Licensed to Harvard University - Site License
                                            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/18/2012
       2012 New England LMSC SCY Championships, Sanction #: 022-001-SSCY       
                 March 10 and 16-18, 2012 - Harvard University                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:18.49   2/13/2010 JUSTINE MUELLER                           
     NE-LMSC: N 10:53.36        2010 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE 10:53.91   11:08.70   17  
              29.16     1:01.16 (32.00)     1:33.86 (32.70)     2:06.51 (32.65)
        2:39.10 (32.59)     3:12.05 (32.95)     3:45.02 (32.97)     4:18.12 (33.10)
        4:51.22 (33.10)     5:24.61 (33.39)     5:58.25 (33.64)     6:32.01 (33.76)
        7:05.68 (33.67)     7:40.25 (34.57)     8:15.05 (34.80)     8:50.07 (35.02)
        9:24.69 (34.62)     9:59.27 (34.58)    10:34.21 (34.94)    11:08.70 (34.49)
  2 Knorr, Kelly              23 NEM Unattached-NE   19:00.00   17:15.88   15  
              46.03     1:36.24 (50.21)     2:27.33 (51.09)     3:18.13 (50.80)
        4:09.32 (51.19)     5:01.77 (52.45)     5:53.96 (52.19)     6:46.50 (52.54)
        7:37.73 (51.23)     8:30.93 (53.20)     9:23.16 (52.23)    10:15.57 (52.41)
       11:09.12 (53.55)    12:03.82 (54.70)    12:56.29 (52.47)    13:49.16 (52.87)
       14:41.04 (51.88)    15:33.30 (52.26)    16:25.61 (52.31)    17:15.88 (50.27)
 
Event 1  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
     NE-LMSC: N 10:59.49        2003 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        26 BU Masters-NE       10:55.99   10:52.71N  17  
              29.96     1:02.57 (32.61)     1:35.83 (33.26)     2:09.21 (33.38)
        2:42.28 (33.07)     3:15.25 (32.97)     3:48.07 (32.82)     4:20.74 (32.67)
        4:53.28 (32.54)     5:26.12 (32.84)     5:59.16 (33.04)     6:32.08 (32.92)
        7:04.52 (32.44)     7:36.90 (32.38)     8:09.19 (32.29)     8:41.96 (32.77)
        9:14.77 (32.81)     9:48.10 (33.33)    10:20.68 (32.58)    10:52.71 (32.03)
  2 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE        12:20.00   11:36.59   15  
              31.91     1:08.11 (36.20)     1:44.09 (35.98)     2:19.66 (35.57)
        2:55.36 (35.70)     3:30.87 (35.51)     4:05.67 (34.80)     4:40.94 (35.27)
        5:15.92 (34.98)     5:50.87 (34.95)     6:25.91 (35.04)     7:01.21 (35.30)
        7:35.92 (34.71)     8:10.52 (34.60)     8:44.99 (34.47)     9:19.49 (34.50)
        9:54.57 (35.08)    10:29.10 (34.53)    11:03.47 (34.37)    11:36.59 (33.12)
  3 Kane, Katelyn             26 BU Masters-NE       12:37.00   11:41.49   14  
              33.62     1:08.35 (34.73)     1:43.64 (35.29)     2:19.12 (35.48)
        2:54.62 (35.50)     3:29.93 (35.31)     4:05.25 (35.32)     4:40.67 (35.42)
        5:16.09 (35.42)     5:51.56 (35.47)     6:27.10 (35.54)     7:02.49 (35.39)
        7:37.53 (35.04)     8:12.64 (35.11)     8:48.07 (35.43)     9:23.30 (35.23)
        9:58.16 (34.86)    10:33.01 (34.85)    11:07.92 (34.91)    11:41.49 (33.57)
  4 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE    11:53.18   11:48.76   13  
              31.46     1:05.71 (34.25)     1:40.67 (34.96)     2:15.59 (34.92)
        2:50.80 (35.21)     3:26.11 (35.31)     4:01.59 (35.48)     4:37.29 (35.70)
        5:13.13 (35.84)     5:49.26 (36.13)     6:24.33 (35.07)     7:00.04 (35.71)
        7:36.00 (35.96)     8:12.47 (36.47)     8:49.29 (36.82)     9:25.22 (35.93)
       10:01.88 (36.66)    10:38.40 (36.52)    11:14.38 (35.98)    11:48.76 (34.38)
  5 Au, Lauren                27 Cambridge-NE        12:12.17   12:03.64   12  
              32.00     1:06.35 (34.35)     1:41.37 (35.02)     2:16.55 (35.18)
        2:52.22 (35.67)     3:28.37 (36.15)     4:04.60 (36.23)     4:41.17 (36.57)
        5:17.88 (36.71)     5:54.40 (36.52)     6:31.15 (36.75)     7:07.83 (36.68)
        7:44.58 (36.75)     8:21.49 (36.91)     8:58.70 (37.21)     9:35.96 (37.26)
       10:13.15 (37.19)    10:50.41 (37.26)    11:27.60 (37.19)    12:03.64 (36.04)
  6 Beeger, Elise             27 Cambridge-NE        12:05.23   12:04.50   11  
              32.08     1:06.98 (34.90)     1:42.89 (35.91)     2:18.71 (35.82)
        2:54.35 (35.64)     3:30.09 (35.74)     4:06.30 (36.21)     4:42.53 (36.23)
        5:19.15 (36.62)     5:55.79 (36.64)     6:32.77 (36.98)     7:09.69 (36.92)
        7:46.51 (36.82)     8:23.26 (36.75)     9:00.32 (37.06)     9:37.46 (37.14)
       10:14.91 (37.45)    10:51.99 (37.08)    11:28.89 (36.90)    12:04.50 (35.61)
  7 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE 12:17.24   12:09.68   10  
              32.74     1:08.07 (35.33)     1:44.43 (36.36)     2:20.97 (36.54)
        2:57.89 (36.92)     3:34.76 (36.87)     4:11.37 (36.61)     4:48.69 (37.32)
        5:25.65 (36.96)     6:02.64 (36.99)     6:39.37 (36.73)     7:16.48 (37.11)
        7:53.53 (37.05)     8:30.33 (36.80)     9:07.00 (36.67)     9:43.86 (36.86)
       10:20.90 (37.04)    10:57.77 (36.87)    11:34.10 (36.33)    12:09.68 (35.58)
  8 Radville, Kate            29 Cambridge-NE        12:10.47   12:24.78    9  
              33.03     1:08.87 (35.84)     1:45.59 (36.72)     2:22.77 (37.18)
        3:00.28 (37.51)     3:37.64 (37.36)     4:15.22 (37.58)     4:53.16 (37.94)
        5:30.71 (37.55)     6:08.56 (37.85)     6:46.17 (37.61)     7:23.78 (37.61)
        8:01.44 (37.66)     8:39.31 (37.87)     9:17.23 (37.92)     9:54.90 (37.67)
       10:32.50 (37.60)    11:10.65 (38.15)    11:48.18 (37.53)    12:24.78 (36.60)
  9 Rood, Jenny               27 MIT Masters-NE      12:59.00   12:49.61    8  
              33.47     1:10.48 (37.01)     1:48.24 (37.76)     2:26.23 (37.99)
        3:04.51 (38.28)     3:43.14 (38.63)     4:22.50 (39.36)     5:00.90 (38.40)
        5:40.03 (39.13)     6:18.86 (38.83)     6:57.51 (38.65)     7:36.61 (39.10)
        8:16.02 (39.41)     8:55.89 (39.87)     9:35.56 (39.67)    10:15.49 (39.93)
       10:54.30 (38.81)    11:33.48 (39.18)    12:12.58 (39.10)    12:49.61 (37.03)
 10 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE        13:30.00   13:27.51    7  
              34.19     1:11.33 (37.14)     1:50.57 (39.24)     2:30.16 (39.59)
        3:10.34 (40.18)     3:51.34 (41.00)     4:32.44 (41.10)     5:13.92 (41.48)
        5:54.89 (40.97)     6:35.87 (40.98)     7:16.94 (41.07)     7:58.25 (41.31)
        8:40.64 (42.39)     9:22.31 (41.67)    10:03.58 (41.27)    10:46.38 (42.80)
       11:28.28 (41.90)    12:09.20 (40.92)    12:51.41 (42.21)    13:27.51 (36.10)
 11 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE 12:15.00   13:56.04    6  
              34.06     1:12.74 (38.68)     1:52.89 (40.15)     2:34.30 (41.41)
        3:15.53 (41.23)     3:58.14 (42.61)     4:40.91 (42.77)     5:25.33 (44.42)
        6:07.30 (41.97)     6:49.06 (41.76)     7:32.63 (43.57)     8:16.35 (43.72)
        8:56.88 (40.53)     9:39.91 (43.03)    10:22.35 (42.44)    11:05.49 (43.14)
       11:49.31 (43.82)    12:32.57 (43.26)    13:14.88 (42.31)    13:56.04 (41.16)
 12 Lin, Helen                27 Cambridge-NE        14:00.00   13:58.35    5  
              38.53     1:19.66 (41.13)     2:02.36 (42.70)     2:45.53 (43.17)
        3:28.94 (43.41)     4:11.87 (42.93)     4:54.70 (42.83)     5:37.28 (42.58)
        6:19.73 (42.45)     7:01.78 (42.05)     7:43.70 (41.92)     8:26.05 (42.35)
        9:08.14 (42.09)     9:50.20 (42.06)    10:32.67 (42.47)    11:14.88 (42.21)
       11:56.69 (41.81)    12:38.76 (42.07)    13:19.58 (40.82)    13:58.35 (38.77)
 
Event 1  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:03.05    4/3/2011 DAWN HECKMAN                              
     NE-LMSC: N 11:20.09        2006 Andrea Packard                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Carrie             33 Swim RI-NE          12:13.35   12:03.10   17  
              32.28     1:07.93 (35.65)     1:44.10 (36.17)     2:19.96 (35.86)
        2:55.78 (35.82)     3:31.63 (35.85)     4:07.69 (36.06)     4:43.75 (36.06)
        5:20.58 (36.83)     5:57.21 (36.63)     6:34.21 (37.00)     7:10.69 (36.48)
        7:47.71 (37.02)     8:24.84 (37.13)     9:01.45 (36.61)     9:37.90 (36.45)
       10:14.63 (36.73)    10:51.52 (36.89)    11:27.99 (36.47)    12:03.10 (35.11)
  2 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE        12:21.05   12:14.67   15  
              32.62     1:08.16 (35.54)     1:45.07 (36.91)     2:22.50 (37.43)
        2:59.53 (37.03)     3:37.18 (37.65)     4:14.18 (37.00)     4:51.16 (36.98)
        5:28.52 (37.36)     6:05.65 (37.13)     6:42.81 (37.16)     7:19.95 (37.14)
        7:57.08 (37.13)     8:34.18 (37.10)     9:11.47 (37.29)     9:48.62 (37.15)
       10:25.78 (37.16)    11:02.98 (37.20)    11:39.66 (36.68)    12:14.67 (35.01)
  3 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE        14:00.00   12:46.78   14  
              34.82     1:12.55 (37.73)     1:50.84 (38.29)     2:29.30 (38.46)
        3:07.98 (38.68)     3:46.40 (38.42)     4:25.10 (38.70)     5:03.85 (38.75)
        5:42.91 (39.06)     6:22.04 (39.13)     7:01.23 (39.19)     7:40.23 (39.00)
        8:18.99 (38.76)     8:58.18 (39.19)     9:37.17 (38.99)    10:15.58 (38.41)
       10:54.14 (38.56)    11:31.90 (37.76)    12:10.29 (38.39)    12:46.78 (36.49)
  4 Sahms, Andrea             30 Swim RI-NE          14:45.00   13:01.72   13  
              33.78     1:10.99 (37.21)     1:49.87 (38.88)     2:29.30 (39.43)
        3:08.92 (39.62)     3:48.71 (39.79)     4:28.58 (39.87)     5:07.97 (39.39)
        5:47.90 (39.93)     6:27.47 (39.57)     7:07.41 (39.94)     7:47.41 (40.00)
        8:27.08 (39.67)     9:06.42 (39.34)     9:46.59 (40.17)    10:26.17 (39.58)
       11:05.72 (39.55)    11:44.71 (38.99)    12:23.97 (39.26)    13:01.72 (37.75)
  5 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE        14:17.55   13:29.54   12  
              38.77     1:19.75 (40.98)     2:01.85 (42.10)     2:43.11 (41.26)
        3:24.68 (41.57)     4:05.93 (41.25)     4:47.14 (41.21)     5:28.70 (41.56)
        6:09.24 (40.54)     6:50.45 (41.21)     7:31.43 (40.98)     8:11.89 (40.46)
        8:52.77 (40.88)     9:33.17 (40.40)    10:13.89 (40.72)    10:54.06 (40.17)
       11:34.12 (40.06)    12:14.12 (40.00)    12:53.31 (39.19)    13:29.54 (36.23)
  6 Mordue, Karli             32 Greenwood-NE        14:00.00   13:35.40   11  
              37.23     1:16.41 (39.18)     1:56.03 (39.62)     2:35.93 (39.90)
        3:16.98 (41.05)     3:58.47 (41.49)     4:39.46 (40.99)     5:20.66 (41.20)
        6:02.38 (41.72)     6:43.93 (41.55)     7:25.98 (42.05)     8:07.86 (41.88)
        8:50.55 (42.69)     9:32.50 (41.95)    10:14.48 (41.98)    10:56.58 (42.10)
       11:37.19 (40.61)    12:18.13 (40.94)    12:57.91 (39.78)    13:35.40 (37.49)
  7 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE        15:00.00   13:54.06   10  
              37.50     1:17.89 (40.39)     2:00.28 (42.39)     2:43.67 (43.39)
        3:27.33 (43.66)     4:10.65 (43.32)     4:54.28 (43.63)     5:37.57 (43.29)
        6:20.86 (43.29)     7:03.69 (42.83)     7:45.87 (42.18)     8:27.26 (41.39)
        9:08.97 (41.71)     9:50.87 (41.90)    10:32.83 (41.96)    11:14.10 (41.27)
       11:55.55 (41.45)    12:36.10 (40.55)    13:16.38 (40.28)    13:54.06 (37.68)
  8 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE 16:30.00   15:17.55    9  
              40.81     1:24.68 (43.87)     2:08.96 (44.28)     2:54.06 (45.10)
        3:39.85 (45.79)     4:25.74 (45.89)     5:11.45 (45.71)     5:57.52 (46.07)
        6:44.22 (46.70)     7:30.79 (46.57)     8:17.83 (47.04)     9:04.30 (46.47)
        9:50.87 (46.57)    10:37.77 (46.90)    11:24.54 (46.77)    12:12.12 (47.58)
       12:59.03 (46.91)    13:45.64 (46.61)    14:32.17 (46.53)    15:17.55 (45.38)
  9 Khanicheh, Azadeh         34 Cambridge-NE        24:45.00   27:26.81    8  
            1:15.50   2:35.04 (1:19.54)   3:52.87 (1:17.83)   5:12.03 (1:19.16)
      6:35.20 (1:23.17)   8:04.01 (1:28.81)   9:31.16 (1:27.15)  10:57.96 (1:26.80)
     12:23.12 (1:25.16)  13:47.82 (1:24.70)  15:12.84 (1:25.02)  16:35.78 (1:22.94)
     17:59.94 (1:24.16)  19:20.25 (1:20.31)  20:43.15 (1:22.90)  22:06.76 (1:23.61)
     23:27.36 (1:20.60)  24:47.14 (1:19.78)  26:10.09 (1:22.95)  27:26.81 (1:16.72)
 
Event 1  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 10:57.31        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrow, Kendra            37 MinutemanAndover-NE 14:44.86   14:55.84   17  
              37.60     1:18.91 (41.31)     2:01.96 (43.05)     2:46.06 (44.10)
        3:31.13 (45.07)     4:16.44 (45.31)     5:02.41 (45.97)     5:48.57 (46.16)
        6:34.95 (46.38)     7:21.57 (46.62)     8:08.13 (46.56)     8:54.14 (46.01)
        9:40.47 (46.33)    10:26.02 (45.55)    11:11.03 (45.01)    11:56.50 (45.47)
       12:41.38 (44.88)    13:26.60 (45.22)    14:11.95 (45.35)    14:55.84 (43.89)
  2 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE    14:48.00   15:04.04   15  
              39.70     1:23.18 (43.48)   2:53.61 (1:30.43)     3:39.60 (45.99)
        4:25.79 (46.19)                                                            
                                7:30.52 ( )     8:16.80 (46.28)     9:02.80 (46.00)
        9:48.69 (45.89)  12:05.88 (2:17.19)                                        
                               13:36.05 ( )  15:04.04 (1:27.99)                    
  3 Wagner, Gretchen          36 Boston YMCA-NE      15:30.00   15:53.54   14  
              43.77     1:30.12 (46.35)     2:17.88 (47.76)     3:06.29 (48.41)
        3:54.63 (48.34)     4:43.79 (49.16)     5:32.65 (48.86)     6:21.45 (48.80)
        7:09.84 (48.39)     7:58.02 (48.18)     8:46.38 (48.36)     9:34.53 (48.15)
       10:22.48 (47.95)    11:11.03 (48.55)    12:00.36 (49.33)    12:47.72 (47.36)
       13:35.22 (47.50)    14:22.09 (46.87)    15:08.78 (46.69)    15:53.54 (44.76)
  4 Wheeler, Alexiss          37 Greenwood-NE        19:20.00   17:25.59   13  
              48.75     1:40.47 (51.72)     2:31.12 (50.65)     3:23.07 (51.95)
        4:15.34 (52.27)     5:08.00 (52.66)     6:00.48 (52.48)     6:54.21 (53.73)
        7:48.25 (54.04)     8:40.83 (52.58)     9:34.31 (53.48)    10:27.78 (53.47)
       11:21.50 (53.72)    12:14.61 (53.11)    13:08.30 (53.69)    14:01.15 (52.85)
       14:55.29 (54.14)    15:46.61 (51.32)    16:37.78 (51.17)    17:25.59 (47.81)
  5 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE 20:00.00   17:32.65   12  
              44.74     1:34.02 (49.28)     2:27.64 (53.62)     3:19.67 (52.03)
        4:12.27 (52.60)     5:05.57 (53.30)     6:00.39 (54.82)     6:54.19 (53.80)
        7:48.69 (54.50)     8:42.58 (53.89)     9:36.72 (54.14)    10:30.15 (53.43)
       11:24.67 (54.52)    12:19.32 (54.65)    13:13.02 (53.70)    14:06.77 (53.75)
       14:59.70 (52.93)    15:51.21 (51.51)    16:42.54 (51.33)    17:32.65 (50.11)
  6 Banker, Margaret          38 Y of North Shore-NE 23:20.00   19:10.05   11  
              54.48     1:49.80 (55.32)     2:46.56 (56.76)     3:43.14 (56.58)
        4:41.04 (57.90)     5:38.97 (57.93)     6:37.29 (58.32)     7:35.53 (58.24)
        8:34.03 (58.50)     9:31.76 (57.73)    10:29.51 (57.75)    11:27.53 (58.02)
       12:25.85 (58.32)    13:24.96 (59.11)    14:24.23 (59.27)    15:23.69 (59.46)
       16:21.40 (57.71)    17:19.23 (57.83)    18:15.41 (56.18)    19:10.05 (54.64)
 
Event 1  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:33.34        1999 Barbara Crowder                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE 12:06.90   12:05.36   17  
              33.04     1:08.71 (35.67)     1:45.04 (36.33)     2:21.45 (36.41)
        2:58.08 (36.63)     3:34.70 (36.62)     4:11.28 (36.58)     4:47.98 (36.70)
        5:24.72 (36.74)     6:01.86 (37.14)     6:38.45 (36.59)     7:14.89 (36.44)
        7:43.01 (28.12)     8:28.11 (45.10)     9:04.85 (36.74)     9:41.65 (36.80)
       10:17.94 (36.29)    10:54.21 (36.27)    11:30.28 (36.07)    12:05.36 (35.08)
  2 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE  13:00.00   12:50.38   15  
              33.64     1:11.38 (37.74)     1:50.72 (39.34)     2:29.70 (38.98)
        3:08.72 (39.02)     3:47.70 (38.98)     4:26.54 (38.84)     5:05.69 (39.15)
        5:44.60 (38.91)     6:23.84 (39.24)     7:03.14 (39.30)     7:42.30 (39.16)
        8:21.37 (39.07)     9:00.52 (39.15)     9:39.62 (39.10)    10:18.46 (38.84)
       10:57.02 (38.56)    11:35.77 (38.75)    12:13.83 (38.06)    12:50.38 (36.55)
  3 Hester, Ursula            41 Cambridge-NE        13:15.00   13:28.87   14  
              34.76     1:13.25 (38.49)     1:53.29 (40.04)     2:33.17 (39.88)
        3:13.27 (40.10)     3:53.62 (40.35)     4:34.37 (40.75)     5:15.39 (41.02)
        5:56.66 (41.27)     6:37.74 (41.08)     7:19.56 (41.82)     8:01.33 (41.77)
        8:43.28 (41.95)     9:24.94 (41.66)    10:06.10 (41.16)    10:47.77 (41.67)
       11:28.89 (41.12)    12:10.46 (41.57)    12:51.33 (40.87)    13:28.87 (37.54)
  4 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE        16:09.65   14:49.28   13  
              40.46     1:24.24 (43.78)     2:08.38 (44.14)     2:52.41 (44.03)
        3:36.90 (44.49)     4:21.79 (44.89)     5:06.55 (44.76)     5:51.32 (44.77)
        6:36.55 (45.23)     7:22.00 (45.45)     8:07.27 (45.27)     8:52.21 (44.94)
        9:37.25 (45.04)    10:22.42 (45.17)    11:07.46 (45.04)    11:52.43 (44.97)
       12:36.87 (44.44)    13:21.82 (44.95)    14:05.77 (43.95)    14:49.28 (43.51)
  5 Veenstra, Denise          42 MinutemanAndover-NE 15:30.99   15:03.95   12  
              37.93     1:20.34 (42.41)     2:04.46 (44.12)     2:49.53 (45.07)
        3:34.78 (45.25)     4:20.48 (45.70)     5:06.15 (45.67)     5:52.25 (46.10)
        6:38.68 (46.43)     7:25.33 (46.65)     8:11.66 (46.33)     8:57.84 (46.18)
        9:43.91 (46.07)    10:30.18 (46.27)    11:16.90 (46.72)    12:02.68 (45.78)
       12:48.68 (46.00)    13:34.68 (46.00)    14:20.72 (46.04)    15:03.95 (43.23)
 
Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:29.76        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beane, Linda              46 University Club-NE  12:00.00   12:20.85   17  
              32.17     1:07.09 (34.92)     1:43.33 (36.24)     2:20.32 (36.99)
        2:57.89 (37.57)     3:35.66 (37.77)     4:13.16 (37.50)     4:50.79 (37.63)
        5:28.57 (37.78)     6:06.78 (38.21)     6:44.13 (37.35)     7:21.75 (37.62)
        7:58.97 (37.22)     8:36.75 (37.78)     9:14.24 (37.49)     9:51.72 (37.48)
       10:29.32 (37.60)    11:06.82 (37.50)    11:44.58 (37.76)    12:20.85 (36.27)
  2 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE 13:25.00   12:35.83   15  
              33.58     1:10.69 (37.11)     1:48.99 (38.30)     2:28.49 (39.50)
        3:07.24 (38.75)     3:45.23 (37.99)     4:23.74 (38.51)     5:01.89 (38.15)
        5:40.38 (38.49)     6:18.63 (38.25)     6:56.45 (37.82)     7:34.56 (38.11)
        8:13.30 (38.74)     8:51.73 (38.43)     9:29.61 (37.88)    10:07.33 (37.72)
       10:45.39 (38.06)    11:23.11 (37.72)    12:00.34 (37.23)    12:35.83 (35.49)
  3 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE        12:47.00   13:07.83   14  
              34.48     1:13.78 (39.30)     1:53.63 (39.85)     2:33.49 (39.86)
        3:13.01 (39.52)     3:51.86 (38.85)     4:31.63 (39.77)     5:11.34 (39.71)
        5:50.75 (39.41)     6:29.99 (39.24)     7:10.12 (40.13)     7:50.15 (40.03)
        8:30.76 (40.61)     9:10.62 (39.86)     9:50.30 (39.68)    10:30.44 (40.14)
       10:54.48 (24.04)    11:50.92 (56.44)    12:30.46 (39.54)    13:07.83 (37.37)
  4 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE 13:51.62   13:29.87   13  
              35.56     1:15.14 (39.58)     1:56.00 (40.86)     2:36.81 (40.81)
        3:17.25 (40.44)     3:57.36 (40.11)     4:37.95 (40.59)     5:19.82 (41.87)
        6:01.32 (41.50)     6:42.22 (40.90)     7:23.68 (41.46)     8:04.89 (41.21)
        8:45.89 (41.00)     9:27.36 (41.47)    10:08.99 (41.63)    10:50.42 (41.43)
       11:30.55 (40.13)    12:11.86 (41.31)    12:51.43 (39.57)    13:29.87 (38.44)
  5 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE        14:59.00   13:46.87   12  
              35.13     1:13.87 (38.74)     1:54.02 (40.15)     2:34.85 (40.83)
        3:15.86 (41.01)     3:56.95 (41.09)     4:38.47 (41.52)     5:20.13 (41.66)
        6:01.86 (41.73)     6:43.86 (42.00)     7:26.23 (42.37)     8:08.23 (42.00)
        8:50.82 (42.59)     9:33.20 (42.38)    10:15.51 (42.31)    10:58.67 (43.16)
                               12:25.04 ( )    13:06.70 (41.66)    13:46.87 (40.17)
  6 Ellis, Laurie             48 Cambridge-NE        14:05.00   13:50.39   11  
              36.19     1:16.25 (40.06)     1:57.66 (41.41)     2:39.71 (42.05)
        3:21.97 (42.26)     4:04.33 (42.36)     4:46.85 (42.52)     5:29.10 (42.25)
        6:11.70 (42.60)     6:53.99 (42.29)     7:36.01 (42.02)     8:17.83 (41.82)
        8:59.48 (41.65)     9:41.28 (41.80)    10:23.65 (42.37)    11:05.18 (41.53)
       11:46.90 (41.72)    12:29.13 (42.23)    13:10.34 (41.21)    13:50.39 (40.05)
  7 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE   14:24.00   13:54.57   10  
              35.19     1:15.07 (39.88)     1:56.21 (41.14)     2:37.98 (41.77)
        3:20.11 (42.13)     4:02.72 (42.61)     4:45.30 (42.58)     5:28.21 (42.91)
        6:10.83 (42.62)     6:53.35 (42.52)     7:36.07 (42.72)     8:18.63 (42.56)
        9:01.40 (42.77)     9:43.86 (42.46)    10:26.39 (42.53)    11:08.74 (42.35)
       11:50.82 (42.08)    12:33.00 (42.18)    13:14.46 (41.46)    13:54.57 (40.11)
  8 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE        14:30.00   14:10.06    9  
              36.26     1:17.46 (41.20)     2:00.20 (42.74)     2:43.23 (43.03)
        3:26.27 (43.04)     4:09.82 (43.55)     4:53.18 (43.36)     5:36.68 (43.50)
        6:20.12 (43.44)     7:03.38 (43.26)     7:46.35 (42.97)     8:29.19 (42.84)
        9:12.57 (43.38)     9:55.47 (42.90)    10:38.72 (43.25)    11:21.78 (43.06)
       12:04.94 (43.16)    12:47.73 (42.79)    13:30.12 (42.39)    14:10.06 (39.94)
  9 Chalfin, Sonia            45 Cambridge-NE        14:00.00   14:17.71    8  
              39.43     1:21.20 (41.77)     2:04.36 (43.16)     2:48.06 (43.70)
        3:31.98 (43.92)     4:15.36 (43.38)     4:58.82 (43.46)     5:42.39 (43.57)
        6:25.27 (42.88)     7:08.17 (42.90)     7:51.26 (43.09)     8:34.38 (43.12)
        9:17.85 (43.47)    10:01.34 (43.49)    10:44.81 (43.47)    11:28.14 (43.33)
       12:11.73 (43.59)    12:55.14 (43.41)    13:37.27 (42.13)    14:17.71 (40.44)
 10 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE   15:02.01   14:33.55    7  
              37.79     1:18.84 (41.05)     2:01.54 (42.70)     2:45.61 (44.07)
        3:29.72 (44.11)     4:14.12 (44.40)     4:58.25 (44.13)     5:42.32 (44.07)
        6:27.50 (45.18)     7:12.57 (45.07)     7:57.26 (44.69)     8:42.48 (45.22)
        9:27.18 (44.70)    10:11.64 (44.46)    10:56.34 (44.70)    11:40.91 (44.57)
       12:25.57 (44.66)    13:09.82 (44.25)    13:53.53 (43.71)    14:33.55 (40.02)
 11 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE  16:30.00   15:14.33    6  
              43.41     1:29.61 (46.20)     2:16.43 (46.82)     3:02.08 (45.65)
        3:50.01 (47.93)     4:37.21 (47.20)     5:22.50 (45.29)     6:08.90 (46.40)
        6:55.71 (46.81)     7:42.71 (47.00)     8:27.39 (44.68)     9:13.93 (46.54)
        9:58.42 (44.49)    10:45.50 (47.08)    11:30.93 (45.43)    12:16.28 (45.35)
       13:00.26 (43.98)    13:46.34 (46.08)    14:31.25 (44.91)    15:14.33 (43.08)
 12 Autissier, Anne-Cecile    47 Cambridge-NE        16:13.76   15:43.03    5  
              44.18     1:31.35 (47.17)     2:19.74 (48.39)     3:07.95 (48.21)
                                4:43.92 ( )     5:32.11 (48.19)     6:19.88 (47.77)
        7:07.70 (47.82)     7:55.52 (47.82)     8:43.23 (47.71)     9:30.21 (46.98)
       10:16.81 (46.60)    11:03.36 (46.55)    11:50.31 (46.95)    12:38.34 (48.03)
       13:26.15 (47.81)    14:12.70 (46.55)    15:00.06 (47.36)    15:43.03 (42.97)
 13 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE        17:48.00   16:06.07    4  
              41.39     1:29.11 (47.72)     2:17.82 (48.71)     3:07.88 (50.06)
        3:55.32 (47.44)     4:44.71 (49.39)     5:33.27 (48.56)     6:23.31 (50.04)
        7:11.78 (48.47)     8:01.19 (49.41)     8:49.18 (47.99)     9:38.70 (49.52)
       10:27.58 (48.88)    11:16.32 (48.74)    12:05.51 (49.19)    12:53.83 (48.32)
       13:44.21 (50.38)    14:32.51 (48.30)    15:21.15 (48.64)    16:06.07 (44.92)
 
Event 1  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
     NE-LMSC: N 11:34.29        2003 Jacki Hirsty                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Karin             51 Granite State-NE    12:51.46   13:02.36   17  
              34.38     1:12.10 (37.72)     1:50.61 (38.51)     2:29.81 (39.20)
        3:08.73 (38.92)     3:47.93 (39.20)     4:27.36 (39.43)     5:06.80 (39.44)
        5:46.32 (39.52)     6:25.73 (39.41)     7:05.07 (39.34)     7:44.28 (39.21)
        8:23.21 (38.93)     9:02.24 (39.03)     9:41.22 (38.98)    10:21.01 (39.79)
       11:01.43 (40.42)    11:41.86 (40.43)    12:23.08 (41.22)    13:02.36 (39.28)
  2 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE    13:05.00   13:05.96   15  
              34.81     1:12.58 (37.77)     1:52.03 (39.45)     2:31.49 (39.46)
        3:11.30 (39.81)     3:50.42 (39.12)     4:29.73 (39.31)     5:09.38 (39.65)
        5:49.88 (40.50)     6:30.04 (40.16)     7:10.18 (40.14)     7:50.19 (40.01)
        8:30.09 (39.90)     9:09.68 (39.59)     9:49.33 (39.65)    10:28.76 (39.43)
       11:08.37 (39.61)    11:47.98 (39.61)    12:27.44 (39.46)    13:05.96 (38.52)
  3 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE        13:10.58   13:14.96   14  
              33.08     1:10.17 (37.09)     1:48.85 (38.68)     2:28.57 (39.72)
        3:07.80 (39.23)     3:47.37 (39.57)     4:27.50 (40.13)     5:07.80 (40.30)
        5:48.37 (40.57)     6:29.55 (41.18)     7:10.30 (40.75)     7:51.35 (41.05)
        8:32.45 (41.10)     9:13.28 (40.83)     9:54.28 (41.00)    10:34.99 (40.71)
       11:15.35 (40.36)    11:56.08 (40.73)    12:36.31 (40.23)    13:14.96 (38.65)
  4 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE 13:50.00   13:28.22   13  
              37.72     1:18.12 (40.40)     2:00.03 (41.91)     2:41.82 (41.79)
        3:23.38 (41.56)     4:04.94 (41.56)     4:45.65 (40.71)     5:26.51 (40.86)
        6:07.12 (40.61)     6:47.91 (40.79)     7:28.97 (41.06)     8:09.75 (40.78)
        8:50.05 (40.30)     9:30.44 (40.39)    10:10.73 (40.29)    10:51.67 (40.94)
       11:32.05 (40.38)    12:12.25 (40.20)    12:51.85 (39.60)    13:28.22 (36.37)
  5 Eggimann, Beth            50 North Suburban Y-NE 13:50.00   13:40.92   12  
              36.81     1:17.14 (40.33)     1:58.52 (41.38)     2:39.86 (41.34)
        3:21.24 (41.38)     4:02.68 (41.44)     4:44.07 (41.39)     5:25.78 (41.71)
        6:07.61 (41.83)     6:49.09 (41.48)     7:30.45 (41.36)     8:12.17 (41.72)
        8:53.67 (41.50)     9:35.21 (41.54)    10:16.41 (41.20)    10:57.46 (41.05)
       11:38.56 (41.10)    12:19.60 (41.04)    13:00.82 (41.22)    13:40.92 (40.10)
  6 Uecker, Anne              51 Maine Masters-NE    12:56.51   13:43.41   11  
              35.10     1:13.86 (38.76)     1:53.58 (39.72)     2:33.22 (39.64)
        3:13.46 (40.24)     3:54.07 (40.61)     4:35.04 (40.97)     5:16.39 (41.35)
        5:57.56 (41.17)     6:39.53 (41.97)     7:21.56 (42.03)     8:04.19 (42.63)
        8:45.90 (41.71)     9:28.89 (42.99)    10:11.65 (42.76)    10:53.76 (42.11)
       11:37.13 (43.37)    12:19.98 (42.85)    13:02.42 (42.44)    13:43.41 (40.99)
  7 Waters, Amy               50 Great Bay-NE        14:30.43   13:59.57   10  
              35.36     1:14.25 (38.89)     1:54.45 (40.20)     2:35.87 (41.42)
        3:17.66 (41.79)     3:59.64 (41.98)     4:41.83 (42.19)     5:24.34 (42.51)
        6:06.53 (42.19)     6:49.44 (42.91)     7:31.77 (42.33)     8:14.37 (42.60)
        8:57.15 (42.78)     9:40.61 (43.46)    10:24.12 (43.51)    11:07.44 (43.32)
       11:51.10 (43.66)    12:34.68 (43.58)    13:18.04 (43.36)    13:59.57 (41.53)
  8 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE        15:50.00   14:58.83    9  
              41.67     1:26.19 (44.52)     2:11.10 (44.91)     2:55.86 (44.76)
        3:41.26 (45.40)     4:26.69 (45.43)     5:12.38 (45.69)     5:58.11 (45.73)
        6:43.79 (45.68)     7:28.60 (44.81)     8:13.80 (45.20)     8:59.15 (45.35)
        9:44.65 (45.50)    10:30.09 (45.44)    11:15.29 (45.20)    12:00.51 (45.22)
       12:45.40 (44.89)    13:30.68 (45.28)    14:15.53 (44.85)    14:58.83 (43.30)
  9 Kripke, Elizabeth         50 MinutemanAndover-NE 14:00.00   15:44.11    8  
              39.62     1:24.30 (44.68)     2:10.87 (46.57)     2:58.20 (47.33)
        3:46.28 (48.08)     4:34.50 (48.22)     5:22.28 (47.78)     6:10.51 (48.23)
        6:58.82 (48.31)     7:47.06 (48.24)     8:36.07 (49.01)     9:24.01 (47.94)
       10:12.47 (48.46)    11:00.67 (48.20)    11:48.70 (48.03)    12:36.98 (48.28)
       13:24.76 (47.78)    14:13.31 (48.55)    14:59.87 (46.56)    15:44.11 (44.24)
 10 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE   15:58.61   15:49.31    7  
              41.47     1:26.66 (45.19)     2:13.16 (46.50)     3:00.51 (47.35)
        3:48.04 (47.53)     4:36.27 (48.23)     5:24.50 (48.23)     6:12.93 (48.43)
        7:01.41 (48.48)     7:49.38 (47.97)     8:37.96 (48.58)     9:25.50 (47.54)
       10:14.14 (48.64)    11:01.98 (47.84)    11:51.13 (49.15)    12:39.24 (48.11)
       13:27.09 (47.85)    14:15.22 (48.13)    15:02.77 (47.55)    15:49.31 (46.54)
 11 Walsh, Ann                52 NEM Unattached-NE   20:00.00   19:52.28    6  
              53.92     1:52.89 (58.97)   2:53.85 (1:00.96)   3:55.31 (1:01.46)
      4:55.52 (1:00.21)     5:54.56 (59.04)   6:56.23 (1:01.67)     7:55.82 (59.59)
        8:55.60 (59.78)   9:58.63 (1:03.03)  11:00.83 (1:02.20)  12:02.33 (1:01.50)
       13:01.92 (59.59)    14:01.74 (59.82)    15:00.69 (58.95)    16:00.10 (59.41)
     17:00.37 (1:00.27)  18:00.58 (1:00.21)    18:58.32 (57.74)    19:52.28 (53.96)
 12 Laramie, Catherine        54 Greenwood-NE        27:00.00   25:32.05    5  
            1:11.14   2:25.31 (1:14.17)   3:42.21 (1:16.90)   4:57.98 (1:15.77)
      6:14.69 (1:16.71)   7:32.13 (1:17.44)   8:49.24 (1:17.11)  10:08.05 (1:18.81)
     11:26.10 (1:18.05)  12:43.01 (1:16.91)  14:00.62 (1:17.61)  15:17.98 (1:17.36)
     16:34.64 (1:16.66)  17:51.73 (1:17.09)  19:08.07 (1:16.34)  20:25.33 (1:17.26)
     21:42.93 (1:17.60)  23:00.15 (1:17.22)  24:16.75 (1:16.60)  25:32.05 (1:15.30)
 
Event 1  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 13:18.74        2004 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE    13:00.00   12:33.06N  17  
              31.99     1:07.75 (35.76)     1:45.28 (37.53)     2:22.86 (37.58)
        3:00.36 (37.50)     3:38.29 (37.93)     4:16.24 (37.95)     4:54.31 (38.07)
        5:32.56 (38.25)     6:10.43 (37.87)     6:48.78 (38.35)     7:27.13 (38.35)
        8:05.50 (38.37)     8:44.21 (38.71)     9:23.20 (38.99)    10:01.90 (38.70)
       10:39.89 (37.99)    11:18.27 (38.38)    11:56.79 (38.52)    12:33.06 (36.27)
  2 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE   13:50.00   13:36.08   15  
              34.32     1:12.82 (38.50)     1:52.95 (40.13)     2:34.34 (41.39)
        3:15.91 (41.57)     3:57.73 (41.82)     4:39.74 (42.01)     5:22.12 (42.38)
        6:03.91 (41.79)     6:45.49 (41.58)     7:26.94 (41.45)     8:09.13 (42.19)
        8:51.28 (42.15)     9:33.13 (41.85)    10:14.68 (41.55)    10:55.93 (41.25)
       11:37.10 (41.17)    12:17.70 (40.60)    12:58.30 (40.60)    13:36.08 (37.78)
  3 Luker, Jennifer           55 Y of North Shore-NE 14:20.00   13:57.30   14  
              40.52     1:21.64 (41.12)     2:03.75 (42.11)     2:45.46 (41.71)
        3:27.59 (42.13)     4:09.03 (41.44)     4:51.17 (42.14)     5:32.80 (41.63)
        6:14.80 (42.00)     6:56.42 (41.62)     7:38.91 (42.49)     8:21.84 (42.93)
        9:03.77 (41.93)     9:45.67 (41.90)    10:27.78 (42.11)    11:09.66 (41.88)
       11:51.58 (41.92)    12:34.03 (42.45)    13:15.94 (41.91)    13:57.30 (41.36)
  4 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE  16:00.00   15:27.01   13  
              41.28     1:25.29 (44.01)     2:10.70 (45.41)     2:56.88 (46.18)
        3:43.46 (46.58)     4:30.44 (46.98)                                        
           13:07.43 ( )    13:54.21 (46.78)    14:40.67 (46.46)    15:27.01 (46.34)
  5 Croft, Sandra             55 Swim RI-NE          15:30.00   15:43.19   12  
              42.71     1:28.24 (45.53)     2:15.09 (46.85)     3:02.36 (47.27)
        3:50.16 (47.80)     4:37.72 (47.56)     5:25.85 (48.13)     6:13.34 (47.49)
        7:01.37 (48.03)     7:49.34 (47.97)     8:36.77 (47.43)     9:24.91 (48.14)
       10:13.02 (48.11)    11:00.55 (47.53)    11:48.53 (47.98)    12:36.60 (48.07)
       13:24.24 (47.64)    14:11.98 (47.74)    14:59.36 (47.38)    15:43.19 (43.83)
  6 Fox, Liz                  57 Marthas Vineyard-NE 16:00.00   16:01.54   11  
              42.12     1:28.24 (46.12)     2:15.42 (47.18)     3:03.75 (48.33)
        3:51.67 (47.92)     4:40.19 (48.52)     5:28.62 (48.43)     6:17.33 (48.71)
        7:05.97 (48.64)     7:54.88 (48.91)     8:44.30 (49.42)     9:32.78 (48.48)
       10:22.23 (49.45)    11:12.06 (49.83)    12:00.66 (48.60)    12:49.63 (48.97)
       13:38.68 (49.05)    14:27.55 (48.87)    15:15.24 (47.69)    16:01.54 (46.30)
  7 Mulderig, Sheilagh        59 University Club-NE  20:00.00   17:18.32   10  
              42.82     1:34.50 (51.68)     2:28.37 (53.87)     3:21.88 (53.51)
        4:15.23 (53.35)     5:08.93 (53.70)     6:01.60 (52.67)     6:54.95 (53.35)
        7:48.37 (53.42)     8:40.77 (52.40)     9:33.72 (52.95)    10:26.77 (53.05)
       11:19.12 (52.35)    12:11.52 (52.40)    13:04.36 (52.84)    13:56.15 (51.79)
       14:47.48 (51.33)    15:39.49 (52.01)    16:30.78 (51.29)    17:18.32 (47.54)
  8 Blanchard, Patty          55 Greenwood-NE        22:01.40   20:48.52    9  
              54.61     1:53.09 (58.48)   2:53.48 (1:00.39)   3:53.56 (1:00.08)
      4:54.79 (1:01.23)   5:56.33 (1:01.54)   6:58.24 (1:01.91)   7:59.88 (1:01.64)
      9:01.12 (1:01.24)  10:02.24 (1:01.12)  11:03.34 (1:01.10)  12:04.58 (1:01.24)
     13:06.32 (1:01.74)  14:07.64 (1:01.32)  15:09.76 (1:02.12)  16:15.21 (1:05.45)
     17:24.90 (1:09.69)  18:35.98 (1:11.08)  19:45.10 (1:09.12)  20:48.52 (1:03.42)
 
Event 1  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
     NE-LMSC: N 13:26.31        2006 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE        16:40.54   16:58.62   17  
              44.61     1:33.89 (49.28)     2:24.90 (51.01)     3:16.90 (52.00)
        4:08.43 (51.53)     5:00.21 (51.78)     5:52.07 (51.86)     6:44.06 (51.99)
        7:35.30 (51.24)     8:26.79 (51.49)     9:18.21 (51.42)    10:10.40 (52.19)
       11:02.15 (51.75)    11:53.55 (51.40)    12:46.45 (52.90)    13:38.23 (51.78)
       14:29.38 (51.15)    15:20.19 (50.81)    16:11.35 (51.16)    16:58.62 (47.27)
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE 16:55.00   17:40.57   15  
              44.46     1:34.17 (49.71)     2:25.31 (51.14)     3:19.25 (53.94)
        4:13.43 (54.18)     5:07.88 (54.45)     6:01.37 (53.49)     6:55.11 (53.74)
        7:49.09 (53.98)     8:43.54 (54.45)     9:36.37 (52.83)    10:30.59 (54.22)
       11:25.62 (55.03)    12:19.82 (54.20)    13:13.43 (53.61)    14:07.36 (53.93)
       15:01.69 (54.33)    15:56.27 (54.58)    16:50.12 (53.85)    17:40.57 (50.45)
  3 Chassler, Deborah         60 BU Masters-NE       17:55.00   18:05.48   14  
              48.84     1:40.28 (51.44)     2:34.53 (54.25)     3:28.90 (54.37)
        4:23.93 (55.03)     5:18.71 (54.78)     6:13.35 (54.64)     7:07.82 (54.47)
        8:01.88 (54.06)     8:57.45 (55.57)     9:52.62 (55.17)    10:47.34 (54.72)
       11:42.56 (55.22)    12:36.88 (54.32)    13:32.27 (55.39)    14:27.76 (55.49)
       15:22.50 (54.74)    16:17.30 (54.80)    17:12.16 (54.86)    18:05.48 (53.32)
  4 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE    18:31.00   18:42.72   13  
              48.26     1:42.07 (53.81)     2:38.36 (56.29)     3:34.74 (56.38)
        4:33.21 (58.47)     5:30.07 (56.86)     6:29.44 (59.37)     7:26.99 (57.55)
        8:23.41 (56.42)     9:20.64 (57.23)    10:16.81 (56.17)    11:14.20 (57.39)
       12:11.81 (57.61)    13:07.88 (56.07)    14:04.69 (56.81)    15:00.51 (55.82)
       15:56.37 (55.86)    16:53.13 (56.76)    17:48.96 (55.83)    18:42.72 (53.76)
  5 Foster, Beth              60 Greenwood-NE        20:00.00   18:45.95   12  
              52.70     1:48.09 (55.39)     2:44.13 (56.04)     3:40.32 (56.19)
        4:36.79 (56.47)     5:34.82 (58.03)     6:30.26 (55.44)     7:27.06 (56.80)
        8:25.04 (57.98)     9:21.76 (56.72)    10:17.73 (55.97)    11:15.41 (57.68)
       12:12.36 (56.95)    13:09.52 (57.16)    14:05.32 (55.80)    15:01.56 (56.24)
       15:59.31 (57.75)    16:55.74 (56.43)    17:51.35 (55.61)    18:45.95 (54.60)
  6 Case, Louise              64 Greenwood-NE        22:41.60   21:56.47   11  
              56.82   1:59.39 (1:02.57)   3:04.49 (1:05.10)   4:08.27 (1:03.78)
      5:12.64 (1:04.37)   6:19.40 (1:06.76)   7:25.17 (1:05.77)   8:31.65 (1:06.48)
      9:37.76 (1:06.11)  10:45.01 (1:07.25)  11:52.01 (1:07.00)  12:59.35 (1:07.34)
     14:06.13 (1:06.78)  15:14.02 (1:07.89)  16:21.83 (1:07.81)  17:29.78 (1:07.95)
     18:37.53 (1:07.75)  19:44.71 (1:07.18)  20:52.36 (1:07.65)  21:56.47 (1:04.11)
 
Event 1  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
     NE-LMSC: N 14:04.18        1993 Clara Walker                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasche, Rosemary          66 BC Masters-NE       21:30.00   20:57.98   17  
              54.82   1:57.98 (1:03.16)   3:02.55 (1:04.57)   4:06.72 (1:04.17)
      5:10.47 (1:03.75)   6:13.55 (1:03.08)   7:17.82 (1:04.27)   8:21.49 (1:03.67)
      9:25.13 (1:03.64)  10:28.18 (1:03.05)  11:31.06 (1:02.88)  12:36.89 (1:05.83)
     13:40.09 (1:03.20)  14:43.08 (1:02.99)  15:46.17 (1:03.09)  16:49.12 (1:02.95)
     17:51.89 (1:02.77)  18:54.49 (1:02.60)  19:59.42 (1:04.93)    20:57.98 (58.56)
 
Event 2  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:01.26   2/13/2010 JP ARNOLD                                 
     NE-LMSC: N 10:35.38        2006 Michael Emmons                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE        14:00.00   13:03.91   17  
              34.05     1:11.50 (37.45)     1:50.69 (39.19)     2:29.68 (38.99)
        3:09.00 (39.32)     3:48.95 (39.95)     4:29.07 (40.12)     5:09.40 (40.33)
        5:49.95 (40.55)     6:30.68 (40.73)     7:11.61 (40.93)     7:52.92 (41.31)
        8:33.43 (40.51)     9:13.19 (39.76)     9:52.36 (39.17)    10:31.44 (39.08)
       11:10.68 (39.24)    11:50.04 (39.36)    12:29.66 (39.62)    13:03.91 (34.25)
  2 Brugler, Eric             23 MIT Masters-NE      18:00.00   14:35.87   15  
              36.95     1:17.06 (40.11)     1:59.86 (42.80)     2:43.92 (44.06)
        3:29.52 (45.60)                             4:59.74 ( )     5:45.44 (45.70)
                                7:13.75 ( )     7:59.11 (45.36)     8:43.34 (44.23)
        9:26.33 (42.99)    10:10.53 (44.20)    10:55.21 (44.68)    11:39.18 (43.97)
                               13:09.33 ( )    13:54.24 (44.91)    14:35.87 (41.63)
 
Event 2  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:55.54        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       9:59.40    9:59.56   17  
              27.94       57.18 (29.24)     1:26.43 (29.25)     1:55.87 (29.44)
        2:25.10 (29.23)     2:54.37 (29.27)     3:24.04 (29.67)     3:53.77 (29.73)
        4:23.56 (29.79)     4:53.30 (29.74)     5:23.08 (29.78)     5:53.20 (30.12)
        6:23.71 (30.51)     6:54.36 (30.65)     7:25.30 (30.94)     7:56.41 (31.11)
        8:27.65 (31.24)     8:59.03 (31.38)     9:29.95 (30.92)     9:59.56 (29.61)
  2 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE    12:29.41   12:02.16   15  
              31.75     1:07.02 (35.27)     1:43.37 (36.35)     2:20.16 (36.79)
        2:56.70 (36.54)     3:33.39 (36.69)     4:10.39 (37.00)     4:47.55 (37.16)
        5:24.67 (37.12)     6:01.87 (37.20)     6:38.55 (36.68)     7:15.47 (36.92)
        7:51.41 (35.94)     8:27.36 (35.95)     9:03.01 (35.65)     9:38.11 (35.10)
       10:14.23 (36.12)    10:50.31 (36.08)    11:26.51 (36.20)    12:02.16 (35.65)
  3 Miller, Elliot            28 Granite State-NE    12:58.60   12:12.81   14  
              30.44     1:04.93 (34.49)     1:40.39 (35.46)     2:16.40 (36.01)
        2:52.33 (35.93)     3:28.31 (35.98)     4:04.62 (36.31)     4:41.35 (36.73)
        5:19.09 (37.74)     5:56.55 (37.46)     6:34.49 (37.94)     7:12.06 (37.57)
        7:49.76 (37.70)     8:27.43 (37.67)     9:04.93 (37.50)     9:42.91 (37.98)
       10:20.83 (37.92)    10:59.53 (38.70)    11:37.04 (37.51)    12:12.81 (35.77)
  4 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE          15:00.00   13:15.80   13  
              17.16       34.37 (17.21)     1:12.17 (37.80)   2:30.40 (1:18.23)
      4:31.31 (2:00.91)     5:11.27 (39.96)     5:51.49 (40.22)     6:31.65 (40.16)
        7:11.91 (40.26)     7:52.24 (40.33)     8:32.38 (40.14)     9:12.31 (39.93)
        9:53.10 (40.79)    10:34.39 (41.29)                                        
                                                   12:36.97 ( )    13:15.80 (38.83)
  5 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE  15:00.00   14:00.67   12  
              35.88     1:13.08 (37.20)     1:51.62 (38.54)     2:30.39 (38.77)
        3:10.70 (40.31)     3:51.70 (41.00)     4:33.58 (41.88)     5:16.23 (42.65)
        5:59.94 (43.71)     6:43.76 (43.82)     7:27.31 (43.55)     8:11.40 (44.09)
        8:55.24 (43.84)     9:38.02 (42.78)    10:24.10 (46.08)    11:07.32 (43.22)
       11:51.54 (44.22)    12:34.81 (43.27)    13:17.98 (43.17)    14:00.67 (42.69)
  6 Feinberg, Andrew          29 University Club-NE  19:00.00   15:33.38   11  
              39.52     1:24.03 (44.51)     2:10.34 (46.31)     2:57.39 (47.05)
        3:44.98 (47.59)     4:32.52 (47.54)     5:22.24 (49.72)     6:10.82 (48.58)
        6:59.15 (48.33)     7:47.30 (48.15)     8:35.05 (47.75)     9:22.63 (47.58)
       10:09.62 (46.99)    10:56.49 (46.87)    11:43.01 (46.52)    12:30.54 (47.53)
       13:18.27 (47.73)    14:04.47 (46.20)    14:49.58 (45.11)    15:33.38 (43.80)
  7 Daley, Timothy            29 MinutemanAndover-NE 17:50.00   16:26.45   10  
              39.52     1:23.65 (44.13)     2:10.59 (46.94)     2:59.11 (48.52)
        3:47.86 (48.75)     4:38.03 (50.17)     5:28.68 (50.65)     6:20.49 (51.81)
        7:12.14 (51.65)     8:02.78 (50.64)     8:54.67 (51.89)     9:46.43 (51.76)
       10:37.32 (50.89)    11:28.91 (51.59)    12:20.36 (51.45)    13:10.91 (50.55)
       14:00.51 (49.60)    14:50.41 (49.90)    15:39.22 (48.81)    16:26.45 (47.23)
 
Event 2  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
     NE-LMSC: N 9:59.70        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE        11:30.00   11:13.31   17  
              29.59     1:01.58 (31.99)     1:34.14 (32.56)     2:06.67 (32.53)
        2:39.30 (32.63)     3:12.06 (32.76)     3:45.45 (33.39)     4:18.87 (33.42)
        4:52.58 (33.71)     5:26.11 (33.53)     6:00.19 (34.08)     6:34.51 (34.32)
        7:08.88 (34.37)     7:43.39 (34.51)     8:18.24 (34.85)     8:53.11 (34.87)
        9:28.09 (34.98)    10:03.29 (35.20)    10:38.68 (35.39)    11:13.31 (34.63)
  2 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE        12:00.00   11:31.34   15  
              29.60     1:02.30 (32.70)     1:36.76 (34.46)     2:11.79 (35.03)
        2:47.36 (35.57)     3:22.85 (35.49)     3:58.15 (35.30)     4:33.50 (35.35)
        5:08.56 (35.06)     5:44.27 (35.71)     6:19.60 (35.33)     6:55.21 (35.61)
        7:30.91 (35.70)     8:05.67 (34.76)     8:40.39 (34.72)     9:15.33 (34.94)
        9:50.34 (35.01)    10:25.12 (34.78)    10:59.23 (34.11)    11:31.34 (32.11)
  3 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE 12:30.00   12:02.29   14  
              34.74     1:11.52 (36.78)     1:48.41 (36.89)     2:25.02 (36.61)
        3:02.11 (37.09)     3:38.75 (36.64)     4:15.77 (37.02)     4:52.89 (37.12)
        5:29.69 (36.80)     6:06.30 (36.61)     6:42.87 (36.57)     7:19.26 (36.39)
        7:55.32 (36.06)     8:31.08 (35.76)     9:07.11 (36.03)     9:43.75 (36.64)
       10:20.20 (36.45)    10:56.54 (36.34)    11:31.33 (34.79)    12:02.29 (30.96)
  4 Graber, Mark              32 University Club-NE  12:30.00   12:05.55   13  
              31.26     1:04.83 (33.57)     1:39.50 (34.67)     2:14.87 (35.37)
        2:51.11 (36.24)     3:28.00 (36.89)     4:04.49 (36.49)     4:41.21 (36.72)
        5:18.01 (36.80)     5:55.06 (37.05)     6:31.49 (36.43)     7:08.55 (37.06)
        7:46.06 (37.51)     8:23.32 (37.26)     9:00.56 (37.24)     9:37.85 (37.29)
       10:15.90 (38.05)    10:54.05 (38.15)    11:30.82 (36.77)    12:05.55 (34.73)
  5 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE        12:50.00   12:17.49   12  
              32.13     1:07.93 (35.80)     1:44.32 (36.39)     2:21.79 (37.47)
        2:59.97 (38.18)     3:38.19 (38.22)     4:15.74 (37.55)     4:54.89 (39.15)
        5:33.52 (38.63)     6:12.22 (38.70)     6:50.17 (37.95)     7:26.17 (36.00)
        8:03.87 (37.70)     8:41.03 (37.16)     9:17.73 (36.70)     9:54.26 (36.53)
       10:30.38 (36.12)    11:06.94 (36.56)    11:43.05 (36.11)    12:17.49 (34.44)
  6 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE 16:04.95   16:08.99   11  
              42.00     1:25.21 (43.21)     2:09.66 (44.45)     2:55.59 (45.93)
        3:41.10 (45.51)     4:27.00 (45.90)     5:14.47 (47.47)     6:03.42 (48.95)
        6:52.29 (48.87)     7:41.79 (49.50)     8:31.55 (49.76)     9:22.09 (50.54)
       10:12.20 (50.11)    11:03.88 (51.68)    11:54.94 (51.06)    12:47.11 (52.17)
       13:38.49 (51.38)    14:29.17 (50.68)    15:20.75 (51.58)    16:08.99 (48.24)
 
Event 2  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
     NE-LMSC: N 9:34.14        2006 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Sean              36 Maine Masters-NE    11:50.00   11:38.44   17  
              30.11       54.17 (24.06)     1:35.63 (41.46)     2:09.29 (33.66)
        2:43.55 (34.26)     3:18.03 (34.48)     3:52.80 (34.77)     4:28.10 (35.30)
        5:02.55 (34.45)     5:38.32 (35.77)     6:14.43 (36.11)     6:50.25 (35.82)
        7:25.71 (35.46)     8:02.28 (36.57)     8:38.32 (36.04)     9:15.03 (36.71)
        9:51.65 (36.62)    10:28.43 (36.78)    11:03.25 (34.82)    11:38.44 (35.19)
  2 Rogers, Abraham           38 Cambridge-NE        11:36.48   11:48.98   15  
              31.54     1:06.25 (34.71)     1:40.91 (34.66)     2:16.62 (35.71)
        2:52.53 (35.91)     3:28.50 (35.97)     4:04.19 (35.69)     4:40.39 (36.20)
        5:16.45 (36.06)     5:52.33 (35.88)     6:28.76 (36.43)     7:04.81 (36.05)
        7:40.72 (35.91)     8:16.80 (36.08)     8:53.11 (36.31)     9:28.91 (35.80)
       10:04.83 (35.92)    10:40.58 (35.75)    11:16.03 (35.45)    11:48.98 (32.95)
  3 Titus, Dave               35 Cambridge-NE        11:59.63   11:49.29   14  
              30.99     1:05.72 (34.73)     1:41.01 (35.29)     2:16.67 (35.66)
        2:52.32 (35.65)     3:28.57 (36.25)     4:04.29 (35.72)     4:40.18 (35.89)
        5:16.17 (35.99)     5:52.50 (36.33)     6:28.84 (36.34)     7:05.34 (36.50)
        7:42.01 (36.67)     8:17.80 (35.79)     8:54.51 (36.71)     9:30.67 (36.16)
       10:06.49 (35.82)    10:42.30 (35.81)    11:17.62 (35.32)    11:49.29 (31.67)
  4 Lebro, Ryan               37 Y of North Shore-NE 12:30.68   12:30.12   13  
              32.76     1:10.17 (37.41)     1:48.78 (38.61)     2:26.49 (37.71)
        3:03.58 (37.09)     3:40.01 (36.43)     4:17.81 (37.80)     4:55.61 (37.80)
        5:33.86 (38.25)     6:11.63 (37.77)     6:49.46 (37.83)     7:27.44 (37.98)
        8:05.95 (38.51)     8:43.98 (38.03)     9:22.45 (38.47)    10:00.80 (38.35)
       10:39.55 (38.75)    11:17.56 (38.01)    11:55.32 (37.76)    12:30.12 (34.80)
  5 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE        14:40.00   13:55.04   12  
              38.64     1:17.72 (39.08)     1:58.89 (41.17)     2:40.27 (41.38)
        3:22.66 (42.39)     4:05.51 (42.85)     4:47.78 (42.27)     5:31.36 (43.58)
        6:13.83 (42.47)     6:55.99 (42.16)                             8:20.83 ( )
        9:02.72 (41.89)     9:46.18 (43.46)    10:28.14 (41.96)    11:09.71 (41.57)
       11:52.17 (42.46)    12:34.51 (42.34)    13:14.52 (40.01)    13:55.04 (40.52)
  6 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE 15:32.43   14:39.05   11  
              37.38     1:18.34 (40.96)     2:01.76 (43.42)     2:46.33 (44.57)
        3:32.04 (45.71)     4:18.74 (46.70)     5:04.49 (45.75)     5:50.15 (45.66)
        6:35.43 (45.28)     7:20.46 (45.03)     8:05.95 (45.49)     8:50.35 (44.40)
        9:35.65 (45.30)    10:20.34 (44.69)    11:05.26 (44.92)    11:49.13 (43.87)
       12:33.55 (44.42)    13:17.04 (43.49)    13:59.46 (42.42)    14:39.05 (39.59)
  7 Graham, David             37 Greenwood-NE        17:20.00   15:41.45   10  
              45.40     1:31.73 (46.33)     2:19.10 (47.37)     3:07.01 (47.91)
        3:54.71 (47.70)                             5:29.70 ( )     6:17.20 (47.50)
        7:05.20 (48.00)     7:52.85 (47.65)     8:40.30 (47.45)     9:28.15 (47.85)
       10:15.43 (47.28)    11:03.43 (48.00)    11:51.38 (47.95)    12:39.46 (48.08)
       13:27.53 (48.07)    14:15.87 (48.34)    15:01.01 (45.14)    15:41.45 (40.44)
  8 Springfield, A            39 Greenwood-NE        17:30.00   16:02.78    9  
              42.38     1:27.07 (44.69)     2:13.88 (46.81)     3:01.20 (47.32)
        3:50.11 (48.91)     4:40.14 (50.03)     5:28.82 (48.68)     6:18.84 (50.02)
        7:08.11 (49.27)     7:56.78 (48.67)     8:45.74 (48.96)     9:35.14 (49.40)
       10:24.74 (49.60)    11:13.55 (48.81)    12:02.64 (49.09)    12:51.36 (48.72)
       13:40.23 (48.87)    14:29.28 (49.05)    15:18.74 (49.46)    16:02.78 (44.04)
  9 Souza, David              35 Cambridge-NE        18:20.00   16:24.35    8  
              43.90     1:29.59 (45.69)     2:16.64 (47.05)     3:04.57 (47.93)
        3:54.37 (49.80)     4:45.03 (50.66)     5:35.68 (50.65)     6:25.85 (50.17)
        7:15.84 (49.99)     8:05.83 (49.99)     8:55.87 (50.04)     9:45.98 (50.11)
       10:36.37 (50.39)    11:26.57 (50.20)    12:17.99 (51.42)    13:07.64 (49.65)
       13:58.74 (51.10)    14:47.95 (49.21)    15:37.28 (49.33)    16:24.35 (47.07)
 
Event 2  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:38.46        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE    11:07.86   11:06.50   17  
              29.92     1:02.65 (32.73)     1:35.49 (32.84)     2:08.88 (33.39)
        2:42.03 (33.15)     3:15.11 (33.08)     3:48.49 (33.38)     4:21.87 (33.38)
        4:55.25 (33.38)     5:28.83 (33.58)     6:02.47 (33.64)     6:36.28 (33.81)
        7:10.10 (33.82)     7:43.95 (33.85)     8:17.79 (33.84)     8:51.94 (34.15)
        9:25.90 (33.96)    10:00.07 (34.17)    10:33.60 (33.53)    11:06.50 (32.90)
  2 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE 12:00.00   11:58.35   15  
              30.93     1:05.31 (34.38)     1:40.78 (35.47)     2:17.11 (36.33)
        2:53.45 (36.34)     3:30.13 (36.68)     4:06.66 (36.53)     4:42.99 (36.33)
        5:19.66 (36.67)     5:56.48 (36.82)     6:33.36 (36.88)     7:10.07 (36.71)
        7:46.59 (36.52)     8:23.56 (36.97)     9:00.37 (36.81)     9:36.94 (36.57)
       10:13.10 (36.16)    10:48.83 (35.73)    11:23.80 (34.97)    11:58.35 (34.55)
  3 Anthos, Ed                44 Cambridge-NE        13:00.22   12:13.66   14  
              25.93       55.49 (29.56)     1:28.23 (32.74)     2:04.76 (36.53)
        2:45.09 (40.33)     3:22.26 (37.17)     4:00.68 (38.42)     4:38.07 (37.39)
        5:16.05 (37.98)     5:55.53 (39.48)     6:34.87 (39.34)     7:13.09 (38.22)
        7:51.81 (38.72)     8:30.10 (38.29)     9:08.60 (38.50)     9:46.58 (37.98)
       10:24.44 (37.86)    11:01.63 (37.19)    11:38.43 (36.80)    12:13.66 (35.23)
  4 Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE        12:30.21   12:23.44   13  
              34.28     1:08.08 (33.80)     1:43.52 (35.44)     2:21.32 (37.80)
        2:58.66 (37.34)     3:36.29 (37.63)     4:13.56 (37.27)     4:50.87 (37.31)
        5:28.55 (37.68)     6:06.71 (38.16)     6:43.69 (36.98)     7:20.81 (37.12)
        7:58.30 (37.49)     8:35.91 (37.61)     9:13.44 (37.53)     9:50.31 (36.87)
       10:27.97 (37.66)    11:04.87 (36.90)    11:40.96 (36.09)    12:23.44 (42.48)
  5 Burge, Chris              43 MIT Masters-NE      13:45.00   13:06.77   12  
                                                1:53.36 ( )                    
                                3:53.31 ( )     4:34.29 (40.98)                    
            5:55.12 ( )                                                            
                                9:15.94 ( )     9:56.20 (40.26)    10:36.53 (40.33)
                               11:54.89 ( )  13:06.77 (1:11.88)                    
  6 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE   14:00.00   13:18.06   11  
              35.88     1:14.44 (38.56)     1:53.57 (39.13)     2:33.93 (40.36)
        3:13.97 (40.04)     3:54.62 (40.65)     4:35.06 (40.44)     5:15.84 (40.78)
        5:56.38 (40.54)     6:36.08 (39.70)     7:16.83 (40.75)     7:56.76 (39.93)
        8:37.28 (40.52)     9:17.41 (40.13)     9:57.97 (40.56)    10:38.49 (40.52)
       11:18.98 (40.49)    11:59.86 (40.88)    12:40.18 (40.32)    13:18.06 (37.88)
  7 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE 13:30.00   13:23.45   10  
              34.51     1:12.64 (38.13)     1:52.58 (39.94)     2:32.91 (40.33)
        3:13.68 (40.77)     3:54.45 (40.77)     4:35.92 (41.47)     5:17.19 (41.27)
        5:57.53 (40.34)     6:38.50 (40.97)     7:19.33 (40.83)     7:59.98 (40.65)
        8:41.34 (41.36)     9:22.51 (41.17)    10:03.85 (41.34)    10:44.52 (40.67)
       11:25.24 (40.72)    12:05.10 (39.86)    12:45.39 (40.29)    13:23.45 (38.06)
  8 Johnson, Kenneth          42 Greenwood-NE        16:00.00   15:37.67    9  
              40.12     1:22.55 (42.43)     2:06.05 (43.50)     2:51.85 (45.80)
        3:37.98 (46.13)     4:24.44 (46.46)     5:12.01 (47.57)     5:59.78 (47.77)
        6:47.57 (47.79)     7:35.71 (48.14)     8:23.46 (47.75)     9:11.49 (48.03)
       10:00.49 (49.00)    10:49.11 (48.62)    11:37.77 (48.66)    12:26.96 (49.19)
       13:15.99 (49.03)    14:04.70 (48.71)    14:52.61 (47.91)    15:37.67 (45.06)
  9 Veenstra, Chris           41 MinutemanAndover-NE 15:30.00   15:58.89    8  
              39.94     1:23.60 (43.66)     2:09.88 (46.28)     2:58.66 (48.78)
        3:47.37 (48.71)     4:36.36 (48.99)     5:26.61 (50.25)     6:16.08 (49.47)
        7:06.19 (50.11)     7:55.30 (49.11)     8:44.48 (49.18)     9:34.09 (49.61)
       10:22.77 (48.68)    11:12.24 (49.47)    12:00.28 (48.04)    12:48.51 (48.23)
       13:37.12 (48.61)    14:25.08 (47.96)    15:13.34 (48.26)    15:58.89 (45.55)
 10 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE 19:00.00   17:57.10    7  
              42.92     1:30.63 (47.71)     2:22.60 (51.97)     3:14.22 (51.62)
        4:07.37 (53.15)     5:01.54 (54.17)     5:56.56 (55.02)     6:51.18 (54.62)
        7:46.37 (55.19)     8:41.15 (54.78)     9:35.76 (54.61)    10:32.04 (56.28)
       11:27.40 (55.36)    12:23.84 (56.44)    13:20.00 (56.16)    14:15.44 (55.44)
       15:11.73 (56.29)    16:08.39 (56.66)    17:04.18 (55.79)    17:57.10 (52.92)
 -- Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE      14:03.00         DQ  
      Did not finish
              39.02     1:21.94 (42.92)     2:05.45 (43.51)     2:49.41 (43.96)
        3:33.62 (44.21)     4:18.17 (44.55)     5:03.25 (45.08)     5:24.87 (21.62)
 
Event 2  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:08.69        2008 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE    10:30.00   10:46.78   17  
              29.34     1:01.30 (31.96)     1:33.75 (32.45)     2:05.88 (32.13)
        2:38.22 (32.34)     3:10.75 (32.53)     3:43.51 (32.76)     4:16.36 (32.85)
        4:49.46 (33.10)     5:22.79 (33.33)     5:55.32 (32.53)     6:27.91 (32.59)
        7:00.79 (32.88)     7:33.81 (33.02)     8:06.45 (32.64)     8:39.05 (32.60)
        9:11.38 (32.33)     9:44.50 (33.12)    10:16.85 (32.35)    10:46.78 (29.93)
  2 Mitchell, Adam            48 Cambridge-NE        12:00.00   11:53.53   15  
              32.94     1:05.76 (32.82)     1:40.05 (34.29)     2:15.52 (35.47)
        2:51.63 (36.11)     3:28.21 (36.58)     4:04.92 (36.71)     4:41.21 (36.29)
        5:17.60 (36.39)     5:54.06 (36.46)     6:30.73 (36.67)     7:07.30 (36.57)
        7:43.79 (36.49)     8:20.65 (36.86)     8:56.76 (36.11)     9:32.65 (35.89)
       10:08.01 (35.36)    10:43.59 (35.58)    11:19.12 (35.53)    11:53.53 (34.41)
  3 Goudreau, Paul            45 Cambridge-NE        12:15.00   12:35.77   14  
              33.19     1:09.27 (36.08)     1:46.46 (37.19)     2:24.42 (37.96)
        3:02.18 (37.76)     3:40.05 (37.87)     4:18.47 (38.42)     4:56.69 (38.22)
        5:34.88 (38.19)     6:13.41 (38.53)     6:51.69 (38.28)     7:30.75 (39.06)
        8:09.34 (38.59)     8:47.48 (38.14)     9:25.66 (38.18)    10:03.62 (37.96)
       10:41.54 (37.92)    11:19.89 (38.35)    11:58.02 (38.13)    12:35.77 (37.75)
  4 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE    12:40.47   12:42.43   13  
              33.44     1:11.28 (37.84)     1:50.38 (39.10)     2:29.50 (39.12)
        3:08.26 (38.76)     3:47.13 (38.87)     4:26.22 (39.09)     5:05.15 (38.93)
        5:43.91 (38.76)     6:23.16 (39.25)     7:01.94 (38.78)     7:41.24 (39.30)
        8:20.00 (38.76)     8:58.42 (38.42)     9:36.65 (38.23)    10:15.14 (38.49)
       10:52.81 (37.67)    11:30.19 (37.38)    12:07.14 (36.95)    12:42.43 (35.29)
  5 Polhill, Brad             48 Westchester-MR      13:59.99   13:38.90   12  
              34.94     1:12.79 (37.85)     1:52.64 (39.85)     2:32.83 (40.19)
        3:13.22 (40.39)     3:53.97 (40.75)     4:35.17 (41.20)     5:16.63 (41.46)
        5:58.17 (41.54)     6:39.85 (41.68)     7:21.77 (41.92)     8:03.91 (42.14)
        8:45.84 (41.93)     9:27.87 (42.03)    10:10.51 (42.64)    10:54.18 (43.67)
       11:35.89 (41.71)    12:18.47 (42.58)    13:00.65 (42.18)    13:38.90 (38.25)
  6 Winkler, David            49 South County Y-NE   14:30.00   13:42.51   11  
              32.09     1:09.88 (37.79)     1:49.69 (39.81)     2:30.79 (41.10)
        3:13.40 (42.61)     3:54.87 (41.47)     4:37.40 (42.53)     5:20.17 (42.77)
        6:02.71 (42.54)     6:44.92 (42.21)     7:27.02 (42.10)     8:08.99 (41.97)
        8:51.67 (42.68)     9:33.89 (42.22)    10:15.99 (42.10)    10:58.95 (42.96)
       11:40.84 (41.89)    12:22.54 (41.70)    13:03.44 (40.90)    13:42.51 (39.07)
  7 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE        17:00.00   15:36.72   10  
              44.42     1:31.86 (47.44)     2:19.66 (47.80)     3:08.38 (48.72)
        3:56.84 (48.46)     4:45.35 (48.51)     5:34.17 (48.82)     6:22.99 (48.82)
        7:10.49 (47.50)     7:57.39 (46.90)     8:43.85 (46.46)     9:30.19 (46.34)
       10:16.69 (46.50)    11:03.28 (46.59)    11:50.46 (47.18)    12:37.49 (47.03)
       13:23.56 (46.07)    14:08.82 (45.26)    14:54.00 (45.18)    15:36.72 (42.72)
 
Event 2  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
     NE-LMSC: N 10:52.48        2010 Guy Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, John           50 ABC Masters-NE      12:10.00   12:04.04   17  
              31.95     1:07.42 (35.47)     1:42.64 (35.22)     2:18.64 (36.00)
        2:54.83 (36.19)     3:30.67 (35.84)     4:06.59 (35.92)     4:42.72 (36.13)
        5:18.96 (36.24)     5:55.46 (36.50)     6:31.74 (36.28)     7:08.66 (36.92)
        7:45.90 (37.24)     8:23.20 (37.30)     9:00.44 (37.24)     9:37.69 (37.25)
       10:14.91 (37.22)    10:51.96 (37.05)    11:28.76 (36.80)    12:04.04 (35.28)
  2 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE 13:17.00   12:59.82   15  
              32.43     1:09.83 (37.40)     1:48.66 (38.83)     2:27.89 (39.23)
        3:07.42 (39.53)     3:46.81 (39.39)     4:26.60 (39.79)     5:06.02 (39.42)
        5:45.92 (39.90)     6:25.16 (39.24)     7:04.61 (39.45)     7:44.04 (39.43)
        8:23.66 (39.62)     9:03.52 (39.86)     9:43.22 (39.70)    10:23.00 (39.78)
       11:02.94 (39.94)    11:42.86 (39.92)    12:21.79 (38.93)    12:59.82 (38.03)
  3 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE 13:20.00   13:18.58   14  
              32.14     1:09.45 (37.31)     1:48.57 (39.12)     2:28.23 (39.66)
        3:07.63 (39.40)     3:47.87 (40.24)     4:27.80 (39.93)     5:08.14 (40.34)
        5:49.07 (40.93)     6:29.59 (40.52)     7:10.18 (40.59)     7:50.93 (40.75)
        8:31.86 (40.93)     9:12.98 (41.12)     9:54.42 (41.44)    10:35.76 (41.34)
       11:17.17 (41.41)    11:57.86 (40.69)    12:38.55 (40.69)    13:18.58 (40.03)
  4 Chatinover, Jonathan      50 Marthas Vineyard-NE 13:30.00   13:21.44   13  
              34.09     1:10.43 (36.34)     1:48.13 (37.70)     2:27.19 (39.06)
        3:07.15 (39.96)     3:47.40 (40.25)     4:28.19 (40.79)     5:09.31 (41.12)
        5:49.59 (40.28)     6:30.32 (40.73)     7:11.16 (40.84)     7:52.24 (41.08)
        8:33.49 (41.25)     9:15.00 (41.51)     9:56.70 (41.70)    10:38.34 (41.64)
       11:19.69 (41.35)    12:01.02 (41.33)    12:42.12 (41.10)    13:21.44 (39.32)
  5 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE        13:23.63   13:24.53   12  
              31.84     1:10.21 (38.37)     1:49.37 (39.16)     2:28.90 (39.53)
        3:08.85 (39.95)     3:49.13 (40.28)     4:29.69 (40.56)     5:11.42 (41.73)
        5:53.00 (41.58)     6:34.44 (41.44)     7:16.58 (42.14)     7:58.66 (42.08)
        8:41.16 (42.50)     9:22.19 (41.03)    10:04.69 (42.50)    10:47.19 (42.50)
       11:27.30 (40.11)    12:08.38 (41.08)    12:48.71 (40.33)    13:24.53 (35.82)
  6 Costello, Patrick         53 Cambridge-NE        13:00.01   13:26.49   11  
              34.03     1:11.44 (37.41)     1:50.54 (39.10)     2:30.73 (40.19)
        3:11.40 (40.67)     3:52.32 (40.92)     4:33.23 (40.91)     5:14.43 (41.20)
                                6:36.14 ( )   7:58.37 (1:22.23)     8:40.08 (41.71)
        9:21.50 (41.42)                                                            
           11:27.03 ( )                            12:48.64 ( )    13:26.49 (37.85)
  7 Forman, Russell           50 JCC Newton-NE       15:00.00   13:27.07   10  
              37.43                                                 2:38.20 ( )
                                                    4:42.60 ( )   6:05.04 (1:22.44)
            8:48.71 ( )     9:29.12 (40.41)  10:50.45 (1:21.33)    11:31.27 (40.82)
       12:11.15 (39.88)                            12:50.45 ( )    13:27.07 (36.62)
  8 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE 14:07.00   13:47.30    9  
              34.93     1:13.49 (38.56)     1:52.99 (39.50)     2:33.80 (40.81)
        3:14.92 (41.12)     3:56.90 (41.98)     4:38.75 (41.85)     5:21.27 (42.52)
        6:03.22 (41.95)     6:45.48 (42.26)     7:28.01 (42.53)     8:10.50 (42.49)
        8:52.10 (41.60)     9:34.77 (42.67)    10:18.20 (43.43)    11:00.64 (42.44)
       11:42.80 (42.16)    12:25.38 (42.58)    13:07.61 (42.23)    13:47.30 (39.69)
  9 Carroll, Kevin            54 MinutemanAndover-NE 14:25.00   15:11.65    8  
              38.22     1:21.28 (43.06)     2:06.48 (45.20)     2:52.72 (46.24)
        3:39.72 (47.00)     4:27.24 (47.52)     5:14.17 (46.93)     6:01.42 (47.25)
        6:48.89 (47.47)     7:36.07 (47.18)     8:23.19 (47.12)     9:10.39 (47.20)
        9:57.79 (47.40)    10:45.48 (47.69)    11:32.53 (47.05)    12:20.22 (47.69)
       13:03.15 (42.93)    13:47.37 (44.22)    14:31.26 (43.89)    15:11.65 (40.39)
 10 Lerret, Anker             53 Cambridge-NE        17:50.00   16:38.32    7  
                                                2:21.33 ( )     3:10.86 (49.53)
        4:00.44 (49.58)     4:50.12 (49.68)     5:40.10 (49.98)     6:30.40 (50.30)
        7:21.01 (50.61)     8:11.98 (50.97)     9:02.52 (50.54)     9:53.05 (50.53)
       10:44.13 (51.08)    11:34.58 (50.45)    12:26.54 (51.96)    13:16.68 (50.14)
       14:07.33 (50.65)    14:58.85 (51.52)    15:48.95 (50.10)    16:38.32 (49.37)
 
Event 2  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
     NE-LMSC: N 10:55.30        2004 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE    12:20.00   12:16.68   17  
              32.65     1:08.27 (35.62)     1:45.34 (37.07)     2:22.84 (37.50)
        3:00.21 (37.37)     3:37.62 (37.41)     4:14.95 (37.33)     4:52.05 (37.10)
        5:29.14 (37.09)     6:06.43 (37.29)     6:43.34 (36.91)     7:20.50 (37.16)
        7:57.50 (37.00)     8:34.64 (37.14)     9:11.34 (36.70)     9:48.46 (37.12)
       10:25.61 (37.15)    11:03.12 (37.51)    11:40.58 (37.46)    12:16.68 (36.10)
  2 Welch, Dave               55 MinutemanAndover-NE 12:15.00   12:33.26   15  
              35.14     1:13.01 (37.87)     1:51.19 (38.18)     2:29.60 (38.41)
        3:07.48 (37.88)     3:45.57 (38.09)     4:23.27 (37.70)     5:01.34 (38.07)
        5:38.85 (37.51)     6:16.55 (37.70)     6:54.01 (37.46)     7:31.57 (37.56)
        8:09.37 (37.80)     8:46.97 (37.60)     9:24.42 (37.45)    10:02.19 (37.77)
       10:40.08 (37.89)    11:17.84 (37.76)    11:55.71 (37.87)    12:33.26 (37.55)
  3 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE   12:40.22   12:33.78   14  
              34.24     1:10.77 (36.53)     1:47.54 (36.77)     2:24.47 (36.93)
        3:01.57 (37.10)     3:39.14 (37.57)     4:16.62 (37.48)     4:54.22 (37.60)
        5:32.13 (37.91)     6:10.07 (37.94)     6:47.83 (37.76)     7:25.50 (37.67)
        8:04.12 (38.62)     8:42.36 (38.24)     9:20.80 (38.44)     9:59.63 (38.83)
       10:38.41 (38.78)    11:17.47 (39.06)    11:56.54 (39.07)    12:33.78 (37.24)
  4 Hoffman, Kevin            55 Tribeach-CT         13:00.00   12:37.71   13  
              34.63     1:11.60 (36.97)     1:49.53 (37.93)     2:27.30 (37.77)
        3:05.23 (37.93)     3:43.21 (37.98)     4:21.36 (38.15)     4:59.78 (38.42)
        5:38.21 (38.43)     6:16.38 (38.17)     6:54.49 (38.11)     7:32.82 (38.33)
        8:11.35 (38.53)     8:49.57 (38.22)     9:28.08 (38.51)    10:06.64 (38.56)
       10:44.74 (38.10)    11:23.11 (38.37)    12:01.42 (38.31)    12:37.71 (36.29)
  5 O'Brien, David            55 Liquid Assets-NE    12:30.00   12:52.82   12  
              34.26     1:11.79 (37.53)   2:29.26 (1:17.47)                    
            3:08.17 ( )     3:47.39 (39.22)     4:26.84 (39.45)     5:06.48 (39.64)
        5:46.89 (40.41)     6:26.73 (39.84)     7:06.35 (39.62)     7:46.58 (40.23)
        8:25.87 (39.29)     9:05.57 (39.70)     9:44.73 (39.16)    10:23.30 (38.57)
       11:02.37 (39.07)    11:40.22 (37.85)    12:17.35 (37.13)    12:52.82 (35.47)
  6 Bright, David             59 NEM Unattached-NE   13:02.63   12:54.62   11  
              33.77     1:11.24 (37.47)     1:50.16 (38.92)     2:29.48 (39.32)
        3:08.90 (39.42)     3:48.07 (39.17)     4:27.37 (39.30)     5:07.10 (39.73)
        5:47.25 (40.15)     6:27.32 (40.07)     7:06.58 (39.26)     7:45.65 (39.07)
        8:24.92 (39.27)     9:04.38 (39.46)     9:43.77 (39.39)    10:22.53 (38.76)
       11:00.81 (38.28)    11:39.31 (38.50)    12:17.23 (37.92)    12:54.62 (37.39)
  7 Donnelly, Kevin           57 WELL-NE             14:00.00   12:56.08   10  
              39.47     1:17.60 (38.13)     1:58.82 (41.22)     2:38.96 (40.14)
      3:57.11 (1:18.15)     4:35.09 (37.98)     5:14.63 (39.54)     5:53.91 (39.28)
        6:33.18 (39.27)     7:12.94 (39.76)     7:50.37 (37.43)     8:29.23 (38.86)
        9:07.60 (38.37)     9:46.07 (38.47)    10:23.91 (37.84)    11:01.81 (37.90)
                               11:40.12 ( )    12:18.48 (38.36)    12:56.08 (37.60)
  8 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE    13:04.00   12:57.72    9  
              34.73     1:12.66 (37.93)     1:51.35 (38.69)     2:30.63 (39.28)
        3:10.11 (39.48)     3:49.58 (39.47)     4:29.53 (39.95)     5:09.36 (39.83)
        5:49.02 (39.66)     6:28.58 (39.56)     7:08.18 (39.60)     7:47.82 (39.64)
        8:27.35 (39.53)     9:06.82 (39.47)     9:46.30 (39.48)    10:25.50 (39.20)
       11:04.51 (39.01)    11:43.44 (38.93)    12:21.59 (38.15)    12:57.72 (36.13)
  9 Rourke, Jonathan          57 Cambridge-NE        13:10.00   13:41.88    8  
              37.09     1:16.23 (39.14)     1:55.94 (39.71)     2:35.56 (39.62)
        3:15.90 (40.34)     3:56.73 (40.83)     4:37.87 (41.14)     5:19.23 (41.36)
        6:00.92 (41.69)     6:42.79 (41.87)     7:24.94 (42.15)     8:06.83 (41.89)
        8:48.80 (41.97)     9:31.29 (42.49)    10:13.78 (42.49)    10:56.18 (42.40)
       11:38.56 (42.38)    12:20.88 (42.32)    13:01.88 (41.00)    13:41.88 (40.00)
 10 Ballantine, Dan           55 NEM Unattached-NE   13:30.00   13:49.82    7  
              37.13     1:16.55 (39.42)     1:57.34 (40.79)     2:38.97 (41.63)
        3:20.41 (41.44)     4:01.61 (41.20)     4:43.43 (41.82)     5:25.45 (42.02)
        6:08.10 (42.65)     6:50.28 (42.18)     7:32.65 (42.37)     8:15.30 (42.65)
        8:57.79 (42.49)     9:40.20 (42.41)    10:22.79 (42.59)    11:04.63 (41.84)
       11:46.64 (42.01)    12:28.57 (41.93)    13:10.33 (41.76)    13:49.82 (39.49)
 11 Blair, Tripp              57 Adirondack AC-NE    14:10.00   13:50.35    6  
              36.27     1:15.88 (39.61)     1:56.97 (41.09)     2:39.36 (42.39)
        3:22.14 (42.78)     4:04.73 (42.59)     4:47.46 (42.73)     5:30.16 (42.70)
        6:12.94 (42.78)     6:55.24 (42.30)     7:37.61 (42.37)     8:19.80 (42.19)
        9:02.04 (42.24)     9:44.37 (42.33)    10:26.42 (42.05)    11:08.70 (42.28)
       11:50.96 (42.26)    12:32.71 (41.75)    13:13.66 (40.95)    13:50.35 (36.69)
 12 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE   14:32.00   14:38.14    5  
              38.57     1:20.55 (41.98)     2:04.49 (43.94)     2:49.34 (44.85)
        3:34.05 (44.71)     4:18.25 (44.20)     5:03.24 (44.99)     5:47.31 (44.07)
        6:32.05 (44.74)     7:16.15 (44.10)     8:00.06 (43.91)     8:45.09 (45.03)
        9:30.45 (45.36)    10:15.72 (45.27)    11:00.29 (44.57)    11:44.38 (44.09)
       12:29.06 (44.68)    13:13.27 (44.21)    13:56.45 (43.18)    14:38.14 (41.69)
 13 Jaye, David               58 University Club-NE  14:47.40   14:43.04    4  
              38.25     1:19.66 (41.41)     2:03.14 (43.48)     2:48.98 (45.84)
        3:34.22 (45.24)     4:18.34 (44.12)     5:03.08 (44.74)     5:47.92 (44.84)
        6:32.01 (44.09)                             8:03.59 ( )     8:49.43 (45.84)
        9:34.66 (45.23)    10:20.83 (46.17)                            11:50.08 ( )
                               13:19.72 ( )    14:03.59 (43.87)    14:43.04 (39.45)
 14 Johnson, Thor             59 South County Y-NE   16:00.00   14:45.52    3  
              39.33     1:20.82 (41.49)     2:04.29 (43.47)     2:48.69 (44.40)
        3:32.98 (44.29)     4:18.19 (45.21)     5:03.97 (45.78)     5:49.20 (45.23)
        6:34.49 (45.29)     7:19.35 (44.86)     8:04.30 (44.95)     8:49.29 (44.99)
        9:34.57 (45.28)    10:19.55 (44.98)    11:04.67 (45.12)    11:49.52 (44.85)
       12:33.91 (44.39)    13:18.28 (44.37)    14:03.03 (44.75)    14:45.52 (42.49)
 15 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE 14:00.00   15:15.79    2  
              39.72     1:25.17 (45.45)     2:11.62 (46.45)     2:58.02 (46.40)
        3:45.12 (47.10)     4:31.84 (46.72)     5:17.92 (46.08)     6:04.45 (46.53)
        6:51.76 (47.31)     7:38.17 (46.41)     8:23.96 (45.79)     9:09.55 (45.59)
        9:54.89 (45.34)    10:38.71 (43.82)    11:23.27 (44.56)    12:11.30 (48.03)
       12:58.53 (47.23)    13:44.18 (45.65)    14:31.04 (46.86)    15:15.79 (44.75)
 16 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE        17:00.00   17:07.36    1  
              39.51     1:27.35 (47.84)     2:18.69 (51.34)     3:09.64 (50.95)
        4:02.16 (52.52)     4:56.14 (53.98)     5:52.30 (56.16)     6:45.31 (53.01)
        7:39.97 (54.66)     8:32.96 (52.99)     9:25.80 (52.84)    10:18.09 (52.29)
       11:11.58 (53.49)    12:04.45 (52.87)    12:56.73 (52.28)    13:47.95 (51.22)
       14:39.23 (51.28)    15:31.19 (51.96)    16:21.11 (49.92)    17:07.36 (46.25)
 
Event 2  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:47.42   5/13/2011 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 11:00.97        2009 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE        12:18.60   11:45.46   17  
              30.36     1:05.25 (34.89)     1:40.85 (35.60)     2:16.27 (35.42)
        2:52.03 (35.76)     3:27.56 (35.53)     4:03.56 (36.00)     4:39.62 (36.06)
        5:15.67 (36.05)     5:51.66 (35.99)     6:27.40 (35.74)     7:03.32 (35.92)
        7:38.93 (35.61)     8:14.41 (35.48)     8:50.03 (35.62)     9:25.53 (35.50)
       10:00.78 (35.25)    10:36.07 (35.29)    11:11.09 (35.02)    11:45.46 (34.37)
  2 Morse, Tim                63 Swim RI-NE          12:30.00   13:03.59   15  
              34.44     1:11.84 (37.40)     1:49.79 (37.95)     2:28.43 (38.64)
        3:06.79 (38.36)     3:45.76 (38.97)     4:25.56 (39.80)     5:04.42 (38.86)
        5:43.93 (39.51)     6:23.91 (39.98)     7:03.60 (39.69)     7:43.76 (40.16)
        8:24.09 (40.33)     9:05.00 (40.91)     9:45.48 (40.48)    10:26.26 (40.78)
       11:06.70 (40.44)    11:46.82 (40.12)    12:26.41 (39.59)    13:03.59 (37.18)
  3 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE  13:51.00   13:03.86   14  
              35.98     1:14.90 (38.92)     1:55.15 (40.25)     2:35.29 (40.14)
        3:16.66 (41.37)     3:56.70 (40.04)     4:36.56 (39.86)     5:16.73 (40.17)
        5:57.15 (40.42)     6:37.39 (40.24)     7:17.07 (39.68)     7:57.06 (39.99)
        8:37.04 (39.98)     9:17.10 (40.06)     9:56.97 (39.87)    10:37.02 (40.05)
       11:16.20 (39.18)    11:55.03 (38.83)    12:31.13 (36.10)    13:03.86 (32.73)
  4 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE        13:08.00   13:42.75   13  
              35.79     1:14.75 (38.96)     1:54.27 (39.52)     2:34.97 (40.70)
        3:15.67 (40.70)     3:56.51 (40.84)     4:38.87 (42.36)     5:22.45 (43.58)
        6:05.88 (43.43)     6:46.38 (40.50)     7:29.01 (42.63)     8:10.67 (41.66)
        8:53.23 (42.56)     9:35.26 (42.03)    10:17.35 (42.09)    10:58.88 (41.53)
       11:40.34 (41.46)    12:23.06 (42.72)    13:03.68 (40.62)    13:42.75 (39.07)
  5 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE         14:15.00   14:03.67   12  
              34.28     1:13.59 (39.31)     1:54.79 (41.20)     2:37.62 (42.83)
        3:20.59 (42.97)     4:03.07 (42.48)     4:46.39 (43.32)     5:30.14 (43.75)
        6:13.79 (43.65)     6:57.29 (43.50)     7:40.40 (43.11)     8:23.86 (43.46)
        9:07.34 (43.48)     9:50.44 (43.10)    10:34.20 (43.76)    11:16.24 (42.04)
       11:58.93 (42.69)    12:42.52 (43.59)    13:24.15 (41.63)    14:03.67 (39.52)
  6 Roach, Stephen            61 JCC Newton-NE       13:40.00   14:23.93   11  
              39.70     1:22.29 (42.59)     2:05.26 (42.97)     2:48.41 (43.15)
        3:30.97 (42.56)     4:14.65 (43.68)     4:58.72 (44.07)     5:43.26 (44.54)
        6:28.17 (44.91)     7:11.43 (43.26)     7:53.86 (42.43)     8:37.31 (43.45)
        9:20.89 (43.58)    10:04.59 (43.70)    10:48.19 (43.60)    11:31.66 (43.47)
       12:14.98 (43.32)    12:58.89 (43.91)    13:42.08 (43.19)    14:23.93 (41.85)
  7 Phillips, David           63 Greenwood-NE        17:00.00   15:38.83   10  
              47.09     1:35.20 (48.11)     2:25.11 (49.91)     3:14.60 (49.49)
        4:03.71 (49.11)     4:52.25 (48.54)     5:39.66 (47.41)     6:27.79 (48.13)
        7:15.54 (47.75)     8:03.33 (47.79)     8:50.28 (46.95)     9:37.23 (46.95)
       10:23.71 (46.48)    11:10.32 (46.61)    11:56.57 (46.25)    12:41.94 (45.37)
       13:27.90 (45.96)    14:13.86 (45.96)    14:57.14 (43.28)    15:38.83 (41.69)
 
Event 2  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
     NE-LMSC: N 13:02.54        1992 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                65 Cambridge-NE        14:45.00   13:46.31   17  
              38.10     1:20.70 (42.60)     2:04.27 (43.57)     2:48.05 (43.78)
        3:31.18 (43.13)     4:12.58 (41.40)     4:54.37 (41.79)     5:36.91 (42.54)
        6:18.82 (41.91)     7:01.27 (42.45)     7:43.57 (42.30)     8:24.57 (41.00)
        9:06.38 (41.81)     9:48.30 (41.92)    10:30.09 (41.79)    11:09.58 (39.49)
       11:49.68 (40.10)    12:31.19 (41.51)    13:11.13 (39.94)    13:46.31 (35.18)
  2 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE   15:00.00   14:08.16   15  
              37.35     1:17.64 (40.29)     1:59.06 (41.42)     2:41.11 (42.05)
        3:22.93 (41.82)     4:05.10 (42.17)     4:47.65 (42.55)     5:31.21 (43.56)
        6:13.76 (42.55)     6:56.47 (42.71)     7:39.43 (42.96)     8:22.07 (42.64)
        9:04.79 (42.72)     9:47.49 (42.70)    10:30.72 (43.23)    11:14.82 (44.10)
       11:58.44 (43.62)    12:42.03 (43.59)    13:25.99 (43.96)    14:08.16 (42.17)
  3 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE      15:30.00   14:47.81   14  
              42.77     1:25.23 (42.46)     2:09.01 (43.78)     2:52.80 (43.79)
        3:37.60 (44.80)     4:22.11 (44.51)     5:06.19 (44.08)     5:51.34 (45.15)
        6:36.29 (44.95)     7:21.48 (45.19)     8:06.70 (45.22)     8:51.84 (45.14)
        9:36.63 (44.79)    10:21.57 (44.94)    11:06.92 (45.35)    11:52.14 (45.22)
       12:36.96 (44.82)    13:21.94 (44.98)    14:06.50 (44.56)    14:47.81 (41.31)
  4 Pope, James               69 ABC Masters-NE      15:25.79   15:04.15   13  
              34.77     1:14.50 (39.73)     1:56.42 (41.92)     2:40.54 (44.12)
        3:23.77 (43.23)     4:08.99 (45.22)     4:54.11 (45.12)     5:39.83 (45.72)
        6:26.18 (46.35)     7:14.27 (48.09)     8:01.54 (47.27)     8:48.64 (47.10)
        9:35.69 (47.05)    10:23.71 (48.02)    11:10.20 (46.49)    11:58.59 (48.39)
       12:45.63 (47.04)    13:32.51 (46.88)    14:18.90 (46.39)    15:04.15 (45.25)
  5 Prior, David              67 Swim RI-NE          15:00.00   15:33.47   12  
              42.11     1:27.23 (45.12)     2:13.46 (46.23)     2:59.71 (46.25)
        3:45.66 (45.95)     4:31.72 (46.06)     5:17.68 (45.96)     6:04.10 (46.42)
        6:50.76 (46.66)     7:37.42 (46.66)     8:24.30 (46.88)     9:11.65 (47.35)
        9:58.52 (46.87)    10:45.93 (47.41)    11:33.56 (47.63)    12:21.78 (48.22)
       13:09.92 (48.14)    13:58.51 (48.59)    14:47.23 (48.72)    15:33.47 (46.24)
 
Event 2  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 13:18.62        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE        15:25.96   15:25.87   17  
              41.17     1:25.05 (43.88)     2:10.95 (45.90)     2:55.71 (44.76)
        3:41.29 (45.58)     4:27.04 (45.75)     5:14.41 (47.37)     6:02.04 (47.63)
        6:48.56 (46.52)     7:35.79 (47.23)     8:22.77 (46.98)     9:08.82 (46.05)
        9:55.22 (46.40)    10:41.53 (46.31)    11:28.15 (46.62)    12:14.50 (46.35)
       13:02.01 (47.51)    13:50.31 (48.30)    14:38.78 (48.47)    15:25.87 (47.09)
  2 Dunham, Larry             73 Granite State-NE    16:20.00   15:49.52   15  
              44.05     1:30.06 (46.01)     2:17.79 (47.73)     3:06.51 (48.72)
        3:55.49 (48.98)     4:44.55 (49.06)     5:32.51 (47.96)     6:20.98 (48.47)
        7:10.59 (49.61)     7:59.27 (48.68)     8:48.30 (49.03)     9:35.69 (47.39)
       10:23.23 (47.54)    11:10.19 (46.96)    11:57.12 (46.93)    12:42.63 (45.51)
       13:29.17 (46.54)    14:17.09 (47.92)    15:04.28 (47.19)    15:49.52 (45.24)
  3 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE         17:21.00   17:36.91   14  
              44.27     1:34.19 (49.92)     2:25.24 (51.05)     3:16.58 (51.34)
        4:09.41 (52.83)     5:02.17 (52.76)     5:55.85 (53.68)     6:48.90 (53.05)
        7:42.27 (53.37)     8:38.14 (55.87)     9:34.20 (56.06)    10:28.38 (54.18)
       11:23.88 (55.50)                            13:12.79 ( )    14:07.17 (54.38)
       15:02.10 (54.93)    15:56.61 (54.51)    16:50.41 (53.80)    17:36.91 (46.50)
  4 Rich, Dennis              73 Greenwood-NE        24:10.00   21:19.51   13  
              51.36     1:50.11 (58.75)   2:55.42 (1:05.31)   3:57.24 (1:01.82)
      5:02.34 (1:05.10)   6:07.38 (1:05.04)   7:13.65 (1:06.27)   8:19.97 (1:06.32)
     10:36.19 (2:16.22)                            11:42.63 ( )  12:48.78 (1:06.15)
     13:53.41 (1:04.63)  14:58.21 (1:04.80)  16:02.77 (1:04.56)  17:06.98 (1:04.21)
     18:11.00 (1:04.02)  19:16.10 (1:05.10)  20:20.12 (1:04.02)    21:19.51 (59.39)
 
Event 2  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 16:08.33        1998 James Edwards                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE    18:06.67   17:45.37   17  
              47.38     1:42.55 (55.17)     2:38.01 (55.46)     3:33.31 (55.30)
        4:28.64 (55.33)     5:24.28 (55.64)     6:19.51 (55.23)     7:14.12 (54.61)
        8:07.73 (53.61)     9:02.88 (55.15)     9:56.48 (53.60)    10:51.55 (55.07)
       11:43.99 (52.44)    12:37.64 (53.65)    13:31.11 (53.47)    14:22.72 (51.61)
       15:14.98 (52.26)    16:06.90 (51.92)    17:00.18 (53.28)    17:45.37 (45.19)
 
Event 3  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:41.15        1990 Kristen Johnston                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE       21:30.00   20:41.58   17  
              32.20     1:08.69 (36.49)     1:46.10 (37.41)     2:23.27 (37.17)
        3:01.04 (37.77)     3:38.69 (37.65)     4:16.26 (37.57)     4:54.21 (37.95)
        5:31.93 (37.72)     6:09.51 (37.58)     6:47.29 (37.78)     7:24.57 (37.28)
        8:02.15 (37.58)     8:39.59 (37.44)     9:16.60 (37.01)     9:53.97 (37.37)
       10:32.02 (38.05)    11:09.93 (37.91)    11:48.67 (38.74)    12:26.59 (37.92)
       13:04.49 (37.90)    13:42.39 (37.90)    14:20.22 (37.83)    14:58.34 (38.12)
       15:36.68 (38.34)    16:14.87 (38.19)    16:53.24 (38.37)    17:31.59 (38.35)
       18:10.02 (38.43)    18:48.88 (38.86)    19:26.81 (37.93)    20:04.90 (38.09)
       20:41.58 (36.68)
  2 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE        20:00.00   26:22.03   15  
              42.00     1:25.37 (43.37)     2:09.61 (44.24)     2:55.03 (45.42)
        3:41.39 (46.36)     4:28.28 (46.89)     5:15.29 (47.01)     6:03.16 (47.87)
        6:52.01 (48.85)     7:41.14 (49.13)     8:30.72 (49.58)     9:20.10 (49.38)
       10:09.74 (49.64)    10:58.83 (49.09)    11:47.95 (49.12)    12:37.31 (49.36)
       13:26.58 (49.27)    14:15.86 (49.28)    15:05.88 (50.02)    15:55.81 (49.93)
       16:45.42 (49.61)    17:35.48 (50.06)    18:25.85 (50.37)    19:16.25 (50.40)
       20:05.51 (49.26)    20:54.20 (48.69)    21:42.64 (48.44)    22:28.48 (45.84)
       23:15.30 (46.82)    24:03.85 (48.55)    24:51.80 (47.95)    25:39.52 (47.72)
       26:22.03 (42.51)
 
Event 3  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 17:52.21        2002 Andrea Packard                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anelauskas, Kaitlin       26 Cambridge-NE        20:00.00   20:15.73   17  
              32.58     1:06.94 (34.36)     1:41.80 (34.86)     2:17.15 (35.35)
        2:53.26 (36.11)     3:29.55 (36.29)     4:06.37 (36.82)     4:43.44 (37.07)
        5:19.94 (36.50)     5:57.46 (37.52)     6:34.28 (36.82)     7:12.10 (37.82)
        7:49.13 (37.03)     8:26.70 (37.57)     9:03.93 (37.23)     9:41.45 (37.52)
       10:19.32 (37.87)    10:56.82 (37.50)    11:34.19 (37.37)    12:11.65 (37.46)
       12:49.06 (37.41)    13:26.51 (37.45)    14:04.05 (37.54)    14:41.64 (37.59)
       15:19.31 (37.67)    15:56.87 (37.56)    16:34.53 (37.66)    17:11.84 (37.31)
       17:49.47 (37.63)    18:26.91 (37.44)    19:03.90 (36.99)    19:40.49 (36.59)
       20:15.73 (35.24)
  2 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE        22:00.00   21:05.38   15  
              36.75     1:13.39 (36.64)     1:51.02 (37.63)     2:29.18 (38.16)
        3:07.07 (37.89)     3:45.27 (38.20)     4:23.73 (38.46)     5:02.74 (39.01)
        5:41.67 (38.93)     6:20.74 (39.07)     6:59.03 (38.29)     7:37.17 (38.14)
        8:15.72 (38.55)     8:54.48 (38.76)     9:33.12 (38.64)    10:11.91 (38.79)
       10:50.10 (38.19)    11:28.69 (38.59)    12:07.43 (38.74)    12:46.20 (38.77)
       13:25.15 (38.95)    14:03.62 (38.47)    14:41.88 (38.26)    15:20.30 (38.42)
       15:58.62 (38.32)    16:37.31 (38.69)    17:15.48 (38.17)    17:53.43 (37.95)
       18:32.02 (38.59)    19:10.98 (38.96)    19:49.24 (38.26)    20:27.40 (38.16)
       21:05.38 (37.98)
  3 Bloch, Stephanie          27 Cambridge-NE        25:00.00   25:01.45   14  
              39.34     1:20.29 (40.95)     2:01.97 (41.68)     2:44.51 (42.54)
        3:27.91 (43.40)     4:12.07 (44.16)     4:56.73 (44.66)     5:41.80 (45.07)
        6:26.48 (44.68)     7:11.79 (45.31)     7:57.77 (45.98)     8:43.29 (45.52)
        9:28.63 (45.34)    10:14.83 (46.20)    11:00.88 (46.05)    11:47.61 (46.73)
       12:33.28 (45.67)    13:19.06 (45.78)    14:05.12 (46.06)    14:52.38 (47.26)
       15:38.80 (46.42)    16:25.96 (47.16)    17:13.37 (47.41)    18:00.54 (47.17)
       18:47.86 (47.32)    19:34.94 (47.08)    20:21.60 (46.66)    21:08.18 (46.58)
       21:55.32 (47.14)    22:43.31 (47.99)    23:30.06 (46.75)    24:16.79 (46.73)
       25:01.45 (44.66)
  4 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE 31:00.00   30:36.23   13  
              48.71     1:39.22 (50.51)     2:31.68 (52.46)     3:26.01 (54.33)
        4:21.11 (55.10)     5:15.94 (54.83)     6:11.20 (55.26)     7:06.27 (55.07)
        8:03.03 (56.76)     8:58.58 (55.55)     9:55.37 (56.79)    10:52.40 (57.03)
       11:48.86 (56.46)    12:43.96 (55.10)    13:40.08 (56.12)    14:36.02 (55.94)
       15:32.38 (56.36)    16:28.37 (55.99)    17:24.87 (56.50)    18:20.82 (55.95)
       19:16.86 (56.04)    20:13.20 (56.34)    21:10.78 (57.58)    22:07.30 (56.52)
       23:04.72 (57.42)    24:00.85 (56.13)    24:57.90 (57.05)    25:54.42 (56.52)
       26:52.02 (57.60)    27:48.24 (56.22)    28:45.92 (57.68)    29:43.16 (57.24)
       30:36.23 (53.07)
 
