82)
  4 Worcester Area Masters-NE  'D'                    4:53.99    4:46.41  
     1) Caron, Danielle W25             2) r:+0.67 McGahie, Kaitlin W22   
     3) r:+0.69 Wild, Mark M25          4) r:NRT Mitchell, Craig M26      
              33.91   1:14.60 (1:14.60)     1:43.69 (29.09)   2:22.37 (1:07.77)
        3:01.44 (39.07)   3:47.39 (1:25.02)     4:15.63 (28.24)     4:46.41 (59.02)
  5 Charles River Masters-NE  'A'                     5:05.00    4:55.74  
     1) Stewart, Corri W28              2) r:+0.50 Vanacore, Mark M27     
     3) r:+0.68 Rifai, Sami M24         4) r:+0.46 Verry, Josselyn W26    
              33.16   1:07.21 (1:07.21)     1:44.05 (36.84)   2:30.94 (1:23.73)
        3:05.40 (34.46)   3:46.20 (1:15.26)     4:18.91 (32.71)   4:55.74 (1:09.54)
  6 Simon's Rock Pace Makers-NE  'B'                  4:50.00    5:33.27  
     1) St.Pierre-Sleboda, Cheryl W57   2) r:+0.41 Wyatt, Dewey M53       
     3) r:NRT Wyatt, David M20          4) r:NRT Kraus, Rozann W66        
              46.84   1:33.39 (1:33.39)     2:07.25 (33.86)   2:46.96 (1:13.57)
        3:19.60 (32.64)   3:57.45 (1:10.49)     4:41.17 (43.72)   5:33.27 (1:35.82)
 
Event 39  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
     NE-LMSC: N 3:43.20        2010 MESC                                       
                         M Ross, N Stevens, J Knight Beers, A Perez-Smith  
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NE Masters Unattached-NE  'A'                     3:50.00    3:48.36  
     1) Moran, Daniel M34               2) r:+0.28 McNally, Adam M25      
     3) r:+0.30 Szekely, Ildiko W37     4) r:+0.36 Mancuso, Elizabeth W31 
              27.37       56.97 (56.97)     1:24.21 (27.24)     1:56.67 (59.70)
        2:24.34 (27.67)     2:55.06 (58.39)     3:20.23 (25.17)     3:48.36 (53.30)
  2 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               5:17.00    4:44.88  
     1) Perz, Paul M48                  2) r:+0.36 Samson, Vivian W40     
     3) r:+0.35 Judelson, David M61     4) r:+0.31 Nihan, Lianne W28      
              36.03   1:14.48 (1:14.48)     1:51.05 (36.57)   2:33.27 (1:18.79)
        3:06.42 (33.15)   3:45.70 (1:12.43)     4:13.28 (27.58)     4:44.88 (59.18)
  3 South County YMCA-NE  'D'                         4:54.77    4:47.37  
     1) Dzaugis, Mary W28               2) r:+0.78 Cote, David M56        
     3) r:+0.38 Wilkes, Kristin W45     4) r:NRT Ladas, Andreas M46       
              37.38   1:17.76 (1:17.76)     1:52.97 (35.21)   2:31.24 (1:13.48)
        3:06.52 (35.28)   3:46.45 (1:15.21)     4:16.04 (29.59)   4:47.37 (1:00.92)
  4 Charles River Masters-NE  'B'                     5:07.00    4:59.04  
     1) Gaffey, Erin W31                2) r:+0.11 Fletcher, Alyson W31   
     3) r:+0.46 Giraldo, David M35      4) r:+0.78 Sampat, Anuj M39       
              42.33   1:28.88 (1:28.88)     2:06.22 (37.34)   2:49.91 (1:21.03)
        3:18.65 (28.74)   3:55.50 (1:05.59)     4:25.08 (29.58)   4:59.04 (1:03.54)
  5 Minuteman Masters Swim Club-NE  'C'               4:53.99    5:05.05  
     1) Doucet, Douglas M41             2) r:+0.65 Prescott, Al M48       
     3) r:+0.62 Doleski, Shannon W35    4) r:+0.42 Wellman, Meghan W31    
              31.00   1:03.72 (1:03.72)     1:45.50 (41.78)   2:31.38 (1:27.66)
        3:07.69 (36.31)   3:49.24 (1:17.86)     4:24.96 (35.72)   5:05.05 (1:15.81)
  6 Great Bay Masters-NE  'C'                         6:15.00    5:23.04  
     1) Heath, Lauren W32               2) r:+0.62 Larsen, Alicia W35     
     3) r:+0.64 Burnell, Kyle M31       4) r:NRT Cloitre, Christophe M42  
              41.28   1:26.51 (1:26.51)     2:19.56 (53.05)   3:22.38 (1:55.87)
        3:47.75 (25.37)     4:19.91 (57.53)   5:23.04 (1:03.13)                    
  7 Connecticut Masters-CT  'B'                       5:55.51    5:36.48  
     1) Geoghegan, William M66          2) r:+0.66 DeMarco, Robyn W35     
     3) r:+0.65 Sega, Ally W44          4) r:+0.35 Duguay, Robert M31     
              40.15   1:21.42 (1:21.42)     2:10.37 (48.95)   3:03.01 (1:41.59)
        3:46.36 (43.35)   4:35.09 (1:32.08)     5:04.70 (29.61)   5:36.48 (1:01.39)
  8 Minuteman Masters Swim Club-NE  'D'               5:25.99    5:53.47  
     1) Keil, Mark M63                  2) r:+0.65 Afanasewicz, Elizabeth 
     3) r:+0.51 Wolf, Jenny W34         4) r:+0.71 Fernandes, Thomas M53  
              40.47   1:24.21 (1:24.21)     2:12.80 (48.59)   3:09.78 (1:45.57)
        3:45.67 (35.89)   4:26.87 (1:17.09)     5:07.57 (40.70)   5:53.47 (1:26.60)
  9 Charles River Masters-NE  'C'                     5:16.00    6:07.38  
     1) Glovsky, Eileen W61             2) r:+0.01 Littee, Danielle W34   
     3) r:+0.35 Argenti, John Paul M33  4) r:NRT Bliss, Frederick M54     
              57.45                             2:51.24 ( )         3:49.96 ( )
        4:24.57 (34.61)   5:07.69 (1:17.73)     5:36.22 (28.53)     6:07.38 (59.69)
 10 Swim Rhode Island-NE  'I'                         5:56.12    6:08.30  
     1) Manfredi, Thomas M74            2) r:+0.30 Pazera, Kathy W58      
     3) r:+0.37 Elturkmani, Majed M62   4) r:NRT Peterson, Rachel W25     
              44.93   1:30.18 (1:30.18)     2:16.79 (46.61)   3:08.59 (1:38.41)
        3:51.76 (43.17)   4:38.96 (1:30.37)     5:22.20 (43.24)   6:08.30 (1:29.34)
 11 NE Masters Unattached-NE  'B'                     6:00.00    6:14.49  
     1) Antolik, Carrie W30             2) r:+0.46 Cook, Emily W30        
     3) r:+0.29 Read, Philip M74        4) r:+0.61 Dow, Paul M63          
              42.73   1:28.60 (1:28.60)     2:10.77 (42.17)   2:59.00 (1:30.40)
        3:15.70 (16.70)   5:03.42 (2:04.42)     5:37.01 (33.59)   6:14.49 (1:11.07)
 -- Tech Masters-NE  'Z'                              4:49.99         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Burgos, Jennifer W31            2) r:+0.36 Mueller, Joshua M34    
     3) r:+0.65 Rood, Jenny W32         4) r:-0.11 Cole, Adam M35         
              36.00   1:14.21 (1:14.21)     1:47.65 (33.44)   2:26.04 (1:11.83)
        2:59.11 (33.07)   3:39.33 (1:13.29)     4:08.94 (29.61)        DQ (1:05.92)
 -- Connecticut Masters-CT  'A'                       4:45.51         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Kulinka, Kristin W31            2) r:-0.08 Zelek, Michelle W33    
     3) r:+0.29 Bachuretz, Alexei M31   4) r:-0.12 Matzkevich, Gregory M33
              36.05   1:15.80 (1:15.80)     1:52.74 (36.94)   2:33.90 (1:18.10)
        3:00.46 (26.56)     3:33.61 (59.71)     3:59.85 (26.24)          DQ (57.32)
 
Event 39  Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
     NE-LMSC: N 4:10.30        2009 NEM                                        
                         C Kovacs, L Winstanley, A Kirkpatrick, K Thompson 
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Binghamton Univ Masters-NI  'A'                   4:40.00    4:25.18  
     1) Bishop, Christopher M44         2) r:+0.48 Werner, David M38      
     3) r:+0.47 Smith, Rebecca W40      4) r:+0.26 Bishop, Laura W44      
              28.82   1:00.04 (1:00.04)     1:30.52 (30.48)   2:06.02 (1:05.98)
        2:39.84 (33.82)   3:22.13 (1:16.11)     3:51.53 (29.40)   4:25.18 (1:03.05)
  2 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 4:40.00    4:40.62  
     1) Mone, Greg M41                  2) r:+0.59 Goodale, Rainy W47     
     3) r:+0.17 Chatinover, Jonathan M5 4) r:+0.58 Craven, Leslie W57     
              34.45   1:09.63 (1:09.63)     1:44.60 (34.97)   2:24.08 (1:14.45)
        2:53.77 (29.69)   3:30.39 (1:06.31)     4:03.25 (32.86)   4:40.62 (1:10.23)
  3 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:45.00    4:53.75  
     1) Byrne, Maureen W42              2) r:+0.78 Sandos, Robin W36      
     3) r:+0.55 Griczika, Joe M53       4) r:+0.79 Phillips, Tom M42      
              40.76   1:23.83 (1:23.83)     2:02.83 (39.00)   2:47.98 (1:24.15)
        3:21.65 (33.67)   4:00.65 (1:12.67)     4:26.39 (25.74)     4:53.75 (53.10)
  4 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   5:41.00    5:17.66  
     1) Banker, Margaret W43            2) r:+0.43 Dropo, Carla W57       
     3) r:+0.51 Dearmin, Carl M54       4) r:+0.62 Sullivan, John M42     
              47.32   1:35.08 (1:35.08)     2:13.61 (38.53)   2:56.82 (1:21.74)
        3:29.55 (32.73)   4:11.39 (1:14.57)     4:42.37 (30.98)   5:17.66 (1:06.27)
  5 South County YMCA-NE  'F'                         5:19.01    5:28.97  
     1) McCaffrey, Paul M62             2) r:+0.77 Lynch, Kristen W41     
     3) r:+0.70 Palm, Aileene W44       4) r:+0.78 Wolfgang, Robert M52   
              42.40   1:25.48 (1:25.48)     2:07.55 (42.07)   2:55.93 (1:30.45)
        3:37.01 (41.08)   4:25.92 (1:29.99)     4:55.90 (29.98)   5:28.97 (1:03.05)
  6 Charles River Masters-NE  'D'                     5:45.00    6:28.28  
     1) Simon, Erik M43                 2) r:+0.71 Kwa, Ken M43           
     3) r:+0.74 Krangle, Jennifer W43   4) r:+0.74 Garcia Calvo, Angela W4
              45.91   1:39.68 (1:39.68)     2:19.21 (39.53)   3:00.61 (1:20.93)
        3:47.04 (46.43)   4:41.92 (1:41.31)     4:57.17 (15.25)   6:28.28 (1:46.36)
 
Event 39  Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:00.80    5/2/2004 OREGON MASTERS                             
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
     NE-LMSC: N 4:07.33        2003 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Hirsty           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            5:00.00    4:52.32  
     1) Tunstall, Nancy W54             2) r:+0.53 Brown, Phil M56        
     3) r:+0.55 Strehle, Andrew M47     4) r:+0.49 Padera, Rebecca W48    
              40.24   1:21.09 (1:21.09)     1:57.16 (36.07)   2:36.35 (1:15.26)
        3:07.82 (31.47)   3:43.57 (1:07.22)     4:16.12 (32.55)   4:52.32 (1:08.75)
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:58.50    4:57.95  
     1) Charron, Margee W51             2) r:+0.06 Tedeschi, John M56     
     3) r:+0.35 Emblidge, Cecilia W52   4) r:+0.53 Hinebaugh, Carl M56    
              41.48   1:25.38 (1:25.38)     1:57.97 (32.59)   2:36.11 (1:10.73)
        3:10.55 (34.44)   3:54.02 (1:17.91)     4:25.78 (31.76)   4:57.95 (1:03.93)
  3 Greenwood Masters-NE  'C'                         5:18.00    5:15.89  
     1) Holt, Steve M65                 2) r:+0.62 Dymek, Timothy M54     
     3) r:+0.67 Delorey, Laura W54      4) r:+0.77 Flynn, Sandra W51      
              36.22   1:17.01 (1:17.01)     1:55.39 (38.38)   2:39.43 (1:22.42)
        3:12.81 (33.38)   3:53.22 (1:13.79)     4:30.94 (37.72)   5:15.89 (1:22.67)
  4 South County YMCA-NE  'E'                         6:59.99    5:49.36  
     1) Bartlett, Fred M61              2) r:+0.48 Cappelli, Sarah W49    
     3) r:+0.59 Ballou, Robert M56      4) r:NRT Kutcher, Mary W50        
              49.97   1:40.51 (1:40.51)     2:23.30 (42.79)   3:11.78 (1:31.27)
        3:45.32 (33.54)   4:27.04 (1:15.26)   5:49.36 (1:22.32)                    
  5 Simon's Rock Pace Makers-NE  'A'                  4:55.00    5:55.11  
     1) Olander, John M67               2) r:+0.77 Fleming, Jill W55      
     3) r:+0.61 Johnson, Eric M53       4) r:NRT Goldsmith, Louise W54    
              42.35   1:27.72 (1:27.72)     2:20.99 (53.27)   3:21.29 (1:53.57)
        3:58.22 (36.93)   4:39.15 (1:17.86)     5:15.05 (35.90)   5:55.11 (1:15.96)
  6 Greenwood Masters-NE  'D'                         5:34.00    6:20.12  
     1) Renwick, Jacque W56             2) r:+0.51 Renwick, John M63      
     3) r:+0.57 Bartl, Roland M60       4) r:+0.32 Moeckel, Melissa W50   
              46.28   1:32.16 (1:32.16)     2:19.13 (46.97)   3:10.66 (1:38.50)
        3:58.55 (47.89)   4:58.25 (1:47.59)     5:35.86 (37.61)   6:20.12 (1:21.87)
 
Event 39  Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:17.57   3/31/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, K MACCURDY, J GOODING, L MORRISON       
     NE-LMSC: N 5:11.45        2010 MESC                                       
                         D Uustal, O'Brien-Mackinnon, R Nelson, S Redmon   
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South County YMCA-NE  'C'                         6:07.22    6:08.98  
     1) Phelan, Mary W60                2) r:+0.68 McElroy, Cheryl W59    
     3) r:+0.36 Carchedi, David M62     4) r:+0.62 Johnson, Franklin M60  
              45.81   1:33.88 (1:33.88)     2:19.33 (45.45)   3:11.07 (1:37.19)
        3:55.30 (44.23)   4:51.94 (1:40.87)     5:12.04 (20.10)   6:08.98 (1:17.04)
  2 South County YMCA-NE  'B'                         7:29.91    7:17.90  
     1) Lovitz, Lee M71                 2) Rodewig, Beth W55              
     3) r:NRT Winn, Eric M62            4) r:NRT Gorman, Kathleen W61     
              56.94   2:00.75 (2:00.75)     2:48.43 (47.68)   3:43.84 (1:43.09)
        4:35.18 (51.34)   5:35.06 (1:51.22)     6:23.79 (48.73)   7:17.90 (1:42.84)
 
Event 41  Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.82   1/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 4:40.86        2015 Molly Smith                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         5:55.00    5:35.76  
     r:+0.80  34.88     1:15.85 (40.97)     2:00.42 (44.57)     2:43.50 (43.08)
        3:31.76 (48.26)     4:20.86 (49.10)     4:58.55 (37.69)     5:35.76 (37.21)
  2 Comeau, Rebecca           18 Great Bay-NE         6:00.00    5:55.36  
     r:+0.42  34.16     1:12.24 (38.08)     1:59.34 (47.10)     2:43.96 (44.62)
        3:36.02 (52.06)     4:26.14 (50.12)     5:12.50 (46.36)     5:55.36 (42.86)
  3 Ondeck, Olivia            23 Charles River-NE     7:00.00    6:17.15  
     r:+0.92  40.40     1:28.36 (47.96)     2:15.05 (46.69)     3:02.11 (47.06)
        3:55.17 (53.06)     4:49.12 (53.95)     5:33.47 (44.35)     6:17.15 (43.68)
 
Event 41  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:19.02   2/22/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 4:38.27        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     5:00.17    4:55.41  
              30.32     1:04.71 (34.39)     1:46.14 (41.43)     2:26.13 (39.99)
        3:06.24 (40.11)     3:47.35 (41.11)     4:21.91 (34.56)     4:55.41 (33.50)
  2 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   5:10.80    4:57.23  
              31.63     1:08.38 (36.75)     1:46.59 (38.21)     2:24.41 (37.82)
        3:06.44 (42.03)     3:49.16 (42.72)     4:23.55 (34.39)     4:57.23 (33.68)
  3 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     5:09.15    4:58.15  
              30.86     1:05.63 (34.77)     1:44.47 (38.84)     2:23.70 (39.23)
        3:07.09 (43.39)     3:51.24 (44.15)     4:25.64 (34.40)     4:58.15 (32.51)
  4 Dick, Jordan              27 Charles River-NE     5:01.00    5:04.75  
              31.67     1:09.10 (37.43)     1:48.05 (38.95)     2:26.50 (38.45)
        3:09.33 (42.83)     3:53.82 (44.49)     4:30.14 (36.32)     5:04.75 (34.61)
  5 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    5:25.00    5:16.77  
     r:+0.44  32.78     1:13.62 (40.84)     1:58.07 (44.45)     2:42.01 (43.94)
        3:23.53 (41.52)     4:05.48 (41.95)     4:41.95 (36.47)     5:16.77 (34.82)
  6 Fuller, Sarah             29 North Suburban Y-NE  5:47.00    5:37.51  
     r:+0.92  35.47     1:17.73 (42.26)     2:03.51 (45.78)     2:48.18 (44.67)
        3:36.69 (48.51)     4:24.45 (47.76)     5:02.11 (37.66)     5:37.51 (35.40)
  7 Daley, Amanda             29 Charles River-NE     6:16.36    5:45.63  
     r:+0.75  35.57     1:16.08 (40.51)     2:00.98 (44.90)     2:45.20 (44.22)
        3:35.86 (50.66)     4:26.33 (50.47)     5:07.08 (40.75)     5:45.63 (38.55)
  8 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    6:30.00    6:14.52  
     r:+1.02  40.38     1:30.59 (50.21)     2:16.23 (45.64)     3:01.73 (45.50)
        3:55.59 (53.86)     4:49.57 (53.98)     5:32.28 (42.71)     6:14.52 (42.24)
 
Event 41  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.84   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 4:37.25        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        31 BU Masters-NE        4:50.00    4:39.94  
              29.08     1:02.09 (33.01)     1:39.31 (37.22)     2:14.61 (35.30)
        2:54.91 (40.30)     3:35.05 (40.14)     4:08.32 (33.27)     4:39.94 (31.62)
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       4:58.64    4:58.46  
              32.05     1:09.57 (37.52)     1:49.31 (39.74)     2:27.53 (38.22)
        3:09.52 (41.99)     3:51.37 (41.85)     4:25.53 (34.16)     4:58.46 (32.93)
  3 Bohling, Kristy           32 Charles River-NE     5:19.11    5:13.14  
     r:+0.72  32.74     1:10.13 (37.39)     1:51.73 (41.60)     2:32.56 (40.83)
        3:15.60 (43.04)     3:59.78 (44.18)     4:37.13 (37.35)     5:13.14 (36.01)
  4 Harrington, Brittany      33 Maine Masters-NE     5:30.59    5:17.32  
     r:+0.77  34.01     1:13.07 (39.06)     1:54.60 (41.53)     2:35.88 (41.28)
        3:19.80 (43.92)     4:05.08 (45.28)     4:41.46 (36.38)     5:17.32 (35.86)
  5 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         5:14.64    5:19.55  
              33.24     1:12.30 (39.06)     1:51.89 (39.59)     2:32.73 (40.84)
        3:18.56 (45.83)     4:04.99 (46.43)     4:42.30 (37.31)     5:19.55 (37.25)
  6 Wolf, Jenny               34 Minuteman-NE         6:00.00    5:30.96  
     r:+0.78  35.84     1:16.47 (40.63)     1:58.39 (41.92)     2:39.80 (41.41)
        3:28.03 (48.23)     4:16.50 (48.47)     4:55.52 (39.02)     5:30.96 (35.44)
  7 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      5:40.55    5:38.00  
     r:+0.79  34.65     1:14.90 (40.25)     1:59.40 (44.50)     2:42.67 (43.27)
        3:31.23 (48.56)     4:21.89 (50.66)     5:00.81 (38.92)     5:38.00 (37.19)
  8 Fletcher, Alyson          31 Charles River-NE     5:33.12    5:41.50  
     r:+1.60  35.99     1:22.26 (46.27)     2:07.98 (45.72)     2:53.02 (45.04)
        3:39.57 (46.55)     4:25.03 (45.46)     5:03.20 (38.17)     5:41.50 (38.30)
  9 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR          5:50.28    6:01.85  
     r:+1.73  32.91     1:10.45 (37.54)     2:04.19 (53.74)     2:57.00 (52.81)
        3:49.43 (52.43)     4:41.06 (51.63)     5:22.13 (41.07)     6:01.85 (39.72)
 10 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE         6:57.00    6:52.45  
     r:+0.90  44.37     1:35.81 (51.44)     2:27.31 (51.50)     3:19.93 (52.62)
        4:19.56 (59.63)   5:20.26 (1:00.70)     6:07.34 (47.08)     6:52.45 (45.11)
 11 King, Sarah               33 Adirondack-AD       11:25.00   10:47.81  
   r:+1.54  1:11.04   2:43.65 (1:32.61)   4:09.79 (1:26.14)   5:38.00 (1:28.21)
      7:05.65 (1:27.65)   8:32.24 (1:26.59)   9:38.76 (1:06.52)  10:47.81 (1:09.05)
 
Event 41  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 4:56.55        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     5:05.00    5:04.17  
              32.00     1:08.55 (36.55)     1:47.74 (39.19)     2:25.71 (37.97)
        3:11.06 (45.35)     3:56.44 (45.38)     4:31.20 (34.76)     5:04.17 (32.97)
  2 De Hart, Jenny            39 Maine Masters-NE     5:21.00    5:09.82  
     r:+0.65  33.16     1:13.03 (39.87)     1:52.32 (39.29)     2:31.40 (39.08)
        3:13.44 (42.04)     3:56.17 (42.73)     4:33.51 (37.34)     5:09.82 (36.31)
  3 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         5:35.00    5:33.18  
     r:+0.93  34.36     1:15.46 (41.10)     1:59.64 (44.18)     2:42.60 (42.96)
        3:31.18 (48.58)     4:21.05 (49.87)     4:57.99 (36.94)     5:33.18 (35.19)
  4 DeMarco, Robyn            35 Connecticut-CT       7:08.57    7:20.77  
     r:+0.95  48.71     1:45.70 (56.99)   2:47.61 (1:01.91)     3:47.22 (59.61)
        4:41.47 (54.25)     5:36.97 (55.50)     6:29.00 (52.03)     7:20.77 (51.77)
 
