Licensed to Harvard University - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/24/2014 02:56 PM
         2014 New England LMSC SCY Championships, Sanction #: 024-S003         
                 March 15 and 21-23, 2014 - Harvard University                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.42   3/31/2012 LUANE ROWE                                
     NE-LMSC: N 10:53.36        2010 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE 11:45.00   11:43.01   17  
                  29.88     1:03.11 (33.23)     1:38.03 (34.92)     2:13.98 (35.95)
        2:49.72 (35.74)     3:25.13 (35.41)     4:01.10 (35.97)     4:36.96 (35.86)
        5:12.59 (35.63)     5:48.60 (36.01)     6:24.43 (35.83)     7:00.26 (35.83)
        7:36.05 (35.79)     8:11.49 (35.44)     8:47.31 (35.82)     9:22.99 (35.68)
        9:59.16 (36.17)    10:34.49 (35.33)    11:09.30 (34.81)    11:43.01 (33.71)
  2 Guay, Elise               24 Y of North Shore-NE 14:00.00   13:47.22   15  
                  33.94     1:11.63 (37.69)     1:50.88 (39.25)     2:31.07 (40.19)
        3:12.26 (41.19)     3:54.63 (42.37)     4:37.29 (42.66)     5:20.38 (43.09)
        6:03.21 (42.83)     6:46.34 (43.13)     7:29.50 (43.16)     8:12.28 (42.78)
        8:54.69 (42.41)     9:37.24 (42.55)    10:19.61 (42.37)    11:01.69 (42.08)
       11:44.07 (42.38)    12:25.72 (41.65)    13:06.90 (41.18)    13:47.22 (40.32)
 
Event 1  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
     NE-LMSC: N 10:52.71        2012 Elizabeth Mancuso                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE 11:40.53   11:34.28   17  
                  31.14     1:05.64 (34.50)     1:41.07 (35.43)     2:16.67 (35.60)
        2:52.52 (35.85)     3:28.03 (35.51)     4:02.81 (34.78)     4:37.46 (34.65)
        5:12.46 (35.00)     5:47.50 (35.04)     6:22.70 (35.20)     6:57.70 (35.00)
        7:32.22 (34.52)     8:06.68 (34.46)     8:41.21 (34.53)     9:16.19 (34.98)
        9:51.13 (34.94)    10:26.26 (35.13)    11:00.77 (34.51)    11:34.28 (33.51)
  2 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE 12:00.00   11:38.03   15  
                  32.12     1:06.88 (34.76)     1:41.82 (34.94)     2:16.96 (35.14)
        2:52.21 (35.25)     3:27.49 (35.28)     4:02.56 (35.07)     4:37.44 (34.88)
        5:12.41 (34.97)     5:47.04 (34.63)     6:21.68 (34.64)     6:56.45 (34.77)
        7:31.83 (35.38)     8:07.07 (35.24)     8:42.06 (34.99)     9:17.29 (35.23)
        9:52.79 (35.50)    10:28.23 (35.44)    11:03.65 (35.42)    11:38.03 (34.38)
  3 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE   11:59.99   12:01.76   14  
                  31.61     1:06.11 (34.50)     1:42.20 (36.09)     2:18.39 (36.19)
        2:54.71 (36.32)     3:30.84 (36.13)     4:07.56 (36.72)     4:43.67 (36.11)
        5:20.12 (36.45)     5:56.74 (36.62)     6:33.40 (36.66)     7:10.29 (36.89)
        7:46.86 (36.57)     8:23.65 (36.79)     9:00.49 (36.84)     9:37.16 (36.67)
       10:14.15 (36.99)    10:50.45 (36.30)    11:26.77 (36.32)    12:01.76 (34.99)
  4 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE 12:10.00   12:17.01   13  
                  33.07     1:08.65 (35.58)     1:45.17 (36.52)     2:22.04 (36.87)
        2:59.43 (37.39)     3:37.05 (37.62)     4:15.19 (38.14)     4:52.81 (37.62)
        5:30.44 (37.63)     6:08.15 (37.71)     6:45.63 (37.48)     7:23.26 (37.63)
        8:00.77 (37.51)     8:38.45 (37.68)     9:15.86 (37.41)     9:52.89 (37.03)
       10:29.93 (37.04)    11:06.52 (36.59)    11:42.46 (35.94)    12:17.01 (34.55)
  5 Fletcher, Alyson          28 Cambridge-NE        12:25.10   12:36.21   12  
                  32.83     1:09.02 (36.19)     1:46.12 (37.10)     2:23.82 (37.70)
        3:01.91 (38.09)     3:40.11 (38.20)     4:18.48 (38.37)     4:56.91 (38.43)
        5:35.23 (38.32)     6:13.89 (38.66)     6:51.94 (38.05)     7:30.66 (38.72)
        8:08.71 (38.05)     8:47.63 (38.92)     9:26.55 (38.92)    10:04.95 (38.40)
       10:42.37 (37.42)    11:21.28 (38.91)    12:00.01 (38.73)    12:36.21 (36.20)
  6 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE    12:50.00   12:39.79   11  
                  32.21     1:08.99 (36.78)     1:46.95 (37.96)     2:25.18 (38.23)
        3:03.19 (38.01)     3:40.95 (37.76)     4:19.43 (38.48)     4:58.57 (39.14)
        5:37.76 (39.19)     6:16.84 (39.08)     6:55.58 (38.74)     7:34.31 (38.73)
        8:13.83 (39.52)     8:52.97 (39.14)     9:30.95 (37.98)    10:09.77 (38.82)
       10:48.63 (38.86)    11:27.40 (38.77)    12:04.86 (37.46)    12:39.79 (34.93)
  7 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE        12:41.00   13:00.20   10  
                  35.82     1:12.96 (37.14)     1:50.67 (37.71)     2:28.17 (37.50)
        3:05.93 (37.76)     3:43.95 (38.02)     4:22.77 (38.82)     5:02.15 (39.38)
        5:41.69 (39.54)     6:21.86 (40.17)     7:02.15 (40.29)     7:41.92 (39.77)
        8:22.00 (40.08)     9:02.35 (40.35)     9:42.40 (40.05)    10:21.86 (39.46)
       11:01.29 (39.43)    11:40.98 (39.69)    12:20.85 (39.87)    13:00.20 (39.35)
  8 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE        14:00.00   14:17.52    9  
                  37.75     1:19.18 (41.43)     2:01.13 (41.95)     2:43.80 (42.67)
        3:26.55 (42.75)     4:09.87 (43.32)     4:53.37 (43.50)     5:37.26 (43.89)
        6:21.01 (43.75)     7:04.57 (43.56)     7:48.36 (43.79)     8:32.12 (43.76)
        9:16.54 (44.42)    10:00.54 (44.00)    10:44.26 (43.72)    11:28.09 (43.83)
       12:12.19 (44.10)    12:55.81 (43.62)    13:38.04 (42.23)    14:17.52 (39.48)
 
Event 1  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:51.93   4/15/2012 DAWN HECKMAN                              
     NE-LMSC: N 11:20.09        2006 Andrea Packard                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mehringer, Stacey         30 Cambridge-NE        12:45.00   12:36.33   17  
                  31.35     1:06.53 (35.18)     1:42.35 (35.82)     2:18.55 (36.20)
        2:55.13 (36.58)     3:32.63 (37.50)     4:10.62 (37.99)     4:49.04 (38.42)
        5:27.69 (38.65)     6:06.39 (38.70)     6:45.25 (38.86)     7:24.16 (38.91)
        8:02.96 (38.80)     8:42.15 (39.19)     9:21.66 (39.51)    10:01.37 (39.71)
       10:41.11 (39.74)    11:20.05 (38.94)    11:58.50 (38.45)    12:36.33 (37.83)
  2 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE        13:35.00   13:11.99   15  
                  35.60     1:13.75 (38.15)     1:52.36 (38.61)     2:32.05 (39.69)
        3:12.47 (40.42)     3:52.89 (40.42)     4:33.19 (40.30)     5:13.73 (40.54)
        5:53.74 (40.01)     6:34.02 (40.28)     7:14.33 (40.31)     7:54.90 (40.57)
        8:34.99 (40.09)     9:15.28 (40.29)     9:55.59 (40.31)    10:35.83 (40.24)
       11:16.20 (40.37)    11:55.90 (39.70)    12:34.66 (38.76)    13:11.99 (37.33)
  3 DeRoche, Erika            33 Cambridge-NE        13:07.26   13:20.11   14  
                  33.18     1:09.15 (35.97)     1:47.63 (38.48)     2:27.21 (39.58)
        3:06.95 (39.74)     3:47.33 (40.38)     4:28.59 (41.26)     5:09.60 (41.01)
        5:50.21 (40.61)     6:31.10 (40.89)     7:11.90 (40.80)     7:52.44 (40.54)
        8:33.28 (40.84)     9:14.07 (40.79)     9:54.73 (40.66)    10:37.37 (42.64)
       11:18.34 (40.97)    11:59.96 (41.62)    12:40.61 (40.65)    13:20.11 (39.50)
  4 Neild, Rachel             33 Great Bay-NE        13:45.00   13:24.16   13  
                  35.68     1:14.88 (39.20)     1:54.89 (40.01)     2:35.14 (40.25)
        3:15.50 (40.36)     3:55.73 (40.23)     4:35.85 (40.12)     5:16.18 (40.33)
        5:56.83 (40.65)     6:37.27 (40.44)     7:17.88 (40.61)     7:58.40 (40.52)
        8:39.10 (40.70)     9:19.95 (40.85)    10:00.91 (40.96)    10:41.83 (40.92)
       11:22.53 (40.70)    12:03.25 (40.72)    12:44.05 (40.80)    13:24.16 (40.11)
  5 Knight, Emily             31 Unattached NE-NE    13:30.00   13:37.20   12  
                  36.18     1:15.54 (39.36)     1:55.95 (40.41)     2:37.13 (41.18)
        3:18.20 (41.07)     3:58.83 (40.63)     4:39.74 (40.91)     5:20.90 (41.16)
        6:01.79 (40.89)     6:42.86 (41.07)     7:24.30 (41.44)     8:05.76 (41.46)
        8:47.50 (41.74)     9:29.03 (41.53)    10:10.72 (41.69)    10:52.34 (41.62)
       11:34.26 (41.92)    12:16.11 (41.85)    12:57.76 (41.65)    13:37.20 (39.44)
  6 Meichsner, Anja           34 Cambridge-NE        15:30.00   14:04.26   11  
                  38.13     1:19.97 (41.84)     2:02.06 (42.09)     2:44.27 (42.21)
        3:26.16 (41.89)     4:08.22 (42.06)     4:51.26 (43.04)     5:34.67 (43.41)
        6:18.06 (43.39)     7:01.43 (43.37)     7:44.23 (42.80)  14:04.26 (6:20.03)
  7 Stotts, Maria             31 NEM Unattached-NE   16:00.00   16:12.04   10  
                                1:22.45 ( )                             3:02.88 ( )
        3:52.08 (49.20)     4:40.57 (48.49)     5:30.72 (50.15)     6:20.18 (49.46)
        7:08.97 (48.79)     7:59.62 (50.65)     8:49.87 (50.25)     9:40.73 (50.86)
       10:31.82 (51.09)    11:21.07 (49.25)    12:09.88 (48.81)    13:00.16 (50.28)
       13:50.06 (49.90)    14:37.25 (47.19)    15:24.27 (47.02)    16:12.04 (47.77)
  8 Lavallee, Renee           32 Nutmeg Masters-NE   19:40.00   16:20.32    9  
                  41.14     1:26.07 (44.93)     2:12.09 (46.02)     3:00.05 (47.96)
        3:47.97 (47.92)     4:36.62 (48.65)     5:25.93 (49.31)     6:16.12 (50.19)
        7:06.82 (50.70)     7:58.75 (51.93)     8:48.78 (50.03)     9:40.00 (51.22)
       10:30.35 (50.35)    11:21.48 (51.13)    12:12.01 (50.53)    13:02.22 (50.21)
       13:52.79 (50.57)    14:43.97 (51.18)    15:34.89 (50.92)    16:20.32 (45.43)
  9 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT      17:00.00   17:16.44    8  
                  48.09     1:37.92 (49.83)     2:29.36 (51.44)     3:21.92 (52.56)
        4:14.47 (52.55)     5:08.06 (53.59)     6:00.23 (52.17)     6:53.61 (53.38)
        7:46.53 (52.92)     8:38.48 (51.95)     9:30.57 (52.09)    10:21.96 (51.39)
       11:14.09 (52.13)    12:06.07 (51.98)    12:58.73 (52.66)    13:52.18 (53.45)
       14:44.94 (52.76)    15:36.87 (51.93)    16:28.25 (51.38)    17:16.44 (48.19)
 -- Sutton, Catherine         34 Swim RI-NE          16:00.00         NS  
 
Event 1  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 10:57.31        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              37 Granite State-NE    12:20.00   12:01.82   17  
                  32.74     1:07.74 (35.00)     1:43.89 (36.15)     2:19.99 (36.10)
        2:56.10 (36.11)     3:32.16 (36.06)     4:08.41 (36.25)     4:44.41 (36.00)
        5:20.56 (36.15)     5:57.16 (36.60)     6:33.68 (36.52)     7:10.36 (36.68)
        7:46.95 (36.59)     8:23.69 (36.74)     9:00.59 (36.90)     9:37.52 (36.93)
       10:14.07 (36.55)    10:50.77 (36.70)    11:26.94 (36.17)    12:01.82 (34.88)
  2 Downing, Jennifer         35 Cambridge-NE        11:58.86   12:05.96   15  
                  32.13     1:07.23 (35.10)     1:42.92 (35.69)     2:19.02 (36.10)
        2:55.37 (36.35)     3:31.93 (36.56)     4:08.28 (36.35)     4:44.61 (36.33)
        5:20.99 (36.38)     5:57.76 (36.77)     6:34.63 (36.87)     7:11.62 (36.99)
        7:48.79 (37.17)     8:26.22 (37.43)     9:03.53 (37.31)     9:40.64 (37.11)
       10:17.69 (37.05)    10:54.75 (37.06)    11:30.71 (35.96)    12:05.96 (35.25)
  3 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE        12:46.78   12:39.47   14  
                  34.32     1:11.09 (36.77)     1:48.95 (37.86)     2:26.81 (37.86)
        3:05.43 (38.62)     3:44.17 (38.74)     4:22.63 (38.46)     5:00.58 (37.95)
        5:38.77 (38.19)     6:17.68 (38.91)     6:56.10 (38.42)     7:34.57 (38.47)
        8:12.79 (38.22)     8:51.26 (38.47)     9:30.08 (38.82)    10:08.33 (38.25)
       10:46.49 (38.16)    11:24.72 (38.23)    12:02.93 (38.21)    12:39.47 (36.54)
  4 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE          13:54.53   13:39.17   13  
                  36.06     1:16.08 (40.02)     1:57.59 (41.51)     2:38.69 (41.10)
        3:19.49 (40.80)     4:00.81 (41.32)     4:42.37 (41.56)     5:23.88 (41.51)
        6:05.13 (41.25)     6:46.54 (41.41)     7:27.76 (41.22)     8:09.18 (41.42)
        8:50.60 (41.42)     9:31.79 (41.19)    10:13.80 (42.01)    10:55.25 (41.45)
       11:36.55 (41.30)    12:18.34 (41.79)    12:59.85 (41.51)    13:39.17 (39.32)
  5 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE        13:58.21   13:56.68   12  
                  39.46     1:20.74 (41.28)     2:03.16 (42.42)     2:45.66 (42.50)
        3:27.83 (42.17)     4:10.47 (42.64)     4:52.71 (42.24)     5:36.15 (43.44)
        6:18.79 (42.64)     7:01.52 (42.73)     7:44.57 (43.05)     8:26.91 (42.34)
        9:08.16 (41.25)     9:49.67 (41.51)    10:31.63 (41.96)    11:13.41 (41.78)
       11:54.93 (41.52)    12:36.29 (41.36)    13:17.06 (40.77)    13:56.68 (39.62)
  6 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE 13:56.00   14:49.08   11  
                  36.09     1:18.07 (41.98)     2:01.83 (43.76)     2:46.32 (44.49)
        3:31.17 (44.85)     4:16.03 (44.86)     5:00.83 (44.80)     5:45.88 (45.05)
        6:31.00 (45.12)     7:16.79 (45.79)     8:02.35 (45.56)     8:47.89 (45.54)
        9:32.87 (44.98)    10:18.35 (45.48)    11:03.79 (45.44)    11:49.09 (45.30)
       12:34.52 (45.43)    13:19.54 (45.02)    14:04.70 (45.16)    14:49.08 (44.38)
  7 Coulter, Lee              39 Swim RI-NE          17:00.00   15:31.71   10  
                  39.93     1:24.71 (44.78)     2:10.52 (45.81)     2:58.40 (47.88)
        3:45.75 (47.35)     4:33.60 (47.85)     5:21.52 (47.92)     6:09.77 (48.25)
        6:58.43 (48.66)     7:46.22 (47.79)     8:33.16 (46.94)     9:20.53 (47.37)
       10:08.31 (47.78)    10:56.32 (48.01)    11:44.00 (47.68)    12:31.23 (47.23)
       13:17.64 (46.41)    14:04.40 (46.76)    14:49.69 (45.29)    15:31.71 (42.02)
  8 Wagner, Gretchen          38 Cambridge-NE        15:21.00   15:32.82    9  
                  39.78     1:25.25 (45.47)     2:12.10 (46.85)     3:00.09 (47.99)
        3:47.88 (47.79)     4:35.61 (47.73)     5:23.28 (47.67)     6:11.01 (47.73)
        6:58.54 (47.53)     7:46.05 (47.51)     8:33.33 (47.28)     9:20.11 (46.78)
       10:07.01 (46.90)    10:54.05 (47.04)    11:40.68 (46.63)    12:27.96 (47.28)
       13:14.92 (46.96)    14:01.33 (46.41)    14:48.16 (46.83)    15:32.82 (44.66)
  9 Carney, Carrie            39 Maine Masters-NE    18:00.00   15:55.67    8  
                  44.03     1:29.20 (45.17)     2:16.45 (47.25)     3:04.05 (47.60)
        3:52.10 (48.05)     4:40.49 (48.39)     5:28.66 (48.17)     6:16.86 (48.20)
        7:05.41 (48.55)     7:53.69 (48.28)     8:41.55 (47.86)     9:30.16 (48.61)
       10:18.47 (48.31)    11:06.62 (48.15)    11:55.32 (48.70)    12:43.57 (48.25)
       13:32.22 (48.65)    14:20.89 (48.67)    15:09.13 (48.24)    15:55.67 (46.54)
 
Event 1  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:33.34        1999 Barbara Crowder                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE       11:55.00   11:55.11   17  
                  30.73     1:04.38 (33.65)     1:38.92 (34.54)     2:13.82 (34.90)
        2:48.77 (34.95)     3:24.14 (35.37)     3:59.59 (35.45)     4:35.54 (35.95)
        5:11.41 (35.87)     5:47.35 (35.94)     6:23.38 (36.03)     6:59.51 (36.13)
        7:35.99 (36.48)     8:12.69 (36.70)     8:49.43 (36.74)     9:26.57 (37.14)
       10:03.56 (36.99)    10:40.78 (37.22)    11:18.26 (37.48)    11:55.11 (36.85)
  2 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE          13:15.00   12:26.14   15  
                  33.88     1:09.82 (35.94)     1:47.08 (37.26)     2:24.68 (37.60)
        3:02.26 (37.58)     3:39.70 (37.44)     4:17.30 (37.60)     4:55.26 (37.96)
        5:33.23 (37.97)     6:11.14 (37.91)     6:48.63 (37.49)     7:26.44 (37.81)
        8:04.48 (38.04)     8:42.27 (37.79)     9:20.18 (37.91)     9:58.08 (37.90)
       10:35.64 (37.56)    11:13.03 (37.39)    11:50.34 (37.31)    12:26.14 (35.80)
  3 Fox, Michele              44 Y of North Shore-NE 12:12.33   12:32.14   14  
                  33.47     1:10.01 (36.54)     1:47.37 (37.36)     2:24.85 (37.48)
        3:02.15 (37.30)     3:40.07 (37.92)     4:18.10 (38.03)     4:56.36 (38.26)
        5:34.62 (38.26)     6:12.73 (38.11)     6:50.58 (37.85)     7:28.46 (37.88)
        8:06.32 (37.86)     8:44.30 (37.98)     9:22.28 (37.98)    10:00.34 (38.06)
       10:37.72 (37.38)    11:16.18 (38.46)    11:54.54 (38.36)    12:32.14 (37.60)
  4 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE          13:48.32   13:21.71   13  
                  35.23     1:14.19 (38.96)     1:54.08 (39.89)     2:34.49 (40.41)
        3:14.95 (40.46)     3:55.62 (40.67)     4:36.56 (40.94)     5:17.50 (40.94)
        5:58.24 (40.74)     6:39.20 (40.96)     7:19.96 (40.76)     8:00.56 (40.60)
        8:41.18 (40.62)     9:21.41 (40.23)    10:01.76 (40.35)    10:42.57 (40.81)
       11:23.02 (40.45)    12:03.49 (40.47)    12:43.51 (40.02)    13:21.71 (38.20)
  5 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE    14:25.00   14:16.37   12  
                  37.00     1:16.73 (39.73)     1:58.66 (41.93)     2:41.17 (42.51)
        3:23.93 (42.76)     4:07.52 (43.59)     4:51.91 (44.39)     5:36.02 (44.11)
        6:19.93 (43.91)     7:03.83 (43.90)     7:47.50 (43.67)     8:30.98 (43.48)
        9:14.13 (43.15)     9:57.30 (43.17)    10:40.23 (42.93)    11:23.89 (43.66)
       12:07.28 (43.39)    12:50.87 (43.59)    13:34.46 (43.59)    14:16.37 (41.91)
  6 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE        14:30.00   14:32.47   11  
                  40.66     1:22.64 (41.98)     2:05.44 (42.80)     2:48.79 (43.35)
        3:32.54 (43.75)     4:16.31 (43.77)     5:00.73 (44.42)     5:45.46 (44.73)
        6:30.20 (44.74)     7:15.22 (45.02)     7:59.84 (44.62)     8:43.97 (44.13)
        9:28.62 (44.65)    10:12.99 (44.37)    10:57.26 (44.27)    11:41.51 (44.25)
       12:25.66 (44.15)    13:08.94 (43.28)    13:50.97 (42.03)    14:32.47 (41.50)
  7 Sega, Ally                41 Connecticut-CT      17:10.36   16:54.23   10  
                  51.31     1:41.54 (50.23)     2:31.73 (50.19)     3:22.12 (50.39)
        4:12.16 (50.04)     5:03.43 (51.27)     5:53.67 (50.24)     6:44.74 (51.07)
        7:35.91 (51.17)     8:27.21 (51.30)     9:18.44 (51.23)    10:10.79 (52.35)
       11:02.59 (51.80)    11:54.15 (51.56)    12:45.85 (51.70)    13:36.49 (50.64)
       14:27.15 (50.66)    15:18.03 (50.88)    16:07.51 (49.48)    16:54.23 (46.72)
  8 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE 17:28.05   17:48.42    9  
                  46.22     1:35.72 (49.50)     2:27.41 (51.69)     3:20.72 (53.31)
        4:14.85 (54.13)     5:08.64 (53.79)     6:03.18 (54.54)     6:57.88 (54.70)
        7:52.75 (54.87)     8:47.97 (55.22)     9:43.03 (55.06)    10:38.27 (55.24)
       11:33.81 (55.54)    12:29.22 (55.41)    13:23.22 (54.00)    14:17.32 (54.10)
       15:10.84 (53.52)    16:05.26 (54.42)    16:58.39 (53.13)    17:48.42 (50.03)
 
Event 1  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 11:29.76        2006 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brynn, Charlotte          47 Stowe Masters-NE    11:55.00   12:12.24   17  
                  32.16     1:07.06 (34.90)     1:42.99 (35.93)     2:19.05 (36.06)
        2:55.21 (36.16)     3:31.73 (36.52)     4:08.71 (36.98)     4:46.01 (37.30)
        5:23.42 (37.41)     6:00.88 (37.46)     6:37.86 (36.98)     7:15.08 (37.22)
        7:51.79 (36.71)     8:28.87 (37.08)     9:05.74 (36.87)     9:43.35 (37.61)
       10:20.85 (37.50)    10:58.64 (37.79)    11:36.13 (37.49)    12:12.24 (36.11)
  2 Read, Kirsten             48 Great Bay-NE        11:56.00   12:29.89   15  
                  30.85     1:05.67 (34.82)     1:42.70 (37.03)     2:20.57 (37.87)
        2:58.69 (38.12)     3:36.68 (37.99)     4:14.86 (38.18)     4:53.13 (38.27)
        5:31.63 (38.50)     6:10.21 (38.58)     6:48.59 (38.38)     7:26.37 (37.78)
        8:04.57 (38.20)     8:43.10 (38.53)     9:21.34 (38.24)     9:59.59 (38.25)
       10:37.33 (37.74)    11:15.23 (37.90)    11:53.03 (37.80)    12:29.89 (36.86)
  3 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE   14:08.53   13:01.46   14  
                  35.76     1:14.50 (38.74)     1:53.63 (39.13)     2:33.23 (39.60)
        3:12.45 (39.22)     3:52.08 (39.63)     4:31.68 (39.60)     5:11.46 (39.78)
        5:51.50 (40.04)     6:31.08 (39.58)     7:10.68 (39.60)     7:50.31 (39.63)
        8:30.00 (39.69)     9:09.60 (39.60)     9:49.18 (39.58)    10:28.50 (39.32)
       11:07.97 (39.47)    11:47.02 (39.05)    12:24.96 (37.94)    13:01.46 (36.50)
  4 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE   13:55.00   13:17.71   13  
                  34.36     1:12.66 (38.30)     1:52.26 (39.60)     2:32.15 (39.89)
        3:12.79 (40.64)     3:53.59 (40.80)     4:34.23 (40.64)     5:15.05 (40.82)
        5:55.67 (40.62)     6:36.08 (40.41)     7:17.01 (40.93)     7:57.63 (40.62)
        8:38.19 (40.56)     9:18.61 (40.42)     9:59.14 (40.53)    10:39.70 (40.56)
       11:20.25 (40.55)    12:00.08 (39.83)    12:39.67 (39.59)    13:17.71 (38.04)
  5 Chalfin, Sonia            47 Cambridge-NE        14:17.00   14:21.35   12  
                  39.80     1:22.11 (42.31)     2:04.61 (42.50)     2:47.58 (42.97)
        3:31.94 (44.36)     4:17.06 (45.12)     5:01.08 (44.02)     5:45.10 (44.02)
        6:29.01 (43.91)     7:12.47 (43.46)     7:56.01 (43.54)     8:38.79 (42.78)
        9:22.05 (43.26)    10:05.53 (43.48)    10:48.61 (43.08)    11:31.80 (43.19)
       12:14.99 (43.19)    12:58.25 (43.26)    13:40.56 (42.31)    14:21.35 (40.79)
  6 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE    15:00.00   14:30.00   11  
                  40.32     1:24.44 (44.12)     2:09.02 (44.58)     2:54.33 (45.31)
        3:39.13 (44.80)     4:23.61 (44.48)     5:08.02 (44.41)     5:52.04 (44.02)
        6:36.23 (44.19)     7:20.60 (44.37)     8:04.40 (43.80)     8:48.27 (43.87)
        9:31.83 (43.56)    10:15.03 (43.20)    10:58.38 (43.35)    11:41.27 (42.89)
       12:23.61 (42.34)    13:06.44 (42.83)    13:49.06 (42.62)    14:30.00 (40.94)
  7 Zorn, Jennifer            47 Great Bay-NE        19:00.00   14:38.91   10  
                  40.10     1:21.90 (41.80)     2:05.57 (43.67)     2:50.50 (44.93)
        3:35.10 (44.60)     4:19.62 (44.52)     5:04.43 (44.81)     5:48.88 (44.45)
        6:34.25 (45.37)     7:18.76 (44.51)     8:03.39 (44.63)     8:48.03 (44.64)
        9:33.28 (45.25)    10:18.24 (44.96)    11:03.01 (44.77)    11:47.91 (44.90)
       12:31.44 (43.53)    13:14.45 (43.01)    13:58.15 (43.70)    14:38.91 (40.76)
  8 Rapp, Jessica             45 Cambridge-NE        15:00.00   14:55.22    9  
                  40.24     1:22.97 (42.73)     2:06.68 (43.71)     2:51.25 (44.57)
        3:36.39 (45.14)     4:20.96 (44.57)     5:06.35 (45.39)     5:51.43 (45.08)
        6:36.95 (45.52)     7:22.50 (45.55)     8:08.26 (45.76)     8:54.14 (45.88)
        9:40.04 (45.90)    10:24.63 (44.59)    11:10.51 (45.88)    11:55.67 (45.16)
       12:41.14 (45.47)    13:26.44 (45.30)    14:11.38 (44.94)    14:55.22 (43.84)
  9 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE        16:00.00   15:10.48    8  
                  43.34     1:29.57 (46.23)     2:16.33 (46.76)                    
            3:48.81 ( )     4:34.45 (45.64)     5:20.21 (45.76)     6:06.05 (45.84)
        6:51.91 (45.86)     7:37.01 (45.10)     8:22.54 (45.53)     9:08.34 (45.80)
        9:54.25 (45.91)    10:40.32 (46.07)    11:26.36 (46.04)    12:11.86 (45.50)
       12:57.66 (45.80)    13:42.94 (45.28)    14:28.09 (45.15)    15:10.48 (42.39)
 10 McLean, Meagan            48 NEM Unattached-NE   17:20.00   16:17.45    7  
                  47.50     1:35.02 (47.52)     2:23.89 (48.87)     3:12.88 (48.99)
        4:02.52 (49.64)     4:51.95 (49.43)     5:41.66 (49.71)     6:31.09 (49.43)
        7:20.97 (49.88)     8:09.97 (49.00)     8:58.56 (48.59)     9:47.36 (48.80)
       10:36.61 (49.25)    11:25.40 (48.79)    12:14.86 (49.46)    13:03.98 (49.12)
       13:52.98 (49.00)    14:42.32 (49.34)    15:31.54 (49.22)    16:17.45 (45.91)
 11 Thompson, Shannon         46 Maine Masters-NE    15:52.00   16:21.17    6  
                  42.21     1:29.85 (47.64)     2:17.44 (47.59)     3:05.56 (48.12)
        3:55.50 (49.94)     4:43.43 (47.93)     5:33.56 (50.13)     6:23.30 (49.74)
        7:13.41 (50.11)     8:04.18 (50.77)     8:54.06 (49.88)     9:46.03 (51.97)
       10:36.12 (50.09)    11:26.40 (50.28)    12:16.32 (49.92)    13:05.71 (49.39)
       13:54.56 (48.85)    14:44.69 (50.13)    15:33.94 (49.25)    16:21.17 (47.23)
 12 Barker, Joanne            49 Cambridge-NE        16:06.00   16:38.37    5  
                  44.60   2:25.75 (1:41.15)     3:18.29 (52.54)                    
            4:10.14 ( )     5:02.19 (52.05)     5:54.29 (52.10)     6:45.30 (51.01)
        7:35.99 (50.69)     8:26.61 (50.62)     9:16.31 (49.70)    10:06.76 (50.45)
       10:56.12 (49.36)    11:46.46 (50.34)    12:35.42 (48.96)    13:24.47 (49.05)
       14:13.59 (49.12)    15:03.34 (49.75)    15:53.15 (49.81)    16:38.37 (45.22)
 13 Moeckel, Melissa          47 Greenwood-NE        18:10.00   17:06.18    4  
                  46.77     1:35.84 (49.07)     2:25.65 (49.81)     3:16.58 (50.93)
        4:07.53 (50.95)     4:59.25 (51.72)     5:51.42 (52.17)     6:44.69 (53.27)
        7:36.20 (51.51)     8:28.31 (52.11)     9:20.68 (52.37)    10:13.11 (52.43)
       11:05.26 (52.15)    11:57.76 (52.50)    12:49.37 (51.61)    13:42.17 (52.80)
       14:34.60 (52.43)    15:27.31 (52.71)    16:17.50 (50.19)    17:06.18 (48.68)
 
Event 1  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
     NE-LMSC: N 11:34.29        2003 Jacki Hirsty                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torrey, Pamela            52 Maine Masters-NE    12:30.00   12:20.41   17  
                  34.18     1:10.83 (36.65)     1:48.13 (37.30)     2:25.51 (37.38)
        3:03.03 (37.52)     3:40.64 (37.61)     4:17.77 (37.13)     4:54.56 (36.79)
        5:31.65 (37.09)     6:08.71 (37.06)     6:45.68 (36.97)     7:23.12 (37.44)
        8:00.87 (37.75)     8:38.68 (37.81)     9:16.38 (37.70)     9:53.97 (37.59)
       10:31.45 (37.48)    11:08.82 (37.37)    11:45.42 (36.60)    12:20.41 (34.99)
  2 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE        12:27.00   12:32.31   15  
                  35.52     1:12.31 (36.79)     1:49.64 (37.33)     2:27.31 (37.67)
        3:04.73 (37.42)     3:42.13 (37.40)     4:19.62 (37.49)     4:56.95 (37.33)
        5:34.26 (37.31)     6:11.67 (37.41)     6:49.22 (37.55)     7:26.84 (37.62)
        8:04.85 (38.01)     8:43.23 (38.38)     9:21.29 (38.06)     9:59.52 (38.23)
       10:37.94 (38.42)    11:16.45 (38.51)    11:54.95 (38.50)    12:32.31 (37.36)
  3 Jensen, Sue               53 Cambridge-NE        12:42.00   12:47.38   14  
                  16.45       35.22 (18.77)     1:13.60 (38.38)     1:52.21 (38.61)
        2:30.93 (38.72)   3:48.34 (1:17.41)     4:27.27 (38.93)     5:06.35 (39.08)
        5:45.44 (39.09)     6:24.04 (38.60)     7:02.66 (38.62)     7:41.51 (38.85)
        8:20.46 (38.95)     8:59.35 (38.89)     9:38.10 (38.75)    10:16.35 (38.25)
       10:54.95 (38.60)    11:33.19 (38.24)    12:11.10 (37.91)    12:47.38 (36.28)
  4 Westrick, Judith          51 Swim RI-NE          13:32.00   13:10.32   13  
                  35.76     1:14.21 (38.45)     1:53.62 (39.41)     2:33.42 (39.80)
        3:13.31 (39.89)     3:53.13 (39.82)     4:33.15 (40.02)     5:13.92 (40.77)
        5:54.25 (40.33)     6:34.62 (40.37)     7:14.81 (40.19)     7:54.95 (40.14)
        8:34.13 (39.18)     9:13.74 (39.61)     9:53.33 (39.59)    10:33.76 (40.43)
       11:13.57 (39.81)    11:52.83 (39.26)    12:32.02 (39.19)    13:10.32 (38.30)
  5 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE        13:14.00   13:23.86   12  
                  33.65     1:12.06 (38.41)     1:51.84 (39.78)     2:32.24 (40.40)
        3:12.91 (40.67)     3:53.68 (40.77)     4:34.94 (41.26)     5:15.53 (40.59)
        5:55.87 (40.34)     6:36.70 (40.83)     7:17.55 (40.85)     7:58.60 (41.05)
        8:39.53 (40.93)     9:20.86 (41.33)    10:02.05 (41.19)    10:43.11 (41.06)
       11:24.28 (41.17)    12:05.41 (41.13)    12:45.61 (40.20)    13:23.86 (38.25)
  6 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE    13:12.00   13:24.49   11  
                  35.27     1:13.85 (38.58)     1:53.81 (39.96)     2:34.11 (40.30)
        3:14.29 (40.18)     3:54.75 (40.46)     4:35.24 (40.49)     5:15.25 (40.01)
        5:55.82 (40.57)     6:36.00 (40.18)     7:16.12 (40.12)     7:57.09 (40.97)
        8:38.23 (41.14)     9:19.01 (40.78)    10:00.27 (41.26)    10:41.51 (41.24)
       11:22.93 (41.42)    12:04.15 (41.22)    12:44.84 (40.69)    13:24.49 (39.65)
  7 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE    13:30.00   13:43.18   10  
                  36.17     1:16.32 (40.15)     1:56.95 (40.63)     2:37.60 (40.65)
        3:18.89 (41.29)     4:00.59 (41.70)     4:41.49 (40.90)     5:22.78 (41.29)
        6:03.98 (41.20)     6:45.71 (41.73)     7:27.44 (41.73)     8:08.62 (41.18)
        8:50.42 (41.80)     9:33.14 (42.72)    10:15.47 (42.33)    10:57.54 (42.07)
       11:39.76 (42.22)    12:21.94 (42.18)    13:03.43 (41.49)    13:43.18 (39.75)
  8 Eggimann, Beth            52 North Suburban Y-NE 13:40.00   13:57.55    9  
                  36.68     1:16.83 (40.15)     1:58.39 (41.56)     2:40.04 (41.65)
        3:22.35 (42.31)     4:04.47 (42.12)     4:46.78 (42.31)     5:28.88 (42.10)
        6:11.14 (42.26)     6:53.59 (42.45)     7:35.85 (42.26)     8:18.50 (42.65)
        9:01.01 (42.51)     9:43.60 (42.59)    10:25.82 (42.22)    11:08.09 (42.27)
       11:50.49 (42.40)    12:33.48 (42.99)    13:15.80 (42.32)    13:57.55 (41.75)
  9 Adams, Liz                53 Cambridge-NE        15:30.00   13:58.74    8  
                  38.31     1:18.46 (40.15)     1:59.63 (41.17)     2:41.66 (42.03)
        3:24.05 (42.39)     4:06.24 (42.19)     4:48.47 (42.23)     5:30.74 (42.27)
        6:13.23 (42.49)     6:55.56 (42.33)     7:38.85 (43.29)     8:21.18 (42.33)
        9:03.98 (42.80)     9:46.96 (42.98)    10:28.99 (42.03)    11:11.30 (42.31)
       11:53.15 (41.85)    12:36.34 (43.19)    13:18.13 (41.79)    13:58.74 (40.61)
 10 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE   14:13.13   14:10.53    7  
                  37.35     1:18.31 (40.96)     2:00.16 (41.85)     2:42.51 (42.35)
        3:25.04 (42.53)     4:08.00 (42.96)     4:51.03 (43.03)     5:34.92 (43.89)
        6:18.58 (43.66)     7:03.13 (44.55)     7:46.43 (43.30)     8:30.13 (43.70)
        9:14.12 (43.99)     9:57.41 (43.29)    10:40.52 (43.11)    11:23.00 (42.48)
       12:05.56 (42.56)    12:47.55 (41.99)    13:29.55 (42.00)    14:10.53 (40.98)
 11 Polatin, Rita             54 Cambridge-NE        14:00.99   14:29.29    6  
                  39.26     1:21.42 (42.16)     2:05.07 (43.65)     2:48.51 (43.44)
        3:32.12 (43.61)     4:16.17 (44.05)     5:00.19 (44.02)     5:44.48 (44.29)
        6:28.52 (44.04)     7:12.80 (44.28)     7:57.12 (44.32)     8:41.74 (44.62)
        9:26.07 (44.33)    10:10.37 (44.30)    10:54.32 (43.95)    11:37.94 (43.62)
       12:22.07 (44.13)    13:05.46 (43.39)    13:48.71 (43.25)    14:29.29 (40.58)
 12 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE        14:30.00   14:44.37    5  
                  36.35     1:17.49 (41.14)     2:00.99 (43.50)     2:45.31 (44.32)
        3:30.10 (44.79)     4:15.33 (45.23)     5:00.53 (45.20)     5:45.59 (45.06)
        6:30.85 (45.26)     7:16.22 (45.37)     8:01.51 (45.29)     8:46.99 (45.48)
        9:31.78 (44.79)    10:16.96 (45.18)    11:01.74 (44.78)    11:46.63 (44.89)
       12:31.64 (45.01)    13:16.39 (44.75)    14:01.63 (45.24)    14:44.37 (42.74)
 13 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE  16:54.00   16:48.66    4  
                  43.76     1:32.83 (49.07)     2:23.06 (50.23)     3:13.67 (50.61)
        4:04.84 (51.17)     4:55.99 (51.15)     5:47.50 (51.51)     6:38.94 (51.44)
        7:30.39 (51.45)     8:21.49 (51.10)     9:12.34 (50.85)    10:03.46 (51.12)
       10:53.69 (50.23)    11:44.09 (50.40)    12:34.47 (50.38)    13:25.42 (50.95)
       14:16.43 (51.01)    15:07.52 (51.09)    15:59.01 (51.49)    16:48.66 (49.65)
 14 Putnam, Gretchen          51 Cambridge-NE        19:00.00   17:02.37    3  
                  46.99     1:37.21 (50.22)     2:28.16 (50.95)     3:19.82 (51.66)
        4:11.46 (51.64)     5:03.11 (51.65)     5:54.81 (51.70)     6:46.58 (51.77)
        7:38.22 (51.64)     8:30.22 (52.00)     9:22.15 (51.93)    10:14.40 (52.25)
       11:06.05 (51.65)    11:57.63 (51.58)    12:49.88 (52.25)    13:40.95 (51.07)
       14:32.57 (51.62)    15:23.03 (50.46)    16:13.24 (50.21)    17:02.37 (49.13)
 15 Walsh, Ann                54 Swim RI-NE          20:30.00   19:56.70    2  
                  54.30     1:51.87 (57.57)   2:51.90 (1:00.03)   3:51.93 (1:00.03)
        4:51.85 (59.92)   5:52.27 (1:00.42)     6:52.18 (59.91)   7:52.67 (1:00.49)
      8:54.13 (1:01.46)   9:55.81 (1:01.68)  10:56.76 (1:00.95)  11:57.36 (1:00.60)
       12:57.04 (59.68)    13:56.82 (59.78)  14:57.23 (1:00.41)  15:58.28 (1:01.05)
     16:58.86 (1:00.58)  17:59.23 (1:00.37)  18:59.84 (1:00.61)    19:56.70 (56.86)
 16 Stockwell, Susan          51 Greenwood-NE        20:50.00   22:00.84    1  
                  50.84     1:49.03 (58.19)   2:50.03 (1:01.00)   3:51.49 (1:01.46)
      4:53.25 (1:01.76)   5:56.36 (1:03.11)   7:00.12 (1:03.76)   8:03.87 (1:03.75)
      9:07.31 (1:03.44)  11:16.67 (2:09.36)  14:30.01 (3:13.34)                    
                                                   15:35.33 ( )  17:43.75 (2:08.42)
     18:47.51 (1:03.76)  19:51.62 (1:04.11)  20:55.77 (1:04.15)  22:00.84 (1:05.07)
 
Event 1  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 11:44.14        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE   14:45.00   14:22.89   17  
                  36.22     1:18.43 (42.21)     2:01.13 (42.70)     2:44.66 (43.53)
        3:28.07 (43.41)     4:12.36 (44.29)     4:56.46 (44.10)     5:40.35 (43.89)
        6:25.20 (44.85)     7:08.97 (43.77)     7:54.09 (45.12)     8:38.18 (44.09)
        9:21.47 (43.29)    10:04.83 (43.36)    10:49.09 (44.26)    11:32.98 (43.89)
       12:16.56 (43.58)    13:00.74 (44.18)    13:43.69 (42.95)    14:22.89 (39.20)
  2 Parker, Debra             56 NEM Unattached-NE   14:52.59   14:59.15   15  
                  39.84     1:21.45 (41.61)     2:05.38 (43.93)     2:50.05 (44.67)
        3:34.78 (44.73)     4:20.12 (45.34)     5:05.26 (45.14)     5:50.79 (45.53)
        6:36.21 (45.42)     7:21.54 (45.33)     8:07.48 (45.94)     8:53.45 (45.97)
        9:39.27 (45.82)    10:25.36 (46.09)    11:11.28 (45.92)    11:56.93 (45.65)
       12:42.98 (46.05)    13:29.05 (46.07)    14:14.83 (45.78)    14:59.15 (44.32)
  3 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE        16:40.00   15:44.97   14  
                  43.40     1:29.40 (46.00)     2:16.97 (47.57)     3:04.86 (47.89)
        3:52.55 (47.69)     4:39.91 (47.36)     5:26.63 (46.72)     6:13.33 (46.70)
        7:01.21 (47.88)     7:49.02 (47.81)     8:36.44 (47.42)     9:24.03 (47.59)
       10:11.17 (47.14)    10:58.80 (47.63)    11:46.68 (47.88)    12:34.57 (47.89)
       13:22.42 (47.85)    14:10.84 (48.42)    14:58.17 (47.33)    15:44.97 (46.80)
  4 Carter, Sarah             57 Swim RI-NE          20:00.00   18:26.69   13  
                  49.40     1:43.62 (54.22)     2:39.83 (56.21)     3:35.73 (55.90)
        4:31.31 (55.58)     5:27.34 (56.03)     6:22.92 (55.58)     7:19.42 (56.50)
        8:12.93 (53.51)     9:03.79 (50.86)  10:04.26 (1:00.47)    11:00.54 (56.28)
       11:57.30 (56.76)    12:53.65 (56.35)    13:50.44 (56.79)    14:46.75 (56.31)
       15:43.00 (56.25)    16:38.38 (55.38)    17:35.02 (56.64)    18:26.69 (51.67)
  5 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE        25:00.00   21:56.94   12  
                1:00.16   2:07.04 (1:06.88)   3:11.73 (1:04.69)   4:18.84 (1:07.11)
      5:24.47 (1:05.63)   6:30.79 (1:06.32)   7:37.28 (1:06.49)   8:41.73 (1:04.45)
      9:47.54 (1:05.81)  10:55.24 (1:07.70)  12:01.26 (1:06.02)  13:08.52 (1:07.26)
     14:15.69 (1:07.17)  15:23.01 (1:07.32)  16:28.04 (1:05.03)  17:35.42 (1:07.38)
     18:41.50 (1:06.08)  19:46.98 (1:05.48)  20:52.32 (1:05.34)  21:56.94 (1:04.62)
 
Event 1  Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.77   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 13:26.31        2006 Kathy Slifer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Emily              60 MIT Masters-NE      14:44.00   15:00.79   17  
                  39.31     1:22.81 (43.50)     2:07.91 (45.10)     2:53.94 (46.03)
        3:39.75 (45.81)     4:25.51 (45.76)     5:11.42 (45.91)     5:57.16 (45.74)
        6:42.91 (45.75)     7:28.80 (45.89)     8:14.44 (45.64)     9:00.37 (45.93)
        9:45.58 (45.21)    10:31.26 (45.68)    11:16.72 (45.46)    12:01.87 (45.15)
       12:47.10 (45.23)    13:32.22 (45.12)    14:17.23 (45.01)    15:00.79 (43.56)
  2 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE  17:18.32   16:42.16   15  
                  43.61     1:33.33 (49.72)     2:24.82 (51.49)     3:16.22 (51.40)
        4:07.92 (51.70)     4:59.26 (51.34)     5:50.35 (51.09)     6:41.38 (51.03)
        7:33.00 (51.62)     8:24.60 (51.60)     9:15.63 (51.03)    10:06.76 (51.13)
       10:57.58 (50.82)    11:47.69 (50.11)    12:38.22 (50.53)    13:27.88 (49.66)
       14:18.00 (50.12)    15:07.26 (49.26)    15:56.04 (48.78)    16:42.16 (46.12)
 
Event 1  Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
     NE-LMSC: N 14:04.18        1993 Clara Walker                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE   14:01.22   13:39.61N  17  
                  37.17     1:18.25 (41.08)     1:59.47 (41.22)     2:40.79 (41.32)
        3:21.45 (40.66)     4:02.75 (41.30)     4:43.51 (40.76)     5:24.00 (40.49)
        6:05.33 (41.33)     6:46.70 (41.37)     7:27.69 (40.99)     8:09.04 (41.35)
        8:50.57 (41.53)     9:32.20 (41.63)    10:13.91 (41.71)    10:55.42 (41.51)
       11:37.07 (41.65)    12:18.75 (41.68)    13:00.07 (41.32)    13:39.61 (39.54)
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE 14:46.00   14:17.62   15  
                  36.92     1:17.39 (40.47)     1:59.48 (42.09)     2:42.43 (42.95)
        3:25.87 (43.44)     4:08.73 (42.86)     4:51.98 (43.25)     5:35.47 (43.49)
        6:19.15 (43.68)     7:02.61 (43.46)     7:46.46 (43.85)     8:29.62 (43.16)
        9:13.20 (43.58)     9:56.78 (43.58)    10:40.73 (43.95)    11:23.99 (43.26)
       12:07.84 (43.85)    12:51.53 (43.69)    13:35.95 (44.42)    14:17.62 (41.67)
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE        17:00.00   17:19.06   14  
                  46.93     1:38.06 (51.13)     2:31.34 (53.28)     3:23.76 (52.42)
        4:17.01 (53.25)     5:09.96 (52.95)     6:03.04 (53.08)     6:55.97 (52.93)
        7:48.84 (52.87)     8:42.01 (53.17)     9:34.98 (52.97)    10:27.34 (52.36)
       11:19.78 (52.44)    12:12.12 (52.34)    13:04.03 (51.91)    13:55.99 (51.96)
       14:47.59 (51.60)    15:39.19 (51.60)    16:30.67 (51.48)    17:19.06 (48.39)
  4 Needham, Cynthia          66 Stowe Masters-NE    20:22.00   20:38.79   13  
                  54.91     1:54.72 (59.81)   2:55.59 (1:00.87)   3:57.02 (1:01.43)
      4:58.58 (1:01.56)   6:00.76 (1:02.18)   7:02.85 (1:02.09)   8:05.41 (1:02.56)
      9:08.62 (1:03.21)  10:11.12 (1:02.50)  11:12.85 (1:01.73)  12:14.18 (1:01.33)
     13:17.67 (1:03.49)  14:20.57 (1:02.90)  15:24.38 (1:03.81)  16:28.06 (1:03.68)
     17:31.09 (1:03.03)  18:33.57 (1:02.48)  19:36.09 (1:02.52)  20:38.79 (1:02.70)
  5 Case, Louise              66 Greenwood-NE        24:30.00   22:00.29   12  
                  59.66   2:05.07 (1:05.41)   3:11.73 (1:06.66)   4:17.43 (1:05.70)
      5:22.60 (1:05.17)   6:28.02 (1:05.42)   7:34.81 (1:06.79)   8:40.96 (1:06.15)
      9:45.83 (1:04.87)  10:52.53 (1:06.70)  12:00.25 (1:07.72)  13:06.40 (1:06.15)
     14:13.64 (1:07.24)  15:20.34 (1:06.70)  16:29.26 (1:08.92)  17:36.09 (1:06.83)
     18:43.34 (1:07.25)  19:50.85 (1:07.51)  20:58.50 (1:07.65)  22:00.29 (1:01.79)
 
Event 2  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:55.54        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         9:25.00    9:19.61U  17  
                  25.43       53.32 (27.89)     1:21.48 (28.16)     1:49.76 (28.28)
        2:17.89 (28.13)     2:45.85 (27.96)     3:13.39 (27.54)     3:41.14 (27.75)
        4:09.08 (27.94)     4:37.26 (28.18)     5:05.55 (28.29)     5:33.80 (28.25)
        6:01.57 (27.77)     6:29.92 (28.35)     6:58.59 (28.67)     7:27.33 (28.74)
        7:55.81 (28.48)     8:24.36 (28.55)     8:52.35 (27.99)     9:19.61 (27.26)
  2 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE  9:40.00    9:23.88U  15  
                  25.45       53.42 (27.97)     1:21.62 (28.20)     1:50.01 (28.39)
        2:18.62 (28.61)     2:46.59 (27.97)     3:14.93 (28.34)     3:43.45 (28.52)
        4:12.01 (28.56)     4:40.66 (28.65)     5:09.12 (28.46)     5:38.08 (28.96)
        6:06.57 (28.49)     6:35.27 (28.70)     7:04.22 (28.95)     7:32.26 (28.04)
        8:00.08 (27.82)     8:28.33 (28.25)     8:56.71 (28.38)     9:23.88 (27.17)
  3 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE   11:28.31   11:46.47   14  
                  30.20     1:02.93 (32.73)     1:36.98 (34.05)     2:11.67 (34.69)
        2:46.36 (34.69)     3:21.65 (35.29)     3:56.16 (34.51)     4:38.23 (42.07)
        5:13.81 (35.58)     5:48.97 (35.16)     6:24.11 (35.14)     6:59.39 (35.28)
        7:38.83 (39.44)     8:14.23 (35.40)     8:49.79 (35.56)     9:25.71 (35.92)
       10:01.06 (35.35)    10:36.53 (35.47)    11:10.96 (34.43)    11:46.47 (35.51)
 
Event 2  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
     NE-LMSC: N 9:52.50        2012 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knaplund, Christopher     31 Bearcat Masters-MR  14:00.00   12:39.88   17  
                  32.57     1:08.72 (36.15)     1:45.92 (37.20)     2:23.48 (37.56)
        3:01.82 (38.34)     3:40.38 (38.56)     4:19.34 (38.96)     4:58.24 (38.90)
        5:37.45 (39.21)     6:16.69 (39.24)     6:56.41 (39.72)     7:35.67 (39.26)
        8:14.49 (38.82)     8:54.20 (39.71)     9:33.53 (39.33)    10:12.17 (38.64)
       10:50.47 (38.30)    11:28.27 (37.80)    12:05.79 (37.52)    12:39.88 (34.09)
  2 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE    11:59.66   12:46.86   15  
                  31.58     1:06.37 (34.79)     1:42.70 (36.33)     2:20.53 (37.83)
        2:58.25 (37.72)     3:36.15 (37.90)     4:14.41 (38.26)     4:53.26 (38.85)
        5:32.37 (39.11)     6:11.35 (38.98)     6:50.92 (39.57)     7:30.15 (39.23)
        8:09.86 (39.71)     8:49.90 (40.04)     9:30.11 (40.21)    10:09.43 (39.32)
       10:49.36 (39.93)    11:29.78 (40.42)    12:09.86 (40.08)    12:46.86 (37.00)
  3 Miller, Elliot            30 Granite State-NE    13:00.00   12:51.28   14  
                  31.71     1:08.42 (36.71)     1:46.33 (37.91)     2:24.48 (38.15)
        3:02.53 (38.05)     3:40.76 (38.23)     4:19.18 (38.42)     4:58.07 (38.89)
        5:37.79 (39.72)     6:16.80 (39.01)     6:55.72 (38.92)     7:35.35 (39.63)
        8:15.15 (39.80)     8:54.95 (39.80)     9:34.93 (39.98)    10:14.71 (39.78)
       10:55.39 (40.68)    11:34.74 (39.35)    12:13.97 (39.23)    12:51.28 (37.31)
  4 Parsons, Steve            34 Great Bay-NE        13:40.00   14:15.20   13  
                  36.31     1:15.28 (38.97)     1:56.78 (41.50)     2:39.39 (42.61)
        3:22.89 (43.50)     4:06.14 (43.25)     4:48.46 (42.32)     5:32.72 (44.26)
        6:16.67 (43.95)     7:00.75 (44.08)     7:44.68 (43.93)     8:28.40 (43.72)
        9:11.92 (43.52)     9:55.89 (43.97)    10:40.63 (44.74)    11:23.91 (43.28)
       12:06.39 (42.48)    12:50.29 (43.90)    13:33.48 (43.19)    14:15.20 (41.72)
  5 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE        16:00.00   14:45.60   12  
                  37.69     1:18.93 (41.24)     2:02.15 (43.22)   3:30.26 (1:28.11)
        4:15.25 (44.99)     5:00.59 (45.34)                                        
                                8:02.68 ( )                                        
            9:33.76 ( )                                                11:03.97 ( )
     14:45.60 (3:41.63)                                                            
 
Event 2  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
     NE-LMSC: N 9:34.14        2006 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE 11:15.00   11:20.03   17  
                  29.77     1:03.39 (33.62)     1:37.42 (34.03)     2:11.79 (34.37)
        2:46.70 (34.91)     3:21.69 (34.99)     3:56.56 (34.87)     4:31.15 (34.59)
        5:05.25 (34.10)     5:39.68 (34.43)     6:14.24 (34.56)     6:48.88 (34.64)
        7:22.84 (33.96)     7:57.14 (34.30)     8:31.67 (34.53)     9:05.87 (34.20)
        9:39.99 (34.12)    10:14.23 (34.24)    10:48.15 (33.92)    11:20.03 (31.88)
  2 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE   11:30.00   11:24.78   15  
                  31.49     1:06.43 (34.94)     1:41.50 (35.07)     2:16.88 (35.38)
        2:51.70 (34.82)     3:26.13 (34.43)     4:00.72 (34.59)     4:35.62 (34.90)
        5:09.86 (34.24)     5:44.22 (34.36)     6:17.31 (33.09)     6:50.09 (32.78)
        7:23.49 (33.40)     7:57.16 (33.67)     8:31.51 (34.35)     9:06.63 (35.12)
        9:41.86 (35.23)    10:16.84 (34.98)    10:50.97 (34.13)    11:24.78 (33.81)
  3 Dornaus, David            39 University Club-NE  11:30.00   11:30.24   14  
                  28.46     1:01.25 (32.79)     1:34.62 (33.37)     2:08.37 (33.75)
        2:42.24 (33.87)     3:16.03 (33.79)     3:50.29 (34.26)     4:24.89 (34.60)
        4:59.75 (34.86)     5:34.85 (35.10)     6:09.81 (34.96)     6:44.56 (34.75)
        7:19.81 (35.25)     7:55.42 (35.61)     8:31.01 (35.59)     9:06.47 (35.46)
        9:42.40 (35.93)    10:18.36 (35.96)    10:54.56 (36.20)    11:30.24 (35.68)
  4 Searles, Dave             37 Liquid Assets-NE    11:30.00   11:39.03   13  
                  30.65     1:04.58 (33.93)     1:39.09 (34.51)     2:13.71 (34.62)
        2:48.14 (34.43)     3:22.48 (34.34)     3:57.27 (34.79)     4:31.91 (34.64)
        5:06.98 (35.07)     5:42.05 (35.07)     6:17.34 (35.29)     6:52.49 (35.15)
        7:27.83 (35.34)     8:04.07 (36.24)     8:40.12 (36.05)     9:15.92 (35.80)
        9:51.68 (35.76)    10:27.83 (36.15)    11:03.75 (35.92)    11:39.03 (35.28)
  5 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR  11:30.00   11:40.94   12  
                  30.33     1:04.63 (34.30)     1:38.90 (34.27)     2:14.24 (35.34)
        2:49.99 (35.75)     3:25.79 (35.80)     4:01.78 (35.99)     4:37.99 (36.21)
        5:13.19 (35.20)     5:48.54 (35.35)     6:24.44 (35.90)     6:59.66 (35.22)
        7:35.32 (35.66)     8:11.13 (35.81)     8:46.37 (35.24)     9:22.09 (35.72)
        9:57.50 (35.41)    10:32.71 (35.21)    11:07.26 (34.55)    11:40.94 (33.68)
  6 Fehlau, Brian             39 Liquid Assets-NE    12:22.50   12:36.39   11  
                  31.92     1:07.06 (35.14)     1:43.15 (36.09)     2:19.55 (36.40)
        2:56.22 (36.67)     3:33.31 (37.09)     4:11.17 (37.86)     4:49.74 (38.57)
        5:28.62 (38.88)     6:08.14 (39.52)     6:46.56 (38.42)     7:25.44 (38.88)
        8:03.88 (38.44)     8:42.74 (38.86)     9:22.01 (39.27)    10:01.34 (39.33)
       10:40.79 (39.45)    11:20.32 (39.53)    11:59.06 (38.74)    12:36.39 (37.33)
  7 Graham, David             39 Greenwood-NE        13:09.00   14:42.44   10  
                  40.14     1:22.42 (42.28)     2:05.18 (42.76)     2:47.82 (42.64)
        3:31.05 (43.23)     4:14.33 (43.28)     4:57.93 (43.60)     5:41.52 (43.59)
        6:25.39 (43.87)     7:09.59 (44.20)     7:54.39 (44.80)     8:38.93 (44.54)
        9:24.06 (45.13)    10:09.14 (45.08)    10:54.53 (45.39)    11:40.06 (45.53)
       12:26.56 (46.50)    13:11.69 (45.13)    13:57.19 (45.50)    14:42.44 (45.25)
  8 Yepes Amaya, William      39 Liquid Assets-NE    16:00.00   14:54.94    9  
                  36.22     1:16.64 (40.42)     1:59.46 (42.82)     2:42.49 (43.03)
        3:25.52 (43.03)     4:10.18 (44.66)     4:55.74 (45.56)     5:42.34 (46.60)
        6:29.08 (46.74)     7:14.80 (45.72)     8:01.86 (47.06)     8:48.81 (46.95)
        9:36.31 (47.50)    10:22.63 (46.32)    11:08.88 (46.25)    11:55.64 (46.76)
       12:42.12 (46.48)    13:29.61 (47.49)    14:15.02 (45.41)    14:54.94 (39.92)
  9 Reese, Jeff               39 Cambridge-NE        17:20.00   16:17.88    8  
                  41.71     1:26.07 (44.36)     2:13.35 (47.28)     3:00.99 (47.64)
        3:49.72 (48.73)     4:39.10 (49.38)     5:29.09 (49.99)     6:20.82 (51.73)
        7:11.47 (50.65)     8:02.38 (50.91)     8:52.81 (50.43)     9:42.89 (50.08)
       10:33.07 (50.18)    11:23.40 (50.33)    12:12.92 (49.52)    13:02.27 (49.35)
       13:52.25 (49.98)    14:41.40 (49.15)    15:30.80 (49.40)    16:17.88 (47.08)
 
Event 2  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 9:38.46        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE    11:47.00   11:38.54   17  
                  31.60     1:05.72 (34.12)     1:40.39 (34.67)     2:15.42 (35.03)
        2:50.37 (34.95)     3:25.34 (34.97)     4:00.49 (35.15)     4:35.85 (35.36)
        5:10.80 (34.95)     5:45.21 (34.41)     6:19.52 (34.31)     6:54.44 (34.92)
        7:29.53 (35.09)     8:04.56 (35.03)     8:40.11 (35.55)     9:16.80 (36.69)
        9:52.61 (35.81)    10:28.97 (36.36)    11:04.38 (35.41)    11:38.54 (34.16)
  2 Foley, TJ                 44 MinutemanAndover-NE 11:45.00   11:57.62   15  
                  30.59     1:04.43 (33.84)     1:39.53 (35.10)     2:15.16 (35.63)
        2:51.16 (36.00)     3:27.38 (36.22)     4:03.82 (36.44)     4:40.33 (36.51)
        5:16.88 (36.55)     5:53.63 (36.75)     6:30.58 (36.95)     7:07.36 (36.78)
        7:44.08 (36.72)     8:21.12 (37.04)     8:57.96 (36.84)     9:34.67 (36.71)
       10:10.49 (35.82)    10:47.33 (36.84)    11:23.42 (36.09)    11:57.62 (34.20)
  3 Dainiak, Chris            43 Unattached NE-NE    12:52.54   12:25.19   14  
                  32.48     1:10.98 (38.50)     1:50.31 (39.33)     2:26.17 (35.86)
        3:03.45 (37.28)     3:39.54 (36.09)     4:16.17 (36.63)     4:52.90 (36.73)
        5:30.80 (37.90)     6:08.71 (37.91)     6:46.69 (37.98)     7:24.70 (38.01)
        8:02.82 (38.12)     8:40.53 (37.71)     9:18.79 (38.26)     9:56.71 (37.92)
       10:34.20 (37.49)    11:11.69 (37.49)    11:49.39 (37.70)    12:25.19 (35.80)
  4 Springfield, AJ           41 Greenwood-NE        18:00.00   15:44.53   13  
                  41.39     1:25.87 (44.48)     2:12.05 (46.18)     2:58.46 (46.41)
        3:46.04 (47.58)     4:34.39 (48.35)     5:23.00 (48.61)     6:12.03 (49.03)
        6:59.71 (47.68)     7:49.43 (49.72)     8:38.16 (48.73)     9:26.52 (48.36)
       10:14.12 (47.60)    11:02.12 (48.00)    11:50.88 (48.76)    12:38.57 (47.69)
       13:25.96 (47.39)    14:14.75 (48.79)    15:02.13 (47.38)    15:44.53 (42.40)
 
Event 2  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:08.69        2008 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE   11:58.32   11:56.25   17  
                  31.48     1:05.17 (33.69)     1:39.59 (34.42)     2:14.39 (34.80)
        2:49.77 (35.38)     3:25.50 (35.73)     4:00.97 (35.47)     4:36.61 (35.64)
        5:12.50 (35.89)     5:48.09 (35.59)     6:24.37 (36.28)     7:00.92 (36.55)
        7:37.64 (36.72)     8:14.38 (36.74)     8:51.37 (36.99)     9:28.55 (37.18)
       10:05.91 (37.36)    10:43.58 (37.67)    11:21.01 (37.43)    11:56.25 (35.24)
  2 Novis, Bruce              48 Swim RI-NE          12:30.00   11:58.34   15  
                  31.27     1:05.52 (34.25)     1:40.92 (35.40)     2:16.71 (35.79)
        2:52.66 (35.95)     3:28.85 (36.19)     4:04.64 (35.79)     4:40.86 (36.22)
        5:17.08 (36.22)     5:53.60 (36.52)     6:29.89 (36.29)     7:06.28 (36.39)
        7:42.89 (36.61)     8:19.65 (36.76)     8:56.46 (36.81)     9:33.13 (36.67)
       10:10.12 (36.99)    10:46.84 (36.72)    11:23.37 (36.53)    11:58.34 (34.97)
  3 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE 13:15.01   12:01.64   14  
                  31.23     1:06.82 (35.59)     1:43.37 (36.55)     2:19.93 (36.56)
        2:56.27 (36.34)     3:32.67 (36.40)     4:09.09 (36.42)     4:45.95 (36.86)
        5:22.73 (36.78)     5:59.45 (36.72)     6:35.78 (36.33)     7:12.45 (36.67)
        7:49.15 (36.70)     8:25.70 (36.55)     9:02.05 (36.35)     9:38.41 (36.36)
       10:15.06 (36.65)    10:51.59 (36.53)    11:28.07 (36.48)    12:01.64 (33.57)
  4 Quinn, Thomas             45 Cambridge-NE        12:29.00   12:20.39   13  
                  31.71     1:06.61 (34.90)     1:42.51 (35.90)     2:18.49 (35.98)
        2:55.89 (37.40)     3:32.16 (36.27)     4:08.83 (36.67)     4:45.92 (37.09)
        5:23.12 (37.20)     6:00.31 (37.19)     6:37.51 (37.20)     7:15.50 (37.99)
        7:53.33 (37.83)     8:31.42 (38.09)     9:09.44 (38.02)     9:48.21 (38.77)
       10:27.35 (39.14)    11:05.71 (38.36)    11:43.16 (37.45)    12:20.39 (37.23)
  5 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE    13:00.00   13:07.91   12  
                  34.50     1:13.54 (39.04)     1:53.48 (39.94)     2:33.48 (40.00)
        3:13.54 (40.06)     3:53.94 (40.40)     4:34.32 (40.38)     5:14.66 (40.34)
        5:54.85 (40.19)     6:34.96 (40.11)     7:16.35 (41.39)     7:57.00 (40.65)
        8:37.10 (40.10)     9:17.36 (40.26)     9:57.11 (39.75)    10:36.81 (39.70)
       11:16.29 (39.48)    11:54.70 (38.41)    12:32.63 (37.93)    13:07.91 (35.28)
  6 Johnson, Mark             49 Swim RI-NE          13:37.50   13:08.46   11  
                  36.02     1:13.51 (37.49)     1:52.19 (38.68)     2:31.20 (39.01)
        3:11.03 (39.83)     3:51.02 (39.99)     4:30.59 (39.57)     5:10.39 (39.80)
        5:50.37 (39.98)     6:30.69 (40.32)     7:11.04 (40.35)     7:51.02 (39.98)
        8:31.13 (40.11)     9:11.31 (40.18)     9:51.89 (40.58)    10:31.38 (39.49)
       11:11.51 (40.13)    11:51.06 (39.55)    12:30.32 (39.26)    13:08.46 (38.14)
  7 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE    13:56.27   13:18.73   10  
                  35.52     1:14.15 (38.63)     1:54.45 (40.30)     2:35.33 (40.88)
        3:15.03 (39.70)     3:54.54 (39.51)     4:33.81 (39.27)     5:13.49 (39.68)
        5:52.85 (39.36)     6:32.11 (39.26)     7:11.29 (39.18)     7:50.73 (39.44)
        8:31.51 (40.78)     9:11.47 (39.96)     9:53.04 (41.57)    10:33.98 (40.94)
       11:16.30 (42.32)    11:57.38 (41.08)    12:38.75 (41.37)    13:18.73 (39.98)
  8 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE 13:45.00   13:57.51    9  
                  35.83     1:16.04 (40.21)     1:57.89 (41.85)     2:40.09 (42.20)
        3:22.22 (42.13)     4:04.48 (42.26)     4:47.27 (42.79)     5:30.22 (42.95)
        6:12.79 (42.57)     6:56.00 (43.21)     7:38.21 (42.21)     8:21.00 (42.79)
        9:03.45 (42.45)     9:46.52 (43.07)    10:29.06 (42.54)    11:11.24 (42.18)
       11:53.79 (42.55)    12:36.37 (42.58)    13:18.04 (41.67)    13:57.51 (39.47)
  9 Sweenor, Brian            47 Swim RI-NE          14:00.00   14:53.52    8  
                  34.80     1:13.82 (39.02)     1:55.13 (41.31)     2:39.83 (44.70)
        3:25.31 (45.48)     4:11.47 (46.16)     4:58.21 (46.74)     5:44.04 (45.83)
        6:30.02 (45.98)     7:16.27 (46.25)     8:02.07 (45.80)     8:49.22 (47.15)
        9:35.48 (46.26)    10:21.06 (45.58)    11:08.60 (47.54)    11:55.40 (46.80)
       12:40.64 (45.24)    13:26.68 (46.04)    14:10.88 (44.20)    14:53.52 (42.64)
 10 Joyce, Bill               46 Cambridge-NE        17:00.00   17:46.42    7  
                1:37.33     2:31.41 (54.08)     3:24.23 (52.82)     4:18.02 (53.79)
        5:12.75 (54.73)     6:07.68 (54.93)     7:02.12 (54.44)     7:57.06 (54.94)
        8:52.42 (55.36)     9:48.61 (56.19)    10:43.63 (55.02)    11:37.50 (53.87)
                                                                       14:18.28 ( )
                               16:04.47 ( )    16:56.51 (52.04)    17:46.42 (49.91)
 
Event 2  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
     NE-LMSC: N 10:52.48        2010 Guy Davis                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosley, Douglas           51 Cambridge-NE        11:20.00   11:28.60   17  
                  31.22     1:05.65 (34.43)     1:40.34 (34.69)     2:15.77 (35.43)
        2:51.21 (35.44)     3:26.59 (35.38)     4:02.26 (35.67)     4:37.81 (35.55)
        5:12.88 (35.07)     5:48.00 (35.12)     6:22.78 (34.78)     6:57.27 (34.49)
        7:31.51 (34.24)     8:05.89 (34.38)     8:40.05 (34.16)     9:14.07 (34.02)
        9:48.06 (33.99)    10:21.98 (33.92)    10:55.58 (33.60)    11:28.60 (33.02)
  2 Wuest, Frank              53 Cambridge-NE        11:50.00   11:52.07   15  
                  32.98     1:08.17 (35.19)     1:44.25 (36.08)     2:20.59 (36.34)
        2:57.06 (36.47)     3:33.32 (36.26)     4:09.62 (36.30)     4:45.50 (35.88)
        5:21.88 (36.38)     5:57.98 (36.10)     6:33.50 (35.52)     7:09.49 (35.99)
        7:44.97 (35.48)     8:20.95 (35.98)     8:56.39 (35.44)     9:31.34 (34.95)
       10:06.88 (35.54)    10:42.13 (35.25)    11:17.32 (35.19)    11:52.07 (34.75)
  3 Katz, Sheldon             54 Unattached NE-NE    13:00.00   11:56.82   14  
                  33.66     1:08.72 (35.06)     1:45.27 (36.55)     2:21.70 (36.43)
        2:57.67 (35.97)     3:33.49 (35.82)     4:09.81 (36.32)     4:45.71 (35.90)
        5:21.70 (35.99)     5:57.67 (35.97)     6:33.51 (35.84)     7:09.74 (36.23)
        7:45.89 (36.15)     8:22.18 (36.29)     8:58.48 (36.30)     9:34.62 (36.14)
       10:10.87 (36.25)    10:46.76 (35.89)    11:22.51 (35.75)    11:56.82 (34.31)
  4 Mitchell, Adam            50 Cambridge-NE        11:40.00   11:56.83   13  
                  32.28     1:06.74 (34.46)     1:41.74 (35.00)     2:17.49 (35.75)
        2:53.07 (35.58)     3:28.93 (35.86)     4:04.97 (36.04)     4:40.98 (36.01)
        5:16.99 (36.01)     5:53.12 (36.13)     6:29.61 (36.49)     7:06.29 (36.68)
        7:42.73 (36.44)     8:19.34 (36.61)     8:55.91 (36.57)     9:32.35 (36.44)
       10:09.00 (36.65)    10:45.66 (36.66)    11:22.47 (36.81)    11:56.83 (34.36)
  5 McClellan, John           52 ABC Masters-NE      12:00.00   11:57.43   12  
                  32.10     1:06.36 (34.26)     1:41.36 (35.00)     2:17.17 (35.81)
        2:53.12 (35.95)     3:29.09 (35.97)     4:05.04 (35.95)     4:41.06 (36.02)
        5:17.24 (36.18)     5:53.48 (36.24)     6:29.88 (36.40)     7:06.31 (36.43)
        7:42.96 (36.65)     8:19.63 (36.67)     8:56.72 (37.09)     9:33.36 (36.64)
       10:10.14 (36.78)    10:46.64 (36.50)    11:22.79 (36.15)    11:57.43 (34.64)
  6 Sullivan, Kevin           53 NEM Unattached-NE   12:11.00   12:23.05   11  
                  34.58     1:09.82 (35.24)     1:45.76 (35.94)     2:21.94 (36.18)
        2:57.70 (35.76)     3:33.73 (36.03)     4:09.57 (35.84)     4:45.63 (36.06)
        5:21.53 (35.90)     5:57.41 (35.88)     6:33.64 (36.23)     7:09.98 (36.34)
        7:47.52 (37.54)     8:26.35 (38.83)     9:04.78 (38.43)     9:44.75 (39.97)
       10:24.85 (40.10)    11:04.61 (39.76)    11:44.15 (39.54)    12:23.05 (38.90)
  7 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE   12:44.00   12:33.71   10  
                  32.64     1:08.87 (36.23)     1:46.52 (37.65)     2:24.47 (37.95)
        3:02.31 (37.84)     3:40.72 (38.41)     4:18.68 (37.96)     4:56.61 (37.93)
        5:34.80 (38.19)     6:12.92 (38.12)     6:51.01 (38.09)     7:29.09 (38.08)
        8:07.51 (38.42)     8:46.30 (38.79)     9:24.17 (37.87)    10:02.47 (38.30)
       10:40.81 (38.34)    11:18.94 (38.13)    11:57.03 (38.09)    12:33.71 (36.68)
  8 Gordon, Peter             53 University Club-NE  13:00.00   12:58.10    9  
                  34.71     1:13.85 (39.14)     1:53.63 (39.78)     2:33.00 (39.37)
        3:12.68 (39.68)     3:52.32 (39.64)     4:32.35 (40.03)     5:12.32 (39.97)
        5:52.49 (40.17)     6:32.40 (39.91)     7:12.09 (39.69)     7:51.63 (39.54)
        8:31.41 (39.78)     9:10.64 (39.23)     9:49.48 (38.84)    10:27.93 (38.45)
       11:06.63 (38.70)    11:45.28 (38.65)    12:23.65 (38.37)    12:58.10 (34.45)
  9 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE   13:00.00   13:03.17    8  
                  34.07     1:11.80 (37.73)     1:50.41 (38.61)     2:29.53 (39.12)
        3:08.78 (39.25)     3:48.48 (39.70)     4:28.06 (39.58)     5:07.70 (39.64)
        5:47.05 (39.35)     6:26.43 (39.38)     7:05.99 (39.56)     7:45.86 (39.87)
        8:25.65 (39.79)     9:05.51 (39.86)     9:45.39 (39.88)    10:25.48 (40.09)
       11:05.59 (40.11)    11:45.35 (39.76)    12:25.54 (40.19)    13:03.17 (37.63)
 10 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE        13:07.04   13:05.82    7  
                  32.48     1:08.93 (36.45)     1:47.58 (38.65)     2:26.26 (38.68)
        3:06.11 (39.85)     3:46.73 (40.62)     4:27.13 (40.40)     5:08.08 (40.95)
        5:48.56 (40.48)     6:29.54 (40.98)     7:08.61 (39.07)     7:48.12 (39.51)
        8:27.87 (39.75)     9:08.33 (40.46)     9:49.99 (41.66)    10:30.06 (40.07)
       11:09.44 (39.38)    11:50.47 (41.03)    12:29.70 (39.23)    13:05.82 (36.12)
 11 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR      13:02.76   13:11.23    6  
                  35.74     1:14.46 (38.72)     1:53.74 (39.28)     2:33.37 (39.63)
        3:13.06 (39.69)     3:52.72 (39.66)     4:32.55 (39.83)     5:12.97 (40.42)
        5:52.95 (39.98)     6:32.89 (39.94)     7:12.85 (39.96)     7:52.95 (40.10)
        8:32.62 (39.67)     9:12.88 (40.26)     9:52.94 (40.06)    10:32.83 (39.89)
       11:12.96 (40.13)    11:53.36 (40.40)    12:33.59 (40.23)    13:11.23 (37.64)
 12 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE 13:30.00   13:28.60    5  
                  32.28     1:09.74 (37.46)     1:49.14 (39.40)     2:28.89 (39.75)
        3:09.22 (40.33)     3:49.87 (40.65)     4:30.92 (41.05)     5:12.41 (41.49)
        5:53.80 (41.39)     6:34.85 (41.05)     7:15.94 (41.09)     7:57.15 (41.21)
        8:38.63 (41.48)     9:20.27 (41.64)    10:02.40 (42.13)    10:44.09 (41.69)
       11:25.47 (41.38)    12:07.11 (41.64)    12:48.76 (41.65)    13:28.60 (39.84)
 13 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE        14:10.00   13:39.40    4  
                  33.58     1:11.51 (37.93)     1:50.92 (39.41)     2:32.44 (41.52)
        3:13.24 (40.80)     3:54.52 (41.28)     4:35.94 (41.42)     5:17.75 (41.81)
        6:00.01 (42.26)     6:42.23 (42.22)     7:24.40 (42.17)     8:06.72 (42.32)
        8:49.51 (42.79)     9:32.22 (42.71)    10:14.38 (42.16)    10:56.74 (42.36)
       11:39.79 (43.05)    12:22.07 (42.28)    13:01.88 (39.81)    13:39.40 (37.52)
 14 Sandt, Mark               54 Y of North Shore-NE 13:50.00   13:42.24    3  
                  35.70     1:14.63 (38.93)     1:56.01 (41.38)     2:38.57 (42.56)
        3:20.48 (41.91)     4:03.19 (42.71)     4:45.59 (42.40)     5:27.96 (42.37)
        6:09.54 (41.58)     6:52.64 (43.10)     7:35.23 (42.59)     8:16.82 (41.59)
        8:58.41 (41.59)     9:39.27 (40.86)    10:19.77 (40.50)    11:00.84 (41.07)
       11:42.79 (41.95)    12:23.29 (40.50)    13:03.64 (40.35)    13:42.24 (38.60)
 15 Kindelan, Jim             52 Swim RI-NE          14:17.00   13:45.72    2  
                  35.49     1:13.70 (38.21)     1:52.73 (39.03)     2:33.15 (40.42)
        3:14.00 (40.85)     3:54.81 (40.81)     4:35.53 (40.72)     5:16.84 (41.31)
        5:58.11 (41.27)     6:39.86 (41.75)     7:21.62 (41.76)     8:04.00 (42.38)
        8:46.66 (42.66)     9:28.71 (42.05)    10:11.31 (42.60)    10:53.92 (42.61)
       11:36.65 (42.73)    12:20.20 (43.55)    13:02.69 (42.49)    13:45.72 (43.03)
 16 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE          14:30.00   13:56.51    1  
                  36.87     1:17.46 (40.59)     1:59.51 (42.05)     2:42.32 (42.81)
        3:25.52 (43.20)     4:08.76 (43.24)     4:51.93 (43.17)     5:35.04 (43.11)
        6:17.70 (42.66)     7:00.16 (42.46)     7:42.41 (42.25)     8:24.38 (41.97)
        9:06.50 (42.12)     9:49.16 (42.66)    10:31.56 (42.40)    11:13.47 (41.91)
       11:55.29 (41.82)    12:37.45 (42.16)    13:19.26 (41.81)    13:56.51 (37.25)
 17 Beliveau, Chris           54 Westchester-MR      13:30.00   14:13.84  
                  35.62     1:14.44 (38.82)     1:55.35 (40.91)     2:37.22 (41.87)
        3:20.36 (43.14)     4:04.07 (43.71)     4:47.58 (43.51)     5:31.44 (43.86)
        6:14.80 (43.36)     6:59.32 (44.52)     7:43.21 (43.89)     8:27.97 (44.76)
        9:11.29 (43.32)     9:55.95 (44.66)    10:40.67 (44.72)    11:24.01 (43.34)
       12:07.82 (43.81)    12:50.85 (43.03)    13:34.15 (43.30)    14:13.84 (39.69)
 18 Smith, Stephen            51 ABC Masters-NE      15:00.00   14:58.68  
                  38.91     1:21.84 (42.93)     2:06.21 (44.37)     2:50.73 (44.52)
        3:35.18 (44.45)     4:20.14 (44.96)     5:05.23 (45.09)     5:51.16 (45.93)
        6:37.93 (46.77)     7:24.33 (46.40)     8:09.37 (45.04)     8:54.87 (45.50)
        9:40.23 (45.36)    10:26.65 (46.42)    11:12.26 (45.61)    11:58.40 (46.14)
       12:43.67 (45.27)    13:29.25 (45.58)    14:14.84 (45.59)    14:58.68 (43.84)
 19 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE        15:00.00   15:38.18  
                  42.27     1:26.30 (44.03)     2:11.88 (45.58)     2:58.64 (46.76)
        3:45.77 (47.13)     4:33.36 (47.59)     5:22.25 (48.89)     6:10.85 (48.60)
        6:58.92 (48.07)     7:46.72 (47.80)     8:34.82 (48.10)     9:23.24 (48.42)
       10:10.90 (47.66)    10:58.77 (47.87)    11:46.86 (48.09)    12:33.82 (46.96)
       13:21.25 (47.43)    14:08.01 (46.76)    14:53.43 (45.42)    15:38.18 (44.75)
 20 MacMahon, John            50 Great Bay-NE        15:00.00   16:23.46  
                  40.42     1:24.37 (43.95)     2:10.31 (45.94)     2:56.97 (46.66)
        3:45.40 (48.43)     4:34.59 (49.19)     5:24.17 (49.58)     6:14.03 (49.86)
        7:05.33 (51.30)     7:55.28 (49.95)     8:47.87 (52.59)     9:39.38 (51.51)
       10:32.20 (52.82)    11:24.43 (52.23)    12:14.70 (50.27)    13:06.09 (51.39)
       13:57.69 (51.60)    14:49.92 (52.23)    15:38.88 (48.96)    16:23.46 (44.58)
 
Event 2  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:07.36   5/14/2006 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 10:55.30        2004 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Timothy         55 NEM Unattached-NE   12:00.99   12:01.39   17  
                  32.02     1:07.01 (34.99)     1:42.72 (35.71)     2:18.78 (36.06)
        2:55.35 (36.57)     3:31.30 (35.95)     4:07.97 (36.67)     4:45.15 (37.18)
        5:22.83 (37.68)     6:00.08 (37.25)     6:37.09 (37.01)     7:13.39 (36.30)
        7:50.17 (36.78)     8:27.10 (36.93)     9:03.97 (36.87)     9:40.83 (36.86)
       10:16.18 (35.35)    10:52.47 (36.29)    11:28.59 (36.12)    12:01.39 (32.80)
  2 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE    12:25.00   12:06.86   15  
                  32.98     1:09.02 (36.04)     1:45.44 (36.42)     2:22.43 (36.99)
        2:59.48 (37.05)     3:36.41 (36.93)     4:13.50 (37.09)     4:50.39 (36.89)
        5:26.72 (36.33)     6:03.41 (36.69)     6:40.01 (36.60)     7:16.28 (36.27)
        7:52.87 (36.59)     8:29.73 (36.86)     9:06.26 (36.53)     9:42.91 (36.65)
       10:19.89 (36.98)    10:56.49 (36.60)    11:32.70 (36.21)    12:06.86 (34.16)
  3 Barth, Ed                 55 Adirondack AC-NE    12:21.37   12:09.13   14  
                  32.25     1:07.52 (35.27)     1:43.76 (36.24)     2:20.67 (36.91)
        2:56.89 (36.22)     3:33.48 (36.59)     4:10.78 (37.30)     4:48.11 (37.33)
        5:25.56 (37.45)     6:02.95 (37.39)     6:40.56 (37.61)     7:17.39 (36.83)
        7:53.77 (36.38)     8:31.27 (37.50)     9:07.51 (36.24)     9:45.37 (37.86)
       10:22.05 (36.68)    10:58.85 (36.80)    11:35.23 (36.38)    12:09.13 (33.90)
  4 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE          12:49.99   12:49.33   13  
                  35.01     1:12.91 (37.90)     1:50.96 (38.05)     2:28.94 (37.98)
        3:06.91 (37.97)     3:45.31 (38.40)     4:23.59 (38.28)     5:01.92 (38.33)
        5:40.81 (38.89)     6:19.36 (38.55)     6:58.23 (38.87)     7:37.24 (39.01)
        8:15.80 (38.56)     8:55.26 (39.46)     9:34.75 (39.49)    10:13.87 (39.12)
       10:53.22 (39.35)    11:32.92 (39.70)    12:11.99 (39.07)    12:49.33 (37.34)
  5 Welch, Dave               57 MinutemanAndover-NE 12:30.00   12:53.84   12  
                  35.16     1:13.47 (38.31)     1:52.44 (38.97)     2:31.83 (39.39)
        3:10.87 (39.04)     3:49.64 (38.77)     4:28.38 (38.74)     5:06.96 (38.58)
        5:45.63 (38.67)     6:24.36 (38.73)     7:02.95 (38.59)     7:42.04 (39.09)
        8:20.87 (38.83)     8:59.84 (38.97)     9:38.77 (38.93)    10:17.78 (39.01)
       10:56.92 (39.14)    11:35.65 (38.73)    12:14.89 (39.24)    12:53.84 (38.95)
  6 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE    12:45.00   13:20.32   11  
                  34.20     1:11.94 (37.74)     1:50.77 (38.83)     2:30.09 (39.32)
        3:09.80 (39.71)     3:50.36 (40.56)     4:30.78 (40.42)     5:12.09 (41.31)
        5:53.44 (41.35)     6:35.01 (41.57)     7:16.38 (41.37)     7:57.66 (41.28)
        8:39.09 (41.43)     9:20.00 (40.91)    10:00.97 (40.97)    10:41.76 (40.79)
       11:22.38 (40.62)    12:02.75 (40.37)    12:42.51 (39.76)    13:20.32 (37.81)
  7 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE  14:11.00   13:47.24   10  
                  38.48     1:18.62 (40.14)     1:59.76 (41.14)     2:41.14 (41.38)
        3:22.44 (41.30)     4:03.90 (41.46)     4:45.40 (41.50)     5:27.06 (41.66)
        6:08.63 (41.57)     6:50.16 (41.53)     7:31.91 (41.75)     8:13.71 (41.80)
        8:55.61 (41.90)     9:37.46 (41.85)    10:19.11 (41.65)    11:00.82 (41.71)
       11:42.71 (41.89)    12:24.38 (41.67)    13:06.41 (42.03)    13:47.24 (40.83)
  8 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR      13:28.00   13:51.52    9  
                  35.00     1:13.70 (38.70)     1:54.14 (40.44)     2:35.22 (41.08)
        3:16.97 (41.75)     3:58.46 (41.49)     4:39.90 (41.44)     5:21.77 (41.87)
        6:03.67 (41.90)     6:45.46 (41.79)     7:27.30 (41.84)     8:09.09 (41.79)
        8:52.39 (43.30)     9:34.88 (42.49)    10:18.73 (43.85)    11:02.58 (43.85)
       11:44.31 (41.73)    12:28.39 (44.08)    13:11.54 (43.15)    13:51.52 (39.98)
  9 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE          14:12.00   14:10.29    8  
                  36.89     1:16.68 (39.79)     1:57.81 (41.13)     2:40.14 (42.33)
        3:23.40 (43.26)     4:06.14 (42.74)     4:49.26 (43.12)     5:32.22 (42.96)
        6:15.68 (43.46)     6:59.43 (43.75)     7:42.91 (43.48)     8:27.60 (44.69)
        9:11.87 (44.27)     9:55.38 (43.51)    10:39.13 (43.75)    11:22.60 (43.47)
       12:05.67 (43.07)    12:48.58 (42.91)    13:31.20 (42.62)    14:10.29 (39.09)
 10 Edelman, Paul             58 ABC Masters-NE      15:10.00   15:03.93    7  
                  42.82     1:27.86 (45.04)     2:14.13 (46.27)     2:59.88 (45.75)
        3:45.13 (45.25)     4:30.05 (44.92)     5:15.39 (45.34)     6:00.91 (45.52)
        6:46.39 (45.48)     7:31.81 (45.42)     8:18.89 (47.08)     9:05.03 (46.14)
        9:50.74 (45.71)    10:36.76 (46.02)    11:22.73 (45.97)    12:08.80 (46.07)
       12:53.49 (44.69)    13:38.68 (45.19)    14:22.28 (43.60)    15:03.93 (41.65)
 11 Carroll, Kevin            56 MinutemanAndover-NE 15:03.88   15:37.99    6  
                  38.58     1:23.43 (44.85)     2:09.28 (45.85)     2:55.96 (46.68)
        3:43.53 (47.57)     4:31.67 (48.14)     5:19.50 (47.83)     6:07.91 (48.41)
        6:56.73 (48.82)     7:46.20 (49.47)     8:35.12 (48.92)     9:24.30 (49.18)
       10:13.01 (48.71)    11:01.69 (48.68)    11:50.11 (48.42)    12:38.47 (48.36)
       13:23.77 (45.30)    14:10.13 (46.36)    14:56.54 (46.41)    15:37.99 (41.45)
 12 Carter, John              58 Swim RI-NE          16:00.00   15:46.85    5  
                  41.04     1:24.40 (43.36)     2:10.04 (45.64)     2:57.84 (47.80)
        3:45.92 (48.08)     4:34.18 (48.26)     5:23.12 (48.94)     6:11.61 (48.49)
        7:00.85 (49.24)     7:47.92 (47.07)     8:37.15 (49.23)     9:26.18 (49.03)
       10:14.99 (48.81)    11:03.52 (48.53)    11:51.38 (47.86)    12:39.82 (48.44)
       13:27.72 (47.90)    14:14.69 (46.97)    15:02.60 (47.91)    15:46.85 (44.25)
 13 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE          15:50.00   15:52.60    4  
                  41.53     1:25.43 (43.90)     2:14.26 (48.83)     3:02.20 (47.94)
        3:49.58 (47.38)     4:37.39 (47.81)     5:25.60 (48.21)     6:14.31 (48.71)
        7:02.36 (48.05)     7:50.88 (48.52)     8:38.90 (48.02)     9:27.23 (48.33)
       10:15.37 (48.14)    11:03.60 (48.23)    11:52.50 (48.90)    12:40.92 (48.42)
       13:29.02 (48.10)    14:17.66 (48.64)    15:05.88 (48.22)    15:52.60 (46.72)
 14 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE        17:30.00   17:04.87    3  
                  47.12     1:37.53 (50.41)     2:29.25 (51.72)     3:21.10 (51.85)
        4:12.26 (51.16)     5:03.91 (51.65)     5:55.26 (51.35)     6:47.19 (51.93)
        7:39.00 (51.81)     8:30.78 (51.78)     9:22.59 (51.81)    10:14.33 (51.74)
       11:06.08 (51.75)    11:58.48 (52.40)    12:50.82 (52.34)    13:42.12 (51.30)
       14:33.59 (51.47)    15:25.02 (51.43)    16:16.18 (51.16)    17:04.87 (48.69)
 
Event 2  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 10:47.42   5/13/2011 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 11:00.97        2009 Fred Schlicher                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Renwick, John             60 Greenwood-NE        14:30.00   14:12.96   17  
                  37.69     1:18.66 (40.97)     2:00.56 (41.90)     2:43.06 (42.50)
        3:26.35 (43.29)     4:09.99 (43.64)     4:54.09 (44.10)     5:37.43 (43.34)
        6:20.51 (43.08)     7:03.74 (43.23)     7:48.07 (44.33)     8:32.10 (44.03)
        9:16.20 (44.10)     9:59.67 (43.47)    10:42.87 (43.20)    11:26.21 (43.34)
       12:09.56 (43.35)    12:52.44 (42.88)    13:35.08 (42.64)    14:12.96 (37.88)
  2 Jaye, David               60 University Club-NE  14:37.00   14:33.25   15  
                  37.07     1:17.60 (40.53)     1:59.67 (42.07)     2:43.28 (43.61)
        3:27.01 (43.73)   4:54.98 (1:27.97)                                        
            6:24.13 ( )     7:08.64 (44.51)     7:53.76 (45.12)     8:38.38 (44.62)
        9:23.14 (44.76)    10:08.30 (45.16)    10:53.54 (45.24)    11:39.01 (45.47)
       12:22.73 (43.72)    13:07.14 (44.41)    13:52.85 (45.71)    14:33.25 (40.40)
  3 Garr, Michael             60 Swim RI-NE          14:45.20   15:58.89   14  
                  41.33     1:24.04 (42.71)     2:09.52 (45.48)     2:57.42 (47.90)
        3:45.74 (48.32)     4:33.96 (48.22)     5:23.46 (49.50)     6:12.28 (48.82)
        7:02.20 (49.92)     7:51.27 (49.07)     8:40.03 (48.76)     9:28.45 (48.42)
       10:19.48 (51.03)    11:09.07 (49.59)    11:58.31 (49.24)    12:47.63 (49.32)
       13:36.85 (49.22)    14:26.29 (49.44)    15:14.33 (48.04)    15:58.89 (44.56)
  4 Havel, Timothy            61 University Club-NE  22:00.00   19:09.46   13  
                  53.47     1:50.46 (56.99)     2:48.58 (58.12)     3:44.94 (56.36)
        4:42.34 (57.40)     5:39.94 (57.60)     6:38.07 (58.13)     7:36.29 (58.22)
        8:33.63 (57.34)     9:29.57 (55.94)  10:30.38 (1:00.81)    11:27.70 (57.32)
       12:25.61 (57.91)    13:23.70 (58.09)    14:21.86 (58.16)    15:19.89 (58.03)
       16:18.54 (58.65)    17:16.55 (58.01)    18:13.97 (57.42)    19:09.46 (55.49)
 
Event 2  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
     NE-LMSC: N 12:58.64        2013 Daniel Rogacki                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Tim                65 Swim RI-NE          15:00.00   14:03.96   17  
                  41.79     1:23.53 (41.74)     2:06.00 (42.47)     2:48.84 (42.84)
        3:31.16 (42.32)     4:13.38 (42.22)     4:56.18 (42.80)     5:39.37 (43.19)
        6:21.43 (42.06)     7:04.11 (42.68)     7:46.70 (42.59)     8:29.05 (42.35)
        9:11.30 (42.25)     9:53.70 (42.40)    10:35.85 (42.15)    11:18.01 (42.16)
       12:00.05 (42.04)    12:42.29 (42.24)    13:23.75 (41.46)    14:03.96 (40.21)
  2 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE    13:30.02   14:18.27   15  
                  37.83     1:19.61 (41.78)     2:03.20 (43.59)     2:46.58 (43.38)
        3:31.29 (44.71)     4:15.23 (43.94)     4:58.96 (43.73)     5:43.03 (44.07)
        6:26.78 (43.75)     7:10.07 (43.29)     7:53.73 (43.66)     8:36.92 (43.19)
        9:19.99 (43.07)    10:03.06 (43.07)    10:45.88 (42.82)    11:28.70 (42.82)
       12:11.14 (42.44)    12:53.67 (42.53)    13:36.82 (43.15)    14:18.27 (41.45)
  3 Wright, Phil              66 Swim RI-NE          16:00.00   15:18.74   14  
                  37.10     1:18.45 (41.35)     2:02.54 (44.09)     2:48.16 (45.62)
        3:34.80 (46.64)     4:21.55 (46.75)     5:09.09 (47.54)     5:57.02 (47.93)
        6:44.45 (47.43)     7:31.88 (47.43)     8:19.52 (47.64)     9:08.66 (49.14)
        9:57.03 (48.37)    10:45.07 (48.04)    11:33.31 (48.24)    12:21.63 (48.32)
       13:08.33 (46.70)    13:52.85 (44.52)    14:37.28 (44.43)    15:18.74 (41.46)
  4 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE        18:30.00   17:39.75   13  
                  43.48     1:30.07 (46.59)     2:19.65 (49.58)     3:11.10 (51.45)
        4:03.35 (52.25)     4:56.63 (53.28)     5:50.80 (54.17)     6:45.17 (54.37)
        7:40.77 (55.60)     8:36.55 (55.78)     9:31.98 (55.43)    10:27.11 (55.13)
       11:21.64 (54.53)    12:16.05 (54.41)    13:10.03 (53.98)    14:03.95 (53.92)
       14:59.22 (55.27)    15:54.23 (55.01)    16:48.77 (54.54)    17:39.75 (50.98)
  5 Prior, David              69 Swim RI-NE          17:00.00   18:01.73   12  
                  54.19     1:47.37 (53.18)     2:42.29 (54.92)     3:39.34 (57.05)
        4:37.52 (58.18)     5:31.73 (54.21)     6:27.07 (55.34)     7:22.64 (55.57)
        8:16.10 (53.46)     9:11.83 (55.73)    10:07.26 (55.43)    11:02.69 (55.43)
       11:55.38 (52.69)    12:50.89 (55.51)    13:41.31 (50.42)    14:33.24 (51.93)
       15:25.13 (51.89)    16:17.30 (52.17)    17:09.63 (52.33)    18:01.73 (52.10)
 
Event 2  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 13:18.62        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE        15:03.69   14:55.41   17  
                  39.88     1:22.93 (43.05)     2:06.94 (44.01)     2:51.67 (44.73)
        3:35.93 (44.26)     4:19.97 (44.04)     5:04.96 (44.99)     5:49.57 (44.61)
        6:34.64 (45.07)     7:20.31 (45.67)     8:06.18 (45.87)     8:51.14 (44.96)
        9:36.94 (45.80)    10:22.51 (45.57)    11:07.64 (45.13)    11:52.62 (44.98)
       12:37.92 (45.30)    13:23.21 (45.29)    14:09.25 (46.04)    14:55.41 (46.16)
  2 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE          15:10.00   14:57.15   15  
                  38.86     1:22.74 (43.88)     2:08.39 (45.65)     2:54.20 (45.81)
        3:40.58 (46.38)     4:26.85 (46.27)     5:13.39 (46.54)     5:59.70 (46.31)
        6:46.14 (46.44)     7:32.05 (45.91)     8:17.68 (45.63)     9:04.03 (46.35)
        9:50.09 (46.06)    10:35.65 (45.56)    11:20.74 (45.09)    12:05.99 (45.25)
       12:50.16 (44.17)    13:35.31 (45.15)    14:17.47 (42.16)    14:57.15 (39.68)
  3 Pope, James               71 ABC Masters-NE      15:04.00   15:14.01   14  
                  37.87     1:20.11 (42.24)     2:03.16 (43.05)     2:46.33 (43.17)
        3:30.55 (44.22)     4:15.39 (44.84)     5:00.40 (45.01)     5:46.15 (45.75)
        6:32.76 (46.61)     7:18.36 (45.60)     8:04.79 (46.43)     8:52.20 (47.41)
        9:39.20 (47.00)    10:27.85 (48.65)    11:15.96 (48.11)    12:04.36 (48.40)
       12:52.02 (47.66)    13:40.30 (48.28)    14:28.41 (48.11)    15:14.01 (45.60)
  4 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE 18:12.00   17:36.13   13  
                  46.78     1:41.37 (54.59)     2:37.01 (55.64)     3:30.15 (53.14)
        4:22.80 (52.65)     5:15.53 (52.73)     6:08.41 (52.88)     7:02.29 (53.88)
        7:55.33 (53.04)     8:48.00 (52.67)     9:42.08 (54.08)    10:35.76 (53.68)
       11:29.24 (53.48)    12:22.74 (53.50)    13:15.47 (52.73)    14:07.36 (51.89)
       14:59.80 (52.44)    15:49.87 (50.07)    16:39.74 (49.87)    17:36.13 (56.39)
  5 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE    20:00.00   17:46.73   12  
                  46.69     1:37.90 (51.21)     2:30.94 (53.04)     3:23.12 (52.18)
        4:15.64 (52.52)     5:08.81 (53.17)     6:02.17 (53.36)     6:54.59 (52.42)
        7:48.66 (54.07)     8:42.77 (54.11)     9:38.04 (55.27)    10:32.42 (54.38)
       11:27.60 (55.18)    12:20.19 (52.59)    13:15.09 (54.90)    14:10.49 (55.40)
       15:05.28 (54.79)    15:59.64 (54.36)    16:55.94 (56.30)    17:46.73 (50.79)
  6 Read, Phil                71 Great Bay-NE        18:30.00   18:43.53   11  
                  50.34     1:45.09 (54.75)     2:42.38 (57.29)     3:40.09 (57.71)
        4:37.21 (57.12)     5:34.82 (57.61)     6:32.93 (58.11)     7:29.17 (56.24)
        8:25.66 (56.49)     9:21.68 (56.02)    10:18.56 (56.88)    11:15.89 (57.33)
       12:12.83 (56.94)    13:09.69 (56.86)    14:05.92 (56.23)    15:02.88 (56.96)
       15:58.57 (55.69)    16:54.55 (55.98)    17:50.49 (55.94)    18:43.53 (53.04)
 
Event 2  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 14:24.73   4/11/2013 BURWELL JONES                             
     NE-LMSC: N 17:34.62        2003 James Edwards                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE        21:00.00   23:30.15   17  
                1:00.92   2:10.33 (1:09.41)   3:22.12 (1:11.79)   4:32.01 (1:09.89)
      5:42.35 (1:10.34)   6:51.43 (1:09.08)   8:03.50 (1:12.07)   9:13.28 (1:09.78)
     10:24.23 (1:10.95)  11:36.31 (1:12.08)  12:49.79 (1:13.48)  14:02.36 (1:12.57)
     15:15.19 (1:12.83)  16:29.47 (1:14.28)  17:40.57 (1:11.10)  18:52.95 (1:12.38)
     20:05.10 (1:12.15)  21:15.68 (1:10.58)  22:25.38 (1:09.70)  23:30.15 (1:04.77)
 
Event 3  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 17:52.21        2002 Andrea Packard                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bacon, Ashley             26 Waterhorses-NE      19:03.00   18:37.04   17  
                  29.98     1:02.65 (32.67)     1:36.38 (33.73)     2:10.66 (34.28)
        2:44.91 (34.25)     3:19.42 (34.51)     3:53.81 (34.39)     4:28.04 (34.23)
        5:02.35 (34.31)     5:36.48 (34.13)     6:09.98 (33.50)     6:43.91 (33.93)
        7:17.96 (34.05)     7:51.96 (34.00)     8:26.12 (34.16)     9:00.08 (33.96)
        9:34.09 (34.01)    10:08.04 (33.95)    10:42.12 (34.08)    11:16.20 (34.08)
       11:49.84 (33.64)    12:23.69 (33.85)    12:58.06 (34.37)    13:32.06 (34.00)
       14:06.04 (33.98)    14:40.17 (34.13)    15:14.25 (34.08)    15:48.33 (34.08)
       16:22.42 (34.09)    16:56.60 (34.18)    17:30.84 (34.24)    18:04.61 (33.77)
       18:37.04 (32.43)
  2 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE        19:59.00   19:20.69   15  
                  31.32     1:06.19 (34.87)     1:41.71 (35.52)     2:17.50 (35.79)
        2:52.81 (35.31)     3:28.90 (36.09)     4:04.39 (35.49)     4:39.82 (35.43)
        5:15.02 (35.20)     5:50.80 (35.78)     6:26.10 (35.30)     7:01.76 (35.66)
        7:37.45 (35.69)     8:12.96 (35.51)     8:48.85 (35.89)     9:24.85 (36.00)
       10:01.16 (36.31)    10:37.22 (36.06)    11:13.13 (35.91)    11:49.14 (36.01)
       12:24.17 (35.03)    12:59.12 (34.95)    13:34.49 (35.37)    14:09.85 (35.36)
       14:45.22 (35.37)    15:20.31 (35.09)    15:55.22 (34.91)    16:29.21 (33.99)
       17:04.17 (34.96)    17:39.20 (35.03)    18:13.91 (34.71)    18:47.60 (33.69)
       19:20.69 (33.09)
  3 Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE    21:00.00   20:39.35   14  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:45.66 (37.09)     2:23.10 (37.44)
        3:00.61 (37.51)     3:38.16 (37.55)     4:15.86 (37.70)     4:53.47 (37.61)
        5:31.11 (37.64)     6:08.91 (37.80)     6:46.59 (37.68)     7:24.61 (38.02)
        8:02.54 (37.93)     8:40.19 (37.65)     9:18.00 (37.81)     9:56.10 (38.10)
       10:33.64 (37.54)    11:11.43 (37.79)    11:49.55 (38.12)    12:26.64 (37.09)
       13:03.97 (37.33)    13:41.37 (37.40)    14:18.95 (37.58)    14:57.09 (38.14)
       15:35.06 (37.97)    16:13.15 (38.09)    16:51.22 (38.07)    17:29.45 (38.23)
       18:07.35 (37.90)    18:45.42 (38.07)    19:24.02 (38.60)    20:02.23 (38.21)
       20:39.35 (37.12)
  4 Farnam, Leanna            28 MinutemanAndover-NE 24:44.00   24:17.66   13  
                  39.14     1:22.20 (43.06)     2:06.43 (44.23)     2:50.87 (44.44)
        3:35.04 (44.17)     4:19.22 (44.18)     5:03.84 (44.62)     5:48.64 (44.80)
        6:33.09 (44.45)     7:18.16 (45.07)     8:02.24 (44.08)     8:46.71 (44.47)
        9:31.00 (44.29)    10:15.33 (44.33)    10:59.92 (44.59)    11:44.65 (44.73)
       12:29.56 (44.91)    13:14.20 (44.64)    13:59.03 (44.83)    14:43.38 (44.35)
       15:28.32 (44.94)    16:12.82 (44.50)    16:57.47 (44.65)    17:42.06 (44.59)
       18:26.83 (44.77)    19:11.13 (44.30)    19:55.85 (44.72)    20:40.05 (44.20)
       21:24.42 (44.37)    22:08.57 (44.15)    22:52.83 (44.26)    23:36.25 (43.42)
       24:17.66 (41.41)
  5 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE 30:00.00   27:42.39   12  
                  45.23     1:32.57 (47.34)     2:21.85 (49.28)     3:10.77 (48.92)
        4:00.61 (49.84)     4:50.90 (50.29)     5:40.93 (50.03)     6:31.77 (50.84)
        7:22.19 (50.42)     8:12.72 (50.53)     9:03.73 (51.01)     9:54.89 (51.16)
       10:46.20 (51.31)    11:37.45 (51.25)    12:27.88 (50.43)    13:19.09 (51.21)
       14:10.28 (51.19)    15:01.46 (51.18)    15:53.41 (51.95)    16:45.19 (51.78)
       17:36.58 (51.39)    18:28.03 (51.45)    19:20.01 (51.98)    20:12.05 (52.04)
       21:03.55 (51.50)    21:54.96 (51.41)    22:46.64 (51.68)    23:36.80 (50.16)
       24:26.88 (50.08)    25:17.09 (50.21)    26:07.46 (50.37)    26:57.11 (49.65)
       27:42.39 (45.28)
 