Event 3  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:30.02        2010 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          32 Cambridge-NE        19:40.00   18:38.06   17  
              32.05     1:05.96 (33.91)     1:40.04 (34.08)     2:13.99 (33.95)
        2:48.37 (34.38)     3:22.47 (34.10)     3:56.64 (34.17)     4:30.69 (34.05)
        5:04.81 (34.12)     5:38.76 (33.95)     6:12.92 (34.16)     6:47.16 (34.24)
        7:21.41 (34.25)     7:55.46 (34.05)     8:29.46 (34.00)     9:03.54 (34.08)
        9:37.54 (34.00)    10:11.56 (34.02)    10:45.68 (34.12)    11:19.72 (34.04)
       11:53.67 (33.95)    12:27.87 (34.20)    13:01.74 (33.87)    13:35.65 (33.91)
       14:09.29 (33.64)    14:43.04 (33.75)    15:17.02 (33.98)    15:50.80 (33.78)
       16:24.51 (33.71)    16:58.17 (33.66)    17:31.89 (33.72)    18:05.77 (33.88)
       18:38.06 (32.29)
  2 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE        19:00.00   18:46.64   15  
              31.84     1:05.75 (33.91)     1:39.66 (33.91)     2:13.89 (34.23)
        2:47.99 (34.10)     3:22.24 (34.25)     3:56.10 (33.86)     4:29.84 (33.74)
        5:04.24 (34.40)     5:38.29 (34.05)     6:12.45 (34.16)     6:46.68 (34.23)
        7:21.20 (34.52)     7:55.73 (34.53)     8:29.75 (34.02)     9:03.83 (34.08)
        9:38.29 (34.46)    10:12.47 (34.18)    10:46.38 (33.91)    11:21.38 (35.00)
       11:55.47 (34.09)    12:29.63 (34.16)    13:04.05 (34.42)    13:38.42 (34.37)
       14:12.88 (34.46)    14:46.64 (33.76)    15:20.87 (34.23)    15:55.30 (34.43)
       16:29.85 (34.55)    17:04.36 (34.51)    17:38.86 (34.50)    18:13.18 (34.32)
       18:46.64 (33.46)
  3 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE        19:50.00   19:18.29   14  
              30.43     1:03.92 (33.49)     1:37.84 (33.92)     2:11.70 (33.86)
        2:45.98 (34.28)     3:20.54 (34.56)     3:55.35 (34.81)     4:30.22 (34.87)
        5:05.21 (34.99)     5:40.11 (34.90)     6:15.02 (34.91)     6:50.36 (35.34)
        7:25.73 (35.37)     8:00.89 (35.16)     8:36.07 (35.18)     9:11.50 (35.43)
        9:47.02 (35.52)    10:22.48 (35.46)    10:58.22 (35.74)    11:33.91 (35.69)
       12:09.66 (35.75)    12:45.11 (35.45)    13:21.01 (35.90)    13:56.62 (35.61)
       14:32.46 (35.84)    15:08.18 (35.72)    15:44.07 (35.89)    16:20.11 (36.04)
       16:55.88 (35.77)    17:32.04 (36.16)    18:07.97 (35.93)    18:43.79 (35.82)
       19:18.29 (34.50)
  4 Snow, Caitlin             30 South Shore Y-NE    20:30.00   20:15.16   13  
              34.20     1:10.57 (36.37)     1:47.28 (36.71)     2:23.88 (36.60)
        3:00.38 (36.50)     3:36.87 (36.49)     4:13.90 (37.03)     4:50.55 (36.65)
        5:27.57 (37.02)     6:04.03 (36.46)     6:40.76 (36.73)     7:17.47 (36.71)
        7:54.33 (36.86)     8:30.96 (36.63)     9:07.57 (36.61)     9:44.47 (36.90)
       10:21.14 (36.67)    10:57.88 (36.74)    11:34.19 (36.31)    12:10.46 (36.27)
       12:46.98 (36.52)    13:23.33 (36.35)    13:59.82 (36.49)    14:35.92 (36.10)
       15:12.23 (36.31)    15:48.47 (36.24)    16:24.92 (36.45)    17:01.85 (36.93)
       17:49.12 (47.27)    18:25.18 (36.06)    19:01.85 (36.67)    19:38.67 (36.82)
       20:15.16 (36.49)
  5 Slade, Courtney           32 Cambridge-NE        20:50.96   23:00.45   12  
              34.36     1:11.73 (37.37)     1:49.90 (38.17)     2:28.75 (38.85)
        3:06.51 (37.76)     3:44.40 (37.89)     4:23.38 (38.98)     5:02.71 (39.33)
        5:42.04 (39.33)     6:19.92 (37.88)     7:18.89 (58.97)     8:03.19 (44.30)
        8:47.35 (44.16)     9:31.11 (43.76)    10:14.96 (43.85)    10:58.02 (43.06)
       11:40.07 (42.05)    12:22.79 (42.72)    13:04.66 (41.87)    13:47.37 (42.71)
       14:31.22 (43.85)    15:14.04 (42.82)    15:57.27 (43.23)    16:40.14 (42.87)
       17:22.52 (42.38)    18:05.40 (42.88)    18:48.23 (42.83)    19:30.67 (42.44)
       20:13.54 (42.87)    20:56.21 (42.67)    21:38.13 (41.92)    22:19.35 (41.22)
       23:00.45 (41.10)
  6 Deschaine, Michele        32 Cambridge-NE        26:00.00   24:24.10   11  
              41.12     1:25.54 (44.42)     2:10.49 (44.95)     2:55.77 (45.28)
        3:41.05 (45.28)     4:25.90 (44.85)     5:10.52 (44.62)     5:55.20 (44.68)
        6:39.68 (44.48)     7:23.97 (44.29)     8:09.02 (45.05)     8:53.64 (44.62)
        9:37.90 (44.26)    10:22.31 (44.41)    11:06.56 (44.25)    11:50.65 (44.09)
       12:34.93 (44.28)    13:19.36 (44.43)    14:04.14 (44.78)    14:48.36 (44.22)
       15:32.93 (44.57)    16:17.61 (44.68)    17:02.25 (44.64)    17:46.75 (44.50)
       18:32.06 (45.31)    19:16.90 (44.84)    20:01.78 (44.88)    20:46.04 (44.26)
       21:30.34 (44.30)    22:14.67 (44.33)    22:57.98 (43.31)    23:42.34 (44.36)
       24:24.10 (41.76)
  7 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE 27:06.41   27:09.71   10  
              43.22     1:30.53 (47.31)     2:18.87 (48.34)     3:07.82 (48.95)
        3:57.34 (49.52)     4:46.63 (49.29)     5:36.58 (49.95)     6:25.57 (48.99)
        7:15.86 (50.29)     8:04.88 (49.02)     8:54.32 (49.44)     9:44.68 (50.36)
       10:35.08 (50.40)    11:24.28 (49.20)    12:13.78 (49.50)    13:02.43 (48.65)
       13:52.09 (49.66)    14:42.10 (50.01)    15:31.53 (49.43)    16:21.38 (49.85)
       17:12.43 (51.05)    18:02.90 (50.47)    18:53.36 (50.46)    19:44.34 (50.98)
       20:34.07 (49.73)    21:24.75 (50.68)    22:15.37 (50.62)    23:05.19 (49.82)
       23:56.10 (50.91)    24:45.67 (49.57)    25:34.97 (49.30)    26:23.33 (48.36)
       27:09.71 (46.38)
  8 Coloura, Vanessa          34 Cambridge-NE        30:00.00   29:27.25    9  
              46.77     1:39.04 (52.27)                             3:23.76 ( )
        4:16.67 (52.91)     5:10.10 (53.43)     6:04.05 (53.95)     6:58.09 (54.04)
        7:51.20 (53.11)                             8:44.95 ( )     9:39.66 (54.71)
       10:32.65 (52.99)  12:21.85 (1:49.20)    13:14.81 (52.96)    14:09.78 (54.97)
       15:04.90 (55.12)    15:58.22 (53.32)    16:53.15 (54.93)    17:46.82 (53.67)
       18:40.47 (53.65)    19:33.74 (53.27)    20:28.50 (54.76)    21:22.87 (54.37)
       22:18.07 (55.20)    23:11.68 (53.61)    24:07.06 (55.38)    25:01.39 (54.33)
       25:55.43 (54.04)                            27:41.82 ( )    28:36.28 (54.46)
       29:27.25 (50.97)
 
Event 3  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 18:28.73        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           38 BU Masters-NE       19:18.01   19:13.49   17  
              30.62     1:04.09 (33.47)     1:38.16 (34.07)     2:12.99 (34.83)
        2:47.36 (34.37)     3:22.19 (34.83)     3:56.91 (34.72)     4:32.17 (35.26)
        5:07.60 (35.43)     5:42.57 (34.97)     6:17.55 (34.98)     6:52.35 (34.80)
        7:27.66 (35.31)     8:02.47 (34.81)     8:37.67 (35.20)     9:12.88 (35.21)
        9:48.36 (35.48)    10:23.51 (35.15)    10:58.63 (35.12)    11:33.94 (35.31)
       12:09.46 (35.52)    12:44.69 (35.23)    13:20.27 (35.58)    13:55.53 (35.26)
       14:31.10 (35.57)    15:06.54 (35.44)    15:41.79 (35.25)    16:17.56 (35.77)
       16:52.92 (35.36)    17:28.67 (35.75)    18:04.00 (35.33)    18:39.20 (35.20)
       19:13.49 (34.29)
  2 Stokes, Jessica           35 Cambridge-NE        18:32.59   19:45.22   15  
              31.57     1:06.31 (34.74)     1:41.20 (34.89)     2:16.23 (35.03)
        2:51.29 (35.06)     3:26.41 (35.12)     4:01.88 (35.47)     4:37.47 (35.59)
        5:13.53 (36.06)     5:49.26 (35.73)     6:25.09 (35.83)     7:00.88 (35.79)
        7:36.55 (35.67)     8:12.48 (35.93)     8:48.16 (35.68)     9:23.97 (35.81)
        9:59.92 (35.95)    10:35.92 (36.00)    11:12.31 (36.39)    11:48.53 (36.22)
       12:25.07 (36.54)    13:01.54 (36.47)    13:38.42 (36.88)    14:15.22 (36.80)
       14:52.12 (36.90)    15:29.00 (36.88)    16:06.18 (37.18)    16:43.36 (37.18)
       17:20.06 (36.70)    17:56.74 (36.68)    18:33.55 (36.81)    19:09.93 (36.38)
       19:45.22 (35.29)
  3 Mack, Tara                39 Great Bay-NE        19:50.00   20:22.31   14  
              34.65     1:10.75 (36.10)     1:47.44 (36.69)     2:24.69 (37.25)
        3:02.13 (37.44)     3:39.74 (37.61)     4:17.29 (37.55)     4:55.11 (37.82)
        5:32.65 (37.54)     6:10.15 (37.50)     6:47.72 (37.57)     7:25.13 (37.41)
        8:02.24 (37.11)     8:39.73 (37.49)     9:17.18 (37.45)     9:54.45 (37.27)
       10:32.03 (37.58)    11:09.26 (37.23)    11:46.41 (37.15)    12:23.61 (37.20)
       13:00.58 (36.97)    13:37.73 (37.15)    14:14.82 (37.09)    14:52.20 (37.38)
       15:29.40 (37.20)    16:06.47 (37.07)    16:43.46 (36.99)    17:20.19 (36.73)
       17:57.07 (36.88)    18:34.12 (37.05)    19:10.73 (36.61)    19:47.35 (36.62)
       20:22.31 (34.96)
  4 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE    22:03.15   21:49.25   13  
              36.45     1:16.04 (39.59)     1:56.55 (40.51)     2:36.81 (40.26)
        3:16.88 (40.07)     3:57.24 (40.36)     4:37.38 (40.14)     5:17.75 (40.37)
        5:58.15 (40.40)     6:38.25 (40.10)     7:19.21 (40.96)     7:59.58 (40.37)
        8:40.04 (40.46)     9:19.96 (39.92)    10:00.01 (40.05)    10:39.99 (39.98)
       11:19.80 (39.81)    11:59.48 (39.68)    12:41.30 (41.82)    13:21.61 (40.31)
       14:00.59 (38.98)    14:39.94 (39.35)    15:19.61 (39.67)    15:59.91 (40.30)
       16:40.06 (40.15)    17:20.17 (40.11)    18:00.18 (40.01)    18:39.49 (39.31)
       19:18.76 (39.27)    19:57.77 (39.01)    20:36.21 (38.44)    21:13.97 (37.76)
       21:49.25 (35.28)
  5 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE 22:25.00   21:50.39   12  
              35.99     1:13.24 (37.25)     1:51.57 (38.33)     2:30.02 (38.45)
        3:08.71 (38.69)     3:47.57 (38.86)     4:26.62 (39.05)     5:05.83 (39.21)
        5:45.05 (39.22)     6:24.66 (39.61)     7:04.66 (40.00)     7:44.57 (39.91)
        8:24.60 (40.03)     9:04.55 (39.95)     9:44.50 (39.95)    10:24.71 (40.21)
       11:04.69 (39.98)    11:44.66 (39.97)    12:24.39 (39.73)    13:04.63 (40.24)
       13:45.17 (40.54)    14:25.33 (40.16)    15:05.59 (40.26)    15:45.90 (40.31)
       16:26.41 (40.51)    17:07.14 (40.73)    17:47.33 (40.19)    18:27.95 (40.62)
       19:08.62 (40.67)    19:49.15 (40.53)    20:30.13 (40.98)    21:10.89 (40.76)
       21:50.39 (39.50)
  6 Palms, Ann                39 Swim RI-NE          23:20.90   22:14.72   11  
              38.29     1:17.71 (39.42)     1:58.01 (40.30)     2:38.95 (40.94)
        3:20.34 (41.39)     4:01.11 (40.77)     4:41.94 (40.83)     5:23.24 (41.30)
        6:04.03 (40.79)     6:44.98 (40.95)     7:25.82 (40.84)     8:06.38 (40.56)
        8:46.82 (40.44)     9:27.94 (41.12)    10:08.79 (40.85)    10:49.39 (40.60)
       11:29.72 (40.33)    12:10.24 (40.52)    12:50.63 (40.39)    13:31.45 (40.82)
       14:11.98 (40.53)    14:52.99 (41.01)    15:33.36 (40.37)    16:13.99 (40.63)
       16:54.80 (40.81)    17:35.10 (40.30)    18:15.70 (40.60)    18:56.22 (40.52)
       19:36.70 (40.48)    20:16.96 (40.26)    20:56.71 (39.75)    21:36.45 (39.74)
       22:14.72 (38.27)
  7 Horton, Stephanie         36 ABC Masters-NE      23:00.00   23:03.42   10  
              36.70     1:17.27 (40.57)     2:00.08 (42.81)     2:42.98 (42.90)
        3:25.96 (42.98)     4:08.03 (42.07)     4:49.68 (41.65)     5:31.29 (41.61)
        6:13.51 (42.22)     6:55.61 (42.10)     7:38.78 (43.17)     8:21.52 (42.74)
        9:04.34 (42.82)     9:46.88 (42.54)    10:29.58 (42.70)    11:12.09 (42.51)
       11:54.03 (41.94)    12:36.41 (42.38)    13:19.79 (43.38)    14:02.70 (42.91)
       14:46.18 (43.48)    15:29.24 (43.06)    16:12.34 (43.10)    16:54.39 (42.05)
       17:36.52 (42.13)    18:17.79 (41.27)    18:59.68 (41.89)    19:40.93 (41.25)
       20:22.07 (41.14)    21:03.55 (41.48)    21:44.90 (41.35)    22:25.36 (40.46)
       23:03.42 (38.06)
  8 Boeckeler, Erika          37 Cambridge-NE        24:09.30   23:48.48    9  
              39.78     1:22.75 (42.97)     2:06.19 (43.44)     2:49.08 (42.89)
        3:33.08 (44.00)     4:16.90 (43.82)     5:00.58 (43.68)     5:44.12 (43.54)
        6:28.51 (44.39)     7:12.54 (44.03)     7:56.35 (43.81)     8:40.69 (44.34)
        9:24.44 (43.75)    10:07.88 (43.44)    10:50.99 (43.11)    11:34.77 (43.78)
       12:18.88 (44.11)    13:03.09 (44.21)    13:46.77 (43.68)    14:30.05 (43.28)
       15:13.70 (43.65)    15:57.51 (43.81)    16:41.47 (43.96)    17:25.03 (43.56)
       18:08.26 (43.23)    18:51.49 (43.23)    19:34.47 (42.98)    20:17.18 (42.71)
       21:00.51 (43.33)    21:43.62 (43.11)    22:26.42 (42.80)    23:08.73 (42.31)
       23:48.48 (39.75)
  9 Wesson, Monica            37 Great Bay-NE        26:35.00   26:23.30    8  
              41.60     1:25.27 (43.67)     2:10.85 (45.58)     2:56.56 (45.71)
        3:43.44 (46.88)     4:30.44 (47.00)     5:18.44 (48.00)     6:06.88 (48.44)
        6:55.85 (48.97)     7:44.52 (48.67)     8:33.71 (49.19)     9:22.44 (48.73)
       10:11.36 (48.92)    11:00.14 (48.78)    11:49.46 (49.32)    12:37.45 (47.99)
       13:27.14 (49.69)    14:16.88 (49.74)    15:05.77 (48.89)    15:54.04 (48.27)
       16:42.49 (48.45)    17:31.30 (48.81)    18:19.73 (48.43)    19:08.92 (49.19)
       19:58.56 (49.64)    20:48.20 (49.64)    21:37.20 (49.00)    22:26.26 (49.06)
       23:15.09 (48.83)    24:02.85 (47.76)    24:50.44 (47.59)    25:37.98 (47.54)
       26:23.30 (45.32)
 -- Biskovich, Karin          38 Great Bay-NE        23:00.00   21:48.60  
      Did not finish
              38.27     1:16.17 (37.90)     1:55.14 (38.97)     2:35.26 (40.12)
        3:16.02 (40.76)     3:56.63 (40.61)     4:37.50 (40.87)     5:18.38 (40.88)
        5:59.53 (41.15)     6:41.02 (41.49)     7:22.56 (41.54)     8:03.81 (41.25)
        8:45.07 (41.26)     9:26.07 (41.00)    10:06.92 (40.85)    10:47.61 (40.69)
       11:28.26 (40.65)    12:09.51 (41.25)    12:50.92 (41.41)    13:32.31 (41.39)
       14:13.84 (41.53)    14:56.86 (43.02)    15:37.34 (40.48)    16:18.99 (41.65)
       17:00.18 (41.19)    17:41.17 (40.99)    18:22.39 (41.22)    19:03.97 (41.58)
       19:45.22 (41.25)    20:26.23 (41.01)    21:07.74 (41.51)    21:48.60 (40.86)
           21:48.60 ( )
 
Event 3  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 19:31.28        2010 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE   22:32.32   21:51.21   17  
              34.86     1:12.68 (37.82)     1:51.70 (39.02)     2:31.39 (39.69)
        3:10.98 (39.59)     3:50.70 (39.72)     4:31.11 (40.41)     5:11.35 (40.24)
        5:51.82 (40.47)     6:32.38 (40.56)     7:13.11 (40.73)     7:53.43 (40.32)
        8:33.67 (40.24)     9:14.03 (40.36)     9:54.68 (40.65)    10:34.56 (39.88)
       11:15.35 (40.79)    11:55.57 (40.22)    12:35.77 (40.20)    13:16.26 (40.49)
       13:56.45 (40.19)    14:36.53 (40.08)    15:16.65 (40.12)    15:56.66 (40.01)
       16:36.49 (39.83)    17:16.43 (39.94)    17:56.18 (39.75)    18:35.89 (39.71)
       19:15.74 (39.85)    19:55.24 (39.50)    20:34.30 (39.06)    21:13.11 (38.81)
       21:51.21 (38.10)
  2 Hallor, Sara              41 Cambridge-NE        23:40.00   22:57.83   15  
              40.26     1:21.04 (40.78)     2:02.77 (41.73)     2:44.44 (41.67)
        3:26.52 (42.08)     4:09.09 (42.57)     4:51.35 (42.26)     5:33.85 (42.50)
        6:16.04 (42.19)     6:58.46 (42.42)     7:40.53 (42.07)     8:23.00 (42.47)
        9:05.10 (42.10)     9:47.48 (42.38)    10:29.93 (42.45)    11:12.60 (42.67)
       11:54.70 (42.10)    12:36.85 (42.15)    13:19.06 (42.21)    14:01.03 (41.97)
       14:43.22 (42.19)    15:25.43 (42.21)    16:07.48 (42.05)    16:49.59 (42.11)
       17:31.46 (41.87)    18:12.87 (41.41)    18:54.12 (41.25)    19:35.39 (41.27)
       20:16.77 (41.38)    20:57.69 (40.92)    21:38.47 (40.78)    22:18.80 (40.33)
       22:57.83 (39.03)
  3 Connolly, Mary Beth       43 Great Bay-NE        29:30.00   24:56.09   14  
              41.08     1:23.94 (42.86)     2:07.69 (43.75)     2:51.72 (44.03)
        3:36.51 (44.79)     4:21.64 (45.13)     5:06.91 (45.27)     5:51.79 (44.88)
        6:37.40 (45.61)     7:23.16 (45.76)     8:08.58 (45.42)     8:54.11 (45.53)
        9:39.06 (44.95)    10:24.06 (45.00)    11:09.12 (45.06)    11:55.04 (45.92)
       12:41.26 (46.22)    13:27.30 (46.04)    14:13.61 (46.31)    14:59.51 (45.90)
       15:45.60 (46.09)    16:31.50 (45.90)    17:17.97 (46.47)    18:04.28 (46.31)
       18:50.65 (46.37)    19:37.56 (46.91)    20:23.64 (46.08)    21:10.06 (46.42)
       21:55.92 (45.86)    22:42.92 (47.00)    23:28.60 (45.68)    24:13.46 (44.86)
       24:56.09 (42.63)
 
Event 3  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 18:58.76        2007 J Nievergelt                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Debitetto, Elaine         48 MIT Masters-NE      21:55.07   21:49.77   17  
              39.64     1:18.69 (39.05)     1:58.58 (39.89)     2:38.88 (40.30)
        3:19.14 (40.26)     3:59.33 (40.19)     4:39.55 (40.22)     5:19.32 (39.77)
        5:59.58 (40.26)     6:39.67 (40.09)     7:19.92 (40.25)     7:59.78 (39.86)
        8:39.58 (39.80)     9:19.59 (40.01)     9:59.40 (39.81)    10:39.40 (40.00)
       11:19.50 (40.10)    11:59.66 (40.16)    12:40.00 (40.34)    13:19.89 (39.89)
       13:59.73 (39.84)    14:39.70 (39.97)    15:19.25 (39.55)    15:58.98 (39.73)
       16:38.55 (39.57)    17:18.14 (39.59)    17:57.48 (39.34)    18:37.07 (39.59)
       19:16.49 (39.42)    19:56.15 (39.66)    20:35.07 (38.92)    21:13.32 (38.25)
       21:49.77 (36.45)
  2 Aman, Pamela              45 NEM Unattached-NE   22:28.00   22:26.53   15  
              37.32     1:16.92 (39.60)     1:57.47 (40.55)     2:38.53 (41.06)
        3:21.23 (42.70)     4:02.12 (40.89)     5:00.68 (58.56)     5:39.41 (38.73)
        6:19.35 (39.94)     6:59.73 (40.38)     7:39.97 (40.24)     8:19.55 (39.58)
        8:59.47 (39.92)     9:39.39 (39.92)    10:19.20 (39.81)    10:59.16 (39.96)
       11:39.44 (40.28)    12:19.89 (40.45)    13:00.25 (40.36)    13:40.71 (40.46)
       14:21.27 (40.56)    15:01.87 (40.60)    15:42.04 (40.17)    16:22.80 (40.76)
       17:03.53 (40.73)    17:44.57 (41.04)    18:24.75 (40.18)    19:05.49 (40.74)
       19:45.49 (40.00)    20:25.99 (40.50)    21:06.80 (40.81)    21:47.13 (40.33)
       22:26.53 (39.40)
  3 Pasterczyk, Christine     45 Cambridge-NE        22:29.97   22:59.45   14  
              36.22     1:15.84 (39.62)     1:56.16 (40.32)     2:37.79 (41.63)
        3:19.68 (41.89)     4:01.82 (42.14)     4:43.56 (41.74)                    
            6:07.82 ( )     6:50.13 (42.31)     7:32.56 (42.43)     8:15.48 (42.92)
        8:57.65 (42.17)     9:39.72 (42.07)    10:21.84 (42.12)    11:04.37 (42.53)
       11:46.58 (42.21)    12:28.20 (41.62)    13:09.50 (41.30)    13:51.66 (42.16)
       14:33.79 (42.13)    15:16.07 (42.28)    15:58.87 (42.80)    16:41.47 (42.60)
       17:23.60 (42.13)    18:06.01 (42.41)    18:48.52 (42.51)    19:30.49 (41.97)
       20:13.43 (42.94)    20:55.93 (42.50)    21:37.52 (41.59)    22:19.45 (41.93)
       22:59.45 (40.00)
  4 Hobson, Paula             48 ABC Masters-NE      23:39.00   23:29.83   13  
              38.93     1:21.16 (42.23)     2:04.57 (43.41)     2:47.51 (42.94)
        3:30.02 (42.51)     4:12.92 (42.90)     4:56.15 (43.23)     5:39.28 (43.13)
        6:21.94 (42.66)     7:05.18 (43.24)     7:48.50 (43.32)     8:32.40 (43.90)
        9:15.98 (43.58)     9:59.07 (43.09)    10:42.48 (43.41)    11:26.03 (43.55)
       12:08.99 (42.96)    12:51.76 (42.77)    13:34.95 (43.19)    14:17.59 (42.64)
       15:00.53 (42.94)    15:43.14 (42.61)    16:26.24 (43.10)    17:09.42 (43.18)
       17:52.47 (43.05)    18:35.11 (42.64)    19:17.94 (42.83)    20:00.23 (42.29)
       20:42.48 (42.25)    21:25.01 (42.53)    22:07.55 (42.54)    22:49.86 (42.31)
       23:29.83 (39.97)
  5 Hoff, Debbie              47 ABC Masters-NE      27:00.00   26:29.20   12  
              43.57     1:28.47 (44.90)     2:15.01 (46.54)     3:02.81 (47.80)
        3:51.41 (48.60)     4:38.62 (47.21)     5:26.80 (48.18)     6:15.56 (48.76)
        7:05.04 (49.48)     7:53.89 (48.85)     8:41.82 (47.93)     9:30.91 (49.09)
       10:20.04 (49.13)    11:09.43 (49.39)    11:58.58 (49.15)    12:47.79 (49.21)
       13:37.42 (49.63)    14:26.28 (48.86)    15:15.81 (49.53)    16:04.70 (48.89)
       16:53.07 (48.37)    17:41.31 (48.24)    18:30.02 (48.71)    19:18.99 (48.97)
       20:08.03 (49.04)    20:56.52 (48.49)    21:44.87 (48.35)    22:33.27 (48.40)
       23:21.19 (47.92)    24:09.05 (47.86)    24:56.88 (47.83)    25:45.02 (48.14)
       26:29.20 (44.18)
  6 Balles, Kathy             48 ABC Masters-NE      33:00.00   32:30.63   11  
              51.31     1:47.34 (56.03)     2:46.03 (58.69)     3:42.59 (56.56)
        4:39.90 (57.31)     5:37.36 (57.46)     6:34.50 (57.14)     7:33.12 (58.62)
        8:32.06 (58.94)     9:31.82 (59.76)    10:30.33 (58.51)    11:29.97 (59.64)
     12:30.85 (1:00.88)    13:29.12 (58.27)    14:28.07 (58.95)    15:27.33 (59.26)
       16:27.06 (59.73)  17:27.30 (1:00.24)    18:27.03 (59.73)  19:27.39 (1:00.36)
       20:25.63 (58.24)  21:27.26 (1:01.63)    22:25.85 (58.59)    23:25.81 (59.96)
       24:25.48 (59.67)  25:29.23 (1:03.75)  26:30.91 (1:01.68)  27:31.26 (1:00.35)
       28:31.07 (59.81)  29:31.31 (1:00.24)  30:32.18 (1:00.87)  31:32.90 (1:00.72)
       32:30.63 (57.73)
 -- Holland Sparages, Margar  48 University Club-NE  29:00.00         NS  
 
Event 3  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 19:13.73        2008 Katherine Branch                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Marie          50 Tribeach-CT         22:00.00   20:59.01   17  
              35.02     1:10.98 (35.96)     1:48.23 (37.25)     2:29.02 (40.79)
        3:07.38 (38.36)     3:46.14 (38.76)     4:24.96 (38.82)     5:06.83 (41.87)
        5:45.65 (38.82)     6:24.27 (38.62)     7:03.34 (39.07)     7:42.28 (38.94)
        8:20.99 (38.71)     8:59.32 (38.33)     9:37.65 (38.33)    10:15.94 (38.29)
       10:54.61 (38.67)    11:32.88 (38.27)    12:10.58 (37.70)    12:48.68 (38.10)
       13:26.63 (37.95)    14:04.77 (38.14)    14:42.50 (37.73)    15:19.93 (37.43)
       15:57.57 (37.64)    16:35.54 (37.97)    17:13.46 (37.92)    17:51.31 (37.85)
       18:29.14 (37.83)    19:06.80 (37.66)    19:44.23 (37.43)    20:22.38 (38.15)
       20:59.01 (36.63)
  2 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE 22:06.00   21:05.42   15  
              34.14     1:10.94 (36.80)     1:49.48 (38.54)     2:28.90 (39.42)
        3:08.28 (39.38)     3:48.10 (39.82)     4:27.65 (39.55)     5:06.97 (39.32)
        5:45.74 (38.77)     6:24.70 (38.96)     7:03.25 (38.55)     7:41.65 (38.40)
        8:19.91 (38.26)     8:58.19 (38.28)     9:36.48 (38.29)    10:14.84 (38.36)
       10:53.40 (38.56)    11:31.41 (38.01)    12:10.07 (38.66)    12:48.14 (38.07)
       13:26.32 (38.18)    14:04.74 (38.42)    14:43.40 (38.66)    15:21.84 (38.44)
       16:00.16 (38.32)    16:38.22 (38.06)    17:16.74 (38.52)    17:55.59 (38.85)
       18:34.16 (38.57)    19:12.80 (38.64)    19:51.42 (38.62)    20:28.60 (37.18)
       21:05.42 (36.82)
  3 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE        22:25.04   21:35.75   14  
              35.14     1:13.65 (38.51)     1:53.22 (39.57)     2:32.78 (39.56)
        3:12.57 (39.79)     3:52.23 (39.66)     4:31.61 (39.38)     5:11.24 (39.63)
        5:51.23 (39.99)     6:30.70 (39.47)     7:10.19 (39.49)     7:50.05 (39.86)
        8:29.63 (39.58)     9:09.57 (39.94)     9:49.18 (39.61)    10:28.42 (39.24)
       11:07.45 (39.03)    11:46.77 (39.32)    12:26.58 (39.81)    13:06.11 (39.53)
       13:45.71 (39.60)    14:25.00 (39.29)    15:04.47 (39.47)    15:43.82 (39.35)
       16:23.97 (40.15)    17:03.48 (39.51)    17:43.37 (39.89)    18:22.68 (39.31)
       19:02.32 (39.64)    19:42.16 (39.84)    20:21.75 (39.59)    20:59.74 (37.99)
       21:35.75 (36.01)
  4 Saint Aubin, Patricia     54 Technique/Train-NE  23:00.00   23:01.94   13  
              39.19     1:21.65 (42.46)     2:03.96 (42.31)     2:45.73 (41.77)
        3:27.65 (41.92)     4:09.56 (41.91)     4:51.05 (41.49)     5:32.85 (41.80)
        6:15.08 (42.23)     6:57.11 (42.03)     7:39.00 (41.89)     8:21.22 (42.22)
        9:03.08 (41.86)     9:44.76 (41.68)    10:26.62 (41.86)    11:08.83 (42.21)
       11:50.62 (41.79)    12:32.46 (41.84)    13:14.23 (41.77)    13:56.00 (41.77)
       14:38.03 (42.03)    15:19.90 (41.87)    16:02.27 (42.37)    16:44.57 (42.30)
       17:26.85 (42.28)    18:08.82 (41.97)    18:50.74 (41.92)    19:32.79 (42.05)
       20:14.89 (42.10)    20:57.02 (42.13)    21:38.90 (41.88)    22:20.98 (42.08)
       23:01.94 (40.96)
  5 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE   25:00.00   24:28.49   12  
              41.05     1:23.67 (42.62)     2:07.79 (44.12)     2:54.01 (46.22)
        3:39.86 (45.85)   5:09.39 (1:29.53)     5:55.03 (45.64)     6:39.90 (44.87)
        7:24.99 (45.09)     8:11.44 (46.45)     8:55.82 (44.38)     9:40.38 (44.56)
       10:25.54 (45.16)    11:10.42 (44.88)    11:55.83 (45.41)    12:39.38 (43.55)
       13:23.92 (44.54)    14:08.48 (44.56)    14:53.04 (44.56)    15:37.97 (44.93)
       16:22.45 (44.48)    17:07.41 (44.96)    17:52.29 (44.88)    18:37.32 (45.03)
       19:22.23 (44.91)    20:07.19 (44.96)    20:51.71 (44.52)                    
           21:36.04 ( )    22:19.43 (43.39)    23:03.89 (44.46)    23:47.31 (43.42)
       24:28.49 (41.18)
  6 Brehob, Jennifer          53 Y of North Shore-NE 23:00.00   27:06.61   11  
              42.55     1:26.27 (43.72)     2:11.50 (45.23)     2:59.05 (47.55)
        3:46.70 (47.65)     4:36.05 (49.35)     5:25.42 (49.37)     6:15.86 (50.44)
        7:07.28 (51.42)     7:57.57 (50.29)     8:46.67 (49.10)     9:36.05 (49.38)
       10:26.10 (50.05)    11:17.72 (51.62)    12:08.92 (51.20)    12:59.14 (50.22)
       13:50.34 (51.20)    14:40.15 (49.81)    15:31.64 (51.49)    16:22.24 (50.60)
       17:13.40 (51.16)    18:03.76 (50.36)    18:54.06 (50.30)    19:44.10 (50.04)
       20:33.66 (49.56)    21:24.01 (50.35)    22:14.60 (50.59)    23:04.89 (50.29)
       23:54.64 (49.75)    24:43.13 (48.49)    25:31.80 (48.67)    26:20.85 (49.05)
       27:06.61 (45.76)
 
Event 3  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 22:35.73        2005 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR    23:30.00   22:09.10   17  
              35.07     1:13.65 (38.58)     1:53.91 (40.26)     2:34.62 (40.71)
        3:14.94 (40.32)     3:55.38 (40.44)     4:36.38 (41.00)     5:17.22 (40.84)
        5:58.24 (41.02)     6:38.80 (40.56)     7:19.37 (40.57)     7:59.79 (40.42)
        8:40.71 (40.92)     9:21.61 (40.90)    10:02.27 (40.66)    10:42.87 (40.60)
       11:23.76 (40.89)    12:04.59 (40.83)    12:44.84 (40.25)    13:25.58 (40.74)
       14:05.76 (40.18)    14:46.50 (40.74)    15:27.15 (40.65)    16:07.62 (40.47)
       16:48.06 (40.44)    17:28.80 (40.74)    18:08.97 (40.17)    18:49.54 (40.57)
       19:30.04 (40.50)    20:10.32 (40.28)    20:50.40 (40.08)    21:30.88 (40.48)
       22:09.10 (38.22)
  2 Wasson, Page              59 West Side SC-NE     24:00.00   24:13.04   15  
              39.19     1:21.19 (42.00)     2:04.49 (43.30)     2:47.98 (43.49)
        3:32.02 (44.04)     4:16.18 (44.16)     5:00.74 (44.56)     5:45.49 (44.75)
        6:30.15 (44.66)     7:13.87 (43.72)     7:58.05 (44.18)     8:42.52 (44.47)
        9:27.10 (44.58)    10:11.61 (44.51)    10:55.55 (43.94)    11:40.04 (44.49)
       12:25.05 (45.01)    13:09.90 (44.85)    13:54.66 (44.76)    14:38.86 (44.20)
       15:22.74 (43.88)    16:06.73 (43.99)    16:50.72 (43.99)    17:34.56 (43.84)
       18:18.85 (44.29)    19:02.93 (44.08)    19:47.60 (44.67)    20:32.31 (44.71)
       21:16.64 (44.33)    22:01.43 (44.79)    22:46.27 (44.84)    23:29.75 (43.48)
       24:13.04 (43.29)
  3 Phelan, Mary              55 South County Y-NE   26:16.00   25:06.02   14  
              41.59     1:26.88 (45.29)     2:12.35 (45.47)     2:58.09 (45.74)
        3:44.05 (45.96)     4:30.12 (46.07)     5:16.18 (46.06)     6:02.79 (46.61)
        6:49.41 (46.62)     7:35.99 (46.58)     8:21.70 (45.71)     9:06.85 (45.15)
        9:53.52 (46.67)    10:38.97 (45.45)    11:25.38 (46.41)    12:11.45 (46.07)
       12:57.46 (46.01)    13:43.54 (46.08)    14:29.62 (46.08)    15:15.54 (45.92)
       16:01.19 (45.65)    16:47.21 (46.02)    17:32.89 (45.68)    18:18.53 (45.64)
       19:04.58 (46.05)    19:50.13 (45.55)    20:36.48 (46.35)    21:21.99 (45.51)
       22:07.85 (45.86)    22:53.15 (45.30)    23:39.14 (45.99)    24:24.32 (45.18)
       25:06.02 (41.70)
  4 Lewis, Kathy              57 Swim RI-NE          24:49.00   25:07.66   13  
              41.01     1:26.36 (45.35)     2:11.97 (45.61)     2:58.94 (46.97)
        3:44.89 (45.95)     4:31.04 (46.15)     5:17.35 (46.31)     6:03.19 (45.84)
        6:49.46 (46.27)     7:35.87 (46.41)     8:22.02 (46.15)     9:07.93 (45.91)
        9:54.23 (46.30)    10:40.52 (46.29)    11:26.21 (45.69)    12:12.06 (45.85)
       12:58.18 (46.12)    13:44.28 (46.10)    14:30.10 (45.82)    15:15.94 (45.84)
       16:01.84 (45.90)    16:47.77 (45.93)    17:33.40 (45.63)    18:18.80 (45.40)
       19:04.71 (45.91)    19:50.72 (46.01)    20:36.26 (45.54)    21:21.77 (45.51)
       22:07.42 (45.65)    22:53.14 (45.72)    23:39.59 (46.45)    24:25.12 (45.53)
       25:07.66 (42.54)
  5 Hendrickson, Nancy        59 ABC Masters-NE      28:00.00   27:44.18   12  
              47.25     1:36.91 (49.66)     2:26.77 (49.86)     3:16.97 (50.20)
        4:07.95 (50.98)     4:58.84 (50.89)     5:49.16 (50.32)     6:39.52 (50.36)
        7:30.26 (50.74)     8:20.86 (50.60)     9:11.87 (51.01)    10:02.99 (51.12)
       10:53.81 (50.82)    11:44.52 (50.71)    12:35.22 (50.70)    13:26.06 (50.84)
       14:16.89 (50.83)    15:07.90 (51.01)    15:59.28 (51.38)    16:50.22 (50.94)
       17:41.06 (50.84)    18:31.35 (50.29)    19:22.52 (51.17)    20:13.67 (51.15)
       21:04.62 (50.95)    21:55.75 (51.13)    22:45.94 (50.19)    23:35.84 (49.90)
       24:26.62 (50.78)    25:16.71 (50.09)    26:06.96 (50.25)    26:56.41 (49.45)
       27:44.18 (47.77)
  6 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE        26:30.67   27:58.80   11  
              44.19     1:33.01 (48.82)     2:21.40 (48.39)     3:11.35 (49.95)
        4:02.37 (51.02)     4:52.28 (49.91)     5:42.53 (50.25)     6:34.05 (51.52)
        7:24.86 (50.81)     8:15.37 (50.51)     9:07.30 (51.93)     9:59.47 (52.17)
       10:49.84 (50.37)    11:40.20 (50.36)    12:31.59 (51.39)    13:22.62 (51.03)
       14:13.80 (51.18)    15:05.88 (52.08)    15:56.59 (50.71)    16:47.51 (50.92)
       17:37.48 (49.97)    18:29.63 (52.15)    19:20.82 (51.19)    20:12.86 (52.04)
       21:04.11 (51.25)    21:56.47 (52.36)    22:48.27 (51.80)    23:40.74 (52.47)
       24:32.94 (52.20)    25:24.72 (51.78)    26:16.74 (52.02)    27:08.82 (52.08)
       27:58.80 (49.98)
  7 Allison, Roberta          59 BU Masters-NE       31:00.00   30:28.57   10  
              50.24     1:41.72 (51.48)     2:35.54 (53.82)     3:29.57 (54.03)
        4:25.50 (55.93)     5:20.10 (54.60)     6:13.93 (53.83)     7:10.55 (56.62)
        8:06.41 (55.86)     9:01.45 (55.04)     9:57.40 (55.95)    10:51.87 (54.47)
       11:48.33 (56.46)    12:44.05 (55.72)    13:39.92 (55.87)                    
           15:30.32 ( )    16:27.82 (57.50)    17:23.44 (55.62)    18:19.40 (55.96)
       19:15.73 (56.33)    20:11.31 (55.58)    21:08.06 (56.75)    22:02.97 (54.91)
       23:00.85 (57.88)    23:57.31 (56.46)    24:53.29 (55.98)    25:49.56 (56.27)
       26:45.82 (56.26)    27:42.54 (56.72)    28:38.52 (55.98)    29:34.71 (56.19)
       30:28.57 (53.86)
  8 Carris, Donna             58 South County Y-NE   30:18.92   30:49.19    9  
              46.79     1:40.41 (53.62)     2:36.04 (55.63)     3:32.69 (56.65)
        4:29.80 (57.11)     5:25.24 (55.44)     6:21.64 (56.40)     7:18.04 (56.40)
        8:14.61 (56.57)     9:10.77 (56.16)    10:07.11 (56.34)    11:03.23 (56.12)
       11:59.15 (55.92)    12:54.95 (55.80)    13:51.86 (56.91)    14:49.08 (57.22)
       15:46.04 (56.96)    16:42.80 (56.76)    17:38.66 (55.86)    18:34.79 (56.13)
       19:31.89 (57.10)    20:28.63 (56.74)    21:25.14 (56.51)    22:21.89 (56.75)
       23:18.05 (56.16)    24:14.84 (56.79)    25:12.29 (57.45)    26:10.24 (57.95)
       27:07.57 (57.33)    28:03.96 (56.39)    29:01.19 (57.23)    29:57.63 (56.44)
       30:49.19 (51.56)
  9 McGuire, Kathy            58 Bearcat Masters-MR  33:49.20   33:32.78    8  
              50.72     1:48.22 (57.50)     2:47.20 (58.98)   3:49.17 (1:01.97)
      4:51.99 (1:02.82)   5:53.68 (1:01.69)   6:54.72 (1:01.04)   7:56.80 (1:02.08)
      8:59.08 (1:02.28)   9:59.55 (1:00.47)  11:03.51 (1:03.96)  12:04.66 (1:01.15)
     13:05.15 (1:00.49)  14:05.99 (1:00.84)  15:08.42 (1:02.43)  16:09.23 (1:00.81)
     17:09.41 (1:00.18)  18:10.62 (1:01.21)  19:13.08 (1:02.46)  20:13.08 (1:00.00)
     21:16.11 (1:03.03)  22:16.11 (1:00.00)  23:17.85 (1:01.74)  24:19.14 (1:01.29)
     25:20.58 (1:01.44)  26:22.20 (1:01.62)  27:23.44 (1:01.24)  28:24.03 (1:00.59)
     29:25.60 (1:01.57)  30:27.38 (1:01.78)  31:28.88 (1:01.50)  32:32.66 (1:03.78)
     33:32.78 (1:00.12)
 
Event 4  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
     NE-LMSC: N 17:04.66        2002 Daniel Moran                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE  19:40.00   18:53.03   17  
              29.05     1:00.94 (31.89)     1:33.80 (32.86)     2:07.25 (33.45)
        2:40.44 (33.19)     3:14.05 (33.61)     3:48.25 (34.20)     4:21.82 (33.57)
        4:55.65 (33.83)     5:29.77 (34.12)     6:04.69 (34.92)     6:38.89 (34.20)
        7:13.41 (34.52)     7:48.12 (34.71)     8:22.99 (34.87)     8:57.92 (34.93)
        9:32.61 (34.69)    10:07.80 (35.19)    10:43.42 (35.62)    11:18.88 (35.46)
       11:54.09 (35.21)    12:28.67 (34.58)    13:02.42 (33.75)    13:37.93 (35.51)
       14:13.43 (35.50)    14:48.91 (35.48)    15:24.42 (35.51)    15:58.46 (34.04)
       16:33.47 (35.01)    17:09.72 (36.25)    17:42.08 (32.36)    18:18.70 (36.62)
       18:53.03 (34.33)
  2 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE 24:50.00   26:52.14   15  
              40.95     1:26.20 (45.25)     2:13.19 (46.99)     3:00.67 (47.48)
        3:49.27 (48.60)     4:37.52 (48.25)     5:25.88 (48.36)     6:14.66 (48.78)
        7:03.82 (49.16)     7:52.29 (48.47)     8:40.81 (48.52)     9:29.91 (49.10)
       10:18.62 (48.71)    11:07.48 (48.86)    11:56.62 (49.14)    12:45.82 (49.20)
       13:35.11 (49.29)    14:24.60 (49.49)    15:14.50 (49.90)    16:04.69 (50.19)
       16:54.84 (50.15)    17:45.20 (50.36)    18:35.60 (50.40)    19:26.01 (50.41)
       20:16.19 (50.18)    21:05.20 (49.01)    21:55.12 (49.92)    22:45.97 (50.85)
       23:36.44 (50.47)    24:26.48 (50.04)    25:15.97 (49.49)    26:05.29 (49.32)
       26:52.14 (46.85)
 
Event 4  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.91        2004 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fedak, Scott              28 BU Masters-NE       20:56.64   20:45.14   17  
              31.89     1:06.62 (34.73)     1:42.10 (35.48)     2:18.48 (36.38)
        2:55.24 (36.76)     3:32.55 (37.31)     4:10.53 (37.98)     4:49.13 (38.60)
        5:27.65 (38.52)     6:06.23 (38.58)     6:44.95 (38.72)     7:23.35 (38.40)
        8:01.65 (38.30)     8:40.24 (38.59)     9:19.19 (38.95)     9:57.83 (38.64)
       10:35.64 (37.81)    11:13.44 (37.80)    11:52.26 (38.82)    12:31.00 (38.74)
       13:09.41 (38.41)    13:47.78 (38.37)    14:25.94 (38.16)    15:04.34 (38.40)
       15:42.81 (38.47)    16:21.10 (38.29)    16:59.95 (38.85)    17:38.41 (38.46)
       18:16.95 (38.54)    18:55.25 (38.30)    19:32.23 (36.98)    20:10.00 (37.77)
       20:45.14 (35.14)
  2 Bull, Jameson             28 Cambridge-NE        26:00.00   25:51.23   15  
              40.48     1:22.58 (42.10)     2:08.43 (45.85)     2:53.82 (45.39)
        3:40.44 (46.62)     4:28.25 (47.81)                             6:02.38 ( )
        6:50.36 (47.98)     7:39.65 (49.29)     8:26.89 (47.24)     9:13.92 (47.03)
       10:01.20 (47.28)    10:48.57 (47.37)    11:34.47 (45.90)    12:22.49 (48.02)
       13:12.36 (49.87)    13:58.68 (46.32)    14:46.42 (47.74)                    
           16:21.77 ( )    17:09.02 (47.25)    17:54.86 (45.84)    18:43.88 (49.02)
       19:32.75 (48.87)                            21:08.02 ( )                    
           22:45.54 ( )    23:34.21 (48.67)    24:23.10 (48.89)    25:10.54 (47.44)
       25:51.23 (40.69)
 
Event 4  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:36.78        2006 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE 20:26.00   21:20.34   17  
              32.69     1:09.60 (36.91)     1:47.20 (37.60)     2:25.23 (38.03)
        3:03.41 (38.18)     3:41.68 (38.27)     4:20.37 (38.69)     4:59.58 (39.21)
        5:38.01 (38.43)     6:16.70 (38.69)     6:55.41 (38.71)     7:34.10 (38.69)
        8:13.07 (38.97)     8:52.10 (39.03)     9:31.06 (38.96)    10:10.51 (39.45)
       10:49.81 (39.30)    11:28.58 (38.77)    12:07.66 (39.08)    12:46.64 (38.98)
       13:25.97 (39.33)    14:05.09 (39.12)    14:44.66 (39.57)    15:24.94 (40.28)
       16:05.35 (40.41)    16:46.13 (40.78)    17:26.32 (40.19)    18:06.02 (39.70)
       18:44.72 (38.70)    19:24.37 (39.65)    20:02.96 (38.59)    20:41.88 (38.92)
       21:20.34 (38.46)
  2 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE    24:59.99   23:52.53   15  
              39.17     1:19.33 (40.16)     1:59.86 (40.53)     2:41.66 (41.80)
        3:23.21 (41.55)     4:05.89 (42.68)     4:49.44 (43.55)     5:32.79 (43.35)
        6:16.46 (43.67)     6:58.91 (42.45)     7:42.40 (43.49)     8:26.49 (44.09)
        9:09.87 (43.38)     9:53.95 (44.08)    10:38.88 (44.93)    11:23.77 (44.89)
       12:08.16 (44.39)    12:53.42 (45.26)    13:37.85 (44.43)    14:23.01 (45.16)
       15:07.60 (44.59)    15:52.10 (44.50)    16:35.79 (43.69)    17:19.43 (43.64)
       18:04.06 (44.63)    18:49.01 (44.95)    19:34.32 (45.31)    20:19.78 (45.46)
       21:03.96 (44.18)    21:48.22 (44.26)    22:32.52 (44.30)    23:14.33 (41.81)
       23:52.53 (38.20)
  3 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE        22:30.00   24:21.13   14  
              37.20     1:18.01 (40.81)     1:59.77 (41.76)     2:42.92 (43.15)
        3:26.99 (44.07)     4:11.73 (44.74)     4:56.44 (44.71)     5:40.70 (44.26)
        6:25.05 (44.35)     7:09.21 (44.16)     7:53.25 (44.04)                    
            9:22.84 ( )                            10:52.36 ( )    11:37.73 (45.37)
                               13:08.98 ( )    13:54.59 (45.61)                    
           15:25.80 ( )    16:11.03 (45.23)    16:56.27 (45.24)    17:40.93 (44.66)
       18:26.47 (45.54)    19:11.76 (45.29)    19:57.42 (45.66)    20:42.72 (45.30)
       21:26.51 (43.79)    22:10.46 (43.95)    22:54.45 (43.99)    23:38.58 (44.13)
       24:21.13 (42.55)
  4 Rose, Bruce               33 MinutemanAndover-NE 24:40.30   24:24.88   13  
              41.21     1:23.41 (42.20)     2:08.57 (45.16)     2:53.00 (44.43)
        3:38.10 (45.10)     4:23.08 (44.98)     5:08.91 (45.83)     5:54.50 (45.59)
        6:40.57 (46.07)     7:25.16 (44.59)     8:11.40 (46.24)     8:57.91 (46.51)
        9:44.10 (46.19)    10:29.08 (44.98)    11:14.21 (45.13)    11:58.87 (44.66)
       12:43.33 (44.46)    13:27.51 (44.18)    14:12.48 (44.97)    14:56.30 (43.82)
       15:40.88 (44.58)    16:25.12 (44.24)    17:09.27 (44.15)    17:53.42 (44.15)
       18:37.69 (44.27)    19:21.79 (44.10)    20:05.39 (43.60)    20:49.08 (43.69)
       21:32.91 (43.83)    22:16.84 (43.93)    23:00.30 (43.46)    23:43.98 (43.68)
       24:24.88 (40.90)
 
Event 4  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:05.78        2009 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              36 Cambridge-NE        18:30.00   18:02.17   17  
              27.70       58.69 (30.99)     1:30.40 (31.71)     2:02.93 (32.53)
        2:35.62 (32.69)     3:08.52 (32.90)     3:41.64 (33.12)     4:14.84 (33.20)
        4:47.94 (33.10)     5:20.62 (32.68)     5:53.53 (32.91)     6:27.29 (33.76)
        7:00.94 (33.65)     7:34.70 (33.76)     8:07.94 (33.24)     8:41.10 (33.16)
        9:14.52 (33.42)     9:48.00 (33.48)    10:21.34 (33.34)    10:54.63 (33.29)
       11:27.69 (33.06)    12:00.89 (33.20)    12:34.25 (33.36)    13:07.42 (33.17)
       13:40.63 (33.21)    14:13.62 (32.99)    14:46.47 (32.85)    15:19.54 (33.07)
       15:52.67 (33.13)    16:25.62 (32.95)    16:58.32 (32.70)    17:30.87 (32.55)
       18:02.17 (31.30)
  2 Wignall, Simon            35 Maine Masters-NE    19:06.92   18:55.61   15  
              29.86     1:02.86 (33.00)     1:36.43 (33.57)     2:11.06 (34.63)
        2:45.24 (34.18)     3:19.75 (34.51)     3:54.29 (34.54)     4:28.82 (34.53)
        5:03.82 (35.00)     5:38.20 (34.38)     6:12.97 (34.77)     6:47.56 (34.59)
        7:21.99 (34.43)     7:56.58 (34.59)     8:31.81 (35.23)     9:06.67 (34.86)
        9:41.38 (34.71)    10:15.73 (34.35)    10:49.87 (34.14)    11:24.47 (34.60)
       11:59.09 (34.62)    12:33.37 (34.28)    13:07.84 (34.47)    13:42.22 (34.38)
       14:16.85 (34.63)    14:51.71 (34.86)    15:26.68 (34.97)    16:02.38 (35.70)
       16:37.01 (34.63)    17:12.35 (35.34)    17:46.68 (34.33)    18:21.83 (35.15)
       18:55.61 (33.78)
  3 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR  18:58.20   19:01.34   14  
              29.54     1:02.30 (32.76)     1:35.82 (33.52)     2:10.06 (34.24)
        2:44.41 (34.35)     3:18.87 (34.46)     3:53.57 (34.70)     4:28.74 (35.17)
        5:03.30 (34.56)     5:38.31 (35.01)     6:13.06 (34.75)     6:47.90 (34.84)
        7:22.97 (35.07)     7:57.76 (34.79)     8:33.05 (35.29)     9:07.65 (34.60)
        9:42.58 (34.93)    10:17.90 (35.32)    10:52.79 (34.89)    11:27.44 (34.65)
       12:02.24 (34.80)    12:37.50 (35.26)    13:12.58 (35.08)    13:48.09 (35.51)
       14:23.04 (34.95)    14:58.32 (35.28)    15:33.53 (35.21)    16:08.74 (35.21)
       16:43.93 (35.19)    17:18.70 (34.77)    17:53.79 (35.09)    18:28.02 (34.23)
       19:01.34 (33.32)
  4 Mone, Greg                36 Bluefish-NE         20:16.55   19:55.92   13  
              32.44     1:07.58 (35.14)     1:43.29 (35.71)     2:19.42 (36.13)
        2:55.49 (36.07)     3:32.20 (36.71)     4:08.87 (36.67)     4:45.06 (36.19)
        5:21.41 (36.35)     5:57.67 (36.26)     6:34.14 (36.47)     7:10.45 (36.31)
        7:46.87 (36.42)     8:23.14 (36.27)     8:59.82 (36.68)     9:36.19 (36.37)
       10:12.28 (36.09)    10:48.50 (36.22)    11:24.36 (35.86)    12:00.38 (36.02)
       12:36.33 (35.95)    13:12.42 (36.09)    13:48.83 (36.41)    14:25.18 (36.35)
       15:01.85 (36.67)    15:38.10 (36.25)    16:14.45 (36.35)    16:51.88 (37.43)
       17:28.82 (36.94)    18:06.20 (37.38)    18:43.66 (37.46)    19:20.35 (36.69)
       19:55.92 (35.57)
  5 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE 20:30.00   20:01.54   12  
              30.93     1:05.01 (34.08)     1:40.40 (35.39)     2:16.59 (36.19)
        2:52.29 (35.70)     3:27.93 (35.64)     4:04.30 (36.37)     4:40.70 (36.40)
        5:16.60 (35.90)     5:53.01 (36.41)     6:29.41 (36.40)     7:05.53 (36.12)
        7:42.33 (36.80)     8:18.90 (36.57)     8:55.67 (36.77)     9:32.65 (36.98)
       10:09.64 (36.99)    10:46.53 (36.89)    11:23.54 (37.01)    12:00.75 (37.21)
       12:37.89 (37.14)    13:14.83 (36.94)    13:51.88 (37.05)    14:29.16 (37.28)
       15:06.45 (37.29)    15:43.56 (37.11)    16:20.75 (37.19)    16:58.14 (37.39)
       17:35.20 (37.06)    18:12.37 (37.17)    18:49.63 (37.26)    19:26.43 (36.80)
       20:01.54 (35.11)
  6 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE    21:35.98   23:35.31   11  
              35.29     1:14.31 (39.02)     1:54.99 (40.68)     2:36.96 (41.97)
        3:19.23 (42.27)     4:02.02 (42.79)     4:44.88 (42.86)     5:28.24 (43.36)
        6:11.89 (43.65)     6:54.94 (43.05)     7:38.75 (43.81)     8:22.22 (43.47)
        9:06.55 (44.33)     9:50.60 (44.05)    10:34.28 (43.68)    11:18.25 (43.97)
       12:02.13 (43.88)    12:46.04 (43.91)    13:30.38 (44.34)    14:15.23 (44.85)
       14:59.27 (44.04)    15:43.28 (44.01)    16:26.96 (43.68)    17:10.47 (43.51)
       17:53.83 (43.36)    18:36.58 (42.75)    19:18.60 (42.02)    20:01.83 (43.23)
       20:45.62 (43.79)    21:29.53 (43.91)    22:12.75 (43.22)    22:55.32 (42.57)
       23:35.31 (39.99)
  7 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE 30:00.00   25:01.93   10  
              43.24     1:27.30 (44.06)     2:12.60 (45.30)     2:58.04 (45.44)
        3:43.48 (45.44)     4:28.43 (44.95)     5:14.43 (46.00)     6:00.52 (46.09)
        6:46.93 (46.41)     7:33.66 (46.73)     8:19.30 (45.64)     9:04.44 (45.14)
        9:50.62 (46.18)    10:35.91 (45.29)    11:21.44 (45.53)    12:07.25 (45.81)
       12:52.87 (45.62)    13:38.52 (45.65)    14:24.05 (45.53)    15:10.22 (46.17)
       15:55.33 (45.11)    16:41.08 (45.75)    17:26.29 (45.21)    18:11.14 (44.85)
       18:56.77 (45.63)    19:42.81 (46.04)    20:28.36 (45.55)    21:14.04 (45.68)
       21:59.40 (45.36)    22:44.72 (45.32)    23:31.49 (46.77)    24:18.48 (46.99)
       25:01.93 (43.45)
  8 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE       30:00.00   29:33.98    9  
              37.25     1:19.12 (41.87)     2:05.47 (46.35)     2:53.77 (48.30)
        3:43.71 (49.94)     4:36.29 (52.58)     5:28.15 (51.86)     6:22.66 (54.51)
        7:19.51 (56.85)     8:14.04 (54.53)     9:09.34 (55.30)    10:05.91 (56.57)
       11:02.41 (56.50)                            12:56.09 ( )    13:53.84 (57.75)
       14:51.93 (58.09)    15:48.48 (56.55)    16:44.36 (55.88)    17:39.67 (55.31)
       18:36.83 (57.16)    19:32.94 (56.11)    20:28.29 (55.35)    21:22.75 (54.46)
       22:17.59 (54.84)    23:12.95 (55.36)    24:07.57 (54.62)    25:03.11 (55.54)
       25:57.52 (54.41)    26:52.05 (54.53)    27:46.61 (54.56)    28:42.31 (55.70)
       29:33.98 (51.67)
 
Event 4  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 17:39.32        2007 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           41 Cambridge-NE        16:30.00   16:15.24N  17  
              26.51       55.19 (28.68)     1:24.26 (29.07)     1:53.89 (29.63)
        2:23.49 (29.60)     2:53.00 (29.51)     3:22.62 (29.62)     3:52.32 (29.70)
        4:22.26 (29.94)     4:51.95 (29.69)     5:21.74 (29.79)     5:51.33 (29.59)
        6:21.02 (29.69)     6:50.82 (29.80)     7:20.64 (29.82)     7:50.35 (29.71)
        8:20.19 (29.84)     8:50.07 (29.88)     9:19.63 (29.56)     9:49.29 (29.66)
       10:18.96 (29.67)    10:48.57 (29.61)    11:18.22 (29.65)    11:47.98 (29.76)
       12:17.96 (29.98)    12:47.85 (29.89)    13:17.94 (30.09)    13:48.03 (30.09)
       14:18.08 (30.05)    14:48.22 (30.14)    15:18.00 (29.78)    15:47.45 (29.45)
       16:15.24 (27.79)
  2 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE    18:27.70   18:27.28   15  
              29.57     1:02.04 (32.47)     1:35.85 (33.81)     2:09.95 (34.10)
        2:43.72 (33.77)     3:17.98 (34.26)     3:52.65 (34.67)     4:26.99 (34.34)
        5:01.15 (34.16)     5:34.67 (33.52)     6:07.73 (33.06)     6:41.19 (33.46)
        7:14.92 (33.73)     7:48.69 (33.77)     8:22.64 (33.95)     8:56.77 (34.13)
        9:30.29 (33.52)    10:04.51 (34.22)    10:38.61 (34.10)    11:12.40 (33.79)
       11:46.05 (33.65)    12:19.91 (33.86)    12:53.76 (33.85)    13:27.52 (33.76)
       14:00.99 (33.47)    14:34.63 (33.64)    15:08.90 (34.27)    15:43.09 (34.19)
       16:16.40 (33.31)    16:49.95 (33.55)    17:23.09 (33.14)    17:56.25 (33.16)
       18:27.28 (31.03)
  3 Strehle, Andrew           42 Weymouth Club-NE    20:00.00   19:41.44   14  
              31.24     1:04.83 (33.59)     1:39.61 (34.78)     2:14.28 (34.67)
        2:49.49 (35.21)     3:24.95 (35.46)     4:00.95 (36.00)     4:36.87 (35.92)
        5:13.03 (36.16)     5:49.13 (36.10)     6:24.72 (35.59)     7:00.59 (35.87)
        7:36.49 (35.90)     8:12.13 (35.64)     8:48.16 (36.03)     9:24.25 (36.09)
        9:59.99 (35.74)    10:36.01 (36.02)    11:12.17 (36.16)    11:48.19 (36.02)
       12:24.33 (36.14)    13:00.72 (36.39)    13:37.11 (36.39)    14:13.53 (36.42)
       14:49.92 (36.39)    15:26.65 (36.73)    16:03.71 (37.06)    16:40.64 (36.93)
       17:17.48 (36.84)    17:54.42 (36.94)    18:30.86 (36.44)    19:07.00 (36.14)
       19:41.44 (34.44)
  4 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE          20:17.09   20:08.81   13  
              31.35     1:06.34 (34.99)     1:42.91 (36.57)     2:19.85 (36.94)
        2:56.34 (36.49)     3:33.57 (37.23)     4:10.41 (36.84)     4:46.95 (36.54)
        5:24.02 (37.07)     6:00.78 (36.76)     6:37.66 (36.88)     7:14.27 (36.61)
        7:51.45 (37.18)     8:28.03 (36.58)     9:04.93 (36.90)     9:41.59 (36.66)
       10:18.79 (37.20)    10:55.89 (37.10)    11:32.78 (36.89)    12:10.56 (37.78)
       12:48.22 (37.66)    13:25.16 (36.94)    14:02.56 (37.40)    14:39.75 (37.19)
       15:16.94 (37.19)    15:54.23 (37.29)    16:31.43 (37.20)    17:08.72 (37.29)
       17:46.12 (37.40)    18:22.97 (36.85)    18:59.45 (36.48)    19:35.49 (36.04)
       20:08.81 (33.32)
  5 Sorterup, Donald          44 Swim RI-NE          24:50.70   24:19.56   12  
              42.18     1:26.64 (44.46)     2:12.39 (45.75)     2:57.83 (45.44)
        3:43.72 (45.89)     4:28.95 (45.23)     5:14.22 (45.27)     5:59.80 (45.58)
        6:45.14 (45.34)     7:29.74 (44.60)     8:14.63 (44.89)     8:59.35 (44.72)
        9:44.18 (44.83)    10:29.06 (44.88)    11:13.66 (44.60)    11:58.02 (44.36)
       12:42.26 (44.24)    13:26.36 (44.10)    14:10.73 (44.37)    14:54.59 (43.86)
       15:39.01 (44.42)    16:23.61 (44.60)    17:07.50 (43.89)    17:51.57 (44.07)
       18:34.96 (43.39)    19:19.29 (44.33)    20:02.86 (43.57)    20:46.69 (43.83)
       21:30.36 (43.67)    22:13.67 (43.31)    22:56.84 (43.17)    23:40.08 (43.24)
       24:19.56 (39.48)
  6 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE 30:00.00   26:53.46   11  
              45.45     1:31.71 (46.26)     2:18.45 (46.74)     3:06.31 (47.86)
        3:54.05 (47.74)     4:42.24 (48.19)     5:30.19 (47.95)     6:19.14 (48.95)
        7:08.12 (48.98)     7:56.71 (48.59)     8:45.24 (48.53)     9:34.22 (48.98)
       10:21.54 (47.32)    11:07.50 (45.96)    11:59.45 (51.95)    12:49.62 (50.17)
       13:38.96 (49.34)    14:28.66 (49.70)    15:17.95 (49.29)    16:07.94 (49.99)
       16:57.66 (49.72)    17:47.44 (49.78)    18:35.85 (48.41)    19:23.29 (47.44)
       20:16.59 (53.30)    21:07.69 (51.10)    21:58.58 (50.89)    22:48.49 (49.91)
       23:39.74 (51.25)    24:30.62 (50.88)    25:21.08 (50.46)    26:08.63 (47.55)
       26:53.46 (44.83)
 
Event 4  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 17:22.41        2009 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        49 Cambridge-NE        18:10.00   18:10.45   17  
              30.19     1:02.28 (32.09)     1:35.05 (32.77)     2:07.75 (32.70)
        2:40.61 (32.86)     3:13.45 (32.84)     3:46.20 (32.75)     4:19.08 (32.88)
        4:51.96 (32.88)     5:24.85 (32.89)     5:57.61 (32.76)     6:30.53 (32.92)
        7:03.46 (32.93)     7:36.28 (32.82)     8:08.99 (32.71)     8:41.73 (32.74)
        9:14.73 (33.00)     9:47.93 (33.20)    10:21.16 (33.23)    10:54.23 (33.07)
       11:27.41 (33.18)    12:00.79 (33.38)    12:34.15 (33.36)    13:07.64 (33.49)
       13:41.16 (33.52)    14:14.74 (33.58)    14:48.38 (33.64)    15:22.13 (33.75)
       15:56.01 (33.88)    16:29.67 (33.66)    17:03.71 (34.04)    17:37.55 (33.84)
       18:10.45 (32.90)
  2 Noyes, Brian              48 Kingsbury Club-NE   19:40.27   20:11.63   15  
              31.28     1:05.41 (34.13)     1:40.40 (34.99)     2:16.09 (35.69)
        2:51.83 (35.74)     3:27.47 (35.64)     4:03.83 (36.36)     4:39.79 (35.96)
        5:15.72 (35.93)     5:52.17 (36.45)     6:29.63 (37.46)     7:05.61 (35.98)
        7:41.69 (36.08)     8:18.42 (36.73)     8:55.37 (36.95)     9:31.84 (36.47)
       10:08.94 (37.10)    10:45.92 (36.98)    11:23.52 (37.60)    12:01.16 (37.64)
       12:38.81 (37.65)    13:16.16 (37.35)    13:53.76 (37.60)    14:31.23 (37.47)
       15:08.29 (37.06)    15:45.91 (37.62)    16:24.25 (38.34)    17:03.15 (38.90)
       17:41.01 (37.86)    18:18.76 (37.75)    18:57.75 (38.99)    19:34.88 (37.13)
       20:11.63 (36.75)
  3 Games, Brett              46 Great Bay-NE        27:30.00   20:47.99   14  
              33.94     1:10.05 (36.11)     1:46.78 (36.73)     2:23.49 (36.71)
        3:00.38 (36.89)     3:37.37 (36.99)     4:15.00 (37.63)     4:52.22 (37.22)
        5:30.04 (37.82)     6:07.71 (37.67)     6:46.05 (38.34)     7:24.26 (38.21)
        8:03.17 (38.91)     8:41.49 (38.32)     9:19.93 (38.44)     9:58.38 (38.45)
       10:37.19 (38.81)    11:15.63 (38.44)    11:54.47 (38.84)    12:32.53 (38.06)
       13:11.10 (38.57)    13:49.78 (38.68)    14:28.47 (38.69)    15:07.12 (38.65)
       15:45.91 (38.79)    16:24.46 (38.55)    17:03.08 (38.62)    17:41.67 (38.59)
       18:20.22 (38.55)    18:58.61 (38.39)    19:36.88 (38.27)    20:13.53 (36.65)
       20:47.99 (34.46)
  4 Kobs, Ray                 47 MinutemanAndover-NE 24:30.00   23:42.01   13  
              37.01     1:17.23 (40.22)     1:58.35 (41.12)     2:40.63 (42.28)
        3:23.67 (43.04)     4:07.95 (44.28)     4:50.99 (43.04)     5:34.46 (43.47)
        6:17.24 (42.78)     7:00.16 (42.92)     7:43.91 (43.75)     8:27.44 (43.53)
        9:10.65 (43.21)     9:53.73 (43.08)    10:36.46 (42.73)    11:20.23 (43.77)
       12:03.44 (43.21)    12:47.26 (43.82)    13:31.41 (44.15)    14:15.10 (43.69)
       14:58.51 (43.41)    15:41.66 (43.15)    16:25.71 (44.05)    17:09.50 (43.79)
       17:52.73 (43.23)    18:36.76 (44.03)    19:20.70 (43.94)    20:03.95 (43.25)
       20:48.22 (44.27)    21:32.05 (43.83)    22:16.54 (44.49)    23:01.05 (44.51)
       23:42.01 (40.96)
  5 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE    24:00.00   24:11.63   12  
              37.60     1:20.28 (42.68)     2:03.51 (43.23)     2:47.40 (43.89)
        3:30.94 (43.54)     4:14.98 (44.04)     4:59.08 (44.10)     5:43.01 (43.93)
        6:26.49 (43.48)     7:10.54 (44.05)     7:54.63 (44.09)     8:38.62 (43.99)
        9:22.88 (44.26)    10:06.97 (44.09)    10:51.45 (44.48)    11:35.67 (44.22)
       12:20.44 (44.77)    13:04.69 (44.25)    13:49.06 (44.37)    14:33.98 (44.92)
       15:18.51 (44.53)    16:03.22 (44.71)    16:47.98 (44.76)    17:32.09 (44.11)
       18:16.33 (44.24)    19:01.15 (44.82)    19:45.81 (44.66)    20:30.46 (44.65)
       21:15.07 (44.61)    21:59.61 (44.54)    22:44.02 (44.41)    23:28.40 (44.38)
       24:11.63 (43.23)
  6 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE   25:34.50   24:57.65   11  
              37.50     1:19.00 (41.50)     2:02.01 (43.01)     2:45.25 (43.24)
        3:29.12 (43.87)     4:13.49 (44.37)     4:58.33 (44.84)     5:43.65 (45.32)
        6:28.81 (45.16)     7:13.98 (45.17)     8:00.02 (46.04)     8:46.16 (46.14)
        9:31.82 (45.66)    10:17.89 (46.07)    11:04.13 (46.24)    11:50.42 (46.29)
       12:36.74 (46.32)    13:23.55 (46.81)    14:09.87 (46.32)    14:56.44 (46.57)
       15:42.48 (46.04)    16:28.17 (45.69)    17:13.98 (45.81)    18:00.50 (46.52)
       18:47.29 (46.79)    19:34.13 (46.84)    20:21.23 (47.10)    21:07.76 (46.53)
       21:54.73 (46.97)    22:42.10 (47.37)    23:28.61 (46.51)    24:14.79 (46.18)
       24:57.65 (42.86)
  7 Sicard, David             48 Swim RI-NE          25:00.00   25:46.97   10  
              40.78     1:26.53 (45.75)     2:13.28 (46.75)     3:00.07 (46.79)
        3:47.56 (47.49)     4:36.03 (48.47)     5:24.08 (48.05)     6:12.15 (48.07)
        7:00.46 (48.31)     7:49.15 (48.69)     8:37.27 (48.12)     9:25.33 (48.06)
       10:12.93 (47.60)    11:00.63 (47.70)    11:47.67 (47.04)    12:35.97 (48.30)
       13:21.67 (45.70)    14:07.70 (46.03)    14:54.38 (46.68)    15:41.03 (46.65)
       16:27.69 (46.66)    17:14.15 (46.46)    18:01.17 (47.02)    18:48.63 (47.46)
       19:36.42 (47.79)    20:23.49 (47.07)    21:11.32 (47.83)    21:58.53 (47.21)
       22:45.70 (47.17)    23:32.75 (47.05)    24:19.07 (46.32)    25:03.92 (44.85)
       25:46.97 (43.05)
  8 Pedros, Philip            48 Cambridge-NE        36:00.00   36:00.53    9  
           13:52.36 ( )                            16:04.71 ( )  17:13.32 (1:08.61)
                               32:45.05 ( )  36:00.53 (3:15.48)                    
 
Event 4  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
     NE-LMSC: N 18:53.15        2011 Frank Wuest                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson, Kirk          51 Wayland-NE          20:37.00   19:37.00   17  
              30.73     1:04.46 (33.73)     1:38.65 (34.19)     2:13.52 (34.87)
        2:48.83 (35.31)     3:24.18 (35.35)     3:59.96 (35.78)     4:35.79 (35.83)
        5:11.77 (35.98)     5:47.79 (36.02)     6:23.85 (36.06)     6:59.61 (35.76)
        7:35.38 (35.77)     8:11.30 (35.92)     8:47.28 (35.98)     9:23.18 (35.90)
        9:59.03 (35.85)    10:34.72 (35.69)    11:10.71 (35.99)    11:46.65 (35.94)
       12:22.78 (36.13)    12:59.14 (36.36)    13:35.72 (36.58)    14:11.92 (36.20)
       14:48.16 (36.24)    15:24.46 (36.30)    16:00.91 (36.45)    16:37.34 (36.43)
       17:13.45 (36.11)    17:50.00 (36.55)    18:26.33 (36.33)    19:02.48 (36.15)
       19:37.00 (34.52)
  2 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE        20:23.15   19:51.17   15  
              32.49     1:07.77 (35.28)     1:43.36 (35.59)     2:19.17 (35.81)
        2:55.24 (36.07)     3:31.33 (36.09)     4:07.40 (36.07)     4:43.31 (35.91)
        5:19.25 (35.94)     5:54.98 (35.73)     6:30.90 (35.92)     7:06.14 (35.24)
        7:42.12 (35.98)     8:18.09 (35.97)     8:53.96 (35.87)     9:29.86 (35.90)
       10:05.98 (36.12)    10:42.24 (36.26)    11:18.49 (36.25)    11:54.42 (35.93)
       12:30.75 (36.33)    13:07.45 (36.70)    13:44.08 (36.63)    14:20.91 (36.83)
       14:58.00 (37.09)    15:35.02 (37.02)    16:11.95 (36.93)    16:48.82 (36.87)
       17:26.01 (37.19)    18:02.84 (36.83)    18:39.69 (36.85)    19:15.94 (36.25)
       19:51.17 (35.23)
  3 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE    20:30.54   20:21.55   14  
              33.65     1:10.03 (36.38)     1:46.71 (36.68)     2:24.05 (37.34)
        3:01.53 (37.48)     3:38.48 (36.95)     4:15.71 (37.23)     4:52.80 (37.09)
        5:29.81 (37.01)     6:07.04 (37.23)     6:44.09 (37.05)     7:21.20 (37.11)
        7:58.30 (37.10)     8:35.78 (37.48)     9:13.10 (37.32)     9:50.18 (37.08)
       10:27.33 (37.15)    11:04.75 (37.42)    11:42.13 (37.38)    12:19.56 (37.43)
       12:57.12 (37.56)    13:34.32 (37.20)    14:11.70 (37.38)    14:49.00 (37.30)
       15:26.23 (37.23)    16:03.31 (37.08)    16:40.72 (37.41)    17:18.14 (37.42)
       17:55.67 (37.53)    18:32.89 (37.22)    19:09.70 (36.81)    19:46.09 (36.39)
       20:21.55 (35.46)
  4 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE          23:00.00   20:31.17   13  
              33.60     1:10.70 (37.10)     1:48.45 (37.75)     2:26.32 (37.87)
        3:04.11 (37.79)     3:41.85 (37.74)     4:19.89 (38.04)     4:57.35 (37.46)
        5:35.14 (37.79)     6:13.38 (38.24)     6:51.22 (37.84)     7:29.07 (37.85)
        8:07.09 (38.02)     8:44.98 (37.89)     9:23.01 (38.03)    10:01.13 (38.12)
       10:38.68 (37.55)    11:16.39 (37.71)    11:54.40 (38.01)    12:32.08 (37.68)
       13:09.94 (37.86)    13:47.89 (37.95)    14:25.54 (37.65)    15:03.09 (37.55)
       15:40.14 (37.05)    16:17.44 (37.30)    16:54.38 (36.94)    17:31.46 (37.08)
       18:08.42 (36.96)    18:45.38 (36.96)    19:21.73 (36.35)    19:57.12 (35.39)
       20:31.17 (34.05)
  5 Mack, Tom                 53 Great Bay-NE        19:30.00   20:40.50   12  
              35.24     1:12.41 (37.17)     1:49.74 (37.33)     2:26.89 (37.15)
        3:04.78 (37.89)     3:42.38 (37.60)     4:20.18 (37.80)     4:58.03 (37.85)
        5:36.32 (38.29)     6:14.44 (38.12)     6:52.79 (38.35)     7:30.91 (38.12)
        8:09.02 (38.11)     8:47.38 (38.36)     9:25.38 (38.00)    10:03.77 (38.39)
       10:41.33 (37.56)    11:19.22 (37.89)    11:57.00 (37.78)    12:34.69 (37.69)
       13:11.92 (37.23)    13:49.63 (37.71)    14:27.35 (37.72)    15:04.70 (37.35)
       15:42.25 (37.55)    16:20.00 (37.75)    16:57.51 (37.51)    17:34.88 (37.37)
       18:12.53 (37.65)    18:50.17 (37.64)    19:28.16 (37.99)    20:05.48 (37.32)
       20:40.50 (35.02)
  6 Lamie, Michael            52 South Shore Y-NE    19:56.30   20:41.79   11  
              32.45     1:07.10 (34.65)     1:43.58 (36.48)     2:20.78 (37.20)
        2:58.64 (37.86)     3:36.31 (37.67)     4:14.25 (37.94)     4:52.19 (37.94)
        5:30.26 (38.07)     6:08.21 (37.95)     6:46.00 (37.79)     7:24.15 (38.15)
        8:02.29 (38.14)     8:40.71 (38.42)     9:19.25 (38.54)     9:57.32 (38.07)
       10:35.53 (38.21)    11:13.45 (37.92)    11:51.34 (37.89)    12:29.35 (38.01)
       13:07.31 (37.96)    13:45.26 (37.95)    14:23.26 (38.00)    15:01.47 (38.21)
       15:39.78 (38.31)    16:17.80 (38.02)    16:55.95 (38.15)    17:33.89 (37.94)
       18:11.89 (38.00)    18:49.79 (37.90)    19:27.75 (37.96)    20:05.10 (37.35)
       20:41.79 (36.69)
  7 O'Neill, Gary             54 BU Masters-NE       25:00.00   21:50.35   10  
              34.08     1:12.20 (38.12)     1:50.91 (38.71)     2:30.64 (39.73)
        3:09.92 (39.28)     3:49.37 (39.45)     4:28.74 (39.37)     5:08.45 (39.71)
        5:48.30 (39.85)     6:27.82 (39.52)     7:07.36 (39.54)     7:46.43 (39.07)
        8:26.93 (40.50)     9:07.17 (40.24)     9:47.37 (40.20)    10:27.68 (40.31)
       11:07.90 (40.22)    11:47.72 (39.82)    12:28.24 (40.52)    13:07.52 (39.28)
       13:47.84 (40.32)    14:27.99 (40.15)    15:08.80 (40.81)    15:48.97 (40.17)
       16:29.10 (40.13)    17:09.88 (40.78)    17:50.06 (40.18)    18:30.66 (40.60)
       19:11.24 (40.58)    19:51.21 (39.97)    20:31.60 (40.39)    21:11.45 (39.85)
       21:50.35 (38.90)
  8 Zrioka, Joe               51 Maine Masters-NE    23:04.52   23:04.80    9  
              35.36     1:13.71 (38.35)     1:53.17 (39.46)     2:33.12 (39.95)
        3:13.65 (40.53)     3:54.65 (41.00)     4:35.46 (40.81)     5:16.65 (41.19)
        5:57.63 (40.98)     6:39.68 (42.05)     7:22.01 (42.33)     8:04.45 (42.44)
        8:46.95 (42.50)     9:29.33 (42.38)    10:12.26 (42.93)    10:54.80 (42.54)
       11:37.77 (42.97)    12:21.01 (43.24)    13:04.01 (43.00)    13:47.46 (43.45)
       14:30.52 (43.06)    15:13.84 (43.32)    15:56.90 (43.06)    16:40.49 (43.59)
       17:23.95 (43.46)    18:06.79 (42.84)    18:49.97 (43.18)    19:33.82 (43.85)
       20:16.91 (43.09)    20:59.89 (42.98)    21:42.62 (42.73)    22:24.59 (41.97)
       23:04.80 (40.21)
  9 Moran, Terence            51 Great Bay-NE        25:00.00   23:16.11    8  
              38.43     1:18.74 (40.31)     2:00.40 (41.66)     2:42.11 (41.71)
        3:23.27 (41.16)     4:05.39 (42.12)     4:47.84 (42.45)     5:30.64 (42.80)
        6:13.01 (42.37)     6:55.47 (42.46)     7:38.27 (42.80)     8:20.74 (42.47)
        9:02.87 (42.13)     9:45.61 (42.74)    10:28.11 (42.50)    11:10.97 (42.86)
       11:53.68 (42.71)    12:36.75 (43.07)    13:20.16 (43.41)    14:02.63 (42.47)
       14:45.77 (43.14)    15:28.88 (43.11)    16:12.18 (43.30)    16:54.99 (42.81)
       17:37.83 (42.84)    18:20.70 (42.87)    19:03.56 (42.86)    19:46.33 (42.77)
       20:29.15 (42.82)    21:11.58 (42.43)    21:54.34 (42.76)    22:36.48 (42.14)
       23:16.11 (39.63)
 10 Robinson, Jim             54 Granite State-NE    23:49.17   23:27.07    7  
              40.33     1:21.26 (40.93)     2:02.91 (41.65)     2:45.65 (42.74)
        3:28.38 (42.73)     4:10.68 (42.30)     4:53.49 (42.81)     5:36.46 (42.97)
        6:19.43 (42.97)     7:02.37 (42.94)     7:45.06 (42.69)     8:27.69 (42.63)
        9:10.81 (43.12)     9:53.35 (42.54)    10:36.52 (43.17)    11:17.92 (41.40)
       12:00.81 (42.89)    12:43.89 (43.08)    13:27.03 (43.14)    14:10.29 (43.26)
       14:53.25 (42.96)    15:36.79 (43.54)    16:19.19 (42.40)    17:01.86 (42.67)
       17:45.39 (43.53)    18:28.84 (43.45)    19:11.94 (43.10)    19:55.24 (43.30)
       20:38.47 (43.23)    21:21.75 (43.28)    22:04.96 (43.21)    22:47.26 (42.30)
       23:27.07 (39.81)
 11 Driscoll, Jack            52 Connecticut-CT      25:00.00   23:42.24    6  
              38.87     1:20.72 (41.85)     2:03.28 (42.56)     2:47.13 (43.85)
        3:30.70 (43.57)     4:15.02 (44.32)     4:58.76 (43.74)     5:42.04 (43.28)
        6:27.09 (45.05)     7:10.63 (43.54)     7:54.36 (43.73)     8:37.80 (43.44)
        9:21.51 (43.71)    10:05.42 (43.91)    10:49.11 (43.69)    11:33.19 (44.08)
       12:16.96 (43.77)    13:00.19 (43.23)    13:43.32 (43.13)    14:26.18 (42.86)
       15:08.83 (42.65)    15:51.74 (42.91)    16:35.62 (43.88)    17:18.99 (43.37)
       18:02.63 (43.64)    18:45.61 (42.98)    19:28.84 (43.23)    20:13.09 (44.25)
       20:56.52 (43.43)    21:39.81 (43.29)    22:22.37 (42.56)    23:04.19 (41.82)
       23:42.24 (38.05)
 12 Frackleton, Jack          53 MinutemanAndover-NE 27:00.00   26:28.28    5  
              41.28                                                            
                               11:00.08 ( ) 26:28.28 (15:28.20)                    
 
Event 4  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
     NE-LMSC: N 18:50.41        2009 John Nunnelly                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE      21:19.42   20:50.78   17  
              32.65     1:09.04 (36.39)     1:46.59 (37.55)     2:24.39 (37.80)
        3:02.47 (38.08)     3:41.13 (38.66)     4:19.68 (38.55)     4:57.99 (38.31)
        5:36.73 (38.74)     6:15.35 (38.62)     6:54.28 (38.93)     7:32.77 (38.49)
        8:11.59 (38.82)     8:50.13 (38.54)     9:28.06 (37.93)    10:06.07 (38.01)
       10:44.22 (38.15)    11:22.63 (38.41)    12:00.43 (37.80)    12:38.01 (37.58)
       13:16.00 (37.99)    13:53.94 (37.94)    14:32.05 (38.11)    15:09.96 (37.91)
       15:48.26 (38.30)    16:26.43 (38.17)    17:04.55 (38.12)    17:43.35 (38.80)
       18:21.85 (38.50)    19:00.09 (38.24)    19:38.74 (38.65)    20:16.83 (38.09)
       20:50.78 (33.95)
  2 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE 22:10.00   22:39.47   15  
              36.44     1:15.58 (39.14)     1:55.86 (40.28)     2:36.44 (40.58)
        3:17.06 (40.62)     3:58.29 (41.23)     4:38.96 (40.67)     5:19.99 (41.03)
        6:00.29 (40.30)     6:41.96 (41.67)     7:22.44 (40.48)     8:03.57 (41.13)
        8:44.75 (41.18)     9:25.62 (40.87)    10:06.74 (41.12)    10:48.42 (41.68)
       11:29.91 (41.49)    12:11.72 (41.81)    12:53.56 (41.84)    13:35.12 (41.56)
       14:16.78 (41.66)    14:58.23 (41.45)    15:40.08 (41.85)    16:22.34 (42.26)
       17:04.45 (42.11)    17:47.09 (42.64)    18:29.22 (42.13)    19:12.20 (42.98)
       19:54.44 (42.24)    20:36.41 (41.97)    21:19.02 (42.61)    22:00.51 (41.49)
       22:39.47 (38.96)
  3 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE  26:45.26   22:55.14   14  
              39.16     1:19.29 (40.13)     2:00.64 (41.35)     2:42.13 (41.49)
        3:23.97 (41.84)     4:05.23 (41.26)     4:46.71 (41.48)     5:28.51 (41.80)
        6:10.16 (41.65)     6:51.87 (41.71)     7:33.84 (41.97)     8:15.52 (41.68)
        8:57.39 (41.87)     9:39.13 (41.74)    10:20.74 (41.61)    11:02.06 (41.32)
       11:44.07 (42.01)    12:25.17 (41.10)    13:06.63 (41.46)    13:48.66 (42.03)
       14:30.62 (41.96)    15:12.69 (42.07)    15:54.67 (41.98)    16:36.83 (42.16)
       17:18.47 (41.64)    18:00.23 (41.76)    18:42.85 (42.62)    19:25.69 (42.84)
       20:08.18 (42.49)    20:50.06 (41.88)    21:32.26 (42.20)    22:14.91 (42.65)
       22:55.14 (40.23)
  4 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE  22:45.00   23:07.58   13  
              36.90     1:15.48 (38.58)     1:54.43 (38.95)     2:34.01 (39.58)
        3:14.49 (40.48)     3:55.56 (41.07)     4:37.22 (41.66)     5:19.28 (42.06)
        6:01.65 (42.37)     6:44.33 (42.68)     7:26.72 (42.39)     8:09.49 (42.77)
        8:52.57 (43.08)     9:35.31 (42.74)    10:18.53 (43.22)    11:02.21 (43.68)
       11:45.08 (42.87)    12:28.30 (43.22)                            13:54.55 ( )
       14:36.90 (42.35)    15:19.77 (42.87)    16:02.67 (42.90)    16:46.02 (43.35)
       17:28.91 (42.89)    18:12.10 (43.19)                            19:38.81 ( )
       20:21.58 (42.77)    21:04.69 (43.11)    21:47.73 (43.04)    22:29.89 (42.16)
       23:07.58 (37.69)
  5 Boland, Jim               56 Y of North Shore-NE 25:00.00   23:27.43   12  
              37.37     1:18.79 (41.42)     2:01.27 (42.48)     2:44.57 (43.30)
        3:27.69 (43.12)     4:11.05 (43.36)     4:54.47 (43.42)     5:38.26 (43.79)
        6:22.33 (44.07)     7:05.93 (43.60)     7:49.82 (43.89)     8:33.15 (43.33)
        9:16.69 (43.54)     9:59.96 (43.27)    10:43.43 (43.47)    11:27.10 (43.67)
       12:10.79 (43.69)    12:54.19 (43.40)    13:37.59 (43.40)    14:20.91 (43.32)
       15:03.88 (42.97)    15:46.38 (42.50)    16:28.82 (42.44)    17:11.58 (42.76)
       17:54.22 (42.64)    18:37.47 (43.25)    19:20.07 (42.60)    20:02.93 (42.86)
       20:45.68 (42.75)    21:27.66 (41.98)    22:08.97 (41.31)    22:50.12 (41.15)
       23:27.43 (37.31)
  6 Darling, Drew             59 Maine Masters-NE    23:56.44   23:47.61   11  
              37.69     1:19.60 (41.91)     2:02.54 (42.94)     2:46.35 (43.81)
        3:30.14 (43.79)     4:13.79 (43.65)     4:57.90 (44.11)     5:41.90 (44.00)
        6:25.51 (43.61)     7:09.53 (44.02)     7:53.79 (44.26)     8:37.59 (43.80)
        9:21.32 (43.73)    10:05.32 (44.00)    10:49.37 (44.05)    11:33.09 (43.72)
       12:17.48 (44.39)    13:01.48 (44.00)    13:44.87 (43.39)    14:28.66 (43.79)
       15:11.73 (43.07)    15:54.76 (43.03)    16:38.06 (43.30)    17:21.32 (43.26)
       18:04.29 (42.97)    18:47.49 (43.20)    19:30.37 (42.88)    20:13.58 (43.21)
       20:57.42 (43.84)    21:40.26 (42.84)    22:23.64 (43.38)    23:06.33 (42.69)
       23:47.61 (41.28)
  7 Winn, Eric                57 South County Y-NE   24:00.00   24:58.18   10  
              40.95     1:25.45 (44.50)     2:12.09 (46.64)     2:57.57 (45.48)
        3:43.45 (45.88)     4:29.71 (46.26)     5:15.31 (45.60)     6:01.15 (45.84)
        6:47.29 (46.14)     7:33.98 (46.69)     8:20.08 (46.10)     9:06.07 (45.99)
        9:50.67 (44.60)    10:35.13 (44.46)    11:19.83 (44.70)    12:04.82 (44.99)
       12:49.83 (45.01)    13:35.84 (46.01)    14:21.19 (45.35)    15:06.58 (45.39)
       15:52.64 (46.06)    16:38.31 (45.67)    17:23.92 (45.61)    18:10.27 (46.35)
       18:55.51 (45.24)    19:42.11 (46.60)    20:28.31 (46.20)    21:13.24 (44.93)
       21:58.81 (45.57)    22:44.11 (45.30)    23:29.36 (45.25)    24:13.92 (44.56)
       24:58.18 (44.26)
  8 Garr, Michael             58 South County Y-NE   24:27.38   25:18.41    9  
              39.11     1:21.52 (42.41)     2:05.76 (44.24)     2:51.94 (46.18)
        3:36.92 (44.98)     4:22.94 (46.02)     5:09.52 (46.58)     5:55.72 (46.20)
        6:42.00 (46.28)     7:28.83 (46.83)     8:15.03 (46.20)     9:01.06 (46.03)
        9:47.21 (46.15)    10:34.08 (46.87)    11:20.81 (46.73)    12:07.60 (46.79)
       12:54.92 (47.32)    13:41.57 (46.65)    14:28.48 (46.91)    15:15.00 (46.52)
       16:01.82 (46.82)    16:48.45 (46.63)    17:35.30 (46.85)    18:22.10 (46.80)
       19:08.51 (46.41)    19:55.26 (46.75)    20:42.02 (46.76)    21:29.06 (47.04)
       22:15.12 (46.06)    23:01.67 (46.55)    23:48.12 (46.45)    24:33.97 (45.85)
       25:18.41 (44.44)
 -- Gale, John                56 Maine Masters-NE    25:00.00         NS  
 
Event 4  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
     NE-LMSC: N 20:37.55        2009 Tim Morse                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE 21:00.00   21:12.67   17  
              32.26     1:08.62 (36.36)     1:46.32 (37.70)     2:23.95 (37.63)
        3:02.25 (38.30)     3:40.14 (37.89)     4:18.35 (38.21)     4:56.38 (38.03)
        5:35.16 (38.78)     6:13.46 (38.30)     6:51.91 (38.45)     7:30.25 (38.34)
        8:08.51 (38.26)     8:46.80 (38.29)     9:25.51 (38.71)    10:04.22 (38.71)
       10:43.04 (38.82)    11:21.72 (38.68)    12:00.71 (38.99)    12:40.06 (39.35)
       13:19.70 (39.64)    13:59.61 (39.91)    14:38.91 (39.30)    15:17.89 (38.98)
       15:57.27 (39.38)    16:36.97 (39.70)    17:16.11 (39.14)    17:55.90 (39.79)
       18:35.18 (39.28)    19:15.11 (39.93)    19:54.75 (39.64)    20:34.57 (39.82)
       21:12.67 (38.10)
  2 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE          22:00.00   22:00.20   15  
              35.26     1:13.69 (38.43)     1:53.04 (39.35)     2:32.62 (39.58)
        3:12.40 (39.78)     3:52.68 (40.28)     4:32.68 (40.00)     5:11.97 (39.29)
        5:52.41 (40.44)     6:32.77 (40.36)     7:14.58 (41.81)     7:55.33 (40.75)
        8:35.61 (40.28)     9:16.08 (40.47)     9:56.50 (40.42)    10:36.04 (39.54)
       11:16.34 (40.30)    11:56.54 (40.20)    12:36.80 (40.26)    13:16.95 (40.15)
       13:57.26 (40.31)    14:37.30 (40.04)    15:17.66 (40.36)    15:58.14 (40.48)
       16:38.68 (40.54)    17:19.04 (40.36)    17:59.38 (40.34)    18:39.62 (40.24)
       19:21.93 (42.31)    20:02.88 (40.95)    20:44.37 (41.49)    21:23.77 (39.40)
       22:00.20 (36.43)
  3 Olander, John             62 Simon's Rock-NE     23:30.00   22:49.36   14  
              36.26     1:17.40 (41.14)     1:59.40 (42.00)     2:41.60 (42.20)
        3:23.41 (41.81)     4:04.93 (41.52)     4:46.69 (41.76)     5:28.35 (41.66)
        6:10.72 (42.37)     6:52.67 (41.95)     7:34.25 (41.58)     8:15.77 (41.52)
        8:57.63 (41.86)     9:39.07 (41.44)    10:21.53 (42.46)    11:03.61 (42.08)
       11:46.41 (42.80)    12:28.25 (41.84)    13:10.06 (41.81)    13:52.03 (41.97)
       14:32.95 (40.92)    15:14.74 (41.79)    15:56.83 (42.09)    16:38.54 (41.71)
       17:20.68 (42.14)    18:02.55 (41.87)    18:44.02 (41.47)    19:25.83 (41.81)
       20:07.29 (41.46)    20:48.77 (41.48)    21:29.88 (41.11)    22:10.23 (40.35)
       22:49.36 (39.13)
  4 Wright, Phil              64 South County Y-NE   25:00.00   26:03.37   13  
              40.58     1:24.27 (43.69)     2:09.42 (45.15)     2:55.73 (46.31)
        3:42.56 (46.83)     4:31.00 (48.44)     5:18.31 (47.31)     6:06.66 (48.35)
        6:55.04 (48.38)     7:42.82 (47.78)     8:31.95 (49.13)     9:20.41 (48.46)
       10:09.05 (48.64)    10:57.27 (48.22)    11:46.18 (48.91)    12:34.81 (48.63)
       13:23.20 (48.39)    14:10.81 (47.61)    14:59.41 (48.60)    15:47.23 (47.82)
       16:35.88 (48.65)    17:23.84 (47.96)    18:12.65 (48.81)    19:00.73 (48.08)
       19:48.64 (47.91)    20:37.03 (48.39)    21:25.22 (48.19)    22:13.07 (47.85)
       23:01.79 (48.72)    23:49.62 (47.83)    24:36.76 (47.14)    25:22.38 (45.62)
       26:03.37 (40.99)
  5 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE    34:00.00   29:15.01   12  
              47.66     1:40.34 (52.68)     2:33.43 (53.09)     3:27.44 (54.01)
        4:21.40 (53.96)     5:15.20 (53.80)     6:09.45 (54.25)     7:03.89 (54.44)
        7:58.20 (54.31)     8:53.15 (54.95)     9:46.55 (53.40)    10:40.09 (53.54)
       11:33.29 (53.20)    12:27.24 (53.95)    13:20.43 (53.19)    14:12.74 (52.31)
       15:05.44 (52.70)    15:57.49 (52.05)    16:50.39 (52.90)    17:43.95 (53.56)
       18:37.39 (53.44)    19:31.47 (54.08)    20:25.25 (53.78)    21:19.00 (53.75)
       22:12.65 (53.65)    23:05.95 (53.30)    23:58.41 (52.46)    24:52.33 (53.92)
       25:46.38 (54.05)    26:40.08 (53.70)    27:33.26 (53.18)    28:26.66 (53.40)
       29:15.01 (48.35)
 
Event 4  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
     NE-LMSC: N 21:57.93        2009 David Vail                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE    22:20.00   23:07.86   17  
              36.80     1:17.56 (40.76)     1:59.40 (41.84)     2:42.04 (42.64)
        3:24.58 (42.54)     4:07.11 (42.53)     4:49.86 (42.75)     5:32.56 (42.70)
        6:15.25 (42.69)     6:57.96 (42.71)     7:40.54 (42.58)     8:23.06 (42.52)
        9:05.65 (42.59)     9:48.09 (42.44)    10:30.38 (42.29)    11:12.94 (42.56)
       11:55.77 (42.83)    12:38.17 (42.40)    13:20.17 (42.00)    14:02.46 (42.29)
       14:44.70 (42.24)    15:26.76 (42.06)    16:09.13 (42.37)    16:51.46 (42.33)
       17:33.82 (42.36)    18:16.20 (42.38)    18:58.66 (42.46)    19:41.45 (42.79)
       20:23.75 (42.30)    21:06.41 (42.66)    21:48.51 (42.10)    22:29.63 (41.12)
       23:07.86 (38.23)
  2 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE          25:01.00   25:04.99   15  
              40.48     1:26.05 (45.57)     2:12.18 (46.13)     2:58.66 (46.48)
        3:45.20 (46.54)     4:31.10 (45.90)     5:17.55 (46.45)     6:03.45 (45.90)
        6:50.14 (46.69)     7:36.05 (45.91)     8:22.25 (46.20)     9:08.55 (46.30)
        9:54.13 (45.58)    10:39.94 (45.81)    11:26.12 (46.18)    12:11.80 (45.68)
       12:56.64 (44.84)    13:43.43 (46.79)    14:29.68 (46.25)    15:15.87 (46.19)
       16:00.99 (45.12)    16:46.68 (45.69)    17:32.19 (45.51)    18:18.14 (45.95)
       19:03.72 (45.58)    19:49.15 (45.43)    20:34.85 (45.70)    21:20.13 (45.28)
       22:05.60 (45.47)    22:51.93 (46.33)    23:37.46 (45.53)    24:23.08 (45.62)
       25:04.99 (41.91)
  3 Cutler, Les               69 Marthas Vineyard-NE 30:30.00   31:06.38   14  
              49.30     1:43.22 (53.92)     2:40.09 (56.87)     3:36.17 (56.08)
        4:34.17 (58.00)     5:30.48 (56.31)     6:27.14 (56.66)                    
            8:20.78 ( )     9:16.96 (56.18)    10:13.55 (56.59)    11:10.01 (56.46)
       12:06.47 (56.46)    13:03.16 (56.69)    14:00.33 (57.17)                    
                               24:26.90 ( )    25:23.49 (56.59)    26:21.96 (58.47)
       27:20.01 (58.05)    28:17.12 (57.11)    29:14.17 (57.05)    30:10.57 (56.40)
       31:06.38 (55.81)
  4 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE   30:25.00   31:33.59   13  
              49.30     1:44.77 (55.47)     2:41.42 (56.65)     3:38.90 (57.48)
        4:36.24 (57.34)     5:33.12 (56.88)     6:30.39 (57.27)     7:28.51 (58.12)
        8:25.60 (57.09)     9:24.02 (58.42)    10:21.32 (57.30)    11:18.64 (57.32)
       12:15.80 (57.16)    13:14.56 (58.76)    14:11.13 (56.57)    15:09.57 (58.44)
       16:07.56 (57.99)    17:06.42 (58.86)    18:04.58 (58.16)    19:01.17 (56.59)
       19:59.77 (58.60)    20:57.97 (58.20)    21:56.83 (58.86)    22:55.04 (58.21)
       23:54.24 (59.20)    24:52.18 (57.94)    25:51.43 (59.25)    26:48.93 (57.50)
       27:45.49 (56.56)    28:43.40 (57.91)    29:41.05 (57.65)    30:37.73 (56.68)
       31:33.59 (55.86)
 -- Bernstein, Richard        65 Asphalt Green-MR    22:50.00         NS  
 
Event 4  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 23:01.75        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE 30:48.00   31:20.18   17  
              43.25     1:31.19 (47.94)     2:21.28 (50.09)     3:13.26 (51.98)
        4:05.73 (52.47)     4:58.35 (52.62)     5:53.08 (54.73)     6:47.88 (54.80)
        7:42.47 (54.59)     8:37.87 (55.40)     9:32.84 (54.97)    10:28.89 (56.05)
       11:26.21 (57.32)    12:22.84 (56.63)    13:19.41 (56.57)    14:14.83 (55.42)
       15:11.91 (57.08)    16:10.27 (58.36)    17:08.09 (57.82)    18:07.09 (59.00)
     19:08.05 (1:00.96)  20:09.75 (1:01.70)  21:11.20 (1:01.45)  22:12.90 (1:01.70)
     23:15.47 (1:02.57)  24:18.22 (1:02.75)  25:18.77 (1:00.55)  26:19.54 (1:00.77)
       27:19.36 (59.82)  28:21.94 (1:02.58)  29:22.60 (1:00.66)  30:23.14 (1:00.54)
       31:20.18 (57.04)
  2 Widmer, Michael           73 Unattached NE-NE    32:45.00   31:41.66   15  
              46.25     1:39.43 (53.18)     2:36.01 (56.58)     3:34.74 (58.73)
        4:32.86 (58.12)     5:31.16 (58.30)     6:29.28 (58.12)     7:27.12 (57.84)
        8:25.82 (58.70)     9:25.13 (59.31)    10:23.76 (58.63)    11:21.32 (57.56)
       12:19.97 (58.65)    13:18.97 (59.00)    14:18.40 (59.43)    15:17.78 (59.38)
                               17:16.76 ( )    18:13.87 (57.11)    19:11.12 (57.25)
       20:10.00 (58.88)    21:08.19 (58.19)    22:07.73 (59.54)    23:05.70 (57.97)
       24:02.88 (57.18)    25:01.84 (58.96)    25:59.60 (57.76)    26:58.05 (58.45)
       27:55.25 (57.20)    28:53.44 (58.19)    29:50.97 (57.53)    30:47.73 (56.76)
       31:41.66 (53.93)
 
Event 4  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 26:34.51        2004 Win Wilson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Bruce          76 Simon's Rock-NE     30:00.00   32:53.65   17  
              54.72     1:51.16 (56.44)     2:49.79 (58.63)     3:49.50 (59.71)
        4:49.06 (59.56)   5:49.94 (1:00.88)   6:49.94 (1:00.00)     7:49.55 (59.61)
        8:49.32 (59.77)     9:48.46 (59.14)    10:48.37 (59.91)    11:47.73 (59.36)
       12:47.48 (59.75)    13:47.24 (59.76)  14:47.58 (1:00.34)    15:47.42 (59.84)
     16:47.98 (1:00.56)  17:48.26 (1:00.28)  18:48.80 (1:00.54)  19:49.20 (1:00.40)
     20:49.46 (1:00.26)  21:50.02 (1:00.56)  22:50.96 (1:00.94)  23:51.86 (1:00.90)
     24:52.94 (1:01.08)    25:52.84 (59.90)  26:53.41 (1:00.57)  27:54.72 (1:01.31)
     28:55.00 (1:00.28)    29:54.72 (59.72)    30:53.64 (58.92)  31:54.13 (1:00.49)
       32:53.65 (59.52)
 
Event 4  Men 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 27:48.74   3/20/2010 FRANK PIEMME                              
     NE-LMSC: N 39:46.87        1984 Alfred Allen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldner, Fred             85 Connecticut-CT      38:20.50   38:39.19   17  
            2:01.94   4:18.95 (2:17.01)   5:27.07 (1:08.12)                    
                                6:36.70 ( )   7:46.59 (1:09.89)                    
                                                   12:27.64 ( )                    
           14:47.18 ( )                            17:09.68 ( )  18:21.21 (1:11.53)
     19:30.49 (1:09.28)  20:42.25 (1:11.76)  21:54.53 (1:12.28)  23:05.96 (1:11.43)
                               25:30.81 ( )  26:43.49 (1:12.68)  27:54.39 (1:10.90)
                                                   31:33.74 ( )                    
           34:00.19 ( )  35:09.50 (1:09.31)  36:20.67 (1:11.17)  37:30.13 (1:09.46)
     38:39.19 (1:09.06)
 
Event 5  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FUSCHI                             
     NE-LMSC: N 5:12.97        2003 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  5:22.23    5:25.59   17  
              29.52     1:01.84 (32.32)     1:34.50 (32.66)     2:07.60 (33.10)
        2:40.56 (32.96)     3:13.64 (33.08)     3:46.35 (32.71)     4:19.56 (33.21)
        4:52.78 (33.22)     5:25.59 (32.81)                                        
  2 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE        5:50.00    5:42.42   15  
              29.01     1:00.96 (31.95)     1:34.74 (33.78)     2:10.10 (35.36)
        2:44.40 (34.30)     3:19.68 (35.28)     3:55.25 (35.57)     4:31.82 (36.57)
        5:06.94 (35.12)     5:42.42 (35.48)                                        
  3 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        6:14.00    6:02.91   14  
              32.17     1:07.96 (35.79)     1:44.45 (36.49)     2:21.15 (36.70)
        2:57.96 (36.81)     3:34.92 (36.96)     4:11.93 (37.01)     4:48.83 (36.90)
        5:26.27 (37.44)     6:02.91 (36.64)                                        
  4 Feng, Jia                 23 Bearcat Masters-MR   7:15.00    6:16.60   13  
              33.04     1:11.10 (38.06)     1:49.77 (38.67)     2:28.08 (38.31)
        3:05.78 (37.70)     3:43.94 (38.16)     4:22.87 (38.93)     5:01.60 (38.73)
        5:40.71 (39.11)     6:16.60 (35.89)                                        
  5 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    6:22.65    6:17.42   12  
              34.61     1:12.59 (37.98)     1:51.70 (39.11)     2:30.66 (38.96)
        3:09.05 (38.39)     3:47.97 (38.92)     4:26.38 (38.41)     5:04.03 (37.65)
        5:41.60 (37.57)     6:17.42 (35.82)                                        
  6 Athan, Alyssa             23 Cambridge-NE         8:00.00    6:47.36   11  
              36.95     1:17.52 (40.57)     1:58.95 (41.43)     2:40.19 (41.24)
        3:22.34 (42.15)     4:04.13 (41.79)     4:46.06 (41.93)     5:28.05 (41.99)
        6:09.02 (40.97)     6:47.36 (38.34)                                        
  7 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE         7:29.50    7:20.11   10  
              37.81     1:19.66 (41.85)     2:03.91 (44.25)     2:47.82 (43.91)
        3:34.38 (46.56)     4:20.06 (45.68)     5:06.75 (46.69)     5:52.70 (45.95)
        6:37.99 (45.29)     7:20.11 (42.12)                                        
  8 Knorr, Kelly              23 NEM Unattached-NE    8:25.73    8:13.08    9  
              42.21     1:30.46 (48.25)     2:20.16 (49.70)     3:10.34 (50.18)
        4:02.00 (51.66)     4:51.32 (49.32)     5:42.48 (51.16)     6:33.81 (51.33)
        7:24.45 (50.64)     8:13.08 (48.63)                                        
 