Event 41  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 5:06.24        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesides, Amy           44 Charles River-NE     5:16.29    5:13.82  
     r:+0.84  33.97     1:12.65 (38.68)     1:55.64 (42.99)     2:36.13 (40.49)
        3:18.11 (41.98)     4:01.07 (42.96)     4:38.28 (37.21)     5:13.82 (35.54)
  2 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     5:41.51    5:30.17  
     r:+0.91  37.67     1:22.01 (44.34)     2:01.03 (39.02)     2:39.61 (38.58)
        3:30.79 (51.18)     4:21.92 (51.13)     4:57.10 (35.18)     5:30.17 (33.07)
  3 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     5:50.99    5:31.38  
     r:+0.88  35.90     1:15.79 (39.89)     2:00.45 (44.66)     2:43.91 (43.46)
        3:32.55 (48.64)     4:20.28 (47.73)     4:56.85 (36.57)     5:31.38 (34.53)
  4 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE  5:42.50    5:50.83  
     r:+0.87  37.90     1:24.47 (46.57)     2:10.55 (46.08)     2:55.71 (45.16)
        3:43.22 (47.51)     4:30.88 (47.66)     5:12.42 (41.54)     5:50.83 (38.41)
  5 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    6:34.00    6:26.28  
     r:+1.01  45.68     1:38.60 (52.92)     2:31.13 (52.53)     3:22.56 (51.43)
        4:12.95 (50.39)     5:05.44 (52.49)     5:46.30 (40.86)     6:26.28 (39.98)
  6 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE         6:16.78    6:33.52  
     r:+1.08  41.86     1:32.90 (51.04)     2:22.87 (49.97)     3:12.13 (49.26)
        4:08.19 (56.06)     5:05.01 (56.82)     5:49.54 (44.53)     6:33.52 (43.98)
  7 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       7:07.97    6:52.79  
     r:+1.11  46.47     1:35.38 (48.91)     2:30.43 (55.05)     3:27.42 (56.99)
        4:25.98 (58.56)     5:24.70 (58.72)     6:11.11 (46.41)     6:52.79 (41.68)
 
Event 41  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:05.24        2009 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  5:40.00    5:30.38  
     r:+0.78  35.74     1:17.79 (42.05)     2:01.10 (43.31)     2:44.93 (43.83)
        3:28.77 (43.84)     4:13.96 (45.19)     4:52.95 (38.99)     5:30.38 (37.43)
  2 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    5:45.32    5:40.99  
     r:+1.00  36.25     1:18.40 (42.15)     2:02.60 (44.20)     2:46.73 (44.13)
        3:35.92 (49.19)     4:25.49 (49.57)     5:04.04 (38.55)     5:40.99 (36.95)
  3 Garland, Sue              47 Charles River-NE     6:20.44    6:04.86  
     r:+0.91  42.13     1:32.10 (49.97)     2:18.89 (46.79)     3:05.93 (47.04)
        3:57.61 (51.68)     4:49.49 (51.88)     5:27.78 (38.29)     6:04.86 (37.08)
  4 Barna, Heather            45 Liquid Assets-NE     6:35.00    6:24.97  
     r:+1.39  42.93     1:34.21 (51.28)     2:25.68 (51.47)     3:17.23 (51.55)
        4:06.61 (49.38)     4:56.60 (49.99)     5:40.68 (44.08)     6:24.97 (44.29)
 
Event 41  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:43.11    4/9/2016 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 5:19.12        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         5:48.25    5:38.90  
     r:+0.68  35.36     1:17.03 (41.67)     2:00.92 (43.89)     2:45.72 (44.80)
        3:33.68 (47.96)     4:23.17 (49.49)     5:01.47 (38.30)     5:38.90 (37.43)
  2 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE     6:05.17    5:59.49  
     r:+0.89  36.07     1:20.86 (44.79)     2:08.08 (47.22)   3:48.62 (1:40.54)
        4:42.45 (53.83)     5:21.87 (39.42)     5:59.49 (37.62)                    
  3 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE    6:10.10    6:00.23  
     r:+0.49  38.01     1:25.64 (47.63)     2:12.81 (47.17)     2:58.14 (45.33)
        3:51.83 (53.69)     4:44.96 (53.13)     5:23.62 (38.66)     6:00.23 (36.61)
  4 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    6:03.94    6:02.89  
     r:+0.93  40.26     1:26.46 (46.20)   2:51.43 (1:24.97)     3:47.67 (56.24)
        4:41.63 (53.96)   6:02.89 (1:21.26)                                        
  5 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE     7:47.00    6:17.29  
     r:+1.01  42.92     1:32.77 (49.85)     2:19.78 (47.01)     3:04.54 (44.76)
        4:02.10 (57.56)     4:56.78 (54.68)     5:38.44 (41.66)     6:17.29 (38.85)
  6 Harvey, Lori              51 Kingsbury Club-NE    6:55.00    6:43.83  
     r:+1.18  42.30     1:32.29 (49.99)     2:25.91 (53.62)     3:17.82 (51.91)
        4:16.91 (59.09)     5:14.08 (57.17)     5:59.83 (45.75)     6:43.83 (44.00)
  7 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE     7:20.00    7:08.22  
     r:+0.86  53.32   1:53.49 (1:00.17)                             3:49.76 ( )
        4:46.19 (56.43)     5:42.07 (55.88)     6:27.18 (45.11)     7:08.22 (41.04)
  8 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    7:20.00    7:12.54  
     r:+1.42  47.64     1:42.70 (55.06)     2:40.19 (57.49)     3:35.32 (55.13)
      4:38.31 (1:02.99)   5:41.34 (1:03.03)     6:27.66 (46.32)     7:12.54 (44.88)
  9 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     7:12.00    7:39.22  
     r:+0.80  51.54     1:48.83 (57.29)     2:45.71 (56.88)     3:41.95 (56.24)
      4:53.24 (1:11.29)   6:02.51 (1:09.27)     6:52.52 (50.01)     7:39.22 (46.70)
 10 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    7:20.00    7:48.02  
              58.17   2:02.27 (1:04.10)     2:58.05 (55.78)     3:54.81 (56.76)
      4:57.16 (1:02.35)   6:00.30 (1:03.14)     6:54.36 (54.06)     7:48.02 (53.66)
 
Event 41  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:32.65        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         6:26.13    6:28.35  
     r:+0.93  40.94     1:31.29 (50.35)     2:21.23 (49.94)     3:12.55 (51.32)
        4:10.68 (58.13)     5:09.35 (58.67)     5:49.88 (40.53)     6:28.35 (38.47)
  2 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  6:39.52    6:39.93  
     r:+1.09  48.50     1:45.55 (57.05)     2:37.82 (52.27)     3:29.97 (52.15)
        4:26.63 (56.66)     5:23.24 (56.61)     6:03.07 (39.83)     6:39.93 (36.86)
  3 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE         7:15.50    7:12.57  
     r:+1.93  48.79     1:45.07 (56.28)     2:40.46 (55.39)     3:33.67 (53.21)
      4:34.93 (1:01.26)     5:34.11 (59.18)     6:25.04 (50.93)     7:12.57 (47.53)
  4 Goguen, Sharleen          59 Greenwood-NE         7:16.61    7:18.72  
              49.05     1:44.92 (55.87)     2:44.17 (59.25)     3:41.62 (57.45)
      4:43.03 (1:01.41)   5:46.05 (1:03.02)     6:32.14 (46.09)     7:18.72 (46.58)
  5 Brehob, Jennifer          58 Y of North Shore-NE  7:43.01    8:03.86  
     r:+1.12  41.25     1:39.70 (58.45)   2:45.71 (1:06.01)                    
                                                    7:10.96 ( )     8:03.86 (52.90)
 
Event 41  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:16.18   3/15/2014 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:52.81        2016 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     5:40.00    5:47.27N 
     r:+0.87  36.53     1:20.49 (43.96)     2:07.16 (46.67)     2:53.64 (46.48)
        3:40.90 (47.26)     4:29.76 (48.86)     5:09.38 (39.62)     5:47.27 (37.89)
  2 White, Emily              63 Tech Masters-NE      7:18.24    7:07.47  
     r:+0.98  44.87     1:39.20 (54.33)     2:35.89 (56.69)     3:32.12 (56.23)
      4:35.34 (1:03.22)   5:35.43 (1:00.09)     6:22.91 (47.48)     7:07.47 (44.56)
  3 Cassells, Sally           60 North Suburban Y-NE  7:00.00    7:08.53  
     r:+1.00  46.25     1:43.33 (57.08)     2:41.46 (58.13)     3:36.60 (55.14)
        4:35.12 (58.52)     5:32.82 (57.70)     6:22.48 (49.66)     7:08.53 (46.05)
 
Event 41  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:35.85    5/1/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 6:14.90        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    6:31.88    6:31.32  
     r:+0.99  43.74   1:45.29 (1:01.55)     2:33.49 (48.20)     3:23.88 (50.39)
        4:13.96 (50.08)     5:08.71 (54.75)     5:50.47 (41.76)     6:31.32 (40.85)
  2 Goulder, Alison           65 Charles River-NE     8:30.00    8:09.80  
     r:+0.83  56.89   2:03.96 (1:07.07)   3:04.49 (1:00.53)     4:04.48 (59.99)
      5:12.31 (1:07.83)   6:17.70 (1:05.39)     7:15.04 (57.34)     8:09.80 (54.76)
 
Event 41  Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:15.30    5/1/2016 KATHY SLIFER                               
     NE-LMSC: N 6:15.30        2016 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  6:15.00    6:30.61  
     r:+1.12  45.43     1:36.84 (51.41)     2:28.24 (51.40)     3:17.77 (49.53)
        4:10.35 (52.58)     5:04.93 (54.58)     5:48.67 (43.74)     6:30.61 (41.94)
 
Event 41  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 7:03.61   4/10/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 9:43.06        1991 Mary Wentworth                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         9:15.46    8:04.43N 
     r:+1.15  59.95   2:08.10 (1:08.15)   3:12.50 (1:04.40)   4:14.71 (1:02.21)
      5:16.54 (1:01.83)   6:20.87 (1:04.33)     7:14.09 (53.22)     8:04.43 (50.34)
 
Event 42  Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 4:09.80        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Justin            23 King Fins-NE         4:40.00    4:38.29  
     r:+0.75  27.15       58.12 (30.97)     1:33.82 (35.70)     2:09.65 (35.83)
        2:50.96 (41.31)     3:33.30 (42.34)     4:06.70 (33.40)     4:38.29 (31.59)
  2 Chen, George              23 Charles River-NE     4:46.87    4:41.67  
     r:+0.69  29.38     1:03.18 (33.80)     1:39.40 (36.22)     2:14.82 (35.42)
        2:55.79 (40.97)     3:37.44 (41.65)     4:10.60 (33.16)     4:41.67 (31.07)
 
Event 42  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:41.85  12/20/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 3:56.30        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  4:50.60    4:43.61  
              28.09     1:01.24 (33.15)     1:38.53 (37.29)     2:16.19 (37.66)
        2:56.97 (40.78)   4:43.61 (1:46.64)                                        
  2 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE           5:30.00    5:18.64  
     r:+0.78  30.60     1:07.80 (37.20)     1:51.58 (43.78)     2:35.69 (44.11)
        3:19.60 (43.91)     4:04.86 (45.26)     4:42.51 (37.65)     5:18.64 (36.13)
  3 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE    6:03.48    6:34.93  
              44.53     1:39.21 (54.68)     2:30.57 (51.36)     3:20.73 (50.16)
        4:13.38 (52.65)     5:05.61 (52.23)     5:51.39 (45.78)     6:34.93 (43.54)
 
Event 42  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:40.98  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 4:12.26        2005 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE    4:15.30    4:17.92  
     r:+0.71  28.63     1:00.12 (31.49)     1:33.10 (32.98)     2:05.39 (32.29)
        2:42.05 (36.66)     3:19.46 (37.41)     3:49.65 (30.19)     4:17.92 (28.27)
  2 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE     4:30.00    4:34.61  
     r:+0.85  28.44     1:00.71 (32.27)     1:36.22 (35.51)     2:11.28 (35.06)
        2:50.45 (39.17)     3:29.74 (39.29)     4:02.66 (32.92)     4:34.61 (31.95)
  3 Shih, David               30 Unattached NE-NE     5:05.00    4:58.58  
     r:+0.84  28.97     1:03.26 (34.29)     1:42.42 (39.16)     2:21.23 (38.81)
        3:05.69 (44.46)     3:49.80 (44.11)     4:24.86 (35.06)     4:58.58 (33.72)
  4 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   5:01.00    5:01.98  
              33.04     1:12.78 (39.74)     1:51.11 (38.33)     2:27.93 (36.82)
        3:12.98 (45.05)     3:57.55 (44.57)     4:29.75 (32.20)     5:01.98 (32.23)
  5 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         6:00.00    5:23.09  
              33.28     1:12.66 (39.38)     1:55.09 (42.43)     2:36.61 (41.52)
        3:24.30 (47.69)     4:13.40 (49.10)     4:49.58 (36.18)     5:23.09 (33.51)
  6 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       5:45.56    5:31.61  
              40.58     1:25.58 (45.00)     2:08.83 (43.25)     2:51.04 (42.21)
        3:36.00 (44.96)     4:21.81 (45.81)     4:57.68 (35.87)     5:31.61 (33.93)
 
Event 42  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     4:12.17    4:31.41  
     r:+0.88  28.39     1:00.76 (32.37)     1:36.26 (35.50)     2:11.28 (35.02)
        2:47.27 (35.99)     3:25.23 (37.96)     3:58.38 (33.15)     4:31.41 (33.03)
  2 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     5:05.00    4:59.58  
     r:+0.80  33.77     1:10.95 (37.18)     1:51.62 (40.67)     2:30.29 (38.67)
        3:12.76 (42.47)     3:54.57 (41.81)     4:28.68 (34.11)     4:59.58 (30.90)
 -- Cedanio, Noel             37 Bearcat Masters-MR   4:42.11         NS  
 
Event 42  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
     NE-LMSC: N 4:11.88        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE         4:59.99    4:54.07  
                                                    4:23.63 ( )     4:54.07 (30.44)
  2 Nemirovsky, Sergei        44 Minuteman-NE         5:15.00    5:13.12  
     r:+0.62  33.13     1:12.95 (39.82)     1:52.43 (39.48)     2:31.16 (38.73)
        3:17.34 (46.18)     4:03.10 (45.76)     4:39.02 (35.92)     5:13.12 (34.10)
  3 Johnson, William          44 Nutmeg Masters-NE    5:10.05    5:20.20  
     r:+0.88  32.71     1:10.26 (37.55)     1:51.58 (41.32)     2:34.11 (42.53)
        3:19.66 (45.55)     4:06.16 (46.50)     4:43.89 (37.73)     5:20.20 (36.31)
  4 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     5:50.00    5:39.54  
              38.77     1:19.19 (40.42)     2:07.18 (47.99)     2:56.40 (49.22)
        3:39.23 (42.83)     4:23.21 (43.98)     5:01.55 (38.34)     5:39.54 (37.99)
  5 Graham, David             42 Greenwood-NE         5:49.89    5:53.59  
              39.16     1:23.47 (44.31)     2:10.67 (47.20)     2:58.98 (48.31)
        3:45.89 (46.91)     4:35.26 (49.37)     5:15.55 (40.29)     5:53.59 (38.04)
  6 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         6:10.62    6:04.76  
              39.57     1:24.54 (44.97)     2:13.31 (48.77)     3:04.26 (50.95)
        3:54.42 (50.16)     4:48.20 (53.78)     5:27.76 (39.56)     6:04.76 (37.00)
  7 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     6:18.00    6:58.66  
              45.10     1:39.98 (54.88)     2:36.28 (56.30)     3:31.42 (55.14)
        4:30.15 (58.73)   5:30.57 (1:00.42)     6:16.37 (45.80)     6:58.66 (42.29)
 
Event 42  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.32   4/24/2015 NICOLAS GRANGER                            
     NE-LMSC: N 4:18.84        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           4:34.07    4:43.68  
     r:+0.67  29.17     1:02.76 (33.59)     1:40.06 (37.30)     2:16.84 (36.78)
        2:56.17 (39.33)     3:36.71 (40.54)     4:10.35 (33.64)     4:43.68 (33.33)
  2 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           4:48.74    4:53.99  
     r:+0.84  29.69     1:03.37 (33.68)     1:43.30 (39.93)     2:22.53 (39.23)
        3:03.62 (41.09)     3:45.45 (41.83)     4:21.10 (35.65)     4:53.99 (32.89)
  3 Champlin, Pete            48 Colorado Masters-CO  4:55.00    4:54.56  
  4 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           4:57.38    4:54.77  
  5 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     5:00.70    5:08.89  
              30.89     1:07.07 (36.18)     1:48.87 (41.80)     2:30.03 (41.16)
      5:08.89 (2:38.86)                                                            
  6 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     5:15.79    5:10.63  
     r:+1.49  33.10     1:11.79 (38.69)     1:52.30 (40.51)     2:31.62 (39.32)
        3:17.61 (45.99)     4:02.68 (45.07)     4:37.72 (35.04)     5:10.63 (32.91)
  7 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE           5:19.30    5:22.27  
     r:+0.96  32.20     1:09.21 (37.01)     1:51.87 (42.66)     2:31.55 (39.68)
        3:20.13 (48.58)     4:10.30 (50.17)     4:47.63 (37.33)     5:22.27 (34.64)
  8 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE    6:00.00    5:54.03  
              38.42     1:23.56 (45.14)     2:11.09 (47.53)     2:59.05 (47.96)
        3:48.50 (49.45)     4:36.86 (48.36)     5:18.57 (41.71)     5:54.03 (35.46)
  9 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         6:01.69    6:07.50  
              16.88       41.65 (24.77)     1:29.97 (48.32)     2:22.37 (52.40)
        3:13.07 (50.70)     4:01.57 (48.50)     4:50.62 (49.05)   6:07.50 (1:16.88)
 
Event 42  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:16.57    5/2/2014 DARREN PHELAN                              
     NE-LMSC: N 4:32.96        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Switzer jr jr, Alan       52 Maine Masters-NE     4:50.10    4:58.90  
                                                1:47.21 ( )     2:25.37 (38.16)
        3:06.56 (41.19)     3:48.66 (42.10)     4:24.04 (35.38)     4:58.90 (34.86)
  2 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         5:48.00    5:34.01  
              36.51     1:19.47 (42.96)     2:05.27 (45.80)     2:49.71 (44.44)
        3:36.94 (47.23)     4:24.81 (47.87)     5:01.21 (36.40)     5:34.01 (32.80)
  3 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       5:52.00    5:47.79  
              37.46     1:20.37 (42.91)     2:07.20 (46.83)     2:52.60 (45.40)
        3:39.91 (47.31)     4:27.66 (47.75)     5:09.07 (41.41)     5:47.79 (38.72)
  4 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         5:58.90    5:53.17  
              37.51     1:22.30 (44.79)     2:09.96 (47.66)     2:58.38 (48.42)
        3:49.70 (51.32)     4:42.02 (52.32)     5:18.46 (36.44)     5:53.17 (34.71)
  5 Winkler, David            54 South County Y-NE    6:06.00    5:56.00  
              38.00     1:22.18 (44.18)     2:09.49 (47.31)     2:54.37 (44.88)
        3:45.95 (51.58)     4:36.41 (50.46)     5:17.67 (41.26)     5:56.00 (38.33)
  6 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        6:36.34    6:21.52  
              44.76     1:37.47 (52.71)     2:25.62 (48.15)     3:11.34 (45.72)
        4:06.10 (54.76)     4:59.27 (53.17)     5:42.49 (43.22)     6:21.52 (39.03)
 -- McKee, Matthew            50 South County Y-NE    6:54.93    6:28.99  
      Did not finish - Misc
              45.81     1:42.26 (56.45)     2:34.65 (52.39)     3:25.47 (50.82)
        4:17.17 (51.70)     5:09.94 (52.77)     5:51.34 (41.40)     6:28.99 (37.65)
 
Event 42  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.66    5/2/2014 JIM SAUER                                  
     NE-LMSC: N 4:43.14        2004 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jeff              58 Granite State-NE     5:00.00    4:50.45  
              30.19     1:05.02 (34.83)     1:43.70 (38.68)     2:21.75 (38.05)
        3:01.81 (40.06)     3:42.55 (40.74)     4:17.29 (34.74)     4:50.45 (33.16)
  2 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT       5:20.08    5:01.11  
     r:+0.81  31.24     1:07.23 (35.99)     1:47.35 (40.12)     2:27.09 (39.74)
        3:10.30 (43.21)     3:53.96 (43.66)     4:28.44 (34.48)     5:01.11 (32.67)
  3 Cote, David               56 South County Y-NE    5:24.00    5:02.99  
     r:+0.89  32.14     1:08.58 (36.44)     1:47.69 (39.11)     2:26.17 (38.48)
        3:10.66 (44.49)     3:54.33 (43.67)     4:29.34 (35.01)     5:02.99 (33.65)
  4 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE     5:18.00    5:19.44  
     r:+0.83  32.32     1:09.12 (36.80)     1:52.09 (42.97)     2:33.97 (41.88)
        3:19.31 (45.34)     4:05.36 (46.05)     4:43.26 (37.90)     5:19.44 (36.18)
  5 Scannell, Dennis          56 Charles River-NE     5:40.35    5:24.24  
     r:+0.95  27.12     1:16.75 (49.63)     1:56.57 (39.82)     2:37.81 (41.24)
        3:25.26 (47.45)     4:13.34 (48.08)     4:49.37 (36.03)     5:24.24 (34.87)
  6 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE    5:30.75    5:24.81  
     r:+0.83  33.05     1:11.17 (38.12)     1:52.87 (41.70)     2:34.10 (41.23)
        3:21.92 (47.82)     4:09.89 (47.97)     4:48.66 (38.77)     5:24.81 (36.15)
  7 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  5:30.64    5:28.22  
     r:+0.90  33.00     1:14.91 (41.91)     1:59.11 (44.20)     2:42.00 (42.89)
        3:27.59 (45.59)     4:13.98 (46.39)     4:51.70 (37.72)     5:28.22 (36.52)
  8 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    6:03.98    6:06.72  
              40.31     1:27.63 (47.32)     2:17.72 (50.09)     3:08.78 (51.06)
        3:59.91 (51.13)     4:51.44 (51.53)     5:29.99 (38.55)     6:06.72 (36.73)
  9 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     6:13.23    6:22.65  
              46.75     1:37.44 (50.69)     2:26.70 (49.26)     3:13.85 (47.15)
        4:09.28 (55.43)     5:04.45 (55.17)     5:44.03 (39.58)     6:22.65 (38.62)
 10 Carroll, Kevin            59 Unattached NE-NE     6:38.00    6:40.84  
              39.32     1:25.89 (46.57)     2:18.57 (52.68)     3:14.19 (55.62)
        4:10.10 (55.91)     5:08.13 (58.03)     5:56.08 (47.95)     6:40.84 (44.76)
 
Event 42  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.24    5/2/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 4:46.68        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    5:02.55    5:06.03  
     r:+0.66  31.33     1:07.63 (36.30)     1:47.12 (39.49)     2:25.44 (38.32)
        3:13.13 (47.69)     4:00.23 (47.10)     4:34.19 (33.96)     5:06.03 (31.84)
  2 Chambers, John            61 Chelsea Piers-MR     5:31.00    5:35.76  
     r:+0.73  34.28     1:13.55 (39.27)     1:58.45 (44.90)     2:42.01 (43.56)
        3:32.32 (50.31)     4:22.58 (50.26)     4:59.80 (37.22)     5:35.76 (35.96)
  3 Miller, Steve             62 Great Bay-NE         5:45.00    5:46.22  
     r:+0.82  37.20     1:22.02 (44.82)     2:08.54 (46.52)     2:52.04 (43.50)
        3:41.79 (49.75)     4:30.20 (48.41)     5:09.25 (39.05)     5:46.22 (36.97)
  4 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         6:10.07    6:18.24  
              39.90     1:31.59 (51.69)     2:18.05 (46.46)     3:03.13 (45.08)
        3:55.09 (51.96)     4:50.47 (55.38)     5:35.48 (45.01)     6:18.24 (42.76)
  5 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    6:22.83    6:30.83  
              39.44     1:28.46 (49.02)     2:18.34 (49.88)     3:08.90 (50.56)
        4:05.26 (56.36)     5:03.36 (58.10)     5:48.18 (44.82)     6:30.83 (42.65)
  6 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           7:30.00    6:46.79  
     r:+1.14  46.57                             2:33.46 ( )     3:27.75 (54.29)
        4:26.26 (58.51)     5:22.83 (56.57)     6:06.86 (44.03)     6:46.79 (39.93)
  7 Carchedi, David           62 South County Y-NE    6:19.72    6:48.31  
              47.59     1:42.46 (54.87)     2:31.69 (49.23)     3:20.37 (48.68)
        4:18.60 (58.23)     5:18.25 (59.65)     6:04.69 (46.44)     6:48.31 (43.62)
  8 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    7:57.30    7:03.50  
     r:+1.30  50.56   1:51.38 (1:00.82)   3:02.23 (1:10.85)                    
            4:11.78 ( )   5:26.91 (1:15.13)     6:16.52 (49.61)     7:03.50 (46.98)
  9 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         7:02.07    7:17.66  
     r:+0.69  48.04   1:51.32 (1:03.28)     2:50.02 (58.70)     3:47.00 (56.98)
        4:42.65 (55.65)     5:40.47 (57.82)     6:31.14 (50.67)     7:17.66 (46.52)
 10 Winn, Eric                62 South County Y-NE    7:30.00    7:36.61  
     r:+1.18  52.66   1:53.18 (1:00.52)   3:00.20 (1:07.02)   4:04.51 (1:04.31)
      5:05.38 (1:00.87)   6:05.94 (1:00.56)     6:52.09 (46.15)     7:36.61 (44.52)
 