Event 3  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
     NE-LMSC: N 18:30.02        2010 Jessica Stokes                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE          20:10.00   19:24.01   17  
                  30.22     1:03.20 (32.98)     1:37.40 (34.20)     2:12.07 (34.67)
        2:47.22 (35.15)     3:22.51 (35.29)     3:57.64 (35.13)     4:32.85 (35.21)
        5:07.89 (35.04)     5:43.03 (35.14)     6:18.49 (35.46)     6:53.70 (35.21)
        7:29.17 (35.47)     8:04.83 (35.66)     8:40.62 (35.79)     9:16.36 (35.74)
        9:52.09 (35.73)    10:27.91 (35.82)    11:03.64 (35.73)    11:39.31 (35.67)
       12:15.31 (36.00)    12:51.00 (35.69)    13:27.00 (36.00)    14:02.93 (35.93)
       14:38.73 (35.80)    15:15.23 (36.50)    15:51.33 (36.10)    16:27.42 (36.09)
       17:03.14 (35.72)    17:38.77 (35.63)    18:14.64 (35.87)    18:50.15 (35.51)
       19:24.01 (33.86)
  2 Williams, Melinda         32 Simmons-NE          20:15.00   20:03.52   15  
                  31.33     1:05.88 (34.55)     1:41.51 (35.63)     2:18.08 (36.57)
        2:54.74 (36.66)     3:31.65 (36.91)     4:08.74 (37.09)     4:45.72 (36.98)
        5:23.03 (37.31)     6:00.08 (37.05)     6:37.20 (37.12)     7:14.39 (37.19)
        7:51.61 (37.22)     8:28.37 (36.76)     9:05.00 (36.63)     9:41.81 (36.81)
       10:18.87 (37.06)    10:55.67 (36.80)    11:32.26 (36.59)    12:08.60 (36.34)
       12:45.20 (36.60)    13:22.21 (37.01)    13:58.55 (36.34)    14:35.00 (36.45)
       15:11.63 (36.63)    15:48.50 (36.87)    16:25.25 (36.75)    17:01.88 (36.63)
       17:38.39 (36.51)    18:14.80 (36.41)    18:51.92 (37.12)    19:28.34 (36.42)
       20:03.52 (35.18)
  3 Kisthardt, Joan           34 BU Masters-NE       21:40.06   21:55.06   14  
                  34.66     1:12.11 (37.45)     1:50.84 (38.73)     2:29.99 (39.15)
        3:09.73 (39.74)     3:49.65 (39.92)     4:29.43 (39.78)     5:09.20 (39.77)
        5:49.42 (40.22)     6:29.67 (40.25)     7:09.75 (40.08)     7:49.80 (40.05)
        8:30.16 (40.36)     9:10.57 (40.41)     9:50.96 (40.39)    10:31.57 (40.61)
       11:12.26 (40.69)    11:52.61 (40.35)    12:33.06 (40.45)    13:13.57 (40.51)
       13:53.92 (40.35)    14:34.07 (40.15)    15:14.28 (40.21)    15:54.50 (40.22)
       16:34.81 (40.31)    17:15.09 (40.28)    17:55.57 (40.48)    18:35.91 (40.34)
       19:16.34 (40.43)    19:56.57 (40.23)    20:36.12 (39.55)    21:16.31 (40.19)
       21:55.06 (38.75)
  4 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE          25:00.00   24:01.12   13  
                  37.23     1:17.99 (40.76)     2:00.24 (42.25)     2:43.46 (43.22)
        3:25.98 (42.52)     4:08.88 (42.90)     4:52.09 (43.21)     5:35.45 (43.36)
        6:20.39 (44.94)     7:04.16 (43.77)     7:48.35 (44.19)     8:32.05 (43.70)
        9:15.83 (43.78)     9:59.80 (43.97)    10:43.55 (43.75)    11:27.62 (44.07)
       12:12.11 (44.49)    12:56.74 (44.63)    13:40.75 (44.01)    14:25.29 (44.54)
       15:09.72 (44.43)    15:54.15 (44.43)    16:38.59 (44.44)    17:22.89 (44.30)
       18:08.17 (45.28)    18:52.55 (44.38)    19:37.39 (44.84)    20:22.48 (45.09)
       21:06.81 (44.33)    21:51.26 (44.45)    22:35.62 (44.36)    23:19.55 (43.93)
       24:01.12 (41.57)
  5 Avanessian, Stephanie     34 University Club-NE  28:28.00   24:52.57   12  
                  35.99     1:16.82 (40.83)     2:00.75 (43.93)     2:46.58 (45.83)
        3:32.03 (45.45)     4:17.64 (45.61)     5:04.24 (46.60)     5:49.80 (45.56)
        6:35.45 (45.65)     7:21.43 (45.98)     8:07.79 (46.36)     8:53.67 (45.88)
        9:40.26 (46.59)    10:25.83 (45.57)    11:12.69 (46.86)    11:58.63 (45.94)
       12:45.32 (46.69)    13:31.07 (45.75)    14:17.07 (46.00)    15:03.33 (46.26)
       15:49.50 (46.17)    16:35.06 (45.56)    17:21.22 (46.16)    18:07.64 (46.42)
       18:55.14 (47.50)    19:40.49 (45.35)    20:27.36 (46.87)    21:13.50 (46.14)
       21:58.82 (45.32)    22:42.69 (43.87)    23:27.04 (44.35)    24:10.89 (43.85)
       24:52.57 (41.68)
  6 Hughes, Elizabeth         32 University Club-NE  30:00.00   28:02.48   11  
                  40.08     1:26.71 (46.63)     2:15.36 (48.65)     3:04.86 (49.50)
        3:54.87 (50.01)     4:46.88 (52.01)     5:37.42 (50.54)     6:29.01 (51.59)
        7:20.68 (51.67)     8:12.99 (52.31)     9:04.59 (51.60)     9:56.02 (51.43)
       10:47.92 (51.90)    11:39.72 (51.80)    12:30.69 (50.97)    13:22.74 (52.05)
     15:07.59 (1:44.85)    15:59.42 (51.83)    16:52.46 (53.04)    17:44.60 (52.14)
       18:36.00 (51.40)    19:27.47 (51.47)    20:19.66 (52.19)    21:12.73 (53.07)
       22:04.41 (51.68)    22:57.10 (52.69)    23:48.46 (51.36)    24:39.63 (51.17)
       25:30.36 (50.73)                            26:20.93 ( )    27:12.89 (51.96)
       28:02.48 (49.59)
  7 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE 31:00.00   29:05.53   10  
                  43.20     1:33.27 (50.07)     2:24.99 (51.72)     3:17.19 (52.20)
        4:09.43 (52.24)     5:02.12 (52.69)     5:55.19 (53.07)     6:48.31 (53.12)
        7:41.62 (53.31)     8:35.09 (53.47)     9:28.12 (53.03)    10:21.61 (53.49)
       11:14.10 (52.49)    12:06.61 (52.51)    12:59.33 (52.72)    13:52.21 (52.88)
       14:45.71 (53.50)    15:38.93 (53.22)    16:32.41 (53.48)    17:26.15 (53.74)
       18:20.66 (54.51)    19:14.83 (54.17)    20:08.93 (54.10)    21:02.67 (53.74)
       21:56.74 (54.07)    22:50.55 (53.81)    23:44.99 (54.44)    24:39.17 (54.18)
       25:32.47 (53.30)    26:25.98 (53.51)    27:19.19 (53.21)    28:12.88 (53.69)
       29:05.53 (52.65)
 
Event 3  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 18:28.73        2008 Dori Miller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweetser, Stacy           38 Granite State-NE    19:55.00   19:59.69   17  
                  30.56     1:03.69 (33.13)     1:38.09 (34.40)     2:13.25 (35.16)
        2:49.33 (36.08)     3:25.94 (36.61)     4:02.69 (36.75)     4:39.57 (36.88)
        5:16.28 (36.71)     5:53.16 (36.88)     6:30.03 (36.87)     7:07.13 (37.10)
        7:44.10 (36.97)     8:20.86 (36.76)     8:57.56 (36.70)     9:34.27 (36.71)
       10:11.38 (37.11)    10:48.08 (36.70)    11:25.13 (37.05)    12:02.48 (37.35)
       12:39.41 (36.93)    13:16.38 (36.97)    13:53.21 (36.83)    14:30.07 (36.86)
       15:06.72 (36.65)    15:43.76 (37.04)    16:20.35 (36.59)    16:57.55 (37.20)
       17:34.72 (37.17)    18:11.61 (36.89)    18:48.01 (36.40)    19:24.50 (36.49)
       19:59.69 (35.19)
  2 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE    20:10.50   20:21.67   15  
                  32.57     1:07.49 (34.92)     1:43.51 (36.02)     2:20.13 (36.62)
        2:56.98 (36.85)     3:33.62 (36.64)     4:10.63 (37.01)     4:47.67 (37.04)
        5:24.53 (36.86)     6:01.17 (36.64)     6:37.53 (36.36)     7:14.49 (36.96)
        7:51.14 (36.65)     8:28.15 (37.01)     9:05.44 (37.29)     9:42.72 (37.28)
       10:19.95 (37.23)    10:57.05 (37.10)    11:34.79 (37.74)    12:12.56 (37.77)
       12:49.87 (37.31)    13:27.35 (37.48)    14:06.11 (38.76)    14:43.50 (37.39)
       15:21.70 (38.20)    15:59.67 (37.97)    16:37.54 (37.87)    17:15.74 (38.20)
       17:53.19 (37.45)    18:30.88 (37.69)    19:08.24 (37.36)    19:45.94 (37.70)
       20:21.67 (35.73)
  3 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE 25:30.02   21:33.61   14  
                  35.49     1:14.48 (38.99)     1:54.13 (39.65)     2:34.25 (40.12)
        3:14.21 (39.96)     3:54.54 (40.33)     4:33.16 (38.62)     5:12.19 (39.03)
        5:50.71 (38.52)     6:29.82 (39.11)     7:09.79 (39.97)     7:49.42 (39.63)
        8:29.30 (39.88)     9:09.02 (39.72)     9:49.03 (40.01)    10:28.77 (39.74)
       11:07.45 (38.68)    11:46.30 (38.85)    12:24.98 (38.68)    13:04.40 (39.42)
       13:44.59 (40.19)    14:24.48 (39.89)    15:03.85 (39.37)    15:43.52 (39.67)
       16:23.16 (39.64)    17:02.78 (39.62)    17:42.37 (39.59)    18:22.25 (39.88)
       19:01.53 (39.28)    19:40.35 (38.82)    20:18.99 (38.64)    20:56.94 (37.95)
       21:33.61 (36.67)
 
Event 3  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 19:31.28        2010 Kirsten Thompson                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Tara                42 Great Bay-NE        21:02.00   20:19.01   17  
                  32.89     1:08.96 (36.07)     1:45.23 (36.27)     2:21.91 (36.68)
        2:58.98 (37.07)     3:35.98 (37.00)     4:13.16 (37.18)     4:50.72 (37.56)
        5:27.58 (36.86)     6:04.91 (37.33)     6:42.30 (37.39)     7:19.54 (37.24)
        7:56.95 (37.41)     8:34.16 (37.21)     9:11.83 (37.67)     9:49.52 (37.69)
       10:26.46 (36.94)    11:03.60 (37.14)    11:40.40 (36.80)    12:17.22 (36.82)
       12:54.59 (37.37)    13:31.57 (36.98)    14:08.92 (37.35)    14:46.52 (37.60)
       15:23.46 (36.94)    16:00.50 (37.04)    16:37.37 (36.87)    17:14.50 (37.13)
       17:51.45 (36.95)    18:28.75 (37.30)    19:06.06 (37.31)    19:42.84 (36.78)
       20:19.01 (36.17)
  2 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE 20:41.00   20:25.79   15  
                  34.44     1:10.78 (36.34)     1:47.74 (36.96)     2:25.19 (37.45)
        3:03.32 (38.13)     3:40.97 (37.65)     4:18.55 (37.58)     4:56.17 (37.62)
        5:33.47 (37.30)     6:10.74 (37.27)     6:48.04 (37.30)     7:25.29 (37.25)
        8:02.56 (37.27)     8:39.85 (37.29)     9:17.32 (37.47)     9:54.75 (37.43)
       10:32.19 (37.44)    11:09.65 (37.46)    11:46.77 (37.12)    12:23.90 (37.13)
       13:01.22 (37.32)    13:38.56 (37.34)    14:16.38 (37.82)    14:53.77 (37.39)
       15:30.94 (37.17)    16:08.47 (37.53)    16:46.02 (37.55)    17:23.32 (37.30)
       18:00.30 (36.98)    18:37.43 (37.13)    19:14.39 (36.96)    19:50.83 (36.44)
       20:25.79 (34.96)
  3 Gonzalo, Anna             40 MIT Masters-NE      21:59.00   21:19.33   14  
                  33.44     1:09.01 (35.57)     1:46.96 (37.95)     2:25.38 (38.42)
        3:04.84 (39.46)     3:44.42 (39.58)     4:23.50 (39.08)     5:02.50 (39.00)
        5:41.68 (39.18)     6:20.86 (39.18)     7:00.46 (39.60)     7:39.94 (39.48)
        8:19.20 (39.26)     8:58.17 (38.97)     9:37.45 (39.28)    10:16.59 (39.14)
       10:55.81 (39.22)    11:34.54 (38.73)    12:13.64 (39.10)    12:52.75 (39.11)
       13:32.13 (39.38)    14:11.26 (39.13)    14:50.43 (39.17)    15:29.59 (39.16)
       16:08.91 (39.32)    16:47.75 (38.84)    17:27.06 (39.31)    18:06.63 (39.57)
       18:45.79 (39.16)    19:24.99 (39.20)    20:03.65 (38.66)    20:41.91 (38.26)
       21:19.33 (37.42)
  4 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE 21:50.00   22:08.73   13  
                  36.79     1:15.47 (38.68)     1:54.90 (39.43)     2:34.75 (39.85)
        3:14.45 (39.70)     3:54.40 (39.95)     4:34.72 (40.32)     5:14.91 (40.19)
        5:55.16 (40.25)     6:35.34 (40.18)     7:15.74 (40.40)     7:56.21 (40.47)
        8:36.64 (40.43)     9:17.00 (40.36)     9:57.49 (40.49)    10:38.22 (40.73)
       11:18.77 (40.55)    11:59.28 (40.51)    12:39.78 (40.50)    13:20.34 (40.56)
       14:01.19 (40.85)    14:41.81 (40.62)    15:22.30 (40.49)    16:03.50 (41.20)
       16:43.86 (40.36)    17:24.58 (40.72)    18:05.34 (40.76)    18:46.13 (40.79)
       19:27.14 (41.01)    20:07.84 (40.70)    20:48.85 (41.01)    21:29.68 (40.83)
       22:08.73 (39.05)
  5 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE          24:00.00   23:15.45   12  
                  37.03     1:19.14 (42.11)     2:00.96 (41.82)     2:43.97 (43.01)
        3:26.45 (42.48)     4:08.81 (42.36)     4:51.28 (42.47)     5:34.62 (43.34)
        6:17.51 (42.89)     7:00.62 (43.11)     7:43.45 (42.83)     8:26.61 (43.16)
        9:09.83 (43.22)     9:52.97 (43.14)    10:35.71 (42.74)    11:18.35 (42.64)
       12:00.88 (42.53)    12:43.04 (42.16)    13:25.27 (42.23)    14:07.73 (42.46)
       14:50.69 (42.96)    15:33.63 (42.94)    16:16.35 (42.72)    16:58.70 (42.35)
       17:41.25 (42.55)    18:23.47 (42.22)    19:06.01 (42.54)    19:48.68 (42.67)
       20:31.19 (42.51)    21:13.00 (41.81)    21:55.18 (42.18)    22:36.83 (41.65)
       23:15.45 (38.62)
 
Event 3  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
     NE-LMSC: N 18:58.76        2007 J Nievergelt                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE        21:06.00   20:44.79   17  
                  33.12     1:08.58 (35.46)     1:45.45 (36.87)     2:23.02 (37.57)
        3:00.57 (37.55)     3:37.88 (37.31)     4:15.66 (37.78)     4:53.10 (37.44)
        5:30.56 (37.46)     6:07.99 (37.43)     6:45.68 (37.69)     7:23.55 (37.87)
        8:01.23 (37.68)     8:38.97 (37.74)     9:17.10 (38.13)     9:55.24 (38.14)
       10:33.17 (37.93)    11:11.43 (38.26)    11:49.46 (38.03)    12:27.59 (38.13)
       13:05.47 (37.88)    13:43.35 (37.88)    14:21.59 (38.24)    14:59.88 (38.29)
       15:38.22 (38.34)    16:16.41 (38.19)    16:54.82 (38.41)    17:33.04 (38.22)
       18:11.45 (38.41)    18:50.42 (38.97)    19:28.84 (38.42)    20:07.77 (38.93)
       20:44.79 (37.02)
  2 Walton, Mary              47 Swim RI-NE          21:21.37   21:13.60   15  
                  32.08     1:07.76 (35.68)     1:45.20 (37.44)     2:23.49 (38.29)
        3:01.81 (38.32)     3:40.53 (38.72)     4:19.29 (38.76)     4:58.06 (38.77)
        5:36.92 (38.86)     6:15.94 (39.02)     6:55.16 (39.22)     7:34.17 (39.01)
        8:13.62 (39.45)     8:52.77 (39.15)     9:31.87 (39.10)    10:11.14 (39.27)
       10:50.50 (39.36)    11:30.09 (39.59)    12:09.26 (39.17)    12:48.79 (39.53)
       13:27.57 (38.78)    14:06.63 (39.06)    14:45.86 (39.23)    15:25.32 (39.46)
       16:04.39 (39.07)    16:43.34 (38.95)    17:22.16 (38.82)    18:01.23 (39.07)
       18:40.17 (38.94)    19:19.03 (38.86)    19:57.99 (38.96)    20:36.68 (38.69)
       21:13.60 (36.92)
  3 Tremblay, Joyce           45 Y of North Shore-NE 28:00.00   24:36.95   14  
                  36.98     1:17.60 (40.62)     2:00.14 (42.54)     2:44.01 (43.87)
        3:28.44 (44.43)     4:12.72 (44.28)     4:57.68 (44.96)     5:43.24 (45.56)
        6:28.70 (45.46)     7:14.92 (46.22)     8:00.18 (45.26)     8:45.70 (45.52)
        9:31.94 (46.24)    10:17.69 (45.75)    11:04.41 (46.72)    11:49.28 (44.87)
       12:33.70 (44.42)    13:18.40 (44.70)    14:02.95 (44.55)    14:48.36 (45.41)
       15:33.94 (45.58)    16:21.19 (47.25)    17:07.70 (46.51)    17:52.53 (44.83)
       18:37.87 (45.34)    19:23.06 (45.19)    20:07.40 (44.34)    20:53.79 (46.39)
       21:39.62 (45.83)    22:25.02 (45.40)    23:09.98 (44.96)    23:53.61 (43.63)
       24:36.95 (43.34)
  4 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE          31:00.00   31:00.76   13  
                  48.94     1:41.08 (52.14)     2:36.57 (55.49)     3:32.58 (56.01)
        4:30.91 (58.33)     5:27.11 (56.20)     6:23.90 (56.79)     7:21.46 (57.56)
        8:20.25 (58.79)     9:17.83 (57.58)    10:14.31 (56.48)    11:10.13 (55.82)
       12:07.18 (57.05)    13:05.43 (58.25)    14:02.31 (56.88)    14:57.94 (55.63)
       15:54.95 (57.01)                            17:50.73 ( )                    
           19:43.32 ( )    20:38.63 (55.31)                            22:32.78 ( )
       23:29.00 (56.22)                            25:23.27 ( )    26:20.51 (57.24)
       27:16.56 (56.05)    28:12.97 (56.41)    29:10.23 (57.26)    30:05.50 (55.27)
       31:00.76 (55.26)
 
Event 3  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 19:13.73        2008 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nievergelt, Juliana       53 Adirondack AC-NE    20:00.00   20:05.51   17  
                  32.96     1:07.45 (34.49)     1:42.95 (35.50)     2:18.94 (35.99)
        2:55.36 (36.42)     3:32.19 (36.83)     4:08.98 (36.79)     4:46.23 (37.25)
        5:23.22 (36.99)     5:59.98 (36.76)     6:36.50 (36.52)     7:13.28 (36.78)
        7:50.20 (36.92)     8:27.35 (37.15)     9:04.33 (36.98)     9:41.23 (36.90)
       10:17.95 (36.72)    10:55.13 (37.18)    11:31.94 (36.81)    12:08.82 (36.88)
       12:45.47 (36.65)    13:22.47 (37.00)    13:59.20 (36.73)    14:36.07 (36.87)
       15:12.97 (36.90)    15:49.52 (36.55)    16:25.86 (36.34)    17:02.73 (36.87)
       17:39.47 (36.74)    18:16.46 (36.99)    18:53.32 (36.86)    19:30.26 (36.94)
       20:05.51 (35.25)
  2 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE 20:59.00   21:08.24   15  
                  32.71     1:08.54 (35.83)     1:46.67 (38.13)     2:24.48 (37.81)
        3:03.11 (38.63)     3:42.63 (39.52)     4:20.87 (38.24)     4:59.82 (38.95)
        5:39.01 (39.19)     6:17.87 (38.86)     6:56.91 (39.04)     7:36.13 (39.22)
        8:14.63 (38.50)     8:54.27 (39.64)     9:32.78 (38.51)    10:11.78 (39.00)
       10:49.88 (38.10)    11:28.71 (38.83)    12:07.38 (38.67)    12:46.28 (38.90)
       13:24.87 (38.59)    14:03.89 (39.02)    14:42.64 (38.75)    15:21.61 (38.97)
       16:00.53 (38.92)    16:38.77 (38.24)    17:17.41 (38.64)    17:56.26 (38.85)
       18:35.40 (39.14)    19:13.74 (38.34)    19:52.33 (38.59)    20:31.36 (39.03)
       21:08.24 (36.88)
  3 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE    23:52.00   23:48.15   14  
                  37.56     1:20.68 (43.12)     2:04.00 (43.32)     2:47.03 (43.03)
        3:30.38 (43.35)     4:13.33 (42.95)     4:56.07 (42.74)     5:38.62 (42.55)
        6:22.03 (43.41)     7:05.41 (43.38)     7:48.57 (43.16)     8:32.13 (43.56)
        9:15.51 (43.38)     9:58.56 (43.05)    10:41.67 (43.11)    11:25.31 (43.64)
       12:08.82 (43.51)    12:52.08 (43.26)    13:35.59 (43.51)    14:19.73 (44.14)
       15:05.30 (45.57)    15:48.06 (42.76)    16:32.40 (44.34)    17:16.63 (44.23)
       18:00.47 (43.84)    18:44.16 (43.69)    19:28.47 (44.31)    20:13.12 (44.65)
       20:55.71 (42.59)    21:39.53 (43.82)    22:23.32 (43.79)    23:06.71 (43.39)
       23:48.15 (41.44)
  4 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE          25:00.00   24:23.02   13  
                  39.09     1:21.14 (42.05)     2:04.81 (43.67)     2:49.18 (44.37)
        3:33.80 (44.62)     4:18.79 (44.99)     5:03.30 (44.51)     5:48.08 (44.78)
        6:33.28 (45.20)     7:18.32 (45.04)     8:03.16 (44.84)     8:48.11 (44.95)
        9:33.13 (45.02)    10:17.85 (44.72)    11:02.43 (44.58)    11:47.24 (44.81)
       12:32.26 (45.02)    13:16.90 (44.64)    14:01.54 (44.64)    14:46.27 (44.73)
       15:30.94 (44.67)    16:15.63 (44.69)    17:00.09 (44.46)    17:44.66 (44.57)
       18:29.10 (44.44)    19:13.79 (44.69)    19:58.12 (44.33)    20:42.53 (44.41)
       21:26.73 (44.20)    22:11.45 (44.72)    22:55.91 (44.46)    23:40.31 (44.40)
       24:23.02 (42.71)
  5 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE 26:29.00   26:07.58   12  
                  39.55     1:25.01 (45.46)     2:12.52 (47.51)     3:00.24 (47.72)
        3:48.03 (47.79)     4:36.19 (48.16)     5:23.94 (47.75)     6:11.94 (48.00)
        7:00.11 (48.17)     7:47.84 (47.73)     8:36.64 (48.80)     9:24.93 (48.29)
       10:13.55 (48.62)    11:01.97 (48.42)    11:49.78 (47.81)    12:38.16 (48.38)
       13:26.42 (48.26)    14:14.31 (47.89)    15:02.18 (47.87)    15:50.07 (47.89)
       16:37.51 (47.44)    17:25.76 (48.25)    18:13.43 (47.67)    19:02.03 (48.60)
       19:50.34 (48.31)    20:38.54 (48.20)    21:26.80 (48.26)    22:14.45 (47.65)
       23:01.91 (47.46)    23:49.84 (47.93)    24:37.03 (47.19)    25:24.19 (47.16)
       26:07.58 (43.39)
 
Event 3  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 19:19.89        2013 Katherine Branch                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Aubin, Patricia     56 Technique/Train-NE  23:10.00   23:14.00   17  
                  39.17     1:21.50 (42.33)     2:04.51 (43.01)     2:47.69 (43.18)
        3:30.30 (42.61)     4:12.68 (42.38)     4:55.26 (42.58)     5:37.67 (42.41)
        6:19.85 (42.18)     7:02.56 (42.71)     7:44.48 (41.92)     8:26.97 (42.49)
        9:09.13 (42.16)     9:51.30 (42.17)    10:33.31 (42.01)    11:15.92 (42.61)
       11:57.94 (42.02)    12:39.88 (41.94)    13:22.42 (42.54)    14:04.86 (42.44)
       14:47.27 (42.41)    15:29.71 (42.44)    16:12.17 (42.46)    16:54.36 (42.19)
       17:37.17 (42.81)    18:19.05 (41.88)    19:01.95 (42.90)    19:44.60 (42.65)
       20:27.14 (42.54)    21:09.56 (42.42)    21:52.11 (42.55)    22:34.06 (41.95)
       23:14.00 (39.94)
  2 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE          24:30.00   23:41.05   15  
                  38.21     1:19.63 (41.42)     2:03.33 (43.70)     2:47.24 (43.91)
        3:30.36 (43.12)     4:14.40 (44.04)     4:58.17 (43.77)     5:41.67 (43.50)
        6:25.05 (43.38)     7:08.87 (43.82)     7:52.60 (43.73)     8:36.24 (43.64)
        9:19.35 (43.11)    10:02.58 (43.23)    10:45.67 (43.09)    11:29.14 (43.47)
       12:12.40 (43.26)    12:55.45 (43.05)    13:38.85 (43.40)    14:22.68 (43.83)
       15:06.44 (43.76)    15:50.27 (43.83)    16:32.89 (42.62)    17:15.41 (42.52)
       17:57.65 (42.24)    18:40.73 (43.08)    19:24.21 (43.48)    20:07.45 (43.24)
       20:50.92 (43.47)    21:33.90 (42.98)    22:17.61 (43.71)    23:01.18 (43.57)
       23:41.05 (39.87)
  3 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE          24:00.00   24:25.47   14  
                  39.91     1:21.36 (41.45)     2:06.21 (44.85)     2:52.04 (45.83)
        3:35.79 (43.75)     4:20.80 (45.01)     5:04.99 (44.19)     5:50.21 (45.22)
        6:35.91 (45.70)     7:20.57 (44.66)     8:05.78 (45.21)     8:50.32 (44.54)
        9:35.16 (44.84)    10:19.96 (44.80)    11:05.47 (45.51)    11:50.52 (45.05)
       12:34.70 (44.18)    13:19.43 (44.73)    14:04.54 (45.11)    14:49.08 (44.54)
       15:33.66 (44.58)    16:18.42 (44.76)    17:03.11 (44.69)    17:47.68 (44.57)
       18:32.00 (44.32)    19:16.37 (44.37)    20:01.14 (44.77)    20:46.62 (45.48)
       21:30.35 (43.73)    22:14.99 (44.64)    22:59.32 (44.33)    23:43.56 (44.24)
       24:25.47 (41.91)
  4 Pugh, Lorena              56 Swim RI-NE          26:02.00   24:55.05   13  
                  39.35     1:22.77 (43.42)     2:07.94 (45.17)     2:53.00 (45.06)
        3:38.34 (45.34)     4:23.91 (45.57)     5:09.66 (45.75)     5:55.75 (46.09)
        6:42.25 (46.50)     7:28.32 (46.07)     8:14.82 (46.50)     9:01.41 (46.59)
        9:47.97 (46.56)    10:34.50 (46.53)    11:21.01 (46.51)    12:06.87 (45.86)
       12:52.62 (45.75)    13:37.87 (45.25)    14:23.65 (45.78)    15:09.22 (45.57)
       15:54.96 (45.74)    16:40.96 (46.00)    17:26.67 (45.71)    18:12.02 (45.35)
       18:57.71 (45.69)    19:43.03 (45.32)    20:28.41 (45.38)    21:13.86 (45.45)
       21:59.35 (45.49)    22:44.07 (44.72)    23:28.76 (44.69)    24:14.17 (45.41)
       24:55.05 (40.88)
  5 Shiely, Robyn             58 Great Bay-NE        25:00.00   25:34.26   12  
                  42.69     1:29.37 (46.68)     2:17.45 (48.08)     3:04.46 (47.01)
        3:51.20 (46.74)     4:37.53 (46.33)     5:24.06 (46.53)     6:10.51 (46.45)
        6:56.96 (46.45)     7:43.34 (46.38)     8:29.51 (46.17)     9:15.46 (45.95)
       10:01.55 (46.09)    10:48.37 (46.82)    11:35.43 (47.06)    12:21.63 (46.20)
       13:07.89 (46.26)    13:54.18 (46.29)    14:40.19 (46.01)    15:26.32 (46.13)
       16:12.88 (46.56)    16:59.98 (47.10)    17:47.59 (47.61)    18:34.23 (46.64)
       19:21.29 (47.06)    20:08.06 (46.77)    20:54.92 (46.86)    21:41.96 (47.04)
       22:28.78 (46.82)    23:15.56 (46.78)    24:02.08 (46.52)    24:48.40 (46.32)
       25:34.26 (45.86)
  6 Phelan, Mary              57 Swim RI-NE          25:50.00   26:29.27   11  
                  43.35     1:29.32 (45.97)     2:16.44 (47.12)     3:04.40 (47.96)
        3:52.65 (48.25)     4:42.01 (49.36)     5:31.47 (49.46)     6:20.79 (49.32)
        7:09.63 (48.84)     7:58.09 (48.46)     8:48.26 (50.17)     9:36.89 (48.63)
       10:25.55 (48.66)    11:15.85 (50.30)    12:04.26 (48.41)    12:53.01 (48.75)
       13:41.23 (48.22)    14:28.47 (47.24)    15:16.68 (48.21)    16:03.95 (47.27)
       16:52.59 (48.64)    17:40.52 (47.93)    18:28.69 (48.17)    19:17.02 (48.33)
       20:07.24 (50.22)    20:55.01 (47.77)    21:42.90 (47.89)    22:30.76 (47.86)
       23:19.44 (48.68)    24:09.65 (50.21)    24:56.91 (47.26)    25:43.68 (46.77)
       26:29.27 (45.59)
  7 Brehob, Jennifer          55 Y of North Shore-NE 27:06.61   26:37.66   10  
                  41.24     1:26.88 (45.64)     2:12.86 (45.98)     2:58.98 (46.12)
        3:47.17 (48.19)     4:35.12 (47.95)     5:24.21 (49.09)     6:13.45 (49.24)
        7:03.18 (49.73)     7:52.61 (49.43)     8:41.80 (49.19)     9:30.90 (49.10)
       10:19.72 (48.82)    11:08.32 (48.60)    11:57.65 (49.33)    12:47.28 (49.63)
       13:36.01 (48.73)    14:25.55 (49.54)    15:15.97 (50.42)    16:05.88 (49.91)
       16:54.24 (48.36)    17:42.80 (48.56)    18:31.96 (49.16)    19:22.70 (50.74)
       20:11.85 (49.15)    21:00.82 (48.97)    21:50.34 (49.52)    22:38.76 (48.42)
       23:27.40 (48.64)    24:17.15 (49.75)    25:05.93 (48.78)    25:53.06 (47.13)
       26:37.66 (44.60)
  8 Florio-Jefferys, Joanna   55 Pittsfield YMCA-NE  30:21.00   27:12.99    9  
                  41.88     1:29.12 (47.24)     2:17.94 (48.82)     3:06.56 (48.62)
        3:56.57 (50.01)     4:46.60 (50.03)     5:37.72 (51.12)     6:27.09 (49.37)
        7:17.38 (50.29)     8:06.75 (49.37)     8:55.69 (48.94)     9:45.05 (49.36)
       10:34.70 (49.65)    11:24.51 (49.81)    12:15.65 (51.14)    13:05.90 (50.25)
       13:55.87 (49.97)    14:45.33 (49.46)    15:35.88 (50.55)    16:25.96 (50.08)
       17:15.71 (49.75)    18:06.51 (50.80)    18:56.64 (50.13)    19:46.44 (49.80)
       20:36.51 (50.07)    21:27.11 (50.60)    22:17.27 (50.16)    23:07.48 (50.21)
       23:56.86 (49.38)    24:47.91 (51.05)    25:38.30 (50.39)    26:27.77 (49.47)
       27:12.99 (45.22)
  9 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE        26:29.00   27:28.87    8  
                  44.00     1:32.07 (48.07)     2:21.83 (49.76)     3:11.69 (49.86)
        4:00.46 (48.77)     4:49.75 (49.29)     5:39.60 (49.85)     6:30.15 (50.55)
        7:20.69 (50.54)     8:09.69 (49.00)     8:59.49 (49.80)     9:49.37 (49.88)
       10:39.37 (50.00)    11:29.29 (49.92)    12:19.37 (50.08)    13:09.81 (50.44)
       13:59.64 (49.83)    14:49.69 (50.05)    15:40.39 (50.70)    16:30.68 (50.29)
       17:21.10 (50.42)    18:11.57 (50.47)    19:01.49 (49.92)    19:52.00 (50.51)
       20:42.84 (50.84)    21:34.38 (51.54)    22:26.02 (51.64)    23:17.00 (50.98)
       24:07.68 (50.68)    24:58.61 (50.93)    25:48.79 (50.18)    26:39.94 (51.15)
       27:28.87 (48.93)
 10 Johns, Margaret           59 Granite State-NE    29:52.00   30:05.32    7  
                  47.27     1:39.49 (52.22)     2:33.10 (53.61)   4:20.51 (1:47.41)
      6:07.03 (1:46.52)     7:00.17 (53.14)   8:48.81 (1:48.64)     9:43.34 (54.53)
       10:37.24 (53.90)    11:31.40 (54.16)    12:26.44 (55.04)  15:11.97 (2:45.53)
                                                   17:59.75 ( )    18:56.29 (56.54)
                               19:51.14 ( )                            22:41.56 ( )
       23:37.67 (56.11)                                                25:29.19 ( )
       26:24.85 (55.66)    27:19.80 (54.95)                            29:11.40 ( )
       30:05.32 (53.92)
 11 Cohen, Frances            58 Cambridge-NE        35:24.98   33:44.28    6  
                  50.84   1:52.43 (1:01.59)   2:53.67 (1:01.24)   3:54.16 (1:00.49)
        4:52.17 (58.01)   5:53.36 (1:01.19)   6:53.69 (1:00.33)     7:53.08 (59.39)
      8:55.14 (1:02.06)     9:54.21 (59.07)  10:55.87 (1:01.66)  11:56.01 (1:00.14)
     12:57.46 (1:01.45)  13:59.24 (1:01.78)  15:00.17 (1:00.93)    15:59.82 (59.65)
     17:02.42 (1:02.60)  18:04.01 (1:01.59)  19:06.44 (1:02.43)  20:08.14 (1:01.70)
     21:09.56 (1:01.42)  22:13.31 (1:03.75)  23:14.96 (1:01.65)  24:18.45 (1:03.49)
     25:21.16 (1:02.71)  26:24.99 (1:03.83)  27:28.82 (1:03.83)  28:33.49 (1:04.67)
     29:36.49 (1:03.00)  30:39.85 (1:03.36)  31:43.76 (1:03.91)  32:44.58 (1:00.82)
       33:44.28 (59.70)
 12 Gorman, Kathleen          58 Swim RI-NE          36:00.00   33:45.51    5  
                  50.38     1:45.92 (55.54)     2:44.89 (58.97)   3:45.15 (1:00.26)
      4:45.78 (1:00.63)   5:49.67 (1:03.89)   6:50.46 (1:00.79)   7:51.73 (1:01.27)
      8:52.94 (1:01.21)   9:54.18 (1:01.24)  10:56.22 (1:02.04)  11:58.00 (1:01.78)
     13:01.62 (1:03.62)  14:01.97 (1:00.35)  15:04.65 (1:02.68)  16:06.75 (1:02.10)
     17:09.07 (1:02.32)  18:10.17 (1:01.10)  19:12.19 (1:02.02)  20:14.74 (1:02.55)
     21:17.74 (1:03.00)  22:20.92 (1:03.18)  23:23.67 (1:02.75)  24:26.21 (1:02.54)
     25:28.98 (1:02.77)  26:31.34 (1:02.36)  27:33.93 (1:02.59)  28:37.02 (1:03.09)
     29:40.52 (1:03.50)  30:43.15 (1:02.63)  31:45.07 (1:01.92)  32:47.55 (1:02.48)
       33:45.51 (57.96)
 
Event 3  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:43.99   3/30/2012 LAURA VAL                                 
     NE-LMSC: N 22:02.32        2013 Karen Bierwert                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE    22:40.00   22:18.91   17  
                  35.02     1:13.56 (38.54)     1:53.27 (39.71)     2:33.22 (39.95)
        3:13.69 (40.47)     3:54.26 (40.57)     4:35.07 (40.81)     5:16.38 (41.31)
        5:57.28 (40.90)     6:38.31 (41.03)     7:19.57 (41.26)     8:00.58 (41.01)
        8:41.43 (40.85)     9:22.61 (41.18)    10:03.57 (40.96)    10:44.03 (40.46)
       11:25.21 (41.18)    12:06.65 (41.44)    12:47.11 (40.46)    13:28.18 (41.07)
       14:08.72 (40.54)    14:50.06 (41.34)    15:30.68 (40.62)    16:12.25 (41.57)
       16:53.23 (40.98)    17:34.59 (41.36)    18:16.37 (41.78)    18:57.16 (40.79)
       19:37.91 (40.75)    20:18.79 (40.88)    20:59.02 (40.23)    21:39.25 (40.23)
       22:18.91 (39.66)
  2 Wasson, Page              61 ABC Masters-NE      25:34.00   25:13.06   15  
                  39.62     1:22.94 (43.32)     2:07.63 (44.69)     2:53.14 (45.51)
        3:39.46 (46.32)     4:25.80 (46.34)     5:12.38 (46.58)     5:58.85 (46.47)
        6:45.23 (46.38)     7:31.20 (45.97)     8:18.02 (46.82)     9:04.03 (46.01)
        9:50.55 (46.52)    10:36.59 (46.04)    11:23.15 (46.56)    12:09.18 (46.03)
       12:54.67 (45.49)    13:40.69 (46.02)    14:26.66 (45.97)    15:13.20 (46.54)
       15:59.21 (46.01)    16:45.19 (45.98)    17:31.47 (46.28)    18:18.25 (46.78)
       19:04.23 (45.98)    19:50.93 (46.70)    20:37.33 (46.40)    21:23.25 (45.92)
       22:09.53 (46.28)    22:56.32 (46.79)    23:42.20 (45.88)    24:28.23 (46.03)
       25:13.06 (44.83)
  3 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE          32:16.00   30:32.65   14  
                  44.54     1:36.47 (51.93)     2:31.75 (55.28)     3:27.76 (56.01)
        4:24.77 (57.01)     5:21.81 (57.04)     6:17.83 (56.02)     7:15.23 (57.40)
        8:10.70 (55.47)     9:07.24 (56.54)    10:04.24 (57.00)    10:59.92 (55.68)
       11:56.36 (56.44)    12:53.37 (57.01)    13:49.79 (56.42)    14:46.97 (57.18)
       15:43.28 (56.31)    16:39.65 (56.37)    17:34.82 (55.17)    18:30.75 (55.93)
       19:26.56 (55.81)    20:23.56 (57.00)    21:20.19 (56.63)    22:15.57 (55.38)
       23:10.81 (55.24)    24:07.19 (56.38)    25:02.70 (55.51)    25:58.59 (55.89)
       26:55.67 (57.08)    27:50.31 (54.64)    28:45.65 (55.34)  30:32.65 (1:47.00)
  4 McGuire, Kathy            60 Bearcat Masters-MR  33:24.79   33:11.15   13  
                  50.63     1:48.36 (57.73)   3:46.37 (1:58.01)   5:46.04 (1:59.67)
      6:46.09 (1:00.05)   7:46.59 (1:00.50)   8:47.15 (1:00.56)   9:47.41 (1:00.26)
     10:47.47 (1:00.06)  11:48.09 (1:00.62)    12:47.72 (59.63)  13:48.91 (1:01.19)
       14:48.62 (59.71)                                                            
           16:48.86 ( )  17:49.28 (1:00.42)  18:50.64 (1:01.36)  19:50.96 (1:00.32)
     20:52.54 (1:01.58)                                                            
           24:57.08 ( )  25:58.73 (1:01.65)                            28:00.98 ( )
     29:01.96 (1:00.98)  30:04.28 (1:02.32)  31:06.07 (1:01.79)  32:08.04 (1:01.97)
     33:11.15 (1:03.11)
 
Event 4  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
     NE-LMSC: N 17:04.66        2002 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE          19:00.00   19:11.13   17  
                  30.27     1:04.32 (34.05)     1:38.99 (34.67)     2:13.80 (34.81)
        2:48.67 (34.87)     3:23.17 (34.50)     3:58.43 (35.26)     4:34.41 (35.98)
        5:09.27 (34.86)     5:45.21 (35.94)     6:20.29 (35.08)     6:55.89 (35.60)
        7:31.73 (35.84)     8:06.60 (34.87)     8:41.74 (35.14)     9:16.77 (35.03)
        9:52.21 (35.44)    10:27.65 (35.44)    11:02.46 (34.81)    11:38.24 (35.78)
       12:13.76 (35.52)    12:48.88 (35.12)    13:24.45 (35.57)    14:00.00 (35.55)
       14:35.09 (35.09)    15:10.24 (35.15)    15:45.25 (35.01)    16:19.92 (34.67)
       16:55.17 (35.25)    17:29.92 (34.75)    18:04.68 (34.76)    18:38.57 (33.89)
       19:11.13 (32.56)
  2 Russell, Jonathan         24 Cambridge-NE        20:00.00   19:39.34   15  
                  32.69     1:07.05 (34.36)     1:41.59 (34.54)     2:16.84 (35.25)
        2:52.37 (35.53)     3:28.49 (36.12)     4:04.51 (36.02)     4:40.41 (35.90)
        5:17.31 (36.90)     5:53.64 (36.33)     6:30.12 (36.48)     7:06.21 (36.09)
        7:42.43 (36.22)     8:18.61 (36.18)     8:55.24 (36.63)     9:31.60 (36.36)
       10:07.96 (36.36)    10:44.58 (36.62)    11:20.74 (36.16)    11:56.94 (36.20)
       12:32.82 (35.88)    13:08.75 (35.93)    13:44.73 (35.98)    14:20.89 (36.16)
       14:57.10 (36.21)    15:33.05 (35.95)    16:09.12 (36.07)    16:45.20 (36.08)
       17:21.12 (35.92)    17:57.27 (36.15)    18:32.80 (35.53)    19:07.61 (34.81)
       19:39.34 (31.73)
 
Event 4  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.91        2004 Jason Eaddy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chertok, Zachary          25 Y of North Shore-NE 24:59.00   23:42.73   17  
                  39.30     1:20.96 (41.66)     2:03.38 (42.42)     2:46.52 (43.14)
        3:29.17 (42.65)     4:11.92 (42.75)     4:54.25 (42.33)     5:37.45 (43.20)
        6:20.54 (43.09)     7:03.37 (42.83)     7:46.41 (43.04)     8:29.72 (43.31)
        9:12.92 (43.20)     9:56.46 (43.54)    10:39.69 (43.23)    11:23.51 (43.82)
       12:07.07 (43.56)    12:50.34 (43.27)    13:33.89 (43.55)    14:17.54 (43.65)
       15:00.92 (43.38)    15:44.70 (43.78)    16:28.15 (43.45)    17:11.77 (43.62)
       17:55.76 (43.99)    18:39.58 (43.82)    19:23.35 (43.77)    20:07.23 (43.88)
       20:51.04 (43.81)    21:34.56 (43.52)    22:18.11 (43.55)    23:01.72 (43.61)
       23:42.73 (41.01)
 
Event 4  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:24.94        2013 Daniel Moran                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE      16:24.49   16:44.03   17  
                  27.64       57.37 (29.73)     1:27.16 (29.79)     1:56.95 (29.79)
        2:26.38 (29.43)     2:55.71 (29.33)     3:25.30 (29.59)     3:55.09 (29.79)
        4:24.80 (29.71)     4:54.44 (29.64)     5:24.42 (29.98)     5:54.59 (30.17)
        6:24.70 (30.11)     6:54.99 (30.29)     7:25.54 (30.55)     7:56.08 (30.54)
        8:27.01 (30.93)     8:57.77 (30.76)     9:28.64 (30.87)     9:59.77 (31.13)
       10:30.81 (31.04)    11:01.99 (31.18)    11:33.29 (31.30)    12:04.29 (31.00)
       12:35.73 (31.44)    13:07.31 (31.58)    13:38.32 (31.01)    14:09.76 (31.44)
       14:40.52 (30.76)    15:11.13 (30.61)    15:42.80 (31.67)    16:13.80 (31.00)
       16:44.03 (30.23)
  2 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE        17:00.00   17:13.01   15  
                  26.33       56.12 (29.79)     1:26.67 (30.55)     1:57.56 (30.89)
        2:28.20 (30.64)     2:59.48 (31.28)     3:31.11 (31.63)     4:02.45 (31.34)
        4:33.26 (30.81)     5:04.14 (30.88)     5:35.66 (31.52)     6:07.54 (31.88)
        6:39.30 (31.76)     7:10.68 (31.38)     7:41.76 (31.08)     8:13.94 (32.18)
        8:44.96 (31.02)     9:16.41 (31.45)     9:47.96 (31.55)    10:19.58 (31.62)
       10:51.74 (32.16)    11:23.80 (32.06)    11:55.41 (31.61)    12:27.01 (31.60)
       12:59.05 (32.04)    13:31.02 (31.97)    14:02.87 (31.85)    14:34.65 (31.78)
       15:06.14 (31.49)    15:37.82 (31.68)    16:09.79 (31.97)    16:41.47 (31.68)
       17:13.01 (31.54)
  3 Johnson, Tim              31 Cambridge-NE        20:00.00   21:04.78   14  
                  30.66     1:04.27 (33.61)     1:39.47 (35.20)     2:15.69 (36.22)
        2:52.23 (36.54)     3:28.40 (36.17)     4:05.79 (37.39)     4:42.50 (36.71)
        5:20.27 (37.77)     5:58.69 (38.42)     6:38.12 (39.43)     7:17.25 (39.13)
        7:56.69 (39.44)     8:35.96 (39.27)     9:14.92 (38.96)     9:53.67 (38.75)
       10:33.51 (39.84)    11:13.15 (39.64)    11:53.24 (40.09)    12:32.82 (39.58)
       13:12.43 (39.61)    13:52.20 (39.77)    14:32.14 (39.94)    15:12.94 (40.80)
       15:52.55 (39.61)    16:31.73 (39.18)    17:11.54 (39.81)    17:51.44 (39.90)
       18:30.47 (39.03)    19:10.69 (40.22)    19:49.66 (38.97)    20:26.96 (37.30)
       21:04.78 (37.82)
 
Event 4  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 16:05.78        2009 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leake, Michael            36 Bennington-NE       19:57.75   19:38.89   17  
                  32.49     1:06.14 (33.65)     1:39.93 (33.79)     2:14.82 (34.89)
        2:49.73 (34.91)     3:25.51 (35.78)     4:01.03 (35.52)     4:37.08 (36.05)
        5:13.64 (36.56)     5:50.09 (36.45)     6:26.14 (36.05)     7:02.19 (36.05)
        7:38.81 (36.62)     8:14.97 (36.16)     8:51.13 (36.16)     9:27.72 (36.59)
       10:04.57 (36.85)    10:41.70 (37.13)    11:18.35 (36.65)    11:54.62 (36.27)
       12:31.42 (36.80)    13:07.75 (36.33)    13:44.25 (36.50)    14:20.92 (36.67)
       14:57.90 (36.98)    15:34.06 (36.16)    16:10.23 (36.17)    16:46.25 (36.02)
       17:22.62 (36.37)    17:56.84 (34.22)    18:32.58 (35.74)    19:08.21 (35.63)
       19:38.89 (30.68)
  2 Parsons, Edward           39 MinutemanAndover-NE 26:07.00   23:30.33   15  
                  36.64     1:16.12 (39.48)     1:57.88 (41.76)     2:40.28 (42.40)
        3:23.50 (43.22)     4:07.12 (43.62)     4:50.57 (43.45)     5:34.91 (44.34)
        6:18.72 (43.81)     7:02.46 (43.74)     7:46.23 (43.77)     8:29.80 (43.57)
        9:13.25 (43.45)     9:56.96 (43.71)    10:40.29 (43.33)    11:23.35 (43.06)
       12:06.96 (43.61)    12:50.49 (43.53)    13:34.12 (43.63)    14:17.24 (43.12)
       15:00.67 (43.43)    15:43.34 (42.67)    16:25.84 (42.50)    17:09.02 (43.18)
       17:52.29 (43.27)    18:35.27 (42.98)    19:18.77 (43.50)    20:03.23 (44.46)
       20:45.89 (42.66)    21:28.58 (42.69)    22:09.97 (41.39)    22:52.27 (42.30)
       23:30.33 (38.06)
 
Event 4  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
     NE-LMSC: N 16:15.24        2012 Ethan Saulnier                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polatty, David            43 Swim RI-NE          19:56.00   20:00.73   17  
                  29.31     1:02.83 (33.52)     1:37.40 (34.57)     2:12.70 (35.30)
        2:48.58 (35.88)     3:24.60 (36.02)     4:00.57 (35.97)     4:36.91 (36.34)
        5:13.12 (36.21)     5:49.51 (36.39)     6:25.84 (36.33)     7:02.75 (36.91)
        7:39.43 (36.68)     8:15.98 (36.55)     8:52.58 (36.60)     9:29.86 (37.28)
       10:06.65 (36.79)    10:43.98 (37.33)    11:21.08 (37.10)    11:58.47 (37.39)
       12:36.05 (37.58)    13:13.33 (37.28)    13:50.78 (37.45)    14:27.91 (37.13)
       15:05.87 (37.96)    15:43.01 (37.14)    16:20.29 (37.28)    16:57.05 (36.76)
       17:34.43 (37.38)    18:11.99 (37.56)    18:48.45 (36.46)    19:25.31 (36.86)
       20:00.73 (35.42)
  2 Nemirovsky, Sergei        41 MinutemanAndover-NE 20:10.00   20:11.70   15  
                  31.46     1:06.63 (35.17)     1:42.93 (36.30)     2:19.20 (36.27)
        2:55.89 (36.69)     3:32.70 (36.81)     4:09.77 (37.07)     4:46.35 (36.58)
        5:22.65 (36.30)     5:59.13 (36.48)     6:35.37 (36.24)     7:11.81 (36.44)
        7:48.57 (36.76)     8:25.48 (36.91)     9:02.57 (37.09)     9:39.25 (36.68)
       10:15.58 (36.33)    10:51.97 (36.39)    11:28.65 (36.68)    12:05.47 (36.82)
       12:42.57 (37.10)    13:19.78 (37.21)    13:57.00 (37.22)    14:34.45 (37.45)
       15:11.91 (37.46)    15:49.30 (37.39)    16:27.09 (37.79)    17:04.56 (37.47)
       17:42.30 (37.74)    18:20.42 (38.12)    18:58.50 (38.08)    19:36.15 (37.65)
       20:11.70 (35.55)
  3 Day, Matt                 44 Liquid Assets-NE    22:52.00   22:01.37   14  
                  35.63     1:13.33 (37.70)     1:51.71 (38.38)     2:31.03 (39.32)
        3:10.68 (39.65)     3:50.30 (39.62)     4:31.45 (41.15)     5:11.68 (40.23)
        5:52.79 (41.11)     6:32.90 (40.11)     7:13.49 (40.59)     7:53.90 (40.41)
        8:33.25 (39.35)     9:13.27 (40.02)     9:53.19 (39.92)    10:33.33 (40.14)
       11:14.18 (40.85)    11:55.36 (41.18)    12:36.94 (41.58)    13:17.08 (40.14)
       13:56.94 (39.86)    14:37.56 (40.62)    15:18.03 (40.47)    15:58.03 (40.00)
       16:39.00 (40.97)    17:20.08 (41.08)    18:00.63 (40.55)    18:41.11 (40.48)
       19:21.29 (40.18)    20:01.88 (40.59)    20:42.04 (40.16)    21:22.15 (40.11)
       22:01.37 (39.22)
  4 Ladas, Andreas            43 Swim RI-NE          22:35.00   23:07.13   13  
                  37.23     1:18.22 (40.99)     2:00.69 (42.47)     2:42.87 (42.18)
        3:25.47 (42.60)     4:08.24 (42.77)     4:51.11 (42.87)     5:34.76 (43.65)
        6:17.81 (43.05)     7:00.56 (42.75)     7:42.64 (42.08)     8:25.47 (42.83)
        9:08.64 (43.17)     9:51.40 (42.76)    10:34.08 (42.68)    11:16.77 (42.69)
       11:59.66 (42.89)    12:41.95 (42.29)    13:24.21 (42.26)    14:05.93 (41.72)
       14:48.13 (42.20)    15:30.86 (42.73)    16:12.70 (41.84)    16:54.82 (42.12)
       17:37.76 (42.94)    18:21.10 (43.34)    19:04.14 (43.04)    19:46.69 (42.55)
       20:28.80 (42.11)    21:08.84 (40.04)    21:50.43 (41.59)    22:29.72 (39.29)
       23:07.13 (37.41)
  5 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE        24:55.00   23:47.11   12  
                  38.06     1:18.12 (40.06)     2:00.17 (42.05)     2:43.51 (43.34)
        3:28.08 (44.57)     4:12.96 (44.88)     4:57.16 (44.20)     5:41.58 (44.42)
        6:26.47 (44.89)     7:10.23 (43.76)     7:53.88 (43.65)     8:37.54 (43.66)
        9:21.31 (43.77)    10:05.24 (43.93)    10:49.27 (44.03)    11:32.66 (43.39)
       12:16.26 (43.60)    13:00.16 (43.90)    13:43.92 (43.76)    14:27.73 (43.81)
       15:11.49 (43.76)    15:55.74 (44.25)    16:40.27 (44.53)    17:24.09 (43.82)
       18:06.80 (42.71)    18:49.97 (43.17)    19:33.93 (43.96)    20:17.85 (43.92)
       21:01.69 (43.84)    21:44.65 (42.96)    22:26.98 (42.33)    23:09.15 (42.17)
       23:47.11 (37.96)
  6 Foley, Stephen            42 Pittsfield YMCA-NE  26:07.00   25:05.75   11  
                1:25.50     2:09.52 (44.02)     2:54.97 (45.45)     3:40.66 (45.69)
        4:25.56 (44.90)     5:10.25 (44.69)     5:55.34 (45.09)     6:41.02 (45.68)
        7:25.78 (44.76)     8:10.45 (44.67)     8:56.24 (45.79)     9:42.73 (46.49)
       10:28.07 (45.34)    11:14.52 (46.45)    12:00.13 (45.61)    12:46.00 (45.87)
       13:31.74 (45.74)    14:17.93 (46.19)    15:04.50 (46.57)    15:51.46 (46.96)
                               16:37.09 ( )    17:22.21 (45.12)    18:10.46 (48.25)
       18:55.39 (44.93)    19:41.78 (46.39)    20:28.33 (46.55)    21:16.00 (47.67)
       22:02.22 (46.22)    22:49.80 (47.58)    23:34.98 (45.18)    24:21.67 (46.69)
       25:05.75 (44.08)
  7 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE    29:00.00   28:40.99   10  
                  41.04     1:26.66 (45.62)     2:14.86 (48.20)     3:06.57 (51.71)
        3:56.48 (49.91)     4:47.39 (50.91)     5:37.88 (50.49)     6:29.66 (51.78)
        7:20.25 (50.59)     8:12.12 (51.87)     9:03.79 (51.67)     9:55.95 (52.16)
       10:48.40 (52.45)    11:40.32 (51.92)    12:33.07 (52.75)    13:25.98 (52.91)
       14:19.66 (53.68)    15:12.37 (52.71)    16:06.90 (54.53)    16:59.55 (52.65)
       17:52.92 (53.37)    18:46.44 (53.52)    19:39.67 (53.23)    20:33.33 (53.66)
       21:27.63 (54.30)    22:22.24 (54.61)    23:16.79 (54.55)    24:09.72 (52.93)
       25:03.69 (53.97)    25:58.50 (54.81)    26:54.08 (55.58)    27:51.93 (57.85)
       28:40.99 (49.06)
 
Event 4  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
     NE-LMSC: N 17:22.41        2009 Michael Schmidt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goudreau, Paul            47 Cambridge-NE        20:20.00   20:32.39   17  
                  33.13     1:09.45 (36.32)     1:46.73 (37.28)     2:24.88 (38.15)
        3:02.35 (37.47)     3:40.43 (38.08)     4:18.26 (37.83)     4:56.01 (37.75)
        5:33.46 (37.45)     6:11.21 (37.75)     6:48.63 (37.42)     7:26.06 (37.43)
        8:03.11 (37.05)     8:40.26 (37.15)     9:17.02 (36.76)     9:53.90 (36.88)
       10:31.06 (37.16)    11:07.80 (36.74)    11:44.75 (36.95)    12:21.69 (36.94)
       12:58.76 (37.07)    13:35.66 (36.90)    14:12.94 (37.28)    14:50.49 (37.55)
       15:28.16 (37.67)    16:06.62 (38.46)    16:44.28 (37.66)    17:21.95 (37.67)
       18:00.43 (38.48)    18:38.96 (38.53)    19:17.25 (38.29)    19:55.16 (37.91)
       20:32.39 (37.23)
  2 Fernald, Robert           47 Great Bay-NE        20:43.00   20:38.56   15  
                  33.12     1:08.74 (35.62)     1:45.64 (36.90)     2:23.24 (37.60)
        3:01.59 (38.35)     3:39.89 (38.30)     4:17.75 (37.86)     4:56.27 (38.52)
        5:34.09 (37.82)     6:11.93 (37.84)     6:50.33 (38.40)     7:28.75 (38.42)
        8:07.15 (38.40)     8:45.33 (38.18)     9:23.59 (38.26)    10:02.04 (38.45)
       10:40.28 (38.24)    11:18.31 (38.03)    11:56.16 (37.85)    12:33.95 (37.79)
       13:11.65 (37.70)    13:49.35 (37.70)    14:26.86 (37.51)    15:04.37 (37.51)
       15:41.98 (37.61)    16:19.30 (37.32)    16:56.97 (37.67)    17:34.57 (37.60)
       18:11.95 (37.38)    18:48.82 (36.87)    19:26.22 (37.40)    20:03.96 (37.74)
       20:38.56 (34.60)
  3 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE          20:29.01   20:54.76   14  
                  32.49     1:08.75 (36.26)     1:45.68 (36.93)     2:23.17 (37.49)
        3:01.62 (38.45)     3:39.58 (37.96)     4:17.68 (38.10)     4:55.87 (38.19)
        5:33.75 (37.88)     6:11.88 (38.13)     6:50.24 (38.36)     7:28.26 (38.02)
        8:06.73 (38.47)     8:45.46 (38.73)     9:23.76 (38.30)    10:01.96 (38.20)
       10:40.13 (38.17)    11:18.42 (38.29)    11:57.03 (38.61)    12:35.44 (38.41)
       13:14.23 (38.79)    13:52.81 (38.58)    14:31.82 (39.01)    15:10.46 (38.64)
       15:48.96 (38.50)    16:28.02 (39.06)    17:06.70 (38.68)    17:45.63 (38.93)
       18:24.86 (39.23)    19:03.48 (38.62)    19:41.78 (38.30)    20:19.52 (37.74)
       20:54.76 (35.24)
  4 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE          21:45.00   21:32.61   13  
                  33.78     1:12.17 (38.39)     1:51.70 (39.53)     2:31.68 (39.98)
        3:11.32 (39.64)     3:50.92 (39.60)     4:30.59 (39.67)     5:10.40 (39.81)
        5:50.67 (40.27)     6:30.64 (39.97)     7:09.70 (39.06)     7:48.92 (39.22)
        8:28.76 (39.84)     9:08.70 (39.94)     9:48.63 (39.93)    10:29.18 (40.55)
       11:09.64 (40.46)    11:49.64 (40.00)                                        
           18:59.95 ( )    19:38.46 (38.51)    20:16.72 (38.26)    20:54.97 (38.25)
       21:32.61 (37.64)
  5 Baker, Jeremy             46 North Suburban Y-NE 23:36.00   23:29.98   12  
                  35.72     1:14.56 (38.84)     1:54.98 (40.42)     2:36.33 (41.35)
        3:17.79 (41.46)     3:59.81 (42.02)     4:41.88 (42.07)     5:25.00 (43.12)
        6:07.54 (42.54)     6:50.43 (42.89)     7:33.48 (43.05)     8:15.98 (42.50)
        8:58.87 (42.89)     9:42.36 (43.49)    10:26.33 (43.97)    11:10.97 (44.64)
       11:54.99 (44.02)    12:39.03 (44.04)    13:23.11 (44.08)    14:07.00 (43.89)
       14:50.64 (43.64)    15:34.56 (43.92)    16:18.78 (44.22)    17:02.84 (44.06)
       17:46.78 (43.94)    18:30.68 (43.90)    19:14.26 (43.58)    19:57.83 (43.57)
       20:41.33 (43.50)    21:24.46 (43.13)                            22:49.98 ( )
       23:29.98 (40.00)
  6 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE    25:00.00   24:57.87   11  
                  39.07     1:23.07 (44.00)     2:08.28 (45.21)     2:53.99 (45.71)
        3:39.73 (45.74)     4:25.57 (45.84)     5:11.00 (45.43)     5:56.55 (45.55)
        6:42.38 (45.83)     7:28.29 (45.91)     8:14.15 (45.86)     8:59.74 (45.59)
        9:45.66 (45.92)    10:31.21 (45.55)    11:16.97 (45.76)    12:02.87 (45.90)
       12:49.25 (46.38)    13:35.12 (45.87)    14:20.93 (45.81)    15:06.59 (45.66)
       15:52.18 (45.59)    16:37.91 (45.73)    17:23.82 (45.91)    18:09.56 (45.74)
       18:55.21 (45.65)    19:40.65 (45.44)    20:26.58 (45.93)    21:12.16 (45.58)
       21:57.64 (45.48)    22:43.15 (45.51)    23:28.81 (45.66)    24:14.04 (45.23)
       24:57.87 (43.83)
  7 McKee, Matthew            47 Swim RI-NE          30:00.00   26:48.84   10  
                  44.75     1:32.54 (47.79)     2:20.43 (47.89)     3:09.16 (48.73)
        3:58.94 (49.78)   9:01.90 (5:02.96)     9:51.84 (49.94)                    
           10:41.39 ( )  12:21.69 (1:40.30)    13:11.45 (49.76)    14:02.01 (50.56)
       14:51.80 (49.79)    15:39.73 (47.93)    16:28.12 (48.39)    17:16.57 (48.45)
       18:05.16 (48.59)    18:54.09 (48.93)    19:42.22 (48.13)    20:32.56 (50.34)
       21:22.28 (49.72)    22:11.56 (49.28)    23:00.47 (48.91)                    
           23:48.54 ( )    24:35.65 (47.11)    25:21.44 (45.79)    26:07.27 (45.83)
       26:48.84 (41.57)
 
Event 4  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 16:42.07   5/20/2001 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 18:14.64        2013 Patrick Autissier                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        51 Cambridge-NE        18:10.00   18:11.40N  17  
                  30.32     1:03.18 (32.86)     1:36.42 (33.24)     2:09.57 (33.15)
        2:42.90 (33.33)     3:15.95 (33.05)     3:49.05 (33.10)     4:22.20 (33.15)
        4:55.39 (33.19)     5:28.93 (33.54)     6:02.12 (33.19)     6:35.12 (33.00)
        7:08.05 (32.93)     7:41.12 (33.07)     8:14.22 (33.10)     8:47.25 (33.03)
        9:20.31 (33.06)     9:53.37 (33.06)    10:26.53 (33.16)    10:59.58 (33.05)
       11:32.46 (32.88)    12:05.58 (33.12)    12:38.73 (33.15)    13:12.02 (33.29)
       13:45.30 (33.28)    14:18.70 (33.40)    14:52.27 (33.57)    15:25.80 (33.53)
       15:59.41 (33.61)    16:32.87 (33.46)    17:06.21 (33.34)    17:39.59 (33.38)
       18:11.40 (31.81)
  2 O'Neil, Greg              52 Unattached NE-NE    19:40.00   19:42.61   15  
                  30.39     1:04.08 (33.69)     1:39.16 (35.08)     2:15.16 (36.00)
        2:51.10 (35.94)     3:27.62 (36.52)     4:03.62 (36.00)     4:39.65 (36.03)
        5:15.60 (35.95)     5:51.64 (36.04)     6:28.09 (36.45)     7:04.27 (36.18)
        7:40.31 (36.04)     8:16.50 (36.19)     8:52.53 (36.03)     9:28.98 (36.45)
       10:05.28 (36.30)    10:41.58 (36.30)    11:17.97 (36.39)    11:53.91 (35.94)
       12:29.89 (35.98)    13:06.06 (36.17)    13:42.56 (36.50)    14:19.01 (36.45)
       14:55.39 (36.38)    15:31.91 (36.52)    16:08.65 (36.74)    16:44.87 (36.22)
       17:21.16 (36.29)    17:57.36 (36.20)    18:33.39 (36.03)    19:09.00 (35.61)
       19:42.61 (33.61)
  3 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE          23:00.00   20:28.77   14  
                  34.09     1:10.71 (36.62)     1:48.14 (37.43)     2:25.87 (37.73)
        3:03.29 (37.42)     3:41.07 (37.78)     4:18.70 (37.63)     4:56.23 (37.53)
        5:34.31 (38.08)     6:12.52 (38.21)     6:50.39 (37.87)     7:28.50 (38.11)
        8:06.37 (37.87)     8:44.22 (37.85)     9:22.06 (37.84)     9:59.68 (37.62)
       10:37.43 (37.75)    11:15.23 (37.80)    11:53.07 (37.84)    12:30.67 (37.60)
       13:08.44 (37.77)    13:45.88 (37.44)    14:23.40 (37.52)    15:00.20 (36.80)
       15:37.31 (37.11)    16:13.97 (36.66)    16:50.73 (36.76)    17:27.13 (36.40)
       18:04.15 (37.02)    18:41.11 (36.96)    19:17.66 (36.55)    19:53.88 (36.22)
       20:28.77 (34.89)
  4 Sicard, David             50 Swim RI-NE          26:00.00   25:54.21   13  
                  40.75     1:26.12 (45.37)   2:59.75 (1:33.63)     3:46.70 (46.95)
        4:34.94 (48.24)     5:22.86 (47.92)     6:10.84 (47.98)     6:58.74 (47.90)
        7:46.70 (47.96)     8:34.34 (47.64)     9:22.42 (48.08)    10:10.32 (47.90)
       10:58.27 (47.95)                                                12:33.96 ( )
       13:21.54 (47.58)    14:09.03 (47.49)                            15:44.45 ( )
       16:31.97 (47.52)    17:20.29 (48.32)    18:08.24 (47.95)    18:56.30 (48.06)
       19:43.80 (47.50)    20:31.30 (47.50)    21:18.97 (47.67)    22:06.24 (47.27)
       22:53.84 (47.60)    23:40.60 (46.76)    24:27.02 (46.42)    25:12.29 (45.27)
       25:54.21 (41.92)
  5 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE          29:30.00   27:14.93   12  
                  47.22     1:40.65 (53.43)     2:32.38 (51.73)     3:22.79 (50.41)
        4:12.62 (49.83)     5:02.96 (50.34)     5:52.87 (49.91)     6:44.05 (51.18)
        7:33.39 (49.34)     8:24.15 (50.76)     9:12.60 (48.45)    10:01.34 (48.74)
       10:50.56 (49.22)    11:38.71 (48.15)    12:27.83 (49.12)    13:16.17 (48.34)
       14:05.16 (48.99)    14:54.02 (48.86)    15:42.35 (48.33)    16:31.50 (49.15)
       17:22.73 (51.23)    18:10.98 (48.25)    18:59.84 (48.86)    19:49.75 (49.91)
       20:39.67 (49.92)    21:29.12 (49.45)    22:19.53 (50.41)    23:09.26 (49.73)
       23:59.70 (50.44)    24:49.50 (49.80)    25:39.64 (50.14)    26:27.81 (48.17)
       27:14.93 (47.12)
  6 Dedeoglu, Alp             51 BU Masters-NE       32:29.00   31:58.17   11  
                  43.70                             2:27.44 ( )     3:22.52 (55.08)
        4:20.74 (58.22)     5:19.60 (58.86)     6:18.60 (59.00)     7:17.72 (59.12)
        8:15.67 (57.95)     9:14.57 (58.90)    10:12.99 (58.42)    11:11.08 (58.09)
       12:09.69 (58.61)    13:08.76 (59.07)    14:08.36 (59.60)    15:07.41 (59.05)
       16:06.47 (59.06)    17:05.36 (58.89)  18:05.77 (1:00.41)  19:06.85 (1:01.08)
     20:07.20 (1:00.35)  21:07.51 (1:00.31)  22:09.74 (1:02.23)    23:08.87 (59.13)
     24:10.20 (1:01.33)    25:08.97 (58.77)  26:09.72 (1:00.75)  27:09.82 (1:00.10)
       28:09.78 (59.96)    29:06.89 (57.11)    30:06.33 (59.44)    31:03.71 (57.38)
       31:58.17 (54.46)
 -- Dickmann, John            54 Swim RI-NE          22:04.81        DNF  
      Did not finish
                  33.07     1:10.05 (36.98)     1:48.74 (38.69)     2:27.49 (38.75)
        3:05.90 (38.41)     3:44.50 (38.60)     4:23.50 (39.00)     5:03.00 (39.50)
        5:42.42 (39.42)     6:21.84 (39.42)     7:01.22 (39.38)     7:40.99 (39.77)
        8:19.61 (38.62)     8:59.02 (39.41)     9:38.31 (39.29)    10:17.65 (39.34)
       10:57.16 (39.51)    11:36.70 (39.54)    12:15.85 (39.15)    12:55.23 (39.38)
       13:34.79 (39.56)    14:13.84 (39.05)    14:53.37 (39.53)    15:32.95 (39.58)
       16:12.37 (39.42)    16:52.06 (39.69)    17:31.05 (38.99)    18:10.38 (39.33)
       18:49.61 (39.23)    19:29.02 (39.41)    20:08.29 (39.27)    20:46.10 (37.81)
 
Event 4  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:11.12   5/20/2007 JIM MC CONICA                             
     NE-LMSC: N 18:50.41        2009 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       58 Peddie-NJ           19:36.00   19:09.85   17  
                  29.79     1:03.62 (33.83)     1:38.10 (34.48)     2:13.07 (34.97)
        2:47.96 (34.89)     3:23.26 (35.30)     3:58.50 (35.24)     4:34.16 (35.66)
        5:08.76 (34.60)     5:43.95 (35.19)     6:18.99 (35.04)     6:54.24 (35.25)
        7:29.67 (35.43)     8:04.78 (35.11)     8:39.62 (34.84)     9:15.04 (35.42)
        9:50.72 (35.68)    10:26.25 (35.53)    11:01.54 (35.29)    11:36.93 (35.39)
       12:12.04 (35.11)    12:47.01 (34.97)    13:22.66 (35.65)    13:58.22 (35.56)
       14:33.88 (35.66)    15:09.21 (35.33)    15:44.15 (34.94)    16:19.43 (35.28)
       16:55.06 (35.63)    17:29.61 (34.55)    18:04.37 (34.76)    18:37.95 (33.58)
       19:09.85 (31.90)
  2 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE        20:21.53   20:46.94   15  
                  33.10     1:09.47 (36.37)     1:46.87 (37.40)     2:24.74 (37.87)
        3:02.54 (37.80)     3:40.19 (37.65)     4:18.14 (37.95)     4:55.89 (37.75)
        5:33.70 (37.81)     6:11.23 (37.53)     6:48.72 (37.49)     7:26.28 (37.56)
        8:04.07 (37.79)     8:41.56 (37.49)     9:19.22 (37.66)     9:56.97 (37.75)
       10:34.62 (37.65)    11:12.13 (37.51)    11:50.13 (38.00)    12:28.13 (38.00)
       13:06.48 (38.35)    13:45.11 (38.63)    14:23.60 (38.49)    15:01.92 (38.32)
       15:39.76 (37.84)    16:17.74 (37.98)    16:56.72 (38.98)    17:35.54 (38.82)
       18:14.17 (38.63)    18:52.87 (38.70)    19:31.46 (38.59)    20:09.75 (38.29)
       20:46.94 (37.19)
  3 Miller, Steve             59 Great Bay-NE        21:00.00   20:58.47   14  
                  34.18     1:11.13 (36.95)     1:49.14 (38.01)     2:27.69 (38.55)
        3:06.49 (38.80)     3:45.10 (38.61)     4:23.41 (38.31)     5:01.72 (38.31)
        5:39.82 (38.10)     6:18.05 (38.23)     6:56.04 (37.99)     7:34.25 (38.21)
        8:12.55 (38.30)     8:50.84 (38.29)     9:28.86 (38.02)    10:07.21 (38.35)
       10:45.46 (38.25)    11:24.07 (38.61)    12:02.55 (38.48)    12:40.90 (38.35)
       13:19.37 (38.47)    13:58.04 (38.67)    14:36.79 (38.75)    15:15.23 (38.44)
       15:53.54 (38.31)    16:31.63 (38.09)    17:09.73 (38.10)    17:48.05 (38.32)
       18:26.28 (38.23)    19:04.49 (38.21)    19:42.68 (38.19)    20:20.97 (38.29)
       20:58.47 (37.50)
  4 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE      21:23.91   22:13.47   13  
                  34.59     1:11.84 (37.25)     1:50.56 (38.72)     2:29.08 (38.52)
        3:08.96 (39.88)     3:49.84 (40.88)     4:30.26 (40.42)     5:10.16 (39.90)
        5:50.91 (40.75)     6:31.80 (40.89)     7:12.75 (40.95)     7:53.99 (41.24)
        8:34.82 (40.83)     9:15.45 (40.63)     9:56.52 (41.07)    10:37.80 (41.28)
       11:19.38 (41.58)    12:00.67 (41.29)    12:42.07 (41.40)    13:23.35 (41.28)
       14:04.37 (41.02)    14:45.16 (40.79)    15:26.83 (41.67)    16:07.33 (40.50)
       16:47.99 (40.66)    17:29.85 (41.86)    18:10.89 (41.04)    18:51.92 (41.03)
       19:33.25 (41.33)    20:13.92 (40.67)    20:54.93 (41.01)    21:35.54 (40.61)
       22:13.47 (37.93)
  5 Carchedi, David           59 Swim RI-NE          23:22.00   23:15.97   12  
                  38.17     1:19.73 (41.56)     2:01.70 (41.97)     2:43.92 (42.22)
        3:26.55 (42.63)     4:08.55 (42.00)     4:50.29 (41.74)     5:32.65 (42.36)
        6:14.63 (41.98)     6:56.52 (41.89)     7:38.51 (41.99)     8:20.29 (41.78)
        9:02.00 (41.71)     9:44.15 (42.15)    10:26.69 (42.54)    11:09.12 (42.43)
       11:51.92 (42.80)    12:34.55 (42.63)    13:17.43 (42.88)    14:00.43 (43.00)
       14:42.35 (41.92)    15:24.01 (41.66)    16:06.38 (42.37)    16:48.95 (42.57)
       17:31.33 (42.38)    18:13.90 (42.57)    18:56.79 (42.89)    19:40.11 (43.32)
       20:23.34 (43.23)    21:06.58 (43.24)    21:50.19 (43.61)    22:33.70 (43.51)
       23:15.97 (42.27)
  6 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE          24:00.00   23:45.71   11  
                  37.73     1:19.18 (41.45)     2:01.75 (42.57)     2:44.64 (42.89)
        3:27.19 (42.55)     4:09.97 (42.78)     4:53.07 (43.10)     5:36.03 (42.96)
        6:18.96 (42.93)     7:02.11 (43.15)     7:45.62 (43.51)     8:29.09 (43.47)
        9:12.14 (43.05)     9:55.42 (43.28)    10:39.29 (43.87)    11:22.61 (43.32)
       12:06.66 (44.05)    12:50.03 (43.37)    13:33.75 (43.72)    14:17.41 (43.66)
       15:00.88 (43.47)    15:44.68 (43.80)    16:28.74 (44.06)    17:12.34 (43.60)
       17:57.09 (44.75)    18:41.75 (44.66)    19:25.69 (43.94)    20:09.91 (44.22)
       20:53.82 (43.91)    21:37.28 (43.46)    22:20.66 (43.38)    23:04.13 (43.47)
       23:45.71 (41.58)
  7 Winn, Eric                59 Swim RI-NE          25:00.00   25:24.55   10  
                  40.28     1:23.85 (43.57)     2:09.38 (45.53)     2:55.30 (45.92)
        3:41.03 (45.73)     4:28.27 (47.24)     5:15.47 (47.20)     6:01.75 (46.28)
        6:48.25 (46.50)     7:34.87 (46.62)     8:21.15 (46.28)     9:07.24 (46.09)
        9:53.96 (46.72)    10:40.90 (46.94)    11:27.63 (46.73)    12:13.78 (46.15)
       12:59.63 (45.85)    13:46.05 (46.42)    14:33.53 (47.48)    15:20.55 (47.02)
       16:06.66 (46.11)    16:52.16 (45.50)    17:37.85 (45.69)    18:24.07 (46.22)
       19:11.36 (47.29)    19:58.13 (46.77)    20:44.47 (46.34)    21:32.25 (47.78)
       22:19.95 (47.70)    23:06.20 (46.25)    23:52.58 (46.38)    24:39.05 (46.47)
       25:24.55 (45.50)
  8 Gallagher, Eugene         59 South Shore Y-NE    31:30.00   31:32.95    9  
                  49.03     1:42.46 (53.43)     2:38.82 (56.36)     3:36.07 (57.25)
        4:34.30 (58.23)     5:32.34 (58.04)     6:31.49 (59.15)     7:29.73 (58.24)
        8:28.60 (58.87)     9:27.57 (58.97)    10:25.28 (57.71)    11:24.55 (59.27)
       12:22.74 (58.19)    13:19.73 (56.99)    14:17.07 (57.34)    15:15.80 (58.73)
       16:13.83 (58.03)    17:11.46 (57.63)    18:09.76 (58.30)    19:07.29 (57.53)
       20:05.27 (57.98)    21:03.99 (58.72)    22:02.41 (58.42)    22:59.34 (56.93)
       23:58.50 (59.16)    24:55.64 (57.14)    25:53.67 (58.03)    26:50.10 (56.43)
       27:47.68 (57.58)    28:45.44 (57.76)    29:43.28 (57.84)    30:39.40 (56.12)
       31:32.95 (53.55)
 
Event 4  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
     NE-LMSC: N 19:40.72        2013 John Nunnelly                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maclennan, John           62 MinutemanAndover-NE 20:30.00   20:40.93   17  
                  34.06     1:11.16 (37.10)     1:48.95 (37.79)     2:26.78 (37.83)
        3:04.56 (37.78)     3:42.37 (37.81)     4:20.13 (37.76)     4:58.06 (37.93)
        5:35.67 (37.61)     6:13.19 (37.52)     6:50.80 (37.61)     7:28.05 (37.25)
        8:05.49 (37.44)     8:43.16 (37.67)     9:20.39 (37.23)     9:58.24 (37.85)
       10:35.63 (37.39)    11:13.63 (38.00)    11:50.73 (37.10)    12:28.71 (37.98)
       13:06.17 (37.46)    13:44.02 (37.85)    14:21.93 (37.91)    15:00.18 (38.25)
       15:38.06 (37.88)    16:15.70 (37.64)    16:53.88 (38.18)    17:32.04 (38.16)
       18:10.56 (38.52)    18:48.45 (37.89)    19:26.82 (38.37)    20:04.03 (37.21)
       20:40.93 (36.90)
  2 Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE 21:43.00   21:25.40   15  
                  35.47     1:14.89 (39.42)     1:54.80 (39.91)     2:34.96 (40.16)
        3:14.72 (39.76)     3:54.88 (40.16)     4:35.16 (40.28)     5:14.63 (39.47)
        5:54.15 (39.52)     6:33.14 (38.99)     7:12.73 (39.59)     7:52.33 (39.60)
        8:32.43 (40.10)     9:12.09 (39.66)     9:52.09 (40.00)    10:31.24 (39.15)
       11:11.21 (39.97)    11:50.82 (39.61)    12:30.04 (39.22)    13:09.21 (39.17)
       13:48.25 (39.04)    14:27.17 (38.92)    15:06.19 (39.02)    15:45.29 (39.10)
       16:23.80 (38.51)    17:02.36 (38.56)    17:41.99 (39.63)    18:20.36 (38.37)
       18:57.88 (37.52)    19:35.70 (37.82)    20:13.03 (37.33)    20:50.21 (37.18)
       21:25.40 (35.19)
  3 Keil, Mark                60 MinutemanAndover-NE 22:24.00   23:07.06   14  
                  35.70     1:15.18 (39.48)     1:55.93 (40.75)     2:38.49 (42.56)
        3:20.29 (41.80)     4:02.11 (41.82)     4:44.26 (42.15)     5:27.11 (42.85)
        6:09.56 (42.45)     6:51.43 (41.87)     7:33.57 (42.14)     8:15.43 (41.86)
        8:57.85 (42.42)     9:39.70 (41.85)    10:21.24 (41.54)    11:03.92 (42.68)
       11:45.93 (42.01)    12:28.06 (42.13)    13:09.46 (41.40)    13:51.61 (42.15)
       14:35.11 (43.50)    15:18.04 (42.93)    16:00.85 (42.81)    16:43.12 (42.27)
       17:26.99 (43.87)    18:09.73 (42.74)    18:52.76 (43.03)    19:36.58 (43.82)
       20:18.71 (42.13)    21:01.30 (42.59)    21:43.67 (42.37)    22:26.25 (42.58)
       23:07.06 (40.81)
  4 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE          24:10.00   24:35.34   13  
                  39.14     1:21.73 (42.59)     2:04.97 (43.24)     2:49.10 (44.13)
        3:33.27 (44.17)     4:17.08 (43.81)     5:01.18 (44.10)     5:45.89 (44.71)
        6:30.59 (44.70)     7:15.36 (44.77)     8:00.36 (45.00)     8:45.37 (45.01)
        9:30.69 (45.32)    10:16.43 (45.74)    11:01.48 (45.05)    11:47.13 (45.65)
       12:32.66 (45.53)    13:18.15 (45.49)    14:03.38 (45.23)    14:48.70 (45.32)
       15:33.76 (45.06)    16:19.35 (45.59)    17:04.87 (45.52)    17:50.57 (45.70)
       18:35.44 (44.87)    19:20.90 (45.46)    20:06.51 (45.61)    20:51.95 (45.44)
       21:37.52 (45.57)    22:23.46 (45.94)    23:09.07 (45.61)    23:53.71 (44.64)
       24:35.34 (41.63)
  5 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT 42:55.00   34:29.01   12  
                  53.04   1:54.76 (1:01.72)   2:58.40 (1:03.64)   4:01.43 (1:03.03)
      5:04.49 (1:03.06)   6:07.37 (1:02.88)   7:10.04 (1:02.67)   8:13.79 (1:03.75)
      9:17.21 (1:03.42)  10:20.90 (1:03.69)  11:24.52 (1:03.62)  12:27.54 (1:03.02)
     13:30.51 (1:02.97)  14:34.33 (1:03.82)  15:37.96 (1:03.63)  16:42.29 (1:04.33)
     17:46.37 (1:04.08)  18:48.46 (1:02.09)  19:52.84 (1:04.38)  20:57.01 (1:04.17)
     22:01.78 (1:04.77)  23:05.14 (1:03.36)  24:07.75 (1:02.61)  25:11.36 (1:03.61)
     26:15.74 (1:04.38)  27:18.86 (1:03.12)  28:23.11 (1:04.25)  29:27.11 (1:04.00)
     30:30.38 (1:03.27)  31:32.43 (1:02.05)  32:33.27 (1:00.84)  33:34.39 (1:01.12)
       34:29.01 (54.62)
 
Event 4  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
     NE-LMSC: N 21:57.93        2009 David Vail                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE          21:26.00   22:28.16   17  
                  35.23     1:14.74 (39.51)     1:55.83 (41.09)     2:36.49 (40.66)
        3:18.15 (41.66)     3:59.54 (41.39)     4:40.63 (41.09)     5:22.29 (41.66)
        6:03.94 (41.65)     6:45.16 (41.22)     7:26.46 (41.30)     8:08.67 (42.21)
        8:50.50 (41.83)     9:32.30 (41.80)    10:13.80 (41.50)    10:55.58 (41.78)
       11:36.74 (41.16)    12:18.42 (41.68)    12:59.61 (41.19)    13:41.25 (41.64)
       14:22.77 (41.52)    15:04.33 (41.56)    15:45.55 (41.22)    16:27.38 (41.83)
       17:08.96 (41.58)    17:50.51 (41.55)    18:30.98 (40.47)    19:11.84 (40.86)
       19:52.51 (40.67)    20:32.84 (40.33)    21:13.25 (40.41)    21:53.16 (39.91)
       22:28.16 (35.00)
  2 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE      26:30.00   25:32.75   15  
                  41.95     1:24.88 (42.93)     2:09.12 (44.24)     2:54.42 (45.30)
        3:39.84 (45.42)     4:25.34 (45.50)     5:11.24 (45.90)     5:57.18 (45.94)
        6:43.03 (45.85)     7:29.79 (46.76)     8:16.31 (46.52)     9:03.73 (47.42)
        9:50.43 (46.70)    10:37.21 (46.78)    11:24.67 (47.46)    12:11.71 (47.04)
       12:58.76 (47.05)    13:45.62 (46.86)    14:32.66 (47.04)    15:19.58 (46.92)
       16:06.60 (47.02)    16:53.89 (47.29)    17:41.15 (47.26)    18:28.52 (47.37)
       19:15.77 (47.25)    20:02.60 (46.83)    20:49.86 (47.26)    21:37.47 (47.61)
       22:24.69 (47.22)    23:12.86 (48.17)    24:00.99 (48.13)    24:49.12 (48.13)
       25:32.75 (43.63)
  3 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE          29:48.00   31:34.11   14  
                  47.27     1:40.80 (53.53)     2:37.06 (56.26)     3:31.80 (54.74)
        4:29.28 (57.48)     5:25.26 (55.98)     6:23.51 (58.25)     7:19.81 (56.30)
        8:17.77 (57.96)     9:15.46 (57.69)    10:13.46 (58.00)    11:11.02 (57.56)
       12:10.07 (59.05)    13:08.51 (58.44)    14:05.88 (57.37)    15:03.08 (57.20)
       16:01.02 (57.94)    16:59.09 (58.07)    17:58.67 (59.58)    18:57.33 (58.66)
       19:55.58 (58.25)    20:54.04 (58.46)    21:52.05 (58.01)    22:48.91 (56.86)
       23:48.73 (59.82)    24:47.28 (58.55)    25:45.95 (58.67)  26:46.02 (1:00.07)
       27:43.62 (57.60)    28:40.98 (57.36)  29:41.17 (1:00.19)    30:39.95 (58.78)
       31:34.11 (54.16)
 
Event 4  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     NE-LMSC: N 23:01.75        1997 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE    23:30.00   23:24.10   17  
                  40.67     1:23.08 (42.41)     2:06.74 (43.66)     2:50.42 (43.68)
        3:33.91 (43.49)     4:17.25 (43.34)     5:00.74 (43.49)     5:43.91 (43.17)
        6:27.06 (43.15)     7:09.98 (42.92)     7:53.04 (43.06)     8:36.03 (42.99)
        9:18.72 (42.69)    10:01.58 (42.86)    10:44.17 (42.59)    11:26.41 (42.24)
       12:09.23 (42.82)    12:51.61 (42.38)    13:34.17 (42.56)    14:16.57 (42.40)
       14:58.81 (42.24)    15:41.24 (42.43)    16:23.94 (42.70)    17:06.15 (42.21)
       17:48.77 (42.62)    18:31.08 (42.31)    19:13.65 (42.57)    19:56.28 (42.63)
       20:38.46 (42.18)    21:20.70 (42.24)    22:02.59 (41.89)    22:44.09 (41.50)
       23:24.10 (40.01)
  2 Strom, Burt               71 Swim RI-NE          35:00.00   36:54.06   15  
                1:00.03   2:03.47 (1:03.44)   3:12.08 (1:08.61)                    
                                6:31.04 ( )   7:36.75 (1:05.71)   8:43.71 (1:06.96)
      9:51.48 (1:07.77)  10:57.63 (1:06.15)  12:03.98 (1:06.35)  13:11.23 (1:07.25)
     14:19.75 (1:08.52)  15:24.85 (1:05.10)  16:33.14 (1:08.29)                    
           18:49.16 ( )  19:54.42 (1:05.26)  21:00.93 (1:06.51)  22:10.66 (1:09.73)
     23:16.26 (1:05.60)  24:23.31 (1:07.05)  25:31.45 (1:08.14)  26:41.09 (1:09.64)
     27:48.09 (1:07.00)  28:58.08 (1:09.99)  30:04.37 (1:06.29)  31:15.31 (1:10.94)
     32:22.69 (1:07.38)  33:30.12 (1:07.43)  34:39.38 (1:09.26)  35:46.94 (1:07.56)
     36:54.06 (1:07.12)
 
Event 4  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
     NE-LMSC: N 26:34.51        2004 Win Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Widmer, Michael           75 Unattached NE-NE    33:30.00   34:07.47   17  
                  51.40     1:49.01 (57.61)   2:50.31 (1:01.30)   3:52.67 (1:02.36)
      4:55.81 (1:03.14)   5:58.81 (1:03.00)   7:01.68 (1:02.87)   8:04.30 (1:02.62)
      9:07.14 (1:02.84)  10:09.83 (1:02.69)  11:12.17 (1:02.34)  12:16.74 (1:04.57)
     13:19.42 (1:02.68)  14:23.09 (1:03.67)  15:26.69 (1:03.60)  16:28.94 (1:02.25)
     17:31.93 (1:02.99)  18:34.60 (1:02.67)  19:37.17 (1:02.57)  20:39.66 (1:02.49)
     21:42.53 (1:02.87)  22:44.91 (1:02.38)  23:47.50 (1:02.59)  24:50.66 (1:03.16)
     25:53.10 (1:02.44)  26:55.97 (1:02.87)  27:58.56 (1:02.59)  29:01.08 (1:02.52)
     30:02.90 (1:01.82)  31:05.13 (1:02.23)  32:06.72 (1:01.59)  33:09.20 (1:02.48)
       34:07.47 (58.27)
  2 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE    33:00.00   35:10.81   15  
                  51.27   1:51.71 (1:00.44)   2:54.97 (1:03.26)   3:57.28 (1:02.31)
      4:59.07 (1:01.79)   6:00.85 (1:01.78)   7:04.79 (1:03.94)   8:06.89 (1:02.10)
      9:09.57 (1:02.68)  10:13.10 (1:03.53)  11:16.16 (1:03.06)  12:19.95 (1:03.79)
     13:21.41 (1:01.46)  14:25.25 (1:03.84)  15:29.10 (1:03.85)  16:33.35 (1:04.25)
     18:43.30 (2:09.95)  19:48.38 (1:05.08)  20:53.88 (1:05.50)  21:59.94 (1:06.06)
     23:04.53 (1:04.59)  24:11.01 (1:06.48)  25:14.20 (1:03.19)                    
                                                   28:32.72 ( )  29:39.57 (1:06.85)
                               31:53.74 ( )  33:01.06 (1:07.32)  34:06.42 (1:05.36)
     35:10.81 (1:04.39)
 
Event 6  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:55.71        2002 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    5:25.31    5:06.89   17  
                  27.16       56.64 (29.48)     1:26.75 (30.11)     1:57.05 (30.30)
        2:27.80 (30.75)     2:58.94 (31.14)     3:30.70 (31.76)     4:02.72 (32.02)
        4:35.21 (32.49)     5:06.89 (31.68)                                        
  2 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR   5:40.00    5:19.30   15  
                  28.89     1:00.34 (31.45)     1:32.76 (32.42)     2:05.09 (32.33)
        2:37.46 (32.37)     3:09.57 (32.11)     3:42.06 (32.49)     4:14.60 (32.54)
        4:47.40 (32.80)     5:19.30 (31.90)                                        
  3 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           5:23.92    5:22.42   14  
                  29.39     1:01.35 (31.96)     1:33.52 (32.17)     2:06.60 (33.08)
        2:39.81 (33.21)     3:12.83 (33.02)     3:45.98 (33.15)     4:18.53 (32.55)
        4:50.50 (31.97)     5:22.42 (31.92)                                        
  4 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    5:40.13    5:25.96   13  
                  28.70     1:00.73 (32.03)     1:33.60 (32.87)     2:07.07 (33.47)
        2:40.92 (33.85)     3:14.74 (33.82)     3:47.90 (33.16)     4:21.15 (33.25)
        4:54.15 (33.00)     5:25.96 (31.81)                                        
  5 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR   5:40.00    5:54.09   12  
                  30.98     1:04.55 (33.57)     1:39.21 (34.66)     2:14.45 (35.24)
        2:50.20 (35.75)     3:26.72 (36.52)     4:03.78 (37.06)     4:40.89 (37.11)
        5:18.21 (37.32)     5:54.09 (35.88)                                        
  6 Mitchell, Craig           23 Worcester Area-NE    6:00.00    6:04.51   11  
                  31.50     1:05.68 (34.18)     1:40.88 (35.20)     2:16.92 (36.04)
        2:53.70 (36.78)     3:31.02 (37.32)     4:08.85 (37.83)     4:47.55 (38.70)
        5:26.53 (38.98)     6:04.51 (37.98)                                        
  7 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE         6:20.00    6:23.20   10  
                  32.45     1:09.26 (36.81)     1:49.00 (39.74)     2:29.52 (40.52)
        3:09.49 (39.97)     3:48.81 (39.32)     4:28.86 (40.05)     5:07.97 (39.11)
        5:47.38 (39.41)     6:23.20 (35.82)                                        
 
Event 6  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 4:39.84        2013 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         4:35.00    4:27.52N  17  
                  25.04       51.83 (26.79)     1:18.97 (27.14)     1:46.24 (27.27)
        2:13.13 (26.89)     2:39.46 (26.33)     3:05.48 (26.02)     3:32.28 (26.80)
        3:59.78 (27.50)     4:27.52 (27.74)                                        
  2 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE  4:40.00    4:29.46N  15  
                  23.96       50.37 (26.41)     1:17.03 (26.66)     1:44.14 (27.11)
        2:11.45 (27.31)     2:38.85 (27.40)     3:06.27 (27.42)     3:34.07 (27.80)
        4:01.89 (27.82)     4:29.46 (27.57)                                        
  3 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     5:10.00    5:27.46   14  
                  27.54       57.59 (30.05)     1:29.63 (32.04)     2:03.16 (33.53)
        2:38.35 (35.19)     3:12.79 (34.44)     3:46.65 (33.86)     4:19.40 (32.75)
        4:54.27 (34.87)     5:27.46 (33.19)                                        
  4 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    5:25.42    5:28.33   13  
                  29.81     1:01.49 (31.68)     1:33.95 (32.46)     2:06.74 (32.79)
        2:39.58 (32.84)     3:12.66 (33.08)     3:46.19 (33.53)     4:20.62 (34.43)
        4:55.04 (34.42)     5:28.33 (33.29)                                        
  5 Card, Mathew              26 Swim RI-NE           5:15.00    5:29.66   12  
                  28.32     1:00.58 (32.26)     1:33.56 (32.98)     2:06.93 (33.37)
        2:40.49 (33.56)     3:14.16 (33.67)     3:47.82 (33.66)     4:22.60 (34.78)
        4:57.14 (34.54)     5:29.66 (32.52)                                        
  6 Biethan, Jonathan         29 Liquid Assets-NE     5:45.00    5:41.91   11  
                  30.25     1:05.15 (34.90)     1:40.10 (34.95)     2:15.17 (35.07)
        2:49.58 (34.41)     3:24.03 (34.45)     3:58.71 (34.68)     4:33.08 (34.37)
        5:07.87 (34.79)     5:41.91 (34.04)                                        
  7 Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR   5:45.00    5:42.49   10  
                  30.22     1:03.79 (33.57)     1:38.77 (34.98)     2:14.56 (35.79)
        2:50.17 (35.61)     3:25.18 (35.01)     4:00.27 (35.09)     4:35.28 (35.01)
        5:09.09 (33.81)     5:42.49 (33.40)                                        
  8 Acevedo, Julian           27 Bearcat Masters-MR   6:00.00    5:47.75    9  
                  30.86     1:03.99 (33.13)     1:37.68 (33.69)     2:12.61 (34.93)
        2:48.19 (35.58)     3:23.77 (35.58)     3:59.87 (36.10)     4:36.27 (36.40)
        5:12.65 (36.38)     5:47.75 (35.10)                                        
  9 Duguay, Robert            28 Connecticut-CT       6:15.00    5:49.94    8  
                  31.71     1:05.88 (34.17)     1:40.88 (35.00)     2:16.32 (35.44)
        2:51.89 (35.57)     3:27.57 (35.68)     4:03.52 (35.95)     4:39.33 (35.81)
        5:15.26 (35.93)     5:49.94 (34.68)                                        
 10 Arias, Luis               26 Asphalt Green-MR     5:45.00    6:00.69    7  
                  31.03     1:05.60 (34.57)     1:40.63 (35.03)     2:16.29 (35.66)
        2:53.24 (36.95)     3:30.89 (37.65)     4:08.72 (37.83)     4:46.62 (37.90)
        5:23.78 (37.16)     6:00.69 (36.91)                                        
 11 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR   5:40.06    6:05.88    6  
                  29.85     1:03.80 (33.95)     1:39.18 (35.38)     2:15.25 (36.07)
        2:53.00 (37.75)     3:32.28 (39.28)     4:09.33 (37.05)     4:49.19 (39.86)
        5:28.54 (39.35)     6:05.88 (37.34)                                        
 12 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    7:10.00    6:21.58    5  
                                1:10.60 ( )                                        
                                3:44.97 ( )                                        
            5:43.76 ( )     6:21.58 (37.82)                                        
 
Event 6  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
     NE-LMSC: N 4:41.95        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         4:50.00    4:46.84   17  
                  25.48       53.72 (28.24)     1:22.78 (29.06)     1:52.10 (29.32)
        2:21.36 (29.26)     2:50.74 (29.38)     3:19.57 (28.83)     3:48.66 (29.09)
        4:17.60 (28.94)     4:46.84 (29.24)                                        
  2 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE       4:46.35    4:50.71   15  
                  26.36       54.38 (28.02)     1:22.87 (28.49)     1:51.60 (28.73)
        2:20.59 (28.99)     2:49.64 (29.05)     3:18.68 (29.04)     3:48.81 (30.13)
        4:19.97 (31.16)     4:50.71 (30.74)                                        
  3 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE  5:50.00    5:26.18   14  
                  28.10       58.36 (30.26)     1:30.93 (32.57)     2:03.65 (32.72)
        2:36.72 (33.07)     3:09.91 (33.19)     3:43.76 (33.85)     4:18.33 (34.57)
        4:52.74 (34.41)     5:26.18 (33.44)                                        
  4 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   4:50.00    5:47.45   13  
                  28.77     1:00.44 (31.67)     1:34.22 (33.78)     2:09.07 (34.85)
        2:44.78 (35.71)     3:20.57 (35.79)     3:56.75 (36.18)     4:33.89 (37.14)
        5:11.24 (37.35)     5:47.45 (36.21)                                        
  5 Miller, Elliot            30 Granite State-NE     6:00.00    6:01.08   12  
                  31.32     1:06.11 (34.79)     1:42.67 (36.56)     2:19.33 (36.66)
        2:55.96 (36.63)     3:33.46 (37.50)     4:10.50 (37.04)     4:47.99 (37.49)
        5:25.33 (37.34)     6:01.08 (35.75)                                        
  6 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     5:45.45    6:02.65   11  
                  30.51     1:04.91 (34.40)     1:40.27 (35.36)     2:17.00 (36.73)
        2:54.69 (37.69)     3:31.94 (37.25)     4:09.94 (38.00)     4:48.24 (38.30)
        5:25.77 (37.53)     6:02.65 (36.88)                                        
  7 Wu, Jim                   31 Bearcat Masters-MR   8:00.00    6:04.62   10  
                  31.40     1:06.93 (35.53)     1:43.71 (36.78)     2:21.29 (37.58)
        2:59.55 (38.26)     3:37.74 (38.19)     4:16.31 (38.57)     4:54.23 (37.92)
        5:30.11 (35.88)     6:04.62 (34.51)                                        
  8 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     6:29.99    6:24.21    9  
                  33.07     1:09.92 (36.85)     1:48.28 (38.36)     2:27.74 (39.46)
        3:07.35 (39.61)     3:46.93 (39.58)     4:27.61 (40.68)     5:07.65 (40.04)
        5:47.19 (39.54)     6:24.21 (37.02)                                        
  9 Norcross, Rob             32 Hockomock-NE         6:35.00    6:27.60    8  
                  34.17     1:10.01 (35.84)     1:47.49 (37.48)     2:25.98 (38.49)
        3:05.62 (39.64)     3:46.14 (40.52)     4:26.96 (40.82)     5:08.76 (41.80)
        5:49.23 (40.47)     6:27.60 (38.37)                                        
 10 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR   8:00.00    7:00.19    7  
                  35.23     1:16.15 (40.92)     1:57.90 (41.75)     2:39.94 (42.04)
        3:22.71 (42.77)     4:06.98 (44.27)     4:50.86 (43.88)     5:34.08 (43.22)
        6:17.70 (43.62)     7:00.19 (42.49)                                        
 11 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR   8:00.00    7:07.29    6  
                  36.40     1:16.33 (39.93)     1:58.78 (42.45)     2:42.20 (43.42)
        3:25.70 (43.50)     4:09.51 (43.81)     4:54.50 (44.99)     5:39.32 (44.82)
        6:24.23 (44.91)     7:07.29 (43.06)                                        
 12 Doucett, David            33 Swim RI-NE          10:00.00    8:26.81    5  
                  41.14     1:29.80 (48.66)     2:22.91 (53.11)     3:17.18 (54.27)
        4:09.81 (52.63)     5:03.19 (53.38)     5:55.96 (52.77)     6:49.34 (53.38)
        7:42.55 (53.21)     8:26.81 (44.26)                                        
 