Event 5  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
     NE-LMSC: N 5:14.36        2011 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        26 BU Masters-NE        5:16.00    5:18.07   17  
              28.25       59.35 (31.10)     1:31.30 (31.95)     2:03.44 (32.14)
        2:35.76 (32.32)     3:08.01 (32.25)     3:40.36 (32.35)     4:12.92 (32.56)
        4:45.47 (32.55)     5:18.07 (32.60)                                        
  2 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE  5:20.74    5:24.55   15  
              29.74     1:01.93 (32.19)     1:34.36 (32.43)     2:06.66 (32.30)
        2:39.36 (32.70)     3:12.55 (33.19)     3:45.73 (33.18)     4:19.09 (33.36)
        4:52.11 (33.02)     5:24.55 (32.44)                                        
  3 Au, Lauren                27 Cambridge-NE         5:48.12    5:49.06   14  
              30.79     1:04.56 (33.77)     1:38.70 (34.14)     2:13.52 (34.82)
        2:48.97 (35.45)     3:24.41 (35.44)     4:00.20 (35.79)     4:36.89 (36.69)
        5:13.42 (36.53)     5:49.06 (35.64)                                        
  4 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  5:53.18    5:52.23   13  
              31.88     1:06.57 (34.69)     1:42.44 (35.87)     2:18.56 (36.12)
        2:55.00 (36.44)     3:31.20 (36.20)     4:06.87 (35.67)     4:42.42 (35.55)
        5:17.89 (35.47)     5:52.23 (34.34)                                        
  5 Anelauskas, Kaitlin       26 Cambridge-NE         5:45.00    5:54.03   12  
              30.90     1:04.73 (33.83)     1:39.30 (34.57)     2:14.48 (35.18)
        2:50.44 (35.96)     3:26.72 (36.28)     4:03.52 (36.80)     4:40.30 (36.78)
        5:17.50 (37.20)     5:54.03 (36.53)                                        
  6 Ledewitz, Julia           25 Cambridge-NE         5:59.00    6:02.17   11  
              33.10     1:09.07 (35.97)     1:45.49 (36.42)     2:22.47 (36.98)
        2:59.42 (36.95)     3:36.42 (37.00)     4:13.25 (36.83)     4:50.19 (36.94)
        5:26.97 (36.78)     6:02.17 (35.20)                                        
  7 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE         6:30.00    6:16.03   10  
              31.50     1:06.32 (34.82)     1:43.31 (36.99)     2:21.20 (37.89)
        3:00.12 (38.92)     3:39.20 (39.08)     4:18.18 (38.98)     4:58.00 (39.82)
        5:38.30 (40.30)     6:16.03 (37.73)                                        
  8 Loverro, Kari             27 MinutemanAndover-NE  6:45.00    6:47.30    9  
              35.33     1:14.25 (38.92)     1:54.35 (40.10)     2:36.04 (41.69)
        3:17.81 (41.77)     4:00.40 (42.59)     4:42.92 (42.52)     5:25.10 (42.18)
        6:07.01 (41.91)     6:47.30 (40.29)                                        
  9 Teixeira, Marianne        28 Swim RI-NE           7:05.00    6:49.40    8  
              36.07     1:16.12 (40.05)     1:57.78 (41.66)     2:39.12 (41.34)
        3:20.65 (41.53)     4:02.87 (42.22)     4:44.55 (41.68)     5:27.23 (42.68)
        6:09.38 (42.15)     6:49.40 (40.02)                                        
 10 Bloch, Stephanie          27 Cambridge-NE         6:52.08    7:00.47    7  
              36.16     1:16.16 (40.00)     1:57.45 (41.29)     2:39.63 (42.18)
        3:22.27 (42.64)     4:05.36 (43.09)     4:49.37 (44.01)     5:33.82 (44.45)
        6:17.42 (43.60)     7:00.47 (43.05)                                        
 11 Golden, Reva              26 Swim RI-NE           8:30.00    7:12.88    6  
              36.90     1:17.57 (40.67)     2:01.36 (43.79)     2:45.74 (44.38)
        3:30.46 (44.72)     4:15.74 (45.28)     5:01.45 (45.71)     5:46.58 (45.13)
        6:30.56 (43.98)     7:12.88 (42.32)                                        
 12 Oppenheimer, Emily        25 NEM Unattached-NE    7:20.00    7:43.47    5  
              42.62     1:28.53 (45.91)     2:15.42 (46.89)     3:03.13 (47.71)
        3:50.16 (47.03)     4:39.04 (48.88)     5:27.65 (48.61)     6:15.92 (48.27)
        7:02.20 (46.28)     7:43.47 (41.27)                                        
 13 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  8:24.00    8:41.74    4  
              45.47     1:36.12 (50.65)     2:28.55 (52.43)     3:22.44 (53.89)
        4:15.13 (52.69)     5:08.73 (53.60)     6:02.66 (53.93)     6:57.58 (54.92)
        7:50.64 (53.06)     8:41.74 (51.10)                                        
 
Event 5  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:17.32        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          32 Cambridge-NE         6:10.00    5:26.94   17  
              30.46     1:03.30 (32.84)     1:36.35 (33.05)     2:09.48 (33.13)
        2:42.38 (32.90)     3:15.68 (33.30)     3:48.71 (33.03)     4:21.70 (32.99)
        4:54.65 (32.95)     5:26.94 (32.29)                                        
  2 Allen, Erica              32 Cambridge-NE         5:25.47    5:30.31   15  
              30.08     1:02.47 (32.39)     1:35.70 (33.23)     2:08.85 (33.15)
        2:42.38 (33.53)     3:15.92 (33.54)     3:49.45 (33.53)     4:23.20 (33.75)
        4:57.01 (33.81)     5:30.31 (33.30)                                        
  3 Laughna, Kaye-Lani        32 Middlebury-NE        5:45.85    5:39.19   14  
              31.05     1:04.29 (33.24)     1:38.37 (34.08)     2:12.93 (34.56)
        2:47.29 (34.36)     3:21.94 (34.65)     3:55.82 (33.88)     4:30.42 (34.60)
        5:05.46 (35.04)     5:39.19 (33.73)                                        
  4 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         5:50.00    5:40.19   13  
              29.86     1:02.93 (33.07)     1:36.81 (33.88)     2:11.18 (34.37)
        2:46.10 (34.92)     3:21.00 (34.90)     3:55.92 (34.92)     4:30.98 (35.06)
        5:06.12 (35.14)     5:40.19 (34.07)                                        
  5 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         6:00.00    5:43.97   12  
              30.87     1:05.47 (34.60)     1:40.62 (35.15)     2:15.77 (35.15)
        2:51.01 (35.24)     3:25.65 (34.64)     4:00.31 (34.66)     4:35.27 (34.96)
        5:10.05 (34.78)     5:43.97 (33.92)                                        
  6 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           5:42.24    5:58.65   11  
              31.04     1:04.71 (33.67)     1:40.09 (35.38)     2:16.11 (36.02)
        2:52.55 (36.44)     3:29.98 (37.43)     4:07.19 (37.21)     4:44.87 (37.68)
        5:21.85 (36.98)     5:58.65 (36.80)                                        
  7 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         6:19.00    6:10.11   10  
              33.78     1:10.11 (36.33)     1:47.18 (37.07)     2:24.77 (37.59)
        3:02.38 (37.61)     3:39.73 (37.35)     4:17.45 (37.72)     4:55.91 (38.46)
        5:33.63 (37.72)     6:10.11 (36.48)                                        
  8 Sahms, Andrea             30 Swim RI-NE           6:17.90    6:19.08    9  
              32.44     1:08.56 (36.12)     1:46.33 (37.77)     2:24.97 (38.64)
        3:03.90 (38.93)     3:43.08 (39.18)     4:22.40 (39.32)     5:01.81 (39.41)
        5:41.12 (39.31)     6:19.08 (37.96)                                        
  9 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE         6:31.31    6:24.80    8  
              33.86     1:11.74 (37.88)     1:50.93 (39.19)     2:30.68 (39.75)
        3:10.37 (39.69)     3:50.28 (39.91)     4:29.88 (39.60)     5:09.14 (39.26)
        5:48.20 (39.06)     6:24.80 (36.60)                                        
 10 Hettenbach, Maria         31 Cambridge-NE         6:45.00    6:34.93    7  
              36.18     1:15.79 (39.61)     1:55.66 (39.87)     2:36.08 (40.42)
        3:16.45 (40.37)     3:57.05 (40.60)     4:37.48 (40.43)     5:17.53 (40.05)
        5:57.28 (39.75)     6:34.93 (37.65)                                        
 11 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE           7:05.00    6:41.08    6  
              35.46     1:15.14 (39.68)     1:56.32 (41.18)     2:37.94 (41.62)
        3:19.94 (42.00)     4:01.42 (41.48)     4:42.51 (41.09)     5:23.16 (40.65)
        6:03.24 (40.08)     6:41.08 (37.84)                                        
 12 Seitz, Sue                34 North Suburban Y-NE  7:00.00    6:50.70    5  
              36.66     1:16.20 (39.54)     1:57.23 (41.03)     2:39.03 (41.80)
        3:21.41 (42.38)     4:03.93 (42.52)     4:46.41 (42.48)     5:28.79 (42.38)
        6:10.74 (41.95)     6:50.70 (39.96)                                        
 13 Deschaine, Michele        32 Cambridge-NE         7:10.00    7:00.56    4  
              36.92     1:16.12 (39.20)     1:56.41 (40.29)     2:38.26 (41.85)
        3:20.75 (42.49)     4:04.09 (43.34)     4:48.13 (44.04)     5:32.66 (44.53)
        6:17.40 (44.74)     7:00.56 (43.16)                                        
 14 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE  7:55.00    7:22.52    3  
              39.54     1:22.51 (42.97)     2:07.35 (44.84)     2:51.36 (44.01)
        3:35.99 (44.63)     4:20.51 (44.52)     5:06.35 (45.84)     5:52.25 (45.90)
        6:38.11 (45.86)     7:22.52 (44.41)                                        
 15 Getman, Rebekah           31 Cambridge-NE         8:45.00    7:45.87    2  
              41.64     1:25.95 (44.31)     2:12.79 (46.84)     2:59.93 (47.14)
        3:47.44 (47.51)     4:35.73 (48.29)     5:24.35 (48.62)     6:11.85 (47.50)
        6:59.30 (47.45)     7:45.87 (46.57)                                        
 16 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  8:11.79    8:13.94    1  
              44.46     1:32.67 (48.21)     2:22.72 (50.05)     3:14.23 (51.51)
        4:05.49 (51.26)     4:56.73 (51.24)     5:47.80 (51.07)     6:38.85 (51.05)
        7:28.59 (49.74)     8:13.94 (45.35)                                        
 
Event 5  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:18.29        2008 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           38 BU Masters-NE        5:37.89    5:36.66   17  
              29.91     1:02.61 (32.70)     1:36.00 (33.39)     2:09.86 (33.86)
        2:43.76 (33.90)     3:18.32 (34.56)     3:52.94 (34.62)     4:27.93 (34.99)
        5:02.80 (34.87)     5:36.66 (33.86)                                        
  2 Hindle, Lori              36 Weymouth Club-NE     5:50.88    5:51.88   15  
              30.54     1:04.19 (33.65)     1:39.76 (35.57)     2:15.89 (36.13)
        2:52.25 (36.36)     3:28.52 (36.27)     4:04.88 (36.36)     4:41.21 (36.33)
        5:17.92 (36.71)     5:51.88 (33.96)                                        
  3 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        5:58.00    5:53.72   14  
              32.45     1:07.43 (34.98)     1:42.84 (35.41)     2:18.28 (35.44)
        2:54.07 (35.79)     3:29.70 (35.63)     4:05.70 (36.00)     4:41.73 (36.03)
        5:17.99 (36.26)     5:53.72 (35.73)                                        
  4 Baker, Sarah              37 Great Bay-NE         5:58.00    5:56.57   13  
              30.88     1:04.69 (33.81)     1:40.05 (35.36)     2:16.23 (36.18)
        2:52.88 (36.65)     3:29.74 (36.86)     4:06.51 (36.77)     4:43.73 (37.22)
        5:20.96 (37.23)     5:56.57 (35.61)                                        
  5 Andrews, Liz              36 MinutemanAndover-NE  6:15.00    5:58.74   12  
              32.54     1:07.54 (35.00)     1:43.43 (35.89)     2:19.43 (36.00)
        2:55.75 (36.32)     3:32.55 (36.80)     4:09.25 (36.70)     4:45.91 (36.66)
        5:22.57 (36.66)     5:58.74 (36.17)                                        
  6 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE  6:19.90    6:10.33   11  
              32.82     1:08.76 (35.94)     1:45.83 (37.07)     2:23.66 (37.83)
        3:01.44 (37.78)     3:39.21 (37.77)     4:17.28 (38.07)     4:55.26 (37.98)
        5:33.34 (38.08)     6:10.33 (36.99)                                        
  7 Baudis, Christina         35 Simmons-NE           6:13.48    6:17.10   10  
              33.28     1:09.19 (35.91)     1:46.39 (37.20)     2:24.57 (38.18)
        3:03.27 (38.70)     3:42.13 (38.86)     4:21.19 (39.06)     5:00.08 (38.89)
        5:39.32 (39.24)     6:17.10 (37.78)                                        
  8 Clark, Heather            38 Weymouth Club-NE     6:27.00    6:21.46    9  
              34.11     1:11.82 (37.71)     1:50.91 (39.09)     2:31.06 (40.15)
        3:10.23 (39.17)     3:49.60 (39.37)     4:28.41 (38.81)     5:07.43 (39.02)
        5:45.20 (37.77)     6:21.46 (36.26)                                        
  9 Biskovich, Karin          38 Great Bay-NE         5:40.00    6:23.54    8  
              32.80     1:08.22 (35.42)     1:45.22 (37.00)     2:23.80 (38.58)
        3:03.31 (39.51)     3:43.70 (40.39)     4:23.78 (40.08)     5:04.10 (40.32)
        5:44.27 (40.17)     6:23.54 (39.27)                                        
 10 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         6:39.99    6:37.25    7  
              34.26     1:11.68 (37.42)     1:50.74 (39.06)     2:30.92 (40.18)
        3:11.85 (40.93)     3:52.63 (40.78)     4:33.86 (41.23)     5:15.30 (41.44)
        5:56.81 (41.51)     6:37.25 (40.44)                                        
 11 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE     6:29.99    6:38.56    6  
              35.60     1:14.88 (39.28)     1:54.89 (40.01)     2:34.92 (40.03)
        3:15.30 (40.38)     3:55.51 (40.21)     4:36.20 (40.69)     5:17.11 (40.91)
        5:58.08 (40.97)     6:38.56 (40.48)                                        
 12 Brayman, Andrea           39 Swim RI-NE           6:45.00    7:12.62    5  
              37.03     1:18.59 (41.56)     2:01.99 (43.40)     2:46.23 (44.24)
        3:30.61 (44.38)     4:15.40 (44.79)     5:00.07 (44.67)     5:44.87 (44.80)
        6:29.35 (44.48)     7:12.62 (43.27)                                        
 13 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE     7:17.74    7:20.82    4  
              38.23     1:20.71 (42.48)     2:05.20 (44.49)     2:49.82 (44.62)
        3:35.62 (45.80)     4:21.04 (45.42)     5:06.62 (45.58)     5:52.00 (45.38)
        6:37.21 (45.21)     7:20.82 (43.61)                                        
 14 Wheeler, Alexiss          37 Greenwood-NE         9:10.00    8:21.57    3  
              41.70     1:31.08 (49.38)     2:22.14 (51.06)     3:14.14 (52.00)
        4:05.65 (51.51)     4:57.15 (51.50)     5:49.37 (52.22)     6:42.40 (53.03)
        7:34.29 (51.89)     8:21.57 (47.28)                                        
 15 Banker, Margaret          38 Y of North Shore-NE 11:30.00    9:07.89    2  
              50.23     1:45.00 (54.77)     2:39.77 (54.77)     3:35.87 (56.10)
        4:31.83 (55.96)     5:28.26 (56.43)     6:24.80 (56.54)     7:21.23 (56.43)
        8:16.28 (55.05)     9:07.89 (51.61)                                        
 
Event 5  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:38.36        1999 Barbara Crowder                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  5:50.69    5:52.05   17  
              31.72     1:06.58 (34.86)     1:42.34 (35.76)     2:18.36 (36.02)
        2:54.52 (36.16)     3:30.42 (35.90)     4:06.77 (36.35)     4:42.74 (35.97)
        5:18.46 (35.72)     5:52.05 (33.59)                                        
  2 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE          6:15.00    6:15.84   15  
              33.82     1:10.77 (36.95)     1:49.02 (38.25)     2:27.61 (38.59)
        3:06.19 (38.58)     3:44.64 (38.45)     4:22.82 (38.18)     5:00.97 (38.15)
        5:39.63 (38.66)     6:15.84 (36.21)                                        
  3 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    6:25.32    6:21.31   14  
              33.69     1:09.92 (36.23)     1:47.66 (37.74)     2:26.35 (38.69)
        3:05.51 (39.16)     3:45.16 (39.65)     4:24.75 (39.59)     5:04.34 (39.59)
        5:44.24 (39.90)     6:21.31 (37.07)                                        
  4 Cotsonas, Stephanie       41 Swim RI-NE           6:45.00    6:53.19   13  
              35.95     1:16.95 (41.00)     1:58.65 (41.70)     2:41.33 (42.68)
        3:23.68 (42.35)     4:05.93 (42.25)     4:48.30 (42.37)     5:30.91 (42.61)
        6:13.09 (42.18)     6:53.19 (40.10)                                        
  5 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         7:30.00    7:03.14   12  
              37.68     1:18.46 (40.78)     2:00.42 (41.96)     2:42.66 (42.24)
        3:25.51 (42.85)     4:08.13 (42.62)     4:51.75 (43.62)     5:35.36 (43.61)
        6:19.93 (44.57)     7:03.14 (43.21)                                        
  6 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE         7:23.33    7:18.30   11  
              39.91     1:23.70 (43.79)     2:08.11 (44.41)     2:52.76 (44.65)
        3:37.36 (44.60)     4:21.78 (44.42)     5:06.46 (44.68)     5:51.11 (44.65)
        6:35.20 (44.09)     7:18.30 (43.10)                                        
 -- Pugh, Anneliese           42 Maine Masters-NE     7:00.00         NS  
 
Event 5  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:30.55        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE         6:10.00    6:23.80   17  
              34.38     1:12.78 (38.40)     1:50.79 (38.01)     2:29.05 (38.26)
        3:07.42 (38.37)     3:46.14 (38.72)     4:25.53 (39.39)     5:05.57 (40.04)
        5:45.03 (39.46)     6:23.80 (38.77)                                        
  2 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         6:59.00    6:41.51   15  
              34.59     1:11.43 (36.84)     1:49.86 (38.43)     2:29.88 (40.02)
        3:11.08 (41.20)     3:52.59 (41.51)     4:34.94 (42.35)     5:17.34 (42.40)
        5:59.86 (42.52)     6:41.51 (41.65)                                        
  3 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE         7:00.00    6:50.31   14  
              35.79     1:16.95 (41.16)     1:59.19 (42.24)     2:41.45 (42.26)
        3:23.91 (42.46)     4:06.54 (42.63)     4:49.08 (42.54)     5:31.04 (41.96)
        6:12.58 (41.54)     6:50.31 (37.73)                                        
  4 Chalfin, Sonia            45 Cambridge-NE         6:50.00    6:50.84   13  
              37.91     1:18.52 (40.61)     2:00.01 (41.49)     2:41.89 (41.88)
        3:23.63 (41.74)     4:05.72 (42.09)     4:47.37 (41.65)     5:28.29 (40.92)
        6:10.52 (42.23)     6:50.84 (40.32)                                        
  5 Sakr, Deborah             48 Granite State-NE     6:45.00    6:54.74   12  
              38.24     1:18.74 (40.50)     2:00.24 (41.50)     2:42.77 (42.53)
        3:25.50 (42.73)     4:08.24 (42.74)     4:51.13 (42.89)     5:33.28 (42.15)
        6:15.16 (41.88)     6:54.74 (39.58)                                        
  6 Hobson, Paula             48 ABC Masters-NE       7:05.00    7:00.32   11  
              37.27     1:17.29 (40.02)     1:59.27 (41.98)     2:42.04 (42.77)
        3:24.77 (42.73)     4:07.54 (42.77)     4:51.29 (43.75)     5:35.25 (43.96)
        6:18.98 (43.73)     7:00.32 (41.34)                                        
  7 O'Hara, Susan             48 Swim RI-NE           7:30.00    7:20.79   10  
              38.77     1:21.29 (42.52)     2:05.26 (43.97)     2:50.13 (44.87)
        3:35.65 (45.52)     4:21.88 (46.23)     5:07.48 (45.60)     5:53.45 (45.97)
        6:38.60 (45.15)     7:20.79 (42.19)                                        
  8 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    8:25.73    8:31.35    9  
              47.41     1:38.21 (50.80)     2:29.96 (51.75)     3:22.53 (52.57)
        4:15.21 (52.68)     5:08.29 (53.08)     6:01.11 (52.82)     6:51.33 (50.22)
        7:42.44 (51.11)     8:31.35 (48.91)                                        
 
Event 5  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
     NE-LMSC: N 5:36.23        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Connie           52 Maine Masters-NE     6:03.42    6:01.79   17  
              33.21     1:08.94 (35.73)     1:45.33 (36.39)     2:21.70 (36.37)
        2:58.17 (36.47)     3:34.63 (36.46)     4:11.27 (36.64)     4:47.85 (36.58)
        5:25.21 (37.36)     6:01.79 (36.58)                                        
  2 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE  6:10.50    6:08.58   15  
              33.62     1:10.11 (36.49)     1:47.50 (37.39)     2:24.60 (37.10)
        3:02.10 (37.50)     3:39.60 (37.50)     4:17.22 (37.62)     4:54.81 (37.59)
        5:32.31 (37.50)     6:08.58 (36.27)                                        
  3 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE         6:24.56    6:11.46   14  
              33.66     1:10.28 (36.62)     1:47.90 (37.62)     2:25.78 (37.88)
        3:03.61 (37.83)     3:41.29 (37.68)     4:19.51 (38.22)     4:57.67 (38.16)
        5:35.44 (37.77)     6:11.46 (36.02)                                        
  4 Stokes, Karin             51 Granite State-NE     6:24.09    6:16.33   13  
              34.29     1:11.26 (36.97)     1:49.24 (37.98)     2:28.08 (38.84)
        3:06.50 (38.42)     3:44.74 (38.24)     4:22.72 (37.98)     5:00.67 (37.95)
        5:38.61 (37.94)     6:16.33 (37.72)                                        
  5 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE  6:28.00    6:22.65   12  
              33.08     1:09.10 (36.02)     1:47.53 (38.43)     2:27.41 (39.88)
        3:07.30 (39.89)     3:47.02 (39.72)     4:27.02 (40.00)     5:06.95 (39.93)
        5:46.55 (39.60)     6:22.65 (36.10)                                        
  6 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE     6:40.00    6:24.83   11  
              34.28     1:11.82 (37.54)     1:50.55 (38.73)     2:29.75 (39.20)
        3:09.42 (39.67)     3:48.26 (38.84)     4:28.01 (39.75)     5:07.46 (39.45)
        5:46.50 (39.04)     6:24.83 (38.33)                                        
  7 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         6:21.59    6:25.51   10  
              32.87     1:09.43 (36.56)     1:47.85 (38.42)     2:27.03 (39.18)
        3:06.56 (39.53)     3:46.01 (39.45)     4:25.80 (39.79)     5:06.16 (40.36)
        5:46.54 (40.38)     6:25.51 (38.97)                                        
  8 Kobayashi, Yumiko         50 Tri-Y-NE             6:35.00    6:33.57    9  
              34.63     1:11.63 (37.00)     1:50.42 (38.79)     2:30.17 (39.75)
        3:10.24 (40.07)     3:50.79 (40.55)     4:31.03 (40.24)     5:12.21 (41.18)
        5:53.22 (41.01)     6:33.57 (40.35)                                        
  9 Grilli, Tracy             54 Granite State-NE     6:45.00    6:35.95    8  
              36.72     1:14.59 (37.87)     1:54.11 (39.52)     2:34.28 (40.17)
        3:14.45 (40.17)     3:54.71 (40.26)     4:35.09 (40.38)     5:15.63 (40.54)
        5:56.51 (40.88)     6:35.95 (39.44)                                        
 10 Eggimann, Beth            50 North Suburban Y-NE  6:37.00    6:51.39    7  
              36.57     1:17.10 (40.53)     1:58.26 (41.16)     2:40.18 (41.92)
        3:22.14 (41.96)     4:04.35 (42.21)     4:46.43 (42.08)     5:28.85 (42.42)
        6:10.33 (41.48)     6:51.39 (41.06)                                        
 11 Saint Aubin, Patricia     54 Technique/Train-NE   6:55.00    6:51.45    6  
              38.67     1:20.26 (41.59)     2:02.17 (41.91)     2:43.95 (41.78)
        3:25.54 (41.59)     4:07.57 (42.03)     4:49.15 (41.58)     5:30.25 (41.10)
        6:11.66 (41.41)     6:51.45 (39.79)                                        
 12 Monbouquette, Nancy       50 Swim RI-NE           7:00.00    7:11.93    5  
              37.04     1:17.83 (40.79)     2:01.20 (43.37)     2:46.10 (44.90)
        3:30.71 (44.61)     4:15.12 (44.41)     5:00.07 (44.95)     5:45.27 (45.20)
        6:29.83 (44.56)     7:11.93 (42.10)                                        
 13 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    7:35.00    7:12.50    4  
              38.55     1:20.79 (42.24)     2:04.67 (43.88)     2:49.77 (45.10)
        3:33.30 (43.53)     4:17.79 (44.49)     5:02.17 (44.38)     5:46.58 (44.41)
        6:30.91 (44.33)     7:12.50 (41.59)                                        
 14 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         7:55.00    7:15.06    3  
              39.50     1:22.44 (42.94)     2:06.43 (43.99)     2:50.06 (43.63)
        3:34.09 (44.03)     4:17.96 (43.87)     5:02.46 (44.50)     5:46.77 (44.31)
        6:31.84 (45.07)     7:15.06 (43.22)                                        
 15 Key, Christine            52 ABC Masters-NE       7:30.00    7:15.63    2  
              39.20     1:21.79 (42.59)     2:05.56 (43.77)     2:50.14 (44.58)
        3:35.18 (45.04)     4:19.35 (44.17)     5:04.44 (45.09)     5:48.91 (44.47)
        6:33.58 (44.67)     7:15.63 (42.05)                                        
 16 Fairbank, Anne            52 BU Masters-NE        8:30.00    7:35.79    1  
              42.78     1:26.79 (44.01)     2:12.39 (45.60)     2:59.21 (46.82)
        3:45.83 (46.62)     4:32.55 (46.72)     5:19.38 (46.83)     6:05.75 (46.37)
        6:51.02 (45.27)     7:35.79 (44.77)                                        
 17 Brehob, Jennifer          53 Y of North Shore-NE  8:21.94    7:44.91  
              40.09     1:24.60 (44.51)     2:10.47 (45.87)     2:58.65 (48.18)
        3:46.89 (48.24)     4:33.51 (46.62)     5:21.82 (48.31)     6:10.62 (48.80)
        6:59.81 (49.19)     7:44.91 (45.10)                                        
 18 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE    8:15.00    8:00.51  
              41.61     1:29.09 (47.48)     2:18.80 (49.71)     3:08.62 (49.82)
        3:58.56 (49.94)     4:48.38 (49.82)     5:37.25 (48.87)     6:25.12 (47.87)
        7:12.47 (47.35)     8:00.51 (48.04)                                        
 19 Ellis, Cathy              52 Adirondack AC-NE     8:00.00    8:05.88  
              43.53     1:31.17 (47.64)     2:19.32 (48.15)     3:08.73 (49.41)
        3:58.26 (49.53)     4:47.98 (49.72)     5:37.48 (49.50)     6:27.36 (49.88)
        7:16.81 (49.45)     8:05.88 (49.07)                                        
 
Event 5  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:49.43        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             59 Swim RI-NE           6:20.00    5:58.58   17  
              32.47     1:07.27 (34.80)     1:43.15 (35.88)     2:19.93 (36.78)
        2:57.15 (37.22)     3:33.52 (36.37)     4:10.23 (36.71)     4:46.79 (36.56)
        5:23.08 (36.29)     5:58.58 (35.50)                                        
  2 Estel, Beth               55 Granite State-NE     6:10.00    6:07.33   15  
              31.30     1:06.42 (35.12)     1:43.43 (37.01)     2:21.00 (37.57)
        2:58.57 (37.57)     3:36.17 (37.60)     4:14.25 (38.08)     4:52.23 (37.98)
        5:30.54 (38.31)     6:07.33 (36.79)                                        
  3 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     6:38.00    6:29.62   14  
              35.36     1:13.63 (38.27)     1:52.26 (38.63)     2:31.98 (39.72)
        3:11.60 (39.62)     3:51.78 (40.18)     4:31.88 (40.10)     5:12.16 (40.28)
        5:51.89 (39.73)     6:29.62 (37.73)                                        
  4 Wasson, Page              59 West Side SC-NE      7:00.00    7:06.75   13  
              37.84     1:19.66 (41.82)     2:02.54 (42.88)     2:46.34 (43.80)
        3:29.52 (43.18)     4:13.40 (43.88)     4:56.57 (43.17)     5:40.00 (43.43)
        6:23.82 (43.82)     7:06.75 (42.93)                                        
  5 Phelan, Mary              55 South County Y-NE    7:48.00    7:25.95   12  
              40.56     1:25.37 (44.81)     2:11.39 (46.02)     2:56.36 (44.97)
        3:41.89 (45.53)     4:27.56 (45.67)     5:12.91 (45.35)     5:57.98 (45.07)
        6:43.09 (45.11)     7:25.95 (42.86)                                        
  6 Croft, Sandra             55 Swim RI-NE           7:37.18    7:26.94   11  
              39.85     1:24.77 (44.92)     2:10.18 (45.41)     2:56.36 (46.18)
        3:41.93 (45.57)     4:27.81 (45.88)     5:13.68 (45.87)     5:59.64 (45.96)
        6:45.19 (45.55)     7:26.94 (41.75)                                        
  7 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE   7:15.00    7:26.95   10  
              38.09     1:21.32 (43.23)     2:07.22 (45.90)     2:52.80 (45.58)
        3:38.66 (45.86)     4:24.69 (46.03)     5:10.60 (45.91)     5:56.35 (45.75)
        6:42.11 (45.76)     7:26.95 (44.84)                                        
  8 Fox, Liz                  57 Marthas Vineyard-NE  7:42.00    7:43.36    9  
              39.61     1:24.45 (44.84)     2:13.28 (48.83)     3:01.21 (47.93)
        3:49.22 (48.01)     4:37.31 (48.09)     5:25.25 (47.94)     6:12.88 (47.63)
        7:00.09 (47.21)     7:43.36 (43.27)                                        
  9 Hendrickson, Nancy        59 ABC Masters-NE       8:20.00    8:03.17    8  
              45.16     1:33.43 (48.27)     2:23.20 (49.77)     3:12.81 (49.61)
        4:02.53 (49.72)     4:51.41 (48.88)     5:40.35 (48.94)     6:28.75 (48.40)
        7:16.95 (48.20)     8:03.17 (46.22)                                        
 10 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         7:35.87    8:13.58    7  
              43.63     1:30.41 (46.78)     2:19.37 (48.96)     3:09.16 (49.79)
        4:00.03 (50.87)     4:50.44 (50.41)     5:41.57 (51.13)     6:32.90 (51.33)
        7:24.22 (51.32)     8:13.58 (49.36)                                        
 11 Carris, Donna             58 South County Y-NE    8:51.33    8:59.96    6  
              45.12     1:37.18 (52.06)     2:32.55 (55.37)     3:27.09 (54.54)
        4:22.24 (55.15)     5:18.10 (55.86)     6:14.34 (56.24)     7:11.07 (56.73)
        8:06.33 (55.26)     8:59.96 (53.63)                                        
 -- O'Brien-Mackinnon, Nancy  59 Maine Masters-NE     8:27.21         NS  
 
Event 5  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:57.32   4/30/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 6:34.59        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     7:00.00    7:53.25   17  
              38.14     1:21.52 (43.38)     2:08.79 (47.27)     2:56.49 (47.70)
        3:45.59 (49.10)     4:36.17 (50.58)     5:26.91 (50.74)     6:17.84 (50.93)
        7:08.64 (50.80)     7:53.25 (44.61)                                        
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE  8:10.00    8:30.78   15  
              44.19     1:33.31 (49.12)     2:25.14 (51.83)     3:18.77 (53.63)
        4:11.19 (52.42)     5:04.54 (53.35)     5:57.58 (53.04)     6:50.66 (53.08)
        7:42.86 (52.20)     8:30.78 (47.92)                                        
  3 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     9:00.00    9:09.14   14  
              48.34     1:43.25 (54.91)     2:38.02 (54.77)     3:35.39 (57.37)
        4:30.89 (55.50)     5:26.41 (55.52)     6:23.34 (56.93)     7:19.73 (56.39)
        8:15.30 (55.57)     9:09.14 (53.84)                                        
  4 Foster, Beth              60 Greenwood-NE        10:00.00    9:09.33   13  
              49.04     1:43.69 (54.65)     2:39.70 (56.01)                    
                                5:28.47 ( )     6:23.92 (55.45)     7:20.72 (56.80)
        8:15.76 (55.04)     9:09.33 (53.57)                                        
  5 Anderson, Patty           62 Granite State-NE    10:00.00    9:34.42   12  
              47.39     1:42.36 (54.97)   2:42.96 (1:00.60)     3:41.70 (58.74)
        4:39.55 (57.85)     5:38.32 (58.77)                                        
            8:38.62 ( )     9:34.42 (55.80)                                        
  6 Case, Louise              64 Greenwood-NE        10:59.23   10:49.21   11  
              55.21   1:57.66 (1:02.45)   3:03.64 (1:05.98)   4:10.41 (1:06.77)
      5:18.37 (1:07.96)   6:23.21 (1:04.84)   7:30.33 (1:07.12)   8:37.60 (1:07.27)
      9:45.46 (1:07.86)  10:49.21 (1:03.75)                                        
 
Event 5  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
     NE-LMSC: N 6:49.80        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasche, Rosemary          66 BC Masters-NE       10:30.00   10:25.15   17  
              53.24   1:56.64 (1:03.40)   3:01.88 (1:05.24)   4:05.84 (1:03.96)
      5:10.98 (1:05.14)   6:15.75 (1:04.77)   7:19.57 (1:03.82)   8:23.26 (1:03.69)
      9:26.68 (1:03.42)    10:25.15 (58.47)                                        
 
Event 5  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
     NE-LMSC: N 7:37.95        2006 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         8:08.41    8:13.37   17  
              44.89     1:33.66 (48.77)     2:23.52 (49.86)     3:14.57 (51.05)
        4:05.33 (50.76)     4:55.69 (50.36)     5:46.32 (50.63)     6:37.06 (50.74)
        7:27.06 (50.00)     8:13.37 (46.31)                                        
 
Event 5  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 7:32.58   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
     NE-LMSC: N 7:42.18        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     8:22.00    8:21.29   17  
              43.08     1:32.76 (49.68)     2:23.87 (51.11)     3:15.57 (51.70)
        4:07.29 (51.72)     4:59.30 (52.01)     5:51.29 (51.99)     6:42.01 (50.72)
        7:33.13 (51.12)     8:21.29 (48.16)                                        
 
Event 5  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
     NE-LMSC: N 9:37.51        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 Y of North Shore-NE 13:10.10   14:12.36   17  
            1:21.50   2:52.96 (1:31.46)   4:18.05 (1:25.09)   5:44.08 (1:26.03)
      7:12.79 (1:28.71)   8:36.35 (1:23.56)  10:00.06 (1:23.71)  11:24.99 (1:24.93)
     12:51.01 (1:26.02)  14:12.36 (1:21.35)                                        
 
Event 7  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 58.21        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ           1:00.50      58.74   17  
              27.68       58.74 (31.06)                                        
  2 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE      59.37    1:00.93   15  
              27.78     1:00.93 (33.15)                                        
  3 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    1:08.00    1:06.51   14  
              31.63     1:06.51 (34.88)                                        
  4 Knorr, Kelly              23 NEM Unattached-NE    1:50.00    1:47.47   13  
              47.50     1:47.47 (59.97)                                        
 
Event 7  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 54.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        26 BU Masters-NE        1:00.50    1:01.18   17  
              28.72     1:01.18 (32.46)                                        
  2 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE        1:04.00    1:02.69   15  
              29.29     1:02.69 (33.40)                                        
  3 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    1:01.70    1:02.84   14  
              28.61     1:02.84 (34.23)                                        
  4 Braniecki, Ashley         26 Adirondack-AD        1:06.49    1:04.83   13  
              30.56     1:04.83 (34.27)                                        
  5 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     1:06.39    1:05.07   12  
              30.83     1:05.07 (34.24)                                        
  6 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR   1:04.78    1:07.89   11  
              30.57     1:07.89 (37.32)                                        
  7 Mitakakis, Chrissy        29 Bearcat Masters-MR   1:06.37    1:09.24   10  
              31.76     1:09.24 (37.48)                                        
  8 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  1:14.50    1:18.11    9  
              37.07     1:18.11 (41.04)                                        
  9 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE  1:27.00    1:24.11    8  
              38.44     1:24.11 (45.67)                                        
 10 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         1:28.92    1:25.02    7  
              39.01     1:25.02 (46.01)                                        
 11 Bloch, Stephanie          27 Cambridge-NE         1:27.56    1:26.59    6  
              40.27     1:26.59 (46.32)                                        
 12 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:55.62    5  
              55.09   1:55.62 (1:00.53)                                        
 -- Nefas, Chrislyn           28 NEM Unattached-NE    1:16.58         NS  
 
Event 7  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 56.74        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          33 Swim RI-NE           1:00.00    1:04.35   17  
              29.42     1:04.35 (34.93)                                        
  2 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE           1:05.88    1:05.70   15  
              29.58     1:05.70 (36.12)                                        
  3 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           1:05.74    1:08.98   14  
              32.11     1:08.98 (36.87)                                        
  4 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD        1:12.33    1:09.86   13  
              31.68     1:09.86 (38.18)                                        
  5 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         1:15.00    1:10.54   12  
              33.56     1:10.54 (36.98)                                        
  6 Hettenbach, Maria         31 Cambridge-NE         1:30.00    1:14.96   11  
              36.06     1:14.96 (38.90)                                        
  7 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         1:15.68    1:15.05   10  
              35.31     1:15.05 (39.74)                                        
  8 Sahms, Andrea             30 Swim RI-NE           1:15.24    1:16.37    9  
              35.71     1:16.37 (40.66)                                        
  9 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   1:15.66    1:17.57    8  
              35.74     1:17.57 (41.83)                                        
 10 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  1:37.93    1:45.22    7  
              47.50     1:45.22 (57.72)                                        
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 58.15        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     1:11.10    1:03.33   17  
              28.85     1:03.33 (34.48)                                        
  2 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        1:11.70    1:09.67   15  
              32.23     1:09.67 (37.44)                                        
  3 Baudis, Christina         35 Simmons-NE           1:19.89    1:18.41   14  
              37.97     1:18.41 (40.44)                                        
  4 Daley-Arvanites, Andrea   35 Waterhorses-NE       1:19.00    1:19.18   13  
              35.35     1:19.18 (43.83)                                        
  5 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         1:20.50    1:20.12   12  
              37.25     1:20.12 (42.87)                                        
  6 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         1:20.00    1:21.54   11  
              34.62     1:21.54 (46.92)                                        
  7 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE     1:20.99    1:29.74   10  
              38.48     1:29.74 (51.26)                                        
  8 Sega, Ally                39 Connecticut-CT       1:30.22    1:31.35    9  
              44.02     1:31.35 (47.33)                                        
 
Event 7  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:04.15        2009 Cheryl Kupan                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Smith, Alina        41 Maine Masters-NE     1:04.01    1:06.18   17  
              29.71     1:06.18 (36.47)                                        
  2 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    1:16.32    1:15.39   15  
              34.94     1:15.39 (40.45)                                        
  3 Holt-Wilson, Mary         41 Maine Masters-NE     1:18.00    1:19.74   14  
              36.36     1:19.74 (43.38)                                        
  4 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         1:30.00    1:24.38   13  
              40.24     1:24.38 (44.14)                                        
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:04.17        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  1:09.99    1:08.40   17  
              32.21     1:08.40 (36.19)                                        
  2 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     1:08.00    1:10.87   15  
              32.53     1:10.87 (38.34)                                        
  3 Donovan, Kim              48 ABC Masters-NE       1:13.80    1:13.18   14  
              32.97     1:13.18 (40.21)                                        
  4 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     1:15.00    1:16.31   13  
              36.06     1:16.31 (40.25)                                        
  5 Guymont, Lisa             47 Granite State-NE     1:18.00    1:16.68   12  
              34.86     1:16.68 (41.82)                                        
  6 Soraghan, Marilyn         45 Granite State-NE     1:27.84    1:16.98   11  
              35.27     1:16.98 (41.71)                                        
  7 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         1:17.50    1:18.72   10  
              34.95     1:18.72 (43.77)                                        
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    1:23.30    1:22.73    9  
              36.97     1:22.73 (45.76)                                        
  9 Hobson, Paula             48 ABC Masters-NE       1:30.00    1:25.16    8  
              42.05     1:25.16 (43.11)                                        
 10 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE         1:25.00    1:28.48    7  
              40.58     1:28.48 (47.90)                                        
 11 Flynn, Maureen            47 Boston YMCA-NE       1:28.30    1:29.10    6  
              42.84     1:29.10 (46.26)                                        
 12 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         1:40.00    1:39.28    5  
              46.87     1:39.28 (52.41)                                        
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
     NE-LMSC: N 1:07.68        2010 Tracy Grilli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     1:08.50    1:07.67N  17  
              31.06     1:07.67 (36.61)                                        
  2 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE  1:10.00    1:11.48   15  
              31.84     1:11.48 (39.64)                                        
  3 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE         1:19.49    1:14.13   14  
              34.08     1:14.13 (40.05)                                        
  4 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    1:18.01    1:15.19   13  
              35.20     1:15.19 (39.99)                                        
  5 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE  1:23.33    1:19.63   12  
              36.14     1:19.63 (43.49)                                        
  6 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         1:22.30    1:21.23   11  
              37.57     1:21.23 (43.66)                                        
  7 Key, Christine            52 ABC Masters-NE       1:35.00    1:30.60   10  
              42.55     1:30.60 (48.05)                                        
  8 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE   1:39.92    1:33.75    9  
              43.47     1:33.75 (50.28)                                        
  9 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         1:45.00    1:38.00    8  
              45.38     1:38.00 (52.62)                                        
 10 Misiorski, Marcia         54 MinutemanAndover-NE  1:55.00    1:43.88    7  
              48.15     1:43.88 (55.73)                                        
 11 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE    1:45.12    1:48.17    6  
              50.12     1:48.17 (58.05)                                        
 -- Brehob, Jennifer          53 Y of North Shore-NE  1:29.95         NS  
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:17.95        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     1:17.50    1:15.93N  17  
              34.72     1:15.93 (41.21)                                        
  2 Campbell, Patricia        58 Great Bay-NE         1:47.00    1:42.10   15  
              49.38     1:42.10 (52.72)                                        
  3 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         1:59.00    1:49.09   14  
              49.74     1:49.09 (59.35)                                        
  4 Carris, Donna             58 South County Y-NE    1:58.93    2:04.57   13  
              56.47   2:04.57 (1:08.10)                                        
 
Event 7  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:06.86    5/1/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 1:29.70        1989 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     1:45.41    1:44.36   17  
              49.12     1:44.36 (55.24)                                        
  2 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE  1:50.00    1:45.82   15  
              49.15     1:45.82 (56.67)                                        
 
Event 7  Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:42.62        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         1:55.26    1:59.47   17  
              56.90   1:59.47 (1:02.57)                                        
 
Event 7  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:54.39        2010 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE     2:38.00    2:31.28   17  
            1:13.68   2:31.28 (1:17.60)                                        
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
     NE-LMSC: N 49.04        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         51.90      52.90   17  
     r:+0.66  25.09       52.90 (27.81)                                        
  2 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE    56.00      54.04   15  
     r:+0.88  24.66       54.04 (29.38)                                        
  3 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         56.00      54.19   14  
     r:+0.75  25.39       54.19 (28.80)                                        
  4 Green, Alford             22 Worcester Area-NE      54.50      54.44   13  
     r:+0.77  25.01       54.44 (29.43)                                        
  5 Card, Mathew              24 South County Y-NE      53.90      55.01   12  
     r:+0.79  25.45       55.01 (29.56)                                        
  6 Jendrock, Kyle            22 MinutemanAndover-NE  1:00.00      55.31   11  
     r:+0.77  24.64       55.31 (30.67)                                        
  7 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR     55.52      55.53   10  
     r:+0.68  25.50       55.53 (30.03)                                        
  8 Findley, Chris            22 Unattached NE-NE     1:06.53      58.88    9  
     r:+0.77  25.90       58.88 (32.98)                                        
  9 Friel, Daniel             24 MIT Masters-NE         59.00      59.11    8  
     r:+0.76  27.28       59.11 (31.83)                                        
 10 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE   1:00.00    1:05.92    7  
     r:+0.82  28.11     1:05.92 (37.81)                                        
 11 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     1:10.06    1:10.50    6  
              30.44     1:10.50 (40.06)                                        
 -- Tardie, Jacques           24 Maine Masters-NE       57.00         NS  
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
     NE-LMSC: N 49.38        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE         53.57      52.17   17  
              24.49       52.17 (27.68)                                        
  2 Mc Inerney, Scott         25 Cambridge-NE           52.99      53.32   15  
     r:+0.72  24.41       53.32 (28.91)                                        
  3 O'Loughlin, Eric          25 Liquid Assets-NE       53.83      53.83   14  
     r:+0.64  24.98       53.83 (28.85)                                        
  4 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR     59.53      58.13   13  
     r:+0.90  27.31       58.13 (30.82)                                        
  5 Bosetti, Damon            27 Cambridge-NE         1:03.87      58.23   12  
     r:+0.74  26.84       58.23 (31.39)                                        
  6 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR   1:01.47      58.85   11  
     r:+0.84  27.24       58.85 (31.61)                                        
  7 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE         1:00.00      59.51   10  
     r:+0.96  27.22       59.51 (32.29)                                        
  8 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     1:01.59    1:02.59    9  
     r:+0.83  28.73     1:02.59 (33.86)                                        
  9 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE         1:03.00    1:04.04    8  
     r:+0.79  29.37     1:04.04 (34.67)                                        
 10 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     1:07.34    1:04.68    7  
     r:+0.79  30.41     1:04.68 (34.27)                                        
 11 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     1:07.00    1:07.59    6  
     r:+0.80  22.73     1:07.59 (44.86)                                        
 12 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   1:04.55    1:07.85    5  
     r:+0.88  30.13     1:07.85 (37.72)                                        
 13 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:23.30    4  
     r:+1.02  35.99     1:23.30 (47.31)                                        
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
     NE-LMSC: N 51.73        2001 Jim Harvey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE      55.00      55.36   17  
     r:+0.80  25.89       55.36 (29.47)                                        
  2 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE      55.50      55.64   15  
     r:+0.90  25.99       55.64 (29.65)                                        
  3 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  1:10.34      59.97   14  
     r:+0.76  28.00       59.97 (31.97)                                        
  4 De Los Santos, Carlos     34 Badger-MR              59.38    1:00.00   13  
     r:+0.79  27.31     1:00.00 (32.69)                                        
  5 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         1:04.00    1:02.75   12  
     r:+0.88  29.62     1:02.75 (33.13)                                        
  6 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     1:05.99    1:05.25   11  
     r:+0.87  30.15     1:05.25 (35.10)                                        
  7 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR   1:08.47    1:08.81   10  
     r:+0.87  32.12     1:08.81 (36.69)                                        
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
     NE-LMSC: N 50.06        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            39 BU Masters-NE          56.30      57.68   17  
     r:+0.78  25.68       57.68 (32.00)                                        
  2 Dansereau, Marko          35 Maine Masters-NE     1:00.39    1:00.06   15  
     r:+0.76  27.86     1:00.06 (32.20)                                        
  3 Wignall, Simon            35 Maine Masters-NE     1:01.40    1:00.89   14  
     r:+0.83  28.67     1:00.89 (32.22)                                        
  4 Stockl, Thomas            38 Worcester Area-NE    1:01.99    1:01.35   13  
     r:+0.88  27.17     1:01.35 (34.18)                                        
  5 Titus, Dave               35 Cambridge-NE           59.92    1:01.93   12  
     r:+0.87  28.17     1:01.93 (33.76)                                        
  6 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  1:12.00    1:06.35   11  
     r:+0.87  31.06     1:06.35 (35.29)                                        
  7 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE     1:04.50    1:09.14   10  
     r:+0.92  29.93     1:09.14 (39.21)                                        
  8 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   1:07.02    1:09.66    9  
     r:+0.86  30.27     1:09.66 (39.39)                                        
  9 Reese, Jeff               37 Cambridge-NE         1:17.00    1:12.65    8  
     r:+0.81  32.14     1:12.65 (40.51)                                        
 10 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE     1:05.68    1:14.04    7  
     r:+0.98  32.89     1:14.04 (41.15)                                        
 11 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  1:20.76    1:16.05    6  
     r:+1.00  35.03     1:16.05 (41.02)                                        
 12 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         1:17.00    1:16.57    5  
     r:+0.95  39.22     1:16.57 (37.35)                                        
 13 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:28.70    4  
              40.75     1:28.70 (47.95)                                        
 -- Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE     1:51.74         DQ  
      Arms underwater recovery
              36.68          DQ (40.72)                                        
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 49.27        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL       55.62      56.09   17  
     r:+0.81  26.05       56.09 (30.04)                                        
  2 Rogers, John              41 Hockomock-NE           55.26      56.81   15  
     r:+0.87  26.36       56.81 (30.45)                                        
  3 Yunker, Michael           42 MinutemanAndover-NE    56.20      57.44   14  
     r:+0.76  26.67       57.44 (30.77)                                        
  4 Baker, Henry              44 Cambridge-NE           58.50      58.47   13  
     r:+0.88  27.41       58.47 (31.06)                                        
  5 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE          1:00.93      58.74   12  
     r:+0.71  27.54       58.74 (31.20)                                        
  6 Denneen, Matt             40 Great Bay-NE           58.50      59.65   11  
     r:+0.88  27.36       59.65 (32.29)                                        
  7 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE       58.99      59.86   10  
     r:+0.93  28.29       59.86 (31.57)                                        
  8 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  1:00.00    1:00.24    9  
     r:+0.84  27.61     1:00.24 (32.63)                                        
  9 Zola, Brett               44 Great Bay-NE         1:04.76    1:00.55    8  
     r:+0.84  28.63     1:00.55 (31.92)                                        
 10 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         1:00.50    1:01.29    7  
              28.24     1:01.29 (33.05)                                        
 11 Theroux, Trent            44 Swim RI-NE           1:00.93    1:02.68    6  
     r:+0.79  28.06     1:02.68 (34.62)                                        
 12 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           1:05.85    1:04.86    5  
     r:+0.85  29.77     1:04.86 (35.09)                                        
 13 Piepgras, Colin           42 Y of North Shore-NE  1:03.87    1:05.35    4  
     r:+0.93  29.59     1:05.35 (35.76)                                        
 14 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:15.62    3  
     r:+0.83  35.40     1:15.62 (40.22)                                        
 15 Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE       1:18.66    1:16.51    2  
     r:+0.95  36.22     1:16.51 (40.29)                                        
 16 Mauro, Eric               41 Cambridge-NE         1:29.50    1:20.21    1  
     r:+1.03  35.07     1:20.21 (45.14)                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 52.06        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            48 Maine Masters-NE       54.50      54.59   17  
     r:+0.78  25.19       54.59 (29.40)                                        
  2 DiLalla, Richard          49 UV Rays-NE             56.60      54.97   15  
     r:+0.87  25.73       54.97 (29.24)                                        
  3 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE           55.00      55.38   14  
     r:+0.87  26.01       55.38 (29.37)                                        
  4 Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE       56.50      55.97   13  
     r:+0.76  25.99       55.97 (29.98)                                        
  5 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE     58.52    1:00.18   12  
     r:+1.00  27.79     1:00.18 (32.39)                                        
  6 White, Darwin             47 Great Bay-NE         1:00.30    1:01.55   11  
     r:+0.86  28.28     1:01.55 (33.27)                                        
  7 Troiano, Jason            48 Westchester-MR       1:02.50    1:01.58   10  
     r:+0.88  28.31     1:01.58 (33.27)                                        
  8 Sczupak, Peter            46 Great Bay-NE         1:02.99    1:02.53    9  
     r:+0.81  28.86     1:02.53 (33.67)                                        
  9 Games, Brett              46 Great Bay-NE         1:14.01    1:02.70    8  
     r:+0.88  29.48     1:02.70 (33.22)                                        
 10 Murphy, Andy              49 NEM Unattached-NE    1:07.00    1:04.48    7  
     r:+0.95  30.67     1:04.48 (33.81)                                        
 11 Winkler, David            49 South County Y-NE    1:25.00    1:08.41    6  
     r:+0.97  31.69     1:08.41 (36.72)                                        
 12 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       1:13.05    1:10.04    5  
     r:+0.97  33.30     1:10.04 (36.74)                                        
 13 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:12.56    4  
     r:+0.93  33.85     1:12.56 (38.71)                                        
 14 Sicard, David             48 Swim RI-NE           1:12.06    1:15.61    3  
     r:+0.89  34.87     1:15.61 (40.74)                                        
 15 Coombs, John              49 Liquid Assets-NE     1:17.00    1:16.68    2  
     r:+1.06  35.81     1:16.68 (40.87)                                        
 16 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    1:30.00    1:19.21    1  
     r:+1.04  38.01     1:19.21 (41.20)                                        
 17 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       1:14.87    1:19.24  
     r:+0.84  32.59     1:19.24 (46.65)                                        
 18 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     1:45.00    1:41.69  
              46.61     1:41.69 (55.08)                                        
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
     NE-LMSC: N 53.37        2009 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                53 Great Bay-NE           59.00      59.66   17  
     r:+0.94  27.68       59.66 (31.98)                                        
  2 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE       59.14      59.86   15  
     r:+0.88  27.58       59.86 (32.28)                                        
  3 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           1:10.00    1:03.58   14  
     r:+0.84  29.70     1:03.58 (33.88)                                        
  4 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     1:06.50    1:07.77   13  
     r:+0.86  31.07     1:07.77 (36.70)                                        
  5 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE  1:07.97    1:08.35   12  
              31.10     1:08.35 (37.25)                                        
  6 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         1:09.95    1:08.42   11  
     r:+0.95  32.07     1:08.42 (36.35)                                        
  7 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE  1:10.95    1:10.03   10  
     r:+1.13  31.74     1:10.03 (38.29)                                        
  8 Seligman, James           52 Liquid Assets-NE     1:10.50    1:10.32    9  
     r:+0.98  32.92     1:10.32 (37.40)                                        
  9 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     1:26.78    1:25.35    8  
     r:+1.20  40.80     1:25.35 (44.55)                                        
 10 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     1:31.91    1:26.35    7  
     r:+0.98  38.28     1:26.35 (48.07)                                        
 11 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE         1:20.00    1:31.15    6  
     r:+1.18  41.37     1:31.15 (49.78)                                        
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
     NE-LMSC: N 54.09        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleason, Thomas           55 Swim RI-NE           1:04.00    1:02.43   17  
     r:+0.88  29.07     1:02.43 (33.36)                                        
  2 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          1:05.00    1:06.29   15  
     r:+0.93  29.87     1:06.29 (36.42)                                        
  3 Judelson, David           56 North Suburban Y-NE  1:08.10    1:07.32   14  
              31.77     1:07.32 (35.55)                                        
  4 Hoffman, Kevin            55 Tribeach-CT          1:09.00    1:07.88   13  
     r:+0.94  31.68     1:07.88 (36.20)                                        
  5 Ceckler, Jack             55 Great Bay-NE         1:15.00    1:10.48   12  
     r:+0.92  33.67     1:10.48 (36.81)                                        
  6 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    1:16.11    1:16.04   11  
     r:+0.93  34.77     1:16.04 (41.27)                                        
  7 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    1:19.79    1:16.67   10  
     r:+1.06  35.97     1:16.67 (40.70)                                        
  8 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  1:19.34    1:20.18    9  
     r:+1.09  36.70     1:20.18 (43.48)                                        
  9 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     1:25.00    1:23.47    8  
     r:+1.23  39.03     1:23.47 (44.44)                                        
 10 Skolnick, Stewart         57 Connecticut-CT       1:34.11    1:36.41    7  
     r:+1.24  45.41     1:36.41 (51.00)                                        
 11 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         1:45.37    1:37.20    6  
              43.01     1:37.20 (54.19)                                        
 -- Winn, Eric                57 South County Y-NE    1:45.00         NS  
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 59.63        2009 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE         1:00.45    1:01.09   17  
     r:+0.88  28.20     1:01.09 (32.89)                                        
  2 Oates, David              61 Worcester Area-NE    1:05.00    1:06.24   15  
     r:+0.87  31.00     1:06.24 (35.24)                                        
  3 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE  1:15.00    1:12.22   14  
     r:+1.02  32.87     1:12.22 (39.35)                                        
  4 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     1:08.50    1:13.35   13  
     r:+0.89  34.77     1:13.35 (38.58)                                        
  5 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE          1:17.00    1:16.57   12  
     r:+1.00  35.58     1:16.57 (40.99)                                        
  6 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       1:18.00    1:21.90   11  
     r:+1.01  36.56     1:21.90 (45.34)                                        
  7 Wright, Phil              64 South County Y-NE    1:20.00    1:24.88   10  
     r:+0.95  38.93     1:24.88 (45.95)                                        
  8 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE     1:25.86    1:33.03    9  
     r:+1.01  18.91   1:33.03 (1:14.12)                                        
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:09.98        1994 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    1:15.10    1:16.17   17  
     r:+1.05  34.69     1:16.17 (41.48)                                        
  2 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE           1:17.00    1:20.86   15  
     r:+0.94  35.64     1:20.86 (45.22)                                        
  3 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           1:39.23    1:34.95   14  
     r:+0.97  43.56     1:34.95 (51.39)                                        
  4 Healy, Martin             68 Westchester-MR       1:35.22    1:34.96   13  
     r:+0.95  42.18     1:34.96 (52.78)                                        
  5 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       1:40.00    1:40.23   12  
              44.50     1:40.23 (55.73)                                        
  6 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       1:30.00    1:40.80   11  
     r:+1.02  47.58     1:40.80 (53.22)                                        
  7 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    2:02.00    1:56.38   10  
              54.17   1:56.38 (1:02.21)                                        
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:14.73        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             73 Granite State-NE     1:46.00    1:33.30   17  
              42.90     1:33.30 (50.40)                                        
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:42.99        2011 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     1:36.50    1:33.93N  17  
     r:+1.10  44.06     1:33.93 (49.87)                                        
 
Event 9  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
     NE-LMSC: N 24.33        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          24 MIT Masters-NE         26.50      25.14   17  
          r:+0.77                                                              
  2 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ             25.62      25.28   15  
          r:+0.87                                                              
  3 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE      25.22      26.05   14  
          r:+0.72                                                              
  4 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE          28.59      26.73   13  
          r:+1.00                                                              
  5 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE    26.55      27.21   12  
          r:+0.81                                                              
  6 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR     27.25      27.55   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Cruz, Penelope            18 Bearcat Masters-MR     26.50      27.56   10  
          r:+0.83                                                              
  8 Baumann, Mary Kate        23 Bearcat Masters-MR     35.00      27.74    9  
          r:+0.82                                                              
  9 Feng, Jia                 23 Bearcat Masters-MR     29.00      27.98    8  
 10 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE           37.15      32.61    7  
          r:+0.91                                                              
 11 Clark, Hannah             24 Westchester-MR         36.33      33.00    6  
          r:+0.86                                                              
 
Event 9  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
     NE-LMSC: N 23.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE           25.89      25.11   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Pitter, Samantha          27 BU Masters-NE          25.75      25.83   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Au, Lauren                27 Cambridge-NE           25.99      26.07   14  
          r:+0.80                                                              
  4 Wong, Liz                 25 TANK Club-IL           29.31      26.24   13  
          r:+0.78                                                              
  5 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE          27.60      26.31   12  
          r:+0.82                                                              
  6 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR     26.21      26.56   11  
          r:+0.80                                                              
  7 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE           27.50      27.07   10  
          r:+0.83                                                              
  8 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE           27.75      27.17    9  
          r:+0.76                                                              
  9 Walker, Kim               27 Cambridge-NE           26.34      27.39    8  
          r:+0.70                                                              
 10 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE           27.75      27.43    7  
          r:+0.71                                                              
 11 Anelauskas, Kaitlin       26 Cambridge-NE           27.00      27.84    6  
          r:+0.74                                                              
 12 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE    28.09      28.19    5  
          r:+0.87                                                              
 13 Cabanas, Crista           25 Unattached MR-MR       28.20      28.88    4  
          r:+0.94                                                              
 14 Mitakakis, Chrissy        29 Bearcat Masters-MR     28.08      28.90    3  
          r:+0.76                                                              
 15 Leight, Megan             25 Bearcat Masters-MR     35.00      30.15    2  
          r:+1.07                                                              
 16 Loverro, Kari             27 MinutemanAndover-NE    35.00      30.65    1  
          r:+0.92                                                              
 17 Walker, Naomi             29 Cambridge-NE           38.00      32.09  
          r:+0.93                                                              
 18 Yeung, Wai Yu             29 Bearcat Masters-MR     40.00      33.02  
          r:+0.87                                                              
 19 Oppenheimer, Emily        25 NEM Unattached-NE      35.00      33.42  
 -- Nefas, Chrislyn           28 NEM Unattached-NE      28.70         NS  
 
Event 9  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 24.41        2011 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            31 Maine Masters-NE       25.80      25.43   17  
          r:+0.81                                                              
  2 Laughna, Kaye-Lani        32 Middlebury-NE          25.75      25.81   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Welch, Elizabeth          33 Swim RI-NE             25.00      26.44   14  
          r:+0.85                                                              
  4 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE             29.04      27.41   13  
          r:+0.90                                                              
  5 McAlvey, Christina        33 Bearcat Masters-MR     27.18      27.70   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE           27.44      27.71   11  
          r:+0.85                                                              
  7 Frisch, Alexandria        33 Unattached MR-MR       28.56      28.20   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE             33.50      29.62    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE           30.00      29.86    8  
          r:+1.00                                                              
 10 MacDonald, Jackie         31 Liquid Assets-NE       35.00      29.93    7  
          r:+0.90                                                              
 11 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE           30.36      30.25    6  
          r:+0.84                                                              
 12 Seitz, Sue                34 North Suburban Y-NE    33.50      31.85    5  
          r:+0.93                                                              
 13 Deschaine, Michele        32 Cambridge-NE           35.00      32.05    4  
          r:+0.89                                                              
 14 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE    40.00      35.87    3  
          r:+0.98                                                              
 15 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE    37.19      40.04    2  
          r:+1.32                                                              
 
Event 9  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.68        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE       25.40      25.17   17  
          r:+0.82                                                              
  2 Baker, Sarah              37 Great Bay-NE           26.50      26.51   15  
          r:+0.90                                                              
  3 Pelletier, Hillary        35 Granite State-NE       26.00      26.79   14  
          r:+0.79                                                              
  4 Bierden, Sheryl           38 BU Masters-NE          27.40      26.87   13  
          r:+0.89                                                              
  5 Hindle, Lori              36 Weymouth Club-NE       27.41      27.78   12  
          r:+0.90                                                              
  6 Clark, Heather            38 Weymouth Club-NE       29.00      29.04   11  
          r:+0.88                                                              
  7 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE    29.90      29.06   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Silva, Carla              38 Swim RI-NE             30.00      29.12    9  
          r:+0.81                                                              
  9 Biskovich, Karin          38 Great Bay-NE           32.00      29.43    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE       29.99      30.22    7  
          r:+1.07                                                              
 11 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE           37.00      30.39    6  
          r:+1.02                                                              
 12 Brayman, Andrea           39 Swim RI-NE             29.91      31.92    5  
          r:+0.87                                                              
 13 Chmielewski, Karina       36 North Suburban Y-NE    35.00      32.61    4  
          r:+0.94                                                              
 14 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE           35.00      33.95    3  
          r:+0.94                                                              
 15 Sega, Ally                39 Connecticut-CT         34.19      34.23    2  
          r:+1.06                                                              
 -- Wheeler, Alexiss          37 Greenwood-NE           48.00         NS  
 
Event 9  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 25.22        2010 Roma Hunter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy            42 Unattached NE-NE       25.30      25.26   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Perez-Smith, Alina        41 Maine Masters-NE       25.50      25.95   15  
          r:+0.81                                                              
  3 Kostin, Katharine         41 Maine Masters-NE       27.88      26.66   14  
          r:+0.88                                                              
  4 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE             27.60      27.68   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE    28.50      28.04   12  
          r:+0.80                                                              
  6 Millerd, Michelle         41 Weymouth Club-NE       28.60      28.06   11  
          r:+0.92                                                              
  7 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE     27.50      28.07   10  
          r:+0.85                                                              
  8 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR         29.25      29.16    9  
          r:+0.89                                                              
  9 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE            29.96      29.53    8  
          r:+0.74                                                              
 10 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE      29.32      29.61    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Cotsonas, Stephanie       41 Swim RI-NE             29.89      29.70    6  
          r:+0.82                                                              
 12 Holt-Wilson, Mary         41 Maine Masters-NE       32.00      30.81    5  
          r:+0.90                                                              
 13 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE         30.90      31.15    4  
          r:+0.78                                                              
 14 Padera, Rebecca           43 Weymouth Club-NE       30.90      31.41    3  
          r:+0.88                                                              
 15 Gaskell, Erin             40 Scantic Valley Y-NE    36.41      33.17    2  
          r:+0.91                                                              
 16 Curko, Sandy              41 Cambridge-NE           36.73      35.30    1  
          r:+0.96                                                              
 17 Camesano, Lisa            42 BU Masters-NE          34.32      35.92  
          r:+0.97                                                              
 18 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE           37.23      36.28  
          r:+1.01                                                              
 19 Acevedo, Kristine         40 Liquid Assets-NE       38.00      36.67  
          r:+0.94                                                              
 -- Pugh, Anneliese           42 Maine Masters-NE       30.55         NS  
 
Event 9  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
     NE-LMSC: N 25.22        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        46 Bearcat Masters-MR     24.22      24.16   17  
  2 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE    27.74      27.45   15  
          r:+0.95                                                              
  3 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE    28.58      28.15   14  
          r:+0.86                                                              
  4 Donovan, Kim              48 ABC Masters-NE         28.90      28.34   13  
          r:+0.77                                                              
  5 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE           29.50      29.33   12  
  6 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE           28.90      29.56   11  
          r:+1.04                                                              
  7 Soraghan, Marilyn         45 Granite State-NE       30.45      29.73   10  
          r:+1.02                                                              
  8 Sakr, Deborah             48 Granite State-NE       29.70      29.87    9  
          r:+0.86                                                              
  9 Yoder, Kate               48 ABC Masters-NE         29.81      30.03    8  
          r:+0.88                                                              
 10 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE      29.98      30.19    7  
          r:+1.05                                                              
 11 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE           31.00      30.76    6  
          r:+0.94                                                              
 12 Alwan, Maryann            49 MinutemanAndover-NE    31.77      30.98    5  
          r:+0.86                                                              
 13 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE       29.13      31.18    4  
          r:+0.82                                                              
 14 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE      29.82      31.36    3  
          r:+0.94                                                              
 15 O'Hara, Susan             48 Swim RI-NE             37.00      31.61    2  
          r:+1.09                                                              
 16 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE           31.00      31.73    1  
          r:+0.95                                                              
 17 Barlow, Jennifer          46 ABC Masters-NE         32.12      32.73  
          r:+0.88                                                              
 18 Autissier, Anne-Cecile    47 Cambridge-NE           34.40      33.48  
          r:+1.01                                                              
 19 Zraket, Lisa              47 Y of North Shore-NE    34.28      34.66  
          r:+0.99                                                              
 20 Daniels, Carolyn          45 Connecticut-CT         36.77      36.11  
          r:+1.02                                                              
 21 Netishen, Maribeth        46 Technique/Train-NE     37.63      36.78  
          r:+1.00                                                              
 22 Jette, Tricia             45 Marthas Vineyard-NE    38.16      37.87  
          r:+1.50                                                              
 23 Albert, Catherine         47 Unattached MR-MR     1:00.00      45.73  
          r:+1.31                                                              
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
     NE-LMSC: N 25.68        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE       25.90      26.37   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE    27.30      27.22   15  
          r:+1.00                                                              
  3 Cady-Fernandes, Louise    51 MinutemanAndover-NE    27.49      27.56   14  
          r:+0.86                                                              
  4 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE    27.90      27.65   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE    28.40      27.69   12  
          r:+0.93                                                              
  6 Tetreault, Kathleen       50 NEM Unattached-NE      27.40      28.39   11  
          r:+0.91                                                              
  7 Hallett, Connie           52 Maine Masters-NE       27.98      28.49   10  
          r:+0.74                                                              
  8 Stokes, Karin             51 Granite State-NE       27.86      28.70    9  
          r:+0.97                                                              
  9 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE           30.11      28.79    8  
          r:+0.78                                                              
 10 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE    31.60      29.51    7  
          r:+0.96                                                              
 11 Waters, Amy               50 Great Bay-NE           29.24      29.95    6  
          r:+0.85                                                              
 12 Kobayashi, Yumiko         50 Tri-Y-NE               32.00      30.05    5  
          r:+0.94                                                              
 13 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE       30.50      30.15    4  
          r:+0.91                                                              
 14 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE           29.93      30.45    3  
          r:+0.91                                                              
 15 Uecker, Anne              51 Maine Masters-NE       29.50      30.61    2  
          r:+0.89                                                              
 16 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE    31.08      31.86    1  
          r:+1.05                                                              
 17 Grilli, Tracy             54 Granite State-NE       35.00      33.50  
 18 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE      44.00      34.78  
          r:+1.20                                                              
 19 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE      37.00      35.28  
          r:+1.12                                                              
 20 Nihan, Marian             54 North Suburban Y-NE    38.92      36.78  
          r:+0.95                                                              
 21 Ellis, Cathy              52 Adirondack AC-NE       38.00      37.12  
          r:+1.05                                                              
 22 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE     40.85      37.28  
          r:+0.92                                                              
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 25.95        2010 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             59 Swim RI-NE             28.00      26.62   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE      30.00      29.43   15  
          r:+0.85                                                              
  3 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR       32.15      31.36   14  
          r:+0.88                                                              
  4 Merena, Elizabeth         59 Unattached MR-MR       33.50      33.92   13  
          r:+1.14                                                              
  5 Fox, Liz                  57 Marthas Vineyard-NE    35.00      33.97   12  
          r:+1.06                                                              
  6 Croft, Sandra             55 Swim RI-NE             34.39      34.42   11  
          r:+1.03                                                              
  7 Mulderig, Sheilagh        59 University Club-NE     36.34      37.00   10  
          r:+1.02                                                              
  8 Campbell, Patricia        58 Great Bay-NE           39.00      39.86    9  
          r:+1.03                                                              
  9 Saunders, Barbara         57 University Club-NE     43.00      43.64    8  
          r:+1.06                                                              
 -- O'Brien-Mackinnon, Nancy  59 Maine Masters-NE       33.30         NS  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 27.27   4/29/2011 PATRICIA MURPHY                              
     NE-LMSC: N 29.50        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE       35.08      33.96   17  
          r:+1.08                                                              
  2 Stiles, Julie             61 University Club-NE     37.00      35.19   15  
          r:+1.03                                                              
  3 Glines, Susie             60 ABC Masters-NE         36.30      36.28   14  
          r:+1.02                                                              
  4 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE           39.00      37.12   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE      36.50      38.84   12  
          r:+0.95                                                              
  6 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE           43.82      41.99   11  
          r:+1.14                                                              
  7 Anderson, Patty           62 Granite State-NE       45.09      42.20   10  
          r:+1.07                                                              
  8 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE            45.00      42.62    9  
          r:+0.98                                                              
  9 Foster, Beth              60 Greenwood-NE           50.00      42.86    8  
          r:+1.09                                                              
 10 Weiss, Phyllis            60 MinutemanAndover-NE    43.41      45.95    7  
          r:+1.48                                                              
 11 Case, Louise              64 Greenwood-NE           58.01      50.36    6  
 
Event 9  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.27   4/29/2011 CAROLYN BOAK                                 
     NE-LMSC: N 31.01        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             68 Cambridge-NE           40.00      37.80   17  
          r:+0.92                                                              
  2 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR       36.56      38.85   15  
          r:+1.01                                                              
  3 Lasche, Rosemary          66 BC Masters-NE          49.30      47.83   14  
          r:+1.15                                                              
 
Event 9  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 37.21        2009 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE       40.80      40.00   17  
          r:+0.93                                                              
  2 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE       51.50      51.88   15  
          r:+0.59                                                              
 
Event 10  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
     NE-LMSC: N 20.79        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koralewski, Brian         24 Post Swimming-MR       22.00      21.77   17  
          r:+0.73                                                              
  2 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         23.50      22.59   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Card, Mathew              24 South County Y-NE      22.90      22.63   14  
          r:+0.78                                                              
  4 Green, Alford             22 Worcester Area-NE      22.12      22.68   13  
          r:+0.80                                                              
  5 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         21.88      22.74   12  
          r:+0.67                                                              
  6 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR     23.50      22.76   11  
          r:+0.89                                                              
  7 Herman, Todd              24 MIT Masters-NE         22.80      22.89   10  
          r:+0.77                                                              
  8 Nolan, Steve              23 Cambridge-NE           23.50      23.13    9  
          r:+0.70                                                              
  9 Torres, Neftalie          24 Liquid Assets-NE       26.00      23.58    8  
          r:+0.78                                                              
 10 Jendrock, Kyle            22 MinutemanAndover-NE    28.00      23.74    7  
          r:+0.81                                                              
 11 Friel, Daniel             24 MIT Masters-NE         24.50      23.86    6  
          r:+0.70                                                              
 12 Saindon, Brian            21 BU Masters-NE          23.40      23.91    5  
          r:+0.79                                                              
 13 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR     23.56      23.98    4  
          r:+0.68                                                              
 14 Ferdinand, Gerard         20 MinutemanAndover-NE    23.50      24.34    3  
          r:+0.68                                                              
 15 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE           26.00      24.90    2  
          r:+0.82                                                              
 16 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE     24.10      25.45    1  
 17 Serra, Dario              23 Waterhorses-NE         27.00      26.16  
          r:+0.81                                                              
 18 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE       28.94      32.41  
 -- Tardie, Jacques           24 Maine Masters-NE       23.50         NS  
 
Event 10  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
     NE-LMSC: N 21.17        1989 Tom Pereles                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR     21.56      21.53   17  
          r:+0.67                                                              
  2 Mc Inerney, Scott         25 Cambridge-NE           22.49      22.45   15  
          r:+0.74                                                              
  3 Crocker, Michael          27 MinutemanAndover-NE    22.44      22.62   14  
          r:+0.85                                                              
  4 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE         22.91      23.23   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Shostak, Mike             29 Unattached MR-MR       22.93      23.67   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Javaid, Usman             25 Cambridge-NE           23.42      23.68   11  
  7 Bosetti, Damon            27 Cambridge-NE           25.80      23.99   10  
          r:+0.72                                                              
  8 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE       24.50      24.45    9  
          r:+0.76                                                              
  9 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE     25.07      24.47    8  
          r:+0.80                                                              
 10 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE           26.50      24.61    7  
 11 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR     25.87      24.66    6  
          r:+0.77                                                              
 12 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR     25.08      24.74    5  
          r:+0.84                                                              
 13 Yeung, Gerald             25 Unattached NI-NI       25.50      24.86    4  
          r:+0.77                                                              
 14 Gerace, John              28 Bearcat Masters-MR     25.79      26.07    3  
          r:+0.91                                                              
 15 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE       25.98      26.17    2  
          r:+0.82                                                              
 16 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR     26.00      26.68    1  
          r:+0.84                                                              
 17 Miller, Elliot            28 Granite State-NE       27.23      26.71  
          r:+0.86                                                              
 18 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE             32.00      26.82  
          r:+0.79                                                              
 19 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE    29.00      27.93  
          r:+0.91                                                              
 -- Bachovchin, Daniel        28 Liquid Assets-NE       24.50         DQ  
      False start
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
     NE-LMSC: N 21.02        1994 Patrick Keating                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE      23.50      22.92   17  
          r:+0.88                                                              
  2 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE      23.00      23.58   15  
          r:+0.74                                                              
  3 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE           23.78      23.86   14  
          r:+0.87                                                              
  4 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE    24.33      24.05   13  
          r:+0.74                                                              
  5 Leake, Michael            34 Bennington-NE          24.37      24.22   12  
          r:+0.92                                                              
  6 De Los Santos, Carlos     34 Badger-MR              24.73      25.17   11  
          r:+0.78                                                              
  7 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE           25.90      25.58   10  
  8 Muhanna, Elias            33 Cambridge-NE           27.00      26.98    9  
          r:+1.00                                                              
  9 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR     25.95      27.00    8  
          r:+0.84                                                              
 10 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE    26.60      27.04    7  
          r:+0.83                                                              
 11 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE           28.61      28.45    6  
          r:+1.09                                                              
 12 Symonds, James            33 Liquid Assets-NE       45.00      37.05    5  
          r:+1.43                                                              
 
Event 10  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 21.05        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 Granite State-NE       22.26      22.74   17  
          r:+0.79                                                              
  2 LaPierre, Noel            39 BU Masters-NE          22.90      22.80   15  
          r:+0.73                                                              
  3 Dornaus, David            37 University Club-NE     23.83      24.06   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Titus, Dave               35 Cambridge-NE           24.13      24.68   13  
          r:+0.86                                                              
  5 Stockl, Thomas            38 Worcester Area-NE      24.50      24.91   12  
          r:+0.91                                                              
  6 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE    25.50      25.88   11  
          r:+0.96                                                              
  7 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE       24.50      25.98   10  
          r:+1.00                                                              
  8 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE          26.10      26.03    9  
          r:+0.85                                                              
  9 Reese, Jeff               37 Cambridge-NE           27.00      26.17    8  
          r:+0.76                                                              
 10 McAuliffe, Matt           37 Y of North Shore-NE    26.09      26.52    7  
          r:+0.85                                                              
 11 Sorensen, Joshua          39 Tribeach-CT            26.40      27.01    6  
          r:+0.77                                                              
 12 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE       27.00      28.62    5  
          r:+0.79                                                              
 13 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE       27.65      29.61    4  
          r:+1.00                                                              
 14 Springfield, A            39 Greenwood-NE           32.89      30.17    3  
          r:+1.08                                                              
 15 Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE       30.57      31.42    2  
          r:+1.01                                                              
 16 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE    31.01      31.68    1  
          r:+0.83                                                              
 17 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE          33.00      31.88  
          r:+0.86                                                              
 18 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE    40.00      32.20  
          r:+0.98                                                              
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 20.84        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL       22.76      22.89   17  
          r:+0.86                                                              
  2 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE     22.50      22.98   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Kovacs, Chris             42 ABC Masters-NE         22.97      23.56   14  
          r:+0.76                                                              
  4 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE            23.97      23.65   13  
          r:+0.72                                                              
  5 Yunker, Michael           42 MinutemanAndover-NE    23.71      23.69   12  
          r:+0.81                                                              
  6 Zola, Brett               44 Great Bay-NE           23.71      23.71   11  
          r:+0.86                                                              
  7 Carrico, Matthew          42 Great Bay-NE           24.69      23.90   10  
          r:+0.93                                                              
  8 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE             23.76      24.02    9  
          r:+0.86                                                              
  9 Sever, Michael            41 Swim RI-NE             23.80      24.43    8  
          r:+0.73                                                              
 10 Denneen, Matt             40 Great Bay-NE           24.75      24.53    7  
          r:+0.84                                                              
 11 Baker, Henry              44 Cambridge-NE           26.70      24.74    6  
          r:+0.86                                                              
 12 Piepgras, Colin           42 Y of North Shore-NE    24.25      24.98    5  
          r:+1.12                                                              
 13 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE       25.42      25.30    4  
          r:+1.01                                                              
 14 Wing, Gary                43 Great Bay-NE           23.91      25.48    3  
          r:+1.13                                                              
 15 Schachner, Eyal           40 Cambridge-NE           25.70      26.11    2  
          r:+0.92                                                              
 16 Bell, Richard             42 Maine Masters-NE       26.90      27.06    1  
          r:+0.78                                                              
 17 Mauro, Eric               41 Cambridge-NE           28.50      29.27  
          r:+1.01                                                              
 18 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE    31.00      30.40  
          r:+0.92                                                              
 19 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE           29.95      30.80  
          r:+1.10                                                              
 20 Zhigalin, Zhenia          44 Waterhorses-NE         31.26      31.17  
          r:+0.96                                                              
 21 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE    40.00      35.43  
          r:+1.02                                                              
 -- Rogers, John              41 Hockomock-NE           23.89         NS  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 21.58        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE             22.27      22.46   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Blood, Jonathan           46 Weymouth Club-NE       24.38      24.51   15  
          r:+0.86                                                              
  3 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT       24.87      24.68   14  
          r:+0.78                                                              
  4 Autissier, Patrick        49 Cambridge-NE           24.85      25.28   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE       25.72      25.34   12  
          r:+1.19                                                              
  6 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE       25.00      25.40   11  
          r:+0.84                                                              
  7 White, Darwin             47 Great Bay-NE           24.50      25.43   10  
          r:+0.90                                                              
  8 Drohan, Peter             46 MinutemanAndover-NE    24.75      25.56    9  
          r:+1.16                                                              
  9 Winkler, David            49 South County Y-NE      27.00      26.14    8  
          r:+0.91                                                              
 10 Alpern, Matthew           48 Adirondack-AD          27.10      26.91    7  
          r:+1.00                                                              
 11 Mappes, Michael           45 Granite State-NE       26.56      26.92    6  
          r:+0.90                                                              
 12 Belletete, Steve          45 ABC Masters-NE         27.26      27.35    5  
          r:+0.91                                                              
 13 Polhill, Brad             48 Westchester-MR         27.81      27.75    4  
          r:+0.91                                                              
 14 Smith, Stephen            49 ABC Masters-NE         28.00      28.32    3  
          r:+0.90                                                              
 15 Grady, Seth               47 Flaherty Masters-NE    30.00      29.06    2  
          r:+1.04                                                              
 16 Wertheimer, Michael       46 West Hartford-CT       28.80      29.15    1  
          r:+0.97                                                              
 17 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE    28.63      29.24  
          r:+0.92                                                              
 18 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE      28.90      29.29  
          r:+1.09                                                              
 19 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR     29.42      29.83  
          r:+0.91                                                              
 20 Sicard, David             48 Swim RI-NE             27.86      29.89  
          r:+0.97                                                              
 21 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE           30.50      30.32  
          r:+0.90                                                              
 22 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE       35.00      33.56  
          r:+0.98                                                              
 23 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE    37.00      34.69  
          r:+1.21                                                              
 
Event 10  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
     NE-LMSC: N 22.72        2000 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV        23.22      23.42   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE       23.20      23.66   15  
          r:+0.77                                                              
  3 Cote, David               51 South County Y-NE      24.90      24.24   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Marshall, Robert          53 Y of North Shore-NE    24.00      24.35   13  
          r:+1.03                                                              
  5 Davis, Guy                53 Great Bay-NE           23.99      25.07   12  
  6 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE       24.90      25.17   11  
          r:+0.82                                                              
  7 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE       25.00      25.25   10  
          r:+0.89                                                              
  8 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE           26.45      25.93    9  
          r:+0.93                                                              
  9 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE           25.70      26.04    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE    26.25      26.28    7  
          r:+1.06                                                              
 11 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE       26.50      26.29    6  
          r:+0.91                                                              
 12 McClellan, John           50 ABC Masters-NE         26.50      26.32    5  
          r:+0.98                                                              
 13 Meier, Bill               51 Simon's Rock-NE        26.05      26.49    4  
          r:+0.97                                                              
 14 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE             25.25      26.53    3  
          r:+0.83                                                              
 15 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE    26.45      26.61    2  
          r:+0.89                                                              
 16 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE       27.50      26.67    1  
          r:+0.88                                                              
 17 McGahie, Ted              52 Worcester Area-NE      28.50      26.92  
          r:+0.95                                                              
 18 Wright, Will              51 MinutemanAndover-NE    28.01      27.80  
          r:+1.03                                                              
 19 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE       28.17      27.95  
          r:+1.01                                                              
 20 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE    28.75      28.40  
          r:+1.42                                                              
 21 Duffy, Jack               50 Granite State-NE       28.65      28.76  
          r:+0.95                                                              
 22 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE       34.85      35.96  
          r:+0.98                                                              
 23 McGovern, Michael         53 Waterhorses-NE         38.00      36.18  
 -- Gordon, Peter             51 University Club-NE     27.25         NS  
 -- Pierce, Andrew            50 Boston YMCA-NE         31.00         NS  
 
Event 10  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 23.18        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleason, Thomas           55 Swim RI-NE             24.50      24.63   17  
          r:+0.94                                                              
  2 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD          25.48      25.02   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Delaney, Mike             56 Middlebury-NE          25.20      25.14   14  
          r:+0.75                                                              
  4 Boland, Jim               56 Y of North Shore-NE    27.50      25.72   13  
          r:+0.76                                                              
  5 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE            26.00      26.06   12  
          r:+0.94                                                              
  6 Goodman, James            59 Maine Masters-NE       26.00      26.17   11  
          r:+0.82                                                              
  7 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE       26.57      26.35   10  
          r:+0.87                                                              
  8 O'Brien, David            55 Liquid Assets-NE       28.00      26.57    9  
          r:+1.04                                                              
  9 Ceckler, Jack             55 Great Bay-NE           28.00      27.24    7.5
          r:+0.99                                                              
  9 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE     28.27      27.24    7.5
          r:+0.99                                                              
 11 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE    26.50      27.32    6  
          r:+0.96                                                              
 12 Rourke, Jonathan          57 Cambridge-NE           27.00      27.49    5  
          r:+0.94                                                              
 13 Plencner, Bob             59 NEM Unattached-NE      27.39      27.62    4  
 14 Ballantine, Dan           55 NEM Unattached-NE      27.00      27.84    3  
          r:+0.97                                                              
 15 Packard, Dennis           58 Adirondack-AD          27.50      28.25    2  
          r:+0.79                                                              
 16 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE         28.65      28.30    1  
          r:+1.00                                                              
 17 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE      28.57      28.32  
          r:+0.95                                                              
 18 Skolnick, Stewart         57 Connecticut-CT         30.90      28.38  
          r:+1.13                                                              
 19 Sullivan, Thomas          57 Bearcat Masters-MR     29.50      29.46  
          r:+0.93                                                              
 20 Ball, Steve               57 Maine Masters-NE       32.40      30.12  
          r:+1.03                                                              
 21 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE       32.84      30.42  
          r:+1.11                                                              
 22 Graber, Donald            57 UV Rays-NE             33.46      30.46  
          r:+0.93                                                              
 23 Delosh, Steve             57 Flaherty Masters-NE    32.35      32.35  
          r:+0.92                                                              
 24 Morgan, Marshall          58 Boston YMCA-NE         32.00      32.93  
          r:+1.16                                                              
 -- Dickson, Todd             59 Adirondack-AD          28.71         DQ  
      False start
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 24.38        2010 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horvitz, Paul             61 NEM Unattached-NE      26.50      25.74   17  
          r:+0.87                                                              
  2 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE           26.50      25.93   15  
          r:+0.88                                                              
  3 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE     25.13      26.08   14  
          r:+0.87                                                              
  4 Oates, David              61 Worcester Area-NE      27.50      26.54   13  
          r:+0.94                                                              
  5 Dooley, Jim               61 Cape Cod-NE            27.38      27.07   12  
          r:+0.86                                                              
  6 Frisch, David             62 Virginia Masters-VA    27.42      27.11   11  
          r:+0.80                                                              
  7 Ryan, Bill                61 MinutemanAndover-NE    27.00      27.13   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE           27.50      27.47    9  
          r:+0.87                                                              
  9 Wright, Phil              64 South County Y-NE      29.00      27.88    8  
          r:+1.06                                                              
 10 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE    30.00      28.07    7  
          r:+1.02                                                              
 11 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE       28.40      28.74    6  
          r:+0.95                                                              
 12 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE             30.04      28.82    5  
          r:+0.79                                                              
 13 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE            29.00      29.30    4  
          r:+1.03                                                              
 14 Schiller, Rob             60 Cambridge-NE           31.00      29.60    3  
          r:+1.11                                                              
 15 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE         30.20      29.68    2  
          r:+0.99                                                              
 16 Phillips, David           63 Greenwood-NE           30.00      30.36    1  
          r:+0.94                                                              
 17 Hall, Jack                64 MinutemanAndover-NE    31.05      31.66  
          r:+0.93                                                              
 18 Grose, Richard            62 Asphalt Green-MR       31.46      32.04  
          r:+0.95                                                              
 19 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE       30.74      33.32  
          r:+0.93                                                              
 20 Savage, Michael           60 Southern Vermont-NE    34.43      33.94  
          r:+1.08                                                              
 21 Deschaine, Gerry          62 Cambridge-NE           50.00      36.11  
          r:+0.93                                                              
 
Event 10  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.84        2010 David Vail                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                65 Cambridge-NE           27.90      27.34   17  
          r:+0.90                                                              
  2 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE       28.00      28.95   15  
          r:+0.94                                                              
  3 Healy, Martin             68 Westchester-MR         29.01      29.50   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE             28.51      29.66   13  
          r:+0.99                                                              
  5 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE      30.10      30.10   12  
          r:+1.02                                                              
  6 Rupert, Bill              68 Maine Masters-NE       31.00      30.20   11  
  7 Lewis, John               65 Great Bay-NE           30.00      31.11   10  
          r:+1.13                                                              
  8 Pope, James               69 ABC Masters-NE         31.13      31.16    9  
          r:+1.21                                                              
  9 Baxter, David             67 ABC Masters-NE         32.50      32.41    8  
          r:+0.98                                                              
 10 Read, Phil                69 Great Bay-NE           33.52      34.16    7  
          r:+0.96                                                              
 11 Terry, Jim                67 ABC Masters-NE         37.00      35.22    6  
          r:+1.03                                                              
 12 Johnson, Timothy          65 NEM Unattached-NE      43.00      37.93    5  
          r:+1.24                                                              
 13 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE      42.00      43.13    4  
          r:+1.17                                                              
 14 Strom, Burt               69 South County Y-NE      43.00      44.56    3  
          r:+1.08                                                              
 
Event 10  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 27.97        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE    30.40      29.57   17  
          r:+0.89                                                              
  2 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE            32.39      31.90   15  
          r:+1.08                                                              
  3 Dunham, Larry             73 Granite State-NE       34.50      32.45   14  
          r:+1.86                                                              
  4 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE           33.15      33.15   13  
          r:+1.03                                                              
  5 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE       34.94      33.81   12  
          r:+1.20                                                              
  6 Work, Frederic            73 Cape Cod-NE            36.18      34.58   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE       35.00      37.17   10  
  8 Widnall, William          74 ABC Masters-NE         43.16      44.16    9  
          r:+1.08                                                              
 
Event 10  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
     NE-LMSC: N 31.13        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            75 Maine Masters-NE       35.00      35.36   17  
          r:+1.12                                                              
  2 Kavanagh, Dean            77 Waterhorses-NE         35.00      37.99   15  
          r:+1.14                                                              
  3 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE           42.00      45.16   14  
          r:+1.23                                                              
 
Event 10  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 32.58        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hazzard, Hap              80 Maine Masters-NE     1:00.00      46.74   17  
  2 Phildius, Peter           81 MIT Masters-NE         45.00      48.07   15  
          r:+1.04                                                              
 
Event 11  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
     NE-LMSC: N 2:08.57        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  2:15.95    2:18.73   17  
              32.89     1:08.28 (35.39)     1:44.29 (36.01)     2:18.73 (34.44)
  2 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        2:30.00    2:23.59   15  
              33.71     1:10.20 (36.49)     1:46.80 (36.60)     2:23.59 (36.79)
  3 Baumann, Mary Kate        23 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:24.11   14  
              33.25     1:08.97 (35.72)     1:45.97 (37.00)     2:24.11 (38.14)
  4 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE         3:08.28    3:06.44   13  
              44.06     1:30.93 (46.87)     2:19.43 (48.50)     3:06.44 (47.01)
  5 Knorr, Kelly              23 NEM Unattached-NE    3:35.00    3:35.17   12  
              50.93     1:45.07 (54.14)     2:41.06 (55.99)     3:35.17 (54.11)
 
Event 11  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.24   4/29/2011 KELLY HARRIGAN                             
     NE-LMSC: N 2:07.56        2003 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE         2:13.39    2:10.71   17  
              30.90     1:04.64 (33.74)     1:38.06 (33.42)     2:10.71 (32.65)
  2 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    2:30.00    2:19.69   15  
              32.49     1:08.00 (35.51)     1:44.43 (36.43)     2:19.69 (35.26)
  3 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE  2:25.78    2:19.89   14  
              33.59     1:08.76 (35.17)     1:44.56 (35.80)     2:19.89 (35.33)
  4 Braniecki, Ashley         26 Adirondack-AD        2:32.48    2:27.23   13  
              34.73     1:11.96 (37.23)     1:49.78 (37.82)     2:27.23 (37.45)
  5 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  2:29.21    2:31.08   12  
              35.94     1:13.98 (38.04)     1:52.67 (38.69)     2:31.08 (38.41)
  6 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  2:44.00    2:43.93   11  
              37.47     1:18.58 (41.11)     2:01.86 (43.28)     2:43.93 (42.07)
  7 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE  2:47.14    2:46.54   10  
              39.89     1:21.32 (41.43)     2:04.48 (43.16)     2:46.54 (42.06)
  8 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         3:05.12    3:06.62    9  
                            1:31.49 ( )     2:20.34 (48.85)     3:06.62 (46.28)
 
Event 11  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:06.58        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunnewell, Becky          32 Cambridge-NE         2:18.00    2:14.89   17  
              32.98     1:06.92 (33.94)     1:40.92 (34.00)     2:14.89 (33.97)
  2 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         2:30.00    2:32.16   15  
              36.21     1:14.87 (38.66)     1:54.25 (39.38)     2:32.16 (37.91)
  3 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE         2:33.98    2:34.43   14  
              36.41     1:15.45 (39.04)     1:55.46 (40.01)     2:34.43 (38.97)
  4 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         2:34.11    2:35.31   13  
              37.47     1:16.00 (38.53)     1:55.87 (39.87)     2:35.31 (39.44)
  5 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   2:39.73    2:40.16   12  
              37.21     1:18.59 (41.38)     2:00.15 (41.56)     2:40.16 (40.01)
  6 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE           2:55.00    2:45.68   11  
              40.40     1:22.67 (42.27)     2:05.28 (42.61)     2:45.68 (40.40)
  7 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE         2:40.56    2:58.19   10  
              43.26     1:29.44 (46.18)     2:15.45 (46.01)     2:58.19 (42.74)
  8 Deschaine, Michele        32 Cambridge-NE         3:05.00    3:03.05    9  
              43.96     1:29.92 (45.96)     2:16.95 (47.03)     3:03.05 (46.10)
 
Event 11  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:16.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        2:32.57    2:31.02   17  
              36.64     1:14.67 (38.03)     1:53.38 (38.71)     2:31.02 (37.64)
  2 Andrews, Liz              36 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:34.02   15  
              36.99     1:15.19 (38.20)     1:54.33 (39.14)     2:34.02 (39.69)
  3 Daly, Cheryl              39 Maine Masters-NE     2:42.00    2:39.76   14  
              38.10     1:19.41 (41.31)     2:00.89 (41.48)     2:39.76 (38.87)
  4 Biskovich, Karin          38 Great Bay-NE         2:40.00    2:40.13   13  
              36.35     1:15.97 (39.62)     1:58.20 (42.23)     2:40.13 (41.93)
  5 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         3:30.00    2:44.23   12  
              37.90     1:19.40 (41.50)     2:02.22 (42.82)     2:44.23 (42.01)
  6 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         2:52.99    2:50.29   11  
              40.46     1:23.11 (42.65)     2:06.62 (43.51)     2:50.29 (43.67)
  7 Perry, Dana               39 MinutemanAndover-NE  3:01.00    2:56.99   10  
              41.66     1:26.02 (44.36)     2:11.99 (45.97)     2:56.99 (45.00)
  8 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE     3:01.99    3:00.81    9  
              41.32     1:27.02 (45.70)     2:13.85 (46.83)     3:00.81 (46.96)
  9 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         3:25.00    3:01.82    8  
              41.67     1:27.78 (46.11)     2:15.62 (47.84)     3:01.82 (46.20)
 
Event 11  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
     NE-LMSC: N 2:18.70        2010 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  2:38.70    2:34.61   17  
              36.56     1:16.21 (39.65)     1:56.21 (40.00)     2:34.61 (38.40)
  2 Perez-Smith, Alina        41 Maine Masters-NE     2:32.45    2:34.65   15  
              35.49     1:14.70 (39.21)     1:55.67 (40.97)     2:34.65 (38.98)
  3 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE           2:39.11    2:35.81   14  
              36.01     1:14.69 (38.68)     1:55.36 (40.67)     2:35.81 (40.45)
  4 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE   2:40.00    2:37.43   13  
              36.34     1:15.05 (38.71)     1:56.18 (41.13)     2:37.43 (41.25)
  5 Holt-Wilson, Mary         41 Maine Masters-NE     2:50.00    2:44.06   12  
              38.95     1:21.05 (42.10)     2:03.06 (42.01)     2:44.06 (41.00)
  6 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    2:45.32    2:44.74   11  
              39.23     1:20.95 (41.72)     2:03.16 (42.21)     2:44.74 (41.58)
  7 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         3:10.00    2:51.04   10  
              41.84     1:24.96 (43.12)     2:08.27 (43.31)     2:51.04 (42.77)
  8 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       2:51.16    2:54.92    9  
              40.61     1:24.60 (43.99)     2:09.40 (44.80)     2:54.92 (45.52)
  9 Cotsonas, Stephanie       41 Swim RI-NE           3:10.89    2:56.80    8  
              40.44     1:25.87 (45.43)     2:12.15 (46.28)     2:56.80 (44.65)
 
Event 11  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:23.68        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     2:40.00    2:38.09   17  
     r:+1.05  37.91     1:17.73 (39.82)     1:57.75 (40.02)     2:38.09 (40.34)
  2 Guymont, Lisa             47 Granite State-NE     2:42.00    2:38.33   15  
              37.54     1:18.15 (40.61)     1:59.42 (41.27)     2:38.33 (38.91)
  3 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE  2:31.59    2:38.34   14  
              37.54     1:17.62 (40.08)     1:58.91 (41.29)     2:38.34 (39.43)
  4 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         2:55.00    2:45.98   13  
              39.71     1:21.26 (41.55)     2:04.00 (42.74)     2:45.98 (41.98)
  5 Chalfin, Sonia            45 Cambridge-NE         2:55.00    2:59.19   12  
              44.29     1:29.58 (45.29)     2:15.01 (45.43)     2:59.19 (44.18)
  6 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    3:35.00    3:21.68   11  
              54.15     1:50.19 (56.04)     2:45.07 (54.88)     3:21.68 (36.61)
  7 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         3:10.00    3:25.03   10  
              47.85     1:39.41 (51.56)   3:25.03 (1:45.62)                    
 
Event 11  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.65   4/17/2010 BONNIE BILICH                              
     NE-LMSC: N 2:25.47        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              54 Technique/Train-NE   2:47.20    2:38.84   17  
              37.52     1:18.30 (40.78)     1:58.81 (40.51)     2:38.84 (40.03)
  2 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    2:43.17    2:40.77   15  
              38.48     1:18.39 (39.91)     1:59.75 (41.36)     2:40.77 (41.02)
  3 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE  2:48.80    2:41.14   14  
              37.40     1:17.31 (39.91)     1:59.32 (42.01)     2:41.14 (41.82)
  4 Uecker, Anne              51 Maine Masters-NE     2:36.96    2:43.21   13  
              38.29     1:19.33 (41.04)     2:02.12 (42.79)     2:43.21 (41.09)
  5 Saint Aubin, Patricia     54 Technique/Train-NE   3:00.00    2:58.15   12  
              42.33     1:27.08 (44.75)     2:13.75 (46.67)     2:58.15 (44.40)
  6 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         3:08.18    3:00.64   11  
              42.14     1:28.03 (45.89)     2:14.82 (46.79)     3:00.64 (45.82)
  7 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE     3:15.00    3:01.23   10  
              43.10     1:29.77 (46.67)     2:16.07 (46.30)     3:01.23 (45.16)
  8 Marshall, Jenny           54 North Suburban Y-NE  3:09.00    3:08.76    9  
              42.88     1:30.25 (47.37)     2:20.71 (50.46)     3:08.76 (48.05)
  9 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE    3:31.21    3:21.44    8  
              47.48     1:38.47 (50.99)     2:30.91 (52.44)     3:21.44 (50.53)
 10 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    3:38.00    3:28.09    7  
              49.27     1:42.25 (52.98)     2:38.06 (55.81)     3:28.09 (50.03)
 11 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         3:50.00    3:31.41    6  
              48.89     1:43.98 (55.09)     2:40.58 (56.60)     3:31.41 (50.83)
 12 Misiorski, Marcia         54 MinutemanAndover-NE  3:38.00    3:31.90    5  
              49.91     1:42.74 (52.83)     2:36.89 (54.15)     3:31.90 (55.01)
 
Event 11  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:40.99        2007 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     2:45.00    2:45.68   17  
              40.62     1:22.33 (41.71)     2:04.85 (42.52)     2:45.68 (40.83)
  2 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE    3:05.00    2:56.22   15  
              42.76     1:28.05 (45.29)     2:14.10 (46.05)     2:56.22 (42.12)
  3 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE   3:15.00    3:10.97   14  
              44.73     1:32.86 (48.13)     2:22.78 (49.92)     3:10.97 (48.19)
  4 Phelan, Mary              55 South County Y-NE    3:31.00    3:20.99   13  
              49.62     1:40.64 (51.02)     2:31.95 (51.31)     3:20.99 (49.04)
  5 Campbell, Patricia        58 Great Bay-NE         3:28.00    3:22.26   12  
              47.80     1:40.14 (52.34)     2:33.46 (53.32)     3:22.26 (48.80)
  6 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         3:24.60    3:24.32   11  
              49.09     1:41.12 (52.03)     2:34.29 (53.17)     3:24.32 (50.03)
  7 Mulderig, Sheilagh        59 University Club-NE   3:26.57    3:30.58   10  
              49.12     1:44.21 (55.09)     2:39.10 (54.89)     3:30.58 (51.48)
  8 Carris, Donna             58 South County Y-NE    4:24.19    4:24.09    9  
            1:02.50   2:10.48 (1:07.98)   4:24.09 (2:13.61)                    
 
Event 11  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:38.26   2/13/2011 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 2:43.01        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE    3:15.69    3:22.89   17  
     r:+0.33  47.05     1:39.53 (52.48)     2:33.51 (53.98)     3:22.89 (49.38)
  2 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         4:40.00    3:37.14   15  
              53.38     1:48.27 (54.89)     2:43.38 (55.11)     3:37.14 (53.76)
  3 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     3:51.00    3:39.27   14  
              51.20     1:45.52 (54.32)     2:42.36 (56.84)     3:39.27 (56.91)
  4 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE  3:55.00    3:40.75   13  
              52.33     1:48.89 (56.56)     2:48.53 (59.64)     3:40.75 (52.22)
  5 Foster, Beth              60 Greenwood-NE         4:20.00    3:59.33   12  
 
Event 11  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:50.17   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
     NE-LMSC: N 2:58.87        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jane                68 Asphalt Green-MR     4:00.00    3:16.42   17  
              47.48     1:37.28 (49.80)     2:27.10 (49.82)     3:16.42 (49.32)
 
Event 11  Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:15.04   4/15/2011 NANCY BROWN                                
     NE-LMSC: N 3:46.02        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     3:55.00    3:43.95N  17  
              53.93     1:51.78 (57.85)     2:49.53 (57.75)     3:43.95 (54.42)
 
Event 11  Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
     NE-LMSC: N 4:12.20        1997 Mardie Brown                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 Y of North Shore-NE  4:40.50    5:14.13   17  
            1:17.43   2:35.17 (1:17.74)   3:56.31 (1:21.14)   5:14.13 (1:17.82)
 
Event 12  Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:48.10    5/1/2011 NELSON SILVA                               
     NE-LMSC: N 1:56.43        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR   2:15.68    2:03.91   17  
              29.77     1:00.83 (31.06)     1:32.52 (31.69)     2:03.91 (31.39)
  2 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     2:54.60    3:02.53   15  
              38.99     1:23.59 (44.60)     2:13.78 (50.19)     3:02.53 (48.75)
  3 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  3:45.00    3:06.51   14  
              44.88     1:31.52 (46.64)     2:19.58 (48.06)     3:06.51 (46.93)
 
Event 12  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
     NE-LMSC: N 1:52.75        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Loughlin, Eric          25 Liquid Assets-NE     1:58.00    1:59.17   17  
              27.20       57.20 (30.00)     1:28.07 (30.87)     1:59.17 (31.10)
  2 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       2:05.99    2:00.89   15  
              29.23       59.36 (30.13)     1:29.74 (30.38)     2:00.89 (31.15)
  3 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR   2:10.13    2:03.10   14  
              29.27       59.60 (30.33)     1:31.30 (31.70)     2:03.10 (31.80)
  4 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE       2:07.00    2:07.03   13  
              29.63     1:01.16 (31.53)     1:34.09 (32.93)     2:07.03 (32.94)
  5 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     2:32.02    2:31.11   12  
              35.33     1:13.02 (37.69)     1:51.68 (38.66)     2:31.11 (39.43)
 
Event 12  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:48.04   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 1:55.22        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leake, Michael            34 Bennington-NE        2:11.88    2:09.15   17  
              31.27     1:04.28 (33.01)     1:37.15 (32.87)     2:09.15 (32.00)
  2 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         2:19.00    2:18.80   15  
              32.96     1:07.81 (34.85)     1:43.63 (35.82)     2:18.80 (35.17)
  3 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  2:28.14    2:21.63   14  
              34.77     1:11.40 (36.63)     1:47.07 (35.67)     2:21.63 (34.56)
  4 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  2:28.00    2:21.79   13  
              34.29     1:09.85 (35.56)     1:45.89 (36.04)     2:21.79 (35.90)
  5 Graber, Mark              32 University Club-NE   2:28.00    2:26.61   12  
              34.05     1:10.93 (36.88)     1:48.36 (37.43)     2:26.61 (38.25)
  6 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     2:39.99    2:41.31   11  
              37.99     1:18.00 (40.01)     2:00.91 (42.91)     2:41.31 (40.40)
  7 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         2:45.00    2:58.24   10  
              39.51     1:23.42 (43.91)     2:12.25 (48.83)     2:58.24 (45.99)
 
Event 12  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:52.89        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Marko          35 Maine Masters-NE     2:10.39    2:07.93   17  
              30.46     1:03.29 (32.83)     1:35.64 (32.35)     2:07.93 (32.29)
  2 Wignall, Simon            35 Maine Masters-NE     2:18.00    2:15.85   15  
              32.23     1:06.13 (33.90)     1:41.24 (35.11)     2:15.85 (34.61)
  3 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   2:32.16    2:30.47   14  
              35.25     1:13.00 (37.75)     1:51.71 (38.71)     2:30.47 (38.76)
  4 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  2:40.00    2:31.51   13  
              36.51     1:14.84 (38.33)     1:54.41 (39.57)     2:31.51 (37.10)
  5 Graham, David             37 Greenwood-NE         3:18.00    2:48.42   12  
              41.51     1:23.14 (41.63)     2:05.79 (42.65)     2:48.42 (42.63)
  6 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  3:09.50    3:03.62   11  
              41.56     1:26.70 (45.14)     2:14.49 (47.79)     3:03.62 (49.13)
  7 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         3:18.00    3:11.77   10  
              44.80     1:33.45 (48.65)     2:23.66 (50.21)     3:11.77 (48.11)
 
Event 12  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:50.09        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             42 ABC Masters-NE       2:03.96    2:03.71   17  
              30.20     1:02.07 (31.87)     1:33.12 (31.05)     2:03.71 (30.59)
  2 Theroux, Trent            44 Swim RI-NE           2:11.07    2:09.49   15  
              31.11     1:03.81 (32.70)     1:36.90 (33.09)     2:09.49 (32.59)
  3 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         2:23.14    2:18.04   14  
              32.92     1:08.10 (35.18)     1:43.40 (35.30)     2:18.04 (34.64)
  4 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           2:21.46    2:22.02   13  
              32.78     1:09.69 (36.91)     1:46.20 (36.51)     2:22.02 (35.82)
  5 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE     2:25.25    2:26.26   12  
              34.62     1:11.03 (36.41)     1:48.42 (37.39)     2:26.26 (37.84)
  6 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE     2:24.06    2:27.91   11  
              34.89     1:11.92 (37.03)     1:50.41 (38.49)     2:27.91 (37.50)
  7 Schachner, Eyal           40 Cambridge-NE         2:30.00    2:28.08   10  
              34.50     1:11.98 (37.48)     1:50.23 (38.25)     2:28.08 (37.85)
  8 Mauro, Eric               41 Cambridge-NE         2:56.80    2:48.08    9  
              39.82     1:21.89 (42.07)     2:07.03 (45.14)     2:48.08 (41.05)
  9 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  2:44.07    2:50.54    8  
              41.09     1:24.18 (43.09)     2:08.30 (44.12)     2:50.54 (42.24)
 10 Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE       2:46.96    2:53.19    7  
              41.69     1:25.58 (43.89)     2:09.89 (44.31)     2:53.19 (43.30)
 11 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  3:00.00    3:03.00    6  
              43.27     1:29.48 (46.21)     2:16.72 (47.24)     3:03.00 (46.28)
 12 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  4:00.00    4:06.28    5  
              51.15   1:52.07 (1:00.92)   2:59.01 (1:06.94)   4:06.28 (1:07.27)
 
Event 12  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
     NE-LMSC: N 2:02.84        2010 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE         2:05.00    2:06.95   17  
              29.66     1:01.48 (31.82)     1:34.31 (32.83)     2:06.95 (32.64)
  2 Pride, Douglas            48 Maine Masters-NE     2:09.40    2:09.62   15  
              30.60     1:02.75 (32.15)     1:35.26 (32.51)     2:09.62 (34.36)
  3 Millett, Jon              46 Maine Masters-NE     2:28.00    2:20.22   14  
              33.00     1:07.63 (34.63)     1:43.58 (35.95)     2:20.22 (36.64)
  4 Troiano, Jason            48 Westchester-MR       2:23.72    2:24.08   13  
              33.77     1:10.40 (36.63)     1:47.75 (37.35)     2:24.08 (36.33)
  5 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   2:19.90    2:24.40   12  
              34.57     1:10.63 (36.06)     1:48.14 (37.51)     2:24.40 (36.26)
  6 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE     2:26.90    2:30.57   11  
              33.42     1:09.94 (36.52)     1:51.07 (41.13)     2:30.57 (39.50)
  7 Games, Brett              46 Great Bay-NE         2:49.52    2:31.65   10  
              36.37     1:14.64 (38.27)     1:53.40 (38.76)     2:31.65 (38.25)
  8 Belletete, Steve          45 ABC Masters-NE       2:35.23    2:32.13    9  
              36.93     1:14.86 (37.93)     1:54.20 (39.34)     2:32.13 (37.93)
  9 Teodorescu, Razvan        48 North Suburban Y-NE  2:45.00    2:42.80    8  
              38.46     1:19.76 (41.30)     2:01.92 (42.16)     2:42.80 (40.88)
 10 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       2:50.00    2:43.09    7  
              39.75     1:20.84 (41.09)     2:02.64 (41.80)     2:43.09 (40.45)
 11 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   2:51.00    2:48.33    6  
              39.37     1:21.94 (42.57)     2:06.10 (44.16)     2:48.33 (42.23)
 12 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       2:59.99    2:53.11    5  
              40.83     1:24.53 (43.70)     2:10.85 (46.32)     2:53.11 (42.26)
 13 Winkler, David            49 South County Y-NE    3:12.00    2:53.99    4  
              38.78     1:22.49 (43.71)     2:09.24 (46.75)     2:53.99 (44.75)
 14 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE         3:10.00    3:03.49    3  
              44.17     1:30.49 (46.32)     2:18.32 (47.83)     3:03.49 (45.17)
 15 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     3:05.00    3:06.29    2  
              43.65     1:30.79 (47.14)     2:19.13 (48.34)     3:06.29 (47.16)
 16 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    3:45.10    3:16.99    1  
                                                2:28.16 ( )     3:16.99 (48.83)
 17 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE  3:20.00    3:21.77  
              47.67     1:37.87 (50.20)     2:29.71 (51.84)     3:21.77 (52.06)
 