Event 42  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:56.46    5/1/2016 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 5:16.00        2015 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   5:45.18    5:46.41  
     r:+0.84  36.39     1:20.38 (43.99)     2:06.22 (45.84)     2:51.04 (44.82)
        3:39.70 (48.66)     4:28.86 (49.16)     5:09.13 (40.27)     5:46.41 (37.28)
  2 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE         6:30.00    5:55.60  
              42.84     1:32.57 (49.73)     2:16.27 (43.70)     2:58.59 (42.32)
        3:49.72 (51.13)     4:41.21 (51.49)     5:20.57 (39.36)     5:55.60 (35.03)
  3 Geoghegan, William        66 Connecticut-CT       6:25.00    6:15.20  
              41.58     1:28.47 (46.89)     2:18.54 (50.07)     3:07.16 (48.62)
        3:58.99 (51.83)     4:50.84 (51.85)     5:34.22 (43.38)     6:15.20 (40.98)
  4 Myers, Richard            69 Tech Masters-NE      7:00.00    6:24.86  
     r:+1.19  42.32     1:32.30 (49.98)                             3:18.34 ( )
        4:08.06 (49.72)     4:57.48 (49.42)   6:24.86 (1:27.38)         6:24.86 ( )
 
Event 42  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 6:20.33        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             70 ABC Masters-NE       6:50.04    6:52.64  
              47.53     1:42.58 (55.05)     2:32.72 (50.14)     3:23.80 (51.08)
        4:20.65 (56.85)     5:18.50 (57.85)     6:07.61 (49.11)     6:52.64 (45.03)
  2 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    8:16.00    8:34.26  
     r:+1.27  55.09   2:03.50 (1:08.41)   3:08.61 (1:05.11)   4:15.29 (1:06.68)
      5:30.72 (1:15.43)   6:45.47 (1:14.75)     7:40.36 (54.89)     8:34.26 (53.90)
 
Event 42  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:43.80   4/15/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 7:25.51        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE           8:00.00    8:28.88  
              56.74   2:06.78 (1:10.04)   3:08.43 (1:01.65)                    
            5:28.92 ( )   6:46.08 (1:17.16)     7:36.34 (50.26)     8:28.88 (52.54)
  2 Boynton, Robert           77 University Club-NE  12:00.00   12:12.76  
            1:25.93   3:24.55 (1:58.62)   4:58.07 (1:33.52)   6:26.45 (1:28.38)
      8:02.74 (1:36.29)   9:38.93 (1:36.19)  11:01.07 (1:22.14)  12:12.76 (1:11.69)
 
Event 42  Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:26.09   2/20/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 8:54.82        2015 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     8:49.35    8:38.47N 
     r:+1.30  58.69   2:06.88 (1:08.19)                                        
            5:45.33 ( )   7:04.17 (1:18.84)     7:54.69 (50.52)     8:38.47 (43.78)
 
Event 43  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
     NE-LMSC: N 1:55.78        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   2:08.00    2:05.53  
     r:+0.76  28.94     1:00.65 (31.71)     1:32.89 (32.24)     2:05.53 (32.64)
  2 Lo, Kelly                 22 Unattached NE-NE     2:11.00    2:10.01  
     r:+0.78  28.92     1:01.60 (32.68)     1:35.28 (33.68)     2:10.01 (34.73)
  3 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     2:13.81    2:12.12  
     r:+0.82  30.70     1:04.43 (33.73)     1:38.01 (33.58)     2:12.12 (34.11)
  4 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         2:20.54    2:18.94  
     r:+0.95  31.85     1:06.84 (34.99)     1:43.17 (36.33)     2:18.94 (35.77)
  5 Cotrona, Sierra           22 Binghamton Univ-NI   2:10.00    2:20.81  
     r:+0.87  30.92     1:05.87 (34.95)     1:42.92 (37.05)     2:20.81 (37.89)
 
Event 43  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 1:54.13        1991 Betsy Lind                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     2:03.30    2:01.97  
     r:+0.58  28.94       59.65 (30.71)     1:30.96 (31.31)     2:01.97 (31.01)
  2 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     2:08.48    2:04.89  
     r:+0.70  28.78     1:00.01 (31.23)     1:32.23 (32.22)     2:04.89 (32.66)
  3 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   2:11.00    2:06.41  
     r:+0.83  30.10     1:02.73 (32.63)     1:34.76 (32.03)     2:06.41 (31.65)
  4 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR   2:10.00    2:07.27  
     r:+0.77  29.40     1:01.77 (32.37)     1:35.13 (33.36)     2:07.27 (32.14)
  5 Karszes, Courtney         26 Binghamton Univ-NI   2:11.00    2:10.12  
     r:+0.87  30.75     1:04.14 (33.39)     1:37.17 (33.03)     2:10.12 (32.95)
  6 Davis, Jessica            25 Connecticut-CT       2:11.00    2:11.71  
     r:+0.65  30.14     1:02.92 (32.78)     1:37.38 (34.46)     2:11.71 (34.33)
  7 Fuller, Sarah             29 North Suburban Y-NE  2:15.00    2:15.21  
     r:+0.89  31.06     1:05.66 (34.60)     1:41.10 (35.44)     2:15.21 (34.11)
  8 Stevens, Carrie           27 Bearcat Masters-MR   2:48.00    2:25.28  
     r:+0.98  32.91     1:10.30 (37.39)     1:48.12 (37.82)     2:25.28 (37.16)
  9 Daley, Amanda             29 Charles River-NE     2:40.36    2:26.49  
              33.97     1:11.79 (37.82)     1:49.31 (37.52)     2:26.49 (37.18)
 10 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR   2:37.02    2:32.25  
     r:+0.76  33.75     1:11.42 (37.67)     1:52.15 (40.73)     2:32.25 (40.10)
 11 Levenstein, Katherine     26 Charles River-NE     2:43.40    2:39.45  
              35.95     1:16.14 (40.19)     1:58.33 (42.19)     2:39.45 (41.12)
 12 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT       3:48.90    3:30.46  
     r:+1.00  43.63     1:35.40 (51.77)     2:33.00 (57.60)     3:30.46 (57.46)
 13 White, Jessica            26 Worcester Area-NE    4:15.00    3:58.50  
     r:+0.93  51.19   1:56.24 (1:05.05)   2:59.45 (1:03.21)     3:58.50 (59.05)
 
Event 43  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 1:55.90        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohling, Kristy           32 Charles River-NE     2:15.08    2:14.56  
     r:+0.70  31.67     1:06.45 (34.78)     1:41.29 (34.84)     2:14.56 (33.27)
  2 Angot, Helene             31 Tech Masters-NE      2:12.00    2:15.15  
     r:+1.03  30.51     1:04.11 (33.60)     1:39.20 (35.09)     2:15.15 (35.95)
  3 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE     2:14.00    2:17.15  
     r:+0.85  30.29     1:05.51 (35.22)     1:42.01 (36.50)     2:17.15 (35.14)
  4 Chaizy, Gabrielle         33 Bearcat Masters-MR   2:15.00    2:18.02  
     r:+0.74  31.02     1:06.00 (34.98)     1:42.35 (36.35)     2:18.02 (35.67)
  5 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:19.04  
     r:+0.68  32.33     1:07.92 (35.59)     1:44.01 (36.09)     2:19.04 (35.03)
  6 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      2:20.93    2:22.46  
     r:+0.86  32.31     1:08.68 (36.37)     1:45.64 (36.96)     2:22.46 (36.82)
  7 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE     2:38.00    2:32.35  
              34.63     1:13.04 (38.41)     1:53.80 (40.76)     2:32.35 (38.55)
  8 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR          2:33.43    2:39.45  
     r:+0.88  37.24     1:19.61 (42.37)     2:00.25 (40.64)     2:39.45 (39.20)
  9 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT       3:04.00    2:40.41  
     r:+0.88  37.30     1:18.47 (41.17)     2:00.50 (42.03)     2:40.41 (39.91)
 10 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE         2:50.00    2:42.87  
          r:+0.97           1:18.57 ( )     2:00.77 (42.20)     2:42.87 (42.10)
 11 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE         2:50.00    2:46.43  
     r:+1.00  37.83     1:19.77 (41.94)     2:03.06 (43.29)     2:46.43 (43.37)
 12 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT       3:03.27    2:47.43  
     r:+0.99  37.59     1:19.17 (41.58)     2:02.97 (43.80)     2:47.43 (44.46)
 13 Antolik, Carrie           30 Tech Masters-NE      2:37.53    2:47.55  
     r:+0.99  36.21     1:19.02 (42.81)     2:03.33 (44.31)     2:47.55 (44.22)
 14 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE  2:50.00    2:49.42  
     r:+0.80  37.68     1:20.07 (42.39)     2:04.65 (44.58)     2:49.42 (44.77)
 
Event 43  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:58.33        2010 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE     2:20.41    2:04.88  
     r:+0.81  28.40       59.62 (31.22)     1:32.00 (32.38)     2:04.88 (32.88)
  2 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     2:10.50    2:07.05  
     r:+0.68  29.48     1:01.93 (32.45)     1:34.82 (32.89)     2:07.05 (32.23)
  3 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE     2:20.73    2:08.96  
     r:+0.69  30.35     1:03.82 (33.47)     1:37.78 (33.96)     2:08.96 (31.18)
  4 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     2:07.25    2:10.80  
     r:+0.87  30.14     1:03.26 (33.12)     1:37.28 (34.02)     2:10.80 (33.52)
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         2:17.00    2:12.29  
     r:+0.95  30.45     1:03.96 (33.51)     1:38.33 (34.37)     2:12.29 (33.96)
  6 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE     2:19.69    2:19.79  
     r:+0.83  32.28     1:07.34 (35.06)     1:44.30 (36.96)     2:19.79 (35.49)
  7 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     2:23.00    2:19.88  
     r:+0.94  33.35     1:08.46 (35.11)     1:44.82 (36.36)     2:19.88 (35.06)
  8 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   2:24.14    2:23.48  
     r:+0.88  31.47     1:07.91 (36.44)     1:46.17 (38.26)     2:23.48 (37.31)
  9 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           2:32.00    2:31.60  
     r:+0.94  33.92     1:12.13 (38.21)     1:52.01 (39.88)     2:31.60 (39.59)
 10 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR          3:04.00    3:13.91  
     r:+1.03  41.41     1:28.91 (47.50)     2:20.73 (51.82)     3:13.91 (53.18)
 
Event 43  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:55.38        2014 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parent, Amy               41 Unattached NE-NE     2:05.68    2:04.29  
     r:+0.91  29.18     1:00.43 (31.25)     1:32.45 (32.02)     2:04.29 (31.84)
  2 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE           2:07.65    2:06.26  
     r:+0.83  28.63       59.82 (31.19)     1:32.53 (32.71)     2:06.26 (33.73)
  3 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     2:05.57    2:08.26  
     r:+0.89  29.48     1:00.72 (31.24)     1:33.92 (33.20)     2:08.26 (34.34)
  4 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE     2:12.00    2:12.61  
     r:+0.87  30.78     1:04.38 (33.60)     1:39.30 (34.92)     2:12.61 (33.31)
  5 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI   2:06.61    2:12.91  
     r:+0.78  29.68     1:02.64 (32.96)     1:37.38 (34.74)     2:12.91 (35.53)
  6 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI   2:19.70    2:19.33  
     r:+0.86  31.68     1:06.15 (34.47)     1:42.05 (35.90)     2:19.33 (37.28)
  7 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    2:32.94    2:29.00  
     r:+0.95  33.87     1:11.05 (37.18)     1:49.45 (38.40)     2:29.00 (39.55)
  8 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    2:45.00    2:41.72  
              38.09     1:18.81 (40.72)     2:00.69 (41.88)     2:41.72 (41.03)
  9 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       2:53.67    2:48.86  
     r:+1.10  39.57     1:21.45 (41.88)     2:05.42 (43.97)     2:48.86 (43.44)
 10 Spitz, Lisa               40 Minuteman-NE         3:00.00    2:54.55  
     r:+0.92  38.95     1:22.02 (43.07)     2:08.22 (46.20)     2:54.55 (46.33)
 11 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE  3:30.00    3:09.62  
     r:+0.91  41.61     1:28.84 (47.23)     2:19.12 (50.28)     3:09.62 (50.50)
 12 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT       3:35.00    3:28.77  
     r:+1.19  47.83     1:40.12 (52.29)     2:35.68 (55.56)     3:28.77 (53.09)
 
Event 43  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:03.01        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE  2:16.76    2:12.14  
     r:+0.83  29.55     1:02.49 (32.94)     1:37.50 (35.01)     2:12.14 (34.64)
  2 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           2:12.89    2:15.13  
     r:+0.90  29.87     1:04.41 (34.54)     1:40.58 (36.17)     2:15.13 (34.55)
  3 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    2:20.30    2:15.72  
     r:+0.86  32.08     1:06.29 (34.21)     1:40.94 (34.65)     2:15.72 (34.78)
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    2:32.32    2:20.32  
     r:+0.92  32.60     1:07.67 (35.07)     1:43.83 (36.16)     2:20.32 (36.49)
  5 Garland, Sue              47 Charles River-NE     2:26.10    2:22.46  
     r:+0.88  32.67     1:08.63 (35.96)     1:45.86 (37.23)     2:22.46 (36.60)
  6 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           2:21.54    2:23.96  
     r:+0.78  32.02     1:09.04 (37.02)     1:47.36 (38.32)     2:23.96 (36.60)
  7 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE     2:36.00    2:33.34  
     r:+0.93  35.32     1:14.10 (38.78)     1:53.99 (39.89)     2:33.34 (39.35)
  8 Wills, Kathy              49 Maine Masters-NE     2:35.00    2:36.69  
     r:+0.92  34.08     1:12.77 (38.69)     1:53.55 (40.78)     2:36.69 (43.14)
  9 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE    2:54.00    2:51.15  
     r:+1.03  39.07     1:22.65 (43.58)     2:07.19 (44.54)     2:51.15 (43.96)
 10 Magovern, Kathy           48 Minuteman-NE         3:10.83    2:56.27  
     r:+0.99  38.75     1:22.97 (44.22)     2:09.74 (46.77)     2:56.27 (46.53)
 11 Horiuchi, Linda           46 Red Tide-MR          3:00.00    3:05.77  
     r:+1.01  40.37     1:25.10 (44.73)   3:05.77 (1:40.67)                    
 12 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE     3:40.00    3:48.09  
     r:+1.36  48.72     1:46.41 (57.69)   2:48.00 (1:01.59)   3:48.09 (1:00.09)
 
Event 43  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:58.34   4/10/2016 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 2:06.28        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE    2:20.50    2:20.83  
     r:+0.87  32.71     1:08.32 (35.61)     1:44.74 (36.42)     2:20.83 (36.09)
  2 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      2:26.56    2:21.35  
     r:+1.02  32.62     1:09.06 (36.44)     1:46.29 (37.23)     2:21.35 (35.06)
  3 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE     2:47.00    2:31.72  
              34.94     1:14.01 (39.07)     1:53.44 (39.43)     2:31.72 (38.28)
  4 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE    2:30.46    2:34.12  
          r:+0.90           1:14.20 ( )   2:34.12 (1:19.92)                    
  5 Goldsmith, Louise         54 Simon's Rock-NE      2:50.00    2:46.57  
     r:+1.04  38.43     1:19.59 (41.16)     2:04.13 (44.54)     2:46.57 (42.44)
  6 Harvey, Lori              51 Kingsbury Club-NE    2:49.00    2:47.69  
     r:+1.19  38.30     1:20.93 (42.63)     2:04.45 (43.52)     2:47.69 (43.24)
  7 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE       2:42.57    2:51.19  
              38.69     1:20.42 (41.73)     2:06.46 (46.04)     2:51.19 (44.73)
  8 Autissier, Anne-Cecile    52 Charles River-NE     2:55.00    2:51.32  
     r:+1.04  41.69     1:25.71 (44.02)     2:10.03 (44.32)     2:51.32 (41.29)
  9 Goodell, Elizabeth        51 Marthas Vineyard-NE  2:57.00    2:52.73  
     r:+1.17  37.95     1:21.28 (43.33)     2:06.95 (45.67)     2:52.73 (45.78)
 10 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    3:00.00    2:55.18  
     r:+1.31  38.04     1:22.40 (44.36)     2:11.33 (48.93)     2:55.18 (43.85)
 11 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         3:13.87    2:55.49  
     r:+0.88  39.29     1:22.39 (43.10)     2:08.99 (46.60)     2:55.49 (46.50)
 12 Moeckel, Melissa          50 Greenwood-NE         2:50.00    2:58.00  
     r:+0.78  38.69     1:23.94 (45.25)     2:11.02 (47.08)     2:58.00 (46.98)
 13 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    3:18.00    3:34.69  
 
Event 43  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:09.11        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grilli, Tracy             59 Granite State-NE     2:14.15    2:15.87  
     r:+0.82  31.94     1:06.33 (34.39)     1:41.45 (35.12)     2:15.87 (34.42)
  2 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE  2:21.00    2:20.01  
     r:+0.96  32.80     1:08.46 (35.66)     1:45.08 (36.62)     2:20.01 (34.93)
  3 Stokes, Karin             56 Granite State-NE     2:26.69    2:21.32  
     r:+0.69  32.29     1:08.43 (36.14)     1:44.99 (36.56)     2:21.32 (36.33)
  4 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE  2:22.99    2:29.99  
     r:+1.00  33.86     1:11.74 (37.88)     1:50.79 (39.05)     2:29.99 (39.20)
  5 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         2:31.30    2:30.17  
     r:+0.83  33.86     1:12.28 (38.42)     1:51.59 (39.31)     2:30.17 (38.58)
  6 Goodwin, Kim              59 Granite State-NE     2:28.90    2:32.26  
     r:+0.85  35.00     1:12.98 (37.98)     1:52.37 (39.39)     2:32.26 (39.89)
  7 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE         2:40.00    2:36.65  
              35.38     1:14.56 (39.18)     1:55.88 (41.32)     2:36.65 (40.77)
  8 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE  2:55.00    2:44.76  
     r:+0.96  37.77     1:19.27 (41.50)     2:02.02 (42.75)     2:44.76 (42.74)
  9 Goguen, Sharleen          59 Greenwood-NE         2:53.14    2:55.05  
              39.70     1:23.43 (43.73)     2:09.51 (46.08)     2:55.05 (45.54)
 10 Fleming, Jill             55 Simon's Rock-NE      2:53.99    2:56.41  
     r:+1.41  39.01     1:23.88 (44.87)     2:10.68 (46.80)     2:56.41 (45.73)
 11 Olesin, Nancy             58 Worcester Area-NE    4:00.00    3:39.50  
     r:+1.34  48.80     1:45.82 (57.02)     2:45.37 (59.55)     3:39.50 (54.13)
 -- Fries, Beth               59 Maine Masters-NE     2:30.50         NS  
 
Event 43  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:05.75   5/22/2016 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:16.03        2014 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     2:22.00    2:20.28  
     r:+0.84  32.38     1:08.31 (35.93)     1:44.76 (36.45)     2:20.28 (35.52)
  2 Dumont, Leslie            60 Andover YMCA-NE      2:41.56    2:37.22  
              35.44     1:14.10 (38.66)     1:55.62 (41.52)     2:37.22 (41.60)
  3 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     3:10.11    3:11.42  
     r:+1.19  45.65     1:34.60 (48.95)     2:24.51 (49.91)     3:11.42 (46.91)
  4 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE     3:10.00    3:12.95  
     r:+1.04  41.42     1:29.43 (48.01)     2:21.64 (52.21)     3:12.95 (51.31)
  5 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     3:30.00    3:13.10  
     r:+1.11  43.80     1:32.53 (48.73)     2:24.50 (51.97)     3:13.10 (48.60)
  6 Garvey, Ellen             60 Great Bay-NE         3:25.12    3:22.87  
     r:+0.91  42.69     1:35.64 (52.95)     2:31.55 (55.91)     3:22.87 (51.32)
  7 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    3:30.77    3:31.21  
     r:+1.05  49.01     1:41.85 (52.84)     2:37.93 (56.08)     3:31.21 (53.28)
  8 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         4:15.00    3:55.33  
              56.58     1:54.99 (58.41)   2:56.37 (1:01.38)     3:55.33 (58.96)
 
Event 43  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:17.15    3/6/2016 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 2:25.19        2015 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    2:28.78    2:28.53  
     r:+0.99  33.73     1:11.38 (37.65)     1:49.94 (38.56)     2:28.53 (38.59)
  2 Mann, Margot              67 Red Tide-MR          3:08.00    3:03.33  
     r:+0.79  40.21     1:26.83 (46.62)     2:15.46 (48.63)     3:03.33 (47.87)
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     2:58.00    3:03.99  
     r:+0.99  39.23     1:26.62 (47.39)     2:17.20 (50.58)     3:03.99 (46.79)
  4 Case, Louise              69 Greenwood-NE         4:35.00    4:24.62  
            1:02.00   2:10.46 (1:08.46)   3:18.87 (1:08.41)   4:24.62 (1:05.75)
  5 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     5:59.83    6:23.22  
            1:29.18   3:07.15 (1:37.97)   4:45.30 (1:38.15)   6:23.22 (1:37.92)
 
Event 43  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 2:36.97        2011 Petey Ambrose                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  2:39.00    2:46.31  
     r:+1.07  36.97     1:17.76 (40.79)     2:00.51 (42.75)     2:46.31 (45.80)
 
Event 43  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
     NE-LMSC: N 2:53.05        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         3:30.70    3:16.04  
     r:+1.17  46.66     1:35.39 (48.73)     2:25.89 (50.50)     3:16.04 (50.15)
 
Event 44  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 1:44.86        2014 Paul Dyrkacz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Paul-Marc     24 NY Athletic Club-MR  1:45.00    1:42.64  
     r:+0.56  23.71       49.78 (26.07)     1:16.33 (26.55)     1:42.64 (26.31)
  2 Waterhouse, Richard       21 BU Masters-NE        1:51.97    1:49.30  
     r:+0.78  25.02       52.72 (27.70)     1:20.84 (28.12)     1:49.30 (28.46)
  3 Morris, Justin            23 King Fins-NE         1:48.00    1:49.49  
     r:+0.76  25.37       53.40 (28.03)     1:21.82 (28.42)     1:49.49 (27.67)
  4 Chen, Roy                 22 Charles River-NE     1:58.49    1:52.62  
              25.63       54.34 (28.71)     1:23.98 (29.64)     1:52.62 (28.64)
  5 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE     1:53.00    1:54.95  
     r:+0.69  27.41       56.23 (28.82)     1:25.58 (29.35)     1:54.95 (29.37)
  6 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR   2:00.00    1:57.49  
     r:+0.82  26.28       55.14 (28.86)     1:25.72 (30.58)     1:57.49 (31.77)
  7 Chen, George              23 Charles River-NE     1:58.41    1:57.68  
              27.62       57.37 (29.75)     1:27.68 (30.31)     1:57.68 (30.00)
  8 Gerard, William           24 Connecticut-CT       2:03.93    2:02.12  
     r:+0.62  28.12       59.90 (31.78)     1:31.73 (31.83)     2:02.12 (30.39)
  9 Rifai, Sami               24 Charles River-NE     2:17.00    2:11.64  
     r:+0.81  29.82     1:03.36 (33.54)     1:37.85 (34.49)     2:11.64 (33.79)
 10 Platteel, Rolland         22 Unattached NE-NE     2:19.56    2:12.54  
     r:+0.83  30.83     1:04.46 (33.63)     1:38.84 (34.38)     2:12.54 (33.70)
 