Event 6  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:36.88        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    5:30.00    5:13.83   17  
                  28.37       59.57 (31.20)     1:31.59 (32.02)     2:03.76 (32.17)
        2:35.77 (32.01)     3:07.87 (32.10)     3:39.88 (32.01)     4:12.01 (32.13)
        4:42.87 (30.86)     5:13.83 (30.96)                                        
  2 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE  5:30.00    5:16.36   15  
                  28.56       59.45 (30.89)     1:31.24 (31.79)     2:03.08 (31.84)
        2:35.05 (31.97)     3:07.25 (32.20)     3:39.72 (32.47)     4:12.29 (32.57)
        4:44.71 (32.42)     5:16.36 (31.65)                                        
  3 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE  5:15.00    5:19.66   14  
                  28.32     1:00.37 (32.05)     1:33.15 (32.78)     2:06.42 (33.27)
        2:39.50 (33.08)     3:12.49 (32.99)     3:43.92 (31.43)     4:16.56 (32.64)
        4:48.72 (32.16)     5:19.66 (30.94)                                        
  4 Dornaus, David            39 University Club-NE   5:20.00    5:30.47   13  
                  28.07     1:00.01 (31.94)     1:33.11 (33.10)     2:06.90 (33.79)
        2:40.73 (33.83)     3:14.59 (33.86)     3:48.48 (33.89)     4:22.52 (34.04)
        4:57.06 (34.54)     5:30.47 (33.41)                                        
  5 Mitchell, Ted             37 Great Bay-NE         5:38.00    5:30.85   12  
                  28.73     1:01.33 (32.60)     1:34.41 (33.08)     2:07.97 (33.56)
        2:42.17 (34.20)     3:16.15 (33.98)     3:50.11 (33.96)     4:24.40 (34.29)
        4:58.47 (34.07)     5:30.85 (32.38)                                        
  6 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   5:30.00    5:39.79   11  
                  30.25     1:03.53 (33.28)     1:37.90 (34.37)     2:12.10 (34.20)
        2:47.08 (34.98)     3:21.92 (34.84)     3:56.25 (34.33)     4:30.80 (34.55)
        5:05.80 (35.00)     5:39.79 (33.99)                                        
  7 Raffaelli, Ryan           37 Cambridge-NE         5:48.00    5:46.19   10  
                  30.50     1:04.85 (34.35)     1:39.94 (35.09)     2:14.96 (35.02)
        2:50.05 (35.09)     3:24.93 (34.88)     3:59.86 (34.93)     4:35.48 (35.62)
        5:11.79 (36.31)     5:46.19 (34.40)                                        
  8 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         6:30.00    6:23.28    9  
                  34.01     1:10.90 (36.89)     1:50.24 (39.34)     2:29.89 (39.65)
        3:10.59 (40.70)     3:50.75 (40.16)     4:30.82 (40.07)     5:10.28 (39.46)
        5:48.39 (38.11)     6:23.28 (34.89)                                        
  9 Graham, David             39 Greenwood-NE         6:40.00    6:27.26    8  
                  33.11     1:10.72 (37.61)     1:48.97 (38.25)     2:28.27 (39.30)
        3:07.99 (39.72)     3:47.88 (39.89)     4:27.83 (39.95)     5:07.58 (39.75)
        5:47.35 (39.77)     6:27.26 (39.91)                                        
 10 Latva-Kokko, Mika         39 MinutemanAndover-NE  7:11.00    7:29.60    7  
                  36.62     1:16.23 (39.61)     1:58.05 (41.82)     2:43.55 (45.50)
        3:29.47 (45.92)     4:16.01 (46.54)     5:04.10 (48.09)     5:53.85 (49.75)
        6:43.32 (49.47)     7:29.60 (46.28)                                        
 
Event 6  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
     NE-LMSC: N 4:40.12        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT       5:08.00    5:09.11   17  
                  28.76       59.19 (30.43)     1:30.02 (30.83)     2:00.75 (30.73)
        2:31.61 (30.86)     3:02.67 (31.06)     3:33.87 (31.20)     4:05.27 (31.40)
        4:37.27 (32.00)     5:09.11 (31.84)                                        
  2 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              5:29.87    5:36.65   15  
                  30.66     1:03.30 (32.64)     1:36.50 (33.20)     2:13.89 (37.39)
        2:48.59 (34.70)     3:23.12 (34.53)     3:57.55 (34.43)     4:31.54 (33.99)
        5:04.98 (33.44)     5:36.65 (31.67)                                        
  3 Burnett, Bill             44 Cambridge-NE         5:30.00    5:39.22   14  
                  31.35     1:04.37 (33.02)     1:38.16 (33.79)     2:12.35 (34.19)
        2:46.58 (34.23)     3:20.51 (33.93)     3:54.78 (34.27)     4:29.17 (34.39)
        5:04.16 (34.99)     5:39.22 (35.06)                                        
  4 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         6:40.00    6:35.00   13  
                  35.04     1:14.18 (39.14)     1:55.26 (41.08)     2:36.90 (41.64)
        3:18.33 (41.43)     3:59.62 (41.29)     4:40.74 (41.12)     5:21.18 (40.44)
        5:57.81 (36.63)     6:35.00 (37.19)                                        
  5 Walker, James             42 NEM Unattached-NE    6:40.00    6:42.18   12  
                  31.73     1:07.22 (35.49)     1:46.80 (39.58)     2:26.96 (40.16)
        3:07.97 (41.01)     3:49.76 (41.79)     4:32.37 (42.61)     5:15.91 (43.54)
        5:59.96 (44.05)     6:42.18 (42.22)                                        
  6 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     8:30.00    8:12.59   11  
                  38.41     1:24.38 (45.97)     2:14.16 (49.78)     3:02.38 (48.22)
        3:53.54 (51.16)     4:45.57 (52.03)     5:37.55 (51.98)     6:29.24 (51.69)
        7:22.95 (53.71)     8:12.59 (49.64)                                        
 
Event 6  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:51.73        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE     5:21.00    5:27.22   17  
                  28.31       59.88 (31.57)     1:32.40 (32.52)     2:05.66 (33.26)
        2:39.78 (34.12)     3:13.83 (34.05)     3:47.45 (33.62)     4:21.03 (33.58)
        4:54.44 (33.41)     5:27.22 (32.78)                                        
  2 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    5:38.00    5:32.28   15  
                  29.68     1:01.48 (31.80)     1:34.34 (32.86)     2:07.70 (33.36)
        2:41.90 (34.20)     3:16.40 (34.50)     3:50.40 (34.00)     4:24.62 (34.22)
        4:58.58 (33.96)     5:32.28 (33.70)                                        
  3 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           5:55.02    5:54.58   14  
                  32.58     1:08.80 (36.22)     1:45.57 (36.77)     2:22.67 (37.10)
        2:59.61 (36.94)     3:35.68 (36.07)     4:12.10 (36.42)     4:47.32 (35.22)
        5:21.68 (34.36)     5:54.58 (32.90)                                        
  4 Goudreau, Paul            47 Cambridge-NE         5:49.00    5:55.08   13  
                  32.57     1:07.88 (35.31)     1:43.69 (35.81)     2:19.40 (35.71)
        2:55.23 (35.83)     3:31.17 (35.94)     4:07.37 (36.20)     4:43.59 (36.22)
        5:20.06 (36.47)     5:55.08 (35.02)                                        
  5 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE  6:10.01    5:55.96   12  
                                1:04.23 ( )     1:40.07 (35.84)     2:16.82 (36.75)
        2:54.30 (37.48)     3:31.08 (36.78)     4:07.69 (36.61)     4:44.19 (36.50)
        5:21.29 (37.10)     5:55.96 (34.67)                                        
  6 Uprichard, David          48 Red Tide-MR          6:10.00    5:57.71   11  
                  30.46     1:04.83 (34.37)     1:40.90 (36.07)     2:17.68 (36.78)
        2:55.05 (37.37)     3:32.04 (36.99)     4:08.94 (36.90)     4:46.17 (37.23)
        5:22.93 (36.76)     5:57.71 (34.78)                                        
  7 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE           6:29.00    6:04.12   10  
                  32.34     1:07.81 (35.47)     1:44.60 (36.79)     2:21.59 (36.99)
        2:59.22 (37.63)     3:37.15 (37.93)     4:14.57 (37.42)     4:51.23 (36.66)
        5:28.21 (36.98)     6:04.12 (35.91)                                        
  8 Johnson, Mark             49 Swim RI-NE           6:24.50    6:23.55    9  
                  34.08     1:11.37 (37.29)     1:50.17 (38.80)     2:29.38 (39.21)
        3:08.49 (39.11)     3:48.10 (39.61)     4:27.81 (39.71)     5:07.38 (39.57)
        5:46.23 (38.85)     6:23.55 (37.32)                                        
  9 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  6:38.00    6:37.48    8  
                  35.16     1:14.10 (38.94)     1:54.50 (40.40)     2:35.40 (40.90)
        3:16.95 (41.55)     3:57.36 (40.41)     4:38.33 (40.97)     5:19.18 (40.85)
        5:58.98 (39.80)     6:37.48 (38.50)                                        
 10 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE   7:00.00    6:37.62    7  
                  34.16     1:12.32 (38.16)     1:51.51 (39.19)     2:32.20 (40.69)
        3:13.36 (41.16)     3:54.74 (41.38)     4:36.06 (41.32)     5:17.29 (41.23)
        5:58.32 (41.03)     6:37.62 (39.30)                                        
 11 Atkins, D                 49 Granite State-NE     6:20.00    6:38.43    6  
                  34.77     1:13.82 (39.05)     1:53.25 (39.43)     2:33.64 (40.39)
        3:13.93 (40.29)     3:54.87 (40.94)     4:35.27 (40.40)     5:16.76 (41.49)
        5:58.22 (41.46)     6:38.43 (40.21)                                        
 12 McDermot, Patrick         49 Granite State-NE     7:05.00    7:03.13    5  
                  35.55     1:15.90 (40.35)     1:57.44 (41.54)     2:41.43 (43.99)
        3:26.13 (44.70)     4:11.02 (44.89)     4:55.47 (44.45)     5:40.16 (44.69)
        6:24.54 (44.38)     7:03.13 (38.59)                                        
 13 Sweenor, Brian            47 Swim RI-NE           7:00.00    7:10.21    4  
                  33.54     1:11.96 (38.42)     1:54.51 (42.55)     2:39.21 (44.70)
        3:24.82 (45.61)     4:10.87 (46.05)     4:56.58 (45.71)     5:41.87 (45.29)
        6:27.26 (45.39)     7:10.21 (42.95)                                        
 14 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     7:30.00    7:16.90    3  
                  37.80     1:21.16 (43.36)     2:05.74 (44.58)     2:50.78 (45.04)
        3:35.56 (44.78)     4:20.03 (44.47)     5:05.03 (45.00)     5:49.60 (44.57)
        6:33.92 (44.32)     7:16.90 (42.98)                                        
 -- Werlinich, Greg           49 Badger-MR            5:37.85        DNF  
      Did not finish
                  28.69     1:00.67 (31.98)     1:33.60 (32.93)     2:07.01 (33.41)
        2:42.65 (35.64)                                                            
 
Event 6  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
     NE-LMSC: N 5:11.69        2013 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Autissier, Patrick        51 Cambridge-NE         5:10.00    5:16.29   17  
                  28.99     1:00.23 (31.24)     1:32.03 (31.80)     2:03.98 (31.95)
        2:35.80 (31.82)     3:07.92 (32.12)     3:40.05 (32.13)     4:12.37 (32.32)
        4:44.99 (32.62)     5:16.29 (31.30)                                        
  2 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV      5:35.00    5:28.46   15  
                  30.92     1:04.37 (33.45)     1:37.86 (33.49)     2:11.50 (33.64)
        2:44.80 (33.30)     3:18.08 (33.28)     3:51.36 (33.28)     4:24.07 (32.71)
        4:57.11 (33.04)     5:28.46 (31.35)                                        
  3 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR     5:35.00    5:33.94   14  
                  28.72     1:00.73 (32.01)     1:33.88 (33.15)     2:07.98 (34.10)
        2:42.33 (34.35)     3:16.31 (33.98)     3:51.29 (34.98)     4:26.02 (34.73)
        5:00.68 (34.66)     5:33.94 (33.26)                                        
  4 Bosley, Douglas           51 Cambridge-NE         5:29.00    5:35.40   13  
                  30.91     1:03.73 (32.82)     1:37.42 (33.69)     2:11.80 (34.38)
        2:46.07 (34.27)     3:20.32 (34.25)     3:54.85 (34.53)     4:28.93 (34.08)
        5:02.85 (33.92)     5:35.40 (32.55)                                        
  5 O'Neil, Greg              52 Unattached NE-NE     5:50.00    5:38.75   12  
                  29.73     1:02.80 (33.07)     1:37.19 (34.39)     2:12.12 (34.93)
        2:46.99 (34.87)     3:21.80 (34.81)     3:56.22 (34.42)     4:31.08 (34.86)
        5:05.59 (34.51)     5:38.75 (33.16)                                        
  6 McClellan, John           52 ABC Masters-NE       5:40.00    5:40.47   11  
                  30.82     1:04.39 (33.57)     1:38.77 (34.38)     2:13.74 (34.97)
        2:48.36 (34.62)     3:23.24 (34.88)     3:57.88 (34.64)     4:32.72 (34.84)
        5:07.20 (34.48)     5:40.47 (33.27)                                        
  7 Wuest, Frank              53 Cambridge-NE         5:40.00    5:45.41   10  
                  30.78     1:03.77 (32.99)     1:37.88 (34.11)     2:12.43 (34.55)
        2:46.94 (34.51)     3:21.41 (34.47)     3:56.44 (35.03)     4:32.21 (35.77)
        5:08.73 (36.52)     5:45.41 (36.68)                                        
  8 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           6:05.00    5:49.50    9  
                  15.04       32.02 (16.98)     1:07.32 (35.30)     1:42.90 (35.58)
        2:18.63 (35.73)   3:30.35 (1:11.72)     4:05.54 (35.19)     4:40.68 (35.14)
        5:15.45 (34.77)     5:49.50 (34.05)                                        
  9 Mitchell, Adam            50 Cambridge-NE         5:30.00    5:52.37    8  
                  30.31     1:03.25 (32.94)     1:37.38 (34.13)     2:12.72 (35.34)
        2:48.87 (36.15)     3:25.76 (36.89)     4:02.35 (36.59)     4:39.40 (37.05)
        5:16.61 (37.21)     5:52.37 (35.76)                                        
 10 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE    5:59.00    5:56.62    7  
                  30.72     1:04.84 (34.12)     1:39.90 (35.06)     2:15.76 (35.86)
        2:52.02 (36.26)     3:28.56 (36.54)     4:05.32 (36.76)     4:42.55 (37.23)
        5:20.00 (37.45)     5:56.62 (36.62)                                        
 11 Gordon, Peter             53 University Club-NE   6:18.00    6:07.03    6  
                  30.99     1:06.20 (35.21)     1:43.07 (36.87)     2:21.27 (38.20)
        2:59.44 (38.17)     3:37.80 (38.36)     4:15.82 (38.02)     4:54.22 (38.40)
        5:31.61 (37.39)     6:07.03 (35.42)                                        
 12 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE         6:06.52    6:07.97    5  
                  31.59     1:07.83 (36.24)     1:44.64 (36.81)     2:22.57 (37.93)
        3:01.02 (38.45)     3:38.95 (37.93)     4:17.11 (38.16)     4:55.77 (38.66)
        5:33.10 (37.33)     6:07.97 (34.87)                                        
 13 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE    6:10.00    6:11.44    4  
                  33.04     1:08.86 (35.82)     1:45.62 (36.76)     2:23.36 (37.74)
        3:01.47 (38.11)     3:40.09 (38.62)     4:18.62 (38.53)     4:56.78 (38.16)
        5:34.73 (37.95)     6:11.44 (36.71)                                        
 14 Alpern, Matthew           50 Adirondack-AD        6:10.42    6:12.33    3  
                  33.89     1:10.04 (36.15)     1:46.64 (36.60)     2:24.33 (37.69)
        3:01.82 (37.49)     3:39.19 (37.37)     4:17.80 (38.61)     4:56.67 (38.87)
        5:35.73 (39.06)     6:12.33 (36.60)                                        
 15 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  6:30.00    6:23.68    2  
                  33.08     1:09.49 (36.41)     1:47.78 (38.29)     2:26.51 (38.73)
        3:05.68 (39.17)     3:45.40 (39.72)     4:25.16 (39.76)     5:05.18 (40.02)
        5:45.14 (39.96)     6:23.68 (38.54)                                        
 16 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       6:29.02    6:28.60    1  
                  33.21     1:10.51 (37.30)     1:49.55 (39.04)     2:29.67 (40.12)
        3:10.07 (40.40)     3:50.63 (40.56)     4:30.87 (40.24)     5:10.86 (39.99)
        5:50.65 (39.79)     6:28.60 (37.95)                                        
 17 Sandt, Mark               54 Y of North Shore-NE  6:39.00    6:29.34  
                  33.66     1:10.09 (36.43)     1:48.72 (38.63)     2:27.61 (38.89)
        3:07.42 (39.81)     3:47.78 (40.36)     4:28.10 (40.32)     5:08.44 (40.34)
        5:49.51 (41.07)     6:29.34 (39.83)                                        
 18 Meier, Bill               53 Simon's Rock-NE      7:00.00    6:34.19  
                  34.72     1:13.32 (38.60)     1:53.20 (39.88)     2:33.78 (40.58)
        3:14.85 (41.07)     3:55.33 (40.48)     4:36.48 (41.15)     5:16.73 (40.25)
        5:56.33 (39.60)     6:34.19 (37.86)                                        
 19 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           6:57.00    6:49.08  
                  35.42     1:14.66 (39.24)     1:55.80 (41.14)     2:37.61 (41.81)
        3:20.22 (42.61)     4:02.11 (41.89)     4:44.49 (42.38)     5:27.01 (42.52)
        6:09.84 (42.83)     6:49.08 (39.24)                                        
 20 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       6:42.00    6:53.17  
                  35.50     1:15.47 (39.97)     1:57.22 (41.75)     2:38.94 (41.72)
        3:21.36 (42.42)     4:04.09 (42.73)     4:46.70 (42.61)     5:29.80 (43.10)
        6:12.93 (43.13)     6:53.17 (40.24)                                        
 
Event 6  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 5:33.07        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         5:46.35    5:44.54   17  
                  31.74     1:05.79 (34.05)     1:40.89 (35.10)     2:16.21 (35.32)
        2:51.64 (35.43)     3:26.56 (34.92)     4:01.56 (35.00)     4:36.58 (35.02)
        5:11.13 (34.55)     5:44.54 (33.41)                                        
  2 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE    5:41.00    5:45.25   15  
                  30.26     1:03.53 (33.27)     1:38.46 (34.93)     2:14.21 (35.75)
        2:50.17 (35.96)     3:25.91 (35.74)     4:01.25 (35.34)     4:36.82 (35.57)
        5:12.11 (35.29)     5:45.25 (33.14)                                        
  3 Barth, Ed                 55 Adirondack AC-NE     6:03.14    5:55.51   14  
                  31.32     1:06.71 (35.39)     1:42.36 (35.65)     2:18.85 (36.49)
        2:55.54 (36.69)     3:31.86 (36.32)     4:08.43 (36.57)     4:44.84 (36.41)
        5:21.36 (36.52)     5:55.51 (34.15)                                        
  4 Mack, Tom                 55 Great Bay-NE         5:49.00    6:02.92   13  
                  32.74     1:08.15 (35.41)     1:44.20 (36.05)     2:20.80 (36.60)
        2:57.59 (36.79)     3:34.51 (36.92)     4:11.33 (36.82)     4:48.48 (37.15)
        5:25.87 (37.39)     6:02.92 (37.05)                                        
  5 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           6:03.70    6:09.00   12  
                  33.60     1:10.24 (36.64)     1:47.27 (37.03)     2:24.36 (37.09)
        3:01.90 (37.54)     3:39.35 (37.45)     4:16.84 (37.49)     4:55.01 (38.17)
        5:33.13 (38.12)     6:09.00 (35.87)                                        
  6 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE     6:00.00    6:12.58   11  
                  32.67     1:08.83 (36.16)     1:45.85 (37.02)     2:23.95 (38.10)
        3:02.16 (38.21)     3:40.23 (38.07)     4:18.71 (38.48)     4:57.32 (38.61)
        5:35.85 (38.53)     6:12.58 (36.73)                                        
  7 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE       6:10.33    6:16.17   10  
                  32.38     1:09.03 (36.65)     1:46.28 (37.25)     2:23.51 (37.23)
        3:02.12 (38.61)     3:41.34 (39.22)     4:20.79 (39.45)     5:00.11 (39.32)
        5:39.24 (39.13)     6:16.17 (36.93)                                        
  8 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE           7:00.00    6:31.27    9  
                  33.67     1:10.71 (37.04)     1:49.64 (38.93)     2:29.32 (39.68)
        3:09.68 (40.36)     3:49.68 (40.00)     4:30.44 (40.76)     5:11.06 (40.62)
        5:51.70 (40.64)     6:31.27 (39.57)                                        
  9 Blair, Tripp              59 Adirondack AC-NE     6:34.18    6:39.49    8  
                  35.65     1:14.39 (38.74)     1:55.06 (40.67)     2:36.16 (41.10)
        3:17.59 (41.43)     3:59.77 (42.18)     4:41.29 (41.52)     5:22.11 (40.82)
        6:02.25 (40.14)     6:39.49 (37.24)                                        
 10 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           6:40.00    6:42.03    7  
                  36.95     1:16.40 (39.45)     1:57.12 (40.72)     2:38.06 (40.94)
        3:18.63 (40.57)     3:59.13 (40.50)     4:39.58 (40.45)     5:20.17 (40.59)
        6:01.23 (41.06)     6:42.03 (40.80)                                        
 11 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           6:46.44    6:50.25    6  
                  36.54     1:15.25 (38.71)     1:55.60 (40.35)     2:36.66 (41.06)
        3:18.14 (41.48)     4:00.99 (42.85)     4:44.13 (43.14)     5:27.30 (43.17)
        6:10.14 (42.84)     6:50.25 (40.11)                                        
 12 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           7:30.00    7:20.63    5  
                  39.85     1:23.31 (43.46)     2:07.51 (44.20)     2:52.04 (44.53)
        3:37.58 (45.54)     4:22.70 (45.12)     5:08.12 (45.42)     5:53.07 (44.95)
        6:38.01 (44.94)     7:20.63 (42.62)                                        
 13 Barry, Michael            58 Connecticut-CT       7:30.00    7:54.57    4  
                  40.54     1:27.34 (46.80)     2:15.02 (47.68)     3:04.18 (49.16)
        3:53.55 (49.37)     4:42.97 (49.42)     5:33.04 (50.07)     6:22.40 (49.36)
        7:10.52 (48.12)     7:54.57 (44.05)                                        
 
Event 6  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
     NE-LMSC: N 5:25.57        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR          6:10.30    5:56.68   17  
                  32.38     1:07.80 (35.42)     1:43.19 (35.39)     2:19.61 (36.42)
        2:55.89 (36.28)     3:32.14 (36.25)     4:08.87 (36.73)     4:46.02 (37.15)
        5:23.03 (37.01)     5:56.68 (33.65)                                        
  2 Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE  6:08.00    6:06.18   15  
                  34.19     1:11.33 (37.14)     1:49.43 (38.10)     2:27.53 (38.10)
        3:05.39 (37.86)     3:43.46 (38.07)     4:20.41 (36.95)     4:56.52 (36.11)
        5:32.95 (36.43)     6:06.18 (33.23)                                        
  3 Comerford, Vincent        61 Westchester-MR       6:35.00    6:45.32   14  
                  35.59     1:14.90 (39.31)     1:56.14 (41.24)     2:36.98 (40.84)
        3:19.05 (42.07)     4:00.04 (40.99)     4:41.77 (41.73)     5:24.22 (42.45)
        6:06.21 (41.99)     6:45.32 (39.11)                                        
  4 Olander, John             64 Simon's Rock-NE      6:35.00    6:47.89   13  
                  35.17     1:13.29 (38.12)     1:53.79 (40.50)     2:35.13 (41.34)
        3:17.19 (42.06)     3:59.93 (42.74)     4:41.92 (41.99)     5:24.55 (42.63)
        6:07.12 (42.57)     6:47.89 (40.77)                                        
  5 Renwick, John             60 Greenwood-NE         6:47.00    6:50.19   12  
                  36.82     1:16.53 (39.71)     1:58.82 (42.29)     2:41.28 (42.46)
        3:24.33 (43.05)     4:07.08 (42.75)     4:49.13 (42.05)     5:31.31 (42.18)
        6:11.91 (40.60)     6:50.19 (38.28)                                        
  6 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   6:44.23    6:52.88   11  
                  35.26     1:14.44 (39.18)     1:56.86 (42.42)     2:39.32 (42.46)
        3:22.54 (43.22)     4:05.70 (43.16)     4:48.00 (42.30)     5:30.25 (42.25)
        6:12.26 (42.01)     6:52.88 (40.62)                                        
  7 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE       6:55.00    6:57.49   10  
                  36.15     1:16.79 (40.64)     1:59.11 (42.32)     2:41.66 (42.55)
        3:24.53 (42.87)     4:07.36 (42.83)     4:50.10 (42.74)     5:32.92 (42.82)
        6:15.47 (42.55)     6:57.49 (42.02)                                        
  8 Jaye, David               60 University Club-NE   6:55.00    7:03.38    9  
                  35.30     1:14.51 (39.21)     1:56.77 (42.26)     2:40.25 (43.48)
        3:25.08 (44.83)     4:08.92 (43.84)     4:53.39 (44.47)     5:38.50 (45.11)
        6:23.25 (44.75)     7:03.38 (40.13)                                        
  9 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE           7:00.00    7:04.40    8  
                  36.11     1:16.10 (39.99)     2:00.84 (44.74)     2:44.23 (43.39)
        3:27.44 (43.21)     4:10.69 (43.25)     4:54.73 (44.04)     5:38.92 (44.19)
        6:22.74 (43.82)     7:04.40 (41.66)                                        
 10 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           7:14.12    7:27.33    7  
                  38.65     1:20.91 (42.26)     2:04.57 (43.66)     2:49.60 (45.03)
        3:34.98 (45.38)     4:21.03 (46.05)     5:05.95 (44.92)     5:53.63 (47.68)
        6:41.71 (48.08)     7:27.33 (45.62)                                        
 11 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT 14:00.00    9:51.12    6  
                  48.37     1:46.41 (58.04)     2:45.91 (59.50)   3:47.78 (1:01.87)
                                5:51.27 ( )   6:53.66 (1:02.39)   7:56.92 (1:03.26)
      8:58.30 (1:01.38)     9:51.12 (52.82)                                        
 
Event 6  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
     NE-LMSC: N 5:56.71        2010 Don McIntosh                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      6:05.00    5:56.86   17  
                  33.08     1:09.23 (36.15)     1:45.88 (36.65)     2:22.70 (36.82)
        2:59.55 (36.85)     3:35.97 (36.42)     4:12.02 (36.05)     4:47.60 (35.58)
        5:22.77 (35.17)     5:56.86 (34.09)                                        
  2 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           6:20.00    6:39.25   15  
                  34.79     1:15.14 (40.35)     1:56.47 (41.33)     2:38.66 (42.19)
        3:20.26 (41.60)     4:00.80 (40.54)     4:41.74 (40.94)     5:21.87 (40.13)
        6:01.84 (39.97)     6:39.25 (37.41)                                        
  3 Morse, Tim                65 Swim RI-NE           7:00.00    6:49.14   14  
                  37.15     1:16.85 (39.70)     1:58.09 (41.24)     2:40.17 (42.08)
        3:22.73 (42.56)     4:04.60 (41.87)     4:45.94 (41.34)     5:28.08 (42.14)
        6:09.58 (41.50)     6:49.14 (39.56)                                        
  4 Hall, Jack                66 MinutemanAndover-NE  7:22.00    7:03.30   13  
                  36.03     1:16.06 (40.03)     1:57.68 (41.62)     2:40.81 (43.13)
        3:24.11 (43.30)     4:08.10 (43.99)     4:52.02 (43.92)     5:35.96 (43.94)
        6:20.53 (44.57)     7:03.30 (42.77)                                        
  5 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       7:05.00    7:10.72   12  
                  37.61     1:19.29 (41.68)     2:02.40 (43.11)     2:46.16 (43.76)
        3:29.07 (42.91)     4:12.64 (43.57)     4:57.53 (44.89)     5:41.65 (44.12)
        6:27.17 (45.52)     7:10.72 (43.55)                                        
  6 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        7:30.00    7:34.78   11  
                  40.56     1:24.72 (44.16)     2:10.80 (46.08)     2:57.24 (46.44)
        3:44.34 (47.10)     4:31.10 (46.76)     5:18.59 (47.49)     6:06.09 (47.50)
        6:52.76 (46.67)     7:34.78 (42.02)                                        
  7 Prior, David              69 Swim RI-NE           7:55.00    8:48.59   10  
                  50.23     1:43.72 (53.49)     2:38.17 (54.45)     3:31.92 (53.75)
        4:27.56 (55.64)     5:20.82 (53.26)     6:13.90 (53.08)     7:05.68 (51.78)
        7:57.51 (51.83)     8:48.59 (51.08)                                        
  8 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           8:25.00    9:06.39    9  
                                1:41.05 ( )     2:37.31 (56.26)     3:33.11 (55.80)
        4:29.26 (56.15)     5:25.59 (56.33)     6:21.25 (55.66)     7:17.66 (56.41)
        8:12.44 (54.78)     9:06.39 (53.95)                                        
 
Event 6  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 6:31.85        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE     6:51.00    6:44.36   17  
                  37.40     1:18.18 (40.78)     1:59.69 (41.51)     2:41.67 (41.98)
        3:23.09 (41.42)     4:03.92 (40.83)     4:44.60 (40.68)     5:24.99 (40.39)
        6:05.39 (40.40)     6:44.36 (38.97)                                        
  2 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE         7:15.60    7:12.08   15  
                  40.28     1:22.84 (42.56)     2:06.65 (43.81)     2:50.61 (43.96)
        3:34.64 (44.03)     4:19.15 (44.51)     5:02.96 (43.81)     5:46.80 (43.84)
        6:30.49 (43.69)     7:12.08 (41.59)                                        
  3 Pope, James               71 ABC Masters-NE       6:50.00    7:12.70   14  
                  37.12     1:17.65 (40.53)     1:59.30 (41.65)     2:42.42 (43.12)
        3:26.36 (43.94)     4:10.63 (44.27)     4:55.73 (45.10)     5:41.07 (45.34)
        6:27.36 (46.29)     7:12.70 (45.34)                                        
  4 Healy, Martin             70 Westchester-MR       7:20.21    7:24.00   13  
                  38.09     1:21.47 (43.38)     2:07.12 (45.65)     2:53.03 (45.91)
        3:37.96 (44.93)     4:23.96 (46.00)     5:09.79 (45.83)     5:55.34 (45.55)
        6:41.01 (45.67)     7:24.00 (42.99)                                        
  5 Pierce, Fred              70 Maine Masters-NE     8:00.00    7:33.69   12  
                  38.39     1:21.78 (43.39)     2:08.24 (46.46)     2:55.08 (46.84)
        3:41.71 (46.63)     4:28.53 (46.82)     5:15.98 (47.45)     6:02.93 (46.95)
        6:49.78 (46.85)     7:33.69 (43.91)                                        
  6 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     7:40.00    7:50.19   11  
                  38.73     1:23.74 (45.01)     2:10.30 (46.56)     2:57.39 (47.09)
        3:45.50 (48.11)     4:34.77 (49.27)     5:23.98 (49.21)     6:13.40 (49.42)
        7:02.76 (49.36)     7:50.19 (47.43)                                        
  7 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE     9:40.00    8:33.87   10  
                                1:31.53 ( )     2:21.87 (50.34)     3:14.03 (52.16)
        4:06.32 (52.29)     4:59.23 (52.91)     5:53.02 (53.79)     6:46.23 (53.21)
        7:40.96 (54.73)     8:33.87 (52.91)                                        
  8 Strom, Burt               71 Swim RI-NE          10:30.00   10:32.26    9  
                  55.65   1:58.21 (1:02.56)   3:03.81 (1:05.60)   4:09.61 (1:05.80)
      5:14.47 (1:04.86)   6:20.47 (1:06.00)   7:25.18 (1:04.71)   8:30.03 (1:04.85)
      9:32.73 (1:02.70)    10:32.26 (59.53)                                        
 
Event 6  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 7:42.61        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     9:00.00    9:40.22   17  
                  50.93     1:48.00 (57.07)     2:47.63 (59.63)     3:45.86 (58.23)
        4:45.79 (59.93)     5:45.27 (59.48)                             7:45.25 ( )
        8:43.89 (58.64)     9:40.22 (56.33)                                        
 
Event 6  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:53.87   3/24/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 8:30.00        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE          10:00.00   10:19.52   17  
                  57.40   1:57.73 (1:00.33)   2:59.44 (1:01.71)   4:00.58 (1:01.14)
      5:03.31 (1:02.73)   6:08.26 (1:04.95)   7:12.24 (1:03.98)   8:15.34 (1:03.10)
      9:18.24 (1:02.90)  10:19.52 (1:01.28)                                        
 
Event 7  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
     NE-LMSC: N 59.41        2013 C Brackett                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR         55.78      57.64   17  
                  27.44       57.64 (30.20)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR     58.00      59.55   15  
                  29.01       59.55 (30.54)                                        
  3 Chepeleff, Sarah          23 Cambridge-NE         1:05.23    1:03.62   14  
                  31.32     1:03.62 (32.30)                                        
  4 Grawe, Sarah              23 Cambridge-NE         1:08.50    1:05.36   13  
                  31.80     1:05.36 (33.56)                                        
 
Event 7  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 59.58        2003 Jenny Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE  1:08.00    1:06.64   17  
                  32.70     1:06.64 (33.94)                                        
  2 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE        1:08.00    1:06.76   15  
                  32.18     1:06.76 (34.58)                                        
  3 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD        1:05.59    1:07.01   14  
                  32.37     1:07.01 (34.64)                                        
  4 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         1:06.00    1:07.77   13  
                  32.03     1:07.77 (35.74)                                        
  5 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR          1:10.00    1:08.38   12  
                  33.24     1:08.38 (35.14)                                        
  6 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE     1:08.00    1:08.99   11  
                  33.14     1:08.99 (35.85)                                        
  7 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE  1:10.00    1:09.21   10  
                  33.46     1:09.21 (35.75)                                        
  8 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE           1:12.87    1:09.74    9  
                  33.61     1:09.74 (36.13)                                        
  9 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         1:17.00    1:10.87    8  
                  33.55     1:10.87 (37.32)                                        
 10 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR     1:17.00    1:16.52    7  
                  36.76     1:16.52 (39.76)                                        
 11 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           1:25.00    1:16.90    6  
                  37.68     1:16.90 (39.22)                                        
 12 Menio, Andrea             26 Bearcat Masters-MR   1:25.00    1:17.98    5  
                  37.84     1:17.98 (40.14)                                        
 -- Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE     1:18.00         NS  
 
Event 7  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 59.03        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR          1:04.23    1:02.48   17  
                  30.65     1:02.48 (31.83)                                        
  2 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      1:04.17    1:06.16   15  
                  31.92     1:06.16 (34.24)                                        
  3 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           1:08.50    1:09.83   14  
                  34.64     1:09.83 (35.19)                                        
  4 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE           1:17.00    1:17.42   13  
                  38.41     1:17.42 (39.01)                                        
  5 Koeppel, Kacey            34 Red Tide-MR          1:20.00    1:20.62   12  
                  39.19     1:20.62 (41.43)                                        
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   56.14   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:01.31        2012 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE           1:07.00    1:06.11   17  
                  32.41     1:06.11 (33.70)                                        
  2 Eaddy, Jennifer           36 Cambridge-NE         1:07.50    1:07.52   15  
                  33.09     1:07.52 (34.43)                                        
  3 Erb, Lauren               35 Cambridge-NE         1:15.00    1:08.16   14  
                  32.86     1:08.16 (35.30)                                        
  4 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         1:12.96    1:10.80   13  
                  35.41     1:10.80 (35.39)                                        
  5 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE  1:17.00    1:13.92   12  
                  35.90     1:13.92 (38.02)                                        
  6 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR   1:18.00    1:15.46   11  
                  35.89     1:15.46 (39.57)                                        
  7 Sonan, Andrea             39 Cambridge-NE         1:15.00    1:17.10   10  
                  37.25     1:17.10 (39.85)                                        
  8 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           1:22.40    1:21.16    9  
                  40.60     1:21.16 (40.56)                                        
 
Event 7  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   56.03   4/30/2011 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:01.25        2013 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE           1:09.00    1:07.36   17  
                  32.84     1:07.36 (34.52)                                        
  2 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE     1:06.50    1:08.08   15  
                  32.90     1:08.08 (35.18)                                        
  3 Mullen, Kristen           41 Cape Cod-NE          1:11.00    1:08.32   14  
                  33.12     1:08.32 (35.20)                                        
  4 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  1:12.43    1:12.06   13  
                  35.63     1:12.06 (36.43)                                        
  5 Palms, Ann                41 Swim RI-NE           1:14.99    1:12.59   12  
                  35.60     1:12.59 (36.99)                                        
  6 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE    1:16.68    1:14.89   11  
                  36.59     1:14.89 (38.30)                                        
  7 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           1:17.32    1:16.51   10  
                  37.34     1:16.51 (39.17)                                        
  8 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE    1:15.00    1:19.19    9  
                  38.04     1:19.19 (41.15)                                        
  9 McNiff, Catherine         43 Y of North Shore-NE  1:17.00    1:26.32    8  
                  42.54     1:26.32 (43.78)                                        
 10 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE  1:32.21    1:33.17    7  
                  46.37     1:33.17 (46.80)                                        
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
     NE-LMSC: N 1:07.28        2000 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR            59.50      59.47   17  
                  29.13       59.47 (30.34)                                        
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE           1:11.57    1:09.97   15  
                  34.12     1:09.97 (35.85)                                        
  3 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       1:19.00    1:13.61   14  
                  35.90     1:13.61 (37.71)                                        
  4 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE    1:19.28    1:16.39   13  
                  36.91     1:16.39 (39.48)                                        
  5 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     1:17.50    1:18.76   12  
                  38.09     1:18.76 (40.67)                                        
  6 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE       1:27.77    1:23.63   11  
                  42.04     1:23.63 (41.59)                                        
  7 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    1:27.00    1:25.10   10  
                  41.59     1:25.10 (43.51)                                        
  8 Zraket, Lisa              49 Y of North Shore-NE  1:33.00    1:27.88    9  
                  43.18     1:27.88 (44.70)                                        
  9 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     1:45.00    1:33.26    8  
                  45.35     1:33.26 (47.91)                                        
 10 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           1:43.00    1:47.26    7  
                  53.87     1:47.26 (53.39)                                        
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.29   4/27/2012 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:07.89        2004 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT       1:17.00    1:14.21   17  
                  36.21     1:14.21 (38.00)                                        
  2 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         1:23.00    1:16.51   15  
                  36.95     1:16.51 (39.56)                                        
  3 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     1:21.00    1:21.17   14  
                  40.58     1:21.17 (40.59)                                        
  4 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         1:22.69    1:22.33   13  
                  39.67     1:22.33 (42.66)                                        
  5 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     1:22.30    1:22.60   12  
  6 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE           1:30.00    1:25.33   11  
                  39.56     1:25.33 (45.77)                                        
  7 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE  1:32.39    1:26.49   10  
                  42.72     1:26.49 (43.77)                                        
  8 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE           1:36.00    1:35.31    9  
                  47.21     1:35.31 (48.10)                                        
  9 Putnam, Gretchen          51 Cambridge-NE         1:54.00    1:50.73    8  
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.90        2013 Marcia Nelson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE   1:16.55    1:14.59   17  
                  36.29     1:14.59 (38.30)                                        
  2 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    1:22.00    1:18.96   15  
                  38.72     1:18.96 (40.24)                                        
  3 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE           1:23.00    1:20.93   14  
                  40.59     1:20.93 (40.34)                                        
  4 Farrington, Kate          55 Swim RI-NE           1:45.00    1:27.84   13  
                  43.00     1:27.84 (44.84)                                        
  5 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE  1:28.00    1:28.57   12  
                  43.53     1:28.57 (45.04)                                        
  6 Cassells, Sally           57 North Suburban Y-NE  1:40.00    1:32.61   11  
                  46.42     1:32.61 (46.19)                                        
  7 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           1:40.00    1:32.67   10  
  8 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         1:34.00    1:37.13    9  
                  46.18     1:37.13 (50.95)                                        
  9 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         1:50.00    1:43.63    8  
                  49.35     1:43.63 (54.28)                                        
 
Event 7  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.74        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     1:21.00    1:18.47   17  
                  38.58     1:18.47 (39.89)                                        
  2 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE   1:27.71    1:32.20   15  
                  43.70     1:32.20 (48.50)                                        
  3 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   1:39.62    1:36.35   14  
                  47.09     1:36.35 (49.26)                                        
  4 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE       1:34.00    1:39.24   13  
                  47.54     1:39.24 (51.70)                                        
  5 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE           1:43.00    2:04.96   12  
                  57.17   2:04.96 (1:07.79)                                        
 
Event 7  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:11.27   5/12/2013 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 1:21.36        1994 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE     1:13.37    1:13.81N  17  
                  35.59     1:13.81 (38.22)                                        
  2 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         1:40.00    1:33.06   15  
                  45.30     1:33.06 (47.76)                                        
  3 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     1:42.75    1:40.13   14  
                  49.09     1:40.13 (51.04)                                        
  4 Case, Louise              66 Greenwood-NE         2:26.12    2:19.86   13  
                1:06.94   2:19.86 (1:12.92)                                        
 
Event 7  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
     NE-LMSC: N 1:55.00        2005 Barbara Boley                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     1:54.00    1:53.81N  17  
                  55.17     1:53.81 (58.64)                                        
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 53.38        2010 Matt Jordan                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE          52.94      53.12N  17  
                  25.51       53.12 (27.61)                                        
  2 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE         58.18      55.59   15  
                  26.67       55.59 (28.92)                                        
  3 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         54.54      55.73   14  
                  26.85       55.73 (28.88)                                        
  4 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE            57.00      57.60   13  
                  27.51       57.60 (30.09)                                        
  5 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE      59.28      59.57   12  
                  28.79       59.57 (30.78)                                        
  6 Fei, David                24 BU Masters-NE        1:08.00    1:01.88   11  
                  30.04     1:01.88 (31.84)                                        
  7 Green, Alford             24 Worcester Area-NE    1:07.50    1:02.91   10  
                  30.74     1:02.91 (32.17)                                        
  8 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:04.10    1:03.19    9  
                  31.03     1:03.19 (32.16)                                        
  9 Paradis, Bennett          20 BU Masters-NE        1:06.85    1:05.10    8  
                  31.52     1:05.10 (33.58)                                        
 10 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE        1:07.00    1:07.62    7  
                  32.35     1:07.62 (35.27)                                        
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 52.17        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Loughlin, Eric          27 Liquid Assets-NE       54.50      55.64   17  
                  26.88       55.64 (28.76)                                        
  2 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR     57.25      57.14   15  
                  27.84       57.14 (29.30)                                        
  3 Ambaye, Haftom            27 Bearcat Masters-MR   1:00.00      59.30   14  
                  29.27       59.30 (30.03)                                        
  4 Card, Mathew              26 Swim RI-NE             59.00      59.97   13  
                  29.03       59.97 (30.94)                                        
  5 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE    1:07.00    1:05.33   12  
                  31.21     1:05.33 (34.12)                                        
  6 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    1:05.32    1:06.99   11  
                  33.46     1:06.99 (33.53)                                        
  7 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    1:25.00    1:11.19   10  
                  35.14     1:11.19 (36.05)                                        
  8 Chertok, Zachary          25 Y of North Shore-NE  1:23.00    1:23.50    9  
                  40.72     1:23.50 (42.78)                                        
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
     NE-LMSC: N 52.21        2008 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE         58.10      59.04   17  
                  28.34       59.04 (30.70)                                        
  2 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE    59.50      59.90   15  
                  28.62       59.90 (31.28)                                        
  3 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE           1:09.50    1:03.91   14  
                  31.40     1:03.91 (32.51)                                        
  4 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE         1:03.00    1:06.15   13  
                  31.63     1:06.15 (34.52)                                        
  5 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     1:11.23    1:08.42   12  
                  33.09     1:08.42 (35.33)                                        
  6 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     1:11.99    1:12.57   11  
                  35.20     1:12.57 (37.37)                                        
  7 Doucett, David            33 Swim RI-NE           2:45.00    1:41.79   10  
                  46.55     1:41.79 (55.24)                                        
 -- Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE           1:15.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast
                  34.93          DQ (37.58)                                        
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 49.62        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE           55.25      55.27   17  
                  27.05       55.27 (28.22)                                        
  2 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE             56.89      56.83   15  
                  28.18       56.83 (28.65)                                        
  3 Mitchell, Ted             37 Great Bay-NE         1:03.00    1:00.57   14  
                  29.27     1:00.57 (31.30)                                        
  4 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR   1:06.50    1:05.73   13  
                  31.86     1:05.73 (33.87)                                        
  5 Welch, James              38 Swim RI-NE           1:09.64    1:07.49   12  
                  33.22     1:07.49 (34.27)                                        
  6 Graham, David             39 Greenwood-NE         1:15.86    1:17.05   11  
                  38.04     1:17.05 (39.01)                                        
  7 Markert, Phil             38 Waltham YMCA-NE      1:16.00    1:20.93   10  
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 48.49        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovacs, Chris             44 ABC Masters-NE         55.00      57.81   17  
                  27.82       57.81 (29.99)                                        
  2 Bailey, Jerry             44 Great Bay-NE           55.90      57.82   15  
                  27.71       57.82 (30.11)                                        
  3 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE           1:00.98    1:01.52   14  
                  29.59     1:01.52 (31.93)                                        
  4 Hinck, Todd               41 BU Masters-NE        1:04.00    1:04.07   13  
                  31.12     1:04.07 (32.95)                                        
  5 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              1:14.11    1:15.89   12  
                  37.22     1:15.89 (38.67)                                        
  6 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         1:30.00    1:33.88   11  
                  45.18     1:33.88 (48.70)                                        
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
     NE-LMSC: N 53.34        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE           58.32      59.72   17  
                  29.19       59.72 (30.53)                                        
  2 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             59.80    1:01.04   15  
                  29.97     1:01.04 (31.07)                                        
  3 Faria, Jose               47 Unattached NJ-NJ     1:01.00    1:01.12   14  
                  29.75     1:01.12 (31.37)                                        
  4 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    1:04.37    1:03.40   13  
                  30.87     1:03.40 (32.53)                                        
  5 Werlinich, Greg           49 Badger-MR            1:04.82    1:03.52   12  
                  30.96     1:03.52 (32.56)                                        
  6 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE     1:03.00    1:03.75   11  
                  31.23     1:03.75 (32.52)                                        
  7 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           1:07.03    1:05.58   10  
                  32.23     1:05.58 (33.35)                                        
  8 Baker, Henry              46 Cambridge-NE         1:02.00    1:06.30    9  
                  31.83     1:06.30 (34.47)                                        
  9 Crock, John               47 NEM Unattached-NE    1:05.00    1:09.14    8  
                  33.25     1:09.14 (35.89)                                        
 10 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE     1:08.11    1:10.42    7  
                  34.00     1:10.42 (36.42)                                        
 11 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE         1:16.58    1:12.84    6  
                  36.06     1:12.84 (36.78)                                        
 12 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE       1:16.09    1:16.68    5  
                  38.37     1:16.68 (38.31)                                        
 13 Kantor, Jimmy             49 Y of North Shore-NE  1:17.33    1:19.67    4  
                  37.38     1:19.67 (42.29)                                        
 14 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:25.52    3  
                  42.85     1:25.52 (42.67)                                        
 15 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     1:25.00    1:28.08    2  
                  42.01     1:28.08 (46.07)                                        
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
     NE-LMSC: N 57.94        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            50 Maine Masters-NE       59.20      57.00N  17  
                  27.26       57.00 (29.74)                                        
  2 Cote, David               53 Swim RI-NE           1:01.00    1:01.90   15  
                  30.55     1:01.90 (31.35)                                        
  3 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE     1:02.90    1:03.68   14  
                  31.14     1:03.68 (32.54)                                        
  4 Gunzl, Arthur             52 Connecticut-CT       1:06.50    1:03.84   13  
                  31.02     1:03.84 (32.82)                                        
  5 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE    1:07.50    1:05.88   12  
                  32.05     1:05.88 (33.83)                                        
  6 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           1:14.00    1:10.03   11  
                  34.70     1:10.03 (35.33)                                        
  7 Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE     1:12.00    1:11.09   10  
                  34.31     1:11.09 (36.78)                                        
  8 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE    1:12.00    1:12.50    9  
                  35.54     1:12.50 (36.96)                                        
  9 Winkler, David            51 Swim RI-NE           1:17.00    1:15.77    8  
                  36.63     1:15.77 (39.14)                                        
 10 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE    1:16.00    1:16.88    7  
                  38.54     1:16.88 (38.34)                                        
 11 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       1:18.80    1:19.17    6  
                  39.11     1:19.17 (40.06)                                        
 12 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           1:24.00    1:23.35    5  
                  40.58     1:23.35 (42.77)                                        
 13 MacMahon, John            50 Great Bay-NE         1:25.00    1:28.28    4  
 14 Sicard, David             50 Swim RI-NE           1:40.00    1:35.88    3  
                  46.30     1:35.88 (49.58)                                        
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
     NE-LMSC: N 58.47        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         1:03.55    1:02.34   17  
                  30.48     1:02.34 (31.86)                                        
  2 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         1:02.01    1:03.50   15  
                  30.79     1:03.50 (32.71)                                        
  3 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      1:06.50    1:03.88   14  
                  30.66     1:03.88 (33.22)                                        
  4 Thomas, Andrew            56 Maine Masters-NE     1:06.00    1:05.29   13  
                  31.49     1:05.29 (33.80)                                        
  5 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE    1:06.00    1:05.69   12  
                  32.54     1:05.69 (33.15)                                        
  6 Whalen, Patrick           56 NEM Unattached-NE    1:15.00    1:07.56   11  
                  32.74     1:07.56 (34.82)                                        
  7 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE  1:10.10    1:08.95   10  
                  33.75     1:08.95 (35.20)                                        
  8 Mockler, Frank            58 Liquid Assets-NE     1:10.00    1:10.55    9  
                  34.89     1:10.55 (35.66)                                        
  9 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE          1:08.00    1:10.76    8  
                  34.46     1:10.76 (36.30)                                        
 10 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR       1:18.00    1:12.24    7  
                  36.46     1:12.24 (35.78)                                        
 11 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   1:15.50    1:12.88    6  
                  35.90     1:12.88 (36.98)                                        
 12 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           1:15.09    1:13.45    5  
                  36.48     1:13.45 (36.97)                                        
 13 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           1:25.00    1:19.50    4  
                  39.29     1:19.50 (40.21)                                        
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 1:04.52        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 Maine Masters-NE     1:08.20    1:07.49   17  
                  33.47     1:07.49 (34.02)                                        
  2 Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE  1:12.00    1:12.20   15  
                  35.93     1:12.20 (36.27)                                        
  3 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE     1:14.80    1:12.70   14  
                  35.86     1:12.70 (36.84)                                        
  4 Epstein, Daniel           63 Simon's Rock-NE      1:19.00    1:12.80   13  
                  35.39     1:12.80 (37.41)                                        
  5 Packard, Dennis           60 Adirondack-AD        1:15.00    1:14.31   12  
                  36.53     1:14.31 (37.78)                                        
  6 Keil, Mark                60 MinutemanAndover-NE  1:18.23    1:15.55   11  
                  36.77     1:15.55 (38.78)                                        
  7 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE          1:24.00    1:17.44   10  
                  36.80     1:17.44 (40.64)                                        
  8 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE       1:21.00    1:20.98    9  
                  38.85     1:20.98 (42.13)                                        
  9 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     1:25.00    1:25.52    8  
                  41.46     1:25.52 (44.06)                                        
 10 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR     1:35.00    1:29.30    7  
                  43.54     1:29.30 (45.76)                                        
 11 Havel, Timothy            61 University Club-NE   2:00.00    1:54.56    6  
                  55.05     1:54.56 (59.51)                                        
 12 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT  2:30.00    2:28.38    5  
                1:11.03   2:28.38 (1:17.35)                                        
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U   59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 1:07.81        2014 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE       1:25.00    1:20.66   17  
                  39.75     1:20.66 (40.91)                                        
  2 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    1:21.00    1:21.44   15  
                  39.06     1:21.44 (42.38)                                        
  3 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       1:26.00    1:23.39   14  
                  41.19     1:23.39 (42.20)                                        
  4 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           1:59.00    1:55.62   13  
                  55.84     1:55.62 (59.78)                                        
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
     NE-LMSC: N 1:14.75        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE     1:14.75    1:14.97   17  
                  36.79     1:14.97 (38.18)                                        
  2 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     1:18.00    1:15.82   15  
                  37.15     1:15.82 (38.67)                                        
  3 Pope, James               71 ABC Masters-NE       1:23.00    1:29.76   14  
  4 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE         1:33.78    1:33.06   13  
                  44.83     1:33.06 (48.23)                                        
  5 Healy, Martin             70 Westchester-MR       1:36.21    1:33.85   12  
                  45.58     1:33.85 (48.27)                                        
  6 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       1:41.29    1:38.84   11  
                  48.49     1:38.84 (50.35)                                        
  7 Read, Phil                71 Great Bay-NE         1:50.00    1:43.33   10  
                  50.34     1:43.33 (52.99)                                        
  8 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  1:46.00    1:44.73    9  
                  49.41     1:44.73 (55.32)                                        
  9 Strom, Burt               71 Swim RI-NE           2:10.00    2:06.67    8  
                1:03.11   2:06.67 (1:03.56)                                        
 10 Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     2:45.12    2:45.83    7  
                1:22.78   2:45.83 (1:23.05)                                        
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 1:31.21        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     2:00.00         DQ  
      Multiple strokes
 
Event 8  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:18.31   5/12/2013 CLARKE MITCHELL                            
     NE-LMSC: N 1:37.21        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            82 Maine Masters-NE     1:48.60    1:46.62   17  
                  50.56     1:46.62 (56.06)                                        
  2 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           2:50.00    1:54.94   15  
                  55.57     1:54.94 (59.37)                                        
  3 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         2:17.00    2:24.69   14  
                1:09.47   2:24.69 (1:15.22)                                        
 
Event 9  Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
     NE-LMSC: N 2:28.15        2000 Krista Marchand                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   2:35.00    2:29.85   17  
                  33.48     1:10.80 (37.32)     1:49.97 (39.17)     2:29.85 (39.88)
  2 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:41.51   15  
                  35.79     1:16.83 (41.04)     1:59.22 (42.39)     2:41.51 (42.29)
  3 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE    2:40.00    2:42.14   14  
                  35.93     1:16.89 (40.96)     1:59.58 (42.69)     2:42.14 (42.56)
  4 Mullen, Rachael           22 Unattached NE-NE     3:20.00    3:15.32   13  
                  43.77     1:33.12 (49.35)     2:24.10 (50.98)     3:15.32 (51.22)
 
Event 9  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 2:17.94        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          26 MIT Masters-NE       2:35.00    2:29.36   17  
                  33.51     1:10.79 (37.28)     1:49.32 (38.53)     2:29.36 (40.04)
  2 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           2:36.00    2:37.99   15  
                  34.66     1:13.87 (39.21)     1:55.45 (41.58)     2:37.99 (42.54)
  3 Au, Lauren                29 DC Aquatics-PV       2:42.00    2:38.14   14  
                  35.17     1:14.70 (39.53)     1:55.45 (40.75)     2:38.14 (42.69)
  4 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    2:39.74    2:39.21   13  
                  35.90     1:16.10 (40.20)     1:57.77 (41.67)     2:39.21 (41.44)
  5 Whittaker, Casey          27 Y of North Shore-NE  2:50.00    2:44.58   12  
                  37.08     1:18.44 (41.36)     2:01.12 (42.68)     2:44.58 (43.46)
  6 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE           2:50.00    2:46.86   11  
                  37.74     1:21.17 (43.43)     2:03.91 (42.74)     2:46.86 (42.95)
  7 Torelli, Brittany         25 Simmons-NE           2:49.00    2:48.15   10  
                  38.00     1:21.77 (43.77)     2:05.40 (43.63)     2:48.15 (42.75)
  8 Clark, Hannah             26 Westchester-MR       3:07.89    2:59.04    9  
                  40.51     1:24.92 (44.41)     2:10.96 (46.04)     2:59.04 (48.08)
  9 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          3:19.74    3:12.64    8  
                  45.69     1:35.06 (49.37)     2:24.46 (49.40)     3:12.64 (48.18)
 10 Mellen, Christine         27 Swim RI-NE           3:30.00    3:17.22    7  
                  41.80     1:30.85 (49.05)     2:23.78 (52.93)     3:17.22 (53.44)
 -- Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE  2:42.14         NS  
 
Event 9  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:15.99   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:27.93        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      2:35.91    2:36.55   17  
                  34.81     1:13.92 (39.11)     1:54.93 (41.01)     2:36.55 (41.62)
  2 Stango, Melissa           30 Connecticut-CT       2:40.00    2:39.94   15  
                  35.53     1:15.42 (39.89)     1:56.99 (41.57)     2:39.94 (42.95)
  3 Andrews, Therese          30 Cambridge-NE         2:50.00    2:42.48   14  
                  36.23     1:17.03 (40.80)     1:59.25 (42.22)     2:42.48 (43.23)
  4 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           2:45.00    2:46.87   13  
                  38.35     1:20.63 (42.28)     2:03.73 (43.10)     2:46.87 (43.14)
  5 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         2:53.00    2:54.18   12  
                  39.90     1:22.76 (42.86)     2:07.31 (44.55)     2:54.18 (46.87)
  6 Kisthardt, Joan           34 BU Masters-NE        2:59.74    3:00.56   11  
                  40.51     1:26.54 (46.03)     2:14.24 (47.70)     3:00.56 (46.32)
  7 Powers, Kate              30 Connecticut-CT       3:34.00    3:26.14   10  
                  44.29     1:33.27 (48.98)     2:27.55 (54.28)     3:26.14 (58.59)
  8 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT       3:42.00    3:29.08    9  
                  47.17     1:39.61 (52.44)     2:34.37 (54.76)     3:29.08 (54.71)
 
Event 9  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.84    4/1/2012 CYNTHIA LEWIS                              
     NE-LMSC: N 2:34.15        2009 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE  2:55.55    2:55.95   17  
                  40.48     1:25.04 (44.56)     2:10.56 (45.52)     2:55.95 (45.39)
  2 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE         3:04.00    3:05.15   15  
                  41.65     1:28.27 (46.62)     2:16.26 (47.99)     3:05.15 (48.89)
  3 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR   3:20.00    3:16.60   14  
                  44.05     1:34.68 (50.63)     2:25.97 (51.29)     3:16.60 (50.63)
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:34.85        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE  2:37.50    2:39.96   17  
                  36.13     1:15.95 (39.82)     1:57.14 (41.19)     2:39.96 (42.82)
  2 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        2:47.50    2:48.36   15  
                  38.17     1:21.24 (43.07)     2:04.92 (43.68)     2:48.36 (43.44)
  3 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE           2:42.00    2:54.41   14  
                  37.84     1:20.74 (42.90)     2:06.29 (45.55)     2:54.41 (48.12)
  4 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE     3:05.00    2:58.37   13  
                  41.29     1:25.88 (44.59)     2:11.36 (45.48)     2:58.37 (47.01)
  5 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           3:06.32    3:03.82   12  
                  42.61     1:29.41 (46.80)     2:16.61 (47.20)     3:03.82 (47.21)
  6 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  3:09.00    3:10.26   11  
                  42.67     1:30.27 (47.60)     2:19.37 (49.10)     3:10.26 (50.89)
  7 Millerd, Michelle         43 Weymouth Club-NE     3:00.00    3:11.30   10  
                  42.29     1:30.73 (48.44)     2:21.08 (50.35)     3:11.30 (50.22)
  8 Palms, Ann                41 Swim RI-NE           3:15.49    3:11.46    9  
                  44.37     1:33.26 (48.89)     2:23.00 (49.74)     3:11.46 (48.46)
  9 Sega, Ally                41 Connecticut-CT       3:50.38    3:45.15    8  
                  54.80     1:50.31 (55.51)     2:49.07 (58.76)     3:45.15 (56.08)
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:38.54        2004 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR       2:58.55    2:52.72   17  
                  38.09     1:21.40 (43.31)     2:06.69 (45.29)     2:52.72 (46.03)
  2 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE  2:58.99    2:54.81   15  
                  40.45     1:25.73 (45.28)     2:11.21 (45.48)     2:54.81 (43.60)
  3 Walton, Mary              47 Swim RI-NE           2:53.18    2:55.47   14  
                  38.54     1:22.56 (44.02)     2:08.75 (46.19)     2:55.47 (46.72)
  4 Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT       3:35.00    3:03.15   13  
                  43.37     1:29.98 (46.61)     2:16.94 (46.96)     3:03.15 (46.21)
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           3:16.00    3:05.47   12  
                  41.82     1:29.62 (47.80)     2:17.96 (48.34)     3:05.47 (47.51)
  6 Zraket, Lisa              49 Y of North Shore-NE  3:25.00    3:16.44   11  
                  42.74     1:31.57 (48.83)     2:23.92 (52.35)     3:16.44 (52.52)
  7 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     3:20.00    3:17.78   10  
                  45.18     1:36.40 (51.22)     2:27.70 (51.30)     3:17.78 (50.08)
  8 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     3:06.00    3:22.07    9  
                  45.74     1:37.83 (52.09)     2:31.65 (53.82)     3:22.07 (50.42)
  9 Daniels, Carolyn          47 Connecticut-CT       3:43.00    3:45.33    8  
                  50.41     1:47.57 (57.16)   2:48.39 (1:00.82)     3:45.33 (56.94)
 10 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           3:51.00    3:48.12    7  
                  55.11     1:53.57 (58.46)     2:52.30 (58.73)     3:48.12 (55.82)
 
Event 9  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 2:42.26        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dropo, Carla              54 Y of North Shore-NE  2:51.00    2:51.40   17  
                  38.58     1:22.27 (43.69)     2:07.34 (45.07)     2:51.40 (44.06)
  2 Koster, Carolyn           52 Post Swimming-MR     2:53.00    2:52.49   15  
                  38.12     1:21.53 (43.41)     2:07.11 (45.58)     2:52.49 (45.38)
  3 Donovan, Kim              50 ABC Masters-NE       2:55.00    2:56.09   14  
                  38.19     1:22.05 (43.86)     2:08.75 (46.70)     2:56.09 (47.34)
  4 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         3:04.00    2:57.09   13  
                  41.28     1:26.55 (45.27)     2:12.14 (45.59)     2:57.09 (44.95)
  5 Spence, Denise            54 UMASS-NE             2:54.84    2:57.62   12  
                  40.01     1:25.01 (45.00)     2:10.79 (45.78)     2:57.62 (46.83)
  6 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  3:22.00    3:21.48   11  
                  45.91     1:37.04 (51.13)     2:28.80 (51.76)     3:21.48 (52.68)
  7 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE  3:36.84    3:24.52   10  
                  44.22     1:36.41 (52.19)     2:30.94 (54.53)     3:24.52 (53.58)
  8 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE           3:40.00    3:24.72    9  
                  46.55     1:39.00 (52.45)     2:32.52 (53.52)     3:24.72 (52.20)
  9 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE  3:37.00    3:36.90    8  
                  48.39     1:42.81 (54.42)     2:40.00 (57.19)     3:36.90 (56.90)
 -- Rodewig, Beth             52 Swim RI-NE           3:25.00         NS  
 
Event 9  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
     NE-LMSC: N 2:46.57        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE  2:48.00    2:46.74   17  
                  36.45     1:17.75 (41.30)     2:01.24 (43.49)     2:46.74 (45.50)
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE     2:47.00    2:48.59   15  
                  37.12     1:19.09 (41.97)     2:03.46 (44.37)     2:48.59 (45.13)
  3 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    3:02.60    2:58.96   14  
                  39.16     1:24.33 (45.17)     2:12.07 (47.74)     2:58.96 (46.89)
  4 Gaines, Maureen           55 North Suburban Y-NE  3:03.00    3:09.47   13  
                  41.97     1:30.26 (48.29)     2:20.36 (50.10)     3:09.47 (49.11)
  5 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE           4:02.00    3:35.09   12  
                  45.48     1:38.65 (53.17)     2:35.28 (56.63)     3:35.09 (59.81)
  6 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         3:50.00    3:50.30   11  
                  51.24     1:47.33 (56.09)   2:49.40 (1:02.07)   3:50.30 (1:00.90)
  7 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           4:20.00    3:57.55   10  
                  54.07   1:54.51 (1:00.44)   2:56.75 (1:02.24)   3:57.55 (1:00.80)
  8 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     4:00.00    3:59.83    9  
                  53.31   1:53.58 (1:00.27)   2:56.42 (1:02.84)   3:59.83 (1:03.41)
 
Event 9  Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:52.02   4/15/2012 DEB WALKER                                 
     NE-LMSC: N 3:01.32        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     3:05.92    2:59.96N  17  
                  40.78     1:26.15 (45.37)     2:13.68 (47.53)     2:59.96 (46.28)
  2 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE   3:34.30    3:43.34   15  
                  50.34     1:48.01 (57.67)     2:46.57 (58.56)     3:43.34 (56.77)
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     3:52.00    3:45.33   14  
                  51.43     1:50.04 (58.61)     2:49.01 (58.97)     3:45.33 (56.32)
 
Event 9  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:14.79        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    3:09.82    3:10.13N  17  
                  42.62     1:31.31 (48.69)     2:20.52 (49.21)     3:10.13 (49.61)
  2 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         4:05.00    3:54.73   15  
                  53.18     1:53.16 (59.98)   2:54.70 (1:01.54)   3:54.73 (1:00.03)
  3 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     4:09.42    4:02.09   14  
                  55.52   1:57.02 (1:01.50)   3:00.19 (1:03.17)   4:02.09 (1:01.90)
 
Event 9  Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 3:50.33        2012 Aagje Caron                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE         4:35.45    4:31.37   17  
                  58.53   2:08.01 (1:09.48)   3:21.22 (1:13.21)   4:31.37 (1:10.15)
 
Event 10  Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.33   5/12/2013 ELLIOT KEEFER                              
     NE-LMSC: N 2:07.92        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE       2:12.00    2:05.00N  17  
                  28.64     1:00.06 (31.42)     1:32.10 (32.04)     2:05.00 (32.90)
  2 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE        2:20.00    2:09.29   15  
                  28.02     1:01.04 (33.02)     1:35.21 (34.17)     2:09.29 (34.08)
  3 Eder, Marc                23 BU Masters-NE        2:13.99    2:11.13   14  
                  29.60     1:03.16 (33.56)     1:36.92 (33.76)     2:11.13 (34.21)
  4 Polhill, Drew             23 Westchester-MR       2:09.09    2:19.51   13  
                  30.24     1:04.93 (34.69)     1:41.41 (36.48)     2:19.51 (38.10)
  5 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           2:32.34    2:30.08   12  
                  34.44     1:12.15 (37.71)     1:50.77 (38.62)     2:30.08 (39.31)
  6 Fei, David                24 BU Masters-NE        2:40.00    2:34.99   11  
                  34.99     1:14.48 (39.49)     1:54.62 (40.14)     2:34.99 (40.37)
  7 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE    3:07.14    2:56.42   10  
                  39.76     1:24.20 (44.44)     2:10.01 (45.81)     2:56.42 (46.41)
  8 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     3:11.00    3:07.14    9  
                  42.21     1:29.04 (46.83)     2:17.68 (48.64)     3:07.14 (49.46)
 
Event 10  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
     NE-LMSC: N 2:08.39        1999 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE         2:40.00    2:15.74   17  
                  30.65     1:04.87 (34.22)     1:40.06 (35.19)     2:15.74 (35.68)
  2 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE         2:12.00    2:17.97   15  
                  29.25     1:02.83 (33.58)     1:39.16 (36.33)     2:17.97 (38.81)
  3 McElroy, Kyle             26 NEM Unattached-NE    2:24.00    2:23.14   14  
                  32.32     1:08.37 (36.05)     1:45.29 (36.92)     2:23.14 (37.85)
  4 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     2:45.00    2:28.40   13  
                  33.38     1:11.48 (38.10)     1:49.89 (38.41)     2:28.40 (38.51)
  5 Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR   2:35.00    2:39.68   12  
                  35.20     1:15.11 (39.91)     1:57.08 (41.97)     2:39.68 (42.60)
  6 Jackman, Derek            27 Liquid Assets-NE     3:06.00    2:45.50   11  
                  37.86     1:18.97 (41.11)     2:01.89 (42.92)     2:45.50 (43.61)
  7 Chertok, Zachary          25 Y of North Shore-NE  3:12.00    3:10.13   10  
                  44.17     1:33.09 (48.92)     2:22.07 (48.98)     3:10.13 (48.06)
  8 Mely, David               25 Swim RI-NE           4:00.00    3:10.98    9  
                  43.18     1:30.31 (47.13)     2:20.24 (49.93)     3:10.98 (50.74)
 
Event 10  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
     NE-LMSC: N 2:07.47        2003 Jonathan Banville                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         2:25.00    2:16.90   17  
                  31.65     1:06.38 (34.73)     1:40.95 (34.57)     2:16.90 (35.95)
  2 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE       2:28.00    2:20.85   15  
                  33.05     1:09.12 (36.07)     1:44.38 (35.26)     2:20.85 (36.47)
  3 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   2:33.02    2:22.81   14  
                  31.89     1:07.68 (35.79)     1:44.94 (37.26)     2:22.81 (37.87)
  4 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     2:39.99    2:35.48   13  
                  34.50     1:13.69 (39.19)     1:54.52 (40.83)     2:35.48 (40.96)
  5 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     2:50.23    2:53.49   12  
                  37.24                             2:07.37 ( )     2:53.49 (46.12)
  6 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE         2:59.00    3:02.33   11  
                  41.11     1:27.27 (46.16)     2:15.27 (48.00)     3:02.33 (47.06)
  7 Doucett, David            33 Swim RI-NE           4:45.00    3:41.48   10  
                  49.53     1:45.89 (56.36)     2:44.71 (58.82)     3:41.48 (56.77)
 
Event 10  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 2:08.95        2005 Mike Lane                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE           2:20.12    2:18.29   17  
                  30.45     1:05.12 (34.67)     1:41.50 (36.38)     2:18.29 (36.79)
  2 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    2:26.00    2:22.56   15  
                  31.41     1:07.26 (35.85)     1:44.05 (36.79)     2:22.56 (38.51)
  3 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   2:38.00    2:42.26   14  
                  34.20     1:15.11 (40.91)     1:57.99 (42.88)     2:42.26 (44.27)
  4 Graham, David             39 Greenwood-NE         2:54.00    2:57.12   13  
                                                    2:10.79 ( )     2:57.12 (46.33)
  5 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE     3:07.00    3:06.39   12  
                  40.94     1:27.73 (46.79)     2:17.69 (49.96)     3:06.39 (48.70)
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.78   4/29/2012 STEVE WEST                                 
     NE-LMSC: N 2:12.13        2013 Craig Crawford                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           43 Pittsfield YMCA-NE   2:10.50    2:09.75N  17  
                  29.82     1:02.65 (32.83)     1:35.54 (32.89)     2:09.75 (34.21)
  2 Hersh, Craig              42 Simmons-NE           2:15.90    2:15.42   15  
                  29.73     1:03.02 (33.29)     1:38.26 (35.24)     2:15.42 (37.16)
  3 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE           2:19.19    2:18.95   14  
                  31.26     1:05.73 (34.47)     1:41.84 (36.11)     2:18.95 (37.11)
  4 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR          2:41.00    2:45.29   13  
                  36.33     1:17.56 (41.23)     2:00.22 (42.66)     2:45.29 (45.07)
  5 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         2:50.00    2:47.70   12  
                  38.76                             2:04.80 ( )     2:47.70 (42.90)
  6 Ladas, Andreas            43 Swim RI-NE           2:57.00    3:00.52   11  
                  40.81     1:26.58 (45.77)     2:14.37 (47.79)     3:00.52 (46.15)
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:16.92        2009 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE         2:41.11    2:21.99   17  
                  32.21     1:08.17 (35.96)     1:44.62 (36.45)     2:21.99 (37.37)
  2 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    2:36.32    2:34.08   15  
                  35.50     1:14.87 (39.37)     1:54.84 (39.97)     2:34.08 (39.24)
  3 Hurd, Michael             46 Maine Masters-NE     2:38.00    2:38.32   14  
                  34.62     1:13.40 (38.78)     1:54.77 (41.37)     2:38.32 (43.55)
  4 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE     2:54.07    2:51.92   13  
                  38.37                             2:06.07 ( )     2:51.92 (45.85)
  5 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE   2:15.00    2:56.40   12  
                  38.94     1:22.62 (43.68)     2:08.85 (46.23)     2:56.40 (47.55)
  6 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  2:58.00    2:57.65   11  
                  41.10     1:26.22 (45.12)     2:11.70 (45.48)     2:57.65 (45.95)
  7 Johnson, Mark             49 Swim RI-NE           2:57.50    3:01.25   10  
                  41.77     1:27.83 (46.06)     2:14.47 (46.64)     3:01.25 (46.78)
  8 Paschalidis, Ioannis      45 BU Masters-NE        3:35.00    3:10.79    9  
                  42.85                             2:21.32 ( )     3:10.79 (49.47)
  9 Tripler, Christopher      45 Y of North Shore-NE  3:00.00    3:11.47    8  
                  43.83     1:31.62 (47.79)     2:21.32 (49.70)     3:11.47 (50.15)
 10 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE           3:00.00    3:14.71    7  
                  43.12     1:32.04 (48.92)     2:23.15 (51.11)     3:14.71 (51.56)
 11 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     3:15.00    3:15.48    6  
                  44.07     1:33.95 (49.88)     2:25.13 (51.18)     3:15.48 (50.35)
 
Event 10  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:10.76    4/6/2013 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 2:27.24        2013 Edmund Gendreau                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE     2:42.16    2:40.77   17  
                  36.77     1:17.47 (40.70)     1:59.27 (41.80)     2:40.77 (41.50)
  2 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE    2:44.25    2:42.04   15  
                  36.16     1:16.91 (40.75)     1:59.28 (42.37)     2:42.04 (42.76)
  3 Olson, Bob                54 Newburyport Y-NE     2:47.00    2:48.13   14  
                  35.12     1:15.97 (40.85)     2:00.92 (44.95)     2:48.13 (47.21)
  4 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           2:57.00    2:48.55   13  
                  38.93     1:21.50 (42.57)     2:05.04 (43.54)     2:48.55 (43.51)
  5 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE         2:58.00    2:51.16   12  
                  39.99     1:24.53 (44.54)     2:10.45 (45.92)     2:51.16 (40.71)
  6 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       2:51.73    2:53.25   11  
                  38.81                             2:07.85 ( )     2:53.25 (45.40)
  7 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  2:55.00    2:53.29   10  
                  37.62                             2:07.21 ( )     2:53.29 (46.08)
  8 Gordon, Peter             53 University Club-NE   2:57.00    2:55.57    9  
                  40.01     1:24.05 (44.04)     2:09.82 (45.77)     2:55.57 (45.75)
  9 Sandt, Mark               54 Y of North Shore-NE  2:59.00    3:02.01    8  
                  38.59     1:23.32 (44.73)     2:11.48 (48.16)     3:02.01 (50.53)
 10 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     2:56.00    3:04.65    7  
                                1:23.55 ( )     2:13.48 (49.93)     3:04.65 (51.17)
 11 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE         3:06.00    3:04.80    6  
                  41.58     1:27.84 (46.26)     2:16.41 (48.57)     3:04.80 (48.39)
 12 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       3:03.00    3:05.86    5  
                  41.72     1:28.63 (46.91)     2:16.65 (48.02)     3:05.86 (49.21)
 13 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           3:13.00    3:10.10    4  
                  43.75     1:32.75 (49.00)     2:22.42 (49.67)     3:10.10 (47.68)
 14 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           3:12.00    3:11.10    3  
                  46.10     1:35.23 (49.13)     2:24.56 (49.33)     3:11.10 (46.54)
 -- Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE    2:35.00         NS  
 
Event 10  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:30.87        2004 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whalen, Patrick           56 NEM Unattached-NE    2:49.00    2:37.03   17  
                  34.24     1:13.27 (39.03)     1:54.49 (41.22)     2:37.03 (42.54)
  2 Wall, Dan                 58 Adirondack-AD        2:48.89    2:45.60   15  
                  37.78     1:21.30 (43.52)     2:03.82 (42.52)     2:45.60 (41.78)
  3 Meltz, Joel               57 MIT Masters-NE       2:55.00    2:55.71   14  
                                                    2:10.25 ( )     2:55.71 (45.46)
  4 Alexandre, George         56 Swim RI-NE           2:58.00    2:57.61   13  
                  40.15     1:25.56 (45.41)     2:12.52 (46.96)     2:57.61 (45.09)
  5 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   3:05.20    2:58.24   12  
                  38.90     1:22.80 (43.90)     2:09.94 (47.14)     2:58.24 (48.30)
  6 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           2:57.91    2:58.28   11  
                  41.28     1:26.19 (44.91)     2:12.38 (46.19)     2:58.28 (45.90)
  7 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE   3:10.00    3:01.35   10  
                  42.60     1:30.15 (47.55)     2:17.67 (47.52)     3:01.35 (43.68)
  8 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE       3:03.40    3:03.12    9  
                  40.94     1:27.36 (46.42)     2:15.60 (48.24)     3:03.12 (47.52)
  9 Bartl, Roland             57 Greenwood-NE         3:15.30    3:10.03    8  
                  40.91     1:29.28 (48.37)     2:20.67 (51.39)     3:10.03 (49.36)
 10 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           3:18.00    3:15.24    7  
                  45.88     1:36.17 (50.29)     2:26.28 (50.11)     3:15.24 (48.96)
 11 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           3:20.36    3:23.94    6  
                  45.07     1:35.40 (50.33)     2:29.44 (54.04)     3:23.94 (54.50)
 12 Burden, James             56 Swim RI-NE           3:30.00    3:26.84    5  
                  45.16                             2:32.57 ( )     3:26.84 (54.27)
 13 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           3:50.00    3:42.49    4  
                                                    2:47.57 ( )     3:42.49 (54.92)
 14 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE           3:49.00    3:52.00    3  
                  50.31                             2:51.32 ( )   3:52.00 (1:00.68)
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:18.40   5/12/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:37.87        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Steve               62 Greenwood-NE         2:58.00    2:58.22   17  
                  40.05     1:25.36 (45.31)     2:12.42 (47.06)     2:58.22 (45.80)
  2 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   3:05.20    3:06.75   15  
                  40.36     1:27.61 (47.25)     2:17.47 (49.86)     3:06.75 (49.28)
  3 Olander, John             64 Simon's Rock-NE      3:10.00    3:12.99   14  
                  41.85     1:30.18 (48.33)     2:21.52 (51.34)     3:12.99 (51.47)
  4 Keil, Mark                60 MinutemanAndover-NE  3:09.63    3:15.06   13  
                  41.60     1:30.37 (48.77)     2:22.59 (52.22)     3:15.06 (52.47)
  5 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR     3:15.00    3:16.92   12  
                  43.32     1:32.70 (49.38)     2:25.11 (52.41)     3:16.92 (51.81)
  6 Cerjanec, Derek           62 Maine Masters-NE     3:06.00    3:17.42   11  
                  41.72     1:29.55 (47.83)     2:22.61 (53.06)     3:17.42 (54.81)
  7 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           3:10.25    3:17.92   10  
                  43.62     1:33.80 (50.18)     2:24.91 (51.11)     3:17.92 (53.01)
  8 Altman, Jeffrey           63 Asphalt Green-MR     3:25.00    3:27.28    9  
                  44.28     1:36.68 (52.40)     2:33.08 (56.40)     3:27.28 (54.20)
  9 Havel, Timothy            61 University Club-NE   4:00.00    3:57.38    8  
                  52.56     1:52.37 (59.81)   2:55.81 (1:03.44)   3:57.38 (1:01.57)
 
Event 10  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 2:47.14        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      3:00.00    2:57.84   17  
                  41.13     1:26.14 (45.01)     2:11.92 (45.78)     2:57.84 (45.92)
  2 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE     3:10.00    3:08.99   15  
                  41.02     1:28.36 (47.34)     2:18.24 (49.88)     3:08.99 (50.75)
  3 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE       3:25.00    3:19.61   14  
                  45.40                             2:27.47 ( )     3:19.61 (52.14)
  4 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           3:06.00    3:19.65   13  
                  44.04     1:36.28 (52.24)     2:29.03 (52.75)     3:19.65 (50.62)
  5 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE         3:50.00    3:47.13   12  
                  50.58   3:47.13 (2:56.55)                                        
  6 Prior, David              69 Swim RI-NE           3:45.00    3:56.48   11  
                  53.64                             2:57.70 ( )     3:56.48 (58.78)
  7 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           4:45.00    4:43.26   10  
                1:05.22   2:16.96 (1:11.74)   3:31.19 (1:14.23)   4:43.26 (1:12.07)
 
Event 10  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:46.46   4/15/2011 MIKE FRESHLEY                              
     NE-LMSC: N 2:55.88        2013 Harry Schmitke                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           3:12.00    3:15.42   17  
                  44.97     1:34.96 (49.99)     2:25.63 (50.67)     3:15.42 (49.79)
  2 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       3:43.07    3:44.31   15  
                  51.04                             2:46.37 ( )     3:44.31 (57.94)
  3 Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE       4:04.00    3:54.86   14  
                  53.69     1:52.73 (59.04)   2:53.91 (1:01.18)   3:54.86 (1:00.95)
 
Event 10  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:13.72        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 Maine Masters-NE     4:13.31    4:03.66   17  
                                1:59.40 ( )   3:04.26 (1:04.86)     4:03.66 (59.40)
 
Event 10  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
     NE-LMSC: N 3:30.07        2010 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           6:00.00    5:02.48   17  
                1:12.94   2:30.86 (1:17.92)   3:47.10 (1:16.24)   5:02.48 (1:15.38)
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 52.63        2009 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR         52.49      54.88   17  
                  26.09       54.88 (28.79)                                        
  2 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE           57.27      55.37   15  
                  26.92       55.37 (28.45)                                        
  3 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR     55.00      55.51   14  
                  27.16       55.51 (28.35)                                        
  4 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE      56.00      57.07   13  
                  26.99       57.07 (30.08)                                        
  5 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR     56.00      57.16   12  
                  26.72       57.16 (30.44)                                        
  6 Grawe, Sarah              23 Cambridge-NE         1:02.00      57.89   11  
                  27.95       57.89 (29.94)                                        
  7 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR   1:02.00    1:00.46   10  
                  29.00     1:00.46 (31.46)                                        
  8 Weber, Ann                20 BC Masters-NE        1:03.24    1:01.37    9  
                  28.88     1:01.37 (32.49)                                        
  9 Lin, Cindy                23 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:02.61    8  
                  29.29     1:02.61 (33.32)                                        
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
     NE-LMSC: N 51.07        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE           59.99      57.61   17  
                  27.97       57.61 (29.64)                                        
  2 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE           59.00      57.70   15  
                  27.93       57.70 (29.77)                                        
  3 Au, Lauren                29 DC Aquatics-PV         56.70      57.75   14  
                  27.05       57.75 (30.70)                                        
  4 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           1:00.00      58.53   13  
                  27.98       58.53 (30.55)                                        
  5 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD        1:00.72      59.76   12  
                  28.73       59.76 (31.03)                                        
  6 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR          1:01.00      59.92   11  
                  28.71       59.92 (31.21)                                        
  7 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE     1:00.00    1:00.17   10  
                  28.58     1:00.17 (31.59)                                        
  8 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE  1:02.00    1:00.24    9  
                  29.04     1:00.24 (31.20)                                        
  9 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE           1:03.09    1:00.85    8  
                  29.50     1:00.85 (31.35)                                        
 10 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE  1:03.43    1:01.52    7  
                  29.68     1:01.52 (31.84)                                        
 11 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         1:01.00    1:02.24    6  
                  29.34     1:02.24 (32.90)                                        
 12 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    1:02.99    1:03.22    5  
                  30.38     1:03.22 (32.84)                                        
 13 Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE     1:03.00    1:05.78    4  
                  31.65     1:05.78 (34.13)                                        
 14 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR     1:09.00    1:05.86    3  
                  31.41     1:05.86 (34.45)                                        
 15 Clark, Hannah             26 Westchester-MR       1:04.03    1:05.90    2  
                  32.49     1:05.90 (33.41)                                        
 16 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          1:10.06    1:06.96    1  
                  33.19     1:06.96 (33.77)                                        
 17 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  1:40.00    1:16.31  
                  35.82     1:16.31 (40.49)                                        
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 52.83        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE       55.20      53.64   17  
                  25.47       53.64 (28.17)                                        
  2 Mehringer, Stacey         30 Cambridge-NE           58.00      58.37   15  
                  27.35       58.37 (31.02)                                        
  3 Andrews, Therese          30 Cambridge-NE           59.50      59.54   14  
                  28.22       59.54 (31.32)                                        
  4 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE           1:04.00    1:06.59   13  
                  31.84     1:06.59 (34.75)                                        
  5 Penrose, Sarah            30 Asphalt Green-MR     1:20.00    1:09.20   12  
                  33.40     1:09.20 (35.80)                                        
  6 Koeppel, Kacey            34 Red Tide-MR          1:09.00    1:12.14   11  
                  34.51     1:12.14 (37.63)                                        
  7 Steenberge, Brigid        31 Red Tide-MR          1:10.00    1:17.26   10  
                  36.11     1:17.26 (41.15)                                        
  8 Powers, Kate              30 Connecticut-CT       1:31.00    1:18.34    9  
                  37.45     1:18.34 (40.89)                                        
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 53.30        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE             56.50      56.91   17  
                  27.00       56.91 (29.91)                                        
  2 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE             58.00      58.11   15  
                  27.38       58.11 (30.73)                                        
  3 Crusco, Kysa              37 Granite State-NE     1:00.08      59.69   14  
                  28.52       59.69 (31.17)                                        
  4 Erb, Lauren               35 Cambridge-NE           59.00      59.84   13  
                  28.28       59.84 (31.56)                                        
  5 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE       59.89    1:00.37   12  
                  29.30     1:00.37 (31.07)                                        
  6 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           1:04.57    1:03.57   11  
                  30.12     1:03.57 (33.45)                                        
  7 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         1:04.85    1:05.51   10  
                  32.36     1:05.51 (33.15)                                        
  8 Sonan, Andrea             39 Cambridge-NE         1:05.00    1:06.86    9  
                  32.01     1:06.86 (34.85)                                        
  9 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           1:10.50    1:08.00    8  
                  32.60     1:08.00 (35.40)                                        
 10 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE         1:10.00    1:10.93    7  
                  33.95     1:10.93 (36.98)                                        
 11 McDonald, Amy             35 NEM Unattached-NE    1:15.80    1:14.02    6  
                  34.31     1:14.02 (39.71)                                        
 12 Selle, Lora               36 Great Bay-NE         1:20.91    1:16.74    5  
                  35.96     1:16.74 (40.78)                                        
 13 Waller, Lisa              36 Great Bay-NE         2:15.00    1:36.23    4  
                  44.14     1:36.23 (52.09)                                        
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 54.38        2012 Tracy McCurdy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              41 Weymouth Club-NE       55.40      54.74   17  
                  26.50       54.74 (28.24)                                        
  2 Fox, Amelia               42 Connecticut-CT         56.05      56.96   15  
                  27.34       56.96 (29.62)                                        
  3 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE             59.00      57.00   14  
                  27.89       57.00 (29.11)                                        
  4 Mullen, Kristen           41 Cape Cod-NE          1:02.50      59.53   13  
                  28.32       59.53 (31.21)                                        
  5 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE          59.50    1:00.39   12  
                  28.76     1:00.39 (31.63)                                        
  6 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  1:01.98    1:03.02   11  
                  30.44     1:03.02 (32.58)                                        
  7 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  1:04.00    1:04.26   10  
                  30.73     1:04.26 (33.53)                                        
  8 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE    1:05.83    1:04.45    9  
                  31.10     1:04.45 (33.35)                                        
  9 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE    1:05.00    1:04.87    8  
                  30.55     1:04.87 (34.32)                                        
 10 Millerd, Michelle         43 Weymouth Club-NE     1:05.00    1:05.52    7  
                  30.42     1:05.52 (35.10)                                        
 11 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE          1:04.00    1:06.93    6  
                  32.19     1:06.93 (34.74)                                        
 12 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE  1:23.09    1:22.66    5  
                  40.12     1:22.66 (42.54)                                        
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 55.87        1999 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR            55.50      55.44   17  
                  26.44       55.44 (29.00)                                        
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE             59.68      58.60   15  
                  27.67       58.60 (30.93)                                        
  3 Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT         59.60      59.69   14  
                  28.72       59.69 (30.97)                                        
  4 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE         1:03.00    1:01.49   13  
                  29.20     1:01.49 (32.29)                                        
  5 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       1:05.00    1:02.77   12  
                  29.44     1:02.77 (33.33)                                        
  6 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE  1:03.99    1:03.57   11  
                  29.97     1:03.57 (33.60)                                        
  7 Walton, Mary              47 Swim RI-NE           1:05.20    1:04.47   10  
                  30.36     1:04.47 (34.11)                                        
  8 Soraghan, Marilyn         47 Granite State-NE     1:06.18    1:04.52    9  
                  30.83     1:04.52 (33.69)                                        
  9 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR       1:04.00    1:04.84    8  
                  30.59     1:04.84 (34.25)                                        
 10 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           1:10.00    1:07.64    7  
                  32.57     1:07.64 (35.07)                                        
 11 Leone, Susan              49 Westchester-MR       1:08.00    1:09.52    6  
                  33.59     1:09.52 (35.93)                                        
 12 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE       1:10.43    1:10.91    5  
                  35.17     1:10.91 (35.74)                                        
 13 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    1:10.00    1:11.90    4  
                  33.62     1:11.90 (38.28)                                        
 14 Zraket, Lisa              49 Y of North Shore-NE  1:15.00    1:13.30    3  
                  34.73     1:13.30 (38.57)                                        
 15 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     1:12.50    1:13.87    2  
                  35.37     1:13.87 (38.50)                                        
 16 Benson, Annie             46 Simon's Rock-NE      1:34.57    1:27.50    1  
                  42.76     1:27.50 (44.74)                                        
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 56.54        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE     1:02.00      59.85   17  
                  28.64       59.85 (31.21)                                        
  2 Moss, Pam Henry           52 Connecticut-CT       1:01.00    1:01.61   15  
                  29.62     1:01.61 (31.99)                                        
  3 Dropo, Carla              54 Y of North Shore-NE  1:03.00    1:01.66   14  
                  29.73     1:01.66 (31.93)                                        
  4 Hallett, Connie           54 Maine Masters-NE     1:06.22    1:01.97   13  
                  29.53     1:01.97 (32.44)                                        
  5 Stokes, Karin             53 Granite State-NE     1:02.48    1:04.02   12  
                  30.25     1:04.02 (33.77)                                        
  6 Spence, Denise            54 UMASS-NE             1:08.63    1:07.00   11  
                  31.95     1:07.00 (35.05)                                        
  7 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         1:07.00    1:07.01   10  
                  31.56     1:07.01 (35.45)                                        
  8 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE     1:07.80    1:07.33    9  
                  31.84     1:07.33 (35.49)                                        
  9 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     1:07.80    1:07.76    8  
                  33.25     1:07.76 (34.51)                                        
 10 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE         1:08.00    1:08.85    7  
                  32.65     1:08.85 (36.20)                                        
 11 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         1:12.70    1:09.40    6  
                  33.63     1:09.40 (35.77)                                        
 12 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT       1:11.80    1:10.11    5  
                  33.75     1:10.11 (36.36)                                        
 13 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     1:10.10    1:10.61    4  
                  34.41     1:10.61 (36.20)                                        
 14 O'Hara, Susan             50 Swim RI-NE           1:11.00    1:11.44    3  
                  35.98     1:11.44 (35.46)                                        
 15 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE           1:17.00    1:11.53    2  
                  32.81     1:11.53 (38.72)                                        
 16 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE           1:16.00    1:17.55    1  
                  37.49     1:17.55 (40.06)                                        
 17 Rodewig, Beth             52 Swim RI-NE           1:15.00    1:20.60  
                  36.79     1:20.60 (43.81)                                        
 18 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE  1:19.00    1:20.71  
                  38.46     1:20.71 (42.25)                                        
 19 Fleming, Jill             52 Simon's Rock-NE      1:25.00    1:21.37  
                  37.99     1:21.37 (43.38)                                        
 20 Putnam, Gretchen          51 Cambridge-NE         1:40.00    1:29.41  
                  43.25     1:29.41 (46.16)                                        
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 57.61        2008 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE  1:00.00    1:00.83   17  
                  28.54     1:00.83 (32.29)                                        
  2 Fries, Beth               56 Maine Masters-NE     1:06.00    1:06.07   15  
                  31.92     1:06.07 (34.15)                                        
  3 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE           1:08.00    1:06.42   14  
                  33.07     1:06.42 (33.35)                                        
  4 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       1:07.10    1:07.66   13  
                  32.77     1:07.66 (34.89)                                        
  5 Farrington, Kate          55 Swim RI-NE           1:25.00    1:11.25   12  
                  34.16     1:11.25 (37.09)                                        
  6 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           1:20.00    1:15.38   11  
                  36.30     1:15.38 (39.08)                                        
  7 Cassells, Sally           57 North Suburban Y-NE  1:22.00    1:19.95   10  
                  39.97     1:19.95 (39.98)                                        
  8 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE           1:25.02    1:21.75    9  
                  36.30     1:21.75 (45.45)                                        
  9 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         1:29.00    1:22.40    8  
                  39.91     1:22.40 (42.49)                                        
 10 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         1:22.00    1:24.26    7  
                  40.53     1:24.26 (43.73)                                        
 11 Goldberg, Martine         58 North Suburban Y-NE  1:26.00    1:31.40    6  
                  42.31     1:31.40 (49.09)                                        
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:04.29        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             61 Swim RI-NE           1:00.00    1:00.54N  17  
                  29.48     1:00.54 (31.06)                                        
  2 Merena, Elizabeth         61 Bearcat Masters-MR   1:13.00    1:11.82   15  
                  34.07     1:11.82 (37.75)                                        
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     1:18.00    1:14.85   14  
                  33.54     1:14.85 (41.31)                                        
  4 Mann, Margot              64 Red Tide-MR          1:28.00    1:18.21   13  
                  37.46     1:18.21 (40.75)                                        
  5 White, Emily              60 MIT Masters-NE       1:16.00    1:18.36   12  
                  36.22     1:18.36 (42.14)                                        
  6 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE       1:20.00    1:21.40   11  
                  36.89     1:21.40 (44.51)                                        
  7 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE           1:26.00    1:26.31   10  
                  40.91     1:26.31 (45.40)                                        
  8 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   1:27.59    1:26.64    9  
                  41.28     1:26.64 (45.36)                                        
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 1:09.04        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:07.91    1:07.87N  17  
                  32.86     1:07.87 (35.01)                                        
  2 Hill, Marcia              69 WCM-PC               1:25.00    1:23.89   15  
                  40.31     1:23.89 (43.58)                                        
  3 Case, Louise              66 Greenwood-NE         2:15.00    1:59.84   14  
                  58.06   1:59.84 (1:01.78)                                        
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 1:15.16        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Mary             71 Simon's Rock-NE      1:40.00    1:36.72   17  
                  46.40     1:36.72 (50.32)                                        
  2 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE         1:41.62    1:38.68   15  
                  45.63     1:38.68 (53.05)                                        
 
Event 11  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
     NE-LMSC: N 1:37.64        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     1:34.00    1:33.50N  17  
                  44.83     1:33.50 (48.67)                                        
 
Event 12  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
     NE-LMSC: N 46.30        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE          48.10      46.99   17  
                  22.55       46.99 (24.44)                                        
  2 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE          47.00      47.35   15  
                  22.47       47.35 (24.88)                                        
  3 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE         50.00      47.69   14  
                  22.80       47.69 (24.89)                                        
  4 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE         52.02      49.62   13  
                  23.48       49.62 (26.14)                                        
  5 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     51.00      49.70   12  
                  23.54       49.70 (26.16)                                        
  6 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE            51.00      49.86   11  
                  23.90       49.86 (25.96)                                        
  7 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE          52.94      50.41   10  
                  24.41       50.41 (26.00)                                        
  8 Badran, Khalil            21 Worcester Area-NE      54.00      50.59    9  
                  24.53       50.59 (26.06)                                        
  9 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE      51.56      50.73    8  
                  24.34       50.73 (26.39)                                        
 10 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      50.05      51.47    7  
                  24.27       51.47 (27.20)                                        
 11 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE      54.78      52.78    6  
                  25.60       52.78 (27.18)                                        
 12 Fei, David                24 BU Masters-NE          55.00      53.37    5  
                  25.89       53.37 (27.48)                                        
 13 Paradis, Bennett          20 BU Masters-NE          53.83      53.98    4  
                  25.45       53.98 (28.53)                                        
 14 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE             54.53      54.31    3  
                  26.05       54.31 (28.26)                                        
 15 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE           56.00      55.45    2  
                  25.95       55.45 (29.50)                                        
 16 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR   1:00.00      57.52    1  
                  27.53       57.52 (29.99)                                        
 17 Masseo, Patrick           24 BU Masters-NE          56.50      58.39  
                  28.30       58.39 (30.09)                                        
 18 Mitchell, Craig           23 Worcester Area-NE      57.00      59.44  
                  28.82       59.44 (30.62)                                        
 19 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     3:00.40    1:05.44  
                  31.43     1:05.44 (34.01)                                        
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 42.13   12/7/2013 DARIAN TOWNSEND                              
     NE-LMSC: N 46.62        1974 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE    46.25      46.27N  17  
                  22.10       46.27 (24.17)                                        
  2 Work, Tobias              28 Cambridge-NE           48.00      46.97   15  
                  22.68       46.97 (24.29)                                        
  3 Benjamin, Ethan           25 BU Masters-NE          49.50      48.51   14  
                  22.77       48.51 (25.74)                                        
  4 Mc Inerney, Scott         27 Cambridge-NE           48.49      49.45   13  
                  23.09       49.45 (26.36)                                        
  5 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE           48.50      49.73   12  
                  23.42       49.73 (26.31)                                        
  6 Card, Mathew              26 Swim RI-NE             49.50      50.09   11  
                  24.13       50.09 (25.96)                                        
  7 Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR     51.50      52.88   10  
                  24.66       52.88 (28.22)                                        
  8 Ambaye, Haftom            27 Bearcat Masters-MR     58.00      54.05    9  
                  25.96       54.05 (28.09)                                        
  9 Acevedo, Julian           27 Bearcat Masters-MR     55.00      54.36    8  
                  25.51       54.36 (28.85)                                        
 10 Amornsiripanitch, Natee   25 Cambridge-NE           59.00      54.37    7  
                  26.18       54.37 (28.19)                                        
 11 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR     55.00      54.76    6  
                  25.95       54.76 (28.81)                                        
 12 Kleinert, Ryan            28 Swim RI-NE             58.00      55.32    5  
                  26.68       55.32 (28.64)                                        
 13 Chereukhin, Vyacheslav    27 Cambridge-NE           56.00      55.99    4  
                  26.81       55.99 (29.18)                                        
 14 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE      56.00      56.19    3  
                  26.44       56.19 (29.75)                                        
 15 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE      58.57      59.29    2  
                  29.09       59.29 (30.20)                                        
 16 Duguay, Robert            28 Connecticut-CT       1:03.00    1:01.08    1  
                  29.67     1:01.08 (31.41)                                        
 17 Jackman, Derek            27 Liquid Assets-NE     1:06.00    1:01.69  
                  29.47     1:01.69 (32.22)                                        
 18 Guevara, Miguel           25 Cambridge-NE         1:04.00    1:07.04  
                  29.78     1:07.04 (37.26)                                        
 19 Mely, David               25 Swim RI-NE           1:34.99    1:24.58  
                  40.81     1:24.58 (43.77)                                        
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
     NE-LMSC: N 46.79        2005 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE           48.00      49.36   17  
                  23.53       49.36 (25.83)                                        
  2 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE         50.01      51.26   15  
                  24.82       51.26 (26.44)                                        
  3 Catalano, Kenneth         33 Liquid Assets-NE       54.00      54.09   14  
                  25.86       54.09 (28.23)                                        
  4 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE           52.00      54.34   13  
                  25.87       54.34 (28.47)                                        
  5 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE       54.50      55.04   12  
                  26.77       55.04 (28.27)                                        
  6 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE             56.96      56.31   11  
                  26.79       56.31 (29.52)                                        
  7 Miller, Elliot            30 Granite State-NE       59.00      57.62   10  
                  27.38       57.62 (30.24)                                        
  8 Gillis, John              33 Maine Masters-NE     1:00.00      57.89    9  
                  27.19       57.89 (30.70)                                        
  9 Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE           1:03.00      59.87    8  
                  29.10       59.87 (30.77)                                        
 10 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR     59.03    1:00.28    7  
                  28.39     1:00.28 (31.89)                                        
 11 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE         1:04.00    1:01.83    6  
                  29.34     1:01.83 (32.49)                                        
 12 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR   1:03.00    1:02.06    5  
                  29.43     1:02.06 (32.63)                                        
 13 Norcross, Rob             32 Hockomock-NE         1:05.00    1:02.31    4  
                  29.77     1:02.31 (32.54)                                        
 -- Korkut, Erman             32 MIT Masters-NE       1:15.00         DQ  
      False start
                  30.37          DQ (34.13)                                        
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
     NE-LMSC: N 45.54        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             39 Granite State-NE       49.50      49.34   17  
                  24.10       49.34 (25.24)                                        
  2 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE    52.00      50.05   15  
                  24.40       50.05 (25.65)                                        
  3 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE             50.31      50.32   14  
                  24.04       50.32 (26.28)                                        
  4 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE             50.45      50.96   13  
                  24.77       50.96 (26.19)                                        
  5 Phillips, Tom             39 Greenwood-NE           51.00      51.14   12  
                  24.08       51.14 (27.06)                                        
  6 Flick, William            35 Connecticut-CT         53.99      52.25   11  
                  24.75       52.25 (27.50)                                        
  7 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE    52.50      52.41   10  
                  25.00       52.41 (27.41)                                        
  8 Dornaus, David            39 University Club-NE     53.90      54.73    9  
                  25.93       54.73 (28.80)                                        
  9 Welch, James              38 Swim RI-NE             57.66      56.30    8  
                  26.36       56.30 (29.94)                                        
 10 Raffaelli, Ryan           37 Cambridge-NE           57.00      56.33    7  
                  27.08       56.33 (29.25)                                        
 11 Wilkening, Jon            39 Red Tide-MR            54.80      56.34    6  
                  26.57       56.34 (29.77)                                        
 12 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR     56.50      57.40    5  
                  27.50       57.40 (29.90)                                        
 13 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR     56.00      57.55    4  
                  27.08       57.55 (30.47)                                        
 14 Arnold, Eric              38 Bearcat Masters-MR     59.00      58.96    3  
                  29.05       58.96 (29.91)                                        
 15 Lebro, Ryan               39 Liquid Assets-NE       59.00    1:00.64    2  
                  29.07     1:00.64 (31.57)                                        
 16 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         1:10.00    1:02.36    1  
                  30.56     1:02.36 (31.80)                                        
 17 Markert, Phil             38 Waltham YMCA-NE      1:10.00    1:06.85  
                  31.04     1:06.85 (35.81)                                        
 18 Rose, Bruce               36 NEM Unattached-NE    1:16.00    1:07.99  
                  33.41     1:07.99 (34.58)                                        
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 45.35        2008 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          49.20      49.33   17  
                  23.73       49.33 (25.60)                                        
  2 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE             49.33      49.91   15  
                  23.78       49.91 (26.13)                                        
  3 Hersh, Craig              42 Simmons-NE             51.70      51.43   14  
                  24.86       51.43 (26.57)                                        
  4 Bailey, Jerry             44 Great Bay-NE           50.84      51.97   13  
                  24.84       51.97 (27.13)                                        
  5 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT         51.00      52.17   12  
                  25.24       52.17 (26.93)                                        
  6 Kovacs, Chris             44 ABC Masters-NE         50.00      52.56   11  
                  25.19       52.56 (27.37)                                        
  7 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE             52.24      52.96   10  
                  25.55       52.96 (27.41)                                        
  8 Sever, Michael            43 Maine Masters-NE       53.55      54.64    9  
                  25.87       54.64 (28.77)                                        
  9 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC                57.31    1:00.49    8  
                  29.51     1:00.49 (30.98)                                        
 10 Ladas, Andreas            43 Swim RI-NE             59.00    1:01.65    7  
                  30.57     1:01.65 (31.08)                                        
 11 Walker, James             42 NEM Unattached-NE    1:12.00    1:03.50    6  
                  30.19     1:03.50 (33.31)                                        
 12 Pite, Eric                41 Cambridge-NE         1:08.00    1:04.30    5  
                  31.50     1:04.30 (32.80)                                        
 13 Springfield, AJ           41 Greenwood-NE         1:30.00    1:10.94    4  
                  34.65     1:10.94 (36.29)                                        
 14 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     1:18.00    1:12.22    3  
                  32.31     1:12.22 (39.91)                                        
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 47.33        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilson, Matthew           46 Swim RI-NE             49.99      52.75   17  
                  24.58       52.75 (28.17)                                        
  2 Baranowski, Mitch         45 Red Tide-MR            52.79      53.72   15  
                  25.95       53.72 (27.77)                                        
  3 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE       53.00      54.10   14  
                  25.67       54.10 (28.43)                                        
  4 Tapiero, Dan              45 NY Athletic Club-CT    53.40      54.76   13  
                  25.46       54.76 (29.30)                                        
  5 Werlinich, Greg           49 Badger-MR              56.16      55.39   12  
                  26.84       55.39 (28.55)                                        
  6 Baker, Henry              46 Cambridge-NE           54.50      55.58   11  
                  26.40       55.58 (29.18)                                        
  7 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             54.50      55.84   10  
                  27.06       55.84 (28.78)                                        
  8 Patrick, Eric             47 Waltham YMCA-NE        59.20      57.82    9  
                  26.87       57.82 (30.95)                                        
  9 Crock, John               47 NEM Unattached-NE      56.00      58.37    8  
                  26.85       58.37 (31.52)                                        
 10 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE    59.02      58.67    7  
                  28.08       58.67 (30.59)                                        
 11 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE           1:03.70      58.91    6  
                  28.42       58.91 (30.49)                                        
 12 Uprichard, David          48 Red Tide-MR            59.00      59.81    5  
                  28.10       59.81 (31.71)                                        
 13 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE         1:03.22    1:00.43    4  
                  28.14     1:00.43 (32.29)                                        
 14 McDermot, Patrick         49 Granite State-NE     1:05.00    1:03.27    3  
                  30.01     1:03.27 (33.26)                                        
 15 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE   1:07.00    1:03.62    2  
                  30.98     1:03.62 (32.64)                                        
 16 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE    1:12.27    1:09.45    1  
                  32.50     1:09.45 (36.95)                                        
 17 Chestnut, Wendell         47 University Club-NE   1:04.09    1:10.20  
                  33.73     1:10.20 (36.47)                                        
 18 Kantor, Jimmy             49 Y of North Shore-NE  1:07.84    1:10.27  
                  33.12     1:10.27 (37.15)                                        
 19 Atkins, D                 49 Granite State-NE     1:10.00    1:10.72  
                  34.01     1:10.72 (36.71)                                        
 20 Ramirez-Marquez, Alister  48 Asphalt Green-MR     1:25.00    1:17.90  
                  37.72     1:17.90 (40.18)                                        
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 49.56        2010 Fritz Homans                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pride, Douglas            50 Maine Masters-NE       52.00      51.32   17  
                  24.37       51.32 (26.95)                                        
  2 Schmidt, Michael          51 Maine Masters-NE       53.22      51.72   15  
                  24.55       51.72 (27.17)                                        
  3 Cote, David               53 Swim RI-NE             54.00      52.89   14  
                  26.18       52.89 (26.71)                                        
  4 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR       55.53      53.91   13  
                  25.90       53.91 (28.01)                                        
  5 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV        54.80      54.24   12  
                  26.32       54.24 (27.92)                                        
  6 Autissier, Patrick        51 Cambridge-NE           53.00      54.77   11  
                  26.54       54.77 (28.23)                                        
  7 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR         56.00      55.54   10  
                  27.15       55.54 (28.39)                                        
  8 Gunzl, Arthur             52 Connecticut-CT         58.00      56.19    9  
                  26.47       56.19 (29.72)                                        
  9 Lahive, James             54 NEM Unattached-NE    1:00.00      56.75    8  
                  26.91       56.75 (29.84)                                        
 10 Endicott, John            50 Maine Masters-NE       58.20      56.84    7  
                  27.57       56.84 (29.27)                                        
 11 McClellan, John           52 ABC Masters-NE         56.50      57.14    6  
                  27.83       57.14 (29.31)                                        
 12 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE       56.50      57.73    5  
                  28.28       57.73 (29.45)                                        
 13 McArdle, Tom              54 Maine Masters-NE       59.00      58.28    4  
                  27.76       58.28 (30.52)                                        
 14 Gordon, Peter             53 University Club-NE     58.00      58.58    3  
                  27.99       58.58 (30.59)                                        
 15 Hinebaugh, Carl           53 Nutmeg Masters-NE      58.00      58.74    2  
                  28.27       58.74 (30.47)                                        
 16 Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE      59.00      59.20    1  
                  27.94       59.20 (31.26)                                        
 17 Wuest, Frank              53 Cambridge-NE           57.50      59.27  
                  28.67       59.27 (30.60)                                        
 18 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE      58.50      59.72  
                  28.59       59.72 (31.13)                                        
 19 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE    59.85      59.98  
                  28.73       59.98 (31.25)                                        
 20 Alpern, Matthew           50 Adirondack-AD          59.36    1:00.12  
                  29.03     1:00.12 (31.09)                                        
 21 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  1:02.99    1:01.23  
                  29.41     1:01.23 (31.82)                                        
 22 Philpy, Paul              53 Cambridge-NE         1:02.00    1:01.73  
                  29.13     1:01.73 (32.60)                                        
 23 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE         1:00.80    1:02.04  
                  29.72     1:02.04 (32.32)                                        
 24 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       1:01.54    1:02.39  
                  29.09     1:02.39 (33.30)                                        
 25 Winkler, David            51 Swim RI-NE           1:05.00    1:02.94  
                  29.77     1:02.94 (33.17)                                        
 26 MacMahon, John            50 Great Bay-NE         1:08.00    1:06.49  
                  31.95     1:06.49 (34.54)                                        
 27 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE    1:02.00    1:07.33  
                  32.97     1:07.33 (34.36)                                        
 28 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       1:05.75    1:08.48  
                  32.42     1:08.48 (36.06)                                        
 29 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:10.46  
                  33.25     1:10.46 (37.21)                                        
 30 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           1:15.00    1:13.47  
                  33.74     1:13.47 (39.73)                                        
 31 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     1:20.00    1:21.25  
                  39.93     1:21.25 (41.32)                                        
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 51.14        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV        51.50      52.06   17  
                  24.72       52.06 (27.34)                                        
  2 Marshall, Robert          55 Y of North Shore-NE    55.00      53.80   15  
                  25.87       53.80 (27.93)                                        
  3 Davis, Guy                55 Great Bay-NE           53.55      54.10   14  
                  26.24       54.10 (27.86)                                        
  4 Thomas, Andrew            56 Maine Masters-NE       55.00      55.58   13  
                  26.32       55.58 (29.26)                                        
  5 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE      56.00      56.26   12  
                  26.94       56.26 (29.32)                                        
  6 Wall, Dan                 58 Adirondack-AD          57.45      56.67   11  
                  27.24       56.67 (29.43)                                        
  7 Davis, Bill               56 University Club-NE     58.00      57.80   10  
                  28.19       57.80 (29.61)                                        
  8 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE       58.00      58.19    9  
                  28.05       58.19 (30.14)                                        
  9 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE           57.35      58.34    8  
                  27.98       58.34 (30.36)                                        
 10 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE            58.00      59.14    7  
                  28.33       59.14 (30.81)                                        
 11 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE     1:00.00      59.51    6  
                  27.97       59.51 (31.54)                                        
 12 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT         59.00    1:00.00    5  
                  28.60     1:00.00 (31.40)                                        
 13 Alexandre, George         56 Swim RI-NE           1:03.00    1:02.61    4  
                  30.52     1:02.61 (32.09)                                        
 14 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE       1:04.79    1:03.22    3  
                  30.24     1:03.22 (32.98)                                        
 15 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE           1:07.00    1:04.37    2  
                  30.95     1:04.37 (33.42)                                        
 16 Blair, Tripp              59 Adirondack AC-NE     1:04.01    1:04.56    1  
                  31.43     1:04.56 (33.13)                                        
 17 Canning, Peter            55 Connecticut-CT       1:15.00    1:08.06  
                  32.12     1:08.06 (35.94)                                        
 18 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    1:08.00    1:10.63  
                  35.58     1:10.63 (35.05)                                        
 19 Barry, Michael            58 Connecticut-CT       1:10.00    1:12.51  
                  35.29     1:12.51 (37.22)                                        
 20 Burden, James             56 Swim RI-NE           1:25.00    1:18.99  
                  37.08     1:18.99 (41.91)                                        
 21 Delosh, Steve             59 NEM Unattached-NE    1:18.00    1:23.88  
                  39.53     1:23.88 (44.35)                                        
 22 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         1:25.00    1:28.55  
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 54.07        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR            56.30      56.20   17  
                  26.47       56.20 (29.73)                                        
  2 Oates, David              63 Worcester Area-NE      58.00      56.92   15  
                  27.63       56.92 (29.29)                                        
  3 Goodman, James            61 Maine Masters-NE       59.00      58.30   14  
                  27.80       58.30 (30.50)                                        
  4 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE          1:03.40    1:01.80   13  
                  28.84     1:01.80 (32.96)                                        
  5 Plencner, Bob             61 Granite State-NE     1:02.00    1:03.19   12  
                  30.07     1:03.19 (33.12)                                        
  6 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE     1:04.50    1:04.12   11  
                  31.10     1:04.12 (33.02)                                        
  7 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     1:05.00    1:04.70   10  
                  30.58     1:04.70 (34.12)                                        
  8 Epstein, Daniel           63 Simon's Rock-NE      1:12.00    1:04.86    9  
                  31.51     1:04.86 (33.35)                                        
  9 Olander, John             64 Simon's Rock-NE      1:06.10    1:06.59    8  
                  31.78     1:06.59 (34.81)                                        
 10 Jaye, David               60 University Club-NE   1:06.00    1:07.10    7  
                  32.32     1:07.10 (34.78)                                        
 11 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE       1:07.00    1:07.35    6  
                  31.80     1:07.35 (35.55)                                        
 12 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE           1:08.00    1:10.24    5  
                  33.76     1:10.24 (36.48)                                        
 13 Cerjanec, Derek           62 Maine Masters-NE     1:16.00    1:22.49    4  
                  39.39     1:22.49 (43.10)                                        
 14 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT  1:37.00    1:27.59    3  
                  39.57     1:27.59 (48.02)                                        
 -- Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE  1:01.90         NS  
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 57.55        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              66 Swim RI-NE           1:05.00    1:02.35   17  
                  30.27     1:02.35 (32.08)                                        
  2 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      1:01.00    1:02.37   15  
                  30.33     1:02.37 (32.04)                                        
  3 Newkirk, Thomas           65 Great Bay-NE         1:07.00    1:04.27   14  
                  30.77     1:04.27 (33.50)                                        
  4 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           1:05.00    1:06.76   13  
                  31.75     1:06.76 (35.01)                                        
  5 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    1:08.50    1:10.91   12  
                  33.57     1:10.91 (37.34)                                        
  6 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       1:10.00    1:12.28   11  
                  34.17     1:12.28 (38.11)                                        
  7 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        1:15.00    1:12.29   10  
                  35.40     1:12.29 (36.89)                                        
  8 Lewis, John               67 Great Bay-NE         1:10.00    1:12.67    9  
                  34.39     1:12.67 (38.28)                                        
  9 Henefield, Joe            65 NEM Unattached-NE    2:10.00    2:05.75    8  
                  57.33   2:05.75 (1:08.42)                                        
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
     NE-LMSC: N 1:02.64        2004 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE     1:06.38    1:04.89   17  
                  30.86     1:04.89 (34.03)                                        
  2 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           1:04.00    1:06.74   15  
                  33.07     1:06.74 (33.67)                                        
  3 Pierce, Fred              70 Maine Masters-NE     1:12.00    1:09.34   14  
                  33.56     1:09.34 (35.78)                                        
  4 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE         1:09.83    1:11.08   13  
                  34.43     1:11.08 (36.65)                                        
  5 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  1:11.00    1:11.62   12  
                  33.71     1:11.62 (37.91)                                        
  6 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     1:17.00    1:11.91   11  
                  33.27     1:11.91 (38.64)                                        
  7 Pope, James               71 ABC Masters-NE       1:08.00    1:12.12   10  
                  34.76     1:12.12 (37.36)                                        
  8 Healy, Martin             70 Westchester-MR       1:08.21    1:12.56    9  
                  33.89     1:12.56 (38.67)                                        
  9 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE     1:40.00    1:24.22    8  
                  40.27     1:24.22 (43.95)                                        
 10 Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE       1:22.00    1:24.47    7  
                  40.44     1:24.47 (44.03)                                        
 11 Read, Phil                71 Great Bay-NE         1:25.00    1:27.93    6  
                  40.49     1:27.93 (47.44)                                        
 12 Strom, Burt               71 Swim RI-NE           1:55.00    1:46.00    5  
                  50.67     1:46.00 (55.33)                                        
 13 Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     2:22.39    2:25.01    4  
                1:08.65   2:25.01 (1:16.36)                                        
 