Event 12  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:01.39   4/11/2010 LINCOLN DJANG                              
     NE-LMSC: N 2:10.48        2004 Jack Courtney                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               51 South County Y-NE    2:11.55    2:13.60   17  
              32.71     1:06.04 (33.33)     1:39.38 (33.34)     2:13.60 (34.22)
  2 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE         2:14.40    2:15.51   15  
              32.73     1:07.75 (35.02)     1:42.34 (34.59)     2:15.51 (33.17)
  3 Whalen, Patrick           54 Southern Vermont-NE  2:26.00    2:25.81   14  
              33.67     1:09.93 (36.26)     1:47.18 (37.25)     2:25.81 (38.63)
  4 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           2:35.00    2:27.74   13  
              35.86     1:13.21 (37.35)     1:50.94 (37.73)     2:27.74 (36.80)
  5 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     2:28.50    2:28.01   12  
              35.22   1:50.81 (1:15.59)     2:28.01 (37.20)                    
  6 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     2:36.61    2:32.90   11  
              37.45     1:15.56 (38.11)     1:54.35 (38.79)     2:32.90 (38.55)
 
Event 12  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.00   4/29/2011 TOM BARTON                                 
     NE-LMSC: N 2:15.72        2008 David Bright                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             59 NEM Unattached-NE    2:35.00    2:27.40   17  
              35.84     1:14.15 (38.31)     1:51.85 (37.70)     2:27.40 (35.55)
  2 Judelson, David           56 North Suburban Y-NE  2:33.05    2:28.33   15  
              35.51     1:12.34 (36.83)     1:50.92 (38.58)     2:28.33 (37.41)
  3 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR       2:34.00    2:30.53   14  
              36.05     1:14.09 (38.04)     1:53.00 (38.91)     2:30.53 (37.53)
  4 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    2:36.95    2:34.36   13  
              38.19     1:16.53 (38.34)     1:56.05 (39.52)     2:34.36 (38.31)
  5 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE     2:39.17    2:36.42   12  
              38.27     1:17.49 (39.22)     1:57.26 (39.77)     2:36.42 (39.16)
  6 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  2:43.82    2:41.00   11  
              38.21     1:18.13 (39.92)     1:59.82 (41.69)     2:41.00 (41.18)
  7 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   2:45.00    2:41.54   10  
              39.14     1:20.15 (41.01)     2:00.42 (40.27)     2:41.54 (41.12)
  8 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    2:57.54    3:11.92    9  
              45.05     1:33.10 (48.05)     2:22.34 (49.24)     3:11.92 (49.58)
  9 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         3:00.00    3:19.09    8  
              45.52     1:36.73 (51.21)     2:30.89 (54.16)     3:19.09 (48.20)
 
Event 12  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
     NE-LMSC: N 2:21.26        2010 Varney Hintlian                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          62 Maine Masters-NE     2:31.50    2:24.46   17  
              35.06     1:11.47 (36.41)     1:48.13 (36.66)     2:24.46 (36.33)
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   2:31.93    2:33.49   15  
              36.51     1:14.72 (38.21)     1:53.58 (38.86)     2:33.49 (39.91)
  3 Ryan, Bill                61 MinutemanAndover-NE  2:39.00    2:37.16   14  
              39.49     1:20.33 (40.84)     2:00.62 (40.29)     2:37.16 (36.54)
  4 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     2:45.50    2:46.27   13  
              40.44     1:23.01 (42.57)     2:05.50 (42.49)     2:46.27 (40.77)
  5 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       2:55.00    2:48.46   12  
              40.49     1:22.26 (41.77)     2:05.52 (43.26)     2:48.46 (42.94)
  6 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE       2:59.00    2:54.84   11  
              40.78     1:24.55 (43.77)     2:10.02 (45.47)     2:54.84 (44.82)
  7 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     3:00.00    2:57.06   10  
              43.83     1:28.77 (44.94)     2:13.84 (45.07)     2:57.06 (43.22)
  8 Phillips, David           63 Greenwood-NE         3:15.00    3:28.88    9  
              50.69     1:43.42 (52.73)     2:37.53 (54.11)     3:28.88 (51.35)
 
Event 12  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:18.14   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 2:33.43        2008 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              68 Maine Masters-NE     2:51.00    2:47.78   17  
            1:19.77                             2:04.18 ( )     2:47.78 (43.60)
  2 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    2:53.00    2:49.87   15  
              41.27     1:24.95 (43.68)     2:08.17 (43.22)     2:49.87 (41.70)
  3 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE     2:50.22    2:55.96   14  
              42.15     1:27.00 (44.85)     2:12.45 (45.45)     2:55.96 (43.51)
  4 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       3:01.00    2:58.71   13  
              42.46     1:25.84 (43.38)     2:11.20 (45.36)     2:58.71 (47.51)
  5 Pope, James               69 ABC Masters-NE       3:18.30    3:00.34   12  
                            1:28.12 ( )     2:14.70 (46.58)     3:00.34 (45.64)
  6 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           3:16.13    3:10.97   11  
              46.61     1:35.61 (49.00)     2:25.46 (49.85)     3:10.97 (45.51)
  7 Prior, David              67 Swim RI-NE           3:00.00    3:15.14   10  
              47.03     1:37.31 (50.28)     2:28.30 (50.99)     3:15.14 (46.84)
  8 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       3:48.00    3:42.02    9  
              51.04     1:47.33 (56.29)     2:46.03 (58.70)     3:42.02 (55.99)
  9 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    4:20.00    4:02.99    8  
              56.53   1:58.10 (1:01.57)   3:01.63 (1:03.53)   4:02.99 (1:01.36)
 10 Strom, Burt               69 South County Y-NE    4:30.00    4:24.89    7  
            1:04.07   2:12.29 (1:08.22)   3:20.47 (1:08.18)   4:24.89 (1:04.42)
 
Event 12  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:02.54        2007 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE          3:20.25    3:24.90   17  
              49.79     1:41.42 (51.63)     2:34.95 (53.53)     3:24.90 (49.95)
  2 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       3:59.48    3:31.49   15  
              51.78     1:44.72 (52.94)     2:38.80 (54.08)     3:31.49 (52.69)
  3 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE         4:00.00    3:37.62   14  
              49.31     1:46.52 (57.21)     2:43.03 (56.51)     3:37.62 (54.59)
  4 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  4:05.00    3:57.70   13  
              53.70   1:54.39 (1:00.69)   2:57.54 (1:03.15)   3:57.70 (1:00.16)
  5 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       4:34.47    4:33.90   12  
            1:05.21   2:14.83 (1:09.62)   3:25.75 (1:10.92)   4:33.90 (1:08.15)
 
Event 12  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:18.79        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     3:28.50    3:28.34   17  
              50.36     1:44.84 (54.48)     2:38.73 (53.89)     3:28.34 (49.61)
  2 Kavanagh, Dean            77 Waterhorses-NE       3:38.10    3:40.17   15  
              52.33     1:46.76 (54.43)     2:44.56 (57.80)     3:40.17 (55.61)
 
Event 12  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:03.89   4/29/2011 BOB MILLER                                 
     NE-LMSC: N 3:36.71        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            80 Maine Masters-NE     3:53.00    3:51.89   17  
              53.32     1:51.21 (57.89)   2:51.97 (1:00.76)     3:51.89 (59.92)
 
Event 13  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                 
     NE-LMSC: N 1:00.15        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ           1:02.00    1:01.35   17  
     r:+0.85  28.56     1:01.35 (32.79)                                        
  2 Jankins, Heather          24 MIT Masters-NE       1:05.00    1:02.94   15  
     r:+0.79  29.34     1:02.94 (33.60)                                        
  3 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE        1:14.00    1:05.88   14  
     r:+0.86  30.99     1:05.88 (34.89)                                        
  4 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR   1:07.50    1:06.25   13  
     r:+0.82  31.19     1:06.25 (35.06)                                        
  5 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  1:04.44    1:07.67   12  
     r:+0.82  31.45     1:07.67 (36.22)                                        
  6 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    1:10.33    1:09.35   11  
     r:+0.87  32.78     1:09.35 (36.57)                                        
  7 Cruz, Penelope            18 Bearcat Masters-MR   1:14.00    1:09.78   10  
     r:+0.84  33.87     1:09.78 (35.91)                                        
  8 Bingham, Chelsea          21 BU Masters-NE        1:15.20    1:09.93    9  
              34.02     1:09.93 (35.91)                                        
  9 Torelli, Brittany         23 Simmons-NE           1:16.00    1:11.14    8  
     r:+0.85  33.12     1:11.14 (38.02)                                        
 10 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        1:14.00    1:11.20    7  
     r:+0.78  31.33     1:11.20 (39.87)                                        
 11 Lindboe, Tracy            22 Cambridge-NE         1:11.75    1:14.01    6  
     r:+1.08  32.09     1:14.01 (41.92)                                        
 12 Athan, Alyssa             23 Cambridge-NE         1:25.10    1:17.22    5  
              37.13     1:17.22 (40.09)                                        
 13 Quinlan, Susannah         22 Simmons-NE           1:20.00    1:17.38    4  
     r:+0.80  37.35     1:17.38 (40.03)                                        
 14 Knorr, Kelly              23 NEM Unattached-NE    1:40.00    1:37.10    3  
     r:+0.95  46.03     1:37.10 (51.07)                                        
 -- Kim, Grace                24 Bearcat Masters-MR   1:15.00         NS  
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 58.29        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    1:04.00    1:04.74   17  
     r:+0.97  29.76     1:04.74 (34.98)                                        
  2 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE        1:05.99    1:05.13   15  
     r:+0.81  29.65     1:05.13 (35.48)                                        
  3 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     1:05.66    1:05.29   14  
     r:+0.87  30.89     1:05.29 (34.40)                                        
  4 Pitter, Samantha          27 BU Masters-NE        1:04.50    1:05.30   13  
     r:+0.75  30.78     1:05.30 (34.52)                                        
  5 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE  1:10.12    1:05.62   12  
     r:+0.87  30.52     1:05.62 (35.10)                                        
  6 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE         1:04.95    1:05.84   11  
     r:+0.76  30.00     1:05.84 (35.84)                                        
  7 Walker, Kim               27 Cambridge-NE         1:06.10    1:07.12   10  
     r:+0.74  32.14     1:07.12 (34.98)                                        
  8 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE         1:06.72    1:07.99    9  
     r:+0.75  30.66     1:07.99 (37.33)                                        
  9 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR   1:04.82    1:08.80    8  
     r:+0.80  31.88     1:08.80 (36.92)                                        
 10 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE         1:15.00    1:10.41    7  
     r:+0.85  30.57     1:10.41 (39.84)                                        
 11 Mitakakis, Chrissy        29 Bearcat Masters-MR   1:13.06    1:14.76    6  
     r:+0.76  34.48     1:14.76 (40.28)                                        
 12 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  1:16.50    1:15.83    5  
     r:+0.88  35.52     1:15.83 (40.31)                                        
 13 Teixeira, Marianne        28 Swim RI-NE           1:20.00    1:17.88    4  
     r:+0.85  34.77     1:17.88 (43.11)                                        
 14 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE  1:20.12    1:19.22    3  
     r:+1.03  37.57     1:19.22 (41.65)                                        
 15 Walker, Naomi             29 Cambridge-NE         1:40.00    1:21.44    2  
     r:+1.02  36.93     1:21.44 (44.51)                                        
 16 Stevens, Katherine        28 Cambridge-NE         1:33.30    1:32.61    1  
     r:+0.82  44.61     1:32.61 (48.00)                                        
 17 Yeung, Wai Yu             29 Bearcat Masters-MR   1:50.00    1:35.14  
     r:+0.89  44.84     1:35.14 (50.30)                                        
 18 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  1:49.00    1:47.98  
     r:+1.25  54.11     1:47.98 (53.87)                                        
 -- Golden, Reva              26 Swim RI-NE           1:45.00         NS  
 -- Nefas, Chrislyn           28 NEM Unattached-NE    1:20.11         NS  
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
     NE-LMSC: N 1:01.41        1991 Tracy Rossa                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            31 Maine Masters-NE     1:04.00    1:02.21   17  
     r:+0.81  28.92     1:02.21 (33.29)                                        
  2 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         1:05.66    1:07.49   15  
     r:+0.87  31.23     1:07.49 (36.26)                                        
  3 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE           1:09.35    1:08.07   14  
     r:+0.89  31.08     1:08.07 (36.99)                                        
  4 Hunnewell, Becky          32 Cambridge-NE         1:10.00    1:08.08   13  
              31.11     1:08.08 (36.97)                                        
  5 Laughna, Kaye-Lani        32 Middlebury-NE        1:06.50    1:08.91   12  
     r:+0.73  32.64     1:08.91 (36.27)                                        
  6 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD        1:09.44    1:09.64   11  
     r:+0.79  31.40     1:09.64 (38.24)                                        
  7 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           1:08.99    1:10.08   10  
     r:+0.73  33.14     1:10.08 (36.94)                                        
  8 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         1:10.00    1:11.02    9  
     r:+0.93  32.80     1:11.02 (38.22)                                        
  9 Frisch, Alexandria        33 Unattached MR-MR     1:12.34    1:12.82    8  
     r:+0.83  34.65     1:12.82 (38.17)                                        
 10 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE         1:14.60    1:14.19    7  
     r:+1.01  33.96     1:14.19 (40.23)                                        
 11 Sahms, Andrea             30 Swim RI-NE           1:15.24    1:14.97    6  
     r:+0.94  35.87     1:14.97 (39.10)                                        
 12 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE     1:14.89    1:15.47    5  
     r:+0.95  33.96     1:15.47 (41.51)                                        
 13 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         1:16.12    1:15.66    4  
     r:+1.03  34.74     1:15.66 (40.92)                                        
 14 McAlvey, Christina        33 Bearcat Masters-MR   1:22.76    1:16.45    3  
     r:+1.31  33.71     1:16.45 (42.74)                                        
 15 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE           1:30.00    1:17.28    2  
     r:+0.92  36.18     1:17.28 (41.10)                                        
 16 MacDonald, Jackie         31 Liquid Assets-NE     1:28.00    1:17.63    1  
     r:+0.88  37.13     1:17.63 (40.50)                                        
 17 Deschaine, Michele        32 Cambridge-NE         1:20.00    1:22.72  
     r:+0.84  37.55     1:22.72 (45.17)                                        
 18 Seitz, Sue                34 North Suburban Y-NE  1:50.00    1:23.09  
     r:+0.89  38.69     1:23.09 (44.40)                                        
 19 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE  1:52.00    1:36.28  
     r:+1.08  43.65     1:36.28 (52.63)                                        
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:03.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     1:04.92    1:02.92N  17  
     r:+0.78  29.86     1:02.92 (33.06)                                        
  2 Pelletier, Hillary        35 Granite State-NE     1:10.00    1:07.69   15  
     r:+0.77  30.33     1:07.69 (37.36)                                        
  3 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        1:10.90    1:09.13   14  
              33.08     1:09.13 (36.05)                                        
  4 Bierden, Sheryl           38 BU Masters-NE        1:10.75    1:10.00   13  
     r:+0.94  33.97     1:10.00 (36.03)                                        
  5 Baker, Sarah              37 Great Bay-NE         1:17.00    1:10.40   12  
     r:+0.92  33.00     1:10.40 (37.40)                                        
  6 Andrews, Liz              36 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:13.79   11  
     r:+1.01  35.24     1:13.79 (38.55)                                        
  7 Baudis, Christina         35 Simmons-NE           1:15.74    1:14.77   10  
     r:+0.92  35.52     1:14.77 (39.25)                                        
  8 Daly, Cheryl              39 Maine Masters-NE     1:15.86    1:15.86    9  
     r:+0.83  34.78     1:15.86 (41.08)                                        
  9 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         1:25.59    1:18.32    8  
     r:+1.05  36.30     1:18.32 (42.02)                                        
 10 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE  1:19.00    1:18.46    7  
     r:+0.96  39.74     1:18.46 (38.72)                                        
 11 Silva, Carla              38 Swim RI-NE           1:30.00    1:18.90    6  
     r:+0.89  34.74     1:18.90 (44.16)                                        
 12 Daley-Arvanites, Andrea   35 Waterhorses-NE       1:21.00    1:19.16    5  
     r:+0.84  35.81     1:19.16 (43.35)                                        
 13 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         1:30.00    1:21.97    4  
     r:+1.04  37.05     1:21.97 (44.92)                                        
 14 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE     1:27.50    1:28.61    3  
     r:+1.03  43.65     1:28.61 (44.96)                                        
 15 Brayman, Andrea           39 Swim RI-NE           1:30.00    1:29.05    2  
     r:+0.88  41.43     1:29.05 (47.62)                                        
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:04.59        2009 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy            42 Unattached NE-NE     1:06.63    1:03.97N  17  
     r:+0.84  30.10     1:03.97 (33.87)                                        
  2 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE  1:07.00    1:07.46   15  
     r:+0.81  31.50     1:07.46 (35.96)                                        
  3 Perez-Smith, Alina        41 Maine Masters-NE     1:07.90    1:07.74   14  
     r:+0.80  30.13     1:07.74 (37.61)                                        
  4 Kostin, Katharine         41 Maine Masters-NE     1:11.00    1:09.03   13  
     r:+0.99  32.95     1:09.03 (36.08)                                        
  5 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE   1:10.00    1:11.23   12  
     r:+0.88  33.01     1:11.23 (38.22)                                        
  6 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR       1:12.79    1:11.94   11  
     r:+0.89  34.34     1:11.94 (37.60)                                        
  7 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE           1:13.45    1:12.39   10  
     r:+0.87  33.47     1:12.39 (38.92)                                        
  8 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  1:12.90    1:14.37    9  
     r:+0.99  34.68     1:14.37 (39.69)                                        
  9 Millerd, Michelle         41 Weymouth Club-NE     1:13.80    1:14.50    8  
     r:+0.92  35.12     1:14.50 (39.38)                                        
 10 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE          1:18.11    1:16.06    7  
     r:+0.78  35.90     1:16.06 (40.16)                                        
 11 Cotsonas, Stephanie       41 Swim RI-NE           1:29.00    1:18.42    6  
     r:+0.86  37.22     1:18.42 (41.20)                                        
 12 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       1:19.00    1:18.68    5  
     r:+0.87  37.42     1:18.68 (41.26)                                        
 13 Holt-Wilson, Mary         41 Maine Masters-NE     1:20.00    1:20.19    4  
     r:+0.92  35.93     1:20.19 (44.26)                                        
 14 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         1:40.00    1:22.91    3  
     r:+0.88  38.17     1:22.91 (44.74)                                        
 15 Gaskell, Erin             40 Scantic Valley Y-NE  1:26.84    1:23.89    2  
     r:+1.75  38.77     1:23.89 (45.12)                                        
 16 Natkin, Lisa              40 Cambridge-NE         1:25.00    1:24.57    1  
     r:+1.06  40.25     1:24.57 (44.32)                                        
 17 Padera, Rebecca           43 Weymouth Club-NE     1:28.00    1:26.81  
     r:+0.90  43.40     1:26.81 (43.41)                                        
 18 Safran-Muller, Dayna      42 Swim RI-NE           1:35.00    1:31.01  
              45.41     1:31.01 (45.60)                                        
 19 Curko, Sandy              41 Cambridge-NE         1:39.18    1:32.20  
     r:+1.04  45.61     1:32.20 (46.59)                                        
 20 Camesano, Lisa            42 BU Masters-NE        1:32.51    1:35.01  
     r:+1.14  46.01     1:35.01 (49.00)                                        
 21 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE         1:36.81    1:35.82  
     r:+1.00  46.47     1:35.82 (49.35)                                        
 22 Acevedo, Kristine         40 Liquid Assets-NE     1:42.00    1:41.64  
     r:+0.94  44.50     1:41.64 (57.14)                                        
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:05.93        2004 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        46 Bearcat Masters-MR     59.53    1:00.01   17  
     r:+0.94  27.13     1:00.01 (32.88)                                        
  2 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  1:12.99    1:10.37   15  
     r:+0.85  33.80     1:10.37 (36.57)                                        
  3 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE  1:11.89    1:11.25   14  
     r:+1.03  33.21     1:11.25 (38.04)                                        
  4 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     1:10.00    1:12.17   13  
              33.60     1:12.17 (38.57)                                        
  5 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE         1:15.00    1:14.30   12  
     r:+0.89  34.67     1:14.30 (39.63)                                        
  6 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         1:15.04    1:15.33   11  
              36.03     1:15.33 (39.30)                                        
  7 Guymont, Lisa             47 Granite State-NE     1:18.50    1:16.14   10  
              34.24     1:16.14 (41.90)                                        
  8 Soraghan, Marilyn         45 Granite State-NE     1:19.64    1:16.17    9  
     r:+0.90  36.97     1:16.17 (39.20)                                        
  9 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE    1:18.12    1:16.77    8  
     r:+1.00  35.63     1:16.77 (41.14)                                        
 10 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     1:15.00    1:16.85    7  
     r:+0.86  35.57     1:16.85 (41.28)                                        
 11 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         1:25.00    1:20.13    6  
     r:+1.05  37.47     1:20.13 (42.66)                                        
 12 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    1:17.63    1:21.15    5  
     r:+0.89  39.11     1:21.15 (42.04)                                        
 13 Ellis, Laurie             48 Cambridge-NE         1:35.00    1:22.33    4  
     r:+0.98  40.93     1:22.33 (41.40)                                        
 14 O'Hara, Susan             48 Swim RI-NE           1:40.00    1:22.77    3  
              40.28     1:22.77 (42.49)                                        
 15 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE         1:25.00    1:23.52    2  
     r:+1.12  40.71     1:23.52 (42.81)                                        
 16 Barlow, Jennifer          46 ABC Masters-NE       1:25.32    1:25.76    1  
     r:+0.97  39.88     1:25.76 (45.88)                                        
 17 Zraket, Lisa              47 Y of North Shore-NE  1:26.94    1:28.75  
     r:+0.85  41.47     1:28.75 (47.28)                                        
 18 Autissier, Anne-Cecile    47 Cambridge-NE         1:28.10    1:30.62  
              45.16     1:30.62 (45.46)                                        
 19 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         1:38.00    1:36.15  
     r:+0.85  45.33     1:36.15 (50.82)                                        
 20 Netishen, Maribeth        46 Technique/Train-NE   1:39.02    1:37.65  
     r:+1.03  46.93     1:37.65 (50.72)                                        
 21 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    1:40.00    1:42.98  
     r:+0.97  52.02     1:42.98 (50.96)                                        
 22 Daniels, Carolyn          45 Connecticut-CT       1:46.80    1:43.26  
     r:+1.07  50.78     1:43.26 (52.48)                                        
 23 Zhu, Xiao-Wei             47 Cambridge-NE         2:00.00    1:44.54  
              48.13     1:44.54 (56.41)                                        
 -- Flynn, Maureen            47 Boston YMCA-NE       1:40.00         NS  
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
     NE-LMSC: N 1:06.40        2002 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE  1:10.50    1:10.25   17  
     r:+0.96  33.99     1:10.25 (36.26)                                        
  2 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE  1:11.00    1:10.52   15  
     r:+0.95  32.97     1:10.52 (37.55)                                        
  3 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE  1:11.00    1:10.60   14  
     r:+0.86  32.85     1:10.60 (37.75)                                        
  4 Koster, Carolyn           50 Post Swimming-MR     1:11.40    1:11.36   13  
     r:+0.79  35.03     1:11.36 (36.33)                                        
  5 Tetreault, Kathleen       50 NEM Unattached-NE    1:11.34    1:12.20   12  
     r:+0.94  34.10     1:12.20 (38.10)                                        
  6 Hallett, Connie           52 Maine Masters-NE     1:12.08    1:13.56   11  
     r:+0.71  34.87     1:13.56 (38.69)                                        
  7 Goodwin, Kim              54 Technique/Train-NE   1:18.50    1:13.92   10  
     r:+0.85  34.03     1:13.92 (39.89)                                        
  8 Stokes, Karin             51 Granite State-NE     1:14.74    1:14.88    9  
     r:+0.93  34.06     1:14.88 (40.82)                                        
  9 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     1:15.50    1:16.13    8  
     r:+0.80  33.24     1:16.13 (42.89)                                        
 10 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    1:17.41    1:17.30    7  
     r:+0.92  36.10     1:17.30 (41.20)                                        
 11 Gaines, Maureen           53 North Suburban Y-NE  1:26.00    1:17.95    6  
              37.85     1:17.95 (40.10)                                        
 12 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE  1:23.02    1:18.67    5  
     r:+1.09  36.09     1:18.67 (42.58)                                        
 13 Waters, Amy               50 Great Bay-NE         1:18.94    1:20.00    4  
     r:+0.87  39.31     1:20.00 (40.69)                                        
 14 Key, Christine            52 ABC Masters-NE       1:30.00    1:23.43    3  
     r:+0.92  40.74     1:23.43 (42.69)                                        
 15 Marshall, Jenny           54 North Suburban Y-NE  1:24.51    1:24.93    2  
     r:+1.07  38.35     1:24.93 (46.58)                                        
 16 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE  1:24.00    1:29.17    1  
     r:+1.23  43.22     1:29.17 (45.95)                                        
 17 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         1:40.00    1:29.73  
     r:+1.16  42.71     1:29.73 (47.02)                                        
 18 Nihan, Marian             54 North Suburban Y-NE  1:37.00    1:33.76  
     r:+1.04  43.50     1:33.76 (50.26)                                        
 19 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE    1:35.00    1:33.90  
     r:+1.18  45.76     1:33.90 (48.14)                                        
 20 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE   1:55.00    1:38.57  
     r:+0.95  46.28     1:38.57 (52.29)                                        
 21 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    1:55.00    1:39.64  
     r:+1.32  46.17     1:39.64 (53.47)                                        
 22 Ellis, Cathy              52 Adirondack AC-NE     1:50.00    1:40.21  
     r:+1.10  48.59     1:40.21 (51.62)                                        
 
Event 13  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:09.89        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     1:13.00    1:11.83   17  
              34.86     1:11.83 (36.97)                                        
  2 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     1:20.90    1:20.40   15  
     r:+0.93  36.98     1:20.40 (43.42)                                        
  3 Cassells, Sally           55 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:30.24   14  
     r:+1.20  42.37     1:30.24 (47.87)                                        
  4 Campbell, Patricia        58 Great Bay-NE         1:32.00    1:35.46   13  
     r:+1.02  43.25     1:35.46 (52.21)                                        
  5 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         1:38.80    1:42.15   12  
     r:+1.24  47.93     1:42.15 (54.22)                                        
 
Event 13  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 1:11.61        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           60 UV Rays-NE           1:31.50    1:29.51   17  
     r:+0.99  43.81     1:29.51 (45.70)                                        
  2 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     1:36.72    1:33.19   15  
              45.34     1:33.19 (47.85)                                        
  3 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE         1:41.00    1:35.63   14  
     r:+0.97  44.54     1:35.63 (51.09)                                        
  4 Glines, Susie             60 ABC Masters-NE       1:38.87    1:39.58   13  
     r:+1.02  47.60     1:39.58 (51.98)                                        
  5 Yunker, Carol             64 MinutemanAndover-NE  1:45.00    1:42.55   12  
     r:+1.23  46.64     1:42.55 (55.91)                                        
  6 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         1:51.43    1:47.55   11  
     r:+1.00  53.90     1:47.55 (53.65)                                        
  7 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE          2:02.00    1:52.36   10  
     r:+1.01  58.17     1:52.36 (54.19)                                        
  8 Anderson, Patty           62 Granite State-NE     1:59.86    2:07.52    9  
   r:+1.22  1:00.38   2:07.52 (1:07.14)                                        
  9 Case, Louise              64 Greenwood-NE         2:45.00    2:16.37    8  
            1:03.84   2:16.37 (1:12.53)                                        
 
Event 13  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:12.91  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 1:19.84        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jane                68 Asphalt Green-MR     1:55.00    1:38.54   17  
     r:+1.05  47.13     1:38.54 (51.41)                                        
  2 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR     1:37.94    1:40.98   15  
     r:+0.99  49.45     1:40.98 (51.53)                                        
  3 Foreman, Judy             68 Cambridge-NE         1:55.00    1:43.80   14  
     r:+1.01  46.92     1:43.80 (56.88)                                        
 
Event 13  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:38.44        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     1:47.00    1:47.50   17  
     r:+1.07  52.59     1:47.50 (54.91)                                        
  2 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE     1:45.00    2:05.53   15  
              59.95   2:05.53 (1:05.58)                                        
 
Event 14  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
     NE-LMSC: N 53.18        2001 Gregory Wriede                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         53.53      54.85   17  
     r:+0.64  25.93       54.85 (28.92)                                        
  2 Yamada, Kevin             23 Cambridge-NE           59.99      54.91   15  
     r:+0.77  25.36       54.91 (29.55)                                        
  3 Koralewski, Brian         24 Post Swimming-MR       55.00      55.03   14  
     r:+0.74  17.19       55.03 (37.84)                                        
  4 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         58.00      56.22   13  
     r:+0.75  26.36       56.22 (29.86)                                        
  5 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE  1:00.00      57.94   12  
     r:+0.87  25.94       57.94 (32.00)                                        
  6 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR     58.22      58.23   11  
     r:+0.76  26.67       58.23 (31.56)                                        
  7 Card, Mathew              24 South County Y-NE      58.00      58.29   10  
     r:+0.82  26.82       58.29 (31.47)                                        
  8 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR   1:00.00      58.55    9  
              27.69       58.55 (30.86)                                        
  9 Jendrock, Kyle            22 MinutemanAndover-NE  1:05.00      58.94    8  
     r:+0.85  25.50       58.94 (33.44)                                        
 10 Green, Alford             22 Worcester Area-NE      58.50      59.57    7  
     r:+0.82  26.67       59.57 (32.90)                                        
 11 Friel, Daniel             24 MIT Masters-NE       1:00.00    1:00.92    6  
     r:+0.71  27.90     1:00.92 (33.02)                                        
 12 Torres, Neftalie          24 Liquid Assets-NE     1:02.00    1:02.51    5  
     r:+0.77  29.22     1:02.51 (33.29)                                        
 13 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE         1:15.00    1:05.42    4  
     r:+0.74  30.86     1:05.42 (34.56)                                        
 14 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE   1:03.00    1:07.63    3  
     r:+0.86  29.63     1:07.63 (38.00)                                        
 15 Josephson, Brett          23 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:09.40    2  
     r:+0.79  32.23     1:09.40 (37.17)                                        
 16 Serra, Dario              23 Waterhorses-NE       1:20.00    1:10.80    1  
     r:+0.84  33.72     1:10.80 (37.08)                                        
 17 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     1:14.89    1:21.59  
     r:+1.08  35.09     1:21.59 (46.50)                                        
 18 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  1:40.00    1:29.21  
     r:+0.95  44.84     1:29.21 (44.37)                                        
 -- Saindon, Brian            21 BU Masters-NE        1:06.50         NS  
 
Event 14  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 52.96        2002 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR     54.23      54.21   17  
     r:+0.69  24.45       54.21 (29.76)                                        
  2 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE         56.97      55.30   15  
     r:+0.73  25.29       55.30 (30.01)                                        
  3 Mc Inerney, Scott         25 Cambridge-NE           55.49      57.10   14  
     r:+0.72  26.43       57.10 (30.67)                                        
  4 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR   1:05.34      59.43   13  
     r:+0.85  27.43       59.43 (32.00)                                        
  5 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE   1:06.07    1:00.85   12  
     r:+0.87  28.67     1:00.85 (32.18)                                        
  6 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE       1:00.16    1:01.21   11  
     r:+0.90  28.22     1:01.21 (32.99)                                        
  7 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR   1:03.19    1:01.87   10  
     r:+0.83  28.47     1:01.87 (33.40)                                        
  8 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE         1:03.00    1:02.69    9  
              28.13     1:02.69 (34.56)                                        
  9 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     1:03.06    1:04.22    8  
     r:+0.86  29.23     1:04.22 (34.99)                                        
 10 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE         1:03.50    1:04.25    7  
     r:+0.75  29.99     1:04.25 (34.26)                                        
 11 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     1:05.28    1:04.68    6  
     r:+0.83  29.87     1:04.68 (34.81)                                        
 12 Bachovchin, Daniel        28 Liquid Assets-NE     1:07.00    1:06.14    5  
     r:+1.20  29.76     1:06.14 (36.38)                                        
 13 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     1:12.58    1:07.58    4  
     r:+0.78  30.85     1:07.58 (36.73)                                        
 14 Yeung, Gerald             25 Unattached NI-NI     1:10.00    1:08.03    3  
     r:+0.77  31.98     1:08.03 (36.05)                                        
 15 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   1:08.42    1:08.13    2  
     r:+0.87  32.87     1:08.13 (35.26)                                        
 16 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE           1:18.00    1:09.63    1  
     r:+0.80  31.55     1:09.63 (38.08)                                        
 17 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:16.01  
     r:+0.99  36.49     1:16.01 (39.52)                                        
 
Event 14  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
     NE-LMSC: N 54.28        2010 Jeffrey Kosiorek                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE      58.00      56.35   17  
     r:+0.83  26.56       56.35 (29.79)                                        
  2 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE    1:01.50      57.92   15  
     r:+0.94  26.71       57.92 (31.21)                                        
  3 Catalano, Kenneth         31 Liquid Assets-NE     1:02.99    1:00.17   14  
     r:+0.79  29.10     1:00.17 (31.07)                                        
  4 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  1:02.04    1:02.54   13  
     r:+0.85  29.78     1:02.54 (32.76)                                        
  5 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE         1:03.00    1:02.63   12  
     r:+0.89  29.51     1:02.63 (33.12)                                        
  6 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE         1:01.74    1:02.72   11  
     r:+0.82  28.52     1:02.72 (34.20)                                        
  7 Leake, Michael            34 Bennington-NE        1:03.18    1:02.88   10  
     r:+0.83  28.24     1:02.88 (34.64)                                        
  8 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  1:04.85    1:03.60    9  
     r:+0.80  29.73     1:03.60 (33.87)                                        
  9 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         1:03.00    1:03.87    8  
     r:+1.01  28.85     1:03.87 (35.02)                                        
 10 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     1:05.99    1:05.15    7  
     r:+0.87  31.06     1:05.15 (34.09)                                        
 11 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR   1:06.87    1:08.74    6  
     r:+0.89  33.02     1:08.74 (35.72)                                        
 12 Muhanna, Elias            33 Cambridge-NE         1:12.00    1:08.94    5  
     r:+0.97  31.16     1:08.94 (37.78)                                        
 13 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         1:18.73    1:18.66    4  
     r:+1.11  36.27     1:18.66 (42.39)                                        
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 51.92        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            39 BU Masters-NE          59.16      57.40   17  
     r:+0.78  26.39       57.40 (31.01)                                        
  2 Ohman, Niclas             37 Granite State-NE       56.30      58.22   15  
     r:+0.80  28.59       58.22 (29.63)                                        
  3 Stockl, Thomas            38 Worcester Area-NE    1:02.50    1:01.90   14  
     r:+0.85  20.53     1:01.90 (41.37)                                        
  4 Wignall, Simon            35 Maine Masters-NE     1:03.06    1:01.93   13  
     r:+0.88  29.28     1:01.93 (32.65)                                        
  5 Dornaus, David            37 University Club-NE   1:02.25    1:04.31   12  
     r:+0.76  29.49     1:04.31 (34.82)                                        
  6 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE        1:05.30    1:05.10   11  
     r:+0.89  30.14     1:05.10 (34.96)                                        
  7 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   1:07.64    1:05.51   10  
     r:+0.88  31.94     1:05.51 (33.57)                                        
  8 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE     1:04.00    1:06.71    9  
     r:+0.96  30.87     1:06.71 (35.84)                                        
  9 Reese, Jeff               37 Cambridge-NE         1:14.50    1:11.45    8  
     r:+0.79  32.62     1:11.45 (38.83)                                        
 10 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE     1:15.00    1:15.23    7  
     r:+0.91  36.22     1:15.23 (39.01)                                        
 11 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE     1:11.76    1:15.27    6  
     r:+0.89  35.61     1:15.27 (39.66)                                        
 12 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         1:17.50    1:15.30    5  
     r:+1.06  36.32     1:15.30 (38.98)                                        
 13 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  1:19.95    1:16.71    4  
     r:+1.09  36.01     1:16.71 (40.70)                                        
 14 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:19.47    3  
     r:+0.93  36.64     1:19.47 (42.83)                                        
 15 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE        1:25.00    1:23.13    2  
     r:+0.94  41.56     1:23.13 (41.57)                                        
 16 Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE     1:24.51    1:27.47    1  
     r:+0.89  40.73     1:27.47 (46.74)                                        
 17 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:29.09  
     r:+1.02  42.80     1:29.09 (46.29)                                        
 -- McAuliffe, Matt           37 Y of North Shore-NE  1:12.57         DQ  
      Did not finish - Misc
              38.43                                                            
 -- Dansereau, Marko          35 Maine Masters-NE     1:00.39         DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
     r:+0.77  27.99          DQ (33.04)                                        
 -- Graham, David             37 Greenwood-NE         1:06.62         NS  
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 51.85        2010 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE     56.00      55.35   17  
     r:+0.77  26.22       55.35 (29.13)                                        
  2 Bailey, Jerry             42 Great Bay-NE         1:05.25      57.81   15  
     r:+0.87  25.77       57.81 (32.04)                                        
  3 Kovacs, Chris             42 ABC Masters-NE         56.96      57.96   14  
     r:+0.75  26.30       57.96 (31.66)                                        
  4 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL       57.94      58.25   13  
     r:+0.82  26.73       58.25 (31.52)                                        
  5 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE          1:00.21      59.81   12  
     r:+0.70  28.02       59.81 (31.79)                                        
  6 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE           1:00.04    1:00.65   11  
     r:+0.88  28.47     1:00.65 (32.18)                                        
  7 Theroux, Trent            44 Swim RI-NE           1:04.16    1:03.41   10  
     r:+0.80  28.63     1:03.41 (34.78)                                        
  8 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE     1:03.55    1:03.53    9  
     r:+1.03  29.76     1:03.53 (33.77)                                        
  9 Baker, Henry              44 Cambridge-NE         1:07.50    1:03.56    8  
     r:+0.91  29.06     1:03.56 (34.50)                                        
 10 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         1:04.27    1:04.07    7  
     r:+0.84  29.35     1:04.07 (34.72)                                        
 11 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE     1:01.62    1:04.19    6  
     r:+0.89  30.15     1:04.19 (34.04)                                        
 12 Zola, Brett               44 Great Bay-NE         1:06.85    1:04.62    5  
     r:+0.87  21.54     1:04.62 (43.08)                                        
 13 Sever, Michael            41 Swim RI-NE           1:00.01    1:05.38    4  
     r:+0.77  28.28     1:05.38 (37.10)                                        
 14 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE     1:09.25    1:06.52    3  
     r:+0.90  30.78     1:06.52 (35.74)                                        
 15 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           1:05.63    1:07.23    2  
     r:+0.85  30.41     1:07.23 (36.82)                                        
 16 Mauro, Eric               41 Cambridge-NE         1:17.48    1:15.78    1  
     r:+1.18  35.42     1:15.78 (40.36)                                        
 17 Zhigalin, Zhenia          44 Waterhorses-NE       1:22.00    1:17.45  
     r:+1.00  37.12     1:17.45 (40.33)                                        
 18 Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE       1:18.08    1:19.48  
     r:+1.07  37.84     1:19.48 (41.64)                                        
 19 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE  1:22.39    1:20.06  
     r:+0.77  37.52     1:20.06 (42.54)                                        
 20 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE         1:25.00    1:21.06  
     r:+1.12  39.15     1:21.06 (41.91)                                        
 21 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:38.32  
     r:+1.09  45.84     1:38.32 (52.48)                                        
 -- Keenan, Tim               42 Hockomock-NE         1:06.47         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
     r:+0.80  31.77          DQ (33.84)                                        
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 55.87        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE             56.50      57.81   17  
     r:+0.74  26.21       57.81 (31.60)                                        
  2 DiLalla, Richard          49 UV Rays-NE             57.00      57.84   15  
     r:+0.82  26.46       57.84 (31.38)                                        
  3 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE           57.50    1:01.09   14  
     r:+0.86  27.96     1:01.09 (33.13)                                        
  4 Blood, Jonathan           46 Weymouth Club-NE     1:03.00    1:02.10   13  
     r:+0.79  28.64     1:02.10 (33.46)                                        
  5 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   1:02.49    1:02.94   12  
     r:+0.93  29.62     1:02.94 (33.32)                                        
  6 Games, Brett              46 Great Bay-NE         1:09.32    1:04.53   11  
     r:+0.84  29.99     1:04.53 (34.54)                                        
  7 Troiano, Jason            48 Westchester-MR       1:03.16    1:05.03   10  
     r:+0.89  29.57     1:05.03 (35.46)                                        
  8 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE     1:04.54    1:05.29    9  
     r:+0.94  29.52     1:05.29 (35.77)                                        
  9 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT     1:07.10    1:05.30    8  
     r:+0.78  30.49     1:05.30 (34.81)                                        
 10 White, Darwin             47 Great Bay-NE         1:04.22    1:06.26    7  
     r:+0.89  31.03     1:06.26 (35.23)                                        
 11 Drohan, Peter             46 MinutemanAndover-NE  1:05.00    1:06.48    6  
     r:+0.97  30.70     1:06.48 (35.78)                                        
 12 Murphy, Andy              49 NEM Unattached-NE    1:15.00    1:08.96    5  
     r:+0.99  31.24     1:08.96 (37.72)                                        
 13 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE     1:09.20    1:09.20    4  
     r:+0.93  33.80     1:09.20 (35.40)                                        
 14 Belletete, Steve          45 ABC Masters-NE       1:09.36    1:09.59    3  
     r:+0.87  32.72     1:09.59 (36.87)                                        
 15 Alpern, Matthew           48 Adirondack-AD        1:09.85    1:09.74    2  
     r:+0.94  31.96     1:09.74 (37.78)                                        
 16 Kostousov, Andre          49 MinutemanAndover-NE  1:15.52    1:10.28    1  
              34.15     1:10.28 (36.13)                                        
 17 Teodorescu, Razvan        48 North Suburban Y-NE  1:13.50    1:11.65  
     r:+0.97  33.44     1:11.65 (38.21)                                        
 18 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       1:13.16    1:12.40  
     r:+0.93  35.18     1:12.40 (37.22)                                        
 19 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       1:13.36    1:13.44  
     r:+0.81  32.96     1:13.44 (40.48)                                        
 20 Coombs, John              49 Liquid Assets-NE     1:17.00    1:14.25  
     r:+1.13  35.73     1:14.25 (38.52)                                        
 21 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE  1:22.00    1:14.31  
     r:+1.01  34.96     1:14.31 (39.35)                                        
 22 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:16.07  
     r:+0.82  35.97     1:16.07 (40.10)                                        
 23 Smith, Stephen            49 ABC Masters-NE       1:20.00    1:16.51  
     r:+1.01  37.45     1:16.51 (39.06)                                        
 24 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE         1:19.00    1:17.83  
     r:+1.05  36.58     1:17.83 (41.25)                                        
 25 Wertheimer, Michael       46 West Hartford-CT     1:15.50    1:19.81  
     r:+0.91  38.41     1:19.81 (41.40)                                        
 26 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    1:20.50    1:20.81  
     r:+1.24  37.23     1:20.81 (43.58)                                        
 27 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     1:25.00    1:26.53  
     r:+1.06  41.92     1:26.53 (44.61)                                        
 28 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE  1:41.00    1:29.73  
     r:+1.15  42.47     1:29.73 (47.26)                                        
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
     NE-LMSC: N 56.91        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      1:00.80    1:00.95   17  
     r:+0.78  28.39     1:00.95 (32.56)                                        
  2 Cote, David               51 South County Y-NE    1:01.15    1:01.83   15  
     r:+0.82  29.48     1:01.83 (32.35)                                        
  3 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE     1:02.37    1:01.92   14  
     r:+0.83  28.78     1:01.92 (33.14)                                        
  4 Davis, Guy                53 Great Bay-NE         1:01.00    1:02.09   13  
     r:+0.92  28.61     1:02.09 (33.48)                                        
  5 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE     1:04.00    1:03.63   12  
     r:+0.77  29.73     1:03.63 (33.90)                                        
  6 Marshall, Robert          53 Y of North Shore-NE  1:04.78    1:04.95   11  
     r:+0.89  32.22     1:04.95 (32.73)                                        
  7 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE     1:05.70    1:05.28   10  
     r:+0.78  31.01     1:05.28 (34.27)                                        
  8 Whalen, Patrick           54 Southern Vermont-NE  1:10.00    1:06.92    9  
     r:+0.94  31.23     1:06.92 (35.69)                                        
  9 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           1:12.00    1:07.16    8  
              31.28     1:07.16 (35.88)                                        
 10 McGahie, Ted              52 Worcester Area-NE    1:07.00    1:07.28    7  
     r:+0.90  30.33     1:07.28 (36.95)                                        
 11 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:07.91    6  
     r:+0.86  30.84     1:07.91 (37.07)                                        
 12 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE  1:10.00    1:08.08    5  
     r:+1.10  32.99     1:08.08 (35.09)                                        
 13 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE           1:06.26    1:08.10    4  
     r:+0.86  32.10     1:08.10 (36.00)                                        
 14 McClellan, John           50 ABC Masters-NE       1:09.00    1:08.29    3  
     r:+0.99  31.79     1:08.29 (36.50)                                        
 15 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     1:08.50    1:08.58    2  
     r:+0.87  31.58     1:08.58 (37.00)                                        
 16 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE  1:11.48    1:10.91    1  
     r:+0.85  33.05     1:10.91 (37.86)                                        
 17 Olson, Bob                52 Newburyport Y-NE     1:12.08    1:12.42  
     r:+0.99  34.14     1:12.42 (38.28)                                        
 18 Seligman, James           52 Liquid Assets-NE     1:14.00    1:13.19  
     r:+0.88  34.98     1:13.19 (38.21)                                        
 19 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE  1:17.00    1:15.54  
     r:+0.93  36.30     1:15.54 (39.24)                                        
 20 Duffy, Jack               50 Granite State-NE     1:16.41    1:15.94  
     r:+0.91  34.94     1:15.94 (41.00)                                        
 21 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE         1:15.00    1:17.41  
     r:+1.09  38.63     1:17.41 (38.78)                                        
 22 Meier, Bill               51 Simon's Rock-NE      1:30.00    1:21.90  
     r:+1.10  39.13     1:21.90 (42.77)                                        
 23 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     1:26.96    1:26.82  
     r:+0.99  41.71     1:26.82 (45.11)                                        
 24 Caruso, Gerald            52 MinutemanAndover-NE  1:28.00    1:35.02  
              44.48     1:35.02 (50.54)                                        
 -- Pierce, Andrew            50 Boston YMCA-NE       1:25.00         NS  
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 57.85        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD        1:04.24    1:05.00   17  
     r:+0.78  31.60     1:05.00 (33.40)                                        
  2 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          1:05.00    1:06.50   15  
     r:+0.98  31.61     1:06.50 (34.89)                                        
  3 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR       1:08.00    1:07.17   14  
     r:+0.96  30.73     1:07.17 (36.44)                                        
  4 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE     1:09.60    1:08.00   13  
     r:+0.87  30.74     1:08.00 (37.26)                                        
  5 Gleason, Thomas           55 Swim RI-NE           1:08.00    1:08.48   12  
     r:+0.87  31.93     1:08.48 (36.55)                                        
  6 Goodman, James            59 Maine Masters-NE     1:10.00    1:08.70   11  
     r:+0.84  33.59     1:08.70 (35.11)                                        
  7 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   1:12.00    1:08.84   10  
     r:+0.81  32.80     1:08.84 (36.04)                                        
  8 Delaney, Mike             56 Middlebury-NE        1:08.20    1:09.40    9  
     r:+0.87  32.02     1:09.40 (37.38)                                        
  9 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE   1:13.92    1:10.42    8  
     r:+0.87  33.24     1:10.42 (37.18)                                        
 10 Boland, Jim               56 Y of North Shore-NE  1:09.20    1:11.42    7  
     r:+0.85  34.04     1:11.42 (37.38)                                        
 11 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    1:12.61    1:11.62    6  
     r:+0.93  33.46     1:11.62 (38.16)                                        
 12 Ceckler, Jack             55 Great Bay-NE         1:15.00    1:13.34    5  
     r:+1.03  34.36     1:13.34 (38.98)                                        
 13 O'Brien, David            55 Liquid Assets-NE     1:15.00    1:13.35    4  
     r:+0.93  34.00     1:13.35 (39.35)                                        
 14 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  1:12.94    1:14.62    3  
     r:+0.94  35.16     1:14.62 (39.46)                                        
 15 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    1:14.79    1:15.15    2  
     r:+0.96  35.70     1:15.15 (39.45)                                        
 16 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     1:16.88    1:16.97    1  
     r:+1.09  36.39     1:16.97 (40.58)                                        
 17 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE       1:19.70    1:17.68  
     r:+0.97  37.73     1:17.68 (39.95)                                        
 17 Edelman, Paul             56 ABC Masters-NE       1:20.00    1:17.68  
     r:+1.15  39.54     1:17.68 (38.14)                                        
 19 Sullivan, Thomas          57 Bearcat Masters-MR   1:20.50    1:23.11  
     r:+0.83  36.18     1:23.11 (46.93)                                        
 20 Jaye, David               58 University Club-NE   1:21.02    1:24.63  
     r:+0.89  41.72     1:24.63 (42.91)                                        
 21 Hudson, James             59 MinutemanAndover-NE  1:28.00    1:28.37  
     r:+1.15  45.07     1:28.37 (43.30)                                        
 22 Skolnick, Stewart         57 Connecticut-CT       1:29.66    1:29.90  
     r:+1.23  44.41     1:29.90 (45.49)                                        
 -- Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         1:22.54         NS  
 
Event 14  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
     NE-LMSC: N 1:01.54        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE         1:05.74    1:05.05   17  
     r:+0.90  29.09     1:05.05 (35.96)                                        
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   1:05.89    1:06.37   15  
     r:+0.91  30.59     1:06.37 (35.78)                                        
  3 Frisch, David             62 Virginia Masters-VA  1:07.66    1:09.27   14  
     r:+0.80  32.60     1:09.27 (36.67)                                        
  4 Oates, David              61 Worcester Area-NE    1:07.00    1:09.57   13  
     r:+0.88  32.31     1:09.57 (37.26)                                        
  5 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     1:11.50    1:12.45   12  
     r:+0.93  34.80     1:12.45 (37.65)                                        
  6 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:14.03   11  
     r:+0.99  33.47     1:14.03 (40.56)                                        
  7 Dooley, Jim               61 Cape Cod-NE          1:13.35    1:14.31   10  
              34.53     1:14.31 (39.78)                                        
  8 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     1:16.00    1:16.21    9  
     r:+0.94  36.15     1:16.21 (40.06)                                        
  9 Wright, Phil              64 South County Y-NE    1:23.00    1:16.46    8  
     r:+0.89  35.93     1:16.46 (40.53)                                        
 10 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       1:17.25    1:17.20    7  
     r:+0.95  36.71     1:17.20 (40.49)                                        
 11 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE         1:17.77    1:17.77    6  
     r:+1.04  35.70     1:17.77 (42.07)                                        
 12 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE       1:19.00    1:19.65    5  
     r:+1.14  36.92     1:19.65 (42.73)                                        
 13 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE           1:19.73    1:21.41    4  
     r:+0.95  40.00     1:21.41 (41.41)                                        
 14 Hall, Jack                64 MinutemanAndover-NE  1:23.33    1:25.05    3  
     r:+0.99  37.31     1:25.05 (47.74)                                        
 15 Schiller, Rob             60 Cambridge-NE         1:21.00    1:26.92    2  
     r:+0.95  40.25     1:26.92 (46.67)                                        
 16 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE     1:21.96    1:28.00    1  
     r:+1.02  41.75     1:28.00 (46.25)                                        
 17 Savage, Michael           60 Southern Vermont-NE  1:25.00    1:31.49  
     r:+0.97  44.87     1:31.49 (46.62)                                        
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:09.00        2009 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE           1:13.25    1:14.66   17  
     r:+0.90  35.62     1:14.66 (39.04)                                        
  2 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE     1:13.50    1:17.30   15  
              35.85     1:17.30 (41.45)                                        
  3 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    1:18.00    1:19.21   14  
     r:+1.09  36.25     1:19.21 (42.96)                                        
  4 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       1:21.00    1:22.29   13  
     r:+0.97  39.29     1:22.29 (43.00)                                        
  5 Prior, David              67 Swim RI-NE           1:28.00    1:23.07   12  
     r:+1.22  41.54     1:23.07 (41.53)                                        
  6 Pope, James               69 ABC Masters-NE       1:25.00    1:24.52   11  
     r:+1.19  40.35     1:24.52 (44.17)                                        
  7 Healy, Martin             68 Westchester-MR       1:30.00    1:29.51   10  
     r:+0.96  41.37     1:29.51 (48.14)                                        
  8 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           1:30.35    1:31.54    9  
     r:+0.95  42.02     1:31.54 (49.52)                                        
  9 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       1:35.00    1:31.76    8  
     r:+1.06  43.78     1:31.76 (47.98)                                        
 10 Read, Phil                69 Great Bay-NE         1:44.00    1:43.02    7  
     r:+1.11  49.16     1:43.02 (53.86)                                        
 11 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    1:55.00    2:01.58    6  
     r:+1.24  56.20   2:01.58 (1:05.38)                                        
 12 Strom, Burt               69 South County Y-NE    2:05.00    2:06.64    5  
   r:+1.16  1:04.85   2:06.64 (1:01.79)                                        
 -- Rupert, Bill              68 Maine Masters-NE     1:22.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
     r:+1.18  36.70          DQ (50.65)                                        
 
Event 14  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
     NE-LMSC: N 1:15.99        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  1:26.70    1:29.16   17  
     r:+0.97  40.45     1:29.16 (48.71)                                        
  2 Dunham, Larry             73 Granite State-NE     1:32.00    1:30.98   15  
     r:+1.07  43.11     1:30.98 (47.87)                                        
  3 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE          1:38.00    1:33.61   14  
     r:+1.12  44.44     1:33.61 (49.17)                                        
  4 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       1:34.34    1:35.73   13  
     r:+1.11  47.21     1:35.73 (48.52)                                        
  5 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE     1:51.59    1:48.41   12  
     r:+1.25  49.42     1:48.41 (58.99)                                        
  6 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       2:03.01    2:06.33   11  
     r:+1.15  58.21   2:06.33 (1:08.12)                                        
 
Event 14  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:22.58        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     1:30.00    1:28.78   17  
     r:+1.22  42.13     1:28.78 (46.65)                                        
  2 Kavanagh, Dean            77 Waterhorses-NE       1:36.00    1:44.09   15  
     r:+1.04  48.38     1:44.09 (55.71)                                        
  3 Giustra, Frank            75 Maine Masters-NE     1:54.50    1:54.51   14  
     r:+1.16  52.84   1:54.51 (1:01.67)                                        
  4 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE     2:10.00    2:05.16   13  
   r:+1.30  1:08.05     2:05.16 (57.11)                                        
  5 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE         2:05.00    2:11.52   12  
   r:+1.24  1:04.62   2:11.52 (1:06.90)                                        
 
Event 15  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
     NE-LMSC: N 31.42        1996 Laurie Meade                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          24 MIT Masters-NE         35.50      32.36   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR     34.50      32.86   15  
          r:+0.81                                                              
  3 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE          36.50      34.23   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Cruz, Penelope            18 Bearcat Masters-MR     34.20      34.28   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Machnik, Ali              24 South County Y-NE      35.53      34.92   12  
          r:+0.92                                                              
  6 Quinlan, Susannah         22 Simmons-NE             37.00      38.90   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE           40.33      46.71   10  
          r:+1.03                                                              
 
Event 15  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 29.81        2002 Andrea Packard                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Kim               27 Cambridge-NE           32.98      33.39   17  
          r:+0.71                                                              
  2 Au, Lauren                27 Cambridge-NE           34.21      33.59   15  
          r:+0.88                                                              
  3 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE           35.00      33.75   14  
          r:+0.79                                                              
  4 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE           34.09      34.43   13  
          r:+0.78                                                              
  5 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE       36.50      34.94   12  
          r:+0.90                                                              
  6 Pitter, Samantha          27 BU Masters-NE          35.00      35.06   11  
          r:+0.72                                                              
  7 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR     35.35      36.22    9.5
          r:+0.77                                                              
  7 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE    37.07      36.22    9.5
          r:+0.89                                                              
  9 Wong, Liz                 25 TANK Club-IL           40.12      36.97    8  
          r:+0.80                                                              
 10 Leight, Megan             25 Bearcat Masters-MR     42.00      40.25    7  
          r:+0.98                                                              
 11 Cabanas, Crista           25 Unattached MR-MR       35.20      40.39    6  
          r:+0.95                                                              
 12 Yeung, Wai Yu             29 Bearcat Masters-MR     49.00      41.78    5  
          r:+0.99                                                              
 13 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE    48.00      42.96    4  
          r:+1.00                                                              
 14 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE    49.00      43.06    3  
          r:+0.91                                                              
 15 Stevens, Katherine        28 Cambridge-NE           46.00      46.19    2  
          r:+0.83                                                              
 16 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE    53.00      56.05    1  
          r:+1.37                                                              
 -- Nefas, Chrislyn           28 NEM Unattached-NE      40.20         NS  
 
Event 15  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
     NE-LMSC: N 31.17        1993 Dori Hutchinson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE           33.76      34.29   17  
          r:+0.87                                                              
  2 Williams, Melinda         30 Simmons-NE             35.06      36.26   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD          37.44      37.13   14  
          r:+0.87                                                              
  4 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE       38.00      39.14   13  
          r:+0.89                                                              
  5 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR     39.53      40.20   12  
          r:+0.81                                                              
  6 Frisch, Alexandria        33 Unattached MR-MR       40.67      40.64   11  
          r:+0.85                                                              
 
Event 15  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N  6.53        2010 Deb Belanger                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE       32.12      31.04   17  
          r:+0.81                                                              
  2 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD          35.90      34.79   15  
          r:+0.81                                                              
  3 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA          35.52      35.02   14  
  4 Pelletier, Hillary        35 Granite State-NE       35.00      35.64   13  
          r:+0.78                                                              
  5 Baker, Sarah              37 Great Bay-NE           40.00      36.62   12  
          r:+0.93                                                              
  6 Daly, Cheryl              39 Maine Masters-NE       39.43      39.10   11  
          r:+0.86                                                              
  7 Baudis, Christina         35 Simmons-NE             39.25      39.43   10  
          r:+0.86                                                              
  8 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         1:00.00      39.79    9  
          r:+1.02                                                              
  9 Chmielewski, Karina       36 North Suburban Y-NE    45.00      41.28    8  
          r:+1.01                                                              
 10 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE       43.00      44.51    7  
          r:+1.06                                                              
 11 Sega, Ally                39 Connecticut-CT         49.15      48.46    6  
          r:+1.11                                                              
 12 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE    55.00      49.89    5  
 -- O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE    41.00         DQ  
      False start
          r:+0.69                                                              
 -- Brayman, Andrea           39 Swim RI-NE             41.00         DQ  
      Downward butterfly kick
          r:+0.92                                                              
 
Event 15  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 32.43        2011 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE    33.00      33.29   17  
          r:+0.78                                                              
  2 McCurdy, Tracy            42 Unattached NE-NE       35.01      34.82   15  
          r:+0.86                                                              
  3 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR         37.00      36.01   14  
          r:+0.88                                                              
  4 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE     36.00      37.13   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Millerd, Michelle         41 Weymouth Club-NE       40.00      38.17   12  
          r:+0.89                                                              
  6 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE         39.63      40.85   11  
          r:+0.78                                                              
  7 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE    39.90      40.91   10  
          r:+1.06                                                              
  8 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE            39.92      40.98    9  
          r:+0.75                                                              
  9 Safran-Muller, Dayna      42 Swim RI-NE             45.00      42.54    8  
          r:+1.02                                                              
 10 Natkin, Lisa              40 Cambridge-NE           39.94      42.66    7  
          r:+0.98                                                              
 11 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE           49.32      51.08    6  
          r:+1.03                                                              
 
Event 15  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     NE-LMSC: N 33.45        2004 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        46 Bearcat Masters-MR     34.51      32.52   17  
  2 Donovan, Kim              48 ABC Masters-NE         35.50      34.65   15  
          r:+0.84                                                              
  3 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE    36.25      36.34   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE       38.00      38.04   13  
          r:+0.83                                                              
  5 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE       37.00      38.95   12  
          r:+0.89                                                              
  6 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE      39.51      39.46   11  
          r:+0.98                                                              
  7 Yoder, Kate               48 ABC Masters-NE         39.21      39.58   10  
          r:+0.93                                                              
  8 Ellis, Laurie             48 Cambridge-NE           40.00      39.63    8.5
          r:+0.78                                                              
  8 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE           39.50      39.63    8.5
 10 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE      44.50      41.10    7  
          r:+0.98                                                              
 11 Zraket, Lisa              47 Y of North Shore-NE    42.46      41.64    6  
          r:+0.88                                                              
 12 Autissier, Anne-Cecile    47 Cambridge-NE           42.50      42.85    5  
          r:+0.98                                                              
 13 Daniels, Carolyn          45 Connecticut-CT         47.44      45.12    4  
          r:+1.12                                                              
 14 Netishen, Maribeth        46 Technique/Train-NE     47.89      49.47    3  
          r:+1.11                                                              
 15 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE      55.00      51.92    2  
          r:+0.95                                                              
 16 Scanlon, Susan            48 Maine Masters-NE     1:00.00      54.11    1  
          r:+1.15                                                              
 
Event 15  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
     NE-LMSC: N 33.90        2009 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           50 Post Swimming-MR       34.80      34.19   17  
          r:+0.74                                                              
  2 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE    35.50      35.58   15  
          r:+0.87                                                              
  3 Gaynor, Patty             51 Cape Cod-NE            36.80      36.20   14  
          r:+0.79                                                              
  4 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE    36.30      36.63   13  
          r:+0.92                                                              
  5 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE    36.80      37.03   12  
          r:+1.05                                                              
  6 Gaines, Maureen           53 North Suburban Y-NE    39.50      37.75   11  
          r:+0.98                                                              
  7 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE    40.51      39.48   10  
          r:+0.97                                                              
  8 Waters, Amy               50 Great Bay-NE           38.99      39.68    9  
          r:+0.81                                                              
  9 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE      41.59      41.83    8  
          r:+1.10                                                              
 10 Grilli, Tracy             54 Granite State-NE       45.00      44.77    7  
 11 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE      43.60      45.28    6  
          r:+1.14                                                              
 12 Nihan, Marian             54 North Suburban Y-NE    46.12      48.17    5  
          r:+1.05                                                              
 13 Ellis, Cathy              52 Adirondack AC-NE       55.00      49.65    4  
          r:+1.11                                                              
 14 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE   1:09.00      54.69    3  
          r:+0.95                                                              
 15 Laramie, Catherine        54 Greenwood-NE         1:10.00    1:06.67    2  
 
Event 15  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
     NE-LMSC: N 35.37        2010 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE       36.00      35.38   17  
          r:+1.01                                                              
  2 Hirsty, Jacki             59 Swim RI-NE             38.00      38.43   15  
          r:+0.78                                                              
  3 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE      43.00      41.94   14  
          r:+0.90                                                              
  4 Merena, Elizabeth         59 Unattached MR-MR       44.00      43.05   13  
          r:+1.03                                                              
  5 Phelan, Mary              55 South County Y-NE      46.15      44.95   12  
          r:+1.03                                                              
  6 Cassells, Sally           55 North Suburban Y-NE    45.00      45.50   11  
          r:+1.27                                                              
  7 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE     57.80      45.51   10  
          r:+0.97                                                              
  8 Fox, Liz                  57 Marthas Vineyard-NE    49.00      47.93    9  
          r:+1.09                                                              
  9 Ehrlich, Shoshanna        55 Liquid Assets-NE       47.34      49.30    8  
          r:+1.19                                                              
 
Event 15  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
     NE-LMSC: N 37.01        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           60 UV Rays-NE             36.52      36.59N  17  
          r:+1.07                                                              
  2 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE      44.26      45.58   15  
          r:+1.01                                                              
  3 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE           53.00      49.49   14  
          r:+1.00                                                              
  4 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE       50.00      49.51   13  
  5 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE            57.00      51.21   12  
          r:+1.02                                                              
  6 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE       53.06      51.79   11  
  7 Foster, Beth              60 Greenwood-NE           58.00      53.11   10  
          r:+1.15                                                              
  8 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE           55.85      53.80    9  
          r:+1.12                                                              
  9 Weiss, Phyllis            60 MinutemanAndover-NE    57.87      56.54    8  
          r:+1.31                                                              
 10 Anderson, Patty           62 Granite State-NE       58.50      57.31    7  
          r:+1.14                                                              
 11 Case, Louise              64 Greenwood-NE         1:15.00    1:14.71    6  
 
Event 15  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 40.79        1993 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR       49.72      52.13   17  
          r:+1.05                                                              
  2 Foreman, Judy             68 Cambridge-NE         1:00.00      52.56   15  
          r:+0.91                                                              
  3 Lasche, Rosemary          66 BC Masters-NE          51.30      55.24   14  
          r:+1.08                                                              
 
Event 16  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.98   5/10/2009 RICKY EDDY                                   
     NE-LMSC: N 26.70        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamada, Kevin             23 Cambridge-NE           29.49      27.45   17  
          r:+0.72                                                              
  2 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         27.88      27.96   15  
          r:+0.68                                                              
  3 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         31.00      29.13   14  
          r:+0.76                                                              
  4 Tan, Crystan              22 Liquid Assets-NE       34.00      29.83   13  
          r:+0.93                                                              
  5 Friel, Daniel             24 MIT Masters-NE         30.00      30.14   12  
          r:+0.70                                                              
  6 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR     32.50      30.94   11  
          r:+0.87                                                              
  7 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE    32.00      31.04   10  
          r:+0.85                                                              
  8 Findley, Chris            22 Unattached NE-NE       32.65      31.12    9  
          r:+0.74                                                              
  9 Nolan, Steve              23 Cambridge-NE           33.50      31.46    8  
          r:+0.71                                                              
 10 Josephson, Brett          23 Liquid Assets-NE       32.50      33.69    7  
          r:+0.76                                                              
 11 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE           32.00      34.36    6  
          r:+0.77                                                              
 12 Serra, Dario              23 Waterhorses-NE         35.00      37.16    5  
          r:+0.82                                                              
 13 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE    45.00      42.84    4  
          r:+0.91                                                              
 
Event 16  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 27.00        2006 Eric Dunham                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR     28.21      28.52   17  
          r:+0.74                                                              
  2 Shostak, Mike             29 Unattached MR-MR       28.76      29.01   15  
          r:+0.83                                                              
  3 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE     31.07      30.54   14  
          r:+0.81                                                              
  4 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR     33.55      31.82   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE           31.00      31.89   12  
          r:+0.89                                                              
  6 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR     34.69      33.88   11  
          r:+0.84                                                              
  7 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE             42.00      35.51   10  
          r:+0.80                                                              
  8 Miller, Elliot            28 Granite State-NE       39.04      35.82    9  
          r:+0.81                                                              
  9 Gerace, John              28 Bearcat Masters-MR     36.60      36.51    8  
          r:+0.87                                                              
 10 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE    35.72      36.76    7  
          r:+0.96                                                              
 
Event 16  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 26.95        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE      27.00      28.88   17  
          r:+0.68                                                              
  2 Catalano, Kenneth         31 Liquid Assets-NE       29.99      30.03   15  
          r:+0.82                                                              
  3 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE       31.99      31.82   14  
          r:+0.91                                                              
  4 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE    30.30      31.92   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE           32.10      32.05   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE    32.97      32.07   11  
          r:+0.82                                                              
  7 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR     32.85      33.20   10  
          r:+0.83                                                              
  8 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE           36.00      42.25    9  
          r:+1.06                                                              
  9 Symonds, James            33 Liquid Assets-NE     1:00.00      48.66    8  
 
Event 16  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.62        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            39 BU Masters-NE          32.00      30.42   17  
          r:+0.77                                                              
  2 Wignall, Simon            35 Maine Masters-NE       31.09      30.74   15  
          r:+0.95                                                              
  3 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR     33.36      31.80   14  
          r:+0.83                                                              
  4 Titus, Dave               35 Cambridge-NE           32.06      32.61   13  
          r:+0.85                                                              
  5 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE          32.32      32.80   12  
          r:+0.84                                                              
  6 Stockl, Thomas            38 Worcester Area-NE      33.10      33.02   11  
          r:+0.94                                                              
  7 Reese, Jeff               37 Cambridge-NE           36.00      34.40   10  
          r:+0.78                                                              
  8 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE    35.00      34.50    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE           38.00      36.69    8  
          r:+0.98                                                              
 10 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE          40.00      37.00    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE       40.00      37.43    6  
          r:+1.02                                                              
 12 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE       38.00      37.84    5  
          r:+0.84                                                              
 13 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE    38.30      37.95    4  
          r:+0.84                                                              
 14 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE       36.97      38.98    3  
          r:+0.93                                                              
 15 Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE       42.00      40.18    2  
          r:+0.95                                                              
 16 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE    40.98      40.32    1  
          r:+1.07                                                              
 
Event 16  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
     NE-LMSC: N 27.64        2008 Lee Lindenau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE     28.00      27.98   17  
          r:+0.76                                                              
  2 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE            30.67      30.22   15  
          r:+0.71                                                              
  3 Rogers, John              41 Hockomock-NE           29.50      31.06   14  
          r:+0.88                                                              
  4 Keenan, Tim               42 Hockomock-NE           30.74      31.41   13  
          r:+0.93                                                              
  5 Zola, Brett               44 Great Bay-NE           31.80      31.87   12  
          r:+0.95                                                              
  6 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE             33.00      32.14   11  
          r:+0.87                                                              
  7 Martini, Paolo            44 Liquid Assets-NE       33.00      32.60   10  
          r:+0.97                                                              
  8 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE       33.00      32.72    9  
          r:+0.88                                                              
  9 Bell, Richard             42 Maine Masters-NE       32.00      32.88    8  
          r:+0.91                                                              
 10 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE    33.00      33.40    7  
          r:+0.88                                                              
 11 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE       32.89      33.52    6  
          r:+1.01                                                              
 12 Baker, Henry              44 Cambridge-NE           38.40      34.40    5  
          r:+0.97                                                              
 13 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE           36.20      34.44    4  
          r:+0.83                                                              
 14 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE       35.50      34.89    3  
          r:+0.93                                                              
 15 Zhigalin, Zhenia          44 Waterhorses-NE         35.00      37.33    2  
          r:+0.99                                                              
 16 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE    37.00      37.82    1  
          r:+0.85                                                              
 17 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE    39.71      37.97  
          r:+0.84                                                              
 18 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE           39.53      39.30  
          r:+1.01                                                              
 19 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  1:00.00      47.32  
          r:+1.03                                                              
 
Event 16  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
     NE-LMSC: N 28.69        2010 Drew Campbell                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon              46 Maine Masters-NE       31.39      30.99   17  
          r:+0.85                                                              
  2 Duvall, James             48 Liquid Assets-NE       31.45      31.58   15  
          r:+0.98                                                              
  3 Games, Brett              46 Great Bay-NE           37.48      31.84   14  
          r:+0.83                                                              
  4 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE             35.50      32.54   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT       32.44      33.86   12  
          r:+0.77                                                              
  6 Smith, Stephen            49 ABC Masters-NE         32.75      34.22   11  
          r:+0.89                                                              
  7 White, Darwin             47 Great Bay-NE           33.72      34.42   10  
          r:+1.00                                                              
  8 Mitchell, Adam            48 Cambridge-NE           35.00      34.66    9  
          r:+0.95                                                              
  9 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE       34.46      34.99    8  
 10 Belletete, Steve          45 ABC Masters-NE         35.84      36.37    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE           35.70      36.46    6  
          r:+1.04                                                              
 12 Teodorescu, Razvan        48 North Suburban Y-NE    37.00      36.59    5  
          r:+1.00                                                              
 13 Grady, Seth               47 Flaherty Masters-NE    35.00      36.61    4  
          r:+1.05                                                              
 14 Mappes, Michael           45 Granite State-NE       35.93      37.67    3  
          r:+0.95                                                              
 15 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR     38.75      39.05    2  
          r:+0.81                                                              
 -- Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE       32.60         NS  
 -- Sczupak, Peter            46 Great Bay-NE           31.43         NS  
 
Event 16  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
     NE-LMSC: N 30.39        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV        30.01      30.71   17  
          r:+0.78                                                              
  2 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE       32.00      31.49   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Cote, David               51 South County Y-NE      32.00      31.81   14  
          r:+0.85                                                              
  4 Marshall, Robert          53 Y of North Shore-NE    33.22      32.94   13  
  5 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE             32.17      33.20   12  
          r:+0.82                                                              
  6 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE       33.62      34.21   11  
          r:+0.80                                                              
  7 Whalen, Patrick           54 Southern Vermont-NE    33.97      34.30   10  
          r:+0.92                                                              
  8 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE       36.00      34.52    9  
  9 Olson, Bob                52 Newburyport Y-NE       34.18      34.79    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE           35.74      35.13    7  
          r:+0.88                                                              
 11 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE    37.40      35.17    6  
          r:+0.94                                                              
 12 Wright, Will              51 MinutemanAndover-NE    36.01      35.18    5  
          r:+1.05                                                              
 13 McGahie, Ted              52 Worcester Area-NE      35.50      35.58    4  
          r:+0.93                                                              
 14 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE           35.00      36.03    3  
          r:+1.12                                                              
 15 Duffy, Jack               50 Granite State-NE       35.59      36.19    2  
          r:+0.88                                                              
 16 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE       35.59      36.72    1  
          r:+0.91                                                              
 17 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE       38.83      39.29  
          r:+0.99                                                              
 18 Seligman, James           52 Liquid Assets-NE       40.00      40.17  
          r:+0.97                                                              
 19 McGovern, Michael         53 Waterhorses-NE         45.00      48.02  
          r:+0.98                                                              
 -- Gordon, Peter             51 University Club-NE     34.00         NS  
 
Event 16  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 29.92        2003 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD          31.17      31.05   17  
  2 Goodman, James            59 Maine Masters-NE       32.00      32.15   15  
          r:+0.92                                                              
  3 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE            34.00      34.61   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE     42.00      35.10   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE    33.50      35.34   12  
          r:+0.96                                                              
  6 Edelman, Paul             56 ABC Masters-NE         36.00      35.37   11  
          r:+0.99                                                              
  7 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE     36.54      35.73   10  
          r:+0.87                                                              
  8 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE       35.63      35.90    9  
          r:+1.17                                                              
  9 O'Brien, David            55 Liquid Assets-NE       37.00      36.88    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Graber, Donald            57 UV Rays-NE             37.45      37.06    7  
          r:+0.98                                                              
 11 Ballantine, Dan           55 NEM Unattached-NE      38.00      37.21    6  
          r:+0.83                                                              
 12 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE      39.41      37.94    5  
          r:+0.88                                                              
 13 Boland, Jim               56 Y of North Shore-NE    36.22      38.16    4  
          r:+0.91                                                              
 14 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE           38.21      38.91    3  
          r:+0.94                                                              
 15 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE    37.68      39.40    2  
          r:+0.99                                                              
 16 Packard, Dennis           58 Adirondack-AD          39.40      39.55    1  
          r:+0.79                                                              
 17 Sullivan, Thomas          57 Bearcat Masters-MR     40.00      40.06  
          r:+0.85                                                              
 18 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE         40.83      42.01  
          r:+1.04                                                              
 19 Hudson, James             59 MinutemanAndover-NE    40.00      42.33  
          r:+1.13                                                              
 20 Delosh, Steve             57 Flaherty Masters-NE    50.95      45.71  
          r:+0.89                                                              
 
Event 16  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
     NE-LMSC: N 31.56        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frisch, David             62 Virginia Masters-VA    34.45      33.60   17  
          r:+0.81                                                              
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE     32.92      33.81   15  
          r:+0.93                                                              
  3 Hintlian, Varney          62 Maine Masters-NE       34.50      33.83   14  
          r:+0.89                                                              
  4 Wright, Phil              64 South County Y-NE      40.00      36.99   13  
          r:+0.92                                                              
  5 Duguet, Noel              63 Westchester-MR         36.80      37.66   12  
          r:+1.01                                                              
  6 Dooley, Jim               61 Cape Cod-NE            37.45      37.73   11  
          r:+0.91                                                              
  7 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE            40.00      38.25   10  
          r:+1.05                                                              
  8 Grose, Richard            62 Asphalt Green-MR       38.42      39.08    9  
          r:+0.97                                                              
  9 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE       38.50      39.47    8  
          r:+0.91                                                              
 10 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE             40.51      40.80    7  
          r:+0.84                                                              
 11 Schiller, Rob             60 Cambridge-NE           40.00      41.95    6  
          r:+0.96                                                              
 12 Savage, Michael           60 Southern Vermont-NE    41.91      42.10    5  
          r:+1.01                                                              
 13 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE       41.64      42.54    4  
          r:+0.91                                                              
 14 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE           45.00      44.43    3  
          r:+0.90                                                              
 15 Deschaine, Gerry          62 Cambridge-NE           50.00      45.75    2  
          r:+1.22                                                              
 
Event 16  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
     NE-LMSC: N 31.76        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE       36.27      38.51   17  
          r:+1.31                                                              
  2 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE             42.00      39.03   15  
          r:+0.93                                                              
  3 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE       40.00      40.61   14  
          r:+0.93                                                              
  4 Pope, James               69 ABC Masters-NE         40.85      41.45   13  
          r:+1.21                                                              
  5 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE         42.00      41.74   12  
          r:+0.95                                                              
  6 Prior, David              67 Swim RI-NE             42.00      42.50   11  
          r:+1.27                                                              
  7 Terry, Jim                67 ABC Masters-NE         52.00      48.23   10  
          r:+1.03                                                              
  8 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE             46.25      49.41    9  
          r:+1.04                                                              
  9 Read, Phil                69 Great Bay-NE           48.07      50.58    8  
          r:+1.08                                                              
 
Event 16  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
     NE-LMSC: N 37.16        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE    43.80      44.17   17  
          r:+0.97                                                              
  2 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT         44.82      44.78   15  
          r:+1.13                                                              
  3 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE       56.00      48.08   14  
  4 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE       49.19      49.59   13  
          r:+1.29                                                              
  5 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       1:01.61    1:08.43   12  
          r:+1.18                                                              
 -- Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE           59.00         DQ  
      One hand touch
          r:+1.09                                                              
 
Event 16  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
     NE-LMSC: N 41.44        2003 F. H. Ted Haartz                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE       48.00      46.13   17  
          r:+1.10                                                              
  2 Jones, William            75 Maine Masters-NE       46.97      46.33   15  
          r:+1.20                                                              
  3 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE         1:05.00    1:07.62   14  
          r:+1.28                                                              
 
Event 16  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.78    4/2/2011 JOHN KORTHEUER                               
     NE-LMSC: N 42.51        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           81 MIT Masters-NE         48.00      51.43   17  
          r:+1.06                                                              
  2 Reeve, William            80 Maine Masters-NE       57.87    1:02.24   15  
          r:+1.18                                                              
 
Event 17  Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
     NE-LMSC: N 3:39.51        2001 NEM                                        
                         K Andersson, S Morawski, R Kusznir, E Wang        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:50.00    3:52.05   34  
     1) Willeboordse, Fall W46          2) r:+0.43 Lennon, Jessie W27     
     3) r:+0.34 Starosielec, Jess W22   4) r:+0.32 Baumann, Mary Kate W23 
     r:+0.94  25.92       53.65 (53.65)     1:21.37 (27.72)     1:52.01 (58.36)
        2:20.20 (28.19)     2:51.92 (59.91)     3:20.21 (28.29)   3:52.05 (1:00.13)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:59.00    3:58.14   30  
     1) Au, Lauren W27                  2) r:+0.35 Walker, Kim W27        
     3) r:+0.40 Athan, Alyssa W23       4) r:+0.28 Cutter, Kyle W26       
     r:+0.83  27.12       57.51 (57.51)     1:25.53 (28.02)     1:56.55 (59.04)
        2:28.42 (31.87)   3:02.74 (1:06.19)     3:29.34 (26.60)     3:58.14 (55.40)
  3 Boston University Masters-NE  'A'                 3:55.50    3:58.20   28  
     1) Weas, Sarah W24                 2) r:+0.30 Bingham, Chelsea W21   
     3) r:+0.39 Nihan, Lianne W23       4) r:+0.38 Pitter, Samantha W27   
     r:+0.80  29.91   1:03.43 (1:03.43)     1:32.73 (29.30)   2:04.53 (1:01.10)
        2:32.22 (27.69)     3:02.62 (58.09)     3:29.94 (27.32)     3:58.20 (55.58)
  4 Simmons Masters-NE  'A'                           4:25.00    4:18.26   26  
     1) Baudis, Christina W35           2) r:+0.29 Quinlan, Susannah W22  
     3) r:+0.41 Torelli, Brittany W23   4) r:+0.32 Williams, Melinda W30  
     r:+0.87  32.22   1:06.32 (1:06.32)     1:38.42 (32.10)   2:14.57 (1:08.25)
        2:44.71 (30.14)   3:17.99 (1:03.42)     3:46.96 (28.97)   4:18.26 (1:00.27)
  5 South County YMCA-NE  'A'                         4:49.90    4:23.29   24  
     1) Machnik, Ali W24                2) r:+0.64 KielyKilpatrick, Caroly
     3) r:+0.50 Garr, Jeanne W57        4) r:NRT Wilkes, Kristin W40      
     r:+0.84  32.09   1:04.95 (1:04.95)     1:37.94 (32.99)   2:12.50 (1:07.55)
        2:29.76 (17.26)   3:19.01 (1:06.51)     3:49.35 (30.34)   4:23.29 (1:04.28)
 
Event 17  Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
     NE-LMSC: N 3:46.42        2004 NEM                                        
                         J Mooney, S Carey, L Geisler, E Reisenweber       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:02.00    3:53.45   34  
     1) Beers, Jessica W31              2) r:+0.21 Kostin, Katharine W41  
     3) r:+0.27 Estabrook, Mary W50     4) r:+0.31 Perez-Smith, Alina W41 
     r:+0.84  27.24       56.68 (56.68)     1:24.48 (27.80)     1:54.98 (58.30)
        2:23.35 (28.37)   2:55.04 (1:00.06)     3:22.60 (27.56)     3:53.45 (58.41)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:59.50    4:01.16   30  
     1) Downing, Jennifer W33           2) r:+0.20 Lamoreaux, Kristina W25
     3) r:+0.00 Anelauskas, Kaitlin W26 4) r:+0.48 Hunnewell, Becky W32   
     r:+0.88  29.27   1:01.64 (1:01.64)     1:30.27 (28.63)   2:01.99 (1:00.35)
        2:30.36 (28.37)   3:02.96 (1:00.97)     3:30.76 (27.80)     4:01.16 (58.20)
  3 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:22.00    4:12.48   28  
     1) Phillips, Emily W27             2) r:+0.48 Ostertag, Kathryn W34  
     3) r:+0.48 Morlando, Maureen W37   4) r:+0.60 Sandos, Robin W31      
     r:+0.85  29.21       59.60 (59.60)     1:31.19 (31.59)   2:05.83 (1:06.23)
        2:37.13 (31.30)   3:11.52 (1:05.69)     3:40.67 (29.15)   4:12.48 (1:00.96)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:12.00    4:29.09   26  
     1) Burns, Caileen W26              2) r:+0.53 Sarvia, Tricia W29     
     3) r:+0.47 DeGabriele, Stacy W28   4) r:NRT Roy, Michele W47         
     r:+0.88  31.57                             1:36.94 ( )         2:12.96 ( )
        2:46.89 (33.93)   3:24.21 (1:11.25)     3:55.00 (30.79)   4:29.09 (1:04.88)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:35.00    4:37.87   24  
     1) Bailey, Meghan W33              2) r:+0.56 Hettenbach, Maria W31  
     3) r:+0.72 Stevens, Katherine W28  4) r:+0.51 Gomez, Belem W35       
     r:+1.08  32.65   1:06.35 (1:06.35)     1:37.83 (31.48)   2:11.32 (1:04.97)
        2:49.28 (37.96)   3:30.28 (1:18.96)     4:02.92 (32.64)   4:37.87 (1:07.59)
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           5:00.00    4:38.79   22  
     1) Mitakakis, Chrissy W29          2) r:+0.58 Yeung, Wai Yu W29      
     3) r:+0.74 Leight, Megan W25       4) r:+0.51 Krams, Liz W33         
     r:+0.88  30.87   1:03.24 (1:03.24)     1:39.17 (35.93)   2:23.64 (1:20.40)
        2:54.89 (31.25)   3:30.74 (1:07.10)     4:03.38 (32.64)   4:38.79 (1:08.05)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            4:49.00    5:26.71   20  
     1) Jenkins, Julie W29              2) r:+0.15 Loverro, Kari W27      
     3) r:+0.71 Scott, Elizabeth W30    4) r:NRT Scott, Abbey W33         
     r:+1.41  45.29   1:34.48 (1:34.48)     2:06.53 (32.05)   2:41.18 (1:06.70)
        3:21.48 (40.30)   4:06.04 (1:24.86)     4:44.44 (38.40)   5:26.71 (1:20.67)
 -- Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:50.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Teixeira, Marianne W28          2) r:+0.12 Allin, Stephanie W31   
     3) r:+0.78 Golden, Reva W26        4) r:-0.05 Safran-Muller, Dayna W4
     r:+0.93  31.24   1:06.72 (1:06.72)     1:37.57 (30.85)   2:11.05 (1:04.33)
        2:45.79 (34.74)   3:23.32 (1:12.27)     4:01.10 (37.78)        DQ (1:21.12)
 -- North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               4:38.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Chmielewski, Karina W36         2) r:+0.62 Seitz, Sue W34         
     3) r:-0.09 Marshall, Jenny W54     4) r:+0.27 O'Connor, Brooke W38   
     r:+1.01  33.42   1:10.99 (1:10.99)     1:44.21 (33.22)   2:20.77 (1:09.78)
        2:55.01 (34.24)   3:32.99 (1:12.22)     4:03.16 (30.17)        DQ (1:03.54)
 
Event 17  Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILLINOIS M                            
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
     NE-LMSC: N 3:57.21        1995 NEM                                        
                         C Hallett, K Nisley-Black, C Hallett, J Feldmann  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         5:45.00    4:44.33   34  
     1) Campbell, Patricia W58          2) r:+0.35 Pentheny, Gail W49     
     3) r:+0.35 Waters, Amy W50         4) r:+0.61 Baker, Sarah W37       
     r:+1.13  43.25   1:29.52 (1:29.52)     2:02.23 (32.71)   2:37.18 (1:07.66)
        3:09.34 (32.16)   3:44.80 (1:07.62)     4:13.39 (28.59)     4:44.33 (59.53)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:55.00    5:13.60   30  
     1) Holt-Wilson, Mary W41           2) r:+0.63 Morse, Deb W39         
     3) r:+0.45 Scanlon, Susan W48      4) r:NRT Daly, Cheryl W39         
     r:+1.00  33.29   1:10.25 (1:10.25)     1:46.46 (36.21)   2:25.94 (1:15.69)
        3:09.89 (43.95)   4:11.81 (1:45.87)     4:37.53 (25.72)   5:13.60 (1:01.79)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:45.00    5:24.11   28  
     1) Rapp, Jessica W42               2) r:+0.45 Munoz, Dara W41        
     3) r:+0.78 Natkin, Lisa W40        4) r:+0.50 Twomey, Maura W55      
     r:+1.00  39.10   1:22.18 (1:22.18)     1:58.34 (36.16)   2:37.79 (1:15.61)
        3:15.77 (37.98)   3:57.11 (1:19.32)     4:38.94 (41.83)   5:24.11 (1:27.00)
 -- Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:30.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Millerd, Michelle W41           2) r:-0.13 Clark, Heather W38     
     3) r:+0.61 Padera, Rebecca W43     4) r:+0.32 Hindle, Lori W36       
     r:+0.94  30.20   1:03.58 (1:03.58)     1:33.61 (30.03)   2:06.35 (1:02.77)
        2:40.09 (33.74)   3:15.95 (1:09.60)     3:44.60 (28.65)          DQ (59.55)
 
Event 17  Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:55.16    4/7/2002 NEW ENGLAND MAS                            
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
     NE-LMSC: N 3:55.16        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'C'                    4:21.00    4:18.84   34  
     1) Soraghan, Marilyn W45           2) r:+0.12 Scott, Sheryl W49      
     3) r:+0.34 Estel, Beth W55         4) r:+0.22 Stokes, Karin W51      
     r:+1.03  30.38   1:04.49 (1:04.49)     1:36.07 (31.58)   2:12.12 (1:07.63)
        2:42.06 (29.94)   3:15.44 (1:03.32)     3:45.13 (29.69)   4:18.84 (1:03.40)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:30.10    4:20.95   30  
     1) Kupan, Cheryl W47               2) r:+0.23 Hallett, Connie W52    
     3) r:+0.61 Uecker, Anne W51        4) r:+0.12 Fries, Beth W54        
     r:+0.78  31.08   1:03.71 (1:03.71)     1:33.77 (30.06)   2:06.06 (1:02.35)
        2:38.40 (32.34)   3:14.56 (1:08.50)     3:46.43 (31.87)   4:20.95 (1:06.39)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               4:25.00    4:41.61   28  
     1) Gulley, Wendy W46               2) r:+0.67 Jensen, Sue W51        
     3) r:+0.46 Ellis, Laurie W48       4) r:+0.72 Autissier, Anne-Cecile 
     r:+0.97  31.64   1:04.96 (1:04.96)     1:37.36 (32.40)   2:12.80 (1:07.84)
        2:46.44 (33.64)   3:23.19 (1:10.39)     4:01.76 (38.57)   4:41.61 (1:18.42)
  4 Greenwood Masters-NE  'D'                         5:25.00    5:12.25   26  
     1) Cheney, Jane W50                2) r:+0.60 Foster, Beth W60       
     3) Goguen, Sharleen W54            4) r:NRT Dickson, Catherine W48   
     r:+1.04  33.10   1:08.47 (1:08.47)     1:54.55 (46.08)   2:46.68 (1:38.21)
        3:21.47 (34.79)   4:02.43 (1:15.75)     4:35.66 (33.23)   5:12.25 (1:09.82)
 
Event 18  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:05.05   4/16/2010 WMAC                                       
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
     NE-LMSC: N 3:11.47        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, G Wriede, J Brown, B Fehlau           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:20.00    3:17.92   34  
     1) Toth, Kristof M20               2) r:+0.37 Ambaye, Haftom M25     
     3) r:+0.42 Shiwnath, Mikey M23     4) r:+0.11 Labour, Rafael M25     
     r:+0.91  24.01       49.05 (49.05)     1:13.31 (24.26)     1:39.64 (50.59)
        2:03.57 (23.93)     2:30.10 (50.46)     2:52.20 (22.10)     3:17.92 (47.82)
  2 South County YMCA-NE  'E'                         3:19.90    3:23.60   30  
     1) Card, Mathew M24                2) r:+0.23 Kosiorek, Jeffrey M33  
     3) r:+0.19 Cote, David M51         4) r:+0.29 Fishman, Ilya M34      
     r:+0.88  24.44       50.10 (50.10)     1:14.35 (24.25)     1:41.26 (51.16)
        2:06.55 (25.29)     2:34.06 (52.80)     2:57.63 (23.57)     3:23.60 (49.54)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            3:35.99    3:28.81   28  
     1) Kimball, Andrew M29             2) r:+0.18 Bachovchin, Daniel M28 
     3) r:+0.48 Tan, Crystan M22        4) r:+0.16 O'Loughlin, Eric M25   
     r:+0.84  25.62       52.74 (52.74)     1:17.62 (24.88)     1:45.94 (53.20)
        2:10.60 (24.66)     2:38.15 (52.21)     3:02.37 (24.22)     3:28.81 (50.66)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:30.00    3:32.33   26  
     1) Mc Inerney, Scott M25           2) r:+0.62 Javaid, Usman M25      
     3) r:+0.59 Chereukhin, Vyacheslav  4) r:+0.25 Yamada, Kevin M23      
     r:+0.80  24.25       51.48 (51.48)     1:15.65 (24.17)     1:42.78 (51.30)
        2:11.07 (28.29)     2:41.96 (59.18)     3:05.74 (23.78)     3:32.33 (50.37)
  5 Worcester Area Masters-NE  'A'                    3:45.00    3:40.79   24  
     1) Oates, David M61                2) r:+0.31 McGahie, Ted M52       
     3) r:+0.30 Stockl, Thomas M38      4) r:+0.69 Green, Alford M22      
     r:+0.86  28.01       57.41 (57.41)     1:25.29 (27.88)     1:56.04 (58.63)
        2:21.69 (25.65)     2:50.41 (54.37)     3:14.46 (24.05)     3:40.79 (50.38)
  6 Greenwood Masters-NE  'C'                         4:36.00    4:20.60   22  
     1) Graham, David M37               2) r:+0.37 Springfield, A M39     
     3) r:+0.55 Dymek, Timothy M49      4) r:NRT Van Amburgh, Christopher 
              33.07   1:06.68 (1:06.68)     1:40.72 (34.04)   2:17.77 (1:11.09)
        2:50.40 (32.63)   3:25.66 (1:07.89)     3:52.13 (26.47)     4:20.60 (54.94)
  7 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:46.00    4:33.48   20  
     1) Sandt, Mark M52                 2) r:+0.41 Chertok, Zachary M23   
     3) r:+0.69 Tripler, Christopher M4 4) r:+0.11 Boland, Jim M56        
     r:+0.99  29.83   1:02.98 (1:02.98)     1:39.98 (37.00)   2:21.33 (1:18.35)
        2:56.65 (35.32)   3:34.94 (1:13.61)     4:03.45 (28.51)     4:33.48 (58.54)
  8 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:20.00    4:37.09   18  
     1) Nguyen, Son M32                 2) r:+0.59 Lin, Arthur M50        
     3) r:+0.68 Lin, Howard M18         4) r:NRT Gray, Zachary M29        
     r:+0.90  29.68   1:00.68 (1:00.68)     1:39.50 (38.82)   2:23.20 (1:22.52)
        2:59.30 (36.10)   3:41.48 (1:18.28)     4:07.97 (26.49)     4:37.09 (55.61)
 -- Minuteman Andover Masters Asso-NE  'D'            3:40.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Yunker, Michael M42             2) r:+0.77 Drohan, Peter M46      
     3) r:+0.59 Maclennan, John M60     4) r:-0.11 Ferdinand, Gerard M20  
     r:+0.77  24.85       50.93 (50.93)     1:18.25 (27.32)     1:47.02 (56.09)
        2:16.16 (29.14)   2:49.28 (1:02.26)     3:14.19 (24.91)          DQ (52.90)
 
Event 18  Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
     NE-LMSC: N 3:12.34        2007 NEM                                        
                         B Wisniewski, E Dunham, C Toma, R Cardoso         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:29.00    3:38.14   34  
     1) Brinkmeyer, Justin M30          2) r:+0.57 Kosiorek, Kevin M34    
     3) r:+0.53 Zelle, Kent M34         4) r:+0.24 Titus, Dave M35        
     r:+0.87  25.29       52.62 (52.62)     1:19.29 (26.67)     1:48.74 (56.12)
        2:15.28 (26.54)     2:45.06 (56.32)     3:10.46 (25.40)     3:38.14 (53.08)
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            3:44.99    3:44.28   30  
     1) Barrus, Steve M47               2) r:+0.77 Martini, Paolo M44     
     3) r:+0.19 Biethan, Jonathan M27   4) r:+0.54 Catalano, Kenneth M31  
     r:+0.87  28.24       58.37 (58.37)     1:25.82 (27.45)     1:55.09 (56.72)
        2:21.75 (26.66)     2:51.33 (56.24)     3:16.62 (25.29)     3:44.28 (52.95)
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:45.00    4:21.80   28  
     1) Gerace, John M28                2) r:+0.45 Allen, James M49       
     3) r:+0.48 Sullivan, Thomas M57    4) r:+0.32 Abreu, Joel M31        
     r:+0.87  29.02   1:00.85 (1:00.85)     1:33.21 (32.36)   2:09.43 (1:08.58)
        2:40.72 (31.29)   3:19.65 (1:10.22)     3:49.12 (29.47)   4:21.80 (1:02.15)
 
Event 18  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 3:13.41        2001 NEM                                        
                         K Stapleton, B Tyler, D Bosley, S Cromarty        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         3:40.00    3:32.99   34  
     1) Zola, Brett M44                 2) r:+0.14 Bailey, Jerry M42      
     3) r:+0.34 Carrico, Matthew M42    4) r:+0.32 Denneen, Matt M40      
     r:+0.84  27.03       54.89 (54.89)     1:19.26 (24.37)     1:46.19 (51.30)
        2:11.36 (25.17)     2:39.63 (53.44)     3:05.65 (26.02)     3:32.99 (53.36)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:59.51    3:45.62   30  
     1) Bell, Richard M42               2) r:+0.20 Dansereau, Marko M35   
     3) r:+0.21 Wignall, Simon M35      4) r:+0.47 Morse, Benjamin M40    
     r:+0.84  28.74   1:01.15 (1:01.15)     1:26.51 (25.36)     1:53.92 (52.77)
        2:20.55 (26.63)     2:50.48 (56.56)     3:16.75 (26.27)     3:45.62 (55.14)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               3:35.00    3:48.17   28  
     1) Anthos, Ed M44                  2) r:+0.44 Schachner, Eyal M40    
     3) r:+0.44 Reese, Jeff M37         4) r:NRT Baker, Henry M44         
     r:+0.85  25.62                             1:20.89 ( )         1:51.99 ( )
        2:19.74 (27.75)   2:52.54 (1:00.55)     3:19.03 (26.49)     3:48.17 (55.63)
  4 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 3:52.50    3:52.63   26  
     1) McClellan, John M50             2) r:+0.46 Belletete, Steve M45   
     3) r:+0.59 Smith, Stephen M49      4) r:+0.32 Kovacs, Chris M42      
     r:+0.95  27.66       57.40 (57.40)     1:26.39 (28.99)     1:57.20 (59.80)
        2:27.67 (30.47)   3:01.57 (1:04.37)     3:26.08 (24.51)     3:52.63 (51.06)
  5 Great Bay Masters-NE  'B'                         3:45.00    4:05.95   24  
     1) Lewis, John M65                 2) r:+0.60 Games, Brett M46       
     3) r:+0.52 White, Darwin M47       4) r:+0.44 Davis, Guy M53         
     r:+1.90  34.15   1:11.60 (1:11.60)     1:39.70 (28.10)     2:10.59 (58.99)
        2:39.34 (28.75)     3:10.29 (59.70)     3:36.81 (26.52)     4:05.95 (55.66)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'E'            4:12.00    4:07.94   22  
     1) Battistini, Rick M57            2) r:+0.24 Foley, TJ M42          
     3) r:+0.67 Nemirovsky, Sergei M39  4) r:+0.65 Prescott, Al M43       
     r:+1.29  33.10   1:08.72 (1:08.72)     1:36.32 (27.60)     2:07.26 (58.54)
        2:34.51 (27.25)     3:04.45 (57.19)     3:34.90 (30.45)   4:07.94 (1:03.49)
  7 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            4:16.99    4:13.18   20  
     1) Coombs, John M49                2) r:+0.42 Yepes, William M37     
     3) r:+0.22 Seligman, James M52     4) r:+0.44 Perz, Paul M43         
     r:+0.89  31.00   1:03.92 (1:03.92)     1:35.68 (31.76)   2:11.02 (1:07.10)
        2:42.07 (31.05)   3:14.15 (1:03.13)     3:42.14 (27.99)     4:13.18 (59.03)
  8 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   4:19.10    4:38.27   18  
     1) Trainor, Brendan M35            2) r:+0.61 Ball, Steve M57        
     3) r:+0.45 Pollard, Benjamin M39   4) r:+0.73 Roth, Douglas M50      
     r:+0.96  31.26   1:03.97 (1:03.97)     1:36.60 (32.63)   2:14.18 (1:10.21)
        2:46.86 (32.68)   3:22.07 (1:07.89)     3:55.01 (32.94)   4:38.27 (1:16.20)
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'F'            4:42.00    4:48.96   16  
     1) Parsons, Edward M37             2) r:+0.40 Nam, Kyung M44         
     3) r:+0.72 Latva-Kokko, Mika M37   4) r:NRT Patnaude, Dan M39        
     r:+1.05  31.77   1:05.21 (1:05.21)     1:41.59 (36.38)   2:26.80 (1:21.59)
        3:00.45 (33.65)   3:37.65 (1:10.85)     4:10.63 (32.98)   4:48.96 (1:11.31)
 
Event 18  Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
     NE-LMSC: N 3:19.01        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:30.00    3:38.16   34  
     1) Davala, Dave M53                2) r:+0.05 Pride, Douglas M48     
     3) r:+0.26 Regan, Michael M51      4) r:+0.31 Millett, Jon M46       
     r:+0.93  27.41       57.62 (57.62)     1:22.24 (24.62)     1:49.28 (51.66)
        2:14.70 (25.42)     2:42.46 (53.18)     3:08.88 (26.42)     3:38.16 (55.70)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               3:31.00    3:41.52   30  
     1) Dixon, Glenn M47                2) r:+0.53 Autissier, Patrick M49 
     3) r:+0.47 Mitchell, Adam M48      4) r:+0.19 Alexander, Mark M53    
     r:+0.90  25.57       53.07 (53.07)     1:18.63 (25.56)     1:46.06 (52.99)
        2:13.71 (27.65)     2:44.78 (58.72)     3:11.81 (27.03)     3:41.52 (56.74)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            3:57.99    3:56.01   28  
     1) Shea, Bill M50                  2) r:+0.65 Mansilla, Frankin M52  
     3) r:+0.34 O'Brien, David M55      4) r:+0.51 Duvall, James M48      
     r:+0.92  27.86       56.90 (56.90)     1:25.57 (28.67)   1:57.66 (1:00.76)
        2:24.88 (27.22)     2:56.21 (58.55)     3:24.62 (28.41)     3:56.01 (59.80)
  4 Westchester Masters-MR  'A'                       3:56.53    4:01.36   26  
     1) Polhill, Brad M48               2) r:+0.35 Hoffmann, Paul M56     
     3) r:+0.16 Burkhardt, Martin M48   4) r:+0.12 Troiano, Jason M48     
     r:+0.90  29.75   1:01.54 (1:01.54)     1:30.11 (28.57)     2:00.72 (59.18)
        2:30.44 (29.72)   3:04.60 (1:03.88)     3:30.96 (26.36)     4:01.36 (56.76)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'G'            4:39.00    4:08.63   24  
     1) Kostousov, Andre M49            2) r:+0.76 Foster, Walter M50     
     3) r:+0.39 Wright, Will M51        4) r:+0.47 Riley, David M50       
              30.45   1:04.36 (1:04.36)     1:33.01 (28.65)   2:04.95 (1:00.59)
        2:36.01 (31.06)   3:09.26 (1:04.31)     3:37.06 (27.80)     4:08.63 (59.37)
  6 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:39.00    4:49.68   22  
     1) Sicard, David M48               2) r:+0.66 Manfredi, Thomas M69   
     3) r:+0.40 Ewan, Bill M69          4) r:+0.32 Prior, David M67       
     r:+0.96  32.56   1:07.92 (1:07.92)     1:42.09 (34.17)   2:18.53 (1:10.61)
        2:55.67 (37.14)   3:35.34 (1:16.81)     4:11.77 (36.43)   4:49.68 (1:14.34)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'H'            4:57.00    4:51.68   20  
     1) Caruso, Gerald M52              2) r:+0.35 Devlin, Mark M48       
     3) r:+0.58 Towey, Sean M47         4) r:+0.58 Keil, Mark M58         
              37.21   1:20.66 (1:20.66)     1:51.50 (30.84)   2:24.13 (1:03.47)
        3:04.20 (40.07)   3:46.97 (1:22.84)     4:17.63 (30.66)   4:51.68 (1:04.71)
 
Event 18  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:32.08   4/15/2011 SYSM                                       
                         J GROSELLE, K MCCORMACK, C CLAFLIN, D HEFNER      
     NE-LMSC: N 3:50.14        2010 MESC                                       
                         J Goodman, V Hintlian, R Johnston, A Johnston     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:55.00    3:56.54   34  
     1) Syphers, Dale M55               2) r:+0.35 Hintlian, Varney M62   
     3) r:+0.37 Goodman, James M59      4) r:+0.54 Johnston, Alan M59     
     r:+0.63  28.04       57.93 (57.93)     1:25.83 (27.90)     1:55.87 (57.94)
        2:24.02 (28.15)     2:53.66 (57.79)     3:24.01 (30.35)   3:56.54 (1:02.88)
  2 Greenwood Masters-NE  'A'                         4:37.00    4:38.04   30  
     1) Bartl, Roland M55               2) r:+0.67 Hutchings, Dick M70    
     3) r:+0.50 Phillips, David M63     4) r:+0.36 Phillips, Ken M62      
     r:+0.88  34.51   1:13.86 (1:13.86)     1:48.60 (34.74)   2:26.63 (1:12.77)
        3:00.30 (33.67)   3:36.06 (1:09.43)   4:38.04 (1:01.98)                    
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   7:00.10    6:48.28   28  
     1) Lowden, Reed M57                2) r:+0.35 Wendel, Hans M76       
     3) r:NRT Hazzard, Hap M80          4) r:NRT Reeve, William M80       
     r:+1.11  35.02                             2:03.48 ( )         3:02.31 ( )
        4:01.24 (58.93)   5:07.44 (2:05.13)     5:54.18 (46.74)   6:48.28 (1:40.84)
 
Event 18  Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.39   4/16/2010 GOLD COAST MAST                            
                         D QUIGGIN, C CAVANAUGH, D BROWN, J FERRAZ         
     NE-LMSC: N 4:28.15        2010 MESC                                       
                         D Vail, B Rupert, W Jones, F Pierce               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:35.10    5:01.96   34  
     1) Pride, H Douglas M70            2) r:+0.67 Nelson, Robert M65     
     3) r:+0.32 Rupert, Bill M68        4) r:+0.17 Pierce, Fred M68       
     r:+1.21  33.92   1:12.60 (1:12.60)     1:46.26 (33.66)   2:26.19 (1:13.59)
        3:04.92 (38.73)   3:49.35 (1:23.16)     4:23.76 (34.41)   5:01.96 (1:12.61)
  2 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'B'                 4:57.00    5:03.50   30  
     1) Baxter, David M67               2) r:+0.65 Song, Mingjie M65      
     3) r:+0.55 Terry, Jim M67          4) r:+0.23 Pope, James M69        
     r:+1.12  36.71   1:16.44 (1:16.44)     1:52.39 (35.95)   2:29.80 (1:13.36)
        3:09.72 (39.92)   3:51.19 (1:21.39)     4:25.33 (34.14)   5:03.50 (1:12.31)
 
Event 19  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:25.12    4/7/2002 NEW ENGLAND MAS                            
                         P CADWELL, J STOKES, E WANG, J EADDY              
     NE-LMSC: N 3:25.12        2002 NEM                                        
                         P Cadwell, J Stokes, E Wang, J Eaddy              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   3:49.00    3:41.34   34  
     1) Gately, Thomas M31              2) r:+0.41 Kearns, Sarah W26      
     3) r:+0.40 Dropo, Carla W52        4) r:+0.34 Brosnan, Aaron M23     
     r:+0.76  25.26       52.85 (52.85)     1:19.98 (27.13)     1:50.10 (57.25)
        2:18.49 (28.39)   2:50.80 (1:00.70)     3:14.37 (23.57)     3:41.34 (50.54)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'J'            3:42.00    3:52.55   30  
     1) Looney, Jessica W23             2) r:+0.41 Mareb, Karen W53       
     3) r:+0.38 Jendrock, Kyle M22      4) r:+0.45 Mulrooney, Matt M30    
     r:+0.82  29.13   1:01.39 (1:01.39)     1:29.95 (28.56)   2:01.58 (1:00.19)
        2:26.60 (25.02)     2:56.60 (55.02)     3:23.47 (26.87)     3:52.55 (55.95)
  3 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:00.00    3:54.86   28  
     1) Gustafson, Daniel M26           2) r:+0.26 Cruz, Penelope W18     
     3) r:+0.36 McAlvey, Christina W33  4) r:+0.24 Dean, Nathaniel M35    
     r:+0.86  25.23       53.28 (53.28)     1:22.05 (28.77)   1:54.11 (1:00.83)
        2:25.76 (31.65)   2:59.08 (1:04.97)     3:25.25 (26.17)     3:54.86 (55.78)
  4 Westchester Masters-MR  'A'                       4:04.04    3:59.94   26  
     1) Polhill, Drew M21               2) r:+0.21 Salzberg, Matthew M23  
     3) r:+0.24 Hendricks, Geneve W43   4) r:+0.51 Clark, Hannah W24      
     r:+0.66  24.14       50.61 (50.61)     1:13.83 (23.22)     1:39.94 (49.33)
        2:09.74 (29.80)   2:43.98 (1:04.04)     3:18.13 (34.15)   3:59.94 (1:15.96)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:00.00    4:02.90   24  
     1) Muhanna, Elias M33              2) r:+0.14 Lindboe, Tracy W22     
     3) r:+0.80 Owen, Katharine W32     4) r:+0.40 Nolan, Steve M23       
     r:+1.00  28.54       59.48 (59.48)     1:29.25 (29.77)   2:03.54 (1:04.06)
        2:35.66 (32.12)   3:09.63 (1:06.09)     3:34.59 (24.96)     4:02.90 (53.27)
  6 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            4:17.99    4:10.99   22  
     1) MacDonald, Jackie W31           2) Josephson, Brett M23           
     3) r:+0.80 Atkinson, Karen W36     4) r:+0.39 Torres, Neftalie M24   
     r:+0.86  31.34   1:06.50 (1:06.50)     1:36.13 (29.63)   2:10.09 (1:03.59)
        2:41.02 (30.93)   3:16.49 (1:06.40)     3:42.65 (26.16)     4:10.99 (54.50)
 