Event 44  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:31.93   12/6/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:37.53        2014 Eric Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR   1:49.00    1:41.99  
     r:+0.59  23.14       48.89 (25.75)     1:15.58 (26.69)     1:41.99 (26.41)
  2 Chance, Joseph            25 Charles River-NE     1:45.38    1:42.77  
     r:+0.82  23.95       50.46 (26.51)     1:16.92 (26.46)     1:42.77 (25.85)
  3 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    1:55.69    1:54.51  
     r:+0.69  26.12       55.27 (29.15)     1:24.74 (29.47)     1:54.51 (29.77)
  4 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  2:01.45    2:00.44  
     r:+0.71  28.15       58.60 (30.45)     1:29.83 (31.23)     2:00.44 (30.61)
  5 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           1:59.06    2:00.71  
              28.48       58.96 (30.48)     1:30.18 (31.22)     2:00.71 (30.53)
  6 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE    2:01.56    2:07.78  
     r:+0.67  29.03     1:00.39 (31.36)     1:33.93 (33.54)     2:07.78 (33.85)
  7 Opolski, Ian              27 Y of North Shore-NE  2:07.00    2:10.20  
              30.19     1:02.43 (32.24)     1:35.75 (33.32)     2:10.20 (34.45)
  8 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE     2:25.00    2:18.70  
     r:+0.77  30.10     1:03.82 (33.72)     1:40.56 (36.74)     2:18.70 (38.14)
  9 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE    2:45.00    2:19.81  
     r:+0.70  30.85     1:06.64 (35.79)     1:44.08 (37.44)     2:19.81 (35.73)
 10 Tarasevich, Joe           25 South County Y-NE    2:45.00    2:30.55  
     r:+1.17  34.41                             1:51.44 ( )     2:30.55 (39.11)
 11 Rosenberger, James        26 Nutmeg Masters-NE    2:59.00    2:43.16  
     r:+0.94  35.12     1:16.08 (40.96)     1:58.38 (42.30)     2:43.16 (44.78)
 12 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE    2:50.50    2:46.53  
     r:+1.14  36.46     1:18.70 (42.24)     2:03.04 (44.34)     2:46.53 (43.49)
 
Event 44  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:34.00  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:39.71        2016 Julius Gloeckner                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE    1:47.44    1:47.24  
     r:+0.56  25.37       52.57 (27.20)     1:20.14 (27.57)     1:47.24 (27.10)
  2 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR   1:49.69    1:47.68  
     r:+0.59  24.94       52.56 (27.62)     1:20.49 (27.93)     1:47.68 (27.19)
  3 Lawler, James             34 NY Athletic Club-MR  1:50.00    1:48.68  
     r:+0.80  25.07       52.76 (27.69)     1:21.15 (28.39)     1:48.68 (27.53)
  4 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA          1:49.99    1:50.15  
     r:+0.65  25.12       52.67 (27.55)     1:21.40 (28.73)     1:50.15 (28.75)
  5 Osada, Akihiko            30 Bearcat Masters-MR   1:57.00    1:54.46  
     r:+0.52  26.05       55.35 (29.30)     1:25.34 (29.99)     1:54.46 (29.12)
  6 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE     2:01.88    1:55.90  
     r:+0.84  26.46       55.39 (28.93)     1:25.55 (30.16)     1:55.90 (30.35)
  7 Shih, David               30 Unattached NE-NE     2:08.00    2:03.01  
              27.75       59.33 (31.58)     1:31.44 (32.11)     2:03.01 (31.57)
  8 Eaton, William            30 Charles River-NE     2:05.00    2:03.10  
     r:+0.64  26.91       57.45 (30.54)     1:29.54 (32.09)     2:03.10 (33.56)
  9 Mueller, Joshua           34 Tech Masters-NE      2:02.67    2:06.62  
     r:+0.88  28.40       59.83 (31.43)     1:32.86 (33.03)     2:06.62 (33.76)
 10 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   2:05.00    2:06.68  
     r:+0.67  28.87     1:01.56 (32.69)     1:34.33 (32.77)     2:06.68 (32.35)
 11 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE         2:10.00    2:09.56  
     r:+0.73  29.79     1:02.18 (32.39)     1:36.30 (34.12)     2:09.56 (33.26)
 12 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       2:09.21    2:09.63  
              31.05     1:03.90 (32.85)     1:36.96 (33.06)     2:09.63 (32.67)
 13 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     2:13.91    2:12.48  
     r:+0.70  30.59     1:03.54 (32.95)     1:38.06 (34.52)     2:12.48 (34.42)
 14 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE      3:06.00    2:51.64  
     r:+0.82  38.71     1:22.03 (43.32)     2:08.27 (46.24)     2:51.64 (43.37)
 
Event 44  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:39.90        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yellin, Jeffrey           35 Red Tide-MR          1:49.00    1:46.30  
              24.58       51.27 (26.69)     1:18.63 (27.36)     1:46.30 (27.67)
  2 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE     1:56.80    1:49.20  
     r:+0.81  23.94       50.69 (26.75)     1:19.26 (28.57)     1:49.20 (29.94)
  3 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     1:45.93    1:49.34  
     r:+0.80  25.29       53.43 (28.14)     1:21.59 (28.16)     1:49.34 (27.75)
  4 Auxier, James             38 Connecticut-CT       1:52.00    1:58.28  
          r:+0.77           1:00.04 ( )     1:29.29 (29.25)     1:58.28 (28.99)
  5 Littee, Yohann            35 Minuteman-NE         2:05.39    1:58.55  
     r:+0.75  27.68       57.31 (29.63)     1:27.49 (30.18)     1:58.55 (31.06)
  6 Gately, Thomas            36 Y of North Shore-NE  2:02.92    2:03.53  
     r:+0.79  28.07       59.46 (31.39)     1:32.28 (32.82)     2:03.53 (31.25)
  7 Stoller, Korey            35 Unattached NJ-NJ     2:21.19    2:13.75  
     r:+0.88  31.35   2:13.75 (1:42.40)                                        
  8 Sampat, Anuj              39 Charles River-NE     2:35.04    2:28.12  
     r:+0.78  33.02     1:09.95 (36.93)     1:48.77 (38.82)     2:28.12 (39.35)
  9 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    3:20.00    2:28.22  
     r:+1.04  33.61     1:11.50 (37.89)     1:52.36 (40.86)     2:28.22 (35.86)
 
Event 44  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.23   4/24/2015 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:38.94        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE     1:55.65    1:53.45  
     r:+0.89  26.66       55.74 (29.08)     1:25.83 (30.09)     1:53.45 (27.62)
  2 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE     1:54.25    1:54.85  
     r:+0.91  26.72       56.37 (29.65)     1:26.34 (29.97)     1:54.85 (28.51)
  3 Dockray, Christopher      42 Swim RI-NE           1:54.37    1:55.63  
     r:+0.80  27.79       57.50 (29.71)     1:27.14 (29.64)     1:55.63 (28.49)
  4 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE         1:57.00    1:55.98  
     r:+0.72  26.69       55.78 (29.09)     1:25.59 (29.81)     1:55.98 (30.39)
  5 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE         1:54.99    1:56.21  
     r:+0.88  26.98       56.42 (29.44)     1:26.18 (29.76)     1:56.21 (30.03)
  6 Lunding, Alexander        40 Connecticut-CT       2:01.54    1:58.29  
     r:+0.85  27.08       57.06 (29.98)     1:28.14 (31.08)     1:58.29 (30.15)
  7 Bishop, Christopher       44 Binghamton Univ-NI   2:02.00    1:58.32  
     r:+0.81  26.59       55.90 (29.31)     1:26.70 (30.80)     1:58.32 (31.62)
  8 Batzofin, Craig           42 Bearcat Masters-MR   2:00.00    2:01.03  
     r:+0.72  26.81       55.71 (28.90)     1:26.95 (31.24)     2:01.03 (34.08)
  9 Nemirovsky, Sergei        44 Minuteman-NE         2:05.00    2:05.21  
     r:+0.63  28.40       59.97 (31.57)     1:32.75 (32.78)     2:05.21 (32.46)
 10 Lebro, Ryan               42 Team New York-MR     2:09.19    2:15.09  
              30.44     1:03.47 (33.03)     1:39.02 (35.55)     2:15.09 (36.07)
 11 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE         2:18.31    2:20.15  
          r:+0.72                                                              
 12 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         2:23.71    2:20.76  
     r:+0.90  31.54     1:06.87 (35.33)     1:44.51 (37.64)     2:20.76 (36.25)
 13 Siepser, Craig            44 Nutmeg Masters-NE    2:25.00    2:24.22  
     r:+0.99  32.90     1:09.27 (36.37)     1:46.11 (36.84)     2:24.22 (38.11)
 14 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE  2:30.87    2:27.31  
     r:+0.68  32.32     1:09.19 (36.87)     1:48.23 (39.04)     2:27.31 (39.08)
 
Event 44  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 1:48.48        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           1:53.13    1:55.22  
     r:+0.82  26.72       55.54 (28.82)     1:25.06 (29.52)     1:55.22 (30.16)
  2 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL     1:56.00    1:56.68  
     r:+0.72  26.47       55.37 (28.90)     1:25.79 (30.42)     1:56.68 (30.89)
  3 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE           1:58.66    1:59.07  
              28.62       59.28 (30.66)     1:30.26 (30.98)     1:59.07 (28.81)
  4 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           1:57.52    1:59.27  
              28.16       59.15 (30.99)     1:29.66 (30.51)     1:59.27 (29.61)
  5 Garraway, Gaylord         47 ABC Masters-NE       1:52.80    1:59.50  
     r:+0.85  27.28       56.28 (29.00)     1:26.28 (30.00)     1:59.50 (33.22)
  6 Morse, Benjamin           45 Maine Masters-NE     2:00.13    2:01.21  
     r:+0.63  27.97       58.36 (30.39)     1:29.73 (31.37)     2:01.21 (31.48)
  7 Jenkins, David            47 Maine Masters-NE     2:06.00    2:02.15  
     r:+0.94  26.98       57.03 (30.05)     1:29.07 (32.04)     2:02.15 (33.08)
  8 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE     2:00.00    2:03.34  
              27.88       58.04 (30.16)     1:29.99 (31.95)     2:03.34 (33.35)
  9 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE     2:04.76    2:04.87  
     r:+0.97  29.44     1:01.25 (31.81)     1:33.56 (32.31)     2:04.87 (31.31)
 10 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE    2:25.00    2:21.29  
     r:+0.95  32.01     1:07.97 (35.96)     1:45.01 (37.04)     2:21.29 (36.28)
 11 DeCubellis, Jamieson      46 Marthas Vineyard-NE  2:45.00    2:35.94  
     r:+1.19  35.28     1:15.00 (39.72)     1:56.04 (41.04)     2:35.94 (39.90)
 12 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       3:00.00    2:47.66  
     r:+0.84  35.27     1:17.82 (42.55)     2:02.97 (45.15)     2:47.66 (44.69)
 13 Skawinski, Derek          46 Greenwood-NE         3:05.95    2:51.63  
     r:+1.32  37.76     1:19.96 (42.20)     2:04.40 (44.44)     2:51.63 (47.23)
 -- Lacey, John               49 Tech Masters-NE      2:21.28         NS  
 
Event 44  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
     NE-LMSC: N 1:48.53        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE     1:58.06    1:57.96  
              26.92       56.77 (29.85)     1:27.66 (30.89)     1:57.96 (30.30)
  2 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     1:58.85    1:58.12  
              27.53       58.05 (30.52)     1:29.02 (30.97)     1:58.12 (29.10)
  3 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         2:00.31    1:58.54  
     r:+0.80  27.75       57.48 (29.73)     1:27.99 (30.51)     1:58.54 (30.55)
  4 Faria, Jose               50 Garden State-NJ      2:05.02    2:00.06  
     r:+0.90  27.55       57.79 (30.24)     1:29.58 (31.79)     2:00.06 (30.48)
  5 Caudrillier, Francois     54 Palm Beach-FG        2:06.32    2:08.41  
     r:+0.64  29.33     1:01.69 (32.36)     1:35.11 (33.42)     2:08.41 (33.30)
  6 Patrick, Eric             50 North Suburban Y-NE  2:12.00    2:09.96  
     r:+0.78  27.52       58.92 (31.40)     1:33.23 (34.31)     2:09.96 (36.73)
  7 Kimble, Kip               53 Minuteman-NE         2:12.00    2:11.86  
     r:+0.91  30.18     1:02.59 (32.41)     1:36.85 (34.26)     2:11.86 (35.01)
  8 Schultz, Richard          50 Great Bay-NE         2:21.67    2:14.27  
     r:+0.85  30.91     1:05.01 (34.10)     1:40.70 (35.69)     2:14.27 (33.57)
  9 O'Neill, Roy              54 Bearcat Masters-MR   2:18.00    2:14.91  
     r:+1.05  31.43     1:05.09 (33.66)     1:39.84 (34.75)     2:14.91 (35.07)
 10 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         2:16.00    2:16.01  
     r:+0.96  31.31     1:06.31 (35.00)     1:41.93 (35.62)     2:16.01 (34.08)
 11 Alpern, Matthew           53 Adirondack-AD        2:14.50    2:17.81  
     r:+0.89  32.85     1:07.68 (34.83)     1:43.24 (35.56)     2:17.81 (34.57)
 12 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE    2:22.15    2:19.42  
     r:+0.88  31.23     1:05.98 (34.75)     1:42.91 (36.93)     2:19.42 (36.51)
 13 Winkler, David            54 South County Y-NE    2:27.00    2:20.57  
     r:+0.69  30.23     1:05.13 (34.90)     1:43.40 (38.27)     2:20.57 (37.17)
 14 Sweenor, Brian            50 South County Y-NE    2:32.00    2:25.88  
     r:+1.00  32.67     1:10.03 (37.36)     1:49.39 (39.36)     2:25.88 (36.49)
 15 McKee, Matthew            50 South County Y-NE    2:35.00    2:26.17  
     r:+1.17  34.74     1:11.92 (37.18)     1:50.44 (38.52)     2:26.17 (35.73)
 16 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        2:38.65    2:34.43  
     r:+0.99  35.98     1:15.20 (39.22)     1:54.39 (39.19)     2:34.43 (40.04)
 17 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         2:47.25    2:38.53  
     r:+0.87  37.10     1:16.55 (39.45)     1:57.50 (40.95)     2:38.53 (41.03)
 18 Lee, Eric                 53 Red Tide-MR          2:44.00    2:44.03  
     r:+1.06  36.09     1:16.66 (40.57)     1:59.86 (43.20)     2:44.03 (44.17)
 
Event 44  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 1:53.03        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClellan, John           55 ABC Masters-NE       2:06.00    2:06.53  
     r:+0.90  29.41     1:01.02 (31.61)     1:33.68 (32.66)     2:06.53 (32.85)
  2 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV      2:03.30    2:07.11  
     r:+0.71  28.90     1:00.66 (31.76)     1:33.87 (33.21)     2:07.11 (33.24)
  3 Davis, William            58 Minuteman-NE         2:17.45    2:10.12  
              29.96     1:02.07 (32.11)     1:35.56 (33.49)     2:10.12 (34.56)
  4 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  2:14.21    2:12.62  
     r:+0.88  28.81     1:01.88 (33.07)     1:37.46 (35.58)     2:12.62 (35.16)
  5 Scannell, Dennis          56 Charles River-NE     2:15.69    2:13.36  
     r:+0.90  31.48     1:05.71 (34.23)     1:40.37 (34.66)     2:13.36 (32.99)
  6 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE     2:09.60    2:14.02  
              29.39     1:03.67 (34.28)     1:39.26 (35.59)     2:14.02 (34.76)
  7 Hinebaugh, Carl           56 Nutmeg Masters-NE    2:30.38    2:18.84  
     r:+0.83  33.55     1:09.30 (35.75)     1:45.37 (36.07)     2:18.84 (33.47)
  8 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE    2:16.00    2:19.89  
     r:+0.71  31.42     1:06.54 (35.12)     1:43.60 (37.06)     2:19.89 (36.29)
  9 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE      2:10.00    2:22.88  
     r:+1.08  31.82     1:07.50 (35.68)     1:45.43 (37.93)     2:22.88 (37.45)
 10 Busby, Michael            56 Great Bay-NE         2:25.00    2:26.30  
     r:+0.95  33.76     1:09.57 (35.81)     1:48.51 (38.94)     2:26.30 (37.79)
 11 Arsenault, Paul           55 Worcester Area-NE    2:26.07    2:28.88  
     r:+0.96  33.91     1:11.25 (37.34)     1:50.53 (39.28)     2:28.88 (38.35)
 12 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE     2:42.85    2:41.00  
     r:+0.84  36.77     1:18.36 (41.59)     2:01.11 (42.75)     2:41.00 (39.89)
 13 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE      3:31.00    3:29.63  
     r:+0.96  43.27     1:34.68 (51.41)     2:34.58 (59.90)     3:29.63 (55.05)
 
Event 44  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.08   4/24/2015 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:54.14        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE    2:02.11    2:04.89  
     r:+1.03  29.11     1:00.78 (31.67)     1:33.12 (32.34)     2:04.89 (31.77)
  2 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR     2:06.50    2:08.71  
     r:+0.84  29.40     1:01.74 (32.34)     1:35.45 (33.71)     2:08.71 (33.26)
  3 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE    2:12.00    2:10.17  
     r:+0.84  30.82     1:04.36 (33.54)     1:37.71 (33.35)     2:10.17 (32.46)
  4 Wall, Dan                 61 Adirondack-AD        2:15.00    2:13.67  
     r:+0.84  31.35     1:05.57 (34.22)     1:39.92 (34.35)     2:13.67 (33.75)
  5 O'Brien, David            60 Liquid Assets-NE     2:12.00    2:14.88  
     r:+0.87  30.56     1:04.78 (34.22)     1:39.85 (35.07)     2:14.88 (35.03)
  6 Syphers, Dale             60 Maine Masters-NE     2:18.10    2:18.26  
              31.47     1:05.90 (34.43)     1:42.13 (36.23)     2:18.26 (36.13)
  7 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE       2:26.10    2:20.24  
     r:+0.99  33.31     1:08.93 (35.62)     1:46.05 (37.12)     2:20.24 (34.19)
  8 Miller, Steve             62 Great Bay-NE         2:21.00    2:20.72  
     r:+0.91  33.02     1:09.17 (36.15)     1:45.88 (36.71)     2:20.72 (34.84)
  9 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE   2:30.00    2:20.96  
     r:+0.70  32.53     1:07.70 (35.17)     1:44.40 (36.70)     2:20.96 (36.56)
 10 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE   2:27.62    2:26.89  
     r:+0.94  35.48     1:13.42 (37.94)     1:51.37 (37.95)     2:26.89 (35.52)
 11 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE    2:30.05    2:29.21  
     r:+0.97  34.13     1:11.12 (36.99)     1:50.21 (39.09)     2:29.21 (39.00)
 12 Carchedi, David           62 South County Y-NE    2:27.62    2:31.89  
     r:+1.00  36.18     1:14.44 (38.26)     1:53.25 (38.81)     2:31.89 (38.64)
 13 Renwick, John             63 Greenwood-NE         2:40.00    2:34.32  
     r:+1.01  36.19     1:15.44 (39.25)     1:55.51 (40.07)     2:34.32 (38.81)
 14 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE           2:50.00    2:35.49  
     r:+1.02  36.07     1:15.37 (39.30)     1:56.10 (40.73)     2:35.49 (39.39)
 15 RyanMann, Duncan          64 Pittsfield YMCA-NE   2:30.00    2:37.31  
     r:+0.90  35.55     1:15.39 (39.84)   2:37.31 (1:21.92)                    
 16 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE    2:48.00    2:50.47  
     r:+1.08  37.79     1:20.42 (42.63)     2:05.16 (44.74)     2:50.47 (45.31)
 17 Winn, Eric                62 South County Y-NE    2:50.00    2:54.37  
     r:+1.18  39.77     1:24.66 (44.89)     2:09.57 (44.91)     2:54.37 (44.80)
 18 Skolnick, Stewart         62 NEM Unattached-NE    2:48.48    2:55.70  
     r:+0.90  41.91     1:29.09 (47.18)     2:16.65 (47.56)     2:55.70 (39.05)
 19 Bartlett, Fred            61 South County Y-NE    2:48.86    3:01.91  
     r:+1.07  42.52     1:28.77 (46.25)     2:15.58 (46.81)     3:01.91 (46.33)
 -- Dow, Paul                 63 Swim RI-NE           2:35.00        DFS  
      Declared false start
 
Event 44  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 2:04.55        2015 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE     2:08.45    2:08.03  
              29.23     1:01.59 (32.36)     1:34.82 (33.23)     2:08.03 (33.21)
  2 Oates, David              66 Worcester Area-NE    2:08.00    2:09.29  
              29.89     1:02.31 (32.42)     1:35.80 (33.49)     2:09.29 (33.49)
  3 Ryan, Bill                66 Pinehills-NE         2:20.00    2:20.75  
          r:+0.79                                                              
  4 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     2:28.00    2:29.04  
     r:+0.93  34.78     1:12.90 (38.12)     1:51.64 (38.74)     2:29.04 (37.40)
  5 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI   2:34.36    2:34.73  
     r:+0.79  33.89     1:12.83 (38.94)     1:53.71 (40.88)     2:34.73 (41.02)
  6 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     2:50.00    2:43.97  
     r:+0.86  38.72                             2:04.65 ( )     2:43.97 (39.32)
  7 Spear, Rick               65 Connecticut-CT       2:53.72    2:48.99  
     r:+1.13  38.29     1:21.54 (43.25)     2:06.26 (44.72)     2:48.99 (42.73)
 
Event 44  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:06.63    5/8/2015 DAVID QUIGGIN                              
     NE-LMSC: N 2:26.81        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jay                70 Charles River-NE     2:36.00    2:32.70  
     r:+0.87  35.62     1:15.74 (40.12)     1:55.54 (39.80)     2:32.70 (37.16)
  2 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       3:08.00    3:08.56  
     r:+1.08  40.93     1:28.50 (47.57)     2:19.51 (51.01)     3:08.56 (49.05)
  3 Baxter, David             72 ABC Masters-NE       3:15.00    3:14.52  
     r:+1.28  42.21     1:30.88 (48.67)     2:22.43 (51.55)     3:14.52 (52.09)
  4 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    3:24.00    3:40.81  
     r:+1.35  51.56     1:49.81 (58.25)     2:47.03 (57.22)     3:40.81 (53.78)
  5 Stoler, Dennis            72 Unattached NE-NE     3:50.00    4:01.65  
              54.57   1:58.76 (1:04.19)   3:03.98 (1:05.22)     4:01.65 (57.67)
 
Event 44  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 2:42.03        2016 Dick Hutchings                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT       2:40.00    2:38.02  
     r:+1.19  37.58     1:17.48 (39.90)     1:58.15 (40.67)     2:38.02 (39.87)
  2 Coupe, George             76 Granite State-NE     3:24.00    3:20.92  
     r:+1.05  43.04     1:33.09 (50.05)     2:26.25 (53.16)     3:20.92 (54.67)
  3 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       3:40.00    3:27.41  
     r:+1.05  47.27     1:39.15 (51.88)     2:34.65 (55.50)     3:27.41 (52.76)
  4 Widmer, Michael           78 Unattached NE-NE     3:42.10    3:34.29  
              46.11     1:39.84 (53.73)     2:37.26 (57.42)     3:34.29 (57.03)
 
Event 44  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:23.60   4/12/2015 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 3:04.10        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE     3:11.32    3:10.22  
     r:+1.16  42.56     1:32.94 (50.38)     2:25.42 (52.48)     3:10.22 (44.80)
 
Event 44  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:50.54    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 3:32.10        2015 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        85 Trillium Y           3:39.00    3:23.29  
     r:+1.35  45.75     1:38.06 (52.31)     2:31.31 (53.25)     3:23.29 (51.98)
 