Event 12  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 1:11.71        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     1:30.00    1:41.84   17  
                  48.73     1:41.84 (53.11)                                        
 
Event 12  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
     NE-LMSC: N 1:23.50        2000 Richard Loizeaux                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            82 Maine Masters-NE     1:42.10    1:39.35   17  
                  46.41     1:39.35 (52.94)                                        
  2 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           2:30.00    1:49.78   15  
                  53.11     1:49.78 (56.67)                                        
  3 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         1:55.00    1:53.24   14  
                  53.92     1:53.24 (59.32)                                        
 
Event 13  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 26.31        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR         26.23      26.07   17  
  2 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE           28.46      27.97   15  
  3 Whittaker, Abby           24 Maine Masters-NE       29.18      28.00   14  
  4 Lamoreaux, Kelly          23 Swim RI-NE             32.48      29.12   13  
  5 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE      29.00      29.20   12  
  6 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE    29.50      29.29   11  
  7 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR     29.00      29.67   10  
  8 Grueter, Kathleen         24 BU Masters-NE          34.00      31.18    9  
  9 Weber, Ann                20 BC Masters-NE          32.30      32.05    8  
 10 Mullen, Rachael           22 Unattached NE-NE       33.40      35.44    7  
 11 Martin, Kimberly          24 Connecticut-CT       1:05.00      46.94    6  
 
Event 13  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 26.37        2005 Elizabeth Welch                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE             28.00      27.67   17  
  2 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE             30.00      28.93   15  
  3 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE           29.99      29.22   14  
  4 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD          28.60      29.48   13  
  5 Perelman, Hayley          25 BU Masters-NE          29.00      29.67   12  
  6 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE           30.00      30.65   11  
  7 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE             32.02      30.73   10  
  8 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE      30.84      31.04    9  
  9 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR            30.76      31.26    8  
 10 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE    30.75      31.48    7  
 11 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE          33.00      31.60    6  
 12 Clark, Hannah             26 Westchester-MR         29.99      33.65    5  
 13 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE             40.00      36.45    4  
 14 Menio, Andrea             26 Bearcat Masters-MR     38.55      36.61    3  
 15 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE    42.00      37.08    2  
 
Event 13  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 26.46        1991 Tracy Rossa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE       27.56      26.65   17  
  2 Mehringer, Stacey         30 Cambridge-NE           27.50      28.14   15  
  3 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR            28.97      28.16   14  
  4 Williams, Melinda         32 Simmons-NE             31.00      30.93   13  
  5 Kisthardt, Joan           34 BU Masters-NE          33.39      34.27   12  
  6 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT         39.00      38.49   11  
 
Event 13  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 26.67        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE             27.00      27.93   17  
  2 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE             27.98      28.48   15  
  3 Erb, Lauren               35 Cambridge-NE           29.25      30.54   14  
  4 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE       31.50      31.96   13  
  5 Eaddy, Jennifer           36 Cambridge-NE           31.99      32.17   12  
  6 Samson, Vivian            37 Waltham YMCA-NE        32.73      32.48   11  
  7 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE    33.00      33.38   10  
  8 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE             32.62      33.56    9  
  9 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR     34.00      33.72    8  
 10 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE           33.00      33.73    7  
 11 Selle, Lora               36 Great Bay-NE           45.03      41.95    6  
 12 Boswell, Kathryn          37 Simon's Rock-NE        59.00      57.52    5  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 27.47        2000 Jennifer Luker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hugo, Brandy              41 Weymouth Club-NE       27.30      27.50   17  
  2 Kostin, Katharine         43 Maine Masters-NE       30.00      28.82   15  
  3 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE      28.92      29.17   14  
  4 Fox, Amelia               42 Connecticut-CT         28.12      29.19   13  
  5 Simpson, Shauna           42 Westchester-MR         30.89      30.24   12  
  6 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE    31.00      30.97   11  
  7 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE       31.00      31.34   10  
  8 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE             30.00      31.40    9  
  9 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE    32.30      31.76    8  
 10 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE             32.32      32.13    7  
 11 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE      30.00      32.19    6  
 12 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD          32.10      32.20    5  
 13 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE             35.00      32.87    4  
 14 Millerd, Michelle         43 Weymouth Club-NE       33.50      33.61    3  
 15 Griffiths, Pascha         40 Cambridge-NE           35.00      35.17    2  
 16 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE            33.00      35.55    1  
 17 Palms, Ann                41 Swim RI-NE             34.01      35.63  
 18 McNiff, Catherine         43 Y of North Shore-NE    40.60      38.14  
 19 Acevedo, Kristine         42 Liquid Assets-NE       44.00      43.69  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
     NE-LMSC: N 27.29        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE             31.01      30.67   17  
  2 Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT         30.45      31.16   15  
  3 Phillips, Tracy           48 Great Bay-NE           31.00      31.28   14  
  4 Polhill, Laura            48 Westchester-MR         34.00      31.43   13  
  5 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE    31.99      32.18   12  
  6 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE           35.00      32.40   11  
  7 Walton, Mary              47 Swim RI-NE             34.43      33.03   10  
  8 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR         35.00      33.14    9  
  9 Soraghan, Marilyn         47 Granite State-NE       33.45      33.33    8  
 10 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE      34.50      33.95    7  
 11 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE             34.00      33.97    6  
 12 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE       34.00      35.80    5  
 13 Leone, Susan              49 Westchester-MR         37.00      38.04    4  
 14 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE         40.05      40.05    3  
 15 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE             48.00      48.21    2  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 28.06        2012 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE       29.00      29.11   17  
  2 Donovan, Kim              50 ABC Masters-NE         31.50      30.90   15  
  3 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT         32.40      31.62   14  
  4 Stokes, Karin             53 Granite State-NE       31.98      33.02   13  
  5 Walsh, Patti              50 Cape Cod-NE            33.00      33.71   12  
  6 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE       35.00      34.97   11  
  7 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE           36.00      35.60   10  
  8 O'Hara, Susan             50 Swim RI-NE             36.00      36.88    9  
  9 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT         36.50      37.45    8  
 10 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE    41.00      38.23    7  
 11 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE           38.00      38.41    6  
 12 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE       38.00      38.98    5  
 13 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE    39.09      39.66    4  
 14 Adams, Liz                53 Cambridge-NE           40.50      40.93    3  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 27.45   5/11/2013 TRACI GRANGER                                
     NE-LMSC: N 29.83        2007 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE      35.28      33.19   17  
  2 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE     36.90      33.58   15  
  3 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR         32.90      34.13   14  
  4 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE    37.00      36.78   13  
  5 Farrington, Kate          55 Swim RI-NE             45.00      37.96   12  
  6 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE             43.00      39.64   11  
  7 Cassells, Sally           57 North Suburban Y-NE    38.00      41.31   10  
  8 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE             47.04      41.74    9  
  9 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE           47.00      47.46    8  
 10 Goldberg, Martine         58 North Suburban Y-NE    50.00      48.17    7  
 11 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     1:00.00      55.31    6  
 
Event 13  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 29.14   5/11/2013 CHARLOTTE DAVIS                              
     NE-LMSC: N 30.13        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             61 Swim RI-NE             32.00      32.11   17  
  2 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE       36.50      35.25   15  
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE       43.00      42.42   14  
  4 Mann, Margot              64 Red Tide-MR            52.00      43.31   13  
  5 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE       49.00      46.03   12  
  6 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE             50.00      50.76   11  
 
Event 13  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 35.65        2013 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE       32.64      31.19U  17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      42.65      38.96   15  
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE           45.00      43.94   14  
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE       50.17      49.39   13  
  5 Case, Louise              66 Greenwood-NE         1:22.00    1:10.13   12  
 
Event 13  Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     NE-LMSC: N 1:07.08        1997 Mardie Brown                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE       55.00      54.12N  17  
 
Event 14  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
     NE-LMSC: N 22.77        2011 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         23.23      23.39   17  
  2 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     24.50      24.39   15  
  3 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE            25.00      24.55   14  
  4 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE         28.00      24.73   13  
  5 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      24.33      25.13   12  
  6 Badran, Khalil            21 Worcester Area-NE      24.50      25.21   11  
  7 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE          28.11      26.89   10  
  8 Flynn, Ryan               22 Bearcat Masters-MR     24.50      26.98    9  
  9 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR     28.00      27.62    8  
 10 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE          27.00      28.54    7  
 11 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE       29.40      31.11    6  
 12 Mitchell, Craig           23 Worcester Area-NE      35.00      31.56    5  
 13 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE      37.57      34.17    4  
 
Event 14  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
     NE-LMSC: N 22.50        2004 Jason Eaddy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Card, Mathew              26 Swim RI-NE             24.50      24.81   17  
  2 Mc Inerney, Scott         27 Cambridge-NE           23.99      25.13   15  
  3 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR     25.52      25.39   14  
  4 O'Loughlin, Eric          27 Liquid Assets-NE       24.50      25.44   13  
  5 Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR     26.00      25.58   12  
  6 Acevedo, Julian           27 Bearcat Masters-MR     27.00      26.70   11  
  7 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR     27.00      26.87   10  
  8 Amornsiripanitch, Natee   25 Cambridge-NE           32.00      27.20    9  
  9 Ambaye, Haftom            27 Bearcat Masters-MR     30.00      28.00    8  
 10 Biethan, Jonathan         29 Liquid Assets-NE       28.00      29.13    7  
 11 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE      40.00      32.81    6  
 -- Guevara, Miguel           25 Cambridge-NE           31.00         DQ  
      Non-simultaneous touch
 
Event 14  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
     NE-LMSC: N 23.13        2004 Jeremy Gross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rouaud, Romain            30 Red Tide-MR            26.50      25.76   17  
  2 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE             27.40      27.12   15  
  3 Wu, Jim                   31 Bearcat Masters-MR     28.99      28.27   14  
  4 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE    28.50      28.41   13  
  5 Ulane, Paul               34 Bearcat Masters-MR     30.00      28.86   12  
  6 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE       29.99      28.98   11  
  7 Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE             45.00      29.60    9.5
  7 Marlin, Eli               33 Cambridge-NE           34.00      29.60    9.5
  9 Gillis, John              33 Maine Masters-NE       35.00      29.82    8  
 10 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR     28.00      31.22    7  
 11 Korkut, Erman             32 MIT Masters-NE         34.00      32.15    6  
 12 Doucett, David            33 Swim RI-NE             55.00      41.54    5  
 -- Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE           33.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Event 14  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 22.63        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE           23.99      23.96   17  
  2 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE             24.55      25.03   15  
  3 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE    26.00      25.23   14  
  4 Jilek, Dave               39 BU Masters-NE          25.09      25.35   13  
  5 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE      25.30      25.37   12  
  6 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE    26.50      26.41   11  
  7 Dornaus, David            39 University Club-NE     26.00      27.44   10  
  8 Crain, Jason              39 Cambridge-NE           28.00      27.90    9  
  9 Wilkening, Jon            39 Red Tide-MR            26.90      28.02    8  
 10 Welch, James              38 Swim RI-NE             28.31      28.40    7  
 11 Lebro, Ryan               39 Liquid Assets-NE       29.00      31.25    6  
 12 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE           33.34      32.61    5  
 13 Rose, Bruce               36 NEM Unattached-NE      37.00      32.84    4  
 14 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE       35.00      35.01    3  
 15 Latva-Kokko, Mika         39 MinutemanAndover-NE    37.00      37.56    2  
 
Event 14  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.61        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          24.80      25.40   17  
  2 Lecrone, Timothy          41 Maine Masters-NE       25.00      25.65   15  
  3 Kovacs, Chris             44 ABC Masters-NE         24.00      25.79   14  
  4 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE             26.13      25.96   13  
  5 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE             27.55      26.78   12  
  6 Sever, Michael            43 Maine Masters-NE       27.15      27.31   11  
  7 Avard, Christian          41 NEM Unattached-NE      30.10      29.21   10  
  8 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR            30.00      30.14    9  
  9 Pite, Eric                41 Cambridge-NE           33.00      33.27    8  
 10 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE       38.00      40.59    7  
 
Event 14  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
     NE-LMSC: N 23.46        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Henry              46 Cambridge-NE           26.00      26.50   17  
  2 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE      27.04      26.98   15  
  3 Baranowski, Mitch         45 Red Tide-MR            27.74      27.25   14  
  4 Stroie, Adrian            46 Connecticut-CT         28.00      27.57   13  
  5 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             27.50      28.37   12  
  6 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE             29.04      28.70   11  
  7 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE           31.25      29.40   10  
  8 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE             39.00      29.42    9  
  9 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE    29.05      29.81    8  
 10 Johnson, Mark             49 Swim RI-NE             30.75      30.48    7  
 11 Uprichard, David          48 Red Tide-MR            32.00      31.14    6  
 12 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE             32.00      33.19    5  
 13 Chestnut, Wendell         47 University Club-NE     32.90      33.30    4  
 14 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE         33.17      33.96    3  
 15 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE    35.00      34.45    2  
 16 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE      35.74      36.13    1  
 17 Tripler, Christopher      45 Y of North Shore-NE    36.00      36.91  
 18 Paschalidis, Ioannis      45 BU Masters-NE          48.00      37.39  
 19 Atkins, D                 49 Granite State-NE       39.00      38.13  
 20 Ramirez-Marquez, Alister  48 Asphalt Green-MR       56.00      47.33  
 -- Tapiero, Dan              45 NY Athletic Club-CT    26.65         NS  
 -- Reyes, David              46 BU Masters-NE          30.00         NS  
 
Event 14  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     NE-LMSC: N 24.04        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gordon, Matthew           50 Unattached CT-CT       25.10      25.78   17  
  2 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR         26.50      26.89   15  
  3 Lahive, James             54 NEM Unattached-NE      29.00      27.64   14  
  4 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV        28.90      28.37   13  
  5 Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE       27.00      28.50   12  
  6 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE       29.30      29.04   11  
  7 McClellan, John           52 ABC Masters-NE         29.00      29.38   10  
  8 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE       29.90      29.49    9  
  9 Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE      31.00      29.50    8  
 10 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE           28.80      29.51    7  
 11 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE      30.25      29.55    6  
 12 McArdle, Tom              54 Maine Masters-NE       32.00      30.05    5  
 13 Winkler, David            51 Swim RI-NE             30.00      30.17    4  
 14 Olson, Bob                54 Newburyport Y-NE       30.00      30.36    3  
 15 Gordon, Peter             53 University Club-NE     30.00      30.40    2  
 16 Wuest, Frank              53 Cambridge-NE           28.90      30.64    1  
 17 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE      29.50      30.78  
 18 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE    29.00      30.91  
 19 Sicard, David             50 Swim RI-NE             32.00      31.56  
 20 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE             31.90      31.67  
 21 Polhill, Brad             50 Westchester-MR         31.02      32.34  
 22 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR         31.80      32.54  
 23 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE       36.68      36.92  
 -- Endicott, John            50 Maine Masters-NE       29.80         NS  
 
Event 14  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
     NE-LMSC: N 24.16        2007 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Timothy         55 NEM Unattached-NE      26.17      26.23   17  
  2 Davis, Guy                55 Great Bay-NE           26.55      26.45   15  
  3 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV        27.00      27.74   14  
  4 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE      27.00      28.19   13  
  5 Thomas, Andrew            56 Maine Masters-NE       27.50      28.67   12  
  6 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE    30.10      29.08   11  
  7 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT         29.20      29.83   10  
  8 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE            29.00      29.94    9  
  9 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR         35.00      30.13    8  
 10 Wood, Kirkham             59 University Club-NE     30.50      30.26    7  
 11 Davis, Bill               56 University Club-NE     30.00      30.27    6  
 12 Alexandre, George         56 Swim RI-NE             34.15      31.87    4.5
 12 Hoffman, Kevin            57 Connecticut-CT         33.00      31.87    4.5
 14 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE     31.75      31.99    3  
 15 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE             31.19      33.38    2  
 16 Blair, Tripp              59 Adirondack AC-NE       31.90      34.09    1  
 17 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE             38.00      34.52  
 18 Hewes, James              55 Maine Masters-NE       34.00      34.73  
 19 Bartl, Roland             57 Greenwood-NE           32.38      36.54  
 20 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE             43.00      38.38  
 21 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE      38.00      43.24  
 22 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE           50.00      47.38  
 
Event 14  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.33        2012 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                62 NEM Unattached-NE      26.80      27.51   17  
  2 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR          3:37.00      28.64   15  
  3 Hintlian, Varney          64 Maine Masters-NE       28.70      28.68   14  
  4 Plencner, Bob             61 Granite State-NE       30.00      30.11   13  
  5 Holt, Steve               62 Greenwood-NE           34.00      31.29   12  
  6 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE            32.95      32.64   11  
  7 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE         32.50      33.71   10  
  8 Keil, Mark                60 MinutemanAndover-NE    34.52      33.91    9  
  9 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE     33.50      35.08    8  
 10 Prue, Paul                61 MinutemanAndover-NE    38.00      36.54    7  
 11 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE             35.00      37.31    6  
 12 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE       37.00      37.66    5  
 13 Jaye, David               60 University Club-NE     35.00      37.75    4  
 14 Havel, Timothy            61 University Club-NE   1:00.00      52.40    3  
 
Event 14  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 28.74        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              66 Swim RI-NE             35.00      31.47   17  
  2 Hall, Jack                66 MinutemanAndover-NE    35.00      34.18   15  
  3 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE      34.50      36.15   14  
  4 Lewis, John               67 Great Bay-NE           39.00      39.38   13  
  5 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE           48.00      46.21   12  
 
Event 14  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 28.61   5/11/2013 JAMES ELDER                                  
     NE-LMSC: N 31.61        2013 David Vail                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE             32.00      33.58   17  
  2 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE    39.00      41.65   15  
  3 Healy, Martin             70 Westchester-MR         39.21      42.91   14  
  4 Read, Phil                71 Great Bay-NE           50.00      49.02   13  
  5 Pride, H Douglas          72 Maine Masters-NE       47.00      49.47   12  
 
Event 14  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 33.73   5/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
     NE-LMSC: N 45.75        2007 Win Wilson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         1:10.00    1:16.79   17  
 
Event 15  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                 
     NE-LMSC: N 1:00.15        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR       1:00.78    1:00.56   17  
                  27.04     1:00.56 (33.52)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR   1:03.00    1:02.39   15  
                  28.44     1:02.39 (33.95)                                        
  3 Chepeleff, Sarah          23 Cambridge-NE         1:04.84    1:04.16   14  
                  29.48     1:04.16 (34.68)                                        
  4 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   1:06.00    1:04.19   13  
                  30.46     1:04.19 (33.73)                                        
  5 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE    1:05.00    1:05.47   12  
                  30.82     1:05.47 (34.65)                                        
  6 Whittaker, Abby           24 Maine Masters-NE     1:09.00    1:06.80   11  
                  31.64     1:06.80 (35.16)                                        
  7 Grawe, Sarah              23 Cambridge-NE         1:09.00    1:06.97   10  
                  31.16     1:06.97 (35.81)                                        
  8 Lamoreaux, Kelly          23 Swim RI-NE           1:11.08    1:07.61    9  
                  32.12     1:07.61 (35.49)                                        
  9 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:07.96    8  
                  32.48     1:07.96 (35.48)                                        
 10 Grueter, Kathleen         24 BU Masters-NE        1:13.00    1:12.81    7  
                  33.77     1:12.81 (39.04)                                        
 11 Weber, Ann                20 BC Masters-NE        1:13.36    1:12.94    6  
                  32.76     1:12.94 (40.18)                                        
 
Event 15  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 58.29        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE  1:05.00    1:04.70   17  
                  30.24     1:04.70 (34.46)                                        
  2 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE           1:04.04    1:05.30   15  
                  30.29     1:05.30 (35.01)                                        
  3 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           1:08.00    1:05.83   14  
                  30.65     1:05.83 (35.18)                                        
  4 Au, Lauren                29 DC Aquatics-PV       1:07.80    1:06.03   13  
                  31.08     1:06.03 (34.95)                                        
  5 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE         1:08.99    1:06.32   12  
                  30.98     1:06.32 (35.34)                                        
  6 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE         1:15.00    1:06.68   11  
                  31.77     1:06.68 (34.91)                                        
  7 Perelman, Hayley          25 BU Masters-NE        1:07.00    1:06.92   10  
                  30.75     1:06.92 (36.17)                                        
  8 Whittaker, Casey          27 Y of North Shore-NE  1:10.00    1:07.25    9  
                  31.73     1:07.25 (35.52)                                        
  9 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR          1:12.00    1:08.28    8  
                  31.05     1:08.28 (37.23)                                        
 10 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE           1:09.00    1:09.07    7  
                  31.86     1:09.07 (37.21)                                        
 11 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         1:06.00    1:09.12    6  
                  31.25     1:09.12 (37.87)                                        
 12 Torelli, Brittany         25 Simmons-NE           1:12.50    1:09.76    5  
                  32.40     1:09.76 (37.36)                                        
 13 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE        1:11.00    1:10.74    4  
                  31.42     1:10.74 (39.32)                                        
 14 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    1:09.51    1:10.95    3  
                  34.37     1:10.95 (36.58)                                        
 15 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE  1:11.54    1:11.09    2  
                  31.92     1:11.09 (39.17)                                        
 16 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         1:15.00    1:11.50    1  
                  34.14     1:11.50 (37.36)                                        
 17 Clark, Hannah             26 Westchester-MR       1:14.00    1:16.92  
                  37.21     1:16.92 (39.71)                                        
 18 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR     1:18.00    1:17.85  
                  35.60     1:17.85 (42.25)                                        
 19 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           1:20.00    1:18.96  
                  36.46     1:18.96 (42.50)                                        
 20 Mellen, Christine         27 Swim RI-NE           1:18.04    1:19.38  
                  35.44     1:19.38 (43.94)                                        
 21 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          1:18.31    1:20.76  
                  38.58     1:20.76 (42.18)                                        
 22 Menio, Andrea             26 Bearcat Masters-MR   1:28.00    1:21.16  
                  36.88     1:21.16 (44.28)                                        
 23 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  2:10.00    1:31.62  
                  41.34     1:31.62 (50.28)                                        
 -- Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE     1:20.00         NS  
 
Event 15  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
     NE-LMSC: N 1:01.41        1991 Tracy Rossa                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE     1:03.81    1:02.19   17  
                  28.68     1:02.19 (33.51)                                        
  2 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      1:02.80    1:05.03   15  
                  29.76     1:05.03 (35.27)                                        
  3 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR          1:06.52    1:05.13   14  
                  29.80     1:05.13 (35.33)                                        
  4 Stango, Melissa           30 Connecticut-CT       1:12.50    1:07.49   13  
                  32.40     1:07.49 (35.09)                                        
  5 Mehringer, Stacey         30 Cambridge-NE         1:06.00    1:07.70   12  
                  29.50     1:07.70 (38.20)                                        
  6 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           1:11.50    1:09.39   11  
                  32.34     1:09.39 (37.05)                                        
  7 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         1:13.00    1:12.98   10  
                  34.71     1:12.98 (38.27)                                        
  8 Penrose, Sarah            30 Asphalt Green-MR     1:50.00    1:22.22    9  
                  37.78     1:22.22 (44.44)                                        
  9 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT       1:32.90    1:29.89    8  
                  42.50     1:29.89 (47.39)                                        
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
     NE-LMSC: N 1:01.94        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE           1:05.00    1:07.37   17  
                  30.37     1:07.37 (37.00)                                        
  2 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE           1:06.25    1:09.36   15  
                  32.10     1:09.36 (37.26)                                        
  3 Crusco, Kysa              37 Granite State-NE     1:14.30    1:10.82   14  
                  31.98     1:10.82 (38.84)                                        
  4 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE  1:18.00    1:13.64   13  
                  34.36     1:13.64 (39.28)                                        
  5 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         1:15.18    1:15.63   12  
                  34.63     1:15.63 (41.00)                                        
  6 Samson, Vivian            37 Waltham YMCA-NE      1:16.89    1:15.89   11  
                  36.21     1:15.89 (39.68)                                        
  7 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           1:16.28    1:16.20   10  
                  36.27     1:16.20 (39.93)                                        
  8 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE  1:15.00    1:16.33    9  
                  35.90     1:16.33 (40.43)                                        
  9 Sonan, Andrea             39 Cambridge-NE         1:15.00    1:17.55    8  
                  35.58     1:17.55 (41.97)                                        
 10 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:18.35    7  
                  35.91     1:18.35 (42.44)                                        
 11 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           1:24.51    1:20.71    6  
                  37.35     1:20.71 (43.36)                                        
 12 Selle, Lora               36 Great Bay-NE         1:34.57    1:30.20    5  
                  42.59     1:30.20 (47.61)                                        
 13 Waller, Lisa              36 Great Bay-NE         2:30.00    1:49.29    4  
                  50.35     1:49.29 (58.94)                                        
 14 Boswell, Kathryn          37 Simon's Rock-NE      1:57.00    2:02.48    3  
                  58.93   2:02.48 (1:03.55)                                        
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
     NE-LMSC: N 1:03.91        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         43 Maine Masters-NE     1:09.00    1:08.06   17  
                  32.64     1:08.06 (35.42)                                        
  2 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE    1:09.21    1:08.77   15  
                  32.21     1:08.77 (36.56)                                        
  3 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE  1:08.00    1:08.86   14  
                  32.26     1:08.86 (36.60)                                        
  4 Fox, Amelia               42 Connecticut-CT       1:09.00    1:09.12   13  
                  32.26     1:09.12 (36.86)                                        
  5 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE        1:11.00    1:11.00   12  
                  33.73     1:11.00 (37.27)                                        
  6 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        1:10.95    1:11.48   11  
                  34.01     1:11.48 (37.47)                                        
  7 Mullen, Kristen           41 Cape Cod-NE          1:11.50    1:11.52   10  
                  31.93     1:11.52 (39.59)                                        
  8 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE     1:11.00    1:11.58    9  
                  32.81     1:11.58 (38.77)                                        
  9 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE           1:15.00    1:11.61    8  
                  34.35     1:11.61 (37.26)                                        
 10 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  1:11.25    1:12.49    7  
                  33.99     1:12.49 (38.50)                                        
 11 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE    1:15.00    1:14.82    6  
                  34.92     1:14.82 (39.90)                                        
 12 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           1:14.32    1:14.96    5  
                  35.29     1:14.96 (39.67)                                        
 13 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE           1:16.00    1:15.33    4  
                  35.18     1:15.33 (40.15)                                        
 14 Palms, Ann                41 Swim RI-NE           1:18.55    1:17.58    3  
                  36.04     1:17.58 (41.54)                                        
 15 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE     1:20.00    1:18.48    2  
                  38.32     1:18.48 (40.16)                                        
 16 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  1:18.50    1:18.56    1  
                  37.90     1:18.56 (40.66)                                        
 17 Millerd, Michelle         43 Weymouth Club-NE     1:15.00    1:18.72  
                  37.21     1:18.72 (41.51)                                        
 18 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE          1:16.00    1:21.18  
                  38.96     1:21.18 (42.22)                                        
 19 Griffiths, Pascha         40 Cambridge-NE         1:25.16    1:24.77  
                  37.59     1:24.77 (47.18)                                        
 20 McNiff, Catherine         43 Y of North Shore-NE  1:25.00    1:25.01  
                  40.06     1:25.01 (44.95)                                        
 21 Sega, Ally                41 Connecticut-CT       1:30.69    1:29.08  
                  42.74     1:29.08 (46.34)                                        
 22 Acevedo, Kristine         42 Liquid Assets-NE     1:42.00    1:41.09  
                  45.38     1:41.09 (55.71)                                        
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
     NE-LMSC: N 1:05.93        2004 Gayle Wettach                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR          1:02.30    1:03.43   17  
                  28.41     1:03.43 (35.02)                                        
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE           1:12.12    1:10.21   15  
                  32.40     1:10.21 (37.81)                                        
  3 Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT       1:14.70    1:11.13   14  
                  33.30     1:11.13 (37.83)                                        
  4 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       1:20.00    1:12.78   13  
                  33.70     1:12.78 (39.08)                                        
  5 Phillips, Tracy           48 Great Bay-NE         1:10.00    1:12.96   12  
                  34.63     1:12.96 (38.33)                                        
  6 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE  1:12.49    1:13.15   11  
                  34.71     1:13.15 (38.44)                                        
  7 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR       1:14.67    1:13.62   10  
                  34.96     1:13.62 (38.66)                                        
  8 Walton, Mary              47 Swim RI-NE           1:15.64    1:14.33    9  
                  35.41     1:14.33 (38.92)                                        
  9 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE    1:15.50    1:15.85    8  
                  34.87     1:15.85 (40.98)                                        
 10 Soraghan, Marilyn         47 Granite State-NE     1:13.00    1:16.93    7  
                  36.70     1:16.93 (40.23)                                        
 11 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           1:22.00    1:19.67    6  
                  38.75     1:19.67 (40.92)                                        
 12 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     1:18.50    1:20.54    5  
                  36.38     1:20.54 (44.16)                                        
 13 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    1:25.00    1:22.21    4  
                  39.41     1:22.21 (42.80)                                        
 14 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     1:24.00    1:23.72    3  
                  40.77     1:23.72 (42.95)                                        
 15 Zraket, Lisa              49 Y of North Shore-NE  1:26.00    1:24.31    2  
                  41.17     1:24.31 (43.14)                                        
 16 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE       1:25.76    1:25.22    1  
                  39.89     1:25.22 (45.33)                                        
 17 Benson, Annie             46 Simon's Rock-NE      1:44.00    1:41.51  
                  48.03     1:41.51 (53.48)                                        
 18 Daniels, Carolyn          47 Connecticut-CT       1:42.00    1:41.66  
                  49.31     1:41.66 (52.35)                                        
 19 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           1:41.00    1:42.68  
                  50.26     1:42.68 (52.42)                                        
 
Event 15  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:02.18   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:06.40        2002 Joel Feldmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         1:12.00    1:10.67   17  
                  33.18     1:10.67 (37.49)                                        
  2 Koster, Carolyn           52 Post Swimming-MR     1:12.20    1:11.09   15  
                  34.26     1:11.09 (36.83)                                        
  3 Moss, Pam Henry           52 Connecticut-CT       1:13.00    1:12.90   14  
                  33.17     1:12.90 (39.73)                                        
  4 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE     1:12.00    1:13.14   13  
                  33.37     1:13.14 (39.77)                                        
  5 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT       1:13.00    1:14.37   12  
                  33.48     1:14.37 (40.89)                                        
  6 Hallett, Connie           54 Maine Masters-NE     1:22.22    1:14.55   11  
                  36.36     1:14.55 (38.19)                                        
  7 Spence, Denise            54 UMASS-NE             1:15.82    1:16.49   10  
                  35.85     1:16.49 (40.64)                                        
  8 Walsh, Patti              50 Cape Cod-NE          1:20.00    1:18.66    9  
                  36.71     1:18.66 (41.95)                                        
  9 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         1:22.00    1:20.27    8  
                  37.25     1:20.27 (43.02)                                        
 10 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT       1:24.50    1:20.89    7  
                  37.17     1:20.89 (43.72)                                        
 11 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE           1:28.00    1:21.72    6  
                  38.37     1:21.72 (43.35)                                        
 12 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     1:30.00    1:21.82    5  
                  38.09     1:21.82 (43.73)                                        
 13 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         1:24.79    1:21.93    4  
                  38.05     1:21.93 (43.88)                                        
 14 O'Hara, Susan             50 Swim RI-NE           1:22.00    1:22.84    3  
                  40.06     1:22.84 (42.78)                                        
 15 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE  1:25.14    1:22.87    2  
                  40.15     1:22.87 (42.72)                                        
 16 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE         1:25.00    1:24.40    1  
                  41.56     1:24.40 (42.84)                                        
 17 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE  1:33.00    1:24.70  
                  39.56     1:24.70 (45.14)                                        
 18 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     1:30.00    1:26.50  
                  40.08     1:26.50 (46.42)                                        
 19 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE           1:30.00    1:31.45  
                  44.60     1:31.45 (46.85)                                        
 20 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE  1:34.00    1:35.65  
                  47.18     1:35.65 (48.47)                                        
 21 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  1:38.27    1:37.27  
                  49.42     1:37.27 (47.85)                                        
 22 Rodewig, Beth             52 Swim RI-NE           1:28.00    1:37.38  
                  47.19     1:37.38 (50.19)                                        
 
Event 15  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:09.89        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE  1:10.50    1:09.71N  17  
                  33.40     1:09.71 (36.31)                                        
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:11.00    1:12.74   15  
                  34.45     1:12.74 (38.29)                                        
  3 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE   1:15.82    1:15.10   14  
                  34.60     1:15.10 (40.50)                                        
  4 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    1:16.50    1:15.29   13  
                  35.36     1:15.29 (39.93)                                        
  5 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       1:18.50    1:18.73   12  
                  36.63     1:18.73 (42.10)                                        
  6 Gaines, Maureen           55 North Suburban Y-NE  1:18.55    1:18.99   11  
                  37.31     1:18.99 (41.68)                                        
  7 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE  1:22.00    1:24.17   10  
                  38.69     1:24.17 (45.48)                                        
  8 Farrington, Kate          55 Swim RI-NE           1:55.00    1:26.02    9  
                  41.15     1:26.02 (44.87)                                        
  9 Cassells, Sally           57 North Suburban Y-NE  1:27.00    1:30.33    8  
                  42.82     1:30.33 (47.51)                                        
 10 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE           1:31.00    1:31.93    7  
                  45.49     1:31.93 (46.44)                                        
 11 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         1:40.00    1:35.55    6  
                  47.43     1:35.55 (48.12)                                        
 12 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           1:45.00    1:36.83    5  
                  45.85     1:36.83 (50.98)                                        
 13 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         1:36.00    1:39.88    4  
                  48.40     1:39.88 (51.48)                                        
 14 Goldberg, Martine         58 North Suburban Y-NE  1:45.00    1:44.66    3  
                  49.57     1:44.66 (55.09)                                        
 15 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     2:07.00    1:49.11    2  
                  54.52     1:49.11 (54.59)                                        
 
Event 15  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:07.60   5/18/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 1:11.61        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     1:21.87    1:16.62   17  
                  35.71     1:16.62 (40.91)                                        
  2 Merena, Elizabeth         61 Bearcat Masters-MR   1:29.00    1:28.90   15  
                  44.63     1:28.90 (44.27)                                        
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     1:32.00    1:30.94   14  
                  42.43     1:30.94 (48.51)                                        
  4 White, Emily              60 MIT Masters-NE       1:30.00    1:31.19   13  
                  41.63     1:31.19 (49.56)                                        
  5 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE   1:31.65    1:32.51   12  
                  42.21     1:32.51 (50.30)                                        
  6 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE       1:35.00    1:38.89   11  
                  46.82     1:38.89 (52.07)                                        
  7 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     1:43.00    1:42.22   10  
                  47.99     1:42.22 (54.23)                                        
  8 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   2:00.00    1:42.64    9  
                  46.83     1:42.64 (55.81)                                        
  9 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE           1:40.10    1:48.41    8  
                  52.40     1:48.41 (56.01)                                        
 
Event 15  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:12.91  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 1:19.84        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE     1:15.50    1:14.29N  17  
                  33.17     1:14.29 (41.12)                                        
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:21.53    1:21.08   15  
                  39.49     1:21.08 (41.59)                                        
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         1:38.00    1:37.71   14  
                  46.23     1:37.71 (51.48)                                        
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     1:47.09    1:43.66   13  
                  50.02     1:43.66 (53.64)                                        
  5 Hill, Marcia              69 WCM-PC               1:45.00    1:46.35   12  
                  53.55     1:46.35 (52.80)                                        
  6 Case, Louise              66 Greenwood-NE         2:19.69    2:18.68   11  
                1:06.24   2:18.68 (1:12.44)                                        
 
Event 15  Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:44.34   4/19/2009 NAN BOHL                                   
     NE-LMSC: N 2:07.54        2014 Donna Edelbaum                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     1:56.00    1:55.21N  17  
                  55.13   1:55.21 (1:00.08)                                        
 
Event 16  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNEIR                               
     NE-LMSC: N 53.18        2001 Gregory Wriede                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE          54.71      54.14   17  
                  25.23       54.14 (28.91)                                        
  2 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         53.53      54.71   15  
                  25.60       54.71 (29.11)                                        
  3 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE       1:05.05      56.16   14  
                  25.29       56.16 (30.87)                                        
  4 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     58.00      56.45   13  
                  26.05       56.45 (30.40)                                        
  5 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE        1:00.00      57.45   12  
                  26.32       57.45 (31.13)                                        
  6 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE            57.00      57.51   11  
                  26.48       57.51 (31.03)                                        
  7 Eder, Marc                23 BU Masters-NE          56.99      57.92   10  
                  27.12       57.92 (30.80)                                        
  8 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE      58.40      59.11    9  
                  27.74       59.11 (31.37)                                        
  9 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE        1:05.00      59.70    8  
                  27.91       59.70 (31.79)                                        
 10 Fei, David                24 BU Masters-NE        1:04.00    1:01.00    7  
                  28.47     1:01.00 (32.53)                                        
 11 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      58.90    1:01.26    6  
                  27.24     1:01.26 (34.02)                                        
 12 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:03.06    1:01.61    5  
                  28.79     1:01.61 (32.82)                                        
 13 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           1:03.14    1:02.52    4  
                  29.37     1:02.52 (33.15)                                        
 14 Flynn, Ryan               22 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:03.64    3  
                  29.09     1:03.64 (34.55)                                        
 15 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE         1:05.00    1:05.79    2  
                  30.97     1:05.79 (34.82)                                        
 16 Masseo, Patrick           24 BU Masters-NE        1:06.50    1:05.96    1  
                  30.74     1:05.96 (35.22)                                        
 17 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR   1:06.00    1:06.42  
                  30.91     1:06.42 (35.51)                                        
 18 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE        1:10.00    1:08.09  
                  30.57     1:08.09 (37.52)                                        
 19 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     1:15.30    1:13.92  
                  33.30     1:13.92 (40.62)                                        
 20 Mitchell, Craig           23 Worcester Area-NE    1:15.00    1:15.08  
                  34.14     1:15.08 (40.94)                                        
 21 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE    1:19.75    1:16.20  
                  36.03     1:16.20 (40.17)                                        
 
Event 16  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 52.96        2002 Brian Fehlau                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE           55.00      57.02   17  
                  27.36       57.02 (29.66)                                        
  2 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE           58.00      57.28   15  
                  27.24       57.28 (30.04)                                        
  3 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     1:03.00    1:00.57   14  
                  27.77     1:00.57 (32.80)                                        
  4 Chereukhin, Vyacheslav    27 Cambridge-NE           58.00    1:01.69   13  
                  29.36     1:01.69 (32.33)                                        
  5 Amornsiripanitch, Natee   25 Cambridge-NE         1:15.00    1:02.96   12  
                  28.28     1:02.96 (34.68)                                        
  6 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:03.23   11  
                  28.95     1:03.23 (34.28)                                        
  7 Biethan, Jonathan         29 Liquid Assets-NE     1:04.00    1:04.59   10  
                  30.25     1:04.59 (34.34)                                        
  8 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE    1:10.00    1:05.34    9  
                  29.58     1:05.34 (35.76)                                        
  9 Arias, Luis               26 Asphalt Green-MR     1:03.00    1:07.00    8  
                  30.99     1:07.00 (36.01)                                        
 10 Jackman, Derek            27 Liquid Assets-NE     1:09.00    1:10.90    7  
                  32.96     1:10.90 (37.94)                                        
 11 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    1:20.00    1:12.07    6  
                  31.20     1:12.07 (40.87)                                        
 -- Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    1:25.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  34.02          DQ (39.30)                                        
 
Event 16  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 49.81   4/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
     NE-LMSC: N 54.28        2010 Jeffrey Kosiorek                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE           56.00      55.85   17  
                  25.60       55.85 (30.25)                                        
  2 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE  1:02.26    1:01.69   15  
                  28.70     1:01.69 (32.99)                                        
  3 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   1:09.10    1:02.61   14  
                  30.15     1:02.61 (32.46)                                        
  4 Catalano, Kenneth         33 Liquid Assets-NE     1:04.00    1:02.90   13  
                  30.72     1:02.90 (32.18)                                        
  5 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE         1:01.00    1:04.27   12  
                  29.07     1:04.27 (35.20)                                        
  6 Wu, Jim                   31 Bearcat Masters-MR   1:04.00    1:04.80   11  
                  30.36     1:04.80 (34.44)                                        
  7 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE           1:05.22    1:05.17   10  
                  29.92     1:05.17 (35.25)                                        
  8 Ulane, Paul               34 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:06.44    9  
                  31.25     1:06.44 (35.19)                                        
  9 Miller, Elliot            30 Granite State-NE     1:08.00    1:08.71    8  
                  31.37     1:08.71 (37.34)                                        
 10 Gillis, John              33 Maine Masters-NE     1:16.00    1:10.04    7  
                  32.32     1:10.04 (37.72)                                        
 11 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:13.36    6  
                  34.26     1:13.36 (39.10)                                        
 12 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE         1:16.00    1:13.50    5  
                  34.91     1:13.50 (38.59)                                        
 -- Marlin, Eli               33 Cambridge-NE         1:20.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.38          DQ (36.86)                                        
 
Event 16  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 51.92        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE             54.98      55.65   17  
                  26.05       55.65 (29.60)                                        
  2 Ohman, Niclas             39 Granite State-NE       57.50      57.88   15  
                  26.95       57.88 (30.93)                                        
  3 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE             58.01      58.41   14  
                  26.86       58.41 (31.55)                                        
  4 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE           57.99      58.43   13  
                  26.18       58.43 (32.25)                                        
  5 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE      58.00      59.21   12  
                  27.31       59.21 (31.90)                                        
  6 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE  1:00.00      59.25   11  
                  26.50       59.25 (32.75)                                        
  7 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE    59.00    1:00.37   10  
                  27.88     1:00.37 (32.49)                                        
  8 Crain, Jason              39 Cambridge-NE         1:04.00    1:03.82    9  
                  29.01     1:03.82 (34.81)                                        
  9 Kosiorek, Kevin           36 Cambridge-NE         1:02.00    1:04.01    8  
                  30.09     1:04.01 (33.92)                                        
 10 Welch, James              38 Swim RI-NE           1:04.74    1:05.78    7  
                  30.71     1:05.78 (35.07)                                        
 11 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   1:05.00    1:07.94    6  
                  32.76     1:07.94 (35.18)                                        
 12 Lebro, Ryan               39 Liquid Assets-NE     1:09.00    1:11.06    5  
                  33.34     1:11.06 (37.72)                                        
 13 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         1:15.00    1:14.24    4  
                  34.55     1:14.24 (39.69)                                        
 14 Markert, Phil             38 Waltham YMCA-NE      1:16.00    1:16.31    3  
                  36.70     1:16.31 (39.61)                                        
 15 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE     1:17.00    1:17.22    2  
                  37.41     1:17.22 (39.81)                                        
 
Event 16  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 51.85        2010 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           43 Pittsfield YMCA-NE     54.00      54.74   17  
                  25.42       54.74 (29.32)                                        
  2 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          57.00      57.66   15  
                  26.78       57.66 (30.88)                                        
  3 Bailey, Jerry             44 Great Bay-NE           57.55      58.10   14  
                  26.47       58.10 (31.63)                                        
  4 Hersh, Craig              42 Simmons-NE             58.90      58.55   13  
                  28.69       58.55 (29.86)                                        
  5 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE             58.45      58.57   12  
                  28.24       58.57 (30.33)                                        
  6 Kovacs, Chris             44 ABC Masters-NE         57.00    1:00.30   11  
                  27.22     1:00.30 (33.08)                                        
  7 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE           1:00.65    1:01.44   10  
                  27.79     1:01.44 (33.65)                                        
  8 Lecrone, Timothy          41 Maine Masters-NE     1:03.00    1:03.79    9  
                  29.63     1:03.79 (34.16)                                        
  9 Hinck, Todd               41 BU Masters-NE        1:04.00    1:04.08    8  
                  29.56     1:04.08 (34.52)                                        
 10 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR          1:08.00    1:09.68    7  
                  32.18     1:09.68 (37.50)                                        
 11 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              1:06.64    1:10.76    6  
                  33.99     1:10.76 (36.77)                                        
 12 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT       1:13.00    1:13.95    5  
                  34.55     1:13.95 (39.40)                                        
 13 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         1:20.00    1:22.81    4  
                  39.96     1:22.81 (42.85)                                        
 14 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     1:28.00    1:25.76    3  
                  41.55     1:25.76 (44.21)                                        
 -- Ladas, Andreas            43 Swim RI-NE           1:13.00         NS  
 
Event 16  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 55.87        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE           58.32      58.14   17  
                  26.69       58.14 (31.45)                                        
  2 Gilson, Matthew           46 Swim RI-NE           1:00.99    1:00.55   15  
                  28.13     1:00.55 (32.42)                                        
  3 Faria, Jose               47 Unattached NJ-NJ     1:00.54    1:00.61   14  
                  27.83     1:00.61 (32.78)                                        
  4 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE     1:01.00    1:02.21   13  
                  29.06     1:02.21 (33.15)                                        
  5 Werlinich, Greg           49 Badger-MR            1:05.00    1:04.19   12  
                  29.64     1:04.19 (34.55)                                        
  6 Stroie, Adrian            46 Connecticut-CT       1:05.00    1:04.49   11  
                  29.93     1:04.49 (34.56)                                        
  7 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE           1:04.00    1:05.41   10  
                  29.35     1:05.41 (36.06)                                        
  8 Crock, John               47 NEM Unattached-NE    1:04.00    1:05.77    9  
                  29.80     1:05.77 (35.97)                                        
  9 Baker, Henry              46 Cambridge-NE         1:02.50    1:05.80    8  
                  29.12     1:05.80 (36.68)                                        
 10 Hurd, Michael             46 Maine Masters-NE     1:05.00    1:06.24    7  
                  32.47     1:06.24 (33.77)                                        
 11 Patrick, Eric             47 Waltham YMCA-NE      1:08.50    1:07.00    6  
                  30.73     1:07.00 (36.27)                                        
 12 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           1:07.05    1:07.04    5  
                  30.18     1:07.04 (36.86)                                        
 13 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE           2:00.00    1:10.26    4  
                  32.74     1:10.26 (37.52)                                        
 14 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE  1:08.09    1:11.25    3  
                  32.52     1:11.25 (38.73)                                        
 15 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE         1:16.42    1:11.29    2  
                  32.26     1:11.29 (39.03)                                        
 16 Uprichard, David          48 Red Tide-MR          1:22.00    1:12.19    1  
                  34.04     1:12.19 (38.15)                                        
 17 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE       1:17.37    1:18.34  
                  36.13     1:18.34 (42.21)                                        
 18 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE           1:21.00    1:21.28  
                  37.23     1:21.28 (44.05)                                        
 19 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE    1:38.00    1:22.60  
                  37.68     1:22.60 (44.92)                                        
 20 Tripler, Christopher      45 Y of North Shore-NE  1:25.00    1:22.70  
                  39.01     1:22.70 (43.69)                                        
 20 Paschalidis, Ioannis      45 BU Masters-NE        1:45.00    1:22.70  
                  40.22     1:22.70 (42.48)                                        
 22 Chestnut, Wendell         47 University Club-NE   1:21.67    1:23.42  
                  36.08     1:23.42 (47.34)                                        
 23 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     1:23.00    1:26.07  
                  41.44     1:26.07 (44.63)                                        
 -- Reyes, David              46 BU Masters-NE        1:12.00         NS  
 
Event 16  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
     NE-LMSC: N 56.91        2003 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               53 Swim RI-NE           1:01.00    1:00.38   17  
                  28.19     1:00.38 (32.19)                                        
  2 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR       1:04.00    1:02.84   15  
                  28.91     1:02.84 (33.93)                                        
  3 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR     1:04.60    1:03.45   14  
                  28.40     1:03.45 (35.05)                                        
  4 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV      1:04.50    1:04.91   13  
                  30.48     1:04.91 (34.43)                                        
  5 Gunzl, Arthur             52 Connecticut-CT       1:09.00    1:05.36   12  
                  29.74     1:05.36 (35.62)                                        
  6 Lahive, James             54 NEM Unattached-NE    1:08.00    1:05.48   11  
                  30.16     1:05.48 (35.32)                                        
  7 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE     1:06.00    1:06.35   10  
                  31.58     1:06.35 (34.77)                                        
  8 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE    1:07.25    1:06.74    9  
                  31.11     1:06.74 (35.63)                                        
  9 Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE    1:07.00    1:07.24    8  
                  32.61     1:07.24 (34.63)                                        
 10 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           1:12.00    1:07.69    7  
                  32.04     1:07.69 (35.65)                                        
 11 McClellan, John           52 ABC Masters-NE       1:08.00    1:09.06    6  
                  32.06     1:09.06 (37.00)                                        
 12 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE         1:10.00    1:10.61    5  
                  34.85     1:10.61 (35.76)                                        
 13 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  1:12.00    1:10.84    4  
                  33.93     1:10.84 (36.91)                                        
 14 Olson, Bob                54 Newburyport Y-NE     1:12.00    1:10.93    3  
                  34.08     1:10.93 (36.85)                                        
 15 Hamilton, James           53 North Suburban Y-NE  1:12.00    1:11.11    2  
                  31.88     1:11.11 (39.23)                                        
 16 Alpern, Matthew           50 Adirondack-AD        1:10.11    1:11.12    1  
                  34.31     1:11.12 (36.81)                                        
 17 Winkler, David            51 Swim RI-NE           1:15.00    1:11.95  
                  32.98     1:11.95 (38.97)                                        
 18 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE  1:12.00    1:12.09  
                  33.76     1:12.09 (38.33)                                        
 19 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       1:12.40    1:13.54  
                  35.60     1:13.54 (37.94)                                        
 19 Hinebaugh, Carl           53 Nutmeg Masters-NE    1:15.00    1:13.54  
                  35.23     1:13.54 (38.31)                                        
 21 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       1:12.69    1:14.73  
                  34.09     1:14.73 (40.64)                                        
 21 Philpy, Paul              53 Cambridge-NE         1:16.00    1:14.73  
                  35.12     1:14.73 (39.61)                                        
 23 Meier, Bill               53 Simon's Rock-NE      1:21.00    1:15.36  
                  34.58     1:15.36 (40.78)                                        
 24 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           1:16.00    1:16.85  
                  35.55     1:16.85 (41.30)                                        
 25 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE         1:18.00    1:17.67  
                  36.44     1:17.67 (41.23)                                        
 26 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       1:17.00    1:18.31  
                  37.69     1:18.31 (40.62)                                        
 27 MacMahon, John            50 Great Bay-NE         2:00.00    1:26.56  
                  41.47     1:26.56 (45.09)                                        
 28 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     1:25.00    1:27.05  
                  41.92     1:27.05 (45.13)                                        
 29 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR   2:15.00    1:40.39  
                  45.36     1:40.39 (55.03)                                        
 -- Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE     1:10.00         NS  
 
Event 16  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 57.85        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      1:01.01    1:00.85   17  
                  28.40     1:00.85 (32.45)                                        
  2 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         1:01.55    1:01.14   15  
                  28.77     1:01.14 (32.37)                                        
  3 Marshall, Robert          55 Y of North Shore-NE  1:06.00    1:04.24   14  
                  31.69     1:04.24 (32.55)                                        
  4 Whalen, Patrick           56 NEM Unattached-NE    1:08.50    1:05.08   13  
                  30.17     1:05.08 (34.91)                                        
  5 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE          1:06.00    1:08.07   12  
                  32.56     1:08.07 (35.51)                                        
  6 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         1:10.34    1:08.76   11  
                  30.77     1:08.76 (37.99)                                        
  7 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT       1:10.00    1:09.65   10  
                  32.35     1:09.65 (37.30)                                        
  8 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   1:10.25    1:10.03    9  
                  33.02     1:10.03 (37.01)                                        
  9 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE     1:09.00    1:10.25    8  
                  31.61     1:10.25 (38.64)                                        
 10 Wood, Kirkham             59 University Club-NE   1:10.00    1:10.64    7  
                  32.97     1:10.64 (37.67)                                        
 11 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR       1:12.00    1:10.89    6  
                  32.61     1:10.89 (38.28)                                        
 12 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           1:11.79    1:13.80    5  
                  34.66     1:13.80 (39.14)                                        
 13 Alexandre, George         56 Swim RI-NE           1:15.00    1:14.08    4  
                  35.60     1:14.08 (38.48)                                        
 14 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE     1:15.00    1:14.61    3  
                  35.39     1:14.61 (39.22)                                        
 15 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           1:13.30    1:15.71    2  
                  36.00     1:15.71 (39.71)                                        
 16 Mockler, Frank            58 Liquid Assets-NE     1:21.00    1:15.97    1  
                  32.78     1:15.97 (43.19)                                        
 17 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE           1:22.00    1:17.96  
                  37.83     1:17.96 (40.13)                                        
 18 Hewes, James              55 Maine Masters-NE     1:22.00    1:19.69  
                  36.97     1:19.69 (42.72)                                        
 19 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           1:30.00    1:21.54  
                  39.43     1:21.54 (42.11)                                        
 20 Blair, Tripp              59 Adirondack AC-NE     1:23.29    1:21.66  
                  37.98     1:21.66 (43.68)                                        
 21 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE           1:45.00    1:28.63  
                  40.83     1:28.63 (47.80)                                        
 22 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    1:28.00    1:38.64  
                  46.73     1:38.64 (51.91)                                        
 23 Delosh, Steve             59 NEM Unattached-NE    1:43.00    1:42.24  
                  47.73     1:42.24 (54.51)                                        
 24 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         1:48.00    1:49.93  
                  50.83     1:49.93 (59.10)                                        
 -- Canning, Peter            55 Connecticut-CT       1:25.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.19          DQ (44.84)                                        
 
Event 16  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:01.54        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg                62 NEM Unattached-NE    1:05.70    1:04.66   17  
                  29.48     1:04.66 (35.18)                                        
  2 Goodman, James            61 Maine Masters-NE     1:12.00    1:09.18   15  
                  34.40     1:09.18 (34.78)                                        
  3 Oates, David              63 Worcester Area-NE    1:10.00    1:11.45   14  
                  33.64     1:11.45 (37.81)                                        
  4 Holt, Steve               62 Greenwood-NE         1:11.00    1:11.50   13  
                  33.35     1:11.50 (38.15)                                        
  5 Epstein, Daniel           63 Simon's Rock-NE      1:19.00    1:14.92   12  
                  33.82     1:14.92 (41.10)                                        
  6 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE          1:14.53    1:15.15   11  
                  34.78     1:15.15 (40.37)                                        
  7 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE     1:15.20    1:15.59   10  
                  35.91     1:15.59 (39.68)                                        
  8 Keil, Mark                60 MinutemanAndover-NE  1:16.22    1:16.70    9  
                  35.71     1:16.70 (40.99)                                        
  9 Plencner, Bob             61 Granite State-NE     1:17.00    1:17.47    8  
                  34.37     1:17.47 (43.10)                                        
 10 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     1:18.00    1:19.00    7  
                  38.10     1:19.00 (40.90)                                        
 11 Jaye, David               60 University Club-NE   1:21.00    1:24.69    6  
                  42.01     1:24.69 (42.68)                                        
 12 Altman, Jeffrey           63 Asphalt Green-MR     1:30.00    1:25.85    5  
                  41.10     1:25.85 (44.75)                                        
 13 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           1:19.53    1:25.93    4  
                  41.65     1:25.93 (44.28)                                        
 14 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE           1:35.00    1:26.20    3  
                  41.66     1:26.20 (44.54)                                        
 
Event 16  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 1:06.36        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              66 Swim RI-NE           1:20.00    1:14.51   17  
                  34.44     1:14.51 (40.07)                                        
  2 Newkirk, Thomas           65 Great Bay-NE         1:17.00    1:16.78   15  
                  36.54     1:16.78 (40.24)                                        
  3 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE     1:16.00    1:19.05   14  
                  36.49     1:19.05 (42.56)                                        
  4 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           1:15.00    1:20.02   13  
                  38.10     1:20.02 (41.92)                                        
  5 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    1:19.00    1:23.39   12  
                  37.96     1:23.39 (45.43)                                        
  6 Hall, Jack                66 MinutemanAndover-NE  1:23.00    1:27.98   11  
                  40.43     1:27.98 (47.55)                                        
  7 Lewis, John               67 Great Bay-NE         1:27.00    1:28.93   10  
                  44.84     1:28.93 (44.09)                                        
  8 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        1:30.00    1:30.02    9  
                  45.06     1:30.02 (44.96)                                        
  9 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE         1:42.00    1:40.89    8  
                  49.64     1:40.89 (51.25)                                        
 10 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           2:00.00    1:54.86    7  
                  55.11     1:54.86 (59.75)                                        
 -- Prior, David              69 Swim RI-NE           1:30.00         NS  
 
Event 16  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:06.55   5/11/2013 JAMES ELDER                                
     NE-LMSC: N 1:14.55        2013 Thomas Manfredi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE     1:15.64    1:16.69   17  
                  35.87     1:16.69 (40.82)                                        
  2 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           1:13.00    1:18.09   15  
                  37.42     1:18.09 (40.67)                                        
  3 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     1:24.00    1:27.20   14  
                  38.26     1:27.20 (48.94)                                        
  4 Pope, James               71 ABC Masters-NE       1:24.00    1:27.84   13  
  5 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  1:30.00    1:36.19   12  
                  46.08     1:36.19 (50.11)                                        
  6 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       1:35.52    1:37.12   11  
                  45.28     1:37.12 (51.84)                                        
  7 Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE       1:36.00    1:44.80   10  
                  51.89     1:44.80 (52.91)                                        
  8 Read, Phil                71 Great Bay-NE         1:50.00    1:45.98    9  
                  47.71     1:45.98 (58.27)                                        
  9 Pride, H Douglas          72 Maine Masters-NE     1:48.00    1:50.50    8  
 
Event 16  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:22.58        2007 Al Craig                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 Maine Masters-NE     1:30.65    1:34.29   17  
                  45.47     1:34.29 (48.82)                                        
 
Event 16  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:19.72    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
     NE-LMSC: N 1:49.19        2010 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         2:10.00    2:26.61   17  
                1:11.55   2:26.61 (1:15.06)                                        
 
Event 17  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
     NE-LMSC: N 1:41.98        2005 NEM                                        
                         J Hirsty, S Mooney, L Geisler, E Reisenweber      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:48.00    1:43.52   34  
     1) Aubin, Alana W23                2) Grawe, Sarah W23               
     3) Chepeleff, Sarah W23            4) Emmons, Kasondra W26           
                  26.17       51.99 (25.82)     1:17.52 (25.53)     1:43.52 (26.00)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:46.00    1:45.19   30  
     1) Tuhtasinova, Maftuna W19        2) Hall, Lindsay W24              
     3) Gonnason, Hayley W31            4) Sung, Julia W21                
                  26.37       53.62 (27.25)     1:19.60 (25.98)     1:45.19 (25.59)
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:59.00    2:05.96   28  
     1) Krams, Liz W35                  2) Johnson, Elyssa W23            
     3) Myers, Madeleine W26            4) Lin, Cindy W23                 
                  31.07     1:06.13 (35.06)     1:37.83 (31.70)     2:05.96 (28.13)
  4 Connecticut Masters-CT  'B'                       2:31.51    2:24.60   26  
     1) Martin, Kimberly W24            2) Powers, Kate W30               
     3) Daniels, Carolyn W47            4) DeMarco, Robyn W33             
                  37.36     1:13.86 (36.50)     1:49.68 (35.82)     2:24.60 (34.92)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:50.83         DQ  
      Other
     1) Alcaide, Katrine W32            2) Stanilova, Tsveta W28          
     3) Kostin, Katharine W43           4) Whittaker, Abby W24            
                  24.91       52.87 (27.96)     1:19.28 (26.41)          DQ (26.92)
 
Event 17  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
     NE-LMSC: N 1:42.24        2013 NEM                                        
                         T McCurdy, L Au, S Mehringer, J Stokes            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:47.00    1:47.95   34  
     1) Mehringer, Stacey W30           2) Fletcher, Alyson W28           
     3) Andrews, Therese W30            4) Kane, Katelyn W28              
                  26.43       54.61 (28.18)     1:21.70 (27.09)     1:47.95 (26.25)
  2 Swim Rhode Island-NE  'E'                         1:59.00    1:58.18   30  
     1) Mellen, Christine W27           2) Winslow, Stephanie W33         
     3) Webb, Jennifer W38              4) Machnik, Ali W26               
                  29.51       58.81 (29.30)     1:29.53 (30.72)     1:58.18 (28.65)
  3 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               2:08.00    2:00.28   28  
     1) O'Connor, Brooke W40            2) Marshall, Jenny W56            
     3) Gaines, Maureen W55             4) Nihan, Lianne W25              
                  29.50     1:02.80 (33.30)     1:34.38 (31.58)     2:00.28 (25.90)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            2:20.09    2:07.26   26  
     1) Kjellberg, Ulrike W38           2) Kripke, Liz W52                
     3) Wellman, Meghan W28             4) Mareb, Karen W55               
                  30.52     1:05.94 (35.42)     1:39.97 (34.03)     2:07.26 (27.29)
  5 Great Bay Masters-NE  'A'                         2:30.00    2:16.25   24  
     1) Selle, Lora W36                 2) Waller, Lisa W36               
     3) Pentheny, Gail W51              4) McGrail, Crystie W29           
                  33.90     1:15.61 (41.71)     1:47.46 (31.85)     2:16.25 (28.79)
 
Event 17  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MOUNTAIN                             
                         C SAPPEY, K GARNIER, S VON DER LIPPE, A PETTIS SCO
     NE-LMSC: N 1:42.61        2012 NEM                                        
                         K Lloyd, T Wyatt, L Hindle, T McCurdy             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         1:47.00    1:46.67   34  
     1) Nappi, Keri W36                 2) Simmons, Lynne W44             
     3) Lancaster, Jill W40             4) Welch, Elizabeth W35           
                  27.05       55.21 (28.16)     1:21.38 (26.17)     1:46.67 (25.29)
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            1:55.00    1:55.96   30  
     1) Hindle, Lori W38                2) Padera, Rebecca W45            
     3) Millerd, Michelle W43           4) Hugo, Brandy W41               
                  28.36       57.68 (29.32)     1:29.64 (31.96)     1:55.96 (26.32)
  3 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:01.51    1:56.86   28  
     1) Sega, Ally W41                  2) Callahan, Denise W50           
     3) Moss, Pam Henry W52             4) Fox, Amelia W42                
                  34.67     1:02.70 (28.03)     1:30.65 (27.95)     1:56.86 (26.21)
  4 Westchester Masters-MR  'A'                       2:02.02    1:57.17   26  
     1) Hendricks, Geneve W45           2) Simpson, Shauna W42            
     3) Leone, Susan W49                4) Polhill, Laura W48             
                  29.54       59.50 (29.96)     1:29.52 (30.02)     1:57.17 (27.65)
  5 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:58.00    1:57.28   24  
     1) Aubois, Sara W39                2) Cotsonas, Stephanie W43        
     3) Palms, Ann W41                  4) Wilkes, Kristin W42            
                  29.39       58.15 (28.76)     1:27.97 (29.82)     1:57.28 (29.31)
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:50.00    2:04.17   22  
     1) Eaddy, Jennifer W36             2) Owen, Katharine W35            
     3) Pearl, Carol W48                4) Adams, Liz W53                 
                  31.34     1:02.02 (30.68)     1:30.20 (28.18)     2:04.17 (33.97)
 -- Simon's Rock Pace Makers-NE  'A'                  2:45.16         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Benson, Annie W46               2) Stephen, Mary W71              
     3) Boswell, Kathryn W37            4) Fleming, Jill W52              
                  39.07     1:22.88 (43.81)     2:08.70 (45.82)          DQ (34.07)
 
Event 17  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.44   4/30/2011 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
     NE-LMSC: N 1:43.32        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:56.00    1:57.33   34  
     1) Stokes, Karin W53               2) Kavanagh, Suzanne W51          
     3) Sakr, Deborah W50               4) Estel, Beth W58                
                  29.46       58.61 (29.15)     1:28.14 (29.53)     1:57.33 (29.19)
  2 Swim Rhode Island-NE  'B'                         2:00.00    1:57.66   30  
     1) Walton, Mary W47                2) Morrissey, Robin W51           
     3) KielyKilpatrick, Carolyn W49    4) Neuendorf, Donna W45           
                  29.94     1:01.18 (31.24)     1:31.68 (30.50)     1:57.66 (25.98)
 
Event 17  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:51.52   4/28/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         J COOK, C CIRAULO, K EINSIDLER, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 1:56.55        2012 NEM                                        
                         B Estel, K Branch, K Bierwert, T Grilli           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         2:07.00    2:04.30   34  
     1) Hirsty, Jacki W61               2) Garr, Jeanne W59               
     3) Pazera, Kathy W55               4) Farrington, Kate W55           
                  27.78       58.38 (30.60)     1:32.37 (33.99)     2:04.30 (31.93)
 
Event 18  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
     NE-LMSC: N 1:27.65        2001 NEM                                        
                         Brian Fehlau, Greg Wriede, Jeff Brown, Henry Baker
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 1:28.22    1:24.93N  34  
     1) Benjamin, Ethan M25             2) Chance, Joseph M22             
     3) Perez-Rogers, Joseph M24        4) Hon, Curtis M22                
                  21.88       43.57 (21.69)     1:04.44 (20.87)     1:24.93 (20.49)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:30.00    1:30.70   30  
     1) Kim, Kenny M22                  2) Shiwnath, Mikey M25            
     3) Kim, Kevin M25                  4) Flynn, Ryan M22                
                  22.51       45.60 (23.09)     1:08.28 (22.68)     1:30.70 (22.42)
  3 Bearcat Masters-MR  'B'                           1:38.00    1:38.56   28  
     1) Ambaye, Haftom M27              2) Urrea, Brayler M23             
     3) Bauzon, Jaszver M29             4) Acevedo, Julian M27            
                  24.76       50.06 (25.30)     1:14.76 (24.70)     1:38.56 (23.80)
  4 Boston University Masters-NE  'B'                 1:40.00    1:38.68   26  
     1) Fei, David M24                  2) Masseo, Patrick M24            
     3) Hinck, Todd M41                 4) Jilek, Dave M39                
                  23.87       49.89 (26.02)     1:15.58 (25.69)     1:38.68 (23.10)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               1:45.00    1:39.82   24  
     1) Brinkmeyer, Justin M32          2) Amornsiripanitch, Natee M25    
     3) Feldman, Abraham M23            4) Argenti, John Paul M30         
                  24.28       49.00 (24.72)     1:13.66 (24.66)     1:39.82 (26.16)
  6 Worcester Area Masters-NE  'A'                    1:43.00    1:42.34   22  
     1) Badran, Khalil M21              2) Mitchell, Craig M23            
     3) Beeman, Alexander M25           4) McGahie, Brian M21             
                  22.88       50.92 (28.04)     1:18.35 (27.43)     1:42.34 (23.99)
  7 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:01.15    2:38.05   20  
     1) Pollard, Benjamin M41           2) Lin, Howard M20                
     3) Lin, Arthur M52                 4) Trainor, Brendan M37           
                  54.86     1:24.40 (29.54)     2:00.10 (35.70)     2:38.05 (37.95)
 
Event 18  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
     NE-LMSC: N 1:25.61        2003 NEM                                        
                         B Fehlau, J Young, B Lo-Pinto, J Eaddy            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               1:30.00    1:30.09   34  
     1) Work, Tobias M28                2) Emmons, Michael M32            
     3) Barguil, Frederic M25           4) Mc Inerney, Scott M27          
                  21.99       44.06 (22.07)     1:07.72 (23.66)     1:30.09 (22.37)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:54.11    1:40.99   30  
     1) Nguyen, Son M34                 2) McArdle, Tom M54               
     3) Gillis, John M33                4) Gray, Zachary M31              
                  26.42       51.69 (25.27)     1:17.04 (25.35)     1:40.99 (23.95)
  3 Bearcat Masters-MR  'C'                           1:40.00    1:41.39   28  
     1) Taylor, Rob M35                 2) Ulane, Paul M34                
     3) Dean, Nathaniel M37             4) Cedanio, Noel M34              
                  25.98       50.85 (24.87)     1:16.10 (25.25)     1:41.39 (25.29)
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            1:39.50    1:42.43   26  
     1) Biethan, Jonathan M29           2) Catalano, Kenneth M33          
     3) Lebro, Ryan M39                 4) O'Loughlin, Eric M27           
                  26.44       51.06 (24.62)     1:18.54 (27.48)     1:42.43 (23.89)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            1:52.60    1:47.54   24  
     1) Ash, Jeffrey M37                2) Devlin, Mark M50               
     3) Littee, Yohann M32              4) Prescott, Al M45               
                  24.17       53.19 (29.02)     1:17.86 (24.67)     1:47.54 (29.68)
  6 Connecticut Masters-CT  'A'                       2:04.51    1:47.80   22  
     1) Elkins, Lorren M55              2) Canning, Peter M55             
     3) Flick, William M35              4) Duguay, Robert M28             
                  28.12       56.74 (28.62)     1:19.48 (22.74)     1:47.80 (28.32)
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               1:50.00    1:49.20   20  
     1) Crain, Jason M39                2) Guevara, Miguel M25            
     3) Philpy, Paul M53                4) Pite, Eric M41                 
                  25.69       54.30 (28.61)     1:20.62 (26.32)     1:49.20 (28.58)
  8 Bearcat Masters-MR  'D'                           1:56.00    1:51.57   18  
     1) Arnold, Eric M38                2) George, Jordan M52             
     3) Abreu, Joel M33                 4) Gerace, John M30               
                  27.33       58.29 (30.96)     1:25.96 (27.67)     1:51.57 (25.61)
  9 Swim Rhode Island-NE  'G'                         2:27.00    2:03.60   16  
     1) Kleinert, Ryan M28              2) Hobby, Andrew M30              
     3) Doucett, David M33              4) Mely, David M25                
                  25.22       53.67 (28.45)     1:24.16 (30.49)     2:03.60 (39.44)
 
Event 18  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 1:27.92        2001 NEM                                        
                         B Tyler, D Bosley, S Cromarty, K Stapleton        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'F'                         1:32.00    1:31.56   34  
     1) Kosiorek, Jeffrey M35           2) Duru, Kaan M44                 
     3) Fishman, Ilya M36               4) Senecal, Paul M43              
                  22.92       46.43 (23.51)     1:08.85 (22.42)     1:31.56 (22.71)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               1:37.00    1:40.41   30  
     1) Kosiorek, Kevin M36             2) Burnett, Bill M44              
     3) Raffaelli, Ryan M37             4) Eaddy, Jason M38               
                  26.13       51.67 (25.54)     1:17.56 (25.89)     1:40.41 (22.85)
  3 Worcester Area Masters-NE  'B'                    1:44.00    1:42.13   28  
     1) Hammond, Benjamin M38           2) Oates, David M63               
     3) McGahie, Ted M54                4) McCombs, Michael M57           
                  24.28       50.50 (26.22)     1:16.88 (26.38)     1:42.13 (25.25)
  4 Great Bay Masters-NE  'B'                         2:05.00    1:42.50   26  
     1) Bailey, Jerry M44               2) Schmuhl, Frederick M49         
     3) Danielson, Kurt M38             4) Davis, Guy M55                 
                  24.16       50.29 (26.13)     1:18.12 (27.83)     1:42.50 (24.38)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            2:04.53    1:59.59   24  
     1) Hall, Jack M66                  2) Latva-Kokko, Mika M39          
     3) Keil, Mark M60                  4) Tarpy, Gregg M45               
                  33.11     1:03.43 (30.32)     1:33.25 (29.82)     1:59.59 (26.34)
 
Event 18  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
     NE-LMSC: N 1:30.10        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, A Thomas            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:40.00    1:38.90   34  
     1) Schmidt, Michael M51            2) Hurd, Michael M46              
     3) Karb, Tom M52                   4) Pride, Douglas M50             
                  24.04       49.83 (25.79)     1:16.05 (26.22)     1:38.90 (22.85)
  2 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:39.00    1:39.73   30  
     1) Gilson, Matthew M46             2) Sayles, Douglas M46            
     3) Cote, David M53                 4) Theroux, Trent M46             
                  24.25       50.69 (26.44)     1:14.80 (24.11)     1:39.73 (24.93)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               1:42.00    1:40.70   28  
     1) Anthos, Ed M46                  2) Baker, Henry M46               
     3) Mitchell, Adam M50              4) Bosley, Douglas M51            
                  24.75       49.88 (25.13)     1:16.54 (26.66)     1:40.70 (24.16)
  4 Nutmeg Masters-NE  'A'                            1:48.00    1:44.92   26  
     1) Tedeschi, John M53              2) Gerber, Robert M46             
     3) Dignan, Michael M54             4) Hinebaugh, Carl M53            
                  26.41       52.00 (25.59)     1:19.14 (27.14)     1:44.92 (25.78)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            1:44.80    1:47.40   24  
     1) Duvall, James M50               2) Mansilla, Frankin M54          
     3) Mockler, Frank M58              4) O'Brien, David M57             
                  25.74       52.53 (26.79)     1:20.64 (28.11)     1:47.40 (26.76)
  6 University Club of Boston-NE  'A'                      NT    1:49.36   22  
     1) Jaye, David M60                 2) Gordon, Peter M53              
     3) Davis, Bill M56                 4) Wood, Kirkham M59              
                  30.56       56.96 (26.40)     1:22.83 (25.87)     1:49.36 (26.53)
  7 Swim Rhode Island-NE  'E'                         1:56.00    1:51.92   20  
     1) Winkler, David M51              2) Sicard, David M50              
     3) Johnson, Mark M49               4) Doppke, Chris M47              
                  26.71       57.44 (30.73)     1:25.90 (28.46)     1:51.92 (26.02)
  8 Westchester Masters-MR  'A'                       1:58.58    2:01.74   18  
     1) Hoffmann, Paul M58              2) Duguet, Noel M65               
     3) Lenchner, Jonathan M54          4) Healy, Martin M70              
                  28.56       59.71 (31.15)     1:29.40 (29.69)     2:01.74 (32.34)
 
Event 18  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:32.18   4/11/2009 OREGON                                     
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
     NE-LMSC: N 1:42.75        2008 NEM                                        
                         G Shaw, K Phillips, D Phillips, D Bright          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:42.75    1:42.61N  34  
     1) Hintlian, Varney M64            2) Goodman, James M61             
     3) Syphers, Dale M57               4) Thomas, Andrew M56             
                  25.94       52.44 (26.50)     1:18.79 (26.35)     1:42.61 (23.82)
  2 Swim Rhode Island-NE  'B'                         1:56.00    1:58.06   30  
     1) McCaffrey, Paul M59             2) Bartlett, Fred M58             
     3) Carchedi, David M59             4) Alexandre, George M56          
                  29.07       59.16 (30.09)     1:30.91 (31.75)     1:58.06 (27.15)
  3 Greenwood Masters-NE  'A'                         2:01.59    2:04.76   28  
     1) Bartl, Roland M57               2) Hutchings, Dick M72            
     3) Holt, Steve M62                 4) Renwick, John M60              
                  31.61       59.51 (27.90)     1:33.16 (33.65)     2:04.76 (31.60)
  4 Swim Rhode Island-NE  'C'                         2:09.00    2:09.76   26  
     1) Greenspan, Neil M55             2) Dow, Paul M60                  
     3) Garr, Michael M60               4) Burden, James M56              
                  30.45     1:02.23 (31.78)     1:34.38 (32.15)     2:09.76 (35.38)
 -- Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   2:01.36         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Johnston, Alan M61              2) Hewes, James M55               
     3) Cerjanec, Derek M62             4) Redmon, Scott M63              
                  29.36     1:01.52 (32.16)     1:40.19 (38.67)          DQ (28.97)
 
Event 18  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
     NE-LMSC: N 1:59.76        2010 MESC                                       
                         F Pierce, B Rupert, W Jones, D Vail               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   2:40.13    2:03.25   34  
     1) Rupert, Bill M70                2) Pierce, Fred M70               
     3) Nelson, Robert M67              4) Vail, David M70                
                  32.12     1:02.92 (30.80)     1:34.20 (31.28)     2:03.25 (29.05)
  2 Swim Rhode Island-NE  'A'                         2:06.00    2:13.77   30  
     1) Prior, David M69                2) McQuiggan, Frank M65           
     3) Manfredi, Thomas M71            4) Wright, Phil M66               
                  44.78     1:15.27 (30.49)     1:46.39 (31.12)     2:13.77 (27.38)
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:00.00    2:43.86   28  
     1) Newkirk, Thomas M65             2) Arnold, Richard M81            
     3) Siegal, Byron M66               4) Read, Phil M71                 
                  28.28     1:23.10 (54.82)     2:02.01 (38.91)     2:43.86 (41.85)
 
Event 19  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:29.18   5/21/2010 AUBURN MASTERS                             
                         R HUGHEY, C HUGHEY, A HUGHEY, E EWING             
     NE-LMSC: N 1:31.62        2010 MESC                                       
                         M Ross, J Knight Beers, A Perez-Smith, M Jordan   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            1:40.72    1:37.12   34  
     1) Doucet, Douglas M38             2) Foley, Caileen W28             
     3) Nilsson, Eric M26               4) Cooper, Morgan W23             
                  22.92       50.22 (27.30)     1:10.90 (20.68)     1:37.12 (26.22)
  2 Westchester Masters-MR  'A'                       1:41.41    1:40.02   30  
     1) Polhill, Drew M23               2) Clark, Hannah W26              
     3) Goldbloom, Robert M54           4) Polhill, Ali W21               
                  22.89       50.86 (27.97)     1:15.12 (24.26)     1:40.02 (24.90)
  3 Worcester Area Masters-NE  'C'                    1:41.00    1:40.45   28  
     1) Pasquale, Mary W47              2) McGahie, Kaitlin W19           
     3) Coffin, Spencer M22             4) Green, Alford M24              
                  29.26       54.90 (25.64)     1:17.58 (22.68)     1:40.45 (22.87)
  4 Boston University Masters-NE  'A'                 1:39.00    1:41.48   26  
     1) Eder, Marc M23                  2) Weas, Sarah W26                
     3) Perelman, Hayley W25            4) LaPierre, Noel M41             
                  24.33       52.38 (28.05)     1:19.18 (26.80)     1:41.48 (22.30)
  5 Swim Rhode Island-NE  'E'                         1:49.00    1:45.74   24  
     1) Jaroszewicz, Matthew M24        2) Fisher, Allison W27            
     3) Lamoreaux, Kelly W23            4) Sisti, Anthony M32             
                  25.08       52.03 (26.95)     1:20.09 (28.06)     1:45.74 (25.65)
  6 Boston University Masters-NE  'B'                 1:46.00    1:45.86   22  
     1) Paradis, Bennett M20            2) Grueter, Kathleen W24          
     3) Kisthardt, Joan W34             4) Kostelecky, Nicolas M21        
                  23.97       52.50 (28.53)     1:22.14 (29.64)     1:45.86 (23.72)
 
Event 19  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
     NE-LMSC: N 1:35.16        2011 MESC                                       
                         W Schoellkopf, K Alcaide, A Perez-Smith, M Jordan 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  1:39.00    1:39.07   34  
     1) Baranowski, Mitch M45           2) Rouaud, Romain M30             
     3) Shpaizer, Tal W31               4) Gary, Kristin W46              
                  24.44       48.12 (23.68)     1:14.02 (25.90)     1:39.07 (25.05)
  2 Swim Rhode Island-NE  'D'                         1:42.00    1:40.56   30  
     1) Welch, James M38                2) DiNardo, Sara W28              
     3) Briskie, Erin W29               4) Card, Mathew M26               
                  24.99       51.96 (26.97)     1:18.29 (26.33)     1:40.56 (22.27)
  3 Connecticut Masters-CT  'A'                       1:49.51    1:43.86   28  
     1) Gunzl, Arthur M52               2) Scheel, Kristin W28            
     3) Rinaldi, Galen W45              4) Akers, Stephen M42             
                  25.24       52.78 (27.54)     1:20.27 (27.49)     1:43.86 (23.59)
  4 Granite State Penguins-NE  'A'                    1:45.00    1:45.63   26  
     1) Crusco, Kysa W37                2) Soraghan, Marilyn W47          
     3) Miller, Elliot M30              4) Ohman, Niclas M39              
                  27.95       57.00 (29.05)     1:23.25 (26.25)     1:45.63 (22.38)
  5 Red Tide-MR  'B'                                  1:49.00    1:48.40   24  
     1) Saint-Amour, Craig M61          2) Wilkening, Jon M39             
     3) Koeppel, Kacey W34              4) Saint-Amour, Roberta W28       
                  25.76       50.12 (24.36)     1:21.43 (31.31)     1:48.40 (26.97)
  6 Nutmeg Masters-NE  'A'                            1:52.00    1:48.85   22  
     1) Miller, Lorin W42               2) Zaccaro, Michael M27           
     3) Dombrowski, Sarah W25           4) Beahn, Brian M26               
                  27.87       55.93 (28.06)     1:24.31 (28.38)     1:48.85 (24.54)
  7 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   2:05.00    1:53.72   20  
     1) Chertok, Zachary M25            2) Whittaker, Casey W27           
     3) Bari, Carly W29                 4) Marshall, Robert M55           
                  33.20     1:00.98 (27.78)     1:29.60 (28.62)     1:53.72 (24.12)
  8 Greenwood Masters-NE  'B'                         2:03.47    1:57.42   18  
     1) Springfield, AJ M41             2) Graham, David M39              
     3) Kwon, Yanghee W25               4) Ostertag, Kathryn W36          
                  29.86       55.98 (26.12)     1:25.81 (29.83)     1:57.42 (31.61)
  9 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               2:00.00    1:57.55   16  
     1) Hettenbach, Maria W33           2) Marlin, Eli M33                
     3) Griffiths, Pascha W40           4) Kwa, Ken M40                   
                  29.59       55.16 (25.57)     1:28.45 (33.29)     1:57.55 (29.10)
 10 Red Tide-MR  'C'                                  2:00.00    2:00.40   14  
     1) Rosencrantz, Michael M43        2) Uprichard, David M48           
     3) Steenberge, Brigid W31          4) Lipton, Zahava W28             
                  28.92       55.84 (26.92)     1:29.66 (33.82)     2:00.40 (30.74)
 11 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            2:13.00    2:10.90   12  
     1) Acevedo, Kristine W42           2) Mansour, Marc M49              
     3) Barna, Heather W42              4) Jackman, Derek M27             
                  38.28     1:11.64 (33.36)     1:43.57 (31.93)     2:10.90 (27.33)
 -- Asphalt Green Masters-MR  'A'                     1:56.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Penrose, Sarah W30              2) Hodge, Lyndsay W27             
     3) Arias, Luis M26                 4) Altman-Kurosaki, Jonas M25     
                  30.39     1:00.67 (30.28)     1:26.42 (25.75)          DQ (24.83)
 
Event 19  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
     NE-LMSC: N 1:36.83        1995 NEM                                        
                         B Seltzer, J Feldmann, G Wettach, D Cote          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   1:48.59    1:42.03   34  
     1) Estabrook, Mary W52             2) Ryan, Jodi W43                 
     3) Sever, Michael M43              4) Lecrone, Timothy M41           
                  27.44       55.02 (27.58)     1:19.12 (24.10)     1:42.03 (22.91)
  2 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 1:48.00    1:50.34   30  
     1) Kovacs, Chris M44               2) Donovan, Kim W50               
     3) Barlow, Jennifer W48            4) McClellan, John M52            
                  24.52       52.76 (28.24)     1:24.50 (31.74)     1:50.34 (25.84)
  3 Cape Cod Masters-NE  'A'                          1:49.01    1:51.10   28  
     1) Perry, Susan W43                2) Dooley, Jim M63                
     3) Mullen, Kristen W41             4) Rheinhardt, Rick M59           
                  30.73       58.46 (27.73)     1:24.87 (26.41)     1:51.10 (26.23)
  4 YMCA of the North Shore-NE  'B'                   2:16.00    2:06.78   26  
     1) Zraket, Lisa W49                2) McNiff, Catherine W43          
     3) Tripler, Christopher M45        4) Kantor, Jimmy M49              
                  32.69     1:03.54 (30.85)     1:35.80 (32.26)     2:06.78 (30.98)
 
Event 19  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
     NE-LMSC: N 1:38.32        1998 NEM                                        
                         L Shulman, J Feldman, D Rogacki, J Hirsty         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'C'                         1:56.23    1:56.26   34  
     1) Griczika, Joe M50               2) Cheney, Jane W52               
     3) Dymek, Timothy M51              4) Delorey, Laura W51             
                  27.27       57.71 (30.44)     1:27.34 (29.63)     1:56.26 (28.92)
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            2:00.00    2:02.56   30  
     1) Burke, Chris M53                2) Hayes, Christie W66            
     3) Charron, Margee W48             4) Castano, Gerald M48            
                  29.22     1:00.17 (30.95)     1:32.39 (32.22)     2:02.56 (30.17)
  3 Swim Rhode Island-NE  'B'                         2:12.00    2:08.67   28  
     1) O'Hara, Susan W50               2) Lambert, Jean W53              
     3) Mikatarian, Doug M49            4) Ballou, Robert M53             
                  31.37     1:07.03 (35.66)     1:39.76 (32.73)     2:08.67 (28.91)
  4 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               2:12.00    2:09.55   26  
     1) Hamilton, James M53             2) Cassells, Sally W57            
     3) Goldberg, Martine W58           4) Judelson, David M58            
                  27.24     1:04.63 (37.39)     1:43.46 (38.83)     2:09.55 (26.09)
  5 Swim Rhode Island-NE  'C'                         2:37.00    2:40.21   24  
     1) Rodewig, Beth W52               2) DiSilvestro, Julie W48         
     3) Lovitz, Lee M68                 4) Sweenor, Brian M47             
                  37.64     1:20.88 (43.24)     2:09.05 (48.17)     2:40.21 (31.16)
 
Event 19  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:41.82   4/29/2011 PLANO WETCATS                              
                         J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY, T BARTON       
     NE-LMSC: N 1:46.55        2011 NEM                                        
                         Dick Green, Beth Estel, Tracy Grilli, Mike Delaney
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Technique and Training-NE  'A'                    2:06.50    2:01.36   34  
     1) Cronin, Carlton M57             2) Goodwin, Kim W56               
     3) Craffey, Eileen W62             4) Cronin, Charles M59            
                  27.74       58.19 (30.45)     1:35.12 (36.93)     2:01.36 (26.24)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               2:01.00    2:24.41   30  
     1) Alexander, Mark M55             2) Twomey, Maura W57              
     3) Bouvrie, Alice W65              4) Lerret, Anker M55              
                  27.09     1:06.01 (38.92)     1:46.86 (40.85)     2:24.41 (37.55)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:50.11    2:30.78   28  
     1) Jones, William M77              2) Kerr, Philip M79               
     3) Noyes, Gitika W61               4) Fries, Beth W56                
                  36.67     1:21.71 (45.04)     1:59.82 (38.11)     2:30.78 (30.96)
 
Event 19  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 1:53.76   5/10/2009 OREGON MASTERS                             
                         JOY WARD, ROBERT SMITH, BARBARA FRID, TOM LANDIS  
     NE-LMSC: N 2:11.60        1995 NEM                                        
                         C Walker, B Burrill, W Wilson, F Haartz           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:01.36    2:47.72   34  
     1) Kamphausen, Ronnie W80          2) Pride, H Douglas M72           
     3) Panayotoff, Kristi W65          4) Reeve, William M82             
                  45.03     1:20.87 (35.84)     2:04.26 (43.39)     2:47.72 (43.46)
 
Event 21  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FUSCHI                             
     NE-LMSC: N 5:12.97        2003 Rebekah Getman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE         5:48.96    5:28.76   17  
                  29.25     1:01.52 (32.27)     1:34.60 (33.08)     2:08.09 (33.49)
        2:41.72 (33.63)     3:15.34 (33.62)     3:49.07 (33.73)     4:22.75 (33.68)
        4:56.19 (33.44)     5:28.76 (32.57)                                        
  2 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  5:45.97    5:29.90   15  
                  30.88     1:03.95 (33.07)     1:37.70 (33.75)     2:11.61 (33.91)
        2:44.88 (33.27)     3:18.11 (33.23)     3:51.36 (33.25)     4:25.39 (34.03)
        4:57.60 (32.21)     5:29.90 (32.30)                                        
  3 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE  5:45.00    5:37.16   14  
                  29.27     1:02.51 (33.24)     1:37.15 (34.64)     2:11.89 (34.74)
        2:46.27 (34.38)     3:20.51 (34.24)     3:55.22 (34.71)     4:29.93 (34.71)
        5:03.98 (34.05)     5:37.16 (33.18)                                        
  4 Sweeney, Jessica          24 Asphalt Green-MR     5:35.00    5:39.71   13  
                  29.20     1:01.71 (32.51)     1:35.47 (33.76)     2:09.74 (34.27)
        2:44.67 (34.93)     3:19.62 (34.95)     3:55.44 (35.82)     4:30.99 (35.55)
        5:06.44 (35.45)     5:39.71 (33.27)                                        
  5 Mendelson, Leah           24 MIT Masters-NE       6:00.00    5:58.56   12  
                  30.95     1:05.04 (34.09)     1:40.49 (35.45)     2:17.05 (36.56)
        2:53.86 (36.81)     3:31.06 (37.20)     4:08.26 (37.20)     4:45.68 (37.42)
        5:23.24 (37.56)     5:58.56 (35.32)                                        
  6 Lunn, Molly               24 Weymouth Club-NE     5:50.00    6:06.85   11  
                  31.88     1:06.88 (35.00)     1:43.30 (36.42)     2:20.71 (37.41)
        2:58.60 (37.89)     3:36.07 (37.47)     4:14.06 (37.99)     4:52.56 (38.50)
        5:30.03 (37.47)     6:06.85 (36.82)                                        
  7 Guay, Elise               24 Y of North Shore-NE  7:00.00    6:27.94   10  
                  34.55     1:12.66 (38.11)     1:51.45 (38.79)     2:31.09 (39.64)
        3:10.72 (39.63)     3:50.79 (40.07)     4:30.80 (40.01)     5:10.61 (39.81)
        5:49.84 (39.23)     6:27.94 (38.10)                                        
  8 Martin, Kimberly          24 Connecticut-CT       9:48.00   10:07.78    9  
                  42.99     1:37.06 (54.07)     2:35.50 (58.44)   3:40.59 (1:05.09)
      4:45.09 (1:04.50)   5:49.76 (1:04.67)   6:54.26 (1:04.50)   8:01.82 (1:07.56)
      9:09.91 (1:08.09)    10:07.78 (57.87)                                        
 
Event 21  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
     NE-LMSC: N 5:14.36        2011 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bacon, Ashley             26 Waterhorses-NE       5:36.00    5:19.53   17  
                  28.70       59.44 (30.74)     1:30.67 (31.23)     2:02.81 (32.14)
        2:35.44 (32.63)     3:08.45 (33.01)     3:41.51 (33.06)     4:14.44 (32.93)
        4:47.39 (32.95)     5:19.53 (32.14)                                        
  2 Kim, Julie                27 Cambridge-NE         5:20.00    5:24.09   15  
                  29.21     1:01.01 (31.80)     1:33.59 (32.58)     2:06.99 (33.40)
        2:40.92 (33.93)     3:14.56 (33.64)     3:47.27 (32.71)     4:20.23 (32.96)
        4:52.55 (32.32)     5:24.09 (31.54)                                        
  3 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE  5:41.54    5:33.84   14  
                  30.38     1:03.58 (33.20)     1:37.93 (34.35)     2:11.95 (34.02)
        2:46.12 (34.17)     3:20.27 (34.15)     3:54.30 (34.03)     4:28.42 (34.12)
        5:01.90 (33.48)     5:33.84 (31.94)                                        
  4 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE         5:39.99    5:38.91   13  
                  30.33     1:03.50 (33.17)     1:37.90 (34.40)     2:12.34 (34.44)
        2:46.99 (34.65)     3:21.77 (34.78)     3:56.56 (34.79)     4:31.18 (34.62)
        5:05.69 (34.51)     5:38.91 (33.22)                                        
  5 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE  5:59.27    5:41.85   12  
                  30.56     1:03.56 (33.00)     1:37.48 (33.92)     2:12.09 (34.61)
        2:46.92 (34.83)     3:21.81 (34.89)     3:56.84 (35.03)     4:31.84 (35.00)
        5:07.02 (35.18)     5:41.85 (34.83)                                        
  6 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    5:54.68    5:53.68   11  
                  31.27     1:05.75 (34.48)     1:41.46 (35.71)     2:17.54 (36.08)
        2:53.74 (36.20)     3:29.85 (36.11)     4:05.85 (36.00)     4:42.57 (36.72)
        5:18.65 (36.08)     5:53.68 (35.03)                                        
  7 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE           6:00.92    5:55.08   10  
                  30.73     1:05.11 (34.38)     1:40.85 (35.74)     2:17.31 (36.46)
        2:54.04 (36.73)     3:30.74 (36.70)     4:07.40 (36.66)     4:43.78 (36.38)
        5:19.99 (36.21)     5:55.08 (35.09)                                        
  8 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE  5:52.00    6:01.06    9  
                  32.01     1:06.99 (34.98)     1:43.32 (36.33)     2:20.11 (36.79)
        2:57.17 (37.06)     3:34.02 (36.85)     4:11.14 (37.12)     4:47.94 (36.80)
        5:25.07 (37.13)     6:01.06 (35.99)                                        
  9 Scheel, Kristin           28 Connecticut-CT       6:18.00    6:02.35    8  
                  32.01     1:07.53 (35.52)     1:43.96 (36.43)     2:20.79 (36.83)
        2:57.97 (37.18)     3:34.85 (36.88)     4:12.30 (37.45)     4:50.02 (37.72)
        5:27.25 (37.23)     6:02.35 (35.10)                                        
 10 Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE     6:01.00    6:02.48    7  
                  32.19     1:07.69 (35.50)     1:44.03 (36.34)     2:20.79 (36.76)
        2:57.86 (37.07)     3:34.59 (36.73)     4:11.71 (37.12)     4:48.76 (37.05)
        5:26.69 (37.93)     6:02.48 (35.79)                                        
 11 Quinn, Shannon            27 Cambridge-NE         6:50.00    6:31.32    6  
                  34.26     1:11.64 (37.38)     1:50.73 (39.09)     2:31.18 (40.45)
        3:11.69 (40.51)     3:52.71 (41.02)     4:33.64 (40.93)     5:13.94 (40.30)
        5:53.77 (39.83)     6:31.32 (37.55)                                        
 12 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           7:20.00    6:42.26    5  
                  36.72     1:16.87 (40.15)     1:57.92 (41.05)     2:38.88 (40.96)
        3:20.02 (41.14)     4:01.18 (41.16)     4:42.05 (40.87)     5:23.09 (41.04)
        6:04.05 (40.96)     6:42.26 (38.21)                                        
 13 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  8:30.00    7:45.41    4  
                  39.65     1:23.30 (43.65)     2:09.62 (46.32)     2:57.47 (47.85)
        3:46.09 (48.62)     4:35.12 (49.03)     5:23.96 (48.84)     6:13.37 (49.41)
        7:02.35 (48.98)     7:45.41 (43.06)                                        
 14 Antolik, Carrie           27 MIT Masters-NE       7:35.00    7:47.03    3  
                  40.75     1:26.66 (45.91)     2:13.82 (47.16)     3:01.55 (47.73)
        3:49.43 (47.88)     4:37.19 (47.76)     5:25.05 (47.86)     6:13.28 (48.23)
        7:01.05 (47.77)     7:47.03 (45.98)                                        
 