Event 19  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:23.92   4/17/2010 THE OLYMPIC CLU                            
                         GARY MARSHALL, MC CALL DORR, MEG GILL, JOHN DORR  
     NE-LMSC: N 3:26.11        2011 NEM                                        
                         R Brannan, C Healey, E Mancuso, N Lapierre        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 3:52.50    3:42.48   34  
     1) Healey, Caitlin W29             2) r:+0.51 Hinck, Todd M39        
     3) r:+0.27 Bierden, Sheryl W38     4) r:+0.23 LaPierre, Noel M39     
     r:+0.86  27.24       57.67 (57.67)     1:24.95 (27.28)     1:54.46 (56.79)
        2:22.48 (28.02)     2:53.35 (58.89)     3:17.05 (23.70)     3:42.48 (49.13)
  2 Adirondack Masters-AD  'A'                        4:00.00    4:03.02   30  
     1) Alpern, Matthew M48             2) r:+0.35 Fletcher, Alicia W38   
     3) r:NRT Braniecki, Ashley W26     4) r:NRT Wall, Dan M56            
              29.04   1:00.64 (1:00.64)     1:30.34 (29.70)                    
            2:30.36 ( )                             3:31.67 ( )         4:03.02 ( )
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:40.00    4:17.66   28  
     1) McGrail, Crystie W27            2) r:+0.66 Parsons, Steve M32     
     3) r:+0.32 Connors, Kasia W28      4) r:NRT Seraiva, Robert M25      
              29.49   1:01.78 (1:01.78)     1:32.58 (30.80)   2:07.63 (1:05.85)
        2:42.78 (35.15)   3:21.63 (1:14.00)     3:48.35 (26.72)     4:17.66 (56.03)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'K'            4:07.00    4:23.82   26  
     1) Argenti, John Paul M28          2) r:+0.21 Andrews, Liz W36       
     3) r:+0.74 Ruggiero, Terri W51     4) r:+0.51 Steinberg, Gregory M32 
     r:+0.90  28.99   1:04.19 (1:04.19)     1:35.18 (30.99)   2:08.20 (1:04.01)
        2:43.04 (34.84)   3:21.96 (1:13.76)     3:50.67 (28.71)   4:23.82 (1:01.86)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:30.00    4:50.31   24  
     1) Deschaine, Michele W32          2) r:+0.63 Deschaine, Gerry M62   
     3) r:+0.72 Walker, Naomi W29       4) r:NRT Kwa, Ken M38             
     r:+0.88  34.16   1:12.23 (1:12.23)     1:50.45 (38.22)   2:35.73 (1:23.50)
        3:09.10 (33.37)   3:45.65 (1:09.92)     4:16.69 (31.04)   4:50.31 (1:04.66)
 
Event 19  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
     NE-LMSC: N 3:29.47        2010 MESC                                       
                         M Ross, A Perez-Smith, M Estabrook, T Lecrone     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    3:44.00    3:41.48   34  
     1) Rubacky, Mark M42               2) r:+0.27 Pelletier, Hillary W35 
     3) r:+0.37 Sweetser, Stacy W36     4) r:+0.45 Ohman, Niclas M37      
     r:+0.92  27.16       56.46 (56.46)     1:24.13 (27.67)   1:56.97 (1:00.51)
        2:22.89 (25.92)     2:52.05 (55.08)     3:16.31 (24.26)     3:41.48 (49.43)
  2 Swim Rhode Island-NE  'B'                         3:50.00    3:53.48   30  
     1) Theroux, Trent M44              2) r:+0.54 Neuendorf, Donna W43   
     3) r:+0.15 Silva, Carla W38        4) r:+0.44 Duru, Kaan M42         
     r:+0.77  26.89       54.76 (54.76)     1:22.87 (28.11)     1:54.56 (59.80)
        2:23.78 (29.22)   3:00.94 (1:06.38)     3:26.03 (25.09)     3:53.48 (52.54)
  3 Swim Rhode Island-NE  'D'                         4:06.40    4:10.81   28  
     1) Sever, Michael M41              2) r:+0.48 Sayles, Douglas M44    
     3) r:+0.53 Cotsonas, Stephanie W41 4) r:+0.64 Brayman, Andrea W39    
              26.00       54.97 (54.97)     1:22.81 (27.84)     1:53.61 (58.64)
        2:24.60 (30.99)   2:59.72 (1:06.11)     3:32.62 (32.90)   4:10.81 (1:11.09)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:40.00    4:59.49   26  
     1) Curko, Sandy W41                2) r:+0.49 Mauro, Eric M41        
     3) r:+0.40 Barker, Joanne W47      4) r:+0.45 Dragoni, Stephen M41   
     r:+1.04  38.49   1:22.18 (1:22.18)     1:54.72 (32.54)   2:28.82 (1:06.64)
        3:06.95 (38.13)   3:48.35 (1:19.53)     4:21.07 (32.72)   4:59.49 (1:11.14)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'F'            5:12.99    5:35.59   24  
     1) Acevedo, Kristine W40           2) r:+0.48 Ehrlich, Shoshanna W55 
     3) r:+0.70 Heffernan, Sean M61     4) r:NRT Mansour, Marc M47        
     r:+0.92  39.24   1:27.42 (1:27.42)     2:11.91 (44.49)                    
            3:42.29 ( )         4:22.52 ( )     4:56.92 (34.40)   5:35.59 (1:13.07)
 
Event 19  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
     NE-LMSC: N 3:39.16        2003 NEM                                        
                         Jacki Hirsty, Gayle Wettach, Homer Lane, Greg Shaw
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'E'                         4:30.00    4:26.11   34  
     1) Pettibone, Chip M50             2) r:+0.41 Burks, Vincent M51     
     3) r:+0.19 Monbouquette, Nancy W50 4) r:+0.55 O'Hara, Susan W48      
     r:+0.83  29.37   1:00.03 (1:00.03)     1:28.66 (28.63)     1:59.44 (59.41)
                          3:14.52 (1:15.08)     3:34.95 (20.43)   4:26.11 (1:11.59)
  2 Technique and Training-NE  'A'                    4:35.00    4:27.86   30  
     1) Cronin, Charles M57             2) r:+0.22 Buchholz, Victoria W57 
     3) r:+0.29 Goodwin, Kim W54        4) r:+0.40 Cronin, Carlton M55    
     r:+0.94  29.79   1:01.21 (1:01.21)     1:37.33 (36.12)   2:18.45 (1:17.24)
        2:49.33 (30.88)   3:23.14 (1:04.69)     3:53.73 (30.59)   4:27.86 (1:04.72)
  3 South County YMCA-NE  'D'                         5:25.90    4:50.90   28  
     1) Pelletier, Denis M47            2) r:+0.64 Hevenor, Stephanie W53 
     3) r:NRT Rodewig, Beth W50         4) r:NRT Winkler, David M49       
     r:+1.13  32.70   1:08.06 (1:08.06)     1:46.08 (38.02)   2:26.26 (1:18.20)
        2:42.99 (16.73)   4:17.24 (1:50.98)     4:50.90 (33.66)     4:50.90 (33.66)
  4 Granite State Penguins-NE  'B'                    5:02.00    5:01.57   26  
     1) Grilli, Tracy W54               2) r:+0.63 Anderson, Patty W62    
     3) r:+0.23 Duffy, Jack M50         4) r:+0.64 Mappes, Michael M45    
              35.99   1:12.38 (1:12.38)     1:59.82 (47.44)   2:52.25 (1:39.87)
        3:22.68 (30.43)   3:57.18 (1:04.93)     4:27.28 (30.10)   5:01.57 (1:04.39)
  5 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               4:48.00    5:07.29   24  
     1) Teodorescu, Razvan M48          2) r:+0.52 Nihan, Marian W54      
     3) r:+0.60 Cassells, Sally W55     4) r:NRT Judelson, David M56      
     r:+0.98  31.90   1:05.39 (1:05.39)     1:22.62 (17.23)   2:37.62 (1:32.23)
        3:21.52 (43.90)   4:06.65 (1:29.03)     4:34.68 (28.03)   5:07.29 (1:00.64)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'L'            5:01.00    5:51.38   22  
     1) Weiss, Phyllis W60              2) r:+0.41 Yunker, Carol W64      
     3) r:+0.32 Hudson, James M59       4) r:+0.76 Coupe, George M71      
     r:+1.68  52.10   1:47.75 (1:47.75)     2:29.02 (41.27)   3:15.02 (1:27.27)
        3:53.39 (38.37)   4:33.28 (1:18.26)     5:09.87 (36.59)   5:51.38 (1:18.10)
  7 South County YMCA-NE  'C'                         7:22.00    6:11.10   20  
     1) Bartlett, Fred M56              2) r:-0.25 Strom, Burt M69        
     3) r:NRT DiSilvestro, Julie W46    4) r:NRT McElroy, Cheryl W54      
     r:+1.02  33.08   1:06.38 (1:06.38)     2:02.29 (55.91)   3:04.04 (1:57.66)
        3:50.52 (46.48)   4:42.48 (1:38.44)     5:01.27 (18.79)   6:11.10 (1:28.62)
 
Event 19  Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:53.08   5/29/2010 GOLD COAST MAST                            
                         C BURNS, B PROTZMAN, P SARGEANT, D QUIGGIN        
     NE-LMSC: N 4:37.77        2009 MESC                                       
                         D Uustal, O'Brien-Mackinnon, D Darling, B Nelson  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         4:13.00    4:14.40N  34  
     1) Gleason, Thomas M55             2) r:+0.61 Hirsty, Jacki W59      
     3) r:+0.69 McQuiggan, Frank M63    4) r:+0.49 Croft, Sandra W55      
     r:+0.96  25.87       54.50 (54.50)     1:23.37 (28.87)     1:53.19 (58.69)
        2:24.35 (31.16)   2:58.39 (1:05.20)     3:34.59 (36.20)   4:14.40 (1:16.01)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:40.01    4:58.69   30  
     1) Schlicher, Fred M63             2) r:+0.48 Bouvrie, Alice W63     
     3) r:NRT Jones, Jay M65            4) r:NRT Foreman, Judy W68        
     r:+0.90  27.50       56.92 (56.92)     1:37.32 (40.40)   2:22.83 (1:25.91)
                          3:25.84 (1:03.01)     4:10.45 (44.61)   4:58.69 (1:32.85)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:05.11    5:05.30   28  
     1) Redmon, Scott M61               2) r:+0.76 Rardin, Susan W62      
     3) r:+0.26 Panayotoff, Kristi W63  4) r:NRT Johnston, Robert M60     
     r:+0.97  30.38   1:04.05 (1:04.05)     1:41.39 (37.34)   2:25.12 (1:21.07)
        3:09.45 (44.33)   3:59.94 (1:34.82)     4:30.10 (30.16)   5:05.30 (1:05.36)
  4 South County YMCA-NE  'B'                         5:44.90    5:08.80   26  
     1) McCaffrey, Paul M57             2) r:+0.12 Carris, Donna W58      
     3) r:+0.38 Phelan, Mary W55        4) r:NRT Wright, Phil M64         
              32.06   1:05.85 (1:05.85)     1:50.64 (44.79)   2:41.57 (1:35.72)
        3:18.84 (37.27)   4:01.74 (1:20.17)     4:22.60 (20.86)   5:08.80 (1:07.06)
 
Event 19  Mixed 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 5:55.27   4/17/2010 WALNUT CREEK MA                            
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   7:10.10    6:15.98   34  
     1) Edelbaum, Donna W78             2) r:+0.69 Jones, William M75     
     3) r:+0.55 Giustra, Frank M75      4) r:NRT Kamphausen, Ronnie W78   
              55.57                             2:34.70 ( )         3:19.28 ( )
        4:01.75 (42.47)   4:47.14 (1:27.86)     5:29.36 (42.22)   6:15.98 (1:28.84)
 
Event 21  Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:22.25   5/20/2010 MARISSA CLAPP                              
     NE-LMSC: N 4:41.79        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ           4:40.00    4:36.01   17  
              28.47     1:01.23 (32.76)     1:37.01 (35.78)     2:12.40 (35.39)
        2:52.50 (40.10)     3:32.47 (39.97)     4:04.72 (32.25)     4:36.01 (31.29)
  2 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  4:43.40    4:49.01   15  
              31.68     1:07.92 (36.24)     1:43.90 (35.98)     2:19.23 (35.33)
        3:01.35 (42.12)     3:43.50 (42.15)     4:16.24 (32.74)     4:49.01 (32.77)
  3 Foley, Kathleen           24 Cambridge-NE         4:57.00    4:53.61   14  
              31.28     1:06.90 (35.62)     1:43.32 (36.42)     2:19.98 (36.66)
        3:01.56 (41.58)     3:44.73 (43.17)     4:20.11 (35.38)     4:53.61 (33.50)
  4 Feran, Meghan             23 MinutemanAndover-NE  5:00.00    5:07.74   13  
              32.23     1:08.84 (36.61)     1:49.14 (40.30)     2:28.97 (39.83)
        3:12.81 (43.84)     3:57.72 (44.91)     4:33.62 (35.90)     5:07.74 (34.12)
  5 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    5:33.87    5:28.87   12  
              35.00     1:14.28 (39.28)     1:57.94 (43.66)     2:39.57 (41.63)
        3:26.47 (46.90)     4:13.59 (47.12)     4:52.83 (39.24)     5:28.87 (36.04)
  6 Zelca, Ieva               23 Bearcat Masters-MR   5:45.00    5:39.50   11  
              35.94     1:19.09 (43.15)     2:03.84 (44.75)     2:47.08 (43.24)
        3:35.91 (48.83)     4:26.57 (50.66)     5:03.55 (36.98)     5:39.50 (35.95)
  7 Daley, Amanda             24 Weymouth Club-NE     6:15.00    5:47.95   10  
              35.54     1:17.08 (41.54)     2:01.88 (44.80)     2:45.75 (43.87)
        3:36.71 (50.96)     4:28.62 (51.91)     5:09.09 (40.47)     5:47.95 (38.86)
 
Event 21  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
     NE-LMSC: N 4:38.27        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        26 BU Masters-NE        4:52.10    4:42.22   17  
              29.22     1:02.64 (33.42)     1:39.83 (37.19)     2:15.87 (36.04)
        2:56.37 (40.50)     3:37.26 (40.89)     4:10.01 (32.75)     4:42.22 (32.21)
  2 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE        4:52.59    4:53.01   15  
              29.95     1:05.21 (35.26)     1:42.79 (37.58)     2:21.23 (38.44)
        3:04.36 (43.13)     3:48.77 (44.41)     4:21.60 (32.83)     4:53.01 (31.41)
  3 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    5:00.00    4:55.57   14  
              30.56     1:05.80 (35.24)     1:44.51 (38.71)     2:22.80 (38.29)
        3:03.20 (40.40)     3:45.06 (41.86)     4:20.63 (35.57)     4:55.57 (34.94)
  4 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     5:10.00    5:00.20   13  
              32.14     1:08.24 (36.10)     1:47.27 (39.03)     2:25.74 (38.47)
        3:07.74 (42.00)     3:50.39 (42.65)     4:26.10 (35.71)     5:00.20 (34.10)
  5 Bari, Carly               27 Y of North Shore-NE  5:37.21    5:16.61   12  
              32.94     1:10.26 (37.32)     1:49.88 (39.62)     2:28.37 (38.49)
        3:17.07 (48.70)     4:06.17 (49.10)     4:41.98 (35.81)     5:16.61 (34.63)
  6 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  5:30.00    5:21.13   11  
              34.86     1:13.92 (39.06)     1:55.66 (41.74)     2:36.28 (40.62)
        3:22.42 (46.14)     4:08.62 (46.20)     4:46.29 (37.67)     5:21.13 (34.84)
  7 Scheel, Kristin           26 Connecticut-CT       5:46.00    5:32.48   10  
              36.21     1:18.68 (42.47)     1:59.41 (40.73)     2:40.73 (41.32)
        3:30.91 (50.18)     4:20.82 (49.91)     4:58.24 (37.42)     5:32.48 (34.24)
  8 Wolf, Jenny               29 ABC Masters-NE       6:30.00    5:35.78    9  
              36.35     1:17.35 (41.00)     2:01.18 (43.83)     2:44.92 (43.74)
        3:31.13 (46.21)     4:18.01 (46.88)     4:58.18 (40.17)     5:35.78 (37.60)
  9 Rood, Jenny               27 MIT Masters-NE       5:40.33    5:37.80    8  
              34.15     1:14.14 (39.99)     1:57.75 (43.61)     2:41.35 (43.60)
        3:30.61 (49.26)     4:20.29 (49.68)     4:59.43 (39.14)     5:37.80 (38.37)
 10 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  6:01.00    5:59.32    7  
              38.12     1:23.55 (45.43)     2:06.62 (43.07)     2:51.44 (44.82)
        3:43.26 (51.82)     4:36.69 (53.43)     5:18.56 (41.87)     5:59.32 (40.76)
 11 Bloch, Stephanie          27 Cambridge-NE         6:20.58    6:18.98    6  
              39.49     1:26.17 (46.68)     2:13.21 (47.04)     3:00.58 (47.37)
        3:56.71 (56.13)     4:51.51 (54.80)     5:35.75 (44.24)     6:18.98 (43.23)
 12 Golden, Reva              26 Swim RI-NE           6:30.00    6:22.69    5  
              43.78     1:36.30 (52.52)     2:25.72 (49.42)     3:13.24 (47.52)
        4:06.09 (52.85)     4:59.34 (53.25)     5:41.48 (42.14)     6:22.69 (41.21)
 13 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         6:53.55    6:43.40    4  
              19.13       41.69 (22.56)     1:32.99 (51.30)   3:17.40 (1:44.41)
        4:15.98 (58.58)     5:11.82 (55.84)     5:57.29 (45.47)     6:43.40 (46.11)
 14 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  9:00.00    8:06.30    3  
              53.17   1:55.23 (1:02.06)   3:01.70 (1:06.47)   4:11.47 (1:09.77)
      5:16.19 (1:04.72)   6:20.03 (1:03.84)     7:13.94 (53.91)     8:06.30 (52.36)
 
Event 21  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:25.68   5/21/1995 KARLYN PIPES                               
     NE-LMSC: N 4:37.25        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Erica              32 Cambridge-NE         4:55.00    4:50.83   17  
              31.68     1:07.28 (35.60)     1:43.84 (36.56)     2:20.04 (36.20)
        3:02.15 (42.11)     3:44.73 (42.58)     4:17.90 (33.17)     4:50.83 (32.93)
  2 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           5:05.15    5:15.02   15  
              33.35     1:12.32 (38.97)     1:53.33 (41.01)     2:33.78 (40.45)
        3:19.00 (45.22)     4:03.88 (44.88)     4:40.20 (36.32)     5:15.02 (34.82)
  3 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         5:20.00    5:24.69   14  
              33.53     1:12.30 (38.77)     1:55.71 (43.41)     2:38.33 (42.62)
        3:26.48 (48.15)     4:15.15 (48.67)     4:50.79 (35.64)     5:24.69 (33.90)
  4 Sewell, Bryn              30 Cambridge-NE         5:30.00    5:36.55   13  
              34.23     1:16.57 (42.34)     1:58.27 (41.70)     2:41.42 (43.15)
        3:30.68 (49.26)     4:19.45 (48.77)     4:58.33 (38.88)     5:36.55 (38.22)
  5 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   5:52.49    5:59.23   12  
              38.58     1:23.99 (45.41)     2:11.19 (47.20)     2:56.99 (45.80)
        3:48.00 (51.01)     4:38.76 (50.76)     5:19.44 (40.68)     5:59.23 (39.79)
  6 Bennett, Kathleen         31 MinutemanAndover-NE  8:10.00    6:50.13   11  
              42.63     1:33.61 (50.98)                             3:12.39 ( )
        4:06.82 (54.43)     4:59.30 (52.48)   6:31.93 (1:32.63)     6:50.13 (18.20)
  7 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE  7:08.84    7:16.03   10  
              55.34   1:57.09 (1:01.75)     2:47.94 (50.85)     3:40.13 (52.19)
        4:37.76 (57.63)     5:36.90 (59.14)     6:29.20 (52.30)     7:16.03 (46.83)
  8 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  7:59.73    7:37.46    9  
              50.37     1:48.88 (58.51)     2:48.72 (59.84)     3:46.78 (58.06)
      4:52.58 (1:05.80)   6:00.42 (1:07.84)     6:51.50 (51.08)     7:37.46 (45.96)
 
Event 21  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 4:56.55        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        5:16.00    5:18.12   17  
              34.01     1:13.23 (39.22)     1:54.19 (40.96)     2:33.78 (39.59)
        3:19.17 (45.39)     4:05.26 (46.09)     4:42.72 (37.46)     5:18.12 (35.40)
  2 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         6:15.65    6:00.97   15  
              38.13     1:24.30 (46.17)     2:09.79 (45.49)     2:55.28 (45.49)
        3:47.93 (52.65)     4:41.08 (53.15)     5:21.62 (40.54)     6:00.97 (39.35)
  3 Boeckeler, Erika          37 Cambridge-NE         6:15.36    6:08.36   14  
              36.98     1:22.59 (45.61)     2:11.35 (48.76)     2:59.34 (47.99)
        3:52.33 (52.99)     4:45.29 (52.96)     5:27.99 (42.70)     6:08.36 (40.37)
  4 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         7:00.00    6:29.27   13  
              38.60     1:25.15 (46.55)     2:16.41 (51.26)     3:04.82 (48.41)
        4:00.35 (55.53)     4:56.73 (56.38)     5:44.91 (48.18)     6:29.27 (44.36)
  5 Garrow, Kendra            37 MinutemanAndover-NE  6:30.00    6:48.26   12  
              40.77     1:32.26 (51.49)     2:24.64 (52.38)     3:18.40 (53.76)
      4:18.60 (1:00.20)   5:19.41 (1:00.81)     6:04.44 (45.03)     6:48.26 (43.82)
  6 Sega, Ally                39 Connecticut-CT       7:30.51    7:15.09   11  
              46.15     1:36.59 (50.44)   2:36.68 (1:00.09)   3:37.03 (1:00.35)
      4:38.77 (1:01.74)   5:41.79 (1:03.02)     6:29.98 (48.19)     7:15.09 (45.11)
  7 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE  8:30.00    7:53.59   10  
              57.31   2:07.53 (1:10.22)   3:08.00 (1:00.47)   5:04.34 (1:56.34)
      6:05.42 (1:01.08)     6:58.76 (53.34)     7:53.64 (54.88)         7:53.59 ( )
  8 Rounds, Ellie             35 Liquid Assets-NE     8:30.25    8:15.61    9  
              56.29   2:04.72 (1:08.43)   3:10.07 (1:05.35)   4:17.25 (1:07.18)
      5:22.40 (1:05.15)   6:30.48 (1:08.08)     7:23.27 (52.79)     8:15.61 (52.34)
 
Event 21  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 5:06.24        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Meredith          40 Cape Cod-NE          5:28.14    5:22.84   17  
              32.19     1:10.57 (38.38)     1:51.00 (40.43)     2:30.69 (39.69)
        3:18.87 (48.18)     4:07.29 (48.42)     4:46.25 (38.96)     5:22.84 (36.59)
  2 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    5:50.32    5:47.25   15  
              37.14     1:20.91 (43.77)     2:05.77 (44.86)     2:49.79 (44.02)
        3:40.39 (50.60)     4:30.47 (50.08)     5:09.48 (39.01)     5:47.25 (37.77)
  3 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         7:00.00    6:19.60   14  
              40.28     1:25.58 (45.30)     2:14.22 (48.64)     3:01.15 (46.93)
        3:54.44 (53.29)     4:49.03 (54.59)     5:33.80 (44.77)     6:19.60 (45.80)
  4 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       6:17.57    6:20.95   13  
              39.90     1:31.02 (51.12)     2:18.14 (47.12)     3:04.12 (45.98)
        4:00.34 (56.22)     4:52.72 (52.38)     5:38.00 (45.28)     6:20.95 (42.95)
  5 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE         8:00.00    6:44.50   12  
              51.13     1:47.59 (56.46)     2:41.38 (53.79)     3:34.22 (52.84)
      4:35.86 (1:01.64)   5:36.40 (1:00.54)     6:21.43 (45.03)     6:44.50 (23.07)
 
Event 21  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:05.24        2009 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     5:33.00    5:38.25   17  
              33.57     1:12.39 (38.82)     1:55.50 (43.11)     2:38.98 (43.48)
        3:31.69 (52.71)     4:24.27 (52.58)     5:02.15 (37.88)     5:38.25 (36.10)
  2 Schwartz, Janet           46 Wayland-NE           6:00.00    5:40.79   15  
              39.19     1:23.21 (44.02)     2:07.03 (43.82)     2:50.50 (43.47)
        3:39.03 (48.53)     4:26.59 (47.56)     5:04.23 (37.64)     5:40.79 (36.56)
  3 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         5:53.02    5:51.74   14  
              36.00     1:20.32 (44.32)     2:07.07 (46.75)     2:53.16 (46.09)
        3:43.36 (50.20)     4:35.24 (51.88)     5:14.16 (38.92)     5:51.74 (37.58)
  4 Guymont, Lisa             47 Granite State-NE     5:55.00    5:53.44   13  
              36.86     1:21.25 (44.39)     2:05.62 (44.37)     2:48.67 (43.05)
        3:40.57 (51.90)     4:31.94 (51.37)     5:13.94 (42.00)     5:53.44 (39.50)
  5 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     5:50.00    6:05.34   12  
              38.19     1:24.90 (46.71)     2:15.13 (50.23)     3:04.49 (49.36)
        3:52.97 (48.48)     4:43.31 (50.34)     5:25.41 (42.10)     6:05.34 (39.93)
  6 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         6:59.00    6:06.90   11  
              39.45     1:26.04 (46.59)     2:11.12 (45.08)     2:55.95 (44.83)
        3:50.44 (54.49)     4:45.03 (54.59)     5:27.16 (42.13)     6:06.90 (39.74)
  7 Kardok, Katherine         47 Kingsbury Club-NE    6:40.00    6:19.84   10  
              40.55     1:28.56 (48.01)     2:18.06 (49.50)     3:08.63 (50.57)
        3:59.89 (51.26)     4:53.09 (53.20)     5:38.01 (44.92)     6:19.84 (41.83)
  8 Harvey, Lori              46 Kingsbury Club-NE    7:15.00    7:01.33    9  
              41.49     1:31.92 (50.43)     2:28.46 (56.54)     3:22.96 (54.50)
      4:25.21 (1:02.25)   5:27.34 (1:02.13)     6:14.72 (47.38)     7:01.33 (46.61)
  9 Holland Sparages, Margar  48 University Club-NE   7:17.78    7:28.88    8  
              49.14     1:48.70 (59.56)     2:48.05 (59.35)     3:46.19 (58.14)
      4:47.53 (1:01.34)   5:49.59 (1:02.06)     6:40.50 (50.91)     7:28.88 (48.38)
 10 Edin, Deborah             49 Great Bay-NE         7:19.56    7:41.87    7  
              52.64   1:53.33 (1:00.69)   2:56.36 (1:03.03)   3:58.51 (1:02.15)
        4:54.80 (56.29)     5:51.20 (56.40)     6:48.03 (56.83)     7:41.87 (53.84)
 11 Balles, Kathy             48 ABC Masters-NE       8:27.00    8:41.45    6  
              56.15   2:00.85 (1:04.70)   3:05.92 (1:05.07)   4:11.73 (1:05.81)
      5:26.82 (1:15.09)   6:45.88 (1:19.06)     7:45.41 (59.53)     8:41.45 (56.04)
 
Event 21  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:56.39   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
     NE-LMSC: N 5:19.12        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    5:51.89    5:44.86   17  
              37.18     1:18.92 (41.74)     2:02.37 (43.45)     2:44.87 (42.50)
        3:35.05 (50.18)     4:25.33 (50.28)     5:05.85 (40.52)     5:44.86 (39.01)
  2 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE         5:52.05    5:49.99   15  
              36.23     1:18.84 (42.61)     2:07.14 (48.30)     2:53.90 (46.76)
        3:44.10 (50.20)     4:34.78 (50.68)     5:13.17 (38.39)     5:49.99 (36.82)
  3 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE  6:15.40    5:55.76   14  
              37.95     1:21.84 (43.89)     2:10.62 (48.78)     2:59.26 (48.64)
        3:47.89 (48.63)     4:37.85 (49.96)     5:17.88 (40.03)     5:55.76 (37.88)
  4 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         6:27.74    6:21.85   13  
              39.22     1:26.41 (47.19)     2:17.62 (51.21)     3:08.07 (50.45)
        4:03.48 (55.41)     5:00.88 (57.40)     5:42.58 (41.70)     6:21.85 (39.27)
  5 Key, Christine            52 ABC Masters-NE       6:40.00    6:30.01   12  
              42.04     1:31.59 (49.55)     2:25.34 (53.75)     3:17.51 (52.17)
        4:08.75 (51.24)     5:02.53 (53.78)     5:46.80 (44.27)     6:30.01 (43.21)
  6 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         7:15.00    6:59.42   11  
              47.69     1:39.84 (52.15)     2:36.60 (56.76)     3:31.53 (54.93)
        4:31.17 (59.64)     5:30.49 (59.32)     6:15.17 (44.68)     6:59.42 (44.25)
  7 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE    7:08.23    7:04.49   10  
              52.64   1:54.95 (1:02.31)     2:48.90 (53.95)     3:43.66 (54.76)
        4:36.23 (52.57)     5:30.60 (54.37)     6:18.12 (47.52)     7:04.49 (46.37)
  8 Misiorski, Marcia         54 MinutemanAndover-NE  7:12.00    7:12.35    9  
              48.21     1:46.76 (58.55)     2:39.82 (53.06)     3:34.07 (54.25)
        4:32.03 (57.96)     5:30.37 (58.34)     6:20.30 (49.93)     7:12.35 (52.05)
  9 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    7:45.00    7:39.10    8  
              51.80     1:50.01 (58.21)   2:51.51 (1:01.50)   3:52.38 (1:00.87)
      4:59.91 (1:07.53)   6:09.70 (1:09.79)     6:55.97 (46.27)     7:39.10 (43.13)
 
Event 21  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:51.66        2004 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     5:55.00    5:41.18N  17  
              35.92     1:20.43 (44.51)     2:06.69 (46.26)     2:52.56 (45.87)
        3:37.98 (45.42)     4:25.75 (47.77)     5:04.56 (38.81)     5:41.18 (36.62)
  2 Cassells, Sally           55 North Suburban Y-NE  7:00.00    7:00.76   15  
              42.03     1:33.68 (51.65)     2:28.75 (55.07)     3:23.03 (54.28)
        4:19.03 (56.00)     5:15.24 (56.21)     6:09.32 (54.08)     7:00.76 (51.44)
  3 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         7:58.00    7:51.02   14  
              51.41     1:51.28 (59.87)   2:53.29 (1:02.01)     3:51.14 (57.85)
      5:01.37 (1:10.23)   6:10.03 (1:08.66)     7:00.92 (50.89)     7:51.02 (50.10)
  4 Witten, Sandra            56 Kingsbury Club-NE    7:46.45    8:05.28   13  
              50.11     1:49.39 (59.28)   2:56.86 (1:07.47)   4:08.36 (1:11.50)
      5:15.75 (1:07.39)   6:23.31 (1:07.56)     7:16.22 (52.91)     8:05.28 (49.06)
  5 Carris, Donna             58 South County Y-NE    8:24.55    9:23.18   12  
              57.70   2:08.35 (1:10.65)   3:19.92 (1:11.57)   4:30.35 (1:10.43)
      6:05.43 (1:35.08)   7:34.72 (1:29.29)     8:29.44 (54.72)     9:23.18 (53.74)
 
Event 21  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:20.51   4/29/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 5:54.58        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE         7:40.00    7:22.83   17  
              53.26   1:53.34 (1:00.08)     2:49.40 (56.06)     3:42.93 (53.53)
      4:43.74 (1:00.81)   5:44.56 (1:00.82)     6:35.15 (50.59)     7:22.83 (47.68)
  2 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     6:30.00    7:24.09   15  
              45.68   1:46.45 (1:00.77)     2:45.19 (58.74)     3:44.82 (59.63)
      4:45.82 (1:01.00)   5:51.26 (1:05.44)     6:37.38 (46.12)     7:24.09 (46.71)
  3 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     7:47.00    7:52.55   14  
              50.95     1:48.60 (57.65)     2:47.17 (58.57)   3:47.62 (1:00.45)
      4:53.10 (1:05.48)   6:00.08 (1:06.98)     6:56.49 (56.41)     7:52.55 (56.06)
 
Event 21  Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
     NE-LMSC: N 7:12.79        2009 Susan Livingston                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         7:28.81    7:37.44   17  
              56.92   2:00.11 (1:03.19)     2:59.71 (59.60)     3:58.38 (58.67)
        4:57.15 (58.77)   5:57.46 (1:00.31)     6:48.99 (51.53)     7:37.44 (48.45)
 
Event 21  Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 7:03.61   4/10/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 9:43.06        1991 Mary Wentworth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE    10:04.00   10:01.31   17  
            1:15.46   2:37.77 (1:22.31)   3:48.79 (1:11.02)                    
            6:24.86 ( )   7:48.40 (1:23.54)   8:55.77 (1:07.37)  10:01.31 (1:05.54)
 
Event 22  Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 4:09.80        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koralewski, Brian         24 Post Swimming-MR     4:20.00    4:29.43   17  
              25.80       56.56 (30.76)     1:30.63 (34.07)     2:05.20 (34.57)
        2:44.34 (39.14)     3:24.62 (40.28)     3:57.56 (32.94)     4:29.43 (31.87)
  2 Chau, Perry               24 Y of North Shore-NE  4:40.00    4:41.94   15  
              28.33     1:01.46 (33.13)     1:38.79 (37.33)     2:15.28 (36.49)
        2:53.67 (38.39)     3:33.61 (39.94)     4:07.77 (34.16)     4:41.94 (34.17)
 -- Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     6:33.98         DQ  
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
              30.16     1:12.80 (42.64)     2:02.36 (49.56)     2:48.53 (46.17)
        3:40.15 (51.62)     4:34.32 (54.17)     5:19.61 (45.29)          DQ (45.71)
 
Event 22  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       4:14.47    4:10.93   17  
              26.79       57.02 (30.23)     1:30.15 (33.13)     2:02.33 (32.18)
        2:37.65 (35.32)     3:13.14 (35.49)     3:42.76 (29.62)     4:10.93 (28.17)
  2 Work, Tobias              26 Cape Cod-NE          4:25.00    4:17.89   15  
              26.63       57.66 (31.03)     1:30.49 (32.83)     2:02.89 (32.40)
        2:40.86 (37.97)     3:19.35 (38.49)     3:48.42 (29.07)     4:17.89 (29.47)
  3 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR   4:59.64    4:43.56   14  
              29.26     1:02.21 (32.95)     1:39.40 (37.19)     2:17.00 (37.60)
        2:57.58 (40.58)     3:38.24 (40.66)     4:11.49 (33.25)     4:43.56 (32.07)
  4 Kimball, Andrew           29 Liquid Assets-NE     4:45.00    4:47.22   13  
              29.27     1:02.23 (32.96)     1:39.89 (37.66)     2:17.20 (37.31)
        3:00.64 (43.44)     3:44.50 (43.86)     4:17.53 (33.03)     4:47.22 (29.69)
  5 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     4:52.94    4:48.71   12  
              29.26     1:04.69 (35.43)     1:43.93 (39.24)     2:21.41 (37.48)
        3:01.35 (39.94)     3:42.63 (41.28)     4:16.13 (33.50)     4:48.71 (32.58)
  6 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     5:37.42    5:10.88   11  
              30.90     1:10.60 (39.70)     1:51.79 (41.19)     2:32.02 (40.23)
        3:15.51 (43.49)     3:59.75 (44.24)     4:36.24 (36.49)     5:10.88 (34.64)
  7 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     5:15.45    5:13.18   10  
              32.74     1:10.17 (37.43)     1:50.44 (40.27)     2:31.43 (40.99)
        3:15.99 (44.56)     4:01.77 (45.78)     4:38.14 (36.37)     5:13.18 (35.04)
 
Event 22  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:12.26        2005 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           30 Bluefish-NE          4:15.49    4:27.27   17  
              26.78       57.89 (31.11)     1:33.72 (35.83)     2:08.11 (34.39)
        2:46.33 (38.22)     3:23.14 (36.81)     3:55.41 (32.27)     4:27.27 (31.86)
  2 Stevens, John             32 Maine Masters-NE     4:29.57    4:33.44   15  
              28.18     1:00.25 (32.07)     1:34.77 (34.52)     2:09.76 (34.99)
        2:48.60 (38.84)     3:29.48 (40.88)     4:01.74 (32.26)     4:33.44 (31.70)
  3 Winograd, Robert          33 Cambridge-NE         4:40.00    4:37.31   14  
              27.67       59.64 (31.97)     1:33.90 (34.26)     2:10.60 (36.70)
        2:52.90 (42.30)     3:33.72 (40.82)     4:07.81 (34.09)     4:37.31 (29.50)
  4 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE         4:50.00    4:49.27   13  
              29.30     1:03.35 (34.05)     1:41.21 (37.86)     2:18.45 (37.24)
        2:59.83 (41.38)     3:41.80 (41.97)     4:16.32 (34.52)     4:49.27 (32.95)
  5 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  4:50.00    4:57.21   12  
              32.89     1:08.84 (35.95)     1:46.81 (37.97)     2:24.16 (37.35)
        3:05.62 (41.46)     3:47.51 (41.89)     4:23.13 (35.62)     4:57.21 (34.08)
  6 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         5:15.00    5:00.53   11  
              29.89     1:04.63 (34.74)     1:42.05 (37.42)     2:19.04 (36.99)
        3:04.53 (45.49)     3:49.78 (45.25)     4:25.81 (36.03)     5:00.53 (34.72)
  7 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  5:30.78    5:06.95   10  
              29.74     1:04.32 (34.58)     1:47.11 (42.79)     2:28.98 (41.87)
        3:15.83 (46.85)     4:01.39 (45.56)     4:35.01 (33.62)     5:06.95 (31.94)
  8 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     5:29.99    5:35.98    9  
              34.80     1:14.93 (40.13)     2:02.42 (47.49)     2:50.55 (48.13)
        3:35.10 (44.55)     4:19.48 (44.38)     4:58.25 (38.77)     5:35.98 (37.73)
  9 Moynihan, Brian           30 Liquid Assets-NE     5:40.00    5:41.15    8  
              36.56     1:19.25 (42.69)     2:06.50 (47.25)     2:51.94 (45.44)
        3:38.07 (46.13)     4:25.95 (47.88)     5:05.62 (39.67)     5:41.15 (35.53)
 
Event 22  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Ted             35 Great Bay-NE         5:10.00    4:45.63   17  
              30.44     1:06.16 (35.72)     1:42.11 (35.95)     2:17.67 (35.56)
        3:00.02 (42.35)     3:41.18 (41.16)     4:14.59 (33.41)     4:45.63 (31.04)
  2 Titus, Dave               35 Cambridge-NE         4:56.61    4:58.61   15  
              31.28     1:07.14 (35.86)     1:45.31 (38.17)     2:23.43 (38.12)
        3:07.17 (43.74)     3:51.18 (44.01)     4:26.08 (34.90)     4:58.61 (32.53)
  3 Rogers, Abraham           38 Cambridge-NE         5:05.05    5:02.24   14  
              30.07     1:05.80 (35.73)     1:46.67 (40.87)     2:26.69 (40.02)
        3:10.08 (43.39)     3:54.46 (44.38)     4:29.75 (35.29)     5:02.24 (32.49)
  4 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   5:12.13    5:12.12   13  
              31.90     1:12.49 (40.59)     1:55.62 (43.13)     2:37.06 (41.44)
        3:18.41 (41.35)     4:02.64 (44.23)     4:38.71 (36.07)     5:12.12 (33.41)
  5 Barow, Sean               36 Y of North Shore-NE  5:27.81    5:16.90   12  
              33.96     1:12.77 (38.81)     1:55.37 (42.60)     2:37.62 (42.25)
        3:21.27 (43.65)     4:05.43 (44.16)     4:41.76 (36.33)     5:16.90 (35.14)
  6 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  5:33.00    5:19.93   11  
              31.40     1:09.13 (37.73)     1:50.74 (41.61)     2:31.79 (41.05)
        3:19.27 (47.48)     4:07.85 (48.58)     4:44.27 (36.42)     5:19.93 (35.66)
  7 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         6:08.50    5:48.01   10  
              41.59     1:24.82 (43.23)     2:13.42 (48.60)     3:03.35 (49.93)
        3:47.55 (44.20)     4:31.51 (43.96)     5:09.60 (38.09)     5:48.01 (38.41)
  8 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE     5:36.61    6:07.11    9  
              37.16     1:22.26 (45.10)     2:14.62 (52.36)     3:06.36 (51.74)
        3:58.39 (52.03)     4:50.30 (51.91)     5:32.62 (42.32)     6:07.11 (34.49)
  9 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE     6:15.00    6:10.57    8  
              40.47     1:33.92 (53.45)     2:24.37 (50.45)     3:15.09 (50.72)
        4:04.59 (49.50)     4:54.01 (49.42)     5:33.24 (39.23)     6:10.57 (37.33)
 10 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  6:28.23    6:11.92    7  
              37.23     1:22.97 (45.74)     2:12.68 (49.71)     3:00.67 (47.99)
        3:55.90 (55.23)     4:51.79 (55.89)     5:33.64 (41.85)     6:11.92 (38.28)
 11 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE  7:00.00    6:53.33    6  
              41.56     1:31.76 (50.20)     2:30.77 (59.01)     3:27.89 (57.12)
        4:23.39 (55.50)     5:20.52 (57.13)   6:53.33 (1:32.81)         6:53.33 ( )
 12 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  7:10.00    6:54.81    5  
              43.95     1:34.63 (50.68)     2:31.94 (57.31)     3:28.63 (56.69)
        4:25.43 (56.80)     5:23.67 (58.24)     6:11.32 (47.65)     6:54.81 (43.49)
 
Event 22  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
     NE-LMSC: N 4:11.88        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           41 Cambridge-NE         4:14.00    4:14.63   17  
              27.53       58.98 (31.45)     1:31.19 (32.21)     2:02.63 (31.44)
        2:40.40 (37.77)     3:18.34 (37.94)     3:47.18 (28.84)     4:14.63 (27.45)
  2 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    4:40.07    4:37.31   15  
              28.35     1:00.76 (32.41)     1:37.88 (37.12)     2:14.87 (36.99)
        2:52.99 (38.12)     3:31.74 (38.75)     4:05.13 (33.39)     4:37.31 (32.18)
  3 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE           5:15.00    4:55.38   14  
              30.02     1:03.41 (33.39)     1:40.76 (37.35)     2:17.88 (37.12)
        3:01.75 (43.87)     3:46.98 (45.23)     4:21.81 (34.83)     4:55.38 (33.57)
  4 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE     4:59.99    4:55.70   13  
              29.82     1:04.56 (34.74)     1:43.58 (39.02)     2:23.45 (39.87)
        3:06.05 (42.60)     3:49.46 (43.41)     4:23.08 (33.62)     4:55.70 (32.62)
  5 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         5:54.04    5:00.53   12  
              31.33     1:06.71 (35.38)     1:45.51 (38.80)     2:24.54 (39.03)
        3:08.34 (43.80)     3:52.90 (44.56)     4:27.36 (34.46)     5:00.53 (33.17)
  6 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  5:05.00    5:04.49   11  
              30.25     1:05.04 (34.79)     1:48.37 (43.33)     2:31.11 (42.74)
        3:12.79 (41.68)     3:55.90 (43.11)     4:30.30 (34.40)     5:04.49 (34.19)
  7 Stroie, Adrian            44 Tribeach-CT          5:08.77    5:11.15   10  
              30.11     1:00.00 (29.89)     1:47.46 (47.46)     2:29.33 (41.87)
        3:13.88 (44.55)     3:58.91 (45.03)     4:35.74 (36.83)     5:11.15 (35.41)
  8 Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE         5:10.91    5:32.46    9  
              33.10     1:12.70 (39.60)     1:55.73 (43.03)     2:38.34 (42.61)
        3:28.25 (49.91)     4:17.25 (49.00)     4:55.98 (38.73)     5:32.46 (36.48)
  9 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE     6:30.00    5:43.99    8  
              35.88     1:19.55 (43.67)     2:02.92 (43.37)     2:45.42 (42.50)
        3:36.45 (51.03)     4:27.18 (50.73)     5:06.20 (39.02)     5:43.99 (37.79)
 10 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  5:45.00    5:51.54    7  
              38.49     1:22.79 (44.30)     2:12.44 (49.65)     3:01.20 (48.76)
        3:47.69 (46.49)     4:34.87 (47.18)     5:13.59 (38.72)     5:51.54 (37.95)
 11 Danehy, Matt              41 MinutemanAndover-NE  6:07.42    5:57.74    6  
              38.17     1:25.12 (46.95)     2:12.09 (46.97)     2:59.58 (47.49)
        3:48.46 (48.88)     4:38.48 (50.02)     5:19.57 (41.09)     5:57.74 (38.17)
 
Event 22  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:18.84        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE     4:32.00    4:33.60   17  
              28.68     1:01.27 (32.59)     1:39.18 (37.91)     2:14.95 (35.77)
        2:54.39 (39.44)     3:34.07 (39.68)     4:04.69 (30.62)     4:33.60 (28.91)
  2 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   4:48.38    4:50.99   15  
              28.95     1:01.39 (32.44)     1:40.11 (38.72)     2:18.85 (38.74)
        3:00.27 (41.42)     3:42.36 (42.09)     4:17.79 (35.43)     4:50.99 (33.20)
  3 Millett, Jon              46 Maine Masters-NE     5:20.25    4:59.45   14  
              32.21     1:09.29 (37.08)     1:48.85 (39.56)     2:28.30 (39.45)
        3:08.90 (40.60)     3:51.53 (42.63)     4:26.01 (34.48)     4:59.45 (33.44)
  4 Games, Brett              46 Great Bay-NE         5:38.98    5:06.99   13  
              31.47     1:06.89 (35.42)     1:49.76 (42.87)     2:31.44 (41.68)
        3:13.30 (41.86)     3:55.82 (42.52)     4:32.43 (36.61)     5:06.99 (34.56)
  5 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       5:41.45    5:38.51   12  
              36.32     1:18.75 (42.43)     2:04.40 (45.65)     2:47.42 (43.02)
        3:34.22 (46.80)     4:21.74 (47.52)     5:01.40 (39.66)     5:38.51 (37.11)
  6 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       6:14.52    6:04.72   11  
              40.56     1:27.71 (47.15)     2:15.68 (47.97)     3:03.26 (47.58)
        3:56.62 (53.36)     4:48.72 (52.10)     5:29.82 (41.10)     6:04.72 (34.90)
  7 Griffin, Michael          49 Wayland-NE           6:05.00    6:07.42   10  
              38.90     1:27.14 (48.24)     2:16.79 (49.65)     3:04.67 (47.88)
        3:56.23 (51.56)     4:47.00 (50.77)     5:29.10 (42.10)     6:07.42 (38.32)
  8 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   5:45.00    6:08.32    9  
              35.87     1:22.10 (46.23)   3:03.31 (1:41.21)     3:53.69 (50.38)
        4:43.69 (50.00)                             5:26.46 ( )     6:08.32 (41.86)
  9 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     6:45.00    6:31.56    8  
              47.56     1:43.63 (56.07)     2:32.66 (49.03)     3:21.18 (48.52)
        4:14.39 (53.21)     5:06.77 (52.38)     5:49.92 (43.15)     6:31.56 (41.64)
 10 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    6:50.30    6:36.63    7  
              38.98     1:27.70 (48.72)   3:15.71 (1:48.01)     4:15.28 (59.57)
        5:13.35 (58.07)     5:56.71 (43.36)     6:36.63 (39.92)         6:36.63 ( )
 
Event 22  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 4:32.96        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           5:15.00    5:08.15   17  
              32.04     1:08.97 (36.93)     1:49.68 (40.71)     2:29.46 (39.78)
        3:13.79 (44.33)     3:58.41 (44.62)     4:33.82 (35.41)     5:08.15 (34.33)
  2 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         5:33.31    5:35.19   15  
              32.77     1:12.22 (39.45)     1:59.13 (46.91)     2:45.70 (46.57)
        3:32.63 (46.93)     4:20.63 (48.00)     4:59.31 (38.68)     5:35.19 (35.88)
  3 O'Neill, Gary             54 BU Masters-NE        6:20.00    5:35.68   14  
              35.55     1:16.41 (40.86)     2:00.64 (44.23)     2:44.32 (43.68)
        3:30.77 (46.45)     4:18.00 (47.23)     4:57.00 (39.00)     5:35.68 (38.68)
  4 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     6:04.50    5:48.36   13  
              42.23     1:29.19 (46.96)     2:15.03 (45.84)     2:58.12 (43.09)
        3:48.42 (50.30)     4:37.68 (49.26)     5:13.87 (36.19)     5:48.36 (34.49)
  5 Carroll, Kevin            54 MinutemanAndover-NE  6:04.00    6:18.48   12  
              33.36     1:18.45 (45.09)     2:10.16 (51.71)     3:01.97 (51.81)
        3:56.60 (54.63)     4:51.45 (54.85)     5:36.57 (45.12)     6:18.48 (41.91)
  6 Frackleton, Jack          53 MinutemanAndover-NE  7:30.00    6:45.76   11  
              42.08     1:33.32 (51.24)   3:26.78 (1:53.46)                    
            4:21.17 ( )     5:14.19 (53.02)   6:45.76 (1:31.57)                    
 
Event 22  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 4:43.14        2004 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             59 NEM Unattached-NE    5:45.00    5:25.97   17  
              34.94     1:15.78 (40.84)     1:58.39 (42.61)     2:40.89 (42.50)
        3:27.58 (46.69)     4:13.88 (46.30)     4:51.13 (37.25)     5:25.97 (34.84)
  2 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    5:32.53    5:28.52   15  
              35.97     1:17.06 (41.09)     2:00.15 (43.09)     2:40.12 (39.97)
        3:28.04 (47.92)     4:15.95 (47.91)     4:52.99 (37.04)     5:28.52 (35.53)
  3 Judelson, David           56 North Suburban Y-NE  5:34.10    5:31.40   14  
              32.65     1:12.35 (39.70)     1:54.08 (41.73)     2:35.09 (41.01)
        3:26.04 (50.95)     4:18.21 (52.17)     4:55.62 (37.41)     5:31.40 (35.78)
  4 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          5:30.00    5:32.23   13  
              31.71     1:08.91 (37.20)     1:52.44 (43.53)     2:36.72 (44.28)
        3:24.67 (47.95)     4:14.04 (49.37)     4:53.89 (39.85)     5:32.23 (38.34)
  5 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE     5:35.50    5:33.63   12  
              34.51     1:15.96 (41.45)     2:00.35 (44.39)     2:42.43 (42.08)
        3:32.59 (50.16)     4:21.82 (49.23)     4:59.01 (37.19)     5:33.63 (34.62)
  6 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE     5:38.45    5:40.97   11  
              37.59     1:19.76 (42.17)     2:02.71 (42.95)     2:43.44 (40.73)
        3:34.90 (51.46)     4:25.54 (50.64)     5:05.70 (40.16)     5:40.97 (35.27)
  7 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR       5:40.00    5:41.62   10  
              34.68     1:15.45 (40.77)     2:00.38 (44.93)     2:43.25 (42.87)
        3:35.39 (52.14)     4:26.47 (51.08)     5:06.69 (40.22)     5:41.62 (34.93)
  8 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  5:45.11    5:58.96    9  
              38.17     1:25.57 (47.40)     2:10.19 (44.62)     2:53.89 (43.70)
        3:44.83 (50.94)     4:37.19 (52.36)     5:19.63 (42.44)     5:58.96 (39.33)
  9 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   6:05.99    6:12.02    8  
              42.25     1:30.26 (48.01)     2:18.54 (48.28)     3:08.32 (49.78)
        4:01.59 (53.27)     4:53.07 (51.48)     5:34.10 (41.03)     6:12.02 (37.92)
 10 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    6:13.86    6:22.70    7  
              41.30     1:30.14 (48.84)     2:19.33 (49.19)     3:11.52 (52.19)
        4:05.48 (53.96)     4:58.87 (53.39)     5:41.26 (42.39)     6:22.70 (41.44)
 11 Garr, Michael             58 South County Y-NE    6:30.31    6:35.11    6  
              46.00     1:38.05 (52.05)                             3:22.22 ( )
        4:15.60 (53.38)     5:09.57 (53.97)     5:54.19 (44.62)     6:35.11 (40.92)
 12 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     6:50.00    6:48.34    5  
              41.76     1:28.90 (47.14)     2:23.73 (54.83)     3:20.47 (56.74)
        4:15.01 (54.54)     5:07.86 (52.85)   6:48.34 (1:40.48)                    
 13 Winn, Eric                57 South County Y-NE    7:15.00    7:20.31    4  
              52.87     1:51.47 (58.60)   2:53.08 (1:01.61)   3:53.55 (1:00.47)
      4:54.95 (1:01.40)     5:52.35 (57.40)     6:36.79 (44.44)     7:20.31 (43.52)
 14 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         7:35.32    7:22.59    3  
              47.12   1:48.51 (1:01.39)   2:50.63 (1:02.12)     3:49.88 (59.25)
      4:51.09 (1:01.21)   5:52.84 (1:01.75)     6:42.68 (49.84)     7:22.59 (39.91)
 15 Hadley, Bruce             56 Kingsbury Club-NE    8:00.00    8:20.53    2  
              48.61     1:45.80 (57.19)   2:59.06 (1:13.26)   4:08.50 (1:09.44)
      5:19.90 (1:11.40)   6:31.17 (1:11.27)     7:26.59 (55.42)     8:20.53 (53.94)
 -- Skolnick, Stewart         57 Connecticut-CT       6:50.00         DQ  
      Non-simultaneous arms - breast
              51.50     1:48.55 (57.05)   2:53.61 (1:05.06)   3:56.01 (1:02.40)
      5:05.50 (1:09.49)   6:18.98 (1:13.48)     7:03.39 (44.41)          DQ (39.67)
 
Event 22  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:34.65   2/19/2012 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 4:46.68        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE         5:24.44    5:13.68   17  
              31.03     1:06.72 (35.69)     1:46.81 (40.09)     2:26.78 (39.97)
        3:14.81 (48.03)     4:02.64 (47.83)     4:39.49 (36.85)     5:13.68 (34.19)
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   5:28.00    5:30.79   15  
              33.70     1:13.40 (39.70)     1:56.73 (43.33)     2:39.03 (42.30)
        3:26.20 (47.17)     4:14.14 (47.94)     4:52.96 (38.82)     5:30.79 (37.83)
  3 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     5:33.50    5:39.27   14  
              37.16     1:17.33 (40.17)     2:01.80 (44.47)     2:45.10 (43.30)
        3:32.93 (47.83)     4:20.88 (47.95)     5:00.38 (39.50)     5:39.27 (38.89)
  4 Geoghegan, William        61 Connecticut-CT       5:59.00    6:01.90   13  
              38.82     1:24.79 (45.97)     2:11.93 (47.14)     2:59.41 (47.48)
        3:48.16 (48.75)     4:38.48 (50.32)     5:21.02 (42.54)     6:01.90 (40.88)
  5 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       6:06.40    6:05.05   12  
              39.06     1:25.31 (46.25)   2:58.32 (1:33.01)     3:49.08 (50.76)
        4:39.56 (50.48)     5:23.72 (44.16)     6:05.05 (41.33)         6:05.05 ( )
  6 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE          6:20.00    6:11.80   11  
              40.11     1:27.58 (47.47)     2:13.42 (45.84)     3:01.75 (48.33)
        3:54.94 (53.19)     4:49.49 (54.55)     5:32.74 (43.25)     6:11.80 (39.06)
  7 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE     7:10.56    7:39.58   10  
              51.32     1:45.78 (54.46)   2:46.98 (1:01.20)   3:48.55 (1:01.57)
      4:54.82 (1:06.27)   5:58.55 (1:03.73)     6:50.79 (52.24)     7:39.58 (48.79)
 
Event 22  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 5:58.30        1989 Irving Katz                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    6:10.00    6:07.09   17  
              39.38     1:25.98 (46.60)     2:15.11 (49.13)     3:01.88 (46.77)
        3:54.70 (52.82)     4:46.53 (51.83)     5:27.20 (40.67)     6:07.09 (39.89)
  2 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       6:35.00    6:34.95   15  
              49.01     1:44.85 (55.84)     2:33.64 (48.79)     3:20.02 (46.38)
        4:14.62 (54.60)     5:07.87 (53.25)     5:53.43 (45.56)     6:34.95 (41.52)
  3 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           6:50.33    6:52.81   14  
              46.88     1:39.36 (52.48)     2:31.83 (52.47)     3:24.45 (52.62)
        4:23.70 (59.25)   5:25.77 (1:02.07)     6:10.64 (44.87)     6:52.81 (42.17)
  4 Healy, Martin             68 Westchester-MR       6:52.88    7:04.08   13  
              45.40     1:37.01 (51.61)     2:31.44 (54.43)     3:26.40 (54.96)
      4:32.05 (1:05.65)   5:34.31 (1:02.26)     6:20.28 (45.97)     7:04.08 (43.80)
  5 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    8:40.00    8:30.52   12  
              54.43   2:01.90 (1:07.47)   3:09.13 (1:07.23)   4:13.58 (1:04.45)
      5:27.76 (1:14.18)   6:39.41 (1:11.65)     7:35.50 (56.09)     8:30.52 (55.02)
 
Event 22  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 6:20.33        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       7:49.47    7:54.19   17  
              51.63   1:56.21 (1:04.58)   2:58.69 (1:02.48)   3:59.74 (1:01.05)
      5:00.41 (1:00.67)   6:01.31 (1:00.90)     6:59.70 (58.39)     7:54.19 (54.49)
 
Event 22  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 7:52.37        2011 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     7:17.53    7:25.51N  17  
              50.95     1:49.55 (58.60)                             3:57.50 ( )
        4:54.93 (57.43)   5:55.61 (1:00.68)     6:42.04 (46.43)     7:25.51 (43.47)
 
Event 23  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 26.31        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ             27.30      26.79   17  
          r:+0.92                                                              
  2 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE      27.39      27.67   15  
          r:+0.76                                                              
  3 Machnik, Ali              24 South County Y-NE      30.02      29.48   14  
          r:+0.84                                                              
  4 Scotchlas, Sarah          24 Cambridge-NE           29.00      29.73   13  
  5 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE    29.21      30.71   12  
          r:+0.92                                                              
  6 Wargo, Kate               23 Cambridge-NE           33.00      31.11   11  
          r:+1.59                                                              
  7 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE          33.00      31.43   10  
          r:+0.77                                                              
  8 Feng, Jia                 23 Bearcat Masters-MR     31.00      31.48    9  
  9 Athan, Alyssa             23 Cambridge-NE           31.01      31.61    8  
          r:+0.72                                                              
 10 Daley, Amanda             24 Weymouth Club-NE       34.00      32.18    7  
          r:+0.79                                                              
 11 Sathapornchaisit, Onnich  22 BC Masters-NE          33.02      32.88    6  
          r:+0.82                                                              
 12 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE           44.98      36.95    5  
          r:+1.00                                                              
 
Event 23  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 26.37        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE           27.27      26.68   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Doty, Alexandra           25 Cambridge-NE           31.00      27.66   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE      27.80      28.27   14  
          r:+0.75                                                              
  4 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE    29.89      28.37   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE          29.40      28.53   12  
          r:+1.30                                                              
  6 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE           28.59      28.65   11  
          r:+0.83                                                              
  7 Pitter, Samantha          27 BU Masters-NE          30.00      28.72   10  
          r:+0.69                                                              
  8 Brown, Joelle             26 StrawberryCanyon-PC    30.24      29.24    9  
          r:+0.86                                                              
  9 Finnegan, Lauren          25 Connecticut-CT         32.00      29.28    8  
          r:+0.89                                                              
 10 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE           32.00      29.69    7  
          r:+0.80                                                              
 11 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE           29.21      30.04    6  
          r:+0.85                                                              
 12 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR     28.94      30.16    5  
          r:+0.90                                                              
 13 Mitakakis, Chrissy        29 Bearcat Masters-MR     29.60      30.28    4  
          r:+0.75                                                              
 14 Au, Lauren                27 Cambridge-NE           30.50      30.40    3  
          r:+0.87                                                              
 15 Bari, Carly               27 Y of North Shore-NE    33.12      30.53    2  
          r:+0.96                                                              
 16 Wolf, Jenny               29 ABC Masters-NE         35.00      31.32    1  
          r:+0.93                                                              
 17 Scheel, Kristin           26 Connecticut-CT         32.42      31.50  
          r:+0.87                                                              
 18 Teixeira, Marianne        28 Swim RI-NE             33.00      32.21  
          r:+0.85                                                              
 19 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE    33.50      32.98  
          r:+1.41                                                              
 20 Gibson, Hannah            29 Bearcat Masters-MR     33.79      33.09  
          r:+0.77                                                              
 21 Walker, Naomi             29 Cambridge-NE           40.00      33.55  
          r:+0.98                                                              
 22 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE    37.34      35.16  
          r:+0.97                                                              
 23 Redmond, Jacqueline       25 Great Bay-NE           37.06      35.17  
          r:+1.01                                                              
 24 Mccutcheon, Kaitlin       25 Simmons-NE             45.00      35.97  
          r:+0.90                                                              
 25 Smith, Allison            28 Cambridge-NE           50.00      38.76  
          r:+1.02                                                              
 26 Yeung, Wai Yu             29 Bearcat Masters-MR     48.00      39.73  
          r:+0.92                                                              
 27 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  1:00.00      51.15  
          r:+1.27                                                              
 
Event 23  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 26.46        1991 Tracy Rossa                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beers, Jessica            31 Maine Masters-NE       29.00      27.40   17  
          r:+0.81                                                              
  2 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE             28.88      28.53   15  
          r:+0.88                                                              
  3 Welch, Elizabeth          33 Swim RI-NE             28.00      28.56   14  
          r:+0.91                                                              
  4 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE           31.71      30.11   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE           31.00      30.36   12  
          r:+0.82                                                              
  6 Williams, Melinda         30 Simmons-NE             29.76      30.52   11  
          r:+0.75                                                              
  7 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD          31.14      30.55   10  
          r:+0.84                                                              
  8 Eaddy, Jennifer           34 Cambridge-NE           32.00      31.76    9  
          r:+0.89                                                              
  9 McAlvey, Christina        33 Bearcat Masters-MR     33.45      32.00    8  
          r:+0.93                                                              
 10 Hettenbach, Maria         31 Cambridge-NE           45.00      32.22    7  
          r:+0.95                                                              
 11 Frisch, Alexandria        33 Unattached MR-MR       32.43      32.28    6  
          r:+0.89                                                              
 12 Mordue, Karli             32 Greenwood-NE           35.00      32.39    5  
          r:+0.89                                                              
 13 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE       34.23      32.58    4  
          r:+0.90                                                              
 14 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE           32.82      32.65    3  
          r:+0.96                                                              
 15 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR     30.83      32.86    2  
          r:+0.83                                                              
 16 Chadwick, Sara            30 Bearcat Masters-MR     34.00      33.45    1  
          r:+0.95                                                              
 17 MacDonald, Jackie         31 Liquid Assets-NE       40.00      34.14  
          r:+0.90                                                              
 18 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE           45.00      35.02  
          r:+1.77                                                              
 19 Forrest, Kara             32 Waterhorses-NE         38.00      35.88  
          r:+0.95                                                              
 20 Bennett, Kathleen         31 MinutemanAndover-NE    59.00      36.18  
          r:+1.17                                                              
 21 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE    41.93      43.48  
          r:+1.27                                                              
 
Event 23  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 26.67        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE       28.81      27.37   17  
          r:+0.78                                                              
  2 Stokes, Jessica           35 Cambridge-NE           29.00      28.71   15  
          r:+0.87                                                              
  3 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD          32.30      31.48   14  
          r:+0.91                                                              
  4 Baudis, Christina         35 Simmons-NE             33.53      31.55   13  
          r:+0.89                                                              
  5 Hindle, Lori              36 Weymouth Club-NE       32.83      32.35   12  
          r:+0.88                                                              
  6 Horton, Stephanie         36 ABC Masters-NE         35.00      32.66   11  
          r:+0.97                                                              
  7 Clark, Heather            38 Weymouth Club-NE       35.00      33.33   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE       33.99      33.39    9  
          r:+1.09                                                              
  9 Daley-Arvanites, Andrea   35 Waterhorses-NE         37.00      34.50    8  
          r:+0.84                                                              
 10 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE           37.99      34.51    7  
 11 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE           38.00      34.71    6  
          r:+0.94                                                              
 12 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         1:00.00      35.81    5  
          r:+1.07                                                              
 13 Garrow, Kendra            37 MinutemanAndover-NE    35.94      37.91    3.5
          r:+1.08                                                              
 13 Sega, Ally                39 Connecticut-CT         40.30      37.91    3.5
          r:+1.03                                                              
 15 Gibson, Lara              35 ABC Masters-NE         50.50      41.06    2  
          r:+1.03                                                              
 16 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE       53.00      41.22    1  
          r:+1.06                                                              
 17 Rounds, Ellie             35 Liquid Assets-NE       50.30      49.76  
          r:+1.21                                                              
 
Event 23  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 27.47        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Susan             42 Maine Masters-NE       30.60      29.87   17  
          r:+1.68                                                              
  2 Gilson, Meredith          40 Cape Cod-NE            35.99      30.96   15  
          r:+0.97                                                              
  3 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE    31.00      31.17   14  
          r:+0.82                                                              
  4 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE             30.77      31.35   13  
          r:+0.87                                                              
  5 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE      32.32      32.19   12  
          r:+1.55                                                              
  6 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR         33.50      32.70   11  
          r:+0.89                                                              
  7 Hester, Ursula            41 Cambridge-NE           32.50      32.75   10  
          r:+0.82                                                              
  8 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE            35.20      33.92    9  
          r:+0.80                                                              
  9 Padera, Rebecca           43 Weymouth Club-NE       36.88      34.20    8  
          r:+0.92                                                              
 10 LaChapelle, Tracy         42 MinutemanAndover-NE    40.00      35.49    7  
          r:+0.95                                                              
 11 Veenstra, Denise          42 MinutemanAndover-NE    36.90      36.57    6  
          r:+0.86                                                              
 12 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE           40.00      36.99    5  
          r:+0.85                                                              
 13 Acevedo, Kristine         40 Liquid Assets-NE       44.00      43.74    4  
          r:+0.99                                                              
 
Event 23  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.97   3/27/2011 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 27.29        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        46 Bearcat Masters-MR     26.90      26.78   17  
          r:+0.92                                                              
  2 Donovan, Kim              48 ABC Masters-NE         31.50      30.13   15  
          r:+0.78                                                              
  3 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE    31.31      30.50   14  
          r:+0.90                                                              
  4 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE       32.00      31.27   13  
          r:+0.78                                                              
  5 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE           33.80      32.10   12  
  6 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE           31.86      32.66   11  
  7 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE       34.00      33.07   10  
          r:+0.83                                                              
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE      35.04      33.70    9  
          r:+0.98                                                              
  9 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE      43.00      33.80    8  
          r:+0.97                                                              
 10 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE     38.19      35.23    7  
          r:+0.96                                                              
 11 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE           36.00      35.91    6  
          r:+0.93                                                              
 12 Kardok, Katherine         47 Kingsbury Club-NE      36.30      36.51    5  
          r:+1.02                                                              
 13 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE           34.50      37.12    4  
          r:+0.98                                                              
 14 Flynn, Maureen            47 Boston YMCA-NE         37.00      37.83    3  
          r:+1.03                                                              
 15 Harvey, Lori              46 Kingsbury Club-NE      44.00      39.81    2  
          r:+1.11                                                              
 16 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE           45.00      42.62    1  
          r:+0.82                                                              
 17 Cownie, Maureen           47 ABC Masters-NE       1:05.00      45.46  
          r:+1.18                                                              
 18 Balles, Kathy             48 ABC Masters-NE         47.40      47.05  
          r:+1.16                                                              
 19 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE      55.00      48.05  
          r:+1.02                                                              
 -- Gravel, Diane             45 Great Bay-NE           43.00         DQ  
      Arms underwater recovery
          r:+0.94                                                              
 
Event 23  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
     NE-LMSC: N 28.35        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE       27.90      28.06N  17  
          r:+0.85                                                              
  2 Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE    32.00      30.23   15  
          r:+1.01                                                              
  3 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE    33.40      31.37   14  
          r:+0.96                                                              
  4 Koster, Carolyn           50 Post Swimming-MR       31.98      31.93   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Hallett, Connie           52 Maine Masters-NE       31.39      32.03   12  
          r:+0.72                                                              
  6 Stokes, Karin             51 Granite State-NE       31.81      32.13   11  
          r:+0.92                                                              
  7 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE           33.48      32.35   10  
          r:+0.91                                                              
  8 Gaynor, Patty             51 Cape Cod-NE            32.50      32.77    9  
          r:+0.79                                                              
  9 Uecker, Anne              51 Maine Masters-NE       31.80      33.08    8  
          r:+0.85                                                              
 10 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE    37.20      34.02    7  
          r:+0.88                                                              
 11 Cady-Fernandes, Louise    51 MinutemanAndover-NE    33.81      34.54    6  
          r:+1.75                                                              
 12 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE      37.00      34.62    5  
          r:+0.94                                                              
 13 Marshall, Jenny           54 North Suburban Y-NE    37.00      35.60    4  
 14 Key, Christine            52 ABC Masters-NE         40.00      38.39    3  
          r:+0.97                                                              
 15 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE    41.06      41.47    2  
          r:+0.99                                                              
 16 Bischoff, Joyce           53 Simmons-NE             42.00      42.44    1  
          r:+1.37                                                              
 17 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE     46.85      43.34  
          r:+0.94                                                              
 18 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE      46.61      45.35  
          r:+1.04                                                              
 
Event 23  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 29.83        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             59 Swim RI-NE             33.00      31.23   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Luker, Jennifer           55 Y of North Shore-NE    31.00      32.04   15  
          r:+0.97                                                              
  3 Estel, Beth               55 Granite State-NE       36.00      34.11   14  
          r:+1.02                                                              
  4 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR       40.00      36.17   13  
          r:+0.91                                                              
  5 Cassells, Sally           55 North Suburban Y-NE    43.00      38.66   12  
          r:+1.15                                                              
  6 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE      42.00      39.34   11  
          r:+0.97                                                              
  7 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE     55.60      44.21   10  
  8 Witten, Sandra            56 Kingsbury Club-NE      45.00      44.46    9  
          r:+1.17                                                              
  9 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE           47.13      47.96    8  
          r:+1.30                                                              
 10 Garvey, Ellen             55 Great Bay-NE         1:10.00      49.95    7  
          r:+1.24                                                              
 11 Cohen, Frances            56 Cambridge-NE         2:00.00    1:04.25    6  
 
Event 23  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.82   4/29/2011 PATRICIA MURPHY                              
     NE-LMSC: N 30.13        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE           46.00      44.43   17  
          r:+1.02                                                              
  2 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE       42.50      44.77   15  
          r:+1.04                                                              
  3 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE       47.50      47.29   14  
          r:+0.95                                                              
  4 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         1:05.00      52.96   13  
          r:+1.23                                                              
  5 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE          1:05.00      55.02   12  
          r:+0.93                                                              
  6 Case, Louise              64 Greenwood-NE         1:10.00    1:04.98   11  
 
Event 23  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 37.68        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             68 Cambridge-NE         1:00.00      47.14   17  
          r:+0.98                                                              
  2 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR       47.14      53.33   15  
          r:+0.96                                                              
 
Event 23  Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 47.31        2010 Ronnie Kamphausen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE       52.00      50.62   17  
          r:+0.96                                                              
  2 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE     1:04.00    1:01.64   15  
 
Event 24  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
     NE-LMSC: N 22.77        2011 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Card, Mathew              24 South County Y-NE      24.50      23.83   17  
          r:+0.76                                                              
  2 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         23.97      24.11   15  
          r:+0.67                                                              
  3 Green, Alford             22 Worcester Area-NE      24.52      24.35   14  
          r:+0.80                                                              
  4 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE    25.00      24.49   13  
          r:+0.92                                                              
  5 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         25.00      24.50   12  
          r:+0.74                                                              
  6 Jendrock, Kyle            22 MinutemanAndover-NE    30.00      24.80   11  
          r:+0.82                                                              
  7 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR     27.00      24.86   10  
  8 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR     24.68      25.01    9  
          r:+0.71                                                              
  9 Findley, Chris            22 Unattached NE-NE       27.43      25.90    8  
          r:+0.76                                                              
 10 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE     26.40      27.10    7  
          r:+0.82                                                              
 11 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE     28.00      28.01    6  
          r:+0.87                                                              
 12 Ferdinand, Gerard         20 MinutemanAndover-NE    27.50      28.25    5  
          r:+0.66                                                              
 13 Manke, Robert             24 UV Rays-NE             30.00      29.02    4  
          r:+1.12                                                              
 14 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE       34.59      29.94    3  
 15 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE    50.00      47.66    2  
          r:+0.90                                                              
 
Event 24  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.15   3/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
     NE-LMSC: N 22.50        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR     23.88      23.96   17  
          r:+0.88                                                              
  2 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE         24.67      24.11   15  
          r:+0.72                                                              
  3 Mc Inerney, Scott         25 Cambridge-NE           23.99      24.59   14  
  4 O'Loughlin, Eric          25 Liquid Assets-NE       24.34      25.02   13  
          r:+0.71                                                              
  5 Guarnier, Bryan           28 Liquid Assets-NE       25.06      25.11   12  
          r:+0.78                                                              
  6 Javaid, Usman             25 Cambridge-NE           24.32      25.16   11  
          r:+0.75                                                              
  7 Seitz, Andreas            28 Bearcat Masters-MR     24.93      25.17   10  
          r:+0.88                                                              
  8 Crocker, Michael          27 MinutemanAndover-NE    25.00      25.39    9  
          r:+0.78                                                              
  9 Cronin, CJ                29 Technique/Train-NE     25.83      25.59    8  
          r:+0.89                                                              
 10 Hughes, Jimmy             27 BC Masters-NE          25.00      25.90    7  
          r:+0.75                                                              
 11 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE           27.50      25.97    6  
 12 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE     27.07      26.17    5  
          r:+0.77                                                              
 13 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR     28.09      26.22    4  
          r:+0.85                                                              
 14 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR     27.21      26.67    3  
          r:+0.84                                                              
 15 Shostak, Mike             29 Unattached MR-MR       26.18      26.74    2  
 16 Parry, Eric               27 Cambridge-NE           26.19      26.93    1  
          r:+0.81                                                              
 17 Kimball, Andrew           29 Liquid Assets-NE       27.00      27.34  
          r:+1.37                                                              
 18 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE           28.40      28.34  
          r:+0.73                                                              
 19 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE       28.04      28.60  
          r:+0.88                                                              
 20 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR     28.26      28.89  
          r:+0.84                                                              
 21 Miller, Elliot            28 Granite State-NE       30.79      29.02  
          r:+0.78                                                              
 22 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE             35.00      30.03  
          r:+0.79                                                              
 23 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE    35.00      33.52  
          r:+0.89                                                              
 
Event 24  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
     NE-LMSC: N 23.13        2004 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuzellier, Matthieu       32 Bluefish-NE            23.90      24.47   17  
          r:+0.83                                                              
  2 Ten Haagen, Anthony       30 Great Bay-NE           24.50      24.67   15  
          r:+0.79                                                              
  3 Winograd, Robert          33 Cambridge-NE           25.50      24.97   14  
          r:+0.71                                                              
  4 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE      25.00      24.98   13  
          r:+0.70                                                              
  5 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE      25.50      25.23   12  
          r:+1.01                                                              
  6 Ambrose, Shawn            32 Bearcat Masters-MR     26.00      25.53   11  
          r:+0.75                                                              
  7 Zhai, Eric                31 Bearcat Masters-MR     26.00      25.69   10  
          r:+0.76                                                              
  8 Kelly, Brennan            32 Bearcat Masters-MR     26.00      25.91    9  
          r:+0.73                                                              
  9 Leake, Michael            34 Bennington-NE          26.84      26.48    8  
          r:+0.75                                                              
 10 De Los Santos, Carlos     34 Badger-MR              26.40      26.65    7  
          r:+0.73                                                              
 11 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE           28.00      26.75    6  
          r:+0.77                                                              
 12 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE           27.00      26.78    5  
          r:+0.85                                                              
 13 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE    27.86      26.86    4  
          r:+0.76                                                              
 14 Westgeest, Bart           32 Great Bay-NE           30.83      28.75    3  
          r:+0.93                                                              
 15 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR     29.12      29.50    2  
          r:+0.82                                                              
 16 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE    29.40      29.81    1  
          r:+0.85                                                              
 17 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE           35.70      35.22  
          r:+1.00                                                              
 -- Osgood, Scott             30 Great Bay-NE           27.61         NS  
 
Event 24  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 22.63        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              36 Cambridge-NE           24.25      24.24   17  
          r:+0.90                                                              
  2 LaPierre, Noel            39 BU Masters-NE          25.00      24.64   15  
          r:+0.77                                                              
  3 Larsen, Kirk              35 Great Bay-NE           25.00      24.66   14  
          r:+0.78                                                              
  4 Searles, Dave             35 Liquid Assets-NE       25.00      24.75   13  
          r:+0.84                                                              
  5 Ohman, Niclas             37 Granite State-NE       24.32      24.94   12  
          r:+0.75                                                              
  6 Nathe, Paul               38 Cape Cod-NE            28.00      26.27   11  
          r:+0.76                                                              
  7 Dornaus, David            37 University Club-NE     25.87      26.88   10  
          r:+0.84                                                              
  8 Welch, James              36 Swim RI-NE             28.33      28.31    9  
          r:+0.86                                                              
  9 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE    28.00      28.46    8  
          r:+0.96                                                              
 10 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE       29.00      28.85    7  
          r:+0.91                                                              
 11 Lebro, Ryan               37 Y of North Shore-NE    29.21      29.19    6  
          r:+1.00                                                              
 12 Reese, Jeff               37 Cambridge-NE           31.00      29.88    4.5
          r:+0.78                                                              
 12 Shea, Josh                38 Liquid Assets-NE       31.50      29.88    4.5
          r:+0.89                                                              
 14 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE       29.01      31.90    3  
          r:+0.90                                                              
 15 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE    40.00      34.47    2  
          r:+0.84                                                              
 16 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE       35.00      34.67    1  
          r:+0.85                                                              
 17 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE           38.00      36.10  
          r:+0.90                                                              
 18 Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE       36.03      36.34  
          r:+1.12                                                              
 19 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE          42.00      38.93  
          r:+0.78                                                              
 20 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE    45.00      39.69  
          r:+1.00                                                              
 
Event 24  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.61        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL       24.85      25.01   17  
          r:+0.82                                                              
  2 Yunker, Michael           42 MinutemanAndover-NE    25.19      25.39   15  
          r:+0.75                                                              
  3 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE            26.21      26.06   14  
          r:+0.73                                                              
  4 Zola, Brett               44 Great Bay-NE           26.68      26.45   13  
          r:+0.82                                                              
  5 Baker, Henry              44 Cambridge-NE           26.80      26.48   12  
          r:+0.85                                                              
  6 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE             26.71      26.59   11  
          r:+0.88                                                              
  7 Crum, Jeff                40 Y of North Shore-NE    27.00      26.80   10  
          r:+0.92                                                              
  8 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE       26.51      27.20    9  
          r:+0.90                                                              
  9 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE           27.04      27.38    8  
 10 Sever, Michael            41 Swim RI-NE             28.65      27.90    7  
          r:+0.87                                                              
 11 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE    27.50      28.01    6  
          r:+0.88                                                              
 12 Martini, Paolo            44 Liquid Assets-NE       29.00      28.57    5  
          r:+0.96                                                              
 13 Schachner, Eyal           40 Cambridge-NE           29.00      28.83    4  
          r:+0.90                                                              
 14 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE             29.05      28.87    3  
          r:+0.84                                                              
 15 Gregson, Michael          40 Swim RI-NE             27.00      29.19    2  
          r:+0.90                                                              
 16 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE       31.50      29.49    1  
          r:+0.87                                                              
 17 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE      30.00      30.48  
          r:+0.86                                                              
 18 Jordan, Timothy           40 MinutemanAndover-NE    32.21      30.57  
          r:+0.80                                                              
 19 Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE         35.17      33.98  
          r:+0.92                                                              
 20 Goar, Dudley              42 ABC Masters-NE         36.39      34.88  
          r:+1.01                                                              
 21 Veenstra, Chris           41 MinutemanAndover-NE    37.07      34.94  
          r:+0.99                                                              
 22 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE           34.32      35.38  
          r:+0.98                                                              
 23 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE    37.00      36.09  
          r:+0.80                                                              
 24 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  1:00.00      51.35  
          r:+0.93                                                              
 
Event 24  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
     NE-LMSC: N 23.46        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE             23.46      23.81   17  
          r:+0.79                                                              
  2 Pride, Douglas            48 Maine Masters-NE       24.50      24.31   15  
  3 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE           24.50      25.35   14  
          r:+0.82                                                              
  4 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE       27.27      27.29   13  
          r:+0.86                                                              
  5 Blood, Jonathan           46 Weymouth Club-NE       26.50      27.31   12  
          r:+0.80                                                              
  6 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT       27.80      27.49   11  
          r:+0.78                                                              
  7 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE     27.24      27.62   10  
          r:+1.04                                                              
  8 Troiano, Jason            48 Westchester-MR         27.02      27.71    9  
          r:+0.86                                                              
  9 White, Darwin             47 Great Bay-NE           27.40      27.72    8  
          r:+0.86                                                              
 10 Games, Brett              46 Great Bay-NE           35.02      28.04    7  
          r:+0.84                                                              
 11 Levy, Dan                 46 Westchester-MR         27.95      28.35    6  
          r:+0.97                                                              
 12 Drohan, Peter             46 MinutemanAndover-NE    28.64      28.67    5  
          r:+1.01                                                              
 13 Winkler, David            49 South County Y-NE      30.00      29.43    4  
          r:+1.02                                                              
 14 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE    30.86      29.91    3  
          r:+0.82                                                              
 15 Farnham, Nat              45 Bearcat Masters-MR     30.00      30.03    2  
 16 Sicard, David             48 Swim RI-NE             28.42      30.62    1  
          r:+0.94                                                              
 17 Polhill, Brad             48 Westchester-MR         30.11      31.99  
          r:+0.97                                                              
 18 Mappes, Michael           45 Granite State-NE       31.40      33.48  
          r:+1.05                                                              
 19 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE      39.50      34.22  
          r:+1.01                                                              
 20 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE    46.00      44.52  
          r:+1.11                                                              
 
Event 24  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     NE-LMSC: N 24.04        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosset, Todd             52 Cambridge-NE           25.00      25.54   17  
          r:+0.88                                                              
  2 Phillips, Timothy         53 Wayland-NE             26.50      25.63   15  
          r:+0.82                                                              
  3 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE       26.81      26.73   14  
          r:+0.86                                                              
  4 Davis, Guy                53 Great Bay-NE           26.50      26.76   13  
          r:+0.90                                                              
  5 Gandy, Ray                50 Swim RI-NE             28.00      26.84   12  
          r:+0.91                                                              
  6 Cote, David               51 South County Y-NE      31.40      26.93   11  
          r:+0.87                                                              
  7 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV        27.21      27.25   10  
          r:+0.76                                                              
  8 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE       27.00      27.54    9  
          r:+0.76                                                              
  9 Lahive, James             52 Hockomock-NE           27.50      27.99    8  
          r:+0.84                                                              
 10 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE       28.00      28.15    7  
          r:+0.82                                                              
 11 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE       28.90      28.50    6  
          r:+0.89                                                              
 12 Hutchinson, Kirk          51 Wayland-NE             28.60      28.90    5  
          r:+0.87                                                              
 13 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE           28.43      29.27    4  
          r:+1.00                                                              
 14 Sullivan, Kevin           51 Lowell YMCA-NE         32.00      29.49    3  
          r:+0.86                                                              
 15 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE       29.00      29.58    2  
          r:+0.93                                                              
 16 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE    36.00      29.61    1  
          r:+1.06                                                              
 17 McClellan, John           50 ABC Masters-NE         29.50      29.80  
          r:+0.92                                                              
 18 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE    29.96      29.91  
          r:+0.98                                                              
 19 Pierce, John              50 Lowell YMCA-NE         29.38      30.18  
          r:+1.00                                                              
 20 Gordon, Peter             51 University Club-NE     30.42      30.24  
          r:+1.09                                                              
 21 Costello, Patrick         53 Cambridge-NE           31.37      31.77  
          r:+1.00                                                              
 22 Carroll, Kevin            54 MinutemanAndover-NE    31.00      32.07  
          r:+0.73                                                              
 23 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE       34.16      32.91  
          r:+1.00                                                              
 24 Syphers, Paul             52 Maine Masters-NE       40.00      32.96  
          r:+1.01                                                              
 25 Hart, John                51 MinutemanAndover-NE    36.00      35.63  
          r:+1.05                                                              
 26 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE       36.11      36.05  
          r:+0.86                                                              
 27 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE           35.00      36.84  
          r:+1.08                                                              
 28 Frackleton, Jack          53 MinutemanAndover-NE    44.00      39.99  
          r:+0.99                                                              
 29 Caruso, Gerald            52 MinutemanAndover-NE    34.00      42.20  
          r:+1.17                                                              
 -- Sullivan, John            50 Bearcat Masters-MR     31.61         NS  
 
Event 24  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
     NE-LMSC: N 24.16        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD          27.48      27.74   17  
          r:+0.74                                                              
  2 Delaney, Mike             56 Middlebury-NE          28.90      29.12   15  
          r:+0.90                                                              
  3 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE            28.00      29.21   14  
          r:+0.92                                                              
  4 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR         31.00      29.69   13  
          r:+0.91                                                              
  5 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE    29.00      29.71   12  
          r:+0.97                                                              
  6 Plencner, Bob             59 NEM Unattached-NE      30.58      31.20   11  
          r:+1.03                                                              
  7 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE      31.20      31.46   10  
  8 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE     33.00      31.84    9  
          r:+0.89                                                              
  9 Blair, Tripp              57 Adirondack AC-NE       33.22      31.90    8  
          r:+0.88                                                              
 10 Sullivan, Thomas          57 Bearcat Masters-MR     33.00      32.60    7  
          r:+0.85                                                              
 11 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE    32.73      33.65    6  
          r:+0.99                                                              
 12 Johnson, Thor             59 South County Y-NE      45.00      33.85    5  
          r:+1.08                                                              
 13 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE       35.52      35.18    4  
          r:+1.15                                                              
 14 Jaye, David               58 University Club-NE     35.38      35.33    3  
          r:+1.00                                                              
 15 Dow, Paul                 58 Swim RI-NE             35.29      35.56    2  
          r:+1.07                                                              
 16 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE           36.92      36.36    1  
          r:+0.91                                                              
 17 Garr, Michael             58 South County Y-NE      36.63      37.55  
          r:+1.00                                                              
 18 Skolnick, Stewart         57 Connecticut-CT         37.94      38.54  
          r:+1.20                                                              
 
Event 24  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.54        2009 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE           28.95      27.62   17  
          r:+0.93                                                              
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE     28.06      28.49   15  
          r:+0.86                                                              
  3 Hintlian, Varney          62 Maine Masters-NE       29.10      28.63   14  
          r:+0.87                                                              
  4 Oates, David              61 Worcester Area-NE      28.50      28.93   13  
          r:+0.98                                                              
  5 Horvitz, Paul             61 NEM Unattached-NE      29.20      29.54   12  
          r:+0.88                                                              
  6 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE    30.00      30.76   11  
          r:+1.09                                                              
  7 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE           33.85      31.39   10  
          r:+0.86                                                              
  8 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE            31.00      32.15    9  
          r:+1.04                                                              
  9 Wright, Phil              64 South County Y-NE      34.00      32.16    8  
          r:+0.87                                                              
 10 Dooley, Jim               61 Cape Cod-NE            31.72      32.28    7  
          r:+0.89                                                              
 11 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE         33.50      32.56    6  
          r:+1.05                                                              
 12 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE             33.48      33.77    5  
          r:+0.80                                                              
 13 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE       32.96      34.17    4  
          r:+1.08                                                              
 14 Maxted, George            60 Cambridge-NE           38.00      34.74    3  
          r:+0.91                                                              
 15 Hicks, Robert             61 MinutemanAndover-NE    34.00      35.38    2  
          r:+0.87                                                              
 16 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE       35.00      35.89    1  
          r:+0.96                                                              
 17 Martin, Richie            63 Y of North Shore-NE    55.00      37.91  
          r:+1.04                                                              
 18 Schiller, Rob             60 Cambridge-NE           37.00      38.63  
          r:+0.93                                                              
 
Event 24  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 29.51        2010 David Vail                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                65 Cambridge-NE           32.75      30.22   17  
          r:+0.90                                                              
  2 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE             32.37      31.56   15  
          r:+0.95                                                              
  3 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE             39.52      39.45   14  
          r:+0.91                                                              
  4 Healy, Martin             68 Westchester-MR         38.27      40.18   13  
          r:+1.05                                                              
  5 Rupert, Bill              68 Maine Masters-NE       45.00      40.31   12  
  6 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE         40.00      40.44   11  
          r:+1.01                                                              
  7 Baxter, David             67 ABC Masters-NE         41.00      41.11   10  
          r:+1.03                                                              
  8 Read, Phil                69 Great Bay-NE           44.00      48.04    9  
          r:+1.09                                                              
  9 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE      57.00      52.34    8  
          r:+1.29                                                              
 
Event 24  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
     NE-LMSC: N 32.78        1997 Win Wilson                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laux, Michael             70 Connecticut-CT         31.94      32.47   17  
          r:+1.02                                                              
  2 Dunham, Larry             73 Granite State-NE       40.20      36.12   15  
          r:+1.16                                                              
  3 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE    36.00      38.19   14  
          r:+0.95                                                              
  4 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE       49.64      47.45   13  
          r:+1.36                                                              
  5 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       1:00.37    1:04.71   12  
          r:+1.17                                                              
 
Event 24  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
     NE-LMSC: N 39.20        2004 Win Wilson                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE       41.36      40.51   17  
          r:+1.09                                                              
  2 Giustra, Frank            75 Maine Masters-NE       48.00      51.25   15  
          r:+1.20                                                              
  3 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE         1:04.00    1:00.84   14  
          r:+1.19                                                              
 
Event 25  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
     NE-LMSC: N 2:28.15        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE    2:28.55    2:31.75   17  
     r:+0.92  34.13     1:13.09 (38.96)     1:52.70 (39.61)     2:31.75 (39.05)
  2 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR   2:40.50    2:37.55   15  
     r:+0.85  36.42     1:17.38 (40.96)     1:57.16 (39.78)     2:37.55 (40.39)
  3 Scotchlas, Sarah          24 Cambridge-NE         2:40.00    2:41.64   14  
     r:+0.78  35.79     1:16.66 (40.87)     1:58.29 (41.63)     2:41.64 (43.35)
  4 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE        3:01.00    2:42.10   13  
     r:+0.90  36.21     1:17.88 (41.67)     2:00.70 (42.82)     2:42.10 (41.40)
  5 Feran, Meghan             23 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:42.59   12  
     r:+0.88  37.28     1:19.01 (41.73)     2:00.88 (41.87)     2:42.59 (41.71)
  6 Torelli, Brittany         23 Simmons-NE           2:45.00    2:48.19   11  
     r:+0.87  37.55     1:19.59 (42.04)     2:03.52 (43.93)     2:48.19 (44.67)
  7 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    2:50.32    2:49.08   10  
     r:+0.92  40.17     1:23.12 (42.95)     2:06.54 (43.42)     2:49.08 (42.54)
 
Event 25  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 2:17.94        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    2:35.00    2:32.89   17  
     r:+0.78  35.29     1:13.45 (38.16)     1:52.26 (38.81)     2:32.89 (40.63)
  2 Walker, Kim               27 Cambridge-NE         2:35.68    2:36.70   15  
     r:+0.72  35.37     1:15.09 (39.72)     1:55.55 (40.46)     2:36.70 (41.15)
  3 Stango, Melissa           28 Connecticut-CT       2:36.50    2:37.55   14  
     r:+0.93  35.41     1:14.35 (38.94)     1:55.60 (41.25)     2:37.55 (41.95)
  4 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     2:48.00    2:39.01   13  
     r:+0.88  36.66     1:17.71 (41.05)     1:58.61 (40.90)     2:39.01 (40.40)
  5 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE  2:45.78    2:40.25   12  
     r:+0.96  36.39     1:17.64 (41.25)     1:59.05 (41.41)     2:40.25 (41.20)
  6 Au, Lauren                27 Cambridge-NE         2:46.80    2:43.11   11  
     r:+0.83  36.46     1:18.19 (41.73)     2:00.18 (41.99)     2:43.11 (42.93)
  7 Gibson, Hannah            29 Bearcat Masters-MR   2:55.00    2:56.25   10  
     r:+0.82  40.37     1:24.72 (44.35)     2:10.89 (46.17)     2:56.25 (45.36)
  8 Lin, Helen                27 Cambridge-NE         3:01.50    3:07.31    9  
     r:+0.96  43.82     1:31.24 (47.42)     2:19.19 (47.95)     3:07.31 (48.12)
  9 Farnam, Leanna            26 MinutemanAndover-NE  3:05.67    3:10.46    8  
     r:+1.08  42.98     1:31.39 (48.41)     2:21.38 (49.99)     3:10.46 (49.08)
 10 Stevens, Katherine        28 Cambridge-NE         3:29.21    3:28.33    7  
     r:+0.85  47.52     1:39.91 (52.39)     2:34.16 (54.25)     3:28.33 (54.17)
 11 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         3:34.54    3:32.13    6  
     r:+0.92  48.95     1:42.37 (53.42)     2:37.59 (55.22)     3:32.13 (54.54)
 
Event 25  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
     NE-LMSC: N 2:27.93        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         2:37.61    2:38.81   17  
     r:+0.88  35.91     1:16.05 (40.14)     1:56.89 (40.84)     2:38.81 (41.92)
  2 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE         2:45.00    2:46.27   15  
     r:+0.79  37.85     1:20.07 (42.22)     2:03.20 (43.13)     2:46.27 (43.07)
  3 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           2:44.46    2:47.20   14  
     r:+0.75  37.78     1:20.54 (42.76)     2:04.32 (43.78)     2:47.20 (42.88)
  4 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         2:50.00    2:55.70   13  
     r:+0.96  39.53     1:24.28 (44.75)     2:10.15 (45.87)     2:55.70 (45.55)
  5 Chadwick, Sara            30 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:58.64   12  
     r:+0.83  39.09     1:24.20 (45.11)     2:11.79 (47.59)     2:58.64 (46.85)
  6 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE     2:55.92    3:07.12   11  
     r:+0.91  41.64     1:28.26 (46.62)     2:17.98 (49.72)     3:07.12 (49.14)
  7 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   3:09.94    3:14.02   10  
     r:+0.83  43.78     1:33.74 (49.96)     2:24.51 (50.77)     3:14.02 (49.51)
  8 Rauzin, Ivy               33 Bearcat Masters-MR   3:26.30    3:38.62    9  
              50.02     1:45.27 (55.25)     2:42.37 (57.10)     3:38.62 (56.25)
  9 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE  3:32.13    3:42.54    8  
     r:+1.11  51.76     1:48.14 (56.38)     2:45.29 (57.15)     3:42.54 (57.25)
 10 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  4:27.93    4:22.92    7  
   r:+1.43  1:00.80   2:06.58 (1:05.78)   3:14.82 (1:08.24)   4:22.92 (1:08.10)
 
Event 25  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 2:34.15        2009 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     2:37.66    2:38.35   17  
     r:+0.84  35.70     1:14.94 (39.24)     1:56.46 (41.52)     2:38.35 (41.89)
  2 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        2:47.05    2:44.22   15  
     r:+0.83  37.07     1:18.86 (41.79)     2:01.06 (42.20)     2:44.22 (43.16)
  3 Mack, Tara                39 Great Bay-NE         2:44.04    2:45.71   14  
     r:+0.90  38.21     1:20.15 (41.94)     2:03.23 (43.08)     2:45.71 (42.48)
  4 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        2:47.95    2:46.62   13  
     r:+1.08  38.48     1:20.73 (42.25)     2:03.99 (43.26)     2:46.62 (42.63)
  5 Baudis, Christina         35 Simmons-NE           3:02.45    3:02.25   12  
     r:+0.92  40.97     1:27.11 (46.14)     2:14.56 (47.45)     3:02.25 (47.69)
  6 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         4:00.00    3:07.01   11  
     r:+1.06  41.66     1:29.18 (47.52)     2:17.96 (48.78)     3:07.01 (49.05)
  7 Sega, Ally                39 Connecticut-CT       3:53.88    3:50.38   10  
     r:+1.15  56.84     1:55.23 (58.39)     2:55.18 (59.95)     3:50.38 (55.20)
  8 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE  4:00.00    3:56.93    9  
     r:+1.20  54.51     1:53.89 (59.38)   2:55.70 (1:01.81)   3:56.93 (1:01.23)
 
Event 25  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:34.85        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE  2:36.00    2:38.22   17  
     r:+0.86  36.21     1:15.98 (39.77)     1:56.42 (40.44)     2:38.22 (41.80)
  2 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR       2:55.00    2:53.47   15  
     r:+0.89  38.86     1:23.83 (44.97)     2:09.60 (45.77)     2:53.47 (43.87)
  3 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    3:10.32    3:07.86   14  
     r:+0.97  43.30     1:31.09 (47.79)     2:20.10 (49.01)     3:07.86 (47.76)
  4 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE          3:00.00    3:08.38   13  
     r:+0.75  44.78     1:32.83 (48.05)     2:21.56 (48.73)     3:08.38 (46.82)
  5 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       3:10.64    3:15.56   12  
     r:+0.78  44.21     1:33.96 (49.75)     2:25.37 (51.41)     3:15.56 (50.19)
  6 Curko, Sandy              41 Cambridge-NE         3:43.97    3:35.28   11  
     r:+1.01  48.68     1:42.96 (54.28)     2:40.67 (57.71)     3:35.28 (54.61)
 
Event 25  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:38.54        2004 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  2:56.56    2:53.69   17  
     r:+0.89  39.84     1:24.49 (44.65)     2:09.01 (44.52)     2:53.69 (44.68)
  2 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     2:55.00    3:00.38   15  
     r:+0.85  40.86     1:26.60 (45.74)     2:13.75 (47.15)     3:00.38 (46.63)
  3 Schwartz, Janet           46 Wayland-NE           2:56.00    3:01.22   14  
     r:+1.06  42.29     1:28.19 (45.90)     2:14.75 (46.56)     3:01.22 (46.47)
  4 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     3:00.00    3:02.05   13  
     r:+0.86  41.36     1:28.60 (47.24)     2:15.29 (46.69)     3:02.05 (46.76)
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    3:09.65    3:08.91   12  
     r:+0.92  43.06     1:31.55 (48.49)     2:21.04 (49.49)     3:08.91 (47.87)
  6 Hobson, Paula             48 ABC Masters-NE       3:16.00    3:14.90   11  
     r:+0.83  45.40     1:34.54 (49.14)     2:24.66 (50.12)     3:14.90 (50.24)
  7 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE   3:19.50    3:15.94   10  
     r:+0.97  46.71     1:35.51 (48.80)     2:26.71 (51.20)     3:15.94 (49.23)
  8 Edin, Deborah             49 Great Bay-NE         3:25.10    3:29.39    9  
     r:+1.00  48.76     1:42.60 (53.84)     2:38.06 (55.46)     3:29.39 (51.33)
  9 Zhu, Xiao-Wei             47 Cambridge-NE         4:00.00    3:40.06    8  
              52.24     1:45.69 (53.45)     2:42.09 (56.40)     3:40.06 (57.97)
 10 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    3:55.00    3:51.92    7  
     r:+1.09  55.89     1:55.84 (59.95)     2:55.44 (59.60)     3:51.92 (56.48)
 
Event 25  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 2:42.26        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:46.64   17  
     r:+0.89  36.61     1:17.87 (41.26)     2:01.45 (43.58)     2:46.64 (45.19)
  2 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE  2:52.50    2:53.67   15  
     r:+0.95  39.28     1:23.29 (44.01)     2:08.90 (45.61)     2:53.67 (44.77)
  3 Koster, Carolyn           50 Post Swimming-MR     2:53.45    2:54.33   14  
     r:+0.75  38.57     1:22.77 (44.20)     2:09.30 (46.53)     2:54.33 (45.03)
  4 Spence, Denise            52 UMASS-NE             2:56.21    2:55.02   13  
     r:+0.83  37.88     1:21.59 (43.71)     2:07.47 (45.88)     2:55.02 (47.55)
  5 Gaines, Maureen           53 North Suburban Y-NE  3:18.00    3:02.16   12  
     r:+0.99  40.71     1:26.51 (45.80)     2:14.43 (47.92)     3:02.16 (47.73)
  6 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE    3:20.93    3:21.66   11  
     r:+1.09  44.88     1:36.09 (51.21)     2:29.31 (53.22)     3:21.66 (52.35)
  7 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         3:21.68    3:29.02   10  
     r:+1.10  46.80     1:38.52 (51.72)     2:34.19 (55.67)     3:29.02 (54.83)
  8 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         3:50.00    3:32.34    9  
              21.56       51.13 (29.57)     1:46.65 (55.52)   3:32.34 (1:45.69)
  9 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE    3:35.00    3:34.09    8  
     r:+1.19  49.43     1:46.04 (56.61)     2:41.38 (55.34)     3:34.09 (52.71)
 10 Kripke, Elizabeth         50 MinutemanAndover-NE  3:40.00    3:37.26    7  
     r:+1.25  46.42     1:40.57 (54.15)     2:39.23 (58.66)     3:37.26 (58.03)
 11 Misiorski, Marcia         54 MinutemanAndover-NE  3:47.00    3:49.20    6  
     r:+1.15  53.57     1:51.39 (57.82)     2:50.97 (59.58)     3:49.20 (58.23)
 12 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    4:29.00    4:13.52    5  
     r:+1.20  56.94   2:01.79 (1:04.85)   3:08.61 (1:06.82)   4:13.52 (1:04.91)
 13 Laramie, Catherine        54 Greenwood-NE         4:45.00    4:52.15    4  
            1:09.95   2:22.95 (1:13.00)   3:37.52 (1:14.57)   4:52.15 (1:14.63)
 
Event 25  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
     NE-LMSC: N 2:54.10        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     2:56.00    2:54.26   17  
     r:+0.98  39.23     1:24.04 (44.81)     2:09.64 (45.60)     2:54.26 (44.62)
  2 Luker, Jennifer           55 Y of North Shore-NE  3:05.00    3:04.72   15  
     r:+0.99  41.96     1:29.66 (47.70)     2:17.22 (47.56)     3:04.72 (47.50)
  3 Lewis, Kathy              57 Swim RI-NE           3:31.00    3:26.01   14  
     r:+1.09  46.16     1:37.86 (51.70)     2:31.80 (53.94)     3:26.01 (54.21)
  4 Phelan, Mary              55 South County Y-NE    3:30.00    3:26.47   13  
     r:+1.00  48.20     1:40.37 (52.17)     2:33.74 (53.37)     3:26.47 (52.73)
  5 Merena, Elizabeth         59 Unattached MR-MR     3:33.00    3:28.54   12  
     r:+1.12  46.87     1:40.25 (53.38)     2:35.26 (55.01)     3:28.54 (53.28)
  6 Ehrlich, Shoshanna        55 Liquid Assets-NE     3:42.48    3:43.29   11  
     r:+1.12  51.88     1:49.21 (57.33)     2:47.19 (57.98)     3:43.29 (56.10)
  7 Blanchard, Patty          55 Greenwood-NE         4:28.69    4:15.96   10  
              58.93   2:02.63 (1:03.70)   3:10.06 (1:07.43)   4:15.96 (1:05.90)
  8 Carris, Donna             58 South County Y-NE    4:58.25    5:46.99    9  
   r:+1.23  1:16.81   2:45.08 (1:28.27)   4:15.32 (1:30.24)   5:46.99 (1:31.67)
 
Event 25  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:02.35        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           60 UV Rays-NE           2:59.72    3:07.45   17  
     r:+1.04  42.84     1:31.55 (48.71)     2:20.06 (48.51)     3:07.45 (47.39)
  2 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE    3:34.36    3:46.53   15  
     r:+1.02  50.19     1:48.27 (58.08)     2:47.62 (59.35)     3:46.53 (58.91)
  3 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         4:40.00    3:53.98   14  
     r:+1.17  54.90     1:54.12 (59.22)   2:54.46 (1:00.34)     3:53.98 (59.52)
  4 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     3:54.40    3:57.19   13  
     r:+0.99  54.28   1:54.88 (1:00.60)   2:55.68 (1:00.80)   3:57.19 (1:01.51)
  5 Foster, Beth              60 Greenwood-NE         4:15.00    4:04.46   12  
     r:+1.14  55.78   1:55.98 (1:00.20)   3:00.04 (1:04.06)   4:04.46 (1:04.42)
  6 Crawford, Billie          63 Swim RI-NE           4:20.00    4:16.45   11  
     r:+1.24  57.59                             3:08.91 ( )   4:16.45 (1:07.54)
  7 Case, Louise              64 Greenwood-NE         6:15.00    5:41.37   10  
            1:16.74   2:43.96 (1:27.22)   4:13.47 (1:29.51)   5:41.37 (1:27.90)
 -- Hayes, Christie           63 Connecticut-CT       3:15.65         NS  
 
Event 25  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 4:14.94        1987 Mary Wentworth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         3:46.66    3:50.33N  17  
     r:+1.25  55.01     1:53.46 (58.45)     2:51.74 (58.28)     3:50.33 (58.59)
 
Event 26  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
     NE-LMSC: N 2:07.92        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             21 Westchester-MR       2:15.15    2:12.51   17  
     r:+0.66  28.84     1:01.79 (32.95)     1:36.83 (35.04)     2:12.51 (35.68)
  2 Chau, Perry               24 Y of North Shore-NE  2:20.00    2:21.73   15  
     r:+0.70  31.31     1:06.72 (35.41)     1:43.49 (36.77)     2:21.73 (38.24)
  3 Donohue, Brian            24 Cambridge-NE         2:18.00    2:27.92   14  
              32.98     1:10.54 (37.56)     1:49.71 (39.17)     2:27.92 (38.21)
  4 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE   2:50.00    2:40.78   13  
     r:+0.82  35.28     1:15.85 (40.57)     1:57.65 (41.80)     2:40.78 (43.13)
  5 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE         2:45.00    2:45.66   12  
     r:+0.81  36.91     1:18.80 (41.89)     2:02.42 (43.62)     2:45.66 (43.24)
  6 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  3:50.00    3:23.64   11  
     r:+0.91  46.38     1:38.63 (52.25)     2:32.00 (53.37)     3:23.64 (51.64)
 
Event 26  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
     NE-LMSC: N 2:08.39        1999 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Nate             29 Maine Masters-NE     2:09.87    2:11.64   17  
     r:+0.77  30.08     1:03.07 (32.99)     1:37.22 (34.15)     2:11.64 (34.42)
  2 Fedak, Scott              28 BU Masters-NE        2:30.00    2:25.78   15  
     r:+0.87  32.90     1:09.63 (36.73)     1:48.13 (38.50)     2:25.78 (37.65)
  3 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR   2:37.91    2:29.05   14  
     r:+0.85  34.74     1:13.62 (38.88)     1:52.10 (38.48)     2:29.05 (36.95)
  4 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR   3:00.09    2:29.06   13  
     r:+0.88  34.04     1:11.57 (37.53)     1:50.56 (38.99)     2:29.06 (38.50)
  5 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     2:45.60    2:45.35   12  
     r:+0.83  36.72     1:19.07 (42.35)     2:02.55 (43.48)     2:45.35 (42.80)
  6 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   2:59.99    2:46.47   11  
     r:+0.89  38.37     1:20.84 (42.47)     2:04.27 (43.43)     2:46.47 (42.20)
  7 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE           2:45.00    2:51.76   10  
     r:+0.86  37.38     1:19.79 (42.41)     2:05.30 (45.51)     2:51.76 (46.46)
  8 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:57.61    9  
     r:+0.98  38.27     1:22.28 (44.01)     2:08.48 (46.20)     2:57.61 (49.13)
  9 Gerace, John              28 Bearcat Masters-MR   3:00.00    3:01.77    8  
     r:+0.90  40.94     1:27.05 (46.11)     2:14.45 (47.40)     3:01.77 (47.32)
 