Event 45  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 26.31        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristiansen, Amalie       21 Charles River-NE       27.96      25.78N 
          r:+0.80                                                              
  2 Smrcina, Erica            24 Maine Masters-NE       26.00      26.18N 
          r:+0.71                                                              
  3 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR     29.15      28.70  
          r:+0.75                                                              
  4 Comeau, Rebecca           18 Great Bay-NE           36.00      31.17  
          r:+0.92                                                              
  5 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE       30.00      31.44  
          r:+0.82                                                              
  6 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE           32.44      32.46  
          r:+0.75                                                              
  7 Su, Cindy                 22 Charles River-NE       35.00      33.69  
          r:+0.76                                                              
  8 Ondeck, Olivia            23 Charles River-NE       34.00      34.12  
  9 Loo, Ashley               18 Bearcat Masters-MR     45.39      37.24  
          r:+0.83                                                              
 
Event 45  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 26.37        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              26 Charles River-NE       27.80      28.68  
          r:+0.57                                                              
  2 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR     29.59      28.98  
          r:+0.86                                                              
  3 Chang, Grace              26 Bearcat Masters-MR     35.00      29.77  
          r:+0.85                                                              
  4 Finati, Sara              25 Swim RI-NE             28.91      30.61  
          r:+0.79                                                              
  5 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE      32.37      31.24  
          r:+0.90                                                              
  6 Fuller, Sarah             29 North Suburban Y-NE    31.70      32.84  
          r:+0.94                                                              
  7 Weas, Sarah               29 BU Masters-NE          32.50      32.93  
          r:+0.78                                                              
  8 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE      34.00      33.15  
          r:+0.58                                                              
  9 Daley, Amanda             29 Charles River-NE       36.36      33.55  
          r:+0.79                                                              
 10 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE      35.00      34.84  
          r:+0.91                                                              
 11 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR     32.00      37.80  
          r:+0.64                                                              
 12 Fairbanks, Christine      25 Worcester Area-NE      37.00      37.82  
          r:+0.84                                                              
 13 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT         49.29      44.82  
          r:+0.92                                                              
 
Event 45  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 25.79        2015 Jessie Alcaide                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE             28.00      28.01  
  2 Geskos, Evangeline        33 Asphalt Green-MR       29.30      29.34  
          r:+0.77                                                              
  3 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP         29.19      29.40  
          r:+0.56                                                              
  4 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE           30.05      30.43  
          r:+0.79                                                              
  5 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR            30.57      31.21  
          r:+0.84                                                              
  6 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR     33.50      31.94  
          r:+0.76                                                              
  7 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE        32.69      33.24  
          r:+0.85                                                              
  8 Wolf, Jenny               34 Minuteman-NE           40.00      34.19  
          r:+0.95                                                              
  9 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE       37.00      36.33  
          r:+0.94                                                              
 10 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE           40.00      37.16  
          r:+1.00                                                              
 10 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE           40.00      37.16  
          r:+0.93                                                              
 12 Guglielmo, Nicole         33 Connecticut-CT         40.00      37.71  
          r:+0.91                                                              
 13 Bey, Madeline             30 Connecticut-CT         43.01      41.01  
          r:+1.03                                                              
 14 Passafiume, Jennifer      31 Marthas Vineyard-NE    45.00      41.43  
          r:+0.96                                                              
 15 King, Sarah               33 Adirondack-AD        1:30.00    1:10.88  
          r:+1.48                                                              
 16 Dennison, Laura           32 Charles River-NE     1:50.00    1:20.49  
 -- Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE       32.00         NS  
 
Event 45  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.05   4/26/2015 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 26.67        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowgiert, Angela          37 Granite State-NE       29.29      28.04  
          r:+0.79                                                              
  1 Beers, Jessica            36 Maine Masters-NE       27.43      28.04  
          r:+0.83                                                              
  3 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE             27.80      28.27  
          r:+0.84                                                              
  4 Williams, Melinda         35 Granite State-NE       30.00      29.56  
          r:+0.68                                                              
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE           35.00      31.38  
          r:+0.96                                                              
  6 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE       33.40      32.67  
          r:+0.89                                                              
  7 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE             37.00      35.86  
          r:+0.93                                                              
  8 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR            45.59      44.94  
          r:+0.97                                                              
 
Event 45  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 27.47        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE             31.99      29.86  
  2 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE    31.90      30.81  
          r:+0.87                                                              
  3 Hindle, Lori              41 Weymouth Club-NE       30.66      31.57  
          r:+0.92                                                              
  4 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE       31.57      32.22  
          r:+0.87                                                              
  5 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI     32.43      32.43  
          r:+0.92                                                              
  6 Baudis, Christina         40 Granite State-NE       34.67      32.45  
          r:+0.87                                                              
  7 Palm, Aileene             44 South County Y-NE      36.00      36.95  
          r:+0.84                                                              
  8 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE           37.99      37.76  
          r:+1.02                                                              
  9 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE      42.00      39.51  
          r:+0.94                                                              
 10 Spitz, Lisa               40 Minuteman-NE           45.00      44.18  
          r:+0.98                                                              
 11 Garcia Calvo, Angela      43 Charles River-NE       50.78      50.75  
          r:+1.21                                                              
 12 Campbell, Laura           42 Connecticut-CT         55.00      52.93  
          r:+1.10                                                              
 -- Gorman, Maura             40 NY Athletic Club-MR    31.73         NS  
 
Event 45  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
     NE-LMSC: N 27.29        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         46 Maine Masters-NE       29.42      28.91  
          r:+0.96                                                              
  2 Leveroni, Amy             46 Y of North Shore-NE    30.88      29.94  
  3 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE    30.00      30.36  
  4 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE      36.25      30.55  
          r:+0.87                                                              
  5 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE      32.32      31.58  
          r:+0.92                                                              
  6 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE             31.88      31.97  
          r:+0.86                                                              
  7 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE             31.23      31.99  
          r:+0.70                                                              
  8 Padera, Rebecca           48 Weymouth Club-NE       35.20      36.87  
  9 Garland, Sue              47 Charles River-NE       37.52      37.02  
          r:+0.90                                                              
 10 Acevedo, Kristine         45 Liquid Assets-NE       44.00      41.79  
          r:+0.79                                                              
 11 Magovern, Kathy           48 Minuteman-NE           44.72      46.61  
 12 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE       55.00    1:00.96  
          r:+1.01                                                              
 -- Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE             30.50         DQ  
      False start
          r:+0.72                                                              
 
Event 45  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 21.35        2015 Anne Uecker                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE           35.55      31.48  
          r:+0.70                                                              
  2 Soraghan, Marilyn         50 Granite State-NE       31.50      31.97  
          r:+0.89                                                              
  3 Gulley, Wendy             51 Charles River-NE       32.80      33.30  
          r:+0.65                                                              
  4 Emblidge, Cecilia         52 Nutmeg Masters-NE      33.80      33.66  
          r:+0.88                                                              
  5 Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE      35.60      35.06  
          r:+0.91                                                              
  6 Flynn, Maureen            52 Charles River-NE       36.30      38.15  
          r:+0.97                                                              
  7 Dickson, CJ               53 Worcester Area-NE      36.83      38.64  
  8 Goodell, Elizabeth        51 Marthas Vineyard-NE    45.00      39.08  
          r:+0.99                                                              
  9 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE         39.56      40.18  
          r:+0.92                                                              
 10 Harvey, Lori              51 Kingsbury Club-NE      42.00      40.68  
          r:+1.16                                                              
 11 Barker, Joanne            52 Charles River-NE       40.97      42.77  
 12 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE      50.00      42.93  
          r:+1.31                                                              
 13 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         1:04.00      53.26  
          r:+0.96                                                              
 
Event 45  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 27.04  10/30/2016 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 29.83        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            59 North Suburban Y-NE    30.50      30.59  
          r:+0.86                                                              
  2 Mareb, Karen              58 Granite State-NE       32.50      32.46  
  3 Stokes, Karin             56 Granite State-NE       33.36      33.20  
          r:+0.81                                                              
  4 St.Pierre-Sleboda, Chery  57 Simon's Rock-NE        37.02      36.36  
          r:+0.93                                                              
  5 Marshall, Jenny           59 North Suburban Y-NE    39.00      37.59  
          r:+0.92                                                              
  6 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE           38.00      38.04  
          r:+0.97                                                              
  7 Brehob, Jennifer          58 Y of North Shore-NE    42.00      39.61  
          r:+0.85                                                              
  8 Craven, Leslie            57 Marthas Vineyard-NE    47.59      40.50  
          r:+1.07                                                              
  9 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE           41.00      42.62  
          r:+1.03                                                              
 -- Koster, Carolyn           55 Post Swimming-MR       32.20         DQ  
      False start
          r:+0.75                                                              
 
Event 45  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.14   5/11/2013 CHARLOTTE DAVIS                              
     NE-LMSC: N 30.13        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR     38.90      37.08  
  2 Garvey, Ellen             60 Great Bay-NE           50.91      47.48  
          r:+0.96                                                              
  3 Twomey, Maura             60 Charles River-NE       47.46      49.25  
          r:+1.22                                                              
  4 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE       50.00      49.52  
          r:+1.16                                                              
  5 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE      54.00      53.98  
          r:+0.96                                                              
 
Event 45  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.91   4/10/2016 CHARLOTTE DAVIS                              
     NE-LMSC: N 31.22        2011 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV                34.00      31.96  
          r:+0.69                                                              
  2 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE      40.90      39.06  
          r:+0.93                                                              
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE       42.50      41.75  
          r:+1.00                                                              
  4 Mann, Margot              67 Red Tide-MR            48.00      45.87  
  5 Goulder, Alison           65 Charles River-NE     1:20.00      56.59  
  6 Case, Louise              69 Greenwood-NE         1:25.00    1:17.55  
  7 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     2:04.01    2:13.33  
 
Event 45  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 44.57        2009 Susan Livingston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearson, Sharon           72 Marthas Vineyard-NE  1:03.87    1:08.73  
 
Event 46  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.13   4/26/2015 HENRIK LINDAU                                
     NE-LMSC: N 22.77        2011 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Nicholas         23 Maine Masters-NE       25.25      24.44  
          r:+0.76                                                              
  2 Morris, Justin            23 King Fins-NE           24.00      24.88  
          r:+0.62                                                              
  3 Chen, Roy                 22 Charles River-NE       25.73      25.26  
          r:+0.83                                                              
  4 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR         25.35      26.05  
          r:+0.68                                                              
  5 Hillsberg, Matthew        24 Bearcat Masters-MR     27.00      26.30  
          r:+0.78                                                              
  6 Richardson, Paul          19 Worcester Area-NE      26.00      26.73  
          r:+0.94                                                              
  7 Silva, Elliot             23 Swim RI-NE             29.00      27.31  
  8 McWhirter, Andrew         24 Charles River-NE       28.00      27.90  
          r:+0.75                                                              
  9 Gerard, William           24 Connecticut-CT         28.35      28.09  
          r:+0.74                                                              
 10 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE          31.20      29.02  
          r:+0.66                                                              
 11 Rifai, Sami               24 Charles River-NE       30.00      32.20  
          r:+0.81                                                              
 
Event 46  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
     NE-LMSC: N 22.07        2015 David Russell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pereiro Carril, Oscar     25 Unattached CT-CT       21.70      21.84  
          r:+0.70                                                              
  2 Raigla, Kaspar            28 Bearcat Masters-MR     23.50      22.84  
          r:+0.55                                                              
  3 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE       24.69      24.55  
          r:+1.97                                                              
  4 Clancy, Timothy           25 Swim RI-NE             25.00      25.24  
          r:+0.82                                                              
  5 Green, Alford             27 Worcester Area-NE      24.75      25.47  
          r:+0.60                                                              
  6 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE      27.69      25.65  
          r:+0.52                                                              
  7 Mitchell, Craig           26 Worcester Area-NE      30.07      30.02  
          r:+0.77                                                              
  8 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE      36.00      32.29  
          r:+0.52                                                              
  9 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE       35.00      33.14  
          r:+0.79                                                              
 10 Emblidge, Stephen         27 Nutmeg Masters-NE      34.50      35.14  
          r:+1.08                                                              
 11 Wild, Mark                25 Worcester Area-NE      34.89      38.47  
          r:+0.67                                                              
 12 Marquez, Elbano           29 Charles River-NE       40.00      39.67  
          r:+0.91                                                              
 -- Vogel, Andrew             27 Connecticut-CT         25.00         NS  
 
Event 46  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.11   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
     NE-LMSC: N 23.13        2004 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE       22.07      22.23N 
          r:+0.58                                                              
  2 Fowler, Joshua            32 DDP Swim-VA            24.50      23.66  
          r:+0.73                                                              
  3 Hansen, Scott             34 Bearcat Masters-MR     24.06      23.78  
          r:+0.52                                                              
  4 Lawler, James             34 NY Athletic Club-MR    23.00      23.87  
          r:+0.77                                                              
  5 Moran, Daniel             34 Worcester Area-NE      24.43      24.52  
          r:+0.62                                                              
  6 Hicks, Jeff               34 DDP Swim-VA            25.94      25.13  
          r:+0.63                                                              
  7 Bachuretz, Alexei         31 Connecticut-CT         26.00      25.61  
  8 Bauzon, Jaszver           32 Bearcat Masters-MR     26.14      26.28  
          r:+0.73                                                              
  9 McInerney, Scott          30 Charles River-NE       23.99      26.48  
 10 Savner, Ray               30 Connecticut-CT         30.00      27.76  
          r:+0.89                                                              
 10 Matzkevich, Gregory       33 Connecticut-CT         29.00      27.76  
          r:+0.74                                                              
 12 Coughlan, Owen            31 Bearcat Masters-MR     27.65      27.87  
          r:+0.90                                                              
 13 Mueller, Joshua           34 Tech Masters-NE        27.54      27.99  
          r:+0.91                                                              
 14 Wu, Jim                   34 Bearcat Masters-MR     28.00      28.12  
          r:+0.79                                                              
 15 Hui, Christopher          32 Greenwood-NE           30.00      30.40  
          r:+0.71                                                              
 16 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE       31.94      30.90  
          r:+0.89                                                              
 17 Polanco, David            30 Andover YMCA-NE        50.00      41.76  
          r:+0.69                                                              
 -- James, William            30 Westchester-MR         25.00         DQ  
      False start
 -- Labour, Rafael            30 Bearcat Masters-MR     26.00         NS  
 
Event 46  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 22.63        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Robert              36 Unattached NE-NE       26.14      24.37  
          r:+0.71                                                              
  2 Yellin, Jeffrey           35 Red Tide-MR            26.25      24.66  
          r:+0.57                                                              
  3 Emmons, Michael           35 Charles River-NE       23.99      25.00  
          r:+0.84                                                              
  4 Werner, David             38 Binghamton Univ-NI     25.09      25.54  
          r:+0.73                                                              
  5 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR     26.26      26.80  
          r:+0.72                                                              
  6 Wright, Brendan           38 Granite State-NE       27.30      27.17  
  7 Machinist, Scott          36 Granite State-NE       26.87      27.30  
  8 Johnson, Stephen          37 Swim RI-NE             28.56      27.55  
          r:+0.71                                                              
  9 Gillis, John              36 Maine Masters-NE       29.50      28.02  
          r:+1.02                                                              
 10 Littee, Yohann            35 Minuteman-NE           29.41      28.74  
          r:+1.10                                                              
 11 Stoller, Korey            35 Unattached NJ-NJ       30.00      29.05  
          r:+0.72                                                              
 12 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    1:00.00      37.84  
          r:+1.09                                                              
 
Event 46  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.61        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              41 Charles River-NE       24.11      24.27  
          r:+0.92                                                              
  2 Doucet, Douglas           41 Minuteman-NE           24.99      25.13  
  3 Lecrone, Timothy          44 Maine Masters-NE       25.12      25.17  
          r:+0.69                                                              
  4 Toma, Camil               40 Charles River-NE       25.54      25.66  
          r:+0.98                                                              
  5 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE           26.00      25.88  
          r:+0.99                                                              
  6 Phillips, Tom             42 Greenwood-NE           26.50      26.06  
          r:+0.53                                                              
  7 Lunding, Alexander        40 Connecticut-CT         27.19      27.52  
          r:+0.83                                                              
  8 Graham, David             42 Greenwood-NE           29.01      28.47  
          r:+0.72                                                              
  9 Kishchenko, Roman         43 Unattached NE-NE       30.00      29.89  
          r:+0.87                                                              
 10 Cloitre, Christophe       42 Great Bay-NE           30.47      32.57  
 11 Sullivan, John            42 Y of North Shore-NE    42.00      36.70  
          r:+0.90                                                              
 12 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE       37.00      37.20  
          r:+0.81                                                              
 13 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE       35.00      39.58  
          r:+0.89                                                              
 
Event 46  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
     NE-LMSC: N 23.46        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehok, George             49 Sarasota YMCA-FL       25.41      26.02  
  2 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE             27.66      26.38  
          r:+0.64                                                              
  3 Baker, Henry              49 Charles River-NE       36.49      26.72  
          r:+0.82                                                              
  4 Carroll, Stephen          47 Granite State-NE       30.00      26.90  
          r:+0.80                                                              
  5 Duru, Kaan                47 Swim RI-NE             26.37      27.07  
          r:+0.76                                                              
  6 Hersh, Craig              45 Simmons-NE             27.18      27.43  
          r:+0.87                                                              
  7 Theroux, Trent            49 Swim RI-NE             27.10      27.62  
          r:+0.74                                                              
  8 Strehle, Andrew           47 Weymouth Club-NE       28.63      29.28  
          r:+0.90                                                              
  9 Sayles, Douglas           49 Swim RI-NE             29.24      29.33  
          r:+0.84                                                              
 10 Henson, Robert            47 Brookline Rec-NE       30.50      30.11  
          r:+0.69                                                              
 11 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE      31.00      31.16  
          r:+0.72                                                              
 12 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE         32.47      31.20  
          r:+0.77                                                              
 13 Prescott, Al              48 Minuteman-NE           36.69      35.75  
 
Event 46  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     NE-LMSC: N 23.59        2015 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            53 Maine Masters-NE       25.50      25.34  
          r:+0.74                                                              
  2 Faria, Jose               50 Garden State-NJ        26.85      26.60  
          r:+0.90                                                              
  3 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE           29.00      27.23  
          r:+0.79                                                              
  4 Tyler, Bob                54 Granite State-NE       27.84      27.57  
          r:+0.83                                                              
  5 Blood, Jonathan           51 Weymouth Club-NE       27.21      27.82  
          r:+0.73                                                              
  6 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT         27.42      28.10  
          r:+0.63                                                              
  7 Krafian, Ara              53 Unattached NE-NE       27.85      28.39  
          r:+1.51                                                              
  8 Rudman, Frederic          53 Simon's Rock-NE        28.75      28.59  
          r:+1.07                                                              
  9 Ray, Christopher          53 Maine Masters-NE       30.00      28.85  
          r:+0.90                                                              
 10 Caudrillier, Francois     54 Palm Beach-FG          30.31      29.03  
          r:+0.80                                                              
 11 Johnson, Eric             53 Simon's Rock-NE        30.00      29.20  
          r:+0.75                                                              
 12 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE           29.50      29.66  
          r:+0.81                                                              
 13 Dearmin, Carl             54 Y of North Shore-NE    31.05      29.72  
          r:+0.91                                                              
 14 DeLew, Christopher        54 Granite State-NE       32.00      29.96  
          r:+0.67                                                              
 15 Winkler, David            54 South County Y-NE      30.20      30.25  
          r:+0.74                                                              
 16 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE           30.49      31.14  
          r:+0.83                                                              
 17 Hopeman, Albert           52 North Suburban Y-NE    31.00      31.46  
          r:+0.94                                                              
 18 O'Neill, Roy              54 Bearcat Masters-MR     32.79      32.46  
 19 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE           34.25      32.49  
          r:+0.69                                                              
 20 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR         35.00      32.63  
          r:+0.71                                                              
 21 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE      34.00      34.80  
          r:+0.88                                                              
 22 McKee, Matthew            50 South County Y-NE      35.00      39.89  
 
Event 46  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/1/2016 BRUCE KONE                                   
     NE-LMSC: N 24.16        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldbloom, Robert         57 MOVY Masters-MV        27.00      26.43  
          r:+0.76                                                              
  2 Doyle, Peter              56 NEM Unattached-NE      26.99      26.82  
          r:+0.88                                                              
  3 Marshall, Robert          58 Y of North Shore-NE    27.50      27.33  
          r:+0.88                                                              
  4 Gunzl, Arthur             55 Connecticut-CT         28.55      27.93  
  5 Cote, David               56 South County Y-NE      29.70      27.98  
          r:+1.02                                                              
  6 Shea, William             55 Liquid Assets-NE       30.50      28.83  
          r:+0.83                                                              
  7 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE    30.83      29.21  
          r:+0.88                                                              
  8 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV        28.05      29.32  
          r:+0.64                                                              
  9 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE       29.80      29.50  
 10 Alexander, Mark           58 Charles River-NE       29.58      29.66  
          r:+0.90                                                              
 11 Mansilla, Frankin         57 Liquid Assets-NE       30.00      30.04  
          r:+0.81                                                              
 12 McGahie, Ted              57 Worcester Area-NE      31.75      30.11  
          r:+0.59                                                              
 13 Tedeschi, John            56 Nutmeg Masters-NE      30.00      30.65  
 14 Shapiro, Charles          58 Connecticut-CT         35.00      31.06  
          r:+1.08                                                              
 15 Ballou, Robert            56 South County Y-NE      32.13      32.13  
          r:+0.85                                                              
 16 Busby, Michael            56 Great Bay-NE           40.00      32.15  
 17 Meier, Bill               56 Simon's Rock-NE        40.00      32.60  
          r:+1.09                                                              
 18 Torgerson, Rob            55 Fountaingrove-PC       34.00      32.77  
          r:+0.83                                                              
 19 Carroll, Kevin            59 Unattached NE-NE       34.00      33.33  
          r:+0.67                                                              
 20 Li, Tai Hua               58 Unattached NE-NE       33.25      33.93  
          r:+0.69                                                              
 21 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE       34.55      34.92  
          r:+1.02                                                              
 22 Gallagher, Glenn          58 Great Bay-NE           37.00      35.52  
          r:+0.76                                                              
 
Event 46  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.33        2012 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCombs, Michael          60 Worcester Area-NE      27.84      28.01  
  2 Wall, Dan                 61 Adirondack-AD          28.84      28.82  
          r:+0.81                                                              
  3 Allen, Tim                63 Worcester Area-NE      28.89      28.89  
          r:+0.83                                                              
  4 Saint-Amour, Craig        64 Asphalt Green-MR       28.50      29.52  
          r:+0.80                                                              
  5 Plencner, Bob             64 Granite State-NE       30.20      32.03  
          r:+0.86                                                              
  6 McCaffrey, Paul           62 South County Y-NE      32.80      32.26  
          r:+0.93                                                              
  7 Elturkmani, Majed         62 Swim RI-NE             34.00      32.71  
          r:+0.96                                                              
  8 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE     40.00      32.98  
          r:+0.73                                                              
  9 Keil, Mark                63 Minuteman-NE           36.47      35.76  
          r:+0.99                                                              
 10 Dow, Paul                 63 Swim RI-NE             36.00      36.07  
          r:+0.94                                                              
 11 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE           34.47      38.05  
          r:+0.89                                                              
 
Event 46  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 28.71        2015 John Radimer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                65 Keen Masters-NE        27.50      27.65N 
          r:+0.87                                                              
  2 Schlicher, Fred           68 Charles River-NE       30.88      29.12  
          r:+0.90                                                              
  3 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE     30.16      31.36  
          r:+0.66                                                              
  4 Oates, David              66 Worcester Area-NE      31.00      31.86  
  5 Dalby, Fred               67 Waterhorses-NE         34.00      33.64  
  6 Myers, Richard            69 Tech Masters-NE        35.00      34.37  
          r:+1.05                                                              
  7 Pot, Eugene               66 Binghamton Univ-NI     37.18      35.96  
          r:+0.79                                                              
  8 Henderson, Harold         66 Charles River-NE       40.00      36.61  
          r:+0.85                                                              
 
Event 46  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 26.92   4/26/2015 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 31.61        2013 David Vail                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          74 Swim RI-NE             32.84      34.85  
          r:+0.92                                                              
  2 Baxter, David             72 ABC Masters-NE         43.50      43.74  
          r:+1.38                                                              
  3 Rupert, Bill              73 Maine Masters-NE       44.00      46.06  
          r:+1.11                                                              
  4 Gamer, Robert             72 Unattached NJ-NJ       52.00      52.42  
          r:+1.19                                                              
  5 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE         53.00      53.95  
          r:+1.10                                                              
 