Event 21  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
     NE-LMSC: N 5:17.32        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE           5:40.00    5:38.76   17  
                  30.59     1:03.88 (33.29)     1:37.75 (33.87)     2:11.90 (34.15)
        2:46.24 (34.34)     3:20.50 (34.26)     3:55.04 (34.54)     4:29.73 (34.69)
        5:04.80 (35.07)     5:38.76 (33.96)                                        
  2 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           5:48.00    5:45.83   15  
                  30.74     1:04.28 (33.54)     1:38.57 (34.29)     2:13.53 (34.96)
        2:48.60 (35.07)     3:24.02 (35.42)     3:59.61 (35.59)     4:35.25 (35.64)
        5:10.78 (35.53)     5:45.83 (35.05)                                        
  3 Fry, Kimberly             30 Burlington Area-NE   5:59.24    5:59.74   14  
                  30.60     1:05.40 (34.80)     1:41.04 (35.64)     2:17.37 (36.33)
        2:53.69 (36.32)     3:30.72 (37.03)     4:07.48 (36.76)     4:44.96 (37.48)
        5:22.84 (37.88)     5:59.74 (36.90)                                        
  4 Kisthardt, Joan           34 BU Masters-NE        6:16.12    6:16.16   13  
                  33.42     1:09.93 (36.51)     1:47.82 (37.89)     2:26.06 (38.24)
        3:04.19 (38.13)     3:42.30 (38.11)     4:20.83 (38.53)     4:59.68 (38.85)
        5:38.60 (38.92)     6:16.16 (37.56)                                        
  5 Dougherty, Erin           31 Red Tide-MR          6:10.00    6:19.84   12  
                  32.94     1:09.33 (36.39)     1:47.13 (37.80)     2:26.21 (39.08)
        3:04.76 (38.55)     3:43.45 (38.69)     4:22.45 (39.00)     5:02.20 (39.75)
        5:41.98 (39.78)     6:19.84 (37.86)                                        
  6 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         6:30.00    6:20.39   11  
                  34.08     1:11.05 (36.97)     1:49.22 (38.17)     2:28.12 (38.90)
        3:07.06 (38.94)     3:45.87 (38.81)     4:24.99 (39.12)     5:04.14 (39.15)
        5:43.12 (38.98)     6:20.39 (37.27)                                        
  7 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         6:18.00    6:22.66   10  
                  35.09     1:12.10 (37.01)     1:49.71 (37.61)     2:27.06 (37.35)
        3:04.89 (37.83)     3:43.47 (38.58)     4:23.16 (39.69)     5:02.95 (39.79)
        5:43.03 (40.08)     6:22.66 (39.63)                                        
  8 Meichsner, Anja           34 Cambridge-NE         7:30.00    6:46.07    9  
                  35.65     1:15.46 (39.81)     1:56.15 (40.69)     2:37.49 (41.34)
        3:18.75 (41.26)     4:00.59 (41.84)     4:42.47 (41.88)     5:24.74 (42.27)
        6:06.66 (41.92)     6:46.07 (39.41)                                        
  9 Sutton, Catherine         34 Swim RI-NE           7:45.00    7:00.52    8  
                  37.91     1:18.62 (40.71)     2:00.08 (41.46)     2:42.35 (42.27)
        3:25.14 (42.79)     4:08.27 (43.13)     4:52.53 (44.26)     5:37.35 (44.82)
        6:21.67 (44.32)     7:00.52 (38.85)                                        
 10 Lavallee, Renee           32 Nutmeg Masters-NE    8:30.00    7:39.63    7  
                  39.19     1:22.60 (43.41)     2:07.97 (45.37)     2:54.34 (46.37)
        3:41.73 (47.39)     4:29.53 (47.80)     5:17.67 (48.14)     6:06.72 (49.05)
        6:55.70 (48.98)     7:39.63 (43.93)                                        
 11 Hughes, Elizabeth         32 University Club-NE   8:22.00    8:11.87    6  
                  38.91     1:24.26 (45.35)   3:04.37 (1:40.11)                    
            3:55.74 ( )     4:48.13 (52.39)     5:41.59 (53.46)     6:34.47 (52.88)
        7:24.33 (49.86)     8:11.87 (47.54)                                        
 12 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE  8:22.00    8:15.59    5  
                  40.74     1:29.48 (48.74)     2:18.95 (49.47)     3:09.56 (50.61)
        4:00.44 (50.88)     4:51.10 (50.66)     5:42.68 (51.58)     6:33.74 (51.06)
        7:25.45 (51.71)     8:15.59 (50.14)                                        
 
Event 21  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:18.29        2008 Dori Miller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crusco, Kysa              37 Granite State-NE     5:52.19    5:47.62   17  
                  30.42     1:03.60 (33.18)     1:38.39 (34.79)     2:13.30 (34.91)
        2:48.57 (35.27)     3:24.25 (35.68)     4:00.17 (35.92)     4:36.33 (36.16)
        5:12.43 (36.10)     5:47.62 (35.19)                                        
  2 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE     5:48.80    5:53.49   15  
                  30.77     1:04.57 (33.80)     1:40.16 (35.59)     2:16.17 (36.01)
        2:52.42 (36.25)     3:29.33 (36.91)     4:05.95 (36.62)     4:42.25 (36.30)
        5:18.92 (36.67)     5:53.49 (34.57)                                        
  3 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     5:52.00    6:01.13   14  
                  32.37     1:07.53 (35.16)     1:43.59 (36.06)     2:20.43 (36.84)
        2:56.81 (36.38)     3:33.51 (36.70)     4:10.55 (37.04)     4:47.94 (37.39)
        5:25.20 (37.26)     6:01.13 (35.93)                                        
  4 Stokes, Jessica           37 Cambridge-NE         6:15.00    6:08.17   13  
                  33.19     1:09.60 (36.41)     1:46.89 (37.29)     2:25.15 (38.26)
        3:02.84 (37.69)     3:40.55 (37.71)     4:18.01 (37.46)     4:55.18 (37.17)
        5:31.90 (36.72)     6:08.17 (36.27)                                        
  5 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         6:09.46    6:11.65   12  
                  34.14     1:11.28 (37.14)     1:49.12 (37.84)     2:26.61 (37.49)
        3:04.06 (37.45)     3:42.04 (37.98)     4:20.17 (38.13)     4:57.41 (37.24)
        5:35.27 (37.86)     6:11.65 (36.38)                                        
  6 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE  6:35.00    6:14.37   11  
                  34.30     1:11.35 (37.05)     1:49.38 (38.03)     2:28.41 (39.03)
        3:07.53 (39.12)     3:46.82 (39.29)     4:23.98 (37.16)     5:01.66 (37.68)
        5:38.14 (36.48)     6:14.37 (36.23)                                        
  7 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           6:15.15    6:18.56   10  
                  33.93     1:11.71 (37.78)     1:50.06 (38.35)     2:28.69 (38.63)
        3:06.90 (38.21)     3:45.49 (38.59)     4:24.25 (38.76)     5:03.63 (39.38)
        5:42.15 (38.52)     6:18.56 (36.41)                                        
  8 Morin, Jen                39 Swim RI-NE           6:45.00    6:27.40    9  
                  34.63     1:11.65 (37.02)     1:50.24 (38.59)     2:29.52 (39.28)
        3:09.22 (39.70)     3:48.76 (39.54)     4:28.93 (40.17)     5:09.16 (40.23)
        5:49.14 (39.98)     6:27.40 (38.26)                                        
  9 Fairman, Abigail          37 Red Tide-MR          6:18.00    6:30.21    8  
                  33.14     1:09.98 (36.84)     1:48.66 (38.68)     2:28.10 (39.44)
        3:07.81 (39.71)     3:48.28 (40.47)     4:28.43 (40.15)     5:09.12 (40.69)
        5:49.79 (40.67)     6:30.21 (40.42)                                        
 10 Seitz, Sue                36 North Suburban Y-NE  6:55.00    6:39.18    7  
                  34.82     1:12.51 (37.69)     1:52.21 (39.70)     2:32.69 (40.48)
        3:13.99 (41.30)     3:55.42 (41.43)     4:36.76 (41.34)     5:17.97 (41.21)
        5:59.32 (41.35)     6:39.18 (39.86)                                        
 11 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           6:45.96    6:41.60    6  
                  34.85     1:14.30 (39.45)     1:55.28 (40.98)     2:36.52 (41.24)
        3:17.86 (41.34)     3:59.06 (41.20)     4:40.21 (41.15)     5:21.39 (41.18)
        6:02.17 (40.78)     6:41.60 (39.43)                                        
 12 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE         7:00.00    6:42.50    5  
                  36.45     1:16.37 (39.92)     1:57.23 (40.86)     2:37.85 (40.62)
        3:19.18 (41.33)     4:00.68 (41.50)     4:41.78 (41.10)     5:22.73 (40.95)
        6:03.31 (40.58)     6:42.50 (39.19)                                        
 13 Hart, Gretchen            37 Maine Masters-NE     7:35.00    6:47.84    4  
                  36.94     1:16.70 (39.76)     1:57.58 (40.88)     2:38.49 (40.91)
        3:19.85 (41.36)     4:01.78 (41.93)     4:43.78 (42.00)     5:25.64 (41.86)
        6:07.37 (41.73)     6:47.84 (40.47)                                        
 14 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE           7:15.00    6:55.72    3  
                  35.82     1:14.18 (38.36)     1:54.39 (40.21)     2:36.25 (41.86)
        3:18.75 (42.50)     4:01.70 (42.95)     4:45.61 (43.91)     5:29.72 (44.11)
        6:13.05 (43.33)     6:55.72 (42.67)                                        
 15 Wagner, Gretchen          38 Cambridge-NE         7:33.00    7:41.39    2  
                  40.79     1:26.18 (45.39)     2:13.69 (47.51)     3:01.27 (47.58)
        3:48.87 (47.60)     4:36.70 (47.83)     5:24.67 (47.97)     6:12.01 (47.34)
        6:58.79 (46.78)     7:41.39 (42.60)                                        
 16 Stone, Emily              36 University Club-NE   9:00.00    7:50.22    1  
                  41.35     1:27.05 (45.70)     2:13.42 (46.37)     3:00.51 (47.09)
        3:48.11 (47.60)     4:36.32 (48.21)     5:26.31 (49.99)     6:15.17 (48.86)
        7:03.40 (48.23)     7:50.22 (46.82)                                        
 -- Coulter, Lee              39 Swim RI-NE           8:10.00         NS  
 
Event 21  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:34.51        2013 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE        5:42.00    5:48.18   17  
                  30.60     1:04.00 (33.40)     1:38.08 (34.08)     2:12.70 (34.62)
        2:47.90 (35.20)     3:23.58 (35.68)     3:59.40 (35.82)     4:35.54 (36.14)
        5:12.15 (36.61)     5:48.18 (36.03)                                        
  2 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE           6:00.00    5:49.22   15  
                  31.50     1:05.29 (33.79)     1:40.75 (35.46)     2:16.83 (36.08)
        2:53.38 (36.55)     3:29.58 (36.20)     4:05.80 (36.22)     4:41.76 (35.96)
        5:16.63 (34.87)     5:49.22 (32.59)                                        
  3 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  5:57.37    5:57.62   14  
                  32.90     1:08.38 (35.48)     1:44.57 (36.19)     2:21.60 (37.03)
        2:58.49 (36.89)     3:35.07 (36.58)     4:11.46 (36.39)     4:47.54 (36.08)
        5:22.99 (35.45)     5:57.62 (34.63)                                        
  4 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        6:14.50    6:00.82   13  
                  32.84     1:09.03 (36.19)     1:45.34 (36.31)     2:22.03 (36.69)
        2:57.77 (35.74)     3:34.55 (36.78)     4:11.46 (36.91)     4:47.98 (36.52)
        5:25.03 (37.05)     6:00.82 (35.79)                                        
  5 Simpson, Shauna           42 Westchester-MR       6:15.00    6:13.29   12  
                  34.11     1:11.86 (37.75)     1:50.23 (38.37)     2:29.12 (38.89)
        3:07.72 (38.60)     3:45.89 (38.17)     4:24.07 (38.18)     5:01.04 (36.97)
        5:37.81 (36.77)     6:13.29 (35.48)                                        
  6 Madonia, Jennifer         41 Connecticut-CT       6:38.81    6:18.54   11  
                  34.06     1:10.31 (36.25)     1:48.25 (37.94)     2:26.74 (38.49)
        3:04.75 (38.01)     3:43.40 (38.65)     4:22.53 (39.13)     5:01.78 (39.25)
        5:41.24 (39.46)     6:18.54 (37.30)                                        
  7 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  6:15.00    6:19.72   10  
                  33.88     1:11.38 (37.50)     1:49.63 (38.25)     2:28.01 (38.38)
        3:06.77 (38.76)     3:45.30 (38.53)     4:23.98 (38.68)     5:02.97 (38.99)
        5:42.19 (39.22)     6:19.72 (37.53)                                        
  8 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           6:32.32    6:24.64    9  
                  33.64     1:10.52 (36.88)     1:49.00 (38.48)     2:27.96 (38.96)
        3:07.33 (39.37)     3:46.55 (39.22)     4:26.24 (39.69)     5:06.35 (40.11)
        5:45.93 (39.58)     6:24.64 (38.71)                                        
  9 Carter, Stefanie          41 Swim RI-NE           6:52.00    6:38.40    8  
                  33.57     1:12.79 (39.22)     1:54.42 (41.63)     2:36.42 (42.00)
        3:17.22 (40.80)     3:57.39 (40.17)     4:38.10 (40.71)     5:19.41 (41.31)
        5:59.85 (40.44)     6:38.40 (38.55)                                        
 10 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE  8:16.34    8:16.13    7  
                  41.59     1:28.60 (47.01)     2:17.44 (48.84)     3:07.83 (50.39)
        3:59.42 (51.59)     4:50.69 (51.27)     5:42.09 (51.40)     6:34.65 (52.56)
        7:27.09 (52.44)     8:16.13 (49.04)                                        
 
Event 21  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:30.55        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT       5:25.60    5:33.49   17  
                  30.04     1:02.88 (32.84)     1:36.36 (33.48)     2:09.85 (33.49)
        2:43.67 (33.82)     3:17.53 (33.86)     3:51.52 (33.99)     4:25.51 (33.99)
        4:59.86 (34.35)     5:33.49 (33.63)                                        
  2 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE         6:15.00    5:54.08   15  
                  31.72     1:06.67 (34.95)     1:42.51 (35.84)     2:18.97 (36.46)
        2:55.61 (36.64)     3:32.02 (36.41)     4:08.45 (36.43)     4:44.72 (36.27)
        5:20.32 (35.60)     5:54.08 (33.76)                                        
  3 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    6:30.00    6:10.11   14  
                  33.42     1:09.73 (36.31)     1:47.13 (37.40)     2:25.06 (37.93)
        3:02.54 (37.48)     3:40.29 (37.75)     4:18.09 (37.80)     4:55.90 (37.81)
        5:33.93 (38.03)     6:10.11 (36.18)                                        
  4 Walton, Mary              47 Swim RI-NE           6:17.59    6:13.12   13  
                  33.02     1:09.73 (36.71)     1:47.70 (37.97)     2:26.40 (38.70)
        3:04.79 (38.39)     3:43.46 (38.67)     4:21.59 (38.13)     4:59.91 (38.32)
        5:37.40 (37.49)     6:13.12 (35.72)                                        
  5 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR       6:30.00    6:20.95   12  
                  32.37     1:08.44 (36.07)     1:46.50 (38.06)     2:25.52 (39.02)
        3:04.48 (38.96)     3:44.48 (40.00)     4:23.73 (39.25)     5:03.00 (39.27)
        5:42.81 (39.81)     6:20.95 (38.14)                                        
  6 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       7:00.00    6:31.66   11  
                  34.02     1:11.23 (37.21)     1:49.86 (38.63)     2:28.92 (39.06)
        3:08.96 (40.04)     3:49.45 (40.49)     4:30.15 (40.70)     5:11.10 (40.95)
        5:52.32 (41.22)     6:31.66 (39.34)                                        
  7 Pohl, Jessica             46 BSC Healthpoint-NE   6:40.00    6:36.87   10  
                  33.49     1:11.49 (38.00)     1:51.63 (40.14)     2:32.65 (41.02)
        3:13.68 (41.03)     3:54.71 (41.03)     4:36.00 (41.29)     5:16.78 (40.78)
        5:57.87 (41.09)     6:36.87 (39.00)                                        
  8 Leone, Susan              49 Westchester-MR       6:50.00    6:36.97    9  
                  36.22     1:15.57 (39.35)     1:56.04 (40.47)     2:36.18 (40.14)
        3:16.52 (40.34)     3:57.24 (40.72)     4:37.67 (40.43)     5:18.21 (40.54)
        5:58.57 (40.36)     6:36.97 (38.40)                                        
  9 Chalfin, Sonia            47 Cambridge-NE         6:50.00    6:45.56    8  
                  37.97     1:18.90 (40.93)     1:59.79 (40.89)     2:40.92 (41.13)
        3:22.21 (41.29)     4:03.36 (41.15)     4:44.48 (41.12)     5:25.59 (41.11)
        6:06.36 (40.77)     6:45.56 (39.20)                                        
 10 Czech, Lynne              47 Swim RI-NE           6:59.00    6:50.35    7  
                  33.60     1:11.66 (38.06)     1:52.57 (40.91)     2:34.31 (41.74)
        3:15.99 (41.68)     3:58.55 (42.56)     4:41.77 (43.22)     5:24.95 (43.18)
        6:07.90 (42.95)     6:50.35 (42.45)                                        
 11 Downey, Sarah             45 Great Bay-NE         7:30.04    7:07.77    6  
                  37.34     1:18.11 (40.77)     2:01.15 (43.04)     2:45.69 (44.54)
        3:29.98 (44.29)     4:13.72 (43.74)     4:57.72 (44.00)     5:42.10 (44.38)
        6:25.49 (43.39)     7:07.77 (42.28)                                        
 12 Harvey, Lori              48 Kingsbury Club-NE    7:54.00    7:12.85    5  
                  39.19     1:21.18 (41.99)     2:04.75 (43.57)     2:48.47 (43.72)
        3:32.49 (44.02)     4:16.55 (44.06)     5:00.91 (44.36)     5:45.74 (44.83)
        6:29.68 (43.94)     7:12.85 (43.17)                                        
 13 Allegretti, Irma          46 Tri-Y-NE             8:00.00    7:19.23    4  
                  39.17     1:22.18 (43.01)     2:07.81 (45.63)     2:53.43 (45.62)
        3:39.22 (45.79)     4:24.41 (45.19)     5:10.04 (45.63)     5:54.03 (43.99)
        6:37.83 (43.80)     7:19.23 (41.40)                                        
 14 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE         8:00.00    7:24.14    3  
                  42.56     1:27.37 (44.81)     2:12.00 (44.63)     2:56.46 (44.46)
        3:41.43 (44.97)     4:26.94 (45.51)     5:11.87 (44.93)     5:56.62 (44.75)
        6:41.17 (44.55)     7:24.14 (42.97)                                        
 15 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE       7:41.00    7:26.61    2  
                  39.57     1:22.94 (43.37)     2:08.28 (45.34)     2:53.03 (44.75)
        3:38.05 (45.02)     4:23.66 (45.61)     5:09.54 (45.88)     5:56.24 (46.70)
        6:42.80 (46.56)     7:26.61 (43.81)                                        
 16 Yamashita, Mikiko         47 Red Tide-MR          8:09.00    7:57.21    1  
                  41.36     1:28.68 (47.32)     2:17.59 (48.91)     3:06.55 (48.96)
        3:56.04 (49.49)     4:45.47 (49.43)     5:34.61 (49.14)     6:23.57 (48.96)
        7:11.56 (47.99)     7:57.21 (45.65)                                        
 17 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           8:45.00    8:40.79  
                  46.16     1:38.37 (52.21)     2:32.14 (53.77)     3:26.51 (54.37)
        4:19.68 (53.17)     5:12.57 (52.89)     6:05.97 (53.40)     6:58.88 (52.91)
        7:50.79 (51.91)     8:40.79 (50.00)                                        
 18 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE           8:45.00    8:45.19  
                  42.18     1:32.58 (50.40)     2:25.54 (52.96)     3:19.08 (53.54)
        4:13.78 (54.70)     5:08.46 (54.68)     6:03.16 (54.70)     6:57.95 (54.79)
        7:53.67 (55.72)     8:45.19 (51.52)                                        
 
Event 21  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:14.56   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 5:36.23        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Pam Henry           52 Connecticut-CT       6:09.00    5:55.78   17  
                  32.97     1:08.66 (35.69)     1:44.96 (36.30)     2:21.35 (36.39)
        2:57.60 (36.25)     3:33.89 (36.29)     4:09.45 (35.56)     4:45.60 (36.15)
        5:21.42 (35.82)     5:55.78 (34.36)                                        
  2 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         6:00.05    6:00.42   15  
                  32.14     1:07.17 (35.03)     1:43.38 (36.21)     2:19.92 (36.54)
        2:56.70 (36.78)     3:33.39 (36.69)     4:10.09 (36.70)     4:47.26 (37.17)
        5:24.10 (36.84)     6:00.42 (36.32)                                        
  3 Hallett, Connie           54 Maine Masters-NE     6:22.22    6:08.71   14  
                  32.94     1:08.23 (35.29)     1:44.20 (35.97)     2:21.02 (36.82)
        2:57.71 (36.69)     3:34.65 (36.94)     4:12.61 (37.96)     4:51.04 (38.43)
        5:30.06 (39.02)     6:08.71 (38.65)                                        
  4 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE  6:18.00    6:17.89   13  
                  34.57     1:11.10 (36.53)     1:48.65 (37.55)     2:27.04 (38.39)
        3:06.78 (39.74)     3:45.88 (39.10)     4:24.55 (38.67)     5:03.19 (38.64)
        5:42.45 (39.26)     6:17.89 (35.44)                                        
  5 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE     6:30.50    6:22.54   12  
                  32.83     1:09.62 (36.79)     1:48.32 (38.70)     2:27.43 (39.11)
        3:06.62 (39.19)     3:46.14 (39.52)     4:26.32 (40.18)     5:06.20 (39.88)
        5:45.68 (39.48)     6:22.54 (36.86)                                        
  6 Westrick, Judith          51 Swim RI-NE           6:17.00    6:27.10   11  
                  35.15     1:13.35 (38.20)     1:51.87 (38.52)     2:30.86 (38.99)
        3:10.24 (39.38)     3:49.65 (39.41)     4:29.26 (39.61)     5:08.84 (39.58)
        5:48.32 (39.48)     6:27.10 (38.78)                                        
  7 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE     6:25.00    6:32.97   10  
                  33.85     1:11.28 (37.43)     1:49.65 (38.37)     2:28.53 (38.88)
        3:07.71 (39.18)     3:47.53 (39.82)     4:28.35 (40.82)     5:09.99 (41.64)
        5:51.81 (41.82)     6:32.97 (41.16)                                        
  8 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         6:31.00    6:34.20    9  
                  33.07     1:10.29 (37.22)     1:49.12 (38.83)     2:29.29 (40.17)
        3:09.90 (40.61)     3:50.82 (40.92)     4:31.85 (41.03)     5:13.14 (41.29)
        5:54.23 (41.09)     6:34.20 (39.97)                                        
  9 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     6:30.00    6:40.54    8  
                  35.11     1:14.31 (39.20)     1:54.33 (40.02)     2:35.06 (40.73)
        3:16.19 (41.13)     3:57.45 (41.26)     4:38.43 (40.98)     5:20.22 (41.79)
        6:01.14 (40.92)     6:40.54 (39.40)                                        
 10 Eggimann, Beth            52 North Suburban Y-NE  6:55.00    6:44.95    7  
                  36.18     1:16.41 (40.23)     1:58.19 (41.78)     2:39.34 (41.15)
        3:20.46 (41.12)     4:01.62 (41.16)     4:42.81 (41.19)     5:24.14 (41.33)
        6:05.00 (40.86)     6:44.95 (39.95)                                        
 11 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     6:54.70    6:51.39    6  
                  37.06     1:17.77 (40.71)     1:59.75 (41.98)     2:42.33 (42.58)
        3:24.26 (41.93)     4:06.57 (42.31)     4:48.44 (41.87)     5:30.25 (41.81)
        6:11.71 (41.46)     6:51.39 (39.68)                                        
 12 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE         7:00.00    7:00.97    5  
                  35.78     1:16.51 (40.73)     1:58.36 (41.85)     2:40.99 (42.63)
        3:24.23 (43.24)     4:07.63 (43.40)     4:51.32 (43.69)     5:35.19 (43.87)
        6:19.05 (43.86)     7:00.97 (41.92)                                        
 13 Lambert, Jean             53 Swim RI-NE           7:10.00    7:11.14    4  
                  38.51     1:20.23 (41.72)     2:03.42 (43.19)     2:47.66 (44.24)
        3:31.99 (44.33)     4:15.99 (44.00)     5:00.46 (44.47)     5:44.57 (44.11)
        6:28.73 (44.16)     7:11.14 (42.41)                                        
 14 Fleming, Jill             52 Simon's Rock-NE      8:30.00    7:58.18    3  
                  40.72     1:26.41 (45.69)     2:15.86 (49.45)     3:04.48 (48.62)
        3:54.03 (49.55)     4:43.21 (49.18)     5:34.88 (51.67)     6:24.48 (49.60)
        7:13.80 (49.32)     7:58.18 (44.38)                                        
 15 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           8:36.71    8:02.58    2  
                  41.10     1:28.18 (47.08)     2:16.69 (48.51)     3:07.42 (50.73)
        3:58.08 (50.66)     4:48.22 (50.14)     5:37.95 (49.73)     6:27.28 (49.33)
        7:16.99 (49.71)     8:02.58 (45.59)                                        
 16 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE   7:54.00    8:03.68    1  
                  42.49     1:30.21 (47.72)     2:18.86 (48.65)     3:09.16 (50.30)
        3:59.26 (50.10)     4:49.38 (50.12)     5:39.23 (49.85)     6:28.81 (49.58)
        7:17.38 (48.57)     8:03.68 (46.30)                                        
 17 Rodewig, Beth             52 Swim RI-NE           7:00.00    8:05.68  
                  42.10     1:31.60 (49.50)     2:21.03 (49.43)     3:10.55 (49.52)
        4:00.36 (49.81)     4:51.75 (51.39)     5:41.91 (50.16)     6:31.96 (50.05)
        7:20.23 (48.27)     8:05.68 (45.45)                                        
 18 Costa, Claudia            50 Asphalt Green-MR    10:00.00    8:54.11  
                  48.51     1:40.87 (52.36)     2:34.71 (53.84)     3:29.42 (54.71)
        4:23.45 (54.03)     5:18.61 (55.16)     6:13.07 (54.46)     7:07.47 (54.40)
        8:01.55 (54.08)     8:54.11 (52.56)                                        
 -- Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    6:52.22         NS  
 -- Jakubowski, Beth          50 BSC Healthpoint-NE   6:51.00         NS  
 
Event 21  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:44.55        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       6:21.80    6:22.31   17  
                  34.53     1:11.60 (37.07)     1:49.90 (38.30)     2:28.27 (38.37)
        3:06.98 (38.71)     3:46.03 (39.05)     4:25.42 (39.39)     5:04.89 (39.47)
        5:44.22 (39.33)     6:22.31 (38.09)                                        
  2 Fries, Beth               56 Maine Masters-NE     7:30.00    6:41.98   15  
                  33.87     1:12.27 (38.40)     1:51.71 (39.44)     2:32.31 (40.60)
        3:13.63 (41.32)     3:55.59 (41.96)     4:37.66 (42.07)     5:19.68 (42.02)
        6:01.25 (41.57)     6:41.98 (40.73)                                        
  3 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           7:10.00    7:03.37   14  
                  38.18     1:19.60 (41.42)     2:02.66 (43.06)     2:45.37 (42.71)
        3:28.32 (42.95)     4:12.05 (43.73)     4:55.72 (43.67)     5:38.70 (42.98)
        6:21.68 (42.98)     7:03.37 (41.69)                                        
  4 Pugh, Lorena              56 Swim RI-NE           7:40.00    7:14.77   13  
                  37.93     1:20.19 (42.26)     2:03.59 (43.40)     2:48.49 (44.90)
        3:33.48 (44.99)     4:18.15 (44.67)     5:03.06 (44.91)     5:47.58 (44.52)
        6:32.52 (44.94)     7:14.77 (42.25)                                        
  5 Connolly, Petie           59 Mansfield Marlin-CT  7:08.47    7:22.24   12  
                  37.06     1:18.14 (41.08)     2:02.46 (44.32)     2:47.70 (45.24)
        3:33.91 (46.21)     4:20.77 (46.86)     5:08.16 (47.39)     5:54.90 (46.74)
        6:39.83 (44.93)     7:22.24 (42.41)                                        
  6 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         8:20.00    7:38.87   11  
                  42.45     1:27.41 (44.96)     2:13.66 (46.25)     3:00.42 (46.76)
        3:46.90 (46.48)     4:34.11 (47.21)     5:21.37 (47.26)     6:07.71 (46.34)
        6:53.90 (46.19)     7:38.87 (44.97)                                        
  7 Shiely, Robyn             58 Great Bay-NE         7:20.00    7:44.97   10  
                  43.87     1:30.49 (46.62)     2:18.03 (47.54)     3:05.58 (47.55)
        3:53.24 (47.66)     4:40.09 (46.85)     5:26.89 (46.80)     6:14.24 (47.35)
        7:00.22 (45.98)     7:44.97 (44.75)                                        
  8 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         7:48.00    8:02.98    9  
                  43.15     1:29.59 (46.44)     2:17.66 (48.07)     3:06.51 (48.85)
        3:55.61 (49.10)     4:45.42 (49.81)     5:34.74 (49.32)     6:25.13 (50.39)
        7:14.86 (49.73)     8:02.98 (48.12)                                        
  9 Johns, Margaret           59 Granite State-NE    10:00.00    8:24.55    8  
                  46.33     1:35.53 (49.20)     2:25.52 (49.99)     3:17.07 (51.55)
        4:08.67 (51.60)     5:00.00 (51.33)     5:51.91 (51.91)     6:43.32 (51.41)
        7:34.86 (51.54)     8:24.55 (49.69)                                        
 10 Gorman, Kathleen          58 Swim RI-NE          10:30.00    9:28.23    7  
                  50.02     1:45.13 (55.11)     2:42.35 (57.22)     3:41.17 (58.82)
        4:39.76 (58.59)     5:38.17 (58.41)   6:38.29 (1:00.12)     7:35.74 (57.45)
        8:33.44 (57.70)     9:28.23 (54.79)                                        
 11 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE        10:46.12   10:19.91    6  
                  57.59   1:59.35 (1:01.76)   3:03.11 (1:03.76)   4:05.25 (1:02.14)
      5:07.02 (1:01.77)   6:09.29 (1:02.27)   7:12.19 (1:02.90)   8:15.57 (1:03.38)
      9:19.82 (1:04.25)  10:19.91 (1:00.09)                                        
 
Event 21  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 5:42.84   3/30/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 6:29.54        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             61 Swim RI-NE           6:15.00    6:02.55N  17  
                  33.91     1:10.16 (36.25)     1:47.72 (37.56)     2:25.39 (37.67)
        3:02.51 (37.12)     3:38.98 (36.47)     4:14.96 (35.98)     4:51.62 (36.66)
        5:27.96 (36.34)     6:02.55 (34.59)                                        
  2 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     6:40.00    6:32.53   15  
                  34.97     1:13.45 (38.48)     1:53.20 (39.75)     2:33.60 (40.40)
        3:14.04 (40.44)     3:54.44 (40.40)     4:34.44 (40.00)     5:14.28 (39.84)
        5:54.02 (39.74)     6:32.53 (38.51)                                        
  3 Wasson, Page              61 ABC Masters-NE       7:28.00    7:28.15   14  
                  38.50     1:21.08 (42.58)     2:05.70 (44.62)     2:51.56 (45.86)
        3:36.87 (45.31)     4:23.05 (46.18)     5:10.07 (47.02)     5:56.28 (46.21)
        6:43.03 (46.75)     7:28.15 (45.12)                                        
  4 White, Emily              60 MIT Masters-NE       7:19.00    7:28.48   13  
                  37.55     1:19.53 (41.98)     2:04.43 (44.90)     2:50.54 (46.11)
        3:37.30 (46.76)     4:23.34 (46.04)     5:09.96 (46.62)     5:56.60 (46.64)
        6:43.70 (47.10)     7:28.48 (44.78)                                        
  5 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     7:33.00    7:42.53   12  
                  40.60     1:25.74 (45.14)     2:13.85 (48.11)     3:03.15 (49.30)
        3:52.48 (49.33)     4:40.86 (48.38)     5:28.38 (47.52)     6:15.31 (46.93)
        7:00.06 (44.75)     7:42.53 (42.47)                                        
  6 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   8:17.87    8:04.96   11  
                  43.04     1:32.05 (49.01)     2:22.42 (50.37)     3:12.70 (50.28)
        4:03.18 (50.48)     4:53.28 (50.10)     5:43.16 (49.88)     6:32.02 (48.86)
        7:19.69 (47.67)     8:04.96 (45.27)                                        
  7 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     8:15.00    8:11.79   10  
                  43.73     1:31.56 (47.83)     2:21.90 (50.34)     3:13.31 (51.41)
        4:02.95 (49.64)     4:54.07 (51.12)     5:44.53 (50.46)     6:34.90 (50.37)
        7:24.66 (49.76)     8:11.79 (47.13)                                        
  8 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE           9:00.00    8:40.16    9  
                  41.75     1:32.07 (50.32)     2:25.34 (53.27)     3:19.27 (53.93)
        4:12.61 (53.34)     5:06.85 (54.24)     6:00.74 (53.89)     6:54.14 (53.40)
        7:48.79 (54.65)     8:40.16 (51.37)                                        
  9 Camire, Mary              60 Swim RI-NE           8:59.00    9:04.71    8  
                  48.67     1:42.75 (54.08)     2:37.00 (54.25)     3:32.37 (55.37)
        4:28.36 (55.99)     5:24.42 (56.06)     6:20.07 (55.65)     7:15.32 (55.25)
        8:10.48 (55.16)     9:04.71 (54.23)                                        
 
Event 21  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
     NE-LMSC: N 6:49.80        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    6:38.34    6:32.46N  17  
                  35.71     1:14.17 (38.46)     1:53.42 (39.25)     2:33.35 (39.93)
        3:13.65 (40.30)     3:53.16 (39.51)     4:33.08 (39.92)     5:13.44 (40.36)
        5:53.34 (39.90)     6:32.46 (39.12)                                        
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE  7:16.00    7:02.32   15  
                  38.70     1:19.73 (41.03)     2:02.19 (42.46)     2:45.51 (43.32)
        3:28.42 (42.91)     4:11.62 (43.20)     4:55.36 (43.74)     5:38.27 (42.91)
        6:21.15 (42.88)     7:02.32 (41.17)                                        
  3 Hill, Marcia              69 WCM-PC               9:00.00    8:43.80   14  
                  44.36     1:33.83 (49.47)     2:26.88 (53.05)     3:20.26 (53.38)
        4:14.56 (54.30)     5:09.20 (54.64)     6:03.33 (54.13)     6:57.82 (54.49)
        7:52.63 (54.81)     8:43.80 (51.17)                                        
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     8:58.66    8:57.71   13  
                  48.44     1:42.28 (53.84)     2:37.50 (55.22)     3:32.47 (54.97)
        4:27.32 (54.85)     5:21.95 (54.63)     6:16.60 (54.65)     7:10.89 (54.29)
        8:05.43 (54.54)     8:57.71 (52.28)                                        
  5 Lasche, Rosemary          68 BC Masters-NE       10:00.00   10:34.45   12  
                  55.60   1:59.57 (1:03.97)   3:04.76 (1:05.19)   4:10.33 (1:05.57)
      5:16.25 (1:05.92)   6:21.24 (1:04.99)   7:25.60 (1:04.36)   8:29.82 (1:04.22)
      9:33.46 (1:03.64)  10:34.45 (1:00.99)                                        
  6 Case, Louise              66 Greenwood-NE        10:59.23   10:49.75   11  
                  57.03   2:03.17 (1:06.14)   3:09.54 (1:06.37)   4:15.98 (1:06.44)
      5:23.12 (1:07.14)   6:29.05 (1:05.93)   7:34.56 (1:05.51)   8:40.00 (1:05.44)
      9:46.06 (1:06.06)  10:49.75 (1:03.69)                                        
 
Event 21  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
     NE-LMSC: N 7:37.95        2006 Ronnie Kamphausen                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Mary             71 Simon's Rock-NE      9:30.00    9:08.38   17  
                  50.44     1:45.23 (54.79)     2:41.67 (56.44)     3:37.25 (55.58)
        4:32.92 (55.67)     5:28.66 (55.74)     6:24.32 (55.66)     7:20.11 (55.79)
        8:14.30 (54.19)     9:08.38 (54.08)                                        
 
Event 21  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
     NE-LMSC: N 9:37.51        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     9:00.00    8:49.72N  17  
                  47.27     1:38.80 (51.53)     2:32.76 (53.96)     3:27.43 (54.67)
        4:21.64 (54.21)     5:16.28 (54.64)     6:11.03 (54.75)     7:05.43 (54.40)
        7:58.96 (53.53)     8:49.72 (50.76)                                        
 
Event 23  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
     NE-LMSC: N 27.69        2011 Kristine Trutor                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR         25.90      26.75   17  
  2 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR     28.76      28.21   15  
  3 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE      29.87      30.95   14  
  4 Greeke, Emily             24 BU Masters-NE          33.00      32.14   13  
  5 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE      32.00      32.55   12  
  6 Mitchell, Robina          22 Great Bay-NE           42.99      34.63   11  
 -- Kenny, Colleen            24 Great Bay-NE           35.50         NS  
 
Event 23  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 27.74        2009 Jessica Knight                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE             29.00      29.88   17  
  2 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD          29.63      30.17   15  
  3 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR            31.00      30.73   14  
  4 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE           30.00      31.00   13  
  5 Bari, Carly               29 Y of North Shore-NE    33.56      31.12   12  
  6 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE          32.00      31.76   11  
  7 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE       32.00      31.78   10  
  8 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE             35.00      32.21    9  
  9 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE    32.00      32.25    8  
 10 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE    32.00      32.32    7  
 11 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE           37.00      33.02    6  
 12 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE             33.45      33.03    5  
 13 Beeger, Elise             29 Cambridge-NE           32.55      33.19    4  
 14 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR       35.00      35.43    3  
 15 Menio, Andrea             26 Bearcat Masters-MR     40.00      35.74    2  
 16 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE             37.00      35.81    1  
 17 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE           37.54      36.04  
 18 Quinn, Shannon            27 Cambridge-NE           40.00      36.40  
 19 Johnson, Ali              26 Great Bay-NE         1:15.00      43.49  
 20 Antolik, Carrie           27 MIT Masters-NE         45.00      44.97  
 
Event 23  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
     NE-LMSC: N 28.38        2000 Robin Hewitt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR            30.58      29.51   17  
  2 Szekely, Ildiko           34 Y of North Shore-NE    29.50      30.82   15  
  3 DeRoche, Erika            33 Cambridge-NE           34.53      33.61   14  
  4 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE             34.50      34.57   13  
  5 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE           36.00      36.27   12  
  6 Koeppel, Kacey            34 Red Tide-MR            36.00      36.89   11  
 
Event 23  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 28.62        2012 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE             34.00      30.87   17  
  2 Eaddy, Jennifer           36 Cambridge-NE           33.50      31.61   15  
  3 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE             31.54      32.02   14  
  4 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR     34.00      33.45   13  
  5 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE       34.00      33.74   12  
  6 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE           34.54      34.64   11  
  7 Seitz, Sue                36 North Suburban Y-NE    40.00      38.55   10  
  8 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE             41.00      38.82    9  
  9 Morin, Jen                39 Swim RI-NE             45.00      38.88    8  
 10 Selle, Lora               36 Great Bay-NE           41.62      41.53    7  
 11 Smith, Michele            37 MinutemanAndover-NE    47.00      44.18    6  
 12 Waller, Lisa              36 Great Bay-NE         1:15.00      52.18    5  
 13 Boswell, Kathryn          37 Simon's Rock-NE      1:01.00    1:00.51    4  
 
Event 23  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
     NE-LMSC: N 28.27        2013 Kimberly Lloyd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE       30.00      30.17   17  
  2 Mullen, Kristen           41 Cape Cod-NE            32.60      31.23   15  
  3 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE             31.00      31.33   14  
  4 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE             39.00      35.57   13  
  5 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE      36.61      35.59   12  
  6 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE      33.00      37.37   10.5
  6 Carter, Stefanie          41 Swim RI-NE             37.00      37.37   10.5
  8 Natkin, Lisa              42 Cambridge-NE           37.17      38.15    9  
  9 Lepage, Colleen           40 Maine Masters-NE       39.00      38.61    8  
 10 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE           37.50      38.78    7  
 11 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE            37.00      40.05    6  
 12 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE    43.77      43.24    5  
 13 Sega, Ally                41 Connecticut-CT         39.51      43.59    4  
 14 Brinker, Dana             42 Connecticut-CT         58.00      51.75    3  
 
Event 23  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
     NE-LMSC: N 29.91        1997 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR            28.50      28.56   17  
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE             34.88      33.28   15  
  3 Polhill, Laura            48 Westchester-MR         36.00      33.85   14  
  4 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE      36.00      35.00   13  
  5 Allegretti, Irma          46 Tri-Y-NE               40.00      38.85   12  
  6 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE         40.76      39.81   11  
  7 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE      35.00      40.09   10  
  8 Chalfin, Sonia            47 Cambridge-NE           42.00      40.24    9  
  9 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE       48.00      44.39    8  
 10 Yamashita, Mikiko         47 Red Tide-MR            50.00      46.36    7  
 11 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE             50.00      47.60    6  
 12 Benson, Annie             46 Simon's Rock-NE        50.82      47.76    5  
 13 O'Carroll, Priscilla      47 Asphalt Green-MR       58.00      48.20    4  
 
Event 23  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 30.52        2002 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT         33.50      33.50   17  
  2 Stokes, Karin             53 Granite State-NE       34.80      34.49   15  
  3 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE       35.05      34.81   14  
  4 Spence, Denise            54 UMASS-NE               35.09      35.66   13  
  5 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE      35.13      35.84   12  
  6 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE       35.00      36.04   11  
  7 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT         38.20      37.55   10  
  8 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE       38.00      37.96    8.5
  8 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE       37.00      37.96    8.5
 10 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE             42.00      39.11    7  
 11 Kim, Elizabeth            51 BSC Healthpoint-NE     50.00      39.17    6  
 12 Adams, Liz                53 Cambridge-NE           41.59      39.24    5  
 13 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE    41.41      39.67    4  
 14 Cook, Christina           53 Great Bay-NE           45.00      43.80    3  
 15 Fleming, Jill             52 Simon's Rock-NE        42.00      48.20    2  
 16 Pinzon, Beverly           53 Asphalt Green-MR       59.00      51.72    1  
 17 Putnam, Gretchen          51 Cambridge-NE           57.00      52.09  
 
Event 23  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 33.41        2012 Beth Estel                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE             39.00      36.96   17  
  2 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE      38.33      37.56   15  
  3 Gaines, Maureen           55 North Suburban Y-NE    40.00      39.16   14  
  4 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE    39.00      39.93   13  
  5 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE           42.00      44.42   12  
  6 Florio-Jefferys, Joanna   55 Pittsfield YMCA-NE     51.00      51.38   11  
  7 Gorman, Kathleen          58 Swim RI-NE           1:15.00      53.57   10  
  8 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE         1:15.00      55.29    9  
 -- Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE  38:00.00         DQ  
      Delay initiating turn
 
Event 23  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 29.72   5/10/2013 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 32.94        2010 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE     40.09      41.84   17  
  2 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE     45.87      43.86   15  
  3 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE         43.00      44.52   14  
  4 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE       49.00      49.26   13  
  5 Atkins, Dale              63 Great Bay-NE         1:20.00      57.50   12  
 
Event 23  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 33.16   5/10/2013 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 35.40        2013 Diann Uustal                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE       33.88      33.53N  17  
  2 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE           45.00      43.44   15  
  3 Yunker, Carol             67 MinutemanAndover-NE    45.00      44.07   14  
  4 Hill, Marcia              69 WCM-PC                 53.00      53.43   13  
  5 Read, Susan               68 Great Bay-NE         1:15.00    1:00.84   12  
  6 Case, Louise              66 Greenwood-NE         1:20.00    1:05.80   11  
 
Event 23  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
     NE-LMSC: N 42.70        2009 Susan Livingston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             70 Cambridge-NE           40.00      42.85   17  
 
Event 23  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
     NE-LMSC: N 51.79        2011 Cynthia Barton                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE       54.00      53.08   17  
 
Event 24  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.33   5/10/2013 ANDREW ELLIOTT                               
     NE-LMSC: N 23.67        2010 Mathew O'Brien                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE          24.50      24.57   17  
  2 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         24.24      25.92   15  
  3 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE            26.00      25.95   14  
  4 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE         28.00      26.35   13  
  5 Bissett, Gregory          22 Worcester Area-NE      27.20      27.36   12  
  6 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     26.45      27.45   11  
  7 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      29.95      28.56   10  
  8 Saindon, Brian            23 BU Masters-NE          33.00      29.42    9  
  9 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE      30.20      29.99    8  
 10 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE             31.01      30.50    7  
 11 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE          30.00      31.48    6  
 12 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR     36.00      31.83    5  
 13 Masseo, Patrick           24 BU Masters-NE          32.00      32.26    4  
 14 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE       35.81      35.08    3  
 -- Flynn, Ryan               22 Bearcat Masters-MR     33.00         NS  
 
Event 24  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
     NE-LMSC: N 24.28        2007 Brian Wisniewski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE    23.50      23.99N  17  
  2 O'Loughlin, Eric          27 Liquid Assets-NE       25.00      25.74   15  
  3 Mooney, Ross              29 Swim RI-NE             25.50      26.16   14  
  4 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR     26.98      28.15   13  
  5 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR       29.00      29.62   12  
  6 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR     31.00      29.71   11  
  7 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE      31.58      31.64   10  
  8 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE      40.00      32.01    9  
  9 Luzano, Michael           25 Cambridge-NE           38.00      33.17    8  
 
Event 24  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.64   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
     NE-LMSC: N 25.34        2011 Kirk Larsen                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKenna, Brian            34 Swim RI-NE             25.85      24.87N  17  
  2 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE    28.38      27.99   15  
  3 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR            29.50      28.56   14  
  4 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE           28.00      28.90   13  
  5 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE             30.29      30.01   12  
  6 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE       31.99      32.38   11  
  7 Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE             42.00      32.96   10  
  8 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR     34.07      33.80    9  
  9 Gillis, John              33 Maine Masters-NE       37.00      34.15    8  
 10 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR     35.55      35.54    7  
 11 Parsons, Steve            34 Great Bay-NE           37.00      36.14    6  
 12 Mulcahy, Seann            31 Swim RI-NE             40.00      43.71    5  
 
Event 24  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 23.06        2005 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE           26.25      25.73   17  
  2 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE             26.80      26.28   15  
  3 Ohman, Niclas             39 Granite State-NE       27.00      27.52   14  
  4 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE      29.00      28.84   13  
  5 Crain, Jason              39 Cambridge-NE           30.00      30.45   12  
  6 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR     32.00      31.10   11  
  7 Welch, James              38 Swim RI-NE             31.54      31.47   10  
  8 Alpert, Gary              37 Swim RI-NE             40.00      33.01    9  
  9 Yepes Amaya, William      39 Liquid Assets-NE       50.00      37.70    8  
 10 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE       39.00      38.98    7  
 
Event 24  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 22.77        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harker, Travis            40 Great Bay-NE           28.50      27.36   17  
  2 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          28.00      27.63   15  
  3 Yunker, Michael           44 MinutemanAndover-NE    27.98      28.46   14  
  4 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE             28.66      28.56   13  
  5 Hinck, Todd               41 BU Masters-NE          30.00      30.12   12  
  6 Gregson, Michael          42 Swim RI-NE             30.00      30.53   11  
  7 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT         35.00      30.79   10  
  8 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC                32.83      34.39    9  
  9 Dragoni, Stephen          43 Cambridge-NE           40.00      39.64    8  
 10 Springfield, AJ           41 Greenwood-NE           50.00      39.92    7  
 11 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE           45.00      46.64    6  
 12 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE       45.00      47.25    5  
 
Event 24  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
     NE-LMSC: N 24.41        2011 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE           27.11      27.49   17  
  2 Sargent, Jeff             49 Connecticut-CT         27.00      27.62   15  
  3 Faria, Jose               47 Unattached NJ-NJ       28.00      28.47   14  
  4 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             28.50      28.55   13  
  5 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE       28.00      29.24   12  
  6 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE      29.12      29.37   11  
  7 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE             31.06      30.85   10  
  8 Quinn, Thomas             45 Cambridge-NE           31.97      31.07    9  
  9 Perz, Paul                45 North Suburban Y-NE    32.30      31.70    8  
 10 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE       34.34      32.19    7  
 11 Goodman, Robert           45 Red Tide-MR            31.00      32.45    6  
 12 Imbusch, Stephen          45 Swim RI-NE             40.00      33.00    5  
 13 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE           37.26      34.08    4  
 14 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE       35.40      34.75    3  
 15 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE         37.83      35.93    2  
 16 Kantor, Jimmy             49 Y of North Shore-NE    35.14      36.90    1  
 17 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE      48.00      37.68  
 18 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE       38.00      39.47  
 19 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE             42.00      40.99  
 20 Ramirez-Marquez, Alister  48 Asphalt Green-MR       42.00      41.73  
 
Event 24  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
     NE-LMSC: N 27.26        2002 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            50 UV Rays-NE             25.15      24.90N  17  
  2 Pride, Douglas            50 Maine Masters-NE       27.20      26.63N  15  
  3 Gunzl, Arthur             52 Connecticut-CT         30.60      29.39   14  
  4 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR         30.00      29.97   13  
  5 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE       29.90      30.23   12  
  6 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE      32.25      31.14   11  
  7 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV        31.80      31.20   10  
  8 Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE       32.00      31.60    9  
  9 Estabrook, Todd           54 University Club-NE     33.43      32.71    8  
 10 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE      32.00      32.84    7  
 11 Hamilton, James           53 North Suburban Y-NE    34.00      33.12    6  
 12 Hinebaugh, Carl           53 Nutmeg Masters-NE      34.00      33.94    5  
 13 Polhill, Brad             50 Westchester-MR         34.97      34.92    4  
 14 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE      35.00      34.95    3  
 15 Meier, Bill               53 Simon's Rock-NE        37.00      36.80    2  
 16 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR         37.49      37.65    1  
 17 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE             39.00      38.59  
 18 MacMahon, John            50 Great Bay-NE           40.00      39.99  
 19 Cade, Jonathan            51 Simon's Rock-NE        43.75      43.42  
 20 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE       42.34      44.80  
 21 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR     55.00      47.36  
 -- Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE      33.00         DQ  
      Not on back off wall
 
Event 24  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
     NE-LMSC: N 26.94        2009 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 Great Bay-NE           29.55      29.00   17  
  2 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV        29.00      29.47   15  
  3 Thomas, Andrew            56 Maine Masters-NE       29.25      29.53   14  
  4 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE           28.35      29.67   13  
  5 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE      30.00      29.80   12  
  6 Mockler, Frank            58 Liquid Assets-NE       31.60      32.19   11  
  7 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE    33.10      32.23   10  
  8 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE       32.00      32.32    9  
  9 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR         34.00      32.79    8  
 10 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE     34.50      33.72    7  
 11 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT         33.80      33.79    6  
 12 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE            32.00      33.92    5  
 13 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE     32.00      33.95    4  
 14 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE             34.77      35.15    3  
 15 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE             37.34      35.91    2  
 16 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE       35.00      36.31    1  
 17 Alexandre, George         56 Swim RI-NE             36.00      36.78  
 18 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE             40.00      40.83  
 19 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         1:00.00      48.74  
 
Event 24  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
     NE-LMSC: N 29.68        2011 Fred Schlicher                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 Maine Masters-NE       32.30      31.65   17  
  2 Bright, David             61 NEM Unattached-NE      32.00      31.95   15  
  3 Epstein, Daniel           63 Simon's Rock-NE        33.50      32.03   14  
  4 Davis, Bradley            61 Tri-Y-NE               31.00      32.79   13  
  5 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE       34.15      33.26   12  
  6 Holt, Steve               62 Greenwood-NE           33.65      33.40   11  
  7 Packard, Dennis           60 Adirondack-AD          34.00      33.73   10  
  8 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE            36.94      35.60    9  
  9 Maxted, George            62 Cambridge-NE           36.00      37.04    8  
 10 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE         37.00      37.28    7  
 11 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE       38.00      39.24    6  
 12 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR       42.15      42.24    5  
 13 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT    58.00      58.45    4  
 
Event 24  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 31.14        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              66 Swim RI-NE             37.00      37.13   17  
  2 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE      38.40      37.59   15  
  3 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE         41.00      38.04   14  
  4 Duguet, Noel              65 Westchester-MR         38.00      38.06   13  
  5 Keyes, Richard            66 Unattached NE-NE       39.00      39.78   12  
  6 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE          55.00      48.02   11  
 
Event 24  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
     NE-LMSC: N 33.75        2013 John Snooks                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vail, David               70 Maine Masters-NE       34.83      34.93   17  
  2 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE       35.40      36.20   15  
  3 Pope, James               71 ABC Masters-NE         40.00      39.25   14  
  4 Healy, Martin             70 Westchester-MR         38.21      42.15   13  
  5 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE           42.85      42.41   12  
  6 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT         47.77      44.72   11  
  7 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE    45.00      45.09   10  
  8 Read, Phil                71 Great Bay-NE           46.00      45.63    9  
  9 Pride, H Douglas          72 Maine Masters-NE       45.00      46.43    8  
 -- Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     1:23.94         DQ  
      Multiple strokes
 
Event 24  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
     NE-LMSC: N 40.27        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     1:00.00      55.63   17  
 
Event 24  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 34.56   5/10/2013 CLARKE MITCHELL                              
     NE-LMSC: N 42.69        2000 John White                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            82 Maine Masters-NE       47.80      47.35   17  
  2 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           1:05.00      53.17   15  
  3 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         1:12.00    1:06.83   14  
 
Event 25  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.97   4/28/2012 MICAH LAWRENCE                             
     NE-LMSC: N 1:08.12        1996 Laurie Meade                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR       1:08.92    1:09.29   17  
                  32.70     1:09.29 (36.59)                                        
  2 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:09.53   15  
                  32.67     1:09.53 (36.86)                                        
  3 Lamoreaux, Kelly          23 Swim RI-NE           1:19.10    1:13.05   14  
                  34.06     1:13.05 (38.99)                                        
  4 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE  1:15.00    1:13.47   13  
                  34.40     1:13.47 (39.07)                                        
  5 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:13.63   12  
                  34.47     1:13.63 (39.16)                                        
  6 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  1:15.97    1:14.25   11  
                  35.21     1:14.25 (39.04)                                        
  7 Dick, Jordan              24 Cambridge-NE         1:17.43    1:14.80   10  
                  35.65     1:14.80 (39.15)                                        
  8 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE    1:10.00    1:16.12    9  
                  35.97     1:16.12 (40.15)                                        
  9 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE    1:14.00    1:17.00    8  
                  36.42     1:17.00 (40.58)                                        
 10 Guay, Elise               24 Y of North Shore-NE  1:40.00    1:20.64    7  
                  38.08     1:20.64 (42.56)                                        
 11 Mendelson, Leah           24 MIT Masters-NE       1:20.00    1:22.91    6  
                  38.94     1:22.91 (43.97)                                        
 12 Martin, Kimberly          24 Connecticut-CT       1:48.00    1:52.34    5  
                  52.84     1:52.34 (59.50)                                        
 
Event 25  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
     NE-LMSC: N 1:04.17        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          26 MIT Masters-NE       1:08.50    1:08.34   17  
                  32.09     1:08.34 (36.25)                                        
  2 Whittaker, Casey          27 Y of North Shore-NE  1:20.00    1:12.12   15  
                  34.11     1:12.12 (38.01)                                        
  3 Gillespie, Ashley         26 Swim RI-NE           1:12.00    1:12.14   14  
                  33.65     1:12.14 (38.49)                                        
  4 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE           1:10.00    1:12.18   13  
                  34.41     1:12.18 (37.77)                                        
  5 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           1:13.00    1:12.92   12  
                  33.91     1:12.92 (39.01)                                        
  6 Au, Lauren                29 DC Aquatics-PV       1:13.02    1:13.22   11  
                  33.99     1:13.22 (39.23)                                        
  7 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE  1:14.23    1:13.57   10  
                  33.24     1:13.57 (40.33)                                        
  8 Scotchlas, Sarah          26 Cambridge-NE         1:15.20    1:14.43    9  
                  34.30     1:14.43 (40.13)                                        
  9 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE           1:15.00    1:15.34    8  
                  36.03     1:15.34 (39.31)                                        
 10 Kim, Julie                27 Cambridge-NE         1:25.00    1:15.45    7  
                  36.12     1:15.45 (39.33)                                        
 11 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    1:14.54    1:16.01    6  
                  36.40     1:16.01 (39.61)                                        
 12 Torelli, Brittany         25 Simmons-NE           1:18.50    1:16.06    5  
                  36.00     1:16.06 (40.06)                                        
 13 Fletcher, Alyson          28 Cambridge-NE         1:15.80    1:16.64    4  
                  36.19     1:16.64 (40.45)                                        
 14 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE         1:17.99    1:17.22    3  
                  37.30     1:17.22 (39.92)                                        
 15 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE  1:20.00    1:18.74    2  
                  37.39     1:18.74 (41.35)                                        
 16 Clark, Hannah             26 Westchester-MR       1:20.11    1:20.11    1  
                  37.93     1:20.11 (42.18)                                        
 17 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         1:23.00    1:21.30  
                  39.31     1:21.30 (41.99)                                        
 18 Crespy, Clio              28 Red Tide-MR          1:22.00    1:22.89  
                  38.87     1:22.89 (44.02)                                        
 19 Myers, Madeleine          26 Bearcat Masters-MR   1:40.00    1:31.67  
                  44.02     1:31.67 (47.65)                                        
 20 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          1:33.34    1:31.73  
                  44.21     1:31.73 (47.52)                                        
 21 Johnson, Ali              26 Great Bay-NE         2:15.00    1:41.86  
                  49.07     1:41.86 (52.79)                                        
 
Event 25  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
     NE-LMSC: N 1:09.32        2006 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE     1:10.13    1:07.10N  17  
                  30.52     1:07.10 (36.58)                                        
  2 Stango, Melissa           30 Connecticut-CT       1:13.50    1:12.58   15  
                  34.00     1:12.58 (38.58)                                        
  3 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      1:11.09    1:12.96   14  
                  34.67     1:12.96 (38.29)                                        
  4 Fry, Kimberly             30 Burlington Area-NE   1:15.50    1:16.89   13  
                  36.18     1:16.89 (40.71)                                        
  5 Andrews, Therese          30 Cambridge-NE         1:16.00    1:17.02   12  
                  36.09     1:17.02 (40.93)                                        
  6 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           1:17.50    1:19.51   11  
                  37.93     1:19.51 (41.58)                                        
  7 Dougherty, Erin           31 Red Tide-MR          1:21.60    1:20.70   10  
                  38.20     1:20.70 (42.50)                                        
  8 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         1:21.00    1:20.75    9  
                  38.58     1:20.75 (42.17)                                        
  9 Kim, Mingi                30 Cambridge-NE         1:24.00    1:20.88    8  
                  38.04     1:20.88 (42.84)                                        
 10 Neild, Rachel             33 Great Bay-NE         1:28.00    1:23.82    7  
                  40.03     1:23.82 (43.79)                                        
 11 Kisthardt, Joan           34 BU Masters-NE        1:25.14    1:24.11    6  
                  40.42     1:24.11 (43.69)                                        
 12 Penrose, Sarah            30 Asphalt Green-MR     1:43.00    1:28.63    5  
                  41.71     1:28.63 (46.92)                                        
 13 Powers, Kate              30 Connecticut-CT       1:38.00    1:33.44    4  
                  44.51     1:33.44 (48.93)                                        
 14 Farough, Samira           31 Boston YMCA-NE       1:34.50    1:37.31    3  
                  47.05     1:37.31 (50.26)                                        
 
Event 25  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.46   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                              
     NE-LMSC: N 1:07.41        2012 Stacy Sweetser                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE  1:17.71    1:19.96   17  
                  38.53     1:19.96 (41.43)                                        
  2 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     1:22.00    1:23.71   15  
                  40.15     1:23.71 (43.56)                                        
  3 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE         1:28.00    1:25.84   14  
                  40.27     1:25.84 (45.57)                                        
  4 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE           1:35.00    1:30.13   13  
                  43.30     1:30.13 (46.83)                                        
  5 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR   1:35.00    1:30.88   12  
                  43.22     1:30.88 (47.66)                                        
  6 Fairman, Abigail          37 Red Tide-MR          1:34.00    1:36.14   11  
                  45.69     1:36.14 (50.45)                                        
  7 Rauzin, Ivy               35 Bearcat Masters-MR   1:41.00    1:39.21   10  
                  44.49     1:39.21 (54.72)                                        
  8 Stone, Emily              36 University Club-NE   1:50.97    1:39.87    9  
                  46.04     1:39.87 (53.83)                                        
  9 Smith, Michele            37 MinutemanAndover-NE  1:42.00    1:42.62    8  
                  49.27     1:42.62 (53.35)                                        
 
Event 25  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:10.12        2011 Rainy Goodale                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE  1:14.00    1:13.41   17  
                  34.06     1:13.41 (39.35)                                        
  2 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE    1:15.57    1:15.45   15  
                  35.26     1:15.45 (40.19)                                        
  3 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE           1:18.15    1:17.90   14  
                  36.94     1:17.90 (40.96)                                        
  4 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        1:16.90    1:18.70   13  
                  37.26     1:18.70 (41.44)                                        
  5 Geisler, Lori             41 Swim RI-NE           1:25.00    1:21.84   12  
                  38.94     1:21.84 (42.90)                                        
  6 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE     1:26.00    1:24.57   11  
                  40.52     1:24.57 (44.05)                                        
  7 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  1:27.00    1:28.29   10  
                  41.03     1:28.29 (47.26)                                        
  8 Natkin, Lisa              42 Cambridge-NE         1:24.97    1:28.63    9  
                  41.67     1:28.63 (46.96)                                        
  9 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE          1:26.00    1:29.47    8  
                  42.61     1:29.47 (46.86)                                        
 10 Saltojanes, Denise        40 North Suburban Y-NE  1:30.00    1:31.98    7  
                  43.08     1:31.98 (48.90)                                        
 11 Lepage, Colleen           40 Maine Masters-NE     1:35.00    1:33.52    6  
                  44.90     1:33.52 (48.62)                                        
 12 Foster, Denise            44 Worcester Area-NE    2:45.00    1:39.03    5  
                  45.37     1:39.03 (53.66)                                        
 13 Sweet, Jill               41 Simon's Rock-NE      1:51.00    1:41.15    4  
                  46.90     1:41.15 (54.25)                                        
 
Event 25  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 1:12.43        2005 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendricks, Geneve         45 Westchester-MR       1:19.00    1:19.03   17  
                  36.61     1:19.03 (42.42)                                        
  2 Walton, Mary              47 Swim RI-NE           1:20.27    1:20.30   15  
                  37.49     1:20.30 (42.81)                                        
  3 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           1:29.00    1:24.10   14  
                  39.34     1:24.10 (44.76)                                        
  4 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       1:30.00    1:25.10   13  
                  41.20     1:25.10 (43.90)                                        
  5 Czech, Lynne              47 Swim RI-NE           1:35.00    1:25.95   12  
                  40.02     1:25.95 (45.93)                                        
  6 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE    1:31.00    1:27.97   11  
                  41.58     1:27.97 (46.39)                                        
  7 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    1:25.00    1:28.68   10  
                  41.56     1:28.68 (47.12)                                        
  8 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     1:28.00    1:32.77    9  
                  44.19     1:32.77 (48.58)                                        
  9 Downey, Sarah             45 Great Bay-NE         1:40.00    1:33.38    8  
                  44.42     1:33.38 (48.96)                                        
 10 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE         1:37.00    1:34.43    7  
                  46.24     1:34.43 (48.19)                                        
 11 Daniels, Carolyn          47 Connecticut-CT       1:40.00    1:40.44    6  
                  47.39     1:40.44 (53.05)                                        
 12 Harvey, Lori              48 Kingsbury Club-NE    1:45.00    1:42.36    5  
                  48.85     1:42.36 (53.51)                                        
 13 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           1:55.00    1:49.06    4  
                  52.72     1:49.06 (56.34)                                        
 14 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE           3:00.00    1:49.21    3  
                  50.76     1:49.21 (58.45)                                        
 15 O'Carroll, Priscilla      47 Asphalt Green-MR     2:03.00    1:52.15    2  
                  53.78     1:52.15 (58.37)                                        
 -- Rinaldi, Galen            45 Connecticut-CT       1:39.00         NS  
 
Event 25  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
     NE-LMSC: N 1:14.23        2009 Karen Mareb                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           52 Post Swimming-MR     1:17.80    1:15.61   17  
                  35.17     1:15.61 (40.44)                                        
  2 Spence, Denise            54 UMASS-NE             1:19.19    1:20.82   15  
                  37.60     1:20.82 (43.22)                                        
  3 Hallett, Connie           54 Maine Masters-NE     1:32.22    1:28.03   14  
                  42.16     1:28.03 (45.87)                                        
  4 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE  1:27.53    1:28.65   13  
                  41.69     1:28.65 (46.96)                                        
  5 Cook, Christina           53 Great Bay-NE         1:30.00    1:32.94   12  
                  44.13     1:32.94 (48.81)                                        
  6 Kim, Elizabeth            51 BSC Healthpoint-NE   1:50.00    1:33.40   11  
                  45.91     1:33.40 (47.49)                                        
  7 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  1:35.00    1:33.96   10  
                  44.35     1:33.96 (49.61)                                        
  8 Rodewig, Beth             52 Swim RI-NE           1:27.00    1:34.76    9  
                  46.01     1:34.76 (48.75)                                        
  9 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         1:34.19    1:35.01    8  
                  46.02     1:35.01 (48.99)                                        
 10 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE  1:35.00    1:39.00    7  
                  46.66     1:39.00 (52.34)                                        
 11 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           1:39.75    1:41.64    6  
                  45.68     1:41.64 (55.96)                                        
 
Event 25  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
     NE-LMSC: N 1:15.24        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE  1:15.50    1:16.02   17  
                  35.64     1:16.02 (40.38)                                        
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE     1:16.50    1:17.85   15  
                  36.22     1:17.85 (41.63)                                        
  3 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    1:22.90    1:22.67   14  
                  38.79     1:22.67 (43.88)                                        
  4 Gaines, Maureen           55 North Suburban Y-NE  1:21.25    1:22.75   13  
                  39.41     1:22.75 (43.34)                                        
  5 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE   1:28.24    1:27.80   12  
                  41.31     1:27.80 (46.49)                                        
  6 Pugh, Lorena              56 Swim RI-NE           1:45.00    1:31.26   11  
                  44.38     1:31.26 (46.88)                                        
  7 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       1:33.70    1:32.95   10  
                  44.62     1:32.95 (48.33)                                        
  8 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE           1:40.00    1:37.26    9  
                  45.71     1:37.26 (51.55)                                        
  9 Nihan, Marian             56 North Suburban Y-NE  1:44.12    1:39.79    8  
                  47.24     1:39.79 (52.55)                                        
 10 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         1:48.00    1:45.86    7  
                  49.66     1:45.86 (56.20)                                        
 11 Florio-Jefferys, Joanna   55 Pittsfield YMCA-NE   2:06.20    1:50.72    6  
                  53.78     1:50.72 (56.94)                                        
 12 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     2:00.00    1:51.68    5  
                  51.77     1:51.68 (59.91)                                        
 13 Coolidge, Mary            58 University Club-NE   2:00.00    1:54.47    4  
                  54.05   1:54.47 (1:00.42)                                        
 14 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           2:10.00    1:55.38    3  
                  55.26   1:55.38 (1:00.12)                                        
 15 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE         2:50.00    2:35.61    2  
                1:15.74   2:35.61 (1:19.87)                                        
 
Event 25  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
     NE-LMSC: N 1:21.71        2012 Barbara Hummel                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hummel, Barbara           62 UV Rays-NE           1:22.86    1:24.25   17  
                  40.30     1:24.25 (43.95)                                        
  2 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     1:27.59    1:24.87   15  
                  40.38     1:24.87 (44.49)                                        
  3 Merena, Elizabeth         61 Bearcat Masters-MR   1:33.50    1:32.80   14  
                  44.66     1:32.80 (48.14)                                        
  4 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE   1:35.95    1:41.31   13  
                  47.36     1:41.31 (53.95)                                        
  5 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE       1:54.00    1:47.37   12  
                  49.57     1:47.37 (57.80)                                        
  6 Danis, Jill               60 Asphalt Green-MR     2:30.00    1:59.77   11  
                  56.14   1:59.77 (1:03.63)                                        
  7 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     2:09.00    1:59.79   10  
                  57.30   1:59.79 (1:02.49)                                        
 
Event 25  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:29.00        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    1:27.75    1:26.95N  17  
                  40.46     1:26.95 (46.49)                                        
  2 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         1:50.00    1:48.59   15  
                  50.42     1:48.59 (58.17)                                        
  3 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     1:54.69    1:52.34   14  
                  53.94     1:52.34 (58.40)                                        
  4 Hill, Marcia              69 WCM-PC               1:50.00    1:52.92   13  
                  53.91     1:52.92 (59.01)                                        
  5 Lasche, Rosemary          68 BC Masters-NE        1:55.00    2:02.18   12  
                  57.93   2:02.18 (1:04.25)                                        
  6 Read, Susan               68 Great Bay-NE         2:30.00    2:05.60   11  
                1:00.12   2:05.60 (1:05.48)                                        
  7 Case, Louise              66 Greenwood-NE         3:12.00    2:37.72   10  
                1:17.47   2:37.72 (1:20.25)                                        
 -- Yunker, Carol             67 MinutemanAndover-NE  2:00.00         NS  
 
Event 25  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
     NE-LMSC: N 1:44.70        2012 Aagje Caron                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE         2:04.17    2:02.19   17  
                  56.82   2:02.19 (1:05.37)                                        
 
Event 26  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 54.45   4/28/2012 NELSON WESTBY                                
     NE-LMSC: N 58.82        2006 Matthew Christian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE          57.00      57.57N  17  
                  26.79       57.57 (30.78)                                        
  2 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE       1:05.00      58.93   15  
                  27.50       58.93 (31.43)                                        
  3 Eder, Marc                23 BU Masters-NE        1:00.49      59.53   14  
                  27.89       59.53 (31.64)                                        
  4 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         58.58    1:00.38   13  
                  27.95     1:00.38 (32.43)                                        
  5 Chance, Joseph            22 BU Masters-NE        1:03.50    1:01.34   12  
                  28.59     1:01.34 (32.75)                                        
  6 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE         1:01.50    1:03.46   11  
                  29.47     1:03.46 (33.99)                                        
  7 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE          1:07.00    1:04.43   10  
                  30.47     1:04.43 (33.96)                                        
  8 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR   1:08.00    1:05.81    9  
                  30.61     1:05.81 (35.20)                                        
  9 Champagne, Jonathan       22 Asphalt Green-MR     1:05.14    1:06.06    8  
                  30.76     1:06.06 (35.30)                                        
 10 Russell, Jonathan         24 Cambridge-NE         1:08.00    1:07.68    7  
                  31.16     1:07.68 (36.52)                                        
 11 Pope, Ryan                24 Unattached MR-MR     1:06.30    1:07.74    6  
                  31.13     1:07.74 (36.61)                                        
 12 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           1:09.03    1:08.16    5  
                  32.19     1:08.16 (35.97)                                        
 13 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE         1:12.00    1:09.49    4  
                  32.50     1:09.49 (36.99)                                        
 14 Green, Alford             24 Worcester Area-NE    1:12.30    1:09.67    3  
                  32.18     1:09.67 (37.49)                                        
 15 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    1:12.50    1:10.84    2  
                  34.05     1:10.84 (36.79)                                        
 16 Fei, David                24 BU Masters-NE        1:15.00    1:10.88    1  
                  33.41     1:10.88 (37.47)                                        
 17 Saindon, Brian            23 BU Masters-NE        1:22.00    1:11.24  
                  33.25     1:11.24 (37.99)                                        
 18 Masseo, Patrick           24 BU Masters-NE        1:17.00    1:16.04  
                  35.86     1:16.04 (40.18)                                        
 19 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE    1:20.12    1:19.92  
                  38.46     1:19.92 (41.46)                                        
 
Event 26  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 57.50        2010 Nate Stevens                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Ross              29 Swim RI-NE           1:00.50      59.92   17  
                  27.30       59.92 (32.62)                                        
  2 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE         1:02.00    1:02.01   15  
                  28.61     1:02.01 (33.40)                                        
  3 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE         1:00.00    1:02.11   14  
                  29.33     1:02.11 (32.78)                                        
  4 Chau, Perry               26 Y of North Shore-NE  1:02.50    1:03.93   13  
                  30.05     1:03.93 (33.88)                                        
  5 McElroy, Kyle             26 NEM Unattached-NE    1:08.00    1:05.62   12  
                  30.64     1:05.62 (34.98)                                        
  6 Card, Mathew              26 Swim RI-NE           1:10.00    1:07.84   11  
                  31.32     1:07.84 (36.52)                                        
  7 Chereukhin, Vyacheslav    27 Cambridge-NE         1:07.00    1:08.25   10  
                  32.13     1:08.25 (36.12)                                        
  8 Jones, Kyle               25 Red Tide-MR          1:13.00    1:11.89    9  
                  33.62     1:11.89 (38.27)                                        
  9 Arias, Luis               26 Asphalt Green-MR     1:09.00    1:13.06    8  
                  34.24     1:13.06 (38.82)                                        
 10 Jackman, Derek            27 Liquid Assets-NE     1:34.00    1:17.85    7  
                  36.98     1:17.85 (40.87)                                        
 11 Duguay, Robert            28 Connecticut-CT       1:27.00    1:23.09    6  
                  39.96     1:23.09 (43.13)                                        
 12 Chertok, Zachary          25 Y of North Shore-NE  1:30.00    1:27.76    5  
                  41.81     1:27.76 (45.95)                                        
 13 Mely, David               25 Swim RI-NE           1:40.00    1:28.58    4  
                  42.09     1:28.58 (46.49)                                        
 -- Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR   1:10.00         NS  
 
Event 26  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 58.57        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   1:10.17    1:06.68   17  
                  31.54     1:06.68 (35.14)                                        
  2 Guarnier, Bryan           30 Liquid Assets-NE     1:08.00    1:07.80   15  
                  31.69     1:07.80 (36.11)                                        
  3 Catalano, Kenneth         33 Liquid Assets-NE     1:08.00    1:08.19   14  
                  31.31     1:08.19 (36.88)                                        
  4 Zhai, Eric                33 Bearcat Masters-MR   1:07.00    1:08.39   13  
                  31.93     1:08.39 (36.46)                                        
  5 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR          1:08.00    1:08.81   12  
                  31.68     1:08.81 (37.13)                                        
  6 Ulane, Paul               34 Bearcat Masters-MR   1:18.00    1:08.84   11  
                  31.94     1:08.84 (36.90)                                        
  7 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     1:09.99    1:09.18   10  
                  32.32     1:09.18 (36.86)                                        
  8 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE           1:15.50    1:15.13    9  
                  35.38     1:15.13 (39.75)                                        
  9 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR   1:14.67    1:17.64    8  
                  35.71     1:17.64 (41.93)                                        
 10 Fernandez, Adolfo         30 Swim RI-NE           1:17.00    1:17.66    7  
                  36.41     1:17.66 (41.25)                                        
 11 Gillis, John              33 Maine Masters-NE     1:20.00    1:18.06    6  
                  35.31     1:18.06 (42.75)                                        
 12 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     1:16.00    1:18.07    5  
                  36.52     1:18.07 (41.55)                                        
 13 Miller, Elliot            30 Granite State-NE     1:20.00    1:19.38    4  
                  37.58     1:19.38 (41.80)                                        
 14 Moynihan, Brian           32 Liquid Assets-NE     1:19.00    1:19.72    3  
                  38.31     1:19.72 (41.41)                                        
 15 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE         1:19.00    1:21.81    2  
                  38.19     1:21.81 (43.62)                                        
 16 Mulcahy, Seann            31 Swim RI-NE           1:45.00    1:29.05    1  
                  42.71     1:29.05 (46.34)                                        
 17 Parsons, Steve            34 Great Bay-NE         1:30.00    1:30.22  
                  42.82     1:30.22 (47.40)                                        
 -- Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE           1:40.00         DQ  
      Not towards breast off wall
                  43.39          DQ (48.22)                                        
 
Event 26  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
     NE-LMSC: N 59.10        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE           1:01.33    1:01.55   17  
                  28.39     1:01.55 (33.16)                                        
  2 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    1:05.00    1:05.43   15  
                  29.95     1:05.43 (35.48)                                        
  3 Kosiorek, Kevin           36 Cambridge-NE         1:08.00    1:08.69   14  
                  32.63     1:08.69 (36.06)                                        
  4 Searles, Dave             37 Liquid Assets-NE     1:09.00    1:10.40   13  
                  33.23     1:10.40 (37.17)                                        
  5 Dornaus, David            39 University Club-NE   1:15.00    1:11.63   12  
                  34.30     1:11.63 (37.33)                                        
  6 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   1:10.00    1:13.16   11  
                  32.90     1:13.16 (40.26)                                        
  7 McNamara, Kip             38 Tri-Y-NE             1:14.35    1:13.25   10  
                  34.49     1:13.25 (38.76)                                        
  8 Welch, James              38 Swim RI-NE           1:19.86    1:18.94    9  
                  37.47     1:18.94 (41.47)                                        
  9 Alpert, Gary              37 Swim RI-NE           1:30.00    1:19.13    8  
                  37.65     1:19.13 (41.48)                                        
 10 Graham, David             39 Greenwood-NE         1:17.46    1:19.26    7  
                  36.60     1:19.26 (42.66)                                        
 11 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE     1:25.00    1:24.31    6  
                  38.92     1:24.31 (45.39)                                        
 12 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         1:28.65    1:26.68    5  
                  40.92     1:26.68 (45.76)                                        
 
Event 26  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 55.79   4/28/2012 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 59.14        2013 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crawford, Craig           43 Pittsfield YMCA-NE     58.45      58.90N  17  
                  27.68       58.90 (31.22)                                        
  2 Hersh, Craig              42 Simmons-NE           1:01.90    1:01.37   15  
                  28.76     1:01.37 (32.61)                                        
  3 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE           1:02.43    1:02.83   14  
                  29.74     1:02.83 (33.09)                                        
  4 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE           1:07.90    1:06.21   13  
                  30.54     1:06.21 (35.67)                                        
  5 Harker, Travis            40 Great Bay-NE         1:10.00    1:06.75   12  
                  31.84     1:06.75 (34.91)                                        
  6 Keenan, Tim               44 Hockomock-NE         1:10.10    1:07.25   11  
                  31.49     1:07.25 (35.76)                                        
  7 Hinck, Todd               41 BU Masters-NE        1:09.00    1:09.78   10  
                  32.82     1:09.78 (36.96)                                        
  8 Gregson, Michael          42 Swim RI-NE           1:12.00    1:11.29    9  
                  33.40     1:11.29 (37.89)                                        
  9 Morse, Benjamin           42 Maine Masters-NE     1:13.00    1:11.38    8  
                  33.97     1:11.38 (37.41)                                        
 10 Lecrone, Timothy          41 Maine Masters-NE     1:14.00    1:12.38    7  
                  34.44     1:12.38 (37.94)                                        
 11 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT       1:20.00    1:16.89    6  
                  36.38     1:16.89 (40.51)                                        
 12 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR          1:14.00    1:17.14    5  
                  35.89     1:17.14 (41.25)                                        
 13 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              1:15.59    1:17.76    4  
                  36.35     1:17.76 (41.41)                                        
 14 Ladas, Andreas            43 Swim RI-NE           1:20.00    1:22.90    3  
                  39.36     1:22.90 (43.54)                                        
 15 Dragoni, Stephen          43 Cambridge-NE         1:23.00    1:24.17    2  
                  39.56     1:24.17 (44.61)                                        
 16 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         1:20.00    1:26.52    1  
                  41.08     1:26.52 (45.44)                                        
 17 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     1:27.00    1:28.51  
                  41.40     1:28.51 (47.11)                                        
 
Event 26  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
     NE-LMSC: N 1:02.89        2011 Drew Campbell                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE         1:06.88    1:06.02   17  
                  31.14     1:06.02 (34.88)                                        
  2 Hurd, Michael             46 Maine Masters-NE     1:11.00    1:11.63   15  
                  33.52     1:11.63 (38.11)                                        
  3 Martini, Paolo            46 Liquid Assets-NE     1:13.00    1:13.19   14  
                  33.76     1:13.19 (39.43)                                        
  4 Quinn, Thomas             45 Cambridge-NE         1:14.21    1:14.01   13  
                  34.68     1:14.01 (39.33)                                        
  5 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE     1:25.07    1:15.74   12  
                  36.55     1:15.74 (39.19)                                        
  6 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE     1:18.60    1:15.78   11  
                  36.18     1:15.78 (39.60)                                        
  7 Hurley, Patrick JF        48 Great Bay-NE         1:15.00    1:19.14   10  
                  36.56     1:19.14 (42.58)                                        
  8 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE   1:20.00    1:20.25    9  
                  38.24     1:20.25 (42.01)                                        
  9 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  1:25.00    1:22.81    8  
                  39.97     1:22.81 (42.84)                                        
 10 Imbusch, Stephen          45 Swim RI-NE           1:30.00    1:23.75    7  
                  39.45     1:23.75 (44.30)                                        
 11 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE           1:27.00    1:23.97    6  
                  40.49     1:23.97 (43.48)                                        
 12 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE         1:27.15    1:25.76    5  
                  40.77     1:25.76 (44.99)                                        
 13 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE           1:25.00    1:28.45    4  
                  41.88     1:28.45 (46.57)                                        
 
Event 26  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U   59.04    4/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
     NE-LMSC: N 1:06.97        1998 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cote, David               53 Swim RI-NE           1:07.00    1:07.28   17  
                  32.57     1:07.28 (34.71)                                        
  2 Bedford, Fritz            50 UV Rays-NE           1:09.60    1:08.49   15  
                  33.22     1:08.49 (35.27)                                        
  3 Tremain, Ken              50 Badger-MR            1:09.80    1:08.62   14  
                  32.62     1:08.62 (36.00)                                        
  4 Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE    1:13.00    1:10.34   13  
                  33.11     1:10.34 (37.23)                                        
  5 Duvall, James             50 Liquid Assets-NE     1:10.05    1:11.50   12  
                  33.94     1:11.50 (37.56)                                        
  6 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE     1:14.10    1:12.22   11  
                  34.34     1:12.22 (37.88)                                        
  7 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR       1:15.00    1:13.99   10  
                  35.46     1:13.99 (38.53)                                        
  8 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE         1:16.00    1:14.50    9  
                  35.80     1:14.50 (38.70)                                        
  9 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE    1:15.25    1:15.18    8  
                  35.51     1:15.18 (39.67)                                        
 10 Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE     1:16.00    1:15.60    7  
                  35.64     1:15.60 (39.96)                                        
 11 Gordon, Peter             53 University Club-NE   1:16.00    1:16.66    6  
                  36.36     1:16.66 (40.30)                                        
 12 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE         1:16.01    1:16.96    5  
                  36.47     1:16.96 (40.49)                                        
 13 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           1:23.00    1:17.50    4  
                  37.11     1:17.50 (40.39)                                        
 14 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  1:23.00    1:17.61    3  
                  36.46     1:17.61 (41.15)                                        
 15 Philpy, Paul              53 Cambridge-NE         1:15.00    1:18.47    2  
                  35.78     1:18.47 (42.69)                                        
 16 Hinebaugh, Carl           53 Nutmeg Masters-NE    1:20.00    1:19.15    1  
                  37.17     1:19.15 (41.98)                                        
 17 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       1:18.69    1:19.53  
                  38.04     1:19.53 (41.49)                                        
 18 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     1:19.34    1:20.75  
                  38.63     1:20.75 (42.12)                                        
 19 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE         1:21.00    1:21.82  
                  38.69     1:21.82 (43.13)                                        
 20 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           1:25.00    1:25.40  
                  40.40     1:25.40 (45.00)                                        
 21 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       1:24.00    1:26.50  
                  40.79     1:26.50 (45.71)                                        
 -- Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV      1:14.10         NS  
 
Event 26  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 1:07.78        2003 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      1:08.00    1:08.43   17  
                  32.53     1:08.43 (35.90)                                        
  2 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         1:11.55    1:10.60   15  
                  33.29     1:10.60 (37.31)                                        
  3 Schonholz, Steven         58 NEM Unattached-NE    1:09.00    1:11.37   14  
                  33.63     1:11.37 (37.74)                                        
  4 Wall, Dan                 58 Adirondack-AD        1:15.97    1:11.82   13  
                  33.37     1:11.82 (38.45)                                        
  5 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE          1:15.00    1:17.37   12  
                  36.48     1:17.37 (40.89)                                        
  6 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   1:17.20    1:18.23   11  
                  37.37     1:18.23 (40.86)                                        
  7 Alexandre, George         56 Swim RI-NE           1:18.00    1:19.34   10  
                  37.52     1:19.34 (41.82)                                        
  8 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT       1:18.00    1:20.28    9  
                  38.47     1:20.28 (41.81)                                        
  9 Wood, Kirkham             59 University Club-NE   1:22.00    1:20.70    8  
                  37.74     1:20.70 (42.96)                                        
 10 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE   1:35.00    1:20.99    7  
                  38.94     1:20.99 (42.05)                                        
 11 Miller, Steve             59 Great Bay-NE         1:25.00    1:23.01    6  
                  40.26     1:23.01 (42.75)                                        
 12 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           1:21.76    1:25.04    5  
                  40.44     1:25.04 (44.60)                                        
 13 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE       1:28.09    1:27.29    4  
                  41.70     1:27.29 (45.59)                                        
 14 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           1:35.00    1:30.11    3  
                  42.91     1:30.11 (47.20)                                        
 15 Burden, James             56 Swim RI-NE           1:45.00    1:34.56    2  
                  44.91     1:34.56 (49.65)                                        
 16 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE           1:48.00    1:35.94    1  
                  45.70     1:35.94 (50.24)                                        
 17 Barry, Michael            58 Connecticut-CT       1:34.00    1:39.16  
                  45.20     1:39.16 (53.96)                                        
 
Event 26  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:02.97   5/11/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 1:10.94        2009 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, James            61 Maine Masters-NE     1:12.00    1:14.34   17  
                  34.24     1:14.34 (40.10)                                        
  2 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR          1:25.40    1:18.00   15  
                  36.50     1:18.00 (41.50)                                        
  3 Holt, Steve               62 Greenwood-NE         1:20.53    1:19.91   14  
                  37.66     1:19.91 (42.25)                                        
  4 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   1:21.59    1:24.42   13  
                  40.06     1:24.42 (44.36)                                        
  5 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           1:24.69    1:26.65   12  
                  40.40     1:26.65 (46.25)                                        
  6 Altman, Jeffrey           63 Asphalt Green-MR     1:28.00    1:28.25   11  
                  41.17     1:28.25 (47.08)                                        
  7 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE          1:27.50    1:28.28   10  
                  40.06     1:28.28 (48.22)                                        
  8 Olander, John             64 Simon's Rock-NE      1:25.00    1:28.77    9  
                  40.56     1:28.77 (48.21)                                        
  9 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR     1:31.13    1:28.99    8  
                  41.76     1:28.99 (47.23)                                        
 10 Cerjanec, Derek           62 Maine Masters-NE     1:27.00    1:29.95    7  
                  42.13     1:29.95 (47.82)                                        
 11 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     1:28.00    1:31.07    6  
                  43.10     1:31.07 (47.97)                                        
 12 Maxted, George            62 Cambridge-NE         1:20.00    1:31.92    5  
                  43.54     1:31.92 (48.38)                                        
 
Event 26  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
     NE-LMSC: N 1:11.92        2008 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard            66 Cambridge-NE         1:19.00    1:22.16   17  
                  38.86     1:22.16 (43.30)                                        
  2 Wright, Phil              66 Swim RI-NE           1:26.00    1:25.87   15  
                  41.31     1:25.87 (44.56)                                        
  3 Lewis, John               67 Great Bay-NE           27.00    1:27.65   14  
                  40.99     1:27.65 (46.66)                                        
  4 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE     1:25.00    1:28.28   13  
                  41.53     1:28.28 (46.75)                                        
  5 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       1:31.00    1:28.30   12  
                  40.99     1:28.30 (47.31)                                        
  6 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           1:30.00    1:32.42   11  
                  44.84     1:32.42 (47.58)                                        
  7 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE         1:44.00    1:43.25   10  
                  49.38     1:43.25 (53.87)                                        
  8 Prior, David              69 Swim RI-NE           1:45.00    1:43.70    9  
                  49.34     1:43.70 (54.36)                                        
  9 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           2:30.00    2:11.71    8  
                1:01.70   2:11.71 (1:10.01)                                        
 10 Henefield, Joe            65 NEM Unattached-NE    2:35.00    2:26.97    7  
                1:04.45   2:26.97 (1:22.52)                                        
 
Event 26  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:11.75   9/29/2013 DAVID GILDEA                               
     NE-LMSC: N 1:20.46        2013 Louis Kronfeld                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           1:27.00    1:27.87   17  
                  41.57     1:27.87 (46.30)                                        
  2 Pope, James               71 ABC Masters-NE       1:34.00    1:36.40   15  
                  43.58     1:36.40 (52.82)                                        
  3 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       1:39.46    1:41.92   14  
                  47.48     1:41.92 (54.44)                                        
  4 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  1:49.00    1:46.01   13  
                  49.37     1:46.01 (56.64)                                        
  5 Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE       1:50.00    1:48.38   12  
                  52.71     1:48.38 (55.67)                                        
  6 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE         1:58.50    2:00.07   11  
                  56.61   2:00.07 (1:03.46)                                        
  7 Read, Phil                71 Great Bay-NE         1:56.00    2:01.68   10  
                  56.66   2:01.68 (1:05.02)                                        
 -- Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     3:42.71         DQ  
      Non-simultaneous arms
                1:42.56        DQ (1:47.38)                                        
 
Event 26  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 1:31.75        2003 F. H. Ted Haartz                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Charles           78 Cambridge-NE         2:33.00    2:36.07   17  
                1:09.07   2:36.07 (1:27.00)                                        
 
Event 26  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
     NE-LMSC: N 1:55.62        2012 Peter Phildius                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           3:00.00    2:13.27   17  
                1:05.23   2:13.27 (1:08.04)                                        
 
Event 27  Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:54.62   4/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 2:06.96        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roggensack, Kelsey        23 BU Masters-NE        2:15.00    2:11.55   17  
                  30.06     1:03.43 (33.37)     1:37.11 (33.68)     2:11.55 (34.44)
  2 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE         2:23.63    2:16.22   15  
                  29.97     1:03.99 (34.02)     1:39.53 (35.54)     2:16.22 (36.69)
  3 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  2:23.97    2:24.21   14  
                  32.17     1:08.97 (36.80)     1:46.15 (37.18)     2:24.21 (38.06)
  4 Lunn, Molly               24 Weymouth Club-NE     2:40.00    2:41.49   13  
                  33.77     1:13.71 (39.94)     1:56.68 (42.97)     2:41.49 (44.81)
  5 Mullen, Rachael           22 Unattached NE-NE     2:45.00    2:51.82   12  
                  36.78     1:21.30 (44.52)     2:05.99 (44.69)     2:51.82 (45.83)
 
Event 27  Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 2:10.26        2002 Andrea Packard                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kane, Katelyn             28 Cambridge-NE         2:22.99    2:20.19   17  
                  30.54     1:05.70 (35.16)     1:42.94 (37.24)     2:20.19 (37.25)
  2 Perelman, Hayley          25 BU Masters-NE        2:25.00    2:23.76   15  
                  30.82     1:05.84 (35.02)     1:43.02 (37.18)     2:23.76 (40.74)
  3 Bacon, Ashley             26 Waterhorses-NE       2:45.00    2:26.50   14  
                  31.26     1:08.29 (37.03)     1:46.83 (38.54)     2:26.50 (39.67)
  4 Coffin, Allyson           28 Maine Masters-NE     2:37.00    2:28.37   13  
                  33.46     1:11.33 (37.87)     1:50.43 (39.10)     2:28.37 (37.94)
  5 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           2:28.00    2:29.12   12  
                  31.82     1:08.97 (37.15)     1:48.95 (39.98)     2:29.12 (40.17)
  6 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          2:33.72    2:37.50   11  
                  34.27     1:13.84 (39.57)     1:55.06 (41.22)     2:37.50 (42.44)
  7 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE         2:44.76    2:39.42   10  
                  35.97     1:16.34 (40.37)     1:58.06 (41.72)     2:39.42 (41.36)
  8 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE           3:00.00    2:42.29    9  
                                                    1:59.47 ( )     2:42.29 (42.82)
  9 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  4:30.00    3:20.80    8  
                  40.56     1:29.96 (49.40)     2:24.40 (54.44)     3:20.80 (56.40)
 
Event 27  Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:11.02        2005 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Ildiko           34 Y of North Shore-NE  2:14.00    2:10.82N  17  
                  29.84     1:03.59 (33.75)     1:37.49 (33.90)     2:10.82 (33.33)
  2 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           2:30.00    2:29.15   15  
                  33.79     1:11.31 (37.52)     1:50.22 (38.91)     2:29.15 (38.93)
  3 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         2:40.00    2:41.29   14  
                  36.52     1:17.73 (41.21)     1:59.40 (41.67)     2:41.29 (41.89)
  4 Neild, Rachel             33 Great Bay-NE         3:10.00    2:46.53   13  
                  36.07     1:18.32 (42.25)     2:02.12 (43.80)     2:46.53 (44.41)
  5 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE  4:07.00    3:27.78   12  
                  43.97     1:35.58 (51.61)     2:30.55 (54.97)     3:27.78 (57.23)
  6 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT       3:58.00    3:43.56   11  
                  44.98     1:41.28 (56.30)   2:41.64 (1:00.36)   3:43.56 (1:01.92)
 
Event 27  Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:11.04        2011 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE           2:21.50    2:20.45   17  
                  30.16     1:05.23 (35.07)     1:42.45 (37.22)     2:20.45 (38.00)
  2 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE           2:24.00    2:29.46   15  
                  31.44     1:07.98 (36.54)     1:47.69 (39.71)     2:29.46 (41.77)
  3 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE  2:45.00    2:43.31   14  
                  36.61     1:18.66 (42.05)     2:00.83 (42.17)     2:43.31 (42.48)
  4 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         2:45.00    2:49.83   13  
                  36.74     1:19.77 (43.03)     2:04.78 (45.01)     2:49.83 (45.05)
 
Event 27  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:14.93        2013 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Amelia               42 Connecticut-CT       2:21.00    2:22.76   17  
                  30.74     1:06.73 (35.99)     1:44.22 (37.49)     2:22.76 (38.54)
  2 Simpson, Shauna           42 Westchester-MR       2:20.00    2:32.50   15  
                  31.82     1:09.59 (37.77)     1:50.43 (40.84)     2:32.50 (42.07)
  3 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  2:49.80    2:42.46   14  
                  37.62     1:19.10 (41.48)     2:00.61 (41.51)     2:42.46 (41.85)
  4 Holland, Teresa           44 Y of North Shore-NE  2:56.00    2:47.28   13  
                  38.65     1:21.52 (42.87)     2:04.56 (43.04)     2:47.28 (42.72)
  5 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           2:52.32    2:51.42   12  
                  37.26     1:20.36 (43.10)     2:06.31 (45.95)     2:51.42 (45.11)
  6 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE    2:50.00    2:52.06   11  
                  35.17     1:17.05 (41.88)     2:03.41 (46.36)     2:52.06 (48.65)
  7 Sega, Ally                41 Connecticut-CT       3:32.59    3:26.56   10  
                  44.91     1:35.76 (50.85)     2:29.02 (53.26)     3:26.56 (57.54)
 
Event 27  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:25.01        2009 Patricia Sullivan                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE           2:51.11    2:47.50   17  
  2 Phillips, Tracy           48 Great Bay-NE         2:46.00    2:52.19   15  
                  34.76     1:16.98 (42.22)     2:04.42 (47.44)     2:52.19 (47.77)
  3 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE         3:50.00    2:55.52   14  
                  36.21     1:19.60 (43.39)     2:07.51 (47.91)     2:55.52 (48.01)
  4 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    3:05.00    2:56.85   13  
                  38.75     1:23.67 (44.92)     2:10.82 (47.15)     2:56.85 (46.03)
  5 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           3:10.89    2:57.03   12  
                  38.37     1:21.45 (43.08)     2:09.48 (48.03)     2:57.03 (47.55)
 
Event 27  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:30.56        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         2:39.00    2:43.95   17  
                  35.72     1:18.44 (42.72)     2:01.56 (43.12)     2:43.95 (42.39)
  2 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE     2:54.00    2:59.85   15  
  3 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    3:13.13    3:04.55   14  
                  39.22     1:25.55 (46.33)     2:13.34 (47.79)     3:04.55 (51.21)
  4 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         3:10.00    3:06.67   13  
                  37.66     1:23.13 (45.47)     2:13.16 (50.03)     3:06.67 (53.51)
  5 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE     3:45.00    3:20.11   12  
                  40.90     1:29.98 (49.08)     2:23.35 (53.37)     3:20.11 (56.76)
  6 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  4:03.55    3:37.62   11  
                  46.30     1:38.87 (52.57)     2:37.21 (58.34)   3:37.62 (1:00.41)
  7 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE   3:50.00    3:49.42   10  
                  50.63     1:49.51 (58.88)   2:49.96 (1:00.45)     3:49.42 (59.46)
 
Event 27  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:43.57        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    3:08.70    3:19.61   17  
                  38.04     1:26.11 (48.07)     2:23.16 (57.05)     3:19.61 (56.45)
  2 Florio-Jefferys, Joanna   55 Pittsfield YMCA-NE   3:31.63    3:22.25   15  
                  45.93     1:36.87 (50.94)     2:29.20 (52.33)     3:22.25 (53.05)
  3 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         4:00.00    3:43.34   14  
                  48.61     1:44.62 (56.01)     2:43.22 (58.60)   3:43.34 (1:00.12)
  4 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           4:15.00    4:01.72   13  
                  53.06   1:53.29 (1:00.23)   2:56.84 (1:03.55)   4:01.72 (1:04.88)
 
Event 27  Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:24.30   5/10/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 3:08.34        2013 Karen Bierwert                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     3:13.00    3:15.34   17  
                  39.38     1:28.35 (48.97)     2:22.86 (54.51)     3:15.34 (52.48)
  2 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     3:43.00    3:52.24   15  
                  45.59   1:46.61 (1:01.02)   2:50.36 (1:03.75)   3:52.24 (1:01.88)
 
Event 27  Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:59.21    4/1/2012 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 3:28.65        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     4:04.27    3:57.62   17  
                  53.47     1:51.74 (58.27)   2:58.42 (1:06.68)     3:57.62 (59.20)
 
Event 28  Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:54.11        2009 Sean Hannan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    2:09.77    2:05.68   17  
                  27.53       58.82 (31.29)     1:31.92 (33.10)     2:05.68 (33.76)
  2 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE        2:30.00    2:17.18   15  
                  30.25     1:04.49 (34.24)     1:40.81 (36.32)     2:17.18 (36.37)
  3 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE        2:20.00    2:34.05   14  
                  31.48     1:08.31 (36.83)     1:49.82 (41.51)     2:34.05 (44.23)
  4 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     2:58.00    2:50.06   13  
                  31.01     1:14.54 (43.53)     2:01.49 (46.95)     2:50.06 (48.57)
 
Event 28  Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 1:49.58        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE  1:50.00    1:49.77   17  
                  24.96       52.88 (27.92)     1:21.19 (28.31)     1:49.77 (28.58)
  2 Chau, Perry               26 Y of North Shore-NE  2:06.13    2:10.95   15  
                  28.38     1:00.26 (31.88)     1:34.32 (34.06)     2:10.95 (36.63)
  3 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     2:30.00    2:13.10   14  
                  28.99     1:02.48 (33.49)     1:38.29 (35.81)     2:13.10 (34.81)
  4 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    2:25.00    2:23.98   13  
                  32.18     1:07.89 (35.71)     1:45.19 (37.30)     2:23.98 (38.79)
 
Event 28  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
     NE-LMSC: N 1:53.58        2012 Daniel Moran                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE       1:54.11    1:56.41   17  
                  26.90       56.82 (29.92)     1:26.72 (29.90)     1:56.41 (29.69)
  2 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         1:57.00    1:57.92   15  
                  25.60       55.78 (30.18)     1:26.48 (30.70)     1:57.92 (31.44)
  3 Guarnier, Bryan           30 Liquid Assets-NE     2:04.00    2:06.32   14  
                  27.85       58.82 (30.97)     1:31.24 (32.42)     2:06.32 (35.08)
  4 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     2:59.99    2:45.72   13  
                  19.07     1:16.15 (57.08)     2:00.71 (44.56)     2:45.72 (45.01)
  5 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     2:59.11    2:57.90   12  
                  34.88     1:18.53 (43.65)     2:06.45 (47.92)     2:57.90 (51.45)
 
Event 28  Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
     NE-LMSC: N 1:53.88        1985 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE         2:02.50    2:02.02   17  
                  26.90       57.65 (30.75)     1:29.94 (32.29)     2:02.02 (32.08)
  2 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE           2:03.48    2:05.07   15  
                  27.98       59.88 (31.90)     1:32.72 (32.84)     2:05.07 (32.35)
  3 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE  2:13.00    2:13.33   14  
                  29.77     1:04.49 (34.72)     1:40.25 (35.76)     2:13.33 (33.08)
  4 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    2:20.00    2:18.13   13  
                  29.14     1:02.40 (33.26)     1:36.82 (34.42)     2:18.13 (41.31)
  5 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   2:45.00    2:51.43   12  
                  35.48     1:18.93 (43.45)     2:05.09 (46.16)     2:51.43 (46.34)
  6 Latva-Kokko, Mika         39 MinutemanAndover-NE  3:18.00    3:35.47   11  
                  40.28     1:28.61 (48.33)     2:23.07 (54.46)   3:35.47 (1:12.40)
 
Event 28  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 2:01.12        2009 Glenn Dixon                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE           2:31.98    2:15.38   17  
                  29.70     1:02.95 (33.25)     1:38.04 (35.09)     2:15.38 (37.34)
  2 Foley, TJ                 44 MinutemanAndover-NE  2:15.00    2:15.94   15  
                  29.89     1:03.73 (33.84)     1:39.06 (35.33)     2:15.94 (36.88)
  3 Rogers, John              43 Hockomock-NE         2:15.80    2:18.66   14  
                  29.74     1:04.00 (34.26)     1:40.41 (36.41)     2:18.66 (38.25)
  4 Madonia, Marc             40 NYCH-MR              2:12.55    2:19.38   13  
                  29.98     1:04.24 (34.26)     1:39.51 (35.27)     2:19.38 (39.87)
  5 Morse, Benjamin           42 Maine Masters-NE     2:25.00    2:25.05   12  
                  30.76     1:06.66 (35.90)     1:45.00 (38.34)     2:25.05 (40.05)
  6 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE     2:37.00    2:36.20   11  
                  33.43     1:12.75 (39.32)     1:54.81 (42.06)     2:36.20 (41.39)
  7 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         2:50.00    2:50.91   10  
                  41.84     1:27.37 (45.53)     2:10.51 (43.14)     2:50.91 (40.40)
 
Event 28  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 1:58.90        2008 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    2:17.32    2:16.37   17  
                  32.06     1:07.18 (35.12)     1:42.82 (35.64)     2:16.37 (33.55)
  2 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           2:40.07    2:30.80   15  
                  33.36     1:11.21 (37.85)     1:51.21 (40.00)     2:30.80 (39.59)
  3 Stroie, Adrian            46 Connecticut-CT       2:30.00    2:35.02   14  
                  30.80     1:07.68 (36.88)     1:48.85 (41.17)     2:35.02 (46.17)
  4 Perz, Paul                45 North Suburban Y-NE  3:00.00    2:45.76   13  
                  36.45     1:19.57 (43.12)     2:03.61 (44.04)     2:45.76 (42.15)
  5 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE     2:36.66    2:49.20   12  
                  33.04     1:13.33 (40.29)     1:59.03 (45.70)     2:49.20 (50.17)
  6 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  3:05.00    2:59.09   11  
                  40.43     1:26.80 (46.37)     2:12.44 (45.64)     2:59.09 (46.65)
  7 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE    3:55.00    3:26.28   10  
                  41.94     1:32.34 (50.40)     2:29.93 (57.59)     3:26.28 (56.35)
  8 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     3:50.00    3:45.06    9  
                  48.48     1:47.11 (58.63)     2:46.27 (59.16)     3:45.06 (58.79)
 -- Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE       2:47.45        DNF  
      Did not finish
                  37.34     1:20.85 (43.51)                                        
 
Event 28  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 1:59.26   4/27/2013 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:02.56        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            50 Adirondack-AD        2:19.00    2:22.49   17  
                  31.17     1:06.11 (34.94)     1:43.82 (37.71)     2:22.49 (38.67)
  2 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           2:40.00    2:26.41   15  
                  33.02     1:09.79 (36.77)     1:47.99 (38.20)     2:26.41 (38.42)
  3 Wuest, Frank              53 Cambridge-NE         2:29.50    2:28.03   14  
                  34.60     1:12.06 (37.46)     1:49.53 (37.47)     2:28.03 (38.50)
  4 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       2:45.74    2:48.73   13  
                  38.94     1:21.92 (42.98)     2:05.21 (43.29)     2:48.73 (43.52)
  5 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE  2:56.00    2:53.88   12  
                  36.07     1:20.02 (43.95)     2:06.71 (46.69)     2:53.88 (47.17)
  6 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           3:07.00    3:04.71   11  
                  39.75     1:26.08 (46.33)     2:15.23 (49.15)     3:04.71 (49.48)
 
Event 28  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
     NE-LMSC: N 2:05.59        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE  2:43.00    2:42.68   17  
                  33.49     1:13.11 (39.62)     1:56.78 (43.67)     2:42.68 (45.90)
  2 Hoffman, Kevin            57 Connecticut-CT       2:42.00    2:47.74   15  
                  35.72     1:17.89 (42.17)     2:03.35 (45.46)     2:47.74 (44.39)
  3 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   3:10.00    3:02.29   14  
                  39.81     1:26.12 (46.31)     2:13.75 (47.63)     3:02.29 (48.54)
  4 Carroll, Kevin            56 MinutemanAndover-NE  3:02.15    3:05.72   13  
                  39.88     1:26.80 (46.92)     2:17.03 (50.23)     3:05.72 (48.69)
  5 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           3:14.00    3:16.98   12  
                  41.77     1:32.71 (50.94)     2:26.47 (53.76)     3:16.98 (50.51)
  6 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           3:24.00    3:19.63   11  
                  24.81       44.57 (19.76)   2:30.48 (1:45.91)     3:19.63 (49.15)
  7 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           3:50.00    3:47.37   10  
                  51.16     1:48.32 (57.16)     2:47.33 (59.01)   3:47.37 (1:00.04)
  8 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    3:54.00    4:11.01    9  
                  52.01   1:52.25 (1:00.24)   2:59.72 (1:07.47)   4:11.01 (1:11.29)
  9 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         4:30.00    4:15.57    8  
                  55.26   2:00.74 (1:05.48)   3:09.01 (1:08.27)   4:15.57 (1:06.56)
 