Event 26  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
     NE-LMSC: N 2:07.47        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE    2:18.00    2:18.69   17  
     r:+0.85  31.76     1:06.83 (35.07)     1:42.28 (35.45)     2:18.69 (36.41)
  2 Zhai, Eric                31 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:22.84   15  
     r:+0.77  31.97     1:08.07 (36.10)     1:45.08 (37.01)     2:22.84 (37.76)
  3 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE         2:31.20    2:29.43   14  
     r:+0.91  34.15     1:11.64 (37.49)     1:49.97 (38.33)     2:29.43 (39.46)
  4 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  2:22.37    2:30.12   13  
              34.79     1:13.81 (39.02)     1:52.02 (38.21)     2:30.12 (38.10)
  5 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     2:29.99    2:36.08   12  
     r:+0.87  34.36     1:13.16 (38.80)     1:54.58 (41.42)     2:36.08 (41.50)
  6 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR   2:46.78    2:42.98   11  
     r:+0.89  36.50     1:18.89 (42.39)     2:01.72 (42.83)     2:42.98 (41.26)
  7 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE  2:50.15    2:50.93   10  
     r:+0.88  38.14     1:20.52 (42.38)     2:04.57 (44.05)     2:50.93 (46.36)
  8 Leake, Michael            34 Bennington-NE        2:55.14    2:52.84    9  
     r:+0.84  38.89     1:24.37 (45.48)     2:08.62 (44.25)     2:52.84 (44.22)
  9 Moynihan, Brian           30 Liquid Assets-NE     2:46.00    2:53.01    8  
     r:+1.05  39.41     1:22.76 (43.35)     2:07.35 (44.59)     2:53.01 (45.66)
 10 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         2:45.00    3:21.73    7  
     r:+1.03  43.10     1:32.93 (49.83)     2:27.09 (54.16)     3:21.73 (54.64)
 
Event 26  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 2:08.95        2005 Mike Lane                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barow, Sean               36 Y of North Shore-NE  2:38.09    2:37.52   17  
     r:+1.02  36.48     1:16.84 (40.36)     1:57.50 (40.66)     2:37.52 (40.02)
  2 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE        2:35.00    2:37.65   15  
     r:+0.92  35.06     1:14.40 (39.34)     1:55.74 (41.34)     2:37.65 (41.91)
  3 McNamara, Kip             36 Tri-Y-NE             2:42.00    2:40.66   14  
     r:+0.87  36.75     1:17.52 (40.77)     1:59.14 (41.62)     2:40.66 (41.52)
  4 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         2:55.00    2:46.09   13  
     r:+0.96  39.18     1:21.72 (42.54)     2:04.60 (42.88)     2:46.09 (41.49)
  5 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE     2:44.88    2:59.92   12  
     r:+0.97  40.49     1:26.98 (46.49)     2:14.02 (47.04)     2:59.92 (45.90)
  6 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE     3:15.00    3:05.52   11  
     r:+0.89  40.66     1:26.45 (45.79)     2:15.42 (48.97)     3:05.52 (50.10)
  7 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE        3:10.00    3:08.34   10  
     r:+0.91  41.77     1:29.23 (47.46)     2:19.10 (49.87)     3:08.34 (49.24)
  8 Pollard, Benjamin         39 Maine Masters-NE     3:30.00    3:14.21    9  
     r:+1.09  40.34     1:29.13 (48.79)     2:21.78 (52.65)     3:14.21 (52.43)
  9 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  3:12.33    3:18.74    8  
     r:+1.15  44.48     1:35.14 (50.66)     2:26.90 (51.76)     3:18.74 (51.84)
 -- Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   2:38.63         DQ  
      Arms not in same horizontal plane
     r:+0.96  34.09     1:13.57 (39.48)     1:53.75 (40.18)          DQ (41.12)
 
Event 26  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
     NE-LMSC: N 2:15.31        2005 Brian Casey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE   2:12.00    2:13.97N  17  
     r:+0.78  29.75     1:04.08 (34.33)     1:39.18 (35.10)     2:13.97 (34.79)
  2 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    2:15.05    2:15.91   15  
     r:+0.83  30.57     1:04.60 (34.03)     1:39.53 (34.93)     2:15.91 (36.38)
  3 Keenan, Tim               42 Hockomock-NE         2:32.30    2:35.14   14  
     r:+0.76  34.34     1:13.69 (39.35)     1:54.00 (40.31)     2:35.14 (41.14)
  4 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         2:40.00    2:37.12   13  
     r:+0.86  36.36     1:16.22 (39.86)     1:57.21 (40.99)     2:37.12 (39.91)
  5 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  2:35.00    2:37.17   12  
     r:+0.93  35.91     1:16.16 (40.25)     1:55.41 (39.25)     2:37.17 (41.76)
  6 Zola, Brett               44 Great Bay-NE         2:42.00    2:41.88   11  
     r:+0.84  37.17     1:19.78 (42.61)     2:01.48 (41.70)     2:41.88 (40.40)
  7 Bell, Richard             42 Maine Masters-NE     2:46.37    2:43.09   10  
              36.34     1:18.17 (41.83)     2:01.28 (43.11)     2:43.09 (41.81)
  8 Martini, Paolo            44 Liquid Assets-NE     2:45.00    2:43.50    9  
     r:+0.94  35.72     1:16.60 (40.88)     1:59.22 (42.62)     2:43.50 (44.28)
  9 Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE         3:00.01    2:48.79    8  
     r:+0.96  38.80     1:21.45 (42.65)     2:05.02 (43.57)     2:48.79 (43.77)
 10 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  2:55.00    2:51.53    7  
     r:+0.90  39.76     1:23.34 (43.58)     2:07.15 (43.81)     2:51.53 (44.38)
 11 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    3:15.00    2:59.94    6  
     r:+0.93  41.51     1:26.98 (45.47)     2:14.26 (47.28)     2:59.94 (45.68)
 12 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE         3:06.00    3:01.92    5  
     r:+1.06  41.74     1:28.28 (46.54)     2:15.48 (47.20)     3:01.92 (46.44)
 13 Porter, Jim               42 Swim RI-NE           2:40.00    3:06.87    4  
     r:+0.96  41.10     1:27.40 (46.30)     2:17.10 (49.70)     3:06.87 (49.77)
 14 Young, Jeffrey            41 NEM Unattached-NE    4:00.00    3:16.31    3  
     r:+0.99  43.26     1:31.62 (48.36)     2:23.20 (51.58)     3:16.31 (53.11)
 15 Goar, Dudley              42 ABC Masters-NE       3:20.00    3:21.65    2  
     r:+1.02  44.21     1:34.94 (50.73)     2:28.56 (53.62)     3:21.65 (53.09)
 16 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  4:00.00    4:05.36    1  
     r:+1.08  53.50   1:53.60 (1:00.10)   3:00.14 (1:06.54)   4:05.36 (1:05.22)
 
Event 26  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:16.92        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millett, Jon              46 Maine Masters-NE     2:30.11    2:30.65   17  
     r:+0.88  33.61     1:12.52 (38.91)     1:51.61 (39.09)     2:30.65 (39.04)
  2 Games, Brett              46 Great Bay-NE         2:50.89    2:34.70   15  
     r:+0.84  34.09     1:13.71 (39.62)     1:54.42 (40.71)     2:34.70 (40.28)
  3 Troiano, Jason            48 Westchester-MR       2:45.50    2:40.61   14  
     r:+0.88  35.54     1:15.70 (40.16)     1:57.79 (42.09)     2:40.61 (42.82)
  4 Duvall, James             48 Liquid Assets-NE     2:42.15    2:41.31   13  
     r:+0.98  37.03     1:18.97 (41.94)     2:00.66 (41.69)     2:41.31 (40.65)
  5 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       2:53.34    2:52.54   12  
     r:+1.02  38.65     1:22.28 (43.63)     2:07.44 (45.16)     2:52.54 (45.10)
  6 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE     2:50.00    2:53.92   11  
     r:+1.01  40.11     1:24.53 (44.42)     2:10.44 (45.91)     2:53.92 (43.48)
  7 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   2:55.75    2:59.23   10  
     r:+0.81  41.39     1:27.19 (45.80)     2:13.45 (46.26)     2:59.23 (45.78)
  8 Griffin, Michael          49 Wayland-NE           3:09.00    2:59.47    9  
     r:+1.04  40.42     1:26.10 (45.68)     2:12.93 (46.83)     2:59.47 (46.54)
  9 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE  2:58.00    3:01.74    8  
     r:+0.89  40.71     1:27.24 (46.53)     2:14.98 (47.74)     3:01.74 (46.76)
 10 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE         2:58.00    3:01.94    7  
     r:+0.93  41.67     1:27.85 (46.18)     2:15.08 (47.23)     3:01.94 (46.86)
 11 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     3:15.00    3:13.75    6  
     r:+1.01  43.22     1:32.23 (49.01)     2:23.05 (50.82)     3:13.75 (50.70)
 12 Morse, Michael            48 ABC Masters-NE       3:33.10    3:41.55    5  
     r:+1.17  42.78     1:36.50 (53.72)   2:36.73 (1:00.23)   3:41.55 (1:04.82)
 
Event 26  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
     NE-LMSC: N 2:30.11        2011 David Cote                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      2:35.35    2:32.40   17  
     r:+0.86  33.89     1:12.13 (38.24)     1:52.25 (40.12)     2:32.40 (40.15)
  2 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE           2:32.73    2:36.32   15  
     r:+0.96  35.26     1:14.37 (39.11)     1:55.13 (40.76)     2:36.32 (41.19)
  3 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE     2:40.00    2:36.74   14  
     r:+0.85  35.42     1:15.80 (40.38)     1:56.85 (41.05)     2:36.74 (39.89)
  4 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE     2:42.09    2:42.16   13  
     r:+0.82  36.76     1:18.44 (41.68)     2:00.93 (42.49)     2:42.16 (41.23)
  5 Hutchinson, Kirk          51 Wayland-NE           3:00.00    2:44.73   12  
     r:+0.92  36.46     1:17.86 (41.40)     2:01.46 (43.60)     2:44.73 (43.27)
  6 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         2:48.18    2:48.23   11  
     r:+0.95  37.33     1:20.65 (43.32)     2:05.09 (44.44)     2:48.23 (43.14)
  7 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE         2:45.00    2:48.43   10  
     r:+1.16  40.04     1:22.86 (42.82)     2:05.66 (42.80)     2:48.43 (42.77)
  8 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     2:56.83    2:55.84    9  
     r:+1.00  40.55     1:24.68 (44.13)     2:10.07 (45.39)     2:55.84 (45.77)
  9 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE  3:00.00    2:57.65    8  
     r:+0.98  36.58     1:19.39 (42.81)     2:07.48 (48.09)     2:57.65 (50.17)
 10 Duffy, Jack               50 Granite State-NE     3:00.00    3:10.88    7  
     r:+0.95  40.96     1:27.69 (46.73)     2:19.38 (51.69)     3:10.88 (51.50)
 11 Coffey, Timothy           52 Swim RI-NE           3:10.00    3:12.55    6  
     r:+1.00  43.71     1:31.69 (47.98)     2:21.91 (50.22)     3:12.55 (50.64)
 12 Hart, John                51 MinutemanAndover-NE  3:06.00    3:14.13    5  
     r:+1.03  40.98     1:29.92 (48.94)     2:22.11 (52.19)     3:14.13 (52.02)
 13 Barth, Ed                 53 Adirondack AC-NE     3:51.34    3:29.47    4  
     r:+1.16  45.60     1:38.42 (52.82)     2:35.02 (56.60)     3:29.47 (54.45)
 -- Cote, David               51 South County Y-NE    2:30.11         DQ  
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
     r:+0.88  36.74     1:16.50 (39.76)     1:54.74 (38.24)          DQ (38.31)
 
Event 26  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:30.87        2004 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD        2:39.65    2:38.24   17  
     r:+0.80  36.92     1:18.89 (41.97)     1:58.60 (39.71)     2:38.24 (39.64)
  2 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          2:50.00    2:49.38   15  
     r:+0.94  37.25     1:20.07 (42.82)     2:05.23 (45.16)     2:49.38 (44.15)
  3 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE  2:51.50    2:52.24   14  
     r:+0.97  38.09     1:21.93 (43.84)     2:08.35 (46.42)     2:52.24 (43.89)
  4 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    2:55.23    2:56.79   13  
     r:+1.03  41.20     1:26.31 (45.11)     2:11.77 (45.46)     2:56.79 (45.02)
  5 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE       3:02.26    3:00.85   12  
     r:+0.98  41.54     1:27.92 (46.38)     2:14.81 (46.89)     3:00.85 (46.04)
  6 Johnson, Thor             59 South County Y-NE    3:32.40    3:07.55   11  
     r:+1.03  41.39     1:28.10 (46.71)     2:17.28 (49.18)     3:07.55 (50.27)
  7 Edelman, Paul             56 ABC Masters-NE       3:05.00    3:07.74   10  
     r:+1.10  42.62     1:31.23 (48.61)     2:20.27 (49.04)     3:07.74 (47.47)
  8 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     3:13.48    3:07.78    9  
     r:+1.07  41.53     1:28.61 (47.08)     2:19.33 (50.72)     3:07.78 (48.45)
  9 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   2:52.32    3:10.27    8  
     r:+0.99  41.98     1:28.51 (46.53)     2:18.94 (50.43)     3:10.27 (51.33)
 10 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  3:05.19    3:12.19    7  
     r:+1.04  41.46     1:30.35 (48.89)     2:21.32 (50.97)     3:12.19 (50.87)
 11 Garr, Michael             58 South County Y-NE    3:09.41    3:13.17    6  
     r:+0.98  43.65     1:32.57 (48.92)     2:22.98 (50.41)     3:13.17 (50.19)
 12 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    3:15.07    3:15.50    5  
     r:+1.04  44.49     1:33.45 (48.96)     2:24.71 (51.26)     3:15.50 (50.79)
 13 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         3:22.43    3:26.19    4  
     r:+0.90  47.01     1:42.17 (55.16)     2:37.33 (55.16)     3:26.19 (48.86)
 14 Winn, Eric                57 South County Y-NE    3:45.00    3:44.32    3  
     r:+1.31  54.96     1:52.90 (57.94)     2:48.84 (55.94)     3:44.32 (55.48)
 -- Hudson, James             59 MinutemanAndover-NE  3:12.00         DQ  
      Downward butterfly kick
     r:+1.13  46.22     1:37.07 (50.85)     2:29.78 (52.71)          DQ (51.80)
 
Event 26  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:37.87        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   2:39.67    2:46.38   17  
     r:+1.00  36.06     1:17.83 (41.77)     2:01.18 (43.35)     2:46.38 (45.20)
  2 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     2:52.50    2:53.72   15  
     r:+0.98  40.32     1:24.37 (44.05)     2:09.70 (45.33)     2:53.72 (44.02)
  3 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE           3:05.00    3:06.37   14  
     r:+1.06  42.80     1:30.84 (48.04)     2:19.79 (48.95)     3:06.37 (46.58)
  4 Cerjanec, Derek           60 Maine Masters-NE     3:02.50    3:11.52   13  
     r:+0.98  42.50     1:29.64 (47.14)     2:20.69 (51.05)     3:11.52 (50.83)
  5 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     3:05.00    3:13.41   12  
     r:+0.94  43.16     1:32.81 (49.65)     2:23.69 (50.88)     3:13.41 (49.72)
  6 Grose, Richard            62 Asphalt Green-MR     3:10.17    3:13.71   11  
              42.69     1:32.26 (49.57)     2:23.58 (51.32)     3:13.71 (50.13)
  7 Wright, Phil              64 South County Y-NE    3:20.00    3:24.04   10  
     r:+0.88  45.23     1:37.40 (52.17)     2:32.01 (54.61)     3:24.04 (52.03)
  8 Phillips, David           63 Greenwood-NE         3:40.00    4:06.24    9  
     r:+1.15  56.49   1:59.87 (1:03.38)   3:04.47 (1:04.60)   4:06.24 (1:01.77)
 
Event 26  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:52.88        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE     3:10.30    3:09.01   17  
     r:+1.11  42.21     1:29.99 (47.78)     2:20.38 (50.39)     3:09.01 (48.63)
  2 Bump, Ben                 69 Waterhorses-NE       3:32.00    3:13.30   15  
     r:+1.06  43.69     1:33.48 (49.79)     2:24.72 (51.24)     3:13.30 (48.58)
  3 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    3:20.00    3:16.83   14  
     r:+1.14  45.07     1:35.58 (50.51)     2:27.22 (51.64)     3:16.83 (49.61)
  4 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       3:20.00    3:19.67   13  
     r:+1.03  45.70     1:35.35 (49.65)     2:27.53 (52.18)     3:19.67 (52.14)
  5 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE     3:13.00    3:22.80   12  
     r:+0.94  43.51     1:36.80 (53.29)     2:31.46 (54.66)     3:22.80 (51.34)
  6 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           3:41.66    3:41.43   11  
     r:+0.98  51.08     1:48.01 (56.93)     2:46.10 (58.09)     3:41.43 (55.33)
  7 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       3:50.00    3:43.09   10  
     r:+1.27  52.22     1:49.62 (57.40)     2:47.98 (58.36)     3:43.09 (55.11)
  8 Terry, Jim                67 ABC Masters-NE       4:05.00    3:56.89    9  
     r:+0.94  52.45     1:52.03 (59.58)   2:54.99 (1:02.96)   3:56.89 (1:01.90)
  9 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    5:00.00    5:09.99    8  
   r:+1.63  1:14.61   2:31.00 (1:16.39)   3:51.99 (1:20.99)   5:09.99 (1:18.00)
 
Event 26  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:46.46   4/15/2011 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 3:01.83        1998 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laux, Michael             70 Connecticut-CT       3:00.58    3:04.65   17  
     r:+1.10  40.93     1:28.51 (47.58)     2:16.20 (47.69)     3:04.65 (48.45)
  2 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       3:36.77    3:41.03   15  
     r:+1.10  48.38     1:43.99 (55.61)     2:43.16 (59.17)     3:41.03 (57.87)
  3 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  3:49.00    3:55.75   14  
     r:+1.02  49.65     1:49.35 (59.70)   2:54.72 (1:05.37)   3:55.75 (1:01.03)
  4 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE     4:20.00    4:20.62   13  
              55.39   2:00.09 (1:04.70)   3:11.23 (1:11.14)   4:20.62 (1:09.39)
  5 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       5:29.00    5:18.62   12  
   r:+1.23  1:14.00   2:37.99 (1:23.99)   4:01.02 (1:23.03)   5:18.62 (1:17.60)
 
Event 26  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:13.72        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     3:34.00    3:44.57   17  
     r:+1.02  51.15     1:50.19 (59.04)     2:49.45 (59.26)     3:44.57 (55.12)
  2 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE     3:59.00    3:44.67   15  
     r:+1.08  51.26     1:48.56 (57.30)     2:47.30 (58.74)     3:44.67 (57.37)
 
Event 26  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
     NE-LMSC: N 3:30.07        2010 Al Craig                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Phildius, Peter           81 MIT Masters-NE       4:49.00         NS  
 
Event 27  Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
     NE-LMSC: N 4:08.60        2002 NEM                                        
                         C Deveney, S Morawski, J Stokes, E Wang           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 4:10.00    4:16.09   34  
     1) Weas, Sarah W24                 2) r:+0.31 Mancuso, Elizabeth W26 
     3) r:+0.45 Healey, Caitlin W29     4) r:+0.39 Pitter, Samantha W27   
              32.36   1:06.74 (1:06.74)     1:40.31 (33.57)   2:18.37 (1:11.63)
        2:46.66 (28.29)   3:20.30 (1:01.93)     3:47.05 (26.75)     4:16.09 (55.79)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:45.00    4:34.12   30  
     1) Baumann, Mary Kate W23          2) r:+0.36 Gibson, Hannah W29     
     3) r:+0.30 Mitakakis, Chrissy W29  4) r:+0.11 Lennon, Jessie W27     
              32.19   1:06.39 (1:06.39)     1:44.88 (38.49)   2:28.17 (1:21.78)
        2:58.84 (30.67)   3:35.88 (1:07.71)     4:02.94 (27.06)     4:34.12 (58.24)
  3 Simmons Masters-NE  'A'                           4:55.00    4:55.05   28  
     1) Mccutcheon, Kaitlin W25         2) r:+0.38 Torelli, Brittany W23  
     3) r:+0.29 Baudis, Christina W35   4) r:+0.06 Williams, Melinda W30  
              38.91   1:19.91 (1:19.91)     1:57.02 (37.11)   2:38.99 (1:19.08)
        3:14.39 (35.40)   3:53.78 (1:14.79)     4:22.75 (28.97)   4:55.05 (1:01.27)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:25.00    5:18.38   26  
     1) Athan, Alyssa W23               2) r:+0.20 Hettenbach, Maria W31  
     3) r:+0.49 Bloch, Stephanie W27    4) r:NRT Munoz, Dara W41          
              40.11   1:20.95 (1:20.95)     1:59.79 (38.84)   2:42.19 (1:21.24)
        3:19.41 (37.22)   4:04.33 (1:22.14)     4:39.17 (34.84)   5:18.38 (1:14.05)
  5 Bearcat Masters-MR  'B'                           6:00.00    5:24.28   24  
     1) Kim, Grace W24                  2) r:+0.71 Rauzin, Ivy W33        
     3) r:+0.19 Feng, Jia W23           4) r:NRT Yeung, Wai Yu W29        
              33.17   1:09.12 (1:09.12)     1:55.21 (46.09)   2:49.62 (1:40.50)
        3:22.61 (32.99)   4:12.47 (1:22.85)     4:41.19 (28.72)   5:24.28 (1:11.81)
  6 South County YMCA-NE  'A'                         7:14.90    6:32.43   22  
     1) Carris, Donna W58               2) r:+0.19 McElroy, Cheryl W54    
     3) r:+0.76 Machnik, Ali W24        4) r:NRT DiSilvestro, Julie W46   
            1:02.44                             2:51.56 ( )         3:44.24 ( )
        4:19.67 (35.43)   4:59.71 (1:15.47)     5:43.52 (43.81)   6:32.43 (1:32.72)
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:15.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Mitchell, Julie W26             2) r:-0.06 Scotchlas, Sarah W24   
     3) r:+0.26 Doty, Alexandra W25     4) r:+0.25 Wargo, Kate W23        
              32.52   1:05.96 (1:05.96)     1:39.77 (33.81)   2:20.03 (1:14.07)
        2:47.78 (27.75)   3:20.50 (1:00.47)     3:47.65 (27.15)          DQ (57.00)
 
Event 27  Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
     NE-LMSC: N 4:11.82        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Boehm, S Wriede, M Braisted           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:14.00    4:17.53   34  
     1) Beeger, Elise W27               2) r:+0.29 Walker, Kim W27        
     3) r:+0.42 Cutter, Kyle W26        4) r:+0.36 Au, Lauren W27         
              33.86   1:09.60 (1:09.60)     1:43.38 (33.78)   2:21.31 (1:11.71)
        2:48.75 (27.44)   3:21.52 (1:00.21)     3:47.96 (26.44)     4:17.53 (56.01)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'                    NT    4:28.77   30  
     1) Eaddy, Jennifer W34             2) r:+0.54 Downing, Jennifer W33  
     3) r:+0.47 Casey, Meaghan W30      4) r:+0.29 Allen, Erica W32       
              34.21   1:10.56 (1:10.56)     1:44.89 (34.33)   2:23.96 (1:13.40)
        2:54.39 (30.43)   3:29.21 (1:05.25)     3:57.32 (28.11)     4:28.77 (59.56)
  3 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   4:41.69    4:31.18   28  
     1) Bari, Carly W27                 2) r:+0.38 Dropo, Carla W52       
     3) r:+0.41 Kearns, Sarah W26       4) r:+0.37 Fox, Michele W42       
              32.88   1:06.86 (1:06.86)     1:43.01 (36.15)   2:24.62 (1:17.76)
        2:54.08 (29.46)   3:28.33 (1:03.71)     3:57.51 (29.18)   4:31.18 (1:02.85)
  4 Swim Rhode Island-NE  'B'                         4:37.00    4:41.88   26  
     1) Neuendorf, Donna W43            2) r:+0.62 Nappi, Keri W34        
     3) r:+0.30 Welch, Elizabeth W33    4) r:+0.39 Hirsty, Jacki W59      
              34.85   1:12.57 (1:12.57)     1:51.44 (38.87)   2:34.38 (1:21.81)
        3:03.74 (29.36)   3:39.05 (1:04.67)     4:08.74 (29.69)   4:41.88 (1:02.83)
  5 Greenwood Masters-NE  'A'                         5:00.00    4:49.36   24  
     1) Phillips, Emily W27             2) r:+0.53 Sandos, Robin W31      
     3) r:+0.33 Mordue, Karli W32       4) r:+0.56 Ostertag, Kathryn W34  
              33.40   1:09.03 (1:09.03)     1:47.65 (38.62)   2:30.86 (1:21.83)
        3:04.41 (33.55)   3:44.28 (1:13.42)     4:14.87 (30.59)   4:49.36 (1:05.08)
  6 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 4:52.00    4:52.76   22  
     1) McDowell, Kendra W40            2) r:+0.43 Donovan, Kim W48       
     3) r:+0.68 Wolf, Jenny W29         4) r:+0.37 Horton, Stephanie W36  
              38.45   1:21.56 (1:21.56)     1:57.10 (35.54)   2:38.05 (1:16.49)
        3:11.82 (33.77)   3:49.44 (1:11.39)     4:18.91 (29.47)   4:52.76 (1:03.32)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            5:30.00    5:32.54   20  
     1) Scott, Abbey W33                2) r:+0.42 Farnam, Leanna W26     
     3) r:+0.46 DeGabriele, Stacy W28   4) r:NRT Loverro, Kari W27        
              44.21   1:30.51 (1:30.51)     2:13.79 (43.28)   3:01.76 (1:31.25)
        3:38.45 (36.69)   4:25.80 (1:24.04)     4:56.92 (31.12)   5:32.54 (1:06.74)
  8 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            6:05.99    5:42.41   18  
     1) Folcarelli, Margaret W26        2) Ehrlich, Shoshanna W55         
     3) r:+0.68 Atkinson, Karen W36     4) r:NRT Rounds, Ellie W35        
              33.57   1:08.71 (1:08.71)     1:59.11 (50.40)   2:55.21 (1:46.50)
        3:29.84 (34.63)   4:19.12 (1:23.91)     4:58.69 (39.57)   5:42.41 (1:23.29)
  9 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               5:00.00    5:42.47   16  
     1) Smith, Allison W28              2) r:+0.74 Stevens, Katherine W28 
     3) r:+0.73 Griffiths, Pascha W38   4) r:+0.58 Lin, Helen W27         
              45.75   1:33.03 (1:33.03)     2:20.29 (47.26)   3:12.78 (1:39.75)
        3:31.52 (18.74)   4:33.60 (1:20.82)     4:56.43 (22.83)   5:42.47 (1:08.87)
 10 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            5:50.00    6:27.63   14  
     1) Bennett, Kathleen W31           2) r:+0.69 Blake, Shannon W31     
     3) r:NRT Jenkins, Julie W29        4) r:NRT Scott, Elizabeth W30     
              38.20   1:18.79 (1:18.79)     2:08.53 (49.74)   3:02.55 (1:43.76)
        3:58.17 (55.62)   5:01.43 (1:58.88)     5:43.65 (42.22)   6:27.63 (1:26.20)
 
Event 27  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
     NE-LMSC: N 4:25.18        1995 NEM                                        
                         K Goodwin, C Dropo, B Crowder, J Luker            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:50.00    4:46.78   34  
     1) Estabrook, Mary W50             2) r:+0.48 Kupan, Cheryl W47      
     3) r:+0.28 Knight, Susan W42       4) r:+0.13 Hallett, Connie W52    
              36.34   1:14.18 (1:14.18)     1:52.56 (38.38)   2:36.28 (1:22.10)
        3:07.01 (30.73)   3:44.12 (1:07.84)     4:14.32 (30.20)   4:46.78 (1:02.66)
  2 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               5:38.00    5:39.64   30  
     1) Marshall, Jenny W54             2) r:+0.61 Saltojanes, Denise W38 
     3) r:+0.59 Cassells, Sally W55     4) r:NRT Chmielewski, Karina W36  
              42.40   1:27.16 (1:27.16)     2:10.19 (43.03)   2:58.76 (1:31.60)
        3:40.20 (41.44)   4:30.90 (1:32.14)     5:02.84 (31.94)   5:39.64 (1:08.74)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'            6:15.00    6:04.73   28  
     1) Smith, Michele W35              2) r:+0.55 Lien, Maeve W35        
     3) r:+0.37 Garrow, Kendra W37      4) r:+0.03 Veenstra, Denise W42   
              50.91   1:43.71 (1:43.71)     2:28.73 (45.02)   3:20.05 (1:36.34)
        3:59.68 (39.63)   4:50.74 (1:30.69)     5:25.24 (34.50)   6:04.73 (1:13.99)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'F'               5:10.00    6:14.22   26  
     1) Rapp, Jessica W42               2) r:+0.53 Curko, Sandy W41       
     3) Barker, Joanne W47              4) r:NRT Natkin, Lisa W40         
              48.34   1:38.51 (1:38.51)     2:25.79 (47.28)   3:19.41 (1:40.90)
        4:04.94 (45.53)   4:56.78 (1:37.37)     5:33.35 (36.57)   6:14.22 (1:17.44)
 
Event 27  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
     NE-LMSC: N 4:40.95        2010 MESC                                       
                         P Torrey, M Estabrook, A Uecker, B Fries          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'B'                    5:08.00    5:08.22   34  
     1) Stokes, Karin W51               2) r:+0.38 Estel, Beth W55        
     3) r:+0.08 Scott, Sheryl W49       4) r:NRT Grilli, Tracy W54        
              38.96   1:18.32 (1:18.32)     1:55.42 (37.10)   2:37.87 (1:19.55)
        3:13.83 (35.96)   3:56.65 (1:18.78)     4:31.92 (35.27)   5:08.22 (1:11.57)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'G'               4:40.00    5:32.29   30  
     1) Chalfin, Sonia W45              2) r:+0.34 Gulley, Wendy W46      
     3) r:+0.54 Jensen, Sue W51         4) r:+0.31 Twomey, Maura W55      
              41.08   1:23.06 (1:23.06)     2:03.93 (40.87)   2:50.79 (1:27.73)
        3:24.91 (34.12)   4:06.24 (1:15.45)     4:25.77 (19.53)   5:32.29 (1:26.05)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'D'            5:45.00    5:36.00   28  
     1) Misiorski, Marcia W54           2) r:+0.27 Mareb, Karen W53       
     3) r:+0.29 Cady-Fernandes, Louise  4) r:NRT Kripke, Elizabeth W50    
              46.96   1:37.86 (1:37.86)     2:13.37 (35.51)   2:53.96 (1:16.10)
        3:28.92 (34.96)   4:16.50 (1:22.54)     4:54.58 (38.08)   5:36.00 (1:19.50)
  4 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'B'                 6:10.00    6:16.29   26  
     1) Glines, Susie W60               2) r:+0.33 Hobson, Paula W48      
     3) r:+0.42 Key, Christine W52      4) r:+0.62 Balles, Kathy W48      
              48.00   1:38.76 (1:38.76)     1:55.81 (17.05)   3:10.93 (1:32.17)
        3:52.58 (41.65)   4:41.99 (1:31.06)     5:27.14 (45.15)   6:16.29 (1:34.30)
  5 Great Bay Masters-NE  'A'                         6:30.00    7:01.19   24  
     1) Hart, Deborah W60               2) r:NRT Edin, Deborah W49        
     3) r:NRT Caron, Aagje W70          4) r:NRT Garvey, Ellen W55        
              49.50   1:51.05 (1:51.05)     2:35.18 (44.13)   3:26.47 (1:35.42)
        4:22.87 (56.40)   5:26.15 (1:59.68)     6:10.83 (44.68)   7:01.19 (1:35.04)
  6 Greenwood Masters-NE  'E'                         8:16.00    7:53.14   22  
     1) Blanchard, Patty W55            2) r:NRT Laramie, Catherine W54   
     3) r:NRT Goguen, Sharleen W54      4) r:NRT Case, Louise W64         
              55.71   1:55.79 (1:55.79)   3:04.65 (1:08.86)   4:17.73 (2:21.94)
        5:05.05 (47.32)   5:57.84 (1:40.11)     6:54.00 (56.16)   7:53.14 (1:55.30)
 
Event 28  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
     NE-LMSC: N 3:33.73        2001 NEM                                        
                         G Wriede, B Fehlau, J Brown, K Stapleton          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South County YMCA-NE  'F'                         3:39.90    3:44.71   34  
     1) Fishman, Ilya M34               2) r:+0.19 Kosiorek, Jeffrey M33  
     3) r:+0.32 Card, Mathew M24        4) r:+0.04 Cote, David M51        
              27.46       55.76 (55.76)     1:24.11 (28.35)   1:57.35 (1:01.59)
        2:21.48 (24.13)     2:51.87 (54.52)     3:17.13 (25.26)     3:44.71 (52.84)
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            3:50.99    3:44.72   30  
     1) O'Loughlin, Eric M25            2) r:+0.29 Catalano, Kenneth M31  
     3) r:+0.11 Guarnier, Bryan M28     4) r:+0.19 Searles, Dave M35      
              26.11       54.74 (54.74)     1:24.66 (29.92)   1:59.89 (1:05.15)
        2:25.14 (25.25)     2:54.41 (54.52)     3:18.12 (23.71)     3:44.72 (50.31)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:58.00    3:45.72   28  
     1) Mannion, Jamie M23              2) r:+0.44 Yamada, Kevin M23      
     3) r:+0.21 Mc Inerney, Scott M25   4) r:+0.65 Parry, Eric M27        
              28.45       58.20 (58.20)     1:26.02 (27.82)   1:58.34 (1:00.14)
        2:22.44 (24.10)     2:51.44 (53.10)     3:16.65 (25.21)     3:45.72 (54.28)
  4 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:50.00    3:48.41   26  
     1) Shiwnath, Mikey M23             2) r:+0.53 Zhai, Eric M31         
     3) r:+0.47 Seitz, Andreas M28      4) r:+0.21 Ambaye, Haftom M25     
              27.64       55.90 (55.90)     1:26.19 (30.29)   2:01.22 (1:05.32)
        2:26.63 (25.41)     2:56.34 (55.12)     3:20.81 (24.47)     3:48.41 (52.07)
  5 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:02.70    3:53.76   24  
     1) Gately, Thomas M31              2) r:+0.52 Chau, Perry M24        
     3) r:+0.36 Brosnan, Aaron M23      4) r:+0.15 Crum, Jeff M40         
              30.92   1:03.87 (1:03.87)     1:33.62 (29.75)   2:07.98 (1:04.11)
        2:32.36 (24.38)     3:01.48 (53.50)     3:26.04 (24.56)     3:53.76 (52.28)
  6 Westchester Masters-MR  'A'                       3:53.53    3:57.17   22  
     1) Troiano, Jason M48              2) r:+0.43 Polhill, Drew M21      
     3) r:+0.28 Salzberg, Matthew M23   4) r:+0.20 Levy, Dan M46          
              31.30   1:06.18 (1:06.18)     1:34.81 (28.63)   2:07.41 (1:01.23)
        2:32.14 (24.73)     3:01.71 (54.30)     3:27.61 (25.90)     3:57.17 (55.46)
  7 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:00.00    4:49.03   20  
     1) Lin, Howard M18                 2) r:+0.69 Nguyen, Son M32        
     3) r:+0.44 Roth, Douglas M50       4) r:+0.29 Gray, Zachary M29      
              35.22   1:16.88 (1:16.88)     1:50.13 (33.25)   2:28.00 (1:11.12)
        3:07.83 (39.83)   3:54.89 (1:26.89)     4:20.28 (25.39)     4:49.03 (54.14)
  8 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            5:40.99    5:12.06   18  
     1) Torres, Neftalie M24            2) r:+0.41 Mansour, Marc M47      
     3) r:NRT Heffernan, Sean M61       4) r:NRT Moynihan, Brian M30      
              31.59   1:07.46 (1:07.46)     1:48.95 (41.49)   2:36.68 (1:29.22)
        2:57.21 (20.53)                             4:39.03 ( )         5:12.06 ( )
  9 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   5:59.00    5:22.11   16  
     1) Chertok, Zachary M23            2) r:+0.73 Sandt, Mark M52        
     3) r:+0.39 Tripler, Christopher M4 4) r:+0.58 Martin, Richie M63     
              43.47   1:28.00 (1:28.00)     2:04.49 (36.49)   2:47.16 (1:19.16)
        3:27.50 (40.34)   4:14.91 (1:27.75)     4:47.68 (32.77)   5:22.11 (1:07.20)
 
Event 28  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:27.13   3/12/2000 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL           
     NE-LMSC: N 3:33.89        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Fehlau, J Eaddy, P Cadwell          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:05.00    3:59.65   34  
     1) Mitchell, Ted M35               2) r:+0.19 Larsen, Kirk M35       
     3) r:+0.36 Ten Haagen, Anthony M30 4) r:+0.64 Westgeest, Bart M32    
              28.79       59.56 (59.56)     1:30.81 (31.25)   2:06.84 (1:07.28)
        2:31.67 (24.83)     3:02.23 (55.39)     3:29.56 (27.33)     3:59.65 (57.42)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:57.00    4:02.85   30  
     1) Brinkmeyer, Justin M30          2) r:+0.48 Kosiorek, Kevin M34    
     3) r:+0.20 Winograd, Robert M33    4) r:+0.24 Titus, Dave M35        
              30.68   1:03.94 (1:03.94)     1:36.21 (32.27)   2:13.50 (1:09.56)
        2:39.10 (25.60)     3:09.22 (55.72)     3:34.60 (25.38)     4:02.85 (53.63)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:15.99    4:12.49   28  
     1) Shea, Josh M38                  2) r:+0.11 Biethan, Jonathan M27  
     3) r:+0.40 Kimball, Andrew M29     4) r:+0.24 Bachovchin, Daniel M28 
              33.77   1:09.24 (1:09.24)     1:41.58 (32.34)   2:19.63 (1:10.39)
        2:46.98 (27.35)     3:18.81 (59.18)     3:43.65 (24.84)     4:12.49 (53.68)
  4 Technique and Training-NE  'A'                    4:44.44    4:21.50   26  
     1) Cronin, Carlton M55             2) r:+0.42 Cronin, Nathan M27     
     3) r:+0.44 Cronin, CJ M29          4) r:+0.03 Cronin, Charles M57    
              37.27   1:17.76 (1:17.76)     1:49.01 (31.25)   2:24.73 (1:06.97)
        2:50.25 (25.52)     3:22.06 (57.33)     3:49.75 (27.69)     4:21.50 (59.44)
  5 Bearcat Masters-MR  'B'                           6:00.00    4:38.48   24  
     1) Allen, James M49                2) r:+0.46 Dean, Nathaniel M35    
     3) r:+0.34 Abreu, Joel M31         4) r:+0.50 Farnham, Nat M45       
              39.49   1:19.90 (1:19.90)     1:52.96 (33.06)   2:31.99 (1:12.09)
        3:02.79 (30.80)   3:39.50 (1:07.51)     4:08.45 (28.95)     4:38.48 (58.98)
 
Event 28  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
     NE-LMSC: N 3:35.54        2009 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, S Manhart, T Lecrone          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               3:59.00    3:52.14   34  
     1) Mugford, Stephen M44            2) r:+0.51 Anthos, Ed M44         
     3) r:+0.42 Eaddy, Jason M36        4) r:+0.31 Saulnier, Ethan M41    
              29.46   1:00.67 (1:00.67)     1:32.53 (31.86)   2:08.02 (1:07.35)
        2:33.19 (25.17)     3:02.12 (54.10)     3:26.01 (23.89)     3:52.14 (50.02)
  2 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:04.00    4:06.18   30  
     1) Theroux, Trent M44              2) r:+0.23 Pettibone, Chip M50    
     3) r:+0.44 Duru, Kaan M42          4) r:+0.30 Sever, Michael M41     
              29.55       59.94 (59.94)     1:34.16 (34.22)   2:12.44 (1:12.50)
        2:40.13 (27.69)     3:12.00 (59.56)     3:37.81 (25.81)     4:06.18 (54.18)
  3 Swim Rhode Island-NE  'D'                         4:16.00    4:14.17   28  
     1) Sayles, Douglas M44             2) r:+0.46 Gregson, Michael M40   
     3) r:+0.39 Gandy, Ray M50          4) r:+0.07 Welch, James M36       
              32.04   1:06.13 (1:06.13)     1:39.31 (33.18)   2:17.44 (1:11.31)
        2:45.15 (27.71)     3:17.15 (59.71)     3:43.98 (26.83)     4:14.17 (57.02)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'E'            4:18.01    4:31.93   26  
     1) Wright, Will M51                2) r:+0.65 Foley, TJ M42          
     3) r:+0.68 Nemirovsky, Sergei M39  4) r:+0.35 Yunker, Michael M42    
              36.97   1:16.58 (1:16.58)     1:51.48 (34.90)   2:31.31 (1:14.73)
        3:01.67 (30.36)   3:40.49 (1:09.18)     4:05.59 (25.10)     4:31.93 (51.44)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            4:30.99    4:38.17   24  
     1) Perz, Paul M43                  2) r:+0.75 Martini, Paolo M44     
     3) r:+0.48 Yepes, William M37      4) r:+0.27 Barrus, Steve M47      
              33.35   1:08.58 (1:08.58)     1:42.33 (33.75)   2:21.01 (1:12.43)
        2:56.12 (35.11)   3:40.71 (1:19.70)     4:08.10 (27.39)     4:38.17 (57.46)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'H'            5:20.00    4:54.24   22  
     1) Riley, David M50                2) r:+0.63 Patnaude, Dan M39      
     3) r:+0.25 Devlin, Mark M48        4) r:+0.36 Drohan, Peter M46      
              37.33   1:17.99 (1:17.99)     1:58.34 (40.35)   2:43.87 (1:25.88)
        3:17.17 (33.30)   3:56.58 (1:12.71)     4:24.46 (27.88)     4:54.24 (57.66)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'F'            5:10.00    4:54.98   20  
     1) Jordan, Timothy M40             2) r:+0.76 Prescott, Al M43       
     3) r:+0.75 Parsons, Edward M37     4) r:+0.73 Danehy, Matt M41       
              36.13   1:13.40 (1:13.40)     1:52.61 (39.21)   2:35.22 (1:21.82)
        3:10.02 (34.80)   3:53.36 (1:18.14)     4:22.27 (28.91)   4:54.98 (1:01.62)
  8 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'G'            6:40.00    5:46.56   18  
     1) Towey, Sean M47                 2) r:+0.33 Hart, John M51         
     3) r:+0.80 Latva-Kokko, Mika M37   4) r:NRT Veenstra, Chris M41      
              48.21   1:36.06 (1:36.06)     2:15.92 (39.86)   3:01.21 (1:25.15)
        3:42.83 (41.62)                             5:07.81 ( )         5:46.56 ( )
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'K'            6:10.00    5:51.89   16  
     1) Caruso, Gerald M52              2) r:+0.47 Frackleton, Jack M53   
     3) r:+0.56 Foster, Walter M50      4) r:NRT Nam, Kyung M44           
              49.08   1:44.89 (1:44.89)     2:28.44 (43.55)   3:17.27 (1:32.38)
        3:47.85 (30.58)   4:27.39 (1:10.12)     5:06.71 (39.32)   5:51.89 (1:24.50)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   7:00.10         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Pollard, Benjamin M39           2) r:-0.78 Bell, Richard M42      
     3) r:+0.47 Morse, Benjamin M40     4) r:+0.53 Trainor, Brendan M35   
              53.93   1:56.60 (1:56.60)     2:13.48 (16.88)   3:08.80 (1:12.20)
        3:36.99 (28.19)   4:09.89 (1:01.09)     4:40.21 (30.32)        DQ (1:03.36)
 
Event 28  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
     NE-LMSC: N 3:47.23        2009 MESC                                       
                         D Pride, M McKinney, M Schmidt, H Carter          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:54.00    3:52.18   34  
     1) Pride, Douglas M48              2) r:+0.34 Millett, Jon M46       
     3) r:+0.29 Schmidt, Michael M49    4) r:+0.15 Regan, Michael M51     
              27.24       56.74 (56.74)     1:27.75 (31.01)   2:03.96 (1:07.22)
        2:30.25 (26.29)     3:00.20 (56.24)     3:24.64 (24.44)     3:52.18 (51.98)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:03.00    4:06.83   30  
     1) Alexander, Mark M53             2) r:+0.35 Bosley, Douglas M49    
     3) r:+0.36 Dixon, Glenn M47        4) r:+0.38 Schlicher, Fred M63    
              30.12   1:01.82 (1:01.82)     1:35.73 (33.91)   2:14.44 (1:12.62)
        2:40.86 (26.42)     3:11.34 (56.90)     3:37.65 (26.31)     4:06.83 (55.49)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'F'            4:45.99    4:21.13   28  
     1) Mockler, Frank M56              2) r:+0.15 Duvall, James M48      
     3) r:+0.39 Shea, Bill M50          4) r:+0.64 Mansilla, Frankin M52  
              33.89   1:08.56 (1:08.56)     1:40.48 (31.92)   2:18.69 (1:10.13)
        2:47.97 (29.28)   3:21.62 (1:02.93)     3:50.07 (28.45)     4:21.13 (59.51)
  4 Wayland Community Pool Masters-NE  'A'                 NT    4:22.50   26  
     1) Hutchinson, Kirk M51            2) r:+0.07 Griffin, Michael M49   
     3) r:+0.31 Phillips, Timothy M53   4) r:+0.15 Brondyk, William M52   
              33.40   1:08.36 (1:08.36)     1:44.29 (35.93)   2:25.14 (1:16.78)
        2:52.15 (27.01)     3:23.56 (58.42)     3:51.87 (28.31)     4:22.50 (58.94)
  5 Westchester Masters-MR  'B'                       4:54.54    4:57.80   24  
     1) Hoffmann, Paul M56              2) r:+0.50 Duguet, Noel M63       
     3) r:+0.25 Burkhardt, Martin M48   4) r:NRT Healy, Martin M68        
              35.71   1:11.17 (1:11.17)     1:50.10 (38.93)   2:29.69 (1:18.52)
        3:07.78 (38.09)   3:47.28 (1:17.59)     4:20.79 (33.51)   4:57.80 (1:10.52)
  6 Greenwood Masters-NE  'D'                         6:00.00    5:44.29   22  
     1) Phillips, David M63             2) r:+0.34 Dymek, Timothy M49     
     3) r:+0.40 Bartl, Roland M55       4) r:+0.59 Phillips, Ken M62      
              46.76   1:33.19 (1:33.19)     2:11.12 (37.93)   2:53.89 (1:20.70)
        3:39.37 (45.48)   4:37.27 (1:43.38)     5:10.04 (32.77)   5:44.29 (1:07.02)
 
Event 28  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:05.90   4/22/2007 VENTURA COUNTY                             
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, G GRUBER             
     NE-LMSC: N 4:22.96        2010 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, R Johnston, A Johnston     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:26.00    4:26.91   34  
     1) Hintlian, Varney M62            2) r:+0.27 Goodman, James M59     
     3) r:+0.43 Johnston, Robert M60    4) r:+0.43 Syphers, Dale M55      
              33.22   1:07.14 (1:07.14)     1:39.94 (32.80)   2:17.24 (1:10.10)
        2:50.73 (33.49)   3:28.43 (1:11.19)     3:56.07 (27.64)     4:26.91 (58.48)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'I'            5:25.00    4:56.17   30  
     1) Keil, Mark M58                  2) r:+0.17 Battistini, Rick M57   
     3) r:+0.73 Maclennan, John M60     4) r:+0.54 Ryan, Bill M61         
              37.32   1:17.46 (1:17.46)     1:55.31 (37.85)   2:37.58 (1:20.12)
        3:11.06 (33.48)   3:50.99 (1:13.41)     4:22.19 (31.20)   4:56.17 (1:05.18)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   7:10.00    6:23.78   28  
     1) Reeve, William M80              2) r:+0.55 Ball, Steve M57        
     3) r:+0.05 Lowden, Reed M57        4) r:+0.77 Giustra, Frank M75     
              51.20   1:48.85 (1:48.85)     2:36.39 (47.54)   3:31.25 (1:42.40)
        4:11.12 (39.87)   4:58.59 (1:27.34)     5:38.63 (40.04)   6:23.78 (1:25.19)
  4 South County YMCA-NE  'E'                         6:49.90    6:33.17   26  
     1) Lovitz, Lee M66                 2) r:+0.63 Garr, Michael M58      
     3) r:NRT Winn, Eric M57            4) r:NRT Wright, Phil M64         
              56.45   2:00.92 (2:00.92)     2:44.26 (43.34)   3:31.84 (1:30.92)
        4:23.66 (51.82)   5:23.28 (1:51.44)     5:57.35 (34.07)   6:33.17 (1:09.89)
 
Event 28  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 5:01.20   1/15/2012 MICHIGAN MASTER                            
                         E LOKENSGARD, K OLZMANN, F CODY, R MARTIN         
     NE-LMSC: N 5:20.00        2010 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, W Jones, D Vail               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:25.00    5:42.82   34  
     1) Rupert, Bill M68                2) r:+0.45 Pierce, Fred M68       
     3) r:+0.76 Nelson, Robert M65      4) r:+0.64 Pride, H Douglas M70   
              36.78   1:16.14 (1:16.14)     1:58.46 (42.32)   2:49.05 (1:32.91)
        3:28.42 (39.37)   4:18.21 (1:29.16)     4:57.72 (39.51)   5:42.82 (1:24.61)
  2 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 6:40.00    6:39.69   30  
     1) Song, Mingjie M65               2) r:+0.40 Terry, Jim M67         
     3) r:+0.58 Baxter, David M67       4) r:NRT Widnall, William M74     
              42.07   1:25.55 (1:25.55)     2:15.42 (49.87)   3:11.03 (1:45.48)
        3:58.53 (47.50)   4:54.87 (1:43.84)     5:44.50 (49.63)   6:39.69 (1:44.82)
 
Event 29  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
     NE-LMSC: N 3:48.55        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, S Cromarty, E Wang        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:00.00    3:51.24   34  
     1) Willeboordse, Fall W46          2) r:+0.31 Starosielec, Jess W22  
     3) r:+0.48 Labour, Rafael M25      4) r:+0.17 Toth, Kristof M20      
              28.95       59.27 (59.27)     1:31.48 (32.21)   2:09.94 (1:10.67)
        2:34.29 (24.35)     3:03.81 (53.87)     3:26.36 (22.55)     3:51.24 (47.43)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'L'            4:10.00    4:10.43   30  
     1) Fries, Laura W24                2) r:+0.51 Mulrooney, Matt M30    
     3) r:+0.60 Crocker, Michael M27    4) r:+0.31 Looney, Jessica W23    
              30.99   1:04.12 (1:04.12)     1:36.40 (32.28)   2:13.00 (1:08.88)
        2:40.82 (27.82)     3:10.95 (57.95)     3:38.82 (27.87)     4:10.43 (59.48)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'M'            4:31.00    4:16.10   28  
     1) Jendrock, Kyle M22              2) r:+0.28 Roy, Michele W47       
     3) r:+0.42 Feran, Meghan W23       4) r:+0.51 Ferdinand, Gerard M20  
              26.86       56.84 (56.84)     1:33.15 (36.31)   2:16.47 (1:19.63)
        2:46.96 (30.49)   3:22.11 (1:05.64)     3:48.26 (26.15)     4:16.10 (53.99)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:20.00    4:17.19   26  
     1) Lindboe, Tracy W22              2) r:+0.24 Donohue, Brian M24     
     3) r:+0.32 Chereukhin, Vyacheslav  4) r:+0.46 Anelauskas, Kaitlin W26
              33.28   1:09.40 (1:09.40)     1:40.41 (31.01)   2:16.42 (1:07.02)
        2:44.75 (28.33)   3:17.97 (1:01.55)     3:45.76 (27.79)     4:17.19 (59.22)
  5 Worcester Area Masters-NE  'A'                    4:07.00    4:19.75   24  
     1) Holland-Dufault, Gail W53       2) r:+0.28 Bueter, Chelsea W26    
     3) r:+0.57 Green, Alford M22       4) r:+0.14 Oates, David M61       
              36.96   1:15.47 (1:15.47)     1:49.47 (34.00)   2:28.42 (1:12.95)
        2:53.07 (24.65)     3:22.94 (54.52)     3:49.96 (27.02)     4:19.75 (56.81)
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:30.00    4:21.58   22  
     1) Kelly, Brennan M32              2) r:+0.04 Cruz, Penelope W18     
     3) r:+0.44 Gustafson, Daniel M26   4) r:+0.56 Zelca, Ieva W23        
              30.34   1:02.89 (1:02.89)     1:36.70 (33.81)   2:16.74 (1:13.85)
        2:44.50 (27.76)     3:16.38 (59.64)     3:47.17 (30.79)   4:21.58 (1:05.20)
  7 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:35.00    4:27.18   20  
     1) Blood, Jonathan M46             2) r:+0.35 Brown, Phil M51        
     3) r:+0.32 Daley, Amanda W24       4) r:+0.33 Hindle, Lori W36       
              30.76   1:02.48 (1:02.48)     1:36.63 (34.15)   2:15.23 (1:12.75)
        2:48.74 (33.51)   3:27.45 (1:12.22)     3:55.88 (28.43)     4:27.18 (59.73)
  8 Boston University Masters-NE  'B'                 4:10.99    4:28.21   18  
     1) Bingham, Chelsea W21            2) Fedak, Scott M28               
     3) r:+0.49 O'Neill, Gary M54       4) r:+0.25 Bierden, Sheryl W38    
              36.45   1:15.14 (1:15.14)     1:44.86 (29.72)   2:18.79 (1:03.65)
        2:50.41 (31.62)   3:28.65 (1:09.86)     3:56.82 (28.17)     4:28.21 (59.56)
  9 Greenwood Masters-NE  'B'                         5:45.00    5:11.73   16  
     1) Holly, Taryn W21                2) r:+0.35 Van Amburgh, Christophe
     3) r:+0.52 Morlando, Maureen W37   4) r:NRT Springfield, A M39       
              41.61   1:25.98 (1:25.98)     2:00.83 (34.85)   2:40.85 (1:14.87)
        3:17.67 (36.82)   4:01.16 (1:20.31)     4:35.07 (33.91)   5:11.73 (1:10.57)
 
Event 29  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE                                   
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
     NE-LMSC: N 3:43.20        2010 MESC                                       
                         M Ross, N Stevens, J Knight Beers, A Perez-Smith  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:05.00    4:06.01   34  
     1) Stanilova, Tsveta W26           2) r:+0.09 Stevens, Nate M29      
     3) r:+0.34 Stevens, John M32       4) r:+0.54 Beers, Jessica W31     
              34.78   1:12.29 (1:12.29)     1:41.25 (28.96)   2:13.53 (1:01.24)
        2:39.91 (26.38)     3:11.18 (57.65)     3:37.21 (26.03)     4:06.01 (54.83)
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                         4:12.00    4:19.31   30  
     1) McGrail, Crystie W27            2) r:+0.46 Zola, Brett M44        
     3) r:+0.33 White, Darwin M47       4) r:+0.36 Mack, Tara W39         
              32.48   1:07.42 (1:07.42)     1:40.33 (32.91)   2:17.14 (1:09.72)
        2:46.07 (28.93)   3:20.34 (1:03.20)     3:48.36 (28.02)     4:19.31 (58.97)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:10.00    4:20.29   28  
     1) Sewell, Bryn W30                2) r:+0.21 Lamoreaux, Kristina W25
     3) Javaid, Usman M25               4) r:+0.59 Zelle, Kent M34        
              34.53   1:12.03 (1:12.03)     1:46.92 (34.89)   2:28.38 (1:16.35)
        2:54.74 (26.36)     3:25.19 (56.81)     3:51.81 (26.62)     4:20.29 (55.10)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:30.00    4:41.28   26  
     1) Bailey, Meghan W33              2) r:+0.28 Reese, Jeff M37        
     3) r:+0.48 Quinn, Thomas M43       4) r:+0.50 Owen, Katharine W32    
              34.44   1:10.41 (1:10.41)     1:45.09 (34.68)   2:27.32 (1:16.91)
        2:57.42 (30.10)   3:35.45 (1:08.13)     4:07.15 (31.70)   4:41.28 (1:05.83)
  5 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:45.00    4:41.58   24  
     1) Geoghegan, William M61          2) r:+0.48 Stango, Melissa W28    
     3) r:+0.13 Finnegan, Lauren W25    4) r:+0.47 Laux, Michael M70      
              37.61   1:17.70 (1:17.70)     1:51.84 (34.14)   2:30.63 (1:12.93)
        3:00.17 (29.54)   3:36.01 (1:05.38)     4:07.03 (31.02)   4:41.58 (1:05.57)
  6 Bearcat Masters-MR  'C'                           5:15.00    4:42.58   22  
     1) Chadwick, Sara W30              2) r:+0.38 Gerace, John M28       
     3) r:+0.41 Dreisbach, Tristan M28  4) r:+0.45 McAlvey, Christina W33 
              35.09   1:12.33 (1:12.33)     1:50.16 (37.83)   2:33.28 (1:20.95)
        3:03.89 (30.61)   3:39.47 (1:06.19)     4:10.13 (30.66)   4:42.58 (1:03.11)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'N'            4:55.00    4:49.86   20  
     1) Burns, Caileen W26              2) r:+0.49 Steinberg, Gregory M32 
     3) r:+0.02 Sarvia, Tricia W29      4) r:NRT Argenti, John Paul M28   
     r:+1.22  35.63   1:12.69 (1:12.69)     1:48.03 (35.34)   2:28.27 (1:15.58)
        3:05.32 (37.05)   3:46.57 (1:18.30)     4:15.05 (28.48)   4:49.86 (1:03.29)
  8 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:53.00    4:53.11   18  
     1) Allin, Stephanie W31            2) r:+0.45 Porter, Jim M42        
     3) r:+0.46 Teixeira, Marianne W28  4) r:+0.56 Fernandez, Adolfo M28  
              36.98   1:16.00 (1:16.00)     1:54.97 (38.97)   2:39.11 (1:23.11)
        3:12.23 (33.12)   3:54.77 (1:15.66)     4:22.53 (27.76)     4:53.11 (58.34)
  9 Great Bay Masters-NE  'A'                         5:00.00    5:13.25   16  
     1) Redmond, Jacqueline W25         2) r:+0.80 Connors, Kasia W28     
     3) r:+0.04 Seraiva, Robert M25     4) r:NRT Parsons, Steve M32       
              41.42   1:26.91 (1:26.91)     2:15.66 (48.75)   3:08.65 (1:41.74)
        3:34.67 (26.02)     4:06.95 (58.30)     4:38.69 (31.74)   5:13.25 (1:06.30)
 10 Adirondack Aquatic Club Master-NE  'A'            5:35.00    5:29.75   14  
     1) Ellis, Cathy W52                2) r:+0.38 Danahy, Amy W34        
     3) Stover, Scott M39               4) r:NRT Blair, Tripp M57         
              51.98   1:48.05 (1:48.05)     2:05.36 (17.31)     2:25.95 (37.90)
        3:10.17 (44.22)   3:44.22 (1:18.27)     4:26.69 (42.47)   5:29.75 (1:45.53)
 11 Swim Rhode Island-NE  'A'                         5:30.00    5:31.86   12  
     1) Coffey, Timothy M52             2) r:+0.74 Safran-Muller, Dayna W4
     3) r:+0.80 Sicard, David M48       4) r:NRT Golden, Reva W26         
              43.01   1:30.12 (1:30.12)     2:12.17 (42.05)   3:00.47 (1:30.35)
        3:36.04 (35.57)   4:17.92 (1:17.45)     4:53.54 (35.62)   5:31.86 (1:13.94)
 12 Connecticut Masters-CT  'B'                       5:50.51    5:36.11   10  
     1) Scheel, Kristin W26             2) r:+0.75 Berghaus, Peter M71    
     3) r:+0.61 Sega, Ally W39          4) r:+0.28 Skolnick, Stewart M57  
              36.35   1:14.71 (1:14.71)     2:00.23 (45.52)   2:53.30 (1:38.59)
        3:36.56 (43.26)   4:23.87 (1:30.57)     4:58.48 (34.61)   5:36.11 (1:12.24)
 
Event 29  Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
     NE-LMSC: N 4:10.30        2009 NEM                                        
                         C Kovacs, L Winstanley, A Kirkpatrick, K Thompson 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    4:19.30    4:14.83   34  
     1) Pelletier, Hillary W35          2) r:+0.29 Sweetser, Stacy W36    
     3) r:+0.34 Ohman, Niclas M37       4) r:+0.71 Mappes, Michael M45    
              32.05   1:07.79 (1:07.79)     1:38.95 (31.16)   2:15.88 (1:08.09)
        2:42.31 (26.43)     3:12.49 (56.61)     3:40.75 (28.26)   4:14.83 (1:02.34)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:10.01    4:28.54   30  
     1) Schachner, Eyal M40             2) r:+0.33 Stokes, Jessica W35    
     3) r:+0.46 Baker, Henry M44        4) r:+0.58 Hester, Ursula W41     
              34.04   1:09.24 (1:09.24)     1:27.10 (17.86)   2:26.20 (1:16.96)
        2:53.66 (27.46)     3:25.84 (59.64)     3:56.23 (30.39)   4:28.54 (1:02.70)
  3 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:39.70    4:43.38   28  
     1) Boland, Jan W53                 2) r:+0.67 Barow, Sean M36        
     3) r:+0.59 Lebro, Ryan M37         4) r:NRT Luker, Jennifer W55      
              36.84   1:16.29 (1:16.29)     1:51.90 (35.61)   2:31.23 (1:14.94)
        3:01.83 (30.60)   3:37.76 (1:06.53)     4:08.40 (30.64)   4:43.38 (1:05.62)
  4 Pittsfield YMCA Polar Bears-NE  'A'               4:55.00    4:56.40   26  
     1) Rogacki, Daniel M64             2) r:+0.28 Crawford, Craig M41    
     3) r:+0.80 Florio-Jefferys, Joanna 4) r:NRT Dixon, Alison W49        
              34.27   1:10.28 (1:10.28)     1:39.79 (29.51)   2:14.76 (1:04.48)
        3:00.36 (45.60)   3:49.12 (1:34.36)     4:20.22 (31.10)   4:56.40 (1:07.28)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               4:55.00    5:01.01   24  
     1) Gomez, Belem W35                2) r:+0.75 Kwa, Ken M38           
     3) r:+0.32 Dragoni, Stephen M41    4) r:NRT Hallor, Sara W41         
              36.07   1:13.40 (1:13.40)     1:30.52 (17.12)                    
            3:08.53 ( )         3:53.91 ( )     4:25.52 (31.61)   5:01.01 (1:07.10)
  6 South County YMCA-NE  'C'                         5:14.90    5:09.20   22  
     1) Bartlett, Fred M56              2) r:+0.75 Ladas, Andreas M41     
     3) r:+0.67 Wilkes, Kristin W40     4) r:NRT KielyKilpatrick, Carolyn 
              38.50   1:17.52 (1:17.52)     1:58.89 (41.37)   2:46.03 (1:28.51)
        3:22.55 (36.52)   4:01.61 (1:15.58)     4:34.55 (32.94)   5:09.20 (1:07.59)
  7 Greenwood Masters-NE  'C'                         6:20.00    5:29.36   20  
     1) Graham, David M37               2) r:+0.59 Cheney, Jane W50       
     3) r:NRT Dickson, Catherine W48    4) r:NRT Hutchings, Dick M70      
              37.79   1:15.62 (1:15.62)     2:00.63 (45.01)   2:51.40 (1:35.78)
        3:29.80 (38.40)   4:17.65 (1:26.25)     4:52.70 (35.05)   5:29.36 (1:11.71)
 -- Westchester Masters-MR  'A'                       4:59.99         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Spangler, Drew M41              2) r:+0.13 Hendricks, Geneve W43  
     3) r:-0.12 Thornton, Cindy W54     4) r:-0.07 Polhill, Brad M48      
              36.14   1:14.10 (1:14.10)     1:50.92 (36.82)   2:33.92 (1:19.82)
        3:07.82 (33.90)   3:49.19 (1:15.27)     4:17.12 (27.93)        DQ (1:00.66)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:39.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Morse, Deb W39                  2) r:+0.60 Scanlon, Susan W48     
     3) r:-0.07 Syphers, Paul M52       4) r:NRT Cerjanec, Derek M60      
              45.38   1:34.65 (1:34.65)     1:51.50 (16.85)                    
            4:10.94 ( )         5:07.43 ( )     5:44.91 (37.48)        DQ (1:19.52)
 
Event 29  Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
     NE-LMSC: N 4:07.33        2003 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Hirsty           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:40.00    4:47.80   34  
     1) Davala, Dave M53                2) r:+0.38 Lin, Arthur M50        
     3) r:+0.68 Uecker, Anne W51        4) r:+0.24 Fries, Beth W54        
              33.29   1:07.49 (1:07.49)     1:45.05 (37.56)   2:27.77 (1:20.28)
        3:01.83 (34.06)   3:40.58 (1:12.81)     4:12.55 (31.97)   4:47.80 (1:07.22)
  2 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               4:35.00    4:49.59   30  
     1) Beaulieu, Alan M48              2) r:+0.05 Gaines, Maureen W53    
     3) r:+0.62 Judelson, David M56     4) r:+0.45 Wettach, Gayle W54     
              37.77   1:17.21 (1:17.21)     1:55.37 (38.16)   2:38.66 (1:21.45)
        3:09.94 (31.28)   3:46.85 (1:08.19)     4:15.94 (29.09)   4:49.59 (1:02.74)
  3 Great Bay Masters-NE  'B'                         5:20.00    4:59.74   28  
     1) Gravel, Diane W45               2) r:+0.08 Griffin, Paul M51      
     3) r:+0.53 Games, Brett M46        4) r:+0.66 Pentheny, Gail W49     
              42.95   1:30.19 (1:30.19)     2:06.04 (35.85)   2:47.35 (1:17.16)
        3:17.05 (29.70)   3:51.06 (1:03.71)     4:23.68 (32.62)   4:59.74 (1:08.68)
  4 South County YMCA-NE  'B'                         6:09.90    5:43.05   26  
     1) Hevenor, Stephanie W53          2) Rodewig, Beth W50              
     3) r:+0.74 Winkler, David M49      4) r:NRT Pelletier, Denis M47     
              48.71   1:40.49 (1:40.49)     2:27.56 (47.07)   3:22.01 (1:41.52)
        3:53.67 (31.66)   4:34.38 (1:12.37)     5:07.10 (32.72)   5:43.05 (1:08.67)
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 5:40.00    5:47.25   24  
     1) Mulderig, Sheilagh W59          2) r:+0.28 Gordon, Peter M51      
     3) r:+0.25 Jaye, David M58         4) r:NRT Purcell, Chris W51       
              47.06   1:38.54 (1:38.54)     2:16.86 (38.32)   2:58.19 (1:19.65)
        3:39.32 (41.13)   4:28.90 (1:30.71)     5:05.09 (36.19)   5:47.25 (1:18.35)
 
Event 29  Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:22.67   4/19/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN               
     NE-LMSC: N 5:11.45        2010 MESC                                       
                         D Uustal, O'Brien-Mackinnon, R Nelson, S Redmon   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'Z'                         4:50.00    5:42.61   34  
     1) Manfredi, Thomas M69            2) r:+0.54 Lewis, Kathy W57       
     3) r:+0.66 Dow, Paul M58           4) r:+0.40 Croft, Sandra W55      
              41.76   1:25.54 (1:25.54)     2:10.77 (45.23)   3:00.93 (1:35.39)
        3:37.98 (37.05)   4:26.37 (1:25.44)     5:03.07 (36.70)   5:42.61 (1:16.24)
  2 South County YMCA-NE  'D'                         5:24.90    5:45.56   30  
     1) Garr, Jeanne W57                2) r:+0.74 Johnson, Thor M59      
     3) r:+0.42 McCaffrey, Paul M57     4) r:NRT Phelan, Mary W55         
              44.09   1:27.94 (1:27.94)     2:08.13 (40.19)   2:52.33 (1:24.39)
        3:36.26 (43.93)   4:24.34 (1:32.01)     5:03.00 (38.66)   5:45.56 (1:21.22)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:32.00    5:50.23   28  
     1) Redmon, Scott M61               2) r:NRT Panayotoff, Kristi W63   
     3) r:NRT Johnston, Alan M59        4) r:NRT Rardin, Susan W62        
              39.81   1:20.83 (1:20.83)     1:37.45 (16.62)     2:14.90 (54.07)
        3:14.79 (59.89)   3:51.53 (1:36.63)     4:32.58 (41.05)   5:50.23 (1:58.70)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'F'               5:15.00    6:19.61   26  
     1) Jones, Jay M65                  2) r:+0.56 Bouvrie, Alice W63     
     3) r:NRT Maxted, George M60        4) r:NRT Cohen, Frances W56       
              37.76   1:16.61 (1:16.61)     2:09.06 (52.45)   3:06.62 (1:50.01)
        3:23.65 (17.03)     3:44.94 (38.32)     4:28.42 (43.48)   6:19.61 (2:34.67)
 
Event 29  Mixed 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:11.26   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         ROBERT MAYO, FRANK NIEMAN, ANN HIRSCH, JEAN DUNCAN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   7:10.00    7:09.05U  34  
     1) Edelbaum, Donna W78             2) r:+0.59 Wendel, Hans M76       
     3) r:+0.62 Jones, William M75      4) r:NRT Kamphausen, Ronnie W78   
                      2:15.47 (2:15.47)     3:03.99 (48.52)   3:59.19 (1:43.72)
        4:46.29 (47.10)   5:39.74 (1:40.55)     6:21.74 (42.00)   7:09.05 (1:29.31)
 
Event 31  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
     NE-LMSC: N 1:55.78        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla         24 Hoboken-NJ           1:59.50    1:56.70   17  
     r:+0.90  27.58       57.45 (29.87)     1:27.41 (29.96)     1:56.70 (29.29)
  2 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE    2:02.98    2:05.25   15  
     r:+0.74  28.32       59.69 (31.37)     1:32.42 (32.73)     2:05.25 (32.83)
  3 Nihan, Lianne             23 BU Masters-NE        2:13.00    2:05.59   14  
     r:+0.86  28.66     1:00.09 (31.43)     1:32.72 (32.63)     2:05.59 (32.87)
  4 Fries, Laura              24 MinutemanAndover-NE  2:05.00    2:05.62   13  
     r:+0.85  29.35     1:01.65 (32.30)     1:34.43 (32.78)     2:05.62 (31.19)
  5 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  2:02.53    2:05.71   12  
     r:+0.82  29.64     1:02.00 (32.36)     1:34.05 (32.05)     2:05.71 (31.66)
  6 Wargo, Kate               23 Cambridge-NE         2:05.00    2:07.29   11  
     r:+0.80  29.58     1:01.69 (32.11)     1:34.37 (32.68)     2:07.29 (32.92)
  7 Bingham, Chelsea          21 BU Masters-NE        2:25.12    2:14.07   10  
     r:+0.84  31.32     1:05.15 (33.83)     1:39.89 (34.74)     2:14.07 (34.18)
  8 Baumann, Mary Kate        23 Bearcat Masters-MR   2:15.00    2:14.81    9  
     r:+0.89  31.13     1:04.77 (33.64)     1:39.65 (34.88)     2:14.81 (35.16)
  9 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        2:19.00    2:15.86    8  
     r:+0.82  31.54     1:06.56 (35.02)     1:41.46 (34.90)     2:15.86 (34.40)
 10 Palmer, Barbara           24 Boston YMCA-NE       2:16.00    2:16.89    7  
     r:+0.79  21.66     1:06.09 (44.43)     1:41.69 (35.60)     2:16.89 (35.20)
 11 Zelca, Ieva               23 Bearcat Masters-MR   2:32.00    2:18.13    6  
     r:+1.06  31.23     1:06.19 (34.96)     1:43.06 (36.87)     2:18.13 (35.07)
 12 Sathapornchaisit, Onnich  22 BC Masters-NE        2:24.53    2:26.67    5  
     r:+0.90  32.36     1:09.67 (37.31)     1:48.99 (39.32)     2:26.67 (37.68)
 13 Kim, Grace                24 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:28.34    4  
     r:+0.96  33.53     1:10.38 (36.85)     1:49.22 (38.84)     2:28.34 (39.12)
 14 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE         2:55.11    2:43.02    3  
     r:+0.95  37.94     1:19.28 (41.34)     2:01.87 (42.59)     2:43.02 (41.15)
 -- Feng, Jia                 23 Bearcat Masters-MR   2:30.00         NS  
 
Event 31  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 1:54.13        1991 Betsy Lind                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        26 BU Masters-NE        1:57.00    1:57.54   17  
     r:+0.78  27.86       58.20 (30.34)     1:28.53 (30.33)     1:57.54 (29.01)
  2 Kearns, Sarah             26 Y of North Shore-NE  2:04.32    2:04.91   15  
     r:+0.92  29.53     1:01.58 (32.05)     1:33.39 (31.81)     2:04.91 (31.52)
  3 Au, Lauren                27 Cambridge-NE         2:08.27    2:06.01   14  
              28.52       59.84 (31.32)     1:32.73 (32.89)     2:06.01 (33.28)
  4 Pitter, Samantha          27 BU Masters-NE        2:03.00    2:07.11   13  
     r:+0.76  29.66     1:01.61 (31.95)     1:34.59 (32.98)     2:07.11 (32.52)
  5 Finnegan, Lauren          25 Connecticut-CT       2:15.00    2:09.04   12  
     r:+0.94  29.37     1:01.64 (32.27)     1:35.25 (33.61)     2:09.04 (33.79)
  6 Folcarelli, Margaret      26 Liquid Assets-NE     2:15.00    2:09.44   11  
     r:+0.98  30.45     1:03.21 (32.76)     1:36.80 (33.59)     2:09.44 (32.64)
  7 Walker, Kim               27 Cambridge-NE         2:06.68    2:09.50   10  
     r:+0.79  30.07     1:02.90 (32.83)     1:36.27 (33.37)     2:09.50 (33.23)
  8 Bari, Carly               27 Y of North Shore-NE  2:17.89    2:10.64    9  
     r:+0.85  31.09     1:04.68 (33.59)     1:37.88 (33.20)     2:10.64 (32.76)
  9 Phillips, Emily           27 Greenwood-NE         2:20.00    2:11.16    8  
     r:+0.84  30.36     1:03.29 (32.93)     1:37.43 (34.14)     2:11.16 (33.73)
 10 Anelauskas, Kaitlin       26 Cambridge-NE         2:10.00    2:11.74    7  
     r:+0.74  30.01     1:03.34 (33.33)     1:37.72 (34.38)     2:11.74 (34.02)
 11 Brown, Joelle             26 StrawberryCanyon-PC  2:16.68    2:12.23    6  
     r:+0.79  30.37     1:04.42 (34.05)     1:38.65 (34.23)     2:12.23 (33.58)
 12 Beeger, Elise             27 Cambridge-NE         2:10.50    2:12.57    5  
     r:+0.98  30.48     1:03.98 (33.50)     1:38.41 (34.43)     2:12.57 (34.16)
 13 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  2:12.74    2:14.61    4  
              31.34     1:05.71 (34.37)     1:40.72 (35.01)     2:14.61 (33.89)
 14 Lennon, Jessie            27 Bearcat Masters-MR   2:06.99    2:15.86    3  
     r:+0.76  30.29     1:04.35 (34.06)     1:39.91 (35.56)     2:15.86 (35.95)
 15 Rood, Jenny               27 MIT Masters-NE       2:18.89    2:22.30    2  
     r:+0.99  32.06     1:08.42 (36.36)     1:45.67 (37.25)     2:22.30 (36.63)
 16 Wolf, Jenny               29 ABC Masters-NE       3:00.00    2:24.17    1  
     r:+0.89  33.78     1:11.17 (37.39)     1:48.85 (37.68)     2:24.17 (35.32)
 17 Gibson, Hannah            29 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:24.72  
     r:+0.84  33.65     1:09.56 (35.91)     1:47.25 (37.69)     2:24.72 (37.47)
 18 Loverro, Kari             27 MinutemanAndover-NE  2:30.00    2:26.24  
     r:+0.92  32.20     1:08.49 (36.29)     1:47.22 (38.73)     2:26.24 (39.02)
 19 Teixeira, Marianne        28 Swim RI-NE           2:40.00    2:27.48  
     r:+0.91  33.11     1:10.50 (37.39)     1:49.71 (39.21)     2:27.48 (37.77)
 20 Mccutcheon, Kaitlin       25 Simmons-NE           3:20.00    2:29.23  
     r:+0.93  34.02     1:11.03 (37.01)     1:50.31 (39.28)     2:29.23 (38.92)
 21 Lin, Helen                27 Cambridge-NE         2:29.57    2:31.39  
              36.42     1:15.88 (39.46)     1:55.31 (39.43)     2:31.39 (36.08)
 22 Golden, Reva              26 Swim RI-NE           3:00.00    2:39.91  
     r:+1.03  36.14     1:15.85 (39.71)     1:57.89 (42.04)     2:39.91 (42.02)
 23 Redmond, Jacqueline       25 Great Bay-NE         2:45.08    2:39.93  
     r:+1.15  36.75     1:18.13 (41.38)     2:00.08 (41.95)     2:39.93 (39.85)
 24 Farnam, Leanna            26 MinutemanAndover-NE  2:43.38    2:42.43  
     r:+1.09  37.78     1:19.37 (41.59)     2:01.82 (42.45)     2:42.43 (40.61)
 25 Smith, Allison            28 Cambridge-NE         3:05.00    2:44.27  
     r:+1.07  38.56     1:20.31 (41.75)     2:03.26 (42.95)     2:44.27 (41.01)
 26 Oppenheimer, Emily        25 NEM Unattached-NE    3:10.00    2:47.73  
              37.21     1:21.38 (44.17)     2:06.69 (45.31)     2:47.73 (41.04)
 27 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  3:09.00    3:17.51  
     r:+1.40  45.99     1:35.90 (49.91)     2:27.66 (51.76)     3:17.51 (49.85)
 
Event 31  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.40   5/18/2003 KITRINA RADKE                              
     NE-LMSC: N 1:55.90        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laughna, Kaye-Lani        32 Middlebury-NE        2:06.85    2:04.81   17  
     r:+0.75  29.38     1:01.04 (31.66)     1:32.86 (31.82)     2:04.81 (31.95)
  2 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE         2:05.00    2:05.64   15  
     r:+0.76  29.74     1:01.46 (31.72)     1:34.00 (32.54)     2:05.64 (31.64)
  3 Allen, Erica              32 Cambridge-NE         2:07.00    2:06.25   14  
     r:+0.88  29.84     1:02.07 (32.23)     1:34.63 (32.56)     2:06.25 (31.62)
  4 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         2:10.00    2:09.02   13  
     r:+0.93  30.02     1:02.72 (32.70)     1:36.14 (33.42)     2:09.02 (32.88)
  5 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         2:09.50    2:09.81   12  
     r:+0.89  29.74     1:02.57 (32.83)     1:36.44 (33.87)     2:09.81 (33.37)
  6 Welch, Elizabeth          33 Swim RI-NE           2:03.00    2:11.26   11  
     r:+0.86  29.40     1:02.27 (32.87)     1:36.48 (34.21)     2:11.26 (34.78)
  7 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE           2:08.00    2:13.50   10  
     r:+0.94  30.70     1:03.50 (32.80)     1:38.38 (34.88)     2:13.50 (35.12)
  8 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           2:07.51    2:13.95    9  
     r:+0.77  30.64     1:04.45 (33.81)     1:39.39 (34.94)     2:13.95 (34.56)
  9 Sewell, Bryn              30 Cambridge-NE         2:20.00    2:19.37    8  
     r:+0.83  31.82     1:08.20 (36.38)     1:45.20 (37.00)     2:19.37 (34.17)
 10 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         2:18.85    2:20.32    7  
     r:+0.93  33.07     1:08.50 (35.43)     1:45.46 (36.96)     2:20.32 (34.86)
 11 Hettenbach, Maria         31 Cambridge-NE         2:45.00    2:24.01    6  
     r:+1.02  34.72     1:11.37 (36.65)     1:47.87 (36.50)     2:24.01 (36.14)
 12 Mordue, Karli             32 Greenwood-NE         2:28.00    2:26.10    5  
     r:+0.89  34.08     1:11.29 (37.21)     1:49.22 (37.93)     2:26.10 (36.88)
 13 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE           2:35.00    2:26.23    4  
     r:+0.90  34.00     1:11.07 (37.07)     1:49.31 (38.24)     2:26.23 (36.92)
 14 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE         2:37.46    2:26.75    3  
     r:+0.92  32.93     1:10.08 (37.15)     1:48.93 (38.85)     2:26.75 (37.82)
 15 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE         2:30.00    2:28.69    2  
     r:+1.10  35.69     1:13.89 (38.20)     1:52.55 (38.66)     2:28.69 (36.14)
 16 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE  2:59.00    2:45.63    1  
     r:+1.15  38.20     1:19.73 (41.53)     2:02.91 (43.18)     2:45.63 (42.72)
 17 Bennett, Kathleen         31 MinutemanAndover-NE  3:15.00    2:52.14  
     r:+1.22  38.14     1:21.72 (43.58)     2:09.10 (47.38)     2:52.14 (43.04)
 18 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE  3:10.84    2:53.40  
     r:+1.08  38.46     1:22.27 (43.81)     2:08.38 (46.11)     2:53.40 (45.02)
 19 Rauzin, Ivy               33 Bearcat Masters-MR   3:00.00    3:02.02  
     r:+1.03  41.07     1:28.15 (47.08)     2:16.48 (48.33)     3:02.02 (45.54)
 20 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  3:03.17    3:10.41  
     r:+1.28  43.92     1:32.56 (48.64)     2:22.96 (50.40)     3:10.41 (47.45)
 21 Coloura, Vanessa          34 Cambridge-NE         3:15.00    3:13.40  
     r:+1.29  46.83     1:35.32 (48.49)     2:25.79 (50.47)     3:13.40 (47.61)
 
Event 31  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:58.33        2010 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     2:10.96    2:03.64   17  
     r:+0.82  28.97       59.90 (30.93)     1:31.94 (32.04)     2:03.64 (31.70)
  2 Bierden, Sheryl           38 BU Masters-NE        2:06.65    2:07.25   15  
     r:+0.93  29.71     1:01.70 (31.99)     1:34.62 (32.92)     2:07.25 (32.63)
  3 Mack, Tara                39 Great Bay-NE         2:09.02    2:08.65   14  
     r:+0.87  29.53     1:01.81 (32.28)     1:35.06 (33.25)     2:08.65 (33.59)
  4 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        2:15.97    2:12.18   13  
     r:+0.84  31.48     1:05.13 (33.65)     1:39.16 (34.03)     2:12.18 (33.02)
  5 Hindle, Lori              36 Weymouth Club-NE     2:10.91    2:13.07   12  
     r:+0.95  30.55     1:03.74 (33.19)     1:38.72 (34.98)     2:13.07 (34.35)
  6 Andrews, Liz              36 MinutemanAndover-NE  2:22.00    2:15.86   11  
     r:+0.97  31.77     1:05.52 (33.75)     1:40.23 (34.71)     2:15.86 (35.63)
  7 Horton, Stephanie         36 ABC Masters-NE       2:43.00    2:22.87   10  
     r:+0.95  32.02     1:08.07 (36.05)     1:46.74 (38.67)     2:22.87 (36.13)
  8 Clark, Heather            38 Weymouth Club-NE     2:28.00    2:22.91    9  
     r:+0.84  33.36     1:10.31 (36.95)     1:47.81 (37.50)     2:22.91 (35.10)
  9 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE     2:25.99    2:28.39    8  
     r:+1.20  33.40     1:10.93 (37.53)     1:49.49 (38.56)     2:28.39 (38.90)
 10 Ewen, Chrystena           38 Granite State-NE     2:29.08    2:28.60    7  
     r:+0.96  33.68     1:11.19 (37.51)     1:50.40 (39.21)     2:28.60 (38.20)
 11 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         2:30.99    2:29.49    6  
     r:+1.07  33.71     1:10.75 (37.04)     1:49.80 (39.05)     2:29.49 (39.69)
 12 Chmielewski, Karina       36 North Suburban Y-NE  3:00.00    2:34.29    5  
     r:+1.02  34.08     1:12.32 (38.24)     1:52.85 (40.53)     2:34.29 (41.44)
 13 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         3:00.00    2:34.70    4  
     r:+1.07  35.74     1:14.46 (38.72)     1:54.45 (39.99)     2:34.70 (40.25)
 14 Garrow, Kendra            37 MinutemanAndover-NE  2:35.93    2:40.84    3  
     r:+0.99  36.31     1:16.34 (40.03)     1:58.46 (42.12)     2:40.84 (42.38)
 15 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE     2:45.14    2:42.22    2  
     r:+1.06  36.82     1:17.23 (40.41)     1:59.84 (42.61)     2:42.22 (42.38)
 16 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         3:10.00    2:47.57    1  
     r:+1.00  37.91     1:20.23 (42.32)     2:04.78 (44.55)     2:47.57 (42.79)
 17 Gibson, Lara              35 ABC Masters-NE       3:13.00    3:08.69  
     r:+0.90  42.41                             2:22.36 ( )     3:08.69 (46.33)
 
Event 31  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:03.75        1999 Barbara Crowder                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Meredith          40 Cape Cod-NE          2:15.88    2:11.59   17  
     r:+0.85  30.58     1:03.59 (33.01)     1:37.80 (34.21)     2:11.59 (33.79)
  2 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  2:12.90    2:12.86   15  
     r:+0.97  30.90     1:05.16 (34.26)     1:39.28 (34.12)     2:12.86 (33.58)
  3 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE           2:16.34    2:14.60   14  
     r:+0.95  29.79     1:03.43 (33.64)     1:38.92 (35.49)     2:14.60 (35.68)
  4 Knight, Susan             42 Maine Masters-NE     2:16.30    2:16.29   13  
     r:+0.95  31.33     1:05.72 (34.39)     1:40.60 (34.88)     2:16.29 (35.69)
  5 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE          2:24.15    2:20.18   12  
     r:+0.74  33.53     1:09.45 (35.92)     1:45.53 (36.08)     2:20.18 (34.65)
  6 Hester, Ursula            41 Cambridge-NE         2:20.00    2:21.37   11  
     r:+0.94  32.37     1:08.72 (36.35)     1:45.25 (36.53)     2:21.37 (36.12)
  7 LaChapelle, Tracy         42 MinutemanAndover-NE  2:30.00    2:26.65   10  
     r:+0.92  32.71     1:09.18 (36.47)     1:47.61 (38.43)     2:26.65 (39.04)
  8 Hallor, Sara              41 Cambridge-NE         2:30.00    2:26.91    9  
     r:+0.96  35.08     1:11.82 (36.74)     1:49.11 (37.29)     2:26.91 (37.80)
  9 Padera, Rebecca           43 Weymouth Club-NE     2:35.00    2:33.79    8  
     r:+0.90  35.04     1:13.23 (38.19)     1:53.77 (40.54)     2:33.79 (40.02)
 10 Veenstra, Denise          42 MinutemanAndover-NE  2:40.99    2:42.77    7  
     r:+0.99  35.81     1:17.44 (41.63)     2:00.73 (43.29)     2:42.77 (42.04)
 11 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE         2:52.01    2:50.60    6  
          r:+1.01                               2:07.17 ( )     2:50.60 (43.43)
 12 Roccabruna, Amy           41 Pittsfield YMCA-NE   3:15.00    2:52.04    5  
     r:+1.22  37.09     1:19.65 (42.56)     2:05.45 (45.80)     2:52.04 (46.59)
 13 Curko, Sandy              41 Cambridge-NE         3:05.00    3:02.43    4  
     r:+1.00  41.64     1:28.79 (47.15)     2:16.22 (47.43)     3:02.43 (46.21)
 14 Armstrong, Rebecca        43 Pittsfield YMCA-NE   3:30.00    3:33.31    3  
     r:+1.45  47.21     1:42.32 (55.11)     2:40.59 (58.27)     3:33.31 (52.72)
 
Event 31  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:03.01        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE  2:15.49    2:16.38   17  
     r:+1.04  31.72     1:06.74 (35.02)     1:42.57 (35.83)     2:16.38 (33.81)
  2 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE         2:16.70    2:20.28   15  
     r:+0.98  32.36     1:08.36 (36.00)     1:44.94 (36.58)     2:20.28 (35.34)
  3 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         2:18.72    2:23.54   14  
     r:+0.87  32.97     1:08.83 (35.86)     1:46.17 (37.34)     2:23.54 (37.37)
  4 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  2:26.15    2:26.30   13  
     r:+0.94  32.90     1:09.87 (36.97)     1:49.24 (39.37)     2:26.30 (37.06)
  5 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE    2:26.31    2:27.12   12  
     r:+1.00  32.92     1:10.32 (37.40)     1:49.12 (38.80)     2:27.12 (38.00)
  6 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         2:39.00    2:28.50   11  
     r:+1.03  34.10     1:11.61 (37.51)     1:50.11 (38.50)     2:28.50 (38.39)
  7 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE         2:40.00    2:30.54   10  
     r:+0.93  34.19     1:12.82 (38.63)     1:53.01 (40.19)     2:30.54 (37.53)
  8 Chalfin, Sonia            45 Cambridge-NE         2:35.00    2:32.87    9  
     r:+0.98  35.86     1:14.61 (38.75)     1:54.15 (39.54)     2:32.87 (38.72)
  9 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    2:32.40    2:33.71    8  
     r:+0.96  34.79     1:13.32 (38.53)     1:54.58 (41.26)     2:33.71 (39.13)
 10 Sakr, Deborah             48 Granite State-NE     2:33.58    2:34.61    7  
     r:+0.98  36.36     1:15.43 (39.07)     1:55.76 (40.33)     2:34.61 (38.85)
 11 Hobson, Paula             48 ABC Masters-NE       2:35.00    2:35.08    6  
     r:+0.85  35.23     1:14.13 (38.90)     1:55.17 (41.04)     2:35.08 (39.91)
 12 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE   2:43.66    2:41.78    5  
     r:+1.05  37.21     1:17.89 (40.68)     2:00.67 (42.78)     2:41.78 (41.11)
 13 Gravel, Diane             45 Great Bay-NE         2:42.69    2:47.54    4  
     r:+0.98  36.65     1:18.67 (42.02)     2:04.38 (45.71)     2:47.54 (43.16)
 14 Harvey, Lori              46 Kingsbury Club-NE    2:58.00    2:48.53    3  
     r:+1.22  37.89     1:20.25 (42.36)     2:04.16 (43.91)     2:48.53 (44.37)
 15 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         2:59.00    2:56.57    2  
     r:+0.95  42.44     1:27.40 (44.96)     2:12.14 (44.74)     2:56.57 (44.43)
 16 Cownie, Maureen           47 ABC Masters-NE       3:20.00    3:03.50    1  
     r:+1.18  41.22     1:25.48 (44.26)     2:14.30 (48.82)     3:03.50 (49.20)
 17 Holland Sparages, Margar  48 University Club-NE   2:53.68    3:06.07  
          r:+1.06                                                              
 18 Edin, Deborah             49 Great Bay-NE         3:20.00    3:14.05  
     r:+1.26  43.85     1:34.54 (50.69)     2:26.75 (52.21)     3:14.05 (47.30)
 19 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    3:30.00    3:16.08  
     r:+0.99  46.31     1:36.71 (50.40)     2:27.81 (51.10)     3:16.08 (48.27)
 
Event 31  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:06.28        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     2:15.50    2:12.98   17  
     r:+0.79  31.35     1:04.94 (33.59)     1:39.19 (34.25)     2:12.98 (33.79)
  2 Hallett, Connie           52 Maine Masters-NE     2:13.90    2:13.36   15  
     r:+0.73  32.50     1:06.62 (34.12)     1:40.55 (33.93)     2:13.36 (32.81)
  3 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE  2:15.70    2:17.93   14  
     r:+0.95  32.15     1:07.03 (34.88)     1:43.00 (35.97)     2:17.93 (34.93)
  4 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE  2:18.00    2:19.17   13  
     r:+0.90  32.06     1:07.56 (35.50)     1:44.16 (36.60)     2:19.17 (35.01)
  5 Stokes, Karin             51 Granite State-NE     2:19.13    2:20.89   12  
     r:+0.98  32.57     1:08.31 (35.74)     1:45.06 (36.75)     2:20.89 (35.83)
  6 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE         2:21.64    2:21.46   11  
     r:+0.97  33.55     1:10.11 (36.56)     1:46.22 (36.11)     2:21.46 (35.24)
  7 Thornton, Cindy           54 Westchester-MR       2:18.47    2:22.59   10  
              33.48     1:09.37 (35.89)     1:46.26 (36.89)     2:22.59 (36.33)
  8 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE     2:30.00    2:25.01    9  
     r:+0.86  33.02     1:09.84 (36.82)     1:48.34 (38.50)     2:25.01 (36.67)
  9 Craven, Leslie            52 Marthas Vineyard-NE  2:25.00    2:25.85    8  
     r:+1.03  33.22     1:09.54 (36.32)     1:47.62 (38.08)     2:25.85 (38.23)
 10 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         2:23.54    2:27.21    7  
     r:+1.00  32.02     1:08.49 (36.47)     1:47.63 (39.14)     2:27.21 (39.58)
 11 Grilli, Tracy             54 Granite State-NE     2:40.00    2:28.43    6  
              35.66     1:13.11 (37.45)     1:51.23 (38.12)     2:28.43 (37.20)
 12 Key, Christine            52 ABC Masters-NE       2:50.00    2:45.25    5  
          r:+0.98                                                              
 13 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    2:55.00    2:48.08    4  
     r:+1.19  38.90     1:21.63 (42.73)     2:06.35 (44.72)     2:48.08 (41.73)
 14 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         3:00.00    2:49.86    3  
              41.29     1:24.79 (43.50)     2:07.91 (43.12)     2:49.86 (41.95)
 15 Kripke, Elizabeth         50 MinutemanAndover-NE  3:00.00    2:54.94    2  
     r:+1.06  39.13     1:23.31 (44.18)     2:09.66 (46.35)     2:54.94 (45.28)
 16 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE    3:01.00    2:58.68    1  
     r:+1.25  41.31     1:27.00 (45.69)     2:14.79 (47.79)     2:58.68 (43.89)
 17 Florio-Jefferys, Joanna   53 Pittsfield YMCA-NE   3:07.57    3:01.68  
     r:+1.02  42.62     1:29.04 (46.42)     2:12.07 (43.03)     3:01.68 (49.61)
 18 Purcell, Chris            51 University Club-NE   3:45.00    3:04.17  
     r:+1.21  41.20     1:28.91 (47.71)     2:18.02 (49.11)     3:04.17 (46.15)
 19 Ellis, Cathy              52 Adirondack AC-NE     2:55.00    3:07.65  
     r:+1.15  43.27     1:30.66 (47.39)     2:20.16 (49.50)     3:07.65 (47.49)
 -- Bischoff, Joyce           53 Simmons-NE           3:25.00         DQ  
      False start
              41.11     1:27.57 (46.46)     2:15.55 (47.98)          DQ (46.94)
 -- Wehry, Anne               54 Pittsfield YMCA-NE   4:30.00        DNF  
      Did not finish
              49.43   2:09.10 (1:19.67)     2:30.44 (21.34)                    
 
Event 31  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:09.11        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             59 Swim RI-NE           2:13.00    2:11.63   17  
     r:+0.85  31.86     1:06.15 (34.29)     1:39.35 (33.20)     2:11.63 (32.28)
  2 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     2:30.00    2:26.36   15  
     r:+0.96  34.59     1:12.28 (37.69)     1:50.04 (37.76)     2:26.36 (36.32)
  3 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE    2:29.00    2:27.79   14  
     r:+0.90  33.82     1:11.36 (37.54)     1:50.69 (39.33)     2:27.79 (37.10)
  4 Croft, Sandra             55 Swim RI-NE           2:49.38    2:46.99   13  
     r:+1.11  38.58     1:21.81 (43.23)     2:06.43 (44.62)     2:46.99 (40.56)
  5 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE   2:48.10    2:50.25   12  
     r:+0.93  37.92     1:21.51 (43.59)     2:07.00 (45.49)     2:50.25 (43.25)
  6 Lewis, Kathy              57 Swim RI-NE           2:45.50    2:51.53   11  
     r:+1.02  38.16     1:21.65 (43.49)     2:06.67 (45.02)     2:51.53 (44.86)
  7 Phelan, Mary              55 South County Y-NE    2:54.00    2:52.12   10  
     r:+0.86  40.97     1:25.40 (44.43)     2:09.55 (44.15)     2:52.12 (42.57)
  8 Fox, Liz                  57 Marthas Vineyard-NE  2:48.00    2:59.44    9  
     r:+1.08  38.78     1:25.23 (46.45)     2:13.58 (48.35)     2:59.44 (45.86)
  9 Hendrickson, Nancy        59 ABC Masters-NE       3:10.00    3:01.76    8  
     r:+1.27  43.52     1:30.85 (47.33)     2:17.56 (46.71)     3:01.76 (44.20)
 10 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         2:54.71    3:06.93    7  
     r:+1.48  44.31     1:32.39 (48.08)     2:21.14 (48.75)     3:06.93 (45.79)
 11 Mulderig, Sheilagh        59 University Club-NE   3:07.85    3:15.35    6  
     r:+1.26  42.68     1:33.47 (50.79)     2:25.89 (52.42)     3:15.35 (49.46)
 12 Carris, Donna             58 South County Y-NE    3:20.17    3:28.81    5  
     r:+1.19  46.83     1:40.27 (53.44)     2:35.40 (55.13)     3:28.81 (53.41)
 13 Garvey, Ellen             55 Great Bay-NE         4:00.00    3:32.43    4  
          r:+1.19           1:43.61 ( )     2:37.91 (54.30)     3:32.43 (54.52)
 14 Blanchard, Patty          55 Greenwood-NE         3:59.71    3:46.03    3  
              51.70     1:49.91 (58.21)     2:49.36 (59.45)     3:46.03 (56.67)
 
Event 31  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:13.65   4/30/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 2:28.11        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     3:04.59    2:54.54   17  
     r:+1.13  39.39     1:23.25 (43.86)     2:10.67 (47.42)     2:54.54 (43.87)
  2 Glines, Susie             60 ABC Masters-NE       3:06.00    3:04.51   15  
     r:+1.07  39.75     1:27.52 (47.77)     2:17.35 (49.83)     3:04.51 (47.16)
  3 Stiles, Julie             61 University Club-NE   3:14.30    3:09.74   14  
     r:+1.36  40.18     1:27.45 (47.27)     2:18.85 (51.40)     3:09.74 (50.89)
  4 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         4:15.00    3:20.17   13  
     r:+1.18  47.33     1:38.25 (50.92)     2:31.29 (53.04)     3:20.17 (48.88)
  5 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE          4:00.00    3:33.68   12  
     r:+0.99  47.53     1:43.37 (55.84)     2:39.85 (56.48)     3:33.68 (53.83)
  6 Crawford, Billie          63 Swim RI-NE           4:00.00    4:01.94   11  
     r:+1.21  48.82   1:51.27 (1:02.45)   2:56.49 (1:05.22)   4:01.94 (1:05.45)
  7 Case, Louise              64 Greenwood-NE         4:20.50    4:02.44   10  
              57.51   2:00.26 (1:02.75)   3:03.01 (1:02.75)     4:02.44 (59.43)
 
Event 31  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:24.31   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 2:35.44        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR     3:00.96    3:06.50   17  
     r:+0.94  42.30     1:28.81 (46.51)     2:17.61 (48.80)     3:06.50 (48.89)
 
Event 31  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 2:45.76        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         3:10.79    3:06.90   17  
     r:+1.32  44.06     1:31.99 (47.93)     2:20.47 (48.48)     3:06.90 (46.43)
 
Event 31  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
     NE-LMSC: N 2:53.05        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     3:16.00    3:16.21   17  
     r:+1.17  44.69     1:35.56 (50.87)     2:27.00 (51.44)     3:16.21 (49.21)
 
Event 31  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
     NE-LMSC: N 3:40.29        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 Y of North Shore-NE  4:50.00    5:23.53   17  
            1:12.50   2:36.07 (1:23.57)   4:01.00 (1:24.93)   5:23.53 (1:22.53)
 
Event 32  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 1:47.77        1996 Chris Barrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koralewski, Brian         24 Post Swimming-MR     1:47.00    1:49.33   17  
     r:+0.77  25.26       53.22 (27.96)     1:21.57 (28.35)     1:49.33 (27.76)
  2 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR   1:51.00    1:49.62   15  
     r:+0.83  25.37       53.24 (27.87)     1:21.40 (28.16)     1:49.62 (28.22)
  3 Card, Mathew              24 South County Y-NE    1:54.50    1:52.19   14  
     r:+0.77  25.49       54.21 (28.72)     1:23.91 (29.70)     1:52.19 (28.28)
  4 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR       1:55.00    1:52.81   13  
     r:+0.79  26.26       55.09 (28.83)     1:24.75 (29.66)     1:52.81 (28.06)
  5 Polhill, Drew             21 Westchester-MR       1:49.49    1:54.71   12  
     r:+0.65  25.25       54.23 (28.98)     1:24.64 (30.41)     1:54.71 (30.07)
  6 Mannion, Jamie            23 Cambridge-NE         1:55.00    1:56.57   11  
     r:+0.75  26.94       56.28 (29.34)     1:26.09 (29.81)     1:56.57 (30.48)
  7 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE   2:05.00    2:00.48   10  
     r:+0.82  26.79       57.07 (30.28)     1:29.12 (32.05)     2:00.48 (31.36)
  8 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR   1:59.44    2:00.54    9  
     r:+0.68  27.29       58.25 (30.96)     1:28.76 (30.51)     2:00.54 (31.78)
  9 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE         2:20.00    2:01.35    8  
     r:+0.79  27.84       57.96 (30.12)     1:29.44 (31.48)     2:01.35 (31.91)
 10 Ferdinand, Gerard         20 MinutemanAndover-NE  1:50.00    2:01.48    7  
     r:+0.63  28.32       58.33 (30.01)     1:30.00 (31.67)     2:01.48 (31.48)
 11 King, Ian                 21 East Lyme-NE         2:09.00    2:06.84    6  
     r:+0.76  28.76     1:00.53 (31.77)     1:34.43 (33.90)     2:06.84 (32.41)
 12 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE   2:06.00    2:07.58    5  
              28.71     1:00.50 (31.79)     1:34.86 (34.36)     2:07.58 (32.72)
 13 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     2:28.00    2:27.07    4  
              29.29     1:04.30 (35.01)     1:46.44 (42.14)     2:27.07 (40.63)
 
Event 32  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 1:41.25        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       1:47.79    1:46.04   17  
     r:+0.77  25.43       52.16 (26.73)     1:19.00 (26.84)     1:46.04 (27.04)
  2 Work, Tobias              26 Cape Cod-NE          1:52.00    1:48.09   15  
     r:+0.65  25.83       53.83 (28.00)     1:21.31 (27.48)     1:48.09 (26.78)
  3 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE       1:48.48    1:49.24   14  
     r:+0.89  25.20       52.67 (27.47)     1:20.75 (28.08)     1:49.24 (28.49)
  4 Crocker, Michael          27 MinutemanAndover-NE  1:50.00    1:50.43   13  
     r:+0.87  25.76       53.77 (28.01)     1:22.23 (28.46)     1:50.43 (28.20)
  5 Guarnier, Bryan           28 Liquid Assets-NE     1:50.57    1:50.90   12  
     r:+0.82  26.45       55.08 (28.63)     1:22.85 (27.77)     1:50.90 (28.05)
  6 Hughes, Jimmy             27 BC Masters-NE        1:50.00    1:51.09   11  
     r:+0.74  25.33       53.09 (27.76)     1:22.00 (28.91)     1:51.09 (29.09)
  7 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR   2:00.09    1:52.42   10  
     r:+0.86  25.85       53.95 (28.10)     1:23.05 (29.10)     1:52.42 (29.37)
  8 Cronin, CJ                29 Technique/Train-NE   1:54.30    1:54.52    9  
     r:+0.81  26.29       55.13 (28.84)     1:24.64 (29.51)     1:54.52 (29.88)
  9 Kimball, Andrew           29 Liquid Assets-NE     1:54.00    1:54.71    8  
     r:+0.82  27.57       56.65 (29.08)     1:25.92 (29.27)     1:54.71 (28.79)
 10 Seitz, Andreas            28 Bearcat Masters-MR   1:50.76    1:55.75    7  
     r:+0.82  25.17       53.89 (28.72)     1:24.39 (30.50)     1:55.75 (31.36)
 11 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR   1:59.00    1:56.19    6  
     r:+0.75  25.89       54.89 (29.00)     1:25.15 (30.26)     1:56.19 (31.04)
 12 Parry, Eric               27 Cambridge-NE         1:55.74    1:59.91    5  
     r:+0.74  27.26       57.73 (30.47)     1:28.92 (31.19)     1:59.91 (30.99)
 13 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     1:58.83    2:00.18    4  
     r:+0.82  28.28       59.23 (30.95)     1:29.80 (30.57)     2:00.18 (30.38)
 14 Bachovchin, Daniel        28 Liquid Assets-NE     2:01.00    2:00.70    3  
     r:+1.21  27.77       58.17 (30.40)     1:29.75 (31.58)     2:00.70 (30.95)
 15 Fedak, Scott              28 BU Masters-NE        2:05.26    2:01.18    2  
              27.87       57.94 (30.07)     1:29.77 (31.83)     2:01.18 (31.41)
 16 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     1:59.87    2:04.15    1  
     r:+0.84  28.72     1:00.09 (31.37)     1:32.03 (31.94)     2:04.15 (32.12)
 17 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     2:12.66    2:08.05  
     r:+0.79  28.41     1:00.66 (32.25)     1:34.63 (33.97)     2:08.05 (33.42)
 18 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE           2:21.00    2:10.60  
     r:+0.94  30.60     1:03.56 (32.96)     1:37.30 (33.74)     2:10.60 (33.30)
 19 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE         2:15.00    2:10.74  
     r:+0.79  30.81     1:05.49 (34.68)     1:40.25 (34.76)     2:10.74 (30.49)
 20 D'Alessio, Luca           29 BU Masters-NE        2:05.00    2:11.66  
     r:+0.80  29.92     1:02.39 (32.47)     1:36.58 (34.19)     2:11.66 (35.08)
 21 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   2:16.45    2:17.21  
     r:+0.92  31.64     1:06.55 (34.91)     1:42.89 (36.34)     2:17.21 (34.32)
 22 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  2:25.00    2:30.54  
     r:+0.92  31.77     1:09.26 (37.49)     1:49.24 (39.98)     2:30.54 (41.30)
 
Event 32  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
     NE-LMSC: N 1:41.10        2008 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           30 Bluefish-NE          1:44.79    1:48.86   17  
     r:+0.76  24.83       52.95 (28.12)     1:20.70 (27.75)     1:48.86 (28.16)
  2 Ten Haagen, Anthony       30 Great Bay-NE         1:53.99    1:52.57   15  
     r:+0.88  27.15       56.25 (29.10)     1:24.37 (28.12)     1:52.57 (28.20)
  3 Winograd, Robert          33 Cambridge-NE         1:48.00    1:52.92   14  
     r:+0.76  26.07       54.33 (28.26)     1:23.96 (29.63)     1:52.92 (28.96)
  4 Stevens, John             32 Maine Masters-NE     1:54.22    1:53.56   13  
     r:+0.78  26.75       55.49 (28.74)     1:24.61 (29.12)     1:53.56 (28.95)
  5 Zhai, Eric                31 Bearcat Masters-MR   1:55.00    1:54.47   12  
     r:+0.77  26.88       56.26 (29.38)     1:25.14 (28.88)     1:54.47 (29.33)
  6 Leake, Michael            34 Bennington-NE        1:57.19    1:56.62   11  
     r:+0.77  27.55       57.50 (29.95)     1:27.68 (30.18)     1:56.62 (28.94)
  7 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE         1:58.00    1:57.23   10  
     r:+0.86  28.23       57.89 (29.66)     1:28.76 (30.87)     1:57.23 (28.47)
  8 Catalano, Kenneth         31 Liquid Assets-NE     1:59.00    1:58.24    9  
     r:+0.79  26.72       56.55 (29.83)     1:27.37 (30.82)     1:58.24 (30.87)
  9 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  2:08.96    1:59.02    8  
     r:+0.79  28.32       58.48 (30.16)     1:28.63 (30.15)     1:59.02 (30.39)
 10 Kelly, Brennan            32 Bearcat Masters-MR   2:02.00    2:02.80    7  
     r:+0.76  28.52     1:00.59 (32.07)     1:32.26 (31.67)     2:02.80 (30.54)
 11 Graber, Mark              32 University Club-NE   2:03.50    2:03.37    6  
     r:+0.89  29.03     1:00.23 (31.20)     1:32.49 (32.26)     2:03.37 (30.88)
 12 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         2:09.00    2:06.57    5  
     r:+0.79  17.06     1:02.32 (45.26)     1:35.34 (33.02)     2:06.57 (31.23)
 13 Muhanna, Elias            33 Cambridge-NE         2:17.00    2:12.24    4  
     r:+0.94  31.12     1:04.32 (33.20)     1:38.43 (34.11)     2:12.24 (33.81)
 14 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     2:15.99    2:14.82    3  
     r:+0.90  31.23     1:05.33 (34.10)     1:41.62 (36.29)     2:14.82 (33.20)
 15 Moynihan, Brian           30 Liquid Assets-NE     2:16.00    2:16.25    2  
     r:+1.04  31.03     1:05.02 (33.99)     1:41.49 (36.47)     2:16.25 (34.76)
 16 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         2:20.00    2:30.29    1  
     r:+0.94  32.98     1:11.19 (38.21)     1:51.02 (39.83)     2:30.29 (39.27)
 17 Bagchi, Angshuman         31 Bearcat Masters-MR   3:37.05    3:40.64  
     r:+0.94  48.35     1:43.85 (55.50)     2:43.48 (59.63)     3:40.64 (57.16)
 