Event 46  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 28.99   1/14/2017 MIKE FRESHLEY                                
     NE-LMSC: N 39.20        2004 Win Wilson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laux, Michael             75 Connecticut-CT         40.00      36.26  
          r:+1.19                                                              
  2 Shearer, Douglas          76 Swim RI-NE             45.00      41.78  
          r:+1.31                                                              
  3 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE         50.00      48.89  
          r:+1.17                                                              
  4 Coupe, George             76 Granite State-NE       53.00      54.17  
          r:+1.05                                                              
  5 Lai, Shi Lun              75 ABC Masters-NE         51.30      55.04  
 
Event 46  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 33.73   5/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
     NE-LMSC: N 45.75        2007 Win Wilson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, William            80 Maine Masters-NE       46.22      45.05N 
          r:+1.05                                                              
 
Event 47  Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:35.45   4/10/2016 CLUB TRIBE ALUM                            
                         C HURTUBISE, K GRIER, G MIZERAK, S SHANER         
     NE-LMSC: N 3:39.51        2001 NEM                                        
                         K Andersson, S Morawski, R Kusznir, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'A'                     4:00.00    4:02.83  
     1) Kristiansen, Amalie W21         2) r:+0.42 Aubin, Alana W26       
     3) r:+0.46 Uchida, Mitsuko W46     4) r:+0.45 Levenstein, Katherine W
     r:+0.66  25.28       52.85 (52.85)     1:20.65 (27.80)     1:50.97 (58.12)
        2:20.75 (29.78)   2:53.05 (1:02.08)     3:26.43 (33.38)   4:02.83 (1:09.78)
  2 Greenwood Masters-NE  'A'                         4:20.00    4:27.27  
     1) Sandos, Robin W36               2) r:+0.68 Byrne, Maureen W42     
     3) r:+0.54 Delorey, Laura W54      4) r:+0.14 Swalec, Caitlin W23    
          r:+0.93                                                              
                                                    3:51.94 ( )         4:27.27 ( )
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         5:00.00    5:02.48  
     1) Comeau, Rebecca W18             2) r:NRT Pentheny, Gail W54       
     3) r:NRT Garvey, Ellen W60         4) r:NRT Gallagher, Sally W55     
              32.60   1:06.20 (1:06.20)     1:41.57 (35.37)   2:20.35 (1:14.15)
        3:02.41 (42.06)   3:48.01 (1:27.66)     4:23.00 (34.99)   5:02.48 (1:14.47)
 
Event 47  Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK MA                            
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHAM, S SHAND            
     NE-LMSC: N 3:46.42        2004 NEM                                        
                         J Mooney, S Carey, L Geisler, E Reisenweber       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'B'                         3:59.51    3:58.66  
     1) Lancaster, Jill W43             2) r:+0.18 Finati, Sara W25       
     3) r:+0.33 Nappi, Keri W39         4) r:NRT Briskie, Erin W32        
     r:+0.80  27.63       57.17 (57.17)   3:58.66 (3:01.49)                    
  2 Charles River Masters-NE  'B'                     4:01.00    4:10.11  
     1) Dick, Jordan W27                2) r:+0.04 Sullivan, Elizabeth W27
     3) r:+0.42 Hettenbach, Maria W36   4) r:NRT Gaffey, Erin W31         
     r:+0.74  28.97   1:00.77 (1:00.77)     1:27.97 (27.20)                    
            2:28.94 ( )         3:02.01 ( )     3:33.93 (31.92)   4:10.11 (1:08.10)
  3 Tech Masters-NE  'Z'                              4:46.66    4:44.16  
     1) Antolik, Carrie W30             2) r:+0.60 White, Emily W63       
     3) r:+0.76 Rood, Jenny W32         4) r:+0.43 Angot, Helene W31      
          r:+0.98                                                              
                                                    4:11.97 ( )         4:44.16 ( )
  4 Martha's Vineyard Masters-NE  'A'                 4:55.00    4:45.11  
     1) Goodale, Rainy W47              2) r:+0.56 Goodell, Elizabeth W51 
     3) r:+0.31 Passafiume, Jennifer W3 4) r:+0.71 Craven, Leslie W57     
     r:+0.68  29.66   1:01.66 (1:01.66)     1:36.60 (34.94)   2:19.84 (1:18.18)
      4:45.11 (2:25.27)                                                            
  5 South County YMCA-NE  'B'                         4:49.99    4:47.53  
     1) Dzaugis, Mary W28               2) r:+0.61 Fehr, Elizabeth W33    
     3) r:+0.57 Palm, Aileene W44       4) r:NRT Wilkes, Kristin W45      
     r:+0.92  33.44   1:09.56 (1:09.56)                       2:29.52 (1:19.96)
        3:05.13 (35.61)   3:43.35 (1:13.83)     4:13.80 (30.45)   4:47.53 (1:04.18)
  6 Worcester Area Masters-NE  'A'                    5:00.00    4:49.31  
     1) Pasquale, Mary W50              2) r:+0.54 Fairbanks, Christine W2
     3) r:+0.19 Holland, Gail W58       4) r:+0.32 Dickson, CJ W53        
     r:+1.02  32.69   1:09.67 (1:09.67)     1:46.41 (36.74)   2:28.60 (1:18.93)
        3:01.93 (33.33)   3:37.82 (1:09.22)     4:11.99 (34.17)   4:49.31 (1:11.49)
  7 Minuteman Masters Swim Club-NE  'A'               4:10.99    5:01.42  
     1) Afanasewicz, Elizabeth W33      2) r:+0.46 Spitz, Lisa W40        
     3) r:+0.40 Wellman, Meghan W31     4) r:+0.50 Wolf, Jenny W34        
     r:+0.96  36.42   1:16.17 (1:16.17)     1:54.54 (38.37)   2:36.85 (1:20.68)
        3:14.04 (37.19)   3:52.90 (1:16.05)     4:26.31 (33.41)   5:01.42 (1:08.52)
 
Event 47  Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:34.28   3/29/2014 NORTH CAROLINA                             
                         K LINDAUER, J STRINGER, A UHL, E BRAUN            
     NE-LMSC: N 3:50.35        2014 NEM                                        
                         K Nappi, D Neuendorf, J Lancaster, E Welch        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    3:59.80    4:02.75  
     1) Williams, Melinda W35           2) r:+0.26 Crusco, Kysa W40       
     3) r:+0.35 Baudis, Christina W40   4) r:+0.35 Dowgiert, Angela W37   
          r:+0.69                                                              
            2:31.18 ( )         3:05.12 ( )     3:32.26 (27.14)     4:02.75 (57.63)
  2 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   5:45.00    4:44.09  
     1) Slifer, Kathy W71               2) r:+0.74 Banker, Margaret W43   
     3) r:+0.66 Dropo, Carla W57        4) r:+0.58 Leveroni, Amy W46      
     r:+1.05  37.19   1:16.62 (1:16.62)     1:57.07 (40.45)   2:42.41 (1:25.79)
        3:12.51 (30.10)   3:45.59 (1:03.18)     4:13.55 (27.96)     4:44.09 (58.50)
  3 Charles River Masters-NE  'C'                     4:02.00    5:00.84  
     1) Downing, Jennifer W38           2) r:+0.42 Whitesides, Amy W44    
     3) r:+0.45 DeRoche, Erika W36      4) r:NRT Garcia Calvo, Angela W43 
     r:+0.90  29.61   1:02.11 (1:02.11)     1:33.86 (31.75)   2:08.08 (1:05.97)
        2:39.45 (31.37)   3:12.97 (1:04.89)     4:02.96 (49.99)   5:00.84 (1:47.87)
 
Event 47  Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:53.33    5/9/2015 SARASOTA YMCA                              
                         S BUXTON, L CARMICHAEL, J TAFUTO, S TAORMINA      
     NE-LMSC: N 3:55.16        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:10.02    4:10.65  
     1) Neuendorf, Donna W48            2) r:NRT Walton, Mary W50         
     3) r:NRT Cotsonas, Stephanie W46   4) r:NRT Simmons, Lynne W47       
              29.18   1:00.79 (1:00.79)                       2:05.49 (1:04.70)
      4:10.65 (2:05.16)                                                            
  2 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:22.20    4:19.27  
     1) Soraghan, Marilyn W50           2) r:+0.20 Stokes, Karin W56      
     3) r:+0.36 Goodwin, Kim W59        4) r:+0.33 Grilli, Tracy W59      
     r:+0.82  30.77   1:04.11 (1:04.11)     1:34.58 (30.47)   2:07.40 (1:03.29)
        2:39.79 (32.39)   4:19.27 (2:11.87)                                        
  3 Charles River Masters-NE  'D'                     4:30.00    5:23.06  
     1) Gulley, Wendy W51               2) r:+0.58 Garland, Sue W47       
     3) Barker, Joanne W52              4) r:NRT Goulder, Alison W65      
          r:+0.94                                                              
 
Event 47  Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:04.74   2/13/2016 UCLA BRUIN MAST                            
                         J HIRSTY, C CIRAULO, J COOK, V HIBBEN             
     NE-LMSC: N 4:11.44        2016 NEM                                        
                         B Estel, T Grilli, K Stokes, K Mareb              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'C'                         7:30.00    7:33.93  
     1) Case, Louise W69                2) r:NRT Laramie, Catherine W59   
     3) r:NRT Blanchard, Patty W60      4) r:NRT Goguen, Sharleen W59     
            1:01.78                             3:11.83 ( )         4:23.36 ( )
        5:12.51 (49.15)   6:10.43 (1:47.07)     6:51.04 (40.61)   7:33.93 (1:23.50)
 
Event 48  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:01.60   2/13/2016 GOLDEN ROAD AQU                            
                         M MARSHALL, N KORTH, M JABEN, T COX               
     NE-LMSC: N 3:10.03        2014 NEM                                        
                         N Lapierre, J Chance, C Hon, J Perez-Rogers       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'A'                     3:34.00    3:32.33  
     1) Chen, Roy M22                   2) r:+0.42 Hobson, Ryan M23       
     3) r:+0.25 McWhirter, Andrew M24   4) r:+0.40 Rifai, Sami M24        
              23.88       49.37 (49.37)     1:13.53 (24.16)     1:39.32 (49.95)
        2:04.36 (25.04)     2:32.45 (53.13)     3:01.17 (28.72)     3:32.33 (59.88)
  2 Worcester Area Masters-NE  'C'                    3:38.99    3:36.26  
     1) Richardson, Paul M19            2) r:+0.55 Mitchell, Craig M26    
     3) r:+0.22 Green, Alford M27       4) r:+0.43 Moran, Daniel M34      
              25.24       54.60 (54.60)     1:22.32 (27.72)     1:53.31 (58.71)
        2:17.28 (23.97)     2:45.05 (51.74)     3:09.34 (24.29)     3:36.26 (51.21)
  3 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:00.51    3:39.38  
     1) Matzkevich, Gregory M33         2) r:+0.45 Lunding, Alexander M40 
     3) r:+0.48 Gerard, William M24     4) r:+0.44 Bachuretz, Alexei M31  
     r:+0.76  28.15       58.86 (58.86)     1:24.55 (25.69)     1:51.91 (53.05)
        2:18.07 (26.16)     2:47.34 (55.43)     3:11.93 (24.59)     3:39.38 (52.04)
  4 Swim Rhode Island-NE  'A'                         3:42.23    3:41.22  
     1) Dockray, Christopher M42        2) r:+0.29 Silva, Elliot M23      
     3) r:+0.42 Johnson, Stephen M37    4) r:+0.25 Jaroszewicz, Matthew M2
              25.18       51.53 (51.53)     1:19.43 (27.90)     1:50.23 (58.70)
        2:17.66 (27.43)     2:46.54 (56.31)     3:12.56 (26.02)     3:41.22 (54.68)
 
Event 48  Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
     NE-LMSC: N 3:11.92        2013 NEM                                        
                         T Work, D Paul, M Emmons, S Mc Inerney            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'B'                     3:33.00    3:29.50  
     1) Chance, Joseph M25              2) r:+0.29 Argenti, John Paul M33 
     3) r:+0.24 McInerney, Scott M30    4) r:+0.10 Russell, David M30     
              23.18       47.88 (47.88)     1:15.73 (27.85)     1:47.72 (59.84)
        2:12.57 (24.85)     2:41.22 (53.50)     3:03.30 (22.08)     3:29.50 (48.28)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'X'                   4:20.00    4:00.42  
     1) Trainor, Brendan M40            2) r:+0.29 Clark, Ted M31         
     3) r:+0.54 Gillis, John M36        4) r:+0.37 Lecrone, Timothy M44   
     r:+0.82  34.27   1:09.66 (1:09.66)     1:38.83 (29.17)   2:10.73 (1:01.07)
        2:38.06 (27.33)     3:08.01 (57.28)     3:33.12 (25.11)     4:00.42 (52.41)
  3 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:12.00    4:02.29  
     1) Sullivan, John M42              2) r:NRT Dearmin, Carl M54        
     3) r:NRT Opolski, Ian M27          4) r:NRT Gately, Thomas M36       
              30.49   1:05.98 (1:05.98)     1:34.70 (28.72)   2:09.42 (1:03.44)
        2:37.94 (28.52)     3:07.91 (58.49)     3:33.43 (25.52)     4:02.29 (54.38)
  4 South County YMCA-NE  'A'                         4:19.91    4:15.03  
     1) Gillie, Bowen M31               2) r:+0.65 Sweetman, Richard M38  
     3) r:+0.66 McKee, Matthew M50      4) r:+0.51 Sweenor, Brian M50     
     r:+0.66  27.76   1:00.97 (1:00.97)     1:31.58 (30.61)   2:03.76 (1:02.79)
        2:35.62 (31.86)   3:09.88 (1:06.12)     3:40.75 (30.87)   4:15.03 (1:05.15)
  5 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:20.00    4:16.47  
     1) Hui, Christopher M32            2) r:+0.68 Temple, Mark M53       
     3) r:+0.33 Graham, David M42       4) r:+0.29 Griczika, Joe M53      
     r:+0.79  28.13       58.89 (58.89)     1:35.25 (36.36)   2:15.61 (1:16.72)
        2:44.86 (29.25)   3:16.51 (1:00.90)     3:44.93 (28.42)     4:16.47 (59.96)
 
Event 48  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 3:13.41        2001 NEM                                        
                         K Stapleton, B Tyler, D Bosley, S Cromarty        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    3:41.60    3:39.81  
     1) DeLew, Christopher M54          2) r:NRT Carroll, Stephen M47     
     3) r:NRT Wright, Brendan M38       4) r:NRT Tyler, Bob M54           
              28.06   1:00.59 (1:00.59)     1:25.22 (24.63)     1:53.15 (52.56)
        2:19.28 (26.13)     2:48.24 (55.09)     3:13.11 (24.87)     3:39.81 (51.57)
  2 Charles River Masters-NE  'C'                     3:40.00    3:41.23  
     1) Eaddy, Jason M41                2) r:+0.30 Toma, Camil M40        
     3) r:+0.44 Emmons, Michael M35     4) r:+0.52 Kwa, Ken M43           
              25.62       53.32 (53.32)     1:17.76 (24.44)     1:44.02 (50.70)
        2:08.27 (24.25)     2:36.21 (52.19)     3:06.72 (30.51)   3:41.23 (1:05.02)
  3 Minuteman Masters Swim Club-NE  'B'               3:43.99    3:45.45  
     1) Nemirovsky, Sergei M44          2) r:+0.37 Davis, William M58     
     3) r:+0.26 Kimble, Kip M53         4) r:+0.39 Doucet, Douglas M41    
              27.30       56.85 (56.85)     1:24.61 (27.76)     1:55.13 (58.28)
        2:23.39 (28.26)     2:52.78 (57.65)     3:17.90 (25.12)     3:45.45 (52.67)
  4 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:00.00    3:56.18  
     1) Schultz, Richard M50            2) r:+0.26 Cloitre, Christophe M42
     3) r:+0.31 Busby, Michael M56      4) r:+0.51 Whitford, Matthew M41  
     r:+0.86  28.01       59.58 (59.58)                       2:01.84 (1:02.26)
        2:30.33 (28.49)   3:03.34 (1:01.50)     3:28.17 (24.83)     3:56.18 (52.84)
  5 Minuteman Masters Swim Club-NE  'C'               4:14.99    4:06.04  
     1) Parsons, Edward M42             2) r:+0.45 Prescott, Al M48       
     3) r:+0.21 Devlin, Mark M53        4) r:+0.32 Littee, Yohann M35     
     r:+1.05  30.40   1:02.32 (1:02.32)     1:33.93 (31.61)   2:09.60 (1:07.28)
        2:39.36 (29.76)   3:11.96 (1:02.36)     3:38.23 (26.27)     4:06.04 (54.08)
 
Event 48  Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
     NE-LMSC: N 3:19.01        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'D'                         3:39.14    3:40.94  
     1) Duru, Kaan M47                  2) r:+0.22 Sayles, Douglas M49    
     3) r:+0.58 Theroux, Trent M49      4) r:NRT Garcia, Albert M46       
              26.81       55.80 (55.80)     1:21.79 (25.99)     1:52.60 (56.80)
        2:18.75 (26.15)     2:46.98 (54.38)     3:12.85 (25.87)     3:40.94 (53.96)
  2 Charles River Masters-NE  'D'                     3:45.00    3:52.72  
     1) Baker, Henry M49                2) r:+0.11 Alexander, Mark M58    
     3) r:+0.43 Scannell, Dennis M56    4) r:+0.33 Wallace, Thomas M57    
     r:+0.78  27.02       56.42 (56.42)     1:24.03 (27.61)     1:55.18 (58.76)
        2:23.64 (28.46)     2:54.41 (59.23)     3:21.91 (27.50)     3:52.72 (58.31)
  3 South County YMCA-NE  'D'                         4:06.33    4:06.96  
     1) Ballou, Robert M56              2) r:+0.53 Winkler, David M54     
     3) r:+0.40 Ladas, Andreas M46      4) r:+0.51 Cote, David M56        
     r:+0.86  30.56   1:04.18 (1:04.18)     1:32.94 (28.76)   2:06.60 (1:02.42)
        2:37.24 (30.64)   3:10.33 (1:03.73)     3:37.19 (26.86)     4:06.96 (56.63)
 
Event 48  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.26   3/28/2015 CMS                                        
                         K ANDERSON, M MANN, C PETERSEN, G SCOTT           
     NE-LMSC: N 3:49.73        2015 NEM                                        
                         T McGahie, T Allen, D Oates, M McCombs            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Area Masters-NE  'B'                    3:52.99    3:52.96  
     1) McCombs, Michael M60            2) r:+0.27 Allen, Tim M63         
     3) r:+0.10 Oates, David M66        4) r:+0.47 McGahie, Ted M57       
     r:+0.90  28.02       56.88 (56.88)     1:24.83 (27.95)     1:55.80 (58.92)
        2:23.62 (27.82)     2:54.00 (58.20)     3:52.96 (58.96)                    
  2 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:20.51    4:37.00  
     1) Spear, Rick M65                 2) r:+0.52 Geoghegan, William M66 
     3) r:+0.50 Laux, Michael M75       4) r:+0.40 Gunzl, Arthur M55      
          r:+1.22     1:20.57 (1:20.57)     1:53.62 (33.05)   2:28.20 (1:07.63)
        3:04.03 (35.83)   3:41.73 (1:13.53)     4:07.81 (26.08)     4:37.00 (55.27)
  3 Swim Rhode Island-NE  'E'                         4:47.37    4:52.69  
     1) Elturkmani, Majed M62           2) r:+0.52 Dow, Paul M63          
     3) r:+0.15 Manfredi, Thomas M74    4) r:NRT Shearer, Douglas M76     
     r:+0.96  31.78   1:06.85 (1:06.85)     1:40.60 (33.75)   2:18.79 (1:11.94)
        2:52.85 (34.06)   3:27.90 (1:09.11)     4:06.87 (38.97)   4:52.69 (1:24.79)
  4 South County YMCA-NE  'E'                         5:44.33    5:21.89  
     1) Bartlett, Fred M61              2) r:NRT Winn, Eric M62           
     3) r:NRT Johnson, Franklin M60     4) r:NRT Carchedi, David M62      
              42.26   1:27.44 (1:27.44)     2:08.15 (40.71)   2:52.82 (1:25.38)
        3:11.25 (18.43)   4:10.03 (1:17.21)     4:44.58 (34.55)   5:21.89 (1:11.86)
 
Event 48  Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.65   4/16/2016 VENTURA COUNTY                             
                         G GRUBER, J MC CONICA, H KERNS, B ROLLINS         
     NE-LMSC: N 4:28.15        2010 MESC                                       
                         D Vail, B Rupert, W Jones, F Pierce               
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles River Masters-NE  'E'                     4:28.00    4:11.56N 
     1) Epstein, Daniel M66             2) r:+0.64 Schiller, Rob M65      
     3) r:+0.19 Jones, Jay M70          4) r:+0.43 Schlicher, Fred M68    
     r:+0.79  30.42   1:04.41 (1:04.41)     1:36.52 (32.11)   2:12.26 (1:07.85)
        2:41.08 (28.82)   3:13.14 (1:00.88)     3:41.20 (28.06)     4:11.56 (58.42)
 
Event 49  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:14.92   4/29/2016 CLUB TRIBE ALUM                            
                         K GALLAGHER, K LOUGHRAN, K GRIER, G MIZERAK       
     NE-LMSC: N 3:24.53        2013 NEM                                        
                         N Lapierre, C Healey, E Mancuso, C Hon            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'M'                   3:50.00    3:44.53  
     1) Smrcina, Erica W24              2) r:+0.37 Stanilova, Tsveta W31  
     3) r:+0.31 Kysela, Robert M33      4) r:NRT McGrath, Tim M26         
     r:+0.74  26.46       55.69 (55.69)     1:25.60 (29.91)   2:02.98 (1:07.29)
        2:25.85 (22.87)     2:54.97 (51.99)     3:18.74 (23.77)     3:44.53 (49.56)
  2 Andover North Andover YMCA-NE  'A'                4:20.00    5:05.11  
     1) Lajeunesse, Brianna W23         2) r:+0.39 Maldari, Frank M59     
     3) r:+0.31 Polanco, David M30      4) r:+0.38 Dumont, Leslie W60     
     r:+0.88  34.95   1:13.95 (1:13.95)     1:52.83 (38.88)   2:39.42 (1:25.47)
        3:13.92 (34.50)   3:53.85 (1:14.43)     4:27.83 (33.98)   5:05.11 (1:11.26)
 
Event 49  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:16.12   4/29/2016 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SAETA, O'DONNELL-MCCARTH, K KASTES, C BURCKLE   
     NE-LMSC: N 3:26.11        2011 NEM                                        
                         R Brannan, C Healey, E Mancuso, N Lapierre        
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               4:14.00    4:03.55  
     1) Wettach, Gayle W59              2) r:+0.25 Patrick, Eric M50      
     3) r:+0.18 Hopeman, Albert M52     4) r:+0.26 Fuller, Sarah W29      
     r:+0.91  29.18   1:00.88 (1:00.88)     1:27.20 (26.32)     1:56.80 (55.92)
        2:26.18 (29.38)   3:00.75 (1:03.95)     3:30.33 (29.58)   4:03.55 (1:02.80)
  2 Charles River Masters-NE  'A'                     4:20.00    4:08.94  
     1) Bohling, Kristy W32             2) r:NRT Fletcher, Alyson W31     
     3) r:NRT Nordin, John M27          4) r:NRT Vanacore, Mark M27       
              30.79   1:04.18 (1:04.18)     1:34.83 (30.65)   2:08.14 (1:03.96)
        2:36.00 (27.86)   3:08.70 (1:00.56)     3:37.18 (28.48)   4:08.94 (1:00.24)
  3 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:40.00    4:21.82  
     1) Zelek, Michelle W33             2) r:+0.69 Sega, Ally W44         
     3) r:+0.44 Duguay, Robert M31      4) r:+0.36 Wyckoff, Benjamin M52  
     r:+0.74  31.91   1:06.29 (1:06.29)     1:43.78 (37.49)   2:23.18 (1:16.89)
        2:52.93 (29.75)   3:24.54 (1:01.36)     3:52.63 (28.09)     4:21.82 (57.28)
  4 Worcester Area Masters-NE  'D'                    5:15.99    4:53.95  
     1) Arsenault, Paul M55             2) r:+0.60 White, Jessica W26     
     3) r:+0.34 Caron, Danielle W25     4) r:+0.27 Morette, Kyle M27      
     r:+0.88  32.23   1:06.18 (1:06.18)     1:53.25 (47.07)   2:50.03 (1:43.85)
        3:20.13 (30.10)   3:53.42 (1:03.39)     4:22.27 (28.85)   4:53.95 (1:00.53)
 