Event 28  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
     NE-LMSC: N 2:13.12        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM Unattached-NE    2:40.00    2:46.81   17  
                  36.77     1:19.07 (42.30)     2:03.08 (44.01)     2:46.81 (43.73)
  2 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   3:19.19    3:26.96   15  
                  46.62     1:42.13 (55.51)     2:37.90 (55.77)     3:26.96 (49.06)
  3 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           3:41.00    3:59.87   14  
                  50.53     1:48.10 (57.57)   2:54.10 (1:06.00)   3:59.87 (1:05.77)
 
Event 28  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
     NE-LMSC: N 2:48.72        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      2:40.00    2:40.24   17  
                  36.03     1:17.93 (41.90)     2:00.18 (42.25)     2:40.24 (40.06)
  2 Myers, Richard            66 Cambridge-NE         3:10.00    3:06.26   15  
                  42.02     1:29.84 (47.82)     2:19.21 (49.37)     3:06.26 (47.05)
  3 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    3:22.00    3:20.38   14  
                  42.29     1:35.76 (53.47)     2:29.02 (53.26)     3:20.38 (51.36)
  4 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE       3:40.00    3:26.83   13  
                  44.94     1:35.25 (50.31)     2:29.51 (54.26)     3:26.83 (57.32)
  5 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           4:39.00    4:35.16   12  
                1:00.02   2:10.46 (1:10.44)   3:23.63 (1:13.17)   4:35.16 (1:11.53)
 
Event 28  Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:44.79   4/17/2011 RICHARD KITCHELL                           
     NE-LMSC: N 3:18.36        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           3:20.00    3:23.87   17  
                  45.12     1:37.06 (51.94)     2:31.87 (54.81)     3:23.87 (52.00)
  2 Healy, Martin             70 Westchester-MR       3:44.21    4:09.79   15  
                  51.52     1:51.12 (59.60)   2:59.50 (1:08.38)   4:09.79 (1:10.29)
 
Event 28  Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 2:59.30   5/10/2013 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:49.89        2010 Itamar Kutai                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 Maine Masters-NE     4:18.85    4:15.61   17  
                  58.54   2:04.98 (1:06.44)   3:09.20 (1:04.22)   4:15.61 (1:06.41)
 
Event 28  Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 3:25.55   4/23/2006 THOMAS MAINE                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             80 Marblehead JCC-NE    5:08.00    4:31.75   17  
                1:00.85   2:10.98 (1:10.13)   3:22.49 (1:11.51)   4:31.75 (1:09.26)
 
Event 31  Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:05.96    4/4/2004 DAVIS AQUATIC M                            
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
     NE-LMSC: N 7:08.39        2001 NEM                                        
                         J Brown, K Stapleton, G Wriede, B Fehlau          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 7:34.00    8:15.48  
     1) Fei, David M24                  2) Masseo, Patrick M24            
     3) Kostelecky, Nicolas M21         4) Saindon, Brian M23             
                  27.22       58.54 (58.54)   1:32.03 (1:32.03)   2:04.07 (2:04.07)
        2:32.99 (28.92)   3:05.58 (1:01.51)   3:39.78 (1:35.71)   4:13.64 (2:09.57)
        4:39.87 (26.23)     5:08.92 (55.28)   5:39.09 (1:25.45)   6:08.89 (1:55.25)
        6:36.19 (27.30)     7:07.57 (58.68)   7:41.00 (1:32.11)   8:15.48 (2:06.59)
 
Event 31  Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 6:59.13   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
     NE-LMSC: N 7:34.51        2009 MESC                                       
                         N Rebuck, B Morse, S Manhart, Z Gray              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NE Masters Unattached-NE  'A'                     6:59.00    6:56.28U 
     1) Work, Tobias M28                2) Moran, Daniel M32              
     3) Nilsson, Eric M26               4) Emmons, Michael M32            
                  24.06       49.29 (49.29)   1:14.39 (1:14.39)   1:40.27 (1:40.27)
        2:06.10 (25.83)     2:33.81 (53.54)   3:01.96 (1:21.69)   3:29.74 (1:49.47)
        3:52.55 (22.81)     4:18.36 (48.62)   4:44.74 (1:15.00)   5:10.72 (1:40.98)
        5:34.72 (24.00)     6:01.41 (50.69)   6:28.74 (1:18.02)   6:56.28 (1:45.56)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:55.93    8:30.82  
     1) Sever, Michael M43              2) Karb, Tom M52                  
     3) Lecrone, Timothy M41            4) Gray, Zachary M31              
                  26.60       57.34 (57.34)   1:31.39 (1:31.39)   2:08.29 (2:08.29)
        2:38.58 (30.29)   3:12.01 (1:03.72)   3:45.94 (1:37.65)   4:17.16 (2:08.87)
        4:46.41 (29.25)   5:19.77 (1:02.61)   5:53.95 (1:36.79)   6:26.03 (2:08.87)
        6:54.11 (28.08)   7:26.05 (1:00.02)   7:58.43 (1:32.40)   8:30.82 (2:04.79)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            9:02.00    8:34.40  
     1) Kimball, Andrew M31             2) Yepes Amaya, William M39       
     3) O'Loughlin, Eric M27            4) Guarnier, Bryan M30            
                  28.85       59.96 (59.96)   1:32.09 (1:32.09)   2:03.90 (2:03.90)
        2:35.57 (31.67)   3:12.56 (1:08.66)   3:53.32 (1:49.42)   4:33.22 (2:29.32)
        4:59.72 (26.50)     5:29.83 (56.61)   6:00.45 (1:27.23)   6:30.55 (1:57.33)
        6:57.94 (27.39)     7:29.43 (58.88)   8:02.31 (1:31.76)   8:34.40 (2:03.85)
 
Event 31  Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:22.85    5/8/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, S TRIMBLE, M VOLZING, D CUNNIFF        
     NE-LMSC: N 7:26.55        2009 MESC                                       
                         M Schmidt, D Pride, H Carter, F W Homans          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nutmeg Masters-NE  'A'                            9:10.00    8:49.62  
     1) Gerber, Robert M46              2) Hinebaugh, Carl M53            
     3) Burke, Chris M53                4) Dignan, Michael M54            
                  29.25   1:00.72 (1:00.72)   1:33.61 (1:33.61)   2:05.94 (2:05.94)
        2:36.99 (31.05)   3:11.31 (1:05.37)   3:46.75 (1:40.81)   4:20.26 (2:14.32)
        4:51.55 (31.29)   5:26.58 (1:06.32)   6:03.05 (1:42.79)   6:39.45 (2:19.19)
        7:09.18 (29.73)   7:41.84 (1:02.39)   8:15.89 (1:36.44)   8:49.62 (2:10.17)
 
Event 31  Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:32.95   3/30/2003 NEW ENGLAND MAS                            
                         R LORENZ, P WORLAND, J EADDY, J STOKES            
     NE-LMSC: N 7:32.95        2003 NEM                                        
                         R Lorenz, P Worland, J Eaddy, J Stokes            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 7:19.00    7:37.44  
     1) Chance, Joseph M22              2) Roggensack, Kelsey W23         
     3) Mancuso, Elizabeth W28          4) Perez-Rogers, Joseph M24       
                  24.33       50.39 (50.39)   1:17.82 (1:17.82)   1:45.87 (1:45.87)
        2:13.57 (27.70)     2:44.52 (58.65)   3:16.50 (1:30.63)   3:48.70 (2:02.83)
        4:15.76 (27.06)     4:46.65 (57.95)   5:18.40 (1:29.70)   5:50.36 (2:01.66)
        6:12.96 (22.60)     6:39.71 (49.35)   7:07.92 (1:17.56)   7:37.44 (1:47.08)
  2 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            8:45.00    9:03.40  
     1) Lunn, Molly W24                 2) Locken, Mark M46               
     3) Hindle, Lori W38                4) Strehle, Andrew M44            
                  32.05   1:08.44 (1:08.44)   1:46.04 (1:46.04)   2:22.29 (2:22.29)
        2:52.76 (30.47)   3:26.53 (1:04.24)   4:02.77 (1:40.48)   4:38.33 (2:16.04)
        5:01.50 (23.17)   5:42.61 (1:04.28)   6:18.62 (1:40.29)   6:52.85 (2:14.52)
        7:22.72 (29.87)   7:56.17 (1:03.32)   8:30.64 (1:37.79)   9:03.40 (2:10.55)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                  10:50.11    9:31.22  
     1) Coffin, Allyson W28             2) Kostin, Katharine W43          
     3) Nguyen, Son M34                 4) Lin, Howard M20                
                  32.36   1:08.32 (1:08.32)   1:45.65 (1:45.65)   2:22.16 (2:22.16)
        2:53.43 (31.27)   3:27.55 (1:05.39)   4:01.43 (1:39.27)   4:35.27 (2:13.11)
        5:08.10 (32.83)   5:44.38 (1:09.11)   6:20.66 (1:45.39)   6:56.08 (2:20.81)
        7:25.14 (29.06)   8:03.92 (1:07.84)   8:47.47 (1:51.39)   9:31.22 (2:35.14)
 
Event 31  Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 7:24.36   4/17/2005 ILLINOIS                                   
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connecticut Masters-CT  'A'                       7:58.00    8:00.65  
     1) Akers, Stephen M42              2) Sargent, Jeff M49              
     3) Rinaldi, Galen W45              4) Fox, Amelia W42                
                  26.59       54.65 (54.65)   1:23.51 (1:23.51)   1:53.55 (1:53.55)
        2:20.09 (26.54)     2:50.17 (56.62)   3:21.02 (1:27.47)   3:51.24 (1:57.69)
        4:20.22 (28.98)   4:52.13 (1:00.89)   5:25.13 (1:33.89)   5:58.14 (2:06.90)
        6:25.98 (27.84)     6:56.76 (58.62)   7:28.81 (1:30.67)   8:00.65 (2:02.51)
  2 Tri YMCA-NE  'A'                                 10:45.00   10:29.05  
     1) LaChapelle, Tracy W44           2) Allegretti, Irma W46           
     3) Davis, Bradley M61              4) McNamara, Kip M38              
                  40.02   1:24.40 (1:24.40)   2:10.34 (2:10.34)   2:56.60 (2:56.60)
        3:33.24 (36.64)   4:14.10 (1:17.50)   4:57.68 (2:01.08)   5:40.36 (2:43.76)
        6:15.31 (34.95)   6:54.55 (1:14.19)   7:34.93 (1:54.57)   8:11.34 (2:30.98)
        8:42.63 (31.29)   9:17.42 (1:06.08)   9:53.28 (1:41.94)  10:29.05 (2:17.71)
 
Event 31  Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 8:34.48   4/21/2013 UCLA BRUIN MAST                            
                         B MAGIT, J COOK, P O'KEEFFE, V HIBBEN             
     NE-LMSC: N 9:53.34        2011 NEM                                        
                         T Morse, F McQuiggan, K Lewis, J Hirsty           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   9:53.99    9:36.00N 
     1) Thomas, Andrew M56              2) Rardin, Susan W64              
     3) Fries, Beth W56                 4) Syphers, Dale M57              
                  27.96       59.13 (59.13)   1:31.33 (1:31.33)   2:03.51 (2:03.51)
        2:40.01 (36.50)   3:22.35 (1:18.84)   4:11.55 (2:08.04)   5:00.37 (2:56.86)
        5:32.54 (32.17)   6:09.32 (1:08.95)   6:48.70 (1:48.33)   7:27.90 (2:27.53)
        7:56.73 (28.83)   8:28.49 (1:00.59)   9:02.19 (1:34.29)   9:36.00 (2:08.10)
 
Event 33  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
     NE-LMSC: N 2:11.29        2009 Elizabeth Mancuso                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR   2:17.00    2:11.38   17  
                  28.91     1:00.98 (32.07)     1:41.45 (40.47)     2:11.38 (29.93)
  2 Polhill, Ali              21 Westchester-MR       2:08.12    2:12.01   15  
                  27.86     1:02.92 (35.06)     1:42.41 (39.49)     2:12.01 (29.60)
  3 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   2:22.00    2:18.07   14  
                  29.72     1:06.34 (36.62)     1:45.62 (39.28)     2:18.07 (32.45)
  4 Roggensack, Kelsey        23 BU Masters-NE        2:30.00    2:18.22   13  
                  29.74     1:06.52 (36.78)     1:46.86 (40.34)     2:18.22 (31.36)
  5 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  2:21.97    2:19.55   12  
                  31.33     1:07.73 (36.40)     1:47.71 (39.98)     2:19.55 (31.84)
  6 Dick, Jordan              24 Cambridge-NE         2:25.00    2:19.66   11  
                  30.19     1:05.99 (35.80)     1:46.25 (40.26)     2:19.66 (33.41)
  7 Chepeleff, Sarah          23 Cambridge-NE         2:20.77    2:19.83   10  
                  29.88     1:04.52 (34.64)     1:46.69 (42.17)     2:19.83 (33.14)
  8 Whittaker, Abby           24 Maine Masters-NE     2:28.00    2:22.65    9  
                  29.18     1:07.00 (37.82)     1:49.05 (42.05)     2:22.65 (33.60)
  9 Grawe, Sarah              23 Cambridge-NE         2:28.00    2:23.26    8  
                  30.51     1:06.58 (36.07)     1:50.24 (43.66)     2:23.26 (33.02)
 10 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE    2:18.00    2:25.71    7  
                  31.64     1:09.39 (37.75)     1:51.49 (42.10)     2:25.71 (34.22)
 11 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR   2:35.00    2:31.83    6  
                  32.21     1:14.03 (41.82)     1:56.50 (42.47)     2:31.83 (35.33)
 12 Lunn, Molly               24 Weymouth Club-NE     2:34.00    2:32.39    5  
                  33.29     1:12.80 (39.51)     1:58.44 (45.64)     2:32.39 (33.95)
 13 Grueter, Kathleen         24 BU Masters-NE        2:35.00    2:38.60    4  
                  32.28     1:12.91 (40.63)     2:00.23 (47.32)     2:38.60 (38.37)
 14 Mitchell, Robina          22 Great Bay-NE         3:05.99    2:41.77    3  
                  34.71     1:13.10 (38.39)     2:02.60 (49.50)     2:41.77 (39.17)
 15 Mullen, Rachael           22 Unattached NE-NE     2:42.00    2:48.15    2  
                  36.15     1:19.45 (43.30)     2:10.64 (51.19)     2:48.15 (37.51)
 
Event 33  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 2:09.73        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        28 BU Masters-NE        2:15.00    2:15.18   17  
                  29.07     1:04.44 (35.37)     1:44.32 (39.88)     2:15.18 (30.86)
  2 Kim, Julie                27 Cambridge-NE         2:30.00    2:19.45   15  
                  29.96     1:05.67 (35.71)     1:47.77 (42.10)     2:19.45 (31.68)
  3 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE         2:35.00    2:20.06   14  
                  30.01     1:06.78 (36.77)     1:47.43 (40.65)     2:20.06 (32.63)
  4 Perelman, Hayley          25 BU Masters-NE        2:23.00    2:20.46   13  
                  30.07     1:05.58 (35.51)     1:48.07 (42.49)     2:20.46 (32.39)
  5 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           2:18.00    2:22.30   12  
                  29.89     1:05.91 (36.02)     1:47.90 (41.99)     2:22.30 (34.40)
  6 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE  2:30.00    2:25.76   11  
                  32.39     1:08.94 (36.55)     1:51.69 (42.75)     2:25.76 (34.07)
  7 Whittaker, Casey          27 Y of North Shore-NE  2:30.00    2:26.86   10  
                  29.41     1:09.11 (39.70)     1:51.49 (42.38)     2:26.86 (35.37)
  8 Gillespie, Ashley         26 Swim RI-NE           2:25.00    2:27.23    9  
                  31.40     1:10.83 (39.43)     1:51.05 (40.22)     2:27.23 (36.18)
  9 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         2:23.00    2:28.55    8  
                  31.79     1:08.05 (36.26)     1:51.92 (43.87)     2:28.55 (36.63)
 10 Fletcher, Alyson          28 Cambridge-NE         2:27.03    2:28.64    7  
                  32.61     1:12.37 (39.76)     1:53.62 (41.25)     2:28.64 (35.02)
 11 Torelli, Brittany         25 Simmons-NE           2:38.50    2:30.57    6  
                  34.01     1:13.35 (39.34)     1:55.92 (42.57)     2:30.57 (34.65)
 12 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE        2:32.00    2:32.34    5  
                  33.69     1:09.42 (35.73)     1:57.00 (47.58)     2:32.34 (35.34)
 13 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    2:28.33    2:32.50    4  
                  33.13     1:14.25 (41.12)     1:57.91 (43.66)     2:32.50 (34.59)
 14 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE  2:40.00    2:34.46    3  
                  33.84     1:12.26 (38.42)     1:58.16 (45.90)     2:34.46 (36.30)
 15 Scheel, Kristin           28 Connecticut-CT       2:26.00    2:35.32    2  
                  33.98     1:12.53 (38.55)     2:00.44 (47.91)     2:35.32 (34.88)
 16 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         2:40.00    2:36.97    1  
                  34.05     1:14.33 (40.28)     2:00.50 (46.17)     2:36.97 (36.47)
 17 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE         2:44.34    2:43.84  
                  36.42     1:18.31 (41.89)     2:07.79 (49.48)     2:43.84 (36.05)
 18 Quinn, Shannon            27 Cambridge-NE         3:00.00    2:45.91  
                  36.50     1:19.78 (43.28)     2:09.23 (49.45)     2:45.91 (36.68)
 19 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          2:45.97    2:48.66  
                  32.69     1:21.19 (48.50)     2:12.60 (51.41)     2:48.66 (36.06)
 20 Clark, Hannah             26 Westchester-MR       2:50.00    2:52.20  
                  35.32     1:24.06 (48.74)     2:10.63 (46.57)     2:52.20 (41.57)
 21 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           2:48.00    2:53.46  
                  38.69     1:21.89 (43.20)     2:13.68 (51.79)     2:53.46 (39.78)
 22 Myers, Madeleine          26 Bearcat Masters-MR   3:30.00    2:58.49  
                  36.60     1:25.48 (48.88)     2:16.38 (50.90)     2:58.49 (42.11)
 23 Menio, Andrea             26 Bearcat Masters-MR   3:00.00    3:01.94  
                  37.81     1:19.63 (41.82)     2:18.43 (58.80)     3:01.94 (43.51)
 
Event 33  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 2:08.88        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      2:19.57    2:22.35   17  
                  30.90     1:07.30 (36.40)     1:48.68 (41.38)     2:22.35 (33.67)
  2 Stango, Melissa           30 Connecticut-CT       2:32.50    2:27.29   15  
                  33.08     1:10.82 (37.74)     1:52.47 (41.65)     2:27.29 (34.82)
  3 Williams, Melinda         32 Simmons-NE           2:26.95    2:27.33   14  
                  31.78     1:10.01 (38.23)     1:53.78 (43.77)     2:27.33 (33.55)
  4 Kim, Mingi                30 Cambridge-NE         2:43.00    2:32.19   13  
                  33.15     1:11.89 (38.74)     1:56.15 (44.26)     2:32.19 (36.04)
  5 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE           2:33.00    2:32.44   12  
                  35.00     1:13.81 (38.81)     1:59.83 (46.02)     2:32.44 (32.61)
  6 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         2:48.00    2:47.68   11  
                  35.12     1:18.27 (43.15)     2:10.51 (52.24)     2:47.68 (37.17)
  7 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE           2:52.00    2:52.35   10  
                  37.88     1:19.37 (41.49)     2:11.66 (52.29)     2:52.35 (40.69)
  8 DeGabriele, Stacy         30 MinutemanAndover-NE  3:05.00    2:53.66    9  
                  38.57     1:22.66 (44.09)     2:13.90 (51.24)     2:53.66 (39.76)
  9 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE  3:20.00    3:18.25    8  
                  42.95     1:33.88 (50.93)     2:29.74 (55.86)     3:18.25 (48.51)
 10 DeMarco, Robyn            33 Connecticut-CT       4:00.00    3:23.25    7  
                  44.46     1:40.89 (56.43)     2:37.24 (56.35)     3:23.25 (46.01)
 
Event 33  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:17.55        2012 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE           2:25.00    2:26.55   17  
                  29.12     1:06.73 (37.61)     1:52.35 (45.62)     2:26.55 (34.20)
  2 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     2:40.00    2:34.47   15  
                  32.96     1:12.31 (39.35)     1:58.16 (45.85)     2:34.47 (36.31)
  3 St onge, Tracy            35 MinutemanAndover-NE  2:40.00    2:37.61   14  
                  34.41     1:15.43 (41.02)     2:01.81 (46.38)     2:37.61 (35.80)
  4 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         2:40.00    2:43.67   13  
                  36.60     1:14.70 (38.10)     2:06.06 (51.36)     2:43.67 (37.61)
  5 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           2:51.91    2:43.76   12  
                  34.93     1:19.34 (44.41)     2:08.58 (49.24)     2:43.76 (35.18)
  6 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           2:53.32    2:53.54   11  
                  36.07     1:21.52 (45.45)     2:15.31 (53.79)     2:53.54 (38.23)
  7 Seitz, Sue                36 North Suburban Y-NE  3:00.00    2:53.71   10  
                  37.06     1:23.00 (45.94)     2:13.55 (50.55)     2:53.71 (40.16)
  8 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE           3:15.00    3:00.80    9  
                  42.82     1:32.24 (49.42)     2:22.53 (50.29)     3:00.80 (38.27)
  9 Hart, Gretchen            37 Maine Masters-NE     3:00.00    3:01.62    8  
                  39.03     1:26.46 (47.43)     2:20.61 (54.15)     3:01.62 (41.01)
 10 Smith, Michele            37 MinutemanAndover-NE  3:27.00    3:22.59    7  
                  45.86     1:37.01 (51.15)     2:35.25 (58.24)     3:22.59 (47.34)
 11 Stone, Emily              36 University Club-NE   3:45.00    3:23.39    6  
                  38.62     1:37.51 (58.89)     2:31.69 (54.18)     3:23.39 (51.70)
 12 Selle, Lora               36 Great Bay-NE         3:30.00    3:27.09    5  
                  45.93     1:38.32 (52.39)   2:42.41 (1:04.09)     3:27.09 (44.68)
 
Event 33  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 2:20.46        2013 Tracy McCurdy                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE     2:30.00    2:31.20   17  
                  31.58     1:09.38 (37.80)     1:55.89 (46.51)     2:31.20 (35.31)
  2 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        2:34.00    2:35.17   15  
                  33.89     1:16.32 (42.43)     2:00.43 (44.11)     2:35.17 (34.74)
  3 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  2:33.44    2:37.21   14  
                  33.33     1:14.03 (40.70)     2:02.27 (48.24)     2:37.21 (34.94)
  4 Geisler, Lori             41 Swim RI-NE           2:40.00    2:39.24   13  
                  34.44     1:17.75 (43.31)     2:02.34 (44.59)     2:39.24 (36.90)
  5 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           2:43.32    2:39.28   12  
                  34.17     1:16.30 (42.13)     2:03.88 (47.58)     2:39.28 (35.40)
  6 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE    2:45.00    2:41.08   11  
                  33.30     1:15.32 (42.02)     2:03.39 (48.07)     2:41.08 (37.69)
  7 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE    2:46.87    2:44.82   10  
                  35.69     1:16.63 (40.94)     2:07.24 (50.61)     2:44.82 (37.58)
  8 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE           2:50.00    2:45.54    9  
                  35.65     1:19.01 (43.36)     2:08.10 (49.09)     2:45.54 (37.44)
  9 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE     3:00.00    2:48.31    8  
                  37.38     1:24.29 (46.91)     2:09.98 (45.69)     2:48.31 (38.33)
 10 Carter, Stefanie          41 Swim RI-NE           2:54.00    2:52.64    7  
                  35.76     1:23.68 (47.92)     2:17.18 (53.50)     2:52.64 (35.46)
 11 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE  2:56.00    2:52.71    6  
                  41.16     1:26.10 (44.94)     2:14.82 (48.72)     2:52.71 (37.89)
 12 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE         2:50.00    3:00.33    5  
                  39.97     1:25.65 (45.68)     2:18.14 (52.49)     3:00.33 (42.19)
 13 Krangle, Jennifer         40 Cambridge-NE         3:31.00    3:30.69    4  
                  42.06     1:38.83 (56.77)   2:40.78 (1:01.95)     3:30.69 (49.91)
 -- Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE    2:26.32         NS  
 
Event 33  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:26.96        2008 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR          2:19.00    2:18.72   17  
                  29.23     1:02.21 (32.98)     1:45.98 (43.77)     2:18.72 (32.74)
  2 Soraghan, Marilyn         47 Granite State-NE     2:58.00    2:43.43   15  
                  34.12     1:19.65 (45.53)     2:07.19 (47.54)     2:43.43 (36.24)
  3 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    2:48.50    2:43.53   14  
                  35.00     1:17.91 (42.91)     2:07.21 (49.30)     2:43.53 (36.32)
  4 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE    2:49.00    2:45.09   13  
                  34.84     1:17.60 (42.76)     2:08.01 (50.41)     2:45.09 (37.08)
  5 Czech, Lynne              47 Swim RI-NE           2:53.00    2:50.74   12  
                  37.18     1:22.42 (45.24)     2:12.01 (49.59)     2:50.74 (38.73)
  6 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    3:00.00    2:57.51   11  
                  39.81     1:25.37 (45.56)     2:15.93 (50.56)     2:57.51 (41.58)
  7 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           3:00.06    2:57.98   10  
                  38.05     1:25.27 (47.22)     2:14.56 (49.29)     2:57.98 (43.42)
  8 Chalfin, Sonia            47 Cambridge-NE         3:15.00    3:01.07    9  
                  44.77     1:29.28 (44.51)     2:21.91 (52.63)     3:01.07 (39.16)
  9 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     2:52.00    3:06.26    8  
                  36.94     1:30.39 (53.45)     2:24.06 (53.67)     3:06.26 (42.20)
 10 Downey, Sarah             45 Great Bay-NE         3:25.58    3:07.17    7  
                  38.62     1:30.39 (51.77)     2:23.38 (52.99)     3:07.17 (43.79)
 11 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE       3:09.87    3:09.02    6  
                  43.79     1:30.50 (46.71)     2:27.29 (56.79)     3:09.02 (41.73)
 12 Harvey, Lori              48 Kingsbury Club-NE    3:50.00    3:15.79    5  
                  42.78     1:34.08 (51.30)     2:33.50 (59.42)     3:15.79 (42.29)
 13 DiSilvestro, Julie        48 Swim RI-NE           3:35.00    3:38.53    4  
                  52.60     1:49.77 (57.17)     2:49.07 (59.30)     3:38.53 (49.46)
 14 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE           5:00.00    3:38.73    3  
                  50.68     1:44.61 (53.93)     2:44.46 (59.85)     3:38.73 (54.27)
 15 O'Carroll, Priscilla      47 Asphalt Green-MR     4:20.00    3:56.67    2  
                  52.81   1:53.62 (1:00.81)   2:58.07 (1:04.45)     3:56.67 (58.60)
 
Event 33  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:14.40   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 2:30.94        2012 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         2:39.00    2:33.92   17  
                  32.40     1:12.94 (40.54)     1:58.17 (45.23)     2:33.92 (35.75)
  2 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT       2:45.00    2:41.42   15  
                  33.34     1:13.91 (40.57)     2:03.83 (49.92)     2:41.42 (37.59)
  3 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    2:53.89    2:53.80   14  
                  38.53     1:20.18 (41.65)     2:14.34 (54.16)     2:53.80 (39.46)
  4 Jakubowski, Beth          50 BSC Healthpoint-NE   2:57.48    2:55.50   13  
                  38.06     1:20.88 (42.82)     2:17.03 (56.15)     2:55.50 (38.47)
  5 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         2:55.00    2:57.10   12  
                  37.72     1:23.19 (45.47)     2:17.85 (54.66)     2:57.10 (39.25)
  6 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE           3:10.00    3:04.53   11  
                  40.49     1:26.78 (46.29)     2:19.86 (53.08)     3:04.53 (44.67)
  7 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE         3:10.00    3:04.70   10  
                  40.78     1:30.23 (49.45)     2:24.36 (54.13)     3:04.70 (40.34)
  8 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           3:43.10    3:30.28    9  
                  48.43     1:42.65 (54.22)   2:42.93 (1:00.28)     3:30.28 (47.35)
  9 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE   3:31.00    3:31.42    8  
                  46.71     1:43.07 (56.36)   2:46.77 (1:03.70)     3:31.42 (44.65)
 10 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  3:27.00    3:33.32    7  
                  48.88   1:50.13 (1:01.25)     2:42.93 (52.80)     3:33.32 (50.39)
 
Event 33  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:33.84        2012 Beth Estel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estel, Beth               58 Granite State-NE     2:37.00    2:38.18   17  
                  34.99     1:15.87 (40.88)     2:00.61 (44.74)     2:38.18 (37.57)
  2 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       2:49.00    2:46.80   15  
                  34.68     1:18.26 (43.58)     2:08.95 (50.69)     2:46.80 (37.85)
  3 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    2:51.00    2:49.37   14  
                  35.50     1:19.48 (43.98)     2:08.32 (48.84)     2:49.37 (41.05)
  4 Gaines, Maureen           55 North Suburban Y-NE  2:55.00    3:00.09   13  
                  37.67     1:26.21 (48.54)     2:15.98 (49.77)     3:00.09 (44.11)
  5 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE  3:05.00    3:03.51   12  
                  39.78     1:28.19 (48.41)     2:19.56 (51.37)     3:03.51 (43.95)
  6 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         3:45.00    3:28.76   11  
                  47.80     1:44.30 (56.50)   2:45.08 (1:00.78)     3:28.76 (43.68)
  7 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           4:00.00    3:32.72   10  
                  52.66     1:43.00 (50.34)   2:50.54 (1:07.54)     3:32.72 (42.18)
 
Event 33  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:46.47        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     2:52.48    2:49.33   17  
                  38.06     1:21.67 (43.61)     2:11.38 (49.71)     2:49.33 (37.95)
  2 Hummel, Barbara           62 UV Rays-NE           3:06.02    3:03.63   15  
                  41.83     1:31.87 (50.04)     2:20.28 (48.41)     3:03.63 (43.35)
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     3:26.00    3:25.25   14  
                  45.38     1:39.97 (54.59)   2:42.34 (1:02.37)     3:25.25 (42.91)
  4 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     3:40.00    3:43.07   13  
                  49.96     1:43.87 (53.91)   2:53.81 (1:09.94)     3:43.07 (49.26)
  5 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   4:15.00    3:51.61   12  
                  58.40     1:56.74 (58.34)   3:03.95 (1:07.21)     3:51.61 (47.66)
 
Event 33  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 2:54.51        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    2:58.19    2:52.86N  17  
                  40.77     1:27.56 (46.79)     2:14.64 (47.08)     2:52.86 (38.22)
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE  3:35.00    3:02.78   15  
                  42.64                             2:21.11 ( )     3:02.78 (41.67)
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         3:45.00    3:32.78   14  
                  46.87     1:39.15 (52.28)   2:41.60 (1:02.45)     3:32.78 (51.18)
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     3:46.52    3:42.20   13  
                  34.25   1:47.09 (1:12.84)   2:49.35 (1:02.26)     3:42.20 (52.85)
 
Event 33  Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:53.17   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
     NE-LMSC: N 4:52.05        2014 Donna Edelbaum                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     4:20.00    4:11.57N  17  
                  58.08   2:02.95 (1:04.87)   3:21.28 (1:18.33)     4:11.57 (50.29)
 
Event 34  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 1:55.31        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE       2:05.00    1:55.73   17  
                  25.91       56.47 (30.56)     1:28.98 (32.51)     1:55.73 (26.75)
  2 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE         2:03.00    2:02.11   15  
                  26.14       57.23 (31.09)     1:32.37 (35.14)     2:02.11 (29.74)
  3 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE          2:04.00    2:04.18   14  
                  26.25       58.16 (31.91)     1:34.67 (36.51)     2:04.18 (29.51)
  4 Eder, Marc                23 BU Masters-NE        2:06.99    2:05.77   13  
                  27.17     1:00.37 (33.20)     1:35.93 (35.56)     2:05.77 (29.84)
  5 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    2:10.21    2:08.34   12  
                  26.37       59.86 (33.49)     1:38.96 (39.10)     2:08.34 (29.38)
  6 Russell, Jonathan         24 Cambridge-NE         2:10.00    2:10.75   11  
                  27.41     1:01.39 (33.98)     1:38.37 (36.98)     2:10.75 (32.38)
  7 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE        2:18.53    2:11.16   10  
                  27.92     1:01.68 (33.76)     1:40.38 (38.70)     2:11.16 (30.78)
  8 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE    2:18.11    2:13.73    9  
                  29.01     1:02.65 (33.64)     1:42.68 (40.03)     2:13.73 (31.05)
  9 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           2:17.89    2:15.13    8  
                  29.82     1:04.99 (35.17)     1:43.73 (38.74)     2:15.13 (31.40)
 10 Chiang, Lee               24 Swim RI-NE           2:12.00    2:17.31    7  
                  27.39     1:02.58 (35.19)     1:43.95 (41.37)     2:17.31 (33.36)
 11 Fei, David                24 BU Masters-NE        2:25.00    2:17.72    6  
                  28.89     1:04.61 (35.72)     1:46.65 (42.04)     2:17.72 (31.07)
 12 Saindon, Brian            23 BU Masters-NE        2:15.00    2:21.59    5  
                  28.82     1:05.34 (36.52)     1:47.16 (41.82)     2:21.59 (34.43)
 13 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR   2:16.98    2:22.05    4  
                  25.58     1:01.00 (35.42)     1:45.57 (44.57)     2:22.05 (36.48)
 14 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:26.85    3  
                  28.39     1:06.16 (37.77)     1:52.77 (46.61)     2:26.85 (34.08)
 15 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     2:37.50    2:43.66    2  
                  31.78     1:15.61 (43.83)     2:05.91 (50.30)     2:43.66 (37.75)
 16 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE    2:49.12    2:53.12    1  
                  36.53     1:21.03 (44.50)     2:08.92 (47.89)     2:53.12 (44.20)
 
Event 34  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:41.88   12/5/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:55.56        2013 Tobias Work                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         1:55.00    1:53.96N  17  
                  24.56       52.86 (28.30)     1:27.77 (34.91)     1:53.96 (26.19)
  2 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE         2:00.00    2:02.98   15  
                  27.18       59.14 (31.96)     1:34.00 (34.86)     2:02.98 (28.98)
  3 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE         2:01.00    2:05.50   14  
                  26.48       58.93 (32.45)     1:35.39 (36.46)     2:05.50 (30.11)
  4 McElroy, Kyle             26 NEM Unattached-NE    2:09.00    2:06.64   13  
                  27.18     1:01.07 (33.89)     1:37.00 (35.93)     2:06.64 (29.64)
  5 Card, Mathew              26 Swim RI-NE           2:10.00    2:08.52   12  
                  26.05       59.02 (32.97)     1:39.34 (40.32)     2:08.52 (29.18)
  6 Chau, Perry               26 Y of North Shore-NE  2:07.31    2:10.47   11  
                  28.02     1:01.77 (33.75)     1:38.72 (36.95)     2:10.47 (31.75)
  7 Mooney, Ross              29 Swim RI-NE           2:15.40    2:11.55   10  
                  26.11     1:01.08 (34.97)     1:38.87 (37.79)     2:11.55 (32.68)
  8 Jones, Kyle               25 Red Tide-MR          2:12.00    2:15.45    9  
                  29.10     1:03.25 (34.15)     1:43.83 (40.58)     2:15.45 (31.62)
  9 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     2:15.00    2:16.14    8  
                  28.72     1:03.78 (35.06)     1:44.97 (41.19)     2:16.14 (31.17)
 10 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR   2:25.00    2:19.99    7  
                  27.95     1:03.73 (35.78)     1:46.01 (42.28)     2:19.99 (33.98)
 11 O'Rourke, Conor           25 Swim RI-NE           2:56.88    2:21.10    6  
                  29.65     1:08.23 (38.58)     1:47.92 (39.69)     2:21.10 (33.18)
 12 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE    2:30.00    2:25.36    5  
                  30.00     1:07.96 (37.96)     1:51.46 (43.50)     2:25.36 (33.90)
 13 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    2:55.00    2:38.64    4  
                  33.89     1:12.34 (38.45)     2:00.40 (48.06)     2:38.64 (38.24)
 14 Duguay, Robert            28 Connecticut-CT       2:55.00    2:43.10    3  
                  36.74     1:20.61 (43.87)     2:07.10 (46.49)     2:43.10 (36.00)
 -- Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    2:40.00         DQ  
      Not on back off wall - back
                  31.05     1:05.87 (34.82)     1:54.68 (48.81)          DQ (31.79)
 
Event 34  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 1:56.52        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE       2:01.59    2:00.70   17  
                  25.61       57.15 (31.54)     1:32.70 (35.55)     2:00.70 (28.00)
  2 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         1:57.00    2:01.37   15  
                  25.32       57.60 (32.28)     1:33.46 (35.86)     2:01.37 (27.91)
  3 Zhai, Eric                33 Bearcat Masters-MR   2:09.00    2:08.58   14  
                  26.66       59.42 (32.76)     1:37.94 (38.52)     2:08.58 (30.64)
  4 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE  2:16.78    2:12.21   13  
                  29.29     1:01.68 (32.39)     1:40.77 (39.09)     2:12.21 (31.44)
  5 Guarnier, Bryan           30 Liquid Assets-NE     2:06.00    2:13.61   12  
                  27.34     1:00.30 (32.96)     1:41.37 (41.07)     2:13.61 (32.24)
  6 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   2:25.03    2:15.62   11  
                  28.34     1:05.21 (36.87)     1:42.40 (37.19)     2:15.62 (33.22)
  7 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR          2:16.00    2:16.32   10  
                  28.61     1:04.80 (36.19)     1:43.30 (38.50)     2:16.32 (33.02)
  8 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE         2:18.00    2:21.46    9  
                  28.49     1:04.60 (36.11)     1:48.91 (44.31)     2:21.46 (32.55)
  9 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE           2:25.75    2:22.18    8  
                  28.56     1:05.51 (36.95)     1:48.16 (42.65)     2:22.18 (34.02)
 10 Bosetti, Damon            30 Cambridge-NE         2:28.17    2:23.92    7  
                  28.49     1:09.34 (40.85)     1:51.55 (42.21)     2:23.92 (32.37)
 11 Miller, Elliot            30 Granite State-NE     2:30.00    2:30.42    6  
                  30.78     1:10.35 (39.57)     1:55.45 (45.10)     2:30.42 (34.97)
 12 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     2:38.23    2:31.25    5  
                  34.52     1:13.67 (39.15)     1:58.66 (44.99)     2:31.25 (32.59)
 13 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     2:29.99    2:32.70    4  
                  31.97     1:13.62 (41.65)     1:57.24 (43.62)     2:32.70 (35.46)
 14 Moynihan, Brian           32 Liquid Assets-NE     2:36.00    2:38.21    3  
                  33.87     1:17.56 (43.69)     2:02.55 (44.99)     2:38.21 (35.66)
 15 Parsons, Steve            34 Great Bay-NE         2:52.00    2:51.64    2  
                  36.80     1:21.00 (44.20)     2:14.37 (53.37)     2:51.64 (37.27)
 -- Fernandez, Adolfo         30 Swim RI-NE           2:31.00         DQ  
      Other - back
                  30.29     1:10.99 (40.70)     1:54.93 (43.94)          DQ (35.74)
 
Event 34  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 1:53.98        2002 Jim Harvey                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE           2:02.65    2:04.14   17  
                  25.91       58.07 (32.16)     1:33.92 (35.85)     2:04.14 (30.22)
  2 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE           2:06.25    2:09.06   15  
                  26.86       59.56 (32.70)     1:39.22 (39.66)     2:09.06 (29.84)
  3 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    2:09.00    2:10.12   14  
                  26.98     1:01.04 (34.06)     1:39.52 (38.48)     2:10.12 (30.60)
  4 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE  2:13.00    2:13.22   13  
                  29.17     1:02.89 (33.72)     1:43.94 (41.05)     2:13.22 (29.28)
  5 Kosiorek, Kevin           36 Cambridge-NE         2:15.00    2:14.07   12  
                  29.08     1:04.15 (35.07)     1:42.85 (38.70)     2:14.07 (31.22)
  6 Searles, Dave             37 Liquid Assets-NE     2:08.00    2:15.25   11  
                  26.88     1:01.11 (34.23)     1:41.97 (40.86)     2:15.25 (33.28)
  7 McNamara, Kip             38 Tri-Y-NE             2:29.50    2:29.59   10  
                  33.07     1:12.32 (39.25)     1:54.45 (42.13)     2:29.59 (35.14)
  8 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   2:30.00    2:31.70    9  
                  31.75     1:13.56 (41.81)     1:56.63 (43.07)     2:31.70 (35.07)
  9 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:35.29    8  
                  30.25     1:08.87 (38.62)     1:56.88 (48.01)     2:35.29 (38.41)
 10 Graham, David             39 Greenwood-NE         2:32.16    2:35.52    7  
                  31.11     1:13.96 (42.85)     2:00.27 (46.31)     2:35.52 (35.25)
 11 Lebro, Ryan               39 Liquid Assets-NE     2:30.00    2:36.95    6  
                  31.15     1:10.09 (38.94)     1:58.28 (48.19)     2:36.95 (38.67)
 12 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         2:49.41    2:43.77    5  
                  34.88     1:15.14 (40.26)     2:06.07 (50.93)     2:43.77 (37.70)
 13 Alpert, Gary              37 Swim RI-NE           3:05.00    2:48.44    4  
                  42.37     1:23.48 (41.11)     2:12.88 (49.40)     2:48.44 (35.56)
 14 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE     2:50.00    2:54.81    3  
                  36.68     1:24.70 (48.02)     2:14.74 (50.04)     2:54.81 (40.07)
 
Event 34  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:51.85        2009 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hersh, Craig              42 Simmons-NE           2:07.40    2:06.25   17  
                  27.61     1:01.60 (33.99)     1:37.09 (35.49)     2:06.25 (29.16)
  2 Harker, Travis            40 Great Bay-NE         2:12.31    2:07.37   15  
                  26.74       59.13 (32.39)     1:37.69 (38.56)     2:07.37 (29.68)
  3 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE           2:18.00    2:07.67   14  
                  26.80     1:00.47 (33.67)     1:37.39 (36.92)     2:07.67 (30.28)
  4 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE           2:14.90    2:12.20   13  
                  28.12     1:03.27 (35.15)     1:41.85 (38.58)     2:12.20 (30.35)
  5 Piepgras, Colin           44 Y of North Shore-NE  2:28.17    2:17.91   12  
                  28.40     1:03.27 (34.87)     1:44.68 (41.41)     2:17.91 (33.23)
  6 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT       2:35.00    2:21.09   11  
                  30.28     1:06.61 (36.33)     1:49.80 (43.19)     2:21.09 (31.29)
  7 Morse, Benjamin           42 Maine Masters-NE     2:30.00    2:21.76   10  
                  29.93     1:07.64 (37.71)     1:48.89 (41.25)     2:21.76 (32.87)
  8 Foley, TJ                 44 MinutemanAndover-NE  2:18.00    2:23.34    9  
                  29.33     1:09.14 (39.81)     1:50.02 (40.88)     2:23.34 (33.32)
  9 Rogers, John              43 Hockomock-NE         2:15.80    2:24.78    8  
                  27.94     1:06.29 (38.35)     1:48.75 (42.46)     2:24.78 (36.03)
 10 Crum, Jeff                42 Y of North Shore-NE  2:20.00    2:25.37    7  
                  29.94     1:08.57 (38.63)     1:50.94 (42.37)     2:25.37 (34.43)
 11 Nemirovsky, Sergei        41 MinutemanAndover-NE  2:25.00    2:25.54    6  
                  29.88     1:08.46 (38.58)     1:51.35 (42.89)     2:25.54 (34.19)
 12 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE     2:25.00    2:25.78    5  
                  30.14     1:08.24 (38.10)     1:52.78 (44.54)     2:25.78 (33.00)
 13 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              2:26.49    2:32.36    4  
                  33.32     1:13.21 (39.89)     1:57.65 (44.44)     2:32.36 (34.71)
 14 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR          2:27.00    2:32.72    3  
                  31.93     1:12.01 (40.08)     1:55.18 (43.17)     2:32.72 (37.54)
 15 Sever, Michael            43 Maine Masters-NE     2:22.55    2:34.48    2  
                  30.25     1:08.59 (38.34)     1:56.54 (47.95)     2:34.48 (37.94)
 16 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         2:45.00    2:45.56    1  
                  36.92     1:24.62 (47.70)     2:09.65 (45.03)     2:45.56 (35.91)
 17 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     3:25.00    3:18.16  
                  39.73   1:39.96 (1:00.23)     2:31.65 (51.69)     3:18.16 (46.51)
 
Event 34  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 1:56.14   4/29/2012 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:02.19        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE         2:09.32    2:07.77   17  
                  27.35       59.18 (31.83)     1:36.81 (37.63)     2:07.77 (30.96)
  2 Gilson, Matthew           46 Swim RI-NE           2:15.40    2:12.49   15  
                  28.13     1:01.81 (33.68)     1:40.67 (38.86)     2:12.49 (31.82)
  3 Faria, Jose               47 Unattached NJ-NJ     2:13.00    2:15.71   14  
                  28.95     1:02.99 (34.04)     1:43.51 (40.52)     2:15.71 (32.20)
  4 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE     2:18.00    2:16.77   13  
                  28.76     1:02.50 (33.74)     1:44.34 (41.84)     2:16.77 (32.43)
  5 Werlinich, Greg           49 Badger-MR            2:20.00    2:16.78   12  
                  29.51     1:04.06 (34.55)     1:45.17 (41.11)     2:16.78 (31.61)
  6 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    2:17.72    2:18.11   11  
                  28.65     1:04.69 (36.04)     1:45.37 (40.68)     2:18.11 (32.74)
  7 Hurd, Michael             46 Maine Masters-NE     2:19.00    2:21.41   10  
                  30.34     1:08.15 (37.81)     1:48.27 (40.12)     2:21.41 (33.14)
  8 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           2:28.08    2:26.60    9  
                  30.40     1:07.27 (36.87)     1:52.99 (45.72)     2:26.60 (33.61)
  9 Quinn, Thomas             45 Cambridge-NE         2:26.00    2:27.21    8  
                  30.95     1:07.42 (36.47)     1:52.39 (44.97)     2:27.21 (34.82)
 10 Johnson, Mark             49 Swim RI-NE           2:39.10    2:35.28    7  
                  31.02     1:12.38 (41.36)     1:59.37 (46.99)     2:35.28 (35.91)
 11 Perz, Paul                45 North Suburban Y-NE  2:35.00    2:35.76    6  
                  32.22     1:11.22 (39.00)     1:59.38 (48.16)     2:35.76 (36.38)
 12 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE  2:22.22    2:36.24    5  
                  30.44     1:11.16 (40.72)     2:00.93 (49.77)     2:36.24 (35.31)
 13 Reyes, David              46 BU Masters-NE        3:10.00    2:41.70    4  
                  33.22     1:17.61 (44.39)     2:04.49 (46.88)     2:41.70 (37.21)
 14 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE         2:44.87    2:44.87    3  
                  32.71     1:14.05 (41.34)     2:07.38 (53.33)     2:44.87 (37.49)
 15 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  2:50.00    2:48.38    2  
                  38.54     1:26.70 (48.16)     2:12.52 (45.82)     2:48.38 (35.86)
 16 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE       2:45.76    2:50.32    1  
                  38.01     1:21.51 (43.50)     2:11.63 (50.12)     2:50.32 (38.69)
 17 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE           2:57.00    3:00.62  
                  35.06     1:20.55 (45.49)     2:14.45 (53.90)     3:00.62 (46.17)
 18 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE     3:10.00    3:07.74  
                  46.41     1:33.59 (47.18)     2:25.37 (51.78)     3:07.74 (42.37)
 
Event 34  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:00.56   4/27/2013 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 2:04.97        2003 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR     2:20.00    2:18.17   17  
                  28.92                             1:45.86 ( )     2:18.17 (32.31)
  2 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR       2:25.00    2:19.78   15  
                  29.64     1:05.79 (36.15)     1:47.89 (42.10)     2:19.78 (31.89)
  3 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV      2:21.20    2:19.82   14  
                  30.12     1:06.92 (36.80)     1:48.77 (41.85)     2:19.82 (31.05)
  4 Atkins, Steven            50 Adirondack-AD        2:22.00    2:21.60   13  
                  30.01     1:07.80 (37.79)     1:50.21 (42.41)     2:21.60 (31.39)
  5 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE     2:28.27    2:23.70   12  
                  29.71     1:08.20 (38.49)     1:50.04 (41.84)     2:23.70 (33.66)
  6 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           2:33.00    2:25.32   11  
                  31.24     1:09.41 (38.17)     1:52.40 (42.99)     2:25.32 (32.92)
  7 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE    2:28.25    2:25.78   10  
                  30.67     1:08.35 (37.68)     1:51.42 (43.07)     2:25.78 (34.36)
  8 McClellan, John           52 ABC Masters-NE       2:30.00    2:31.76    9  
                  30.60     1:11.22 (40.62)     1:57.92 (46.70)     2:31.76 (33.84)
  9 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  2:38.32    2:34.24    8  
                  32.81     1:15.16 (42.35)     1:58.51 (43.35)     2:34.24 (35.73)
 10 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       2:37.99    2:41.56    7  
                  33.94     1:16.79 (42.85)     2:03.33 (46.54)     2:41.56 (38.23)
 11 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE  2:40.00    2:42.49    6  
                  34.95     1:18.44 (43.49)     2:07.47 (49.03)     2:42.49 (35.02)
 12 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       2:43.10    2:47.73    5  
                  35.91     1:19.46 (43.55)     2:09.87 (50.41)     2:47.73 (37.86)
 13 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       2:50.50    2:49.79    4  
                  37.32     1:23.08 (45.76)     2:11.08 (48.00)     2:49.79 (38.71)
 14 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           3:01.00    2:54.16    3  
                  34.64     1:22.84 (48.20)     2:15.19 (52.35)     2:54.16 (38.97)
 15 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     3:09.45    3:08.10    2  
                  38.87     1:30.24 (51.37)     2:19.68 (49.44)     3:08.10 (48.42)
 16 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           3:06.00    3:09.82    1  
                  49.43     1:35.93 (46.50)     2:26.81 (50.88)     3:09.82 (43.01)
 
Event 34  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
     NE-LMSC: N 2:06.67        2008 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         2:16.55    2:14.64   17  
                  28.28     1:03.78 (35.50)     1:42.69 (38.91)     2:14.64 (31.95)
  2 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      2:19.00    2:18.83   15  
                  29.37     1:05.37 (36.00)     1:45.92 (40.55)     2:18.83 (32.91)
  3 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         2:39.74    2:31.06   14  
                  31.89     1:09.31 (37.42)     1:56.10 (46.79)     2:31.06 (34.96)
  4 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE          2:29.00    2:31.27   13  
                  31.01     1:10.02 (39.01)     1:55.77 (45.75)     2:31.27 (35.50)
  5 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE     2:36.00    2:34.65   12  
                  33.90     1:12.16 (38.26)     2:00.04 (47.88)     2:34.65 (34.61)
  6 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           2:36.76    2:37.99   11  
                  34.71     1:15.39 (40.68)     2:02.72 (47.33)     2:37.99 (35.27)
  7 Miller, Steve             59 Great Bay-NE         2:45.00    2:42.50   10  
                  36.66     1:20.69 (44.03)     2:07.32 (46.63)     2:42.50 (35.18)
  8 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT       2:38.00    2:42.62    9  
                  32.12     1:15.56 (43.44)     2:06.04 (50.48)     2:42.62 (36.58)
  9 Hoffmann, Paul            58 Westchester-MR       2:43.00    2:45.61    8  
                  33.90     1:16.82 (42.92)     2:07.74 (50.92)     2:45.61 (37.87)
 10 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE           3:00.00    2:55.50    7  
                  35.54     1:24.50 (48.96)     2:16.28 (51.78)     2:55.50 (39.22)
 11 Carroll, Kevin            56 MinutemanAndover-NE  2:58.00    2:56.48    6  
                  33.64     1:20.02 (46.38)     2:16.19 (56.17)     2:56.48 (40.29)
 12 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           2:58.00    2:59.21    5  
                  42.60     1:28.76 (46.16)     2:19.42 (50.66)     2:59.21 (39.79)
 13 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           3:45.00    3:31.71    4  
                  51.55     1:50.90 (59.35)     2:47.99 (57.09)     3:31.71 (43.72)
 14 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    3:23.00    3:34.20    3  
                  46.09     1:45.74 (59.65)   2:57.07 (1:11.33)     3:34.20 (37.13)
 15 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         4:30.00    3:56.22    2  
                  50.62   1:51.43 (1:00.81)   3:07.56 (1:16.13)     3:56.22 (48.66)
 -- Alexandre, George         56 Swim RI-NE           2:50.00         DQ  
      Multiple strokes - back
                  33.68     1:21.66 (47.98)     2:12.55 (50.89)          DQ (38.19)
 
Event 34  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:03.73   5/12/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 2:12.67        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 Maine Masters-NE     2:26.60    2:25.03   17  
                  30.92     1:07.93 (37.01)     1:51.25 (43.32)     2:25.03 (33.78)
  2 Oates, David              63 Worcester Area-NE    2:45.00    2:33.77   15  
                  30.19     1:10.53 (40.34)     1:59.76 (49.23)     2:33.77 (34.01)
  3 Bright, David             61 NEM Unattached-NE    2:30.00    2:33.83   14  
                  32.36     1:10.91 (38.55)     1:58.40 (47.49)     2:33.83 (35.43)
  4 Holt, Steve               62 Greenwood-NE         2:43.00    2:43.03   13  
                  34.10     1:16.51 (42.41)     2:04.45 (47.94)     2:43.03 (38.58)
  5 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE     2:44.60    2:43.22   12  
                  37.45     1:17.60 (40.15)     2:07.03 (49.43)     2:43.22 (36.19)
  6 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   2:57.39    2:51.50   11  
                  36.34     1:23.73 (47.39)     2:13.31 (49.58)     2:51.50 (38.19)
  7 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     2:53.00    2:57.96   10  
                  39.70     1:27.88 (48.18)     2:19.87 (51.99)     2:57.96 (38.09)
  8 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE           3:05.00    3:07.07    9  
                  37.19     1:29.53 (52.34)     2:25.03 (55.50)     3:07.07 (42.04)
  9 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           3:07.65    3:12.54    8  
                  44.78     1:35.73 (50.95)     2:29.35 (53.62)     3:12.54 (43.19)
 10 Altman, Jeffrey           63 Asphalt Green-MR     3:30.00    3:20.35    7  
                  43.57     1:38.84 (55.27)     2:31.18 (52.34)     3:20.35 (49.17)
 
Event 34  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 2:29.68        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      2:35.00    2:35.91   17  
                  33.37     1:15.76 (42.39)     2:00.92 (45.16)     2:35.91 (34.99)
  2 Newkirk, Thomas           65 Great Bay-NE         3:05.00    2:55.16   15  
                  37.22     1:23.09 (45.87)     2:15.68 (52.59)     2:55.16 (39.48)
  3 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE     2:52.00    2:56.95   14  
                  37.76     1:23.76 (46.00)     2:15.12 (51.36)     2:56.95 (41.83)
  4 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           2:58.00    2:59.21   13  
                  36.68     1:31.39 (54.71)     2:23.66 (52.27)     2:59.21 (35.55)
  5 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    2:52.00    2:59.62   12  
                  38.29     1:26.90 (48.61)     2:20.32 (53.42)     2:59.62 (39.30)
  6 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        3:30.00    3:15.92   11  
                  40.91     1:35.62 (54.71)     2:32.20 (56.58)     3:15.92 (43.72)
  7 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE         3:45.00    3:44.88   10  
                  48.91   1:54.11 (1:05.20)   2:56.49 (1:02.38)     3:44.88 (48.39)
  8 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           4:00.00    4:13.44    9  
                  56.56   2:02.25 (1:05.69)   3:19.00 (1:16.75)     4:13.44 (54.44)
 
Event 34  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:29.92   2/23/2008 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 2:49.56        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           2:48.00    2:48.45N  17  
                  35.19     1:20.93 (45.74)     2:11.69 (50.76)     2:48.45 (36.76)
  2 Pope, James               71 ABC Masters-NE       3:00.00    3:13.13   15  
                  42.96                             2:29.49 ( )     3:13.13 (43.64)
  3 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     3:23.30    3:17.83   14  
                  43.58     1:29.74 (46.16)   2:34.15 (1:04.41)     3:17.83 (43.68)
  4 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       3:34.04    3:39.93   13  
                  49.96     1:45.37 (55.41)     2:44.79 (59.42)     3:39.93 (55.14)
  5 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  3:45.00    3:52.26   12  
                  51.56   1:54.62 (1:03.06)   3:01.78 (1:07.16)     3:52.26 (50.48)
  6 Read, Phil                71 Great Bay-NE         3:58.00    3:55.66   11  
                  49.95     1:49.55 (59.60)   3:03.70 (1:14.15)     3:55.66 (51.96)
 -- Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE       3:30.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  49.67   1:55.77 (1:06.10)   3:01.06 (1:05.29)          DQ (53.85)
 
Event 34  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
     NE-LMSC: N 3:27.00        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 Maine Masters-NE     3:38.03    3:36.62   17  
                  49.40   1:51.24 (1:01.84)     2:51.12 (59.88)     3:36.62 (45.50)
 
Event 34  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:06.65   3/24/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 4:24.68        2013 Arnold Meardon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kutai, Itamar             80 Marblehead JCC-NE    5:40.00    4:09.87N  17  
                  59.05   2:01.76 (1:02.71)   3:07.01 (1:05.25)   4:09.87 (1:02.86)
  2 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         5:00.00    5:14.95   15  
                1:19.13   2:38.61 (1:19.48)   4:14.38 (1:35.77)   5:14.95 (1:00.57)
 
Event 35  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.62   4/28/2012 MADISON KENNEDY                              
     NE-LMSC: N 24.32        2013 C Brackett                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE           26.78      25.74   17  
  2 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR     26.00      26.01   15  
  3 Grawe, Sarah              23 Cambridge-NE           27.50      26.08   14  
  4 McGahie, Kaitlin          19 Worcester Area-NE      25.80      26.21   13  
  5 Greeke, Emily             24 BU Masters-NE          28.00      26.29   12  
  6 Roggensack, Kelsey        23 BU Masters-NE          28.00      26.49   11  
  7 Whittaker, Abby           24 Maine Masters-NE       27.56      27.04   10  
  8 Dick, Jordan              24 Cambridge-NE           27.33      27.24    9  
  9 Lamoreaux, Kelly          23 Swim RI-NE             28.99      27.55    8  
 10 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR     28.00      27.59    7  
 11 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE      27.50      28.13    6  
 12 Lin, Cindy                23 Bearcat Masters-MR     29.00      28.16    5  
 13 Grueter, Kathleen         24 BU Masters-NE          27.00      29.04    4  
 14 Mendelson, Leah           24 MIT Masters-NE         29.00      29.29    3  
 15 Johnson, Elyssa           23 Bearcat Masters-MR     59.00      34.27    2  
 -- Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR     26.00         NS  
 
Event 35  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.96   2/23/2013 KIM VANDENBERG                               
     NE-LMSC: N 23.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Au, Lauren                29 DC Aquatics-PV         25.60      25.76   17  
  2 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE    26.46      26.03   15  
  3 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE           26.00      26.26   14  
  4 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR            27.00      26.67   13  
  5 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD          26.78      27.12   12  
  6 Scotchlas, Sarah          26 Cambridge-NE           26.80      27.19   11  
  7 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE       27.37      27.71   10  
  8 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE           27.00      28.05    9  
  9 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE             29.16      28.17    8  
 10 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE             28.00      28.32    7  
 11 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE    28.50      28.34    6  
 12 Beeger, Elise             29 Cambridge-NE           28.05      28.53    5  
 13 Scheel, Kristin           28 Connecticut-CT         28.30      28.54    4  
 14 Clark, Hannah             26 Westchester-MR         27.99      28.78    3  
 15 Mellen, Christine         27 Swim RI-NE             29.82      28.88    2  
 16 Crespy, Clio              28 Red Tide-MR            29.31      28.99    1  
 17 Quinn, Shannon            27 Cambridge-NE           33.00      29.46  
 18 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR            33.81      30.69  
 19 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR       32.00      30.87  
 20 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE    39.00      33.86  
 21 Antolik, Carrie           27 MIT Masters-NE         40.00      36.66  
 22 Johnson, Ali              26 Great Bay-NE           55.00      37.28  
 23 Dennison, Laura           29 Cambridge-NE         1:08.45    1:01.80  
 
Event 35  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
     NE-LMSC: N 24.41        2011 Katrine Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE       24.96      23.63N  17  
  2 Gonnason, Hayley          31 Bearcat Masters-MR     26.00      26.06   15  
  3 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ        25.95      27.14   14  
  4 Andrews, Therese          30 Cambridge-NE           28.10      27.55   13  
  5 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE             28.10      28.37   12  
  6 Fry, Kimberly             30 Burlington Area-NE     27.20      28.53   11  
  7 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE           29.00      29.54   10  
  8 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE             29.00      29.79    9  
  9 Dougherty, Erin           31 Red Tide-MR            29.67      30.18    8  
 10 Penrose, Sarah            30 Asphalt Green-MR       34.00      30.65    7  
 11 Koeppel, Kacey            34 Red Tide-MR            30.00      31.58    6  
 12 Hughes, Elizabeth         32 University Club-NE     35.00      33.29    5  
 13 Steenberge, Brigid        31 Red Tide-MR            35.00      34.07    4  
 14 DeGabriele, Stacy         30 MinutemanAndover-NE    33.00      34.31    3  
 15 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE    39.00      34.95    2  
 16 Powers, Kate              30 Connecticut-CT         37.27      35.20    1  
 17 Farough, Samira           31 Boston YMCA-NE         35.50      35.46  
 
Event 35  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.68        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE             25.98      25.62   17  
  2 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE             26.00      26.36   15  
  3 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE       27.50      27.91   14  
  4 Morin, Jen                39 Swim RI-NE             27.00      28.83   13  
  5 Fairman, Abigail          37 Red Tide-MR            30.62      30.95   12  
  6 Seitz, Sue                36 North Suburban Y-NE    32.00      31.42   11  
  7 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE           32.00      31.70   10  
  8 Hart, Gretchen            37 Maine Masters-NE       35.00      32.13    9  
  9 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE             32.00      33.33    8  
 10 Selle, Lora               36 Great Bay-NE           33.73      33.57    7  
 11 Stone, Emily              36 University Club-NE     45.00      35.06    6  
 12 Rauzin, Ivy               35 Bearcat Masters-MR     35.00      35.16    5  
 13 Smith, Michele            37 MinutemanAndover-NE    38.00      36.25    4  
 14 Waller, Lisa              36 Great Bay-NE           55.00      40.77    3  
 
Event 35  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     NE-LMSC: N 24.63        2013 Tricia Wyatt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kostin, Katharine         43 Maine Masters-NE       26.00      25.94   17  
  2 Mullen, Kristen           41 Cape Cod-NE            26.90      26.49   15  
  3 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE             27.00      26.80   14  
  4 Ryan, Jodi                43 Maine Masters-NE       28.40      27.04   13  
  5 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE      27.34      27.36   12  
  6 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE          27.50      27.66   11  
  7 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE    28.00      28.26   10  
  8 Simmons, Lynne            44 Swim RI-NE             28.45      28.45    9  
  9 Geisler, Lori             41 Swim RI-NE             32.00      28.46    8  
 10 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE    28.44      29.27    7  
 11 O'Connor, Brooke          40 North Suburban Y-NE    29.00      29.35    6  
 12 Carter, Stefanie          41 Swim RI-NE             29.00      29.57    5  
 13 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE      30.42      29.69    4  
 14 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE             29.70      29.80    3  
 15 Moskowitz, Gayle          44 NEM Unattached-NE      29.50      29.81    2  
 16 Palms, Ann                41 Swim RI-NE             30.55      30.26    1  
 17 Perry, Susan              43 Cape Cod-NE            29.00      30.30  
 18 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE           31.00      31.59  
 19 LaChapelle, Tracy         44 Tri-Y-NE               37.00      31.93  
 20 Banker, Margaret          40 Y of North Shore-NE    37.42      34.62  
 21 Saltojanes, Denise        40 North Suburban Y-NE    37.00      35.44  
 22 Foster, Denise            44 Worcester Area-NE      45.00      35.80  
 23 Sweet, Jill               41 Simon's Rock-NE        38.61      36.90  
 24 Acevedo, Kristine         42 Liquid Assets-NE       37.00      36.96  
 25 Krangle, Jennifer         40 Cambridge-NE           43.00      38.33  
 26 Brinker, Dana             42 Connecticut-CT         54.00      42.23  
 
Event 35  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
     NE-LMSC: N 25.22        2010 Mary Estabrook                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR            25.20      25.75   17  
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE             27.34      26.46   15  
  3 Phillips, Tracy           48 Great Bay-NE           27.00      27.84   14  
  4 Pearl, Carol              48 Cambridge-NE           30.00      28.31   13  
  5 Polhill, Laura            48 Westchester-MR         29.00      28.36   12  
  6 Soraghan, Marilyn         47 Granite State-NE       28.00      28.75   11  
  7 Pohl, Jessica             46 BSC Healthpoint-NE     28.00      28.83   10  
  8 Pasquale, Mary            47 Worcester Area-NE      30.50      29.23    9  
  9 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE      29.80      29.31    8  
 10 Walton, Mary              47 Swim RI-NE             30.47      29.36    7  
 11 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE             31.33      30.65    6  
 12 Czech, Lynne              47 Swim RI-NE             31.00      31.28    5  
 13 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE       32.00      31.41    4  
 14 Leone, Susan              49 Westchester-MR         31.00      31.54    3  
 15 Barlow, Jennifer          48 ABC Masters-NE         32.32      31.72    2  
 16 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE      32.00      32.29    1  
 17 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE           35.00      33.23  
 18 Chalfin, Sonia            47 Cambridge-NE           33.00      33.45  
 19 Allegretti, Irma          46 Tri-Y-NE               35.00      33.90  
 20 Yamashita, Mikiko         47 Red Tide-MR            35.00      34.97  
 21 Daniels, Carolyn          47 Connecticut-CT         36.00      37.18  
 22 Benson, Annie             46 Simon's Rock-NE        43.31      37.47  
 23 O'Carroll, Priscilla      47 Asphalt Green-MR       45.00      41.02  
 
Event 35  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.67   5/12/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
     NE-LMSC: N 25.68        2003 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE       28.00      27.15   17  
  2 Koster, Carolyn           52 Post Swimming-MR       28.50      27.95   15  
  3 Moss, Pam Henry           52 Connecticut-CT         28.00      28.27   14  
  4 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT         29.00      28.52   13  
  5 Hallett, Connie           54 Maine Masters-NE       30.01      28.81   12  
  6 Stokes, Karin             53 Granite State-NE       28.51      28.88   11  
  7 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE       30.00      29.66   10  
  8 Spence, Denise            54 UMASS-NE               29.27      29.75    9  
  9 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE       29.90      29.94    8  
 10 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT         30.20      29.95    7  
 11 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE    31.00      31.06    6  
 12 Jakubowski, Beth          50 BSC Healthpoint-NE     30.00      31.16    5  
 13 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE           30.00      31.37    4  
 14 Alwan, Maryann            51 MinutemanAndover-NE    31.66      31.50    3  
 15 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE           31.00      31.58    2  
 16 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE             34.00      32.04    1  
 17 Adams, Liz                53 Cambridge-NE           34.19      32.99  
 18 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE    36.00      36.27  
 19 Costa, Claudia            50 Asphalt Green-MR     1:05.00      40.71  
 20 Pinzon, Beverly           53 Asphalt Green-MR       52.00      48.64  
 
Event 35  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 25.95        2010 Jacki Hirsty                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE    27.50      27.68   17  
  2 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE             30.50      29.74   15  
  3 Fries, Beth               56 Maine Masters-NE       32.00      30.06   14  
  4 Connolly, Petie           59 Mansfield Marlin-CT    32.67      32.88   13  
  5 Pugh, Lorena              56 Swim RI-NE             38.00      33.40   12  
  6 Pazera, Kathy             55 Swim RI-NE             35.15      34.28   11  
  7 Nihan, Marian             56 North Suburban Y-NE    37.45      38.48   10  
  8 Coolidge, Mary            58 University Club-NE     47.00      40.48    9  
 
Event 35  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
     NE-LMSC: N 28.65        2013 Joel Feldmann                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             61 Swim RI-NE             28.00      27.26N  17  
  2 Merena, Elizabeth         61 Bearcat Masters-MR     31.50      31.71   15  
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE       34.00      32.94   14  
  4 White, Emily              60 MIT Masters-NE         34.00      34.40   13  
  5 Glines, Susie             62 ABC Masters-NE         35.00      36.10   12  
  6 Kilroy, Trice             62 Swim RI-NE             37.00      36.73   11  
  7 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE     37.51      38.22   10  
  8 Atkins, Dale              63 Great Bay-NE           57.00      43.89    9  
  9 Camire, Mary              60 Swim RI-NE             43.29      44.27    8  
 10 Danis, Jill               60 Asphalt Green-MR     1:15.00      54.51    7  
 
Event 35  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 28.94   5/12/2013 DIANN UUSTAL                                 
     NE-LMSC: N 31.01        1992 Clara Walker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE       29.97      28.99N  17  
  2 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      30.23      30.24N  15  
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE           38.00      38.09   14  
  4 Hill, Marcia              69 WCM-PC                 38.86      38.97   13  
  5 Yunker, Carol             67 MinutemanAndover-NE    40.00      39.45   12  
  6 Lasche, Rosemary          68 BC Masters-NE          46.00      49.93   11  
  7 Case, Louise              66 Greenwood-NE         1:05.00      54.21   10  
  8 Read, Susan               68 Great Bay-NE         1:00.00      55.12    9  
 
Event 35  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     NE-LMSC: N 33.26        1997 Clara Walker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreman, Judy             70 Cambridge-NE           37.00      37.14   17  
  2 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE           45.22      41.39   15  
  3 Stephen, Mary             71 Simon's Rock-NE        45.00      43.47   14  
 
Event 35  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
     NE-LMSC: N 42.74        2005 Esther Pelletier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE       45.00      44.19   17  
 
Event 36  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
     NE-LMSC: N 20.79        2011 Steve Scheren                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE          21.75      21.53   17  
  2 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE         23.00      21.93   15  
  3 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE          21.40      21.99   14  
  4 Chance, Joseph            22 BU Masters-NE          21.74      22.18   13  
  5 Polhill, Drew             23 Westchester-MR         22.22      22.40   12  
  6 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE         24.50      22.49   11  
  7 Badran, Khalil            21 Worcester Area-NE      23.00      22.64   10  
  8 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE           22.20      22.72    9  
  9 Chiang, Lee               24 Swim RI-NE             22.50      22.86    8  
 10 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     22.55      23.01    7  
 11 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      22.63      23.07    6  
 12 Champagne, Jonathan       22 Asphalt Green-MR       23.14      23.13    5  
 13 Bissett, Gregory          22 Worcester Area-NE      23.50      23.33    4  
 14 Flynn, Ryan               22 Bearcat Masters-MR     22.00      23.50    3  
 15 Paradis, Bennett          20 BU Masters-NE          23.83      23.80    2  
 16 Fei, David                24 BU Masters-NE          24.00      23.89    1  
 17 Pope, Ryan                24 Unattached MR-MR       23.42      24.01  
 18 Kostelecky, Nicolas       21 BU Masters-NE          24.13      24.08  
 19 McGahie, Brian            21 Worcester Area-NE      25.40      24.14  
 20 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE             26.00      25.08  
 21 Saindon, Brian            23 BU Masters-NE          23.00      25.22  
 22 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR     26.00      25.71  
 23 Darlow, Ari               23 BU Masters-NE          26.00      25.83  
 24 Masseo, Patrick           24 BU Masters-NE          25.50      26.52  
 25 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE       27.88      28.27  
 
Event 36  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
     NE-LMSC: N 21.17        1989 Tom Pereles                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE    21.00      21.49   17  
  2 Benjamin, Ethan           25 BU Masters-NE          22.15      21.79   15  
  3 Work, Tobias              28 Cambridge-NE           22.00      22.10   14  
  4 Mc Inerney, Scott         27 Cambridge-NE           21.99      22.67   13  
  5 Card, Mathew              26 Swim RI-NE             22.90      22.81   11.5
  5 Mooney, Ross              29 Swim RI-NE             22.60      22.81   11.5
  7 Kim, Kevin                25 Bearcat Masters-MR     22.70      23.24   10  
  8 Ambaye, Haftom            27 Bearcat Masters-MR     27.00      24.34    9  
  9 Kleinert, Ryan            28 Swim RI-NE             27.00      24.50    8  
 10 Bauzon, Jaszver           29 Bearcat Masters-MR     26.00      24.84    7  
 11 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR     23.20      24.97    6  
 12 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE      25.20      25.32    5  
 13 Arias, Luis               26 Asphalt Green-MR       25.00      25.63    4  
 14 Biethan, Jonathan         29 Liquid Assets-NE       25.00      26.23    3  
 15 Jackman, Derek            27 Liquid Assets-NE       29.00      27.18    2  
 16 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE      28.50      28.10    1  
 17 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE      34.00      28.62  
 18 Guevara, Miguel           25 Cambridge-NE         1:04.00      29.77  
 19 Mely, David               25 Swim RI-NE             50.00      39.67  
 20 Campbell, Alexander       28 Phoenix-NE           2:15.00    2:56.51  
 -- Bosch, Ryan               26 Bearcat Masters-MR     26.00         NS  
 
Event 36  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 19.65   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
     NE-LMSC: N 21.02        1994 Patrick Keating                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE           21.99      22.62   17  
  2 McKenna, Brian            34 Swim RI-NE             24.53      23.09   15  
  3 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE         23.53      23.71   14  
  4 Rouaud, Romain            30 Red Tide-MR            24.50      23.74   13  
  5 Zhai, Eric                33 Bearcat Masters-MR     23.50      23.81   12  
  6 Brinkmeyer, Justin        32 Cambridge-NE           23.00      23.95   11  
  7 Guarnier, Bryan           30 Liquid Assets-NE       23.00      23.97   10  
  8 Cronin, CJ                31 Technique/Train-NE     24.40      24.36    9  
  9 Catalano, Kenneth         33 Liquid Assets-NE       24.50      24.65    8  
 10 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE       24.50      24.79    7  
 11 Ulane, Paul               34 Bearcat Masters-MR     26.00      25.00    6  
 12 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR            24.50      25.05    5  
 13 Gillis, John              33 Maine Masters-NE       26.00      25.58    4  
 14 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE             25.96      25.64    3  
 15 Wu, Jim                   31 Bearcat Masters-MR     25.50      26.02    2  
 16 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR     26.31      26.09    1  
 17 Miller, Elliot            30 Granite State-NE       27.00      26.13  
 18 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR     27.20      26.18  
 19 Fernandez, Adolfo         30 Swim RI-NE             25.00      26.20  
 20 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR     26.55      26.35  
 21 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE           27.00      27.26  
 22 Hobby, Andrew             30 Swim RI-NE             31.00      27.27  
 23 Korkut, Erman             32 MIT Masters-NE         29.00      28.66  
 24 Moynihan, Brian           32 Liquid Assets-NE       28.00      28.84  
 25 Parsons, Steve            34 Great Bay-NE           28.00      29.38  
 26 Mulcahy, Seann            31 Swim RI-NE             32.50      30.39  
 27 Illescas, Marco           32 Connecticut-CT         42.00      39.16  
 
Event 36  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
     NE-LMSC: N 21.05        2006 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             39 Granite State-NE       22.74      22.76   17  
  2 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE    23.00      22.91   15  
  3 Phillips, Tom             39 Greenwood-NE           24.00      22.94   14  
  4 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE             23.01      23.23   13  
  5 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE             23.25      23.33   12  
  6 Jilek, Dave               39 BU Masters-NE          23.22      23.42   11  
  7 Ash, Jeffrey              37 MinutemanAndover-NE    23.50      23.92   10  
  8 Dornaus, David            39 University Club-NE     23.00      24.17    9  
  9 Welch, James              38 Swim RI-NE             24.12      24.88    8  
 10 Wilkening, Jon            39 Red Tide-MR            24.80      25.22    7  
 11 Alpert, Gary              37 Swim RI-NE             27.00      25.59    6  
 12 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR     27.00      25.73    5  
 13 Lebro, Ryan               39 Liquid Assets-NE       26.00      26.76    3.5
 13 Cloitre, Christophe       39 Great Bay-NE           26.65      26.76    3.5
 15 Arnold, Eric              38 Bearcat Masters-MR     27.50      27.01    2  
 16 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE           28.12      28.19    1  
 17 Latva-Kokko, Mika         39 MinutemanAndover-NE    30.01      31.20  
 
Event 36  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
     NE-LMSC: N 20.84        2009 Michael Ross                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          22.50      22.80   17  
  2 Lecrone, Timothy          41 Maine Masters-NE       24.00      23.44   14.5
  2 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE             22.57      23.44   14.5
  4 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE             24.02      23.71   13  
  5 Hersh, Craig              42 Simmons-NE             23.90      23.88   12  
  6 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE             23.98      23.96   11  
  7 Yunker, Michael           44 MinutemanAndover-NE    23.73      24.15   10  
  8 Harker, Travis            40 Great Bay-NE           24.00      24.17    9  
  9 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT         28.00      24.56    8  
 10 Crum, Jeff                42 Y of North Shore-NE    26.00      24.67    7  
 11 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE       24.70      25.37    6  
 12 Gregson, Michael          42 Swim RI-NE             25.00      25.79    5  
 13 Avard, Christian          41 NEM Unattached-NE      27.40      27.06    4  
 14 Pite, Eric                41 Cambridge-NE           30.00      28.20    3  
 15 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC                26.49      29.29    2  
 16 Springfield, AJ           41 Greenwood-NE           30.00      30.29    1  
 17 Dragoni, Stephen          43 Cambridge-NE           29.00      30.90  
 18 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE       31.00      32.18  
 19 McGee, Todd               42 Phoenix-NE           1:15.00    1:24.96  
 -- Rogers, John              43 Hockomock-NE           23.50         NS  
 -- Sever, Michael            43 Maine Masters-NE       23.55         NS  
 
Event 36  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
     NE-LMSC: N 21.58        2010 Fritz Bedford                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baranowski, Mitch         45 Red Tide-MR            23.77      23.99   17  
  2 Tapiero, Dan              45 NY Athletic Club-CT    24.05      24.03   15  
  3 Gilson, Matthew           46 Swim RI-NE             23.51      24.06   14  
  4 Faria, Jose               47 Unattached NJ-NJ       24.50      24.62   13  
  5 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE       24.00      24.74   12  
  6 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             24.50      25.31   11  
  7 Werlinich, Greg           49 Badger-MR              25.50      25.39   10  
  8 Goodman, Robert           45 Red Tide-MR            24.51      25.47    9  
  9 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE    26.00      25.61    8  
 10 Martini, Paolo            46 Liquid Assets-NE       26.50      25.83    7  
 11 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE       26.50      26.17    6  
 12 Schmuhl, Frederick        49 Great Bay-NE           27.38      26.51    5  
 13 Uprichard, David          48 Red Tide-MR            30.00      26.54    4  
 14 Hurley, Patrick JF        48 Great Bay-NE           25.00      26.74    3  
 15 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE             27.09      26.82    2  
 16 Baker, Jeremy             46 North Suburban Y-NE    27.00      27.57    1  
 17 Imbusch, Stephen          45 Swim RI-NE             30.00      27.75  
 18 Fernald, Robert           47 Great Bay-NE           28.00      28.25  
 19 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE     30.00      28.38  
 20 Reyes, David              46 BU Masters-NE          29.00      28.82  
 21 Grady, Seth               49 NEM Unattached-NE      29.00      29.99  
 22 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE      32.02      31.49  
 23 Kantor, Jimmy             49 Y of North Shore-NE    31.25      32.11  
 24 Ramirez-Marquez, Alister  48 Asphalt Green-MR       35.00      33.21  
 25 Mansour, Marc             49 Liquid Assets-NE       33.00      33.64  
 -- Quinn, Thomas             45 Cambridge-NE           25.65         DQ  
      False start
 
Event 36  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
     NE-LMSC: N 22.72        2000 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedford, Fritz            50 UV Rays-NE             22.75      22.37N  17  
  2 Pride, Douglas            50 Maine Masters-NE       23.10      23.10   15  
  3 Schmidt, Michael          51 Maine Masters-NE       24.39      24.01   14  
  4 Autissier, Patrick        51 Cambridge-NE           24.00      24.96   13  
  5 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR       25.55      25.05   12  
  6 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV        24.70      25.16   11  
  7 Duvall, James             50 Liquid Assets-NE       24.80      25.32   10  
  8 Gunzl, Arthur             52 Connecticut-CT         26.50      25.37    9  
  9 McArdle, Tom              54 Maine Masters-NE       26.00      25.45    8  
 10 Brown, Phil               53 Weymouth Club-NE       25.30      25.77    7  
 11 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE           25.93      25.98    6  
 12 McClellan, John           52 ABC Masters-NE         26.00      26.17    5  
 13 Tedeschi, John            53 Nutmeg Masters-NE      27.00      26.29    4  
 14 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE       26.50      26.34    3  
 15 Tremain, Ken              50 Badger-MR              27.50      26.50    2  
 16 Meier, Bill               53 Simon's Rock-NE        26.00      26.51    1  
 17 Bellotti, Matthew         53 Unattached NE-NE       26.00      26.62  
 18 Philpy, Paul              53 Cambridge-NE           27.00      26.65  
 19 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE           26.50      26.78  
 20 Gordon, Peter             53 University Club-NE     26.00      26.80  
 21 McGahie, Ted              54 Worcester Area-NE      27.25      26.90  
 22 Hinebaugh, Carl           53 Nutmeg Masters-NE      26.00      26.92  
 23 Dignan, Michael           54 Nutmeg Masters-NE      26.00      27.52  
 24 Polhill, Brad             50 Westchester-MR         27.75      28.01  
 25 Estabrook, Todd           54 University Club-NE     29.00      28.34  
 26 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE    29.00      28.72  
 27 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE      28.50      29.30  
 28 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE           29.00      29.65  
 29 MacMahon, John            50 Great Bay-NE           30.00      29.74  
 30 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR         29.30      30.21  
 31 Sicard, David             50 Swim RI-NE             30.00      30.63  
 32 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR     35.00      30.90  
 33 Cade, Jonathan            51 Simon's Rock-NE        32.90      33.88  
 34 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE             33.00      34.00  
 35 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE       34.45      35.40  
 36 Reynolds, Michael         50 Simon's Rock-NE        42.00      35.76  
 -- Grant, Charles            54 University Club-NE     30.00         NS  
 
Event 36  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 23.18        2008 Greg Shaw                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV        23.52      23.39   17  
  2 Marshall, Robert          55 Y of North Shore-NE    24.50      24.40   15  
  3 Thomas, Andrew            56 Maine Masters-NE       24.70      24.46   14  
  4 Davis, Guy                55 Great Bay-NE           24.55      24.69   13  
  5 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE      25.80      25.62   12  
  6 Davis, Bill               56 University Club-NE     26.00      26.03   11  
  7 Wall, Dan                 58 Adirondack-AD          26.88      26.04   10  
  8 Rheinhardt, Rick          59 Cape Cod-NE            26.00      26.38    9  
  9 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE     27.25      26.66    8  
 10 O'Brien, David            57 Liquid Assets-NE       26.00      26.90    7  
 11 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT         28.00      27.73    6  
 12 Alexandre, George         56 Swim RI-NE             28.00      28.07    5  
 13 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE      28.00      28.28    4  
 14 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE             28.59      28.79    3  
 15 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE         28.81      28.82    2  
 16 Miller, Steve             59 Great Bay-NE           28.00      29.14    1  
 17 Greenspan, Neil           55 Swim RI-NE             30.00      29.98  
 18 Bartl, Roland             57 Greenwood-NE           29.58      30.01  
 19 Barry, Michael            58 Connecticut-CT         31.00      32.70  
 20 Burden, James             56 Swim RI-NE             42.00      35.58  
 21 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE           38.70      38.33  
 -- Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE       26.95         NS  
 
Event 36  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 24.38        2010 Lawrence Shulman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR            24.70      25.47   17  
  2 Goodman, James            61 Maine Masters-NE       27.00      26.23   15  
  3 Oates, David              63 Worcester Area-NE      28.00      26.86   14  
  4 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE            27.37      27.13   13  
  5 Plencner, Bob             61 Granite State-NE       27.00      27.17   12  
  6 Epstein, Daniel           63 Simon's Rock-NE        28.50      27.96   11  
  7 Packard, Dennis           60 Adirondack-AD          27.60      28.38   10  
  8 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE       29.00      29.08    9  
  9 Olander, John             64 Simon's Rock-NE        29.50      29.12    8  
 10 Maxted, George            62 Cambridge-NE           29.00      29.37    7  
 11 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE         29.90      30.19    6  
 12 Prue, Paul                61 MinutemanAndover-NE    32.00      30.70    5  
 13 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE             30.00      31.49    4  
 14 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR       32.25      33.29    3  
 15 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT    39.00      37.89    2  
 16 Turner, Eric              61 Phoenix-NE           1:10.00    1:02.64    1  
 -- Davis, Bradley            61 Tri-Y-NE               27.00         DQ  
      False start
 
Event 36  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
     NE-LMSC: N 26.02        2013 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Phil              66 Swim RI-NE             28.00      27.31   17  
  2 Newkirk, Thomas           65 Great Bay-NE           28.50      28.00   15  
  3 Smillie, Joe              66 Burlington Area-NE     29.00      29.15   14  
  4 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE             28.00      30.74   13  
  5 Duguet, Noel              65 Westchester-MR         33.00      31.52   12  
  6 Lewis, John               67 Great Bay-NE           31.00      32.04   11  
  7 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE      31.20      32.11   10  
  8 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE          35.00      32.74    9  
  9 Henefield, Joe            65 NEM Unattached-NE      49.00      47.38    8  
 -- Prior, David              69 Swim RI-NE             40.00         NS  
 
Event 36  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 27.97        2004 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE             28.50      28.53   17  
  2 Vail, David               70 Maine Masters-NE       28.97      28.98   15  
  3 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE    30.00      30.20   14  
  4 Pierce, Fred              70 Maine Masters-NE       31.00      30.32   13  
  5 Healy, Martin             70 Westchester-MR         29.21      30.72   12  
  6 Pope, James               71 ABC Masters-NE         30.00      31.85   11  
  7 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE       31.40      32.07   10  
  8 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE           32.93      32.88    9  
  9 Read, Phil                71 Great Bay-NE           35.00      35.08    8  
 10 Pride, H Douglas          72 Maine Masters-NE       33.00      35.33    7  
 11 Ribush, Nicholas          72 ABC Masters-NE         36.00      36.86    6  
 12 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE       44.00      38.31    5  
 13 Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     1:00.37      58.22    4  
 
Event 36  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
     NE-LMSC: N 31.13        2009 Walter Lincoln                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE       39.00      45.35   17  
 
Event 36  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
     NE-LMSC: N 32.58        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            82 Maine Masters-NE       42.70      44.75   17  
  2 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE           49.00      48.72   15  
  3 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           1:00.00      50.07   14  
 
Event 37  Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
     NE-LMSC: N 4:08.60        2002 NEM                                        
                         C Deveney, S Morawski, J Stokes, E Wang           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:10.00    4:13.19   34  
     1) Chepeleff, Sarah W23            2) Dick, Jordan W24               
     3) Aubin, Alana W23                4) Grawe, Sarah W23               
                  30.56   1:03.28 (1:03.28)     1:37.46 (34.18)   2:17.50 (1:14.22)
        2:45.32 (27.82)     3:17.17 (59.67)     3:44.09 (26.92)     4:13.19 (56.02)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:18.00    4:14.18   30  
     1) Tuhtasinova, Maftuna W19        2) Hall, Lindsay W24              
     3) Sung, Julia W21                 4) Gonnason, Hayley W31           
                  29.06       59.67 (59.67)     1:34.04 (34.37)   2:13.75 (1:14.08)
        2:43.38 (29.63)   3:17.59 (1:03.84)     3:43.97 (26.38)     4:14.18 (56.59)
  3 Maine Masters Swim Club-NE  'Z'                        NT    4:19.39   28  
     1) Stanilova, Tsveta W28           2) Alcaide, Katrine W32           
     3) Whittaker, Abby W24             4) Kostin, Katharine W43          
                  33.06   1:09.63 (1:09.63)     1:41.81 (32.18)   2:18.92 (1:09.29)
        2:47.65 (28.73)   3:22.06 (1:03.14)     3:49.54 (27.48)     4:19.39 (57.33)
  4 Worcester Area Masters-NE  'A'                    4:37.00    4:45.95   26  
     1) Noone, Kerrie W43               2) Skorupka, Eva W23              
     3) McGahie, Kaitlin W19            4) Pasquale, Mary W47             
                  37.00   1:15.82 (1:15.82)     1:51.60 (35.78)   2:33.36 (1:17.54)
        3:04.79 (31.43)   3:41.98 (1:08.62)     4:12.16 (30.18)   4:45.95 (1:03.97)
  5 Great Bay Masters-NE  'B'                         6:10.00    5:14.07   24  
     1) Mitchell, Robina W22            2) Johnson, Ali W26               
     3) Neild, Rachel W33               4) McGrail, Crystie W29           
                  36.37   1:13.90 (1:13.90)     2:01.96 (48.06)   2:55.38 (1:41.48)
        3:30.87 (35.49)   4:11.45 (1:16.07)     4:41.41 (29.96)   5:14.07 (1:02.62)
  6 Bearcat Masters-MR  'B'                           5:40.00    5:53.67   22  
     1) Myers, Madeleine W26            2) Rauzin, Ivy W35                
     3) Krams, Liz W35                  4) Johnson, Elyssa W23            
                  46.73   1:33.96 (1:33.96)     2:20.06 (46.10)   3:15.05 (1:41.09)
        3:52.35 (37.30)   4:34.59 (1:19.54)     5:12.35 (37.76)   5:53.67 (1:19.08)
 
Event 37  Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
     NE-LMSC: N 4:11.82        1999 NEM                                        
                         C Murphy, L Boehm, S Wriede, M Braisted           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:09.50    4:25.61   34  
     1) Beeger, Elise W29               2) Scotchlas, Sarah W26           
     3) Emmons, Kasondra W26            4) Kim, Julie W27                 
                  34.22   1:09.52 (1:09.52)     1:43.67 (34.15)   2:23.60 (1:14.08)
        2:54.53 (30.93)   3:30.00 (1:06.40)     3:56.35 (26.35)     4:25.61 (55.61)
  2 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:30.00    4:26.55   30  
     1) Briskie, Erin W29               2) DiNardo, Sara W28              
     3) Machnik, Ali W26                4) Leith-Doucett, Diane W31       
                  32.28   1:05.37 (1:05.37)     1:39.37 (34.00)   2:18.54 (1:13.17)
        2:36.70 (18.16)   3:27.14 (1:08.60)     3:55.88 (28.74)     4:26.55 (59.41)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:30.00    4:41.98   28  
     1) Looney, Jessica W25             2) Mareb, Karen W55               
     3) St onge, Tracy W35              4) Foley, Caileen W28             
                  33.80   1:09.73 (1:09.73)     1:45.72 (35.99)   2:26.27 (1:16.54)
        2:59.29 (33.02)   3:38.77 (1:12.50)     4:08.92 (30.15)   4:41.98 (1:03.21)
  4 Swim Rhode Island-NE  'G'                         4:55.00    4:46.08   26  
     1) Dzaugis, Mary W25               2) Gillespie, Ashley W26          
     3) Fisher, Allison W27             4) Winslow, Stephanie W33         
                  38.04   1:17.97 (1:17.97)     1:51.21 (33.24)   2:29.20 (1:11.23)
        3:02.26 (33.06)   3:40.91 (1:11.71)     4:11.52 (30.61)   4:46.08 (1:05.17)
  5 Westchester Masters-MR  'A'                       4:54.54    4:55.89   24  
     1) Thornton, Cindy W56             2) Clark, Hannah W26              
     3) Simpson, Shauna W42             4) Leone, Susan W49               
                  39.12   1:19.60 (1:19.60)     1:57.29 (37.69)   2:39.80 (1:20.20)
        3:11.20 (31.40)   3:48.65 (1:08.85)     4:20.55 (31.90)   4:55.89 (1:07.24)
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:15.00    4:58.71   22  
     1) Owen, Katharine W35             2) Hallor, Sara W43               
     3) Kim, Mingi W30                  4) Fletcher, Alyson W28           
                  35.35   1:11.40 (1:11.40)     1:55.08 (43.68)   2:42.59 (1:31.19)
        3:16.37 (33.78)   3:56.36 (1:13.77)     4:25.68 (29.32)   4:58.71 (1:02.35)
  7 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               5:24.00    5:33.91   20  
     1) Seitz, Sue W36                  2) Nihan, Marian W56              
     3) Nihan, Lianne W25               4) Saltojanes, Denise W40         
                  39.77   1:23.37 (1:23.37)     2:11.23 (47.86)   3:06.16 (1:42.79)
        3:37.52 (31.36)   4:15.20 (1:09.04)     4:52.10 (36.90)   5:33.91 (1:18.71)
  8 Connecticut Masters-CT  'A'                       5:46.51    5:41.86   18  
     1) Rinaldi, Galen W45              2) Powers, Kate W30               
     3) DeMarco, Robyn W33              4) Sega, Ally W41                 
                  35.35   1:12.65 (1:12.65)     1:55.84 (43.19)   2:46.90 (1:34.25)
        3:28.38 (41.48)   4:22.21 (1:35.31)     4:43.50 (21.29)   5:41.86 (1:19.65)
  9 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            5:30.00    5:57.73   16  
     1) DeGabriele, Stacy W30           2) Smith, Michele W37             
     3) Afanasewicz, Elizabeth W30      4) Wellman, Meghan W28            
                  41.43   1:23.54 (1:23.54)     2:12.69 (49.15)   3:06.17 (1:42.63)
        3:49.00 (42.83)   4:40.63 (1:34.46)     5:18.03 (37.40)   5:57.73 (1:17.10)
 
Event 37  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
     NE-LMSC: N 4:25.18        1995 NEM                                        
                         K Goodwin, C Dropo, B Crowder, J Luker            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:22.00    4:27.74   34  
     1) Lancaster, Jill W40             2) Simmons, Lynne W44             
     3) Nappi, Keri W36                 4) Welch, Elizabeth W35           
                  32.79   1:07.21 (1:07.21)     1:43.61 (36.40)   2:24.88 (1:17.67)
        2:54.40 (29.52)   3:30.10 (1:05.22)     3:57.18 (27.08)     4:27.74 (57.64)
  2 Swim Rhode Island-NE  'D'                         5:01.00    4:51.97   30  
     1) Palms, Ann W41                  2) Geisler, Lori W41              
     3) Wilkes, Kristin W42             4) Carter, Stefanie W41           
                  34.84   1:11.06 (1:11.06)     1:49.66 (38.60)   2:33.22 (1:22.16)
        3:06.92 (33.70)   3:46.83 (1:13.61)     4:17.66 (30.83)   4:51.97 (1:05.14)
  3 Swim Rhode Island-NE  'E'                         5:16.00    5:20.54   28  
     1) Webb, Jennifer W38              2) Lynch, Kristen W38             
     3) Aubois, Sara W39                4) Cotsonas, Stephanie W43        
                  40.56   1:23.28 (1:23.28)     2:06.66 (43.38)   2:56.90 (1:33.62)
        3:30.91 (34.01)   4:13.83 (1:16.93)     4:44.74 (30.91)   5:20.54 (1:06.71)
  4 Great Bay Masters-NE  'A'                         6:15.00    6:12.27   26  
     1) Selle, Lora W36                 2) Downey, Sarah W45              
     3) Pentheny, Gail W51              4) Waller, Lisa W36               
                  46.97   1:35.53 (1:35.53)     2:19.04 (43.51)   3:08.45 (1:32.92)
        3:49.36 (40.91)   4:34.59 (1:26.14)     5:19.24 (44.65)   6:12.27 (1:37.68)
 
Event 37  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
     NE-LMSC: N 4:40.95        2010 MESC                                       
                         P Torrey, M Estabrook, A Uecker, B Fries          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'B'                         4:57.00    4:54.90   34  
     1) Neuendorf, Donna W45            2) KielyKilpatrick, Carolyn W49   
     3) Walton, Mary W47                4) Hirsty, Jacki W61              
                  33.92   1:09.66 (1:09.66)     1:50.36 (40.70)   2:35.32 (1:25.66)
        3:09.96 (34.64)   3:52.95 (1:17.63)     4:23.41 (30.46)   4:54.90 (1:01.95)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:30.12    5:07.82   30  
     1) Estabrook, Mary W52             2) Hallett, Connie W54            
     3) Uecker, Anne W53                4) Fries, Beth W56                
                  38.53   1:18.74 (1:18.74)     2:00.75 (42.01)   2:46.86 (1:28.12)
        3:20.60 (33.74)   4:00.93 (1:14.07)     4:32.45 (31.52)   5:07.82 (1:06.89)
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            5:14.00    5:13.08   28  
     1) Galliher, Anne W57              2) Charron, Margee W48            
     3) Emblidge, Cecilia W49           4) Hayes, Christie W66            
                  38.52   1:19.16 (1:19.16)     1:59.43 (40.27)   2:46.93 (1:27.77)
        3:21.81 (34.88)   4:04.47 (1:17.54)     4:36.82 (32.35)   5:13.08 (1:08.61)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:20.00    5:40.00   26  
     1) Chalfin, Sonia W47              2) Autissier, Anne-Cecile W49     
     3) Pearl, Carol W48                4) Putnam, Gretchen W51           
                  41.29   1:23.82 (1:23.82)     2:09.30 (45.48)   2:59.44 (1:35.62)
        3:32.59 (33.15)   4:14.12 (1:14.68)     4:55.70 (41.58)   5:40.00 (1:25.88)
  5 Asphalt Green Masters-MR  'A'                     8:00.14    7:32.56   24  
     1) Pinzon, Beverly W53             2) Danis, Jill W60                
     3) O'Carroll, Priscilla W47        4) Costa, Claudia W50             
                  51.95   1:54.08 (1:54.08)     2:53.45 (59.37)   3:18.55 (1:24.47)
        3:58.50 (39.95)   6:00.92 (2:42.37)     6:43.72 (42.80)   7:32.56 (1:31.64)
 
Event 37  Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:38.48   4/26/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         K EINSIDLER, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN          
     NE-LMSC: N 5:45.33        2010 MESC                                       
                         M Lariviere, S Sullivan, A Gibson, K Beard-Tisdale
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         6:34.00    6:32.42   34  
     1) Garr, Jeanne W59                2) Pugh, Lorena W56               
     3) Hevenor, Stephanie W55          4) Camire, Mary W60               
                  43.70   1:29.39 (1:29.39)     2:12.66 (43.27)   3:00.27 (1:30.88)
        3:52.70 (52.43)   4:52.65 (1:52.38)     5:41.26 (48.61)   6:32.42 (1:39.77)
 
Event 38  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
     NE-LMSC: N 3:33.73        2001 NEM                                        
                         G Wriede, B Fehlau, J Brown, K Stapleton          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 3:34.50    3:30.29N  34  
     1) Perez-Rogers, Joseph M24        2) Eder, Marc M23                 
     3) Chance, Joseph M22              4) Hon, Curtis M22                
                  25.34       52.34 (52.34)     1:19.58 (27.24)     1:51.34 (59.00)
        2:15.44 (24.10)     2:43.49 (52.15)     3:05.37 (21.88)     3:30.29 (46.80)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:57.00    3:55.89   30  
     1) Shiwnath, Mikey M25             2) Cedanio, Noel M34              
     3) Kim, Kenny M22                  4) Flynn, Ryan M22                
                  30.84   1:01.30 (1:01.30)     1:32.75 (31.45)   2:08.19 (1:06.89)
        2:34.78 (26.59)     3:04.78 (56.59)     3:29.28 (24.50)     3:55.89 (51.11)
  3 Worcester Area Masters-NE  'B'                    3:50.00    3:56.20   28  
     1) Bissett, Gregory M22            2) McGahie, Brian M21             
     3) Coffin, Spencer M22             4) Green, Alford M24              
                  28.41       58.57 (58.57)     1:32.88 (34.31)   2:10.57 (1:12.00)
        2:35.32 (24.75)     3:04.94 (54.37)     3:28.98 (24.04)     3:56.20 (51.26)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:56.00    3:59.51   26  
     1) Brinkmeyer, Justin M32          2) Russell, Jonathan M24          
     3) Barguil, Frederic M25           4) Kent, Dylan M22                
                  32.27   1:05.61 (1:05.61)     1:35.83 (30.22)   2:12.31 (1:06.70)
        2:39.08 (26.77)     3:10.02 (57.71)     3:33.14 (23.12)     3:59.51 (49.49)
  5 Boston University Masters-NE  'B'                 4:02.00    4:06.12   24  
     1) Paradis, Bennett M20            2) Fei, David M24                 
     3) Jilek, Dave M39                 4) Kostelecky, Nicolas M21        
                  31.55   1:05.91 (1:05.91)     1:38.89 (32.98)   2:16.09 (1:10.18)
        2:41.59 (25.50)     3:12.51 (56.42)     3:38.26 (25.75)     4:06.12 (53.61)
 
Event 38  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:25.49   4/21/2012 ILLINOIS MASTER                            
                         C CUNNICK, T CARLSON, J CHILES, V ALLEGRA         
     NE-LMSC: N 3:33.89        2002 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, B Fehlau, J Eaddy, P Cadwell          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:44.00    3:39.50   34  
     1) Work, Tobias M28                2) McCanless, Charlie M27         
     3) Emmons, Michael M32             4) Mc Inerney, Scott M27          
                  25.50       53.02 (53.02)     1:21.50 (28.48)   1:55.61 (1:02.59)
        2:20.38 (24.77)     2:49.87 (54.26)     3:12.95 (23.08)     3:39.50 (49.63)
  2 Swim Rhode Island-NE  'G'                         3:45.00    3:45.27   30  
     1) McKenna, Brian M34              2) Mooney, Ross M29               
     3) Card, Mathew M26                4) Kleinert, Ryan M28             
                  26.76       55.22 (55.22)     1:23.07 (27.85)   1:55.98 (1:00.76)
        2:21.29 (25.31)     2:51.46 (55.48)     3:16.91 (25.45)     3:45.27 (53.81)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            3:52.00    3:55.56   28  
     1) O'Loughlin, Eric M27            2) Catalano, Kenneth M33          
     3) Searles, Dave M37               4) Guarnier, Bryan M30            
                  27.59       56.68 (56.68)     1:27.39 (30.71)   2:03.79 (1:07.11)
        2:30.73 (26.94)     3:03.05 (59.26)     3:28.13 (25.08)     3:55.56 (52.51)
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:10.00    3:59.25   26  
     1) Ambaye, Haftom M27              2) Zhai, Eric M33                 
     3) Kim, Kevin M25                  4) Bauzon, Jaszver M29            
                  28.78       58.53 (58.53)     1:29.85 (31.32)   2:06.32 (1:07.79)
        2:32.97 (26.65)     3:04.92 (58.60)     3:30.57 (25.65)     3:59.25 (54.33)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            4:26.00    4:26.54   24  
     1) Mansilla, Frankin M54           2) Biethan, Jonathan M29          
     3) Kimball, Andrew M31             4) O'Brien, David M57             
                  35.57   1:12.71 (1:12.71)     1:45.79 (33.08)   2:24.38 (1:11.67)
        2:53.55 (29.17)   3:26.97 (1:02.59)     3:54.92 (27.95)     4:26.54 (59.57)
  6 Swim Rhode Island-NE  'H'                         4:32.00    4:26.85   22  
     1) Sisti, Anthony M32              2) Fernandez, Adolfo M30          
     3) O'Rourke, Conor M25             4) Hobby, Andrew M30              
                  31.83   1:05.23 (1:05.23)     1:41.83 (36.60)   2:23.28 (1:18.05)
        2:52.97 (29.69)   3:26.98 (1:03.70)     3:55.09 (28.11)     4:26.85 (59.87)
  7 Bearcat Masters-MR  'C'                           4:49.00    4:29.91   20  
     1) Taylor, Rob M35                 2) Ulane, Paul M34                
     3) Dean, Nathaniel M37             4) Arnold, Eric M38               
                  32.81   1:08.25 (1:08.25)     1:39.80 (31.55)   2:17.24 (1:08.99)
        2:48.58 (31.34)   3:31.18 (1:13.94)     3:59.64 (28.46)     4:29.91 (58.73)
  8 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:55.55    4:50.77   18  
     1) Kantor, Jimmy M49               2) Chau, Perry M26                
     3) Chertok, Zachary M25            4) Marshall, Robert M55           
                  37.45   1:20.73 (1:20.73)     1:51.00 (30.27)   2:25.91 (1:05.18)
        3:07.16 (41.25)   3:57.18 (1:31.27)     4:23.12 (25.94)     4:50.77 (53.59)
  9 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:15.83    4:50.84   16  
     1) Gray, Zachary M31               2) Nguyen, Son M34                
     3) Gillis, John M33                4) Pollard, Benjamin M41          
                  33.09   1:08.89 (1:08.89)     1:42.87 (33.98)   2:21.99 (1:13.10)
        2:53.56 (31.57)   3:32.61 (1:10.62)     4:07.54 (34.93)   4:50.84 (1:18.23)
 10 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            4:42.00    4:52.70   14  
     1) Barrus, Steve M49               2) Martini, Paolo M46             
     3) Yepes Amaya, William M39        4) Moynihan, Brian M32            
                  37.88   1:16.36 (1:16.36)     1:51.20 (34.84)   2:31.38 (1:15.02)
        3:06.77 (35.39)   3:51.31 (1:19.93)     4:20.54 (29.23)   4:52.70 (1:01.39)
 11 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               4:10.00    4:56.76   12  
     1) Kwa, Ken M40                    2) Argenti, John Paul M30         
     3) Kosiorek, Kevin M36             4) Pite, Eric M41                 
                  43.00   1:28.14 (1:28.14)     2:06.23 (38.09)   2:49.43 (1:21.29)
        3:18.26 (28.83)   3:52.48 (1:03.05)     4:22.29 (29.81)   4:56.76 (1:04.28)
 12 Great Bay Masters-NE  'C'                         5:20.00    4:58.74   10  
     1) Parsons, Steve M34              2) Danielson, Kurt M38            
     3) Cloitre, Christophe M39         4) Harker, Travis M40             
                  38.86   1:21.66 (1:21.66)     2:02.13 (40.47)   2:49.03 (1:27.37)
        3:23.51 (34.48)   4:06.72 (1:17.69)     4:31.37 (24.65)     4:58.74 (52.02)
 