Event 32  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:39.90        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             37 Granite State-NE     1:46.72    1:52.00   17  
     r:+0.88  26.83       56.24 (29.41)     1:24.47 (28.23)     1:52.00 (27.53)
  2 Searles, Dave             35 Liquid Assets-NE     1:53.86    1:55.54   15  
     r:+0.95  26.95       56.96 (30.01)     1:27.03 (30.07)     1:55.54 (28.51)
  3 Nathe, Paul               38 Cape Cod-NE          1:59.00    1:58.00   14  
     r:+0.72  26.47       54.85 (28.38)     1:25.15 (30.30)     1:58.00 (32.85)
  4 Dornaus, David            37 University Club-NE   1:55.51    2:01.03   13  
     r:+0.78  27.10       57.72 (30.62)     1:28.82 (31.10)     2:01.03 (32.21)
  5 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  2:10.00    2:04.82   12  
     r:+0.90  28.39       59.77 (31.38)     1:32.56 (32.79)     2:04.82 (32.26)
  6 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   2:12.00    2:05.62   11  
     r:+0.88  28.36       59.84 (31.48)     1:32.47 (32.63)     2:05.62 (33.15)
  7 Barow, Sean               36 Y of North Shore-NE  2:07.26    2:07.87   10  
              29.55     1:01.90 (32.35)     1:35.52 (33.62)     2:07.87 (32.35)
  8 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE     2:02.00    2:08.48    9  
     r:+0.95  28.15     1:00.16 (32.01)     1:34.27 (34.11)     2:08.48 (34.21)
  9 McNamara, Kip             36 Tri-Y-NE             2:12.00    2:10.55    8  
     r:+0.86  29.55     1:01.92 (32.37)     1:35.82 (33.90)     2:10.55 (34.73)
 10 Lebro, Ryan               37 Y of North Shore-NE  2:10.90    2:10.91    7  
          r:+1.10           1:03.45 ( )     1:37.82 (34.37)     2:10.91 (33.09)
 11 Sorensen, Joshua          39 Tribeach-CT          2:10.00    2:16.71    6  
     r:+0.84  30.64     1:04.78 (34.14)     1:40.37 (35.59)     2:16.71 (36.34)
 12 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  2:47.98    2:31.53    5  
     r:+1.18  32.86     1:10.70 (37.84)     1:51.16 (40.46)     2:31.53 (40.37)
 13 Yepes, William            37 Liquid Assets-NE     2:17.02    2:32.44    4  
     r:+0.97  33.96     1:12.45 (38.49)     1:53.06 (40.61)     2:32.44 (39.38)
 14 Springfield, A            39 Greenwood-NE         3:10.00    2:44.57    3  
     r:+1.28  36.59     1:18.16 (41.57)     2:02.22 (44.06)     2:44.57 (42.35)
 15 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  3:10.00    2:44.71    2  
     r:+1.00  35.66     1:17.17 (41.51)     2:01.59 (44.42)     2:44.71 (43.12)
 16 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE        2:43.00    2:45.88    1  
     r:+0.82  35.56     1:15.80 (40.24)     1:59.97 (44.17)     2:45.88 (45.91)
 -- Mitchell, Ted             35 Great Bay-NE         2:05.00         NS  
 
Event 32  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:38.94        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           41 Cambridge-NE         1:46.00    1:47.05   17  
     r:+0.89  25.31       52.83 (27.52)     1:20.17 (27.34)     1:47.05 (26.88)
  2 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE   1:50.00    1:50.39   15  
     r:+0.78  24.91       52.71 (27.80)     1:21.50 (28.79)     1:50.39 (28.89)
  3 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    1:50.14    1:52.90   14  
     r:+0.85  25.61       53.84 (28.23)     1:22.85 (29.01)     1:52.90 (30.05)
  4 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE           1:58.91    1:56.54   13  
     r:+0.93  27.67       58.25 (30.58)     1:28.25 (30.00)     1:56.54 (28.29)
  5 Yunker, Michael           42 MinutemanAndover-NE  1:52.27    1:57.33   12  
     r:+0.92  26.84       56.38 (29.54)     1:26.92 (30.54)     1:57.33 (30.41)
  6 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE          1:58.23    1:57.51   11  
     r:+0.73  27.76       57.57 (29.81)     1:27.99 (30.42)     1:57.51 (29.52)
  7 Crum, Jeff                40 Y of North Shore-NE  2:05.00    1:59.85   10  
     r:+0.99  28.27       58.75 (30.48)     1:29.32 (30.57)     1:59.85 (30.53)
  8 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE     1:58.16    2:00.30    9  
     r:+0.89  28.17       58.85 (30.68)     1:29.54 (30.69)     2:00.30 (30.76)
  9 Theroux, Trent            44 Swim RI-NE           2:02.05    2:02.15    8  
     r:+0.81  28.62       59.64 (31.02)     1:31.11 (31.47)     2:02.15 (31.04)
 10 Strehle, Andrew           42 Weymouth Club-NE     2:04.00    2:03.35    7  
     r:+0.98  28.07       59.05 (30.98)     1:31.06 (32.01)     2:03.35 (32.29)
 11 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           2:07.69    2:05.56    6  
     r:+0.85  29.17     1:01.27 (32.10)     1:34.19 (32.92)     2:05.56 (31.37)
 12 Sever, Michael            41 Swim RI-NE           2:05.00    2:06.50    5  
     r:+0.97  28.27     1:00.42 (32.15)     1:33.83 (33.41)     2:06.50 (32.67)
 13 Keenan, Tim               42 Hockomock-NE         2:10.00    2:08.06    4  
     r:+0.78  28.40     1:00.18 (31.78)     1:33.81 (33.63)     2:08.06 (34.25)
 14 Zola, Brett               44 Great Bay-NE         2:05.62    2:08.39    3  
     r:+0.89  30.75     1:04.58 (33.83)     1:37.23 (32.65)     2:08.39 (31.16)
 15 Jordan, Timothy           40 MinutemanAndover-NE  2:11.03    2:10.49    2  
     r:+0.85  28.97     1:01.12 (32.15)     1:35.29 (34.17)     2:10.49 (35.20)
 16 Spangler, Drew            41 Westchester-MR       2:15.96    2:15.30    1  
     r:+0.90  29.06     1:01.44 (32.38)     1:37.87 (36.43)     2:15.30 (37.43)
 17 Bell, Richard             42 Maine Masters-NE     2:14.52    2:18.67  
     r:+0.91  30.98     1:05.33 (34.35)     1:41.83 (36.50)     2:18.67 (36.84)
 18 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    2:35.00    2:21.72  
     r:+0.99  32.38     1:08.91 (36.53)     1:46.22 (37.31)     2:21.72 (35.50)
 19 Sorterup, Donald          44 Swim RI-NE           2:40.70    2:28.95  
     r:+1.15  35.76     1:14.18 (38.42)     1:52.98 (38.80)     2:28.95 (35.97)
 20 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE         2:40.60    2:38.43  
     r:+1.14  35.09     1:15.06 (39.97)     1:57.06 (42.00)     2:38.43 (41.37)
 21 Goar, Dudley              42 ABC Masters-NE       2:40.30    2:38.57  
     r:+0.95  33.23     1:12.86 (39.63)     1:56.38 (43.52)     2:38.57 (42.19)
 22 Porter, Jim               42 Swim RI-NE           2:20.00    2:38.65  
     r:+1.00  34.25     1:14.72 (40.47)     1:57.26 (42.54)     2:38.65 (41.39)
 23 Veenstra, Chris           41 MinutemanAndover-NE  2:40.16    2:39.67  
     r:+1.01  34.76     1:14.52 (39.76)     1:57.72 (43.20)     2:39.67 (41.95)
 24 Johnson, Kenneth          42 Greenwood-NE         2:30.00    2:40.37  
     r:+1.13  33.27     1:12.37 (39.10)     1:55.86 (43.49)     2:40.37 (44.51)
 25 Tripler, Christopher      43 Y of North Shore-NE  2:50.00    2:44.84  
     r:+0.89  37.08     1:17.89 (40.81)     2:01.57 (43.68)     2:44.84 (43.27)
 26 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  3:00.00    3:13.52  
     r:+1.04  40.22     1:29.31 (49.09)     2:21.82 (52.51)     3:13.52 (51.70)
 
Event 32  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 1:48.48        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE     1:53.64    1:52.25   17  
     r:+0.76  26.70       55.65 (28.95)     1:24.19 (28.54)     1:52.25 (28.06)
  2 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE         1:53.00    1:56.67   15  
     r:+0.91  28.01       58.37 (30.36)     1:28.08 (29.71)     1:56.67 (28.59)
  3 Autissier, Patrick        49 Cambridge-NE         1:56.16    1:57.85   14  
     r:+0.95  27.35       57.34 (29.99)     1:28.09 (30.75)     1:57.85 (29.76)
  4 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   1:56.62    2:00.45   13  
     r:+1.04  27.53       57.50 (29.97)     1:29.04 (31.54)     2:00.45 (31.41)
  5 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE     2:10.00    2:05.00   12  
     r:+0.93  28.10     1:00.38 (32.28)     1:33.28 (32.90)     2:05.00 (31.72)
  6 White, Darwin             47 Great Bay-NE         2:00.70    2:06.05   11  
     r:+0.88  29.64     1:02.22 (32.58)     1:34.63 (32.41)     2:06.05 (31.42)
  7 Drohan, Peter             46 MinutemanAndover-NE  2:05.00    2:07.39   10  
     r:+1.06  30.31     1:02.59 (32.28)     1:35.44 (32.85)     2:07.39 (31.95)
  8 Games, Brett              46 Great Bay-NE         2:13.56    2:10.48    9  
     r:+0.85  30.04     1:03.09 (33.05)     1:37.19 (34.10)     2:10.48 (33.29)
  9 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE     2:10.84    2:13.05    8  
     r:+0.99  31.61     1:05.55 (33.94)     1:40.64 (35.09)     2:13.05 (32.41)
 10 Griffin, Michael          49 Wayland-NE           2:12.00    2:13.09    7  
     r:+1.02  30.95     1:03.89 (32.94)     1:38.33 (34.44)     2:13.09 (34.76)
 11 Alpern, Matthew           48 Adirondack-AD        2:11.98    2:15.16    6  
     r:+0.99  31.04     1:04.28 (33.24)     1:39.41 (35.13)     2:15.16 (35.75)
 12 Farnham, Nat              45 Bearcat Masters-MR   2:25.00    2:16.38    5  
     r:+0.77  31.01     1:05.76 (34.75)     1:41.24 (35.48)     2:16.38 (35.14)
 13 Devlin, Mark              48 MinutemanAndover-NE  2:20.00    2:21.29    4  
     r:+0.89  31.79     1:08.02 (36.23)     1:45.27 (37.25)     2:21.29 (36.02)
 14 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       2:21.50    2:21.39    3  
     r:+1.01  32.33     1:08.61 (36.28)     1:46.52 (37.91)     2:21.39 (34.87)
 15 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       2:23.09    2:22.92    2  
     r:+0.99  33.27     1:09.63 (36.36)     1:47.28 (37.65)     2:22.92 (35.64)
 16 Winkler, David            49 South County Y-NE    2:30.00    2:23.01    1  
     r:+1.00  30.07     1:05.88 (35.81)     1:45.28 (39.40)     2:23.01 (37.73)
 17 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   2:29.00    2:26.52  
          r:+0.80           1:10.97 ( )   2:26.52 (1:15.55)                    
 18 Mappes, Michael           45 Granite State-NE     2:25.00    2:28.42  
     r:+1.00  32.24     1:09.43 (37.19)     1:50.65 (41.22)     2:28.42 (37.77)
 19 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     2:40.00    2:34.78  
     r:+0.98  34.94     1:14.42 (39.48)     1:55.08 (40.66)     2:34.78 (39.70)
 20 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    2:35.20    2:38.14  
     r:+1.03  35.11     1:15.88 (40.77)     1:58.43 (42.55)     2:38.14 (39.71)
 21 Morse, Michael            48 ABC Masters-NE       2:55.32    2:50.32  
     r:+1.23  36.35     1:19.08 (42.73)     2:05.00 (45.92)     2:50.32 (45.32)
 22 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE  3:15.00    3:14.44  
     r:+1.21  43.40     1:33.51 (50.11)   3:14.44 (1:40.93)                    
 
Event 32  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
     NE-LMSC: N 1:48.53        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      1:58.85    1:59.80   17  
     r:+0.88  27.91       58.38 (30.47)     1:29.42 (31.04)     1:59.80 (30.38)
  2 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE     1:57.63    1:59.84   15  
     r:+0.86  28.39       59.26 (30.87)     1:30.51 (31.25)     1:59.84 (29.33)
  3 Phillips, Timothy         53 Wayland-NE           2:01.00    2:00.51   14  
     r:+0.88  27.82       58.10 (30.28)     1:29.05 (30.95)     2:00.51 (31.46)
  4 Sullivan, Kevin           51 Lowell YMCA-NE       2:04.00    2:04.02   13  
     r:+0.98  29.72     1:00.99 (31.27)     1:32.60 (31.61)     2:04.02 (31.42)
  5 McClellan, John           50 ABC Masters-NE       2:05.00    2:04.21   12  
              28.78       59.31 (30.53)     1:31.43 (32.12)     2:04.21 (32.78)
  6 Lahive, James             52 Hockomock-NE         2:05.00    2:04.93   11  
     r:+1.02  29.18     1:01.40 (32.22)     1:33.29 (31.89)     2:04.93 (31.64)
  7 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE         2:06.50    2:06.34   10  
     r:+1.01  30.25     1:03.03 (32.78)     1:34.75 (31.72)     2:06.34 (31.59)
  8 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           2:14.00    2:09.15    9  
     r:+0.85  30.32     1:03.65 (33.33)     1:36.60 (32.95)     2:09.15 (32.55)
  9 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         2:21.53    2:10.61    8  
     r:+0.93  28.70     1:03.11 (34.41)     1:37.51 (34.40)     2:10.61 (33.10)
 10 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     2:15.00    2:11.55    7  
     r:+0.89  30.14     1:04.22 (34.08)     1:38.80 (34.58)     2:11.55 (32.75)
 11 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     2:14.79    2:12.79    6  
     r:+1.07  31.05     1:04.29 (33.24)     1:38.46 (34.17)     2:12.79 (34.33)
 12 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE           2:10.06    2:13.68    5  
     r:+0.85  31.79     1:06.53 (34.74)     1:40.50 (33.97)     2:13.68 (33.18)
 13 Brondyk, William          52 Wayland-NE           2:15.00    2:14.08    4  
     r:+1.09  31.99     1:07.10 (35.11)     1:41.44 (34.34)     2:14.08 (32.64)
 14 Foster, Walter            50 MinutemanAndover-NE  2:17.00    2:15.49    2.5
     r:+1.21  31.00     1:06.06 (35.06)     1:41.37 (35.31)     2:15.49 (34.12)
 14 O'Neill, Gary             54 BU Masters-NE        2:35.00    2:15.49    2.5
     r:+0.96  30.09     1:03.48 (33.39)     1:38.98 (35.50)     2:15.49 (36.51)
 16 Gordon, Peter             51 University Club-NE   2:17.23    2:15.61    1  
     r:+1.04  31.06     1:04.55 (33.49)     1:36.70 (32.15)     2:15.61 (38.91)
 17 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE  2:12.22    2:15.95  
     r:+0.91  29.50     1:03.60 (34.10)     1:39.40 (35.80)     2:15.95 (36.55)
 18 Fahs, Leonard             51 Cambridge-NE         2:15.00    2:16.30  
     r:+1.14  30.08     1:03.80 (33.72)     1:39.77 (35.97)     2:16.30 (36.53)
 19 Duffy, Jack               50 Granite State-NE     2:28.71    2:27.43  
     r:+0.92  31.69                             1:47.10 ( )     2:27.43 (40.33)
 20 Goldberg, Bennett         52 BU Masters-NE        2:30.00    2:31.57  
              34.06     1:13.46 (39.40)     1:52.91 (39.45)     2:31.57 (38.66)
 21 Batson, Quinn             51 Bearcat Masters-MR   2:45.00    2:38.18  
     r:+1.09  35.60     1:16.69 (41.09)     1:58.47 (41.78)     2:38.18 (39.71)
 22 Arsenault, Paul           50 Worcester Area-NE    2:34.88    2:41.72  
     r:+1.13  35.57     1:15.26 (39.69)     1:55.22 (39.96)     2:41.72 (46.50)
 23 Frackleton, Jack          53 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:49.90  
   r:+1.04  1:22.89   2:49.90 (1:27.01)                                        
 24 Caruso, Gerald            52 MinutemanAndover-NE  2:45.00    3:09.96  
     r:+1.03  39.97     1:28.28 (48.31)     2:19.83 (51.55)     3:09.96 (50.13)
 25 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     3:09.95    3:10.87  
     r:+1.04  42.47     1:30.32 (47.85)     2:21.46 (51.14)     3:10.87 (49.41)
 
Event 32  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 1:53.03        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike             56 Middlebury-NE        2:04.00    2:05.12   17  
     r:+0.88  29.57     1:01.06 (31.49)     1:33.90 (32.84)     2:05.12 (31.22)
  2 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD        2:04.99    2:06.19   15  
     r:+0.78  29.18     1:01.34 (32.16)     1:33.82 (32.48)     2:06.19 (32.37)
  3 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE     2:09.20    2:07.69   14  
     r:+0.91  29.60     1:01.63 (32.03)     1:34.77 (33.14)     2:07.69 (32.92)
  4 Bright, David             59 NEM Unattached-NE    2:18.00    2:15.99   13  
     r:+1.07  32.22     1:07.57 (35.35)     1:42.98 (35.41)     2:15.99 (33.01)
  5 Hoffman, Kevin            55 Tribeach-CT          2:18.00    2:17.62   11.5
     r:+1.01  32.05     1:06.04 (33.99)     1:41.90 (35.86)     2:17.62 (35.72)
  5 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE     2:18.37    2:17.62   11.5
     r:+0.94  32.91     1:08.84 (35.93)     1:43.96 (35.12)     2:17.62 (33.66)
  7 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    2:18.99    2:18.06   10  
     r:+0.93  32.61     1:08.33 (35.72)     1:43.90 (35.57)     2:18.06 (34.16)
  8 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE       2:16.61    2:18.66    9  
              30.92     1:05.70 (34.78)     1:42.50 (36.80)     2:18.66 (36.16)
  9 Blair, Tripp              57 Adirondack AC-NE     2:22.22    2:21.01    8  
     r:+0.96  32.16     1:08.54 (36.38)     1:46.10 (37.56)     2:21.01 (34.91)
 10 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE   2:30.42    2:23.46    7  
     r:+0.93  33.87     1:11.13 (37.26)     1:49.06 (37.93)     2:23.46 (34.40)
 11 Dow, Paul                 58 Swim RI-NE           2:29.30    2:30.37    6  
     r:+1.26  34.89     1:12.63 (37.74)     1:52.14 (39.51)     2:30.37 (38.23)
 12 Johnson, Thor             59 South County Y-NE    2:55.00    2:31.72    5  
     r:+1.14  35.06     1:13.23 (38.17)     1:53.26 (40.03)     2:31.72 (38.46)
 13 Edelman, Paul             56 ABC Masters-NE       2:30.00    2:34.38    4  
     r:+1.05  34.83     1:14.00 (39.17)     1:54.52 (40.52)     2:34.38 (39.86)
 14 Dickson, Todd             59 Adirondack-AD        2:31.17    2:34.59    3  
     r:+1.20  35.45     1:13.53 (38.08)     1:54.33 (40.80)     2:34.59 (40.26)
 15 Jaye, David               58 University Club-NE   2:35.99    2:37.45    2  
     r:+1.08  35.75     1:14.41 (38.66)     1:57.47 (43.06)     2:37.45 (39.98)
 16 Ball, Steve               57 Maine Masters-NE     2:40.40    2:37.78    1  
     r:+1.28  34.76     1:14.22 (39.46)     1:57.01 (42.79)     2:37.78 (40.77)
 17 Garr, Michael             58 South County Y-NE    2:34.17    2:42.94  
     r:+1.05  36.22     1:17.58 (41.36)     2:00.79 (43.21)     2:42.94 (42.15)
 18 Hudson, James             59 MinutemanAndover-NE  2:55.00    2:53.35  
          r:+1.15           1:24.69 ( )     2:09.74 (45.05)     2:53.35 (43.61)
 19 Sullivan, Thomas          57 Bearcat Masters-MR   2:50.00    3:01.18  
     r:+1.01  37.79     1:24.38 (46.59)     2:14.21 (49.83)     3:01.18 (46.97)
 20 Hadley, Bruce             56 Kingsbury Club-NE    3:04.00    3:10.29  
     r:+1.09  44.38     1:32.06 (47.68)     2:22.20 (50.14)     3:10.29 (48.09)
 
Event 32  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
     NE-LMSC: N 1:54.14        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Fred           63 Cambridge-NE         2:01.50    2:04.74   17  
     r:+0.87  28.67     1:00.45 (31.78)     1:32.78 (32.33)     2:04.74 (31.96)
  2 Oates, David              61 Worcester Area-NE    2:10.00    2:08.31   15  
     r:+0.97  30.79     1:03.15 (32.36)     1:35.79 (32.64)     2:08.31 (32.52)
  3 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE  2:15.00    2:13.62   14  
              30.24     1:04.26 (34.02)     1:39.74 (35.48)     2:13.62 (33.88)
  4 Ryan, Bill                61 MinutemanAndover-NE  2:19.00    2:18.01   13  
     r:+0.91  32.87     1:09.17 (36.30)     1:44.68 (35.51)     2:18.01 (33.33)
  5 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE         2:20.20    2:18.41   12  
     r:+0.88  32.97     1:08.74 (35.77)     1:45.24 (36.50)     2:18.41 (33.17)
  6 Morse, Tim                63 Swim RI-NE           2:30.00    2:20.09   11  
     r:+1.16  33.57     1:09.57 (36.00)     1:45.34 (35.77)     2:20.09 (34.75)
  7 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     2:20.00    2:20.52   10  
     r:+0.91  32.64     1:08.67 (36.03)     1:44.75 (36.08)     2:20.52 (35.77)
  8 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     2:18.50    2:25.29    9  
     r:+1.03  33.55     1:11.08 (37.53)     1:49.21 (38.13)     2:25.29 (36.08)
  9 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE           2:20.31    2:26.90    8  
     r:+0.87  33.32     1:11.61 (38.29)     1:48.99 (37.38)     2:26.90 (37.91)
 10 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE       2:30.00    2:31.92    7  
     r:+1.07  35.33     1:14.03 (38.70)     1:53.79 (39.76)     2:31.92 (38.13)
 11 Maxted, George            60 Cambridge-NE         2:30.00    2:32.50    6  
     r:+0.96  35.03     1:15.14 (40.11)     1:56.01 (40.87)     2:32.50 (36.49)
 12 Martin, Richie            63 Y of North Shore-NE  2:38.00    2:32.81    5  
     r:+1.12  33.89     1:12.45 (38.56)     1:53.41 (40.96)     2:32.81 (39.40)
 13 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       2:35.00    2:33.56    4  
     r:+0.98  35.13     1:14.09 (38.96)     1:53.92 (39.83)     2:33.56 (39.64)
 14 Phillips, David           63 Greenwood-NE         2:40.00    2:41.28    3  
     r:+1.04  36.90     1:17.80 (40.90)     2:00.22 (42.42)     2:41.28 (41.06)
 15 Grose, Richard            62 Asphalt Green-MR     2:38.89    2:44.36    2  
     r:+1.01  36.74     1:18.15 (41.41)     2:01.61 (43.46)     2:44.36 (42.75)
 16 Cerjanec, Derek           60 Maine Masters-NE     2:47.00    3:06.18    1  
          r:+1.19                                                              
 17 Heffernan, Sean           61 Liquid Assets-NE     2:46.40    3:12.51  
     r:+1.11  45.69     1:33.90 (48.21)     2:23.61 (49.71)     3:12.51 (48.90)
 -- Wright, Phil              64 South County Y-NE    2:32.00         NS  
 -- Geoghegan, William        61 Connecticut-CT       2:25.00         NS  
 
Event 32  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 2:12.51        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pope, James               69 ABC Masters-NE       2:36.97    2:28.98   17  
     r:+1.18  33.55     1:10.34 (36.79)     1:49.56 (39.22)     2:28.98 (39.42)
  2 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    2:30.00    2:30.52   15  
     r:+1.02  34.97     1:13.31 (38.34)     1:53.36 (40.05)     2:30.52 (37.16)
  3 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE           2:30.00    2:31.96   14  
     r:+0.99  35.44     1:14.57 (39.13)     1:53.58 (39.01)     2:31.96 (38.38)
  4 Healy, Martin             68 Westchester-MR       2:32.10    2:37.04   13  
     r:+1.04  35.62     1:16.21 (40.59)     1:57.19 (40.98)     2:37.04 (39.85)
  5 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE     2:33.00    2:37.58   12  
     r:+1.11  34.59     1:14.03 (39.44)     1:57.62 (43.59)     2:37.58 (39.96)
  6 Bump, Ben                 69 Waterhorses-NE       2:42.00    2:39.01   11  
     r:+1.09  36.54     1:16.47 (39.93)     1:57.37 (40.90)     2:39.01 (41.64)
  7 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       3:05.00    3:01.15   10  
     r:+1.29  39.78     1:23.86 (44.08)     2:12.87 (49.01)     3:01.15 (48.28)
  8 Terry, Jim                67 ABC Masters-NE       3:05.00    3:02.34    9  
     r:+0.94  40.21     1:26.38 (46.17)     2:15.91 (49.53)     3:02.34 (46.43)
  9 Read, Phil                69 Great Bay-NE         3:10.00    3:06.24    8  
     r:+1.08  39.29     1:25.77 (46.48)     2:16.38 (50.61)     3:06.24 (49.86)
 10 Strom, Burt               69 South County Y-NE    4:00.00    3:43.86    7  
     r:+1.22  52.82     1:52.50 (59.68)     2:50.78 (58.28)     3:43.86 (53.08)
 
Event 32  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 2:26.81        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE         2:40.68    2:39.47   17  
     r:+1.05  37.30     1:17.12 (39.82)     1:58.55 (41.43)     2:39.47 (40.92)
  2 Dunham, Larry             73 Granite State-NE     3:10.00    2:46.38   15  
     r:+1.08  38.65     1:21.44 (42.79)     2:05.03 (43.59)     2:46.38 (41.35)
  3 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  2:40.60    2:52.89   14  
     r:+1.03  38.27     1:18.61 (40.34)     2:03.86 (45.25)     2:52.89 (49.03)
  4 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE          2:53.24    2:55.80   13  
     r:+1.04  38.39     1:22.19 (43.80)     2:08.10 (45.91)     2:55.80 (47.70)
  5 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE     3:15.00    3:01.23   12  
              41.13     1:26.79 (45.66)     2:14.83 (48.04)     3:01.23 (46.40)
  6 Work, Frederic            73 Cape Cod-NE          3:40.90    3:42.55   11  
     r:+0.81  37.69     1:27.86 (50.17)   2:34.25 (1:06.39)   3:42.55 (1:08.30)
  7 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       3:39.80    3:50.26   10  
     r:+0.90  51.24                             2:52.65 ( )     3:50.26 (57.61)
 
Event 32  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 2:43.17        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            75 Maine Masters-NE     2:59.00    3:25.89   17  
     r:+1.07  43.62     1:37.96 (54.34)     2:34.99 (57.03)     3:25.89 (50.90)
 
Event 32  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 3:04.10        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            80 Maine Masters-NE     3:31.50    3:42.77   17  
     r:+1.18  49.28     1:45.03 (55.75)   2:45.32 (1:00.29)     3:42.77 (57.45)
 
Event 33  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
     NE-LMSC: N 59.43        2011 Kristine Trutor                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fries, Laura              24 MinutemanAndover-NE  1:05.00    1:03.27   17  
              30.83     1:03.27 (32.44)                                        
  2 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        1:09.00    1:07.39   15  
              32.41     1:07.39 (34.98)                                        
  3 Baumann, Mary Kate        23 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:07.71   14  
              33.29     1:07.71 (34.42)                                        
  4 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  1:02.00    1:08.86   13  
              32.86     1:08.86 (36.00)                                        
  5 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR   1:13.60    1:10.21   12  
              34.22     1:10.21 (35.99)                                        
  6 Lindboe, Tracy            22 Cambridge-NE         1:09.89    1:10.27   11  
              33.90     1:10.27 (36.37)                                        
  7 Kim, Grace                24 Bearcat Masters-MR   1:08.00    1:10.34   10  
              34.52     1:10.34 (35.82)                                        
  8 Cruz, Penelope            18 Bearcat Masters-MR   1:12.00    1:10.42    9  
              33.96     1:10.42 (36.46)                                        
  9 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    1:13.71    1:11.70    8  
              35.18     1:11.70 (36.52)                                        
 10 Wargo, Kate               23 Cambridge-NE         1:07.00    1:12.57    7  
              35.80     1:12.57 (36.77)                                        
 11 Sathapornchaisit, Onnich  22 BC Masters-NE        1:13.77    1:15.17    6  
     r:+1.76  35.68     1:15.17 (39.49)                                        
 12 Palmer, Barbara           24 Boston YMCA-NE       1:20.00    1:17.24    5  
              38.08     1:17.24 (39.16)                                        
 13 Daley, Amanda             24 Weymouth Club-NE     1:16.00    1:18.05    4  
              38.24     1:18.05 (39.81)                                        
 14 Holly, Taryn              21 Greenwood-NE         1:32.02    1:26.53    3  
              42.80     1:26.53 (43.73)                                        
 
Event 33  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 59.58        2003 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutter, Kyle              26 Cambridge-NE         1:00.51    1:00.34   17  
              29.31     1:00.34 (31.03)                                        
  2 Doty, Alexandra           25 Cambridge-NE         1:07.00    1:02.00   15  
              30.12     1:02.00 (31.88)                                        
  3 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE         1:03.01    1:04.71   14  
              31.34     1:04.71 (33.37)                                        
  4 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     1:08.00    1:07.26   13  
              33.20     1:07.26 (34.06)                                        
  5 Mitchell, Julie           26 Cambridge-NE         1:02.00    1:07.44   11.5
              32.74     1:07.44 (34.70)                                        
  5 Bari, Carly               27 Y of North Shore-NE  1:07.56    1:07.44   11.5
              33.71     1:07.44 (33.73)                                        
  7 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE         1:06.38    1:07.48   10  
              31.92     1:07.48 (35.56)                                        
  8 Folcarelli, Margaret      26 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:08.43    9  
              33.77     1:08.43 (34.66)                                        
  9 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  1:09.24    1:10.44    8  
              34.22     1:10.44 (36.22)                                        
 10 Beeger, Elise             27 Cambridge-NE         1:09.50    1:10.70    7  
              34.52     1:10.70 (36.18)                                        
 11 Brown, Joelle             26 StrawberryCanyon-PC  1:13.69    1:10.90    6  
              34.40     1:10.90 (36.50)                                        
 12 Stanilova, Tsveta         26 Maine Masters-NE     1:13.50    1:12.38    5  
              34.53     1:12.38 (37.85)                                        
 13 Scheel, Kristin           26 Connecticut-CT       1:13.49    1:14.08    4  
              36.46     1:14.08 (37.62)                                        
 14 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  1:13.00    1:14.75    3  
              37.37     1:14.75 (37.38)                                        
 15 Wolf, Jenny               29 ABC Masters-NE       1:50.00    1:17.22    2  
              38.46     1:17.22 (38.76)                                        
 16 DeGabriele, Stacy         28 MinutemanAndover-NE  1:21.58    1:19.55    1  
              39.52     1:19.55 (40.03)                                        
 17 Walker, Naomi             29 Cambridge-NE         1:40.00    1:21.20  
              38.96     1:21.20 (42.24)                                        
 
Event 33  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 59.03        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Erica              32 Cambridge-NE         1:05.81    1:06.12   17  
     r:+1.56  32.55     1:06.12 (33.57)                                        
  2 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         1:06.43    1:07.35   15  
              32.67     1:07.35 (34.68)                                        
  3 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE         1:10.00    1:10.11   14  
              34.38     1:10.11 (35.73)                                        
  4 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD        1:14.22    1:10.18   13  
              34.50     1:10.18 (35.68)                                        
  5 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         1:15.00    1:11.63   12  
              35.00     1:11.63 (36.63)                                        
  6 Chadwick, Sara            30 Bearcat Masters-MR   1:11.00    1:12.54   11  
              35.11     1:12.54 (37.43)                                        
  7 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   1:11.96    1:12.94   10  
              35.07     1:12.94 (37.87)                                        
  8 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         1:12.79    1:13.68    9  
              36.56     1:13.68 (37.12)                                        
  9 Forrest, Kara             32 Waterhorses-NE       1:20.00    1:16.92    8  
              37.61     1:16.92 (39.31)                                        
 10 Allin, Stephanie          31 Swim RI-NE           1:25.00    1:17.03    7  
              38.40     1:17.03 (38.63)                                        
 11 Mordue, Karli             32 Greenwood-NE         1:30.00    1:19.39    6  
              38.97     1:19.39 (40.42)                                        
 12 Bennett, Kathleen         31 MinutemanAndover-NE  1:55.00    1:21.28    5  
              39.02     1:21.28 (42.26)                                        
 13 Ostertag, Kathryn         34 Greenwood-NE         1:18.37    1:23.61    4  
              40.24     1:23.61 (43.37)                                        
 14 Scott, Abbey              33 MinutemanAndover-NE  1:50.00    1:32.19    3  
              45.50     1:32.19 (46.69)                                        
 -- Sewell, Bryn              30 Cambridge-NE         1:10.00         NS  
 
Event 33  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   56.14   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:02.04        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelletier, Hillary        35 Granite State-NE     1:08.00    1:07.96   17  
              32.29     1:07.96 (35.67)                                        
  2 Andrews, Liz              36 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:12.75   15  
              35.98     1:12.75 (36.77)                                        
  3 Horton, Stephanie         36 ABC Masters-NE       1:20.00    1:16.04   14  
              37.07     1:16.04 (38.97)                                        
  4 Morlando, Maureen         37 Greenwood-NE         1:23.69    1:20.23   13  
              39.90     1:20.23 (40.33)                                        
  5 Atkinson, Karen           36 Liquid Assets-NE     1:21.99    1:21.00   12  
              38.79     1:21.00 (42.21)                                        
  6 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         1:25.00    1:23.58   11  
              40.39     1:23.58 (43.19)                                        
  7 Lien, Maeve               35 MinutemanAndover-NE  1:37.20    1:26.92   10  
              42.83     1:26.92 (44.09)                                        
  8 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE  2:15.00    1:46.15    9  
              51.54     1:46.15 (54.61)                                        
 
Event 33  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   56.03   4/30/2011 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:02.02        2010 Roma Hunter                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Meredith          40 Cape Cod-NE          1:14.76    1:08.73   17  
              33.34     1:08.73 (35.39)                                        
  2 Neuendorf, Donna          43 Swim RI-NE           1:13.72    1:13.18   15  
              35.48     1:13.18 (37.70)                                        
  3 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  1:13.70    1:14.62   14  
              35.95     1:14.62 (38.67)                                        
  4 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    1:19.32    1:15.91   13  
              36.84     1:15.91 (39.07)                                        
  5 Hallor, Sara              41 Cambridge-NE         1:21.00    1:18.58   12  
              38.76     1:18.58 (39.82)                                        
  6 Munoz, Dara               41 Cambridge-NE         1:30.00    1:20.70   11  
              39.74     1:20.70 (40.96)                                        
  7 LaChapelle, Tracy         42 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:22.61   10  
              40.16     1:22.61 (42.45)                                        
  8 Rapp, Jessica             42 Cambridge-NE         1:45.00    1:38.05    9  
              48.49     1:38.05 (49.56)                                        
 
Event 33  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 1:07.28        2000 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bankes, Missie            46 MinutemanAndover-NE  1:09.89    1:11.23   17  
              34.57     1:11.23 (36.66)                                        
  2 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     1:15.00    1:12.99   15  
              35.09     1:12.99 (37.90)                                        
  3 Willeboordse, Fall        46 Bearcat Masters-MR     58.80    1:13.06   14  
              27.67     1:13.06 (45.39)                                        
  4 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  1:18.25    1:14.71   13  
              37.11     1:14.71 (37.60)                                        
  5 Gulley, Wendy             46 Cambridge-NE         1:15.50    1:15.92   12  
              36.93     1:15.92 (38.99)                                        
  6 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         1:19.00    1:18.55   11  
              38.78     1:18.55 (39.77)                                        
  7 Pasquale, Mary            45 Worcester Area-NE    1:19.00    1:19.28   10  
              38.38     1:19.28 (40.90)                                        
  8 Irish, Kristin            47 Tribeach-CT          1:35.00    1:20.15    9  
              39.52     1:20.15 (40.63)                                        
  9 Chalfin, Sonia            45 Cambridge-NE         1:24.00    1:23.49    8  
              41.61     1:23.49 (41.88)                                        
 10 Gravel, Diane             45 Great Bay-NE         1:34.04    1:30.10    7  
              42.43     1:30.10 (47.67)                                        
 11 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         1:32.00    1:35.73    6  
              47.58     1:35.73 (48.15)                                        
 12 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE   1:35.00    1:37.37    5  
              47.53     1:37.37 (49.84)                                        
 13 Cownie, Maureen           47 ABC Masters-NE       1:55.00    1:41.26    4  
              52.34     1:41.26 (48.92)                                        
 14 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    1:42.00    1:43.80    3  
              53.38     1:43.80 (50.42)                                        
 15 Edin, Deborah             49 Great Bay-NE         1:51.03    1:49.90    2  
              54.15     1:49.90 (55.75)                                        
 
Event 33  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
     NE-LMSC: N 1:07.89        2004 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              54 Technique/Train-NE   1:17.50    1:12.80   17  
              35.30     1:12.80 (37.50)                                        
  2 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE  1:13.80    1:13.41   15  
              35.57     1:13.41 (37.84)                                        
  3 Gaynor, Patty             51 Cape Cod-NE          1:12.70    1:13.42   14  
            1:13.42         1:13.42 ( )                                        
  4 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     1:24.50    1:14.56   13  
              37.25     1:14.56 (37.31)                                        
  5 Uecker, Anne              51 Maine Masters-NE     1:13.50    1:15.18   12  
              36.80     1:15.18 (38.38)                                        
  6 Spence, Denise            52 UMASS-NE             1:19.15    1:16.94   11  
     r:+1.74  37.41     1:16.94 (39.53)                                        
  7 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    1:17.73    1:17.01   10  
              38.20     1:17.01 (38.81)                                        
  8 Thornton, Cindy           54 Westchester-MR       1:21.38    1:17.89    9  
              38.59     1:17.89 (39.30)                                        
  9 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE  1:25.20    1:21.89    8  
              39.89     1:21.89 (42.00)                                        
 10 LeBlanc, Christina        52 NEM Unattached-NE    1:40.00    1:22.82    7  
              41.08     1:22.82 (41.74)                                        
 11 Fries, Beth               54 Maine Masters-NE     1:30.00    1:24.23    6  
              40.60     1:24.23 (43.63)                                        
 12 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         1:25.72    1:26.09    5  
              41.64     1:26.09 (44.45)                                        
 13 Marshall, Jenny           54 North Suburban Y-NE  1:27.00    1:27.45    4  
              42.10     1:27.45 (45.35)                                        
 14 McElroy, Cheryl           54 South County Y-NE    1:35.17    1:34.69    3  
              46.15     1:34.69 (48.54)                                        
 15 Rodewig, Beth             50 South County Y-NE    1:39.00    1:40.15    2  
              47.97     1:40.15 (52.18)                                        
 16 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         1:50.00    1:41.83    1  
              49.26     1:41.83 (52.57)                                        
 17 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    1:40.00    1:42.57  
              49.76     1:42.57 (52.81)                                        
 
Event 33  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:14.74        2008 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     1:16.50    1:14.64N  17  
              36.84     1:14.64 (37.80)                                        
  2 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     1:16.27    1:16.50   15  
     r:+1.75  37.82     1:16.50 (38.68)                                        
  3 Garr, Jeanne              57 South County Y-NE    1:21.00    1:20.90   14  
              40.24     1:20.90 (40.66)                                        
  4 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE   1:30.50    1:32.41   13  
              45.02     1:32.41 (47.39)                                        
  5 Phelan, Mary              55 South County Y-NE    1:40.00    1:36.84   12  
              48.25     1:36.84 (48.59)                                        
  6 Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         1:35.62    1:37.80   11  
              48.60     1:37.80 (49.20)                                        
  7 Mulderig, Sheilagh        59 University Club-NE   1:35.48    1:39.62   10  
              48.71     1:39.62 (50.91)                                        
  8 Garvey, Ellen             55 Great Bay-NE         2:10.00    1:46.02    9  
              49.80     1:46.02 (56.22)                                        
  9 Blanchard, Patty          55 Greenwood-NE         2:17.16    1:58.42    8  
              56.98   1:58.42 (1:01.44)                                        
 10 Carris, Donna             58 South County Y-NE    2:01.22    2:03.06    7  
            1:01.37   2:03.06 (1:01.69)                                        
 -- Hahn, Julie               58 University Club-NE   2:30.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
              52.15          DQ (57.03)                                        
 
Event 33  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.17   4/30/2011 PATRICIA MURPHY                            
     NE-LMSC: N 1:11.74        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           60 UV Rays-NE           1:31.30    1:24.10   17  
              41.10     1:24.10 (43.00)                                        
  2 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE    1:28.23    1:34.05   15  
              44.72     1:34.05 (49.33)                                        
  3 Bouvrie, Alice            63 Cambridge-NE         1:38.00    1:39.00   14  
              49.34     1:39.00 (49.66)                                        
  4 Glines, Susie             60 ABC Masters-NE       1:37.95    1:39.95   13  
              47.98     1:39.95 (51.97)                                        
  5 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     1:46.62    1:45.49   12  
              19.55   1:45.49 (1:25.94)                                        
  6 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         2:10.00    1:46.76   11  
              52.59     1:46.76 (54.17)                                        
  7 Foster, Beth              60 Greenwood-NE         2:05.00    1:53.11   10  
  8 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE          2:05.00    1:58.70    9  
              58.01   1:58.70 (1:00.69)                                        
  9 Crawford, Billie          63 Swim RI-NE           2:00.00    2:07.61    8  
            1:00.28   2:07.61 (1:07.33)                                        
 10 Case, Louise              64 Greenwood-NE         2:40.50    2:26.12    7  
            1:12.03   2:26.12 (1:14.09)                                        
 
Event 33  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:13.64  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 1:21.36        1994 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR     1:41.87    1:54.81   17  
              56.47     1:54.81 (58.34)                                        
 
Event 33  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
     NE-LMSC: N 1:41.89        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     1:54.00    1:48.32   17  
              53.28     1:48.32 (55.04)                                        
  2 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE     2:06.00    2:12.71   15  
            1:02.94   2:12.71 (1:09.77)                                        
 
Event 33  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:32.37   4/19/2009 LORENZI\LORENZI                            
     NE-LMSC: N 1:55.00        2005 Barbara Boley                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Joan            83 Y of North Shore-NE  2:18.50    2:28.93   17  
            1:14.90   2:28.93 (1:14.03)                                        
 
Event 34  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
     NE-LMSC: N 53.38        2010 Matt Jordan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR     56.14      56.97   17  
              28.14       56.97 (28.83)                                        
  2 Salzberg, Matthew         23 Westchester-MR         58.00      57.61   15  
              27.94       57.61 (29.67)                                        
  3 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE  1:00.00      57.66   14  
              27.36       57.66 (30.30)                                        
  4 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         55.55      58.14   13  
              28.43       58.14 (29.71)                                        
  5 Jendrock, Kyle            22 MinutemanAndover-NE  1:00.00      58.68   12  
              27.58       58.68 (31.10)                                        
  6 Mannion, Jamie            23 Cambridge-NE           59.00      59.36   11  
              28.75       59.36 (30.61)                                        
  7 Card, Mathew              24 South County Y-NE      59.90    1:00.22   10  
              29.50     1:00.22 (30.72)                                        
  8 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE   1:05.00    1:01.60    9  
              29.11     1:01.60 (32.49)                                        
  9 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:03.92    8  
              31.34     1:03.92 (32.58)                                        
 10 Ferdinand, Gerard         20 MinutemanAndover-NE  1:03.00    1:06.98    7  
              31.88     1:06.98 (35.10)                                        
 11 Manke, Robert             24 UV Rays-NE           1:07.00    1:08.54    6  
              34.07     1:08.54 (34.47)                                        
 12 Bernardo, Kyle            24 Pittsfield YMCA-NE   1:06.00    1:08.76    5  
              34.00     1:08.76 (34.76)                                        
 13 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     1:11.02    1:21.18    4  
              37.57     1:21.18 (43.61)                                        
 14 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  1:35.00    1:26.73    3  
              43.35     1:26.73 (43.38)                                        
 
Event 34  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 52.17        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR     53.27      54.21   17  
              26.46       54.21 (27.75)                                        
  2 O'Loughlin, Eric          25 Liquid Assets-NE       54.60      54.96   15  
              26.69       54.96 (28.27)                                        
  3 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR     59.09      56.58   14  
              27.96       56.58 (28.62)                                        
  4 Hughes, Jimmy             27 BC Masters-NE          58.00      58.68   13  
              28.69       58.68 (29.99)                                        
  5 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE         59.00      58.76   12  
              28.65       58.76 (30.11)                                        
  6 Cronin, CJ                29 Technique/Train-NE     59.80    1:00.13   11  
              29.17     1:00.13 (30.96)                                        
  7 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE         1:02.50    1:00.77   10  
              29.36     1:00.77 (31.41)                                        
  8 Parry, Eric               27 Cambridge-NE         1:01.27    1:04.69    9  
              30.88     1:04.69 (33.81)                                        
  9 Bachovchin, Daniel        28 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:06.97    8  
              32.34     1:06.97 (34.63)                                        
 10 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE   1:09.07    1:07.23    7  
              32.85     1:07.23 (34.38)                                        
 11 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     1:08.12    1:09.01    6  
              33.46     1:09.01 (35.55)                                        
 12 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     1:10.00    1:09.14    5  
              33.45     1:09.14 (35.69)                                        
 13 Gerace, John              28 Bearcat Masters-MR   1:23.00    1:16.04    4  
              35.95     1:16.04 (40.09)                                        
 14 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:30.78    3  
              41.82     1:30.78 (48.96)                                        
 
Event 34  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
     NE-LMSC: N 52.21        2008 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE      55.50      55.86   17  
              27.68       55.86 (28.18)                                        
  2 Leake, Michael            34 Bennington-NE          59.45      58.78   15  
              29.18       58.78 (29.60)                                        
  3 Winograd, Robert          33 Cambridge-NE           56.50      58.94   14  
              28.65       58.94 (30.29)                                        
  4 Ambrose, Shawn            32 Bearcat Masters-MR   1:03.00    1:01.65   13  
              30.32     1:01.65 (31.33)                                        
  5 Kelly, Brennan            32 Bearcat Masters-MR   1:04.00    1:02.70   12  
              30.56     1:02.70 (32.14)                                        
  6 Westgeest, Bart           32 Great Bay-NE         1:05.00    1:03.53   11  
              31.39     1:03.53 (32.14)                                        
  7 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE         1:02.35    1:03.80   10  
              30.86     1:03.80 (32.94)                                        
  8 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  1:13.73    1:03.89    9  
              31.40     1:03.89 (32.49)                                        
  9 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         1:05.54    1:04.30    8  
              31.89     1:04.30 (32.41)                                        
 10 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  1:04.50    1:04.96    7  
              32.13     1:04.96 (32.83)                                        
 11 Graber, Mark              32 University Club-NE   1:07.09    1:05.64    6  
              31.17     1:05.64 (34.47)                                        
 12 Muhanna, Elias            33 Cambridge-NE         1:10.00    1:09.19    5  
              34.07     1:09.19 (35.12)                                        
 13 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     1:15.99    1:13.09    4  
              35.14     1:13.09 (37.95)                                        
 14 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR   1:12.52    1:15.70    3  
              36.74     1:15.70 (38.96)                                        
 15 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         1:15.00    1:23.94    2  
 16 Bagchi, Angshuman         31 Bearcat Masters-MR   1:54.34    1:58.40    1  
              57.35   1:58.40 (1:01.05)                                        
 
Event 34  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 49.62        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Kirk              35 Great Bay-NE           56.00      57.49   17  
              27.25       57.49 (30.24)                                        
  2 Titus, Dave               35 Cambridge-NE         1:00.50    1:02.49   15  
              30.08     1:02.49 (32.41)                                        
  3 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE        1:06.87    1:05.77   14  
              32.38     1:05.77 (33.39)                                        
  4 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE     1:06.50    1:07.47   13  
              33.05     1:07.47 (34.42)                                        
  5 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  1:08.00    1:08.00   12  
              34.34     1:08.00 (33.66)                                        
  6 Shea, Josh                38 Liquid Assets-NE     1:11.50    1:08.46   11  
              32.73     1:08.46 (35.73)                                        
  7 Welch, James              36 Swim RI-NE           1:06.25    1:09.64   10  
              33.14     1:09.64 (36.50)                                        
  8 Horton, Allen             37 ABC Masters-NE       1:18.00    1:11.65    9  
              34.73     1:11.65 (36.92)                                        
  9 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   1:15.85    1:12.61    8  
              34.69     1:12.61 (37.92)                                        
 10 Graham, David             37 Greenwood-NE         1:09.32    1:16.74    7  
              37.88     1:16.74 (38.86)                                        
 11 Barow, Sean               36 Y of North Shore-NE  1:17.18    1:20.07    6  
              39.41     1:20.07 (40.66)                                        
 12 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  1:25.88    1:23.31    5  
              40.95     1:23.31 (42.36)                                        
 13 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         1:36.00    1:35.31    4  
              45.93     1:35.31 (49.38)                                        
 14 Springfield, A            39 Greenwood-NE         1:50.00    1:47.85    3  
              48.54     1:47.85 (59.31)                                        
 -- Mitchell, Ted             35 Great Bay-NE         1:06.00         NS  
 
Event 34  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 48.49        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             42 ABC Masters-NE         55.03      55.65   17  
              26.74       55.65 (28.91)                                        
  2 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL       56.27      56.76   15  
              27.64       56.76 (29.12)                                        
  3 Yunker, Michael           42 MinutemanAndover-NE    58.56      59.43   14  
              29.42       59.43 (30.01)                                        
  4 Anthos, Ed                44 Cambridge-NE           57.11      59.58   13  
              29.14       59.58 (30.44)                                        
  5 Theroux, Trent            44 Swim RI-NE             59.50      59.84   12  
              29.75       59.84 (30.09)                                        
  6 Mugford, Stephen          44 Cambridge-NE           59.27      59.96   11  
              29.31       59.96 (30.65)                                        
  7 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE           1:00.68    1:01.69   10  
              30.51     1:01.69 (31.18)                                        
  8 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         1:04.67    1:04.73    9  
              31.32     1:04.73 (33.41)                                        
  9 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           1:06.55    1:04.78    8  
              31.20     1:04.78 (33.58)                                        
 10 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE          1:13.55    1:04.98    7  
              32.54     1:04.98 (32.44)                                        
 11 Gregson, Michael          40 Swim RI-NE           1:05.00    1:05.78    6  
              31.94     1:05.78 (33.84)                                        
 12 Schachner, Eyal           40 Cambridge-NE         1:09.00    1:07.48    5  
              33.26     1:07.48 (34.22)                                        
 13 Perz, Paul                43 Liquid Assets-NE     1:09.25    1:08.70    4  
              33.28     1:08.70 (35.42)                                        
 14 Jordan, Timothy           40 MinutemanAndover-NE  1:13.23    1:12.70    3  
              35.78     1:12.70 (36.92)                                        
 15 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    1:30.00    1:19.22    2  
              38.86     1:19.22 (40.36)                                        
 16 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  1:25.00    1:26.19    1  
              42.38     1:26.19 (43.81)                                        
 17 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:49.98  
              49.08   1:49.98 (1:00.90)                                        
 -- Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE         1:06.21         NS  
 
Event 34  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
     NE-LMSC: N 53.34        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE             54.65      54.72   17  
              26.55       54.72 (28.17)                                        
  2 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE           58.30    1:00.16   15  
              29.74     1:00.16 (30.42)                                        
  3 Coelho, David             49 BSC Wellesley-NE     1:05.74    1:05.05   14  
              31.73     1:05.05 (33.32)                                        
  4 Winkler, David            49 South County Y-NE    1:29.00    1:17.25   13  
              37.55     1:17.25 (39.70)                                        
  5 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       1:15.99    1:17.99   12  
              37.26     1:17.99 (40.73)                                        
  6 Beaulieu, Alan            48 North Suburban Y-NE  1:19.50    1:18.62   11  
              38.90     1:18.62 (39.72)                                        
  7 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:19.32   10  
              39.07     1:19.32 (40.25)                                        
  8 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE         1:26.00    1:24.13    9  
              40.86     1:24.13 (43.27)                                        
  9 Mansour, Marc             47 Liquid Assets-NE     1:30.00    1:24.87    8  
              40.87     1:24.87 (44.00)                                        
 10 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    1:38.70    1:29.24    7  
 11 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:36.93    6  
              47.44     1:36.93 (49.49)                                        
 
Event 34  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 53.88    3/6/2011 STEVE WOOD                                   
     NE-LMSC: N 57.94        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               51 South County Y-NE    1:02.50    1:02.03   17  
              30.71     1:02.03 (31.32)                                        
  2 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE         1:01.30    1:02.30   15  
              30.17     1:02.30 (32.13)                                        
  3 Davis, Guy                53 Great Bay-NE         1:02.50    1:03.47   14  
              30.75     1:03.47 (32.72)                                        
  4 Gunzl, Arthur             50 Connecticut-CT       1:09.87    1:05.08   13  
              31.09     1:05.08 (33.99)                                        
  5 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE     1:09.00    1:06.37   12  
              32.71     1:06.37 (33.66)                                        
  6 Hutchinson, Kirk          51 Wayland-NE           1:09.10    1:07.37   11  
     r:+0.79  32.73     1:07.37 (34.64)                                        
  7 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE     1:09.00    1:07.42   10  
              32.83     1:07.42 (34.59)                                        
  8 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      1:07.20    1:07.64    9  
              33.24     1:07.64 (34.40)                                        
  9 Phillips, Timothy         53 Wayland-NE           1:12.00    1:07.72    8  
              34.33     1:07.72 (33.39)                                        
 10 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     1:08.50    1:08.11    7  
              33.35     1:08.11 (34.76)                                        
 11 Sullivan, Kevin           51 Lowell YMCA-NE       1:06.00    1:08.31    6  
              33.97     1:08.31 (34.34)                                        
 12 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           1:10.00    1:09.28    5  
              34.45     1:09.28 (34.83)                                        
 13 Pierce, John              50 Lowell YMCA-NE       1:12.00    1:09.66    4  
              33.63     1:09.66 (36.03)                                        
 14 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:10.29    3  
              33.90     1:10.29 (36.39)                                        
 15 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     1:11.30    1:11.34    2  
     r:+1.58  35.29     1:11.34 (36.05)                                        
 16 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE  1:20.29    1:14.98    1  
     r:+0.18  36.33     1:14.98 (38.65)                                        
 17 Goldberg, Bennett         52 BU Masters-NE        1:15.00    1:19.41  
              40.09     1:19.41 (39.32)                                        
 18 Barth, Ed                 53 Adirondack AC-NE     1:39.34    1:22.87  
              39.61     1:22.87 (43.26)                                        
 19 Coffey, Timothy           52 Swim RI-NE           1:35.00    1:24.23  
              41.57     1:24.23 (42.66)                                        
 20 Arsenault, Paul           50 Worcester Area-NE    1:30.67    1:30.26  
              44.07     1:30.26 (46.19)                                        
 21 Hart, John                51 MinutemanAndover-NE  1:25.00    1:30.78  
 22 Batson, Quinn             51 Bearcat Masters-MR   1:32.00    1:32.65  
              46.96     1:32.65 (45.69)                                        
 23 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     1:30.00    1:40.74  
              48.60     1:40.74 (52.14)                                        
 
Event 34  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
     NE-LMSC: N 58.47        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             59 NEM Unattached-NE    1:10.00    1:08.35   17  
              33.50     1:08.35 (34.85)                                        
  2 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          1:07.00    1:08.50   15  
              32.96     1:08.50 (35.54)                                        
  3 Mockler, Frank            56 Liquid Assets-NE     1:10.10    1:09.07   14  
              34.18     1:09.07 (34.89)                                        
  4 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE     1:11.11    1:09.40   13  
              33.75     1:09.40 (35.65)                                        
  5 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR       1:11.00    1:10.44   12  
              34.23     1:10.44 (36.21)                                        
  6 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE     1:14.45    1:12.38   11  
              35.75     1:12.38 (36.63)                                        
  7 Packard, Dennis           58 Adirondack-AD        1:13.50    1:12.78   10  
     r:+0.65  35.15     1:12.78 (37.63)                                        
  8 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    1:13.09    1:14.52    9  
              37.38     1:14.52 (37.14)                                        
  9 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE   1:18.88    1:15.93    8  
              37.64     1:15.93 (38.29)                                        
 10 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   1:15.00    1:17.32    7  
              37.86     1:17.32 (39.46)                                        
 11 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  1:15.47    1:19.99    6  
              39.03     1:19.99 (40.96)                                        
 12 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    1:22.74    1:20.15    5  
              39.82     1:20.15 (40.33)                                        
 13 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         1:27.00    1:31.08    4  
              43.90     1:31.08 (47.18)                                        
 14 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     1:25.00    1:31.68    3  
 
Event 34  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 1:04.52        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          62 Maine Masters-NE     1:10.60    1:07.24   17  
              33.14     1:07.24 (34.10)                                        
  2 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   1:07.20    1:09.05   15  
              33.78     1:09.05 (35.27)                                        
  3 Ryan, Bill                61 MinutemanAndover-NE  1:11.50    1:10.34   14  
              34.36     1:10.34 (35.98)                                        
  4 Murphy, Patrick           60 West Hartford-CT     1:07.80    1:10.98   13  
            1:10.98         1:10.98 ( )                                        
  5 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     1:17.50    1:17.99   12  
              38.80     1:17.99 (39.19)                                        
  6 Dooley, Jim               61 Cape Cod-NE          1:21.76    1:18.01   11  
              37.73     1:18.01 (40.28)                                        
  7 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE          1:24.00    1:19.15   10  
              36.91     1:19.15 (42.24)                                        
  8 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE       1:19.50    1:19.30    9  
              38.36     1:19.30 (40.94)                                        
  9 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       1:20.45    1:19.82    8  
              39.04     1:19.82 (40.78)                                        
 10 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     1:21.00    1:20.22    7  
              39.53     1:20.22 (40.69)                                        
 11 Hicks, Robert             61 MinutemanAndover-NE  1:25.00    1:24.06    6  
              41.86     1:24.06 (42.20)                                        
 12 Wright, Phil              64 South County Y-NE    1:25.00    1:27.98    5  
              42.53     1:27.98 (45.45)                                        
 13 Phillips, David           63 Greenwood-NE         1:30.00    1:32.00    4  
              45.94     1:32.00 (46.06)                                        
 
Event 34  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 1:08.27        2008 Bill Rupert                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Jay                65 Cambridge-NE         1:15.80    1:13.95   17  
              36.87     1:13.95 (37.08)                                        
  2 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    1:20.10    1:18.00   15  
              38.07     1:18.00 (39.93)                                        
  3 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       1:23.00    1:21.55   14  
              39.76     1:21.55 (41.79)                                        
  4 Pope, James               69 ABC Masters-NE       1:28.62    1:23.99   13  
              41.10     1:23.99 (42.89)                                        
  5 Bump, Ben                 69 Waterhorses-NE       1:28.00    1:25.33   12  
              42.01     1:25.33 (43.32)                                        
  6 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           1:32.43    1:31.53   11  
              44.62     1:31.53 (46.91)                                        
  7 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       1:44.00    1:40.07   10  
              46.29     1:40.07 (53.78)                                        
  8 Read, Phil                69 Great Bay-NE         1:42.00    1:46.24    9  
              52.53     1:46.24 (53.71)                                        
  9 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    1:59.00    1:57.49    8  
              55.17   1:57.49 (1:02.32)                                        
 10 Strom, Burt               69 South County Y-NE    2:05.00    2:06.45    7  
            1:02.53   2:06.45 (1:03.92)                                        
 
Event 34  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
     NE-LMSC: N 1:18.83        2006 D Barr Clayson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bjornholm, Michael        70 Cape Cod-NE          1:29.45    1:30.92   17  
              46.07     1:30.92 (44.85)                                        
  2 Dunham, Larry             73 Granite State-NE     1:35.00    1:32.62   15  
              45.95     1:32.62 (46.67)                                        
  3 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE         1:49.00    1:39.99   14  
              49.03     1:39.99 (50.96)                                        
  4 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       1:40.92    1:40.47   13  
              49.59     1:40.47 (50.88)                                        
  5 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  1:35.50    1:41.68   12  
              49.41     1:41.68 (52.27)                                        
  6 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE     1:55.94    1:55.98   11  
  7 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       2:01.77    2:03.27   10  
            1:00.53   2:03.27 (1:02.74)                                        
 
Event 34  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 1:31.21        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     1:39.00    1:36.21   17  
     r:+1.54  47.50     1:36.21 (48.71)                                        
  2 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE         4:20.00    2:17.21   15  
            1:05.59   2:17.21 (1:11.62)                                        
  3 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE     2:10.00    2:21.97   14  
            1:10.69   2:21.97 (1:11.28)                                        
 
Event 34  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
     NE-LMSC: N 1:37.21        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            80 Maine Masters-NE     1:52.30    1:50.04   17  
              53.10     1:50.04 (56.94)                                        
 
Event 35  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
     NE-LMSC: N 1:41.98        2005 NEM                                        
                         J Hirsty, S Mooney, L Geisler, E Reisenweber      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 1:45.00    1:44.67   34  
     1) Mancuso, Elizabeth W26          2) r:+0.36 Bingham, Chelsea W21   
     3) r:+0.17 Nihan, Lianne W23       4) r:+0.25 Pitter, Samantha W27   
     r:+0.77  25.18       53.82 (28.64)     1:19.78 (25.96)     1:44.67 (24.89)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:50.00    1:46.87   30  
     1) Lamoreaux, Kristina W25         2) r:+0.25 Wargo, Kate W23        
     3) r:+0.37 Doty, Alexandra W25     4) r:+0.27 Scotchlas, Sarah W24   
     r:+0.80  27.15       53.93 (26.78)     1:20.39 (26.46)     1:46.87 (26.48)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            1:51.00    1:52.64   28  
     1) Fries, Laura W24                2) r:+0.48 Feran, Meghan W23      
     3) r:+0.51 Burns, Caileen W26      4) r:+0.34 Looney, Jessica W23    
     r:+0.82  28.08       56.25 (28.17)     1:25.29 (29.04)     1:52.64 (27.35)
  4 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:55.00    1:53.74   26  
     1) McAlvey, Christina W33          2) r:+0.63 Zelca, Ieva W23        
     3) r:+0.60 Kim, Grace W24          4) r:+0.23 Cruz, Penelope W18     
     r:+0.89  27.25       57.29 (30.04)     1:26.77 (29.48)     1:53.74 (26.97)
 
Event 35  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
     NE-LMSC: N 1:42.56        2001 NEM                                        
                         L Allen, S Morawski, R Kusznir, S Kuong           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:49.00    1:45.57   34  
     1) Au, Lauren W27                  2) r:+0.21 Beeger, Elise W27      
     3) r:+0.24 Walker, Kim W27         4) r:+0.38 Cutter, Kyle W26       
     r:+0.88  25.83       54.36 (28.53)     1:20.78 (26.42)     1:45.57 (24.79)
  2 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:49.00    1:49.01   30  
     1) Nappi, Keri W34                 2) r:+0.17 Neuendorf, Donna W43   
     3) r:+0.42 Allin, Stephanie W31    4) r:+0.40 Welch, Elizabeth W33   
     r:+0.90  27.65       54.56 (26.91)     1:22.83 (28.27)     1:49.01 (26.18)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:49.01    1:51.28   28  
     1) Allen, Erica W32                2) r:+0.37 Downing, Jennifer W33  
     3) r:+0.31 Sewell, Bryn W30        4) r:+0.21 Casey, Meaghan W30     
     r:+0.90  27.96       55.87 (27.91)     1:24.10 (28.23)     1:51.28 (27.18)
  4 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   1:55.00    1:53.44   26  
     1) Bari, Carly W27                 2) r:+0.37 Boland, Jan W53        
     3) r:+0.33 Fox, Michele W42        4) r:+0.44 Dropo, Carla W52       
     r:+0.89  29.27       58.48 (29.21)     1:26.29 (27.81)     1:53.44 (27.15)
  5 Greenwood Masters-NE  'B'                         1:57.00    1:54.84   24  
     1) Sandos, Robin W31               2) r:+0.39 Mordue, Karli W32      
     3) r:+0.45 Ostertag, Kathryn W34   4) r:+0.42 Phillips, Emily W27    
     r:+0.99  28.37       58.31 (29.94)     1:28.52 (30.21)     1:54.84 (26.32)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            2:02.00    2:09.58   22  
     1) Loverro, Kari W27               2) r:+0.58 Scott, Abbey W33       
     3) r:NRT Sarvia, Tricia W29        4) r:NRT DeGabriele, Stacy W28    
     r:+0.91  30.46     1:06.15 (35.69)     1:37.74 (31.59)     2:09.58 (31.84)
  7 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 2:20.95    2:09.81   20  
     1) Donovan, Kim W48                2) r:+0.55 Cownie, Maureen W47    
     3) r:+0.06 Glines, Susie W60       4) r:+0.06 Horton, Stephanie W36  
     r:+0.83  28.31     1:05.68 (37.37)     1:41.44 (35.76)     2:09.81 (28.37)
  8 Liquid Assets New England Swim-NE  'F'            2:20.99    2:23.69   18  
     1) Acevedo, Kristine W40           2) r:+0.76 Ehrlich, Shoshanna W55 
     3) r:+0.74 MacDonald, Jackie W31   4) r:NRT Rounds, Ellie W35        
     r:+0.86  36.68     1:20.47 (43.79)     1:47.43 (26.96)     2:23.69 (36.26)
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'C'            2:15.00    2:26.52   16  
     1) Bennett, Kathleen W31           2) r:NRT Blake, Shannon W31       
     3) r:NRT Jenkins, Julie W29        4) r:NRT Scott, Elizabeth W30     
     r:+1.00  31.72     1:06.14 (34.42)     1:48.42 (42.28)     2:26.52 (38.10)
 
Event 35  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MOUNTAIN                             
                         C SAPPEY, K GARNIER, S VON DER LIPPE, A PETTIS SCO
     NE-LMSC: N 1:42.61        1995 NEM                                        
                         J Luker, J Feldman, C Hallett, G Wettach          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               2:04.00    2:16.81   34  
     1) Hallor, Sara W41                2) r:+0.61 Curko, Sandy W41       
     3) r:+0.56 Rapp, Jessica W42       4) r:+0.38 Barker, Joanne W47     
     r:+0.96  29.40     1:05.16 (35.76)     1:41.18 (36.02)     2:16.81 (35.63)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'E'            2:11.00    2:18.14   30  
     1) Lien, Maeve W35                 2) r:+0.41 Smith, Michele W35     
     3) r:+0.40 Garrow, Kendra W37      4) r:+0.47 Veenstra, Denise W42   
              39.27     1:11.29 (32.02)     1:44.38 (33.09)     2:18.14 (33.76)
 
Event 35  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.44   4/30/2011 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
     NE-LMSC: N 1:43.32        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:49.00    1:53.48   34  
     1) Kupan, Cheryl W47               2) r:+0.28 Hallett, Connie W52    
     3) r:+0.24 Fries, Beth W54         4) r:+0.28 Estabrook, Mary W50    
     r:+0.84  26.48       55.42 (28.94)     1:24.90 (29.48)     1:53.48 (28.58)
  2 Granite State Penguins-NE  'B'                    1:58.00    1:59.83   30  
     1) Grilli, Tracy W54               2) r:+0.55 Sakr, Deborah W48      
     3) r:+0.42 Estel, Beth W55         4) r:+0.29 Stokes, Karin W51      
              32.79     1:02.13 (29.34)     1:31.60 (29.47)     1:59.83 (28.23)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'D'            2:15.00    2:03.20   28  
     1) Roy, Michele W47                2) r:+0.59 Cady-Fernandes, Louise 
     3) r:+0.74 Kripke, Elizabeth W50   4) r:+0.53 Ruggiero, Terri W51    
     r:+0.94  28.30       55.84 (27.54)     1:30.71 (34.87)     2:03.20 (32.49)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               2:00.00    2:05.00   26  
     1) Gulley, Wendy W46               2) r:+0.67 Chalfin, Sonia W45     
     3) r:+0.59 Autissier, Anne-Cecile  4) r:+0.65 Jensen, Sue W51        
     r:+0.99  29.48     1:02.24 (32.76)     1:35.50 (33.26)     2:05.00 (29.50)
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 3:00.00    2:30.67   24  
     1) Stiles, Julie W61               2) r:+0.64 Mulderig, Sheilagh W59 
     3) r:+0.43 Hahn, Julie W58         4) r:NRT Holland Sparages, Margare
     r:+1.07  35.73     1:14.14 (38.41)     1:54.23 (40.09)     2:30.67 (36.44)
  6 South County YMCA-NE  'E'                         2:39.90    2:32.56   22  
     1) McElroy, Cheryl W54             2) r:+0.71 DiSilvestro, Julie W46 
     3) r:+0.42 Rodewig, Beth W50       4) r:NRT Hevenor, Stephanie W53   
          r:+1.24           1:21.07 ( )     1:56.60 (35.53)     2:32.56 (35.96)
  7 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:35.00    2:42.95   20  
     1) Hart, Deborah W60               2) r:+0.80 Caron, Aagje W70       
     3) r:+0.69 Edin, Deborah W49       4) r:NRT Garvey, Ellen W55        
     r:+1.12  39.33     1:24.74 (45.41)     2:03.97 (39.23)     2:42.95 (38.98)
  8 Greenwood Masters-NE  'C'                         4:00.00    3:31.50   18  
     1) Laramie, Catherine W54          2) r:+0.11 Blanchard, Patty W55   
     3) r:NRT Case, Louise W64          4) r:NRT Foster, Beth W60         
            1:10.29     1:57.27 (46.98)     2:49.11 (51.84)     3:31.50 (42.39)
 
Event 35  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:53.58    4/9/2011 GOLD                                       
                         P MCDONNELL, B PROTZMAN, D OGIER, P SARGEANT      
     NE-LMSC: N 2:07.83        1995 NEM                                        
                         C Walker, H Forkey, C O'Brien, D Reed             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         2:31.00    2:21.07   34  
     1) Hirsty, Jacki W59               2) r:+0.53 Lewis, Kathy W57       
     3) r:+0.57 Croft, Sandra W55       4) r:+0.67 Crawford, Billie W63   
     r:+0.83  27.36     1:00.77 (33.41)     1:35.56 (34.79)     2:21.07 (45.51)
 
Event 36  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
     NE-LMSC: N 1:27.65        2001 NEM                                        
                         Brian Fehlau, Greg Wriede, Jeff Brown, Henry Baker
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South County YMCA-NE  'F'                         1:31.90    1:31.38   34  
     1) Card, Mathew M24                2) r:+0.12 Kosiorek, Jeffrey M33  
     3) r:+0.40 Cote, David M51         4) r:+0.58 Fishman, Ilya M34      
     r:+0.80  22.84       45.27 (22.43)     1:09.15 (23.88)     1:31.38 (22.23)
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            1:37.99    1:33.09   30  
     1) O'Loughlin, Eric M25            2) r:+0.28 Searles, Dave M35      
     3) r:+0.22 Bachovchin, Daniel M28  4) r:+0.17 Torres, Neftalie M24   
     r:+0.64  23.29       46.24 (22.95)     1:10.17 (23.93)     1:33.09 (22.92)
  3 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:35.00    1:33.98   28  
     1) Seitz, Andreas M28              2) r:+0.39 Ambaye, Haftom M25     
     3) r:+0.13 Shiwnath, Mikey M23     4) r:+0.51 Zhai, Eric M31         
     r:+0.89  23.34       47.06 (23.72)     1:10.42 (23.36)     1:33.98 (23.56)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:35.00    1:34.40   26  
     1) Donohue, Brian M24              2) r:+0.17 Mannion, Jamie M23     
     3) r:+0.19 Rogers, Abraham M38     4) r:+0.33 Mc Inerney, Scott M25  
     r:+0.79  24.49       48.46 (23.97)     1:12.49 (24.03)     1:34.40 (21.91)
  5 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   1:36.40    1:34.72   24  
     1) Gately, Thomas M31              2) r:+0.33 Crum, Jeff M40         
     3) r:+0.50 Chau, Perry M24         4) r:+0.39 Brosnan, Aaron M23     
     r:+1.92  24.22       47.82 (23.60)     1:12.09 (24.27)     1:34.72 (22.63)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'F'            1:33.00    1:37.35   22  
     1) Jendrock, Kyle M22              2) r:+0.45 Ferdinand, Gerard M20  
     3) r:+0.44 Yunker, Michael M42     4) r:+0.61 Crocker, Michael M27   
     r:+0.76  25.81       50.84 (25.03)     1:14.39 (23.55)     1:37.35 (22.96)
  7 Technique and Training-NE  'A'                    1:50.00    1:39.96   20  
     1) Cronin, Christopher M49         2) r:+0.24 Cronin, CJ M29         
     3) r:+0.33 Cronin, Connor M18      4) r:+0.35 Cronin, Nathan M27     
     r:+0.91  28.46       51.79 (23.33)     1:16.48 (24.69)     1:39.96 (23.48)
  8 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:58.10    1:50.77   18  
     1) Lin, Howard M18                 2) r:+0.47 Nguyen, Son M32        
     3) r:+0.39 Trainor, Brendan M35    4) r:+0.44 Gray, Zachary M29      
              31.60       58.01 (26.41)     1:26.33 (28.32)     1:50.77 (24.44)
  9 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   1:59.70    2:06.44   16  
     1) Barow, Sean M36                 2) r:+0.30 Martin, Richie M63     
     3) r:+0.48 Tripler, Christopher M4 4) r:+0.50 Chertok, Zachary M23   
     r:+1.03  28.55       59.15 (30.60)     1:30.24 (31.09)     2:06.44 (36.20)
 
Event 36  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
     NE-LMSC: N 1:25.61        2003 NEM                                        
                         B Fehlau, J Young, B Lo-Pinto, J Eaddy            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Great Bay Masters-NE  'A'                         1:32.00    1:33.41   34  
     1) Seraiva, Robert M25             2) r:+0.59 Zola, Brett M44        
     3) r:+0.35 Ten Haagen, Anthony M30 4) r:+0.32 Larsen, Kirk M35       
     r:+0.81  24.31       47.53 (23.22)     1:11.25 (23.72)     1:33.41 (22.16)
  2 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            1:42.99    1:37.20   30  
     1) Guarnier, Bryan M28             2) r:+0.42 Catalano, Kenneth M31  
     3) r:+0.64 Martini, Paolo M44      4) r:+0.29 Kimball, Andrew M29    
     r:+0.79  24.20       48.27 (24.07)     1:13.25 (24.98)     1:37.20 (23.95)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:35.01    1:37.80   28  
     1) Winograd, Robert M33            2) r:+0.54 Kosiorek, Kevin M34    
     3) r:+0.47 Parry, Eric M27         4) r:+0.35 Brinkmeyer, Justin M30 
     r:+0.68  23.71       49.47 (25.76)     1:13.98 (24.51)     1:37.80 (23.82)
  4 Boston University Masters-NE  'A'                 1:35.00    1:39.60   26  
     1) LaPierre, Noel M39              2) r:+0.36 Fedak, Scott M28       
     3) r:+0.44 D'Alessio, Luca M29     4) r:+0.40 Hinck, Todd M39        
     r:+0.80  22.77       46.60 (23.83)     1:12.70 (26.10)     1:39.60 (26.90)
  5 Bearcat Masters-MR  'C'                           1:47.00    1:42.28   24  
     1) Kelly, Brennan M32              2) r:+0.47 Abreu, Joel M31        
     3) r:+0.46 Gerace, John M28        4) r:+0.48 Dean, Nathaniel M35    
     r:+0.77  25.05       51.15 (26.10)     1:17.28 (26.13)     1:42.28 (25.00)
  6 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'G'            1:42.00    1:44.02   22  
     1) Steinberg, Gregory M32          2) r:+0.47 Mulrooney, Matt M30    
     3) r:+0.58 Nemirovsky, Sergei M39  4) r:+0.46 Foley, TJ M42          
     r:+0.82  26.86       52.24 (25.38)     1:17.43 (25.19)     1:44.02 (26.59)
  7 University Club of Boston-NE  'A'                 2:00.00    1:47.87   20  
     1) Jaye, David M58                 2) r:+0.70 Gordon, Peter M51      
     3) r:+0.52 Graber, Mark M32        4) r:+0.35 Dornaus, David M37     
     r:+1.01  30.08       58.16 (28.08)     1:23.55 (25.39)     1:47.87 (24.32)
  8 Liquid Assets New England Swim-NE  'D'            1:50.99    1:48.94   18  
     1) Moynihan, Brian M30             2) r:+0.22 Biethan, Jonathan M27  
     3) r:+0.41 Shea, Josh M38          4) r:+0.55 Yepes, William M37     
     r:+0.98  27.56       54.36 (26.80)     1:20.00 (25.64)     1:48.94 (28.94)
  9 Cape Cod Masters-NE  'A'                          1:57.00    1:52.82   16  
     1) Dooley, Jim M61                 2) r:+0.47 Work, Frederic M73     
     3) r:+0.11 Rufleth, Peter M61      4) r:+0.24 Work, Tobias M26       
     r:+1.01  27.82     1:01.85 (34.03)     1:30.43 (28.58)     1:52.82 (22.39)
 10 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'L'            1:58.00    1:56.45   14  
     1) Argenti, John Paul M28          2) r:+0.40 Prescott, Al M43       
     3) r:+0.43 Veenstra, Chris M41     4) r:+0.45 Hicks, Robert M61      
     r:+0.90  27.59       56.24 (28.65)     1:27.27 (31.03)     1:56.45 (29.18)
 
Event 36  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 1:27.92        2001 NEM                                        
                         B Tyler, D Bosley, S Cromarty, K Stapleton        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         1:36.00    1:39.52   34  
     1) Duru, Kaan M42                  2) r:+0.21 Theroux, Trent M44     
     3) r:+0.27 Gregson, Michael M40    4) r:+0.46 Sever, Michael M41     
     r:+0.85  24.19       48.81 (24.62)     1:13.87 (25.06)     1:39.52 (25.65)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:39.00    1:44.22   30  
     1) Anthos, Ed M44                  2) r:+0.27 Mugford, Stephen M44   
     3) r:+0.51 Schachner, Eyal M40     4) r:+0.23 Maxted, George M60     
     r:+0.79  25.09       49.32 (24.23)     1:15.50 (26.18)     1:44.22 (28.72)
  3 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 1:44.62    1:47.25   28  
     1) McClellan, John M50             2) r:+0.14 Edelman, Paul M56      
     3) r:+0.29 Horton, Allen M37       4) r:+0.12 Kovacs, Chris M42      
     r:+0.93  26.21       55.82 (29.61)     1:24.21 (28.39)     1:47.25 (23.04)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'J'            2:08.00    2:06.80   26  
     1) Parsons, Edward M37             2) r:+0.57 Patnaude, Dan M39      
     3) r:+0.61 Latva-Kokko, Mika M37   4) r:+0.74 Nam, Kyung M44         
     r:+1.00  28.99     1:00.02 (31.03)     1:30.93 (30.91)     2:06.80 (35.87)
 -- Adirondack Aquatic Club Master-NE  'A'            2:10.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Stover, Scott M39               2) r:+0.20 Barth, Ed M53          
     3) r:-0.43 Atwater, Biff M70       4) r:NRT Blair, Tripp M57         
     r:+1.03  25.95       55.29 (29.34)     1:33.12 (37.83)          DQ (27.37)
 
Event 36  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
     NE-LMSC: N 1:30.10        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:33.00    1:33.58   34  
     1) Regan, Michael M51              2) r:+0.25 Millett, Jon M46       
     3) r:+0.24 Schmidt, Michael M49    4) r:NRT Pride, Douglas M48       
     r:+0.88  23.70       48.76 (25.06)     1:11.50 (22.74)     1:33.58 (22.08)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               1:39.01    1:38.43   30  
     1) Dixon, Glenn M47                2) r:+0.21 Bosley, Douglas M49    
     3) r:+0.51 Autissier, Patrick M49  4) r:+0.39 Alexander, Mark M53    
     r:+0.85  24.15       48.58 (24.43)     1:12.99 (24.41)     1:38.43 (25.44)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               1:45.00    1:45.32   28  
     1) Fahs, Leonard M51               2) r:+0.67 Crosset, Todd M52      
     3) r:+0.22 Costello, Patrick M53   4) r:+0.50 Wallace, Thomas M52    
     r:+0.87  24.63       52.28 (27.65)     1:20.11 (27.83)     1:45.32 (25.21)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'I'            1:59.00    1:47.33   26  
     1) Riley, David M50                2) r:+0.33 Devlin, Mark M48       
     3) r:+0.72 Foster, Walter M50      4) r:NRT Drohan, Peter M46        
     r:+0.99  26.77       55.06 (28.29)     1:21.16 (26.10)     1:47.33 (26.17)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            1:55.99    1:47.50   24  
     1) Duvall, James M48               2) r:+0.50 Heffernan, Sean M61    
     3) r:+0.52 Mansilla, Frankin M52   4) r:+0.35 Shea, Bill M50         
     r:+1.09  25.38       56.10 (30.72)     1:22.59 (26.49)     1:47.50 (24.91)
  6 Westchester Masters-MR  'A'                       1:53.51    1:52.03   22  
     1) Healy, Martin M68               2) r:+0.49 Duguet, Noel M63       
     3) r:+0.37 Levy, Dan M46           4) r:+0.17 Hoffmann, Paul M56     
     r:+1.64  30.07     1:00.39 (30.32)     1:25.36 (24.97)     1:52.03 (26.67)
  7 Swim Rhode Island-NE  'C'                         1:57.00    1:57.00   20  
     1) Pettibone, Chip M50             2) r:+0.33 Burks, Vincent M51     
     3) r:+0.42 Sicard, David M48       4) r:+0.55 Coffey, Timothy M52    
     r:+0.92  26.42       53.69 (27.27)     1:22.83 (29.14)     1:57.00 (34.17)
  8 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:58.00    1:57.45   18  
     1) Farnham, Nat M45                2) r:+0.58 Allen, James M49       
     3) r:+0.63 Batson, Quinn M51       4) r:+0.41 Sullivan, Thomas M57   
     r:+0.77  27.92       57.44 (29.52)     1:28.64 (31.20)     1:57.45 (28.81)
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'K'            2:12.00    2:14.74   16  
     1) Towey, Sean M47                 2) r:+0.48 Hart, John M51         
     3) r:+0.62 Caruso, Gerald M52      4) r:+0.38 Frackleton, Jack M53   
     r:+1.21  33.60     1:05.98 (32.38)     1:41.92 (35.94)     2:14.74 (32.82)
 -- Adirondack Masters-AD  'A'                        1:50.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Dickson, Todd M59               2) r:-0.14 Packard, Dennis M58    
     3) r:+0.42 Alpern, Matthew M48     4) r:+0.23 Wall, Dan M56          
     r:+0.93  28.78       56.71 (27.93)     1:24.13 (27.42)          DQ (26.01)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   2:00.00         NS  
     1) Davala, Dave M53                2) r:NRT Ball, Steve M57          
     3) r:NRT Syphers, Paul M52         4) r:NRT Lowden, Reed M57         
 
Event 36  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:32.18   4/11/2009 OREGON                                     
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
     NE-LMSC: N 1:42.75        2008 NEM                                        
                         G Shaw, K Phillips, D Phillips, D Bright          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:47.00    1:45.26   34  
     1) Hintlian, Varney M62            2) r:+0.40 Goodman, James M59     
     3) r:+0.24 Johnston, Alan M59      4) r:+0.51 Syphers, Dale M55      
     r:+0.61  26.02       51.31 (25.29)     1:18.95 (27.64)     1:45.26 (26.31)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'H'            1:58.00    1:53.50   30  
     1) Keil, Mark M58                  2) r:+0.33 Battistini, Rick M57   
     3) r:+0.47 Maclennan, John M60     4) r:+0.46 Ryan, Bill M61         
     r:+1.12  30.67       58.72 (28.05)     1:26.18 (27.46)     1:53.50 (27.32)
  3 South County YMCA-NE  'A'                         1:59.90    2:00.09   28  
     1) Garr, Michael M58               2) r:+0.71 Johnson, Thor M59      
     3) r:+0.64 Bartlett, Fred M56      4) r:NRT McCaffrey, Paul M57      
     r:+1.84  32.16     1:01.50 (29.34)     1:31.73 (30.23)     2:00.09 (28.36)
  4 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:06.00    2:00.18   26  
     1) Bartl, Roland M55               2) r:+0.43 Phillips, David M63    
     3) r:+0.59 Hutchings, Dick M70     4) r:+0.52 Phillips, Ken M62      
     r:+0.89  31.21     1:01.02 (29.81)     1:33.24 (32.22)     2:00.18 (26.94)
  5 Swim Rhode Island-NE  'B'                         2:08.00    2:03.66   24  
     1) McQuiggan, Frank M63            2) r:+0.68 Morse, Tim M63         
     3) r:+0.35 Dow, Paul M58           4) r:+0.22 Ewan, Bill M69         
     r:+0.88  29.27       58.28 (29.01)     1:30.50 (32.22)     2:03.66 (33.16)
  6 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   2:59.00    3:00.98   22  
     1) Reeve, William M80              2) r:+0.67 Cerjanec, Derek M60    
     3) r:+0.71 Wendel, Hans M76        4) r:NRT Hazzard, Hap M80         
     r:+1.20  43.28     1:19.84 (36.56)     2:10.37 (50.53)     3:00.98 (50.61)
 
Event 36  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
     NE-LMSC: N 1:59.76        2010 MESC                                       
                         F Pierce, B Rupert, W Jones, D Vail               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:59.99    2:06.19   34  
     1) Rupert, Bill M68                2) r:+0.16 Pierce, Fred M68       
     3) r:+0.43 Nelson, Robert M65      4) r:+0.12 Pride, H Douglas M70   
     r:+1.16  30.46     1:00.13 (29.67)     1:32.25 (32.12)     2:06.19 (33.94)
  2 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'B'                 2:14.10    2:11.90   30  
     1) Baxter, David M67               2) r:+0.43 Song, Mingjie M65      
     3) r:+0.31 Terry, Jim M67          4) r:NRT Pope, James M69          
     r:+0.99  33.06     1:06.19 (33.13)     1:40.96 (34.77)     2:11.90 (30.94)
 
Event 37  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:29.18   5/21/2010 AUBURN MASTERS                             
                         R HUGHEY, C HUGHEY, A HUGHEY, E EWING             
     NE-LMSC: N 1:31.62        2010 MESC                                       
                         M Ross, J Knight Beers, A Perez-Smith, M Jordan   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:35.00    1:34.22   34  
     1) Willeboordse, Fall W46          2) r:+0.39 Toth, Kristof M20      
     3) r:+0.33 Lennon, Jessie W27      4) r:+0.26 Labour, Rafael M25     
     r:+0.83  25.10       46.93 (21.83)     1:12.78 (25.85)     1:34.22 (21.44)
  2 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:50.00    1:41.88   30  
     1) Ambrose, Shawn M32              2) r:+0.28 Starosielec, Jess W22  
     3) r:+0.27 Baumann, Mary Kate W23  4) r:+0.48 Gustafson, Daniel M26  
     r:+0.73  23.39       50.74 (27.35)     1:17.91 (27.17)     1:41.88 (23.97)
  3 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            1:48.00    1:46.91   28  
     1) Brown, Phil M51                 2) r:+0.44 Hindle, Lori W36       
     3) r:+0.24 Daley, Amanda W24       4) r:+0.22 Strehle, Andrew M42    
     r:+0.77  24.91       52.56 (27.65)     1:22.26 (29.70)     1:46.91 (24.65)
  4 Westchester Masters-MR  'A'                       1:45.41    1:47.15   26  
     1) Clark, Hannah W24               2) r:+0.08 Thornton, Cindy W54    
     3) r:+0.11 Salzberg, Matthew M23   4) r:+0.55 Polhill, Drew M21      
     r:+0.79  32.54     1:02.27 (29.73)     1:24.42 (22.15)     1:47.15 (22.73)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:52.00    1:49.65   24  
     1) Javaid, Usman M25               2) r:+0.45 Chereukhin, Vyacheslav 
     3) r:+0.35 Lindboe, Tracy W22      4) r:+0.49 Walker, Naomi W29      
     r:+0.85  23.59       49.01 (25.42)     1:19.21 (30.20)     1:49.65 (30.44)
  6 Worcester Area Masters-NE  'A'                    1:54.00    1:53.16   22  
     1) Arsenault, Paul M50             2) r:+0.48 Pasquale, Mary W45     
     3) r:+0.25 Holland-Dufault, Gail W 4) r:+0.29 Green, Alford M22      
     r:+1.09  30.67     1:00.37 (29.70)     1:31.16 (30.79)     1:53.16 (22.00)
  7 South County YMCA-NE  'D'                         1:51.40    1:55.06   20  
     1) Machnik, Ali W24                2) r:+0.59 Ladas, Andreas M41     
     3) r:+0.38 Wright, Phil M64        4) r:+0.71 Wilkes, Kristin W40    
     r:+0.84  28.84       56.89 (28.05)     1:25.07 (28.18)     1:55.06 (29.99)
  8 Greenwood Masters-NE  'D'                         2:15.00    1:58.62   18  
     1) Van Amburgh, Christopher M23    2) r:+0.51 Holly, Taryn W21       
     3) r:+0.39 Goguen, Sharleen W54    4) r:+0.63 Johnson, Kenneth M42   
     r:+1.05  24.89       55.91 (31.02)     1:28.60 (32.69)     1:58.62 (30.02)
  9 Boston University Masters-NE  'A'                 2:05.00    1:58.66   16  
     1) Goldberg, Bennett M52           2) r:+0.30 Weas, Sarah W24        
     3) r:+0.53 Bierden, Sheryl W38     4) r:+0.56 Nunez, Guillermo M38   
     r:+0.97  30.05       59.00 (28.95)     1:27.24 (28.24)     1:58.66 (31.42)
 
Event 37  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
     NE-LMSC: N 1:35.16        2011 MESC                                       
                         W Schoellkopf, K Alcaide, A Perez-Smith, M Jordan 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:42.90    1:39.51   34  
     1) Stevens, Nate M29               2) r:+0.68 Stanilova, Tsveta W26  
     3) r:+0.26 Beers, Jessica W31      4) r:+0.29 Stevens, John M32      
     r:+0.80  22.34       51.46 (29.12)     1:16.42 (24.96)     1:39.51 (23.09)
  2 Great Bay Masters-NE  'C'                         1:45.00    1:44.97   30  
     1) Mack, Tara W39                  2) r:+0.34 Games, Brett M46       
     3) r:+0.56 McGrail, Crystie W27    4) r:+0.33 White, Darwin M47      
     r:+1.56  27.06       52.66 (25.60)     1:20.08 (27.42)     1:44.97 (24.89)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:52.01    1:48.30   28  
     1) Zelle, Kent M34                 2) r:+0.21 Anelauskas, Kaitlin W26
     3) r:+0.39 Muhanna, Elias M33      4) r:+0.41 Owen, Katharine W32    
     r:+0.83  25.50       53.06 (27.56)     1:18.86 (25.80)     1:48.30 (29.44)
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'E'            1:50.99    1:49.87   26  
     1) Folcarelli, Margaret W26        2) r:+0.36 Atkinson, Karen W36    
     3) r:+0.36 Perz, Paul M43          4) r:+0.45 Barrus, Steve M47      
     r:+0.99  27.92       56.96 (29.04)     1:24.77 (27.81)     1:49.87 (25.10)
  5 Swim Rhode Island-NE  'F'                         1:58.00    1:55.29   24  
     1) Fernandez, Adolfo M28           2) r:+0.55 Teixeira, Marianne W28 
     3) r:+0.67 Golden, Reva W26        4) r:+0.10 Welch, James M36       
     r:+0.90  26.85       56.55 (29.70)     1:30.48 (33.93)     1:55.29 (24.81)
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:56.00    1:59.01   22  
     1) Kwa, Ken M38                    2) r:+0.73 Bailey, Meghan W33     
     3) r:+0.33 Reese, Jeff M37         4) r:+0.63 Lin, Helen W27         
     r:+0.94  29.07       59.94 (30.87)     1:26.62 (26.68)     1:59.01 (32.39)
  7 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:00.00    2:00.55   20  
     1) Redmond, Jacqueline W25         2) r:+0.55 Parsons, Steve M32     
     3) r:+0.78 Connors, Kasia W28      4) Westgeest, Bart M32            
     r:+1.13  32.85     1:01.78 (28.93)     1:35.62 (33.84)     2:00.55 (24.93)
 -- Bearcat Masters-MR  'C'                           3:00.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Rauzin, Ivy W33                 2) r:+0.61 Bagchi, Angshuman M31  
     3) r:-0.13 Gibson, Hannah W29      4) r:NRT Dreisbach, Tristan M28   
     r:+0.99  35.83     1:17.62 (41.79)     1:35.05 (17.43)          DQ (37.36)
 
Event 37  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
     NE-LMSC: N 1:36.83        1995 NEM                                        
                         B Seltzer, J Feldmann, G Wettach, D Cote          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:39.80    1:40.02   34  
     1) Sweetser, Stacy W36             2) r:+0.29 Pelletier, Hillary W35 
     3) r:+0.46 Mappes, Michael M45     4) r:+0.12 Ohman, Niclas M37      
     r:+0.74  24.84       51.16 (26.32)     1:18.01 (26.85)     1:40.02 (22.01)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               1:44.00    1:41.14   30  
     1) Titus, Dave M35                 2) r:+0.34 Stokes, Jessica W35    
     3) r:+0.52 Hester, Ursula W41      4) r:+0.25 Saulnier, Ethan M41    
     r:+0.82  24.65       50.66 (26.01)     1:18.49 (27.83)     1:41.14 (22.65)
  3 Cape Cod Masters-NE  'A'                          1:46.50    1:43.90   28  
     1) Nathe, Paul M38                 2) r:+0.38 Gilson, Meredith W40   
     3) r:+0.22 Perry, Susan W41        4) r:+0.31 Fratantoni, Dave M44   
     r:+0.81  23.59       51.20 (27.61)     1:20.35 (29.15)     1:43.90 (23.55)
  4 Pittsfield YMCA Polar Bears-NE  'A'               2:01.18    1:57.00   26  
     1) Florio-Jefferys, Joanna W53     2) r:+0.26 Dixon, Alison W49      
     3) r:+0.33 Rogacki, Daniel M64     4) r:+0.35 Crawford, Craig M41    
     r:+0.95  39.14     1:08.59 (29.45)     1:34.14 (25.55)     1:57.00 (22.86)
  5 Swim Rhode Island-NE  'G'                         2:12.00    1:59.05   24  
     1) Sayles, Douglas M44             2) r:+0.46 O'Hara, Susan W48      
     3) r:+0.27 Safran-Muller, Dayna W4 4) r:+0.46 Sorterup, Donald M44   
     r:+0.86  27.27       57.17 (29.90)     1:31.72 (34.55)     1:59.05 (27.33)
  6 Greenwood Masters-NE  'E'                         2:05.00    2:02.95   22  
     1) Cheney, Jane W50                2) r:+0.33 Dymek, Timothy M49     
     3) r:+0.69 Springfield, A M39      4) r:+0.62 Dickson, Catherine W48 
     r:+0.99  30.80     1:00.35 (29.55)     1:30.69 (30.34)     2:02.95 (32.26)
 
Event 37  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
     NE-LMSC: N 1:38.32        1998 NEM                                        
                         L Shulman, J Feldman, D Rogacki, J Hirsty         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 South County YMCA-NE  'C'                         1:58.80    1:55.84   34  
     1) Pelletier, Denis M47            2) r:+0.56 KielyKilpatrick, Caroly
     3) r:+0.59 Garr, Jeanne W57        4) r:+0.42 Winkler, David M49     
     r:+1.06  29.79     1:00.08 (30.29)     1:30.04 (29.96)     1:55.84 (25.80)
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         3:15.00    2:14.38   30  
     1) Arnold, Richard M79             2) r:+0.03 Davis, Guy M53         
     3) r:+0.56 Gravel, Diane W45       4) r:+0.36 Pentheny, Gail W49     
     r:+1.32  46.77     1:11.16 (24.39)     1:44.30 (33.14)     2:14.38 (30.08)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:10.00    2:14.39   28  
     1) Roth, Douglas M50               2) r:+0.68 Lin, Arthur M50        
     3) r:+0.31 Scanlon, Susan W48      4) r:+0.41 Uecker, Anne W51       
     r:+0.99  28.60     1:08.68 (40.08)     1:43.47 (34.79)     2:14.39 (30.92)
 -- Technique and Training-NE  'A'                    2:10.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Cronin, Charles M57             2) r:+0.22 Goodwin, Kim W54       
     3) r:-0.03 Buchholz, Victoria W57  4) r:+0.13 Cronin, Carlton M55    
     r:+0.88  26.82       56.54 (29.72)     1:31.19 (34.65)          DQ (26.81)
 
Event 37  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:41.82   4/29/2011 PLANO WETCATS                              
                         J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY, T BARTON       
     NE-LMSC: N 1:52.52        2008 NEM                                        
                         G Shaw, B Hummel, C Sasser, D Bright              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:06.00    2:13.98   34  
     1) Redmon, Scott M61               2) r:+0.44 Panayotoff, Kristi W63 
     3) r:+0.52 Johnston, Robert M60    4) r:+0.73 Rardin, Susan W62      
     r:+0.92  28.79     1:11.12 (42.33)     1:39.46 (28.34)     2:13.98 (34.52)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'F'               2:15.00    2:21.34   30  
     1) Jones, Jay M65                  2) r:+0.64 Bouvrie, Alice W63     
     3) r:+0.37 Schlicher, Fred M63     4) r:NRT Cohen, Frances W56       
     r:+0.88  27.44     1:06.10 (38.66)     1:31.92 (25.82)     2:21.34 (49.42)
  3 South County YMCA-NE  'B'                         3:17.70    2:58.32   28  
     1) Phelan, Mary W55                2) r:+0.59 Carris, Donna W58      
     3) r:NRT Lovitz, Lee M66           4) r:NRT Strom, Burt M69          
     r:+1.05  35.90     1:18.55 (42.65)     2:05.94 (47.39)     2:58.32 (52.38)
 
Event 37  Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 2:35.78   4/29/2001 FMM                                        
                         F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER         
     NE-LMSC: N 2:36.69        2003 NEM                                        
                         J Edwards, P Smith, B Burrill, F Haartz           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:35.00    2:43.86   34  
     1) Edelbaum, Donna W78             2) r:+0.27 Giustra, Frank M75     
     3) r:+0.39 Jones, William M75      4) r:+0.56 Kamphausen, Ronnie W78 
     r:+1.00  52.58     1:28.53 (35.95)     2:02.17 (33.64)     2:43.86 (41.69)
 
Event 38  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:55.71        2002 Daniel Moran                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Card, Mathew              24 South County Y-NE    5:19.90    5:15.75   17  
              26.68       56.86 (30.18)     1:29.06 (32.20)     2:01.86 (32.80)
        2:35.00 (33.14)     3:07.70 (32.70)     3:40.66 (32.96)     4:13.16 (32.50)
        4:45.55 (32.39)     5:15.75 (30.20)                                        
  2 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE   5:30.00    5:22.33   15  
              28.21       58.98 (30.77)     1:30.60 (31.62)     2:03.95 (33.35)
        2:36.64 (32.69)     3:10.01 (33.37)     3:43.54 (33.53)     4:17.77 (34.23)
        4:49.87 (32.10)     5:22.33 (32.46)                                        
  3 Mannion, Jamie            23 Cambridge-NE         5:00.00    5:22.53   14  
              27.50       58.20 (30.70)     1:29.37 (31.17)     2:01.20 (31.83)
        2:33.82 (32.62)     3:06.95 (33.13)     3:40.74 (33.79)     4:15.01 (34.27)
        4:49.04 (34.03)     5:22.53 (33.49)                                        
  4 Herman, Todd              24 MIT Masters-NE       5:40.00    5:30.71   13  
              28.67     1:00.84 (32.17)     1:33.45 (32.61)     2:06.92 (33.47)
        2:40.56 (33.64)     3:14.51 (33.95)     3:48.69 (34.18)     4:22.68 (33.99)
        4:57.19 (34.51)     5:30.71 (33.52)                                        
  5 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE         6:00.00    5:47.24   12  
              28.86     1:01.66 (32.80)     1:36.14 (34.48)     2:11.92 (35.78)
        2:47.34 (35.42)     3:23.58 (36.24)     4:00.46 (36.88)     4:38.09 (37.63)
        5:14.47 (36.38)     5:47.24 (32.77)                                        
  6 King, Ian                 21 East Lyme-NE         5:55.00    5:47.45   11  
            1:05.76   2:15.99 (1:10.23)     2:51.38 (35.39)                    
                                3:27.45 ( )     4:03.15 (35.70)                    
            5:14.87 ( )     5:47.45 (32.58)                                        
  7 Petersen, Jim             20 Cambridge-NE         6:45.00    6:26.18   10  
              32.44     1:08.43 (35.99)     1:46.85 (38.42)     2:25.99 (39.14)
        3:06.63 (40.64)     3:47.23 (40.60)     4:27.83 (40.60)     5:08.47 (40.64)
        5:49.01 (40.54)     6:26.18 (37.17)                                        
  8 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     6:38.00    6:38.54    9  
              33.02     1:10.17 (37.15)     1:49.63 (39.46)     2:30.25 (40.62)
        3:12.28 (42.03)     3:53.50 (41.22)     4:34.60 (41.10)     5:17.36 (42.76)
        5:58.91 (41.55)     6:38.54 (39.63)                                        
  9 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  7:15.00    7:39.30    8  
              40.21     1:24.68 (44.47)     2:10.65 (45.97)     2:57.15 (46.50)
        3:44.70 (47.55)     4:32.00 (47.30)     5:19.59 (47.59)     6:06.87 (47.28)
        6:54.45 (47.58)     7:39.30 (44.85)                                        
 
Event 38  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:42.42        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       4:49.28    4:44.96   17  
              27.00       56.26 (29.26)     1:25.41 (29.15)     1:54.47 (29.06)
        2:23.77 (29.30)     2:52.48 (28.71)     3:21.18 (28.70)     3:49.66 (28.48)
        4:17.93 (28.27)     4:44.96 (27.03)                                        
  2 Work, Tobias              26 Cape Cod-NE          4:50.00    4:54.26   15  
              26.58       55.39 (28.81)     1:24.42 (29.03)     1:53.85 (29.43)
        2:23.41 (29.56)     2:52.83 (29.42)     3:22.59 (29.76)     3:52.80 (30.21)
        4:23.22 (30.42)     4:54.26 (31.04)                                        
  3 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE       4:57.14    5:02.79   14  
              27.12       57.25 (30.13)     1:27.57 (30.32)     1:58.34 (30.77)
        2:29.60 (31.26)     3:00.54 (30.94)     3:31.45 (30.91)     4:02.54 (31.09)
        4:33.05 (30.51)     5:02.79 (29.74)                                        
  4 Kimball, Andrew           29 Liquid Assets-NE     5:22.00    5:18.73   13  
              28.42       58.94 (30.52)     1:30.28 (31.34)     2:02.42 (32.14)
        2:35.03 (32.61)     3:07.96 (32.93)     3:40.63 (32.67)     4:13.70 (33.07)
        4:47.23 (33.53)     5:18.73 (31.50)                                        
  5 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     5:45.83    5:35.58   12  
              29.55     1:03.39 (33.84)     1:37.23 (33.84)     2:11.34 (34.11)
        2:45.68 (34.34)     3:19.92 (34.24)     3:54.39 (34.47)     4:28.94 (34.55)
        5:03.24 (34.30)     5:35.58 (32.34)                                        
  6 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     5:36.88    5:36.00   11  
              21.59     1:03.81 (42.22)     1:37.87 (34.06)     2:12.48 (34.61)
        2:46.94 (34.46)     3:21.81 (34.87)     3:55.79 (33.98)     4:29.88 (34.09)
        5:03.75 (33.87)     5:36.00 (32.25)                                        
  7 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     6:09.63    5:46.19   10  
              29.59     1:03.84 (34.25)     1:38.64 (34.80)     2:14.31 (35.67)
        2:50.38 (36.07)     3:26.28 (35.90)     4:02.15 (35.87)     4:38.23 (36.08)
        5:13.04 (34.81)     5:46.19 (33.15)                                        
  8 Long, Jonathan            26 Simmons-NE           6:10.00    6:09.03    9  
              31.67     1:05.65 (33.98)     1:41.22 (35.57)     2:17.67 (36.45)
        2:54.83 (37.16)     3:32.27 (37.44)     4:11.36 (39.09)     4:50.57 (39.21)
        5:30.27 (39.70)     6:09.03 (38.76)                                        
  9 D'Alessio, Luca           29 BU Masters-NE        5:50.00    6:16.51    8  
              32.24     1:08.14 (35.90)     1:44.86 (36.72)     2:22.33 (37.47)
        3:00.56 (38.23)     3:39.56 (39.00)     4:19.11 (39.55)     4:58.84 (39.73)
        5:38.33 (39.49)     6:16.51 (38.18)                                        
 10 Daley, Timothy            29 MinutemanAndover-NE  9:00.00    7:50.76    7  
              37.68     1:20.88 (43.20)     2:07.67 (46.79)     2:55.24 (47.57)
        3:44.26 (49.02)     4:33.59 (49.33)     5:23.45 (49.86)     6:14.13 (50.68)
        7:04.26 (50.13)     7:50.76 (46.50)                                        
 
Event 38  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
     NE-LMSC: N 4:41.95        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, John             32 Maine Masters-NE     5:09.62    5:10.33   17  
              28.38       58.86 (30.48)     1:29.58 (30.72)     2:00.90 (31.32)
        2:32.37 (31.47)     3:04.10 (31.73)     3:35.79 (31.69)     4:07.74 (31.95)
        4:39.35 (31.61)     5:10.33 (30.98)                                        
  2 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE         5:15.00    5:17.81   15  
              28.75       59.34 (30.59)     1:30.77 (31.43)     2:02.80 (32.03)
        2:35.20 (32.40)     3:07.60 (32.40)     3:40.23 (32.63)     4:12.76 (32.53)
        4:45.41 (32.65)     5:17.81 (32.40)                                        
  3 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  5:50.60    5:34.14   14  
              29.50     1:02.17 (32.67)     1:35.01 (32.84)     2:08.50 (33.49)
        2:42.63 (34.13)     3:16.96 (34.33)     3:52.49 (35.53)     4:27.89 (35.40)
        5:02.20 (34.31)     5:34.14 (31.94)                                        
  4 Westgeest, Bart           32 Great Bay-NE         5:45.00    5:59.41   13  
              30.69     1:04.40 (33.71)   2:16.76 (1:12.36)     2:54.49 (37.73)
        3:32.24 (37.75)                                                            
            5:24.61 ( )     5:59.41 (34.80)                                        
  5 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     6:29.99    6:17.56   12  
              32.57     1:09.09 (36.52)     1:46.69 (37.60)     2:24.68 (37.99)
        3:03.14 (38.46)     3:41.87 (38.73)     4:21.73 (39.86)     5:01.71 (39.98)
        5:41.41 (39.70)     6:17.56 (36.15)                                        
  6 Muhanna, Elias            33 Cambridge-NE         6:33.00    6:18.20   11  
              33.48     1:09.42 (35.94)     1:46.39 (36.97)     2:24.17 (37.78)
        3:02.46 (38.29)     3:41.25 (38.79)     4:20.61 (39.36)     5:00.34 (39.73)
        5:40.42 (40.08)     6:18.20 (37.78)                                        
  7 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         6:24.16    6:39.09   10  
              33.42     1:11.11 (37.69)     1:50.51 (39.40)     2:31.69 (41.18)
                                3:55.85 ( )     4:37.71 (41.86)     5:19.52 (41.81)
        6:00.08 (40.56)     6:39.09 (39.01)                                        
 -- Graber, Mark              32 University Club-NE   5:50.00         NS  
 