Event 49  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:26.42   4/29/2016 NORTH CAROLINA                             
                         H STEWART, E BRAUN, K LINDAUER, V FLETCHER        
     NE-LMSC: N 3:29.47        2010 MESC                                       
                         M Ross, A Perez-Smith, M Estabrook, T Lecrone     
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Binghamton Univ Masters-NI  'A'                   3:48.00    3:43.97  
     1) Smith, Rebecca W40              2) r:+0.22 Bishop, Christopher M44
     3) r:+0.44 Bishop, Laura W44       4) r:+0.36 Werner, David M38      
     r:+0.65  27.29       57.04 (57.04)     1:21.26 (24.22)     1:49.28 (52.24)
        2:18.72 (29.44)   2:51.84 (1:02.56)     3:17.11 (25.27)     3:43.97 (52.13)
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:00.00    4:10.00  
     1) Hindle, Lori W41                2) r:+0.60 Padera, Rebecca W48    
     3) r:+0.54 Strehle, Andrew M47     4) r:+0.27 Blood, Jonathan M51    
     r:+0.89  29.85   1:01.76 (1:01.76)     1:35.47 (33.71)   2:12.83 (1:11.07)
        2:40.75 (27.92)     3:11.00 (58.17)     3:38.41 (27.41)     4:10.00 (59.00)
  3 South County YMCA-NE  'C'                         4:34.91    4:45.34  
     1) Cappelli, Sarah W49             2) r:+0.70 Lynch, Kristen W41     
     3) r:NRT Wolfgang, Robert M52      4) r:NRT McCaffrey, Paul M62      
     r:+1.03  38.34   1:20.35 (1:20.35)                       2:31.83 (1:11.48)
        3:03.03 (31.20)   3:35.94 (1:04.11)     4:09.60 (33.66)   4:45.34 (1:09.40)
 
Event 49  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:33.66   4/29/2016 NEW YORK ATHLET                            
                         C BLAZE, T GLEASON, S WAGER, K GARY               
     NE-LMSC: N 3:39.16        2003 NEM                                        
                         Jacki Hirsty, Gayle Wettach, Homer Lane, Greg Shaw
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'Y'                   4:21.00    4:04.01  
     1) Kostin, Katharine W46           2) r:+0.28 Wills, Kathy W49       
     3) r:+0.28 Switzer jr jr, Alan M52 4) r:+0.34 Jenkins, David M47     
     r:+0.88  28.55       58.72 (58.72)     1:33.01 (34.29)   2:11.51 (1:12.79)
        2:38.98 (27.47)     3:08.84 (57.33)     3:35.07 (26.23)     4:04.01 (55.17)
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:18.00    4:15.38  
     1) Tedeschi, John M56              2) r:+0.22 Hayes, Christie W68    
     3) r:+0.73 Emblidge, Cecilia W52   4) r:+0.46 Hinebaugh, Carl M56    
     r:+0.65  27.89       59.68 (59.68)     1:31.80 (32.12)   2:07.61 (1:07.93)
        2:38.72 (31.11)   3:13.10 (1:05.49)     3:43.81 (30.71)   4:15.38 (1:02.28)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            5:10.00    4:58.45  
     1) Acevedo, Kristine W45           2) r:+0.35 O'Brien, David M60     
     3) r:+0.28 Ehrlich, Shoshanna W60  4) r:NRT Shea, William M55        
     r:+0.82  37.72   1:21.54 (1:21.54)                       2:21.87 (1:00.33)
        3:07.15 (45.28)   3:59.54 (1:37.67)     4:27.77 (28.23)     4:58.45 (58.91)
  4 Greenwood Masters-NE  'E'                         5:30.00    5:05.42  
     1) Dymek, Timothy M54              2) r:+0.64 Moeckel, Melissa W50   
     3) r:+0.68 Flynn, Sandra W51       4) r:NRT Skawinski, Derek M46     
     r:+0.64  31.67   1:07.61 (1:07.61)     1:45.41 (37.80)   2:29.21 (1:21.60)
        3:08.88 (39.67)   3:53.99 (1:24.78)     4:28.10 (34.11)   5:05.42 (1:11.43)
  5 Charles River Masters-NE  'B'                     6:30.00    6:51.58  
     1) Bliss, Frederick M54            2) r:+0.65 Henderson, Harold M66  
     3) r:NRT Twomey, Maura W60         4) r:NRT Shenouda, Baheya W68     
     r:+1.02  27.85       59.04 (59.04)     1:34.44 (35.40)   2:14.22 (1:15.18)
        2:59.56 (45.34)   3:48.51 (1:34.29)   5:14.66 (1:26.15)   6:51.58 (3:03.07)
  6 South County YMCA-NE  'F'                         7:44.44    7:02.28  
     1) Lovitz, Lee M71                 2) r:+0.11 Gorman, Kathleen W61   
     3) r:NRT Angell, Warren M53        4) r:NRT Raymond, Kimberly W50    
     r:+1.37  48.98   1:45.33 (1:45.33)     2:33.50 (48.17)   3:26.68 (1:41.35)
        4:21.28 (54.60)   5:27.78 (2:01.10)     6:11.49 (43.71)   7:02.28 (1:34.50)
 
Event 49  Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.60    4/1/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY       
     NE-LMSC: N 4:13.84        2016 NEM                                        
                         P Fuller, T Grilli, K Stokes, D Bright            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'D'                         5:32.00    5:16.56  
     1) Bartl, Roland M60               2) r:NRT Renwick, Jacque W56      
     3) r:NRT Renwick, John M63         4) r:NRT Cheney, Jane W55         
              36.10   1:15.99 (1:15.99)     1:58.33 (42.34)   2:45.22 (1:29.23)
        3:22.72 (37.50)                             4:37.09 ( )         5:16.56 ( )
 
Event 51  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:06.59   12/6/2014 MICAH LAWRENCE                             
     NE-LMSC: N 2:25.09        2015 Molly Smith                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     3:00.00    2:57.46  
     r:+0.87  40.72     1:25.46 (44.74)     2:11.26 (45.80)     2:57.46 (46.20)
  2 Swalec, Caitlin           23 Greenwood-NE         3:10.00    3:08.84  
     r:+0.82  43.48     1:31.35 (47.87)     2:20.09 (48.74)     3:08.84 (48.75)
 
Event 51  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 2:17.94        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lindsay             27 Bearcat Masters-MR   2:39.63    2:32.34  
     r:+0.88  34.17     1:11.92 (37.75)     1:51.24 (39.32)     2:32.34 (41.10)
  2 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   2:48.06    2:42.07  
     r:+0.85  38.31     1:19.72 (41.41)     2:00.81 (41.09)     2:42.07 (41.26)
  3 Dombrowski, Sarah         28 Nutmeg Masters-NE    2:44.00    2:42.14  
     r:+0.91  37.37     1:18.90 (41.53)     2:01.05 (42.15)     2:42.14 (41.09)
  4 Dick, Jordan              27 Charles River-NE     2:45.00    2:46.86  
     r:+0.63  37.65     1:19.92 (42.27)     2:03.22 (43.30)     2:46.86 (43.64)
  5 Martin, Kimberly          27 Connecticut-CT       4:16.89    4:05.95  
     r:+0.99  56.11   4:05.95 (3:09.84)                                        
 
Event 51  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:15.99   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:27.93        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             32 Swim RI-NE           2:39.00    2:38.28  
     r:+0.90  36.55     1:17.07 (40.52)     1:57.75 (40.68)     2:38.28 (40.53)
  2 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       2:45.00    2:39.06  
     r:+0.50  38.00     1:19.52 (41.52)     1:59.44 (39.92)     2:39.06 (39.62)
  3 Bohling, Kristy           32 Charles River-NE     2:43.55    2:42.61  
     r:+0.91  38.18     1:19.50 (41.32)     2:01.26 (41.76)     2:42.61 (41.35)
  4 Harrington, Brittany      33 Maine Masters-NE     2:53.81    2:47.83  
     r:+0.74  38.84     1:21.22 (42.38)     2:03.73 (42.51)     2:47.83 (44.10)
  5 Zelek, Michelle           33 Connecticut-CT       2:55.41    2:50.25  
     r:+0.72  39.61     1:22.94 (43.33)     2:06.39 (43.45)     2:50.25 (43.86)
  6 Fletcher, Alyson          31 Charles River-NE     2:50.33    2:51.65  
     r:+0.88  40.83     1:26.19 (45.36)     2:09.39 (43.20)     2:51.65 (42.26)
  7 Lipton, Zahava            31 Red Tide-MR          3:12.64    3:11.78  
     r:+0.85  44.67     1:34.51 (49.84)     2:23.89 (49.38)     3:11.78 (47.89)
  8 Cook, Emily               30 Maine Masters-NE     3:24.13    3:16.65  
     r:+0.67  42.85     1:32.22 (49.37)     2:23.70 (51.48)     3:16.65 (52.95)
  9 Gaffey, Erin              31 Charles River-NE     3:20.00    3:31.36  
     r:+0.96  46.57     1:40.49 (53.92)     2:35.99 (55.50)     3:31.36 (55.37)
 
Event 51  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.51   4/26/2015 KATIE GLENN                                
     NE-LMSC: N 2:34.15        2009 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Hart, Jenny            39 Maine Masters-NE     2:40.71    2:33.54N 
     r:+0.67  34.97     1:14.18 (39.21)     1:53.78 (39.60)     2:33.54 (39.76)
  2 Downing, Jennifer         38 Charles River-NE     2:35.82    2:42.56  
     r:+0.92  36.49     1:18.23 (41.74)     2:00.40 (42.17)     2:42.56 (42.16)
  3 Williams, Melinda         35 Granite State-NE     2:43.82    2:50.97  
     r:+0.65  38.04     1:21.59 (43.55)     2:06.27 (44.68)     2:50.97 (44.70)
  4 Hettenbach, Maria         36 Charles River-NE     2:55.00    2:57.13  
     r:+0.95  40.78     1:25.05 (44.27)     2:10.71 (45.66)     2:57.13 (46.42)
  5 Sandos, Robin             36 Greenwood-NE         3:10.00    2:58.53  
     r:+0.95  41.05     1:26.27 (45.22)     2:12.63 (46.36)     2:58.53 (45.90)
 
Event 51  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:34.85        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitesides, Amy           44 Charles River-NE     2:45.00    2:44.06  
     r:+0.89  37.88     1:19.25 (41.37)     2:01.59 (42.34)     2:44.06 (42.47)
  2 Samson, Vivian            40 North Suburban Y-NE  2:52.50    2:56.74  
     r:+0.88  38.87     1:23.22 (44.35)     2:09.75 (46.53)     2:56.74 (46.99)
  3 Matarese, Christine       41 Connecticut-CT       2:58.73    2:58.85  
     r:+1.00  40.70     1:26.74 (46.04)     2:13.53 (46.79)     2:58.85 (45.32)
  4 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     3:04.20    3:05.54  
     r:+0.92  41.96     1:29.51 (47.55)     2:17.81 (48.30)     3:05.54 (47.73)
  5 Lynch, Kristen            41 South County Y-NE    3:20.00    3:11.25  
     r:+0.90  43.16     1:32.21 (49.05)     2:22.97 (50.76)     3:11.25 (48.28)
  6 Sega, Ally                44 Connecticut-CT       3:45.15    3:36.27  
     r:+1.11  52.24     1:48.38 (56.14)     2:44.18 (55.80)     3:36.27 (52.09)
  7 Garcia Calvo, Angela      43 Charles River-NE     4:02.38    4:09.69  
          r:+1.28                                                              
 
Event 51  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:34.33        2015 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  2:40.00    2:41.61  
     r:+0.65  36.67                             1:59.06 ( )     2:41.61 (42.55)
  2 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    3:18.95    2:51.55  
     r:+0.91  39.00     1:21.86 (42.86)     2:06.52 (44.66)     2:51.55 (45.03)
  3 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE           2:50.35    2:52.72  
     r:+1.01  39.77     1:23.89 (44.12)     2:09.02 (45.13)     2:52.72 (43.70)
  4 Wilkes, Kristin           45 South County Y-NE    3:03.32    3:02.04  
     r:+1.04  42.03     1:28.49 (46.46)     2:15.30 (46.81)     3:02.04 (46.74)
  5 Cappelli, Sarah           49 South County Y-NE    3:17.00    3:15.76  
     r:+0.93  44.19     1:33.99 (49.80)     2:24.57 (50.58)     3:15.76 (51.19)
  6 Uchida, Mitsuko           46 Charles River-NE     4:00.00    3:29.99  
          r:+0.91                                                              
  7 Chiango, Lisa             49 Unattached NE-NE     4:14.00    4:15.21  
              59.62   2:06.21 (1:06.59)   3:12.41 (1:06.20)   4:15.21 (1:02.80)
 
Event 51  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 2:42.26        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         3:05.50    2:59.74  
     r:+0.89  42.99     1:28.75 (45.76)     2:14.90 (46.15)     2:59.74 (44.84)
  2 Goodell, Elizabeth        51 Marthas Vineyard-NE  3:45.00    3:40.12  
     r:+1.15  45.13     1:39.18 (54.05)     2:39.12 (59.94)   3:40.12 (1:01.00)
  3 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         4:30.01    4:07.36  
     r:+0.92  54.51   1:55.48 (1:00.97)   3:01.76 (1:06.28)   4:07.36 (1:05.60)
  4 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    4:30.00    4:08.76  
     r:+1.37  59.65   2:00.78 (1:01.13)   3:04.24 (1:03.46)   4:08.76 (1:04.52)
 
Event 51  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
     NE-LMSC: N 2:44.35        2015 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              58 Granite State-NE     2:48.00    2:51.80  
     r:+0.83  38.10     1:20.57 (42.47)     2:05.26 (44.69)     2:51.80 (46.54)
  2 Dropo, Carla              57 Y of North Shore-NE  2:53.00    2:55.04  
     r:+1.03  39.32     1:23.74 (44.42)     2:09.25 (45.51)     2:55.04 (45.79)
  3 Holland, Gail             58 Worcester Area-NE    3:10.78    3:22.36  
     r:+0.96  47.98     1:37.94 (49.96)     2:30.86 (52.92)     3:22.36 (51.50)
  4 Gallagher, Sally          55 Great Bay-NE         3:30.00    3:26.92  
     r:+0.97  47.75     1:40.34 (52.59)     2:34.87 (54.53)     3:26.92 (52.05)
  5 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         3:33.29    3:32.42  
     r:+0.94  47.54     1:41.65 (54.11)     2:36.81 (55.16)     3:32.42 (55.61)
  6 Goguen, Sharleen          59 Greenwood-NE         3:46.07    3:54.88  
              53.78     1:53.59 (59.81)   2:54.67 (1:01.08)   3:54.88 (1:00.21)
 
Event 51  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:44.73   4/26/2015 LO KNAPP                                   
     NE-LMSC: N 2:53.79        2016 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estel, Beth               60 Granite State-NE     2:53.00    2:53.81  
     r:+0.62  37.85     1:21.89 (44.04)     2:07.93 (46.04)     2:53.81 (45.88)
  2 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   3:18.00    3:17.22  
     r:+0.95  45.40     1:35.40 (50.00)     2:25.47 (50.07)     3:17.22 (51.75)
  3 Garvey, Ellen             60 Great Bay-NE         3:54.59    3:46.20  
              50.31     1:47.32 (57.01)     2:46.10 (58.78)   3:46.20 (1:00.10)
  4 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     4:00.00    3:56.17  
     r:+1.70  54.18     1:53.93 (59.75)   2:56.49 (1:02.56)     3:56.17 (59.68)
  5 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     3:59.12    4:01.36  
     r:+1.25  56.51   1:58.14 (1:01.63)   3:01.17 (1:03.03)   4:01.36 (1:00.19)
  6 Ehrlich, Shoshanna        60 Liquid Assets-NE     3:48.99    4:10.15  
     r:+1.44  55.25                             3:06.47 ( )   4:10.15 (1:03.68)
  7 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         5:00.00    4:28.97  
            1:03.44   2:12.04 (1:08.60)   3:20.86 (1:08.82)   4:28.97 (1:08.11)
 
Event 51  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:10.13        2014 Christie Hayes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           68 Nutmeg Masters-NE    3:22.55    3:22.69  
     r:+0.96  45.30     1:38.24 (52.94)     2:31.50 (53.26)     3:22.69 (51.19)
  2 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE    3:34.30    3:42.46  
     r:+1.08  50.17     1:47.88 (57.71)     2:45.62 (57.74)     3:42.46 (56.84)
  3 Rardin, Susan             67 Maine Masters-NE     3:50.00    3:56.28  
     r:+1.07  52.51   1:54.48 (1:01.97)   2:56.78 (1:02.30)     3:56.28 (59.50)
  4 Case, Louise              69 Greenwood-NE         6:30.00    5:46.38  
            1:24.60   2:55.15 (1:30.55)   4:21.36 (1:26.21)   5:46.38 (1:25.02)
 
Event 51  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:50.33        2012 Aagje Caron                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slifer, Kathy             71 Y of North Shore-NE  3:16.00    3:22.10N 
     r:+1.14  47.44     1:39.45 (52.01)     2:32.10 (52.65)     3:22.10 (50.00)
 
Event 51  Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:16.31    4/5/2014 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 4:37.55        1993 Mardie Brown                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              75 Great Bay-NE         4:15.75    4:15.52N 
          r:+1.27           2:05.67 ( )   3:13.18 (1:07.51)   4:15.52 (1:02.34)
 
Event 52  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.33   5/12/2013 ELLIOT KEEFER                              
     NE-LMSC: N 2:05.00        2014 Paul Dyrkacz                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Vincent, Thomas       22 Westchester-MR       2:35.40    2:28.03  
     r:+0.83  32.38     1:09.26 (36.88)     1:48.48 (39.22)     2:28.03 (39.55)
  2 Chen, Roy                 22 Charles River-NE     2:32.32    2:28.08  
     r:+0.77  33.45     1:11.58 (38.13)     1:50.03 (38.45)     2:28.08 (38.05)
  3 Hla, Jonathan             24 Bearcat Masters-MR   2:18.80    2:28.20  
     r:+0.70  32.96     1:10.19 (37.23)     1:49.16 (38.97)     2:28.20 (39.04)
  4 Chen, George              23 Charles River-NE     2:36.78    2:34.81  
     r:+0.70  35.15     1:14.32 (39.17)     1:54.29 (39.97)     2:34.81 (40.52)
 
Event 52  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.04  12/21/2013 BJ JOHNSON                                 
     NE-LMSC: N 2:08.04        2016 Domingo Rose                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    2:13.69    2:15.80  
     r:+0.61  29.89     1:04.29 (34.40)     1:39.36 (35.07)     2:15.80 (36.44)
  2 Poirot, Cedric            29 BU Masters-NE        2:50.00    2:33.30  
          r:+0.87                                                              
  3 Opolski, Ian              27 Y of North Shore-NE  2:40.00    2:35.11  
     r:+0.83  35.39     1:14.23 (38.84)     1:54.38 (40.15)     2:35.11 (40.73)
  4 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           2:30.08    2:35.20  
     r:+0.96  34.71     1:13.96 (39.25)     1:54.32 (40.36)     2:35.20 (40.88)
  5 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  2:50.30    2:41.61  
          r:+0.73                                                              
  6 Morette, Kyle             27 Worcester Area-NE    2:55.00    2:51.28  
     r:+0.70  37.64     1:22.33 (44.69)     2:07.55 (45.22)     2:51.28 (43.73)
  7 Vanacore, Mark            27 Charles River-NE     3:08.00    3:04.63  
     r:+0.65  40.13     1:25.75 (45.62)     2:14.44 (48.69)     3:04.63 (50.19)
 
Event 52  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
     NE-LMSC: N 2:07.47        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kysela, Robert            33 Maine Masters-NE     2:34.19    2:21.80  
     r:+0.84  31.82     1:07.33 (35.51)     1:43.86 (36.53)     2:21.80 (37.94)
  2 Mueller, Joshua           34 Tech Masters-NE      2:33.93    2:36.55  
     r:+0.93  35.76     1:16.00 (40.24)     1:56.40 (40.40)     2:36.55 (40.15)
  3 Schaefer, Andrew          33 Binghamton Univ-NI   2:42.66    2:44.07  
     r:+0.97  38.12     1:19.72 (41.60)     2:02.18 (42.46)     2:44.07 (41.89)
  4 Argenti, John Paul        33 Charles River-NE     2:54.19    2:55.24  
     r:+0.85  38.92     1:23.06 (44.14)     2:09.16 (46.10)     2:55.24 (46.08)
  5 Duguay, Robert            31 Connecticut-CT       2:51.69    2:55.52  
          r:+0.88                               2:09.95 ( )     2:55.52 (45.57)
 
Event 52  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 2:08.95        2005 Mike Lane                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           35 Charles River-NE     2:15.80    2:21.02  
     r:+0.73  31.05     1:06.62 (35.57)     1:43.97 (37.35)     2:21.02 (37.05)
  2 Cedanio, Noel             37 Bearcat Masters-MR   2:20.93    2:23.13  
     r:+0.78  32.72     1:08.81 (36.09)     1:45.46 (36.65)     2:23.13 (37.67)
  3 Zhai, Eric                36 Bearcat Masters-MR   2:29.00    2:29.55  
     r:+0.79  33.35     1:10.97 (37.62)     1:49.72 (38.75)     2:29.55 (39.83)
  4 Littee, Yohann            35 Minuteman-NE         2:41.55    2:33.65  
     r:+0.86  35.14     1:13.71 (38.57)     1:53.24 (39.53)     2:33.65 (40.41)
  5 Wright, Brendan           38 Granite State-NE     2:32.54    2:35.65  
     r:+0.94  36.38     1:16.98 (40.60)     1:57.49 (40.51)     2:35.65 (38.16)
  6 Sampat, Anuj              39 Charles River-NE     2:56.14    2:54.30  
     r:+0.79  40.72     1:24.78 (44.06)     2:10.48 (45.70)     2:54.30 (43.82)
  7 Sweetman, Richard         38 South County Y-NE    3:05.00    3:01.64  
          r:+1.10                                                              
 
Event 52  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.53    5/3/2014 STEVE WEST                                 
     NE-LMSC: N 2:09.75        2014 Craig Crawford                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toma, Camil               40 Charles River-NE     2:21.52    2:23.51  
              32.61     1:09.50 (36.89)     1:46.64 (37.14)     2:23.51 (36.87)
  2 Whitford, Matthew         41 Great Bay-NE         2:35.00    2:34.37  
     r:+0.97  32.99     1:12.16 (39.17)     1:53.29 (41.13)     2:34.37 (41.08)
  3 Nemirovsky, Sergei        44 Minuteman-NE         2:40.00    2:42.34  
     r:+0.85  36.54     1:17.86 (41.32)     2:00.86 (43.00)     2:42.34 (41.48)
  4 Kwa, Ken                  43 Charles River-NE     2:52.00    2:50.60  
     r:+0.54  40.47     1:23.72 (43.25)     2:06.76 (43.04)     2:50.60 (43.84)
  5 Graham, David             42 Greenwood-NE         2:53.75    2:59.45  
     r:+0.84  39.05     1:24.52 (45.47)     2:11.85 (47.33)     2:59.45 (47.60)
  6 Trainor, Brendan          40 Maine Masters-NE     3:07.00    3:15.25  
     r:+0.96  44.53     1:34.90 (50.37)     2:26.72 (51.82)     3:15.25 (48.53)
  7 Parsons, Edward           42 Minuteman-NE         3:15.24    3:18.27  
     r:+1.16  45.32     1:36.85 (51.53)     2:29.38 (52.53)     3:18.27 (48.89)
 