Event 38  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
     NE-LMSC: N 3:35.54        2009 MESC                                       
                         M Ross, L Lindenau, S Manhart, T Lecrone          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'E'                         3:46.00    3:46.69   34  
     1) Fishman, Ilya M36               2) Senecal, Paul M43              
     3) Kosiorek, Jeffrey M35           4) Duru, Kaan M44                 
                  28.37       57.36 (57.36)     1:26.68 (29.32)   2:00.27 (1:02.91)
        2:25.28 (25.01)     2:54.54 (54.27)     3:19.12 (24.58)     3:46.69 (52.15)
  2 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:05.00    4:05.50   30  
     1) Ash, Jeffrey M37                2) Foley, TJ M44                  
     3) Doucet, Douglas M38             4) Nemirovsky, Sergei M41         
                  29.67   1:00.82 (1:00.82)     1:33.94 (33.12)   2:12.18 (1:11.36)
        2:38.23 (26.05)     3:08.76 (56.58)     3:35.93 (27.17)     4:05.50 (56.74)
  3 Worcester Area Masters-NE  'C'                    4:23.00    4:13.90   28  
     1) McGahie, Ted M54                2) Hammond, Benjamin M38          
     3) McCombs, Michael M57            4) Oates, David M63               
                  32.97   1:06.94 (1:06.94)     1:38.73 (31.79)   2:16.52 (1:09.58)
        2:44.67 (28.15)   3:17.62 (1:01.10)     3:44.60 (26.98)     4:13.90 (56.28)
  4 Swim Rhode Island-NE  'F'                         4:21.00    4:17.46   26  
     1) Gregson, Michael M42            2) Garcia, Albert M43             
     3) Welch, James M38                4) Imbusch, Stephen M45           
                  31.40   1:04.89 (1:04.89)     1:35.75 (30.86)   2:11.48 (1:06.59)
        2:40.96 (29.48)   3:17.17 (1:05.69)     3:45.55 (28.38)   4:17.46 (1:00.29)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            5:00.00    5:29.60   24  
     1) Devlin, Mark M50                2) Latva-Kokko, Mika M39          
     3) Prescott, Al M45                4) Coupe, George M73              
                  39.73   1:23.22 (1:23.22)     2:03.71 (40.49)   2:47.33 (1:24.11)
        3:27.02 (39.69)   4:14.43 (1:27.10)     4:49.50 (35.07)   5:29.60 (1:15.17)
  6 Swim Rhode Island-NE  'I'                         7:20.22    6:36.26   22  
     1) Bartlett, Frederick M83         2) Mikatarian, Doug M49           
     3) Ladas, Andreas M43              4) Lovitz, Lee M68                
                  55.60   1:55.33 (1:55.33)     2:37.20 (41.87)   3:23.26 (1:27.93)
        4:05.53 (42.27)   4:51.19 (1:27.93)     5:40.89 (49.70)   6:36.26 (1:45.07)
 
Event 38  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
     NE-LMSC: N 3:47.23        2009 MESC                                       
                         D Pride, M McKinney, M Schmidt, H Carter          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:12.00    4:12.09   34  
     1) Theroux, Trent M46              2) Gilson, Matthew M46            
     3) Burks, Vincent M53              4) Sayles, Douglas M46            
                  30.36   1:00.72 (1:00.72)     1:32.27 (31.55)   2:08.69 (1:07.97)
        2:39.10 (30.41)   3:13.79 (1:05.10)     3:41.00 (27.21)     4:12.09 (58.30)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:15.80    4:15.11   30  
     1) Pride, Douglas M50              2) Hurd, Michael M46              
     3) Karb, Tom M52                   4) Schmidt, Michael M51           
                  28.58       58.88 (58.88)     1:33.06 (34.18)   2:12.02 (1:13.14)
        2:45.38 (33.36)   3:21.09 (1:09.07)     3:47.26 (26.17)     4:15.11 (54.02)
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:27.00    4:21.09   28  
     1) Dignan, Michael M54             2) Tedeschi, John M53             
     3) Gerber, Robert M46              4) Hinebaugh, Carl M53            
                  35.26   1:12.30 (1:12.30)     1:44.08 (31.78)   2:21.18 (1:08.88)
        2:49.23 (28.05)   3:21.58 (1:00.40)     3:50.16 (28.58)     4:21.09 (59.51)
  4 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               4:10.00    4:33.53   26  
     1) Alexander, Mark M55             2) Philpy, Paul M53               
     3) Wuest, Frank M53                4) Maxted, George M62             
                  30.99   1:03.93 (1:03.93)     1:38.95 (35.02)   2:20.18 (1:16.25)
        2:52.64 (32.46)   3:29.04 (1:08.86)     3:59.67 (30.63)   4:33.53 (1:04.49)
  5 University Club of Boston-NE  'A'                 4:34.32    4:38.41   24  
     1) Estabrook, Todd M54             2) Gordon, Peter M53              
     3) Wood, Kirkham M59               4) Davis, Bill M56                
                  34.43   1:11.33 (1:11.33)     1:48.50 (37.17)   2:29.16 (1:17.83)
        3:01.26 (32.10)   3:39.31 (1:10.15)     4:08.24 (28.93)     4:38.41 (59.10)
  6 Westchester Masters-MR  'A'                       4:44.44    4:42.59   22  
     1) Hoffmann, Paul M58              2) Burkhardt, Martin M50          
     3) Goldbloom, Robert M54           4) Lenchner, Jonathan M54         
                  35.40   1:13.00 (1:13.00)     1:50.19 (37.19)   2:32.76 (1:19.76)
        3:01.07 (28.31)   3:34.80 (1:02.04)     4:06.95 (32.15)   4:42.59 (1:07.79)
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               4:00.00    5:02.43   20  
     1) Anthos, Ed M46                  2) Quinn, Thomas M45              
     3) Wallace, Thomas M54             4) Bockius, Ted M47               
                  28.59       59.10 (59.10)     1:33.55 (34.45)   2:12.78 (1:13.68)
        2:43.55 (30.77)   3:20.62 (1:07.84)     3:59.76 (39.14)   5:02.43 (1:41.81)
  8 Great Bay Masters-NE  'B'                         5:20.00    5:07.59   18  
     1) MacMahon, John M50              2) Hurley, Patrick JF M48         
     3) Schmuhl, Frederick M49          4) Fernald, Robert M47            
                  44.20   1:30.88 (1:30.88)     2:08.26 (37.38)   2:50.60 (1:19.72)
        3:25.33 (34.73)   4:05.41 (1:14.81)     4:35.74 (30.33)   5:07.59 (1:02.18)
  9 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   5:59.11    5:09.50   16  
     1) Redmon, Scott M63               2) Lin, Arthur M52                
     3) Johnston, Alan M61              4) McArdle, Tom M54               
                  42.26   1:26.35 (1:26.35)     2:05.49 (39.14)   2:49.29 (1:22.94)
        3:28.54 (39.25)   4:11.28 (1:21.99)     4:39.10 (27.82)     5:09.50 (58.22)
 10 Swim Rhode Island-NE  'D'                         5:22.00    6:00.34   14  
     1) Winn, Eric M59                  2) Coffey, Timothy M54            
     3) Ballou, Robert M53              4) Dow, Paul M60                  
                          1:57.13 (1:57.13)     2:40.35 (43.22)   3:28.02 (1:30.89)
        4:02.85 (34.83)   4:48.47 (1:20.45)     5:22.21 (33.74)   6:00.34 (1:11.87)
 
Event 38  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:02.52    4/6/2013 LONGHORN AQUATI                            
                         J SAUER, B HAMILTON, D VANDAM, M STINCHCOMBE      
     NE-LMSC: N 4:22.96        2010 MESC                                       
                         V Hintlian, J Goodman, R Johnston, A Johnston     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:22.96    4:22.35N  34  
     1) Hintlian, Varney M64            2) Goodman, James M61             
     3) Thomas, Andrew M56              4) Syphers, Dale M57              
                  33.52   1:07.71 (1:07.71)     1:41.97 (34.26)   2:21.34 (1:13.63)
        2:49.70 (28.36)   3:24.37 (1:03.03)     3:52.04 (27.67)     4:22.35 (57.98)
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         5:20.00    5:05.67   30  
     1) Davis, Guy M55                  2) Lewis, John M67                
     3) Newkirk, Thomas M65             4) Miller, Steve M59              
                  31.46   1:04.62 (1:04.62)     1:47.78 (43.16)   2:34.20 (1:29.58)
        3:15.68 (41.48)   4:02.45 (1:28.25)     4:33.44 (30.99)   5:05.67 (1:03.22)
  3 Swim Rhode Island-NE  'B'                         5:10.00    5:14.17   28  
     1) Bartlett, Fred M58              2) Alexandre, George M56          
     3) McCaffrey, Paul M59             4) Greenspan, Neil M55            
                  40.47   1:19.64 (1:19.64)     1:57.94 (38.30)   2:42.26 (1:22.62)
        3:22.21 (39.95)   4:08.44 (1:26.18)     4:39.54 (31.10)   5:14.17 (1:05.73)
 
Event 38  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:42.13    4/1/2012 WALNUT CREEK MA                            
                         D CRAIG DENNIS, J SMYERS, J DELACY, R OLSON       
     NE-LMSC: N 5:20.00        2010 MESC                                       
                         B Rupert, F Pierce, W Jones, D Vail               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         5:23.00    5:46.40   34  
     1) Wright, Phil M66                2) McQuiggan, Frank M65           
     3) Manfredi, Thomas M71            4) Morse, Tim M65                 
                  45.79   1:30.82 (1:30.82)     2:15.01 (44.19)   3:03.24 (1:32.42)
        3:44.89 (41.65)   4:34.99 (1:31.75)     5:09.12 (34.13)   5:46.40 (1:11.41)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:20.69    6:35.43   30  
     1) Kerr, Philip M79                2) Vail, David M70                
     3) Rupert, Bill M70                4) Pierce, Fred M70               
                          2:02.74 (2:02.74)     2:45.45 (42.71)   3:34.52 (1:31.78)
        4:23.68 (49.16)   5:19.98 (1:45.46)     5:55.40 (35.42)   6:35.43 (1:15.45)
 
Event 39  Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
     NE-LMSC: N 3:48.55        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, S Morawski, S Cromarty, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:00.00    4:00.76   34  
     1) Littee, Yohann M32              2) Smith, Molly W22               
     3) Nilsson, Eric M26               4) Cooper, Morgan W23             
                  29.22   1:00.10 (1:00.10)     1:34.59 (34.49)   2:13.26 (1:13.16)
        2:36.56 (23.30)     3:03.50 (50.24)     3:31.02 (27.52)     4:00.76 (57.26)
  2 Westchester Masters-MR  'A'                       4:05.05    4:16.59   30  
     1) Polhill, Laura W48              2) Polhill, Drew M23              
     3) Polhill, Ali W21                4) Polhill, Brad M50              
                  37.19   1:15.12 (1:15.12)     1:42.93 (27.81)     2:15.06 (59.94)
        2:41.71 (26.65)     3:13.56 (58.50)     3:43.73 (30.17)   4:16.59 (1:03.03)
  3 Asphalt Green Masters-MR  'A'                     4:17.14    4:19.16   28  
     1) Sweeney, Jessica W24            2) Altman-Kurosaki, Jonas M25     
     3) Champagne, Jonathan M22         4) Duque, Christine W33           
                  31.96   1:05.79 (1:05.79)     1:38.19 (32.40)   2:16.09 (1:10.30)
        2:41.37 (25.28)     3:11.70 (55.61)     3:43.16 (31.46)   4:19.16 (1:07.46)
  4 Swim Rhode Island-NE  'E'                         4:31.00    4:31.06   26  
     1) Jaroszewicz, Matthew M24        2) Lamoreaux, Kelly W23           
     3) Chiang, Lee M24                 4) Mellen, Christine W27          
                  31.50   1:05.21 (1:05.21)     1:39.94 (34.73)   2:20.37 (1:15.16)
        2:46.93 (26.56)   3:21.74 (1:01.37)     3:53.61 (31.87)   4:31.06 (1:09.32)
  5 Boston University Masters-NE  'B'                 4:32.00    4:45.31   24  
     1) Weas, Sarah W26                 2) Grueter, Kathleen W24          
     3) Reyes, David M46                4) Masseo, Patrick M24            
                  32.67   1:07.83 (1:07.83)     1:45.15 (37.32)   2:29.34 (1:21.51)
        3:04.51 (35.17)   3:46.62 (1:17.28)     4:14.31 (27.69)     4:45.31 (58.69)
  6 Bearcat Masters-MR  'A'                           4:58.00    4:50.51   22  
     1) Menio, Andrea W26               2) Gerace, John M30               
     3) Urrea, Brayler M23              4) Lin, Cindy W23                 
                  38.38   1:19.65 (1:19.65)     1:57.67 (38.02)   2:41.17 (1:21.52)
        3:09.94 (28.77)   3:46.49 (1:05.32)     4:15.53 (29.04)   4:50.51 (1:04.02)
  7 Maine Masters Swim Club-NE  'B'                   5:30.19    5:10.71   20  
     1) Lepage, Colleen W40             2) Trainor, Brendan M37           
     3) Lin, Howard M20                 4) Hart, Gretchen W37             
                  40.25   1:22.96 (1:22.96)     2:01.53 (38.57)   2:47.69 (1:24.73)
        3:18.28 (30.59)   4:01.46 (1:13.77)     4:34.28 (32.82)   5:10.71 (1:09.25)
  8 Connecticut Masters-CT  'C'                       7:27.51    7:28.85   18  
     1) Brinker, Dana W42               2) Berghaus, Peter M73            
     3) Martin, Kimberly W24            4) Illescas, Marco M32            
                1:02.12   2:11.45 (2:11.45)     2:57.24 (45.79)   3:55.05 (1:43.60)
        4:15.69 (20.64)     4:49.39 (54.34)   6:36.58 (1:47.19)   7:28.85 (2:39.46)
 -- Boston University Masters-NE  'A'                 4:00.00         NS  
     1) Saindon, Brian M23              2) Mancuso, Elizabeth W28         
     3) Roggensack, Kelsey W23          4) Benjamin, Ethan M25            
 
Event 39  Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE                                   
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
     NE-LMSC: N 3:43.20        2010 MESC                                       
                         M Ross, N Stevens, J Knight Beers, A Perez-Smith  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  4:06.50    4:05.65   34  
     1) Gary, Kristin W46               2) Kelly, Brennan M34             
     3) Baranowski, Mitch M45           4) Shpaizer, Tal W31              
                  29.74   1:00.39 (1:00.39)     1:31.60 (31.21)   2:08.98 (1:08.59)
        2:37.06 (28.08)   3:09.24 (1:00.26)     3:35.88 (26.64)     4:05.65 (56.41)
  2 Red Tide-MR  'B'                                  4:17.00    4:24.75   30  
     1) Saint-Amour, Roberta W28        2) Dougherty, Erin W31            
     3) Wilkening, Jon M39              4) Jones, Kyle M25                
                  32.59   1:07.06 (1:07.06)     1:44.35 (37.29)   2:27.43 (1:20.37)
        2:54.79 (27.36)   3:29.67 (1:02.24)     3:55.51 (25.84)     4:24.75 (55.08)
  3 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:35.00    4:26.26   28  
     1) Zaccaro, Michael M27            2) Dombrowski, Sarah W25          
     3) Miller, Lorin W42               4) Beahn, Brian M26               
                          1:10.98 (1:10.98)     1:45.71 (34.73)   2:25.20 (1:14.22)
        2:54.27 (29.07)   3:31.05 (1:05.85)     3:57.05 (26.00)     4:26.26 (55.21)
  4 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:51.00    4:33.83   26  
     1) Kwon, Yanghee W25               2) Graham, David M39              
     3) Phillips, Tom M39               4) Mordue, Karli W34              
                  34.67   1:11.87 (1:11.87)     1:48.08 (36.21)   2:30.22 (1:18.35)
        2:57.85 (27.63)     3:29.19 (58.97)     3:59.46 (30.27)   4:33.83 (1:04.64)
  5 Red Tide-MR  'D'                                  4:42.00    4:41.41   24  
     1) Fairman, Abigail W37            2) Rosencrantz, Michael M43       
     3) Lipton, Zahava W28              4) Uprichard, David M48           
                  37.16   1:16.70 (1:16.70)     1:52.11 (35.41)   2:32.51 (1:15.81)
        3:04.76 (32.25)   3:42.45 (1:09.94)     4:09.97 (27.52)     4:41.41 (58.96)
  6 Connecticut Masters-CT  'B'                       4:46.51    4:49.91   22  
     1) Gunzl, Arthur M52               2) Duguay, Robert M28             
     3) Scheel, Kristin W28             4) Rough, Teresa W53              
                  31.12   1:04.12 (1:04.12)     1:44.17 (40.05)   2:28.32 (1:24.20)
        3:01.77 (33.45)   3:42.95 (1:14.63)     4:14.36 (31.41)   4:49.91 (1:06.96)
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:20.00    5:01.28   20  
     1) DeRoche, Erika W33              2) Luzano, Michael M25            
     3) Quinn, Shannon W27              4) Guevara, Miguel M25            
                  34.78   1:14.57 (1:14.57)     1:50.48 (35.91)   2:34.78 (1:20.21)
        3:06.73 (31.95)   3:49.23 (1:14.45)     4:22.14 (32.91)   5:01.28 (1:12.05)
  8 Asphalt Green Masters-MR  'B'                     5:05.14    5:06.09   18  
     1) Hodge, Lyndsay W27              2) Grose, Richard M64             
     3) Arias, Luis M26                 4) Penrose, Sarah W30             
                  36.66   1:17.27 (1:17.27)     1:59.75 (42.48)   2:46.83 (1:29.56)
        3:17.53 (30.70)   3:54.73 (1:07.90)     4:27.87 (33.14)   5:06.09 (1:11.36)
  9 NE Masters Unattached-NE  'A'                     5:45.00    5:18.82   16  
     1) Misiorski, Marcia W56           2) Drury, Roger M46               
     3) Fry, Kimberly W30               4) Smillie, Joe M66               
                  47.19   1:37.26 (1:37.26)     2:14.36 (37.10)   2:56.68 (1:19.42)
        3:30.71 (34.03)   4:11.68 (1:15.00)     4:44.40 (32.72)   5:18.82 (1:07.14)
 10 University Club of Boston-NE  'A'                 5:20.32    5:50.45   14  
     1) Jaye, David M60                 2) Stone, Emily W36               
     3) Dornaus, David M39              4) Hughes, Elizabeth W32          
                  51.14   1:45.13 (1:45.13)     2:31.27 (46.14)   3:25.87 (1:40.74)
        3:55.79 (29.92)   4:30.60 (1:04.73)     5:07.59 (36.99)   5:50.45 (1:19.85)
 11 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            5:52.00    5:50.66   12  
     1) Acevedo, Kristine W42           2) Jackman, Derek M27             
     3) Mansour, Marc M49               4) Barna, Heather W42             
                  47.39   1:42.10 (1:42.10)     2:18.02 (35.92)   2:58.44 (1:16.34)
        3:44.96 (46.52)   4:40.79 (1:42.35)     5:13.67 (32.88)   5:50.66 (1:09.87)
 12 Swim Rhode Island-NE  'D'                         6:56.00    6:49.55   10  
     1) Mulcahy, Seann M31              2) Mely, David M25                
     3) Gorman, Kathleen W58            4) Hannel, Susan W50              
                  48.71   1:44.53 (1:44.53)     2:26.35 (41.82)   3:13.17 (1:28.64)
      4:15.78 (1:02.61)   5:27.02 (2:13.85)     6:07.16 (40.14)   6:49.55 (1:22.53)
 -- Red Tide-MR  'C'                                  4:40.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Koeppel, Kacey W34              2) Crespy, Clio W28               
     3) Saint-Amour, Craig M61          4) Goodman, Robert M45            
                  39.33   1:22.66 (1:22.66)     2:00.60 (37.94)   2:43.98 (1:21.32)
        3:13.15 (29.17)   3:50.00 (1:06.02)     4:16.49 (26.49)          DQ (55.83)
 
Event 39  Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
     NE-LMSC: N 4:10.30        2009 NEM                                        
                         C Kovacs, L Winstanley, A Kirkpatrick, K Thompson 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:22.00    4:19.98   34  
     1) Blood, Jonathan M48             2) Brown, Phil M53                
     3) Hugo, Brandy W41                4) Hindle, Lori W38               
                  31.46   1:03.67 (1:03.67)     1:38.50 (34.83)   2:16.89 (1:13.22)
        2:46.00 (29.11)   3:19.69 (1:02.80)     3:49.02 (29.33)   4:19.98 (1:00.29)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:50.11    4:22.35   30  
     1) Ryan, Jodi W43                  2) Byron, Carrie W35              
     3) Lecrone, Timothy M41            4) Sever, Michael M43             
                  31.75   1:06.25 (1:06.25)     1:45.61 (39.36)   2:28.38 (1:22.13)
        2:56.15 (27.77)     3:27.65 (59.27)     3:52.83 (25.18)     4:22.35 (54.70)
  3 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:45.51    4:43.59   28  
     1) Callahan, Denise W50            2) Elkins, Lorren M55             
     3) Akers, Stephen M42              4) Moss, Pam Henry W52            
                  37.39   1:16.36 (1:16.36)     1:54.44 (38.08)   2:38.69 (1:22.33)
        3:08.60 (29.91)   3:41.92 (1:03.23)     4:11.28 (29.36)   4:43.59 (1:01.67)
  4 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               4:57.00    4:49.60   26  
     1) Perz, Paul M45                  2) Gaines, Maureen W55            
     3) Baker, Jeremy M46               4) O'Connor, Brooke W40           
                  34.65   1:11.15 (1:11.15)     1:50.49 (39.34)   2:34.28 (1:23.13)
        3:06.70 (32.42)   3:45.16 (1:10.88)     4:15.53 (30.37)   4:49.60 (1:04.44)
  5 Tri YMCA-NE  'A'                                  5:30.00    5:17.64   24  
     1) Allegretti, Irma W46            2) McNamara, Kip M38              
     3) LaChapelle, Tracy W44           4) Davis, Bradley M61             
                  40.60   1:25.85 (1:25.85)     2:02.56 (36.71)   2:43.18 (1:17.33)
        3:25.49 (42.31)   4:14.44 (1:31.26)     4:45.41 (30.97)   5:17.64 (1:03.20)
  6 Greenwood Masters-NE  'A'                         5:23.00    5:26.27   22  
     1) Holt, Steve M62                 2) Ostertag, Kathryn W36          
     3) Goguen, Sharleen W56            4) Springfield, AJ M41            
                  36.88   1:14.83 (1:14.83)     1:54.97 (40.14)   2:40.45 (1:25.62)
        3:22.69 (42.24)   4:16.65 (1:36.20)     4:49.82 (33.17)   5:26.27 (1:09.62)
  7 Swim Rhode Island-NE  'C'                         6:44.00    5:51.72   20  
     1) Morin, Jen W39                  2) Burden, James M56              
     3) Alpert, Gary M37                4) Raymond, Kimberly W47          
                  38.41   1:17.78 (1:17.78)     2:03.28 (45.50)   2:53.37 (1:35.59)
        3:30.00 (36.63)   4:19.13 (1:25.76)     5:02.33 (43.20)   5:51.72 (1:32.59)
 
Event 39  Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
     NE-LMSC: N 4:07.33        2003 NEM                                        
                         J Feldmann, D Rogacki, G Shaw, J Hirsty           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood Masters-NE  'D'                         4:49.00    4:59.06   34  
     1) Delorey, Laura W51              2) Dymek, Timothy M51             
     3) Griczika, Joe M50               4) Cheney, Jane W52               
                  36.72   1:14.95 (1:14.95)     1:52.97 (38.02)   2:36.68 (1:21.73)
        3:10.71 (34.03)   3:50.29 (1:13.61)     4:23.03 (32.74)   4:59.06 (1:08.77)
  2 Great Bay Masters-NE  'A'                         8:00.00    6:56.20   30  
     1) Read, Phil M71                  2) Read, Susan W68                
     3) Siegal, Byron M66               4) Phillips, Tracy W48            
                  54.33   1:47.19 (1:47.19)     2:08.23 (21.04)   3:55.69 (2:08.50)
        4:43.10 (47.41)   5:53.75 (1:58.06)     6:23.96 (30.21)   6:56.20 (1:02.45)
 -- Swim Rhode Island-NE  'B'                         5:02.00         DQ  
      Early take-off swimmer #3
     1) Morrissey, Robin W51            2) Czech, Lynne W47               
     3) Johnson, Mark M49               4) Sicard, David M50              
                  40.68   1:27.50 (1:27.50)     1:46.55 (19.05)   2:57.55 (1:30.05)
        3:27.83 (30.28)   4:03.89 (1:06.34)     4:35.91 (32.02)        DQ (1:07.66)
 -- Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:40.00         NS  
     1) Adams, Liz W53                  2) Densmore, Ann W72              
     3) Lerret, Anker M55               4) Joyce, Bill M46                
 
Event 39  Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:17.57   3/31/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, K MACCURDY, J GOODING, L MORRISON       
     NE-LMSC: N 5:11.45        2010 MESC                                       
                         D Uustal, O'Brien-Mackinnon, R Nelson, S Redmon   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         5:53.00    6:08.97   34  
     1) Carchedi, David M59             2) Pazera, Kathy W55              
     3) Garr, Michael M60               4) Kilroy, Trice W62              
                  41.28   1:23.85 (1:23.85)     2:09.30 (45.45)   3:01.41 (1:37.56)
        3:45.64 (44.23)   4:43.67 (1:42.26)     5:23.79 (40.12)   6:08.97 (1:25.30)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:58.11    6:28.65   30  
     1) Nelson, Robert M67              2) Noyes, Gitika W61              
     3) Rardin, Susan W64               4) Pride, H Douglas M72           
                  50.80                             2:26.26 ( )         3:15.97 ( )
        4:01.12 (45.15)   5:00.73 (1:44.76)     5:42.77 (42.04)   6:28.65 (1:27.92)
  3 Greenwood Masters-NE  'C'                         7:15.00    7:55.04   28  
     1) Case, Louise W66                2) Laramie, Catherine W56         
     3) Bartl, Roland M57               4) Hutchings, Dick M72            
                1:08.96   2:20.17 (2:20.17)   5:46.48 (3:26.31)                    
                                6:42.94 ( )     7:17.92 (34.98)   7:55.04 (1:12.10)
 
Event 39  Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        USMS: U 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
     NE-LMSC: N 7:44.27        2006 MESC                                       
                         C Johnson, P Fredericks, W Jones, D Slater        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:59.13    7:08.88N  34  
     1) Reeve, William M82              2) Jones, William M77             
     3) Panayotoff, Kristi W65          4) Kamphausen, Ronnie W80         
                  52.34   1:50.59 (1:50.59)     2:44.19 (53.60)   3:43.42 (1:52.83)
        4:06.65 (23.23)   5:31.64 (1:48.22)     6:19.07 (47.43)   7:08.88 (1:37.24)
 
Event 41  Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.82   1/28/2012 KATHERINE MILLS                            
     NE-LMSC: N 4:41.79        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  4:55.97    4:50.96   17  
                  31.63     1:08.01 (36.38)     1:46.50 (38.49)     2:23.48 (36.98)
        3:04.23 (40.75)     3:45.74 (41.51)     4:19.04 (33.30)     4:50.96 (31.92)
  2 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   5:00.00    5:01.18   15  
                  30.62     1:06.44 (35.82)     1:47.88 (41.44)     2:28.70 (40.82)
        3:08.96 (40.26)     3:51.21 (42.25)     4:26.94 (35.73)     5:01.18 (34.24)
  3 Dick, Jordan              24 Cambridge-NE         5:08.11    5:02.96   14  
                  31.65     1:09.46 (37.81)     1:47.63 (38.17)     2:26.30 (38.67)
        3:08.78 (42.48)     3:52.62 (43.84)     4:28.52 (35.90)     5:02.96 (34.44)
  4 Mullen, Rachael           22 Unattached NE-NE     5:46.00    5:53.81   13  
                  37.67     1:22.30 (44.63)     2:07.25 (44.95)     2:52.57 (45.32)
        3:43.24 (50.67)     4:35.21 (51.97)     5:15.16 (39.95)     5:53.81 (38.65)
 
Event 41  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:19.02   2/22/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 4:38.27        2002 Jessica Stokes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        28 BU Masters-NE        4:49.00    4:48.90   17  
                  29.61     1:03.68 (34.07)     1:41.89 (38.21)     2:19.13 (37.24)
        3:00.03 (40.90)     3:41.50 (41.47)     4:15.70 (34.20)     4:48.90 (33.20)
  2 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE         5:20.00    4:55.36   15  
                  31.86     1:09.03 (37.17)     1:47.34 (38.31)     2:26.84 (39.50)
        3:07.41 (40.57)     3:48.72 (41.31)     4:22.49 (33.77)     4:55.36 (32.87)
  3 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           4:59.00    5:06.82   14  
                  30.72     1:07.00 (36.28)     1:46.61 (39.61)     2:26.33 (39.72)
        3:10.04 (43.71)     3:54.09 (44.05)     4:30.57 (36.48)     5:06.82 (36.25)
  4 Briskie, Erin             29 Swim RI-NE           6:00.00    5:12.14   13  
                  33.92     1:13.71 (39.79)     1:52.36 (38.65)     2:30.08 (37.72)
        3:14.50 (44.42)     3:58.89 (44.39)     4:36.26 (37.37)     5:12.14 (35.88)
  5 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    5:14.98    5:14.69   12  
                  35.08     1:16.01 (40.93)     1:57.71 (41.70)     2:38.83 (41.12)
        3:21.74 (42.91)     4:04.39 (42.65)     4:39.95 (35.56)     5:14.69 (34.74)
  6 Fletcher, Alyson          28 Cambridge-NE         5:20.50    5:18.13   11  
                  33.83     1:15.08 (41.25)     1:58.49 (43.41)     2:40.82 (42.33)
        3:23.16 (42.34)     4:05.69 (42.53)     4:42.60 (36.91)     5:18.13 (35.53)
  7 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         5:08.00    5:21.36   10  
                  34.17     1:14.94 (40.77)     1:55.77 (40.83)     2:35.89 (40.12)
        3:22.18 (46.29)     4:07.77 (45.59)     4:44.21 (36.44)     5:21.36 (37.15)
  8 Scheel, Kristin           28 Connecticut-CT       5:29.62    5:24.69    9  
                  36.44     1:18.84 (42.40)     1:58.37 (39.53)     2:39.31 (40.94)
        3:27.68 (48.37)     4:15.59 (47.91)     4:50.45 (34.86)     5:24.69 (34.24)
  9 Torelli, Brittany         25 Simmons-NE           5:35.50    5:28.07    8  
                  35.94     1:18.76 (42.82)     2:01.22 (42.46)     2:42.94 (41.72)
        3:27.81 (44.87)     4:13.66 (45.85)     4:51.91 (38.25)     5:28.07 (36.16)
 10 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE           5:30.00    5:34.91    7  
                  34.69     1:15.33 (40.64)     2:00.31 (44.98)     2:42.96 (42.65)
        3:29.18 (46.22)     4:16.01 (46.83)     4:56.28 (40.27)     5:34.91 (38.63)
 11 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         6:00.00    5:38.84    6  
                  34.47     1:15.14 (40.67)     1:58.05 (42.91)     2:42.10 (44.05)
        3:30.75 (48.65)     4:19.84 (49.09)     5:00.14 (40.30)     5:38.84 (38.70)
 12 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE         5:45.29    5:47.75    5  
                  36.85     1:19.48 (42.63)     2:04.24 (44.76)     2:47.61 (43.37)
        3:37.89 (50.28)     4:28.59 (50.70)     5:09.05 (40.46)     5:47.75 (38.70)
 13 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          6:05.35    5:56.77    4  
                  34.93     1:16.22 (41.29)     2:07.01 (50.79)     2:57.19 (50.18)
        3:49.81 (52.62)     4:41.20 (51.39)     5:19.22 (38.02)     5:56.77 (37.55)
 14 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE 10:00.00    7:22.57    3  
                  40.46     1:29.01 (48.55)   2:30.69 (1:01.68)   3:32.00 (1:01.31)
      4:38.39 (1:06.39)   5:46.42 (1:08.03)     6:37.99 (51.57)     7:22.57 (44.58)
 
Event 41  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.84   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 4:37.25        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE           5:30.00    5:26.55   17  
                  36.17     1:17.11 (40.94)     1:59.22 (42.11)     2:40.54 (41.32)
        3:29.03 (48.49)     4:17.07 (48.04)     4:53.16 (36.09)     5:26.55 (33.39)
  2 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         5:56.00    5:57.91   15  
                  37.79     1:22.84 (45.05)     2:08.88 (46.04)     2:54.20 (45.32)
        3:48.09 (53.89)     4:42.83 (54.74)     5:20.95 (38.12)     5:57.91 (36.96)
  3 Avanessian, Stephanie     34 University Club-NE   9:55.00    6:49.39   14  
                  37.08     1:23.42 (46.34)     2:17.27 (53.85)     3:13.10 (55.83)
      4:14.54 (1:01.44)   5:16.05 (1:01.51)     6:03.11 (47.06)     6:49.39 (46.28)
  4 Stevens, Katherine        30 Cambridge-NE         7:30.00    7:02.59   13  
                  50.00     1:46.28 (56.28)     2:39.63 (53.35)     3:32.47 (52.84)
        4:30.69 (58.22)     5:25.83 (55.14)     6:15.59 (49.76)     7:02.59 (47.00)
 
Event 41  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 4:56.55        2010 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     5:20.00    5:24.31   17  
                  33.83     1:13.23 (39.40)     1:56.02 (42.79)     2:37.27 (41.25)
        3:24.13 (46.86)     4:10.95 (46.82)     4:49.03 (38.08)     5:24.31 (35.28)
  2 Rawcliffe, Michelle       38 Tri-Y-NE             6:00.00    6:00.50   15  
                  33.83     1:16.45 (42.62)     2:05.79 (49.34)     2:55.21 (49.42)
        3:43.62 (48.41)     4:32.91 (49.29)     5:17.60 (44.69)     6:00.50 (42.90)
 
Event 41  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
     NE-LMSC: N 5:06.24        2004 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Shauna           42 Westchester-MR       5:20.00    5:26.58   17  
                  32.37     1:10.42 (38.05)     1:56.22 (45.80)     2:40.58 (44.36)
        3:26.40 (45.82)     4:12.77 (46.37)     4:50.58 (37.81)     5:26.58 (36.00)
  2 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  5:44.44    5:28.01   15  
                  35.48     1:15.56 (40.08)     1:58.75 (43.19)     2:41.29 (42.54)
        3:30.16 (48.87)     4:18.16 (48.00)     4:54.20 (36.04)     5:28.01 (33.81)
  3 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           5:45.32    5:41.28   14  
                  37.94     1:21.22 (43.28)     2:04.99 (43.77)     2:48.28 (43.29)
        3:36.33 (48.05)     4:24.77 (48.44)     5:03.31 (38.54)     5:41.28 (37.97)
  4 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE    5:54.83    5:54.40   13  
                  38.54     1:23.61 (45.07)     2:07.76 (44.15)                    
            3:43.97 ( )     4:36.67 (52.70)     5:16.58 (39.91)     5:54.40 (37.82)
  5 Barna, Heather            42 Liquid Assets-NE     6:15.00    6:03.19   12  
                                4:40.30 ( )     5:22.02 (41.72)     6:03.19 (41.17)
  6 Vonhousen, Elise          40 Swim RI-NE           6:31.90    6:44.79   11  
                  44.14     1:35.02 (50.88)     2:22.22 (47.20)     3:10.03 (47.81)
      4:11.34 (1:01.31)   5:13.10 (1:01.76)     6:00.22 (47.12)     6:44.79 (44.57)
  7 Sega, Ally                41 Connecticut-CT       7:15.09    7:09.05   10  
                  45.43     1:35.05 (49.62)     2:32.92 (57.87)     3:30.44 (57.52)
      4:31.38 (1:00.94)   5:33.80 (1:02.42)     6:23.35 (49.55)     7:09.05 (45.70)
 
Event 41  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 5:05.24        2009 K Tetreault                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE  5:39.99    5:24.21   17  
                  32.90     1:10.46 (37.56)     1:54.53 (44.07)     2:37.96 (43.43)
        3:23.44 (45.48)     4:10.08 (46.64)     4:48.35 (38.27)     5:24.21 (35.86)
  2 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    5:59.00    5:50.34   15  
                  36.49     1:20.97 (44.48)     2:06.67 (45.70)     2:51.38 (44.71)
        3:43.08 (51.70)     4:35.65 (52.57)     5:14.11 (38.46)     5:50.34 (36.23)
  3 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     6:00.00    6:05.70   14  
                  38.38     1:24.41 (46.03)     2:11.02 (46.61)     2:55.95 (44.93)
        3:48.51 (52.56)     4:41.01 (52.50)     5:24.37 (43.36)     6:05.70 (41.33)
  4 Sandberg, Betsy           45 Great Bay-NE         6:40.00    6:21.26   13  
                                                    5:40.52 ( )     6:21.26 (40.74)
  5 Harvey, Lori              48 Kingsbury Club-NE    7:00.00    6:48.74   12  
                  43.61   2:27.57 (1:43.96)   6:04.83 (3:37.26)     6:48.74 (43.91)
  6 Barker, Joanne            49 Cambridge-NE         7:40.00    7:23.37   11  
                                1:48.41 ( )     2:46.92 (58.51)     3:44.29 (57.37)
      4:49.25 (1:04.96)   5:54.01 (1:04.76)     6:39.05 (45.04)     7:23.37 (44.32)
  7 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE          11:00.00    7:41.07   10  
                  53.22   1:57.12 (1:03.90)   3:47.79 (1:50.67)   4:51.27 (1:03.48)
      5:53.59 (1:02.32)                             6:47.33 ( )     7:41.07 (53.74)
 
Event 41  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:46.15   3/30/2012 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 5:19.12        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delorey, Laura            51 Greenwood-NE         5:42.00    5:26.39   17  
                  33.56     1:12.78 (39.22)     1:56.42 (43.64)     2:39.42 (43.00)
        3:25.95 (46.53)     4:13.01 (47.06)     4:50.79 (37.78)     5:26.39 (35.60)
  2 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    6:13.13    6:10.09   15  
                  38.96     1:24.89 (45.93)     2:08.98 (44.09)     2:52.56 (43.58)
        3:49.81 (57.25)     4:45.80 (55.99)     5:29.25 (43.45)     6:10.09 (40.84)
  3 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         6:18.00    6:16.13   14  
                  38.42     1:25.88 (47.46)     2:14.89 (49.01)     3:03.70 (48.81)
        3:59.70 (56.00)     4:57.19 (57.49)     5:37.93 (40.74)     6:16.13 (38.20)
  4 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  8:03.55    7:11.95   13  
                  47.18     1:39.96 (52.78)   2:40.85 (1:00.89)     3:39.49 (58.64)
        4:32.32 (52.83)     5:26.53 (54.21)     6:20.64 (54.11)     7:11.95 (51.31)
  5 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           8:00.00    7:39.09   12  
                  52.99                             2:56.33 ( )   4:59.15 (2:02.82)
      6:01.29 (1:02.14)     6:53.00 (51.71)     7:39.09 (46.09)                    
  6 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE   7:28.00    7:41.20   11  
                  49.88     1:47.59 (57.71)   2:52.94 (1:05.35)   3:56.20 (1:03.26)
      4:58.72 (1:02.52)   6:02.51 (1:03.79)     6:53.74 (51.23)     7:41.20 (47.46)
 
Event 41  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:32.65        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    6:04.00    6:03.65   17  
                  37.32     1:22.04 (44.72)     2:12.34 (50.30)     3:01.94 (49.60)
        3:50.59 (48.65)     4:39.76 (49.17)     5:23.18 (43.42)     6:03.65 (40.47)
  2 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         7:40.00    7:12.78   15  
                  47.58     1:41.20 (53.62)     2:39.27 (58.07)     3:39.17 (59.90)
      4:41.02 (1:01.85)   5:43.00 (1:01.98)     6:28.73 (45.73)     7:12.78 (44.05)
  3 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           7:40.00    7:15.90   14  
                  52.99   1:53.46 (1:00.47)                             3:38.85 ( )
      4:46.70 (1:07.85)                             6:34.45 ( )     7:15.90 (41.45)
  4 Richard, Ann              55 Great Bay-NE         7:10.65    7:27.32   13  
                  52.17   1:52.30 (1:00.13)     2:49.07 (56.77)     3:43.63 (54.56)
      4:47.59 (1:03.96)   5:50.66 (1:03.07)     6:39.65 (48.99)     7:27.32 (47.67)
  5 Brehob, Jennifer          55 Y of North Shore-NE  7:45.00    7:43.01   12  
                  40.95     1:32.34 (51.39)   2:40.19 (1:07.85)     3:38.67 (58.48)
      4:45.01 (1:06.34)   5:54.60 (1:09.59)     6:52.48 (57.88)     7:43.01 (50.53)
  6 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     8:00.00    8:07.38   11  
                  57.07   2:07.90 (1:10.83)   3:13.79 (1:05.89)   4:17.64 (1:03.85)
      5:20.23 (1:02.59)   6:23.35 (1:03.12)     7:15.24 (51.89)     8:07.38 (52.14)
 
Event 41  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:17.58   3/17/2012 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 5:54.58        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     6:09.00    5:59.27   17  
                  38.21     1:25.82 (47.61)     2:11.36 (45.54)     2:56.25 (44.89)
        3:47.42 (51.17)     4:38.53 (51.11)     5:19.35 (40.82)     5:59.27 (39.92)
  2 White, Emily              60 MIT Masters-NE       7:15.79    6:47.48   15  
                  42.88     1:34.31 (51.43)     2:29.91 (55.60)     3:24.05 (54.14)
        4:19.86 (55.81)     5:16.30 (56.44)     6:03.05 (46.75)     6:47.48 (44.43)
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     7:26.00    7:09.15   14  
                  44.74     1:41.31 (56.57)     2:40.78 (59.47)     3:36.65 (55.87)
      4:38.35 (1:01.70)   5:40.26 (1:01.91)     6:25.16 (44.90)     7:09.15 (43.99)
  4 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     7:45.00    7:44.53   13  
                  53.61   1:56.80 (1:03.19)     2:55.44 (58.64)     3:51.87 (56.43)
      5:00.01 (1:08.14)   6:06.24 (1:06.23)     6:56.40 (50.16)     7:44.53 (48.13)
  5 Chassler, Deborah         62 BU Masters-NE        8:00.00    7:55.55   12  
                  58.88   2:03.51 (1:04.63)     3:02.39 (58.88)     3:59.62 (57.23)
      5:06.97 (1:07.35)   6:12.14 (1:05.17)     7:04.63 (52.49)     7:55.55 (50.92)
 -- Campbell, Patricia        60 Great Bay-NE         7:47.00         DQ  
      One hand touch - breast
                  47.87     1:43.37 (55.50)     2:39.47 (56.10)     3:34.92 (55.45)
      4:36.02 (1:01.10)   5:36.26 (1:00.24)     6:28.89 (52.63)          DQ (49.89)
 
Event 41  Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.24   4/29/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 6:24.09        1993 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    6:14.78    6:14.90N  17  
                  43.01     1:37.09 (54.08)     2:25.89 (48.80)   6:14.90 (3:49.01)
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE  7:00.00    6:20.66N  15  
                  43.72     1:34.26 (50.54)     2:23.53 (49.27)     3:10.64 (47.11)
      6:20.66 (3:10.02)                                                            
  3 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     8:04.52    7:45.37   14  
                  52.94     1:51.48 (58.54)     2:48.65 (57.17)   3:48.70 (1:00.05)
      4:51.73 (1:03.03)   5:58.13 (1:06.40)     6:51.92 (53.79)     7:45.37 (53.45)
 
Event 42  Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
     NE-LMSC: N 4:09.80        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE         4:24.00    4:21.82   17  
                  26.81       57.24 (30.43)     1:30.89 (33.65)     2:03.59 (32.70)
        2:41.05 (37.46)     3:19.41 (38.36)     3:51.24 (31.83)     4:21.82 (30.58)
  2 Eder, Marc                23 BU Masters-NE        4:29.99    4:24.46   15  
                  27.61       59.69 (32.08)     1:34.57 (34.88)     2:09.78 (35.21)
        2:45.94 (36.16)     3:23.02 (37.08)     3:54.43 (31.41)     4:24.46 (30.03)
  3 Perez-Rogers, Joseph      24 BU Masters-NE        4:30.00    4:31.31   14  
                  26.29       57.42 (31.13)     1:31.19 (33.77)     2:03.79 (32.60)
        2:44.64 (40.85)     3:26.38 (41.74)     3:59.66 (33.28)     4:31.31 (31.65)
  4 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    4:45.15    4:38.61   13  
                  27.28       59.05 (31.77)     1:35.32 (36.27)     2:12.17 (36.85)
        2:53.51 (41.34)     3:35.30 (41.79)     4:07.26 (31.96)     4:38.61 (31.35)
  5 Russell, Jonathan         24 Cambridge-NE         4:55.00    4:46.00   12  
                  28.23     1:02.00 (33.77)     1:39.70 (37.70)     2:16.58 (36.88)
        2:56.57 (39.99)     3:37.40 (40.83)     4:13.21 (35.81)     4:46.00 (32.79)
  6 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     5:54.83    5:44.58   11  
                  32.07     1:14.10 (42.03)     2:00.17 (46.07)     2:44.73 (44.56)
        3:34.73 (50.00)     4:26.63 (51.90)     5:06.63 (40.00)     5:44.58 (37.95)
  7 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE    6:15.85    6:15.87   10  
                  37.82     1:26.54 (48.72)     2:15.89 (49.35)     3:05.24 (49.35)
        3:55.66 (50.42)     4:46.51 (50.85)     5:31.94 (45.43)     6:15.87 (43.93)
 
Event 42  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2003 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE  4:05.00    3:58.92N  17  
                  25.14       53.41 (28.27)     1:23.70 (30.29)     1:54.07 (30.37)
        2:30.79 (36.72)     3:05.87 (35.08)     3:32.43 (26.56)     3:58.92 (26.49)
  2 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         4:08.00    4:01.46N  15  
                  25.39       54.25 (28.86)     1:24.75 (30.50)     1:55.00 (30.25)
        2:30.37 (35.37)     3:06.64 (36.27)     3:33.99 (27.35)     4:01.46 (27.47)
  3 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE         4:20.00    4:26.65   14  
                  28.05     1:00.52 (32.47)     1:34.69 (34.17)     2:08.18 (33.49)
        2:45.49 (37.31)     3:23.63 (38.14)     3:55.35 (31.72)     4:26.65 (31.30)
  4 McElroy, Kyle             26 NEM Unattached-NE    4:30.00    4:41.10   13  
                  28.48     1:01.56 (33.08)     1:38.05 (36.49)     2:14.61 (36.56)
        2:52.90 (38.29)     3:31.86 (38.96)     4:06.72 (34.86)     4:41.10 (34.38)
  5 Jones, Kyle               25 Red Tide-MR          4:41.00    4:48.04   12  
                  31.11     1:06.63 (35.52)     1:43.28 (36.65)     2:20.30 (37.02)
        3:02.51 (42.21)     3:43.99 (41.48)     4:16.13 (32.14)     4:48.04 (31.91)
  6 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     4:45.00    4:50.02   11  
                  29.09     1:04.65 (35.56)     1:44.68 (40.03)     2:24.50 (39.82)
        3:07.11 (42.61)     3:49.08 (41.97)     4:19.03 (29.95)     4:50.02 (30.99)
  7 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    5:20.00    5:03.33   10  
                  31.06     1:05.79 (34.73)     1:42.52 (36.73)     2:19.50 (36.98)
        3:09.29 (49.79)     3:59.06 (49.77)     4:31.24 (32.18)     5:03.33 (32.09)
 -- Arias, Luis               26 Asphalt Green-MR     5:20.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  33.59     1:12.47 (38.88)     1:53.17 (40.70)     2:33.42 (40.25)
        3:16.86 (43.44)     4:00.72 (43.86)     4:36.70 (35.98)          DQ (34.63)
 
Event 42  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
     NE-LMSC: N 4:12.26        2005 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Daniel             32 Waterhorses-NE       4:20.49    4:15.30   17  
                  26.79       56.39 (29.60)     1:29.72 (33.33)     2:02.42 (32.70)
        2:38.76 (36.34)     3:15.94 (37.18)     3:46.63 (30.69)     4:15.30 (28.67)
  2 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         4:15.00    4:24.37   15  
                  26.14       57.37 (31.23)     1:32.91 (35.54)     2:07.10 (34.19)
        2:44.81 (37.71)     3:22.88 (38.07)     3:55.73 (32.85)     4:24.37 (28.64)
  3 Drasher, Ryan             31 Great Bay-NE         4:45.00    4:39.06   14  
                  28.24     1:00.91 (32.67)     1:36.06 (35.15)     2:10.18 (34.12)
        2:50.53 (40.35)     3:32.49 (41.96)     4:06.20 (33.71)     4:39.06 (32.86)
  4 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE  5:00.00    4:49.64   13  
                  30.67     1:05.12 (34.45)     1:41.81 (36.69)                    
            3:00.44 ( )     3:43.95 (43.51)     4:16.97 (33.02)     4:49.64 (32.67)
  5 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR   5:00.00    4:53.70   12  
                  30.03     1:04.59 (34.56)     1:45.60 (41.01)     2:25.53 (39.93)
        3:03.83 (38.30)     3:43.12 (39.29)     4:18.84 (35.72)     4:53.70 (34.86)
  6 Kimball, Andrew           31 Liquid Assets-NE     5:03.00    5:12.56   11  
                  31.85     1:08.54 (36.69)     1:49.79 (41.25)     2:30.33 (40.54)
        3:17.57 (47.24)     4:04.67 (47.10)     4:39.46 (34.79)     5:12.56 (33.10)
  7 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     5:30.12    5:25.27   10  
                  34.11     1:14.04 (39.93)     1:54.65 (40.61)     2:35.35 (40.70)
        3:23.12 (47.77)     4:12.24 (49.12)     4:49.65 (37.41)     5:25.27 (35.62)
  8 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     5:29.99    5:40.98    9  
                  32.94     1:11.74 (38.80)     1:58.69 (46.95)     2:47.01 (48.32)
        3:32.96 (45.95)     4:19.62 (46.66)     5:00.81 (41.19)     5:40.98 (40.17)
 
Event 42  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
     NE-LMSC: N 4:09.17        2009 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE           4:40.25    4:43.37   17  
                  28.27     1:01.44 (33.17)     1:37.69 (36.25)     2:13.65 (35.96)
        2:56.15 (42.50)     3:38.72 (42.57)     4:11.39 (32.67)     4:43.37 (31.98)
  2 Kosiorek, Kevin           36 Cambridge-NE         4:50.00    4:46.49   15  
                  29.81     1:03.36 (33.55)     1:41.64 (38.28)     2:18.79 (37.15)
        2:59.35 (40.56)     3:40.27 (40.92)     4:13.70 (33.43)     4:46.49 (32.79)
  3 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   5:12.00    5:25.75   14  
                  33.05     1:15.53 (42.48)     1:59.74 (44.21)     2:42.10 (42.36)
        3:26.71 (44.61)     4:12.57 (45.86)     4:49.82 (37.25)     5:25.75 (35.93)
  4 Graham, David             39 Greenwood-NE         5:29.00    5:50.99   13  
                  33.40     1:16.07 (42.67)     2:03.40 (47.33)     2:50.40 (47.00)
        3:39.91 (49.51)     4:30.91 (51.00)     5:11.41 (40.50)     5:50.99 (39.58)
  5 Parsons, Edward           39 MinutemanAndover-NE  6:11.00    6:10.62   12  
                  38.23     1:24.27 (46.04)     2:14.05 (49.78)     3:02.75 (48.70)
        3:56.85 (54.10)     4:51.43 (54.58)     5:32.20 (40.77)     6:10.62 (38.42)
  6 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE     6:15.00    6:22.80   11  
                  41.76     1:34.92 (53.16)     2:28.44 (53.52)     3:20.95 (52.51)
        4:11.82 (50.87)     5:03.70 (51.88)     5:44.51 (40.81)     6:22.80 (38.29)
  7 Latva-Kokko, Mika         39 MinutemanAndover-NE  6:54.00    7:06.51   10  
                  43.49   2:34.85 (1:51.36)                             3:34.09 ( )
      4:34.61 (1:00.52)   5:35.10 (1:00.49)     6:20.42 (45.32)     7:06.51 (46.09)
 
Event 42  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
     NE-LMSC: N 4:11.88        2011 Ethan Saulnier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harker, Travis            40 Great Bay-NE         4:50.00    4:34.54   17  
                  27.87       59.92 (32.05)     1:34.02 (34.10)     2:08.74 (34.72)
        2:50.28 (41.54)     3:31.64 (41.36)     4:03.90 (32.26)     4:34.54 (30.64)
  2 Hersh, Craig              42 Simmons-NE           4:39.00    4:36.71   15  
                  28.20     1:00.82 (32.62)     1:38.47 (37.65)     2:15.54 (37.07)
        2:52.94 (37.40)     3:32.06 (39.12)     4:04.98 (32.92)     4:36.71 (31.73)
  3 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE           4:49.90    4:51.15   14  
                  29.25     1:03.31 (34.06)     1:43.22 (39.91)     2:22.02 (38.80)
        3:03.61 (41.59)     3:45.89 (42.28)     4:19.47 (33.58)     4:51.15 (31.68)
  4 Madonia, Marc             40 NYCH-MR              4:51.26    4:56.54   13  
                  29.67     1:03.43 (33.76)     1:43.19 (39.76)     2:21.72 (38.53)
        3:04.05 (42.33)     3:47.40 (43.35)     4:22.57 (35.17)     4:56.54 (33.97)
  5 Foley, TJ                 44 MinutemanAndover-NE  4:59.00    5:04.41   12  
                  30.47     1:04.67 (34.20)     1:46.01 (41.34)     2:28.12 (42.11)
        3:10.19 (42.07)     3:53.92 (43.73)     4:29.39 (35.47)     5:04.41 (35.02)
  6 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE     5:13.00    5:13.79   11  
                  33.11     1:12.79 (39.68)     1:54.74 (41.95)     2:34.48 (39.74)
        3:20.56 (46.08)     4:07.30 (46.74)     4:41.74 (34.44)     5:13.79 (32.05)
  7 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         5:45.00    5:42.71   10  
                  40.05     1:23.53 (43.48)     2:11.32 (47.79)     3:00.43 (49.11)
        3:43.86 (43.43)     4:28.15 (44.29)     5:06.09 (37.94)     5:42.71 (36.62)
 -- Morse, Benjamin           42 Maine Masters-NE     5:00.00         NS  
 -- Duru, Kaan                44 Swim RI-NE           4:55.38         NS  
 
Event 42  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
     NE-LMSC: N 4:18.84        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    4:55.32    4:51.10   17  
                  30.45     1:04.66 (34.21)     1:42.32 (37.66)     2:20.94 (38.62)
        3:02.56 (41.62)     3:44.53 (41.97)     4:17.99 (33.46)     4:51.10 (33.11)
  2 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           5:25.10    5:12.08   15  
                  31.73     1:07.32 (35.59)     1:48.62 (41.30)     2:28.06 (39.44)
        3:15.81 (47.75)     4:03.97 (48.16)     4:40.13 (36.16)     5:12.08 (31.95)
  3 Perz, Paul                45 North Suburban Y-NE  5:38.00    5:29.55   14  
                  34.09     1:15.17 (41.08)     1:58.29 (43.12)     2:41.23 (42.94)
        3:31.62 (50.39)     4:19.91 (48.29)     4:56.58 (36.67)     5:29.55 (32.97)
  4 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  6:00.00    6:01.54   13  
                  39.35     1:26.00 (46.65)     2:16.65 (50.65)     3:05.80 (49.15)
        3:53.73 (47.93)     4:42.37 (48.64)     5:22.87 (40.50)     6:01.54 (38.67)
 
Event 42  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:21.91   4/28/2013 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 4:32.96        2004 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Steven            50 Adirondack-AD        5:02.00    4:59.37   17  
                  30.75     1:05.71 (34.96)     1:46.16 (40.45)     2:24.41 (38.25)
        3:09.01 (44.60)     3:52.92 (43.91)     4:27.03 (34.11)     4:59.37 (32.34)
  2 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           5:25.00    5:08.72   15  
                  31.74     1:08.78 (37.04)     1:49.52 (40.74)     2:29.75 (40.23)
        3:14.29 (44.54)     3:59.14 (44.85)     4:33.98 (34.84)     5:08.72 (34.74)
  3 Goldbloom, Robert         54 Westchester-MR       5:25.00    5:12.02   14  
                  31.24     1:09.27 (38.03)     1:50.23 (40.96)     2:31.46 (41.23)
        3:17.55 (46.09)     4:03.45 (45.90)     4:39.21 (35.76)     5:12.02 (32.81)
  4 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  5:58.00    5:35.62   13  
                  34.42     1:18.86 (44.44)     2:03.14 (44.28)     2:46.55 (43.41)
        3:31.92 (45.37)     4:18.19 (46.27)     4:57.15 (38.96)     5:35.62 (38.47)
  5 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR       5:37.71    5:40.20   12  
                  37.05     1:18.82 (41.77)     2:04.27 (45.45)     2:47.53 (43.26)
        3:34.28 (46.75)     4:22.35 (48.07)     5:03.56 (41.21)     5:40.20 (36.64)
  6 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE  5:49.00    5:51.90   11  
                  35.39     1:18.02 (42.63)     2:04.35 (46.33)     2:51.98 (47.63)
        3:43.96 (51.98)     4:35.11 (51.15)     5:14.96 (39.85)     5:51.90 (36.94)
  7 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       6:01.54    6:02.43   10  
                  38.28     1:24.10 (45.82)     2:14.54 (50.44)     3:02.33 (47.79)
        3:53.41 (51.08)     4:45.26 (51.85)     5:26.14 (40.88)     6:02.43 (36.29)
  8 Lenchner, Jonathan        54 Westchester-MR       6:05.00    6:12.00    9  
                  38.95     1:26.72 (47.77)     2:17.38 (50.66)     3:06.99 (49.61)
        3:57.02 (50.03)     4:48.00 (50.98)     5:30.84 (42.84)     6:12.00 (41.16)
  9 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           6:15.00    6:42.26    8  
                  40.33     1:29.40 (49.07)     2:22.87 (53.47)     3:18.46 (55.59)
        4:15.35 (56.89)     5:12.13 (56.78)     5:57.92 (45.79)     6:42.26 (44.34)
 
Event 42  Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 4:43.14        2004 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whalen, Patrick           56 NEM Unattached-NE    5:20.00    5:12.70   17  
                  31.15     1:09.13 (37.98)     1:48.85 (39.72)     2:28.26 (39.41)
        3:12.54 (44.28)     3:58.25 (45.71)     4:36.59 (38.34)     5:12.70 (36.11)
  2 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE  5:36.00    5:28.65   15  
                  33.92     1:13.70 (39.78)     1:55.17 (41.47)     2:36.60 (41.43)
        3:27.05 (50.45)     4:16.44 (49.39)     4:53.34 (36.90)     5:28.65 (35.31)
  3 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           5:26.14    5:40.25   14  
                  36.49     1:20.49 (44.00)     2:03.77 (43.28)     2:45.88 (42.11)
        3:34.98 (49.10)     4:23.90 (48.92)     5:02.74 (38.84)     5:40.25 (37.51)
  4 Barth, Ed                 55 Adirondack AC-NE     5:44.05    5:41.25   13  
                  38.89     1:26.55 (47.66)     2:08.59 (42.04)     2:51.70 (43.11)
        3:40.49 (48.79)     4:30.00 (49.51)     5:07.13 (37.13)     5:41.25 (34.12)
  5 Miller, Steve             59 Great Bay-NE         6:45.00    5:48.19   12  
                  38.41     1:24.09 (45.68)     2:10.66 (46.57)     2:54.09 (43.43)
        3:42.05 (47.96)     4:31.44 (49.39)     5:11.05 (39.61)     5:48.19 (37.14)
  6 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   5:58.80    5:55.13   11  
                  36.14     1:19.87 (43.73)     2:06.73 (46.86)     2:53.61 (46.88)
        3:43.77 (50.16)     4:35.04 (51.27)     5:15.84 (40.80)     5:55.13 (39.29)
  7 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE   6:00.00    5:59.51   10  
                  38.85     1:26.10 (47.25)     2:17.04 (50.94)     3:06.76 (49.72)
        3:56.06 (49.30)     4:44.16 (48.10)     5:23.97 (39.81)     5:59.51 (35.54)
  8 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           6:22.00    6:19.72    9  
                  43.98     1:35.52 (51.54)     2:23.59 (48.07)     3:10.29 (46.70)
        4:02.05 (51.76)     4:55.41 (53.36)     5:38.90 (43.49)     6:19.72 (40.82)
  9 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           6:17.88    6:19.82    8  
                  39.19     1:28.65 (49.46)     2:16.57 (47.92)     3:05.22 (48.65)
        3:59.66 (54.44)     4:55.91 (56.25)     5:38.10 (42.19)     6:19.82 (41.72)
 10 Bartl, Roland             57 Greenwood-NE         7:22.00    7:02.07    7  
                  47.59     1:46.26 (58.67)     2:42.56 (56.30)     3:37.64 (55.08)
        4:34.05 (56.41)     5:29.54 (55.49)     6:18.01 (48.47)     7:02.07 (44.06)
 11 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           7:30.00    7:14.36    6  
                  49.99     1:45.95 (55.96)                             3:44.23 ( )
      4:46.25 (1:02.02)   5:46.89 (1:00.64)     6:30.29 (43.40)     7:14.36 (44.07)
 12 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    8:09.00    7:57.30    5  
                  51.91     1:50.90 (58.99)   3:01.20 (1:10.30)   4:06.60 (1:05.40)
      5:20.12 (1:13.52)   6:30.87 (1:10.75)     7:16.76 (45.89)     7:57.30 (40.54)
 -- Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      5:12.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  30.68     1:08.63 (37.95)     1:48.31 (39.68)     2:28.92 (40.61)
        3:16.08 (47.16)   4:23.71 (1:07.63)     5:21.30 (57.59)                    
 
Event 42  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 4:31.69   5/10/2013 RICK COLELLA                               
     NE-LMSC: N 4:46.68        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             61 NEM Unattached-NE    5:20.00    5:38.31   17  
                  35.77     1:17.57 (41.80)     2:00.16 (42.59)     2:42.79 (42.63)
        3:31.94 (49.15)     4:21.23 (49.29)     5:00.98 (39.75)     5:38.31 (37.33)
  2 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE   6:19.38    6:17.81   15  
                  41.91     1:28.09 (46.18)     2:22.93 (54.84)     3:15.00 (52.07)
        4:05.61 (50.61)     4:56.48 (50.87)     5:39.76 (43.28)     6:17.81 (38.05)
  3 Renwick, John             60 Greenwood-NE         6:30.00    6:37.72   14  
                  46.63     1:40.15 (53.52)     2:35.71 (55.56)     3:27.94 (52.23)
        4:22.33 (54.39)     5:14.63 (52.30)     5:57.60 (42.97)     6:37.72 (40.12)
  4 Jaye, David               60 University Club-NE   6:57.00    6:47.23   13  
                  41.68     1:33.66 (51.98)     2:32.16 (58.50)     3:28.32 (56.16)
        4:26.33 (58.01)     5:24.91 (58.58)     6:08.66 (43.75)     6:47.23 (38.57)
  5 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           6:35.00    7:09.46   12  
                  47.57     1:42.59 (55.02)     2:38.85 (56.26)     3:33.84 (54.99)
      4:34.09 (1:00.25)     5:33.00 (58.91)     6:21.44 (48.44)     7:09.46 (48.02)
 
Event 42  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
     NE-LMSC: N 5:32.42        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      5:30.00    5:29.98   17  
                  35.21     1:18.31 (43.10)     2:03.32 (45.01)     2:47.02 (43.70)
        3:33.66 (46.64)     4:20.22 (46.56)     4:56.10 (35.88)     5:29.98 (33.88)
  2 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    6:20.00    6:22.53   15  
                  41.21     1:30.66 (49.45)     2:21.44 (50.78)     3:09.39 (47.95)
        4:04.27 (54.88)     4:58.26 (53.99)     5:40.46 (42.20)     6:22.53 (42.07)
  3 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE     6:12.00    6:29.42   14  
                  43.87     1:40.17 (56.30)     2:30.79 (50.62)     3:19.80 (49.01)
        4:12.76 (52.96)     5:04.92 (52.16)     5:47.17 (42.25)     6:29.42 (42.25)
  4 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE       6:45.00    6:38.93   13  
                  45.26     1:36.89 (51.63)     2:27.34 (50.45)     3:18.11 (50.77)
        4:14.11 (56.00)     5:09.96 (55.85)     5:55.93 (45.97)     6:38.93 (43.00)
  5 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           8:00.00    8:34.74   12  
                  55.65   2:02.73 (1:07.08)   3:08.30 (1:05.57)   4:13.34 (1:05.04)
      5:28.32 (1:14.98)   6:44.31 (1:15.99)     7:39.49 (55.18)     8:34.74 (55.25)
 
Event 42  Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 6:20.33        2009 Cyrus Hopkins                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           6:20.00    6:22.21   17  
                  44.16     1:37.55 (53.39)     2:27.13 (49.58)     3:18.72 (51.59)
        4:10.72 (52.00)     5:03.34 (52.62)     5:43.38 (40.04)     6:22.21 (38.83)
  2 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     7:14.00    7:20.20   15  
                  46.60     1:44.83 (58.23)     2:35.36 (50.53)     3:25.25 (49.89)
      4:35.23 (1:09.98)   5:45.20 (1:09.97)     6:34.81 (49.61)     7:20.20 (45.39)
  3 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       8:02.61    8:04.49   14  
                  52.63   1:55.24 (1:02.61)   2:57.47 (1:02.23)   3:57.85 (1:00.38)
      5:02.60 (1:04.75)   6:08.66 (1:06.06)     7:07.64 (58.98)     8:04.49 (56.85)
 
Event 42  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        USMS: U 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 7:25.51        2012 William Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Jones, William            77 Maine Masters-NE     8:12.78         DQ  
      Two strokes under water - breast
                  55.42   1:57.61 (1:02.19)   3:07.04 (1:09.43)   4:10.62 (1:03.58)
      5:15.94 (1:05.32)   6:22.11 (1:06.17)        DQ (1:35.71)                    
 
Event 43  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
     NE-LMSC: N 1:55.78        2011 Salena Casha                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR   2:05.00    2:00.34   17  
                  28.27       58.94 (30.67)     1:29.37 (30.43)     2:00.34 (30.97)
  2 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE         2:06.60    2:01.81   15  
                  27.60       58.36 (30.76)     1:30.24 (31.88)     2:01.81 (31.57)
  3 Sweeney, Jessica          24 Asphalt Green-MR     2:09.00    2:04.28   14  
                  29.02     1:00.19 (31.17)     1:32.45 (32.26)     2:04.28 (31.83)
  4 Chepeleff, Sarah          23 Cambridge-NE         2:06.61    2:04.79   13  
                  28.86     1:00.84 (31.98)     1:33.66 (32.82)     2:04.79 (31.13)
  5 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE  2:08.00    2:05.33   12  
                  28.48       59.66 (31.18)     1:32.40 (32.74)     2:05.33 (32.93)
  6 Smith, Molly              22 MinutemanAndover-NE  2:05.97    2:06.45   11  
                  30.15     1:01.42 (31.27)     1:33.82 (32.40)     2:06.45 (32.63)
  7 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR   2:07.00    2:10.72   10  
                  29.33     1:02.09 (32.76)     1:36.20 (34.11)     2:10.72 (34.52)
  8 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR   2:18.00    2:15.05    9  
                  31.06     1:04.94 (33.88)     1:39.69 (34.75)     2:15.05 (35.36)
  9 Mendelson, Leah           24 MIT Masters-NE       2:15.00    2:15.20    8  
                  30.69     1:04.82 (34.13)     1:40.10 (35.28)     2:15.20 (35.10)
 10 Quick, Madeline           23 Greenwood-NE         2:20.00    2:16.10    7  
                  31.41     1:06.33 (34.92)     1:41.72 (35.39)     2:16.10 (34.38)
 11 Rolfs, Katie              24 Great Bay-NE         2:55.00    2:39.00    6  
                  37.54     1:17.88 (40.34)     2:00.02 (42.14)     2:39.00 (38.98)
 
Event 43  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     NE-LMSC: N 1:54.13        1991 Betsy Lind                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE  2:05.34    2:03.73   17  
                  28.69       59.53 (30.84)     1:31.44 (31.91)     2:03.73 (32.29)
  2 Braniecki, Ashley         28 Adirondack-AD        2:10.76    2:09.30   15  
                  30.30     1:03.10 (32.80)     1:36.49 (33.39)     2:09.30 (32.81)
  3 DiNardo, Sara             28 Swim RI-NE           2:06.00    2:09.57   14  
                  28.72     1:00.94 (32.22)     1:34.54 (33.60)     2:09.57 (35.03)
  4 Saint-Amour, Roberta      28 Red Tide-MR          2:17.00    2:10.23   13  
                  30.97     1:03.89 (32.92)     1:36.92 (33.03)     2:10.23 (33.31)
  5 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE           2:14.33    2:11.50   12  
                  30.53     1:03.84 (33.31)     1:38.09 (34.25)     2:11.50 (33.41)
  6 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE  2:10.00    2:11.63   11  
                  29.90     1:02.43 (32.53)     1:36.44 (34.01)     2:11.63 (35.19)
  7 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    2:13.96    2:12.51   10  
                  30.63     1:04.30 (33.67)     1:39.07 (34.77)     2:12.51 (33.44)
  8 Foley, Caileen            28 MinutemanAndover-NE  2:15.00    2:13.53    9  
                  30.62     1:03.87 (33.25)     1:38.36 (34.49)     2:13.53 (35.17)
  9 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE     2:15.00    2:14.05    8  
                  30.11     1:03.50 (33.39)     1:38.57 (35.07)     2:14.05 (35.48)
 10 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           2:37.00    2:30.30    7  
                  35.05     1:14.24 (39.19)     1:53.28 (39.04)     2:30.30 (37.02)
 11 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          2:33.72    2:33.43    6  
                  35.96     1:16.29 (40.33)     1:56.25 (39.96)     2:33.43 (37.18)
 12 Myers, Madeleine          26 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:39.73    5  
                  35.28     1:15.86 (40.58)     1:58.55 (42.69)     2:39.73 (41.18)
 13 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  3:30.00    2:48.90    4  
                  38.37     1:20.94 (42.57)     2:05.50 (44.56)     2:48.90 (43.40)
 14 Antolik, Carrie           27 MIT Masters-NE       3:20.00    2:59.73    3  
                  39.52     1:25.49 (45.97)     2:13.56 (48.07)     2:59.73 (46.17)
 
Event 43  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
     NE-LMSC: N 1:55.90        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE           2:06.80    2:08.05   17  
                  29.58     1:02.17 (32.59)     1:35.15 (32.98)     2:08.05 (32.90)
  2 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         2:21.00    2:18.78   15  
                  33.00     1:07.73 (34.73)     1:43.08 (35.35)     2:18.78 (35.70)
  3 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         2:21.00    2:20.30   14  
                  32.92     1:08.24 (35.32)     1:44.51 (36.27)     2:20.30 (35.79)
  4 DeRoche, Erika            33 Cambridge-NE         2:22.83    2:21.01   13  
                  32.07     1:07.29 (35.22)     1:44.27 (36.98)     2:21.01 (36.74)
  5 Avanessian, Stephanie     34 University Club-NE   3:00.00    2:40.27   12  
                  33.38     1:13.15 (39.77)     1:57.58 (44.43)     2:40.27 (42.69)
  6 Powers, Kate              30 Connecticut-CT       3:02.00    2:54.16   11  
                  40.25     1:23.75 (43.50)     2:08.87 (45.12)     2:54.16 (45.29)
 
Event 43  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 1:58.33        2010 Brandy Hugo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE           2:07.58    2:03.67   17  
                  29.03     1:00.76 (31.73)     1:33.26 (32.50)     2:03.67 (30.41)
  2 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE     2:10.80    2:11.49   15  
                  30.26     1:03.61 (33.35)     1:38.43 (34.82)     2:11.49 (33.06)
  3 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     2:20.00    2:17.34   14  
                  31.55     1:06.15 (34.60)     1:41.84 (35.69)     2:17.34 (35.50)
  4 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         2:17.46    2:17.94   13  
                  33.67     1:08.70 (35.03)     1:44.53 (35.83)     2:17.94 (33.41)
  5 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           2:21.00    2:18.91   12  
                  32.64     1:08.00 (35.36)     1:43.71 (35.71)     2:18.91 (35.20)
  6 Fairman, Abigail          37 Red Tide-MR          2:26.25    2:29.13   11  
                  33.90     1:11.40 (37.50)     1:50.39 (38.99)     2:29.13 (38.74)
  7 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           2:38.00    2:29.77   10  
                  34.46     1:13.29 (38.83)     1:52.48 (39.19)     2:29.77 (37.29)
  8 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE         2:30.00    2:30.00    9  
                  35.15     1:13.53 (38.38)     1:52.50 (38.97)     2:30.00 (37.50)
  9 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE           2:50.00    2:32.99    8  
                  34.40     1:12.04 (37.64)     1:52.08 (40.04)     2:32.99 (40.91)
 10 Coulter, Lee              39 Swim RI-NE           3:00.00    2:49.56    7  
                  37.87     1:19.59 (41.72)     2:04.32 (44.73)     2:49.56 (45.24)
 11 Selle, Lora               36 Great Bay-NE         3:11.65    2:56.09    6  
                  39.47     1:23.83 (44.36)     2:12.38 (48.55)     2:56.09 (43.71)
 
Event 43  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:00.71        2013 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE           2:07.00    2:06.07   17  
                  29.03     1:00.99 (31.96)     1:33.80 (32.81)     2:06.07 (32.27)
  2 Bierden, Sheryl           40 BU Masters-NE        2:09.50    2:09.14   15  
                  29.90     1:02.80 (32.90)     1:36.31 (33.51)     2:09.14 (32.83)
  3 Mack, Tara                42 Great Bay-NE         2:12.50    2:10.11   14  
                  29.98     1:02.59 (32.61)     1:36.09 (33.50)     2:10.11 (34.02)
  4 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD        2:14.25    2:14.35   13  
                  31.34     1:05.57 (34.23)     1:40.35 (34.78)     2:14.35 (34.00)
  5 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  2:12.44    2:15.58   12  
                  32.00     1:06.36 (34.36)     1:41.11 (34.75)     2:15.58 (34.47)
  6 Geisler, Lori             41 Swim RI-NE           2:24.00    2:16.49   11  
                  31.61     1:06.05 (34.44)     1:41.00 (34.95)     2:16.49 (35.49)
  7 Madonia, Jennifer         41 Connecticut-CT       2:24.60    2:22.45   10  
                  33.51     1:09.63 (36.12)     1:47.00 (37.37)     2:22.45 (35.45)
  8 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE           2:30.00    2:28.80    9  
                  33.83     1:11.96 (38.13)     1:51.36 (39.40)     2:28.80 (37.44)
  9 McNiff, Catherine         43 Y of North Shore-NE  2:27.80    2:32.49    8  
                  33.57     1:10.84 (37.27)     1:50.86 (40.02)     2:32.49 (41.63)
 10 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE         2:30.00    2:35.47    7  
                  36.82     1:15.54 (38.72)     1:55.40 (39.86)     2:35.47 (40.07)
 11 Vonhousen, Elise          40 Swim RI-NE           2:48.90    2:50.99    6  
                  38.71     1:23.16 (44.45)     2:07.99 (44.83)     2:50.99 (43.00)
 12 Kanarek, Jane             43 BU Masters-NE        3:00.00    2:58.52    5  
                  40.72     1:26.33 (45.61)     2:12.71 (46.38)     2:58.52 (45.81)
 13 Krangle, Jennifer         40 Cambridge-NE         3:09.00    3:07.58    4  
                  40.52     1:27.58 (47.06)     2:17.61 (50.03)     3:07.58 (49.97)
 
Event 43  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:03.01        2001 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR          2:02.50    2:01.49   17  
                  28.06       58.68 (30.62)     1:30.19 (31.51)     2:01.49 (31.30)
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE           2:13.21    2:10.15   15  
                  29.60     1:02.94 (33.34)     1:36.38 (33.44)     2:10.15 (33.77)
  3 Wesson, Kim               46 Great Bay-NE         2:24.72    2:17.79   14  
                  32.10     1:06.36 (34.26)     1:41.85 (35.49)     2:17.79 (35.94)
  4 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    2:22.00    2:19.14   13  
                  32.18     1:07.35 (35.17)     1:44.21 (36.86)     2:19.14 (34.93)
  5 Polhill, Laura            48 Westchester-MR       2:45.00    2:20.16   12  
                  33.62     1:09.54 (35.92)     1:46.19 (36.65)     2:20.16 (33.97)
  6 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE  2:26.99    2:22.37   11  
                  33.05     1:10.00 (36.95)     1:47.30 (37.30)     2:22.37 (35.07)
  7 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE           2:36.93    2:29.86   10  
                  34.42     1:12.43 (38.01)     1:53.37 (40.94)     2:29.86 (36.49)
  8 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     2:37.50    2:37.03    9  
                  35.76     1:15.47 (39.71)     1:56.75 (41.28)     2:37.03 (40.28)
  9 Sandberg, Betsy           45 Great Bay-NE         2:45.00    2:39.97    8  
                  37.53     1:18.07 (40.54)     2:00.13 (42.06)     2:39.97 (39.84)
 10 Downey, Sarah             45 Great Bay-NE         2:45.00    2:40.32    7  
                  36.46     1:17.73 (41.27)     1:59.65 (41.92)     2:40.32 (40.67)
 11 Harvey, Lori              48 Kingsbury Club-NE    2:52.00    2:44.60    6  
                  37.63     1:19.16 (41.53)     2:01.87 (42.71)     2:44.60 (42.73)
 12 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE         2:55.00    2:47.98    5  
                  42.13     1:25.19 (43.06)     2:07.98 (42.79)     2:47.98 (40.00)
 13 Yamashita, Mikiko         47 Red Tide-MR          2:58.00    3:00.38    4  
                  38.76     1:23.06 (44.30)     2:11.14 (48.08)     3:00.38 (49.24)
 14 Barker, Joanne            49 Cambridge-NE         2:55.00    3:00.77    3  
                  40.38     1:27.55 (47.17)     2:15.62 (48.07)     3:00.77 (45.15)
 15 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE           4:00.00    3:17.99    2  
                  43.91     1:34.43 (50.52)     2:26.71 (52.28)     3:17.99 (51.28)
 
Event 43  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:58.53   5/10/2013 JILL HERNANDEZ                             
     NE-LMSC: N 2:06.28        2003 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Pam Henry           52 Connecticut-CT       2:12.00    2:13.39   17  
                  31.84     1:05.79 (33.95)     1:39.91 (34.12)     2:13.39 (33.48)
  2 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE     2:22.00    2:17.52   15  
                  31.22     1:06.08 (34.86)     1:43.24 (37.16)     2:17.52 (34.28)
  3 Craven, Leslie            54 Marthas Vineyard-NE  2:25.00    2:21.42   14  
                  32.43     1:07.32 (34.89)     1:44.31 (36.99)     2:21.42 (37.11)
  4 Stokes, Karin             53 Granite State-NE     2:20.40    2:21.80   13  
                  32.79     1:08.85 (36.06)     1:45.47 (36.62)     2:21.80 (36.33)
  5 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE     2:27.00    2:24.64   12  
                  33.68     1:10.33 (36.65)     1:47.73 (37.40)     2:24.64 (36.91)
  6 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         2:25.00    2:28.69   11  
                  33.57     1:11.51 (37.94)     1:50.43 (38.92)     2:28.69 (38.26)
  7 Rough, Teresa             53 Connecticut-CT       2:40.50    2:29.73   10  
                  34.09     1:12.84 (38.75)     1:52.56 (39.72)     2:29.73 (37.17)
  8 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    2:28.13    2:30.46    9  
                  34.58     1:12.02 (37.44)     1:51.80 (39.78)     2:30.46 (38.66)
  9 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     2:35.00    2:30.47    8  
                  34.85     1:13.41 (38.56)     1:52.39 (38.98)     2:30.47 (38.08)
 10 Kavanagh, Suzanne         51 Granite State-NE     2:33.00    2:30.87    7  
                  34.30     1:12.39 (38.09)     1:51.29 (38.90)     2:30.87 (39.58)
 11 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         2:38.86    2:31.09    6  
                  35.54     1:13.09 (37.55)     1:51.84 (38.75)     2:31.09 (39.25)
 12 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     2:33.70    2:32.08    5  
                  35.89     1:14.88 (38.99)     1:54.54 (39.66)     2:32.08 (37.54)
 13 Marshall, Jennie          53 Great Bay-NE         2:50.00    2:33.39    4  
                  35.46     1:14.33 (38.87)     1:55.53 (41.20)     2:33.39 (37.86)
 14 Pentheny, Gail            51 Great Bay-NE         2:35.00    2:34.28    3  
                  35.19     1:14.40 (39.21)     1:55.53 (41.13)     2:34.28 (38.75)
 15 O'Hara, Susan             50 Swim RI-NE           2:30.00    2:38.89    2  
                  37.11     1:17.41 (40.30)     1:59.57 (42.16)     2:38.89 (39.32)
 16 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE           2:35.00    2:43.87    1  
                  34.62     1:15.19 (40.57)     1:58.99 (43.80)     2:43.87 (44.88)
 17 Kripke, Liz               52 MinutemanAndover-NE  2:54.00    2:46.15  
                  37.34     1:19.33 (41.99)     2:03.14 (43.81)     2:46.15 (43.01)
 18 Holland Sparages, Margar  50 University Club-NE   3:16.00    3:04.20  
                  42.77     1:30.16 (47.39)     2:17.89 (47.73)     3:04.20 (46.31)
 19 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           3:45.00    3:05.23  
                  43.26     1:30.79 (47.53)     2:20.07 (49.28)     3:05.23 (45.16)
 20 Costa, Claudia            50 Asphalt Green-MR     4:10.00    3:28.79  
                  45.48     1:37.33 (51.85)     2:32.71 (55.38)     3:28.79 (56.08)
 21 Pinzon, Beverly           53 Asphalt Green-MR     3:59.00    3:57.62  
                  52.55   1:54.87 (1:02.32)   2:57.38 (1:02.51)   3:57.62 (1:00.24)
 
Event 43  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:09.11        2010 Jacki Hirsty                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE  2:18.00    2:18.01   17  
                  32.77     1:07.96 (35.19)     1:44.00 (36.04)     2:18.01 (34.01)
  2 Thornton, Cindy           56 Westchester-MR       2:24.40    2:23.29   15  
                  33.50     1:09.65 (36.15)     1:46.83 (37.18)     2:23.29 (36.46)
  3 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE   2:28.66    2:26.31   14  
                  34.01     1:11.58 (37.57)     1:49.06 (37.48)     2:26.31 (37.25)
  4 Fries, Beth               56 Maine Masters-NE     3:00.00    2:27.65   13  
                  33.18     1:09.49 (36.31)     1:48.06 (38.57)     2:27.65 (39.59)
  5 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE           2:30.00    2:29.16   12  
                  33.45     1:11.49 (38.04)     1:51.37 (39.88)     2:29.16 (37.79)
  6 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE  2:45.00    2:36.99   11  
                  37.29     1:17.47 (40.18)     1:58.13 (40.66)     2:36.99 (38.86)
  7 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           2:50.00    2:41.38   10  
                  37.89     1:18.13 (40.24)     1:59.74 (41.61)     2:41.38 (41.64)
  8 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         3:20.00    2:57.45    9  
                  41.49     1:27.20 (45.71)     2:13.08 (45.88)     2:57.45 (44.37)
  9 Richard, Ann              55 Great Bay-NE         2:55.56    2:58.36    8  
                  41.74     1:27.63 (45.89)     2:14.30 (46.67)     2:58.36 (44.06)
 10 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         2:57.00    3:02.39    7  
                  42.37     1:29.17 (46.80)     2:16.75 (47.58)     3:02.39 (45.64)
 
Event 43  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:06.14    4/5/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:28.11        2006 Kathy Slifer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsty, Jacki             61 Swim RI-NE           2:20.00    2:16.03N  17  
                  32.37     1:07.40 (35.03)     1:41.99 (34.59)     2:16.03 (34.04)
  2 White, Emily              60 MIT Masters-NE       2:45.00    2:48.59   15  
                  38.41     1:21.27 (42.86)     2:04.98 (43.71)     2:48.59 (43.61)
  3 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE     2:58.00    2:55.14   14  
                  37.33     1:21.22 (43.89)     2:07.88 (46.66)     2:55.14 (47.26)
  4 Mann, Margot              64 Red Tide-MR          3:05.00    2:56.15   13  
                  37.71     1:22.70 (44.99)     2:09.92 (47.22)     2:56.15 (46.23)
  5 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   3:17.33    3:05.83   12  
                  41.21     1:28.80 (47.59)     2:18.25 (49.45)     3:05.83 (47.58)
  6 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     3:10.00    3:06.58   11  
                  42.35     1:29.97 (47.62)     2:19.29 (49.32)     3:06.58 (47.29)
  7 Chassler, Deborah         62 BU Masters-NE        3:20.00    3:18.38   10  
                  47.58     1:37.26 (49.68)     2:28.37 (51.11)     3:18.38 (50.01)
  8 Barbary, Susan            64 Great Bay-NE         3:40.00    3:23.62    9  
                  44.88     1:36.17 (51.29)     2:29.98 (53.81)     3:23.62 (53.64)
  9 Camire, Mary              60 Swim RI-NE           3:25.00    3:25.72    8  
                  46.56     1:39.49 (52.93)     2:34.24 (54.75)     3:25.72 (51.48)
 10 Danis, Jill               60 Asphalt Green-MR     6:00.00    4:08.62    7  
                  56.42   2:03.83 (1:07.41)   3:09.08 (1:05.25)     4:08.62 (59.54)
 
Event 43  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:24.31   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
     NE-LMSC: N 2:35.44        1992 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE    2:28.12    2:25.74N  17  
                  33.18     1:09.85 (36.67)     1:48.10 (38.25)     2:25.74 (37.64)
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE  2:46.00    2:40.51   15  
                  37.08     1:18.09 (41.01)     2:00.08 (41.99)     2:40.51 (40.43)
  3 Hill, Marcia              69 WCM-PC               3:10.00    3:12.43   14  
                  42.56     1:31.13 (48.57)     2:22.86 (51.73)     3:12.43 (49.57)
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     3:30.79    3:25.79   13  
                  46.69     1:39.57 (52.88)     2:33.31 (53.74)     3:25.79 (52.48)
  5 Case, Louise              66 Greenwood-NE         4:40.00    4:09.82   12  
                  59.09   2:03.58 (1:04.49)   3:08.69 (1:05.11)   4:09.82 (1:01.13)
 
Event 43  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     NE-LMSC: N 2:45.76        1997 Clara Walker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE         4:13.40    3:35.20   17  
                  46.12     1:40.63 (54.51)     2:39.75 (59.12)     3:35.20 (55.45)
 
Event 43  Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
     NE-LMSC: N 3:40.29        2001 B Burrill                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     3:25.00    3:17.42N  17  
                  44.43     1:34.64 (50.21)     2:26.41 (51.77)     3:17.42 (51.01)
 
Event 44  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
     NE-LMSC: N 1:47.77        1996 Chris Barrett                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyrkacz, Paul             23 Waterhorses-NE       1:50.00    1:44.86N  17  
                  24.95       51.67 (26.72)     1:18.17 (26.50)     1:44.86 (26.69)
  2 Chance, Joseph            22 BU Masters-NE        1:45.00    1:46.27N  15  
                  25.21       52.29 (27.08)     1:19.65 (27.36)     1:46.27 (26.62)
  3 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    1:54.94    1:50.98   14  
                  26.67       55.17 (28.50)     1:23.16 (27.99)     1:50.98 (27.82)
  4 McGrath, Tim              23 Cape Cod-NE          1:53.00    1:52.95   13  
                  25.63       53.92 (28.29)     1:23.65 (29.73)     1:52.95 (29.30)
  5 Jelaska, Duje             22 Swim RI-NE           1:55.00    1:55.90   12  
                  26.08       54.58 (28.50)     1:24.78 (30.20)     1:55.90 (31.12)
  6 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           1:59.22    1:59.06   11  
                  27.68       57.87 (30.19)     1:28.61 (30.74)     1:59.06 (30.45)
  7 Paradis, Bennett          20 BU Masters-NE        2:04.33    2:00.80   10  
                  26.25       57.24 (30.99)     1:29.06 (31.82)     2:00.80 (31.74)
  8 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE         2:10.00    2:07.61    9  
                  28.26     1:00.96 (32.70)     1:34.11 (33.15)     2:07.61 (33.50)
  9 Mitchell, Craig           23 Worcester Area-NE    2:10.00    2:18.31    8  
                  31.05     1:06.07 (35.02)     1:42.45 (36.38)     2:18.31 (35.86)
 10 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE     2:20.40    2:22.51    7  
                  31.43     1:06.01 (34.58)     1:43.81 (37.80)     2:22.51 (38.70)
 
Event 44  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:31.93   12/6/2013 DARIAN TOWNSEND                            
     NE-LMSC: N 1:41.25        2007 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric             26 MinutemanAndover-NE  1:41.00    1:39.92N  17  
                  23.76       49.10 (25.34)     1:14.35 (25.25)     1:39.92 (25.57)
  2 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         1:45.00    1:41.06N  15  
                  23.81       49.31 (25.50)     1:15.02 (25.71)     1:41.06 (26.04)
  3 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE         1:51.00    1:50.82   14  
                  26.38       55.77 (29.39)     1:22.54 (26.77)     1:50.82 (28.28)
  4 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     1:56.00    1:54.15   13  
                  26.97       55.83 (28.86)     1:25.44 (29.61)     1:54.15 (28.71)
  5 Card, Mathew              26 Swim RI-NE           1:52.00    1:54.76   12  
                  26.69       54.08 (27.39)     1:23.57 (29.49)     1:54.76 (31.19)
  6 Bromage, Nathan           26 Cambridge-NE         1:55.00    1:54.90   11  
                  25.09       53.34 (28.25)     1:23.27 (29.93)     1:54.90 (31.63)
  7 Jones, Kyle               25 Red Tide-MR          1:54.50    1:58.70   10  
                  26.74       56.07 (29.33)     1:26.51 (30.44)     1:58.70 (32.19)
  8 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    2:05.00    2:04.11    9  
                  19.78     1:00.03 (40.25)     1:32.25 (32.22)     2:04.11 (31.86)
  9 Chereukhin, Vyacheslav    27 Cambridge-NE         2:07.00    2:05.39    8  
                  28.94     1:01.06 (32.12)     1:33.92 (32.86)     2:05.39 (31.47)
 10 Beahn, Brian              26 Nutmeg Masters-NE    2:12.00    2:09.45    7  
                  28.96     1:01.22 (32.26)     1:34.34 (33.12)     2:09.45 (35.11)
 11 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    2:32.00    2:16.82    6  
                  31.37     1:05.83 (34.46)     1:41.84 (36.01)     2:16.82 (34.98)
 12 Mely, David               25 Swim RI-NE           3:12.00    3:08.53    5  
                  40.48     1:27.53 (47.05)     2:17.49 (49.96)     3:08.53 (51.04)
 -- Duguay, Robert            28 Connecticut-CT       2:17.00         NS  
 
Event 44  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
     NE-LMSC: N 1:41.10        2008 Brian Wisniewski                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         1:44.79    1:45.93   17  
                  24.42       51.23 (26.81)     1:18.51 (27.28)     1:45.93 (27.42)
  2 Zhai, Eric                33 Bearcat Masters-MR   1:55.00    1:56.35   15  
                  26.25       55.19 (28.94)     1:24.81 (29.62)     1:56.35 (31.54)
  3 Cronin, CJ                31 Technique/Train-NE   1:55.55    1:56.55   14  
                  26.67       55.72 (29.05)     1:25.65 (29.93)     1:56.55 (30.90)
  4 Drasher, Ryan             31 Great Bay-NE         1:54.00    1:56.78   13  
                  26.72       56.16 (29.44)     1:26.41 (30.25)     1:56.78 (30.37)
  5 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR          2:01.00    2:02.29   12  
                  29.03     1:01.06 (32.03)     1:32.25 (31.19)     2:02.29 (30.04)
  6 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     2:05.12    2:03.83   11  
                  29.17     1:01.01 (31.84)     1:32.42 (31.41)     2:03.83 (31.41)
  7 Miller, Elliot            30 Granite State-NE     2:10.00    2:09.75   10  
                  29.47     1:02.46 (32.99)     1:36.73 (34.27)     2:09.75 (33.02)
  8 Gillis, John              33 Maine Masters-NE     2:20.00    2:19.07    9  
                  31.50   2:19.07 (1:47.57)                                        
  9 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR   2:25.26    2:25.90    8  
                  32.64     1:09.20 (36.56)     1:47.85 (38.65)     2:25.90 (38.05)
 10 Mulcahy, Seann            31 Swim RI-NE           2:45.00    2:31.64    7  
                  33.26     1:11.17 (37.91)     1:50.97 (39.80)     2:31.64 (40.67)
 11 Illescas, Marco           32 Connecticut-CT       3:45.00    3:55.14    6  
                  45.69     1:42.59 (56.90)   2:48.99 (1:06.40)   3:55.14 (1:06.15)
 -- Parsons, Steve            34 Great Bay-NE         2:30.00         NS  
 
Event 44  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:39.90        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohman, Niclas             39 Granite State-NE     1:49.50    1:48.93   17  
                  25.99       54.18 (28.19)     1:21.52 (27.34)     1:48.93 (27.41)
  2 Doucet, Douglas           38 MinutemanAndover-NE  1:58.00    1:53.20   15  
                  26.62       55.74 (29.12)     1:24.84 (29.10)     1:53.20 (28.36)
  3 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE           1:52.39    1:53.58   14  
                  26.41       55.64 (29.23)     1:24.67 (29.03)     1:53.58 (28.91)
  4 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    1:55.00    1:56.07   13  
                  26.37       54.94 (28.57)     1:24.96 (30.02)     1:56.07 (31.11)
  5 Searles, Dave             37 Liquid Assets-NE     1:55.54    1:57.97   12  
                  26.99       56.29 (29.30)     1:26.43 (30.14)     1:57.97 (31.54)
  6 Dornaus, David            39 University Club-NE   1:58.00    2:03.33   11  
                  27.84       59.16 (31.32)     1:30.95 (31.79)     2:03.33 (32.38)
  7 Fehlau, Brian             39 Liquid Assets-NE     2:02.50    2:03.56   10  
                  28.34     1:00.09 (31.75)     1:31.71 (31.62)     2:03.56 (31.85)
  8 Wilkening, Jon            39 Red Tide-MR          2:04.50    2:05.93    9  
                  28.06       59.42 (31.36)     1:32.49 (33.07)     2:05.93 (33.44)
  9 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR   2:02.00    2:06.27    8  
                  28.91     1:00.69 (31.78)     1:33.40 (32.71)     2:06.27 (32.87)
 10 Welch, James              38 Swim RI-NE           2:13.25    2:07.39    7  
                  30.95     1:03.98 (33.03)     1:35.93 (31.95)     2:07.39 (31.46)
 11 Arnold, Eric              38 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:10.75    6  
                  30.77     1:03.66 (32.89)     1:37.54 (33.88)     2:10.75 (33.21)
 12 Cloitre, Christophe       39 Great Bay-NE         2:24.76    2:17.11    5  
                  31.75     1:06.80 (35.05)     1:42.84 (36.04)     2:17.11 (34.27)
 13 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         2:21.84    2:19.03    4  
                  33.14     1:08.24 (35.10)     1:44.92 (36.68)     2:19.03 (34.11)
 14 Parsons, Edward           39 MinutemanAndover-NE  2:31.00    2:25.67    3  
                  32.47     1:09.55 (37.08)     1:48.67 (39.12)     2:25.67 (37.00)
 15 Yepes Amaya, William      39 Liquid Assets-NE     2:59.92    2:31.22    2  
                  33.18     1:11.27 (38.09)     1:51.26 (39.99)     2:31.22 (39.96)
 
Event 44  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:38.94        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Senecal, Paul             43 Swim RI-NE           1:52.24    1:52.35   17  
                  25.67       53.72 (28.05)     1:22.43 (28.71)     1:52.35 (29.92)
  2 Bailey, Jerry             44 Great Bay-NE         1:54.71    1:52.96   15  
                  26.20       55.39 (29.19)     1:24.67 (29.28)     1:52.96 (28.29)
  3 Harker, Travis            40 Great Bay-NE         1:55.55    1:53.00   14  
                  25.85       54.26 (28.41)     1:23.71 (29.45)     1:53.00 (29.29)
  4 Akers, Stephen            42 Connecticut-CT       1:53.00    1:53.41   13  
                  27.68       56.38 (28.70)     1:25.24 (28.86)     1:53.41 (28.17)
  5 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE           1:57.90    1:57.52   12  
                  27.80       58.12 (30.32)     1:28.13 (30.01)     1:57.52 (29.39)
  6 Duru, Kaan                44 Swim RI-NE           1:56.54    1:57.82   11  
                  27.70       57.80 (30.10)     1:28.42 (30.62)     1:57.82 (29.40)
  7 McKenna, Matthew          41 Cambridge-NE         1:57.00    1:58.86   10  
                  27.75       58.01 (30.26)     1:28.62 (30.61)     1:58.86 (30.24)
  8 Crum, Jeff                42 Y of North Shore-NE  2:05.00    2:01.38    9  
                  28.08       58.76 (30.68)     1:30.22 (31.46)     2:01.38 (31.16)
  9 Polatty, David            43 Swim RI-NE           1:58.00    2:01.85    8  
                  27.73       58.43 (30.70)     1:30.31 (31.88)     2:01.85 (31.54)
 10 Strehle, Andrew           44 Weymouth Club-NE     1:59.70    2:02.95    7  
                  28.76     1:00.20 (31.44)     1:31.78 (31.58)     2:02.95 (31.17)
 11 Foley, TJ                 44 MinutemanAndover-NE  2:04.00    2:03.87    6  
                  28.40       58.71 (30.31)     1:30.53 (31.82)     2:03.87 (33.34)
 12 Nemirovsky, Sergei        41 MinutemanAndover-NE  2:05.00    2:06.44    5  
                  28.39       59.60 (31.21)     1:32.45 (32.85)     2:06.44 (33.99)
 13 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC              2:05.04    2:08.52    4  
                  29.96     1:02.24 (32.28)     1:35.78 (33.54)     2:08.52 (32.74)
 14 Day, Matt                 44 Liquid Assets-NE     2:20.00    2:15.53    3  
                  31.18     1:04.86 (33.68)     1:39.52 (34.66)     2:15.53 (36.01)
 15 Choquette, Martin         44 Great Bay-NE         2:15.00    2:19.12    2  
                  31.53     1:05.59 (34.06)     1:42.17 (36.58)     2:19.12 (36.95)
 16 Dragoni, Stephen          43 Cambridge-NE         2:33.00    2:32.85    1  
                  34.10     1:12.36 (38.26)     1:53.04 (40.68)     2:32.85 (39.81)
 17 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     3:00.00    2:53.01  
                  36.11     1:19.11 (43.00)     2:05.89 (46.78)     2:53.01 (47.12)
 
Event 44  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
     NE-LMSC: N 1:48.48        2009 Michael Schmidt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levi, Neil                46 Red Tide-MR          1:55.00    1:56.09   17  
                  27.03       56.45 (29.42)     1:26.11 (29.66)     1:56.09 (29.98)
  2 Blood, Jonathan           48 Weymouth Club-NE     1:59.00    1:58.77   15  
                  27.63       58.11 (30.48)     1:28.91 (30.80)     1:58.77 (29.86)
  3 Werlinich, Greg           49 Badger-MR            2:02.50    1:59.46   14  
                  27.43       57.67 (30.24)     1:28.58 (30.91)     1:59.46 (30.88)
  4 Baker, Henry              46 Cambridge-NE         1:58.60    2:02.83   13  
                  26.87       58.00 (31.13)     1:30.71 (32.71)     2:02.83 (32.12)
  5 Goodman, Robert           45 Red Tide-MR          2:05.74    2:07.23   12  
                  28.88     1:00.93 (32.05)     1:34.66 (33.73)     2:07.23 (32.57)
  6 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE           2:01.50    2:08.45   11  
                  29.27     1:01.40 (32.13)     1:34.72 (33.32)     2:08.45 (33.73)
  7 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE  2:15.01    2:08.80   10  
                  30.01     1:03.15 (33.14)     1:36.85 (33.70)     2:08.80 (31.95)
  8 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           2:07.11    2:09.24    9  
                  29.53     1:03.34 (33.81)     1:36.51 (33.17)     2:09.24 (32.73)
  9 Doppke, Chris             47 Swim RI-NE           2:05.00    2:10.94    8  
                  28.84     1:00.31 (31.47)     1:34.79 (34.48)     2:10.94 (36.15)
 10 Uprichard, David          48 Red Tide-MR          2:15.00    2:12.80    7  
                  29.77     1:03.03 (33.26)     1:38.02 (34.99)     2:12.80 (34.78)
 11 Fernald, Robert           47 Great Bay-NE         2:28.00    2:17.03    6  
                  31.86     1:05.93 (34.07)     1:40.91 (34.98)     2:17.03 (36.12)
 12 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE     2:16.00    2:17.14    5  
                  31.57     1:06.54 (34.97)     1:42.41 (35.87)     2:17.14 (34.73)
 13 Baker, Jeremy             46 North Suburban Y-NE  2:40.00    2:23.91    4  
                  31.51     1:06.06 (34.55)     1:44.74 (38.68)     2:23.91 (39.17)
 14 Castano, Gerald           48 Nutmeg Masters-NE    2:38.00    2:37.14    3  
                  35.25     1:14.19 (38.94)     1:55.68 (41.49)     2:37.14 (41.46)
 15 Sorterup, Donald          46 Swim RI-NE           2:28.00    2:38.40    2  
                  37.97     1:17.59 (39.62)     1:58.27 (40.68)     2:38.40 (40.13)
 16 Tripler, Christopher      45 Y of North Shore-NE  2:50.00    2:48.52    1  
                  39.24     1:22.16 (42.92)     2:06.19 (44.03)     2:48.52 (42.33)
 
Event 44  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
     NE-LMSC: N 1:48.53        1999 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          51 Maine Masters-NE     1:56.88    1:54.16   17  
                  27.55       56.98 (29.43)     1:25.96 (28.98)     1:54.16 (28.20)
  2 Autissier, Patrick        51 Cambridge-NE         1:56.00    1:58.71   15  
                  27.62       57.82 (30.20)     1:28.63 (30.81)     1:58.71 (30.08)
  3 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV      2:01.40    1:59.64   14  
                  28.48       58.91 (30.43)     1:28.97 (30.06)     1:59.64 (30.67)
  4 Murphy, Michael           51 Unattached MR-MR     2:03.70    2:00.45   13  
                  27.41       57.25 (29.84)     1:28.70 (31.45)     2:00.45 (31.75)
  5 Bosley, Douglas           51 Cambridge-NE         1:59.00    2:01.53   12  
                  28.41       58.92 (30.51)     1:30.33 (31.41)     2:01.53 (31.20)
  6 McClellan, John           52 ABC Masters-NE       2:04.21    2:04.16   11  
                  28.78     1:00.19 (31.41)     1:32.56 (32.37)     2:04.16 (31.60)
  7 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE         2:10.61    2:09.60   10  
                  29.26     1:02.89 (33.63)     1:36.88 (33.99)     2:09.60 (32.72)
  8 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           2:15.00    2:10.26    9  
                  30.89     1:04.33 (33.44)     1:37.50 (33.17)     2:10.26 (32.76)
  9 Dickmann, John            54 Swim RI-NE           2:13.50    2:10.88    8  
                  28.34       59.65 (31.31)     1:34.25 (34.60)     2:10.88 (36.63)
 10 Gordon, Peter             53 University Club-NE   2:10.00    2:10.97    7  
                  30.98     1:03.84 (32.86)     1:37.85 (34.01)     2:10.97 (33.12)
 11 Alpern, Matthew           50 Adirondack-AD        2:12.02    2:15.07    6  
                  31.64     1:04.65 (33.01)     1:39.69 (35.04)     2:15.07 (35.38)
 12 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE    2:16.00    2:17.85    5  
                  31.78     1:06.26 (34.48)     1:41.94 (35.68)     2:17.85 (35.91)
 13 Devlin, Mark              50 MinutemanAndover-NE  2:14.00    2:17.89    4  
                  30.58     1:04.85 (34.27)     1:42.38 (37.53)     2:17.89 (35.51)
 14 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE  2:25.00    2:18.28    3  
                  31.48     1:06.61 (35.13)     1:43.03 (36.42)     2:18.28 (35.25)
 15 Estabrook, Todd           54 University Club-NE   2:30.00    2:19.26    2  
                  31.76     1:06.86 (35.10)     1:42.88 (36.02)     2:19.26 (36.38)
 16 Polhill, Brad             50 Westchester-MR       2:21.39    2:24.68    1  
                  32.48     1:09.53 (37.05)     1:48.33 (38.80)     2:24.68 (36.35)
 17 Ballou, Robert            53 Swim RI-NE           2:29.00    2:29.92  
                  31.94     1:08.86 (36.92)     1:48.87 (40.01)     2:29.92 (41.05)
 18 MacMahon, John            50 Great Bay-NE         2:53.00    2:38.83  
                  35.18     1:15.07 (39.89)     1:57.42 (42.35)     2:38.83 (41.41)
 19 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR   3:00.00    2:51.24  
                  36.73     1:18.76 (42.03)   2:51.24 (1:32.48)                    
 20 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     2:58.00    2:59.95  
                  40.31     1:25.31 (45.00)     2:12.52 (47.21)     2:59.95 (47.43)
 
Event 44  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
     NE-LMSC: N 1:53.03        2007 Greg Shaw                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         1:59.55    2:01.15   17  
                  27.89       58.97 (31.08)     1:30.68 (31.71)     2:01.15 (30.47)
  2 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV      2:01.10    2:02.16   15  
                  28.10       59.19 (31.09)     1:30.90 (31.71)     2:02.16 (31.26)
  3 McCombs, Michael          57 Worcester Area-NE    2:04.00    2:04.64   14  
                  28.50     1:00.02 (31.52)     1:32.41 (32.39)     2:04.64 (32.23)
  4 Syphers, Dale             57 Maine Masters-NE     2:08.00    2:08.18   13  
                  29.76     1:02.03 (32.27)     1:35.31 (33.28)     2:08.18 (32.87)
  5 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         2:07.60    2:09.74   12  
                  30.68     1:03.90 (33.22)     1:37.13 (33.23)     2:09.74 (32.61)
  6 Davis, Bill               56 University Club-NE   2:13.00    2:13.78   11  
                  31.30     1:05.21 (33.91)     1:39.90 (34.69)     2:13.78 (33.88)
  7 Mack, Tom                 55 Great Bay-NE         2:09.00    2:14.36   10  
                  31.07     1:04.53 (33.46)     1:38.64 (34.11)     2:14.36 (35.72)
  8 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           2:15.09    2:17.12    9  
                  32.07     1:07.55 (35.48)     1:43.10 (35.55)     2:17.12 (34.02)
  9 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE       2:18.66    2:18.10    8  
                  32.89     1:08.93 (36.04)     1:45.04 (36.11)     2:18.10 (33.06)
 10 Miller, Steve             59 Great Bay-NE         2:19.00    2:20.19    7  
                  32.70     1:07.96 (35.26)     1:44.54 (36.58)     2:20.19 (35.65)
 11 Gavin, Robert             57 Cambridge-NE         2:40.00    2:24.81    6  
                  34.46     1:10.06 (35.60)     1:47.25 (37.19)     2:24.81 (37.56)
 12 McCaffrey, Paul           59 Swim RI-NE           2:35.59    2:26.09    5  
                  33.33     1:09.63 (36.30)     1:47.63 (38.00)     2:26.09 (38.46)
 13 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           2:29.00    2:28.03    4  
                  34.45     1:11.88 (37.43)     1:50.71 (38.83)     2:28.03 (37.32)
 14 Edelman, Paul             58 ABC Masters-NE       2:33.00    2:36.02    3  
                  35.42     1:13.55 (38.13)     1:55.89 (42.34)     2:36.02 (40.13)
 15 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE           2:56.00    2:47.77    2  
                  37.45     1:19.28 (41.83)     2:03.61 (44.33)     2:47.77 (44.16)
 16 Skolnick, Stewart         59 NEM Unattached-NE    2:48.00    2:48.48    1  
                  38.83     1:23.37 (44.54)     2:08.85 (45.48)     2:48.48 (39.63)
 17 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           2:45.00    2:49.82  
                  39.27     1:23.39 (44.12)     2:07.58 (44.19)     2:49.82 (42.24)
 
Event 44  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
     NE-LMSC: N 1:54.14        2009 Fred Schlicher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, David              63 Worcester Area-NE    2:08.00    2:05.19   17  
                  29.28     1:00.24 (30.96)     1:32.24 (32.00)     2:05.19 (32.95)
  2 Saint-Amour, Craig        61 Red Tide-MR          2:05.20    2:10.30   15  
                  30.26     1:02.61 (32.35)     1:36.32 (33.71)     2:10.30 (33.98)
  3 Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE  2:15.00    2:13.50   14  
                  31.24     1:06.15 (34.91)     1:40.38 (34.23)     2:13.50 (33.12)
  4 Johnston, Alan            61 Maine Masters-NE     2:21.00    2:22.68   13  
                  33.09     1:09.52 (36.43)     1:46.15 (36.63)     2:22.68 (36.53)
  5 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE          2:25.00    2:24.07   12  
                  31.98     1:08.77 (36.79)     1:47.57 (38.80)     2:24.07 (36.50)
  6 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     2:25.00    2:24.80   11  
                  33.03     1:09.38 (36.35)     1:47.38 (38.00)     2:24.80 (37.42)
  7 Renwick, John             60 Greenwood-NE         2:28.00    2:31.04   10  
                  34.14     1:11.93 (37.79)     1:51.73 (39.80)     2:31.04 (39.31)
  8 Dow, Paul                 60 Swim RI-NE           2:35.00    2:32.65    9  
                  34.19     1:11.56 (37.37)     1:51.75 (40.19)     2:32.65 (40.90)
  9 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE       2:32.00    2:33.88    8  
                  35.10     1:13.88 (38.78)     1:54.06 (40.18)     2:33.88 (39.82)
 10 Jaye, David               60 University Club-NE   2:35.00    2:34.10    7  
                  34.24     1:13.69 (39.45)   2:34.10 (1:20.41)                    
 11 Johnson, Thor             61 Swim RI-NE           2:31.00    2:36.82    6  
                  34.56     1:13.49 (38.93)     1:55.01 (41.52)     2:36.82 (41.81)
 12 Garr, Michael             60 Swim RI-NE           2:34.00    2:45.25    5  
                  35.73     1:17.17 (41.44)     2:01.52 (44.35)     2:45.25 (43.73)
 13 Johnson, Stephen          61 Mansfield Marlin-CT  3:37.00    3:32.36    4  
                  46.39     1:39.97 (53.58)     2:36.82 (56.85)     3:32.36 (55.54)
 
Event 44  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
     NE-LMSC: N 2:12.21        2013 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            65 Garden State-NJ      2:14.00    2:17.53   17  
                  32.50     1:06.83 (34.33)     1:42.56 (35.73)     2:17.53 (34.97)
  2 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE           2:22.00    2:32.88   15  
                  34.28     1:12.90 (38.62)     1:53.56 (40.66)     2:32.88 (39.32)
  3 Newkirk, Thomas           65 Great Bay-NE         2:35.00    2:34.42   14  
                1:16.91                             1:56.19 ( )     2:34.42 (38.23)
  4 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       2:37.00    2:35.15   13  
                  34.72     1:13.20 (38.48)     1:53.65 (40.45)     2:35.15 (41.50)
  5 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        2:40.00    2:47.44   12  
                  38.59     1:21.22 (42.63)     2:05.39 (44.17)     2:47.44 (42.05)
 
Event 44  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.68   4/27/2012 TOM LANDIS                                 
     NE-LMSC: N 2:26.81        1997 Win Wilson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE           2:32.00    2:28.96   17  
                  35.13     1:12.92 (37.79)     1:51.75 (38.83)     2:28.96 (37.21)
  2 Vail, David               70 Maine Masters-NE     2:29.44    2:30.18   15  
                  33.72     1:10.77 (37.05)     1:49.96 (39.19)     2:30.18 (40.22)
  3 Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE         2:37.28    2:34.59   14  
                  36.13     1:14.10 (37.97)     1:54.61 (40.51)     2:34.59 (39.98)
  4 Pope, James               71 ABC Masters-NE       2:28.00    2:36.42   13  
                  34.97     1:14.74 (39.77)     1:56.23 (41.49)     2:36.42 (40.19)
  5 Pierce, Fred              70 Maine Masters-NE     2:44.00    2:41.80   12  
                  36.64     1:18.57 (41.93)     2:01.88 (43.31)     2:41.80 (39.92)
  6 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  2:54.00    2:54.71   11  
                  40.70     1:25.38 (44.68)     2:11.11 (45.73)     2:54.71 (43.60)
  7 Read, Phil                71 Great Bay-NE         3:18.00    3:06.89   10  
                  45.28     1:33.22 (47.94)     2:22.77 (49.55)     3:06.89 (44.12)
  8 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE     3:10.00    3:07.09    9  
                  44.03     1:31.53 (47.50)     2:20.32 (48.79)     3:07.09 (46.77)
  9 Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     5:13.12    5:12.08    8  
                1:00.26   2:21.90 (1:21.64)   3:50.47 (1:28.57)   5:12.08 (1:21.61)
 
Event 44  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
     NE-LMSC: N 2:43.17        2009 Walter Lincoln                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, William            77 Maine Masters-NE     3:03.89    3:09.80   17  
                  42.51     1:32.43 (49.92)     2:23.56 (51.13)     3:09.80 (46.24)
  2 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     3:30.00    3:46.33   15  
                  50.13     1:48.01 (57.88)   2:48.20 (1:00.19)     3:46.33 (58.13)
 
Event 44  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        USMS: U 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
     NE-LMSC: N 3:04.10        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeve, William            82 Maine Masters-NE     3:45.80    3:43.44   17  
                  48.98     1:44.48 (55.50)   2:45.21 (1:00.73)     3:43.44 (58.23)
  2 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         4:15.00    4:03.56   15  
                  53.12   1:54.96 (1:01.84)   2:59.22 (1:04.26)   4:03.56 (1:04.34)
 
Event 45  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.47   4/21/2012 KELLY MCNICHOLS                              
     NE-LMSC: N 31.42        1996 Laurie Meade                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polhill, Ali              21 Westchester-MR         31.90      32.02   17  
  2 Sung, Julia               21 Bearcat Masters-MR     32.00      32.22   15  
  3 Cooper, Morgan            23 MinutemanAndover-NE    34.50      33.31   14  
  4 Hall, Lindsay             24 Bearcat Masters-MR     34.00      33.36   13  
  5 Dick, Jordan              24 Cambridge-NE           34.60      34.37   12  
  6 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE      32.00      34.82   11  
  7 Lamoreaux, Kelly          23 Swim RI-NE             34.76      34.95   10  
  8 Guay, Elise               24 Y of North Shore-NE    50.00      36.09    9  
  9 Mendelson, Leah           24 MIT Masters-NE         38.00      38.76    8  
 10 Rolfs, Katie              24 Great Bay-NE           50.00      42.71    7  
 11 Martin, Kimberly          24 Connecticut-CT       1:01.00      51.64    6  
 
Event 45  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
     NE-LMSC: N 29.81        2002 Andrea Packard                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jankins, Heather          26 MIT Masters-NE         31.00      31.17   17  
  2 Nihan, Lianne             25 North Suburban Y-NE    33.54      33.09   15  
  3 Scotchlas, Sarah          26 Cambridge-NE           34.50      34.15   14  
  4 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE             34.00      34.28   13  
  5 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE      34.52      34.48   12  
  6 Fletcher, Alyson          28 Cambridge-NE           34.64      34.89   11  
  7 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE    40.00      36.37   10  
  8 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE           38.00      36.43    9  
  9 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE           36.00      37.41    8  
 10 Clark, Hannah             26 Westchester-MR         36.84      37.63    7  
 11 Crespy, Clio              28 Red Tide-MR            38.38      37.77    6  
 12 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE           39.02      39.32    5  
 13 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE          42.00      39.43    4  
 14 Mellen, Christine         27 Swim RI-NE             37.36      39.68    3  
 15 Hodge, Lyndsay            27 Asphalt Green-MR       40.00      40.77    2  
 16 Myers, Madeleine          26 Bearcat Masters-MR     45.00      42.40    1  
 17 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR            45.00      43.42  
 18 Johnson, Ali              26 Great Bay-NE         1:15.00      47.60  
 
Event 45  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
     NE-LMSC: N 31.17        1993 Dori Hutchinson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alcaide, Katrine          32 Maine Masters-NE       32.11      29.94N  17  
  2 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR            33.74      33.18   15  
  3 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ        33.94      34.05   14  
  4 Dougherty, Erin           31 Red Tide-MR            37.91      37.06   13  
  5 Leith-Doucett, Diane      31 Swim RI-NE             39.00      40.04   12  
  6 Penrose, Sarah            30 Asphalt Green-MR       47.00      42.51   11  
  7 Powers, Kate              30 Connecticut-CT         47.80      43.76   10  
  8 Stevens, Katherine        30 Cambridge-NE           46.00      44.82    9  
  9 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE    48.00      46.80    8  
 
Event 45  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.63   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                                
     NE-LMSC: N 31.00        2012 Stacy Sweetser                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kjellberg, Ulrike         38 MinutemanAndover-NE    35.87      36.27   17  
  2 Rawcliffe, Michelle       38 Tri-Y-NE               38.72      37.43   15  
  3 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE       40.00      39.01   14  
  4 Ostertag, Kathryn         36 Greenwood-NE           38.00      39.77   13  
  5 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR     40.00      40.68   12  
  6 Rauzin, Ivy               35 Bearcat Masters-MR     44.00      41.21   11  
  7 Lynch, Kristen            38 Swim RI-NE             44.00      42.81   10  
  8 Selle, Lora               36 Great Bay-NE           49.07      48.57    9  
  9 Waller, Lisa              36 Great Bay-NE         1:15.00      53.20    8  
 
Event 45  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 32.43        2011 Rainy Goodale                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodale, Rainy            44 Marthas Vineyard-NE    32.00      33.47   17  
  2 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE      35.67      33.72   15  
  3 Fletcher, Alicia          40 Adirondack-AD          35.90      36.23   14  
  4 Geisler, Lori             41 Swim RI-NE             42.00      37.31   13  
  5 Mack, Tara                42 Great Bay-NE           39.50      37.77   12  
  6 LaChapelle, Tracy         44 Tri-Y-NE               37.00      37.90   11  
  7 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE             40.32      39.78   10  
  8 Cotsonas, Stephanie       43 Swim RI-NE             40.00      40.89    9  
  9 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE           57.00      42.38    8  
 10 Saltojanes, Denise        40 North Suburban Y-NE    43.00      43.35    7  
 11 Foster, Denise            44 Worcester Area-NE      54.00      45.09    6  
 12 McNiff, Catherine         43 Y of North Shore-NE    46.40      46.61    5  
 13 Kanarek, Jane             43 BU Masters-NE          46.00      48.86    4  
 14 Brinker, Dana             42 Connecticut-CT       1:19.00    1:01.77    3  
 15 Udoji, Chinna             43 Cambridge-NE         1:08.00    1:12.21    2  
 
Event 45  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     NE-LMSC: N 33.45        2004 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walton, Mary              47 Swim RI-NE             36.20      36.38   17  
  2 Roy, Michele              49 MinutemanAndover-NE    36.99      36.88   15  
  3 KielyKilpatrick, Carolyn  49 Swim RI-NE             39.65      38.79   14  
  4 Zraket, Lisa              49 Y of North Shore-NE    40.00      39.65   13  
  5 Polhill, Laura            48 Westchester-MR         45.00      40.60   12  
  6 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE      40.00      40.83   11  
  7 Sandberg, Betsy           45 Great Bay-NE           45.00      41.88   10  
  8 Autissier, Anne-Cecile    49 Cambridge-NE           45.00      42.30    9  
  9 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE       44.00      42.73    8  
 10 Downey, Sarah             45 Great Bay-NE           45.00      43.36    7  
 11 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE             50.00      54.83    6  
 
Event 45  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
     NE-LMSC: N 33.90        2009 Karen Mareb                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koster, Carolyn           52 Post Swimming-MR       35.50      34.26   17  
  2 Dropo, Carla              54 Y of North Shore-NE    36.60      36.34   15  
  3 Spence, Denise            54 UMASS-NE               35.74      36.90   14  
  4 Estabrook, Mary           52 Maine Masters-NE       39.50      38.27   13  
  5 Stokes, Karin             53 Granite State-NE       39.62      39.76   12  
  6 Morrissey, Robin          51 Swim RI-NE             41.00      40.65   11  
  7 O'Hara, Susan             50 Swim RI-NE             35.00      40.96   10  
  8 Richards, Andrea          50 Great Bay-NE           43.00      41.18    9  
  9 Adams, Liz                53 Cambridge-NE           42.89      42.78    8  
 10 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE    43.00      44.87    7  
 11 Putnam, Gretchen          51 Cambridge-NE         1:05.00      54.14    6  
 
Event 45  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
     NE-LMSC: N 35.09        2012 Beth Estel                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mareb, Karen              55 MinutemanAndover-NE    35.00      34.77N  17  
  2 Estel, Beth               58 Granite State-NE       35.00      35.42   15  
  3 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE      38.70      37.49   14  
  4 Brehob, Jennifer          55 Y of North Shore-NE    47.00      45.56   13  
  5 Nihan, Marian             56 North Suburban Y-NE    48.54      46.15   12  
  6 Ehrlich, Shoshanna        57 Liquid Assets-NE       47.00      49.77   11  
  7 Johns, Margaret           59 Granite State-NE     1:00.00      51.86   10  
  8 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE           55.00      53.99    9  
  9 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE         1:07.07    1:11.75    8  
 
Event 45  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
     NE-LMSC: N 36.31        2012 Barbara Hummel                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE       41.29      40.09   17  
  2 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE     44.71      44.83   15  
  3 Mann, Margot              64 Red Tide-MR            54.00      48.04   14  
  4 Barbary, Susan            64 Great Bay-NE           52.00      48.73   13  
  5 Rardin, Susan             64 Maine Masters-NE       51.00      49.15   12  
  6 Campbell, Patricia        60 Great Bay-NE           48.00      49.30   11  
  7 Danis, Jill               60 Asphalt Green-MR     1:15.00      54.11   10  
  8 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE       58.00      55.56    9  
 
Event 45  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 40.79        1993 Clara Walker                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Christie           66 Nutmeg Masters-NE      39.25      39.69N  17  
  2 Hill, Marcia              69 WCM-PC                 52.00      50.54   15  
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE           50.00      50.82   14  
  4 Case, Louise              66 Greenwood-NE         1:15.93    1:15.40   13  
 
Event 45  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
     NE-LMSC: N 50.29        1997 Esther Pelletier                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Densmore, Ann             72 Cambridge-NE           55.27      53.30   17  
 
Event 46  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.87   4/27/2012 NELSON WESTBY                                
     NE-LMSC: N 26.70        2009 Ross Mooney                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hon, Curtis               22 BU Masters-NE          26.50      26.97   17  
  2 Eder, Marc                23 BU Masters-NE          27.99      27.89   15  
  3 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE           28.50      28.95   14  
  4 Kim, Kenny                22 Bearcat Masters-MR     28.56      29.91   13  
  5 Feldman, Abraham          23 Cambridge-NE           30.00      30.32   12  
  6 Pope, Ryan                24 Unattached MR-MR       30.67      30.35   11  
  7 Green, Alford             24 Worcester Area-NE      33.20      30.42   10  
  8 Russell, Jonathan         24 Cambridge-NE           31.00      30.99    9  
  9 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE             32.50      32.15    8  
 10 Urrea, Brayler            23 Bearcat Masters-MR     33.00      33.87    7  
 11 Flynn, Ryan               22 Bearcat Masters-MR     35.00      34.11    6  
 12 Wild, Mark                22 Worcester Area-NE      36.95      35.52    5  
 13 Lin, Howard               20 Maine Masters-NE       37.59      38.90    4  
 -- Polhill, Drew             23 Westchester-MR         26.26         NS  
 
Event 46  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
     NE-LMSC: N 27.00        2006 Eric Dunham                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mooney, Ross              29 Swim RI-NE             27.03      27.09   17  
  2 Barguil, Frederic         25 Cambridge-NE           27.00      29.10   15  
  3 McCanless, Charlie        27 Cambridge-NE           29.00      29.27   14  
  4 Card, Mathew              26 Swim RI-NE             33.00      30.56   13  
  5 Biethan, Jonathan         29 Liquid Assets-NE       32.00      32.87   12  
  6 Luzano, Michael           25 Cambridge-NE           43.00      36.55   11  
  7 Mely, David               25 Swim RI-NE             46.99      41.27   10  
 
Event 46  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
     NE-LMSC: N 26.95        2003 Jonathan Banville                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rouaud, Romain            30 Red Tide-MR            31.00      30.50   17  
  2 Catalano, Kenneth         33 Liquid Assets-NE       31.00      30.60   15  
  3 Ulane, Paul               34 Bearcat Masters-MR     32.00      31.44   14  
  4 Cedanio, Noel             34 Bearcat Masters-MR     32.21      31.61   13  
  5 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE       31.99      31.69   12  
  6 Kelly, Brennan            34 Red Tide-MR            31.00      31.95   11  
  7 Abreu, Joel               33 Bearcat Masters-MR     34.76      33.91   10  
  8 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE             34.02      34.98    9  
  9 Gillis, John              33 Maine Masters-NE       35.00      35.79    8  
 10 Miller, Elliot            30 Granite State-NE       35.00      36.41    7  
 11 Argenti, John Paul        30 Cambridge-NE           37.00      36.58    6  
 12 Gerace, John              30 Bearcat Masters-MR     36.78      36.82    5  
 13 Mulcahy, Seann            31 Swim RI-NE             48.00      39.86    4  
 
Event 46  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.62        2005 Mike Lane                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiorek, Jeffrey         35 Swim RI-NE             28.21      28.66   17  
  2 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE      29.00      29.72   15  
  3 Fehlau, Brian             39 Liquid Assets-NE       30.25      29.73   14  
  4 Kosiorek, Kevin           36 Cambridge-NE           32.00      31.83   13  
  5 Crain, Jason              39 Cambridge-NE           33.00      32.06   12  
  6 Dean, Nathaniel           37 Bearcat Masters-MR     31.00      32.62   11  
  7 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR     34.00      33.26   10  
  8 Graham, David             39 Greenwood-NE           35.76      34.33    9  
  9 Welch, James              38 Swim RI-NE             35.24      35.50    8  
 10 Trainor, Brendan          37 Maine Masters-NE       38.00      38.40    7  
 11 Yepes Amaya, William      39 Liquid Assets-NE       45.00      38.66    6  
 12 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE           42.00      39.96    5  
 
Event 46  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 25.69   4/27/2012 STEVE WEST                                   
     NE-LMSC: N 27.07        2013 Craig Crawford                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPierre, Noel            41 BU Masters-NE          29.50      29.54   17  
  2 Garcia, Albert            43 Swim RI-NE             30.50      30.04   15  
  3 Keenan, Tim               44 Hockomock-NE           31.80      30.63   14  
  4 Bailey, Jerry             44 Great Bay-NE           33.40      31.21   13  
  5 Lecrone, Timothy          41 Maine Masters-NE       32.00      32.13   12  
  6 Crum, Jeff                42 Y of North Shore-NE    37.00      33.40   11  
  7 Rubacky, Mark             44 NCMS-NC                35.13      35.63   10  
  8 Rosencrantz, Michael      43 Red Tide-MR            34.00      35.69    9  
  9 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE           38.00      37.13    8  
 10 Dragoni, Stephen          43 Cambridge-NE           39.00      39.37    7  
 11 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE       40.00      39.62    6  
 
Event 46  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
     NE-LMSC: N 28.69        2010 Drew Campbell                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE      34.32      33.67   17  
  2 Barrus, Steve             49 Liquid Assets-NE       34.50      34.32   15  
  3 Tarpy, Gregg              45 MinutemanAndover-NE    32.01      35.99   14  
  4 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE             38.00      36.03   13  
  5 Grady, Seth               49 NEM Unattached-NE      36.00      36.56   12  
  6 Reyes, David              46 BU Masters-NE          35.00      37.00   11  
  7 Drury, Roger              46 Burlington Area-NE     45.00      37.44   10  
  8 Tripler, Christopher      45 Y of North Shore-NE    37.00      38.52    9  
  9 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE    40.00      38.91    8  
 10 Mikatarian, Doug          49 Swim RI-NE             40.00      40.84    7  
 
Event 46  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
     NE-LMSC: N 30.39        1998 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tremain, Ken              50 Badger-MR              31.60      30.63   17  
  2 Cote, David               53 Swim RI-NE             30.30      30.92   15  
  3 Gugino, Douglas           53 Connecticut-CT         31.39      30.95   14  
  4 Duvall, James             50 Liquid Assets-NE       32.05      31.76   13  
  5 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE           31.80      32.09   12  
  6 Mansilla, Frankin         54 Liquid Assets-NE       34.00      33.94   11  
  7 Valley, Eric              52 MOVY Masters-MV        34.00      34.75   10  
  8 Chatinover, Jonathan      52 Marthas Vineyard-NE    36.00      35.08    9  
  9 Wallace, Thomas           54 Cambridge-NE           35.13      35.94    8  
 10 Burkhardt, Martin         50 Westchester-MR         36.59      36.32    7  
 11 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE           35.00      36.43    5.5
 11 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE       36.64      36.43    5.5
 13 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE             37.00      37.38    4  
 14 Estabrook, Todd           54 University Club-NE     36.13      37.44    3  
 15 Polhill, Brad             50 Westchester-MR         37.83      37.76    2  
 16 George, Jordan            52 Bearcat Masters-MR   1:05.00      55.09    1  
 
Event 46  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
     NE-LMSC: N 29.92        2003 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schonholz, Steven         58 NEM Unattached-NE      30.00      31.58   17  
  2 Davis, Guy                55 Great Bay-NE           32.55      32.26   15  
  3 Sherman, Bill             55 MOVY Masters-MV        31.50      32.37   14  
  4 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE     35.50      35.56   13  
  5 Elkins, Lorren            55 Connecticut-CT         33.50      35.71   12  
  6 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE     36.00      35.86   11  
  7 Wood, Kirkham             59 University Club-NE     39.80      35.90   10  
  8 Edelman, Paul             58 ABC Masters-NE         37.00      38.45    9  
  9 Miller, Steve             59 Great Bay-NE           38.00      38.77    8  
 10 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE             37.03      39.05    7  
 11 McLaughlin, Brian         58 ABC Masters-NE         42.01      40.58    6  
 12 Johnson, Franklin         57 Swim RI-NE             47.00      44.27    5  
 13 Mack, Tom                 55 Great Bay-NE           46.00      45.03    4  
 14 Lerret, Anker             55 Cambridge-NE         1:05.00    1:03.36    3  
 
Event 46  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 29.26   5/10/2013 RICK COLELLA                                 
     NE-LMSC: N 31.56        2009 Daniel Rogacki                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, James            61 Maine Masters-NE       33.00      32.62   17  
  2 Fuerman, Ross             60 BSC Healthpoint-NE     37.46      37.13   15  
  3 Prue, Paul                61 MinutemanAndover-NE    38.00      37.83   14  
  4 Johnson, Thor             61 Swim RI-NE             38.00      38.61   13  
  5 Dooley, Jim               63 Cape Cod-NE            38.44      39.06   12  
  6 Garr, Michael             60 Swim RI-NE             37.00      39.80   11  
  7 Grose, Richard            64 Asphalt Green-MR       40.27      40.67   10  
  8 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE       40.00      41.53    9  
 
Event 46  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
     NE-LMSC: N 31.76        2008 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Richard            66 Cambridge-NE           36.00      36.11   17  
  2 Wright, Phil              66 Swim RI-NE             37.00      36.77   15  
  3 Smillie, Joe              66 Burlington Area-NE     38.00      37.46   14  
  4 Lewis, John               67 Great Bay-NE           37.00      37.79   13  
  5 Nelson, Robert            67 Maine Masters-NE       38.52      38.47   12  
  6 McQuiggan, Frank          65 Swim RI-NE             40.00      38.75   11  
  7 Duguet, Noel              65 Westchester-MR         38.00      39.09   10  
  8 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE          45.00      42.85    9  
  9 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE      43.50      44.03    8  
 10 Siegal, Byron             66 Great Bay-NE           50.00      48.18    7  
 11 Henefield, Joe            65 NEM Unattached-NE    1:03.00    1:04.02    6  
 
Event 46  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 32.86   9/29/2013 DAVID GILDEA                                 
     NE-LMSC: N 34.18        2013 Louis Kronfeld                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manfredi, Thomas          71 Swim RI-NE             39.50      39.26   17  
  2 Pope, James               71 ABC Masters-NE         40.00      42.39   15  
  3 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT         44.91      45.48   14  
  4 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE    46.00      46.37   13  
  5 Pride, H Douglas          72 Maine Masters-NE       49.00      48.20   12  
  6 Atwater, Biff             72 Adirondack AC-NE       50.00      50.18   11  
  7 Read, Phil                71 Great Bay-NE           51.00      51.06   10  
  8 Roccabello, John          70 Liquid Assets-NE     1:48.42    1:32.49    9  
 -- Hutchings, Dick           72 Greenwood-NE           57.55         DQ  
      Alternating Kick
 
Event 46  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
     NE-LMSC: N 41.44        2003 F. H. Ted Haartz                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Charles           78 Cambridge-NE         1:03.00    1:06.45   17  
 
Event 46  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        USMS: U 39.22   3/24/2013 BOB BEST                                     
     NE-LMSC: N 42.51        2010 Al Craig                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phildius, Peter           84 MIT Masters-NE         50.00      53.99   17  
  2 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           1:15.00      59.99   15  
  3 Arnold, Richard           81 Great Bay-NE         1:10.00    1:13.74   14  
 
Event 47  Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
     NE-LMSC: N 3:39.51        2001 NEM                                        
                         K Andersson, S Morawski, R Kusznir, E Wang        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:56.00    3:49.51   34  
     1) Aubin, Alana W23                2) Dick, Jordan W24               
     3) Chepeleff, Sarah W23            4) Scotchlas, Sarah W26           
                  26.63       55.40 (55.40)     1:23.24 (27.84)     1:54.48 (59.08)
        2:20.77 (26.29)     2:50.34 (55.86)     3:17.93 (27.59)     3:49.51 (59.17)
  2 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:54.00    3:50.92   30  
     1) Tuhtasinova, Maftuna W19        2) Hall, Lindsay W24              
     3) Gonnason, Hayley W31            4) Sung, Julia W21                
                  27.39       56.34 (56.34)     1:14.95 (18.61)   1:56.80 (1:00.46)
        2:23.58 (26.78)     2:53.84 (57.04)     3:20.57 (26.73)     3:50.92 (57.08)
  3 Swim Rhode Island-NE  'C'                         4:12.00    4:21.78   28  
     1) Lamoreaux, Kelly W23            2) Winslow, Stephanie W33         
     3) Mellen, Christine W27           4) Fisher, Allison W27            
                  30.60   1:04.90 (1:04.90)     1:35.72 (30.82)   2:09.33 (1:04.43)
        2:42.26 (32.93)   3:21.51 (1:12.18)     3:50.10 (28.59)   4:21.78 (1:00.27)
  4 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   5:40.55    4:55.50   26  
     1) Guay, Elise W24                 2) Hatfield, Bo W52               
     3) Brehob, Jennifer W55            4) Murray, Kristin W43            
                  31.39   1:05.30 (1:05.30)     1:46.61 (41.31)   2:33.60 (1:28.30)
        3:11.41 (37.81)   3:51.91 (1:18.31)     4:22.83 (30.92)   4:55.50 (1:03.59)
  5 Bearcat Masters-MR  'B'                           4:35.00    5:03.52   24  
     1) Myers, Madeleine W26            2) Rauzin, Ivy W35                
     3) Johnson, Elyssa W23             4) Krams, Liz W35                 
                  34.01   1:12.04 (1:12.04)     1:50.80 (38.76)   2:34.08 (1:22.04)
        3:11.50 (37.42)   3:55.61 (1:21.53)     4:27.30 (31.69)   5:03.52 (1:07.91)
 
Event 47  Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'B'                         4:07.00    4:10.69   34  
     1) Machnik, Ali W26                2) Dzaugis, Mary W25              
     3) DiNardo, Sara W28               4) Leith-Doucett, Diane W31       
                  29.91   1:03.81 (1:03.81)     1:35.92 (32.11)   2:11.00 (1:07.19)
        2:38.38 (27.38)     3:10.03 (59.03)     3:39.24 (29.21)   4:10.69 (1:00.66)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:58.50    4:14.85   30  
     1) Emmons, Kasondra W26            2) Fletcher, Alyson W28           
     3) Owen, Katharine W35             4) Hallor, Sara W43               
                  27.87       57.80 (57.80)     1:27.60 (29.80)   1:59.54 (1:01.74)
        2:31.72 (32.18)   3:06.35 (1:06.81)     3:38.89 (32.54)   4:14.85 (1:08.50)
  3 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:55.82    4:27.79   28  
     1) Foley, Caileen W28              2) Looney, Jessica W25            
     3) Kjellberg, Ulrike W38           4) Wellman, Meghan W28            
                  29.11   1:01.50 (1:01.50)     1:30.41 (28.91)   2:02.03 (1:00.53)
        2:34.07 (32.04)   3:11.95 (1:09.92)     3:48.47 (36.52)   4:27.79 (1:15.84)
  4 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'B'            5:30.00    4:29.15   26  
     1) Mareb, Karen W55                2) Afanasewicz, Elizabeth W30     
     3) Roy, Michele W49                4) Swan, Katina W39               
                  29.58   1:01.31 (1:01.31)     1:37.89 (36.58)   2:19.44 (1:18.13)
        2:51.22 (31.78)   3:25.97 (1:06.53)     3:55.85 (29.88)   4:29.15 (1:03.18)
  5 North Suburban YMCA Masters-NE  'A'               5:03.00    4:54.07   24  
     1) Nihan, Lianne W25               2) Saltojanes, Denise W40         
     3) Nihan, Marian W56               4) Marshall, Jenny W56            
                  27.29       56.97 (56.97)     1:33.12 (36.15)   2:15.08 (1:18.11)
        2:55.63 (40.55)   3:41.88 (1:26.80)     4:16.39 (34.51)   4:54.07 (1:12.19)
  6 Great Bay Masters-NE  'C'                         8:00.00    5:14.56   22  
     1) Richard, Ann W55                2) Richards, Andrea W50           
     3) Johnson, Ali W26                4) Marshall, Jennie W53           
                  39.05   1:20.79 (1:20.79)     1:56.17 (35.38)   2:39.67 (1:18.88)
        3:19.85 (40.18)                             4:38.45 ( )         5:14.56 ( )
 
Event 47  Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILLINOIS M                            
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
     NE-LMSC: N 3:57.21        1995 NEM                                        
                         C Hallett, K Nisley-Black, C Hallett, J Feldmann  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'A'                         3:53.00    3:50.35N  34  
     1) Nappi, Keri W36                 2) Neuendorf, Donna W45           
     3) Lancaster, Jill W40             4) Welch, Elizabeth W35           
                  28.06       59.24 (59.24)     1:26.38 (27.14)     1:56.99 (57.75)
        2:24.57 (27.58)     2:53.54 (56.55)     3:20.82 (27.28)     3:50.35 (56.81)
  2 Swim Rhode Island-NE  'E'                         4:34.00    4:30.73   30  
     1) Wilkes, Kristin W42             2) Vonhousen, Elise W40           
     3) Cotsonas, Stephanie W43         4) Geisler, Lori W41              
                  31.53   1:05.75 (1:05.75)     1:41.46 (35.71)   2:23.15 (1:17.40)
        2:53.63 (30.48)   3:29.09 (1:05.94)     3:58.70 (29.61)   4:30.73 (1:01.64)
  3 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:49.58    4:36.78   28  
     1) Zraket, Lisa W49                2) McNiff, Catherine W43          
     3) Slifer, Kathy W68               4) Dropo, Carla W54               
                  34.01   1:11.81 (1:11.81)     1:44.57 (32.76)   2:19.98 (1:08.17)
        2:55.82 (35.84)   3:34.87 (1:14.89)     3:53.13 (18.26)   4:36.78 (1:01.91)
  4 Swim Rhode Island-NE  'Q'                         5:55.00    4:44.35   26  
     1) Aubois, Sara W39                2) Lynch, Kristen W38             
     3) Hannel, Susan W50               4) Morrissey, Robin W51           
                  30.62   1:04.09 (1:04.09)     1:37.18 (33.09)   2:13.75 (1:09.66)
        2:51.78 (38.03)   3:32.98 (1:19.23)     4:05.52 (32.54)   4:44.35 (1:11.37)
  5 Great Bay Masters-NE  'A'                         6:15.00    5:14.14   24  
     1) Fryer, Joann W44                2) Waller, Lisa W36               
     3) Selle, Lora W36                 4) Mack, Tara W42                 
                  38.42   1:17.82 (1:17.82)     2:03.86 (46.04)   2:54.70 (1:36.88)
        3:31.41 (36.71)   4:14.20 (1:19.50)     4:42.98 (28.78)     5:14.14 (59.94)
  6 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               5:30.00    6:27.06   22  
     1) Barker, Joanne W49              2) Krangle, Jennifer W40          
     3) Adams, Liz W53                  4) Udoji, Chinna W43              
                  38.53   1:21.08 (1:21.08)     2:00.99 (39.91)   2:47.18 (1:26.10)
        3:05.37 (18.19)   3:57.88 (1:10.70)   6:27.06 (2:29.18)                    
 
Event 47  Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:55.16    4/7/2002 NEW ENGLAND MAS                            
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
     NE-LMSC: N 3:55.16        2002 NEM                                        
                         J Feldmann, J Luker, G Wettach, J Hirsty          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'L'                         4:30.00    4:21.73   34  
     1) Hirsty, Jacki W61               2) KielyKilpatrick, Carolyn W49   
     3) Garr, Jeanne W59                4) Walton, Mary W47               
                  30.20   1:01.08 (1:01.08)     1:22.81 (21.73)   2:08.99 (1:07.91)
        2:41.42 (32.43)   3:17.15 (1:08.16)     3:46.91 (29.76)   4:21.73 (1:04.58)
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         6:00.00    4:39.64   30  
     1) Wesson, Kim W46                 2) Downey, Sarah W45              
     3) Sandberg, Betsy W45             4) Pentheny, Gail W51             
                  30.37   1:02.19 (1:02.19)     1:37.92 (35.73)   2:17.54 (1:15.35)
        2:52.17 (34.63)   3:29.82 (1:12.28)     4:03.11 (33.29)   4:39.64 (1:09.82)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               5:15.00    6:03.47   28  
     1) Twomey, Maura W57               2) Putnam, Gretchen W51           
     3) Bouvrie, Alice W65              4) Densmore, Ann W72              
                  42.72   1:29.55 (1:29.55)     2:11.46 (41.91)   2:58.29 (1:28.74)
        3:39.65 (41.36)   4:27.08 (1:28.79)     5:10.90 (43.82)   6:03.47 (1:36.39)
  4 Greenwood Masters-NE  'A'                         7:40.00    7:06.95   26  
     1) Case, Louise W66                2) Laramie, Catherine W56         
     3) Goguen, Sharleen W56            4) Stockwell, Susan W51           
                  56.85   1:59.00 (1:59.00)     2:57.68 (58.68)   4:01.36 (2:02.36)
        4:40.92 (39.56)   5:24.13 (1:22.77)     6:10.61 (46.48)   7:06.95 (1:42.82)
 
Event 48  Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:05.05   4/16/2010 WMAC                                       
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
     NE-LMSC: N 3:11.47        2001 NEM                                        
                         B Lo-Pinto, G Wriede, J Brown, B Fehlau           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boston University Masters-NE  'A'                 3:15.00    3:10.03N  34  
     1) LaPierre, Noel M41              2) Chance, Joseph M22             
     3) Hon, Curtis M22                 4) Perez-Rogers, Joseph M24       
                  23.66       48.99 (48.99)     1:12.21 (23.22)     1:37.10 (48.11)
        1:58.77 (21.67)     2:23.81 (46.71)     2:45.68 (21.87)     3:10.03 (46.22)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               3:41.00    3:26.17   30  
     1) Barguil, Frederic M25           2) Bromage, Nathan M26            
     3) Russell, Jonathan M24           4) Kent, Dylan M22                
                  24.93       51.34 (51.34)     1:15.17 (23.83)     1:41.77 (50.43)
        2:07.87 (26.10)     2:36.57 (54.80)     2:59.72 (23.15)     3:26.17 (49.60)
  3 Bearcat Masters-MR  'A'                           3:20.00    3:26.19   28  
     1) Kim, Kenny M22                  2) Ambaye, Haftom M27             
     3) Zhai, Eric M33                  4) Flynn, Ryan M22                
                  24.40       50.69 (50.69)     1:15.81 (25.12)     1:43.77 (53.08)
        2:08.44 (24.67)     2:35.41 (51.64)     2:59.28 (23.87)     3:26.19 (50.78)
  4 Swim Rhode Island-NE  'D'                         3:40.00    3:26.70   26  
     1) Jelaska, Duje M22               2) Jaroszewicz, Matthew M24       
     3) Card, Mathew M26                4) Mooney, Ross M29               
                  24.99       52.42 (52.42)     1:17.69 (25.27)     1:46.38 (53.96)
        2:09.96 (23.58)     2:36.45 (50.07)     2:59.65 (23.20)     3:26.70 (50.25)
  5 Boston University Masters-NE  'B'                 3:27.00    3:30.84   24  
     1) Jilek, Dave M39                 2) Fei, David M24                 
     3) Kostelecky, Nicolas M21         4) Paradis, Bennett M20           
                  24.75       52.04 (52.04)     1:17.57 (25.53)     1:45.22 (53.18)
        2:10.17 (24.95)     2:37.06 (51.84)     3:02.90 (25.84)     3:30.84 (53.78)
  6 Worcester Area Masters-NE  'A'                    3:28.00    3:33.12   22  
     1) Mitchell, Craig M23             2) Coffin, Spencer M22            
     3) Green, Alford M24               4) Badran, Khalil M21             
                  28.50   1:00.58 (1:00.58)     1:25.09 (24.51)     1:51.72 (51.14)
        2:15.57 (23.85)     2:43.39 (51.67)     3:07.26 (23.87)     3:33.12 (49.73)
  7 Worcester Area Masters-NE  'B'                    3:55.00    3:55.40   20  
     1) Oates, David M63                2) Wild, Mark M22                 
     3) McCombs, Michael M57            4) Bissett, Gregory M22           
                  28.95       59.72 (59.72)     1:32.13 (32.41)   2:08.79 (1:09.07)
        2:35.86 (27.07)     3:05.09 (56.30)     3:28.99 (23.90)     3:55.40 (50.31)
  8 Bearcat Masters-MR  'C'                           4:10.00    3:57.44   18  
     1) Gerace, John M30                2) Abreu, Joel M33                
     3) Arnold, Eric M38                4) Urrea, Brayler M23             
                  29.69   1:01.96 (1:01.96)     1:31.31 (29.35)   2:03.09 (1:01.13)
        2:22.17 (19.08)     3:01.72 (58.63)     3:27.51 (25.79)     3:57.44 (55.72)
 
Event 48  Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
     NE-LMSC: N 3:11.92        2013 NEM                                        
                         T Work, D Paul, M Emmons, S Mc Inerney            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               3:24.00    3:14.71   34  
     1) Work, Tobias M28                2) McCanless, Charlie M27         
     3) Emmons, Michael M32             4) Mc Inerney, Scott M27          
                  22.92       47.26 (47.26)     1:10.45 (23.19)     1:36.50 (49.24)
        1:59.59 (23.09)     2:25.45 (48.95)     2:48.06 (22.61)     3:14.71 (49.26)
  2 Red Tide-MR  'A'                                  3:33.00    3:37.11   30  
     1) Levi, Neil M46                  2) Jones, Kyle M25                
     3) Wilkening, Jon M39              4) Kelly, Brennan M34             
                  24.85       52.84 (52.84)     1:17.89 (25.05)     1:46.85 (54.01)
        2:12.35 (25.50)     2:42.37 (55.52)     3:07.88 (25.51)     3:37.11 (54.74)
  3 Liquid Assets New England Swim-NE  'A'            3:40.00    3:39.11   28  
     1) Biethan, Jonathan M29           2) Catalano, Kenneth M33          
     3) Kimball, Andrew M31             4) Fehlau, Brian M39              
                  26.82       56.70 (56.70)     1:22.46 (25.76)     1:50.74 (54.04)
        2:17.00 (26.26)     2:45.72 (54.98)     3:10.94 (25.22)     3:39.11 (53.39)
  4 Bearcat Masters-MR  'B'                           3:45.00    3:41.40   26  
     1) Bauzon, Jaszver M29             2) Taylor, Rob M35                
     3) Shiwnath, Mikey M25             4) Cedanio, Noel M34              
                  25.87       54.68 (54.68)     1:22.11 (27.43)     1:51.16 (56.48)
        2:15.06 (23.90)     2:43.67 (52.51)     3:11.21 (27.54)     3:41.40 (57.73)
  5 Liquid Assets New England Swim-NE  'B'            3:45.00    3:44.15   24  
     1) O'Loughlin, Eric M27            2) Mansilla, Frankin M54          
     3) Duvall, James M50               4) Searles, Dave M37              
                  25.32       52.88 (52.88)     1:20.53 (27.65)     1:51.65 (58.77)
        2:19.17 (27.52)     2:50.69 (59.04)     3:16.63 (25.94)     3:44.15 (53.46)
  6 Swim Rhode Island-NE  'P'                         3:48.00    3:48.54   22  
     1) Welch, James M38                2) Polatty, David M43             
     3) O'Rourke, Conor M25             4) Garcia, Albert M43             
                  26.83       57.36 (57.36)     1:23.33 (25.97)     1:52.46 (55.10)
        2:22.21 (29.75)   2:55.33 (1:02.87)     3:20.39 (25.06)     3:48.54 (53.21)
  7 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            3:54.73    3:52.88   20  
     1) Littee, Yohann M32              2) Foley, TJ M44                  
     3) Devlin, Mark M50                4) Tarpy, Gregg M45               
                  26.36       54.85 (54.85)     1:22.63 (27.78)     1:52.98 (58.13)
        2:22.92 (29.94)   2:54.83 (1:01.85)     3:22.09 (27.26)     3:52.88 (58.05)
  8 Bearcat Masters-MR  'D'                           4:00.00    3:59.58   18  
     1) Ulane, Paul M34                 2) George, Jordan M52             
     3) Dean, Nathaniel M37             4) Kim, Kevin M25                 
                  26.75       57.41 (57.41)     1:31.03 (33.62)   2:09.49 (1:12.08)
        2:36.31 (26.82)     3:07.45 (57.96)     3:32.17 (24.72)     3:59.58 (52.13)
  9 YMCA of the North Shore-NE  'A'                   4:17.55    4:07.01   16  
     1) Chau, Perry M26                 2) Kantor, Jimmy M49              
     3) Chertok, Zachary M25            4) Crum, Jeff M42                 
                  25.24       54.28 (54.28)     1:26.60 (32.32)   2:03.41 (1:09.13)
        2:36.94 (33.53)   3:13.09 (1:09.68)     3:38.99 (25.90)     4:07.01 (53.92)
 10 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   5:59.36    4:21.70   14  
     1) Nguyen, Son M34                 2) Pollard, Benjamin M41          
     3) Trainor, Brendan M37            4) Gillis, John M33               
                  28.60       59.03 (59.03)     1:34.97 (35.94)   2:18.24 (1:19.21)
        2:49.52 (31.28)   3:23.10 (1:04.86)     3:50.74 (27.64)     4:21.70 (58.60)
 
Event 48  Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
     NE-LMSC: N 3:13.41        2001 NEM                                        
                         K Stapleton, B Tyler, D Bosley, S Cromarty        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'G'                         3:42.00    3:22.07   34  
     1) Senecal, Paul M43               2) Fishman, Ilya M36              
     3) Duru, Kaan M44                  4) Kosiorek, Jeffrey M35          
                  24.21       50.04 (50.04)     1:14.06 (24.02)     1:39.99 (49.95)
        2:04.75 (24.76)     2:32.15 (52.16)     2:55.68 (23.53)     3:22.07 (49.92)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'C'               3:45.00    3:39.20   30  
     1) Kosiorek, Kevin M36             2) Crain, Jason M39               
     3) Baker, Henry M46                4) Eaddy, Jason M38               
                  27.37       56.98 (56.98)     1:23.46 (26.48)     1:51.81 (54.83)
        2:18.12 (26.31)     2:46.89 (55.08)     3:11.91 (25.02)     3:39.20 (52.31)
  3 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:00.00    3:42.89   28  
     1) Bailey, Jerry M44               2) Cloitre, Christophe M39        
     3) Danielson, Kurt M38             4) Harker, Travis M40             
                  24.88       51.18 (51.18)     1:19.27 (28.09)     1:50.13 (58.95)
        2:19.39 (29.26)   2:51.27 (1:01.14)     3:15.92 (24.65)     3:42.89 (51.62)
  4 Liquid Assets New England Swim-NE  'C'            4:16.00    4:07.16   26  
     1) Barrus, Steve M49               2) Yepes Amaya, William M39       
     3) Day, Matt M44                   4) Lebro, Ryan M39                
                  29.84   1:00.64 (1:00.64)     1:32.77 (32.13)   2:06.68 (1:06.04)
        2:35.90 (29.22)   3:07.86 (1:01.18)     3:35.85 (27.99)     4:07.16 (59.30)
  5 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            4:50.21    4:28.89   24  
     1) Ryan, Bill M63                  2) Coupe, George M73              
     3) Parsons, Edward M39             4) Prescott, Al M45               
                  29.77   1:02.17 (1:02.17)     1:38.22 (36.05)   2:17.53 (1:15.36)
        2:49.53 (32.00)   3:24.02 (1:06.49)     3:54.80 (30.78)   4:28.89 (1:04.87)
 
Event 48  Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Rhode Island-NE  'H'                         3:55.00    3:47.98   34  
     1) Cote, David M53                 2) Burks, Vincent M53             
     3) Sayles, Douglas M46             4) Theroux, Trent M46             
                  27.43       54.84 (54.84)     1:23.51 (28.67)     1:54.30 (59.46)
        2:21.46 (27.16)     2:52.27 (57.97)     3:19.27 (27.00)     3:47.98 (55.71)
  2 Cambridge Masters Swim Club-NE  'D'               3:47.00    3:54.63   30  
     1) Anthos, Ed M46                  2) Bosley, Douglas M51            
     3) Autissier, Patrick M51          4) Alexander, Mark M55            
                  29.56   1:00.48 (1:00.48)     1:27.24 (26.76)     1:55.21 (54.73)
        2:21.95 (26.74)     2:50.39 (55.18)     3:20.86 (30.47)   3:54.63 (1:04.24)
  3 University Club of Boston-NE  'A'                 4:06.32    3:58.66   28  
     1) Gordon, Peter M53               2) Estabrook, Todd M54            
     3) Wood, Kirkham M59               4) Davis, Bill M56                
                  28.48       58.52 (58.52)                       2:03.04 (1:04.52)
        2:31.18 (28.14)     3:01.19 (58.15)     3:28.97 (27.78)     3:58.66 (57.47)
  4 North Suburban YMCA Masters-NE  'B'               4:08.00    4:03.17   26  
     1) Perz, Paul M45                  2) Hamilton, James M53            
     3) Baker, Jeremy M46               4) Judelson, David M58            
                  29.58   1:01.32 (1:01.32)                       2:01.84 (1:00.52)
        2:31.40 (29.56)   3:03.25 (1:01.41)     3:31.20 (27.95)     4:03.17 (59.92)
  5 Swim Rhode Island-NE  'O'                         4:36.00    4:20.09   24  
     1) Sicard, David M50               2) Dickmann, John M54             
     3) Mikatarian, Doug M49            4) Doppke, Chris M47              
                  31.99   1:07.00 (1:07.00)     1:35.79 (28.79)   2:07.11 (1:00.11)
        2:42.31 (35.20)   3:21.23 (1:14.12)     3:49.32 (28.09)     4:20.09 (58.86)
  6 ABC Masters - Gray Sharks-NE  'A'                 4:30.00    4:26.24   22  
     1) Pope, James M71                 2) Edelman, Paul M58              
     3) McLaughlin, Brian M58           4) McClellan, John M52            
                  36.17   1:15.95 (1:15.95)     1:50.33 (34.38)   2:26.59 (1:10.64)
        2:57.01 (30.42)   3:29.96 (1:03.37)     3:56.99 (27.03)     4:26.24 (56.28)
  7 Cambridge Masters Swim Club-NE  'E'               4:09.00    4:35.75   20  
     1) Wallace, Thomas M54             2) Gavin, Robert M57              
     3) Myers, Richard M66              4) Lerret, Anker M55              
                  27.74       57.82 (57.82)     1:29.09 (31.27)   2:03.25 (1:05.43)
        2:25.73 (22.48)   3:12.31 (1:09.06)     3:51.50 (39.19)   4:35.75 (1:23.44)
  8 Swim Rhode Island-NE  'M'                         4:55.00    4:41.91   18  
     1) Ballou, Robert M53              2) Johnson, Franklin M57          
     3) Coffey, Timothy M54             4) Sorterup, Donald M46           
                  30.97   1:05.42 (1:05.42)     1:39.34 (33.92)   2:19.34 (1:13.92)
        2:55.62 (36.28)   3:36.30 (1:16.96)     4:07.71 (31.41)   4:41.91 (1:05.61)
 
Event 48  Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:31.74   4/13/2013 SARASOTA YMCA                              
                         J GROSELLE, J PEROUT, C CLAFLIN, S ALLBRITTON     
     NE-LMSC: N 3:50.14        2010 MESC                                       
                         J Goodman, V Hintlian, R Johnston, A Johnston     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:40.11    4:00.44   34  
     1) Hintlian, Varney M64            2) Redmon, Scott M63              
     3) Goodman, James M61              4) Syphers, Dale M57              
                  28.96       58.75 (58.75)     1:29.19 (30.44)   2:03.62 (1:04.87)
        2:31.47 (27.85)     3:01.33 (57.71)     3:29.82 (28.49)     4:00.44 (59.11)
  2 Great Bay Masters-NE  'B'                         4:15.00    4:03.94   30  
     1) Newkirk, Thomas M65             2) Miller, Steve M59              
     3) Mack, Tom M55                   4) Davis, Guy M55                 
                  30.39   1:04.14 (1:04.14)     1:34.72 (30.58)   2:07.53 (1:03.39)
        2:36.97 (29.44)   3:09.18 (1:01.65)     3:36.07 (26.89)     4:03.94 (54.76)
  3 Swim Rhode Island-NE  'J'                         4:39.00    4:25.11   28  
     1) McCaffrey, Paul M59             2) Carchedi, David M59            
     3) Bartlett, Fred M58              4) Alexandre, George M56          
                  31.23   1:05.92 (1:05.92)     1:39.42 (33.50)   2:15.51 (1:09.59)
        2:48.15 (32.64)   3:23.52 (1:08.01)     3:53.48 (29.96)   4:25.11 (1:01.59)
  4 Swim Rhode Island-NE  'I'                         5:50.00    4:52.83   26  
     1) Garr, Michael M60               2) Dow, Paul M60                  
     3) Winn, Eric M59                  4) Johnson, Thor M61              
                  34.81   1:13.34 (1:13.34)     1:46.21 (32.87)   2:23.10 (1:09.76)
        3:01.22 (38.12)   3:43.39 (1:20.29)     4:15.73 (32.34)   4:52.83 (1:09.44)
 
Event 48  Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:03.39   4/16/2010 GOLD COAST MAST                            
                         D QUIGGIN, C CAVANAUGH, D BROWN, J FERRAZ         
     NE-LMSC: N 4:28.15        2010 MESC                                       
                         D Vail, B Rupert, W Jones, F Pierce               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:01.36    4:49.39   34  
     1) Rupert, Bill M70                2) Pierce, Fred M70               
     3) Nelson, Robert M67              4) Vail, David M70                
                  33.37   1:12.28 (1:12.28)     1:44.99 (32.71)   2:21.79 (1:09.51)
        2:56.86 (35.07)   3:36.41 (1:14.62)     4:11.05 (34.64)   4:49.39 (1:12.98)
  2 Swim Rhode Island-NE  'K'                         5:11.00    5:08.96   30  
     1) McQuiggan, Frank M65            2) Lovitz, Lee M68                
     3) Manfredi, Thomas M71            4) Wright, Phil M66               
                  32.32   1:06.88 (1:06.88)     1:53.39 (46.51)   2:46.96 (1:40.08)
        3:21.86 (34.90)   3:58.06 (1:11.10)     4:33.17 (35.11)   5:08.96 (1:10.90)
  3 Great Bay Masters-NE  'C'                         8:00.00    6:08.73   28  
     1) Arnold, Richard M81             2) Siegal, Byron M66              
     3) Read, Phil M71                  4) Lewis, John M67                
                  54.26   1:55.68 (1:55.68)     2:37.43 (41.75)   3:21.11 (1:25.43)
        4:05.79 (44.68)   4:51.12 (1:30.01)     5:29.17 (38.05)   6:08.73 (1:17.61)
 
Event 49  Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:24.53   3/23/2013 NEW ENGLAND MAS                            
                         N LAPIERRE, C HEALEY, E MANCUSO, C HON            
     NE-LMSC: N 3:24.53        2013 NEM                                        
                         N Lapierre, C Healey, E Mancuso, C Hon            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minuteman Andover Masters Asso-NE  'A'            3:36.80    3:33.02   34  
     1) Doucet, Douglas M38             2) Smith, Molly W22               
     3) Nilsson, Eric M26               4) Cooper, Morgan W23             
                  25.06       50.77 (50.77)     1:19.06 (28.29)     1:49.85 (59.08)
        2:11.75 (21.90)     2:35.86 (46.01)     3:03.45 (27.59)     3:33.02 (57.16)
  2 Asphalt Green Masters-MR  'A'                     3:53.14    3:53.01   30  
     1) Champagne, Jonathan M22         2) Altman-Kurosaki, Jonas M25     
     3) Sweeney, Jessica W24            4) Hodge, Lyndsay W27             
                  24.84       52.55 (52.55)     1:18.34 (25.79)     1:46.80 (54.25)
        2:14.02 (27.22)     2:44.76 (57.96)     3:15.28 (30.52)   3:53.01 (1:08.25)
  3 Cambridge Masters Swim Club-NE  'A'               4:00.00    4:01.61   28  
     1) Chereukhin, Vyacheslav M27      2) Hettenbach, Maria W33          
     3) Daley, Amanda W26               4) Feldman, Abraham M23           
                  27.17       56.82 (56.82)     1:27.03 (30.21)   1:59.92 (1:03.10)
        2:31.32 (31.40)   3:05.53 (1:05.61)     3:31.35 (25.82)     4:01.61 (56.08)
  4 Worcester Area Masters-NE  'C'                    4:00.00    4:02.02   26  
     1) Dickson, CJ W50                 2) Skorupka, Eva W23              
     3) Beeman, Alexander M25           4) Hammond, Benjamin M38          
                  33.48   1:11.26 (1:11.26)     1:39.78 (28.52)   2:12.09 (1:00.83)
        2:39.72 (27.63)     3:09.75 (57.66)     3:34.14 (24.39)     4:02.02 (52.27)
  5 Great Bay Masters-NE  'A'                         4:20.00    4:02.15   24  
     1) Rolfs, Katie W24                2) Choquette, Martin M44          
     3) McGrail, Crystie W29            4) Drasher, Ryan M31              
                  31.99   1:07.55 (1:07.55)     1:36.55 (29.00)     2:07.54 (59.99)
        2:36.78 (29.24)   3:09.26 (1:01.72)     3:34.52 (25.26)     4:02.15 (52.89)
  6 Westchester Masters-MR  'A'                       4:12.00    4:04.15   22  
     1) Burkhardt, Martin M50           2) Simpson, Shauna W42            
     3) Clark, Hannah W26               4) Polhill, Drew M23              
                  30.70   1:04.27 (1:04.27)     1:35.84 (31.57)   2:11.34 (1:07.07)
        2:42.04 (30.70)   3:14.98 (1:03.64)     3:38.20 (23.22)     4:04.15 (49.17)
  7 Greenwood Masters-NE  'A'                         4:24.00    4:22.92   20  
     1) Bartl, Roland M57               2) Mordue, Karli W34              
     3) Graham, David M39               4) Quick, Madeline W23            
                  29.98   1:16.17 (1:16.17)     1:46.83 (30.66)   2:20.76 (1:04.59)
        2:50.13 (29.37)   3:22.19 (1:01.43)     3:51.03 (28.84)   4:22.92 (1:00.73)
  8 University Club of Boston-NE  'A'                 4:50.32    4:40.22   18  
     1) Jaye, David M60                 2) Avanessian, Stephanie W34      
     3) Holland Sparages, Margaret W50  4) Dornaus, David M39             
                  32.28   1:07.60 (1:07.60)     1:40.78 (33.18)   2:19.28 (1:11.68)
        2:59.38 (40.10)   3:42.42 (1:23.14)     4:10.02 (27.60)     4:40.22 (57.80)
 
Event 49  Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:16.77   2/24/2013 REDT                                       
                         K VANDENBERG, B O'CONNOR, G PALUMBO, B KELLY      
     NE-LMSC: N 3:26.11        2011 NEM                                        
                         R Brannan, C Healey, E Mancuso, N Lapierre        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   3:49.36    3:38.18   34  
     1) Stanilova, Tsveta W28           2) Gray, Zachary M31              
     3) Alcaide, Katrine W32            4) Lecrone, Timothy M41           
                  28.38   1:00.76 (1:00.76)     1:25.77 (25.01)     1:54.03 (53.27)
        2:18.63 (24.60)     2:46.98 (52.95)     3:11.47 (24.49)     3:38.18 (51.20)
  2 Granite State Penguins-NE  'A'                    3:59.90    3:54.53   30  
     1) Miller, Elliot M30              2) Stokes, Karin W53              
     3) Estel, Beth W58                 4) Ohman, Niclas M39              
                  27.32       57.64 (57.64)     1:27.58 (29.94)   2:01.15 (1:03.51)
        2:31.30 (30.15)   3:05.72 (1:04.57)     3:29.00 (23.28)     3:54.53 (48.81)
  3 Red Tide-MR  'A'                                  4:03.00    4:05.10   28  
     1) Crespy, Clio W28                2) Goodman, Robert M45            
     3) Dougherty, Erin W31             4) Uprichard, David M48           
                  30.88   1:03.59 (1:03.59)     1:30.34 (26.75)     1:59.27 (55.68)
        2:30.39 (31.12)   3:05.33 (1:06.06)     3:33.36 (28.03)     4:05.10 (59.77)
  4 Connecticut Masters-CT  'A'                       4:29.51    4:12.17   26  
     1) Madonia, Jennifer W41           2) Gugino, Douglas M53            
     3) Rough, Teresa W53               4) Duguay, Robert M28             
                  31.49   1:04.39 (1:04.39)     1:33.25 (28.86)   2:04.75 (1:00.36)
        2:35.86 (31.11)   3:10.55 (1:05.80)     3:40.41 (29.86)   4:12.17 (1:01.62)
  5 Cambridge Masters Swim Club-NE  'B'               4:10.00    4:33.81   24  
     1) DeRoche, Erika W33              2) Argenti, John Paul M30         
     3) Stevens, Katherine W30          4) Kwa, Ken M40                   
                  31.19   1:07.19 (1:07.19)     1:35.70 (28.51)   2:08.44 (1:01.25)
        2:46.64 (38.20)   3:29.10 (1:20.66)     4:00.24 (31.14)   4:33.81 (1:04.71)
  6 Greenwood Masters-NE  'B'                         4:42.00    4:35.67   22  
     1) Ostertag, Kathryn W36           2) Kwon, Yanghee W25              
     3) Hutchings, Dick M72             4) Renwick, John M60              
                  32.51   1:09.92 (1:09.92)     1:41.72 (31.80)   2:15.93 (1:06.01)
        2:50.41 (34.48)   3:27.51 (1:11.58)     4:00.05 (32.54)   4:35.67 (1:08.16)
  7 Swim Rhode Island-NE  'R'                         5:15.00    4:47.14   20  
     1) Sisti, Anthony M32              2) Hevenor, Stephanie W55         
     3) Mely, David M25                 4) Webb, Jennifer W38             
                  27.37       57.51 (57.51)     1:33.42 (35.91)   2:13.01 (1:15.50)
        2:53.26 (40.25)   3:38.85 (1:25.84)     4:11.12 (32.27)   4:47.14 (1:08.29)
  8 Asphalt Green Masters-MR  'B'                     4:53.14    5:00.41   18  
     1) Arias, Luis M26                 2) Penrose, Sarah W30             
     3) Ramirez-Marquez, Alister M48    4) Costa, Claudia W50             
                  27.24       56.61 (56.61)     1:30.30 (33.69)   2:07.79 (1:11.18)
        2:25.16 (17.37)                             4:12.79 ( )         5:00.41 ( )
 -- Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:00.00         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Zaccaro, Michael M27            2) Dombrowski, Sarah W25          
     3) Miller, Lorin W42               4) Beahn, Brian M26               
                  29.68   1:01.88 (1:01.88)     1:30.57 (28.69)   2:03.04 (1:01.16)
        2:31.38 (28.34)   3:03.34 (1:00.30)     3:29.31 (25.97)          DQ (55.91)
 
Event 49  Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
     NE-LMSC: N 3:29.47        2010 MESC                                       
                         M Ross, A Perez-Smith, M Estabrook, T Lecrone     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weymouth Club Masters Swimming-NE  'A'            4:01.00    4:06.87   34  
     1) Locken, Mark M46                2) Padera, Rebecca W45            
     3) Hindle, Lori W38                4) Strehle, Andrew M44            
                  28.83   1:00.33 (1:00.33)     1:33.85 (33.52)   2:09.99 (1:09.66)
        2:39.37 (29.38)   3:10.51 (1:00.52)     3:37.66 (27.15)     4:06.87 (56.36)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   6:00.35    4:17.96   30  
     1) Hart, Gretchen W37              2) Byron, Carrie W35              
     3) Karb, Tom M52                   4) Endicott, John M50             
                  33.73   1:10.47 (1:10.47)     1:41.01 (30.54)   2:14.16 (1:03.69)
        2:43.91 (29.75)   3:14.96 (1:00.80)     3:45.48 (30.52)   4:17.96 (1:03.00)
 
Event 49  Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
     NE-LMSC: N 3:39.16        2003 NEM                                        
                         Jacki Hirsty, Gayle Wettach, Homer Lane, Greg Shaw
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   4:39.64    3:50.98   34  
     1) Uecker, Anne W53                2) Pride, Douglas M50             
     3) Estabrook, Mary W52             4) Schmidt, Michael M51           
                  31.31   1:07.74 (1:07.74)     1:31.18 (23.44)     1:58.04 (50.30)
        2:26.98 (28.94)   2:59.01 (1:00.97)     3:24.01 (25.00)     3:50.98 (51.97)
  2 Nutmeg Masters-NE  'A'                            4:11.00    4:10.66   30  
     1) Emblidge, Cecilia W49           2) Burke, Chris M53               
     3) Hayes, Christie W66             4) Gerber, Robert M46             
                  30.72   1:03.51 (1:03.51)     1:34.23 (30.72)   2:06.98 (1:03.47)
        2:39.07 (32.09)   3:14.27 (1:07.29)     3:41.28 (27.01)     4:10.66 (56.39)
  3 Greenwood Masters-NE  'C'                         4:18.00    4:18.09   28  
     1) Griczika, Joe M50               2) Cheney, Jane W52               
     3) Delorey, Laura W51              4) Dymek, Timothy M51             
                  28.21   1:01.12 (1:01.12)     1:33.35 (32.23)   2:09.21 (1:08.09)
        2:39.12 (29.91)   3:11.90 (1:02.69)     3:43.15 (31.25)   4:18.09 (1:06.19)
  4 Great Bay Masters-NE  'B'                         6:00.00    5:06.66   26  
     1) MacMahon, John M50              2) Barbary, Susan W64             
     3) Campbell, Patricia W60          4) Fernald, Robert M47            
                  31.83   1:05.66 (1:05.66)     1:49.03 (43.37)                    
            3:19.01 ( )         4:04.66 ( )     4:34.83 (30.17)   5:06.66 (1:02.00)
 
Event 49  Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 3:48.60    4/1/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY       
     NE-LMSC: N 4:14.40        2012 NEM                                        
                         T Gleason, J Hirsty, F McQuiggan, S Croft         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Technique and Training-NE  'A'                    5:15.00    4:57.01   34  
     1) Cronin, Carlton M57             2) Goodwin, Kim W56               
     3) Craffey, Eileen W62             4) Cronin, Charles M59            
                  30.77   1:03.64 (1:03.64)     1:38.14 (34.50)   2:16.46 (1:12.82)
        3:01.55 (45.09)   3:53.19 (1:36.73)     4:23.94 (30.75)   4:57.01 (1:03.82)
  2 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   6:30.13    5:37.61   30  
     1) Jones, William M77              2) Rardin, Susan W64              
     3) Noyes, Gitika W61               4) Pride, H Douglas M72           
                  38.96   1:23.20 (1:23.20)     1:47.80 (24.60)   2:42.73 (1:19.53)
        3:24.38 (41.65)   4:10.96 (1:28.23)     4:50.84 (39.88)   5:37.61 (1:26.65)
 
Event 49  Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        USMS: U 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
     NE-LMSC: N 6:04.33        2010 GBM                                        
                         P Read, A Fredette, G Layman, K Layman            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine Masters Swim Club-NE  'A'                   8:01.36    6:32.19   34  
     1) Kamphausen, Ronnie W80          2) Panayotoff, Kristi W65         
     3) Kerr, Philip M79                4) Reeve, William M82             
                  45.79   1:33.67 (1:33.67)     2:17.66 (43.99)   3:08.25 (1:34.58)
        3:56.10 (47.85)   4:51.86 (1:43.61)     5:38.63 (46.77)   6:32.19 (1:40.33)
 
Event 51  Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
     NE-LMSC: N 2:08.57        2001 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna      19 Bearcat Masters-MR   2:07.00    2:06.47   17  
                  29.73     1:01.95 (32.22)     1:34.36 (32.41)     2:06.47 (32.11)
  2 Sweeney, Jessica          24 Asphalt Green-MR     2:19.00    2:17.40   15  
                  32.87     1:08.03 (35.16)     1:42.24 (34.21)     2:17.40 (35.16)
  3 Chepeleff, Sarah          23 Cambridge-NE         2:22.62    2:18.40   14  
                  33.68     1:09.00 (35.32)     1:44.54 (35.54)     2:18.40 (33.86)
  4 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE    2:25.00    2:24.33   13  
                  33.47     1:10.39 (36.92)     1:47.79 (37.40)     2:24.33 (36.54)
  5 Quick, Madeline           23 Greenwood-NE         2:45.00    2:37.11   12  
                  37.93     1:17.89 (39.96)     1:58.50 (40.61)     2:37.11 (38.61)
 
Event 51  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:58.61   2/24/2013 JUSTINE MUELLER                            
     NE-LMSC: N 2:07.56        2003 Jenny Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weas, Sarah               26 BU Masters-NE        2:25.00    2:22.39   17  
                  33.64     1:09.81 (36.17)     1:46.40 (36.59)     2:22.39 (35.99)
  2 Stanilova, Tsveta         28 Maine Masters-NE     2:32.00    2:27.36   15  
                  34.39     1:11.89 (37.50)     1:50.33 (38.44)     2:27.36 (37.03)
  3 Looney, Jessica           25 MinutemanAndover-NE  2:30.00    2:27.77   14  
                  35.25     1:13.08 (37.83)     1:50.87 (37.79)     2:27.77 (36.90)
  4 McGrail, Crystie          29 Great Bay-NE         2:27.00    2:28.08   13  
                  34.66     1:12.37 (37.71)     1:50.35 (37.98)     2:28.08 (37.73)
  5 Dzaugis, Mary             25 Swim RI-NE           2:47.00    2:46.32   12  
                  40.08     1:23.02 (42.94)     2:06.10 (43.08)     2:46.32 (40.22)
  6 Daley, Amanda             26 Cambridge-NE         2:42.00    2:51.48   11  
                  40.81     1:24.22 (43.41)     2:08.21 (43.99)     2:51.48 (43.27)
 
Event 51  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:06.58        2010 Jocelyn Petrella                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR          2:16.53    2:15.90   17  
                  31.94     1:06.66 (34.72)     1:41.50 (34.84)     2:15.90 (34.40)
  2 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      2:17.93    2:22.64   15  
                  33.41     1:09.17 (35.76)     1:45.95 (36.78)     2:22.64 (36.69)
  3 DeRoche, Erika            33 Cambridge-NE         2:42.55    2:42.22   14  
                  36.39     1:16.93 (40.54)     2:00.06 (43.13)     2:42.22 (42.16)
  4 Winslow, Stephanie        33 Swim RI-NE           2:44.00    2:44.16   13  
                  39.60     1:21.30 (41.70)     2:03.62 (42.32)     2:44.16 (40.54)
  5 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         2:46.00    2:46.62   12  
                  40.83     1:23.62 (42.79)     2:06.18 (42.56)     2:46.62 (40.44)
 
Event 51  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:16.33        2009 Jessica Holmes                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swan, Katina              39 MinutemanAndover-NE  2:19.00    2:22.00   17  
                  32.91     1:07.58 (34.67)     1:44.04 (36.46)     2:22.00 (37.96)
  2 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         2:30.56    2:33.80   15  
                  36.98     1:15.29 (38.31)     1:54.87 (39.58)     2:33.80 (38.93)
  3 Byron, Carrie             35 Maine Masters-NE     2:40.00    2:37.26   14  
                  38.02     1:18.26 (40.24)     1:58.60 (40.34)     2:37.26 (38.66)
  4 Fairman, Abigail          37 Red Tide-MR          2:47.15    2:44.67   13  
                  39.32     1:21.07 (41.75)     2:03.77 (42.70)     2:44.67 (40.90)
  5 Krams, Liz                35 Bearcat Masters-MR   2:55.00    2:47.73   12  
                  37.67     1:20.63 (42.96)     2:04.67 (44.04)     2:47.73 (43.06)
  6 Webb, Jennifer            38 Swim RI-NE           2:53.71    2:55.39   11  
                  41.51     1:25.81 (44.30)     2:10.97 (45.16)     2:55.39 (44.42)
 
Event 51  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
     NE-LMSC: N 2:15.62        2013 Kimberly Lloyd                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lancaster, Jill           40 Swim RI-NE           2:32.00    2:30.18   17  
                  35.99     1:14.41 (38.42)     1:53.35 (38.94)     2:30.18 (36.83)
  2 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  2:35.44    2:34.88   15  
                  38.29     1:18.30 (40.01)     1:57.53 (39.23)     2:34.88 (37.35)
  3 Noone, Kerrie             43 Worcester Area-NE    2:42.09    2:40.14   14  
                  38.00     1:18.75 (40.75)     2:00.15 (41.40)     2:40.14 (39.99)
  4 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           2:45.32    2:44.25   13  
                  39.69     1:21.16 (41.47)     2:03.15 (41.99)     2:44.25 (41.10)
  5 Hallor, Sara              43 Cambridge-NE         2:50.00    2:55.23   12  
                  41.20     1:25.78 (44.58)     2:10.39 (44.61)     2:55.23 (44.84)
  6 Vonhousen, Elise          40 Swim RI-NE           2:59.80    2:58.41   11  
                  43.30     1:28.19 (44.89)     2:14.28 (46.09)     2:58.41 (44.13)
  7 Fryer, Joann              44 Great Bay-NE         3:10.00    3:05.10   10  
                  44.78     1:31.44 (46.66)     2:19.06 (47.62)     3:05.10 (46.04)
 
Event 51  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
     NE-LMSC: N 2:23.68        2010 Pamela Torrey                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gary, Kristin             46 Red Tide-MR          2:09.00    2:08.12   17  
                  30.06     1:01.82 (31.76)     1:34.51 (32.69)     2:08.12 (33.61)
  2 Neuendorf, Donna          45 Swim RI-NE           2:33.00    2:31.67   15  
                  35.27     1:13.30 (38.03)     1:52.16 (38.86)     2:31.67 (39.51)
  3 Wesson, Kim               46 Great Bay-NE         2:44.92    2:39.33   14  
                  37.90     1:17.77 (39.87)     1:58.97 (41.20)     2:39.33 (40.36)
  4 Guymont, Lisa             49 Granite State-NE     2:42.00    2:45.35   13  
                  38.90     1:20.98 (42.08)     2:03.84 (42.86)     2:45.35 (41.51)
  5 Emblidge, Cecilia         49 Nutmeg Masters-NE    3:00.50    2:49.72   12  
                  42.40     1:24.86 (42.46)     2:08.19 (43.33)     2:49.72 (41.53)
  6 Charron, Margee           48 Nutmeg Masters-NE    3:00.00    3:00.90   11  
                  42.18     1:27.99 (45.81)     2:15.03 (47.04)     3:00.90 (45.87)
  7 Barker, Joanne            49 Cambridge-NE         3:19.00    3:18.79   10  
                  46.40     1:36.72 (50.32)     2:29.66 (52.94)     3:18.79 (49.13)
  8 Padera, Rebecca           45 Weymouth Club-NE     3:30.00    3:26.70    9  
                  50.44     1:43.01 (52.57)     2:35.66 (52.65)     3:26.70 (51.04)
  9 Raymond, Kimberly         47 Swim RI-NE           3:40.00    3:39.25    8  
                  52.17     1:47.73 (55.56)     2:44.19 (56.46)     3:39.25 (55.06)
 
Event 51  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.93  12/16/2012 KARLYN PIPES                               
     NE-LMSC: N 2:25.47        2008 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Denise          50 Connecticut-CT       2:44.00    2:41.99   17  
                  37.92     1:19.06 (41.14)     2:01.21 (42.15)     2:41.99 (40.78)
  2 Uecker, Anne              53 Maine Masters-NE     2:45.00    2:44.02   15  
                  38.51     1:19.41 (40.90)     2:01.95 (42.54)     2:44.02 (42.07)
  3 Dickson, CJ               50 Worcester Area-NE    2:46.91    2:49.61   14  
                  40.59     1:22.77 (42.18)     2:06.77 (44.00)     2:49.61 (42.84)
  4 Tunstall, Nancy           51 Granite State-NE     3:05.00    2:55.19   13  
                  42.44     1:26.86 (44.42)     2:12.02 (45.16)     2:55.19 (43.17)
  5 Adams, Liz                53 Cambridge-NE         3:00.24    2:55.33   12  
                  41.96     1:26.05 (44.09)     2:10.66 (44.61)     2:55.33 (44.67)
  6 Sakr, Deborah             50 Granite State-NE     3:15.00    3:01.50   11  
                  43.23     1:29.02 (45.79)     2:17.48 (48.46)     3:01.50 (44.02)
  7 Cheney, Jane              52 Greenwood-NE         3:00.00    3:02.36   10  
                  43.18     1:29.41 (46.23)     2:16.56 (47.15)     3:02.36 (45.80)
  8 Hannel, Susan             50 Swim RI-NE           4:00.00    3:40.76    9  
                  54.09     1:51.29 (57.20)     2:48.16 (56.87)     3:40.76 (52.60)
  9 Hatfield, Bo              52 Y of North Shore-NE  3:54.00    3:53.23    8  
                  57.65     1:56.44 (58.79)     2:55.59 (59.15)     3:53.23 (57.64)
 10 Pinzon, Beverly           53 Asphalt Green-MR     4:20.00    4:00.15    7  
                  54.39   1:56.12 (1:01.73)   2:59.86 (1:03.74)   4:00.15 (1:00.29)
 
Event 51  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:31.51        2013 Katherine Branch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Kim              56 Technique/Train-NE   2:39.50    2:42.73   17  
                  37.76     1:19.20 (41.44)     2:01.11 (41.91)     2:42.73 (41.62)
  2 Galliher, Anne            57 Nutmeg Masters-NE    2:53.00    2:49.47   15  
                  40.01     1:23.17 (43.16)     2:07.65 (44.48)     2:49.47 (41.82)
  3 Garr, Jeanne              59 Swim RI-NE           3:10.00    3:01.13   14  
                  45.17     1:32.76 (47.59)     2:18.85 (46.09)     3:01.13 (42.28)
  4 Marshall, Jenny           56 North Suburban Y-NE  3:08.00    3:10.48   13  
                  45.92     1:35.08 (49.16)     2:23.77 (48.69)     3:10.48 (46.71)
  5 Hevenor, Stephanie        55 Swim RI-NE           3:25.00    3:21.14   12  
                  49.23     1:40.26 (51.03)     2:33.19 (52.93)     3:21.14 (47.95)
  6 Brehob, Jennifer          55 Y of North Shore-NE  3:39.28    3:23.81   11  
                  48.42     1:39.33 (50.91)     2:31.66 (52.33)     3:23.81 (52.15)
  7 Richard, Ann              55 Great Bay-NE         3:25.43    3:26.88   10  
                  52.22     1:45.09 (52.87)     2:37.99 (52.90)     3:26.88 (48.89)
  8 Twomey, Maura             57 Cambridge-NE         3:21.00    3:27.21    9  
                  50.31     1:42.52 (52.21)     2:35.50 (52.98)     3:27.21 (51.71)
  9 Goguen, Sharleen          56 Greenwood-NE         3:50.00    3:49.45    8  
                  53.57     1:52.66 (59.09)     2:52.14 (59.48)     3:49.45 (57.31)
 10 Laramie, Catherine        56 Greenwood-NE         4:02.81    4:09.99    7  
                1:00.35   2:04.74 (1:04.39)   3:08.36 (1:03.62)   4:09.99 (1:01.63)
 
Event 51  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:21.44   5/11/2013 LAURA VAL                                  
     NE-LMSC: N 2:43.01        2010 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bierwert, Karen           61 Smith College-NE     2:52.00    2:47.81   17  
                  39.83     1:21.54 (41.71)     2:05.20 (43.66)     2:47.81 (42.61)
  2 Craffey, Eileen           62 Technique/Train-NE   3:13.96    3:19.95   15  
                  46.53     1:37.47 (50.94)     2:29.20 (51.73)     3:19.95 (50.75)
  3 Campbell, Patricia        60 Great Bay-NE         3:30.00    3:27.75   14  
                  49.58     1:41.68 (52.10)     2:36.30 (54.62)     3:27.75 (51.45)
  4 Mulderig, Sheilagh        61 University Club-NE   3:30.58    3:34.59   13  
                  50.51     1:45.08 (54.57)     2:42.42 (57.34)     3:34.59 (52.17)
  5 Noyes, Gitika             61 Maine Masters-NE     3:39.00    3:41.22   12  
                  54.02     1:51.00 (56.98)     2:46.69 (55.69)     3:41.22 (54.53)
 
Event 51  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:41.18   5/11/2013 DIANN UUSTAL                               
     NE-LMSC: N 2:53.02        2013 Diann Uustal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uustal, Diann             67 Unattached NE-NE     2:43.00    2:38.39U  17  
                  36.72     1:17.02 (40.30)     1:57.65 (40.63)     2:38.39 (40.74)
  2 Slifer, Kathy             68 Y of North Shore-NE  3:04.00    3:07.89   15  
                  45.25     1:33.24 (47.99)     2:21.77 (48.53)     3:07.89 (46.12)
  3 Bouvrie, Alice            65 Cambridge-NE         3:55.00    3:27.94   14  
                  51.90     1:45.13 (53.23)     2:38.54 (53.41)     3:27.94 (49.40)
  4 Panayotoff, Kristi        65 Maine Masters-NE     3:40.79    3:35.05   13  
                  50.62     1:45.38 (54.76)     2:40.90 (55.52)     3:35.05 (54.15)
  5 Case, Louise              66 Greenwood-NE         4:47.85    4:42.61   12  
                1:08.13   2:21.17 (1:13.04)   3:33.71 (1:12.54)   4:42.61 (1:08.90)
 
Event 51  Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
     NE-LMSC: N 2:39.72        2013 Donna Edelbaum                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamphausen, Ronnie        80 Maine Masters-NE     3:55.00    3:59.15   17  
                  57.26   1:59.34 (1:02.08)   3:01.69 (1:02.35)     3:59.15 (57.46)
 
Event 52  Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:44.18   5/11/2013 ANDREW ELLIOTT                             
     NE-LMSC: N 1:56.43        2006 Matthew Christian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kent, Dylan               22 Cambridge-NE         1:59.90    2:00.29   17  
                  29.43       59.55 (30.12)     1:30.36 (30.81)     2:00.29 (29.93)
  2 Lomas, Corey              23 Waterhorses-NE       2:20.12    2:04.02   15  
                  29.00     1:00.49 (31.49)     1:32.23 (31.74)     2:04.02 (31.79)
  3 Eder, Marc                23 BU Masters-NE        2:08.99    2:07.44   14  
                  31.18     1:03.67 (32.49)     1:36.28 (32.61)     2:07.44 (31.16)
  4 Bissett, Gregory          22 Worcester Area-NE    2:09.90    2:08.65   13  
                  30.70     1:03.72 (33.02)     1:36.56 (32.84)     2:08.65 (32.09)
  5 Jelaska, Duje             22 Swim RI-NE           2:05.00    2:09.63   12  
                  30.14     1:02.13 (31.99)     1:35.56 (33.43)     2:09.63 (34.07)
  6 Coffin, Spencer           22 Worcester Area-NE    2:10.54    2:14.43   11  
                  31.38     1:04.98 (33.60)     1:39.62 (34.64)     2:14.43 (34.81)
  7 Fei, David                24 BU Masters-NE        2:20.00    2:15.90   10  
                  31.78     1:05.82 (34.04)     1:40.91 (35.09)     2:15.90 (34.99)
  8 Jaroszewicz, Matthew      24 Swim RI-NE           2:15.00    2:20.15    9  
                  33.99     1:09.50 (35.51)     1:45.36 (35.86)     2:20.15 (34.79)
 
Event 52  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:46.57  11/18/2011 ADAM MANIA                                 
     NE-LMSC: N 1:52.75        2004 Jason Eaddy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Work, Tobias              28 Cambridge-NE         1:57.00    1:55.28   17  
                  27.46       56.79 (29.33)     1:25.75 (28.96)     1:55.28 (29.53)
  2 O'Loughlin, Eric          27 Liquid Assets-NE     2:00.00    2:04.54   15  
                  28.64     1:00.27 (31.63)     1:32.98 (32.71)     2:04.54 (31.56)
  3 Ambaye, Haftom            27 Bearcat Masters-MR   2:10.00    2:09.17   14  
                  30.44     1:02.40 (31.96)     1:35.88 (33.48)     2:09.17 (33.29)
  4 Shiwnath, Mikey           25 Bearcat Masters-MR   2:05.88    2:11.67   13  
                  29.94     1:02.72 (32.78)     1:37.28 (34.56)     2:11.67 (34.39)
  5 Card, Mathew              26 Swim RI-NE           2:10.00    2:12.96   12  
                  31.62     1:05.01 (33.39)     1:39.41 (34.40)     2:12.96 (33.55)
  6 Jones, Kyle               25 Red Tide-MR          2:10.00    2:13.76   11  
                  31.52     1:05.16 (33.64)     1:39.61 (34.45)     2:13.76 (34.15)
  7 Altman-Kurosaki, Jonas    25 Asphalt Green-MR     2:16.00    2:15.20   10  
                  32.37     1:07.75 (35.38)     1:44.08 (36.33)     2:15.20 (31.12)
  8 Beeman, Alexander         25 Worcester Area-NE    2:15.80    2:19.32    9  
                  33.19     1:08.50 (35.31)     1:44.04 (35.54)     2:19.32 (35.28)
  9 Zaccaro, Michael          27 Nutmeg Masters-NE    3:05.00    2:35.54    8  
                  36.54     1:15.86 (39.32)     1:56.27 (40.41)     2:35.54 (39.27)
 10 Luzano, Michael           25 Cambridge-NE         2:50.00    2:39.47    7  
                  35.07     1:14.83 (39.76)     1:57.67 (42.84)     2:39.47 (41.80)
 11 Chertok, Zachary          25 Y of North Shore-NE  2:56.00    2:52.77    6  
                  42.01     1:24.96 (42.95)     2:09.42 (44.46)     2:52.77 (43.35)
 
Event 52  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.33   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                          
     NE-LMSC: N 1:55.22        2010 Robert Winograd                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drasher, Ryan             31 Great Bay-NE         2:08.00    2:05.10   17  
                  29.62     1:01.98 (32.36)     1:34.10 (32.12)     2:05.10 (31.00)
  2 Emmons, Michael           32 Cambridge-NE         2:03.29    2:07.27   15  
                  29.44     1:01.19 (31.75)     1:34.22 (33.03)     2:07.27 (33.05)
  3 Littee, Yohann            32 MinutemanAndover-NE  2:09.96    2:10.46   14  
                  32.19     1:05.31 (33.12)     1:38.86 (33.55)     2:10.46 (31.60)
  4 Cronin, CJ                31 Technique/Train-NE   2:12.12    2:11.77   13  
                  31.54     1:04.65 (33.11)     1:38.20 (33.55)     2:11.77 (33.57)
  5 Zhai, Eric                33 Bearcat Masters-MR   2:09.00    2:12.86   12  
                  31.96     1:05.53 (33.57)     1:39.39 (33.86)     2:12.86 (33.47)
  6 Kimball, Andrew           31 Liquid Assets-NE     2:21.50    2:24.55   11  
                  34.66     1:11.72 (37.06)     1:48.97 (37.25)     2:24.55 (35.58)
  7 Sisti, Anthony            32 Swim RI-NE           2:33.00    2:29.93   10  
                  34.24     1:11.87 (37.63)     1:52.36 (40.49)     2:29.93 (37.57)
  8 Gray, Zachary             31 Maine Masters-NE     2:34.23    2:39.63    9  
                  36.92     1:16.62 (39.70)     1:57.83 (41.21)     2:39.63 (41.80)
  9 Nguyen, Son               34 Maine Masters-NE     2:39.99    2:53.66    8  
                  39.57     1:22.42 (42.85)     2:07.65 (45.23)     2:53.66 (46.01)
 
Event 52  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
     NE-LMSC: N 1:52.89        2005 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason              38 Cambridge-NE         2:04.00    2:04.16   17  
                  28.73     1:00.76 (32.03)     1:33.38 (32.62)     2:04.16 (30.78)
  2 Fishman, Ilya             36 Swim RI-NE           2:08.25    2:08.05   15  
                  31.37     1:04.78 (33.41)     1:37.44 (32.66)     2:08.05 (30.61)
  3 Hammond, Benjamin         38 Worcester Area-NE    2:20.00    2:17.48   14  
                  32.17     1:06.37 (34.20)     1:41.76 (35.39)     2:17.48 (35.72)
  4 Fehlau, Brian             39 Liquid Assets-NE     2:18.50    2:22.93   13  
                  32.90     1:08.39 (35.49)     1:45.61 (37.22)     2:22.93 (37.32)
  5 Taylor, Rob               35 Bearcat Masters-MR   2:20.00    2:30.17   12  
                  35.08     1:13.23 (38.15)     1:52.46 (39.23)     2:30.17 (37.71)
  6 Graham, David             39 Greenwood-NE         2:36.21    2:48.36   11  
                  40.23     1:22.97 (42.74)     2:06.02 (43.05)     2:48.36 (42.34)
  7 Danielson, Kurt           38 Great Bay-NE         2:35.00    2:50.28   10  
                  39.18     1:20.96 (41.78)     2:03.82 (42.86)     2:50.28 (46.46)
  8 Parsons, Edward           39 MinutemanAndover-NE  3:03.00    3:04.03    9  
                  43.68     1:30.33 (46.65)     2:17.86 (47.53)     3:04.03 (46.17)
 
Event 52  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
     NE-LMSC: N 1:50.09        2008 Michael Ross                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harker, Travis            40 Great Bay-NE         2:12.31    2:08.21   17  
                  30.28     1:02.36 (32.08)     1:35.59 (33.23)     2:08.21 (32.62)
  2 McKenna, Matthew          41 Cambridge-NE         2:10.00    2:10.03   15  
                  30.93     1:03.79 (32.86)     1:37.12 (33.33)     2:10.03 (32.91)
  3 Polatty, David            43 Swim RI-NE           2:34.00    2:26.78   14  
                  33.84     1:10.97 (37.13)     1:49.34 (38.37)     2:26.78 (37.44)
  4 Day, Matt                 44 Liquid Assets-NE     2:40.00    2:35.41   13  
                  40.24     1:20.62 (40.38)     1:59.44 (38.82)     2:35.41 (35.97)
  5 Choquette, Martin         44 Great Bay-NE         3:00.00    2:58.20   12  
                  39.91     1:23.33 (43.42)     2:11.08 (47.75)     2:58.20 (47.12)
  6 Kwa, Ken                  40 Cambridge-NE         3:15.00    3:17.48   11  
                  45.71     1:37.36 (51.65)     2:28.01 (50.65)     3:17.48 (49.47)
  7 Pollard, Benjamin         41 Maine Masters-NE     4:00.00    4:01.58   10  
                  53.49   1:56.21 (1:02.72)   2:59.72 (1:03.51)   4:01.58 (1:01.86)
 
Event 52  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
     NE-LMSC: N 2:02.84        2010 Fritz Bedford                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anthos, Ed                46 Cambridge-NE         2:08.32    2:05.62   17  
                  28.73     1:00.24 (31.51)     1:32.90 (32.66)     2:05.62 (32.72)
  2 Theroux, Trent            46 Swim RI-NE           2:10.00    2:13.46   15  
                  32.08     1:05.94 (33.86)     1:39.89 (33.95)     2:13.46 (33.57)
  3 Werlinich, Greg           49 Badger-MR            2:18.50    2:17.12   14  
                  32.45     1:06.81 (34.36)     1:42.20 (35.39)     2:17.12 (34.92)
  4 Gerber, Robert            46 Nutmeg Masters-NE    2:18.32    2:17.83   13  
                  33.74     1:08.61 (34.87)     1:43.90 (35.29)     2:17.83 (33.93)
  5 Levi, Neil                46 Red Tide-MR          2:22.00    2:19.85   12  
                  33.92     1:10.09 (36.17)     1:45.37 (35.28)     2:19.85 (34.48)
  6 Sayles, Douglas           46 Swim RI-NE           2:26.12    2:26.48   11  
                  34.58     1:12.31 (37.73)     1:50.36 (38.05)     2:26.48 (36.12)
  7 Perz, Paul                45 North Suburban Y-NE  2:28.00    2:28.32   10  
                  36.19     1:14.08 (37.89)     1:52.26 (38.18)     2:28.32 (36.06)
  8 Locken, Mark              46 Weymouth Club-NE     2:55.25    2:36.99    9  
                  38.66     1:19.35 (40.69)     1:59.69 (40.34)     2:36.99 (37.30)
  9 Gladstone, Jonathan       45 MIT Masters-NE       2:44.83    2:43.74    8  
                  40.93     1:22.66 (41.73)     2:04.08 (41.42)     2:43.74 (39.66)
 10 Prescott, Al              45 MinutemanAndover-NE  3:10.00    3:16.57    7  
                  47.82     1:37.83 (50.01)     2:28.22 (50.39)     3:16.57 (48.35)
 
Event 52  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:00.59   4/28/2012 CLAY BRITT                                 
     NE-LMSC: N 2:10.48        2004 Jack Courtney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karb, Tom                 52 Maine Masters-NE     2:18.90    2:19.37   17  
                  33.48     1:09.10 (35.62)     1:44.80 (35.70)     2:19.37 (34.57)
  2 Atkins, Steven            50 Adirondack-AD        2:37.00    2:28.46   15  
                  36.57     1:14.54 (37.97)     1:52.18 (37.64)     2:28.46 (36.28)
  3 Burks, Vincent            53 Swim RI-NE           2:40.00    2:31.08   14  
                  36.10     1:14.17 (38.07)     1:53.22 (39.05)     2:31.08 (37.86)
  4 Burke, Chris              53 Nutmeg Masters-NE    2:45.00    2:52.76   13  
                  42.40     1:26.15 (43.75)     2:09.54 (43.39)     2:52.76 (43.22)
  5 Griczika, Joe             50 Greenwood-NE         3:10.00    2:57.69   12  
                  42.39     1:29.02 (46.63)     2:16.34 (47.32)     2:57.69 (41.35)
  6 Coffey, Timothy           54 Swim RI-NE           2:59.00    3:00.18   11  
                  42.31     1:27.48 (45.17)     2:14.35 (46.87)     3:00.18 (45.83)
  7 Dymek, Timothy            51 Greenwood-NE         3:10.00    3:14.22   10  
                  43.86     1:33.12 (49.26)     2:24.99 (51.87)     3:14.22 (49.23)
  8 Lin, Arthur               52 Maine Masters-NE     3:38.00    3:22.55    9  
                  48.95     1:39.19 (50.24)   3:22.55 (1:43.36)                    
  9 MacMahon, John            50 Great Bay-NE         3:05.00    3:27.81    8  
                  47.37     1:37.18 (49.81)     2:31.94 (54.76)     3:27.81 (55.87)
 -- Cote, David               53 Swim RI-NE           2:15.10         NS  
 
Event 52  Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
     NE-LMSC: N 2:15.72        2008 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Guy                55 Great Bay-NE         2:20.55    2:18.53   17  
                  32.91     1:08.69 (35.78)     1:44.15 (35.46)     2:18.53 (34.38)
  2 Alexander, Mark           55 Cambridge-NE         2:15.72    2:18.86   15  
                  33.44     1:08.77 (35.33)     1:44.17 (35.40)     2:18.86 (34.69)
  3 Whalen, Patrick           56 NEM Unattached-NE    2:25.00    2:25.44   14  
                  33.35     1:09.06 (35.71)     1:46.96 (37.90)     2:25.44 (38.48)
  4 Judelson, David           58 North Suburban Y-NE  2:33.00    2:29.41   13  
                  35.50     1:12.75 (37.25)     1:51.37 (38.62)     2:29.41 (38.04)
  5 Mockler, Frank            58 Liquid Assets-NE     2:37.00    2:33.74   12  
                  35.12     1:13.13 (38.01)     1:52.53 (39.40)     2:33.74 (41.21)
  6 Bartlett, Fred            58 Swim RI-NE           2:36.40    2:39.34   11  
                  39.50     1:20.27 (40.77)     2:00.61 (40.34)     2:39.34 (38.73)
  7 Cronin, Charles           59 Technique/Train-NE   2:51.25    2:43.81   10  
                  38.34     1:18.65 (40.31)     2:01.47 (42.82)     2:43.81 (42.34)
  8 Carchedi, David           59 Swim RI-NE           2:55.00    2:55.70    9  
                  42.76     1:26.58 (43.82)     2:12.36 (45.78)     2:55.70 (43.34)
  9 Cronin, Carlton           57 Technique/Train-NE   2:41.00    2:55.95    8  
                  41.15     1:25.15 (44.00)     2:11.59 (46.44)     2:55.95 (44.36)
 10 Winn, Eric                59 Swim RI-NE           3:55.00    3:53.48    7  
                  56.16                             2:55.18 ( )     3:53.48 (58.30)
 
Event 52  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
     NE-LMSC: N 2:19.98        2013 David Bright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintlian, Varney          64 Maine Masters-NE     2:26.20    2:23.86   17  
                  34.82     1:11.19 (36.37)     1:47.92 (36.73)     2:23.86 (35.94)
  2 Bright, David             61 NEM Unattached-NE    2:30.00    2:28.56   15  
                  35.39     1:13.85 (38.46)     1:52.13 (38.28)     2:28.56 (36.43)
  3 Packard, Dennis           60 Adirondack-AD        2:50.00    2:51.96   14  
                  41.36     1:24.84 (43.48)     2:10.25 (45.41)     2:51.96 (41.71)
  4 Dalby, Fred               64 Waterhorses-NE       2:58.00    2:59.10   13  
                  41.35     1:26.56 (45.21)     2:13.20 (46.64)     2:59.10 (45.90)
  5 Redmon, Scott             63 Maine Masters-NE     2:57.00    3:10.69   12  
                  45.55     1:34.17 (48.62)     2:23.52 (49.35)     3:10.69 (47.17)
 -- Ryan, Bill                63 MinutemanAndover-NE  2:30.00         NS  
 
Event 52  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:16.72   5/11/2013 HUGH WILDER                                
     NE-LMSC: N 2:29.57        2014 Daniel Rogacki                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              68 NEM Unattached-NE    2:53.00    2:59.04   17  
                  41.77     1:27.12 (45.35)     2:13.87 (46.75)     2:59.04 (45.17)
  2 Duguet, Noel              65 Westchester-MR       2:55.00    2:59.17   15  
                  42.54     1:26.77 (44.23)     2:13.23 (46.46)     2:59.17 (45.94)
  3 Song, Mingjie             67 ABC Masters-NE       3:10.00    3:05.53   14  
                  41.74     1:26.72 (44.98)     2:16.23 (49.51)     3:05.53 (49.30)
  4 Fiedler, Tom              68 BU Masters-NE        4:00.00    3:38.80   13  
                  52.70     1:46.73 (54.03)     2:44.03 (57.30)     3:38.80 (54.77)
  5 Lovitz, Lee               68 Swim RI-NE           4:10.00    4:05.81   12  
                  56.96   2:01.13 (1:04.17)   3:03.57 (1:02.44)   4:05.81 (1:02.24)
 
Event 52  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 2:44.28        2013 David Vail                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rupert, Bill              70 Maine Masters-NE     2:52.10    2:50.96   17  
                  40.06     1:23.46 (43.40)     2:08.04 (44.58)     2:50.96 (42.92)
  2 Vail, David               70 Maine Masters-NE     2:47.00    2:53.33   15  
                  42.08     1:26.91 (44.83)     2:11.94 (45.03)     2:53.33 (41.39)
  3 Pope, James               71 ABC Masters-NE       3:00.00    3:12.78   14  
                                1:34.05 ( )     2:24.59 (50.54)     3:12.78 (48.19)
  4 Berghaus, Peter           73 Connecticut-CT       3:38.27    3:38.39   13  
                  53.36     1:47.90 (54.54)     2:44.16 (56.26)     3:38.39 (54.23)
  5 Read, Phil                71 Great Bay-NE         3:57.00    3:56.44   12  
                  56.22   1:59.86 (1:03.64)   3:00.46 (1:00.60)     3:56.44 (55.98)
  6 Coupe, George             73 MinutemanAndover-NE  3:59.00    4:13.43   11  
                  56.81   2:02.36 (1:05.55)   3:09.37 (1:07.01)   4:13.43 (1:04.06)
 
Event 52  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:18.79        1998 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerr, Philip              79 Maine Masters-NE     4:40.00    4:23.38   17  
                2:11.68   3:20.48 (1:08.80)   4:23.38 (1:02.90)                    
 
Event 52  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        USMS: U 2:48.59   3/23/2013 BURWELL JONES                              
     NE-LMSC: N 3:36.71        2003 James Edwards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Frederick       83 Swim RI-NE           5:00.00    4:07.55   17  
                  58.91   2:01.30 (1:02.39)   3:05.95 (1:04.65)   4:07.55 (1:01.60)
  2 Reeve, William            82 Maine Masters-NE     3:58.00    4:08.68   15  
                  56.02   2:00.91 (1:04.89)   3:07.39 (1:06.48)   4:08.68 (1:01.29)
 
Event 53  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
     NE-LMSC: N 58.21        2009 Elizabeth Mancuso                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aubin, Alana              23 Cambridge-NE         1:02.18      59.86   17  
                  28.49       59.86 (31.37)                                        
  2 Skorupka, Eva             23 Worcester Area-NE    1:06.00    1:09.11   15  
                  31.94     1:09.11 (37.17)                                        
  3 Rolfs, Katie              24 Great Bay-NE         1:15.00    1:16.73   14  
                  35.00     1:16.73 (41.73)                                        
 
Event 53  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
     NE-LMSC: N 54.61        2011 J Ellis-Alcaide                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mancuso, Elizabeth        28 BU Masters-NE        1:00.00    1:00.90   17  
                  28.75     1:00.90 (32.15)                                        
  2 Perelman, Hayley          25 BU Masters-NE        1:05.00    1:02.49   15  
                  29.09     1:02.49 (33.40)                                        
  3 Whittaker, Casey          27 Y of North Shore-NE  1:10.00    1:03.19   14  
                  29.43     1:03.19 (33.76)                                        
  4 Emmons, Kasondra          26 Cambridge-NE         1:15.00    1:05.82   13  
                  30.81     1:05.82 (35.01)                                        
  5 Kwon, Yanghee             25 Greenwood-NE         1:10.00    1:08.13   12  
                  32.56     1:08.13 (35.57)                                        
  6 Machnik, Ali              26 Swim RI-NE           1:09.00    1:08.58   11  
                  32.14     1:08.58 (36.44)                                        
  7 Lipton, Zahava            28 Red Tide-MR          1:07.97    1:09.18   10  
                  32.73     1:09.18 (36.45)                                        
  8 Fisher, Allison           27 Swim RI-NE           1:14.28    1:11.19    9  
                  32.21     1:11.19 (38.98)                                        
  9 Dombrowski, Sarah         25 Nutmeg Masters-NE    1:11.17    1:11.81    8  
                  32.54     1:11.81 (39.27)                                        
 10 Wellman, Meghan           28 MinutemanAndover-NE  2:00.00    1:26.49    7  
                  39.05     1:26.49 (47.44)                                        
 -- Clark, Hannah             26 Westchester-MR       1:18.30         NS  
 
Event 53  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     NE-LMSC: N 56.74        2010 Jocelyn Petrella                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay           33 Garden State-NJ      1:03.81    1:06.07   17  
                  30.74     1:06.07 (35.33)                                        
  2 Hettenbach, Maria         33 Cambridge-NE         1:09.00    1:10.60   15  
                  33.32     1:10.60 (37.28)                                        
  3 Mordue, Karli             34 Greenwood-NE         1:16.00    1:16.41   14  
                  34.08     1:16.41 (42.33)                                        
  4 Avanessian, Stephanie     34 University Club-NE   1:40.00    1:23.09   13  
                  39.11     1:23.09 (43.98)                                        
  5 Afanasewicz, Elizabeth    30 MinutemanAndover-NE  1:45.00    1:32.68   12  
                  42.15     1:32.68 (50.53)                                        
 -- Shpaizer, Tal             31 Red Tide-MR          1:05.52         NS  
 
Event 53  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 58.15        2011 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nappi, Keri               36 Swim RI-NE           1:02.50    1:02.02   17  
                  28.42     1:02.02 (33.60)                                        
  2 Welch, Elizabeth          35 Swim RI-NE           1:03.20    1:02.38   15  
                  28.99     1:02.38 (33.39)                                        
  3 Hindle, Lori              38 Weymouth Club-NE     1:16.00    1:13.15   14  
                  34.60     1:13.15 (38.55)                                        
  4 Rawcliffe, Michelle       38 Tri-Y-NE             1:19.00    1:15.47   13  
                  35.13     1:15.47 (40.34)                                        
  5 Aubois, Sara              39 Swim RI-NE           1:20.00    1:16.51   12  
                  35.81     1:16.51 (40.70)                                        
  6 Owen, Katharine           35 Cambridge-NE         1:16.00    1:17.46   11  
                  36.44     1:17.46 (41.02)                                        
  7 Selle, Lora               36 Great Bay-NE         1:45.00    1:45.94   10  
                  47.39     1:45.94 (58.55)                                        
 
Event 53  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        USMS: U 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
     NE-LMSC: N 59.27        2013 Brandy Hugo                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lorin             42 Nutmeg Masters-NE    1:04.82    1:06.93   17  
                  30.54     1:06.93 (36.39)                                        
  2 Simpson, Shauna           42 Westchester-MR       1:05.00    1:08.23   15  
                  31.47     1:08.23 (36.76)                                        
  3 Murray, Kristin           43 Y of North Shore-NE  1:11.44    1:10.62   14  
                  33.16     1:10.62 (37.46)                                        
  4 Holland, Teresa           44 Y of North Shore-NE  1:14.00    1:13.53   13  
                  34.66     1:13.53 (38.87)                                        
  5 Wilkes, Kristin           42 Swim RI-NE           1:14.32    1:13.62   12  
                  33.95     1:13.62 (39.67)