Event 38  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:36.88        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dansereau, Marko          35 Maine Masters-NE     5:32.39    5:22.19   17  
              29.32     1:01.17 (31.85)     1:33.98 (32.81)     2:07.25 (33.27)
        2:40.29 (33.04)     3:13.04 (32.75)     3:45.42 (32.38)     4:18.32 (32.90)
        4:51.07 (32.75)     5:22.19 (31.12)                                        
  2 Carter, Sean              36 Maine Masters-NE     5:25.00    5:24.17   15  
              29.33     1:01.42 (32.09)     1:33.97 (32.55)     2:07.05 (33.08)
        2:40.33 (33.28)     3:13.73 (33.40)     3:46.75 (33.02)     4:19.79 (33.04)
        4:52.59 (32.80)     5:24.17 (31.58)                                        
  3 Dornaus, David            37 University Club-NE   5:15.50    5:24.64   14  
              26.76       56.95 (30.19)     1:28.98 (32.03)     2:01.90 (32.92)
        2:34.96 (33.06)     3:08.27 (33.31)     3:42.07 (33.80)     4:16.29 (34.22)
        4:50.72 (34.43)     5:24.64 (33.92)                                        
  4 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   5:27.08    5:34.78   13  
              29.39     1:01.33 (31.94)     1:34.05 (32.72)     2:07.40 (33.35)
        2:41.44 (34.04)     3:15.55 (34.11)     3:50.55 (35.00)     4:25.40 (34.85)
        5:00.39 (34.99)     5:34.78 (34.39)                                        
  5 Rogers, Abraham           38 Cambridge-NE         5:31.96    5:36.28   12  
              31.36     1:05.75 (34.39)     1:39.39 (33.64)     2:13.32 (33.93)
        2:47.33 (34.01)     3:21.11 (33.78)     3:55.50 (34.39)     4:30.00 (34.50)
        5:04.21 (34.21)     5:36.28 (32.07)                                        
  6 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  5:40.00    5:44.77   11  
              29.88     1:02.91 (33.03)     1:36.84 (33.93)     2:11.37 (34.53)
        2:46.66 (35.29)     3:22.28 (35.62)     3:58.03 (35.75)     4:34.05 (36.02)
        5:10.07 (36.02)     5:44.77 (34.70)                                        
  7 Lebro, Ryan               37 Y of North Shore-NE  6:02.21    5:55.24   10  
              30.03     1:03.47 (33.44)     1:39.02 (35.55)     2:14.46 (35.44)
        2:50.37 (35.91)     3:27.05 (36.68)     4:04.52 (37.47)     4:42.79 (38.27)
        5:20.36 (37.57)     5:55.24 (34.88)                                        
  8 Sorensen, Joshua          39 Tribeach-CT          6:15.00    6:26.11    9  
              34.90     1:12.08 (37.18)     1:51.45 (39.37)     2:31.23 (39.78)
        3:10.99 (39.76)     3:50.84 (39.85)     4:30.78 (39.94)     5:10.41 (39.63)
        5:49.20 (38.79)     6:26.11 (36.91)                                        
  9 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         6:42.00    6:36.54    8  
              35.83     1:14.20 (38.37)     1:54.19 (39.99)     2:34.42 (40.23)
        3:15.50 (41.08)     3:56.75 (41.25)     4:37.39 (40.64)     5:18.54 (41.15)
        5:59.21 (40.67)     6:36.54 (37.33)                                        
 10 Graham, David             37 Greenwood-NE         7:30.00    6:46.24    7  
              36.40     1:15.43 (39.03)     1:55.73 (40.30)     2:36.73 (41.00)
        3:19.02 (42.29)     4:00.95 (41.93)     4:43.04 (42.09)     5:25.39 (42.35)
        6:06.79 (41.40)     6:46.24 (39.45)                                        
 11 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  7:09.22    6:57.48    6  
              33.31     1:12.11 (38.80)     1:53.88 (41.77)     2:37.00 (43.12)
        3:20.51 (43.51)     4:04.84 (44.33)     4:48.99 (44.15)     5:32.75 (43.76)
        6:17.05 (44.30)     6:57.48 (40.43)                                        
 12 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  8:10.00    7:15.22    5  
              36.97     1:18.78 (41.81)     2:02.41 (43.63)     2:46.74 (44.33)
        3:31.07 (44.33)     4:16.34 (45.27)     5:01.89 (45.55)     5:47.53 (45.64)
        6:32.73 (45.20)     7:15.22 (42.49)                                        
 13 Springfield, A            39 Greenwood-NE         8:20.00    7:46.23    4  
              38.55     1:22.07 (43.52)     2:08.71 (46.64)     2:57.08 (48.37)
        3:45.76 (48.68)     4:35.91 (50.15)     5:25.68 (49.77)     6:14.97 (49.29)
        7:02.69 (47.72)     7:46.23 (43.54)                                        
 14 Souza, David              35 Cambridge-NE         9:10.00    7:56.17    3  
              39.27     1:23.13 (43.86)     2:09.00 (45.87)     2:57.22 (48.22)
        3:45.67 (48.45)     4:35.78 (50.11)     5:26.20 (50.42)     6:17.07 (50.87)
        7:07.95 (50.88)     7:56.17 (48.22)                                        
 
Event 38  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 4:40.12        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulnier, Ethan           41 Cambridge-NE         4:45.00    4:45.25   17  
              26.85       55.96 (29.11)     1:25.11 (29.15)     1:54.22 (29.11)
        2:23.31 (29.09)     2:52.37 (29.06)     3:21.39 (29.02)     3:50.09 (28.70)
        4:18.47 (28.38)     4:45.25 (26.78)                                        
  2 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    5:09.64    5:17.68   15  
              27.98       58.46 (30.48)     1:29.86 (31.40)     2:02.06 (32.20)
        2:34.49 (32.43)     3:07.08 (32.59)     3:39.98 (32.90)     4:13.02 (33.04)
        4:45.48 (32.46)     5:17.68 (32.20)                                        
  3 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE     5:12.37    5:18.90   14  
              28.96       59.75 (30.79)     1:31.35 (31.60)     2:04.07 (32.72)
        2:36.85 (32.78)     3:09.66 (32.81)     3:42.46 (32.80)     4:15.11 (32.65)
        4:47.72 (32.61)     5:18.90 (31.18)                                        
  4 Morse, Benjamin           40 Maine Masters-NE     5:18.00    5:22.73   13  
              29.01     1:00.24 (31.23)     1:32.12 (31.88)     2:04.60 (32.48)
        2:37.40 (32.80)     3:10.25 (32.85)     3:43.63 (33.38)     4:17.01 (33.38)
        4:50.33 (33.32)     5:22.73 (32.40)                                        
  5 Crum, Jeff                40 Y of North Shore-NE  5:37.00    5:34.34   12  
              30.61     1:03.90 (33.29)     1:37.50 (33.60)     2:11.67 (34.17)
        2:45.46 (33.79)     3:19.33 (33.87)     3:53.35 (34.02)     4:27.61 (34.26)
        5:01.77 (34.16)     5:34.34 (32.57)                                        
  6 Strehle, Andrew           42 Weymouth Club-NE     5:40.00    5:37.71   11  
              30.07     1:02.78 (32.71)     1:36.73 (33.95)     2:10.96 (34.23)
        2:45.38 (34.42)     3:19.94 (34.56)     3:54.03 (34.09)     4:29.05 (35.02)
        5:03.97 (34.92)     5:37.71 (33.74)                                        
  7 Burnett, Bill             42 Cambridge-NE         5:24.50    5:40.16   10  
              30.81     1:04.04 (33.23)     1:37.59 (33.55)     2:11.33 (33.74)
        2:44.87 (33.54)     3:18.68 (33.81)     3:53.14 (34.46)     4:28.27 (35.13)
        5:04.38 (36.11)     5:40.16 (35.78)                                        
  8 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  5:45.00    5:44.72    9  
              29.97     1:03.33 (33.36)     1:37.90 (34.57)     2:13.10 (35.20)
        2:48.56 (35.46)     3:24.00 (35.44)     3:58.53 (34.53)     4:34.17 (35.64)
        5:09.61 (35.44)     5:44.72 (35.11)                                        
  9 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           5:48.78    5:45.93    8  
              30.22     1:04.82 (34.60)     1:40.07 (35.25)     2:15.99 (35.92)
        2:52.17 (36.18)     3:28.46 (36.29)     4:04.18 (35.72)     4:38.92 (34.74)
        5:13.31 (34.39)     5:45.93 (32.62)                                        
 10 Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE         5:53.21    5:51.67    7  
              31.82     1:06.00 (34.18)     1:40.44 (34.44)     2:15.86 (35.42)
        2:51.70 (35.84)     3:28.45 (36.75)     4:04.46 (36.01)     4:40.84 (36.38)
        5:16.52 (35.68)     5:51.67 (35.15)                                        
 11 Jordan, Timothy           40 MinutemanAndover-NE  6:03.33    5:56.60    6  
              30.58     1:04.22 (33.64)     1:39.68 (35.46)     2:16.11 (36.43)
        2:53.09 (36.98)     3:29.91 (36.82)     4:06.63 (36.72)     4:43.50 (36.87)
        5:20.43 (36.93)     5:56.60 (36.17)                                        
 12 Burge, Chris              43 MIT Masters-NE       6:34.75    6:09.45    5  
              34.01                                                 2:26.63 ( )
                                                    4:20.36 ( )                    
            5:35.36 ( )     6:09.45 (34.09)                                        
 13 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    6:30.00    6:29.32    4  
              34.46     1:13.10 (38.64)     1:52.81 (39.71)     2:33.25 (40.44)
        3:13.90 (40.65)     3:54.18 (40.28)     4:34.12 (39.94)     5:14.59 (40.47)
        5:53.27 (38.68)     6:29.32 (36.05)                                        
 14 Sorterup, Donald          44 Swim RI-NE           7:20.60    6:54.73    3  
              38.04     1:20.29 (42.25)     2:04.28 (43.99)     2:47.20 (42.92)
        3:29.79 (42.59)     4:12.17 (42.38)     4:53.69 (41.52)     5:35.57 (41.88)
        6:16.43 (40.86)     6:54.73 (38.30)                                        
 15 Johnson, Kenneth          42 Greenwood-NE         7:30.00    7:52.87    2  
              37.13     1:19.61 (42.48)     2:05.99 (46.38)     2:53.91 (47.92)
        3:43.41 (49.50)     4:33.42 (50.01)     5:24.07 (50.65)     6:14.66 (50.59)
        7:04.85 (50.19)     7:52.87 (48.02)                                        
 16 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  9:00.00    9:08.43    1  
              42.55     1:30.80 (48.25)     2:24.61 (53.81)     3:19.32 (54.71)
        4:16.54 (57.22)     5:14.90 (58.36)     6:13.42 (58.52)   7:15.50 (1:02.08)
        8:14.54 (59.04)     9:08.43 (53.89)                                        
 
Event 38  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:51.73        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          49 Maine Masters-NE     5:05.00    5:03.61   17  
              27.94       58.89 (30.95)     1:29.73 (30.84)     2:00.66 (30.93)
        2:31.85 (31.19)     3:02.55 (30.70)     3:33.24 (30.69)     4:04.02 (30.78)
        4:34.71 (30.69)     5:03.61 (28.90)                                        
  2 Autissier, Patrick        49 Cambridge-NE         5:10.81    5:15.09   15  
              28.92       59.94 (31.02)     1:31.46 (31.52)     2:03.23 (31.77)
        2:35.32 (32.09)     3:07.67 (32.35)     3:39.93 (32.26)     4:12.38 (32.45)
        4:44.38 (32.00)     5:15.09 (30.71)                                        
  3 Noyes, Brian              48 Kingsbury Club-NE    5:40.27    5:48.82   14  
              30.85     1:04.26 (33.41)     1:38.65 (34.39)     2:13.15 (34.50)
        2:48.53 (35.38)     3:23.95 (35.42)     3:59.88 (35.93)     4:36.00 (36.12)
        5:12.69 (36.69)     5:48.82 (36.13)                                        
  4 Games, Brett              46 Great Bay-NE         6:35.49    5:53.11   13  
              32.50     1:07.57 (35.07)     1:42.90 (35.33)     2:18.50 (35.60)
        2:54.38 (35.88)     3:30.58 (36.20)     4:06.90 (36.32)     4:43.38 (36.48)
        5:18.96 (35.58)     5:53.11 (34.15)                                        
  5 Goudreau, Paul            45 Cambridge-NE         6:10.00    6:06.36   12  
              32.48     1:07.78 (35.30)     1:44.19 (36.41)     2:20.61 (36.42)
        2:57.46 (36.85)     3:34.56 (37.10)     4:12.02 (37.46)     4:49.85 (37.83)
        5:27.87 (38.02)     6:06.36 (38.49)                                        
  6 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE     6:03.15    6:07.44   11  
              32.87     1:09.19 (36.32)     1:46.10 (36.91)     2:24.21 (38.11)
        3:02.12 (37.91)     3:40.01 (37.89)     4:17.58 (37.57)     4:55.58 (38.00)
        5:32.79 (37.21)     6:07.44 (34.65)                                        
  7 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   6:41.00    6:41.45   10  
              34.44     1:12.72 (38.28)     1:52.94 (40.22)                    
            3:14.99 ( )     3:56.23 (41.24)     4:37.54 (41.31)                    
            6:01.52 ( )     6:41.45 (39.93)                                        
  8 Coombs, John              49 Liquid Assets-NE     7:00.00    6:43.97    9  
              35.71     1:16.08 (40.37)     1:57.88 (41.80)     2:39.33 (41.45)
        3:20.21 (40.88)     4:01.69 (41.48)     4:43.72 (42.03)     5:25.25 (41.53)
        6:05.72 (40.47)     6:43.97 (38.25)                                        
  9 Mappes, Michael           45 Granite State-NE     6:50.00    7:00.15    8  
              35.59     1:16.71 (41.12)     1:59.25 (42.54)     2:42.40 (43.15)
        3:25.03 (42.63)     4:08.78 (43.75)     4:52.41 (43.63)     5:36.72 (44.31)
        6:19.62 (42.90)     7:00.15 (40.53)                                        
 10 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    6:55.50    7:10.45    7  
              37.54     1:18.81 (41.27)     2:01.52 (42.71)     2:45.10 (43.58)
        3:30.16 (45.06)     4:14.36 (44.20)     4:59.44 (45.08)     5:44.28 (44.84)
        6:29.00 (44.72)     7:10.45 (41.45)                                        
 11 Scanlon, Tom              45 MinutemanAndover-NE  7:58.74    8:31.04    6  
              37.65     1:20.63 (42.98)     2:09.59 (48.96)     3:01.87 (52.28)
        3:55.94 (54.07)     4:50.79 (54.85)     5:46.76 (55.97)     6:41.74 (54.98)
        7:37.24 (55.50)     8:31.04 (53.80)                                        
 12 Towey, Sean               47 MinutemanAndover-NE  8:30.00    8:46.15    5  
              44.29     1:36.27 (51.98)     2:30.45 (54.18)     3:25.32 (54.87)
        4:20.34 (55.02)     5:15.02 (54.68)     6:11.37 (56.35)     7:07.90 (56.53)
        8:00.43 (52.53)     8:46.15 (45.72)                                        
 13 Pedros, Philip            48 Cambridge-NE        11:00.00   10:13.58    4  
                            1:47.58 ( )   2:49.77 (1:02.19)                    
            4:52.51 ( )                             7:03.81 ( )   8:08.57 (1:04.76)
      9:12.19 (1:03.62)  10:13.58 (1:01.39)                                        
 
Event 38  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
     NE-LMSC: N 5:13.75        2009 Guy Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, John           50 ABC Masters-NE       5:50.00    5:40.34   17  
              31.32     1:05.49 (34.17)     1:39.80 (34.31)     2:14.18 (34.38)
        2:48.60 (34.42)     3:23.00 (34.40)     3:57.67 (34.67)     4:32.09 (34.42)
        5:06.66 (34.57)     5:40.34 (33.68)                                        
  2 Alexander, Mark           53 Cambridge-NE         5:35.35    5:46.00   15  
              31.55     1:05.50 (33.95)     1:40.16 (34.66)     2:15.49 (35.33)
        2:50.15 (34.66)     3:24.86 (34.71)     4:00.36 (35.50)     4:35.86 (35.50)
        5:10.87 (35.01)     5:46.00 (35.13)                                        
  3 Roth, Douglas             50 Maine Masters-NE     5:55.62    5:49.85   14  
              32.44     1:06.97 (34.53)     1:42.59 (35.62)     2:18.27 (35.68)
        2:54.51 (36.24)     3:30.42 (35.91)     4:06.38 (35.96)     4:41.68 (35.30)
        5:16.79 (35.11)     5:49.85 (33.06)                                        
  4 Mack, Tom                 53 Great Bay-NE         5:39.64    5:53.39   13  
              31.10     1:04.17 (33.07)     1:38.79 (34.62)     2:13.96 (35.17)
        2:49.69 (35.73)     3:25.92 (36.23)     4:02.75 (36.83)     4:39.56 (36.81)
        5:16.92 (37.36)     5:53.39 (36.47)                                        
  5 Seligman, James           52 Liquid Assets-NE     6:25.00    6:20.53   12  
              34.65     1:11.91 (37.26)     1:50.85 (38.94)     2:30.52 (39.67)
        3:09.36 (38.84)     3:48.57 (39.21)     4:27.52 (38.95)     5:06.47 (38.95)
        5:44.47 (38.00)     6:20.53 (36.06)                                        
  6 Riley, David              50 MinutemanAndover-NE  6:24.00    6:26.15   11  
              31.31     1:08.08 (36.77)     1:47.29 (39.21)     2:27.37 (40.08)
        3:07.82 (40.45)     3:48.97 (41.15)     4:29.78 (40.81)     5:10.01 (40.23)
        5:49.33 (39.32)     6:26.15 (36.82)                                        
  7 Barth, Ed                 53 Adirondack AC-NE     7:29.18    6:31.26   10  
              33.65     1:12.34 (38.69)     1:51.47 (39.13)     2:31.50 (40.03)
        3:11.38 (39.88)     3:51.90 (40.52)     4:31.69 (39.79)     5:12.77 (41.08)
        5:53.01 (40.24)     6:31.26 (38.25)                                        
  8 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE  7:03.00    6:41.48    9  
              33.74     1:11.63 (37.89)     1:51.73 (40.10)     2:33.91 (42.18)
        3:16.49 (42.58)     3:59.05 (42.56)     4:42.16 (43.11)     5:24.29 (42.13)
        6:03.93 (39.64)     6:41.48 (37.55)                                        
  9 Carroll, Kevin            54 MinutemanAndover-NE  6:50.00    7:05.51    8  
              36.57     1:18.95 (42.38)     2:02.50 (43.55)     2:46.83 (44.33)
        3:31.84 (45.01)     4:17.35 (45.51)     4:58.15 (40.80)     5:40.40 (42.25)
        6:24.21 (43.81)     7:05.51 (41.30)                                        
 -- Davis, Bill               54 University Club-NE   6:40.00         NS  
 -- Regan, Michael            51 Maine Masters-NE     5:40.00         NS  
 -- Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     6:10.00         NS  
 
Event 38  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 5:33.07        2008 David Bright                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaney, Mike             56 Middlebury-NE        5:42.50    5:51.42   17  
              31.25     1:05.48 (34.23)     1:40.46 (34.98)     2:15.69 (35.23)
        2:51.67 (35.98)     3:27.71 (36.04)     4:04.18 (36.47)     4:40.52 (36.34)
        5:16.71 (36.19)     5:51.42 (34.71)                                        
  2 Syphers, Dale             55 Maine Masters-NE     5:58.30    5:53.71   15  
              31.21     1:05.52 (34.31)     1:40.92 (35.40)     2:17.17 (36.25)
        2:53.66 (36.49)     3:30.13 (36.47)     4:06.48 (36.35)     4:43.10 (36.62)
        5:19.10 (36.00)     5:53.71 (34.61)                                        
  3 Welch, Dave               55 MinutemanAndover-NE  6:00.00    6:02.95   14  
              33.41     1:09.60 (36.19)     1:45.74 (36.14)     2:22.47 (36.73)
        2:58.67 (36.20)     3:35.24 (36.57)     4:11.34 (36.10)     4:48.18 (36.84)
        5:25.38 (37.20)     6:02.95 (37.57)                                        
  4 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE       6:10.33    6:04.45   13  
              33.16     1:09.83 (36.67)     1:47.32 (37.49)     2:25.38 (38.06)
        3:03.14 (37.76)     3:40.29 (37.15)     4:17.45 (37.16)     4:54.23 (36.78)
        5:30.98 (36.75)     6:04.45 (33.47)                                        
  5 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    5:59.24    6:06.52   12  
              33.90     1:10.50 (36.60)     1:46.88 (36.38)     2:23.54 (36.66)
        3:00.43 (36.89)     3:37.65 (37.22)     4:14.76 (37.11)     4:52.12 (37.36)
        5:30.08 (37.96)     6:06.52 (36.44)                                        
  6 Hoffmann, Paul            56 Westchester-MR       5:59.00    6:07.82   11  
              33.57     1:09.52 (35.95)     1:47.04 (37.52)     2:24.93 (37.89)
        3:02.46 (37.53)     3:40.00 (37.54)     4:17.95 (37.95)     4:56.11 (38.16)
        5:33.31 (37.20)     6:07.82 (34.51)                                        
  7 O'Brien, David            55 Liquid Assets-NE     6:00.00    6:09.30   10  
              33.35     1:10.32 (36.97)     1:47.48 (37.16)     2:25.44 (37.96)
        3:03.11 (37.67)     3:41.00 (37.89)     4:18.81 (37.81)     4:56.62 (37.81)
        5:34.14 (37.52)     6:09.30 (35.16)                                        
  8 Bright, David             59 NEM Unattached-NE    6:20.00    6:10.52    9  
              33.64     1:10.82 (37.18)     1:48.90 (38.08)     2:26.97 (38.07)
        3:05.52 (38.55)     3:43.02 (37.50)     4:20.51 (37.49)     4:57.44 (36.93)
        5:34.19 (36.75)     6:10.52 (36.33)                                        
  9 Johnston, Alan            59 Maine Masters-NE     6:14.84    6:17.28    8  
              34.13     1:11.88 (37.75)     1:50.03 (38.15)     2:28.25 (38.22)
        3:06.57 (38.32)     3:44.80 (38.23)     4:22.99 (38.19)     5:01.41 (38.42)
        5:39.83 (38.42)     6:17.28 (37.45)                                        
 10 Cronin, Carlton           55 Technique/Train-NE   6:30.00    6:29.47    7  
              35.58     1:13.85 (38.27)     1:52.58 (38.73)     2:32.63 (40.05)
        3:13.05 (40.42)     3:53.36 (40.31)     4:34.15 (40.79)     5:14.54 (40.39)
        5:54.22 (39.68)     6:29.47 (35.25)                                        
 11 Dow, Paul                 58 Swim RI-NE           7:00.00    6:52.25    6  
              37.40     1:17.38 (39.98)     1:57.85 (40.47)     2:39.26 (41.41)
        3:20.89 (41.63)     4:03.37 (42.48)     4:45.97 (42.60)     5:28.45 (42.48)
        6:10.89 (42.44)     6:52.25 (41.36)                                        
 12 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    6:59.33    6:59.64    5  
              37.11     1:17.57 (40.46)     1:59.17 (41.60)     2:40.99 (41.82)
        3:23.19 (42.20)     4:06.14 (42.95)     4:49.35 (43.21)     5:33.30 (43.95)
        6:16.75 (43.45)     6:59.64 (42.89)                                        
 13 Jaye, David               58 University Club-NE   7:06.34    7:13.06    4  
              37.61     1:20.96 (43.35)     2:03.86 (42.90)     2:48.16 (44.30)
        3:33.15 (44.99)     4:17.45 (44.30)     5:01.01 (43.56)     5:47.76 (46.75)
        6:32.73 (44.97)     7:13.06 (40.33)                                        
 14 Ball, Steve               57 Maine Masters-NE     7:23.12    7:16.26    3  
              36.24     1:17.45 (41.21)   2:46.86 (1:29.41)                    
            3:31.41 ( )     4:15.95 (44.54)     5:01.81 (45.86)                    
            6:32.97 ( )     7:16.26 (43.29)                                        
 15 Garr, Michael             58 South County Y-NE    6:48.73    7:22.56    2  
              37.80     1:18.37 (40.57)     2:01.56 (43.19)     2:45.89 (44.33)
        3:33.02 (47.13)     4:19.57 (46.55)     5:06.37 (46.80)     5:52.34 (45.97)
        6:39.21 (46.87)     7:22.56 (43.35)                                        
 16 Winn, Eric                57 South County Y-NE    7:15.00    7:27.10    1  
              41.03     1:24.88 (43.85)     2:09.99 (45.11)     2:55.54 (45.55)
        3:41.53 (45.99)     4:27.03 (45.50)     5:12.51 (45.48)     5:58.42 (45.91)
        6:42.89 (44.47)     7:27.10 (44.21)                                        
 17 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         8:30.00    8:29.80  
              38.25     1:23.85 (45.60)     2:14.13 (50.28)     3:07.11 (52.98)
        4:02.39 (55.28)     5:00.26 (57.87)     5:54.73 (54.47)     6:50.37 (55.64)
        7:43.06 (52.69)     8:29.80 (46.74)                                        
 -- Johnson, Thor             59 South County Y-NE    7:50.00         NS  
 
Event 38  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:11.70   2/19/2012 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 5:25.57        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maclennan, John           60 MinutemanAndover-NE  6:00.00    5:59.22   17  
              31.71     1:06.56 (34.85)     1:42.49 (35.93)     2:19.08 (36.59)
        2:55.99 (36.91)     3:32.95 (36.96)     4:10.16 (37.21)     4:47.07 (36.91)
        5:24.31 (37.24)     5:59.22 (34.91)                                        
  2 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE           6:14.00    6:15.18   15  
              33.51     1:11.14 (37.63)     1:49.95 (38.81)     2:28.19 (38.24)
        3:06.59 (38.40)     3:44.62 (38.03)     4:22.96 (38.34)     5:01.51 (38.55)
        5:39.46 (37.95)     6:15.18 (35.72)                                        
  3 Ryan, Bill                61 MinutemanAndover-NE  6:30.00    6:20.89   14  
              33.78     1:12.12 (38.34)     1:51.40 (39.28)     2:30.98 (39.58)
        3:11.02 (40.04)     3:50.38 (39.36)     4:29.36 (38.98)     5:07.81 (38.45)
        5:45.74 (37.93)     6:20.89 (35.15)                                        
  4 Myers, Fred               60 MinutemanAndover-NE  6:22.00    6:24.93   13  
              34.33     1:12.33 (38.00)     1:51.79 (39.46)     2:31.47 (39.68)
        3:11.23 (39.76)     3:51.13 (39.90)     4:31.03 (39.90)     5:10.37 (39.34)
        5:48.81 (38.44)     6:24.93 (36.12)                                        
  5 Phillips, Ken             62 Greenwood-NE         6:28.80    6:31.67   12  
              36.20     1:15.49 (39.29)     1:55.19 (39.70)     2:35.10 (39.91)
        3:15.37 (40.27)     3:56.11 (40.74)     4:36.38 (40.27)     5:16.48 (40.10)
        5:55.92 (39.44)     6:31.67 (35.75)                                        
  6 Roach, Stephen            61 JCC Newton-NE        7:15.00    6:56.00   11  
              37.19     1:18.73 (41.54)     2:01.70 (42.97)     2:44.49 (42.79)
        3:27.36 (42.87)     4:09.34 (41.98)     4:51.13 (41.79)     5:33.79 (42.66)
        6:15.77 (41.98)     6:56.00 (40.23)                                        
  7 Dalby, Fred               62 Waterhorses-NE       6:59.00    6:56.55   10  
              36.48     1:17.36 (40.88)     1:59.86 (42.50)     2:42.55 (42.69)
        3:25.16 (42.61)     4:07.92 (42.76)     4:50.72 (42.80)     5:33.29 (42.57)
        6:15.66 (42.37)     6:56.55 (40.89)                                        
  8 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       6:52.00    6:58.67    9  
              37.42     1:18.43 (41.01)     2:00.75 (42.32)     2:42.72 (41.97)
        3:25.07 (42.35)     4:07.85 (42.78)     4:51.02 (43.17)     5:34.09 (43.07)
        6:17.27 (43.18)     6:58.67 (41.40)                                        
  9 Phillips, David           63 Greenwood-NE         8:00.00    7:34.63    8  
              41.44     1:27.83 (46.39)     2:15.25 (47.42)     3:02.74 (47.49)
        3:49.98 (47.24)     4:36.54 (46.56)     5:22.32 (45.78)     6:08.09 (45.77)
        6:52.49 (44.40)     7:34.63 (42.14)                                        
 -- Morse, Tim                63 Swim RI-NE           6:10.00         NS  
 
Event 38  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
     NE-LMSC: N 5:56.71        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              66 NEM Unattached-NE    6:50.00    6:48.27   17  
              37.30     1:17.87 (40.57)     1:59.33 (41.46)     2:40.80 (41.47)
        3:22.00 (41.20)     4:03.62 (41.62)     4:45.33 (41.71)     5:27.46 (42.13)
        6:09.13 (41.67)     6:48.27 (39.14)                                        
  2 Pope, James               69 ABC Masters-NE       7:20.55    6:50.23   15  
              34.44     1:13.59 (39.15)     1:54.54 (40.95)     2:36.22 (41.68)
        3:17.86 (41.64)   4:42.39 (1:24.53)     5:25.41 (43.02)     6:08.90 (43.49)
        6:50.23 (41.33)                                                            
  3 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           7:31.38    7:25.77   14  
              38.11     1:19.92 (41.81)     2:05.26 (45.34)                    
            3:38.12 ( )     4:24.47 (46.35)     5:10.51 (46.04)     5:56.25 (45.74)
        6:42.03 (45.78)     7:25.77 (43.74)                                        
  4 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE     7:20.00    7:31.51   13  
              39.34     1:22.84 (43.50)     2:09.04 (46.20)     2:55.82 (46.78)
        3:43.35 (47.53)     4:30.40 (47.05)     5:17.46 (47.06)     6:04.24 (46.78)
        6:50.16 (45.92)     7:31.51 (41.35)                                        
  5 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       8:15.00    8:07.28   12  
              43.79     1:33.85 (50.06)     2:22.63 (48.78)     3:13.06 (50.43)
        4:02.42 (49.36)     4:52.33 (49.91)     5:41.70 (49.37)     6:31.05 (49.35)
        7:19.78 (48.73)     8:07.28 (47.50)                                        
  6 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    8:50.00    9:03.98   11  
              46.66     1:39.30 (52.64)     2:34.95 (55.65)     3:30.73 (55.78)
        4:27.63 (56.90)     5:23.58 (55.95)     6:18.06 (54.48)     7:16.52 (58.46)
        8:10.83 (54.31)     9:03.98 (53.15)                                        
 
Event 38  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 6:31.85        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE         7:22.08    7:18.42   17  
              37.65     1:20.71 (43.06)     2:05.09 (44.38)     2:50.08 (44.99)
        3:35.60 (45.52)     4:20.36 (44.76)     5:05.74 (45.38)     5:51.07 (45.33)
        6:36.06 (44.99)     7:18.42 (42.36)                                        
  2 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE     8:05.00    8:14.38   15  
              42.56     1:30.21 (47.65)     2:19.49 (49.28)     3:09.79 (50.30)
        4:00.78 (50.99)     4:50.78 (50.00)     5:42.06 (51.28)     6:33.48 (51.42)
        7:24.66 (51.18)     8:14.38 (49.72)                                        
  3 Rich, Dennis              73 Greenwood-NE        10:50.99   10:29.73   14  
              50.25   1:50.49 (1:00.24)   2:53.49 (1:03.00)   3:58.41 (1:04.92)
      5:03.05 (1:04.64)   6:08.14 (1:05.09)   7:13.91 (1:05.77)   8:21.52 (1:07.61)
      9:28.06 (1:06.54)  10:29.73 (1:01.67)                                        
 
Event 38  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 7:42.61        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giustra, Frank            75 Maine Masters-NE     8:30.00    9:32.16   17  
              48.98     1:47.68 (58.70)   2:49.76 (1:02.08)   3:51.69 (1:01.93)
      4:52.55 (1:00.86)   5:52.58 (1:00.03)     6:50.03 (57.45)     7:47.88 (57.85)
        8:43.73 (55.85)     9:32.16 (48.43)                                        
  2 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE    11:30.00   10:12.53   15  
              52.80   1:52.97 (1:00.17)   2:55.49 (1:02.52)                    
            5:00.53 ( )   6:03.39 (1:02.86)   7:06.86 (1:03.47)                    
            9:12.39 ( )  10:12.53 (1:00.14)                                        
  3 Arnold, Richard           79 Great Bay-NE         9:45.00   10:46.74   14  
              59.65   2:04.99 (1:05.34)   3:12.56 (1:07.57)   4:20.42 (1:07.86)
      5:26.33 (1:05.91)   6:31.69 (1:05.36)   7:37.08 (1:05.39)   8:41.41 (1:04.33)
      9:47.29 (1:05.88)    10:46.74 (59.45)                                        
 
Event 38  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 7:02.70   6/30/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 8:30.00        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Reeve, William            80 Maine Masters-NE     9:29.85         NS  
 
Event 39  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
     NE-LMSC: N 1:08.12        1996 Laurie Meade                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          24 MIT Masters-NE       1:15.00    1:09.81   17  
     r:+0.85  33.12     1:09.81 (36.69)                                        
  2 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE    1:08.50    1:10.97   15  
     r:+0.72  33.65     1:10.97 (37.32)                                        
  3 Farrell, Megan            23 Cambridge-NE         1:10.00    1:13.28   14  
     r:+0.82  34.64     1:13.28 (38.64)                                        
  4 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  1:14.11    1:13.66   13  
     r:+0.81  35.08     1:13.66 (38.58)                                        
  5 Cruz, Penelope            18 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:14.70   12  
     r:+0.85  35.11     1:14.70 (39.59)                                        
  6 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR   1:12.50    1:14.73   11  
     r:+0.83  34.78     1:14.73 (39.95)                                        
  7 Scotchlas, Sarah          24 Cambridge-NE         1:14.00    1:15.23   10  
     r:+0.69  34.92     1:15.23 (40.31)                                        
  8 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    1:17.49    1:15.37    9  
     r:+0.86  36.13     1:15.37 (39.24)                                        
  9 Torelli, Brittany         23 Simmons-NE           1:17.00    1:17.46    8  
     r:+0.84  36.60     1:17.46 (40.86)                                        
 10 Bingham, Chelsea          21 BU Masters-NE        1:19.90    1:18.66    7  
     r:+0.93  37.29     1:18.66 (41.37)                                        
 
Event 39  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 1:04.17        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Kim               27 Cambridge-NE         1:11.89    1:12.83   17  
     r:+0.79  34.60     1:12.83 (38.23)                                        
  2 Finnegan, Lauren          25 Connecticut-CT       1:15.15    1:12.94   15  
     r:+0.89  34.04     1:12.94 (38.90)                                        
  3 Stango, Melissa           28 Connecticut-CT       1:13.50    1:13.51   14  
     r:+0.90  34.50     1:13.51 (39.01)                                        
  4 Au, Lauren                27 Cambridge-NE         1:15.34    1:14.35   13  
     r:+0.84  34.55     1:14.35 (39.80)                                        
  5 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     1:17.00    1:15.11   12  
     r:+0.85  35.37     1:15.11 (39.74)                                        
  6 Wong, Liz                 25 TANK Club-IL         1:25.10    1:17.83   11  
     r:+0.79  36.90     1:17.83 (40.93)                                        
  7 Burns, Caileen            26 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:23.11   10  
     r:+0.90  39.41     1:23.11 (43.70)                                        
  8 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         1:31.53    1:35.65    9  
     r:+0.94  44.83     1:35.65 (50.82)                                        
  9 Yeung, Wai Yu             29 Bearcat Masters-MR   1:50.00    1:35.86    8  
     r:+0.92  43.74     1:35.86 (52.12)                                        
 10 Stevens, Katherine        28 Cambridge-NE         1:38.30    1:36.54    7  
     r:+0.84  46.58     1:36.54 (49.96)                                        
 11 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  1:55.42    1:53.57    6  
     r:+1.36  54.97     1:53.57 (58.60)                                        
 
Event 39  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
     NE-LMSC: N 1:09.32        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         1:11.46    1:13.47   17  
     r:+0.75  34.59     1:13.47 (38.88)                                        
  2 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           1:16.44    1:17.74   15  
     r:+0.72  37.00     1:17.74 (40.74)                                        
  3 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE         1:20.00    1:19.71   14  
     r:+0.83  37.96     1:19.71 (41.75)                                        
  4 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         1:22.00    1:20.36   13  
     r:+0.94  38.34     1:20.36 (42.02)                                        
  5 Chadwick, Sara            30 Bearcat Masters-MR   1:30.00    1:23.85   12  
     r:+0.85  38.78     1:23.85 (45.07)                                        
  6 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE     1:22.84    1:24.06   11  
     r:+0.89  39.03     1:24.06 (45.03)                                        
  7 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   1:28.20    1:31.71   10  
     r:+0.81  43.32     1:31.71 (48.39)                                        
  8 Rauzin, Ivy               33 Bearcat Masters-MR   1:35.37    1:41.32    9  
     r:+0.85  47.43     1:41.32 (53.89)                                        
  9 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE  1:37.09    1:44.54    8  
     r:+1.02  49.44     1:44.54 (55.10)                                        
 10 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  2:07.15    2:06.61    7  
     r:+1.20  59.02   2:06.61 (1:07.59)                                        
 11 Khanicheh, Azadeh         34 Cambridge-NE         2:50.00    2:50.32    6  
            1:25.44   2:50.32 (1:24.88)                                        
 
Event 39  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:09.90        2009 Dori Miller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     1:12.22    1:09.81N  17  
     r:+0.85  32.97     1:09.81 (36.84)                                        
  2 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        1:17.50    1:14.84   15  
     r:+0.86  35.30     1:14.84 (39.54)                                        
  3 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        1:18.03    1:17.92   14  
     r:+0.82  37.26     1:17.92 (40.66)                                        
  4 Baudis, Christina         35 Simmons-NE           1:27.89    1:24.35   13  
     r:+0.92  40.18     1:24.35 (44.17)                                        
  5 Gomez, Belem              35 Cambridge-NE         1:50.00    1:24.69   12  
     r:+1.06  39.88     1:24.69 (44.81)                                        
  6 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE  1:27.00    1:27.73   11  
     r:+1.07  41.19     1:27.73 (46.54)                                        
  7 Saltojanes, Denise        38 North Suburban Y-NE  1:34.99    1:30.56   10  
     r:+1.05  42.73     1:30.56 (47.83)                                        
  8 Morse, Deb                39 Maine Masters-NE     1:35.31    1:35.50    9  
     r:+1.04  45.47     1:35.50 (50.03)                                        
  9 Sega, Ally                39 Connecticut-CT       1:44.67    1:45.18    8  
     r:+1.13  51.58     1:45.18 (53.60)                                        
 10 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE  2:10.00    1:48.63    7  
              52.36     1:48.63 (56.27)                                        
 
Event 39  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:10.12        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE  1:12.00    1:12.64   17  
     r:+0.77  34.44     1:12.64 (38.20)                                        
  2 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR       1:20.00    1:19.19   15  
     r:+0.86  37.32     1:19.19 (41.87)                                        
  3 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    1:28.32    1:26.61   14  
     r:+0.95  41.35     1:26.61 (45.26)                                        
  4 LaChapelle, Tracy         42 MinutemanAndover-NE  1:35.00    1:27.79   13  
     r:+0.96  42.05     1:27.79 (45.74)                                        
  5 Perry, Susan              41 Cape Cod-NE          1:27.33    1:27.94   12  
     r:+0.75  42.07     1:27.94 (45.87)                                        
  6 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       1:30.33    1:30.61   11  
     r:+0.86  43.30     1:30.61 (47.31)                                        
  7 Natkin, Lisa              40 Cambridge-NE         1:28.00    1:30.73   10  
     r:+0.96  43.35     1:30.73 (47.38)                                        
 
Event 39  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:12.43        2005 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donovan, Kim              48 ABC Masters-NE       1:18.50    1:14.95   17  
     r:+0.81  35.02     1:14.95 (39.93)                                        
  2 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  1:18.25    1:18.74   15  
     r:+0.89  36.44     1:18.74 (42.30)                                        
  3 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     1:19.00    1:21.79   14  
     r:+0.94  38.97     1:21.79 (42.82)                                        
  4 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     1:22.00    1:22.01   13  
     r:+0.82  38.70     1:22.01 (43.31)                                        
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    1:27.42    1:25.57   11.5
     r:+0.97  40.78     1:25.57 (44.79)                                        
  5 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         1:26.54    1:25.57   11.5
              40.28     1:25.57 (45.29)                                        
  7 Flanigan, Sheila          48 UV Rays-NE           1:22.50    1:26.12   10  
     r:+1.06  41.53     1:26.12 (44.59)                                        
  8 Notman, Kate              48 MinutemanAndover-NE  1:28.00    1:29.60    9  
     r:+1.06  43.19     1:29.60 (46.41)                                        
  9 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE   1:30.23    1:30.75    8  
     r:+0.95  43.50     1:30.75 (47.25)                                        
 10 Autissier, Anne-Cecile    47 Cambridge-NE         1:34.18    1:35.98    7  
     r:+1.09  45.80     1:35.98 (50.18)                                        
 11 Netishen, Maribeth        46 Technique/Train-NE   2:05.00    1:47.42    6  
     r:+1.04  50.88     1:47.42 (56.54)                                        
 12 Scanlon, Susan            48 Maine Masters-NE     2:00.00    1:58.06    5  
     r:+1.05  55.31   1:58.06 (1:02.75)                                        
 
Event 39  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 1:14.23        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     50 San Diego Swim-SI    1:12.25    1:12.22   17  
     r:+0.84  34.15     1:12.22 (38.07)                                        
  2 Koster, Carolyn           50 Post Swimming-MR     1:16.25    1:16.62   15  
     r:+0.75  35.02     1:16.62 (41.60)                                        
  3 Mareb, Karen              53 MinutemanAndover-NE  1:16.50    1:16.64   14  
     r:+0.80  35.36     1:16.64 (41.28)                                        
  4 Dropo, Carla              52 Y of North Shore-NE  1:18.60    1:17.89   13  
     r:+0.91  37.18     1:17.89 (40.71)                                        
  5 Spence, Denise            52 UMASS-NE             1:17.87    1:19.12   12  
     r:+0.86  37.19     1:19.12 (41.93)                                        
  6 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     1:25.90    1:20.07   11  
     r:+0.80  37.63     1:20.07 (42.44)                                        
  7 Gaines, Maureen           53 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:20.65   10  
     r:+0.90  38.38     1:20.65 (42.27)                                        
  8 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE  1:28.31    1:25.78    9  
     r:+1.05  40.43     1:25.78 (45.35)                                        
  9 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    1:30.49    1:28.51    8  
     r:+0.93  42.33     1:28.51 (46.18)                                        
 10 Thornton, Cindy           54 Westchester-MR       1:32.25    1:33.21    7  
     r:+0.89  44.77     1:33.21 (48.44)                                        
 11 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         1:35.55    1:33.97    6  
     r:+1.00  44.07     1:33.97 (49.90)                                        
 12 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         1:50.00    1:42.58    5  
              49.71     1:42.58 (52.87)                                        
 13 Misiorski, Marcia         54 MinutemanAndover-NE  1:51.00    1:45.21    4  
     r:+1.08  50.02     1:45.21 (55.19)                                        
 14 Richard, Ann              53 Great Bay-NE         1:50.00    1:45.43    3  
     r:+1.17  51.59     1:45.43 (53.84)                                        
 15 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    2:03.00    1:58.32    2  
     r:+1.21  56.83   1:58.32 (1:01.49)                                        
 16 Laramie, Catherine        54 Greenwood-NE         2:35.00    2:20.66    1  
            1:08.34   2:20.66 (1:12.32)                                        
 
Event 39  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
     NE-LMSC: N 1:17.15        2007 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     1:19.00    1:18.55   17  
     r:+0.98  36.56     1:18.55 (41.99)                                        
  2 Luker, Jennifer           55 Y of North Shore-NE  1:26.00    1:25.87   15  
     r:+0.94  41.37     1:25.87 (44.50)                                        
  3 Lewis, Kathy              57 Swim RI-NE           1:36.10    1:36.60   14  
     r:+0.97  46.17     1:36.60 (50.43)                                        
  4 Ehrlich, Shoshanna        55 Liquid Assets-NE     1:44.08    1:45.00   13  
     r:+1.15  49.63     1:45.00 (55.37)                                        
  5 Blanchard, Patty          55 Greenwood-NE         2:14.00    2:00.76   12  
              59.32   2:00.76 (1:01.44)                                        
 -- Phelan, Mary              55 South County Y-NE    1:40.00         DQ  
      False start
     r:+0.78  45.75          DQ (50.14)                                        
 
Event 39  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
     NE-LMSC: N 1:28.02        1987 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           60 UV Rays-NE           1:20.52    1:21.88N  17  
     r:+1.01  38.20     1:21.88 (43.68)                                        
  2 Craffey, Eileen           60 NEM Unattached-NE    1:39.37    1:43.01   15  
     r:+0.94  49.14     1:43.01 (53.87)                                        
  3 Barbary, Susan            62 Great Bay-NE         1:47.71    1:43.58   14  
     r:+0.99  49.05     1:43.58 (54.53)                                        
  4 Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         2:15.00    1:50.95   13  
     r:+1.05  52.73     1:50.95 (58.22)                                        
  5 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     1:50.30    1:52.75   12  
     r:+1.14  54.24     1:52.75 (58.51)                                        
  6 Crossman, Nancy           61 Cape Cod-NE          2:02.00    1:53.39   11  
     r:+0.91  54.46     1:53.39 (58.93)                                        
  7 Foster, Beth              60 Greenwood-NE         2:05.00    1:53.70   10  
     r:+1.09  53.38   1:53.70 (1:00.32)                                        
  8 Crawford, Billie          63 Swim RI-NE           2:10.00    1:58.41    9  
     r:+1.05  55.13   1:58.41 (1:03.28)                                        
  9 Case, Louise              64 Greenwood-NE         3:00.00    2:38.67    8  
            1:16.87   2:38.67 (1:21.80)                                        
 -- Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     1:55.00         NS  
 
Event 39  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:29.00        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR     1:48.41    1:55.44   17  
     r:+0.91  55.77     1:55.44 (59.67)                                        
 
Event 39  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:54.92        1995 Esther Pelletier                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Aagje              70 Great Bay-NE         1:41.77    1:44.70N  17  
     r:+1.11  50.40     1:44.70 (54.30)                                        
 
Event 40  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
     NE-LMSC: N 58.82        2006 Matthew Christian                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             21 Westchester-MR         59.48    1:00.26   17  
     r:+0.66  27.98     1:00.26 (32.28)                                        
  2 Yamada, Kevin             23 Cambridge-NE         1:01.99    1:01.76   15  
     r:+0.79  29.14     1:01.76 (32.62)                                        
  3 Chau, Perry               24 Y of North Shore-NE  1:05.00    1:04.22   14  
     r:+0.69  30.23     1:04.22 (33.99)                                        
  4 Brosnan, Aaron            23 Y of North Shore-NE  1:10.00    1:05.35   13  
     r:+0.93  30.42     1:05.35 (34.93)                                        
  5 Donohue, Brian            24 Cambridge-NE         1:03.00    1:06.43   12  
     r:+0.77  31.04     1:06.43 (35.39)                                        
  6 Toth, Kristof             20 Bearcat Masters-MR   1:08.00    1:06.75   11  
     r:+0.82  31.25     1:06.75 (35.50)                                        
  7 Findley, Chris            22 Unattached NE-NE     1:09.11    1:08.10   10  
     r:+0.79  31.19     1:08.10 (36.91)                                        
  8 Ambrosio, Michael         23 Boston YMCA-NE       1:13.00    1:09.40    9  
     r:+0.91  32.90     1:09.40 (36.50)                                        
  9 Manke, Robert             24 UV Rays-NE           1:17.00    1:14.79    8  
     r:+1.00  17.13     1:14.79 (57.66)                                        
 10 Cronin, Connor            18 Technique/Train-NE   1:16.00    1:15.45    7  
     r:+0.80  35.10     1:15.45 (40.35)                                        
 11 George, Jason             24 Cambridge-NE         1:18.00    1:15.70    6  
     r:+0.92  35.50     1:15.70 (40.20)                                        
 12 Chertok, Zachary          23 Y of North Shore-NE  1:30.00    1:32.19    5  
     r:+0.91  43.84     1:32.19 (48.35)                                        
 
Event 40  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 57.50        2010 Nate Stevens                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Nate             29 Maine Masters-NE       59.50      59.66   17  
     r:+0.76  28.29       59.66 (31.37)                                        
  2 Shostak, Mike             29 Unattached MR-MR     1:05.03    1:04.31   15  
     r:+0.85  29.66     1:04.31 (34.65)                                        
  3 Mc Inerney, Scott         25 Cambridge-NE         1:03.49    1:04.35   14  
     r:+0.94  29.93     1:04.35 (34.42)                                        
  4 Cronin, Nathan            27 Technique/Train-NE   1:09.07    1:07.86   13  
     r:+0.80  32.50     1:07.86 (35.36)                                        
  5 Gustafson, Daniel         26 Bearcat Masters-MR   1:12.76    1:08.23   12  
     r:+0.84  32.04     1:08.23 (36.19)                                        
  6 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE         1:08.41    1:08.28   11  
     r:+0.76  32.24     1:08.28 (36.04)                                        
  7 Jager, Michal             28 BU Masters-NE        1:10.36    1:12.40   10  
     r:+0.75  33.51     1:12.40 (38.89)                                        
  8 Neumayer, Sebastian       29 MIT Masters-NE       1:10.90    1:12.57    9  
     r:+0.90  33.77     1:12.57 (38.80)                                        
  9 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   1:16.00    1:14.53    8  
     r:+0.88  35.57     1:14.53 (38.96)                                        
 10 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE           1:25.00    1:17.11    7  
     r:+0.83  35.90     1:17.11 (41.21)                                        
 11 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:18.90    6  
     r:+1.00  37.46     1:18.90 (41.44)                                        
 12 Gerace, John              28 Bearcat Masters-MR   1:20.83    1:20.45    5  
     r:+0.88  38.26     1:20.45 (42.19)                                        
 13 Daley, Timothy            29 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:35.60    4  
     r:+1.08  43.76     1:35.60 (51.84)                                        
 
Event 40  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 58.57        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         33 South County Y-NE    1:01.00    1:02.42   17  
     r:+0.70  29.29     1:02.42 (33.13)                                        
  2 Ten Haagen, Anthony       30 Great Bay-NE         1:05.50    1:03.68   15  
     r:+0.80  29.80     1:03.68 (33.88)                                        
  3 Zhai, Eric                31 Bearcat Masters-MR   1:07.00    1:06.86   14  
     r:+0.77  31.13     1:06.86 (35.73)                                        
  4 Catalano, Kenneth         31 Liquid Assets-NE     1:08.00    1:07.44   13  
     r:+0.77  31.25     1:07.44 (36.19)                                        
  5 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  1:07.00    1:08.09   12  
     r:+0.83  32.16     1:08.09 (35.93)                                        
  6 Kelly, Brennan            32 Bearcat Masters-MR   1:08.50    1:08.38   11  
     r:+0.77  32.01     1:08.38 (36.37)                                        
  7 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     1:09.99    1:10.56   10  
     r:+0.84  32.64     1:10.56 (37.92)                                        
  8 Steinberg, Gregory        32 MinutemanAndover-NE  1:12.99    1:12.98    9  
     r:+0.81  33.41     1:12.98 (39.57)                                        
  9 Abreu, Joel               31 Bearcat Masters-MR   1:14.86    1:13.60    8  
     r:+0.86  34.08     1:13.60 (39.52)                                        
 10 Moynihan, Brian           30 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:19.77    7  
     r:+0.97  37.97     1:19.77 (41.80)                                        
 11 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         1:30.57    1:32.53    6  
     r:+1.10  42.64     1:32.53 (49.89)                                        
 
Event 40  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
     NE-LMSC: N 59.10        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Benjamin         36 Worcester Area-NE    1:15.00    1:07.64   17  
     r:+0.90  30.61     1:07.64 (37.03)                                        
  2 Hinck, Todd               39 BU Masters-NE        1:09.33    1:10.33   15  
     r:+0.94  32.80     1:10.33 (37.53)                                        
  3 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   1:12.16    1:11.38   14  
     r:+0.81  32.85     1:11.38 (38.53)                                        
  4 McNamara, Kip             36 Tri-Y-NE             1:14.00    1:12.13   13  
     r:+0.83  34.33     1:12.13 (37.80)                                        
  5 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         1:19.25    1:18.99   12  
     r:+0.89  37.85     1:18.99 (41.14)                                        
  6 Welch, James              36 Swim RI-NE           1:17.04    1:19.86   11  
     r:+0.89  36.30     1:19.86 (43.56)                                        
  7 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE     1:23.00    1:22.62   10  
     r:+0.85  37.64     1:22.62 (44.98)                                        
  8 Nunez, Guillermo          38 BU Masters-NE        1:24.00    1:23.14    9  
     r:+0.80  39.15     1:23.14 (43.99)                                        
  9 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE  1:26.08    1:26.49    8  
     r:+0.88  41.23     1:26.49 (45.26)                                        
 10 Conti, Joseph             38 Cambridge-NE         1:30.00    1:30.77    7  
     r:+0.97  43.31     1:30.77 (47.46)                                        
 11 Cortes, Javier            37 Liquid Assets-NE     1:50.00    1:34.29    6  
     r:+1.17  44.45     1:34.29 (49.84)                                        
 
Event 40  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
     NE-LMSC: N 59.64        2008 Lee Lindenau                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE     59.99    1:00.81   17  
     r:+0.80  28.30     1:00.81 (32.51)                                        
  2 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    1:01.31    1:02.16   15  
     r:+0.81  29.65     1:02.16 (32.51)                                        
  3 Rogers, John              41 Hockomock-NE         1:05.06    1:07.81   14  
     r:+0.82  31.73     1:07.81 (36.08)                                        
  4 Fratantoni, Dave          44 Cape Cod-NE          1:15.55    1:07.92   13  
     r:+0.73  32.38     1:07.92 (35.54)                                        
  5 Keenan, Tim               42 Hockomock-NE         1:10.00    1:09.15   12  
     r:+0.76  32.19     1:09.15 (36.96)                                        
  6 Stroie, Adrian            44 Tribeach-CT          1:10.75    1:11.24   11  
     r:+0.74  33.91     1:11.24 (37.33)                                        
  7 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE     1:13.11    1:11.68   10  
     r:+0.85  33.45     1:11.68 (38.23)                                        
  8 Martini, Paolo            44 Liquid Assets-NE     1:13.00    1:12.10    9  
              33.26     1:12.10 (38.84)                                        
  9 Foley, TJ                 42 MinutemanAndover-NE  1:10.00    1:12.25    8  
     r:+0.88  33.26     1:12.25 (38.99)                                        
 10 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         1:13.89    1:13.59    7  
     r:+0.84  34.55     1:13.59 (39.04)                                        
 11 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:21.17    6  
     r:+0.82  38.38     1:21.17 (42.79)                                        
 12 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    1:33.00    1:23.16    5  
     r:+0.86  40.15     1:23.16 (43.01)                                        
 13 Dragoni, Stephen          41 Cambridge-NE         1:23.76    1:23.86    4  
     r:+1.02  40.37     1:23.86 (43.49)                                        
 14 Nam, Kyung                44 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:44.30    3  
     r:+0.93  48.77     1:44.30 (55.53)                                        
 
Event 40  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
     NE-LMSC: N 1:02.89        2011 Drew Campbell                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DiLalla, Richard          49 UV Rays-NE           1:09.00    1:05.71   17  
     r:+0.84  30.41     1:05.71 (35.30)                                        
  2 Sczupak, Peter            46 Great Bay-NE         1:08.79    1:07.84   15  
     r:+0.76  31.61     1:07.84 (36.23)                                        
  3 Bedford, Fritz            48 UV Rays-NE           1:09.07    1:09.60   14  
     r:+0.83  33.10     1:09.60 (36.50)                                        
  4 Games, Brett              46 Great Bay-NE         1:26.67    1:09.82   13  
     r:+0.84  32.48     1:09.82 (37.34)                                        
  5 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   1:10.56    1:10.32   12  
     r:+0.93  33.31     1:10.32 (37.01)                                        
  6 Duvall, James             48 Liquid Assets-NE     1:10.52    1:10.58   11  
     r:+0.87  33.16     1:10.58 (37.42)                                        
  7 Harris, Mark              49 Alexandria-PV        1:10.00    1:11.46   10  
     r:+0.71  32.63     1:11.46 (38.83)                                        
  8 Smith, Stephen            49 ABC Masters-NE       1:15.00    1:12.97    9  
     r:+0.84  34.46     1:12.97 (38.51)                                        
  9 Levy, Dan                 46 Westchester-MR       1:09.20    1:13.32    8  
     r:+0.92  34.36     1:13.32 (38.96)                                        
 10 Kostousov, Andre          49 MinutemanAndover-NE  1:20.86    1:15.78    7  
     r:+0.93  35.79     1:15.78 (39.99)                                        
 11 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT     1:12.38    1:16.01    6  
     r:+0.77  35.09     1:16.01 (40.92)                                        
 12 Barrus, Steve             47 Liquid Assets-NE     1:17.23    1:18.52    5  
     r:+0.93  37.01     1:18.52 (41.51)                                        
 13 Grady, Seth               47 Flaherty Masters-NE  1:20.00    1:20.22    4  
     r:+1.02  37.70     1:20.22 (42.52)                                        
 14 Dymek, Timothy            49 Greenwood-NE         1:19.00    1:20.38    3  
     r:+0.94  37.76     1:20.38 (42.62)                                        
 15 Mappes, Michael           45 Granite State-NE     1:20.00    1:22.63    2  
     r:+0.98  39.03     1:22.63 (43.60)                                        
 16 Scanlon, Tom              45 MinutemanAndover-NE  1:21.84    1:22.69    1  
     r:+1.06  38.86     1:22.69 (43.83)                                        
 17 Pedros, Philip            48 Cambridge-NE         2:00.00    1:36.02  
     r:+1.15  44.09     1:36.02 (51.93)                                        
 
Event 40  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
     NE-LMSC: N 1:06.97        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      1:06.99    1:08.26   17  
     r:+0.78  32.29     1:08.26 (35.97)                                        
  2 Shea, Bill                50 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:09.25   15  
     r:+0.78  32.74     1:09.25 (36.51)                                        
  3 Pettibone, Chip           50 Swim RI-NE           1:09.26    1:11.40   14  
     r:+0.81  33.71     1:11.40 (37.69)                                        
  4 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE     1:13.99    1:12.76   13  
     r:+0.78  34.42     1:12.76 (38.34)                                        
  5 Lahive, James             52 Hockomock-NE         1:15.00    1:14.40   12  
     r:+0.84  34.86     1:14.40 (39.54)                                        
  6 Gandy, Ray                50 Swim RI-NE           1:15.00    1:15.18   11  
     r:+1.08  36.57     1:15.18 (38.61)                                        
  7 Whalen, Patrick           54 Southern Vermont-NE  1:11.00    1:15.50   10  
     r:+0.88  34.23     1:15.50 (41.27)                                        
  8 Gordon, Peter             51 University Club-NE   1:17.48    1:16.45    9  
     r:+1.00  36.51     1:16.45 (39.94)                                        
  9 Mansilla, Frankin         52 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:16.75    8  
     r:+0.83  35.90     1:16.75 (40.85)                                        
 10 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         1:16.82    1:16.78    7  
     r:+0.94  36.17     1:16.78 (40.61)                                        
 11 Sandt, Mark               52 Y of North Shore-NE  1:23.00    1:17.69    6  
     r:+0.97  36.26     1:17.69 (41.43)                                        
 12 Griffin, Paul             51 Great Bay-NE         1:17.00    1:17.70    5  
     r:+1.03  36.99     1:17.70 (40.71)                                        
 13 Lin, Arthur               50 Maine Masters-NE     1:18.51    1:19.83    4  
     r:+0.84  37.61     1:19.83 (42.22)                                        
 14 Duffy, Jack               50 Granite State-NE     1:18.88    1:22.14    3  
     r:+0.91  38.69     1:22.14 (43.45)                                        
 15 Coffey, Timothy           52 Swim RI-NE           1:35.00    1:25.21    2  
     r:+0.95  41.02     1:25.21 (44.19)                                        
 16 Hart, John                51 MinutemanAndover-NE  1:22.00    1:25.32    1  
     r:+1.12  40.74     1:25.32 (44.58)                                        
 
Event 40  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 1:07.78        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 56 Adirondack-AD        1:09.70    1:09.11   17  
     r:+0.81  32.05     1:09.11 (37.06)                                        
  2 Goodman, James            59 Maine Masters-NE     1:12.00    1:11.48   15  
     r:+0.81  33.43     1:11.48 (38.05)                                        
  3 Battistini, Rick          57 MinutemanAndover-NE  1:14.10    1:13.49   14  
     r:+0.91  34.35     1:13.49 (39.14)                                        
  4 Bristow, Robert           55 BGSC-NE              1:09.00    1:14.10   13  
     r:+0.82  34.00     1:14.10 (40.10)                                        
  5 Rheinhardt, Rick          57 Cape Cod-NE          1:15.00    1:15.80   12  
     r:+0.88  34.59     1:15.80 (41.21)                                        
  6 Cronin, Charles           57 Technique/Train-NE   1:19.41    1:17.69   11  
     r:+0.89  36.44     1:17.69 (41.25)                                        
  7 Lowden, Reed              57 Maine Masters-NE     1:18.32    1:20.87   10  
              37.52     1:20.87 (43.35)                                        
  8 Bartlett, Fred            56 South County Y-NE    1:23.01    1:23.01    9  
     r:+0.90  39.80     1:23.01 (43.21)                                        
  9 Johnson, Thor             59 South County Y-NE    1:39.60    1:24.84    8  
     r:+1.07  40.02     1:24.84 (44.82)                                        
 10 Garr, Michael             58 South County Y-NE    1:21.63    1:25.43    7  
     r:+1.00  39.71     1:25.43 (45.72)                                        
 11 McLaughlin, Brian         56 ABC Masters-NE       1:28.09    1:26.45    6  
     r:+0.99  41.77     1:26.45 (44.68)                                        
 12 Keil, Mark                58 MinutemanAndover-NE  1:24.06    1:27.65    5  
     r:+1.06  40.62     1:27.65 (47.03)                                        
 13 McCaffrey, Paul           57 South County Y-NE    1:27.32    1:28.42    4  
     r:+0.99  42.26     1:28.42 (46.16)                                        
 14 Bartl, Roland             55 Greenwood-NE         1:27.15    1:28.68    3  
     r:+0.92  40.68     1:28.68 (48.00)                                        
 15 Hudson, James             59 MinutemanAndover-NE  1:29.00    1:32.04    2  
     r:+1.07  44.70     1:32.04 (47.34)                                        
 16 Winn, Eric                57 South County Y-NE    1:45.00    1:44.68    1  
     r:+1.40  51.79     1:44.68 (52.89)                                        
 
Event 40  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:10.94        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogacki, Daniel           64 Pittsfield YMCA-NE   1:12.61    1:11.56   17  
     r:+0.88  33.81     1:11.56 (37.75)                                        
  2 Damassa, David            61 North Suburban Y-NE  1:18.00    1:18.11   15  
     r:+0.97  35.73     1:18.11 (42.38)                                        
  3 Burke, Jay                61 BU Masters-NE        1:20.00    1:21.66   14  
     r:+1.06  39.02     1:21.66 (42.64)                                        
  4 Johnston, Robert          60 Maine Masters-NE     1:20.50    1:22.00   13  
     r:+0.94  39.63     1:22.00 (42.37)                                        
  5 Hicks, Robert             61 MinutemanAndover-NE  1:22.00    1:22.70   12  
     r:+0.94  38.42     1:22.70 (44.28)                                        
  6 Rufleth, Peter            61 Cape Cod-NE          1:30.00    1:24.52   11  
     r:+1.07  38.74     1:24.52 (45.78)                                        
  7 Myers, Fred               60 MinutemanAndover-NE  1:26.80    1:24.81   10  
     r:+0.97  40.75     1:24.81 (44.06)                                        
  8 Wright, Phil              64 South County Y-NE    1:30.00    1:24.85    9  
     r:+0.87  40.33     1:24.85 (44.52)                                        
  9 Seltzer, Robert           61 Y of North Shore-NE  1:20.00    1:25.24    8  
     r:+0.98  41.06     1:25.24 (44.18)                                        
 10 Duguet, Noel              63 Westchester-MR       1:23.00    1:25.56    7  
     r:+1.09  39.11     1:25.56 (46.45)                                        
 11 Cerjanec, Derek           60 Maine Masters-NE     1:23.50    1:27.13    6  
     r:+1.00  41.10     1:27.13 (46.03)                                        
 12 Redmon, Scott             61 Maine Masters-NE     1:23.00    1:27.68    5  
     r:+0.97  41.60     1:27.68 (46.08)                                        
 13 Grose, Richard            62 Asphalt Green-MR     1:26.05    1:27.87    4  
     r:+0.93  41.66     1:27.87 (46.21)                                        
 14 McQuiggan, Frank          63 Swim RI-NE           1:30.00    1:29.08    3  
     r:+0.79  42.29     1:29.08 (46.79)                                        
 
Event 40  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:07.63   4/17/2011 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:11.92        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keigwin, Lloyd            65 Cape Cod-NE          1:16.42    1:19.13   17  
     r:+1.00  37.18     1:19.13 (41.95)                                        
  2 Nelson, Robert            65 Maine Masters-NE     1:25.23    1:25.46   15  
     r:+1.08  40.44     1:25.46 (45.02)                                        
  3 Manfredi, Thomas          69 Swim RI-NE           1:25.00    1:27.19   14  
     r:+0.96  41.25     1:27.19 (45.94)                                        
  4 Song, Mingjie             65 ABC Masters-NE       1:31.00    1:29.93   13  
     r:+0.98  42.94     1:29.93 (46.99)                                        
  5 Pierce, Fred              68 Maine Masters-NE     1:26.00    1:32.19   12  
     r:+0.97  42.77     1:32.19 (49.42)                                        
  6 Pope, James               69 ABC Masters-NE       1:40.00    1:34.05   11  
     r:+1.15  43.29     1:34.05 (50.76)                                        
  7 Baxter, David             67 ABC Masters-NE       1:45.00    1:37.72   10  
     r:+1.05  46.60     1:37.72 (51.12)                                        
  8 Ewan, Bill                69 Swim RI-NE           1:43.07    1:41.66    9  
     r:+0.95  48.35     1:41.66 (53.31)                                        
  9 Terry, Jim                67 ABC Masters-NE       1:55.00    1:46.15    8  
     r:+0.92  50.79     1:46.15 (55.36)                                        
 10 Lovitz, Lee               66 South County Y-NE    2:25.00    2:20.99    7  
   r:+1.42  1:07.22   2:20.99 (1:13.77)                                        
 
Event 40  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
     NE-LMSC: N 1:23.82        1998 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laux, Michael             70 Connecticut-CT       1:21.88    1:22.41   17  
     r:+1.07  38.39     1:22.41 (44.02)                                        
  2 Berghaus, Peter           71 Connecticut-CT       1:36.91    1:36.38   15  
     r:+0.99  45.36     1:36.38 (51.02)                                        
  3 Coupe, George             71 MinutemanAndover-NE  1:41.00    1:44.06   14  
     r:+1.00  47.26     1:44.06 (56.80)                                        
  4 Atwater, Biff             70 Adirondack AC-NE     2:10.00    1:52.61   13  
              50.60   1:52.61 (1:02.01)                                        
  5 Pride, H Douglas          70 Maine Masters-NE     2:00.20    1:57.51   12  
     r:+1.36  53.72   1:57.51 (1:03.79)                                        
  6 Hutchings, Dick           70 Greenwood-NE         2:10.00    2:11.50   11  
   r:+1.27  1:02.01   2:11.50 (1:09.49)                                        
  7 Widnall, William          74 ABC Masters-NE       2:24.67    2:27.70   10  
   r:+1.53  1:11.11   2:27.70 (1:16.59)                                        
 
Event 40  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:31.75        2003 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            75 Maine Masters-NE     1:40.00    1:43.17   17  
     r:+1.12  48.36     1:43.17 (54.81)                                        
  2 Wendel, Hans              76 Maine Masters-NE     1:50.00    1:46.03   15  
     r:+1.28  49.45     1:46.03 (56.58)                                        
 
Event 40  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
     NE-LMSC: N 1:58.23        1987 Abraham Olanoff                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           81 MIT Masters-NE       1:51.00    1:55.62N  17  
     r:+1.04  53.30   1:55.62 (1:02.32)                                        
 
Event 41  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
     NE-LMSC: N 2:11.29        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Megan            23 Cambridge-NE         2:00.00    2:13.74   17  
     r:+0.82  28.84     1:02.15 (33.31)     1:42.50 (40.35)     2:13.74 (31.24)
  2 Looney, Jessica           23 MinutemanAndover-NE  2:14.11    2:17.35   15  
     r:+0.80  31.17     1:05.48 (34.31)     1:46.03 (40.55)     2:17.35 (31.32)
  3 Casha, Nysa               19 NEM Unattached-NE    2:18.51    2:22.28   14  
     r:+0.72  29.19     1:06.22 (37.03)     1:46.93 (40.71)     2:22.28 (35.35)
  4 Feran, Meghan             23 MinutemanAndover-NE  2:25.00    2:23.39   13  
     r:+0.89  31.24     1:08.89 (37.65)     1:49.89 (41.00)     2:23.39 (33.50)
  5 Starosielec, Jess         22 Bearcat Masters-MR   2:30.10    2:27.31   12  
     r:+0.83  32.35     1:12.38 (40.03)     1:54.14 (41.76)     2:27.31 (33.17)
  6 Weas, Sarah               24 BU Masters-NE        2:35.00    2:30.45   11  
     r:+0.76  32.67     1:08.59 (35.92)     1:54.71 (46.12)     2:30.45 (35.74)
  7 Baumann, Mary Kate        23 Bearcat Masters-MR   2:40.00    2:30.93   10  
     r:+0.83  31.36     1:07.32 (35.96)     1:54.35 (47.03)     2:30.93 (36.58)
  8 Machnik, Ali              24 South County Y-NE    2:34.87    2:32.97    9  
     r:+0.86  30.93     1:10.90 (39.97)     1:55.34 (44.44)     2:32.97 (37.63)
  9 Torelli, Brittany         23 Simmons-NE           2:45.00    2:38.06    8  
     r:+0.88  35.04     1:15.41 (40.37)     1:58.89 (43.48)     2:38.06 (39.17)
 10 Daley, Amanda             24 Weymouth Club-NE     2:49.00    2:45.09    7  
     r:+0.74  35.77     1:18.49 (42.72)     2:08.03 (49.54)     2:45.09 (37.06)
 
Event 41  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 2:09.73        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Healey, Caitlin           29 BU Masters-NE        2:15.00    2:17.14   17  
     r:+0.81  29.94     1:04.10 (34.16)     1:46.08 (41.98)     2:17.14 (31.06)
  2 Bueter, Chelsea           26 Worcester Area-NE    2:19.50    2:18.96   15  
     r:+0.75  29.13     1:04.30 (35.17)     1:45.01 (40.71)     2:18.96 (33.95)
  3 Allen, Jill               26 Unattached NE-NE     2:20.00    2:22.40   14  
     r:+0.89  30.99     1:08.33 (37.34)     1:48.73 (40.40)     2:22.40 (33.67)
  4 Lamoreaux, Kristina       25 Cambridge-NE         2:24.88    2:23.26   13  
     r:+0.77  30.62     1:07.80 (37.18)     1:49.72 (41.92)     2:23.26 (33.54)
  5 Finnegan, Lauren          25 Connecticut-CT       2:28.05    2:25.94   12  
     r:+0.92  30.24     1:09.02 (38.78)     1:51.41 (42.39)     2:25.94 (34.53)
  6 Walker, Kim               27 Cambridge-NE         2:22.16    2:26.34   11  
     r:+0.77  32.85     1:12.01 (39.16)     1:53.30 (41.29)     2:26.34 (33.04)
  7 Stango, Melissa           28 Connecticut-CT       2:24.50    2:27.03   10  
              32.92     1:10.87 (37.95)     1:52.14 (41.27)     2:27.03 (34.89)
  8 McGrail, Crystie          27 Great Bay-NE         2:23.23    2:27.67    9  
     r:+0.74  32.98     1:09.17 (36.19)     1:53.27 (44.10)     2:27.67 (34.40)
  9 Mitchell, Julie           26 Cambridge-NE         2:22.00    2:29.86    8  
     r:+0.85  32.52     1:10.42 (37.90)     1:54.63 (44.21)     2:29.86 (35.23)
 10 Rood, Jenny               27 MIT Masters-NE       2:35.66    2:39.49    7  
     r:+0.95  33.47     1:14.74 (41.27)     2:02.61 (47.87)     2:39.49 (36.88)
 11 Sarvia, Tricia            29 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:44.98    6  
     r:+0.88  36.64     1:17.95 (41.31)     2:07.49 (49.54)     2:44.98 (37.49)
 12 Mccutcheon, Kaitlin       25 Simmons-NE           3:40.00    2:51.94    5  
     r:+0.94  37.71     1:21.59 (43.88)     2:11.96 (50.37)     2:51.94 (39.98)
 13 Connors, Kasia            28 Great Bay-NE         3:05.09    3:02.71    4  
     r:+0.88  40.32     1:27.92 (47.60)     2:22.04 (54.12)     3:02.71 (40.67)
 14 Smith, Allison            28 Cambridge-NE         3:25.00    3:09.17    3  
     r:+1.08  39.53     1:30.13 (50.60)     2:25.63 (55.50)     3:09.17 (43.54)
 15 Stevens, Katherine        28 Cambridge-NE         3:19.00    3:24.78    2  
     r:+0.88  18.15       48.08 (29.93)   2:38.99 (1:50.91)     3:24.78 (45.79)
 16 Jenkins, Julie            29 MinutemanAndover-NE  3:50.20    3:52.30    1  
     r:+1.30  56.11   2:00.74 (1:04.63)   3:03.07 (1:02.33)     3:52.30 (49.23)
 -- Gibson, Hannah            29 Bearcat Masters-MR   2:45.00         NS  
 
Event 41  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:08.88        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Jennifer         33 Cambridge-NE         2:24.26    2:26.01   17  
     r:+0.90  32.47     1:10.37 (37.90)     1:52.76 (42.39)     2:26.01 (33.25)
  2 Casey, Meaghan            30 Cambridge-NE         2:22.00    2:26.33   15  
     r:+0.80  31.69     1:13.35 (41.66)     1:54.29 (40.94)     2:26.33 (32.04)
  3 Williams, Melinda         30 Simmons-NE           2:24.38    2:26.58   14  
     r:+0.69  31.72     1:10.54 (38.82)     1:52.99 (42.45)     2:26.58 (33.59)
  4 Nappi, Keri               34 Swim RI-NE           2:30.41    2:27.96   13  
     r:+0.86  29.65     1:06.15 (36.50)     1:52.32 (46.17)     2:27.96 (35.64)
  5 Sandos, Robin             31 Greenwood-NE         2:35.00    2:30.27   12  
     r:+0.99  32.37     1:12.50 (40.13)     1:56.76 (44.26)     2:30.27 (33.51)
  6 Louhichi, Nadia           30 Adirondack-AD        2:37.38    2:32.99   11  
     r:+0.81  31.62     1:09.59 (37.97)     1:57.20 (47.61)     2:32.99 (35.79)
  7 Sewell, Bryn              30 Cambridge-NE         2:30.00    2:37.09   10  
     r:+0.91  33.86     1:13.09 (39.23)     2:01.67 (48.58)     2:37.09 (35.42)
  8 Owen, Katharine           32 Cambridge-NE         2:39.60    2:40.11    9  
     r:+0.98  34.33     1:13.40 (39.07)     2:03.48 (50.08)     2:40.11 (36.63)
  9 Bailey, Meghan            33 Cambridge-NE         3:00.00    2:42.68    8  
     r:+1.04  36.22     1:14.09 (37.87)     2:05.51 (51.42)     2:42.68 (37.17)
 10 Danahy, Amy               34 Adirondack AC-NE     2:44.73    2:43.46    7  
     r:+0.91  33.53     1:15.27 (41.74)     2:04.29 (49.02)     2:43.46 (39.17)
 11 Chadwick, Sara            30 Bearcat Masters-MR   2:50.00    2:46.98    6  
     r:+0.85  36.04     1:17.24 (41.20)     2:06.81 (49.57)     2:46.98 (40.17)
 12 MacDonald, Jackie         31 Liquid Assets-NE     2:45.00    2:47.80    5  
     r:+0.89  34.76     1:16.53 (41.77)     2:07.16 (50.63)     2:47.80 (40.64)
 13 Krams, Liz                33 Bearcat Masters-MR   2:45.75    2:49.10    4  
     r:+0.80  35.39     1:19.87 (44.48)     2:10.19 (50.32)     2:49.10 (38.91)
 14 Mordue, Karli             32 Greenwood-NE         3:10.00    2:49.12    3  
     r:+1.00  35.15     1:18.17 (43.02)     2:12.23 (54.06)     2:49.12 (36.89)
 15 Seitz, Sue                34 North Suburban Y-NE  3:40.00    2:57.78    2  
     r:+1.03  38.69     1:23.87 (45.18)     2:16.83 (52.96)     2:57.78 (40.95)
 16 Blake, Shannon            31 MinutemanAndover-NE  3:19.14    3:25.78    1  
     r:+1.08  50.77     1:41.33 (50.56)     2:38.99 (57.66)     3:25.78 (46.79)
 17 Scott, Elizabeth          30 MinutemanAndover-NE  3:39.93    3:39.82  
     r:+1.36  46.71     1:42.25 (55.54)   2:51.15 (1:08.90)     3:39.82 (48.67)
 -- Rowlson, Marisa           34 Great Bay-NE         3:30.00         NS  
 
Event 41  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:18.72        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stokes, Jessica           35 Cambridge-NE         2:18.00    2:17.55N  17  
     r:+0.84  29.32     1:04.84 (35.52)     1:45.47 (40.63)     2:17.55 (32.08)
  2 Sweetser, Stacy           36 Granite State-NE     2:27.72    2:19.60   15  
     r:+0.87  29.00     1:07.25 (38.25)     1:47.24 (39.99)     2:19.60 (32.36)
  3 Mack, Tara                39 Great Bay-NE         2:25.79    2:28.41   14  
     r:+0.87  32.93     1:11.33 (38.40)     1:55.27 (43.94)     2:28.41 (33.14)
  4 Natkin, Heidi             37 Atlanta WJ-GA        2:27.57    2:30.39   13  
     r:+0.78  32.55     1:11.08 (38.53)     1:54.34 (43.26)     2:30.39 (36.05)
  5 Fletcher, Alicia          38 Adirondack-AD        2:34.10    2:31.06   12  
     r:+0.89  32.43     1:13.68 (41.25)     1:56.23 (42.55)     2:31.06 (34.83)
  6 Boeckeler, Erika          37 Cambridge-NE         3:00.53    2:51.26   11  
     r:+0.82  34.66     1:20.83 (46.17)     2:11.42 (50.59)     2:51.26 (39.84)
  7 O'Connor, Brooke          38 North Suburban Y-NE  2:59.90    2:51.38   10  
     r:+1.05  40.61     1:25.58 (44.97)     2:12.95 (47.37)     2:51.38 (38.43)
  8 Griffiths, Pascha         38 Cambridge-NE         3:30.00    3:03.74    9  
     r:+0.99  36.33     1:23.95 (47.62)     2:19.88 (55.93)     3:03.74 (43.86)
  9 Wagner, Gretchen          36 Boston YMCA-NE       3:15.00    3:13.55    8  
     r:+1.00  45.86     1:36.60 (50.74)     2:28.68 (52.08)     3:13.55 (44.87)
 10 Sega, Ally                39 Connecticut-CT       3:30.51    3:17.25    7  
     r:+1.19  42.51     1:33.89 (51.38)     2:33.34 (59.45)     3:17.25 (43.91)
 11 Rounds, Ellie             35 Liquid Assets-NE     3:54.58    3:42.78    6  
     r:+1.24  52.35   1:54.38 (1:02.03)   2:57.47 (1:03.09)     3:42.78 (45.31)
 12 Smith, Michele            35 MinutemanAndover-NE  3:50.00    3:43.74    5  
              55.49     1:51.26 (55.77)   2:52.19 (1:00.93)     3:43.74 (51.55)
 -- Baudis, Christina         35 Simmons-NE           2:43.01         DQ  
      Non-simultaneous touch - breast
     r:+0.93  35.61     1:19.56 (43.95)     2:08.50 (48.94)          DQ (35.40)
 -- Paradis, Kristi           36 Boston YMCA-NE       4:00.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
              48.64   1:49.39 (1:00.75)     2:44.21 (54.82)          DQ (51.21)
 
Event 41  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:22.33        2001 Jan Boland                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCurdy, Tracy            42 Unattached NE-NE     2:23.28    2:20.92N  17  
     r:+0.86  29.75     1:04.67 (34.92)     1:46.16 (41.49)     2:20.92 (34.76)
  2 Goodale, Rainy            42 Marthas Vineyard-NE  2:32.00    2:33.85   15  
     r:+0.84  32.74     1:13.89 (41.15)     1:56.84 (42.95)     2:33.85 (37.01)
  3 Cammann, Erin             41 Technique/Train-NE   2:40.00    2:36.18   14  
     r:+0.90  33.80     1:12.60 (38.80)     1:58.98 (46.38)     2:36.18 (37.20)
  4 Fox, Michele              42 Y of North Shore-NE  2:44.88    2:37.15   13  
     r:+0.99  34.96     1:15.32 (40.36)     2:02.34 (47.02)     2:37.15 (34.81)
  5 Wilkes, Kristin           40 South County Y-NE    2:45.32    2:41.85   12  
     r:+0.94  33.40     1:16.63 (43.23)     2:05.00 (48.37)     2:41.85 (36.85)
  6 Hendricks, Geneve         43 Westchester-MR       2:30.50    2:41.91   11  
     r:+0.94  33.71     1:19.09 (45.38)     2:02.80 (43.71)     2:41.91 (39.11)
  7 Hallor, Sara              41 Cambridge-NE         2:49.00    2:48.98   10  
     r:+1.02  37.26     1:19.96 (42.70)     2:10.53 (50.57)     2:48.98 (38.45)
  8 McDowell, Kendra          40 ABC Masters-NE       2:50.31    2:57.25    9  
     r:+0.87  37.56     1:22.23 (44.67)     2:14.85 (52.62)     2:57.25 (42.40)
 
Event 41  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:26.96        2008 K Tetreault                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              47 MinutemanAndover-NE  2:35.52    2:33.64   17  
     r:+0.91  32.06     1:12.00 (39.94)     1:57.14 (45.14)     2:33.64 (36.50)
  2 Kupan, Cheryl             47 Maine Masters-NE     2:35.00    2:35.42   15  
     r:+0.82  31.85     1:11.89 (40.04)     2:00.28 (48.39)     2:35.42 (35.14)
  3 Flanigan, Sheila          48 UV Rays-NE           2:39.48    2:42.98   14  
     r:+1.01  34.71     1:16.23 (41.52)     2:03.85 (47.62)     2:42.98 (39.13)
  4 Guymont, Lisa             47 Granite State-NE     2:46.50    2:43.53   13  
     r:+0.86  34.91     1:15.75 (40.84)     2:04.35 (48.60)     2:43.53 (39.18)
  5 Emblidge, Cecilia         47 East Lyme-NE         2:44.74    2:45.34   12  
              35.22     1:19.26 (44.04)     2:08.40 (49.14)     2:45.34 (36.94)
  6 Scott, Sheryl             49 Granite State-NE     2:45.00    2:47.45   11  
     r:+0.86  36.01     1:21.43 (45.42)     2:07.53 (46.10)     2:47.45 (39.92)
  7 Dickson, Catherine        48 Greenwood-NE         2:59.00    2:50.17   10  
     r:+0.96  37.34     1:18.42 (41.08)     2:10.78 (52.36)     2:50.17 (39.39)
  8 KielyKilpatrick, Carolyn  47 South County Y-NE    2:56.65    2:58.75    9  
     r:+0.95  36.67     1:26.51 (49.84)     2:16.69 (50.18)     2:58.75 (42.06)
  9 Ellis, Laurie             48 Cambridge-NE         3:00.00    3:01.03    8  
     r:+0.79  41.60     1:30.84 (49.24)     2:18.74 (47.90)     3:01.03 (42.29)
 10 Dixon, Alison             49 Pittsfield YMCA-NE   3:04.02    3:01.18    7  
     r:+0.96  40.40     1:30.11 (49.71)     2:21.53 (51.42)     3:01.18 (39.65)
 11 Pentheny, Gail            49 Great Bay-NE         3:05.00    3:04.55    6  
     r:+0.90  39.62     1:29.30 (49.68)     2:23.55 (54.25)     3:04.55 (41.00)
 12 O'Hara, Susan             48 Swim RI-NE           4:00.00    3:07.69    5  
     r:+1.15  37.17     1:29.43 (52.26)     2:23.93 (54.50)     3:07.69 (43.76)
 13 Barker, Joanne            47 Cambridge-NE         3:27.00    3:29.90    4  
     r:+0.95  46.40     1:40.62 (54.22)   2:45.70 (1:05.08)     3:29.90 (44.20)
 14 DiSilvestro, Julie        46 South County Y-NE    3:37.14    3:35.59    3  
     r:+1.00  49.52     1:46.13 (56.61)   2:46.31 (1:00.18)     3:35.59 (49.28)
 15 Holland Sparages, Margar  48 University Club-NE   3:24.73    3:38.93    2  
     r:+1.05  49.59     1:46.91 (57.32)   2:50.55 (1:03.64)     3:38.93 (48.38)
 
Event 41  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:19.56   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
     NE-LMSC: N 2:31.90        2007 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     50 San Diego Swim-SI    2:19.56    2:14.64U  17  
     r:+0.90  29.06     1:03.34 (34.28)     1:43.23 (39.89)     2:14.64 (31.41)
  2 Tetreault, Kathleen       50 NEM Unattached-NE    2:29.08    2:30.94N  15  
     r:+0.96  32.10     1:10.16 (38.06)     1:56.46 (46.30)     2:30.94 (34.48)
  3 Estabrook, Mary           50 Maine Masters-NE     2:42.50    2:37.29   14  
     r:+0.83  32.00     1:11.91 (39.91)     2:01.90 (49.99)     2:37.29 (35.39)
  4 Jensen, Sue               51 Cambridge-NE         2:52.41    2:41.59   13  
     r:+0.80  34.44     1:18.47 (44.03)     2:06.26 (47.79)     2:41.59 (35.33)
  5 Boland, Jan               53 Y of North Shore-NE  2:58.40    2:42.21   12  
     r:+0.89  34.67     1:17.93 (43.26)     2:04.71 (46.78)     2:42.21 (37.50)
  6 Holland-Dufault, Gail     53 Worcester Area-NE    2:46.34    2:44.13   11  
     r:+1.00  35.86     1:16.60 (40.74)     2:05.19 (48.59)     2:44.13 (38.94)
  7 Thornton, Cindy           54 Westchester-MR       2:46.58    2:46.95   10  
     r:+0.96  34.48     1:16.12 (41.64)     2:08.27 (52.15)     2:46.95 (38.68)
  8 Ruggiero, Terri           51 MinutemanAndover-NE  2:55.01    2:57.07    9  
     r:+1.07  36.46     1:21.19 (44.73)     2:11.84 (50.65)     2:57.07 (45.23)
  9 Cheney, Jane              50 Greenwood-NE         2:55.52    2:58.46    8  
     r:+0.97  38.34     1:24.03 (45.69)     2:18.59 (54.56)     2:58.46 (39.87)
 10 Randall, Romaine          54 ABC Masters-NE       3:30.00    3:17.82    7  
     r:+1.10  43.20     1:36.37 (53.17)     2:35.09 (58.72)     3:17.82 (42.73)
 11 Goguen, Sharleen          54 Greenwood-NE         3:30.00    3:21.90    6  
              45.94     1:39.21 (53.27)     2:38.06 (58.85)     3:21.90 (43.84)
 12 Richard, Ann              53 Great Bay-NE         3:40.00    3:25.86    5  
     r:+1.27  49.72     1:42.19 (52.47)     2:39.96 (57.77)     3:25.86 (45.90)
 13 Hevenor, Stephanie        53 South County Y-NE    4:00.00    3:33.29    4  
     r:+1.35  50.64     1:43.18 (52.54)   2:49.89 (1:06.71)     3:33.29 (43.40)
 -- Wettach, Gayle            54 North Suburban Y-NE  2:38.50         NS  
 
Event 41  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:42.46        2011 Beth Estel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               55 Granite State-NE     2:42.00    2:36.97N  17  
     r:+0.98  34.62     1:15.93 (41.31)     2:00.94 (45.01)     2:36.97 (36.03)
  2 Luker, Jennifer           55 Y of North Shore-NE  3:00.00    2:49.69   15  
     r:+1.00  35.22   2:09.76 (1:34.54)     2:49.69 (39.93)                    
  3 Craffey, Joan             58 Asphalt Green-MR     2:54.00    2:50.27   14  
     r:+0.89  37.96     1:21.61 (43.65)     2:12.52 (50.91)     2:50.27 (37.75)
  4 Buchholz, Victoria        57 Technique/Train-NE   3:15.60    3:21.03   13  
     r:+0.93  45.88     1:36.61 (50.73)     2:33.90 (57.29)     3:21.03 (47.13)
  5 Carris, Donna             58 South County Y-NE    4:07.76    4:19.32   12  
     r:+1.19  56.33   2:02.95 (1:06.62)   3:26.41 (1:23.46)     4:19.32 (52.91)
 -- Twomey, Maura             55 Cambridge-NE         3:33.12         DQ  
      Not on back off wall - back
     r:+1.50  50.21     1:43.85 (53.64)   2:50.12 (1:06.27)          DQ (45.89)
 -- Phelan, Mary              55 South County Y-NE    3:20.00         DQ  
      Non-simultaneous arms - breast
     r:+1.02  49.83     1:40.07 (50.24)     2:36.40 (56.33)          DQ (44.96)
 
Event 41  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:31.84   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
     NE-LMSC: N 2:46.47        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rardin, Susan             62 Maine Masters-NE     3:30.00    3:32.34   17  
     r:+1.07  45.63     1:39.94 (54.31)   2:43.97 (1:04.03)     3:32.34 (48.37)
  2 Panayotoff, Kristi        63 Maine Masters-NE     3:45.00    3:45.60   15  
     r:+1.11  51.21     1:48.02 (56.81)   2:51.29 (1:03.27)     3:45.60 (54.31)
  3 Case, Louise              64 Greenwood-NE         5:30.50    4:47.48   14  
            1:07.22   2:19.64 (1:12.42)   3:45.85 (1:26.21)   4:47.48 (1:01.63)
 -- Hart, Deborah             60 Great Bay-NE         4:30.00        DFS  
      Declared false start - Misc
 
Event 41  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 2:54.51        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia              67 Asphalt Green-MR     3:46.76    3:51.45   17  
     r:+1.00  53.98   1:55.63 (1:01.65)   3:04.64 (1:09.01)     3:51.45 (46.81)
 
Event 41  Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 3:41.82        2009 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        78 Maine Masters-NE     4:25.00    3:59.36   17  
     r:+1.10  54.64   1:55.36 (1:00.72)   3:10.17 (1:14.81)     3:59.36 (49.19)
  2 Edelbaum, Donna           78 Maine Masters-NE     4:46.00    4:42.57   15  
            1:09.63   2:19.33 (1:09.70)   3:37.88 (1:18.55)   4:42.57 (1:04.69)
 
Event 42  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:55.31        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Card, Mathew              24 South County Y-NE    2:06.50    2:05.46   17  
     r:+0.85  25.85       58.62 (32.77)     1:36.62 (38.00)     2:05.46 (28.84)
  2 Chau, Perry               24 Y of North Shore-NE  2:10.00    2:09.35   15  
     r:+0.67  27.31     1:00.57 (33.26)     1:37.64 (37.07)     2:09.35 (31.71)
  3 Shiwnath, Mikey           23 Bearcat Masters-MR   2:12.85    2:10.94   14  
     r:+0.74  26.51       57.74 (31.23)     1:40.64 (42.90)     2:10.94 (30.30)
  4 Donohue, Brian            24 Cambridge-NE         2:05.00    2:14.03   13  
     r:+0.81  28.23     1:05.09 (36.86)     1:43.19 (38.10)     2:14.03 (30.84)
  5 Van Amburgh, Christopher  23 Greenwood-NE         2:45.00    2:23.18   12  
     r:+0.72  30.65     1:10.59 (39.94)     1:51.28 (40.69)     2:23.18 (31.90)
  6 George, Jason             24 Cambridge-NE         2:28.00    2:24.29   11  
     r:+0.88  29.80     1:09.17 (39.37)     1:49.39 (40.22)     2:24.29 (34.90)
  7 Lin, Howard               18 Maine Masters-NE     2:37.00    2:45.50   10  
              30.51     1:15.16 (44.65)     2:05.75 (50.59)     2:45.50 (39.75)
 
Event 42  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
     NE-LMSC: N 1:56.51        2010 Michael Emmons                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             29 Waterhorses-NE       2:02.11    1:59.00   17  
     r:+0.97  25.82       55.68 (29.86)     1:30.41 (34.73)     1:59.00 (28.59)
  2 Work, Tobias              26 Cape Cod-NE          2:05.00    2:01.60   15  
              25.61       55.58 (29.97)     1:33.15 (37.57)     2:01.60 (28.45)
  3 Labour, Rafael            25 Bearcat Masters-MR   2:05.00    2:04.84   14  
     r:+0.72  24.74       55.67 (30.93)     1:33.48 (37.81)     2:04.84 (31.36)
  4 O'Loughlin, Eric          25 Liquid Assets-NE     2:04.00    2:05.21   13  
     r:+0.65  25.50       55.84 (30.34)     1:35.89 (40.05)     2:05.21 (29.32)
  5 Ambaye, Haftom            25 Bearcat Masters-MR   2:10.09    2:05.43   12  
     r:+0.82  26.63       57.21 (30.58)     1:35.06 (37.85)     2:05.43 (30.37)
  6 Seitz, Andreas            28 Bearcat Masters-MR   2:03.87    2:07.09   11  
     r:+0.88  26.12       59.54 (33.42)     1:36.81 (37.27)     2:07.09 (30.28)
  7 Cronin, CJ                29 Technique/Train-NE   2:09.50    2:10.83   10  
     r:+0.84  34.09                             1:39.11 ( )     2:10.83 (31.72)
  8 Drasher, Ryan             29 Great Bay-NE         2:07.00    2:10.97    9  
     r:+0.70  26.48       58.26 (31.78)     1:39.14 (40.88)     2:10.97 (31.83)
  9 Parry, Eric               27 Cambridge-NE         2:12.35    2:16.90    8  
     r:+0.71  28.06     1:02.50 (34.44)     1:44.72 (42.22)     2:16.90 (32.18)
 10 Kimball, Andrew           29 Liquid Assets-NE     2:14.00    2:17.11    7  
     r:+0.83  28.41     1:03.95 (35.54)     1:45.91 (41.96)     2:17.11 (31.20)
 11 Biethan, Jonathan         27 Liquid Assets-NE     2:16.48    2:18.41    6  
     r:+0.84  29.50     1:05.45 (35.95)     1:45.71 (40.26)     2:18.41 (32.70)
 12 Jager, Michal             28 BU Masters-NE        2:15.00    2:19.05    5  
     r:+0.77  28.00     1:03.80 (35.80)     1:45.75 (41.95)     2:19.05 (33.30)
 13 Seraiva, Robert           25 Great Bay-NE         2:10.00    2:19.97    4  
              27.06     1:00.67 (33.61)     1:44.07 (43.40)     2:19.97 (35.90)
 14 Chereukhin, Vyacheslav    25 Cambridge-NE         2:22.00    2:22.07    3  
     r:+0.78  29.41     1:07.75 (38.34)     1:46.81 (39.06)     2:22.07 (35.26)
 15 Gray, Zachary             29 Maine Masters-NE     2:26.12    2:22.64    2  
     r:+0.80  31.40     1:07.53 (36.13)     1:50.17 (42.64)     2:22.64 (32.47)
 16 Miller, Elliot            28 Granite State-NE     2:35.00    2:27.36    1  
     r:+0.77  30.03     1:08.97 (38.94)     1:52.58 (43.61)     2:27.36 (34.78)
 17 D'Alessio, Luca           29 BU Masters-NE        2:25.00    2:31.64  
     r:+0.84  30.94     1:09.18 (38.24)     1:55.37 (46.19)     2:31.64 (36.27)
 18 Dreisbach, Tristan        28 Bearcat Masters-MR   2:29.80    2:31.85  
     r:+0.87  32.50     1:15.49 (42.99)     1:56.92 (41.43)     2:31.85 (34.93)
 19 Fernandez, Adolfo         28 Swim RI-NE           2:35.00    2:33.09  
     r:+0.85  30.38     1:10.67 (40.29)     1:55.69 (45.02)     2:33.09 (37.40)
 20 Long, Jonathan            26 Simmons-NE           2:40.00    2:37.35  
     r:+0.82  31.35     1:14.34 (42.99)     2:00.95 (46.61)     2:37.35 (36.40)
 21 Argenti, John Paul        28 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:56.83  
     r:+0.98  36.25     1:26.67 (50.42)     2:16.45 (49.78)     2:56.83 (40.38)
 -- Priest, Zack              25 Swim RI-NE           2:05.00         NS  
 
Event 42  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 1:56.52        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           30 Bluefish-NE          1:56.51    2:02.92   17  
     r:+0.79  25.56       57.35 (31.79)     1:34.35 (37.00)     2:02.92 (28.57)
  2 Ten Haagen, Anthony       30 Great Bay-NE         2:04.99    2:03.91   15  
     r:+0.86  26.46       59.28 (32.82)     1:34.12 (34.84)     2:03.91 (29.79)
  3 Fishman, Ilya             34 South County Y-NE    2:05.50    2:05.58   14  
     r:+0.86  26.11       58.23 (32.12)     1:36.66 (38.43)     2:05.58 (28.92)
  4 Zhai, Eric                31 Bearcat Masters-MR   2:11.00    2:09.49   13  
     r:+0.80  27.11     1:00.31 (33.20)     1:38.56 (38.25)     2:09.49 (30.93)
  5 Leake, Michael            34 Bennington-NE        2:22.47    2:14.31   12  
     r:+0.80  28.14     1:00.99 (32.85)     1:44.72 (43.73)     2:14.31 (29.59)
  6 Zelle, Kent               34 Cambridge-NE         2:24.00    2:15.02   11  
              28.06     1:01.11 (33.05)     1:42.73 (41.62)     2:15.02 (32.29)
  7 Kosiorek, Kevin           34 Cambridge-NE         2:15.00    2:15.29   10  
     r:+1.01  28.85     1:04.77 (35.92)     1:43.82 (39.05)     2:15.29 (31.47)
  8 Mulrooney, Matt           30 MinutemanAndover-NE  2:09.00    2:16.09    9  
     r:+0.79  29.80     1:04.69 (34.89)     1:42.68 (37.99)     2:16.09 (33.41)
  9 Kelly, Brennan            32 Bearcat Masters-MR   2:17.00    2:16.29    8  
     r:+0.83  29.15     1:06.00 (36.85)     1:44.19 (38.19)     2:16.29 (32.10)
 10 Brinkmeyer, Justin        30 Cambridge-NE         2:20.46    2:18.75    7  
     r:+0.89  27.83     1:03.56 (35.73)     1:47.35 (43.79)     2:18.75 (31.40)
 11 Gately, Thomas            31 Y of North Shore-NE  2:30.82    2:19.23    6  
     r:+0.76  28.79     1:06.24 (37.45)     1:48.70 (42.46)     2:19.23 (30.53)
 12 Nguyen, Son               32 Maine Masters-NE     2:29.99    2:32.34    5  
     r:+0.87  30.18     1:11.63 (41.45)     1:55.94 (44.31)     2:32.34 (36.40)
 13 Moynihan, Brian           30 Liquid Assets-NE     2:38.00    2:36.46    4  
     r:+0.95  33.96     1:16.94 (42.98)     2:00.34 (43.40)     2:36.46 (36.12)
 14 Parsons, Steve            32 Great Bay-NE         2:53.31    2:52.74    3  
     r:+1.05  36.68     1:21.03 (44.35)     2:14.70 (53.67)     2:52.74 (38.04)
 
Event 42  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 1:53.98        2002 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Searles, Dave             35 Liquid Assets-NE     2:08.50    2:05.49   17  
     r:+0.84  26.07       59.65 (33.58)     1:36.75 (37.10)     2:05.49 (28.74)
  2 Dansereau, Marko          35 Maine Masters-NE     2:13.39    2:11.41   15  
     r:+0.77  27.63     1:00.36 (32.73)     1:40.82 (40.46)     2:11.41 (30.59)
  3 Hammond, Benjamin         36 Worcester Area-NE    2:20.00    2:15.59   14  
     r:+0.88  27.62     1:02.50 (34.88)     1:42.35 (39.85)     2:15.59 (33.24)
  4 Uiterwyk, Sean            37 UV Rays-NE           2:35.00    2:22.49   13  
     r:+0.88  29.95     1:06.90 (36.95)     1:50.41 (43.51)     2:22.49 (32.08)
  5 Nemirovsky, Sergei        39 MinutemanAndover-NE  2:28.00    2:26.37   12  
     r:+0.80  29.88     1:07.62 (37.74)     1:52.33 (44.71)     2:26.37 (34.04)
  6 Stover, Scott             39 Adirondack AC-NE     2:30.00    2:27.79   11  
     r:+0.94  29.52     1:06.82 (37.30)     1:54.17 (47.35)     2:27.79 (33.62)
  7 McNamara, Kip             36 Tri-Y-NE             2:30.00    2:29.02   10  
     r:+0.92  33.49     1:12.79 (39.30)     1:55.14 (42.35)     2:29.02 (33.88)
  8 Dean, Nathaniel           35 Bearcat Masters-MR   2:23.79    2:29.83    9  
     r:+0.83  31.58     1:13.10 (41.52)     1:54.74 (41.64)     2:29.83 (35.09)
  9 Kwa, Ken                  38 Cambridge-NE         2:48.00    2:46.09    8  
     r:+0.92  36.65     1:24.02 (47.37)     2:07.45 (43.43)     2:46.09 (38.64)
 10 Trainor, Brendan          35 Maine Masters-NE     2:43.00    2:47.78    7  
     r:+0.87  36.07     1:23.19 (47.12)     2:10.99 (47.80)     2:47.78 (36.79)
 11 Parsons, Edward           37 MinutemanAndover-NE  2:59.84    2:52.09    6  
     r:+1.05  34.01     1:19.19 (45.18)     2:11.84 (52.65)     2:52.09 (40.25)
 12 Patnaude, Dan             39 MinutemanAndover-NE  3:20.00    3:06.02    5  
     r:+0.85  37.21     1:30.09 (52.88)     2:22.35 (52.26)     3:06.02 (43.67)
 13 Latva-Kokko, Mika         37 MinutemanAndover-NE  3:30.00    3:16.16    4  
     r:+0.98  42.14     1:37.72 (55.58)     2:32.55 (54.83)     3:16.16 (43.61)
 
Event 42  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:51.85        2009 Michael Ross                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           41 Pittsfield YMCA-NE   2:05.00    2:02.90   17  
     r:+0.92  26.87       59.91 (33.04)     1:34.27 (34.36)     2:02.90 (28.63)
  2 Kovacs, Chris             42 ABC Masters-NE       2:05.88    2:07.20   15  
     r:+0.77  26.67       58.26 (31.59)     1:37.09 (38.83)     2:07.20 (30.11)
  3 Hersh, Craig              40 NEM Unattached-NE    2:07.60    2:07.48   14  
     r:+0.83  27.54     1:02.99 (35.45)     1:38.08 (35.09)     2:07.48 (29.40)
  4 Mehok, George             44 Sarasota YMCA-FL     2:12.50    2:09.94   13  
     r:+0.82  27.86       59.68 (31.82)     1:39.39 (39.71)     2:09.94 (30.55)
  5 Anthos, Ed                44 Cambridge-NE         2:07.11    2:14.11   12  
     r:+0.83  28.36     1:02.06 (33.70)     1:41.21 (39.15)     2:14.11 (32.90)
  6 Duru, Kaan                42 Swim RI-NE           2:20.00    2:14.96   11  
     r:+0.81  28.14     1:03.04 (34.90)     1:45.10 (42.06)     2:14.96 (29.86)
  7 Rogers, John              41 Hockomock-NE         2:10.89    2:17.22   10  
     r:+0.82  26.89     1:03.57 (36.68)     1:42.99 (39.42)     2:17.22 (34.23)
  8 Gerber, Robert            44 East Lyme-NE         2:19.58    2:19.72    9  
     r:+0.87  28.32     1:04.76 (36.44)     1:46.55 (41.79)     2:19.72 (33.17)
  9 Rubacky, Mark             42 Granite State-NE     2:15.75    2:20.49    8  
     r:+0.96  30.15     1:06.74 (36.59)     1:47.35 (40.61)     2:20.49 (33.14)
 10 Sayles, Douglas           44 Swim RI-NE           2:24.19    2:22.40    7  
     r:+0.84  29.94     1:05.72 (35.78)     1:49.04 (43.32)     2:22.40 (33.36)
 11 Gregson, Michael          40 Swim RI-NE           2:20.00    2:24.85    6  
     r:+0.75  30.10     1:06.12 (36.02)     1:49.99 (43.87)     2:24.85 (34.86)
 12 Quinn, Thomas             43 Cambridge-NE         2:38.41    2:26.47    5  
     r:+0.87  31.52     1:08.92 (37.40)     1:52.76 (43.84)     2:26.47 (33.71)
 13 Martini, Paolo            44 Liquid Assets-NE     2:30.00    2:29.77    4  
     r:+0.95  29.90     1:11.72 (41.82)     1:54.60 (42.88)     2:29.77 (35.17)
 14 Prescott, Al              43 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:43.45    3  
     r:+0.78  35.61     1:22.97 (47.36)     2:07.57 (44.60)     2:43.45 (35.88)
 15 Ladas, Andreas            41 South County Y-NE    2:45.00    2:43.82    2  
     r:+0.85  35.66     1:19.46 (43.80)     2:05.61 (46.15)     2:43.82 (38.21)
 16 Gladstone, Jonathan       43 MIT Masters-NE       2:50.62    2:50.69    1  
     r:+1.10  37.28   2:09.43 (1:32.15)     2:50.69 (41.26)         2:50.69 ( )
 
Event 42  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
     NE-LMSC: N 2:02.19        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Glenn              47 Cambridge-NE         2:06.00    2:09.72   17  
     r:+0.82  27.13     1:00.88 (33.75)     1:40.67 (39.79)     2:09.72 (29.05)
  2 Czerwinski, Robert        48 Westboro Tennis-NE   2:12.93    2:14.52   15  
     r:+0.91  27.77     1:03.35 (35.58)     1:42.15 (38.80)     2:14.52 (32.37)
  3 Games, Brett              46 Great Bay-NE         2:47.63    2:23.57   14  
     r:+0.85  29.13     1:08.67 (39.54)     1:48.28 (39.61)     2:23.57 (35.29)
  4 Troiano, Jason            48 Westchester-MR       2:25.86    2:24.26   13  
     r:+0.86  28.97     1:06.72 (37.75)     1:51.03 (44.31)     2:24.26 (33.23)
  5 Pietrofesa, Mark          45 Burlingame-PC        2:32.00    2:29.53   12  
              30.90     1:12.93 (42.03)     1:56.10 (43.17)     2:29.53 (33.43)
  6 Pierce, Steven            48 Unattached CT-CT     2:30.50    2:29.69   11  
     r:+0.75  29.17     1:08.70 (39.53)     1:54.32 (45.62)     2:29.69 (35.37)
  7 Belletete, Steve          45 ABC Masters-NE       2:28.91    2:31.73   10  
     r:+0.86  32.71     1:11.36 (38.65)     1:56.88 (45.52)     2:31.73 (34.85)
  8 Burkhardt, Martin         48 Westchester-MR       2:40.12    2:37.99    9  
     r:+0.96  33.03     1:15.52 (42.49)     2:01.42 (45.90)     2:37.99 (36.57)
  9 Kostousov, Andre          49 MinutemanAndover-NE  2:51.97    2:39.15    8  
     r:+0.97  38.13     1:18.13 (40.00)     2:01.46 (43.33)     2:39.15 (37.69)
 10 Coombs, John              49 Liquid Assets-NE     2:51.00    2:41.87    7  
     r:+0.99  35.29     1:19.21 (43.92)     2:06.48 (47.27)     2:41.87 (35.39)
 11 Teodorescu, Razvan        48 North Suburban Y-NE  2:45.00    2:42.26    6  
     r:+0.99  35.66     1:15.60 (39.94)     2:04.17 (48.57)     2:42.26 (38.09)
 12 Polhill, Brad             48 Westchester-MR       2:49.99    2:43.10    5  
     r:+0.91  34.66     1:18.05 (43.39)     2:07.79 (49.74)     2:43.10 (35.31)
 13 Allen, James              49 Bearcat Masters-MR   2:47.00    2:43.96    4  
     r:+0.79  34.70     1:18.83 (44.13)     2:05.61 (46.78)     2:43.96 (38.35)
 14 Smith, Stephen            49 ABC Masters-NE       3:00.00    2:50.31    3  
     r:+0.91  39.05     1:27.93 (48.88)     2:12.18 (44.25)     2:50.31 (38.13)
 15 Pelletier, Denis          47 South County Y-NE    3:15.40    3:03.43    2  
     r:+1.05  36.42     1:23.77 (47.35)     2:22.64 (58.87)     3:03.43 (40.79)
 -- Cronin, Christopher       49 Technique/Train-NE   2:50.00        DFS  
      Declared false start - Misc
 
Event 42  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
     NE-LMSC: N 2:04.97        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gandy, Ray                50 Swim RI-NE           2:15.00    2:15.32   17  
     r:+0.75  28.45     1:03.67 (35.22)     1:43.79 (40.12)     2:15.32 (31.53)
  2 Regan, Michael            51 Maine Masters-NE     2:25.00    2:17.82   15  
     r:+0.82  27.88     1:03.86 (35.98)     1:46.14 (42.28)     2:17.82 (31.68)
  3 Sherman, Bill             53 MOVY Masters-MV      2:17.10    2:17.88   14  
     r:+0.80  29.07     1:06.36 (37.29)     1:46.36 (40.00)     2:17.88 (31.52)
  4 Burks, Vincent            51 Swim RI-NE           2:30.00    2:22.01   13  
     r:+0.89  30.25     1:07.40 (37.15)     1:49.70 (42.30)     2:22.01 (32.31)
  5 Brown, Phil               51 Weymouth Club-NE     2:33.00    2:22.92   12  
     r:+0.79  30.23     1:08.11 (37.88)     1:49.86 (41.75)     2:22.92 (33.06)
  6 McGahie, Ted              52 Worcester Area-NE    2:26.00    2:25.75   11  
     r:+0.94  30.63     1:07.76 (37.13)     1:51.21 (43.45)     2:25.75 (34.54)
  7 Davala, Dave              53 Maine Masters-NE     2:29.00    2:27.60   10  
     r:+1.00  30.32     1:07.87 (37.55)     1:54.30 (46.43)     2:27.60 (33.30)
  8 Whalen, Patrick           54 Southern Vermont-NE  2:23.00    2:27.65    9  
     r:+0.90  30.97     1:07.63 (36.66)     1:51.20 (43.57)     2:27.65 (36.45)
  9 Wallace, Thomas           52 Cambridge-NE         2:31.39    2:33.28    8  
     r:+0.91  31.50     1:1