Event 52  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.40   4/29/2016 NICOLAS GRANGER                            
     NE-LMSC: N 2:16.92        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              45 Simmons-NE           2:15.41    2:21.59  
     r:+0.69  32.16     1:08.51 (36.35)     1:45.04 (36.53)     2:21.59 (36.55)
  2 Garcia, Albert            46 Swim RI-NE           2:28.07    2:30.14  
     r:+0.89  34.03     1:12.29 (38.26)     1:51.23 (38.94)     2:30.14 (38.91)
  3 Kawai, Paul               45 Charles River-NE     2:45.00    2:37.33  
     r:+0.70  35.89     1:16.84 (40.95)     1:57.79 (40.95)     2:37.33 (39.54)
  4 Ladas, Andreas            46 South County Y-NE    3:10.00    3:00.99  
     r:+0.95  41.21     1:27.42 (46.21)     2:15.05 (47.63)     3:00.99 (45.94)
  5 Prescott, Al              48 Minuteman-NE         3:01.69    3:05.52  
     r:+0.74  43.42     1:30.84 (47.42)     2:17.84 (47.00)     3:05.52 (47.68)
  6 Juethner, Konrad          49 ABC Masters-NE       3:30.00    3:18.48  
     r:+0.87  42.54     1:32.32 (49.78)     2:25.19 (52.87)     3:18.48 (53.29)
 
Event 52  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:07.25   3/30/2014 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:27.24        2013 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Edmund          54 Great Bay-NE         2:33.00    2:23.82N 
     r:+0.44  32.65     1:09.49 (36.84)     1:46.25 (36.76)     2:23.82 (37.57)
  2 Switzer jr jr, Alan       52 Maine Masters-NE     2:30.10    2:35.96  
     r:+0.90  35.82     1:15.83 (40.01)     1:55.90 (40.07)     2:35.96 (40.06)
  3 Wyckoff, Benjamin         52 Connecticut-CT       2:38.08    2:43.18  
     r:+0.65  37.15     1:18.61 (41.46)     2:01.78 (43.17)     2:43.18 (41.40)
  4 Tyler, Bob                54 Granite State-NE     2:45.33    2:46.64  
              37.86     1:20.79 (42.93)     2:04.10 (43.31)     2:46.64 (42.54)
  5 Grady, Seth               52 Flaherty Masters-NE  2:58.31    2:52.50  
     r:+0.76  38.05     1:20.97 (42.92)     2:05.59 (44.62)     2:52.50 (46.91)
  6 Griczika, Joe             53 Greenwood-NE         2:55.00    2:54.51  
     r:+0.81  39.09     1:24.26 (45.17)     2:10.96 (46.70)     2:54.51 (43.55)
  7 Burkhardt, Martin         53 Westchester-MR       2:54.00    2:55.01  
     r:+0.78  38.57     1:22.49 (43.92)     2:08.91 (46.42)     2:55.01 (46.10)
  8 Winkler, David            54 South County Y-NE    3:03.00    3:05.08  
          r:+0.77                                                              
  9 Dymek, Timothy            54 Greenwood-NE         3:05.25    3:05.90  
     r:+0.93  44.08     1:32.49 (48.41)     2:20.43 (47.94)     3:05.90 (45.47)
 10 McKee, Matthew            50 South County Y-NE    3:10.55    3:09.54  
     r:+1.19  44.15     1:33.41 (49.26)     2:22.72 (49.31)     3:09.54 (46.82)
 11 Devlin, Mark              53 Minuteman-NE         3:26.00    3:15.89  
     r:+0.84  45.46   3:15.89 (2:30.43)                                        
 12 Wolfgang, Robert          52 South County Y-NE    3:35.00    3:16.20  
     r:+1.09  44.40     1:34.97 (50.57)     2:27.11 (52.14)     3:16.20 (49.09)
 13 Bell, Blake               54 Adirondack-AD        3:25.00    3:21.26  
          r:+0.94                                                              
 
Event 52  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:11.95   4/10/2016 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:25.19        2015 Jeff Naylor                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jeff              58 Granite State-NE     2:30.00    2:30.52  
     r:+0.80  34.54     1:13.81 (39.27)     1:52.13 (38.32)     2:30.52 (38.39)
  2 Brown, Phil               56 Weymouth Club-NE     2:44.50    2:44.06  
     r:+0.79  36.85     1:18.44 (41.59)     2:00.99 (42.55)     2:44.06 (43.07)
  3 Shea, William             55 Liquid Assets-NE     2:45.50    2:44.82  
     r:+0.86  36.47     1:17.67 (41.20)     2:01.26 (43.59)     2:44.82 (43.56)
  4 Marshall, Robert          58 Y of North Shore-NE  2:40.00    2:45.10  
     r:+1.07  39.57     1:22.01 (42.44)     2:04.36 (42.35)     2:45.10 (40.74)
  5 Sherman, Bill             58 MOVY Masters-MV      2:36.40    2:46.06  
     r:+0.73  36.78     1:18.91 (42.13)     2:02.91 (44.00)     2:46.06 (43.15)
  6 Chatinover, Jonathan      55 Marthas Vineyard-NE  2:51.37    2:47.55  
     r:+0.80  36.85     1:18.98 (42.13)     2:03.65 (44.67)     2:47.55 (43.90)
  7 Lamontagne, Robert        58 Connecticut-CT       2:51.97    2:50.92  
     r:+0.95  38.38     1:22.34 (43.96)     2:07.07 (44.73)     2:50.92 (43.85)
  8 Wallace, Thomas           57 Charles River-NE     2:48.78    2:58.02  
     r:+0.94  38.98     1:23.99 (45.01)     2:11.25 (47.26)     2:58.02 (46.77)
  9 Busby, Michael            56 Great Bay-NE         2:40.00    3:06.60  
              41.37     1:28.35 (46.98)     2:17.93 (49.58)     3:06.60 (48.67)
 10 Ballou, Robert            56 South County Y-NE    3:06.72    3:11.78  
     r:+0.95  43.42     1:31.93 (48.51)     2:22.56 (50.63)     3:11.78 (49.22)
 11 Roth, Douglas             55 Maine Masters-NE     3:26.20    3:25.12  
     r:+1.08  48.59     1:41.74 (53.15)     2:33.60 (51.86)     3:25.12 (51.52)
 12 Maldari, Frank            59 Andover YMCA-NE      3:30.00    3:45.04  
     r:+0.96  51.18     1:48.38 (57.20)     2:47.44 (59.06)     3:45.04 (57.60)
 
Event 52  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.71    5/3/2014 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:37.87        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cronin, Carlton           60 Technique/Train-NE   3:10.00    2:56.86  
     r:+0.71  40.95     1:25.09 (44.14)     2:11.36 (46.27)     2:56.86 (45.50)
  2 McLaughlin, Brian         61 ABC Masters-NE       3:06.98    3:07.16  
     r:+0.98  43.73     1:31.97 (48.24)     2:20.45 (48.48)     3:07.16 (46.71)
  3 Cronin, Charles           62 Technique/Train-NE   3:04.24    3:07.47  
          r:+0.91                               2:18.17 ( )     3:07.47 (49.30)
  4 Keil, Mark                63 Minuteman-NE         3:16.49    3:22.39  
     r:+1.08  44.45     1:37.10 (52.65)     2:30.46 (53.36)     3:22.39 (51.93)
  5 Bartl, Roland             60 Greenwood-NE         3:10.03    3:26.47  
     r:+0.67  44.33     1:36.04 (51.71)     2:33.59 (57.55)     3:26.47 (52.88)
  6 Carchedi, David           62 South County Y-NE    3:15.24    3:31.43  
     r:+1.06  49.35     1:43.08 (53.73)     2:37.98 (54.90)     3:31.43 (53.45)
  7 Renwick, John             63 Greenwood-NE         3:30.22    3:31.44  
     r:+1.10  49.85     1:43.41 (53.56)     2:38.15 (54.74)     3:31.44 (53.29)
  8 Winn, Eric                62 South County Y-NE    3:45.00    3:51.93  
     r:+1.15  55.62     1:54.91 (59.29)   2:56.72 (1:01.81)     3:51.93 (55.21)
  9 Johnson, Franklin         60 South County Y-NE    3:54.00    3:53.30  
     r:+1.00  51.53   1:52.37 (1:00.84)   2:54.34 (1:01.97)     3:53.30 (58.96)
 
Event 52  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:47.14        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           69 Pittsfield YMCA-NE   2:53.21    2:54.26  
     r:+0.84  38.14     1:22.39 (44.25)     2:09.02 (46.63)     2:54.26 (45.24)
  2 Myers, Richard            69 Tech Masters-NE      3:00.00    3:03.19  
     r:+1.10  40.86     1:27.70 (46.84)     2:16.30 (48.60)     3:03.19 (46.89)
  3 Geoghegan, William        66 Connecticut-CT       3:20.00    3:19.24  
     r:+0.86  45.93     1:36.70 (50.77)     2:27.81 (51.11)     3:19.24 (51.43)
  4 Redmon, Scott             66 Maine Masters-NE     3:20.00    3:19.80  
          r:+0.99                                                              
  5 Henderson, Harold         66 Charles River-NE     3:45.00    3:35.81  
     r:+1.03  51.42     1:49.16 (57.74)     2:45.91 (56.75)     3:35.81 (49.90)
 
Event 52  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:35.66   4/29/2016 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:55.88        2012 Harry Schmitke                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terry, Jim                72 ABC Masters-NE       4:10.00    4:07.39  
     r:+1.08  55.22   1:58.87 (1:03.65)   3:04.85 (1:05.98)   4:07.39 (1:02.54)
  2 Gamer, Robert             72 Unattached NJ-NJ     4:15.00    4:19.24  
   r:+1.20  1:00.17   2:07.05 (1:06.88)   3:15.59 (1:08.54)   4:19.24 (1:03.65)
  3 Lovitz, Lee               71 South County Y-NE    4:31.00    4:56.94  
   r:+1.21  1:06.09   2:22.05 (1:15.96)   3:38.02 (1:15.97)   4:56.94 (1:18.92)
 
Event 52  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:45.33   4/29/2016 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 3:13.72        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribush, Nicholas          75 ABC Masters-NE       4:10.00    4:20.87  
     r:+1.12  58.42   2:04.47 (1:06.05)   3:14.06 (1:09.59)   4:20.87 (1:06.81)
  2 Coupe, George             76 Granite State-NE     4:46.00    4:41.44  
     r:+1.14  58.69   2:10.35 (1:11.66)   3:28.43 (1:18.08)   4:41.44 (1:13.01)
 
Event 52  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:09.84   3/12/2016 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:30.07        2010 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Charles           81 Charles River-NE     6:04.00    5:48.82  
   r:+1.25  1:17.71   2:45.58 (1:27.87)   4:16.88 (1:31.30)   5:48.82 (1:31.94)
 
Event 53  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
     NE-LMSC: N 59.41        2013 C Brackett                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa        24 Bearcat Masters-MR   1:03.00    1:02.10  
              30.29     1:02.10 (31.81)                                        
  2 Ovalles, Melody           22 Westchester-MR       1:06.00    1:09.00  
              32.30     1:09.00 (36.70)                                        
  3 Uchida, Haruka            21 Charles River-NE     1:10.79    1:10.64  
              34.14     1:10.64 (36.50)                                        
  4 Harris, Annie             19 Charles River-NE     1:10.00    1:15.43  
              36.13     1:15.43 (39.30)                                        
  5 Ondeck, Olivia            23 Charles River-NE     1:20.00    1:18.30  
              38.00     1:18.30 (40.30)                                        
  6 Comeau, Rebecca           18 Great Bay-NE         1:30.00    1:21.54  
              40.48     1:21.54 (41.06)                                        
 
Event 53  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 59.58        2003 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peak, Candice             28 Unattached NE-NE       58.00    1:00.11  
              29.51     1:00.11 (30.60)                                        
  2 Zaklicki, Honorata        26 Bearcat Masters-MR   1:02.69    1:02.35  
              29.91     1:02.35 (32.44)                                        
  3 Aubin, Alana              26 Charles River-NE     1:05.78    1:07.13  
              32.55     1:07.13 (34.58)                                        
  4 Sullivan, Elizabeth       27 Charles River-NE     1:13.06    1:08.84  
              34.10     1:08.84 (34.74)                                        
  5 Caron, Danielle           25 Worcester Area-NE    1:14.00    1:10.68  
              34.54     1:10.68 (36.14)                                        
  5 Weas, Sarah               29 BU Masters-NE        1:10.00    1:10.68  
              34.03     1:10.68 (36.65)                                        
  7 Sciacca, Krysten          28 Bearcat Masters-MR   1:13.56    1:10.69  
              34.55     1:10.69 (36.14)                                        
  8 Dzaugis, Mary             28 South County Y-NE    1:18.00    1:17.11  
              38.22     1:17.11 (38.89)                                        
  9 Johnson, Elyssa           26 Bearcat Masters-MR   1:22.73    1:23.13  
              40.27     1:23.13 (42.86)                                        
 10 Fairbanks, Christine      25 Worcester Area-NE    1:30.00    1:28.90  
              43.99     1:28.90 (44.91)                                        
 11 White, Jessica            26 Worcester Area-NE    2:00.00    1:55.32  
              53.80   1:55.32 (1:01.52)                                        
 
Event 53  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 59.03        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrail, Crystie          32 Great Bay-NE         1:06.98    1:07.79  
              32.24     1:07.79 (35.55)                                        
  2 Stanilova, Tsveta         31 Maine Masters-NE     1:08.00    1:07.98  
              33.25     1:07.98 (34.73)                                        
  3 Togias, Anna              31 Novaquatics-SP       1:07.36    1:09.05  
              33.62     1:09.05 (35.43)                                        
  4 Angot, Helene             31 Tech Masters-NE      1:09.00    1:09.56  
              33.71     1:09.56 (35.85)                                        
  5 Berstler, Elizabeth       32 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:11.85  
              34.54     1:11.85 (37.31)                                        
  6 Chaizy, Gabrielle         33 Bearcat Masters-MR   1:09.00    1:12.68  
              35.49     1:12.68 (37.19)                                        
  7 Rood, Jenny               32 Tech Masters-NE      1:17.06    1:21.01  
              38.55     1:21.01 (42.46)                                        
  8 Antolik, Carrie           30 Tech Masters-NE      1:26.90    1:30.67  
              44.64     1:30.67 (46.03)                                        
  9 Afanasewicz, Elizabeth    33 Minuteman-NE         1:45.00    1:32.30  
              44.99     1:32.30 (47.31)                                        
 10 Wellman, Meghan           31 Minuteman-NE         1:40.00    1:40.60  
              48.79     1:40.60 (51.81)                                        
 11 Dennison, Laura           32 Charles River-NE     2:14.22    2:19.64  
            1:06.15   2:19.64 (1:13.49)                                        
 12 King, Sarah               33 Adirondack-AD        2:35.00    2:29.18  
            1:08.72   2:29.18 (1:20.46)                                        
 
Event 53  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   54.43  11/15/2015 NORIKO INADA                               
     NE-LMSC: N 1:01.31        2012 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               39 Swim RI-NE           1:07.00    1:08.92  
              32.94     1:08.92 (35.98)                                        
  2 DeRoche, Erika            36 Charles River-NE     1:15.83    1:14.15  
              36.11     1:14.15 (38.04)                                        
  3 Winslow, Stephanie        36 Swim RI-NE           1:17.00    1:17.19  
              37.70     1:17.19 (39.49)                                        
  4 Beumer, Yvonne            36 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:19.77  
              37.94     1:19.77 (41.83)                                        
  5 Vasileva, Mariya          38 Red Tide-MR          1:35.00    1:43.86  
              51.10     1:43.86 (52.76)                                        
 
Event 53  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 59.68        2014 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca            40 Binghamton Univ-NI   1:04.15    1:05.49  
              31.50     1:05.49 (33.99)                                        
  2 Lancaster, Jill           43 Swim RI-NE           1:08.42    1:08.07  
              33.05     1:08.07 (35.02)                                        
  3 Crusco, Kysa              40 Granite State-NE     1:12.24    1:09.99  
              34.36     1:09.99 (35.63)                                        
  4 Bishop, Laura             44 Binghamton Univ-NI   1:20.00    1:15.13  
              37.26     1:15.13 (37.87)                                        
  5 Baudis, Christina         40 Granite State-NE     1:22.90    1:22.34  
              40.90     1:22.34 (41.44)                                        
  6 Byrne, Maureen            42 Greenwood-NE         1:23.65    1:25.16  
              41.74     1:25.16 (43.42)                                        
  7 Palm, Aileene             44 South County Y-NE    1:22.00    1:26.17  
              41.96     1:26.17 (44.21)                                        
  8 Banker, Margaret          43 Y of North Shore-NE  1:50.00    1:35.47  
              47.39     1:35.47 (48.08)                                        
 
Event 53  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 1:05.10        2009 Whitney Zeiger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          48 Swim RI-NE           1:11.01    1:12.31  
              35.18     1:12.31 (37.13)                                        
  2 Goodale, Rainy            47 Marthas Vineyard-NE  1:16.00    1:12.74  
              35.97     1:12.74 (36.77)                                        
  3 Cotsonas, Stephanie       46 Swim RI-NE           1:14.02    1:13.98  
              35.95     1:13.98 (38.03)                                        
  4 Simmons, Lynne            47 Swim RI-NE           1:15.25    1:14.49  
              36.94     1:14.49 (37.55)                                        
  5 Witkus, Marcia            46 NEM Unattached-NE    1:16.32    1:15.78  
              36.72     1:15.78 (39.06)                                        
  6 Garland, Sue              47 Charles River-NE     1:23.37    1:23.90  
              41.05     1:23.90 (42.85)                                        
  7 Horiuchi, Linda           46 Red Tide-MR          2:00.00    1:55.49  
              54.67   1:55.49 (1:00.82)                                        
 
Event 53  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.19   3/18/2016 FALL WILLEBOORDSE                          
     NE-LMSC: N 1:07.89        2004 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bankes, Missie            51 Andover YMCA-NE      1:16.34    1:15.04  
              36.57     1:15.04 (38.47)                                        
  2 Delorey, Laura            54 Greenwood-NE         1:20.50    1:16.46  
              37.24     1:16.46 (39.22)                                        
  3 Pasquale, Mary            50 Worcester Area-NE    1:18.50    1:19.69  
              38.61     1:19.69 (41.08)                                        
  4 Tunstall, Nancy           54 Weymouth Club-NE     1:21.07    1:20.65  
              40.14     1:20.65 (40.51)                                        
  5 Rourke, Lisa              54 Charles River-NE     1:20.23    1:21.31  
              39.46     1:21.31 (41.85)                                        
  6 Barlow, Jennifer          51 ABC Masters-NE       1:29.91    1:31.03  
              45.69     1:31.03 (45.34)                                        
  7 Barker, Joanne            52 Charles River-NE     1:30.00    1:33.47  
              47.08     1:33.47 (46.39)                                        
  8 Kutcher, Mary             50 South County Y-NE    1:30.00    1:37.06  
              47.34     1:37.06 (49.72)                                        
  9 Raymond, Kimberly         50 South County Y-NE    1:39.00    1:46.56  
              52.55     1:46.56 (54.01)                                        
 10 Flynn, Sandra             51 Greenwood-NE         1:38.00    1:47.96  
              52.65     1:47.96 (55.31)                                        
 
Event 53  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.90        2013 Marcia Nelson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaynor, Patty             56 Cape Cod-NE          1:13.20    1:12.78  
              35.38     1:12.78 (37.40)                                        
  2 Holland, Gail             58 Worcester Area-NE    1:18.00    1:17.63  
              38.72     1:17.63 (38.91)                                        
  3 Goodwin, Kim              59 Granite State-NE     1:17.50    1:20.90  
              39.16     1:20.90 (41.74)                                        
  4 Cheney, Jane              55 Greenwood-NE         1:30.00    1:27.18  
              41.81     1:27.18 (45.37)                                        
  5 Halliday, Renee           56 Minuteman-NE         1:30.94    1:29.09  
              43.24     1:29.09 (45.85)                                        
  6 Renwick, Jacque           56 Greenwood-NE         1:30.00    1:33.61  
              46.40     1:33.61 (47.21)                                        
  7 Olesin, Nancy             58 Worcester Area-NE    1:35.49    1:40.08  
              46.94     1:40.08 (53.14)                                        
  8 Goguen, Sharleen          59 Greenwood-NE         1:39.72    1:46.16  
              51.66     1:46.16 (54.50)                                        
 
Event 53  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.36        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             63 Bearcat Masters-MR   1:19.00    1:19.47  
              39.68     1:19.47 (39.79)                                        
  2 O'Donnell, Ellen          63 Maine Masters-NE     1:33.00    1:32.88  
              45.34     1:32.88 (47.54)                                        
  3 Twomey, Maura             60 Charles River-NE     1:34.46    1:39.63  
              49.23     1:39.63 (50.40)                                        
  4 Noyes, Gitika             64 Maine Masters-NE     1:47.00    1:44.79  
              51.50     1:44.79 (53.29)                                        
  5 Gorman, Kathleen          61 South County Y-NE    2:00.00    1:58.98  
              58.99     1:58.98 (59.99)                                        
  6 Blanchard, Patty          60 Greenwood-NE         2:25.00    2:04.44  
            1:00.57   2:04.44 (1:03.87)                                        
 
Event 53  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:10.15   4/11/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
     NE-LMSC: N 1:13.35        2011 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCloskey, Cecilia        67 1776-DV              1:13.00    1:10.74  
              34.36     1:10.74 (36.38)                                        
  2 Craffey, Eileen           65 NEM Unattached-NE    1:27.71    1:34.70  
              45.41     1:34.70 (49.29)                                        
  3 Mann, Margot              67 Red Tide-MR          1:46.00    1:41.81  
              48.90     1:41.81 (52.91)                                        
  4 Case, Louise              69 Greenwood-NE         2:30.00    2:27.60  
            1:12.99   2:27.60 (1:14.61)                                        
  5 Shenouda, Baheya          68 Charles River-NE     4:04.38    4:36.13  
            2:13.73   4:36.13 (2:22.40)                                        
 
Event 54  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 52.34        2014 J Perez-Rogers                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waterhouse, Richard       21 BU Masters-NE          58.21      57.64  
              28.14       57.64 (29.50)                                        
  2 Hobson, Ryan              23 Charles River-NE       59.49      58.44  
              28.57       58.44 (29.87)                                        
  3 Chen, Roy                 22 Charles River-NE     1:03.81    1:01.75  
              30.08     1:01.75 (31.67)                                        
  4 Chen, George              23 Charles River-NE     1:01.95    1:02.18  
              29.95     1:02.18 (32.23)                                        
  5 Hsieh, Adam               24 BU Masters-NE        1:08.43    1:08.24  
              32.27     1:08.24 (35.97)                                        
  6 Escareno, Jesus           23 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:14.05  
              36.70     1:14.05 (37.35)                                        
 -- Schweitzer, Paul-Marc     24 NY Athletic Club-MR    53.00         NS  
 
Event 54  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 47.62        2016 David Russell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pereiro Carril, Oscar     25 Unattached CT-CT       49.20      49.77  
              24.17       49.77 (25.60)                                        
  2 Pretto, Jack              25 Bearcat Masters-MR     53.00      50.55  
              24.27       50.55 (26.28)                                        
  3 Raigla, Kaspar            28 Bearcat Masters-MR     51.50      51.24  
              23.84       51.24 (27.40)                                        
  4 McGrath, Tim              26 Maine Masters-NE       55.33      55.68  
              26.74       55.68 (28.94)                                        
  5 McNally, Adam             25 Worcester Area-NE    1:00.00    1:00.18  
              30.37     1:00.18 (29.81)                                        
  6 Jaroszewicz, Matthew      27 Swim RI-NE           1:04.11    1:05.01  
              31.63     1:05.01 (33.38)                                        
  7 Green, Alford             27 Worcester Area-NE    1:02.91    1:05.19  
              31.24     1:05.19 (33.95)                                        
  8 Stiles, David             26 St. Pete Masters-FL  1:04.50    1:07.93  
     r:+1.94  31.82     1:07.93 (36.11)                                        
 
Event 54  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 46.34  12/21/2013 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 52.21        2008 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, David            30 Charles River-NE       47.65      48.31N 
              22.93       48.31 (25.38)                                        
  2 Fowler, Joshua            32 DDP Swim-VA            53.97      52.77  
     r: